balsa - en to pt translation catalogue (1202 entries)

en: 
    --
    This is an OpenPGP signed message part:
pt: 
    --
    Esta é uma parte da mensagem com assinatura OpenPGP:

en: 
    <b>This certificate was issued by:</b>
pt: 
    <b>Este certificado foi emitido por:</b>

en: 
    Chain ID: %s
pt: 
    ID da corrente: %s

en: 
    Disable support for protocol %s.
pt: 
    Disabilitar suporte para o protocolo %s.

en: 
    Issuer name: %s
pt: 
    Nome do remetente: %s

en: 
    Issuer serial number: %s
pt: 
    Número de serie do remetente: %s

en: 
    Key created on: %s
pt: 
    Chave criada em: %s

en: 
    Key fingerprint: %s
pt: 
    Impressão digital da chave: %s

en: 
    Mail address: %s
pt: 
    Endereço de email: %s

en: 
    Owner trust: %s
pt: 
    Confiança do dono: %s

en: 
    Signed by: %s
pt: 
    Assinado por: %s

en: 
    Signed on: %s
pt: 
    Assinado em: %s

en: 
    User ID: %s
pt: 
    ID de Usuário: %s

en: 
    Validity: %s
pt: 
    Validade: %s

en:      to %s
pt:      para %s

en:    from %s
pt:    de %s

en:  Press '%s' to toggle write
pt:  Pressionar '%s' para acionar escrita

en: "%s" parts
pt: "%s" partes

en: %d kept, %d deleted.
pt: %d mantida, %d excluida.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
pt: %d mantida, %d movida, %d excluida.

en: %d kept.
pt: %d mantido.

en: %s (default)
pt: %s (padrão)

en: %s has insecure permissions!
pt: %s tem permissões inseguras!

en: %s is an invalid IMAP path
pt: %s é um caminho IMAP inválido

en: %s is not a mailbox.
pt: %s não é uma caixa de mensagens.

en: %s isn't a regular file.
pt: %s não é uma arquivo normal.

en: %s no longer exists!
pt: %s não existe mais!

en: %s on %s
pt: %s em %s

en: %s wrote:
pt: %s escreveu:

en: %s: Opening %s Refcount: %d
pt: %s: Abrindo %s Refcount: %d

en: %s: could not create context: %s
pt: %s: não foi possível criar o contexto: %s

en: %s: could not create new data object: %s
pt: %s: não foi possível criar novo objeto de dados: %s

en: %s: could not create new data: %s
pt: %s: não foi possível criar novos dados: %s

en: %s: could not get data from buffer: %s
pt: %s: não foi possível obter dados do buffer: %s

en: %s: could not get data from file: %s
pt: %s: não foi possível receber dados do arquivo: %s

en: %s: could not get data from mailbox file: %s
pt: %s: Não foi possível obter dados do arquivo de caixa de mensagem: %s

en: %s: could not get data: %s
pt: %s: não foi possível obter dados: %s

en: %s: could not get decrypted data: %s
pt: %s: não foi possível pegar os dados descriptografados: %s

en: %s: could not list keys for %s: %s
pt: %s: não foi possível listar as chaves para %s: %s

en: %s: could not retreive crypto engine information: %s.
pt: %s: não foi possível receber informação do mecanismo de criptografia: %s.

en: %s: could not retrieve key for %s: %s
pt: %s: não foi possível recuperar a chave para %s: %s

en: %s: decryption and signature verification failed: %s
pt: %s: falha na descriptografia e na verificação da assinatura: %s

en: %s: decryption failed: %s
pt: %s: descriptografia falhou: %s

en: %s: encryption failed: %s
pt: %s: falha na criptografia: %s

en: %s: signature verification failed: %s
pt: %s: falha na verificação da assinatura: %s

en: %s: signing and encryption failed: %s
pt: %s: falha na assinatura e criptografia: %s

en: %s: signing failed: %s
pt: %s: falha na assinatura: %s

en: (Example: write December 31, 2000, as %s)
pt: (Exemplo: escreva 31 de Dezembro de 2000 como %s)

en: (No identity set)
pt: (Nenhuma identidade configurada)

en: (No sender)
pt: (Sem remetente)

en: (No subject)
pt: (Sem assunto)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
pt: (precisa banda de 'ver-atachados' para chave!)

en: (r)eject, accept (o)nce
pt: (r)ejeitar, aceitar (u)ma vez

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
pt: (r)ejeitar, aceitar (u)ma vez, (a)ceitar sempre

en: (size %s bytes)
pt: (tamanho %s bytes)

en: (unknown protocol)
pt: (protocolo desconhecido)

en: (use '%s' to view this part)
pt: (use '%s' para visualisar esta parte)

en: *** ERROR: Mailbox Lock Exists: %s ***
pt: *** ERRO: Caixa de Mensagem Bloqueada: %s ***

en: *** ERROR: Mailbox Stream Closed: %s ***
pt: *** ERRO: Demanda da Caixa de Mensagem Fechada: %s ***

en: ------forwarded message from %s------
pt: ------mensagem encaminhada de %s------

en: <b>This certificate belongs to:</b>
pt: <b>Este certificado pertence a:</b>

en: <b>This certificate is valid</b>
    from %s
    to %s
    <b>Fingerprint:</b> %s
pt: <b>Este certificado é valido</b>
    de %s
    para %s
    <b>Impressão digital:</b> %s

en: A filter run dialog is open.Close it before you can modify filters.
pt: Um diálogo de Filtro rodando está aberto. Feche-o abtes de modificar filtros.

en: AND
pt: E

en: A_dd
pt: A_dicionar

en: A_ddress Book Name
pt: Nome do Livro de Endereços

en: Accept&_Save
pt: Aceitar e Salvar

en: Access type: %s
pt: Tipo de acesso: %s

en: Access type: URL
pt: Tipo de acesso: URL

en: Access type: local-file
pt: Tipo de acesso: arquivo-local

en: Access type: mail-server
pt: Tipo de acesso: servidor de mensagem

en: Action
pt: Ação

en: Action to perform:
pt: Ação a executar:

en: Add Address Book
pt: Adicionar Livro de Endereços

en: Add a new IMAP folder
pt: Adicionar nova pasta IMAP

en: Add a new IMAP mailbox
pt: Adiciona nova caixa de mensagem IMAP

en: Add a new IMAP subfolder
pt: Adicionar nova subpasta IMAP

en: Add a new MH style mailbox
pt: Adiciona nova caixa de mensagem MH

en: Add a new Maildir style mailbox
pt: Adiciona nova caixa de mensagem Maildir

en: Add a new mbox style mailbox
pt: Adiciona nova caixa de mensagem mbox

en: Add attachments to this message
pt: Adicionar anexos a esta mensagem

en: Add the current word to your personal dictionary
pt: Adicionar a palavra atual ao seu dicionário pessoal

en: Address Book
pt: Livro de Endereços

en: Address Book Name
pt: Nome do livro de endereços

en: Address Books
pt: Livros de endereços

en: Address book could not be accessed.
pt: O livro de endereço não pôde ser acessado.

en: Address could not be written to this address book.
pt: O endereço não pôde ser escrito neste livro de endereço.

en: All
    headers
pt: Todos os
    cabeçalhos

en: All Done!
pt: Tudo feito!

en: All _Headers
pt: Todos cabeçalhos

en: Always
pt: Sempre

en: An IMAP folder that is not a mailbox
    has no properties that can be changed.
pt: Uma pasta IMAP que não é caixa postal
    não tem propriedades que possam ser alteradas.

en: An error prevented the signature verification.
pt: Um erro impediu a verificação da assinatura.

en: Anonymous authentication failed.
pt: Autenticação anônima falhou.

en: Ask me
pt: Pergunte-me

en: Attach
pt: Anexar

en: Attach _Message(s)
pt: Anexar _Mensagens

en: Attach as Reference?
pt: Anexar como Referência?

en: Attach file
pt: Arquivo anexo

en: Attach file at PATH
pt: Anexar arquivo em PASTA

en: Attaching message failed.
    Possible reason: not enough temporary space
pt: Falha ao anexar a mensagem.
    Possível razão: espaço temporário insuficiente

en: Attachment %s is not a regular file.
pt: O Anexo %s não é um arquivo normal.

en: Attempt to apply an invalid filter
pt: Tentativa de aplicar um filtro inválido

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
pt: Autenticando (CRAM-MD5)...

en: Authenticating (GSSAPI)...
pt: Autenticando (GSSAPI)...

en: Authenticating (SASL)...
pt: Autenticando (SASL)...

en: Authenticating (anonymous)...
pt: Autenticando (anônimo)...

en: Authentication failed
pt: Autenticação falhou

en: Automatically close mailbox if unused more than
pt: Automaticamente fechar a caixa de mensagem se não usada por mais de

en: Automatically commit mailbox if unused more than
pt: Automaticamente sincronizar a caixa de mensagem se não usada por mais de

en: Automatically quote original when replying
pt: Copiar a mensagem original quando responder

en: Automatically view message when mailbox opened
pt: Automaticamente ver as mensagens quando abrir a caixa de mensagem

en: Available buttons
pt: Butões disponíveis

en: Bad Spellers
pt: Corretores ortográficos ruins

en: Bad local mailbox path "%s"
pt: Caminho "%s" para a caixa de correio local errado

en: Bad mailbox name
pt: Nome da caixa de mensagem errado

en: Bad mailbox name for filter: %s
pt: Nome da caixa de mensagem errado para o filtro: %s

en: Balsa Filters
pt: Filtros do Balsa

en: Balsa Filters Export
pt: Exportar Filtros do Balsa

en: Balsa Filters of Mailbox:
pt: Filtros do Balsa da Caixa de Mensagem:

en: Balsa Preferences
pt: Preferências do Balsa

en: Balsa cannot open your "%s" mailbox.
pt: Balsa não pode abrir sua "%s" caixa de mensagens.

en: Balsa could not find font "%s".
    Use the "Fonts" page on the "Print message" dialog to change it.
pt: Balsa não pôde encontrar a fonte "%s".
    Use a página "Fontes" no diálogo "Imprimir mensagem" para mudar isto.

en: Balsa is not compiled with LDAP support
pt: Balsa não é compilado com suporte à LDAP

en: Balsa is sending a mail now.
    Abort sending?
pt: Balsa está enviando uma mensagem agora.
    Abortar envio?

en: Balsa: %s (readonly)
pt: Balsa: %s (somente leitura)

en: Balsa: New mail
pt: Balsa: Nova mensagem

en: Balsa: message print preview
pt: Balsa: pré-visualização de impressão

en: Base Domain _Name
pt: _Nome de Domínio da Base

en: Bcc:
pt: Cco:

en: Body font
pt: Fonte do corpo

en: CLOSE failed
pt: FECHAR falhou

en: CRAM-MD5 authentication failed.
pt: Autenticação CRAM-MD5 falhou.

en: C_hange...
pt: Mudar...

en: C_heck Spelling
pt: Verificar ortografia

en: C_lear
pt: Limpar

en: Calling URL %s...
pt: Chamando URL %s...

en: Can't create filter
pt: Não é possível criar filtro

en: Can't dotlock %s.
pt: Não é possível trancar %s.

en: Can't stat %s: %s
pt: Não é possível avaliar %s: %s

en: Can't write message
pt: Não é possível gravar mensagem

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel this message
pt: Cancelar esta mensagem

en: Cannot access the message's body
pt: Não é possível acessar o corpo da mensagem

en: Cannot add duplicate entry
pt: Não é possível adicionar entrada duplicada

en: Cannot connect to server
pt: Não é possível conectar ao servidor

en: Cannot get info on file '%s': %s
pt: Impossível receber informações de '%s': %s

en: Cannot load mailbox %s
pt: Não pode carregar caixa de mensagem %s

en: Cannot open temporary file %s.
pt: Não foi possível abrir o arquivo temporário %s.

en: Cannot read from address book
pt: Não é possível ler o livro de endereço

en: Cannot search in the address book
pt: Não é possível procurar no livro de endereço

en: Cannot write to address book
pt: Não é possível escrever no livro de endereço

en: Certificate Pass Phrase
pt: Chave do Certificado

en: Certificate saved
pt: Certificado salvo

en: Change...
pt: Alterar...

en: Check
pt: Checar

en: Check INBOX _only
pt: Verificar apenas a Caixa de entrada

en: Check _IMAP mailboxes
pt: Verificar caixas de mensagem _IMAP

en: Check for new email
pt: Verificar novos e-mails

en: Check mail upon startup
pt: Verificar mensagem ao iníciar

en: Check quoted
pt: Verificar citado

en: Check signature
pt: Verificar assinatura:

en: Check the spelling of the message
pt: Verificar a ortografia da mensagem

en: Checking
pt: Verificando

en: Checking Mail...
pt: Verificando Mensagem...

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" failed with an error!
pt: Checagem de assinatura da mensagem enviada por %s com assunto "%s" falhou!

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" returned:
    %s
pt: Verificando a assinatura da mensagem enviada por %s com assunto "%s" retornou:
    %s

en: Choose Address
pt: Escolha o Endereço

en: Choose Address Book
pt: Escolha o Livro de endereço

en: Choose charset
pt: Escolher codificação de caracteres

en: Choose depth 1 for fast startup; this defers scanning some folders.
    To see more of the tree at startup, choose a greater depth.
pt: Escolha profundidade 1 para um início rápido; isto adiará o rastreamento de algumas pastas.
    Para ver mais da árvore ao iniciar, escolha uma profundidade maior.

en: Choose destination folder
pt: Escolha a pasta de destino

en: Close
pt: Fechar

en: Close current mailbox
pt: Fechar caixa de mensagem

en: Close mailbox
pt: Fechar caixa de mensagem

en: Closing connection to %s...
pt: Fechando conexão para %s...

en: Closing connection to IMAP server...
pt: Fechando conexão ao servidor IMAP...

en: Co_mments
pt: Co_mentários

en: Co_mmit Current
pt: Gravar alterações

en: Collapse all expanded threads
pt: Recolher todos os relacionados expandidos

en: Colors
pt: Cores

en: Comments:
pt: Comentários:

en: Commit _All
pt: Gravar Todas

en: Commit the changes in all mailboxes
pt: Confirmar alterações em todas as caixas de mensagem

en: Commit the changes in the currently opened mailbox
pt: Confirmar alterações na caixa de mensagem atualmente aberta

en: Commiting mailbox %s failed.
pt: Gravação da caixa de mensagem %s falhou.

en: Committing changes...
pt: Confirmando mudanças...

en: Compose
pt: Compor

en: Compose a new email to EMAIL@ADDRESS
pt: Compor um novo email para EMAIL@ENDEREÇO

en: Compose a new message
pt: Compor nova mensagem

en: Compose message
pt: Compor mensagem

en: Compose window
pt: Compor mensagem

en: Composition Window
pt: Janela de Composição

en: Configure Balsa
pt: Configurar Balsa

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Connected to MTA
pt: Conectado ao MTA

en: Connecting to %s ...
pt: Conectanto a %s ...

en: Connecting to %s...
pt: Conectando à %s...

en: Connection refused
pt: Conexão recusada

en: Connection to %s closed
pt: Conexão para %s fechada

en: Contain/Does _Not Contain
pt: Contém/Não Contém

en: Content
pt: Conteúdo

en: Content Type: %s
pt: Tipo de conteúdo: %s

en: Content Type: external-body
pt: Conteúdo do tipo: external-body

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue editing current message
pt: Continuar editando a mensagem atual

en: Continue message
pt: Continuar mensagem

en: Continue message to %s: %s
pt: Continuar mensagem para %s: %s

en: Continue?
pt: Continuar?

en: Copy outgoing mail to sentbox
pt: Colocar mensagens enviadas na pasta Enviadas

en: Copy to folder:
pt: Copiar para a pasta:

en: Copying %d messages to %s...
pt: Copiando %d mensagens para %s...

en: Copying message %d to %s...
pt: Copiando mensagen %d para %s...

en: Could not append message
pt: Não foi possível anexar a mensagem

en: Could not compile %s
pt: Não é possível compilar %s

en: Could not connect to %s (%s).
pt: Não foi possível conectar à %s (%s).

en: Could not create MH directory at %s (%s)
pt: Não foi possível criar o diretório MH em %s (%s)

en: Could not create MH structure at %s (%s)
pt: Não foi possível criar a estrutura MH em %s (%s)

en: Could not create a MailDir at %s (%s)
pt: Não foi possível criar um MailDir em %s (%s)

en: Could not create a MailDir directory at %s (%s)
pt: Não foi possível criar um diretório MailDir em %s (%s)

en: Could not create a mailbox of type %s
pt: Não foi possível criar uma caixa de mensagens do tipo %s

en: Could not create temporary file %s
pt: Não foi possível criar o arquivo temporário %s

en: Could not create temporary file!
pt: Não foi possível criar arquivo temporário!

en: Could not find the host "%s"
pt: Não foi possível encontrar a máquina "%s"

en: Could not launch %s to get the public key %s.
pt: Não foi possível iniciar %s para obter a chave pública %s.

en: Could not negotiate TLS connection
pt: Impossível negociar conexão TLS

en: Could not open %s
pt: Não foi possível abrir %s

en: Could not open mailbox for spooling
pt: Não foi possível abrir a caixa de mensagens para guardá-las

en: Could not open the file %s.
pt: Não é possível abrir o arquivo %s.

en: Could not remove %s:
    %s
pt: Não foi possível remover %s:
    %s

en: Could not remove contents of %s:
    %s
pt: Não foi possível remover o conteúdo de %s:
    %s

en: Could not reopen mailbox!
pt: Não foi possível reabrir a caixa de mensagem!

en: Could not run the delivery program (procmail)
pt: Não foi possível executar o programa de entrega (procmail)

en: Could not save %s: %s
pt: Não foi possível salvar %s: %s

en: Could not send the message to %s:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
pt: Não foi possível enviar a mensagem para %s:
    %d: %s
    A mensagem ficou em sua caixa de saída.

en: Could not synchronize mailbox %s!
pt: Não foi possível sincronizar a caixa de mensagem %s!

en: Could not write the message
pt: Não foi possível escrever a mensagem

en: Couldn't create a directory: mkdir() failed on pathname "%s".
pt: Não pude criar um diretório: mkdir() falhou no caminho "%s".

en: Couldn't lock %s
pt: Não foi possível bloquear %s

en: Couldn't open destination mailbox (%s) for copying
pt: Não foi possível abrir a caixa de mensagem de destino (%s) para copiar

en: Couldn't open destination mailbox (%s) for writing
pt: Não foi possível abrir a caixa de mensagem de destino (%s) para gravar

en: Couldn't open mailbox "%s"
pt: Não foi possível abrir a caixa de mensagens "%s"

en: Create %s?
pt: Criar %s?

en: Create and set current identities
pt: Criar e configurar identidade atual

en: Create mailbox:
pt: Criar caixa de mensagem:

en: Create subfolder
pt: Criar sub-pasta

en: Crypto engine %s is not installed properly.
pt: O mecanismo de criptografia %s não está instalado corretamente.

en: Crypto engine %s version %s is installed, but at least version %s is required.
pt: O mecanismo de criptografia %s versão %s está instalado, mas a última versão %s é necessária.

en: Current
pt: Atual

en: Current toolbar
pt: Barra de ferramenta atual

en: Customize Toolbars
pt: Personalizar a Barra de ferramentas

en: Customize toolbars
pt: Personalizar barra de ferramenta

en: Date
pt: Data

en: Date encoding (for strftime):
pt: Codificação de data (para strftime):

en: Date interval
pt: Intervalo da data

en: Date:
pt: Data:

en: Debug
pt: Depurar

en: Debug Messages
pt: Mensagens de depuração

en: Debug POP3 connection
pt: Depurar a conexão POP3

en: Decrease magnification
pt: Diminuir magnificiência

en: Default
pt: Padrão

en: Default Client
pt: Cliente padrão

en: Default threading style
pt: Estilo de encadeamento padrão

en: Delete immediately and irretrievably
pt: Excluir imediatamente e definitivamente

en: Delete messages from the Trash mailbox
pt: Excluir mensagens da lixeira

en: Delete the current message
pt: Excluir a mensagem atual

en: Delete the selected mailbox
pt: Excluir a caixa de mensagem selecionada

en: Deleted
pt: Excluido

en: Deleting Messages
pt: Excluindo Mensagens

en: Descriptive _Name:
pt: _Nome descritivo:

en: Directory: %s
pt: Diretório: %s

en: Disconnected
pt: Desconectado

en: Display
pt: Mostrar

en: Display Progress Dialog
pt: Mostra Diálogo de Progresso

en: Display all headers
pt: Mostrar todos cabeçalhos

en: Display message if new mail has arrived in an open mailbox
pt: Mostrar mensagem se novo mail for recebido em uma caixa de mensagem aberta

en: Display message size as number of lines
pt: Mostrar o tamanho da mensagem como número de linhas

en: Display no headers
pt: Não mostrar cabeçalhos

en: Display of Multipart/Alternative Parts
pt: Visualização de Multiparte/Partes Alternativas

en: Display selected headers
pt: Mostrar cabeçalhos selecionados

en: Disposition-Notification-To:
pt: Notificação-de-Recebimento-Para:

en: Do background check quietly (no messages in status bar)
pt: Faça checagem em segundo plano quita (sem mensagem na barra de status)

en: Do you really want to delete the selected identity?
pt: Você realmente deseja excluir a identidade selecionada?

en: Do you want to correct the path?
pt: Você deseja corrigir o caminho?

en: Do_wn
pt: A_baixo

en: Don't include HTML parts as text when replying or forwarding mail
pt: Não incluir partes HTML como texto quando responder ou encaminhar mensagem

en: Down
pt: Abaixo

en: Draftbox
pt: Rascunhos

en: E-Mail Address
pt: Endereço de E-mail

en: ERROR:
pt: ERRO:

en: E_xpand All
pt: E_xpandir Todos

en: Edit condition for filter:
pt: Editar condição para filtro:

en: Edit headers in external editor
pt: Editar cabeçalhos em editor externo

en: Edit the current message with the default Gnome editor
pt: Editar a mensagem atual com o editor Gnome padrão

en: Edit the selected mailbox
pt: Editar a caixa de mensagens selecionada

en: Edit/Apply _Filters
pt: Editar/Aplicar _Filtros

en: Elaborate JWZ threading
pt: Preparar passagem JWZ

en: Empty Trash
pt: Esvaziar Lixeira

en: Empty Trash on exit
pt: Esvaziar a lixeira ao sair

en: Empty _Trash
pt: Esvaziar a _Lixeira

en: Enable _TLS
pt: Habilitar _TLS

en: Encoding
pt: Codificando

en: Encrypt
pt: Criptografar

en: Encrypt message using GPG
pt: Criptografar a mensagem com GPG

en: Enter passphrase to decrypt message
pt: Digite a frase secreta para descriptografar a mensagem

en: Enter passsphrase to OpenPGP sign the first message part
pt: Digite a frase secreta para o OpenPGP assinar a primeira parte da mensagem

en: Enter passsphrase to decrypt message part
pt: Digite a frase secreta para descriptografar parte da mensagem

en: Enter passsphrase to sign message
pt: Digite a frase secreta para assinar a mensagem

en: Error Messages
pt: Mensagens de erro

en: Error converting "%s" to UTF-8: %s
pt: Erro ao converter "%s" para UTF-8: %s

en: Error displaying %s: %s
pt: Erro de exibição %s: %s

en: Error displaying condition help: %s
pt: Ajuda do erro de exibição da condição: %s

en: Error displaying filter help: %s
pt: Ajuda do erro de exibição de filtro: %s

en: Error displaying help for identities: %s
pt: Erro de exibição da ajuda para identidades: %s

en: Error displaying link_id %s: %s
pt: Erro de exibição do link_id %s: %s

en: Error displaying run filters help: %s
pt: Ajuda de erro de exibição de filtro rodando: %s

en: Error displaying toolbar help: %s
pt: Ajuda do erro de exibição da barra de fettamentas: %s

en: Error during filters loading:
pt: Erro ao carregar filtros:

en: Error during filters loading: %s
    Filters may not be correct.
pt: Erro ao carregar filtros: %s
    Os filtros podem não estar corretos.

en: Error in regular expression syntax
pt: Erro na sintaxe da expressão regular

en: Error loading %s: %s
pt: Erro ao carregar %s: %s

en: Error opening GConf database
pt: Erro ao abrir banco de dados GConf

en: Error opening address book '%s':
    %s
pt: Erro ao abrir o livro de endereços '%s':
    %s

en: Error opening mailbox
pt: Erro ao abrir caixa de mensagem

en: Error placing messages from %s on %s
    Messages are left in %s
pt: Erro ao colocar as mensagens de %s em %s
    As mensagens foram deixadas em %s

en: Error sending message, child exited %d (%s).
pt: Erro no envio da mensagem, child retornou %d (%s).

en: Error setting GConf field: %s
pt: Erro ao configurar campo do Gconf: %s

en: Error showing %s: %s
pt: Erro ao mostrar %s: %s

en: Error talking to %s (%s)
pt: Erro ao falar com %s (%s)

en: Error when applying filters
pt: Erro ao aplicar filtros

en: Error when copying messages
pt: Erro quando copiava mensagens

en: Error when moving messages
pt: Erro quando movia mensagens

en: Error when trashing messages
pt: Erro quando apagava mensagens

en: Error writing to temporary file %s.
    Check the directory permissions.
pt: Erro ao escrever no arquivo temporário %s.
    Verifique as permissões do diretório.

en: Error: An identity with that name already exists
pt: Erro: Uma identidade com este nome já existe

en: Error: The identity does not have a name
pt: Erro: A identidade não tem um nome

en: Error: multipart/encrypted has no protocol parameter!
pt: Erro: multiparte/codificada não tem parametro de protocolo!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
pt: Erro:  multiparte/assinada não tem protocolo.

en: Escape special and non-ASCII characters
pt: Descartar caracteres especiais e não-ASCII

en: Exchange
pt: Câmbio

en: Exit
pt: Sair

en: Expand aliases
pt: Expandir apelidos

en: Expand all threads
pt: Expandir todos os relacionados

en: Expand mailbox tree on open
pt: Espandir árvore de caixa de mensagem ao abrir

en: Export filters as Sieve scripts
pt: Exportas filtros como scripts Sieve

en: Expunge failed
pt: Falha de limpeza

en: Expunging messages from server...
pt: Eliminando mensagens do servidor...

en: External query (a program)
pt: Fila externa (um programa)

en: FTP site: %s
pt: Site FTP: %s

en: F_cc:
pt: Fcc:

en: F_ilter:
pt: F_iltro:

en: F_ilters...
pt: F_iltros...

en: F_older Path:
pt: Caminho da pasta:

en: F_orward String:
pt: Assunto das encaminhadas:

en: F_rom:
pt: De:

en: Failed to find enough entropy on your system
pt: Falhou ao encontrar entropia suficiente em seu sistema

en: Failed to find mailbox
pt: Falhou ao procurar a caixa de mensagem

en: Fast
pt: Rápido

en: Fatal Error Messages
pt: Mensagens de erro fatais

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
pt: Erro fatal! Não foi possível reabrir a caixa de mensagem!

en: Fatal error.  Message count is out of sync!
pt: Erro fatal. Contagem de mensagem está desincronizado!

en: Fetch new incoming mail
pt: Procurar novos emails

en: Fetching message headers... [%d/%d]
pt: Buscando cabeçalhos da mensagem... [%d/%d]

en: Fetching message...
pt: Buscando mensagem...

en: Fi_lter Command:
pt: Comando de Filtro:

en: File %s cannot be read
pt: O arquivo %s não pôde ser lido

en: File already exists. Overwrite?
pt: Arquivo já existe. Sobrescrever?

en: File name:
pt: Nome do arquivo:

en: File name: %s
pt: Nome do arquivo: %s

en: Filling entropy pool: %s...
pt: Preenchendo armazenamento de entropia: %s...

en: Filter "%s" already exists.
pt: Filtro "%s" já existe.

en: Filter has matched
pt: Filtro combinou

en: Filter must have conditions.
pt: Filtro deve ter condições.

en: Filter the content of the selected mailbox
pt: Filtrar o conteúdo da caixa de mensagem selecionada

en: Fingerprint: %s
pt: Impressão: %s

en: Finish spell checking
pt: Finalizar correção ortográfica

en: Finished Checking.
pt: Verificação concluída.

en: Flag condition
pt: Condição da flag

en: Flagged
pt: Sinalizado

en: Flat
pt: Plano

en: Font <b>not</b> available for printing. Closest: %s
pt: Fonte <b>não</b> disponível para impressão. Mais proxima: %s

en: Font available for printing
pt: Fonte disponível para impressão

en: Fonts
pt: Fontes:

en: Footer font
pt: Fonte do rodapé

en: Forward
pt: Encaminhar

en: Forward _Inline...
pt: Encaminhar...

en: Forward _inline...
pt: Encaminhar...

en: Forward button attaches mail instead of quoting it
pt: O botão Encaminhar anexa a mensagem em vez de citá-la

en: Forward inline...
pt: Encaminhar...

en: Forward message to %s: %s
pt: Encaminhar mensagem a %s: %s

en: Forward the current message
pt: Reenvia a mensagem atual

en: Forward the current message as attachment
pt: Reenvia a mensagem atual como anexo

en: Forward the current message inline
pt: Reenvia a mensagem atual

en: Forward this message as attachment
pt: Encaminhar esta mensagem como anexo

en: Forward this message inline
pt: Encaminhar esta mensagem

en: Fr_om
pt: De

en: From
pt: De

en: From:
pt: De:

en: GPG encrypt by default
pt: Criptografar com GPG por padrão

en: GPG sign by default
pt: Assinar com GPG por padrão

en: GSSAPI authentication failed.
pt: Autenticação GSSAPI falhou.

en: Get new mail on staartup
pt: Receber novas mensagens ao iniciar

en: Getting folder list...
pt: Obtendo lista de pastas...

en: Getting namespaces...
pt: Obtendo espaços de nomes...

en: Gnome editor is not defined in your preferred applications.
pt: O editor Gnome não está definido em suas aplicações preferenciais.

en: GnomeCard Address Book
pt: Livro de endereços GnomeCard

en: GnuPG is rebuilding the trust database and is currently unavailable.
pt: GnuPG está refazendo o banco de dados de confiança e está atualmente indisponível.

en: Gpgme has been compiled without support for protocol %s.
pt: Gpgme foi compilado sem suporte para o protocolo %s.

en: Header font
pt: Fonte do cabeçalho

en: Help
pt: Ajuda

en: Hide deleted messages
pt: Ocultar mensagens excluidas

en: High date is incorrect
pt: A data superior está incorreta

en: Highlight cited text
pt: Realçar texto citado

en: Host not found
pt: Máquina não encontrada

en: Hyperlink color
pt: Cor de Hyperlinks

en: I/O error
pt: Erro de I/O

en: IMAP Folder Scanning
pt: Procura pasta IMAP

en: IMAP SEARCH command failed for mailbox %s
    falling back to default searching method
pt: O comando IMAP SEARCH falhou para a caixa de mensagem %s
    retornando ao método de procura padrão

en: IMAP SEARCH command failed for mailbox %s
    or query was incompatible with IMAP (perhaps you use regular expressions)
    falling back to default searching method
pt: O comando IMAP SEARCH falhou para a caixa de mensagem %s
    ou a pesquisa é incompatível com IMAP (talvez você usou expressão regular)
    retornando ao método de procura padrão

en: IMAP TLS certificate
pt: Certificado IMAP TLS

en: I_nclude Message(s)
pt: I_ncluir mensagens

en: Identity
pt: Identificação

en: Identity:
pt: Identidade:

en: If Possible
pt: Se possível

en: Ignore words shorter than
pt: Ignorar palavras menores que

en: In:
pt: Em:

en: Inbox
pt: Caixa de entrada

en: Incl_ude Signature
pt: Incl_uir assinatura

en: Include Signature When For_warding
pt: Incluir assinatura quando encaminhar

en: Include Signature When Rep_lying
pt: Incluir assinatura quando responder

en: Include file
pt: Incluir arquivo

en: Incoming
pt: Entrando

en: Increase magnification
pt: Aumentar magnificiência

en: Information - Balsa
pt: Informação - Balsa

en: Information Messages
pt: Mensagens de informação

en: Insert Si_gnature
pt: Inserir Assinatura

en: Inside/outside the date interval
pt: Dentro/fora de intervalo de data

en: Invalid filter: %s
pt: Filtro inválido: %s

en: Invalid filters %s for mailbox %s
pt: Filtro %s inválido para caixa de mensagem %s

en: Invalid or incomplete address label color
pt: Rótulo de cor do endereço inválido ou incompleto

en: Invoking autoview command: %s
pt: Chamando comando de visualização automática: %s

en: Keywords:
pt: Palavras-chaves:

en: LDAP Address Book
pt: Livro de Endereços LDAP

en: LDAP Directory for %s
pt: Diretório LDAP para %s

en: LDIF Address Book
pt: Livro de Endereços LDIF

en: LOGIN disabled on this server.
pt: LOGIN desabilitado neste servidor.

en: Length
pt: Tamanho

en: Link Color
pt: Cor de Link

en: Load program location
pt: Programa de leitura

en: Local MH mailbox...
pt: Caixa de mensagens MH local...

en: Local M_H mailbox...
pt: Caixa de mensagem MH local

en: Local Mail
pt: Caixa local

en: Local Mail Problem
    %s
pt: Problema na caixa local
    %s

en: Local Mail_dir mailbox...
pt: Caixa de mensagem Maildir local

en: Local Maildir mailbox...
pt: Caixa de mensagem Maildir local...

en: Local _mbox mailbox...
pt: Caixa de mensagem _mbox local...

en: Local folder %s
pt: Pasta local %s

en: Local mailbox %s loaded as: %s
pt: Caixa de mensagem local %s carregada como: %s

en: Local mbox mailbox...
pt: Caixa de mensagem mbox local...

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
pt: Limite de travas excedido, remover trava para %s?

en: Logging in...
pt: Registrando...

en: Login failed.
pt: Registro falhou.

en: Looking up %s...
pt: Procurando %s...

en: Low date is greater than high date
pt: A data inferior é maior que a data superior

en: Low date is incorrect
pt: A data inferior está incorreta

en: MAILBOXNAME
pt: NOME DA CAIXA DE MENSAGEM

en: M_ove
pt: M_over

en: Mail Files
pt: Arquivos de mensagem

en: Mail Options
pt: Opções de mensagem

en: Mail Servers
pt: Servidores de email

en: Mail server: %s
pt: Servidor de email: %s

en: Mail_box
pt: Cai_xa de mensagem

en: Mailbox
pt: Caixa de mensagem

en: Mailbox "%s" is used by Balsa and I cannot remove it.
    If you really want to remove it, assign its function
    to some other mailbox.
pt: Caixa postal "%s" é usada pelo Balsa e eu não posso removê-la.
    Se você realmente quer removê-la, coloque suas funções
    em outra caixa postal.

en: Mailbox %s does not appear to be a Maildir mailbox.
pt: A caixa de mensagens %s não parece ser uma caixa de mensagem Maildir.

en: Mailbox %s does not appear to be a Mh mailbox.
pt: A caixa de mensagens %s não parece ser uma caixa de mensagem Mh.

en: Mailbox %s does not appear to be an Mbox mailbox.
pt: A caixa de mensagens %s não parece ser uma caixa de mensagem Mbox.

en: Mailbox Colors
pt: Cores da Caixa de mensagem

en: Mailbox Configurator
pt: Editor de Caixa de Mensagem

en: Mailbox Name
pt: Nome da caixa de mensagens

en: Mailbox Path
pt: Caminho da caixa de mensagem

en: Mailbox _Name:
pt: _Nome da caixa de mensagem:

en: Mailbox _Path:
pt: Caminho da caixa de mensagem:

en: Mailbox _password for %s@%s:
pt: Senha da caixa de mensagens para %s@%s:

en: Mailbox closed
pt: Caixa de mensagens fechada

en: Mailbox created.
pt: Caixa de mensagens criada.

en: Mailbox is corrupt!
pt: Caixa de mensagem corrompida!

en: Mailbox is marked unwritable. %s
pt: A caixa de mensagem está marcada como inalterável. %s

en: Mailbox is read-only.
pt: Caixa de mensagem é somente para leitura.

en: Mailbox is unchanged.
pt: Caixa de mensagem é inalterada.

en: Mailbox must have a name.
pt: A caixa de mensagens deve ter um nome.

en: Mailbox was corrupted!
pt: Caixa de mensagem foi corrompida!

en: Mailbox with unread messages color
pt: Cor da caixa com mensagens não lidas

en: Main Window
pt: Janela Principal

en: Main window
pt: Janela principal

en: Manage Identities
pt: Gerenciar Identidades

en: Manage filters
pt: Gerenciar filtros

en: Mark all
pt: Marcar todas

en: Mark all messages in current mailbox
pt: Marcar todas as mensagens na caixa atual

en: Mark all messages in current mailbox as read
pt: Marcar todas as mensagens na caixa de mensagem atual como lida

en: Mark all read
pt: Marcar todas como lidas

en: Mark as D_raftbox
pt: Marcar como _Rascunhos

en: Mark as _Inbox
pt: Marcar como Caixa de _Entrada

en: Mark as _Trash
pt: Marcar como _Lixeira

en: Marking %d messages deleted...
pt: Marcando %d mensagens excluidas...

en: Match
pt: Combina

en: Match In
pt: Comparar em

en: Match when date is in the interval:
pt: Comparar se data estiver dentro do intervalo:

en: Match when date is outside the interval:
pt: Comparar se data estiver fora do intervalo:

en: Match when none of these flags is set:
pt: Comparar se nenhuma dessas flags estiver marcada:

en: Match when one flag is set/when no flag is set
pt: Comparar quando uma das flags estiver marcada/nenhuma flag estiver marcada

en: Match when one of these flags is set:
pt: Comparar se uma dessas flags estiver marcada:

en: Message
pt: Mensagem

en: Message Colors
pt: Cor da Mensagem

en: Message Disposition Notification Requests
pt: Pedido de Confirmação de Recebimento

en: Message Font
pt: Fonte da Mensagem

en: Message Source
pt: Código Fonte da Mensagem

en: Message Subject Font
pt: Fonte do assunto da mensagem

en: Message parts
pt: Partes da mensagem

en: Message submission problem, placing it into your outbox.
    System will attempt to resubmit the message until you delete it.
pt: Problema no envio da mensagem, colocando-a em sua caixa de saída.
    O sistema continuará tentando enviar a mensagem até que você a delete.

en: Message window
pt: Janela de mensagem

en: Message window title format:
pt: Formato do título da janela de mensagem:

en: Message-ID: %s
pt: Mensagem-ID: %s

en: Miscellaneous
pt: Vários

en: Miscellaneous Spelling Settings
pt: Configurações de ortrografia

en: Modify Address Book
pt: Modificar Livro de Endereços

en: Move To _Trash
pt: Mover para Lixeira

en: Move the current message to Trash mailbox
pt: Mover a mensagem atual para a Lixeira

en: Move the current message to trash
pt: Mover a mensagem atual para a lixeira

en: Move to folder:
pt: Mover para a pasta:

en: Moving read messages to %s...
pt: Movendo mensagens lidas para %s...

en: Msg Preview
pt: Pré-visualização

en: N_o Headers
pt: Sem cabeçalhos

en: Name
pt: Nome

en: National (8-bit) characters in broken messages without codeset header
pt: Caracteres de nacionalidade (8-bit) na mensagem quebrada sem código no cabeçalho

en: Ne_w
pt: Novo

en: Never
pt: Nunca

en: New
pt: Novo

en: New Address Book type:
pt: Novo Tipo de Livro de Endereços

en: New Identity
pt: Nova Identidade

en: New filter
pt: Novo filtro

en: New message to %s: %s
pt: Nova mensagem para %s: %s

en: Next
pt: Próxima

en: Next
    flagged
pt: Próxima
    Asinalada

en: Next
    unread
pt: Próxima
    Não lida

en: Next Flagged Message
pt: Próxima mensagem marcada

en: Next Message
pt: Próxima Mensagem

en: Next Part
pt: Próxima Parte

en: Next Unread Message
pt: Próxima mensagem não lida

en: Next part in message
pt: Próxima parte da mensagem

en: No address book selected....
pt: Nenhum Livro de endereços selecionado....

en: No authenticators available
pt: Nenhum autenticador disponível

en: No boundary parameter found! [report this error]
pt: Nenhum parametro limite localizado! [reporte esse erro]

en: No error
pt: Sem erro

en: No filter name specified.
pt: Nenhum nome de filtro especificado.

en: No magnification
pt: Sem magnificiência

en: No mailbox selected.
pt: Caixa de mensagem não selecionada.

en: No open or view action defined in GNOME MIME for this content type
pt: Nenhum interpretador definido no GNOME MIME para este tipo de conteúdo

en: No such folder
pt: Não existe pasta

en: No such mailbox type: %s
pt: Sem tal tipo de caixa de mensagem: %s

en: No threading at all
pt: Sem passagem alguma

en: No-Id
pt: Sem Id

en: No-Name
pt: Sem nome

en: None of the regular expressions matches
pt: Nenhuma das expressões regular combina

en: None of the specified fields contains:
pt: Nenhum dos campos especificados contém:

en: Notification:
pt: Notificação:

en: OR
pt: OU

en: O_rganization:
pt: O_rganização:

en: On %s, %s wrote:
pt: Em %s, %s escreveu:

en: On exit
pt: Ao sair

en: On reception
pt: Ao receber

en: One _Matches/None Matches
pt: Uma Igualdade/Nenhu_ma Igualdade

en: One of the regular expressions matches
pt: Uma das expressões regular combina

en: One of the specified f_ields contains
pt: Um dos campos especificados contém

en: One of the specified fields contains:
pt: Um dos campos especificados contém:

en: Oooop! mailbox not found in balsa_app.mailbox nodes?
pt: Ooops! caixa de mensagem não encontrada em balsa_app.mailbox

en: Open Inbox upon startup
pt: Abrir Caixa de entrada ao iniciar

en: Open next
pt: Abrir próxima mensagem

en: Open next flagged message
pt: Abrir próxima mensagem assinalada

en: Open next unread message
pt: Abrir próxima mensagem não lida

en: Open of %s failed. Errno = %d,
pt: Abertura de %s falhou. Erro = %d,

en: Open previous
pt: Abrir mensagem anterior

en: Open the address book
pt: Abrir o livro de endereços

en: Open with %s
pt: Abrir com %s

en: Opening mailbox %s. Please wait...
pt: Abrindo a caixa de mensagem %s. Aguarde...

en: Opening remote mailbox %s.
    The _password for %s@%s:
pt: Abrindo caixa de mensagens remota %s.
    A senha para %s@%s:

en: Opens MAILBOXNAME
pt: Abrir NOME DA CAIXA DE MENSAGEM

en: Opens default Inbox on startup
pt: Abrir a Caixa de entrada padrão ao iniciar

en: Opens first unread mailbox
pt: Abrir a primeira caixa de mensagens não lida

en: Operation between conditions
pt: Operação entre condições

en: Options
pt: Opções

en: Other Options
pt: Outras opções

en: Out of memory!
pt: Sem memória!

en: Outbox
pt: Caixa de saída

en: Outgoing
pt: Saindo

en: Outgoing Mail
pt: Enviando Mensagem

en: Output of the delivery process
pt: Saida do processo de entrega

en: Owner trust
pt: Confiança do dono

en: PGP Signature:
pt: Assinatura PGP:

en: PGP signature: %s
pt: Assinatura PGP: %s

en: POP command execution failed
pt: Falha na execução de um comando POP

en: POP3 mailbox %s accessing error:
    %s
pt: Erro de acesso na caixa postal POP3 %s:
    %s

en: POP3 mailbox %s temp file error:
    %s
pt: Erro de arquivo temporário na caixa postal POP3 %s:
    %s

en: POP3 mailbox %s temp mailbox error:
pt: Erro de caixa postal temporária na caixa postal POP3 %s:

en: Page: %i/%i
pt: Página: %i/%i

en: PageUp/PageDown keys scroll message by:
pt: Teclas PageUp/PageDown rodam o texto:

en: Pass Phrase
pt: Frase secreta

en: Pass_word:
pt: Senha:

en: Password needed
pt: Senha necessária

en: Play sound:
pt: Tocar som:

en: Please enter information about yourself.
pt: Entre com informações sobre você mesmo.

en: Please enter the passphrase for the secret key!
    
    Key: %s
pt: Por favor, digite a frase secreta para a chave!
    
    Chave: %s

en: Please verify the locations of your default mail files.
    These will be created if necessary.
pt: Confirme a localização dos seus arquivos de mensagens padrão.
    Estes serão criados se necessário.

en: Popup text:
pt: Texto popup:

en: Postpone
pt: Adiar

en: Postpone current message
pt: Aiar a mensagem atual

en: Pr_efix
pt: Pr_efixo

en: Preconnect command failed.
pt: Comando de pre-conexão falhou.

en: Prepend Si_gnature
pt: Acrescentar Assinatura antes do texto

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous Message
pt: Mensagem Anterior

en: Previous Part
pt: Parte Anterior

en: Previous part in message
pt: Parte anterior da mensagem

en: Print
pt: Imprimir

en: Print current message
pt: Imprimir a mensagem atual

en: Print message
pt: Imprimir mensagem

en: Print on printer:
pt: Imprimir na impressora:

en: Print the edited message
pt: Imprimir a mensagem editada

en: Print to console
pt: Imprimir na console

en: Problem Creating Mailboxes
    %s
pt: Problema ao criar caixas de mensagem
    %s

en: Processing an HTML message part, which must start on a new page.
    Print this part?
pt: Processando uma parte HTML da mensagem que deve iniciar em uma nova página.
    Imprimir esta parte?

en: Pspell Settings
pt: Configurações do Pspell

en: Purge %d deleted message?
pt: Limpar %d mensagem excluida?

en: Purge %d deleted messages?
pt: Limpar %d mensagens excluidas?

en: Question
pt: Questão

en: Queue this message in Outbox for sending
pt: Por esta mensagem na Caixa de saída para enviar

en: Quote level %d color
pt: Cor do nível de citação %d

en: Quoted
pt: Citado

en: Quoted Text Regular Expression
pt: Expressão regular do texto citado

en: Quoted and Flowed Text
pt: Texto citado e formatado

en: Reading %s...
pt: Lendo %s...

en: Reading %s... %d
pt: Lendo %s... %d

en: Reading %s... %d (%d%%)
pt: Lendo %s... %d (%d%%)

en: Received %d bytes of %d
pt: Recebido %d bytes de %d

en: Redo
pt: Refazer

en: Redo most recent change
pt: Refazer a alteração mais recente

en: References:
pt: Referências:

en: Regular Expression
pt: Expressão regular

en: Relaying refused:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
pt: Envio recusado:
    %d: %s
    Mensagem deixada na caixa de saída.

en: Remember open mailboxes between sessions
pt: Lembrar de caixas de mensagens abertas entre sessões

en: Remote IMAP _folder...
pt: Pasta IMAP remota...

en: Remote IMAP _subfolder...
pt: Subpasta IMAP remota...

en: Remote IMAP folder
pt: Pasta IMAP remota

en: Remote IMAP folder set
pt: Pasta IMAP remota definida

en: Remote IMAP folder...
pt: Pasta IMAP remota...

en: Remote IMAP mailbox...
pt: Caixa de mensagem IMAP remota...

en: Remote IMAP subfolder
pt: Subpasta IMAP remota

en: Remote IMAP subfolder...
pt: Subpasta IMAP remota...

en: Remote Mailbox Servers
pt: Servidores remotos de mensagem

en: Remote POP3 mailbox...
pt: Caixa de mensagem POP3 remota...

en: Remote SMTP Server
pt: Servidor SMTP remoto

en: Remote _IMAP mailbox...
pt: Caixa de mensagem _IMAP remota...

en: Remove
pt: Remover

en: Remove duplicated messages from the selected mailbox
pt: Remover mensagens duplicadas da caixa de mensagem selecionada

en: Remove from _list
pt: Remover da _lista

en: Remove from list and _disk
pt: Remover da lista e do _disco

en: Rename INBOX
pt: Renomear Caixa de Entrada

en: Rename of %s to %s failed:
    %s
pt: Renomear de %s para %s falhou:
    %s

en: Rename or move subfolder
pt: Renomear ou mover sub-pasta

en: Renaming INBOX is special!
    You will create a subfolder %s in %s
    containing the messages from INBOX.
    INBOX and its subfolders will remain.
    What would you like to do?
pt: Renomeando INBOX é especial!
    Você criará uma subpasta %s em %s
    contendo as mensagens da INBOX.
    INBOX e suas subpastas continuarão existindo.
    O que você quer fazer?

en: Reopening mailbox...
pt: Reabrindo caixa de mensagem...

en: Replace all occurences of the current word with the selected suggestion
pt: Substituir todas as ocorrências da palavra atual com a sugestão selecionada

en: Replace the current word with the selected suggestion
pt: Substituir a palavra atual com a sugestão selecionada

en: Replied
pt: Respondido

en: Reply
pt: Responder

en: Reply
    to all
pt: Responder
    a todos

en: Reply
    to group
pt: Responder
    ao grupo

en: Reply Prefix:
pt: Endereço de Resposta:

en: Reply To _All...
pt: Responder a _Todos...

en: Reply To _Group...
pt: Responder ao _Grupo...

en: Reply _String:
pt: Assunto das Resposta:

en: Reply _To:
pt: Responder a:

en: Reply to %s: %s
pt: Responder a %s: %s

en: Reply to MDN?
pt: Responder a MDN?

en: Reply to _All...
pt: Responder a todos...

en: Reply to _Group...
pt: Responder ao _Grupo...

en: Reply to all recipients
pt: Responder a todos os destinatários

en: Reply to all recipients of the current message
pt: Responder a todos os destinatários da mensagem

en: Reply to all recipients of this message
pt: Responder a todos os destinatários da mensagem

en: Reply to mailing list
pt: Responder a lista de discussão

en: Reply to the current message
pt: Responder a mensagem atual

en: Reply to this message
pt: Responder esta mensagem

en: Reply-To:
pt: Responder a:

en: Required
pt: Obrigatoriamente

en: Retrieving Message %d of %d
pt: Recebendo Mensagen %d de %d

en: Revert
pt: Reverter

en: Revert all changes and finish spell checking
pt: Reverter todas as mudanças e concluir correção ortográfica

en: Run GnomeCard
pt: Executar GnomeCard

en: Run a spell check
pt: Iniciar um corretor ortográfico

en: Run program:
pt: Executar programa:

en: Running gpg failed with return value %d:
    %s
pt: A execução do gpg falhou e retornou o valor %d:
    %s

en: Running gpg successful:
    %s
pt: Sucesso na execução do gpg:
    %s

en: S/MIME Signature:
pt: Assinatura S/MIME:

en: SASL authentication failed.
pt: Autenticação SASL falhou.

en: SMTP server problem (%d): %s
    Message is left in outbox.
pt: Problema no servido SMTP (%d): %s
    A mensagem ficou na caixa de saída.

en: SMTP server refused connection.
    Balsa by default uses submission service (587).
    If you want to submit mail using relay service (25),specify it explicitly via: "host:smtp".
    Message is left in outbox.
pt: Conexão recusada pelo servidor SMTP.
    Balsa usa, por padrão, serviço de submição (587).
    Se você quer enviar seus e-mail usando serviço de envio (25), especifique explicitamente usando: "servidor:smtp".
    Mensagem deixada na caixa de saída.

en: SSL Certificate check
pt: Verificação de certificado SSL

en: SSL connection using %s (%s)
pt: Conexão SSL usando %s (%s)

en: SSL disabled due the lack of entropy
pt: SSL desabilitado devido a falta de entropia

en: SSL failed: %s
pt: SSL falhou: %s

en: SSL is unavailable.
pt: SSL está indisponível

en: S_elected Headers
pt: Cabeçalhos selecionados

en: S_ubject
pt: Assunto

en: S_ubject:
pt: Assunto:

en: Sa_ve
pt: Sal_var

en: Save
pt: Salvar

en: Save %s MIME Part
pt: Salvar parte MIME %s

en: Save Current Part...
pt: Salvar parte atual...

en: Save current part in message
pt: Salvar parte atual da mensagem

en: Save part
pt: Salvar parte

en: Save program location
pt: Programa de escrita

en: Save selected...
pt: Salvar selecionado...

en: Save the current item
pt: Salva o item atual

en: Save this address and close the dialog?
pt: Salvar este endereço e fechar o diálogo?

en: Save this message
pt: Salvar esta mensagem

en: Save...
pt: Salvar...

en: Saving message status flags... [%d/%d]
pt: Salvando status de flags da mensagem... [%d/%d]

en: Saying yes will not send the file `%s' itself, but just a MIME message/external-body reference.  Note that the recipient must have proper permissions to see the `real' file.
    
    Do you really want to attach this file as reference?
pt: Dizendo sim não será enviado o próprio arquifo '%s', mas só uma referência MIME message/external-body. Note que o destinatário deve ter permissão para ver o arquivo 'real'.
    
    Você realmente deseja anexar este arquivo como referência?

en: Scan tree to depth
pt: Rastrear árvore até o fundo

en: Scanning %s. Please wait...
pt: Procurando %s. Aguarde...

en: Search T_ype:
pt: Tipo da busca:

en: Search mailbox
pt: Procurar caixa de mensagem

en: Secure connection with TLS?
pt: Conexão segura com TLS?

en: Select Font
pt: Selecionar Fonte

en: Select Identity
pt: Selecionar Identidade

en: Select _Identity...
pt: Selecionar _Identidade...

en: Select a font to use
pt: Selecionar uma fonte a ser usada

en: Select all
pt: Selecionar todas

en: Select all messages in current mailbox
pt: Selecionar todas as mensagens da caixa de mensagem atual

en: Select entire mail
pt: Selecione email completo

en: Select key
pt: Selecionar chave

en: Select load program for address book
pt: Selecione o programa que lê seu arquivo do livro de endereços

en: Select parent folder
pt: Selecionar pasta superior

en: Select path for LDIF address book
pt: Selecione o caminho para o livro de endereços LDIF

en: Select path for VCARD address book
pt: Selecione o caminho para o livro de endereços VCARD

en: Select save program for address book
pt: Selecione o programa que escreve seu arquivo do livro de endereços

en: Select the Identity to use for the message
pt: Selecionar que Identidade usar na mensagem

en: Select the private key for the signer %s
pt: Selecione a chave privada para o assinante %s

en: Select the public key for the recipient %s
pt: Selecione a chave pública para o destinatário %s

en: Select your local mail directory
pt: Selecione seu diretório local de email

en: Select...
pt: Selecionar...

en: Selected headers:
pt: Cabeçalhos selecionados:

en: Selecting %s...
pt: Selecionando %s...

en: Send
pt: Enviar

en: Send and Receive messages
pt: Enviar e Receber mensagens

en: Send and _Receive Mail
pt: Enviar e _Receber Mensagem

en: Send button queues outgoing mail in outbox instead of sending it
pt: O botão Enviar enfileira as mensagens na Caixa de Saída em vez de enviá-la

en: Send message to obtain this part
pt: Enviar mensagem para obter esta parte

en: Send messages from the outbox
pt: Enviar mensagens da caixa de saída

en: Send this message
pt: Enviar esta mensagem

en: Send to Trash
pt: Enviar para lixeira

en: Send-To
pt: Enviar para

en: Sending Mail...
pt: Enviando mensagem...

en: Sending error: %s
pt: Erro no envio: %s

en: Sentbox
pt: Enviadas

en: Separator
pt: Separador

en: Server certificate has expired
pt: Certificado do servidor expirou

en: Server certificate is not yet valid
pt: Certificado do servidor ainda não está validado

en: Set identity to use for this message
pt: Selecionar que Identidade usar nesta mensagem

en: Show Mailbox _Tabs
pt: Mostrar _abas de caixa de mensagens

en: Show address:
pt: Mostrar endereço:

en: Show all headers
pt: Mostrar todos os cabeçalhos

en: Show dialog
pt: Mostrar diálogo

en: Show in list
pt: Mostrar na Lista

en: Show mailbox statistics in left pane
pt: Mostrar estatísticas da caixa de mensagem no painel esquerdo

en: Show nothing
pt: Mostrar nada

en: Show preview pane
pt: Mostrar painel de pré-visualização

en: Shown mailbox: %s with %ld messages, %ld new
pt: Caixa de mensagem exibida: %s com %ld mensagens, %ld nova

en: Si_mple threading
pt: Escalonamento simples

en: Sign
pt: Assinar

en: Sign message using GPG
pt: Assinar a mensagem com GPG

en: Signature _Path:
pt: Assinatura:

en: Simple
pt: Simples

en: Simple threading algorithm
pt: algoritmo de escalonamente simples

en: Size
pt: Tamanho

en: Skip all occurrences of the current word
pt: Saltar todas as ocorrências da palavra atual

en: Skip the current word
pt: Saltar a palavra atual

en: Source mailbox (%s) is readonly. Cannot move messages
pt: Impossível mover mensagens. Caixa postal de origem (%s) apenas para leitura.

en: Spell Check Module
pt: Módulo de correção ortográfica

en: Spell check
pt: Correção ortográfica

en: Spelling
pt: Verificando ortografia

en: Startup
pt: Início

en: Status Messages
pt: Mensagens de Estado

en: Store Address
pt: Armazenar Endereço

en: Store address of sender in addressbook
pt: Armazenar endereço do remetente no livro de endereços

en: Store address: no addresses
pt: Armazenar endereço: nenhum endereço

en: Subject
pt: Assunto

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Subject: %s
pt: Assunto: %s

en: Subscribed _folders only
pt: Apenas _pastas assinadas

en: Subscribing to %s...
pt: Inscrevendo para %s...

en: Suggestion Level
pt: Nível de sugestão

en: Syntax error in the filter configuration file
pt: Erro de sintaxe no arquivo de configuração de filtro

en: T_oggle
pt: _Alternar

en: The Balsa E-Mail Client
pt: O Cliente de E-Mail Balsa

en: The Balsa email client is part of the GNOME desktop environment.  Information on Balsa can be found at http://balsa.gnome.org/
    
    If you need to report bugs, please do so at: http://bugzilla.gnome.org/
pt: O cliente de email Balsa é parte do GNOME. Informações sobre o Balsa podem ser encontradas em http://balsa.gnome.org/
    
    Se você precisar reportar erros, por favor o faça em http://bugzilla.gnome.org/

en: The OpenPGP encrypted message part contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
pt: O OpenPGP encriptou parte da mensagem que contém caracteres 8-bits, mas não o cabeçalho que descreve o código usado (convertido em %s)

en: The address book file path "%s" is not correct. %s
pt: O caminho do arquivo do livro de endereços "%s" não está correto. %s

en: The destination mailbox of the filter "%s" is "%s".
    You can't associate it with the same mailbox (that causes recursion).
pt: A caixa postal de destino do filtro "%s" é "%s".
    Você não pode associá-lo com a mesma caixa postal (que causa recursão).

en: The file with pathname "%s" is not a directory.
pt: O arquivo com caminho "%s" não é um diretório.

en: The filter "%s" is not compatible with the mailbox type of "%s".
    This happens for example when you use regular expressions match with IMAP mailboxes, it is done by a very slow method; if possible, use substring match instead.
pt: O filtro "%s" não pe compatível com o tipo de caixa postal de "%s".
    Isso ocorre, por exemplo, quando você usa expressões regulares para comparar caixas postais IMAP, isto é feito por um método muito lento; se possível, use sub strings para a comparação.

en: The filters dialog is opened, close it before you can run filters on any mailbox
pt: O diálogo de filtros está aberto, feche-o antes que você possa rodar os filtros em qualquer caixa postal

en: The folder edition to be written.
pt: Edição da pasta a ser escrito.

en: The load program path "%s" is not correct. %s
pt: O caminho "%s" para o programa de leitura não está correto. %s

en: The mailbox "%s" does not appear to be valid.
pt: A caixa de mensagens "%s" não parece ser válida.

en: The mailbox "%s" does not appear to be valid.
    Your system does not allow for creation of mailboxes
    in /var/spool/mail. Balsa wouldn't function properly
    until the system created the mailboxes. Please change
    the mailbox path or check your system configuration.
pt: A caixa postal "%s" não parece ser válida.
    Seu sistema não permite criar caixas de mensagem em
    /var/spool/mail. O Balsa não funcionará apropriadamente
    até o sistema criar a caixa de mensagem. Mude o caminho da
    caixa de mensagem ou verifique a configuracao do sistema.

en: The message cannot be encoded in charset %s.
    Please choose a language for this message.
    For multi-language messages, choose UTF-8.
pt: A mensagem não pôde ser codificada em %s.
    Por favor escolha uma linguagem para esta mensagem.
    Para mensagens multi língua, escolha UTF-8.

en: The message header looks clean
    (the notify-to address is equal to the return path,
    I am in the "To:" or "Cc:" list).
pt: O cabeçalho da mensagem parece limpo
    (o endereço em notify-to é igual ao endereço de resposta,
    eu estou em "Para:" ou "Cc:").

en: The message header looks suspicious.
pt: O cabeçalho da mensagem parece suspeito.

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
pt: O índice da mensagem está incorreto. Tente reabrir a caixa de mensagem.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
pt: A mensagem enviada para %s com assunto "%s" contém caracteres de 8-bit, mas o cabeçalho não descreve o conjunto de caracteres usados (convertido para %s)

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a S/MIME encrypted part, but balsa can not (yet) handle this format.
pt: A mensagem enviada por %s com assunto "%s" contém uma parte S/MIME criptografada, mas o balsa não suporta (ainda) este formato.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a S/MIME signed part, but balsa is not (yet) able to handle this format.
pt: A mensagem enviada por %s com assunto "%s" contém uma parte S/MIME assinada, mas o balsa não é (ainda) capaz de trabalhar com este formato.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a signed part, but it's structure is invalid. The signature, if there is any, can not be checked.
pt: A mensagem enviada por %s com assunto "%s" contém uma parte assinada, mas sua estrutura é inválida. A assinatura, se existe uma, não pode ser verificada.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains an encrypted part, but it's structure is invalid.
pt: A mensagem enviada por %s com assunto "%s" contém um parte criptografada, mas sua estrutura é inválida.

en: The message to '%s' is modified.
    Save message to Draftbox?
pt: A mensagem para '%s' foi modificada.
    Salvar a mensagem em Rascunhos?

en: The option not to recognize "format=flowed" text has been removed.
pt: A opção par nao reconhecer o texto "formato=flowed" foi removida.

en: The option not to send "format=flowed" is now on the Options menu of the compose window.
pt: A opção para não enviar "formato=flowed" está agora no menu Opções da janela Compor Mensagem.

en: The option to request a MDN is now on the Options menu of the compose window.
pt: A opção para pedir um MDN está agora no menu Opções da janela Compor Mensagem.

en: The passphrase for this key was bad, please try again!
    
    Key: %s
pt: A frase secreta para essa chave não funcionou. Por favor, tente novamente!
    
    Chave: %s

en: The path "%s" is not correct. %s
pt: O caminho "%s" não está correto. %s

en: The path %s must be relative to the filesystem root (start with /).
pt: O caminho %s precisa ser relativo ao sistema de arquivo raiz (começe com /).

en: The pathname "%s" must be specified canonically -- it must start with a '/'.
pt: O caminho "%s" precisa ser especificado integralmente -- ele deve começar com uma '/'.

en: The save program path "%s" is not correct. %s
pt: O caminho "%s" para o programa de escrita não está correto. %s

en: The sender of this mail, %s, requested 
    a Message Disposition Notification(MDN) to be returned to `%s'.
    Do you want to send this notification?
pt: O remetente desta mensagem, %s, pediu 
    uma Notificação de Recebimento(MDN) sendo retornada para '%s'.
    Você deseja enviar esta notificação?

en: The signature could not be verified due to a missing key.
pt: A assinatura não pôde ser verificada devido a falta da chave.

en: The signature could not be verified due to an invalid crypto engine.
pt: A assinatura não pôde ser verificada devido a um mecanismo de criptografia inválido.

en: The signature is invalid.
pt: A assinatura é inválida

en: The signature is valid but expired.
pt: A assinatura é válida mas expirou.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has expired.
pt: A assinatura é válida mas a chave usada para verificá-la expirou.

en: The signature is valid.
pt: A assinatura é válida

en: The user ID is fully valid.
pt: O ID do usuário é totalmente válido.

en: The user ID is marginally valid.
pt: O ID do usuário é válida em parte.

en: The user ID is never valid.
pt: O ID do usuário nunca é válido.

en: The user ID is of unknown validity.
pt: A validade do ID do usuário é desconhecida.

en: The user ID is ultimately valid.
pt: O ID do usuário é totalmente válido.

en: The validity of the user ID is undefined.
pt: A validade do ID do usuário está indefinida.

en: There are opened filter run dialogs, close them before you can modify filters.
pt: Existem diálogos de filtros rodando abertos, feche-os antes de modificar filtros.

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
pt: Este servidor IMAP é antigo. Mutt não funciona com ele.

en: This certificate belongs to:
pt: Este certificado pertence a:

en: This certificate is valid
pt: Este certificado é válido

en: This certificate was issued by:
pt: Este certificado foi emitido por:

en: This file is not encoded in US-ASCII or UTF-8.
    Please choose the charset used to encode the file.
    (if unsure chose Generic UTF-8)
pt: Este arquivo não está codificado em US-ASCII ou UTF-8.
    Por favor escolha o código usado para codificar o arquivo.
    (na dúvida escolha UTF-8 Genérico)

en: This folder is not stored in configuration. I do not yet know how to remove it from remote server.
pt: Esta pasta não está guardada nas configurações. Você ainda não sabe como removê-la do servidor remoto.

en: This mail address is already in this address book.
pt: Este endereço de e-mail já está no livro de endereço.

en: This message will not be encrpyted for the BCC: recipient(s).
pt: Esta mensagem não será criptografada para o(s) destinatário(s) CCO.

en: This part is not a real PGP signature.
pt: Esta parte não é uma assinatura PGP verdadeira.

en: This will exit Balsa.
    Do you really want to do this?
pt: Isto irá encerrar o Balsa.
    Deseja realmente fazer isto?

en: This will remove the folder "%s" from the list.
    You may use "New IMAP Folder" later to add this folder again.
pt: Isto removerá a pasta "%s" da lista.
    Você deve usar "Nova Pasta IMAP" depois para criar essa pasta novamente.

en: This will remove the mailbox "%s" and all its messages from your IMAP server.  If %s has subfolders, it will still appear as a node in the folder tree.
    You may use "New IMAP subfolder" later to add a mailbox with this name.
    What would you like to do?
pt: Isso removerá a caixa postal "%s" e todas as suas mensagens do servidor IMAP. Se %s for uma subpasta, ainda aparecerá como um nó na árvore de pastas.
    Você deve usar "Nova Subpasta IMAP" depois para adicionar uma caixa postal com esse nome.
    O que você quer fazer?

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.
    You may use "Add Mailbox" later to access this mailbox again.
    What would you like to do?
pt: Isto removerá a caixa de mensagem "%s" da lista de caixas de mensagem.
    Você pode usar "Adicionar Caixa de Mensagem" depois para acessar
    esta caixa novamente. O quê você gostaria de fazer?

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.  You may also delete the disk file or files associated with this mailbox.
    If you do not remove the file on disk you may "Add  Mailbox" to access the mailbox again.
    What would you like to do?
pt: Isso removerá a caixa postal "%s" da lista de caixas postais. Você deve ainda apagar os arquivos de disco associados a essa caixa postal.
    Se você não remover os arquivos do disco você poderá "Adicionar Caixa Postal" para acessar a caixa postal novamente.
    O que você quer fazer?

en: Threading
pt: Encadeamento

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
pt: Tempo esgotado na tentativa de bloquear via fcntl!

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
pt: Tempo esgotado na tentativa de bloquear via flock!

en: To
pt: Para

en: To:
pt: Para:

en: Toggle
    new
pt: Alternar
    novo

en: Toggle New
pt: Alternar Nova/Lida

en: Toggle display of mailbox and folder tree
pt: Alternar exibição de árvore de caixa postal e pasta

en: Toggle display of mailbox notebook tabs
pt: Alternar exibição de abas de notas da caixa postal

en: Toggle flagged
pt: (Des)Marcar

en: Toggle new message flag
pt: Marcar como nova mensagem

en: Toolbar Buttons
pt: Botões da Barra de ferramentas

en: Toolbar options
pt: Opções da Barra de ferramentas

en: Trash
pt: Lixeira

en: Trash /
    Delete
pt: Lixo /
    Excluir

en: Treat multiple addresses as:
pt: Tratar multiplos endereços como:

en: Try again later.
pt: Tente novamente depois.

en: Type
pt: Tipo

en: Type:
pt: Tipo:

en: Type: %s (%s)
pt: Tipo: %s (%s)

en: Unable to Open Mailbox!
    Please check the mailbox settings.
pt: Incapaz de abrir a caixa de mensagens!
    Favor verificar suas configurações.

en: Unable to allocate memory
pt: Incapaz de alocar memória

en: Unable to append to IMAP mailboxes at this server
pt: Impossível acrecentar pastas IMAP neste servidor

en: Unable to export filter %s, an error occured.
pt: Incapaz de exportar o filtro %s, um erro ocorreu.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
pt: Incapaz de buscar cabeçalhos desta versão do servidor IMAP.

en: Unable to get certificate from peer
pt: Incapaz de obter certificado do par

en: Unable to load message body to match filter
pt: Incapaz de carregar o corpo da mensagem para aplicar o filtro

en: Unable to lock mailbox!
pt: Incapaz de bloquear a caixa de mensagem!

en: Unable to open sentbox - could not get IMAP server information
pt: Incapaz de abrir a caixa Enviadas - não foi possível pegar informação do servidor IMAP

en: Unable to open temporary file!
pt: Incapaz de abrir arquivo temporário!

en: Undelete the message
pt: Recuperar a mensagem

en: Undo
pt: Desfazer

en: Undo most recent change
pt: Desfazer a alteração mais recente

en: Unexpected address book error. Report it.
pt: Erro inesperado no livro de endereço. Reporte-o.

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Unknown problem with engine for protocol %s.
pt: Problema desconhecido com o mecanismo para o protocolo %s.

en: Unknown toolbar icon "%s"
pt: Icone "%s" da barra de ferramenta é desconhecido

en: Unread
pt: Não lida

en: Unsubscribing to %s...
pt: Cancelando inscrição para %s...

en: Until Closed
pt: Até que seja fechado

en: Up
pt: Acima

en: Uploading message ...
pt: Enviando mensagem ...

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
pt: Usar 'acionar-escrita' para reativar a  escrita!

en: Use SS_L (IMAPS)
pt: Usar SS_L (IMAPS)

en: Use SS_L (pop3s)
pt: Usar SS_L (pop3s)

en: Use Sound...
pt: Usar som...

en: Use TLS
pt: Usar TLS

en: Use _APOP Authentication
pt: Usar Autenticação _APOP

en: Use alternative main window layout
pt: Usar disposição alternativa para a janela principal

en: Use balsa as default email client?
pt: Usar balsa com cliente de email padrão?

en: Use preview pane
pt: Usar painel de pré-visualização

en: Use_r name:
pt: Nome do usuário:

en: User
pt: Usuário

en: User ID
pt: ID do usuário

en: User Settings
pt: Configurações de Usuário

en: VCard Address Book (GnomeCard)
pt: Livro de Endereços VCard (GnomeCard)

en: Validity
pt: Validade

en: View part with %s
pt: Visualizar parte com %s

en: View source form of the message
pt: Ver códigos da mensagem

en: WARNING:
pt: Aviso:

en: Waiting for fcntl lock... %d
pt: Aguardando por trava fcntl... %d

en: Waiting for flock attempt... %d
pt: Aguardando por trava flock... %d

en: Warning Messages
pt: Mensagens de advertência

en: Warning: Couldn't save certificate
pt: Aviso: Não foi possível salvar certificado

en: Welcome to Balsa!
pt: Bem-vindo ao Balsa!

en: When I receive a message and its sender requested to return a
    Message Disposition Notification (MDN), send it in the following cases:
pt: Quando receber uma mensagem e seu remetente pedir o retorno de uma
    confirmação de recebimento (MDN), enviá-la nos seguintes casos:

en: While Retrieving Messages
pt: Ao receber mensagens

en: Word Wrap
pt: Quebrar palavra

en: Wrap Incoming Text at:
pt: Quebrar entrada de texto em:

en: Wrap Outgoing Text at:
pt: Quebrar saída de texto em:

en: Wrap message lines
pt: Quebrar linhas da mensagem

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
pt: Gravação falhou! Caixa de mensagem parcial salva para %s

en: Writing %s...
pt: Gravando %s...

en: Writing messages... %d (%d%%)
pt: Gravando mensagens... %d (%d%%)

en: You can apply filters only on mailbox
pt: Você pode aplicar filtros somente em caixa de mensagem

en: You have received %d new messages.
pt: Você recebeu %d novas mensagens.

en: You have received 1 new message.
pt: Você recebeu 1 nova mensagem.

en: You must provide a sound to play
pt: Você deve especificar um som para tocar

en: You must provide a string
pt: Você deve fornecer uma string

en: You must provide at least one regular expression
pt: Você deve fornecer pelo menos uma expressão regular

en: You must specify at least one field for matching
pt: Você deve especificar pelo menos um campo para comparação

en: You must specify the name of the user header to match on
pt: Você deve especificar o nome do usuário do cabeçalho para comparação

en: You seem to be running Balsa for the first time. The following steps will set up Balsa by asking a few simple questions. Once you have completed these steps, you can always change them later in Balsa's preferences. If any files or directories need to be created, it will be done so automatically.
      Please check the about box in Balsa's main window for more information about contacting the authors or reporting bugs.
pt: Você parece estar executando Balsa pela primeira vez. Os seguintes passos irão configurar Balsa perguntando algumas questões simples. Assim que você tiver completado estes passos, você poderá alterá-los sempre que quiser nas Preferências do Balsa. Se algum arquivo ou diretório precisar ser criado, ele o será automaticamente.
      Verifique a caixa Sobre na janela principal do Balsa para mais informação sobre como contatar os autores ou reportar problemas.

en: You selected OpenPGP mode for a message with attachments. In this mode, only the first part will be signed and/or encrypted. You should select MIME mode if the complete message shall be protected. Do you really want to proceed?
pt: Você selecionou o modo OpenPGP para uma mensagem com anexos. Neste modo, somente a primeira parte será assinada e/ou criptografada. Você deve selecionar o modo MIME se a mensagem completa deve ser protegida. Você realmente deseja seguir?

en: You've successfully set up Balsa. Have fun!
       -- The Balsa development team
pt: Você configurou o Balsa com sucesso. Divirta-se!
       -- O time de desenvolvimento Balsa

en: Zoom _In
pt: Mais Zoom

en: Zoom _Out
pt: Menos Zoom

en: [-- %s/%s is unsupported
pt: [-- %s/%s não é suportado

en: [-- Attachment #%d
pt: [-- Anexo #%d

en: [-- Autoview stderr of %s --]
pt: [-- Stderr de autovisualização de %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
pt: [-- Visualização automática usando %s --]

en: [-- Can't run %s. --]
pt: [-- Não pode executar %s. --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
pt: [-- Erro: Impossível mostrar qualquer uma das partes Multiparte/Alternativo! --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
pt: [-- Erro: mensagem/corpo-externo não tem parametro aceito --]

en: [-- This %s/%s attachment
pt: [-- Este %s/%s anexado

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
pt: [-- Este anexo %s/%s não está incluido, --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
pt: [-- Este anexo %s/%s não está incluido, --]
    [-- e a fonte externa indicada expirou. --]

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
pt: [-- Tipo: %s/%s, Codificando: %s, Tamanho: %s --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
pt: [-- e o tipo de acesso indicado %s não é suportado --]

en: [-- on %s --]
pt: [-- em %s --]

en: [invalid date]
pt: [data inválida]

en: [unable to calculate]
pt: [incapaz de calcular]

en: _Accept Once
pt: _Aceitar Agora

en: _Add
pt: _Adicionar

en: _Add Signature Separator
pt: _Adicionar Separador de Assinatura

en: _Address Book...
pt: Livro de endereços...

en: _All
pt: Todos

en: _Always show INBOX
pt: Sempre mostrar Caixa de Entrada

en: _Attach File...
pt: _Anexar arquivo...

en: _Attachments
pt: _Anexos

en: _Attachments:
pt: _Anexos:

en: _Bcc
pt: Cc_o

en: _Bcc:
pt: _Cco:

en: _Body
pt: Corpo

en: _Brazilian
pt: _Brasileiro

en: _Browse...
pt: Procurar...

en: _Catalan
pt: _Catalão

en: _Check mail automatically every:
pt: Verificar mensagens automaticamente cada:

en: _Chinese Simplified
pt: _Chinês Simplificado

en: _Chinese Traditional
pt: _Chinês Tradicional

en: _Close
pt: _Fechar

en: _Collapse All
pt: Re_colher Todos

en: _Continue
pt: _Continuar

en: _Create
pt: _Criar

en: _Czech
pt: _Checo

en: _Danish
pt: _Dinamarquês

en: _Delete
pt: Excluir

en: _Delete messages from server after download
pt: Excluir mensagens do servidor depois de baixar

en: _Delete...
pt: E_xcluir...

en: _Displayed Name:
pt: Nome Mostra_do:

en: _Domain:
pt: _Domínio:

en: _Draftbox:
pt: Rascunhos:

en: _Dutch
pt: Holan_dês

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Edit with Gnome-Editor
pt: _Editar com Gnome-Editor

en: _Edit...
pt: _Editar...

en: _Edit/Apply filters
pt: Editar/Aplicar filtros

en: _Email Address:
pt: Endereço de _email:

en: _Enable check for new mail
pt: Habilitar checagem por novas m_ensagens

en: _Enable highlighting of cited text
pt: Habilitar realçe do texto citado

en: _Encrypt Message
pt: Criptografar a Mensagem

en: _English (American)
pt: Ingl_ês (Americano)

en: _English (British)
pt: Ingl_ês (Britânico)

en: _Escape Special Characters
pt: Descartar Caracteres _Especiais

en: _Esperanto
pt: Esperanto

en: _Estonian
pt: Estônio

en: _Execute Signature
pt: _Executar Assinatura

en: _Expand aliases as you type
pt: _Expandir apelidos ao digitar

en: _Export Filters
pt: _Exportar Filtros

en: _File Name
pt: Nome do Arquivo

en: _Filter messages through procmail
pt: _Filtrar mensagens através do procmail

en: _Filter name:
pt: Nome do _filtro:

en: _Finnish
pt: _Filandês

en: _First Name:
pt: _Primeiro nome:

en: _Flat index
pt: _Indice plano

en: _Folder name:
pt: Nome da _pasta:

en: _Fonts
pt: _Fontes

en: _Format = Flowed
pt: _Formato = Corrido

en: _Forward Attached...
pt: Encaminhar Anexado...

en: _Forward attached...
pt: Encaminhar anexado...

en: _French
pt: _Francês

en: _From
pt: _De

en: _From:
pt: _De:

en: _Full Name:
pt: Nome Completo:

en: _Generic UTF-8
pt: UTF-8 Genérico

en: _German
pt: Alemão

en: _Get New Mail
pt: Rece_ber novos emails

en: _GnuPG uses MIME mode
pt: _GnuPG usa modo MIME

en: _GnuPG uses old OpenPGP mode
pt: _GnuPG usa o antigo modo OpenPGP

en: _Greek
pt: _Grego

en: _Hebrew
pt: Hebreu

en: _Hide
pt: Esconder

en: _Host Name
pt: Nome da Máquina

en: _Hungarian
pt: _Húngaro

en: _Identities...
pt: _Identidades...

en: _Identity Name:
pt: Nome da _Identidade

en: _Inbox:
pt: Caixa de entrada:

en: _Include File...
pt: _Incluir arquivo...

en: _Italian
pt: _Italiano

en: _JWZ threading
pt: Escalonamente _JWZ

en: _Japanese
pt: _Japonês

en: _Keywords
pt: Palavras-chaves

en: _Korean
pt: Coreano

en: _Language
pt: _Língua

en: _Last Name:
pt: Ú_ltimo nome:

en: _Latvian
pt: _letoniano

en: _Lithuanian
pt: _Lituano

en: _Local Mail Directory:
pt: Diretório _local de email:

en: _Mailing Address:
pt: Endereço a enviar:

en: _Mark as Sentbox
pt: _Marcar como Enviados

en: _Message
pt: _Mensagem

en: _Message...
pt: _Mensagem...

en: _Middle Name:
pt: Nome do _Meio:

en: _Modify
pt: _Modificar

en: _Move to
pt: _Mover para

en: _Move to Trash
pt: _Mover para Lixeira

en: _Name:
pt: _Nome:

en: _New
pt: _Nova

en: _Nickname:
pt: Apelid_o:

en: _No
pt: _Não

en: _No Headers
pt: Sem cabeçalhos

en: _Norwegian
pt: _Norueguês

en: _One of the regular expressions matches
pt: Uma das expressões regulares combina

en: _Open
pt: _Abrir

en: _Options
pt: _Opções

en: _Other...
pt: _Outros...

en: _Outbox:
pt: Caixa de saída:

en: _Password
pt: Senha

en: _Password:
pt: Senha:

en: _Polish
pt: _Polonês

en: _Portugese
pt: _Português

en: _Postpone
pt: Adiar

en: _Print...
pt: Im_primir...

en: _Properties...
pt: Propriedades...

en: _Queue
pt: Por na fila de saída

en: _Quote Message(s)
pt: Citar Mensa_gem(ns)

en: _Re-Import
pt: _Re-Importar

en: _Reflow Selected Text
pt: _Refluxo do Texto Selecionado

en: _Reject
pt: _Recusar

en: _Remember Password
pt: Lembrar Senha

en: _Remember password
pt: Lembrar senha

en: _Remove
pt: _Remover

en: _Remove Duplicates
pt: _Remover Duplicadas

en: _Remove from list
pt: _Remover da lista

en: _Remove from server
pt: _Remover do servidor

en: _Reply To
pt: _Responder para

en: _Reply To:
pt: _Responder a:

en: _Reply...
pt: _Responder...

en: _Request Disposition Notification
pt: Solicita_r Notificação de

en: _Restore toolbar to standard buttons
pt: _Restaurar a barra de ferramentas para os botões padrões

en: _Reverse search
pt: Procura inversa

en: _Romanian
pt: _Romeno

en: _Russian (ISO)
pt: _Russo (ISO)

en: _Russian (KOI)
pt: _Russo (KOI)

en: _SMTP Server:
pt: Servidor _SMTP:

en: _Search for Name:
pt: Procuar pelo Nome:

en: _Search for:
pt: Procurar por:

en: _Select Text
pt: _Selecionar texto

en: _Selected Headers
pt: Cabeçalhos selecionados

en: _Send
pt: _Enviar

en: _Send Queued Mail
pt: _Enviar mensagem da fila

en: _Sentbox:
pt: Enviadas:

en: _Serbian
pt: _Serbio

en: _Serbian (Latin)
pt: _Serbio (Latin)

en: _Server:
pt: _Servidor:

en: _Set as default
pt: Usar padrão

en: _Show
pt: Mostrar

en: _Show Mailbox Tree
pt: _Mostrar árvore de Caixa de mensagem

en: _Sign Message
pt: Assinar Mensagem

en: _Slovak
pt: Eslovaco

en: _Spanish
pt: Espanhol

en: _Store Address...
pt: _Armazenar Endereço...

en: _Subfolder of:
pt: _Subpasta de:

en: _Subject
pt: _Assunto

en: _Subscribe
pt: In_screver

en: _Swedish
pt: _Sueco

en: _To
pt: _Para

en: _To:
pt: _Para:

en: _Toggle
pt: Al_ternar

en: _Toolbars...
pt: Barra de Ferramentas...

en: _Trash:
pt: Lixeira:

en: _Turkish
pt: _Turco

en: _Ukrainian
pt: _Ucraniano

en: _Undelete
pt: _Recuperar

en: _Unread
pt: Não lida

en: _Unsubscribe
pt: _Desinscrever

en: _Up
pt: A_cima

en: _Update
pt: _Atualizar

en: _User Name (Bind DN)
pt: Nome do _Usuário (Bind DN)

en: _User header:
pt: Cabeçalhos do usuário:

en: _Username:
pt: Nome do Usuário:

en: _View Source
pt: _Ver Código Fonte

en: _View Source...
pt: _Ver Código...

en: _Wrap
pt: _Quebrar

en: _Wrap Body
pt: Quebrar corpo

en: _Wrap button labels
pt: Dividir o texto dos butoões

en: _Yes
pt: _Sim

en: a distribution list
pt: uma lista de distribuição

en: alternative addresses for the same person
pt: endereços alternativos para a mesma pessoa

en: alternative parts
pt: partes alternativas

en: arabic
pt: arábico

en: attach as file
pt: anexar como arquivo

en: attach as reference
pt: anexar como referência

en: bad validity
pt: validade ruim

en: baltic
pt: báltico

en: celtic
pt: celtico

en: characters
pt: caracteres

en: connection error
pt: erro na conexão

en: could not create temporary file %s
pt: não foi possível criar o arquivo temporário %s

en: could not get a private key for %s
pt: não foi possível receber uma chave privada para %s

en: could not get a public key for %s
pt: Não foi possível pegar a chave pública para %s

en: cyrillic (iso/windows)
pt: cirílico (iso/windows)

en: detected a good signature
pt: boa assinatura detectada

en: detected a good signature with insufficient validity/trust
pt: detectada boa assinatura com validade/confiança insuficiente

en: display as "?"
pt: mostrar como "?"

en: display using codeset
pt: visualizar usando código

en: east european
pt: leste europeu

en: encrypted parts
pt: parte criptografada

en: full
pt: completo

en: greek
pt: grego

en: has been deleted --]
pt: foi excluido --]

en: hebrew
pt: hebreu

en: japanese
pt: japonês

en: korean
pt: coreano

en: marginal
pt: limite

en: minutes
pt: minutos

en: mixed parts
pt: partes mistas

en: multipart message has no boundary parameter!
pt: multiparte da mensagem não tem parâmetro limite!

en: never
pt: nunca

en: nordic
pt: nórdico

en: north european
pt: norte europeu

en: percent
pt: porcento

en: prefer text/plain over html
pt: preferir texto a html

en: remember passphrase for
pt: lembrar frase secreta para

en: rfc822 message
pt: Mensagem rfc822

en: rfc822 message (from %s, subject "%s")
pt: mensagem rfc822 (de %s, assunto "%s")

en: ro
pt: ru

en: roa
pt: rua

en: run gpg to import key
pt: execute gpg para importar a chave

en: run gpg to import this key
pt: execute gpg para importar esta chave

en: russian (koi)
pt: russo (koi)

en: sending message with gpg mode %d
pt: enviando mensagem no modo gpg %d

en: signed parts
pt: parte assinada

en: signs the message using GnuPG
pt: assinar a mensagem com GnuPG

en: signs the message using GnuPG for all To: and CC: recipients
pt: assinando a mensagem usando GnuPG a todos Para: e CC: desitinatários

en: south european
pt: sul europeu

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
pt: sync: mbox modificada, mas não as mensagens! (informar este bug)

en: thai
pt: tailandês

en: turkish
pt: turco

en: ukranian (koi)
pt: ucraniano (koi)

en: ultimate
pt: atualizado

en: undefined
pt: indefinido

en: unknown
pt: desconhecido

en: unknown error
pt: erro desconhecido

en: unspecified protocol error
pt: erro de protocolo não especificado

en: west european (euro)
pt: oeste europeu (euro)

en: west european (traditional)
pt: oeste europeu (tradicional)

en: you
pt: você
