gqview 1.0.2 - en to ro translation catalogue (323 entries)

en:   +t, --with-tools           force show of tools
ro:   +t, --with-tools           forţează afişarea barei de unelte

en:   --debug                    turn on debug output
ro:   --debug                    activează mesajele de depanare

en:   -f, --fullscreen           start in full screen mode
ro:   -f, --fullscreen           pornire în modul tot ecranul

en:   -h, --help                 show this message
ro:   -h, --help                 afişează acest mesaj

en:   -l, --list                 open collection window for command line
ro:   -l, --list                 deschide fereastra colecţii pentru linia de comandă

en:   -s, --slideshow            start in slideshow mode
ro:   -s, --slideshow            pornire în modul prezentare de imagini

en:   -t, --without-tools        force hide of tools
ro:   +t, --with-tools           forţează ascunderea barei de unelte

en:   -v, --version              print version info
ro:   -v, --version              afişează informaţii despre versiune

en:  Paused
ro: Întrerupt

en:  Slideshow
ro:  Prezentare de imagini

en: %d files
ro: %d fişiere

en: %d files%s
ro: %d fişiere%s

en: %d images
ro: %d imagini

en: %d images (%d)
ro: %d imagini (%d)

en: %d matches found in %d files
ro: %d potriviri găsite în%d fişiere

en: %s - GQview Collection
ro: %s - Colecţie GQview

en: %s, %d files (%s, %d)%s
ro: %s, %d fişiere (%s,%d)%s

en: %s, %d files%s
ro: %s,%d fişiere%s

en: (drag to change order)
ro: (trageţi pentru schimbare ordine)

en: (no read permission) %s bytes
ro: (fără permisiune de citire) %s bytes

en: /Edit/Adjust/Rotate 1_80
ro: /Editare/Ajustare/Roteşte 180

en: /Edit/Adjust/Rotate _counterclockwise
ro: /Editare/Ajustare/Roteşte antiorar

en: /Edit/Adjust/_Flip
ro: /Editare/Ajustare/_Răsturnare

en: /Edit/Adjust/_Mirror
ro: /Editare/Ajustare/_Oglindire

en: /Edit/Adjust/_Rotate clockwise
ro: /Editare/Ajustare/Roteşte orar

en: /Edit/Adjust/tear1
ro: /Editare/Ajustare/tear1

en: /Edit/Select _all
ro: /Editare/Selectează tot

en: /Edit/Select _none
ro: /Edit/Deselectează tot

en: /Edit/Set as _wallpaper
ro: /Edit/Pune imaginea drept fundal

en: /Edit/_Adjust
ro: /Editare/_Ajustare

en: /Edit/_Options...
ro: /Editare/_Opţiuni...

en: /Edit/_Properties
ro: /Editare/_Proprietăţi

en: /Edit/_Remove old thumbnails
ro: /Editare/_Şterge miniaturile vechi

en: /Edit/editor1
ro: /Editare/editor1

en: /Edit/editor2
ro: /Editare/editor2

en: /Edit/editor3
ro: /Editare/editor3

en: /Edit/editor4
ro: /Editare/editor4

en: /Edit/editor5
ro: /Editare/editor5

en: /Edit/editor6
ro: /Editare/editor6

en: /Edit/editor7
ro: /Editare/editor7

en: /Edit/editor8
ro: /Editare/editor8

en: /Edit/sep1
ro: /Editare/sep1

en: /Edit/sep2
ro: /Editare/sep2

en: /Edit/sep3
ro: /Editare/sep3

en: /Edit/sep4
ro: /Editare/sep4

en: /Edit/tear1
ro: /Editare/tear1

en: /File/C_lose window
ro: /Fişier/Închide fereastra

en: /File/E_xit
ro: /Fişier/I_eşire

en: /File/New _window
ro: /Fişier/Fereastră _nouă

en: /File/Open _recent
ro: /Fişier/Deschide _recente

en: /File/_Copy...
ro: /Fişier/_Copiază

en: /File/_Delete...
ro: /Fişier/_Şterge...

en: /File/_Find duplicates...
ro: /Fişier/Caută duplicatele

en: /File/_Move...
ro: /Fişier/_Mută

en: /File/_New collection
ro: /Fişier/Colecţie _nouă

en: /File/_Open collection...
ro: /Fişier/Deschide c_olecţie

en: /File/_Rename...
ro: /Fişier/_Redenumeşte

en: /File/sep1
ro: /Fişier/sep1

en: /File/sep2
ro: /Fişier/sep2

en: /File/sep3
ro: /Fişier/sep3

en: /File/sep4
ro: /Fişier/sep4

en: /File/tear1
ro: /Fişier/tear1

en: /Help/_About
ro: /Ajutor/_Despre...

en: /Help/_Keyboard shortcuts
ro: /Ajutor/Scurtături tastatură

en: /Help/_Release notes
ro: /Ajutor/Note de distribui_re

en: /Help/sep1
ro: /Ajutor/sep1

en: /Help/tear1
ro: /Ajutor/tear1

en: /View/F_ull screen
ro: /Vizualizare/Umple tot ecran_ul

en: /View/Hide tool_bar
ro: /Vizualizare/Ascunde bară unelte

en: /View/I_cons
ro: /Vizualizare/I_coniţe

en: /View/Toggle _slideshow
ro: /Vizualizare/Prezentare de imagini

en: /View/Tr_ee
ro: /Vizualizare/A_rborescent

en: /View/Zoom _1:1
ro: /Vizualizare/Scara 1:1

en: /View/Zoom _in
ro: /Vizualizare/Mărire

en: /View/Zoom _out
ro: /Vizualizare/Micşorare

en: /View/_Float file list
ro: /Vizualizare/Activare listă _flotantă

en: /View/_Hide file list
ro: /Vizualizare/Ascunde lista fişierelor

en: /View/_Refresh Lists
ro: /View/Actualiza_re listă

en: /View/_Thumbnails
ro: /Vizualizare/Minia_turi

en: /View/_Zoom to fit
ro: /Vizualizare/_Să încapă

en: /View/sep1
ro: /Vizualizare/sep1

en: /View/sep2
ro: /Vizualizare/sep2

en: /View/sep3
ro: /Vizualizare/sep3

en: /View/sep4
ro: /Vizualizare/sep4

en: /View/tear1
ro: /Vizualizare/tear1

en: /_Edit
ro: /_Editare

en: /_File
ro: /_Fişier

en: /_Help
ro: /_Ajutor

en: /_View
ro: /_Vizualizare

en: About to delete multiple files...
ro: Voi şterge mai multe fişiere...

en: About to delete the file:
     %s
ro: Voi şterge fişierul:
    %s

en: Add contents
ro: Adaugă conţinut

en: Add contents recursive
ro: Adaugă conţinut în mod recursiv

en: Add to new collection
ro: Adaugă la colecţia nouă

en: All Files
ro: Toate fişierele

en: Append
ro: Adaugă

en: Append collection
ro: Adaugă colecţia

en: Append collection from:
ro: Adugă colecţia din:

en: Append from collection...
ro: Adaugă din colecţie

en: Append from file list
ro: Adaugă din lista de fişiere

en: Ascending
ro: Ascendent

en: Auto rename
ro: Autoredenumire

en: Begin text
ro: Text de început

en: Best
ro: Cea mai bună

en: Black background
ro: Fundal negru

en: Cache thumbnails
ro: Pune miniaturile în memoria tampon

en: Cache thumbnails into .thumbnails
ro: Păstrează miniaturile în .thumbnails

en: Can not auto rename with the selected
    number set, one or more files exist that
    match the resulting name list.
ro: Nu pot redenumi cu numele rezultat 
    din numărul selectat, există unul sau mai multe fişiere cu numele identic.

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Change to home directory
ro: Du-te în directorul Acasă

en: Checksum
ro: Sumă de control

en: Clear
ro: Şterge

en: Clear cache
ro: Şterge memoria tampon

en: Clearing thumbnails...
ro: Şterg miniaturile...

en: Close
ro: Închide

en: Close collection
ro: Închide colecţia

en: Collection Files
ro: Fişiere colecţie

en: Collection empty
ro: Colecţie goală

en: Collection has been modified.
    Save first?
ro: Colecţia a fost modificată!
    Doriţi să o salvaţi?

en: Collections
ro: Colecţii

en: Collections have been modified.
    Exit anyway?
ro: Colecţiile au fost modificate.
    Totuşi doriţi să ieşiţi?

en: Command Line
ro: Linia de comandă

en: Command line
ro: Linia de comandă

en: Compare by:
ro: Comparare după:

en: Compare to:
ro: Compară cu:

en: Compare two file sets
ro: Compară 2 seturi de fişiere

en: Comparing...
ro: Compar...

en: Compress ratio:
ro: Rată de compresie:

en: Configure options
ro: Configurare opţiuni

en: Confirm file delete
ro: Confirmare pentru ştergerea fişierelor

en: Continue
ro: Continuă

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy file:
    %s
    to:
ro: Copiază fişierul:
    %s
    în:

en: Copy multiple files to:
ro: Copiază mai multe fişiere în:

en: Could not create dir:%s
ro: Nu pot creea directorul: %s

en: Could not create directory
ro: Nu pot creea directorul

en: Create
ro: Creează

en: Create directory in:
    %s
    named:
ro: Creează directorul în:
    %s
    cu numele:

en: Creating GQview dir:%s
ro: Creez directorul GQView: %s

en: Custom similarity threshold:
ro: Prag similaritate utilizator:

en: Date
ro: Data

en: Delay before image change (seconds):
ro: Timp de afişare a imaginii (secunde):

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete failed
ro: Nu am putut şterge

en: Delete file
ro: Şterge fişier

en: Delete files
ro: Şterge fişiere

en: Descend folders in tree view
ro: Coboară dosarele în arborescenţă

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Dimensions:
ro: Dimensiuni:

en: Directory exists
ro: Directorul există

en: Disable File Filtering
ro: Dezactivează filtrarea fişierelor

en: Dithering method:
ro: Metoda de dithering:

en: Drop files to compare them.
ro: Renunţă la fişiere pentru a le compara.

en: Dropped list includes directories.
ro: Lista conţinea directoare.

en: Editors
ro: Editoare

en: Empty
ro: Gol

en: Enable Delete key
ro: Activare tasta Delete

en: End text
ro: Text de sfârşit

en: Error copying file
ro: Eroare la copiere fişier

en: Error creating directory
ro: Eroare la crearea directorului

en: Error moving file
ro: Eroare la mutare fişier

en: Error renaming file
ro: Nu pot redenumi fişierul

en: Exit
ro: Ieşire

en: Failed to rename
    %s
    The number was %d.
ro: Nu pot redenumi
     %s 
    Numărul a fost %d.

en: Failed to rename %s to %s.
ro: Nu pot redenumi %s în %s.

en: Failed to save the collection:
    %s
ro: Nu am putut salva colecţia:
    %s

en: File date:
ro: Dată fişier:

en: File deletion failed
ro: Nu am putut şterge!

en: File size:
ro: Mărime fişier:

en: Filename:
ro: Nume fişier:

en: Files
ro: Fişiere

en: Filter:
ro: Filtru:

en: Filtering
ro: Filtrare

en: Find duplicates - GQview
ro: Caută duplicatele - GQview

en: Find duplicates recursive...
ro: Căutare recursivă a duplicatelor

en: Fit image to window
ro: Umple fereastra cu imaginea

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
ro: Ajustează fereastra la imagine când uneltele sunt flotante/ascunse

en: Float Controls
ro: Controale flotante

en: GQview - copy
ro: GQview - copiere

en: GQview - exit
ro: GQview - ieşire

en: GQview - move
ro: GQview - mutare

en: GQview - new directory
ro: GQview - director nou

en: GQview - rename
ro: GQview - redenumire

en: GQview Tools
ro: GQview - Unelte

en: GQview configuration
ro: Configurare GQview

en: GQview full screen
ro: GQview tot ecranul

en: Group:
ro: Grup:

en: Help - GQview
ro: Ajutor - GQview

en: Home
ro: Acasă

en: Hyper (best, but slowest)
ro: Super (Cel mai bun, dar cel mai lent)

en: Image
ro: Imagine

en: Image properties - GQview
ro: Proprietăţi imagine - GQview

en: Image size:
ro: Mărime imagine:

en: In place renaming
ro: Cu redenumire

en: Include files of type:
ro: Include fişierele de tip:

en: Initial directory
ro: Director iniţial

en: Invalid destination
ro: Destinaţie incorectă

en: Invalid directory
ro: Director incorect

en: Invalid file name:
    %s
ro: Nume fişier incorect:
    %s

en: Invalid filename
ro: Nume fişier incorect

en: Layout
ro: Aranjare

en: Leave Zoom at previous setting
ro: Păstrează valoarea anterioară a măririi

en: Limit size when auto-sizing window (%):
ro: Limitare mărime la redimensionarea automată a ferestrei

en: Loading thumbs...
ro: Încarc miniaturile...

en: Menu name
ro: Nume meniu

en: Misc.
ro: Diverse

en: Mouse wheel scrolls image
ro: Rotiţa mouse-ului defilează imaginea

en: Move
ro: Mută

en: Move file:
    %s
    to:
ro: Mută fişierul:
    %s
    în:

en: Move multiple files to:
ro: Mută mai multe fişiere în:

en: Name
ro: Nume

en: Nearest (worst, but fastest)
ro: Cel mai apropiat(cel mai rău, dar cel mai rapid)

en: New Directory
ro: Director nou

en: None
ro: Nimic

en: Offscreen cache size (Mb per image):
ro: Memorie tampon în afara ecranului (Mb/imagine):

en: Ok
ro: OK

en: On startup, change to this directory:
ro: La pornire, schimbă în acest director:

en: Open
ro: Deschide

en: Open collection
ro: Deschide colecţia

en: Open collection from:
ro: Deschide colecţia din:

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Overwrite File
ro: Suprascrie Fişier

en: Overwrite collection file:
    %s
ro: Suprascrie fişierul colecţie:
    %s

en: Overwrite file
ro: Suprascriere fişier

en: Overwrite file:
     %s
     with:
     %s
ro: Suprascrie fişierul:
    %s
    cu:
    %s

en: Overwrite file:
    %s
     with:
    %s
ro: Suprascrie fişierul:
    %s
    cu:
    %s

en: Overwrite file:
    %s
    by renaming:
    %s
ro: Suprascriere fişier:
    %s
    prin redenumire:
    %s

en: Owner:
ro: Proprietar:

en: Padding:
ro: Umplere:

en: Path
ro: Cale

en: Place dialogs under mouse
ro: Pune dialogurile sub mouse

en: Please select an existing directory
ro: Selectaţi un director existent

en: Preload next image
ro: Preîncarcă următoarea imagine

en: Progressive keyboard scrolling
ro: Deplasare progresivă cu tastatura

en: Purge thumbnails
ro: Şterge miniaturile

en: Purging old thumbnails...
ro: Şterg miniaturile vechi...

en: Quality
ro: Calitate

en: Quality:
ro: Calitate:

en: Random
ro: Aleator

en: Reading checksums...
ro: Citesc sumele de control...

en: Reading dimensions...
ro: Citesc dimensiunile...

en: Reading similarity data...
ro: Citesc datele de similaritate...

en: Rectangular selection
ro: Selectare dreptunghiulară

en: Refresh file list
ro: Actualizare listă fişiere

en: Remember tool state (float/hidden)
ro: Memorează starea uneltelor (flotante, ascunse)

en: Remember window positions
ro: Memorează poziţia ferestrelor

en: Remove
ro: Şterge

en: Rename
ro: Redenumeşte

en: Rename multiple files:
ro: Redenumire multiplă de fişiere:

en: Rename:
ro: Redenumeşte:

en: Repeat
ro: Repetare

en: Save
ro: Salvează

en: Save Failed
ro: Nu am putut salva datele!

en: Save collection
ro: Salvează colecţia

en: Save collection as:
ro: Salvează colecţia ca:

en: Select all
ro: Selectează tot

en: Select none
ro: Nu selecta nimic

en: Set zoom 1:1
ro: Pune mărirea la 1:1

en: Show entries that begin with a dot
ro: Arată intrările ce încep cu un punct

en: Show hidden
ro: Afişează fişierele ascunse

en: Show thumbnails
ro: Afişează miniaturile

en: Similarity
ro: Similaritate

en: Similarity (custom)
ro: Similaritate (personalizată)

en: Similarity (high)
ro: Similaritate (mare)

en: Similarity (low)
ro: Similaritate (mică)

en: Size
ro: Mărime

en: Size:
ro: Mărime:

en: Skip
ro: Sare

en: Skip all
ro: Sar toate

en: Skip directories
ro: Sări directoarele

en: Slide show
ro: Prezentare de imagini

en: Slideshow recursive
ro: Prezentare de imagini recursivă

en: Sort
ro: Sortare

en: Source and destination are the same, operation cancelled.
ro: Operaţiune anulată, sursa se suprapune cu destinaţia

en: Source matches destination
ro: Sursa se suprapune cu destinaţia

en: Source to copy matches destination
ro: Sursa copierii se suprapune cu destinaţia

en: Source to move matches destination
ro: Sursa mutării se suprapune cu destinaţia

en: Specified path:
    %s
    is a directory, collections are files
ro: Calea specificată:
    %s
    este un director, colecţiile sunt fişiere

en: The current collection is empty, save aborted.
ro: Colecţia curentă este goală, nu am ce salva

en: The directory:
    %s
    already exists.
ro: Directorul: 
    %s
    există deja.

en: The path:
    %s
    already exists as a file.
ro: Calea:
    %s
    există deja ca fişier.

en: This will remove all thumbnails that have
    been saved to disk, continue?
ro: Doriţi să ştergeţi toate miniaturile
    salvate pe disc?

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
ro: Nu pot încărca miniaturile din cache, încerc actualizarea lor.

en: Thumbnails
ro: Miniaturi

en: Tiles
ro: Pavat

en: Tools
ro: Unelte

en: Two pass zooming
ro: Mărire în doi paşi

en: Unable to copy file:
    %s
    to itself.
ro: Nu pot copia fişierul:
    %s
    peste el însuşi.

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
ro: Nu pot copia fişierul:
    %s
    în:
    %s

en: Unable to create directory:
    %s
ro: Nu pot creea directorul:
    %s

en: Unable to delete file:
     %s
     Continue multiple delete operation?
ro: Nu pot şterge fişierul:
    %s
    Doriţi continuarea operaţiilor de ştergere?

en: Unable to delete file:
    %s
ro: Nu pot şterge fişierul:
    %s

en: Unable to load:
    %s
ro: Nu pot încărca:
    %s

en: Unable to move file:
    %s
    to itself.
ro: Nu pot muta fişierul:
    %s
    peste el însuşi.

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
ro: Nu pot muta fişierul:
    %s
    în:
    %s

en: Unable to rename file:
    %s
     to:
    %s
ro: Nu pot redenumi fişierul:
    %s
    în:
    %s

en: Unable to rename file:
    %s
    to:
    %s
ro: Nu pot redenumi fişierul:
    %s
    în:
    %s

en: Unable to write history lists to: %s
ro: Nu pot scrie istoricul în: %s

en: Unsorted
ro: Nesortat

en: Untitled
ro: Fără_titlu

en: Untitled (%d)
ro: Făra titlu (%d)

en: Usage: gqview [options] [path]
ro: Folosire: gqview [opţiuni] [cale]

en: Use current
ro: Foloseşte directorul curent

en: Use xvpics thumbnails when found (read only)
ro: Foloseşte miniaturile xvpics disponibile (numai pt. citire)

en: View
ro: Vizualizare

en: When new image is selected:
ro: La selectarea unei imagini noi:

en: Windows
ro: Ferestre

en: Yes
ro: Da

en: Yes to all
ro: Da, pentru toate

en: Zoom (scaling):
ro: Mărire (scară):

en: Zoom in
ro: Mărire

en: Zoom increment:
ro: Incrementul măririi

en: Zoom out
ro: Micşorare

en: Zoom to original size
ro: Măreşte la dimensiunea iniţială

en: error saving config file: %s
ro: Nu pot salva fişierul de configurare: %s

en: in %s...
ro: în %s...

en: in (unknown)...
ro: în (necunoscut)...

en: invalid or ignored: %s
    Use --help for options
ro: incorect sau ignorat: %s
    Folosiţi --help pentru opţiuni

en: new_folder
ro: Dosar_nou

en: no
ro: Nu

en: to:
ro: în:

en: valid options are:
ro: opţiunile corecte sunt:

en: yes
ro: Da
