gnome-applets - en to pa translation catalogue (1247 entries)

en:  mounted
pa:  ਮਾੳੂਟਡ

en:  not mounted
pa:  ਮਾੳੂਟਡ ਨਹੀ

en: " reported:
pa: " ਰਿਪੋਰਟ:

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
pa: % #.1f ਅੈਮਬੀ ਪ੍ਾਪਤ ਹੋ ਿਗਆ / %#.1f ਐਮਬੀ ਭੇਿਜਆ /ਸਮਾਂ: %.1d:%.2d

en: %a, %b %d / %H:%M
pa: %a. %b %d / %H:%M

en: %s does not seem to be a CD player
pa: %s CD ਪਲੇਅਰ ਨਹੀ ਲੱਗਦਾ ਹੈ

en: %s:
    %d%% in use
pa: %s:
    %d%%  ਵਰਤੋ ਿਵੱਚ ਹੈ

en: (C) 1997 The Free Software Foundation
    (C) 2001 Chris Phelps (GNOME 2 Port)
pa: ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ (C) ੧੯੯੭ ਦੀ ਫਰੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਫਾਊਡੇਸ਼ਨ
    ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ(C) ੨੦੦੧ ਿਚਰਿਕਸ ਿਫਿਲਪ (ਗਨੋਮ ੨ ਪੋਰਟ)

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
pa: ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ (C) ੧੯੯੭-੨੦੦੦ ਦੀ ਫਰੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਫਾਊਡੇਸ਼ਨ

en: (C) 1999-2001 The GNOME Hackers
pa: ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ (C)੧੯੯੯-੨੦੦੧ ਗਨੋਮ ਹੈਕਰਜ

en: (C) 2000 The Gnulix Society, (C) 2002 Free Software Foundation
pa: ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ(C) ੨੦੦੦ਲੲੀ  ਦੀ ਗੁਨਇਕਸ ਸੋਸਾਇਟੀ, (C) ੨੦੦੨ ਲੲੀ ਫਰੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਫਾਉਡੇਸ਼ਨ ਕੋਲ

en: (C) 2001 Richard Hult
pa: ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ (C) ੨੦੦੧ ਿਰਚਰਡ ਹਾਲਟ

en: (C) 2001, 2002 Free Software Foundation
pa: ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ (C) ੨੦੦੧ ੨੦੦੨  ਫਰੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਫਾੳੂਡੇਸ਼ਨ

en: (No
pa: (ਨਹੀ

en: (c) 2002-2003 Loban A Rahman
pa: ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ (c) ੨੦੦੨ -੨੦੦੩ ਲੋਬਾਨ ੲੇ ਰਹਿਮਾਨ

en: 100%
pa: ੧੦੦%

en: <b>Appearance</b>
pa: <b>ਦਿੱਖ</b>

en: <b>Auto Completion</b>
pa: <b>ਸਵੈ-ਪੂਰਨ</b>

en: <b>Battery Color Levels (%)</b>
pa: <b>ਬੈਟਰੀ ਰੰਗ ਪੱਧਰ (%)</b>

en: <b>Behavior</b>
pa: <b>ਵਿਵਹਾਰ</b>

en: <b>Colors</b>
pa: <b>ਰੰਗ</b>

en: <b>Default Note Properties</b>
pa: <b>ਮੂਲ ਟਿੱਪਣੀ ਵਿਸ਼ੇਸਤਾਵ੾</b>

en: <b>Delete ALL sticky notes?</b>
    
    Changes will be saved instantly.
pa: <b>ਸਾਰੀਅ੾ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਨੰੂ ਹਟਾੳੁਣਾ ਹੈ?<</b>
    
    ਤਬਦੀਲੀਅ੾ ਹੁਣੇ ਸੰਭਾਲੀਅ੾ ਜਾਣਗੀਅ੾ ੤

en: <b>Delete this sticky note?</b>
    
    Changes will be saved instantly.
pa: <b>ੲਿਸ ਟਿੱਪਣੀ ਨੰੂ ਹਟਾੳੁਣਾ ਹੈ?</b>
    
    ਤਬਦੀਲੀਅ੾ ਹੁਣੇ ਸੰਭਾਲੀਅ੾ ਜਾਣਗੀਅ੾ ੤

en: <b>Layout</b>
pa: <b>ਖਾਕਾ</b>

en: <b>Progress Bar Direction</b>
pa: <b>ਤਰੱਕੀ ਪੱਟੀ ਦਿਸ਼ਾ</b>

en: <b>Properties</b>
pa: <b>ਵਿਸ਼ੇਸਤਾਵ੾</b>

en: <b>Size</b>
pa: <b>ਅਕਾਰ</b>

en: <b>Suspend</b>
pa: <b>ਮੁੱਅਤਲ</b>

en: <b>Warnings</b>
pa: <b>ਚੇਤਵਾਨੀ</b>

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
pa: ਗਨੋਮ ਪੈਨਲ ਲੲੀ ੲਿੱਕ ਛੋਟਾ ਅੈਕਸਅਾੲੀ ਕਲੋਨ

en: A set of eyeballs for your panel
pa: ੁਤੁਹਾਡੇ ਪੈਨਲ ਲੲੀ ਅਾੲੀਬੈੱਲ ਦਾ ਜੋੜਾ

en: A system load indicator
pa: ਸਿਸਟਮ ਲੋਡ ਸੰਕੇਤਕ

en: A_ddress:
pa: ਪਤਾਃ

en: AccessX Status
pa: AccessX ਸਥਿਤੀ

en: AccessX Status Applet Factory
pa: AccessX ਸਥਿਤੀ ਅੈਪਲਿਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: Accessories
pa: ੳੁਪਯੋਗੀ

en: Activate more plugins
pa: ਹੋਰ ਪਲੱਗੲਿੰਨ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Active _plugins:
pa: ਸਰਗਰਮ ਪਲੱਗੲਿੰਨਃ

en: Add New Macro
pa: ਨਵ੾ ਮਾੲੀਕਰੋ ਜੋੜੋ

en: Add Palette
pa: ਰੰਗ-ਪੱਟੀ ਜੋੜੋ

en: Add Plugin
pa: ਪਲੱਗੲਿੰਨ ਜੋੜੋ

en: Add button
pa: ਬਟਨ ਜੋੜੋ

en: Address Entry
pa: ਪਤਾ ੲਿੰਦਰਾਜ਼

en: Adjust the sound volume
pa: ਧੁਨੀ ਅਾਵਾਜ਼ ਅਨੁਕੂਲਣ

en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: Alert you when new mail arrives
pa: ਚੇਤਵਾਨੀ ਜਦੋ ਕਿ ਨਵ੾ ਪੱਤਰ ਅਾਵੇ

en: Alexandre Muniz <munizao@xprt.net>
pa: ਐਕਸਏਡਰ ਮੁਇਜ <munizao@xprt.net>

en: Algeria
pa: ਅਲਜਾਰੀਆ

en: Amusements
pa: ਮਨੋਰੰਜਨ

en: An error occured while launching the Suspend command: %s
    Please try to correct this error
pa: ਮੁੱਅਤਲੀ ਕਮਾਂਡ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਿਵਚ ਗਲਤੀ %s
    ਿਕਰਪਾ ਕਰਕੇ ਗਲਤੀ ਸੁਧਾਰੋ ।

en: An error occured.
    
    Keymap `%s' is not supported on this system. Please choose another keymap.
    
    The command was: %s
pa: ੲਿੱਕ ਗਲਤੀ ਅਾੲੀ ਹੈ੤
    
    ੲਿਸ ਸਿਸਟਮ ਤੇ ਕੀ-ਮੈਪ `%s' ਸਹਾੲਿਤਾ ਪ੍ਾਪਤ ਨਹੀ ਹੈ, ਕਿਰਪਾ ਹੋਰ ਕੀ-ਮੈਪ ਚੁਣੋ ੤
    
    ਕਮ੾ਡ ਹੈ: %s

en: An error occured.
    
    Unable to load keymap `%s', probably because command `xmodmap' could not be located in your PATH.
    
    The command was: %s
pa: ੲਿੱਕ ਗਲਤੀ ਅਾੲੀ ਹੈ੤
    
    ਕੀ-ਮੈਪ `%s' ਲੋਡ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ, ਸੰਭਵ ਕਾਰਨ ਕਮ੾ਡ `xmodmap' ਰਾਹ ਲੱਭ ਨਹੀ ਸਕੀ ੤
    
    ਕਮ੾ਡ ਹੈ: %s

en: Appearance
pa: ਸਰੂਪ

en: Appearance mode of the applet
pa: ਅੈਪਲਿਟ ਮੋਡ ਦਾ ਸਰੂਪ

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
pa: ਬਲਾਕ ਵਾਲੀਅਮ ਨੰੂ ਮਾੳੂਟ ਅਤੇ ਅਨ-ਮਾੳੂਟ ਕਰਨ ਲੲੀ ਅੈਪਲਿਟ

en: Applet refresh rate in milliseconds
pa: ਅੈਪਲਿਟ ਰੀਫਰੇਸ਼ ਮੁੱਲ (ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ)

en: Applet scrolls right to left when this key is set to true.
pa: ਕੀ ਸੱਚ ਕਰਨ ਨਾਲ ਅੈਪਲਿਟ ਸੱਜੇ ਤੋ ਖੱਬੇ ਸਕਰੋਲ ਕਰਦਾ ਹੈ ੤

en: Arabic
pa: ਅਰਬ

en: Arabic keymap
pa: ਅਰਬੀ ਕੀਮੈਪ

en: Arabic xkb keymap
pa: ਅਰਬੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Armenia
pa: ਅਰਮੀਨਾ

en: Armenian
pa: ਅਰਮਾਨੀਆ

en: Armenian Sun keymap
pa: ਅਰਮੀਨਾ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Armenian xkb keymap
pa: ਅਮਰੀਕੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Ask for confirmation when connecting/disconnecting
pa: ਜੁੜਨ/ ਟੁੱਟਣ ਵੇਲੇ ਯਕੀਨ ਬਣਾੳੁਣ ਲੲੀ ਪੁੱਛੋ

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
pa: ਦਿੱਤੀਅ੾ ਗੲੀਅ੾ ਕਮ੾ਡ੾ ਦੇ ਅਤੀਤ ਵਿੱਚੋ ਕਮ੾ਡ ਸਵੈ-ਪੂਰੀ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ੤

en: Audio Channels
pa: ਅਾਡੀਓ ਚੈਨਲ

en: Audio device is busy, or being used by another application
pa: ਅਾਡੀਓ ਯੰਤਰ ਰੁਝਿਅਾ ਹੈ, ਜ੾ ਕੋੲੀ ਹੋਰ ਕਾਰਜ ਵਰਤ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Austria
pa: ਅਾਸਟਰੀਆ

en: Autosave timeout in minutes
pa: ਸਵੈ-ਸੰਭਾਲ ਸਮ੾ ਮਿੰਟ੾ ਵਿੱਚ

en: Available palettes
pa: ੳੁਪਲੱਬਧ ਰੰਗ-ਪੱਟੀ

en: Azerbaijan
pa: ਅਜ਼ਰਬਾੲੀਜਾਨ

en: Azerbaijani Turkish
pa: ਅਜ਼ਰਬਾੲੀਜਾਨ ਤਰੁਕੀ

en: Azerbaijani Turkish Sun keymap
pa: ਅਜ਼ਰਬਾੲੀਜਾਨ ਤਰੁਕੀ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Azerbaijani Turkish xkb keymap
pa: ਅਜ਼ਰਬਾੲੀਜਾਨੀ ਤੁਰਕੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: B_link connection status when connecting
pa: ਜਦੋ ਕਿ ਜੋੜਿਅਾ ਹੋਵੇ, ਤਦ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਥਿਤੀ ਝਪਕੋ

en: Bac_kground:
pa: ਿਪੱਠਭੂਮੀਃ

en: Backg_round:
pa: ਿਪੱਠਭੂਮੀਃ

en: Background color
pa: ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ

en: Background color, blue component
pa: ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ, ਨੀਲਾ ਹਿੱਸਾ

en: Background color, green component
pa: ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ, ਹਰਾ ਹਿੱਸਾ

en: Background color, red component
pa: ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ, ਲਾਲ ਹਿੱਸਾ

en: Bahrain
pa: ਬਹਿਰਾਨ

en: Basque
pa: ਬਾਸਕਿਊ

en: Bass
pa: ਬਾਸ

en: Battery Charge Monitor
pa: ਬੈਟਰੀ ਚਾਰਜ ਜਾਂਚ-ਯੰਤਰ

en: Battery Charge Monitor Preferences
pa: ਬੈਟਰੀ ਚਾਰਜ ਜਾਂਚ-ਯੰਤਰ ਪਸੰਦ

en: Battery Status Utility
pa: ਬੈਟਰੀ ਸਥਿਤੀ ਉਪਯੋਕਤਾ

en: Battery fully re-charged
pa: ਬੈਟਰੀ ਪੂਰੀ ਤਰਾਂ ਰੀ-ਚਾਰਜ ਹੋ ਚੁਕੀ ਹੈ ।

en: Battery is now fully re-charged!
pa: ਬੈਟਰੀ ਹੁਣ ਪੂਰੀ ਤਰਾਂ ਰੀਚਾਰਜ ਹੋ ਗਈ ਹੈ ।

en: Battery low (%d%%) and AC is offline
pa: ਬੈਟਰੀ ਘੱਟ ਹੈ (%d%%) ਅਤੇ  AC ਬੰਦ ਹੈ ।

en: Battery power low
pa: ਬੈਟਰੀ ਸ਼ਕਤੀ ਘੱਟ ਹੈ ।

en: Battery: %d%% (%s)
pa: ਬੈਟਰੀ: %d%% (%s)

en: Battery: Not present
pa: ਬੈਟਰੀਃ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀ ਹੈ

en: Battstat Factory
pa: Battstat ਫੈਕਟਰੀ

en: Beep for warnings
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਲੲੀ ਬੀਪ

en: Beep on group switch
pa: ਸਮੂਹ ਤਬਦੀਲ ਤੇ ਬੀਪ

en: Beep when displaying a warning
pa: ੲਿੱਕ ਚੇਤਵਾਨੀ ਵੇਖਾੳੁਣ ਲੲੀ ਬੀਪ

en: Before each _update:
pa: ਹਰੇਕ ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਤੋ ਪਹਿਲ੾ਃ

en: Behavior
pa: ਵਿਵਹਾਰ

en: Belarus
pa: ਬੇਲਾਰੂਸ

en: Belarussian
pa: ਬੇਲਾਰੂਸੀ

en: Belarussian Sun keymap
pa: ਬੇਲਾਰੂਸੀ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Belarussian xkb keymap
pa: ਬੇਲਾਰੂਸ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Belgian
pa: ਬੈਲਜੀਅਮ

en: Belgium
pa: ਬੈਲਜੀਅਮ

en: Blink when connecting
pa: ਜੁੜਨ ਵੇਲੇ ਝਪਕੋ

en: Blowing dust
pa: ਵਗਦਾ ਘੱਟਾ

en: Blowing sand
pa: ਵਗਦੀ ਮਿੱਟੀ

en: Blowing snowfall
pa: ਬਹੁਤ ਭਾਰੀ ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ

en: Blowing sprays
pa: ਫੁਹਾਰ

en: Brazil
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ

en: Brazil Portuguese Sun USB keymap
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ ਪੁਰਤਗਾਲੀ ਸਨ ਯੂਅੈਸਬੀ ਕੀਮੈਪ

en: Brazil Portuguese Sun keymap
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ ਪੁਰਤਗਾਲੀ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Brazil Portuguese keymap
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ ਪੁਰਤਗਾਲੀ ਕੀਮੈਪ

en: Brazil Portuguese xkb keymap
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ ਪੁਰਤਗਾਲੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Broken clouds
pa: ਟੁਟਵੀ ਬੱਦਵਾੲੀ

en: Browse
pa: ਬਰਾਊਜ

en: Browser
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Bulgaria
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ

en: Bulgarian
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਅਨ

en: Bulgarian Cyrillic
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ ਕਰਲਿਕ

en: Bulgarian Sun keymap
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਅਨ  ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Bulgarian keymap
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ ਕੀਮੈਪ

en: Bulgarian xkb keymap
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ xkb ਕੀਮੈਪ

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
pa: ਮੂਲ ਤੌਰ ਤੇ, ਜ਼ਰੂਰੀ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਦਾ ਸਿਰਲੇਖ, ਜਦੋ ਕਿ ੳੁਹਨ੾ ਨੂੰ ਬਣਾੲਿਅਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਮੌਜੂਦਾ ਮਿਤੀ ਹੋਵੇਗਾ ੤ੲਿਹ ਫਾਰਮਿਟ ਵਰਤਿਅਾ ਜਾਵੇਗਾ; ਕੋੲੀ ਵੀ ਜੋ ਕਿ strftime() ਪਾਰਸ ਕਰ ਸਕੇ ੤

en: CD
pa: ਸੀਡੀ

en: CD Player
pa: CD ਪਲੇਅਰ

en: CD Player Applet Factory
pa: CD ਪਲੇਅਰ ਅੈਪਲਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: CD Player Preferences
pa: CD ਪਲੇਅਰ ਪਸੰਦ

en: CPU Load
pa: CPU(ਪ੍ੋਸੈਸਰ) ਲੋਡ

en: CPU graph background color
pa: ਪ੍ੋਸੈਸਰ ਗਰਾਫ਼ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਦਾ ਰੰਗ

en: C_olor:
pa: ਰੰਗਃ

en: C_onnect
pa: ਜੁੜਿਅਾ

en: C_onnecting:
pa: ਜੁੜ ਰਿਹਾ ਹੈਃ

en: Cach_ed
pa: ਕੈਚੇ

en: Calm
pa: ਕੈਲਮ

en: Can not launch the eyes applet.
pa: ਅੱਖ੾ ਅੈਪਲਿਟ ਨੰੂ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਅਾ ਹੈ ੤

en: Can't access ACPI events in /var/run/acpid.socket! Make sure the ACPI subsystem is working and the acpid daemon is running.
pa: ACPI ਘਟਨਾਵ੾ ਜੋ ਕਿ /var/run/acpid.socket ਵਿੱਚ ਹਨ, ਤੱਕ ਪਹੁੰਚ ਨਹੀ ਹੈ! ਜ੾ਚ ਲਵੋ ਕਿ ACPI ਸਬ-ਸਿਸਟਮ ਕੰਮ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ ਅਤੇ acpid ਡੇਮੋਨ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ ੤

en: Can't open the APM device!
    
    Make sure you have read permission to the
    APM device.
pa: APM ਯੰਤਰ ਖੁੱਲ ਨਹੀ ਿਰਹਾ ਹੈ!
    
    ਜਾਂਚ ਲਵੋ ਿਕ ਤਹਾਨੰੂ 
    APM ਯੰਤਰ ਖੋਲ੏ਣ ਦਾ ਅਿਧਕਾਰ ਹੈ ।

en: Canada
pa: ਕਨੈਡਾ

en: Canadian Sun keymap
pa: ਕੈਨੇਡੀਅਨ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Canadian xkb keymap
pa: ਕੈਨੇਡੀਅਨ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Cannot browse device
pa: ਯੰਤਰ ਦੀ ਝਲਕ ਸੰਭਵ ਨਹੀ ਹੈ

en: Cannot get schema for %s: %s
pa: %s ਲੲੀ ਸਕੀਮਾ ਪ੍ਾਪਤ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਅਾ: %s

en: Cannot mount device
pa: ਯੰਤਰ ਨੰੂ ਮਾੳੂਟ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Cannot set schema for %s: %s
pa: %s ਲੲੀ ਸਕੀਮਾ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਅਾ: %s

en: Cd Recorder
pa: ਸੀਡੀ ਿਰਕਾਡਰ

en: Cdrom
pa: ਸੀਡੀ-ਰੋਮ

en: Change
pa: ਬਦਲਾਉ

en: Change the keyboard layout
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਦਾ ਖਾਕਾ ਤਬਦੀਲ ਕਰੋ

en: Channel controlled by applet. Only for OSS setups
pa: ਅੈਪਲਿਟ ਦੁਅਾਰਾ ਕੰਟਰੋਲ ਚੈਨਲ ੤ ਸਿਰਫ OSS ਨਿਰਧਾਰਨ ਲੲੀ

en: Character Palette
pa: ਅੱਖਰ ਰੰਗ-ਪੱਟੀ

en: Character Palette Preferences
pa: ਅੱਖਰ ਰੰਗ-ਪੱਟੀ ਪਸੰਦ

en: Characters shown on applet startup
pa: ਅੈਪਲਿਟ ਦੀ ਸ਼ੁਰੂਅਾਤ ਸਮੇ ਅੱਖਰ ਵੇਖਾੳੁ

en: Charging
pa: ਚਾਰਜ ਹੋ ਿਰਹਾ ਹੈ .....

en: Charpicker Applet Factory
pa: ਕੈਰਪਿਕਰ ਐਪਲਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: Check for mail _every:
pa: ਪੱਤਰ ਜ੾ਚ ਹਰੇਕਃ

en: Choose a base color to use for all sticky notes
pa: ਸਾਰੇ ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਦੇ ਵਰਤਣ ਲੲੀ ਮੁਢਲਾ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Choose a color for the note
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਲੲੀ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Choose a font for the note
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਲੲੀ ਫੋਟ ਚੁਣੋ

en: Choose a font to use for all sticky notes
pa: ਸਾਰੇ ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਦੇ ਵਰਤਣ ਲੲੀ ਫੋਟ ਚੁਣੋ

en: Choose if notes are visible on ALL workspaces
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਸਾਰੇ ਵਰਕਸਪੇਸ੾ ਵਿੱਚ ਵੇਲ਼ਾੳੁ

en: Choose if the default style is forced on all notes
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਮੂਲ ਸ਼ੈਲੀ ਸਾਰੀਅ੾ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਲੲੀ ਜ਼ਰੂਰੀ ਕਰੋ

en: Choose the default group (for newly created windows).
pa: ਮੂਲ ਸਮੂਹ ਚੁਣੋ(ਨਵੇ ਬਣਾੲੇ ਝਰੋਖੇ ਲੲੀ)

en: Choose time interval in minutes to check mail
pa: ਪੱਤਰ ਜ੾ਚ ਕਰਨ ਦਾ ਸਮ੾ ਅੰਤਰਾਲ ਮਿੰਟ੾ ਵਿੱਚ

en: Choose time interval in seconds to check mail
pa: ਪੱਤਰ ਜ੾ਚ ਕਰਨ ਦਾ ਸਮ੾ ਅੰਤਰਾਲ ਸਕਿੰਟ੾ ਵਿੱਚ

en: City:
pa: ਸ਼ਹਿਰਃ

en: Clear Sky
pa: ਸਾਫ਼ ਅਸਮਾਨ

en: Clic_k:
pa: ਦਬਾੳੁਃ

en: Click this button for the list of previous commands
pa: ਪੁਰਾਣੀ ਕਮ੾ਡ ਦੀ ਸੂਚੀ ਲੲੀ ੲਿਹ ਬਟਨ ਦਬਾੳੁ

en: Click this button to Play or Pause the CD
pa: ਸੀਡੀ ਨੰੂ ਚਲਾੳੁਣਜ੾ ਵਿਰਾਮ ਲਈ ਇਸ ਬਟਨ ਦਬਾਉ

en: Click this button to Play the next track in the CD
pa: ਸੀਡੀ ਦਾ ਅਗਲਾ ਗਾਣਾ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਇਸ ਬਟਨ ਦਬਾਉ

en: Click this button to Play the previous track in the CD
pa: ਸੀਡੀ ਦਾ ਿਪਛਲਾ ਗਾਣਾ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਇਸ ਬਟਨ ਦਬਾਉ

en: Click this button to Stop playing the CD
pa: ਚੱਲਦੀ ਸੀਡੀ ਰੋਕਣ ਲਈ ਇਸ ਬਟਨ ਦਬਾਉ

en: Click this button to eject the CD
pa: ਸੀਡੀ ਕੱਢਣ ਲਈ ਇਸ ਬਟਨ ਦਬਾਉ

en: Click this button to start the browser
pa: ਬਰਾੳੂਜ਼ਰ ਖੋਲਣ ਲੲੀ ੲਿਸ ਬਟਨ ਨੰੂ ਦਬਾੳੁ

en: Click to Enter Weather.com
pa: ਜਾਣ ਲੲੀ ਦਬਾੳੁ Weather.com

en: Click to add a new palette
pa: ਨਵੀ ਰੰਗ-ਪੱਟੀ ਜੋੜਨ ਲੲੀ ਦਬਾੳੁ

en: Click to delete the selected palette
pa: ਚੁਣੀ ਰੰਗ-ਪੱਟੀ ਨੰੂ ਹਟਾੳੁਣ ਲੲੀ ਦਬਾੳੁ

en: Click to edit the selected palette
pa: ਚੁਣੀ ਰੰਗ-ਪੱਟੀ ਨੰੂ ਸੋਧਣ ਲੲੀ ਦਬਾੳੁ

en: Close note
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਚੁਣੋ

en: Close the dialog
pa: ਤਖਤੀ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Co_mmand:
pa: ਕਮ੾ਡਃ

en: Co_nnected:
pa: ਜੁੜਿਅਾਃ

en: Co_nnection command:
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਕਮਾਂਡਃ

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Command
pa: ਕਮ੾ਡ

en: Command Line
pa: ਕਮ੾ਡ ਲਾੲੀਨ

en: Command Line Preferences
pa: ਕਮ੾ਡ ਲਾੲੀਨ ਪਸੰਦ

en: Command executed when connecting
pa: ਜੋੜਨ ਵੇਲੇ ਕਮ੾ਡ ਚਲਾੳੁ

en: Command executed when disconnecting
pa: ਤੋੜਨ ਵੇਲੇ ਕਮ੾ਡ ਚਲਾੳੁ

en: Command line
pa: ਕਮ੾ਡ ਲਾੲੀਨ

en: Command line _background:
pa: ਕਮ੾ਡ ਲਾੲੀਨ ਦੀ ਪਿੱਠਭੂਮੀਃ

en: Command line _foreground:
pa: ਕਮ੾ਡ ਲਾੲੀਨ ਦਾ ਅਗਲਾ ਹਿੱਸਾਃ

en: Command line has been disabled by your system administrator
pa: ਕਮ੾ਡ ਲਾੲੀਨ ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਪ੍ਬੰਧਕ ਨੇ ਅਯੋਗ ਕੀਤੀ ਹੋੲੀ ਹੈ੤

en: Command to execute before each update
pa: ਹਰੇਕ ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਤੋ ਪਹਿਲ੾ ਕਮ੾ਡ ਚਲਾੳੁਃ

en: Command to execute when checking mail
pa: ਪੱਤਰ੾ ਦੀ ਜ੾ਚ ਕਰਨ ਸਮੇ ਕਮ੾ਡ ਚਲਾੳੁ

en: Command to execute when clicked
pa: ਦਬਾੳੁਣ ਤੇ ਕਮ੾ਡ ਚਲਾੳੁ

en: Command to execute when new mail arrives
pa: ਜਦੋ ਵੀ ੲਿੱਕ ਨਵ੾ ਪੱਤਰ ਅਾਵੇ, ਕਮ੾ਡ ਚਲਾੳੁ

en: Command to execute when you click on the Inbox Monitor
pa: ੲਿੰਨਬਾਕਸ ਮਾਨੀਟਰ ਨੰੂ ਦਬਾੳੁਣ ਤੇ ਚੱਲਣ ਵਾਲੀ ਕਮ੾ਡ

en: Command to run before checking mail
pa: ਪੱਤਰ ਲੲੀ ਜ੾ਚ ਕਰਨ ਤੋ ਪਹਿਲ਼੾ ਕਮ੾ਡ ਚਲਾੳੁ

en: Command to send to suspend the computer
pa: ਕੰਪਿੳੂਟਰ ਨੰੂ ਮੁੱਅਤਲ ਕਰਨ ਲੲੀ ਕਮ੾ਡ

en: Commands
pa: ਕਮ੾ਡ੾

en: Comoros
pa: ਕੋਮੋਰੋਸ

en: Con_firm connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ ਯਕੀਨੀ ਕਰੋ

en: Conditions:
pa: ਹਾਲਾਤਃ

en: Configure the selected plugin
pa: ਚੁਣੀ ਪਲੱਗੲਿੰਨ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: Connection Status
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਥਿਤੀ

en: Connections
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: Copyright (C) 1998
pa: ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ (C) ੧੯੯੮

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
pa: ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ (C) ੧੯੯੯ ਲੲੀ ਡੇਵੀ ਕੰਮਪ

en: Copyright (C) 2003 Sun Microsystems
pa: ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ (C) ੨੦੦੩ ਲੲੀ ਸਨ ਮਾੲੀਕਰੋਸਿਸਟਮ

en: Copyright (c) Sergey V. Oudaltsov 1999-2004
pa: ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ (c) ਸੇਰਗੇੲੀ ਵੀ਼ ੳੂਡੈਲਟੋਵ ੧੯੯੯-੨੦੦੪

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
pa: ਹੱਕ ਰਾਖਵੇ ਹਨ(c)੧੯੯੯ ਲੲੀ ਅੈਸ਼ ਪਾਪਡਮਿਟਰੳੂ

en: Could not connect to the Internet.
pa: ੲਿੰਟਰਨੈਟ ਨਾਲ ਜੁੜ ਨਹੀ ਸਕਦਾ ਹੈ ੤

en: Could not retrieve the stock data.
pa: ਸਟਾਕ ਡਾਟਾ ਪ੍ਾਪਤ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਅਾ ਹੈ

en: Couldn't open mixer device %s
pa: ਮੈਕਸਰ ਯੰਤਰ %s ਨੰੂ ਖੋਲ ਨਹੀ ਸਕਿਅਾ

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
pa: ਵਿਹੜੇ ਵਿੱਵ ਸਟਿੱਕੀ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਬਣਾੳੁ, ਵੇਖੋ ਅਤੇ ਸੰਭਾਲੋ

en: Critical
pa: ਗੰਭੀਰ

en: Croatia
pa: ਕਰੋਟੀਅਾ

en: Croatian
pa: ਕਰੋਟੀਅਨ

en: Croatian keymap
pa: ਕਰੋਟੀਅਨ ਕੀਮੈਪ

en: Current Conditions
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਹਾਲਾਤ

en: Current _stocks:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਟਾਕਃ

en: Custom
pa: ਚੋਣ

en: Czech
pa: ਕਜ਼ਾਚ

en: Czech Republic
pa: ਕਜ਼ਾਚ ਗਣਤੰਤਰ

en: Czech Sun keymap
pa: ਕਜ਼ਾਚ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Czech and Slovak xkb keymap
pa: ਕਜ਼ਾਚ ਅਤੇ ਸਲੋਵਕ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Czech keymap
pa: ਕਜ਼ਾਚ ਕੀਮੈਪ

en: Czech qwertz xkb keymap
pa: ਕਜ਼ਾਚ ਕੂਅਾਟਰਜ਼ xkb ਕੀਮੈਪ

en: DEPRECATED - Characters shown on applet startup
pa: ਨਰਕਾਤਮਕ - ਅੈਪਲਿਟ ਦੀ ਸ਼ੁਰੂਅਾਤ ਸਮੇ ਅੱਖਰ ਵੇਖਾੳੁਣੇ

en: Danish
pa: ਡੈਨਿਸ਼

en: Danish Sun Type-4 keymap
pa: ਡੈਨਿਸ਼ ਸਨ ਟਾੲਿਪ-4 ਕੀਮੈਪ

en: Danish Sun USB keymap
pa: ਡੈਨਿਸ਼ ਸਨ ਯੂਅੈਸਬੀ ਕੀਮੈਪ

en: Danish Sun keymap
pa: ਡੈਨਿਸ਼ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Danish keymap
pa: ਡੈਨਿਸ਼ ਕੀਮੈਪ

en: Danish xkb keymap
pa: ਡੈਨਿਸ਼ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Date format of note's title
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਦੇ ਸਿਰਲੇਖ ਲੲੀ ਮਿਤੀ ਫਾਰਮਿਟ

en: Deactivate selected plugin
pa: ਚੁਣੀ ਪਲੱਗੲਿੰਨ ਨੰੂ ਅਕਿਰਿਅਾਸ਼ੀਲ ਕਰੋ

en: Debug level
pa: ਡਿਬੱਗ ਪੱਧਰ

en: Decrease the plugin priority
pa: ਪਲੱਗੲਿੰਨ ਦੀ ਪਹਿਲ ਘਟਾੳੁ

en: Default click behavior of the applet
pa: ਅੈਪਲਿਟ ਦਾ ਦਬਾੳੁਣ ਤੇ ਮੂਲ ਵਿਵਹਾਰ

en: Default color for new notes
pa: ਨਵੀ ਟਿੱਪਣੀ ਲੲੀ ਮੂਲ ਰੰਗ

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
pa: ਨਵੀ ਜ਼ਰੂਰੀ ਟਿੱਪਣੀ ਲੲੀ ਮੂਲ ਰੰਗ ੤ ੲਿਹ ਅੈਚਟੀਅੈਮਅੈਲ(html) hex ਨਿਰਧਾਰਨ ਅੁਨਸਾਰ ਹੋਵੇ , ਜਿਵੇ ਕਿ "#30FF50" ੤

en: Default font for new notes
pa: ਨਵੀ ਟਿੱਪਣੀ ਲੲੀ ਮੂਲ ਫੋਟ

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10"
pa: ਨਵੀ ਜ਼ਰੂਰੀ ਟਿੱਪਣੀ ਲੲੀ ਮੂਲ ਫੋਟ ੤ ੲਿਸ ਦਾ ਨਾੳੁ ਪੈਨਗੋ ਫੋਟ ਨਾੳੁ ਹੋਵੇ, ਜਿਵੇ ਕਿ" ਸੰਨਜ਼ ਤਿਰਛੇ ੧੦"

en: Default group, assigned on window creation
pa: ਮੂਲ ਸਮੂਹ, ਜੋ ਕਿ ਝਰੋਖਾ ਬਣਾੳੁਣ ਸਮੇ ਦਿੱਤਾ ਗਿਅਾ ਹੈ

en: Default height for new notes
pa: ਨਵੀ ਟਿੱਪਣੀ ਦੀ ਮੂਲ਼ ੳੁਚਾੲੀ

en: Default height for new sticky notes in pixels.
pa: ਨਵੀ ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀ ਦੀ ਮੂਲ਼ ੳੁਚਾੲੀ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ੤

en: Default width for new notes
pa: ਨਵੀ ਟਿੱਪਣੀ ਦੀ ਮੂਲ਼ ਚੋੜਾੲੀ

en: Default width for new sticky notes in pixels.
pa: ਨਵੀ ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀ ਦੀ ਮੂਲ਼ ਚੋੜਾੲੀ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ੤

en: Delete button
pa: ਬਟਨ ਹਟਾੳੁ

en: Denmark
pa: ਡੈਨਮਾਰਕ

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
pa: ੲਿਸ ਸਥਿਤੀ ਲੲੀ ਵੇਰਵਾ ਸਹਿਤ ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਨਹੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ ੤
    ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਪ੍ਾਤੀ ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਲੲੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ; ਟਿੱਪਣੀ IWIN ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਸਿਰਫ਼ ਅਮਰੀਕਾਵਿੱਚ ਹੀ ੳੁਪਲੱਬਧ ਹੈ ੤

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
pa: ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰੋ ਕਿ ਅੈਪਲਿਟ ਅਾਪਣੇ ਮੌਸਮ ਅੰਕੜਿਅ੾ ਦਾ ਸਵੈ-ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਕਰੇ ਜ੾ ਨਾ

en: Device Path
pa: ਯੰਤਰ ਦਾ ਰਾਹ

en: Device _path:
pa: ਯੰਤਰ ਦਾ ਰਾਹਃ

en: Dew point:
pa: ਤ੍ੇਲ ਦਰਜਾਃ

en: Digital1
pa: ਡਿਜੀਟਲ੧

en: Digital2
pa: ਡਿਜੀਟਲ੨

en: Digital3
pa: ਡਿਜੀਟਲ੩

en: Directory in which the theme is located
pa: ਡਾੲਿਰੈਕਟਰੀ,ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਸਰੂਪ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Disabled
pa: ਅਯੋਗ

en: Disconnec_ted:
pa: ਟੁਟਿਅਾਃ

en: Disk Mounter
pa: ਡਿਸਕ ਮਾੳੂਟਰ

en: Disk Mounter Preferences
pa: ਡਿਸਕ ਮਾੳੂਟਰ ਪਸੰਦ

en: Displa_y only symbols and price
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਅਤੇ ਮੁੱਲ ਹੀ ਵੇਖਾੳੁ

en: Display
pa: ਦਰਿਸ਼

en: Display a confirmation dialog when connecting or disconnecting.
pa: ਜੁੜਨ ਜ੾ ਟੁੱਟਣ ਵੇਲੇ ਯਕੀਨੀ ਤਖਤੀ ਵੇਖਾੳੁ

en: Display only stock symbols along with their value. Do not diplay changes in value.
pa: ਸਿਰਫ ਸਾਕਟ ਨਿਸ਼ਾਨ ਹੀ ੲਿਸ ਦੇ ਮੁੱਲ ਨਾਲ ਵੇਖਾੳੁ ੤ ਮੁੱਲ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲੀ ਨਾ ਵੇਖਾੳੁ ੤

en: Display only symbols and price
pa: ਸਿਰਫ ਨਿਸ਼ਾਨ ਤੇ ਮੁੱਲ ਹੀ ਵੇਖਾੳੁ

en: Display radar map
pa: ਰਾਡਾਰ ਨਕਸ਼ਾ ਵੇਖਾੳੁ

en: Displays current state of keyboard accessibility features
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਦੀ ਸੁਲੱਭਤਾ ਫੀਚਰ ਵੇਖਾੳੁ

en: Djibouti
pa: ਦਜੀਬੂਟੀ

en: Do we run the exec-command
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ exec-ਕਮ੾ਡ ਚਲਾੳੁਣੀ ਚਾਹੋਗੇ

en: Do we run the newmail-command
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ newmail-ਕਮ੾ਡ ਚਲਾੳੁਣੀ ਚਾਹੋਗੇ

en: Do we want to save the password to disk
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਨੰੂ ਡਿਸਕ ਤੇ ਸੰਭਾਲਣਾ ਚਾਹੋਗੇ

en: Do you want to connect?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਜੁੜਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Drain from top
pa: ੳੁਪੱਰ ਤੋ ਨਿਕਾਸ

en: Drifting dust
pa: ਭਾਰੀ ਘੱਟਾ

en: Drifting sand
pa: ਭਾਰੀ ਮਿੱਟੀ

en: Drifting snow
pa: ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ

en: Drive Mount Applet Factory
pa: ਡਰਾੲਿਵ ਮਾੳੂਟ ਅੈਪਲਿਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: Drivemount command failed.
    "
pa: ਡਰਾੲਿਵਮਾੳੂਟ ਕਮ੾ਡ ਅਸਫਲ ੤
    "

en: Drizzle
pa: ਬੂੰਦਾਬ੾ਦੀ

en: Dust
pa: ਘੱਟਾ

en: Dust whirls
pa: ਘੱਟੇ ਦੇ ਵਾਵਰੋਲੇ

en: Dust whirls in the vicinity
pa: ਦਿੱਖ ਵਿੱਚ ਘੱਟੇ ਦੇ ਵਾਵਰੋਲੇ

en: Duststorm
pa: ਘੱਟਾ ਦਾ ਤੂਫਾਨ

en: Duststorm in the vicinity
pa: ਦਿੱਖ ਵਿੱਚ ਘੱਟੇ ਦਾ ਤੂਫਾਨ

en: Dutch
pa: ਡੱਚ

en: Dutch Sun keymap
pa: ਡੱਚ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Dutch keymap
pa: ਡੱਚ ਕੀਮੈਪ

en: Dutch xkb keymap
pa: ਡੱਚ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Dvorak xkb keymap
pa: ਡਵੋਰਿਕ xkb ਕੀਮੈਪ

en: E_nable history-based auto completion
pa: ਅਤੀਤ ਤੇ ਅਧਾਰਿਤ ਸਵੈ-ਪੂਰਨ ਨੰੂ ਯੋਗ ਕਰੋ

en: East
pa: ਪੂਰਬ

en: East - NorthEast
pa: ਪੂਰਬ - ਉਤੱਰ ਪੂਰਬ

en: East - Southeast
pa: ਪੂਰਬ - ਦੱਖਣ ਪੂਰਬ

en: Edit Keyboard
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸੋਧ

en: Edit Palette
pa: ਰੰਗ-ਪੱਟੀ ਸੋਧੋ

en: Edit button
pa: ਬਟਨ ਸੋਧੋ

en: Egypt
pa: ਮਿਸਰ

en: Eject
pa: ਬਾਹਰ

en: Elapsed time
pa: ਬੀਿਤਆ ਵਕਤ

en: Empty notes are always deleted without confirmation
pa: ਖਾਲੀ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਅਾਪਣੇ-ਅਾਪ ਬਿਨ-ਪੁੱਛੇ ਹੀ ਹਟਾ ਦਿੱਤੀਅ੾ ਜਾਦੀਅ੾ ਹਨ

en: Enable CPU load graph
pa: ਪ੍ੋਸੈਸਰ ਲੋਡ ਗਰਾਫ ਯੋਗ

en: Enable _radar map
pa: ਰਾਡਾਰ ਨਕਸ਼ਾ ਯੋਗ ਕਰੋ

en: Enable load average graph
pa: ਲੋਡ ਅੌਸਤ ਗਰਾਫ ਯੋਗ

en: Enable memory load graph
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਲੋਡ ਗਰਾਫ ਯੋਗ

en: Enable network load graph
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਲੋਡ ਗਰਾਫ ਯੋਗ

en: Enable swap load graph
pa: ਸਵੈਪ ਲੋਡ ਗਰਾਫ ਯੋਗ

en: Encrypted password
pa: ੳੁਲਝਿਅਾ ਗੁਪਤ-ਪੋਡ

en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜੀ

en: English Sun Type-4 keymap
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਸਨ ਟਾੲਿਪ-4 ਕੀਮੈਪ

en: English Sun USB keymap
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਸਨ ਯੂਅੈਸਬੀ ਕੀਮੈਪ

en: English Sun keymap
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: English keymap
pa: ਅੰਗਰੇਜੀ ਕੀਮੈਪ

en: Enter the URL
pa: URL ਦਿੳੁ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Error checking mail
pa: ਪੱਤਰ ਜ੾ਚ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ

en: Error connecting to mail server.
pa: ਮੇਲ-ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ ੤

en: Error displaying help
pa: ਗਲਤੀ ਸਹਾੲਿਤਾ ਵੇਖਾੳੁਣ ਵਿੱਚ

en: Error loading XKB configuration registry
pa: ਗਲਤੀ XKB ਸੰਰਚਨਾ ਸੂਚੀਬੱਧ ਨੰੂ ਲੋਡ ਕਰਨ ਵਿੱਚ

en: Error syncing config data: %s
pa: ਗਲਤੀ ਸੰਰਚਨਾ ਡਾਟਾ ਨੰੂ ਸਮਰੂਪ  : %s

en: Estonia
pa: ੲੀਸਟੋਨੀਅਾ

en: Estonian
pa: ੲੀਸਟੋਨੀਅਨ

en: Estonian Sun keymap
pa: ੲੀਸਟੋਨੀਅਨ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Estonian keymap
pa: ਿੲਸਟੋਨੀਅਨ ਕੀਮੈਪ

en: Estonian xkb keymap
pa: ਿੲਸਟੋਨੀਅਨ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Euskadi
pa: ੲਿਸਕਡੀ

en: Every time the specified number of minutes pass, the sticky notes are automatically saved.
pa: ਹਰੇਕ ਵਾਰ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਮਿੰਟ੾ ਬਾਅਦ, ਜ਼ਰੂਰੀ ਟਿੱਪਣੀ ਨੰੂ ਸਵੈ-ਸੰਭਾਲ ਦਿੱਤਾ ਜਾ ਸਕੇ ੤

en: F_ree
pa: ਖਾਲੀ

en: Factory for CD player applet
pa: CD ਪਲੇਅਰ ਅੈਪਲਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: Factory for creating inbox monitors.
pa: ੲਿੰਬਾਕਸ ਮਾਨੀਟਰ ਬਣਾੳੁਣ ਲੲੀ ਫੈਕਟਰੀ

en: Factory for creating the weather applet.
pa: ਮੌਸਮ ਅੈਪਲਿਟ ਬਣਾੳੁਣ ਲੲੀ ਫੈਕਟਰੀ

en: Factory for drive mount applet
pa: ਡਰਾੲਿਵ ਮਾੳੂਟ ਅੈਪਲਿਟ ਲੲੀ ਫੈਕਟਰੀ

en: Failed to access configuration source(s): %s
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਸਰੋਤ(੾) ਨੰੂ ਖੋਲਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ: %s

en: Failed to get METAR data.
pa: ਮੀਟਰ ਡਾਟਾ ਨੰੂ ਪ੍ਾਪਤ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ ੤

en: Failed to init GConf: %s
pa: ਅਸਫਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲੲੀ ਜੀ-ਕਾਨਫ : %s

en: Fast
pa: ਤੇਜ਼

en: Fetch a radar map on each update.
pa: ਹਰੇਕ ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਲੲੀ ਰਾਡਾਰ-ਨਕਸ਼ਾ ਲਵੋ ੤

en: Few clouds
pa: ਕੁਝ ਬੱਦਲ

en: Few ice pellets
pa: ਕੁੱਝ ਬਰਫ਼ ਦਾਣੇ

en: Finland
pa: ਫਿਨਲੈਡ

en: Finnish
pa: ਫੈਨਿਸ਼

en: Finnish Sun keymap
pa: ਫੈਨਿਸ਼ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Finnish keymap
pa: ਫੈਨਿਸ਼ ਕੀਮੈਪ

en: Finnish xkb keymap
pa: ਫੈਨਿਸ਼ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Flag
pa: ਝੰਡਾ

en: Flag and Label
pa: ਲੇਬਲ ਤੇ ਕਮ੾ਡ

en: Flag image for the keyboard layout
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਖਾਕੇ ਲੲੀ ਝੰਡੇ ਦਾ ਚਿੱਤਰ

en: Floppy
pa: ਫਲਾਪੀ

en: Fog
pa: ਧੁੰਦ

en: Fog in the vicinity
pa: ਦਿੱਖ ਵਿੱਚ ਧੁੰਦ

en: Folder Entry box
pa: ਫੋਲਡਰ ੲਿੰਦਰਾਜ਼ ਬਾਕਸ

en: Font
pa: ਫੋਟ

en: Font and Colors
pa: ਫੋਟ ਤੇ ਰੰਗ

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
pa: ਲੇਟਵੇ ਪੈਨਲ ਲੲੀ, ਗਰਾਫ਼ ਦੀ ਚੋੜਾੲੀ (ਪਿਕਸਲ੾ ਵਿੱਚ) ੤ਲੰਬਕਾਰੀ ਪੈਨਲ ਲੲੀ, ੲਿਹ ਗਰਾਫ਼ ਦੀ ੳੁਚਾੲੀ ਹੋਵੇਗੀ ੤

en: For_eground:
pa: ਅਗਲਾ ਭਾਗਃ

en: Force _default color and font on notes
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਲੲੀ ਮੂਲ ਰੰਗ ਅਤੇ ਫੋਟ ਜ਼ਰੂਰੀ ਕਰੋ

en: Forecast
pa: ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ

en: Forecast Report
pa: ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਰਿਪੋਰਟ

en: Foregroun_d:
pa: ਅਗਲਾ ਭਾਗਃ

en: Foreground color, blue component
pa: ਅਗਲਾ ਰੰਗ, ਨੀਲਾ ਹਿੱਸਾ

en: Foreground color, green component
pa: ਅਗਲਾ ਰੰਗ, ਹਰਾ ਹਿੱਸਾ

en: Foreground color, red component
pa: ਅਗਲਾ ਰੰਗ, ਲਾਲ ਹਿੱਸਾ

en: Former Czechoslovakia
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਕਜ਼ਚੋਸਲਵਾਕੀਅਾ

en: France
pa: ਫਰਾਂਸ

en: Freezing drizzle
pa: ਜਮਾੳੁ ਬੂੰਦਾਬ੾ਦੀ

en: Freezing fog
pa: ਬਹੁਤ ਧੁੰਦ

en: Freezing rain
pa: ਜਮਾੳੁ ਮੀਹ

en: French
pa: ਫਰੈਚ

en: French PC/AT 101 keyboard
pa: ਫਰੈਚ PC/AT 101 ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: French Sun USB keymap
pa: ਫਰੈਚ ਸਨ ਯੂਅੈਸਬੀ ਕੀਮੈਪ

en: French Sun keymap
pa: ਫਰੈਚ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: French Swiss
pa: ਫਰੈਚ ਸਵਿਸ

en: French Swiss keymap
pa: ਫਰੈਚ ਸਵਿਸ ਕੀਮੈਪ

en: French keymap
pa: ਫਰੈਚ ਕੀਮੈਪ

en: French xkb keymap
pa: ਫਰੈਚ xkb ਕੀਮੈਪ

en: French-Canadian 105-key
pa: ਫਰੈਚ ਕੈਨਡੀਅਨ 105-ਕੀ

en: Full Battery Notification
pa: ਪੂਰੀ ਬੈਟਰੀ ਦਾ ਸੰਕੇਤ

en: Funnel cloud
pa: ਧੂੰਅਾ ਬੱਦਲ

en: GB 102-key
pa: ਜੀਬੀ 102-ਕੀ

en: GB 105-key
pa: ਜੀਬੀ 105-ਕੀ

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
pa: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL  ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਹੈ, ਪਰ ਸਕੀਮ੾ ੲਿੰਸਟਾਲ ਨਹੀ ਹੈ

en: GKB
pa: ਜੀ-ਕੇ-ਬੀ

en: GKB Factory
pa: ਜੀਕੇਬੀ ਫੈਕਟਰੀ

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
pa: ਜੀ-ਕੇ-ਬੀ ਦਾ ਮੁੱਖ ਵੈਬ-ਸਫ਼ਾ (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GNOME Weather
pa: ਗਨੋਮ ਮੌਸਮ

en: GNOME keyboard applet factory
pa: ਗਨੋਮ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਅੈਪਲਿਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: GNOME keyboard layout indicator
pa: ਗਨੋਮ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਖਾਕਾ ਸੰਕੇਤਕ

en: General
pa: ਆਮ

en: Georgia
pa: ਜਾਰਜੀਆ

en: Georgian
pa: ਜਾਰਜੀਅਨ

en: Georgian Latin
pa: ਜਾਰਜੀਅਨ ਲੈਟਿਨ

en: Georgian Russian layout
pa: ਜਾਰਜੀਅਨ ਰੂਸੀ ਖਾਕਾ

en: Georgian keymap
pa: ਜਾਰਜੀਅਨ ਕੀਮੈਪ

en: German
pa: ਜਰਮਨ

en: German Sun Type-4 keymap
pa: ਜਰਮਨ ਸਨ ਟਾੲਿਪ-4 ਕੀਮੈਪ

en: German Sun USB keymap
pa: ਜਰਮਨ ਸਨ ਯੂਅੈਸਬੀ ਕੀਮੈਪ

en: German Sun keymap
pa: ਜਰਮਨ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: German Swiss with Euro
pa: ਜਰਮਨ ਸਵਿਸ ਯੂਰੋ ਨਾਲ

en: German keymap
pa: ਜਰਮਨੀ ਕੀਮੈਪ

en: German xkb keymap
pa: ਜਰਮਨ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Germany
pa: ਜਰਮਨੀ

en: Get continuously updated stock quotes
pa: ਸਟਾਕ ਸਾਰਣੀ ਦਾ ਲਗਾਤਾਰ ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਕਰਦੇ ਰਹੋ

en: Geyes
pa: ਗਅਾੲੀਸ

en: Geyes Applet Factory
pa: ਗਅਾੲੀਸ ਅੈਪਲਿਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: Geyes Preferences
pa: ਗਅਾੲੀਸ ਪਸੰਦ

en: Gnome Keyboard default
pa: ਗਨੋਮ ਮੂਲ ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
pa: ਅਜੀਬ ਅੱਖਰ ਚੁਣਨ ਲੲੀ ਗਨੋਮ ਪੈਨਲ ਅੈਪਲਿਟ, ਜੋ ਕਿ ਮੇਰੇ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਨਹੀ ਹਨ ੤ ੲਿਹ ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾੲਿਸੈਸ ਅਧੀਨ ਜਾਰੀ ਹੈ ੤

en: Graph color for Ethernet network activity
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, ੲੀਥਰਨੈਟ ਨੈਟਵਰਕ ਕਾਰਵਾੲੀ ਲੲੀ

en: Graph color for PLIP network activity
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, PLIP ਨੈਟਵਰਕ ਕਾਰਵਾੲੀ ਲੲੀ

en: Graph color for SLIP network activity
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, SLIP ਨੈਟਵਰਕ ਕਾਰਵਾੲੀ ਲੲੀ

en: Graph color for buffer memory
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, ਬਫਰ ਮੈਮੋਰੀ ਲੲੀ

en: Graph color for cached memory
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, ਕੈਚੇ ਮੈਮੋਰੀ ਲੲੀ

en: Graph color for load average
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, ਲੋਡ ਅੌਸਤ ਲੲੀ

en: Graph color for nice-related CPU activity
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, ਨਾੲਿਸ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਿਤ ਪਰਸੈਸਰ ਕਾਰਵਾੲੀਅ੾ ਲੲੀ

en: Graph color for other network usage
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, ਹੋਰ ਨੈਟਵਰਕ ਵਰਤੋ ਲੲੀ

en: Graph color for shared memory
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, ਸ੾ਝੀ ਮੈਮੋਰੀ ਲੲੀ

en: Graph color for system-related CPU activity
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, ਸਿਸਟਮ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਿਤ ਪ੍ੋਸੈਸਰ ਕਾਰਵਾੲੀਅ੾ ਲੲੀ

en: Graph color for user-related CPU activity
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਿਤ ਪ੍ੋਸੈਸਰ ਕਾਰਵਾੲੀਅ੾ ਲੲੀ

en: Graph color for user-related memory usage
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਲੲੀ ਵਰਤੀ ਮੈਮੋਰੀ ਲੲੀ

en: Graph color for user-related swap usage
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ, ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਲੲੀ ਵਰਤੀ ਸਵੈਪ ਲੲੀ

en: Graph size
pa: ਗਰਾਫ਼ ਅਕਾਰ

en: Greece
pa: ਗਰੀਸ

en: Greek
pa: ਗਰੀਕ

en: Greek keymap
pa: ਗਰੀਕ ਕੀਮੈਪ

en: Greek xkb keymap
pa: ਗਰੀਕ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Gtik Applet Factory
pa: Gtik ਅੈਪਲਿਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: Gweather Applet Factory
pa: ਜੀ-ਮੌਸਮ ਅੈਪਲਿਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: H_eight:
pa: ੳੁਚਾੲੀਃ

en: Hail
pa: ਗੜ੏ੇ

en: Hail showers
pa: ਗੜ੏ੇ ਫੁਹਾਰ

en: Hailstorm
pa: ਗੜ੏ੇ ਦਾ ਤੂਫ਼ਾਨ

en: Hard Disk
pa: ਹਾਰਡ ਿਡਸਕ

en: Haze
pa: ਘੱਟਾ

en: Heavy drizzle
pa: ਭਾਰੀ ਬੂੰਦਾਬ੾ਦੀ

en: Heavy duststorm
pa: ਭਾਰੀ ਘੱਟੇ ਦਾ ਤੂਫਾਨ

en: Heavy ice pellets
pa: ਭਾਰੀ ਬਰਫ਼ ਦਾਣੇ

en: Heavy rain
pa: ਭਾਰੀ ਮੀਹ

en: Heavy sandstorm
pa: ਭਾਰੀ ਮਿੱਟੀ ਦਾ ਤੂਫਾਨ

en: Heavy snow
pa: ਭਾਰੀ ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ

en: Heavy snow grains
pa: ਭਾਰੀ ਗੜੇ੏ਮਾਰ

en: Hebrew
pa: ਹੇਬਰਿੳੂ

en: Hebrew Sun keymap
pa: ਹੇਬਰਿੳੂ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Hebrew keymap
pa: ਹੇਬਰਿੳੂ ਕੀਮੈਪ

en: Hebrew xkb keymap
pa: ਹੇਬਰਿੳੂ xkb ਕੀਮੈਪ

en: High
pa: ਿਜਆਦਾ

en: History
pa: ਅਤੀਤ

en: History list
pa: ਅਤੀਤ ਸੂਚੀ

en: How often (in milliseconds) we check the mail
pa: ਕਿੰਨੇ ਅੰਤਰਾਲ (ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ) ਮਗਰੋ, ਅਸੀ ਪੱਤਰ ਲੲੀ ਜ੾ਚ ਕਰੀੲੇ

en: Humidity:
pa: ਨਮੀਃ

en: Hungarian
pa: ਹੰਗਰੀਅਨ

en: Hungarian 101-key latin 1
pa: ਹੰਗਰੀਅਨ 101-ਕੀ ਲੈਟਿਨ 1

en: Hungarian 101-key latin 2
pa: ਹੰਗਰੀਅਨ 101-ਕੀ ਲੈਟਿਨ 2

en: Hungarian 105-key latin 1
pa: ਹੰਗਰੀਅਨ 105-ਕੀ ਲੈਟਿਨ 1

en: Hungarian 105-key latin 2
pa: ਹੰਗਰੀਅਨ 105-ਕੀ ਲੈਟਿਨ 2

en: Hungarian PC/AT 101 keyboard
pa: ਹੰਗਰੀਅਨ PC/AT 101 ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: Hungarian latin1
pa: ਹੰਗਰੀਅਨ ਲੈਟਿਨ1

en: Hungarian latin2 Sun keymap
pa: ਹੰਗਰੀਅਨ ਲੈਟਿਨ2 ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Hungarian latin2 xkb keymap
pa: ਹੰਗਰੀਅਨ ਲੈਟਿਨ2 xkb ਕੀਮੈਪ

en: Hungarian type5 latin 1 keymap
pa: ਹੰਗਰੀਅਨ ਟਾੲਿਪ5 ਲੈਟਿਨ 1 ਕੀ-ਮੈਪ

en: Hungary
pa: ਹੰਗਰੀ

en: I_dle
pa: ਬੇਕਾਰ

en: Ice crystals
pa: ਬਰਫ ਕਿ੍ਸ਼ਟਲ

en: Ice pellet storm
pa: ਬਰਫ਼ ਦਾਣਿਅਾ ਦਾ ਤੂਫਾਨ

en: Ice pellets
pa: ਬਰਫ਼ ਦਾਣੇ

en: Iceland
pa: ਅਾੲੀਸਲੈਡ

en: Icelandic
pa: ਅਾੲੀਸਲੈਡਿਕ

en: Icelandic Sun keymap
pa: ਅਾੲੀਸਲੈਡਿਕ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Icelandic keymap
pa: ਅਾੲੀਲੈਡਿਕ ਕੀਮੈਪ

en: Icelandic xkb keymap
pa: ਅਾੲੀਲੈਡਿਕ xkb ਕੀਮੈਪ

en: If mail should be checked automatically
pa: ਕੀ ਪੱਤਰ ਲੲੀ ਜ੾ਚ ਸਵੈ-ਚਾਲਤ ਹੋ ਜਾਵੇ

en: If this is enabled, we save the password in gconf
pa: ਜੇਕਰ ੲਿਹ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕੀਤਾ ਤ੾, ਤੁਸੀ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਨੰੂ ਜੀ-ਕਾਨਫ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: If this is set mail will be checked every update-freq milliseconds
pa: ਜੇਕਰ ੲਿਹ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕੀਤਾ ਤ੾, ਪੱਤਰ ਦੀ ਜ੾ਚ ਹਰੇਕ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਮਗਰੋ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ ੤

en: If this is set, we should run the exec-command
pa: ਜੇਕਰ ੲਿਹ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕੀਤਾ ਤ੾, ਤੁਹਾਨੰੂ exec ਕਮ੾ਡ ਚਲਾੳੁਣੀ ਪਵੇਗੀ

en: If this is set, we should run the newmail-command
pa: ਜੇਕਰ ੲਿਹ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕੀਤਾ ਤ੾, ਤੁਹਾਨੰੂ newmail ਕਮ੾ਡ ਚਲਾੳੁਣੀ ਪਵੇਗੀ

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
pa: ਜੇਕਰ ੲਿਹ ਚੋਣ ਨੰੂ ਯੋਗ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਤ੾ , ਸੋਧ ਰੰਗ ਜੋ ਕਿ ਸਾਰੇ ਜ਼ਰੂਰੀ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਲੲੀ ਮੂਲ ਰੰਗ ਹੋਵੇਗਾ

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
pa: ਜੇਕਰ ੲਿਹ ਚੋਣ ਨੰੂ ਯੋਗ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਤ੾ , ਸੋਧ ਫੋਟ ਜੋ ਕਿ ਸਾਰੇ ਜ਼ਰੂਰੀ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਲੲੀ ਮੂਲ ਫੋਟ ਹੋਣਗੇ

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
pa: ਜੇਕਰ ੲਿਹ ਚੋਣ ਨੰੂ ਯੋਗ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਤ੾ , ਸੋਧ ਰੰਗ ਤੇ ਫੋਟ, ਜੋ ਕਿ ੲਿੱਕਲੀ-ੲਿੱਕਲੀ ਟਿੱਪਣੀ ਨੰੂ ਦਿੱਤਾਸੀ ਨੰੂ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ੤

en: If true, then retreive a radar map from a location specified by the "radar" key.
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤ੾, ਰਾਡਾਰ-ਨਕਸ਼ਾ ੳੁਥੋ ਪ੍ਾਪਤ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਿਥੋ ਕਿ "ਰਾਡਾਰ" ਕੀ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰੇਗੀ੤

en: Inbox Monitor
pa: ੲਿੰਬਾਕਸ ਮਾਨੀਟਰ

en: Inbox Monitor Factory
pa: ੲਿੰਬਾਕਸ ਮਾਨੀਟਰ ਫੈਕਟਰੀ

en: Inbox Monitor Preferences
pa: ੲਿੰਬਾਕਸ ਮਾਨੀਟਰ ਪਸੰਦ

en: Inbox Monitor notifies you when new mail arrives in your mailbox
pa: ੲਿੰਬਾਕਸ ਮਾਨੀਟਰ ਟਿੱਪਣੀ ਦੇਵੇ, ਜਦੋ ਵੀ ੲਿੱਕ ਨਵ੾ ਪੱਤਰ ਅਾਵੇ

en: Inbox Settings
pa: ੲਿੰਬਾਕਸ ਨਿਰਧਾਰਨ

en: Increase the plugin priority
pa: ਪਲੱਗੲਿੰਨ ਦੀ ਪਹਿਲ ਵਧਾੳੁ

en: Input Gain
pa: ੲਿੰਨਪੁੱਟ ਗੇਨ

en: Insert characters
pa: ਅੱਖਰ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ

en: Insert special characters
pa: ਖਾਸ ਅੱਖਰ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ

en: International
pa: ਅੰਤਰਰਾਸ਼ਟਰੀ

en: Internet
pa: ਇੰਟਰਨੈਟ

en: Interval for checking mail
pa: ਪੱਤਰ ਜ੾ਚ ਲੲੀ ਅੰਤਰਾਲ

en: Interval timeout to check mount point status
pa: ਮਾੳੂਟ ਪੁਅਾੲਿੰਟ ਸਥਿਤੀ ਦੀ ਜ੾ਚ ਕਰਨ ਲੲੀ ਅੰਦਰੂਨੀ ਸਮ੾ ਪੂਰਾ ਹੋ ਗਿਅਾ ਹੈ

en: Invalid
pa: ਨਜਾਇਜ

en: Iraq
pa: ੲਿਰਾਕ

en: Israel
pa: ੲਿਜ਼ਾਰਾੲੀਲ

en: It can be "Flag and Label", "Label" or "Flag"
pa: ੲਿਹ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ "ਝੰਡਾ ਤੇ ਲੇਬਲ", "ਲੇਬਲ" ਜ੾ "ਝੰਡਾ"

en: Italian
pa: ੲਿਤਾਲਵੀ

en: Italian Sun Type-4 keymap
pa: ੲਿਤਾਲਵੀ ਸਨ ਟਾੲਿਪ-4 ਕੀਮੈਪ

en: Italian Sun USB keymap
pa: ੲਿਤਾਲਵੀ ਸਨ ਯੂਅੈਸਬੀ ਕੀਮੈਪ

en: Italian Sun keymap
pa: ੲਿਤਾਲਵੀ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Italian keymap
pa: ੲਿਤਾਲਵੀ ਕੀਮੈਪ

en: Italian xkb keymap
pa: ੲਿਤਾਲਵੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Italy
pa: ੲਿਟਲੀ

en: Japan
pa: ਜਪਾਨ

en: Japanese
pa: ਜਪਾਨੀ

en: Japanese Sun Type-4 keymap
pa: ਜਪਾਨੀ ਸਨ ਟਾੲਿਪ-4 ਕੀਮੈਪ

en: Japanese Sun keymap
pa: ਜਪਾਨੀ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Japanese keymap
pa: ਜਪਾਨੀ ਕੀਮੈਪ

en: Japanese xkb keymap
pa: ਜਪਾਨੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Jaz Drive
pa: ਜੇਜ਼ ਡਰਾਇਵ

en: Jordan
pa: ਜਾਰਡਨ

en: Jorgen Pehrson <jp@spektr.eu.org>
pa: ਜੋਰਜਨ ਪੇਹਰਸਨ <jp@spektr.eu.org>

en: Keep and manage separate group per window
pa: ਹਰੇਕ ਸਮੂਹ ਲੲੀ ਵੱਖਰਾ ਝਰੋਖਾ ਰੱਖੋ ਅਤੇ ਸੰਭਾਲੋ

en: Keep separate group for each application window.
pa: ਹਰੇਕ ਕਾਰਜ ਝਰੋਖੇ ਲੲੀ ਵੱਖਰਾ ਸਮੂਹ ਰੱਖੋ

en: Keep the state of indicators separately for each application window.
pa: ਹਰੇਕ ਕਾਰਜ ਝਰੋਖੇ ਲੲੀ ਵੱਖਰਾ ਸਥਿਤੀ ਸੰਕੇਤਕ ਰੱਖੋ

en: Kevin Vandersloot
pa: ਕਵਿਨ ਵਾਨਡਰਸਲੂਟ

en: Keybinding for switching layout
pa: ਸਵਿੱਚੲਿੰਡ ਖਾਕੇ ਲੲੀ ਕੀ-ਬਾੲੀਡਿੰਗ

en: Keyboard Accessibility Status
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸੁਲੱਭਤਾ ਸਥਿਤੀ

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸੁਲੱਭਤਾ ਸਥਿਤੀ ਅੈਪਲਿਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: Keyboard Indicator
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸੰਕੇਤਕ

en: Keyboard Indicator (%s)
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸੰਕੇਤਕ (%s)

en: Keyboard Indicator Plugins
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸੰਕੇਤਕ ਪਲੱਗੲਿੰਨ

en: Keyboard Indicator Preferences
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸੰਕੇਤਕ ਪਸੰਦ

en: Keyboard Layout Selector
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਖਾਕਾ ਚੋਣਕਾਰ

en: Keyboard Layout Switcher
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਖਾਕਾ ਸਵਿੱਚਰ

en: Keyboard Layout Switcher Preferences
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਖਾਕਾ ਸਵਿੱਚਰ ਪਸੰਦ

en: Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Keyboard applet factory
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਅੈਪਲਿਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: Keyboard layout indicator applet for GNOME
pa: ਗਨੋਮ ਲੲੀ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਖਾਕਾ ਸੰਕੇਤਕ ਅੈਪਲਿਟ

en: Keyboards
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: Keyboards (select and press add)
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ (ਚੁਣੋ ਤੇ ਜੋੜੋ)

en: Keymap `%s' for the country %s already exists
pa: ਕੀ-ਮੈਪ `%s' ਦੇਸ਼ %s ਲੲੀ ਪਹਿਲ੾ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Kuwait
pa: ਕੁਵੈਤ

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

en: Lao
pa: ਲਓ

en: Lao keymap
pa: ਲਓ ਕੀਮੈਪ

en: Laos
pa: ਲਾੳੁਸ

en: Last update:
pa: ਅਖੀਰੀ ਨਵੀਨੀਕਰਨਃ

en: Latvia
pa: ਲਾਟਵੀਅਾ

en: Latvian
pa: ਲਾਟਵੀਅਾਨ

en: Latvian Sun keymap
pa: ਲਾਟਵੀਅਾਨ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Lebanon
pa: ਲੇਬਨਾਨ

en: Libyan Arab Jamahiriya
pa: ਲੀਬੀਅਨ ਅਰਬ ਜਾਮਾਹੀਰੀਅਾ

en: Light drizzle
pa: ਥੌੜੀ ਬੂੰਦਾਬ੾ਦੀ

en: Light rain
pa: ਹਲਕਾ ਮੀਹ

en: Light snow
pa: ਹਲਕੀ ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ

en: Light snow grains
pa: ਹਲਕੀ ਗੜੇ੏ਮਾਰ

en: Line
pa: ਲਾੲੀਨ

en: Line1
pa: ਲਾੲੀਨ੧

en: Line2
pa: ਲਾੲੀਨ੨

en: Line3
pa: ਲਾੲੀਨ੩

en: List containing the stocks to be displayed. Consists of the stock id separated by "+"
pa: ਸੂਚੀ ਜੋ ਕਿ ਸਟਾਕ ਵੇਖਾੳੁਦੀ ਹੈ੤ ਸਕਾਟ ਸ਼ੰਨ-ਨੰ ਨੰੂ "+" ਨਾਲ ਵੱਖਕੀਤਾ ਜਾਦਾ ਹੈ

en: List of GConfValue entries containing strings for history entries.
pa: GConfValue ੲਿੰਦਰਾਜ਼੾ ਦੀ ਸੂਚੀ ਜੋ ਕਿ ਅਤੀਤ ੲਿੰਦਰਾਜ਼ ਲੲੀ ਸਤਰ੾ ਨੰੂ ਰੱਖਦਾ ਹੈ ੤

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro commands.
pa: GConfValue ੲਿੰਦਰਾਜ਼੾ ਦੀ ਸੂਚੀ ਜੋ ਕਿ ਮਾੲੀਕਰੋ ਕਮ੾ਡ ਲੲੀ ਸਤਰ੾ ਨੰੂ ਰੱਖਦਾ ਹੈ ੤

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro patterns.
pa: GConfValue ੲਿੰਦਰਾਜ਼੾ ਦੀ ਸੂਚੀ ਜੋ ਕਿ ਮਾੲੀਕਰੋ ਤਰਤੀਬ੾ ਲੲੀ ਸਤਰ੾ ਨੰੂ ਰੱਖਦਾ ਹੈ ੤

en: List of available palettes
pa: ੳੁਪਲੱਬਧ ਰੰਗ-ਪੱਟੀ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: List of strings containing the available palettes
pa: ਸਤਰ੾ ਦੀ ਸੂਚੀ ਜੋ ਕਿ ੳੁਪਲੱਬਧ ਰੰਗ-ਪੱਟੀ ਰੱਖਦੀਅ੾ ਹਨ

en: Lithuania
pa: ਲਿਥੂਅਾਨਅ

en: Lithuanian
pa: ਲਿਥੂਅਾਨਅਨ

en: Lithuanian Sun keymap
pa: ਲਿਥੂਅਾਨਅਨ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Lithuanian keymap
pa: ਲੀਥੂਨੀਅਨ ਕੀਮੈਪ

en: Lithuanian programmers xkb keymap
pa: ਲੀਥੂਨੀਅਨ ਪਰੋਗਰਾਮਰ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Lithuanian qwerty xkb keymap
pa: ਲੀਥੂਨੀਅਨ ਕੂਅਾਟਰੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Lithuanian standard xkb keymap
pa: ਲੀਥੂਨੀਅਨ ਮਿਅਾਰੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Load
pa: ਲੋਡ

en: Load Average
pa: ਲੋਡ ਔਸਤ

en: Load graph background color
pa: ਲੋਡ ਗਰਾਫ ਪਰਦੇ ਦਾ ਰੰਗ

en: Local maildir
pa: ਸਥਾਨਿਕ ਮੇਲ-ਡਾੲਿ

en: Local mailspool
pa: ਸਥਾਨਿਕ ਮੇਲ-ਸਮੂਹ

en: Location
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Location view
pa: ਸਥਿਤੀ ਵੇਖੋ

en: Lock/Unlock note
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਤਾਲਾਬੰਦ/ਖੋਲੋ

en: Locked note
pa: ਤਾਲਾਬੰਦ ਟਿੱਪਣੀ

en: Low
pa: ਘੱਟ

en: Low Battery Notification
pa: ਘੱਟ ਬੈਟਰੀ ਦਾ ਸੰਕੇਤ

en: Lowered color
pa: ਹੇਠਲ੾ ਰੰਗ

en: Macedonia
pa: ਮੈਕਡੋਨਿਅਾ

en: Macedonian
pa: ਮੈਕਡੋਨਿਅਨ

en: Macedonian Sun keymap
pa: ਮੈਕਡੋਨਿਅਨ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Macedonian xkb keymap
pa: ਮੈਕਡੋਨੀਅਨ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Macro command list
pa: ਮਾੲੀਕਰੋ ਕਮ੾ਡ ਸੂਚੀ

en: Macro pattern list
pa: ਮਾੲੀਕਰੋ ਤਰਤੀਬ ਸੂਚੀ

en: Macros
pa: ਮਾਈਕਰੋ

en: Mail Server Entry box
pa: ਮੇਲ ਸਰਵਰ ੲਿੰਦਰਾਜ਼ ਬਾਕਸ

en: Mail _spool file:
pa: ਮੇਲ ਸਮੂਹ ਫਾੲਿਲਃ

en: Mail check
pa: ਪੱਤਰ ਜ੾ਚ

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
pa: ਪੱਤਰ ਜ੾ਚ ਟਿੱਪਣੀ ਦੇਵੇ, ਜਦੋ ਵੀ ੲਿੱਕ ਨਵ੾ ਪੱਤਰ ਅਾਵੇ

en: Mail s_erver:
pa: ਮੇਲ-ਸਰਵਰਃ

en: Mailbox _resides on:
pa: ਮੇਲਬਾਕਸ ਹੈਃ

en: Mailcheck
pa: ਪੱਤਰ ਜ੾ਚ

en: Main Volume
pa: ਮੁੱਖ ਅਾਵਾਜ਼

en: Make the applet blink when the modem is connecting.
pa: ਜਦੋ ਮਾਡਮ ਜੁੜ ਰਿਹਾ ਹੋਵੇ ਤ੾ ਅੈਪਲਿਟ ਝਪਕਦਾ ਰਿਹੇ ੤

en: Make the layout accessible from the applet popup menu ONLY.
    No way to switch to this layout using the keyboard.
pa: ਖਾਕਾ ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਿਸਰਫ ਅੈਪਲਿਟ ਦੀ ਮੇਨੂ-ਸੂਚੀ ਤੋ ਹੀ ਹੋਵੇ ੤
    ੲਿਸ ਖਾਕੇ ਨੰੂ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਨਾਲ ਤਬਦੀਲ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ੤

en: Marocco
pa: ਮਾਰਕੋ

en: Medium
pa: ਮੱਧਮ

en: Memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ

en: Memory Load
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਲੋਡ

en: Memory graph background color
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਗਰਾਫ ਪਰਦੇ ਦਾ ਰੰਗ

en: Microphone
pa: ਮਾੲੀਕਰੋਫੋਨ

en: Mini-Commander
pa: ਮਿੰਨੀ-ਕਮ੾ਡਰ

en: Mini-Commander applet
pa: ਮਿੰਨੀ-ਕਮ੾ਡਰ ਅੈਪਲਿਟ

en: MiniCommander Applet Factory
pa: ਮਿੰਨੀ-ਕਮ੾ਡਰ ਅੈਪਲਿਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: Mist
pa: ਕੋਹਰਾ

en: Mix
pa: ਮਿਕਸ

en: Modem Lights
pa: ਮਾਡਮ ਲਾੲੀਟ੾

en: Modem Lights Preferences
pa: ਮਾਡਮ ਲਾੲਿਟ੾ ਦੀ ਪਸੰਦ

en: Modem Options
pa: ਮਾਡਮ ਚੋਣ

en: Modem device name
pa: ਮਾਡਮ ਯੰਤਰ ਨਾੳੁ

en: Modem lock file
pa: ਮਾਡਮ ਲਾਕ ਫਾੲਿਲ

en: Moderate drizzle
pa: ਮੱਧਮ ਬੂੰਦਾਬ੾ਦੀ

en: Moderate ice pellets
pa: ਮੱਧਮ ਬਰਫ਼ ਦਾਣੇ

en: Moderate rain
pa: ਮੱਧਮ ਮੀਹ

en: Moderate snow
pa: ਮੱਧਮ ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ

en: Moderate snow grains
pa: ਮੱਧਮ ਗੜੇ੏ਮਾਰ

en: Modify a palette by adding or removing characters
pa: ਰੰਗ-ਪੱਟੀ ਨੰੂ ਸੋਧੋ, ਅੱਖਰ ਜੋੜਕੇ ਜ੾ ਹਟਾ ਕੇ

en: Mongolia
pa: ਮੰਗੋਲੀਅਾ

en: Mongolian
pa: ਮੰਗੋਲੀਅਨ

en: Mongolian alt keymap
pa: ਮੰਗੋਲੀਅਨ alt ਕੀਮੈਪ

en: Mongolian keymap
pa: ਮੰਗੋਲੀਅਨ ਕੀਮੈਪ

en: Mongolian phonetic keymap
pa: ਮੰਗੋਲੀਅਨ ਫਨੋਟਿਕ ਕੀਮੈਪ

en: Monitor
pa: ਮਾਨੀਟਰ

en: Monitor a laptop's remaining power
pa: ਜਾਂਚ-ਯੰਤਰ ਲੈਪਟਾਪ ਦੀ ਬੱਚੀ ਸਕਤੀ

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੌਸਮ ਹਾਲਾਤ ਵੇਖੋ ਤੇ ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਕਰੋ

en: Monitor the quality of a wireless network link
pa: ਬੇਤਾਟ ਨੈਟਵਰਕ ਸੰਬੰਧ ਦੇ ਗੁਣ ਦੀ ਜ੾ਚ

en: Monitored Resources
pa: ਸਾਧਨ ਮਾਨੀਟਰਡ

en: Morocco
pa: ਮੋਰਕੋ

en: Moun_ted icon:
pa: ਮਾੳੂਟਡ ਅਾੲਿਕਾਨਃ

en: Mount local disks and devices
pa: ਸਥਾਨਿਕ ਡਿਸਕ੾ ਅਤੇ ਯੰਤਰ੾ ਮਾੳੂਟ ਕਰੋ

en: Moves towards _bottom
pa: ਥੱਲੇ ਵੱਲ ਭੇਜੋ

en: Moves towards _top
pa: ਉਪੱਰ ਵੱਲ ਭੇਜੋ

en: Multimedia
pa: ਬਹੁਰੰਗ

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
pa: ੲਿੰਵਾੲਿਰਨਮੈਟਲ ਵੈਰੀਬਲ GCONF_CONFIG_SOURCE ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰਨਾ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹੈ

en: N/A
pa: ਉ/ਨ

en: N_ice
pa: ਨਾੲੀਸ

en: Net Load
pa: ਸੁੱਧ ਲੋਡ

en: Netherlands
pa: ਨੀਦਰਲੈਡ

en: Network
pa: ਨੈਟਵਰਕ

en: Network graph background color
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਗਰਾਫ ਪਰਦੇ ਦਾ ਰੰਗ

en: New Mail
pa: ਨਵ੾ ਪੱਤਰ

en: Next Track
pa: ਅਗਲਾ ਟਰੈਕ

en: No Wireless Devices
pa: ਕੋੲੀ ਬੇਤਾਰ ਯੰਤਰ ਨਹੀ

en: No audio device
pa: ਅਾਡੀਓ ਯੰਤਰ ਨਹੀ

en: No description.
pa: ਵੇਰਵਾ ਨਹੀ ੤

en: No items in history
pa: ਅਤੀਤ ਵਿੱਚ ਕੁਝ ਨਹੀ ਹੈ

en: No longer used
pa: ਹੋਰ ਵਰਤੋ ਨਹੀ

en: No mail.
pa: ਕੋੲੀ ਪੱਤਰ ਨਹੀ

en: North
pa: ਉਤੱਰ

en: North - NorthEast
pa: ੳੁਤੱਰ - ਉਤੱਰ ਪੂਰਬ

en: North - Northwest
pa: ਉਤੱਰ - ਉਤੱਰ ਪੱਛਮ

en: Northeast
pa: ਉਤੱਰ ਪੂਰਬ

en: Northwest
pa: ਉਤੱਰ ਪੱਛਮ

en: Norway
pa: ਨਾਰਵੇ

en: Norwegian
pa: ਨਾਰਵੇਗੇਅਨ

en: Norwegian Sun keymap
pa: ਨਾਰਵੇਗੇਅਨ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Norwegian xkb keymap
pa: ਨਾਰਵੇਗੀਅਨ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Not used
pa: ਵਰਤਿਅਾ ਨਹੀ

en: Not used anymore
pa: ਹੋਰ ਵਰਤੋ ਨਹੀ ਹੈ

en: Notify user when the battery is full
pa: ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਨੰੂ ਸੂਿਚਤ ਕਰੋ ਜਦੋ ਬੈਟਰੀ ਪੂਰੀ ਰੀਚਾਰਜ ਹੋਵੇ ਜਾਵੇ

en: Notify user when the battery is low
pa: ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਨੰੂ ਸੂਿਚਤ ਕਰੋ ਜਦੋ ਬੈਟਰੀ ਚਾਰਜ ਘੱਟ ਹੋਵੇ

en: Number of configured keymaps
pa: ਕੀ-ਮੈਪ ਸੰਰਚਨਾ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: O_utline
pa: ਹਾਸ਼ੀਅਾ

en: Occurs when the applet is either left-clicked or "enter" is pressed. The options are "0" for "New Note", "1" for "Show/Hide All Notes", and "2" for "Lock/Unlock All Notes".
pa: ਮੌਜੂਦਗੀ, ਜਦੋ ਕਿ ੲਿੱਕ ਅੈਪਲਿਟ ਨੰੂ ਖੱਬੇ ਬਟਨ ਨਾਲ ਦਬਾੲਿਅਾ ਜਾਵੇ ਜ੾ "ਅੈਟਰ" ਦਬਾੲਿਅਾ ਜਾਣੇ, ਤਦਚੋਣ ਹੈ "0" "ਨਵੀ ਟਿੱਪਣੀ" ਲੲੀ, "1" "ਵੇਖਾੳੁ/ਓਹਲੇ ਸਾਰੀਅ੾ ਟਿੱਪਣੀਅ੾" ਲੲੀ,  ਅਤੇ "2""ਤਾਲਾਬੰਦ/ਤਾਲਾ ਖੋਲੋ੏ ਸਾਰੀਅ੾ ਟਿੱਪਣੀਅ੾" ੤

en: Oman
pa: ਓਮਾਨ

en: Options
pa: ਚੋਣ

en: Orange value level
pa: ਸੰਤਰੀ ਮੁੱਲ ਪੱਧਰ

en: Othe_r
pa: ਹੋਰ

en: Output Gain
pa: ਅਾੳੁਟਪੁੱਟ ਗੇਨ

en: Overcast
pa: ਬੱਦਲਵਾੲੀ

en: PL_IP
pa: ਪੀਅੈਲਅਾੲੀਪੀ(PLIP)

en: Pal_ettes:
pa: ਰੰਗ-ਪੱਟੀਃ

en: Palestinian Territory
pa: ਫਿਲਾਸਤੀਨੀ ਰਾਜ

en: Palette entry
pa: ਰੰਗ-ਪੱਟੀ ੲਿੰਦਰਾਜ਼

en: Palettes list
pa: ਰੰਗ-ਪੱਟੀ ਸੁਚੀ

en: Panel applet for playing audio CDs
pa: ਸੰਗੀਤ (ਆਡੀਉ) CD ਵਜਾਉ ਲਈ ਪੈਨਲ ਅੈਪਲਟ

en: Partial fog
pa: ਥੋੜੀ ਧੁੰਦ

en: Password Entry box
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ੲਿੰਦਰਾਜ਼ ਡੱਬਾ

en: Patches of fog
pa: ਧੁੰਦ ਦੇ ਸਮੂਹ

en: Path to the animation file
pa: ਸਜੀਵਤਾ ਫਾੲਿਲ ਲੲੀ ਰਾਹ

en: Path to the device
pa: ਯੰਤਰ ਲੲੀ ਰਾਹ

en: Pattern
pa: ਤਰਤੀਬ

en: Pcm
pa: ਪੀਸੀਅੈਮ

en: Pcm2
pa: Pcm੨

en: Perform history autocompletion
pa: ਅਤੀਤ ਸਵੈ-ਪੂਰਨ ਕਾਰਵਾੲੀ ਕਰੋ

en: Phone Input
pa: ਫੋਟ ੲਿੰਨਪੁੱਟ

en: Phone Output
pa: ਫੋਨ ਅਾੳੁਟਪੁੱਟ

en: Pick a color
pa: ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Pick a color for the sticky note
pa: ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀ ਲੲੀ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Pick a default sticky note color
pa: ਮੂਲ ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Pick a default sticky note font
pa: ਮੂਲ ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀ ਫੋਟ ਚੁਣੋ

en: Pick a font for the sticky note
pa: ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀ ਲੲੀ ਫੋਟ ਚੁਣੋ

en: Pl_ugins...
pa: ਪਲੱਗੲਿੰਨ

en: Plain Russian keymap
pa: ਪਲਾਨ ਰੁਸੀ ਕੀਮੈਪ

en: Play / Pause
pa: ਵਜਾਉ /ਵਿਰਾਮ

en: Play a _sound when new mail arrives
pa: ਨਵ੾ ਪੱਤਰ ਅਾੳੁਣ ਤੇ ਧੁਨੀ ਚਲਾੳੁ

en: Play a sound when mail is recieved
pa: ਪੱਤਰ ਅਾੳੁਣ ਤੇ ਅਾਵਾਜ਼ ਚਲਾੳੁ

en: Please enter your mailserver's _password:
pa: ਮੇਲ-ਸਰਵਰ ਲੲੀ ਅਾਪਣਾ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਦਿੳੁਃ

en: Poland
pa: ਪੋਲੈਡ

en: Polish
pa: ਪੋਿਲਸ਼

en: Polish Sun keymap
pa: ਪੋਿਲਸ਼ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Polish deadkeys
pa: ਪੋਲਿਸ਼ ਡੈਡਕੀ

en: Polish xkb keymap
pa: ਪੋਲਿਸ਼ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Portugal
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ

en: Portugal Deadkeys
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ ਡੈਡਕੀ

en: Portuguese
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ

en: Portuguese Sun Type-4 keymap
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ ਸਨ ਟਾੲਿਪ-4 ਕੀਮੈਪ

en: Portuguese Sun keymap
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ ਸਨ ਕੀ-ਮੈਪ

en: Portuguese keymap
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ ਕੀਮੈਪ

en: Portuguese xkb keymap
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Press a key or press Esc to cancel
pa: ਕੋੲੀ ਕੀ ਦਬਾੳੁ ਜ੾ ਰੱਦ ਕਰਨ ਲੲੀ Esc ਦਬਾੳੁ

en: Press the hotkey to switch between layouts. The hotkey can be set through Properties dialog
pa: ਖਾਕਿਅਾ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲ ਹੋਣ ਲੲੀ ਹੋਟ-ਕੀ ਦਬਾੳੁ ੤ ਹੋਟ-ਕੀ ਵਿਸ਼ੇਸਤਾ ਤਖਤੀ ਨਾਲ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Pressure:
pa: ਦਬਾਉਃ

en: Previous Track
pa: ਿਪਛਲਾ ਟਰੈਕ

en: Processor
pa: ਪ੍ੋਸੈਸਰ

en: Produces keyboard layout switcher applets.
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਖਾਕਾ ਸਵਿੱਚਰ ਅੈਪਲਿਟ ਦਾ ਨਿਰਮਾਣ

en: Qatar
pa: ਕਤਰ

en: Radar Map
pa: ਰਾਡਾਰ ਨਕਸ਼ਾ

en: Radio
pa: ਰੇਡੀਓ

en: Rain
pa: ਮੀਹ

en: Rain showers
pa: ਮੀਹ ਦੀ ਫੁਹਾਰ

en: Raised color
pa: ੳੁਭਾਰਿਅਾ ਰੰਗ

en: Receive Data
pa: ਆਇਆ ਡਾਟਾ

en: Receive background color
pa: ਪ੍ਾਪਤ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਦਾ ਰੰਗ

en: Receive foreground color
pa: ਪ੍ਾਪਤ ਅਗਲਾ ਰੰਗ

en: Recording Level
pa: ਰਿਕਾਰਡੲਿੰਗ ਪੱਧਰ

en: Red value level
pa: ਲਾਲ ਮੁੱਲ ਪੱਧਰ

en: Released under the GNU General Public License.
    
    A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
pa: GNU ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾੲਿਸੈਸ ੤
    
    ਸਿਸਟਮ ਲੋਡ ਮਾਨੀਟਰ CPU(ਪ੍ੋਸੈਸਰ), ਰੈਮ ਅਤੇ ਸਵੈਪ ਵਰਤਿਅਾ, ਨੈਵਰਕ ਟਰੈਫਿਕ ਸੇ ਲੲੀ ਗਰਾਫ ਵੇਖਾੳੁ ੤

en: Released under the GNU General Public License.
    
    An applet for monitoring local weather conditions.
pa: GNU ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾੲਿਸੈਸ ਅਧੀਨ ਜਾਰੀ ਹੈ
    
    ਸਥਾਨਿਕ ਮੌਸਮ ਦੇ ਹਾਲਾਤ ਦਾ ਜਾੲਿਜਾ ਲੲੀ ਅੈਪਲਿਟ

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
pa: GNU ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾੲਿਸੈਸ ਹੇਠ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ ਗਿਅਾ ਹੈ ੤
    ਮਾਡਮ ਸਥਿਤੀ ਸੰਕੇਤਕ ਅਤੇ ਡਾੲਿਲਰ੤
    ਲਾੲੀਟ੾ ਕ੍ਮਬੱਧ ਹਨ ੳੁਪੱਰੋ ਜ੾ ਖੱਬਿੳੁ ਭੇਜਿਅਾ ਡਾਟਾ ਅਤੇ ਪ੍ਾਪਤ ਡਾਟਾ ਅਨੁਸਾਰ ੤

en: Remote IMAP-server
pa: ਰਿਮੋਟ IMAP-ਸਰਵਰ

en: Remote POP3-server
pa: ਰਿਮੋਟ POP3-ਸਰਵਰ

en: Remote folder for mail retrieval
pa: ਪੱਤਰ ਪ੍ਾਪਤ ਕਰਨ ਲੲੀ ਰਿਮੋਟ ਫੋਲਡਰ

en: Remote server to connect to for our mail
pa: ਪੱਤਰ ਲੲੀ ਜੁੜਨ ਵਾਲਾ ਰਿਮੋਟ ਸਰਵਰ

en: Resize note
pa: ਮੁੜ-ਅਕਾਰ ਟਿੱਪਣੀ

en: Resource
pa: ਸਾਧਨ

en: Retrieval failed
pa: ਪੁਨਰ-ਪ੍ਾਪਤੀ ਅਸਫਲ

en: Right to left scrolling
pa: ਸੱਜੇ ਤੋ ਖੱਬੇ ਸਕਰੋਲ

en: Romania
pa: ਰੋਮਾਨੀਅਾ

en: Romanian
pa: ਰੋਮਾਨੀਅਨ

en: Romanian Sun keymap
pa: ਰੋਮਾਨੀਅਨ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Romanian xkb keymap
pa: ਰੋਮਾਨੀਅਨ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Run this command before we check the mail
pa: ਅਸੀ ਪੱਤਰ ਦੀ ਜ੾ਚ ਕਰੀੲੇ, ੲਿਸ ਤੋ ਪਹਿਲ੾ ੲਿਹ ਕਮ੾ਡ ਚਲਾੳੁ

en: Russia
pa: ਰੂਸ

en: Russian
pa: ਰੂਸੀ

en: Russian Cyrillic
pa: ਰੂਸੀ ਕਰਲਿਕ

en: Russian Sun keymap
pa: ਰੂਸੀ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Russian keymap
pa: ਰੂਸੀ ਕੀਮੈਪ

en: Russian xkb keymap
pa: ਰੂਸੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: S_wap Space
pa: ਸਵੈਪ ਥ੾

en: S_witch layout:
pa: ਸਵਿੱਚ ਖਾਕਾਃ

en: S_ystem
pa: ਸਿਸਟਮ

en: Sand
pa: ਿਮੱਟੀ

en: Sandstorm
pa: ਮਿੱਟੀ ਦਾ ਤੂਫਾਨ

en: Sandstorm in the vicinity
pa: ਦਿੱਖ ਵਿੱਚ ਮਿੱਟੀ ਦਾ ਤੂਫਾਨ

en: Saudi Arabia
pa: ਸਾੳੂਦੀ ਅਰਬ

en: Save/restore _indicators with group
pa: ਸਮੂਹ ਨਾਲ ਸੰਕੇਤਕ ਸੰਭਾਲੋ/ਮੁੜ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save/restore indicators together with layout groups
pa: ਖਾਕਾ ਸਮੂਹ ਨਾਲ ਸੰਕੇਤਕ ੲਿੱਕਠੇ ਸੰਭਾਲੋ/ਮੁੜ-ਸੰਭਾਲੋ

en: Saved mute state
pa: ਚੁੱਪ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਨੰੂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Saved volume to restore on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਸੰਭਾਲੀ ਅਾਵਾਜ਼ ਨੰੂ ਮੁੜ ਖੋਲ਼ੋ੏ ੤

en: Scattered clouds
pa: ਿਖਲਰੇ ਬੱਦਲ

en: Scroll _left to right
pa: ਖੱਬੇ ਤੋ ਸੱਜੇ ਵੱਲ ਸਕਰੋਲ

en: Scrolling
pa: ਸਕਰੋਲੲਿੰਗ

en: Secondary groups
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਸਮੂਹ

en: See the ForeCast Details
pa: ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਵੇਰਵਾ ਵੇਖੋ

en: Select Keyboard
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਚੁਣੋ

en: Select Location from the list
pa: ਸੂਚੀ ਿਵਚੋ ਸਥਿਤੀ ਚੁਣੋ

en: Select Mount Directory
pa: ਮਾੳੂਟ ਡਾੲਿਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Select a_nimation:
pa: ਸਜੀਵਤਾ ਚੁਣੋਃ

en: Select icon for mounted
pa: ਮਾੳੂਟ

en: Select icon for unmounted
pa: ਅਨ-ਮਾੳੂਟ ਲੲੀ ਅਾੲੀਕਾਨ ਚੁਣੋ

en: Send Data
pa: ਭੇਿਜਆ ਡਾਟਾ

en: Send background color
pa: ਭੇਜਿਅਾ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਦਾ ਰੰਗ

en: Send foreground color
pa: ਭੇਜਿਅਾ ਅਗਲੇ ਦਾ ਰੰਗ

en: Separate _group for each window
pa: ਹਰੇਕ ਝਰੋਖੇ ਲੲੀ ਵੱਖਰਾ ਸਮੂਹ ਰੱਖੋ

en: Serb
pa: ਸਰਬ

en: Serb standard xkb keymap
pa: ਸਰਬ ਮਿਅਾਰੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Serbia and Montenegro
pa: ਸਰਬੀਅਾ ਤੇ ਮੋਨਟੀਗਰੋ

en: Serbian
pa: ਸਰਬੀਅਨ

en: Serbian Sun standard keymap
pa: ਸਰਬੀਅਨ ਸਨ ਮਿਅਾਰੀ ਕੀਮੈਪ

en: Serbian keymap
pa: ਸਰਬੀਅਨ ਕੀਮੈਪ

en: Serbo-Croatian
pa: ਸਰਬੋ-ਕਰੋਟੀਅਨ

en: Set default list value for %s
pa: %s ਲੲੀ ਮੂਲ ਸੂਚੀ ਮੁੱਲ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰੋ

en: Set the device path here
pa: ਯੰਤਰ ਦਾ ਰਾਹ ਇਥੇ ਿਨਸ਼ਿਚਤ ਕਰੋ

en: Sh_ared
pa: ਸ੾ਝੀ

en: Shallow fog
pa: ਹਲਕੀ ਧੁੰਦ

en: Sho_w battery charge percentages
pa: ਬੈਟਰੀ ਚਾਰਜ ਪ੍ਤੀਸ਼ਤ ਵੇਖਾੳੁ

en: Sho_w connect time and throughput
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਮ੾ ਅਤੇ ਨਤੀਜਾ ਵੇਖਾੳੁ

en: Shorter time means the stocks scroll by faster.
pa: ਛੋਟਾ ਸਮੇ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਸਟਾਕ ਸਕਰੋਲ ਤੇਜ਼ੀ ਨਾਲ ਕਰੇਗੀ ੤

en: Show _power connection status
pa: ਪਾਵਰ ਕੁਨੇਕਸ਼ਨ ਸਥਿਤੀ ਵੇਖਾੳੁ

en: Show a frame surrounding the applet.
pa: ਅੈਪਲਿਟ ਨੰੂ ਘੇਰਨ ਵਾਲਾ ਫਰੇਮ ਵੇਖਾੳੁ

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
pa: ਹੈਡਲ ਵੇਖਾੳੁ ਤ੾ ਕਿ ਅੈਪਲਿਟ ਨੰੂ ਪੈਨਲ ਨਾਲੋ ਵੱਖਰਾ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕੇ ੤

en: Show arrow buttons
pa: ਤੀਰ ਬਟਨ ਵੇਖਾੳੁ

en: Show arrow buttons on the side of the display so that the user can scroll forward or backward.
pa: ਦਰਿਸ਼ ਦੇ ਪਾਸੇ ਤੇ ਤੀਰ ਦੇ ਬਟਨ ਵੇਖਾੳੁ ਤ੾ ਕਿ ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਅੱਗੇ ਜ੾ ਪਿੱਛੇ ਜਾਸਕੇ ੤

en: Show battery status
pa: ਬੈਟਰੀ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਵੇਖਾੳੁ

en: Show connect time and throughput
pa: ਜੁੜਨ ਦਾ ਸਮ੾ ਤੇ ਨਤੀਜਾ ਵੇਖਾੳੁ

en: Show extra information about the connect time and amount of data transmitted and received.
pa: ਜੁੜਨ ਦਾ ਸਮ੾ ਤੇ ਡਾਟਾ ਭੇਜੇ ਤੇ ਪ੍ਾਪਤ ਦਾ ਮਾਤਰਾ ਬਾਰੇ ਵਾਧੂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿੳੁ ੤

en: Show flags in the applet
pa: ਅੈਪਲਿਟ ਵਿੱਚ ਝੰਡੇ ਵੇਖਾੳੁ

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਖਾਕਾ ਵੇਖਾੳੁਣ ਲੲੀ ਅੈਪਲਿਟ ਵਿੱਚ ਝੰਡੇ ਵੇਖਾੳੁ

en: Show fram_e
pa: ਫਰੇਮ ਿਵਖਾਉ

en: Show frame
pa: ਫਰੇਮ ਿਵਖਾਉ

en: Show han_dle
pa: ਹੈਡਲ ਵੇਖਾੳੁ

en: Show handle
pa: ਹੈਡਲ ਵੇਖਾਉ

en: Show layout names instead of group names
pa: ਸਮੂਹ ਨਾੳੁ ਦੀ ਬਜਾੲੇ ਖਾਕੇ ਦਾ ਨਾੳੁ ਵੇਖਾੳੁ

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
pa: ਖਾਕੇ ਦਾ ਨਾੳੁ ਵੇਖਾੳੁ ਨਾਕਿ ਪੂਰੇ ਗਰੁੱਪ ਦਾ ਨਾੳੁ(ਸਿਰਫ XFree ਲੲੀ ਸਹਾੲਿਕ ਖਾਕਿਅਾ ਲੲੀ ਹੈ)

en: Show national flags as indicators of corresponding layouts
pa: ਅਨੁਸਾਰੀ ਖਾਕਾ ਦੇ ਸੰਕੇਤ ਲੲੀ ਰਾਸ਼ਟਰੀ ਝੰਡਾ ਵਰਤੋ

en: Show percent full label
pa: ਪ੍ਤੀਸ਼ਤ ਪੂਰਾ ਲੇਬਲ ਵੇਖਾੳੁ

en: Show signal strength in _percentage
pa: ਸੰਕੇਤ ਦੀ ਸ਼ਕਤੀ ਵੇਖਾੳੁ(ਪ੍ਤੀਸ਼ਤ ਵਿੱਚ)

en: Show the battery
pa: ਬੈਟਰੀ ਵੇਖਾਉ

en: Show the battery meter draining from the top of the battery
pa: ਬੈਟਰੀ ਮੀਟਰ ਬੈਟਰੀ ਦੇ ਸਿਖਰ ਤੋ ਹੇਠ੾ ਵੱਲ ਵੇਖਾਉ

en: Showers of ice pellets
pa: ਬਰਫ਼ ਦਾਣੇ ਦੀ ਫੁਹਾਰ

en: Showers of small hail
pa: ਛੋਟੇ ਗੜ੏ੇ ਦੀ ਫੁਹਾਰ

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਦੀ ਸਥਿਤੀ, ਜਦੋ ਕਿ ੳੁਲੱਭਤਾ ਫੀਚਰ ਵਰਤਿਅਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੋਵੇ

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
pa: AccessX ਫੀਚਰ ਜਿਵੇ ਕਿ ਸੋਧਕ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਵੇਖਾੳੁ

en: Shows the status of keyboard accessibility features
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸੁਲੱਭਤਾ ਫੀਚਰ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਵੇਖਾੳੁ

en: Skip backward
pa: ਪਿੱਛੇ ਛੱਡੋ

en: Skip forward
pa: ਅੱਗੇ ਛੱਡੋ

en: Sky:
pa: ਅਸਮਾਨ:

en: Slovak
pa: ਸਲੋਵਕ

en: Slovak Republic
pa: ਸਲੋਵਕ ਗਣਤੰਤਰ

en: Slovak Sun keymap
pa: ਸਲੋਵਕ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Slovak keymap
pa: ਸਲੋਵਕ  ਕੀਮੈਪ

en: Slovenia
pa: ਸਲੋਵਨੀਅਾ

en: Slovenian
pa: ਸਲੋਵਨੀਅਾ

en: Slovenian Sun keymap
pa: ਸਲੋਵਨੀਅਾ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Slovenian keymap
pa: ਸੋਲਵਾਕਨ ਕੀਮੈਪ

en: Slovenian xkb keymap
pa: ਸੋਲਵਾਕਨ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Slow
pa: ਹੌਲੀ

en: Small hail
pa: ਛੋਟੇ ਗੜ੏ੇ

en: Small hailstorm
pa: ਛੋਟੇ ਗੜ੏ੇ

en: Smoke
pa: ਧੁੰਦ

en: Snow
pa: ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ

en: Snow grains
pa: ਗੜੇ੏ਮਾਰ

en: Snow showers
pa: ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ ਫੁਹਾਰ

en: Snowstorm
pa: ਬਰਫੀਲਾ ਤੂਫਾਨ

en: Somalia
pa: ਸੋਮਾਲੀਅਾ

en: South
pa: ਦੱਖਣ

en: South - Southeast
pa: ਦੱਖਣ - ਦੱਖਣ ਪੂਰਬ

en: South - Southwest
pa: ਦੱਖਣ - ਦੱਖਣ ਪੱਛਮ

en: Southeast
pa: ਦੱਖਣ ਪੂਰਬ

en: Southwest
pa: ਦੱਖਣ ਪੱਛਮ

en: Spain
pa: ਸਪੇਨ

en: Spanish
pa: ਸਪੇਨੀ

en: Spanish PC/AT 101 keyboard
pa: ਸਪੇਨੀ PC/AT 101 ਕੀਮੈਪ

en: Spanish Sun Type-4 keymap
pa: ਸਪੇਨੀ ਸਨ ਟਾੲਿਪ-4 ਕੀਮੈਪ

en: Spanish Sun USB keymap
pa: ਸਪੇਨੀ ਸਨ ਯੂਅੈਸਬੀ ਕੀਮੈਪ

en: Spanish Sun keymap
pa: ਸਪੇਨੀ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Spanish keymap
pa: ਸਪੇਨੀ ਕੀਮੈਪ

en: Spanish xkb keymap
pa: ਸਪੇਨੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Speaker
pa: ਸਪੀਕਰ

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
pa: ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰੋ ਕਿ ਜ਼ਰੂਰੀ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਨੰੂ ਤਾਲਾਬੰਦ (ਨਾ-ਸੋਧਯੋਗ) ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ ਜ੾ ਨਾ ੤

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
pa: ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰੋ ਕਿ ਜ਼ਰੂਰੀ ਟਿੱਪਣੀ ਵਿਹੜੇ ਦੇ ਸਾਰੇ ਵਰਕਸਪੇਸ੾ ਤੇ ੳੁਪਲੱਬਧ ਹੋਣ ਜ੾ ਨਾ ੤

en: Specifies whether the sticky notes are visible or not.
pa: ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰੋ ਕਿ ਸਟਿੱਕੀ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਵੇਖਣਯੋਗ ਹੋਣ ਜ੾ ਨਾ

en: Specify a title for the note
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਲੲੀ ਸਿਰਲੇਖ ਨਿਰਧਾਰਨ

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
pa: ਨਵੀ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਦੀ ਮੂਲ ੳੁਚਾੲੀ(ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ) ਨਿਰਧਾਰਨ

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
pa: ਨਵੀ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਦੀ ਮੂਲ ਚੌੜਾੲੀ(ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ) ਨਿਰਧਾਰਨ

en: Spinbutton for updating
pa: ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਲੲੀ ਸਪਿੰਨ ਬਟਨ

en: Squall
pa: ਝੱਖੜ

en: Start program
pa: ਸੁਰੂਆਤੀ ਕਾਰਜ

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
pa: ਪ੍ਾਤ ਲੲੀ ਵੇਰਵਾ ਸਹਿਤ ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਨਹੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ ੤
    ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਵੇਰਵਾ ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਲੲੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ; ਟਿੱਪਣੀ IWIN ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਸਿਰਫ਼ ਅਮਰੀਕਾਵਿੱਚ ਹੀ ੳੁਪਲੱਬਧ ਹੈ ੤

en: Status connected color
pa: ਸਥਿਤੀ ਜੁੜਿਅਾ ਰੰਗ

en: Status not connected color
pa: ਸਥਿਤੀ ਨਾ ਜੁੜੇ ਰੰਗ

en: Status not updated
pa: ਸਥਿਤੀ ਨਵੀ ਨਹੀ

en: Status waiting connection color
pa: ਸਥਿਤੀ ੳੁਡੀਕ ਰਹੇ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਦਾ ਰੰਗ

en: Sticky Note
pa: ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀ

en: Sticky Note Properties
pa: ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀ ਵਿਸ਼ੇਸਤਾ

en: Sticky Notes
pa: ਸਟਿੱਕੀ ਟਿੱਪਣੀਅ੾

en: Sticky Notes Applet Factory
pa: ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀ ਅੈਪਲਿਟ ਫੈਕਟਰੀ

en: Sticky Notes Preferences
pa: ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀ ਪਸੰਦ

en: Sticky Notes for the Gnome Desktop Environment
pa: ਗਨੋਮ ਵਿਹੜਾ ਵਾਤਾਵਰਣ ਲੲੀ ਟਿੱਪਣੀ

en: Sticky notes' locked state
pa: ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀ ਤਾਲਾਬੰਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Sticky notes' visibility
pa: ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀਦੀ ਦਿੱਖ

en: Sticky notes' workspace stickyness
pa: ਸਟਿਕੀ ਟਿੱਪਣੀ ਦੀ ਵਰਕਸਪੇਸ

en: Sto_p animation when double clicked
pa: ਦੋ-ਵਾਰ ਦਬਾੳੁ ਤੇ ਸਜੀਵਤਾ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Stock Ticker
pa: ਸਟਾਕ ਟਿੱਕਰ

en: Stock Ticker
    Get continuously updated stock quotes
pa: ਸਟਾਕ ਟਿਕਰ
    ਅਾਓ ਅਾਪ੾ ਸਟਾਕ ਦਾ ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਕਰੀੲੇ ੤

en: Stock Ticker Preferences
pa: ਸਟਾਕ ਟਿੱਕਰ ਪਸੰਦ

en: Stock _lowered:
pa: ਸਟਾਕ ਹੇਠ੾ਃ

en: Stock _raised:
pa: ਸਟਾਕ ੳੁਭਾਰੇਃ

en: Stock _unchanged:
pa: ਸਟਾਕ ਨਾ-ਤਬਦੀਲਃ

en: Stock update fre_quency:
pa: ਸਟਾਕ ਦਾ ਲਗਾਤਾਰ ਨਵੀਨੀਕਰਨਃ

en: Stocks to monitor - must be seperated by a +
pa: ਵੇਖਣ ਲੲੀ ਸਟਾਕ - ਵੱਖਰੇਵ੾ + ਨਾਲ ਹੋਣਾ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹੈ

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Sudan
pa: ਸੁਡਾਨ

en: Sun (!not PC!) type5 Hungarian latin 2
pa: ਸਨ (! PC ਨਹੀ) ਟਾੲਿਪ5 ਹੰਗਰੀਅਨ ਲੈਟਿਨ 2

en: Suspend Command
pa: ਮੁੱਅਤਲ ਹੁਕਮ (ਕਮਾਂਡ)

en: Suspend command wasn't setup correctly in the preferences.
    Please change the preferences and try again.
pa: ਮੁੱਅਤਲੀ ਕਮਾਂਡ ਪਸੰਦ ਿਵਚ ਠੀਕ ਚਾਲੂ ਨਹੀ ਹੋ ਸਕੀ 
    ਿਕਰਪਾ ਕਰਕੇ ਪਸੰਦ ਠੀਕ ਕਰਕੇ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਿਸ਼ਸ ਕਰੋ

en: Swap Load
pa: ਸਵੈਪ ਲੋਡ

en: Swap Space
pa: ਸਵੈਪ ਥ੾

en: Swap graph background color
pa: ਸਵੈਪ ਗਰਾਫ ਪਰਦੇ ਦਾ ਰੰਗ

en: Sweden
pa: ਸਵੀਡਨ

en: Swedish
pa: ਸਵੀਡਸ

en: Swedish Sun Type-4 keymap
pa: ਸਵੀਡਸ ਸਨ ਟਾੲਿਪ-4 ਕੀਮੈਪ

en: Swedish Sun USB keymap
pa: ਸਵੀਡਸ ਸਨ ਯੂਅੈਸਬੀ ਕੀਮੈਪ

en: Swedish Sun keymap
pa: ਸਵੀਡਸ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Swedish keymap
pa: ਸਵੀਡਸ ਕੀਮੈਪ

en: Swedish xkb keymap
pa: ਸਵੀਡਸ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Swiss German Sun keymap
pa: ਸਵਿਸ ਜਰਮਨ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Swiss keymap
pa: ਸਵਿਸ ਕੀਮੈਪ

en: Switzerland
pa: ਸਵਿਟਜਰਲੈਡ

en: Symbols
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ

en: Syria
pa: ਸੀਰੀਅਾ

en: Syriac
pa: ਸੀਰੀਅਕ

en: Syriac Phonetic
pa: ਸੀਰੀਅਕ ਫੋਨੋਟਿਕ

en: Sys_tem monitor update interval:
pa: ਸਿਸਟਮ ਮਾਨੀਟਰ ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਦਾ ਅੰਤਰਾਲਃ

en: System Monitor
pa: ਸਿਸਟਮ ਮਾਨੀਟਰ

en: System Monitor Preferences
pa: ਸਿਸਟਮ ਮਾਨੀਟਰ ਪਸੰਦ

en: System is running on AC power
pa: ਮਸ਼ੀਨ AC ਸ਼ਕਤੀ ਤੇ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ

en: System is running on AC power
    Battery: %d%% (%s)
pa: ਮਸ਼ੀਨ  AC ਸਕਤੀ ਤੇ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ
    ਬੈਟਰੀ %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: %d%% (%s)
pa: ਮਸ਼ੀਨ AC ਸ਼ਕਤੀ ਤੇ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ੤ ਬੈਟਰੀ: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: Not present
pa: ਮਸ਼ੀਨ AC ਸ਼ਕਤੀ ਤੇ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ: ਬੈਟਰੀਃ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀ ਹੈ

en: System is running on battery power
pa: ਮਸ਼ੀਨ ਬੈਟਰੀ ਤੇ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ

en: System is running on battery power
    Battery: %d%% (%s)
pa: ਮਸ਼ੀਨ ਬੈਟਰੀ ਤੇ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ
    ਬੈਟਰੀ %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: %d%% (%s)
pa: ਮਸ਼ੀਨ ਬੈਟਰੀ ਤੇ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ ੤ ਬੈਟਰੀ %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: Not present
pa: ਮਸ਼ੀਨ ਬੈਟਰੀ ਤੇ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ੤  ਬੈਟਰੀਃ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀ ਹੈ

en: System m_onitor height:
pa: ਸਿਸਟਮ ਮਾਨੀਟਰ ਦੀ ੳੁਚਾੲੀਃ

en: System m_onitor width:
pa: ਸਿਸਟਮ ਮਾਨੀਟਰ ਦੀ ਚੌੜਾੲੀਃ

en: Temperature:
pa: ਤਾਪਮਾਨਃ

en: Text
pa: ਪਾਠ

en: Text background color
pa: ਪਾਠ ਦੀ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਦਾ ਰੰਗ

en: Text foreground color
pa: ਪਾਠ ਦਾ ਰੰਗ

en: Text only
pa: ਪਾਠ ਹੀ

en: Text outline color
pa: ਪਾਠ ਦੇ ਹਾਸ਼ੀੲੇ ਦਾ ਰੰਗ

en: Thai
pa: ਥਾਈ

en: Thai Kedmanee
pa: ਥਾੲੀ ਕੇਡਮਾਨੀ

en: Thai Sun keymap
pa: ਥਾੲੀ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Thai keymap
pa: ਥਾੲੀ ਕੀਮੈਪ

en: Thai xkb keymap
pa: ਥਾੲੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Thailand
pa: ਥਾਈਲੈਡ

en: The APM Management subsystem seems to be disabled.
    Try executing "apm -e 1" (FreeBSD) and see if 
    that helps.
pa: APM ਸਾਂਭ-ਸੰਭਾਲ ਵਾਲਾ ਿਹੱਸਾ ਅਯੋਗ ਕੀਤਾ ਜਾਪਦਾ ਹੈ.
    ਇਹ "apm -e 1" ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਿਸ਼ਸ ਕਰੋ(FreeBSD) ਤੇ ਦੇਖੋ  
    ਜੇ ਇਹ ਸਹਾਇਕ ਹੋ ਸਕਿਆ

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
pa: CD ਪਲੇਅਰ ਅੈਪਲਟ ਪੈਨਲ ਲਈ ਇਕ ਅਾਮ CD ਪਲੇਅਰ ਹੈ

en: The Suspend command '%s' was unsuccessful.
pa: ਮੁੱਅਤਲੀ ਕਮ੾ਡ '%s' ਅਸਫਲ ਰਹੀ ਹੈ ੤

en: The Suspend command was unsuccessful.
pa: ਮੁੱਅਤਲੀ ਕਮ੾ਡ ਅਸਫਲ ਰਹੀ ਹੈ ੤

en: The applet will not work properly (if at all).
pa: ਐਪਲਟ ਠੀਕ ਤਰਾਂ ਕੰਮ ਨਹੀ ਕਰੇਗਾ ੤

en: The background color of the button used to indicate data received.
pa: ਪ੍ਾਪਤ ਡਾਟਾ ਵੇਖਾੳੁ ਲੲੀ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ ਵਰਤੋ ੤

en: The background color of the button used to indicate data sent.
pa: ਭੇਜਿਅਾ ਡਾਟਾ ਵੇਖਾੳੁ ਲੲੀ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ ਵਰਤੋ ੤

en: The battery level below which the battery is displayed as orange.
pa: ਬੈਟਰੀ ਪੱਧਰ, ਜਿਸ ਤੋ ਹੇਠ੾ ਬੈਟਰੀ ਸੰਤਰੀ ਦਿੱਸੇਗੀ

en: The battery level below which the battery is displayed as red.
pa: ਬੈਟਰੀ ਪੱਧਰ, ਜਿਸ ਤੋ ਹੇਠ੾ ਬੈਟਰੀ ਲਾਲ ਦਿੱਸੇਗੀ

en: The battery level below which the battery is displayed as yellow.
pa: ਬੈਟਰੀ ਪੱਧਰ, ਜਿਸ ਤੋ ਹੇਠ੾ ਬੈਟਰੀ ਪੀਲੀ ਦਿੱਸੇਗੀ

en: The blue component of the background color.
pa: ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ ਦਾ ਨੀਲਾ ਹਿੱਸਾ ੤

en: The blue component of the foreground color.
pa: ਅਗਲੇ-ਪਾਸੇ ਰੰਗ ਦਾ ਨੀਲਾ ਹਿੱਸਾ ੤

en: The color of the background of the display. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
pa: ਦਰਿਸ਼ ਦੀ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਦਾ ਰੰਗ ੤ ਜਦੋ ਕਿ ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਮੂਲ ਸਰੂਪ ਫੋਰ ਤੇ ਰੰਗ ਚੁਣੇਗਾ ਤ੾ ਕੋੲੀ ਫਰਕਨਹੀ ਪਵੇਗਾ ੤

en: The color used to display the status button when the modem is connected.
pa: ੲਿਹ ਰੰਗ, ਸਥਿਤੀ ਬਟਨ ਵੇਖਾੳੁਣ ਲੲੀ ਵਰਤੋ, ਜਦੋ ਕਿ ਮਾਡਮ ਜੁੜਿਅਾ ਹੋਵੇ ੤

en: The color used to display the status button when the modem is connecting.
pa: ੲਿਹ ਰੰਗ, ਸਥਿਤੀ ਬਟਨ ਵੇਖਾੳੁਣ ਲੲੀ ਵਰਤੋ, ਜਦੋ ਕਿ ਮਾਡਮ ਜੁੜ ਰਿਹਾ ਹੋਵੇ ੤

en: The color used to display the status button when the modem is not connected.
pa: ੲਿਹ ਰੰਗ, ਸਥਿਤੀ ਬਟਨ ਵੇਖਾੳੁਣ ਲੲੀ ਵਰਤੋ, ਜਦੋ ਕਿ ਮਾਡਮ ਜੁੜਿਅਾ ਨਾ ਹੋਵੇ ੤

en: The color used to indicate that data has been received.
pa: ਪ੍ਾਪਤ ਡਾਟਾ ਵੇਖਾੳੁ ਲੲੀ ਰੰਗ ਵਰਤੋ ੤

en: The color used to indicate that data has been sent.
pa: ਭੇਜਿਅਾ ਡਾਟਾ ਵੇਖਾੳੁ ਲੲੀ ਰੰਗ ਵਰਤੋ ੤

en: The color used when the stock's values has lowered. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
pa: ਰੰਗ ਵਰਤਿਅਾ ਜਾਵੇ, ਜਦੋ ਕਿ ਸਟਾਕ ਦਾ ਮੁੱਲ ਘੱਟ ਹੋਵੇ ੤ ਜਦੋ ਕਿ ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਮੂਲ ਸਰੂਪ ਫੋਰ ਤੇ ਰੰਗ ਚੁਣੇਗਾ ਤ੾ ਕੋੲੀ ਫਰਕਨਹੀ ਪਵੇਗਾ ੤

en: The color used when the stock's values has not changed. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
pa: ਰੰਗ ਵਰਤਿਅਾ ਜਾਵੇ, ਜਦੋ ਕਿ ਸਟਾਕ ਦਾ ਮੁੱਲ ਨਾ-ਤਬਦੀਲ ਹੋਵੇ ੤ ਜਦੋ ਕਿ ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਮੂਲ ਸਰੂਪ ਫੋਰ ਤੇ ਰੰਗ ਚੁਣੇਗਾ ਤ੾ ਕੋੲੀ ਫਰਕਨਹੀ ਪਵੇਗਾ ੤

en: The color used when the stock's values has raised. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
pa: ਰੰਗ ਵਰਤਿਅਾ ਜਾਵੇ, ਜਦੋ ਕਿ ਸਟਾਕ ਦਾ ਮੁੱਲ ਵਧੇ ਤ੾ ੤ ਜਦੋ ਕਿ ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਮੂਲ ਸਰੂਪ ਫੋਰ ਤੇ ਰੰਗ ਚੁਣੇਗਾ ਤ੾ ਕੋੲੀ ਫਰਕਨਹੀ ਪਵੇਗਾ ੤

en: The command that switches your keymap to this layout
pa: ਕਮ੾ਡ ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਕੀ-ਮੈਪ ਨੰੂ ੲਿਸ ਖਾਕੇ ਵਿੱਚ ਸਵਿੱਚ ਕਰੇਗੀ

en: The country of the keyboard layout
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਖਾਕੇ ਦਾ ਦੇਸ਼

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
pa: ਰਾਡਾਰ ਨਕਸ਼ਾ ਲੲੀ ਸੋਧਿਅਾ Url ਹੈ

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
pa: ਅੱਖ੾ ਮਾੳੂਸ ਸੰਕੇਤਕ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ ਵਿੱਚ ਘੁੰਮਦੀਅ੾ ਹਨ

en: The font used for the display. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
pa: ਦਰਿਸ਼ ਲੲੀ ਫੋਟ ੤ ਜਦੋ ਕਿ ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਮੂਲ ਸਰੂਪ ਫੋਰ ਤੇ ਰੰਗ ਚੁਣੇਗਾ ਤ੾ ਕੋੲੀ ਫਰਕਨਹੀ ਪਵੇਗਾ ੤

en: The fraction of a second until the applet updates.
pa: ਅੈਪਲਿਟ ਦੇ ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਲੲੀ ਸਕਿੰਟ ਦਾ ਭਾਗ ੤

en: The green component of the background color.
pa: ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ ਦਾ ਹਰਾ ਹਿੱਸਾ ੤

en: The green component of the foreground color.
pa: ਅਗਲੇ-ਪਾਸੇ ਰੰਗ ਦਾ ਹਰਾ ਹਿੱਸਾ ੤

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
pa: ਸਵੈ-ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਵਿੱਚਕਾਰ ਅੰਤਰਾਲ (ਸਕਿੰਟ੾ ਵਿੱਚ)੤

en: The label of the keyboard layout
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਖਾਕੇ ਦਾ ਲੇਬਲ

en: The language of the keyboard layout
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਖਾਕੇ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ

en: The list of active plugins
pa: ਸਰਗਰਮ ਪਲੱਗੲਿੰਨ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: The mail server
pa: ਮੇਲ ਸਰਵਰ

en: The name of the keyboard layout
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਖਾਕੇ ਦਾ ਨਾੳੁ

en: The name of the modem device.
pa: ਮਾਡਮ ਯੰਤਰ ਦਾ ਨਾੳੁ ੤

en: The name of the modem lock file.
pa: ਮਾਡਮ ਲਾਕ ਫਾੲਿਲ ਦਾ ਨਾੳੁ ੤

en: The red component of the background color.
pa: ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ ਦਾ ਲਾਲ ਹਿੱਸਾ ੤

en: The red component of the foreground color.
pa: ਅਗਲੇ-ਪਾਸੇ ਰੰਗ ਦਾ ਲਾਲ ਹਿੱਸਾ ੤

en: The server name is incorrect.
pa: ਸਰਵਰ ਨਾੳੁ ਠੀਕ ਨਹੀ ਹੈ ੤

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
pa: ਸਤਰ ਜੋ ਕਿ ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਨੇ ਚੁਣੀ ਸੀ, ਜਦੋ ਕਿ ਅੈਪਲਿਟ ਅਖੀਰੀ ਵਾਰ ਵਰਤਿਅਾ ਗਿਅਾ ਸੀ ੤ੲਿਹ ਸਤਰ ਵੇਖਾੲੀ ਜਾਵੇਗੀ, ਜਦੋ ਕਿ ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਅੈਪਲਿਟ ਨੰੂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੇਗਾ ੤

en: The time interval until when the applet updates the stock data.
pa: ਸਮ੾ ਅੰਤਰਾਲ ਜਦੋ ਤੱਕ ਕਿ ਅੈਪਲਿਟ ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਡਾਟਾ ਸਟਾਕ ਵਿੱਚ ਰਹੇ ੤

en: The user's encrypted password for the remote server
pa: ਰਿਮੋਟ ਸਰਵਰ ਲੲੀ ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਦਾ ੳੁਝਲਿਅਾ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ

en: The user's password
pa: ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਦਾ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ

en: The user's password for the remote server
pa: ਰਿਮੋਟ ਸਰਵਰ ਤੇ ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਦਾ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ

en: The username or password is incorrect.
pa: ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਨਾੳੁ ਜ੾ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਗਲਤ ਹੈ

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop
pa: ਅਾਵਾਜ਼ ਕੰਟਰੋਲ ਤੁਹਾਨੰੂ ਵਿਹੜੇ ਦੀ ਅਾਵਾਜ਼ ਨੰੂ ਨਿਰਧਾਰਨ ਕਰਨ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਿਹੜੇ ਲੲੀ ਅਾਵਾਜ਼ ਦਾ ਪੱਧਰ ਨੰੂ  ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰਨ ਦੇ ਕੰਮ ਅਾੳੁਦਾ ਹੈ ੤

en: The width in pixels of the applet.
pa: ਅੈਪਲਿਟ ਦੀ ਚੌੜਾੲੀ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ

en: Themes
pa: ਸਰੂਪ

en: There doesn't seem to be any wireless devices configured on your system.
    Please verify your configuration if you think this is incorrect.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਤੇ ਕੋੲੀ ਬੇਤਾਰ ਯੰਤਰ ਸੰਰਚਿਤ ਨਜੀ ਹੈ ੤
    ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਸੰਰਚਨਾ ਦੀ ਜ੾ਚ ਕਰੋ, ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਸੋਚਦੇ ਹੋ ਕਿ ੲਿਹ ਗਲਤ ਹੈ ੤

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
pa: ਸਰੂਪ ਲੋਡ ਕਰਨ ਸਮੇ ਘਾਤਕ ਗਲਤੀ

en: There was an error displaying help: %s
pa: ਸਹਾੲਿਤਾ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਿਵਚ ਗਲਤੀ: %s

en: There was an error executing %s: %s
pa: ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਿਵਚ %s ਗਲਤੀ: %s

en: There was an error executing '%s': %s
pa: ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਿਵਚ '%s' ਗਲਤੀ: %s

en: There was an error launching the help viewer : %s
pa: ਸਹਾੲਿਤਾ ਦਰਸ਼ਕ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਿਵੱਚ ਗਲਤੀ: %s

en: There was an error launching the keyboard capplet : %s
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਕੈਪਲਿਟ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਿਵੱਚ ਗਲਤੀ: %s

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
    
    \ This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pa: ੲਿਹ ਗਨੋਮ ਅੈਪਲਿਟ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਕਮ੾ਡ ਜੋੜ ਦੇਵੇਗਾ ੤ ੲਿਹ ਦੇ ਫੀਚਰ ਹਨ ਕਮ੾ਡ ਪੂਰਾ ਹੋਣਾ,ਕਮ੾ਡ ਅਤੀਤ, ਮਾੲੀਕਰੋ ਤਬਦੀਲ ਕਰ ਲੲੀ ੤
    
    \ ੲਿਹ ਕਾਰਜ ਮੁਫਤ ਸਾਫਟਵੇਅਰ , ਤੁਸੀ ੲਿਸ ਨੰੂ ਵੰਡ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜ੾ ਸੁਧਾਰ ਸਕਦੇ ਹੋ,ਜੀਅੈਨਯੂ(GNU) ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾੲਿਸੈਸ  ਜੋ ਕਿ ਫਰੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਫਾੳੂਡੇਸ਼ਨ ਨੇ ਤਿਅਾਰ ਕੀਤਾ ਹੈਦੇ ਵਰਜਨ ੨ ਮੁਤਾਬਕ ਜ੾ ੲਿਸ ਤੋ ਬਾਅਦ ਕੋੲੀ ਵੀ (ਤੁਹਾਡੀ ਮਰਜ਼ੀ ਮੁਤਾਬਕ)any later version.

en: This applet adds a command line to the panel
pa: ੲਿਹ ਅੈਪਲਿਟ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਕਮ੾ਡ ਜੋੜ ਦੇਵੇਗਾ

en: This applet switches between keyboard maps using setxkbmap or xmodmap.
    Mail me your flag and keyboard layout if you want support for your locale (my email address is shooby@gnome.hu).
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@iksz.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@gnome.hu> for her solidarity, help from guys like KevinV.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>
pa: ੲਿਹ ਅੈਪਲਿਟ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਖਾਕਾ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਦੇ ਕੰਮ ਅਾੳੁਦਾ ਹੈ, ੲਿਹ ਵਰਤਕੇ setxkbmap ਜ੾ xmodmap
    ਅਾਪਣੇ ਲੋਕੇਲ ਨੰੂ ਸਹਾੲਿਤਾ ਪ੍ਾਪਤ ਕਰਦਾ ਬਣਾੳੁਣ ਲੲੀ ਮੈਨੰੂ ਅਾਪਣਾ ਝੰਡਾ ਤੇ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਖਾਕਾ ੲੀ-ਪੱਤਰ ਕਰ ਦਿੳੁ(ਮੇਰਾ ੲੀ-ਪੱਤਰ ਪਤਾ ਹੈ shooby@gnome.hu) ੤
    ਸੋ ੲਿਹਨ੾ ਦਾ ਸ਼ੁਕਰੀਅਾ ੤
    ਬਾਲਾਜ਼ ਨਾਜ਼ੀ(ਕੁਵਿਨ) <julian7@iksz.hu> ਦਾ ੳੁਸਦੀ ਸਹਾੲਿਤਾ ਲੲੀ ਅਤੇ ਅੈਮਸ ਕੋਵਸ <emese@gnome.hu> ਦਾ ੳੁਸੇ ਸਾਹਸ ਲੲੀ, ਜਿਸ ਨੁ ਕੇਵਿਨਵੀ ਵਰਗਿਅਾ ਤੋ ਸਹਾੲਿਤਾ ਲੲੀ
    ਸ਼ੂਬੲੇ ਬੇਨ <shooby@gnome.hu>

en: This flag will appear in flag field of the applet
pa: ੲਿਹ ਝੰਡਾ ਅੈਪਲਿਟ ਵਿੱਚ ਝੰਡੇ ਦੀ ਜਗ੏ਾ ਤੇ ਦਿੱਸੇਗਾ

en: This information helps you to identify your keyboard layout
pa: ੲਿਹ ਜਾਣਕਾਰੀ ਤੁਹਾਨੰੂ ਤੁਹਾਡਾ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਖਾਕਾ ਪਛਾਣ ਵਿੱਚ ਸਹਾੲਿਕ ਹੋਵੇਗੀ

en: This is how we check the mail, check the mail, check the mail...
pa: ੲਿਹ ਹੈ ਕਿ ਅਸੀ ਪੱਤਰ ਕਿਵੇ ਜ੾ਚਦੇ ਹ੾, ਪੱਤਰ ਕਿਵੇ ਜ੾ਚਦੇ, ਪੱਤਰ ਕਿਵੇ ਜ੾ਚਦੇ਼਼਼

en: This is how we process the mail, process the mail, process the mail...
pa: ੲਿਹ ਹੈ ਕਿ ਅਸੀ ਪੱਤਰ ਤੇ ਕਾਰਵਾੲੀ ਕਿਵੇ ਕਰਦੇ ਹ੾,ਪੱਤਰ ਤੇ ਕਾਰਵਾੲੀ,ਪੱਤਰ ਤੇ ਕਾਰਵਾੲੀ਼਼਼਼਼

en: This is the animation that will be displayed during normal Inbox Monitor usage
pa: ੲਿਹ ਸਜੀਵਤਾ ਹੈ ਜੋ ਕਿ ਸਧਾਰਨ ੲਿੰਬਾਕਸ ਮਾਨੀਟਰ ਦੀ ਵਰਤੋ ਦੌਰਾਨ ਵਰਤੀ ਜਾਵੇਗੀ ੤

en: This is the binding for keypress-based layout change
pa: ਕੀ-ਦਬਾੳੁਣ ਨਾਲ ਖਾਕ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲੲੀ ੲਿਹ ਕੀ-ਬਾੲੀਡ ਹੈ

en: This is the full path of the device that will be used to play cd's from this applet
pa: ੲਿਹ ਯੰਤਰ ਤੱਕ ਦਾ ਪੂਰਾ ਰਾਹ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਅੈਪਲਿਟ ਤੋ ਸੀਡੀ ਚਲਾੳੁਣ ਦੇ ਲੲੀ ਵਰਤਿਅਾ ਜਾਦਾ ਹੈ

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
pa: ੲਿਹ ਕਾਰਜ ਹਰਮਨ ਪਿਅਾਰੀਅ੾ ਸਾੲਿਟ੾ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲੲੀ ਅਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਮੰਗ ਲੲੀ ਡਾੳੂਨਲੋਡ ਦੇ ਕੰਮ ਅਾੳੁਦਾ ਹੈ ੤ਗਨੋਮ ਸਟਾਕ ਟਿੱਕਰ ੲਿੱਕ ੲਿੰਟਰਨੈਟ-ਅਧਾਰਿਤ ਮੁਫਤ ਕਾਰਜ ਹੈ ੤ ੲਿਸ ਦੀ ਕੋੲੀ ਗਾਰੰਟੀ ਨਹੀ ਹੈ ੤ ਗਨੋਮ ਸਟਾਕਟਿੱਕਰ ਨੰੂ ਲੈਣ-ਦੇਣ ਵਾਸਤੇ ਨਾ ਵਰਤੋ; ੲਿਹ ਸਿਰਫ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੲੀ ਹੈ ੤

en: This should be like "gkb_xmmap us", "setxkbmap us" or "xmodmap something.xmm"
pa: ੲਿਹ ੲਿਸ ਤਰ੾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਜਿਵੇਕਿ "gkb_xmmap us", "setxkbmap us" ਜ੾ "xmodmap something.xmm"

en: This utility shows the status of a wireless link
pa: ਇਹ ਉਪਯੋਿਗਤਾ ਬੇਤਾਰ ਸੰਬੰਧ ਸਥਿਤੀ ਦਰਸਾ ਰਹੀ ਹੈ ।

en: This utility shows the status of a wireless link.
pa: ਇਹ ਉਪਯੋਿਗਤਾ ਬੇਤਾਰ ਸੰਬੰਧ ਸਥਿਤੀ ਦਰਸਾ ਰਹੀ ਹੈ ।੤

en: This utility shows the status of your laptop battery.
pa: ਇਹ ਉਪਯੋਿਗਤਾ ਤੁਹਾਡੇ ਲੈਪਟਾਪ ਦੀ ਬੈਟਰੀ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਦਰਸਾ ਰਹੀ ਹੈ ।

en: This will appear in the label box of the applet
pa: ੲਿਹ ਅੈਪਲਿਟ ਦੇ ਲੇਬਲ ਵਿੱਚ ਦਿੱਸੇਗਾ

en: This will identify the layout in the list
pa: ੲਿਹ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਖਾਕੇ ਦੀ ਸ਼ਨਾਖਤ ਦੇ ਕੰਮ ਅਾੳੁਦਾ ਹੈ

en: Thunderstorm
pa: ਤੂਫਾਨ

en: Time in milliseconds for display update
pa: ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਵੇਖਾੳੁਣ ਲੲੀ ਸਮ੾ (ਮਿਲੀ-ਸਕਿੰਟ੾ ਵਿੱਚ)

en: Time in seconds between status updates
pa: ਸਥਿਤੀ ਨਿਵਾੳੁਣ ਦਾ ਸਮ੾ ਸਕਿੰਟ੾ ਵਿੱਚ

en: Tornado
pa: ਝੱਖੜ

en: Track number
pa: ਗੀਤ ਨੰਬਰ

en: Treble
pa: ਟਰੇਬਲ

en: Tunisia
pa: ਟੁਨਸ਼ੀਅਾ

en: Turkey
pa: ਤੁਰਕੀ

en: Turkish
pa: ਤੁਰਕਸ਼

en: Turkish "F" keyboard
pa: ਤੁਰਕੀ  "F" ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: Turkish "Q" keyboard
pa: ਤੁਰਕੀ "Q" ਕੀਮੈਪ

en: Turkish Sun keymap
pa: ਤੁਰਕਸ਼ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Turkish keymap
pa: ਤੁਰਕੀ ਕੀਮੈਪ

en: Turkish xkb keymap
pa: ਤੁਰਕੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
pa: ਕਮ੾ਡ ੲਿਥੇ ਟਾੲਿਪ ਕਰੋ ਅਤੇ ਗਨੋਮ ਤੁਹਾਡੇ ਲੲੀ ੲਿਸ ਨੰੂ ਚਲਾੲੇਗਾ

en: UK 105-key
pa: ਯੂਕੇ 105-ਕੀ

en: UK PC/AT keyboard
pa: ਯੂਕੇ PC/AT ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: URL link Button
pa: URL ਸੰਬੰਧ ਬਟਨ

en: US 101-key keyboard
pa: ਯੂਅੈਸ 101-ਕੀ ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: US 105-key keyboard (with windows keys)
pa: ਯੂਅੈਸ 105-ਕੀ ਕੀ-ਬੋਰਡ(ਝਰੋਖਾ ਕੀ ਨਾਲ)

en: US 84-key
pa: ਯੂਅੈਸ 84-ਕੀ

en: US DEC 450
pa: ਯੂਅੈਸ DEC 450

en: US IBM RS/6000
pa: ਯੂਅੈਸ ਅਾੲੀਬੀਅੈਮ ਅਾਰਅੈਸ/6000

en: US International
pa: ਯੂਅੈਸ ਅੰਤਰਰਾਸ਼ਟਰੀ

en: US International xkb keymap
pa: ਯੂਅੈਸ ਅੰਤਰਰਾਸ਼ਟਰੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: US Macintosh
pa: ਯੂਅੈਸ ਮੈਕਾਨਾਟੋਸ਼

en: US PC/AT 101 keyboard
pa: ਯੂਅੈਸ PC/AT 101 ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: US Silicon Graphics 101-key
pa: ਯੂਅੈਸ ਸਿਲੀਕਾਨ ਗਰਾਫਿਕਸ਼ 101-ਕੀ

en: US Sun Type-4 keyboard
pa: ਯੂਅੈਸ ਸਨ ਟਾੲਿਪ-4 ਕੀਮੈਪ

en: US Sun USB keyboard
pa: ਯੂਅੈਸ ਸਨ ਯੂਅੈਸਬੀ ਕੀਮੈਪ

en: US Sun type5
pa: ਯੂਅੈਸ ਸਨ ਟਾੲਿਪ5

en: US Sun type5 keyboard
pa: ਯੂਅੈਸ ਸਨ ਟਾੲਿਪ5 ਕੀਮੈਪ

en: US xkb keymap
pa: ਯੂਅੈਸ xkb ਕੀਮੈਪ

en: USB Stick
pa: ਯੂਅੈਸਬੀ ਸਟਿੱਕ

en: U_pdate every:
pa: ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਹਰਃ

en: U_se ISDN
pa: ISDN ਵਰਤੋ

en: Ukraine
pa: ਯੂਕਰੇਨ

en: Ukrainian
pa: ਯੂਕਰੇਨੀ

en: Ukrainian Sun keymap
pa: ਯੂਕਰੇਨੀ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Ukrainian xkb keymap
pa: ਯੂਕਰੇਨੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Unchanged color
pa: ਨਾ-ਤਬਦੀਲ ਰੰਗ

en: Undefined
pa: ਨਾ-ਪ੍ਭਾਸ਼ਿਤ

en: United Arab Emirates
pa: ਯੂਨਾੲਿਟਡ ਅਰਬ ਅਮੀਰਾਤ

en: United Kingdom
pa: ਬਰਤਾਨੀਆ

en: United Kingdom xkb keymap
pa: ਬਰਤਾਨੀਆ xkb ਕੀਮੈਪ

en: United States
pa: ਅਮਰੀਕਾ

en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

en: Unknown Keyboard
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: Unknown observation time
pa: ਅਣਪਛਾਤ ਵੇਖਣ ਸਮ੾

en: Unknown precipitation
pa: ਬੇੳੁਮੀਦ ਮੀਹ

en: Unlocked note
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਤਾਲਾ ਖੋਲੋ੏

en: Unmou_nted icon:
pa: ਅਨ-ਮਾੳੂਟ ਅਾੲੀਕਾਨਃ

en: Update
pa: ਨਵੀਨੀਕਰਨ

en: Update interval
pa: ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਅੰਤਰਾਲ

en: Update spin button
pa: ਸਪਿੰਨ ਬਟਨ ਨਵੀਨੀਕਰਨ

en: Update the data automatically
pa: ਡਾਟੇ ਦਾ ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਸਵੈ ਹੀ ਕਰੋ

en: Updating...
pa: ਨਵੀਨੀਕਰਨ਼਼਼਼

en: Url for the radar map
pa: ਰਾਡਾਰ ਨਕਸ਼ਾ ਲੲੀ Url ਹੈ

en: Use Up/Down arrow keys to change volume
pa: ਅਾਵਾਜ਼ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲੲੀ ੳੁਪੱਰ/ਹੇਠ ਤੀਰ-ਕੀ ਵਰਤੋ

en: Use _Default
pa: ਮੂਲ ਵਰਤੋ

en: Use _automount friendly status test
pa: ਸਵੈ-ਮਾੳੂਟ ਫਰੈਡਲੀ ਸਥਿਤੀ ਜ੾ਚ ਵਰਤੋ

en: Use _default theme font and colors
pa: ਮੂਲ ਸਰੂਪ ਫੋਟ ਤੇ ਰੰਗ ਹੀ ਵਰਤੋ

en: Use _flags as indicators
pa: ਸੰਕੇਤ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਝੰਡਾ ਵਰਤੋ

en: Use _metric system units
pa: ਮੀਟਰ ਸਿਸਟਮ ਯੂਨਿਟ ਵਰਤੋ

en: Use co_lor from the system theme
pa: ਸਿਸਟਮ ਸਰੂਪ ਵਿੱਚੋ ਰੰਗ ਵਰਤੋ

en: Use cus_tom address for radar map
pa: ਰਾਡਾਰ ਨਕਸ਼ੇ ਲੲੀ ਸੋਧਿਅਾ ਪਤਾ ਵਰਤੋ

en: Use custom url for the radar map
pa: ਰਾਡਾਰ ਨਕਸ਼ਾ ਲੲੀ ਸੋਧਿਅਾ Url ਵਰਤੋ

en: Use default co_lor
pa: ਮੂਲ ਰੰਗ ਵਰਤੋ

en: Use default fo_nt
pa: ਮੂਲ ਫੋਟ ਵਰਤੋ

en: Use default theme fonts and colors
pa: ਮੂਲ ਸਰੂਪ ਫੋਟ ਤੇ ਰੰਗ ਵਰਤੋ

en: Use default theme fonts and colors instead of custom ones
pa: ਸੋਧੇ ਦੀ ਬਜਾੲੇ ਮੂਲ ਸਰੂਪ ਫੋਟ ਤੇ ਰੰਗ ਹੀ ਵਰਤੋ

en: Use fo_nt from the system theme
pa: ਸਿਸਟਮ ਸਰੂਪ ਵਿੱਚੋ ਫੋਟ ਵਰਤੋ

en: Use isdn
pa: ਅਾੲੀਅੈਸਡੀਅੈਨ(isdn) ਵਰਤੋ

en: Use isdn instead of ppp to connect the modem.
pa: ਮਾਡਮ ਜੁੜਨ ਲੲੀ ਅਾੲੀਅੈਸਡੀਅੈਨ(isdn) ਵਰਤੋ  ਪੀਪੀਪੀ(ppp) ਦੀ ਬਜਾੲੇ

en: Use metric units
pa: ਮੀਟਰ ਯੂਨਿਟ ਵਰਤੋ

en: Use metric units instead of english units.
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਯੂਨਿਟ ਦੀ ਬਜਾੲੇ ਮੀਟਰ ਯੂਨਿਟ ਵਰਤੋ

en: Use the default theme colors
pa: ਮੂਲ ਸਰੂਪ ਰੰਗ ਵਰਤੋ

en: Use theme colors instead of custom ones.
pa: ਚੋਣਵੇ ਰੰਗ੾ ਦੀ ਬਜਾੲੇ ਸਰੂਪ ਦੇ ਰੰਗ ਵਰਤੋ

en: Use this command to connect the modem.
pa: ੲਿਹ ਕਮ੾ਡ ਮਾਡਮ ਨੰੂ ਜੁੜਨ ਕਰਨ ਲੲੀ ਵਰਤੋ ੤

en: Use this command to disconnect the modem.
pa: ੲਿਹ ਕਮ੾ਡ ਮਾਡਮ ਨੰੂ ਮੁੱਅਤਲ ਕਰਨ ਲੲੀ ਵਰਤੋ੤

en: Username Entry box
pa: ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਨਾਉ ੲਿੰਦਰਾਜ਼ ਬਾਕਸ

en: Username on the remote server
pa: ਰਿਮੋਟ ਸਰਵਰ ਤੇ ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਨਾੳੁ

en: Utility
pa: ਉਪਯੋਿਗਤਾ

en: Variable
pa: ਵੈਰੀਬਲ

en: Verify owner of lock file
pa: ਤਾਲਾਬੰਦ ਫਾੲਿਲ ਦੀ ਮਾਲਕ ਦੀ ਜ੾ਚ ਕਰੋ

en: Video
pa: ਵੀਡਿਓ

en: Vietnam
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ

en: Vietnamese
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

en: Vietnamese Sun keymap
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ ਸਨ ਕੀਮੈਪ

en: Vietnamese xkb keymap
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ xkb ਕੀਮੈਪ

en: Visibility:
pa: ਦਿ੍ਸ਼ਟੀਃ

en: Volcanic ash
pa: ਅਗਨ ਸੁਅਾਹ

en: Volume Control
pa: ਅਾਵਾਜ਼ ਕੰਟਰੋਲ

en: Volume Control (muted)
pa: ਅਾਵਾਜ਼ ਕੰਟਰੋਲ(ਚੁੱਪ)

en: Volume Control Preferences
pa: ਅਾਵਾਜ਼ ਕੰਟਰੋਲ ਪਸੰਦ

en: Volume Controller
pa: ਅਾਵਾਜ਼ ਕੰਟਰੋਲਰ

en: War_n when battery is fully re-charged
pa: ਸੂਿਚਤ ਕਰੋ ਜਦੋ ਬੈਟਰੀ ਪੂਰੀ ਰੀਚਾਰਜ ਹੋਵੇ ਜਾਵੇ

en: We run this command when the user clicks on Inbox Monitor
pa: ਅਸੀ ੲਿਹ ਕਮ੾ਡ ਚਲਾਵ੾ਗੇ, ਜਦੋ ਕਿ ੳੁਪਭੋਗਤਾ ੲਿੰਨਬਾਕਸ ਮਾਨੀਟਰ ਦਬਾੲੇਗਾ

en: Weather Preferences
pa: ਮੌਸਮ ਪਸੰਦ

en: Weather Report
pa: ਮੌਸਮ ਰਿਪੋਰਟ

en: WeatherInfo missing location
pa: ਮੌਸਮ-ਜਾਣਕਾਰੀ ਸਥਿਤੀ ੳੁਪਲੱਬਧ ਨਹੀ

en: West
pa: ਪੱਛਮ

en: West - Northwest
pa: ਪੱਛਮ - ਉਤੱਰ ਪੱਛਮ

en: West - Southwest
pa: ਪੱਛਮ - ਦੱਖਣ ਪੱਛਮ

en: When double clicke_d:
pa: ਜਦੋ ਦੋ-ਵਾਰ ਦਬਾੳੁਣ ਤੇਃ

en: When new mail _arrives:
pa: ਜਦੋ ਨਵ੾ ਪੱਤਰ ਅਾੲੇਃ

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
pa: ਕੀ ਟਿੱਪਣੀ ਨੰੂ ਹਟਾੳੇੁਣ ਤੋ ਪਹਿਲ੾ ੲਿਸ ਨੰੂ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾੲਿਅਾ ਜਾਵੇ

en: Whether to force the default color and font on all notes
pa: ਕੀ ਸਾਰੀਅ੾ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਲੲੀ ਮੂਲ ਰੰਗ ਤੇ ਫੋਟ ਵਰਤਣੇ ਜਰੂਰੀ ਹਨ

en: Whether to reset mail status when you click on Inbox Monitor
pa: ਕੀ ਪੱਤਰ ਸਥਿਤੀ ਨੰੂ ਮੁੜ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰਨਾ ਹੈ, ਜਦੋ ਕਿ ਤੁਸੀ ੲਿੰਨਬਾਕਸ ਮਾਨੀਟਰ ਦਬਾੲਿਅਾ

en: Whether to use the default system color
pa: ਕੀ ਮੂਲ ਸਿਸਟਮ ਰੰਗ ਹੀ ਵਰਤਣੇ ਹਨ

en: Whether to use the default system font
pa: ਕੀ ਮੂਲ ਸਿਸਟਮ ਫੋਟ ਹੀ ਵਰਤਣੇ ਹਨ

en: Width
pa: ਚੌੜਾੲੀ

en: Width of the applet
pa: ਅੈਪਲਿਟ ਦੀ ਚੌੜਾੲੀ

en: Wind:
pa: ਹਵਾਃ

en: Wireless Link Monitor
pa: ਬੇਤਾਰ ਸੰਬੰਧ ਮਾਨੀਟਰ

en: Wireless Link Monitor Preferences
pa: ਬੇਤਾਰ ਸੰਬੰਧ ਮਾਨੀਟਰ ਪਸੰਦ

en: XKB initialization error
pa: XKB ਸ਼ੁਰੂਅਾਤੀ ਗਲਤੀ

en: Yellow value level
pa: ਪੀਲਾ ਮੁੱਲ ਪੱਧਰ

en: Yemen
pa: ਯਮਨ

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
pa: ਤੁਸੀ ੲਿਸ ਵੇਲੇ ਜੁੜੇ ਹੋੋੲੇ ਹੋ੤
    ਕੀ ਤੁਸੀ ਖਤਮ ਕਰਨਾ ਚਾਹੋਗੇ ?

en: You didn't set a password in the preferences for the Inbox Monitor,
    so you have to enter it each time it starts up.
pa: ਤੁਸੀ ੲਿੰਬਾਕਸ ਮਾਨੀਟਰ ਲੲੀ ਪਸੰਦ ਵਿੱਚ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਨਹੀ ਦਿੱਤਾ ਹੈ,
    ੲਿਸ ਕਰਕੇ ਹਰੇਕ ਵਾਰ ਸ਼ੁਰੂ ਤੇ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਭਰਨਾ ਪਿਅਾ ਕਰੇਗਾ ੤

en: You do not have permission to use the CD player.
pa: CD ਪਲੇਅਰ ਨੰੂ ਵਰਤਣ ਲੲੀ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀ ਹਨ ੤

en: You have mail.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਲੲੀ ਨਵ੾ ਪੱਤਰ

en: You have new mail.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਲੲੀ ਨਵ੾ ਪੱਤਰ ੤

en: You may not specify duplicate patterns
pa: ਤੁਸੀ ੳੁਹੀ ਤਰਤੀਬ ਨੰੂ ਨਿਰਧਾਰਤ ਨਹੀ ਕਰ ਸਕਦੇ

en: You must specify a command
pa: ਤੁਹਾਨੰੂ ਕਮ੾ਡ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ

en: You must specify a pattern
pa: ਤੁਹਾਨੰੂ ਤਰਤੀਬ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ

en: You must specify a pattern and a command
pa: ਤੁਹਾਨੰੂ ਤਰਤੀਬ ਤੇ ਕਮ੾ਡ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ

en: You've got mail!
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਲੲੀ ੲਿੱਕ ਪੱਤਰ ਹੈ !

en: Your platform is not supported!
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਮਸ਼ੀਨ ਇਸ ਨੰੂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀ ਹੈ !

en: Yugoslavia
pa: ਯੂਗੋਸਲਾਵੀਆ

en: Zip Drive
pa: ਿਜਪ ਡਰਾਇਵ

en: _About...
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ਼਼਼

en: _Add
pa: ਜੋੜੋ

en: _Add Macro...
pa: ਮਾੲੀਕਰੋ ਜੋੜੋ਼਼਼

en: _Appearance:
pa: ਸਰੂਪਃ

en: _Automatically update every:
pa: ਸਵੈ-ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਹਰੇਕਃ

en: _Available plugins:
pa: ੳੁਪਲੱਬਧ ਪਲੱਗੲਿੰਨਃ

en: _Average
pa: ਔਸਤ

en: _Background
pa: ਿਪੱਠਭੂਮੀ

en: _Background:
pa: ਿਪੱਠਭੂਮੀਃ

en: _Beep when displaying a warning
pa: ਬੀਪ, ਜਦੋ ਕਿ ਚੇਤਵਾਨੀ ਵੇਖਾੳੁਣੀ ਹੋਵੇ

en: _Browse...
pa: ਝਲਕ...

en: _Buffers
pa: ਬਫ਼ਰ

en: _Color:
pa: ਰੰਗਃ

en: _Default group:
pa: ਮੂਲ ਸਮੂਹਃ

en: _Delete ALL
pa: ਸਭ ਹਟਾੳੁ

en: _Delete Macro
pa: ਮਾੲੀਕਰੋ ਹਟਾੳੁ

en: _Delete Note...
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਹਟਾੳੁ਼਼਼਼

en: _Delete Notes...
pa: ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਹਟਾੳੁ਼਼਼

en: _Device:
pa: ਯੰਤਰਃ

en: _Disconnect
pa: ਮੁੱਅਤਲ

en: _Disconnection command:
pa: ਮੁੱਅਤਲ ਕਮਾਂਡਃ

en: _Eject
pa: ਬਾਹਰ

en: _Eject disk when unmounting
pa: ਡਿਸਕ ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ, ਜਦ ਵੀ ਅਨ-ਮਾੳੂਟ ਕਰੋ

en: _Enable scroll buttons
pa: ਸਕਰੋਲ ਬਟਨ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: _Ethernet
pa: ੲੀਥਰਨੈਟ

en: _Exclude from keyboard switching
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸਵਿੲਿੰਗ ਤੋ ਬਾਹਰ

en: _Flag:
pa: ਝੰਡਾਃ

en: _Folder:
pa: ਫੋਲਡਰਃ

en: _Font:
pa: ਫੋਟਃ

en: _Forecast
pa: ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ

en: _Foreground:
pa: ਅਗਲਾ ਭਾਗਃ

en: _Free
pa: ਖਾਲੀ

en: _Grab keys
pa: ਕੀ ਗਰਿਫਤ

en: _Groups
pa: ਸਮੂਹ

en: _Help
pa: ਸਹਾਇਤਾ

en: _Icon:
pa: ਆਈਕਾਨਃ

en: _Keyboard Accessibility Preferences
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸੁਲੱਭਤਾ ਪਸੰਦ

en: _Keyboards (select and press add):
pa: ਕੀਬੋਰਡ (ਚੁਣੋ ਤੇ ਜੋੜੋ ਦਬਾੳੁ)ਃ

en: _Keyboards:
pa: ਕੀ ਬੋਰਡਃ

en: _Label:
pa: ਲੇਬਲਃ

en: _Load
pa: ਲੋਡ

en: _Lock Note
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਤਾਲਾਬੰਦ

en: _Lock Notes
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਤਾਲਾਬੰਦ

en: _Lock file:
pa: ਤਾਲਾਬੰਦ ਫਾੲਿਲਃ

en: _Macros:
pa: ਮਾਈਕਰੋਃ

en: _Memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ

en: _Monitored device:
pa: ਮਾਨੀਟਰਡ ਯੰਤਰਃ

en: _Mount directory:
pa: ਮਾੳੂਟ ਡਾੲਿਰੈਕਟਰੀਃ

en: _Mute
pa: ਚੁੱਪ

en: _Name:
pa: ਨਾਉਃ

en: _Network
pa: ਨੈਟਵਰਕ

en: _New Note
pa: ਨਵੀ ਟਿੱਪਣੀ

en: _New symbol:
pa: ਨਵ੾ ਨਿਸ਼ਾਨਃ

en: _Open CD Player
pa: CD ਪਲੇਅਰ ਖੋਲੋ੏

en: _Open Keyboard Preferences
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਪਸੰਦ ਖੋਲੋ੏

en: _Open System Monitor
pa: ਸਿਸਟਮ ਮਾਨੀਟਰ ਖੋਲੋ੏

en: _Open Volume Control
pa: ਅਾਵਾਜ਼ ਕੰਟਰੋਲ ਖੋਲੋ੏

en: _Orange:
pa: ਸੰਤਰੀਃ

en: _Palette:
pa: ਰੰਗ-ਪੱਟੀਃ

en: _Password:
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡਃ

en: _Pattern:
pa: ਤਰਤੀਬਃ

en: _Preferences...
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ....

en: _Preview:
pa: ਨਮੂਨਾਃ

en: _Processor
pa: ਪ੍ੋਸੈਸਰ

en: _Properties...
pa: ਵਿਸ਼ੇਸਤਾ...

en: _Put notes on all workspaces
pa: ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਸਾਰੇ ਵਰਕਸਪੇਸ੾ ਵਿੱਚ

en: _Red:
pa: ਲਾਲ:

en: _Remove
pa: ਹਟਾੳੁ

en: _SLIP
pa: ਅੈਸਅੈਲਅਾੲੀਪੀ(SLIP)

en: _Save password to disk
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਨੰੂ ਡਿਸਕ ਤੇ ਸੰਭਾਲੋ

en: _Scale size to panel
pa: ਪੈਨਲ ਦੇ ਅਕਾਰ ਅਨੁਸਾਰ

en: _Scroll speed:
pa: ਸਕਰੋਲ ਗਤੀਃ

en: _Select a location:
pa: ਸਥਿਤੀ ਚੁਣੋਃ

en: _Select a theme:
pa: ਸਰੂਪ ਚੁਣੋਃ

en: _Select channel to control:
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕਰਨ ਲੲੀ ਚੈਨਲ ਚੁਣੋਃ

en: _Show Notes
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਵੇਖਾਉ

en: _Show battery status
pa: ਬੈਟਰੀ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਵੇਖਾੳੁ

en: _Suspend Computer...
pa: ਮਸ਼ੀਨ ਮੁੱਅਤਲ ਕਰੋ......

en: _Suspend command:
pa: ਮੁੱਅਤਲ ਕਮਾਂਡਃ

en: _Title:
pa: ਸਿਰਲੇਖ:

en: _Update
pa: ਨਵੀਨੀਕਰਨ

en: _Update interval:
pa: ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਅੰਤਰਾਲਃ

en: _Use default theme colors
pa: ਮੂਲ ਸਰੂਪ ਰੰਗ ਵਰਤੋ

en: _Used
pa: ਵਰਤਿਅਾ

en: _User
pa: ੳੁਪਭੋਗਤਾ

en: _Username:
pa: ੳੁਪਭੋਗਤਾ ਨਾਉਃ

en: _Verify owner of lock file
pa: ਤਾਲਾਬੰਦ ਫਾੲਿਲ ਦੀ ਮਾਲਕ ਦੀ ਜ੾ਚ ਕਰੋ

en: _Visit Weather.com
pa: ਜਾੳੁ Weather.com

en: _Warn when battery charge is low
pa: ਸੂਿਚਤ ਕਰੋ ਜਦੋ ਬੈਟਰੀ ਚਾਰਜ ਘੱਟ ਹੋਵੇ

en: _Width:
pa: ਚੌੜਾੲੀਃ

en: _Yellow:
pa: ਪੀਲ਼ਾਃ

en: _lock/unlock all notes
pa: ਸਾਰੀਅ੾ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਤਾਲਾਬੰਦ/ਖੋਲੋ੏

en: _show/hide all notes
pa: ਸਾਰੀਅ੾ ਟਿੱਪਣੀਅ੾ ਵੇਖਾੳੁ/ੳੁਹਲੇ ਕਰੋ

en: a
pa: ੲੇ

en: create a _new note
pa: ਨਵੀ ਟਿੱਪਣੀ ਬਣਾੳੁ

en: font 2 - No Longer used
pa: ਫੋਟ 2- ਹੁਣ ਨਹੀ ਵਰਤੇ ਜਾਦੇ

en: kilometers
pa: ਿਕਲੋਮੀਟਰ

en: knots
pa: ਨਾਟ

en: kph
pa: ਕਿਮੀ ਪ੍ਤੀ ਘੰਟਾ

en: miles
pa: ਮੀਲ਼

en: milliseconds
pa: ਿਮਲੀਸਕਿੰਟ

en: minutes
pa: ਿਮੰਟ

en: not connected
pa: ਨਹੀ ਜੁੜਿਅਾ

en: pixels
pa: ਿਪਕਸਲ

en: seconds
pa: ਸਕਿੰਟ

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
pa: ਚੇਤਵਾਨੀਃ ਜੀਮੈਕਸ ਦਾ ੲਿਹ ਵਰਜਨ soundcard.h ਦੇ ਵੱਖਰੇ ਵਰਜਨ ਨਾਲ 
    ਕੰਪਾੲਿਲ ਹੈ ੤

en: weather location information.
pa: ਮੌਸਮ ਸਥਿਤੀ ਜਾਣਕਾਰੀ
