glade 0.6.2 - en to ro translation catalogue (1154 entries)

en:  errors opening project file:
ro:  erori la deschiderea fişierului:

en: %s signals
ro: %s semnale

en: /*
     * Initial main.c file generated by Glade. Edit as required.
     * Glade will not overwrite this file.
     */
ro: /*
     * Fişierul main.c iniţial generat de Glade. Editat la cerere.
     * Glade nu va suprascrie acest fişier.
     */

en: /*
     * Translatable strings file generated by Glade.
     * Add this file to your project's POTFILES.in.
     * DO NOT compile it as part of your application.
     */
ro: /*
     * Fişierul de şiruri traductibile generat de Glade.
     * Adăugaţi acest fişier la POTFILES.in din proiect.
     * NU îl compilaţi ca parte a aplicaţiei dv.
     */

en: 24 Hour Format:
ro: Format de 24h:

en: <untitled>
ro: <fără titlu>

en: About
ro: Despre

en: About...
ro: Despre...

en: Accelerators
ro: Acceleratoare

en: Accelerators:
ro: Acceleratoare:

en: Active
ro: Activ

en: Active:
ro: Activ:

en: Activity Mode:
ro: Mod activitate:

en: Add
ro: Adaugă

en: Add Alignment
ro: Adaugă aliniere

en: Add Event Box
ro: Adaugă casetă evenim.

en: Add Finish Page
ro: Adaugă pag. de sfârşit

en: Add Scrolled Window
ro: Adaugă o fereastră cu defilare

en: Add Separator
ro: Adaugă separator

en: Add Start Page
ro: Adaugă pag. de start

en: Add a new item below the selected item.
ro: Acaugă un nou element sub cel selectat.

en: Add a separator below the selected item.
ro: Adaugă separator sub elementul selectat.

en: Add dock band on bottom
ro: Adaugă bandă de docare jos

en: Add dock band on left
ro: Adaugă bandă de docare la stânga

en: Add dock band on right
ro: Adaugă bandă de docare la dreapta

en: Add dock band on top
ro: Adaugă bandă de docare sus

en: Add dock item after
ro: Adaugă element docat după

en: Add dock item before
ro: Adaugă element docat înainte

en: Add floating dock item
ro: Adaugă element docat flotant

en: Additional information, such as a description of the package and its home page on the web
ro: Informaţii suplimentare, ca descrierea pachetului şi pagina sa pe web

en: After
ro: După

en: After:
ro: După:

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Allow Floating:
ro: Flotant:

en: An optional icon to show on the left of the menu item.
ro: Icon-ul, opţional, afişat în meniu la stânga elementului.

en: Anchor:
ro: Ancora:

en: Anti-Aliased:
ro: Anti-alias:

en: Any change in X Windows property
ro: Nici o schimbare în proprităţile X Windows

en: Any change in input focus
ro: Nici o schimbare în intrarea focalizată

en: Any change in visibility
ro: Nici o schimbare în vizibilitate

en: Any change in window structure
ro: Nici o schimbare în structura ferestrei

en: Any key pressed
ro: Apăsarea unei taste

en: Any key released
ro: Eliberarea unei taste

en: Any mouse button pressed
ro: Apăsarea unui buton al mouse-ului

en: Any mouse button released
ro: Eliberarea unui buton al mouse-ului

en: Apply
ro: Aplică

en: Are you sure you want to create a new project?
ro: Sigur doriţi să creaţi un proiect nou?

en: Area Height:
ro: Înălţime zonă:

en: Area Width:
ro: Lăţime zonă:

en: Arrow
ro: Săgeata

en: Aspect Frame
ro: Aspect cadru

en: Attach
ro: Ataşează

en: Authors:
ro: Autori:

en: Authors:
ro: Autori:

en: Auto Close:
ro: Auto-închide:

en: Auto Shrink:
ro: Auto-strânge:

en: Back
ro: Înapoi

en: Back. Color:
ro: Culoare fond:

en: Back. Pixmap:
ro: Pixamp fundal:

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Background:
ro: Fundal:

en: Backup Source Files
ro: Copii siguranţă surse

en: Base color
ro: Culoare bază

en: Base:
ro: Bază:

en: Basic Options:
ro: Opţiuni de bază:

en: Best
ro: Optim

en: Blank
ro: Fără

en: Bold
ro: Gros

en: Book Blue
ro: Cartea albastră

en: Book Green
ro: Cartea verde

en: Book Open
ro: Cartea deschisă

en: Book Red
ro: Cartea roşie

en: Book Yellow
ro: Cartea galbenă

en: Border Width:
ro: Grosime chenar:

en: Bottom
ro: Jos

en: Browse...
ro: Răsfoieşte...

en: Build
ro: Generare

en: Build Insensitive:
ro: Gener. insensibil:

en: Build the Source Code
ro: Generează codul sursă

en: Button
ro: Buton

en: Button Relief:
ro: Relief buton:

en: C Options
ro: Opţiuni C

en: Can Default:
ro: Poate fi implicit:

en: Can Focus:
ro: Poate focaliza:

en: Can't delete any children.
ro: Nu pot şterge nici un fiu.

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Case Sensitive:
ro: Litere mari/mici:

en: Cdrom
ro: CD-rom

en: Cell X:
ro: Celula X:

en: Cell Y:
ro: Celula Y:

en: Center
ro: Centrat

en: Character data expected
ro: Data nu e un caracter

en: Check
ro: Bifat

en: Check Button
ro: Buton bifat

en: Check Menu Item
ro: Element meniu cu bifare

en: Class id missing
ro: Lipseste id clasă

en: Class unknown
ro: Clasă necunoscută

en: Class:
ro: Clasa:

en: Clear
ro: Şterge

en: Climb Rate:
ro: Viteză defilare:

en: Clipboard
ro: Tampon

en: Clock
ro: Ceas

en: Close
ro: Închide

en: Col Spacing:
ro: Spaţiere col.:

en: Col Span:
ro: Câte col.:

en: Color Select
ro: Alege culoare

en: Color Selection
ro: Alegere culoare

en: Color Selection Dialog
ro: Dialog de selecţie culoare

en: Color:
ro: În culori:

en: Columned List
ro: Listă cu coloane

en: Columned Tree
ro: Arbore cu coloane

en: Columns:
ro: Coloane:

en: Combo Box
ro: Caseta combo

en: Comments:
ro: Comentarii:

en: Common
ro: Comun

en: Convert
ro: Converteşte

en: Convert to ordinary button
ro: Converteşte la buton simplu

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy All
ro: Copiază tot

en: Couldn't access directory:
      %s
ro: Nu pot accesa directorul:
      %s

en: Couldn't access file:
      %s
ro: Nu pot accesa fişierul:
      %s

en: Couldn't add new widget.
ro: Nu pot adăuga un nou widget.

en: Couldn't append to file:
      %s
ro: Nu pot adăuga la fişierul:
      %s

en: Couldn't create directory:
      %s
ro: Nu pot crea directorul:
      %s

en: Couldn't create file:
      %s
ro: Nu pot crea fişierul:
      %s

en: Couldn't create pixmap from file
ro: Nu pot crea pixmap-ul, din fişier

en: Couldn't create pixmap from file
ro: Nu pot crea pixmap-ul, din fişier

en: Couldn't create pixmap from file:
ro: Nu pot crea pixmap-ul, din fişierul:

en: Couldn't delete widget.
ro: Nu pot şterge widgetul.

en: Couldn't insert GtkAlignment widget.
ro: Nu pot insera widgetul GtkAlignment.

en: Couldn't insert GtkEventBox widget.
ro: Nu pot insera widgetul GtkEventBox.

en: Couldn't insert GtkScrolledWindow widget.
ro: Nu pot insera widgetul GtkScrolledWindow.

en: Couldn't insert a GtkScrolledWindow widget.
ro: Nu pot insera widgetul GtkScrolledWindow.

en: Couldn't insert a GtkViewport widget.
ro: Nu pot insera widgetul GtkViewport.

en: Couldn't load font
ro: Nu pot încărca fontul

en: Couldn't load image from file
ro: Nu pot încărca imaginea din fişier

en: Couldn't load image from file
ro: Nu pot încărca imaginea din fişier

en: Couldn't load pixmap
ro: Nu pot încărca pixmap-ul

en: Couldn't open directory:
      %s
ro: Nu pot deschide directorul:
      %s

en: Couldn't open file.
ro: Nu pot deschide fişierul.

en: Couldn't open file:
      %s
ro: nu pot deschide fişierul:
      %s

en: Couldn't remove GtkAlignment widget.
ro: Nu pot şterge widgetul GtkAlignment.

en: Couldn't remove GtkEventBox widget.
ro: Nu pot şterge widgetul GtkEventBox.

en: Couldn't remove GtkScrolledWindow widget.
ro: Nu pot şterge widgetul GtkScrolledWindow.

en: Couldn't rename file:
      %s
    to:
      %s
ro: Nu pot redenumi fişierul:
      %s
    în:
      %s

en: Create a new file
ro: Creare fişier nou

en: Create a new project
ro: Crează un proiect nou

en: Creation Function:
ro: Funcţie generatoare:

en: Curve
ro: Curba

en: Custom Widget
ro: Widget personal

en: Cut
ro: Decupează

en: DO NOT EDIT THIS FILE - it is generated by Glade.
ro: NU EDITAŢI ACEST FIŞIER - el este generat de Glade.

en: DSN Configurator
ro: Configurator DSN

en: Data expected
ro: Lipseşte o dată

en: Data-bound combo
ro: Casetă cu date

en: Data-bound grid
ro: Grilă cu date

en: Data-bound list
ro: Listă cu date

en: Database Browser
ro: Navigator bază de date

en: Database Dataset
ro: Formular bază de date

en: Database Icon List
ro: Listă icon-uri bază de date

en: Database error dialog
ro: Dialog erori bază de date

en: Database error viewer
ro: Vizualizator erori bază de date

en: Database login dialog
ro: Dialog login bază de date

en: Database login widget
ro: Widget login bază de date

en: Database report
ro: Raport bază de date

en: Day Names:
ro: Nume zile:

en: Default Border:
ro: Contur implicit:

en: Default Height:
ro: Înălţime implicită:

en: Default IPad X:
ro: Căpt. IImpl. X:

en: Default IPad Y:
ro: Căpt. IImpl. Y:

en: Default Pad X:
ro: Căpt. Impl. X:

en: Default Pad Y:
ro: Căpt. Impl. Y:

en: Default Width:
ro: Lăţime implicită:

en: Defines the signals to emit when keys are pressed
ro: Definire semnale emise la apăsarea tastelor

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete Column
ro: Şterge coloană

en: Delete Page
ro: Şterge pagina

en: Delete Row
ro: Şterge rând

en: Delete the current item
ro: Şterge elementul curent

en: Delete the selected widget
ro: Şterge widgetul selectat

en: Description
ro: Descriere

en: Dial
ro: Cadran

en: Digits:
ro: Cifre:

en: Direction:
ro: Direcţie:

en: Directory:
ro: Director:

en: Dots
ro: Puncte

en: Down
ro: Jos

en: Drawing Area
ro: Zona de trasare

en: Druid Finish Page
ro: Pagina de sfârşit a druidului

en: Druid Standard Page
ro: Pagină standard a druidului

en: Druid Start Page
ro: Pagina de start a druidului

en: Edit
ro: Editare

en: Edit Menu
ro: Editare meniu

en: Edit Menus...
ro: Editare meniuri...

en: Edit the project options
ro: Editează opţiuni proiect

en: Edit...
ro: Editare...

en: Editable:
ro: Editabil:

en: Enable Gnome DB Support
ro: Cu suport Gnome DB

en: Enable Gnome Support
ro: Cu suport Gnome

en: End tag expected
ro: Lipseşte tagul de sfârşit

en: Error
ro: Eroare

en: Error opening file
ro: Eroare la deschiderea fişierului

en: Error opening project.
ro: Eroare la deschiderea proiectului.

en: Error reading file
ro: Eroare la citirea fişierului

en: Error running eglade to generate the Eiffel source code.
    Check that you have eglade installed and that it is in your PATH.
ro: Eroare în eglade la generarea codului sursă Eiffel.
    Verificaţi dacă eglade este instalat si dacă este în PATH.

en: Error running gate to generate the Ada95 source code.
    Check that you have gate installed and that it is in your PATH.
ro: Eroare în gate la generarea codului sursă Ada95.
    Verificaţi dacă gate este instalat si dacă este în PATH.

en: Error running glade-- to generate the C++ source code.
    Check that you have glade-- installed and that it is in your PATH.
ro: Eroare în glade-- la generarea codului sursă C++.
    Verificaţi dacă glade-- este instalat si dacă este în PATH.

en: Error running glade2perl to generate the Perl source code.
    Check that you have glade2perl installed and that it is in your PATH.
ro: Eroare în glade2perl la generarea codului sursă Perl.
    Verificaţi dacă glade2perl este instalat si dacă este în PATH.

en: Error saving project
ro: Eroare la salvarea proiectului

en: Error saving project.
ro: Eroare la salvarea proiectului.

en: Error writing XML file
ro: Eroare la scrierea fişierului XML

en: Error writing file
ro: Eroare la scrierea fişierului

en: Error writing source.
ro: Eroare la scrierea sursei.

en: Error writing to file:
      %s
ro: Eroare la scrierea în fişierul:

en: Errors opening project file
ro: Erori la deschiderea fişierelor proiectului

en: Errors writing source code
ro: Eroare la scrierea codului sursă

en: Event Box
ro: Casetă evenimente

en: Event Mask
ro: Masca evenimente

en: Events:
ro: Evenimente:

en: Example output from GnomeLess widget.
ro: Exemplu obţinut din widgetul GnomeLess.

en: Exclusive:
ro: Exclusiv:

en: Expand:
ro: Extensibil:

en: Ext.Events:
ro: Evenimente ext.:

en: Fastest
ro: Rapid

en: File
ro: Fişier

en: File Ops.:
ro: Operaţii fişier:

en: File Output Options:
ro: Opţiuni fişiere de ieşire:

en: File Selection Dialog
ro: Dialog de selecţie fişier

en: File:
ro: Fişier:

en: Fill X:
ro: Umple X:

en: Fill Y:
ro: Umple Y:

en: Fill:
ro: Umple zona:

en: First
ro: Primul

en: Fixed Month:
ro: Luni fixe:

en: Fixed Positions
ro: Poziţii fixe

en: Focus Target:
ro: Focalizare:

en: Font Selection
ro: Alegere font

en: Font Selection Dialog
ro: Dialog selecţie font

en: For cursors in XInput-aware programs
ro: Pentru cursoare din programe care folosesc XImput

en: Foreground color
ro: Culoare prim plan

en: Foreground:
ro: Prim plan:

en: Forward
ro: Înainte

en: Forward Mail
ro: Mesajul mai departe

en: Frame
ro: Cadru

en: GTK+ Additional
ro: GTK+ suplimentar

en: GTK+ Basic
ro: GTC+ de bază

en: GTK+ GUI builder
ro: Generator GUI pentru GTK+

en: Gamma Curve
ro: Curbă Gamma

en: General Options:
ro: Opţiuni generale:

en: Gettext Support
ro: Suport gettext

en: Glade Home Page
ro: Pagina web Glade

en: Glade is a User Interface Builder for GTK+ and GNOME.
ro: Glade este un Generator de interfeţe pentru GTK+ şi GNOME.

en: Gnome About Dialog
ro: Dialogul despre Gnome

en: Gnome Animator
ro: Animator Gnome

en: Gnome Application Bar
ro: Bara de aplicaţii Gnome

en: Gnome Application Window
ro: Fereastră de aplicaţie Gnome

en: Gnome Calculator
ro: Calculator Gnome

en: Gnome Color Picker
ro: Selector de culori Gnome

en: Gnome Dialog Box
ro: Caseta de dialog Gnome

en: Gnome Dock
ro: Doc Gnome

en: Gnome Dock Item
ro: Element docat Gnome

en: Gnome Entry
ro: Intrare Gnome

en: Gnome File Entry
ro: Intrare fişiere Gnome

en: Gnome Font Picker
ro: Selector fonturi Gnome

en: Gnome HRef Link Button
ro: Butonul HRef Link Gnome

en: Gnome Help Support
ro: Suport 'Ajutor' Gnome

en: Gnome Icon Entry
ro: Intrare icon Gnome

en: Gnome Message Box
ro: Caseta de mesaaje Gnome

en: Gnome Paper Selector
ro: Configurator pagină Gnome

en: Gnome Pixmap
ro: Pixmap Gnome

en: Gnome Stock Pixmap
ro: Stoc pixmap-uri Gnome

en: GnomeDockItem widgets can only be pasted into a GnomeDock.
ro: Un widget GnomeDockItem poate fi inserat doar în GnomeDock.

en: GnomeNumberEntry
ro: Intr.număr Gnome

en: GnomePixmapEntry
ro: Intr.pixmap Gnome

en: Grid
ro: Grila

en: Grid Options
ro: Opţiuni grilă

en: Grid Style:
ro: Stil grilă:

en: Group
ro: Grup

en: Group:
ro: Grup:

en: Grow:
ro: Mărire:

en: Gutter Size:
ro: Mărime şanţ:

en: H Int. Padding:
ro: Căptuşire H int:

en: H Max:
ro: H max:

en: H Min:
ro: H min:

en: H Padding:
ro: Căptuşire H:

en: H Page Inc:
ro: Inc. H pag.:

en: H Page Size:
ro: Dim. H pag.:

en: H Policy:
ro: Procedură H:

en: H Step Inc:
ro: Inc. H pas:

en: H Updates:
ro: Actualizări H:

en: H Value:
ro: Valoare H:

en: Handle Box
ro: Caseta purtătoare

en: Handle Pos:
ro: Poz. purtătoare:

en: Handle Size:
ro: Mărime purtătoare:

en: Handler
ro: Descriptor

en: Handler:
ro: Descriptor:

en: Has Default:
ro: Cel implicit:

en: Has Focus:
ro: Este focalizat:

en: Header File:
ro: Fişier header:

en: Heading:
ro: Antet:

en: Height:
ro: Înălţime:

en: Help
ro: Ajutor

en: Hide on Close:
ro: Închis = ascuns:

en: History ID:
ro: ID istoric:

en: Home
ro: La început

en: Homogeneous:
ro: Omogen:

en: Horizonal Separator
ro: Separator orizontal

en: Horizontal Box
ro: Casetă orizontală

en: Horizontal Button Box
ro: Casetă de butoane orizontală

en: Horizontal Panes
ro: Cursoare orizontale

en: Horizontal Ruler
ro: Rigla orizontală

en: Horizontal Scale
ro: Scara orizontală

en: Horizontal Scrollbar
ro: Bară de defilare orizontală

en: Horizontal Snapping:
ro: Prindere orizontală:

en: Horizontal Spacing:
ro: Spaţiere orizontală:

en: Icon Border:
ro: Contur icon:

en: Icon List
ro: Listă icon-uri

en: Icon Selection
ro: Alegere icon

en: Icon Width:
ro: Lăţime icon:

en: If a Gnome DB application is to be built
ro: Dacă este generată o aplicaţie Gnome DB

en: If a Gnome application is to be built
ro: Dacă este generată o aplicaţie Gnome

en: If a directory is needed rather than a file
ro: Dacă mai degrabă trebuie un director decât un fişier

en: If a main.c file is output containing a main() function, if it doesn't already exist
ro: Dacă fişierul produs main.c conţinând funcţia main() încă nu există

en: If a small preview of the pixmap is displayed
ro: Dacă este afişată o mică previzualizare a pixmap-ului

en: If an empty value is acceptable, when 'Value In List' is set
ro: Dacă se acceptă o valoare vidă, se ia 'Val. din listă'

en: If an insensitive version of the pixmap is built automatically
ro: Dacă este generată automat o versiune insensibilă a pixmap-ului

en: If any value entered should be converted according to the locale settings
ro: Dacă orice valoare introdusă va fi convertită conform opţiunilor locale

en: If arrows can be used to change the value
ro: Dacă valorile pot fi schimbate cu ajutorul săgeţilor

en: If arrows work even if the value is not in the list
ro: Dacă săgeţile lucrează chiar şi dacă valoarea nu este în listă

en: If copies of old source files are made
ro: Dacă se fac copii de siguranţă ale surselor

en: If files for building the source code are output, including Makefile.am and configure.in, if they don't already exist
ro: Dacă se produc fişiere cod sursă. inclusiv Makefile.am şi configure.in, dacă acestea încă nu există

en: If floating dock items are allowed
ro: Dacă pot fi elemente cu docare flotantă

en: If lines are displayed between items
ro: Dacă între elemente sunt afişate linii

en: If strings are marked for translation by gettext
ro: Dacă şirurile sunt marcate pentru traducere cu gettext

en: If support for the Gnome Help system should be included
ro: Dacă va fi inclus suportul sistemului de ajutor Gnome

en: If the alpha channel should be used
ro: Dacă va fi folosit canalul Alfa

en: If the animation loops, and in what way
ro: Dacă animaţia se repetă în buclă, şi în ce mod

en: If the app bar has a progress indicator
ro: Dacă bara de aplicaţii are indicator de progres

en: If the app bar has an area for status messages and user input
ro: Dacă bara de aplicaţii are zone pt. intrare şi mesaje de stare

en: If the aspect ratio should be determined by the child
ro: Dacă proporţiile sunt stabilite de fiu

en: If the canvas is anti-aliased, to smooth the edges of text and graphics
ro: Dacă rastrul este anti-alias, pt. a netezi muchiile la text şi grafică

en: If the check button is initially on
ro: Dacă butonul este iniţial bifat

en: If the check menu item is initially on
ro: Dacă elementul de meniu este iniţial bifat

en: If the children should all be the same size
ro: Dacă fiii vor avea aceeaşi mărime

en: If the children should be the same size
ro: Dacă fiii vor avea aceeaşi mărime

en: If the column titles are shown
ro: Dacă se afişează titlurile coloanelor

en: If the day names should be shown
ro: Dacă trebuie afişate numele zilelor

en: If the dial can not be changed by the user
ro: Dacă ceasul nu poate fi ajustat de utilizator

en: If the dialog closes when any button is clicked
ro: Dacă fereastra se închide după apăsarea unui buton

en: If the dialog is hidden when it is closed, instead of being destroyed
ro: Dacă la închidere, în loc să fie distrusă, fereastra este doar ascunsă

en: If the dock item is always the only item in its band
ro: Dacă elementul docat este întotdeauna singur în banda sa

en: If the dock item is locked in position
ro: Dacă elementul docat este blocat în poziţie

en: If the dock item is never allowed to be horizontal
ro: Dacă elementul docat nu poate fi orizontal

en: If the dock item is never allowed to be vertical
ro: Dacă elementul docat nu poate fi vertical

en: If the dock item is never allowed to float in its own window
ro: Dacă elementul docat nu poate flota în propria sa fereastră

en: If the file operation buttons are shown
ro: Dacă sunt afişate butoanele de operaţii ale fişierului

en: If the file selection dialog should be modal
ro: Dacă dialogul de selecţie al fişierelor este modal

en: If the font size is shown as part of the font information
ro: Dacă mărimea fontului este arătată ca parte a informaţiilor

en: If the handler runs after the class function
ro: Dacă descriptorul rulează după clasa funcţiei

en: If the icon text can be edited by the user
ro: Dacă textul icon-ului poate fi editat de utilizator

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
ro: Dacă textul icon-ului este static, caz în care nu va fi copiat de către GnomeIconList

en: If the indicator is always drawn
ro: Dacă indicatorul este întotdeauna trasat

en: If the initial direction is reversed
ro: Dacă direcţia iniţială este inversată

en: If the item is initially on.
ro: Dacă elementul este initial activ.

en: If the item is right justified (e.g. for a Help menu).
ro: Dacă elementul este aliniat la dreapta (ex. în meniul Ajutor).

en: If the layout is saved and restored automatically
ro: Dacă aspectul este salvat şi refăcut automat

en: If the menu item is right-justified
ro: Dacă elementul de meniu este aliniat la dreapta

en: If the month and year should be shown at the top
ro: Dacă luna şi anul trebuie afişate sus

en: If the month and year shouldn't be changeable
ro: Dacă luna şi anul nu se pot schimba

en: If the notebook border is shown, when the tabs are not shown
ro: Dacă este afişat chenarul agendei, dar nu şi tabulatoarele

en: If the notebook tabs are scrollable
ro: Dacă tabulatoarele agendei sunt mobile

en: If the notebook tabs are shown
ro: Dacă sunt afişate tabulatoarele agendei

en: If the number of the week should be shown
ro: Dacă trebuie afişat numărul săptămânii

en: If the pixmap is scaled
ro: Dacă pixmap-ul este scalat

en: If the popup menu is enabled
ro: Dacă meniul este afişat ca popup

en: If the preview expands to fill its allocated area
ro: Dacă previzualizarea se extinde în toată zona alocată

en: If the preview is color or grayscale
ro: Dacă previzualizarea se face în culori sau alb/negru

en: If the progress bar should act like the front of Kit's car
ro: Dacă bara de progres se comportă ca botul maşinii lui Kit :)

en: If the radio button is initially on
ro: Dacă butonul radio este iniţial apăsat

en: If the radio menu item is initially on
ro: Dacă elementul de meniu radio este iniţial activ

en: If the sample should use dithering to be more accurate
ro: Dacă imaginea va fi interpolată pentru a fi acceptabilă

en: If the scale's value is shown
ro: Dacă sunt afişate gradaţiile scalei

en: If the searching is case sensitive
ro: Dacă cautarea deosebeste literele mari/mici

en: If the selected font is used when displaying the font information
ro: Dacă fontul ales este folosit la afişarea informaţiilor

en: If the support functions are output
ro: Dacă funcţiile suport produc ceva

en: If the text can be edited
ro: Dacă textul poate fi editat

en: If the text entered by the user will be shown. When turned off, the text typed in is displayed as asterix characters, which is useful for entering passwords
ro: Dacă textul introdus de utilizator va fi afişat. Dacă este dezactivat, textul introdus va fi afişat ca asteriscuri, caz uzual la introducerea parolelor

en: If the text is wrapped to fit within the width of the label
ro: Dacă textul este formatat să încapă în lăţimea etichetei

en: If the text should be shown in the progress bar
ro: Dacă textul va fi afişat în bara de progres

en: If the time is shown as well as the date
ro: Dacă este afişată ora şi data

en: If the time is shown in 24-hour format
ro: Dacă ora este afişată în format 24:00

en: If the toggle button is initially on
ro: Dacă butonul de comutare este iniţial apăsat

en: If the toggle indicator is always shown
ro: Dacă indicatorul de comutare este afişat întotdeauna

en: If the value is snapped to multiples of the step increment
ro: Dacă valoarea este rotunjită la multipli ai increm. pasului

en: If the value is wrapped at the limits
ro: Dacă valoarea este trunchiată la limite

en: If the value must be in the list
ro: Dacă valoarea trebuie să fie luată din listă

en: If the week should start on Monday
ro: Dacă săptămâna trebuie să înceapă luni

en: If the widget can accept the input focus
ro: Dacă widgetul poate fi focalizat

en: If the widget can be the default
ro: Dacă widgetul poate fi cel implicit

en: If the widget has the input focus
ro: Dacă widgetul este focalizat

en: If the widget is added to the component's data structure
ro: Dacă widgetul este adăugat la structura componentelor

en: If the widget is allocated from the heap rather than from the parent's memory block
ro: Dacă widgetul este generat mai degrabă de heap decât de blocul de memorie al tatălui

en: If the widget is initially visible
ro: Dacă widgetul este iniţial vizibil

en: If the widget is the default
ro: Dacă widgetul este cel implicit

en: If the widget responds to input
ro: Dacă widgetul răspunde la intrare

en: If the window can be enlarged
ro: Dacă fereastra poate fi mărită

en: If the window can be shrunk
ro: Dacă fereastra poate fi strânsă

en: If the window has a status bar
ro: Dacă fereastra are bară de stare

en: If the window is modal
ro: Dacă fereastra este modală

en: If the window shrinks automatically
ro: Dacă fereastra se strânge automat

en: If tooltips are enabled
ro: Dacă sunt prevăzute tooltip-uri

en: If translatable strings are saved in a separate C source file, to enable translation of interfaces loaded by libglade
ro: Dacă şirurile traductibile sunt salvate într-un fişier sursă C separat, pentru a activa traducerea interfeţelor prin libglade

en: If widget names are set in the source code
ro: Dacă numele widgetelor sunt date în codul sursă

en: Image
ro: Imagine

en: Image Height:
ro: Înălţime imagine:

en: Image Type:
ro: Tip imagine:

en: Image Width:
ro: Lăţime imagine:

en: Initial Choice:
ro: Opţiune iniţială:

en: Initial Type:
ro: Tip iniţial:

en: Initially On:
ro: Iniţial bifat:

en: Input Dialog
ro: Dialog de intrare

en: Insert After
ro: Inserează după

en: Insert Before
ro: Inserează înaine

en: Insert Column After
ro: Inserează coloană după

en: Insert Column Before
ro: Inserează coloană înainte

en: Insert Item After
ro: Inserează element după

en: Insert Item Before
ro: Inserează element înainte

en: Insert Page After
ro: Inserează pag. după

en: Insert Page Before
ro: Inserează pag. înainte

en: Insert Row After
ro: Inserează rând după

en: Insert Row Before
ro: Inserează rând înainte

en: Int1:
ro: Int1

en: Interface Creation Functions:
ro: Funcţii creare interfaţă:

en: Invalid XML entity
ro: Intrare XML invalidă

en: Invalid accelerator key
ro: Tastă acceleratoare invalidă

en: Invalid boolean value
ro: Valoare booleeană invalidă

en: Invalid callbacks header filename: %s
    %s
ro: Nume fişier header rapeluri invalid: %s
    %s

en: Invalid callbacks source filename: %s
    %s
ro: Nume fişier sursă rapeluri invalid: %s
    %s

en: Invalid color
ro: Culoare invalidă

en: Invalid component
ro: Component invalid

en: Invalid date
ro: Dată invalidă

en: Invalid directory
ro: Director invalid

en: Invalid directory:
      %s
ro: Director invalid:
      %s

en: Invalid interface header filename: %s
    %s
ro: Nume fişier header interfaţă invalid: %s
    %s

en: Invalid interface source filename: %s
    %s
ro: Nume fişier sursă interfaţă invalid: %s
    %s

en: Invalid selection in on_style_copy()
ro: Selecţie invalidă în on_style_copy()

en: Invalid source directory:
    
    The source directory must be the project directory
    or a subdirectory of the project directory.
ro: Director sursă invalid:
    
    Directorul sursă trebuie să fie directorul proiectului
    sau un subdirector al directorul proiectului

en: Invalid stock button
ro: Buton din stoc invalid

en: Invalid stock menu item
ro: Element de meniu din stoc, invalid

en: Invalid stock menu pixmap
ro: Pixmap de meniu, din stoc, invalid

en: Invalid stock pixmap
ro: Pixmap din stoc, invalid

en: Invalid style name
ro: Nume de stil invalid

en: Invalid support header filename: %s
    %s
ro: Nume fişier header suport invalid: %s
    %s

en: Invalid support source filename: %s
    %s
ro: Nume fişier sursă suport invalid: %s
    %s

en: Invalid value
ro: Valoare invalidă

en: Item Type:
ro: Tip element:

en: Items:
ro: Elemente:

en: Jump To
ro: Salt la

en: Justify
ro: Aliniat

en: Justify:
ro: Aliniat:

en: Key
ro: Tasta

en: Key:
ro: Tasta:

en: Keys
ro: Taste

en: Label
ro: Etichetă

en: Label X Align:
ro: Al. etich. X:

en: Label with Accelerator
ro: Etichetă cu accelerator

en: Label:
ro: Eticheta:

en: Language:
ro: Limbaj:

en: Last
ro: Ultimul

en: Layout
ro: Aspect

en: Layout:
ro: Aspect:

en: Left
ro: Stânga

en: LibGlade Options
ro: Opţiuni LibGlade

en: License:
ro: Licenţă:

en: Line %i - %s %s %s
ro: Linia %i - %s %s %s

en: Line %i - %s:
      %s = %s
ro: Linia %i - %s:
      %s = %s

en: Line In
ro: Intrare Line

en: Lines
ro: Linii

en: List
ro: Lista

en: List Item
ro: Element listă

en: Locked:
ro: Blocat:

en: Logo Back. Color:
ro: Cul. fundal logo:

en: Loop Type:
ro: Tip buclă:

en: Lower Hour:
ro: Ora min:

en: Lower Value:
ro: Capăt min:

en: Mail
ro: Poşta

en: Max Length:
ro: Lungime max:

en: Max Saved:
ro: Salvate max:

en: Maximum Value:
ro: Valoare maximă:

en: Menu Bar
ro: Bara de meniuri

en: Menu Editor
ro: Editor meniu

en: Menu Item
ro: Element meniu

en: Menu item with a pixmap
ro: Element de meniu cu pixmap

en: Message Type:
ro: Tip mesaj:

en: Message:
ro: Mesaj:

en: Microphone
ro: Microfon

en: Min Height:
ro: Înălţime min:

en: Min Width:
ro: Lăţime min:

en: Minimum Value:
ro: Valoare minimă:

en: Modal:
ro: Modală:

en: Mode:
ro: Mod:

en: Modifiers:
ro: Modificatoare:

en: Monday First:
ro: Luni, prima:

en: Mouse movement hints
ro: Sugestii la mişcarea mouse-ului

en: Mouse movement with any button pressed
ro: Mişcare mouse cu un buton apăsat

en: Mouse movement with button 1 pressed
ro: Mişcare mouse cu butonul 1 apăsat

en: Mouse movement with button 2 pressed
ro: Mişcare mouse cu butonul 2 apăsat

en: Mouse movement with button 3 pressed
ro: Mişcare mouse cu butonul 3 apăsat

en: Move the item and its children down one level
ro: Mută elementul şi fiii săi un nivel mai jos

en: Move the item and its children down one place in the list
ro: Mută elementul şi fiii săi un loc în jos pe listă

en: Move the item and its children up one level
ro: Mută elementul şi fiii săi un nivel mai sus

en: Move the item and its children up one place in the list
ro: Mută elementul şi fiii săi un loc în sus pe listă

en: Multiple
ro: Multiplu

en: Name
ro: Nume

en: Name:
ro: Nume:

en: Named Style:
ro: Nume stil:

en: Never Floating:
ro: Fără flotare:

en: Never Horizontal:
ro: Fără orizontal:

en: Never Vertical:
ro: Fără vertical:

en: New
ro: Nou

en: New File
ro: Fişier nou

en: New Gnome Druid
ro: Druid Gnome nou

en: New GnomePropertyBox
ro: Casetă propr.Gnome nouă

en: New Group:
ro: Grup nou:

en: New Mail
ro: Mesaj nou

en: New Project
ro: Proiect nou

en: New Style:
ro: Stil nou:

en: New columned list
ro: Listă cu coloane nouă

en: New columned tree
ro: Arbore cu coloane nou

en: New horizontal box
ro: Casetă orizontală nouă

en: New horizontal button box
ro: Casetă orizontală cu butoane nouă

en: New image
ro: Imagine nouă

en: New notebook
ro: Agendă nouă

en: New project created.
ro: Noul proiect a fost creat.

en: New table
ro: Tabel nou

en: New toolbar
ro: Bară nouă

en: New vertical box
ro: Casetă verticală nouă

en: New vertical button box
ro: Casetă de butoane verticală nouă

en: Next Page
ro: Pagina următoare

en: No
ro: Nu

en: None
ro: Nimic

en: Notebook
ro: Agenda

en: Number of Pages:
ro: Număr de pagini:

en: Number of columns:
ro: Număr coloane:

en: Number of items:
ro: Număr elemente:

en: Number of pages:
ro: Număr pagini:

en: Number of rows:
ro: Număr rânduri:

en: OK If Empty:
ro: OK dacă e vid:

en: Oaf options
ro: Opţiuni oaf

en: Obey Child:
ro: Fiul decide:

en: Object
ro: Obiect

en: Object:
ro: Obiect:

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted into a GnomeDock.
ro: În GnomeDock pot fi inserate doar widgete GnomeDockItem.

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted over a GnomeDockItem.
ro: Un widget GnomeDockItem poate înlocui doar alt GnomeDockItem.

en: Only buttons can be pasted into a GnomeDialog action area.
ro: În zona GnomeDialog pot fi inserate doar butoane.

en: Only menu items can be pasted into a menu or menu bar.
ro: În bara de meniuri pot fi inserate doar meniuri.

en: Open
ro: Deschide

en: Open File
ro: Deschide fişier

en: Open Project
ro: Deschide proiect

en: Open an existing project
ro: Deschide un proiect existent

en: Open...
ro: Deschide...

en: Option Menu
ro: Meniu Opţiuni

en: Options
ro: Opţiuni

en: Orientation:
ro: Orientare:

en: Output Build Files
ro: Produsul generării

en: Output Support Functions
ro: Produse ale funcţiilor suport

en: Output main.c File
ro: Fişierul produs main.c

en: Output the project source code
ro: Ieşire cod sursă proiect

en: Pack Start:
ro: Împachetat:

en: Packer
ro: Împachetator

en: Packing
ro: Împachetare

en: Padding:
ro: Căptuşire:

en: Page Inc:
ro: Inc. pagină:

en: Page Size:
ro: Dim. pag.:

en: Palette
ro: Paleta

en: Paste
ro: Lipeşte

en: Pick a Font
ro: Ia fontul

en: Pick a color
ro: Ia o culoare

en: Pixels Per Unit:
ro: Pixeli pe unitate:

en: Pixmaps Directory:
ro: Director pixmap:

en: Policy:
ro: Procedură:

en: Popup Menu
ro: Meniu popup

en: Position:
ro: Poziţie:

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Prelight
ro: Evidenţiat

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Preview Text:
ro: Text de previzualizare:

en: Preview:
ro: Previzualizare:

en: Previous Page
ro: Pagina precedentă

en: Print
ro: Imprimă

en: Program Name:
ro: Nume program:

en: Progress Bar
ro: Bara de progres

en: Progress:
ro: Progres:

en: Project Directory:
ro: Director proiect:

en: Project File:
ro: Fişier proiect:

en: Project Name:
ro: Nume proiect:

en: Project Options
ro: Opţiuni proiect

en: Project Options...
ro: Opţiuni proiect...

en: Project opened.
ro: Proiectul a fost deschis.

en: Project saved.
ro: Proiect salvat.

en: Projects
ro: Proiecte

en: Propagate:
ro: Propagă:

en: Properties
ro: Proprietăţi

en: Properties:
ro: Proprietăţi:

en: Properties: <none>
ro: Proprietăţi: <nimic>

en: Property Dialog Box
ro: Casetă de dialog proprietăţi

en: Put this widget in a separate source file
ro: Pune widgetul într-un fişier separat

en: Put this widget's subtree in a separate class
ro: Pune subarborele widgetului într-o clasă separată

en: Quit
ro: Termină

en: Radio Button
ro: Buton radio

en: Radio Menu Item
ro: Element meniu radio

en: Ratio:
ro: Proporţii:

en: Receive Mail
ro: Primeşte poşta

en: Redisplay
ro: Reafişează

en: Redo
ro: Refă

en: Refresh
ro: Actualizează

en: Remove
ro: Suprimă

en: Remove Alignment
ro: Suprimă alinierea

en: Remove Event Box
ro: Şterge casetă evenim.

en: Remove Label
ro: Şerge etichetă

en: Remove Scrolled Window
ro: Şterge fereastra cu defilare

en: Rename
ro: Redenumire

en: Rename Style To:
ro: Redenumire stil în:

en: Reply to Mail
ro: Răspunde la mesaj

en: Resize:
ro: Desfăşurare:

en: Reverse:
ro: Invers:

en: Revert
ro: Revino

en: Right
ro: Dreapta

en: Right Justify
ro: Aliniat la dreapta

en: Right Justify:
ro: Aliniat la dreapta:

en: Row Spacing:
ro: Spaţiere rând:

en: Row Span:
ro: Câte rând.:

en: Rows:
ro: Rânduri:

en: Save
ro: Salvează

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Save File
ro: Salvează fişier

en: Save Project
ro: Salvează proiect

en: Save Translatable Strings
ro: Salvează şiruri traductibile

en: Save project
ro: Salvează proiect

en: Scaled Height:
ro: Înălţime scalare:

en: Scaled Width:
ro: Lăţime scalare:

en: Scaled:
ro: Scalat:

en: Scores
ro: Clasament

en: Scrollable:
ro: Mobile:

en: Scrolled Window
ro: Fereastră cu defilare

en: Search
ro: Caută

en: Search/Replace
ro: Caută/înloc.

en: Seconds:
ro: Secunde:

en: Select
ro: Selectează

en: Select Accelerator Key
ro: Alege tasta acceleratoare

en: Select Color
ro: Alege culoarea

en: Select File
ro: Selectează fişier

en: Select Font
ro: Alege font

en: Select Mode:
ro: Mod selecţie:

en: Select Named Style
ro: Selecţie stiluri

en: Select Signal
ro: Selectare semnal

en: Select X Events
ro: Selectare evenimente X

en: Select icon
ro: Alege icon

en: Select the Project Directory
ro: Selectare director proiect

en: Selected
ro: Selectat

en: Send Mail
ro: Trimite poşta

en: Sensitive:
ro: Sensibil:

en: Separate Class:
ro: Clasă separată:

en: Separate File:
ro: Fişier separat:

en: Set Grid Options...
ro: Opţiuni grilă...

en: Set Grid _Options...
ro: _Opţiuni grilă...

en: Set Snap O_ptions...
ro: Opţiuni de p_rindere...

en: Set Snap Options...
ro: Opţiuni de prindere...

en: Set True to let the widget expand
ro: TRUE dacă widgetul se poate extinde

en: Set True to let the widget expand horizontally
ro: TRUE dacă widgetul se poate extinde pe orizontală

en: Set True to let the widget expand vertically
ro: TRUE dacă widgetul se poate extinde pe verticală

en: Set True to let the widget fill its allocated area
ro: TRUE dacă widgetul poate umple zona alocată

en: Set True to let the widget fill its allocated height
ro: TRUE dacă widgetul poate umple înălţimea alocată

en: Set True to let the widget fill its allocated width
ro: TRUE dacă widgetul poate umple lăţimea alocată

en: Set True to let the widget fill its horizontal allocated area
ro: TRUE dacă widgetul poate umple pe orizontală zona alocată

en: Set True to let the widget fill its vertical allocated area
ro: TRUE dacă widgetul poate umple pe verticală zona alocată

en: Set True to let the widget resize
ro: TRUE dacă widgetul se poate desfăşura

en: Set True to let the widget shrink
ro: TRUE dacă widgetul se poate strânge

en: Set True to let the widget shrink horizontally
ro: TRUE dacă widgetul se poate strânge pe orizontală

en: Set True to let the widget shrink vertically
ro: TRUE dacă widgetul se poate strânge pe verticală

en: Set True to pack the widget at the start of the box
ro: TRUE dacă la startul casetei widgetul este împachetat

en: Set True to propagate the style to the widget's children
ro: TRUE pentru a propaga stilul la fiii widgetului

en: Set True to start a new group of toolbar items
ro: TRUE pentru a crea un nou grup de elemente pe bară

en: Set True to use the parent GtkPacker's default settings for the border width and all padding properties
ro: TRUE dacă se vor folosi configurările implicite pentru chenar cu tot cu opţiunile de căptuşire

en: Set Widget Names
ro: Numeşte widgetele

en: Set options for snapping to the grid
ro: Opţiuni de prindere de grilă

en: Set the grid style and spacing
ro: Stilul grilei şi spatierile

en: Set the spacing between grid lines
ro: Fixează spaţiul dintre liniile grilei

en: Set which parts of a widget snap to the grid
ro: Părţile widgetului care se prind de grilă

en: Shadow:
ro: Umbra:

en: Shared
ro: Partajat

en: Show Border:
ro: Cu chenar:

en: Show Clipboard
ro: Arată tamponul

en: Show Grid
ro: Arată grila

en: Show Palette
ro: Arată paleta

en: Show Popup:
ro: Ca popup:

en: Show Properties
ro: Arată proprietăţi

en: Show Property _Editor
ro: Arată _Editor proprietăţi

en: Show Size:
ro: Arată mărimea:

en: Show Tabs:
ro: Cu taburi:

en: Show Text:
ro: Cu text:

en: Show Time:
ro: Arată ora:

en: Show Titles:
ro: Cu titluri:

en: Show Value:
ro: Cu gradaţii:

en: Show Widget Tooltips
ro: Arată tooltipurile widgetului

en: Show Widget Tree
ro: Arată arborele widgetului

en: Show Widget _Tree
ro: Arată _Arbore widget

en: Show _Clipboard
ro: Arată _Tamponul

en: Show _Grid
ro: Arată _Grila

en: Show _Palette
ro: Arată _Paleta

en: Show _Widget Tooltips
ro: Arată tooltipuri _Widget

en: Show the clipboard
ro: Arată tamponul

en: Show the grid (in fixed containers only)
ro: Arată grila (numai la recipiente fixe)

en: Show the palette of widgets
ro: Arată paleta widgetului

en: Show the project widget tree
ro: Arată arborele de widgete din proiect

en: Show the properties of the selected widget
ro: Arată proprietăţile widgetului selectat

en: Show the property editor
ro: Arată editorul proprietăţilor

en: Show the tooltips of created widgets
ro: Arată tooltipurile widgetului creat

en: Show the widget tree
ro: Arată arborele widgetului

en: Shrink:
ro: Strângere:

en: Side:
ro: Partea:

en: Signal
ro: Semnal

en: Signal Handler & Callback Functions:
ro: Manipulant semnale şi funcţii de rapel:

en: Signal to emit
ro: Semnal emis

en: Signal:
ro: Semnal:

en: Signals
ro: Semnale

en: Size:
ro: Mărime:

en: Snap Edge:
ro: Latura de prindere:

en: Snap Options
ro: Opţiuni prindere

en: Snap to Grid
ro: Prinde grila

en: Snap widgets to the grid
ro: Prindere widgete de grilă

en: Snap widgets to the grid (in fixed containers only)
ro: Prinde widgete de grilă (numai la recipiente fixe)

en: Snap:
ro: Rotunjire:

en: Sorry - generating source for %s is not implemented yet
ro: Scuze - generarea sursei pentru %s încă nu este implementată

en: Sorry - pasting over a GnomeDockItem is not implemented yet.
ro: Scuze - înlocuirea GnomeDockItem încă nu este implementată.

en: Source Directory:
ro: Director sursă:

en: Source File:
ro: Fişier sursă:

en: Source code written.
ro: Cod sursă scris.

en: Space Size:
ro: Mărime spaţii:

en: Space Style:
ro: Stil spaţii:

en: Spacing:
ro: Spaţiere:

en: Speed:
ro: Viteză:

en: Spell Checker
ro: Test ortografic

en: Spellchecker
ro: Test ortografic

en: Spin Button
ro: Buton cu defilare

en: Start tag expected
ro: Lipseşte tagul de început

en: Status Bar
ro: Bara de stare

en: Status Bar:
ro: Bară de stare:

en: Status Message.
ro: Mesaj de stare.

en: Status:
ro: Stare:

en: Step Inc:
ro: Inc. pas:

en: Stock Button:
ro: Buton din stoc:

en: Stock Item:
ro: Element listă:

en: Store Config:
ro: Memo config.:

en: Strikeout
ro: Tăiat

en: String1:
ro: Şir1:

en: String2:
ro: Şir2:

en: Style
ro: Stil

en: Style:
ro: Stil:

en: Styles
ro: Stiluri

en: Subdirectories:
ro: Subdirectoare:

en: Support Functions:
ro: Funcţii suport:

en: Switch Next
ro: Schimbă cu următ.

en: Switch Previous
ro: Schimbă cu prec.

en: System
ro: Sistem

en: System Error
ro: Eroare de sistem

en: System error message:
ro: Mesaj de eroare sistem:

en: Tab Horz. Border:
ro: Margine H taburi:

en: Tab Pos:
ro: Poz. taburi:

en: Tab Vert. Border:
ro: Margine V taburi:

en: Table
ro: Tabel

en: Table Borders
ro: Margini tabel

en: Table Fill
ro: Umple tabel

en: Text Box
ro: Casetă text

en: Text Box Color:
ro: Cul. casetă text:

en: Text Bulleted List
ro: Listă nenumerotată

en: Text Color:
ro: Culoare text:

en: Text Editable:
ro: Text editabil:

en: Text Entry
ro: Intrare text

en: Text Indent
ro: Paragraf dreapta

en: Text Numbered List
ro: Listă numerotată

en: Text Spacing:
ro: Spaţiere text:

en: Text Static:
ro: Text static:

en: Text Unindent
ro: Paragraf stânga

en: Text Visible:
ro: Text vizibil:

en: Text color
ro: Culoare text

en: That style name is already in use
ro: Acest nume de stil este deja folosit

en: The C source file to save all translatable strings in
ro: Fişierul sursă C pentru salvarea şirurilor traductibile

en: The Gnome stock button to use
ro: Butonul de folosit din stocul Gnome

en: The ID to save the history entries under
ro: ID-ul pentru salvarea intrărilor în istoric

en: The URL to display when the button is clicked
ro: URL-ul afişat când se face click pe buton

en: The X Extension events mode
ro: Mod evenimente extensie X

en: The X events that the widget receives
ro: Evenimentele X la care răspunde widgetul

en: The accelerator key
ro: Tasta acceleratoare

en: The aspect ratio of the frame's child
ro: Proporţiile fiului cadrului

en: The authors of the package, one on each line
ro: Autorii pachetului, câte unul pe linie

en: The background color around the logo
ro: Culoarea de fundal în jurul logo

en: The background color of the main text area
ro: Culoare fondului din zona textului principal

en: The background color of the page
ro: Culoarea fondului paginii

en: The class name to pass to the window manager
ro: Numele clasei de transmis managerului de ferestre

en: The class of the widget
ro: Clasa widgetului

en: The climb rate of the spinbutton, used in conjunction with the Page Increment
ro: Viteza de defilare a butonului cu defilare, în legătură cu incrementul paginii

en: The color of the main text
ro: Culoarea textului principal

en: The color of the title text
ro: Culoarea textului din titlu

en: The copyright notice
ro: Informare privind drepturile de autor

en: The current position on the ruler
ro: Poziţia curentă pe riglă

en: The data passed to the handler
ro: Data transmisă descriptorului

en: The default border width of child widgets
ro: Conturul implicit al widgetelor fii

en: The default height of the window
ro: Înălţimea implicită a ferestrei

en: The default horizontal padding of child widgets
ro: Căptuşirea pe orizontală, implicită, a widgetelor fii

en: The default internal horizontal padding of child widgets
ro: Căptuşirea pe orizontală, internă, implicită, a widgetelor fii

en: The default internal vertical padding of child widgets
ro: Căptuşirea pe verticală, internă, implicită, a widgetelor fii

en: The default vertical padding of child widgets
ro: Căptuşirea pe verticală, implicită, a widgetelor fii

en: The default width of the window
ro: Lăţimea implicită a ferestrei

en: The direction of the arrow
ro: Direcţia săgeţii

en: The directory to save generated source code
ro: Directorul de salvare a codului sursă

en: The directory to store pixmaps
ro: Directorul de pixmap-uri

en: The edge of the handle box which snaps into position
ro: Latura casetei purtătoare care se prinde în poziţie

en: The file in which the declarations of the functions to create the interface are written
ro: Fişierul în care se scriu instrucţiunile funcţiilor de creare a interfeţei

en: The file in which the declarations of the signal handler and callback functions are written
ro: Fişierul în care se scriu instrucţiunile manipulantului semnalelor şi al funcţiilor de rapel

en: The file in which the declarations of the support functions are written
ro: Fişierul în care se scriu declaraţiile funcţiilor suport

en: The file in which the empty signal handler and callback functions are written
ro: Fişierul în care se scriu descriptorii (fără semnal) şi funcţiile de rapel

en: The file in which the functions to create the interface are written
ro: Fişierul în care se scriu funcţiile de creare a interfeţei

en: The file in which the support functions are written
ro: Fişierul în care se scriu funcţiile suport

en: The file to write source code into
ro: Fişierul în care se scrie codul sursă

en: The filename must be a simple relative filename.
    Use the Project Options dialog to set it.
ro: Numele fişierului trebuie să fie relativ simplu.
    Definiţi-l în dialogul 'Opţiuni proiect'.

en: The filename must be set in the Project Options dialog.
ro: Numele fişierului trebuie definit în dialogul 'Opţiuni proiect'.

en: The first integer argument to pass to the function
ro: Primul întreg de transmis funcţiei ca argument

en: The first string argument to pass to the function
ro: Primul şir de transmis funcţiei ca argument

en: The font to use for any text in the widget
ro: Fontul folosit în widget pentru texte

en: The font to use for the text
ro: Fontul folosit pentru text

en: The format of the text, similar to sprintf. Use %P, %V, %L and %U to insert the percentage, value, lower bound and upper bound respectively. Use %1V or %2V to show 1 or 2 decimal places.
ro: Formatul textului, similar cu sprintf. Pentru a insera procentul, valoarea, marginea inferioară, respectiv cea superioară folosiţi %P, %V, %L şi %U. Pentru a afişa 1 sau 2 cifre zecimale folosiţi %1V sau %2V.

en: The format of the time to display. Use %H, %M and %S to insert the hour, minute and seconds values
ro: Formatul de afişare al orei. Folosiţi %H, %M şi %S pentru a insera ora, minutul şi secunda

en: The function to be called when the item is selected
ro: Functia apelată când elementul este selectat

en: The function to handle the signal
ro: Funcţia care manipulează semnalul

en: The function which creates the widget
ro: Funcţia care generează widgetul

en: The graphic to use as the background of the widget
ro: Imaginea folosită de widget ca fundal

en: The height of the layout area
ro: Înălţimea zonei cu aspect dat

en: The height of the widget
ro: Înălţimea widgetului

en: The height to scale the pixmap to
ro: Înălţimea la care va fi scalat pixmap-ul

en: The high value of the ruler
ro: Capătul maxim pe riglei

en: The highest hour to show in the popup
ro: Ora maximă afişată în popup

en: The horizontal alignment
ro: Alinierea orizontală

en: The horizontal alignment of the arrow
ro: Alinierea orizontală a săgeţii

en: The horizontal alignment of the child widget
ro: Alinierea orizontală a widgetului fiu

en: The horizontal alignment of the entire label
ro: Alinierea orizontală a întregii etichete

en: The horizontal alignment of the frame's child
ro: Alinierea orizontală a fiului cadrului

en: The horizontal alignment of the frame's label
ro: Alinierea orizontală a etichetei cadrului

en: The horizontal alignment of the text
ro: Alinierea orizontală a textului

en: The horizontal padding
ro: Căptuşirea orizontală

en: The horizontal padding of the buttons
ro: Căptuşirea orizontală a butoanelor

en: The horizontal scale of the child widget
ro: Scara orizontală a widgetului fiu

en: The index of the initially selected item
ro: Indexul elementului ales iniţial

en: The initial position of the window
ro: Poziţia iniţială a ferestrei

en: The initial type of the curve
ro: Tipul iniţial al curbei

en: The initial value
ro: Valoarea iniţială

en: The items in the combo list, one per line
ro: Elementele în lista combinată, unul pe linie

en: The items in the option menu, one per line
ro: Elementele din meniul 'Opţiuni', câte unul pe linie

en: The justification of the lines of the label
ro: Alinierea liniilor etichetei

en: The layout style of the buttons
ro: Aspectul dispunerii butoanelor

en: The left edge of the widget in the table
ro: Marginea din stânga a widgetului în tabel

en: The left edge of the widget, relative to its parent
ro: Marginea din stânga a widgetului, reletiv la a tatălui

en: The license which is added at the top of generated files
ro: Licenţa care va fi pusă la începutul fişierelor generate

en: The logo to display in the top-right of the page
ro: Logo-ul afişat în dreapta-sus a paginii

en: The low value of the ruler
ro: Capătul minim al riglei

en: The lowest hour to show in the popup
ro: Ora minimă afişată în popup

en: The main image to display on the left of the page.
ro: Imaginea principală afişată în stânga paginii.

en: The main text of the page, introducing people to the druid.
ro: Textul principal din pagină, introducând utilizatorul în druid.

en: The maximum horizontal value
ro: Valoarea maximă pe orizontală

en: The maximum length of the text
ro: Lungimea maximă a textului

en: The maximum number of history entries saved
ro: Numărul maxim de intrări salvate în istoric

en: The maximum value
ro: Valoarea maximă

en: The maximum value of the ruler
ro: Valoarea maximă pe riglă

en: The maximum vertical value
ro: Valoarea maximă pe verticală

en: The maximum x coordinate
ro: Coordonata X maximă

en: The maximum y coordinate
ro: Coordonata Y maximă

en: The message to display
ro: Mesajul de afişat

en: The minimum height of the buttons
ro: Înălţimea minimă a butoanelor

en: The minimum horizontal value
ro: Valoarea minimă pe orizontală

en: The minimum value
ro: Valoarea minimă

en: The minimum vertical value
ro: Valoarea minimă pe verticală

en: The minimum width of the buttons
ro: Lăţimea minimă a butoanelor

en: The minimum x coordinate
ro: Coordonata X minimă

en: The minimum y coordinate
ro: Coordonata Y minimă

en: The name of the current project
ro: Numele proiectului curent

en: The name of the program
ro: Numele programului

en: The name of the style, which can be shared by several widgets
ro: Numele stilului, care poate fi folosit de mai multe widgete

en: The name of the widget
ro: Numele widgetului

en: The name to pass to the window manager
ro: Numele de transmis managerului de ferestre

en: The number of buttons
ro: Numărul butoanelor

en: The number of columns in the table
ro: Numărul coloanelor în tabel

en: The number of columns spanned by the widget in the table
ro: Numărul de coloane din tabel pe care se întinde widgetul

en: The number of decimal digits to show
ro: Numărul cifrelor zecimale afişate

en: The number of digits to show
ro: Numărul de cifre afişate

en: The number of items in the toolbar
ro: Numărul de elemente din bară

en: The number of notebook pages
ro: Numărul paginilor agendei

en: The number of pixels around icons (unused?)
ro: Nr. pixeli în jurul icon-ului (nefolosit?)

en: The number of pixels between columns of icons
ro: Numărul de pixeli între coloanele de icon-uri

en: The number of pixels between rows of icons
ro: Numărul de pixeli între rândurile de icon-uri

en: The number of pixels between the text and the icon
ro: Numărul de pixeli între text şi icon

en: The number of pixels corresponding to one unit
ro: Numărul de pixeli pe unitatea de lungime

en: The number of rows in the table
ro: Numărul rândurilor în tabel

en: The number of rows spanned by the widget in the table
ro: Numărul de rânduri din tabel pe care se întinde widgetul

en: The number of widgets in the box
ro: Numărul widgetelor în casetă

en: The object which receives the signal
ro: Obiectul care primeşte semnalul

en: The orientation of a floating dock item
ro: Orientarea elementului docat

en: The orientation of the progress bar's contents
ro: Orientarea conţinutului barei de progres

en: The page increment
ro: Incrementul paginii

en: The page size
ro: Mărimea paginii

en: The pixmap directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
ro: Directorul de pixmap-uri nu este dat.
    Definiţi-l prin dialogul 'Opţiuni proiect'.

en: The pixmap filename
ro: Fişierul pixmap

en: The pixmap to display
ro: Pixmap-ul de afişat

en: The pixmap to use as the logo
ro: Pixmap-ul folosit ca logo

en: The pixmaps directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
ro: Directorul de pixmap-uri nu este dat.
    Definiţi-l prin dialogul 'Opţiuni proiect'.

en: The playback speed
ro: Viteza animaţiei

en: The position of the child widget with respect to its siblings
ro: Poziţia widgetelor fii respectând widgetele adiacente

en: The position of the divider
ro: Poziţia divizorului

en: The position of the handle
ro: Poziţia purtătoarei

en: The position of the notebook tabs
ro: Poziţia tabulatoarelor agendei

en: The position of the value
ro: Poziţia gradaţiilor

en: The preview text to show in the font selection dialog
ro: Text de previzualizare afişat în dialogul de alegere a fontului

en: The project directory
ro: Directorul proiectului

en: The project directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
ro: Directorul proiectului nu este dat.
    Definiţi-l prin dialogul 'Opţiuni proiect'.

en: The project file
ro: Fişierul proiectului

en: The radio button group (the default is all radio buttons with the same parent)
ro: Grupul butoanelor radio (implicit toate butoanele radio au acelaşi tată)

en: The radio menu item group (the default is all radio menu items with the same parent)
ro: Grupul elemetelor meniului radio (implicit toate elementele meniului radio au acelaşi tată)

en: The radio menu item's group. Leave empty to use the parent menu's default group.
ro: Grupul elementelor radio. Lăsaţi-l gol dacă se va folosi grupul meniului tată.

en: The relief style of the button
ro: Stilul de relief al butonului

en: The relief style of the toolbar buttons
ro: Stilul reliefului butoanelor de pe bară

en: The requested font is not available.
ro: Fontul cerut nu este disponibil.

en: The second integer argument to pass to the function
ro: Al doilea întreg de transmis funcţiei ca argument

en: The second string argument to pass to the function
ro: Al doilea şir de transmis funcţiei ca argument

en: The selection mode
ro: Modul de selecţie:

en: The selection mode of the columned list
ro: Modul de selecţie în lista cu coloane

en: The selection mode of the columned tree
ro: Modul de selecţie în arborele cu coloane

en: The selection mode of the list
ro: Moduld de selecţie în listă

en: The selection mode of the tree
ro: Modul de selecţie în arbore

en: The shadow type of the arrow
ro: Tipul de umbră al săgeţii

en: The side of the remaining space to place the widget
ro: Partea spaţiului rămas pentru plasarea widgetului

en: The signal to add a handler for
ro: Semnalul la care se adaugă descriptorul

en: The signal to emit when the accelerator is pressed
ro: Semnalul emis la apăsarea tastei acceleratoare

en: The size of spaces in the toolbar
ro: Mărimea spaţiilor pe bară

en: The size of the font to use in the font picker button
ro: Mărimea fontului folosit în butonul de preluare a fontului

en: The size of the gutter
ro: Mărimea şanţului

en: The size of the handle
ro: Mărimea purtătoarei

en: The size of the notebook tabs' horizontal border
ro: Grosimea liniei orizontale a tabulatoarelor

en: The size of the notebook tabs' vertical border
ro: Grosimea liniei verticale a tabulatoarelor

en: The size of the widget's border
ro: Grosimea conturului widgetului

en: The source directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
ro: Directorul sursă nu este dat.
    Definiţi-l prin dialogul 'Opţiuni proiect'.

en: The space between each child
ro: Spaţiul între fiecare fiu

en: The space between each column
ro: Spaţiul dintre coloane

en: The space between each row
ro: Spaţiul dintre rânduri

en: The space between the buttons
ro: Spaţiul între butoane

en: The starting time
ro: Ora de start:

en: The step increment
ro: Incrementul pasului

en: The stock Gnome item to use.
ro: Lista elementelor Gnome.

en: The style of the progress bar
ro: Stilul barei de progres

en: The text of the menu item, or empty for separators. Hit return to add a new item below this one. Ctl-Return adds a child item beneath this one.
ro: Textul elementului, sau lasă gol pentru separator. RETURN pentru a adăuga un nou element sub acesta. Ctl-RETURN adaugă un element-fiu sub acesta.

en: The text to display
ro: Textul de afişat

en: The text to display in the button
ro: Textul afişat în buton

en: The time between updates, in seconds
ro: Intervalul între actualizări, în secunde

en: The tip to show when the mouse is over the item
ro: Pontul afişat când mouse-ul este pe element

en: The title of the calculator dialog
ro: Titlul dialogului calculatorului

en: The title of the color selection dialog
ro: Titlul dialogului pentru alegerea culorii

en: The title of the file selection dialog
ro: Titlul dialogului de selecţie al fişierelor

en: The title of the font selection dialog
ro: Titlul dialogului de alegere a fontului

en: The title of the page
ro: Titlul paginii

en: The title of the window
ro: Titlul ferestrei

en: The toolbar orientation
ro: Orientarea barei

en: The toolbar style
ro: Stilul barei

en: The tooltip to display if the mouse lingers over the widget
ro: Tooltipul de afişat dacă mouse-ul zăboveşte pe widget

en: The top edge of the widget in the table
ro: Marginea de sus a widgetului în tabel

en: The top edge of the widget, relative to its parent
ro: Marginea de sus a widgetului, reletiv la a tatălui

en: The type of shadow around the dock item
ro: Tipul umbrei în jurul elementului docat

en: The type of shadow around the handle box
ro: Tipul umbrei în jurul casetei purtătoare

en: The type of shadow around the menubar
ro: Tipul umbrei în jurul barei de meniuri

en: The type of shadow of the columned list's border
ro: Tipul umbrei chenarului listei cu coloane

en: The type of shadow of the columned tree's border
ro: Tipul umbrei chenarului arborelui cu coloane

en: The type of shadow of the frame
ro: Tipul umbrei cadrului

en: The type of shadow of the viewport
ro: Tipul umbrei vederii

en: The type of the clock
ro: Tipul ceasului

en: The type of the curve
ro: Tipul curbei

en: The type of the message box
ro: Tipul casetei de mesaj

en: The type of the window
ro: Tipul ferestrei

en: The units of the ruler
ro: Unităţile riglei

en: The update policy of the color selection scales
ro: Procedura de actualizare a gamelor de culori

en: The update policy of the dial
ro: Procedura de actualizare a ceasului

en: The update policy of the horizontal scrollbar
ro: Procedura de actualizare a barei de defilare orizontală

en: The update policy of the scale
ro: Procedura de actualizare a scalei

en: The update policy of the scrollbar
ro: Procedura de actualizare a barei de defilare

en: The update policy of the vertical scrollbar
ro: Procedura de actualizare a barei de defilare verticală

en: The vertical alignment
ro: Alinierea verticală

en: The vertical alignment of the arrow
ro: Alinierea verticală a săgeţii

en: The vertical alignment of the child widget
ro: Alinierea verticală a widgetului fiu

en: The vertical alignment of the entire label
ro: Alinierea verticală a întregii etichete

en: The vertical alignment of the text
ro: Alinierea verticală a textului

en: The vertical padding
ro: Căptuşirea verticală

en: The vertical padding of the buttons
ro: Căptuşirea verticală a butoanelor

en: The vertical scale of the child widget
ro: Scara verticală a widgetului fiu

en: The view mode of the tree
ro: Modul de afişare al arborelui

en: The way spaces in the toolbar are displayed
ro: Afişează pe bară spaţierile

en: The widget can't be deleted
ro: Widgetul nu poate fi şters.

en: The widget is created automatically as part of the parent widget, and it can't be deleted.
ro: Widgetul este creat automat, ca parte a widgetului tată, şi nu poate fi şters.

en: The widget to set the keyboard focus to when the underlined accelerator key is used
ro: Widgetul focalizează intrarea prin tastatură la apăsarea tastei acceleratoare subliniate

en: The widget's horizontal external padding
ro: 'Căptuşirea' exterioară pe orizontală a widgetului

en: The widget's horizontal internal padding
ro: Căptuşirea interioară pe orizontală a widgetului

en: The widget's padding
ro: Căptuşirea widgetului

en: The widget's position relative to its siblings
ro: Pozitia widgetului realtiv la widgetele adiacente

en: The widget's vertical external padding
ro: 'Căptuşirea' exterioară pe verticală a widgetului

en: The widget's vertical internal padding
ro: Căptuşirea interioară pe verticală a widgetului

en: The width of each icon
ro: Lăţimea fiecărui icon

en: The width of the border around the container
ro: Grosimea chenarului în jurul recipientului

en: The width of the layout area
ro: Lăţimea zonei cu aspect dat

en: The width of the widget
ro: Lăţimea widgetului

en: The width to scale the pixmap to
ro: Lăţimea la care va fi scalat pixmap-ul

en: Timer
ro: Ceas

en: Timer Stopped
ro: Ceas oprit

en: Title Color:
ro: Culoare titlu:

en: Title:
ro: Titlu:

en: Toggle Button
ro: Buton comutare

en: Toolbar
ro: Bară

en: Tooltips:
ro: Tooltip-uri:

en: Top
ro: Sus

en: Translatable Strings:
ro: Şiruri traductibile:

en: Trash
ro: Gunoi

en: Trash Full
ro: Coş de gunoi plin

en: Tree
ro: Arbore

en: Tree Item
ro: Element arbore

en: Type
ro: Tip

en: Type:
ro: Tip:

en: Undelete
ro: Recuperează

en: Underline
ro: Subliniat

en: Undo
ro: Anulează

en: Unexpected end of file
ro: Sfârsit de fişier neaşteptat

en: Unknown error code
ro: Cod de eroare necunoscut

en: Unknown tag
ro: Tag necunoscut

en: Up
ro: Sus

en: Update
ro: Actualizare

en: Update Policy:
ro: Proc. actualizare:

en: Upper Hour:
ro: Ora max:

en: Upper Value:
ro: Capăt max:

en: Use Alpha:
ro: Cu Alfa:

en: Use Always:
ro: Întotdeauna:

en: Use Arrows:
ro: Cu săgeţi:

en: Use Defaults:
ro: Implicit:

en: Use Font:
ro: Cu fontul:

en: Use Heap:
ro: Cu heap:

en: Use Size:
ro: Cu mărimea:

en: V Int. Padding:
ro: Căptuşire V int:

en: V Max:
ro: V max:

en: V Min:
ro: V min:

en: V Padding:
ro: Căptuşire V:

en: V Page Inc:
ro: Inc. V pag.:

en: V Page Size:
ro: Dim. V pag.:

en: V Policy:
ro: Procedură V:

en: V Step Inc:
ro: Inc. V pas:

en: V Updates:
ro: Actualizări V:

en: V Value:
ro: Valoare V:

en: Value In List:
ro: Val. din listă:

en: Value Pos:
ro: Poz. gradaţii:

en: Value:
ro: Valoare:

en: Vertical Box
ro: Casetă verticală

en: Vertical Button Box
ro: Casetă de butoane verticală

en: Vertical Panes
ro: Cursoare verticale

en: Vertical Ruler
ro: Rigla verticală

en: Vertical Scale
ro: Scara verticală

en: Vertical Scrollbar
ro: Bară de defilare verticală

en: Vertical Separator
ro: Separator vertical

en: Vertical Snapping:
ro: Prindere verticală:

en: Vertical Spacing:
ro: Spaţiere verticală:

en: View
ro: Vizualizare

en: View Lines:
ro: Arată linii:

en: View Mode:
ro: Mod afişare:

en: View Only:
ro: Doar afişare:

en: Viewport
ro: Vedere

en: Visibility of widgets. Public widgets are exported to a global map.
ro: Vizibilitatea widgetului. Widgetele publice sunt exportate global.

en: Visibility:
ro: Vizibilitate:

en: Visible:
ro: Vizibil:

en: Visual:
ro: Vizual:

en: Volume
ro: Volum

en: WM Class:
ro: Clasă WM:

en: WM Name:
ro: Nume WM

en: Week Numbers:
ro: Nr. săptămână:

en: What to display in the font picker button
ro: De afişat în butonul de preluare a fontului

en: When the horizontal scrollbar will be shown
ro: Dacă va fi afişată bara de defilare orizontală

en: When the mouse enters the window
ro: Când mouse-ul intră în fereastră

en: When the mouse leaves the window
ro: Când mouse-ul iese din fereastră

en: When the mouse moves
ro: Când mouse-ul se mişcă

en: When the vertical scrollbar will be shown
ro: Dacă va fi afişată bara de defilare verticală

en: When the window needs redrawing
ro: Când fereastra trebuie regenerată

en: When value_changed signals are emitted
ro: Când este emis semnalul 'value_changed'

en: Where to anchor the widget in its allocated area
ro: Unde se ancorează widgetul în zona sa de alocare

en: Widget Tree
ro: Arbore widget

en: Widget not found in box
ro: Widget inexistent în casetă

en: Widget not found in fixed container
ro: Widget inexistent în containerul fix

en: Widget not found in packer
ro: Widget inexistent în împachetator

en: Widget not found in table
ro: Widget inexistent în tabel

en: Width:
ro: Lăţime:

en: Window
ro: Fereastră

en: Wrap Text:
ro: Formatare:

en: Wrap:
ro: Limitare:

en: Write Source Code
ro: Scrie cod sursă

en: Write Source Code...
ro: Scrie cod sursă...

en: Write the source code and exit
ro: Scrie codul sursei şi ieşi

en: X Align:
ro: Aliniere X:

en: X Expand:
ro: Extindere X:

en: X Fill:
ro: Umplere X:

en: X Max:
ro: X max:

en: X Min:
ro: X min:

en: X Pad:
ro: Căptuşire X:

en: X Scale:
ro: Scalare X:

en: X Shrink:
ro: Strângere X:

en: Y Align:
ro: Aliniere Y:

en: Y Expand:
ro: Extindere Y:

en: Y Fill:
ro: Umplere Y:

en: Y Max:
ro: Y max:

en: Y Min:
ro: Y min:

en: Y Pad:
ro: Căptuşire Y:

en: Y Scale:
ro: Scalare Y:

en: Y Shrink:
ro: Stângere Y:

en: Yes
ro: Da

en: You can't add a widget at the selected position.
    
    Tip: GTK+ uses containers to lay out widgets.
    Try deleting the existing widget and using
    a box or table container instead.
ro: Nu puteţi adăuga un widget în poziţia selectată.
    Pont:
    GTK+ foloseşte recipiente pentru a anula widgete.
    Şterge widgetul şi foloseste în loc o casetă sau
    un recipient tabel.

en: You can't paste into the selected widget, since
    it is created automatically by its parent.
ro: Nu puteţi insera în widgetul selectat, deoarece
    este creat automat de widgetul tată.

en: You can't paste into windows or dialogs.
ro: Nu puteţi insera în ferestre sau dialoguri.

en: You need to copy a color or background pixmap first
ro: Trebuie să copiaţi întâi culoarea sau pixmap-ul de fundal

en: You need to select a background pixmap to paste into
ro: Pentru a insera, selectaţi un pixmap de fundal

en: You need to select a color or background to copy
ro: Pentru a copia, selectţi culoarea sau fundalul

en: You need to select a color to paste into
ro: Pentru a insera, selectaţi o culoare

en: You need to select a widget to paste into
ro: Alegeţi un widget pentru a insera în el

en: You need to set the Pixmaps Directory option
ro: Definiţi opţiunea 'Director pixmap'

en: You need to set the Program Name option
ro: Definiţi opţiunea 'Nume proiect'

en: You need to set the Project Directory option
ro: Definiţi opţiunea 'Director proiect'

en: You need to set the Project File option
ro: Definiţi opţiunea 'Fişier proiect'

en: You need to set the Project Name option
ro: Definiţi opţiunea 'Nume proiect'

en: You need to set the Source Directory option
ro: Definiţi opţiunea 'Director sursă'

en: You need to set the Translatable Strings File option
ro: Definiţi opţiunea 'Fişier de şiruri traductibile'

en: You need to set the accelerator key
ro: Alegeţi tasta acceleratoare

en: You need to set the handler for the signal
ro: Definiţi descriptorul semnalului

en: You need to set the signal name
ro: Alegeţi numele semnalului

en: You need to set the signal to emit
ro: Alegeţi semnalul emis

en: _Build Source Code
ro: _Generează cod sursă

en: _Delete
ro: _Sterge

en: _New
ro: _Nou

en: _New File
ro: Fişier _Nou

en: _New Project
ro: Proiect _Nou

en: _Project Options...
ro: _Opţiuni Proiect...

en: _Snap to Grid
ro: _Prinde Grila

en: glade: Error loading XML file.
ro: glade: eroare la încărcarea fişierului XML.

en: glade: Error writing source.
ro: glade: eroare la scrierea sursei.

en: glade: The XML file must be set for the '-w' or '--write-source' option.
ro: glade: Fişierul XML trebuie sa aibă argumentul '-w' sau '--write-source'.

en: private
ro: privat

en: project
ro: proiect

en: protected
ro: protejat

en: replacing child of container - not implemented yet
ro: înlocuire fiu al recipientului - încă neimplementată
