control-center 1.0.52 - en to ru translation catalogue (806 entries)

en:     Remove
ru:   Удалить

en:  (Not found)
ru:   (Не найден)

en:  Browse...
ru:  Просмотр...

en:  Minutes.
ru:  минут.

en:  Normal
ru:  Нормальный

en:  Random)
ru:  Случайное)

en:  minutes after screen saver has started.
ru:  минут после начала работы хранителя экрана.

en: "%s" does not exist or is not executable.
    Check your spelling and make sure you have
    the right permissions to execute this file.
ru: "%s" не существует или не является выполнимым.
    Проверьте написание и убедитесь, что у вас
    достаточно прав для выполнения этого файла.

en: %s (Current)
ru: %s (Текущий)

en: %s Settings...
ru: Настроить хранитель экрана "%s"...

en: -adobe-helvetica-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-*-*
ru: -cronyx-helvetica-medium-r-normal--*-80-*-*-*-*-koi8-*

en: 2D projection of a hypercube
ru: 2-мерная проекция гиперкуба

en: 3D Clock
ru: 3D Часы

en: 3d pipes flow around the screen
ru: Трехмерные трубы растущие на экране

en: A 3d Rubiks cube floats and twists around
ru: Трехмерный кубик Рубика плавающий и скручивающийся

en: A 3d cube floats around
ru: Трехмерный куб плавающий вокруг

en: A 3d flower morphs into a sphear
ru: Трехмерный цветок превращающийся в сферу

en: A 3d globe
ru: 3х мерная Земля

en: A blob of bubbles spinning/moving around the screen.
ru: Комок пузырей вращается и перемещается по экрану.

en: A cellular automata that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals.
ru: Клеточный автомат, который запускается в случайном поле и организует его в полосы и спирали.

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced.
ru: Клеточный автомат в действительности являющийся двумерной машиной Тьюринга: когда голова ("муравей") проходит по экрану, значения точек растра на пути меняются. При прохождении через измененные точки растра их поведение меняется.

en: A show of objects interacting through attractive and repulsive forces.
ru: Показывает объекты взаимодействующие через силы притяжения и отталкивания.

en: A waving ribbon
ru: Скачущая резинка

en: About
ru: О программе

en: About the GNOME control-center.
ru: О центре управления GNOME

en: About:
ru: О программе:

en: Acceleration
ru: Ускорение

en: Add Application
ru: Добавить приложение

en: Add Application...
ru: Добавить приложение...

en: Add MIME Type
ru: Добавить MIME типа

en: Add New Extension
ru: Добавить новое расширение

en: Add New MIME Type
ru: Добавить новый тип MIME

en: Add New MIME Type...
ru: Добавить новый тип MIME...

en: Add New Window Manager
ru: Добавить новый диспетчер окон

en: Add...
ru: Добавить...

en: Additive
ru: Аддитивная

en: Animate
ru: Анимация

en: Animate circles.
ru: Анимированные круги.

en: Another item
ru: Другой элемент

en: Ant
ru: Муравей

en: Ants:
ru: Муравьев:

en: Application Command:
ru: Команда запуска приложения:

en: Application Name:
ru: Название приложения:

en: Applications
ru: Приложения

en: At the mouse pointer
ru: У указателя мыши

en: Atlantis
ru: Атлантика

en: Attraction
ru: Притяжение

en: Attraction is based on interactions of points which attract each other up to a certain distance and then begin to repel each other.
ru: "Притяжение" основано на взаимодействии точек, которые притягиваются друг к другу на больших расстояниях и затем начинают отталкиваться.

en: Author:
ru: Автор:

en: Author: UNKNOWN
ru: Автор: НЕИЗВЕСТНЫЙ

en: Auto
    Preview
ru: Авто
    Просмотр

en: Available Themes
ru: Темы

en: Background
ru: Фон

en: Bad Application Command
ru: Неправильная команда приложения

en: Bad Application Name
ru: Неправильное название приложения

en: Bars
ru: Столбики

en: Bas van Gaalen and Charles Vidal
ru: Bas van Gaalen и Charles Vidal

en: Blitspin
ru: Вертушка

en: Blitspin takes a bitmap and repeatedly rotates it by 90 degrees using logical operations.
ru: Вертушка использует битовую карту, которую периодически вращает на 90 градусов с использованием логических операций.

en: Blue Screen of Death
ru: Синий экран смерти

en: Bottom
ru: Снизу

en: Bouboule changes shape and size in a blob like form.
ru: Изменяющийся, вращающийся и перемещающийся по экрану комок пузырей.

en: Bounce colored lines around a window.
ru: Отскакивающие от краев окна цветные линии.

en: Braid
ru: Тесьма

en: Bridge
ru: Мост

en: Broken
ru: Лопнувшие

en: Bsod
ru: СЭС

en: Bsod simulates crash screens from other operating systems.
ru: СЭС моделирует экраны возникающие при обвале разных операционных систем.

en: Bubble3d
ru: Пузыри 3D

en: Bubbles
ru: Пузыри

en: Bubbles exist in three dimensions.
ru: Пузыри существуют в трёх измерениях.

en: Bubbles sprays tiny bubbles which grow until they go pop.
ru: Рисует маленькие пузырьки растущие по мере всплытия.

en: By Its
ru: Съели

en: CAPID
ru: КАПИД

en: CAPPLET
ru: КАППЛЕТ

en: COLOR
ru: ЦВЕТ

en: Cage
ru: Клетка

en: Can detach and move menus
ru: Можно отсоединять и переносить меню

en: Can detach and move toolbars
ru: Отцепление и перенос панелей инструментов

en: Can open from URI
ru: Может открыть по URI

en: Can open multiple files
ru: Может открыть несколько файлов

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
ru: Не найден hbox, используется обычный выбор файлов

en: Catcha
ru: Эники

en: Causes the colors to mix when overlapped.
ru: Цвета будут смешиваться при перекрывании.

en: Cell
ru: Ячейка

en: Center image.
ru: Центр изображения.

en: Center of the screen
ru: По центру экрана

en: Centered
ru: В центре

en: Centre
ru: Центр

en: Change File Extensions
ru: Изменить расширения файла

en: Change Icon
ru: Изменить пиктограмму

en: Change distance at which attractive force becomes repulsive.
ru: Изменить расстояние, на котором сила притяжения становится отталкивающей.

en: Change from closed to open figures.
ru: Изменение из закрытых фигур в открытые.

en: Change maximum number of lines.
ru: Изменить максимальное число линий.

en: Change number of interpolation steps.
ru: Изменение числа шагов интерполяции.

en: Change number of segments.
ru: Изменить число сегментов.

en: Change number of trails.
ru: Изменить число следов.

en: Change size of points.
ru: Изменить размер точке.

en: Change the animation step delay.
ru: Изменить задержку между циклами.

en: Change the delay between changing modes.
ru: Изменение задержки между сменами режимов.

en: Change the delay between each 90 degree rotation.
ru: Изменить задержку между каждым поворотом на 90 градусов.

en: Change the delay between steps of rotation process.
ru: Изменение задержки между шагами процесса вращения.

en: Change the delay in cycles.
ru: Изменение задержки в циклах.

en: Change the delay in movement.
ru: Изменение задержки в движениях.

en: Change the delay.
ru: Изменение задержки в циклах.

en: Change the density.
ru: Изменить плотность.

en: Change the distance from center of cube
ru: Изменить расстояние от центра куба.

en: Change the number of bubbles to use.
ru: Изменение колличества пузырей.

en: Change the number of circles to use.
ru: Изменить число используемых кругов.

en: Change the number of colors to use in star.
ru: Изменить колличество цветов

en: Change the number of colors to use.
ru: Изменение числа используемых цветов.

en: Change the number of cycles.
ru: Изменение числа циклов.

en: Change the number of iterations.
ru: Изменить число итераций.

en: Change the number of pixels before a color change.
ru: Изменение числа точек растра до смены цвета.

en: Change the number of planets to use.
ru: Изменить число используемых планет.

en: Change the number of points to use.
ru: Изменение числа используемых точек.

en: Change the number of polygons to use.
ru: Изменить число используемых многоугольников.

en: Change the number of seeds.
ru: Изменение используемого числа зерен.

en: Change the number of trees to use.
ru: Изменение числа используемых деревьев.

en: Change the number to use.
ru: Изменение используемого числа.

en: Change the quickness of rotation at each step.
ru: Изменение скорости вращения при каждом шаге.

en: Change the size of object.
ru: Изменить размер объекта.

en: Change the size of pixels in the flag.
ru: Изменение размера точек растра во флаге.

en: Change the spacing radius of the points.
ru: Изменение расстояния между точками.

en: Change the thickness of color bands.
ru: Изменение толщины цветных полос.

en: Change the time each picture is shown.
ru: Изменить время отображения каждой картинки.

en: Change time to fade away.
ru: Изменить время затухания.

en: Change to alternating striped curves.
ru: Изменить замену полосатых кривых.

en: Change to animated circles.
ru: Изменить на анимированные круги.

en: Change to cycle through colormap.
ru: Использовать цвета циклически.

en: Change to display in monochrome.
ru: Притвориться, что экран черно-белый .

en: Change to draw square at weird starting points.
ru: Рисовать ли квадрат в случайной стартовой позиции.

en: Change to use XOR drawing function.
ru: Использовать ли для рисования функцию XOR.

en: Change whether fractals should grow.
ru: Будут ли фракталы расти.

en: Change whether objects should leave a trail.
ru: Должны ли объекты оставлять следы.

en: Change whether orbit should decay.
ru: Будет ли орбита искажаться.

en: Change whether to use lissajous figures to get points.
ru: Будут ли использоваться для определения точек фигуры Лиссажу.

en: Changes frequency of missile launch.
ru: Изменяет частоту запуска ракет.

en: Changes the count.
ru: Изменение числа.

en: Changes the magnification of original picture.
ru: Изменить увеличение исходного изображения.

en: Changes the number of ants marching across the screen.
ru: Изменение числа муравьев

en: Changes the size of the ants.
ru: Изменение размера муравьев

en: Changes the speed at which the Qix moves.
ru: Изменяет скорость движения линий.

en: Changes the time between redrawing the screen.
ru: Изменение интервала между перерисовками.

en: Choose a window manager
ru: Выбрать диспетчер окон

en: Choose the editor that is invoked by gnome-edit
ru: Выбор редактора вызываемого gnome-edit.

en: Click on keypress
ru: Щелкать при нажатии

en: Click volume
ru: Громкость щелчка

en: Close
ru: Закрыть

en: Closer
ru: Ближе

en: Color
ru: Цвет

en: Color for filling completely closed off areas.
ru: Цвет заполнения полностью замкнутых областей.

en: Color of a skipped path
ru: Цвет пропущенных путей

en: Color of failed path
ru: Цвет ошибочных путей

en: Color of path
ru: Цвет пути

en: Color of surrounded area
ru: Цвет окружающей области

en: Colors
ru: Цвета

en: Colors:
ru: Цвета:

en: Command
ru: Команда

en: Command '%s' failed
ru: Команда '%s' не прошла

en: Command cannot be empty
ru: Команда не может быть пустой

en: Command:
ru: Команда:

en: Compass
ru: Компас

en: Configuration Command:
ru: Команда настройки:

en: Configuration of the desktop's background
ru: Настройка фона рабочего стола

en: Configure GNOME's use of sound
ru: Определить как GNOME использует звук

en: Configure how document types are handled
ru: Настройка обработки типов документов

en: Configure the global settings of your GNOME applications
ru: Настройка глобальных свойств интерфейса пользователя

en: Configure the settings of the screensaver
ru: Настройка хранителя экрана.

en: Configure the settings of your Multimedia devices
ru: Настройка multimedia устройств.

en: Configure which programs are used to display URLs
ru: Определить программу для показа URL.

en: Configure your external devices
ru: Настройка внешних устройств.

en: Control Center
ru: Центр управления GNOME

en: Control Center Menu
ru: Меню центра управления

en: Controls whether or not a 'bridge' will appear over the logo.
ru: Будет ли "мост" перекинут через эмблему.

en: Copyright (C) 1988 by Sun Microsystems, Inc.
ru: Авторское право (C) 1988 by Sun Microsystems, Inc.

en: Coral
ru: Коралл

en: Could not start '%s'.
    Falling back to previous window manager '%s'
ru: Невозможно запустить '%s'.
    Возвращаемся к предыдущему диспетчеру окон '%s'

en: Could not start fallback window manager.
    Please run a window manager manually. You can
    do this by selecting "Run Program" in the
    foot menu
ru: Невозможно запустить запасной диспетчер окон.
    Запустите пожалуйста диспетчер окон вручную.
    Это можно сделать выбрав "Запустить программу"
    в главном меню

en: Count
ru: Число

en: Count:
ru: Число:

en: Critical
ru: Критика

en: Crystal
ru: Кристалл

en: Cycle
ru: Цикл

en: Cycle modes.
ru: Цикл по режимам.

en: Cycle through all the available modes.
ru: Проходить в цикле через все доступные режимы.

en: Cycle through colormap.
ru: Использовать цвета циклически.

en: Cycle through colors.
ru: Использовать цвета циклически.

en: Cycles
ru: Циклы

en: Cynosure
ru: Завлекалка

en: Cynosure franticly displays colored rectangles.
ru: "Завлекалка" неистово рисует окрашенные прямоугольники.

en: Darrick Brown, Peter Schmitzberger, and Jamie Zawinski
ru: Darrick Brown, Peter Schmitzberger и Jamie Zawinski

en: Dead Color
ru: Мертвый цвет

en: Decay
ru: Искажение

en: Decayscreen
ru: Распад экрана

en: Decayscreen makes a screen look like its melting down.
ru: "Распад экрана" делает экран выглядящим так, словно он расплавился.

en: Deco
ru: Деко

en: Deco draws tacky 70s basement wall panelling.
ru: Деко заполняет экран в прилипчивом стиле раскраски стен 70-х годов.

en: Default Action
ru: Исходное действие

en: Default Action:
ru: Исходное действие:

en: Default Editor
ru: Редактор GNOME

en: Default MDI Mode
ru: Режим MDI по умолчанию

en: Default value
ru: По умолчанию

en: Delay
ru: Задержка

en: Delay between drawing the maze and starting the solution.
ru: Задержка между отрисовкой лабиринта и запуском решения.

en: Delay between each step in the maze.
ru: Задержка между каждым шагом в лабиринте.

en: Delay between finishing the maze and starting a new one.
ru: Задержка между прохождением лабиринта и запуском нового.

en: Delay between redraws.
ru: Задержка между перерисовками.

en: Delay between switches.
ru: Задержка между переключениями.

en: Delay2
ru: Задержка2

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Application
ru: Удалить приложение

en: Delete This MIME Type
ru: Удалить этот тип MIME

en: Deluxe
ru: Делюкс

en: Demon
ru: Демон

en: Denser
ru: Плотнее

en: Density
ru: Плотность

en: Description
ru: Описание

en: Description (e.g. Thumper image):
ru: Описание (например "Изображение Thumper"):

en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: Desktop Properties manager.
ru: Диспетчер свойств рабочего стола.

en: Determines whether or not the ant leaves a truchet in the path it leaves behind.
ru: Будут ли муравьи оставлять truchet по пути.

en: Determines whether the lines move erraticly, or bounce off the walls linearly.
ru: Заменить линейное отражение на случайное отскакивание.

en: Determines whether to draw the panels in color, or in black and white.
ru: Выбор между цветными или черно-белыми панелями.

en: Determines whether to fill in the gaps between the lines.
ru: Заполнять промежуток между отрезками.

en: Dialog Behavior
ru: Поведение диалогов

en: Dialog Layout
ru: Организация диалогов

en: Dialog buttons
ru: Кнопки диалогов

en: Dialog buttons have icons
ru: Иконки на кнопках диалогов

en: Dialog hints
ru: Свойства диалогов

en: Dialog position
ru: Позиция диалогов

en: Dialogs
ru: Диалоги

en: Dialogs are like other windows
ru: Диалоги как все окна

en: Dialogs are treated specially by window manager
ru: Диалоги как специальные окна

en: Disabled
ru: Выкл.

en: Discard all changes
ru: Забыть все изменения

en: Discrete
ru: Дискрет

en: Discrete map systems
ru: Дискретная система отображений

en: Display a Sonar scope.
ru: Показывает радар.

en: Display a spinning compass
ru: Показать вращающийся компас

en: Display an arcade game
ru: Показывает увлекательную игру

en: Display color bars.
ru: Показывать цветные столбики.

en: Display coloured polylines
ru: Показывает окрашенные ломаные

en: Display flames at the bottom of the screen
ru: Показывает пламя внизу экрана

en: Display nice stuff
ru: Показывает симпатичные фигуры

en: Display oily drops.
ru: Показывает расплывающиеся капли.

en: Display screensaver in monochrome.
ru: Переключить в однотонный режим.

en: Display squared spirales
ru: Рисует квадратные спирали

en: Display static.
ru: Показывать статику.

en: Display the desktop in a spotlight
ru: Освещает рабочий стол фонариком

en: Display wallpaper: tiled, centered, scaled or ratio
ru: Размещение обоев: мозаика, в центре, растянутое

en: Distance
ru: Расстояние

en: Distance from center of cube
ru: Расстояние от центра куба

en: Distance of attraction.
ru: Расстояние притяжения.

en: Distort
ru: Искривление

en: Distort the screen
ru: Искривляет экран

en: Distribution Version:
ru: Версия дистрибутива:

en: Document Handlers
ru: Обработчики документов

en: Don't hide bubbles when they pop.
ru: Не скрывать пузыри когда они всплыли.

en: Draw circles instead of pixmap bubbles.
ru: Рисовать круги вместо изображений пузырей.

en: Draw circular interference patterns
ru: Рисует круговые интерферирующие шаблоны

en: Draw circular patterns.
ru: Рисует круговые шаблоны.

en: Draw solid Qix.
ru: Непрерывный Qix.

en: Draw square at weird starting points.
ru: Рисовать квадрат в случайной стартовой позиции.

en: Draw tacky 70s basement wall panelling.
ru: Прилипчивый стиль раскраски стен 70-х годов.

en: Draws a flow of colored points
ru: Рисует поток цветных точек

en: Draws a fractal forest.
ru: Рисует фрактальный лес.

en: Draws a point moving around a circle which moves around a circle.
ru: Рисует точки движущиеся по окружности вокруг круга.

en: Draws a simple orbital simulation.
ru: Рисует простую модель орбиты.

en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor.
ru: Рисует модель старого терминала, с огромным растром и долго затухающим фосфором.

en: Draws a waving flag.
ru: Русует развевающийся флаг.

en: Draws animated full-loop lisajous figures
ru: Рисует анимированные полные циклы фигур Лиссажу

en: Draws fractal lightning bolts.
ru: Рисует фрактальные молнии.

en: Draws helical string-art patterns
ru: Рисует шаблоны основанные на линейных сегментах

en: Draws laser-like lines moving around a central focal point in varying numbers and colors.
ru: Рисует линии напоминающие лазерные лучи двигающиеся вокруг точки фокуса и меняюще цвет.

en: Draws random color rectangles.
ru: Рисует случайные цветные прямоугольники.

en: Draws real plane fractals
ru: Рисует действительные плоские фракталы

en: Draws rippling interference patterns like splashing water.
ru: Показывает шаблоны похожие на расходящиеся круги на воде.

en: Draws rotating line segments.
ru: Рисует вращающиеся отрезки прямых.

en: Draws smoothly-shaded oscillating oval patterns which resemble vapor trails.
ru: Рисует гладкие осцилирующие овальные шаблоны оставляющие следы.

en: Draws spinning, animating, julia-set fractals.
ru: Рисует вращающиеся, анимированные фракталы множеств Жюлиа.

en: Draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
ru: Рисует вращающиеся и сталкивающиеся изображения систем итерационных функций.

en: Draws vaguely laser-like moving lines.
ru: Рисует линии напоминающие лазерные лучи.

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path.
ru: Рисует нечто выглядящее как скачущая по синусоиде резинка.

en: Drift
ru: Дрейф

en: Drift draws drifting recursive fractal cosmic flames.
ru: Рисует дрейфующее рекурсивное фрактальное космическое пламя.

en: Drifting recursive fractal cosmic flames.
ru: Дрейфующее рекурсивное фрактальное космическое пламя.

en: Drip onto desktop.
ru: Капает на рабочий стол.

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Duration (ms)
ru: Продолжительность (милл сек)

en: Duration of current shape.
ru: Время жизни формы.

en: Duration of laser burst.
ru: Продолжительность всплеска лазерных импульсов.

en: Duration of the laser burst.  After the burst has finished, It will move to a new location on the screen.
ru: Продолжительность всплеска лазерных импульсов исходящих из одной точки.

en: Edit Application
ru: Правка приложения

en: Edit Application...
ru: Правка приложения...

en: Edit Applications List
ru: Правка списка приложений

en: Edit Components List
ru: Правка списка компонентов

en: Edit List
ru: Правка списка

en: Edit Window Manager
ru: Изменение диспетчера окон

en: Edit...
ru: Исправить...

en: Eenie
ru: Эники

en: Embossed Logo
ru: Рельефная эмблема

en: Enable
ru: Разрешить

en: Enable auto-repeat
ru: Включить авто-повтор

en: Enable sound server startup
ru: Разрешить запуск сервера звука

en: Epicycle
ru: Эпицикл

en: Epicycle draws the path traced out by a point on the edge of a circle that is rotating around the rim of another circle, and so on.
ru: Рисует путь, который проходят точки на краю окружности которая вращается вдоль границы другого круга и т.д.

en: Error initializing the `url-properties' capplet.
ru: Ошибка инициализации 'url-properties' capplet.

en: Error installing theme:
    '%s'
    %s
ru: Ошибка при установке темы:
    '%s'
    %s

en: Event
ru: Событие

en: Extension
ru: Расширение

en: Extension:
ru: Расширение:

en: Fadedelay
ru: Задержка затухания

en: Fadeplot
ru: Резинка

en: Farther
ru: Дальше

en: Fast
ru: Быстро

en: Faster
ru: Быстрее

en: Figtype
ru: Тип фигур

en: File Extensions
ru: Расширения файлов

en: File Types and Programs
ru: Типы файлов и программы

en: File to Play
ru: Играть файл

en: Flag
ru: Флаг

en: Flag draws a waving flab, containing text or an image.
ru: Рисует развевающийся флаг с текстом или изображением.

en: Flow
ru: Поток

en: Forest
ru: Лес

en: Fractal draws a fractal forest.
ru: Рисует фрактальный лес.

en: Fractals should grow.
ru: Фракталы должны расти.

en: Franticly displays colored rectangles.
ru: Неистово рисует окрашенные прямоугольники.

en: Frequency
ru: Частота

en: Frequency of missile launch
ru: Частота запуска ракет

en: GLPlanet
ru: Планета GL

en: GNOME Control Center
ru: Центр управления GNOME

en: GNOME MDI Options
ru: Настройки MDI GNOME

en: Galaxy
ru: Галактика

en: Gears
ru: Шестеренки

en: General
ru: Общие

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles.
ru: Генерирует случайные горные массивы используя итеративное деление треугольников.

en: Glow
ru: Свечение

en: Gnome editor
ru: Редактор GNOME

en: Goop draws a simulation of bubbles in layers.
ru: Рисует модель пузырей в слоях.

en: Gradient orientation: vertical or horizontal
ru: Ориентация градиента: вертикальная или горизонтальная

en: Grav
ru: Грав

en: Grav draws a simple orbital simulation.
ru: Рисует простую орбитальную модель.

en: Greynetic
ru: Серость

en: Greynetic draws random rectangles.
ru: "Серость" рисует случайные прямоугольники.

en: Grow
ru: Рост

en: Halo
ru: Гало

en: Halo draws patterns based on circles.
ru: Гало рисует шаблоны основанные на кругах.

en: Have at maximum size
ru: До максимального размера

en: Have initial forces on each point be tangential to original circle.
ru: Исходно силы действующие на каждую точку тангенциальны к исходному кругу.

en: Have points glow vary with acceleration.
ru: Точки светятся в зависимости от ускорения.

en: Have transparent bubbles.
ru: Использовать прозрачные пузыри.

en: Helix
ru: Геликс

en: Helix draws patterns composed of line segments.
ru: "Геликс" рисует шаблоны созданные из сегментов.

en: Help browser
ru: Справочный навигатор

en: Help browser (new window)
ru: Справочный навигатор (в новом окне)

en: Help on control-center
ru: Справка по центру управления

en: Help with '%s' settings
ru: Справа о настройке '%s'

en: Help with the GNOME control-center.
ru: Справка по центру управления GNOME

en: Help with the current configuration page.
ru: Справка по текущей странице конфигурации.

en: High
ru: Выше

en: Holdtime
ru: Время показа

en: Home directory doesn't exist!
ru: Домашнего каталога не существует!

en: Hopalong
ru: Один прыжок

en: Hopalong generates real plan fractals.
ru: Генерирует действительные плоские фракталы.

en: Horizontal Gradient
ru: Горизонтальный градиент

en: Host Name:
ru: Название компьютера:

en: How long to run before choosing a new shape.
ru: Сколько должно пройти времени перед сменой формы.

en: How many particles should appear when a missile explodes.
ru: Сколько частиц должно возникать при взрыве ракеты.

en: How many particles should be allowed on the screen at once.
ru: Сколько частиц может находиться на экране одновременно.

en: Hypercube
ru: Гиперкуб

en: Hypercube displays a wireframe projection of a hypercube.
ru: Рисует проволочную проекцию гиперкуба.

en: ID
ru: ИД

en: IMAGE
ru: ИЗОБРАЖЕНИЕ

en: IMAGE-FILE
ru: ФАЙЛ-ИЗОБРАЖЕНИЕ

en: IOR of the control-center
ru: IOR центра управления

en: If the solver can
ru: Если решение возможно

en: Ifs
ru: ИФС

en: Ifs draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
ru: Рисует вращающиеся и сталкивающиеся изображения систем итерационных функций.

en: Ignore default action.  Used for custom init-session cases
ru: Проигнорировать обычные действия. Для специальных случаев

en: Initial spacing radius of points.
ru: Исходное расстояние между точками.

en: Initialize session settings
ru: Инициализировать свойства сеанса

en: Install new
    theme...
ru: Установить новую
    тему...

en: Interference
ru: Интерференция

en: Item 1
ru: Элемент 1

en: Iterations
ru: Итерации

en: Jamie  Zawinski  <jwz@jwz.org>
ru: Jamie Zawinski  <jwz@jwz.org>

en: Jigsaw
ru: Головоломка

en: Jigsaw takes an image of the screen, carves it up into jigsaw puzzle pieces, shuffles it, and solves it.
ru: "Головоломка" нарезает изображение на экране на кусочки, перемешивает их и складывает обратно.

en: Julia
ru: Жюлиа

en: Julia draws spinning, animating, julia-set fractals.
ru: Рисует вращающиеся, анимированные фракталы множеств Жюлиа.

en: Kaleidescope
ru: Калейдоскоп

en: Kaleidescope draws line segments in a symmetric pattern.
ru: Рисует симметричные шаблоны из отрезков прямых.

en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: Keyboard Properties
ru: Свойства клавиатуры

en: Keyboard bell
ru: Звонок клавиатуры

en: Keyboard click
ru: Щелчки клавиш

en: Keyboard repeat rate
ru: Скорость повтора клавиатуры

en: Lament
ru: Жалоба

en: Large
ru: Большой

en: Larger
ru: Больше

en: Laser
ru: Лазер

en: Left
ru: Слева

en: Left handed
ru: Под левую руку

en: Left-justify buttons
ru: Выровнять кнопки влево

en: Length of the Trail:
ru: Длинна следа:

en: Less
ru: Меньше

en: Less Delay
ru: Задержка меньше

en: Let window manager decide
ru: Оставить выбор оконному менеджеру

en: Lightning
ru: Молния

en: Lightning draws fractal lightning bolts.
ru: Рисует фрактальные молнии.

en: Lisa
ru: Лиза

en: Lisa draws animated full-loop lisajous figures.
ru: Рисует анимированные полные циклы фигур Лиссажу.

en: Lissajous
ru: Лиссажу

en: Little Ants walk around, leaving colored trails.
ru: Маленькие муравьи разгуливают по экрану оставляя цветные следы.

en: Live Color
ru: Живой цвет

en: Lmorph
ru: Л-Морф

en: Lmorph morphs between simple linedrawings using bilinear interpolation.
ru: Л-Морф создает переходы между простыми чертежами используя билинейную интерполяцию.

en: Longer
ru: Длиннее

en: Look and Feel
ru: Облик и отклик

en: Look and Feel Properties
ru: Свойства облика и отклика

en: Loop
ru: Цикл

en: Lots of bubbles floating around, in 3d
ru: Куча плаващих вокруг пузырей

en: Lots of random bubbles grow until they pop.
ru: Куча случайных пузырьков растущих по мере всплытия.

en: Low
ru: Ниже

en: Low
ru: Низкий

en: M.C. Escher inspired ants.. in 3d
ru: Муравьи навеянные Эшером... в 3D

en: MDI
ru: ОДИ

en: MDI notebook tab position
ru: Положение закладок MDI блокнота

en: MIME Type
ru: Тип MIME

en: MODE
ru: РЕЖИМ

en: Make a star like formation using arcs.
ru: Рисует похожие на морские звезды структуры используя дуги.

en: Makes a screen melt down
ru: Делает экран расплавившимся

en: Maximum number of lines.
ru: Максимальное число линий.

en: Maximum radius increment
ru: Максимальное приращение радиуса

en: Maxlines
ru: Макс. линий

en: Maxsize
ru: Макс.размер

en: Maze
ru: Лабиринт

en: Meenie
ru: Беники

en: Menu Options
ru: Параметры меню

en: Menu items have icons
ru: Пиктограммы в меню

en: Menus have relieved border
ru: Скошенные границы у меню

en: Modal
ru: Модальный

en: Mode
ru: Режим

en: Modifies the direction move.
ru: Изменить направление движения.

en: Moe
ru: Вареники

en: Moebius
ru: Мёбиус

en: Moire
ru: Муар

en: Moire draws circular interference patterns.
ru: Рисует круговые интерферирующие шаблоны.

en: Moire2
ru: Муар2

en: Mono
ru: Моно

en: Monochrome
ru: Одноцветный

en: More
ru: Больше

en: More Delay
ru: Задержка больше

en: Morph3d
ru: Морф3D

en: Morphing lines.
ru: Морфинг линий.

en: Mountain
ru: Горы

en: Mouse
ru: Мышь

en: Mouse Properties
ru: Свойства мыши

en: Mouse buttons
ru: Кнопки мыши

en: Mouse motion
ru: Движение мыши

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope.
ru: Движущиеся многоугольники, похоже на калейдоскоп.

en: Multi-capplet id.
ru: Мульти-капплет идентификатор

en: Munch
ru: Манч

en: Munch munches squares until killed.
ru: Порождает квадраты пока не помрет.

en: Munching squares.
ru: Размножающиеся квадраты.

en: Mynie
ru: Ели

en: Name cannot be empty
ru: Имя не может быть пустым

en: Name:
ru: Имя:

en: Netscape (new window)
ru: Netscape (в новом окне)

en: New MIME type (e.g. image/x-thumper):
ru: Новый тип MIME (например image/x-thumper):

en: No Screensaver
ru: Нет хранителя экрана

en: No help is available/installed for these settings. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
ru: Справочная информация для этих настроек не доступна. Проверьте пожалуйста
    что Руководство пользователя GNOME установлено на вашей системе.

en: None
ru: Нет

en: Noseguy
ru: Носатый

en: Notebook
ru: Блокнот

en: Number
ru: Число

en: Number of Colors
ru: Количество цветов

en: Number of Colors.
ru: Количество цветов.

en: Number of Qix:
ru: Колличество Qix-ов:

en: Number of ants.
ru: Число муравьев

en: Number of bubbles to use.
ru: Колличество пузырей.

en: Number of circles to use.
ru: Число используемых кругов.

en: Number of cycles
ru: Число циклов

en: Number of interpolation steps.
ru: Число шагов интерполяции.

en: Number of iterations.
ru: Число итераций.

en: Number of particles
ru: Число частиц

en: Number of pixels before a color change.
ru: Число точек растра до смены цвета.

en: Number of pixels to use.
ru: Число используемых точек растра.

en: Number of planets to use.
ru: Число используемых планет.

en: Number of points to use.
ru: Число используемых точек.

en: Number of points.
ru: Число точек.

en: Number of polygons to use.
ru: Число используемых многоугольников.

en: Number of seeds
ru: Число зерен

en: Number of segments per laser burst.
ru: Число секторов в одном лазерном всплеске.

en: Number of segments.
ru: Число сегментов.

en: Number of trails.
ru: Число следов.

en: Number of trees to use.
ru: Число используемых деревьев.

en: Number to use.
ru: Используемое число.

en: ORIENT
ru: ОРИЕНТ

en: Objects should leave trails behind them.
ru: Объекты должны оставлять следы позади себя.

en: Offset
ru: Смещение

en: Oily
ru: Масло

en: One
ru: Один

en: Open Behavior
ru: Поведение при открывании

en: Open With Application
ru: Открыть в приложении

en: Open figures.
ru: Открыть фигуры.

en: Operating System:
ru: Операционная система:

en: Orbit
ru: Орбита

en: Orbit should decay.
ru: Орбита должна искажаться.

en: Particles on screen
ru: Частиц на экране

en: Pedal
ru: Педаль

en: Pedal Displays pretty geometric pictures.
ru: Показывает симпатичные геометрические картинки.

en: Penetrate
ru: Вторжение

en: Penrose
ru: Пенроуз

en: Peripherals
ru: Внешние устройства

en: Permutes the screen image like a jigsaw puzzle.
ru: Использует изображение на экране как головоломку.

en: Phosphor
ru: Фосфор

en: Pipes
ru: Трубы

en: Pitch (Hz)
ru: Высота (Гц)

en: Place dialogs over application window when possible
ru: Помещать диалоги поверх окон приложения когда это возможно

en: Play
ru: Играть

en: Points
ru: Точки

en: Points:
ru: Точки:

en: Post-Solving Delay
ru: Задержка после решения

en: Pre-Solving Delay
ru: Задержка перед решением

en: Pressing this button will popup a dialogbox that will help you setup the current screensaver.
ru: Нажатие этой кнопки вызовет диалог для настройки выбранного хранителя экрана.

en: Pretty geometric picture program.
ru: Симпатичные геометрические картинки.

en: Preview
ru: Посмотреть

en: Previous window manager did not die
ru: Предыдущий диспетчер окон не закончил работы

en: Primary Color
ru: Первый цвет

en: Print the path that the ant took in the trail.
ru: Печатать путь муравья

en: Priority:
ru: Приоритет:

en: Processor Type:
ru: Тип процессора:

en: Protocol
ru: Протокол

en: Put a bridge over the logo?
ru: Поместить мост через эмблему?

en: Put buttons on edges
ru: Расположить кнопки на краях

en: Pyro
ru: Салют

en: Qix
ru: Квикс

en: Qix bounces a series of line segments around its window. This is truly the swiss army chainsaw of qix programs.
ru: В "Квикс" набор цветных линий  летает по экрану, отскакивая от краев. Это воистину бензопила швейцарской армии всех квикс-программ.

en: RANDOM SCREENSAVER
ru: СЛУЧАЙНЫЙ ХРАНИТЕЛЬ

en: Radio Button 1
ru: Кнопка переключателя 1

en: Radio Button 2
ru: Кнопка переключателя 2

en: Radius
ru: Радиус

en: Random
ru: Случайное

en: Random Screensaver
ru: Случайный хранитель экрана

en: Random Settings
ru: Случайные параметры

en: Random color-cycling braids in a circle.
ru: Случайная цветная тесьма по кругу.

en: Random mountain ranges
ru: Случайные горные массивы

en: Rd-bomb
ru: Rd-бомба

en: Remove
ru: Удалить

en: Repeat Delay
ru: Задержка повтора

en: Repeat rate
ru: Скорость повтора

en: Repeatedly create and solve a maze
ru: Создавать и проходить лабиринт

en: Require Password
ru: Запрашивать пароль

en: Revert
ru: Вернуть

en: Revert to System Defaults
ru: Вернуть к исходным системным значениям

en: Reverting to system settings will lose any changes
    you have ever made to File Types and Programs.
    Revert anyway?
ru: Возвращение к исходным системным установкам приведет к потере
    любых сделанных в типах файлов и программах изменений.
    Вернуть?

en: Right
ru: Справа

en: Right handed
ru: Под правую руку

en: Right-justify buttons
ru: Выровнять кнопки вправо

en: Ripples
ru: Рябь

en: Rocks
ru: Камни

en: Roll
ru: Вращение

en: Rorschach
ru: Роршах

en: Rotates a bitmap in an interesting way.
ru: Вращает битовую карту интересными способами.

en: Rotation
ru: Вращение

en: Rotor
ru: Вертушка

en: Rubiks Cube
ru: Кубик Рубика

en: Run Configuration Tool for %s
ru: Запустить настройку %s

en: Run In Terminal
ru: Запускать в терминале

en: Sample Button
ru: Образец кнопки

en: Sample Check Button
ru: Образец кнопки выбора

en: Sample Text Entry Field
ru: Образец поля ввода текста

en: Save Session Later
ru: Сохранить сеанс позже

en: Save Session Now
ru: Сохранить сеанс сейчас

en: Scaled
ru: Растянуть

en: Scaled (keep aspect)
ru: Растянуть (сохранять пропорции)

en: Scatter
ru: Разбрасывать

en: Screen Saver
ru: Хранитель экрана

en: Screen Saver Demo
ru: Демонстрация хранителя экрана

en: Screen Saver Settings
ru: Настройки хранителя экрана

en: Screens from the movie The Matrix
ru: Заставка из кинофильма "Матрица"

en: Screensaver
ru: Хранитель экрана

en: Secondary Color
ru: Второй цвет

en: Seconds
ru: Секунды

en: Seeds
ru: Зерна

en: Segments
ru: Сегменты

en: Segments:
ru: Сектора:

en: Select a theme to install
ru: Выберите тему для установки

en: Select an icon
ru: Выбрать пиктограмму

en: Select applications to appear in menu for MIME type "%s"
ru: Выбрать приложения возникающие в меню для типа MIME "%s"

en: Select sound file
ru: Выберете звуковой файл

en: Select views to appear in menu for MIME type "%s"
ru: Выбрать программы просмотра возникающие в меню для типа MIME "%s"

en: Select which desktop theme to use
ru: Выбор темы

en: Selected themes from above will be tested by previewing here.
ru: Выбранные выше темы будут продемонстрированы здесь.

en: Session
ru: Сеанс

en: Session Management Settings
ru: Настройки управления сеансом

en: Set
ru: Установить

en: Set background image.
ru: Установить фоновое изображение.

en: Set parameters from saved state and exit
ru: Установить параметры из сохраненного состояния и выйти

en: Set random motion for the Qix.
ru: Случайное отскакивание от стен.

en: Sets the default feel of GNOME applications
ru: Определить внешний вид приложений GNOME.

en: Sets the distance between each line segment.
ru: Задает расстояние между отрезками.

en: Sets the moving cycle time.
ru: Устанавливает время циклического движения

en: Sets the number of Qix you have running at once.
ru: Задает колличество бегущих одновременно квиксов.

en: Sets the number of line segments to be drawn.
ru: Задает число отрезков в квиксе.

en: Sets the wallpaper to the value specified
ru: Установить обои в указанное значение

en: Settings
ru: Свойства

en: Settings...
ru: Свойства...

en: Shadebobs
ru: Тени шариков

en: Shift
ru: Сдвиг

en: Shorter
ru: Короче

en: Shutdown monitor
ru: Выключать монитор через

en: Sierpinski
ru: Ковер Серпинского

en: Simple
ru: Простой

en: Simulates coral growth
ru: Моделирует рост кораллов

en: Simulates coral growth.
ru: Моделирует рост кораллов.

en: Simulates various television problems such as static, loss of vertical hold, and test patterns.
ru: Моделирует различные телевизионный проблемы такие как статика, сбой частоты вертикальной развертки и тестовый шаблон.

en: Size
ru: Размер

en: Size of burst.
ru: Размер всплеска.

en: Size of object.
ru: Размер объкта.

en: Size of pixels
ru: Размер в точках растра

en: Size of point.
ru: Размер точек.

en: Size:
ru: Размер:

en: Skip Color
ru: Пропустить цвет

en: Slidescreen
ru: Распад экрана

en: Slim
ru: Тонкие

en: Slip
ru: Скольжение

en: Slow
ru: Медленно

en: Slower
ru: Медленнее

en: Small
ru: Маленький

en: Smaller
ru: Меньше

en: Solid
ru: Монотонный

en: Sonar
ru: Радар

en: Sorry, no help is available for these settings.
ru: К сожалению информация о этих настройках отсутствует.

en: Sound
ru: Звук

en: Sound Events
ru: Звуки Событий

en: Sounds for events
ru: Звуки событий

en: Specifies end background color for gradient
ru: Указывает конечный цвет для градиента

en: Specifies the background color
ru: Указывает цвет обоев

en: Specify which programs are used to open or view each file type
ru: Указывает какие программы используются для открытия и просмотра каждого типа файлов

en: Speed
ru: Скорость

en: Speed Delay
ru: Задержка скорости

en: Speed of Motion
ru: Скорость движения

en: Speed of Motion.
ru: Скорость движения.

en: Speed of animation.
ru: Скорость изменения.

en: Speed of rotation
ru: Скорость вращения

en: Speed of the 90 degree rotation.
ru: Скорость поворота на 90 градусов.

en: Speed:
ru: Скорость:

en: Sphere
ru: Сферы

en: Spiral
ru: Спираль

en: Spotlight
ru: Фонарик

en: Spread
ru: Распространение

en: Spread buttons out
ru: Расположить кнопки равномерно

en: Squiral
ru: Квадратные спирали

en: Stairs
ru: Ступеньки

en: Starfish
ru: Морская звезда

en: Starfish bounces a series of arcs around its window in a star like formation. It uses multiple colors and multiple patterns.
ru: Морская звезда рисует звездоподобные фигуры, разбрасывая кривые по поверхности экрана.

en: Start After
ru: Начинать через

en: Starting %s
    (%d seconds left before operation times out)
ru: Запускается %s
    (до истечения отведенного времени осталось %d секунд)

en: Static
ru: Статика

en: Static.
ru: Статика.

en: Statusbar Options
ru: Параметры строки состояния

en: Statusbar is interactive when possible
ru: Интерактивная, когда это возможно

en: Statusbar progress meter is on the right
ru: Индикатор прогресса справа

en: Steps
ru: Шаги

en: Stir
ru: Движение

en: Stir it up.
ru: С движением.

en: Stir.
ru: Движение.

en: Strange
ru: Странный

en: Submenu
ru: Дочернее меню

en: Submenus can be torn off
ru: Можно отрывать дополнительные меню

en: Superquadrics
ru: Суперквадрат

en: Surround Color
ru: Окружающий цвет

en: Swirl
ru: Спираль

en: Test
ru: Проверить

en: Test settings
ru: Проверка установок

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo with a more accurate Look and Feel.
ru: Показывает замену для эмблемы X с более точным видом.

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo.
ru: Показывает замену для эмблемы X.

en: The 3d mesa demo, of gears
ru: Шестеренки, трехмерная демонстрация из Mesa

en: The GNOME configuration tool
ru: Средство конфигурации GNOME

en: The MIME type entered contained upper case characters. Upper case characters were changed to lower case for you.
ru: Введенный тип MIME содержит прописные символы. Прописные символы будут преобразованы в строчные.

en: The braid program draws random color-cycling braids around a circle.
ru: Рисует случайную цветную циклическую тесьму по кругу.

en: The color of a failed path (stippled with a 50% pattern)
ru: Цвет ошибочных путей (50% заполнение шаблоном)

en: The color of the path.
ru: Цвет пути.

en: The command "%s" cannot be found.
    You must use a command that can work from any command line.
ru: Команда "%s" не может быть найден.
    Вы должны использовать команду, которая может работать из любой командной строки.

en: The delay (in microseconds) after solving a maze and before generating a new one.
ru: Задержка (в микросекундах) между прохождением лабиринта и созданием нового.

en: The delay (in microseconds) between each step of the solution path.
ru: Задержка (в микросекундах) между каждым шагом в решении.

en: The delay (in microseconds) between generating a maze and starting to solve it.
ru: Задержка (в микросекундах) между созданием лабиринта и началом решения.

en: The famous, M.C. Escher, impossible cage
ru: Знаменитая невозможная клетка Эшера

en: The famous, M.C. Escher, impossible stairs
ru: Знаменитые невозможные ступеньки Эшера

en: The following modules have had changes made, but not committed.  If you would like to edit them, please double click on the appropriate entry.
ru: Следующие модули были изменены но изменения еще не активизированы. Для работы с этими модулями нужен двойной щелчок на соответствующем элементе.

en: The maze program creates a random maze and then solves it with graphical feedback.
ru: Генерирует случайный лабиринт и ищет путь через него.

en: The pyro program simulates fireworks.
ru: Моделирует салюты.

en: The sierpinski program draws Sierpinski triangle fractals.
ru: Рисует треугольные фракталы Серпинского.

en: The sound file for this event does not exist.
ru: Не существует файла звука для этого события.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
ru: Не существует файла звука для этого события.
    Вам повидимому необходимо установить пакет
    gnome-audio.

en: The spiral program draws moving circular spiral patterns.
ru: Рисует движущиеся круговые спиральные шаблоны.

en: The vines program is yet another geometric pattern generator, this one's claim to fame being a pseudo-fractal looking vine like pattern that creates nifty whirls and loops.
ru: Еще один генератор геометрических шаблонов, этот пытается создавать псевдофрактальные шаблоны выглядящие как виноградная лоза.

en: Theme Selector
ru: Переключатель тем

en: Theme does not exist
ru: Эта тема отсутствует

en: Thickness
ru: Толщина

en: Thinner
ru: Тоньше

en: This copy of the GNOME control center was not compiled with sound support
ru: Эта копия Центра Управления GNOME скомпилирована без поддержки звука

en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles.
ru: Рисует работающие аналоговые часы составленные из плавающих колеблющихся пузырей.

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die.
ru: Создает колонии циклической формы, которые плодятся, стареют и случайно умирают.

en: This screensaver does distortions of some areas of the screen, as if some object was moving under the image
ru: Эта заставка искажает отдельные участки экрана так, словно под ними что-то движется

en: This will cause the panes to flash.
ru: Панели будут мигать.

en: Threshold
ru: Порог

en: Tiger
ru: Беники

en: Tiled
ru: Мозаика

en: Time 3D is a clock.  It uses flying balls to display the time.  The balls move and wobble around to give you the impression your graphic workstation with its many XStone is doing something.
ru: Это трехмерные часы. Они используют плавающие шарики для отображения времени.
    Шарики движутся и колеблются заставляя вашу графическую станцию с множеством XStone что-нибудь делать.

en: Time between redraws.
ru: Задержка между перерисовками.

en: Time between redraws:
ru: Интервал перерисовки:

en: Time finished product is shown.
ru: Время, в течение которого показывается результат.

en: Time to fade away.
ru: Время затухания.

en: Time to show each picture.
ru: Время показа каждой картинки.

en: Toe
ru: Ведро

en: Toolbar Options
ru: Параметры инструментальной панели

en: Toolbar buttons have relieved border
ru: Скошенные границы у кнопок панелей инструментов

en: Toolbars have line separators
ru: Разделители в пеналах

en: Toolbars have relieved border
ru: Скошенные границы у панелей инструментов

en: Toolbars have text labels
ru: Текстовые метки в пеналах

en: Top
ru: Сверху

en: Toplevel
ru: Верхнего уровня

en: Trail
ru: След

en: Trails
ru: Следы

en: Transparent
ru: Прозрачное

en: Triangle
ru: Треугольник

en: Truchet
ru: Труше

en: Try
ru: Попробовать

en: Twist
ru: Скручивание

en: Twist speed:
ru: Скорость скручивания:

en: Twist:
ru: Скручивание:

en: Two
ru: Два

en: Type in the extensions for this mime-type (without dot).
    You can enter several extensions seperated by a space,
    for example: html htm
ru: Введите расширения для этого mime-типа (без точки).
    Вы можете ввести несколько расширений разделенных пробелом,
    например:  html htm

en: URL Handlers
ru: Обработчики URL

en: Uhm.. *poing*
ru: Ох.. пымц

en: Unknown
ru: Неизвест.

en: Unknown file format
ru: Неизвестный формат файла

en: Use GNOME to set background
ru: Использовать GNOME для установки фона

en: Use Viewer
ru: Использовать просмотр

en: Use XOR drawing function.
ru: Использовать XOR для рисования.

en: Use a gradient fill for the background
ru: Использовать градиентное заполнение как фон

en: Use a gradient of colors between circles.
ru: Использовать градиентное заполнение между кругами.

en: Use a solid fill for the background
ru: Использовать плотное заполнение как фон

en: Use additive color model.
ru: Использовать аддитивную цветовую модель.

en: Use color when drawing.
ru: Использование цвета

en: Use custom font.
ru: Шрифт на заказ.

en: Use lissajous figures to get points.
ru: Использовать для определения точек фигуры Лиссажу.

en: Use power management.
ru: Использовать энергосбережение.

en: Use raw shapes
ru: Использовать простые формы

en: Use red/blue 3d seperation.
ru: Использовать "красно-синий" 3d эффект.

en: Use statusbar instead of dialog when possible
ru: Использовать строку статуса вместо диалогов когда это возможно

en: User Font
ru: Шрифт пользователя

en: User Interface
ru: Настройка интерфейса пользователя

en: User Name:
ru: Имя пользователя:

en: Vertical Gradient
ru: Вертикальный градиент

en: Vertical roll.
ru: Вертикальное вращение.

en: View as %s
ru: Просмотреть как %s

en: Vines
ru: Лозы

en: Volume
ru: Громкость

en: Wallpaper
ru: Обои

en: Wallpaper Selection
ru: Выбор обоев

en: Warning:
ru: Предупреждение:

en: Whales, dolphins and sharks swimming around, in 3D
ru: Киты, дельфины и акулы плавающие вокруг.

en: When the figure is complete, epicycle pauses this number of seconds.
ru: Когда фигура завершена, "Эпицикл" ждет указанное число секунд.

en: Wide
ru: Широкие

en: Width of segment:
ru: Ширина:

en: Window Manager
ru: Диспетчер окон

en: Window manager is session managed
ru: Диспетчер окон также и диспетчер сеансов

en: Wobble
ru: Пузыри

en: Wobble:
ru: Пузыри:

en: Worm
ru: Червяк

en: X ID of the socket it's plugged into
ru: X ИД используемой розетки

en: XID
ru: XИД

en: Xflame
ru: Х-пламя

en: Xjack
ru: X-Джек

en: Xlyap
ru: X-ляп

en: Xmatrix
ru: X-Матрица

en: Xroger
ru: X-Роджер

en: Xteevee
ru: X-телевизор

en: You cannot delete the current Window Manager
ru: Используемый диспетчер окон удалить нельзя

en: You must enter a command.
ru: Необходимо ввести команду.

en: You must enter a name.
ru: Необходимо ввести название.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. This can be done by either selecting "Save Current Session"
    under "Settings" in the main menu, or by turning on
    "Save Current Setup" when you log out.
ru: Произошла замена диспетчера окон. Чтобы сохранить это изменение
    необходимо сохранить текущий сеанс работы. Для этого нужно выбрать
    "Сохранить текущий сеанс" в разделе "Настройки" главного меню
    или включить "Сохранить текущее состояние" при окончании работы.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. You can do so immediately by selecting the "Save session
    now" below, or you can save your session later.  This can be
    done either selecting "Save Current Session" under "Settings"
    in the main menu, or by turning on "Save Current Setup" when
    you log out.
ru: Произошла замена диспетчера окон. Чтобы сохранить это изменение
    необходимо сохранить текущий сеанс работы. Это можно сделать
    сейчас выбрав "Сохранить сеанс сейчас" ниже или позже. Для
    последующего сохранения сеанса работы нужно выбрать "Сохранить
    текущий сеанс" в разделе "Настройки" главного меню или включить
    "Сохранить текущее состояние" при окончании работы.

en: an initialization error occurred while starting 'background-properties-capplet'.
    aborting...
ru: ошибка инициализации при запуске 'background-properties-capplet'.
    исполнение прервано ...

en: an initialization error occurred while starting 'keyboard-properties-capplet'.
    aborting...
ru: ошибка инициализации при запуске 'keyboard-properties-capplet'.
    исполнение прервано ...

en: an initialization error occurred while starting 'mouse-properties-capplet'.
    aborting...
ru: ошибка инициализации при запуске 'mouse-properties-capplet'.
    исполнение прервано ...

en: an initialization error occurred while starting 'sound-properties-capplet'.
ru: ошибка инициализации при запуске 'sound-properties-capplet'.

en: an initialization error occurred while starting 'wm-properties-capplet'.
    aborting...
ru: ошибка инициализации при запуске 'wm-properties-capplet'.
    исполнение прервано ...

en: capplet-command to be run.
ru: исполнить капплет-команду.

en: color
ru: цвет

en: color-cycle
ru: цвето-цикл

en: delay
ru: задержка

en: draws pseudo-fractal geometric patterns
ru: рисует псевдофрактальные геометрические шаблоны

en: handler:
ru: обработчик:

en: id of the capplet -- assigned by the control-center
ru: идентификатор капплет -- выдается центром управления

en: none
ru: нет

en: seconds
ru: секунд

en: simulates fireworks
ru: моделирует салюты

en: squishy transparent oil and bubbles
ru: размазанное прозрачное масло и пузыри

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	'%s' didn't start
ru: wm-properties-capplet: Невозможно инициализировать диспетчер окон.
            '%s' didn't start

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	Another window manager is already running and could not be killed
ru: wm-properties-capplet: Невозможно инициализировать диспетчер окон.
    	Другой диспетчер окон уже запущен и не не может быть остановлен
