XCDRoast 0.98 alpha 14 - en to ro translation catalogue (763 entries)

en: 
    No ATIP-Information available.
    
    (Possible reasons: No CD-R/RW loaded or your device
     does not support reading ATIP info)
ro: 
    Informatia ATIP nu este disponibila.
    
    (Motive posibile: nici un CD-R/RW in unitate
    nu permite citirea informatiilor ATIP)

en: 
    Scanning aborted!
ro: 
    Cautare oprita!

en:           Drop files to exclude here ->
ro:         Lasati fisierele de exclus aici ->

en:  [Simulation]
ro: [Simulare]

en: %s/... (%d paths)
ro: %s/... (%d cai)

en: (%d paths selected)
ro: (%d cai alese)

en: (c) 1996-2003 by T. Niederreiter
    
    http://www.xcdroast.org
ro: (c) 1996-2003 T.Niederreiter
    
    http://www.xcdroast.org/

en: (right click for context menu)
ro: (click dreapta pentru meniul contextual)

en: -> mkisofs reported an error while calculating the session size!
ro: -> mkisofs a raportat o eroare cind a calculat dimensiunea sesiunii!

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be added.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
ro: Un CD-R/RW trebuie sa fie in inscriptor inaintea
    atasarii unei sesiuni.
    Va rog, introduceti un CD-R/RW si reincercati.

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be mastered.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
ro: Un CD-R/RW este necesar in inscriptor inainte
    de a se crea o sesiune.
    Introduceti un CD-R/RW si reincercati.

en: ATIP (absolute Time in Pregroove)-Information:
ro: Informatii ATIP:

en: ATIP-Info
ro: Informatii ATIP

en: Abort Verifying when one mismatch was found. Otherwise X-CD-Roast does continue to verify the other tracks anyway.
ro: Abandoneaza verificarea cind este gasita o nepotrivire. Altfel X-CD-Roast continua sa verifice oricum celelalte piste.

en: Abort after verify fail
ro: Abandoneaza daca esueaza verificarea

en: Abstract Information:
ro: Informatii:

en: Accept the current configuration and return to main menu.
ro: Accept configuratia curenta si intoace-te la meniul principal.

en: Accept track layout
ro: Accepta ordinea pistelor

en: Access by hosts:
ro: Acces dupa gazda:

en: Access by users:
ro: Acces pentru utilizatorii:

en: Access denied!
    You have no permission to start X-CD-Roast on that host.
    Ask the superuser to add you to the allow-list.
ro: Acces refuzat!
    Nu aveti dreptul sa porniti X-CD-Roast pe aceasta gazda.
    Cereti root sa va adauge pe lista utilizatorilor autorizati.

en: Activate Non-Root-Mode
ro: Activeaza modul non-root

en: Activation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
ro: Activarea modului Non-Root a esuat!
    
    Va rog sa incercati din nou in modul Debug si anuntati.
    (Vezi intrebarile frecvente pe  http://www.xcdroast.org/)

en: Activation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    Enter now the Setup-Menu to configure
    which users may work with X-CD-Roast.
ro: Activarea modului Non-Root realizata!
    
    Intrati acum meniul Setup pentru a configura
    care utilizatori pot folosi X-CD-Roast,

en: Add
ro: Adauga

en: Add a device that wasn't recognized by the automatic scanning.
ro: Adauga un dispozitiv care nu a fost recunoscut de cautarea automata.

en: Add all selected images to the left list - the tracks that should be written to a CD-R/RW.
ro: Adauga toate imaginile alese pe lista din stinga - pistele care ar trebui scrise pe CD-R/RW.

en: Add all with a prefixed path:
ro: Adauga cu o cale 'prefix':

en: Add all with full path
ro: Adauga cu cale completa

en: Add all with path component "%s" removed
ro: Adauga toate cu componenta de cale "%s" stearsa

en: Add all with path component "%s" replaced by:
ro: Adauga toate cu componenta "%s" inlocuita de:

en: Add the hostname given in the entry-field to the list.
ro: Adauga numele dat in cimpul de introducere pe lista.

en: Add the selected path to the master directories.
ro: Adauga calea aleasa directoarelor centrale.

en: Add the username given in the entry-field to the list.
ro: Adaugati numele utilizatorului din cimp in lista.

en: Add to root directory of CD ("/")
ro: Adauga directorului radacina al CD-ului ("/")

en: Add with custom path:
ro: Adauga cu cale personalizata:

en: Adds a new image directory.
ro: Adauga un nou director imagine.

en: Advanced ISO9660 options
ro: Optiuni avansate ISO9660

en: Advanced options
ro: Optiuni avansate

en: Advanced write parameters
ro: Parametrii de scriere avansati

en: Album title:
ro: Titlul albumului:

en: All
ro: Toate

en: All in list
ro: Toti din lista

en: All users are allowed to start X-CD-Roast.
ro: Toti utilizatorii au voie sa porneasca X-CD-Roast.

en: All users on the list are not allowed to start X-CD-Roast. All others may use it.
ro: Toti utilizatorii de pe lista nu au voie sa porneasca X-CD-Roast. Toti ceilalti pot sa il foloseasca.

en: All, but listed
ro: Toti, in afara de lista

en: Allow 103 character Joliet filenames
ro: Permite nume Joliet de 103 caractere

en: Allow 31 character ISO-filenames
ro: Permite nume de fisiere ISO de 31 de caractere

en: Allow 37 characters in ISO9660 filenames
ro: Permite 37 de caractere in numele de fisiere ISO9660

en: Allow 37 chars in ISO9660 filenames. This option will remove the ISO9660 version numbers to get the extra space. Use with extreme care.
ro: Permite 37 de caractere in numele de fisiere ISO9660. Aceasta optiune elimina versiunea ISO9660 pentru a obtine spatiul suplimentar. Folositi cu mare atentie.

en: Allow ISO-files with a starting period
ro: Permite fisiere ISO care incep cu punct

en: Allow ISO9660 filenames to include digits, uppercase characters and all other 7 bit ASCII characters. This violates the ISO9660 standard, but it happens to work on many systems. Use with caution.
ro: Permite ca numele de fisiere ISO9660 sa includa cifre, caractere majuscule si toate celelalte caractere ascii pe 7 biti. Aceasta incalca standardul ISO9660, dar functioneaza pe multe sisteme. Folositi cu atentie.

en: Allow ISO9660 filesnames to begin with a period. Usually, a leading dot is replaced by an underscore in order to maintain MS-DOS compatibility. This has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
ro: Permite nume de fisiere ISO9660 care sa inceapa cu punct. Implicit punctul de inceput este inlocuit de o liniuta de subliniere pentru a pastra compatibilitatea cu DOS-ul. Nu are efect pentru numele de fisiere in cazul Rock Ridge si Joliet.

en: Allow all
ro: Permite toti

en: Allow deeper directory hierarchy than 8 levels. If this option is not used, then a directory "RR_MOVED" will be created on the CD which can be seen on non-Rock Ridge capable Systems (usually Windows). Use with caution, because this violates the ISO9660 standard.
ro: Permite o ierarhie a directoarelor mai departe de 8 niveluri. Daca nu este folosita aceasta optiune, atunci un director "RR_MOVED" va fi creat pe CD si va fi vazut pe sistemele ce nu cunosc Rock Ridge (deobicei Windows). Folositi cu grija, pentru ca violeaza standardul ISO9660.

en: Allow full 31 character ISO9660 filenames. This is not relevant for the Rock Ridge or Joliet option, because there the filenames are stored seperately.
ro: Permite nume de fisiere de 31 de caractere in sistemul ISO9660. Aceasta nu are importanta pentru Rock Ridge sau Joliet pentru ca ele stocheaza numele de fisiere separat.

en: Allow lowercase ISO9660 filenames
ro: Permite nume de fisiere ISO9660 cu minuscule

en: Allow multiple dots in ISO9660 filenames
ro: Permite mai multe puncte in numele de fisiere ISO9660

en: Allow overburning
ro: Permite suprascrierea

en: Allows "Untranslated" filenames
ro: Permite nume de fisiere "netraduse"

en: Allows filenames totally against the ISO9660 standard. This makes only sense on HP-UX systems which do not know any ISO9660 extensions.
ro: Permite nume de fisiere care incalca standardul ISO9660. Aceasta are sens doar pe sistemele HP-UX care nu cunosc nici o extensie ISO9660.

en: Allows to write more than the official size of a medium. Most CD Writers support it only in DAO mode. It may however do not work at all, you have to test it. (If X-CD-Roast still warns about non-fitting data, ignore this.)
ro: Permite sa se scrie mai mult decit dimensiunea oficiala. Majoritatea inscriptoarelor o permit doar in mod DAO. Se poate sa nu functioneze deloc, trebuie testata. (Daca X-CD-Roast mai atentioneaza ca datele nu incap, ignorati mesajul.)

en: An excluded path cannot be redirected
ro: O cale exclusa nu poate fi redirectionata

en: Are you sure you want to abort the writing?
    Aborting may damage the CD-RW and may require that you have
    to power-cycle the burner to get working again.
ro: Sinteti sigur ca doriti sa opriti scrierea?
    Oprirea poate strica CD-RW-ul si poate necesita sa reporniti
    inscriptorul pentru a mai scrie.

en: Are you sure you want to delete %d tracks?
ro: Sinteti sigur ca vrei sa stergeti %d piste?

en: Are you sure you want to delete one track?
ro: Sinteti sigur ca doriti sa stergeti o pista

en: Are you sure you want to remove all
    the paths from the list?
ro: Sinteti sigur ca vreti sa stergeti toate
    caile din lista?

en: Are you sure you want to remove the device
    %s
    from this configuration?
ro: Sinteti sigur(a) ca vreti sa stergeti dispozitivul
    %s
    din aceasta configuratie?

en: Are you sure you want to rescan for devices?
    This will remove all manually configured devices and all
    saved configuration data for the other devices.
ro: Sinteti sigur(a) ca doriti sa recautati dispozitivele?
    Aceasta va sterge dispozitivele configuragte manual si
    toate configuratiile pentru celelalte dispozitive.

en: Audio Read Interface:
ro: Interfata de citire audio:

en: Audio Read Speed:
ro: Viteza de citire audio:

en: Audio-CD
ro: CD Audio

en: Auto-raise/lower windows
ro: Ridicati/coboriti automat ferestrele

en: Autodetect
ro: Autodetecteaza

en: Automatic
ro: Automat

en: Automatically delete images after burn
ro: Sterge imaginile automat dupa scriere

en: Back to main menu
ro: Inapoi la meniul principal

en: Be sure to have all media removed from your drives
    before continuing!
ro: Asigurati-va ca toate mediile sint indepartate din unitati
    inainte de continuare!

en: Begin to playback the next track.
ro: Incepe sa rulezi urmatoarea pista.

en: Begin to playback the previous track.
ro: Incepe sa rulezi precedenta pista.

en: Bibliographic Information:
ro: Informatii bibliogratice:

en: Blank CD-RW
ro: Goleste CD-RW

en: Blank CD/DVD+-RW
ro: Goleste CD/DVD+-RW

en: Blank-Mode:
ro: Mod golire:

en: Blanking aborted after %2d:%02d min.
ro: Golire oprita dupa %2d:%02d minute.

en: Blanking in progress for %2d:%02d min.
ro: Golirea are loc de %2d:%02d minute

en: Blanking successful. Time: %2d:%02d min.
ro: Golire realizata. Timp: %2d:%02d minute.

en: Blanks a CD-RW in the Write-Device.
ro: Goleste un CD-RW in inscriptor.

en: Boot catalog:
ro: Catalog boot:

en: Boot image list:
ro: Lista imaginilor de boot:

en: Boot image:
ro: Imagine boot-abila:

en: Boot options
ro: Optiuni boot

en: Browse
ro: Navigheaza

en: CD Settings
ro: Optiuni CD

en: CD Writer Device:
ro: Unitate scriere CD:

en: CD Writer FIFO-Buffer-Size:
ro: Dimensiunea tamponului FIFO al inscriptorului:

en: CD Writer Mode:
ro: Mod scriere CD:

en: CD Writer Speed:
ro: Viteza inscriptorului CD:

en: CD closed
ro: CD inchis

en: CD contains only audio tracks and you set that
    audio tracks should not be verified. Verifying is therefore impossible.
ro: CD-ul contine doar piste audio si ati ales ca
    pistele audio sa nu fie verificate. Verificarea este imposibila.

en: CD to write
ro: CD-ul de scris

en: CD-Information
ro: Informatii CD

en: CD/DVD Reader Configuration
ro: Configuratia lectorului CD/DVD

en: CD/DVD Settings
ro: Optiuni CD/DVD

en: CD/DVD Writer Configuration
ro: Configuratia inscriptorului CD/DVD

en: CD/DVD Writer Device:
ro: Unitate scriere CD/DVD:

en: CD/DVD to write
ro: CD/DVD-ul de scris

en: CD/DVD-Information
ro: Informatii CD/DVD

en: CD/Image Info
ro: Informatii imagine CD

en: CDDB-Server:
ro: Server CDDB:

en: CDR_SECURITY key:
ro: Cheia CDR_SECURITY

en: Calculate automatically
ro: Calculeaza automat

en: Calculate automatically the required space for the current session everytime you enter this menu.
ro: Calculeaza automat spatiul necesar pentru sesiunea curenta de fiecare data cind intrati in acest meniu.

en: Calculate size
ro: Calculeaza dimensiunea

en: Calculates all currently free space in the image directories.
ro: Calculeaza tot spatiul disponibil curent in directoarele imagine.

en: Calculating...
ro: Calculez...

en: Can be used to specify a file name on the CD which contains an abstract. But you can enter anything here.
ro: Poate fi folosit pentru a specifica un fisier de pe CD care contine o scurta descriere. Dar puteti introduce orice aici.

en: Can be used to specify the bibliographic file name.
ro: Poate fi utilizat pentru a specifica numele fisierului bibliografic.

en: Can be used to specify the copyright file name.
ro: Poate fi folosit pentru a specificat numele de fisier al drepturilor de copiere.

en: Can't verify audio track "%s"
    because you choose not to verify audio tracks.
    Unselecting this track...
ro: Nu pot verifica pista audio "%s"
    pentru ca ati ales sa nu verificati pistele audio.
    Deselectez aceasta pista...

en: Cancel
ro: Anuleaza

en: Cancel all changes and return to main menu.
ro: Anuleaza toate schimbarile si intoarce-te la meniul principal.

en: Cannot find the boot image file you specified:
    "%s"
    Please give a valid file.
ro: Nu pot gasi fisierul imagine de boot pe care l-ati specificat:
    "%s"
    Va rog, dati un fisier valid.

en: Change Non-Root configuration
ro: Schimba configuratia non-root

en: Change the volume of playback.
ro: Schimba volumul redarii.

en: Checking drive for a medium.
    
    Using scsi-emulation for that drive would speed up
    this considerably. Please note that inserting a
    medium would also reduce the wait time.
ro: Verific unitatea pentru un disc.
    
    Folosirea emularii scsi pentru aceasta unitate ar mari
    considerabil viteza. Remarcati ca introducerea unui disc
    va reduce timpul de asteptare.

en: Choose if you want to enable or disable the Non-Root-Mode of X-CD-Roast. If you enable the Non-Root-Mode then you do not need to become root first in order to use X-CD-Roast.
ro: Alegeti daca vreti sa activati sau sa dezactivati modul non-root al X-CD-Roast. Daca activati modul non-root atunci nu aveti nevoie sa deveniti root inainte de a folosi X-CD-Roast.

en: Choose which write mode you want to use with your CD-Writer. Not all modes are supported with all writers. Try "DAO" first, because its usually the best option. If the write fails, try one of the "TAO" modes.
ro: Alegeti care mod de scriere vreti sa folositi cu inscriptorul dvs. Nu toate modurile sint suportate de toate inscriptoarele. Incercati "DAO" intii pentru ca este cea mai buna alegere de cele mai multe ori. Daca scrierea esueaza, incercati unul din modurile "TAO"

en: Clear all
ro: Sterge tot

en: Clear all entry fields.
ro: Sterge toate cimpurile

en: Clear list
ro: Sterge lista

en: Clear settings
ro: Sterge optiunile

en: Clears all the CD-Text fields.
ro: Sterge toate cimpurile CD-Text

en: Click an option and hold the button to get additional help for each mode.
ro: Apasati pe o optiune pentru a primi ajutor suplimentar pentru fiecare mod.

en: Close
ro: Inchide

en: Communication
ro: Comunicatii

en: Configuration file for incorrect version %s found!
    Please enter Setup and create an updated configuration.
ro: Am gasit un fisier configuratie pentru versiune incorecta %s!
    Va rog, accesati Setup si actualizati configuratia.

en: Configuration saved
ro: Configuratia a fost salvata

en: Connect ok: Sending handshake
ro: Conectat: trimite salut

en: Connect to the CDDB database to download the track titles that belong to that CD. This will overwrite the current entries!
ro: Se conecteaza la CDDB pentru a descarca titlurile pistelor ce apartin CD-ului. Aceasta va suprascrie actualele valori!

en: Connecting to %s:%d
ro: Ma conectez la %s:%d

en: Continue anyway
ro: Continua oricum

en: Copy on the fly
ro: Copiaza direct

en: Copyright Information:
ro: Informatii drepturi de autor:

en: Create CD
ro: Creaza CD

en: Create CD/DVD
ro: Creaza CD/DVD

en: Create and arrange your own CD (data and audio)
ro: Creaza si aranjaza propriul CD (date si audio)

en: Create session on hard disk
ro: Creaza sesiunea pe harddisc

en: Create session/image
ro: Creaza sesiune/imagine

en: Creates an ISO9660-image of files and directories on your harddrive. Use this to create your own data-CDs.
ro: Creaza o imagine ISO9660 a fisierelor si directoarelor de pe harddisc. Folositi pentru a va crea propriile CD-uri de date.

en: Creates the ISO9660 image on your hard drive. You can burn this image later with the "Write Tracks" menu.
ro: Creaza imaginea ISO9660 pe hard disc. Puteti scrie aceasta imagine mai tirziu cu meniul "Scrie piste".

en: Current status:
ro: Statut curent:

en: Currently on-the-fly copy is only supported
    for simple data CDs, audio CDs or CDs with a data track
    after several audio tracks (CD-Extra).
ro: Acum copierea directa este suportata doar
    pentru CD-urile simple audio sau de date sau cu o pista de date
    dupa citeva piste audio (CD-Extra).

en: Custom
ro: Personalizat

en: Cut & Paste your CDR_SECURITY key from cdrecord-ProDVD into this area. Please refer to the FAQ on how to obtain such a key.
ro: Cut&Paste cheia CDR_SECURITY din cdrecord-ProDVD in aceasta zona. Cititi la intrebari frecvente cum se poate obtine o astfel de cheie.

en: DSP-Device
ro: Dispozitiv DSP

en: DSP-Device:
ro: Dispozitiv DSP:

en: Data-CD
ro: CD Date

en: Data-DVD
ro: DVD Date

en: Deactivate Non-Root-Mode
ro: Dezactiveaza modul non-root

en: Deactivation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
ro: Dezactivarea modului Non-Root a esuat!
    
    Va rog incercati din nou in modul Debug si anuntati.
    (Vezi intrebarile frecvente pe http://www.xcdroast.org/)

en: Deactivation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    The original file permissons have been restored.
    Only the root user can now use X-CD-Roast.
ro: Dezactivarea modului Non-Root realizata!
    
    Drepturile de acces initiale au fost refacute.
    Numai utilizatorul root poate folosi acum X-CD-Roast.

en: Default Write Mode:
ro: Mod implicit de scriere:

en: Delete Tracks
ro: Sterge pistele

en: Delete aborted...
ro: Sters anulat...

en: Delete selected tracks
ro: Sterge pistele alese

en: Delete successful
ro: Sters cu succes

en: Deletes all selected Tracks. Hint: A doubleclick on a TOC-file in the list will select all tracks specified in it.
ro: Sterge toate pistele alese. Pont: un clic dublu pe un fisier cuprins din lista va alege toate pistele specificate.

en: Deletes saved Tracks from the harddrive to free up space.
ro: Sterge pistele salvate pe harddisc pentru a face loc.

en: Deleting tracks...
ro: Sterg piste...

en: Deselects all displayed images.
ro: Deselecteaza toate imaginile afisate.

en: Deselects all displayed tracks.
ro: Deselecteaza toate pistele afisate.

en: Deselects all tracks of the currently inserted CD.
ro: Deselecteaza toate pistele de pe CD-ul introdus.

en: Deselects all tracks.
ro: Deselecteaza toate pistele.

en: Detailed Device Information:
ro: Informatii detaliate despre unitate:

en: Detailed options how to create the ISO9660 image
ro: Optiuni detaliate legate de crearea imagini ISO9660

en: Device already existing.
ro: Unitate existenta.

en: Device not found.
ro: Unitate negasita.

en: Device-Id
ro: Idenfiticator

en: Device-Scan
ro: Cautare-dispozitive

en: Directories
ro: Directoare

en: Disc Type:
ro: Tipul discului:

en: Disk
ro: Disc

en: Display CD-Text if available
ro: Arata CD-Text daca este disponibil

en: Display CD-Text in Info-Screen when available by CD-ROM and CD.
ro: Arata CD-Text in ecranul informatie cind CD-ul si CD-ROM-ul o permit.

en: Display directories only
ro: Afisaza doar directoarele

en: Display help when pausing the mouse pointer over a button.
ro: Afisati ajutorul cind opriti cursorul mouse-ului deasupra unui buton.

en: Display hidden files
ro: Arata fisierele ascunse

en: Displays a directory selector to pick a new image directory.
ro: Afisaja un selector de director pentru a alege un nou director imagine.

en: Displays information about the currently inserted CD and tracks stored on the harddrive.
ro: Afiseaza informatii despre CD-ul curent si pistele stocate pe harddisc.

en: Do index scan
ro: Fa examinarea indexului

en: Do not fixate after write
ro: Nu inchide dupa scriere

en: Do not include backup files
ro: Nu include fisierele de siguranta

en: Do not include typical backup files in the image. Files that contain '~' or '#' or end in '.bak' will be skipped.
ro: Nu inculde fisierele care sint copii de siguranta. Fisierele care contin '~' sau '#' sau se terminat in '.bak' vor fi sarite.

en: Do not translate the characters '#' and '~' which are invalid for ISO9660 filenames but often used by Microsoft systems.
ro: Nu converti caracterele '#' si '~' care sint invalide pentru numele de fisiere ISO9660 dar folosite des pe sistemele Microsoft.

en: Do not translate the characters '~' and '#'
ro: Nu converti caracterele '~' si '#'

en: Do not use deep directory relocation
ro: Nu muta directoarele adinci

en: Do only show directories in the fileselector above and don't display single files.
ro: Arata doar directoarele in panoul de deasupra si nu afisa fisierele.

en: Don't connect directly to the CDDB-Server, but use a HTTP-proxy instead.
ro: Nu te conecta direct la serverul CDDB, dar folositi un proxy HTTP.

en: Don't create a bootable CD.
ro: Nu crea un CD boot-abil.

en: Don't verify audio tracks
ro: Nu verifica pistele audio

en: Download the track titles for current CD. Requires a connection to the Internet.
ro: Descarca tilturile pistelor pentru CD-ul curent. Necesita o conexiune la Internet.

en: Drag files or directories on this field when you want them to be excluded from the generated ISO9660 image.
ro: Trageti fisierele sau directoarele din acest cimp cind le vreti excluse din imaginea ISO9660 geneata.

en: Duplicate CD
ro: Duplicheaza CD

en: Duplicate CD/DVD
ro: Duplicheaza CD/DVD

en: Edit CD-Text information
ro: Modifica informatia CD-Text

en: Edit titles
ro: Modifica titlurile

en: Edit titles for CD-Text
ro: Modifica titlurile pentru CD-Text

en: Edits the title and performer information before any tracks are read from the inserted CD. Only required to author a CD with CD-Text.
ro: Modifica titlul si artistul inainte ca pistele sa fie citite de pe CD-ul introdus. Necesar doar pentru crearea unui CD cu CD-Text.

en: Edits the title and performer information of your tracks before they are written to a CD-R/RW with CD-Text.
ro: Modifica titlurile si interpretul pistelor inainte de a fi scrise pe un CD-R/RW cu CD-Text.

en: Eject CD after blank
ro: Scoate CD-ul dupa golire.

en: Eject after write
ro: Eject dupa scriere

en: Eject the CD after the burning was completed.
ro: Eject dupa terminarea scrierii

en: Ejects a CD from this device.
ro: Scoate CD-ul din unitate.

en: El Torito (Standard PC)
ro: El Torito (PC standard)

en: Empty CD-R/RW
ro: Goleste CD-R/RW

en: Empty DVD+-R/RW
ro: Goleste DVD+-R/RW

en: Enable protection from Buffer Underruns
ro: Activeaza protectia la Buffer Underrun

en: Ends the playback completely.
ro: Opreste redarea complet.

en: Enter here a hostname of a computer which may run X-CD-Roast. This makes sense, when using the same config-file on more than one host (e.g. pool-installations).
ro: Introduceti aici numele computerului care poate rula X-CD-Roast. Aceasta are sens cind se foloseste acelasi fisier configuratie pe mai mult de o gazda (ex. instalari multiple)

en: Enter here an username which should be allowed or denied access for X-CD-Roast. Press Return or click on the "Add"-button to put it on the list.
ro: Introduceti aici un nume de utilizator caruia sa i se permita sau refuze accesul la X-CD-Roast. Apasati Return sau dati click pe butonul "Adauga" pentru a-l pune in lista.

en: Error accessing DSP-device.
    Busy by another program?
ro: Eroare la acesul dispozitivului DPS.
    Ocupat de un alt program?

en: Error deleting tracks
ro: Eroare la stergerea pistelor

en: Error reading audio track %d/%d
ro: Eroare la citirea pistei audio %d/%d

en: Error reading data track %d/%d
ro: Eroare la citirea pistei de date %d/%d

en: Error reading file %s
ro: Eroare la citirea fisierului %s

en: Error while blanking.
ro: Eroare la golire.

en: Error writing file %s
ro: Eroare la scrierea fisierului %s

en: Error writing tracks
ro: Eroare la scrierea pistelor

en: Error: CDDB read error on socket
ro: Eroare: eroare de citire CDDB

en: Error: CDDB write error on socket
ro: Eroare: eroare de scriere CDDB

en: Error: CDDB-query failed
ro: Eroare: CDDB-query esuat

en: Error: CDDB-read failed
ro: Eroare: citirea CDDB esuata

en: Error: Connection refused
ro: Eroare: conexiune refuzata

en: Error: Hostname lookup failure
ro: Eroare: am esuat la gasirea numelui gazdei

en: Error: No answer within timeout
ro: Eroare: nici un raspuns la timp

en: Error: No response from server
ro: Eroare: nici un raspuns de la server

en: Exclude the selected path from the master directories, which means that all data in that path will not be included in the image.
ro: Exclude calea aleasa din directoarele centrale, ceea ce inseamna ca toate datele pe acea cale nu vor fi incluse in imagine.

en: Exit
ro: Iesi

en: Exit X-CD-Roast
ro: Iesi din X-CD-Roast

en: Extended
ro: Extins

en: Failed to clear the ISRC or MCN id in all tracks.
    Perhaps you have no write permission on the .inf files?
    Please correct the problem and try again.
ro: Am esuat sa golesc identificatorul ISRC sau MCN la toate pistele.
    Nu aveti drept de scriere la fisierele .inf?
    Va rog sa corectati problema si sa reincercati.

en: Failed to read sector - retrying
ro: Am esuat sa citesc sectorul - reincerc

en: Failed to restart the autodiskmount-daemon.
    You might run into trouble with the finder now.
ro: Am esuat sa repornesc demonul autodiskmount.
    Puteti avea probleme cu cautarea acum.

en: Failed to save configuration file: %s
ro: Am esuat sa salvez fisierul configuratie: %s

en: Failed to save iso-headers file: %s
ro: Am esuat la salvarea fisierului cu antete iso: %s

en: Failed to save iso-options file: %s
ro: Am esuat sa salvez fisierul cu optiunile iso: %s

en: Failed to save write options file: %s
ro: Am esuat sa salvez fisierul cu optiunile de scriere: %s

en: Failed to stop the autodiskmount-daemon.
    X-CD-Roast might not perform correctly.
ro: Am esuat sa opresc demonul autodiskmount.
    X-CD-Roast s-ar putea sa nu functioneze corect.

en: File %s already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
ro: Fisierul %s exista.
    Sigur vreti sa il suprascrieti?

en: File prefix:
ro: Prefix:

en: Filename
ro: Nume de fisier

en: Files
ro: Fisiere

en: Fixate CD-R/RW only
ro: Doar inchide CD-R/RW

en: Fixating...
ro: Inchid...

en: Floppy image boot
ro: Imagine discheta boot-abila

en: Follow symbolic links
ro: Urmeaza legaturile simbolice

en: Force blanking
ro: Forteaza golirea

en: Found %d close matches - Please select
ro: Am gasit %d potriviri aproximative - alegeti

en: Found %d exact matches - Please select
ro: Am gasit %d potriviri exacte - alegeti

en: Found one close match
ro: Am gasit o potrivire aproximativa

en: Found one exact match
ro: Am gasit o potrivire exacta

en: Free space (MB/min.)
ro: Spatiun liber (M/min.)

en: Free space:
ro: Spatiu liber:

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system
ro: Genereaza un sistem de fisiere UDF conform pentru DVD-Video

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system. This is done by sorting the order of the content of the appropriate files and by adding padding between the files if needed.
ro: Genereaza un sistem de fisiere UDF conform pentru DVD-Video. Aceasta se realizeaza prin ordonarea continutului fisierelor necesare si prin adaugarea de spatii intre fisiere daca este nevoie.

en: Generate TRANS.TBL files
ro: Genereaza fisiere TRANS.TBL

en: Generate a file TRANS.TBL in each directory of the CD, which can help non-Rock Ridge capable systems to establish the correct file names.
ro: Genereaza un fisier TRANS.TBL in fiecare director de pe CD, care poate ajuta sistemele ce nu cunosc Rock Ridge sa stabileasca numele corecte de fisier.

en: HD Settings
ro: Optiuni harddisc

en: Hard disk image boot
ro: Imagine harddisc boot-abila

en: Header data can only be read from an ISO9660 data CD
ro: Datele din antet pot sa fie citite doar dintr-un CD cu date ISO9660

en: Header data for the ISO9660 image
ro: Datele antet pentru o imagine ISO9660

en: Headers saved
ro: Antete salvate

en: Here you can test if X-CD-Roast is able to access your sound
    hardware to play audio tracks in CD quality.
    When you press the "Play demo sample" button, you should be
    able to hear a chime from your soundcard. Otherwise your
    DSP-Device is either not supported, or turned off or busy by
    another program.
ro: Aici puteti verifica daca X-CD-Roast poate accesa hardware-ul
    de sunet pentru a rula pistele audio la calitate CD.
    Cind apasati "Ruleaza esantion demo" va trebui sa puteti
    auzi un gong din placa de sunet. Altfel dispozitivul DSP
    nu e suportat, este oprit sau ocupat de un alt program.

en: Hide TRANS.TBL from Joliet tree
ro: Ascunde TRANS.TBL in arborele Joliet

en: Hide the RR_MOVED directory
ro: Ascunde directorul RR_MOVED

en: Hide the TRANS.TBL files (if you enabled them) from the Joliet tree, so that they are invisible on Windows systems.
ro: Ascunde fisierele TRANS.TBL (daca le-ati activat) in arborele Joliet ca sa fie invizibile pe sistemele Windows.

en: Host "%s" already added
ro: Gazda "%s" deja adaugata

en: How many audio sectors are read per request. Higher Settings result in better quality but require more scsi-buffer-memory.
ro: Cite sectoare audio sint citite la o cerere. Cu cit mai mult cu atit creste calitatea dar cere mai multa memorie tampon scsi.

en: How much information is logged into the logfile.
ro: Cit de multa informatie este inregistrata in fisierul jurnal.

en: How often the paranoia code will try to read a fautly sector before giving up.
ro: Cit de des codul paranoia va incerca sa citeasca un sector cu probleme inainte sa renunte.

en: ISO9660 header
ro: Antet ISO9660

en: ISO9660 options
ro: Optiuni ISO9660

en: ISO9660-filesystem build informations/warnings
ro: Informatii/avertizari constructie sistem de fisiere ISO9660

en: If enabled, then the user is allowed the change the read parameters for the CD Readers (e.g. Speed and overlap sectors).
ro: Daca este activata, atunci utilizatorul poate schimba parametrii de citire pentru lector (ex. viteza).

en: If enabled, then the user is allowed the change the write parameters for the CD Writer (e.g. Speed and FIFO-Buffer-Size).
ro: Daca este activata, atunci utilizatorul are dreptul sa schimbe parametrii pentru inscriptor (ex. viteza).

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Readers. Else the settings given by root must be used.
ro: Daca este activata, atunci utilizatorul poate schimba optiunile pentru lectorul CD. Altfel doar optiunea data de root poate fi folosta.

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Writer. Else the setting given by root must be used.
ro: Daca este activata, atunci utilizatorul poate schimba optiunile pentru inscriptor. Altfel trebuie folosite optiunile date de root.

en: If enabled, then the user may change the logging parameters (the path of the logfile and the loglevel).
ro: Daca este activata, atunci utilizatorul poate schimba parametrii de jurnalizare (calea fisierului jurnal si nivelul de inregistrare).

en: If enabled, then the user may give his own image-directories (best where he got write permissions). Else the directories specified by root must be used (should be also a directory where any user can write into).
ro: Daca este activata, atunci utilizatorul poate sa dea propriul director-imagine (cel mai bun unde are drept de scriere). Altfel directoarele specificate de catre root trebuie folosite (trebuie sa fie si un director in care fiecare utilizator poate sa scrie).

en: If the images do match the currently inserted CD, start to read the images again and compare them with their copies on the harddrive.
ro: Daca imaginile se potrivesc cu CD-ul curent, incepe sa citesti imaginile din nou pentru a le compara cu copiile lor de pe harddisk.

en: If you are a Mac OS X admin user please enter your password.
     It will be used with "sudo" to restart the autodiskmount-daemon
    and X-CD-Roast will exit.
ro: Daca sinteti un administrator al Mac OS X va rog introduceti parola.
     Va fi folosita cu "sudo" pentru a reporni demonul autodiskmount
    si X-CD-Roast va iesi.

en: If you are a Mac OS X admin user please enter your password.
     It will be used with "sudo" to stop the autodiskmount-daemon.
ro: Daca sinteti un administrator al Mac OS X va rog introduceti parola.
     Va fi folosita cu "sudo" pentru a opri demonul autodiskmount..

en: If you are behind a firewall you may require to use a HTTP-proxy to reach the CDDB-Server. If your proxy requires authentication you can use the following syntax: "user:password@proxyhost"
ro: Daca sinteti in spatele unui firewall ati putea avea nevoie de folositi un proxy HTTP pentru a ajunge la serverul CDDB. Daca proxy-ul dvs. necesita autentificare puteti sa folositi urmatoarea sintaxa: "utilizator:parola@proxy"

en: Ignore medium size
ro: Ignora dimensiunea

en: Ignore the daemon and start X-CD-Roast anyway
ro: Ignora demonul si porneste X-CD-Roast oricum

en: Ignore the known size of the medium. This option should be used with extreme care and is only required for debugging purposes.
ro: Ignora dimensiunea cunoscuta. Aceasta optiune ar trebui folosita cu multa atentie si este necesara pentru depanare.

en: Illegal chars found in entry field.
    Substituted them by "_" chars
ro: Caractere ilegale gasite in cimpul de introducere.
    Inlocuite cu "_"

en: Image Directory:
ro: Director-imagine:

en: Image-Information
ro: Informatii Imagine

en: Images
ro: Imagini

en: In multi session mode it is not recommended to use
    the "do not fixate" option. If you continue you will
    create an unreadable CD.
ro: In mod multi-sesiune nu se recomanda folosirea
    optiunii "nu inchide". Daca veti continua veti crea
    un CD necitibil.

en: In multi session mode only one data track can be written at a time.
ro: In mod multi-sesiune numai o pista de date poate fi scrisa o data.

en: In multi session mode you can't write both audio
    and data tracks at the same time.
ro: In mod multi-sesiune nu puteti scrie piste audio
    si de date in acelasi timp.

en: In order to allow X-CD-Roast access to your CD-Writing-Devices
    you have to stop the finder from automatically mounting CDs to
    your desktop by disabling the autodiskmount-daemon. If you
    don't do that you will not be able to use your writer.
ro: Pentru a permite X-CD-Roast sa acceseze unitatile dvs. de scriere a CD-urilor
    va trebui sa opriti cautarea sa mai monteze automat CD-urile oprind
    demonul autodiskmount. Daca nu faceti asta nu veti putea folosi incriptorul.

en: Include enhanced information like long filenames, devices and links in the image. This information can be read by most unix operating systems. The ownership and permissions of the files are set to neutral values.
ro: Include informatii extinse precum numele lungi de fisiere, unitati si legaturi in imagine. Aceasta informatie poate sa fie citita pe majoritatea sistemelor unix. Proprietatile si drepturile fisierelor primesc valori neutre.

en: Initializing CD-Reader...
ro: Initializez lectorul...

en: Initializing CD-Writer...
ro: Initializez inscriptorul

en: Input charset:
ro: Setul de caractere al intrarii:

en: Internationalization
ro: Internationalizare

en: Invalid device specification.
ro: Specificatii invalide de unitate.

en: Invalid path to add because it is on the same
    filesystem as the already added path:
    %s
ro: Cale ce nu poate fi adaugata pentru ca este pe
    acelasi sistem de fisiere ca o cale deja adaugata:
    %s

en: Joliet extension (for Windows)
ro: Extensia Joliet (pt. Windows)

en: Juke Box
ro: Tonomat

en: Just fixate (close) the CD, if for some reason the CD has been written but not fixated.
ro: Doar inchide CD-ul daca pentru un motiv a fost scris dar nu a fost inchis.

en: Just simulate the write-process. Please be aware that aborting a simulation-write is generally a bad idea, because you can hang the SCSI-bus.
ro: Doar simuleaza procesul de scriere. Atentie: oprirea unei scrieri simulate este o idee proasta pentru ca puteti bloca bus-ul SCSI.

en: Label:
ro: Eticheta:

en: Language:
ro: Limba:

en: Launch X-CD-Roast
ro: Lanseaza X-CD-Roast

en: Layout tracks
ro: Ordonarea pistelor

en: Length
ro: Lungime

en: Lets you specify exactly where the file or directory content should be mapped to on the destination CD. (e.g. a directory /home/user can be mapped to /backup/home-dirs/user.)
ro: Permite sa specificati unde vor fi pus fisierul sau directorul pe CD-ul destinatie. (ex. un director /home/user poate deveni /backup/home-dirs/user.)

en: Limit Joliet filenames not to 64 characters but allow up to 103. This breaks the Joliet specification, but seems to work on most systems. Use with caution.
ro: Nu limita numele de fisiere in sistem Joliet la 64 de caractere ci permite pina la 103. Aceasta incalca specificatiile Joliet, dar se pare ca functioneaza pe majoritatea sistemelor. Folositi cu atentie.

en: List of paths to master saved successfully
ro: Afisaza caile salvate cu succes

en: Load list
ro: Incarca lista

en: Load list of paths to master
ro: Incarca lista cailor

en: Loads a CD in this device.
ro: Incarca CD-ul in unitate.

en: Logfile:
ro: Fisier jurnal:

en: Logging
ro: Inregistrare

en: Loglevel:
ro: Nivel jurnalizare:

en: Lookup titles on CDDB
ro: Cauta titlurile in CDDB

en: Mac OS X preparations
ro: Pregatiri pentru Mac OS X

en: Make CD bootable?
ro: Fac un CD boot-abil?

en: Make CD/DVD bootable?
ro: Fac un CD/DVD boot-abil?

en: Make an exact copy of a CD (data and audio)
ro: Fa o copie exacta a unui CD (date si audio)

en: Manually add device
ro: Adauga dispozitive manual

en: Manually add writer or reader devices
ro: Adaugati manual dispozitive de scriere sau citire

en: Medium
ro: Mediu

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Modify boot info-table
ro: Modifica tabelul boot info

en: Multisession-CD
ro: CD Multisesiune

en: Network
ro: Retea

en: New session size:
ro: Lungimea noii sesiuni:

en: No
ro: Nu

en: No CD loaded
ro: Nici un CD in unitate

en: No CD loaded in read device
ro: Nici un CD incarcat in unitatea de citire

en: No CD loaded in write device
ro: Nici un CD in unitate

en: No CD-Reader defined in Setup
ro: Nici un lector CD definit

en: No CD-Writer defined in Setup
ro: Nici un inscriptor nu a fost definit in Setup

en: No Info-file found for track "%s".
    Therefore verification is impossible.
    Unselecting this track...
ro: Nu am gasit un fisier informatie pentru pista "%s".
    Deci, verificarea este imposibila.
    Deselectez aceasta pista...

en: No Tracks layouted for writing
ro: Nici o pista nu a fost aranjata pentru scriere

en: No configuration file found!
    Please enter Setup.
ro: Nu am gasit un fisier de configurare de baza!
    Va rog accesati Setup.

en: No devices found - check your remote scsi setup.
ro: Nici o unitate gasita - verificati-va configuratia pentru scsi la distanta.

en: No disk or wrong disk loaded.
ro: Nici un CD in unitate.

en: No free space in the temporary directory "%s".
    Aborting...
ro: Nu mai este spatiu disponibil in directorul temporar "%s".
    Ies...

en: No host selected to remove
ro: Nici o gazda aleasa pentru stergere

en: No image-directories defined. You have to define at
    least one directory for saving image data in order to continue.
ro: Nu au fost definite directoare pentru imagini. Trebuie sa definiti
    cel putin unul pentru a putea continua.

en: No image-directories with write permissions found.
    Please check your settings in the Setup.
ro: Nu am gasit directoare pentru imagini cu drept de scriere.
    Va rog verificati configuratia din Setup.

en: No matches found - unknown CD
ro: Nici o potrivire - CD necunoscut

en: No path selected to redirect
ro: Nici o cale aleasa pentru redictionare

en: No path selected to remove
ro: Nici o cale selectata pentru stergere

en: No privileges to start X-CD-Roast.
    
    You have to login as the root user the first time and
    start X-CD-Roast to enable its Non-Root-Mode, which
    will allow that any user can start it.
ro: Nici un drept de a porni X-CD-Roast.
    
    Va trebui sa va autentificati ca root prima data si
    sa porniti X-CD-Roast pentru a activa modul non-root
    care permite oricarui utilizator sa il porneasca.

en: No read permission on the boot image file you specified:
    "%s"
ro: Fara drept de citire pe imaginea de boot specificata:
    "%s"

en: No root configuration file found or not readable!
    The superuser must start and configure X-CD-Roast
    first, before other users can use it.
ro: Nici o configuratie centrala sau fisier necitibil!
    root va trebui sa porneasca si sa configureze X-CD-Roast
    inaintea orcarui alt utilizator.

en: No root configuration file found!
    Please enter Setup and don't forget to add users
    who may also use X-CD-Roast.
ro: Nu am gasit un fisier de configurare de baza!
    Va rog accesati Setup si nu uitati sa adaugati utilizatorii
    care pot sa foloseasca X-CD-Roast.

en: No tracks selected
ro: Nici o pista selectata

en: No tracks selected to delete
ro: Nici o pista aleasa pentru stergere

en: No user selected to remove
ro: Nici un utilizator ales sa fie sters

en: No users are allowed to start X-CD-Roast (except root).
ro: Nici un utilizator nu are voie sa porneasca X-CD-Roast (in afara de root).

en: No valid path specified
ro: Nici o cale valida specificata

en: Non-Root-Mode activated
ro: Mod non-root activat

en: Non-Root-Mode configuration:
ro: Configuratia modului non-root

en: Non-Root-Mode deactivated
ro: Mod non-root dezactivat

en: None
ro: Nimic

en: None
ro: Nici unul

en: None allowed
ro: Nici unul

en: Not bootable
ro: Ne-boot-abil

en: Not bootable image
ro: Nu este o imagine boot-abila

en: Not enough diskspace available
ro: Nu este destul spatiu.

en: Not enough diskspace available!
    Do you want to continue anyway or to abort?
ro: Nu este destul spatiu pe disc!
    Doriti sa continui oricum sau anulam?

en: Not implemented yet
ro: Nerealizat inca

en: Note: Full blanking an entire disk takes about 74 min at single speed and about 37 min on double speed CD-RW-Writers. Minimally Blanking is done in a few minutes.
ro: Nota: Golirea completa a unui disc ia aproximativ 74 de minute la o singura viteza si cam 37 de minute la viteza dubla. Golirea minima este gata in citeva minute.

en: Notify-Beeps via:
ro: Semnale avertizare via:

en: Off
ro: Opreste

en: Omit ISO9660 version numbers
ro: Omite versiunea ISO9660

en: Omit trailing period from files that do not have a period. This violates the ISO9660 standard but has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
ro: Omite punctele de sfirsit pentru fisierele care nu au puncte. Aceasta incalca standardul ISO9660 dar nu are efect asupra numelor de fisier Rock Ridge sau Joliet.

en: Omit trailing periods
ro: Omite punctele de sfirsit

en: Omit version numbers from ISO9660 file names. May be necessary on some exotic systems. Use with caution.
ro: Omite versiunea din numele de fisiere ISO9660. Poate fi necesara pe unele sisteme exotice. Folositi cu atentie.

en: Only hosts which are not listed can start X-CD-Roast.
ro: Numai gazdele care nu sint afisate pot porni X-CD-Roast.

en: Only the hosts in the list may start X-CD-Roast.
ro: Numai gazdele din lista pot porni X-CD-Roast

en: Only the users which were added to the list are allowed to start X-CD-Roast.
ro: Numai utilizatorii care au fost adaugati pe lista au voie sa porneasca X-CD-Roast.

en: Optical Storage
ro: Stocare optica

en: Options
ro: Optiuni

en: Options saved
ro: Optiunile au fost salvate

en: Options to create a bootable CD
ro: Oprtiuni pentru a crea un CD boot-abil.

en: Options to create a bootable CD/DVD
ro: Optiuni pentru a crea un CD/DVD boot-abil

en: Output charset that defines the characters that will be used in Rock Ridge file names.
ro: Setul de caractere al iesirii care definteste caracterele ce vor fi folosite pentru numele de fisiere Rock Ridge.

en: Output charset:
ro: Setul de caractere al iesirii:

en: Paranoia retries per sector:
ro: Reincercari paranoia pe sector:

en: Path
ro: Cale

en: Path already added
ro: Calea deja adaugata

en: Path:
ro: Cale:

en: Pauses or continue playing.
ro: Pauza sau continua redarea.

en: Performer
ro: Interpret

en: Performer:
ro: Interpret:

en: Personalize image filenames
ro: Personalizati numele de fisiere imagine

en: Play Audio-Tracks
ro: Ruleaza pistele audio

en: Play demo sample
ro: Ruleaza esantion demo

en: Play first or currently selected Track.
ro: Reda prima pista sau cea curenta.

en: Plays a demo sample on the soundcard to verify if its working correctly.
ro: Ruleaza un esantion audio pentru a verifica daca functioneaza corect.

en: Plays audio tracks (.wav files) from the harddrive via soundcard.
ro: Ruleaza pistele audio (fisiere .wav) de pe harddisc prin placa de sunet.

en: Please choose where all the selected paths should be mapped on the CD.
    Do note that selecting only one path at a time would give much greater
    control about the CD layout.
ro: Alegeti unde se vor afla caile selectate pe CD.
    Remarcati ca alegind o singura cale o data ofera un control mai bun asupra
    ordinii finale pe CD.

en: Please choose where the contents of this directory
    should be located on the CD:
ro: Alegeti unde trebuie sa se afle pe CD continutul acestui
    director:

en: Please choose where this file should be located on the CD:
ro: Alegeti unde sa fie localizat pe CD acest fisier:

en: Please click on "Calculate Size" first to check if all master options
    are valid and to see how big the image will be.
ro: Click pe "Calculeaza dimensiunea" intii pentru a verifica daca toate
    optiunile sint valide si a se vedea cit de mare va fi imaingea.

en: Please enter a valid cdrecord device specification:
ro: Introduceti specificatiile unui dispozitiv cdrecord valid:

en: Please first add some directories to master.
ro: Intii adaugati niste directoare.

en: Please insert a CD-R/RW in the CD-Writer.
ro: Va rog introduceti un CD-R/RW in inscriptor

en: Please insert a DVD+-R/RW in the DVD-Writer.
ro: Va rog introduceti un DVD+-R/RW in inscriptor

en: Please note that changing this setting to anything other
    than "autodetect" is almost never required.
    Don't touch unless you are a cdrtools expert.
ro: Remarcati ca schimbarea acestei optiuni in orice altceva
    in afara de "autodetect" este rar necesara.
    Nu modificati decit daca sinteti expert cdrtools.

en: Please note that you have to install ProDVD support before
    you can write DVDs. Currently you will only be able to
    write regular CDs with your DVD-Writer.
ro: Remarcati ca trebuie sa instalati ProDVD inainte
    sa scrieti DVD-uri. Acum puteti doar sa scrieti CD-uri
    normale cu inscriptorul DVD al dvs.

en: Please press "Update" once before adding new paths.
ro: Apasati "Actualizeaza" o data inainte de adaugarea unor cai noi.

en: Please reload the CD-R in the writer
ro: Va rog sa reintroduceti CD-R-ul in inscriptor

en: Please see http://www.xcdroast.org/faq when you miss a drive this list.
ro: Vezi http://www.xcdroast.org/faq cind lipseste o unitate de pe lista.

en: Please specify a boot image list for your
    sparc bootable CD.
ro: Soecuficati o lista de imagini de boot pentru
    CD-ul dvs bootabil sparc.

en: Please specify both the boot image and boot catalog
    for your bootable CD.
ro: Va rog, specificati si imaginea de boot si catalogul de boot
    pentru CD-ul dvs boot-abil.

en: Please specify where this path in the source data
    should be redirected to on the destination CD:
ro: Specificati unde va fi redirectionata aceasta cale
    din sursa pe CD-ul destinatie:

en: Please wait while X-CD-Roast is
    calculating the current image size.
ro: Asteptati va rog, atita timp cit X-CD-Roast isi
    calculeaza dimensiunea imaginii curente.

en: Preparer Id:
ro: Identificatorul preparatorului:

en: Printer
ro: Imprimanta

en: Processor/Scanner
ro: Procesor/Scanner

en: Progress-indicator in window-title
ro: Indicatorul de progres in titlul ferestrei

en: Publisher Id:
ro: Identificatorul editorului:

en: Query CDDB
ro: Intreaba CDDB

en: Quit X-CD-Roast
ro: Paraseste X-CD-Roast

en: Quits the create menu and returns to the main menu.
ro: Paraseste meniul creare si se intoarce la meniul principal.

en: Quits the duplicate menu and returns to the main menu.
ro: Paraseste meniul dublat si se intoarce la meniul principal.

en: RAW writing (raw16)
ro: Scriere RAW (raw16)

en: RAW writing (raw96p)
ro: Scriere RAW (raw96p)

en: RAW writing (raw96r)
ro: Scriere RAW (raw96r)

en: Read CD
ro: Citeste CD

en: Read CD/DVD
ro: Citeste CD/DVD

en: Read Device:
ro: Unitate de citire:

en: Read Tracks
ro: Citeste pistele

en: Read aborted...
ro: Citire anulata...

en: Read all header texts from a CD in the writing device - Warning, this will overwrite the currently entered texts.
ro: Citeste toata antetele de pe CD-ul din inscriptor - Atentie, aceasta va suprascrie textele introduse.

en: Read all tracks
ro: Citeste toate pistele

en: Read audio CDs with the enhanced error correction paranoia code.
ro: Citeste CD-urile audio cu codul paranoia pentru corectia erorilor.

en: Read detailed information from a (empty) CD-R/RW.
ro: Citeste informatia detaliata dintr-un CD-R/RW (gol).

en: Read device is the same as the write device!
    On the fly copy is only possible with different devices
ro: Lectorul este acelasi cu inscriptorul!
    Copia directa nu este posibila fara unitati diferite

en: Read options
ro: Optiuni citire

en: Read selected tracks
ro: Citeste pistele alese

en: Read settings from CD
ro: Citeste optiunile de pe CD

en: Read-Error:
ro: Eroare la citire:

en: Reading %d/%d:
ro: Citesc %d/%d:

en: Reading audio track %d/%d [%s]
ro: Citesc pista audio %d/%d[%s]

en: Reading data track %d/%d [%s]
ro: Citesc pista de date %d/%d[%s]

en: Reads all selected tracks from the CD and saves them in the Image Directory.
ro: Citeste toate pistele alese de pe CD si salveaza-le in directorul de imagini.

en: Reads all tracks from the current CD again and does compare them with the tracks on the harddrive as specified in the selected TOC file.
ro: Reciteste toate pistele de pe CD-ul curent si le compara cu pistele de pe harddisc asa cum se specifica in fisierul cuprins.

en: Reads all tracks from the current CD and saves them in the image directories on the harddrive.
ro: Citeste toate pistele de pe CD-ul curent si salveaza-le in directoarele imagine de pe harddisc.

en: Reads all tracks of a CD again and compares them with the tracks saved on the harddrive.
ro: Reciteste toate pistele unui CD si compara-le cu pistele salvate pe harddisc.

en: Reads all tracks of a CD and copy them to the harddrive.
ro: Citeste toate pistele de pe un CD si copiaza-le pe harddisc.

en: Reads selected tracks again from CD and compares them with the saved tracks on the harddrive.
ro: Citeste pistele alese inca o data de pe CD si compara-le cu cele salvate pe harddisc.

en: Reads selected tracks from a CD and stores them on the harddrive.
ro: Citeste pistele alese de pe un CD si stocheaza-le pe harddisc.

en: Ready to add a new session to a multi session CD?
ro: Adaug o noua sesiune la un CD multisesiune?

en: Ready to add a new session to a multi session DVD?
ro: Adaug o noua sesiune la un DVD multisesiune?

en: Ready to write a single session CD?
ro: Scriu un CD intr-o singura sesiune?

en: Ready to write a single session DVD?
ro: Scriu un DVD intr-o singura sesiune?

en: Ready to write the first session of a multi session CD?
ro: Pot sa scriu prima sesiune intr-un CD multisesiune?

en: Ready to write the first session of a multi session DVD?
ro: Adaug o prima sesiune la un DVD multisesiune?

en: Really quit X-CD-Roast?
ro: Sigur opriti X-CD-Roast?

en: Rechecks the inserted CD for session information. (Useful when you just changed the CD-R/RW.)
ro: Reverifica CD-ul introdus pentru informatii despre sesiune. (Folositor cind ati schimbat CD-R/RW).

en: Redirect
ro: Redirectioneaza

en: Redirect the currently selected master directory to another virtual location on the CD, without changing anything in the source data.
ro: Redirectioneaza directorul ales spre alta locatie virtuala pe CD, fara a schimba nimic in datele initiale.

en: Refreshes the content of the information windows. (e.g. after a CD change)
ro: Reimprospateaza continutul ferestrelor de informare. (ex. dupa o schimbare de CD)

en: Relaxed ISO9660 filenames
ro: Nume de fisiere ISO9660 relaxate.

en: Removable Disk
ro: Disc mobil

en: Remove
ro: Sterge

en: Remove all selected hosts from the list.
ro: Sterge toate numele alese din lista.

en: Remove all selected users from the list.
ro: Sterge toti utilizatorii selectati din lista.

en: Remove device
ro: Sterge dispozitiv

en: Remove the selected tracks from this list.
ro: Sterge pistele alese din lista.

en: Removed a conflicting path.
    Please "Update" again.
ro: Am sters o cale in conflict.
    Va rog "Actualizeaza" din nou.

en: Removes the currently configured devices and scans for them again. Useful when you changed something in your hardware configuration.
ro: Sterge dispozitivele configurate curent si le recauta. Folositoare cind ati schimbat ceva in configuratia hardware.

en: Removes the currently selected master directories.
ro: Sterge directoarele alese curent.

en: Removes the selected image directory from the list.
ro: Sterge directorul imagine din lista.

en: Requesting data - Please wait
ro: Cer datele - asteptati

en: Rescan devices
ro: Recauta dispozitivele

en: Resolve and follow the symbolic links in the filesystem. So a link will be entered as real file or directory.
ro: Rezolva si urmeaza legaturile simbolice in sistemul de fisiere. Deci, o legatura va fi introdusa ca un fisier sau director real.

en: Restart the autodiskmount-daemon
ro: Reporneste demonul autodiskmount

en: Restart the autodiskmount-daemon and quit X-CD-Roast
ro: Reporneste demonul autodiskmount si iesi din X-CD-Roast

en: Retrying...
ro: Reincerc...

en: Rev.
ro: Revizie

en: Rock Ridge (anonymous)
ro: Rock Ridge (anonim)

en: Rock Ridge only
ro: Numai Rock Ridge

en: Save
ro: Salveaza

en: Save Output
ro: Salveaza rezultatele

en: Save configuration
ro: Salveaza configuratia

en: Save current settings as default
ro: Salveaza optiunile curecte ca implicite

en: Save list
ro: Salveaza lista

en: Save list of paths to master
ro: Salveaza lista cailor

en: Save settings as default
ro: Salveaza optiunile ca implicite

en: Save window positions
ro: Salveaza pozitiile ferestrelor

en: Saves all defined texts (with the exception of the Volume-ID) to the configuration directory for automatic restoration at next startup of X-CD-Roast.
ro: Salveaza toate textele definite (cu exceptia identificatorului de volum) in directorul configuratie pentru recuperare automata la urmatoarea pornire a X-CD-Roast.

en: Saves the current ISO-option settings to your configuration directory to enable them automatically again at next startup of X-CD-Roast.
ro: Salveaza optiunile ISO curecte in directorul configuratie pentru a le activa automat la urmatoarea pornire a X-CD-Roast.

en: Saves the current set of write parameters as default values for the next startup of X-CD-Roast.
ro: Salveaza setul curent de parametrii de scriere ca valori implicite la urmatoarea pornire a X-CD-Roast.

en: Saves your current configuration.
ro: Salveaza configuratia curenta.

en: Saving output successful
ro: Am salvat cu succes rezultatele

en: Scan finished.
ro: Cautarea terminata.

en: Scan the CD for indexes. If this option is enabled the copy will contain the same track indexes as the original CD. Please note that some drives may need a little time to scan.
ro: Examineaza CD-ul pentru indexuri. Daca aceasta optiune este activata copia va contine aceleasi indexuri de posta ca CD-ul original. Remarcati ca unele unitati vor avea nevoie de timp pentru examinare.

en: Scanning for CD/DVD-Writers and CD/DVD-Reading devices.
    On some configurations this can take a while.
ro: Caut pentru inscriptoare CD/DVD si unitati de citire CD/DVD.
    Cu unele configuratii asta poate dura.

en: Scanning for MCN (Media Catalog Number)...
ro: Caut MCN (Media Catalog Number)...

en: Scanning for devices
ro: Caut unitati

en: Scanning for new devices
ro: Caut unitati noi

en: Scanning track %d for ISRC...
ro: Caut ISRC pe pista %d...

en: Scanning track %d for indices...
ro: Caut indexurile pe pista %d...

en: Sectors per request:
ro: Sectoare per cerere:

en: Select Directory
ro: Alegeti directorul

en: Select Logfile
ro: Alegeti fisierul jurnal.

en: Select all
ro: Alege tot

en: Select boot image
ro: Alegeti imaginea boot

en: Select here an image type which will define how exactly the master image will be generated. For most people the default "Rock Ridge + Joliet" is the perfect setting.
ro: Alegeti aici un timp de imagine care va defini cum va fi generata imaginea principala. Pentru cei mai multi valoarea implicita "Rock Ridge + Joliet" este perfecta.

en: Select none
ro: Alege nici unul

en: Select predefined image type:
ro: Alegeti tipul imaginii predefinite:

en: Select the CD- or DVD-Writer you want to use.
ro: Alegeti inscriptorul pe care doriti sa il utilizati.

en: Select the TOC file that specifies which tracks should be written to CD. The setting "Copy on the fly" will read the tracks directly from the Read-Device instead from the harddisk.
ro: Alegeti fisierul cuprins care specifica ce piste trebuie scrise pe CD. Optiunea "Copiaza direct" va citi pistele direct de pe unitatea de citire in locul harddiscului.

en: Select the device you want use for all read-operations on CDs.
ro: Alegeti unitatea pe care vreti sa o folositi pentru toate operatiunile de citire CD-uri.

en: Select the speed which should be used for audio-extraction.
ro: Alegeti viteza cu care ar trebui sa fie extrase pistele audio.

en: Select which tracks should be verified against the current CD. The TOC file must match the CD, of course.
ro: Alegeti care piste trebuie verificate cu CD-ul curent. Fisierul cuprins trebuie sa se potriveasca cu CD-ul, evident.

en: Selected:
ro: Ales:

en: Selects all displayed images on the harddrive for verifying.
ro: Alege toate imaginile afisate pentru verificare.

en: Selects all displayed tracks so that you can add them to the selection you want to write with a single click.
ro: Alege toate pistele afisate pentru ca sa puteti sa le adaugati pentru scriere cu un singur click.

en: Selects all displayed tracks so that you can remove them from the list with a single click.
ro: Alege toate pistele afisate ca sa le poti sterge din lista cu un singur click.

en: Selects all displayed tracks.
ro: Alege toate pistele afisate.

en: Selects all tracks of the currently inserted CD for reading.
ro: Alege toate pistele CD-ului introdus pentru citire.

en: Session information
ro: Informatii despre sesiune

en: Set additional write options for advanced users.
ro: Alege optiuni suplimentare de scriere (pentru utilizatorii avansati).

en: Set the language: You have to leave setup to activate this setting. Please note that switching directly to languages that require a different font will not work correctly.
ro: Alegeti limba: trebuie sa parasiti Setup pentru a activa aceasta optiune. Remarcati ca schimbarea directa a unei limbi care foloseste un font diferit nu va functiona corect.

en: Setup
ro: MS-DOS

en: Setup your hardware and system defaults
ro: Alegeti valorile implicite pentru sistemul dvs.

en: Show details...
ro: Arata detaliile...

en: Show hidden files (files beginning with a dot) in the fileselector above.
ro: Arata fisierele ascunse (cele ale caror nume incep cu punct) in panoul de deasupra.

en: Show more ISO9660 options for advanced users.
ro: Arata mai multe optiuni ISO9660 pentru utilizatorii avansati.

en: Shows the percentage of the current write/read process in the titlebar. Allows to minimize X-CD-Roast and still see the progress in some window-managers.
ro: Indica procentul procesului curent de scriere/citire in bara de titlu. Permite minimizarea X-CD-Roast si vizualizarea evolutiei in unele managere de ferestre.

en: Simulation write
ro: Scriere simulata

en: Size of selected tracks:
ro: Lungimea pistelor alese:

en: Size:
ro: Lungime:

en: Skips verification of audio tracks, because a lot of CD readers are not able to read audio data reliably.
ro: Sar verificarea pistelor audio pentru ca multe unitati CD nu pot citi informatia audio corect.

en: Small
ro: Mic

en: Some of the audio files you want to write have been recorded
    with an invalid ISRC or MCN id. X-CD-Roast can clear these
    invalid ids for you and continue or you have to abort now.
ro: Unele din fisierele audio pe care vreti sa le scrieti au fost scrise
    cu un ISRC sau MCN gresit. X-CD-Roast poate goli acesti
    identificatori pentru dvs. si sa continue sau va trebui sa anulati comada.

en: Some of the image files you want to write are missing.
    Please update the image directory.
ro: Unele din fisierele imagine pe care vreti sa le scrieti lipsesc.
    Va rog, actualizati directorul imagine.

en: Some tracks belonging to the CD you want to write are missing.
    Perhaps the TOC file is outdated and the tracks
    were already removed from the hard drive.
ro: Unele piste apartinind CD-ului pe care vreti sa il scrieti lipsesc.
    Poate ca fisierul TOC este depasit si pistele au fost deja sterse
    de pe hard disc.

en: Some tracks do have a different file-size as expected.
    Perhaps the tracks are outdated or belong to another CD.
    Do you want to continue anyway or to abort?
ro: Unele piste au o alta lungime decit era de asteptat.
    Poate ca pistele sint invechite sau sint pentru un alt CD.
    Doriti sa continui oricum sau sa ma opresc?

en: Something on the SCSI-Bus has changed. Please check
    your writer and reader configuration in Setup.
ro: Ceva pe SCSI-Bus a fost schimbat. Va rog,
    verificati-va configuratia incriptorului si lectorului in Setup.

en: Sparc (Sun workstations)
ro: Sparc (statie de lucru Sun)

en: Sparse
ro: Putin

en: Specifies a comma separated list of boot images that are needed to make a bootable CD for sparc systems.
ro: Specifica o lista separata cu virgula de imagini de boot care sint necesare pentru a face un CD boot-abil pentru sistemele sparc.

en: Specifies that a 56-byte table with CD-ROM layout information will be patched into the boot file. Warning - the boot file will be modified! See the mkisofs-manpage for more details (-boot-info-table)
ro: Specifica tabelul de 56 de octeti cu informatiile CD-ROM-ului va fi corectata in fisierul de boot. Atentie - fisierul de boot va fi modificat! Vezi pagina de manual a mkisofs pentru mai multe detalii (-boot-info-table)

en: Specifies that the created CD should be marked as not bootable. The system will provide an emulated drive for the image, but will boot off a standard boot device.
ro: CD-ul creat trebuie marcat ca ne-boot-abil. Sistemul va oferi o unitate emulata pentru imagine dar va porni de pe o unitate standard de boot.

en: Specify here the local charset that should be used for translating the local file names into Joliet Unicode directory records when the CD is read on Windows systems.
ro: Specificati aici setul de caractere local ce va trebui folosit pentru traducerea numelor locale in inregistrari Unicode Joliet cind CD-ul este citit pe sistem Windows.

en: Speed:
ro: Viteza:

en: Starting to scan for devices...
ro: Incep sa caut unitatile...

en: Starting to scan for remote devices...
ro: Incep sa caut unitatile la distanta...

en: Stop the autodiskmount-daemon
ro: Opreste demonul autodiskmount

en: Stop the autodiskmount-daemon now and continue
ro: Opreste demonul autodiskmount acum si continua

en: Stops playback.
ro: Opreste redarea.

en: Successful:
ro: Succes:

en: Support the Microsoft Joliet filesystem to allow long unicode filenames when the CD is read on Windows systems.
ro: Suport pentru sistemul MS Joliet care permite nume de fisiere luni (unicode) cind CD-ul este citit pe un sistem Windows.

en: System default
ro: Implicit pentru sistem

en: TOC file does not match the CD in the drive.
    Verifying is therefore impossible.
ro: Fisierul TOC nu este potrivit pentru CD-ul din unitate.
    Deci nu se poate face o verificare.

en: TOC-File:
ro: Fisier cuprins:

en: Tape
ro: Caseta

en: Temporary Image Storage Directories
ro: Directoare temporare de stocare imaginilor.

en: Test DSP-Device
ro: Verifica dispozitiv DSP

en: That CD contains both audio and data tracks. X-CD-Roast
    will only copy the audio tracks in on-the-fly mode.
ro: Acest CD contine si piste audio si piste de date. X-CD-Roast
    va copia direct numai pistele audio.

en: The CDDB-Server to connect to in order to download track-titles from the internet.
ro: Serverul CDDB la care sa ma conectez pentru a descarca titlurile pistelor de pe internet.

en: The Writer you want to use to burn any CDs or DVDs.
ro: Inscriptorul pe care vreti sa il folositi pentru scrierea CD-urilor si DVD-urilor.

en: The calculated size of the new session/image. If you choose to write the image to hard drive, this is the free space you need in the image-directories. When burning on-the-fly make sure there is enough space left on the CD-R/RW.
ro: Lungimea calculata a noii sesiuni/imagini. Daca alegeti sa scrieti imaginea pe harddisc, aceasta este spatiul liber de care aveti nevoie in directoarele imagine. Cind scrieti direct asigurati-va ca este destul spatiu liber pe CD-R/RW.

en: The capacity of the currently used CD-R/RW.
ro: Capacitatea CD-R/RW-ului curent.

en: The default speed to be used for writing.
ro: Viteza implicita la scriere.

en: The device you want to use to read data or audio from CDs.
ro: Acesta este unitatea pe care doriti sa o folositi pentru a citi CDurile.

en: The directory on the harddrive you want to store/read tracks from. The setting "Automatic" selects all available directories at once.
ro: Directorul de pe harddisc unde vreti sa stocati/de unde vreti sa cititi pistele. Optiunea "Automat" alege toate directoarele disponibile.

en: The following commands will be executed in order
    to activate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
ro: Urmatoarele comenzi vor fi executate pentru
    a activa modul non-root.
    Apasati OK cind sinteti sigur ca vreti aceasta.

en: The following commands will be executed in order
    to deactivate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
ro: Urmatoarele comenzi vor fi executate pentru
    a dezactiva modul Non-Root.
    Apasati OK cind sinteti sigur(a) ca vreti asta.

en: The given boot image is a hard disk image. The hard disk image must begin with a master boot record that contains a single partition.
ro: Imaginea de boot data este o imagine de harddisc. Imaginea de harddisc trebuie sa inceapa cu un registru boot central care contine o singura partitie.

en: The given boot image is copied from a bootable floppy.
ro: Imaginea de boot data este copiata de pe o discheta boot-abila.

en: The image-directories do not match the current system.
    Please check their configuration in Setup.
ro: Directoarele imagine nu sint corecte pentru sistemul actual.
    Va rog, verificati configuratia in Setup.

en: The name of the file that logs all actions of X-CD-Roast.
ro: Numele fisierului care inregistreaza toate actiunile X-CD-Roast.

en: The requested language with the locale
    "%s" is not available on this system.
    Your language setting will be ignored.
ro: Limbajul cerut "%s" nu este disponibil
    pe acest sistem.
    Limba aleasa va fi ignorata.

en: The root configuration file is not owned by root!
    Aborting...
ro: Fisierul-configuratie central nu este proprietatea root!
    Ies...

en: The soundcard device. Used to play warning sounds or audio tracks.
ro: Dispozitiv sunet. Folosit pentru a rula sunetele de avertizare sau pistele audio.

en: The space already used on the CD-R/RW by old sessions and the still available space.
ro: Spatiul folosit deja pe CD-R/RW de sesiuni mai vechi si spatiul care mai este disponibil.

en: The speed X-CD-Roast tries to set on reader when reading audio tracks. This setting will be silently ignored by some devices.
ro: Viteza cu care X-CD-Roast incearca sa o impuna lectorului cind se citesc piste audio. Aceasta va fi ignorata de unele unitati.

en: The speed you want to burn CDs with. (Depends on your current Writer)
ro: Viteza cu care vreti sa scrieti CD-urile. (Depinde de inscriptorul dvs.)

en: The temporary directory "%s" is not writeable.
    Aborting...
ro: Directorul temporar "%s" nu permite scrierea.
    Ies...

en: The write-mode: Leave that at "autodetect" unless you really know what you are doing.
ro: Mod de scriere: Renuntati la "autodetecteaza" daca stiti ce faceti.

en: There is an empty CD-R/RW in the drive.
    Additional sessions cannot be written on
    unwritten media.
ro: Este un CD-R/RW gol in unitate.
    Sesiuni suplimentare nu se pot scrie pe
    medii nescrise.

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    Perhaps you want to write a DVD, but you have not selected
    the correct media size? You can continue at own
    risk, but the resulting CD might not be readable.
ro: Se poate sa nu fie destul spatiu disponibil pe CD-R.
    Poate vreti sa scrieti un DVD, dar nu ati ales dimensiunea corecta
    a mediului. Puteti continua pe propria raspundere, dar
    CD-ul rezultat s-ar putea sa nu fie citibil.

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    You can continue at own risk, but the resulting CD
    might not be readable.
ro: Se poate sa nu fie destul spatiu liber pe CD-R.
    Puteti continua pe propria raspundere, dar CD-ul rezultat
    poate sa nu fie citibil.

en: This CD is closed. No further data can be written onto it.
ro: Acest CD este inchis. Nu se mai poate scrie pe el.

en: This CD should be bootable on Sparc systems (usually Sun workstations).
ro: Acest CD ar trebui sa fie boot-abil pe sistem Sparc (de regula statii de lucru Sun).

en: This CD should be bootable on Standard-PCs as defined by the El Torito Standard. You have to supply valid boot image to make this possible.
ro: Acest CD ar trebui sa fie boot-abil pe PC-urile standard asa cum este definit de standardul El Torito. Trebuie sa oferiti o imagine boot-abila valida pentru a face aceasta posibila.

en: This calculates the exact size of your new session/image. Everytime you change the master-options or add/remove paths to master you have to redo this.
ro: Aceasta calculeaza dimensiunea exacta a noii sesiuni/imagini. De fiecare data cind schimbati optiunile sau modificati caile de pus pe CD va trebui sa refaceti acest calcul.

en: This can be any device string as described in the
    cdrecord documentation:
    
     For example "/dev/hdc" on Linux 2.5.45 or greater, or
     "REMOTE:rscsi@hostname" to scan for network enabled devices.
ro: Aici poate sa fie orice sir ce descrie un dispozitiv
    (vezi documentatia cdrecord):
    
    De exemplu "/dev/hdc" pe linux 2.5.45 sau mai recent, sau
    "REMOTE:rscsi@hostname" pentru a cauta in retea.

en: This copy of X-CD-Roast has been compiled without
    non-root-support. If you want to use X-CD-Roast without entering
    the root-password, you have to install a fully enabled version.
    
    Visit http://www.xcdroast.org for more information.
ro: Aceasta copie a X-CD-Roast a fost compilata fara
    suport pentru modul non-root. Daca doriti sa folositi X-CD-Roast fara
    sa introduceti parola pentru root va trebui sa instalati o versiune cu
    aceasta optiune activata.
    
    Vizitati http://www.xcdroast.org pentru mai multe informatii.

en: This copy of X-CD-Roast has been compiled without
    non-root-support. Therefore you will not be able to use it as
    non-root user unless you have take special precautions. It is
    recommended that you install a fully enabled version.
    
    Visit http://www.xcdroast.org for more information.
ro: Aceasta copie a X-CD-Roast a fost compilata fara
    suport pentru modul non-root. Deci nu o veti putea folosi
    fara sa fiti root decit daca luati anumite precautii. Se recomanda
    sa instalati versiunea cu acasta optiune activata.
    
    Vizitati http://www.xcdroast.org pentru mai multe informatii.

en: This is like the other Rock Ridge option, but preserves the original permissions and file owner information. This should be used when you create CDs for backup purposes.
ro: Aceasta este la fel cu cealata optiune Rock Ridge, dar pastreaza drepturile initiale si informatia despre proprietarul fisierului. Ar trebui folosita cind creati CD-uri cu copii de siguranta ale fisierelor

en: This is the name of the disc as displayed on Windows or Mac systems. On Solaris this will be used as the mount point for the volume management system.
ro: Acesta este numele discului asa cum este afisat in Windows sau Mac. Pe Solaris va fi folosit ca punct de montare pentru sistemul de administare a volumelor.

en: This is the number of virtual 512 byte sectors to load in no-emulation mode. See the mkisofs-manpage for more details (-boot-load-size)
ro: Acesta este numarul de sectoare virtuale de 512 octeti de incarcat in mod neemulare. Vezi pagina de manual a mkisofs pentru mai multe detalii (-boot-load-size)

en: This is the prefix of the filenames of the tracks saved to the harddrive.
ro: Acesta este prefixul numelor de fisiere ale pistelor salvate pe harddisc.

en: This options allows lower case characters to appear in ISO9660 filenames. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on some systems. Use with caution.
ro: Aceasta optiune permite caracterele minuscule sa apara in numele de fisiere ISO9660. Aceasta incalca standardul ISO9660, dar functioneaza pe unele sisteme. Folositi cu grija.

en: This options allows more than one dot to appear in ISO9660 filenames. Leading dots are not affected by this option. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on many systems. Use with caution.
ro: Aceasta optiune permite mai mult de un punct sa apara intr-un nume de fisier ISO9660. Punctele de inceput nu sint afectate de aceasta optiune. Aceasta incalca standardul ISO9660, dar functioneaza pe multe sisteme. Folositi cu grija.

en: This prevents the CD-Writer from fixating (closing) the CD after writing. You can use this to create an audio CD in several steps. Just be sure to fixate after the last track. (Or use the "Fixate CD-R/RW only" button.) Note: This does only work in Track-At-Once-Mode.
ro: Aceasta opreste inscriptorul sa mai inchida CD-ul dupa scriere. Astfel puteti crea un CD audio in mai multi pasi. Doar amintiti-va sa inchideti dupa ultima pista (sau folositi butonul "Doar inchide CD-R/RW"). Nota: se poate folosi doar in modul TAO.

en: This should describe the preparer of the CD, usually with a mailing address and phone number.
ro: Aceasta ar trebui sa descrie preparatorul CD-ului, deobicei cu o adresa postala si un numar de telefon.

en: This should describe the publisher of the CD, usually with a mailing address and phone number.
ro: Aceasta ar trebui sa descrie editorul CD-ului, deobicei cu o adresa postala si un numar de telefon.

en: This specifies the path and filename of the boot catalog. This file is required to make a bootable CD and will be automatically generated by mkisofs. If you are not sure just keep the default setting.
ro: Aceasta specifica numele de fisier si calea catalogului boot. Acest fisier este necesar pentru a face un CD boot-abil si va fi generat automat de catre mkisofs. Daca nu sinteti sigur pastrati valorile implicite.

en: This specifies the path and filename of the boot image. The boot image must be exactly the size of either a 1.2, 1.44 or 2.88 meg floppy. You can use here any image you copied from a bootable floppy.
ro: Aceasta specifica numele si calea imaginii boot-abile. Imaginea trebuie sa fie dimensiunea exacta a unei dischete de 1,2, 1,44 sau 2,88M. Puteti folosi aici orice imagine ati copiat de pe o discheta boot-abila.

en: This test release does currently not
    support copying of CD-Extra.
ro: Aceasta versiune de test nu suporta
    copierea de CD-Extra.

en: Total Size:
ro: Lungime totala:

en: Total space available:
ro: Spatiu total disponibil:

en: Track "%s" does
    not fit to the currently inserted CD. Therefore verification
    is impossible. Unselecting this track...
ro: Pista "%s" nu se potriveste
    cu CD-ul curent. Deci verificarea este imposibila
    Deselectez aceasta pista...

en: Track title
ro: Titlul pistei

en: Track:
ro: Pista:

en: Tracks
ro: Piste

en: Tracks successfully read
ro: Pistele au fost citite cu succes

en: Tracks successfully verified
ro: Piste verificate cu succes

en: Tracks successfully written
ro: Piste scrise cu succes

en: Tracks to verify
ro: Piste de verificat

en: Tracks to write
ro: Piste de scris

en: Tracks:
ro: Piste:

en: Type
ro: Tip

en: Type:
ro: Tip:

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unselect all
ro: Deselecteaza toate

en: Update
ro: Actualizeaza

en: Update Session view
ro: Actualizeaza sesiunea

en: Use HTTP
ro: Foloseste HTTP

en: Use Proxy
ro: Foloseste proxy

en: Use for all tracks
ro: Foloseste pentru toate pistele

en: Use paranoia mode for audio
ro: Foloseste modul paranoia pentru audio

en: Use the HTTP protocol rather than the CDDB protocol to access the CDDB-Server.
ro: Foloseste HTTP in loc de CDDB pentru a accesa serverul CDDB.

en: Use the album performer also for all the tracks. This will copy the current album performer over all track performers.
ro: Foloseste interpretul albumului pentru toate pistele. Aceasta va copia numele interpretului pentru fiecare pista.

en: Used/Available:
ro: Folosit/Disponibil:

en: User "%s" already added
ro: Utilizatorul "%s" este deja adaugat

en: User "%s" does not exist.
    Add anyway?
ro: Utilizatorul "%s" nu exista.
    Adaug oricum?

en: Users
ro: Utilizatori

en: Users are allowed to:
ro: Utilizatorii care au voie:

en: Vendor
ro: Vinzator

en: Verbose
ro: Vorbaret

en: Verify CD
ro: Verifica CD

en: Verify CD/DVD
ro: Verifica CD/DVD

en: Verify Tracks
ro: Verifica pistele

en: Verify aborted...
ro: Verificate anulata...

en: Verify anyway
ro: Verifica oricum

en: Verify options
ro: Optiuni verificare

en: Verify selected tracks
ro: Verifica pistele alese

en: Verify tracks
ro: Verifica pistele

en: Verify-Error:
ro: Eroare la verificare

en: Verifying %d/%d:
ro: Verific %d/%d:

en: Verifying audio track %d/%d [%s]
ro: Verific pista audio %d/%d [%s]

en: Verifying audio track %d/%d failed
ro: Verific pista audio %d/%d esuat

en: Verifying data track %d/%d [%s]
ro: Verific pista de date %d/%d [%s]

en: Verifying data track %d/%d failed
ro: Verific pista de date %d/%d esuat

en: Version %s
ro: Versiunea %s

en: Volume Id:
ro: Identificator de volum:

en: Warn before overwriting images
ro: Avertizeaza inainte de suprascrierea imaginilor

en: Warning:
ro: Atentie:

en: Warning: CDDB-logout failed
ro: Aterntie: CDDB-logout esuat

en: Warning: Its not recommended to try to create multi session
    with DVD-Media. Its very possible that this will fail.
ro: Atentie: nu se recomanda sa incercati sa creati multsesiunea
    pe un mediu DVD> Este foarte posibil sa esueze.

en: Warning: No DSP-device configured.
ro: Atentie: nici un DSP configurat.

en: Warning: The cdrtools binaries you have installed are
    not compatible with your system. You will NOT be
    able to read or write CDs. Please read the FAQ
    on www.xcdroast.org for more information.
ro: Atentie: binarele cdrtools pe care le-ati instalat nu sint
    compatibile cu sistemul dvs. NU veti putea citi sau scrie
    CD-uri. Va rog, citit intrebarile frecvente la
    http://www.xcdroast.org/ pentru mai multe informatii.

en: Warning: You have not entered a cdrecord-ProDVD key in setup.
    Please see the FAQ on how to obtain your free key.
    You also have to renew the key every few months because it got an
    expire date. You will not be able to properly write DVDs without it.
ro: Atentie: Nu ati introdus o cheie cdrecord-ProDVD in Setup.
    Cititi intrebarile frecvente pentru a afla cum puteti obtine o cheie gratuita.
    Va trebui sa innoiti cheia la fiecare citeva luni pentru ca are
    o data de expirare. Fara ea nu puteti scrie corect DVD-uri.

en: Warning: Your system is not able to create files larger
    than 2 GB. Writing DVDs will therefore not possible.
ro: Atentie: Sistemul dvs. nu poate crea fisiere mai mari
    de 2G. Scrierea DVD-urilor nu este posibila.

en: Welcome to X-CD-Roast!
    
    You have now the opportunity to configure X-CD-Roast
    so, that not only the root user can start it, but any user
    you choose. Using the Non-Root-Mode is recommended
    and secure. You can change the mode anytime in the
    Users-Pane of the Setup-Menu.
ro: Bine ati venit la X-CD-Roast!
    
    Aveti posibilitatea acum de a configura X-CD-Roast
    pentru ca nu numai utilizatorul root sa il poata porni, dar
    orice utilizator doriti. Folosirea modului non-root este
    recomandata si sigura. Puteti schimba modul oricind din
    panoul utilizatorilor din meniul Setup.

en: When available it does enable protection from Buffer Underrun errors. Supported are Sanyo BURN-Proof, Ricoh Just-Link and similar.
ro: Cind este disponibil ofera protecite de la erorile de tip 'Buffer Underrun'. Sint suportate Sanyo BURN-Proof, Ricoh Just-Link si similare.

en: When copy on the fly it is not advised to use a
    higher speed to write then to read.
ro: Cind copiati pe loc nu se recomanda a se folosi
    o viteza mai mare pentru scriere decit pentru citire.

en: When enabled, then multiple selections in lists are handled like the lists in Windows (hold CTRL-Key to select more than one entry and use SHIFT to select a whole range of entries).
ro: Cind este activata, atunci alegerile multiple in liste sint facute ca in Windows (apasati Ctrl pentru mai multe alegeri si Shift pentru o zona intreaga).

en: When reading or creating new tracks do warn before overwriting existing tracks on the hard drive.
ro: Cind citesti sau creezi piste noi avertizeaza inainte de a suprascrie pistele existente pe harddisc.

en: When you are satisfied with the tracks and the order you set for writing (use drag'n'drop to reorder them), click here to transfer the selection to the write menu.
ro: Cind va satisfac pistele si ordinea pentru scriere (folositi drag'n'drop pentru a le reordona), dati click aici pentru a transfera selectia in meniul de scriere.

en: When you save your configuration also save the last used window position and size.
ro: Cind salvati configuratia salvati si ultima pozitie si dimensiunea ferestrei.

en: Will prefix all the selected files and directories with a new path on the destination CD. (e.g. the directories /home/user1 and /opt/backup can be prefixed with /old to become /old/home/user1 and /old/opt/backup on the CD.)
ro: Va precede toate fisierele si directoarele alese cu o noua cale pe CD-ul destinatie. (ex. directoarele /home/user1 si /opt/backup pot fi prcedate de /old pentru a deveni /old/home/user1 si /old/opt/backup pe CD.)

en: Will put all selected files or directories in the same path on the destination CD, as they are on the hard drive now. (e.g. the directories /home/user1 and /home/user2 will also become /home/user1 and /home/user2 on the CD.)
ro: Va pune toate fisierele si directoarele alese pe aceeasi cale pe CD-ul destinatie ca si pe hard disc. (ex. directoarele /home/user1 si /home/user2 vor deveni tot /home/user1 si /home/user2 pe CD.)

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories and insert a new path instead on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and replaced by /bak1 - they show up as /bak1/user1 and /bak1/user2/src on the CD.)
ro: Va sterge componenta afisata din toate fisierele si directoarele pe CD-ul destinatie si va introduce o noua cale. (ex. directoarele /export/home/user1 si /export/home/user2/src cu calea comuna /export/home stearsa si inlocuita de /bak1 - devin /bak1/user1 si /bak1/user2/src pe CD.)

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export stripped and become /home/user1 and /home/user2/src on the CD.)
ro: Va sterge componenta afisata din toate fisierele si directoarele pe CD-ul destinatie. (ex. directoarele /export/home/user1 si /export/home/user2/src cu calea comuna /export stearsa devin /home/user1 si /home/user2/src pe CD.)

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and become /user1 and /user2/src on the CD.)
ro: Va sterge componenta afisata din toate fisierele si directoarele pe CD-ul destinatie. (ex. directoarele /export/home/user1 si /export/home/user2/src cu calea comuna /export/home stearsa devin /user1 si /user2/src pe CD.)

en: Windows style list selections
ro: Alegeri in stil Windows

en: With your version of the cdrtools only pure data CDs
    are supported for on-the-fly copy. A newer version might
    support audio on-the-fly copy.
ro: Cu versiunea dvs. de cdrtools se pot copia direct doar
    CD-urile cu date. O versiune mai noua ar putea permite
    copierea directa si pentru audio.

en: Write CD
ro: Scrie CD

en: Write CD in Disk-At-Once mode. This will create an exact copy without any pauses between tracks. Currently doesn't work with all supported writers.
ro: Scrie CD-ul in mod Disk-At-Once. Va fi creata o copie exacta fara pauze intre piste. Deocamdata nu functioneaza cu toate inscriptoarele suportate.

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 16 bytes of P-Q subchannel data resulting in a sector size of 2368 bytes. If a recorder does not support raw96r, this is the preferred raw writing mode. It does not allow to write CD-Text but it is the only raw writing mode in cheap CD writers. As these cheap writers in most cases do not support DAO mode. (For expert usage only!)
ro: Scrie CD-ul in mod RAW. Va scrie sectoare de 2352 octeti plus 16 octeti de date ale subcanalului P-Q rezultind un sector de 2368 octeti. Daca un inscriptor nu ptermite raw96r, acesta este modul de scriere bruta preferat. Nu permite scrierea de CD-Text dar este singurul mod de scriere bruta al inscriptoarelor ieftine. De asemenea, aceste inscriptoare ieftine nu suporta mod DAO in majoritatea cazurilor. (Doar pentru experti!)

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of packed P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the less preferred raw writing mode as only a few recordes support it. (For expert usage only!)
ro: Scrie CD-ul in mod RAW. Va scrie sectoare de 2352 octeti plus 96 de octeti de date impachetate ale subcanalului P-W rezultind un sector de 2448 octeti. Acesta este modul de scriere bruta mai putin preferat pentru ca numai citeva inscriptoare il suporta. (Doar pentru experti!)

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of raw P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the preferred raw writing mode as it gives best control over the CD writing process. (For expert usage only!)
ro: Scrie CD-ul in mod RAW. Va scrie sectoare de 2352 octeti plus 96 de octeti de date brute ale subcanalului P-W rezultind un sector de 2448 octeti. Acesta este modul de scriere bruta care da cel mai bun control asupra procesului de scriere. (Doar pentru experti!)

en: Write CD in Track-At-Once mode, but eliminates the 2 second pause. So this looks very much like a DAO-CD, but only works for some TEAC/Traxdata-writers.
ro: Scrie CD-ul in mod Track-At-Once, dar elimina pauza de doua secunde. Astfel va arata ca un CD DAO dar merge doar pentru citeva inscriptoare TEAC/Traxdata.

en: Write CD in Track-At-Once mode. Generates a 2 second pause between each track, but is supported on all writers.
ro: Scrie CD-ul in mod Track-At-Once. Creaza o pauza de doua secunde intre piste, dar e acceptata de orice inscriptor.

en: Write CD-Text
ro: Scrie CD-Text

en: Write CD/DVD
ro: Scrie CD/DVD

en: Write Device:
ro: Unitatea de scriere:

en: Write Mode:
ro: Mod de scriere:

en: Write Tracks
ro: Scrie pistele

en: Write all selected track to a CD-R/RW.
ro: Scrie toate pistele pe un CD-R/RW.

en: Write as multi session
ro: Scrie multi-sesiune

en: Write parameters
ro: Parametrii scriere

en: Write session on-the-fly
ro: Scrie sesiunea direct

en: Write the CD in such a way, that it is possible to append further data (in a new session) at a later time. Please note that for the first session you need 22 MB extra space on the CD-R/RW and all additional sessions take 13 MB extra each.
ro: Scrie CD-ul in asa fel incit sa se poata adauga si alte date (intr-o noua sesiune) mai tirziu. Retineti ca pentru prima sesiune aveti nevoie de inca 22M spatiu pe CD-R/RW si fiecare sesiune suplimentara necesita inca 13M fiecare.

en: Write tracks
ro: Scrie pistele

en: Write-Error:
ro: Eroare la scriere:

en: Writeable
ro: Inscriptibil

en: Writer-Buffer:
ro: Tampon scriere:

en: Writes CD-Text information to the CD-R/RW when your CD Writer is supporting it. This usually works only when writing in DAO or raw96r mode.
ro: Scrie informatia CD-Text pe CD-R/RW daca inscriptorul o permite. Aceasta functioneaza numai in cazul scrierii in mod DAO sau raw96r.

en: Writes all tracks specified by the TOC file to a CD.
ro: Scrie toate pistele specificate de fisierul cuprins pe un CD.

en: Writes any tracks from your harddrive in an arbitrary order to a CD-R/RW.
ro: Scrie orice pista de pe harddiscul dvs. intr-o ordine arbitrara pe un CD-R/RW.

en: Writes tracks to a CD-R/RW. Will read the tracks from the harddrive or copies them on-the-fly from a CD in a CD-Reader.
ro: Scrie pistele pe un CD-R/RW. Va citi pistele de pe harddisc sau le va copia direct de pe un CD din lector.

en: Writing %d/%d:
ro: Scriu %d/%d:

en: Writing aborted...
ro: Scriere anulata...

en: Writing audio track %d/%d [%s]
ro: Scriu pista audio %d/%d [%s]

en: Writing data track %d/%d [%s]
ro: Scriu pista de date %d/%d [%s]

en: X-CD-Roast may be started on all hosts.
ro: X-CD-Roast poate fi pornit pe toate gazdele.

en: X-CD-Roast won't start on any host (except when run by root).
ro: X-CD-Roast nu va porni pe orice gazda (decit daca este rulat de root).

en: Yes
ro: Da

en: You are going to overwrite old track images on your
    harddrive. Cancel now, if you don't want to do that
    and choose another "File prefix".
ro: Sinteti pe cale sa suprascrieti vechile imagini de piste de pe
    harddiscul dvs. Anulati acum daca nu vreti sa faceti asta
    si alegeti alt "prefix".

en: You are going to try to add data to a multi session-CD
    without having multi session writing enabled.
    This can result in an unreadable CD.
ro: Se vor adauga date la un CD multisesiune
    fara sa se fi activat scrierea multisesiune.
    Asta poate duce la un CD necitibil.

en: You are trying to write a multi session image
    without having multi session enabled.
    This can result in an unreadable CD.
ro: Incercati sa scrieti o imagine multi-sesiune
    fara sa aveti multi-sesiunea activata.
    Aceasta poate produce un CD necitibil.

en: You are trying to write a session to a multi session CD,
    where the current sessions do not match.
    This can result in an unreadable CD.
ro: Incercati sa scrieti o sesiune pe un CD multi-sesiune
    pe care sesiunile curente nu se potivesc.
    Aceasta poate produce un CD necitibil.

en: You don't have permission to read all the track-files or
    the tracks are not regular files on the hard drive.
ro: Nu aveti dreptul sa cititi toate fisierele-pista sau
    pistele nu sint fisiere obisnuite pe harddisc.

en: You have decided to create a multi session CD.
    Should X-CD-Roast create an image for a first
    session, or an image for an additional session?
    
    If you want to create an additional session, load
    now the CD-R/RW to append to in your CD-Writer
    before continuing.
ro: Ati ales sa creati un CD multisesiune.
    Ar trebui ca X-CD-Roast sa creez o imagine pentru
    o prima sesiune sau pentru o sesiune suplimentara?
    
    Daca vreti sa creati o sesiune suplimentara, 
    incarcati in inscriptor CD-R/RW-ul pe care se va
    adauga sesiunea inainte sa continuati.

en: You have selected an ATAPI device as your CD-Writer.
    This is not a recommended setup - you will experience
    long delays within X-CD-Roast and bad writing performance.
    See the FAQ how to properly install scsi-emulation for best results.
ro: Ati selectat un dispozitiv ATAPI ca inscriptor.
    Aceasta nu este recomandata - veti avea intirzieri
    mari cu X-CD-Roast si performata scazuta la scriere.
    Vezi FAQ pentru instalarea emularii SCSI pentru rezultate superioare.

en: You have to enable Rock Ridge in the ISO9660-Options
    in order to write a multi session CD.
ro: Trebuie sa activati Rock Ridge in optiunile ISO9660
    pentru a scrie un CD multisesiune.

en: You need at least a screen resolution of
    %dx%d to run X-CD-Roast.
    
    See the man-page on how to override that requirement.
    
    Exiting now...
ro: Aveti nevoie de o rezolutie a ecranului de
    %dx%d pentru a rula X-CD-Roast.
    
    Vezi pagina de manual pentru a afla cum sa se evite aceasta cerinta.
    
    Acum ies...

en: You really want to create a Data CD with one big ISO file on it?
    To burn an ISO file as CD-image use the "Write Tracks" menu
    instead.
ro: Vreti sa creati un CD cu date continind doar un fisier .iso?
    Pentru a scrie un fisier .iso ca imagine folositi meniul "Scrie pistele"

en: You really want to create a Data CD with only .wav files on it?
    To create an Audio CD you use the "Write Tracks" menu
    instead of mastering a CD here.
ro: Vreti sa creati un CD cu date continind doar fisiere .wav?
    Pentru a crea un CD Audio folositi meniul "Scrie pistele"

en: Your CD-Writer did not accept the CUE sheet needed for
    DAO writing. This could mean that cdrecord does not support DAO
    with your writer. Select TAO mode and try again.
ro: Inscriptorul dvs nu a aceeptat pagina CUE necesara pentru
    scrierea DAO. Aceasta poate insemna ca cdrecord nu suporta DAO
    pentru inscriptorul dvs. Alegeti TAO si reincercati.

en: Your boot image file is not valid. It must
    have a size of either 1200, 1440 or 2880 kB.
ro: Imaginea dvs de boot este invalida. Trebuie
    sa aiba o dimensiune de 1200, 1440 sau 2880 kb.

en: Your boot image file seems not to be included
    on the CD you are going to master. Make sure to
    add its path to the master directories.
ro: Imaginea dvs de boot nu pare sa fie inclusa
    pe CDul pe care il veti face. Fiti siguri ca
    ati adaugat calea sopre director.

en: Your drive seems to have a faulty firmware which will not allow to read
    data tracks reliably. Try to look for a firmwire upgrade or read your
    data CDs with another drive. To continue is not recommended.
ro: Unitatea dvs. se pare sa aiba un firmware defect care nu va permite citirea
    in siguranta a pistelor de date. Incercati sa cautati o actualizare a firmware sau
    cititi CD-urile cu date cu o alta unitate. Nu este recomandata continuarea.

en: Your login password:
ro: Parola de login:

en: always
ro: mereu

en: at events:
ro: la evenimente:

en: audio track
ro: pista audio

en: biggest available block of that:
ro: cel mai mare bloc:

en: blank a track
ro: goleste o pista

en: blank a track tail
ro: Curata capatul unei piste

en: blank last session
ro: goleste ultima sesiune

en: blank the entire disk
ro: goleste tot discul

en: cdrecord-ProDVD key
ro: Cheia cdrecord-ProDVD

en: cdrecord-ProDVD terminated.
    
    Most likely because you have entered
    an invalid key. Please check if it is correct.
ro: cdrecord-ProDVD terminat.
    
    Cel mai probabil pentru ca ati introdus
    o cheie invalida. Va rog, verificati-i corectitudinea.

en: change CD Reader Device
ro: schimba lectorul CD

en: change CD Writer Device
ro: schimba inscriptorul CD

en: change CD/DVD Reader Device
ro: schimba lectorul CD/DVD

en: change CD/DVD Writer Device
ro: schimba inscriptorul CD/DVD

en: change Image Storage Directories
ro: schimba directoarele imagine

en: change Logging-Options
ro: schimba optiunile de inregistrare

en: change read parameters
ro: schimba parametrii de citire

en: change write parameters
ro: schimba parametrii de scriere

en: check the sessions of the media.
ro: verifica sesiunile de pe mediu.

en: data track
ro: pista de date

en: internal speaker
ro: difuzor intern

en: minimally blank the entire disk (PMA, TOC, pregap)
ro: goleste rapid tot discul (PMA, TOC, pregap)

en: never
ro: niciodata

en: on completion
ro: la terminare

en: on warnings
ro: la avertismente

en: unclose last session
ro: deschide ultima sesiune

en: unreserve a track
ro: de-rezerva o pista

en: via HTTP-Proxy:
ro: via proxy HTTP:
