nautilus 2.4.0 - en to pt_BR translation catalogue (1258 entries)

en:  (another copy)
pt_BR:  (outra cópia)

en:  (containing %d item) |  (containing %d items)
pt_BR[0]:  (contendo %d item)
pt_BR[1]:  (contendo %d itens)

en:  (containing a total of %d item) |  (containing a total of %d items)
pt_BR[0]:  (contendo um total de %d item)
pt_BR[1]:  (contendo um total de %d itens)

en:  (copy)
pt_BR:  (cópia)

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.
pt_BR: "%s" não pode abrir "%s" porque "%s" não pode acessar arquivos em locais "%s".

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s".locations.
pt_BR: "%s" não pode abrir "%s" porque "%s" não pode acessar arquivos em locais "%s".

en: "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
pt_BR: "%s" não pode ser copiado porque você não possui permissões para lê-lo.

en: "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
pt_BR: "%s" não pode ser excluído porque ele está em um disco somente para leitura.

en: "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
pt_BR: "%s" não pode ser excluído porque você não possui as permissões para modificar sua pasta pai.

en: "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
pt_BR: "%s" não pode ser movido porque ele está em um disco somente para leitura.

en: "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
pt_BR: "%s" não pode ser movido porque você não possui permissões para modificá-lo ou modificar a sua pasta pai.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
pt_BR: "%s" não pôde ser encontrado. Talvez tenha sido excluído recentemente.

en: "%s" is an executable text file.
pt_BR: "%s" é um arquivo de texto executável.

en: "%s" is not a valid location.
pt_BR: "%s" não é uma localização válida.

en: "%s" selected
pt_BR: "%s" selecionado

en: "%s" selected (%s)
pt_BR: "%s" selecionado (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
pt_BR: "%s" será copiado se você selecionar o comando Colar arquivos

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
pt_BR: "%s" será movido se você selecionar o comando Colar arquivos

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
pt_BR: %A, %B %-d %Y às %-I:%M:%S %p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
pt_BR: %a, %b %-d %Y às %-I:%M %p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
pt_BR: %a, %b %-d %Y às %-I:%M:%S %p

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
pt_BR: %b %-d %Y às %-I:%M %p

en: %d folder selected | %d folders selected
pt_BR[0]: %d pasta selecionada
pt_BR[1]: %d pastas selecionadas

en: %d item selected (%s) | %d items selected (%s)
pt_BR[0]: %d item selecionado (%s)
pt_BR[1]: %d itens selecionados (%s)

en: %d item, with size %s | %d items, totalling %s
pt_BR[0]: %d item, com tamanho %s
pt_BR[1]: %d itens, totalizando %s

en: %d other item selected (%s) | %d other items selected (%s)
pt_BR[0]: %d outro item selecionado (%s)
pt_BR[1]: %d outros itens selecionados (%s)

en: %dnd link to %s
pt_BR: %dª ligação para %s

en: %drd link to %s
pt_BR: %dª ligação para %s

en: %dst link to %s
pt_BR: %dª ligação para %s

en: %dth link to %s
pt_BR: %dª ligação para %s

en: %ld of %ld
pt_BR: %ld de %ld

en: %m/%d/%y
pt_BR: %d/%m/%y

en: %s (%dnd copy)%s
pt_BR: %s (%dª cópia)%s

en: %s (%drd copy)%s
pt_BR: %s (%dª cópia)%s

en: %s (%dst copy)%s
pt_BR: %s (%dª cópia)%s

en: %s (%dth copy)%s
pt_BR: %s (%dª cópia)%s

en: %s (another copy)%s
pt_BR: %s (outra cópia)%s

en: %s (copy)%s
pt_BR: %s (cópia)%s

en: %s Properties
pt_BR: Propriedades de %s

en: %s Viewer
pt_BR: Visualizador de %s

en: %s Visible Columns
pt_BR: %s Colunas Visíveis

en: %s's Home
pt_BR: Pasta pessoal de %s

en: %s, Free space: %s
pt_BR: %s, Espaço livre: %s

en: %u file | %u files
pt_BR[0]: %u arquivo
pt_BR[1]: %u arquivos

en: %u folder | %u folders
pt_BR[0]: %u pasta
pt_BR[1]: %u pastas

en: %u item | %u items
pt_BR[0]: %u item
pt_BR[1]: %u itens

en: (Empty)
pt_BR: (Vazio)

en: (some contents unreadable)
pt_BR: (alguns conteúdos ilegíveis)

en: 100 K
pt_BR: 100 k

en: 500 K
pt_BR: 500 k

en: <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
     | <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
pt_BR[0]: <b>Tipo de Imagem:</b> %s (%s)
    <b>Resolução:</b> %dx%d pixels
pt_BR[1]: <b>Tipo de Imagem:</b> %s (%s)
    <b>Resolução:</b> %dx%d pixels

en: <b>_Bookmarks</b>
pt_BR: <b>_Marcadores</b>

en: <b>_Location</b>
pt_BR: <b>_Localização</b>

en: <b>_Name</b>
pt_BR: <b>_Nome</b>

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
pt_BR: <span weight="bold">Comportamento</span>

en: <span weight="bold">Default View</span>
pt_BR: <span weight="bold">Visão Padrão</span>

en: <span weight="bold">Executable Text Files</span>
pt_BR: <span weight="bold">Arquivos Texto executáveis</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
pt_BR: <span weight="bold">Pastas</span>

en: <span weight="bold">Icon Captions</span>
pt_BR: <span weight="bold">Legendas de Ícones</span>

en: <span weight="bold">Icon View Defaults</span>
pt_BR: <span weight="bold">Padrões da Visão de Ícones</span>

en: <span weight="bold">List Columns</span>
pt_BR: <span weight="bold">Colunas da Lista</span>

en: <span weight="bold">List View Defaults</span>
pt_BR: <span weight="bold">Padrões da Visão de Lista</span>

en: <span weight="bold">Other Previewable Files</span>
pt_BR: <span weight="bold">Outros Tipos de Arquivos</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
pt_BR: <span weight="bold">Arquivos de Som</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
pt_BR: <span weight="bold">Arquivos de Texto</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
pt_BR: <span weight="bold">Lixeira</span>

en: <span weight="bold">Tree View Defaults</span>
pt_BR: <span weight="bold">Padrões da Visão de Árvore</span>

en: ? items
pt_BR: ? itens

en: A Teal variation of the Crux theme.
pt_BR: Uma variação verde do tema Crux.

en: A link called "Link To Old Desktop" has been created on the desktop.
pt_BR: Uma ligação chamada "Ligação para a Área de Trabalho Antiga" foi criado na área de trabalho.

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
pt_BR: Uma lista de legendas abaixo de um ícone na visualização de ícones e no desktop. O número de legendas mostras depende do nível de zoom. Valores possíveis são: "size" (tamanho), "type" (tipo), "date_modified" (data da última modificação), "date_changed" (data da última alteração), "date_accessed" (data do último acesso), "owner" (dono), "group" (grupo), "permissions" (permissões), "octal_permissions" (permissões octais) e "mime_type" (tipo mime).

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
pt_BR: Um tema projetado para combinar bem com o ambiente GNOME clássico.

en: A trash folder is used for storing items moved to the trash.
pt_BR: Uma pasta de lixeira é usada para guardar itens movidos para a lixeira.

en: A user-visible description of the column
pt_BR: Uma descrição visível da coluna

en: About Scripts
pt_BR: Sobre Scripts

en: Access was denied.
pt_BR: Acesso negado.

en: Accessed:
pt_BR: Acessado:

en: Activate items with a _double click
pt_BR: Ativar itens com um _duplo clique

en: Activate items with a _single click
pt_BR: Ativar itens com um _único clique

en: Add Emblems...
pt_BR: _Adicionar Emblemas...

en: Add Nautilus to session
pt_BR: Adicionar o Nautilus à sessão

en: Add a bookmark for the current location to this menu
pt_BR: Inclui um marcador para a localização atual neste menu

en: Adjust your user environment
pt_BR: Ajustar o seu ambiente de usuário

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
pt_BR: Todos os arquivos executáveis desta pasta aparecerão no menu Scripts.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
pt_BR: Todos os arquivos executáveis nesta pasta aparecerão no meno Scripts. Ao escolher um script no menu, este será executado.
    
    Quando executados a partir de uma pasta local, os scripts serão informados dos nomes de arquivos selecionados. Quando executados a partir de uma pasta remota (por exemplo, uma pasta mostrando conteúdo web ou FTP), não será passado nenhum parâmetro aos scripts.
    
    Em todos os casos, os scripts poderão usar as seguintes variáveis de sistema definidas pelo Nautilus:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: caminhos delimitados por fim-de-linha para os arquivos selecionados (apenas se locais)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: URIs delimitadas por fim-de-linha para os arquivos selecionados
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI para a localização atual
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: posição e tamanho da janela atual

en: Always
pt_BR: Sempre

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
pt_BR: Uma variação berinjela do tema Crux.

en: An _Application...
pt_BR: Um _aplicativo...

en: An invalid drag type was used.
pt_BR: Um tipo de arraste inválido foi usado.

en: Aperture Value
pt_BR: Valor da Abertura

en: Apparition
pt_BR: Aparição

en: Application
pt_BR: Aplicação

en: Application ID
pt_BR: ID do Aplicativo

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
pt_BR: Você tem certeza que deseja limpar a lista de locais que você visitou?

en: Are you sure you want to empty all of the items from the trash?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir permanentemente todos os itens da lixeira?

en: Are you sure you want to forget history?
pt_BR: Você tem certeza que deseja esquecer o histórico?

en: Are you sure you want to open all files?
pt_BR: Você tem certeza que deseja abrir todos os arquivos?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the trash?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir permanentemente "%s" da lixeira?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir permanentemente "%s"?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the trash?
pt_BR[0]: Você tem certeza que deseja excluir permanentemente o %d item selecionado da lixeira?
pt_BR[1]: Você tem certeza que deseja excluir permanentemente os %d itens selecionados da lixeira?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
pt_BR[0]: Você tem certeza que deseja excluir permanentemente o %d item selecionado?
pt_BR[1]: Você tem certeza que deseja excluir permanentemente os %d itens selecionados?

en: Arran_ge Items
pt_BR: Or_ganizer Itens

en: Art
pt_BR: Arte

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
pt_BR: Perguntar antes de _esvaziar a Lixeira ou excluir arquivos

en: Attribute
pt_BR: Atributo

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Background
pt_BR: Segundo plano

en: Backgrounds and Emblems
pt_BR: Fundos e emblemas

en: Basic
pt_BR: Básico

en: Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
pt_BR: Verifique se você iniciou o serviço de busca Medusa e, caso não possua um índice, que o indexador do Medusa esteja sendo executado.

en: Before running Nautilus, please create the following folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
pt_BR: Antes de executar o Nautilus, por favor crie a pasta a seguir ou configure as permissões de forma que o Nautilus possa criá-la.

en: Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
pt_BR: Antes de executar o Nautilus, por favor crie essas pastas ou configure as permissões de forma que o Nautilus possa criá-las.

en: Behavior
pt_BR: Comportamento

en: Black
pt_BR: Preto

en: Blue Ridge
pt_BR: Azul listrado

en: Blue Rough
pt_BR: Azul áspero

en: Blue Type
pt_BR: Azul tipo

en: Bookmark for Nonexistent Location
pt_BR: Marcador para uma localização inexistente

en: Bring up a new window for every opened file
pt_BR: Abrir uma nova janela para cada arquivo aberto

en: Broken Link
pt_BR: Ligação Quebrada

en: Browse Filesystem
pt_BR: Navegar no Sistema de Arquivos

en: Browse Folder
pt_BR: Navegar na Pasta

en: Browse Folders
pt_BR: Navegar nas Pastas

en: Browse available software
pt_BR: Olhar software disponível

en: Browse the filesystem with the file manager
pt_BR: Navegar no sistema de arquivos com o gerenciador de arquivos

en: Brushed Metal
pt_BR: Metal polido

en: Bubble Gum
pt_BR: Chiclete

en: Burlap
pt_BR: Estopa

en: By Emblems
pt_BR: Por emblemas

en: By Modification Date
pt_BR: Por data de modificação

en: By Modification _Date
pt_BR: Por _Data de Modificação

en: By Name
pt_BR: Por nome

en: By Size
pt_BR: Por tamanho

en: By Type
pt_BR: Por tipo

en: By _Emblems
pt_BR: Por _Emblemas

en: By _Name
pt_BR: Por _Nome

en: By _Size
pt_BR: Por _Tamanho

en: By _Type
pt_BR: Por T_ipo

en: CD Creator
pt_BR: Criador de CDs

en: CD _Creator
pt_BR: Criador de _CD

en: C_ancel Remove
pt_BR: C_ancelar remoção

en: C_lear Text
pt_BR: _Limpar Texto

en: C_olors
pt_BR: C_ores

en: C_onnect
pt_BR: Conectar

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Camera Brand
pt_BR: Marca da Câmera

en: Camera Model
pt_BR: Modelo da Câmera

en: Camouflage
pt_BR: Camuflagem

en: Can't Change Trash Location
pt_BR: Não é possível mudar a localização da lixeira

en: Can't Connect to Server
pt_BR: Não foi Possível Conectar ao Servidor

en: Can't Copy Into Self
pt_BR: Não é possível copiar para si mesmo

en: Can't Copy Over Self
pt_BR: Não é possível copiar sobre si mesmo

en: Can't Copy Trash
pt_BR: Não é possível copiar a lixeira

en: Can't Delete Volume
pt_BR: Não é possível excluir volume

en: Can't Display Location
pt_BR: Não é possível exibir localização

en: Can't Execute Remote Links
pt_BR: Não é possível executar ligações remotas

en: Can't Launch CD Burner
pt_BR: Não foi possível iniciar o Gravador de CD

en: Can't Move Into Self
pt_BR: Não é possível mover para si mesmo

en: Can't Open Location
pt_BR: Não foi possível abrir localização

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
pt_BR: Não foi possível nem localizar a descrição para "x-directory/normal". Isto provavelmente significa que o seu arquivo gnome-vfs.keys está no lugar errado ou não está sendo encontrado por uma outra razão.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel Group Change?
pt_BR: Cancelar mudança de grupo?

en: Cancel Open?
pt_BR: Cancelar Abertura?

en: Cancel Owner Change?
pt_BR: Cancelar mudança de dono?

en: Cancel Rename?
pt_BR: Cancelar mudança de nome?

en: Cancel Showing Properties Window?
pt_BR: Cancelar exibição da janela Propriedades?

en: Cannot move "%s" because it or its parent folder are contained in the destination.
pt_BR: Não foi possível mover "%s" porque ele ou sua pasta pai estão contidos no destino.

en: Cannot move "%s" to the trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
pt_BR: Não foi possível mover "%s" para a lixeira porque você não tem permissões para modificá-lo ou sua pasta pai.

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
pt_BR: Não é possível mover o arquivo para a lixeira, quer deletá-lo imediatamente?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
pt_BR: Não é possível mover os itens para a lixeira, quer excluí-los imediatamente?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
pt_BR: Não foi possível mover alguns itens para a lixeira, você quer excluir esses itens permanentemente?

en: Cannot open %s
pt_BR: Impossível abrir %s

en: Certified
pt_BR: Certificado

en: Chalk
pt_BR: Giz

en: Change Desktop _Background
pt_BR: Alterar _Fundo de Tela

en: Change how files are managed
pt_BR: Alterar o gerenciamento dos arquivos

en: Change systemwide settings (affects all users)
pt_BR: Alterar configurações globais do sistema (afeta todos os usuários)

en: Change the visibility of this window's location bar
pt_BR: Muda a visibilidade da barra de localização desta janela

en: Change the visibility of this window's sidebar
pt_BR: Muda a visibilidade da barra lateral desta janela

en: Change the visibility of this window's statusbar
pt_BR: Muda a visibilidade da barra de estado desta janela

en: Changing group.
pt_BR: Mudando grupo.

en: Changing owner.
pt_BR: Mudando dono.

en: Charcoal
pt_BR: Grafite

en: Check that an SMB server is running in the local network.
pt_BR: Verifique se há um servidor SMB rodando na rede local.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
pt_BR: Verifique que a grafia está correta e que suas configurações de proxy estão corretas.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
pt_BR: Confira se você tem permissões para excluir o emblema.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
pt_BR: Confira que você tem permissões para excluir o padrão.

en: Check that your proxy settings are correct.
pt_BR: Verifique que suas configurações de proxy estão corretas.

en: Choose a program with which to open the selected item
pt_BR: Escolha um programa com o qual abrir o item selecionado

en: Choose a view for "%s":
pt_BR: Escolha um visualizador para "%s":

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
pt_BR: Inclui um marcador para a localização atual neste menu, ou modifica o conjunto de visualizações

en: Choose an application with which to open "%s":
pt_BR: Escolha uma aplicação com a qual abrir "%s":

en: Choose another application with which to open the selected item
pt_BR: Escolha outra aplicação com a qual abrir o item selecionado

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
pt_BR: Escolha a ordem em que a informação aparecerá sob os nomes do ícones. Você terá acesso a mais informação a medida que a visão se aproximar.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
pt_BR: Escolha a ordem em que a informação aparecerá na visão em lista.

en: Choose the order of information to appear in this folder.
pt_BR: Escolha a ordem em que a informação aparecerá nesta pasta.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
pt_BR: Ao escolher um script no menu, este será executado com os itens selecionados como entrada.

en: Clean _Up by Name
pt_BR: _Limpar Por Nome

en: Clear History
pt_BR: Limpar Histórico?

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
pt_BR: Limpa o conteúdo do menu Ir e das listas Avançar/Voltar

en: Click on a color to remove it
pt_BR: Clique sobre uma cor para removê-la

en: Click on a pattern to remove it
pt_BR: Clique sobre um padrão para removê-lo.

en: Click on an emblem to remove it
pt_BR: Clique sobre um emblema para removê-lo.

en: Close P_arent Folders
pt_BR: Fechar Pastas P_ai

en: Close _All Windows
pt_BR: Fechar _Todas as Janelas

en: Close all Navigation windows
pt_BR: Fechar todas as janelas de navegação

en: Close the side pane
pt_BR: Fechar o painel lateral

en: Close this folder
pt_BR: Fechar essa pasta

en: Close this folder's parents
pt_BR: Fechar os pais dessa pasta

en: Color _name:
pt_BR: _Nome da cor:

en: Color _value:
pt_BR: _Valor da cor:

en: Color of the selection box
pt_BR: Cor da caixa de seleção

en: Color used for information text against a dark background
pt_BR: Cor usada para texto informativo em fundo escuro

en: Color used for information text against a light background
pt_BR: Cor usada para texto informativo em fundo claro

en: Colors:
pt_BR: Cores:

en: Compact _Layout
pt_BR: Aparência _Compacta

en: Computer
pt_BR: Computador

en: Computer icon visible on desktop
pt_BR: Ícone do computador visível na área de trabalho

en: Concrete
pt_BR: Concreto

en: Configure network services
pt_BR: Configurar serviços de rede

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
pt_BR: Configurar serviços de rede (servidor web, servidor DNS, etc.)

en: Conflict While Copying
pt_BR: Conflito ao copiar

en: Connect to Server
pt_BR: Conectar ao Servidor

en: Connect to _Server...
pt_BR: Conectar ao _Servidor...

en: Contains a side pane view
pt_BR: Contem uma visão de painel lateral

en: Content View
pt_BR: Visualização do Conteúdo

en: Contents:
pt_BR: Conteúdo:

en: Cool
pt_BR: Frio

en: Copy Folder
pt_BR: _Copiar Pasta

en: Copy the selected text to the clipboard
pt_BR: Copia o texto selecionado para a área de transferência

en: Copying
pt_BR: Copiando

en: Copying files
pt_BR: Copiando arquivos

en: Copyright (C) 1999-2001 Eazel, Inc.
pt_BR: Copyright © 1999-2001 Eazel, Inc.

en: Cork
pt_BR: Cortiça

en: Could not complete specified action.
pt_BR: Não foi possível completar a ação especificada.

en: Could not complete specified action:  %s
pt_BR: Não foi possível completar a ação especificada: %s

en: Could not copy "%s" to the new location.
pt_BR: Não foi possível copiar "%s" para a nova localização.

en: Could not move "%s" to the new location.
pt_BR: Não foi possível mover "%s" para a nova localização.

en: Couldn't Add Emblem
pt_BR: Não foi possível adicionar o emblema

en: Couldn't Add Emblems
pt_BR: Não foi possível adicionar emblemas

en: Couldn't Create Required Folder
pt_BR: Não foi possível criar pasta necessária

en: Couldn't Create Required Folders
pt_BR: Não foi possível criar pastas necessárias

en: Couldn't Delete Emblem
pt_BR: Não foi possível excluir o emblema

en: Couldn't Delete Pattern
pt_BR: Não foi possível excluir padrão

en: Couldn't Install Color
pt_BR: Não foi possível instalar cor

en: Couldn't Install Emblem
pt_BR: Não foi possível instalar Emblema

en: Couldn't Install Pattern
pt_BR: Não foi possível instalar padrão

en: Couldn't Remove Emblem
pt_BR: Não foi possível remover o emblema

en: Couldn't Rename Emblem
pt_BR: Não foi possível remover o emblema

en: Couldn't Show Help
pt_BR: Não foi possível exibir ajuda

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
pt_BR: Não foi possível mudar o grupo de "%s" pois ele está em um disco de apenas leitura

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
pt_BR: Não foi possível mudar o nome de "%s" pois ele está em um disco de apenas leitura

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
pt_BR: Não foi possível mudar o dono de "%s" pois ele está em um disco de apenas leitura

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
pt_BR: Não foi possível mudar as permissões de "%s" pois ele está em um disco de apenas leitura

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot contact the SMB master browser.
pt_BR: Não foi possível exibir "%s" porque o Nautilus não pôde contactar o navegador mestre SMB.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found.
pt_BR: Não foi possível exibir "%s" pois não foi encontrado um host "%s".

en: Couldn't display "%s".
pt_BR: Não foi possível exibir "%s".

en: Couldn't find "%s".
pt_BR: Não foi possível encontrar "%s".

en: Couldn't install emblem
pt_BR: Não foi possível instalar emblema

en: Couldn't remove emblem with name '%s'.
pt_BR: Não foi possível remover o emblema com nome '%s'

en: Couldn't rename emblem with name '%s'.
pt_BR: Não foi possível renomear o emblema com nome '%s'.

en: Count _number of items:
pt_BR: Contar _número de itens:

en: Create Document from template "%s"
pt_BR: Criar Documento a partir do modelo "%s"

en: Create Folder
pt_BR: Criar _Pasta

en: Create L_auncher
pt_BR: Criar L_ançador

en: Create _Document
pt_BR: Criar _Documento

en: Create _Folder
pt_BR: Criar _Pasta

en: Create a New Color:
pt_BR: Criar uma Nova Cor:

en: Create a New Emblem:
pt_BR: Criar um novo emblema:

en: Create a new empty file inside this folder
pt_BR: Criar um arquivo vazio dentro dessa pasta

en: Create a new empty folder inside this folder
pt_BR: Criar uma nova pasta vazia dentro desta pasta

en: Create a new launcher
pt_BR: Criar um novo lançador

en: Create a symbolic link for each selected item
pt_BR: Criar uma ligação simbólica para cada item selecionado

en: Create the initial window with the given geometry.
pt_BR: Criar a janela inicial com a geometria dada.

en: Creating Properties window.
pt_BR: Criando janela de Propriedades

en: Creating links to files
pt_BR: Criando ligações para arquivos

en: Criteria for search bar searching
pt_BR: Critério para buscas na barra de procura

en: Criteria when matching files searched for in the search bar. If set to "search_by_text", then Nautilus will Search for files by file name only. If set to "search_by_text_and_properties", then Nautilus will search for files by file name and file properties.
pt_BR: Critério para arquivos procurados na barra de procura. Se definido como "search_by_text", o Nautilus irá procurar apenas pelo nome do arquivo. Se definido como "search_by_text_and_properties", o Nautilus irá procurar por arquivos pelo nome e pelas propriedades.

en: Crux-Eggplant
pt_BR: Crux-Berinjela

en: Crux-Teal
pt_BR: Crux-Verde

en: Cu_t File
pt_BR: Recor_tar arquivo

en: Cu_t Files
pt_BR: Recor_tar Arquivos

en: Current Nautilus theme (deprecated)
pt_BR: Tema atual do Nautilus (obsoleto)

en: Custom Background Set
pt_BR: Fundo de Tela personalizado

en: Custom Side Pane Background Set
pt_BR: Fundo de Tela do Painel Lateral Personalizado

en: Cut Folder
pt_BR: Recortar _Pasta

en: Cut Text
pt_BR: Cortar texto

en: Cut _Text
pt_BR: Cortar _texto

en: Cut the selected text to the clipboard
pt_BR: Corta o texto selecionado para a área de transferência

en: D_uplicate
pt_BR: D_uplicar

en: Danger
pt_BR: Perigo

en: Danube
pt_BR: Danúbio

en: Dark Cork
pt_BR: Cortiça escura

en: Dark GNOME
pt_BR: Gnome escuro

en: Dark Info Color
pt_BR: Informação da cor escura

en: Date Accessed
pt_BR: Data de Acesso

en: Date Modified
pt_BR: Data de modificação

en: Date Taken
pt_BR: Data da Foto

en: Deep Teal
pt_BR: Verde escuro

en: Default Background Color
pt_BR: Cor Padrão do Fundo de Tela

en: Default Background Filename
pt_BR: Nome do Fundo de Tela Padrão

en: Default Side Pane Background Color
pt_BR: Cor Padrão do Fundo de Tela do Painel Lateral

en: Default Side Pane Background Filename
pt_BR: Nome do Fundo de Tela do Painel Lateral Padrão

en: Default _zoom level:
pt_BR: Nível padrão de _zoom:

en: Default column order in the list view
pt_BR: Ordem padrão das colunas na visão em lista

en: Default column order in the list view.
pt_BR: Ordem padrão das colunas na visão em lista.

en: Default folder viewer
pt_BR: Visualizador padrão de pastas

en: Default icon zoom level
pt_BR: Nível padrão de zoom para ícones

en: Default list of columns visible in the list view
pt_BR: Lista padrão de colunas visíveis na visão em lista

en: Default list of columns visible in the list view.
pt_BR: Lista padrão de colunas visíveis na visão em lista.

en: Default list zoom level
pt_BR: Nível padrão de zoom para lista

en: Default sort order
pt_BR: Modo de ordenação padrão

en: Default zoom level used by the icon view.
pt_BR: Definir o nível de aproximação da visão de ícones

en: Default zoom level used by the list view.
pt_BR: Definir o nível de aproximação da visão de lista

en: Delete From Trash?
pt_BR: Excluir da lixeira?

en: Delete Immediately?
pt_BR: Excluir imediatamente?

en: Delete all items in the Trash
pt_BR: Excluir todos os itens na Lixeira

en: Delete all selected items permanently
pt_BR: Excluir permanentemente todos os itens selecionados

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
pt_BR: Excluir cada item selecionado, sem movê-los para a Lixeira

en: Delete?
pt_BR: Excluir?

en: Deleting
pt_BR: Excluindo

en: Deleting files
pt_BR: Excluindo arquivos

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Desktop
pt_BR: Área de Trabalho

en: Desktop Preferences
pt_BR: Preferências do Ambiente

en: Desktop font
pt_BR: Fonte da Área de Trabalho

en: Desktop home icon name
pt_BR: Nome do ícone da pasta pessoal para a Área de Trabalho

en: Desktop trash icon name
pt_BR: Nome do ícone da lixeira para a Área de Trabalho

en: Details:
pt_BR: Detalhes:

en: Display Nautilus help
pt_BR: Exibir ajuda do Nautilus

en: Display _files when they are clicked
pt_BR: Exibir a_rquivos quando eles são clicados

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
pt_BR: Exibe uma janela que permite editar os marcadores deste menu

en: Display credits for the creators of Nautilus
pt_BR: Exibir os créditos dos criadores do Nautilus

en: Display icons in the opposite order
pt_BR: Exibir ícones na ordem inversa

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
pt_BR: Exibir padrões, cores e emblemas que podem ser usados para personalizar a aparência

en: Display the latest contents of the current location
pt_BR: Exibe o conteúdo mais atualizado da localização atual

en: Display this location with "%s"
pt_BR: Exibir esta localização com "%s"

en: Distinguished
pt_BR: Distinto

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
pt_BR: Não gerencia a área de trabalho (ignora o conjunto de preferências no diálogo de preferências).

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
pt_BR: Você quer remover quaisquer marcadores com localizações não-existentes da sua lista?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
pt_BR: Você deseja executar "%s" ou exibir seu conteúdo?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
pt_BR: Você quer usar layout manual e deixar esses itens onde você os colocou?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
pt_BR: Você quer usar aparência manual e deixar esses itens onde você os colocou? Isso irá sobrepor o layout manual armazenado.

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
pt_BR: Você quer usar layout manual e deixar esse item onde você o colocou?

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
pt_BR: Você quer usar layout manual e deixar esse item onde você o colocou? Isso irá sobrepor o layout manual armanezado.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
pt_BR[0]: Você deseja ver esta %d localização?
pt_BR[1]: Você deseja ver estas %d localizações?

en: Documents
pt_BR: Documentos

en: Don't include in the menu for "%s" items
pt_BR: Não incluir no menu para itens "%s"

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Dots
pt_BR: Pontos

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Drag a color to an object to change it to that color
pt_BR: Arraste uma cor a um objeto para alterá-lo para esta cor

en: Drag a pattern tile to an object to change it
pt_BR: Arraste um padrão para um objeto para alterá-lo

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
pt_BR: Arraste um emblema para um objeto para adicioná-lo ao objeto

en: Drag and Drop Error
pt_BR: Erro ao arrastar e soltar

en: Drag and drop is not supported.
pt_BR: Arrastar e soltar não é suportado.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
pt_BR: Arrastar e soltar só é suportado em sistemas de arquivos locais.

en: Draw a frame around unselected text
pt_BR: Desenhar um frame ao redor do texto selecionado

en: Drop Target Only Supports Local Files
pt_BR: O alvo só suporta arquivos locais

en: Duplicate each selected item
pt_BR: Duplicar cada item selecionado

en: E_ject
pt_BR: E_jetar

en: E_xecute
pt_BR: E_xecução

en: E_xecute files when they are clicked
pt_BR: E_xecutar arquivos quando eles são clicados

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Bookmarks
pt_BR: Editar Marcadores

en: Edit Launcher
pt_BR: Editar Lançador

en: Edit Nautilus preferences
pt_BR: Editar preferências do Nautilus

en: Edit the launcher information
pt_BR: Editar informações do lançador

en: Eject Error
pt_BR: Erro ao ejetar

en: Emblems
pt_BR: Emblemas

en: Emblems:
pt_BR: Emblemas:

en: Empty Trash
pt_BR: Esvaziar lixeira

en: Empty _Trash
pt_BR: Esvaziar _Lixeira

en: Emptying the Trash
pt_BR: Esvaziando a lixeira

en: Enable 'special' flags in file preferences dialog
pt_BR: Habilitar opções 'especiais' no diálogo de preferências

en: Enables the classic Nautilus behavior, where all windows are browsers
pt_BR: Habilita o comportamento clássico do Nautilus, em que todas as janelas são navegadores

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
pt_BR: Digite um nome descritivo para cada emblema. O nome será utilizado em outros lugares para identificar o emblema.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
pt_BR: Digite um nome descritivo para o emblema. O nome será utilizado em outros lugares para identificar o emblema.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
pt_BR: Digite um novo nome para o emblema exibido:

en: Envy
pt_BR: Inveja

en: Erase
pt_BR: Apaga

en: Error "%s" creating new document.
pt_BR: Erro "%s" ao criar novo documento.

en: Error "%s" creating new folder.
pt_BR: Erro "%s" ao criar nova pasta.

en: Error "%s" while copying "%s".
pt_BR: Erro "%s" ao copiar "%s".

en: Error "%s" while copying.
pt_BR: Erro "%s" ao copiar.

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
pt_BR: Erro "%s" ao criar uma ligação para "%s".

en: Error "%s" while deleting "%s".
pt_BR: Erro "%s" ao excluir "%s".

en: Error "%s" while deleting.
pt_BR: Erro "%s" ao excluir.

en: Error "%s" while linking.
pt_BR: Erro "%s" ao criar ligação.

en: Error "%s" while moving "%s".
pt_BR: Erro "%s" ao mover "%s".

en: Error "%s" while moving.
pt_BR: Erro "%s" ao mover.

en: Error Creating New Document
pt_BR: Erro ao criar novo documento

en: Error Creating New Folder
pt_BR: Erro ao criar nova pasta

en: Error Displaying Folder
pt_BR: Erro ao exibir pasta

en: Error Launching Application
pt_BR: Erro ao iniciar aplicação

en: Error Setting Group
pt_BR: Erro ao atribuir grupo

en: Error Setting Owner
pt_BR: Erro ao atribuir dono

en: Error Setting Permissions
pt_BR: Erro ao atribuir permissões

en: Error While Copying
pt_BR: Erro ao copiar.

en: Error While Deleting
pt_BR: Erro ao excluir.

en: Error While Linking
pt_BR: Erro ao criar ligação.

en: Error While Moving
pt_BR: Erro ao mover.

en: Error creating new document.
pt_BR: Erro ao criar novo documento.

en: Error creating new folder.
pt_BR: Erro ao criar nova pasta.

en: Error while copying to "%s".
pt_BR: Erro ao copiar para "%s".

en: Error while copying.
pt_BR: Erro ao copiar.

en: Error while creating link in "%s".
pt_BR: Erro ao criar ligação em "%s".

en: Error while creating links in "%s".
pt_BR: Erro ao criar ligações em "%s".

en: Error while deleting.
pt_BR: Erro ao excluir.

en: Error while moving items to "%s".
pt_BR: Erro ao mover itens para "%s".

en: Error while moving to "%s".
pt_BR: Erro ao mover para "%s".

en: Error while moving.
pt_BR: Erro ao mover.

en: Error while moving.
pt_BR: Erro ao mover.

en: Example:
pt_BR: Exemplo:

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
pt_BR: A existência deste arquivo indica que o assistente de configuração do
    Nautilus já foi exibido.
    
    Você pode apagar manualmente este arquivo para exibir o assistente novamente.

en: Exposure Program
pt_BR: Programa de Exposição

en: Exposure Time
pt_BR: Tempo de Exposição

en: Factory for Nautilus component adapter factories
pt_BR: Fábrica para fábricas de adaptadores de componentes do Nautilus

en: Factory for Nautilus component adapter factories
pt_BR: Fábrica para fábricas de adaptadores de componentes do Nautilus

en: Factory for Nautilus shell and file manager
pt_BR: Fábrica para o gerenciador de arquivos do Nautilus

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
pt_BR: Fábrica para objetos que embalam controles Bonobo comuns ou embutíveis de tal forma que pareçam visões do Nautilus

en: Factory for text view
pt_BR: Fábrica para a visão de texto

en: Failed to load image information
pt_BR: Erro ao carregar informações da imagem

en: Favorite
pt_BR: Favorita

en: Favorite applications
pt_BR: Aplicativos favoritos

en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: Fibers
pt_BR: Fibras

en: File Browser: %s
pt_BR: Gerenciador de Arquivos: %s

en: File Management
pt_BR: Gerenciamento de Arquivos

en: File Management Preferences
pt_BR: Preferências de Gerenciamento de Arquivos

en: File Manager
pt_BR: Gerenciador de Arquivos

en: File Types and Programs
pt_BR: Programas e Tipos de Arquivos

en: File _owner:
pt_BR: D_ono do arquivo:

en: File group:
pt_BR: Grupo do arquivo:

en: File owner:
pt_BR: Dono do arquivo:

en: Filename for the default folder background. Only used if background_set is true.
pt_BR: Nome de arquivo para o fundo de tela padrão. Usado apenas se background_set for verdadeiro.

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
pt_BR: Nome de arquivo para o fundo padrão da barra lateral. Apenas usado se side_pane_background_set for verdadeiro.

en: Files and folders can only be moved into the trash.
pt_BR: Você só pode mover arquivos e pastas para a lixeira.

en: Files copied:
pt_BR: Arquivos copiados:

en: Files deleted:
pt_BR: Arquivos excluídos:

en: Files linked:
pt_BR: Arquivos com ligação:

en: Files moved:
pt_BR: Arquivos movidos:

en: Files thrown out:
pt_BR: Arquivos descartados:

en: Filesystem
pt_BR: Sistema de Arquivos

en: Find
pt_BR: Localizar

en: Finishing Creating Links...
pt_BR: Concluindo a criação de ligações...

en: Finishing Move...
pt_BR: Concluindo mover...

en: Fire Engine
pt_BR: Carro de bombeiro

en: Flash Fired
pt_BR: Flash Disparado

en: Focal Length
pt_BR: Distância Focal

en: Folders over this size will be truncated to around this size. The purpose of this is to avoid unintentionally blowing the heap and killing Nautilus on massive folders. A negative value denotes no limit. The limit is approximate due to the reading of folders chunk-wise.
pt_BR: Pastas com tamanhos acima desse serão truncadas para um tamanho aproximado a esse. O propósito disso é evitar que se exceda o heap sem intenção e que o Nautilus morra em pastas grandes demais. Um valor negativo significa não ter limite. O limite é aproximado porque a leitura das pastas é feita em blocos.

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Format the selected volume
pt_BR: Formatar o volume selecionado.

en: Forward
pt_BR: Avançar

en: Fossil
pt_BR: Fóssil

en: Frame Text
pt_BR: Texto do Frame

en: Free space:
pt_BR: Espaço livre:

en: From:
pt_BR: De:

en: GEOMETRY
pt_BR: GEOMETRIA

en: Go To:
pt_BR: Ir para:

en: Go back a few pages
pt_BR: Voltar algumas páginas

en: Go forward a number of pages
pt_BR: Avançar um certo número de páginas

en: Go to Computer
pt_BR: Ir para Computador

en: Go to Empty CD folder
pt_BR: Ir para a pasta CD Vazio

en: Go to templates folder
pt_BR: Ir para a pasta de modelos

en: Go to the CD Creator
pt_BR: Ir para Criador de CD

en: Go to the home location
pt_BR: Vai para a localização inicial

en: Go to the location specified by this bookmark
pt_BR: Vai para a localização especificado por este marcador

en: Go to the next visited location
pt_BR: Vai para a próxima localização visitada

en: Go to the previous visited location
pt_BR: Vai para a última localização visitado

en: Go to the trash folder
pt_BR: Ir para a pasta Lixeira

en: Go up one level
pt_BR: Subir um nível

en: Granite
pt_BR: Granito

en: Green Weave
pt_BR: Trançado verde

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Group:
pt_BR: Grupo:

en: Hide default bookmarks in the bookmark menu
pt_BR: Esconder os marcadores padrão no menu de marcadores

en: Highlight Alpha
pt_BR: Realçar Alpha

en: History
pt_BR: Histórico

en: History side pane
pt_BR: Painel da barra lateral de histórico

en: History side pane for Nautilus
pt_BR: Painel da barra lateral de histórico para o Nautilus

en: Home
pt_BR: Início

en: Home Folder
pt_BR: Pasta Pessoal

en: Home icon visible on desktop
pt_BR: Ícone de Diretório Pessoal (home) visível na área de trabalho

en: ISO Speed Rating
pt_BR: Taxa de Velocidade ISO

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
pt_BR: I_ncluir um comando Excluir que não usa a Lixeira

en: Ice
pt_BR: Gelo

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Icon Captions
pt_BR: Legendas de Ícones

en: Icon View
pt_BR: Visualizar Ícones

en: Icons
pt_BR: Ícones

en: Icons Viewer
pt_BR: Visualizador de ícones

en: If set to true, Nautilus will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
pt_BR: Se verdadeiro, o Nautilus irá mostrar apenas pastas na árvore do painel lateral. Caso contrário mostrará tanto pastas quanto arquivos.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
pt_BR: Se verdadeiro novas janelas abertas terão a barra de endereços visível.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
pt_BR: Se verdadeiro novas janelas abertas terão o painel lateral visível.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
pt_BR: Se verdadeiro novas janelas abertas terão a barra de status visível.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
pt_BR: Se verdadeiro novas janelas abertas terão a barra de ferramentas visível.

en: If set to true, then Nautilus lets you edit some of the more esoteric options of a file in the file preferences dialog.
pt_BR: Se verdadeiro o Nautilus permitirá a edição de opções mais esotéricas no diálogo de preferências.

en: If set to true, then Nautilus shows folders prior to showing files in the icon and list views.
pt_BR: Se verdadeiro, o Nautilus irá mostrar as pastas antes dos arquivos nas visualizações de ícones e lista.

en: If set to true, then Nautilus will ask for confirmation when you attempt to put files in the trash.
pt_BR: Se verdadeiro o Nautilus irá pedir confirmação antes de tentar colocar arquivos na lixeira.

en: If set to true, then Nautilus will bring up a new Nautilus window by default whenever an item is opened.
pt_BR: Se verdadeiro o Nautilus irá abrir uma nova janela por padrão cada vez que um novo item é aberto.

en: If set to true, then Nautilus will draw the icons on the desktop.
pt_BR: Se verdadeiro o Nautilus irá desenhar ícones na área de trabalho.

en: If set to true, then Nautilus will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
pt_BR: Se verdadeiro o Nautilus apresentará um comando que permite apagar arquivos sem antes movê-los para a lixeira. Esta opção pode ser perigosa, use com cuidado.

en: If set to true, then Nautilus will just show the user's bookmarks in the bookmark menu.
pt_BR: Se verdadeiro o Nautilus irá mostrar apenas os marcadores do usuário no menu de marcadores.

en: If set to true, then Nautilus will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
pt_BR: Se verdadeiro, o Nautilus usará a pasta pessoal (home) do usuário como área de trabalho. Se falso, usará a pasta ~/Desktop.

en: If set to true, then all Nautilus windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
pt_BR: Se definido para verdadeiro, todas as janelas do Nautilus serão janelas de navegador. É assim que o Nautilus costumava se comportar antes da versão 2.6 e, algumas pessoas preferem assim.

en: If set to true, then backup files such as those created by Emacs are displayed. Currently, only files ending in a tilde (~) are considered backup files.
pt_BR: Se verdadeiro arquivos de backup será mostrados. Atualmente, apenas arquivos terminados com acento til (~) são considerados arquivos de backup.

en: If set to true, then hidden files are shown in the file manager. Hidden files are either dotfiles or are listed in the folder's .hidden file.
pt_BR: Se verdadeiro, arquivos ocultos são mostrados no gerenciador de arquivos. Arquivos ocultos são iniciados por um . ou estão listados no arquivo .hidden da pasta.

en: If this is set to true, Nautilus adds itself to the session when it starts up. This means it will be started the next time you log in.
pt_BR: Se verdadeiro o Nautilus se adiciona à sessão quando é iniciado. Isto significa que ele será iniciado na próxima vez que você entrar no GNOME.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
pt_BR: Se verdadeiro, um ícone apontando para a localização computador será colocado na área de trabalho.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
pt_BR: Se verdadeiro, um ícone apontando para a pasta pessoal (home) será colocado na área de trabalho.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
pt_BR: Se verdadeiro, um ícone apontando para a lixeira será colocado na área de trabalho.

en: If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
pt_BR: Se isso continuar acontecendo você pode querer desligar esse painel.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a".
pt_BR: Se verdadeiro arquivos em novas janelas serão organizados em ordem reversa. Se estão organizados por nome, ao invés de mostrar de "a" para "z", serão mostrados de "z" para "a".

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
pt_BR: Se verdadeiro arquivos em novas janelas serão organizados em ordem reversa. Se estão organizados por nome, ao invés de mostrar de "a" para "z", serão mostrados de "z" para "a"; se organizados por tamanho, ao invés de mostrar antes os menores arquivos, serão mostrados os maiores.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
pt_BR: Se verdadeiro os ícones serão dispostos mais próximos uns dos outros por padrão em novas janelas

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
pt_BR: Se verdadeiro legendas serão colocadas ao lado dos ícones ao invés de embaixo.

en: If true, new windows will use manual layout by default.
pt_BR: Se verdadeiro novas janelas serão organizadas manualmente por padrão.

en: If you clear the list of locations, they will be permanently deleted.
pt_BR: Se você limpar a lista de localizações elas serão permanentemente excluídas.

en: If you delete an item, it is permanently lost.
pt_BR: Se você excluir um item ele será permanentemente perdido.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
pt_BR: Se você excluir um item, ele será perdido permanentemente.

en: If you do, you will be doomed to repeat it.
pt_BR: Se tiver, você estará condenado a repetí-lo.

en: If you empty the trash, items will be permanently deleted.
pt_BR: Se você esvaziar a lixeira, os itens serão permanentemente excluídos.

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
pt_BR: Se você substituir um arquivo existente o seu conteúdo será sobrescrito.

en: If you want to eject the volume, please use Eject in the right-click menu of the volume.
pt_BR: Se você quer ejetar o volume, por favor use o item Ejetar no menu de contexto do volume, que é acionado com o botão direito.

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image Properties content view component
pt_BR: Visão de conteúdo do componente Propriedades de Imagem

en: Images Only
pt_BR: Imagens apenas

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
pt_BR: Imagens maiores que este tamanho (em bytes) não serão pré-visualizadas. O objetivo desta configuração é evitar a geração de miniaturas de arquivos muito grandes, que pode levar muito tempo e usar muita memória.

en: Important
pt_BR: Importante

en: Include in the menu for "%s" items
pt_BR: Incluir no menu para itens "%s"

en: Include in the menu for "%s" only
pt_BR: Incluir no menu para "%s" apenas

en: Indigo
pt_BR: Índigo

en: Information
pt_BR: Informação

en: International
pt_BR: Internacional

en: Invalid Action Associated
pt_BR: Ação Inválida Associada

en: Invalid Application Associated
pt_BR: Aplicação Inválida Associada

en: Invalid Viewer Associated
pt_BR: Visualizador Inválido Associado

en: Is in the menu for "%s" items.
pt_BR: Está no menu para itens "%s".

en: Is in the menu for "%s".
pt_BR: Está no menu para "%s".

en: Is in the menu for all "%s" items.
pt_BR: Está no menu para todos os itens "%s".

en: Is not in the menu for "%s" items.
pt_BR: Não está no menu para itens "%s".

en: Is the default for "%s" items.
pt_BR: É o padrão para itens "%s".

en: Is the default for "%s".
pt_BR: É o padrão para "%s".

en: Is the default for all "%s" items.
pt_BR: É o padrão para todos os itens "%s".

en: Keep icons lined up on a grid
pt_BR: Mantém ícones ordenados

en: Keep icons sorted by emblems in rows
pt_BR: Mantém ícones ordenados por emblemas nas linhas

en: Keep icons sorted by modification date in rows
pt_BR: Mantém ícones ordenados por data de modificação nas linhas

en: Keep icons sorted by name in rows
pt_BR: Mantém ícones ordenados por nome nas linhas

en: Keep icons sorted by size in rows
pt_BR: Mantém ícones ordenados por tamanho nas linhas

en: Keep icons sorted by type in rows
pt_BR: Mantém ícones ordenados por tipo nas linhas

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Label to display in the column
pt_BR: Rótulo para exibir na coluna

en: Label to display to the user
pt_BR: Rótulo para exibir para o usuário

en: Label widget to display in the notebook tab
pt_BR: Componente de rótulo para exibir na aba do caderno

en: Last changed:
pt_BR: Última alteração:

en: Leaf
pt_BR: Folha

en: Leave icons wherever they are dropped
pt_BR: Deixa os ícones ficarem onde foram colocados

en: Lemon
pt_BR: Limão

en: Light Info Color
pt_BR: Informação da cor clara

en: Link To Old Desktop
pt_BR: Ligação para a Área de Trabalho antiga

en: Link _name:
pt_BR: _Nome do link:

en: Link target:
pt_BR: Destino da ligação:

en: Linking
pt_BR: Criando ligação para

en: Linux Resources
pt_BR: Fontes de informação Linux

en: List
pt_BR: Lista

en: List Columns
pt_BR: Listar Colunas

en: List View
pt_BR: Visualizar Lista

en: List Viewer
pt_BR: Visualizador de lista

en: List of possible captions on icons
pt_BR: Lista de legendas possíveis em ícones

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Local Files Only
pt_BR: Apenas Arquivos Locais

en: Local Images Only
pt_BR: Apenas imagens locais

en: Location _Bar
pt_BR: _Barra de Localização

en: Location:
pt_BR: Localização:

en: MIME Type
pt_BR: Tipo MIME

en: MIME type
pt_BR: tipo MIME

en: MIME type:
pt_BR: Tipo MIME:

en: Ma_ke Link
pt_BR: Criar L_igação

en: Ma_ke Links
pt_BR: Criar L_igações

en: Mail
pt_BR: Correio

en: Make the selected icon stretchable
pt_BR: Torna o ícone selecionado esticável

en: Mango
pt_BR: Manga

en: Manila Paper
pt_BR: Papel pardo

en: Manually
pt_BR: Manualmente

en: Maximum handled files in a folder
pt_BR: Máximo de arquivos manipuláveis em uma pasta

en: Maximum image size for thumbnailing
pt_BR: Máximo tamanho de imagem para gerar miniatura

en: Medi_a Properties
pt_BR: Propriedades da Mídia

en: Metering Mode
pt_BR: Modo de Medição

en: Migrated Old Desktop
pt_BR: Área de Trabalho Antiga Migrada

en: Mo_ve to Trash
pt_BR: Mo_ver para a Lixeira

en: Modified:
pt_BR: Modificado:

en: Modify "%s"
pt_BR: Modificar "%s"

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
pt_BR: Seg, 00 de Out de 0000 às 00:00 PM

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
pt_BR: Seg, 00 de Out de 0000 às 00:00:00 PM

en: More Than One Image
pt_BR: Mais de uma imagem

en: Moss Ridge
pt_BR: Limo listrado

en: Mount Error
pt_BR: Erro ao montar

en: Mount the selected volume
pt_BR: Montar o volume selecionado

en: Move _Down
pt_BR: _Descer

en: Move _Up
pt_BR: _Subir

en: Move each selected item to the Trash
pt_BR: Mover cada item selecionado para a lixeira

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
pt_BR: Move ou copia arquivos selecionados previamente por um comando Recortar arquivos ou Copiar arquivos

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command into the selected folder
pt_BR: Move ou copia arquivos selecionados previamente por um comando Recortar arquivos ou Copiar arquivos na pasta selecionada

en: Move to Trash
pt_BR: Mo_ver para a Lixeira

en: Moving
pt_BR: Movendo

en: Moving files
pt_BR: Movendo arquivos

en: Moving files to the Trash
pt_BR: Movendo arquivos para a lixeira

en: Mud
pt_BR: Lama

en: Multimedia
pt_BR: Multimídia

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name of the Nautilus theme to use. This has been deprecated as of Nautilus 2.2. Please use the icon theme instead.
pt_BR: Nome do tema do Nautilus a usar. Temas do Nautilus são obsoletos a partir da versão 2.2. Ao invés de temas do Nautilus, use temas de ícones.

en: Name of the column
pt_BR: Nome da coluna

en: Name of the icon to display in the menu item
pt_BR: Nome do ícone para exibir no item do menu

en: Name of the item
pt_BR: Nome do item

en: Name of the page
pt_BR: Nome da página

en: Nautilus Emblem side pane
pt_BR: Painel lateral de emblemas do Nautilus

en: Nautilus Emblem view
pt_BR: Visão de emblemas do Nautilus

en: Nautilus Image Properties view
pt_BR: Visão Propriedades de Imagem do Nautilus

en: Nautilus Tree View
pt_BR: Visão em árvore do Nautilus

en: Nautilus Tree side pane
pt_BR: Painel da barra lateral de árvore do Nautilus

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the factory.Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
pt_BR: Não é possível usar o Nautilus agora devido a um erro inesperado do Bonobo ao tentar localizar a fábrica. Terminar o bonobo-activation-server e reiniciar o Nautilus pode ajudar a resolver o problema.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the shell object. Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
pt_BR: Não é possível usar o Nautilus agora devido a um erro inesperado do Bonobo ao tentar localizar um objeto shell. Terminar o bonobo-activation-server e reiniciar o Nautilus pode ajudar a resolver o problema.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to register the file manager view server.
pt_BR: Não é possível usar o Nautilus agora devido a um erro inesperado do Bonobo ao tentar registrar o servidor de visão do gerenciador de arquivos.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
pt_BR: Não é possível usar o Nautilus agora devido a um erro inesperado.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
pt_BR: Não é possível usar o Nautilus agora. Executar o comando "bonobo-slay" no terminal pode resolver o problema. Caso contrário, você pode tentar reiniciar o computador ou reinstalar o Nautilus.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    Bonobo couldn't locate the Nautilus_shell.server file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the bonobo-activation library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.server file.
    
    Running "bonobo-slay" will kill all Bonobo Activation and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing bonobo-activation-server and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of bonobo-activation was installed.
pt_BR: Não é possível usar o Nautilus agora. Executar o comando "bonobo-slay" no terminal pode resolver o problema. Caso contrário, você pode tentar reiniciar o computador ou reinstalar o Nautilus.
    
    Bonobo não pôde localizar o arquivo Nautilus_shell.server. Uma causa disto aparenta ser um LD_LIBRARY_PATH que não inclui a pasta de biblioteca bonobo-activation. Outra possibilidade seria uma instalação defeituosa sem o arquivo Nautilus_Shell.server.
    
    Executar "bonobo-slay" terminará todos os processos do Bonobo Activation e GConf, que podem ser necessários para outros aplicativos.
    
    Algumas vezes terminar bonobo-activation-server e gconfd resolve o problema, mas não sabemos porque.
    
    Nós observamos este erro também quando uma versão defeituosa do bonobo-activation foi instalada.

en: Nautilus cannot determine what type of file it is.
pt_BR: O Nautilus não pôde determinar que tipo de arquivo é esse.

en: Nautilus cannot display "%s".
pt_BR: Nautilus não pode exibir "%s".

en: Nautilus cannot handle %s: locations.
pt_BR: O Nautilus não consegue lidar com localizações %s:.

en: Nautilus component adapter factory
pt_BR: Fábrica de adaptadores de compomentes do Nautilus

en: Nautilus could not create the following required folders: %s.
pt_BR: O Nautilus não pôde criar as pastas requeridas a seguir: %s.

en: Nautilus could not create the required folder "%s".
pt_BR: O Nautilus não pôde criar a pasta "%s", necessária ao seu funcionamento.

en: Nautilus factory
pt_BR: Fábrica do Nautilus

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
pt_BR: Compomente de gerenciador de arquivos Nautilus que exibe uma lista que rola

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
pt_BR: Compomente de gerenciador de arquivos do Nautilus que exibe uma lista que rola para busca

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
pt_BR: Compomente de gerenciador de arquivos do Nautilus que exibe um espaço de ícones bi-dimensional

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
pt_BR: Compomente de gerenciador de arquivos do Nautilus que exibe ícones na área de trabalho

en: Nautilus file manager desktop icon view
pt_BR: Visão de ícone na área de trabalho do gerenciador de arquivos do Nautilus

en: Nautilus file manager icon view
pt_BR: Visão de ícone do gerenciador de arquivos do Nautilus

en: Nautilus file manager list view
pt_BR: Visão de lista do gerenciador de arquivos do Nautilus

en: Nautilus file manager search results list view
pt_BR: Visão de lista de resultados de busca do gerenciador de arquivos do Nautilus

en: Nautilus handles drawing the desktop
pt_BR: Nautilus é responsável pela área de trabalho

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying the file.
pt_BR: O Nautilus não possui um visualizador capaz de exibir o arquivo instalado.

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
pt_BR: Nautilus é um gerenciador gráfico para o GNOME que torna fácil gerenciar seus arquivos e o restante do seu sistema.

en: Nautilus metafile factory
pt_BR: Fábrica de metafile do Nautilus

en: Nautilus shell
pt_BR: Linha de comando do Nautilus

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
pt_BR: Operações de linha de comando do Nautilus que podem ser executadas de invocações subsequentes da linha de comando

en: Nautilus uses the users home folder as the desktop
pt_BR: O Nautilus usa a pasta pessoal (home) como área de trabalho

en: Network
pt_BR: Rede

en: Network Neighbourhood
pt_BR: Locais da Rede

en: Network Servers
pt_BR: Servidores de Rede

en: Never
pt_BR: Nunca

en: New
pt_BR: Novo

en: News and Media
pt_BR: Notícias e mídia

en: No Action Associated
pt_BR: Nenhuma Ação Associada

en: No Application Associated
pt_BR: Nenhuma Aplicação Associada

en: No Viewers Available
pt_BR: Não existem visualizadores disponíveis

en: No bookmarks defined
pt_BR: Nenhum marcador definido

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
pt_BR: Não foi encontrada descrição para o tipo MIME "%s" (arquivo é "%s"), por favor notifique a lista de discussão do gnome-vfs.

en: No other actions are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
pt_BR: Nenhuma outra ação está disponível para ver este arquivo. Se você copiar este arquivo para o seu computador, você pode ser capaz de abri-lo.

en: No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
pt_BR: Nenhuma outra aplicação está disponível para ver esse arquivo. Se você copiar este arquivo para o seu computador, você pode ser capaz de abri-lo.

en: No templates Installed
pt_BR: Não há modelos Instalados

en: No viewers are available for "%s".
pt_BR: Não existem visualizadores disponíveis para "%s".

en: None
pt_BR: Nenhum

en: None of the files could be added as emblems.
pt_BR: Nenhum dos arquivos pôde ser adicionado como emblema.

en: Normal Si_ze
pt_BR: _Tamanho Normal

en: Not an Image
pt_BR: Não é uma imagem

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Notes side pane
pt_BR: Painel da barra lateral de notas

en: Notes side pane for Nautilus
pt_BR: Painel de notas da barra lateral para o Nautilus

en: Number view:
pt_BR: Como números:

en: Numbers
pt_BR: Números

en: Ocean Strips
pt_BR: Oceano listrado

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
pt_BR: 00 de Out de 0000 às 00:00 PM

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
pt_BR: 00 de Out de 0000, 00:00 PM

en: Octal Permissions
pt_BR: Permissões em octal

en: Oh No
pt_BR: Oh não

en: One of the side panels encountered an error and can't continue.
pt_BR: Um dos painéis da barra lateral encontrou um erro e não pode continuar.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
pt_BR: Apenas criar janelas para URIs especificadas explicitamente.

en: Only show folders in the tree sidebar
pt_BR: Mostrar apenas pastas no painel lateral de árvore

en: Onyx
pt_BR: Ônix

en: Opacity of the highlight for selected icons
pt_BR: Opacidade do realce para os ícones selecionados

en: Opacity of the selection box
pt_BR: Opacidade da caixa de seleção

en: Open
pt_BR: _Abrir

en: Open %d Window? | Open %d Windows?
pt_BR[0]: Abrir %d janela?
pt_BR[1]: Abrir %d janelas?

en: Open Failed, would you like to choose another action?
pt_BR: Falha ao abrir, você gostaria de escolher outra ação?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
pt_BR: Falha ao abrir, você quer escolher outra aplicação?

en: Open Location
pt_BR: Abrir Localização

en: Open T_erminal
pt_BR: Abrir T_erminal

en: Open Wit_h
pt_BR: A_brir com

en: Open _Location...
pt_BR: Abrir _Localização...

en: Open _Parent
pt_BR: Abrir Pasta _Pai

en: Open a new GNOME terminal window
pt_BR: Abrir uma nova janela do Terminal

en: Open each selected item in a navigation window
pt_BR: Abrir cada item selecionado em uma janela de navegação

en: Open in Navigation Window
pt_BR: Abrir em Janela de Navegação

en: Open in New Window | Open in %d New Windows
pt_BR[0]: Abrir em Nova Janela
pt_BR[1]: Abrir em %d Novas Janelas

en: Open the parent folder
pt_BR: Abrir a pasta pai

en: Open the selected item in this window
pt_BR: Abrir o item selecionado nesta janela

en: Open with %s
pt_BR: Abrir com %s

en: Open with Other Application
pt_BR: Abrir com Outra Aplicação

en: Open with Other Viewer
pt_BR: Abrir com outro Visualizador

en: Open with...
pt_BR: Abrir com...

en: Opening "%s".
pt_BR: Abrindo "%s".

en: Opening %s
pt_BR: Abrindo %s

en: Orange
pt_BR: Laranja

en: Other _Application...
pt_BR: Outro _aplicativo...

en: Others:
pt_BR: Outros:

en: Owner
pt_BR: Dono

en: Owner:
pt_BR: Dono:

en: Package
pt_BR: Pacote

en: Page
pt_BR: Página

en: Pale Blue
pt_BR: Azul pálido

en: Paste Files into Folder
pt_BR: C_olar Arquivos na Pasta

en: Paste the text stored on the clipboard
pt_BR: Cola o texto armazenado na área de transferência

en: Patterns:
pt_BR: Padrões:

en: Perform a quick set of self-check tests.
pt_BR: Realizar um rápido conjunto de auto testes.

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Personal
pt_BR: Pessoal

en: Pictures
pt_BR: Fotografias

en: Please check the spelling and try again.
pt_BR: Por favor, verifique a grafia e tente novamente.

en: Please choose a different emblem name.
pt_BR: Por favor escolha um nome de emblema diferente.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
pt_BR: Por favor arraste apenas uma imagem para definir um ícone personalizado.

en: Please enter a name and try again.
pt_BR: Por favor digite um nome e tente de novo.

en: Please select another viewer and try again.
pt_BR: Por favor selecione outro visualizador e tente novamente.

en: Please try again.
pt_BR: Por favor tente novamente.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
pt_BR: Valores possíveis são "single" para iniciar arquivos com um único clique, ou "double" para iniciar arquivos com clique duplo.

en: Prefere_nces
pt_BR: Preferê_ncias

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
pt_BR: Preparar os arquivos selecionados a serem copiados com um comando Colar arquivos

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
pt_BR: Preparar os arquivos selecionados a serem movidos com um comando Colar arquivos

en: Preparing To Copy...
pt_BR: Preparando para copiar...

en: Preparing To Move...
pt_BR: Preparando para mover...

en: Preparing to Create Links...
pt_BR: Preparando para criar ligaçõess...

en: Preparing to Delete files...
pt_BR: Preparando para excluir arquivos...

en: Preparing to Empty the Trash...
pt_BR: Preparando para esvaziar a lixeira...

en: Preparing to Move to Trash...
pt_BR: Preparando para mover para a lixeira...

en: Preview
pt_BR: Pré-visualização

en: Preview _sound files:
pt_BR: Prever arquivos de _som:

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
pt_BR: Produz objetos metafile para acessar metadados do Nautilus

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Prot_ect
pt_BR: Prot_eger

en: Protect the selected volume
pt_BR: Proteger o volume selecionado.

en: Purple Marble
pt_BR: Mármore roxo

en: Put labels beside icons
pt_BR: Colocar legendas ao lado dos ícones

en: Quit Nautilus.
pt_BR: Sair do Nautilus.

en: Re_versed Order
pt_BR: Ordem in_vertida

en: Redo Edit
pt_BR: Refazer editar

en: Redo the edit
pt_BR: Refaz a edição

en: Reload
pt_BR: Recarregar

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
pt_BR: Remove o texto selecionado sem colocá-lo na área de transferência

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Rename Emblem
pt_BR: Renomear Emblema

en: Rename selected item
pt_BR: Renomear o item selecionado

en: Renaming "%s" to "%s".
pt_BR: Renomeando "%s" para "%s".

en: Renaming Error
pt_BR: Erro ao renomear

en: Replace _All
pt_BR: Substituir _Todos

en: Report Profiling
pt_BR: Fazer relatório de profiling

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
pt_BR: Reposicionar ícones de forma a caber melhor na janela e evitar sobreposição

en: Reset Profiling
pt_BR: Reiniciar profiling

en: Reset View to _Defaults
pt_BR: Restaurar para Visualização Pa_drão

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
pt_BR: O reconfigurar é uma imagem especial que não pode ser excluída.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
pt_BR: Reinicializar ordem de classificação para corresponder às preferências para esta visualização

en: Restart Nautilus.
pt_BR: Reiniciar o Nautilus.

en: Restore Icon's Original Si_ze
pt_BR: Rest_aurar Tamanho Original do Ícone

en: Restore Icons' Original Si_zes
pt_BR: Restaurar _Tamanho Original dos Ícones

en: Restore each selected icon to its original size
pt_BR: Restaura cada ícone selecionado ao tamanho original

en: Reverse sort order in new windows
pt_BR: Reverter ordem de organização em novas janelas

en: Ridged Paper
pt_BR: Papel dobrado

en: Rough Paper
pt_BR: Papel áspero

en: Ruby
pt_BR: Rubi

en: Run "%s" on any selected items
pt_BR: Executar "%s" em qualquer item selecionado

en: Run in _Terminal
pt_BR: Executar em _Terminal

en: Run or Display?
pt_BR: Executar ou Exibir?

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
pt_BR: Executar ou gerenciar scripts em ~/Nautilus/scripts

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Sea Foam
pt_BR: Espuma do mar

en: Search List
pt_BR: Lista de busca

en: Search for files by file name and file properties
pt_BR: Buscar arquivos por nome de arquivo e por propriedades de arquivo

en: Search for files by file name only
pt_BR: Buscar arquivos apenas por nome de arquivo

en: Search this computer for files
pt_BR: Busca arquivos neste computador

en: Searching Unavailable
pt_BR: Busca não está disponível

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running.
pt_BR: A busca não está disponível no momento ou porque você não possui um índice ou porque o serviço de busca não está sendo executado.

en: Select Pattern
pt_BR: Selecione um Padrão

en: Select _All
pt_BR: Selecionar _todos

en: Select _All Files
pt_BR: _Selecionar Todos os Arquivos

en: Select _Pattern
pt_BR: Selecionar _Padrões

en: Select a Category:
pt_BR: Selecione uma Categoria:

en: Select a color to add
pt_BR: Selecione uma cor para incluir

en: Select all items in this window
pt_BR: Selecionar todos os itens nesta janela

en: Select all the text in a text field
pt_BR: Selecionar todo o texto em um campo de texto

en: Select an icon
pt_BR: Selecione um ícone

en: Select an image file for the new emblem:
pt_BR: Selecione um arquivo de imagem para o novo emblema:

en: Select an image file to add as a pattern
pt_BR: Selecione um arquivo de imagem para adicionar como padrão

en: Select items in this window matching a given pattern
pt_BR: Selecionar itens nessa janela que correspondam a um padrão

en: Select the columns visible in this folder
pt_BR: Selecione a coluna visíve nesta pasta

en: Selection Box Alpha
pt_BR: Caixa de Seleção Alpha

en: Selection Box Color
pt_BR: Cor da Caixa de Seleção

en: Sensitive
pt_BR: Sensível

en: Server Settings
pt_BR: Configurações do Servidor

en: Set _user ID
pt_BR: Definir ID do _usuário

en: Set as _Background
pt_BR: Definir como _Fundo de Tela

en: Set as background for _all folders
pt_BR: Definir como fundo p_ara todos as pastas

en: Set as background for _this folder
pt_BR: Definir como fundo para es_ta pasta

en: Set gro_up ID
pt_BR: Definir ID do gr_upo

en: Set the zoom level of the current view
pt_BR: Definir o nível de aproximação da visão atual

en: Show %s
pt_BR: Exibir %s

en: Show _only folders
pt_BR: Exibir apenas pa_stas

en: Show _thumbnails:
pt_BR: Exibir minia_turas de imagens:

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
pt_BR: Exibir uma janela que permite que você configure o padrão e cor do funda da área de trabalho

en: Show folders first in windows
pt_BR: Mostrar pastas antes nas janelas

en: Show hidden and _backup files
pt_BR: Exibir arquivos ocultos e de _backup

en: Show location bar in new windows
pt_BR: Mostrar barra de endereços em novas janelas

en: Show media properties for the selected volume
pt_BR: Mostrar as propriedades da mídia para o volume selecionado

en: Show priority text in toolbars
pt_BR: Mostrar texto de prioridade nas barras de ferramentas

en: Show side pane in new windows
pt_BR: Mostrar painel lateral em novas janelas

en: Show status bar in new windows
pt_BR: Mostrar barra de estado em novas janelas

en: Show te_xt in icons:
pt_BR: Exibir te_xto nos ícones:

en: Show the contents at the normal size
pt_BR: Exibe os itens em tamanho normal

en: Show the contents in less detail
pt_BR: Exibe os itens com menos detalhes

en: Show the contents in more detail
pt_BR: Exibe os itens com mais detalhes

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
pt_BR: Mostrar a pasta contendo os scripts que aparecem neste menu

en: Show toolbar in new windows
pt_BR: Mostrar barra de ferramentas em novas janelas

en: Shutter Speed
pt_BR: Velocidade da Veneziana

en: Side Pane
pt_BR: Painel Lateral

en: Side Panel Failed
pt_BR: Painel Lateral Falhou

en: Side pane view
pt_BR: Visualização do painel lateral

en: Silver
pt_BR: Prata

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Sky
pt_BR: Céu

en: Sky Ridge
pt_BR: Céu listrado

en: Snow Ridge
pt_BR: Neve listrada

en: Software
pt_BR: Programas

en: Some files will not be displayed.
pt_BR: Alguns arquivos não serão mostrados.

en: Some of the files could not be added as emblems.
pt_BR: Alguns arquivos não puderam ser adicionados como emblemas.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
pt_BR: Desculpe, mas "%s" não é um arquivo de imagem usável.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
pt_BR: Desculpe, mas "%s" não é um nome de arquivo válido.

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
pt_BR: Desculpe, não foi possível excluir o emblema %s.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
pt_BR: Desculpe, mas palavras chave de emblema só podem conter letras, espaços e números.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
pt_BR: Desculpe, não foi possível excluir o padrão %s.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
pt_BR: Desculpe, não foi possível instalar o padrão %s.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
pt_BR: Desculpe, mas já existe um emblema com o nome "%s".

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site.
pt_BR: Desculpe, mas não é possível executar comandos a partir de uma localização remota.

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
pt_BR: Desculpe, mas não é possível substituir a imagem reconfigurada.

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
pt_BR: Desculpe, mas você não forneceu um nome de arquivo válido.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
pt_BR: Desculpe, mas você deve especificar uma palavra chave não-vazia para o novo emblema.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
pt_BR: Desculpe, mas você deve especificar um nome não-vazio para a nova cor.

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
pt_BR: Não foi possível mudar o grupo de "%s".

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
pt_BR: Não foi possível mudar o dono de "%s".

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
pt_BR: Não foi possível mudar as permissões de "%s".

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
pt_BR: Desculpe, não foi possível exibir todo o conteúdo de "%s".

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
pt_BR: Não foi possível renomear "%s" para "%s".

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
pt_BR: Não foi possível salvar o nome de emblema personalizado.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
pt_BR: Não foi possível salvar emblema personalizado.

en: Sort _folders before files
pt_BR: Pastas antes de arquiv_os

en: Sound
pt_BR: Som

en: Special
pt_BR: Especial

en: Special flags:
pt_BR: Indicadores especiais:

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local_only" then only plays previews on local filesystems. If set to "never" then it never previews sound.
pt_BR: Perda de desempenho para quando o mouse é colocado sobre um ícone de som.Se definido como "always" então sempre reproduz o som, mesmo se o arquivo estiver em um servidor remoto. Se definido como "local_only" apenas reproduz para sistemas de arquivo locais. Se definido como "never" nunca reproduz som.

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show previews for local filesystems. If set to "never" then never bother to read preview data.
pt_BR: Perda de desempenho para quando mostrar uma pré-visualização de arquivos de texto. Se for "always" então sempre mostrar pré-visualização, mesmo se o arquivo estiver em um servidor remoto. Se "local_only" mostrar previsões apenas para sistemas de arquivo locais. Se definido como "never" nunca criar a pre-visualização.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show thumbnails for local filesystems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
pt_BR: Perda de desempenho para quando mostrar imagens como miniaturas. Se for "always" então sempre mostrar miniatura, mesmo se o arquivo estiver em um servidor remoto. Se "local_only" mostrar miniaturas apenas para sistemas de arquivo locais. Se definido como "never" nunca gerar miniatura, mostrar apenas um ícone genérico.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show counts for local filesystems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
pt_BR: Perda de desempenho para quando contar o número de itens de uma pasta. Se for "always" então sempre contar os itens, mesmo se o arquivo estiver em um servidor remoto. Se "local_only" contar apenas para sistemas de arquivo locais. Se definido como "never" nunca contar o número de itens.

en: St_atusbar
pt_BR: B_arra de estado

en: Start Here
pt_BR: Comece aqui

en: Start Profiling
pt_BR: Iniciar Profiling

en: Status
pt_BR: Estado

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Stop Profiling
pt_BR: Parar Profiling

en: Stop loading this location
pt_BR: Parar de carregar esta localização

en: Str_etch Icon
pt_BR: _Esticar Ícone

en: Switch
pt_BR: Mudar

en: Switch to Manual Layout?
pt_BR: Mudar para aparência manual?

en: System Settings
pt_BR: Configurações do Sistema

en: Tangerine
pt_BR: Tangerina

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Viewer
pt_BR: Visualizador de texto

en: Text view
pt_BR: Visão de texto

en: Text view factory
pt_BR: Fábrica de visão de texto

en: Text view:
pt_BR: Como texto:

en: The %d selected item will be copied if you select the Paste Files command | The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
pt_BR[0]: O %d item selecionado será copiado se você selecionar o comando Colar Arquivos
pt_BR[1]: Os %d itens selecionados serão copiados se você selecionar o comando Colar Arquivos

en: The %d selected item will be moved if you select the Paste Files command | The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
pt_BR[0]: O %d item selecionado será movido se você selecionar o comando Colar Arquivos
pt_BR[1]: Os %d itens selecionados serão movidos se você selecionar o comando Colar Arquivos

en: The %s side panel encountered an error and can't continue.
pt_BR: O painel lateral %s encontrol um erro e não pode continuar.

en: The %s view encountered an error and can't continue.
pt_BR: A visão %s encontrou um erro e não pode continuar.

en: The %s view encountered an error while starting up.
pt_BR: A visão %s encontrou um erro ao iniciar.

en: The NautilusApplication associated with this window.
pt_BR: A NautilusApplication associada a esta janela.

en: The action associated with "%s" is invalid.
pt_BR: A ação associada com "%s" é inválida.

en: The application ID of the window.
pt_BR: O ID da aplicação da janela

en: The application associated with "%s" is invalid.
pt_BR: A aplicação associada  com "%s" é inválida.

en: The attempt to log in failed.
pt_BR: A tentativa de log in falhou.

en: The attribute name to display
pt_BR: O nome do atributo para exibir

en: The color cannot be installed.
pt_BR: A cor não pôde ser instalada.

en: The date the file was accessed.
pt_BR: A data em que o arquivo foi acessado.

en: The date the file was modified.
pt_BR: A data do arquivo foi modificada.

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s" locations.
pt_BR: A ação padrão não pode abrir "%s" porque não pode acessar arquivos em locais "%s".

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s".locations.
pt_BR: A ação padrão não pode abrir "%s" porque não pode acessar arquivos em locais "%s".

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "modification_date", and "emblems".
pt_BR: A sequência de ordenações padrão para itens na visualizão de ícones. Valores possíveis são "name" (nome), "size" (tamanho), "type" (tipo), "modification_date" (data da última modificação) e "emblems" (emblemas).

en: The default sort-order for the items in the list view. Possible values are "name", "size", "type", and "modification_date".
pt_BR: A sequência de ordenações padrão para a visualização em Lista. Valores possíveis são "name" (nome), "size" (tamanho), "type" (tipo) e "modification_date" (data de modificação).

en: The default width of the side pane in new windows.
pt_BR: A largura padrão do painel lateral em novas janelas.

en: The destination and source are the same file.
pt_BR: O destino e a origem são o mesmo arquivo.

en: The destination disk is read-only.
pt_BR: O disco de destino é somente para leitura.

en: The destination folder is inside the source folder.
pt_BR: A pasta de destino está dentro da pasta de origem.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
pt_BR: O arquivo arrastado não parece ser uma imagem válida.

en: The dragged text was not a valid file location.
pt_BR: O texto arrastado não era uma localização de arquivo válido.

en: The emblem cannot be added.
pt_BR: O emblema não pôde ser adicionado.

en: The emblem cannot be installed.
pt_BR: O emblema não pôde ser instalado.

en: The emblems do not appear to be valid images.
pt_BR: Os emblemas não parecem ser imagens válidas.

en: The file "%s" already exists.  Would you like to replace it?
pt_BR: O arquivo "%s" já existe. Você deseja substituí-lo?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
pt_BR: O arquivo "%s" não pode ser movido para a lixeira.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
pt_BR: O arquivo '%s' não parece ser uma imagem válida.

en: The file is not an image.
pt_BR: O arquivo não é uma imagem.

en: The file that you dropped is not an image.
pt_BR: O arquivo que você arrastou não é uma imagem.

en: The file that you dropped is not local.
pt_BR: O arquivo que você arrastou não é local.

en: The filename "%s" indicates that this file is of type "%s". The contents of the file indicate that the file is of type "%s". If you open this file, the file might present a security risk to your system.
    
    Do not open the file unless you created the file yourself, or received the file from a trusted source. To open the file, rename the file to the correct extension for "%s", then open the file normally. Alternatively, use the Open With menu to choose a specific application for the file.
pt_BR: O nome de arquivo "%s" indica que este arquivo é do tipo "%s". O conteúdo do arquivo indica que ele é do tipo "%s". Se você abrir este arquivo, ele pode apresentar um risco à segurança do seu sistema.
    
    Não abra o arquivo a não ser que você mesmo o tenha criado, ou que o tenha recebido de uma fonte confiável. Para abrir o arquivo, renomeie-o para a extensão correta para "%s" e, então, abra-o normalmente. Como alternativa, use o menu Abrir Com para escolher um aplicativo específico para o arquivo.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle.
pt_BR: A pasta "%s" contém mais arquivos do que o Nautilus pode suportar.

en: The folder contents could not be displayed.
pt_BR: O conteúdo da pasta não pôde ser exibido.

en: The font description used for the icons on the desktop.
pt_BR: A descrição da fonte usada para os ícones na área de trabalho.

en: The group could not be changed.
pt_BR: O grupo não pôde ser alterado.

en: The group of the file.
pt_BR: O grupo do arquivo.

en: The item could not be renamed.
pt_BR: O item não pôde ser renomeado.

en: The link is broken, do you want to move it to the Trash?
pt_BR: A ligação está quebrada, você quer movê-la para a Lixeira?

en: The location "%s" does not exist.
pt_BR: A localização "%s" não existe.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
pt_BR: A localização não pode ser exibida com esse visualizador.

en: The location of the desktop directory has changed in GNOME 2.4. You can open the link and move over the files you want, then delete the link.
pt_BR: A localização da pasta da área de trabalho mudou no GNOME 2.4. Você pode abrir a ligação e mover os arquivos que quiser, e então excluir a ligação.

en: The mime type of the file.
pt_BR: O tipo MIME do arquivo.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
pt_BR: O nome "%s" já é usado nesta pasta. Por favor use um nome diferente.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
pt_BR: O nome "%s" não é válido pois contém o caracter "/". Por favor use um nome diferente.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
pt_BR: O nome "%s" não é válido. Por favor use um nome diferente.

en: The name and icon of the file.
pt_BR: O nome e o ícone do arquivo.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to copy the item, rename it and try again.
pt_BR: O nome já está em uso para um item especial que não pode ser removido ou substituído. Se você ainda quer copiar o item troque seu nome e tente novamente.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to move the item, rename it and try again.
pt_BR: O nome já está em uso para um item especial que não pode ser removido ou substituído. Se você ainda quer mover o item, troque seu nome e tente de novo.

en: The owner could not be changed.
pt_BR: O dono não pôde ser alterado.

en: The owner of the file.
pt_BR: O dono do arquivo.

en: The permissions could not be changed.
pt_BR: As permissões não puderam ser alteradas.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
pt_BR: As permissões de "%s" não puderam ser determinadas.

en: The permissions of the file, in octal notation.
pt_BR: As permissões do arquivo, em formato octal.

en: The permissions of the file.
pt_BR: As permissões do arquivo.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
pt_BR: As permissões do arquivo selecionado não puderam ser determinadas.

en: The selection rectangle
pt_BR: O retângulo da seleção

en: The side pane view to show in newly opened windows.
pt_BR: A visualização do painel lateral para novas janelas.

en: The size of the file.
pt_BR: O tamanho do arquivo.

en: The type of the file.
pt_BR: O tipo de arquivo.

en: The viewer associated with "%s" is invalid.
pt_BR: O visualizador associado com "%s" é inválido.

en: The x-alignment of the column
pt_BR: O alinhamento X da coluna

en: Themes
pt_BR: Temas

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
pt_BR: Não existe "%s" nesta pasta. Talvez ele tenha sido movido ou excluído?

en: There is no action associated with "%s".
pt_BR: Não existe nenhuma ação associada com "%s".

en: There is no application associated with "%s".
pt_BR: Nem existem aplicações associadas com "%s".

en: There is no space on the destination.
pt_BR: Não há espaço no destino.

en: There is not enough space on the destination.
pt_BR: Não há espaço em disco suficiente no destino.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
pt_BR: Não há nada na área de transferência para ser colado.

en: There was an error displaying help.
pt_BR: Houve um erro ao exibir a ajuda.

en: There was an error displaying help: 
    %s
pt_BR: Ocorreu um erro ao exibir ajuda: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
pt_BR: Ocorreu um erro ao exibir ajuda: %s

en: There was an error launching the application.
pt_BR: Houve um erro ao iniciar a aplicação.

en: This drop target only supports local files.
pt_BR: Esse alvo só suporta arquivos locais.

en: This folder uses automatic layout.
pt_BR: Essa pasta usa layout automático.

en: This is disabled due to security considerations.
pt_BR: Isso está desabilitado por questões de segurança.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
pt_BR: Isto provavelmente aconteceu porque o emblema é permanente e não foi adicionado por você.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one you added yourself.
pt_BR: Isto provavelmente aconteceu porque o emblema é permanente e não foi adicionado por você.

en: This is the default theme for Nautilus.
pt_BR: Este é o tema padrão do Nautilus.

en: This link can't be used, because it has no target.
pt_BR: Não é possível usar esta ligação porque ela não possui um destino.

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist.
pt_BR: Não é possível usar esta ligação porque o destino "%s" não existe.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
pt_BR: Este nome pode ser definido se você quer um nome personalizado para o ícone do Diretório Pessoal (home) da área de trabalho.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
pt_BR: Este nome pode ser definido se você quer um nome personalizado para o ícone da Lixeira na área de trabalho.

en: This theme uses photo-realistic folders.
pt_BR: Este tema usa pastas foto-realísticas.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
pt_BR[0]: Isso abrirá %d janela separada.
pt_BR[1]: Isso abrirá %d janelas separadas.

en: Tip
pt_BR: Dica

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
pt_BR: Para abrir arquivos externos copie-os para uma pasta local e arraste-os novamente.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
pt_BR: Para abrir arquivos externos copie-os para uma pasta local e arraste-os novamente. Os arquivos locais que você arrastou já foram abertos.

en: To:
pt_BR: Para:

en: Toggle using a tighter layout scheme
pt_BR: Alterna usando um esquema de exibição mais rígido

en: Too Many Files
pt_BR: Arquivos demais

en: Tooltip for the menu item
pt_BR: Dica para o item do menu

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Trash icon visible on desktop
pt_BR: Ícone da Lixeira visível na área de trabalho

en: Tree
pt_BR: Árvore

en: Try to fit in window
pt_BR: Ajustar para caber na janela

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type of click used to launch/open files
pt_BR: Tipo de clique a usar para abrir arquivos

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: URI currently displayed
pt_BR: URI exibida no momento

en: Unable to Replace File
pt_BR: Não foi possível substituir arquivo

en: Unable to launch the cd burner application.
pt_BR: Não foi possível iniciar a aplicação de gravação de cd.

en: Undo Edit
pt_BR: Desfazer editar

en: Undo the edit
pt_BR: Desfaz a edição

en: Undo the last text change
pt_BR: Desfaz a última alteração

en: Unfortunately I couldn't tell which one.
pt_BR: Infelizmente eu não pude descobrir qual.

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
pt_BR: GnomeVFSXferProgressStatus desconhecido %d

en: Unmount Error
pt_BR: Erro ao desmontar

en: Unmount the selected volume
pt_BR: Desmontar o volume selecionado.

en: Up
pt_BR: Acima

en: Urgent
pt_BR: Urgente

en: Use "%s" to open the selected item
pt_BR: Usar "%s" para abrir o item selecionado

en: Use _Default Background
pt_BR: Utilizar Fun_do de Tela padrão

en: Use as default for "%s" items
pt_BR: Usar como padrão para itens "%s"

en: Use as default for "%s" only
pt_BR: Usar como padrão para "%s" apenas

en: Use manual layout in new windows
pt_BR: Usar organização manual em novas janelas

en: Use the default background for this location
pt_BR: Utilizar o fundo padrão para esta localização

en: Use the default desktop background
pt_BR: Usar o fundo de tela padrão

en: Use tighter layout in new windows
pt_BR: Usar layout mais rígido em novas janelas.

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
pt_BR: Usa pastas pardas e fundos cinza esverdeados.

en: View Failed
pt_BR: Falhou a visão

en: View _new folders using:
pt_BR: Ver _novas pastas usando:

en: View as %s
pt_BR: Ver como %s

en: View as Icons
pt_BR: Ver como Ícones

en: View as List
pt_BR: Ver como Lista

en: View as Text
pt_BR: Ver como texto

en: View as _Icons
pt_BR: Ver como _Ícones

en: View as _List
pt_BR: Ver como _Lista

en: View as...
pt_BR: Ver como...

en: View in Multiple Windows?
pt_BR: Ver em várias janelas?

en: View of the current file or folder
pt_BR: Visualização da pasta ou arquivo atual

en: View or modify the properties of each selected item
pt_BR: Ver ou modificar as propriedades de cada item selecionado

en: View your computer storage
pt_BR: Ver o dispositivo de armazenamento do seu computador

en: View your home folder in the Nautilus file manager
pt_BR: Visualizar

en: View your network servers in the Nautilus file manager
pt_BR: Visualizar seus servidores de rede no gerenciador de arquivos Nautilus

en: Views
pt_BR: Visões

en: Violet
pt_BR: Violeta

en: Visible _Columns...
pt_BR: _Colunas Visíveis...

en: Wavy White
pt_BR: Branco ondulado

en: Web Services
pt_BR: Serviços web

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
pt_BR: Segunda-feira, 00 de fevereiro de 0000 às 00:00:00 PM

en: What to do with executable text files when activated
pt_BR: O que fazer com arquivos de texto executáveis quando eles são ativados

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
pt_BR: O que fazer com arquivos de texto executáveis quando eles são ativados (por um clique ou um clique-duplo). Valores possíveis são "launch" para iniciá-los como programas, "ask" para perguntar através de um diálogo e "display" para mostrá-los como arquivos de texto.

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list_view" and "icon_view".
pt_BR: Quando uma pasta é visitada este visualizador é utilizado a não ser que você tenha selecionado outro para a pasta em questão. Valores possíveis são "list_view" (Lista) e "icon_view" (Ícones).

en: When to show number of items in a folder
pt_BR: Quando mostrar número de itens de uma pasta

en: When to show preview text in icons
pt_BR: Quando mostrar pré-visualização de texto em ícones

en: When to show thumbnails of image files
pt_BR: Quando mostrar miniaturas de arquivos de imagens

en: Whether a custom default folder background has been set.
pt_BR: Se um fundo personalizado foi definido para a pasta.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
pt_BR: Se um fundo personalizado para o painel lateral foi definido.

en: Whether the menu item is sensitive
pt_BR: Se o item do menu deve ser sensível

en: Whether to ask for confirmation when moving files to trash
pt_BR: Se deve pedir confirmação antes de mover arquivos para lixeira

en: Whether to enable immediate deletion
pt_BR: Se deve permitir que arquivos sejam apagados diretamente

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
pt_BR: Se fazer pré-visualização de sons quando o mouse está sobre o ícone

en: Whether to show backup files
pt_BR: Se deve mostrar arquivos de backup

en: Whether to show hidden files
pt_BR: Se deve mostrar arquivos ocultos

en: White
pt_BR: Branco

en: White Ribs
pt_BR: Costelas brancas

en: Widget for the property page
pt_BR: Componente para a janela de propriedades

en: Width of the side pane
pt_BR: Largura do painel lateral

en: Windows Network
pt_BR: Rede Windows

en: Would you like to continue?
pt_BR: Você deseja continuar?

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
pt_BR: Você não é o dono, logo você não pode alterar as permissões.

en: You can choose another view or go to a different location.
pt_BR: Você pode escolher outra visão ou ir para uma localização diferente.

en: You can configure GNOME to associate a different application or viewer with this file type. Do you want to associate an application or viewer with this file type now?
pt_BR: Você pode configurar o GNOME para associar uma aplicação ou visualizador diferente a este tipo de arquivo. Deseja associar uma aplicação ou visualizador com este tipo de arquivo agora?

en: You can configure GNOME to associate applications with file types. Do you want to associate an application with this file type now?
pt_BR: Você pode configurar o GNOME para associar aplicações a tipos de arquivos. Deseja associar uma aplicação a este tipo de arquivo agora?

en: You can configure which programs are offered for which file types in the File Types and Programs dialog.
pt_BR: Você pode configurar quais programas são disponibilizados para cada tipo de arquivo no diálogo Programas e Tipos de Arquivos

en: You can only use images as custom icons.
pt_BR: Você só pode usar imagens como ícones personalizados.

en: You can only use local images as custom icons.
pt_BR: Você só pode usar imagens locais como ícones personalizados.

en: You can't assign more than one custom icon at a time!
pt_BR: Você não pode atribuir mais de um ícone personalizado de uma vez!

en: You can't assign more than one custom icon at a time.
pt_BR: Você não pode atribuir mais de um ícone personalizado de uma vez.

en: You cannot copy a file over itself.
pt_BR: Não é possível copiar um arquivo sobre si mesmo.

en: You cannot copy a folder into itself.
pt_BR: Não é possível copiar uma pasta para dentro dela mesma.

en: You cannot copy items into the trash.
pt_BR: Você não pode copiar itens para a lixeira.

en: You cannot copy this trash folder.
pt_BR: Não é possível copiar esta pasta da lixeira.

en: You cannot create links inside the trash.
pt_BR: Você não pode criar lançadores dentro da lixeira.

en: You cannot delete a volume icon.
pt_BR: Você não pode excluir um ícone de volume.

en: You cannot move a folder into itself.
pt_BR: Não é possível mover uma pasta para dentro dela mesma.

en: You cannot move this trash folder.
pt_BR: Não é possível mover esta pasta da lixeira.

en: You do not have permissions to write to the destination.
pt_BR: Você não possui as permissões para escrever no destino.

en: You do not have permissions to write to this folder.
pt_BR: Você não possui permissões para escrever nesta pasta.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
pt_BR: Você não possui as permissões necessárias para mudar o grupo de "%s".

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
pt_BR: Você não possui as permissões necessárias para renomear "%s".

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
pt_BR: Você não possui as permissões necessárias para ver o conteúdo de "%s".

en: You must enter a name for the server.
pt_BR: Você deve digitar um nome para o servidor.

en: Zoom In
pt_BR: Aproximar

en: Zoom Out
pt_BR: Distanciar

en: Zoom _In
pt_BR: _Aproximar

en: Zoom _Out
pt_BR: _Distanciar

en: Zoom to Fit
pt_BR: Ajustar para Caber

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: _Add Bookmark
pt_BR: _Adicionar Marcador

en: _Add a New Color...
pt_BR: _Adicionar uma nova cor...

en: _Add a New Emblem...
pt_BR: _Adicionar um novo emblema...

en: _Add a New Pattern...
pt_BR: _Adicionar um novo padrão...

en: _Add new...
pt_BR: _Adicionar novo...

en: _Always
pt_BR: _Sempre

en: _Arrange items:
pt_BR: Org_anizar Itens:

en: _Ask each time
pt_BR: Pergunt_ar toda vez

en: _Associate Action
pt_BR: _Associar Ação

en: _Associate Application
pt_BR: _Associar Aplicação

en: _Back
pt_BR: _Voltar

en: _Backgrounds and Emblems...
pt_BR: Planos de Fundo e Em_blemas...

en: _Bookmarks
pt_BR: _Marcadores

en: _CD Creator
pt_BR: Criador de _CD

en: _Clear History
pt_BR: Limpar _Histórico

en: _Close
pt_BR: _Fechar Janela

en: _Computer
pt_BR: _Computador

en: _Contents
pt_BR: _Conteúdo

en: _Copy File
pt_BR: _Copiar Arquivo

en: _Copy Files
pt_BR: _Copiar Arquivos

en: _Copy Text
pt_BR: _Copiar texto

en: _Copy here
pt_BR: _Copiar para aqui

en: _Default zoom level:
pt_BR: Nível pa_drão de zoom:

en: _Delete
pt_BR: _Excluir

en: _Delete from Trash
pt_BR: Excluir da _Lixeira

en: _Display
pt_BR: _Exibir

en: _Double click to activate items
pt_BR: _Duplo clique para ativar itens

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: _Edit Bookmarks
pt_BR: _Editar Marcadores

en: _Emblems
pt_BR: _Emblemas

en: _Empty
pt_BR: _Esvaziar

en: _Empty File
pt_BR: Arquivo _Vazio

en: _Empty Trash
pt_BR: _Esvaziar Lixeira

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: _File group:
pt_BR: _Grupo do arquivo:

en: _Format
pt_BR: _Formatar

en: _Forward
pt_BR: _Avançar

en: _Go
pt_BR: _Ir

en: _Go There
pt_BR: _Ir Para Lá

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _Hide
pt_BR: _Ocultar

en: _Home
pt_BR: _Início

en: _Image:
pt_BR: Imagem:

en: _Keep Aligned
pt_BR: Man_ter Alinhado

en: _Keyword:
pt_BR: _Palavra chave:

en: _Link here
pt_BR: Criar L_igação aqui

en: _Local File Only
pt_BR: Apenas Arquivos _Locais

en: _Location (URL):
pt_BR: _Localização (URL):

en: _Location...
pt_BR: _Localização...

en: _Location:
pt_BR: _Localização:

en: _Manually
pt_BR: _Manualmente

en: _Modify...
pt_BR: _Modificar...

en: _Mount Volume
pt_BR: _Montar Volume

en: _Move here
pt_BR: _Mover para aqui

en: _Name:
pt_BR: _Nome:

en: _Names:
pt_BR: _Nomes:

en: _Never
pt_BR: _Nunca

en: _Only for files smaller than:
pt_BR: Apenas para arquivos men_ores que:

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: _Open Scripts Folder
pt_BR: _Abrir Pasta de Scripts

en: _Paste Files
pt_BR: C_olar Arquivos

en: _Paste Files Into Folder
pt_BR: C_olar Arquivos na Pasta

en: _Paste Text
pt_BR: C_olar texto

en: _Pattern:
pt_BR: _Padrão:

en: _Patterns
pt_BR: _Padrões

en: _Places
pt_BR: _Lugares

en: _Properties
pt_BR: _Propriedades

en: _Read
pt_BR: _Leitura

en: _Reload
pt_BR: _Recarregar

en: _Remove Custom Icon
pt_BR: _Remover Ícone Personalizado

en: _Remove a Color...
pt_BR: _Remover uma Cor...

en: _Remove a Pattern...
pt_BR: Remover um Padrão...

en: _Remove an Emblem...
pt_BR: _Remover um Emblema...

en: _Remove...
pt_BR: _Remover...

en: _Rename...
pt_BR: _Renomear...

en: _Replace
pt_BR: _Substituir

en: _Report Profiling
pt_BR: Fazer _relatório de profiling

en: _Reset Profiling
pt_BR: _Reiniciar profiling

en: _Retry
pt_BR: _Repetir

en: _Run
pt_BR: Executa_r

en: _Run executable text files when they are clicked
pt_BR: E_xecutar arquivos texto executáveis quando eles são clicados

en: _Select Custom Icon...
pt_BR: _Selecionar Ícone Personalizado...

en: _Show
pt_BR: _Exibir

en: _Side Pane
pt_BR: _Painel Lateral

en: _Single click to activate items
pt_BR: Clique _único para ativar itens

en: _Skip
pt_BR: _Pular

en: _Start Profiling
pt_BR: _Iniciar profiling

en: _Sticky
pt_BR: _Pegajoso

en: _Stop
pt_BR: _Parar

en: _Stop Profiling
pt_BR: _Parar Profiling

en: _Templates
pt_BR: _Modelos

en: _Text beside icons
pt_BR: _Texto ao lado de ícones

en: _Trash
pt_BR: Li_xeira

en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

en: _Unmount Volume
pt_BR: Desmontar Vol_ume

en: _Up
pt_BR: A_cima

en: _Use Default
pt_BR: _Usar o Padrão

en: _Use compact layout
pt_BR: _Usar aparência compacta

en: _View
pt_BR: _Ver

en: _View as...
pt_BR: _Ver como...

en: _View executable text files when they are clicked
pt_BR: _Visualizar arquivos texto executáveis quando eles são clicados

en: _Write
pt_BR: _Escrita

en: _Write contents to CD
pt_BR: _Gravar o conteúdo em um CD

en: a title
pt_BR: um título

en: additional text
pt_BR: texto adicional

en: animation to indicate on-going activity
pt_BR: animação para indicar atividade em progresso

en: another link to %s
pt_BR: outra ligação para %s

en: bonobo_ui_init() failed.
pt_BR: bonobo_ui_init() falhou.

en: by Modification _Date
pt_BR: por _data de modificação

en: by _Emblems
pt_BR: por _emblemas

en: by _Name
pt_BR: por _nome

en: by _Size
pt_BR: por _tamanho

en: by _Type
pt_BR: por t_ipo

en: date accessed
pt_BR: data de acesso

en: date modified
pt_BR: data de modificação

en: default for "%s"
pt_BR: padrão para "%s"

en: default for this file
pt_BR: padrão para este arquivo

en: editable text
pt_BR: texto editável

en: group
pt_BR: grupo

en: highlighted as keyboard focus
pt_BR: realçado como foco de teclado

en: highlighted for drop
pt_BR: realçado para arrastar

en: highlighted for selection
pt_BR: realçado para seleção

en: in menu for "%s"
pt_BR: no menu para "%s"

en: in menu for this file
pt_BR: no menu para este arquivo

en: link
pt_BR: ligação

en: link (broken)
pt_BR: ligação (com problema)

en: link to %s
pt_BR: criar ligação para %s

en: loading...
pt_BR: carregando...

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
pt_BR: nautilus: --check não pode ser usado com URIs.

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
pt_BR: nautilus: --check não pode ser usado com outras opções.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
pt_BR: nautilus: --geometry não pode ser usado com mais de uma URI.

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
pt_BR: nautilus: --quit não pode ser usado com URIs.

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
pt_BR: nautilus: --restart não pode ser usado com URIs.

en: nd copy)
pt_BR: ª cópia)

en: new file
pt_BR: novo arquivo

en: none
pt_BR: nenhum

en: not in menu
pt_BR: não está no menu

en: nothing
pt_BR: nada

en: octal permissions
pt_BR: permissões em octal

en: on the desktop
pt_BR: na área de trabalho

en: open a browser window.
pt_BR: abrir uma janela do navegador.

en: owner
pt_BR: dono

en: permissions
pt_BR: permissões

en: pointing at "%s"
pt_BR: apontando para "%s"

en: program
pt_BR: programa

en: provides visual status
pt_BR: contém estado visual

en: rd copy)
pt_BR: ª cópia)

en: reset
pt_BR: reconfigurar

en: size
pt_BR: tamanho

en: some more text
pt_BR: mais um pouco de texto

en: st copy)
pt_BR: ª cópia)

en: th copy)
pt_BR: ª cópia)

en: the browse history
pt_BR: o histórico de navegação

en: the current selection
pt_BR: a seleção atual

en: the editable label
pt_BR: o rótulo editável

en: the type of window the view is embedded in
pt_BR: o tipo de janela em que a visualização está embutida

en: throbber
pt_BR: pulsador

en: throbber factory
pt_BR: fábrica de pulsador

en: throbber object factory
pt_BR: fábrica de objeto pulsador

en: today
pt_BR: hoje

en: today at %-I:%M %p
pt_BR: hoje às %-I:%M %p

en: today at %-I:%M:%S %p
pt_BR: hoje às %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
pt_BR: hoje às 00:00 PM

en: today at 00:00:00 PM
pt_BR: hoje às 00:00:00 PM

en: today, %-I:%M %p
pt_BR: hoje, %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
pt_BR: hoje, 00:00 PM

en: type
pt_BR: tipo

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: unknown MIME type
pt_BR: tipo MIME desconhecido

en: unknown type
pt_BR: tipo desconhecido

en: unreadable
pt_BR: ilegível

en: untitled folder
pt_BR: pasta sem título

en: whether we are highlighted for a D&D drop
pt_BR: se está ou não realçado para Arrastar&Soltar

en: whether we are highlighted for a selection
pt_BR: se está ou não realçado para uma seleção

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
pt_BR: se está ou não realçado para renderizar foco do teclado

en: xalign
pt_BR: alinhamento-x

en: yesterday
pt_BR: ontem

en: yesterday at %-I:%M %p
pt_BR: ontem às %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
pt_BR: ontem às %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
pt_BR: ontem às 00:00 PM

en: yesterday at 00:00:00 PM
pt_BR: ontem às 00:00:00 PM

en: yesterday, %-I:%M %p
pt_BR: ontem, %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
pt_BR: ontem, 00:00 PM
