xcdroast 0.98alpha13 - en to no translation catalogue (720 entries)

en: 
    No ATIP-Information available.
    
    (Possible reasons: No CD-R/RW loaded or your device
     does not support reading ATIP info)
no: 
    Ingen ATIP-informasjon tilgjengelig
    
    (Mulige årsaker: Ingen CD-R/RW lastet eller så støtter
    ikke enheten lesing av ATIP-info)

en: 
    Scanning aborted!
no: 
    Skanning avbrutt.

en:  [Simulation]
no:  [Simulering]

en: %s/... (%d paths)
no: %s/... (%d stier)

en: (%d paths selected)
no: (%d stier valgt)

en: (c) 1996-2003 by T. Niederreiter
    
    http://www.xcdroast.org
no: (c) 1996-2003 av T. Niederreiter
    
    http://www.xcdroast.org

en: (right click for context menu)
no: (høyreklikk for kontekstmeny)

en: -> mkisofs reported an error while calculating the session size!
no: -> mkisofs rapporterte en feil under beregning av sesjonsstørrelsen.

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be added.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
no: Det må være en CD-R/RW i CD-brenneren før
    en økt kan bli lagt til.
    Sett inn en CD-R/RW og prøv igjen.

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be mastered.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
no: Du må putte inn en CD-R/RW i skriveenheten før
    en økt kan mastres. Sett inn en CD-R/RW og prøv igjen.

en: ATIP (absolute Time in Pregroove)-Information:
no: ATIP (absolute Time in Pregroove)-informasjon:

en: ATIP-Info
no: ATIP-info

en: Abort Verifying when one mismatch was found. Otherwise X-CD-Roast does continue to verify the other tracks anyway.
no: Avbryt verifisering når en ulikhet blir oppdaget. Hvis ikke vil X-CD-Roast fortsette å verifisere de andre sporene likevel.

en: Abort after verify fail
no: Avbryt ved verifiseringsfeil

en: Abstract Information:
no: Abstrakt informasjon:

en: Accept the current configuration and return to main menu.
no: Aksepterer den nåværende konfigurasjonen og returner til hovedmenyen.

en: Accept track layout
no: Aksepter spor-sammensetning

en: Access by hosts:
no: Adgang av maskiner:

en: Access by users:
no: Adgang av brukere:

en: Access denied!
    You have no permission to start X-CD-Roast on that host.
    Ask the superuser to add you to the allow-list.
no: Ikke tilgang.
    Du har ikke rettigheter til å starte X-CD-Roast på den maskinen.
    Spør superbrukeren om å legge til deg på tillat-listen

en: Activate Non-Root-Mode
no: Aktiver non-root-modus

en: Activation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
no: Aktivering av ikke-root-modusen feilet.
    
    Prøv igjen med modus for feilsøking aktivert og rapporter.
    (Se FAQen på http://www.xcdroast.org)

en: Activation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    Enter now the Setup-Menu to configure
    which users may work with X-CD-Roast.
no: Aktivering av ikke-root-moduset var vellykket.
    
    Gå inn på Instillinger-menyen for å konfigurere
    hvilke brukere som kan benytte X-CD-Roast.

en: Add
no: Legg til

en: Add all selected images to the left list - the tracks that should be written to a CD-R/RW.
no: Legg til alle valgte avtrykk til den venstre listen. Disse sporene skal skrives til en CD-R/RW.

en: Add all with a prefixed path:
no: Legg til med en prefiksert sti:

en: Add all with full path
no: Legg til alle med full sti

en: Add all with path component "%s" removed
no: Legg til alle med komponent "%s" fjernet

en: Add all with path component "%s" replaced by:
no: Legg til med sti-komponent "%s" erstattet av:

en: Add the hostname given in the entry-field to the list.
no: Legg til vertsnavnet gitt i feltet til listen.

en: Add the selected path to the master directories.
no: Legg til den valgte stien til masterkatalogene.

en: Add the username given in the entry-field to the list.
no: Legg til brukernavnet i feltet til listen.

en: Add to root directory of CD ("/")
no: Legg til på root katalog på CD ("/")

en: Add with custom path:
no: Legg til med egendefinert sti:

en: Add with full path ("%s")
no: Legg til med full sti ("%s")

en: Add with last path component ("%s")
no: Legg til med siste stikomponent ("%s")

en: Adding path to master directories
no: Legger til sti til masterkataloger

en: Adding several paths to master directories
no: Legger til flere stier til masterkatalogene

en: Adds a new image directory.
no: Legger til en ny avtrykkskatalog.

en: Advanced ISO9660 options
no: Avanserte ISO9660 alternativer

en: Advanced options
no: Avanserte alternativer

en: Advanced write parameters
no: Avansert skrive-alternativer

en: Album title:
no: Album tittel:

en: All
no: Alle

en: All in list
no: Alle i listen

en: All users are allowed to start X-CD-Roast.
no: Alle brukere har lov til å starte X-CD-Roast.

en: All users on the list are not allowed to start X-CD-Roast. All others may use it.
no: Alle brukere på listen har ikke lov til å starte X-CD-Roast. Alle andre kan bruke det.

en: All, but listed
no: Alle, utenom listen

en: Allow 103 character Joliet filenames
no: Tillat Joilet filnavn på 103 tegn

en: Allow 31 character ISO-filenames
no: Tillatt ISO-filnavn på 31 tegn

en: Allow 37 characters in ISO9660 filenames
no: Tillat 37 tegn i ISO9660 filnavn

en: Allow 37 chars in ISO9660 filenames. This option will remove the ISO9660 version numbers to get the extra space. Use with extreme care.
no: Tillat 37 tegn i ISO9660 filnavn. Dette alternativet vil fjerne ISO9660 versjonsnummerne for å få den ekstra plassen. Bruk med meget stor forsiktighet.

en: Allow ISO-files with a starting period
no: Tillat ISO-filer å starte med punktum

en: Allow ISO9660 filenames to include digits, uppercase characters and all other 7 bit ASCII characters. This violates the ISO9660 standard, but it happens to work on many systems. Use with caution.
no: Tillat ISO9660 filnavn å inkludere siffer, store bokstaver og alle andre 7 bits ASCII tegn. Dette bryter ISO9660 standarden, men det hender det virker på mange systemer. Bruk med forsiktighet.

en: Allow ISO9660 filesnames to begin with a period. Usually, a leading dot is replaced by an underscore in order to maintain MS-DOS compatibility. This has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
no: Tillat ISO9660 filnavn å starte med punktum. Vanligvis blir et slikt punktum erstattet med en understrekning for å kunne oppretholde MS-DOS kompabilitet. Dette har ingen innvirkning på Rock Ridge eller Joilet filnavn.

en: Allow all
no: Tillat alle

en: Allow deeper directory hierarchy than 8 levels. If this option is not used, then a directory "RR_MOVED" will be created on the CD which can be seen on non-Rock Ridge capable Systems (usually Windows). Use with caution, because this violates the ISO9660 standard.
no: Tillat dypere katalog-hierarki enn 8 nivåer. Hvis dette alternativet ikke blir brukt, vil en katalog ved navn "RR_MOVED" bli lagt på CDen som kan sees på ikke-Rock Ridge kapable systemer (vanligvis Windows). Bruk med forsiktighet fordi dette bryter ISO9660 standarden.

en: Allow full 31 character ISO9660 filenames. This is not relevant for the Rock Ridge or Joliet option, because there the filenames are stored seperately.
no: Tillat 31 tegns ISO9660 filnavn. Dette har ingen beteydning hvis avtrykkstypen er satt til Rock Ridge eller Joilet. Da blir filnavnene lagret separat.

en: Allow lowercase ISO9660 filenames
no: Tillat ISO9660 filnavn med små bokstaver

en: Allow multiple dots in ISO9660 filenames
no: Tillat flere prikker i ISO9660 filnavn

en: Allow overburning
no: Tillat overbrenning.

en: Allows "Untranslated" filenames
no: Tillat "uoversatte" filnavn

en: Allows filenames totally against the ISO9660 standard. This makes only sense on HP-UX systems which do not know any ISO9660 extensions.
no: Tillater filnavn som er totalt imot ISO9660 standarden. Dette har bare betydning på HP-UX systemer som ikke kjenner til noen ISO9660 utvidelser.

en: Allows to write more than the official size of a medium. Most CD Writers support it only in DAO mode. It may however do not work at all, you have to test it. (If X-CD-Roast still warns about non-fitting data, ignore this.)
no: Tillater å skrive mer enn den påskrivne størrelsen på et medium. De fleste CD-brennere støtter dette bare i DAO-modus. Det kan imidlertid ikke virke i det hele tatt. Du må teste det. (Ignorer eventuelle meldinger fra X-CD-Roast om ikke-passende data).

en: An excluded path cannot be redirected
no: En eksludert sti kan ikke bli omdirigert

en: Are you sure you want to abort the writing?
    Aborting may damage the CD-RW and may require that you have
    to power-cycle the burner to get working again.
no: Er du sikker du vil avbryte skrivingen? Å avbryte ødelegger
    kanskje CD-RW platen og kan kreve at du må nullstille
    CD-brenneren for at den skal bli operativ igjen.

en: Are you sure you want to delete %d tracks?
no: Er du sikker på du vil slette %d spor?

en: Are you sure you want to delete one track?
no: Er du sikker du vil slette et spor?

en: Are you sure you want to remove all
    the paths from the list?
no: Er du sikker på at du vil fjerne alle
    stiene fra listen?

en: Audio
no: Lyd

en: Audio Read Interface:
no: Lesegrensesnitt for lyd:

en: Audio Read Speed:
no: Lesehastighet for lyd:

en: Audio-CD
no: Lyd-CD

en: Auto-raise/lower windows
no: Automatisk hev/senk vinduer

en: Autodetect
no: Automatisk

en: Automatic
no: Automatisk

en: Automatically delete images after burn
no: Automatisk slett avtrykk etter skriving

en: Back to main menu
no: Tilbake til hovedmeny

en: Begin to playback the next track.
no: Begynn å spille det neste sporet.

en: Begin to playback the previous track.
no: Begynn å spille det forrige sporet.

en: Bibliographic Information:
no: Bibliografisk informasjon:

en: Blank CD-RW
no: Slett CD-RW

en: Blank-Mode:
no: Fjernemodus:

en: Blanking aborted after %2d:%02d min.
no: Fjerning avbrutt etter %2d:%02d min.

en: Blanking in progress for %2d:%02d min.
no: Fjerning har pågått i %2d:%02d min.

en: Blanking successful. Time: %2d:%02d min.
no: Fjerning vellykket. Varighet: %2d:%02d min.

en: Blanks a CD-RW in the Write-Device.
no: Sletter en CD-RW i skriveenheten.

en: Boot catalog:
no: Oppstartskatalog:

en: Boot image list:
no: Liste over oppstartsavtrykk:

en: Boot image:
no: Oppstartsavtrykk:

en: Boot options
no: Alternativer for oppstart

en: Browse
no: Bla gjennom

en: CD Settings
no: CD-innstillinger

en: CD Writer Device:
no: CD-brenner enhet:

en: CD Writer FIFO-Buffer-Size:
no: CD-brenner FIFO-bufferstørrelse:

en: CD Writer Mode:
no: CD-brenner modus:

en: CD Writer Speed:
no: CD-brenner hastighet:

en: CD closed
no: CD er lukket

en: CD contains only audio tracks and you set that
    audio tracks should not be verified. Verifying is therefore impossible.
no: CD-en inneholder bare lydspor og du har valgt at
    lydspor ikke skal bli verifisert. Kan derfor ikke verifisere.

en: CD to write
no: CD som skal skrives

en: CD-Information
no: CD-informasjon

en: CD/Image Info
no: CD-/Avtrykk-info

en: CDDB-Server:
no: CDDB-server:

en: CDR_SECURITY key:
no: CDR_SECURITY nøkkel:

en: Calculate automatically
no: Beregn automatisk

en: Calculate automatically the required space for the current session everytime you enter this menu.
no: Beregn automatisk den plassen som kreves for den gjeldende økten hver gang du entrer denne menyen.

en: Calculate size
no: Beregn størrelse

en: Calculates all currently free space in the image directories.
no: Beregner all nåværende ledig plass i avtrykkskatalogene.

en: Can be used to specify a file name on the CD which contains an abstract. But you can enter anything here.
no: Kan brukes til å angi et filnavn på CD-en som inneholder en abstrakt, men du kan skrive inn hva som helst her.

en: Can be used to specify the bibliographic file name.
no: Kan brukes til å spesifisere det bibliografiske filnavnet.

en: Can be used to specify the copyright file name.
no: Kan brukes til å spesifisere kopirett-filnavnet.

en: Can't verify audio track "%s"
    because you choose not to verify audio tracks.
    Unselecting this track...
no: Kan ikke verifisere lydspor "%s"
    fordi verifisering av lydspor er deaktivert.
    Fravelger dette sporet...

en: Cancel
no: Avbryt

en: Cancel all changes and return to main menu.
no: Avbryt alle endringer og returner til hovedmeny.

en: Cannot find the boot image file you specified:
    "%s"
    Please give a valid file.
no: Kan ikke finne oppstartsavtrykket du spesifiserte:
    "%s"
    Angi en gyldig fil.

en: Change Non-Root configuration
no: Endre ikke-root konfigurasjon

en: Change the volume of playback.
no: Endre lydstyrken til avspillingen.

en: Choose if you want to enable or disable the Non-Root-Mode of X-CD-Roast. If you enable the Non-Root-Mode then you do not need to become root first in order to use X-CD-Roast.
no: Velg om du vil aktivere eller deaktivere ikke-root-moduset til X-CD-Roast. Hvis du aktiverer ikke-root-moduset, trenger du ikke å bli root før du kan bruke X-CD-Roast.

en: Choose which write mode you want to use with your CD-Writer. Not all modes are supported with all writers. Try "DAO" first, because its usually the best option. If the write fails, try one of the "TAO" modes.
no: Velg hvilken skrivemodus som skal brukes. Ikke alle modi er støttet av alle brennere. Prøv "DAO" først fordi det alternativet er vanligvis det beste. Hvis skrivingen feiler, prøv ett av "TAO" modusene.

en: Clear all
no: Slett alle

en: Clear all entry fields.
no: Slett alle felt

en: Clear list
no: Slett liste

en: Clear settings
no: Slett innstillinger

en: Clears all the CD-Text fields.
no: Sletter alle CD-Text feltene.

en: Click an option and hold the button to get additional help for each mode.
no: Trykk på et alternativ og hold knappen for å få ytterligere hjelp for hvert modus.

en: Close
no: Lukk

en: Communication
no: Kommunikasjon

en: Configuration file for incorrect version %s found!
    Please enter Setup and create an updated configuration.
no: Fant en oppsettfil for ukorrekt versjon %s.
    Gå inn på Innstillinger og lag et oppdatert oppsett.

en: Configuration saved
no: Innstillinger lagret

en: Connect ok: Sending handshake
no: Forbindelse ok: Sender håndtrykk

en: Connect to the CDDB database to download the track titles that belong to that CD. This will overwrite the current entries!
no: Koble til CDDB databasen for å laste ned sportitlene som hører til denne CD-en. Dette vil overskrive de nåværende postene.

en: Connecting to %s:%d
no: Kobler til %s:%d

en: Continue anyway
no: Fortsett likevel

en: Copy on the fly
no: Kopier direkte

en: Copyright Information:
no: Informasjon om opphavsrett:

en: Create CD
no: Lag CD

en: Create and arrange your own CD (data and audio)
no: Sett sammen en CD (data og lyd)

en: Create session on hard disk
no: Lag økt på harddisk

en: Create session/image
no: Lag økt/avtrykk

en: Create the ISO9660 image on-the-fly. You don't need extra storage on the hard drive and it is faster then creating first an image and later burn it. But there is the risk of a buffer underrun when your computer can't deliver the master data fast enough. In this case the CD-R is usually lost. Reducing the write speed may be a good idea.
no: Opprett ISO9660 avtrykket på direkten. Du trenger ikke ekstra lagringsplass på harddisken og det går fortere enn å først å lage et avtrykk for så å brenne det senere. Men det er en risiko for buffer tomkjøring hvis systemet ikke klarer å levere masterdataene raskt nok. I dette tilfellet er CD-R-en vanligvis bortkastet. Å redusere skrivehastigheten kan være en god ide.

en: Creates an ISO9660-image of files and directories on your harddrive. Use this to create your own data-CDs.
no: Lager et ISO9660-avtrykk over filer og kataloger på harddisken. Bruk dette for å lage data CD-er.

en: Creates the ISO9660 image on your hard drive. You can burn this image later with the "Write Tracks" menu.
no: Oppretter ISO9660 avtrykket på harddisken. Du kan skrive dette avtrykket senere med "Skriv spor" menyen.

en: Current status:
no: Nåværende status:

en: Custom
no: Egendefinert

en: Cut & Paste your CDR_SECURITY key from cdrecord-ProDVD into this area. Please refer to the FAQ on how to obtain such a key.
no: Klipp ut og lim inn CDR_SECURITY nøkkelen fra cdrecord-ProDVD til dette området. Se FAQen for hvordan å få tak i en slik nøkkel.

en: DSP-Device
no: DSP-enhet

en: DSP-Device:
no: DSP-Enhet:

en: Deactivate Non-Root-Mode
no: Deaktiver non-root-modus

en: Deactivation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
no: Deaktivering av ikke-root-moduset feilet.
    
    Prøv igjen med modus for feilsøking aktivert og rapporter.
    (Se FAQen på http://www.xcdroast.org)

en: Deactivation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    The original file permissons have been restored.
    Only the root user can now use X-CD-Roast.
no: Deaktivering av ikke-root-moduset var vellykket.
    
    De originale filrettighetene har blitt gjennopprettet.
    Bare root-brukeren kan nå bruke X-CD-Roast.

en: Delete Tracks
no: Slett spor

en: Delete aborted...
no: Sletting avbrutt...

en: Delete selected tracks
no: Slett valgte spor

en: Delete successful
no: Sletting vellykket

en: Deletes all selected Tracks. Hint: A doubleclick on a TOC-file in the list will select all tracks specified in it.
no: Sletter alle valgte spor. Hint: Et dobbeltklikk på en TOC-fil i listen vil velge alle spor som er spesifisert i den.

en: Deletes saved Tracks from the harddrive to free up space.
no: Sletter lagrede spor fra harddisken for å frigjøre plass.

en: Deleting tracks...
no: Sletter spor...

en: Deselects all displayed images.
no: Fravelger alle viste avtrykk.

en: Deselects all displayed tracks.
no: Fravelger alle viste spor.

en: Deselects all tracks of the currently inserted CD.
no: Velger ingen spor på den innsatte CD-en.

en: Deselects all tracks.
no: Fravelger alle spor.

en: Detailed Device Information:
no: Detaljert enhetsinformasjon:

en: Detailed options how to create the ISO9660 image
no: Detaljerte alternativer om hvordan å lage ISO9660-avtrykket

en: Device-Scan
no: Enheter

en: Devices-Setup
no: Enhetsinnstillinger

en: Directories
no: Kataloger

en: Disk
no: Harddisk

en: Display CD-Text if available
no: Vis CD-Text hvis tilgjengelig

en: Display CD-Text in Info-Screen when available by CD-ROM and CD.
no: Vis CD-Text i inforskjermen når tilgjengelig fra CD-ROM og CD.

en: Display directories only
no: Bare vis kataloger

en: Display help when pausing the mouse pointer over a button.
no: Viser hjelp når man holder musepekeren over en knapp.

en: Display hidden files
no: Vis skjulte filer

en: Displays a directory selector to pick a new image directory.
no: Viser en katalogvelger for å velge en ny avtrykkskatalog.

en: Displays information about the currently inserted CD and tracks stored on the harddrive.
no: Viser informasjonen om den nåværende insatte CD-en og sporene på lagret på harddisken.

en: Do index scan
no: Skann etter indekser

en: Do not fixate after write
no: Ikke sluttfør etter skriving

en: Do not include backup files
no: Ikke inkluder sikkerhetskopi-filer

en: Do not include typical backup files in the image. Files that contain '~' or '#' or end in '.bak' will be skipped.
no: Ikke inkluder typiske sikkerhetskopi-filer i avtrykket. Filer som inneholder '~' eller '#' eller sluter på '.bak' ignoreres.

en: Do not translate the characters '#' and '~' which are invalid for ISO9660 filenames but often used by Microsoft systems.
no: Ikke oversett tegnene '#' og '~' som er ugyldige for ISO9660 filnavn, men som ofte brukes av Microsoft systemer.

en: Do not translate the characters '~' and '#'
no: Ikke oversett tegnene '~' og '#'

en: Do not use RR attributes from old sessions
no: Ikke bruk RR attributter fra gamle økter

en: Do not use deep directory relocation
no: Ikke omdiriger dype kataloger

en: Do not use the Rock Ridge attributes from previous sessions. This may help to avoid getting into trouble when mkisofs finds illegal Rock Ridge signatures on an old session.
no: Ikke bruk Rock Ridge filattributter fra tidligere sesjoner. Dette hjelper kanskje mot problemer når mkisofs finner ugyldelige Rock Ridge signaturer på en gammel økt.

en: Do only show directories in the fileselector above and don't display single files.
no: Bare vis kataloger i filvelgeren over (ikke vis enkeltfiler).

en: Don't connect directly to the CDDB-Server, but use a HTTP-proxy instead.
no: Ikke koble til direkte til CDDB-serveren, men bruk en HTTP-mellomtjener istedet.

en: Don't create a bootable CD.
no: Ikke lag oppstartbar CD.

en: Don't verify audio tracks
no: Ikke verifiser lydspor

en: Download the track titles for current CD. Requires a connection to the Internet.
no: Last ned sportitlene for gjeldende CD. Krever en tilkobling til Internett.

en: Duplicate CD
no: Kopier CD

en: Edit CD-Text information
no: Rediger CD-Text informasjon

en: Edit titles
no: Rediger titler

en: Edit titles for CD-Text
no: Rediger titlene for CD-Text

en: Edits the title and performer information before any tracks are read from the inserted CD. Only required to author a CD with CD-Text.
no: Redigerer tittel- og artist-informasjonen før spor blir lest fra den insatte CD. Kreves bare hvis man skal publisere en CD med CD-Text.

en: Edits the title and performer information of your tracks before they are written to a CD-R/RW with CD-Text.
no: Redigerer tittel- og artist-informasjon til sporene før de blir skrevet til en CD-R/RW med CD-Text.

en: Eject CD after blank
no: Løs ut CD etter fjerning

en: Eject after write
no: Løs ut etter skriving

en: Eject the CD after the burning was completed.
no: Løs ut CD-en etter at skrivingen er ferdig.

en: Ejects a CD from this device.
no: Løser ut en CD fra denne enheten.

en: Empty CD-R/RW
no: Slett CD-R/RW

en: Enable Forcespeed mode
no: Aktiver Forcespeed modus

en: Enable Plextor VariRec mode:
no: Aktiver Plextor VariRec modus:

en: Enable Yamaha Audio Master mode
no: Aktiver Yamaha Audio Master modus

en: Enable protection from Buffer Underruns
no: Aktiver beskyttelse mot buffer-tomkjøring

en: Enables jitter-correction for audio tracks. The higher this setting the slower can the read process be. Set this to 0 for full speed.
no: Aktiverer jitter-korreksjon for lydspor. Jo høyere denne innstillingen er jo tregere kan leseprosessen komme til å være. Set denne til 0 for høyeste hastighet.

en: Ends the playback completely.
no: Stopper avspillingen.

en: Enter here a hostname of a computer which may run X-CD-Roast. This makes sense, when using the same config-file on more than one host (e.g. pool-installations).
no: Her skriver du vertsnavn til en datamaskin som kan kjøre X-CD-Roast. Dette er fornuftig når man bruker den samme konfigurasjonsfilen på flere enn en tjener (f.eks. flerinstallasjoner).

en: Enter here an username which should be allowed or denied access for X-CD-Roast. Press Return or click on the "Add"-button to put it on the list.
no: Her skriver du inn et brukernavn som skal få lov til eller bli nektet adgang til X-CD-Roast. Trykk retur eller trykk på "Legg til"-knappen for legge til i listen.

en: Error accessing DSP-device.
    Busy by another program?
no: Feil ved tilgangen til DSP-enhet.
    Opptatt av et annet program?

en: Error deleting tracks
no: Feil ved sletting av spor

en: Error mastering data track
no: Feil ved mastring av dataspor

en: Error reading audio track %d/%d
no: Feil ved lesing av lydspor %d/%d

en: Error reading data track %d/%d
no: Feil ved lesing av dataspor %d/%d

en: Error reading file %s
no: Feil ved lesing av fil %s

en: Error while blanking.
no: Feil under fjerning

en: Error writing file %s
no: Feil ved skriving av fil %s

en: Error writing tracks
no: Feil ved skriving av spor

en: Error: CDDB read error on socket
no: Feil: CDDB lesefeil på forbindelse

en: Error: CDDB write error on socket
no: Feil: CDDB skrivefeil på forbindelse

en: Error: CDDB-query failed
no: Feil: CDDB-forespørsel feilet

en: Error: CDDB-read failed
no: Feil: CDDB-lesing feilet

en: Error: Can't open stream socket
no: Feil: Kan ikke åpne stream forbindelse

en: Error: Connection refused
no: Feil: Oppkobling nektes

en: Error: Hostname lookup failure
no: Feil: Vertsnavn ikke funnet

en: Error: No answer within timeout
no: Feil: Ingen svar innen tidsavbrudd

en: Error: No response from server
no: Feil: Ingen respons fra tjener

en: Exclude
no: Ekskluder

en: Exclude the selected path from the master directories, which means that all data in that path will not be included in the image.
no: Eksluder den valgte stien fra masterkatalogene. Det betyr at alle data i den stien ikke vil bli tatt med i avtrykket.

en: Exit
no: Avslutt

en: Extended
no: Utvidet

en: Failed to read sector - retrying
no: Klarte ikke å lese sektor - prøver igjen

en: Failed to save configuration file: %s
no: Klarte ikke lagre konfigurasjonsfil: %s

en: Failed to save iso-headers file: %s
no: Klarte ikke å lagre fil for iso-hoder: %s

en: Failed to save iso-options file: %s
no: Klarte ikke å lagre fil for iso-alternativer: %s

en: Failed to save write options file: %s
no: Klarte ikke å lagre fil for skrive-innstillinger: %s

en: File %s already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
no: Fil %s eksisterer allerede.
    Vil du overskrive den?

en: File prefix:
no: Filprefiks:

en: File/Directory view
no: Fil/Katalog visning

en: Filename
no: Filnavn

en: Files
no: Filer

en: Fixate CD-R/RW only
no: Bare sluttfør CD-R/RW

en: Fixating...
no: Sluttfører...

en: Floppy image boot
no: Oppstartsavtrykk fra diskett

en: Follow symbolic links
no: Følg symbolske lenker

en: Force blanking
no: Tving fjerning

en: Found %d close matches - Please select
no: Fant %d nære treff - Velg hvilket du vil bruke

en: Found %d exact matches - Please select
no: Fant %d eksakte treff - Velg hvilket du vil bruke

en: Found one close match
no: Fant et nært treff

en: Found one exact match
no: Fant et eksakt treff

en: Free space (MB/min.)
no: Ledig plass (MiB/min.)

en: Free space:
no: Ledig plass:

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system
no: Generer DVD-Video konformativt UDF filsystem

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system. This is done by sorting the order of the content of the appropriate files and by adding padding between the files if needed.
no: Generer DVD-Video konformativt UDF filsystem. Dette blir gjort ved å sortere rekkefølgen på inneholdet på de korrekte filene og ved å legge til fyll mellom sporene der det trengs.

en: Generate TRANS.TBL files
no: Generer TRANS.TBL filer

en: Generate a file TRANS.TBL in each directory of the CD, which can help non-Rock Ridge capable systems to establish the correct file names.
no: Generer en fil ved navn TRANS.TBL i hver katalog på CDen, som kan hjelpe systemer som ikke forstår Rock Ridge til å finne de korrekte filnavnene.

en: Generate more output when generating the ISO9660 image. This is helpful to debug any problems that might occur.
no: Produser mer utdata når generering av ISO9660 avtrykket foregår. Dette er til hjelp når man skal feilsøke problemer som kan oppstå.

en: HD Settings
no: Harddisk-innstillinger

en: Handshake failed - No valid CDDB-server?
no: Feil ved håndtrykkt - Muligens ingen gyldig CDDB-server

en: Hard disk image boot
no: Oppstartsavtrykk fra harddisk

en: Header data can only be read from an ISO9660 data CD
no: Hodedata kan bare bli lest fra en ISO9660 data-CD

en: Header data for the ISO9660 image
no: Hodedata for ISO9600 avtrykket

en: Headers saved
no: Hoder lagret

en: Here you can test if X-CD-Roast is able to access your sound
    hardware to play audio tracks in CD quality.
    When you press the "Play demo sample" button, you should be
    able to hear a chime from your soundcard. Otherwise your
    DSP-Device is either not supported, or turned off or busy by
    another program.
no: Her kan du teste om X-CD-Roast har tilgang til lyd
    kortet for å spille av spor i CD kvalitet.
    Når du trykker på "Spill testlyd" knappen, skal du kunne høre en klang fra lydkortet ditt. Ellers er ikke
    DSP-enheten støttet, eller så er den skrudd av eller opptatt med et
    annet program.

en: Hide TRANS.TBL from Joliet tree
no: Skjul TRANS.TBL fra Joilet treet

en: Hide the RR_MOVED directory
no: Skjul RR_MOVED katalogen

en: Hide the TRANS.TBL files (if you enabled them) from the Joliet tree, so that they are invisible on Windows systems.
no: Skjul TRANS.TBL filene (hvis du aktiverte dem) fra Joilet treet, slik at de er usynelige på Windows systemer.

en: Host "%s" already added
no: Maskin "%s" allerede lagt til

en: How many audio sectors are read per request. Higher Settings result in better quality but require more scsi-buffer-memory.
no: Hvor mange lydsektorer som blir lest per forespørsel. Høyere innstillingen gir bedre kvalitet, men krever mer scsi-buffer-minne.

en: How much information is logged into the logfile.
no: Hvor mye informasjon blir logget til loggfilen.

en: How often the paranoia code will try to read a fautly sector before giving up.
no: Hvor ofte paranoia programkoden vil prøve å lese en feilaktig sektor før den gir opp.

en: ISO9660 header
no: ISO9660 hode

en: ISO9660 options
no: ISO9660 alternativer

en: ISO9660-filesystem build informations/warnings
no: Informasjon/advarsler ved oppretting av ISO9660-filsystem

en: If enabled, then the user is allowed the change the read parameters for the CD Readers (e.g. Speed and overlap sectors).
no: Brukeren vil kunne endre lese-alternativene for CD-leserne (f.eks. hastighet og antall overlappende sktorer).

en: If enabled, then the user is allowed the change the write parameters for the CD Writer (e.g. Speed and FIFO-Buffer-Size).
no: Brukeren vil kunne endre skrive-alternativene for CD-brenneren (f.eks. Hastighet og FIFO-bufferstørrelse).

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Readers. Else the settings given by root must be used.
no: Brukeren vil kunne endre innstillingene for CD-leserne. Hvis ikke må du bruke innstillingen som root har valgt.

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Writer. Else the setting given by root must be used.
no: Brukeren vil kunne endre innstillingene for CD-brenneren. Hvis ikke må du bruke innstillingen som root har valgt.

en: If enabled, then the user may change the logging parameters (the path of the logfile and the loglevel).
no: Hvis aktivert, vil brukeren kunne endre logg-alternativene (stien til loggfilen og loggnivået).

en: If enabled, then the user may give his own image-directories (best where he got write permissions). Else the directories specified by root must be used (should be also a directory where any user can write into).
no: Hvis aktivert, kan brukeren angi sine egne avtrykkskataloger (dere han/hun har skriverettigheter). Hvis ikke må man bruke katalogene som er angitt av root (bør være en katalog som alle brukere kan skrive til).

en: If the images do match the currently inserted CD, start to read the images again and compare them with their copies on the harddrive.
no: Hvis avtrykkene ikke stemmer med den insatte CD-en, les avtrykkene igjen og sammenlign dem med deres kopier på harddisken.

en: If you are behind a firewall you may require to use a HTTP-proxy to reach the CDDB-Server. If your proxy requires authentication you can use the following syntax: "user:password@proxyhost"
no: Hvis du er bak en brannvegg kan du bruke en HTTP-mellomtjener (proxy) for å nå CDDB-serveren. Hvis mellomtjeneren krever autentisering kan du bruke følgende syntaks: "bruker:passord@mellomtjener"

en: If you have problems with a freezing system when blanking or fixating a CD-R/RW you can try to enable this option. It also might reduce stress on systems where the writer is on the same IDE bus as the hard drive. Use at own risk only.
no: Hvis du har problemer med at systemet låser seg ved sletting eller sluttføring av en CD-R/RW, kan du prøve å aktivere dette alternativet. Det kan muligens redusere belastning på systemer der brenneren er på samme IDE-buss som harddisken. Bruk bare på egen risiko.

en: Ignore medium size
no: Ingorer størrelse på medium

en: Ignore the known size of the medium. This option should be used with extreme care and is only required for debugging purposes.
no: Ignorer den kjente størrelsen på mediumet. Dette alternativet skal bli brukt med stor forsiktighet og kreves bare ved feilretting av programmet.

en: Illegal chars found in entry field.
    Substituted them by "_" chars
no: Ugyldige tegn funnet i inndata felt.
    Erstatter dem med "_" tegn

en: Image Directory:
no: Avtrykkskatalog:

en: Image-Information
no: Avtrykks-informasjon

en: Images
no: Avtrykk

en: Include enhanced information like long filenames, devices and links in the image. This information can be read by most unix operating systems. The ownership and permissions of the files are set to neutral values.
no: Ta med forbedret informasjon som lange filnavn, enheter og lenker i avtrykket. Denne informasjonen kan bli lest av de fleste unix operativsystem.Eierskapet og rettighetene til filene blir satt til nøytrale verdier.

en: Initializing CD-Reader...
no: Klargjør CD-leser...

en: Initializing CD-Writer...
no: Klargjør CD-brenner...

en: Input charset:
no: Inngående tegntabell:

en: Internationalization
no: Internasjonalisering

en: Invalid path to add because it is on the same
    filesystem as the already added path:
    %s
no: Ugyldig sti valgt fordi den hører til på det samme
    filsystemet som den allerede tillagte stien
    %s

en: Joliet extension (for Windows)
no: Joliet utvidelse (for Windows)

en: Just fixate (close) the CD, if for some reason the CD has been written but not fixated.
no: Bare sluttfør (lukk) CDen, hvis CDen av en eller annen grunn bare har blitt skrevet, men ikke sluttført.

en: Just simulate the write-process. Please be aware that aborting a simulation-write is generally a bad idea, because you can hang the SCSI-bus.
no: Bare simuler skriveprosessen. Vær obs på at å avbryte skriving i simuleringsmodus kan låse SCSI-bussen.

en: Label:
no: Tittel:

en: Language:
no: Språk:

en: Launch X-CD-Roast
no: Kjør X-CD-Roast

en: Layout tracks
no: Sett sammen spor

en: Length
no: Lengde

en: Lets you specify exactly where the file or directory content should be mapped to on the destination CD. (e.g. a directory /home/user can be mapped to /backup/home-dirs/user.)
no: Lar deg spesifisere eksakt hvor filen eller kataloginnholdet skal være plassert på destinasjon-CDen. (f.eks. en katalog /home/user kan bli addressert til /backup/home-dirs/user).

en: Limit Joliet filenames not to 64 characters but allow up to 103. This breaks the Joliet specification, but seems to work on most systems. Use with caution.
no: Tillat Joilet-filnavn opptil 103 tegn, ikke begrens til 64 tegn. Dette bryter Joilet spesifikasjonen, men ser ut til å fungere på de fleste systemer. Bruk med forsiktighet.

en: List of paths to master saved successfully
no: Liste over stier som skal mastres ble vellykket lagret

en: Load list
no: Åpne liste

en: Load list of paths to master
no: Åpne liste over stier som skal mastres

en: Loads a CD in this device.
no: Laster en CD i denne enheten.

en: Logfile:
no: Loggfil:

en: Loglevel:
no: Loggnivå:

en: Lookup titles on CDDB
no: Hent titler fra CDDB

en: Make CD bootable?
no: Oppstartbar CD:

en: Make an exact copy of a CD (data and audio)
no: Lag en eksakt kopi av en CD (data og lyd)

en: Master Tracks
no: Mastre spor

en: Master and write on-the-fly
no: Mastre og skriv direkte

en: Master source
no: Masterkilde

en: Master to image file
no: Master til avtrykksfil

en: Master-Error:
no: Mastre-feil:

en: Mastering aborted...
no: Mastring avbrutt...

en: Mastering data track [%s]
no: Mastrer dataspor [%s]

en: Mastering successful
no: Mastring vellykket

en: Mastering:
no: Mastrer:

en: Matching database entries
no: Samsvarende databse poster

en: Miscellaneous
no: Diverse

en: Mixed-Mode-CD
no: Blandet-modus-CD

en: Model
no: Modell

en: Multisession-CD
no: Flerøkt-CD

en: Network
no: Nettverk

en: New session size:
no: Størrelse på ny økt:

en: No
no: Nei

en: No CD loaded
no: Ingen CD lastet

en: No CD loaded in read device
no: Ingen CD i leseenheten

en: No CD loaded in write device
no: Ingen CD lastet i skriveenhet

en: No CD-Reader defined in Setup
no: Ingen CD-leser angitt i Innstillinger

en: No CD-Writer defined in Setup
no: Ingen CD-brenner angitt i Innstillinger

en: No CD-Writer or CD-ROM device detected.
    For ATAPI/IDE devices under Linux you have to enable
    SCSI-Emulation in the kernel in order to activate them.
    Please see the X-CD-Roast manual how to do that.
no: Ingen CD-brenner eller CD-ROM enhet funnet.
    For ATAPI/IDE enheter under Linux må du aktivere
    SCSI-emulering i kjernen for å kunne bruke enhetene.
    Se X-CD-Roast manualen for å se hvordan du gjør det.

en: No Info-file found for track "%s".
    Therefore verification is impossible.
    Unselecting this track...
no: Fant ingen info-fil for spor "%s".
    Kan derfor ikke verifisere.
    Fravelger dette sporet ...

en: No TOC file selected which specifies
    which tracks are to verify.
no: Ingen TOC fil valgt som sier
    hvilke spor som skal verifiseres.

en: No Tracks layouted for writing
no: Ingen spor som skal skrives er valgt

en: No configuration file found!
    Please enter Setup.
no: Ingen oppsettfil funnet.
    Gå inn på Innstillinger.

en: No disk emulation boot
no: Oppstart uten disk-emulering

en: No disk or wrong disk loaded.
no: Ingen plate eller feil plate lastet.

en: No free space in the temporary directory "%s".
    Aborting...
no: Ingen ledig plass i den midlertidige katalogen "%s".
    Avbryter...

en: No host selected to remove
no: Ingen maskin valgt for fjerning

en: No image-directories defined. You have to define at
    least one directory for saving image data in order to continue.
no: Ingen avtrykkskataloger definert. For å kunne fortsette må du definere i
     det minste én katalog for lagring av avtrykksdata.

en: No image-directories with write permissions found.
    Please check your settings in the Setup.
no: Fant ingen avtrykkskataloger med skriverettigheter.
    Sjekk oppsettet i Innstillinger.

en: No matches found - unknown CD
no: Ingen treff - ukjent CD

en: No path selected to redirect
no: Ingen sti valgt for omdirigering

en: No path selected to remove
no: Ingen sti valgt for fjerning

en: No privileges to start X-CD-Roast.
    
    You have to login as the root user the first time and
    start X-CD-Roast to enable its Non-Root-Mode, which
    will allow that any user can start it.
no: Ingen rettigheter til å starte X-CD-Roast.
    
    Du må logge inn som root brukeren den først gangen og
    starte X-CD-Roast for å aktivere programmets ikke-root-modus.
    Det vil tillate at hvilken som helst bruker kan starte programmet.

en: No read permission on the boot image file you specified:
    "%s"
no: Ingen leserettigheter til oppstartsavtrykket du spesifiserte:
    "%s"

en: No root configuration file found or not readable!
    The superuser must start and configure X-CD-Roast
    first, before other users can use it.
no: Fant ikke gyldig root konfigurasjonsfil.
    Superbrukeren må starte og konfigurere X-CD-Roast
    før andre brukere kan bruke programmet.

en: No root configuration file found!
    Please enter Setup and don't forget to add users
    who may also use X-CD-Roast.
no: Fant ikke oppsettfil for root.
    Gå inn på Innstillinger og legg eventuelt til brukere
    som også skal kunne bruke X-CD-Roast.

en: No tracks selected
no: Ingen spor valgt

en: No tracks selected to delete
no: Ingen spor valgt for sletting

en: No user selected to remove
no: Ingen bruker valgt for fjerning

en: No users are allowed to start X-CD-Roast (except root).
no: Ingen brukere har lov til å starte X-CD-Roast (untatt root).

en: No valid path specified
no: Ingen gyldig sti spesifisert

en: Non-Root-Mode activated
no: Ikke-root-modus aktivert

en: Non-Root-Mode configuration:
no: Ikke-root-modus konfigurasjon:

en: Non-Root-Mode deactivated
no: Ikke-root-modus deaktivert

en: None
no: Ingen

en: None allowed
no: Ingen tillatt

en: Not bootable
no: Ikke oppstartbar

en: Not bootable image
no: Ikke oppstartbart avtrykk

en: Not enough diskspace available
no: Ikke nok diskplass tilgjengelig

en: Not enough diskspace available!
    Do you want to continue anyway or to abort?
no: Ikke nok diskplass ledig.
    Fortsett likevel?

en: Not implemented yet
no: Ikke implementert ennå

en: Note: Full blanking an entire disk takes about 74 min at single speed and about 37 min on double speed CD-RW-Writers. Minimally Blanking is done in a few minutes.
no: Full fjerning av en hel plate tar omlag 74 min med enkel hastighet og omlag 37 min med en dobbel hastighets CD-RW-brennere. Minimal fjerning blir gjort i løpet av noen få minutter.

en: Notify-Beeps via:
no: Lydsignal via:

en: Off
no: Av

en: Omit ISO9660 version numbers
no: Utelat ISO9660 versjonsnummer

en: Omit trailing period from files that do not have a period. This violates the ISO9660 standard but has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
no: Utelat begynnende punktum fra filer som ikke har noe punktum. Dette bryter ISO9660 standarden, men har ingen effekt på Rock Ridge eller Joilet filnavn.

en: Omit trailing periods
no: Utelat begynnende punktum

en: Omit version numbers from ISO9660 file names. May be necessary on some exotic systems. Use with caution.
no: Utelat versjonsnummer fra ISO9660 filnavn. Det er kanskje nødvendig på noen eksotiske systemer. Bruk med forsiktighet.

en: Only hosts which are not listed can start X-CD-Roast.
no: Bare tjenere som ikke er i listen kan starte X-CD-Roast.

en: Only the hosts in the list may start X-CD-Roast.
no: Bare tjenerne i listen kan starte X-CD-Roast.

en: Only the users which were added to the list are allowed to start X-CD-Roast.
no: Bare bruker som ble lagt til listen har lov til å starte X-CD-Roast.

en: Optical Storage
no: Optisk lager

en: Options
no: Alternativer

en: Options saved
no: Innstillinger lagret

en: Options to create a bootable CD
no: Alternativer for oppretting av oppstartbar CD

en: Or enter a shell wild-card-style pattern that matches a part of a filename to exclude. For example '*.o' and 'core' will exclude all files ending in '.o' or called 'core' from being mastered to CD. (Enter without quotes)
no: Eller eksluder ved å skrive inn et skall-mønster som passer med en del av et filnavn. For eksempel vil '*.o' og 'core' eksludere alle filer som slutter på '.o' eller som heter 'core' fra å bli mastret til CD. (Skriv inn uten anførselstegn)

en: Output charset that defines the characters that will be used in Rock Ridge file names.
no: Utgående tegntabell som definerer tegnene som vil bli brukt i Rock Ridge filnavn.

en: Output charset:
no: Utgående tegntabell:

en: Pad Tracks
no: Fyll spor (padding)

en: Pads data-tracks with zeros to eliminate reading problems on some systems and adapts the length of audio-tracks for CD writing. This must be enabled when you want to burn wav-files not created with X-CD-Roast.
no: Fyller dataspor med nuller for å eliminere leseproblemer på noen systemer og tilpasser lengden på lydspor for CD-skriving. Denne må være aktivert når du prøver å brenne wav-filer som ikke er laget av X-CD-Roast.

en: Paranoia retries per sector:
no: Paranoia forsøk per sektor:

en: Path
no: Sti

en: Path already added
no: Sti allerede lagt til

en: Path:
no: Sti:

en: Pauses or continue playing.
no: Pauser eller fortsetter å spille.

en: Performer
no: Artist

en: Performer:
no: Artist:

en: Personalize image filenames
no: Personifiser avtrykksfilnavn

en: Play Audio-Tracks
no: Spill av lydspor

en: Play demo sample
no: Spill av testlyd

en: Play first or currently selected Track.
no: Spill første eller nåværende valgte spor.

en: Plays a demo sample on the soundcard to verify if its working correctly.
no: Spiller av en testlyd på lydkortet for å sjekke at det virker.

en: Plays audio tracks (.wav files) from the harddrive via soundcard.
no: Spiller lydspor (.wav filer) fra harddisken via lydkortet.

en: Please choose where all the selected paths should be mapped on the CD.
    Do note that selecting only one path at a time would give much greater
    control about the CD layout.
no: Velg hvor alle de valgte stiene skal bli addressert på CDen.
    Merk at å velge bare en sti om gangen vil gi en mye større kontroll
    over CD-layouten.

en: Please choose where the contents of this directory
    should be located on the CD:
no: Velg hvor innholdet til denne katalogen
    skal befinnes seg på CDen:

en: Please choose where this file should be located on the CD:
no: Velg hvor denne filen skal befinnes seg på CDen:

en: Please click on "Calculate Size" first to check if all master options
    are valid and to see how big the image will be.
no: Klikk på "Beregn størrelse" først for å sjekke om alle
     mastre-alternativer er gyldige og for å se hvor stor avtrykksfilen vil bli.

en: Please first add some directories to master.
no: Legg til noen kataloger for mastring først.

en: Please insert a CD-R/RW in the CD-Writer.
no: Sett inn en CD-R/RW i CD-brenneren.

en: Please press "Update" once before adding new paths.
no: Trykk "Oppdater" før du legger til nye stier.

en: Please reload the CD-R in the writer
no: Last om CD-R platen i brenneren

en: Please see http://www.xcdroast.org/faq when you miss a drive this list.
no: Se http://www.xcdroast.org/faq hvis du savner et drev i listen.

en: Please specify a boot image list for your
    sparc bootable CD.
no: Vennligst spesifiser en liste over oppstartsavtrykk for den
    sparc oppstartbare CD-en.

en: Please specify both the boot image and boot catalog
    for your bootable CD.
no: Spesifiser både oppstartsavtrykk og oppstartskatalog
    for den oppstartbare CD-en.

en: Please specify where this path in the source data
    should be redirected to on the destination CD:
no: Vennligst spesifiser hvor denne katalogen i kilde dataene
    skal befinnes seg på destinasjon-CD-en:

en: Preparer Id:
no: Forbereder ID:

en: Printer
no: Skriver

en: Processor/Scanner
no: Prosessor/Skanner

en: Progress-indicator in window-title
no: Prosessindikator i vindustittel

en: Publisher Id:
no: Utgiver ID:

en: Query CDDB
no: Forespør CDDB

en: Quit X-CD-Roast
no: Avslutt X-CD-Roast

en: Quits the create menu and returns to the main menu.
no: Avslutter lag-menyen og returnerer til hovedenyen.

en: Quits the duplicate menu and returns to the main menu.
no: Avslutter kopier-meyen og returnerer til hovedmenyen.

en: RAW writing (raw16)
no: RAW skriving (raw16)

en: RAW writing (raw96p)
no: RAW skriving (raw96p)

en: RAW writing (raw96r)
no: RAW skriving (raw96r)

en: Read CD
no: Les CD

en: Read Device:
no: Leseenhet:

en: Read Tracks
no: Les spor

en: Read aborted...
no: Lesing avbrutt...

en: Read all header texts from a CD in the writing device - Warning, this will overwrite the currently entered texts.
no: Les alle hodetekster fra CD-en i skriveenheten - Advarsel, dette vil overskrive de nåværende innskrevne tekstene.

en: Read all tracks
no: Les alle spor

en: Read audio CDs with the enhanced error correction paranoia code.
no: Les lyd-CD-er med den forbedrede feilkorrigeringen til paranoia programkoden.

en: Read detailed information from a (empty) CD-R/RW.
no: Les nøyaktig informasjon fra en (tom) CD-R/RW.

en: Read device is the same as the write device!
    On the fly copy is only possible with different devices
no: Leseenhet er den samme som skriveenheten.
    Direkte kopiering er bare mulig med to forskjellige enheter

en: Read options
no: Lese-alternativer

en: Read selected tracks
no: Les de valgte sporene

en: Read settings from CD
no: Les innstillinger fra CD

en: Read-Error:
no: Lesefeil:

en: Reading %d/%d:
no: Leser %d/%d:

en: Reading audio track %d/%d [%s]
no: Leser lydspor %d/%d [%s]

en: Reading data track %d/%d [%s]
no: Leser dataspor %d/%d [%s]

en: Reads all selected tracks from the CD and saves them in the Image Directory.
no: Leser alle valgte spor fra CD-en og lagrer dem i avtrykkskatalogene.

en: Reads all tracks from the current CD again and does compare them with the tracks on the harddrive as specified in the selected TOC file.
no: Leser alle spor fra den gjeldende CD-en igjen og sammenligner dem med sporene på harddisken som er angitt i den valgte TOC-filen.

en: Reads all tracks from the current CD and saves them in the image directories on the harddrive.
no: Leser alle spor fra den gjeldende CD og lagrer dem i avtrykkskatalogene på harddisken.

en: Reads all tracks of a CD again and compares them with the tracks saved on the harddrive.
no: Leser alle spor fra en CD igjen og sammenligner dem med sporene lagret på harddisken.

en: Reads all tracks of a CD and copy them to the harddrive.
no: Leser alle spor fra en CD og kopierer dem til harddisken.

en: Reads selected tracks again from CD and compares them with the saved tracks on the harddrive.
no: Leser valgte spor igjen fra CD-en og sammenligner dem med de lagrede sporene på harddisken.

en: Reads selected tracks from a CD and stores them on the harddrive.
no: Leser valgte spor fra en CD og lagrer dem på harddisken.

en: Ready to add a new session to a multi session CD?
no: Legg til en økt til en flerøkt-CD?

en: Ready to write a single session CD?
no: Start å skrive en enkelt økt CD?

en: Ready to write the first session of a multi session CD?
no: Skriv den første økten til en flerøkt-CD?

en: Really quit X-CD-Roast?
no: Avslutt X-CD-Roast?

en: Rechecks the inserted CD for session information. (Useful when you just changed the CD-R/RW.)
no: Sjekker igjen den innsatte CD-en for øktinformasjon. (Nyttig når du nettopp har byttet CD-R/RW).

en: Redirect
no: Omdiriger

en: Redirect a master directory
no: Omdiriger en masterkatalog

en: Redirect the currently selected master directory to another virtual location on the CD, without changing anything in the source data.
no: Omdiriger den nåværende valgte masterkatalog til en annen virtuell plassering på CDen, uten å endre kildedatene.

en: Refreshes the content of the information windows. (e.g. after a CD change)
no: Oppdaterer innholdet i informasjonsvinduene. (f.eks. etter at man har satt inn en ny CD)

en: Relaxed ISO9660 filenames
no: Avslappede ISO9660 filnavn

en: Removable Disk
no: Flyttbar harddisk

en: Remove
no: Fjern

en: Remove all selected hosts from the list.
no: Fjern alle valgte tjenere fra listen.

en: Remove all selected users from the list.
no: Fjern alle valgte brukere fra listen.

en: Remove the selected tracks from this list.
no: Fjern de valgte sporene fra denne listen.

en: Removed a conflicting path.
    Please "Update" again.
no: Fjernet en konfliktskapende sti.
    Vennligst "Oppdater" igjen.

en: Removes the selected image directory from the list.
no: Fjerner den valgte avtrykkskatalogen fra listen

en: Rename the automatically generated directory "RR_MOVED" to ".rr_moved" in Rock Ridge images.
no: Bytt automatisk navn på den genererte katalogen "RR_MOVED" til".rr_moved" i Rock Ridge avtrykk.

en: Requesting data - Please wait
no: Forespør data

en: Resolve and follow the symbolic links in the filesystem. So a link will be entered as real file or directory.
no: Følg de symbolske lenkene i filsystemet. Slik at en lenke vil bli lagt inn som en vanlig fil eller katalog.

en: Retrying...
no: Prøver igjen...

en: Rock Ridge (anonymous)
no: Rock Ridge (anonym)

en: Rock Ridge only
no: Bare Rock Ridge

en: Save
no: Lagre

en: Save Output
no: Lagre utdata

en: Save configuration
no: Lagre innstillinger

en: Save current settings as default
no: Lagre de gjeldende innstillingene som standardverdier

en: Save list
no: Lagre liste

en: Save list of paths to master
no: Lagre liste over stier som skal mastres

en: Save settings as default
no: Lagre innstillinger som standardverdier

en: Save window positions
no: Lagre vindusposisjon

en: Saves the current ISO-option settings to your configuration directory to enable them automatically again at next startup of X-CD-Roast.
no: Lagrer de gjeldende ISO-alternativene til konfigurajonskatalogen for å kunne gjenopprette dem automatisk igjen ved neste oppstart av X-CD-Roast.

en: Saves the current set of write parameters as default values for the next startup of X-CD-Roast.
no: Lagrer de gjeldende skrive-alternativene som standardverdier til neste start av X-CD-Roast.

en: Saves your current configuration.
no: Lagrer nåværende konfigurasjon.

en: Saving output successful
no: Lagre utdata vellykket

en: Scan the CD for indexes. If this option is enabled the copy will contain the same track indexes as the original CD. Please note that some drives may need a little time to scan.
no: Skann CD-en for indekser. Hvis dette alternativet er slått på, vil kopien inneholde de samme sporindekser som den originale CDen. Noen drev trenger kanskje litt tid for å skanne.

en: Scanner
no: Skanner

en: Scanning for MCN (Media Catalog Number)...
no: Skanner for MCN (Media Catalog Number)...

en: Scanning master directories...
no: Skanner master kataloger...

en: Scanning track %d for ISRC...
no: Skanner spor %d for ISRC...

en: Scanning track %d for indices...
no: Skanner spor %d for feil...

en: Sectors for overlap sampling:
no: Antall sektorer for overlappende sampling:

en: Sectors per request:
no: Sektorer per forespørsel:

en: Select Directory
no: Velg katalog

en: Select Logfile
no: Velg loggfil

en: Select all
no: Velg alle

en: Select boot image
no: Velg oppstartsavtrykk

en: Select here an image type which will define how exactly the master image will be generated. For most people the default "Rock Ridge + Joliet" is the perfect setting.
no: Her velger du en avtrykkstype som vil definere hvor presist masteravtrykket vil bli generert. For de fleste vil standardverdien "Rock Ridge + Joilet" være den beste innstillingen.

en: Select none
no: Velg ingen

en: Select predefined image type:
no: Velg en forhåndsdefinert avtrykkstype:

en: Select the TOC file that specifies which tracks should be written to CD. The setting "Copy on the fly" will read the tracks directly from the Read-Device instead from the harddisk.
no: Velg TOC-filen som sier hvilke spor som skal bli skrevet til CD-en. Innstillingen "Kopier på direkten" vil lese alle spor direkte fra leseenheten istedet fra harddisken.

en: Select the device you want use for all read-operations on CDs.
no: Velger enheten du vil bruke for alle leseoperasjoner på CD-er.

en: Select the speed which should be used for audio-extraction.
no: Velger hastigheten som skal bli brukt for kopiering av lyd.

en: Select which tracks should be verified against the current CD. The TOC file must match the CD, of course.
no: Velger hvilke spor som skal verifiseres mot den gjeldende CD-en. TOC-filen må selfølgelig passe med CDen.

en: Selected:
no: Valgte:

en: Selects all displayed images on the harddrive for verifying.
no: Velger at alle viste avtrykk på harddisken skal verifiseres.

en: Selects all displayed tracks so that you can add them to the selection you want to write with a single click.
no: Velger alle viste spor slik at du kan legge dem til seleksjonen du vil skrive med et enkelt trykk.

en: Selects all displayed tracks so that you can remove them from the list with a single click.
no: Velger alle viste spor slik at du kan fjerne dem fra listen med et enkelt trykk.

en: Selects all displayed tracks.
no: Velger alle viste spor.

en: Selects all tracks of the currently inserted CD for reading.
no: Velger at alle sporene på insatte CD-en skal leses.

en: Sending CDDB-query
no: Sender CDDB-forespørsel

en: Session information
no: Øktinformasjon

en: Session view
no: Øktvisning

en: Set SCSI IMMED flag
no: Set SCSI IMMED flagg

en: Set additional write options for advanced users.
no: Endre ytterligere skrive-alternativer for avanserte brukere.

en: Set the language: You have to leave setup to activate this setting. Please note that switching directly to languages that require a different font will not work correctly.
no: Velg språket: Du må forlate innstillinger for aktivere denne innstillingen. Merk at å endre direkte til språk som krever en annen skrifttype vil ikke virke ordentlig.

en: Setup
no: Innstillinger

en: Setup your hardware and system defaults
no: Juster maskinvare og sett standardverdier for systemet

en: Show hidden files (files beginning with a dot) in the fileselector above.
no: Vis skjulte filer (filer som starter med punktum) i filvelgeren over.

en: Show more ISO9660 options for advanced users.
no: Vis flere ISO9660 alternativer for avanserte brukere.

en: Simulation write
no: Simuler skriving

en: Size of selected tracks:
no: Størrelse på valgte spor:

en: Size:
no: Størrelse:

en: Skips verification of audio tracks, because a lot of CD readers are not able to read audio data reliably.
no: Lar være å verifisere lydspor fordi mange CD-lesere ikke har mulighet til å lese lyddata feilfritt.

en: Small
no: Liten

en: Some of the image files you want to write are missing.
    Please update the image directory.
no: Mangler noen av avtrykksfilene som skal skrives.
    Oppdater avtrykkskatalogen.

en: Some tracks belonging to the CD you want to write are missing.
    Perhaps the TOC file is outdated and the tracks
    were already removed from the hard drive.
no: Noen spor som tilhører CD-en du vil skrive til savnes.
    Kanskje TOC-filen er utdatert og sporene
    er kanskje allerede fjernet fra harddisken.

en: Some tracks do have a different file-size as expected.
    Perhaps the tracks are outdated or belong to another CD.
    Do you want to continue anyway or to abort?
no: Noen spor har enn annen filstørrelse en forventet.
    Kanskje sporene er utdatert eller hører til en annen CD.
    Vil du fortsette likevel eller avbryte?

en: Something on the SCSI-Bus has changed. Please check
    your writer and reader configuration in Setup.
no: Noe på SCSI-bussen har endret seg. Sjekk
     brenner- og leser-oppsettet under Innstillinger.

en: Sparc (Sun workstations)
no: Sparc (Sun arbeidsstasjoner)

en: Sparse
no: Lavt

en: Specifies a comma separated list of boot images that are needed to make a bootable CD for sparc systems.
no: Spesifiserer en kommaseparert liste over oppstartsavtrykk som trengs for å lage en oppstartbar CD for sparc systemer.

en: Specifies that the boot image used to create a bootable CD is a 'no emulation' image. The system will load and execute this image without performing any disk emulation.
no: Angir at oppstartsavtrykket som blir brukt til å lage en oppstartbar CD er et "ingen emulering" avtrykk. Systemet vil laste og kjøre dette avtrykket uten å utføre disk-emulering.

en: Specifies that the created CD should be marked as not bootable. The system will provide an emulated drive for the image, but will boot off a standard boot device.
no: Spesifiserer at den ferdige CD-en skal bli merket som ikke-oppstartbar. Systemet vil gi en emulert stasjon for avtrykket, men vil starte fra en vanlig oppstartsenhet.

en: Specify here the local charset that should be used for translating the local file names into Joliet Unicode directory records when the CD is read on Windows systems.
no: Angi her den lokale tegntabellen som skal brukes for å oversette de lokale filnavnene til Joilet Unicode directory records når CDen blir lest fra Windows systemer.

en: Speed:
no: Hastighet:

en: Stops playback.
no: Stopper avspilling.

en: Successful:
no: Vellykket:

en: Support the Microsoft Joliet filesystem to allow long unicode filenames when the CD is read on Windows systems.
no: Støtt Microsoft Joilet filsystemet for å tillate lange unicode filnavn når CD-en blir lest på Windows systemer.

en: Swap Audio byte order
no: Bytt lyd-byte rekkefølge

en: Swaps the byte-order of audio-tracks. This is needed when you end up with an audio-CD which only contains static noise.
no: Bytter om byte-rekkefølgeen på lydspor. Det er nødvenig når du ender opp med en lyd-CD som bare inneholder kontinuerlig støy.

en: System default
no: System standard

en: TAO with zero pregap
no: TAO uten pregap

en: TOC file does not match the CD in the drive.
    Verifying is therefore impossible.
no: TOC filen passer ikke med CD-en i drevet.
    Kan derfor ikke verifisre.

en: TOC-File:
no: TOC-Fil:

en: Tape
no: Teip

en: Temporary Image Storage Directories
no: Kataloger for oppbevaring av avtrykk

en: Test DSP-Device
no: Test DSP-enhet

en: The CDDB-Server to connect to in order to download track-titles from the internet.
no: CDDB-serveren som blir forespurt for å kunne laste ned sportitler fra Internett.

en: The VariRec option changes the laser power used to write CDs. This can increase compatibility with some playback devices. Values from -2 to 2 are valid and please note that the write speed will drop to 4x.
no: VariRec alternativet endrer laserstyrken som brukes til å skrive CD-er. Dette kan øke kompabiliteten med noen avspillingsenheter. Verdier fra -2 til 2 er gyldige og merk at skrivehastigheten vil falle til 4x.

en: The calculated size of the new session/image. If you choose to write the image to hard drive, this is the free space you need in the image-directories. When burning on-the-fly make sure there is enough space left on the CD-R/RW.
no: Den beregnede størrelsen på den nye økten/avtrykket. Hvis du velger å skrive avtrykket til harddisken, trenger du denne ledige plassen i avtrykkskatalogene. Vær sikker på at det er nok plass tilgjengelig på CD-R/RWen ved brenning på direkten.

en: The capacity of the currently used CD-R/RW.
no: Kapasiteten på CD-R/RW-en som benyttes.

en: The default speed to be used for writing.
no: Standarhastigheten som brukes ved brenning.

en: The device you want to use to read data or audio from CDs.
no: Enheten du vil bruke for å lese data eller lyd fra CD-er.

en: The directory on the harddrive you want to store/read tracks from. The setting "Automatic" selects all available directories at once.
no: Katalogen på harddisken du vil bruke til å lagre/lese spor fra. Innstillingen "Automatisk" velger alle tilgjengelige kataloger på en gang.

en: The following commands will be executed in order
    to activate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
no: De følgende kommandoene vil bli kjørt for
    å kunne aktivere ikke-root-modusen.
    Trykk OK når du sikker på du vil gjøre det.

en: The following commands will be executed in order
    to deactivate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
no: De følgende kommandoen vil bli kjørt for
    å kunne deaktivere ikke-root-modusen.
    Trykk OK når du sikker på du vil gjøre det.

en: The given boot image is a hard disk image. The hard disk image must begin with a master boot record that contains a single partition.
no: Det oppgitte oppstartsavtrykket er et harddiskavtrykk. Harddiskavtrykket må starte med en master boot record som inneholder en enkelt partisjon.

en: The given boot image is copied from a bootable floppy.
no: Det oppgitte oppstartsavtrykket blir kopiert fra en oppstartbar diskett.

en: The image-directories do not match the current system.
    Please check their configuration in Setup.
no: De angitte avtrykkskatalogene passer ikke med filsystemet.
    Sjekk oppsettet til avtrykkskatalogene i Innstillinger.

en: The name of the file that logs all actions of X-CD-Roast.
no: Navnet til filen som logger alle handlinger til X-CD-Roast.

en: The requested language with the locale
    "%s" is not available on this system.
    Your language setting will be ignored.
no: Det forespurte språket med lokalet
    "%s" er ikke tilgjengelig på ditt system.
    Språkinnstillingen blir ignorert.

en: The root configuration file is not owned by root!
    Aborting...
no: Root konfigurasjonsfilen eies ikke av root.
    Avbryter...

en: The soundcard device. Used to play warning sounds or audio tracks.
no: Lydkort enheten. Brukes til å spille av advarselslyder eller lydspor.

en: The space already used on the CD-R/RW by old sessions and the still available space.
no: Plassen som allerede er brukt på CD-R/RWen av tidligere økter og den plassen som fortsatt er ledig.

en: The speed X-CD-Roast tries to set on reader when reading audio tracks. This setting will be silently ignored by some devices.
no: Hastigheten X-CD-Roast prøver å sette på leseren ved lesing av lydspor. Denne innstillingen vil bli ignorert uten melding av noen enheter.

en: The speed you want to burn CDs with. (Depends on your current Writer)
no: Hastigheten du vil skrive CD-er med. (Avhenger av brenneren)

en: The temporary directory "%s" is not writeable.
    Aborting...
no: Den midlertidige katalogen "%s" er ikke skrivbar.
    Avbryter....

en: The write-mode: Leave that at "autodetect" unless you really know what you are doing.
no: Skrivemodusen: La den være på "automatisk" hvis ikke du virkelig vet hva du gjør.

en: There is an empty CD-R/RW in the drive.
    Additional sessions cannot be written on
    unwritten media.
no: Det er en tom CD-R/RW i drevet.
    Ytterligere økter kan ikke bli skrevet på
    uskrevet media.

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    You can continue at own risk, but the resulting CD
    might not be readable.
no: Det er muligens for lite plass tilgjengelig på CD-R platen.
    Den endelige CD-en kan bli ulesbar.

en: This CD is closed. No further data can be written onto it.
no: Denne CD-en er lukket. Ingen ytterligere data kan bli skrevet på den.

en: This CD should be bootable on Sparc systems (usually Sun workstations).
no: Denne CD-en skal være oppstartbar på Sparc systemer (vanligvis Sun arbeidsstasjoner).

en: This CD should be bootable on Standard-PCs as defined by the El Torito Standard. You have to supply valid boot image to make this possible.
no: Denne CDen skal være oppstartbar på Standard-PC-er som definert av El Torito standarden. Du må oppgi et gyldig oppstartsavtrykk for at det skal fungere.

en: This calculates the exact size of your new session/image. Everytime you change the master-options or add/remove paths to master you have to redo this.
no: Dette beregner den eksakte størrelsen på den nye sesjonen/avtrykket. Hver gang du endrer master alternativene eller legger til/fjerner stier som skal mastres må du gjenta dette.

en: This is like the other Rock Ridge option, but preserves the original permissions and file owner information. This should be used when you create CDs for backup purposes.
no: Dette er som det andre Rock Ridge alternativet, men bevarer de originale rettighetene og eierskapene til filene. Denne bør brukes når du lager CD-er med sikkerhetskopiert data.

en: This is the internal memory-buffer cdrecord allocates to prevent buffer-underruns while burning. This should be set higher than the writer-internal hardware buffer for more performance.
no: Dette er det interne bufferminnet som cdrecord reserverer for å unngå buffer-tomkjøring under skriving. Dette bør settes høyere enn brennerens interne maskinvare-buffer for høyere ytelse.

en: This is the name of the disc as displayed on Windows or Mac systems. On Solaris this will be used as the mount point for the volume management system.
no: Dette er navnet på platen som vises på Windows eller Mac systemer. På Solaris vill dette bli brukt som monterings punkt for volume management systemet.

en: This is the prefix of the filenames of the tracks saved to the harddrive.
no: Dette er filnavn-prefikset på sporene som lagres til harddisken.

en: This option forces a drive to ignore the medium quality (and a possible automatic write speed reduction) and to use the selected speed. Should only be used with extreme care.
no: Dette alternativet tvinger et drev til å ignorere kvaliteten på et medium (og den eventuelle reduksjonen av skrivehastigheten) slik at drevet likevel bruker den valgte hastigheten. Må bare brukes med meget stor forsiktighet.

en: This options allows lower case characters to appear in ISO9660 filenames. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on some systems. Use with caution.
no: Dette alternativet tillater tegn med små bokstaver i ISO9660 filnvan. Dette bryter ISO9660 standarden, men det hender det virker på noen systemer. Bruk med forsiktighet.

en: This options allows more than one dot to appear in ISO9660 filenames. Leading dots are not affected by this option. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on many systems. Use with caution.
no: Dette alternativet tillater mer enn en prikk i ISO9660 filnavn. Ledende prikker blir ikke påvirket av dette alternativet. Dette bryter ISO9660 standarden, men det virker på mange systemer. Bruk med forsiktighet.

en: This prevents the CD-Writer from fixating (closing) the CD after writing. You can use this to create an audio CD in several steps. Just be sure to fixate after the last track. (Or use the "Fixate CD-R/RW only" button.) Note: This does only work in Track-At-Once-Mode.
no: Dette gjør at CD-brenneren ikke sluttfører (lukker) CD-en etter skriving. Du kan bruke dette til å lage en lyd-CD i flere omganger. Bare husk å sluttføre etter det siste sporet. (Eller bruk "Bare fiksér CD-R/RW"-knappen). Dette virker kun i Track-At-Once modus.

en: This should describe the preparer of the CD, usually with a mailing address and phone number.
no: Denne skal beskrive forberederen til CDen, vanligvis med en postaddresse og telefonnummer.

en: This should describe the publisher of the CD, usually with a mailing address and phone number.
no: Denne skal beskrive utgiveren av CDen, vanligvis med en postaddresse og et telefonnummer.

en: This specifies the path and filename of the boot catalog. This file is required to make a bootable CD and will be automatically generated by mkisofs. If you are not sure just keep the default setting.
no: Denne spesifiserer stien og filnavnet til oppstartskatalogen. Denne filen kreves for å lage en oppstartbar CD og vil automatisk bli generert av mkisofs. Hvis du er usikker beholder du standardinnstillingen.

en: This specifies the path and filename of the boot image. The boot image must be exactly the size of either a 1.2, 1.44 or 2.88 meg floppy. You can use here any image you copied from a bootable floppy.
no: Denne spesifiserer stien og filnavnet til oppstartsavtrykket. Oppstartsavtrykket må ha eksakt samme størrelse på enten en 1,2, 1,44 eller en 2,88 MB diskett. Her kan du bruke hvilket som helst avtrykk som du har kopiert fra en oppstartbar diskett.

en: This test release does currently not
    support copying of CD-Extra.
no: Denne test utgaven støtter foreløpig ikke
    kopiering av CD-Extra.

en: Tooltips help
no: Hjelp i verktøytips

en: Total Size:
no: Total størrelse:

en: Total space available:
no: Total ledig plass:

en: Track "%s" does
    not fit to the currently inserted CD. Therefore verification
    is impossible. Unselecting this track...
no: Spor "%s" passer
    ikke på den innsatte CD-en. Kan derfor ikke verifisere.
    Fravelger dette sporet ...

en: Track title
no: Sportittel

en: Track:
no: Spor:

en: Tracks
no: Spor

en: Tracks successfully read
no: Spor vellykket lest

en: Tracks successfully verified
no: Spor ble vellykket verifisert

en: Tracks successfully written
no: Spor vellykket skrevet

en: Tracks to verify
no: Spor som skal verifiseres

en: Tracks to write
no: Spor som skal skrives

en: Tracks:
no: Spor:

en: Turn on the Yahama Audio Master Q. R. feature which usually should result in high quality CDs that have less reading problems in HiFi players. This reduces the capacity of a 74 minute CD to 63 minutes and a 80 minute CD to 68 minutes. (Only works in DAO mode)
no: Skru på Yamaha Audio Master Q. R. som vanligvis skal resultere i høykvalitets CD-er som har færre leseproblemer i HiFi-spillere. Dette reduserer kapasiteten på en 74 minutters CD til 63 minutter og en 80 minutters CD til 68 minutter. (Virker bare i DAO-modus)

en: Unknown
no: Ukjent

en: Unselect all
no: Fravelg alle

en: Update
no: Oppdater

en: Update Session view
no: Oppdater øktvisning

en: Use HTTP
no: Bruk HTTP

en: Use Proxy
no: Bruk mellomtjener

en: Use for all tracks
no: Bruk på alle spor

en: Use paranoia mode for audio
no: Bruk paranoia-modus for lyd

en: Use the HTTP protocol rather than the CDDB protocol to access the CDDB-Server.
no: Bruk HTTP protokollen istedet for CDDB protokollen for å koble til CDDB-serveren.

en: Use the album performer also for all the tracks. This will copy the current album performer over all track performers.
no: Bruk album-artisten for alle sporene. Dette vil kopiere den nåværende album-artisten over på alle spor artistene.

en: Used/Available:
no: Brukt/Tilgjengelig:

en: User "%s" already added
no: Bruker "%s" allerede lagt til

en: User "%s" does not exist.
    Add anyway?
no: Bruker "%s" eksisterer ikke.
    Legg til likevel?

en: Users
no: Brukere

en: Users are allowed to:
no: Brukere har lov til å:

en: Vendor
no: Produsent

en: Verbose
no: Rikt

en: Verbose mkisofs execution
no: Ordrik mkisofs kjøring

en: Verify CD
no: Verifiser CD

en: Verify Tracks
no: Verifiser spor

en: Verify aborted...
no: Verifisering avbrutt...

en: Verify anyway
no: Verifiser likevel

en: Verify options
no: Alternativer for verifisering

en: Verify selected tracks
no: Verifiser det valgte sporet

en: Verify tracks
no: Verifiser spor

en: Verify-Error:
no: Verifiseringsfeil:

en: Verifying %d/%d:
no: Verifiserer %d/%d:

en: Verifying audio track %d/%d [%s]
no: Verifiserer lydspor %d/%d [%s]

en: Verifying audio track %d/%d failed
no: Verifiserer lydspor %d/%d

en: Verifying data track %d/%d [%s]
no: Verifiserer data spor %d/%d [%s]

en: Verifying data track %d/%d failed
no: Verifiserer dataspor %d/%d

en: Version %s
no: Versjon %s

en: View:
no: Visning:

en: Volume Id:
no: Volum ID:

en: Warn before overwriting images
no: Advar før overskriving av avtrykk

en: Warning:
no: Advarsel:

en: Warning: CDDB-logout failed
no: Advarsel: Feil ved CDDB-logg ut

en: Warning: Its not recommended to try to create multi session
    with DVD-Media. Its very possible that this will fail.
no: Advarsel: Det er ikke anbefalt å lage flere økter
    med DVD-Media. Det svært sannsynlig at dette vil feile.

en: Warning: No "groupadd" command found on your system.
     - Edit "/etc/group" and add a group "%s" manually.
        Please try again then.
no: Advarsel: Ingen "groupadd" kommando funnet på ditt system.
     - Rediger filen "/etc/group" og legg til gruppen "%s" manuelt.
        Deretter prøver du igjen.

en: Warning: No DSP-device configured.
no: Advarsel: Ingen DSP-enhet konfigurert.

en: Warning: The cdrtools binaries you have installed are
    not compatible with your system. You will NOT be
    able to read or write CDs. Please read the FAQ
    on www.xcdroast.org for more information.
no: Advarsel: De installerte binærfilene til cdrtools er
    ikke kompatible med systemet. Lesing eller
    skriving av CD-er vil ikke være tilgjengelig.
    Les FAQ-en på www.xcdroast.org for mer informasjon.

en: Warning: Your system is not able to create files larger
    than 2 GB. Writing DVDs will therefore not possible.
no: Advarsel: Systemet ditt kan ikke lage filer større
    enn 2 GB. Du vil derfor ikke ha mulighet til å skrive DVD-er.

en: Welcome to X-CD-Roast!
    
    You have now the opportunity to configure X-CD-Roast
    so, that not only the root user can start it, but any user
    you choose. Using the Non-Root-Mode is recommended
    and secure. You can change the mode anytime in the
    Users-Pane of the Setup-Menu.
no: Velkommen til X-CD-Roast!
    
    Du har nå muligheten til å konfigurere X-CD-Roast
    slik at ikke bare root-brukeren kan starte det, men hvilken som helst bruker
    du angir. Å bruke ikke-root-modusen er anbefalt
    og sikkert. Du kan forandre moduset når som helst under
    Brukere-fanen til Innstillinger-menyen.

en: When available it does enable protection from Buffer Underrun errors. Supported are Sanyo BURN-Proof, Ricoh Just-Link and similar.
no: Beskytter mot buffer-tomkjøringsfeil hvis muligheten er tilgjengelig. Støttede brennere er Sanyo BURN-Proof, Ricoh Just-Link og lignende.

en: When enabled, then multiple selections in lists are handled like the lists in Windows (hold CTRL-Key to select more than one entry and use SHIFT to select a whole range of entries).
no: Når aktivert vil flervalg i lister håndteres som lister i Windows (hold CTRL-tast for å velge mer enn en post og bruk SHIFT til å velge et intervall med poster).

en: When reading or creating new tracks do warn before overwriting existing tracks on the hard drive.
no: Ved lesing eller oppretting av nye spor, advar før overskriving av eksisterende spor på harddisken.

en: When you are satisfied with the tracks and the order you set for writing (use drag'n'drop to reorder them), click here to transfer the selection to the write menu.
no: Trykk her når de riktige sporene er korrekt. Spor-sammensetningen vil da bli overført til skrivemenyen (bruk dra og slipp for å stokke om på dem).

en: Will prefix all the selected files and directories with a new path on the destination CD. (e.g. the directories /home/user1 and /opt/backup can be prefixed with /old to become /old/home/user1 and /old/opt/backup on the CD.)
no: Vil gi alle valgte filer og kataloger et prefiks med en ny sti på destinasjon-CDen. (f.eks. katalogene /home/user1 og /opt/backup få et prefiks /old og bli til /old/home/user1 og /old/opt/backup på CDen).

en: Will put all selected files or directories in the same path on the destination CD, as they are on the hard drive now. (e.g. the directories /home/user1 and /home/user2 will also become /home/user1 and /home/user2 on the CD.)
no: Vil plassere alle de valgte filene eller katalogene i den samme stien på destinasjon-CDen som de er på harddisken nå. (f.eks. katalogene /home/user1 og /home/user2 vil også bli /home/user1 og /home/user2 på CD-en).

en: Will put this file or directory content in the root directory of the destination CD. (Strips off its current path completely.)
no: Vil plassere denne filen eller innholdet til katalogen i rotkatalogen til destinasjon-CDen. (Fjerner den nåværende stien helt).

en: Will put this file or directory in the same path on the destination CD, as it is on the hard drive now. (e.g. a directory /home/user will also become /home/user on the CD.)
no: Vil plassere denne filen eller katalogen i samme sti på destinasjon-CDen som den er plassert på harddisken nå. (f.eks. en katalog /home/user vil også bli /home/user på CDen).

en: Will put this file or directory on the destination CD while keeping its last part of the directory intact. (e.g. a directory /home/user will become /user on the CD.)
no: Vil plassere denne filen eller katalogen på destinasjon-CDen og samtidig beholde filen eller katlogens siste del av katalogtreet intakt. (f.eks. en katalog /home/user vil bli /user på CDen).

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories and insert a new path instead on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and replaced by /bak1 - they show up as /bak1/user1 and /bak1/user2/src on the CD.)
no: Vil fjerne den viste sti-komponente på alle valgte filer og kataloger og sette inn en ny sti istedet på destinasjon-CDen. (f.eks. katalogene /export/home/user1 og /export/home/user2/src får deres felles sti /export/home fjernet og erstattet av /bak1 - de skal komme opp som /bak1/user1 og /bak1/user2/src på CD-en).

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and become /user1 and /user2/src on the CD.)
no: Vil fjerne den viste sti-komponenten på alle de valgte filene og katalogene på destinasjon-CDen. (f.eks. katalogene /export/home/user1 og /export/home/user2/src får deres felles sti /export/home fjernet og og vil bli /user1 og /user2/src på CDen).

en: Windows style list selections
no: Listevalg som i Windows

en: Write CD
no: Skriv CD

en: Write CD in Disk-At-Once mode. This will create an exact copy without any pauses between tracks. Currently doesn't work with all supported writers.
no: Skriv CD-en i Disk-At-Once modus. Dette lager en eksakt kopi uten pauser mellom sporene. Foreløpig virker ikke dette med alle brennere.

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 16 bytes of P-Q subchannel data resulting in a sector size of 2368 bytes. If a recorder does not support raw96r, this is the preferred raw writing mode. It does not allow to write CD-Text but it is the only raw writing mode in cheap CD writers. As these cheap writers in most cases do not support DAO mode. (For expert usage only!)
no: Skriv CD i RAW skrivemodus. Det skrives sektorer på 2352 byte pluss 16 byte med "P-Q subchannel data" som gir en sektorstørrelse på 2368 byte. Dette er den foretrukkede raw skrivemodusen hvis en brenner ikke støtter raw96r.Man kan ikke skrive CD-Text med denne modusen, men det er den eneste raw skrivemodusen i billige CD-brennere. Disse billige brennerne støtter i de fleste tilfeller ikke DAO-modus. (Kun til bruk for eksperter!)

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of packed P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the less preferred raw writing mode as only a few recordes support it. (For expert usage only!)
no: Skriv CD i RAW skrivemodus. Det skrives sektorer på 2352 byte pluss 96 byte med "packed P-W subchannel data" som gir en sektorstørrelse på 2448 byte. Dette er den minst foretrukkede varianten av raw skrivemodus siden bare noen få brennere støtter den. (Kun til bruk for eksperter!)

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of raw P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the preferred raw writing mode as it gives best control over the CD writing process. (For expert usage only!)
no: Skriv CD-en i RAW skrivemodus. Det skrives med sektorer på 2352 byte pluss 96 byte med "raw P-W subchannel data" som gir en sektorstørrelse på 2448 byte. Dette er den foretrukne varianten av raw skrivemodus siden den gir best kontroll på skriveprosessen. (Kun for eksperter!)

en: Write CD in Track-At-Once mode, but eliminates the 2 second pause. So this looks very much like a DAO-CD, but only works for some TEAC/Traxdata-writers.
no: Skriv CD-en i Track-At-Once modus, men uten pausen på 2 sekund. Dette ligner veldig mye på en DAO-CD, men virker bare på noen TEAC/Traxdata brennere.

en: Write CD in Track-At-Once mode. Generates a 2 second pause between each track, but is supported on all writers.
no: Skriv CD-en i Track-At-Once modus. Hvert spor adskilles med en pause på to sekund, men er til gjengjeld støttet av alle brennere.

en: Write CD-Text
no: Skriv CD-Text

en: Write Device:
no: Skriveenhet:

en: Write Mode:
no: Skrivemodus:

en: Write Tracks
no: Skriv spor

en: Write all selected track to a CD-R/RW.
no: Skriv alle valgte spor til en CD-R/RW

en: Write parameters
no: Alternativer for skriving

en: Write session on-the-fly
no: Skriv økt direkte

en: Write the CD in such a way, that it is possible to append further data (in a new session) at a later time. Please note that for the first session you need 22 MB extra space on the CD-R/RW and all additional sessions take 13 MB extra each.
no: Skriv CDen på en slik måte at det er mulig å legge til ytterligere data (i en ny økt) på et senere tidspunkt. Merk at for den første økten trengs det 22 MB ekstra plass på CD-R/RW-en og alle ytterligere økter trenger 13MB ekstra hver.

en: Write tracks
no: Skriv spor

en: Write-Error:
no: Skrivefeil:

en: Writeable
no: Skrivbar

en: Writer-Buffer:
no: Buffer til CD-brenner:

en: Writes CD-Text information to the CD-R/RW when your CD Writer is supporting it. This usually works only when writing in DAO or raw96r mode.
no: Skriver CD-Text informasjon til CD-R/RW-en hvis CD-brenneren støtter det. Dette virker vanligvis bare under skriving i DAO eller raw96r modus.

en: Writes all tracks specified by the TOC file to a CD.
no: Skriver alle spor spesifisert av TOC-filen til en CD.

en: Writes any tracks from your harddrive in an arbitrary order to a CD-R/RW.
no: Skriver valgfrie spor fra harddisken i en vilkårlig rekkefølge til en CD-R/RW.

en: Writes tracks to a CD-R/RW. Will read the tracks from the harddrive or copies them on-the-fly from a CD in a CD-Reader.
no: Skriver spor til en CD-R/RW. Leser sporene fra harddisken eller kopierer dem på direkten fra en CD i CD-leseren.

en: Writing %d/%d:
no: Skriver %d/%d:

en: Writing aborted...
no: Skriving avbrutt...

en: Writing audio track %d/%d [%s]
no: Skriver lydspor %d/%d [%s]

en: Writing data track %d/%d [%s]
no: Skriver dataspor %d/%d [%s]

en: X-CD-Roast may be started on all hosts.
no: X-CD-Roast kan startes på alle tjenere.

en: X-CD-Roast won't start on any host (except when run by root).
no: X-CD-Roast vil ikke starte på noen tjenere (untatt når kjørt av root).

en: Yes
no: Ja

en: You are going to overwrite old track images on your
    harddrive. Cancel now, if you don't want to do that
    and choose another "File prefix".
no: Gamle sporavtrykk på harddisken vil bli overskrevet.
    Avbryt nå hvis de skal beholdes og velg et annet "filprefiks".

en: You are going to try to add data to a multi session-CD
    without having multi session writing enabled.
    This can result in an unreadable CD.
no: Dette vil legge til data til en flerøkt-CD
    uten å har flerøkt-skriving aktivert.
    Det kan føre til en ulesbar CD.

en: You are trying to write a multi session image
    without having multi session enabled.
    This can result in an unreadable CD.
no: Et flerøkt-avtrykk skal skrives, men flerøkt er
    ikke slått på. Dette kan føre til en ulesbar CD.

en: You are trying to write a session to a multi session CD,
    where the current sessions do not match.
    This can result in an unreadable CD.
no: Prøver å skrive en økt til en flerøkt-CD,
    hvor de eksisterende øktene ikke passer.
    Dette kan føre til en ulesbar CD.

en: You don't have permission to read all the track-files or
    the tracks are not regular files on the hard drive.
no: Enten ikke rettigheter til å lese alle sporfilene eller
    så er ikke sporene vanlige filer på harddisken.

en: You have decided to create a multi session CD.
    Should X-CD-Roast create an image for a first
    session, or an image for an additional session?
    
    If you want to create an additional session, load
    now the CD-R/RW to append to in your CD-Writer
    before continuing.
no: Du har valgt å lage en flerøkt-CD.
    Skal X-CD-Roast lage et avtrykk for den første
    sesjonen, eller et avtrykk for ytterligere sesjoner?
    
    Hvis du vil lage ytterligere sesjoner, setter du nå inn
    CD-R/RW-en som det skal legges til data på i CD-brenneren
    før du fortsetter.

en: You have to enable Rock Ridge in the ISO9660-Options
    in order to write a multi session CD.
no: Du må aktivere Rock Ridge under ISO9660-alternativer
    for å kunne skrive en flerøkt-CD.

en: You really want to create a Data CD with one big ISO file on it?
    To burn an ISO file as CD-image use the "Write Tracks" menu
    instead.
no: Vil du virkelig lage en data-CD med en stor ISO fil på den?
    For å skrive en ISO-fil som et CD-avtrykk bruker du "Skriv Spor"-menyen.

en: You really want to create a Data CD with only .wav files on it?
    To create an Audio CD you use the "Write Tracks" menu
    instead of mastering a CD here.
no: Vil du virkelig lage en data-CD med bare .wav filer?
    For å lage en lyd-CD bruker du "Skriv spor" menyen
    istedet for å mastre en CD her.

en: Your CD-Writer did not accept the CUE sheet needed for
    DAO writing. This could mean that cdrecord does not support DAO
    with your writer. Select TAO mode and try again.
no: Din CD-brenner aksepterte ikke CUE dataene som trengs for
    DAO skriving. Dette kan bety at cdrecord ikke støtter DAO
    med brenneren. Velg TAO modus og prøv igjen.

en: Your boot image file is not valid. It must
    have a size of either 1200, 1440 or 2880 kB.
no: Ditt oppstartsavtrykk er ikke gyldig. Det må
    ha en størrelse på enten 1200, 1440 eller 2880 kB.

en: Your boot image file seems not to be included
    on the CD you are going to master. Make sure to
    add its path to the master directories.
no: Oppstartsavtrykket ditt ser ikke ut til å være inkludert
    på CD-en du skal mastre. Være sikker på at
    du legger til avtrykkets sti til masterkatalogene.

en: always
no: alltid

en: at events:
no: ved hendelse:

en: audio track
no: lydspor

en: biggest available block of that:
no: største tilgjengelige del av det:

en: blank a track
no: slett et spor

en: blank a track tail
no: slett slutten på et spor

en: blank last session
no: slett siste økt

en: blank the entire disk
no: slett hele platen

en: cdrecord-ProDVD key
no: cdrecord-ProDVD nøkkel

en: cdrecord-ProDVD terminated.
    
    Most likely because you have entered
    an invalid key. Please check if it is correct.
no: cdrecord-ProDVD avsluttet.
    
    Mest sannsynlig fordi du har skrevet inn
    en ugyldig nøkkel. Sjekk om den er korrekt.

en: change CD Reader Device
no: endre CD-leser enhet

en: change CD Writer Device
no: endre CD-brenner enhet

en: change Image Storage Directories
no: endre oppbevaringskataloger for avtrykk

en: change Logging-Options
no: endre logge alternativer

en: change read parameters
no: endre lese alternativer

en: change write parameters
no: endre skrive-alternativer

en: data track
no: dataspor

en: internal speaker
no: intern høytaler

en: minimally blank the entire disk (PMA, TOC, pregap)
no: bare slett nødvendige områder av platen (PMA, TOC, pregap

en: never
no: aldri

en: on completion
no: fullførelse

en: on warnings
no: advarsler

en: unclose last session
no: åpne siste økt

en: unreserve a track
no: frigi et spor

en: via HTTP-Proxy:
no: via HTTP-mellomtjener:
