GnuCash 1.8.4 - en to pt translation catalogue (2755 entries)

en: 
    Exchange code (CUSIP or similar):
pt: 
    Código de bolsa (CUSIP ou similar):

en: 
    Mnemonic(Ticker symbol or similar):
pt: 
    Mnemonico(símbolo de TICKER ou similar):

en: 
    Please select a commodity to match:
pt: 
    Por favor selecione uma commodity a coincidir:

en:  (closed)
pt:  (fechado)

en:  (posted)
pt:  (submetida)

en:  Report:
pt:  Relatório:

en:  Search
pt:  Procurar

en:  Stylesheet
pt:  Folha de Estilo

en:  days in advance
pt:  dias antecipados

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
pt: Contas de valor R$0,00 não serão impressas.

en: $999,999.99 -> $0, Z->A
pt: $999.999,99 -> $0, Z->A

en: %s - %s to %s
pt: %s - %s a %s

en: %s - %s to %s for
pt: %s - %s a %s para

en: %s [Read-Only]
pt: %s [Somente-Leitura]

en: %s and selected subaccounts
pt: %s e sub-contas selecionadas

en: %s and subaccounts
pt: %s e sub-contas

en: %s at %s (code %s)
pt: %s a %s (código %s)

en: %s to %s
pt: %s para %s

en: 'Enter' moves to blank transaction
pt: 'Entra' move para uma transação em branco

en: (%d) New Accounts
pt: (%d) Novas Contas

en: (Full account ID:
pt: (Número completo de ID de conta:

en: (Report not found)
pt: (Relatório não encontrado)

en: (You selected no list items.)
pt: (Você não selecionou itens a listar.)

en: (filled in automatically)
pt: (prenchido automaticamente)

en: (never)
pt: (nunca)

en: (no description)
pt: (sem descrição)

en: (no memo)
pt: (sem memo)

en: (none)
pt: (nada)

en: (null)
pt: (nulo)

en: (owner)
pt: (dono)

en: (split)
pt: (dividir)

en: (type)
pt: (tipo)

en: (unknown)
pt: (desconhecido)

en: (unnamed)
pt: (sem nome)

en: - (Dash)
pt: - (Hífen)

en: -- Multiple Sources --
pt: -- Fontes Múltiplas --

en: -- Single Sources --
pt: -- Fontes Únicas --

en: -- Split Transaction --
pt: -- Transação Dividida --

en: -- Stock Split --
pt: -- Split de Ações --

en: -Red transactions require your intervention or they will NOT be imported.
    -Yellow transactions probably require your intervention or they will be imported unbalanced.
    -Green transactions will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
    
    -Select "A" to Add the transaction as new
    -Select "R" to Reconcile a matching transaction
    -Select neither to Skip (The transaction won't be imported at all)
    -"Select Import Action" allows you to change the matching transaction to reconcile, or the destination account of the auto-balance split (if required).
pt: -Transações em vermelho precisam de sua intervenção ou não serão importadas.
    -Transacões em amarelo provavelmente precisam de sua intervenção ou serão importadas desbalanceadas.
    -Transações em verde serão importadas balanceadas (mesmo assim talvez você queria verificar a conta coincidente ou a conta destino).
    
    -Selecione "A" para Adicionar a transação como nova
    -Selecione "R" para Reconciliar uma transação coincidente
    -Não selecione nenhum para pular (a transação não vai ser importada)
    -"Selecione Ação a Importar" permite que você mude a transação coincidente a ser reconciliada, ou a conta destino da divisão auto-balanceada (caso necessário).

en: . (Period)
pt: . (Ponto)

en: ... pay "%s"?
pt: ... pagar "%s"?

en: ... utilize an escrow account for payments?
pt: ... utilizar uma conta caução para pagamentos?

en: / (Slash)
pt: / (Divisão)

en: 0 -> $999,999.99, A->Z
pt: 0 -> $999.999,99, A->Z

en: 0-30 days
pt: 0-30 dias

en: 10/1 Year
pt: 10/1 Ano

en: 1st Est Tax Quarter
pt: Imposto Estimado do 1º Trimestre

en: 2Week
pt: 2Semanas

en: 2nd Est Tax Quarter
pt: Imposto Estimado do 2º Trimestre

en: 3/1 Year
pt: 3/1 Ano

en: 31-60 days
pt: 31-60 dias

en: 3rd Est Tax Quarter
pt: Imposto Estimado do 3º Trimestre

en: 4th Est Tax Quarter
pt: Imposto Estimado do 4º Trimestre

en: 5/1 Year
pt: 5/1 Ano

en: 61-90 days
pt: 61-90 dias

en: 7/1 Year
pt: 7/1 Ano

en: 91+ days
pt: 91+ dias

en: : (Colon)
pt: : (Dois pontos)

en: << Remove
pt: << Apagar

en: <No information>
pt: <Sem informação>

en: <No name>
pt: <Sem nome>

en: <br>Invoice&nbsp;in&nbsp;progress....
pt: <br>Fatura em progresso....

en: <no file>
pt: <nenhum arquivo>

en: <repayment type>
pt: <tipo de repagamento>

en: A 10/1 Year ARM
pt: Um 10/1 Ano Hipoteca com Taxa Variável

en: A 3/1 Year ARM
pt: Um 3/1 Ano Hipoteca com Taxa Variável

en: A 5/1 Year ARM
pt: Um 5/1 Ano Hipoteca com Taxa Variável

en: A 7/1 Year ARM
pt: Um 7/1 Ano Hipoteca com Taxa Variável

en: A Fixed-Rate loan
pt: Um empréstimo com taxa fixa

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists.
    Are you sure you want to name this one the same?
pt: Uma Transação Programada com o nome "%s" já existe.
    Tem certeza que deseja usar o mesmo nome?

en: A list of directories (strings) indicating where to look for html and parsed-html files. Each element must be a string representing a directory or a symbol where 'default expands to the default path, and 'current expands to the current value of the path.
pt: Lista de diretórios onde procurar por arquivos de html e html analizados. Cada elemento tem de ser texto que represente uma pasta ou um símbolo onde 'default se expande para o caminho padrão, e 'current se expande para o caminho atual.

en: A list option
pt: Uma opção de lista

en: A sample report with examples.
pt: Um relatório de demonstração com exemplos.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
pt: Uma transação cuja melhor pontuação de acerto ficar na zona verde (acima ou igual ao limite de Aprovar-Automaticamente) será aprovada.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
pt: Uma transação cuja melhor pontuação de acerto ficar na zona vermelha (acima do limite para mostrar mas abaixo ou igual ao limite de adicionar-automaticamente) será adicionada.

en: A/Payable
pt: C. A Pagar

en: A/Receivable
pt: C. A Receber

en: ATM
pt: Caixa Eletrônico

en: ATM/Cash Withdrawals
pt: Saques de CE/Dinheiro

en: A_ction
pt: _Ação

en: About this Book
pt: Sobre esse Livro

en: Absolute Day-of-the-month
pt: Dia do mês absoluto

en: Access Control
pt: Controle de Acesso

en: Access Control List
pt: Lista de Controle de Acesso

en: Account
pt: Conta

en: Account Code
pt: Código da Conta

en: Account Code:
pt: Código de Conta:

en: Account Display Depth
pt: Profundidade de Visualisação de Contas

en: Account ID
pt: Número de Conta

en: Account Information
pt: Informação de Conta

en: Account Name
pt: Nome da Conta

en: Account Name:
pt: Nome da Conta:

en: Account Options
pt: Opções de Conta

en: Account Register Window
pt: Janela de Registro de Conta

en: Account Separator
pt: Separador de Contas

en: Account Setup
pt: Configuracão de Conta

en: Account Summary
pt: Sumário de Conta

en: Account Tree
pt: Hierarquia de Contas

en: Account Tree Window
pt: Janela de Hierarquia de Contas

en: Account Type
pt: Tipo de Conta

en: Account Types
pt: Tipos de Conta

en: Account fields to display
pt: Campos de contas a mostrar

en: Account list will be updated
pt: Lista das contas será atualizada

en: Account name
pt: Nome de conta

en: Account name:
pt: Nome de conta:

en: Account types to display
pt: Tipos de contas a mostrar

en: Accounting
pt: Contábil

en: Accounting Concepts
pt: Conceitos de Contabilidade

en: Accounts
pt: Contas

en: Accounts Payable
pt: Contas A Pagar

en: Accounts Receivable
pt: Contas A Receber

en: Accounts Selected:
pt: Contas Selecionadas

en: Accounts and stock holdings
pt: Contas e fundos de ações

en: Action
pt: Ação

en: Activate verbose debug messages for HBCI Online Banking.
pt: Ativar mensagens de debug verbosas para HBCI Online Banking

en: Active
pt: Ativo

en: Actual Transactions
pt: Transações Reais

en: Add
pt: Adicionar

en: Add 
    Bank
pt: Adicionar 
    Banco

en: Add 
    User
pt: Adicionar 
    Usuário

en: Add  >>
pt: Adicionar >>

en: Add a new commodity.
pt: Adicionar nova commodity.

en: Add a new price.
pt: Adicionar novo preço.

en: Add a new transaction to the account
pt: Adicionar uma nova transação à conta

en: Add criterion
pt: Adicionar Critério

en: Add current
pt: Adicionar atual

en: Add price quotes to given FILE.
pt: Adicionar preços de ações para o ARQUIVO especificado.

en: Add remaining good quotes?
pt: Adicionar cotações boas restantes?

en: Add results to current search
pt: Adicionar resultados à procura atual

en: Adding remaining good quotes.
pt: A adicionar cotações boas restantes.

en: Additional Transaction Examples
pt: Exemplos Adicionais de Transações

en: Additional to Card:
pt: Adicional para Cartão

en: Address:
pt: Endereço:

en: Adjust current account split total
pt: Ajustar o total da divisão de conta atual

en: Adjust other account split total
pt: Ajustar o total da divisão de outra conta

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advanced Portfolio
pt: Portfólio Advancado

en: Advanced...
pt: Avançado...

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment
pt: Após reconciliar um extrato de cartão de crédito, pedir ao usuário para colocar um pagamento de cartão de crédito

en: Ago
pt: Passado

en: All
pt: Todas

en: All Prices at the same date
pt: Todos os Preços na mesma data

en: All Prices equal
pt: Todos os Preços iguais

en: All accounts
pt: Todas as contas

en: All prices before the date below will be deleted.
pt: Todos os preços anteriores à data abaixo serão apagados.

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
pt: Todos os preços encontrados são iguais. Isto resultaria num gráfico de linha com um traço reto. Infelizmente, o gerador de gráficos não pode cria-lo.

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
pt: Todos os preços encontrados são da mesma data. Isto resultaria num gráfico de linha com um traço reto. Infelizmente, o gerador de gráficos não podecria-lo.

en: Allow modification of less commonly used settings.
pt: Permitir modificações de configurações menos usadas.

en: Alphabetical
pt: Alfabético

en: Alphabetical by account code
pt: Alfabético por código de conta

en: Alphabetical by account name
pt: Alfabético por nome de conta

en: Alternate Period
pt: Período Alternativo

en: Alternate Table Cell Color
pt: Cor Alternativa para Célula de Tabela

en: Alternate the primary and secondary colors with each transaction, not each row
pt: Alternar as cores principais e secundárias entre cada transação, não a cada linha

en: Always show sub-accounts
pt: Sempre mostrar sub-contas

en: Amount
pt: Quantia

en: Amount (numbers):
pt: Quantia (números):

en: Amount (words):
pt: Quantia (palavras):

en: Amount Due
pt: Quantia devida

en: Amount owed in oldest bracket - if same go to next oldest
pt: Quantia de dívidas no conjunto mais antigo - se for o mesmo ir para o próximo conjunto mais antigo

en: Amount:
pt: Quantia:

en: An account list option
pt: Uma opção de lista de contas

en: An account with this account id at this bank already exists.
pt: Já existe uma conta com esse número ID de conta nesse banco.

en: An error occurred while importing QIF transactions into GnuCash. Your accounts are unchanged.
pt: Ocorreu um erro durante a importação de transações QIF para o GnuCash. As suas contas ficaram inalteradas.

en: An error occurred while loading the QIF file.
pt: Ocorreu um erro durante o carregamento do arquivo QIF.

en: An error occurred while parsing the QIF file.
pt: Um erro ocorreu durante a análise do arquivo QIF.

en: An error occurred while processing
        %s
pt: Um erro ocorreu durante o processamento de
        %s

en: An error occurred while running the report.
pt: Um erro ocorreu durante a criação desse relatório.

en: An unknown I/O error occurred.
pt: Ocorreu um erro de entrada/saída desconhecido.

en: Another user has modified this transaction
    	just a moment ago. Please look at their changes,
    	and try again, if needed.
pt: Outro usuário modificou essa transação
    	a poucos momentos.  Por favor verifique as mudanças,
    	realizadas e tente de novo, se for necessário.

en: Appendix A: Migration Guide
pt: Apêndice A: Guia de Migração

en: Appendix B: Frequently Asked Questions
pt: Apêndice B: FAQ

en: Appendix C: Contributed Account Trees
pt: Apêndice C: Hierarquia de Contas Contribuídas

en: Appendix D: GNU Free Documentation License
pt: Apêndice D: GNU Free Documentation License

en: Application MDI mode
pt: Modo MDI da aplicação

en: Apr 1 - May 31
pt: 1 Abr - 31 Maio

en: Apr 1 - May 31, Last year
pt: 1 Abr - 31 Maio, Ano Anterior

en: Are you sure you want to cancel the Mortgage/Loan Setup Druid?
pt: Tem a certeza que deseja cancelar o Druída de setup de Hipoteca/Empréstimo?

en: Are you sure you want to delete
       %s
    from the transaction
       %s ?
pt: Tem certeza que deseja apagar
       %s
    da transação
       %s ?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
pt: Tem certeza que você deseja apagar "%s"?

en: Are you sure you want to delete the
    selected commodity?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a
    commodity selecionada?

en: Are you sure you want to delete the
    selected price?
pt: Você tem certeza que deseja apagar
    o preço selecionado?

en: Are you sure you want to delete the %s
    account and all its children?
pt: Tem certeza que deseja apagar a conta %s
    e todos as suas subcontas?

en: Are you sure you want to delete the %s account?
pt: Tem certeza que deseja apagar a conta %s?

en: Are you sure you want to delete the current transaction?
pt: Tem certeza que deseja apagar a transação atual?

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
pt: Voce tem certeza que deseja apagar o registro selecionado?

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
pt: Tem certeza que deseja apagar a transação selecionada?

en: Are you sure you want to delete this entry?
pt: Voce tem certeza que deseja apagar esse registro?

en: Are you sure you want to remove the Splits of this transaction?
pt: Tem certeza que deseja apagar as Divisões dessa transação?

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash
    calculator to add, subtract, multiply and divide .  Simply type
    the first value, then select '+', '-','*', or '/'.  Type the
    second value and press Enter to record the calculated amount.
pt: À medida que você introduz quantias no registro, você pode utilizar a calculadora
    GnuCash para adicionar, subtrair, multiplicar e dividir.  Basta introduzir
    o primeiro valor, depois selecionar '+', '-','*', or '/'.  Introduza
    o segundo valor e tecle Enter para registrar o valor calculado.

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Asset
pt: Ativo

en: Asset Account
pt: Conta de Ativos

en: Asset Barchart
pt: Gráfico de Barras de Ativos

en: Asset Chart
pt: Gráfico de Ativos

en: Asset Piechart
pt: Gráfico Circular de Ativos

en: Assets
pt: Ativos

en: Assets & Liabilities
pt: Ativos & Passivos

en: Assets Over Time
pt: Ativos ao Longo do Tempo

en: Assign Starting Invoice Number
pt: Registrar o Número da Fatura Inicial

en: Asterisk
pt: Asterisco

en: Auto Decimal Places
pt: Casas Decimais Automáticas

en: Auto Split
pt: Divisão Automática

en: Auto-ADD threshold
pt: Limite de adicionar-automaticamente

en: Auto-CLEAR threshold
pt: Limite de Aprovar-Automaticamente

en: Auto-Create new Scheduled Transactions by default
pt: Por padrão Criar-Automaticamente as Transações Programadas

en: Auto-Created Transactions Notification
pt: Notificação de Transações Auto-Criadas

en: Auto-Raise Lists
pt: Levantar-Automaticamente Listas

en: Auto-Split Ledger
pt: Livro de Contas com Divisões Automáticas

en: AutoDep
pt: Dep. Automático

en: Automatic Decimal Point
pt: Separador Decimal Automático

en: Automatic Payment Forward
pt: Pagamento Automático em Diante

en: Automatic credit card payments
pt: Pagamentos automáticos de cartão de crédito

en: Automatic interest transfer
pt: Transferência automática de juros

en: Automatically check off cleared transactions when reconciling
pt: Marcar as transações aprovadas automaticamente durante reconciliação

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
pt: Inserir automaticamente um ponto decimal em valores que são introduzidos sem ele.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
pt: Levantar-automaticamente a lista de contas ou ações durante inserção.

en: Available reports
pt: Relatórios disponíveis

en: Average
pt: Média

en: Average Balance
pt: Saldo Médio

en: Back
pt: Voltar

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Background Pixmap
pt: Imagem de Fundo

en: Background Tile
pt: Azulejo de Fundo

en: Background color for reports.
pt: Cor de fundo para relatórios.

en: Background tile for reports.
pt: Azulejo de fundo para relatórios.

en: Backing Up and Recovering Data
pt: Proteção e Recuperação de Dados

en: Backup file (.xac)
pt: Arquivo de backup (.xac)

en: Bad URL %s
pt: URL Ruim %s

en: Bad URL: %s
pt: URL Ruim: %s

en: Bad option
pt: Opção ruim

en: Badly formed URL %s
pt: URL mal formada %s

en: Badly formed options URL: %s
pt: Endereço de opções mal formado: %s

en: Badly report id: %s
pt: ID de relatório ruim: %s

en: Balance
pt: Saldo

en: Balance (Report)
pt: Saldo (Relatório)

en: Balance Information
pt: Informação de Saldo

en: Balance Sheet
pt: Extrato

en: Balance Sheet Accounts
pt: Contas Balanceadas

en: Balance at %s
pt: Saldo em %s

en: Balance in Report Currency
pt: Saldo na Moeda do Relatório

en: Balance it manually
pt: Balancear manualmente

en: Balance:
pt: Saldo:

en: Balances %s to %s
pt: Saldos %s até %s

en: Bank
pt: Banco

en: Bank Code
pt: Código de Banco

en: Bank Code:
pt: Código de Banco:

en: Bank Identification
pt: Identificação de Banco

en: Banner for top of report.
pt: Imagem para o cabeçalho do relatório.

en: Basic Accounting Concepts
pt: Conceitos Básicos de Contabilidade

en: Basic Concepts
pt: Conceitos Básicos

en: Basic Ledger
pt: Livro de Contas Simples

en: Beginning of Period Payments
pt: Início dos Pagamentos Periódicos

en: Beginning of the previous calendar year
pt: Início do ano anterior

en: Bevel depth on tables
pt: Quantidade de arredondamento de tabelas

en: Bi-Weekly
pt: Quinzenal

en: Bi-Weekly, %ss
pt: Quinzenal, %ss

en: Bill
pt: Cobrança

en: Bill Tax Included?
pt: Impostos de Cobrança Incluídos?

en: Billable?
pt: Cobrável?

en: Billing
pt: Cobrança

en: Billing Address
pt: Endereço para Cobrança

en: Billing Contact
pt: Contato para Cobrança

en: Billing ID
pt: Número da Nota Fiscal

en: Billing Information
pt: Informação para Pagamento

en: Billing Terms
pt: Formas de Pagamento

en: Bills
pt: Cobranças

en: Bills Due Days
pt: Dias até o Vencimento de Cobranças

en: Bills Due Reminder
pt: Lembrete de cobranças devidas

en: Blank
pt: Branco

en: Blue items are exportable to a .TXF file.
pt: Itens em azul podem ser exportados para arquivo TXF.

en: Boolean Option
pt: Opção Booleana

en: Both
pt: Ambos

en: Bracket Total Owed
pt: Total conjunto de Dívidas

en: Build Protocol
pt: Criar Protocolo

en: Building '%s' report ...
pt: Construindo o relatório '%s' ...

en: Business
pt: Empresa

en: Business Reports
pt: Relatórios Empresariais

en: Business Support
pt: Apoio Empresarial

en: Buy
pt: Compra

en: Buying New Investments
pt: Realizando Investimentos Novos

en: By amount, largest to smallest
pt: Por quantia, maior para o menor

en: By default, show every transaction in an account.
pt: Por padrão, mostrar todas as transações numa conta.

en: By default, show horizontal borders on the cells.
pt: Por padrão, mostrar margens horizontais nas células.

en: By default, show vertical borders on the cells.
pt: Por padrão, mostrar margens verticais nas células.

en: CUSIP or other code:
pt: CUSIP ou outro código:

en: Calculate
pt: Calcular

en: Calculate the price of this commodity.
pt: Calcular o preço desta commodity.

en: Calendar
pt: Calendário

en: Can't connect to
       %s
    Connection was lost, unable to send data.
pt: Não é possível conectar com
       %s
    A conecção foi perdida, impossível enviar dados.

en: Can't connect to
       %s
    The host, username or password were incorrect.
pt: Não é possível conectar com
       %s
    O servidor, nome de usuário ou senha estão incorretos.

en: Can't parse the URL
       %s
pt: Não é possível analizar o URL
       %s

en: Can't save style sheet
pt: Não é possível gravar folha de estilos

en: Can't save window state
pt: Não é possível gravar a aparência da janela

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel outstanding HTML requests
pt: Cancelar pedidos HTML pendentes

en: Cancel the current entry
pt: Cancelar o registro atual

en: Cancel the current transaction
pt: Cancelar a transação atual

en: Cancel the reconciliation of this account
pt: Cancelar a reconciliação desta conta

en: Cancel your changes
pt: Cancelar suas mudanças

en: Canceling
pt: Cancelando

en: Cancelling the Since-Last-Run dialog will revert all changes.
    Are you sure you want to lose all Scheduled Transaction changes?
pt: Se você cancelar o dialogo Desde-Última-Corrida vai reverter todas as modificações.
    Tem certeza que deseja perder todas as modificações das Transações Programadas?

en: Cap Return
pt: Retorno de Capital

en: Cap. gain (long)
pt: Ganho de Capital (longo)

en: Cap. gain (mid)
pt: Ganho de Capital (médio)

en: Cap. gain (short)
pt: Ganho de Capital (curto)

en: Capital Gains
pt: Ganhos de Capital

en: Case Insensitive?
pt: Capitalização não Relevante?

en: Cash
pt: Dinheiro

en: Cash Amount:
pt: Quantia Monetária:

en: Cash Flow
pt: Fluxo de Caixa

en: Cash In Lieu
pt: Dinheiro em vez de

en: Caution about Valuation
pt: Cuidado com a Valoração

en: Change the reconcile information including statement date and ending balance.
pt: Alterar a informação de reconciliação incluindo data do extrato e saldo final.

en: Changed
pt: Modificado

en: Changes have been made since the last Save. Save the data to file?
pt: Foram feitas alterações desde a última gravação. Salvar os dados no arquivo?

en: Changing Style Sheets
pt: Trocando Folhas de Estilos

en: Changing the Invoice Appearance
pt: Personalizando a Fatura

en: Changing the Register View
pt: Mudando a Aparência do Registro

en: Charge
pt: Cobrar

en: Charge Type
pt: Tipo de Cobrança

en: Chec_k & Repair
pt: Verificar & _Corrigir

en: Check
pt: Cheque

en: Check & Repair A_ccount
pt: Verificar & Corrigir _Conta

en: Check & Repair A_ll
pt: Verificar & Corrigir _Todas

en: Check & Repair Su_baccounts
pt: Verificar & Corrigir Su_b-contas

en: Check Register
pt: Verificar Registro

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
pt: Verificar e corrigir transações não balanceadas e divisões orfãs em todas as contas

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
pt: Verificar e corrigir transações não balanceadas e divisões orfãs nesta conta

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
pt: Verificar e corrigir transações não balanceadas e divisões orfãs nesta conta e suas sub-contas

en: Check format:
pt: Formato do cheque:

en: Check off cleared transactions
pt: Marcar transações aprovadas

en: Check position:
pt: Posição do cheque:

en: Checkbook
pt: Talão de Cheques

en: Checking
pt: Conta Corrente

en: Checking Finance::Quote...
pt: Procurando Finance::Quote...

en: Checking Job result
pt: Verificando resultado de Projeto

en: Choose Accounts
pt: Escolher Contas

en: Choose Currency
pt: Escolha Moeda

en: Choose OpenHBCI Configuration File
pt: Escolher a arquivo de configuração para OpenHBCI

en: Choose a HBCI Version to use with the selected bank:
pt: Escolher uma versão de HBCI para usar com o banco selecionado:

en: Choose accounts to create
pt: Escolha contas a criar

en: Choose export format
pt: Escolha formato de exportação

en: Choose file for secret key
pt: Escolher um arquivo para a chave segredo

en: Choose how new windows are created for reports and account trees.
pt: Escolher como as novas janelas são criadas para relatórios e hierarquia de contas.

en: Choose the export format for this report:
pt: Escolha o formato de exportação para este relatório:

en: Choose the marker for each data point.
pt: Escolha o símbolo para cada ponto de dados.

en: Choose the method for sorting accounts.
pt: Selecione o método para ordenar as contas.

en: Choose the type of Billing Term
pt: Escolher o tipo de Forma de Pagamento

en: Choose whether to display icons, text, or both for toolbar buttons
pt: Escolha o que deverá ser visível na barra de ferramenta os ícones, texto ou ambos

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active"
pt: Escolha se deve procurar em todos os dados ou só naqueles marcados como "ativo"

en: Choosing a Register Style
pt: Escolhendo um Estilo de Registro

en: Circle
pt: Círculo

en: Circle filled with color
pt: Círculo cheio colorido

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear All
pt: Limpar Tudo

en: Clear the entry
pt: Limpar o registro

en: Cleared
pt: Marcado

en: Cleared (Report)
pt: Aprovado (Relatório)

en: Cleared Balance
pt: Saldo Marcado

en: Cleared Balance in Report Currency
pt: Saldo Marcado na Moeda do Relatório

en: Cleared:
pt: Marcado:

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
pt: Selecione "Voltar" para cancelar o carregamento deste arquivo e selecionar outro.

en: Click "Finish" to import data from the staging area and update
    your GnuCash accounts. The account and category matching
    information you have entered will be saved and used for
    defaults the next time you use the QIF import  facility. 
    
    Click "Back" to review your account and category matchings,
    to change currency and security settings for new accounts, 
    or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
pt: Selecione "Terminar" para importar dados da zona temporária e atualizar
    as suas contas GnuCash. As informações de contas e categorias de 
    equivalência que registrou serão gravadas e utilizadas como padrão
    na próxima vez que utilizar a importação QIF. 
    
    Selecione "Voltar" para rever as suas contas e categorias de equivalências,
    para alterar as configurações de moedas e títulos para novas contas, 
    ou para adicionar mais arquivos à zona temporária.
    
    Selecione "Cancelar" para abortar o processo de importação QIF.

en: Click "Finish" to update your accounts to use the new 
    information you have entered.
    
    Click "Cancel" to cancel the file-loading process.  
    
    Click "Back" to review your currency selections.
pt: Selecione "Terminar" para atualizar as suas contas para que utilizem a nova 
    informação que você colocou.
    
    Selecione "Cancelar" para cancelar o processo de carregamento do arquivo. 
    
    Selecione "Voltar" para rever as suas seleções de moeda.

en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time.
    Do this if you have saved your accounts to separate OFX files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step 
    of the OFX import process.
pt: Selecione "Carregar outro arquivo" caso tenha mais dados para importar.
    Faça isso caso tenha gravado as suas contas em arquivos OFX separados.
    
    Selecione "Próximo" para terminar o carregamento de arquivos e prosseguir para o próximo 
    passo do processo de importação OFX.

en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time.
    Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step 
    of the QIF import process.
pt: Selecione "Carregar outro arquivo" caso tenha mais dados para importar.
    Esse procedimento é necessário caso tenha gravado as suas contas em arquivos QIF separados.
    
    Selecione "Próximo" para terminar o carregamento de arquivos e prosseguir para o próximo 
    passo do processo de importação QIF.

en: Click "Next" to accept the information and move 
    to the next currency or stock.
pt: Selecione "Próxima" para aceitar a informação e passar 
    para a próxima moeda ou ação.

en: Click "Next" to accept the information and move on.
pt: Clique "Próxima" para aceitar a informação e prosseguir.

en: Click "Next" to check matchings for QIF categories.
pt: Selecione "Próximo" para verificar equivalências para categorias QIF.

en: Click "Next" to enter information about stocks and
    mutual funds in the imported data.
pt: Selecione "Próximo" para entrar com informações sobre ações e
    fundos nos dados importados.

en: Click "Next" to enter information about the currency used in your QIF files.
pt: Selecione "Próximo" para entrar informação sobre a moeda utilizada nos seus arquivos QIF.

en: Click on the line of a HBCI account name if you want to match it to a GnuCash account.
    Click "Next" when all desired accounts are matching.
pt: Clique na linha do nome da conta HBCI se você quiser sincronizar uma conta de GnuCash.
    Clique "Próxima" quando todas as contas estiverem sincronizadas.

en: Click the right mouse button in the main window to bring up the
    account menu options. Within each register, clicking the right
    mouse button brings up the transaction menu options.
pt: Clique com o botão direito do mouse sobre a janela principal para visualizar
    o menu de opções de contas. Dentro de cada registro, ao clicar com o botão direito
    do mouse aparecerá o menu de opções de transação.

en: Client
pt: Cliente

en: Close
pt: Fechar

en: Close Date
pt: Data de Fechamento

en: Close Order
pt: Fechar Pedido

en: Close the current notebook page
pt: Fechar a página atual

en: Close this Help window
pt: Fechar esta janela de Ajuda

en: Close this invoice window
pt: Fechar a janela dessa fatura

en: Close this window
pt: Fechar esta janela

en: Close when finished
pt: Fechar quando terminado

en: Closed
pt: Fechado

en: Closing Dialog
pt: Diálogo Final

en: Closing Network Connection
pt: Terminando Conexão de Rede

en: Closing connection
pt: Fechando conexão

en: Code
pt: Código

en: Color for grand totals
pt: Cor para totais gerais

en: Color for subsubtotals
pt: Cor para subtotais

en: Color of the marker
pt: Cor do símbolo

en: Colors
pt: Cores

en: Cols
pt: Colunas

en: Column span:
pt: Largura de coluna:

en: Combo Date Option
pt: Opção de Data Combinada

en: Commercial ATM fees threshold
pt: Limite de cobranças de Caixa Eletrônico

en: Commissions
pt: Comissões

en: Commit this Billing Term
pt: Submeter esse Forma de Pagamento

en: Commodity Editor
pt: Editor de Commodities

en: Commodity _Editor
pt: _Editor de Commodities

en: Company
pt: Empresa

en: Company Address
pt: Endereço da Empresa

en: Company Name
pt: Nome da Empresa

en: Company Name
pt: Nome da Empresa

en: Company Name:
pt: Nome da Empresa:

en: Company logo image.
pt: Logotipo da empresa.

en: Complete
pt: Completo

en: Compounding:
pt: Acumulando:

en: Compress the data file.
pt: Comprimir o arquivo de dados.

en: Conditional on splits not having variables
pt: Condicionadas a ausência de variáveis na divisão

en: Confidence
pt: Confiança

en: Configuration File
pt: Arquivo de Configuração

en: Confirm Password:
pt: Confirmar Senha:

en: Confirm before changing reconciled
pt: Confirmar antes de modificar reconciliação

en: Contact
pt: Contato

en: Contacting Server
pt: Contactando o Servidor

en: Contents
pt: Conteúdo

en: Continental Europe: dd.mm.yyyy
pt: Europa Continental: dd.mm.aaaa

en: Continue using only the good quotes?
pt: Continuar a utilizar só as cotações corretas?

en: Continuing with good quotes.
pt: Continuar com as cotações corretas.

en: Continuous Compounding
pt: Acumulando Continuamente

en: Copy Transaction
pt: Copiar Transação

en: Copy the selected transaction
pt: Copiar a transação selecionada

en: Could not create opening balance.
pt: Não foi possível criar o saldo inicial.

en: Could not open the file
         %s
    %s
pt: Não foi possível abrir o arquivo
         %s
    %s

en: Country Code (Germany: 280)
pt: Código de País (Alemanha: 280)

en: Crash the report
pt: Quebrar o relatório

en: Create
pt: Criar

en: Create
pt: Criar

en: Create Automatically
pt: Criar Automaticamente

en: Create New File
pt: Criar um Arquivo Novo

en: Create Scheduled Transactions since the last time run.
pt: Criar Transações Programadas desde a última corrida.

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
pt: Criar uma Transação Programada usando a transação atual como modelo

en: Create a new Account
pt: Criar uma nova Conta

en: Create a new Billing Term
pt: Criar uma nova Forma de Pagamento

en: Create a new account
pt: Criar uma nova conta

en: Create a new file
pt: Criar um arquivo novo

en: Create a new invoice
pt: Criar uma fatura nova

en: Create a new set of accounts
pt: Criar um novo conjunto de contas

en: Create a new top-level window for each report or account tree
pt: Criar uma nova janela no nível-principal para cada relatório ou hierarquia de contas

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window
    tool bar.  This will bring up a dialog box where you can enter
    account details.  For more information on choosing an account type
    or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online
    manual.
pt: Cre novas contas clicando no botão Novo na barra de ferramentas da
    janela principal.  Isto fará surgir um diálogo onde você poderá introduzir
    detalhes da conta.  Para mais informações sobre a escolha do tipo de conta
    ou como definir um Plano de Contas, por favor consulte o manual online
    do GnuCash.

en: Created Transaction Review
pt: Relatório de Transação Criada

en: Creating HBCI Job
pt: Criando Projeto HBCI

en: Creating and Saving Files
pt: Criando e Salvando Arquivos

en: Creating transactions...
pt: Criando transações...

en: Creation Options
pt: Opções de Criação

en: Creation State
pt: Status de Criação

en: Credit
pt: Crédito

en: Credit Account:
pt: Conta de Crédito:

en: Credit Accounts
pt: Contas de Crédito

en: Credit Card
pt: Cartão de Crédito

en: Credit Cards
pt: Cartões de Crédito

en: Credit Formula
pt: Fórmula de Crédito

en: Credit Limit:
pt: Limite de Crédito:

en: Credit Lines
pt: Linhas de Crédito

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
pt: Crédito deve ser uma quantia positiva ou você deve deixar o campo em branco.

en: Credited Account Bank Code
pt: Código de Banco de Conta Creditada

en: Credited Account Number
pt: Número de Conta Creditada

en: Credited Account Owner
pt: Dono de Conta Creditada

en: Credits
pt: Créditos

en: Cross
pt: Cruz

en: Currencies
pt: Moedas

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency Transfer
pt: Transferência de Moeda

en: Currency/security:
pt: Moeda/título:

en: Currency:
pt: Moeda:

en: Currency:
pt: Moeda:

en: Current Account
pt: Conta Atual

en: Current Action
pt: Ação Atual

en: Current Financial Year Start
pt: Início do Ano Fiscal Atual

en: Current Job
pt: Projeto Atual

en: Current Value:
pt: Valor Atual:

en: Current Year End
pt: Final do Ano Atual

en: Current Year Start
pt: Início do Ano Atual

en: Custom Accounts Example
pt: Exemplo de Contas Personalizadas

en: Custom Multicolumn Report
pt: Relatório de Colunas Múltiplas Personalizadas

en: Custom Web Report
pt: Relatório Personalizado para a Internet

en: Custom check format
pt: Formato de cheque não padronizado

en: Custom format
pt: Formato não padronizado

en: Customer
pt: Cliente

en: Customer ID
pt: Número de ID do Cliente

en: Customer ID ("Kundennummer")
pt: Número de ID de Cliente

en: Customer Jobs
pt: Projetos de Cliente

en: Customer Number:
pt: Número do Cliente:

en: Customer Report
pt: Relatório de Cliente

en: Customer's Invoices
pt: Faturas de Cliente

en: Customer's Jobs
pt: Projetos de Cliente

en: Customer:
pt: Cliente:

en: Customers
pt: Clientes

en: Customizing GnuCash
pt: Personalizando GnuCash

en: Cut Transaction
pt: Recortar Transação

en: Cut the selected transaction
pt: Recortar a transação selecionada

en: Cutoff Day:
pt: Data Limite:

en: DDV Medium (Chip Card)
pt: Meio DDV (Placa Chip)

en: Daily
pt: Diariamente

en: Daily (x%u)
pt: Diariamente (x%u)

en: Daily [M-F]
pt: Diariamente [Seg-Sex]

en: Data Entry Concepts
pt: Conceitos de Registro de Dados

en: Date
pt: Data

en: Date Closed
pt: Data de Fechamento

en: Date Format
pt: Formato da Data

en: Date Format Display
pt: Visualização de Formato de Data

en: Date Opened
pt: Data de Abertura

en: Date Posted
pt: Data de Submeter

en: Date Range
pt: Intrevalo de Data

en: Date _Range
pt: _Intervalo de Datas

en: Date format:
pt: Formato de Data:

en: Date of _Entry
pt: Data de _Registro

en: Date range of transactions to retrieve:
pt: Intervalo de datas de transações de interesse:

en: Date:
pt: Data:

en: Date:
pt: Data:

en: Day
pt: Dia

en: Days
pt: Dias

en: Days Away
pt: Dias Por Vir

en: Days to retain log files
pt: Número de dias para manter os arquivos de log

en: Debit
pt: Débito

en: Debit Formula
pt: Fórmula de Débito

en: Debited Account Bank Code
pt: Código de Banco da Conta Debitada

en: Debited Account Number
pt: Número de Conta Debitada

en: Debited Account Owner
pt: Dono de Conta Debitada

en: Debits
pt: Débitos

en: Decrease
pt: Decrescer

en: Decreasing
pt: Decrescente

en: Default
pt: Padrão

en: Default Chargeback Project
pt: Projeto de Reembolso Padrão

en: Default Customer
pt: Cliente Padrão

en: Default Customer TaxTable
pt: Tabela Padrão de Impostos de Cliente

en: Default Hours per Day:
pt: Número Padrão de Horas por Dia:

en: Default MDI mode can be set in the GNOME Control Center
pt: O modo MDI padrão pode ser definido no Centro de Controle GNOME

en: Default Rate:
pt: Taxa Padrão:

en: Default Register Style
pt: Estilo Padrão de Registro

en: Default Report Currency
pt: Moeda Padrão para Relatórios

en: Default Vendor TaxTable
pt: Tabela Padrão de Impostos de Fornecedor

en: Default alternate background for table cells.
pt: Cor de fundo alternativa padrão para fundo das células de tabela.

en: Default background for table cells.
pt: Cor de fundo padrão para células de tabela.

en: Default color for subtotal rows.
pt: Cor de fundo padrão para colunas de subtotais.

en: Default currency for new accounts
pt: Moeda padrão para novas contas

en: Default currency for reports
pt: Moeda padrão para relatórios

en: Default number of days in advance to create
pt: Número padrão de dias a vencer para criar

en: Default number of days in advance to create new Scheduled Transactions.
pt: Número padrão de dias a vencer para criar novas Transações Programadas

en: Default number of days in advance to remind
pt: Número padrão de dias a vencer para lembrar

en: Default number of days in advance to remind on new Scheduled Transactions.
pt: Número padrão de dias a vencer para lembrar no caso de novas Transações Programadas

en: Default number of register rows to display in Invoices.
pt: Número padrão de linhas do registro a mostrar nas faturas.

en: Default number of register rows to display.
pt: Número padrão de linhas do registro a mostrar.

en: Default style for register windows
pt: Estilo padrão para as janelas de registro

en: Default system locale format
pt: Formato de localização padrão do sistema

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
pt: Voltar para 'nova procura' se achar menos do que esse número de items.

en: Defaults
pt: Padrões

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete Transaction
pt: Apagar Transação

en: Delete all the other splits
pt: Apagar todas as outras divisões

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
pt: Apagar arquivos de log/backup antigos depois deste número de dias (0 = nunca).

en: Delete results from current search
pt: Apagar resultados da procura atual

en: Delete selected account
pt: Apagar a conta selecionada

en: Delete the current Billing Term
pt: Apagar a Forma de Pagamento atual

en: Delete the current entry
pt: Apagar o registro atual

en: Delete the current transaction
pt: Apagar a transação atual

en: Delete the selected Scheduled Transactions?
pt: Apagar as Transações Programadas selecionadas?

en: Delete the selected transaction
pt: Apagar a transação selecionada

en: Delete the whole transaction
pt: Apagar a transação inteira

en: Deposit
pt: Depósito

en: Depreciation
pt: Depreciação

en: Depreciation Schemes
pt: Métodos de Depreciação

en: Descending
pt: Descendente

en: Descri_ption
pt: Desc_rição

en: Description
pt: Descrição

en: Description:
pt: Descrição:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Destination account for the auto-balance split.
pt: Conta de destino para a divisão auto-balanceada

en: Detailed Description
pt: Descrição Detalhada

en: Detailed TXF Category Descriptions
pt: Descrição Detalhada de Categorias TXF

en: Difference
pt: Diferença

en: Difference:
pt: Diferença:

en: Direct Debit
pt: Débito Direto

en: Discount
pt: Desconto

en: Discount %:
pt: Desconto %:

en: Discount Day:
pt: Dia de Desconto:

en: Discount Days:
pt: Dias de Desconto:

en: Discount How
pt: Como Descontar

en: Discount Type
pt: Tipo de Desconto

en: Discount Type: Monetary Value
pt: Tipo de Desconto: Valor Monetário

en: Discount Type: Percent
pt: Tipo de Desconto: Percentual

en: Discount and tax both applied on pretax value
pt: Tanto desconto quanto impostos são incidentes sobre o valor pré-imposto

en: Discount computed after tax is applied
pt: Desconto calculado após cálculo dos impostos

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
pt: Percentual de desconto deve estar entre 0 e 100 ou você precisa deixar o campo em branco.

en: Discount:
pt: Desconto:

en: Discrete Compounding
pt: Acumulando Discretamente

en: Display
pt: Mostrar

en: Display "Tip of the Day"
pt: Mostrar a "Dica do Dia"

en: Display 1 line
pt: Mostrar uma linha

en: Display Columns
pt: Mostrar Colunas

en: Display N lines
pt: Mostrar N linhas

en: Display Stock Value
pt: Mostrar o Valor de Ação

en: Display a graph of the selected data.
pt: Mostrar um gráfico dos dados selecionados.

en: Display a running balance
pt: Mostrar o saldo atualizado

en: Display a table of the selected data.
pt: Mostrar uma tabela dos dados selecionados

en: Display all the individual taxes?
pt: Mostrar todos os impostos individuais?

en: Display each entry's total total tax
pt: Mostrar o imposto total de cada registro

en: Display hints for using GnuCash at startup
pt: Mostrar dicas para a utilização do GnuCash ao iniciar

en: Display negative amounts in red
pt: Mostrar quantias negativas em vermelho

en: Display the %s report
pt: Mostrar o relatório %s

en: Display the Status Bar
pt: Mostrar a Barra de Status

en: Display the Summary Bar
pt: Mostrar a Barra de Sumário

en: Display the account code
pt: Mostrar o código de conta?

en: Display the account name?
pt: Mostrar o nome de conta?

en: Display the account's foreign currency amount?
pt: Mostrar a quantia de moeda estrangeira na conta?

en: Display the account?
pt: Mostrar a conta?

en: Display the action?
pt: Mostrar a ação?

en: Display the amount?
pt: Mostrar a quantia?

en: Display the billing id?
pt: Mostrar o número de ID da cobrança?

en: Display the check number?
pt: Mostrar o número do cheque?

en: Display the date?
pt: Mostrar a data?

en: Display the description?
pt: Mostrar a descrição?

en: Display the entry's discount
pt: Mostrar o desconto do registro?

en: Display the entry's taxable status
pt: Mostrar o status tributável do registro?

en: Display the entry's value
pt: Mostrar o valor do registro

en: Display the full account name
pt: Mostrar a nome completo da conta

en: Display the invoice billing terms?
pt: Mostrar as formas de pagamento da fatura?

en: Display the invoice notes?
pt: Mostrar os comentários da fatura?

en: Display the invoice references?
pt: Mostrar as referências da fatura?

en: Display the memo?
pt: Mostrar o comentário?

en: Display the number of shares?
pt: Mostrar o número de ações?

en: Display the other account code
pt: Mostrar o código de outra conta?

en: Display the other account name? (if this is a split transaction, this parameter is guessed).
pt: Mostrar o nome de outra conta? (caso esta for uma transação dividida, este parâmetro é adivinhado).

en: Display the payments applied to this invoice?
pt: Mostrar os pagamentos aplicados a essa fatura?

en: Display the quantity of items?
pt: Mostrar a quantidade de items?

en: Display the reconciled date?
pt: Mostrar a data de reconcilição?

en: Display the shares price?
pt: Mostrar o preço das ações?

en: Display the toolbar
pt: Mostrar a Barra de Ferramentas

en: Display the totals?
pt: Mostrar os totais?

en: Display the transaction date?
pt: Mostrar a data da transação?

en: Display the transaction description?
pt: Mostrar a descrição da transação?

en: Display the transaction reference?
pt: Mostrar a referência da transação?

en: Display the transaction type?
pt: Mostrar o tipo de transação?

en: Display this dialog next time
pt: Mostrar este diálogo da próxima vez

en: Disposition?
pt: Disposição?

en: Dividends
pt: Dividendos

en: Do a date subtotal
pt: Calcular subtotal para uma data

en: Do not do any filtering
pt: Não utilizar filtros

en: Do not import (no action selected)
pt: Não importar (sem ação selecionada)

en: Do not load the last file opened
pt: Não carregar o último arquivo aberto

en: Do not sort
pt: Não ordenar

en: Do these values match the values on your paper Ini-Letter?
pt: Esses valores coincidem com as valores no seu Ini-Letter?

en: Do transaction report on this account
pt: Gerar relatório de transações para esta conta

en: Do you really want to close the order?
pt: Tem certeza que deseja fechar o pedido?

en: Do you really want to mark this transaction not reconciled?
    Doing so might make future reconciliation difficult!
pt: Você realmente deseja marcar esta transação como não reconciliada?
    Ao fazê-lo poderá tornar as reconciliações futuras mais difíceis!

en: Do you really want to post the invoice?
pt: Voce tem certeza que deseja submeter a fatura?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
pt: Deseja adiar esta reconciliação e terminar mais tarde?

en: Do you...
pt: Você...

en: Don't change any displayed amounts
pt: Não modificar nenhuma quantia apresentada

en: Don't load any file, including autoloading the last file.
pt: Não carregue nenhum arquivo, nem mesmo o carregamento automático do último arquivo.

en: Don't popup the new account list dialog when you choose "New File" from the "File" menu
pt: Não mostrar o diálogo de nova lista de contas quando selecionar "Novo Arquivo" no menu "Arquivo"

en: Don't reverse any accounts
pt: Não inverter nenhuma conta

en: Done
pt: Terminado

en: Double
pt: Dupla

en: Double Entry
pt: Registro Duplo

en: Double Line Mode
pt: Modo de Linha Dupla

en: Double click expands parent accounts
pt: Clique duplo expande as contas superiores

en: Double clicking on an account with children expands the account instead of opening a register.
pt: Clicar duas vezes sobre uma conta com subcontas expande a conta em vez de abrir o registro.

en: Double mode colors alternate with transactions
pt: Cores de modo duplo alternam entre transações

en: Double-Weeks
pt: Semanas-Duplas

en: Due Date
pt: Data de Pagamento

en: Due Day:
pt: Data de Pagamento:

en: Due Days:
pt: Dias de Pagamento:

en: Due&nbsp;Date
pt: Data de Pagamento

en: Dup_licate
pt: Dup_licar

en: Dup_licate Transaction...
pt: Transação Dup_licada

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Duplicate Transaction
pt: Transação Duplicada

en: Duplicate this Transaction
pt: Duplicar essa Transação

en: EDIT
pt: EDITAR

en: Earliest possible date
pt: Data mais cedo

en: Easy to Use
pt: Fácil de Usar

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Account
pt: Editar Conta

en: Edit Bill
pt: Editar Cobrança

en: Edit Customer
pt: Editar Cliente

en: Edit Employee
pt: Editar Funcionário

en: Edit Exchange Rate
pt: Editar a Taxa de Câmbio

en: Edit Expense Voucher
pt: Editar Boleto de Despesa

en: Edit Invoice
pt: Editar Fatura

en: Edit Job
pt: Editar Projeto

en: Edit Options
pt: Editar Opções

en: Edit Scheduled Transaction
pt: Editar Transação Programada

en: Edit Vendor
pt: Editar Fornecedor

en: Edit report options
pt: Editar opções de relatório

en: Edit report style sheets.
pt: Editar folhas de estilos de relatório.

en: Edit the account view options
pt: Editar opções de visualização de contas

en: Edit the current Billing Term
pt: Editar a Forma de Pagamento atual.

en: Edit the current price.
pt: Editar a preço atual.

en: Edit the current transaction
pt: Editar a transação atual

en: Edit the exchange rate for the current split
pt: Editar a taxa de câmbio para a divisão atual

en: Edit the main account for this register
pt: Editar a conta principal para este registro

en: Edit the selected account
pt: Editar a conta selecionada

en: Edit this Invoice
pt: Editar essa Fatura.

en: Edit...
pt: Editar...

en: Effective Date:
pt: Data Efetiva:

en: Employee
pt: Funcionário

en: Employee ID
pt: Número de ID de Funcionário

en: Employee Name
pt: Nome do Funcionário

en: Employee Number:
pt: Número de ID de Funcionário:

en: Employee Report
pt: Relatório de Funcionário

en: Employee Username
pt: Nome do Usuário de Funcionário:

en: Employees
pt: Funcionários

en: Enable EURO support
pt: Ativar suporte para EURO

en: Enable Links
pt: Ativar Links

en: Enable debugging code.
pt: Ativar código de depuração (debugging).

en: Enable debugging mode
pt: Ativar modo de depuração (debugging)

en: Enable developers mode
pt: Ativar modo de desenvolvedor

en: Enable developers mode.
pt: Ativar modo de desenvolvedor

en: Enable hyperlinks in reports
pt: Ativar links nos relatórios

en: Enable hyperlinks in reports.
pt: Ativar links nos relatórios.

en: Enables support for the European Union EURO currency
pt: Ativar suporte para a moeda EURO da União Europeia

en: End
pt: Fim

en: End
pt: Fim

en: End Current Financial Year
pt: Final do Ano Fiscal Atual

en: End Date:
pt: Data Final:

en: End Date:
pt: Data Final:

en: End Previous Financial Year
pt: Final do Ano Fiscal Anterior

en: End date:
pt: Data de Término:

en: End of Period Payments
pt: Final dos Pagamentos Periódicos

en: End of current quarter
pt: Final do trimestre atual

en: End of previous month
pt: Final do mês anterior

en: End of previous quarter
pt: Final do trimestre anterior

en: End of previous quarterly accounting period
pt: Final do trimestre contábil anterior

en: End of reporting period
pt: Final do período do relatório

en: End of the Previous Year
pt: Final do Ano Anterior

en: End of the current Financial year/Accounting Period
pt: Final do ano Fiscal ou Exercício atual

en: End of the current calendar year
pt: Final do ano atual

en: End of the current month
pt: Final do mês atual

en: End of the previous Financial year/Accounting Period
pt: Final do ano Fiscal ou Exercício anterior

en: End of this month
pt: Final deste mês

en: Ended On
pt: Terminou Em

en: Ending Balance:
pt: Saldo Final:

en: Enter
pt: Registrar

en: Enter Bank Information
pt: Colocar Informação de Banco

en: Enter Directly in the Register Window
pt: Entrar Diretamente na Janela de Registro

en: Enter GnuCash Network passphrase:
pt: Entre com a senha de Rede GnuCash:

en: Enter Interest Charge...
pt: Registrar Cobrança de Juros

en: Enter Interest Payment...
pt: Registrar Pagamento de Juros...

en: Enter OpenHBCI Configuration File
pt: Colocar Arquivo de Configuração de OpenHBCI

en: Enter Password
pt: Digitar Senha:

en: Enter URI to load:
pt: Colocar um URL para carregar:

en: Enter User Information
pt: Colocar Informação de Usuário

en: Enter a description of the split
pt: Regisrar uma descrição da divisão

en: Enter a description of the transaction
pt: Registrar uma descrição da transação

en: Enter a descriptive name for the currency or stock, such as 
    "US Dollar" or "Red Hat Stock"
pt: Colocar um nome descritivo para a moeda ou ação, tal como 
    "BR Real" ou "Ação de Red Hat"

en: Enter a descriptive name for this report
pt: Colocar um nome descritivo para este relatório

en: Enter a name for the account
pt: Registrar um nome para a conta

en: Enter a payment for the owner of this Invoice
pt: Registrar um pagamento para o dono dessa fatura

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
pt: Colocar um código para identificar a commodity. Ou voce pode deixar este campo vazio em segurança.

en: Enter account id for new account 
    at bank %s (bank code %s):
pt: Registrar o número ID de conta para a nova conta 
    no banco %s (código de banco %s):

en: Enter an Online Direct Debit Note
pt: Registrar uma Nota de Débito Direto Online

en: Enter an Online Transaction
pt: Registrar uma Transação Online

en: Enter and confirm your new password
pt: Digitar e confirmar sua nova senha

en: Enter credit formula for real transaction
pt: Registrar a fórmula de crédito para transação real

en: Enter date:
pt: Registrar data:

en: Enter debit formula for real transaction
pt: Registrar fórmula de débito para transação real

en: Enter in the Transfer Funds Window
pt: Entrar na Janela de Transferência de Fundos

en: Enter information about "%s"
pt: Registrar informação sobre "%s"

en: Enter name for new template:
pt: Dar nome ao modelo novo:

en: Enter new Password
pt: Registrar nova Senha

en: Enter notes for the transaction
pt: Registrar comentários para a transação

en: Enter opening balances
pt: Registrar os saldos iniciais

en: Enter passphrase:
pt: Entre com a senha:

en: Enter report row/column span
pt: Colocar largura de linhas/colunas do relatório

en: Enter the Discount ... unknown type
pt: Colocar o Desconto ... tipo desconhecido

en: Enter the Discount Amount
pt: Colocar a Quantia de Desconto

en: Enter the Discount Percent
pt: Colocar o Percentual de Desconto

en: Enter the Entry Description
pt: Colocar a Descrição do Registro

en: Enter the IDs given from your bank here. Please make sure the spelling is correct.
pt: Registrar os números de ID fornecidos pelo seu banco aqui.  Por favor verifique se está soletrado corretamente.

en: Enter the Quantity of units for this Entry
pt: Colocar a quantidade de unidades para esse Registro

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
pt: Colocar a Tabela de Impostos incidente sobre esse Registro

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
pt: Registrar a conta de onde transferir ou selecione uma da lista

en: Enter the currency used for new accounts
pt: Registrar a moeda utilizada para as novas contas

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger.
    For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution.
    You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
pt: Entre com a data e o número de ações que você ganhou ou perdeu no split ou junção de ações.
    Para junção de ações (splits negativos) utilize um valor negativo para a distribuição de ações.
    Você pode colocar uma descrição da transação, ou aceitar a descrição padrão.

en: Enter the effective share price
pt: Registrar o preço efetivo da ação

en: Enter the full name of the commodity, such as "Red Hat Stock"
pt: Registrar o nome completo da commodity, como "Ação Red Hat"

en: Enter the full name of the commodity. Example: US Dollars
pt: Colocar o nome completo da commodity. Exemplo: Reais

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
pt: Colocar a conta de receita/despesa para o registro, 
    ou escolher uma a partir da lista

en: Enter the name of the Customer
pt: Registrar o nome do Cliente

en: Enter the name of the Vendor
pt: Registrar o nome do Fornecedor

en: Enter the number of shares bought or sold
pt: Registrar o número de ações adquiridas ou vendidas

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
pt: Colocar a menor fração do commodity que pode ser transacionada. Para ações que só podem ser transacionadas em números inteiros, colocar 1.

en: Enter the ticker symbol (such as "RHAT") or other unique abbreviation for the name.
pt: Registrar o símbolo de "ticker" (como "RHAT") ou outra abreviatura única para o nome.

en: Enter the ticker symbol (such as "RHAT"), national currency symbol 
    (such as "USD"), or other unique abbreviation for the name.
pt: Registre o símbolo do "ticker" (tal como "RHAT"), o símbolo da moeda nacional moeda 
    (tal como "BRL"), ou outra abreviatura única para o nome.

en: Enter the ticker symbol or currency code for the commodity. Example: USD
pt: Entre com o símbolo "ticker" ou código de moeda para a commodity. Exemplo: BRL

en: Enter the transaction number, such as the check number
pt: Registrar o número da transação, como o número de cheque

en: Enter the transaction reference, such as the invoice or check number
pt: Registrar a referênciada transação, como a fatura ou número de cheque

en: Enter the type of Entry
pt: Colocar o tipo de Registro

en: Enter the type of commodity. For stocks, this is often an exchange on which the stock is traded. You can choose an existing type from the list or enter a new type with the keyboard.
pt: Colocar o tipo de commodity. Para ações,isto corresponde normalmente a bolsa de valores onde a ação é transacionada. Você pode selecionar um tipo existente na lista ou introduzir um novo tipo através do teclado.

en: Enter the type of transaction, or choose one from the list
pt: Registrar o tipo de transação, ou selecione uma da lista

en: Enter the unit-Price for this Entry
pt: Colocar o preço unitário para esse Registro

en: Enter your password
pt: Digitar sua senha

en: Enter your username and password
pt: Entre com seu nome de usuário e senha

en: Entering Charges
pt: Registro de Débitos

en: Entering Deposits
pt: Registro de Depósitos

en: Entering Payments
pt: Registro de Pagamentos

en: Entering Withdrawals
pt: Registro de Saques

en: Entity is not Account entity: %s
pt: Entidade não é uma entidade Conta: %s

en: Entity type does not match %s: %s
pt: Tipo de entidade não é igual ao do %s: %s

en: Entity type does not match Customer: %s
pt: Tipo de entidade não é igual ao do Cliente: %s

en: Entity type does not match Employee: %s
pt: Tipo de entidade não é igual ao do Funcionário: %s

en: Entity type does not match Invoice: %s
pt: Tipo de entidade não é igual ao da Fatura: %s

en: Entity type does not match Vendor: %s
pt: Tipo de entidade não é igual ao do Fornecedor: %s

en: Equities
pt: Patrimônios

en: Equity
pt: Patrimônio

en: Erase all splits except the one for this account.
pt: Apagar todas as divisões exceto a divisão dessa conta.

en: Error
pt: Erro

en: Error adding price.
pt: Erro ao adicionar preço.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
pt: Error na expressão regular '%s':
    %s

en: Error message
pt: Messagem de erro

en: Error message not available
pt: Messagem de erro não disponível

en: Error occurred while saving Account:
    %d: %s
pt: Um erro ocorreu salvando a Conta:
    %d: %s

en: Error while loading OpenHBCI config file:
      %s
pt: Erro abrindo o arquivo de configuração de OpenHBCI:
      %s

en: Escrow
pt: Caução

en: Escrow Account:
pt: Conta Caução:

en: Estimating Valuation
pt: Estimando Valor

en: Europe (31.12.2001)
pt: Europa (31.12.2001)

en: Evaluate the guile command
pt: Avaliar o comando guile

en: Every
pt: Todos

en: Every
pt: Todos

en: Exact Time
pt: Hora Exata

en: Example
pt: Exemplo

en: Example Stock Account
pt: Exemplo de Conta de Ações

en: Exchange Rate:
pt: Taxa de Câmbio:

en: Exchange rate
pt: Taxa de câmbio

en: Exchange rates
pt: Taxas de câmbio

en: Exchange/Price Information
pt: Informação de Bolsa/Cotação

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
pt: Excluir transações de/para os Filtros de Contas

en: Exclude transactions to/from all filter accounts
pt: Excluir transações de/para todas os filtros de contas

en: Execute Later (unimpl.)
pt: Executar Depois (não implementado)

en: Execute Now
pt: Executar Agora

en: Exit
pt: Sair

en: Exit GnuCash
pt: Sair do GnuCash

en: Expense
pt: Despesa

en: Expense Account
pt: Conta de Despesas

en: Expense Accounts
pt: Contas de Despesas

en: Expense Barchart
pt: Gráfico de Barras de Despesas

en: Expense Chart
pt: Gráfico de Despesas

en: Expense Over Time
pt: Despesas ao Longo do Tempo

en: Expense Piechart
pt: Gráfico Circular de Despesas

en: Expense Report
pt: Relatório de Despesas

en: Expense Voucher
pt: Boleto de Despesas

en: Expense Vouchers
pt: Boleto de Despesas

en: Expenses
pt: Despesas

en: Expenses vs. Day of Week
pt: Despesas em função de Dia de Semana

en: Export
pt: Exportar

en: Export HTML-formatted report to file
pt: Exportar relatório formatado em HTML para arquivo

en: Export _Accounts...
pt: Exportar Cont_as...

en: Export the account hierarchy to a new file
pt: Exportar a hierarquia de contas para um novo arquivo

en: Exporting file...
pt: Exportando arquivo...

en: Extensions
pt: Extensões

en: Extra Notes
pt: Comentários Extras

en: Extra Payments
pt: Pagamentos Extras

en: Extra notes to put on the invoice
pt: Comentários extras para colocar na fatura

en: Extra to Charge Card
pt: Extra para Cartão de Débito

en: Fancy
pt: Bonito

en: Fancy Invoice
pt: Fatura Bonita

en: Features
pt: Habilidades

en: Features of the Account Register
pt: Habilidades de Registro de Conta

en: Fee
pt: Honorário

en: Field
pt: Campo

en: File Management
pt: Controle de Arquivo

en: File not found or read permission denied.
    Please select another file.
pt: Arquivo não encontrado ou permissões de leitura negadas.
    Por favor selecione outro arquivo.

en: File, Accounts and Transactions
pt: Arquivos, Contas, e Transações

en: Filled circle
pt: Círculo cheio

en: Filled square
pt: Quandrado cheio

en: Filter Accounts
pt: Filtrar Contas

en: Filter Type
pt: Tipo de Filtro

en: Filter account
pt: Filtrar conta

en: Filter on these accounts
pt: Filtrar nestas contas

en: Financial Calculator
pt: Calculadora Financeira

en: Financial _Calculator
pt: _Calculadora Financeira

en: Find
pt: Procurar

en: Find Bill
pt: Procurar Cobrança

en: Find Customer
pt: Procurar Clientes

en: Find Employee
pt: Procurar Funcionário

en: Find Expense Voucher
pt: Procucar Boleto de Despesas

en: Find Invoice
pt: Procurar Fatura

en: Find Job
pt: Procurar Projeto

en: Find Transactions
pt: Procurar Transações

en: Find Vendor
pt: Procurar Fornecedor

en: Find and Edit
pt: Procurar e Editar

en: Find transactions with a search
pt: Encontrar transações por procura

en: Finding duplicate transactions...
pt: Procurando transações duplicadas...

en: Finish
pt: Terminar

en: Finish Account Setup
pt: Encerrar Configuração de Conta

en: Finish the reconciliation of this account
pt: Terminar a reconciliação desta conta

en: Finished
pt: Terminado

en: First Option
pt: Primeira Opção

en: First on the:
pt: Primeiro no:

en: Fixed
pt: Fixo

en: For a new transaction, click on the "Other Account" entry to choose the other (destination) account of this transaction.
    For a transaction that is a duplicate of an existing one, click on the "Other Account" or "Description" entry to 
    check whether GnuCash chose the right existing transaction.
    To switch transactions between both states, click on the checkmark in the "New" column.
    When all new transactions have the correct destination account and all duplicates are matched with the right existing transaction, 
    click "Ok".
pt: Para uma nova transação, selecione a opção "Outra Conta" para escolher a outra conta (destino) dessa transação.
    Para uma transação duplicada, selecione a opção "Outra Conta" ou "Descrição" para 
    verificar se GnuCash escolheu a transação existente certa.
    Para trocar o status da transação, marque com o x a coluna "Nova".
    Quando todas as novas transações tiverem a conta de destino correta e todas as duplicadas coincidirem com as transações existentes corretas, 
    selecione "Ok".

en: For details on subscribing to that list, see %s.
pt: Para detalhes sobre como se inscrever na lista, veja %s.

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list %s.
pt: Para ajuda no preparo de relatórios, ou para compartilhar o seu novíssimo, maravilhoso relatório, consulte a lista de e-mail %s.

en: Form
pt: Ficha

en: Forward
pt: Avançar

en: Fourth Options
pt: Quarta Opção

en: Fourth-level
pt: Quarto nível

en: Fraction
pt: Fração

en: Fraction traded:
pt: Fração transacionada:

en: Frame URL
pt: URL da moldura

en: Frequency
pt: Frequência

en: Frequency:
pt: Frequência:

en: Friday
pt: Sexta-Feira

en: From
pt: De

en: From %s To %s
pt: De %s Até %s

en: From Now
pt: A Partir de Agora

en: From:
pt: De:

en: Frozen
pt: Congelado

en: Full name:
pt: Nome completo:

en: Funds In
pt: Saldo Entrando

en: Funds Out
pt: Saldo Saindo

en: Future Minimum
pt: Mínimo no Futuro

en: Future Minimum (Report)
pt: Mínimo no Futuro (Relatório)

en: Future Minimum Balance
pt: Saldo Mínimo Futuro

en: Future Minimum Balance in Report Currency
pt: Saldo Mínimo Futuro na Moeda do Relatório

en: Future Value
pt: Valor Futuro

en: Future:
pt: Futuro:

en: Gain
pt: Ganho

en: Gain And Loss
pt: Perdas e Ganhos

en: Gain/Loss
pt: Ganho/Perda

en: General
pt: Geral

en: General Information
pt: Informação Geral

en: General Ledger
pt: Livro Razão

en: General Ledger Report
pt: Relatório de Livro Razão

en: General Reports
pt: Relatórios Gerais

en: General background color for report.
pt: Cor de fundo genérica para relatório.

en: Generate an argument summary.
pt: Gerar um sumário dos argumentos.

en: Generated from an invoice.  Try unposting the invoice.
pt: Gerado a partir de uma fatura.  Tente remover a fatura.

en: Generic import transaction matcher
pt: Selecionador genérico para importar transações

en: Get Online Quotes
pt: Obter Cotações na Internet

en: Get Quotes
pt: Obter Cotações

en: Get Transactions Online
pt: Obter Transações Online

en: Get new online quotes for stock accounts.
pt: Obter cotações na internet para as contas de ações.

en: Get the account balance online through HBCI
pt: Obter o saldo da conta, online, usando HBCI

en: Get the transactions online through HBCI
pt: Obter as transações online usando HBCI

en: Getting Help
pt: Obtendo Ajuda

en: Getting Started
pt: Começando

en: GnuCash 1.8 has lots of nice features. Here are a few.
pt: O GnuCash 1.8 tem muitas funcionalidades legais. Aqui estão algumas.

en: GnuCash Accounts
pt: Contas de GnuCash

en: GnuCash Configuration Options
pt: Opções de Configuração do GnuCash

en: GnuCash Currency Support
pt: Suporte a Moedas do GnuCash

en: GnuCash Help
pt: Ajuda de GnuCash

en: GnuCash Network authorization failed.
pt: Autorização de acesso à Rede GnuCash falhou.

en: GnuCash Network is disabled and the link you have clicked requires it.
    You can enable it in the Network section
    of the Preferences dialog.
pt: A Rede GnuCash está desabilitada e o endereço em que clicou necessita dela.
    Você pode habilitá-la na seção de Rede
    na janela de Preferências.

en: GnuCash Preferences
pt: Preferências do GnuCash

en: GnuCash Tutorial and Concepts Guide
pt: Tutorial e Guia de Conceitos de GnuCash

en: GnuCash Windows
pt: Janelas de GnuCash

en: GnuCash account name
pt: Nome de conta GnuCash

en: GnuCash can act as a simple web browser!  To display
    a web page as a report, use the Sample & Custom -> 
    "Custom Web Report" report.
pt: O GnuCash pode servir como um simples browser de internet!  Para visualizar uma
    página web como um relatório, utilize o Relatório -> Exemplo & Personalização -> 
    "Relatório Personalizado para o Internet".

en: GnuCash can import financial data from OFX (Quicken 
    Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks,
    MS Money, Moneydance, and many other programs. 
    
    The import process has several steps. Your GnuCash
    accounts will not be changed until you click "Finish"
    at the end of the process. 
    
    Click "Next" to start loading your OFX data, or "Cancel"
    to abort the process.
pt: GnuCash pode importar informação financeira de arquivos OFX 
    (Quicken Interchange Format - Formato de Troca Quicken) escritas pelo
    Quicken/Quickbooks, MS Money, Moneydance, e muitos outros programas. 
    
    O processo de importação tem vários passos. As suas contas
    GnuCash não serão alteradas até que selecione "Terminar"
    no final do processo. 
    
    Selecione "Próximo" para iniciar o carregamento dos seus dados OFX, ou "Cancelar"
    para abortar o processo.

en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken 
    Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks,
    MS Money, Moneydance, and many other programs. 
    
    The import process has several steps. Your GnuCash
    accounts will not be changed until you click "Finish"
    at the end of the process. 
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel"
    to abort the process.
pt: GnuCash pode importar informação financeira de arquivos QIF 
    (Quicken Interchange Format - Formato de Troca Quicken) escritas pelo
    Quicken/Quickbooks, MS Money, Moneydance, e muitos outros programas. 
    
    O processo de importação tem vários passos. As suas contas
    GnuCash não serão alteradas até que selecione "Terminar"
    no final do processo. 
    
    Selecione "Próximo" para iniciar o carregamento dos seus dados QIF, ou "Cancelar"
    para abortar o processo.

en: GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be in use by another user,
    in which case you should not open the database.
    
    Do you want to proceed with opening the database?
pt: GnuCash não conseguiu acesso exclusivo sobre
       %s.
    Essa base de dados pode estar sendo usada por outro usuário,
    e nesse caso você não deveria usa-la.
    
    Deseja prosseguir com a abertura da base de dados?

en: GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be in use by another user,
    in which case you should not open the database.
    
    What would you like to do?
pt: GnuCash não conseguiu acesso exclusivo sobre
       %s.
    Essa base de dados pode estar sendo usada por outro usuário,
    e nesse caso você não deveria usa-la.
    
    O que você gostaria de fazer?

en: GnuCash could not write to
       %s.
    That database may be on a read-only file system,
    or you may not have write permission for the directory.
pt: GnuCash não conseguiu escrever em
       %s.
    Essa base de dados pode estar contida num sistema de arquivos só-leitura,
    ou talvez você não tenha permissão de escrever nesta pasta.

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories
    to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be 
    converted to a GnuCash account. 
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches
    between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches 
    that you do not like by clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely
    within GnuCash.
pt: GnuCash utiliza contas separadas para Receitas e Despesas ao invés de categorias
    para classificar as suas transações. Cada uma das categorias no seu arquivo QIF será 
    convertida em uma conta GnuCash. 
    
    Na página seguinte, você terá a oportunidade de verificar as equivalências sugeridas
    entre as categorias QIF e as contas GnuCash.  Você poderá modificar equivalências 
    que você não concordar selecionando a linha que contém o nome da categoria.
    
    Caso mais tarde mude de idéia, poderá reorganizar com segurança a estrutura de contas
    dentro do GnuCash.

en: Good option
pt: Opção boa

en: Grand Total
pt: Total Geral

en: Grand Total Cell Color
pt: Cor da Célula do Total Geral

en: Group the accounts
pt: Agrupar as contas

en: Group the accounts in main categories?
pt: Agrupar as contas em categorias principais?

en: HBCI
    Version
pt: HBCI
    Versão

en: HBCI Connection Window
pt: Janela de Conexão HBCI

en: HBCI Get Balance
pt: Obter Saldo HBCI

en: HBCI Get Transactions
pt: Obter Transações HBCI

en: HBCI Issue Direct Debit
pt: HBCI Emitir Débito Direto

en: HBCI Issue Transaction
pt: HBCI Emitir Transação

en: HBCI Remember PIN in memory
pt: HBCI Lembrar a Senha em memória

en: HBCI Setup
pt: Configuração de HBCI

en: HBCI Setup Finished
pt: Configuração de HBCI Terminou

en: HBCI Verbose Debug Messages
pt: HBCI Mensagens de Debug Verbosas

en: HBCI Version
pt: Versão de HBCI

en: HBCI account name
pt: Nome de conta de HBCI

en: HTML Style Sheets
pt: Folhas de Estilos HTML

en: Half Year
pt: Semestre

en: Have a nice day!
pt: Tenha um bom dia!

en: Header color
pt: Cor do cabeçalho

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Heading Banner
pt: Imagem de Cabeçalho

en: Height of plot in pixels.
pt: Altura do gráfico em pixels.

en: Hello Again
pt: Olá Novamente

en: Hello, World
pt: Olá, Mundo

en: Hello, World!
pt: Olá, Mundo!

en: Help
pt: Ajuda

en: Help Manual
pt: Manual de Ajuda

en: Help Topics
pt: Tópicos de Ajuda

en: Help Window
pt: Janela de Ajuda

en: Help for first option
pt: Ajuda para a primeira opção

en: Help for second option
pt: Ajuda para a segunda opção

en: Help for third option
pt: Ajuda para a terceira opção

en: Hours
pt: Horas

en: How did you pay for this item?
pt: Como você pagou esse item?

en: How many automatic decimal places will be filled in.
pt: Quantas casas decimais serão automaticamente preenchidas.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
pt: Avisar sobre vencimento de Cobranças com quantos dias de antecedência.

en: How many lines in the template register?
pt: Quantas linhas no modelo de registro

en: How to handle void transactions
pt: Como processar transações canceladas

en: ID #
pt: Nº de ID

en: ISO Standard: yyyy-mm-dd
pt: Padrão ISO: aaaa-mm-dd

en: Icons and Text
pt: Ícones e Texto

en: Icons only
pt: Apenas Ícones

en: Identical commodities
pt: Commodities idênticas

en: Identification
pt: Identificação

en: If selected, move to the blank transaction after the user presses 'Enter'. Otherwise, move down one row.
pt: Caso selecionado, mover para uma transação em branco após o usuário apertar 'Entra'. Caso contrário, mover uma linha para baixo.

en: If selected, use a dialog to confirm a change to a reconciled transaction.
pt: Caso selecionado, usar um diálogo para confirmar a modificação de transações reconciliadas.

en: If you already have a key file, please choose it here and make sure the User ID and
    Customer ID match the ones when you created that key file earlier. 
    If you do not have one yet, choose a filename, and a key file will be created there. Make
    sure to remember the exact User ID and Customer ID specified now.
pt: Se você já tem um arquivo chave, por favor escolha-o aqui e verifique se o número de ID de Usuário e
    onnúmero de ID de Cliente coincidem com os IDs de quando você criou o arquivo chaves anteriormente.
    Se você ainda não tem um, escolher um nome de arquivo, e um arquivo chave será criado. 
    É importante lembrar o Número de ID de Usuário e de Cliente especificados agora.

en: If you already have an OpenHBCI configuration file (e.g. from 'aqmoney'), 
    please select it here. GnuCash will continue to use your existing configuration.
    
    If you do not yet have an OpenHBCI configuration file, please specify a file name here. 
    A new OpenHBCI configuration file with that name will be created when this HBCI 
    Setup finishes.
pt: Se você já tem um arquivo de configuração OpenHBCI (e.g. de 'aqmoney'), 
    por favor selecione-o aqui.  GnuCash continuará a usar sua configuração existente.
    
    Se você ainda não tem um arquivo de configuração de OpenHBCI, por favor especificar um nome de arquivo aqui. 
    Um novo arquivo de configuração de OpenHBCI será criado com o nome escolhido 
    quando essa configuração de HBCI terminar.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken,
    note that GnuCash uses accounts instead of categories to track
    income and expenses.  For more information on income and expense
    accounts, please see the GnuCash online manual.
pt: Se você está familiarizado com outros programas financeiros como
    o Quicken, observe que o GnuCash utiliza contas em vez de categorias para 
    controlar receitas e despesas.  Para mais informações sobre contas de
    receitas e despesas, por favor leia o manual eletrônico do GnuCash.

en: If you are finished creating the stock split or merger, press `Finish'.
    You may also press `Back' to review your choices, or `Cancel' to
    quit without making any changes.
pt: Se voce tiver terminado de criar o split ou junção de ações, selecione `Terminar'.
    Você também pode selecionar `Retornar' para rever as escolhas, ou `Cancelar'
     para desistir sem realizar as modificações.

en: If you are importing a QIF file downloaded from a bank or other financial
    institution, some of the information in the QIF file may duplicate information
    already in your GnuCash accounts.  GnuCash will try to detect duplicates 
    of existing transactions.  
    
    On the next page, you will be asked to confirm that an existing transaction
    matches an imported transaction.  Imported transactions are shown on the
    left side of the page, and possible  matches for the selected left-hand
    transaction are shown  to the right.  There may be several old transactions 
    that could match an imported transaction; you will be able to select the 
    correct one by clicking in the "Dup?" column of the correct transaction.
    
    You can control the rules used by GnuCash to find duplicate transactions 
    in the "QIF Import" section of the GnuCash Preferences dialog.
    
    Click "Next" to find duplicate transactions.
pt: Se você estiver importando um arquivo QIF de um banco ou outra entidade
    financeira, parte da informação do arquivo QIF poderá estar duplicada face à
    informação já existente nas suas contas GnuCash. O GnuCash tentará detectar 
    duplicatas das transações existentes.  
    
    Na página seguinte, será pedido que confirme que uma transação já existente
    duplica uma transação importada.  Transações importadas são apresentadas no
    lado esquerdo da página, e possíveis duplicatas para a transação selecionada à
    esquerda são apresentadas à direita.  Poderão existir várias transações antigas 
    que podem coincidir com transações importadas; você poderá selecionar 
    a transação correta apertando na coluna "Dup?" da transação correta.
    
    Você pode controlar as regras utilizadas pelo GnuCash para encontrar transações duplicadas 
    na seção "Importação QIF" da janela de Preferências GnuCash.
    
    Selecione "Próximo" para encontrar transações duplicadas.

en: If you have a Chip Card but are not sure about the exact User ID and Customer ID, you can 
    use the tool 'hbcicard' from the libchipcard package to read these numbers from the Chip Card.
pt: Se você tem uma Placa Chip mas não tem certeza sobre seu Número de ID de Usuário e de Cliente, você pode 
    usar a ferramenta 'hbcicard' do pacote libchipcard para ler esses números a partir da Placa Chip.

en: If you keep multiple account views open, it may be helpful to give each one a descriptive name
pt: Se você mantiver várias visualizações de contas abertas, será útil dar a cada uma um nome descritivo

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split,
    enter the details of that payment here. Otherwise, just click `Next'.
pt: Caso tenha recebido um pagamento em dinheiro como resultado do split de ações,
    colocar os detalhes do pagamento aqui. Caso contrário, selecione `Próximo'.

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below.
    You may safely leave it blank.
pt: Se voce desejar registrar o preço da ação para o split, coloque-o abaixo.
    Você pode deixa-lo em branco sem problema.

en: If you would like an account to have an opening balance, click on the account
    and enter the starting balance in the box on the right. All accounts except Equity
    and placeholder accounts may have an opening balance.
pt: Se você desejar que uma conta tenha um saldo inicial, clique na conta
     e registre o saldo inicial na caixa de texto à direita. Todas as contas
    exceto as contas de patrimônio e contas de Organizador podem ter um saldo inicial.

en: If your bank did not specify a Customer ID, enter the User ID here.
pt: Se o seu banco não especificou um Número de ID de Cliente, registre o Número de ID de Usuário aqui.

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Ignored
pt: Ignorado

en: Illegal variable in expression.
pt: Variável ilegal na expressão

en: Images
pt: Imagens

en: Imbalance
pt: Desequilíbrio

en: Import OFX files
pt: Importar arquivos OFX

en: Import OFX/QFX
pt: Importar OFX/QFX

en: Import QIF Files
pt: Importar Arquivos QIF

en: Import QIF files
pt: Importar arquivos QIF

en: Import _QIF...
pt: Importar _QIF...

en: Import a Quicken QIF file
pt: Importar um arquivo QIF do Quicken

en: Import currency and stock information
pt: Importar informações de moeda e ações

en: Import currency and stock information
pt: Importar informações de moeda e ações

en: Import my QIF files
pt: Importar meus arquivos QIF

en: Imported transaction's first split:
pt: Primeira divisão de transação importada

en: Imported transactions with duplicates
pt: Transações importadas com duplicatas

en: Importing QIF Files
pt: Importando Arquivos QIF

en: Importing transactions...
pt: Importando transações...

en: In order to setup HBCI access to your bank, OpenHBCI first has to 
    retrieve the cryptographic public keys of your bank. You will need 
    to enter your PIN for this to happen. After the successful key 
    retrieval, you need to verify those against the Ini-Letter that 
    your bank gave to you on paper.
    
    Press 'Next' now to retrieve the keys from the bank. If you have just
    created a new key file, you have to enter its PIN again. 
    
    You can then see the progress of the HBCI connection in the HBCI
    connection window. Please do not close the HBCI connection window
    before this whole druid has finished.
pt: Para configurar o acesso HBCI para o seu banco, primeiro o OpenHBCI precisa 
    obter as chaves criptográficas públicas do seu banco.  Você vai precisar 
    registrar sua senha para que isso aconteça.  Depois que as chaves forem obtidas 
    com êxito, você precisa verificar se elas estão concordando com a Ini-Letter que 
    seu banco deu para você em papel.
    
    Selecione 'Próximo' agora para obter as chaves de seu banco. Se você tiver recém 
    criado um novo arquivo de chave, você terá que entrar sua senha novamente. 
    
    Você pode ver o progreso da conexão HBCI na janela de conexão HBCI
    POr favor não feche a janela de conexão HBCI antes desse duída terminar.

en: In order to update your list of HBCI-enabled accounts, your bank
    server will be contacted and will be queried for the 
    HBCI-accessible accounts.
    
    Press 'Next' now to contact the bank server. You can then see the 
    progress of the HBCI connection in the HBCI connection window.
pt: Para atualizar sua lista de contas HBCI-habilitadas, o servidor
    de seu banco será contactado e será indagado sobre as
    contas HBCI-acessíveis.
    
    Selecione 'Próximo' agora para contactar o servidor do banco. Você pode acompanhar 
    o progresso da conexão HBCI na janela de conexão HBCI.

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convienience store.  These ATM add its fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees.  For example, you withdraw 100$, and you are charged 101,50$ plus Interac fees.  If you manually entered that 100$, the amounts won't match.  You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
pt: Em alguns lugares Caixas Eletrônicos (que não pertencem a uma institução financeira) são instalados em lugares como lojas de conveniência.  Esses Caixas Eletrônicos podem adicionar seus custos diretamente a quantia ao invés de listar como uma transação separada ou nos custos mensais de seu banco. Por exemplo, você retira $100, e você é debitado $101,50 mais as taxas de seu banco.  Caso você tivesse entrado os $100 manualmente, os valores não irão bater.  Você deve limitar isso para o maior valor na sua área (em unidades monetárias locais), para que a transação seja reconhecida como um acerto.

en: In the next pages, you will be asked to provide information about stocks, 
    mutual funds, and other tradable commodities that appear in the QIF file(s)
    you are importing. GnuCash requires more information about tradable 
    commodities than the QIF format can represent. 
    
    Each stock, mutual fund, or other commodity must have a type, which is the 
    exchange or listing that it is found on (NASDAQ, NYSE, US Mutual Funds, 
    etc), a full name, and an abbreviation.
    
    Check to see if there is an existing Type that is appropriate; if not, you can
    enter a new Type name by hand in the box. Make sure that the abbreviation
    you enter matches the ticker symbol used for the commodity on the exchange
    or listing for its type.
pt: Nas próximas páginas, será pedido que você forneça informações sobre ações, 
    fundos, e outras commodities transacionáveis que aparecem no(s) arquivo(s) QIF
    que você está importando. O GnuCash necessita de mais informações sobre commodities 
    transacionáveis do que o formato QIF. 
    
    Cada ação, fundo, ou outra commodity tem de ter um tipo, que corresponde a Bolsa ou 
    listagem em que pode ser encontrado (NASDAQ, BVLP, Fundos de Investimento, 
    etc), um nome completo, e uma abreviatura.
    
    Verifique se já existe um Tipo que seja apropriado; caso contrário, voce poderá
    entrar um novo Tipo na caixa manualmente. Certifique-se que a abreviatura
    que introduzir coincide com o símbolo "ticker" utilizado para a commodity na
    bolsa ou listagem para o seu tipo.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark
    transactions as reconciled.  You can also press Tab and Shift-Tab to
    move between deposits and withdrawals.
pt: Na janela de reconciliação, você pode teclar a barra de espaços
    para marcar transações como reconciliadas.  Você também pode
    teclar Tab e Shift-Tab para alternar entre depósitos e saques.

en: Include Sub-Accounts
pt: Incluir Sub-Contas

en: Include Subaccounts
pt: Incluir Sub-Contas

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
pt: Incluir Transações de/para Filtro de Contas

en: Include accounts that have a zero share balances.
pt: Incluir contas que tem saldo zero de ações.

en: Include accounts with no shares
pt: Incluir contas sem Ações

en: Include sub-account balances in printed balance?
pt: Incluir saldos das sub-contas nos saldos impressos?

en: Include sub-accounts of all selected accounts
pt: Incluir sub-contas de todas as contas selecionadas

en: Include this entry on this invoice?
pt: Incluir esse registro na fatura?

en: Include transactions to/from filter accounts only
pt: Apenas incluir transações de/para filtro de contas

en: Income
pt: Receita

en: Income & Expense
pt: Receitas & Despesas

en: Income & Expense Chart
pt: Gráfico de Receitas & Despesas

en: Income Account
pt: Conta de Receita

en: Income Accounts
pt: Contas de Receitas

en: Income Barchart
pt: Gráfico de Barras de Receitas

en: Income Chart
pt: Gráfico de Receitas

en: Income Over Time
pt: Receitas ao Longo do Tempo

en: Income Piechart
pt: Gráfico Circular de Receitas

en: Income account for security "%s"
pt: Conta de receitas para título "%s"

en: Income and Expense
pt: Receitas e Despesas

en: Income and Expense Accounts
pt: Contas de Receitas e Despesas

en: Income and Expense categories
pt: Categorias de Receitas e Despesas

en: Income vs. Day of Week
pt: Receitas em função de Dia de Semana

en: Income-Salary-Taxable
pt: Receitas-Salário-Tributável

en: Income.Salary.Taxable
pt: Receitas.Salário.Tributável

en: Income/Expense Chart
pt: Gráfico de Receitas/Despesas

en: Income/Salary/Taxable
pt: Receitas/Salário/Tributável

en: Income:Salary:Taxable
pt: Receitas:Salário:Tributável

en: Income\Salary\Taxable
pt: Receitas\Salário\Tributável

en: Increase
pt: Aumentar

en: Increasing
pt: Crescente

en: Individual Taxes
pt: Impostos Individuais

en: Ini-Letter Server
pt: Servidor de Ini-Letter

en: Ini-Letter User
pt: Usuário de Ini-Letter

en: Initial HBCI Setup
pt: Configuração Inicial de HBCI

en: Initial HBCI Setup Finished
pt: Terminou a Configuração Inicial de HBCI

en: Initial Payment:
pt: Pagamento Inicial:

en: Initial Price Editor Setup
pt: Configuração Inicial de Editor de Preços

en: Initial Setup
pt: Configuração Inicial

en: Initialize Test Data
pt: Inicializar os Dados de Teste

en: Installation
pt: Instalação

en: Interest
pt: Juros

en: Interest Bearing Accounts
pt: Contas que Rendem Juros

en: Interest Charge
pt: Cobrança de Juros

en: Interest Payment
pt: Pagamento de Taxa de Juros

en: Interest Rate
pt: Taxa de Juros

en: Interest Rate Change Frequency
pt: Frequência de Variação de Taxa de Juros

en: Interest Rate:
pt: Taxa de Juros:

en: Interest To:
pt: Juros Para:

en: International
pt: Internacional

en: International Support
pt: Apoio Internacional

en: Internet Address
pt: Endereço na Internet

en: Introduction
pt: Introdução

en: Introduction to GnuCash
pt: Introdução ao GnuCash

en: Invalid Entry:  You need to supply %s.
pt: Registro Inválido:  Você precisa colocar %s.

en: Investment Portfolio
pt: Portfólio de Investimento

en: Investments
pt: Investimentos

en: Invoice
pt: Fatura

en: Invoice Date
pt: Data de Fatura

en: Invoice Entries
pt: Registros de Fatura

en: Invoice ID
pt: Número de Nota Fiscal

en: Invoice Information
pt: Informação da Fatura

en: Invoice Notes
pt: Comentários da Fatura

en: Invoice Number
pt: Número de Fatura

en: Invoice Owner
pt: Dono da Fatura

en: Invoice Tax Included?
pt: Impostos da Fatura Incluídos?

en: Invoice in progress....
pt: Fatura em progresso....

en: Invoice&nbsp;Date
pt: Data de Fatura

en: Invoiced?
pt: Faturado?

en: Invoices
pt: Faturas

en: Is Closed?
pt: Está Fechado?

en: Is Paid?
pt: Foi Pago?

en: Is Posted?
pt: Foi submetido?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
pt: Os impostos já foram incluídos no preço desse registro?

en: Is this entry Invoiced?
pt: Esse registro foi faturado?

en: Is this entry billable to a customer or job?
pt: É possível cobrar este registro de um cliente ou projeto?

en: Is this entry taxable?
pt: Esse registro é tributável?

en: Issue a new direct debit note online through HBCI
pt: Emitir uma nova nota de débito direto online usando HBCI

en: Issue a new transaction online through HBCI
pt: Emitir uma nova transação online usando HBCI

en: Items you selected:
pt: Itens selecionados:

en: Jan 1 - Mar 31
pt: 1 Jan - 31 Mar

en: Jan 1 - Mar 31, Last year
pt: 1 Jan - 31 Mar, Ano Anterior

en: Job
pt: Projeto

en: Job Active
pt: Projeto Ativo

en: Job Dialog
pt: Diálogo de Projeto

en: Job Information
pt: Informação de Projeto

en: Job Name
pt: Nome de Projeto

en: Job Number
pt: Número de ID do Projeto

en: Job:
pt: Projeto:

en: Job: Change Keys
pt: Tarefa: Mudar Chaves

en: Job: Debit Note
pt: Tarefa: Nota de Débito

en: Job: Delete Standing Order
pt: Tarefa: Apagar Pedido Aberto

en: Job: Disable Keys
pt: Tarefa: Desativar Chaves

en: Job: Get Balance
pt: Tarefa: Obter saldo

en: Job: Get Keys
pt: Tarefa: Obter Chaves

en: Job: Get Standing Orders
pt: Tarefa: Obter Pedidos Abertos

en: Job: Get Status Reports
pt: Projeto: Obter Relatórios de Situação

en: Job: Get System ID
pt: Tarefa: Obter ID de Sistema

en: Job: Get Transactions
pt: Tarefa: Obter Transações

en: Job: New Standing Order
pt: Tarefa: Novo Pedido Aberto

en: Job: New Transfer
pt: Tarefa: Nova Transferência

en: Job: Retrieve Account List
pt: Tarefa: Obter Lista de Contas

en: Job: Send Keys
pt: Tarefa: Mandar Chaves

en: Jump
pt: Ir Para

en: Jump to the corresponding transaction in the other account
pt: Ir para a transação correspondente na outra conta

en: Jun 1 - Aug 31
pt: 1 Jun - 31 Ago

en: Jun 1 - Aug 31, Last year
pt: 1 Jun - 31 Ago, Ano Anterior

en: Just a Date Option
pt: Apenas uma Opção de Data

en: Keep normal account order
pt: Manter a ordem normal da conta

en: Keep normal invoice order
pt: Manter a ordem normal das faturas

en: LTCG
pt: Ganhos de Capital de Longo-Prazo

en: Language:
pt: Língua:

en: Last Occurred:
pt: Última Ocorrência:

en: Last Year
pt: Ano Anterior

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr
pt: Imposto Estimado do 1º Trimestre do Ano Anterior

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr
pt: Imposto Estimado do 2º Trimestre do Ano Anterior

en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr
pt: Imposto Estimado do 3º Trimestre do Ano Anterior

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr
pt: Imposto Estimado do 4º Trimestre do Ano Anterior

en: Last day of previous month
pt: Último dia do mês anterior

en: Last retrieval date
pt: Data da última indagação

en: Length:
pt: Comprimento:

en: Let GnuCash add an adjusting split
pt: Permitir que o GnuCash adicione uma divisão ajustável

en: Liabilities
pt: Passivos

en: Liabilities & Equity
pt: Passivos & Patrimônio

en: Liabilities Over Time
pt: Passivos ao Longo do Tempo

en: Liability
pt: Passivo

en: Liability Barchart
pt: Gráfico de Barras de Passivos

en: Liability Chart
pt: Gráfico de Passivos

en: Liability Piechart
pt: Gráfico Circular de Passivos

en: Link Color
pt: Cor de Link

en: Link text color.
pt: Cor do texto do link.

en: List items selected
pt: Listar itens selecionados

en: List of Transactions
pt: Lista de Transações

en: List of directories to search when looking for config files. Each element must be a string representing a directory or a symbol where 'default expands to the default path, and 'current expands to the current value of the path.
pt: Lista de diretórios onde procurar por arquivos de configuração. Cada elemento deve representar uma pasta ou um símbolo onde 'default se expande para o caminho padrão, e 'current se expande para o caminho atual.

en: List of directories to search when looking for shared data files. Each element must be a string representing a directory or a symbol where 'default expands to the default path, and 'current expands to the current value of the path.
pt: Lista de diretórios onde procurar por arquivos de dados compartilhado. Cada elemento deve representar uma pasta ou um símbolo onde 'default se expande para o caminho padrão, e 'current se expande para o caminho atual.

en: List of downloaded transactions (source split shown):
pt: Lista de transações transferidas (divisão original):

en: Listing
pt: Listagem

en: Load another file
pt: Carregar outro arquivo

en: Load the given .scm file
pt: Carregar o arquivo .scm

en: Load the system configuration
pt: Carregar a configuração de sistema

en: Load the user configuration
pt: Carregar a configuração do usuário

en: Loading QIF file...
pt: Carregando arquivo QIF...

en: Loading configs...
pt: Carregando configurações...

en: Loading data...
pt: Carregando dados...

en: Loading modules...
pt: Carregando módulos...

en: Loading tip-of-the-day...
pt: Carregando dica do dia...

en: Loading...
pt: Processando...

en: Loan
pt: Empréstimo

en: Loan Account:
pt: Conta de Empréstimo

en: Loan Information
pt: Informação de Empréstimo

en: Loans
pt: Empréstimos

en: Locale
pt: Local

en: Lock files (.LNK and .LCK)
pt: Arquivos de lock (.LNK e .LCK)

en: Log Messages
pt: Mensagems de Log

en: Log file (.log)
pt: Arquivo de log (.log)

en: Logging level from 0 (least logging) to 5 (most logging).
pt: Nível de log de 0 (menos detalhado) a 5 (mais detalhado).

en: Logo
pt: Logotipo

en: Loss
pt: Perda

en: Lost Accounts
pt: Contas Perdidas

en: Make Scheduled transaction
pt: Fazer transação programada

en: Make a copy of the current entry
pt: Fazer uma cópia do registro atual

en: Make a copy of the current transaction
pt: Fazer uma cópia da transação atual

en: Make a printable Invoice
pt: Fazer uma Fatura para imprimir

en: Making Sub-Accounts
pt: Criando Sub-Contas

en: Manually add
    Account
pt: Adicionar uma
    Conta Manualmente

en: Margin Interest
pt: Juros de Margem

en: Marker
pt: Símbolo

en: Marker Color
pt: Cor do Símbolo

en: Match HBCI accounts with GnuCash accounts
pt: Sincronizar as contas HBCI com contas GnuCash

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
pt: Coincidir contas QIF com contas GnuCash

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
pt: Coincidir categorias QIF com contas GnuCash

en: Match display threshold
pt: Limite de coincidência para mostrar

en: Match duplicate transactions
pt: Coincidir transações duplicadas

en: Match missing!
pt: Coincidência não encontrada!

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
pt: Coincidir recebedores/comentários às contas GnuCash

en: Maximum
pt: Máximo

en: Maximum Bars
pt: Nº Máximo de Barras

en: Maximum Slices
pt: Nº Máximo de Fatias

en: Maximum number of bars in the chart
pt: Número máximo de barras no gráfico

en: Maximum number of slices in pie
pt: Nº máximo de fatias no gráfico circular

en: Memo
pt: Comentário

en: Menu Items
pt: Itens de Menu

en: Menu Shortcuts
pt: Atalhos de Menu

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Monday
pt: Segunda-Feira

en: Money In
pt: Dinheiro Entrando

en: Money Market
pt: Mercado Monetário

en: Money Out
pt: Dinheiro Saindo

en: Money into selected accounts comes from
pt: Dinheiro entrando nas contas selecionadas vem de

en: Money out of selected accounts goes to
pt: Dinheiro saindo das contas selecionadas vai para

en: Month
pt: Mês

en: Monthly
pt: Mensal

en: Monthly (x%u): %u
pt: Mensal (x%u): %u

en: Monthly: %u
pt: Mensal: %u

en: Months
pt: Meses

en: Months Remaining:
pt: Meses Restantes:

en: Mortgage & Loan Repayment Druid
pt: Druída de Repagamento de Hipoteca & Empréstimo

en: Mortgage (How-To)
pt: Hipoteca (Como Fazer)

en: Mortgage/Loan Druid
pt: Druída de Hipoteca/Empréstimo

en: Mortgage/Loan Repayment Setup
pt: Programação de Repagamento de Hipoteca/Empréstimo

en: Most recent
pt: Mais recente

en: Move back one step in the history
pt: Voltar um passo no histórico

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: Move forward one step in the history
pt: Avançar um passo no histórico

en: Move to the blank entry at the bottom of the Invoice
pt: Ir para o registro em branco no final da Fatura

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
pt: Ir para a transação em branco no final do registro

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Multi Account Transaction
pt: Transação Multi-Conta

en: Multi Choice Option
pt: Opção de Escolha Múltipla

en: Multi-Line
pt: Multi-Linha

en: Multicolumn View
pt: Vista de Colunas Múltiplas

en: Multiple Currencies
pt: Moedas Múltiplas

en: Mutual Fund
pt: Fundo de Investimento

en: Mutual Funds
pt: Fundos de Investimento

en: N_otes
pt: C_omentários

en: Name
pt: Nome

en: Name (optional)
pt: Nome (opcional)

en: Name of account view
pt: Nome da vista de contas

en: Name of organization or company
pt: Nome da empresa ou organização

en: Name of organization or company prepared for
pt: Nome da empresa ou organização para quem foi preparado

en: Name of person preparing the report
pt: Nome da pessoa que preparou o relatório

en: Name of the company
pt: Nome da empresa

en: Name:
pt: Nome:

en: Name:
pt: Nome:

en: Nearest in time
pt: Mais próximo no tempo

en: Needs values for variables
pt: Precisa de valores para as variáveis

en: Negative amounts are not allowed.
pt: Não pode usar quantias negativas.

en: Net Assets
pt: Ativos Líquidos

en: Net Change
pt: Variação

en: Net Profit
pt: Lucro Líquido

en: Net Worth
pt: Valor Líquido

en: Net Worth Barchart
pt: Gráfico de Barras de Valor Líquido

en: Network HTTP access is disabled.
    You can enable it in the Network section of
    the Preferences dialog.
pt: Acesso HTTP à Rede está desabilitado.
    Você pode reativa-lo a partir da seção
    de Rede no menu de Preferências

en: Never End
pt: Nunca Terminar

en: New
pt: Novo

en: New %s
pt: Novo %s

en: New Account
pt: Nova Conta

en: New Account (child of selected) ...
pt: Nova Conta (subconta da selecionada)...

en: New Account (not implemented)
pt: Nova Conta (ainda não implementada)...

en: New Account Default Currency
pt: Moeda Padrão para uma Conta Nova

en: New Account Hierarchy Setup
pt: Configuração de Hierarquia de Conta Nova

en: New Account _Tree
pt: Nova _Hierarquia de Contas

en: New Bill
pt: Nova Cobrança

en: New Billing Terms
pt: Nova Forma de Pagamento

en: New Customer
pt: Cliente Novo

en: New Employee
pt: Funcionário Novo

en: New Expense Voucher
pt: Novo Boleto de Despesa

en: New Invoice
pt: Nova Fatura

en: New Item....
pt: Novo Item...

en: New Job
pt: Novo Projeto

en: New Order
pt: Novo Pedido

en: New Price:
pt: Novo Preço:

en: New Search Limit
pt: Novo Limite de Procura

en: New Security
pt: Título Novo

en: New Style Sheet
pt: Nova Folha de Estilo

en: New Value
pt: Novo Valor

en: New Vendor
pt: Novo Fornecedor

en: New search
pt: Nova procura

en: New style sheet info
pt: Informação da nova folha de estilo

en: New top level account
pt: Nova conta principal

en: New windows are created as notebook tabs in the current top-level window
pt: Novas janelas são criadas como orelhas na janela do nível-principal atual

en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
pt: Novo, DESBALANCEADO (precisa uma conta para transferir %s)!

en: New, already balanced
pt: Novo, já balanceado

en: New, transfer %s to (auto) "%s"
pt: Novo, transferir %s para (automático) "%s"

en: New, transfer %s to (manual) "%s"
pt: Novo, transferir %s para (manual) "%s"

en: New...
pt: Nova...

en: New?
pt: Novo?

en: Next Occurrence
pt: Próxima Ocorrência

en: No
pt: Não

en: No Account selected.  Please try again.
pt: Nenhuma conta selecionada.  Por favor tente de novo.

en: No Auto Interest Charges for this Account
pt: Essa conta não tem Cobranças de Juros Automáticos

en: No Auto Interest Payments for this Account
pt: Essa conta não tem Pagamentos de Juros Automáticos

en: No End
pt: Sem Fim

en: No Tax Related accounts were found.  Go to the Edit->Tax Options dialog to set up tax-related accounts.
pt: Nenhuma conta Relacionada com Impostos foram encontradas. Vá para o diálogo de Editar -> Opções de Impostos para configurar contas relacionadas com impostos.

en: No Valid Invoice Selected
pt: Nenhuma Fatura Válida Selecionada

en: No account list setup on new file
pt: Sem configuração de lista de contas em arquivo novo

en: No accounts marked for quote retrieval.
pt: Não tem contas marcadas para obtenção de quotação.

en: No accounts selected
pt: Nenhuma conta selecionada

en: No amount display
pt: Não mostrar quantia

en: No chip card has been found in the chip card reader.
    Do you want to try again?
pt: Nenhum chip card foi encontrado no leitor de chip card.
    Você quer tentar de novo?

en: No data
pt: Sem dados

en: No matching transactions found
pt: Não foram encontradas transações coincidentes

en: No options!
pt: Sem opções!

en: No such Account entity: %s
pt: Essa entidade Conta não existe: %s

en: No such entity: %s
pt: Entidade não existe: %s

en: No such owner entity: %s
pt: Essa entidade dono não existe: %s

en: No such split: %s
pt: Split não existe: %s

en: No transactions were found that match the given time interval and account selection.
pt: Não foram encontradas transações que coincidem ao intervalo de tempo especificado nem a seleção de contas.

en: Non-void only
pt: Apenas não-cancelados

en: None
pt: Nenhum

en: Normal body text color.
pt: Cor normal de corpo de texto.

en: Not Cleared
pt: Não Marcado

en: Not a defined function
pt: Não é uma função definida

en: Not a variable
pt: Não é uma variável

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Not scheduled
pt: Sem programacão

en: Notebook
pt: Livro

en: Notes
pt: Comentários

en: Notify Bills Due?
pt: Notificar Cobrança Devidas?

en: Notify me when created
pt: Me informar quando criado

en: Notify on new, auto-created Scheduled Transactions
pt: Notificar no caso de novas Transações Programadas criadas-automaticamente

en: Now
pt: Agora

en: Now the setup for all HBCI accounts that are matching
    to a Gnucash account is finished. You can now invoke HBCI actions
    on those accounts.
    
    If you want to add another HBCI bank, user, or account, you can 
    start this druid again anytime.
    
    Press 'Finish' now.
pt: Agora terminou a configuração de todas as contas HBCI que correspondem
    a uma conta GnuCash. Agora você pode invocar ações HBCI
    nessas contas.
    
    Se você quiser adicionar um outro banco, usuário, ou conta HBCI, você pode 
    iniciar essa druída de novo no futuro.
    
    Selecione 'Terminar' agora.

en: Now you need to send your cryptographic public keys to the bank
    server. Once you press 'Next', you public keys are sent to the 
    bank. ATTENTION: This step cannot be undone. Once you have sent 
    your keys to the bank, you cannot generate new ones but instead 
    have to use these for months to come (unless you personally ask 
    your bank to reset them).
    
    AGAIN ATTENTION: If you happen to encounter a bug in this unstable
    Gnucash version and/or OpenHBCI, these keys might get broken and you
    might actually have ask your bank to reset them and generate new ones.
    
    If you are really sure to proceed, then press 'Next' now to send 
    the keys to the bank. You can then see the progress of the HBCI 
    connection in the HBCI connection window.
pt: Agora você precisa mandar seus chaves criptográficas públicas para o servidor
    do banco.  Uma vez que você selecionar 'Próximo', suas chaves públicas serão enviadas
    para o banco. ATENÇÃO: Essa etapa não pode ser revertida.  Depois que suas chaves
    forem enviadas ao banco, você não pode gerar novas chaves, você terá que usa-las 
    durante meses (a menos que você peça ao banco, pessoalmente, para cancela-las).
    
    ATENÇÃO DE NOVO: Se você encontrar um problema numa versão 
    instável de GnuCash e/ou OpenHBCI, essas chaves podem deixar de funcionar e 
    você vai precisar pedir ao seu banco para cancela-las e gerar novas chaves.
    
    Se você tem certeza que quer prosseguir, selecione 'Próximo' agora para mandar 
    as chaves para o banco. Você pode acompanhar o progresso da conexão HBCI 
    na janela de conexão de HBCI.

en: Now you need to sign your (the User's) Ini-Letter and send it to your bank. 
    
    The initial HBCI setup is now finished.
    
    Once your bank has received and processed your Ini-Letter, you
    have to execute this "HBCI Setup" druid again in order 
    to use the HBCI functionality in your accounts.
    
    Press 'Finish' now.
pt: Agora você precisar assinar sua (do usuário) Ini-Letter, e envia-la para o seu banco. 
    
    A configuração inicial HBCI está terminada.
    
    Uma vez que seu banco tiver recebido e processado sua Ini-Letter, você tem que executar esse druída de "Configuração de HBCI" novamente para 
    usar a funcionalidade HBCI nas suas contas.
    
    Selecione 'Terminar' agora.

en: Num
pt: Nº

en: Num:
pt: Nº:

en: Number
pt: Número

en: Number Option
pt: Opção Numérica

en: Number of Occurrences
pt: Número de Ocorrências

en: Number of Occurrences:
pt: Número de Ocorrências:

en: Number of Rows
pt: Número de Linhas

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Number of columns before wrapping to a new row
pt: Número de colunas antes de passar para nova linha

en: Number of days from now
pt: Número de dias no futuro

en: Numeric error
pt: Erro numérico

en: OFX Filename:
pt: Nome do arquivo OFX:

en: OFX Files
pt: Arquivos OFX

en: OFX Import
pt: Importar OFX

en: OFX files you have loaded
pt: Arquivos OXF que você tem carregado

en: OFX import complete
pt: Importação de OFX terminado

en: Obsolete
pt: Obsoleto

en: Obsolete Scheduled Transactions
pt: Transações Programadas Obseletas

en: Occuring in
pt: Ocorrendo em

en: Old Value
pt: Valor Anterior

en: On the
pt: No

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds
    you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already
    exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account
    will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the
    same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested
    GnuCash account, click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your
    other personal finance program, including a separate account for each stock
    you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity"
    accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source
    of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next 
    page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
pt: Na próxima página, as contas de arquivos QIF e quaisquer ações ou fundos
    que possua serão comparados com contas GnuCash. Caso já exista uma conta GnuCash
    com o mesmo nome, ou nome semelhante e tipo compatível, essa conta
    será considerada equivalente; caso contrário, o GnuCash irá criar uma nova conta com o mesmo
    nome e tipo da conta QIF. Caso você não esteja satisfeito com a conta GnuCash
    sugerida, selecione-a para alterar.
    
    Observe que o GnuCash irá criar várias contas que não existiam na sua
    outra aplicação financeira, incluindo uma conta separada para cada ação
    que possua, contas separadas para comissões de corretagem, contas de "Patrimônio"
    especiais (sub-contas de Ganhos Retidos, no formato padrão) que são a fonte
    dos seus saldos de abertura, etc. Todas estas contas surgirão na próxima 
    página. Você pode alterá-las caso deseje, mas é seguro deixá-las como estão.

en: Once
pt: Uma vez

en: Once: %s
pt: Uma vez: %s

en: One (or more) children of this account contain
    transactions.  Are you sure you want to delete the
    %s account and all its children?
pt: Um (ou mais) subcontas dessa conta têm
    transações.  Tem certeza que deseja apagar a conta %s
    e todos as suas subcontas?

en: One (or more) children of this account contains read-only transactions.  You may not delete %s.
pt: Uma (ou mais) subcontas dessa conta tem transações somente-leitura.  Você não pode apagar %s.

en: One Month Ago
pt: Mês Passado

en: One Week Ago
pt: Semana Passada

en: One Year Ago
pt: Um Ano Atrás

en: One of the sub-accounts selected may not be
    edited.  If you want to edit transactions in
    this register, please open the sub-account
    options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead
    of a set of accounts.
pt: Uma das sub-contas selecionadas não pode ser
    editada.  Se você quiser editar transações nesse
    registro, por favor abra o menu de opções de sub-conta
    e deselecione a opção Organizador.
    Você também pode abrir uma conta individual, em vez
    de um grupo de contas.

en: One window is used for all displays (select contents through Window menu)
pt: Uma janela é utilizada para todas as visualizações (selecine o conteúdo através do menu Janela)

en: Online Actions
pt: Ações Online

en: Online Banking
pt: Acesso a Banco Online

en: Online Banking & Importing
pt: Banco & Importação Online

en: Online HBCI Direct Debit Note
pt: Nota de Débito Direto HBCI Online

en: Online HBCI Transaction
pt: Transação HBCI Online

en: Online Transaction
pt: Transações Online

en: Online account ID here...
pt: Número de ID online aqui...

en: Only Active?
pt: Somente Ativos?

en: Only one price
pt: Apenas um preço

en: Only use 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms
pt: Apenas utilizar 'débito' e 'crédito' em vez de sinônimos informais

en: Open
pt: Abrir

en: Open Account
pt: Abrir Conta

en: Open Anyway
pt: Abrir Assim Mesmo

en: Open S_ubaccounts
pt: Abrir S_ub-conta

en: Open _Recent
pt: Abrir _Recente

en: Open _Subaccounts
pt: Abrir _Subcontas

en: Open a company report window for the owner of this Invoice
pt: Abrir uma janela de relatório de empresa para o dono dessa Fatura

en: Open a general ledger window
pt: Abrir uma janela do livro razão

en: Open a new account tree view
pt: Abrir uma nova vista de hierarquia de contas

en: Open a new document
pt: Abrir um novo documento

en: Open a new top-level GnuCash window for the current view
pt: Abrir uma nova janela principal no GnuCash para a vista atual

en: Open a register report window for this transaction
pt: Abrir uma janela de relatório de registro para esta transação

en: Open in a New Window
pt: Abrir numa nova janela

en: Open the GnuCash Help
pt: Abrir a Janela de Ajuda do GnuCash

en: Open the GnuCash Tutorial
pt: Abrir o Tutorial do GnuCash

en: Open the GnuCash help window
pt: Abrir a janela de ajuda do GnuCash

en: Open the account
pt: Abrir a conta

en: Open the new user tutorial
pt: Abrir o tutorial de novo usuário

en: Open the selected account
pt: Abrir a conta selecionada

en: Open the selected account and all its subaccounts
pt: Abrir a conta selecionada e todas as suas sub-contas

en: OpenHBCI Configuration File
pt: Arquivo de Configuração do OpenHBCI

en: Opened
pt: Aberto

en: Opening Balance
pt: Saldo Inicial

en: Opening Balances
pt: Saldos Iniciais

en: Opening Dialog
pt: Diálogo Inicial

en: Opening Network Connection
pt: Iniciando Conexão de Rede

en: Options
pt: Opções

en: Order
pt: Pedido

en: Order Entries
pt: Items de Pedido

en: Order Entry
pt: Registro de Pedido

en: Order ID
pt: Número de ID de Pedido

en: Order Information
pt: Informação de Pedido

en: Order Notes
pt: Comentários do Pedido

en: Order of Secondary sorting
pt: Ordenação secundária

en: Order of primary sorting
pt: Ordenação primária

en: Originator Account Number
pt: Número de Conta do Originador

en: Originator Name
pt: Nome do Originador

en: Orphan
pt: Órfão

en: Other
pt: Outro

en: Other Account
pt: Outra Conta

en: Other Account Code
pt: Código de Outra Conta

en: Other Account Name
pt: Outro Nome de Conta

en: Out of memory
pt: Sem memória

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
pt: Ignorar seleções de contas e mostrar sub-contas de todas as contas selecionadas?

en: Override or modify From: & To:
pt: Ignorar ou modificar De: & Até:

en: Override the global Tax Table?
pt: Desconsiderar a Tabela de Impostos global?

en: Overview
pt: Sumário

en: Overview of Business Features
pt: Sumário de Habilidades para Negócios

en: Owner Information
pt: Informação do Dono

en: Owner Name
pt: Nome do Dono

en: Owner's Name
pt: Nome do Dono

en: POS
pt: Ponto de Venda

en: Paid
pt: Pago

en: Parent Account
pt: Conta Superior

en: Part of Payment Transaction
pt: Parte da Transação de Pagamento

en: Passphrases did not match.
pt: Senhas não coincidem.

en: Password:
pt: Senha:

en: Paste Transaction
pt: Colar Transação

en: Paste the transaction from the clipboard
pt: Colar a transação da área de transferência

en: Path to Key File
pt: Caminho do Arquivo Chave

en: Pay Bill
pt: Pagar Cobrança

en: Pay an Employee
pt: Pagar um Funcionário

en: Pay the Government
pt: Pagar o Governo

en: Payable Account
pt: Conta À Pagar

en: Payable Aging
pt: À Apagar Amadurecendo

en: Payee:
pt: Recebedor:

en: Payees and memos
pt: Recebedores e memos

en: Payer Name Source
pt: Nome de Fonte Pagadora

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment Address
pt: Endereço de Pagamento

en: Payment Frequency
pt: Frequência de Pagamento

en: Payment From
pt: Pagamento De

en: Payment From (Escrow):
pt: Pagamento De (Caução):

en: Payment From:
pt: Pagamento De:

en: Payment Information
pt: Informação de Pagamento

en: Payment Periods
pt: Períodos de Pagamento

en: Payment Purpose (only for recipient)
pt: Razão para Pagamento (só para recipiente)

en: Payment Purpose continued
pt: Razão para Pagamento continuação

en: Payment To
pt: Pagamento Para

en: Payment To (Escrow):
pt: Pagamento Para (Caução):

en: Payment To:
pt: Pagamento Para:

en: Payment Total:
pt: Total de Pagamentos:

en: Payment, thank you
pt: Pagamento, obrigado

en: Payment: "%s"
pt: Pagamentos: "%s"

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Payments:
pt: Pagamentos:

en: Payroll
pt: Folha de Pagamento

en: Percent %
pt: Percentual %

en: Percentage amount must be between 0 and 100.
pt: O percentual deve estar entre 0 e 100.

en: Period end
pt: Fim do período

en: Period from %s to %s
pt: Período de %s até %s

en: Period start
pt: Início do período

en: Periodic Payment
pt: Pagamento Periódico

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone:
pt: Telefone:

en: Pick the commodity's exchange or listing (NASDAQ, NYSE, etc).
pt: Selecione a bolsa ou listagem (NASDAQ, BVLP, etc) da commodity.

en: Pick the type of the currency or security. For national currencies, 
    use "CURRENCY". Enter a new type in the box if the ones in the
    pick list are inappropriate.
pt: Escolha o tipo de moeda ou títulos. Para moedas nacionais, 
    utilize "MOEDA".  Colocar um novo tipo na caixa caso os disponíveis
    na lista de seleção sejam inapropriados.

en: Placeholder
pt: Organizador

en: Plain
pt: Simples

en: Please choose the currency to use for new accounts.
pt: Por favor selecione a moeda a utilizar para as novas contas.

en: Please enter PIN for 
    user '%s' at bank '%s'
    at the keypad of your chip card reader.
pt: Favor entrar a senha para o
    usuário '%s' no banco '%s',
    no teclado de seu leitor de cartão.

en: Please enter PIN for 
    user '%s' at bank '%s'.
pt: Por favor registrar senha para 
    usuário '%s' no banco '%s'.

en: Please enter PIN for 
    user '%s' at unknown bank.
pt: Por favor registrar senha para 
    usuário '%s' no banco desconhecido.

en: Please enter and confirm a new PIN
    with at least %d characters.
pt: Por favor registrar e confirmar uma nova senha
    com pelo menos %d caracteres.

en: Please enter and confirm new PIN for 
    user '%s' at bank '%s',
    with at least %d characters.
pt: Por favor registrar e confirmar a nova senha para 
    usuário '%s' no banco '%s',
    com pelo menos %d caracteres.

en: Please insert chip card for 
    user '%s' at bank '%s'.
pt: Por favor inserir placa chip para 
    usuário '%s' no banco '%s'.

en: Please insert the correct chip card for 
    user '%s' at bank '%s'.
pt: Por favor inserir a placa chip correta para 
    o usuário '%s' no banco '%s'.

en: Please name the Scheduled Transaction.
pt: Por favor, dê um nome para a Transação Programada.

en: Please provide a valid end selection.
pt: Por favor usar um fim de seleção válido.

en: Please select a commodity to match the following exchange code.
    Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
pt: Por favor selecione uma commodity para coincidir com o código de câmbio seguite.
    Por favor observe que o código de câmbio da commodity que você selecionar será alterado.

en: Please select a file to load.
pt: Por favor selecione um arquivo para carregar.

en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded
    and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s)
    in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't 
    worry if your data is in multiple files.
pt: Por favor selecione um arquivo para carregar. Quando selecionar "Próximo", o arquivo será carregado
    e analisado. Possivelmente você terá que responder algumas perguntas sobre a(s) conta(s)
    no arquivo.
    
    Você terá oportunidade de carregar tantos arquivos quantos desejar, 
    não se preocupe se os seus dados estiverem em vários arquivos.

en: Please select a valid "from" account.
pt: Por favor selecione uma conta de "origem" válida.

en: Please select a valid "interest" account.
pt: Por favor selecione uma conta de "juros" válida.

en: Please select a valid "to" account.
pt: Por favor selecione uma conta de "destino" válida.

en: Please select a valid Escrow Account.
pt: Por favor selecione uma conta caução válida.

en: Please select a valid loan account.
pt: Por favor selecione uma conta de empréstimo válida.

en: Please select or create an appropriate Gnucash account for:
pt: Por favor selecionar ou criar uma conta GnuCash para:

en: Plot Height
pt: Altura do Gráfico

en: Plot Type
pt: Tipo de Gráfico

en: Plot Width
pt: Largura do Gráfico

en: Portfolio
pt: Portfólio

en: Portfolio Report
pt: Relatório de Portfólio

en: Possible duplicates for selected new transaction
pt: Possíveis duplicatas para a nova transação selecionada

en: Post
pt: Submeter

en: Post Date
pt: Data de Submissão

en: Post To
pt: Submeter A

en: Post this Invoice to your Chart of Accounts
pt: Submeter essa Fatura para seu Plano de Contas

en: Post to Account
pt: Submeter para a Conta

en: Posted
pt: Submetido

en: Posted Account
pt: Conta Submetida

en: Postpone
pt: Adiar

en: Postpone the reconciliation of this account
pt: Adiar a reconciliação desta conta

en: Postponed
pt: Adiado

en: Potential splits matching the selected transaction:
pt: Divisões potenciais que coincidem com a transação selecionada:

en: Pre-Payment
pt: Pré-Pagamento

en: Predefined Accounts
pt: Contas Pré-definidas

en: Prepared by:
pt: Preparado por:

en: Prepared for
pt: Preparado para

en: Prepared for:
pt: Preparado para:

en: Preparer
pt: Preparador

en: Present
pt: Atual

en: Present (Report)
pt: Atual (Relatório)

en: Present Balance
pt: Saldo Atual

en: Present Balance in Report Currency
pt: Saldo Atual na Moeda do Relatório

en: Present Value
pt: Valor Presente

en: Present:
pt: Atual:

en: Press `Finish' to create your new accounts.
    
    Press `Back' to review your selections.
    
    Press `Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
pt: Selecione `Terminar' para criar as suas novas contas.
    
    Selecione `Anterior' para rever as suas seleções.
    
    Selecione `Cancelar' para fechar esta janela sem criar contas novas.

en: Previous Financial Year Start
pt: Início do Ano Fiscal Anterior

en: Previous Year End
pt: Final do Ano Anterior

en: Previous Year Start
pt: Início do Ano Anterior

en: Price
pt: Preço

en: Price Database
pt: Base de Dados de Preços

en: Price Editor
pt: Editor de Preços

en: Price Information
pt: Informação de Preços

en: Price Quote Source
pt: Fonte de Cotações

en: Price Scatterplot
pt: Gráfico de Dispersão de Preços

en: Price Source
pt: Fonte de Preços

en: Price of Commodity
pt: Preço de Commodity

en: Price:
pt: Preço:

en: Prices
pt: Preços

en: Primary Key
pt: Chave Primária

en: Primary Sort Order
pt: Ordenação Primária

en: Primary Subtotal
pt: Subtotais Primários

en: Primary Subtotal for Date Key
pt: Subtotais Primários para Chave de Data

en: Primary Subtotals/headings
pt: Subtotais Primários/cabeçalhos

en: Primary active color
pt: Cor ativa principal

en: Primary color
pt: Cor principal

en: Principal To:
pt: Principal Para:

en: Principle of Balance
pt: Princípio de Balanceamento

en: Print
pt: Imprimir

en: Print Check
pt: Imprimir Cheque

en: Print Full account names
pt: Imprimir nome completo de contas

en: Print GnuCash Document
pt: Imprimir Documento GnuCash

en: Print Help window
pt: Imprimir Janela de Ajuda

en: Print Ini-Letter of User
pt: Imprimir o Ini-Letter de Usuário

en: Print Preview
pt: Ver Antes de Imprimir

en: Print _Check
pt: Imprimir _Cheque

en: Print a check using a standard format
pt: Imprimir um cheque utilizando o formato padrão

en: Print all Parent account names
pt: Imprimir nome de todas as contas superiores

en: Print report window
pt: Janela de impressão de relatório

en: Printable Invoice
pt: Fatura para Impressão

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment.
    Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
pt: Antes de reconciliar uma conta que cobra ou paga juros, peça ao usuário para colocar uma transação para o cálculo de juros.
    Atualmente disponível somente para Contas de Banco, Crédito, Fundos, Ativo, A Receber, A Pagar, e Passivo.

en: Process Pa_yment
pt: Pro_cessar Pagamento

en: Process Payment
pt: Processar Pagamento

en: Process an OFX/QFX response file
pt: Processar um arquivo de resposta OFX/QFX

en: Profit
pt: Lucro

en: Profit & Loss
pt: Lucros & Perdas

en: Profit (Gain minus Loss)
pt: Lucro (Ganhos menos Perdas)

en: Profit And Loss
pt: Lucros e Perdas

en: Profits
pt: Lucros

en: Progress
pt: Progresso

en: Project
pt: Projeto

en: Projected Minimum:
pt: Mínimo Projetado:

en: Properties
pt: Propriedades

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Proximo
pt: Próximo

en: Public Keys will be retrieved
pt: Chaves Públicas serão obtidas

en: Putting It All Together
pt: Reunindo todos os Conceitos

en: Putting It All Together (Examples)
pt: Reunindo todos os Conceitos (Exemplos)

en: QIF Filename:
pt: Nome do arquivo QIF:

en: QIF Files
pt: Arquivos QIF

en: QIF Import
pt: Importar QIF

en: QIF Verbose documentation
pt: Documentação verbosa de QIF

en: QIF account name
pt: Nome de conta QIF

en: QIF category name
pt: Nome de categoria QIF

en: QIF file load failed:
    %s
pt: Falha no carregamento do arquivo QIF:
    %s

en: QIF file load warning:
    %s
pt: Aviso de leitura de arquivo QIF:
    %s

en: QIF file parse failed:
    %s
pt: Falha na análise do arquivo QIF:
    %s

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have
    information about Accounts and Categories which would allow them to be
    correctly assigned to GnuCash accounts.  
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and 
    Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default
    these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash.
    If you select a different account, it will be remembered for future QIF 
    files.
pt: Arquivos QIF obtidos em bancos e outras entidades financeiras poderão não possuir
    as informções sobre Contas e Categorias que permitem que sejam
    corretamente classificadas em contas GnuCash.  
    
    Na página seguinte, você verá o texto que surge nos campos Recebedor e 
    Comentários para transações que não possuem Conta ou Categoria QIF. No formato padrão
    estas transações são classificadas como conta 'Indefinida' no GnuCash. 
    Caso selecione uma conta diferente, esta será lembrada para futuros arquivos 
    QIF.

en: QIF files you have loaded
pt: Arquivos de QIF que você carregou

en: QIF import: Name conflict with another account.
pt: Importação QIF: Conflito de nome com outra conta.

en: QIF payee/memo
pt: Recebedor/Comentário QIF

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Quarter
pt: Trimestre

en: Quarterly
pt: Trimestral

en: Quarterly (x%u): %u
pt: Trimestral (x%u): %u

en: Quarterly: %u
pt: Trimestral: %u

en: Question
pt: Pergunta

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions.  When you
    type the first letter(s) of a common transaction description,
    GnuCash will automatically complete the remainder of the
    transaction as it was last entered.
pt: Preenchimento rápido torna fácil introduzir transações comuns.  Quando
    escrever a(s) primeira(s) letra(s) da descrição de uma transação habitual,
    o GnuCash irá automaticamente completar o restante da transação
    tal como foi introduzida pela última vez.

en: Quit
pt: Sair

en: RDH Medium (Key File)
pt: Meio RDH (Arquivo Chave)

en: Range:
pt: Intervalo:

en: Reading file...
pt: Lendo arquivo...

en: Ready to create
pt: Pronto para criar

en: Rebalance Transaction
pt: Rebalancear Transação

en: Rebate
pt: Desconto

en: Recalculate Transaction
pt: Recalcular Transação

en: Receivable Aging
pt: A Receber amadurecendo

en: Receivables Account
pt: Contas A Receber

en: Receive
pt: Receber

en: Recipient Account Number
pt: Número de Conta de Recipiente

en: Recipient Bank Code
pt: Código de Banco de Recipiente

en: Recipient Name
pt: Nome de Recipiente

en: Reconcile
pt: Reconciliar

en: Reconcile (auto) match
pt: Reconciliar (automático) coincidir

en: Reconcile (manual) match
pt: Reconciliar (manual) coincidir

en: Reconcile Account
pt: Reconciliar a Conta

en: Reconcile Information
pt: Informação de Reconciliação

en: Reconcile Window
pt: Janela de Reconciliação

en: Reconcile the main account for this register
pt: Reconciliar a conta principal para esse registro

en: Reconcile the selected account
pt: Reconciliar a conta selecionada

en: Reconciled
pt: Reconciliado

en: Reconciled (Report)
pt: Reconciliado (Relatório)

en: Reconciled Balance
pt: Saldo Reconciliado

en: Reconciled Balance in Report Currency
pt: Saldo Reconciliado na Moeda do Relatório

en: Reconciled Balance:
pt: Saldo Reconciliado:

en: Reconciled Date
pt: Data de Reconciliação:

en: Reconciled:
pt: Reconciliado:

en: Reconciled:R
pt: Reconciliado:R

en: Reconciling Statements in a Foreign Currency (How-To)
pt: Reconciliação de Extrato numa Moeda Estrangeira (Como Fazer)

en: Reconciling Your Accounts
pt: Reconciliação das Contas

en: Record
pt: Registrar

en: Record a stock split or a stock merger
pt: Registrar um split ou uma junção de ações

en: Record the current entry
pt: Gravar o registro atual

en: Record the current transaction
pt: Gravar a transação atual

en: Recording Currency Exchange (How-To)
pt: Registrando Taxa de Câmbio (Como Fazer)

en: Recording Purchases in a Foreign Currency (How-To)
pt: Registrando Compras numa Moeda Estrangeira (Como Fazer)

en: Recurrence Frequency
pt: Frequência de Recorrência

en: Reference
pt: Referência

en: References
pt: Referências

en: Refine current search
pt: Refinar procura atual

en: Refresh this window
pt: Atualizar esta janela

en: Register
pt: Registro

en: Register Colors
pt: Cores do Registro

en: Register Order
pt: Ordenação de Registro

en: Register Report
pt: Relatório de Registro

en: Register Your Company
pt: Registro de Sua Empresa

en: Register date ranges
pt: Registrar intervalos de datas

en: Register font
pt: Tipo de letra do registro

en: Register hint font
pt: Tipo de letra de dicas do registro

en: Relative Date Option
pt: Opção de Data Relativa

en: Reload
pt: Atualizar

en: Reload invoice report
pt: Atualizar o relatório de faturas

en: Reload invoice report scheme file
pt: Atualizar o arquivo esquema de relatório de faturas

en: Reload owner report
pt: Atualizar o relatório de dono

en: Reload owner report scheme file
pt: Atualizar o arquivo esquema de relatório de dono

en: Reload receivable report
pt: Atualizar o relatório de contas a receber

en: Reload receivable report scheme file
pt: Atualizar o arquivo esquema de relatório de contas a receber

en: Reload the current document
pt: Atualizar o documento atual

en: Reload the current report
pt: Atualizar o relatório atual

en: Remaining Number of Occurrences
pt: Número de Ocorrências Restantes

en: Remaining Occurrences:
pt: Ocorrências Restantes

en: Remember the PIN for HBCI in memory during a session
pt: Lembrar a senha para HBCI em memória durante uma sessão

en: Remind me
pt: Lembre-me

en: Remove
pt: Apagar

en: Remove Old...
pt: Apagar Antigo...

en: Remove Transaction Splits
pt: Apagar Divisões de Transação

en: Remove old prices
pt: Apagar os preços antigos

en: Remove prices older than a user-entered date
pt: Apagar preços anteriores à data introduzida pelo usuário

en: Remove the current commodity.
pt: Apagar a commodity atual

en: Remove the current price
pt: Remover o preço atual

en: Rendering '%s' report ...
pt: Criando o relatório '%s' ...

en: Repayment
pt: Repagamento

en: Repayment Frequency
pt: Frequência de Repagamento

en: Replay GnuCash .log file
pt: Carregar arquivo de GnuCash tipo .log

en: Replay a gnucash log file after a crash.  This cannot be undone.
pt: Carregar uma arquivo de log após queda do sistema.  This cannot be undone.

en: Report
pt: Relatório

en: Report Accounts
pt: Relatório de Contas

en: Report Currency
pt: Moeda do Relatório

en: Report Size
pt: Tamanho de Relatório

en: Report Window
pt: Janela de Relatório

en: Report a bug
pt: Reportar um erro (bug)

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org.
pt: Reportar erros (bugs) e outros problemas a gnucash-devel@gnucash.org.

en: Report error
pt: Erro no relatório

en: Report name
pt: Nome do relatório

en: Report on these accounts
pt: Gerar relatório para estas contas

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
pt: Relatório sobre as contas selecionadas, caso o nível de conta selecionado permita.

en: Report on these accounts, if display depth allows.
pt: Relatório sobre estas contas, caso a profundidade de visualização permita.

en: Report style
pt: Estilo do relatório

en: Report's currency
pt: Moeda dos Relatórios

en: Retained Earnings
pt: Ganhos Retidos

en: Reverse Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income Accounts
pt: Contas Invertidas de Cartão de Crédito, A Pagar, Passivo, Patrimônio, e Receitas

en: Reverse Income and Expense Accounts
pt: Contas de Receitas e Despesas Invertidas

en: Reverse amount display for Income and Expense Accounts
pt: Inverter apresentação de quantias para Contas de Receitas e Despesas

en: Reverse amount display for Liability, Payable, Equity, Credit Card, and Income accounts
pt: Inverter apresentação de quantia para as Contas A Pagar, Passivo,Patrimônio, Cartão de Crédito, e Receitas

en: Reverse amount display for certain account types
pt: Inverter apresentação de quantias para determinados tipos de contas

en: Reversed-balance account types
pt: Tipos de contas com saldo-invertido

en: Review
pt: Relatório

en: Row span:
pt: Largura de linhas:

en: Rows
pt: Linhas

en: Run dialog for new user again?
pt: Executar o diálogo de novo usuário novamente?

en: Run on GnuCash start
pt: Ativar ao começar GnuCash

en: Run the RPC Server if GnuCash was configured with --enable-rpc
pt: Execute o servidor RPC se GnuCash foi configurado com --enable-rpc

en: Running Balance
pt: Saldo Atualizado

en: Running GnuCash for the First Time
pt: Executando GnuCash pela Primeira Vez

en: STCG
pt: Ganhos de Capital de Curto-Prazo

en: S_elect Transactions
pt: S_elecionar Transações

en: S_plit Transaction
pt: Di_vidir Transação

en: S_ummary Bar
pt: Barra S_umário

en: Sample Report with Examples
pt: Relatório de Demonstração com Exemplos.

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Salvar

en: Save %s To File
pt: Gravar %s em Arquivo

en: Save Window Geometry
pt: Gravar Geometria de Janelas

en: Save the file to disk
pt: Gravar o arquivo no disco

en: Save window sizes and positions.
pt: Gravar posição e tamanho de janelas.

en: Savings
pt: Poupança

en: Schedule
pt: Programar

en: Schedule...
pt: Programar...

en: Scheduled
pt: Programmado

en: Scheduled Transaction
pt: Transação Programada

en: Scheduled Transaction Editor
pt: Editor de Transações Programadas

en: Scheduled Transactions
pt: Transações Programadas

en: Scheduled Transactions Window
pt: Janela de Transações Programadas

en: Scheduled Transactions with variables
    cannot be automatically created.
pt: Transações Programadas com variáveis
    não podem ser criadas automaticamente

en: Search
pt: Procurar

en: Search Criteria
pt: Critério de Procura:

en: Search GnuCash Help
pt: Procurar na Ajuda de GnuCash

en: Search Results
pt: Resultados de Procura

en: Search Results Report
pt: Relatório de Resultados da Procura

en: Search Term:
pt: Palavra a Procurar:

en: Search for items where
pt: Procurar items onde

en: Search for...
pt: Procurar...

en: Search only active data
pt: Procurar só dados ativos

en: Search results
pt: Resultados da Procura

en: Second Option
pt: Segunda Opção

en: Second-level
pt: Segundo nível

en: Secondary Key
pt: Chave Secundária

en: Secondary Sort Order
pt: Ordenação Secundária

en: Secondary Subtotal
pt: Subtotais Secundários

en: Secondary Subtotal for Date Key
pt: Subtotais Secundários para Chave de Data

en: Secondary Subtotals/headings
pt: Subtotais Secundários/cabeçalhos

en: Secondary active color
pt: Cor ativa secundária

en: Secondary color
pt: Cor secundária

en: Secure HTTP access is disabled.
    You can enable it in the Network section of
    the Preferences dialog.
pt: Acesso HTTP Seguro está desabilitado.
    Você pode reativa-lo a partir da seção
    de Rede no diálogo de Preferências

en: Security Medium
pt: Meio de Segurança

en: Select
pt: Selecionar

en: Select "Exit" to exit GnuCash.
pt: Selecione "Sair" para sair do GnuCash.

en: Select Account
pt: Selecionar Conta

en: Select Accounts (none = all)
pt: Selecione Contas (nenhuma = todas)

en: Select Accounts to Match
pt: Selecione as Contas para Coincidir

en: Select All
pt: Selecionar Tudo

en: Select Default
pt: Selecionar Padrão

en: Select Import Action
pt: Selecione Ação Importar

en: Select QIF File
pt: Selecionar Arquivo QIF

en: Select Subaccounts
pt: Selecionar Subcontas

en: Select Transfer Account
pt: Selecionar Conta de Transferência

en: Select a OFX file to load
pt: Selecione um arquivo OFX para carregar

en: Select a QIF file to load
pt: Selecione um arquivo QIF para carregar

en: Select a date to report on
pt: Selecione data para gerar relatório

en: Select a stylesheet for the report.
pt: Selecione uma folha de estilo para o relatório.

en: Select accounts
pt: Selecione contas

en: Select an OFX/QFX file to process
pt: Selecione um arquivo OFX/QFX para processar

en: Select categories that correspond to the ways that you will use GnuCash.  
    Each category you select will cause several accounts to be created.  
    Select the categories that are relevant to you.  You can always create 
    additional accounts by hand later.
pt: Selecione categorias que correspondam à forma como você vai utilizar o GnuCash. 
    Cada categoria que você selecionar fará com que várias contas sejam criadas.  
    Selecione as categorias que são relevantes para você. Você poderá criar 
    novas contas mais tarde, manualmente.

en: Select currency/security
pt: Selecione moeda/título

en: Select how to compute the Discount and Taxes
pt: Selecione o modo de calcular os Descontos e Impostos

en: Select initial date, above.
pt: Selecionar data inicial, acima.

en: Select matching existing transaction
pt: Selecione a transação existente que coincide

en: Select occurrence date above.
pt: Selecionar data de ocorrência, acima.

en: Select or add a GnuCash account
pt: Selecione ou adicione uma conta GnuCash

en: Select pixmap
pt: Selecionar imagem

en: Select possible duplicates
pt: Selecione possíveis duplicatas

en: Select the Accounts to Compare
pt: Selecione as Contas para Comparar

en: Select the Discount Type
pt: Selecione o Tipo de Desconto

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
pt: Selecione a conta para a qual deseja registar uma split ou junção de ações.

en: Select the currency to display the values of this report in.
pt: Selecione a moeda usada para apresentar os valores deste relatório.

en: Select user information here...
pt: Selecionar informação do usuário aqui...

en: Select...
pt: Selecionar...

en: Selected Accounts
pt: Contas Selecionadas

en: Sell
pt: Venda

en: Selling
pt: Venda

en: Selling Stocks
pt: Vendendo Ações

en: Semi-Monthly
pt: Quinzenal

en: Semi-Yearly
pt: Semestral

en: Semi-Yearly (x%u): %u
pt: Semestral (x%u): %u

en: Semi-Yearly: %u
pt: Semestral: %u

en: Semi-monthly (x%u): %s, %s
pt: Quinzenal (x%u): %s, %s

en: Semi-monthly: %s, %s
pt: Quinzenal: %s, %s

en: Sending message
pt: Mandando mensagem

en: Sep 1 - Dec 31
pt: 1 Set - 31 Dez

en: Sep 1 - Dec 31, Last year
pt: 1 Set - 31 Dez, Ano Anterior

en: Server Address
pt: Endereço do Servidor

en: Set Date Range
pt: Definir Intervalo de Datas

en: Set _Range...
pt: Definir Inte_rvalo...

en: Set a date format for this QIF file
pt: Defina um formato de data para este arquivo QIF

en: Set configuration path
pt: Definir caminho de configuração

en: Set shared data file search path
pt: Definir caminho de procura para arquivo de dados compartilhados

en: Set the default QIF account name
pt: Defina o nome de conta padrão do QIF

en: Set the logging level from 0 (least) to 6 (most)
pt: Definir o nível de log de 0 (menor) a 6 (maior)

en: Set the report options you want using this dialog.
pt: Definir as opções de relatório que você quiser com esse diálogo.

en: Set the search path for documentation files
pt: Definir o caminho de procura para arquivos de documentação

en: Setting International Preferences
pt: Configurando Preferências Internacionais

en: Setting Preferences
pt: Configurando as Preferências

en: Setting Stock Price
pt: Registrando o Preço de uma Ação

en: Setting Stock Price Automatically
pt: Ajustar o Preço de uma Ação Automaticamente

en: Setting Stock Price Manually
pt: Ajustar o Preço de uma Ação Manualmente

en: Setting Tax Options
pt: Alterando Opções de Impostos

en: Setting Up Accounts
pt: Configurar Contas

en: Setting Up and Editing Accounts
pt: Configurar e Editar Contas

en: Setting Your Preferences
pt: Alterando Suas Preferências

en: Setting up Accounts
pt: Configurar Contas

en: Setup Your Preexisting Stocks
pt: Configurar Suas Ações Pré-exisentes

en: Setup Your Stock Portfolio
pt: Configurar Seu Portfolio de Ações

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
pt: Planejamento de transações programadas para o repagamento do empréstimo

en: Setup tax information for all income and expense accounts
pt: Definir informação de impostos para todas as contas de receitas e despesas

en: Share Distribution:
pt: Distribuição de Ações:

en: Share decimal places
pt: Casas decimais de Ação

en: Shares
pt: Ações

en: Shares:
pt: Ações:

en: Shipping Address
pt: Endereço Postal

en: Shipping Contact
pt: Contato para Transporte

en: Shipping Information
pt: Informação para Envio

en: Should new Scheduled Transactions have the 'Auto Create' flag set by default?
pt: As novas Transações Programadas devem ser configuradas 'Criar Automaticamente' como padrão?

en: Should new Scheduled Transactions with the 'AutoCreate' flag set also be set to notify?
pt: As novas Transações Programadas marcadas para 'Criar Automaticamente' também devem ter a opção notificar selecionada?

en: Should the Since-Last-Run window appear on GnuCash startup?
pt: Deseja que a janela Desde-Última-Corrida apareça ao começar GnuCash?

en: Show Account Code?
pt: Mostrar Código da Conta?

en: Show Accounts until level
pt: Mostrar Contas até o nível

en: Show Advanced Settings
pt: Mostrar Configurações Avançadas

en: Show All Transactions
pt: Mostrar Todas as Transações

en: Show Asset & Liability bars
pt: Mostrar barras de Ativos & Passivos

en: Show Earliest
pt: Mostrar Mais Antiga

en: Show Exchange Rates
pt: Mostrar Taxas de Câmbio

en: Show Foreign Currencies
pt: Mostrar Moedas Estrangeiras

en: Show Foreign Currencies/Shares of Stock
pt: Mostrar Moedas Estrangeiras/Ações

en: Show Full Account Name?
pt: Mostrar Nome de Conta Completo?

en: Show Full Account Names
pt: Utilizar Nome Completo de Conta

en: Show GnuCash usage information
pt: Mostrar informação da utilização do GnuCash

en: Show GnuCash version
pt: Mostrar versão do GnuCash

en: Show Horizontal Borders
pt: Mostrar Margens Horizontais

en: Show Income and Expenses?
pt: Mostrar Receitas e Despesas?

en: Show Income/Expense
pt: Mostrar Receitas/Despesas

en: Show Latest
pt: Mostrar Mais Recente

en: Show Multi-currency Totals?
pt: Mostrar totais com multi-moeda?

en: Show National Currencies
pt: Mostrar Moedas Nacionais

en: Show Net Profit
pt: Mostrar Lucro Líquido

en: Show Net Worth bars
pt: Mostrar barra de Valor Líquido

en: Show Totals
pt: Mostrar Totais

en: Show Vertical Borders
pt: Mostrar Margens Verticais

en: Show _All
pt: Mostrar Tod_as

en: Show a Net Worth bar?
pt: Mostrar barra de Valor Líquido?

en: Show accounts to this depth and not further
pt: Mostrar contas até este nível e não mais.

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
pt: Mostrar contas até este nível de hierarquia, ignorando quaisquer outras opções.

en: Show all splits in the current transaction
pt: Mostrar todas as divisões da transação atual

en: Show balances for parent accounts
pt: Mostrar saldos para contas superiores

en: Show barchart as stacked barchart? (Guppi>=0.35.4 required)
pt: Mostrar gráfico com barras sobrepostas? (requer Guppi>=0.35.4)

en: Show both (and include void transactions in totals)
pt: Mostrar ambos (e incluir transações canceladas nos totais)

en: Show both icons and text
pt: Mostrar ícones e texto

en: Show expanded transactions with all splits
pt: Mostrar transações expandidas com todas as suas divisões

en: Show full account names (including parent accounts)
pt: Mostrar o nome completo de conta (incluindo contas superiores)

en: Show icons only
pt: Mostrar apenas os ícones

en: Show long account names
pt: Mostrar contas com nomes longos

en: Show multi-currency totals.  If not selected, convert all totals to report currency
pt: Mostrar totais multi-moeda.  Caso não selecionado, converter todos os totais para a moeda de relatório

en: Show only non-voided transactions
pt: Mostrar só transações não-canceladas

en: Show only voided transactions
pt: Mostrar somente transações canceladas

en: Show plot
pt: Mostrar gráfico

en: Show preparer info
pt: Mostrar informação do preparador

en: Show some documentation-only pages in QIF Import druid
pt: Mostrar algumas páginas de documentação-apenas no druída de Importação QIF

en: Show subtotals
pt: Mostrar subtotais

en: Show subtotals for parent accounts
pt: Mostrar subtotais para contas superiores

en: Show table
pt: Mostrar tabela

en: Show text only
pt: Mostrar apenas o texto

en: Show the Asset and the Liability bars?
pt: Mostrar as barras de Ativos e Passivos?

en: Show the account code for subtotals and subtitles?
pt: Mostrar o código de conta para subtotais e subtítulos?

en: Show the exchange rates used
pt: Mostrar as taxa de câmbio utilizadas

en: Show the full account name for subtotals and subtitles?
pt: Mostrar o nome de conta completa para subtotais e subtítulos?

en: Show the full account name in legend?
pt: Mostrar o nome completo da conta na legenda?

en: Show the income and expense accounts
pt: Apresentar as contas de receitas e despesas

en: Show the net profit?
pt: Mostrar o lucro líquido?

en: Show the total balance in legend?
pt: Mostrar o saldo total na legenda?

en: Show this help message
pt: Mostrar esta mensagem de ajuda

en: Show transactions on one or two lines
pt: Mostrar transações em uma ou duas linhas

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
pt: Mostrar transações em uma ou duas linhas e expandir a transação atual

en: Show two lines of information for each transaction
pt: Mostrar duas linhas de informação para cada transação

en: Show version.
pt: Mostrar versão.

en: Show/Hide the status bar on this window
pt: Mostrar/esconder a barra de status nessa janela

en: Show/hide the summary bar on this window
pt: Mostrar/esconder a barra de sumário nessa janela

en: Show/hide the toolbar on this window
pt: Mostrar/esconder a barra de ferramentas dessa janela

en: Shows a barchart with the Assets developing over time
pt: Mostra um gráfico de barras com a evolução temporal dos Ativos

en: Shows a barchart with the Expenses per interval developing over time
pt: Mostra um gráfico de barras com a evolução temporal das Despesas

en: Shows a barchart with the Income per interval developing over time
pt: Mostra um gráfico de barras com a evolução temporal das Receitas

en: Shows a barchart with the Liabilities developing over time
pt: Mostra um gráfico de barras com a evolução temporal dos Passivos

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
pt: Mostra um gráfico circular com o saldo de Ativos por intervalo de tempo

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
pt: Mostra um gráfico circular com as Despesas por intervalo de tempo

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
pt: Mostra um gráfico circular com as Receitas por intervalo de tempo

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
pt: Mostra um gráfico circular com o saldo de Passivos por intervalo de tempo

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
pt: Mostra um gráfico circular com a despesa total para cada dia de semana

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
pt: Mostra um gráfico circular com a receita total para cada dia de semana

en: Sign Reverses?
pt: Inverter Sinal?

en: Simple Example
pt: Exemplo Simples

en: Simple Two Account Transaction
pt: Transação Simples entre Duas Contas

en: Since Last Run
pt: Desde a Última Utilização

en: Since Last Run Druid
pt: Druída da Última Utilização

en: Since the cryptographic keys of the bank cannot be verified,
    you should stop contacting this Server Internet Address
    and contact your bank. To help your bank figure out the
    problem, you should print out this erroneous Ini-Letter
    and show it to your bank. Please abort the HBCI setup
    druid now.
pt: Uma vez que as chaves criptográficas do banco não podem ser verificadas,
    você deve parar de contactar este endereço de internet de servidor
    e contactar seu banco. Para ajudar seu banco a descobrir qual o
    problema, você deveria imprimir esta Ini-Letter errada
    e mostra-la ao seu banco. Por favor aborte o druída de configuração HBCI
    agora.

en: Single
pt: Único

en: Single Column Display
pt: Mostrar Uma Coluna Única

en: Single Report
pt: Relatório Único

en: Single window
pt: Janela Única

en: Six Months Ago
pt: À Seis Meses

en: Sixth-level
pt: Sexto nível

en: Size...
pt: Tamanho...

en: Smallest Fraction:
pt: Menor Fração:

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
pt: Menor Fração que pode ser referenciada dessa commodity.

en: Some transactions may be discarded.
pt: Algumas transações podem ser descartadas.

en: Sort & subtotal by account code
pt: Ordenar & subtotal por código de conta

en: Sort & subtotal by account name
pt: Ordenar & subtotal por nome de conta

en: Sort By
pt: Ordenar Por

en: Sort Method
pt: Metodo de Ordenação

en: Sort Order
pt: Ordenação

en: Sort _Order
pt: _Ordenação

en: Sort as with the register
pt: Ordenar como no registro

en: Sort by Action
pt: Ordenar por Ação

en: Sort by Amount
pt: Ordenar por Quantia

en: Sort by Date
pt: Ordenar por Data

en: Sort by Description
pt: Ordenar por Descrição

en: Sort by Memo
pt: Ordenar por Memo

en: Sort by Notes
pt: Ordenar por Comentários

en: Sort by Number
pt: Ordenar por Número

en: Sort by account transferred from/to's code
pt: Ordenar por código da conta de/para onde ocorreu transferência

en: Sort by account transferred from/to's name
pt: Ordenar por nome da conta de/para onde ocorreu transferência

en: Sort by amount
pt: Ordenar por quantia

en: Sort by check/transaction number
pt: Ordenar por número de cheque/transação

en: Sort by date
pt: Ordenar por data

en: Sort by description
pt: Ordenar por descrição

en: Sort by exact time
pt: Ordenar por hora exata

en: Sort by memo
pt: Ordenar por comentários

en: Sort by price
pt: Ordenar por preço

en: Sort by quantity
pt: Ordenar por quantidade

en: Sort by the Reconciled Date
pt: Ordenar por data de reconciliação

en: Sort by the date of entry
pt: Ordenar por data de registro

en: Sort by the statement date (unreconciled items last)
pt: Ordenar por data de extrato (itens não reconciliados no final)

en: Sort by this criterion first
pt: Ordenar primeiro por este critério

en: Sort by this criterion second
pt: Ordenar em segundo lugar por este critério

en: Sort companys by
pt: Ordenar empresas por

en: Sort order
pt: Ordenação

en: Sorting
pt: Ordenação

en: Source
pt: Fonte

en: Source:
pt: Fonte:

en: Space between table cells
pt: Espaço entre células de tabela

en: Specify Source Account
pt: Selecione Conta Fonte

en: Spend
pt: Gastar

en: Split
pt: Divisão

en: Split Even
pt: Divisão Par

en: Split Information
pt: Informação de Divisão

en: Split Odd
pt: Divisão Impar

en: Split active color
pt: Cor de divisão ativa

en: Split color
pt: Cor de divisões

en: Square
pt: Quadrado

en: Square filled with color
pt: Quandrado cheio colorido

en: St_yle
pt: Est_ilo

en: Stack overflow
pt: Memória excedida

en: Stack underflow
pt: Memória subutilizada

en: Start Date:
pt: Data de Início:

en: Start Date:
pt: Data de Início:

en: Start date:
pt: Data de início:

en: Start of current quarter
pt: Início do trimestre atual

en: Start of previous month
pt: Início do mês anterior

en: Start of previous quarter
pt: Início do trimestre anterior

en: Start of reporting period
pt: Início do período do relatório

en: Start of the current calendar year
pt: Início do ano atual

en: Start of the current financial year/accounting period
pt: Início do ano fiscal ou exercício atual

en: Start of the current month
pt: Início do mês atual

en: Start of this month
pt: Início deste mês

en: Starting Balance:
pt: Saldo Inicial:

en: State
pt: Status

en: Statement Date:
pt: Data do Extrato:

en: Status Bar
pt: Barra de Status

en: Step 1: Deductions List
pt: Etapa 1: Lista de Deduções

en: Step 2: Create the Transaction Map
pt: Etapa 2: Criar um Mapa de Transações

en: Step 3: Pay the Employee
pt: Etapa 3: Pagar o Funcionário

en: Step 4: Pay the Government
pt: Etapa 4: Pagar o Governo

en: Step Size
pt: Tamanho do Incremento

en: Stock
pt: Ação

en: Stock Account
pt: Conta de Ações

en: Stock Accounts to report on
pt: Contas de Ações para relatório

en: Stock S_plit...
pt: S_plit de Ações...

en: Stock Split
pt: Split de Ações

en: Stock Split Details
pt: Detalhes do Split de Ações

en: Stock Split Druid
pt: Druída para Split de Ações

en: Stock account for security "%s"
pt: Conta de ações para título "%s"

en: Stocks
pt: Ações

en: Stop
pt: Parar

en: String Option
pt: Opção de Texto

en: Style
pt: Estilo

en: Style Sheets affect how reports are displayed.  Choose
    a style sheet for your report as a report option, and use
    the Edit -> Style Sheets menu to customize style sheets.
pt: Folhas de Estilos afetam a forma como os relatórios são apresentados.
    Escolha uma folha de estilo para o seu relatório como uma opção do mesmo,
    e utilize o menu Editar -> Folhas de Estilo para as costumizar.

en: Style sheet options
pt: Opções de folha de estilo

en: Style sheet template:
pt: Modelo de folha de estilo

en: Style sheets
pt: Folhas de estilo

en: Stylesheet
pt: Folhas de Estilos

en: Sub-subheading/total Cell Color
pt: Cor de Célula de Sub-subcabeçalhos

en: Subheading/Subtotal Cell Color
pt: Cor das Células de Subtotais/Subcabeçalhos

en: Subtotal according to the primary key?
pt: Subtotal de acordo com chave primária?

en: Subtotal according to the secondary key?
pt: Subtotal de acordo com chave secundária?

en: Summary Bar
pt: Barra Sumário

en: Sunday
pt: Domingo

en: Suppress $0.00 values
pt: Suprimir valores R$0,00

en: Symbol
pt: Símbolo

en: Symbol/abbreviation:
pt: Símbolo/abreviatura:

en: System Components
pt: Componentes do Sistema

en: TXF Categories
pt: Categorias TXF

en: TXF Export - Known Anomalies and Limitations
pt: Exportar TXF - Problemas e Limitações

en: Ta_x Options
pt: Opções de _Impostos

en: Table
pt: Tabela

en: Table Cell Color
pt: Cor da Célula da Tabela

en: Table border width
pt: Largura da margem de tabela

en: Table cell padding
pt: Espaço interior de células de tabela

en: Table cell spacing
pt: Espaçamento de células de tabelas

en: Tables
pt: Tabelas

en: Tax
pt: Impostos

en: Tax Account
pt: Conta de Impostos

en: Tax Amount
pt: Quantia de Impostos

en: Tax Included:
pt: Impostos Incluídos:

en: Tax Included:
pt: Impostos Incluídos:

en: Tax Included?
pt: Impostos Incluídos?

en: Tax Info
pt: Info. de Impostos

en: Tax Information
pt: Informação sobre Impostos

en: Tax Related
pt: Relativo a Impostos

en: Tax Report & TXF Export
pt: Relatório de Impostos & Exportação TXF

en: Tax Report / TXF Export
pt: Relatório de Impostos / Exportação TXF

en: Tax Table
pt: Tabela de Impostos

en: Tax Table Entries
pt: Registros de Tabela de Impostos

en: Tax Table Entry
pt: Registro de Tabela de Impostos

en: Tax Table:
pt: Tabela de Impostos:

en: Tax Table:
pt: Tabela de Impostos:

en: Tax Tables
pt: Tabelas de Impostos

en: Tax computed after discount is applied
pt: Impostos calculados após a aplicação do desconto

en: Tax table "%s" is in use.  You cannot delete it.
pt: A Tabela de Impostos "%s" já está sendo usada.  Você não pode apaga-la.

en: Tax:
pt: Impostos:

en: Taxable
pt: Tributável

en: Taxable Income / Deductible Expenses
pt: Receitas Tributáveis / Despesas Dedutíveis

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .TXF file
pt: Receitas Tributáveis / Despesas Dedutíveis / Exportar para arquivo .TXF

en: Taxable?
pt: Tributável?

en: Taxation
pt: Impostos

en: Technicolor
pt: Colorido

en: Teller
pt: Balcão

en: Template Register Lines
pt: Modelo de Linhas de Registro

en: Template Transaction
pt: Modelo de Transação

en: Template Transaction (Read-Only)
pt: Modelo de Transação (Somente Leitura)

en: Template Transactions
pt: Modelo de Transações

en: Term "%s" is in use.  You cannot delete it.
pt: Forma de pagamento "%s" já está sendo usada.
    Você não pode apaga-la.

en: Term Definition
pt: Definição de Forma de Pagamento

en: Terminology
pt: Terminologia

en: Terms
pt: Formas de Pagamento

en: Terms:
pt: Forma de Pagamento:

en: Test Search Dialog
pt: Diálogo Teste de Procura

en: Testing
pt: Testando

en: Text Color
pt: Cor do Texto

en: Text only
pt: Apenas Texto

en: That QIF file is already loaded.
    Please select another file.
pt: Esse arquivo QIF já se encontra carregado.
    Por favor selecione outro arquivo.

en: That commodity already exists.
pt: Essa commodity já existe.

en: That commodity is currently used by
    at least one of your accounts. You may
    not delete it.
pt: Essa commodity está sendo utilizada
    por pelo menos uma de suas contas. 
    Você não pode apagá-la.

en: The 5 Basic Accounts
pt: As 5 Contas Básicas

en: The Account Register
pt: O Registro de Contas

en: The Bad
pt: A Ruim

en: The Basic Top Level Accounts
pt: As Contas Básicas de Primeiro Nível

en: The Basics
pt: O Básico

en: The GnuCash Interface
pt: A Interface GnuCash

en: The GnuCash developers are easy to contact.  As well
    as several mailing lists, you can chat to them live on IRC!
    Join them on #gnucash at irc.gnome.org
pt: Os programadores do GnuCash são fáceis de contactar.  Além de
    poder utilizar listas de e-mail, você pode falar com eles ao vivo no IRC!
    Junte-se a eles no #gnucash em irc.gnome.org

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information.  
    If you are upgrading from earlier versions of GnuCash, the section
    "What's new in GnuCash 1.8" is particularly interesting. You can
    access the manual under the Help menu.
pt: O manual online do GnuCash tem muita informação útil. 
    Se você estiver atualizando de uma versão antiga de GnuCash, a seção 
    "Quais Novidades no GnuCash 1.8" é particularmente interessante. Você
     pode acessar o manual no menu Ajuda.

en: The GnuCash personal finance manager.
    The GNU way to manage your money!
    http://www.gnucash.org/
pt: O gerenciador de finanças pessoais GnuCash.
    O modo GNU de gerenciar o seu dinheiro!
    http://www.gnucash.org/

en: The Good
pt: A Boa

en: The HBCI import returned no transactions for the selected time period.
pt: O resultado de HBCI informou zero transações para o intervalo selecionado.

en: The Invoice must have at least one Entry.
pt: A Fatura deve ter pelo menos um Item.

en: The Job must be given a name.
pt: O Projeto deve ter um nome.

en: The Order must be given an ID.
pt: O Pedido deve ter um número de ID.

en: The Order must have at least one Entry.
pt: O pedido deve ter pelo menos um item.

en: The PIN needs to be at least %d characters 
    long. Do you want to try again?
pt: A senha precisa ter pelo menos %d caracteres.
    Você quer tentar de novo?

en: The PIN you entered was too short.
    Do you want to try again?
pt: A senha que você entrou foi curta demais.
    Você quer tentar de novo?

en: The PIN you entered was wrong.
    ATTENTION: You have zero further wrong retries left!
    Do you want to try again?
pt: A senha que você entrou está errada.
    ATENÇÃO: Você não tem mais tentativas depois dessa!
    Você quer tentar de novo?

en: The PIN you entered was wrong.
    Do you want to try again?
pt: A senha que você entrou está errada.
    Você quer tentar de novo?

en: The PIN you entered was wrong.
    You have one further wrong retry left.
    Do you want to try again?
pt: A senha que você entrou está errada.
    Você só tem mais uma tentativa restante!
    Você quer tentar de novo?

en: The PIN you entered was wrong.
    You have two further wrong retries left.
    Do you want to try again?
pt: A senha que você entrou está errada.
    Você tem mais duas tentativas restantes.
    Você quer tentar de novo?

en: The Principal Accounting Equation
pt: O Equação Fundamental de Contabilidade

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and 
    year components of a date are printed.  In most cases, it is possible 
    to automatically determine which format is in use in a particular file.
    However, in the file you have just imported there exist more than one
    possible format that fits the data.  
    
    Please select a date format for the file.  QIF files created by European
    software are likely  to be in "d-m-y" or day-month-year format, where
    US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-year-day.
pt: O formato de arquivo QIF não especifica a ordem em que os componentes 
    de datas (ano, mês e dia) são impressos.  Na maioria dos casos, é possível 
    determinar automaticamente qual o formato sendo utilizado para cada arquivo.
    No entanto, no arquivo que acabou de importar existe mais de uma possibilidade
    que coincide com as datas.  
    
    Por favor selecione um formato de data para o arquivo. Arquivos QIF criados por 
    aplicações Brasileiras e Europeias provavelmente terão o formato "d-m-a" ou 
    dia-mês-ano, e os arquivos QIF dos EUA provavelmente terão "m-d-a" ou 
    mês-dia-ano.

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just 
    one account, but the file does not specify a name for that account.  
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another
    accounting program, you should use the same account name that was used 
    in that program.
pt: O arquivo QIF que você carregou aparenta conter transações para apenas 
    uma conta, mas o arquivo não especifica um nome para essa conta.  
    
    Por favor entre com um nome para a conta. Se o arquivo foi exportado de outra
    aplicação contábil, você deverá utilizar o mesmo nome de conta que era 
    utilizado naquela aplicação.

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the 
    accounts in the QIF file(s) you are importing must be denominated in the
    same currency. This limitation should be removed soon.
    
    Select the currency to use for transactions imported from your QIF files:
pt: O importador QIF não suporta arquivos QIF multi-moeda. Todas as 
    contas no(s) arquivo(s) QIF que você está importando precisam ser designadas na
    mesma moeda. Esta limitação deverá ser eliminada em breve.
    
    Selecione a moeda a utilizar para as transações importadas dos seus arquivos QIF:

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff.
    If there are currently no other users, consult the 
    documentation to learn how to clear out dangling login
    sessions.
pt: A base de dados SQL está sendo usada por outros usuários e a atualização não poderá ser feita até eles se desconectarem.
    Se atualmente não existirem outros usuários, consulte a 
    documentação para saber como fechar sessões penduradas.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically
    balance this transaction. Should it still be entered?
pt: O Editor de Transações Programadas não pode balancear essa 
    transação automaticamente.  Voce ainda quer registra-la?

en: The URL 
        %s
    is not supported by this version of GnuCash.
pt: O URL 
        %s
    não existe suporte para esta versão do GnuCash.

en: The Ugly
pt: A Feia

en: The account %s
    does not allow transactions.
pt: A conta %s
    não permite transações.

en: The account %s does not allow transactions.
pt: A conta %s não permite transações.

en: The account %s does not exist.
    Would you like to create it?
pt: A conta %s não existe.
    Voce deseja criá-la?

en: The account is not balanced.
    Are you sure you want to finish?
pt: A conta não está balanceada.
    Tem certeza que deseja terminar?

en: The account must be given a name.
pt: A conta deve ter um nome.

en: The account to search for transactions
pt: A conta para procurar transações

en: The address of your business
pt: O endereço da sua empresa

en: The amount is zero or the amount field could not be 
    interpreted correctly. You might have mixed up decimal 
    point and comma, compared to your locale settings. 
    
    This does not result in a valid online transfer job.
    Do you want to enter the job again?
pt: A quantidade é zero ou não pode ser interpretada 
    corretamente. Voce pode ter trocado uma vírgula por 
    ponto, contrariando a configuração local. 
    
    Isso resultou numa transferência inválida via internet.
    Voce quer tentar de novo?

en: The amount of time between data points
pt: A quantidade de tempo entre pontos de dados

en: The background color for the current register row
pt: A cor de fundo para a linha atual do registro

en: The background color for the current split row in the register
pt: A cor de fundo da linha de divisão atual no registro

en: The beginning of the previous month
pt: O início do mês anterior

en: The boolean option is %s.
pt: A opção booleana é %s.

en: The cash distribution must be positive.
pt: A distribuição monetária tem que ser positiva.

en: The character used to separate fully-qualified account names
pt: O símbolo utilizado para separar nomes de contas completas

en: The combination date option is %s.
pt: A opção de data combinada é %s.

en: The company for this report
pt: A empresa para este relatório:

en: The current date
pt: Data atual

en: The current entry has been changed.
    However, this entry is part of an existing order.
    Would you like to record the change and
    effectively change your order?
pt: O registro atual foi alterado.
    Esse registro é parte de um pedido pré-existente.
    Você gostaria gravar a mudança e
    efetivamente mudar seu pedido?

en: The current entry has been changed.
    Would you like to save it?
pt: O registro atual foi modificado.
    Deseja gravá-lo?

en: The current template transaction has been changed.
    Would you like to record the changes?
pt: O modelo de transação atual foi modificado.
    Deseja gravar as modificações?

en: The current time is %s.
pt: A hora atual é %s.

en: The current transaction has been changed.
    Would you like to record it?
pt: A transação atual foi modificada.
    Deseja gravá-la?

en: The current transaction is not balanced.
pt: A transação atual não está balanceada.

en: The customer ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
pt: O número de ID do cliente.  Se você deixar em branco, um número será escolhido para você

en: The cutoff day for applying bills to the next month.  After the cutoff, bills are applied to the following month.  Negative values count backwards from the end of the month.
pt: O último dia para programar pagamentos para o próximo mês.  Depois da data limite, as faturas serão programadas para o mês seguinte.  Valores negativos contam para trás a partir do fim de mês.

en: The database
       %s
    doesn't seem to exist. Do you want to create it?
pt: A base de dados
       %s
    parece não existir. Deseja criá-la?

en: The date and time option is %s.
pt: A opção de data e hora é %s.

en: The date option is %s.
pt: A opção de data é %s.

en: The day of the month bills are due
pt: O dia de mes do vencimento das faturas

en: The default background color for register rows
pt: A cor padrão para o fundo das linhas do registro

en: The default background color for split rows in the register
pt: A cor de fundo padrão para linhas de divisão no registro

en: The default secondary background color for register rows
pt: A cor padrão secundária para o fundo das linhas do registro

en: The default tax table to apply to customers.
pt: A tabela de impostos padrão para aplicar aos clientes

en: The default tax table to apply to vendors.
pt: A tabela de impostos padrão para aplicar aos fornecedores

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
pt: A descrição da Forma de Pagamento, impressa nas faturas

en: The directory for file
    %s
    does not exist. 
    Please choose another place for this file.
pt: A pasta para o arquivo
    %s
    não existe. 
    Por favor, escolha uma outra pasta para esse arquivo.

en: The discount percentage applied if paid early.
pt: O percentual descontado no caso de pagamento antecipado.

en: The employee ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
pt: O número de ID do funcionário.  Se você deixar em branco, um número será escolhido para você

en: The end of the latest quarterly accounting period
pt: Final do último trimestre contábil

en: The file 
        %s
     already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
pt: O arquivo 
        %s
     já existe.
    Tem certeza que deseja gravar sobre ele?

en: The file 
        %s
     could not be found.
pt: O arquivo 
        %s
     não pode ser encontrado.

en: The file 
        %s
     is empty.
pt: O arquivo 
        %s
     está vazio.

en: The file %s does not exist. 
    Would you like to create it now?
pt: A arquivo %s não existe.
    Deseja criá-lo agora?

en: The file contains an unknown Action '%s'.
pt: O arquivo contém uma ação desconhecida '%s'.

en: The file you are loading is from an older version of GnuCash. 
    Information about currencies, stocks, and mutual funds needs to
    be updated for the new version. 
    
    This dialog will prompt you for some additional information about 
    each currency, stock, and mutual fund that appear in your
    accounts.  After you have entered this information, you can
    update your accounts for the new version of GnuCash.
    
    Hit "Cancel" now to stop loading the file.
pt: O arquivo que está sendo carregado é de uma versão anterior do GnuCash. 
    Informação sobre moedas, ações e fundos de investimento devem
    ser atualizadas para a nova versão. 
    
    Este diálogo irá pedir-lhe informação adicional sobre 
    cada moeda, ação e fundo de investimento que aparece nas suas
    contas.  Após colocar esta informação, você poderá
    atualizar as suas contas para a nova versão do GnuCash.
    
    Selecione "Cancelar" agora para parar o carregamento do arquivo.

en: The file/URL 
        %s
    does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
pt: O arquivo/URL 
        %s
    não contém dados do GnuCash ou os dados estão corrompidos.

en: The following bill is due:
pt: A fatura a seguir é devida:

en: The following bills are due:
pt: As cobranças a seguir são devidas:

en: The following changes must be made. Continue?
pt: As seguintes alterações devem ser realizadas. Continuar?

en: The following scheduled transactions have expired.
    Select those you wish to delete.
pt: As transações programadas a seguir expiraram.
    Selecione aquelas que você quer apagar.

en: The following transactions are presently being edited;
    are you sure you want to delete them?
pt: As transações seguintes estão sendo editadas;
    tem certeza que deseja apaga-las?

en: The font to use in the register
pt: O tipo de letra a utilizar no registro

en: The font used to show hints in the register
pt: O tipo de letra utilizado para mostrar as dicas no registro

en: The format for the date->string conversion for today's date.
pt: O formato para a data->conversão de dados para a data de hoje.

en: The fourth option rules!
pt: A quarta opção é demais!

en: The header background color
pt: A cor de fundo do cabeçalho

en: The instantaneous price of actual currency transactions in the past
pt: O valor presente de transações monetárias realizadas no passado

en: The interest rate cannot be zero.
pt: A taxa de juros não pode ser zero.

en: The internal check of the destination account number '%s' 
    at the specified bank with bank code '%s' failed. This means 
    the account number might contain an error. Should the online 
    transfer job be sent with this account number anyway?
pt: O verificador interno do número de conta de destino '%s' 
    no banco especificado, código '%s' não obteve sucesso. Isso 
    significa que o número da conta pode estar errado. Voce quer mandar 
    a trasnferência via internet com esse número assim mesmo?

en: The internal name of the Billing Term.
pt: O nome simplificado da Forma de Pagamento.

en: The invoice ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
pt: O número de Nota Fiscal.  Se você deixar em branco, um número será escolhido para você

en: The job ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
pt: O número de ID do projeto.  Se você deixar em branco, um número será escolhido para você

en: The job was successfully sent to the bank, but the 
    bank is refusing to execute the job. Please check 
    the log window for the exact error message of the 
    bank. The line with the error message contains a 
    code number that is greater than 9000.
    
    Do you want to enter the job again?
pt: A tarefa foi enviada para o banco com êxito, mas o 
    banco está recusando executar a tarefa.  Favor verificar 
    a mensagem de erro do banco na janela de log.
    A linha com a mensagem de erro contém um número
    de código que é maior que 9000.
    
    Você quer registrar a tarefa de novo?

en: The key file does not seem to be the correct 
    file for user '%s' at bank '%s'. Please make 
    sure the correct key file can be accessed.
pt: O arquivo chave não parece ser o arquivo correto 
    para o usuário '%s' no banco '%s'.  Por favor 
    verficar se o arquivo chave correto pode ser acessado.

en: The last day of the month for the early payment discount.
pt: O último dia do mês para o desconto por pagamento antecipado.

en: The last stable version was
pt: A última versão estável foi

en: The list of Scheduled Transactions
pt: A lista de Transações Programadas

en: The listed Scheduled Transactions are to-be created soon. 
    Select any which you would like to create now, and click
    "Next" to create them.
pt: As Transações Programadas listadas serão criadas em breve. 
    Selecione aquelas que você quiser criar agora, e clique
    "Próxima" para cria-las.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
pt: A pontuação mínima um acerto potencial precisa ter para entrar na lista de coincidência.

en: The most recent recorded price
pt: O preço registrado mais recente

en: The multi-choice option is %s.
pt: A opção de escolha múltipla é %s.

en: The name of your business
pt: O nome da sua empresa

en: The next stable version will be
pt: A próxima versão estável será

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
pt: O número de dias depois da data de emissão durante os quais será concedido desconto para pagamento antecipado.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
pt: O número de dias para pagar a cobrança depois da data de emissão.

en: The number of decimal places to use for share numbers
pt: O número de casas decimais para utilizar para número de ações

en: The number of payments cannot be negative.
pt: O número de pagamentos não pode ser negativo.

en: The number of payments cannot be zero.
pt: O número de pagamentos não pode ser zero.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
pt: O número de ocorrências restantes (%d) é maior que o número total de ocorrências (%d).

en: The number option formatted as currency is %s.
pt: A opção numérica formatada como moeda é %s.

en: The number option is %s.
pt: A opção numérica é %s.

en: The order ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
pt: O Número de ID do Pedido.  Se você deixar em branco, um número será escolhido para você

en: The payable account you wish to examine
pt: A conta à pagar que você deseja examinar

en: The percentage discount applied for early payment.
pt: O percentual de desconto para pagamento antecipado.

en: The price must be positive.
pt: O preço deve ser positivo.

en: The price recorded nearest in time to the report date
pt: A preço registado mais perto no tempo em relação à data do relatório

en: The receivables account you wish to examine
pt: A conta à receber que você deseja examinar

en: The recorded prices
pt: Os preços registrados

en: The relative date option is %s.
pt: A opção de data relativa é %s.

en: The secondary background color for the current register row
pt: Cor de fundo secundária para a linha atual do registro

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
pt: As contas selecionadas não contêm dados/transações (ou apenas zeros) para o intervalo de datas selecionado

en: The server at URL 
        %s
    experienced an error or encountered bad or corrupt data.
pt: O servidor no URL 
        %s
    encontrou um erro ou dados corrompidos.

en: The server of your bank refused the HBCI connection.
    Please try again later. Aborting.
pt: O servidor do seu banco recusou a conexão HBCI.
    Por favor tente de novo mais tarde. Abortando.

en: The source for price quotes:
pt: A fonte dos preços de cotação:

en: The source of price information
pt: A origem das informações de preço

en: The specified URL could not be loaded.
pt: O URL especificado não pode ser carregado.

en: The start of the latest quarterly accounting period
pt: Início do último trimestre contábil

en: The start of the previous financial year/accounting period
pt: Início do ano fiscal ou exercício anterior

en: The start of the previous quarterly accounting period
pt: Início do trimestre contábil anterior

en: The string option is %s.
pt: A opção de texto é %s.

en: The subtotal value of this entry
pt: O total parcial desse registro

en: The tax table %s does not exist.
    Would you like to create it?
pt: A tabela de impostos %s não existe.
    Voce deseja criá-la?

en: The title of the report
pt: O título desse relatório

en: The total tax of this entry
pt: O imposto total desse registro

en: The two passwords didn't match. 
    Please try again.
pt: As duas senhas não são iguais. 
    Por favor tentar de novo.

en: The type of graph to generate
pt: O tipo de gráfico para criar

en: The types of accounts for which balances are sign-reversed
pt: Os tipos de contas com saldos com sinal-invertido

en: The values entered for this transaction are inconsistent.
    Which value would you like to have recalculated?
pt: Os valores digitados para esta transação são inconsistentes.
    Qual valor você deseja recalcular?

en: The vendor ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
pt: O Número de ID do Fornecedor.  Se você deixar em branco, um número será escolhido para você

en: The weighted average of all currency transactions of the past
pt: A média ponderada de todas as transações cambiais passadas

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
pt: Não há Transações Programadas para registrar neste momento.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
    (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
    (%d transactions automatically created)
pt[0]: Não existem Transações Programadas para registrar neste momento.
    (%d transação criada automaticamente)
pt[1]: Não existem Transações Programadas para registrar neste momento.
    (%d transações criadas automaticamente)

en: There are no options for this report.
pt: Não existem opções para este relatório

en: There is a theory that if ever anyone discovers what
    the Universe is for and why it is here, it will instantly
    disappear and be replaced with something even more bizarre and
    inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
pt: Existe uma teoria que diz que se alguém descobrir para
    que serve o Universo e porque ele existe, ele desaparecerá
    instantaneamente e será substituído por algo ainda mais bizarro
    e inexplicável.
    Existe outra teoria de que isto já aconteceu.
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
    ("O Restaurante no Fim do Universo")

en: There is already an account with that name.
pt: Já existe uma conta com esse nome.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
pt: Não existe informação de preços disponível para as commodities selecionadas no intervalo de tempo indicado.

en: There must be some number of occurrences.
pt: Selecione um número de ocorrências

en: There was a system error while retrieving the price quotes.
pt: Ocorreu um erro de sistema enquanto as quotações estavam sendo consultadas.

en: There was an error accessing %s.
pt: Ocorreu um erro acessando %s.

en: There was an error loading the specified URL.
pt: Ocorreu um erro carregando o URL especificado.

en: There was an error parsing the file 
        %s
pt: Ocorreu um erro processando o arquivo.
        %s

en: There was an error reading the file.
    Do you want to continue?
pt: Ocorreu um erro na leitura do arquivo.
    Deseja continuar?

en: There was an error saving the file.
    
    %s
pt: Ocorreu um erro na gravação do arquivo.
    %s

en: There was an error when loading the plugin for your security medium 
    (see log window). Probably the versions of your currently installed 
    OpenHBCI library and of the plugin do not match. In that case you need 
    to recompile and reinstall the plugin again. Aborting now.
pt: Aconteceu um erro ao carregar o plugin de segurança para seu sistema 
    (veja janela de log). Provavelmente a versão da biblioteca OpenHBCI instalada 
    não é compatível com o plugin. Se for esse o caso, voce precisa 
    recompilar e reinstalar o plugin. Abortando.

en: There was an unknown error while retrieving the price quotes.
pt: Ocorreu um erro desconhecido enquanto as quotações estavam sendo consultadas.

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
pt: Foi encontrado apenas um preço para as commodities selecionadas durante o intervalo de tempo selecionado. Isto não permite gerar um gráfico útil.

en: Third Option
pt: Terceira Opção

en: Third-level
pt: Terceiro nível

en: This SX has changed; are you sure you want to cancel?
pt: Essa Transação Programada foi alterada; voce tem certeza que quer cancelar?

en: This account contains read-only transactions.  You may not delete %s.
pt: Essa conta possui transações somente-leitura.  Você não pode apagar %s.

en: This account contains transactions.  Are you sure you
    want to delete the %s account?
pt: Essa conta possui transações.  Tem certeza 
    que deseja apagar a conta %s?

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy.  Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
pt: Essa conta existe somente como um organizador na hierarquia.  Voce não podesubmeter transações nessa conta, só nas sub-contas dessa conta.

en: This account may not be edited.  If you want
    to edit transactions in this register, please
    open the account options and turn off the
    placeholder checkbox.
pt: Essa conta não pode ser editada.  Se você quiser
    editar transações nesse registro, por favor
    abra o menu de opções da conta e deselecione a
    opção Organizador.

en: This commodity has price quotes. Are
    you sure you want to delete the selected
    commodity and its price quotes?
pt: Esse commodity tem cotações.  Você
    tem certeza que deseja apagar a
    commodity selecionada e suas cotações?

en: This database is from an older version of GnuCash.
    Do you want to want to upgrade the database to the current version?
pt: Esta base de dados é de uma versão antiga do GnuCash.
    Deseja atualizar a base de dados para a versão atual?

en: This druid helps you setting up your HBCI connection with your bank.
    
    You first need to apply for HBCI access at your bank. If your bank 
    decides to grant you HBCI access, the bank will send you a letter, 
    containing 
    
    * The bank code of your bank
    * The user ID that identifies you to your bank
    * The Internet address of your bank's HBCI server
    * Information about the cryptographic public key of your bank ("Ini-Letter").
    
    This information will be needed in the following. Press 'Next' now.
    
    NOTE: NO WARRANTIES FOR ANYTHING. Some banks are running a poorly
    implemented HBCI. You should not rely on time-critical transfers
    through HBCI, since sometimes your bank does not give you correct
    feedback when a transfer has been rejected.
    
    Press 'Cancel' if you do not wish to setup any 
    HBCI connection now.
pt: Esse druída ajuda você a configurar uma conexão HBCI com seu banco.
    
    Primeiro você precisa aplicar para acesso HBCI no seu banco. Se seu banco 
    decidir lhe dar acesso HBCI, o banco mandará uma carta, 
    contendo
    
    * O código de banco do seu banco
    * O número de ID de usuário que identifica você ao seu banco
    * O endereço de internet do servidor de HBCI do seu banco
    * Informação sobre a chave criptográfica pública do seu banco ("Ini-Letter").
    
    Essa informação será necessária a seguir.  Selecione 'Próximo' agora.
    
    COMENTÁRIO: NÃO EXISTEM GUARANTIAS.  Alguns bancos estão rodando HBCI mal implementado.
    Você não deve confiar em transferências críticas-no-tempo com HBCI, 
    por que as vezes seu banco não envia mensagems apropriadas quando uma transferência 
    é negada. 
    
    Selecione 'Cancelar' se você não deseja configurar uma conexão HBCI agora.

en: This druid will help you create a set of GnuCash 
    accounts for your assets (such as investments, 
    checking or savings accounts), liabilities (such 
    as loans) and different kinds of income and 
    expenses you might have. 
    
    Click 'Cancel'  if you do not wish to create any 
    new accounts now.
pt: Este druída vai ajuda-lo a criar um conjunto de contas de 
    GnuCash para os seus ativos (tais como investimentos, 
    conta corrente, e conta de poupança), passivos (tais como 
    empréstimos) e diferentes tipos de receitas e 
    despesas que você possa ter. 
    
    Selecione 'Cancelar' caso não deseje criar nenhuma conta
    nova agora.

en: This druid will help you record a stock split or stock merger.
pt: Este druída o ajudará a registrar um split ou junção de ações.

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
pt: Esse registro está conectado a um pedido e será apagado do pedido também!

en: This file is from an older version of GnuCash.
    Do you want to continue?
pt: Este arquivo é de uma versão antiga do GnuCash.
    Deseja continuar?

en: This file/URL appears to be from a newer version
    of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash
    to work with this data.
pt: Este arquivo/URL parece pertencer a uma versão mais recente
    do GnuCash. Você precisa atualizar o GnuCash para
    carregar este arquivo.

en: This is a boolean option.
pt: Esta é uma opção booleana.

en: This is a color option
pt: Esta é uma opção de cor

en: This is a combination date option
pt: Esta é uma opção de data combinada

en: This is a date option
pt: Esta é uma opção de data

en: This is a date option with time
pt: Esta é uma opção de data com hora

en: This is a development version. It may or may not work.
pt: Esta é uma versão em desenvolvimento. Poderá ou não funcionar.

en: This is a list option
pt: Esta é uma opção de lista

en: This is a multi choice option.
pt: Esta é uma opção de escolha múltipla.

en: This is a number option.
pt: Esta é uma opção numérica

en: This is a relative date option
pt: Esta é uma opção de data relativa

en: This is a sample GnuCash report. See the guile (scheme) source code in the scm/report directory for details on writing your own reports, or extending existing reports.
pt: Este é um relatório exemplo do GnuCash. Veja o código fonte guile (scheme) na pasta scm/report para detalhes em como escrever os seus relatórios, ou expandir os existentes.

en: This is a step-by-step method of creating a loan repayment setup
    within GnuCash.  In this Druid, you can input the parameters of
    your loan and its repayment and give the details of its payback.
    Using that information, the appropriate Scheduled Transactions
    will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit
    the created Scheduled Transactions directly.
pt: Esse é um método ponto a ponto de programar um repagamento
    de empréstimo com GnuCash.  Nesse druída, você pode entrar os parâmetros de
    seu empréstimo e informar os detalhes de repagamento.
    Com essa informação, as Transações Programadas apropriadas serão criadas.
    Se você cometer algum erro ou quiser fazer alterações mais tarde, você pode editar
    as Transações Programadas diretamente.

en: This is a string option
pt: Esta é uma opção de texto

en: This is an account list option
pt: Esta é uma opção de lista de contas

en: This is for testing. Your reports probably shouldn't have an option like this.
pt: Isto é para testes. Os seus relatórios provavelmente não deveriam ter uma opção como esta.

en: This is the Ini-Letter of you, the user. Please print out a paper copy 
    by pressing 'Print'. Then press 'Next'.
pt: Essa é sua Ini-Letter, do usuário.  Por favor imprimir em papel uma cópia 
    selecionando a opção 'Imprimir'.  Depois selecione 'Próximo'.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window.
pt: Essa é a divisão que ancora a transação ao registro.  Você não pode apaga-la dessa janela de registro.

en: This order contains entries that have not been invoiced.
    Are you sure you want to close it out before
    you invoice all the entries?
pt: Esse pedido contem registros que ainda não foram faturados.
    Voce tem certeza que quer fecha-lo antes
    de faturar todos os items?

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
pt: Esta página mostra as suas Receitas Tributáveis e Despesas Dedutíveis.

en: This report has no options.
pt: Esse relatório não tem opções.

en: This report requires accounts to be selected.
pt: Este relatório requer que contas sejam selecionadas.

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
pt: Este relatório mostra as suas Receitas Tributáveis e Despesas Dedutíveis.

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
pt: Esta transação possui divisões múltiplas; aperte no botão Divisão para visualizar todas as divisões

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
pt: Esta transação é um split de ações; aperte no botão Split para ver detalhes

en: This window should never be realized.
pt: Essa janela nunca deveria aparecer.

en: Three Months Ago
pt: À Três Meses

en: Thursday
pt: Quinta-Feira

en: Time and Date Option
pt: Opção de Data e Hora

en: Timezone for these quotes:
pt: O fuso-horário destas cotações:

en: Tip of the Day
pt: Dica do Dia

en: Tip of the Day:
pt: Dica do Dia:

en: Title
pt: Título

en: To
pt: Até

en: To Amount:
pt: Quantia de Destino:

en: To Copy a Transaction
pt: Copiar uma Transação

en: To Create Reports and Graphs
pt: Criar Relatórios e Gráficos

en: To Create a Chart of Accounts
pt: Criar um Plano de Contas

en: To Create a New Account
pt: Criar uma Nova Conta

en: To Customize Reports and Graphs
pt: Personalizar Relatórios e Gráficos

en: To Delete a Transaction
pt: Apagar uma Transação

en: To Delete an Account
pt: Apagar uma Conta

en: To Edit a Chart of Accounts
pt: Editar um Plano de Contas

en: To Edit a Transaction
pt: Editar uma Transação

en: To Edit an Account
pt: Editar uma Conta

en: To Enter Multiple Currency Transactions
pt: Registrar Transações de Moedas Múltiplas

en: To Enter Multiple Split Transactions
pt: Registrar Transações de Divisões Múltiplas

en: To Enter a Transaction
pt: Registrar uma Transação

en: To Jump to Another Account
pt: Ir para Outra Conta

en: To Perform a Stock Split
pt: Fazer um Split de Ações

en: To Print Checks
pt: Imprimir Cheques

en: To Print or Export Reports and Graphs
pt: Imprimir ou Exportar Relatórios e Gráficos

en: To Reconcile an Account to a Statement
pt: Reconciliar uma Conta com o seu Extrato

en: To Remove Transaction Splits
pt: Remover Divisões de Transação

en: To Schedule Transactions
pt: Programar Transações

en: To delete an account, you must first
    choose an account to delete.
pt: Para apagar uma conta, você deverá primeiro
    selecionar a conta a apagar.

en: To edit an account, you must first
    choose an account to edit.
pt: Para editar uma conta, você deve primeiro
    selecionar a conta a editar.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with
    multiple deductions, click the Split button in the tool bar.
    Alternatively, in the View -> Style menu, you can choose the register
    style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
pt: Para registrar transações com várias divisões tais como um cheque
    com deduções múltiplas, clique no botão Dividir na barra de ferramentas.
    Alternativamente, você pode selecionar o estilo 
    Diário de Transação com Divisão Automática no menu Visualizar -> Estilo.

en: To open an account, you must first
    choose an account to open.
pt: Para abrir uma conta, você deve primeiro
    selecionar a conta a abrir.

en: To reconcile an account, you must first
    choose an account to reconcile.
pt: Para reconciliar uma conta, você deverá primeiro
    selecionar a conta a reconciliar.

en: To transfer funds between accounts with different currencies,
    click on the Transfer button in the register toolbar, select the
    accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange
    rate or the other currency's amount will be available.
pt: Para transferir fundos entre contas com moedas diferentes,
    clique no botão Transferir na janela de registro, selecione as
    contas, e as opções de Transferência de Moeda para colocar a
    taxa de câmbio ou a quantia da outra moeda que estará disponivel.

en: To-Create Transaction Preparation
pt: Preparo de Transação A-Ser-Criada

en: To:
pt: Para:

en: Today
pt: Hoje

en: Today Date Format
pt: Formato da Data de Hoje

en: Todo Investment Docs
pt: Docs de Investimento para Fazer

en: Tool Bar Buttons
pt: Botões da Barra de Ferramentas

en: Tool Windows
pt: Janela de Ferramentas

en: Toolbar Buttons
pt: Botões da Barra de Ferramentas

en: Top Ten Reasons to Use GnuCash
pt: Dez Razões para Usar GnuCash

en: Top-level
pt: Nível-principal

en: Topic Search
pt: Procurar Tópicos

en: Topics
pt: Tópicos

en: Tot %s
pt: Total %s

en: Tot Credit
pt: Crédito Total

en: Tot Debit
pt: Débito Total

en: Tot Shares
pt: Ações Totais

en: Total (Report)
pt: Total (Relatório)

en: Total Cash:
pt: Total em dinheiro:

en: Total Charge:
pt: Total Cobrado:

en: Total Credit
pt: Crédito Total

en: Total Credits
pt: Créditos Totais

en: Total Debits
pt: Débitos Totais

en: Total Due
pt: Total devido

en: Total Equity
pt: Patrimônio Total

en: Total For
pt: Total Para

en: Total Owed
pt: Total a Pagar

en: Total Return
pt: Retorno Total

en: Total amount owed to/from Company
pt: Total de dívidas a pagar/a receber de uma Empresa

en: Total in Report Currency
pt: Total na Moeda do Relatório

en: Totals
pt: Totais

en: Tracking Currency Investments (How-To)
pt: Rasteando Investimentos em Moedas (Como Fazer)

en: Tracks Your Investments
pt: Rastrea seus Investimentos

en: Tradable commodities
pt: Commodities transacionáveis

en: Transaction Information
pt: Informação de Transação

en: Transaction Journal
pt: Diário de Transações

en: Transaction Reminders
pt: Lembretes de Transação

en: Transaction Report
pt: Relatório de Transação

en: Transaction with no Accounts: %s
pt: Transação sem contas: %s

en: Transactions
pt: Transações

en: Transactions relating to company  %d contain more than one currency.  This report is not designed to cope with this possibility.
pt: Transações relacionadas com a empresa %d têm mais de uma moeda.  Esse relatório não foi desenhado para lidar com essa possibilidade.

en: Transfer
pt: Transferência

en: Transfer Account
pt: Conta de Transferência

en: Transfer From
pt: Transferir De

en: Transfer Funds
pt: Transferir Valores

en: Transfer Information
pt: Informação de Transferência

en: Transfer To
pt: Transferir Para

en: Transfer Type
pt: Tipo de Transferência

en: Transfer from/to
pt: Transferir de/para

en: Transfer funds from one account to another
pt: Transferir dinheiro de uma conta para outra

en: Tri-Yearly
pt: Quadrimestral

en: Tri-Yearly (x%u): %u
pt: Tri-Anual (x%u): %u

en: Tri-Yearly: %u
pt: Tri-Anual: %u

en: Tuesday
pt: Terça-Feira

en: Tutorial and Concepts _Guide
pt: _Guia de Conceitos e Tutorial

en: Two Column Display
pt: Mostrar Duas Colunas

en: Two Weeks
pt: Duas Semanas

en: Type
pt: Tipo

en: Type a single term into the box and hit 'search'. At the moment, this search engine does not support complex searches, just single words.
pt: Escreva uma única palavra na caixa e selecione 'procurar'.  No momento, este sistema não suporta buscas complexas, apenas palavras isoladas.

en: Type of search
pt: Tipo de procura

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the
    Transfer register column, and GnuCash will complete the name from
    your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s)
    of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of
    the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash.)
pt: Escreva a(s) primeira(s) letra(s) do nome de uma conta existente na
    coluna de Transferência do registro, e o GnuCash irá completar o nome a
    partir da sua lista de contas. Para sub-contas, digite a(s) primeira(s)
    letra(s) da conta superior, seguida(s) de ':' e a(s) primeira(s) letra(s) da
    sub-conta (por ex. C:G para Carro:Gasolina.)

en: Type:
pt: Tipo:

en: Type:
pt: Tipo:

en: Type:T
pt: Tipo:T

en: Types of GnuCash Accounts
pt: Tipos de Contas de GnuCash

en: Types of Investments
pt: Tipos de Investimentos

en: Types of Reports and Graphs
pt: Tipos de Relatórios e Gráficos

en: UK-style dd/mm/yyyy
pt: Estilo UK dd/mm/aaaa

en: URL to display in report
pt: URL para apresentar no relatório

en: URL to frame
pt: URL para moldura

en: US-style: mm/dd/yyyy
pt: Estilo-EUA: mm/dd/aaaa

en: Ugly option
pt: Opção feia

en: Unable to create prices for these items:
pt: Incapaz de criar preços para estes itens:

en: Unable to get quotes or diagnose the problem.
pt: Incapaz de obter cotações ou diagnosticar o problema.

en: Unable to retrieve quotes for these items:
pt: Incapaz de obter cotações para estes itens:

en: Unbalanced parenthesis
pt: Parenteses desbalanceados

en: Uncheck if you do not want this dialog to run if you start GnuCash up again.
pt: Desselecione se voce não desejar que este diálogo apareça ao re-iniciar o GnuCash.

en: Undefined character
pt: Caractere indefinido

en: Unfortunately this HBCI job is not supported 
    by your bank or for your account. Aborting.
pt: Infelizmente, essa tarefa de HBCI não é suportada 
    por seu banco ou para sua conta. Cancelando.

en: Unfortunately you entered a wrong PIN for too many times.
    Your chip card is therefore destroyed. Aborting.
pt: Infelizmente você entrou a senha errada mais vezes do que permitido.
    Seu chip card foi destruído. Abortando.

en: Unit Price
pt: Preço Unitário

en: Units
pt: Unidades

en: Units:
pt: Unidades:

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown EntryLedger Type
pt: Tipo Desconhecido de EntryLedger

en: Unknown OFX CMA account
pt: Conta de CMA OFX desconhecida

en: Unknown OFX checking account
pt: Conta corrente OFX desconhecida

en: Unknown OFX credit card account
pt: Conta de cartão de crédito OFX desconhecida

en: Unknown OFX credit line account
pt: Conta de linha de crédito OFX desconhecida

en: Unknown OFX investment account
pt: Conta de investimento OFX desconhecida

en: Unknown OFX money market account
pt: Conta de fundo monetário OFX desconhecida

en: Unknown OFX savings account
pt: Conta de poupança OFX desconhecida

en: Unknown database access mode '%s'. Using default mode: multi-user.
pt: Modo de acesso de base de dados desconhecido '%s'.  Usando modo padrão: multi-usúario

en: Unknown file type
pt: Tipo de arquivo desconhecido

en: Unload selected file
pt: Descarregar arquivo selecionado

en: Unpost
pt: Remover

en: Unpost this Invoice and make it editable
pt: Remover essa Fatura e permitir edição

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.  Are you sure you want to unpost it?
pt: Ao remover essa Fatura voce vai apagar a transação submetida.
    Tem certeza que você deseja remove-la?

en: Unrealized Gains
pt: Ganhos Não Realizados

en: Unrealized Gains(Losses)
pt: Ganhos Não Realizados (Perdas)

en: Unselect All
pt: Deselecionar Tudo

en: Unspecified
pt: Não Especificado

en: Unsupported entity type: %s
pt: Tipo de entidade sem suporte: %s

en: Upcoming
pt: Por vir

en: Update 
    account list
pt: Atualizar 
    lista de contas

en: Update your GnuCash accounts
pt: Atualizar as suas contas GnuCash

en: Update your accounts with the new information
pt: Atualize as suas contas com a nova informação

en: Updating Exchange Rates (How-To)
pt: Atualizando Taxas de Câmbio (Como Fazer)

en: Updating local system
pt: Atualizando sistema local

en: Usage
pt: Utilização

en: Use 24-hour time format
pt: Utilizar horas em formato 24h

en: Use Escrow Account
pt: Usar Conta Caução

en: Use From - To
pt: Utilizar De - Até

en: Use From - To period
pt: Utilizar período De - Até

en: Use Full Account Name?
pt: Utilizar Nome de Conta Completo?

en: Use Full Other Account Name?
pt: Utilizar Nome Completo de Outra Conta?

en: Use GNOME default
pt: Utilizar o padrão GNOME

en: Use Opening Balances Equity account
pt: Utilizar Conta de Saldos Iniciais de Patrimônio

en: Use Stacked Bars
pt: Utilizar Barras Sobrepostas

en: Use Transaction Template
pt: Use Modelo de Transação

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
pt: Utilizar um formato 24 horas (em vez de 12 horas).

en: Use accounting labels
pt: Utilizar identificação contábil

en: Use file compression
pt: Utilizar compressão de arquivos

en: Use local time
pt: Utilizar hora local

en: Use the financial calculator
pt: Usar a calculadora financeira

en: User ID ("Benutzerkennung")
pt: Número de ID de Usuário

en: User Identification
pt: Identificação do Usuário

en: User Info
pt: Info do Usuário

en: User Keys will be sent
pt: Chaves do Usuário serão mandadas

en: Username
pt: Nome do Usuário

en: Username and Password
pt: Nome de Usuário e Senha

en: Username:
pt: Nome de Usuário:

en: Username:
pt: Nome de Usuário:

en: Using Entry Shortcuts
pt: Uso de Atalhos em Registros

en: Using GnuCash Reports and Charts
pt: Usando Relatórios e Gráficos de GnuCash

en: Using the Register to Record Transactions
pt: Usando o Registro para Gravar Transações

en: Value
pt: Valor

en: Value $
pt: Valor $

en: Value:
pt: Valor:

en: Value:
pt: Valor:

en: Variable
pt: Variável

en: Variables
pt: Variáveis

en: Vendor
pt: Fornecedor

en: Vendor ID
pt: Número de ID de Fornecedor

en: Vendor Jobs
pt: Projetos de Fornecedor

en: Vendor Number:
pt: Número de ID do Fornecedor:

en: Vendor Report
pt: Relatório de Fornecedor

en: Vendor's Bills
pt: Cobranças de Fornecedor

en: Vendor's Jobs
pt: Projetos de Fornecedor

en: Vendors
pt: Fornecedores

en: Verify Changes
pt: Verificar Alterações

en: Verify Ini-Letter from Server
pt: Verificar Ini-Letter do Servidor

en: Verify passphrase:
pt: Verificar senha:

en: Version
pt: Versão

en: Version: Gnucash-%s
pt: Versão: Gnucash-%s

en: Version: Gnucash-cvs (built %s)
pt: Versão: Gnucash-cvs (construída %s)

en: View
pt: Veja

en: View Bill
pt: Ver Cobrança

en: View Expense Voucher
pt: Veja Boleto de Despesa

en: View Invoice
pt: Ver Fatura

en: View Invoices
pt: Ver Faturas

en: View and Edit the available Billing Terms
pt: Visualizar e Editar as Formas de Pagamento disponíveis

en: View and Edit the available Tax Tables
pt: Visualizar e Editar as Tabelas de Impostos disponíveis

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
pt: Visualize e edite os commodities de ações e fundos

en: View and edit the list of Billing Terms
pt: Visualize e edite a lista de Formas de Pagamento

en: View and edit the list of Tax Tables
pt: Visualize e edite a lista de Tabelas de Impostos

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
pt: Visualize e edite as cotações de ações e fundos

en: View and edit the properties of this file.
pt: Visualizar e editar os propriedades desse arquivo.

en: View the Tips of the Day
pt: Veja as Dicas do Dia

en: View the quick report of bills coming due soon.
pt: Veja o relatório rápido das cobranças vencendo em breve.

en: View...
pt: Veja...

en: View/Edit Customer
pt: Ver/Editar Cliente

en: View/Edit Employee
pt: Ver/Editar Funcionário

en: View/Edit Invoice
pt: Ver/Editar Fatura

en: View/Edit Job
pt: Ver/Editar Projeto

en: View/Edit Order
pt: Ver/Editar Pedido

en: View/Edit Vendor
pt: Ver/Editar Fornecedor

en: Void Transactions?
pt: Cancelar Transações?

en: Void only
pt: Apenas canceladas

en: Voided
pt: Cancelado

en: WARNING!!!  GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be on a read-only file system,
    or you may not have write permission for the directory.
    If you proceed you may not be able to save any changes.
    
    What would you like to do?
pt: AVISO!!! GnuCash não conseguiu acesso exclusivo sobre
       %s.
    Essa base de dados pode estar contida num sistema de arquivos
    só-leitura, ou talvez você não tem permissão para escrever
    nesta pasta.  Se você continuar, é possivel que você não 
    possa salvar suas mudanças.  O que você gostaria de fazer?

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
pt: ATENÇÃO: Existem códigos TXF duplicados associados a algumas contas. Apenas códigos TFX com fontes de pagador podem ser repetidos.

en: Waiting for response
pt: Esperando resposta

en: Want to see all your subaccount transactions in one register?
    From the main menu, highlight the parent account and select
    Accounts -> Open Subaccounts from the menu.
pt: Deseja ver todas as transações de subcontas em um registro?
    No menu principal, selecione a conta superior e escolha
    Contas -> Abrir Subcontas do menu.

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
pt: Aviso: Financeiro::Quotação não está instalada corretamente

en: Web Access
pt: Acesso a Internet

en: Wednesday
pt: Quarta-Feira

en: Week
pt: Semana

en: Weekdays
pt: Dias de Semana

en: Weekdays: (x%u)
pt: Dias de Semana: (x%u)

en: Weekly
pt: Semanal

en: Weekly (x%d): %s
pt: Semanal (x%d): %s

en: Weekly: %s
pt: Semanal: %s

en: Weeks
pt: Semanas

en: Weighted Average
pt: Média Ponderada

en: Welcome Sample Report
pt: Relatório Exemplo de Boas Vindas

en: Welcome to GnuCash
pt: Bem vindo ao GnuCash

en: Welcome to GnuCash 1.8!
pt: Bem vindo ao GnuCash 1.8!

en: Welcome to GnuCash!
pt: Bem vindo ao GnuCash!

en: Welcome-to-GnuCash report screen
pt: Tela de Boas Vindas ao relatório

en: What Tax Table should be applied to this customer?
pt: Que Tabela de Impostos deve ser usada para esse cliente?

en: What Tax Table should be applied to this vendor?
pt: Que Tabela de Impostos deve ser usada para esse fornecedor?

en: What is GnuCash?
pt: O que é GnuCash?

en: What to do, what to do?
pt: O que fazer, o que fazer?

en: What's New in v1.8
pt: Quais as Novidades na v1.8

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or
    decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and
    decrement check numbers as well.
pt: Quando você colocar datas, pode teclar '+' ou '-' para aumentar ou
    decrescer a data selecionada.  Você também pode usar '+' e '-' para
    incrementar ou decrescer números de cheques.

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
pt: Decidir se as cobranças devidas devem ser mostradas no começo.

en: Width of plot in pixels.
pt: Largura do gráfico em pixels.

en: Wire
pt: Transferência Eletrônica

en: Withdraw
pt: Retirar

en: Withdrawal
pt: Saque

en: Working...
pt: Processando...

en: Writing file...
pt: Salvando arquivo...

en: YYYY-MM-DD
pt: AAAA-MM-DD

en: Year
pt: Ano

en: Yearly
pt: Anualmente

en: Yearly (x%u): %s/%u
pt: Anual (x%1$u): %3$u/%2$s

en: Yearly: %s/%u
pt: Anual: %2$u/%1$s

en: Years
pt: Anos

en: Yes
pt: Sim

en: You are about to change a reconciled split.
    Are you sure you want to do that?
pt: Você está prestes a alterar uma transação com divisões reconciliadas.
    Tem certeza que deseja faze-lo?

en: You are about to overwrite an existing split.
    Are you sure you want to do that?
pt: Você está prestes a sobrescrever uma divisão existente.
    Tem certeza que deseja faze-lo?

en: You are about to overwrite an existing transaction.
    Are you sure you want to do that?
pt: Está prestes a sobrescrever uma transação existente.
    Tem certeza que deseja faze-lo?

en: You are missing some needed Perl libraries.
    Run 'update-finance-quote' as root to install them.
pt: Faltam-lhe algumas bibliotecas de Perl necessárias.
    Execute 'update-finance-quote' como root para instala-las.

en: You can also lookup and file bug reports at http://bugzilla.gnome.org
pt: Você também pode obter informações e reportar erros (bugs) em http://bugzilla.gnome.org

en: You can easily import your existing financial data from Quicken,
    MS Money or other programs that export QIF files or OFX files.  In the
    File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file,
    respectively. Then, follow the instructions provided.
pt: Você pode facilmente importar os seus dados existentes do Quicken,
    MS Money ou outros programas que exportem arquivos QIF ou OFX.  No
    menu Arquivo, selecione o sub-menu Importar e selecione arquivo QIF ou 
    OFX.  Depois, siga as instruções.

en: You can learn more about writing scheme using this %s.
pt: Você pode aprender mais sobre programar scheme utilizando este %s.

en: You can pack multiple reports into a single window, 
    providing all the financial information you want at a glance.
    To do so, use the Sample & Custom -> "Custom Multicolumn Report" 
    report.
pt: Você pode colocar vários relatórios em uma mesma janela,
    disponibilizando toda a informação financeira que você deseja 
    num relance.  Para tal, utilize o Exemplo & Personalizar 
    -> "Relatório Multi-coluna Personalizado".

en: You can't transfer from a non-currency account.  Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
pt: Você não pode transferir de uma conta não-monetária.  Tente inverter as contas "de" e "para" e colocar a "quantia" negativa.

en: You can't transfer from and to the same account!
pt: Você não pode transferir de e para a mesma conta!

en: You cannot remove the last entry from the tax table.
    Try deleting the tax table if you want to do that.
pt: Você não pode apagar o último registro da tabela de impostos.
    Tente apagar a tabela de impostos se é esse o objetivo.

en: You cannot save to that file.
pt: Não pode gravar nesse arquivo.

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
pt: Você não pode gravar com esse nome de arquivo.
    
    %s

en: You do not have permission to access
        %s
pt: Você não possui permissão para acessar a
        %s

en: You don't have any stock accounts with balances!
pt: Você não possui nenhuma conta de ações com saldo!

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run.
    Do you really want to do this?
pt: Você tentou criar um Transação Programada que nunca via acontecer.
    Tem certeza que deseja fazer isso?

en: You have changed the HBCI version. GnuCash will now need to 
    update various system parameters, including the account list.
    Press 'Ok' now to proceed to updating the system and the account list.
pt: Você mudou a versão de HBCI.  GnuCash vai precisar 
    atualizar vários paramêtros do sistema, incluindo a lista de contas.
    Selecione 'Ok' agora para prossegir atualizando o sistema e a lista de contas.

en: You have made changes to this reconcile window.
    Are you sure you want to cancel?
pt: Você realizou modificações a esta janela de reconciliação.
    Tem certeza que deseja cancelar?

en: You have not selected an owner
pt: Você não selecionou um dono.

en: You have not selected any accounts
pt: Você não selecionou nenhuma conta.

en: You have selected no accounts.
pt: Você não selecionou nenhuma conta.

en: You may not create a new national currency.
pt: Você não pode criar uma nova moeda nacional.

en: You must choose a Tax Account.
pt: Você precisa escolher uma Conta de Impostos.

en: You must choose a commodity.
pt: Você precisa selecionar uma commodity.

en: You must choose a valid parent account.
pt: Você precisa escolher uma conta superior válida.

en: You must choose an owner for this job.
pt: Você deve escolher um dono para esse projeto.

en: You must either enter a valid cash amount
    or leave it blank.
pt: Você deve colocar uma quantia monetária válida
    ou deixar o campo em branco.

en: You must either enter a valid price
    or leave it blank.
pt: Você deve colocar um preço válido
    ou deixar o campo em branco.

en: You must enter a Type for the commodity.
pt: Você deve registrar um Tipo para a commodity.

en: You must enter a billing address.
pt: Você precisa registrar um endereço para cobrança

en: You must enter a company name.
    If this customer is an individual (and not a company) you should set the "company name" and "contact name" the same.
pt: Você precisa registrar o nome da empresa.
    Se esse cliente é uma pessoa física você deve colocar o mesmo "nome da empresa" e "nome de contato".

en: You must enter a company name.
    If this vendor is an individual (and not a company) you should set the "company name" and "contact name" the same.
pt: Você precisa registrar o nome da uma empresa.
    Se esse fornecador é uma pessoa física você deve colocar o mesmo "nome da empresa" e "nome de contato".

en: You must enter a distribution amount.
pt: Você deve colocar uma quantia de distribução.

en: You must enter a name for the commodity.
pt: Você deve registrar um nome para a commodity.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation",
    and "Type" for the commodity.
pt: Você deve escolher um "Nome completo", "Símbolo/abreviatura",
    e "Tipo" para a commodity.

en: You must enter a payment address.
pt: Você precisa colocar um endereço para pagamento.

en: You must enter a username.
pt: Você precisa escolher um nome de usuário.

en: You must enter a valid `to' amount.
pt: Você deve colocar uma quantia `para' válida.

en: You must enter a valid amount.
pt: Você precisa colocar uma quantia válida.

en: You must enter a valid balance.
pt: Você deve colocar um saldo válido.

en: You must enter a valid distribution amount.
pt: Você deve colocar uma quantia de distribução válida.

en: You must enter a valid expression.
pt: Você deve colocar uma expressão válida.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
pt: Você deve colocar um saldo inicial válido ou deixar o campo em branco.

en: You must enter a valid price.
pt: Você deve colocar um preço válido.

en: You must enter an abbreviation for the commodity.
pt: Você deve registrar uma abreviatura para a commodity.

en: You must enter an account name for posting.
pt: Você deve registrar um nome de conta para submeter.

en: You must enter an account name.
pt: Você deve entrar o nome de uma conta.

en: You must enter an address.
pt: Você precisa escolher um endereço.

en: You must enter an amount to transfer.
pt: Você deve colocar a quantia a transferir.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
pt: Você deve colocar uma moeda nacional existente ou um tipo diferente.

en: You must enter the amount of the payment.  The payment amount must be greater than zero.
pt: Você deve colocar a quantia de pagamento.  A quantia de pagamento deve ser maior que zero.

en: You must enter the employee's name.
pt: Você precisa escolher um nome de funcionário.

en: You must enter values for the other quantities.
pt: Você deve colocar valores para as outras quantidades.

en: You must provide a name for this Billing Term.
pt: Você precisa dar um nome para essa forma de pagamento.

en: You must provide a name for this Tax Table.
pt: Você deve dar um nome a essa Tabela de Impostos.

en: You must provide a unique name for this Billing Term.
    Your choice "%s" is already in use.
pt: Você precisa dar um nome associado somente a essa 
    Forma de Pagamento.
    Sua escolha "%s" já está sendo usada.

en: You must provide a unique name for this Tax Table.
    Your choice "%s" is already in use.
pt: Você deve dar um nome único a essa Tabela de Impostos.
    Sua escolha "%s" já foi usada.

en: You must put values for the type, name,
    and abbreviation of the currency/stock.
pt: Você deve colocar valores para o tipo, nome,
    e abreviatura da moeda/ação.

en: You must select a commodity.
pt: Você precisa selecionar uma commodity.

en: You must select a commodity.
    To create a new one, click "New"
pt: Você deve selecionar uma commodity.
    Para criar uma nova, clique em  "Novo"

en: You must select a company for payment processing.
pt: Você deve selecionar uma empresa para processar o pagamento.

en: You must select a currency.
pt: Você precisa escolher uma moeda.

en: You must select a transfer account from the account tree.
pt: Você deve selecionar uma conta de transferência.

en: You must select a transfer account or choose
    the opening balances equity account.
pt: Você deve selecionar uma conta de transferência ou escolher
    a conta de saldos iniciais de patrimônio.

en: You must select an account to check and repair.
pt: Você precisa selecionar uma conta para verificar e corrigir.

en: You must select an account type.
pt: Você precisa selecionar um tipo de conta.

en: You must select an asset account
    for the cash distribution.
pt: Você deve selecionar uma conta de ativos
    para a distribuição monetária.

en: You must select an income account
    for the cash distribution.
pt: Você deve selecionar uma conta de receita
    para a distribuição monetária.

en: You must select an item from the list
pt: Você deve selecionar um item a partir da lista.

en: You must specify an account to transfer from,
    or to, or both, for this transaction.
    Otherwise, it will not be recorded.
pt: Você deve especificar uma conta de onde transferir,
    ou para onde transferir, ou ambas, para esta transação.
    Caso contrário, a transação não será gravada.

en: You need to enter a string value
pt: Você precisa adicionar texto.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
pt: Você precisa expandir a transação para modificar as taxas de câmbio

en: You need to supply Billing Information.
pt: Você precisa colocar Informação para Cobrança

en: You would be deleting a reconciled split!
    This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
pt: Você estaria apagando uma transação com divisões reconciliadas!
    Isso não é uma boa ideia por que vai desajustar o seu saldo reconciliado.

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits!
    This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
pt: Você estaria apagando uma transação com divisões reconciliadas!
    Isso não é uma idea boa porque vai desajustar o seu saldo reconciliado.

en: You would be modifying a transaction with reconciled splits!
    This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
pt: Você estaria modificando uma transação com divisões reconciliadas!
    Isso não é uma boa idea por que vai desajustar o seu saldo reconciliado.

en: Your security medium is not supported. No appropriate plugin 
    has been found for that medium. Aborting.
pt: Não existe suporte para o seu sistema de segurança. Não foi encontrado 
    um plugin para o seu sistema. Abortando.

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
pt: A commodity selecionada e a moeda para o relatório são idênticas. Não faz sentido mostrar preços para commodities idênticas.

en: Your selected post account, %s, does not exist
pt: A conta selecionada para submissão, %s, não existe.

en: [rmw] THIS WINDOW SHOULD NOT BE CREATED
pt: [rmw] ESSA JANELA NÃO DEVERIA TER SIDO CRIADA

en: [rtw] THIS WINDOW SHOULD NOT BE CREATED
pt: [rtw] ESSA JANELA NÃO DEVERIA TER SIDO CRIADA

en: [wrtw] THIS WINDOW SHOULD NOT BE CREATED
pt: [wrtw] ESSA JANELA NÃO DEVERIA TER SIDO CRIADA

en: \ (Backslash)
pt: \ (Barra Dupla)

en: _+Advanced
pt: _+Avançados

en: _Account
pt: Cont_a

en: _Account Report
pt: Relatório de Cont_as

en: _Actions
pt: _Ações

en: _All
pt: _Todos

en: _All transactions
pt: Tod_as as Transações

en: _Amount
pt: Qu_antia

en: _Assets & Liabilities
pt: _Ativos & Passivos

en: _Auto-Split Ledger
pt: Livro Razão com Divisões _Automáticas

en: _Basic Ledger
pt: Livro Razão _Básico

en: _Billing Terms Editor
pt: _Editor de Formas de Pagamento

en: _Blank
pt: Va_zio

en: _Business
pt: _Empresa

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Check & Repair
pt: Verificar & _Corrigir

en: _Cleared
pt: _Aprovado

en: _Commodity Editor
pt: _Editor de Commodities

en: _Company Report
pt: Relatório de _Empresa

en: _Date
pt: _Data

en: _Delete
pt: A_pagar

en: _Delete Account
pt: _Apagar Conta

en: _Description
pt: _Descrição

en: _Double Line
pt: Linha _Dupla

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Edit Account
pt: _Editar Conta

en: _Edit Invoice
pt: _Editar Fatura

en: _Enter
pt: _Registrar

en: _Export
pt: _Exportar

en: _Financial Calculator
pt: Calculadora _Financeira

en: _Find
pt: _Procurar

en: _Find Transactions
pt: _Procurar Transações

en: _Finish
pt: _Terminar

en: _Frozen
pt: _Congelado

en: _General Ledger
pt: _Livro Razão

en: _Gnucash Users Manual
pt: _Manual do Usuário de GnuCash

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Import
pt: _Importar

en: _Income & Expense
pt: _Receitas & Despesas

en: _Jump
pt: _Ir Para

en: _Mortgage & Loan Repayment...
pt: Repagamento de Hipoteca & E_mprésimo...

en: _New
pt: _Nova

en: _New Account...
pt: _Nova Conta...

en: _New File
pt: _Novo Arquivo

en: _New Invoice
pt: _Nova Fatura

en: _Number
pt: _Número

en: _Open Account
pt: Abrir C_onta

en: _Postpone
pt: _Adiar

en: _Price
pt: _Preço

en: _Price Editor
pt: Editor de _Cotações

en: _Quantity
pt: _Quantidade

en: _Reconcile
pt: _Reconciliar

en: _Reconcile Information...
pt: Informação de _Reconciliação...

en: _Reconcile...
pt: _Reconciliar...

en: _Reconciled
pt: _Reconciliado

en: _Refresh
pt: _Atualizar

en: _Reports
pt: _Relatórios

en: _Sample & Custom
pt: _Exemplo & Personalização

en: _Scheduled Transaction Editor
pt: Editor de Transações _Programadas

en: _Scheduled Transactions
pt: Transações _Programadas

en: _Since Last Run...
pt: _Desde a Última Corrida...

en: _Standard
pt: _Padrão

en: _Statement Date
pt: Data do _Extrato

en: _Status Bar
pt: Barra de _Status

en: _Stock Split...
pt: Split de Ações...

en: _Style Sheets...
pt: Folhas de E_stilo...

en: _Tax Table Editor
pt: Editor de _Tabela de Impostos

en: _Taxes
pt: _Impostos

en: _This transaction
pt: Essa _Transação

en: _Tip Of The Day
pt: _Dica do Dia

en: _Tips Of The Day
pt: _Dicas do Dia

en: _Toolbar
pt: Barra de _Ferramentas

en: _Tools
pt: _Ferramentas

en: _Transaction
pt: _Transação

en: _Transaction Journal
pt: Diário de _Transações

en: _Transaction Report
pt: Relatório de _Transações

en: _Transfer...
pt: _Transferir...

en: _Unreconciled
pt: _Não Reconciliado

en: _View
pt: _Visualizar

en: _Voided
pt: _Cancelado

en: _Windows
pt: _Janelas

en: acct
pt: conta

en: all criteria are met
pt: todos os critérios foram atendidos

en: an Account
pt: uma Conta

en: and
pt: e

en: and subaccounts
pt: e sub-contas

en: any criteria are met
pt: pelo menos um critério foi atendido

en: at Bank
pt: no Banco

en: cleared:c
pt: cleared:m

en: contains
pt: contem

en: days.
pt: dias.

en: does not contain
pt: não contem

en: does not equal
pt: não é igual

en: does not match regex
pt: não coincide com expressão regular

en: duedate
pt: datadepagamento

en: equal to
pt: igual a

en: equals
pt: igual

en: false
pt: falsa

en: frozen:f
pt: frozen:g

en: greater than
pt: maior que

en: greater than or equal to
pt: maior ou igual a

en: has credits
pt: tem créditos

en: has credits or debits
pt: tem créditos ou débitos

en: has debits
pt: tem débitos

en: is
pt: é

en: is after
pt: é depois

en: is before
pt: é antes

en: is before or on
pt: é antes ou em

en: is greater than
pt: é maior que

en: is greater than or equal to
pt: é maior ou igual a

en: is less than
pt: é menor que

en: is less than or equal to
pt: é menor ou igual a

en: is not
pt: não é

en: is not on
pt: não é em

en: is on
pt: é em

en: is on or after
pt: é em ou depois

en: largest to smallest, latest to earliest
pt: do maior para o menor, mais recente para mais antigo

en: last day
pt: último dia

en: less than
pt: menor que

en: less than or equal to
pt: menor ou igual a

en: matches all accounts
pt: coincide com todas as contas

en: matches any account
pt: coincide com qualquer conta

en: matches no accounts
pt: coincide com nenhuma conta

en: matches regex
pt: coincide com expressão regular

en: months.
pt: meses.

en: my-bank
pt: meu-banco

en: not equal to
pt: não é igual a

en: old-file-import
pt: importar-arquivo-antigo

en: online book
pt: livro online

en: postd
pt: submetida

en: reconciled:y
pt: reconciled:r

en: sample:(x + 0.33 * y + (x+y) )
pt: sample:(x + 0,33 * y + (x+y) )

en: sample:9,999.00
pt: sample:9.999,00

en: sample:999,999.00
pt: sample:999.999,00

en: sample:999,999.000
pt: sample:999.999,000

en: sample:999.00
pt: sample:999,00

en: sample:Action
pt: sample:Ação

en: sample:Description of a transaction
pt: sample:Descrição de uma transação

en: sample:Description of an Entry
pt: sample:Descrição de um Registro

en: sample:Expenses:Automobile:Gasoline
pt: sample:Despesas:Automóvel:Gasolina

en: sample:Memo field sample text string
pt: sample:Exemplo de um campo de descrição

en: sample:Notes field sample text string
pt: sample:Exemplo de um campo de comentários

en: sample:Payment
pt: sample:Pagamento

en: sample:Tax Table 1
pt: sample:Tabela de Impostos 1

en: set true
pt: selecionar verdadeiro

en: smallest to largest, earliest to latest
pt: do menor para o maior, mais antigo para mais recente

en: something
pt: alguma coisa

en: then on the:
pt: aí em:

en: true
pt: verdadeira

en: user:price-editor
pt: usuário:Editor-Preços

en: user:stock-split
pt: usuário:split-ação

en: user:xfer-dialog
pt: usuário:dialogo-transferência

en: via Escrow account?
pt: por conta caução?

en: weeks.
pt: semanas.

en: year(s).
pt: ano(s).
