gedit 2.3.9 - en to ro translation catalogue (627 entries)

en: "%s" is a directory.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
ro: „%s“ este un director.
    
    Vă rugăm verificaţi locaţia introdusă şi încercaţi din nou.

en: "%s" is a directory.
    
    Please, check that you typed the location correctly.
ro: „%s“ este un director.
    
    Vă rugăm verificaţi corectitudinea datelor furnizate şi încercaţi din nou.

en: "%s" is not a valid location.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
ro: „%s“ nu este o locaţie validă.
    
    Vă rugăm verificaţi corectitudinea locaţiei introduse şi încercaţi din nou.

en: (correct spelling)
ro: (ortografie corectă)

en: (modified)
ro: (modificat)

en: (no suggested words)
ro: (nici o sugestie)

en: (readonly)
ro: (doar citire)

en: <b>Auto Indentation</b>
ro: <b>Indentare automată</b>

en: <b>Elements</b>
ro: <b>Elemente</b>

en: <b>File Saving</b>
ro: <b>Salvare fişier</b>

en: <b>Language</b>
ro: <b>Limbă</b>

en: <b>Line Numbers</b>
ro: <b>Numerotare linii</b>

en: <b>Right Margin</b>
ro: <b>Marginea dreaptă</b>

en: <b>Tabs</b>
ro: <b>Taburi</b>

en: <b>Text Wrapping</b>
ro: <b>Formatare text</b>

en: <b>Undo</b>
ro: <b>Anulare</b>

en: <b>word</b>
ro: <b>cuvânt</b>

en: <span weight="bold" size="larger">You have X documents with unsaved changes. </span>
ro: <span weight="bold" size="large">Aveţi X documente cu modificări nesalvate. </span>

en: <span weight="bold"> When inserting date/time...</span>
ro: <span weight="bold"> La inserare dată şi oră...</span>

en: <span weight="bold">Colors</span>
ro: <span weight="bold">Culori</span>

en: <span weight="bold">File Name</span>
ro: <span weight="bold">Nume fişier</span>

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
ro: Un font personalizat care va fi utilizat la editare. Această setare va avea efect doar dacă opţiunea „Utilizează fontul implicit“ este nebifată.

en: A file named "%s" already exists.
ro: Un fişier cu numele „%s“ există deja.

en: A_vailable encodings:
ro: Codări _disponibile:

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
ro: AaĂăÂâBbCcDdEeFfGgHhIiÎîJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsŞşTtŢţUuVvWwXxYyZz

en: About this application
ro: Despre această aplicaţie

en: Activate %s
ro: Activează %s

en: Add or _Remove...
ro: Adaugă sau şter_ge...

en: Add w_ord
ro: Adaugă cu_vântul

en: All Files
ro: Toate fişierele

en: All Text Files
ro: Toate fişierele text

en: An error occured while running the selected command.
ro: A intervenit o eroare la rularea comenzii selectate.

en: Arabic
ro: Arabă

en: Armenian
ro: Armeană

en: Auto Detected
ro: Detectare automată

en: Auto Detected Encodings
ro: Codări auto-detectate

en: Auto Save
ro: Salvare automată

en: Auto Save Interval
ro: Interval pentru salvare automată

en: Auto indent
ro: Auto indentare

en: Automatically spell-check the current document
ro: Verifică automat ortografia documentului curent

en: Available Tag Lists
ro: Lista de etichete disponibile

en: Available formats
ro: Formate disponibile

en: Background Color
ro: Culoare fundal

en: Background color for selected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
ro: Culoarea fundalului pentru textul selectat în zona de editare. Această setare va avea efect doar dacă opţiunea „Utilizează culorile implicite“ este nebifată.

en: Background color for unselected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
ro: Culoarea fundalului pentru textul neselectat din zona de editare. Această setare va avea efect doar dacă opţiunea „Utilizează culorile implicite“ este nebifată.

en: Backup Copy Extension
ro: Extensia copiei de siguranţă

en: Baltic
ro: Baltică

en: Body Font for Printing
ro: Font utilizat la tipărirea corpului

en: Body font picker
ro: Font text

en: Bold
ro: Aldin

en: Breton
ro: Bretonă

en: Browse for program location...
ro: Selectaţi locaţia programului...

en: Bytes
ro: Octeţi

en: C_onfigure Plugin
ro: C_onfigurare modul

en: Cannot create the file "%s".
    
    A directory component in the file name does not exist or is a dangling symbolic link.
ro: Nu am putut crea fişierul „%s“.
    
    Un director din numele fişierului nu există sau este o legătură simbolică greşită.

en: Cannot create the file "%s".
    
    Make sure you have the appropriate write permissions.
ro: Nu am putut crea fişierul „%s“.
    
    Verificaţi dacă aveţi permisiile necesare pentru scriere.

en: Cannot create the file "%s".
    
    The file name is too long.
ro: Nu am putut crea fişierul „%s“
    
    Numele fişierului este prea lung.

en: Cannot initialize preferences manager.
ro: Nu am putut iniţializa managerul de preferinţe.

en: Catalan
ro: Catalană

en: Celtic
ro: Celtică

en: Central European
ro: Central Europeană

en: Ch_aracter Coding:
ro: Codare c_aracter:

en: Ch_aracter coding:
ro: Codare c_aracter:

en: Cha_nge
ro: _Schimbă

en: Change A_ll
ro: Schimbă t_ot

en: Change _to:
ro: Schimbă î_n:

en: Change the visibility of the output window in the current window
ro: Schimbă vizibilitatea ferestrei de ieşire în fereastra curentă

en: Change the visibility of the statusbar in the current window
ro: Arată/ascunde bara de stare în fereastra curentă

en: Change the visibility of the toolbar in the current window
ro: Arată/ascunde bara cu unelte în fereastra curentă

en: Changes made to the document in the last %d hour will be definitively lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be definitively lost.
ro[0]: Modificările aduse documentului în ultima oră vor fi pierdute.
ro[1]: Modificările aduse documentului în ultima oră vor fi pierdute.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be definitively lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be definitively lost.
ro[0]: Modificările aduse documentului în ultimul minut vor fi pierdute.
ro[1]: Modificările aduse documentului în ultimul minut vor fi pierdute.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be definitively lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be definitively lost.
ro[0]: Modificările aduse documentului în ultima oră vor fi pierdute.
ro[1]: Modificările aduse documentului în ultima oră vor fi pierdute.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be definitively lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be definitively lost.
ro[0]: Modificările aduse documentului în ultimul minut vor fi pierdute.
ro[1]: Modificările aduse documentului în ultimul minut vor fi pierdute.

en: Changes made to the document in the last hour will be definitively lost.
ro: Modificările aduse documentului în ultima oră vor fi pierdute.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be definitively lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be definitively lost.
ro[0]: Modificările aduse documentului în ultimul minut vor fi pierdute.
ro[1]: Modificările aduse documentului în ultimul minut vor fi pierdute.

en: Changes made to the document in the last minute will be definitively lost.
ro: Modificările aduse documentului în ultimul minut vor fi pierdute.

en: Character codings
ro: Codări caractere

en: Characters (no spaces)
ro: Caractere (fără spaţii)

en: Characters (with spaces)
ro: Caractere (cu spaţii)

en: Check Spelling
ro: Verificare ortografică

en: Check _Word
ro: Verifică _cuvântul

en: Check spelling
ro: Verificare ortografică

en: Check the current document for incorrect spelling
ro: Verifică documentul curent pentru greşeli de ortografie

en: Checks the spelling of the current document.
ro: Verifică ortografia documentului curent.

en: Chinese Simplified
ro: Chineză simplificată

en: Chinese Traditional
ro: Chineză tradiţională

en: Clear the output window
ro: Şterge conţinutul ferestrei de ieşire

en: Close
ro: Închide

en: Close all open files
ro: Închide toate fişierele deschise

en: Close the current file
ro: Închide fişierul curent

en: Close the output window
ro: Închide fereastra de ieşire

en: Co_mmand:
ro: Co_mandă:

en: Completed spell checking
ro: Verificarea ortografică s-a terminat

en: Configure date/time plugin
ro: Configuraţi modulul „Inserare dată şi oră“

en: Configure insert date/time plugin...
ro: Configuraţi modulul „Inserare dată şi oră“...

en: Configure the application
ro: Configurare aplicaţie

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy selected lines
ro: Copiază liniile selectate

en: Copy the selected text to the clipboard
ro: Copiază textul selectat în clipboard

en: Copy the selection
ro: Copiază selecţia

en: Could not create a backup file.
ro: Nu am putut crea un cópie de siguranţă.

en: Could not create the file "%s".
ro: Nu am putut crea fişierul „%s“.

en: Could not find plugin-manager.glade2, reinstall gedit.
ro: Nu am putut găsi plugin-manager.glade2, reinstalaţi Gedit.

en: Could not find the file "%s".
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
ro: Nu am putut găsi fişierul „%s“.
    
    Va rugăm verificaţi locaţia introdusă şi încercaţi din nou.

en: Could not find the required widgets inside %s.
ro: Nu am putut găsi widget-urile cerute în interiorul %s.

en: Could not open the file "%s"
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“

en: Could not open the file "%s" because access was denied.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ deoarece accesul a fost refuzat.

en: Could not open the file "%s" because gedit cannot handle %s: locations.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ deoarece Gedit nu a putut gestiona %s: locaţii.

en: Could not open the file "%s" because gedit has not been able to automatically detect the character coding.
    
    Please, check that you are not trying to open a binary file and try again selecting a character coding in the 'Open File...' (or 'Open Location') dialog.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ deoarece Gedit nu a putut detecta automat codarea caracterelor.
    
    Verificaţi ca nu cumva să încercaţi să deschideţi un fişier binar şi încercaţi din nou selectând o codare în dialogul „Deschide...“ (sau „Deschide locaţia...“)

en: Could not open the file "%s" because it contains corrupted data.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ deoarece conţine date corupte.

en: Could not open the file "%s" because it contains data in an invalid format.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ deoarece conţine date într-un format invalid.

en: Could not open the file "%s" because it contains invalid data.
    
    Probably, you are trying to open a binary file.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ deoarece conţine date invalide.
    
    Probabil încercaţi să deschideţi un fişier binar.

en: Could not open the file "%s" because it is too big.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ deoarece este prea mare.

en: Could not open the file "%s" because no host "%s" could be found.
    
    Please, check that you typed the location correctly and that your proxy settings are correct and then try again.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ pentru că nici o gazdă „%s“ nu a putut fi găsită.
    
    Vă rugăm verificaţi locaţia introdusă şi corectitudinea setărilor Proxy şi încercaţi din nou.

en: Could not open the file "%s" because the attempt to log in failed.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ deoarece logarea a eşuat.
    
    Vă rugăm verificaţi locaţia introdusă şi încercaţi din nou.

en: Could not open the file "%s" because the host name was empty.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ deoarece numele gazdei lipsea.
    
    Vă rugăm verificaţi dacă setările proxy sunt corecte şi încercaţi din nou.

en: Could not open the file "%s" because the host name was invalid.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ deoarece numele gazdei este invalid.
    
    Vă rugăm verificaţi locaţia introdusă şi încercaţi din nou.

en: Could not open the file "%s" because there are too many open files.
    
    Please, close some open file and try again.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ deoarece sunt prea multe fişiere deschise.
    
    Vă rugăm închideţi o parte din fişierele deschise şi încercaţi din nou.

en: Could not open the file "%s" using the %s character coding.
    
    Please, check that you are not trying to open a binary file and that you selected the right character coding in the 'Open File...' (or 'Open Location') dialog and try again.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“ utilizând codarea %s.
    
    Vă rugăm verificaţi faptul că nu încercaţi să deschideţi un fişier binar şi că aţi selectat codarea corectă a caracterelor în dialogul „Deschide fişierul...“ (sau „Deschide locaţia“) apoi încercaţi din nou.

en: Could not open the file "%s".
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“.

en: Could not open the file "%s".
    
    %s.
ro: Nu am putut deschide fişierul „%s“.
    
    %s.

en: Could not read data from stdin.
ro: Nu am putut citi date de la stdin.

en: Could not read symbolic link information for %s
ro: Nu am putut citi datele legăturii simbolice pentru %s

en: Could not revert the file "%s" because access was denied.
ro: Nu am putut restaura fişierul „%s“ deoarece accesul a fost refuzat.

en: Could not revert the file "%s" because gedit cannot find it.
    
    Perhaps, it has recently been deleted.
ro: Nu am putut restaura fişierul „%s“ deoarece Gedit nu îl poate găsi.
    
    Probabil a fost şters de curând.

en: Could not revert the file "%s" because gedit cannot handle %s: locations.
ro: Nu am putut restaura fişierul "%s" deoarece gedit nu a putut gestiona %s: locaţii.

en: Could not revert the file "%s" because it contains corrupted data.
ro: Nu am putut restaura fişierul „%s“ deoarece conţine date corupte.

en: Could not revert the file "%s" because it contains data in an invalid format.
ro: Nu am putut restaura fişierul „%s“ deoarece conţine date într-un format invalid.

en: Could not revert the file "%s" because it contains invalid UTF-8 data.
    
    Probably, you are trying to revert a binary file.
ro: Nu am putut restaura fişierul „%s“ deoarece conţine date invalide UTF-8.
    
    Probabil încercaţi să restauraţi un fişier binar.

en: Could not revert the file "%s" because it is too big.
ro: Nu am putut restaura fişierul „%s“ deoarece este prea mare.

en: Could not revert the file "%s" because no host "%s" could be found.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
ro: Nu am putut restaura fişierul „%s“ deoarece nici o gazdă „%s“ nu a putut fi găsită.
    
    Vă rugăm verificaţi corectitudinea setărilor Proxy şi încercaţi din nou.

en: Could not revert the file "%s" because the attempt to log in failed.
ro: Nu am putut restaura fişierul „%s“ deoarece logarea a eşuat.

en: Could not revert the file "%s" because the host name was empty.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
ro: Nu am putut restaura fişierul „%s“ deoarece numele gazdei era gol.
    
    Vă rugăm verificaţi corectitudinea setărilor Proxy şi încercaţi din nou.

en: Could not revert the file "%s" because there are too many open files.
    
    Please, close some open file and try again.
ro: Nu am putut restaura fişierul „%s“ deoarece sunt prea multe fişiere deschise.
    
    Vă rugăm închideţi o parte din fişierele deschise şi încercaţi din nou.

en: Could not revert the file "%s".
ro: Nu am putut restaura fişierul „%s“.

en: Could not save the file "%s".
ro: Nu am putut salva fişierul „%s“.

en: Could not save the file "%s".
    
    %s
ro: Nu am putut salva fişierul „%s“.
    
    %s

en: Create Backup Copies
ro: Creează cópii de siguranţă

en: Create a _backup copy of files before saving
ro: Creează o copie de _siguranţă pentru fişiere înainte de a salva

en: Create a new document
ro: Creează un nou document

en: Create a new document in an existing instance of gedit
ro: Crează un nou document într-o instanţă Gedit deja existentă

en: Create a new toplevel window in an existing instance of gedit
ro: Crează o nouă fereastră într-o instanţă Gedit deja existentă

en: Cu_t
ro: _Taie

en: Current Locale (%s)
ro: Setare locală curentă (%s)

en: Cut
ro: Taie

en: Cut the selection
ro: Taie selecţia

en: Cyrillic
ro: Chirilică

en: Cyrillic/Russian
ro: Chirilică/Rusă

en: Cyrillic/Ukrainian
ro: Chirilică/Ucrainiană

en: Czech
ro: Cehă

en: D_isplay right margin
ro: Af_işează marginea din dreapta

en: Danish
ro: Daneză

en: Default
ro: Implicită

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete the selected text
ro: Şterge textul selectat

en: Display Line Numbers
ro: Numerotează liniile

en: Display Right Margin
ro: Afişează marginea dreaptă

en: Do not _split words over two lines
ro: _Nu despărţi cuvintele pe două linii

en: Do you want to replace it with the one you are saving?
ro: Doriţi să-l înlocuiţi cu cel pe care îl salvaţi?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
ro: Doriţi să încercaţi să-l înlocuiţi cu cel pe care îl salvaţi?

en: Do_n't save
ro: _Nu salva

en: Document Statistics
ro: Statistici document

en: Done
ro: Gata

en: Double-click on a tag to insert it in the current document
ro: Daţi dublu-click pe o etichetă pentru a o insera în documentul curent

en: Dutch
ro: Olandeză

en: E_ncodings shown in menu:
ro: C_odări afişate în meniu:

en: Edit text files
ro: Editare fişiere text

en: Editor Font
ro: Font de editare

en: Editor _font:
ro: _Font editare:

en: Elements
ro: Elemente

en: Enable Syntax Highlighting
ro: Activează sintaxa evidenţiată

en: Enable text _wrapping
ro: Activează _formatarea textului

en: Enabled
ro: Activat

en: Encoding:
ro: Codare:

en: Encodings shown in menu
ro: Codări afişate în meniu

en: English (American)
ro: Engleză (Statele Unite)

en: English (British)
ro: Engleză (Marea Britanie)

en: English (Canadian)
ro: Engleză (Canada)

en: Enter the _location (URI) of the file you would like to open:
ro: Introduceţi _locaţia fişierului (URI) pe care doriţi să-l deschideţi:

en: Error loading file "%s"
ro: Eroare la încărcarea fişierului "%s"

en: Error parsing the shell command.
    
    Please, insert a valid shell command.
ro: Eroare la execuţia comenzii shell.
    
    Vă rugăm să introduceţi o comandă validă.

en: Error reverting the document "%s".
ro: Nu am putut restaura documentul „%s“.

en: Error, impossible to activate plugin '%s'
ro: Eroare, nu pot activa modulul „%s“

en: Error, impossible to deactivate plugin '%s'
ro: Eroare, nu pot dezactiva modulul „%s“

en: Error, impossible to destroy plugin '%s'
ro: Eroare, nu pot distruge modulul „%s“

en: Error, impossible to initialize plugin '%s'
ro: Eroare, nu pot iniţializa modulul „%s“

en: Error, impossible to update ui of the plugin '%s'
ro: Eroare, nu pot actualiza interfaţa modulului „%s“

en: Error, plugin '%s' does not contain activate function.
ro: Eroare, modulul „%s“ nu conţine funcţia „activate“.

en: Error, plugin '%s' does not contain deactivate function.
ro: Eroare, modulul „%s“ nu conţine funcţia „deactivate“.

en: Error, plugin '%s' does not contain init function.
ro: Eroare, modulul „%s“ nu conţine funcţia „init“.

en: Error, unable to open module file '%s'
ro: Eroare, nu am putut deschide fişierul modul „%s“

en: Execute an external program and eventually grabs its output in the output window.
ro: Execută o comandă externă şi inserează ieşirea sa în fereastra de ieşire.

en: Executing command
ro: Execut comanda

en: Expected `%s' got `%s' for key %s
ro: Aşteptatul „%s“ a primit „%s“ pentru cheia %s

en: Extension or suffix to use for backup file names. This will only take effect if the "Create Backup Copies" option is turned on.
ro: Extensie sau sufix utilizate pentru numele copiilor de siguranţă. Această setare va avea efect doar dacă opţiunea „Creează copii de siguranţă“ este bifată.

en: Failed
ro: Eşec

en: Faroese
ro: Feroenă

en: File: %s
ro: Fişier: %s

en: Find
ro: Caută

en: Find Ne_xt
ro: Caută _următorul

en: Find Next
ro: Caută următorul

en: Find Pre_vious
ro: Caută _precedentul

en: Find Previous
ro: Caută precedentul

en: Font & Colors
ro: Font şi culori

en: Font Selection
ro: Selectare font

en: Font name
ro: Nume font

en: Font size for label
ro: Mărime font pentru etichetă

en: Font size for label in font info mode
ro: Mărime font pentru etichetă în modul informaţii despre fonturi

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Foreground color for selected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
ro: Culoarea din prim plan pentru textul selectat din zona de editare. Această setare va avea efect doar dacă opţiunea „Utilizează culorile standard“ este nebifată.

en: Foreground color for the unselected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
ro: Culoarea din prim plan pentru textul neselectat din zona de editare. Această setare va avea efect doar dacă opţiunea „Utilizează culorile standard“ este nebifată.

en: Found and replaced %d occurrence. | Found and replaced %d occurrences.
ro[0]: Au fost găsite şi înlocuite %d potrivire.
ro[1]: Au fost găsite şi înlocuite %d potrivire.

en: French (France)
ro: Franceză (Franţa)

en: French (Swiss)
ro: Franceză (Elveţia)

en: Gedit View
ro: Vizualizare Gedit

en: Gedit View.
ro: Vizualizare Gedit.

en: Gedit viewer factory
ro: Fabrica de vizualizare Gedit

en: General
ro: Generale

en: Georgian
ro: Georgiană

en: German (Germany)
ro: Germană (Germania)

en: German (Swiss)
ro: Germană (Elveţia)

en: Get statistic info on current document
ro: Informaţii statistice despre documentul curent

en: Go to Line
ro: Du-te la linia

en: Go to _Line...
ro: _Du-te la linia...

en: Go to a specific line
ro: Du-te la o anumită linie

en: Goto Line
ro: Du-te la linia

en: Greek
ro: Greacă

en: He_aders and footers:
ro: Antete şi note de _subsol:

en: Header Font for Printing
ro: Font utilizat la tipărirea antetului

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hebrew Visual
ro: Ebraică vizuală

en: Highlight _mode:
ro: Mod _evidenţiere:

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
ro: Dacă această valoare este 0, atunci nici un număr de linie nu va fi inserat la tipărirea documentului. Pentru o valoare „n“, gedit va tipări numărul liniei la fiecare „n“ număr de linii.

en: If you don't save your documents, all your changes will be lost.
ro: În cazul în care nu salvaţi documentele, toate modificările vor fi pierdute.

en: If you don't save, all your changes will be definitively lost.
ro: Dacă nu salvaţi, toate modificările aduse vor fi pierdute.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be definitively lost.
ro[0]: Dacă nu salvaţi, modificările din ultima oră vor fi pierdute.
ro[1]: Dacă nu salvaţi, modificările din ultima oră vor fi pierdute.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be definitively lost.
ro[0]: Dacă nu salvaţi, modificările din ultimul minut vor fi pierdute.
ro[1]: Dacă nu salvaţi, modificările din ultimul minut vor fi pierdute.

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be definitively lost.
ro[0]: Dacă nu salvaţi, modificările din ultima oră vor fi pierdute.
ro[1]: Dacă nu salvaţi, modificările din ultima oră vor fi pierdute.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be definitively lost.
ro[0]: Dacă nu salvaţi, modificările din ultimul minut vor fi pierdute.
ro[1]: Dacă nu salvaţi, modificările din ultimul minut vor fi pierdute.

en: If you don't save, changes from the last hour will be definitively lost.
ro: Dacă nu salvaţi, modificările din ultima oră vor fi pierdute.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be definitively lost.
ro[0]: Dacă nu salvaţi, modificările din ultimul minut vor fi pierdute.
ro[1]: Dacă nu salvaţi, modificările din ultimul minut vor fi pierdute.

en: If you don't save, changes from the last minute will be definitively lost.
ro: Dacă nu salvaţi, modificările din ultimul minut vor fi pierdute.

en: Ignore _All
ro: Ignoră _tot

en: In_sert Date and Time...
ro: In_serează data şi ora...

en: Indent lines
ro: Indentare linii

en: Indent or un-indent selected lines.
ro: Indentează sau deindentează liniile selectate

en: Indent selected lines
ro: Indentează liniile selectate

en: Insert Date and Time
ro: Inserare dată şi oră

en: Insert Date/Time
ro: Inserare dată şi oră

en: Insert User Na_me
ro: Inserează nume _utilizator

en: Insert _spaces instead of tabs
ro: Inserează _spaţii în loc de Tab-uri

en: Insert current date and time at the cursor position
ro: Inserează data şi ora curentă la poziţia curentă a cursorului

en: Insert spaces
ro: Inserează spaţii

en: Insert the user name at the cursor position
ro: Inserează numele utilizatorului la poziţia curentă a cursorului

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ro: Inserează data şi ora curentă la poziţia cursorului.

en: Inserts the user name at the cursor position.
ro: Inserează numele utilizatorului la poziţia curentă a cursorului

en: Invalid UTF-8 data
ro: Date UTF-8 invalide

en: Invalid file name
ro: Nume de fişier invalid

en: Invalid filename.
ro: Nume de fişier invalid.

en: Invalid glade file for plugin manager -- not all widgets found.
ro: Fişier glade invalid pentru managerul de module -- nu au fost găsite toate widget-urile.

en: It is not possible to revert an Untitled document.
ro: Nu este posibilă restaurarea unui document fără titlu.

en: Italian
ro: Italiană

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreeană

en: Language:
ro: Limbă:

en: Languages
ro: Limbi

en: Line Number Font for Printing
ro: Font pentru numerotarea liniilor la tipărire

en: Line Wrapping Mode
ro: Mod de rupere al liniilor

en: Line numbers font picker
ro: Font numerotare linii

en: Lines
ro: Linii

en: List of encodings shown in Character Coding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
ro: Lista codărilor afişate în meniul „Codare Caractere“ în selectorul de deschidere/salvare fişiere. Doar codările recunoscute sunt utilizate.

en: Loaded %d file | Loaded %d files
ro[0]: Am încărcat %d fişier
ro[1]: Am încărcat %d fişier

en: Loaded file "%s"
ro: Am încărcat fişierul „%s“

en: Loading %d file... | Loading %d files...
ro[0]: Încarc %d fişier ...
ro[1]: Încarc %d fişier ...

en: Loading file "%s"...
ro: Încarc fişierul "%s"...

en: Loading file:
ro: Încarc fişierul:

en: MIME Type:
ro: Tip MIME:

en: Main toolbar
ro: Bară cu unelte principală

en: Match _entire word only
ro: _Potrivire doar pentru întreg cuvântul

en: Maximum Recent Files
ro: Număr maxim de fişiere recente

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo.
ro: Număr maxim de acţiuni pe care Gedit le va putea anula şi reface.

en: Mispelled word:
ro: Cuvânt greşit:

en: Modify preview phrase...
ro: Schimbaţi fraza de previzualizare...

en: Move the current document to a new window
ro: Mută documentul curent într-o nouă fereastră

en: Name of the selected font
ro: Numele fontului selectat

en: Name:
ro: Nume:

en: New
ro: Nou

en: Nordic
ro: Nordică

en: Normal
ro: Normală

en: Normal _text color:
ro: Cu_loare text normal:

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Not enough available memory to open the file "%s". Please, close some running application and try again.
ro: Nu este suficientă memorie liberă pentru a deschide fişierul „%s“. Vă rugăm închideţi o parte din aplicaţiile pornite şi încercaţi din nou.

en: Not enough available memory to revert the file "%s". Please, close some running application and try again.
ro: Nu este destulă memorie disponibilă pentru a restaura fişierul „%s“. Vă rugăm închideţi o parte din aplicaţiile pornite şi încercaţi din nou.

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the "Auto Save" option is turned on.
ro: Număr de minute după care Gedit va salva automat fişierele modificate. Această setare va avea efect doar dacă opţiunea „Salvare automată“ este bifată.

en: Open
ro: Deschide

en: Open '%s'
ro: Deschide '%s'

en: Open File...
ro: Deschide fişierul...

en: Open Location
ro: Deschide locaţia

en: Open Location...
ro: Deschide locaţia...

en: Open _Location...
ro: Deschide _locaţia...

en: Open a file
ro: Deschide un fişier

en: Open a file from a specified location
ro: Deschide un fişier dintr-o locaţie specificată

en: Open a recently used file
ro: Deschide un fişier recent utilizat

en: Open from URI
ro: Deschide dintr-un URI

en: Open the gedit manual
ro: Deschide manualul Gedit

en: Output Lines
ro: Linii de ieşire

en: Page %N of %Q
ro: Pagina %N din %Q

en: Page Set_up
ro: S_etări pagină

en: Page Setup
ro: Setări pagină

en: Page headers font picker
ro: Font antet pagină

en: Paste
ro: Lipeşte

en: Paste the clipboard
ro: Lipeşte textul din clipboard

en: Pick a Font
ro: Alegeţi un font

en: Pick a color
ro: Alegeţi o culoare

en: Pick the background color
ro: Alegeţi culoarea fundalului

en: Pick the editor font
ro: Alegeţi fontul de editare

en: Pick the normal text color
ro: Alegeţi culoarea pentru textul normal

en: Pick the selected text color
ro: Alegeţi culoarea textului selectat

en: Pick the selection color
ro: Alegeţi culoarea marcajelor

en: Plugin
ro: Modul

en: Plugins
ro: Module

en: Polish
ro: Poloneză

en: Portuguese (Brazilian)
ro: Portugheză (Brazilia)

en: Portuguese (Portugal)
ro: Portugheză (Portugalia)

en: Pr_eferences
ro: _Preferinţe

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Preparing pages...
ro: Pregătesc paginile...

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Preview text
ro: Text previzualizare

en: Preview text shown in the dialog
ro: Text utilizat pentru previzualizarea în dialog

en: Print
ro: Tipăreşte

en: Print Header
ro: Tipăreşte antetul

en: Print Line Numbers
ro: Numerotează liniile la tipărire

en: Print Previe_w...
ro: Pre_vizualizare tipărire...

en: Print Preview
ro: Previzualizare rezultate tipărire

en: Print Syntax Highlighting
ro: Tipăreşte sintaxa evidenţiată

en: Print _line numbers
ro: Numerotează _liniile la tipărire

en: Print preview
ro: Previzualizare tipărire

en: Print s_yntax highlighting
ro: _Evidenţiază sintaxa la tipărire

en: Print the current file
ro: Tipăreşte fişierul curent

en: Printing Line Wrapping Mode
ro: Mod de rupere al liniilor la tipărire

en: Printing page %d of %d...
ro: Tipăresc pagina %d din %d...

en: Push this button to configure background color
ro: Apasă acest buton pentru a configura culoarea fundalului

en: Push this button to configure text color
ro: Apasă acest buton pentru a configura culoarea textului

en: Push this button to configure the color in which the selected text should appear
ro: Apasă acest buton pentru a configura culoarea textului selectat

en: Push this button to configure the color in which the selected text should be marked
ro: Apasă acest buton pentru a configura culoarea de marcare a textului selectat

en: Push this button to select the font to be used by the editor
ro: Apasă acest buton pentru a selecta fontul utilizat în editor

en: Push this button to select the font to be used to print line numbers
ro: Apasă acest buton pentru a selecta fontul utilizat la numerotarea liniilor

en: Push this button to select the font to be used to print the body of the document
ro: Apasă acest buton pentru a selecta fontul utilizat pentru tipărirea corpului documentului.

en: Push this button to select the font to be used to print the page headers
ro: Apasă acest buton pentru a selecta fontul utilizat la tipărirea antetului

en: Quit
ro: Ieşire

en: Quit an existing instance of gedit
ro: Închide o instanţă existentă a Gedit

en: Quit the program
ro: Ieşire din program

en: R_emove duplicates
ro: Ş_terge duplicatele

en: Redo
ro: Refă

en: Redo the undone action
ro: Refă acţiunea anulată

en: Rendering page %d of %d...
ro: Randez pagina %d din %d...

en: Replace
ro: Înlocuieşte

en: Replace All
ro: Înlocuieşte tot

en: Replace _All
ro: Înlocuieşte t_ot

en: Replace _with:
ro: Înlocuieşte c_u:

en: Revert
ro: Restaurează

en: Revert to a saved version of the file
ro: Revino la versiunea salvată a fişierului

en: Revert unsaved changes to document "%s"?
ro: Doriţi să reveniţi la ultima salvare a documentului "%s"?

en: Reverting file:
ro: Restaurez fişierul:

en: Reverting the document "%s"...
ro: Restaurez documentul „%s“...

en: Right Margin Position
ro: Poziţia marginii din dreapta

en: Romanian
ro: Română

en: Run Command
ro: Execută comanda

en: Run a command
ro: Execută o comandă

en: Russian
ro: Rusă

en: S_elect the documents you want to save:
ro: S_electaţi documentele pe care doriţi să le salvaţi:

en: S_ort...
ro: _Sortează...

en: S_tart at column:
ro: Î_ncepe de la coloana:

en: Save
ro: Salvează

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Save _As...
ro: Salvează c_a...

en: Save _None
ro: _Nu salva nici unul

en: Save all open files
ro: Salvează toate fişierele deschise

en: Save as...
ro: Salvează ca...

en: Save method not implemented for gedit viewer
ro: Metoda de salvare nu a fost încă implementată pentru vizualizatorul Gedit

en: Save the changes to document "%s" before closing?
ro: Salvaţi modificările aduse documentului "%s" înainte de închidere?

en: Save the current file
ro: Salvează fişierul curent

en: Save the current file with a different name
ro: Salvează fişierul curent cu un alt nume

en: Saving document "%s"...
ro: Salvez documentul „%s“...

en: Se_lection color:
ro: Culoare _selecţie:

en: Search _backwards
ro: Caută în sens _invers

en: Search backwards for the same text
ro: Caută înapoi după acelaşi text

en: Search for and replace text
ro: Caută şi înlocuieşte un text

en: Search for text
ro: Caută text

en: Search forwards for the same text
ro: Caută înainte după acelaşi text

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select _All
ro: Selectează t_ot

en: Select a file to open
ro: Selectaţi un fişier pentru deschidere

en: Select a filename to save
ro: Selectaţi un nume de fişier pentru salvare

en: Select files to open
ro: Selectaţi un fişier pentru deschidere

en: Select the _language of the current document.
ro: Selectaţi _limba documentului curent.

en: Select the entire document
ro: Selectează tot documentul

en: Select the group of tags you want to use
ro: Selectaţi grupul de etichete pe care doriţi să-l utilizaţi

en: Select the working directory...
ro: Selectaţi directorul de lucru...

en: Selecte_d text color:
ro: Cul_oare text selectat:

en: Selected Text Color
ro: Culoare text selectat

en: Selection Color
ro: Culoare selecţie

en: Set _Language
ro: Setare _limbă

en: Set language
ro: Setare limbă

en: Set program location...
ro: Setează locaţia programului...

en: Set the language of the current document
ro: Setaţi limba documentului curent

en: Set toolbar button style according to desktop Menu and Toolbar Preferences
ro: Setează stilul butoanelor din bara cu unelte conform setărilor desktop implicite

en: Setup the page settings
ro: Setează caracteristicile paginii

en: Shell command
ro: Comandă shell

en: Show commands debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare pentru comenzi.

en: Show document debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare pentru document.

en: Show file debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare pentru fişier.

en: Show mdi debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare mdi.

en: Show metadata debugging messages.
ro: Arată metadatele mesajelor de depanare.

en: Show only icons in the toolbar
ro: Arată doar iconiţe în bara cu unelte

en: Show plugin debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare pentru module.

en: Show prefs debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare pentru preferinţe.

en: Show printing debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare pentru tipărire.

en: Show recent debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare recente.

en: Show search debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare pentru căutare.

en: Show session management debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare pentru administrarea sesiunii.

en: Show size
ro: Arată mărimea

en: Show size in font info mode
ro: Arată mărimea în modul informaţii despre fonturi

en: Show text below every icon in the toolbar
ro: Arată textul sub fiecare iconiţă din bara cu unelte

en: Show text only beside important icons in the toolbar
ro: Arată textul doar lângă cele mai importante iconiţe din bara cu unelte

en: Show the tag list window
ro: Arată fereastra cu lista de etichete

en: Show undo debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare pentru anulări.

en: Show utility debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare.

en: Show view debugging messages.
ro: Arată mesajele de depanare pentru vizualizare.

en: Sort
ro: Sortare

en: Sort the current document or selection.
ro: Sortează documentul curent sau selecţia.

en: Sorted list of encodings used by gedit for auto-detecting the encoding of a file. "CURRENT" is the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
ro: Listă de codări utilizate de Gedit pentru autodetecţia codării unui fişier. „CURRENT“ este codarea locală curentă. Doar codările recunoscute sunt utilizate.

en: Sorts a document or selected text.
ro: Sortează un document sau un text selectat.

en: Source
ro: Sursă

en: South European
ro: Sud Europeană

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ro: Specifică felul în care vor fi rupte liniile lungi la tipărire. Utilizaţi „GTK_WRAP_NONE“ pentru ca liniile să nu fie rupte, „GTK_WRAP_WORD“ pentru rupere între cuvinte, şi „GTK_WRAP_CHAR“ pentru rupere între caractere. Valorile sunt sensibile la majuscule, aşa că vă rugăm să vă asiguraţi că apat exact aşa cum sunt menţionate aici.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ro: Specifică felul în care vor fi rupte liniile lungi la editare. Utilizaţi „GTK_WRAP_NONE“ pentru ca liniile să nu fie rupte, „GTK_WRAP_WORD“ pentru rupere între cuvinte, şi „GTK_WRAP_CHAR“ pentru rupere între caractere. Majusculele sunt semnificate, aşa că vă rugăm să vă asiguraţi apat exact aşa cum sunt menţionate aici.

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
ro: Specifică fontul utilizat pentru corpul documentului la tipărire.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
ro: Specifică fontul utilizat pentru numerotarea liniilor la tipărire. Această setare are efect doar dacă opţiunea „Numerotează liniile la tipărire“ este diferită de zero.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
ro: Specifică fontul utilizat pentru antetele paginilor la tipărirea documentului. Această setare are efect doar dacă opţiunea „Tipăreşte antetul“ este bifată.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
ro: Specifică numărul maxim de fişiere deschise recent care vor fi afişate în submeniul „Fişiere recente“.

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
ro: Specifică numărul de spaţii care vor fi afişate în locul caracterelor Tab.

en: Specifies the position of the right margin.
ro: Specifică poziţia marginii din dreapta.

en: Spell checker
ro: Verificare ortografică

en: Status Bar is Visible
ro: Bara de status este vizibilă

en: Stopped
ro: Oprit

en: Strikethrough
ro: Tăiat

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "GEDIT_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ro: Stilul pentru butoanele din bara de unelte. Valorile posibile sunt „GEDIT_TOOLBAR_SYSTEM“ pentru stilul implicit al sistemului, „GEDIT_TOOLBAR_ICONS“ pentru a afişa doar iconiţele,„GEDIT_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT“ pentru a afişa atât iconiţe cât şi text, şi „GEDIT_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ“ pentru a afişa text prioritar sub iconiţe. Majusculele sunt semnificative, aşa că este recomandat să fie utilizate exact aşa cum au fost menţionate aici.

en: Suggestions
ro: Sugestii

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Syntax Highlighting
ro: Evidenţiere sintaxă

en: T_ext for Important Icons
ro: T_ext pentru iconiţe importante

en: Tab Size
ro: Lungime tab

en: Tag _List
ro: Listă _etichete

en: Tag list
ro: Listă etichete

en: Tag list plugin
ro: Modul „Listă etichete“

en: Tags
ro: Etichete

en: Text Color
ro: Culoare text

en: Text Editor
ro: Editor de text

en: Thai
ro: Thailandeză

en: The %s plugin uses an external program, called <tt>%s</tt>, to perform its task.
    
    Please, specify the location of the <tt>%s</tt> program.
ro: Modulul %s utilizează un program extern, numit <tt>%s</tt>, pentru a funcţiona.
    
    Vă rugăm specificaţi locaţia programului <tt>%s</tt>.

en: The Document Statistics plugin analyzes the current document and determines the number of words, lines, characters and non-space characters in it and displays the result.
ro: Modulul „Statistici document“ analizează documentul curent şi determină numărul de cuvinte, linii, caractere şi caractere fără spaţii din el, afişând rezultatul.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes.  Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
ro: Discul pe care încercaţi să salvaţi fişierul are o limitare la dimensiunea maximă a fişierului. Încercaţi vă rugăm să salvaţi un fişier mai mic sau să salvaţi pe un disc ce nu are această limitare.

en: The document "%s" has been reverted.
ro: Documentul "%s" a fost restaurat.

en: The document "%s" has been saved.
ro: Documentul "%s" a fost salvat.

en: The document "%s" has not been reverted.
ro: Documentul "%s" nu a fost restaurat.

en: The document "%s" has not been saved.
ro: Documentul "%s" nu a fost salvat.

en: The document does not contain mispelled words.
ro: Documentul nu conţine cuvinte scrise greşit.

en: The document is empty.
ro: Acest document este gol.

en: The file "%s" already exists.
ro: Fişierul „%s“ există deja.

en: The file "%s" does not exist. Would you like to create it?
ro: Fişierul „%s“ nu există. Doriţi să-l creaţi?

en: The file "%s" is read-only.
ro: Fişierul „%s“ poate fi doar citit.

en: The file has too many symbolic links.
ro: Acest fişier are prea multe legături simbolice.

en: The selected file is not executable.
ro: Fişierul selectat nu este executabil.

en: The selected text does not contain mispelled words.
ro: Textul selectat nu conţine cuvinte scrise greşit.

en: The shell command entry is empty.
    
    Please, insert a valid shell command.
ro: Nu a fost dată nici o comandă shell.
    
    Vă rugăm să introduceţi o comandă validă.

en: The tag list plugin provides a method to easily insert into a document commonly used tags/strings without having to type them.
ro: Modulul „Listă etichete“ furnizează o metodă uşoară de a insera într-un document etichete sau şiruri frecvent utilizate fără a fi nevoiţi să le scrieţi.

en: The text "%s" was not found.
ro: Textul „%s“ nu a fost găsit.

en: The title of the selection dialog box
ro: Titlul ferestrei dialog de selectare

en: There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ro: Sunt %d documente cu modificări nesalvate. Salvaţi modificările înainte de închidere?

en: There is not enough disk space to create the file "%s".
    
    Please free some disk space and try again.
ro: Nu este destul spaţiu pe disc pentru a crea fişierul „%s“.
    
    Eliberaţi spaţiu pe disc şi încercaţi din nou.

en: There is not enough disk space to save the file.
    Please free some disk space and try again.
ro: Nu este destul spaţiu pe disc pentru a salva fişierul.
    Eliberaţi vă rugăm puţin spaţiu pe disc şi încercaţi din nou.

en: There was an error displaying help: %s
ro: A intervenit o eroare la afişarea ajutorului: %s

en: Title
ro: Titlu

en: Toolbar Buttons Style
ro: Stil bară cu unelte

en: Toolbar is Visible
ro: Bara cu unelte este vizibilă

en: Turkish
ro: Turcă

en: Turn on all debugging messages.
ro: Activează mesajele de depanare.

en: U_nindent
ro: _Deindentează

en: U_se default theme colors
ro: U_tilizează culorile implicite ale temei

en: Ukrainian
ro: Ucrainiană

en: Underline
ro: Subliniere

en: Undo
ro: Anulare

en: Undo Actions Limit
ro: Număr maxim al acţiunilor de anulare

en: Undo the last action
ro: Anulează ultima acţiune

en: Unindent selected lines
ro: Deindentează liniile selectate

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Update
ro: Actualizează

en: Use %s highlight mode
ro: Utilizează modul %s de evidenţiere

en: Use Default Colors
ro: Utilizează culorile implicite

en: Use Default Font
ro: Utilizează fontul implicit

en: Use Normal highlight mode
ro: Utilizează evidenţiere standard

en: Use font in label
ro: Utilizează fontul în etichetă

en: Use font in the label in font info mode
ro: Utilizează fontul în etichetă în modul informaţii despre fonturi

en: Use the _selected format
ro: Utilizează formatul _selectat

en: User dictionary:
ro: Dicţionar personal:

en: User name
ro: Nume utilizator

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: View
ro: Vizualizare

en: Western
ro: Vestică

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Auto Save Interval" option.
ro: Dacă Gedit ar trebui să salveze automat fişierele modificate după un anumit timp. Intervalul de timp poate fi setat cu opţiunea „Interval pentru salvare automată“.

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
ro: Dacă gedit ar trebui să creeze cópii de siguranţă pentru fişierele pe care le salvează. Puteţi seta extensia pentru fişierele de siguranţă create cu opţiunea „Extensia copiei de siguranţă“.

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
ro: Dacă Gedit ar trebui să numeroteze liniile în zona de editare.

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
ro: Dacă gedit ar trebui să afişeze marginea dreaptă în zona de editare.

en: Whether gedit should enable auto indentation.
ro: Dacă Gedit ar trebui să activeze indentarea automată.

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
ro: Dacă gedit ar trebui să activeze sintaxa evidenţiată.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
ro: Dacă Gedit ar trebui să includă antetul la tipărirea documentelor.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
ro: Dacă Gedit ar trebui să insereze spaţii în loc de Tab-uri.

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
ro: Dacă Gedit ar trebui să tipărească sintaxa evidenţiată pentru documente.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
ro: Dacă bara de stare de la baza ferestrei de editare ar trebui să fie vizibilă.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
ro: Dacă bara cu unelte ar trebui să fie vizibilă în ferestrele de editare.

en: Whether to use the system's default colors for the editing area. If this option is turned off, then the colors of the editing area will be those specified in the "Background Color", "Text Color", "Selected Text Color", and "Selection Color" options.
ro: Dacă să fie utilizate culorile implicite al sistemului pentru zona de editare. Dacă această opţiune este nebifată, atunci culorile din zona de editare vor fi cele specificate în opţiunile „Culoare fundal“, „Culoare text“, „Culoare text selectat“ şi „Culoare selecţie“.

en: Whether to use the system's default font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
ro: Dacă să fie utilizate font implicit al sistemului pentru editarea textului în locul celor specificate de Gedit. Dacă această opţiune este nebifată, atunci fontul specificat în opţiunea „Font editare“ va fi utilizat în locul fontului de sistem.

en: Words
ro: Cuvinte

en: You cannot undo a sort operation
ro: Nu puteţi anula o operaţie de sortare

en: _About
ro: _Despre

en: _About Plugin
ro: _Despre modul

en: _Add
ro: Ada_ugă

en: _Autocheck Spelling
ro: Verificare ortografică _automată

en: _Autosave files every
ro: _Salvează automat fişierele la fiecare

en: _Background color:
ro: Culoa_re fundal:

en: _Background:
ro: _Fundal:

en: _Body:
ro: C_orp:

en: _Check Spelling
ro: _Verificare ortografică

en: _Close
ro: În_chide

en: _Close All
ro: În_chide tot

en: _Contents
ro: _Conţinut

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Copy Text
ro: _Copiază textul

en: _Customize Toolbar
ro: _Personalizare bară cu unelte

en: _Delete
ro: Şter_ge

en: _Description
ro: _Descriere

en: _Desktop Default
ro: Setări implicite _desktop

en: _Display line numbers
ro: _Numerotează liniile

en: _Document Statistics
ro: Statistici _document

en: _Documents
ro: _Documente

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Enable auto indentation
ro: _Activează indentarea automată

en: _Enable syntax highlighting
ro: _Activează evidenţierea sintaxei

en: _Encoding
ro: _Codare

en: _File
ro: _Fişier

en: _Find...
ro: Cau_tă...

en: _Foreground:
ro: _Prim plan:

en: _Go to Line
ro: _Du-te la linia

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Highlight Mode
ro: _Evidenţiere text

en: _Icons Only
ro: Doar _iconiţe

en: _Ignore
ro: _Ignoră

en: _Ignore All
ro: _Ignoră tot

en: _Ignore case
ro: _Ignoră majusculele

en: _Indent
ro: _Indentează

en: _Insert
ro: _Inserează

en: _Insert a new preview phrase.
ro: _Inseraţi o nouă frază pentru previzualizare

en: _Limit to
ro: _Limitează la

en: _Line number:
ro: _Număr linie:

en: _Line numbers:
ro: _Numerotare linii:

en: _Location to search for:
ro: _Locaţia în care se va căuta:

en: _Match case
ro: _Majuscule semnificative

en: _Modify preview phrase...
ro: _Schimbaţi fraza de previzualizare...

en: _More...
ro: _Mai mult...

en: _Move to New Window
ro: _Mută în fereastră nouă

en: _New
ro: _Nou

en: _Number every
ro: Nu_merotează la

en: _Open...
ro: _Deschide...

en: _Output Window
ro: Fereastră de _ieşire

en: _Paste
ro: _Lipeşte

en: _Print page headers
ro: _Tipăreşte antetele paginilor

en: _Print...
ro: _Tipăreşte...

en: _Prompt for a format
ro: _Solicită un format

en: _Quit
ro: _Ieşire

en: _Redo
ro: _Refă

en: _Replace
ro: Î_nlocuieşte

en: _Replace...
ro: Î_nlocuieşte...

en: _Reset to Default
ro: _Resetează setările la implicite

en: _Restore Default Fonts
ro: Restaurea_ză fonturile implicite

en: _Reverse order
ro: Ordine _inversă

en: _Revert
ro: Restaurea_ză

en: _Right margin at column:
ro: Marginea _dreaptă la coloana:

en: _Run
ro: _Execută

en: _Run Command...
ro: _Execută comanda...

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Save All
ro: _Salvează tot

en: _Save Selected
ro: _Salvează selecţia

en: _Search
ro: _Căutare

en: _Search for:
ro: Cau_tă:

en: _Show results in Output Window
ro: _Arată rezultatele in fereastra de ieşire

en: _Sort
ro: _Sortează

en: _Spelling Suggestions...
ro: _Sugestii ortografice...

en: _Statusbar
ro: Bara de _stare

en: _Suggestions:
ro: _Sugestii:

en: _Tabs width:
ro: Lăţime _taburi:

en: _Text for All Icons
ro: _Text pentru toate iconiţele

en: _Toolbar
ro: Bară cu _unelte

en: _Tools
ro: _Unelte

en: _Undo
ro: _Anulează

en: _Unlimited undo
ro: Anulări _nelimitate

en: _Update
ro: _Actualizează

en: _Use custom format
ro: _Utilizează un format personalizat

en: _Use default theme font
ro: _Utilizează fontul implicit al temei

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Working directory:
ro: _Director de lucru:

en: _Wrap around
ro: _Reia de la început

en: _minutes
ro: _minut(e)

en: act_ions
ro: acţ_iuni

en: gedit
ro: Gedit

en: gedit application
ro: aplicaţia Gedit

en: gedit automation factory
ro: Fabrica de automatizare Gedit

en: gedit cannot handle %s: locations in write mode.
ro: Gedit nu a putut gestiona %s: locaţii în modul scriere.

en: gedit cannot handle this kind of location in write mode.
ro: Gedit nu poate gestiona această locaţie în modul scriere.

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
ro: gedit este un editor de text mic şi rapid pentru Gnome

en: gedit: Document Info plugin
ro: Gedit: modulul „Statistici document“

en: gedit: Shell Output plugin
ro: Gedit: modulul „Ieşire Comandă Shell“

en: label
ro: etichetă

en: lines
ro: linii
