gnome-control-center - en to ro translation catalogue (667 entries)

en: %d minute until the next break | %d minutes until the next break
ro[0]: %d minut până la următoarea pauză
ro[1]: %d minute până la următoarea pauză

en: %i of %i
ro: %i din %i

en: %s is the path where the theme files will be installed. This can not be selected as the source location
ro: %s este calea în care vor fi instalate fişierele temei. Aceasta nu poate fi selectată ca locaţie a sursei de instalare.

en: /_About
ro: /_Despre

en: /_Preferences
ro: /_Preferinţe

en: /_Take a Break
ro: /_Luaţi o pauză

en: <Unknown Action>
ro: <Acţiune necunoscută>

en: <b>Applications</b>
ro: <b>Aplicaţii</b>

en: <b>Behavior and Appearance</b>
ro: <b>Comportament şi aspect</b>

en: <b>Cannot start the preferences application for your window manager</b>
    
    %s
ro: <b>Nu pot porni aplicaţia pentru setarea administratorului de ferestre</b>
    
    %s

en: <b>Cursor Blinking</b>
ro: <b>Clipire cursor</b>

en: <b>Desktop _Wallpaper</b>
ro: <b>_Imagine fundal desktop</b>

en: <b>Double-Click Timeout </b>
ro: <b>Intervalul de timp pentru click dublu</b>

en: <b>Drag and Drop</b>
ro: <b>Tragere şi plasare</b>

en: <b>Enable Bo_unce Keys</b>
ro: <b>Refuză _tastarea repetitivă</b>

en: <b>Enable Slo_w Keys</b>
ro: <b>Permite tastarea _lentă</b>

en: <b>Enable _Mouse Keys</b>
ro: <b>Permite controlul prin taste al indicatorului de _mouse</b>

en: <b>Enable _Repeat Keys</b>
ro: <b>Permite _repetarea tastelor</b>

en: <b>Enable _Sticky Keys</b>
ro: <b>Permite modificatori _persistenţi</b>

en: <b>Features</b>
ro: <b>Facilităţi</b>

en: <b>Font Rendering</b>
ro: <b>Afişare fonturi</b>

en: <b>Hinting</b>:
ro: <b>Aproximare</b>:

en: <b>Locate Pointer</b>
ro: <b>Localizare cursor</b>

en: <b>Mouse Orientation</b>
ro: <b>Orientare mouse</b>

en: <b>Preview</b>
ro: <b>Previzualizare</b>

en: <b>Repeat Keys</b>
ro: <b>Taste repetitive</b>

en: <b>Smoothing</b>:
ro: <b>Netezire</b>:

en: <b>Speed</b>
ro: <b>Viteză</b>

en: <b>Subpixel order</b>:
ro: <b>Ordine subpixel</b>:

en: <b>Support</b>
ro: <b>Suport</b>

en: <b>Toggle Keys</b>
ro: <b>Taste modificatoare</b>

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
ro: <b>Configurare au_tomată pentru proxy</b>

en: <b>_Desktop Colors</b>
ro: <b>C_ulori desktop</b>

en: <b>_Direct internet connection</b>
ro: <b>Conexiune _directă la internet</b>

en: <b>_Lock screen to enforce typing break</b>
ro: <b>_Blochează ecranul pentru a forţa o pauză de lucru</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
ro: <b>Configurare _manuală pentru proxy</b>

en: <b>_Use authentication</b>
ro: <b>_Utilizează autentificare</b>

en: <i><small><b>Note:</b> Changes to this setting will not take effect until you next log in.</small></i>
ro: <i><small><b>Atenţie:</b> Modificările acestei setări vor fi intra în acţiune la următoarea autentificare.</small></i>

en: <i>Fast</i>
ro: <i>Rapidă</i>

en: <i>High</i>
ro: <i>Mare</i>

en: <i>Large</i>
ro: <i>Mare</i>

en: <i>Low</i>
ro: <i>Mică</i>

en: <i>Slow</i>
ro: <i>Lentă</i>

en: <i>Small</i>
ro: <i>Mic</i>

en: <small><i><b>Note:</b> Changes to this setting will not take effect until you next log in.</i></small>
ro: <small><i><b>Atenţie:</b> Modificările aceastei setări nu vor intra în acţiune decât la următoarea autentificare.</i></small>

en: <small><i>Fast</i></small>
ro: <small><i>Rapidă</i></small>

en: <small><i>Long</i></small>
ro: <small><i>Lungă</i></small>

en: <small><i>Short</i></small>
ro: <small><i>Scurtă</i></small>

en: <small><i>Slow</i></small>
ro: <small><i>Lentă</i></small>

en: <span size="larger" weight="bold">Install a Theme</span>
ro: <span size="larger" weight="bold">Importă o temă</span>

en: <span size="larger" weight="bold">Save Theme to Disk</span>
ro: <span size="larger" weight="bold">Salvează tema pe disc</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Apply new font?</span>
ro: <span weight="bold" size="larger">Aplic noul font?</span>

en: A MIME type with that name already exists, overwrite?
ro: Un tip MIME cu acest nume există deja, îl suprascriu?

en: A computer break reminder.
ro: Un program pentru pauzele de lucru în munca cu calculatorul.

en: ABCDEFG
ro: AĂÂBCDEFG

en: A_vailable layouts:
ro: Aranjamente _disponibile:

en: A_vailable options:
ro: _Opţiuni disponibile:

en: About GNOME Typing Monitor
ro: Despre monitorul pauzelor GNOME

en: About this application
ro: Despre această aplicaţie

en: Accel Mode
ro: Mod accelerator

en: Accelerator key
ro: Cheie de accelerare

en: Accelerator keycode
ro: Codl cheii de accelerare

en: Accelerator modifiers
ro: Acceleratori

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Accessibility Settings
ro: Setări accesibilitate

en: Action
ro: Acţiune

en: Actions
ro: Acţiuni

en: Add File Type
ro: Adaugă tip de fişier

en: Add Service
ro: Adaugă serviciu

en: Add Wallpapers
ro: Adăugaţi imagini de fundal

en: Add _File Type...
ro: Adaugă tip de _fişier...

en: Add _Service...
ro: Adaugă _serviciu...

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Advanced
ro: Avansate

en: Advanced Settings
ro: Setări avansate

en: All_ow postponing of breaks
ro: Pe_rmite amânarea pauzelor de lucru

en: Antialiasing
ro: Antialiere

en: Apply _Background
ro: Aplică fun_dalul

en: Apply _Font
ro: Aplică _fontul

en: Are you sure you want to permanently delete this entry?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să ştergeţi permanent această intrare?

en: Assign shortcut keys to commands
ro: Asociaţi combinaţii comenzilor des utilizate

en: Assistive Technology Preferences
ro: Preferinţe tehnologii de asistenţă

en: Assistive Technology Support
ro: Suport pentru tehnologii de asistenţă

en: Autoconfiguration _URL:
ro: _URL de autoconfigurare:

en: Basic
ro: Principale

en: Beep if key is re_jected
ro: _Bip când tasta este refuzată

en: Beep when _features turned on or off from keyboard
ro: _Bip la (dez)activarea de la tastatură a facilităţilor

en: Beep when _modifier is pressed
ro: Bip la apăsarea _modificatorului

en: Beep when an LED is turned on and two beeps when one is turned off.
ro: Un bip când un LED este aprins şi două bipuri când este stins.

en: Beep when key is:
ro: Bip când tasta este:

en: Best _shapes
ro: Cele mai bun_e forme

en: Best co_ntrast
ro: Cel mai b_un contrast

en: Break reminder
ro: Monitorizare pauze

en: Brightness down
ro: Strălucire scăzută

en: Brightness down's shortcut.
ro: Combinaţie Strălucire scăzută

en: Brightness up
ro: Strălucire crescută

en: Brightness up's shortcut.
ro: Combinaţie Strălucire crescută

en: Browse icons
ro: Selectare iconiţe

en: Buttons
ro: Butoane

en: C_hoose...
ro: A_legeţi...

en: C_ustom Editor
ro: Editor personali_zat

en: C_ustom Mail Reader:
ro: Program de poştă electronică personali_zat:

en: C_ustom Terminal:
ro: Terminal personali_zat:

en: C_ustom Web Browser:
ro: Navigator web personali_zat:

en: C_ut
ro: _Taie

en: Callback
ro: Apel returnat

en: Callback to be issued when data are to be converted from GConf to the widget
ro: Apel returnat iniţiat la conversia datelor din GConf spre widget

en: Callback to be issued when data are to be converted to GConf from the widget
ro: Apel returnat iniţiat la conversia datelor spre GConf din widget

en: Callback to be issued when property editor object data is to be freed
ro: Apel returnat iniţiat la eliberarea datelor din editorul de proprietăţi

en: Cannot create the directory "%s".
    This is needed to allow changing cursors.
ro: Nu am putut crea directorul „%s”.
    E nevoie de acesta pentru a permite a schimba cursoarele.

en: Cannot determine user's home directory
ro: Nu pot determina directorul „Acasă” al utilizatorului

en: Capplet directory object
ro: Director de obiecte capplet

en: Capplet directory that this view is viewing
ro: Director capplet afişat curent

en: Cate_gory:
ro: Cate_gorie:

en: Category
ro: Categorie

en: Centered
ro: Centrată

en: Change screen resolution
ro: Schimbaţi rezoluţia ecranului

en: Change set
ro: Set de schimbări

en: Change your Desktop Background settings
ro: Personalizaţi fundalul desktopului

en: Check if breaks are allowed to be postponed
ro: Bifaţi pentru a permite amânările pauzelor de lucru

en: Choose a file category
ro: Alegeţi o categorie de fişiere

en: Click for a list of keyboard navigation schemes.
ro: Click pentru o listă de scheme de navigare cu tastatura.

en: Close and _Log Out
ro: Închidere şi _deautentificare

en: Co_mmand:
ro: Co_mandă:

en: Connecting...
ro: Mă conectez...

en: Control theme
ro: Control temă

en: Controls
ro: Controale

en: Conversion from widget callback
ro: Apel returnat de conversie din widget

en: Conversion to widget callback
ro: Ape returnat de conversie spre widget

en: Copyright:
ro: Drepturi de autor:

en: Could not initialize Bonobo
ro: Nu am putut iniţializa Bonobo

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this command exists.
ro: Nu am reuşit să execut comanda: %s
    Verificaţi dacă această comandă există.

en: Couldn't find the file '%s'.
    
    Please make sure it exists and try again, or choose a different background picture.
ro: Nu am putut găsi fişierul „%s”.
    
    Vă rugăm să verificaţi existenţa lui şi încercaţi din nou. Sau alegeţi o altă imagine de fundal.

en: Couldn't load sound file %s as sample %s
ro: Nu am putut încărca fişierul de sunet %s ca eşantion %s

en: Couldn't load the Glade file.
    Make sure that this daemon is properly installed.
ro: Nu am reuşit să încarc fişierul Glade.
    Asiguraţi-vă că acest daemon este corect instalat.

en: Couldn't put the machine to sleep.
    Verify that the machine is correctly configured.
ro: Nu am reuşit să trec sistemul în modul „Adormire”.
    Verificaţi setările sistemului.

en: Current URI index
ro: Index curent URI

en: Current URI index - starts from 1
ro: Index curent URI - începe de la 1

en: Cursor Size
ro: Mărime cursor

en: Cursor Theme
ro: Teme cursor

en: Cursor _blinks in text boxes and fields
ro: Cur_sorul clipeşte în casetele şi câmpurile cu text

en: Cursors
ro: Cursoare

en: Custom
ro: Personalizată

en: Custom Editor Properties
ro: Proprietăţi editor implicit

en: Custom data required by the specific property editor
ro: Date personalizate cerute de editorul specific de proprietăţi

en: Custom theme
ro: Temă personalizată

en: Customize the appearance of toolbars and menubars in applications
ro: Personalizaţi barele de meniu şi barele cu unelte ale aplicaţiilor

en: D_efault action:
ro: Acţiu_ne implicită:

en: De_tails...
ro: Detal_ii...

en: Default Cursor
ro: Cursor implicit

en: Default Cursor - Current
ro: Cursor implicit - Activ

en: Default Mail Reader
ro: Aplicaţia implicită de poştă electronică

en: Default Settings
ro: Setări implicite

en: Default Terminal
ro: Terminal implicit

en: Default Text Editor
ro: Editor de text implicit

en: Default Web Browser
ro: Navigator web implicit

en: Default Window Manager
ro: Manager de ferestre implicit

en: Default _action:
ro: Acţiune i_mplicită:

en: Del_ay:
ro: Î_ntârziere:

en: Delay between keypress and pointer mo_vement:
ro: Î_ntârziere între apăsarea unei taste şi mişcarea indicatorului:

en: Delete
ro: Şterge

en: Description
ro: Descriere

en: Description:
ro: Descriere:

en: Desktop Background
ro: Fundal desktop

en: Desktop Background Preferences
ro: Preferinţe fundal desktop

en: Desktop properties manager.
ro: Administrator al proprietăţilor desktopului.

en: Detailed documentation
ro: Documentaţie detaliată

en: Disa_ble if two keys pressed together
ro: D_ezactivează la apăsarea concomitentă a două taste

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Display a dialog when there are errors running XScreenSaver
ro: Arată un dialog la apariţia unei erori generate de XScreenSaver

en: Do _not apply font
ro: _Nu aplica noul font

en: Do you want to activate Slow Keys?
ro: Doriţi să activaţi „tastele încete”?

en: Do you want to activate Sticky Keys?
ro: Doriţi să activaţi modificatorii persistenţi?

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
ro: Doriţi să dezactivaţi „tastele încete”?

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
ro: Doriţi să dezactivaţi modificatorii persistenţi?

en: Do you want to keep this resolution?
ro: Doriţi să păstraţi această rezoluţie?

en: Downloading...
ro: Descarc...

en: Duration of the break when typing is disallowed
ro: Durata pauzei de lucru în care nu se permite tastarea

en: Duration of work before forcing a break
ro: Durata perioadei de lucru înainte de începerea unei pauze

en: E-mail
ro: Poştă electronică

en: E-mail's shortcut.
ro: Combinaţie Poştă electronică

en: E_nable Toggle Keys
ro: Permite _modificatori

en: E_nable sound server startup
ro: Activează _serverul de sunet la pornire

en: E_xec Flag:
ro: Opţiune e_xec:

en: Edit file category
ro: Editare categorie de fişiere

en: Edit file type
ro: Editare tip de fişier

en: Edit service information
ro: Editare informaţii serviciu

en: Edit...
ro: Editare...

en: Eject's shortcut.
ro: Combinaţie Eject:

en: Electronic mail transmission
ro: Transmitere prin poştă electronică

en: Enable sound and associate sounds with events
ro: Activaţi serverul de sunet şi asociaţi sunete anumitor evenimente

en: Enable support for GNOME assistive technologies at login
ro: Activează la autentificare suportul pentru tehnologiile de asistenţă GNOME

en: Error activating XKB configuration.
    Probably internal X server problem.
    
    X server version data:
    %s
    %d
    %s
    If you report this situation as a bug, please include:
    - The result of <b>xprop -root | grep XKB</b>
    - The result of <b>gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/xkb</b>
ro: Eroare la activarea configurărilor XKB.
    Aceasta este probabil o problemă a serverului X.
    Versiunea serverului X:%s
    %d
    %s
    Dacă raportaţi această problemă, includeţi:
    - rezultatul comenzii: <b>xprop -root | grep XKB</b>
    - şi al comenzii: <b>gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/xkb</b>

en: Error creating signal pipe.
ro: Eroare la crearea conectorului de semnalizare.

en: Error setting new accelerator in configuration database: %s
ro: Eroare la setarea noului accelerator în baza de date cu setări: %s

en: Error unsetting accelerator in configuration database: %s
ro: Eroare la setarea noului accelerator în baza de date cu setări: %s

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
ro: Eroare la pornirea (%s)
    care este mapat cheii (%s)

en: Event
ro: Eveniment

en: Evolution Mail Reader
ro: Evolution

en: Extension
ro: Extensie

en: Extensions
ro: Extensii

en: Eye candy added by Anders Carlsson
ro: Îmbunătăţiri vizuale aduse de Anders Carlsson

en: Factory for the fontilus context menu
ro: Fabrică pentru meniul contextual fontilus

en: File Types and Programs
ro: Tipuri de fişiere şi programe

en: File transfer protocol
ro: Protocol pentru transfer de fişiere FTP

en: File types and programs
ro: Tipuri de fişiere şi programe

en: Filename extensions:
ro: Extensii fişiere:

en: Fill Screen
ro: Pe tot ecranul

en: Filters
ro: Filtre

en: Firebird/FireFox
ro: Firebird/Firefox

en: Flash _entire screen
ro: Flash pe _tot ecranul

en: Flash _window titlebar
ro: Flash în _bara de titlu a ferestrei

en: Font
ro: Fonturi

en: Font Preferences
ro: Preferinţe fonturi

en: Font Rendering Details
ro: Detalii afişare fonturi

en: Font context menu items
ro: Elemente în meniul de context al fonturilor

en: Font may be too large
ro: Fontul pare să fie prea mare

en: Fontilus context menu
ro: Meniu contextual fontilus

en: Fontilus context menu factory
ro: Fabrică meniu contextual fontilus

en: Fraction completed
ro: Parte terminată

en: Fraction of transfer currently completed
ro: Parte teminată din transferul curent

en: From URI
ro: Din URI

en: From: %s
ro: De la: %s

en: GConf change set containing data to be forwarded to the gconf client on apply
ro: Set de schimbări GConf conţinând datele de trimis clientului Gconf pentru aplicare

en: GConf key %s set to type %s but its expected type was %s
ro: Cheia GConf %s este setată ca tip %s, dar tipul aşteptat era %s

en: GConf key to which this property editor is attached
ro: Cheia GConf căreia îi este ataşat acest editor de proprietăţi

en: GNOME Control Center
ro: Centrul de control GNOME

en: GNOME Control Center: %s
ro: Centrul de control GNOME: %s

en: GNOME Default
ro: Set implicit GNOME

en: G_rayscale
ro: Scală de _gri

en: General
ro: Generale

en: Gnome Control Center : %s
ro: Centrul de control Gnome: %s

en: Gnome Terminal
ro: Terminal Gnome

en: Gnome documentation
ro: Documentaţie Gnome

en: Go _to font folder
ro: Deschide dosarul _fonturilor

en: GtkTreeModel that contains the category data
ro: GtkTreeModel ce conţine datele categoriei

en: HTTP Proxy Details
ro: Detalii proxy HTTP

en: H_TTP proxy:
ro: Proxy _HTTP:

en: Height if applier is a preview: Defaults to 48.
ro: Înălţimea dacă se doreşte previzualizare: implicit 48.

en: Highlight the _pointer when you press Ctrl
ro: _Evidenţiază cursorul când tasta Ctrl este apăsată

en: Hinting
ro: Aproximare

en: Home Folder
ro: Acasă

en: Horizontal Gradient
ro: Gradient orizontal

en: I don't know how to open the file '%s'.
    Perhaps it's a kind of picture that is not yet supported.
    
    Please select a different picture instead.
ro: Nu ştiu cum să deschid fişierul „%s”.
    Probabil e un tip de imagine care nu este suportat încă.
    
    Alegeţi o altă imagine în locul ei.

en: I_gnore duplicate keypresses within:
ro: _Ignoră apăsările de taste după:

en: Icon theme
ro: Temă iconiţe

en: Icons
ro: Iconiţe

en: Icons only
ro: Doar iconiţe

en: If set to true, then OpenType fonts will be thumbnailed.
ro: La activare, pentru fonturile OpenType se vor crea miniaturi.

en: If set to true, then PCF fonts will be thumbnailed.
ro: La activare, pentru fonturile PCF se vor crea miniaturi.

en: If set to true, then TrueType fonts will be thumbnailed.
ro: La activare, pentru fonturile TrueType se vor crea miniaturi.

en: If set to true, then Type1 fonts will be thumbnailed.
ro: La activare, pentru fonturile Type1 se vor crea miniaturi.

en: If set to true, then installed themes will be thumbnailed.
ro: La activare, se vor crea miniaturi pentru temele instalate.

en: If set to true, then themes will be thumbnailed.
ro: La activare, se vor crea miniaturi pentru teme.

en: If true, the mime handlers for text/plain and text/* will be kept in sync
ro: Dacă este adevărat, descriptorii MIME pentru text/plain şi text/* vor fi sincronizaţi tot timpul

en: Ignore all subsequent presses of the SAME key if they happen within a user selectable period of time.
ro: Ignoră toate apăsările ACELEIAŞI taste dacă se întâmplă într-o anumită perioadă de timp ce poate fi setată

en: Images
ro: Imagini

en: Import Feature Settings File
ro: Importă setările din fişier

en: Internet Services
ro: Servicii Internet

en: Invalid protocol name. Please enter a protocol name without any spaces or punctuation.
ro: Nume de protocol invalid. Introduceţi un nume de protocol fără spaţii sau punctuaţie.

en: Is add
ro: De adăugat

en: Is add dialog
ro: E dialog de adăugare

en: Issue this callback when the value associated with key gets changed
ro: Iniţiază această apel returnat când valoarea asociată cheii se modifică

en: It seems that another application already has access to key '%d'.
ro: Se pare că o altă aplicaţie are deja acces la cheia „%d”.

en: Just apply settings and quit
ro: Aplică setările şi ieşi

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
ro: Aplică setările şi ieşi (doar pentru compatibilitate, un demon monitorizează orice schimbare)

en: Key
ro: Cheie

en: Key Binding (%s) has its action defined multiple times
ro: Combinaţia de taste (%s) are definite mai multe acţiuni

en: Key Binding (%s) has its binding defined multiple times
ro: Combinaţia de taste (%s) este mapată de mai multe ori

en: Key Binding (%s) is already in use
ro: Combinaţia de taste (%s) este deja utilizată

en: Key Binding (%s) is incomplete
ro: Combinaţia de taste (%s) este incompletă

en: Key Binding (%s) is invalid
ro: Combinaţia de taste (%s) este invalidă

en: Key presses _repeat when key is held down
ro: Tastele apăsate se _repetă până la eliberare

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Keyboard Accessibility Preferences (AccessX)
ro: Preferinţe accesibilitate tastatură (AccessX)

en: Keyboard Preferences
ro: Preferinţe tastatură

en: Keyboard Shortcuts
ro: Combinaţii de taste

en: Keyboard _model:
ro: _Model tastatură:

en: Large Cursor
ro: Cursor mare

en: Large Cursor - Current
ro: Cursor mare - Activ

en: Large White Cursor
ro: Cursor alb mare

en: Large White Cursor - Current
ro: Cursor alb mare - Activ

en: Large version of normal cursor
ro: Versiunea mărită a cursorului normal

en: Large version of white cursor
ro: Versiunea mărită a cursorului alb

en: Launch Help Browser
ro: Program de ajutor

en: Launch Help Browser's shortcut.
ro: Combinaţie Program de ajutor

en: Launch Web Browser
ro: Navigator Web

en: Launch Web Browser's shortcut.
ro: Combinaţie Navigator web

en: Layout
ro: Machetă

en: Layout Options
ro: Opţiuni aranjament

en: Layout to use for this view of the capplets
ro: Machetă utilizată pentru această afişare a capplet-urilor

en: Layouts
ro: Aranjamente

en: Less than one minute until the next break
ro: Mai puţin de un minut până la următoarea pauză

en: Links Text Browser
ro: Navigatorul text Links

en: Lock Screen
ro: Blocare ecran

en: Lock Screen's shortcut.
ro: Combinaţie Blocare ecran

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
ro: Blochează ecranul după o anumită perioadă pentru a preveni problemele provocate de lucrul prelungit la tastatură

en: Log Out
ro: Deautentificare

en: Log Out's shortcut.
ro: Combinaţie pentru Deautentificare

en: Look at content
ro: Analizează conţinutul

en: Lynx Text Browser
ro: Navigatorul text Lynx

en: MIME category info
ro: Info categorie MIME

en: MIME type information
ro: Informaţii despre tipul MIME

en: Ma_ximum pointer speed:
ro: Viteză ma_ximă cursor:

en: Mail Reader
ro: Poştă electronică

en: Manual pages
ro: Pagini de manual

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Menu and Toolbar Preferences
ro: Preferinţe meniuri şi bare cu unelte

en: Menus & Toolbars
ro: Meniuri şi bare cu unelte

en: Misc
ro: Diverse

en: Model for categories only
ro: Model doar pentru categorii

en: Motion
ro: Mişcare

en: Mouse Keys
ro: Taste mouse

en: Mouse Preferences
ro: Preferinţe mouse

en: Mouse _Preferences...
ro: _Preferinţe mouse...

en: My Home Folder's shortcut.
ro: Combinaţie pentru Acasă

en: N_one
ro: N_iciuna

en: Name:
ro: Nume:

en: Nautilus context menu entries for fonts
ro: Intrări pentru fonturi în meniul contextual Nautilus

en: Network Proxy
ro: Proxy reţea

en: Network Proxy Configuration
ro: Configurare proxy reţea

en: Network proxy preferences
ro: Opţiuni proxy reţea

en: New File
ro: Fişier nou

en: New themes can also be installed by dragging them into the window.
ro: Temele noi pot fi instalate şi prin tragerea şi plasarea lor deasupra acestei ferestre.

en: Next track key's shortcut.
ro: Combinaţie pentru Salt la piesa următoare

en: No Assistive Technology is available on your system.  The 'gok' package must be installed in order to get on-screen keyboard support, and the 'gnopernicus' package must be installed for screenreading and magnifying capabilities.
ro: Nici o tehnologie de asistenţă nu este prezentă în sistem. Pachetul „gok” trebuie să fie instalat pentru a obţine o tastatură virtuală, iar pachetul „gnopernicus” trebuie instalat pentru cititorul de acran şi facilităţile de mărire.

en: No Wallpaper
ro: Fără imagine de fundal

en: No theme file location specified to install
ro: Nu s-a specificat nici o locaţie a fişierului temei pentru instalare

en: No themes could be found on your system.  This probably means that your "Theme Preferences" dialog was improperly installed, or you haven't installed the "gnome-themes" package.
ro: Nici o temă nu a putut fi găsită în mediul GNOME instalat. Acest lucru înseamnă că modulul „Preferinţe teme” a fost instalat greşit, sau nu aţi instalat pachetul „gnome-themes”.

en: None
ro: Nici una

en: Not all available assistive technologies are installed on your system.  The 'gnopernicus' package must be installed for screenreading and magnifying capabilities.
ro: Nu toate tehnologiile de asistenţă sunt instalate. Pachetul „gnopernicus” trebuie instalat pentru facilităţi de citire ecran şi mărire.

en: Not all available assistive technologies are installed on your system.  The 'gok' package must be installed in order to get on-screen keyboard support.
ro: Nu toate tehnologiile de asistenţă sunt instalate. Pachetul „gok” trebuie instalat pentru a obţine o tastatură virtuală.

en: Object that controls the property (normally a widget)
ro: Obiect care controlează proprietatea (în mod normal un widget)

en: Only accept keys after they have been pressed and held for a user adjustable amount of time.
ro: Acceptă tasta doar după ce a fost ţinută apăsată o anumită perioadă de timp ce poate fi setată

en: Open File
ro: Deschide fişier

en: Options
ro: Opţiuni

en: Overview of the control center
ro: Privire de ansamblu asupra centrului de control

en: P_rogram:
ro: Pro_gram:

en: Pause
ro: Pauză

en: Pause key's shortcut.
ro: Combinaţie Pauză

en: Perform multiple simultaneous key press operations by pressing modifier keys in sequence.
ro: Permite apăsări simultane de taste prin apăsarea secvenţială a modificatorilor.

en: Permissions on the file %s are broken
ro: Drepturile fişierului %s sunt incorecte

en: Pick a color
ro: Alegeţi o culoare

en: Play (or Play/Pause)
ro: Redare (sau Redare/Pauză)

en: Play (or Play/Pause) key's shortcut.
ro: Combinaţie Redare (sau Redare/Pauză)

en: Please enter a protocol name.
ro: Introduceţi un nume de protocol.

en: Please enter a valid MIME type.  It should be of the form class/type and may not contain any spaces.
ro: Introduceţi un tip MIME valid. Ar trebui să fie de forma „clasă/tip” şi să nu conţină spaţii.

en: Please select an image.
ro: Selectaţi o imagine.

en: Please specify a name and a command for this editor.
ro: Specificaţi un nume şi o comandă pentru acest editor.

en: Preferred Applications
ro: Aplicaţii preferate

en: Preview Height
ro: Înălţime previzualizare

en: Preview Width
ro: Lăţime previzualizare

en: Previous track key's shortcut.
ro: Combinaţie pentru Salt la piesa precedentă.

en: Program to Run
ro: Program de pornit

en: Property editor data freeing callback
ro: Apel returnat de eliberare a datelor editorului de proprietăţi

en: Property editor object data
ro: Obiect editor proprietăţi

en: RGBA Order
ro: Ordine RGBA

en: R_esolution:
ro: Re_zoluţie:

en: Re_fresh rate:
ro: Rată re_fresh:

en: Reset to de_faults
ro: Restaurea_ză setările implicite

en: Resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch
ro: Rezoluţia utilizată pentru conversia mărimii fonturilor în dimensiuni pixel, adică în puncte pe ţoli (dpi)

en: Retrieve and store legacy settings
ro: Restaurează setările implicite

en: Roll up
ro: Înfăşoară

en: Run XScreenSaver at login
ro: Porneşte XScreenSaver la logare

en: Run a program
ro: Porneşte un program

en: Run in _Terminal
ro: Porneşte în _terminal

en: S_ocks host:
ro: Gazdă s_ocks:

en: S_peed:
ro: Vite_ză:

en: Save File
ro: Salvează fişier

en: Save Theme
ro: Salvează tema

en: Scaled
ro: Scalată

en: Screen
ro: Ecran

en: Screen %d Settings
ro: Setări ecran %d

en: Screen Resolution
ro: Rezoluţie ecran

en: Screen Resolution Preferences
ro: Preferinţe rezoluţie ecran

en: Screen on which BGApplier is to draw
ro: Ecranul utilizat de BGApplier pentru afişare

en: Search
ro: Căutare

en: Search's shortcut.
ro: Combinaţie Căutare.

en: Select Sound File
ro: Selectează fişierul de sunet

en: Select fonts for the desktop
ro: Selectaţi fonturile desktopului

en: Select the window manager you want.  You will need to hit apply, wave the magic wand, and do a magic dance for it to work.
ro: Selectaţi administratorul de ferestre dorit. Va trebui să apăsaţi „Aplică”, să fluturaţi bagheta magică şi să executaţi un dans ritual pentru a-l face să funcţioneze.

en: Select theme for the desktop
ro: Selectaţi o temă pentru desktop

en: Select themes for various parts of the desktop
ro: Selectaţi teme pentru diferite aspecte ale desktopului

en: Select your default applications
ro: Selectaţi aplicaţiile implicite

en: Service info
ro: Detalii serviciu

en: Set as Application Font
ro: Setează ca font pentru aplicaţii

en: Set the font for applications
ro: Setaţi fontul pentru aplicaţii

en: Set the font for the icons on the desktop
ro: Setaţi fontul pentru iconiţele de pe desktop

en: Set the monospace font for terminals and similar applications
ro: Setaţi fontul monospaţiat pentru terminale şi aplicaţii similare

en: Set this key to the command used to create thumbnails for OpenType fonts.
ro: Setaţi această cheie cu comanda utilizată pentru a crea miniaturi pentru fonturile OpenType.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for PCF fonts.
ro: Setaţi această cheie cu comanda utilizată pentru a crea miniaturi pentru fonturile PCF.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for TrueType fonts.
ro: Setaţi această cheie cu comanda utilizată pentru a crea miniaturi pentru fonturile TrueType.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for Type1 fonts.
ro: Setaţi această cheie cu comanda utilizată pentru a crea miniaturi pentru fonturile Type1.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for installed themes.
ro: Setaţi această cheie cu comanda utilizată pentru a crea miniaturi pentru temele instalate.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for themes.
ro: Setaţi această cheie cu comanda utilizată pentru a crea miniaturi pentru teme.

en: Set your keyboard accessibility preferences
ro: Setaţi opţiunile de accesibilitate ale tastaturii

en: Set your keyboard preferences
ro: Schimbaţi opţiunile de tastare

en: Set your mouse preferences
ro: Schimbaţi setările pentru mouse

en: Short _description:
ro: _Descriere scurtă:

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: Show Startup Errors
ro: Arată erorile de pornire

en: Show _icons in menus
ro: Arată iconiţe în _meniuri

en: Size:
ro: Mărime:

en: Skip to Next track
ro: Salt la piesa următoare

en: Skip to Previous track
ro: Salt la piesa precedentă

en: Sleep
ro: Adormire

en: Sleep's shortcut.
ro: Combinaţie Adormire

en: Slow Keys Alert
ro: Alertă pentru „taste încete”

en: Solid Color
ro: Culoare solidă

en: Sound
ro: Sunet

en: Sound Events
ro: Evenimente sonore

en: Sound File
ro: Fişier sunet

en: Sound Preferences
ro: Preferinţe sunet

en: Sound _file:
ro: _Fişier sunet:

en: Sound preferences
ro: Preferinţe sunet

en: Specify which programs are used to open or view each file type
ro: Specificaţi ce programe vor fi utilizate pentru a deschide sau afişa orice tip de fişier

en: Specify which programs are used to open or view each type of file
ro: Specificaţi programele utilizate pentru a deschide sau afişa orice tip de fişier

en: Standard XTerminal
ro: Terminal X standard

en: Start XScreenSaver
ro: Porneşte XScreenSaver

en: Start in T_erminal
ro: Porneşte în _terminal

en: Start the page with the typing break settings showing
ro: Deschide fereastra cu setările pauzelor de lucru

en: Start these assistive technologies every time you log in:
ro: Porneşte această tehnologie de asistenţă la fiecare autentificare:

en: Sticky Keys Alert
ro: Alertă „modificatori persistenţi”

en: Stop playback key
ro: Oprire redare

en: Stop playback key's shortcut.
ro: Combinaţie pentru Oprire redare.

en: Structure containing information on the MIME category
ro: Structură conţinând informaţii despre categoria MIME

en: Structure containing service information
ro: Structură conţinând informaţii despre serviciu

en: Structure with data on the MIME type
ro: Structură conţinând date despre tipul MIME

en: Style:
ro: Stil:

en: Sub_pixel (LCDs)
ro: Subpi_xel (LCD-uri)

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
ro: Netezire subpi_xel (LCD-uri)

en: Super (or "Windows logo")
ro: Super (sau „Logo Windows”)

en: Sync text/plain and text/* handlers
ro: Sincronizează descriptorii text/plain şi text/*

en: System Bell
ro: Difuzor sistem

en: TRUE if this is an add service dialog
ro: TRUE dacă acesta este un dialog de adăugare de serviciu

en: Take a break!
ro: Luaţi o pauză!

en: Testing the new settings. If you don't respond in %d second the previous settings will be restored. | Testing the new settings. If you don't respond in %d seconds the previous settings will be restored.
ro[0]: Testez noile setări. Dacă nu răspundeţi în %d secundă setările vechi vor fi restaurate.
ro[1]: Testez noile setări. Dacă nu răspundeţi în %d secunde setările vechi vor fi restaurate.

en: Text Editor
ro: Editor de text

en: Text below icons
ro: Text sub iconiţe

en: Text beside icons
ro: Text lângă iconiţe

en: Text only
ro: Doar text

en: The GNOME configuration tool
ro: Unealta de configurare GNOME

en: The XServer does not support the XRandR extension.  Runtime resolution changes to the display size are not available.
ro: Serverul X nu suportă extensia XRandR. Ca atare nu puteţi schimba rezoluţia în timp ce acesta este pornit.

en: The default cursor inverted
ro: Cursorul implicit cu culori inversate

en: The default cursor that ships with X
ro: Cursorul implicit al serverului X

en: The default theme schemas could not be found on your system.  This means that you probably don't have metacity installed, or that your gconf is configured incorrectly.
ro: Schema temei implicite nu a fost găsită. Aceasta înseamnă că nu aveţi Metacity instalat, sau că aveţi Gconf incorect configurat.

en: The file %s is not a valid wav file
ro: Fişierul %s nu este un fişier wave valid

en: The font selected is %d point large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a size smaller than %d. | The font selected is %d points large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a size smaller than %d.
ro[0]: Fontul selectat este de %d punct şi s-ar putea să îngreuneze utilizarea desktopului. Alegeţi o mărime a fontului mai mică de %d.
ro[1]: Fontul selectat este de %d puncte şi s-ar putea să îngreuneze utilizarea desktopului. Alegeţi o mărime a fontului mai mică de %d.

en: The font selected is %d point large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a smaller sized font. | The font selected is %d points large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a smaller sized font.
ro[0]: Fontul selectat este de %d punct şi s-ar putea să îngreuneze utilizarea desktopului. Alegeţi o mărime a fontului mai mică.
ro[1]: Fontul selectat este de %d puncte şi s-ar putea să îngreuneze utilizarea desktopului. Alegeţi o mărime a fontului mai mică.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" - red on left, most common. "bgr" - blue on left. "vrgb" - red on top. "vbgr" - red on bottom.
ro: Ordinea elementelor subpixel pe un ecran LCD. Este utilizată doar când ordinea pixelilor este „rgba”. Valori posibile sunt: „rgb” - roşu la stânga (cel mai adesea), „bgr” - albastru la stânga, „vrgb” - roşu sus, „vbgr” - roşu jos.

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog. 0123456789
ro: Vulpiţa înceată sare peste câinele leneş. 0123456789

en: The shortcut "%s" is already used for:
     "%s"
ro: Combinaţia „%s” este deja utilizată pentru:
     „%s”

en: The sound file for this event does not exist.
ro: Fişierul de sunet pentru acest eveniment nu există.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
ro: Fişierul de sunet pentru acest eveniment nu există.
    Puteţi instala pachetul gnome-audio pentru un
    set implicit de sunete.

en: The theme file location specified to install is invalid
ro: Locaţia fişierelui temei specifică pentru instalare este invalidă

en: The theme you have selected suggests a new font. A preview of the font is shown below.
ro: Tema pe care ati selectat-o sugerează un nou font. O previzualizare pentru acest font este afişată mai jos.

en: The type of accelerator.
ro: Tipul de accelerator.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" - no antialiasing. "grayscale" - standard grayscale antialiasing. "rgba" - subpixel antialiasing. (LCD screens only).
ro: Tipul de antialiere utilizat la afişarea fonturilor. Valori posibile sunt: „none” - nici o antialiere, „grayscale” - antialiere standard, în trepte de gri, „rgba” - antialiere subpixel (doar pentru ecrane LCD).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" - no hinting, "slight", "medium", and "full" - as much hinting as possible; may cause distortion of letter forms.
ro: Tipul de aproximare utilizat la afişarea fonturilor. Valorile posibile sunt: „none” - nici o aproximare, „slight”, „medium” şi „full” - aproximarea maximă posibilă (poate cauza distorsiuni ale formelor literelor).

en: The typing monitor is already running.
ro: Monitorizarea tastării este deja pornită.

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choose 'Add to panel -> Utilities -> Notification area'.
ro: Monitorizarea tastării utilizează zona de notificare pentru a afişa nformaţii. Nu aveţi o astfel de zonă în panoul dumneavoastră. O puteţi adăuga cu un click dreapta pe panou alegând „Adaugă la panou” -> „Utilitare” -> „Zonă de notificare”.

en: The version of the XRandR extension is incompatible with this program. Runtime changes to the display size are not available.
ro: Versiunea extensiei XRandR este incompatibilă cu acest program. Ca atare nu puteţi schimba rezoluţia în timp ce serverul X este pornit.

en: Theme
ro: Teme

en: Theme Details
ro: Detalii temă

en: Theme Installation
ro: Import teme

en: Theme Preferences
ro: Preferinţe temă

en: Theme Properties content view component
ro: Componentă vizualizare conţinut pentru proprietăţile temelor.

en: Theme _Details
ro: Detalii _temă

en: Theme name must be present
ro: Numele temei trebuie specificat

en: Themes
ro: Teme

en: Themus Theme Properties view
ro: Vizualizare proprietăţi temă Themus

en: There is already a protocol by that name.
ro: Un protocol cu acest nume există deja.

en: There was an error displaying help: %s
ro: A intervenit o eroare la afişarea ajutorului: %s

en: There was an error launching the keyboard capplet : %s
ro: A intervenit o eroare la lansarea „capplet”-ului tastaturii: %s

en: There was an error launching the mouse preferences dialog: %s
ro: A intervenit o eroare la deschiderea ferestrei cu preferinţele pentru mouse: %s

en: There was an error starting up the screensaver:
    
    %s
    
    Screensaver functionality will not work in this session.
ro: A intervenit o eroare la pornirea screensaver-ului:
    
    %s
    
    Screensaver-ul nu va funcţiona în această sesiune.

en: This application can open _URIs
ro: Această aplicaţie poate deschide _URI-uri

en: This application can open _multiple files
ro: Această aplicaţie poate deschide _fişiere multiple

en: This application needs to be run in a _shell
ro: Această aplicaţie trebuie pornită într-un _terminal

en: This system does not seem to have the XKB extension.  The keyboard accessibility features will not operate without it.
ro: Acest sistem nu pare a avea extensia XKB. Facilităţile de accesibilitate pentru tastatură nu vor funcţiona fără extensia XKB.

en: This theme does not suggest any particular font or background.
ro: Această temă nu sugerează un anumit font sau fundal.

en: This theme suggests a background:
ro: Această temă sugerează un fundal:

en: This theme suggests a font and a background:
ro: Această temă sugerează un font şi un fundal:

en: This theme suggests a font:
ro: Această temă sugerează un font:

en: Thumbnail command for OpenType fonts
ro: Comanda de creare miniaturi pentru fonturile OpenType.

en: Thumbnail command for PCF fonts
ro: Comanda de creare miniaturi pentru fonturile PCF.

en: Thumbnail command for TrueType fonts
ro: Comanda de creare miniaturi pentru fonturile TrueType.

en: Thumbnail command for Type1 fonts
ro: Comanda de creare miniaturi pentru fonturile Type1.

en: Thumbnail command for installed themes
ro: Comanda de creare miniaturi pentru temele instalate

en: Thumbnail command for themes
ro: Comanda de creare miniaturi pentru teme

en: Tiled
ro: Mozaic

en: Time to acce_lerate to maximum speed:
ro: _Timp necesar accelerării la viteză maximă:

en: To URI
ro: Către URI

en: To _move a window, press-and-hold this key then grab the window:
ro: Pentru a _muta o fereastră, înainte de a o apuca ţineţi apăsată această tastă:

en: To: %s
ro: Către: %s

en: Toolbar _button labels:
ro: _Etichete butoane:

en: Total URIs
ro: Total URI-uri

en: Total number of URIs
ro: Număr total de URI

en: Transferring: %s
ro: Transfer: %s

en: True if this dialog is for adding a MIME type
ro: Adevărat dacă acest dialog e unul de adăugare a unui tip MIME

en: Turn the numeric keypad into a mouse control pad.
ro: Controlaţi mişcarea indicatorului de mouse cu ajutorul zonei numerice a tastaturii.

en: Type
ro: Tip

en: Type of bg_applier: BG_APPLIER_ROOT for root window or BG_APPLIER_PREVIEW for preview
ro: Tipul bg_applier (BG_APPLIER_ROOT pentru fereastra principală sau BG_APPLIER_PREVIEW pentru previzualizare)

en: Type:
ro: Tip:

en: Typing Break
ro: Pauze de lucru

en: UI Control
ro: Control UI

en: URI currently displayed
ro: URI afişat curent

en: URI currently transferring from
ro: URI de la care se transferă în acest moment

en: URI currently transferring to
ro: URI spre care se transferă în acest moment

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
ro: Nu am reuşit să deschid fereastra pentru setarea pauzelor de lucru. Eroarea este: %s

en: Unable to find any keyboard themes.  This means your GTK+ installation has been incompletely installed.
ro: Nu am putut găsi nici o temă pentru tastatură. Acest lucru înseamnă că GTK+ a fost incomplet instalat.

en: Unable to import AccessX settings from file '%s'
ro: Nu am putut importa setările AccessX din fişierul „%s”

en: Unable to load capplet stock icon '%s'
ro: Nu am putut încărca iconiţa standard capplet „%s”

en: Unable to start the settings manager 'gnome-settings-daemon'.
    Without the GNOME settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with Bonobo, or a non-GNOME (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the GNOME settings manager.
ro: Nu am putut porni administratorul de setări „gnome-settings-daemon”.
    Fără a porni administratorul de setări GNOME unele preferinţe ar putea să nu aibă efect. Acest lucru ar putea indica o problemă cu Bonobo sau faptul că un administrator de setări non-GNOME (de exemplu KDE) ar putea fi activ şi în conflict cu managerul de setări GNOME.

en: Underlying model to notify when Ok is clicked
ro: Modelul notificat la apăsarea butonului „Ok”

en: Understands _Netscape Remote Control
ro: Ş_tie „Netscape Remote Control”

en: Unknown Cursor
ro: Cursor necunoscut

en: Unknown service types
ro: Tipuri de servicii necunoscute

en: Use _previous resolution
ro: _Utilizează rezoluţia precedentă

en: Use parent category _defaults
ro: Utilizează setările implicite ale categoriei _părinte

en: Use shell even if nautilus is running.
ro: Utilizează shell-ul chiar dacă nautilus este pornit.

en: Use this _editor to open text files in the file manager
ro: Utilizează acest _editor pentru a deschide fişierele text în administratorul de fişiere

en: Version:
ro: Versiune:

en: Vertical Gradient
ro: Gradient vertical

en: Very soon, XKB settings in gconf will be overridden (from the system configuration)
ro: Foarte curând setările XKB din GConf vor fi suprascrie de cele ale sistemului

en: View as %s
ro: Arată ca %s

en: Volume
ro: Volum

en: Volume down
ro: Volum micşorat

en: Volume down's shortcut.
ro: Combinaţie pentru Volum micşorat.

en: Volume mute
ro: Amuţire

en: Volume mute's shortcut
ro: Combinaţie pentru Amuţire

en: Volume step
ro: Incrementare volum

en: Volume step as percentage of volume.
ro: Incrementare volum ca procent.

en: Volume up
ro: Volum mărit

en: Volume up's shortcut.
ro: Combinaţie pentru Volum mărit.

en: W3M Text Browser
ro: Navigatorul text W3M

en: Web Browser
ro: Navigator web

en: Whether to thumbnail OpenType fonts
ro: Specifică dacă fonturile OpenType vor avea miniaturi.

en: Whether to thumbnail PCF fonts
ro: Specifică dacă fonturile PCF vor avea miniaturi.

en: Whether to thumbnail TrueType fonts
ro: Specifică dacă fonturile TrueType vor avea miniaturi.

en: Whether to thumbnail Type1 fonts
ro: Specifică dacă fonturile Type1 vor fi previzualizate.

en: Whether to thumbnail installed themes
ro: Specifică dacă să se creeze miniaturi pentru temele instalate

en: Whether to thumbnail themes
ro: Specifică dacă să se creeze miniaturi pentru teme

en: White Cursor
ro: Cursor alb

en: White Cursor - Current
ro: Cursor alb - Activ

en: Width if applier is a preview: Defaults to 64.
ro: Lăţimea dacă se doreşte previzualizare: implicit 64.

en: Window Border
ro: Margine fereastră

en: Window Management
ro: Administrare ferestre

en: Window Manager
ro: Administrator de ferestre

en: Window Preferences
ro: Preferinţe ferestre

en: Window Properties
ro: Proprietăţi ferestre

en: Window border theme
ro: Teme de margini de fereastre

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
ro: Administratorul de ferestre „%s” nu are înregistrată nici o unealtă de configurare

en: Windows
ro: Ferestre

en: Written by Richard Hult &lt;richard@imendio.com&gt;
ro: Scris de Richard Hult <richard@imendio.com>

en: XKB keyboard layout
ro: Aranjament de taste XKB

en: XKB keyboard model
ro: Model de tastatură XKB

en: XKB options
ro: Opţiuni XKB

en: XKB settings in gconf will be overridden from the system ASAP
ro: Setarile XKB din GConf vor fi suprascrie de cele ale sistemul cât de curând posibil

en: You are using XFree 4.3.0.
    There are known problems with complex XKB configurations.
    Try using simpler configuration or taking more fresh version of XFree software.
ro: Utilizaţi XFree versiunea 4.3.0.
    Există anumite probleme cu setările XKB complexe în această versiune.
    Încercaţi să utilizaţi o configuraţie mai simplă sau o altă versiune de XFree.

en: You can save this theme by pressing the Save Theme button.
ro: Salvaţi această temă apăsând butonul „Salvează tema”.

en: You have a keyboard remapping file (%s) in your home directory whose contents will now be ignored. You can use the keyboard preferences to restore them.
ro: Aveţi în directorul propriu un fişiere de remapare a tastaturii (%s) al cărui conţinut va fi ignorat. Utilizaţi opţiunile pentru tastatură dacă doriţi să-l utilizaţi

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Aţi ţinut tasta Shift apăsată timp de opt secunde. Aceasta este tasta ce activează „tastele încete” şi schimbă modul de funcţionare al tastaturii.

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Aţi apăsat Shift de cinci ori la rând. Aceasta este combinaţia ce activează „modificatorii persistenţi” şi schimbă modul de funcţionare al tastaturii.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Aţi apăsat două taste în acelaşi timp sau aţi apăsat Shift de cinci ori la rând. Aceasta inactivează „modificatorii persistenţi şi schimbă modul de funcţionare al tastaturii.

en: _About
ro: _Despre

en: _Acceleration:
ro: Acc_elerare:

en: _Accessibility
ro: Accesi_bilitate

en: _Accessibility...
ro: Accesi_bilitate...

en: _Add Wallpaper
ro: _Adăugaţi imagini

en: _Add:
ro: _Adaugă:

en: _Application font:
ro: _Font aplicaţii:

en: _Apply font
ro: Aplică _fontul

en: _Break interval lasts:
ro: Pau_za de lucru durează:

en: _Contents
ro: _Conţinut

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Delay:
ro: Î_ntârziere:

en: _Description:
ro: _Descriere:

en: _Desktop font:
ro: Font _desktop:

en: _Desktop shortcuts:
ro: Combinaţii _desktop:

en: _Detachable toolbars
ro: _Bare cu unelte detaşabile

en: _Details
ro: D_etalii

en: _Disable if unused for:
ro: _Dezactivează la neutilizarea timp de:

en: _Do not show this message again
ro: _Nu mai arăta acest mesaj în viitor

en: _Double-click titlebar to perform this action:
ro: Un click _dublu pe bara de titlu efectuează acţiunea:

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Edit...
ro: _Editare...

en: _Enable assistive technologies
ro: Activare te_hnologii de asistenţă

en: _Enable keyboard accessibility features
ro: Activea_ză facilităţile pentru accesibilitatea tastaturii

en: _FTP proxy:
ro: Proxy _ftp:

en: _File
ro: _Fişier

en: _Full
ro: C_ompletă

en: _Go To Theme Folder
ro: _Deschide directorul temelor

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Import
ro: _Importă

en: _Import Feature Settings...
ro: _Import setări facilităţi...

en: _Install
ro: _Importă

en: _Install Theme...
ro: _Importă tema...

en: _Interval before raising:
ro: _Intervalul de timp înainte de ridicare:

en: _Keep resolution
ro: _Păstrează această rezoluţie

en: _Large
ro: _Mare

en: _Left-handed mouse
ro: _Mouse pentru stângaci

en: _Location:
ro: _Locaţie:

en: _MIME type:
ro: Tip _MIME:

en: _Magnifier
ro: _Lupă

en: _Make default for this computer (%s) only
ro: Implicită _doar pentru acest calculator (%s)

en: _Medium
ro: M_edie

en: _Monochrome
ro: M_onocromă

en: _Name:
ro: _Nume:

en: _New
ro: _Nou

en: _None
ro: _Niciuna

en: _On-screen keyboard
ro: Tastatură _virtuală

en: _Only accept keys held for:
ro: Acceptă _doar taste apăsate timp de:

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _Paste
ro: _Lipeşte

en: _Play
ro: _Redă

en: _Postpone break
ro: A_mână pauza

en: _Print
ro: _Tipăreşte

en: _Program to run:
ro: _Program de pornit:

en: _Properties...
ro: _Proprietăţi...

en: _Quit
ro: _Ieşire

en: _Raise selected windows after an interval
ro: _Ridică ferestrele selectate după un interval de timp

en: _Remove
ro: Şter_ge

en: _Resolution:
ro: Re_zoluţie:

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Save Theme...
ro: _Salvează tema...

en: _Screenreader
ro: Cititor _ecran

en: _Secure HTTP proxy:
ro: Proxy HTTP_S:

en: _Select
ro: _Selectaţi

en: _Select a Mail Reader:
ro: _Selectaţi o aplicaţie de poştă electronică:

en: _Select a Terminal:
ro: _Selectaţi un terminal:

en: _Select a Web Browser:
ro: _Selectaţi un navigator web:

en: _Select an Editor:
ro: _Selectaţi un editor:

en: _Select windows when the mouse moves over them
ro: _Selectează ferestrele când ajung sub mouse

en: _Selected layouts:
ro: Aranjamente _selectate:

en: _Selected options:
ro: _Opţiuni selectate:

en: _Sensitivity:
ro: _Sensibilitate:

en: _Slight
ro: _Uşoară

en: _Small
ro: _Mic

en: _Sound an audible bell
ro: _Redă un sunet în loc de bip

en: _Sounds for events
ro: Sunete pentru _evenimente

en: _Sounds:
ro: _Sunete:

en: _Speed:
ro: _Viteză:

en: _Style:
ro: _Stil:

en: _Terminal font:
ro: Font _terminal:

en: _Text editing shortcuts:
ro: Combinaţii _editare text:

en: _Theme name:
ro: Nume _temă:

en: _Threshold:
ro: _Prag:

en: _Timeout:
ro: _Timp expirare:

en: _Type to test settings:
ro: _Tastaţi pentru a încerca setările:

en: _Use Font
ro: _Utilizează font

en: _Username:
ro: _Nume utilizator:

en: _Viewer component:
ro: Componentă _vizualizare:

en: _Visual feedback:
ro: Feedback _vizual:

en: _Window title font:
ro: Font tit_luri ferestre:

en: _Work interval lasts:
ro: _Perioada de lucru durează:

en: _accepted
ro: acce_ptată

en: _pressed
ro: apă_sată

en: _rejected
ro: igno_rată

en: characters/second
ro: caractere/secundă

en: dots per inch
ro: puncte/ţol (dpi)

en: milliseconds
ro: milisecunde

en: minutes
ro: minute

en: pixels/second
ro: pixeli/secundă

en: seconds
ro: secunde

en: theme selection tree
ro: arborele de selectare a temei
