sylpheed - en to ro translation catalogue (654 entries)

en: 	Setting summary from message data...
ro: 	Definire rezumat din datele din mesaj...

en:   --compose [address]    open composition window
ro:   --compose [adresă]    deschidere fereastră de compunere

en:   --debug                debug mode
ro:   --debug                mod debug

en:   --help                 display this help and exit
ro:   --help                 afişare ajutor şi ieşire

en:   --receive              receive new messages
ro:   --receive              recepţionare mesaje noi

en:   --receive-all          receive new messages of all accounts
ro:   --receive-all          recepţionare mesaje noi pentru toate conturile

en:   --version              output version information and exit
ro:   --version              afişare versiune şi ieşire

en:  Check File
ro:  Verificare Fişier

en:  Check Server
ro:  Testare Server

en:  Delete
ro:  Ştergere

en:  Description of symbols
ro:  Descrierea simbolurilor

en:  Edit...
ro:  Editare...

en:  Reset
ro:  Resetare

en:  Search
ro:  Căutare

en:  Select...
ro:  Selectare...

en:  Set display item of summary...
ro:  Elemente afişate...

en:  Substitute
ro:  Substituire

en:  [Edited]
ro:  [Editat]

en:  item(s) selected
ro:  elemente selectate

en: %d deleted
ro: %d şters(e)

en: %d messages found.
ro: %d mesaje găsite.

en: %d new, %d unread, %d total
ro: %d nou(i), %d necitit(e), %d în total

en: %d new, %d unread, %d total (%s)
ro: %d noi, %d necitite, %d în total (%s)

en: %d newsgroups received (%s read)
ro: %d newsgroup-uri recepţionate (%s citite)

en: %s - Compose message%s
ro: %s - Compunere mesaj%s

en: %s: Retrieving new messages
ro: %s: Recepţionare mesaje noi

en: %s: file not exist
ro: %s: fişierul nu există

en: (New)
ro: (Nou)

en: (No Date)
ro: (Fără Dată)

en: (No From)
ro: (Fără expeditor)

en: (No Subject)
ro: (Fără subiect)

en: +No
ro: +Nu

en: /M_ove...
ro: /M_utare...

en: /_Add...
ro: /_Adăugare...

en: /_Address
ro: /_Adresă

en: /_Address/---
ro: /_Adresă/---

en: /_Address/New _Address
ro: /_Adresă/_Adresă nouă

en: /_Address/New _Folder
ro: /_Adresă/_Director nou

en: /_Address/New _Group
ro: /_Adresă/_Grup nou

en: /_Address/_Delete
ro: /_Adresă/Ş_tergere

en: /_Address/_Edit
ro: /_Adresă/_Editare

en: /_Check for new messages
ro: /Verificare _mesaje noi

en: /_Configuration
ro: /_Configuraţie

en: /_Configuration/---
ro: /_Configuraţie/---

en: /_Configuration/C_hange current account
ro: /_Configuraţie/_Selectare cont curent

en: /_Configuration/Create _new account...
ro: /_Configuraţie/Creare cont _nou...

en: /_Configuration/_Common preferences...
ro: /_Configuraţie/Preferinţe _comune...

en: /_Configuration/_Edit accounts...
ro: /_Configuraţie/_Editare conturi...

en: /_Copy...
ro: /_Copiere...

en: /_Delete
ro: /Ş_tergere

en: /_Delete folder
ro: /Ştergere _director

en: /_Display as text
ro: /Afişare ca te_xt

en: /_Edit
ro: /_Editare

en: /_Edit/---
ro: /_Editare/---

en: /_Edit/Cu_t
ro: /_Editare/_Tăiere

en: /_Edit/Select _all
ro: /_Editare/Select_are tot

en: /_Edit/_Copy
ro: /_Editare/_Copiere

en: /_Edit/_Paste
ro: /_Editare/Li_pire

en: /_Edit/_Redo
ro: /_Editare/_Repetare

en: /_Edit/_Undo
ro: /_Editare/An_ulare

en: /_File
ro: /_Fişier

en: /_File/---
ro: /_Fişier/---

en: /_File/E_xit
ro: /_Fişier/Ieşi_re

en: /_File/Insert si_gnature
ro: /_Fişier/Inserare sem_nătură

en: /_File/New _Book
ro: /_Fişier/A_gendă nouă

en: /_File/New _JPilot
ro: /_Fişier/_JPilot nou

en: /_File/New _Server
ro: /_Fişier/Server _LDAP nou

en: /_File/New _vCard
ro: /_Fişier/_vCard nou

en: /_File/_Attach file
ro: /_Fişier/_Ataşare fişier

en: /_File/_Close
ro: /_Fişier/Î_nchidere

en: /_File/_Delete
ro: /_Fişier/Ş_tergere

en: /_File/_Edit
ro: /_Fişier/_Editare

en: /_File/_Insert file
ro: /_Fişier/_Inserare fişier

en: /_File/_Print...
ro: /_Fişier/Im_primare...

en: /_File/_Save as...
ro: /_Fişier/_Salvare ca...

en: /_Forward
ro: /Î_naintare

en: /_Help
ro: /A_jutor

en: /_Help/---
ro: /_Ajutor/---

en: /_Help/_About
ro: /A_jutor/_Despre

en: /_Help/_Manual
ro: /_Ajutor/_Manual

en: /_Help/_Manual/_English
ro: /_Ajutor/_Manual/_Engleză

en: /_Help/_Manual/_Japanese
ro: /_Ajutor/_Manual/_Japoneză

en: /_Mark
ro: /_Marcare

en: /_Mark/---
ro: /_Marcare/---

en: /_Mark/Mark as unr_ead
ro: /_Marcare/Marcare mesaj n_ecitit

en: /_Mark/_Mark
ro: /_Marcare/_Marcare

en: /_Mark/_Unmark
ro: /_Marcare/_Demarcare

en: /_Message
ro: /_Mesaj

en: /_Message/---
ro: /_Mesaj/---

en: /_Message/Compose _new message
ro: /_Mesaj/Compunere mesaj _nou

en: /_Message/M_ove...
ro: /_Mesaj/M_utare...

en: /_Message/_Delete
ro: /_Mesaj/Şter_gere

en: /_Message/_Forward
ro: /_Mesaj/Î_naintare

en: /_Message/_Mark
ro: /_Mesaj/_Marcare

en: /_Message/_Mark/---
ro: /_Mesaj/_Marcare/---

en: /_Message/_Mark/Mark as unr_ead
ro: /_Mesaj/_Marcare/Marcare mesaj n_ecitit

en: /_Message/_Mark/_Mark
ro: /_Mesaj/_Marcare/_Marcare

en: /_Message/_Mark/_Unmark
ro: /_Mesaj/_Marcare/_Demarcare

en: /_Message/_Reply
ro: /_Mesaj/_Răspunde

en: /_Open
ro: /_Deschidere

en: /_Print...
ro: /Im_primare...

en: /_Remove
ro: /Ş_tergere

en: /_Remove newsgroup
ro: /Şte_rgere newsgroup

en: /_Reply
ro: /_Răspunde

en: /_Save as...
ro: /_Salvare ca...

en: /_Tools/Import _LDIF file
ro: /_Utilitare/Importare fişier _LDIF

en: /_View
ro: /_Vedere

en: /_View/---
ro: /_Vedere/---

en: /_View/R_uler
ro: /_Vedere/Ri_glă

en: /_View/Separate f_older tree
ro: /_Vedere/Separare arbore de direct_oare

en: /_View/Separate m_essage view
ro: /_Vedere/Separare arbore de m_esaje

en: /_View/_Attachment
ro: /_Vedere/_Ataşamente

en: /_View/_Bcc
ro: /_Vedere/_Bcc

en: /_View/_Cc
ro: /_Vedere/_Cc

en: /_View/_Followup to
ro: /_Vedere/_Urmare

en: /_View/_Reply to
ro: /_Vedere/_Răspuns

en: /_View/_To
ro: /_Vedere/_La

en: 7bit ascii (US-ASCII)
ro: 7bit ASCII (US-ASCII)

en: A Group Name must be supplied.
ro: Trebuie specificat un Nume de Grup.

en: A Name and Value must be supplied.
ro: Un Nume şi o Valoare trebuiesc specificate.

en: About
ro: Despre

en: Account
ro: Cont

en: Account for sending mail is not specified.
    Please select a mail account before sending.
ro: Nu a fost specificat contul de pe care se doreşte trimiterea de mail.
    Vă rugăm să selectaţi un cont înainte de a trimite.

en: Account setting
ro: Setări cont curent

en: Account%d
ro: Cont%d

en: Add
ro: Adăugare

en: Add Address to Book
ro: Adăugare în agendă

en: Add Date header field
ro: Adăugare câmp Date la antet

en: Add New Addressbook
ro: Adăugare agendă

en: Add New Group
ro: Adăugare Grup

en: Add New JPilot Entry
ro: Adaugare Înregistrare JPilot

en: Add New LDAP Server
ro: Adăugare Server LDAP

en: Add New Person
ro: Adăugare Persoană

en: Add New vCard Entry
ro: Adăugare Înregistrare vCard

en: Add mailbox
ro: Adăugare cutie poştală

en: Add user-defined header
ro: Adăugare de câmpuri definite de utilizator

en: Additional e-Mail address item(s)
ro: Adrese E-Mail adiţionale

en: Address
ro: Adresă

en: Address Book
ro: Agendă

en: Address Book :
ro: Agendă:

en: Address book
ro: Agendă

en: Address book name must be supplied.
ro: Numele agendei trebuie specificat.

en: Addressbook Conversion
ro: Convertire agendă

en: Addressbook Conversion Error
ro: Eroare de convertire a agendei

en: Addressbook Error
ro: Eroare agendă

en: Addressbook conversion
ro: Convertire agendă

en: Addressbook conversion error
ro: Eroare de convertire a agendei

en: Addresses in Group
ro: Adresa în Grup

en: Advanced
ro: Avansat

en: All folder(s) and message(s) under `%s' will be deleted.
    Do you really want to delete?
ro: Toate directoarele şi mesajele din '%s' vor fi şterse.
    Doriţi într-adevăr să continuaţi ?

en: An E-Mail address must be supplied.
ro: O adresa E-Mail trebuie specificată.

en: Apply
ro: Aplicare

en: Attach
ro: Ataşament

en: Attach file
ro: Ataşare fişier

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: Attracting messages by subject...
ro: Atragere mesaje după subiect...

en: Attribute
ro: Atribut

en: Attribute Name
ro: Numele Atributului

en: Attributes
ro: Atribute

en: Auth failed
ro: Autorizarea a eşuat

en: Authenticating...
ro: Autentificare...

en: Auto-check new mail
ro: Verificare automată a poştei

en: Automatic
ro: Automat

en: Available Addresses
ro: Adrese Disponibile

en: Available Search Base(s)
ro: Baze de Căutare Disponibile

en: Backward search
ro: Căutare înapoi

en: Basic
ro: General

en: Basic Data
ro: Date Generale

en: Beginning of list reached; continue from end?
ro: S-a atins prima linie din listă; continuaţi de la sfârşit ?

en: Bind DN
ro: DN-ul conexiunii

en: Bind Password
ro: Parola conexiunii

en: Blue
ro: Albastru

en: Brown
ro: Maro

en: Building threads...
ro: Construire fire de discuţie...

en: Can't connect to IMAP4 server: %s:%d
ro: Încercarea de conectare la serverul IMAP4 a eşuat: %s:%d

en: Can't connect to NNTP server: %s:%d
ro: Încercarea de conectare la serverul NNTP a eşuat: %s:%d

en: Can't connect to POP3 server: %s:%d
ro: Încercarea de conectare la serverul POP3 a eşuat: %s:%d

en: Can't create the folder `%s'.
ro: Directorul `%s' nu a putut fi creat.

en: Can't get file size of %s
ro: Obţinerea dimensiunii fişierului %s este imposibilă

en: Can't get the part of multipart message.
ro: Citirea unei parţi din mesajul multipart este imposibilă.

en: Can't load the image.
ro: Imaginea nu a putut fi încărcată.

en: Can't open mark file.
ro: Deschiderea fişierului marcaj este imposibilă.

en: Can't queue the message.
ro: Este imposibilă punerea mesajului în lista de aşteptare.

en: Can't retrieve newsgroup list.
ro: Lista de newsgroup-uri nu a putut fi obţinută.

en: Can't save the message to outbox.
ro: Salvarea mesajului în outbox este imposibilă.

en: Can't save the part of multipart message.
ro: Salvarea părţii selectate din mesajul multipart este imposibilă.

en: Can't write to file.
ro: Scrierea în fişier este imposibilă.

en: Cancel
ro: Anulare

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Case sensitive
ro: Distincţie minuscule/majuscule

en: Check new mail on startup
ro: Verificare poştă la pornire

en: Chinese (ISO-2022-CN)
ro: Chinezesc

en: Clear
ro: Ştergere

en: Close
ro: Închidere

en: Command
ro: Commandă

en: Common Preferences
ro: Preferinţe comune

en: Common address
ro: Adresse comună:

en: Compose
ro: Creare

en: Compose message%s
ro: Compunere mesaj%s

en: Compose new message
ro: Creare mesaj nou

en: Compose: input from monitoring process
ro: Compunere: introducere din proces monitorizat

en: Composing message exists. Really quit?
ro: Fereastra de compunere de mesaje există.
    Sunteţi sigur că doriţi sa ieşiţi ?

en: Configuration is saved.
ro: Configuraţia a fost salvată.

en: Confirm on exit
ro: Confirmare ieşire

en: Connected successfully to server
ro: Conexiunea la server s-a soldat cu succes

en: Connection failed
ro: Conexiunea a eşuat

en: Copying message %s%c%d to %s ...
ro: Copiere mesaj %s%c%d în %s ...

en: Could not connect to server
ro: Conexiunea la server nu a putut fi realizată

en: Could not convert address book and could not create new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită iar încercarea de creare a unei agende noia eşuat.

en: Could not convert address book,
    but created empty new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită, dar
    a fost creată o agendă nouă goală.

en: Could not convert address book, but created empty new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită, dar a fost creată o noua agendă goală.

en: Could not convert address book, could not create new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită iar încercarea de creare a unei agende noia eşuat.

en: Could not read Search Base(s) from server - please set manually
ro: Nu a fost posibilă citirea Bazei de Căutare de pe server - vă rugăm săo setaţi manual

en: Could not read address index
ro: Fişierul index al agendei nu a putut fi citit

en: Could not read file.
ro: Fişierul nu a putut fi citit.

en: Couldn't exec external editor
ro: Editorul extern nu poate fi executat

en: Couldn't write to file
ro: Scrierea în fişier este imposibilă

en: Creating MIME view...
ro: Creare vedere MIME...

en: Creating account edit window...
ro: Creare fereastră de editarea conturilor...

en: Creating account preferences window...
ro: Creare fereastră de preferinţe cont...

en: Creating alert panel dialog...
ro: Creare dialog de avertisment...

en: Creating common preferences window...
ro: Creare fereastră de preferinţe comune...

en: Creating compose window...
ro: Creare fereastra de compunere...

en: Creating folder view...
ro: Creare mod vedere director...

en: Creating header view...
ro: Creare vedere antet...

en: Creating image view...
ro: Creare vedere imagine...

en: Creating main window...
ro: Creare fereastră principală...

en: Creating message view...
ro: Creare vedere mesaj...

en: Creating progress dialog...
ro: Creare dialog de progres...

en: Creating summary view...
ro: Creare rezumat...

en: Creating text view...
ro: Creare vedere text...

en: Creation of the mailbox failed.
    Maybe some files already exist, or you don't have the permission to write there.
ro: Crearea cutiei poştale a eşuat.
    Probabil că anumite fişiere există deja, sau nu aveţi permisiuni de scriereadecvate.

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ro: Chirilic (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ro: Chirilic (KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
ro: Chirilic (KOI8-U)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ro: Chirilic (Windows-1251)

en: Date
ro: Data

en: Delete
ro: Ştergere

en: Delete IMAP4 account
ro: Ştergere cont IMAP4

en: Delete account
ro: Ştergere cont

en: Delete address(es)
ro: Ştergere adrese

en: Delete folder
ro: Ştergere director

en: Delete news account
ro: Ştergere cont de news

en: Delete newsgroup
ro: Ştergere newsgroup

en: Delete rule
ro: Ştergere regulă

en: Delete the message
ro: Ştergere mesaj

en: Deleting duplicated messages...
ro: Ştergere mesaje duplicate...

en: Description of symbols
ro: Descrierea simbolurilor

en: Destination dir:
ro: Director destinaţie:

en: Destination is same as current folder.
ro: Destinaţia este aceeaşi cu directorul curent.

en: Discard
ro: Anulare schimbări

en: Discard message
ro: Anulare mesaj

en: Display
ro: Afişare

en: Display Name
ro: Nume Afişat

en: Display recipient on `From' column if sender is yourself
ro: Destinatarul pe coloana 'From', daca sunteţi expeditorul

en: Display short headers on message view
ro: Afişare antet scurt

en: Display unread number next to folder name
ro: Afişare număr de mesaje necitite lângă numele directorului

en: Do you really want to delete this account?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi acest cont ?

en: Do you really want to delete this rule?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi această regulă ?

en: Do you want to delete the folder AND all addresses in `%s' ? 
    If deleting the folder only, addresses will be moved into parent folder.
ro: Sunteţi sigur că doriţi ştergerea directorului `%s` ŞI a tuturor
    adreselor conţinute de el ? Dacă ştergeţi doar directorul, adresele
    vor fi mutate in directorul părinte.

en: Don't receive
ro: Ştergere

en: Done.
ro: Gata.

en: Down
ro: Jos

en: Draft
ro: Salvare

en: E-Mail Address
ro: Adresă E-Mail

en: E-Mail address
ro: Adresă E-Mail

en: EMail Address
ro: Adresă E-Mail

en: Edit
ro: Editare

en: Edit Addressbook
ro: Editare Agendă

en: Edit Group Data
ro: Editare Date de Grup

en: Edit Group Details
ro: Editare Detalii de Grup

en: Edit JPilot Entry
ro: Editare Înregistrare JPilot

en: Edit LDAP - Select Search Base
ro: Editare LDAP - Selectare Bază de Căutare

en: Edit LDAP Server
ro: Editare server LDAP

en: Edit Person Data
ro: Editare Date Personale

en: Edit Person Details
ro: Editare Detalii Personale

en: Edit accounts
ro: Editare de conturi

en: Edit address
ro: Editare adresă

en: Edit folder
ro: Editare director

en: Edit vCard Entry
ro: Editare Înregistrare vCard

en: Edit with external editor
ro: Editare cu editor extern

en: Enable coloration of message
ro: Colorare mesaje

en: Encoding
ro: Codare

en: End of list reached; continue from beginning?
ro: S-a atins sfârşitul listei; continuaţi de la început ?

en: Enter the print command line:
    (`%s' will be replaced with file name)
ro: Introduceţi linia de comandă pentru imprimare:
    ('%s' va fi înlocuit cu numele fişierului)

en: Error
ro: Eroare

en: Error occurred while posting
ro: A avut loc o eroare la postare

en: Error occurred while posting the message to %s .
ro: A avut loc o eroare la încercarea de a posta mesajul pe %s .

en: Error occurred while processing mail.
ro: A avut loc o eroare la procesarea mesajului.

en: Error occurred while sending the message.
ro: A avut loc o eroare la încercarea de a trimite mesajul.

en: Error reading LDIF fields.
ro: Eroare la citirea câmpurilor LDIF.

en: Execute
ro: Executare

en: Execute marked process
ro: Execută toate procesele marcate

en: Exit
ro: Ieşire

en: Exit this program?
ro: Doriţi să părăsiţi acest program ?

en: Export
ro: Exportare

en: Exporting file:
ro: Exportare fişier:

en: Extended
ro: Avansat

en: External editor command line is invalid: `%s'
ro: Linia de comandă este invalidă: '%s'

en: External program
ro: Program extern

en: File
ro: Fişier

en: File %s doesn't exist
ro: Fişierul %s nu există

en: File Info
ro: Informaţii despre Fişier

en: File Name
ro: Numele Fişierului

en: File Name :
ro: Numele Fişierului:

en: File `%s' already exists.
    Can't create folder.
ro: Fişierul '%s' există deja.
    Directorul nu poate fi creat.

en: File appears to be Ok.
ro: Fişierul pare a fi în regulă.

en: File does not appear to be JPilot format.
ro: Fişierul nu pare a fi în format JPilot.

en: File does not appear to be a valid address book format.
ro: Fişierul nu pare a fi o agendă validă.

en: File does not appear to be vCard format.
ro: Fişierul nu pare a fi în format vCard.

en: File doesn't exist or is empty.
ro: Fişierul nu există sau este gol.

en: File imported.
ro: Fişier importat.

en: File name
ro: Numele fişierului

en: Filter messages on receiving
ro: Filtrare mesaje la primire

en: Filter on incorporation
ro: Filtrare la incorporare

en: Filtering...
ro: Filtrare...

en: Find groups:
ro: Căutare:

en: Finish
ro: Terminare

en: Finished reading configuration.
ro: Sfârşitul citirii configuraţiei.

en: First Name
ro: Prenume

en: First, you have to set the location of mailbox.
    You can use existing mailbox in MH format
    if you have the one.
    If you're not sure, just select OK.
ro: În primul rând trebuie setată locaţia cutiei poştale.
    Puteţi folosi o cutie poştală existentă
    în format MH dacă aveţi una.
    Dacă nu sunteţi sigur, selectaţi OK.

en: Folder
ro: Director

en: Folder %s is selected
ro: Directorul %s este selectat

en: Folder and Addresses
ro: Directorul şi adresele

en: Folder only
ro: Doar directorul

en: Font selection
ro: Selectare font

en: Forward
ro: Înaintare

en: Forward the message
ro: Înaintare mesaj

en: Found %s
ro: Găsit: %s

en: Found label: %s
ro: Etichetă gasită: %s

en: From
ro: De la

en: From:
ro: De la:

en: Full name
ro: Nume complet

en: GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
ro: GPGME este Copyright 2001 Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: Generate Message-ID
ro: Generare Message-ID

en: Get
ro: Ia

en: Get all
ro: Ia tot

en: Getting messages from %s into %s...
ro: Recepţionare mesaje din %s în %s...

en: Getting new messages from %s into %s...
ro: Recepţionare mesaje noi pentru %s în %s...

en: Getting the number of new messages (LAST)...
ro: Recepţionarea numărului de mesaje noi (LAST)...

en: Getting the number of new messages (STAT)...
ro: Recepţionarea numărului de mesaje noi

en: Getting the number of new messages (UIDL)...
ro: Recepţionarea numărului de mesaje noi (UIDL)...

en: Getting the size of messages (LIST)...
ro: Recepţionarea dimensiunii mesajelor (LIST)...

en: Greek (ISO-8859-7)
ro: Grec (ISO-8859-7)

en: Green
ro: Verde

en: Group
ro: Groupă

en: Group Name
ro: Numele Grupului

en: Header
ro: Antet

en: Header name is not set.
ro: Antetul nu a fost definit.

en: IMAP4 login failed.
ro: Logare IMAP4 eşuată.

en: IMAP4 server is not entered.
ro: Serverul IMAP4 nu a fost introdus.

en: Import
ro: Importare

en: Import LDIF file into Address Book
ro: Importare fişier LDIF în agendă

en: Importing file:
ro: Importare fişier:

en: Incorporate from spool
ro: Incorporare din spool

en: Incorporate new mail
ro: Recepţionare mesaje noi pentru contul curent

en: Incorporate new mail of all accounts
ro: Recepţionare mesaje noi pentru toate conturile

en: Input new name for `%s':
ro: Introduceţi noul nume pentru '%s':

en: Input password
ro: Introducere parolă

en: Input password for %s on %s:
ro: Introduceţi parola pentru %s la %s:

en: Input the location of mailbox.
    If the existing mailbox is specified, it will be
    scanned automatically.
ro: Introduceţi locaţia cutiei poştale.
    Dacă este specificată o cutie poştală existentă, aceasta
    va fi scanată automat.

en: Input the name of new folder:
ro: Introduceţi numele noului director:

en: Input the name of new folder:
    (if you want to create a folder to store subfolders,
     append `/' at the end of the name)
ro: Introduceţi numele noului director:
    (dacă doriţi crearea de subdirectoare in acest director,
     adăugaţi un `/' la sfârşitul numelui)

en: Input the new name of folder:
ro: Introduceţi noul nume al directorului:

en: Insert
ro: Inserare

en: Insert file
ro: Isertion fişier

en: Insert signature
ro: Inserare semnătură

en: Interface
ro: Interfaţă

en: Invalid MIME type.
ro: Tip MIME invalid.

en: Japanese (EUC-JP)
ro: Japonez (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ro: Japonez (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
ro: Japonez (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
ro: Corean

en: LDAP Server
ro: Server LDAP

en: LDIF Field
ro: Câmp LDIF

en: LDIF file imported successfully.
ro: Fişier LDIF importat cu succes.

en: Last Name
ro: Nume

en: Last number in dir %s = %d
ro: Ultimul număr din directorul %s = %d

en: Leave space on head
ro: Lasă spaţiu la început

en: Line space
ro: Spaţiere linii

en: Linewrap
ro: Tăiere linii

en: Local spool
ro: Spool local

en: Lookup
ro: Căutare

en: MIME Type
ro: Tip MIME

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: MIME viewer command line is invalid: `%s'
ro: Linia de comanda pentru vizualizare MIME este invalidă: '%s'

en: Mail address
ro: Adresa de mail

en: Mail address is not entered.
ro: Adresa de mail nu a fost introdusă.

en: Mailbox
ro: Cutie poştală

en: Mailbox setting
ro: Setări căsuţă poştală

en: MainWindow: color allocation %d failed
ro: Fereastra principală: alocarea culorii %d a eşuat

en: Mark
ro: Marcaj

en: Maximum Entries
ro: Număr Maxim de Înregistrări

en: Message
ro: Mesaj

en: Message %d is marked
ro: Mesajul %d este marcat

en: Message %d is marked as being read
ro: Mesajul %d este marcat ca citit

en: Message %d is marked as unread
ro: Mesajul %d este marcat ca necitit

en: Message %d is set to move to %s
ro: Mesajul %d este marcat pentru mutare în %s

en: Message %s/%d is set to delete
ro: Mesajul %s/%d este marcat pentru ştergere

en: Message %s/%d is unmarked
ro: Mesajul %s/%d este demarcat

en: Message reply/forward format error.
ro: Eroare de formatare a răspunsului/mesajului înaintat.

en: Message: %s
ro: Mesaj: %s

en: Messages
ro: Mesaje

en: Modify
ro: Modificare

en: Move Down
ro: Jos

en: Move E-Mail Addresses to or from Group with arrow buttons
ro: Mutaţi Adresele E-Mail din sau în Grup cu ajutorul butoanelor săgeţi

en: Move Up
ro: Sus

en: NNTP connection to %s:%d has been disconnected. Reconnecting...
ro: Conexiunea NNTP la %s:%d a fost întreruptă. Reconectare...

en: NNTP server is not entered.
ro: Serverul NNTP nu a fost introdus.

en: Name
ro: Nume

en: Name of this account
ro: Numele contului

en: Name:
ro:  Nume:

en: New
ro: Nou

en: New folder
ro: Director nou

en: New messages will be checked in this order. Check the boxes
    on the `G' column to enable message retrieval by `Get all'.
ro: Mesajele noi vor fi verificate in această ordine. Activaţi
    checkboxurile din coloana `G' pentru a activa recepţionarea
    mesajelor de comanda `Ia tot'.

en: New user, could not save address book files.
ro: Utilizator nou. Fişierele agendei nu au putut fi salvate.

en: New user, could not save index file.
ro: Utilizator nou. Fişierul index nu a putut fi salvat.

en: News server
ro: Server news

en: Newsgroup name
ro: Nume newsgroup

en: Newsgroups:
ro: Grupuri de discuţii:

en: Next
ro: Înainte

en: Next unread message
ro: Următorul mesaj necitit

en: Nick Name
ro: Poreclă

en: No
ro: Nu

en: No disk space left.
ro: Nu mai este spaţiu pe disc.

en: No unread message found. Go to next folder?
ro: Nu au fost găsite mesaje necitite.
    Doriţi avansarea la directorul următor ?

en: No.
ro: Nu.

en: None
ro: Niciunul

en: None (local)
ro: Nimic (local)

en: Notice
ro: Informaţie

en: Number
ro: Număr

en: Old address book converted successfully.
ro: Agenda veche a fost convertită cu succes.

en: Old address book converted,
    could not save new address index file
ro: Agenda veche a fost convertită cu succes, dar
    fişierul index al noii agende nu a putut fi salvat.

en: Old address book converted, could not save new address index file
ro: Agenda veche a fost convertită, dar salvarea noului fişier indexa eşuat

en: On exit
ro: La ieşire

en: Open first unread message when entering a folder
ro: Deschide primul mesaj necitit la intrarea într-un director

en: Opening account edit window...
ro: Deschidere fereastră de editare...

en: Opening account preferences window...
ro: Deschidere fereastră de configurare cont...

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Organization
ro: Organizaţie

en: Other
ro: Altele

en: Outgoing codeset
ro: Set de caractere

en: Overwrite
ro: Suprascriere

en: Overwrite existing file?
ro: Doriţi suprascrierea fişierului existent ?

en: POP3 protocol error
ro: Eroare protocol POP3

en: POP3 server is not entered.
ro: Serverul POP3 nu a fost introdus.

en: Password
ro: Parola

en: Path
ro: Cale

en: Person
ro: Persoană

en: Personal address
ro: Adresse personală:

en: Personal information
ro: Informatii personale

en: Pink
ro: Roz

en: Pipe read failed
ro: Citirea din pipe a eşuat

en: Please select a file.
ro: Selectaţi un fişier.

en: Please specify address book name and file to import.
ro: Specificaţi numele agendei si a fişierului ce trebuie importat.

en: Preferences for new account
ro: Preferinţe pentru noul cont

en: Prefs
ro: Preferinţe

en: Prev
ro: Înapio

en: Print
ro: Imprimare

en: Print command line is invalid:
    `%s'
ro: Linia de comandă pentru imprimare este invalidă:
    `%s'

en: Print command line is invalid: `%s'
ro: Linia de comandă pentru imprimare este invalidă: '%s'

en: Process mark
ro: Procesare marcaje

en: Protocol log
ro: Log protocol

en: Put into queue folder and send later
ro: Punere în lista de aşteptare şi trimitere mai târziu

en: Queue
ro: Lista de aşteptare

en: Queued message header is broken.
ro: Antetul mesajului din lista de aşteptare este invalid.

en: Queued messages
ro: Mesaje în lista de aşteptare

en: Quitting
ro: Închidere conexiune

en: Quotation mark
ro: Semn de citare

en: Quote mark format error.
ro: Eroare de formatare a citaţiei.

en: Quote message when replying
ro: Citează mesajul la care se răspunde

en: Reading all config for each account...
ro: Citire configuraţia conturilor...

en: Reading configuration...
ro: Citire configuraţie...

en: Really delete IMAP4 account `%s'?
ro: Sunteţi sigur că doriţi ştergerea contului IMAP4 '%s' ?

en: Really delete `%s' ?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi `%s' ?

en: Really delete news account `%s'?
ro: Sunteţi sigur că doriţi ştergerea contului de news '%s' ?

en: Really delete newsgroup `%s'?
ro: Sunteţi sigur că doriţi ştergerea newsgroupului '%s' ?

en: Really delete the address(es)?
ro: Sunteţi sigur că doriţi sa ştergeţi adresa (adresele) ?

en: Receive
ro: Recepţionare

en: Recipient is not specified.
ro: Destinatarul nu a fost specificat.

en: Records :
ro: Înregistrări:

en: Red
ro: Roşu

en: Refresh
ro: Împrospătare

en: Register
ro: Înregistrare

en: Remarks
ro: Observaţii

en: Remove messages on server when received
ro: Ştergere mesaje de pe server după primire

en: Rename folder
ro: Redenumire director

en: Reply
ro: Răspuns

en: Reply all
ro: Răspuns toţi

en: Reply to all
ro: Răspunde la toţi

en: Reply to the message
ro: Răspunde la mesaj

en: Reply-To:
ro: Răspuns La:

en: Required APOP timestamp not found in greeting
ro: Eroare de recepţionare timestamp APOP

en: Retrieving
ro: Recepţionare

en: Retrieving message (%d / %d) (%s / %s)
ro: Recepţionare mesaj (%d / %d) (%s / %s octeţi)

en: Retrieving new messages
ro: Recepţionare mesaje noi

en: SMTP server (send)
ro: Server SMTP (trimitere)

en: SMTP server is not entered.
ro: Serverul SMTP nu a fost introdus.

en: Save as
ro: Salvare ca

en: Save to draft folder
ro: Salvare

en: Scanning folder %s ...
ro: Scanare director %s ...

en: Scanning folder %s%c%s ...
ro: Scanare director %s%c%s ...

en: Scanning folder (%s)...
ro: Scanare director (%s)...

en: Search
ro: Căutare

en: Search Base
ro: Bază de Căutare

en: Search Criteria
ro: Criterii de Căutare

en: Search failed
ro: Căutarea a eşuat

en: Search finished
ro: Căutarea a luat sfârşit

en: Search string not found.
ro: Textul căutat nu a fost găsit.

en: Select
ro: Selectare

en: Select Address Book Folder
ro: Selectaţi un director

en: Select JPilot File
ro: Selectare Fişier JPilot

en: Select LDIF File
ro: Selectare fişier LDIF

en: Select and rename LDIF field names to import.
ro: Selectaţi şi redenumiţi câmpurile LDIF de importat.

en: Select exporting file
ro: Selectare fişier exportat

en: Select file
ro: Selectare fişier

en: Select folder
ro: Selectare director

en: Select importing file
ro: Selectare fişier de importat

en: Select newsgroups to subscribe.
ro: Selectare newsgroup.

en: Select vCard File
ro: Selectare Fişier vCard

en: Selecting all messages...
ro: Selectare toate mesajele...

en: Send
ro: Trimitere

en: Send later
ro: Mai târziu

en: Send message
ro: Trimitere mesaj

en: Send queued message(s)
ro: Trimiterea mesajului(lor) din lista de aşteptare

en: Server for receiving
ro: Server pentru recepţionare

en: Server information
ro: Informatii despre server

en: Setting folder info...
ro: Setare informaţii despre director...

en: Setting folder info...
ro: Setare informaţii despre director...

en: Setting summary from message data...
ro: Definire rezumat din datele din mesaj...

en: Show this message next time
ro: Acest mesaj va apărea şi data viitoare

en: Signature
ro: Semnătură

en: Signature separator
ro: Separator de semnătură

en: Simplified Chinese (GB2312)
ro: Chinezesc Simplificat (GB2312)

en: Size
ro: Dimensiune

en: Sky blue
ro: Albastru Cer

en: Some composing windows are open.
    Please close all the composing windows before editing the accounts.
ro: Există una sau mai multe ferestre de compunere deschise.
    Vă rugăm să închideţi toate ferestrele de compunere înainteaeditării de conturi.

en: Some marks are left. Process it?
ro: Au mai rămas nişte marcaje. Doriţi să fie procesate ?

en: Some unsent messages are queued. Exit now?
ro: Exista mesaje netrimise în lista de aşteptare. Doriţi sa ieşiţi ?

en: Sorting summary...
ro: Sortare rezumat...

en: Source dir:
ro: Directorul sursă:

en: Specify POP3 port
ro: Port POP3

en: Specify SMTP port
ro: Port SMTP

en: Specify domain name
ro: Nume domeniu

en: Specify target folder and mbox file.
ro: Specificaţi directorul destinaţie şi fişierul mbox.

en: Specify target mbox file and destination folder.
ro: Specificaţi fişierul mbox ţintă şi directorul destinaţie.

en: Standby
ro: Aşteptaţi

en: Subject
ro: Subiect

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Subscribe to newsgroup
ro: Înscriere la newsgroup

en: Temporary file: %s
ro: Fişier temporar: %s

en: Terminated process group id: %d
ro: Procesul a fost terminat: %d

en: The external editor is still working.
    Force terminating the process?
    process group id: %d
ro: Editorul extern este încă în funcţiune.
    Doriţi terminarea forţată a procesului ?
    process group id: %d

en: The folder `%s' already exists.
ro: Directorul '%s' există deja.

en: The mailbox `%s' already exists.
ro: Cutia poştală '%s' există deja.

en: This message has been modified. discard it?
ro: Acest mesaj a fost modificat. Doriţi sa anulaţi schimbările ?

en: Timestamp syntax error in greeting
ro: Eroare de sintaxă timestamp

en: To:
ro: La:

en: Traditional Chinese (Big5)
ro: Chinezesc Tradiţional (Big5)

en: Traditional Chinese (EUC-TW)
ro: Chinezesc Tradiţional (EUC-TW)

en: Translate header name (such as `From:', `Subject:')
ro: Traducere antet (cu ar fi 'From:', 'Subject:')

en: Trash
ro: Gunoi

en: Turkish (ISO-8859-9)
ro: Turcesc (ISO-8859-9)

en: Type
ro: Tip

en: Unread
ro: Necitit

en: Unthreading for execution...
ro: Distrugere fire de discuţie pentru executare...

en: Unthreading...
ro: Distrugere fire de discuţie...

en: Untitled
ro: Neintitulat

en: Up
ro: Sus

en: Usage: %s [OPTION]...
ro: Utilizare: %s [OPŢIUNE]...

en: Use external program for incorporation
ro: Foloseşte un program extern pentru incorporare

en: Use external program for sending
ro: Folosire program extern pentru trimitere

en: User Attributes
ro: Atribute Utilizator

en: User ID
ro: Utilizator

en: User ID is not entered.
ro: Numele de utilizator nu a fost introdus.

en: Value
ro: Valoare

en: Warning
ro: Avertisment

en: Western European (ISO-8859-1)
ro: Vest European (ISO-8859-1)

en: Wrap all long lines
ro: Tăiere toate liniile lungi

en: Wrap before sending
ro: Taie liniile înainte de trimitere

en: Wrap messages at
ro: Taie liniile mesajului la

en: Wrap quotation
ro: Taie liniile semnăturii

en: Writing summary cache (%s)...
ro: Scriere cache rezumat (%s)...

en: Yes
ro: Da

en: `%c' can't be included in folder name.
ro: '%c' nu poate fi inclus în numele directorului.

en: `Display as text', or press `t' key.
ro:  'Afişare ca text' sau apăsaţi pe 't'.

en: another Sylpheed is already running.
ro: rulează o alta sesiune Sylpheed.

en: article %d has been already cached.
ro: Articolul %d a fost deja stocat.

en: can't append %s to %s
ro: nu a putut fi adăugat %s la %s

en: can't change file mode
ro: schimbarea permisiunilor fişierului este imposibilă

en: can't copy message %s to %s
ro: copierea mesajului %s în %s a eşuat

en: can't create %s
ro: nu poate fi creat %s

en: can't create lock file %s
ro: fişierul lock %s nu poate fi creat

en: can't create mailbox
ro: crearea cutiei poştale este imposibilă

en: can't create mailbox: LIST failed
ro: crearea cutiei poştale a eşuat: LIST a eşuat.

en: can't delete mailbox
ro: ştergerea cutiei poştale este imposibilă

en: can't expunge
ro: ştergere imposibilă

en: can't fetch message %d
ro: mesajul %d nu a putut fi recepţionat

en: can't get envelope
ro: recepţionarea plicului nu a putut fi realizată

en: can't get namespace
ro: spaţiul de nume nu a putut fi obţinut

en: can't get recipient list.
ro: nu pot obţine lista destinatarilor.

en: can't get xover
ro: xover imposibil

en: can't lock %s
ro: blocarea %s imposibilă

en: can't open mark file
ro: deschiderea fişierului de marcaje este imposibilă

en: can't open temporary file
ro: fişierul temporar nu a putut fi deschis

en: can't parse envelope: %s
ro: plicul nu poate fi analizat: %s

en: can't post article.
ro: postarea articolului este imposibilă.

en: can't queue the message
ro: punerea mesajului în lista de aşteptare este imposibilă

en: can't read article %d
ro: articolul %d nu poate fi citit

en: can't read mbox file.
ro: fişierul mbox nu a putut fi citit.

en: can't remove the old message
ro: ştergerea mesajului vechi a eşuat

en: can't retrieve article %d
ro: articolul %d nu poate fi recepţionat

en: can't select folder: %s
ro: directorul nu a putut fi selectat: %s

en: can't truncate mailbox to zero.
ro: vidarea cutiei poştale este imposibilă.

en: can't unlock %s
ro: deblocarea %s imposibilă

en: can't write headers
ro: scrierea antetelor este imposibilă

en: can't write to temporary file
ro: fişierul temporar nu a putut fi scris

en: characters
ro: caractere

en: contains
ro: conţine

en: creating IMAP4 connection to %s:%d ...
ro: creare conexiune IMAP4 la %s:%d ...

en: creating NNTP connection to %s:%d ...
ro: creare conexiune NNTP la %s:%d ...

en: done.
ro: gata.

en: error occurred while getting envelope.
ro: a avut loc o eroare în timpul recepţionării plicului.

en: error occurred while getting xover.
ro: a avut loc o eroare în timpul execuţiei xover.

en: error occurred while retrieving data.
ro: a apărut o eroare la recepţionarea datelor.

en: error while imap command: EXPUNGE
ro: eroare comandă IMAP: EXPUNGE

en: failed to write configuration to file
ro: scrierea configuraţie în fişier a eşuat

en: filtering...
ro: filtrare...

en: g_thread is not supported by glib.
ro: g_thread nu este suportat de glib.

en: generated Message-ID: %s
ro: Message-ID creat: %s

en: getting article %d...
ro: Receptionare articol %d...

en: getting new messages of account %s...
ro: recepţionare mesaje noi pentru contul %s...

en: getting xover %d - %d in %s...
ro: executare xover %d - %d în %s...

en: invalid article range: %d - %d
ro: interval invalid: %d - %d

en: invalid lock type
ro: tip de lock invalid

en: invalid mbox format: %s
ro: format mbox invalid: %s

en: invalid xover line: %s
ro: linie xover invalidă: %s

en: mailbox is owned by another process, waiting...
ro: cutia poştală este folosită de alt proces, aştept...

en: malformed mbox: %s
ro: mbox malformat: %s

en: minute(s)
ro: minut(e)

en: moderated
ro: moderat

en: no new articles.
ro: nu există articole noi.

en: none
ro: nimic

en: pixel(s)
ro: pixel(i)

en: protocol error
ro: eroare de protocol

en: protocol error: %s
ro: eroare de protocol: %s

en: queueing message...
ro: punere mesaj în lista de aşteptare...

en: readonly
ro: doar citire

en: the src folder is identical to the dest.
ro: directorul sursă este identic cu cel destinaţie.

en: to Draft
ro: Salvare

en: unescaped From found:
    %s
ro: From 'unescaped' găsit:
    %s

en: unknown
ro: necunoscut

en: use 'flock' instead of 'file' if possible.
ro: folosiţi 'flock' în loc de 'file' dacă este posibil.

en: writing to %s failed.
ro: scrierea în %s a eşuat.
