gnome-mime-data - en to pl translation catalogue (350 entries)

en: 3D Studio image
pl: Obraz 3D Studio

en: AIFC audio
pl: Plik dźwiękowy AIFC

en: AIFF audio
pl: Plik dźwiękowy AIFF

en: ANIM animation
pl: Plik animacji ANIM

en: ARJ archive
pl: Archiwum ARJ

en: AVI video
pl: Plik wideo AVI

en: AbiWord document
pl: Dokument AbiWord

en: Active Server page
pl: Aktywna strona serwera

en: Address card
pl: Karta adresowa

en: Adobe FrameMaker font
pl: Czcionka Adobe FrameMakera

en: Adobe font metrics
pl: Metryka czcionki Adobe

en: Andrew Toolkit inset
pl: Pakiet narzędziowy Andrew

en: Application launcher
pl: Aktywator aplikacji

en: ApplixWare Graphics image
pl: Obraz ApplixWare Graphics

en: Applixware Words document
pl: Dokument ApplixWare Words

en: Applixware presentation
pl: Prezentacja programu ApplixWare

en: Applixware spreadsheet
pl: Arkusz ApplixWare

en: Ar archive
pl: Archiwum ar

en: Assembly source code
pl: Kod źródłowy w asemblerze

en: Audio
pl: Dźwięk

en: Authors list
pl: Lista autorów

en: AutoCAD image
pl: Obraz AutoCAD

en: BCPIO document
pl: Dokument BCPIO

en: BDF font
pl: Czcionka BDF

en: Backup file
pl: Plik zapasowy

en: Basic audio
pl: Prosty plik dźwiękowy

en: Bibliography record
pl: Zapis bibliograficzny

en: Binary program
pl: Pogram binarny

en: BitTorrent seed file
pl: Plik ziarna Bittorrent

en: Blender file
pl: Plik Blender

en: Block device
pl: Urządzenie blokowe

en: Bzip2 compressed file
pl: Plik skompresowany programem bzip2

en: C shell script
pl: Skrypt powłoki csh

en: C source code
pl: Kod źródłowy w C

en: C source code header
pl: Plik nagłówkowy w C

en: C++ source code
pl: Kod źródłowy w C++

en: CGI program
pl: Program CGI

en: CGM image
pl: Obraz CGM

en: CMU raster image
pl: Obraz rastrowy CMU

en: CPIO archive
pl: Archiwum CPIO

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
pl: Archiwum CPIO (skompresowane programem gzip)

en: Calendar file
pl: Plik kalendarza

en: Calendar or event document
pl: Dokument kalendarza lub zdarzeń

en: Character device
pl: Urządzenie znakowe

en: Comma-separated text document
pl: Plik tekstowy z polami rozdzielonymi przecinkami

en: Commodore 64 audio
pl: Plik dźwiękowy Commodore 64

en: Compound document
pl: Dokument złożony

en: Compress-compressed file
pl: Plik skompresowany programem compress

en: Compressed GIMP document
pl: Skompresowany dokument GIMP-a

en: Corel Draw drawing
pl: Rysunek Corel Draw

en: DCL script
pl: Skrypt DCL

en: DOS font
pl: Czcionka DOS

en: DOS/Windows program
pl: Program DOS/Windows

en: DSSSL document
pl: Dokument DSSSL

en: DXF vector graphic
pl: Obraz wektorowy DXF

en: Debian package
pl: Pakiet Debiana

en: Device Independant Bitmap
pl: Bitmapa niezależna od urządzenia

en: Dia diagram
pl: Diagram programu Dia

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
pl: Obraz DICM (Digital Imaging and Communications in Medicine)

en: Digital Moving Picture Exchange image
pl: Obraz Digital Moving Picture Exchange

en: Directory information file
pl: Plik z informacjami o katalogu

en: Document type definition
pl: Definicja typu dokumentu

en: Documents
pl: Dokumenty

en: Documents/Diagram
pl: Dokumenty/Diagram

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
pl: Dokumenty/Rozszerzalny język znaczników (XML)

en: Documents/Numeric
pl: Dokumenty/Liczbowe

en: Documents/Plain Text
pl: Dokumenty/Surowy tekst

en: Documents/Presentation
pl: Dokumenty/Prezentacja

en: Documents/Project Management
pl: Dokumenty/Zarządzanie projektami

en: Documents/Published Materials
pl: Dokumenty/Opublikowane materiały

en: Documents/Spreadsheet
pl: Dokumenty/Arkusz kalkulacyjny

en: Documents/TeX
pl: Dokumenty/TeX

en: Documents/Text Markup
pl: Dokumenty/Tekst ze znacznikami

en: Documents/Vector Graphics
pl: Dokumenty/Grafika wektorowa

en: Documents/Word Processor
pl: Dokumenty/Procesor tekstu

en: Documents/World Wide Web
pl: Dokumenty/WWW

en: Dolby Digital audio
pl: Plik dźwiękowy Dolby Digital

en: Dreamcast ROM
pl: Dreamcast - plik z ROM-em

en: Emacs Lisp source code
pl: Plik źródłowy Emacs Lisp

en: Email headers
pl: Nagłówki listu e-mail

en: Email message/mailbox
pl: List e-mail / skrzynka pocztowa

en: Encrypted message
pl: Zaszyfrowany list

en: Enlightenment theme
pl: Motyw Enlightenmenta

en: Enriched text document
pl: Wzbogacony dokument tekstowy

en: Epiphany bookmarks file
pl: Plik zakładek Epiphany

en: FLAC audio
pl: Plik dźwiękowy FLAC

en: FLC animation
pl: Animacja FLC

en: FLI animation
pl: Animacja FLI

en: FastTracker II audio
pl: Plik dźwiękowy FastTrackera II

en: FlashPix Image
pl: Obraz FlashPix

en: Flexible Image Transport System
pl: Uniwersalny system przenoszenia obrazów (FITS)

en: Fortran source code
pl: Kod źródłowy Fortrana

en: FrameMaker interchange document
pl: Dokument wymiany FrameMaker

en: G3 fax image
pl: Obraz faksowy G3

en: GIF image
pl: Obraz GIF

en: GIMP document
pl: Dokument GIMP-a

en: GMC link
pl: Odnośnik GMC

en: GNOME desktop theme
pl: Motyw pulpitu GNOME

en: GNU Oleo Spreadsheet
pl: Arkusz kalkulacyjny GNU Oleo

en: GNU mail message
pl: Wiadomość pocztowa GNU

en: GTK configuration
pl: Konfiguracja GTK

en: Game Boy ROM
pl: Game Boy - plik z ROM-em

en: Genesis ROM
pl: Genesis - plik z ROM-em

en: Glade project
pl: Projekt Glade

en: GnuCash workbook
pl: Zeszyt GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
pl: Arkusz kalkulacyjny Gnumeric

en: Gtar archive
pl: Archiwum gtar

en: Gtktalog Catalogue
pl: Katalog programu Gtktalog

en: Gzip-compressed file
pl: Plik skompresowany programem gzip

en: HDF document
pl: Dokument HDF

en: HTML page
pl: Strona HTML

en: Haskell source code
pl: Kod źródłowy w Haskellu

en: Help page
pl: Plik pomocy

en: IDL document
pl: Dokument IDL

en: IEF image
pl: Obraz IEF

en: IFF image
pl: Obraz IFF

en: ILBM image
pl: Obraz ILBM

en: ISI video
pl: Plik wideo ISI

en: ISO image
pl: Obraz ISO

en: Images
pl: Obrazy

en: Impulse Tracker audio
pl: Plik dźwiękowy Impulse Trackera

en: Information
pl: Informacje

en: Information/Calendar
pl: Informacje/Kalendarz

en: Information/Financial
pl: Informacje/Finansowe

en: Installed GNOME desktop theme
pl: Zainstalowane motywy pulpitu GNOME

en: JBuilder Project
pl: Projekt programu JBuilder

en: JPEG image
pl: Obraz JPEG

en: Java byte code
pl: Kod bajtowy Javy

en: Java code archive
pl: Archiwum Java

en: Java source code
pl: Kod źródłowy Javy

en: JavaScript source code
pl: Kod źródłowy JavaScript

en: KDE application details
pl: Szczegóły aplikacji KDE

en: KIllustrator document
pl: Dokument KIllustratora

en: KPresenter presentation
pl: Prezentacja programu KPresenter

en: KSpread spreadsheet
pl: Arkusz programu KSpread

en: KWord document
pl: Dokument KWord

en: Korn shell script
pl: Skrypt powłoki ksh

en: LHA archive
pl: Archiwum LHA

en: LHARC archive
pl: Archiwum LHARC

en: LIBGRX font
pl: Czcionka LIBGRX

en: LightWave object
pl: Obiekt LightWave

en: LightWave scene
pl: Scena Lightwave

en: Linux PSF console font
pl: Czcionka konsoli PSF Linuksa

en: Literate haskell source code
pl: Kod źródłowy w formie opisowej Haskella

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
pl: Arkusz programu Lotus 1-2-3

en: LyX document
pl: Dokument LyXa

en: MIDI audio
pl: Plik dźwiękowy MIDI

en: MOD audio
pl: Plik dźwiękowy MOD

en: MP3 audio
pl: Plik dźwiękowy MP3

en: MP3 audio playlist
pl: Lista odtwarzania MP3

en: MPEG video
pl: Plik wideo MPEG

en: MS ASF video
pl: Plik wideo MS ASF

en: MS video
pl: Plik wideo MS

en: MSX ROM
pl: MSX - plik z ROM-em

en: MacBinary file
pl: Plik MacBinary

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
pl: Zakodowany w AppleDouble plik Macintosha

en: Macintosh BinHex-encoded file
pl: Zakodowany w BinHex plik Macintosha

en: Macintosh StuffIt archive
pl: Archiwum StuffIt dla Macintosha

en: Macromedia Flash file
pl: Plik Macromedia Flash

en: MagicPoint presentation
pl: Prezentacja programu MagicPoint

en: Magick image format
pl: Format obrazu Magick

en: Mail delivery report
pl: Raport z dostarczenia poczty

en: Mail disposition report
pl: Raport z wysyłania poczty

en: Mail system report
pl: Raport systemu pocztowego

en: Makefile
pl: Plik sterujący dla make

en: Manual page
pl: Plik manuala

en: Manual page (compressed)
pl: Plik manuala (skompresowany)

en: Master System or Game Gear ROM
pl: Master System lub Game Gear - plik z ROM-em

en: MathML document
pl: Dokument MathML

en: Memory dump
pl: Zrzut pamięci

en: Message
pl: Wiadomość

en: Message digest
pl: Wiadomość przetwarzania

en: Message in several formats
pl: Wiadomość w wielu formatach

en: Microsoft Excel spreadsheet
pl: Arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel

en: Microsoft PowerPoint document
pl: Dokument Microsoft PowerPoint

en: Microsoft WMV playlist
pl: Lista odtwarzania Microsoft WMV

en: Microsoft WMV video
pl: Plik wideo Microsoftu - WMV

en: Microsoft Word document
pl: Dokument Microsoft Word

en: Microsoft video
pl: Plik wideo Microsoftu

en: Monkey audio
pl: Plik dźwiękowy monkey

en: Mozilla bookmarks file
pl: Plik zakładek Mozilla

en: Multi-part message
pl: Wiadomość wieloczęściowa

en: NES ROM
pl: NES - plik z ROM-em

en: Named pipe
pl: Potok nazwany

en: Nautilus link
pl: Odnośnik Nautilusa

en: Netscape bookmarks file
pl: Plik zakładek Netscape

en: Nintendo64 ROM
pl: Nintendo64 - plik z ROM-em

en: Nullsoft video
pl: Plik wideo Nullsoft

en: ODA document
pl: Dokument ODA

en: Object code
pl: Kod w postaci skompilowanej

en: Ogg audio
pl: Plik dźwiękowy ogg

en: OpenOffice.org Impress presentation
pl: Prezentacja OpenOffice.org Impress

en: OpenOffice.org Impress presentation template
pl: Szablon prezentacji OpenOffice.org Impress

en: OpenOffice.org Math document
pl: Dokument matematyczny OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Writer document
pl: Dokument OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org Writer global document
pl: Globalny dokument OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org Writer template
pl: Szablon OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org drawing
pl: Rysunek OpenOffice.org

en: OpenOffice.org drawing template
pl: Szablon rysunku OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet
pl: Arkusz kalkulacyjny OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet template
pl: Szablon arkusza kalkulacyjnego OpenOffice.org

en: OpenType font
pl: Czcionka OpenType

en: PBM image
pl: Obraz PBM

en: PC Paintbrush image
pl: Obraz PC Paintbrush

en: PCF font
pl: Czcionka PCF

en: PDF document
pl: Dokument PDF

en: PEF program
pl: Program PEF

en: PGM image
pl: Obraz PGM

en: PGN chess game
pl: Plik PGN (gra w szachy)

en: PGP keys
pl: Klucze PGP

en: PGP message
pl: Wiadomość PGP

en: PGP signature
pl: Podpis PGP

en: PGP-encrypted file
pl: Plik zakodowany za pomocą PGP

en: PHP script
pl: Skrypt w PHP

en: PICT image
pl: Obraz PICT

en: PNG image
pl: Obraz PNG

en: PNM image
pl: Obraz PNM

en: PPM image
pl: Obraz PPM

en: Packages
pl: Pakiety

en: Palm OS database
pl: Baza Danych Palm OS

en: Palm Pixmap image
pl: Obraz piksmapowy - Palm

en: Partial email message
pl: Częściowa wiadomość e-mail

en: Pascal source code
pl: Kod źródłowy Pascala

en: Perl script
pl: Skrypt w Perlu

en: Photo CD image
pl: Obraz Photo CD

en: Photoshop document
pl: Dokument Photoshopa

en: Plain text document
pl: Zwykły dokument tekstowy

en: Playlist
pl: Lista odtwarzania

en: PostScript Type 1 font
pl: Czcionka PostScript Type 1

en: PostScript document
pl: Dokument Postscript

en: Profiler results
pl: Rezultaty profilera

en: Project Plan
pl: plan projektu

en: Python byte code
pl: Kod bajtowy Pythona

en: Python source code
pl: Kod źródłowy w Pythonie

en: QuickTime movie
pl: Film QuickTime

en: Quicken document
pl: Dokument Quicken

en: Quicken for Windows document
pl: Dokument Quicken dla Windows

en: RAR archive
pl: Archiwum RAR

en: README document
pl: Dokument README

en: RGB image
pl: Obraz RGB

en: RIFF audio
pl: Plik dźwiękowy RIFF

en: RPM package
pl: Pakiet RPM

en: Raw Gray Sample
pl: Surowe odcienie szarości

en: RealAudio document
pl: Dokument RealAudio

en: RealAudio/Video document
pl: Dokument RealAudio/Video

en: RealVideo video
pl: Plik wideo RealVideo

en: Reference to remote file
pl: Plik odwołania do pliku zdalnego

en: Rejected patch file
pl: Plik odrzuconej łaty programowej

en: Rich text document
pl: Dokument rich text

en: S/MIME file
pl: Plik S/MIME

en: S/MIME signature
pl: Podpis S/MIME

en: SGI video
pl: Plik wideo SGI

en: SGML document
pl: Dokument SGML

en: SHOUTcast playlist
pl: Lista odtwarzania programu SHOUTcast

en: SMIL script
pl: Skrypt SMIL

en: SQL code
pl: Kod SQL

en: SUN Rasterfile
pl: Obraz rastrowy - Sun

en: SV4 CPIO archive
pl: Archiwum SV4 CPIO

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
pl: Archiwum SV4 CPIP (z sumą kontrolną)

en: SVG art
pl: Sztuka SVG

en: Samba share
pl: Zasób Samby

en: Scheme source code
pl: Kod źródłowy Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
pl: Plik dźwiękowy Scream Trackera 3

en: Scream Tracker audio
pl: Plik dźwiękowy Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
pl: Instrument Scream Tracker

en: Search results
pl: Rezultaty wyszukiwania

en: Security
pl: Bezpieczeństwo

en: Setext document
pl: Dokument Setext

en: Shared Printer
pl: Drukarka współdzielona

en: Shared library
pl: Biblioteka współdzielona

en: Shell archive
pl: Archiwum powłoki

en: Shell script
pl: Skrypt powłoki

en: Signed message
pl: Podpisana wiadomości

en: Silicon Graphics image
pl: Obraz Silicon Graphics

en: Socket
pl: Gniazdo

en: Software Development
pl: Tworzenie oprogramowania

en: Software Development/ROM Images
pl: Tworzenie oprogramowania/Obrazy pamięci ROM

en: Software Development/Source Code
pl: Tworzenie oprogramowania/Kod źródłowy

en: Software author credits
pl: Podziękowania autorów programu

en: Software installation instructions
pl: Instrukcje instalacji programu

en: Software license terms
pl: Warunki licencji programu

en: Source code patch
pl: Łata na kod źródłowy

en: Speech document
pl: Dokument Speech

en: Speedo font
pl: Czcionka Speedo

en: Spreadsheet Interchange document
pl: Dokument Spreadsheet Interchange

en: Stampede package
pl: Pakiet Stampede

en: StarCalc spreadsheet
pl: Arkusz kalkulacyjny StarCalc

en: StarChart chart
pl: Wykres StarChart

en: StarDraw drawing
pl: Rysunek StarDraw

en: StarImpress presentation
pl: Prezentacja StarImpress

en: StarMail file
pl: Plik StarMail

en: StarMath document
pl: Dokument StarMath

en: StarOffice extended metafile image
pl: Rozszerzony metaplik obrazu StarOffice

en: StarWriter document
pl: Dokument StarWriter

en: Style sheet
pl: Arkusz stylów

en: Sun mu-law audio
pl: Plik dźwiękowy Sun mu-law

en: SunOS News font
pl: Czcionka SunOS News

en: Symbolic link
pl: Dowiązanie symboliczne

en: TIFF image
pl: Obraz TIFF

en: Tab-separated text document
pl: Dokument tekstowy z polami rozdzielonymi tabulacjami

en: Tar archive
pl: Archiwum tar

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
pl: Archiwum tar (skompresowane programem bzip2)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
pl: Archiwum tar (skompresowane programem gzip)

en: TarGA image
pl: Obraz TarGA

en: Tcl script
pl: Skrypt Tcl

en: TeX document
pl: Dokument TeX

en: TeX dvi document
pl: Dokument dvi TeX-a

en: TeX font
pl: Czcionka TeX-a

en: TeX font metrics
pl: Metryki czcionki TeX-a

en: TeXInfo document
pl: Dokument TeXInfo

en: Theme
pl: Motyw

en: ToutDoux document
pl: Dokument ToutDoux

en: Troff document
pl: Dokument troff

en: Troff me input document
pl: Dokument wejściowy troff me

en: Troff mm input document
pl: Dokument wejściowy troff mm

en: Troff ms input document
pl: Dokument wejściowy troff ms

en: TrueType font
pl: Czcionka TrueType

en: Truevision Targa image
pl: Obraz Truevision Targa (TGA)

en: USENET news message
pl: Wiadomość grupy dyskusyjnej

en: Unidata netCDF document
pl: Dokument Unidata netCDF

en: Unknown type
pl: Nieznany typ

en: User Interface
pl: Interfejs użytkownika

en: User Interface/Fonts
pl: Interfejs użytkownika/Czcionki

en: Ustar archive
pl: Archiwum ustar

en: V font
pl: Czcionka V

en: VOC audio
pl: Plik dźwiękowy VOC

en: VRML document
pl: Dokument VRML

en: Video
pl: Wideo

en: Vivo video
pl: Plik wideo Vivo

en: WAIS source code
pl: Plik źródłowy WAIS

en: Wave audio
pl: Plik dźwiękowy wave

en: Wavelet video
pl: Plik wideo Wavelet

en: Web folder
pl: Katalog web

en: Windows bitmap image
pl: Obraz bitmapy Windows

en: Windows icon image
pl: Ikona Windows

en: Windows metafile graphics
pl: Obraz Windows metafile

en: WordPerfect document
pl: Dokument WordPerfect

en: X bitmap image
pl: Obraz bitmapy X

en: X window image
pl: Obraz X window

en: XBEL bookmarks file
pl: Plik zakładek XBEL

en: XML document
pl: Dokument XML

en: XPM image
pl: Obraz XPM

en: Xbase database
pl: Baza danych Xbase

en: Yacc grammar source code
pl: Kod źródłowy gramatyki Yacc

en: Z shell script
pl: Skrypt powłoki Z

en: Zip archive
pl: Archiwum zip

en: Zoo archive
pl: Archiwum zoo

en: gettext translation
pl: Tłumaczenie gettext

en: iPod software
pl: Oprogramowanie iPod

en: xfig vector graphic
pl: Grafika wektorowa xfig
