libgnome - en to ro translation catalogue (217 entries)

en: A list with names of the first window manager workspaces.
ro: O listă cu numele primelor spaţii de lucru ale administratorului de ferestre.

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
ro: Multiplicator accelerare pentru indicatorul de mouse. „-1” este valoarea implicită a sistemului.

en: Allow postponing of breaks
ro: Permite amânarea pauzelor

en: App ID
ro: ID aplicaţie

en: App version
ro: Versiune aplicaţie

en: Application options
ro: Opţiuni aplicaţie

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
ro: Parametru utilizat pentru lansarea în execuţie într-un terminal a programelor specificate în parametrul „exec”

en: Basename of the default theme used by gtk+.
ro: Nume de bază al temei implicite utilizate de Gtk+

en: Beep when a modifier is pressed
ro: Bip la apăsarea unui modificator

en: Bonobo Support
ro: Suport Bonobo

en: Bonobo activation Support
ro: Suport de activare Bonobo

en: Break time
ro: Durată pauză

en: Browser needs terminal
ro: Navigatorul necesită terminal

en: Browser understands remote
ro: Navigatorul recunoaşte comenzile „remote”

en: Can Change Accels
ro: Acceleratorii pot fi schimbaţi

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
ro: Nu am găsit un terminal, utilizez xterm, deşi s-ar putea să nu meargă

en: Choose menu item
ro: Alegeţi un element din meniu

en: Click on command button
ro: Click pe butonul de comandă

en: Color Shading Type
ro: Tip umbrire culoare

en: Configuration prefix where GNOME was installed
ro: Prefixul setărilor GNOME instalate

en: Configuration prefix where this application was installed
ro: Prefixul fişierele de configurare ale acestei aplicaţii instalate

en: Could not create gnome accelerators directory `%s': %s
ro: Nu am reuşit să creez directorul cu acceleratori Gnome „%s”: %s

en: Could not create per-user gnome configuration directory `%s': %s
ro: Nu am reuşit să creez un director de configurare Gnome specific utilizatorului „%s”: %s

en: Could not set mode 0700 on private per-user gnome configuration directory `%s': %s
ro: Nu am putut seta modul 0700 pentru directorul privat de configurare Gnome specifica utilizatorului: „%s”: %s

en: Create Directories
ro: Creează directoare

en: Create standard GNOME directories on startup
ro: Creează directoarele standard GNOME la pornire

en: Cursor Blink
ro: Cursor clipitor

en: Cursor Blink Time
ro: Timp clipire cursor

en: Cursor font
ro: Font cursor

en: Cursor size
ro: Mărime cursor

en: Cursor theme
ro: Temă cursor

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support Xcursor, such as XFree86 4.3 and later. This value is only propagated to the X server at the start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
ro: Numele temei pentru cursor. Folosit doar de serverele X care suport Xcursor, precum XFree86 4.3 sau mai recent. Această valoare este comunicată serverului X doar la pornirea sesiunii, deci pentru ca modificările să intre în acţiune va trebui să vă autenticaţi din nou.

en: Data prefix where GNOME was installed
ro: Prefixul datelor GNOME instalate

en: Data prefix where this application was installed
ro: Prefixul datelor acestei aplicaţii instalate

en: Default browser
ro: Navigator implicit

en: Default browser for all URLs
ro: Navigatorul implicit pentru toate URL-urile

en: Default font
ro: Font implicit

en: Default help viewer
ro: Programul de ajutor implicit

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "none", "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched".
ro: Determină cum imaginea setată de nume_fişier_fundal este afişată. Valori posibile sunt „none”, „wallpaper”, „centered”, „scaled”, „stretched”.

en: Disable all external thumbnailers
ro: Dezactivează crearea miniaturilor pentru toate aplicaţiile externe

en: Disable command line
ro: Dezactivare linie de comandă

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
ro: Dezactivează la apăsarea concomitentă a două taste.

en: Disable print setup
ro: Dezactivare setări de tipărire

en: Disable printing
ro: Dezactivare tipărire

en: Disable saving files to disk
ro: Dezactivare salvare fişiere

en: Disable sound server usage
ro: Dezactivează utilizarea serverului de sunet

en: Distance before a drag is started
ro: Distanţa parcursă de mouse înainte de a începe o tragere

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
ro: Distanţa în pixeli parcursă de mouse înainte de a activa accelerarea. „-1” este valoarea implicită a sistemului.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds
ro: Nu se acceptă apăsarea unei taste decât dacă este ţinută @delay milisecunde

en: Double Click Time
ro: Timp click dublu

en: Drag Threshold
ro: Prag tragere fişiere

en: Draw Desktop Background
ro: Schimbă fundalul desktopului

en: Dynamic modules to load
ro: Module dinamice de încărcat

en: Enable Accessibility
ro: Activare accesibilitate

en: Enable Animations
ro: Activare animaţii

en: Enable ESD
ro: Activare ESD

en: Enable Sound
ro: Activează sunet

en: Enable sound on startup
ro: Activează sunetul la pornire

en: Enable sound server startup.
ro: Porneşte serverul de sunet ESD.

en: Enable sound server usage
ro: Activează utilizarea serverului de sunet

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: Error showing url: %s
ro: Eroare la afişarea URL-ului: %s

en: Exec Arguments
ro: Parametrii „exec”

en: Extra Moniker factory
ro: Fabrică „Extra Moniker”

en: Fallback window manager
ro: Administrator de ferestre de rezervă

en: Fallback window manager if user window manager can't be found
ro: Administrator de ferestre secundar pornit în cazul în care cel principal lipseşte

en: File Icon Theme
ro: Temă iconiţe fişiere

en: File name of the bell sound to be played
ro: Numele fişierului cu sunetul clopoţelului

en: File to use for the background image
ro: Fişier utilizat ca imagine de fundal

en: Font name of the cursor. If unset, the default font is used. This value is only propagated to the X server start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
ro: Numele fontului pentru cursor. Dacă nu este configurat, va fi folosit fontul implicit. Această valoare este comunicată serverului X doar la pornirea sesiunii, deci pentru ca schimbările să intre în acţiune va trebui să vă autentificaţi din nou.

en: GConf moniker
ro: Moniker GConf

en: GNOME App Datadir
ro: Datadir aplicaţie GNOME

en: GNOME App Libdir
ro: Libdir aplicaţie GNOME

en: GNOME App Prefix
ro: Prefix aplicaţie GNOME

en: GNOME App Sysconfdir
ro: Sysconfdir aplicaţie GNOME

en: GNOME Datadir
ro: Datadir GNOME

en: GNOME GConf Support
ro: Suport GNOME GConf

en: GNOME Libdir
ro: Libdir GNOME

en: GNOME Library
ro: Bibliotecă GNOME

en: GNOME Prefix
ro: Prefix GNOME

en: GNOME Sysconfdir
ro: Sysconfdir GNOME

en: GNOME Virtual Filesystem
ro: Sistem de fişiere virtuale GNOME

en: GNOME path
ro: Calea GNOME

en: GTK IM Preedit Style
ro: Stil preeditare GTK IM

en: GTK IM Status Style
ro: Stil stare GTK IM

en: Gtk+ Theme
ro: Temă Gtk+

en: Have GNOME draw the desktop background
ro: Mediul GNOME administrează fundalul desktopului

en: Help document %s/%s not found
ro: Documentul de ajutor %s/%s nu a fost găsit

en: Help options
ro: Opţiuni ajutor

en: Help viewer needs terminal
ro: Programul de ajutor necesită terminal

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released
ro: Evidenţiază locaţia curentă a indicatorului de mouse când tasta Ctrl este apăsată şi eliberată

en: Host:port on which the sound server to use is running
ro: Gazda:portul utilizate de serverul de sunet ESD

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed
ro: În câte milisecunde se ajunge de la 0 la viteza maximă

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate
ro: Milisecunde de aşteptare înainte ca tastele pentru mutarea indicatorului de mouse să fie operaţionale

en: How many pixels per second to move at the maximum speed
ro: Număr de pixeli pe secundă la viteza maximă

en: How to connect to esd
ro: Cum se face conectarea la ESD

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid"
ro: Cum va fi umbrită culoarea de fundal. Valori posibile sunt „horizontal-gradient”, „vertical-gradient” şi „solid”

en: Human readable name
ro: Nume pe înţelesul utilizatorului

en: Human readable name of this application
ro: Numele pe înţelesul utilizatorului pentru această aplicaţie

en: ID string to use for this application
ro: Şir ID utilizat pentru această aplicaţie

en: Icon Theme
ro: Temă iconiţe

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
ro: Temă de iconiţe utilizată pentru panou, nautilus etc.

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds
ro: Ignoră apăsările multiple ale aceleiaşi taste într-un interval de @delay milisecunde

en: Informational message
ro: Mesaj de informare

en: Key %s not found in configuration
ro: Cheia %s nu a fost găsită în setări

en: Keyboard Bell Custom Filename
ro: Fişier personalizat pentru clopoţelul tastaturii

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
ro: Culoarea unică sau culoarea din marginea stângă sau de sus când se utilizează gradienţi.

en: Length of a double click
ro: Durata unui click dublu

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds
ro: Durata în milisecunde a ciclului de clipire al cursorului

en: Library prefix where GNOME was installed
ro: Prefixul bibliotecilor GNOME instalate

en: Library prefix where this application was installed
ro: Prefixul bibliotecilor acesteo aplicaţii instalate

en: List of assistive technology applications to start when logging into the GNOME desktop
ro: Lista aplicaţiilor pentru tehnologiile de asistare ce pornesc automat la iniţializarea mediului GNOME.

en: Locate Pointer
ro: Localizează indicatorul

en: Log in
ro: Autentificare

en: Log out
ro: Deautentificare

en: Menubar Detachable
ro: Bare de meniu detaşabile

en: Menus Have Icons
ro: Meniurile au iconiţe

en: Menus Have Tearoff
ro: Meniurile pot fi desprinse

en: Miscellaneous message
ro: Alt mesaj

en: Module for GtkFileChooser
ro: Modul GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gnome-vfs" and "gtk+".
ro: Modul de utilizat ca model de sistem de fişiere pentru widget-ul GtkFileChooser. Valorile posibile sunt „gnome-vfs” şi „gtk+”.

en: Monospace font
ro: Font monospaţiat

en: Motion Threshold
ro: Prag mişcare

en: Mouse button orientation
ro: Orientare butoane mouse

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
ro: Numele unui font monospaţiat (de lăţime fixă) pentru utilizarea în aplicaţii precum terminalele.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
ro: Numele metodei de introducere utilizate de GTK+ în stilul pre-editare.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
ro: Numele metodei de introducere utilizate de GTK+ în stilul stare.

en: Name of the default font used by gtk+.
ro: Numele fontului implicit utilizat de GTK+.

en: Names of the workspaces
ro: Numele spaţiilor de lucru

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
ro: Număr de minute pentru timpul de lucru înaintea activării pauzei.

en: Number of minutes that the typing break should last.
ro: Număr de minute pentru durata normală a unei pauze de tastare.

en: Opacity with which to draw the background picture
ro: Opacitatea cu care se va afişa imaginea de fundal

en: Path in which to look for installed files
ro: Calea în care se caută fişierele de instalare

en: Picture Filename
ro: Nume fişier imagine

en: Picture Opacity
ro: Opacitate imagine

en: Picture Options
ro: Opţiuni imagine

en: Popt Context
ro: Context popt

en: Popt Flags
ro: Fanioane popt

en: Popt Table
ro: Tabel Popt

en: Prefix where GNOME was installed
ro: Prefixul instalării GNOME

en: Prefix where this application was installed
ro: Prefixul acestei aplicaţii instalate

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
ro: Previne accesarea terminalului sau lansarea în execuţie a unei comenzi de către utilizator. De exemplu, se interzice astfel accesul prin panou la itemul „Pornire manuală”.

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all application's "Print Setup" dialogs.
ro: Previne schimbarea de către utilizator a setărilor de tipărire. De exemplu, se interzice astfel accesul opţiunile de tipărire ale tuturor aplicaţiilor.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all application's "Print" dialogs.
ro: Previne tipărirea de către utilizator. De exemplu, aceasta interzice accesul la comenzile de tipărire ale aplicaţiilor.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all application's "Save as" dialogs.
ro: Previne salvarea pe disc a fişierelor de către utilizator. De exemplu, aceasta interzice astfel accesul la comenzile de salvare ale aplicaţiilor.

en: Primary Color
ro: Culoare primară

en: Question dialog
ro: Dialog de interogare

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
ro: Culoarea din marginea dreaptă sau de jos când se utilizează gradienţi, nefolosită în cazul unei culori unice.

en: Secondary Color
ro: Culoare secundară

en: Select check box
ro: Selectaţi căsuţa

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
ro: Setaţi această valoare ca „true” pentru a dezactiva crearea miniaturilor în toate programele externe, independent de setările lor individuale.

en: Single Click
ro: Click unic

en: Single click to open icons
ro: Un singur click pentru a deschide iconiţele

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme. This value is only propagated to the X server start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
ro: Mărimea cursorului la care se referă „cursor_theme”. Această valoare este comunicată serverului X doar la pornirea sesiunii, deci pentru ca schimbările să intre în acţiune va trebui să vă autentificaţi din nou.

en: Sounds for events
ro: Sunete pentru evenimente

en: Startup Assistive Technology Applications
ro: Tehnologiile de asistare pornite automat

en: Status Bar on Right
ro: Bară de stare pe dreapta

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice
ro: Schimbă pentru stângaci butoanele stânga şi dreapta de mouse

en: System events
ro: Evenimente de sistem

en: Terminal application
ro: Aplicaţie terminal

en: Terminal program to use when starting applications that require one
ro: Terminal pentru pornirea aplicaţiile care necesită un terminal

en: The default action does not support this protocol.
ro: Acţiunea implicită nu suportă acest protocol.

en: The flags to use for popt
ro: Fanioanele folosite pentru popt

en: The number of workspaces
ro: Numărul spaţiilor de lucru

en: The number of workspaces the window manager should use
ro: Numărul spaţiilor de lucru utilizate de administratorul de ferestre

en: The popt context pointer that GnomeProgram is using
ro: Pointer către context popt folosit de GnomeProgram

en: The specified location is invalid.
ro: Locaţia specificată este invalidă.

en: The table of options for popt
ro: Tabelul opţiunilor pentru popt

en: Theme used for displaying file icons
ro: Temă utilizată pentru a afişa iconiţele fişierelor

en: There is no default action associated with this location.
ro: Nu există nici o acţiune implicită asociată cu această locaţie.

en: There was an error launching the default action command associated with this location.
ro: A intervenit o eroare la executarea comenzii implicite asociate acestei locaţii.

en: There was an error parsing the default action command associated with this location.
ro: A intervenit o eroare la procesarea comenzii implicite asociate acestei locaţii.

en: This specifies the size of icons displayed in toolbars
ro: Aceasta specifică mărimea iconiţelor afişate în barele cu unelte

en: Too many alias levels for a locale, may indicate a loop
ro: Prea multe niveluri alias pentru o setare „locale”, poate fi o buclă

en: Toolbar Detachable
ro: Bară cu unelte detaşabilă

en: Toolbar Icon Size
ro: Mărimea iconiţelor din bara cu unelte

en: Toolbar Style
ro: Stilul barei cu unelte

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both_horiz", "icon", and "text"
ro: Stilul barei cu unelte. Valori posibile sunt „both”, „both_horiz”, „icon”, şi „text”

en: Type time
ro: Timp de lucru

en: Unable to find doc_id %s in the help path
ro: Nu am putut găsi doc_id %s în calea de ajutor

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP domain
ro: Nu am găsit domeniul GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_HELP domain.
ro: Nu am găsit domeniul GNOME_FILE_DOMAIN_HELP

en: Unable to find the help files in either %s or %s.  Please check your installation
ro: Nu găsi fişierele de ajutor nici în %s şi nici în %s. Vă rugăm verificaţi instalarea.

en: Unable to show help as %s is not a directory.  Please check your installation.
ro: Nu am putut afişa ajutorul deoarece %s nu este un director. Vă rugăm verificaţi instalarea.

en: Unknown error code: %d
ro: Cod de eroare necunoscut: %d

en: Unknown internal error while displaying this location.
ro: Eroare internă necunoscută la afişarea acestei locaţii.

en: Unknown type
ro: Tip necunoscut

en: Use Custom Font
ro: Utilizează un font personalizat

en: User interface events
ro: Evenimente ale interfeţei utilizator

en: User window manager
ro: Administrator de ferestre

en: Version of this application
ro: Versiunea acestei aplicaţii

en: Warning message
ro: Mesaje de avertizare

en: Whether Applications should have accessibility support
ro: Specifiă dacă aplicaţiile ar trebui să aibă suport pentru accesibilitate

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
ro: Specifică dacă animaţiile ar trebui afişate. Notă: aceasta este o cheie globală ce afectează administratorul de ferestre, panoul etc.

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry
ro: Specifică dacă meniurile pot afişa o iconiţă lângă textul meniului

en: Whether menus should have a tearoff
ro: Specifică dacă meniurile pot fi desprinse

en: Whether or not keyboard locking is enabled
ro: Specifică dacă blocarea tastaturii este activată sau nu

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
ro: Specifică dacă blocarea tastaturii este activată sau nu.

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
ro: Specifică dacă ecranul pauzei de tastare poate fi amânat sau nu.

en: Whether the cursor should blink
ro: Specifică dacă ar trebui să clipească cursorul

en: Whether the default browser needs a terminal to run
ro: Specifică dacă navigatorul implicit are nevoie de terminal la pornire

en: Whether the default browser understands netscape remote
ro: Specifică dacă navigatorul implicit înţelege comenzile „remote” Netscape

en: Whether the default help viewer accepts URLs
ro: Specifică dacă programul de ajutor implicit acceptă URL-uri

en: Whether the default help viewer needs a terminal to run
ro: Specifică dacă programul de ajutor implicit are nevoie de un terminal la pornire

en: Whether the user can detach menubars and move them around
ro: Specifică dacă utilizatorul poate desprinde şi muta barele de meniuri

en: Whether the user can detach toolbars and move them around
ro: Specifică dacă utilizatorul poate desprinde şi muta barele cu unelte

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when a menu is popped up
ro: Specifică dacă utilizatorul poate tasta un nou accelerator pentru un element dintr-un meniu

en: Whether to display a status bar meter on the right
ro: Specifică dacă bara de stare e afişată pe dreapta

en: Whether to play sounds on user events.
ro: Specifică dacă se redau sunete pentru evenimentele utilizator.

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
ro: Specifică dacă aplicaţiile GTK+ utilizează un font personalizat.

en: Window manager to try first
ro: Administrator de ferestre principal

en: config indirect moniker
ro: configurare „moniker” indirect

en: how long to accelerate in milliseconds
ro: cât timp să accelerez în milisecunde

en: initial delay in milliseconds
ro: pauză iniţială în milisecunde

en: minimum interval in milliseconds
ro: interval minim în milisecunde

en: pixels per seconds
ro: pixeli pe secundă

en: possible values are "on", "off", and "custom".
ro: valori posibile sunt „on”, „off”, şi „custom”.
