libgtop-2.0.3 - en to ro translation catalogue (234 entries)

en: Abort
ro: Renunţă

en: Address
ro: Adresă

en: Address of beginning of code segment
ro: Adresa începutului segmentului de cod

en: Address of end of code segment
ro: Adresa sfârşitului segmentului de cod

en: Address of the bottom of stack segment
ro: Adresa de la baza segmentului stivă

en: Adjust on exit max value
ro: Valoare maximă la ajustarea la ieşire

en: Alarm clock
ro: Ceas de alarmă

en: Available blocks
ro: Blocuri libere

en: Background read from tty
ro: Citire în fundal de la tty

en: Background write to tty
ro: Scriere în fundal către tty

en: Bad argument to system call
ro: Argument greşit în apelul de sistem

en: Basename of executable file in call to exec()
ro: Nume de bază al fişierului executabil apelat cu „exec()“

en: Blocked
ro: Blocat

en: Broken pipe
ro: Filtru nefuncţional

en: Buffers
ro: Tampoane

en: Bus error
ro: Eroare de bus

en: Bytes In
ro: Octeţi intraţi

en: Bytes Out
ro: Octeţi ieşiţi

en: Bytes Total
ro: Octeţi în total

en: CPU Time in System Mode
ro: Timp CPU în mod sistem

en: CPU Time in User Mode
ro: Timp CPU în mod utilizator

en: CPU Time in User Mode (nice)
ro: Timp CPU în mod utilizator (nice)

en: CPU Time in the Idle Task
ro: Timp CPU în mod idle

en: CPU Usage
ro: Utilizare CPU

en: CPU limit exceeded
ro: Limită depăşită CPU

en: Cached
ro: Depozitată

en: Child status has changed
ro: Starea copilului s-a schimbat

en: Collisions
ro: Coliziuni

en: Command line arguments of the process
ro: Argumentele liniei de comandă a procesului

en: Continue
ro: Continuă

en: Current limit in bytes on the rss of the process (usually 2,147,483,647).
ro: Limita curenţă în octeţi a RSS-ului unui proces (de obicei 2.147.483.647).

en: DEBUG
ro: DEPANARE

en: Data resident set size
ro: Mărime set rezident date

en: Default max size of queue
ro: Mărime maximă implicită a cozii

en: Don't fork into background
ro: Nu clona în fundal

en: EMT error
ro: Eroare EMT

en: Effective Group ID
ro: ID efectiv grup

en: Effective User ID
ro: ID efectiv utilizator

en: Enable debugging
ro: Activează depanarea

en: Enable verbose output
ro: Activează mesajele de ieşire explicite

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: Eroare la opţiunea %s: %s.
    Încercaţi „%s --help“ pentru a vedea o listă completă a opţiunilor.

en: Errors In
ro: Erori la intrare

en: Errors Out
ro: Erori la ieşire

en: Errors Total
ro: Erori în total

en: File System Usage
ro: Utilizare sistem fişiere

en: File size limit exceeded
ro: Limită depăşită mărime fişier

en: Floating-point exception
ro: Excepţie în virgulă mobilă

en: Free Memory
ro: Memorie liberă

en: Free Swap Space
ro: Spaţiu swap liber

en: Free blocks
ro: Blocuri goale

en: Free blocks available to non-superusers
ro: Blocuri libere disponibile utilizatorilor „non-root“

en: Free blocks available to the superuser
ro: Blocuri libere disponibile pentru superutilizator

en: Free file nodes
ro: Noduri de fişiere libere

en: Free memory size in kB
ro: Memorie liberă (în kO)

en: Frequency
ro: Frecvenţă

en: Full device number of controlling terminal
ro: Întreg numărul de dispozitiv al terminalului de control

en: GID of process
ro: GID-ul procesului

en: Group ID
ro: ID Grup

en: Hangup
ro: Terminare

en: I/O now possible
ro: Operaţiile I/O sunt acum posibile

en: Idletime
ro: Timp idle

en: Illegal instruction
ro: Instrucţiune ilegală

en: Information request
ro: Cerere de informaţie

en: Input bytes
ro: Octeţi intraţi

en: Interface Flags
ro: Indicatoare interfaţă

en: Interrupt
ro: Întrerupere

en: Invoked from inetd
ro: Pornit de inetd

en: Kernel flags of the process.
    
    On Linux, currently every flag has the math bit set, because crt0.s checks for math emulation, so this is not included in the output.
    
    This is probably a bug, as not every process is a compiled C program.
    
    The math bit should be a decimal 4, and the traced bit is decimal 10.
ro: Indicatoare kernel de proces.
    
    În Linux, toate indicatoarele au bitul „math“ setat, deoarece crt0.s verifică dacă există emulare matematică, deci acest indicator nu e inclus în ieşire.
    
    Bitul „math“ ar trebui să aiba 4 zecimale, iar cel „traced“ 10.

en: Kernel scheduling priority
ro: Ordine priorităţi kernel

en: Keyboard stop
ro: Întrerupere de la tastatură

en: Kill
ro: Omoară

en: Last PID
ro: Ultimul PID

en: Length in bytes of the returned string.
ro: Lungimea în octeţi a mesajului returnat.

en: List of currently mounted filesystems
ro: Listă sisteme de fişiere montate curent

en: List of running Processes
ro: Listă procese în execuţie

en: Load Average
ro: Încărcarea medie

en: Load Averange
ro: Încărcarea medie

en: Locked
ro: Blocată

en: Mask of blocked signals
ro: Masca semnalelor blocate

en: Mask of caught signals
ro: Masca semnalelor interceptate

en: Mask of ignored signals
ro: Masca semnalelor ignorate

en: Mask of pending signals
ro: Masca semnalelor în aşteptare

en: Max number of arrays
ro: Număr maxim de matrici

en: Max number of segments
ro: Număr maxim de segmente

en: Max number of undo entries per process
ro: Număr maxim de intrări „undo“ într-un proces

en: Max ops per semop call
ro: Număr maxim de op-uri într-un apel „semop“

en: Max queues system wide
ro: Număr maxim de cozi în sistem

en: Max segment size
ro: Mărime segment maxim

en: Max semaphores per array
ro: Număr maxim de semafoare în matrice

en: Max semaphores system wide
ro: Număr maxim semafoare în sistem

en: Max shared segments per process
ro: Număr maxim de segmente „shared“ într-un proces

en: Max size of message
ro: Mărime maximă mesaj

en: Max total shared memory
ro: Maxim total de memorie shared

en: Maximum Transfer Unit
ro: Unitate maximă de transfer

en: Memory Usage
ro: Utilizare memorie

en: Memory in locked pages in kB
ro: Memorie în pagini blocate (în kO)

en: Memory used from user processes in kB
ro: Memorie utilizată de procesele utilizatorilor (în kO)

en: Message Queue Limits
ro: Limite cozi mesaje

en: Message segment size
ro: Mărime segment mesaj

en: Min segment size
ro: Mărime segment minim

en: Mount List
ro: Listă mount

en: NO-DAEMON
ro: FĂRĂ-DEMON

en: Network Load
ro: Încărcare reţea

en: Number of Tasks
ro: Numărul sarcinilor

en: Number of clock ticks since system boot
ro: Numărul de bătăi de ceas de la pornirea sistemului

en: Number of clock ticks the system spent in system mode
ro: Numărul de bătăi de ceas petrecute în mod sistem

en: Number of clock ticks the system spent in the idle task
ro: Numărul de bătăi de ceas petrecute de sistem în mod idle

en: Number of clock ticks the system spent in user mode
ro: Numărul de bătăi de ceas petrecute în timp utilizator

en: Number of clock ticks the system spent in user mode (nice)
ro: Numărul de bătăi de ceas petrecute în mod utilizator (nice)

en: Number of entries in message map
ro: Numărul de intrări în harta de mesaje

en: Number of entries in semaphore map
ro: Număr de intrări în harta de semafoare

en: Number of input bytes
ro: Număr octeţi intraţi

en: Number of jobs running simultaneously averaged over 1, 5 and 15 minutes
ro: Media sarcinilor pornite simultan în ultimele 1, 5 şi 15 minute

en: Number of list elements
ro: Număr elemente listă

en: Number of output bytes
ro: Număr octeţi ieşiţi

en: Number of pages of shared (mmap'd) memory
ro: Număr de pagini în memorie „shared“ (mmap-ed)

en: Number of pages of virtual memory
ro: Număr de pagini în memoria virtuală

en: Number of pages the process has in real memory, minus 3 for administrative purposes. This is just the pages which count towards text, data, or stack space. This does not include pages which have not been demand-loaded in, or which are swapped out.
ro: Număr de pagini în memoria reală a procesului (minus 3 pentru pentru scopuri administrative). Acestea sunt doar paginile din spaţiu de text, date şi stive. Acestea nu includ paginile ce nu au fost încărcate la cerere sau care sunt în swap.

en: Number of resident set (non-swapped) pages
ro: Număr de pagini în seturi rezidente (nu în swap)

en: Number of system message headers
ro: Numărul antetelor mesajelor sistem

en: Number of tasks currently running
ro: Numărul sarcinilor pornite curent

en: Number of undo structures system wide
ro: Număr de structuri „undo“ în sistem

en: Output bytes
ro: Octeţi ieşiţi

en: PID of parent process
ro: PID al procesului părinte

en: PPP State
ro: Stare PPP

en: PPP Statistics
ro: Statistici PPP

en: Packets In
ro: Pachete intrate

en: Packets Out
ro: Pachete ieşite

en: Packets Total
ro: Pachete în total

en: Page In
ro: Pagină intrată

en: Page Out
ro: Pagină ieşită

en: Percent:
ro: Procent:

en: Priority
ro: Prioritate

en: Process Arguments
ro: Argumente procese

en: Process ID
ro: ID proces

en: Process Kernel Data information
ro: Informaţii despre datele de nucleu ale proceselor

en: Process Memory Map
ro: Hartă memorie procese

en: Process Memory information
ro: Informaţii despre memoria proceselor

en: Process Segment information
ro: Informaţii despre segmentele proceselor

en: Process Signal information
ro: Informaţii despre semnalele proceselor

en: Process Status information
ro: Informaţii despre starea proceselor

en: Process Time information
ro: Informaţii despre timpul proceselor

en: Process UID and TTY information
ro: Informaţii despre UID şi TTY procese

en: Process group ID
ro: ID grup proces

en: Profiling alarm clock
ro: Ceas de alarmă „profiling“

en: Quit
ro: Ieşire

en: Real time accumulated by process (should be utime + stime)
ro: Timp real cumulat de proces (at trebui să fie „utime“ + „stime“)

en: Resident
ro: Rezidentă

en: Resident Set Size
ro: Mărime set rezident

en: Resident Set Size Limit
ro: Limită mărime set rezident

en: Running Tasks
ro: Sarcini pornite

en: SMP CPU Time in System Mode
ro: Timp CPU SMP în mod sistem

en: SMP CPU Time in User Mode
ro: Timp CPU SMP în mod utilizator

en: SMP CPU Time in User Mode (nice)
ro: Timp CPU SMP în mod utilizator (nice)

en: SMP CPU Time in the Idle Task
ro: Timp CPU SMP în mod idle

en: SMP Total CPU Time
ro: Timp CPU SMP total

en: SMP kernel-mode CPU time accumulated by process
ro: Timp în mod SMP CPU kernel cumulat de proces

en: SMP user-mode CPU time accumulated by process
ro: Timp în mod SMP CPU utilizator cumulat de proces

en: Segmentation violation
ro: Violare a segmentului

en: Semaphore Set Limits
ro: Limite seturi semafoare

en: Semaphore max value
ro: Valoare maximă semafoare

en: Server Features
ro: Facilităţi server

en: Session
ro: Sesiune

en: Session ID
ro: ID sesiune

en: Share
ro: Shared

en: Shared Memory
ro: Memorie partajată

en: Shared Memory Limits
ro: Limite memorie partajată

en: Shared memory size in kB
ro: Memorie partajată (în kO)

en: Shared-Lib resident set size
ro: Mărime set rezident „Shared-Lib“

en: Signal
ro: Semnal

en: Single-Char code for process state (S=sleeping)
ro: Cod „Single-Char“ al stării procesului (S=doarme)

en: Size
ro: Mărime

en: Size in kilobytes of message pool
ro: Mărimea în kO a fondului de mesaje

en: Size of a single list element
ro: Mărimea unui singur element din listă

en: Size of buffers kB
ro: Tampoane (în kO)

en: Size of cached memory in kB
ro: Memorie de depozitare (în kO)

en: Stack resident set size
ro: Mărime set rezident stive

en: Standard unix nice level of process
ro: Nivel „nice“ standard în Unix pentru proces

en: Start time of process in seconds since the epoch
ro: Timpul la pornirea procesului în secunde de la 01.01.1970

en: State
ro: Stare

en: Subnet
ro: Subreţea

en: Swap Usage
ro: Utilizare swap

en: System Uptime
ro: Uptime sistem

en: Terminal process group ID
ro: ID grup al procesului terminalului

en: Termination
ro: Terminare

en: Text resident set size
ro: Mărime set rezident text

en: The current EIP (32-bit instruction pointer).
ro: EIP curent (instruction pointer pe 32 de biţi).

en: The current value of esp (32-bit stack pointer), as found in the kernel stack page for the process.
ro: Valoarea curentă a „esp“ (stack pointer pe 32 de biţi), aşa cum apare el în pagina „stack“ a procesului.

en: The number of major faults that the process and its children have made.
ro: Numărul de „fault“-uri majore făcute de proces şi copiii săi.

en: The number of major faults the process has made, those which have required loading a memory page from disk.
ro: Numărul de „fault“-uri majore făcute de proces, adică acelea care au necesitat încărcarea unei pagini de memorie din swap.

en: The number of minor faults that the process and its children have made.
ro: Numărul de „fault“-uri minore făcute de proces şi copiii săi.

en: The number of minor faults the process has made, those which have not required loading a memory page from disk.
ro: Numărul de „fault“-uri minore făcute de proces, adică acelea care nu au necesitat încărcarea unei pagini de memorie din swap.

en: The time (in jiffies) before the next SIGALRM is sent to the process due to an interval timer.
ro: Timpul (în jiffies) înainte de următorul SIGALRM trimis procesului la un anumit interval de timp presetat.

en: The time (in jiffies) of the process's next timeout
ro: Timpul (în jiffies) până la următorul timeout al procesului

en: This is the "channel" in which the process is waiting.  This is the address of a system call, and can be looked up in a namelist if you need a textual name.  (If you have an up-to-date /etc/psdatabase, then try ps -l to see the WCHAN field in action)
ro: Acesta este „canalul“ în care procesul aşteaptă. Aceasta este adresa unei chemări sistem şi poate fi găsită într-un „namelist“ dacă aveţi nevoie de un nume textul. (Dacă aveţi un fişier /etc/psdatabase la zi încercaţi „ps -l“ pentru a vedea în acţiune valoarea WCHAN)

en: This is the textual name of the `nwchan' field.
ro: Acesta este numele textual al câmpului „nwchan“.

en: Tick Frequency
ro: Frecvenţa bătăilor de ceas

en: Tick frequency
ro: Frecenţă ceas

en: Tick frequency (default is 100)
ro: Frecvenţa bătăilor de ceas (implicit 100)

en: Ticks (%ld per second):
ro: Bătăi (%ld pe secundă):

en: Time in seconds since system boot
ro: Timpul în secunde de la pornirea sistemului

en: Time in seconds the system spent in the idle task since system boot
ro: Timpul în secunde petrecut de sistem în mod idle de la pornirea sistemului

en: Total # of pages of memory
ro: Număr total de pagini în memorie

en: Total CPU Time
ro: Timp total CPU

en: Total Memory
ro: Mărimea memoriei

en: Total Swap Space
ro: Spaţiu total de swap

en: Total blocks
ro: Număr total de blocuri

en: Total file nodes
ro: Număr total de noduri de fişiere

en: Total number of swap pages that have been brought in since system boot
ro: Numărul total al paginilor swap scrise de la pornirea sistemului

en: Total number of swap pages that have been brought out since system boot
ro: Numărul total al paginilor swap citite de la pornirea sistemului

en: Total number of tasks
ro: Numărul total de sarcini

en: Total physical memory in kB
ro: Mărime memorie fizică (în kO)

en: Total size of dirty pages
ro: Număr total de pagini „dirty“

en: Total size of list
ro: Mărime totală listă

en: Trace trap
ro: Punct de oprire întâlnit

en: UID of process
ro: UID-ul procesului

en: Urgent condition on socket
ro: Condiţie de urgeţă în soclu

en: Used Memory
ro: Memorie folosită

en: Used Swap Space
ro: Spaţiu swap folosit

en: Used memory size in kB
ro: Memorie utilizată (în kO)

en: User
ro: Utilizator

en: User (%)
ro: Utilizator (%)

en: User ID
ro: ID utilizator

en: User defined signal 1
ro: Semnal 1 definit de utilizator

en: User defined signal 2
ro: Semnal 2 definit de utilizator

en: VERBOSE
ro: EXPLICIT

en: Virtual
ro: Virtuală

en: Virtual alarm clock
ro: Ceas de alarmă virtual

en: Window size change
ro: Schimbare de mărime a ferestrei

en: cumulative stime of process and reaped children
ro: Stime cumulat al procesului şi al copiilor culeşi

en: cumulative utime of process and reaped children
ro: Utime cumulat al procesului şi al copiilor culeşi

en: kernel-mode CPU time accumulated by process
ro: Timp CPU în mod kernel cumulat de proce

en: read data size
ro: citeşte lungimea datelor

en: user-mode CPU time accumulated by process
ro: Timp CPU în mod utilizator cumulat de proces
