Balsa 2.0.17 - en to ro translation catalogue (1206 entries)

en: 
    --
    This is an OpenPGP signed message part:
ro: 
    --
    Aceasta o anexă a unui mesaj semnat OpenPGP:

en: 
    <b>This certificate was issued by:</b>
ro: 
    <b>Acest certificat a fost eliberat de:</b>

en: 
    Chain ID: %s
ro: 
    ID lanţ: %s

en: 
    Disable support for protocol %s.
ro: 
    Dezactivează suportul pentru protocolul %s.

en: 
    Issuer name: %s
ro: 
    Nume emiţător: %s

en: 
    Issuer serial number: %s
ro: 
    Număr serial emiţător: %s

en: 
    Key created on: %s
ro: 
    Cheie creată în: %s

en: 
    Key fingerprint: %s
ro: 
    Amprentă cheie: %s

en: 
    Mail address: %s
ro: 
    Adresă de mail: %s

en: 
    Owner trust: %s
ro: 
    Credibilitatea deţinătorului: %s

en: 
    Signed by: %s
ro: 
    Semnat de: %s

en: 
    Signed on: %s
ro: 
    Semnat la: %s

en: 
    User ID: %s
ro: 
    ID utilizator: %s

en: 
    Validity: %s
ro: 
    Validitate: %s

en:      to %s
ro:      către %s

en:    from %s
ro:    de la %s

en:  Press '%s' to toggle write
ro:  Apăsaţi „%s” pentru a seta scrierea

en: "%s" parts
ro: „%s” anexe

en: %d kept, %d deleted.
ro: %d păstrate, %d şterse

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
ro: %d păstrate, %d mutate, %d şterse.

en: %d kept.
ro: %d păstrate.

en: %s (default)
ro: %s (implicită)

en: %s has insecure permissions!
ro: %s are drepturi nesigure

en: %s is an invalid IMAP path
ro: %s este o cale IMAP invalidă

en: %s is not a mailbox.
ro: %s nu este o căsuţă de mail.

en: %s isn't a regular file.
ro: %s nu este un fişier obişnuit.

en: %s no longer exists!
ro: %s nu mai există!

en: %s on %s
ro: %s pe %s

en: %s wrote:
ro: %s a scris:

en: %s: Opening %s Refcount: %d
ro: %s: Deschid %s contor: %d

en: %s: could not create context: %s
ro: %s: nu pot crea contextul: %s

en: %s: could not create new data object: %s
ro: %s: nu pot crea un nou obiect de date: %s

en: %s: could not create new data: %s
ro: %s: nu pot crea noile date: %s

en: %s: could not get data from buffer: %s
ro: %s: nu pot obţine date din buffer: %s

en: %s: could not get data from file: %s
ro: %s: nu pot datele din fişierul: %s

en: %s: could not get data from mailbox file: %s
ro: %s: nu pot obţine date din fişierul căsuţei de mail: %s

en: %s: could not get data: %s
ro: %s: nu am putut obţine datele: %s

en: %s: could not get decrypted data: %s
ro: %s: nu pot obţine datele decriptate: %s

en: %s: could not list keys for %s: %s
ro: %s: nu pot lista cheile pentru %s: %s

en: %s: could not retreive crypto engine information: %s.
ro: %s: nu am putut obţine informaţii despre engine-ul de criptare: %s

en: %s: could not retrieve key for %s: %s
ro: %s: nu pot obţine cheia pentru %s: %s

en: %s: decryption and signature verification failed: %s
ro: %s: decriptarea şi verificarea semnăturii au eşuat: %s

en: %s: decryption failed: %s
ro: %s: decriptarea a eşuat: %s

en: %s: encryption failed: %s
ro: %s: criptare eşuată: %s

en: %s: signature verification failed: %s
ro: %s: verificarea semnăturii a eşuat: %s

en: %s: signing and encryption failed: %s
ro: %s: semnarea şi criptarea au eşuat: %s

en: %s: signing failed: %s
ro: %s: semnare eşuată: %s

en: (Example: write December 31, 2000, as %s)
ro: (Exemplu: scrieţi 31 Decembrie 2000 ca %s)

en: (No identity set)
ro: (Fără identitate)

en: (No sender)
ro: (Fără expeditor)

en: (No subject)
ro: (Fără subiect)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
ro: (necesită o combinaţie atribuită acţiunii „arată-anexele”!)

en: (r)eject, accept (o)nce
ro: (r)espinge, acceptă (o) dată

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
ro: (r)espinge, acceptă (o) dată, (a)cceptă întotdeauna

en: (size %s bytes)
ro: (mărime %s octeţi)

en: (unknown protocol)
ro: (protocol necunoscut)

en: (use '%s' to view this part)
ro: (utilizaţi „%s” pentru a vedea această anexă

en: *** ERROR: Mailbox Lock Exists: %s ***
ro: Eroare: Căsuţa de mail este blocată: %s

en: *** ERROR: Mailbox Stream Closed: %s ***
ro: Eroare: Conţinutul căsuţei de mail e incomplet: %s

en: ------forwarded message from %s------
ro: ------ Mesaj înaintat de la %s ------

en: 7 Bits
ro: 7 biţi

en: 8 Bits
ro: 8 biţi

en: <b>This certificate belongs to:</b>
ro: <b>Deţinătorul acestui certificat este:</b>

en: <b>This certificate is valid</b>
    from %s
    to %s
    <b>Fingerprint:</b> %s
ro: <b>Acest certificat este valid</b>
    de la %s
    până la %s
    <b>Amprentă digitală:</b> %s

en: A filter run dialog is open.Close it before you can modify filters.
ro: Un dialog de filtrare este deschis. Închideţi-l înainte de a modifica filtrele.

en: AND
ro: ŞI

en: A_dd
ro: Ada_ugă

en: A_ddress Book Name
ro: _Nume carte de adrese

en: Accept&_Save
ro: Acceptă şi _salvează

en: Access type: %s
ro: Tip acces: %s

en: Access type: URL
ro: Tip acces: URL

en: Access type: local-file
ro: Tip de acces: fişier local

en: Access type: mail-server
ro: Tipul de acces: mail-server

en: Action
ro: Acţiune

en: Action to perform:
ro: Acţiune de executat:

en: Add Address Book
ro: Adaugă o carte de adrese

en: Add a new IMAP folder
ro: Adaugă un nou director IMAP

en: Add a new IMAP mailbox
ro: Adaugă o nouă căsuţă poştală tip IMAP

en: Add a new IMAP subfolder
ro: Adaugă un nou subdirector IMAP

en: Add a new MH style mailbox
ro: Adaugă o nouă căsuţă de mail tip MH

en: Add a new Maildir style mailbox
ro: Adaugă o nouă căsuţă de mail tip Maildir

en: Add a new mbox style mailbox
ro: Adaugă o nouă căsuţă de mail tip Mbox

en: Add attachments to this message
ro: Anexează fişiere acestui mesaj

en: Add the current word to your personal dictionary
ro: Adaugă cuvântul curent în dicţionarul personal

en: Address Book
ro: Carte de adrese

en: Address Book Name
ro: Nume cărţi de adrese

en: Address Books
ro: Adrese

en: Address book could not be accessed.
ro: Cartea de adrese nu a putut fi accesată.

en: Address could not be written to this address book.
ro: Adresa nu a putut fi scrsă în cartea de adrese

en: All
    headers
ro: Antete

en: All Done!
ro: Totul e gata!

en: All _Headers
ro: _Toate antetele

en: Always
ro: Întotdeauna

en: An IMAP folder that is not a mailbox
    has no properties that can be changed.
ro: Un director IMAP care nu e o căsuţă de mail
    nu are proprietăţi care să poate fi schimbate.

en: An error prevented the signature verification.
ro: O eroare a împiedicat verificarea semnăturii.

en: Anonymous authentication failed.
ro: Autentificarea anonimă a eşuat.

en: Ask me
ro: Întreabă-mă

en: Attach
ro: Anexează

en: Attach _Message(s)
ro: Anexează _mesajul(ele)

en: Attach as Reference?
ro: Anexez prin referire?

en: Attach file
ro: Anexare fişier

en: Attach file at PATH
ro: Anexare fişier în PATH

en: Attaching message failed.
    Possible reason: not enough temporary space
ro: Anexarea mesajului a eşuat.
    Un posibil motiv ar putea fi spaţiului insuficient pe disc.

en: Attachment %s is not a regular file.
ro: Anexa %s nu este un fişier obişnuit.

en: Attempt to apply an invalid filter
ro: Încercare de aplicare a unui filtru invalid

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
ro: Autentific (CRAM-MD5)...

en: Authenticating (GSSAPI)...
ro: Autentific (GSSAPI)...

en: Authenticating (SASL)...
ro: Autentificare (SASL)...

en: Authenticating (anonymous)...
ro: Autentific (anonim)...

en: Authentication failed
ro: Autentificare eşuată

en: Automatically close mailbox if unused more than
ro: Închide automat căsuţele neutilizate mai mult de

en: Automatically commit mailbox if unused more than
ro: Închide automat căsuţele neutilizate mai mult de

en: Automatically quote original when replying
ro: Citează automat la răspuns mesajul original

en: Automatically view message when mailbox opened
ro: Arată automat un mesaj la deschiderea unei căsuţe de mail

en: Available buttons
ro: Butoane disponibile

en: Bad Spellers
ro: Greşeli de ortografie

en: Bad local mailbox path "%s"
ro: Cale greşită pentru căsuţa de mail locală „%s”

en: Bad mailbox name
ro: Nume invalid de căsuţă poştală

en: Bad mailbox name for filter: %s
ro: Nume invalid de căsuţă pentru filtrul: %s

en: Balsa Filters
ro: Filtre Balsa

en: Balsa Filters Export
ro: Exportul filtrelor Balsa

en: Balsa Filters of Mailbox:
ro: Filtre Balsa pentru căsuţa de mail:

en: Balsa Preferences
ro: Preferinţe Balsa

en: Balsa cannot open your "%s" mailbox.
ro: Balsa nu poate deschide căsuţa dumneavoastră de mail „%s”.

en: Balsa could not find font "%s".
    Use the "Fonts" page on the "Print message" dialog to change it.
ro: Balsa nu a putut găsi fontul „%s”.
    Utilizaţi tabul „Fonturi”din fereastra de tipărire pentru a-l schimba.

en: Balsa is not compiled with LDAP support
ro: Programul Balsa nu este compilat cu suport LDAP

en: Balsa is sending a mail now.
    Abort sending?
ro: Balsa tocmai trimite un mail.
    Doriţi să renunţaţi la trimitere?

en: Balsa: %s (readonly)
ro: Balsa: %s (doar citire)

en: Balsa: New mail
ro: Balsa: Mail nou

en: Balsa: message print preview
ro: Balsa: previzualizarea mesajului de tipărit

en: Base Domain _Name
ro: Nume domeniu de _bază

en: Bcc:
ro: Invizibili:

en: Body font
ro: Font mesaj

en: CLOSE failed
ro: Comanda CLOSE a eşuat

en: CRAM-MD5 authentication failed.
ro: Autentificarea CRAM-MD5 a eşuat.

en: C_hange...
ro: Sc_himbă...

en: C_heck Spelling
ro: _Verificare ortografică

en: C_lear
ro: Şter_ge

en: Calling URL %s...
ro: Deschid adresa %s...

en: Can't create filter
ro: Nu pot crea filtrul

en: Can't dotlock %s.
ro: Nu pot face dotlock pe %s.

en: Can't stat %s: %s
ro: Nu pot face stat pe %s: %s

en: Can't write message
ro: Nu pot scrie mesajul

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cancel this message
ro: Închide acest mesaj

en: Cannot access the message's body
ro: Nu pot accesa corpul mesajului

en: Cannot add duplicate entry
ro: Nu pot adăuga o intrare duplicată

en: Cannot connect to server
ro: Nu mă pot conecta la server

en: Cannot get info on file '%s': %s
ro: Nu pot obţine informaţii despre fişierul „%s”: %s

en: Cannot load mailbox %s
ro: Nu pot încărca căsuţa de mail %s

en: Cannot open temporary file %s.
ro: Nu pot deschide fişierul temporar %s.

en: Cannot read from address book
ro: Nu pot citi din cartea de adrese

en: Cannot search in the address book
ro: Nu pot căuta în cartea de adrese

en: Cannot write to address book
ro: Nu pot scrie în cartea de adrese

en: Cc:
ro: Alţii:

en: Certificate Pass Phrase
ro: Fraza-parolă a certificatului

en: Certificate saved
ro: Certificatul a fost salvat

en: Change...
ro: Schimbă...

en: Check
ro: Verifică

en: Check INBOX _only
ro: Verifică _doar în INBOX

en: Check _IMAP mailboxes
ro: Verifică căsuţele poştale _IMAP

en: Check for new email
ro: Verifică pentru mesaje noi

en: Check mail upon startup
ro: Verifică căsuţele poştale la pornire

en: Check quoted
ro: Verifică citatele

en: Check signature
ro: Verifică semnătura

en: Check the spelling of the message
ro: Verifică ortografia acestui mesaj

en: Checking
ro: Verificare

en: Checking Mail...
ro: Verific poşta...

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" failed with an error!
ro: Verificarea semnăturii mesajului trimis de %s cu subiectul „%s” a eşuat cu o eroare!

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" returned:
    %s
ro: Verificarea semnăturii mesajului trimis de %s cu subiectul „%s” a returnat:
    %s

en: Choose Address
ro: Alegeţi adresa

en: Choose Address Book
ro: Alegeţi cartea de adrese

en: Choose charset
ro: Alegeţi o codare

en: Choose depth 1 for fast startup; this defers scanning some folders.
    To see more of the tree at startup, choose a greater depth.
ro: Alegeţi nivelul 1 pentru o accesare rapidă, aceasta amână scanarea
    anumitor directoare. Pentru a vedea mai mult din arborele de directoare
    alegeţi un nivel mai mare.

en: Choose destination folder
ro: Alegeţi directorul de destinaţie

en: Close
ro: Închide

en: Close current mailbox
ro: Închide căsuţa de mail curentă

en: Close mailbox
ro: Închide căsuţa de mail

en: Closing connection to %s...
ro: Termin conectarea la %s...

en: Closing connection to IMAP server...
ro: Termin conectarea la serverul IMAP...

en: Co_mments
ro: Co_mentarii

en: Co_mmit Current
ro: _Salvează căsuţa de mail

en: Collapse all expanded threads
ro: Strânge toate firele de discuţie desfăşurate

en: Colors
ro: Culori

en: Comments:
ro: Comentarii:

en: Commit _All
ro: Salvează _toate căsuţele de mail

en: Commit the changes in all mailboxes
ro: Salvează modificările făcute în toate căsuţele de mail

en: Commit the changes in the currently opened mailbox
ro: Salvează modificările făcute în căsuţa de mail curentă

en: Commiting mailbox %s failed.
ro: Salvarea căsuţei %s a eşuat.

en: Committing changes...
ro: Salvez modificările...

en: Compose
ro: Compune

en: Compose a new email to EMAIL@ADDRESS
ro: Compune un nou mail către NUME@DOMENIU

en: Compose a new message
ro: Compune un nou mesaj

en: Compose message
ro: Compune un nou mesaj

en: Compose window
ro: Fereastra de compunere

en: Composition Window
ro: Fereastră de compunere

en: Configure Balsa
ro: Configurare Balsa

en: Confirm
ro: Confirmare

en: Connected to MTA
ro: M-am conectat la MTA

en: Connecting to %s ...
ro: Mă conectez la %s ...

en: Connecting to %s...
ro: Mă conectez la %s...

en: Connection refused
ro: Conectare refuzată

en: Connection to %s closed
ro: Conexiunea la %s s-a terminat

en: Contain/Does _Not Contain
ro: Conţine/_Nu conţine

en: Content
ro: Conţinut

en: Content Type: %s
ro: Tip de conţinut: %s

en: Content Type: external-body
ro: Tip de conţinut: external-body

en: Continue
ro: Continuă

en: Continue editing current message
ro: Continuă editarea mesajului neterminat curent

en: Continue message
ro: Continuă un mesaj neterminat

en: Continue message to %s: %s
ro: Continuă mesajul către %s: %s

en: Continue?
ro: Continuaţi?

en: Copy outgoing mail to sentbox
ro: Copiază mesajele expediate în Trimise

en: Copy to folder:
ro: Copiază în căsuţa:

en: Copying %d messages to %s...
ro: Copiez %d mesaje în %s...

en: Copying message %d to %s...
ro: Copiez mesajul %d în %s...

en: Could not append message
ro: Nu pot adăuga mesajul

en: Could not compile %s
ro: Nu pot compila %s

en: Could not connect to %s (%s).
ro: Nu mă pot conecta la %s (%s).

en: Could not create MH directory at %s (%s)
ro: Nu pot crea un director MH în %s (%s)

en: Could not create MH structure at %s (%s)
ro: Nu pot crea structura MH în %s (%s)

en: Could not create a MailDir at %s (%s)
ro: Nu pot crea un MailDir în %s (%s)

en: Could not create a MailDir directory at %s (%s)
ro: Nu pot crea un director MailDir în %s (%s)

en: Could not create a mailbox of type %s
ro: Nu pot crea o căsuţă de mail de tipul %s

en: Could not create temporary file %s
ro: Nu pot crea fişierul temporar %s

en: Could not create temporary file!
ro: Nu pot crea un fişier temporar!

en: Could not find the host "%s"
ro: Nu am putut găsi adresa gazdei „%s”

en: Could not launch %s to get the public key %s.
ro: Nu pot porni %s pentru a obţine cheia publică %s.

en: Could not negotiate TLS connection
ro: Nu am putut negocia conectarea TLS

en: Could not open %s
ro: Nu pot deschide %s

en: Could not open mailbox for spooling
ro: Nu pot deschide căsuţa poştală pentru verificare

en: Could not open the file %s.
ro: Nu pot deschide fişierul %s.

en: Could not remove %s:
    %s
ro: Nu am putut şterge %s:
    %s

en: Could not remove contents of %s:
    %s
ro: Nu pot şterge conţinutul din %s:
    %s

en: Could not reopen mailbox!
ro: Nu pot redeschide căsuţa de mail!

en: Could not run the delivery program (procmail)
ro: Nu am putut porni progamul de livrare (procmail)

en: Could not save %s: %s
ro: Nu am reuşit să salvez %s: %s

en: Could not send the message to %s:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
ro: Nu pot trimite mesajul către %s:
    %d: %s
    Mesajul a rămas în „Netrimise”

en: Could not synchronize mailbox %s!
ro: Nu pot sincroniza căsuţa de mail %s!

en: Could not write the message
ro: Nu pot scrie mesajul

en: Couldn't create a directory: mkdir() failed on pathname "%s".
ro: Nu pot crea directorul: mkdir() a eşuat pentru calea „%s”.

en: Couldn't lock %s
ro: Nu pot face lock pe %s

en: Couldn't open destination mailbox (%s) for copying
ro: Nu pot deschide căsuţa de destinaţie (%s) pentru copiere

en: Couldn't open destination mailbox (%s) for writing
ro: Nu pot deschide căsuţa de destinaţie (%s) pentru scriere

en: Couldn't open mailbox "%s"
ro: Nu pot deschide căsuţa de mail „%s”

en: Create %s?
ro: Creez %s?

en: Create and set current identities
ro: Crearea şi editarea identităţilor

en: Create mailbox:
ro: Creează căsuţa de mail:

en: Create subfolder
ro: Creare subdirector

en: Crypto engine %s is not installed properly.
ro: Engine-ul de criptare %s nu este corect instalat.

en: Crypto engine %s version %s is installed, but at least version %s is required.
ro: Engine-ul de criptare %s versiunea %s nu este instalat, dar este necesară o versiune mai nouă decât %s.

en: Current
ro: Curentă

en: Current toolbar
ro: Bara cu unelte curentă

en: Customize Toolbars
ro: Personalizaţi barele cu unelte

en: Customize toolbars
ro: Personalizaţi barele cu unelte

en: Date
ro: Dată

en: Date encoding (for strftime):
ro: Format dată (strftime):

en: Date interval
ro: Interval de timp

en: Date:
ro: Dată:

en: Debug
ro: Depanare

en: Debug Messages
ro: Mesaje de depanare

en: Debug POP3 connection
ro: Depanează conexiunea POP3

en: Decrease magnification
ro: Micşorează scrisul

en: Default
ro: Implicit

en: Default Client
ro: Client implicit

en: Default threading style
ro: Stil implicit al firelor de discuţie

en: Delete immediately and irretrievably
ro: Şterge imediat şi definitiv

en: Delete messages from the Trash mailbox
ro: Şterge mesajele din coş

en: Delete the current message
ro: Şterge mesajul curent

en: Delete the selected mailbox
ro: Şterge căsuţa de mail selectată

en: Deleted
ro: Şters

en: Deleting Messages
ro: Ştergere mesaje

en: Descriptive _Name:
ro: _Nume descriptiv:

en: Directory: %s
ro: Director: %s

en: Disconnected
ro: Neconectat

en: Display
ro: Afişare

en: Display Progress Dialog
ro: Dialoguri de progres

en: Display all headers
ro: Arată toate antetele

en: Display message if new mail has arrived in an open mailbox
ro: Înştiinţează-mă la sosirea unui mesaj nou într-o căsuţă deschisă

en: Display message size as number of lines
ro: Arată mărimea mesajului ca număr de linii

en: Display no headers
ro: Nu arăta antetele

en: Display of Multipart/Alternative Parts
ro: Afişare părţi „multipart/alternative”

en: Display selected headers
ro: Arată antetele selectate

en: Disposition-Notification-To:
ro: Confirmare-De-Primire-Către:

en: Do background check quietly (no messages in status bar)
ro: Verifică căsuţele poştale în fundal fără mesaje în bara de stare

en: Do you really want to delete the selected identity?
ro: Chiar doriţi să ştergeţi identitatea selectată?

en: Do you want to correct the path?
ro: Doriţi să corectaţi calea?

en: Do_wn
ro: _Jos

en: Don't include HTML parts as text when replying or forwarding mail
ro: Nu include părţile HTML ca text în răspuns sau la înaintare

en: Down
ro: Jos

en: Draftbox
ro: Neterminate

en: E-Mail Address
ro: Adresă de mail

en: ERROR:
ro: EROARE:

en: E_xpand All
ro: D_esfăşoară tot

en: Edit condition for filter:
ro: Editaţi condiţiile filtrului:

en: Edit headers in external editor
ro: Editează antetele într-un editor extern

en: Edit the current message with the default Gnome editor
ro: Editează mesajul curent cu editorul implicit din Gnome

en: Edit the selected mailbox
ro: Editare căsuţă de mail selectată

en: Edit/Apply _Filters
ro: Editează/Aplică _filtrele

en: Elaborate JWZ threading
ro: Fire de discuţie cu algoritm complex JWZ

en: Empty Trash
ro: Goleşte coşul

en: Empty Trash on exit
ro: Goleşte coşul la ieşire

en: Empty _Trash
ro: G_oleşte coşul

en: Enable _TLS
ro: Activare _TLS

en: Encoding
ro: Codare

en: Encrypt
ro: Criptează

en: Encrypt message using GPG
ro: Criptează mesajul cu GPG

en: Enter passphrase to decrypt message
ro: Introduceţi fraza-parolă pentru decriptarea mesajului

en: Enter passsphrase to OpenPGP sign the first message part
ro: Introduceţi fraza-parolă pentru a semna cu OpenPGP prima anexă a mesajului

en: Enter passsphrase to decrypt message part
ro: Introduceţi fraza parolă pentru decriptarea anexei mesajului

en: Enter passsphrase to sign message
ro: Introduceţi fraza-parolă pentru semnarea mesajului

en: Error Messages
ro: Mesaje de eroare

en: Error converting "%s" to UTF-8: %s
ro: Eroare la conversia „%s” în UTF-8: %s

en: Error displaying %s: %s
ro: Eroare la afişarea %s: %s

en: Error displaying condition help: %s
ro: Eroare la afişarea ajutorului pentru această condiţie: %s

en: Error displaying filter help: %s
ro: Eroare la afişarea ajutorului pentru filtrul: %s

en: Error displaying help for identities: %s
ro: Eroare la afişarea ajutorului pentru identităţi: %s

en: Error displaying link_id %s: %s
ro: Eroare la afişarea link_id %s: %s

en: Error displaying run filters help: %s
ro: Eroare la afişarea ajutorului pentru filtre: %s

en: Error displaying toolbar help: %s
ro: Eroare la afişarea ajutorului pentru bara cu unelte: %s

en: Error during filters loading:
ro: Eroare la încărcarea filtrelor:

en: Error during filters loading: %s
    Filters may not be correct.
ro: Eroare la încărcarea filtrelor: %s
    Filtrele pot fi incorecte.

en: Error in regular expression syntax
ro: Eroare în sintaxa expresiei regulare

en: Error loading %s: %s
ro: Eroare la încărcarea %s: %s

en: Error opening GConf database
ro: Eroare la deschiderea bazei de date GConf

en: Error opening address book '%s':
    %s
ro: Eroare la deschiderea cărţii de adrese „%s”:
    %s

en: Error opening mailbox
ro: Eroare la deschiderea căsuţei de mail

en: Error placing messages from %s on %s
    Messages are left in %s
ro: Eroare la mutarea mesajelor din %s în %s
    Mesajele rămân în %s

en: Error sending message, child exited %d (%s).
ro: Eroare la expedierea mesajului, codul de eroare %d (%s).

en: Error setting GConf field: %s
ro: Eroare la setarea câmpului GConf: %s

en: Error showing %s: %s
ro: Eroare la afişarea %s: %s

en: Error talking to %s (%s)
ro: Eroare în timpul conectării la %s (%s)

en: Error when applying filters
ro: Eroare la filtrare

en: Error when copying messages
ro: Eroare la copierea mesajului

en: Error when moving messages
ro: Eroare la mutarea mesajelor

en: Error when trashing messages
ro: Eroare la ştergerea mesajelor

en: Error writing to temporary file %s.
    Check the directory permissions.
ro: Eroare la scrierea fişierului temporar %s.
    Verificaţi drepturile directorului.

en: Error: An identity with that name already exists
ro: Eroare: O identitate cu acest nume există deja

en: Error: The identity does not have a name
ro: Eroare: Identitatea nu are un nume

en: Error: multipart/encrypted has no protocol parameter!
ro: Eroare: corpul „multipart/encrypted” nu are nici un parametru de protocol!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
ro: Eroare: corpul „multipart/signed” nu are nici un protocol.

en: Escape special and non-ASCII characters
ro: Utilizează Escape în cazul caracterelor speciale şi a celor non-ASCII

en: Exchange
ro: Schimbă

en: Exit
ro: Ieşire

en: Expand aliases
ro: Autocompletare

en: Expand all threads
ro: Desfăşoară firele de discuţie

en: Expand mailbox tree on open
ro: Desfăşoară firele de discuţie la deschidere

en: Export filters as Sieve scripts
ro: Exportă filtrele ca scripturi Sieve

en: Expunge failed
ro: Ştergere eşuată

en: Expunging messages from server...
ro: Şterg mesajele de pe server...

en: External query (a program)
ro: Interogare externă (un alt program)

en: FTP site: %s
ro: Adresă FTP: %s

en: F_cc:
ro: S_alvează în:

en: F_ilter:
ro: _Filtru:

en: F_ilters...
ro: _Filtre...

en: F_older Path:
ro: C_alea directorului:

en: F_orward String:
ro: F_ormula de înaintare:

en: F_rom:
ro: _Expeditor:

en: Failed to find enough entropy on your system
ro: Nu găsesc suficientă entropie în sistemul dumneavoastră

en: Failed to find mailbox
ro: Nu am găsit căsuţa de mail

en: Fast
ro: Rapid

en: Fatal Error Messages
ro: Mesaje fatale de eroare

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
ro: Eroare fatală! Nu pot redeschide căsuţa de mail!

en: Fatal error.  Message count is out of sync!
ro: Eroare fatală. Contorul de mesaje nu mai e sincronizat!

en: Fcc:
ro: Salvează în:

en: Fetch new incoming mail
ro: Descarcă mesajele nou venite

en: Fetching message headers... [%d/%d]
ro: Descarc antetele mesajului... [%d/%d]

en: Fetching message...
ro: Descarc mesajul...

en: Fi_lter Command:
ro: Comandă _filtru:

en: File %s cannot be read
ro: Fişierul %s nu poate fi citit

en: File already exists. Overwrite?
ro: Fişierul există deja. Îl suprascriu?

en: File name:
ro: Nume fişier:

en: File name: %s
ro: Nume fişier: %s

en: Filling entropy pool: %s...
ro: Umplu fondul de entropie: %s...

en: Filter "%s" already exists.
ro: Fişierul „%s” există deja.

en: Filter has matched
ro: Filtrul a corespuns

en: Filter must have conditions.
ro: Fitrul dumneavoastră necesită anumite condiţii.

en: Filter the content of the selected mailbox
ro: Filtrează conţinutul căsuţa selectată

en: Fingerprint: %s
ro: Amprentă: %s

en: Finish spell checking
ro: Termină verificarea ortografică

en: Finished Checking.
ro: Am terminat verificarea.

en: Flag condition
ro: Stări ale mesajelor de status

en: Flagged
ro: Important

en: Flat
ro: Fără fire

en: Font <b>not</b> available for printing. Closest: %s
ro: Font <b>nedisponibil</b> la tipărire. Apropiat: %s

en: Font available for printing
ro: Font disponibil la tipărire

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Footer font
ro: Font note de subsol

en: Forward
ro: Înaintează

en: Forward _Inline...
ro: Înaintează _inclus...

en: Forward _inline...
ro: Înaintează _inclus...

en: Forward button attaches mail instead of quoting it
ro: Înaintează implicit un mesaj prin anexare, nu prin includere

en: Forward inline...
ro: Înaintează prin includere...

en: Forward message to %s: %s
ro: Înaintează mesajul către %s: %s

en: Forward the current message
ro: Înaintează mesajul curent

en: Forward the current message as attachment
ro: Înaintează prin anexare mesajul curent

en: Forward the current message inline
ro: Înaintează prin includere mesajul curent

en: Forward this message as attachment
ro: Înaintează prin anexare acest mesaj

en: Forward this message inline
ro: Înaintează prin includere acest mesaj

en: Fr_om
ro: Expedit_or

en: From
ro: Expeditor

en: From:
ro: Expeditor:

en: GPG encrypt by default
ro: Cripteaza GPG implicit

en: GPG sign by default
ro: Semnează GPG implicit

en: GSSAPI authentication failed.
ro: Autentificarea GSSAPI a eşuat.

en: Get new mail on staartup
ro: Descarcă mesajele noi la pornire

en: Getting folder list...
ro: Obţin lista directoarelor...

en: Getting namespaces...
ro: Obţin numele de spaţiu...

en: Gnome editor is not defined in your preferred applications.
ro: Editorul Gnome nu este definit în lista aplicaţiilor preferate.

en: GnomeCard Address Book
ro: Carte de adrese GnomeCard

en: GnuPG is rebuilding the trust database and is currently unavailable.
ro: GnuPG îşi reconstruieşte baza de date şi este momentan indisponibil.

en: Gpgme has been compiled without support for protocol %s.
ro: Gpgme a fost compilat fără suport pentru protocolul %s.

en: Header font
ro: Font antete

en: Help
ro: Ajutor

en: Hide deleted messages
ro: Ascunde mesajele şterse

en: High date is incorrect
ro: Data mai nouă este incorectă

en: Highlight cited text
ro: Evidenţiază textul citat

en: Host not found
ro: Gazda nu a fost găsită

en: Hyperlink color
ro: Culoare adrese de internet

en: I/O error
ro: Eroare I/O

en: IMAP Folder Scanning
ro: Scanare directoare IMAP

en: IMAP SEARCH command failed for mailbox %s
    falling back to default searching method
ro: Comanda IMAP SEARCH a eşuat penrtu căsuţa %s.
    Revin la metoda de căutare implicită.

en: IMAP SEARCH command failed for mailbox %s
    or query was incompatible with IMAP (perhaps you use regular expressions)
    falling back to default searching method
ro: Comanda IMAP SEARCH a eşuat pentru căsuţa %s
    sau interogarea a fost incompatibilă cu protocolul IMAP (poate aţi utilizat expresii regulare). Revin la metoda de căutare implicită.

en: IMAP TLS certificate
ro: Certificat IMAP TLS

en: I_nclude Message(s)
ro: _Include mesajul(ele)

en: Identity
ro: Identitate

en: Identity:
ro: Identitate:

en: If Possible
ro: Dacă e posibil

en: Ignore words shorter than
ro: Ignoră cuvintele mai scurte de

en: In:
ro: În:

en: Inbox
ro: Primite

en: Incl_ude Signature
ro: Adau_gă semnătura

en: Include Signature When For_warding
ro: Adaugă semnătura la î_naintare

en: Include Signature When Rep_lying
ro: Adaugă semnătura la _răspuns

en: Include file
ro: Includere fişier

en: Incoming
ro: Primire

en: Increase magnification
ro: Măreşte scrisul

en: Information - Balsa
ro: Informare - Balsa

en: Information Messages
ro: Mesaje de informare

en: Insert Si_gnature
ro: _Inserează semnătura

en: Inside/outside the date interval
ro: Înăuntrul / Înafara intervalului de timp

en: Invalid filter: %s
ro: Filtru invalid: %s

en: Invalid filters %s for mailbox %s
ro: Filtre invalide %s pentru căsuţa %s

en: Invalid or incomplete address label color
ro: Culoare adrese invalide sau incomplete

en: Invoking autoview command: %s
ro: Pornesc previzualizarea automată: %s

en: Key ID
ro: ID cheie

en: Keywords:
ro: Cuvinte cheie:

en: LDAP Address Book
ro: Carte de adrese LDAP

en: LDAP Directory for %s
ro: Director LDAP pentru %s

en: LDIF Address Book
ro: Carte de adrese LDIF

en: LOGIN disabled on this server.
ro: LOGIN este dezactivat pe acest server.

en: Length
ro: Lungime

en: Link Color
ro: Culoare legături

en: Load program location
ro: Locaţia programului de încărcare

en: Local MH mailbox...
ro: Căsuţă de mail locală tip MH...

en: Local M_H mailbox...
ro: Căsuţă de mail locală tip M_H...

en: Local Mail
ro: Mail local

en: Local Mail Problem
    %s
ro: Probleme cu căsuţa locală de mail
    %s

en: Local Mail_dir mailbox...
ro: Căsuţă de mail locală tip Mail_dir...

en: Local Maildir mailbox...
ro: Căsuţă de mail locală tip Maildir...

en: Local _mbox mailbox...
ro: Căsuţă de mail locală tip _Mbox...

en: Local folder %s
ro: Director local %s

en: Local mailbox %s loaded as: %s
ro: Căsuţă poştală locală %s încărcată ca: %s

en: Local mbox mailbox...
ro: Căsuţă de mail locală tip Mbox...

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
ro: Prea multe lock-uri, renunţ la lock pentru %s?

en: Logging in...
ro: Fac login...

en: Login failed.
ro: Login eşuat.

en: Looking up %s...
ro: Caut %s...

en: Low date is greater than high date
ro: Data mai veche este mai recentă decât data mai nouă

en: Low date is incorrect
ro: Data mai veche este incorectă

en: MAILBOXNAME
ro: NUMECĂSUŢĂDEMAIL

en: M_ove
ro: Şter_ge

en: Mail Files
ro: Fişiere de mail

en: Mail Options
ro: Opţiuni mail

en: Mail Servers
ro: Servere

en: Mail server: %s
ro: Server de mail: %s

en: Mail_box
ro: _Căsuţă de mail

en: Mailbox
ro: Căsuţe de mail

en: Mailbox "%s" is used by Balsa and I cannot remove it.
    If you really want to remove it, assign its function
    to some other mailbox.
ro: Căsuţa de mail „%s” este utilizată de Balsa şi nu poate 
    fi ştearsă. Dacă chiar doriţi să o ştergeţi, alocaţi întâi 
    funcţia ei specifică unei alte căsuţe de mail.

en: Mailbox %s does not appear to be a Maildir mailbox.
ro: Căsuţa de mail %s nu pare să fie o căsuţă Maildir validă.

en: Mailbox %s does not appear to be a Mh mailbox.
ro: Căsuţa de mail „%s” nu pare să fie o căsuţă Mh validă.

en: Mailbox %s does not appear to be an Mbox mailbox.
ro: Căsuţa de mail „%s” nu pare să fie o căsuţă Mbox validă.

en: Mailbox Colors
ro: Culori căsuţe de mail

en: Mailbox Configurator
ro: Configurare căsuţă poştală

en: Mailbox Name
ro: Nume căsuţă poştale

en: Mailbox Path
ro: Cale căsuţă

en: Mailbox _Name:
ro: _Nume căsuţă:

en: Mailbox _Path:
ro: _Cale:

en: Mailbox _password for %s@%s:
ro: _Parola căsuţei poştale pentru %s@%s:

en: Mailbox closed
ro: Căsuţa de mail e închisă

en: Mailbox created.
ro: Căsuţa de mail a fost creată.

en: Mailbox is corrupt!
ro: Căsuţa de mail este coruptă!

en: Mailbox is marked unwritable. %s
ro: Căsuţa de mail este marcată ca protejată la scriere. %s

en: Mailbox is read-only.
ro: Căsuţa de mail nu poate fi decât citită.

en: Mailbox is unchanged.
ro: Căsuţa de mail este nemodificată.

en: Mailbox must have a name.
ro: Căsuţa de mail necesită o denumire.

en: Mailbox was corrupted!
ro: Căsuţa de mail a fost coruptă!

en: Mailbox with unread messages color
ro: Culoare căsuţă de mail cu mesaje noi

en: Main Window
ro: Fereastră principală

en: Main window
ro: Fereastra principală

en: Manage Identities
ro: Administrare identităţi

en: Manage filters
ro: Modifică filtrele

en: Mark all
ro: Marchează tot

en: Mark all messages in current mailbox
ro: Marchează toate mesajele în căsuţa de mail curentă

en: Mark all messages in current mailbox as read
ro: Marchează toate mesajele în căsuţa curentă ca citite

en: Mark all read
ro: Marchează tot ca citit

en: Mark as D_raftbox
ro: Marchează c_a „Neterminate”

en: Mark as _Inbox
ro: _Marchează ca „Primite”

en: Mark as _Trash
ro: Marchează ca şi „C_oş”

en: Marking %d messages deleted...
ro: Marchez %d mesaje şterse...

en: Match
ro: Potrivire

en: Match In
ro: Caută în:

en: Match when date is in the interval:
ro: Corespunde dacă data este în intervalul:

en: Match when date is outside the interval:
ro: Corespunde dacă data este înafara intervalului:

en: Match when none of these flags is set:
ro: Corespunde dacă niciunul dintre aceste semnale de status nu este activat:

en: Match when one flag is set/when no flag is set
ro: Unul activat / Niciunul activat

en: Match when one of these flags is set:
ro: Corespunde dacă unul dintre aceste semnale de status este activat:

en: Message
ro: Mesaj

en: Message Colors
ro: Culori mesaj

en: Message Disposition Notification Requests
ro: Cereri pentru confirmări de primire a mesajelor

en: Message Font
ro: Font mesaje

en: Message Source
ro: Sursele mesajului

en: Message Subject Font
ro: Font subiect mesaje

en: Message parts
ro: Anexe mesaj

en: Message submission problem, placing it into your outbox.
    System will attempt to resubmit the message until you delete it.
ro: Probleme la livrarea mesajului, mesajul va fi plasat în Netrimise.
    Balsa va reîncerca să expedieze mesajul până îl veţi şterge.

en: Message window
ro: Fereastra mesajului

en: Message window title format:
ro: Titlu fereastră mesaj:

en: Message-ID: %s
ro: Identificare: %s

en: Misc
ro: Altele

en: Miscellaneous
ro: Altele

en: Miscellaneous Spelling Settings
ro: Alte setări ortografice

en: Modify Address Book
ro: Modifică cartea de adrese

en: Move To _Trash
ro: Mută la _coş

en: Move the current message to Trash mailbox
ro: Mută mesajul curent în coş

en: Move the current message to trash
ro: Mută mesajul curent în coş

en: Move to folder:
ro: Mută în căsuţa:

en: Moving read messages to %s...
ro: Mut mesajele citite către %s...

en: Msg Preview
ro: Arată

en: N_o Headers
ro: _Fără antete

en: Name
ro: Nume

en: National (8-bit) characters in broken messages without codeset header
ro: Diacritice (caractere de 8 biţi) în mesaje fără specificare codării în antet

en: Ne_w
ro: _Nou

en: Never
ro: Niciodată

en: New
ro: Nou(ă)

en: New Address Book type:
ro: Nou tip de carte de adrese:

en: New Identity
ro: Identitate nouă

en: New filter
ro: Filtru nou

en: New message to %s: %s
ro: Mesaj nou către %s: %s

en: Next
ro: Înainte

en: Next
    flagged
ro: Importante

en: Next
    unread
ro: Noi

en: Next Flagged Message
ro: Următorul mesaj important

en: Next Message
ro: Mesajul următor

en: Next Part
ro: Anexa următoare

en: Next Unread Message
ro: Următorul mesaj nou

en: Next part in message
ro: Următoarea anexă a mesajului

en: No address book selected....
ro: Nici o carte de adrese nu este selectată...

en: No authenticators available
ro: Nici o autentificare disponibilă

en: No boundary parameter found! [report this error]
ro: Nu am găsit nici un parametru de delimitare! Raportaţi această eroare.

en: No error
ro: Nici o eroare

en: No filter name specified.
ro: Nu aţi specificat un nume de filtru.

en: No magnification
ro: Mărime normală

en: No mailbox selected.
ro: Nici o căsuţă de mail nu este selectată.

en: No open or view action defined in GNOME MIME for this content type
ro: Nici o acţiune de deschidere sau vizualizare nu este definită în Gnome MIME pentru acest tip de conţinut

en: No such folder
ro: Director inexistent

en: No such mailbox type: %s
ro: Nu există o căsuţă de mail de acest tip: %s

en: No threading at all
ro: Fără fire de discuţie

en: No-Id
ro: Fără-Id

en: No-Name
ro: Fără-Nume

en: None of the regular expressions matches
ro: Niciuna dintre expresiile regulare nu corespunde

en: None of the specified fields contains:
ro: Niciunul dintre câmpurile modificate nu conţine:

en: Notification:
ro: Notificare:

en: OR
ro: SAU

en: O_rganization:
ro: _Organizaţie:

en: On %s, %s wrote:
ro: În data de %s, %s a scris:

en: On exit
ro: La ieşire

en: On reception
ro: La primire

en: One _Matches/None Matches
ro: U_na / Niciuna

en: One of the regular expressions matches
ro: Una dintre expresiile regulare corespunde

en: One of the specified f_ields contains
ro: Unul dintre _câmpurile specificate conţine:

en: One of the specified fields contains:
ro: Unul dintre câmpurile specificate conţine:

en: Oooop! mailbox not found in balsa_app.mailbox nodes?
ro: Eroare! Căsuţa de mail nu apare în nodurile balsa_app.mailbox?

en: Open Inbox upon startup
ro: Deschide la pornire căsuţa mesajelor primite

en: Open next
ro: Deschide mesajul următor

en: Open next flagged message
ro: Deschide următorul mesaj important

en: Open next unread message
ro: Deschide următorul mesaj nou

en: Open of %s failed. Errno = %d,
ro: Eroare la deschiderea %s. Errno = %d,

en: Open previous
ro: Deschide mesajul precedent

en: Open the address book
ro: Deschide cartea de adrese

en: Open with %s
ro: Deschide cu %s

en: Opening mailbox %s. Please wait...
ro: Deschid căsuţa poştală %s. Aşteptaţi vă rog...

en: Opening remote mailbox %s.
    The _password for %s@%s:
ro: Deschid căsuţa poştală %s.
    _Parola pentru %s@%s:

en: Opens MAILBOXNAME
ro: Deschide NUMECĂSUŢĂDEMAIL

en: Opens default Inbox on startup
ro: Deschide la pornire căsuţa mesajelor primite

en: Opens first unread mailbox
ro: Deschide prima căsuţă de mail cu mesaje noi

en: Operation between conditions
ro: Operator între condiţii

en: Options
ro: Opţiuni

en: Other Options
ro: Alte opţiuni

en: Out of memory!
ro: Nu mai este memorie!

en: Outbox
ro: Netrimise

en: Outgoing
ro: Trimitere

en: Outgoing Mail
ro: Mail netrimis

en: Output of the delivery process
ro: Rezultatele comenzii de expediere

en: Owner trust
ro: Credibilitate deţinător

en: PGP Signature:
ro: Semnătura PGP:

en: PGP signature: %s
ro: Semnătură PGP: %s

en: POP command execution failed
ro: Execuţia comenzii POP a eşuat

en: POP3 mailbox %s accessing error:
    %s
ro: Eroare la accesarea căsuţei poştale POP3 %s:
    %s

en: POP3 mailbox %s temp file error:
    %s
ro: Eroare la accesarea fişierului temporar al căsuţei poştale POP3 %s:
    %s

en: POP3 mailbox %s temp mailbox error:
ro: Eroare la accesarea fişierului temporar al căsuţei poştale POP3 %s:

en: Page: %i/%i
ro: Pagina: %i:%i

en: PageUp/PageDown keys scroll message by:
ro: Tastele PageUp/PageDown derulează mesajul cu:

en: Pass Phrase
ro: Fraza-parolă

en: Pass_word:
ro: _Parolă:

en: Password needed
ro: Se cere parola

en: Play sound:
ro: Redă sunetul:

en: Please enter information about yourself.
ro: Vă rugăm introduceţi informaţiile personale.

en: Please enter the passphrase for the secret key!
    
    Key: %s
ro: Introduceţi fraza-parolă pentru cheia secretă!
    
    Cheie: %s

en: Please verify the locations of your default mail files.
    These will be created if necessary.
ro: Verificaţi vă rog locaţiile implicite ale căsuţelor de mail.
    Dacă nu există, ele vor fi create.

en: Popup text:
ro: Deschide o fereastră cu textul:

en: Postpone
ro: Amână

en: Postpone current message
ro: Amână expedierea mesajului curent

en: Pr_efix
ro: Prefi_x

en: Preconnect command failed.
ro: Execuţia comenzii Preconnect a eşuat.

en: Prepend Si_gnature
ro: Adaugă semnătura la înce_put

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Previous
ro: Înapoi

en: Previous Message
ro: Mesajul precedent

en: Previous Part
ro: Anexa precedentă

en: Previous part in message
ro: Precedenta anexă a mesajului

en: Print
ro: Tipăreşte

en: Print current message
ro: Tipăreşte mesajul selectat

en: Print message
ro: Tipăreşte mesajul

en: Print on printer:
ro: Tipăreşte la imprimanta:

en: Print the edited message
ro: Tipăreşte mesajul editat

en: Print to console
ro: Arată în consolă

en: Problem Creating Mailboxes
    %s
ro: Probleme la crearea căsuţelor de mail
    %s

en: Processing an HTML message part, which must start on a new page.
    Print this part?
ro: Procesez o anexă HTML, care trebuie să înceapă pe o pagină nouă.
    Tipăresc această anexă?

en: Pspell Settings
ro: Setări pspell

en: Purge %d deleted message?
ro: Debarasez %d mesaj şters?

en: Purge %d deleted messages?
ro: Debarasez %d mesaje şterse?

en: Question
ro: Întrebare

en: Queue this message in Outbox for sending
ro: Încolonează acest mesaj în coada cu mesaje netrimise

en: Quote level %d color
ro: Culoare citate de nivelul %d

en: Quoted
ro: Citat

en: Quoted Text Regular Expression
ro: Expresie regulară pentru identificarea citatelor

en: Quoted and Flowed Text
ro: Citare şi aranjare text

en: Reading %s...
ro: Citesc %s...

en: Reading %s... %d
ro: Citesc %s... %d

en: Reading %s... %d (%d%%)
ro: Citesc %s... %d (%d%%)

en: Received %d bytes of %d
ro: Recepţionat %d octeţi din %d

en: Redo
ro: Refă

en: Redo most recent change
ro: Refă ultima schimbare anulată

en: References:
ro: Referiri:

en: Regular Expression
ro: Expresie regulară

en: Relaying refused:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
ro: Preluarea mesajului a fost refuzată de serverul SMTP:
    %d: %s
    Mesajul a rămas în căsuţa mesajelor Netrimise.

en: Remember open mailboxes between sessions
ro: Deschide aceleaşi căsuţe de mail la o nouă pornire

en: Remote IMAP _folder...
ro: Director _non-local IMAP...

en: Remote IMAP _subfolder...
ro: _Subdirector non-local IMAP...

en: Remote IMAP folder
ro: Director non-local IMAP

en: Remote IMAP folder set
ro: Setul de directoare non-locale IMAP

en: Remote IMAP folder...
ro: Director non-local IMAP...

en: Remote IMAP mailbox...
ro: Căsuţă poştală non-locală IMAP...

en: Remote IMAP subfolder
ro: Subdirector non-local IMAP

en: Remote IMAP subfolder...
ro: Subdirector non-local IMAP...

en: Remote Mailbox Servers
ro: Servere căsuţe poştale non-locale

en: Remote POP3 mailbox...
ro: Căsuţă poştală non-locală POP3...

en: Remote SMTP Server
ro: Server SMTP

en: Remote _IMAP mailbox...
ro: Căsuţă poştală non-locală _IMAP...

en: Remove
ro: Şterge

en: Remove duplicated messages from the selected mailbox
ro: Şterge mesajele duplicate din căsuţa curentă

en: Remove from _list
ro: Şterge din _listă

en: Remove from list and _disk
ro: Şterge din listă şi de pe _disc

en: Rename INBOX
ro: Redenumire INBOX

en: Rename of %s to %s failed:
    %s
ro: Redenumirea %s în %s a eşuat:
    %s

en: Rename or move subfolder
ro: Redenumire sau mutare subdirector

en: Renaming INBOX is special!
    You will create a subfolder %s in %s
    containing the messages from INBOX.
    INBOX and its subfolders will remain.
    What would you like to do?
ro: Redenumirea INBOX-ului este specială!
    Se va crea un subdirector %s în %s
    conţinând toate mesajele din INBOX.
    INBOX şi subdirectoarele sale vor fi păstrate.
    Ce doriţi să faceţi?

en: Reopening mailbox...
ro: Redeschid căsuţa de mail...

en: Replace all occurences of the current word with the selected suggestion
ro: Înlocuieşte toate apariţiile acestui cuvânt cu sugestia selectată

en: Replace the current word with the selected suggestion
ro: Înlocuieşte acest cuvânt cu sugestia selectată

en: Replied
ro: Răspuns

en: Reply
ro: Răspunde

en: Reply
    to all
ro: Către toţi

en: Reply
    to group
ro: Către grup

en: Reply Prefix:
ro: Prefix la răspuns:

en: Reply To _All...
ro: Răspunde către _toţi...

en: Reply To _Group...
ro: Răspunde către gru_p...

en: Reply _String:
ro: _Formula de răspuns:

en: Reply _To:
ro: Răspunde _către:

en: Reply to %s: %s
ro: Răspunde către %s: %s

en: Reply to MDN?
ro: Dau curs cererii de răspuns automat (MDN)?

en: Reply to _All...
ro: Răspunde către _toţi...

en: Reply to _Group...
ro: Răspunde către gru_p...

en: Reply to all recipients
ro: Răspunde către toţi destinatarii

en: Reply to all recipients of the current message
ro: Răspunde către toţi destinatarii mesajului curent

en: Reply to all recipients of this message
ro: Răspunde către toţi destinatarii acestui mesaj

en: Reply to mailing list
ro: Răspunde către lista de mesaje

en: Reply to the current message
ro: Răspunde la mesajul curent

en: Reply to this message
ro: Răspunde la acest mesaj

en: Reply-To:
ro: Răsp. către:

en: Required
ro: Întotdeauna

en: Retrieving Message %d of %d
ro: Descarc mesajul %d din %d

en: Revert
ro: Anulare/Revenire

en: Revert all changes and finish spell checking
ro: Anulează toate schimbările şi termină verificarea ortografică

en: Run GnomeCard
ro: Porneşte GnomeCard

en: Run a spell check
ro: Porneşte verificarea ortografică

en: Run program:
ro: Porneşte programul:

en: Running gpg failed with return value %d:
    %s
ro: Pornirea gpg a eşuat cu eroarea returnată %d:
    %s

en: Running gpg successful:
    %s
ro: Pornirea gpg a reuşit:
    %s

en: S/MIME Signature:
ro: Semnătura S/MIME:

en: SASL authentication failed.
ro: Autentificarea SASL a eşuat.

en: SMTP server problem (%d): %s
    Message is left in outbox.
ro: Probleme cu serverul SMTP (%d): %s
    Mesajul a rămas în căsuţa mesajelor Netrimise.

en: SMTP server refused connection.
    Balsa by default uses submission service (587).
    If you want to submit mail using relay service (25),specify it explicitly via: "host:smtp".
    Message is left in outbox.
ro: Serverul SMTP a refuzat conexiunea.
    Balsa utilizează implicit portul 587 pentru conectarea la serverul SMTP.
    Dacă doriţi să utilizaţi un server SMTP ce retransmite mesaje pe portul 25 
    specificaţi explicit acest lucru. De exemplu: „server:smtp”.
    Mesajul a rămas în căsuţa mesajelor Netrimise.

en: SSL Certificate check
ro: Verificare Certificat SSL

en: SSL connection using %s (%s)
ro: Conexiune SSL folosind %s (%s)

en: SSL disabled due the lack of entropy
ro: SSL este dezactivat datorită lipsei de entropie

en: SSL failed: %s
ro: Eroare SSL: %s

en: SSL is unavailable.
ro: SSL este indisponibil.

en: S_elected Headers
ro: A_ntetele selectate

en: S_ubject
ro: _Subiect:

en: S_ubject:
ro: _Subiect:

en: Sa_ve
ro: Sal_vează

en: Save
ro: Salvează

en: Save %s MIME Part
ro: Salvează anexa MIME %s

en: Save Current Part...
ro: Salvează anexa curentă...

en: Save current part in message
ro: Salvează această anexă a mesajului

en: Save part
ro: Salvează anexa

en: Save program location
ro: Locaţia programului de salvare

en: Save selected...
ro: Selectaţ selecţiai...

en: Save the current item
ro: Salvează itemul curent

en: Save this address and close the dialog?
ro: Salvez această adresă şi închid fereastra?

en: Save this message
ro: Salvează acest mesaj

en: Save...
ro: Salvare...

en: Saving message status flags... [%d/%d]
ro: Salvez semnalele de status ale mesajului... [%d/%d]

en: Saying yes will not send the file `%s' itself, but just a MIME message/external-body reference.  Note that the recipient must have proper permissions to see the `real' file.
    
    Do you really want to attach this file as reference?
ro: Dacă alegeţi „Da” nu va fi trimis fişierul „%s”, ci doar o referire MIME message/external-body. Destinatarul va vedea fişierul real doar dacă are drepturile necesare.
    
    Chiar doriţi să ataşaţi acest fişier prin referire?

en: Scan tree to depth
ro: Scanează arborele de directoare până la nivelul

en: Scanning %s. Please wait...
ro: Scanez %s. Aşteptaţi vă rog...

en: Search T_ype:
ro: Tipul _căutării:

en: Search mailbox
ro: Caută în căsuţa de mail

en: Secure connection with TLS?
ro: Securizez conexiunea cu TLS?

en: Select Font
ro: Selectaţi un font

en: Select Identity
ro: Identitate

en: Select _Identity...
ro: Schimbă i_dentitatea...

en: Select a font to use
ro: Selectaţi fontul ce va fi folosit

en: Select all
ro: Selectează tot

en: Select all messages in current mailbox
ro: Selectează toate mesajele căsuţei de mail curente

en: Select entire mail
ro: Selectează întregul mesaj

en: Select key
ro: Selectează cheia

en: Select load program for address book
ro: Selectaţi programul de încărcare a cărţii de adrese

en: Select parent folder
ro: Selectaţi directorul părinte

en: Select path for LDIF address book
ro: Selectaţi calea cărţii de adrese LDIF

en: Select path for VCARD address book
ro: Selectaţi calea cărţii de adrese VCARD

en: Select save program for address book
ro: Selectaţi programul de salvare a cărţii de adrese

en: Select the Identity to use for the message
ro: Alegeţi o identitate pentru a fi folosită cu acest mesaj

en: Select the private key for the signer %s
ro: Alegeţi o cheia privată pentru semnatarul %s

en: Select the public key for the recipient %s
ro: Selectaţi cheia publică pentru destinatarul %s

en: Select your local mail directory
ro: Selectaţi directorul cu mail local

en: Select...
ro: Selectaţi...

en: Selected headers:
ro: Antete selectate:

en: Selecting %s...
ro: Selectez %s...

en: Send
ro: Trimite

en: Send and Receive messages
ro: Trimite şi descarcă mesajele

en: Send and _Receive Mail
ro: _Expediază şi verifică poşta

en: Send button queues outgoing mail in outbox instead of sending it
ro: Butonul de trimitere încolonează mesajul de trimis în „Netrimise”

en: Send message to obtain this part
ro: Trimite mesajul de obţinere a acestei anexe

en: Send messages from the outbox
ro: Trimite mesajele din coada de aşteptare

en: Send this message
ro: Trimite acest mesaj

en: Send to Trash
ro: Trimite la coş

en: Send-To
ro: Trimite-Către

en: Sending Mail...
ro: Trimit mesajul...

en: Sending error: %s
ro: Eroare la trimitere: %s

en: Sentbox
ro: Trimise

en: Server certificate has expired
ro: Certificatul serverului a expirat

en: Server certificate is not yet valid
ro: Certificatul serverului nu este valid

en: Set identity to use for this message
ro: Alegeţi o identitate pentru a fi folosită cu acest mesaj

en: Show Mailbox _Tabs
ro: Arată ta_burile căsuţelor de mail

en: Show address:
ro: Arată adresa:

en: Show all headers
ro: Arată toate antetele

en: Show dialog
ro: Arată în dialog

en: Show in list
ro: Arată în listă

en: Show mailbox statistics in left pane
ro: Arată statisticile căsuţelor de mail în subfereastra din stânga

en: Show nothing
ro: Nu arăta

en: Show preview pane
ro: Arată o subfereastră de previzualizare

en: Shown mailbox: %s with %ld messages, %ld new
ro: Căsuţa de mail curentă: %s cu %ld mesaje, %ld noi

en: Si_mple threading
ro: Fire de _discuţie simple

en: Sign
ro: Semnează

en: Sign message using GPG
ro: Semnează mesajul cu GPG

en: Signature _Path:
ro: Calea _semnăturii:

en: Simple
ro: Simplă

en: Simple threading algorithm
ro: Fire de discuţie cu algoritm simplu

en: Size
ro: Mărime

en: Skip all occurrences of the current word
ro: Ignoră alte apariţii ale acestui cuvânt

en: Skip the current word
ro: Ignoră acest cuvânt

en: Source mailbox (%s) is readonly. Cannot move messages
ro: Căsuţa sursă (%s) este blocată la scriere. Nu pot muta mesajele

en: Spell Check Module
ro: Modul de verificare ortografică

en: Spell check
ro: Verificare ortografică

en: Spelling
ro: Ortografie

en: Startup
ro: Pornire

en: Status Messages
ro: Mesaje de status

en: Store Address
ro: Reţine adresa

en: Store address of sender in addressbook
ro: Reţine adresa expeditorului în cartea de adrese

en: Store address: no addresses
ro: Reţinere adrese: nu există adrese

en: Subject
ro: Subiect

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Subject: %s
ro: Subiect: %s

en: Subscribed _folders only
ro: Doar _directoarele subscrise

en: Subscribing to %s...
ro: Subscriu la %s...

en: Suggestion Level
ro: Nivel sugestii

en: Syntax error in the filter configuration file
ro: Eroare de sintaxă în fişierul de configurare a filtrelor

en: T_oggle
ro: _Marchează / Demarchează ca

en: The Balsa E-Mail Client
ro: Clientul de mail Balsa

en: The Balsa email client is part of the GNOME desktop environment.  Information on Balsa can be found at http://balsa.gnome.org/
    
    If you need to report bugs, please do so at: http://bugzilla.gnome.org/
ro: Clientul de mail Balsa face parte din mediul integrat GNOME. 
    Informaţii despre Balsa puteţi obţine la http://balsa.gnome.org
    
    Dacă doriţi să raportaţi erori, folosiţi http://bugzilla.gnome.org

en: The OpenPGP encrypted message part contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
ro: Mesajul criptat OpenPGP conţine caractere cu 8 biţi, dar nici un antet care să descrie codarea utilizată (convertesc în %s)

en: The address book file path "%s" is not correct. %s
ro: Calea „%s” a fişierului cărţii de adrese nu este corectă. %s

en: The destination mailbox of the filter "%s" is "%s".
    You can't associate it with the same mailbox (that causes recursion).
ro: Căsuţa de destinaţie a filtrului „%s” este „%s”.
    Nu puteţi asocia filtrul cu aceeaşi căsuţă (recursivitate).

en: The file with pathname "%s" is not a directory.
ro: Fişierul cu calea „%s” nu este un director.

en: The filter "%s" is not compatible with the mailbox type of "%s".
    This happens for example when you use regular expressions match with IMAP mailboxes, it is done by a very slow method; if possible, use substring match instead.
ro: Filtrul „%s” nu este compatibil cu tipul căsuţei de mail „%s”.
    De obicei asta se întâmplă când se utilizează expresii regulare pentru căsuţe IMAP, ceea ce încetineşte mult filtrarea. Dacă se poate, utilizaţi potriviri de subşiruri.

en: The filters dialog is opened, close it before you can run filters on any mailbox
ro: Dialogul de configurare a filtrelor este deschis. Închideţi-l înainte de a filtra o căsuţă de mail

en: The folder edition to be written.
ro: Formatul directorului ce va fi scris.

en: The load program path "%s" is not correct. %s
ro: Calea „%s” a programului de pornit nu este corectă. %s

en: The mailbox "%s" does not appear to be valid.
ro: Căsuţa de mail „%s” nu pare să fie validă.

en: The mailbox "%s" does not appear to be valid.
    Your system does not allow for creation of mailboxes
    in /var/spool/mail. Balsa wouldn't function properly
    until the system created the mailboxes. Please change
    the mailbox path or check your system configuration.
ro: Căsuţa de mail „%s” nu pare să fie validă.
    Sistemul nu permite crearea de căsuţe de mail în
    /var/spool/mail. Balsa nu va funcţiona corect decât
    dacă aceste căsuţe de mail sunt create deja. Vă rugăm
    să schimbaţi calea sau să verificaţi setările sistemului.

en: The message cannot be encoded in charset %s.
    Please choose a language for this message.
    For multi-language messages, choose UTF-8.
ro: Acest mesaj nu poate fi trimis în codarea %s.
    Alegeţi o codare adecvată limbii utilizate în acest mesaj.Pentru mesaje în mai multe limbi alegeţi UTF-8.

en: The message header looks clean
    (the notify-to address is equal to the return path,
    I am in the "To:" or "Cc:" list).
ro: antetul mesajului arată normal
    („notify-to” e identic cu „return-path”,
    ori sunt în lista „to” sau „cc”).

en: The message header looks suspicious.
ro: Antetul mesajului arată suspect.

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
ro: Indexul mesajului este incorect. Încercaţi să redeschideţi căsuţa de mail.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
ro: Mesajul trimis de %s cu subiectul „%s” conţine caractere de 8 biţi, dar nu există un antet care să precizeze codarea utilizată (convertesc în %s).

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a S/MIME encrypted part, but balsa can not (yet) handle this format.
ro: Mesajul trimis de %s cu subiectul „%s” conţine o anexă criptată S/MIME, dar Balsa nu ştie încă să manipuleze acest format.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a S/MIME signed part, but balsa is not (yet) able to handle this format.
ro: Mesajul trimis de %s cu subiectul „%s” conţine o anexă S/MIME semnată, dar Balsa nu poate încă să manipuleze acest format.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a signed part, but it's structure is invalid. The signature, if there is any, can not be checked.
ro: Mesajul trimis de %s cu subiectul „%s” conţine o anexă semnată, dar structura sa este invalidă. Semnătură nu poate fi verificată, chiar dacă există.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains an encrypted part, but it's structure is invalid.
ro: Mesajul trimis de %s cu subiectul „%s” conţine o anexă criptată, dar structura sa este invalidă.

en: The message to '%s' is modified.
    Save message to Draftbox?
ro: Mesajul către „%s” a fost modificat.
    Salvez mesajul în Neterminate?

en: The option not to recognize "format=flowed" text has been removed.
ro: Opţiunea pentru ignorarea setării „format=flowed” nu mai există.

en: The option not to send "format=flowed" is now on the Options menu of the compose window.
ro: Opţiunea fr a nu trimite mailuri „format=flowed” este acum în meniul „Opţiuni”a ferestrei de compunere a mesajelor.

en: The option to request a MDN is now on the Options menu of the compose window.
ro: Opţiunea pentru cererea unei confirmări de primire (MDN) este acum în meniul „Opţiuni” al ferestrei de compunere a mesajelor.

en: The passphrase for this key was bad, please try again!
    
    Key: %s
ro: Fraza-parolă pentru această cheie este greşită, încercaţi din nou!
    
    Cheie: %s

en: The path "%s" is not correct. %s
ro: Calea „%s” nu este corectă. %s

en: The path %s must be relative to the filesystem root (start with /).
ro: Calea %s trebuie să fie dată relativ la rădăcină (să înceapă cu /).

en: The pathname "%s" must be specified canonically -- it must start with a '/'.
ro: Calea „%s” trebuie strict specificată -- adică să înceapă cu un „/”.

en: The save program path "%s" is not correct. %s
ro: Calea „%s” a programului de salvat nu este corectă. %s

en: The sender of this mail, %s, requested 
    a Message Disposition Notification(MDN) to be returned to `%s'.
    Do you want to send this notification?
ro: Expeditorul acestui mesaj, %s, a cerut o Confirmare de Primire a Mesajului (MDN) de trimis către „%s”. Doriţi să trimiteţi această notificare?

en: The signature could not be verified due to a missing key.
ro: Nu pot verifica această semnătură datorită lipsei cheii.

en: The signature could not be verified due to an invalid crypto engine.
ro: Nu pot verifica această semnătură datorită unui engine de criptare invalid

en: The signature is invalid.
ro: Această semnătură este invalidă.

en: The signature is valid but expired.
ro: Această semnătură este validă, dar a expirat.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has expired.
ro: Această semnătură este validă, dar cheia de verificare a semnăturii a expirat.

en: The signature is valid.
ro: Semnătura este validă

en: The user ID is fully valid.
ro: ID-ul utilizatorului este complet valid.

en: The user ID is marginally valid.
ro: ID-ul utilizatorului este marginal validă.

en: The user ID is never valid.
ro: ID-ul utilizatorului nu este deloc valid.

en: The user ID is of unknown validity.
ro: ID-ul utilizatorului are o validitate incertă.

en: The user ID is ultimately valid.
ro: ID-ul utilizatorului este absolut valid.

en: The validity of the user ID is undefined.
ro: Validitatea ID-ului utilizatorului este nedefinită

en: There are opened filter run dialogs, close them before you can modify filters.
ro: Mai multe dialoguri de fitrare sunt deschise. Închideţi-le înainte de a modifica filtrele.

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
ro: Acest server IMAP este prea vechi. Mutt nu funcţionează cu el.

en: This certificate belongs to:
ro: Deţinătorul acestui certificat este:

en: This certificate is valid
ro: Acest certificat este valid

en: This certificate was issued by:
ro: Acest certificat a fost eliberat de:

en: This file is not encoded in US-ASCII or UTF-8.
    Please choose the charset used to encode the file.
    (if unsure chose Generic UTF-8)
ro: Acest fişier nu are o codare US-ASCII sau UTF-8.
    Precizaţi setul de caractere ce va fi utilizat pentru 
    codarea acestui fişier. Dacă sunteţi în dubiu, alegeţi UTF-8.

en: This folder is not stored in configuration. I do not yet know how to remove it from remote server.
ro: Acest director nu apare în configuraţie. Nu ştiu încă cum să-l şterg de pe serverul la distanţă.

en: This mail address is already in this address book.
ro: Această adresă de mail există deja în cartea de adrese

en: This message will not be encrpyted for the BCC: recipient(s).
ro: Acest mesaj nu va fi criptat pentru destinatarii invizibili.

en: This part is not a real PGP signature.
ro: Această anexă nu este o adevărată semnătură PGP

en: This will exit Balsa.
    Do you really want to do this?
ro: Sunteţi pe cale să ieşiţi din Balsa.
    Chiar doriţi acest lucru?

en: This will remove the folder "%s" from the list.
    You may use "New IMAP Folder" later to add this folder again.
ro: Sunteţi pe cale să ştergeţi directorul „%s” din listă. Utilizaţi „Nou director non-local IMAP...” pentru a-l adăuga din nou.

en: This will remove the mailbox "%s" and all its messages from your IMAP server.  If %s has subfolders, it will still appear as a node in the folder tree.
    You may use "New IMAP subfolder" later to add a mailbox with this name.
    What would you like to do?
ro: Sunteţi pe cale să ştergeţi căsuţa „%s” şi toate mesajele sale de pe serverul IMAP. Dacă %s are subdirectoare va apare în continuare ca un nod în arborele de directoare. Veţi putea folosi „Nou subdirector IMAP...” pentru a adăuga o căsuţă de mail cu acest nume. Ce doriţi să faceţi?

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.
    You may use "Add Mailbox" later to access this mailbox again.
    What would you like to do?
ro: Sunteţi pe cale să ştergeţi căsuţa de mail „%s” din lista căsuţelor de mail. Veţi putea folosi „Adaugă căsuţă de mail” pentru a accesa din nou această căsuţă de mail. Ce doriţi să faceţi?

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.  You may also delete the disk file or files associated with this mailbox.
    If you do not remove the file on disk you may "Add  Mailbox" to access the mailbox again.
    What would you like to do?
ro: Sunteţi pe cale să ştergeţi căsuţa de mail „%s” din lista căsuţelor cu mail. Puteţi de asemenea să ştergeţi fişierul de pe disc asociat cu această căsuţă de mail. Dacă nu ştergeţi acest fişier de pe disc veţi putea folosi „Adaugă căsuţă de mail” pentru a o accesa din nou. Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi această căsuţă?

en: Threading
ro: Fire de discuţie

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
ro: Timp maxim depăşit încercând fcntl lock!

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
ro: Timpul maxim depăşit încercând flock lock!

en: To
ro: Destinatar

en: To:
ro: Destinatar:

en: Toggle
    new
ro: (De)Marchează

en: Toggle New
ro: Marchează / Demarchează ca Nou

en: Toggle display of mailbox and folder tree
ro: Setează afişarea căsuţei de mail şi a arborelui de directoare

en: Toggle display of mailbox notebook tabs
ro: Setează afişarea taburilor căsuţelor

en: Toggle flagged
ro: Marchează sau demarchează mesajul curent

en: Toggle new message flag
ro: Marchează sau demarchează mesajul ca nou

en: Toolbar Buttons
ro: Butoane bare cu unelte

en: Toolbar options
ro: Opţiuni bare cu unelte

en: Trash
ro: Coş

en: Trash /
    Delete
ro: Şterge

en: Treat multiple addresses as:
ro: Procesează adresele multiple ca:

en: Try again later.
ro: Încercaţi mai târziu din nou.

en: Type
ro: Tip

en: Type:
ro: Tip:

en: Type: %s (%s)
ro: Tip: %s (%s)

en: Unable to Open Mailbox!
    Please check the mailbox settings.
ro: Nu pot deschide căsuţa de mail!
    Vă rog verificaţi setările căsuţei.

en: Unable to allocate memory
ro: Nu pot aloca memorie

en: Unable to append to IMAP mailboxes at this server
ro: Nu pot adăuga în căsuţele poştale IMAP ale acestui server

en: Unable to export filter %s, an error occured.
ro: Nu pot exporta filtrul %s, a intervenit o eroare.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
ro: Nu pot descărca antetele mesajelor de la această versiune de server IMAP.

en: Unable to get certificate from peer
ro: Nu pot obţine un certificat de la omolog

en: Unable to load message body to match filter
ro: Nu pot încărca corpul mesajului pentru filtrare

en: Unable to lock mailbox!
ro: Nu pot face lock pe căsuţa de mail!

en: Unable to open sentbox - could not get IMAP server information
ro: Nu pot deschide căsuţa mesajelor trimise fiindcă nu pot obţine informaţii despre serverul IMAP

en: Unable to open temporary file!
ro: Nu pot deschide fişierul temporar!

en: Undelete the message
ro: Recuperează mesajul şters

en: Undo
ro: Anulează

en: Undo most recent change
ro: Anulează ultima schimbare

en: Unexpected address book error. Report it.
ro: Eroare neaşteptată în cartea de adrese. Vă rugăm să o raportaţi.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown problem with engine for protocol %s.
ro: Problemă necunoscută cu engine-ul protocolului %s.

en: Unknown toolbar icon "%s"
ro: Iconiţă necunoscută pentru bara cu unelte „%s”

en: Unread
ro: Nou

en: Unsubscribing to %s...
ro: Desubscriu la %s...

en: Until Closed
ro: Până la închidere

en: Up
ro: Sus

en: Uploading message ...
ro: Încarc mesajul...

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
ro: Folosiţi „toggle-write” pentru a permite din nou scrierea!

en: Use SS_L (IMAPS)
ro: Utilizează SS_L (IMAPS)

en: Use SS_L (pop3s)
ro: Utilizează SS_L (pop3s)

en: Use Sound...
ro: Alegeţi un fişier de sunet...

en: Use TLS
ro: Utilizare TLS

en: Use _APOP Authentication
ro: Utilizează autentificare _APOP

en: Use alternative main window layout
ro: Utilizează aranjarea alternativă a ferestrei principale

en: Use balsa as default email client?
ro: Setaţi Balsa ca fiind clientul de mail implicit?

en: Use preview pane
ro: Foloseşte o subfereastră de previzualizare

en: Use_r name:
ro: Nume _utilizator:

en: User
ro: Utilizator

en: User ID
ro: ID utilizator

en: User Settings
ro: Setări personale

en: VCard Address Book (GnomeCard)
ro: Carte de adrese VCard (GnomeCard)

en: Validity
ro: Validitate

en: View part with %s
ro: Arată anexa cu %s

en: View source form of the message
ro: Vizualizaţi sursele acestui mesaj

en: WARNING:
ro: ATENŢIE:

en: Waiting for fcntl lock... %d
ro: Aştept terminarea fntcl lock... %d

en: Waiting for flock attempt... %d
ro: Aştept pentru a încerca flock... %d

en: Warning Messages
ro: Mesaje de atenţionare

en: Warning: Couldn't save certificate
ro: Atenţie: Nu am putut salva certificatul

en: Welcome to Balsa!
ro: Balsa vă urează „Bun Venit!”

en: When I receive a message and its sender requested to return a
    Message Disposition Notification (MDN), send it in the following cases:
ro: Când primesc un mesaj, iar utilizatorul îmi cere să-i returnez
    o confirmare de primire (MDN), trimite-o în următoarele cazuri:

en: While Retrieving Messages
ro: La verificarea poştei

en: Word Wrap
ro: Rupere rânduri

en: Wrap Incoming Text at:
ro: La primire rupe rândurile la:

en: Wrap Outgoing Text at:
ro: La trimitere rupe rândurile la:

en: Wrap message lines
ro: Rupe rândurile mesajului

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
ro: Scrierea a eşuat! Am salvat parţial căsuţa de mail în %s

en: Writing %s...
ro: Scriu %s...

en: Writing messages... %d (%d%%)
ro: Scriu mesajele... %d (%d%%)

en: You can apply filters only on mailbox
ro: Filtrele pot fi aplicate doar asupra căsuţei

en: You have received %d new messages.
ro: Aţi primit %d mesaje noi.

en: You have received 1 new message.
ro: Aţi primit un mesaj nou.

en: You must provide a sound to play
ro: Este necesar să introduceţi locaţia unui fişier de sunet

en: You must provide a string
ro: Este necesar să introduceţi un şir de caractere

en: You must provide at least one regular expression
ro: Este necesar să introduceţi cel puţin o expresie regulară

en: You must specify at least one field for matching
ro: Este necesar să specificaţi cel puţin un câmp pentru a corespunde

en: You must specify the name of the user header to match on
ro: Este necesar să specificaţi numele antetului de utilizator ce trebuie să corespundă

en: You seem to be running Balsa for the first time. The following steps will set up Balsa by asking a few simple questions. Once you have completed these steps, you can always change them later in Balsa's preferences. If any files or directories need to be created, it will be done so automatically.
      Please check the about box in Balsa's main window for more information about contacting the authors or reporting bugs.
ro: Probabil aţi pornit Balsa pentru prima dată. În paşii următori veţi răspunde unor întrebări simple pentru configurarea iniţială. După parcurgerea acestor paşi veţi putea schimba oricând setările în meniul de preferinţe. Dacă va fi nevoie de anumite fişiere şi directoare, vor fi create automat.
    Vă rugăm consultaţi fereastra „Despre” în meniul de ajutor al ferestrei principale pentru informaţii despre cum puteţi contacta autorii programului sau cum puteţi raporta erori.

en: You selected OpenPGP mode for a message with attachments. In this mode, only the first part will be signed and/or encrypted. You should select MIME mode if the complete message shall be protected. Do you really want to proceed?
ro: Aţi selectat modul OpenPGP pentru un mesaj cu anexe. În acest mod, doar prima parte va fi semnată sau criptată. Ar trebui să alegeţi modul MIME pentru ca întregul mesaj să fie protejat. Doriţi să continuaţi?

en: You've successfully set up Balsa. Have fun!
       -- The Balsa development team
ro: Aţi configurat cu succes Balsa. Felicitări!
       -- Echipa de dezvoltare Balsa

en: Zoom _In
ro: _Apropie

en: Zoom _Out
ro: _Depărtează

en: [-- %s/%s is unsupported
ro: [-- %s/%s nu este suportat

en: [-- Attachment #%d
ro: [-- Anexă #%d

en: [-- Autoview stderr of %s --]
ro: [--Rezultatele previzualizării automate %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
ro: [-- Previzualizare automată folosind %s --]

en: [-- Can't run %s. --]
ro: [-- Nu pot porni %s --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
ro: [-- Eroare:  Nu pot afişa nici o anexă „multipart/alternative”! --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
ro: [-- Eroare: mesajul sau corpul extern nu au nici un parametru pentru tipul de acces --]

en: [-- This %s/%s attachment
ro: [-- Această anexă %s/%s

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
ro: [-- Această anexă %s/%s nu este inclusă, --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
ro: [-- Această anexă %s/%s nu este inclusă, --]
    [-- iar sursa externă indicată a expirat. --]

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
ro: [-- Tip: %s/%s, Codare: %s, Mărime: %s --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
ro: [-- iar sursa externă indicată %s este nesuportată. --]

en: [-- on %s --]
ro: [-- pe %s --]

en: [invalid date]
ro: [dată invalidă]

en: [unable to calculate]
ro: [nu pot calcula]

en: _Accept Once
ro: _Acceptă o dată

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Add Signature Separator
ro: Adaugă semnătura după un s_eparator

en: _Address Book...
ro: Cartea de _adrese...

en: _All
ro: _Toate

en: _Always show INBOX
ro: Arată întotdeauna _INBOX-ul

en: _Attach File...
ro: _Anexează fişierul...

en: _Attachments
ro: _Anexe

en: _Attachments:
ro: _Anexe:

en: _Bcc
ro: Destinatari invizi_bili

en: _Bcc:
ro: Destinatari invizi_bili

en: _Body
ro: Cor_p

en: _Brazilian
ro: _Braziliană

en: _Browse...
ro: _Navigare...

en: _Catalan
ro: _Catalană

en: _Cc
ro: Alţi _destinatari

en: _Cc:
ro: A_lţii:

en: _Check mail automatically every:
ro: _Verifică automat poşta la fiecare:

en: _Chinese Simplified
ro: _Chineză Simplificată

en: _Chinese Traditional
ro: _Chineză Tradiţională

en: _Close
ro: În_chide

en: _Collapse All
ro: _Strânge tot

en: _Continue
ro: _Continuă

en: _Create
ro: _Creează

en: _Czech
ro: _Cehă

en: _Danish
ro: _Daneză

en: _Delete
ro: Şter_ge

en: _Delete messages from server after download
ro: Şter_ge mesajele de pe server după descărcare

en: _Delete...
ro: Şter_ge...

en: _Displayed Name:
ro: Nume _afişat:

en: _Domain:
ro: _Domeniu:

en: _Draftbox:
ro: Neter_minate:

en: _Dutch
ro: _Olandeză

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Edit with Gnome-Editor
ro: _Editare în editorul implicit Gnome

en: _Edit...
ro: _Editare...

en: _Edit/Apply filters
ro: _Editează/Aplică filtrele

en: _Email Address:
ro: Adresă de _mail:

en: _Enable check for new mail
ro: _Verifică pentru mesaje noi

en: _Enable highlighting of cited text
ro: _Evidenţiază textul citat

en: _Encrypt Message
ro: _Criptează mesajul

en: _English (American)
ro: _Engleză (Americană)

en: _English (British)
ro: _Engleză (Britanică)

en: _Escape Special Characters
ro: _Escape înaintea caracterelor speciale

en: _Estonian
ro: _Estoniană

en: _Execute Signature
ro: _Generează semnătura

en: _Expand aliases as you type
ro: _Completare automată la scriere

en: _Export Filters
ro: _Export filtre

en: _Fcc
ro: Căsuţa mesa_jelor trimise

en: _File Name
ro: Nume _fişier

en: _Filter messages through procmail
ro: _Filtrează mesajele prin procmail

en: _Filter name:
ro: Nume _filtru:

en: _Finnish
ro: _Finlandeză

en: _First Name:
ro: _Prenume:

en: _Flagged
ro: _Important

en: _Flat index
ro: _Index simplu

en: _Folder name:
ro: Nume _director:

en: _Fonts
ro: _Fonturi

en: _Forward Attached...
ro: Înaintează _anexat...

en: _Forward attached...
ro: Înaintează _anexat...

en: _French
ro: _Franceză

en: _From
ro: _Expeditor

en: _From:
ro: _Expeditor:

en: _Full Name:
ro: _Nume întreg:

en: _Generic UTF-8
ro: _UTF-8 generică

en: _German
ro: _Germană

en: _Get New Mail
ro: _Verifică poşta

en: _GnuPG uses MIME mode
ro: _GnuPG utilizează modul MIME

en: _GnuPG uses old OpenPGP mode
ro: _GnuPG utilizează vechiul mod OpenPGP

en: _Greek
ro: _Greacă

en: _Hebrew
ro: _Ebraică

en: _Hide
ro: _Ascunde

en: _Host Name
ro: Nume _gazdă

en: _Hungarian
ro: _Maghiară

en: _Identities...
ro: _Identităţi...

en: _Identity Name:
ro: Denumire _identitate:

en: _Inbox:
ro: _Primite:

en: _Include File...
ro: Include _fişierul...

en: _Italian
ro: _Italiană

en: _JWZ threading
ro: Fire de discuţie _JWZ

en: _Japanese
ro: _Japoneză

en: _Keywords
ro: Cuvinte c_heie

en: _Korean
ro: _Coreeană

en: _Language
ro: _Codare

en: _Last Name:
ro: Nume de _familie:

en: _Latvian
ro: _Letonă

en: _Lithuanian
ro: _Lituaniană

en: _Local Mail Directory:
ro: _Director cu mail local:

en: _Mailing Address:
ro: _Adresă de mail:

en: _Mark as Sentbox
ro: Marchează ca „_Trimise”

en: _Message
ro: _Mesaj

en: _Message...
ro: _Mesaj...

en: _Middle Name:
ro: _Iniţială:

en: _Modify
ro: _Modifică

en: _Move to
ro: M_ută în

en: _Move to Trash
ro: _Mută la coş

en: _Name:
ro: _Nume:

en: _New
ro: _Nou(ă)

en: _Nickname:
ro: P_seudonim:

en: _No
ro: _Nu

en: _No Headers
ro: _Fără antete

en: _Norwegian
ro: _Norvegiană

en: _One of the regular expressions matches
ro: Una dintre e_xpresiile regulare corespunde

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Options
ro: _Opţiuni

en: _Other...
ro: _Altele...

en: _Outbox:
ro: _Netrimise:

en: _Password
ro: _Parolă

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _Polish
ro: _Poloneză

en: _Portugese
ro: _Portugheză

en: _Postpone
ro: Salvează ca _neterminat

en: _Print...
ro: Ti_părire...

en: _Properties...
ro: _Proprietăţi...

en: _Queue
ro: Trimite în c_oada de aşteptare

en: _Quote Message(s)
ro: _Citează mesajul(ele)

en: _Re-Import
ro: _Re-Importă

en: _Reflow Selected Text
ro: Reordonează textul _selectat

en: _Reject
ro: _Respinge

en: _Remember Password
ro: R_eţine parola

en: _Remember password
ro: R_eţine parola

en: _Remove
ro: Şter_ge

en: _Remove Duplicates
ro: Şterge mesajele _duplicate

en: _Remove from list
ro: Şter_ge din listă

en: _Remove from server
ro: Şter_ge de pe server

en: _Reply To
ro: _Răspunde către

en: _Reply To:
ro: _Răspunde către:

en: _Reply...
ro: _Răspunde...

en: _Request Disposition Notification
ro: _Cere confirmare de primire

en: _Rescan
ro: _Rescanează

en: _Restore toolbar to standard buttons
ro: _Reiniţializează bara cu unelte cu butoanele standard

en: _Reverse search
ro: Căutare _inversată

en: _Romanian
ro: _Română

en: _Russian (ISO)
ro: _Rusă (ISO)

en: _Russian (KOI)
ro: _Rusă (KOI)

en: _SMTP Server:
ro: _Server SMTP:

en: _Search for Name:
ro: C_aută după nume:

en: _Search for:
ro: C_aută:

en: _Select Text
ro: _Selectează textul

en: _Selected Headers
ro: Antetele _selectate

en: _Send
ro: _Trimite

en: _Send Queued Mail
ro: E_xpediază mesajele netrimise

en: _Sentbox:
ro: _Trimise:

en: _Serbian
ro: _Sârbă

en: _Serbian (Latin)
ro: _Sârbă (Latină)

en: _Set as default
ro: _Setează ca implicită

en: _Show
ro: An_tete

en: _Show Mailbox Tree
ro: Arată _arborele căsuţelor de mail

en: _Sign Message
ro: _Semnează mesajul

en: _Slovak
ro: _Slovacă

en: _Spanish
ro: _Spaniolă

en: _Store Address...
ro: R_eţine adresa...

en: _Subfolder of:
ro: _Subdirectorul din:

en: _Subject
ro: _Subiect

en: _Subscribe
ro: _Subscriere

en: _Swedish
ro: _Suedeză

en: _To
ro: Des_tinatar

en: _To:
ro: _Destinatar:

en: _Toggle
ro: (_De)Marchează ca

en: _Toolbars...
ro: Bare cu _unelte...

en: _Trash:
ro: _Coş:

en: _Turkish
ro: _Turcă

en: _Ukrainian
ro: _Ucrainiană

en: _Undelete
ro: Recuperea_ză

en: _Unread
ro: _Nou

en: _Unsubscribe
ro: _Desubscriere

en: _Up
ro: _Sus

en: _Update
ro: _Actualizează

en: _User Name (Bind DN)
ro: Nume _utilizator (Bind DN)

en: _User header:
ro: Antet utili_zator:

en: _Username:
ro: _Utilizator:

en: _View Source
ro: _Vizualizare surse

en: _View Source...
ro: _Vizualizare surse...

en: _Wrap
ro: _Rupe rândurile

en: _Wrap Body
ro: _Rupe rândurile

en: _Wrap button labels
ro: _Rupe în două etichetele butoanelor

en: _Yes
ro: _Da

en: a distribution list
ro: o listă de distribuţie

en: alternative addresses for the same person
ro: adrese alternative pentru aceeaşi persoană

en: alternative parts
ro: anexe alternative

en: arabic
ro: arabică

en: attach as file
ro: anexare ca fişier

en: attach as reference
ro: anexare prin referire

en: bad validity
ro: validitate greşită

en: baltic
ro: baltică

en: celtic
ro: celtică

en: characters
ro: caractere

en: connection error
ro: eroare la conectare

en: could not create temporary file %s
ro: nu pot crea fişierul temporar %s

en: could not get a private key for %s
ro: nu pot obţine o cheie privată pentru %s

en: could not get a public key for %s
ro: nu pot obţine o cheie publică pentru %s

en: cyrillic (iso/windows)
ro: chirilică (iso/windows)

en: detected a good signature
ro: am detectat o semnătură bună

en: detected a good signature with insufficient validity/trust
ro: am detectat o semnătură bună cu o validitate insuficientă

en: display as "?"
ro: arată ca „?”

en: display using codeset
ro: utilizează codarea

en: east european
ro: est-europeană

en: encrypted parts
ro: anexe criptate

en: full
ro: completă

en: greek
ro: greacă

en: has been deleted --]
ro: a fost şters --]

en: hebrew
ro: ebraică

en: japanese
ro: japoneză

en: korean
ro: coreeană

en: marginal
ro: marginală

en: minutes
ro: minute

en: mixed parts
ro: anexe amestecate

en: multipart message has no boundary parameter!
ro: mesajul „multipart” nu are nici un parametru de delimitare!

en: never
ro: zero

en: nordic
ro: nordică

en: north european
ro: nord-europeană

en: percent
ro: procente

en: prefer text/plain over html
ro: Afişează „text/plain” înainte de „html”

en: remember passphrase for
ro: reţine parola pentru

en: rfc822 message
ro: mesaj rfc822

en: rfc822 message (from %s, subject "%s")
ro: mesaj rfc822 (de la %s cu subiectul „%s”)

en: run gpg to import key
ro: porneşte gpg pentru importul cheii

en: run gpg to import this key
ro: Porneşte gpg pentru a importa această cheie

en: russian (koi)
ro: rusă (koi)

en: sending message with gpg mode %d
ro: trimit mesajul în modul gpg %d

en: signed parts
ro: anexe semnate

en: signs the message using GnuPG
ro: semnează mesajul utilizăn GnuPG

en: signs the message using GnuPG for all To: and CC: recipients
ro: semnează mesajul utilizând GnuPG pentru toţi destinatariicu excepţia celor invizibili.

en: south european
ro: sud-europeană

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
ro: sync: mbox modificat, dar cu aceleaşi mesaje! Raportaţi această eroare.

en: turkish
ro: turcă

en: ukranian (koi)
ro: ucrainiană

en: ultimate
ro: absolută

en: undefined
ro: nedefinită

en: unknown
ro: necunoscută

en: unknown error
ro: eroare necunoscută

en: unspecified protocol error
ro: eroare nespecificată de protocol

en: west european (euro)
ro: vest-europeană (euro)

en: west european (traditional)
ro: vest-europeană (tradiţională)

en: you
ro: dumneavoastră
