gdm2 2.4.4.0 - en to ro translation catalogue (621 entries)

en: 
    ... File too long to display ...
ro: 
    ... Fişier prea mare pentru a fi afişat ...

en: 
    Authentication failed.  Letters must be typed in the correct case.
ro: 
    Autentificare eşuată. Majusculele sunt semnificative.

en: 
    Cannot set your user group, you will not be able to log in, please contact your system administrator.
ro: 
    Nu am reuşit să vă setez grupul de utilizatori. Nu vă veţi putea loga. Contactaţi administratorul sistemului.

en: 
    Incorrect username or password.  Letters must be typed in the correct case.
ro: 
    Numele de utilizator sau parola sunt incorecte. Atenţie la diferenţa dintre literele mari şi cele mici.

en: 
    The change of the authentication token failed. Please try again later or contact the system administrator.
ro: 
    Schimbarea „token“ de autentificare a eşuat. Încercaţi din nou mai târziu sau contactaţi administratorul de sistem.

en: 
    The system administrator has disabled access to the system temporarily.
ro: 
    Administratorul sistemului v-a dezactivat temporar accesul la sistem.

en: 
    The system administrator has disabled your access to the system temporary.
ro: 
    Administratorul sistemului v-a dezactivat temporar accesul la sistem.

en: 
    The system administrator has disabled your account.
ro: 
    Administratorul sistemului v-a dezactivat contul.

en: 
    The system administrator is not allowed to login from this screen
ro: 
    Logarea administratorului de sistem nu este permisă de la acest ecran

en:   (You can change consoles by pressing Ctrl-Alt plus a function key, such as Ctrl-Alt-F7 to go to console 7.  X servers usually run on consoles 7 and higher.)
ro: (Puteţi schimba consolele apăsând Ctrl-Alt şi o tastă F, de exemplu Ctrl-Alt-F7 pentru a ajunge la consola 7. Serverele X rulează de obicei pe consolele 7 sau alt număr mai mare.)

en: %a %b %d, %H:%M
ro: %a, %d %b, %H:%M

en: %s could not be opened
ro: %s nu a putut fi deschis

en: %s language selected
ro: Limbă selectată: %s

en: %s not a regular file!
ro: %s nu este un fişier obişnuit!

en: %s session selected
ro: Sesiunea %s selectată

en: %s: %s does not exist but must exist.
ro: %s: %s nu există, dar este necesar.

en: %s: %s is bigger than sysadmin specified maximum file size.
ro: %s: mărimea %s e mai mare decât cea maximă specificată de sysadmin.

en: %s: %s is not a regular file.
ro: %s: %s nu este un fişier obişnuit.

en: %s: %s is not owned by uid %d.
ro: %s: %s nu este deţinut de uid %d.

en: %s: %s is writable by group.
ro: %s: %s poate fi scris de grup.

en: %s: %s is writable by group/other.
ro: %s: %s poate fi scris de grup/alţii

en: %s: %s is writable by other.
ro: %s: %s poate fi scris de alţii.

en: %s: Aborting display %s
ro: %s: Abandonez ecranul %s

en: %s: Authdir %s does not exist. Aborting.
ro: %s: Authdir este setat la %s, dar nu există. Renunţ.

en: %s: Authdir %s has wrong permissions %o. Should be %o. Aborting.
ro: %s: Authdir %s are drepturi de acces greşite %o. Ar trebui să fie %o. Renunţ

en: %s: Authdir %s is not a directory. Aborting.
ro: %s: Authdir %s nu este un director. Renunţ.

en: %s: Authdir %s is not owned by user %s, group %s. Aborting.
ro: %s: Authdir %s nu este deţinut de utilizatorul „%s“, grupul „%s“. Renunţ

en: %s: Bad address
ro: %s: Adresa greşită

en: %s: BaseXsession empty, using %s/gdm/Xsession
ro: %s: BaseXsession gol, utilizez %s/gdm/Xsession

en: %s: Can't find the gdm group (%s). Aborting!
ro: %s: Nu am găsit grupul „gdm“ (%s). Abandonez!

en: %s: Can't find the gdm user (%s). Aborting!
ro: %s: Nu am găsit utilizatorul „gdm“ (%s). Abandonez!

en: %s: Can't fork Xserver process!
ro: %s: Nu am putut clona procesul Xserver!

en: %s: Can't fork gdmchooser process
ro: %s: Nu am reuşit să clonez procesul gdmchooser

en: %s: Can't fork gdmgreeter process
ro: %s: Nu am reuşit să clonez procesul gdmgreeter

en: %s: Can't fork script process!
ro: %s: Nu am reuşit să clonez procesul script!

en: %s: Can't init pipe to gdmchooser
ro: %s: Nu am reuşit iniţializarea unui conector către gdmchooser

en: %s: Can't init pipe to gdmgreeter
ro: %s: Nu am reuşit iniţializarea conectorului către gdmgreeter

en: %s: Can't open fifo!
ro: %s: Nu am reuşit să deschid FIFO!

en: %s: Cannot create pipe
ro: %s: Nu pot crea un conector

en: %s: Cannot find a free display number
ro: %s: Nu am găsit un număr de ecran liber

en: %s: Cannot find or run the base Xsession script, will try GNOME failsafe
ro: %s: Nu am găsit sau nu pot executa scriptul Xsession de bază, încerc o sesiune GNOME minimală

en: %s: Cannot fork to display error/info box
ro: %s: Nu pot clona pentru a afişa dialogul de info/eroare

en: %s: Cannot get local addresses!
ro: %s: Nu am putut obţine adresa locală!

en: %s: Cannot safely open %s
ro: %s: Nu deschide în siguranţă %s

en: %s: Cannot start greeter trying default: %s
ro: %s: Nu am reuşit să pornesc gdmgreeter, încerc setările implicite: %s

en: %s: Cannot start greeter with gtk modules: %s. Trying without modules
ro: %s: Nu am reuşit să pornesc gdmgreeter cu modulele GTK+: %s. Încerc fără aceste module.

en: %s: Chooser not found or it can't be executed by the gdm user
ro: %s: Gdmchooserl negăsit sau ce nu poate fi executat de utilizatorul „gdm“

en: %s: Could not become %s. Aborting.
ro: %s: Nu am reuşit să devin %s. Renunţ.

en: %s: Could not bind socket
ro: %s: Nu am reuşit să mă leg la soclu

en: %s: Could not bind to XDMCP socket!
ro: %s: Nu am reuşit să mă leg la soclul XDMCP

en: %s: Could not create XDMCP buffer!
ro: %s: Nu am reuşit să creez un tampon XDMCP!

en: %s: Could not create socket!
ro: %s: Nu am reuşit să creez un soclu!

en: %s: Could not exec %s %s %s
ro: %s: Nu am reuşit să exec %s %s %s

en: %s: Could not extract authlist from packet
ro: %s: Nu am reuşt să extrag lista „auth“ din pachet

en: %s: Could not get server hostname: %s!
ro: %s: Nu s-a putut obţine numele de gazdă al serverului: %s!

en: %s: Could not lock cookie file %s
ro: %s: Nu s-a putut face „lock“ pe fişierul cookie %s

en: %s: Could not make FIFO
ro: %s: Nu am reuşit să fac FIFO

en: %s: Could not make new cookie file in %s
ro: %s: Nu s-a putut crea noul fişier cookie în %s

en: %s: Could not make socket
ro: %s: Nu am reuşit să creez un soclu

en: %s: Could not open FIFO
ro: %s: Nu am reuşit să deschid FIFO

en: %s: Could not open cookie file %s
ro: %s: Nu s-a putut deschide fişierul cookie %s

en: %s: Could not open logfile for display %s!
ro: %s: Nu s-a putut deschide fişierul log pentru ecranul %s!

en: %s: Could not open ~/.xsession-errors
ro: %s: Nu am reuşit să deschid ~/.xsession-errors

en: %s: Could not read Authentication Data
ro: %s: Nu am reuşit să citesc datele de autentificare

en: %s: Could not read Authentication Names
ro: %s: Nu reuşit să citesc numele de autentificare

en: %s: Could not read Authorization List
ro: %s: Nu am reuşit să ciresc lista de autorizare

en: %s: Could not read Client Address
ro: %s: Nu am reuşit să citesc adresa clientului

en: %s: Could not read Connection Type
ro: %s: Nu am reuşit să citesc tipul conexiunii

en: %s: Could not read Display Class
ro: %s: Nu am reuşit să citesc clasa ecranului

en: %s: Could not read Display Number
ro: %s: Nu am reuşit să citesc numărul ecranului

en: %s: Could not read Manufacturer ID
ro: %s: Nu am reuşit să citesc „ID Manufacturer“

en: %s: Could not read Session ID
ro: %s: Nu am reuşit să citesc „ID Session“

en: %s: Could not read XDMCP header!
ro: %s: Nu am reuşit să citesc antetul XDMCP!

en: %s: Could not read address
ro: %s: Nu am reuşit să citesc adresa

en: %s: Could not read display address
ro: %s: Nu am reuşit să citesc adresa

en: %s: Could not read display port number
ro: %s: Nu am reuşit să citesc numărul portul ecranului

en: %s: Could not setup environment for %s. Aborting.
ro: %s: Nu am reuşit să setez mediul pentru %s. Renunţ.

en: %s: Could not write cookie
ro: %s: Nu s-a putut scrie un cookie

en: %s: Could not write new authorization entry.  Possibly out of diskspace
ro: %s: Nu s-a putut scrie noua autorizaţie. Probabil nu mai este spaţiu

en: %s: Could not write new authorization entry: %s
ro: %s: Nu s-a putut scrie noua autorizaţi: %s

en: %s: Couldn't set groupid to %d
ro: %s: Nu s-a putut seta groupid la „%d“

en: %s: Couldn't set groupid to 0
ro: %s: Nu s-a putut seta groupid la 0

en: %s: Couldn't set userid to %d
ro: %s: Nu s-a putut seta userid la „%d“

en: %s: Directory %s does not exist.
ro: %s: Directorul %s nu există.

en: %s: Display %s busy.  Trying another display number.
ro: %s: Ecranul %s e ocupat. Încerc un alt număr de ecran.

en: %s: Display number %d in use!  I will use %d
ro: %s: Ecranul numărul %d este ocupat! Voi folosi %d

en: %s: Empty server command for display %s
ro: %s: Comandă de server nulă pentru ecranul %s

en: %s: Empty server command, using standard one.
ro: %s: Comanda server este nulă, o utilizez pe cea standard.

en: %s: Error forking user session
ro: %s: Eroare la clonare sesiunii utilizator

en: %s: Error in checksum
ro: %s: Eroare în suma de verificare

en: %s: Error opening a pipe: %s
ro: %s: Eroare la deschiderea unui conector: %s

en: %s: Error setting %s to %s
ro: %s: Eroare la setarea %s în %s

en: %s: Error setting signal %d to %s
ro: %s: Eroare la setarea semnalului %d pentru %s

en: %s: Error setting up %s signal handler: %s
ro: %s: Eroare la setarea descriptorului semnalului %s: %s

en: %s: Error setting up CHLD signal handler
ro: %s: Eroare la setarea descriptorului pentru semnalul CHLD

en: %s: Error starting chooser on display %s
ro: %s: Eroare la pornirea gdmchooser în ecranul %s

en: %s: Error starting greeter on display %s
ro: %s: Eroare la pornirea gdmgreeter în ecranul %s

en: %s: Execution of PostLogin script returned > 0. Aborting.
ro: %s: Execuţia scriptului PostLogin a returnat un cod diferit de 0. Renunţ.

en: %s: Execution of PreSession script returned > 0. Aborting.
ro: %s: Execuţia scriptului PreSession a returnat un cod diferit de 0. Renunţ.

en: %s: Failed checksum from %s
ro: %s: Verificare eşuată a sumei de control de la %s

en: %s: Failed creating pipe
ro: %s: Eroare la crearea conectorului

en: %s: Failed executing: %s
ro: %s: Eroare la pornirea: %s

en: %s: Failed forking gdm slave process for %s
ro: %s: Nu am reuşit să clonez procesul sclav Gdm pentru %s

en: %s: Failed starting: %s
ro: %s: Eroare la pornire: %s

en: %s: Fatal X error - Restarting %s
ro: %s: Eroare X fatală - Repornesc %s

en: %s: Got KEEPALIVE from banned host %s
ro: %s: Am primit KEEPALIVE de la gazda interzisă %s

en: %s: Got Manage from banned host %s
ro: %s: Am primit MANAGE de la gazda interzisă %s

en: %s: Got REQUEST from banned host %s
ro: %s: Am primit REQUEST de la gazda interzisă %s

en: %s: Greeter not found or can't be executed by the gdm user
ro: %s: Salut negăsit sau care nu poate fi executat de utilizatorul „gdm“

en: %s: Halt failed: %s
ro: %s: Oprirea a eşuat: %s!

en: %s: Home directory for %s: '%s' does not exist!
ro: %s: Directorul „Acasă“ pentru %s: „%s“ nu există!

en: %s: Ignoring suspiciously looking cookie file %s
ro: %s: Ignor fişierul cookie %s deoarece arată suspect

en: %s: Incorrect XDMCP version!
ro: %s: Versiune XDMCP incorectă!

en: %s: Invalid server line in config file. Ignoring!
ro: %s: Linie invalidă de server în fişierul de configurare. Ignor!

en: %s: Logdir %s does not exist or isn't a directory.  Using ServAuthDir %s.
ro: %s: Logdir %s nu există sau nu este un director. Utilizez ServAuthDir %s.

en: %s: No Exec line in the session file: %s, starting failsafe GNOME
ro: %s: Nici o linie „exec“ în fişierul sesiune %s. Pornesc o sesiune GNOME minimală.

en: %s: No XDMCP support
ro: %s: Suport XDMCP inexistent

en: %s: No configuration file: %s. Using defaults.
ro: %s: Lipseşte fişierul de configurare: %s. Utilizez setările implicite.

en: %s: No daemon/ServAuthDir specified.
ro: %s: Daemon/ServAuthDir nespecificat.

en: %s: No greeter specified.
ro: %s: Nici un salut nu a fost specificat.

en: %s: No remote greeter specified.
ro: %s: Nici un salut la distanţă nu a fost specificat.

en: %s: No sessions directory specified.
ro: %s: Directorul de sesiuni nu a fost specificat.

en: %s: Reboot failed: %s
ro: %s: Repornirea a eşuat: %s!

en: %s: Remote greeter not found or can't be executed by the gdm user
ro: %s: Salut la distanţă negăsit sau ce nu poate fi executat de utilizatorul „gdm“

en: %s: Root cannot be autologged in, turing off automatic login
ro: %s: „Root“ nu poate fi logat automat, dezactivez logarea automată

en: %s: Root cannot be autologged in, turing off timed login
ro: %s: „Root“ nu poate fi logat automat, dezactivez logarea cronometrată

en: %s: Running the XKeepsCrashing script
ro: %s: Pornesc scriptul XKeepsCrashing

en: %s: Server was to be spawned by uid %d but that user doesn't exist
ro: %s: Serverul trebuie repornit de uid „%d“, dar utilizatorul nu există

en: %s: Session directory %s not found!
ro: %s: Directorul de sesiuni %s nu a fost găsit!.

en: %s: Standard X server not found, trying alternatives
ro: %s: Serverul X standard nu a fost găsit, încerc alternative

en: %s: String too long!
ro: %s: Şir prea lung!

en: %s: The gdm group should not be root. Aborting!
ro: %s: Grupul „gdm“ n-ar trebui să fie „root“. Abandonez!

en: %s: The gdm user should not be root. Aborting!
ro: %s: Utilizatorul „gdm“ n-ar trebui să fie „root“. Abandonez!

en: %s: TimedLoginDelay less than 5, so I will just use 5.
ro: %s: PauzăLogareCronometrată mai mică decât 5, se va utiliza 5.

en: %s: Trying failsafe X server %s
ro: %s: Încerc server X de rezervă %s

en: %s: Unknown opcode from host %s
ro: %s: „opcode“ necunoscut de la gazda %s

en: %s: User not allowed to log in
ro: %s: Utilizatorului nu i se permite logarea

en: %s: User passed auth but getpwnam(%s) failed!
ro: %s: Utilizatorul a trecut de auth dar getpwnam(%s) a eşuat!

en: %s: XDMCP disabled and no local servers defined. Aborting!
ro: %s: XDMCP este dezactivat si nici un server local nu a fost definit. Abandonez!

en: %s: XDMCP disabled and no local servers defined. Adding %s on :%d to allow configuration!
ro: %s: XDMCP este dezactivat şi nici un server local nu a fost definit. Adaug %s pe :%d pentru a permite configurarea!

en: %s: XDMCP was enabled while there is no XDMCP support, turning it off
ro: %s: XDMCP a fost activat şi nu există suport pentru XDMCP, îl opresc

en: %s: Xserver not found: %s
ro: %s: Xserver negăsit: %s

en: %s: cannot fork
ro: %s: nu am reuşit să clonez

en: %s: cannot open display %s
ro: %s: nu am reuşit să deschid ecranul %s

en: %s: fork() failed!
ro: %s: fork() eşuat!

en: %s: gnome-session not found for a failsafe GNOME session, trying xterm
ro: %s: gnome-session nu a găsit o sesiune GNOME minimală, voi încerca Xterm

en: %s: initgroups() failed for %s
ro: %s: initgroups() eşuat pentru %s

en: %s: setsid() failed: %s!
ro: %s: setsid() eşuat: %s!

en: %s: setusercontext() failed for %s. Aborting.
ro: %s: setusercontext() eşuat pentru %s. Renunţ.

en: %sWelcome to %s%s
ro: %sBine aţi venit la %s%s

en: (c) 2002 Bond, James Bond
ro: © 2002 Bond, James Bond

en: (c) 2002 GNOME
ro: © 2002 GNOME

en: (current) UNIX password:
ro: Parola UNIX (curentă):

en: (memory buffer
ro: (tampon memorie

en: (memory buffer)
ro: (tampon memorie)

en: A graphical application for configuring the GNOME Display Manager (GDM)
ro: O aplicaţie grafică pentru a configura administratorul de logare Gdm

en: A-M|Albanian
ro: A-M|Albaneză

en: A-M|Arabic (Egypt)
ro: A-M|Arabă (Egipt)

en: A-M|Arabic (Lebanon)
ro: A-M|Arabă (Liban)

en: A-M|Azerbaijani
ro: A-M|Azeră

en: A-M|Basque
ro: A-M|Bască

en: A-M|Belarusian
ro: A-M|Bielorusă

en: A-M|Bosnian
ro: A-M|Bosniacă

en: A-M|Bulgarian
ro: A-M|Bulgară

en: A-M|Catalan
ro: A-M|Catalană

en: A-M|Chinese (simplified)
ro: A-M|Chineză (simplificată)

en: A-M|Chinese (traditional)
ro: A-M|Chineză (tradiţională)

en: A-M|Croatian
ro: A-M|Croată

en: A-M|Czech
ro: A-M|Cehă

en: A-M|Danish
ro: A-M|Daneză

en: A-M|Dutch
ro: N-Z|Olandeză

en: A-M|English
ro: A-M|Engleză

en: A-M|English (American)
ro: A-M|Engleză (S.U.A.)

en: A-M|English (Australian)
ro: A-M|Engleză (Australia)

en: A-M|English (British)
ro: A-M|Engleză (Marea Britanie)

en: A-M|English (Ireland)
ro: A-M|Engleză (Irlanda)

en: A-M|Estonian
ro: A-M|Estoniană

en: A-M|Finnish
ro: A-M|Finlandeză

en: A-M|French
ro: A-M|Franceză

en: A-M|German
ro: A-M|Germană

en: A-M|Greek
ro: A-M|Greacă

en: A-M|Hebrew
ro: A-M|Ebraică

en: A-M|Hungarian
ro: A-M|Maghiară

en: A-M|Icelandic
ro: A-M|Islandeză

en: A-M|Indonesian
ro: A-M|Indoneziană

en: A-M|Irish
ro: A-M|Irlandeză

en: A-M|Italian
ro: A-M|Italiană

en: A-M|Japanese
ro: A-M|Japoneză

en: A-M|Korean
ro: A-M|Coreeană

en: A-M|Latvian
ro: A-M|Letonă

en: A-M|Lithuanian
ro: A-M|Lituaniană

en: A-M|Macedonian
ro: A-M|Macedonă

en: A-M|Mongolian
ro: A-M|Mongolă

en: ADDRESS
ro: ADRESĂ

en: A_dd host:
ro: Adăugare _gazdă:

en: Abort login
ro: Abandon logare

en: Allo_w running XDMCP chooser from the login screen
ro: Permite pornirea selectorului _XDMCP din fereastra de logare

en: Allow _root to login with GDM
ro: Permite utilizatorului „_root“ logarea în Gdm

en: Allow c_onfiguration from the login screen
ro: Permite c_onfigurarea din fereastra de logare

en: Allow remote _timed logins
ro: Permite logări de la _distanţă cronometrate

en: Allow root to login r_emotely with GDM
ro: P_ermite utilizatorului „root“ logarea la distanţă în Gdm

en: Always disallow TCP connections to _X server (disables all remote connections)
ro: _Nu permite niciodată conexiuni TCP la serverul X (dezactivează orice conectări la distanţă):

en: Always use 24 hour cloc_k format
ro: Întotdeauna utilizează _formatul de 24 de ore pentru timp

en: An error occured while loading the user interface element %s%s from file %s.  CList type widget should have %d columns.  Possibly the glade interface description was corrupted.  %s cannot continue and will exit now.  You should check your installation of %s or reinstall %s.
ro: A intervenit o eroare la încărcarea elementului de interfaţă %s%s din fişierul %s. Widget-ul tip CList ar trebui să aibă %d coloane. Poate descrierea interfeţei Glade este coruptă. %s nu poate continua şi va ieşi acum. Ar trebui să verificaţi instalarea %s sau să reinstalaţi %s.

en: An error occured while loading the user interface element %s%s from file %s.  Possibly the glade interface description was corrupted.  %s cannot continue and will exit now.  You should check your installation of %s or reinstall %s.
ro: A intervenit o eroare la încărcarea elementului de interfaţă %s%s din fişierul %s. Poate descrierea interfeţei Glade este coruptă. %s nu poate continua şi va ieşi acum. Ar trebui să verificaţi instalarea %s sau să reinstalaţi %s.

en: An error occured while loading the user interface from file %s.  Possibly the glade interface description was not found.  %s cannot continue and will exit now.  You should check your installation of %s or reinstall %s.
ro: A intervenit o eroare la încărcarea interfeţei utilizator din fişierul %s. Probabil nu s-a găsit descrierea interfeţei Glade. %s nu poate continua şi va ieşi acum. Verificaţi instalarea %s sau reinstalaţi %s.

en: An error occured while trying to contact the login screens.  Not all updates may have taken effect.
ro: A intervenit o eroare la încercarea de a contacta ecranele de logare. Nu toate actualizărilor au intrat în acţiune.

en: Answer questions here and press Enter when done.  For a menu press F10.
ro: Răspundeţi aici la întrebări şi apăsaţi „Enter“ la terminare. Pentru un meniu apăsaţi F10.

en: Archive does not include a GdmGreeterTheme.info file
ro: Arhiva nu include un fişier „GdmGreeterTheme.info“

en: Archive is not of a single subdirectory
ro: Arhiva nu are un singur subdirector

en: Archive is not of a subdirectory
ro: Arhiva nu este un subdirector

en: Are you sure you want to reboot the machine?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să reporniţi calculatorul?

en: Are you sure you want to shut down the machine?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să opriţi calculatorul?

en: Are you sure you want to suspend the machine?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să trimiteţi calculatorul în standby?

en: Authenticate before running --command
ro: Autentifică înainte de a executa „--command“

en: Authentication failed
ro: Autentificare eşuată

en: Authentication failure!
ro: Autentificare nereuşită!

en: Authentication token change failed for user %s
ro: Schimbarea „token“ de autentificare a eşuat pentru utilizatorul %s

en: Author:
ro: Autor

en: Automatic Login
ro: Logare automată

en: Automatic login
ro: Login automat

en: Background
ro: Fundal

en: Browse
ro: Selectaţi

en: COMMAND
ro: COMANDĂ

en: C_onnect
ro: C_onectare

en: Can not get username
ro: Nu am reuşit să obţin numele de utilizator

en: Can not start fallback console
ro: Nu am reuşit să pornesc consola de rezervă

en: Can't disable xscreensaver display hacks
ro: Nu am reuşit să dezactivez hack-urile xscrensaver

en: Can't find PAM configuration for gdm.
ro: Nu am găsit fişierul de configurare PAM pentru Gdm.

en: Can't lock screen
ro: Nu am reuşit să blochez ecranul

en: Can't open DefaultImage: %s!
ro: Nu am reuşit să deschid iconul implicită: %s!

en: Can't open DefaultImage: %s. Suspending face browser!
ro: Nu pot deschide ImagineaImplicită: %s. Dezactivez selectorul de feţe!

en: Can't open default host icon: %s
ro: Nu se poate deschide iconiţa implicită pentru gazde: %s

en: Can't set PAM_RHOST=%s
ro: Nu am reuşit să setez PAM_RHOST=%s

en: Can't set PAM_TTY=%s
ro: Nu am reuşit să setez PAM_TTY=%s

en: Cannot communicate with GDM (The GNOME Display Manager)
ro: Nu am reuşit să comunic cu Gdm (Administratorul de ecrane GNOME)

en: Cannot communicate with gdm, perhaps you have an old version running.
ro: Nu am reuşit să comunic cu Gdm, poate aveţi o versiune veche Gdm pornită

en: Cannot connect to remote server
ro: Nu am reuşit să mă conectez la server

en: Cannot find "xterm" to start a failsafe session.
ro: Nu am găsit „xterm“ pentru a porni o sesiune minimală.

en: Cannot find host
ro: Nu am găsit gazda

en: Cannot find or run the base session script, will try the GNOME failsafe session for you.
ro: Nu am găsit sau nu pot executa scriptul sesiune de bază, încerc o sesiune GNOME minimală

en: Cannot get passwd structure for %s
ro: Nu am reuşit să obţiun structura passwd pentru %s

en: Cannot load user interface
ro: Nu am reuşit să încarc interfaţa utilizator

en: Cannot open file
ro: Nu am reuşit să deschid fişierul

en: Cannot run chooser
ro: Nu am reuşit să pornesc gdmchooser

en: Cannot set user group for %s
ro: Nu am reuşit să setez grupul de utilizatori pentru %s

en: Cannot setup pam handle with null display
ro: Nu am reuşit să setez descriptorul Pam cu un ecran nul

en: Cannot start new display
ro: Nu am reuşit să pornesc un nou ecran

en: Cannot start the chooser program, you will probably not be able to log in.  Please contact the system administrator.
ro: Nu am reuşit pornirea programului gdmchooser, probabil nu vă puteţi loga. Contactaţi administratorul de sistem.

en: Cannot start the greeter
ro: Nu am reuşit să pornesc gdmgreeter

en: Cannot start the greeter program, you will not be able to log in.  This display will be disabled.  Try logging in by other means and editing the configuration file
ro: Nu am reuşit să pornesc gdmgreeter, nu vă veţi putea loga. Acest ecran va fi dezactivat. Încercaţi să vă logaţi pe altă cale pentru a edita fişierul de configurare.

en: Cannot start the session due to some internal error.
ro: Nu am reuşit să pornesc sesiunea din cauza unor erori interne.

en: Change the picture that will show in the GDM (login manager) face browser
ro: Schimbaţi poza care va apare în selectorul de feţe GDM

en: Choose a Session
ro: Selectaţi o sesiune

en: Choose a ho_st to connect to:
ro: Alegeţi o _gazdă pentru conectare:

en: Choose an Action
ro: Selectaţi o acţiune

en: Choose server
ro: Alegeţi serverul

en: Choose the X server to start
ro: Selectaţi serverul X de pornit

en: Circles
ro: Cercuri

en: Client address to return in response to xdm
ro: Adresă client de returnat la o solicitare xdm

en: Co_lor
ro: C_uloare

en: Configuration is not correct
ro: Gdm nu este corect configurat

en: Configure GDM (this login manager). This will require the root password.
ro: Configuraţi GDM (acest administrator al logărilor). Pentru aceasta aveţi nevoie de parola „root“.

en: Connection type to return in response to xdm
ro: Tip conexiune de returnat la o solicitare xdm

en: Could not execute the configuration program.  Make sure it's path is set correctly in the configuration file.
ro: Nu am putut executa programul de configurare. Asiguraţi-vă că în fişierul de configurare calea e corect setată.

en: Could not execute the configuration program.  Make sure it's path is set correctly in the configuration file.  I will attempt to start it from the default location.
ro: Nu am putut executa programul de configurare. Asiguraţi-vă că în fişierul de configurare calea e corect setată. Voi încerca să-l pornesc din locaţia implicită.

en: Could not find a free display number
ro: Nu am găsit un număr de ecran liber

en: Could not find the GNOME installation, will try running the "Failsafe xterm" session.
ro: Nu am găsit o instalare GNOME, se va încerca pornirea sesiunii minimale de rezervă Xterm.

en: Could not fork a new process!
ro: Nu am reuşit să clonez un nou proces!

en: Could not set signal mask!
ro: Nu am reuşit să setez masca semnalului!

en: Could not setgid %d. Aborting.
ro: Nu am putut seta gid %d. Renunţ.

en: Couldn't authenticate user
ro: Nu am reuşit să autentific utilizatorul

en: Couldn't authenticate user "%s"
ro: Nu am autentifica utilizatorul „%s“

en: Couldn't open session for %s
ro: Nu s-a putut deschide o sesiune pentru %s

en: Couldn't set acct. mgmt for %s
ro: Nu s-a putut seta „mgmt“ cont pentru %s

en: Couldn't set credentials for %s
ro: Nu s-a putut seta acreditivul pentru %s

en: D_isconnect
ro: _Deconectare

en: Debugging output
ro: Ieşire pentru depanare

en: Default System Session
ro: Sesiune implicită

en: Denied XDMCP query from host %s
ro: Cerere XDMCP respinsă de gazda %s

en: Description:
ro: Descriere:

en: Details: %s
ro: Detalii: %s

en: Did not receive any response from host "%s" in %d seconds.  Perhaps the host is not turned on, or is not willing to support a login session right now.  Please try again later.
ro: Nu am primit nici un răspuns de la gazda „%s“ de %d secunde. Poate nu este pornită sau nu doreşte momentan să ofere o sesiune de logare. Încercaţi mai târziu.

en: Did not receive response from server
ro: Nu am primit nici un răspuns de la server

en: Display %s is busy. There is another X server running already.
ro: Ecranul %s este ocupat, un alt server X este pornit deja.

en: Display '%s' cannot be opened by Xnest
ro: Ecranul „%s“ nu poate fi deschis de Xnest

en: Displays per _host:
ro: Număr de ecrane pentru o _gazdă:

en: Do direct query instead of indirect (chooser)
ro: Cereri directe, nu indirecte (gdmchooser)

en: Do not fork into the background
ro: Nu clona în fundal

en: Do not lock current screen
ro: Nu bloca ecranul curent

en: Do you really wish to remove theme '%s' from the system?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să ştergeţi tema „%s“?

en: Don't check for running gdm
ro: Nu verifica dacă e pornit Gdm

en: Doubleclick on the user
    to log in
ro: Dublu-click pe un utilizator
    pentru logare

en: Doubleclick on the user to log in
ro: Dublu-click pe utilizatorul dorit

en: Enable _XDMCP
ro: Activează _XDMCP

en: Enter new UNIX password:
ro: Introduceţi o nouă parolă UNIX:

en: Enter the root password
    to run the configuration.
ro: Introduceţi parola „root“
    pentru a porni programul configurarea.

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: Eroare la opţiunea %s: %s
    Executaţi „%s --help“ pentru a vedea o listă cu opţiunile disponibile.

en: Error while changing NIS password.
ro: Eroare la schimbarea parolei NIS.

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to (%s)
ro: Eroare la încercarea de pornire (%s)
    care este legat la (%s)

en: Exit the application
ro: Ieşire din aplicaţie

en: Extra options for Xnest
ro: Opţiuni în plus pentru Xnest

en: Failed to restart self
ro: Nu am reuşit să mă repornesc

en: Failed to start X server several times in a short time period; disabling display %s
ro: Nu am reuşit să pornesc serverul X de câteva ori la rând într-un interval scurt de timp, dezactivez ecranul %s

en: Failsafe Gnome
ro: GNOME minimal

en: Failsafe _Gnome
ro: _GNOME minimal

en: Failsafe _Terminal
ro: _Terminal minimal

en: Failsafe xterm
ro: Xterm minimal

en: File %s cannot be open for reading
    Error: %s
ro: Fişierul %s nu a putut fi deschis pentru citire
    Eroare: %s

en: File %s cannot be open for writing
    Error: %s
ro: Fişierul %s nu a putut fi deschis pentru scriere
    Eroare: %s

en: File does not exist
ro: Fişier inexistent

en: File not a tar.gz or tar archive
ro: Fişierul nu este o arhivă „tar.gz“ sau „tar“

en: Flexible server request denied: Not authenticated
ro: Cerere de server flexibil refuzată: Neautorizată

en: GDM (The GNOME Display Manager) is not running.
ro: Gdm (Administratorul de ecrane GNOME) nu este pornit.

en: GDM Host Chooser
ro: Selector gazde Gdm

en: GDM Login
ro: Logare Gdm

en: GDM could not write a new authorization entry to disk.  Possibly out of diskspace.%s%s
ro: GDM nu a putut scrie noua autorizaţie. Probabil nu mai este spaţiu. %s%s

en: GDM could not write to your authorization file.  This could mean that you are out of disk space or that your home directory could not be opened for writing.  In any case, it is not possible to log in.  Please contact your system administrator
ro: Gdm nu a reuşit să scrie fişierul de autorizare. S-ar putea ca să nu mai aveţi spaţiu pe disc sau nu mai aveţi drepturi de scriere în directorul „Acasă“. În orice caz, logarea nu este posibilă. Contactaţi administratorul de sistem.

en: GDM detected a shutdown or reboot in progress.
ro: Gdm a detectat o închidere sau repornire a calculatorului.

en: GDM is not running
ro: Gdm nu este pornit

en: GDM restarting ...
ro: Repornire Gdm...

en: GNOME Art variation of Circles
ro: Variaţie a temei GNOME cu cercuri

en: GNOME Art variation of Circles with a Face Browser
ro: Variaţie a temei cu cercuri având un selector de feţe

en: GNOME Artists
ro: Artişti GNOME

en: GNOME Desktop Manager
ro: Mediul desktop GNOME

en: General
ro: Generale

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s
ro: Fişier Glade aberant! Asiguraţi-vă că este instalat fişierul corect!
    file: %s widget: %s

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s expected clist columns: %d
ro: Fişier Glade aberant! Verificaţi dacă se indică un fişier corect!
    file: %s widget: %s expected clist columns: %d

en: Graphical greeter
ro: Salut grafic

en: Greeter
ro: Salut

en: Happy GNOME with Browser
ro: Happy GNOME cu selector de feţe

en: Honour _indirect requests
ro: Onorează cererile _indirecte

en: How to use this application
ro: Mod de utilizare al acestei aplicaţii

en: I cannot find the host "%s", perhaps you have mistyped it.
ro: Nu am găsit gazda „%s“, poate aţi scris-o greşit.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
ro: Nu pot porni serverul X (interfaţa grafică). Probabil setările nu sunt corecte. Doriţi să vedeţi ieşirea de la serverul X pentru a diagnostica problema?

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
ro: Nu pot porni serverul X (interfaţa grafică). Probabil setările nu sunt corecte. Va trebui să vă logaţi într-o consolă şi să rulaţi programul de configurare X.Apoi restartaţi Gdm.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly. You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
ro: Nu am reuşit să pornesc serverul X (interfaţa grafică). Probabil nu este setat corect. Va trebui să vă logaţi într-o consolă şi să rulaţi programul de configurare X. Apoi reporniţi Gdm.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It seems that the pointer device (your mouse) is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
ro: Nu pot porni serverul X (interfaţa grafică). Se pare că mouse-ul nu este setat corect. Doriţi să vedeţi ieşirea de la serverul X pentru a diagnostica problema?

en: I could not start the X
    server (your graphical environment)
    due to some internal error.
    Please contact your system administrator
    or check your syslog to diagnose.
    In the meantime this display will be
    disabled.  Please restart gdm when
    the problem is corrected.
ro: Nu am putut pornit serverul X
    (mediul grafic) datorită unei erori
    interne. Contactaţi administratorul
    sistemului sau citiţi mesajele din
    fişierul syslog pentru diagnosticare.
    În acest timp ecranul va fi dezactivat.
    Restartaţi Gdm după ce remediaţi
    problema apărută.

en: I could not start the regular X server (your graphical environment) and so this is a failsafe X server.  You should log in and properly configure the X server.
ro: Nu am reuşit să pornesc serverul normal X (mediul grafic) aşa că acesta este un server de rezervă X. Ar trebui să vă logaţi şi să configuraţi corect serverul X.

en: I could not start the standard greeter.  This display will abort and you may have to login another way and fix the installation of gdm
ro: Nu am putut porni salutul standard. Acest ecran va fi abandonat şi va trebui să vă autentificaţi pe o altă cale pentru a remedia instalarea Gdm.

en: I could not start your session and so I have started the failsafe xterm session.  Windows now have focus only if you have your cursor above them.  To get out of this mode type 'exit' in the window in the upper left corner
ro: Nu am putut să vă pornesc sesiunea şi am pornit o sesiune minimală Xterm. Ferestrele vor fi focalizate doar dacă indicatorul mouse-ului va fi deasupra lor. Pentru a ieşi din această sesiune tastaţi „exit“ în fereastra din colţul din stânga sus.

en: I will disable this X server for now.  Restart GDM when it is configured correctly.
ro: Voi dezactiva momentan acest server X. Reporniţi Gdm când serverul X va fi corect configurat.

en: I will now try to restart the X server again.
ro: Voi încerca să restartez serverul X încă o dată.

en: Icon
ro: Iconiţă

en: If you still wish to use this feature, either start GDM yourself or ask your system administrator to start GDM.
ro: Dacă doriţi să utilizaţi această facilitate porniţi Gdm sau cereţi-i administratorului de sistem să-l pornească.

en: Indirect XDMCP is not enabled
ro: XDMCP indirect nu este activat

en: Invalid server command '%s'
ro: Comandă server invalidă „%s“

en: Just For _This Session
ro: Doar pentru _această sesiune

en: Just _Log In
ro: Doar _logare

en: Just run Xnest, no query (no chooser)
ro: Doar porneşte Xnet, fără cereri (fără gdmchooser)

en: Language %s does not exist, using %s
ro: Limba %s nu există, utilizez %s

en: Last
ro: Ultima

en: Listen on _UDP port:
ro: Ascultă pe portul UD_P:

en: Log in anyway
ro: Logare oricum

en: Log in as another user inside a nested window
ro: Logare ca alt utilizator în fereastră imbricată

en: Log in as another user without logging out
ro: Logare ca alt utilizator fără a face logout

en: Log in using the default system language
ro: Logare utilizând limba setată implicit

en: Log in using the language that you have used last time you logged in
ro: Logare folosind limba utilizată ultima dată când v-aţi logat

en: Log in using the session that you have used last time you logged in
ro: Logare folosind sesiunea utilizată când v-aţi logat ultima oară

en: Login Photo
ro: Poză login

en: Login Screen Setup
ro: Setări ferestre de logare

en: Login a user automa_tically after a specified number of seconds
ro: Logare au_tomată după un număr specificat de secunde

en: Logo
ro: Siglă

en: Make _Default
ro: _Implicită

en: Master halting...
ro: Oprire calculator...

en: Master rebooting...
ro: Repornire calculator...

en: Master suspending...
ro: Standby calculator...

en: Max p_ending indirect requests:
ro: _Număr maxim de cereri indirecte în aşteptare:

en: Maximum _pending requests:
ro: Număr _maxim de cereri în aşteptare

en: Maximum _remote sessions:
ro: Număr maxim de sesiuni la _distanţă:

en: Maximum _wait time:
ro: D_urata maximă de aşteptare:

en: Maximum indirect w_ait time:
ro: Durata maximă d_e aşteptare indirectă:

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: N-Z|Norwegian (bokmal)
ro: N-Z|Norvegiană (bøkmal)

en: N-Z|Norwegian (nynorsk)
ro: N-Z|Norvegiană (nynorsk)

en: N-Z|Persian
ro: N-Z|Persană

en: N-Z|Polish
ro: N-Z|Poloneză

en: N-Z|Portuguese
ro: N-Z|Portugheză

en: N-Z|Portuguese (Brazilian)
ro: N-Z|Portugheză (Brazilia)

en: N-Z|Romanian
ro: N-Z|Română

en: N-Z|Russian
ro: N-Z|Rusă

en: N-Z|Serbian
ro: N-Z|Sârbă

en: N-Z|Slovak
ro: N-Z|Slovacă

en: N-Z|Slovenian
ro: N-Z|Slovenă

en: N-Z|Spanish
ro: N-Z|Spaniolă

en: N-Z|Spanish (Mexico)
ro: N-Z|Spaniolă (Mexic)

en: N-Z|Swedish
ro: N-Z|Suedeză

en: N-Z|Swedish (Finland)
ro: N-Z|Suedeză (Finlanda)

en: N-Z|Turkish
ro: N-Z|Turcă

en: N-Z|Ukrainian
ro: N-Z|Ucrainiană

en: N-Z|Vietnamese
ro: N-Z|Vietnameză

en: N-Z|Walloon
ro: N-Z|Valonă

en: N-Z|Welsh
ro: N-Z|Galeză

en: N-Z|Yiddish
ro: N-Z|Idiş

en: New Login
ro: Logare nouă

en: New Login in a Nested Window
ro: Logare nouă în fereastră imbricată

en: No XDMCP support in the binary.  To enable XDMCP support you must recompile GDM with the XDMCP libraries.
ro: Binarul Gdm nu are suport XMDCP. Pentru a activa XDMCP trebuie să recompilaţi Gdm cu bibliotecile XDMCP.

en: No configuration was found
ro: Gdm nu are un fişier de configurare

en: No console (local) servers to be run
ro: Nici un server consolă (local) de pornit

en: No daemon/ServAuthDir specified in the configuration file
ro: Nici un daemon/ServAuthDir nu a fost specificat în fişierul de configurare

en: No default session link found. Using Failsafe GNOME.
ro: Nu am găsit legătura la sesiunea implicită. Utilizez „GNOME minimal“.

en: No file selected
ro: Nici un fişier selectat

en: No interface could be loaded, BAD! (file: %s)
ro: Nu am reuşit să încarc nici o interfaţă. RĂU! (fişier: %s

en: No password supplied
ro: Nu aţi introdus o parolă

en: No picture selected.
ro: Nu s-a selectat o poză.

en: No screenshot available
ro: Nu este disponibilă o captură de ecran

en: No servers were defined in the configuration file and XDMCP was disabled.  This can only be a configuration error.  So I have started a single server for you.  You should log in and fix the configuration.  Note that automatic and timed logins are disabled now.
ro: Nici un server nu a fost definit în fişierul de configurare şi XDMCP a fost dezactivat. Aceasta nu poate fi decât o eroare de configurare aşa că am pornit un server unic pentru a vă loga şi a repara setările. De notat că loginurile automate şi cronometrate sunt acum dezactivare.

en: No serving hosts were found.
ro: Nu s-a găsit nici o gazdă disponibilă.

en: Not a theme archive
ro: Nu este o temă arhivată

en: OPTIONS
ro: OPŢIUNI

en: Only root wants to run gdm
ro: Numai „root“ doreşte să pornească Gdm

en: Open a session to the selected host
ro: Deschidere sesiune pe gazda selectată

en: Options
ro: Opţiuni

en: Other|POSIX/C English
ro: Alta|Engleză POSIX/C

en: Password has been already used. Choose another.
ro: Parola este deja utilizată. Încercaţi o alta.

en: Password unchanged
ro: Parola este neschimbată

en: Password:
ro: Parolă:

en: Perhaps you have an old version of GDM running.
ro: Poate aveţi o versiune veche Gdm pornită

en: Perhaps your .Xauthority file is not set up correctly.
ro: Poate fişierul .Xauthority nu este setat corect.

en: Pick a color
ro: Selectaţi o culoare

en: Picture is too large
ro: Imaginea este prea mare

en: Pin_g interval (seconds):
ro: Inter_val de ping (secunde):

en: Ping interval (seconds):
ro: Interval de ping (secunde):

en: Ping to %s failed, whacking display!
ro: Ping eşuat către %s!

en: Please ask your system administrator to enable it in the GDM configurator program.
ro: Cereţi administratorului de sistem să-l activeze în programul de configurare Gdm.

en: Please ask your system administrator to install it.
ro: Cereţi administratorului de sistem să-l instaleze.

en: Please ask your system administrator to start it.
ro: Cereţi administratorului de sistem să-l pornească.

en: Please enter your username
ro: Introduceţi numele de utilizator

en: Please insert 25 cents to log in.
ro: Introduceţi o monedă de 5.000 de lei pentru a vă loga.

en: Please make sure the Caps Lock key is not enabled.
ro: Asiguraţică că tasta „Caps Lock“ nu este activată.

en: Please type in the root (privileged user) password.
ro: Vă rog introduceţi parola „root“ (utilizatorul privilegiat).

en: Please wait: scanning local network...
ro: Aşteptaţi: scanez reţeaua locală...

en: Preserve LD_* variables
ro: Păstrează variabilele LD_*

en: Preview:
ro: Previzualizare:

en: Probe the network
ro: Testare reţea

en: Query and add this host to the above list
ro: Interoghează şi adaugă această gazdă în lista de mai sus

en: Re_mote welcome string:
ro: Mesa_j de salut la distanţă:

en: Reboot
ro: Reporneşte

en: Reboot or Halt request when there is no system menu from display %s
ro: Cerere de repornire sau de închidere în lipsa unui meniu sistem de la ecranul %s

en: Reboot your computer
ro: Reporniţi calculatorul

en: Requested server %s not allowed to be used for flexible servers, using standard server.
ro: Utilizarea serverului cerut %s nu e permisă cu servere flexibile, utilizez serverul standard.

en: Restart
ro: Restartează

en: Restart, Reboot or Halt request from a non-local display %s
ro: Cerere de repornire sau oprire de la un ecran la distanţă %s

en: Retry _delay (seconds) :
ro: Pau_ză între încercări (secunde):

en: Return to previous login
ro: Precedenta logare

en: Retype new UNIX password:
ro: Reintroduceţi o nouă parolă UNIX:

en: Root login disallowed on display '%s'
ro: Logarea „root“ nu e permisă în ecranul „%s“

en: Run _XDMCP chooser
ro: Porneşte selectorul _XDMCP

en: Run an XDMCP chooser which will allow you to log into available remote machines, if there are any.
ro: Porniţi un selector XDMCP ce vă va permite logarea la staţii aflate la distanţă, dacă acestea există.

en: Run broadcast instead of indirect (chooser)
ro: Porneşte la distanţă în loc de indirect (gdmchooser)

en: Run in background
ro: Porneşte în fundal

en: SOCKET
ro: SOCLU

en: STRING
ro: ŞIR

en: Security
ro: Securitate

en: Select _Language...
ro: Selectaţi o _limbă...

en: Select _Session...
ro: Selectaţi o _sesiune...

en: Select a language
ro: Selectaţi o limbă

en: Select a language for your session to use:
ro: Selectaţi limba pe care doriţi să o utilizaţi în sesiune:

en: Select a photograph to show in the facebrowser:
ro: Selectaţi o fotografie pentru a fi afişată în selectorul de feţe:

en: Select new theme archive to install
ro: Selectaţi pentru instalare noua temă arhivată

en: Send the specified protocol command to gdm
ro: Trimite comanda de protocol specificată către Gdm

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but has the wrong permissions, it should have permissions of %o. Please correct the permissions or the gdm configuration %s and restart gdm.
ro: ServAuthDir este setat la %s, dar are drepturi de acces greşite, ar trebui să aibă %o. Corectaţi drepturile de acces sau fişierul de configurare %s şi reporniţi GDM.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but is not owned by user %s and group %s. Please correct the ownership or gdm configuration %s and restart gdm.
ro: ServAuthDir este setat la %s dar nu este deţinut de utilizatorul „%s“ şi grupul „%s“. Corectaţi drepturile de acces sau fişierul de configurare %s şi reporniţi Gdm.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
ro: ServAuthDir este setat la %s, dar nu există. Corectaţi fişierul de configurare %s şi reporniţi Gdm.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this is not a directory. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
ro: ServAuthDir este setat la %s, dar nu este un director.Corectaţi fişierul de configurare %s şi reporniţi GDM.

en: Server name '%s' not found, using standard server
ro: Nu am găsit numele de server „%s“, utilizez serverul standard

en: Session directory is missing
ro: Directorul cu sesiuni lipseşte

en: Show _actions menu
ro: Arată _meniul „Acţiuni“

en: Show choosable user images (_face browser)
ro: Arată imaginile utili_zatorilor (navigatorul de feţe)

en: Show the "Actions" menu (formerly known as the "System" menu).  If not set, none of the system commands will be available (this includes reboot, shutdown, configure, chooser)
ro: Arată meniul „Acţiuni“ (vechiul meniu „Sistem“). Dacă nu, niciuna dintre comenzile de sistem nu va fi disponibilă (inclusiv restartare, oprire, configurare sau selectare)

en: Shut _Down
ro: _Oprire calculator

en: Shut _down the computer
ro: _Oprire calculator

en: Shut down the system so that you may safely turn off the computer.
ro: Opriţi calculatorul pentru a-l putea închide în siguranţă.

en: Shut down your computer so that you may turn it off.
ro: Vă opreşte calculatorul pentru a-l putea închide.

en: Shut_down
ro: _Oprire calculator

en: Socket for xdm communication
ro: Soclu pentru comunicare xdm

en: Some error occured when installing the theme
ro: A intervenit o eroare la instalarea temei

en: Sorry, passwords do not match
ro: Ne pare rău, parolele nu se potrivesc

en: Standard greeter
ro: Salut standard

en: Standard server
ro: Server standard

en: Starting a new login only works correctly on the console.
ro: Pornesc o nouă logare ce merge corect doar în consolă.

en: Status
ro: Stare

en: String to be shown in the greeter as welcome.  You can insert %n in here and it will be replaced by the name of your computer.
ro: Şir de afişat ca salut în fereastra de logare. Aici puteţi insera „%n“ şi va fi înlocuit cu numele calculatorului.

en: String to be shown in the greeter for people logging in remotely with XDMCP.  You can insert %n in here and it will be replaced by the name of your computer.
ro: Şir de afişat în fereastra de logare pentru cei ce se loghează la distanţă cu XDMCP. Aici puteţi insera „%n“ şi va fi înlocuit cu numele calculatorului.

en: Sus_pend
ro: Stand_by

en: Sus_pend the computer
ro: Calculator în stand_by

en: Suspend your computer
ro: Trimiteţi calculatorul în standby

en: System Default
ro: Setări implicite

en: System default
ro: Setări implicite

en: System is rebooting, please wait ...
ro: Se reporneşte calculatorul, aşteptaţi...

en: System is shutting down, please wait ...
ro: Se închide calculatorul, aşteptaţi...

en: TYPE
ro: TIP

en: The X server failed.  Perhaps it is not configured well.
ro: Serverul X a eşuat. Poate nu este bine configurat.

en: The X server is not available, it is likely that gdm is badly configured.
ro: Serverul X nu este disponibil, probabil Gdm este prost configurat.

en: The allowed limit of flexible X servers reached.
ro: S-a atins numărul maxim de servere X flexibile.

en: The chooser version (%s) does not match the daemon version (%s).  You have probably just upgraded gdm.  Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
ro: Versiunea gdmchooser (%s) nu se potriveşte cu cea a demonului Gdm (%s). Probabil tocmai aţi actualizat instalarea Gdm. Restartaţi demonul Gdm sau reporniţi calculatorul.

en: The configuration file contains an invalid command line for the login dialog, and thus I ran the default command.  Please fix your configuration.
ro: Fişierul de configurare conţine o comandă invalidă pentru dialogul de logare şi de aceea am executat comanda implicită. Remediaţi configurarea Gdm.

en: The configuration was not found.  GDM is using defaults to run this session.  You should log in and create a configuration file with the GDM configuration program.
ro: Fişierul de configurare nu a fost găsit. Gdm utilizează setările implicite pentru această sesiune. Ar trebui să vă logaţi şi să creaţi un fişier de configurare cu programul de configurare Gdm.

en: The display server has been shut down about 6 times in the last 90 seconds, it is likely that something bad is going on.  I will wait for 2 minutes before trying again on display %s.
ro: Serverul X a fost închis de vreo şase ori în ultimele 90 de secunde. Probabil se întâmplă ceva nelalocul său. Aştept 2 minute şi apoi voi încerca din nou în ecranul %s.

en: The face browser is not configured
ro: Selectorul de feţe nu este configurat

en: The face browser is not configured in the GDM configuration.  Please ask your system administrator to enable it in the GDM configurator program.
ro: Selectorul de feţe nu este configurat. Cereţi administratorului de sistem să-l activeze în programul de configurare GDM.

en: The gdm group does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
ro: Grupul „gdm“ nu există. Corectaţi fişierul de configurare %s şi reporniţi Gdm.

en: The gdm group is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
ro: Grupul „gdm“ este setat să fie „root“, dar asta nu este permis datorită riscurilor de securitate. Corectaţi fişierul de configurare %s şi reporniţi Gdm.

en: The gdm user does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
ro: Utilizatorul „gdm“ nu există. Corectaţi fişierul de configurare %s şi reporniţi Gdm.

en: The gdm user is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk.  Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
ro: Utilizatorul „gdm“ este setat să fie „root“, dar asta nu se permite datorită riscurilor de securitate. Corectaţi fişierul de configurare %s şi reporniţi Gdm.

en: The greeter program appears to be crashing.
    I will attempt to use a different one.
ro: Programul de salut gdmgreeter se pare că are o pană.
    Voi încerca să utilizez un altul.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version (%s).
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
ro: Versiunea gdmgreeter (%s) nu se potriveşte cu cea a demonului Gdm (%s). Probabil tocmai aţi actualizat instalarea Gdm. Restartaţi demonul Gdm sau reporniţi calculatorul.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version (%s).  You have probably just upgraded gdm.  Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
ro: Versiunea gdmgreeter (%s) nu se potriveşte cu cea a demonului Gdm (%s). Probabil tocmai aţi actualizat instalarea Gdm. Restartaţi demonul Gdm sau reporniţi calculatorul.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version.
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
ro: Versiunea gdmgreeter (%s) nu se potriveşte cu cea a demonului Gdm. Probabil tocmai aţi actualizat instalarea Gdm. Restartaţi demonul Gdm sau reporniţi calculatorul.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version.  You have probably just upgraded gdm.  Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
ro: Versiunea gdmchooser (%s) nu se potriveşte cu cea a demonului Gdm. Probabil tocmai aţi actualizat instalarea Gdm. Restartaţi demonul Gdm sau reporniţi calculatorul.

en: The host "%s" is not willing to support a login session right now.  Please try again later.
ro: Gazda „%s“ nu doreşte momentan să ofere o sesiune de logare. Încercaţi mai târziu.

en: The main area of this application shows the hosts on the local network that have "XDMCP" enabled. This allows users to login remotely to other machines as if they were logged on using the console.
    
    You can rescan the network for new hosts by clicking "Refresh".  When you have selected a host click "Connect" to open a session to that machine.
ro: În aria principală a acestei ferestre sunt vizibile gazdele din reţeaua locală ce au XDMCP activat. Această setare permite utilizatorilor logări la distanţă cu acele maşini ca şi cum ar fi ar fi în faţa lor.
    
    Puteţi scana din nou reţeaua pentru gazde noi selectând „Actualizează“. După ce selectaţi o gazdă apăsaţi „Conectare“ pentru a deschide o sesiune pe acel calculator.

en: The nested X server (Xnest) cannot connect to your current X server.  You may be missing an X authorization file.
ro: Serverul Xnest nu a reuşit să se conecteze la serverul X curent. Poate vă lipseşte un fişier de autorizare X.

en: The nested X server (Xnest) is not available, or gdm is badly configured.
    Please install the Xnest package in order to use the nested login.
ro: Serverul Xnest nu este disponibil sau Gdm este prost configurat.
    Instalaţi pachetul Xnest pentru o logare în fereastră imbricată.

en: The session you selected does not look valid.  I will run the GNOME failsafe session for you.
ro: Sesiunea selectată nu pare validă. Voi porni o sesiune minimală GNOME.

en: The specified display number was busy, so this server was started on display %s.
ro: Numărul de ecran specificat este ocupat, aşa că acest server a fost pornit în ecranul %s.

en: The system administrator disallowed pictures larger than %d bytes to show in the face browser
ro: Administratorul de sistem nu premite  poze mai mari de %d octeţi în selectorul de feţe din Gdm

en: The system administrator has disabled your account.
ro: Adminstratorul sistemului v-a dezactivat contul.

en: The system administrator is not allowed to login from this screen
ro: Administratorului sistemului nu îi este permisă logare în acest ecran

en: The theme does not contain definition for the username/password entry element.
ro: Tema nu conţine setări pentru intrarea „nume utilizator/parolă“

en: The theme for the graphical greeter is corrupt
ro: Tema pentru salutul grafic este coruptă

en: Theme directory '%s' seems to be already installed, install again anyway?
ro: Directorul temei „%s“ pare sa fie instalat, instalez încă o dată?

en: Theme with blue circles
ro: Temă cu cercuri albastre

en: There already appears to be an X server running on display %s.  Should I try another display number?  If you answer no, I will attempt to start the server on %s again.%s
ro: Se pare că există deja un server pornit în ecranul %s. Să încerc un alt ecran? Dacă răspundeţi „Nu“ voi încerca să pornesc serverul pe %s din nou. %s

en: There was an error loading the theme %s
ro: A intervenit o eroare la încărcarea temei %s

en: There was an error loading the theme, and the default theme also could not have been loaded, I will attempt to start the standard greeter
ro: A intervenit o eroare la încărcarea temei şi tema implicită nu a putut fi încărcată. Voi încerca să pornesc salutul standard

en: There were errors trying to start the X server.
ro: S-au întâlni erori la încercarea de pornire a serverului X.

en: This configuration window changes settings for the GDM daemon, which is the graphical login screen for GNOME.  Changes that you make will take effect immediately.
    
    Note that not all configuration options are listed here.  You may want to edit %s if you cannot find what you are looking for.
    
    For complete documentation see the GNOME help browser Under the category GNOME/System.
ro: Această fereastră de configurare schimbă setările demonului Gdm, administratorul logărilor grafice GNOME. Schimbările vor intra în acţiune imediat.
    
    De reţinut că nu toate opţiunile de configurare sunt prezente aici. S-ar putea să trebuiască să editaţi %s pentru a găsi ceea ce căutaţi.
    
    Pentru o documentare completă consultaţi ajutorul GNOME la categoria GNOME/System

en: This is a failsafe session that will log you into GNOME.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  GNOME will use the 'Default' session.
ro: Aceasta este o sesiune minimală pentru logarea în GNOME. Nici un script de pornire nu va fi citit. A se utiliza doar când nu vă puteţi loga altfel. GNOME va utiliza sesiunea implicită.

en: This is a failsafe session that will log you into a terminal.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  To exit the terminal, type 'exit'.
ro: Aceasta este o sesiune minimală pentru logarea într-un terminal. Nici un script de pornire nu va fi citit. A se utiliza doar când nu vă puteţi loga altfel. Pentru a ieşi din terminal, tastaţi „exit“.

en: This is the Failsafe Gnome session.  You will be logged into the 'Default' session of Gnome with no startup scripts run.  This is only to fix problems in your installation.
ro: Aceasta este sesiunea minimală de rezervă GNOME. Veţi fi logat într-o sesiune GNOME implicită fără a executa vreun script de iniţializare pentru a putea remedia problemele de instalare.

en: This is the Failsafe xterm session.  You will be logged into a terminal console so that you may fix your system if you cannot log in any other way.  To exit the terminal emulator, type 'exit' and an enter into the window.
ro: Aceasta este sesiunea minimală de rezervă Xterm. Veţi fi logat într-o consolă terminal pentru a putea remedia problemele de instalare dacă nu vă puteţi în alt fel. Pentru a ieşi din terminal, scrieţi în fereastră „exit“ şi apăsaţi „Enter“

en: This is the default system session
ro: Aceasta este sesiunea implicită a sistemului

en: This is the failsafe xterm session.  Windows now have focus only if you have your cursor above them.  To get out of this mode type 'exit' in the window in the upper left corner
ro: Aceasta este sesiunea minimală Xterm. Ferestrele vor fi focalizate doar dacă indicatorul mouse-ului va fi deasupra lor. Pentru a ieşi din această sesiune tastaţi „exit“ în fereastra din colţul din stânga sus.

en: This session logs you into CDE
ro: Această sesiune vă va loga în CDE

en: This session logs you into GNOME
ro: Această sesiune vă va loga în GNOME

en: Timed Login
ro: Logare cronometrată

en: Timed login us_ername:
ro: Utili_zator pentru logare cronometrată:

en: TimedLoginDelay was less than 5.  I'll just use 5.
ro: PauzăLogareCronometrată mai mică decât 5, se va utiliza 5.

en: Too many X sessions running.
ro: Prea multe sesiuni X sunt pornite.

en: Too many alias levels for a locale, may indicate a loop
ro: Prea multe niveluri de alias pentru un „locale“, ar putea indica un „loop“

en: Too many users to list here...
ro: Prea mulţi utilizatori pentru a-i lista aici...

en: Trying to update an unsupported configuration key.
ro: Încerc să actualizez o cheie de configurare nesuportată.

en: Unable to establish service %s: %s
ro: Nu pot porni serviciul %s: %s

en: Unknown error occured.
ro: A intervenit o eroare necunoscută.

en: Unknown server type requested, using standard server.
ro: Cerere de tip necunoscut de server, utilizez serverul standard.

en: User %s no longer permitted to access the system
ro: Utilizatorului %s nu i se mai permite accesarea sistemului

en: User %s not allowed to log in
ro: Logarea utilizatorului %s nu este permisă

en: User %s not permitted to gain access at this time
ro: Utilizatorului %s nu i se permite în acet moment accesarea sistemului

en: User %s will login in %d seconds
ro: Utilizatorul %s va fi logat în %d secunde

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: View details (~/.xsession-errors file)
ro: Arată detalii (fişierul ~/.xsession-errors)

en: Welcome
ro: Bine aţi venit

en: Welcome to %n
ro: Bine aţi venit la %n

en: Would you like me to try to run the X configuration program?  Note that you will need the root password for this.
ro: Doriţi să încerc să rulez programul de configurare X? Veţi avea nevoie de parola „root“ pentru aceasta.

en: Would you like me to try to run the mouse configuration program?  Note that you will need the root password for this.
ro: Doriţi să încerc să rulez programul de configurare a mouse-ului? Veţi avea nevoie de parola „root“ pentru aceasta.

en: Would you like to view the detailed X server output as well?
ro: Doriţi să vedeţi şi ieşirea detaliată de la serverul X?

en: XDMCP is disabled and gdm cannot find any local server to start.  Aborting!  Please correct the configuration %s and restart gdm.
ro: XDMCP este dezactivat şi nu am găsit nici un server local pentru pornire. Abandonez! Corectaţi fişierul de configurare %s şi reporniţi Gdm.

en: XDMCP is not enabled
ro: XDMCP nu este activat

en: Xnest command line
ro: Linie comandă Xnest

en: Xnest doesn't exist.
ro: Nu există Xnest

en: Xnest mode
ro: Mod Xnest

en: Yaikes, nothing found in the session directory.
ro: Hopa, n-am găsit nimic în directorul de sesiuni.

en: You are already logged in.  You can log in anyway or abort this login
ro: Sunteţi deja logat. Puteţi să vă logaţi oricum sau puteţi abandona această logare

en: You are already logged in.  You can log in anyway, return to your previous login session, or abort this login
ro: Sunteţi logat deja. Vă puteţi loga oricum, puteţi să vă întoarceţi la precedenta sesiune de logare sau puteţi abandona această logare

en: You are required to change your password immediately (password aged)
ro: Vi se cere să schimbaţi chiar acum parola (e prea veche)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
ro: Vi se cere să schimbaţi chiar acum parola (administratorul v-o cere)

en: You do not seem to be logged in on the console
ro: Se pare că nu sunteţi logat în consolă

en: You do not seem to have authentication needed be for this operation.  Perhaps your .Xauthority file is not set up correctly.
ro: Se pare ca aveţi autorizarea necesară pentru această operaţie. Poate fişierul .Xauthority nu vă este corect setat.

en: You do not seem to have the authentication needed for this operation
ro: Se pare că nu aveţi autorizarea necesară pentru această operaţie

en: You have chosen %s for this session, but your default setting is %s.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
ro: Aţi ales limba %s pentru această sesiune, dar implicit setată este limba %s.
    Akegeţi „_Implicită“ pentru a face limba %s implicită pentru sesiunile viitoare?

en: You have chosen %s for this session.
    If you wish to make %s the default for future sessions,
    run the 'switchdesk' utility
    (System->Desktop Switching Tool from the panel menu).
ro: Aţi ales %s pentru această sesiune.
    Dacă doriţi să faceţi %s implicită pentru următoarele sesiuni,
    porniţi utilitarul „switchdesk“
    („Unelte de sistem“ -> „Unealtă comutare desktop“ din meniul panoului).

en: You likely won't be able to log in either.
ro: Probabil că nu veţi putea nici să vă logaţi.

en: You might in fact be using a different display manager, such as KDM (KDE Display Manager) or xdm.
ro: S-ar putea să utilizaţi un alt administrator de ecrane, cum ar Kdm (Administratorul de ecrane KDE) sau xdm.

en: You must be the superuser (root) to configure GDM.
ro: Trebuie sa fiţi superutilizator („root“) pentru a configura Gdm.

en: You must choose a longer password
ro: Trebuie să alegeţi o parolă mai lungă

en: You must wait longer to change your password
ro: Trebuie să aşteptaţi mai mult pentru a schimba parola

en: You've got capslock on!
ro: Aveţi tasta „Caps Lock“ apăsată!

en: Your account has expired; please contact your system administrator
ro: V-a expirat contul. Contactaţi administratorul sistemului

en: Your home directory is listed as:
    '%s'
    but it does not appear to exist.  Do you want to log in with the / (root) directory as your home directory?
    
    It is unlikely anything will work unless you use a failsafe session.
ro: Directorul „Acasă“ vă este setat ca:
    „%s“
    dar se pare că nu există. Doriţi să vă logaţi în directorul rădăcină ca director „Acasă“?
    
    Probabil nimic nu va merge decât dacă utilizaţi o sesiune minimală.

en: Your preferred session type %s is not installed on this machine.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
ro: Tipul de sesiune %s pe care o preferaţi nu este instalat.
    Doriţi să faceţi %s implicit pentru sesiunile viitoare?

en: Your session directory is missing or empty!  There are two available sessions you can use, but you should log in and correct the gdm configuration.
ro: Directorul sesiunilor lipseşte sau e gol! Există totuşi două sesiuni disponibile pe care le puteţi utiliza, dar ar trebui să vă logaţi şi să remediaţi instalarea Gdm.

en: Your session only lasted less than 10 seconds.  If you have not logged out yourself, this could mean that there is some installation problem or that you may be out of diskspace.  Try logging in with one of the failsafe sessions to see if you can fix this problem.
ro: Aţi ieşit din sesiune în mai puţin de 10 secunde. Dacă nu aţi dat logout asta poate să însemne că există o problemă de instalare sau că nu mai aveţi spaţiu liber pe disc. Încercaţi să vă logaţi cu o sesiune minimală pentru a remedia această problemă.

en: _Actions
ro: _Acţiuni

en: _Add
ro: A_daugă

en: _Automatic login username:
ro: _Utilizator pentru logare automată:

en: _Background color:
ro: Cul_oare fundal:

en: _Configure
ro: _Configurare

en: _Configure Login Manager...
ro: _Configurare administrator logări...

en: _Configure the login manager
ro: _Configuraţi administratorul logărilor

en: _Delete theme
ro: Şter_ge tema

en: _Image
ro: _Imagine

en: _Install new theme
ro: _Instalează o temă nouă

en: _Language
ro: _Limbă

en: _Last
ro: Ul_tima

en: _Login a user automatically on first bootup
ro: _Logare automată la prima pornire

en: _No background
ro: _Fără fundal

en: _Only color on remote displays
ro: Fără fundal la logarea la _distanţă

en: _Other
ro: _Alta

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _Quit
ro: _Ieşi

en: _Reboot
ro: _Repornire calculator

en: _Reboot the computer
ro: _Repornire calculator

en: _Remote:
ro: La _distanţă:

en: _Scale background image to fit
ro: _Scalează fundalul la dimensiunea ecranului

en: _Seconds before login:
ro: _Secunde înainte de logare:

en: _Session
ro: S_esiune

en: _Suspend
ro: _Standby

en: _System Default
ro: _Setări implicite

en: _Username:
ro: Nume _utilizator:

en: _Welcome string:
ro: _Mesaj de salut:

en: _XDMCP Chooser
ro: Selector _XDMCP

en: _XDMCP Chooser...
ro: Selector _XDMCP...

en: author
ro: autor

en: description
    widget
ro: descriere
    widget

en: gdm already running. Aborting!
ro: Gdm e deja pornit. Abandonez!

en: gdmaskpass only runs as root
ro: gdmaskpass nu poate fi pornit decât de „root“

en: initgroups() failed for %s. Aborting.
ro: initgroups() eşuat pentru %s. Renunţ.

en: y = Yes or n = No? >
ro: y = Da sau n = Nu? >
