ggv - en to ro translation catalogue (235 entries)

en: A Ghostscript frontend to visualize PostScript files
ro: O interfaţă Ghostscript pentru vizualizarea fişierelor PostScript

en: A file with this name already exists.
    Do you want to overwrite it?
ro: Un fişier cu acest nume există deja.
    Doriţi să îl suprascrieţi?

en: A_ntialiasing
ro: A_ntialiere

en: A_ntialiasing:
ro: A_ntialiere:

en: A_uto-fit mode:
ro: _Potrivire automată:

en: About this application
ro: Despre această aplicaţie

en: Amount of _visible area to scroll
ro: Mărimea ariei schimbate la _defilare

en: And many more...
ro: Şi mulţi alţii...

en: Antialiased rendering
ro: Afişare utilizând antialiere

en: Antialiasing
ro: Antialiere

en: Antialiasing arguments
ro: Opţiuni antialiere

en: Autojump
ro: Salt automat

en: Automatically _flip pages
ro: Schimbă _automat paginile la defilarea cu tastatura

en: Broken pipe.
ro: Filtru nefuncţional.

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cannot open file %s.
ro: Nu pot deschide fişierul %s.

en: Change zoom factor to default
ro: Zoom normal

en: Clear marked state of all pages
ro: Deselectează toate paginile

en: Clear marked state of all pages: all pages will be unmarked.
ro: Toate paginile vor fi deselectate, fără excepţie.

en: Close this window
ro: Închide această fereastră

en: Command line arguments for antialiasing.
ro: Opţiuni linie de comandă pentru antialiere.

en: Command line used to execute the PostScript interpreter.
ro: Linie de comandă pentru pornirea interpretorului PostScript.

en: Convert _PDF to DSC file:
ro: Convertor PDF în _DSC:

en: Convert _PDF to PS:
ro: Convertor _PDF în PS:

en: Coordinate units
ro: Unităţi coordonate

en: Could not initialize Bonobo!
ro: Nu am putut iniţializa Bonobo!

en: Current page number
ro: Număr pagină curentă

en: Decrease zoom factor
ro: Zoom micşorat

en: Default document orientation
ro: Orientare implicită document

en: Default orientation
ro: Orientare implicită

en: Default page size
ro: Dimensiune implicită pagină

en: Default size
ro: Dimensiune implicită

en: Default zoom factor
ro: Zoom implicit

en: Document height
ro: Înălţime document

en: Document loaded.
ro: Document încărcat.

en: Document orientation
ro: Orientare document

en: Document title
ro: Titlu document

en: Document width
ro: Lăţime document

en: Error while converting pdf file %s:
ro: Eroare la conversia fişierului PDF %s:

en: Error while decompressing file %s:
ro: Eroare la decomprimarea fişierului %s:

en: Error while scanning file %s
ro: Eroare la scanarea fişierului %s

en: Fallback _media orientation:
ro: Orientare _implicită a paginii:

en: File is not a valid PostScript document.
ro: Fişierul nu este un documente valid PostScript.

en: File is not readable.
ro: Fişierul nu poate fi citit.

en: First
ro: Prima

en: Fit
ro: Potriveşte

en: Fit Width
ro: La lăţime

en: Fit _Width
ro: Potriveşte la _lăţime

en: Fit to Page _Size
ro: Potriveşte la _dimensiunea paginii

en: Fit to Page _Width
ro: Potriveşte la î_nălţimea paginii

en: Fit to page size
ro: Potriveşte la dimensiunea paginii

en: Fit to page width
ro: Potriveşte la lăţimea paginii

en: GGV PostScript Document Control
ro: Control GGV de documente PostScript

en: GGV PostScript View
ro: Vizualizare Postscript GGV

en: GGV PostScript Viewer
ro: Vizualizator PostScript GGV

en: GGV PostScript viewer factory
ro: Fabrică de vizualizare PostScript GGV

en: GGV Preferences
ro: Preferinţe GGV

en: GGV control status
ro: Status control GGV

en: GGV: no document loaded
ro: GGV: nici un document încărcat

en: GhostScript output
ro: Mesaje Ghostscript

en: Gnome Ghostview
ro: GNOME Ghostview

en: Go to first page
ro: Arată prima pagină

en: Go to last page
ro: Arată ultima pagină

en: Go to next page
ro: Arată pagina următoare

en: Go to previous page
ro: Arată pagina precedentă

en: Help for this application
ro: Ajutor pentru această aplicaţie

en: If true, the orientation specified by the document will be overriden with the default orientation.
ro: Dacă e TRUE, orientarea specificată de document va fi înlocuită cu orientarea implicită.

en: In
ro: Apropie

en: Increase zoom factor
ro: Zoom mărit

en: Interpreter failed.
ro: Interpretorul a eşuat.

en: Invalid geometry string "%s"
ro: Specificaţii invalide de geometrie „%s”

en: Jaka Mocnik (current maintainer)
ro: Jaka Mocnik (coordonator actual)

en: Landscape
ro: Peisaj

en: Last
ro: Ultima

en: Layout
ro: Aspect

en: Navigation
ro: Navigare

en: Next
ro: Următoarea

en: No document loaded.
ro: Nici un document încărcat.

en: No pages have been marked.
    Do you want to print the whole document?
ro: Nu există pagini selectate.
    Doriţi să tipăriţi întregul document?

en: No pages have been marked.
    Do you want to save the whole document?
ro: Nu există pagini selectate.
    Doriţi să salvaţi întregul document?

en: None
ro: Niciuna

en: Number of empty windows
ro: Numărul ferestrelor goale

en: Number of pages
ro: Număr de pagini

en: O_verride document orientation
ro: Ignoră _orientarea documentului

en: Open
ro: Deschide

en: Open a file.
ro: Deschide un fişier.

en: Open a new PostScript document
ro: Deschide un nou document postscript

en: Open in new window
ro: Deschide într-o nouă fereastră

en: Open in this window
ro: Deschide în această fereastră

en: Open the preferences dialog
ro: Deschide fereastra cu preferinţe

en: Other
ro: Altul

en: Out
ro: Depărtează

en: Outline _last visible part when scrolling
ro: _Conturează ultima parte vizibilă la defilare

en: Override _document size
ro: Ignoră _dimensiunea documentului

en: Override document orientation
ro: Ignoră orientarea paginii

en: Override document size
ro: Ignoră dimensiunea documentului

en: Override document specified orientation
ro: Ignoră orientarea iniţială a documentului

en: Override document specified page size
ro: Ignoră dimensiunea de pagină a documentului

en: PDF to DSC conversion command
ro: Comandă pentru conversia din PDF în DSC

en: PDF to PS conversion command
ro: Comandă pentru conversia din PDF în PS

en: Page flip
ro: Schimbare pagină

en: Page names
ro: Nume pagini

en: Panel on right-hand side
ro: Panou lateral în marginea _dreaptă

en: Percentage of the viewable area to move when scrolling.
ro: Procent din aria vizibilă mutat la defilare.

en: Percentage of the viewable area to scroll
ro: Procent din aria vizibilă ce se schimbă la defilare

en: Portrait
ro: Portret

en: PostScript interpreter command
ro: Comandă interpretor PostScript

en: Post_Script Viewer Preferences
ro: _Preferinţe vizualizator PostScript

en: Prev
ro: Precedenta

en: Print marked pages
ro: Tipăreşte paginile selectate

en: Print the whole document
ro: Tipăreşte întreg documentul

en: Printing
ro: Tipărire

en: Printing command
ro: Comandă tipărire

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Reload current document
ro: Reîncarcă documentul curent

en: Respect EOF comment
ro: Respectă comentariile EOF

en: Save _geometry
ro: _Reţine geometria ferestrei

en: Save marked pages to a file
ro: Salvează paginile selectate într-un fişier

en: Save window geometry
ro: Reţine geometria ferestrei

en: Seascape
ro: Peisaj răsturnat

en: Select a PostScript document
ro: Selectaţi un document PostScript

en: Select a file to save pages as
ro: Alegeţi un fişier pentru salvarea paginilor

en: Show Side_bar
ro: Arată bara la_terală

en: Show _Menus
ro: Arată m_eniul

en: Show _Statusbar
ro: Arată bara de _stare

en: Show _Toolbar
ro: Arată bara cu u_nelte

en: Show _both icons and text
ro: Arată _atât iconiţele cât şi textul

en: Show _menubar
ro: Arată bara de _meniu

en: Show _toolbar
ro: Arată bara cu _unelte

en: Show menubar
ro: Arată bara de meniu

en: Show only _icons
ro: Arată doar _iconiţele

en: Show only t_ext
ro: Arată doar _textul

en: Show previous visible area when scrolling
ro: Conturează ultima parte vizibilă la defilare

en: Show side panel
ro: Arată panoul lateral

en: Show statusba_r
ro: Arată bara de _stare

en: Show statusbar
ro: Arată bara de stare

en: Show toolbar
ro: Arată bara cu unelte

en: Show/hide the menus
ro: Arată/Ascunde meniul

en: Show/hide the sidebar
ro: Arată/Ascunde bara laterală

en: Show/hide the statusbar
ro: Arată/Ascunde bara de stare

en: Show/hide the toolbar
ro: Arată/Ascunde bara cu unelte

en: Specify the number of empty windows to open.
ro: Specifică numărul ferestrelor goale ce vor fi deschise.

en: The GNOME PostScript document previewer
ro: Vizualizatorul GNOME de documente PostScript

en: The command line used to convert PDF files to PostScript.
ro: Comandă pentru conversia fişierelor PDF în fişiere PostScript.

en: The command line used to create PostScript DSC files from PDF files.
ro: Comandă pentru conversia fişierelor PDF în fişiere PostScript DSC.

en: The command used to unpack files compressed with bzip2.
ro: Comanda utilizată pentru decompresia fişierelor arhivate cu bzip2.

en: The command used to unpack files compressed with gzip.
ro: Comanda utilizată pentru decompresia fişierelor arhivate cu gzip.

en: The default page size to use when no page size is specified by the document or when the user wishes to override the size specified in the document.
ro: Mărimea implicită a paginii când nu există o mărime de pagină definită sau utilizatorul doreşte să ignore mărimea specificată în document.

en: The default zoom factor for the document. The value should belong to the interval [0.05, 30.0].
ro: Zoom implicit la vizualizare. Valoarea ar trebui să se situeze în intervalul [0.05 - 30.0].

en: The file is not a PostScript document.
ro: Fişierul nu este un document PostScript

en: The height of the viewer's window.
ro: Înălţimea ferestrei de vizualizare.

en: The orientation to use when the document defines no orientation or when the user wishes to override the document specified orientation.
ro: Orientarea implicită atunci când documentul nu are una precizată sau utilizatorul doreşte să ignore orientarea documentului.

en: The shell command used to print files.
ro: Comanda de utilizat la tipărirea fişierelor.

en: The width of the viewer's window.
ro: Lăţimea ferestrei de vizualizare

en: Toggle fullscreen mode
ro: Arată/Nu arăta pe tot ecranul

en: Toggle marked state of all pages
ro: (De)selectează toate paginile

en: Toggle marked state of all pages: previously marked pages will be unmarked and unmarked ones will become marked.
ro: Selectează sau deselectează toate paginile. Paginile anterior selectate vor fi deselectate şi viceversa.

en: Toggle marked state of even pages
ro: (De)selectează paginile pare

en: Toggle marked state of even pages: previously marked even pages will be unmarked and unmarked ones will become marked.
ro: Selectează sau deselectează paginile pare. Paginile anterior selectate vor fi deselectate şi viceversa.

en: Toggle marked state of odd pages
ro: (De)selectează paginile impare

en: Toggle marked state of odd pages: previously marked odd pages will be unmarked and unmarked ones will become marked.
ro: Selectează sau deselectează paginile impare. Paginile anterior selectate vor fi deselectate şi viceversa.

en: Toolbar style
ro: Stilul barei cu unelte

en: Unable to execute print command:
    %s
ro: Nu pot executa comanda de tipărire:
    %s

en: Unable to load file:
    %s
ro: Nu pot încărca fişierul:
    %s

en: Unable to load ggv stock icon '%s'
ro: Nu pot încărca iconiţa implicită GGV: „%s”

en: Unbzip2 command
ro: Comandă de decomprimare bzip2

en: Ungzip command
ro: Comandă de decomprimare gzip

en: Units for the coordinate display.
ro: Unităţi pentru afişarea coordonatelor.

en: Upside Down
ro: Răsturnat

en: Viewer window height
ro: Înălţime fereastră de vizualizare

en: Viewer window width
ro: Lăţime fereastră de vizualizare

en: Watch document for changes
ro: Actualizează afişarea dacă fişierul se schimbă

en: Whether GGV should automatically flip pages when you scroll to the edge.
ro: Dacă GGV schimbă automat paginile când defilarea ajunge la margine.

en: Whether the PostScript display widget should poll the viewed file for changes and reload it if it changes.
ro: Dacă afişarea PostScript se actualizează la modificarea fişierului.

en: Whether the PostScript display widget should use its default page size instead of the one specified in the document.
ro: Dacă afişarea PostScript utilizează dimensiunea implicită de pagină în loc de cea specificată în document.

en: Whether the PostScript display widget will respect the End Of File comment. If true, the widget will only parse the document until EOF comment.
ro: Dacă afişarea PostScript respectă sau nu comentariul „End of File”. Dacă e TRUE, partea de după comentariul EOF nu va fi afişată.

en: Whether the control should jump to next page when using keyboard to scroll.
ro: Dacă utilizând tastatura pentru defilare se sare automat la pagina următoare.

en: Whether the document should be rendered in an antialiased mode.
ro: Dacă documentul ar trebui să fie afişat utilizând antialiere.

en: Whether the menubar should be visible by default.
ro: Dacă bara de meniuri ar trebui să fie vizibilă implicit.

en: Whether the side panel should appear on the right of the display area.
ro: Dacă panoul lateral ar trebui să fie situat în partea dreaptă.

en: Whether the side panel should be visible by default.
ro: Dacă panoul lateral ar trebui să fie vizinil implicit.

en: Whether the statusbar should be visible by default.
ro: Dacă bara de stare ar trebui să fie vizibilă implicit.

en: Whether the toolbar buttons show icons, text, both or use the GNOME-wide default.
ro: Dacă butoanele barei de unelte au iconiţe, text, ambele sau utilizează setările GNOME.

en: Whether the toolbar should be visible by default.
ro: Dacă bara de unelte ar trebui să fie vizibilă implicit.

en: Whether the user wants to see a rectangle outlining the previously visible area when scrolling.
ro: Dacă utilizatorul doreşte să vadă un dreptunghi care să contureze aria vizibilă înainte de defilare.

en: Whether the viewer should save and restore the window geometry.
ro: Dacă aplicaţia ar trebui să salveze şi să restaureze geometria ferestrei.

en: X geometry specification (see "X" man page).
ro: Specificaţii de geometrie X (consultaţi pagina de manual „X”).

en: Zoom _In
ro: _Apropie

en: Zoom _Out
ro: _Depărtează

en: Zoom the page to be as wide as the window
ro: Zoom potrivit cu lăţimea paginii

en: Zoom the page to fit in the window
ro: Zoom potrivit cu mărimea paginii

en: _About
ro: _Despre

en: _Auto-fit
ro: Potri_vire automată

en: _Close
ro: În_chide

en: _Contents
ro: _Conţinut

en: _Coordinate units:
ro: Unităţi _coordonate:

en: _Default Zoom
ro: Zoom _implicit

en: _Default Zoom:
ro: _Zoom implicit:

en: _Document Orientation
ro: Orientare _document

en: _Document Size
ro: Dimensiune _document

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Fallback page size:
ro: Dimensiune implicită a _paginii:

en: _File
ro: _Fişier

en: _First page
ro: _Prima pagină

en: _Fit Window
ro: Potriveşte la _fereastră

en: _Fullscreen mode
ro: Pe tot _ecranul

en: _Go
ro: _Navigare

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Interpreter:
ro: _Interpretor:

en: _Jump to beginning of page
ro: _Sari la începutul paginii la trecerea la o pagină nouă

en: _Landscape
ro: P_eisaj

en: _Last page
ro: _Ultima pagină

en: _Layout
ro: Asp_ect

en: _Next page
ro: Pagina ur_mătoare

en: _No Auto-fit
ro: _Fără potrivire automată

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Orientation
ro: _Orientare

en: _Portrait
ro: _Portret

en: _Previous page
ro: Pagina pre_cedentă

en: _Print command:
ro: Comandă _tipărire:

en: _Print document
ro: Ti_păreşte documentul

en: _Print marked pages
ro: _Tipăreşte paginile selectate

en: _Put side panel on the right-hand side
ro: Arată panoul lateral în marginea _dreaptă

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: _Respect EOF comments
ro: _Respectă comentariile EOF

en: _Save marked pages
ro: _Salvează paginile selectate

en: _Seascape
ro: Peisa_j răsturnat

en: _Show side panel
ro: Arată _panoul lateral

en: _Size
ro: _Dimensiune

en: _Upside down
ro: _Răsturnat

en: _Use GNOME defaults
ro: Utilizează setările _GNOME

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Watch file
ro: _Monitorizează fişierul

en: inch
ro: ţoli

en: point
ro: puncte
