nautilus - en to pl translation catalogue (1270 entries)

en:  (another copy)
pl:  (kolejna kopia)

en:  (containing %d item) |  (containing %d items)
pl[0]:  (zawiera %d element)
pl[1]:  (zawiera %d elementy)
pl[2]:  (zawiera %d elementów)

en:  (containing a total of %d item) |  (containing a total of %d items)
pl[0]:  (zawierających razem %d element)
pl[1]:  (zawierających razem %d elementy)
pl[2]:  (zawierających razem %d elementów)

en:  (copy)
pl:  (kopia)

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.
pl: Za pomocą "%s" nie można otworzyć "%s", ponieważ "%s" nie obsługuje odczytów z położenia "%s".

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s".locations.
pl: Za pomocą aplikacji "%s" nie można otworzyć "%s", ponieważ "%s" nie obsługuje odczytów z położenia "%s".

en: "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
pl: Nie można skopiować "%s" z powodu braku uprawnień do jego odczytu.

en: "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
pl: Nie można usunąć "%s", ponieważ jest on na dysku tylko do odczytu.

en: "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
pl: Nie można usunąć "%s" z powodu braku uprawnień do modyfikacji folderu nadrzędnego.

en: "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
pl: Nie można przenieść "%s", ponieważ jest on na dysku tylko do odczytu.

en: "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
pl: Nie można przenieść "%s" z powodu braku uprawnień do zmiany pliku lub do folderu nadrzędnego.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
pl: Nie można odnaleźć "%s". Być może został on niedawno usunięty.

en: "%s" is an executable text file.
pl: "%s" jest uruchamialnym plikiem tekstowym.

en: "%s" is not a valid location.
pl: "%s" nie jest poprawnym położeniem.

en: "%s" selected
pl: Zaznaczone "%s"

en: "%s" selected (%s)
pl: Zaznaczone "%s" (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
pl: Po wybraniu polecenia Wklej pliki zostanie skopiowany "%s"

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
pl: Po wybraniu polecenia Wklej pliki zostanie przeniesiony "%s"

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
pl: %A %-d %B %Y o %-I:%M:%S %p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
pl: %a, %-d %b %Y o %-I:%M %p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
pl: %a, %-d %b %Y o %-I:%M:%S %p

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
pl: %-d %b %Y o %-I:%M %p

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
pl: %-d %b %Y o %-I:%M %p

en: %d folder selected | %d folders selected
pl[0]: Zaznaczone %d folder
pl[1]: Zaznaczone %d foldery
pl[2]: Zaznaczone %d folderów

en: %d item selected (%s) | %d items selected (%s)
pl[0]: Zaznaczony %d element (%s)
pl[1]: Zaznaczone %d elementy (%s)
pl[2]: Zaznaczone %d elementów (%s)

en: %d item, with size %s | %d items, totalling %s
pl[0]: %d element o rozmiarze %s
pl[1]: %d elementy o całkowitym rozmiarze %s
pl[2]: %d elementów o całkowitym rozmiarze %s

en: %d other item selected (%s) | %d other items selected (%s)
pl[0]: Zaznaczony %d inny element (%s)
pl[1]: Zaznaczone %d inne elementy (%s)
pl[2]: Zaznaczonych %d innych elementów (%s)

en: %dnd link to %s
pl: %d. dowiązanie do %s

en: %drd link to %s
pl: %d. dowiązanie do %s

en: %dst link to %s
pl: %d. dowiązanie do %s

en: %dth link to %s
pl: %d. dowiązanie do %s

en: %ld of %ld
pl: %ld z %ld

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
pl: %-d/%m/%y, %-I:%M %p

en: %m/%d/%y
pl: %d/%m/%y

en: %s (%dnd copy)%s
pl: %s (%d. kopia)%s

en: %s (%drd copy)%s
pl: %s (%d. kopia)%s

en: %s (%dst copy)%s
pl: %s (%d. kopia)%s

en: %s (%dth copy)%s
pl: %s (%d. kopia)%s

en: %s (another copy)%s
pl: %s (kolejna kopia)%s

en: %s (copy)%s
pl: %s (kopia)%s

en: %s Properties
pl: Właściwości %s

en: %s Viewer
pl: Przeglądarka %s

en: %s Visible Columns
pl: %s widocznych kolumn

en: %s's Home
pl: Folder użytkownika %s

en: %s, Free space: %s
pl: %s, wolna przestrzeń: %s

en: %u file | %u files
pl[0]: %u plik
pl[1]: %u pliki
pl[2]: %u plików

en: %u folder | %u folders
pl[0]: %u folder
pl[1]: %u foldery
pl[2]: %u folderów

en: %u item | %u items
pl[0]: %u element
pl[1]: %u elementy
pl[2]: %u elementów

en: (Empty)
pl: (Pusty)

en: (some contents unreadable)
pl: (część zawartości nieodczytywalna)

en: <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
     | <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
pl[0]: <b>Typ obrazu:</b> %s (%s)
    <b>Rozdzielczość:</b> %dx%d piksel
pl[1]: <b>Typ obrazu:</b> %s (%s)
    <b>Rozdzielczość:</b> %dx%d piksele
pl[2]: <b>Typ obrazu:</b> %s (%s)
    <b>Rozdzielczość:</b> %dx%d pikseli

en: <b>_Bookmarks</b>
pl: <b>Ulu_bione</b>

en: <b>_Location</b>
pl: <b>_Położenie</b>

en: <b>_Name</b>
pl: <b>_Nazwa</b>

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
pl: <span weight="bold">Zachowanie</span>

en: <span weight="bold">Default View</span>
pl: <span weight="bold">Domyślny widok</span>

en: <span weight="bold">Executable Text Files</span>
pl: <span weight="bold">Wykonywalne pliki tekstowe</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
pl: <span weight="bold">Foldery</span>

en: <span weight="bold">Icon Captions</span>
pl: <span weight="bold">Podpisy ikon</span>

en: <span weight="bold">Icon View Defaults</span>
pl: <span weight="bold">Domyślne ustawienia widoku ikon</span>

en: <span weight="bold">List Columns</span>
pl: <span weight="bold">Lista kolumn</span>

en: <span weight="bold">List View Defaults</span>
pl: <span weight="bold">Domyślne ustawienia widoku listy</span>

en: <span weight="bold">Other Previewable Files</span>
pl: <span weight="bold">Inne pliki z możliwością podglądu</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
pl: <span weight="bold">Pliki dźwiękowe</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
pl: <span weight="bold">Pliki tekstowe</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
pl: <span weight="bold">Śmietnik</span>

en: <span weight="bold">Tree View Defaults</span>
pl: <span weight="bold">Domyślne ustawienia widoku drzewa</span>

en: ? bytes
pl: ? bajtów

en: ? items
pl: ? elementów

en: A Teal variation of the Crux theme.
pl: Cyraneczka - odmiana motywu Zagadka.

en: A link called "Link To Old Desktop" has been created on the desktop.
pl: Na pulpicie zostało utworzone dowiązanie "Odnośnik do starego biurka".

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
pl: Lista podpisów pod ikoną w widoku ikon lub na pulpicie. Ilość wyświetlanych podpisów zależy od stopnia powiększenia. Dopuszczalne wartości to: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" i "mime_type".

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
pl: Motyw zaprojektowany w zgodzie z klasycznym wyglądem środowiska GNOME.

en: A trash folder is used for storing items moved to the trash.
pl: Folder śmietnika jest używany do przechowywania plików przeniesionych do śmietnika.

en: A user-visible description of the column
pl: Widoczny dla użytkownika opis kolumny

en: About Scripts
pl: Informacje o skryptach

en: Access was denied.
pl: Odmowa dostępu.

en: Accessed:
pl: Dostęp:

en: Activate items with a _double click
pl: Uaktywnianie elementów _dwukrotnym kliknięciem

en: Activate items with a _single click
pl: Uaktywnianie elementów p_ojedynczym kliknięciem

en: Add Emblems...
pl: Nowe symbole...

en: Add Nautilus to session
pl: Dodanie nautilusa do sesji

en: Add a bookmark for the current location to this menu
pl: Dodaje bieżące położenie do Ulubionych w tym menu

en: Adjust your user environment
pl: Dopasowuje środowisko użytkownika

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
pl: Wszystkie pliki wykonywalne umieszczone w tym folderze pojawią się w menu Skrypty.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
pl: Wszystkie pliki wykonywalne umieszczone w tym folderze pojawią się w menu Skrypty. Wybranie skryptu z menu spowoduje uruchomienie go.
    
    Przy uruchomieniu z lokalnego folderu skryptowi przekazane zostaną nazwy zaznaczonych plików. Przy uruchomieniu ze zdalnego folderu (np. przy wyświetlaniu zawartości serwera WWW lub FTP) nie będą przekazane żadne argumenty.
    
    W każdym przypadku skrypt może wykorzystać zmienne środowiskowe, które zostaną ustawione przez przed jego uruchomieniem przez Nautilusa:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: pełne ścieżki zaznaczonych plików, rozdzielone znakami końca wiersza (tylko w przypadku lokalnych folderów)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: URI zaznaczonych plików, rozdzielone znakami końca wiersza
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI bieżącego położenia
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: położenie i rozmiar bieżącego okna

en: Always
pl: Zawsze

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
pl: Oberżyna - odmiana motywu Zagadka.

en: An _Application...
pl: _Aplikacja...

en: An invalid drag type was used.
pl: Użyto niepoprawnego typu przeciąganych danych.

en: Aperture Value
pl: Wartość szczelinowa

en: Apparition
pl: Wyobrażenie

en: Application
pl: Aplikacja

en: Application ID
pl: ID aplikacji

en: Applications
pl: Aplikacje

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
pl: Czy na pewno chcesz wyczyścić listę położeń odwiedzonych przez Nautilusa?

en: Are you sure you want to empty all of the items from the trash?
pl: Czy na pewno chcesz opróżnić śmietnik ze wszystkich elementów?

en: Are you sure you want to forget history?
pl: Czy na pewno chcesz zapomnieć historię?

en: Are you sure you want to open all files?
pl: Czy na pewno chcesz otowrzyć wszystkie pliki?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the trash?
pl: Czy na pewno chcesz trwale usunąć "%s" ze śmietnika?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
pl: Czy na pewno chcesz trwale usunąć "%s"?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the trash?
pl[0]: Czy na pewno chcesz trwale usunąć %d zaznaczony element ze śmietnika?
pl[1]: Czy na pewno chcesz trwale usunąć %d zaznaczone elementy ze śmietnika?
pl[2]: Czy na pewno chcesz trwale usunąć %d zaznaczonych elementów ze śmietnika?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
pl[0]: Czy na pewno chcesz trwale usunąć %d zaznaczony element?
pl[1]: Czy na pewno chcesz trwale usunąć %d zaznaczone elementy?
pl[2]: Czy na pewno chcesz trwale usunąć %d zaznaczonych elementów?

en: Arran_ge Items
pl: Upo_rządkuj elementy

en: Art
pl: Sztuka

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
pl: Pytan_ie przed opróżnieniem śmietnika lub usunięciem plików

en: Attribute
pl: Atrybut

en: Back
pl: Wstecz

en: Background
pl: Tło

en: Backgrounds and Emblems
pl: Tła i symbole

en: Basic
pl: Proste

en: Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
pl: Upewnij się, że uruchomiono usługę wyszukiwawczą Medusa, oraz jeżeli nie został utworzony indeks, to jest uruchomione narzędzie indeksujące Medusa.

en: Before running Nautilus, please create the following folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
pl: Utwórz następujący folder przed uruchomieniem Nautilusa, lub ustal uprawnienia tak, aby możliwe było jego utworzenie przez Nautilusa.

en: Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
pl: Przed uruchomieniem Nautilusa, utwórz te foldery, lub ustal uprawnienia tak, aby możliwe było ich utworzenie przez Nautilusa.

en: Behavior
pl: Zachowanie

en: Black
pl: Czarny

en: Blue Ridge
pl: Pasiasty błękit

en: Blue Rough
pl: Niebieska chropowatość

en: Blue Type
pl: Niebieski druk

en: Bookmark for Nonexistent Location
pl: Pozycja Ulubionych dla nieistniejącego położenia

en: Borland
pl: Barland

en: Bring up a new window for every opened file
pl: Otwarcie nowego okna dla każdego otwieranego pliku

en: Broken Link
pl: Uszkodzone dowiązanie

en: Browse Filesystem
pl: Przeglądaj system plików

en: Browse Folder
pl: Przeglądaj folder

en: Browse Folders
pl: Przeglądaj foldery

en: Browse available software
pl: Wyświetla dostępne oprogramowanie

en: Browse the filesystem with the file manager
pl: Przegląda system plików za pomocą menedżera plików

en: Brushed Metal
pl: Oczyszczony metal

en: Bubble Gum
pl: Guma do żucia

en: Burlap
pl: Szorstki materiał

en: By Emblems
pl: Według symboli

en: By Modification Date
pl: Według daty modyfikacji

en: By Modification _Date
pl: Według _daty modyfikacji

en: By Name
pl: Według nazwy

en: By Size
pl: Według rozmiaru

en: By Type
pl: Według typu

en: By _Emblems
pl: Według _symboli

en: By _Name
pl: Według _nazwy

en: By _Size
pl: Według _rozmiaru

en: By _Type
pl: Według _typu

en: CD Creator
pl: Druid CD

en: CD _Creator
pl: Druid _CD

en: C_ancel Remove
pl: _Anuluj usunięcie

en: C_lear Text
pl: Wy_czyść tekst

en: C_olors
pl: _Kolory

en: C_onnect
pl: P_ołącz

en: Camera
pl: Aparat

en: Camera Brand
pl: Rodzaj aparatu

en: Camera Model
pl: Model aparatu

en: Camouflage
pl: Kamuflaż

en: Can't Change Trash Location
pl: Nie można zmieniać położenia śmietnika

en: Can't Connect to Server
pl: Nie można połączyć się z serwerem

en: Can't Copy Into Self
pl: Nie można skopiować do siebie samego

en: Can't Copy Over Self
pl: Nie można skopiować do siebie samego

en: Can't Copy Trash
pl: Nie można kopiować śmietnika

en: Can't Delete Volume
pl: Nie można usunąć wolumenu

en: Can't Display Location
pl: Nie można wyświetlić położenia

en: Can't Execute Remote Links
pl: Nie można wykonywać zdalnych dowiązań

en: Can't Launch CD Burner
pl: Nie można uruchomić nagrywarki CD

en: Can't Move Into Self
pl: Nie można przenieść do siebie samego

en: Can't Open Location
pl: Nie można otworzyć położenia

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
pl: Nie można odnaleźć opisu typu "x-directory/normal". Prawdopodobnie oznacza to, że plik gnome-vfs.keys znajduje się w niewłaściwym miejscu lub nie został odnaleziony z innego powodu.

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Cancel Group Change?
pl: Anulować zmianę grupy?

en: Cancel Open?
pl: Anulować otwarcie?

en: Cancel Owner Change?
pl: Anulować zmianę właściciela?

en: Cancel Rename?
pl: Anulować zmianę nazwy?

en: Cancel Showing Properties Window?
pl: Anulować wyświetlenie okna właściwości?

en: Cannot move "%s" because it or its parent folder are contained in the destination.
pl: Nie można przenieść "%s", ponieważ położenie to lub położenie nadrzędne zawiera się w celu.

en: Cannot move "%s" to the trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
pl: Nie można przenieść "%s" do śmietnika z powodu braku uprawnień do modyfikacji folderu nadrzędnego lub jego samego.

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
pl: Nie można przenieść pliku do śmietnika, czy chcesz go trwale usunąć?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
pl: Nie można przenieść elementów do śmietnika, czy chcesz je trwale usunąć?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
pl: Nie można przenieść części elementów do śmietnika, czy chcesz je trwale usunąć?

en: Cannot open %s
pl: Nie można otworzyć %s

en: Certified
pl: Zatwierdzony

en: Chalk
pl: Kreda

en: Change Desktop _Background
pl: Zmień _tło biurka

en: Change how files are managed
pl: Zmiana sposobu zarządzania plikami

en: Change systemwide settings (affects all users)
pl: Zmienia ustawienia systemowe (dotyczące wszystkich użytkowników)

en: Change the visibility of this window's location bar
pl: Zmienia widoczność paska położenia tego okna

en: Change the visibility of this window's sidebar
pl: Zmienia widoczność paska bocznego tego okna

en: Change the visibility of this window's statusbar
pl: Zmienia widoczność paska stanu tego okna

en: Changing group.
pl: Zmienianie grupy.

en: Changing owner.
pl: Zmienianie właściciela.

en: Charcoal
pl: Węgiel

en: Check that an SMB server is running in the local network.
pl: Sprawdź czy w lokalnej sieci jest działający serwet SMB.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
pl: Sprawdź, czy nazwa została poprawnie wprowadzona i czy ustawienia pośrednika są poprawne.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
pl: Sprawdź czy masz uprawnienia do usunięcia symbolu.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
pl: Sprawdź czy masz uprawnienia do usunięcia desenia.

en: Check that your proxy settings are correct.
pl: Sprawdź, czy ustawienia pośrednika są poprawne.

en: Choose a program with which to open the selected item
pl: Wybierz program, za pomocą którego chcesz otworzyć zaznaczony element

en: Choose a view for "%s":
pl: Wybierz sposób wyświetlania "%s":

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
pl: Wybiera widok bieżącego położenia lub modyfikuje zbiór widoków

en: Choose an application with which to open "%s":
pl: Wybierz aplikację, za której pomocą otworzyć "%s":

en: Choose another application with which to open the selected item
pl: Pozwala na wybranie innej aplikacji, za pomocą której możesz otworzyć zaznaczony element

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
pl: Określ kolejność, w jakiej powinny się pojawiać informacje pod nazwami ikon. Wraz ze wzrostem powiększenia pojawiać się będą kolejne informacje

en: Choose the order of information to appear in the list view.
pl: Określ kolejność, w jakiej powinny się pojawiać informacje w widoku listy.

en: Choose the order of information to appear in this folder.
pl: Określ kolejność w jakiej powinny się pojawiać informacje w tym folderze.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
pl: Wybranie skryptu z menu spowoduje uruchomienie go, wraz z przekazaniem na wejściezaznaczonych elementów.

en: Clean _Up by Name
pl: Uporządkuj w_edług nazwy

en: Clear History
pl: Czyszczenie historii

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
pl: Czyści zawartość menu Przejdź oraz listy Wstecz/Naprzód

en: Click on a color to remove it
pl: Kliknij kolor, aby go usunąć

en: Click on a pattern to remove it
pl: Kliknij deseń, aby go usunąć

en: Click on an emblem to remove it
pl: Kliknij symbol aby go usunąć

en: Close P_arent Folders
pl: Zamknij foldery n_adrzędne

en: Close _All Windows
pl: Zamknij w_szystkie okna

en: Close all Navigation windows
pl: Zamyka wszystkie okna nawigacyjne

en: Close the side pane
pl: Zamyka pasek boczny

en: Close this folder
pl: Zamyka ten folder

en: Close this folder's parents
pl: Zamyka foldery nadzrzędny tego foldera

en: Color _name:
pl: _Nazwa koloru:

en: Color _value:
pl: _Wartość koloru:

en: Color of the selection box
pl: Kolor prostokąta zaznaczenia

en: Color used for information text against a dark background
pl: Kolor używany przy tekstach informacyjnych na ciemnym tle

en: Color used for information text against a light background
pl: Kolor używany przy tekstach informacyjnych na jasnym tle

en: Colors:
pl: Kolory:

en: Compact _Layout
pl: Ciaśniejszy _układ

en: Computer
pl: Komputer

en: Computer icon visible on desktop
pl: Ikona komputera widoczna na biurku

en: Concrete
pl: Beton

en: Configure network services
pl: Konfiguracja usług sieciowych

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
pl: Konfiguruje usługi sieciowe (serwer WWW, serwer DNS, itp.)

en: Conflict While Copying
pl: Konflikt podczas kopiowania

en: Connect to Server
pl: Połączenie z serwerem

en: Connect to _Server...
pl: Połącz z _serwerem...

en: Contains a side pane view
pl: Zawiera widok paska bocznego

en: Content View
pl: Widok zawartości

en: Contents:
pl: Zawartość:

en: Cool
pl: Spoko

en: Copy Folder
pl: Skopiuj folder

en: Copy the selected text to the clipboard
pl: Kopiuje zaznaczony tekst do schowka

en: Copying
pl: Kopiowanie

en: Copying files
pl: Kopiowanie plików

en: Cork
pl: Korek

en: Could not complete specified action.
pl: Nie można zakończyć określonej operacji.

en: Could not complete specified action:  %s
pl: Nie można zakończyć określonej operacji: %s

en: Could not copy "%s" to the new location.
pl: Nie można skopiować "%s" do nowego położenia.

en: Could not move "%s" to the new location.
pl: Nie można przenieść "%s" do nowego położenia.

en: Couldn't Add Emblem
pl: Nie można dodać symbolu

en: Couldn't Add Emblems
pl: Nie można dodać symboli

en: Couldn't Create Required Folder
pl: Nie można utworzyć wymaganego folderu

en: Couldn't Create Required Folders
pl: Nie można utworzyć wymaganych folderów

en: Couldn't Delete Emblem
pl: Nie można usunąć symbolu

en: Couldn't Delete Pattern
pl: Nie można usunąć desenia

en: Couldn't Install Color
pl: Nie można zainstalować koloru

en: Couldn't Install Emblem
pl: Nie można zainstalować symbolu

en: Couldn't Install Pattern
pl: Nie można zainstalować desenia

en: Couldn't Remove Emblem
pl: Nie można usunąć symbolu

en: Couldn't Rename Emblem
pl: Nie można zmienić nazwy symbolu

en: Couldn't Show Help
pl: Nie można wyświetlić pomocy

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
pl: Nie można zmienić grupy "%s", ponieważ jest on na dysku tylko do odczytu.

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
pl: Nie można zmienić nazwy "%s", ponieważ jest on na dysku tylko do odczytu.

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
pl: Nie można zmienić właściciela "%s", ponieważ jest on na dysku tylko do odczytu.

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
pl: Niestety, nie można zmienić uprawnień "%s", ponieważ jest on na dysku tylko do odczytu.

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot contact the SMB master browser.
pl: Nie można wyświetlić "%s", ponieważ Nautilus nie może skontaktować się z nadzrzędną przeglądarką SMB.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found.
pl: Nie można wyświetlić "%s", poniważ nie można znaleźć komputera "%s".

en: Couldn't display "%s".
pl: Nie można wyświetlić "%s".

en: Couldn't find "%s".
pl: Nie można odnaleźć "%s".

en: Couldn't install emblem
pl: Nie można zainstalować symbolu

en: Couldn't remove emblem with name '%s'.
pl: Nie można usunąć symbolu o nazwie "%s".

en: Couldn't rename emblem with name '%s'.
pl: Nie można zmienić nazwy symbolu "%s".

en: Count _number of items:
pl: Określanie _liczby elementów:

en: Countertop
pl: Blat

en: Create Document from template "%s"
pl: Utworzenie dokumentu z szablonu "%s"

en: Create Folder
pl: Utwórz folder

en: Create L_auncher
pl: Utwórz _aktywator

en: Create _Document
pl: Utwórz _dokument

en: Create _Folder
pl: Ut_wórz folder

en: Create a New Color:
pl: Utwórz nowy kolor:

en: Create a New Emblem:
pl: Tworzenie nowego symbolu

en: Create a new empty file inside this folder
pl: Tworzy nowy pusty plik w bieżącym folderze

en: Create a new empty folder inside this folder
pl: Tworzy nowy pusty folder w bieżącym

en: Create a new launcher
pl: Tworzy nowy aktywator

en: Create a symbolic link for each selected item
pl: Tworzy dowiązanie symboliczne do każdego z zaznaczonych elementów

en: Create the initial window with the given geometry.
pl: Tworzy początkowe okno z podaną geometrią

en: Creating Properties window.
pl: Tworzenie okna właściwości.

en: Creating links to files
pl: Tworzenie dowiązań do plików

en: Criteria for search bar searching
pl: Kryteria dla przeszukiwania paska wyszukiwania

en: Criteria when matching files searched for in the search bar. If set to "search_by_text", then Nautilus will Search for files by file name only. If set to "search_by_text_and_properties", then Nautilus will search for files by file name and file properties.
pl: Kryteria wyszukiwania plików poprzez pasek wyszukiwania. Jeżeli jest ustawione "search_by_text", wtedy nautilus będzie wyszukiwał tylko pliki z pasującą nazwą. Jeżeli jest ustawione na "search_by_text_and_properties", wtedy nautilus będzie wyszukiwał pliki z pasującą nazwą i właściwościami.

en: Crux-Eggplant
pl: Zagadka-Oberżyna

en: Crux-Teal
pl: Zagadka-Cyraneczka

en: Cu_t File
pl: _Wytnij plik

en: Cu_t Files
pl: _Wytnij pliki

en: Current Nautilus theme (deprecated)
pl: Bieżący motyw Nautilusa (przestarzały)

en: Custom Background Set
pl: Dowolny zestaw teł

en: Custom Side Pane Background Set
pl: Dowolny zestaw teł panelu bocznego

en: Cut Folder
pl: Wytnij folder

en: Cut Text
pl: Wytnij tekst

en: Cut _Text
pl: _Wytnij tekst

en: Cut the selected text to the clipboard
pl: Wycina zaznaczony tekst do schowka

en: D_uplicate
pl: Zd_uplikuj

en: Danger
pl: Niebezpieczny

en: Danube
pl: Dunaj

en: Dark Cork
pl: Ciemny korek

en: Dark GNOME
pl: Ciemny GNOME

en: Dark Info Color
pl: Ciemny kolor informacji

en: Date Accessed
pl: Czas dostępu

en: Date Modified
pl: Czas modyfikacji

en: Date Taken
pl: Data wykonania

en: Deep Teal
pl: Ciemna cyraneczka

en: Default Background Color
pl: Domyślny kolor tła

en: Default Background Filename
pl: Domyślna nazwa pliku tła

en: Default Side Pane Background Color
pl: Domyślny kolor tła panelu bocznego

en: Default Side Pane Background Filename
pl: Domyślna nazwa pliku tła panelu bocznego

en: Default _zoom level:
pl: Do_myślne powiększenie:

en: Default column order in the list view
pl: Domyślny porządek kolumn w widoku listy

en: Default column order in the list view.
pl: Domyślny porządek kolumn w widoku listy.

en: Default folder viewer
pl: Domyślna przeglądatka folderów

en: Default icon zoom level
pl: Domyślne powiększenie ikon

en: Default list of columns visible in the list view
pl: Domyślna lista kolumn widocznych w widoku listy

en: Default list of columns visible in the list view.
pl: Domyślna lista kolumn widocznych w widoku listy

en: Default list zoom level
pl: Domyślne powiększenie listy

en: Default sort order
pl: Domyślna kolejność uporządkowywania

en: Default zoom level used by the icon view.
pl: Domyślny poziom skalowania używany przez widok ikon.

en: Default zoom level used by the list view.
pl: Domyślny poziom skalowania używany przez widok listy.

en: Delete From Trash?
pl: Usunąć ze śmietnika?

en: Delete Immediately?
pl: Usunąć natychmiast?

en: Delete all items in the Trash
pl: Usuwa wszystkie elementy ze śmietnika

en: Delete all selected items permanently
pl: Usuń trwale wszystkie zaznaczone elementy

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
pl: Usuwa każdy z zaznaczonych elementów, bez przenoszenia ich do śmietnika

en: Delete?
pl: Usunąć?

en: Deleting
pl: Usuwanie

en: Deleting files
pl: Usuwanie plików

en: Description
pl: Opis

en: Desktop
pl: Biurko

en: Desktop Preferences
pl: Ustawienia środowiska

en: Desktop font
pl: Czcionka biurka

en: Desktop home icon name
pl: Nazwa ikony początkowej biurka

en: Desktop trash icon name
pl: Nazwa ikony śmietnika biurka

en: Details:
pl: Szczegóły:

en: Display Nautilus help
pl: Wyświetla pomoc Nautilusa

en: Display _files when they are clicked
pl: Wyś_wietlanie plików po kliknięciu

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
pl: Wyświetla okno, które pozwala na modyfikację Ulubionych w tym menu

en: Display credits for the creators of Nautilus
pl: Wyświetla listę twórców Nautilusa

en: Display icons in the opposite order
pl: Wyświetla ikony w odwrotnym porządku

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
pl: Wyświetla desenie, kolory i symbole, które mogą być wykorzystane do dopasowania wyglądu

en: Display the latest contents of the current location
pl: Wyświetla ostatnią zawartość bieżącego położenia

en: Display this location with "%s"
pl: Wyświetla bieżące położenie za pomocą "%s"

en: Distinguished
pl: Wyróżniony

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
pl: Nie obsługuje biurka (ignoruje ustawienia w oknie Preferencje)

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
pl: Czy chcesz usunąć ze swojej listy pozycje Ulubionych zawierające nie istniejące położenie?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
pl: Czy chcesz uruchomić "%s", czy wyświetlić jego zawartość?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
pl: Czy chcesz przejść na układ ręczny i pozostawić elementy w miejscu upuszczenia?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
pl: Czy chcesz przejść na układ ręczny i pozostawić elementy w miejscu upuszczenia? Spowoduje to odtworzenie zapisanego ręcznego układu.

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
pl: Czy chcesz przejść na układ ręczny i pozostawić element w miejscu upuszczenia?

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
pl: Czy chcesz przejść na układ ręczny i pozostawić element w miejscu upuszczenia? Spowoduje to odtworzenie zapisanego ręcznego układu.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
pl[0]: Czy chcesz wyświetlić %d położenie?
pl[1]: Czy chcesz wyświetlić %d położenia?
pl[2]: Czy chcesz wyświetlić %d położeń?

en: Documents
pl: Dokumenty

en: Don't include in the menu for "%s" items
pl: Nieobecny w menu dla elementów "%s"

en: Done
pl: Gotowe

en: Dots
pl: Kropki

en: Draft
pl: Szkic

en: Drag a color to an object to change it to that color
pl: Aby zmienić kolor obiektu, przeciągnij na niego nowy kolor

en: Drag a pattern tile to an object to change it
pl: Aby zmienić deseń obiektu, przeciągnij na niego nowy deseń

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
pl: Aby dodać symbol do obiektu, przeciągnij na niego nowy symbol

en: Drag and Drop Error
pl: Błąd przy obsłudze przeciągania i upuszczania.

en: Drag and drop is not supported.
pl: Przeciąganie i upuszczanie obiektów nie jest obsługiwane.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
pl: Przeciąganie i upuszczanie obiektów jest obsługiwane tylko w lokalnym systemie plików.

en: Draw a frame around unselected text
pl: Określa, czy wokół niezaznaczonego tekstu będzie rysowana ramka

en: Drop Target Only Supports Local Files
pl: Upuszczanie jest obsługiwane tylko dla plików lokalnych

en: Duplicate each selected item
pl: Duplikuje każdy z zaznaczonych elementów

en: E_ject
pl: Wy_suń

en: E_xecute
pl: _Wykonanie

en: E_xecute files when they are clicked
pl: Wy_konywanie plików po kliknięciu

en: Eclipse
pl: Zaćmienie

en: Edit
pl: Edycja

en: Edit Bookmarks
pl: Modyfikacja Ulubionych

en: Edit Launcher
pl: Zmodyfikuj aktywator

en: Edit Nautilus preferences
pl: Modyfikuje preferencje Nautilusa

en: Edit the launcher information
pl: Modyfikuje informacje opisujące aktywator

en: Eject Error
pl: Błąd przy wysuwaniu

en: Emblems
pl: Symbole

en: Emblems:
pl: Symbole:

en: Empty Trash
pl: Opróżnij śmietnik

en: Empty _Trash
pl: Opróżnij ś_mietnik

en: Emptying the Trash
pl: Opróżnianie śmietnika

en: Enable 'special' flags in file preferences dialog
pl: Włączony znacznik "specjalny" w oknie dialogowym preferencji pliku

en: Enables the classic Nautilus behavior, where all windows are browsers
pl: Włącza klasyczne zachowanie nautilusa, gdzie wszystkie okna są przeglądarkami

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
pl: Przy każdym symbolu wprowadź opisową nazwę. Będzie ona używana w różnych miejscach do identyfikacji symbolu.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
pl: Przy symbolu wprowadź opisową nazwę. Będzie ona używana w różnych miejscach do identyfikacji symbolu.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
pl: Wprowadź nową nazwę wyświetlanego symbolu:

en: Envy
pl: Zazdrość

en: Erase
pl: Wyczyść

en: Error "%s" creating new document.
pl: Podczas tworzenia nowego dokumentu wystąpił błąd "%s".

en: Error "%s" creating new folder.
pl: Podczas tworzenia nowego folderu wystąpił błąd "%s".

en: Error "%s" while copying "%s".
pl: Błąd "%s" podczas kopiowania "%s".

en: Error "%s" while copying.
pl: Błąd "%s" podczas kopiowania.

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
pl: Błąd "%s" podczas tworzenia dowiązania do "%s".

en: Error "%s" while deleting "%s".
pl: Błąd "%s" podczas usuwania "%s".

en: Error "%s" while deleting.
pl: Błąd "%s" podczas usuwania.

en: Error "%s" while linking.
pl: Błąd "%s" podczas dowiązywania.

en: Error "%s" while moving "%s".
pl: Błąd "%s" podczas przenoszenia "%s".

en: Error "%s" while moving.
pl: Błąd "%s" podczas przenoszenia.

en: Error Creating New Document
pl: Podczas tworzenia nowego dokumentu wystąpił błąd

en: Error Creating New Folder
pl: Podczas tworzenia nowego folderu wystąpił błąd.

en: Error Displaying Folder
pl: Błąd przy wyświetlaniu folderu

en: Error Launching Application
pl: Błąd przy uruchamianiu aplikacji

en: Error Setting Group
pl: Błąd przy zmianie grupy

en: Error Setting Owner
pl: Błąd przy zmianie właściciela

en: Error Setting Permissions
pl: Błąd przy zmianie uprawnień

en: Error While Copying
pl: Błąd podczas kopiowania

en: Error While Deleting
pl: Błąd podczas usuwania

en: Error While Linking
pl: Błąd podczas dowiązywania

en: Error While Moving
pl: Błąd podczas przenoszenia

en: Error creating new document.
pl: Podczas tworzenia nowego dokumentu wystąpił błąd.

en: Error creating new folder.
pl: Podczas tworzenia nowego folderu wystąpił błąd.

en: Error while copying to "%s".
pl: Błąd podczas kopiowania do "%s".

en: Error while copying.
pl: Błąd podczas kopiowania.

en: Error while creating link in "%s".
pl: Błąd podczas tworzenia dowiązania w "%s".

en: Error while creating links in "%s".
pl: Błąd podczas tworzenia dowiązań w "%s".

en: Error while deleting.
pl: Błąd podczas usuwania.

en: Error while moving items to "%s".
pl: Błąd podczas przenoszenia elementów do "%s".

en: Error while moving to "%s".
pl: Błąd podczas przenoszenia do "%s".

en: Error while moving.
pl: Błąd podczas przenoszenia.

en: Error while moving.
pl: Błąd podczas przenoszenia.

en: Example:
pl: Przykład:

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
pl: Istnienie tego pliku oznacza, że zostało wyświetlone okno druida konfiguracji Nautilusa.
    
    Aby okno pojawiło się ponownie, możesz ręcznie usunąć ten plik.

en: Exposure Program
pl: Program naświetlania

en: Exposure Time
pl: Czas naświetlania

en: Factory for Nautilus component adapter factories
pl: Generator generatorów komponentów opakowujących Nautilusa

en: Factory for Nautilus component adapter factories
pl: Generator generatorów komponentów opakowujących Nautilusa

en: Factory for Nautilus shell and file manager
pl: Generator menedżera plików i powłoki graficznej Nautilusa

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
pl: Generator obiektów opakowujących zwykłe komponenty Control lub Embeddable, tak, aby wyglądały jak widok Nautilusa

en: Factory for text view
pl: Generator widoku tekstowego

en: Failed to load image information
pl: Nie można odczytać informacji o obrazie

en: Favorite
pl: Ulubiony

en: Favorite applications
pl: Ulubione aplikacje

en: Favorites
pl: Ulubione

en: Fibers
pl: Włókna

en: File Browser: %s
pl: Przeglądarka pliku: %s

en: File Management
pl: Zarządzanie plikami

en: File Management Preferences
pl: Ustawienia zarządzania plikami

en: File Manager
pl: Menedżer plików

en: File Types and Programs
pl: Typy plików i programy

en: File _owner:
pl: Właści_ciel pliku:

en: File group:
pl: Właściciel grupowy:

en: File owner:
pl: Właściciel pliku:

en: Filename for the default folder background. Only used if background_set is true.
pl: Nazwa pliku dla domyślnego tła katalogu. Opcja używana tylko gdy zmienna background_set jest prawdziwa.

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
pl: Nazwa pliku dla domyślnego tła panelu bocznego. Opcja używana tylko gdy zmienna side_pane_background_set jest prawdziwa.

en: Files and folders can only be moved into the trash.
pl: Pliki i foldery mogą być przenoszone tylko do śmietnika.

en: Files copied:
pl: Skopiowanych plików:

en: Files deleted:
pl: Usuniętych plików:

en: Files linked:
pl: Dowiązanych plików:

en: Files moved:
pl: Przeniesionych plików:

en: Files thrown out:
pl: Wyrzuconych plików:

en: Filesystem
pl: System plików

en: Find
pl: Znajdź

en: Finishing Creating Links...
pl: Wykańczanie tworzenia dowiązań...

en: Finishing Move...
pl: Wykańczanie przeniesienia...

en: Fire Engine
pl: Płonący silnik

en: Flash Fired
pl: Lampa błyskowa

en: Fleur De Lis
pl: Irys

en: Floral
pl: Kwiatki

en: Focal Length
pl: Ogniskowa

en: Folders over this size will be truncated to around this size. The purpose of this is to avoid unintentionally blowing the heap and killing Nautilus on massive folders. A negative value denotes no limit. The limit is approximate due to the reading of folders chunk-wise.
pl: Foldery przekraczające podany rozmiar zostaną przycięte. Dzięki temu zapobiega się zaśmiecaniu stosu i ubijaniu nautilusa na wielkich katalogach. Wartość ujemna oznacza brak limitu. Limit jest przybliżony, ze względu na odczytywane ważne części katalogów.

en: Fonts
pl: Czcionki

en: Format the selected volume
pl: Formatuje wybrany wolumin

en: Forward
pl: Naprzód

en: Fossil
pl: Skamielina

en: Frame Text
pl: Tekst w ramce

en: Free space:
pl: Wolna przestrzeń:

en: From:
pl: Z:

en: GEOMETRY
pl: GEOMETRIA

en: Go To:
pl: Przejdź do:

en: Go back a few pages
pl: Pozwala przejść o kilka stron wstecz

en: Go forward a number of pages
pl: Pozwala przejść o kilka stron naprzód

en: Go to Computer
pl: Przechodzi do folderu Komputer

en: Go to Empty CD folder
pl: Przechodzi do pustego folderu CD

en: Go to templates folder
pl: Przechodzi do folderu szablonów

en: Go to the CD Creator
pl: Przechodzi do druida CD

en: Go to the home location
pl: Przechodzi do położenia domowego

en: Go to the location specified by this bookmark
pl: Przechodzi do położenia opisywanego przez tę pozycję Ulubionych

en: Go to the next visited location
pl: Przechodzi do położenia odwiedzonego w następnej kolejności

en: Go to the previous visited location
pl: Przechodzi do odwiedzonego ostatnio położenia

en: Go to the trash folder
pl: Przechodzi do śmietnika

en: Go up one level
pl: Przechodzi o poziom w górę

en: Granite
pl: Granit

en: Grapefruit
pl: Grejpfrut

en: Green Weave
pl: Zielone płótno

en: Group
pl: Grupa

en: Group:
pl: Grupa:

en: Hardware
pl: Sprzęt

en: Hide default bookmarks in the bookmark menu
pl: Ukrywanie domyślnych zakładek w menu zakładek

en: Highlight Alpha
pl: Wartość alfa wyróżnienia

en: History
pl: Historia

en: History side pane
pl: Panel paska bocznego z historią

en: History side pane for Nautilus
pl: Panel paska bocznego Nautilusa zawierający historię

en: Home
pl: Dom

en: Home Folder
pl: Folder domowy

en: Home icon visible on desktop
pl: Ikona początkowa widoczna na biurku

en: ISO Speed Rating
pl: Wskaźnik szybkości ISO

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
pl: _Dołączenie polecenia Usuń, które pomija śmietnik

en: Ice
pl: Lód

en: Icon
pl: Ikona

en: Icon Captions
pl: Podpisy ikon

en: Icon View
pl: Wyświetlanie ikon

en: Icons
pl: Ikony

en: Icons Viewer
pl: Przeglądarka ikon

en: If set to true, Nautilus will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
pl: Określa, czy Nautilus ma wyświetlać same katalogi w drzewie paska bocznego, czy też katalogi i pliki.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
pl: Określa, czy nowootwarte okna będą miały widoczny pasek położenia.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
pl: Określa, czy nowootwarte okna będą miały widoczny pasek boczny.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
pl: Określa, czy nowootwarte okna będą miały widoczny pasek stanu.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
pl: Określa, czy nowootwarte okna będą miały widoczny pasek narzędziowy.

en: If set to true, then Nautilus lets you edit some of the more esoteric options of a file in the file preferences dialog.
pl: Określa, czy Nautilus pozwoli na edycję bardziej ezoterycznych opcji pliku w oknie preferencji.

en: If set to true, then Nautilus shows folders prior to showing files in the icon and list views.
pl: Określa, czy Nautilus ma wyświetlać katalogi przed plikami w widokach ikon i listy.

en: If set to true, then Nautilus will ask for confirmation when you attempt to put files in the trash.
pl: Określa, czy nautilus będzie żądał potwierdzenia przy próbie umieszczenia plików w koszu.

en: If set to true, then Nautilus will bring up a new Nautilus window by default whenever an item is opened.
pl: Określa, czy Nautilus będzie domyślnie otwierał nowe okno przy otwieraniu elementu.

en: If set to true, then Nautilus will draw the icons on the desktop.
pl: Określa, czy Nautilus będzie umieszczał ikony na pulpicie.

en: If set to true, then Nautilus will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
pl: Określa, czy nautilus będzie miał możliwość natychmiastowego usunięcia pliku, zamiast przeniesienia do kosza. Funkcja ta może być niebezpieczna, należy jej używać z rozwagą.

en: If set to true, then Nautilus will just show the user's bookmarks in the bookmark menu.
pl: Określa, czy Nautilus będzie wyświetlał zakładki użytkownika w menu ulubione.

en: If set to true, then Nautilus will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
pl: Określa, czy Nautilus użyje katalogu domowego użytkownika jako pulpitu. Jeżeli nie, wówczas jako pulpit użyty zostanie katalog ~/Desktop.

en: If set to true, then all Nautilus windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
pl: Jeżeli ustawione, wszystkie okna nautilusa będą oknami przeglądarki. Jest to sposób zachowania nautilasa jaki był przed wersją 2.6, część osób woli ten właśnie styl.

en: If set to true, then backup files such as those created by Emacs are displayed. Currently, only files ending in a tilde (~) are considered backup files.
pl: Określa, czy są wyświetlane pliki zapasowe takie jak tworzone przez Emacsa. Obecnie, tylko pliki mające na końcu nazwy tyldę (~) są uważane za kopie zapasowe.

en: If set to true, then hidden files are shown in the file manager. Hidden files are either dotfiles or are listed in the folder's .hidden file.
pl: Określa czy menedżer plików wyświetla pliki ukryte. Plikami ukrytymi są zarówno pliki z kropką na początku nazwy jak i wymienione w pliku .hidden.

en: If this is set to true, Nautilus adds itself to the session when it starts up. This means it will be started the next time you log in.
pl: Określa, czy Nautilus ma dodać się podczas uruchamiania do sesji. Jeżeli tak, wówczas Nautilus będzie uruchamiany przy następnym zalogowaniu.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
pl: Określa czy ikona odnosząca się do położenia komputera będzie widoczna na biurku.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
pl: Określa, czy na pulpicie będzie umieszczana ikona z odnośnikiem do katalogu domowego.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
pl: Określa, czy na pulpicie będzie umieszczona ikona kosza.

en: If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
pl: Jeśli będzie się to zdarzać częściej, wyłącz ten panel.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a".
pl: Określa, czy pliki w nowych oknach będą uporządkowane w odwróconej kolejności. Na przykład, jeżeli są sortowane po nazwie, wówczas zamiast w kolejności od "a" do "z", zostaną uporządkowane od "z" do "a".

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
pl: Określa, czy pliki w nowych oknach mają być sortowane w odwróconej kolejności. Na przykład, jeżeli są sortowane po nazwie, wtedy zamiast w kolejności od "a" do "z", będą ułożone od "z" do "a"; jeżeli są sortowane według rozmiaru, wtedy zamiast rosnąco, będą sortowane malejąco.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
pl: Określa, czy domyślnie ikony mają być ciaśniej rozmieszczone w nowych oknach.

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
pl: Określa, czy etykiety mają być wyświetlane obok ikon, zamiast pod nimi.

en: If true, new windows will use manual layout by default.
pl: Określa, czy nowe okna będą używały domyślnie ręcznego rozmieszczenia.

en: If you clear the list of locations, they will be permanently deleted.
pl: Jeżeli wyczyścisz listę położeń, zostaną one bezpowrotnie usunięte.

en: If you delete an item, it is permanently lost.
pl: Jeżeli usuniesz element, zostanie on bezpowrotnie utracony.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
pl: Jeżeli usuniesz element, zostanie on bezpowrotnie utracony.

en: If you do, you will be doomed to repeat it.
pl: Jeśli to zrobisz, skażesz się na jej powtórzenie.

en: If you empty the trash, items will be permanently deleted.
pl: Po opróżnieniu śmietnika, element zostaną usunięte na trwałe.

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
pl: Po zastąpieniu istniejącego pliku, jego zawartość zostanie napisana.

en: If you want to eject the volume, please use Eject in the right-click menu of the volume.
pl: Jeśli chcesz wysunąć nośnik, użyj pozycji Wysuń menu podręcznego wyświetlanego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy.

en: Image
pl: Obraz

en: Image Properties content view component
pl: Komponent widoku zawartości z właściwościami obrazu

en: Images Only
pl: Tylko obrazy

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
pl: Obrazy powyżej tego rozmiaru (w bajtach) nie będą miały miniaturek. Ustawienie to zapobiega tworzeniu miniaturek dla bardzo dużych plików, co może zabierać dużo czasu i pamięci.

en: Important
pl: Ważny

en: Include in the menu for "%s" items
pl: Dołączany do menu dla elementów "%s"

en: Include in the menu for "%s" only
pl: Dołączany do menu tylko dla "%s"

en: Indigo
pl: Indygo

en: Information
pl: Informacja

en: International
pl: Międzynarodowe

en: Invalid Action Associated
pl: Powiązana niepoprawna czynność

en: Invalid Application Associated
pl: Powiązana niepoprawna aplikacja

en: Invalid Viewer Associated
pl: Powiązana niepoprawna przeglądarka

en: Is in the menu for "%s" items.
pl: Jest w menu dla elementów "%s".

en: Is in the menu for "%s".
pl: Jest w menu dla "%s".

en: Is in the menu for all "%s" items.
pl: Jest w menu dla elementów "%s".

en: Is not in the menu for "%s" items.
pl: Nie jest w menu dla elementów "%s".

en: Is the default for "%s" items.
pl: Jest wartością domyślną dla elementów "%s".

en: Is the default for "%s".
pl: Jest domyślny dla "%s".

en: Is the default for all "%s" items.
pl: Jest domyślny dla wszystkich elementów "%s".

en: Keep icons lined up on a grid
pl: Utrzymuje ikony wyrównane do siatki

en: Keep icons sorted by emblems in rows
pl: Wyświetla ikony uporządkowane w wierszach według symboli

en: Keep icons sorted by modification date in rows
pl: Wyświetla ikony uporządkowane w wierszach według dat modyfikacji

en: Keep icons sorted by name in rows
pl: Wyświetla ikony uporządkowane w wierszach według nazw

en: Keep icons sorted by size in rows
pl: Wyświetla ikony uporządkowane w wierszach według rozmiarów

en: Keep icons sorted by type in rows
pl: Wyświetla ikony uporządkowane w wierszach według typów

en: Label
pl: Etykieta

en: Label to display in the column
pl: Etykieta wyświetlana w kolumnie

en: Label to display to the user
pl: Etykieta wyświetlana użytkownikowi

en: Label widget to display in the notebook tab
pl: Widget etykiety wyświetlany w zakładkach notatnika

en: Last changed:
pl: Ostatnia zmiana:

en: Leaf
pl: Liść

en: Leave icons wherever they are dropped
pl: Pozostawia ikony w miejscu ich opuszczenia

en: Lemon
pl: Cytryna

en: Light Info Color
pl: Jasny kolor informacji

en: Link To Old Desktop
pl: Odnośnik do starego biurka

en: Link _name:
pl: _Nazwa dowiązania:

en: Link target:
pl: Cel dowiązania:

en: Linking
pl: Dowiązywanie

en: Linux Documentation Project
pl: Projekt Dokumentowania Linuksa (LDP)

en: Linux Resources
pl: Zasoby linuksowe

en: List
pl: Lista

en: List Columns
pl: Lista kolumn

en: List View
pl: Wyświetlanie listy

en: List Viewer
pl: Przeglądarka listy

en: List of possible captions on icons
pl: Lista możliwych podpisów na ikonach

en: Loading...
pl: Wczytywanie...

en: Local Files Only
pl: Tylko pliki lokalne

en: Local Images Only
pl: Tylko obrazy lokalne

en: Location _Bar
pl: Pasek p_ołożenia

en: Location:
pl: Położenie:

en: MIME Type
pl: Typ MIME

en: MIME type
pl: typ MIME

en: MIME type:
pl: Typ MIME:

en: Ma_ke Link
pl: Utwórz _dowiązanie

en: Ma_ke Links
pl: Utwórz _dowiązania

en: Mail
pl: List

en: Make the selected icon stretchable
pl: Daje możliwość zmiany rozmiaru zaznaczonej ikony

en: Manila Paper
pl: Papier pakunkowy

en: Manually
pl: Ręcznie

en: Maximum handled files in a folder
pl: Maksymalna liczba obsługiwanych plików w katalogu

en: Maximum image size for thumbnailing
pl: Maksymalny rozmiar obrazka do utworzenia miniaturki

en: Medi_a Properties
pl: Właściwości _nośnika

en: Metering Mode
pl: Tryb pomiaru

en: Migrated Old Desktop
pl: Przeniesione stare biurko

en: Mo_ve to Trash
pl: Wyrzuć do śmie_tnika

en: Modified:
pl: Modyfikacja:

en: Modify "%s"
pl: Zmiana ustawienia "%s"

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
pl: Pon, 00 Paź 0000 o 00:00 PM

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
pl: Mon, 00 Paź 0000 o 00:00:00 PM

en: More Than One Image
pl: Więcej niż jeden obraz

en: Moss Ridge
pl: Pasiasty mech

en: Mount Error
pl: Błąd przy montowaniu

en: Mount the selected volume
pl: Montuje wybrany wolumin

en: Move _Down
pl: W _dół

en: Move _Up
pl: W gó_rę

en: Move each selected item to the Trash
pl: Przenosi każdy z zaznaczonych elementów do śmietnika

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
pl: Przenosi lub kopiuje pliki poprzednio zaznaczone za pomocą polecenia Skopiuj pliki lub Wytnij pliki

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command into the selected folder
pl: Przenosi lub kopiuje pliki poprzednio zaznaczone za pomocą polecenia Skopiuj pliki lub Wytnij pliki do wybranego folderu

en: Move to Trash
pl: Wyrzuć do śmietnika

en: Moving
pl: Przenoszenie

en: Moving files
pl: Przenoszenie plików

en: Moving files to the Trash
pl: Przenoszenie plików do śmietnika

en: Mud
pl: Błoto

en: Name
pl: Nazwa

en: Name of the Nautilus theme to use. This has been deprecated as of Nautilus 2.2. Please use the icon theme instead.
pl: Nazwa używanego motywu Nautilusa. Ta opcja jest przestarzała od wersji 2.2 programu. Zamiast tej opcji należy korzystać z motywu ikon.

en: Name of the column
pl: Nazwa kolumny

en: Name of the icon to display in the menu item
pl: Nazwa ikony wyświetlanej w elemencie menu

en: Name of the item
pl: Nazwa elementu

en: Name of the page
pl: Nazwa strony

en: Nautilus Emblem side pane
pl: Panel paska bocznego z symbolami

en: Nautilus Emblem view
pl: Widok Nautilusa z symbolami

en: Nautilus Image Properties view
pl: Widok Nautilusa z właściwościami obrazu

en: Nautilus Tree View
pl: Widok drzewa Nautilusa

en: Nautilus Tree side pane
pl: Panel paska bocznego z drzewem

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the factory.Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
pl: Uruchomienie Nautilusa nie jest w tej chwili możliwe z powodu nieoczekiwanego błędu zgłoszonego przez Bonobo przy próbie odnalezienia generatora obiektów. W naprawieniu problemu może pomóc usunięcie procesu bonobo-activation-server i ponowne uruchomienie Nautilusa.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the shell object. Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
pl: Uruchomienie Nautilusa nie jest w tej chwili możliwe z powodu nieoczekiwanego błędu zgłoszonego przez Bonobo przy próbie odnalezienia obiektu powłoki. W naprawieniu problemu może pomóc usunięcie procesu bonobo-activation-server i ponowne uruchomienie Nautilusa.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to register the file manager view server.
pl: Uruchomienie Nautilusa nie jest w tej chwili możliwe z powodu nieoczekiwanego błędu zgłoszonego przez Bonobo przy próbie zarejestrowania serwera widoku menedżera plików.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
pl: Z powodu nieoczekiwanego błędu nie można teraz używać Nautilusa.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
pl: Uruchomienie Nautilusa nie jest w tej chwili możliwe. W usunięciu problemu może pomóc uruchomienie z wiersza poleceń "bonobo-slay". Jeśli problem nadal będzie się pojawiał, spróbuj ponownie uruchomić komputer lub przeinstalować Nautilusa.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    Bonobo couldn't locate the Nautilus_shell.server file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the bonobo-activation library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.server file.
    
    Running "bonobo-slay" will kill all Bonobo Activation and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing bonobo-activation-server and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of bonobo-activation was installed.
pl: Uruchomienie Nautilusa nie jest w tej chwili możliwe. W usunięciu problemu może pomóc uruchomienie z wiersza poleceń "bonobo-slay". Jeśli problem nadal będzie się pojawiał, spróbuj ponownie uruchomić komputer lub przeinstalować Nautilusa.
    
    Bonobo nie może odnaleźć pliku Nautilus_shell.server. Jedną z możliwych przyczyn jest niepoprawna instalacja i brak tego pliku, inną zaś - brak katalogu mieszczącego bibliotekę bonobo-activation w zmiennej środowiskowej LD_LIBRARY_PATH.
    
    Uruchomienie "bonobo-slay" spowoduje usunięcie procesów bonobo-activation i GConfa, które mogą być wykorzystywane przez inne aplikacje. Z nieznanych jeszcze przyczyn postępowanie to czasem pomaga w usunięciu problemu.
    
    Problem ten może być również objawem zainstalowania w systemie niewłaściwej wersji bonobo-activation.

en: Nautilus cannot determine what type of file it is.
pl: Nautilus nie może określić rodzaju pliku.

en: Nautilus cannot display "%s".
pl: Nie można wyświetlić "%s".

en: Nautilus cannot handle %s: locations.
pl: Nutilus nie obsługuje położeń %s:.

en: Nautilus component adapter factory
pl: Generator komponentów opakowujących Nautilusa

en: Nautilus could not create the following required folders: %s.
pl: Nautilus nie może utworzyć następujących wymaganych folderów: %s.

en: Nautilus could not create the required folder "%s".
pl: Nautilus nie może utworzyć wymaganego folderu "%s".

en: Nautilus factory
pl: Generator Nautilusa

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
pl: Komponent menedżera plików Nautilusa wyświetlający przewijalną listę

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
pl: Komponent menedżera plików Nautilusa wyświetlający przewijalną listę wyników wyszukiwania

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
pl: Komponent menedżera plików Nautilusa wyświetlający dwuwymiarową przestrzeń ikon

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
pl: Komponent menedżera plików Nautilusa wyświetlający ikony na biurku

en: Nautilus file manager desktop icon view
pl: Widok ikon na biurku menedżera plików Nautilusa

en: Nautilus file manager icon view
pl: Widok ikon menedżera plików Nautilusa

en: Nautilus file manager list view
pl: Widok listy menedżera plików Nautilusa

en: Nautilus file manager search results list view
pl: Widok listy wyników wyszukiwania menedżera plików Nautilusa

en: Nautilus handles drawing the desktop
pl: Nautilus obsługuje rysowanie na biurku

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying the file.
pl: Nautilus nie ma zainstalowanej przeglądarki potrafiącej wyświetlić plik.

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
pl: Nautilus jest graficzną powłoką, będącą częścią środowiska GNOME. Ułatwia on zarządzanie plikami oraz innymi elementami systemu.

en: Nautilus metafile factory
pl: Generator metaplików Nautilusa

en: Nautilus shell
pl: Powłoka Nautilusa

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
pl: Operacje powłoki Nautilusa, które mogą być wykonywane przy uruchomieniu z wiersza poleceń

en: Nautilus uses the users home folder as the desktop
pl: Nautilus używa katalog domowy użytkownika jako biurka

en: Network
pl: Sieć

en: Network Neighbourhood
pl: Otoczenie sieciowe

en: Network Servers
pl: Serwery sieciowe

en: Never
pl: Nigdy

en: New
pl: Nowy

en: No Action Associated
pl: Brak powiązanych czynności

en: No Application Associated
pl: Brak powiązanych aplikacji

en: No Viewers Available
pl: Brak przeglądarek

en: No bookmarks defined
pl: Nie zdefiniowano żadnych Ulubionych

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
pl: Nie odnaleziono opisu typu MIME "%s" (plik "%s"), napisz na listę gnome-vfs (w języku angielskim).

en: No other actions are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
pl: Żadna inna akcja nie jest dostępna do wyświetlenia tego pliku. Być może, otwarcie go będzie możliwe jeżeli plik zostanie skopiowany na lokalny komputer.

en: No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
pl: Żadna inna aplikacja nie jest dostępna do wyświetlenia tego pliku. Być może, otwarcie go będzie możliwe jeżeli plik zostanie skopiowany na lokalny komputer.

en: No templates Installed
pl: Nie zainstalowano szablonów

en: No viewers are available for "%s".
pl: Brak przeglądarek dla "%s".

en: None
pl: brak

en: None of the files could be added as emblems.
pl: Żadnego z plików nie można dodać jako symbolu.

en: Normal Si_ze
pl: Zwykły _rozmiar

en: Not an Image
pl: To nie grafika

en: Notes
pl: Notatki

en: Notes side pane
pl: Panel paska bocznego z notatkami

en: Notes side pane for Nautilus
pl: Panel paska bocznego Nautilusa zawierający notatki

en: Number view:
pl: Zapis liczbowy:

en: Numbers
pl: Liczby

en: Ocean Strips
pl: Pasiasty ocean

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
pl: 00 Paź 0000 o 00:00 PM

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
pl: 00 Paź 0000, 00:00 PM

en: Octal Permissions
pl: Uprawnienia ósemkowe

en: Oh No
pl: O nie

en: One of the side panels encountered an error and can't continue.
pl: Jeden z bocznych paneli został zakończony z powodu błędu.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
pl: Tworzenie okien tylko dla podanych jawnie URI.

en: Only show folders in the tree sidebar
pl: Wyświetlanie katalogów tylko w pasku bocznym z drzewem katalogów

en: Onyx
pl: Onyks

en: Opacity of the highlight for selected icons
pl: Nieprzepuszczalność wyróżnienia zaznaczonych ikon

en: Opacity of the selection box
pl: Nieprzepuszczalność prostokąta zaznaczenia

en: Open
pl: Otwórz

en: Open %d Window? | Open %d Windows?
pl[0]: Otworzyć %d okno?
pl[1]: Otworzyć %d okina?
pl[2]: Otworzyć %d okien?

en: Open Failed, would you like to choose another action?
pl: Otwarcie nie powiodło się, czy chcesz wybrać inną akcję?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
pl: Otwarcie nie powiodło się, czy chcesz wybrać inną aplikację?

en: Open Location
pl: Otwarcie położenia

en: Open T_erminal
pl: Otwórz te_rminal

en: Open Wit_h
pl: Otwórz _za pomocą

en: Open _Location...
pl: Otwórz położen_ie...

en: Open _Parent
pl: Otwórz _nadrzędny

en: Open a new GNOME terminal window
pl: Otwiera nowe okno terminala GNOME

en: Open each selected item in a navigation window
pl: Otwiera każdy z zaznaczonych elementów w oknie nawigacji

en: Open in Navigation Window
pl: Otwórz w oknie nawigacji

en: Open in New Window | Open in %d New Windows
pl[0]: Otwórz w nowym oknie
pl[1]: Otwórz w %d nowych oknach
pl[2]: Otwórz w %d nowych oknach

en: Open the parent folder
pl: Otwiera folder nadrzędny

en: Open the selected item in this window
pl: Otwiera zaznaczony element w bieżącym oknie

en: Open with %s
pl: Otwórz za pomocą %s

en: Open with Other Application
pl: Otwarcie za pomocą innej aplikacji

en: Open with Other Viewer
pl: Otwarcie za pomocą innej przeglądarki

en: Open with...
pl: Otwórz za pomocą...

en: Opening "%s".
pl: Otwieranie "%s".

en: Opening %s
pl: Otwieranie %s

en: Orange
pl: Pomarańczowy

en: Other _Application...
pl: Inna _aplikacja...

en: Others:
pl: Inni:

en: Owner
pl: Właściciel

en: Owner:
pl: Właściciel:

en: Package
pl: Paczka

en: Page
pl: Strona

en: Pale Blue
pl: Blady błękit

en: Paste Files into Folder
pl: Wklej pliki do folderu

en: Paste the text stored on the clipboard
pl: Wkleja tekst zapisany w schowku

en: Patterns:
pl: Desenie:

en: Perform a quick set of self-check tests.
pl: Przeprowadza krótkie automatyczne testy sprawdzające.

en: Permissions
pl: Uprawnienia

en: Personal
pl: Osobisty

en: Pictures
pl: Obrazy

en: Please check the spelling and try again.
pl: Sprawdź zapis i spróbuj ponownie.

en: Please choose a different emblem name.
pl: Wybierz inną nazwę symbolu.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
pl: Przeciągnij dokładnie jeden obraz, aby ustawić wygląd ikony.

en: Please enter a name and try again.
pl: Podaj nazwę i spróbuj ponownie.

en: Please select another viewer and try again.
pl: Wybierz inną przeglądarkę i spróbuj ponownie.

en: Please try again.
pl: Spróbuj później.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
pl: Możliwymi wartościami są "single" aby uruchamiać pliki za pomocą pojedynczego kliknięcia lub "double" aby uruchamiać pliki za pomocą podwójnego kliknięcia.

en: Prefere_nces
pl: P_referencje

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
pl: Przygotowuje zaznaczone pliki do skopiowania za pomocą polecenia Wklej pliki

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
pl: Przygotowuje zaznaczone pliki do przeniesienia za pomocą polecenia Wklej pliki

en: Preparing To Copy...
pl: Przygotowywanie do kopiowania...

en: Preparing To Move...
pl: Przygotowanie do przeniesienia...

en: Preparing to Create Links...
pl: Przygotowanie do tworzenia dowiązań...

en: Preparing to Delete files...
pl: Przygotowywanie do usunięcia plików...

en: Preparing to Empty the Trash...
pl: Przygotowywanie do opróżnienia śmietnika...

en: Preparing to Move to Trash...
pl: Przygotowywanie do przeniesienia do śmietnika...

en: Preview
pl: Podgląd

en: Preview _sound files:
pl: Odsłuchiwanie plików _dźwiękowych:

en: Print
pl: Wydrukuj

en: Priority
pl: Priorytet

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
pl: Tworzy obiekty metaplików, dające dostęp do danych charakterystycznych dla Nautilusa

en: Profile Dump
pl: Zrzut profilu

en: Properties
pl: Właściwości

en: Prot_ect
pl: Za_bezpiecz

en: Protect the selected volume
pl: Zabezpiecza wybrany wolumin

en: Purple Marble
pl: Purpurowy marmur

en: Put labels beside icons
pl: Ustawianie etykiet pod ikonami

en: Quit Nautilus.
pl: Kończy pracę Nautilusa.

en: Re_versed Order
pl: Odw_rócona kolejność

en: Redo Edit
pl: Ponów zmiany

en: Redo the edit
pl: Ponawia zmiany

en: Reload
pl: Odśwież

en: Remove
pl: Usuń

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
pl: Usuwa zaznaczony tekst bez umieszczania go w schowku

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: Rename Emblem
pl: Zmiana nazwy symbolu

en: Rename selected item
pl: Zmienia nazwę zaznaczonego elementu

en: Renaming "%s" to "%s".
pl: Zmienianie nazwy "%s" na "%s".

en: Renaming Error
pl: Błąd przy zmianie nazwy

en: Replace _All
pl: Zastąp _wszystkie

en: Report Profiling
pl: Podsumowanie profilowania

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
pl: Przemieszcza ikony, aby lepiej dopasować ich ikon do okna i uniknąć nakładania

en: Reset Profiling
pl: Profilowanie od początku

en: Reset View to _Defaults
pl: Przywróć _domyślne ustawienia widoku

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
pl: Obraz czyszczący jest specjalnym rodzajem obrazu i nie może być usunięty.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
pl: Przywraca porządek sortowania i powiększenie zgodne z preferencjami bieżącego widoku

en: Restart Nautilus.
pl: Ponownie uruchamia Nautilusa.

en: Restore Icon's Original Si_ze
pl: Przywróć p_ierwotny rozmiar ikony

en: Restore Icons' Original Si_zes
pl: Przywróć p_ierwotny rozmiar ikon

en: Restore each selected icon to its original size
pl: Przywraca pierwotny rozmiar każdej z ikon

en: Reverse sort order in new windows
pl: Odwrócona kolejność uporządkowania w nowych oknach

en: Ridged Paper
pl: Pasiasty papier

en: Rough Paper
pl: Chropowaty papier

en: Ruby
pl: Rubin

en: Run "%s" on any selected items
pl: Uruchamia skrypt "%s" na zaznaczonych elementach

en: Run in _Terminal
pl: Uruchom w _terminalu

en: Run or Display?
pl: Uruchomić czy wyświetlić?

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
pl: Uruchamia lub pozwala na zarządzanie skryptami w ~/Nautilus/scripts

en: Save
pl: Zapisz

en: Sea Foam
pl: Piana morska

en: Search List
pl: Lista wyników wyszukiwania

en: Search for files by file name and file properties
pl: Wyszukiwanie plików według nazwy i właściwości

en: Search for files by file name only
pl: Wyszukiwanie plików tylko według nazwy

en: Search this computer for files
pl: Przeszukuje komputer w poszukiwaniu plików

en: Searching Unavailable
pl: Wyszukiwanie jest niedostępne

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running.
pl: Wyszukiwanie jest w tej chwili niedostępne, ponieważ nie został utworzony indeks, lub nie uruchomiono usługi wyszukiwawczej.

en: Select Pattern
pl: Wybierz wyrażenie

en: Select _All
pl: Zaznacz _wszystko

en: Select _All Files
pl: Z_aznacz wszystkie pliki

en: Select _Pattern
pl: Wybierz wyraż_enie

en: Select a Category:
pl: Wybierz kategorię:

en: Select a color to add
pl: Wybór dodawanego koloru

en: Select all items in this window
pl: Zaznacza wszystkie elementy w bieżącym oknie

en: Select all the text in a text field
pl: Zaznacza cały tekst w polu tekstowym

en: Select an icon
pl: Wybór ikony

en: Select an image file for the new emblem:
pl: Wybierz plik z obrazem nowego symbolu:

en: Select an image file to add as a pattern
pl: Wybór pliku z obrazem nowego desenia

en: Select items in this window matching a given pattern
pl: Zaznacza elementy w bieżącym oknie

en: Select the columns visible in this folder
pl: Zaznacza kolumny widoczne w tym folderze

en: Selection Box Alpha
pl: Wartość alfa prostokąta zaznaczenia

en: Selection Box Color
pl: Kolor prostokąta zaznaczenia

en: Sensitive
pl: Czułe

en: Server Settings
pl: Ustawienia serwera

en: Set _user ID
pl: Ustawianie ID _użytkownika

en: Set as _Background
pl: Ustaw jako _tło

en: Set as background for _all folders
pl: Ustaw jako tło we _wszystkich folderach

en: Set as background for _this folder
pl: Ustaw jako tło w _tym folderze

en: Set gro_up ID
pl: Ustawianie ID g_rupy

en: Set the zoom level of the current view
pl: Ustawia poziom powiększenia bieżącego widoku

en: Shale
pl: Łupek

en: Show %s
pl: Wyświetla %s

en: Show _only folders
pl: Tylko f_oldery

en: Show _thumbnails:
pl: Wyświetlanie _miniaturek:

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
pl: Wyświetla okno, które pozwala na ustawienie desenia lub koloru tła biurka

en: Show folders first in windows
pl: Wyświetlanie folderów jako pierwszych w oknach

en: Show hidden and _backup files
pl: Wyświetlanie plików _ukrytych i zapasowych

en: Show location bar in new windows
pl: Wyświetlanie paska położenia w nowych oknach

en: Show media properties for the selected volume
pl: Wyświetla właściwości nośnika dla zaznaczonego woluminu

en: Show priority text in toolbars
pl: Wyświetlanie priorytetowego tekstu w paskach narzędzi

en: Show side pane in new windows
pl: Wyświetlanie paska bocznego w nowych oknach

en: Show status bar in new windows
pl: Wyświetlanie paska stanu w nowych oknach

en: Show te_xt in icons:
pl: Wyświetlanie t_ekstu wewnątrz ikon:

en: Show the contents at the normal size
pl: Wyświetla zawartość w typowym powiększeniu

en: Show the contents in less detail
pl: Wyświetla zawartość z mniejszą ilością szczegółów

en: Show the contents in more detail
pl: Wyświetla zawartość z większą ilością szczegółów

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
pl: Wyświetla folder zawierający skrypty pojawiające się w tym menu

en: Show toolbar in new windows
pl: Wyświetlanie paska narzędziowego w nowych oknach

en: Shutter Speed
pl: Szybkość przesłony

en: Side Pane
pl: Panel boczny

en: Side Panel Failed
pl: Błąd bocznego panelu

en: Side pane view
pl: Widok panelu bocznego

en: Silver
pl: Srebro

en: Size
pl: Rozmiar

en: Size:
pl: Rozmiar:

en: Sky
pl: Niebo

en: Sky Ridge
pl: Pasiaste niebo

en: Snow Ridge
pl: Pasiasty śnieg

en: Software
pl: Oprogramowanie

en: Some files will not be displayed.
pl: Część plików nie będzie wyświetlona.

en: Some of the files could not be added as emblems.
pl: Niektórych z plików nie można dodać jako symboli.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
pl: Niestety, ale "%s" nie jest nadającym się do użytku plikiem obrazu.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
pl: Niestety, "%s" nie jest poprawną nazwą pliku.

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
pl: Niestety, nie można usunąć symbolu %s.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
pl: Niestety, słowa kluczowe sumboli mogą zawierać tylko litery, spacje i cyfry.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
pl: Niestety, nie można usunąć desenia %s.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
pl: Niestety, nie można zainstalować desenia %s.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
pl: Niestety, symbol o nazwie "%s" już istnieje.

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site.
pl: Niestety, nie można wykonywać poleceń ze zdalnych adresów.

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
pl: Niestety, nie można zastąpić obrazu czyszczącego.

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
pl: Niestety, nie podano poprawnej nazwy pliku.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
pl: Niestety, słowo kluczowe dla nowego symbolu nie może być puste.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
pl: Niestety, nazwa nowego koloru nie może być pusta.

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
pl: Niestety, nie można zmienić grupy "%s".

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
pl: Niestety, nie można zmienić właściciela "%s".

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
pl: Niestety, nie można zmienić uprawnień "%s".

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
pl: Niestety, nie można wyświetlić całej zawartości "%s".

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
pl: Niestety, nie można zmienić nazwy "%s" na "%s".

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
pl: Niestety, nie można zapisać nazwy dodatkowego symbolu.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
pl: Niestety, nie można zapisać dodatkowego symbolu.

en: Sort _folders before files
pl: Fo_ldery przed plikami

en: Sound
pl: Dźwięk

en: Special
pl: Specjalny

en: Special flags:
pl: Znaczniki specjalne:

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local_only" then only plays previews on local filesystems. If set to "never" then it never previews sound.
pl: Ustawienie wydajności przy odtwarzaniu pliku dźwiękowego podczas przesuwania kursora myszy nad ikonami plików. Jeżeli ustawiono "always" wtedy zawsze odtwarzany jest dźwięk, nawet jeśli plik jest na zdalnym serwerze. Jeżeli ustawiono "local_only" wtedy odtwarzany jest dźwięk z plików lokalnych. Jeżeli ustawiono "never" wtedy dźwięk nie jest odtwarzany.

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show previews for local filesystems. If set to "never" then never bother to read preview data.
pl: Ustawienie wydajności przy wyświetlaniu zawartości plików tekstowych w ikonach. Jeżeli ustawiono "always" wtedy zawsze pokazywana jest zawartość, nawet jeśli folder jest na zdalnym serwerze. Jeżeli ustawiono "local_only" wtedy pokazywana jest zawartość plików lokalnych. Jeżeli ustawiono "never" wtedy nie są odczytywane dane do podglądu.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show thumbnails for local filesystems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
pl: Ustawienie wydajności przy wyświetlaniu miniatur plików graficznych. Jeżeli ustawiono "always" wtedy zawsze pokazywana jest miniaturka, nawet jeśli folder jest na zdalnym serwerze. Jeżeli ustawiono "local_only" wtedy pokazywane są miniaturki plików lokalnych. Jeżeli ustawiono "never" wtedy zamiast miniaturek wyświetlane są standardowe ikony.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show counts for local filesystems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
pl: Ustawienie wydajności przy wyświetlaniu ilości elementów w folderze. Jeżeli ustawiono "always" wtedy zawsze pokazywany jest licznik elementów, nawet jeśli katalog jest na zdalnym serwerze. Jeżeli ustawiono "local_only" wtedy pokazywane są liczniki dla lokalnego systemu plików. Jeżeli ustawiono "never" wtedy elementy nie są liczone.

en: St_atusbar
pl: Pasek _stanu

en: Start Here
pl: Zacznij tutaj

en: Start Profiling
pl: Rozpocznij profilowanie

en: Status
pl: Stan

en: Stop
pl: Zatrzymaj

en: Stop Profiling
pl: Zakończ profilowanie

en: Stop loading this location
pl: Zatrzymuje wczytywanie bieżącego położenia

en: Str_etch Icon
pl: Zmień _rozmiar ikony

en: Stucco
pl: Stiuk

en: Switch
pl: Przełącz

en: Switch to Manual Layout?
pl: Przełączyć na ręczny układ?

en: System Settings
pl: Ustawienia systemowe

en: Tangerine
pl: Mandarynka

en: Terracotta
pl: Terakota

en: Text
pl: Tekst

en: Text Viewer
pl: Przeglądarka tekstowa

en: Text view
pl: Widok tekstowy

en: Text view factory
pl: Generator widoku tekstowego

en: Text view:
pl: Zapis tekstowy:

en: The %d selected item will be copied if you select the Paste Files command | The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
pl[0]: Skopiowanie %d zaznaczonego elementu nastąpi po wybraniu polecenia Wklej pliki
pl[1]: Skopiowanie %d zaznaczanych elementów nastąpi po wybraniu polecenia Wklej pliki
pl[2]: Skopiowanie %d zaznaczanych elementów nastąpi po wybraniu polecenia Wklej pliki

en: The %d selected item will be moved if you select the Paste Files command | The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
pl[0]: Przeniesienie %d zaznaczonego elementu nastąpi po wybraniu polecenia Wklej pliki
pl[1]: Przeniesienie %d zaznaczonych elementów nastąpi po wybraniu polecenia Wklej pliki
pl[2]: Przeniesienie %d zaznaczonych elementów nastąpi po wybraniu polecenia Wklej pliki

en: The %s side panel encountered an error and can't continue.
pl: Boczny panel %s został zakończony z powodu błędu.

en: The %s view encountered an error and can't continue.
pl: Podczas uruchamiania widoku "%s" wystąpił błąd.

en: The %s view encountered an error while starting up.
pl: Podczas uruchamiania widoku "%s" wystąpił błąd.

en: The NautilusApplication associated with this window.
pl: Obiekt NautilusApplication powiązany z tym oknem.

en: The action associated with "%s" is invalid.
pl: Z "%s" jest powiązana niepoprawna czynność.

en: The application ID of the window.
pl: ID aplikacji przypisany oknu

en: The application associated with "%s" is invalid.
pl: Z "%s" jest powiązana niepoprawna aplikacja.

en: The attempt to log in failed.
pl: Nieudana próba zalogowania.

en: The attribute name to display
pl: Nazwa atrybutu do wyświetlenia

en: The color cannot be installed.
pl: Nie można zainstalować koloru.

en: The date the file was accessed.
pl: Czas ostatniego dostępu do pliku.

en: The date the file was modified.
pl: Została zmieniona data pliku.

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s" locations.
pl: Nie można otworzyć za pomocą domyślnej akcji "%s", ponieważ nie obsługuje ona odczytów z położenia "%s".

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s".locations.
pl: Nie można otworzyć za pomocą domyślnej akcji "%s", ponieważ nie obsługuje ona odczytów z położenia "%s".

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "modification_date", and "emblems".
pl: Domyślny porządek sortowania elementów w widoku ikon. Dopuszczalne wartości to: "name" (nazwa), "size" (rozmiar), "type" (rodzaj), "modification_date" (data modyfikacji) i "emblems" (symbole).

en: The default sort-order for the items in the list view. Possible values are "name", "size", "type", and "modification_date".
pl: Domyślny porządek sortowania elementów w widoku listy. Dopuszczalne wartości to: "name" (nazwa), "size" (rozmiar), "type" (rodzaj) i "modification_date" (data modyfikacji).

en: The default width of the side pane in new windows.
pl: Domyślna szerokość paska bocznego w nowych oknach.

en: The destination and source are the same file.
pl: Cel i źródło to ten sam plik.

en: The destination disk is read-only.
pl: Dysk docelowy jest tylko do odczytu.

en: The destination folder is inside the source folder.
pl: Folder docelowy znajduje się wewnątrz folderu źródłowego.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
pl: Przeciągnięty plik nie jest poprawnym obrazem.

en: The dragged text was not a valid file location.
pl: Przeciągnięty tekst nie jest poprawnym położeniem pliku.

en: The emblem cannot be added.
pl: Nie można dodać symbolu.

en: The emblem cannot be installed.
pl: Nie można zainstalować symbolu.

en: The emblems do not appear to be valid images.
pl: Symbole nie wyglądają na prawidłowe obrazy.

en: The file "%s" already exists.  Would you like to replace it?
pl: Plik "%s" już istnieje. Czy chcesz go zastąpić?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
pl: Nie można przenieść pliku "%s" do śmietnika.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
pl: Plik "%s" nie jest poprawnym obrazem.

en: The file is not an image.
pl: Plik nie jest obrazem.

en: The file that you dropped is not an image.
pl: Przeciągnięty plik nie jest obrazem.

en: The file that you dropped is not local.
pl: Przeciągnięty plik nie jest lokalny.

en: The filename "%s" indicates that this file is of type "%s". The contents of the file indicate that the file is of type "%s". If you open this file, the file might present a security risk to your system.
    
    Do not open the file unless you created the file yourself, or received the file from a trusted source. To open the file, rename the file to the correct extension for "%s", then open the file normally. Alternatively, use the Open With menu to choose a specific application for the file.
pl: Rozszerzenie pliku "%s" wskazuje, że jest to plik typu "%s". Zawartość pliku wskazuje, że jest to plik typu "%s". Otwarcie pliku, może spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa systemu.
    
    Nie otwieraj pliku jeżeli nie jest stworozny przez Ciebie, lub nie pochodzi on z zaufanego źródła. Aby otworzyć ten plik, zmień jego rozszerzenie na prawidłowe dla "%s", a następnie otwórz go normalnie. Alternatywnie możesz wybrać z menu "Otwórz za pomocą" aby wybrać odpowiednią aplikację dla pliku.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle.
pl: Folder "%s" zawiera więcej plików, niż może obsłużyć program Nautilus.

en: The folder contents could not be displayed.
pl: Nie można wyświetlić zawartości folderu.

en: The font description used for the icons on the desktop.
pl: Opis czcionki używany dla ikon na biurku.

en: The group could not be changed.
pl: Nie można zmienić grupy.

en: The group of the file.
pl: Grupa pliku.

en: The item could not be renamed.
pl: Nie można zmienić nazwy elementu.

en: The link is broken, do you want to move it to the Trash?
pl: Dowiązanie jest uszkodzone, czy chcesz przenieść je do śmietnika?

en: The location "%s" does not exist.
pl: Położenie "%s" nie istnieje.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
pl: Położenie nie może zostać wyświetlone za pomocą tej przeglądarki.

en: The location of the desktop directory has changed in GNOME 2.4. You can open the link and move over the files you want, then delete the link.
pl: Położenie katalogu biurka zmieniło się w GNOME 2.4. Można otworzyć dowiązanie aby przenieść żądane pliki, a następnie je usunąć.

en: The mime type of the file.
pl: Typ MIME pliku.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
pl: Nazwa "%s" została już użyta w folderze. Użyj innej nazwy.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
pl: Nazwa "%s" nie jest poprawna, ponieważ zawiera znak "/". Użyj innej nazwy.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
pl: Nazwa "%s" nie jest poprawna. Użyj innej nazwy.

en: The name and icon of the file.
pl: Nazwa i ikona pliku.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to copy the item, rename it and try again.
pl: Nazwa jest już wykorzystana przez specjalny element, którego nie można usunąć, ani przemianować. Jeśli nadal chcesz skopiować element, zmień nazwę na inną i spróbuj ponownie.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to move the item, rename it and try again.
pl: Nazwa jest już wykorzystana przez specjalny element, którego nie można usunąć, ani przemianować. Jeśli nadal chcesz przenieść element, zmień nazwę na inną i spróbuj ponownie.

en: The owner could not be changed.
pl: Nie można zmienić właściciela.

en: The owner of the file.
pl: Właściciel pliku.

en: The permissions could not be changed.
pl: Nie można zmienić uprawnień.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
pl: Nie można określić uprawnień "%s".

en: The permissions of the file, in octal notation.
pl: Uprawnienia do pliku w notacji ósemkowej.

en: The permissions of the file.
pl: Uprawnienia do pliku.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
pl: Nie można określić uprawnień wybranego pliku.

en: The selection rectangle
pl: Prostokąt zaznaczenia

en: The side pane view to show in newly opened windows.
pl: Widok paska bocznego wyświetlany w nowootwartych oknach.

en: The size of the file.
pl: Rozmiar pliku.

en: The type of the file.
pl: Rodzaj pliku.

en: The viewer associated with "%s" is invalid.
pl: Z "%s" jest powiązana niepoprawna przeglądarka.

en: The x-alignment of the column
pl: Wyrównanie kolumny wzdłóż osi x

en: Themes
pl: Motywy

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
pl: Folder nie zawiera "%s". Może element został właśnie przeniesiony lub usunięty?

en: There is no action associated with "%s".
pl: Z "%s" nie jest powiązana żadna czynność.

en: There is no application associated with "%s".
pl: Z "%s" nie jest powiązana żadna aplikacja.

en: There is no space on the destination.
pl: W miejscu docelowym brakuje miejsca.

en: There is not enough space on the destination.
pl: W miejscu docelowym brakuje miejsca.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
pl: Schowek nie zawiera niczego do wklejenia.

en: There was an error displaying help.
pl: Przy wyświetlaniu pomocy wystąpił błąd.

en: There was an error displaying help: 
    %s
pl: Przy wyświetlaniu pomocy wystąpił błąd:
    %s

en: There was an error displaying help: %s
pl: Przy wyświetlaniu pomocy wystąpił błąd: %s

en: There was an error launching the application.
pl: Przy uruchamianiu aplikacji wystąpił błąd.

en: This drop target only supports local files.
pl: Upuszczanie jest obsługiwane tylko dla plików lokalnych.

en: This folder uses automatic layout.
pl: Ten folder wykorzystuje automatyczny układ elementów.

en: This is disabled due to security considerations.
pl: Jest to wyłączone ze względów bezpieczeństwa.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
pl: Oznacza to prawdopodobnie, że jest to symbol trwały, a nie utworzony samodzielnie.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one you added yourself.
pl: Oznacza to prawdopodobnie, że jest to symbol trwały, a nie utworzony samodzielnie.

en: This is the default theme for Nautilus.
pl: Domyślny motyw Nautilusa

en: This link can't be used, because it has no target.
pl: Nie można użyć dowiązania, ponieważ nie ma ono przypisanego celu.

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist.
pl: Nie można użyć dowiązania, ponieważ przypisany mu cel "%s" nie istnieje.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
pl: Ta nazwa może zostać ustawiona, jeżeli potrzeban jest inna nazwa ikony katalogu domowego na pulpicie.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
pl: Ta nazwa może zostać ustawiona jeżeli potrzebna jest inna nazwa ikony śmietnika na pulpicie.

en: This theme uses photo-realistic folders.
pl: Motyw zawierający fotorealistyczne foldery.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
pl[0]: Spowoduje to otwarcie %d niezależnego okna.
pl[1]: Spowoduje to otwarcie %d niezależnych okien.
pl[2]: Spowoduje to otwarcie %d niezależnych okien.

en: Tip
pl: Podpowiedź

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
pl: Aby otworzyć plik dostępny zdalnie, skopiuj go do folderu lokalnego, a następnie ponownie przeciągnij.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
pl: Aby otworzyć plik dostępny zdalnie, skopiuj go do folderu lokalnego, a następnie przeciągnij ponownie. Upuszczone pliki lokalne zostały już otwarte.

en: To:
pl: Do:

en: Toggle using a tighter layout scheme
pl: Przełącza wykorzystywanie ciaśniejszego układu

en: Too Many Files
pl: Zbyt wiele plików

en: Tooltip for the menu item
pl: Podpowiedź elementu menu

en: Trash
pl: Śmietnik

en: Trash icon visible on desktop
pl: Ikona śmietnika widoczna na biurku

en: Tree
pl: Drzewo

en: Try to fit in window
pl: Dopasowuje powiększenie widoku do rozmiaru okna

en: Type
pl: Rodzaj

en: Type of click used to launch/open files
pl: Typ kliknięcia używany do uruchamiania/otwarcia plików

en: Type:
pl: Typ:

en: URI currently displayed
pl: Aktualnie wyświetlany URI

en: Unable to Replace File
pl: Nie można zastąpić pliku

en: Unable to launch the cd burner application.
pl: Nie można uruchomić aplikacji nagrywarki CD.

en: Undo Edit
pl: Cofnij zmiany

en: Undo the edit
pl: Cofa zmiany

en: Undo the last text change
pl: Wycofuje ostatnią zmianę tekstową

en: Unfortunately I couldn't tell which one.
pl: Niestety nie można stwierdzić o który panel chodzi.

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
pl: Nieznany GnomeVFSXferProgressStatus %d

en: Unmount Error
pl: Błąd przy odmontowywaniu

en: Unmount the selected volume
pl: Odmontowuje wybrany wolumin

en: Up
pl: Góra

en: Urgent
pl: Pilny

en: Use "%s" to open the selected item
pl: Otwiera zaznaczony element za pomocą "%s"

en: Use _Default Background
pl: Ustaw _domyślne tło

en: Use as default for "%s" items
pl: Domyślny dla elementów "%s"

en: Use as default for "%s" only
pl: Domyślny tylko dla "%s"

en: Use manual layout in new windows
pl: Użycie ręcznego rozmieszczenia w nowych oknach

en: Use the default background for this location
pl: Ustawia domyślne tło dla wyświetlanego położenia

en: Use the default desktop background
pl: Ustawia domyślne tło biurka

en: Use tighter layout in new windows
pl: Użycie ciaśniejszego ułożenia w nowych oknach

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
pl: Zawiera foldery o wyglądzie papieru pakunkowego i szarozielone tła

en: View Failed
pl: Wyświetlenie nie powiodło się

en: View _new folders using:
pl: Widok _nowych folderów:

en: View as %s
pl: Wyświetlanie jako %s

en: View as Icons
pl: Wyświetlanie jako Ikony

en: View as List
pl: Wyświetlanie jako Lista

en: View as Text
pl: Wyświetlanie jako Tekst

en: View as _Icons
pl: Wyświetlanie jako _Ikony

en: View as _List
pl: Wyświetlanie jako _Lista

en: View as...
pl: Wyświetlanie jako...

en: View in Multiple Windows?
pl: Wyświetlić w osobnych oknach?

en: View of the current file or folder
pl: Widok bieżącego pliku lub katalogu

en: View or modify the properties of each selected item
pl: Wyświetla lub modyfikuje właściwości każdego z zaznaczonych elementów

en: View your computer storage
pl: Wyświetla zasoby dyskowe komputera

en: View your home folder in the Nautilus file manager
pl: Wyświetla folder domowy przy użyciu menedżera plików - Nautilusa

en: View your network servers in the Nautilus file manager
pl: Wyświetla serwery sieciowe przy użyciu menedżera plików - Nautilusa

en: Views
pl: Widoki

en: Violet
pl: Filet

en: Visible _Columns...
pl: Wido_czne kolumny...

en: Volume:
pl: Wolumin:

en: Wavy White
pl: Pofalowana biel

en: Web
pl: WWW

en: Web Services
pl: Usługi w sieci WWW

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
pl: Środa, 00 września 0000 o 00:00:00 PM

en: What to do with executable text files when activated
pl: Co robić w wykonywalnymi plikami tekstowymi podczas aktywacji

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
pl: Co robić w wykonywalnymi plikami tekstowymi kiedy są aktywowane (pojedynczym lub podwójnym kliknięciem). Dopuszczalne wartości: "launch" - uruchomienie jako program, "ask" - pytanie co zrobić poprzez okno dialogowe, "display" - wyświetlanie jako pliki tekstowe.

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list_view" and "icon_view".
pl: Przeglądarka używana do przeglądania zawartości folderu, do czasu, aż nie zostanie dla niego wybrany inny widok. Dopuszczalne wartości to "list_view" oraz "icon_view".

en: When to show number of items in a folder
pl: Kiedy wyświetlić liczbę elementów w folderze

en: When to show preview text in icons
pl: Kiedy wyświetlić podgląd tekstu w ikonach

en: When to show thumbnails of image files
pl: Kiedy wyświetlać miniaturki plików graficznych

en: Whether a custom default folder background has been set.
pl: Określa, czy zostało ustawione inne tło domyślne folderu.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
pl: Określa, czy zostało ustawione inne domyślne tło paska bocznego.

en: Whether the menu item is sensitive
pl: Określa czy element menu jest czuły

en: Whether to ask for confirmation when moving files to trash
pl: Określa czy żądać potwierdzenia przy przenoszeniu plików do kosza

en: Whether to enable immediate deletion
pl: Określa, czy włączyć natychmiastowe kasowanie

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
pl: Określa, czy odtwarzać dźwięki przy przesuwaniu kursora myszy nad ikonami plików dźwiękowych

en: Whether to show backup files
pl: Określa, czy wyświetlać pliki zapasowe

en: Whether to show hidden files
pl: Określa, czy wyświetlać pliki ukryte

en: White
pl: Biały

en: White Ribs
pl: Białe żeberka

en: Widget for the property page
pl: Widget strony właściwości

en: Width of the side pane
pl: Szerokość paska bocznego

en: Windows Network
pl: Sieć Windows

en: Would you like to continue?
pl: Czy chcesz kontynuować?

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
pl: Nie będąc właścicielem nie możesz zmienić tych uprawnień.

en: You can choose another view or go to a different location.
pl: Możesz zmienić typ widoku lub wybrać inne położenie.

en: You can configure GNOME to associate a different application or viewer with this file type. Do you want to associate an application or viewer with this file type now?
pl: Można skonfigurować GNOME, wiążąc różne aplikacje lub przeglądarki z tym typem plików. Czy chcesz teraz utworzyć takie powiązanie?

en: You can configure GNOME to associate applications with file types. Do you want to associate an application with this file type now?
pl: Można skonfigurować GNOME, wiążąc aplikacje z typami plików. Czy chcesz teraz powiązać aplikację z tym typem pliku?

en: You can configure which programs are offered for which file types in the File Types and Programs dialog.
pl: To, jakie programy są oferowane dla których typów plików, można skonfigurować, korzystając z okna Typy plików i programy.

en: You can only use images as custom icons.
pl: Jako ikony użytkownika mogą być wykorzystywane tylko obrazy.

en: You can only use local images as custom icons.
pl: Jako ikony użytkownika mogą być wykorzystywane tylko obrazy lokalne.

en: You can't assign more than one custom icon at a time!
pl: Nie można przypisać więcej niż jednej ikony użytkownika jednocześnie!

en: You can't assign more than one custom icon at a time.
pl: Nie można przypisać więcej niż jednej ikony jednocześnie.

en: You cannot copy a file over itself.
pl: Nie można skopiować pliku do niego samego.

en: You cannot copy a folder into itself.
pl: Nie można skopiować folderu do niego samego.

en: You cannot copy items into the trash.
pl: Nie można skopiować elementów do śmietnika.

en: You cannot copy this trash folder.
pl: Nie można kopiować folderu śmietnika.

en: You cannot create links inside the trash.
pl: Nie można tworzyć dowiązań w śmietniku.

en: You cannot delete a volume icon.
pl: Nie można usunąć ikony wolumenu.

en: You cannot move a folder into itself.
pl: Nie można przenieść folderu do niego samego.

en: You cannot move this trash folder.
pl: Nie można przenieść folderu śmietnika.

en: You do not have permissions to write to the destination.
pl: Brak uprawnień do zapisu w miejscu docelowym.

en: You do not have permissions to write to this folder.
pl: Brak uprawnień do zapisu w tym folderze.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
pl: Brak uprawnień do zmiany grupy "%s".

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
pl: Brak uprawnień potrzebnych do zmiany nazwy "%s".

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
pl: Brak wymaganych uprawnień, aby wyświetlić zawartość "%s".

en: You must enter a name for the server.
pl: Należy podać nazwę serwera.

en: Zoom
pl: Powiększ

en: Zoom In
pl: Powiększ

en: Zoom Out
pl: Pomniejsz

en: Zoom _In
pl: Po_większ

en: Zoom _Out
pl: Po_mniejsz

en: Zoom to Fit
pl: Dopasuj powiększenie

en: _About
pl: _Informacje o

en: _Add Bookmark
pl: _Dodaj do Ulubionych

en: _Add a New Color...
pl: _Dodaj nowy kolor...

en: _Add a New Emblem...
pl: _Dodaj nowy symbol...

en: _Add a New Pattern...
pl: _Dodaj nowy deseń...

en: _Add new...
pl: _Dodaj nowy...

en: _Always
pl: _Zawsze

en: _Arrange items:
pl: _Porządek elementów:

en: _Ask each time
pl: _Pytanie za każdym razem

en: _Associate Action
pl: Pow_iązanie akcji

en: _Associate Application
pl: Po_wiązanie aplikacji

en: _Back
pl: _Wstecz

en: _Backgrounds and Emblems...
pl: _Tła i symbole...

en: _Bookmarks
pl: Ulu_bione

en: _CD Creator
pl: _Druid CD

en: _Clear History
pl: Wyc_zyść historię

en: _Close
pl: Z_amknij

en: _Computer
pl: _Komputer

en: _Contents
pl: _Zawartość

en: _Copy File
pl: S_kopiuj plik

en: _Copy Files
pl: S_kopiuj pliki

en: _Copy Text
pl: S_kopiuj tekst

en: _Copy here
pl: S_kopiuj tutaj

en: _Default zoom level:
pl: _Domyślne powiększenie:

en: _Delete
pl: _Usuń

en: _Delete from Trash
pl: _Usuń ze ś_mietnika

en: _Display
pl: _Wyświetl

en: _Double click to activate items
pl: Uaktywnianie elementów po po_dwójnym kliknięciu

en: _Edit
pl: _Edycja

en: _Edit Bookmarks
pl: Z_modyfikuj Ulubione

en: _Emblems
pl: _Symbole

en: _Empty
pl: Op_różnij

en: _Empty File
pl: P_usty plik

en: _Empty Trash
pl: _Opróżnij śmietnik

en: _File
pl: _Plik

en: _File group:
pl: Właśc_iciel grupowy:

en: _Format
pl: _Sformatuj

en: _Forward
pl: _Naprzód

en: _Go
pl: Przej_dź

en: _Go There
pl: _Przejdź tam

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _Hide
pl: _Ukryj

en: _Home
pl: Do_m

en: _Image:
pl: _Obraz:

en: _Keep Aligned
pl: _Utrzymywanie wyrównania

en: _Keyword:
pl: _Słowo kluczowe:

en: _Link here
pl: Utwórz tutaj d_owiązanie symboliczne

en: _Local File Only
pl: Tylko plik _lokalny

en: _Location (URL):
pl: Położenie (UR_L):

en: _Location...
pl: P_ołożenie...

en: _Location:
pl: Położen_ie:

en: _Manually
pl: _Ręcznie

en: _Modify...
pl: _Zmień...

en: _Mount Volume
pl: _Zamontuj wolumin

en: _Move here
pl: _Przenieś tutaj

en: _Name:
pl: _Nazwa:

en: _Names:
pl: _Nazwy:

en: _Never
pl: _Nigdy

en: _Only for files smaller than:
pl: _Tylko dla plików nie większych niż:

en: _Open
pl: _Otwórz

en: _Open Scripts Folder
pl: _Otwórz folder ze skryptami

en: _Paste Files
pl: Wk_lej pliki

en: _Paste Files Into Folder
pl: Wklej pliki do folder_u

en: _Paste Text
pl: Wk_lej tekst

en: _Pattern:
pl: Wyraż_enie:

en: _Patterns
pl: D_esenie

en: _Places
pl: _Położenia

en: _Properties
pl: _Właściwości

en: _Read
pl: Od_czyt

en: _Reload
pl: _Odśwież

en: _Remove Custom Icon
pl: _Usuń własną ikonę

en: _Remove a Color...
pl: _Usuń kolor...

en: _Remove a Pattern...
pl: _Usuń deseń...

en: _Remove an Emblem...
pl: _Usuń symbol...

en: _Remove...
pl: _Usuń...

en: _Rename...
pl: Zmi_eń nazwę...

en: _Replace
pl: Za_stąp

en: _Report Profiling
pl: P_odsumowanie profilowania

en: _Reset Profiling
pl: _Profilowanie od początku

en: _Retry
pl: P_onów

en: _Run
pl: U_ruchom

en: _Run executable text files when they are clicked
pl: Wy_konywanie plików tekstowych po kliknięciu

en: _Scripts
pl: _Skrypty

en: _Select Custom Icon...
pl: _Wybierz własną ikonę...

en: _Show
pl: _Wyświetl

en: _Side Pane
pl: Panel paska _bocznego

en: _Single click to activate items
pl: Uaktywnianie elementów po pojedy_nczym kliknięciu

en: _Skip
pl: _Pomiń

en: _Start Profiling
pl: _Rozpocznij profilowanie

en: _Sticky
pl: _Przyklejony

en: _Stop
pl: Z_atrzymaj

en: _Stop Profiling
pl: _Zatrzymaj profilowanie

en: _Templates
pl: Sza_blony

en: _Text beside icons
pl: _Napisy obok ikon

en: _Trash
pl: Ś_mietnik

en: _Undo
pl: _Cofnij

en: _Unmount Volume
pl: O_dmontuj wolumin

en: _Up
pl: _Góra

en: _Use Default
pl: Użyj do_myślnego

en: _Use compact layout
pl: _Ciaśniejszy układ

en: _View
pl: _Widok

en: _View as...
pl: Wyświetlanie ja_ko...

en: _View executable text files when they are clicked
pl: Wyświe_tlanie plików tekstowych po kliknięciu

en: _Write
pl: _Zapis

en: _Write contents to CD
pl: _Zapisz zawartość na płycie CD

en: a title
pl: Tytuł

en: additional text
pl: Dodatkowy tekst

en: animation to indicate on-going activity
pl: animacja informująca o aktywności aplikacji

en: another link to %s
pl: kolejne dowiązanie do %s

en: bonobo_ui_init() failed.
pl: Funkcja bonobo_ui_init() zakończona niepowodzeniem.

en: by Modification _Date
pl: według _daty modyfikacji

en: by _Emblems
pl: według _symboli

en: by _Name
pl: według _nazwy

en: by _Size
pl: według _rozmiaru

en: by _Type
pl: według _typu

en: date accessed
pl: data dostępu

en: date modified
pl: data modyfikacji

en: default for "%s"
pl: domyślny dla "%s"

en: default for this file
pl: domyślny dla tego pliku

en: editable text
pl: modyfikowalny tekst

en: group
pl: grupa

en: highlighted as keyboard focus
pl: Podświetlanie przy skupieniu klawiatury

en: highlighted for drop
pl: wyróżnianie przy upuszczaniu

en: highlighted for selection
pl: Podświetlanie przy zaznaczeniu

en: in menu for "%s"
pl: w menu dla "%s"

en: in menu for this file
pl: w menu dla tego pliku

en: link
pl: dowiązanie

en: link (broken)
pl: dowiązanie (uszkodzone)

en: link to %s
pl: dowiązanie do %s

en: loading...
pl: wczytywanie...

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
pl: nautilus: --check nie może być użyte z URI.

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
pl: nautilus: --check nie może być użyte z innymi opcjami.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
pl: nautilus: --geometry nie może być użyte z więcej niż jednym URI.

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
pl: nautilus: --quit nie może być użyte z URI.

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
pl: nautilus: --restart nie może być użyte z URI.

en: nd copy)
pl: . kopia)

en: new file
pl: nowy plik

en: none
pl: brak

en: not in menu
pl: brak w menu

en: nothing
pl: nic

en: octal permissions
pl: ósemkowe uprawnienia

en: on the desktop
pl: na biurku

en: open a browser window.
pl: otwiera okno przeglądarki.

en: owner
pl: właściciel

en: permissions
pl: uprawnienia

en: pointing at "%s"
pl: Wskazanie "%s"

en: provides visual status
pl: prezentuje stan w postaci wizualnej

en: rd copy)
pl: . kopia)

en: reset
pl: wyczyść

en: size
pl: rozmiar

en: some more text
pl: Dodatkowy tekst

en: st copy)
pl: . kopia)

en: th copy)
pl: . kopia)

en: the browse history
pl: Historia przeglądania

en: the current selection
pl: Bieżące zaznaczenie

en: the editable label
pl: modyfikowalna etykieta

en: the type of window the view is embedded in
pl: rodzaj okna w jakim jest osadzony widok

en: throbber
pl: znacznik zajętości

en: throbber factory
pl: generator znaczników zajętości

en: throbber object factory
pl: generator obiektów znacznika zajętości

en: today
pl: dzisiaj

en: today at %-I:%M %p
pl: dzisiaj o %-I:%M %p

en: today at %-I:%M:%S %p
pl: dzisiaj o %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
pl: dzisiaj o 00:00 PM

en: today at 00:00:00 PM
pl: dzisiaj o 00:00:00 PM

en: today, %-I:%M %p
pl: dzisiaj, %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
pl: dzisiaj, 00:00 PM

en: type
pl: typ

en: unknown
pl: nieznane

en: unknown MIME type
pl: nieznany typ MIME

en: unknown type
pl: nieznany typ

en: unreadable
pl: nieodczytywalny

en: untitled folder
pl: folder bez nazwy

en: whether we are highlighted for a D&D drop
pl: Określa, czy element powinien być wyróżniany jako cel upuszczenia obiektu

en: whether we are highlighted for a selection
pl: Określa, czy element powinien być wyróżniany przy zaznaczeniu

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
pl: Określa, czy element powinien być wyróżniany przy skupieniu klawiatury

en: xalign
pl: wyrównanie x

en: yesterday
pl: wczoraj

en: yesterday at %-I:%M %p
pl: wczoraj o %-I:%M %p

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
pl: wczoraj o %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
pl: wczoraj o 00:00 PM

en: yesterday at 00:00:00 PM
pl: wczoraj o 00:00:00 PM

en: yesterday, %-I:%M %p
pl: wczoraj, %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
pl: Wczoraj, 00:00 PM
