gnumeric 1.0 - en to ro translation catalogue (1067 entries)

en: #NAME?
ro: #NUME?

en: #NULL!
ro: #NUL!

en: #UNKNOWN!
ro: #NECUNOSCUT!

en: #VALUE!
ro: #VAL!

en: %s
    is a directory name
ro: %s
    este un nume de director

en: &[DATE]
ro: &[DATA]

en: &[PAGE]
ro: &[PAGINA]

en: '%s' has a circular reference
ro: '%s' are o referinţă circulară

en: *Fri
ro: *Vin

en: *Jan
ro: *Ian

en: *Jul
ro: *Iul

en: *Jun
ro: *Iun

en: *May
ro: *Mai

en: *Mon
ro: *Lun

en: *Nov
ro: *Noi

en: *Sat
ro: *Sam

en: *Sun
ro: *Dum

en: *Thu
ro: *Joi

en: *Tue
ro: *Mar

en: *Wed
ro: *Mie

en: 12.5% Grey
ro: 12.5% gri

en: 25% Grey
ro: 25% gri

en: 50% Grey
ro: 50% gri

en: 6.25% Grey
ro: 6.25% gri

en: 75% Grey
ro: 75% gri

en: A short description of the template
ro: O scurtă descriere a şablonului

en: ARRAY
ro: ŞIR

en: About this application
ro: Despre această aplicaţie

en: Act_ive sheet
ro: Foaia act_ivă

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
ro: Procesarea propriu-zisă va începe la această linie, orice alte linii precedente vor fi ignorate.

en: Add
ro: Adaugă

en: Add Borders
ro: Adaugă borduri

en: Add an outline group
ro: Adaugă un grup schematic

en: Address
ro: Adresa

en: Adjust the root data directory
ro: Ajustează directorul rădăcină pentru date

en: Adjustable Cells
ro: Celule ajustabile

en: Advanced
ro: Avansat

en: Advanced Filter
ro: Filtru avansat

en: Advanced _Filter...
ro: _Filtrare avansată...

en: Alignment
ro: Aliniere

en: All
ro: Totală

en: All Borders
ro: Toate bordurile

en: Allowable
ro: Permisibil

en: Almer S. Tigelaar, Gnumeric hacker.
ro: Almer S. Tigelaar, hacker Gnumeric.

en: Always
ro: Întotdeauna

en: An error occurred while reading the category list
ro: A apărut o eroare la citirea listei de categorii

en: An unexpected error has occurred: %d.
ro: A apărut o eroare neaşteptată: %d.

en: Answer Report
ro: Raport răspuns

en: Any
ro: Oricare

en: Apply _Alignment
ro: Aplică _aliniere

en: Apply _Borders
ro: Aplică _borduri

en: Apply _Fonts
ro: Aplică _fonturi

en: Apply _Number Formats
ro: Aplică formatare _numere

en: Apply _Patterns
ro: Aplică _modele

en: April
ro: Aprilie

en: Are you sure you want to cancel?
ro: Sigur doriţi să renunţaţi?

en: Area %i
ro: Zona %i

en: Ariel Rios, Guile support.
ro: Ariel Rios, suport Guile.

en: Arrow
ro: Săgeată

en: Arturo Tena, OLE support.
ro: Arturo Tena, suport OLE.

en: As Value
ro: Ca valoare

en: Ask before each change
ro: Confirmă înainte de fiecare înlocuire

en: Attempt to preserve case of text when replacing
ro: Încearcă să păstrezi forma majusculă la înlocuire

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
ro: Încercare de recunoaştere automată a coloanelor din text.

en: Auto Correct
ro: AutoCorecţie

en: Auto Save
ro: AutoSalvare

en: Auto _Correct...
ro: Auto_Corecţie...

en: Auto_fill
ro: Auto_Umplere

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
ro: AutoDetecţia nu a găsit nici o coloană în text. Încercaţi manual

en: Autofill
ro: autoumplerea

en: Autofilling %s
ro: autoumplerea %s

en: Autofitting column %s
ro: potrivirea automată a coloanei %s

en: Autofitting columns %s
ro: potrivirea automată a coloanelor %s

en: Autofitting row %s
ro: potrivirea automată a rândului %s

en: Autoformat
ro: AutoFormatare

en: Autoformatting %s
ro: autoformatarea %s

en: Automatic
ro: Automată

en: Automatic (puts quotes where needed)
ro: Automată (plasează ghilimelele după nevoie)

en: Automatically fill the current selection
ro: Umple automat selecţia curentă

en: Automatically perform simple spell checking
ro: Efectuează automat o verificare ortografică simplă

en: Automatically save the current document at regular intervals
ro: Salvează automat documentul curent la intervale regulate

en: Available sheets
ro: Foi disponibile

en: Average
ro: Medie

en: Background
ro: Fundal

en: Ban_g (!)
ro: E_xclamare (!)

en: Bang (!)
ro: Exclamare (!)

en: Bin %i
ro: Valoare %i

en: Binding
ro: Conectat

en: Bitwise Operations
ro: Operaţii pe biţi

en: Bold
ro: Aldin

en: Bold italic
ro: Aldin cursiv

en: Book%d.%s
ro: Registru%d.%s

en: Border
ro: Borduri

en: Borders
ro: Borduri

en: Bottom
ro: Jos

en: Bricks
ro: Cărămizi

en: Broken function
ro: Funcţie defectuoasă

en: Bruno Unna, Excel bits.
ro: Bruno Unna, părţi Excel.

en: Button
ro: Buton

en: C_ancel
ro: R_enunţă

en: C_ells...
ro: C_elule...

en: C_lear
ro: _Golire

en: C_olumn
ro: C_oloană

en: C_olumn major
ro: Prioritate pe c_oloană

en: C_opy labels
ro: C_opiază etichete

en: C_umulative Percentages
ro: Procente c_umulative

en: C_ustom
ro: _Personalizat

en: Can't read plugin info file ("%s").
ro: Nu pot citi fişierul cu informaţii despre extensii ("%s").

en: Cannot create file %s
ro: Nu am putut crea fişierul %s

en: Cannot get default sheet.
ro: Nu pot obţine foaia implicită.

en: Cannot load plugin loader.
ro: Nu pot încărca încărcătorul extensiei.

en: Capitalize _first letter of sentence
ro: Transformă în majusculă _prima literă din propoziţie

en: Capitalize _names of days
ro: Transformă în majuscule _numele zilelor

en: Category
ro: Categorie

en: Cell
ro: Celulă

en: Cell Value
ro: Valoare celulă

en: Center
ro: Centrat

en: Center on page
ro: Centrare în pagină

en: Change height of the selected rows
ro: Modifică înălţimea rândurilor selectate

en: Change the default column width
ro: Modifică lăţimea implicită a coloanelor

en: Change the default row height
ro: Modifică înălţimea implicită a rândurilor

en: Change width of the selected columns
ro: Modifică lăţimea coloanelor selectate

en: Changing format of %s
ro: modificarea formatării lui %s

en: Chart%d
ro: Diagramă%d

en: Checkbox
ro: Casetă de selecţie

en: Choose export formatting
ro: Alegeţi formatarea exportului

en: Choose sheets to export
ro: Alegeţi foile de exportat

en: Chris Lahey, number format engine.
ro: Chris Lahey, sistem formatare numere.

en: Cleanup function inside plugin returned error.
ro: Funcţia de finisare din interiorul extensiei a returnat o eroare.

en: Clear
ro: Goleşte

en: Clear Background
ro: Goleşte fundal

en: Clear Borders
ro: Elimină bordurile

en: Clear Co_ntents
ro: _Goleşte conţinutul

en: Clear list of columns
ro: Goleşte lista de coloane

en: Clear the list of source areas
ro: Şterge lista zonelor sursă

en: Clear the selected cells' comments
ro: Şterge comentariile celulelor selectate

en: Clear the selected cells' contents
ro: Şterge conţinutul celulelor selectate

en: Clear the selected cells' formats
ro: Şterge formatarea celulelor selectate

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
ro: Şterge formatarea, comentariile şi conţinutul celulelor selectate

en: Clearing %s in %s
ro: golirea %s în %s

en: Clipboard is in unknown format
ro: Clipboard-ul are format necunoscut.

en: Close the current file
ro: Închide fişierul curent

en: Co_mma (,)
ro: Vir_gulă (,)

en: Co_mments
ro: Co_mentarii

en: Coefficient
ro: Coeficient

en: Collapse an outline group
ro: Pliază un grup schematic

en: Collapse columns
ro: plierea coloanelor

en: Collapse rows
ro: plierea rândurilor

en: Column %d
ro: Coloana %d

en: Column %i
ro: Coloana %i

en: Column _Width...
ro: _Lăţime coloană...

en: Combo Box
ro: Casetă combo

en: Comma (,)
ro: Virgulă (,)

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment in cell %s!%s
ro: Comentariu în celula %s!%s

en: Confidence Level:
ro: Nivel confidenţă:

en: Configure toolbars
ro: Configurează bările de unelte

en: Consolidate regions using a function
ro: Centralizează regiunile utilizând o funcţie

en: Constraint
ro: Constrângere

en: Constraint `%s' is for a cell that is not an input cell.
ro: Constrângerea '%s' este pentru o celulă ce nu este o intrare.

en: Constraints:
ro: Constrângeri:

en: Content
ro: Conţinut

en: Content can only be pasted by value or by link.
ro: Conţinutul poate fi lipit prin valoare sau prin legătură

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy _Formats
ro: Copiază _formatarea

en: Copy _Values
ro: Copiază _valorile

en: Copy the selection
ro: Copiază selecţia

en: Correct _TWo INitial CApitals
ro: Corectează _DOuă MAjuscule INiţiale

en: Correlation
ro: Corelare

en: Correlations
ro: Corelări

en: Could not create the AutoCorrect dialog.
ro: Nu am putut crea dialogul de AutoCorecţie

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
ro: Nu am putut crea dialogul de corelare.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
ro: Nu am putut crea dialogul de covariaţie.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
ro: Nu am putut crea dialogul de statistici descriptive.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
ro: Nu am putut crea dialogul FTest

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
ro: Nu am putut crea dialogul Căutare rezultat.

en: Could not create the Name Guru.
ro: Nu am putut crea Ghidul de denumire.

en: Could not create the Solver dialog.
ro: Nu am putut crea dialogul Soluţionar.

en: Could not find matching closing parenthesis
ro: Nu am putut găsi paranteza pereche închisă

en: Could not find matching closing quote
ro: Nu am putut găsi o ghilimea de închidere a citaţiei

en: Could not find matching opening parenthesis
ro: Nu am putut găsi paranteza pereche deschisă

en: Could not load file: %s
ro: Nu pot încărca fişierul: %s

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
ro: Nu am putut activa extensia "%s" (ID: %s).

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
ro: Nu am putut dezactiva extensia "%s" (ID: %s).

en: Couldn't read plugin info from file.
ro: Nu am putut citi informaţiile despre extensie din fişier.

en: Count
ro: Contor

en: Covariance
ro: Covariaţie

en: Covariances
ro: Covariante

en: Create =ERROR("...")
ro: Creează =EROARE("...")

en: Create a button
ro: Creează un buton

en: Create a checkbox
ro: Creează un buton de bifare

en: Create a combo box
ro: Creează o casetă combo

en: Create a frame
ro: Creează un cadru

en: Create a label
ro: Creează o etichetă

en: Create a list
ro: Creează o listă

en: Create a new shared view of the workbook
ro: Creează o nouă vizualizare partajată a registrului

en: Create a new workbook
ro: Creează un nou registru

en: Create a radio button
ro: Creează un buton radio

en: Criteria
ro: Criterii

en: Cu_t
ro: _Decupează

en: Current Value:
ro: Valoare curenta:

en: Current _date
ro: _Data curentă

en: Current _time
ro: _Timpul curent

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom footer configuration
ro: Configurare subsol personalizată

en: Custom header configuration
ro: Configurare antet personalizată

en: Customize footer
ro: Personalizează subsolul

en: Customize header
ro: Personalizează antet

en: Customize the export format. The line terminator is the character sequence used for terminating a line in the text file. Whether the quote character is placed around cells depends on the value chosen for quoting.
ro: Personalizaţi formatul exportului. Terminatorul de linie este secvenţa de caractere utilizată pentru terminare unei linii într-un fişier text. Plasarea ghilimelelor în jurul celulelor depinde de valoarea aleasă pentru citare.

en: Cut
ro: Decupează

en: Cut the selection
ro: Decupează selecţia

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
ro: Fişierul DIF conţine un număr mai mare de coloane decât maximul de %d. Ignor coloanele rămase.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
ro: Fişierul DIF conţine un număr mai mare de rânduri decât maximul de %d. Ignor rândurile rămase.

en: Daniel Veillard, XML support.
ro: Daniel Veillard, suport XML.

en: Data (from %s)
ro: Date (din %s)

en: Data Interchange Format (DIF) module
ro: Modul Data Interchange Format (DIF)

en: Data consolidation
ro: Centralizare date

en: Database
ro: Bază de date

en: Date
ro: Dată

en: December
ro: Decembrie

en: Deci_mal places:
ro: Zeci_male:

en: Decrease
ro: Dezcreştere

en: Decrease Indent
ro: Micşorează indentarea

en: Decrease Precision
ro: Micşorează precizia

en: Decrease precision
ro: Micşorează precizia

en: Default file saver is not available.
ro: Modulul de salvare fişiere implicit nu este disponibil.

en: Define names
ro: Definiţi nume

en: Define the width of each column manually.
ro: Defineşte lăţimea fiecărei coloane manual.

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete Columns
ro: Şterge coloane

en: Delete Rows
ro: Şterge rânduri

en: Delete _column(s)
ro: Şterge _coloane

en: Delete _row(s)
ro: Şterge _rânduri

en: Delete cells
ro: Şterge celule

en: Delete object
ro: ştergerea obiectului

en: Delete the currently selected source area
ro: Şterge zona sursă curent selectată

en: Deleting column %s
ro: ştergerea coloanei %s

en: Deleting columns %s
ro: ştergerea coloanelor %s

en: Deleting row %s
ro: ştergerea rândului %s

en: Deleting rows %s
ro: ştergerea rândurilor %s

en: Description
ro: Descriere

en: Descriptive Statistics
ro: Statistici descriptive

en: Diagonal Crosshatch
ro: Haşură diagonală

en: Diagonal Stripe
ro: Bandă diagonală

en: Directory
ro: Director

en: Discard
ro: Anulează

en: Discrete
ro: Discretă

en: Dismiss search center
ro: Respinge centrul de căutare

en: Display Gnumeric's version
ro: Afişează versiunea Gnumeric

en: Display _Formulas
ro: Afişează _formulele

en: Display _Outlines
ro: Afişează _schemele

en: Display the value of a formula or the formula itself
ro: Afişează valoarea unei formule sau formula însăşi

en: Distance from tip of arrowhead to the center point
ro: Distanţa de la vârful săgeţii la punctul din centru

en: Divide
ro: Împarte

en: Do _not correct:
ro: _Nu corecta:

en: Do not consider matches in the middle of words
ro: Nu considera potrivirile în mijlocul cuvintelor

en: Do not perform this replacement
ro: Nu efectua această înlocuire

en: Double
ro: Dublă

en: Double Bottom
ro: Bordură dublă jos

en: Dumps the function definitions
ro: Afişează definiţiile de funcţii

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
ro: Încărcarea dinamică a modulelor nu este suportată pe acest sistem.

en: EXPERIMENTAL SAX based Gnumeric (*.gnumeric)
ro: Gnumeric bazat pe SAX EXPERIMENTAL (*.gnumeric)

en: EXPERIMENTAL SAX based XML
ro: XML bazat pe SAX EXPERIMENTAL

en: E_qual
ro: E_gal

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
ro: Fiecare coloană din text este separată printr-un caracter de 'separare', de ex. punct şi virgulă.

en: Edit sheet and workbook names
ro: Editează numele de foi şi registre

en: Edit the selected cell's comment
ro: Editează comentariul celulei selectate

en: Ellipse
ro: Elipsă

en: Enables Gnome Basic support
ro: Activează suport Gnome Basic

en: Enables some debugging functions
ro: Activează câteva funcţii de depanare

en: Enables some dependency related debugging functions
ro: Activează câteva funcţii legate de depanarea dependinţelor

en: Enables some print debugging behavior
ro: Activează facilităţi de depanare a tipăririi

en: Enables the creation of functions in Perl
ro: Permite crearea de funcţii în Perl

en: Ensure columns are just wide enough to display content
ro: Ajustează lăţimea coloanelor la minumul necesar pentru a afişa conţinutul

en: Ensure rows are just tall enough to display content
ro: Ajustează înălţimea rândurilor la minumul necesar pentru a afişa conţinutul

en: Enter the format strings for each section:
ro: Introduceţi şirurile de formatare pentru fiecare secţiune:

en: Error in project '%s'
ro: Eroare în proiectul '%s'

en: Error initializing gb '%s'
ro: Eroare la iniţializarea gb '%s'

en: Error initializing plugin loader ("%s").
ro: Eroare la iniţializarea încărcătorului extensiei ("%s").

en: Error parsing line
ro: Eroare la procesarea liniei

en: Error while activating plugin service #%d.
ro: Eroare la activarea serviciului #%d al extensiei.

en: Error while closing file, error : %s
ro: Eroare la închiderea fişierului: %s

en: Error while deactivating plugin service #%d.
ro: Eroare la dezactivarea serviciului #%d al extensiei.

en: Error while loading plugin dependencies.
ro: Eroare la încărcarea dependinţelor extensiei.

en: Error while loading plugin service.
ro: Eroare la încărcarea serviciului extensiei.

en: Error while opening file "%s" for reading.
ro: Eroare la deschiderea fişierului "%s" pentru citire.

en: Error while opening file "%s" for writing.
ro: Eroare la deschiderea fişierului "%s" pentru scriere.

en: Error while opening xbase file.
ro: Eroare la deschiderea fişierului xbase.

en: Error while parsing psiconv file.
ro: Eroare la parcurgerea fişierului psiconv.

en: Error while preparing loader "%s".
ro: Eroare la pregătirea încărcătorului "%s".

en: Error while reading DIF file.
ro: Eroare la citirea fişierului DIF.

en: Error while reading MPS file.
ro: Eroare la citirea fişierului MPS.

en: Error while reading file.
ro: Eroare la citirea fişierului.

en: Error while reading lotus workbook.
ro: Eroare la citirea registrului lotus

en: Error while reading psiconv file.
ro: Eroare la citirea fişierului psiconv.

en: Error while reading service #%d info.
ro: Eroare la citirea informaţiilor despre serviciul #%d.

en: Error while reading sheet.
ro: Eroare la citirea foii.

en: Error while saving DIF file.
ro: Eroare la salvarea fişierului DIF.

en: Error while saving file.
ro: Eroare la salvarea fişierului

en: Error while trying to build tree from autoformat template file
ro: Eroare la încercarea de a construi un arbore din fişierul şablon de autoformatare

en: Error while trying to load autoformat template
ro: Eroare la încercarea de a autoformata şablonul

en: Error while trying to write csv file
ro: Eroare la încercarea de a scrie fişier csv

en: Error: could not open connection to %s
ro: Eroare: nu am putut deschide conexiunea către %s

en: Errors occurred while reading plugin informations from file "%s".
ro: Au apărut erori la citirea informaţiilor despre extensii din fişierul "%s".

en: Errors while activating plugins
ro: Eroare la activarea extensiilor

en: Errors while activating plugins.
ro: Erori la activarea extensiilor.

en: Errors while deactivating plugins
ro: Eroare la dezactivarea extensiilor

en: Errors while initializing plugin system.
ro: Erori la iniţializarea sistemului de extensii.

en: Errors while reading info about available plugins.
ro: Erori la citirea informaţiilor despre extensiile disponibile.

en: Errors while reading services for plugin with id="%s".
ro: Erori la citirea serviciilor pentru extensia cu id="%s".

en: Execution of module "%s" failed.
ro: Execuţia modulului "%s" a eşuat.

en: Exit immediately after loading the selected books (useful for testing).
ro: Ieşire imediată dupa ce s-au încărcat registrele selectate (util pentru testare)

en: Expand columns
ro: expandarea coloanelor

en: Expand rows
ro: expandarea rândurilor

en: Exporting structured text
ro: Export text structurat

en: Expression
ro: Expresie

en: FALSE
ro: FALS

en: FILE
ro: FIŞIER

en: F_ormat
ro: F_ormatare

en: Fail without any changes actually being done to any cell
ro: Eşuează fără ca modificările să fie efectuate în celule

en: Feasible
ro: Fezabil

en: February
ro: Februarie

en: Federico M. Quintero, canvas support.
ro: Federico M. Quintero, suport canvas.

en: Fi_rst page number:
ro: Numă_rul primei pagini:

en: File "%s" has unknown format.
ro: Fişierul "%s" are format necunoscut.

en: File "%s" is not valid plugin info file.
ro: Fişierul "%s" nu este un fişier valid cu informaţii despre extensii.

en: File doesn't contain "%s" array.
ro: Fişierul nu conţine şirul "%s".

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
ro: Fişierul nu conţine dicţionarul "%s".

en: File doesn't contain "%s" function.
ro: Fişierul nu conţine funcţia "%s".

en: File doesn't contain "plugin_cleanup_general" function.
ro: Fişierul nu conţine funcţia "plugin_cleanup_general".

en: File doesn't contain "plugin_init_general" function.
ro: Fişierul nu conţine funcţia "plugin_init_general".

en: File doesn't contain ("plugin_file_struct" symbol).
ro: Fişierul nu conţine (simbolul "plugin_file_struct").

en: File has a bad magic number.
ro: Fişierul are un număr "magic" incorect.

en: File/
ro: Fişier/

en: Filter data with given criteria
ro: Filtrează datele după criteriile date

en: Final Value
ro: Valoare finală

en: Financial Derivatives
ro: Derivative financiare

en: Find text within cell comments
ro: Caută text în cadrul comentariilor de celulă

en: Find text within expressions
ro: Caută text în cadrul expresiilor

en: Find text within non-string values
ro: Caută text în cadrul valorilor non-şir

en: Find text within string values
ro: Caută text în cadrul valorilor şir

en: Font selector
ro: Selector font

en: Font style:
ro: Stil font:

en: Foreground
ro: Prim-plan

en: Foreground Solid
ro: Prim-plan solid

en: Format Cells
ro: Formatare celule

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
ro: Formatează o regiune de celule după un şablon predefinit

en: Format as Currency
ro: Formatează ca simbol monetar

en: Format as Date
ro: Formatează ca dată

en: Format as Money
ro: Formatează ca simbol monetar

en: Format as Number
ro: Formatează ca număr

en: Format as Percentage
ro: Formatează ca procent

en: Format as Scientific
ro: Formatează ca ştiinţific

en: Format as Time
ro: Formatează ca oră

en: Format as alternative Number
ro: Formatează ca număr alternativ

en: Formats
ro: Formatare

en: Formula
ro: Formulă

en: Formula Guru
ro: Ghid formule

en: Formulas
ro: Formule

en: Fourier Analysis
ro: Analiză Fourier

en: Frame
ro: Cadru

en: Frank Chiulli, OLE support.
ro: Frank Chiulli, suport OLE.

en: Freeze the top left of the sheet
ro: Fixează partea din stânga sus a foii

en: Friday
ro: Vineri

en: Function
ro: Funţie

en: Function Selector
ro: Selector funcţii

en: Function implementation not available.
ro: Implementarea funcţiei nu este disponibilă.

en: Functions related to financial derivatives
ro: Funcţii referitoare la derivate financiare

en: Gergo Erdi, Gnumeric hacker.
ro: Gergo Erdi, hacker Gnumeric.

en: Gnome Glossary
ro: Glosar Gnome

en: Gnome Glossary PO file format
ro: Format fişier Glosar Gnome PO

en: Gnumeric Home Page
ro: Pagina Web Gnumeric

en: Gnumeric XML file format
ro: Format fişier XML Gnumeric

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
ro: Căutarea rezultat pe celula %s nu a găsit nici o soluţie.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
ro: Căutarea rezultat pe celula %s a găsit o soluţie.

en: GoalSeek
ro: Căutare rezultat

en: Grandma Chema Celorio, Tester and sheet copy.
ro: Chema Celorio, testare şi copiere foi.

en: Group
ro: Grupează

en: Group columns %s
ro: gruparea coloanelor %s

en: Group rows %d:%d
ro: gruparea rândurilor %d:%d

en: Grouped By:
ro: Grupare după:

en: Guile Plugin
ro: Extensie Guile

en: HTML (*.html) fragment
ro: Fragment HTML (*.html)

en: H_eight...
ro: Î_nălţime...

en: H_yphen (-)
ro: C_ratimă (-)

en: He_ader:
ro: _Antet:

en: Headers and footers
ro: Antet / Subsol

en: Height: %.2f pts (%d pixels)
ro: Înălţime: %.2f pct (%d pixeli)

en: Hide _Column Headers
ro: Ascunde antetele de _coloană

en: Hide _Gridlines
ro: Ascunde _grilajul

en: Hide _Row Headers
ro: Ascunde antetele de _rânduri

en: Hide _Zeros
ro: Ascunde _zerourile

en: Hide columns
ro: ascunderea coloanelor

en: Hide rows
ro: ascunderea rândurilor

en: Hide the selected columns
ro: Ascunde coloanele selectate

en: Hide the selected rows
ro: Ascunde rândurile selectate

en: Horizontal Stripe
ro: Bandă orizontală

en: Hyphen (-)
ro: Cratimă (-)

en: I_nverse
ro: I_nvers

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
ro: Import/Export de HTML, TeX, DVI, roff

en: Imports GNU Oleo documents
ro: Importă documente GNU Oleo

en: Imports Lotus 123 files
ro: Importă fişiere Lotus 123

en: Imports MultiPlan (SYLK) files
ro: Importă fişiere MultiPlan (SYLK)

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
ro: Importă documente formatate Plan Perfect

en: Imports Psion 5 series Sheet files
ro: Importă fişiere Psion seria 5.

en: Imports SC/XSpread files
ro: Importă fişiere SC/XSpread

en: Imports XBase files
ro: Importă fişiere XBase

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
ro: Importă foi de calcul versiunea 4.[234]

en: In _left column
ro: În coloana din _stânga

en: In _top row
ro: În coloana de s_us

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
ro: În celula %s, conţinutul curent
            %s
    ar fi fost înlocuit cu
            %s
    ce este invalid.
    
    Înlocuirea a fost abandonată şi nimic nu s-a modificat.

en: Increase
ro: Creştere

en: Increase Indent
ro: Măreşte indentarea

en: Increase Precision
ro: Măreşte precizia

en: Increase precision
ro: Măreşte precizia

en: Initializing function inside plugin returned error.
ro: Funcţia de iniţializare din interiorul extensiei a returnat o eroare.

en: Input
ro: Intrare

en: Input Message
ro: Mesaj introducere

en: Input _Labels
ro: _Etichete intrare

en: Insert
ro: Inserează

en: Insert Columns
ro: Inserează coloane

en: Insert Component
ro: Inserează componentă

en: Insert Rows
ro: Inserează rânduri

en: Insert Shaped Component
ro: Inserează componentă conturată

en: Insert _row(s)
ro: Inserează _rânduri

en: Insert a new sheet
ro: Inserează o nouă foaie

en: Insert a shaped component into the spreadsheet
ro: Inserează o componentă conturată în foaia de calcul

en: Insert an object into the spreadsheet
ro: Inserează un obiect în foaia de calcul

en: Insert cells
ro: Inserează celule

en: Insert columns
ro: Inserează coloane

en: Insert new cells
ro: Inserează celule noi

en: Insert new columns
ro: Inserează coloane noi

en: Insert new rows
ro: Inserează rânduri noi

en: Insert object
ro: inserarea obiectului

en: Insert rows
ro: Inserează rânduri

en: Insert the current date into the selected cell(s)
ro: Inserează data curentă în celulele selectate

en: Insert the current time into the selected cell(s)
ro: Inserează timpul curent în celulele selectate

en: Inserting %d column before %s
ro: inserarea a %d coloană înainte de %s

en: Inserting %d row before %s
ro: inserarea a %d rând înainte de %s

en: Inserting %d rows before %s
ro: inserarea a %d rânduri înainte de %s

en: Inserts a Bonobo object
ro: Inserează un obiect Bonobo

en: Inside
ro: Interior

en: Inside Horizontal
ro: Interior orizontal

en: Inside Vertical
ro: Interior vertical

en: Int
ro: Înt

en: Integer
ro: Întreg

en: Internal ERROR
ro: EROARE internă

en: Internal type error
ro: Eroare de tip intern

en: Invalid $-specification in replacement.
ro: Specificaţie $ invalidă în înlocuitor.

en: Invalid BOUNDS section in the file.
ro: Secţiune ROWS invalidă în fişier.

en: Invalid COLUMNS section in the file.
ro: Secţiune COLUMNS invalidă în fişier.

en: Invalid RHS section in the file.
ro: Secţiune RHS invalidă în fişier.

en: Invalid ROWS section in the file.
ro: Secţiune ROWS invalidă în fişier.

en: Invalid expression
ro: Expresie invalidă

en: Invalid number of arguments
ro: Număr invalid de argumente

en: Invalid search pattern.
ro: Model de căutare invalid.

en: Invalid template file: %s
ro: Fişier şablon invalid: %s

en: Invalid trailing backslash in replacement.
ro: Backslash invalid la sfârşitul înlocuitorului.

en: Irrevocably remove an entire sheet
ro: Şterge irevocabil o foaie întreagă

en: Is not an autoformat template file
ro: Nu este un fişier şablon de autoformatare

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
ro: Oferă suport pentru salvarea de Glosar Gnome în fişiere .po.

en: Italic
ro: Cursiv

en: Iteratively recalculate to find a target value
ro: Recalculează iterativ pentru a găsi o valoare ţintă

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
ro: Recalculează iterativ folosind constrângeri pentru a atinge o valoare ţintă

en: J.H.M. Dassen (Ray), debian packaging.
ro: J.H.M. Dassen (Ray), pachete Debian.

en: J_ustify
ro: _Distribuire

en: Jakub Jelinek, Gnumeric hacker.
ro: Jakub Jelinek, hacker Gnumeric.

en: Jan
ro: Ian

en: January
ro: Ianuarie

en: Jody Goldberg, maintainer.
ro: Jody Goldberg, mentenanţă.

en: John Gotts, rpm packaging.
ro: John Gotts, pachete RPM.

en: Jukka-Pekka Iivonen, numerous functions and tools.
ro: Jukka-Pekka Iivonen, funcţii şi unelte numeroase.

en: July
ro: Iulie

en: Jump to a specified cell
ro: Salt la o celulă specifică

en: June
ro: Iunie

en: Kenneth Christiansen, i18n, misc stuff.
ro: Kenneth Christiansen, i18n, diverse lucruri.

en: Kth Largest
ro: Cel mai mare K

en: Kth Smallest
ro: Cel mai mic K

en: LEVEL
ro: NIVEL

en: Label
ro: Etichetă

en: Labels
ro: Etichete

en: Large Circles
ro: Cercuri mari

en: Largest (%d)
ro: Cel mai mare (%d)

en: Left
ro: Stânga

en: Left align
ro: Aliniază la stânga

en: Line
ro: Linie

en: Linear and integer program (*.mps) file format
ro: Format fişier de programare liniară (*.mps)

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
ro: Modul expresii de programare liniară (MPS)

en: Lines to import
ro: Linii de importat

en: List
ro: Listă

en: Load file
ro: Încarcă fişier

en: Locking cells or hiding formulas only affects protected worksheets.
ro: Blocarea celulelor sau ascunderea formulelor afectează doar registrele protejate.

en: Lutz Muller, SheetObject improvements
ro: Lutz Muller, îmbunătăţiri SheetObject.

en: Macintosh (carriage return)
ro: Macintosh (linie nouă)

en: Magnification
ro: Zoom

en: Make a copy of the current sheet
ro: Creează o copie a foii curente

en: Make any hidden columns in the selection visible
ro: Afişează orice coloane din selecţie ascunse

en: Make any hidden rows in the selection visible
ro: Afişează orice rânduri din selecţie ascunse

en: Manage available plugin modules
ro: Gestionează modulele extensie disponibile

en: March
ro: Martie

en: Mark Probst, Guile support.
ro: Mark Probst, suport Guile.

en: Match _whole words only
ro: Consideră doar cuvinte î_ntregi

en: May
ro: Mai

en: Merge
ro: Combină

en: Merge a range of cells
ro: Combină o zonă de celule

en: Merging %s
ro: combinarea %s

en: Michael Meeks, Excel and OLE2 importing.
ro: Michael Meeks, import Excel şi OLE2.

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Missing function category name.
ro: Lipseşte numele categoriei de funcţii.

en: Modify the formatting of the selected cells
ro: Modifică formatarea celulelor selectate

en: Modify the workbook attributes
ro: Modifică atributele registrului

en: Module "%s" doesn't exist.
ro: Modulul "%s" nu există.

en: Module doesn't contain "%s" function.
ro: Modulul nu conţine funcţia "%s".

en: Module file "%s" has invalid format.
ro: Fişierul modul "%s" are un format invalid.

en: Module file name not given.
ro: Nu s-a furnizat numele de fişier al modulului

en: Module%d
ro: Modul%d

en: Monday
ro: Luni

en: Money
ro: Monetar

en: Morten Welinder, Gnumeric hacker.
ro: Morten Welinder, hacker Gnumeric.

en: Move object
ro: mutarea obiectului

en: Moving %s
ro: mutarea %s

en: Multiple expressions are not supported in this context
ro: Expresiile multiple nu sunt suportate în acest context

en: Multiply
ro: Înmulţeşte

en: N_ew Workbook
ro: R_egistru nou

en: N_umber of Samples:
ro: N_umăr exemple:

en: Name
ro: Nume

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
ro: Numele '%s' nu există în foaia '%s'

en: Name of template
ro: Numele şablonului

en: Never
ro: Niciodată

en: New
ro: Nou

en: No services defined for plugin with id="%s".
ro: Nici un serviciu nu a fost definit pentru extensia cu id="%s"

en: None
ro: Niciuna

en: None          (silently accept invalid input)
ro: Niciuna       (acceptă cu silenţiozitate intrări invalide)

en: North
ro: Nord

en: Not Binding
ro: Neconectat

en: Not SYLK file
ro: Nu este fişier SYLK

en: Notebook _Tabs for Sheets
ro: Selector foi sub formă de _tab

en: Nothing
ro: nimic

en: November
ro: Noiembrie

en: Number
ro: Număr

en: Number Theory
ro: Teorie numerică

en: Number of _Variables:
ro: Număr _variabile:

en: Number of lines to import
ro: Număr linii de importat

en: Object "%s" is not a dictionary.
ro: Obiectul "%s" nu este un dicţionar.

en: Objective
ro: Obiectiv

en: Objective Value
ro: Valoare obiectiv

en: Objective function:
ro: Funcţie obiectiv:

en: October
ro: Octombrie

en: On left side only
ro: Doar cele din partea stângă

en: On right side only
ro: Doar cele din partea dreaptă

en: Open
ro: Deschide

en: Open...
ro: Deschide...

en: Operation
ro: Operaţie

en: Options
ro: Opţiuni

en: Original Value
ro: Valoare originală

en: Other value
ro: Altă valoare

en: Outline
ro: Schemă

en: Outlines _Below
ro: Schemele _dedesubt

en: Outlines _Right
ro: Schemele la d_reapta

en: Output
ro: Ieşire

en: Outside Borders
ro: Borduri exterioare

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
ro: PLN: Foaia este criptată printr-o parolă

en: P_aste Special...
ro: Lip_eşte special...

en: P_aste special...
ro: _Lipire specială...

en: P_ipe (|)
ro: Ba_ră (|)

en: Page
ro: Pagină

en: Page &[PAGE]
ro: Pagina &[PAGINA]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
ro: Pagina &[PAGINA] din &[PAGINI]

en: Page order
ro: Ordine pagini

en: Parse error while reading Applix file.
ro: Eroare la procesarea fişierului Applix

en: Parse error while trying to parse data into sheet
ro: Eroare de procesare la încercarea de a procesa date în foaie

en: Paste
ro: Lipeşte

en: Paste Link
ro: Lipeşte prin legătură

en: Paste _Special
ro: Lipeşte _special

en: Paste special
ro: Lipeşte special

en: Paste the clipboard
ro: Lipeşte clipboard-ul

en: Paste type
ro: Tip lipire

en: Paste with optional filters and transformations
ro: Lipeşte cu filtre şi transformări opţionale

en: Pasting into %s
ro: lipirea în %s

en: Pattern
ro: Model

en: Per column formatting
ro: Format per coloană

en: Percent
ro: Procent

en: Perform changes within cell comments
ro: Efectuează modificările în comentariile din celule

en: Perform changes within expressions
ro: Efectuează modificările în expresii

en: Perform changes within non-string values
ro: Efectuează modificările în valori non-şir

en: Perform changes within string values
ro: Efectuează modificările în valori şir

en: Perform no more replacements
ro: Nu mai efectua înlocuiri

en: Perform this replacement
ro: Efectuează această înlocuire

en: Pipe (|)
ro: Bară (|)

en: Plan Perfect Format (PLN) import
ro: Import Plan Perfect Format (PLN)

en: Please enter a file name,
    not a directory
ro: Vă rog să introduceţi un nume de fişier,
    nu un director

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
ro: Vă rog să introduceţi o variaţie
    de populare validă pentru variabila 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
ro: Vă rog să introduceţi o variaţie
    de populare validă pentru variabila 2.

en: Please select which sheets you want to export from the current workbook. They will be exported in the same order as in the export list.
ro: Vă rog să selectaţi foile din registrul curent pe care doriţi să le exportaţi. Acestea vor fi exportate în ordinea specificată în lista de export.

en: Plugin Manager
ro: Manager extensii

en: Plugin has no id.
ro: Extensia nu are id.

en: Plugin version "%s" is different from application "%s".
ro: Versiunea extensiei "%s" este diferită de cea a aplicaţiei "%s".

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Price
ro: Preţ

en: Print
ro: Tipăreşte

en: Print Pre_view...
ro: Pre_vizualizează

en: Print Preview
ro: Previzualizează

en: Print Region
ro: Zonă tipărire

en: Print Sheets
ro: Foi tipărite

en: Print _area:
ro: _Zonă tipărire:

en: Print preview
ro: Previzualizează

en: Print setup
ro: Setare tipărire

en: Print the current file
ro: Tipăreşte fişierul curent

en: Print the workbook
ro: Tipăreşte registrul

en: Printing failed
ro: Tipărirea a eşuat

en: Problem name was not defined in the file.
ro: Numele problemei nu a fost definit în fişier

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
ro: Procesarea se termină la această linie, orice alte linii următoare vor fi ignorate.

en: Processing file...
ro: Procesez fişierul...

en: Program Name
ro: Nume program

en: Protection
ro: Protecţie

en: Python exception (%s)
ro: Excepţie Python (%s)

en: Python exception (%s: %s)
ro: Excepţie Python(%s: %s)

en: Python file "%s" has invalid format.
ro: Fişierul Python "%s" are un format invalid.

en: Python functions
ro: Funcţii Python

en: Python list is not an array
ro: Lista Python nu este un şir

en: Python module name not given.
ro: Nu a fost dat numele modulului Python.

en: Python plugin loader
ro: Extensie încărcare Python

en: Query for replacement
ro: Afişează un dialog pentru confirmarea înlocuirii

en: R_ight, then down
ro: La _dreapta, apoi în jos

en: Radio Button
ro: Buton radio

en: RadioButton
ro: Buton Radio

en: Random Number Generation
ro: Generare de numere aleatoare

en: Random Numbers
ro: Numere aleatoare

en: Rasca, HTML, troff, LaTeX exporters.
ro: Rasca, export HTML, troff, LaTeX.

en: Re_place:
ro: Înl_ocuieşte:

en: Reading file...
ro: Citesc fişierul...

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
ro: Citeşte programe PL stocate în format MPS (*.mps)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
ro: Citeşte şi scrie informaţii stocate în Data Interchange Format (*.dif)

en: Recalculate
ro: Recalculează

en: Recalculate the spreadsheet
ro: Recalculează foaia

en: Rectangle
ro: Dreptunghi

en: Redo
ro: Refă

en: Redo the operation
ro: Reface operaţia

en: Redo the undone action
ro: Refă acţiunea anulată

en: Reduced
ro: Redus

en: Remaining Error:
ro: Eroare rămasă:

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove an outline group
ro: Elimină un grup schematic

en: Remove borders
ro: Elimină borduri

en: Remove selected cells, shifting others into their place
ro: Elimină celulele selectate, deplasând altele în locul lor

en: Rename the current sheet
ro: Redenumeşte foaia curentă

en: Replacement string must be set.
ro: Trebuie setat şirul înlocuitor.

en: Resize object
ro: redimensionarea obiectului

en: Reverse Diagonal
ro: Diagonală inversă

en: Reverse Diagonal Stripe
ro: Bandă diagonală inversă

en: Right
ro: Dreapta

en: Right align
ro: Aliniază la dreapta

en: Ross Ihaka, special functions.
ro: Ross Ihaka, funcţii speciale.

en: Row %i
ro: Rândul %i

en: Row and co_lumn headings
ro: Antete rânduri şi co_loane

en: S_ee two separators as one
ro: Con_sideră doi separatori ca unul

en: S_heet
ro: _Foaie

en: S_heets
ro: _Foi

en: S_pace
ro: S_paţiu

en: S_pecial
ro: S_pecială

en: S_ummary Statistics
ro: Statistici s_umare

en: S_ymbol:
ro: S_imbol:

en: Sample
ro: Exemplu

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
ro: Extensie exemplu Python ce oferă câteva funcţii (inutile).

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Save
ro: Salvează

en: Save _As...
ro: Salvează c_a...

en: Save the current workbook
ro: Salvează registrul curent

en: Save workbook as
ro: Salvează registrul ca

en: Saving file...
ro: Salvez fişierul...

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
ro: Salvarea peste fişiere vechi de acest tip este dezactivată din precauţie.

en: Scale
ro: Scalare

en: Scope
ro: Impact

en: Sean Atkinson, functions and X-Base importing.
ro: Sean Atkinson, funcţii şi import X-Base.

en: Search
ro: Caută

en: Search Center
ro: Centru căutare

en: Search and Replace
ro: Caută şi înlocuieşte

en: Search and Replace Query
ro: Confirmare căutare şi înlocuire

en: Search and Replace...
ro: Caută şi înlocuieşte...

en: Search and replace in all cells in the workbook
ro: Caută şi înlocuieşte în toate celulele din registru

en: Search and replace in current sheet only
ro: Caută şi înlocuieşte doar în foaia curentă

en: Search and replace in specified range only
ro: Caută şi înlocuieşte doar în zona specificată

en: Search cells containing
ro: Caută celulele care conţin

en: Search column by column
ro: Caută coloană după coloană

en: Search for some text
ro: Caută un anumit text

en: Search for some text and replace it with something else
ro: Caută un anumit text şi înlocuieşte-l cu altul

en: Search in all cells in the workbook
ro: Caută în toate celulele din registru

en: Search in current sheet only
ro: Caută doar în foaia curentă

en: Search in specified range only
ro: Caută doar în zona specificată

en: Search line by line
ro: Caută linie după linie

en: Search string must not be empty.
ro: Şirul de căutare nu trebuie să fie vid.

en: Search...
ro: Caută...

en: See two successive separators as one.
ro: Consideră doi separatori succesivi ca unul

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
ro: Consideră doi indicatori text succesivi ca unul ce nu sfârşeşte celula.

en: Select Arra_y
ro: Selectează ş_irul

en: Select _All
ro: Selectează _totul

en: Select _Column
ro: Selectează _coloana

en: Select _Depends
ro: Selectează _dependinţele

en: Select _Row
ro: Selectează _rândul

en: Select all cells in the spreadsheet
ro: Selectează toate celulele din foaia de calcul

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
ro: Selectează toate celulele care depind de celula editată în mod curent

en: Select an array of cells
ro: Selectează un şir de celule

en: Select an entire column
ro: Selectează o coloană întreagă

en: Select an entire row
ro: Selectează un rând întreg

en: Select an object to add
ro: Selectează un obiect de adăugat

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
ro: Formatul de fişier selectat nu suportă salvarea de foi multiple într-un singur fişier.
    Dacă doriţi să salvaţi toate foile, salvaţi-le în fişiere separate sau selectaţi un alt format de fişier.
    Doriţi să salvaţi doar foaia curentă?

en: Semi Circles
ro: Semicercuri

en: Semicolo_n (;)
ro: Pu_nct şi virgulă (;)

en: Semicolon (;)
ro: Punct şi virgulă (;)

en: Send
ro: Trimite

en: Send the current file in email
ro: Trimite fişierul curent prin email

en: Sensitivity Report
ro: Raport senzitivitate

en: Separators
ro: Separatori

en: September
ro: Septembrie

en: Set Background Color
ro: Setează culoarea fundalului

en: Set Borders
ro: Setează borduri

en: Set Font
ro: Setează font

en: Set Font Size
ro: Setează dimensiune font

en: Set Font Style
ro: Setează stil font

en: Set Foreground Color
ro: Setează culoarea prim-planului

en: Set Horizontal Alignment
ro: Setează aliniere orizontală

en: Set Text
ro: Setează text

en: Set the root library directory
ro: Setează directorul rădăcină pentru biblioteci

en: Setting default height of rows to %.2fpts
ro: setarea înălţimii implicite a coloanelor la %.2fpts

en: Setting default width of columns to %.2fpts
ro: setarea lăţimii implicite a coloanelor la %.2fpts

en: Setting height of row %s to %d pixels
ro: setarea înălţimii rândului %s la %d pixeli

en: Setting height of rows %s to %d pixels
ro: setarea înălţimii rândurilor %s la %d pixeli

en: Setting width of column %s to %d pixels
ro: setarea lăţimii coloanei %s la %d pixeli

en: Setting width of columns %s to %d pixels
ro: setarea lăţimii coloanelor %s la %d pixeli

en: Setup the page settings for your current printer
ro: Setează opţiunile de paginare pentru imprimanta curentă

en: Shadow
ro: Umbră

en: Sheet
ro: Foaie

en: Sheet name is required
ro: Este necesar numele foii

en: Sheet%d
ro: Foaie%d

en: Sheets
ro: Foi

en: Sheets to export
ro: Foi de exportat

en: Shift Dow_n and Move
ro: Deplasează în jo_s şi mută

en: Shift Righ_t and Move
ro: Deplasează la dreap_ta şi mută

en: Shift _Down and Copy
ro: Deplasează în _jos şi copiază

en: Shift _Right and Copy
ro: Deplasează la _dreapta şi copiază

en: Shift cells _down
ro: Deplasează celulele în _jos

en: Shift cells _left
ro: Deplasează celule la _stânga

en: Shift cells _up
ro: Deplasează celule în s_us

en: Shift column %s
ro: Deplasează coloana %s

en: Shift columns %s
ro: Deplasează coloanele %s

en: Shift row %s
ro: Deplasează rândul %s

en: Shift rows %s
ro: Deplasează rândurile %s

en: Show next match
ro: Afişează următorul rezultat

en: Show previous match
ro: Afişează rezultatul precedent

en: Shrin_k to fit
ro: Potriveşte prin _reducere

en: Single
ro: Simplă

en: Size of _Sample:
ro: Dimensiune e_xemplu:

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Skip Blanks
ro: Omite celulele goale

en: Skip cells that that would result in errors
ro: Omite celulele din care ar rezulta erori

en: Slack
ro: Ajustare

en: Small Circles
ro: Cercuri mici

en: Smallest (%d)
ro: Cel mai mic (%d)

en: Solution:
ro: Soluţie:

en: Some name
ro: Un nume

en: Sort
ro: Sortează

en: Sort Ascending
ro: Sortează ascendent

en: Sort Descending
ro: Sortează descendent

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
ro: Sortează regiunea selectată în ordine ascendentă în funcţie de prima coloană selectată

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
ro: Sortează regiunea selectată în ordine descendentă în funcţie de prima coloană selectată

en: Sort...
ro: Sortare...

en: Sorting %s
ro: sortarea %s

en: Source region %s overlaps with the destination region
ro: Regiunea sursă %s se suprapune cu regiunea destinaţie

en: South
ro: Sud

en: Space
ro: Spaţiu

en: Split
ro: Scindează

en: Split merged ranges of cells
ro: Scindează zone de celule combinate

en: Start search
ro: Porneşte căutarea

en: Status
ro: Stare

en: Stri_kethrough
ro: T_rasare text

en: String
ro: Şiruri

en: Styles with no content
ro: Stiluri fără conţinut

en: Su_bscript
ro: In_dice

en: Subtract
ro: Scade

en: Sum into the current cell
ro: Sum în celula curentă

en: Summary
ro: Sumar

en: Sunday
ro: Duminică

en: Sup_erscript
ro: E_xponent

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
ro: Eroare de sintaxă la linia %d. Ignor.

en: TRUE
ro: ADEVĂRAT

en: Takashi Matsuda, original text plugin.
ro: Takashi Matsuda, extensie text original.

en: Target Cell (Maximize)
ro: Celulă ţintă (maximizează)

en: Target Cell (Minimize)
ro: Celulă ţintă (minimizează)

en: Target region contains merged cells
ro: Regiunea ţintă conţine celule combinate

en: Text length
ro: Lungime text

en: Thatch
ro: Intercalare

en: The GNOME Spreadsheet
ro: Aplicaţia GNOME de calcul tabelar

en: The category this template belongs to
ro: Categoria în care se încadrează acest şablon

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
ro: Celula numită în 'Prin schimbarea celulei' trebuie să conţină o formulă

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
ro: Celula numită în 'Setează celula' trebuie să conţină o formulă

en: The cells dragged will overwrite the contents of the
    existing cells in that range.  Do you want me to replace
    the contents in this region?
ro: Celulele glisate vor suprascrie conţinutul celulelor
    existente în acea zonă. Doriţi să înlocuiesc conţinutul
    în această regiune?

en: The function to use when consolidating
ro: Funcţia de utilizat la centralizare

en: The group/individual that made the template
ro: Grupul/persoana care a creat şablonul

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
ro: Coloana din stânga conţine etichete, acestea nu vor fi centralizate, însă vor fi utilizate ca şi chei la comparare

en: The next generation sax based xml I/O subsystem
ro: Următoarea generaţie de subsistem I/O XML bazat pe SAX

en: The number is out of range
ro: Numărul este în afara limitei

en: The search range is invalid.
ro: Zona de căutare este invalidă.

en: The search text is a regular expression
ro: Textul de căutare este o expresie regulată

en: The selected input areas must have equal size!
ro: Zonele de intrare selectate trebuie să aibe dimensiune egală!

en: The selected input columns must have equal size!
ro: Coloanele de intrare selectate trebuie să aibe dimensiune egală!

en: The selected input rows must have equal size!
ro: Rândurile de intrare selectate trebuie să aibe dimensiune egală!

en: The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
ro: Regiunea ţintă este prea mică. Ar trebui să aibe cel puţin %d coloane lăţime

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows by %d columns
ro: Regiunea ţintă este prea mică. Ar trebui să aibe cel puţin %d rânduri pe %d coloane

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows high
ro: Regiunea ţintă este prea mică. Ar trebui să aibe cel puţin %d rânduri înălţime

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
ro: Rândul de sus conţine etichete, acestea nu vor fi centralizate, însă vor fi utilizate ca şi chei la comparare

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
ro: Valoarea introdusă în 'La valoarea:' nu este validă.

en: There is already a sheet named
ro: Există deja o foaie numită

en: Thick Bottom
ro: Bordură fină

en: Thick Diagonal Crosshatch
ro: Haşură diagonală groasă

en: Thick Outside Borders
ro: Borduri exterioare fine

en: Thin Diagonal Crosshatch
ro: Haşură diagonală fină

en: Thin Diagonal Stripe
ro: Bandă diagonală fină

en: Thin Horizontal Crosshatch
ro: Haşură orizontală fină

en: Thin Horizontal Stripe
ro: Bandă orizontală fină

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
ro: Bandă diagonală inversă fină

en: Thin Vertical Stripe
ro: Bandă verticală fină

en: This plugin enables Guile(scheme) support in Gnumeric
ro: Această extensie permite suportul Guile (scheme) în Gnumeric

en: This plugin provides support for Python plugins
ro: Această extensie oferă suport pentru extensiile Python

en: Those columns are already grouped
ro: Aceste coloane sunt deja grupate

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
ro: Aceste coloane nu sunt grupate, nu le puteţi degrupa

en: Those rows are already grouped
ro: Aceste rânduri sunt deja grupate

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
ro: Aceste rânduri nu sunt grupate, nu le puteţi degrupa

en: Thursday
ro: Joi

en: Time
ro: Oră

en: Titles to print
ro: Titluri de tipărit

en: Toggle whether or not to display column headers
ro: Comută între a afişa sau nu antetele de coloană

en: Toggle whether or not to display gridlines
ro: Comută între a afişa sau nu grilajul

en: Toggle whether or not to display outline groups
ro: Comută între a afişa sau nu grupurile schematice

en: Toggle whether or not to display row headers
ro: Comută între a afişa sau nu antetele de rând

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
ro: Comută între a afişa sau nu zerourile ca spaţii

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
ro: Comută între a afişa sau nu schemele pe coloană de la stânga la dreapta

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
ro: Comută între a afişa sau nu schemele pe rând de sus în jos

en: Tom Dyas, plugin support.
ro: Tom Dyas, suport extensii.

en: Too many rows in data to parse: %d
ro: Prea multe rânduri de procesat în date: %d

en: Top
ro: Sus

en: Top and Bottom
ro: Bordură sus şi jos

en: Top and Double Bottom
ro: Bordură sus şi dublă jos

en: Top and Thick Bottom
ro: Bordură sus şi fină jos

en: Transpose
ro: Transpune

en: Trim leading and trailing spaces from each column, if you are unsure you should leave this at the default setting.
ro: Elimină spaţiile de la începutul şi sfârşitul fiecărei coloane, păstraţi opţiunea implicită în caz de nesiguranţă.

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Turn unparsable entries into string values
ro: Transformă intrările neprocesabile în valori şir

en: Type
ro: Tip

en: Typing "%s%s"
ro: tastarea "%s%s"

en: Typing "%s%s" in %s
ro: tastarea "%s%s" în %s

en: Un_freeze Panes
ro: De_fixează panourile

en: Unable to close module file "%s".
ro: Nu am putut închide fişierul modul "%s".

en: Unable to create object of type '%s'
ro: Nu am putut crea un obiect de tipul '%s'

en: Unable to locate valid MS Excel workbook
ro: Nu pot localiza un registru de lucru MS Excel valid

en: Unable to mmap the file, error : %s
ro: Nu pot "mmap"-a fişierul, eroare: %s

en: Unable to open file '%s'
ro: Nu am putut deschide fişierul '%s'

en: Unable to open module file "%s".
ro: Nu pot deschide fişierul modul "%s".

en: Unable to paste
ro: Nu pot lipi

en: Unable to paste into selection
ro: Nu am putut lipi în selecţie

en: Unable to unmap the file, error : %s
ro: Nu pot  fişiere: %s

en: Uncollapse an outline group
ro: Expandează un grup schematic

en: Underline
ro: Subliniază

en: Undo
ro: Anulează

en: Undo the last action
ro: Anulează ultima acţiune

en: Undo the operation
ro: Anulează operaţia

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
ro: Sfârşit de fişier neaşteptat la linia %d în timpul citirii datelor.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
ro: Sfârşit de fişier neaşteptat la linia %d în timpul citirii header-ului.

en: Unexpected token %c
ro: Element neaşteptat %c

en: Ungroup
ro: Degrupează

en: Ungroup columns %s
ro: degruparea coloanelor %s

en: Ungroup rows %d:%d
ro: degruparea rândurilor %d:%d

en: Unhide columns
ro: afişarea coloanelor

en: Unhide rows
ro: afişarea rândurilor

en: Unix (linefeed)
ro: Unix (început de linie)

en: Unknown Function
ro: Funcţie necunoscută

en: Unknown GB error
ro: Eroare GB necunoscută

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
ro: Valoare date "%s" necunoscută la linia %d. Ignor.

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown evaluation error
ro: Eroare de evaluare necunoscută

en: Unknown name
ro: Nume necunoscut

en: Unknown operator
ro: Operator necunoscut

en: Unknown plugin name.
ro: Nume necunoscut de extensie.

en: Unknown sheet '%s'
ro: Foaia '%s' este necunoscută

en: Unknown workbook '%s'
ro: Registrul '%s' este necunoscut

en: Unmerging %s
ro: scindarea %s

en: Unparsable xml in clipboard
ro: Clipboard xml imposibil de parcurs

en: Unsupported Python type: %s
ro: Tip Python nesuportat: %s

en: Unsupported file format.
ro: Format fişer nesuportat.

en: Unsupported loader type "%s".
ro: Tip încărcător nesuportat "%s".

en: Use the current selection to create names
ro: Utilizează selecţia curentă pentru a crea nume

en: Validate input with preset criteria
ro: Validează introducerea pe baza criteriilor prestabilite

en: Validation
ro: Validare

en: Value
ro: Valoare

en: Value :
ro: Valoare:

en: Values
ro: Valori

en: Var_iable 1 Range
ro: Zonă var_iabila 1

en: Var_iable 1 Range:
ro: Zonă var_iabila 1:

en: Variable %i
ro: Variabila %i

en: Vertical Stripe
ro: Bandă verticală

en: View
ro: Vizualizare

en: Vincent Renardias, original CSV support, French localization.
ro: Vincent Renardias, suport CSV original, localizare franceză.

en: Vladimir Vuksan, financial functions.
ro: Vladimir Vuksan, funcţii financiare.

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: West
ro: Vest

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
ro: La setare nu se va distinge între majuscule şi litere mici

en: Whole numbers
ro: Numere întregi

en: Width: %.2f pts (%d pixels)
ro: Lăţime: %.2f pct (%d pixeli)

en: Windows (carriage return + linefeed)
ro: Windows (linie nouă + început de linie)

en: Workbook
ro: Registru

en: Workbook %s already exists.
    Do you want to save over it?
ro: Registrul %s există deja.
    Doriţi să-l suprascrieţi?

en: Would split array %s
ro: Ar scinda şirul %s

en: XML document not well formed!
ro: Document XML în formă invalidă.

en: Xbase (*.dbf) file format
ro: Format fişier Xbase (*.dbf)

en: Y Variable
ro: Variabila Y

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
ro: Puteţi dezactiva această măsură de precauţie prin editarea fişierului plugin.xml corespunzător.

en: You do not have permission to save to
    %s
ro: Nu aveţi drepturi să salvaţi în
    %s

en: You must select some cell types to search.
ro: Trebuie să selectaţi câteva celule pentru căutare.

en: You must specify a range to search.
ro: Trebuie să specificaţi o zonă de căutare.

en: You need to select at least one sheet to export
ro: Trebuie să selectaţi cel puţin o foaie pentru export.

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
ro: Ar trebui să introduceţi un nume de celulă valid în 'Prin schimbarea celulei'!

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
ro: Ar trebui să introduceţi un nume de celulă valid în 'Setează celula'!

en: Zbigniew Chyla, plugin system, i18n.
ro: Zbigniew Chyla, sistem extensii, i18n.

en: Zoom %s to %.0f%%
ro: zoom-ul %s la %.0f%%

en: Zoom the spreadsheet in or out
ro: Schimbă între diverse nivele de zoom

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Adjacent text indicators escaped
ro: Citează indicatori de text _adiacenţi

en: _Adjust to:
ro: _Ajustează la:

en: _All
ro: _Totul

en: _Alpha =
ro: _Alfa =

en: _Areas
ro: _Zone

en: _Auto Save...
ro: _AutoSalvare...

en: _Auto fit selection
ro: _Potriveşte automat  selecţia

en: _Auto generate names...
ro: Generează nume _automat...

en: _Autoformat...
ro: _AutoFormatare...

en: _Black and white
ro: Al_b negru

en: _Bottom
ro: _Jos

en: _Cells...
ro: _Celule...

en: _Clear
ro: _Goleşte

en: _Close
ro: Î_nchide

en: _Colon (:)
ro: _Două puncte (:)

en: _Columns
ro: _Coloane

en: _Columns to repeat on the left side:
ro: _Coloane de repetat la stânga:

en: _Comments
ro: _Comentarii

en: _Consolidate...
ro: _Centralizează...

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Current sheet
ro: Foaia _curentă

en: _Custom
ro: _Personalizat

en: _Data
ro: _Date

en: _Date
ro: _Dată

en: _Define...
ro: _Defineşte...

en: _Delete
ro: Ş_terge

en: _Delete Column(s)
ro: Şter_ge coloane

en: _Delete Row(s)
ro: Şter_ge rânduri

en: _Delete...
ro: Ş_terge...

en: _Distribution:
ro: _Distribuţie:

en: _Down, then right
ro: În _jos, apoi la dreapta

en: _Duplicate
ro: _Duplică

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Entire workbook
ro: Într_egul registru

en: _Expressions
ro: _Expresii

en: _File
ro: _Fişier

en: _Fill
ro: _Umplere

en: _Filter
ro: _Filtrare

en: _Fit Selection %
ro: _Potriveşte selecţia %

en: _Fit to:
ro: _Potriveşte la:

en: _Footer:
ro: Su_bsol

en: _Format Cells...
ro: _Formatează celulele...

en: _Formats
ro: _Formatări

en: _Freeze Panes
ro: _Fixează panouri

en: _Goal Seek...
ro: _Căutare rezultat...

en: _Goto cell...
ro: _Sari la celula...

en: _Grid lines
ro: _Grilaj

en: _Group and Outline
ro: _Grupuri şi scheme

en: _Group...
ro: _Groupează...

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Hide
ro: _Ascunde

en: _Hide Detail
ro: A_scunde detaliile

en: _Horizontally
ro: Pe _orizontală

en: _Ignore case
ro: _Ignoră forma majusculă

en: _Input Range:
ro: Zonă _intrare:

en: _Insert
ro: _Inserare

en: _Insert Column(s)
ro: _Inserează coloane

en: _Insert Row(s)
ro: _Inserează rânduri

en: _Insert...
ro: _Inserează...

en: _Justify
ro: _Distribuire

en: _Labels
ro: _Etichete

en: _Left
ro: La _stânga

en: _Move
ro: _Mută

en: _Name
ro: _Nume

en: _New
ro: _Nou

en: _New Sheet
ro: Foaie _nouă

en: _Open...
ro: _Deschide...

en: _Other values
ro: _Alte valori

en: _Output Range:
ro: Zonă i_eşire:

en: _Paste
ro: _Lipeşte

en: _Periodic
ro: _Periodică

en: _Plain text
ro: Text _simplu

en: _Plug-ins...
ro: _Extensii...

en: _Print...
ro: _Tipăreşte...

en: _Prompt Before Saving
ro: _Confirmă înainte de salvare

en: _Random
ro: _Aleatoare

en: _Range
ro: _Zona

en: _Redo
ro: _Refă

en: _Remove
ro: _Elimină

en: _Replace text when typed
ro: Înlocuieşte textul în timpul _tastării

en: _Right
ro: La _dreapta

en: _Row
ro: _Rând

en: _Row Height...
ro: Înălţime _rând...

en: _Row major
ro: Prioritate pe _rând

en: _Rows
ro: _Rânduri

en: _Rows to repeat on the upper region:
ro: _Rânduri de repetat la început:

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Search for
ro: _Caută după

en: _Select
ro: _Selectare

en: _Separated
ro: _Separat

en: _Sheet
ro: _Foaie

en: _Shift cells right
ro: Deplasează celulele la _dreapta

en: _Show Detail
ro: _Afişează detaliile

en: _Show Gridlines
ro: Afişează _grilajul

en: _Solver...
ro: _Soluţionar...

en: _Sort...
ro: _Sortează...

en: _Standard Errors
ro: Erori _Standard

en: _Standard Height
ro: Înălţime stan_dard

en: _Standard Width
ro: Lăţime _standard

en: _Strings
ro: Şi_ruri

en: _Toolbars...
ro: _Bare de unelte...

en: _Tools
ro: _Unelte

en: _Top
ro: _Sus

en: _Undo
ro: _Anulează

en: _Ungroup...
ro: _Degrupează...

en: _Unhide
ro: _Reafişează

en: _Units:
ro: _Unităţi:

en: _Update
ro: _Actualizează

en: _Use Separator for 1000's
ro: _Utilizează separator pentru mii

en: _Validate...
ro: _Validează...

en: _Variable 2 Range
ro: Zonă _variabila 2

en: _Variable 2 Range:
ro: Zonă _variabila 2:

en: _Vertically
ro: Pe _verticală

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Width...
ro: _Lăţime...

en: _With:
ro: _Cu:

en: _Workbook...
ro: R_egistru...

en: _Wrap text
ro: Înca_drează text

en: _minutes
ro: _minute

en: all
ro: tuturor datelor

en: black
ro: negru

en: can only be performed on an existing group
ro: poate fi efectuată doar pe un grup existent

en: can't create object for '%s'
ro: nu pot crea obiectul pentru '%s'

en: cannot be performed with multiple ranges selected
ro: nu poate fi efectuată cu mai multe zone selectate

en: cannot operate on array formulae
ro: nu pot opera pe formule cu şiruri

en: cannot operate on merged cells
ro: nu pot opera pe celule combinate

en: comments
ro: comentariilor

en: contents
ro: conţinutului

en: date
ro: data

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
ro: destinaţia nu trebuie să aibă un multiplu impar de coloane sursă (%d vs %d)
    
    Încercaţi să selectaţi o singură celulă sau o zonă de aceeaşi formă şi dimensiune.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
ro: destinaţia nu trebuie să aibă un multiplu impar de rânduri sursă (%d vs %d)
    
    Încercaţi să selectaţi o singură celulă sau o zonă de aceeaşi formă şi dimensiune.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
ro: destinaţia are o formă diferită (%dRx%dC) decât cea originală (%dRx%dC)
    
    Încercaţi să selectaţi o singură celulă sau o zonă de aceeaşi formă şi dimensiune.

en: error parsing line
ro: eroare la procesarea liniei

en: formats
ro: formatărilor

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
ro: versiune gnumeric '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'

en: is beyond sheet boundaries
ro: este în afara marginilor foii

en: page
ro: pagina

en: pages
ro: pagini

en: pts
ro: pct

en: red
ro: roşu

en: result passes the sheet boundary
ro: rezultatul depăşeşte marginile foii

en: time
ro: ora
