Nautilus - en to ru translation catalogue (1288 entries)

en:  (another copy)
ru:  (другая копия)

en:  (containing %d item) |  (containing %d items)
ru[0]:  (включая %d элемент)
ru[1]:  (включая %d элемента)
ru[2]:  (включая %d элементов)

en:  (containing a total of %d item) |  (containing a total of %d items)
ru[0]:  (всего %d элемент)
ru[1]:  (всего %d элемента)
ru[2]:  (всего %d элементов)

en:  (copy)
ru:  (копия)

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.
ru: "%s" не может открыть "%s" потому что "%s" не имеет доступа к файлам по адресам "%s".

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s".locations.
ru: "%s" не может открыть "%s" потому что "%s" не имеет доступа к файлам на "%s".

en: "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
ru: "%s" не может быть скопирован, потому что у вас недостаточно прав для чтения.

en: "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
ru: "%s" не может быть удален, потому что находится на диске, предназначенном только для чтения.

en: "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
ru: "%s" не может быть удален, потому что у вас недостаточно прав для изменения его родительской папки.

en: "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
ru: "%s" не может быть перемещен, потому что находится на диске, предназначенном только для чтения.

en: "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
ru: "%s" не может быть перемещен, потому что у вас недостаточно прав для изменения элемента или его родительской папки.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
ru: Не удалось найти элемент "%s". Возможно, он недавно был удалён.

en: "%s" is an executable text file.
ru: "%s" является исполняемым текстовым файлом.

en: "%s" is not a valid location.
ru: "%s" не является допустимым местоположением.

en: "%s" selected
ru: Элемент "%s" выделен

en: "%s" selected (%s)
ru: Элемент "%s" выделен (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
ru: Если вы выберете команду "Вставить файлы", элемент "%s" будет скопирован

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
ru: Если вы выберете команду "Вставить файлы", элемент "%s" будет перемещён

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ru: %A, %-d %B %Y в %-H:%M:%S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
ru: %a %-d %b %Y в %-H:%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ru: %a %-d %b %Y в %-H:%M:%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
ru: %-d %b %Y в %-H:%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
ru: %-d %b %Y, %-H:%M

en: %d folder selected | %d folders selected
ru[0]: %d папка выделена
ru[1]: %d папки выделено
ru[2]: %d папок выделено

en: %d item selected (%s) | %d items selected (%s)
ru[0]: %d элемент выделено (%s)
ru[1]: %d элемента выделено (%s)
ru[2]: %d элементов выделено (%s)

en: %d item, with size %s | %d items, totalling %s
ru[0]: %d элемент, всего %s
ru[1]: %d элемента, всего %s
ru[2]: %d элементов, всего %s

en: %d other item selected (%s) | %d other items selected (%s)
ru[0]: %d другой элемент выделено (%s)
ru[1]: %d других элемента выделено (%s)
ru[2]: %d других элементов выделено (%s)

en: %dnd link to %s
ru: %d-ая ссылка на %s

en: %drd link to %s
ru: %d-ья ссылка на %s

en: %dst link to %s
ru: %d-ая ссылка на %s

en: %dth link to %s
ru: %d-ая ссылка на %s

en: %ld of %ld
ru: %ld из %ld

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
ru: %-d.%m.%y, %-H:%M

en: %m/%d/%y
ru: %d.%m.%y

en: %s (%dnd copy)%s
ru: %s (%d-ая копия)%s

en: %s (%drd copy)%s
ru: %s (%d-ья копия)%s

en: %s (%dst copy)%s
ru: %s (%d-ая копия)%s

en: %s (%dth copy)%s
ru: %s (%d-ая копия)%s

en: %s (another copy)%s
ru: %s (другая копия)%s

en: %s (copy)%s
ru: %s (копия)%s

en: %s Properties
ru: Свойства %s

en: %s Viewer
ru: Компонент просмотра "%s"

en: %s Visible Columns
ru: %s видимых столбцов

en: %s's Home
ru: Домашний каталог пользователя %s

en: %s, Free space: %s
ru: %s, свободно: %s

en: %u file | %u files
ru[0]: %u файл
ru[1]: %u файла
ru[2]:    файлов

en: %u folder | %u folders
ru[0]: %u папка
ru[1]: %u папки
ru[2]:    папок

en: %u item | %u items
ru[0]: %u элемент
ru[1]: %u элемента
ru[2]: %u элементов

en: (Empty)
ru: (Пусто)

en: (some contents unreadable)
ru: (некоторое содержание не читаемо)

en: 00/00/00
ru: 00.00.00

en: 00/00/00, 00:00 PM
ru: 00.00.00, 00:00

en: 1 GB
ru: 1 Гб

en: 1 MB
ru: 1 МБ

en: 10 MB
ru: 10 МБ

en: 100 KB
ru: 100 КБ

en: 100 MB
ru: 100 МБ

en: 3 MB
ru: 3 МБ

en: 5 MB
ru: 5 МБ

en: 500 KB
ru: 500 КБ

en: <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
     | <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
ru[0]: <b>Тип изображения:</b> %s (%s)
    <b>Размеры:</b> %dx%d пиксель
ru[1]: <b>Тип изображения:</b> %s (%s)
    <b>Размеры:</b> %dx%d пикселя
ru[2]: <b>Тип изображения:</b> %s (%s)
    <b>Размеры:</b> %dx%d пикселей

en: <b>_Bookmarks</b>
ru: <b>_Закладки</b>

en: <b>_Location</b>
ru: <b>_Местоположение</b>

en: <b>_Name</b>
ru: <b>_Наименование</b>

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
ru: <span weight="bold">Поведение</span>

en: <span weight="bold">Default View</span>
ru: <span weight="bold">Исходный вид</span>

en: <span weight="bold">Executable Text Files</span>
ru: <span weight="bold">Исполняемые текстовые файлы</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
ru: <span weight="bold">Папки</span>

en: <span weight="bold">Icon Captions</span>
ru: <span weight="bold">Подписи к значкам</span>

en: <span weight="bold">Icon View Defaults</span>
ru: <span weight="bold">Исходные значения просмотра в виде значков</span>

en: <span weight="bold">List Columns</span>
ru: <span weight="bold">Видимые столбцы</span>

en: <span weight="bold">List View Defaults</span>
ru: <span weight="bold">Исходные значения просмотра в виде списка</span>

en: <span weight="bold">Other Previewable Files</span>
ru: <span weight="bold">Прочие просматриваемые файлы</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
ru: <span weight="bold">Звуковые файлы</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
ru: <span weight="bold">Текстовые файлы</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
ru: <span weight="bold">Мусорная корзина</span>

en: <span weight="bold">Tree View Defaults</span>
ru: <span weight="bold">Исходные значения просмотра в виде дерева</span>

en: ? bytes
ru: ? байт

en: ? items
ru: ? элементов

en: A Teal variation of the Crux theme.
ru: Вариант "Чирок" темы "Crux"

en: A link called "Link To Old Desktop" has been created on the desktop.
ru: На рабочем столе была создана ссылка "Старый рабочий стол".

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
ru: Список подписей значков для просмотра каталогов в виде значков и рабочего стола. Реальное количество подписей зависит от масштаба изображения. Возможные значения: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
ru: Тема, разработанная с учётом классического вида среды Гном.

en: A trash folder is used for storing items moved to the trash.
ru: Папка корзины используется для хранения элементов, перемещенных в корзину.

en: A user-visible description of the column
ru: Видимое пользователю описание столбца

en: About Scripts
ru: О сценариях

en: Access was denied.
ru: Доступ запрещен.

en: Accessed:
ru: Дата доступа:

en: Activate items with a _double click
ru: активировать элементы _двойным щелчком

en: Activate items with a _single click
ru: активировать элементы одним _щелчком

en: Add Emblems...
ru: Добавить эмблемы...

en: Add Nautilus to session
ru: Добавлять "Наутилус" к сеансу

en: Add a bookmark for the current location to this menu
ru: Добавить закладку для текущего местоположения в это меню.

en: Adjust your user environment
ru: Окно настройки пользовательского окружения

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
ru: Все исполняемые файлы из этой папки будут показаны в меню "Сценарии".

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
ru: Все исполняемые файлы их этой папки появятся в меню "Сценарии". Выбор сценария из меню запустит этот сценарий.
    
    При загрузке из локальной папки сценариям будут переданы имена выбранных файлов. При загрузке из удалённой папки (к примеру, из папки, отображающей содержимое файлового или веб серверов), параметры не будут переданы сценариям.
    
    Во всех случаях, следующие переменные окружения будут установлены  "Наутилусом" для использования сценариями:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: разделённый новой строкой список выделенных файлов (только локальных)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: разделённый новой строкой список идентификаторов (URI) для выделенных файлов
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: идентификатор (URI) для текущего местоположения
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: позиция и размер текущего окна

en: Always
ru: всегда

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
ru: Баклажановый вариант темы "Crux"

en: An _Application...
ru: Прило_жение...

en: An invalid drag type was used.
ru: Был использован недопустимый тип перетаскивания.

en: Aperture Value
ru: Значение апертуры

en: Apparition
ru: Видение

en: Application
ru: Приложение

en: Application ID
ru: Идентификатор приложения

en: Applications
ru: Приложения

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
ru: Вы действительно хотите очистить список местоположений, которые вы посетили?

en: Are you sure you want to empty all of the items from the trash?
ru: Вы действительно хотите удалить все эти элементы из корзины?

en: Are you sure you want to forget history?
ru: Вы действительно хотите забыть историю?

en: Are you sure you want to open all files?
ru: Вы действительно хотите открыть все файлы?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the trash?
ru: Вы действительно хотите безвозвратно удалить "%s" из корзины?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ru: Вы действительно хотите окончательно удалить "%s"?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the trash?
ru[0]: Вы действительно хотите окончательно удалить %d выделенный элемент из корзины?
ru[1]: Вы действительно хотите окончательно удалить %d выделенных элемента из корзины?
ru[2]: Вы действительно хотите окончательно удалить %d выделенных элементов из корзины?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
ru[0]: Вы действительно хотите окончательно удалить %d выделенный элемент?
ru[1]: Вы действительно хотите окончательно удалить %d выделенных элемента?
ru[2]: Вы действительно хотите окончательно удалить %d выделенных элементов?

en: Arran_ge Items
ru: Выстраивать _элементы

en: Art
ru: Искусство

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
ru: Запрашивать подтверждение на опусто_шение корзины или удаление файлов

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Azul
ru: Лазурь

en: Back
ru: Назад

en: Background
ru: Фон

en: Backgrounds and Emblems
ru: Фон и эмблемы

en: Basic
ru: Основные

en: Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
ru: Убедитесь, что вы запустили сервис поиска "Медуза" и, если у вас нет индекса, что запущен индексатор "Медуза".

en: Before running Nautilus, please create the following folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
ru: Перед запуском "Наутилуса" необходимо создать эту папку или установить права так, чтобы Наутилус мог их создать.

en: Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
ru: Перед запуском "Наутилуса" необходимо создать эти папки или установить права так, чтобы Наутилус мог их создать.

en: Behavior
ru: Поведение

en: Black
ru: Черный

en: Blue Ridge
ru: Голубая рябь

en: Blue Rough
ru: Голубая шероховатость

en: Blue Type
ru: Буквы на синем фоне

en: Bookmark for Nonexistent Location
ru: Закладка для несуществующего местоположения

en: Bring up a new window for every opened file
ru: Открывать новое окно для каждого открытого файла

en: Broken Link
ru: Испорченная ссылка

en: Browse Filesystem
ru: Обзор файловой системы

en: Browse Folder
ru: Просмотреть папку

en: Browse Folders
ru: Просмотреть папки

en: Browse available software
ru: Окно просмотра доступного программного обеспечения

en: Browse the filesystem with the file manager
ru: Окно просмотра файловой системы в файловом менеджере "Наутилус"

en: Brushed Metal
ru: Потёртый металл

en: Bubble Gum
ru: Жевательная резинка

en: Burlap
ru: Мешковина

en: By Emblems
ru: по эмблемам

en: By Modification Date
ru: по дате изменения

en: By Modification _Date
ru: по _дате изменения

en: By Name
ru: по имени

en: By Size
ru: по размеру

en: By Type
ru: по типу

en: By _Emblems
ru: по _эмблемам

en: By _Name
ru: по _имени

en: By _Size
ru: по _размеру

en: By _Type
ru: по _типу

en: CD Creator
ru: Создание компакт-диска

en: CD _Creator
ru: _Создать компакт-диск

en: C_ancel Remove
ru: О_тменить удаление

en: C_lear Text
ru: О_чистить текст

en: C_olors
ru: Ц_вета

en: C_onnect
ru: _Соединиться

en: Camera
ru: Камера

en: Camera Brand
ru: Марка камеры

en: Camera Model
ru: Модель камеры

en: Camouflage
ru: Камуфляж

en: Can't Change Trash Location
ru: Невозможно изменить расположение мусорной корзины

en: Can't Connect to Server
ru: Не удалось cоединиться с сервером

en: Can't Copy Into Self
ru: Невозможно скопировать в себя

en: Can't Copy Over Self
ru: Невозможно скопировать в себя

en: Can't Copy Trash
ru: Невозможно скопировать мусорную корзину

en: Can't Delete Volume
ru: Невозможно удалить том

en: Can't Display Location
ru: Невозможно отобразить местоположение

en: Can't Execute Remote Links
ru: Невозможно выполнить удаленные ссылки

en: Can't Launch CD Burner
ru: Не удалось запустить CD Burner

en: Can't Move Into Self
ru: Невозможно переместить в себя

en: Can't Open Location
ru: Невозможно открыть местоположение

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
ru: Не удалось найти описание даже для "x-directory/normal". Видимо ваш файл gnome-vfs.keys находится не там где надо или не был найден по каким-то другим причинам.

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel Group Change?
ru: Отменить смену группы?

en: Cancel Open?
ru: Отменить открытие?

en: Cancel Owner Change?
ru: Отменить смену владельца?

en: Cancel Rename?
ru: Отменить переименование?

en: Cancel Showing Properties Window?
ru: Отменить показ окна свойств?

en: Cannot move "%s" because it or its parent folder are contained in the destination.
ru: Невозможно переместить "%s", потому что он или его родительский каталог содержатся в месте назначения.

en: Cannot move "%s" to the trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
ru: Невозможно переместить "%s", потому что у вас недостаточно прав для изменения этого элемента или его родительской папки.

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
ru: Не удалось переместить в корзину, удалить файл безвозвратно?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
ru: Не удалось переместить элементы в корзину, удалить их безвозвратно?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
ru: Некоторые элементы Не удалось переместить в корзину, удалить их безвозвратно?

en: Cannot open %s
ru: Невозможно открыть "%s"

en: Certified
ru: Сертифицировано

en: Chalk
ru: Мел

en: Change Desktop _Background
ru: Изменить _фон рабочего стола

en: Change how files are managed
ru: Диалог настроек управления файлами

en: Change systemwide settings (affects all users)
ru: Окно изменения системных установок (затрагивают всех пользователей)

en: Change the visibility of this window's location bar
ru: Изменить видимость строки местоположения этого окна

en: Change the visibility of this window's sidebar
ru: Изменить видимость боковой панели этого окна

en: Change the visibility of this window's statusbar
ru: Изменить видимость строки состояния этого окна

en: Changing group.
ru: Изменение группы.

en: Changing owner.
ru: Изменение владельца.

en: Charcoal
ru: Каменный уголь

en: Check that an SMB server is running in the local network.
ru: Убедитесь, что в локальной сети работает сервер SMB.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
ru: Убедитесь, что адрес введен без ошибок и параметры прокси верны.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
ru: Убедитесь, что у вас есть права для удаления этой эмблемы.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
ru: Убедитесь, что у вас достаточно прав для удаления этого шаблона.

en: Check that your proxy settings are correct.
ru: Убедитесь, что параметры прокси верны.

en: Choose a program with which to open the selected item
ru: Выбрать программу для открытия выбранного элемента

en: Choose a view for "%s":
ru: Выберите компонент просмотра для "%s":

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
ru: Выбрать режим просмотра для текущего местоположения или изменить набор режимов

en: Choose an application with which to open "%s":
ru: Выберите приложение  для открытия файла "%s"

en: Choose another application with which to open the selected item
ru: Выбрать другое приложение для открытия выбранного элемента

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
ru: Выберите порядок, в котором информация будет возникать под именами значков. При увеличении масштаба будет появляться больше информации.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
ru: Выберите порядок, в котором информация будет возникать под именами значков.

en: Choose the order of information to appear in this folder.
ru: Выберите порядок, в котором информация будет отображаться в этой папке.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
ru: Выбор сценария из меню будет запускать этот сценарий с выбранными элементами в качестве ввода.

en: Clean _Up by Name
ru: Выстроить по _имени

en: Clear History
ru: Забыть историю?

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
ru: Очистить содержимое меню "Переход" и списков "Вперед/Назад"

en: Click on a color to remove it
ru: Щелкните на цвете, чтобы удалить его

en: Click on a pattern to remove it
ru: Щелкните на шаблоне, чтобы удалить его.

en: Click on an emblem to remove it
ru: Щелкните на эмблеме, чтобы удалить ее.

en: Close P_arent Folders
ru: Закрыть _родительские папки

en: Close _All Windows
ru: Закрыть вс_е окна

en: Close all Navigation windows
ru: Закрыть все окна навигации

en: Close the side pane
ru: Закрыть боковую панель

en: Close this folder
ru: Закрыть эту папку

en: Close this folder's parents
ru: Закрыть родительские папки этой папки

en: Color _name:
ru: Наи_менование цвета:

en: Color _value:
ru: З_начение цвета:

en: Color of the selection box
ru: Цвет области выделения

en: Color used for information text against a dark background
ru: Цвет, используемый для информационного текста на тёмном фоне

en: Color used for information text against a light background
ru: Цвет, используемый для информационного текста на светлом фоне

en: Colors:
ru: Цвета:

en: Compact _Layout
ru: _уплотнённо

en: Computer
ru: Компьютер

en: Computer icon visible on desktop
ru: Показывать значок "Компьютер" на рабочем столе

en: Concrete
ru: Бетон

en: Configure network services
ru: Окно настройки сетевых сервисов

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
ru: Окно настройки сетевых сервисов (веб-сервер, DNS-сервер и т.д.)

en: Conflict While Copying
ru: Конфликт при копировании

en: Connect to Server
ru: Соединение с сервером

en: Connect to _Server...
ru: Соединиться с _сервером...

en: Contains a side pane view
ru: Содержит боковую панель

en: Content View
ru: Просмотр содержимого

en: Contents:
ru: Содержание:

en: Cool
ru: Прохлада

en: Copy Folder
ru: Копировать папку

en: Copy the selected text to the clipboard
ru: Скопировать выделенный текст в буфер обмена

en: Copying
ru: Копируется файл

en: Copying files
ru: Копирование файлов

en: Copyright (C) 1999-2001 Eazel, Inc.
ru: Авторское право (C) 1999-2001 Eazel, Inc.

en: Cork
ru: Пробка

en: Could not complete specified action.
ru: Не удалось завершить команду.

en: Could not complete specified action:  %s
ru: Не удалось завершить команду:  %s

en: Could not copy "%s" to the new location.
ru: Не удалось скопировать "%s" на новое место.

en: Could not move "%s" to the new location.
ru: Не удалось переместить "%s" на новое место.

en: Couldn't Add Emblem
ru: Не удалось добавить эмблему

en: Couldn't Add Emblems
ru: Не удалось добавить эмблемы

en: Couldn't Create Required Folder
ru: Невозможно создать требуемую папку

en: Couldn't Create Required Folders
ru: Невозможно создать требуемые папки

en: Couldn't Delete Emblem
ru: Не удалось удалить эмблему

en: Couldn't Delete Pattern
ru: Не удалось удалить шаблон

en: Couldn't Install Color
ru: Не удалось установить цвет

en: Couldn't Install Emblem
ru: Не удалось установить значок

en: Couldn't Install Pattern
ru: Не удалось установить шаблон

en: Couldn't Remove Emblem
ru: Не удалось убрать эмблему

en: Couldn't Rename Emblem
ru: Не удалось переименовать эмблему

en: Couldn't Show Help
ru: Не удаётся показать справку

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
ru: Невозможно изменить группу для элемента "%s", потому что этот диск только для чтения.

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
ru: Невозможно изменить имя для элемента "%s", потому что это диск только для чтения.

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
ru: Невозможно изменить владельца для элемента "%s", потому что этот диск только для чтения.

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
ru: Извините, невозможно изменить права для элемента "%s", потому что этот диск только для чтения

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot contact the SMB master browser.
ru: Не удалось показать "%s", потому что Наутилус не может связаться с мастер-браузером SMB.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found.
ru: Не удалось отобразить "%s", потому что узел "%s" не найден.

en: Couldn't display "%s".
ru: Не удалось отобразить "%s".

en: Couldn't find "%s".
ru: Не удалось найти "%s".

en: Couldn't install emblem
ru: Не удалось установить эмблему

en: Couldn't remove emblem with name '%s'.
ru: Не удалось убрать эмблему с именем '%s'.

en: Couldn't rename emblem with name '%s'.
ru: Не удалось переименовать эмблему с именем '%s'.

en: Count _number of items:
ru: Показывать _число элементов в папках

en: Countertop
ru: Контуры

en: Create Document from template "%s"
ru: Создать документ из шаблона "%s"

en: Create Folder
ru: Создать папку

en: Create L_auncher
ru: Создать кнопку _запуска

en: Create _Document
ru: Создать _документ

en: Create _Folder
ru: Создать _папку

en: Create a New Color:
ru: Создать новый цвет:

en: Create a New Emblem:
ru: Создать новую эмблему:

en: Create a new empty file inside this folder
ru: Создать новую пустой файл внутри этой папки

en: Create a new empty folder inside this folder
ru: Создать новую пустую папку в этой папке

en: Create a new launcher
ru: Создать новый значок запуска

en: Create a symbolic link for each selected item
ru: Создать символическую ссылку для каждого выделенного элемента

en: Create the initial window with the given geometry.
ru: Создать первоначальное окно с заданной геометрией.

en: Creating Properties window.
ru: Создается окна свойств.

en: Creating links to files
ru: Создание ссылок на файлы

en: Criteria for search bar searching
ru: Критерий поиска для поисковой панели

en: Criteria when matching files searched for in the search bar. If set to "search_by_text", then Nautilus will Search for files by file name only. If set to "search_by_text_and_properties", then Nautilus will search for files by file name and file properties.
ru: Критерий соответствия файлов при поиске через панель поиска. Если установлено "search_by_text", "Наутилус" будет искать файлы только по имени. Если установлено "search_by_text_and_properties", поиск файла будет производиться по имени и свойствам.

en: Crux-Eggplant
ru: Crux-Баклажан

en: Crux-Teal
ru: Crux-Чирок

en: Cu_t File
ru: _Вырезать файл

en: Cu_t Files
ru: _Вырезать файлы

en: Current Nautilus theme (deprecated)
ru: Текущая тема "Наутилуса" (устаревшее)

en: Custom Background Set
ru: Установлен пользовательский фон

en: Custom Side Pane Background Set
ru: Установлен пользовательский фон боковой панели

en: Cut Folder
ru: Вырезать папку

en: Cut Text
ru: Вырезать текст

en: Cut _Text
ru: _Вырезать текст

en: Cut the selected text to the clipboard
ru: Вырезать выделенный текст в буфер обмена

en: D_uplicate
ru: Прод_ублировать

en: Danger
ru: Опасность

en: Danube
ru: Синий

en: Dark Cork
ru: Темная корка

en: Dark GNOME
ru: Темный Гном

en: Dark Info Color
ru: Тёмный информационный цвет

en: Date Accessed
ru: Дата доступа

en: Date Modified
ru: Дата модификации

en: Date Taken
ru: Данные получены

en: Deep Teal
ru: Густой чирок

en: Default Background Color
ru: Исходный цвет фона

en: Default Background Filename
ru: Исходное имя файла для фона

en: Default Side Pane Background Color
ru: Исходный цвет фона для боковой панели

en: Default Side Pane Background Filename
ru: Исходное имя файла для фона боковой панели

en: Default _zoom level:
ru: Исх_одный масштаб:

en: Default column order in the list view
ru: Исходный порядок столбцов

en: Default column order in the list view.
ru: Исходный порядок столбцов при просмотре в виде списка.

en: Default folder viewer
ru: Исходный компонент просмотра для папок

en: Default icon zoom level
ru: Исходный масштаб значков

en: Default list of columns visible in the list view
ru: Исходный список столбцов

en: Default list of columns visible in the list view.
ru: Исходный список столбцов при просмотре в виде списка.

en: Default list zoom level
ru: Исходный масштаб списка

en: Default sort order
ru: Исходный порядок сортировки

en: Default zoom level used by the icon view.
ru: Исходный масштаб для режима просмотра в виде значков.

en: Default zoom level used by the list view.
ru: Исходный масштаб для режима просмотра в виде списка.

en: Delete From Trash?
ru: Удалить из мусорной корзины?

en: Delete Immediately?
ru: Удалить немедленно?

en: Delete all items in the Trash
ru: Удалить все элементы из мусорной корзины

en: Delete all selected items permanently
ru: Окончательно удалить все выделенные элементы

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
ru: Удалить каждый выделенный элемент, не перемещая его в мусорную корзину

en: Delete?
ru: Удалить?

en: Deleting
ru: Удаляется файл

en: Deleting files
ru: Удаление файлов

en: Description
ru: Описание

en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: Desktop Preferences
ru: Настройки рабочего стола

en: Desktop font
ru: Шрифт рабочего стола

en: Desktop home icon name
ru: Подпись для значка "Домашний каталог" на рабочем столе

en: Desktop trash icon name
ru: Подпись для значка "Мусорная корзина" на рабочем столе

en: Details:
ru: Подробности:

en: Display Nautilus help
ru: Отобразить справку по "Наутилусу"

en: Display _files when they are clicked
ru: показывать _файлы при щелчке на них

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
ru: Отобразить окно, в котором можно будет изменить закладки этого меню.

en: Display credits for the creators of Nautilus
ru: Отобразить список создателей "Наутилуса"

en: Display icons in the opposite order
ru: Показывать значки в обратном порядке

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
ru: Отобразить шаблоны, цвета и эмблемы, которые могут быть использованы для настройки внешнего вида

en: Display the latest contents of the current location
ru: Отобразить последнее содержимое текущего местоположения

en: Display this location with "%s"
ru: Использовать "%s" для отображения этого местоположения

en: Distinguished
ru: Завершённое

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
ru: Не управлять рабочим столом (игнорировать настройки в диалоге настроек)

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
ru: Хотите удалить все закладки на несуществующее местоположение из вашего списка?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
ru: Хотите выполнить "%s" или просмотреть его содержимое?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
ru: Хотите перейти к ручному размещению и оставить эти элементы там, где вы их поместили?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
ru: Хотите перейти к ручному размещению и оставить эти элементы там, где вы их поместили? Это нарушит сохраненное расположение.

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
ru: Хотите перейти к ручному размещению и оставить этот элемент там, где вы его поместили?

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
ru: Хотите перейти к ручному размещению и оставить этот элемент там, где вы его поместили? Это нарушит сохраненное ручное размещение.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
ru[0]: Хотите просмотреть %d местоположение?
ru[1]: Хотите просмотреть %d местоположения?
ru[2]: Хотите просмотреть %d местоположений?

en: Documents
ru: Документы

en: Don't include in the menu for "%s" items
ru: не включать в меню для элементов типа "%s"

en: Done
ru: Сделано

en: Dots
ru: Точки

en: Draft
ru: Черновик

en: Drag a color to an object to change it to that color
ru: Перетащите цвет на объект, чтобы изменить цвет объекта

en: Drag a pattern tile to an object to change it
ru: Перетащите элемент шаблона на объект, чтобы изменить объект

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
ru: Перетащите эмблему на объект, чтобы добавить ее к объекту

en: Drag and Drop Error
ru: Произошла ошибка перетаскивания

en: Drag and drop is not supported.
ru: Перетаскивание не поддерживается.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
ru: Перетаскивание поддерживается только на локальных файловых системах.

en: Draw a frame around unselected text
ru: Рисовать рамку вокруг невыделенного текста

en: Drop Target Only Supports Local Files
ru: Цель для перетаскивания поддерживает только локальные файлы

en: Duplicate each selected item
ru: Продублировать каждый выделенный элемент

en: E_ject
ru: И_звлечь

en: E_xecute
ru: В_ыполнение

en: E_xecute files when they are clicked
ru: в_ыполнять файлы при щелчке на них

en: Eclipse
ru: Затмение

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Bookmarks
ru: _Изменить закладки

en: Edit Launcher
ru: Изменить значок запуска

en: Edit Nautilus preferences
ru: Изменить настройки "Наутилуса"

en: Edit the launcher information
ru: Изменить информацию значка запуска

en: Eject Error
ru: Произошла ошибка извлечения

en: Emblems
ru: Эмблемы

en: Emblems:
ru: Эмблемы:

en: Empty Trash
ru: Опустошить мусорную корзину

en: Empty _Trash
ru: Опусто_шить мусорную корзину

en: Emptying the Trash
ru: Опустошение мусорной корзины

en: Enable 'special' flags in file preferences dialog
ru: Включить "особые" параметры в диалоге свойств файла

en: Enables the classic Nautilus behavior, where all windows are browsers
ru: Включить классическое поведение "Наутилуса", где все окна - браузеры

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
ru: Введите описательное имя для каждой эмблемы. Это имя будет использовано впоследствии для идентификации эмблемы.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
ru: Введите описательное имя для эмблемы. Это имя будет использовано впоследствии для идентификации эмблемы.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
ru: Введите новое имя для эмблемы:

en: Envy
ru: Зависть

en: Erase
ru: Стереть

en: Error "%s" creating new document.
ru: Произошла ошибка "%s" при создании нового документа.

en: Error "%s" creating new folder.
ru: Произошла ошибка "%s" создания новой папки.

en: Error "%s" while copying "%s".
ru: Произошла ошибка "%s" при копировании "%s".

en: Error "%s" while copying.
ru: Произошла ошибка "%s" при копировании.

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
ru: Произошла ошибка "%s" при создании ссылки на "%s".

en: Error "%s" while deleting "%s".
ru: Произошла ошибка "%s" при удалении "%s".

en: Error "%s" while deleting.
ru: Произошла ошибка "%s" при удалении.

en: Error "%s" while linking.
ru: Произошла ошибка "%s" при создании ссылки.

en: Error "%s" while moving "%s".
ru: Произошла ошибка "%s" при перемещении "%s".

en: Error "%s" while moving.
ru: Произошла ошибка "%s" при перемещении.

en: Error Creating New Document
ru: Произошла ошибка при создании нового документа

en: Error Creating New Folder
ru: Произошла ошибка создания новой папки

en: Error Displaying Folder
ru: Произошла ошибка отображения папки

en: Error Launching Application
ru: Произошла ошибка запуска приложения

en: Error Setting Group
ru: Произошла ошибка установки группы

en: Error Setting Owner
ru: Произошла ошибка установки владельца

en: Error Setting Permissions
ru: Произошла ошибка установки прав

en: Error While Copying
ru: Произошла ошибка при копировании

en: Error While Deleting
ru: Произошла ошибка при удалении

en: Error While Linking
ru: Произошла ошибка при создании ссылки

en: Error While Moving
ru: Произошла ошибка при перемещении

en: Error creating new document.
ru: Произошла ошибка при создании нового документа.

en: Error creating new folder.
ru: Произошла ошибка создания новой папки.

en: Error while copying to "%s".
ru: Произошла ошибка при копировании в "%s".

en: Error while copying.
ru: Произошла ошибка при копировании.

en: Error while creating link in "%s".
ru: Произошла ошибка при создании ссылки в "%s".

en: Error while creating links in "%s".
ru: Произошла ошибка при создании ссылок в "%s".

en: Error while deleting.
ru: Произошла ошибка при удалении.

en: Error while moving items to "%s".
ru: Произошла ошибка при перемещении элементов в "%s".

en: Error while moving to "%s".
ru: Произошла ошибка при перемещении в "%s".

en: Error while moving.
ru: Произошла ошибка при перемещении.

en: Error while moving.
ru: Произошла ошибка при перемещении.

en: Example:
ru: Пример:

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
ru: Наличие этого файла указывает на то, что помощник по настройке "Наутилуса"
    вызывался ранее.
    
    Вы можете удалить этот файл вручную, чтобы снова запустить помощника.

en: Exposure Program
ru: Программа экспозиции

en: Exposure Time
ru: Время экспозиции

en: Factory for Nautilus component adapter factories
ru: Фабрика для фабрик адаптеров компонентов "Наутилуса"

en: Factory for Nautilus component adapter factories
ru: Фабрика для фабрик адаптеров компонента "Наутилуса"

en: Factory for Nautilus shell and file manager
ru: Фабрика оболочки и файлового менеджера для "Наутилуса"

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
ru: Фабрика для объектов, дающих возможность обычным элементам управления системы Bonobo или внедряемым объектам встраиваться в интерфейс "Наутилуса"

en: Factory for text view
ru: Фабрика для просмотра в виде текста

en: Failed to load image information
ru: Произошёл сбой при загрузке информации об изображении

en: Favorite
ru: Любимец

en: Favorite applications
ru: Любимые приложения

en: Favorites
ru: Любимые

en: Fibers
ru: Волокна

en: File Browser: %s
ru: Браузер файлов: %s

en: File Management
ru: Управление файлами

en: File Management Preferences
ru: Настройки управления файлами

en: File Manager
ru: Файловый менеджер

en: File Types and Programs
ru: Типы файлов и программы

en: File _owner:
ru: _Владелец файла:

en: File group:
ru: Группа файла:

en: File owner:
ru: Владелец файла:

en: Filename for the default folder background. Only used if background_set is true.
ru: Имя файла, содержащего исходный фон для папок. Используется только если параметр background_set установлен.

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
ru: Имя файла, содержащего исходный фон для боковой панели.  Используется только если параметр side_pane_background_set установлен.

en: Files and folders can only be moved into the trash.
ru: Файлы и папки могут быть только перемещены в корзину.

en: Files copied:
ru: Скопировано файлов:

en: Files deleted:
ru: Файлов удалено:

en: Files linked:
ru: Создано ссылок:

en: Files moved:
ru: Перемещено файлов:

en: Files thrown out:
ru: Перемещено файлов:

en: Filesystem
ru: Файловая система

en: Find
ru: Найти

en: Finishing Creating Links...
ru: Завершается создание ссылок...

en: Finishing Move...
ru: Завершается перемещение...

en: Fire Engine
ru: Пожарная машина

en: Flash Fired
ru: Срабатывание вспышки

en: Floral
ru: Флора

en: Focal Length
ru: Фокусное расстояние

en: Folders over this size will be truncated to around this size. The purpose of this is to avoid unintentionally blowing the heap and killing Nautilus on massive folders. A negative value denotes no limit. The limit is approximate due to the reading of folders chunk-wise.
ru: Папки, размер которых превышает указанный, будут обрезаны до этого размера. Это нужно для того, чтобы избежать непреднамеренного переполнения памяти и падения "Наутилуса" на больших папках. Отрицательное значение означает отсутствие ограничения. Ограничение приблизительно, поскольку чтение папок производится по частям.

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Format the selected volume
ru: Отформатировать выбранный том

en: Forward
ru: Вперед

en: Fossil
ru: Окаменелость

en: Frame Text
ru: Окаймлять текст

en: Free space:
ru: Свободное место:

en: From:
ru: Из:

en: GEOMETRY
ru: ГЕОМЕТРИЯ

en: GNOME
ru: Среда Гном

en: Go To:
ru: Перейти к:

en: Go back a few pages
ru: Перейти назад на несколько страниц

en: Go forward a number of pages
ru: Перейти вперёд на число страниц

en: Go to Computer
ru: Перейти в "Компьютер"

en: Go to Empty CD folder
ru: Перейти в пустую папку для создания компакт-диска

en: Go to templates folder
ru: Перейти в папку шаблонов

en: Go to the CD Creator
ru: Перейти к созданию компакт-диска

en: Go to the home location
ru: Перейти к домашнему каталогу

en: Go to the location specified by this bookmark
ru: Перейти к местоположению, указанному закладкой

en: Go to the next visited location
ru: Перейти к следующему посещенному местоположению

en: Go to the previous visited location
ru: Перейти к предыдущему посещенному местоположению

en: Go to the trash folder
ru: Перейти в папку "Мусорной корзины"

en: Go up one level
ru: Перейти на один уровень вверх

en: Granite
ru: Гранит

en: Grapefruit
ru: Грейпфрут

en: Green Weave
ru: Зеленый ткач

en: Group
ru: Группа

en: Group:
ru: Группа:

en: Hardware
ru: Оборудование

en: Hide default bookmarks in the bookmark menu
ru: Скрыть исходные закладки в меню закладок

en: Highlight Alpha
ru: Прозрачность подсветки

en: History
ru: История

en: History side pane
ru: Боковая панель истории

en: History side pane for Nautilus
ru: Боковая панель истории для "Наутилуса"

en: Home
ru: Начало

en: Home Folder
ru: Домашний каталог

en: Home icon visible on desktop
ru: Значок домашнего каталога присутствует на рабочем столе

en: ISO Speed Rating
ru: ISO-индекс

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
ru: _Включать команду удаления, не использующую мусорную корзину

en: Ice
ru: Лед

en: Icon
ru: Значок

en: Icon Captions
ru: Подписи к значкам

en: Icon View
ru: просмотр в виде значков

en: Icons
ru: Значки

en: Icons Viewer
ru: Компонент просмотра в виде значков

en: If set to true, Nautilus will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
ru: Если этот ключ установлен, в боковой панели в режиме "Дерево" будут показываться только папки. В противном случае будут показываться и папки, и файлы.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
ru: Если этот ключ установлен, вновь создаваемые окна будут иметь видимую строку ввода местоположения.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
ru: Если этот ключ установлен, вновь создаваемые окна будут иметь видимую боковую панель.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
ru: Если этот ключ установлен, вновь создаваемые окна будут иметь видимую строку состояния.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
ru: Если этот ключ установлен, вновь создаваемые окна будут иметь видимую панель инструментов.

en: If set to true, then Nautilus lets you edit some of the more esoteric options of a file in the file preferences dialog.
ru: Если этот ключ установлен, "Наутилус" будет позволять редактировать некоторые "эзотерические" параметры файлов в диалоге свойств файла.

en: If set to true, then Nautilus shows folders prior to showing files in the icon and list views.
ru: Если этот ключ установлен, "Наутилус" будет показывать каталоги впереди файлов в режимах просмотра в виде значков и в виде списка.

en: If set to true, then Nautilus will ask for confirmation when you attempt to put files in the trash.
ru: Если этот ключ установлен, "Наутилус" будет запрашивать подтверждение при попытке переместить файлы в корзину.

en: If set to true, then Nautilus will bring up a new Nautilus window by default whenever an item is opened.
ru: Если этот ключ установлен, при открытии нового элемента будет создаваться новое окно.

en: If set to true, then Nautilus will draw the icons on the desktop.
ru: Если этот ключ установлен, на рабочем столе будут отображаться значки.

en: If set to true, then Nautilus will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
ru: Если ключ установлен, "Наутилус" будет позволять удалять файлы "на месте", без перемещения их в корзину.  Эта возможность может быть опасной, используйте с осторожностью.

en: If set to true, then Nautilus will just show the user's bookmarks in the bookmark menu.
ru: Если этот ключ установлен, в меню закладок будут отображаться только закладки пользователя.

en: If set to true, then Nautilus will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
ru: Если этот ключ установлен, в качестве рабочего стола будет использоваться домашняя папка пользователя. В противном случае в качестве рабочего стола будет использоваться папка ~/Desktop.

en: If set to true, then all Nautilus windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
ru: Если этот ключ установлен, все окна "Наутилуса" будут окнами браузера. Так "Наутилус" вёл себя до версии 2.6, и некоторые предпочитают такое поведение.

en: If set to true, then backup files such as those created by Emacs are displayed. Currently, only files ending in a tilde (~) are considered backup files.
ru: Если этот ключ установлен, будут показываться файлы резервных копий, подобные создаваемым редактором Emacs.  На текущий момент только файлы, чьи имена заканчиваются на тильду (~), считаются файлами резервных копий.

en: If set to true, then hidden files are shown in the file manager. Hidden files are either dotfiles or are listed in the folder's .hidden file.
ru: Если этот ключ установлен, скрытые файлы будут отображаться в окне менеджера файлов. Скрытыми являются файлы, имя которых начинается с точки, или файлы, перечисленные в файле .hidden в текущей папке.

en: If this is set to true, Nautilus adds itself to the session when it starts up. This means it will be started the next time you log in.
ru: Если этот ключ установлен, "Наутилус" будет добавлен в сеанс при каждом запуске.  Это означает, что "Наутилус" будет автоматически запущен, когда вы войдете в систему в следующий раз.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
ru: Если этот ключ установлен, на рабочий стол будет помещен значок, ссылающийся на "Компьютер".

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
ru: Если этот ключ установлен, на рабочий стол будет помещен значок, ссылающийся на домашнюю папку.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
ru: Если этот ключ установлен, на рабочий стол будет помещен значок, ссылающийся на мусорную корзину.

en: If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
ru: Если сбои будут повторяться, возможно, стоит отключить эту панель.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a".
ru: Если этот ключ установлен, файлы в новых окнах будут отсортированы в обратном порядке.  Например, если включена сортировка по имени, то вместо сортировки файлов в порядку от "а" до "я", файлы будут отсортированы в порядке от "я" до "а".

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
ru: Если этот ключ установлен, файлы в новых окнах будут отсортированы в обратном порядке.  Например, если включена сортировка по имени, то вместо сортировки файлов в порядку от "а" до "я", файлы будут отсортированы в порядке от "я" до "а", если же отсортированы по размеру, то вместо порядка от меньшего к большему, будет использован порядок от большего к меньшему.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
ru: Если этот ключ установлен, по умолчанию новые окна будут использовать плотное размещение значков.

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
ru: Если этот ключ установлен, подписи будут размещены сбоку от значков, а не под ними.

en: If true, new windows will use manual layout by default.
ru: Если этот ключ установлен, исходно новые окна будут использовать ручное размещение.

en: If you clear the list of locations, they will be permanently deleted.
ru: Если вы очистите список местоположений, они будут удалены безвозвратно.

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ru: Если вы удалите элемент, он будет безвозвратно утрачен.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ru: Если вы удалите элемент, он будет окончательно утрачен.

en: If you do, you will be doomed to repeat it.
ru: Если вы это сделаете, то не сможете воспроизвести ее.

en: If you empty the trash, items will be permanently deleted.
ru: Если вы опустошите корзину, элементы будут удалены окончательно.

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ru: Если вы замените существующий файл, его содержимое будет перезаписано.

en: If you want to eject the volume, please use Eject in the right-click menu of the volume.
ru: Если вы хотите извлечь том, используйте пункт "Извлечь" в контекстном меню, появляющемся по щелчку правой кнопкой мыши на значке тома.

en: Image
ru: Изображение

en: Image Properties content view component
ru: Компонент просмотра свойств изображения

en: Images Only
ru: Только изображения

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
ru: Для изображений, чей размер превышает заданный здесь (в байтах), файлы миниатюр создаваться не будут.  Цель этой установки -- избежать построения миниатюр для больших изображений, для которых может потребоваться много времени на загрузку или много памяти.

en: Important
ru: Важное

en: Include in the menu for "%s" items
ru: включать в меню для элементов типа "%s".

en: Include in the menu for "%s" only
ru: включать в меню только для элементов типа "%s".

en: Indigo
ru: Индиго

en: Information
ru: Сведения

en: International
ru: Международное

en: Invalid Action Associated
ru: Неверное ассоциированное действие

en: Invalid Application Associated
ru: Неверное ассоциированное приложение

en: Invalid Viewer Associated
ru: Неверный ассоциированный компонент просмотра

en: Is in the menu for "%s" items.
ru: Есть в меню для элементов типа "%s".

en: Is in the menu for "%s".
ru: Есть в меню для типа "%s".

en: Is in the menu for all "%s" items.
ru: Есть в меню для всех элементов типа "%s".

en: Is not in the menu for "%s" items.
ru: Нет в меню для элементов типа "%s".

en: Is the default for "%s" items.
ru: По умолчанию для элементов типа "%s".

en: Is the default for "%s".
ru: По умолчанию для типа "%s".

en: Is the default for all "%s" items.
ru: По умолчанию для всех элементов типа "%s".

en: Keep icons lined up on a grid
ru: Сохранить значки выровненными по сетке

en: Keep icons sorted by emblems in rows
ru: Сохранять значки отсортированными по эмблемам в строках

en: Keep icons sorted by modification date in rows
ru: Сохранять значки отсортированными по дате изменения в строках

en: Keep icons sorted by name in rows
ru: Сохранять значки отсортированными по имени в строках

en: Keep icons sorted by size in rows
ru: Сохранять значки отсортированными по размеру в строках

en: Keep icons sorted by type in rows
ru: Сохранять значки отсортированными по типу в строках

en: Label
ru: Метка

en: Label to display in the column
ru: Метка столбца

en: Label to display to the user
ru: Метка, видимая пользователю

en: Label widget to display in the notebook tab
ru: Виджет метки для отображения вкладки блокнота

en: Last changed:
ru: Последние изменения:

en: Leaf
ru: Лист

en: Leave icons wherever they are dropped
ru: Оставлять значки там, куда они были перетащены

en: Lemon
ru: Лимон

en: Light Info Color
ru: Светлый информационный цвет

en: Link To Old Desktop
ru: Ссылка на старый рабочий стол

en: Link _name:
ru: _Имя ссылки:

en: Link target:
ru: Ссылка на:

en: Linking
ru: Создаётся ссылка на файл

en: Linux Documentation Project
ru: Проект документирования Linux

en: List
ru: Список

en: List Columns
ru: Список Столбцов

en: List View
ru: просмотр в виде списка

en: List Viewer
ru: Компонент просмотра в виде списка

en: List of possible captions on icons
ru: Список возможных подписей к значкам

en: Loading...
ru: Загружается...

en: Local Files Only
ru: только для локальных файлов

en: Local Images Only
ru: Только локальные изображения

en: Location _Bar
ru: Строка _местоположения

en: Location:
ru: Местоположение:

en: MIME Type
ru: тип MIME

en: MIME type
ru: тип MIME

en: MIME type:
ru: Тип MIME:

en: Ma_ke Link
ru: Создать сс_ылку

en: Ma_ke Links
ru: Создать сс_ылки

en: Mail
ru: Почта

en: Make the selected icon stretchable
ru: Делать выделенные значки растягивающимися

en: Mango
ru: Манго

en: Manila Paper
ru: Папирус

en: Manually
ru: вручную

en: Maximum handled files in a folder
ru: Максимальное количество обрабатываемых файлов в папке

en: Maximum image size for thumbnailing
ru: Максимальный размер изображения для построения миниатюр

en: Medi_a Properties
ru: Изменить свойства носител_я

en: Metering Mode
ru: Режим изменения

en: Migrated Old Desktop
ru: Старый рабочий стол после миграции

en: Mo_ve to Trash
ru: П_ереместить в мусорную корзину

en: Modified:
ru: Изменён:

en: Modify "%s"
ru: Изменить приложение "%s"

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
ru: Пон, 00 окт 0000 в 00:00 ПП

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
ru: Пон, 00 окт 0000 в 00:00:00

en: More Than One Image
ru: Более одного изображения

en: Moss Ridge
ru: Волнистый мох

en: Mount Error
ru: Произошла ошибка подсоединения

en: Mount the selected volume
ru: Подключить выбранный том

en: Move _Down
ru: Переместить в_низ

en: Move _Up
ru: Переместить в_верх

en: Move each selected item to the Trash
ru: Переместить каждый выделенный элемент в мусорную корзину

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
ru: Переместить или скопировать файлы выбранные ранее командой "Вырезать файлы" или "Скопировать файлы"

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command into the selected folder
ru: Переместить или скопировать файлы выбранные ранее командой "Вырезать файлы" или "Копировать файлы", в выбранную папку

en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

en: Moving
ru: Перемещается файл

en: Moving files
ru: Перемещение файлов

en: Moving files to the Trash
ru: Перемещение файлов в мусорную корзину

en: Mud
ru: Грязь

en: Multimedia
ru: Мультимедия

en: Name
ru: Имя

en: Name of the Nautilus theme to use. This has been deprecated as of Nautilus 2.2. Please use the icon theme instead.
ru: Имя темы, которую использует "Наутилус". Этот параметр устарел, начиная с версии 2.2. Используйте вместо этого тему значков.

en: Name of the column
ru: Имя столбца

en: Name of the icon to display in the menu item
ru: Имя значка, отображаемое в элементе меню

en: Name of the item
ru: Имя элемента

en: Name of the page
ru: Имя страницы

en: Nautilus
ru: "Наутилус"

en: Nautilus Emblem side pane
ru: Боковая панель эмблем для "Наутилуса"

en: Nautilus Emblem view
ru: Просмотр  в виде эмблем для "Наутилуса"

en: Nautilus Image Properties view
ru: Свойства изображения для "Наутилуса"

en: Nautilus Tree View
ru: Наутилус: просмотр в виде дерева

en: Nautilus Tree side pane
ru: Боковая панель дерева для "Наутилуса"

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the factory.Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
ru: "Наутилус" не может быть использован сейчас из-за неожиданной ошибки в системе Bonobo при попытке обнаружить фабрику. Уничтожение процесса bonobo-activation-server и перезапуск "Наутилуса" может решить проблему.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the shell object. Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
ru: "Наутилус" не может быть использован сейчас из-за неожиданной ошибки в системе Bonobo при попытке обнаружить объект оболочки. Уничтожение процесса bonobo-activation-server и перезапуск "Наутилуса" может решить проблему.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to register the file manager view server.
ru: "Наутилус" не может быть использован сейчас из-за неожиданной ошибки в системе Bonobo при попытке зарегистрировать сервер просмотра файлового менеджера.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
ru: "Наутилус" не может быть использован сейчас из-за неожиданной ошибки.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
ru: "Наутилус" не может быть использован сейчас. Запуск команды "bonobo-slay" из консоли может решить проблему. Если нет, вы можете попробовать перезагрузить компьютер или переустановить "Наутилус".

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    Bonobo couldn't locate the Nautilus_shell.server file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the bonobo-activation library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.server file.
    
    Running "bonobo-slay" will kill all Bonobo Activation and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing bonobo-activation-server and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of bonobo-activation was installed.
ru: Программа "Наутилус" не может быть использована сейчас. Запуск команды "bonobo-slay" из командной строки может решить проблему. Если нет, можно попробовать перезагрузить компьютер или переустановить "Наутилус" заново.
    
    Система Bonobo не обнаружила файл Nautilus_shell.server. Одной из причин этого может быть то, что переменная LD_LIBRARY_PATH не содержит пути к библиотечному каталогу программы bonobo-activation. Другой причиной может быть неверная установка и отсутствие файла Nautilus_Shell.server.
    
    Запуск "bonobo-slay" уничтожит все процессы Bonobo Activation и GConf, которые могут быть необходимы другим приложениям.
    
    Иногда уничтожение процессов bonobo-activation-server и gconfd решает проблему, причины этого неизвестны.
    
    Такая же ошибка появляется, когда сбойная версия программы bonobo-activation была установлена.

en: Nautilus cannot determine what type of file it is.
ru: "Наутилус" не может определить тип этого файла.

en: Nautilus cannot display "%s".
ru: "Наутилус" не может отобразить местоположение "%s".

en: Nautilus cannot handle %s: locations.
ru: "Наутилус" не может обрабатывать адреса %s.

en: Nautilus component adapter factory
ru: Фабрика адаптера компонента "Наутилуса"

en: Nautilus could not create the following required folders: %s.
ru: "Наутилусу" Не удалось создать следующие необходимые папки: %s.

en: Nautilus could not create the required folder "%s".
ru: "Наутилусу" не удалось создать требуемую папку "%s".

en: Nautilus factory
ru: Фабрика "Наутилуса"

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
ru: Компонент файлового менеджера "Наутилус", который показывает прокручиваемый список

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
ru: Компонент файлового менеджера "Наутилус" , который показывает прокручиваемый список для результатов поиска

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
ru: Компонент файлового менеджера "Наутилус", который показывает двумерное поле со значками

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
ru: Компонент файлового менеджера "Наутилус", который показывает значки на рабочем столе

en: Nautilus file manager desktop icon view
ru: Просмотр значков рабочего стола для файлового менеджера "Наутилус"

en: Nautilus file manager icon view
ru: Просмотр в виде значков для файлового менеджера "Наутилус"

en: Nautilus file manager list view
ru: Просмотр в виде списка для файлового менеджера "Наутилус"

en: Nautilus file manager search results list view
ru: Просмотр в виде списка результатов для файлового менеджера "Наутилус"

en: Nautilus handles drawing the desktop
ru: Использовать "Наутилус" для отрисовки рабочего стола

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying the file.
ru: Нет программы просмотра, способной показать этот файл.

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
ru: "Наутилус" -- это графическая оболочка для среды Гном, которая делает управление файлами и остальной системой более простым.

en: Nautilus metafile factory
ru: Фабрика метафайла "Наутилуса"

en: Nautilus shell
ru: Оболочка "Наутилуса"

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
ru: Операции оболочки "Наутилуса", которые могут быть произведены путём последовательных вызовов из командной строки

en: Nautilus uses the users home folder as the desktop
ru: Использовать домашнюю папку пользователя пользователя в качестве рабочего стола

en: Network
ru: Сеть

en: Network Neighbourhood
ru: Сетевое окружение

en: Network Servers
ru: Сетевые серверы

en: Never
ru: никогда

en: New
ru: Новый

en: News and Media
ru: Новости и каналы

en: No Action Associated
ru: Нет ассоциированных действий

en: No Application Associated
ru: Нет ассоциированных приложений

en: No Viewers Available
ru: Нет доступных компонентов просмотра

en: No bookmarks defined
ru: Закладки не определены

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
ru: Описание для типа MIME "%s" (файл "%s") не найдено. Сообщите пожалуйста в список рассылки gnome-vfs.

en: No other actions are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
ru: Другие действия для просмотра этого файла недоступны.  Если вы скопируете этот файл на свой компьютер, вы сможете открыть его.

en: No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
ru: Нет других приложений для просмотра этого файла.  Если вы скопируете этот файл на ваш компьютер, вы сможете открыть его.

en: No templates Installed
ru: Шаблоны не установлены

en: No viewers are available for "%s".
ru: Нет доступных компонентов просмотра для "%s".

en: None
ru: Нет

en: None of the files could be added as emblems.
ru: Ни один из файлов не может быть добавлен в качестве эмблемы.

en: Normal Si_ze
ru: В обы_чном размере

en: Not an Image
ru: Не является изображением

en: Notes
ru: Заметки

en: Notes side pane
ru: Боковая панель заметок

en: Notes side pane for Nautilus
ru: Боковая панель заметок для "Наутилуса"

en: Number view:
ru: Просмотр в виде чисел:

en: Numbers
ru: Числа

en: Ocean Strips
ru: Океанские волны

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
ru: 00 окт 0000 в 00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
ru: 00 окт 0000, 00:00

en: Octal Permissions
ru: Восьмеричные права

en: Oh No
ru: О нет!

en: One of the side panels encountered an error and can't continue.
ru: Одна из боковых панелей вызвала ошибку, продолжение невозможно.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
ru: Создавать окна только для точно определённых идентификаторов (URI).

en: Only show folders in the tree sidebar
ru: Показывать только папки в боковой панели "Дерево"

en: Onyx
ru: Оникс

en: Opacity of the highlight for selected icons
ru: Прозрачность подсветки для выделенных значков

en: Opacity of the selection box
ru: Прозрачность области выделения

en: Open
ru: Открыть

en: Open %d Window? | Open %d Windows?
ru[0]: Открыть %d окно?
ru[1]: Открыть %d окна?
ru[2]: Открыть %d окон?

en: Open Failed, would you like to choose another action?
ru: Открыть не удалось, выбрать другое действие?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
ru: Открыть не удалось, выбрать другое приложение?

en: Open Location
ru: Открыть местоположение

en: Open T_erminal
ru: Создать _терминал

en: Open Wit_h
ru: Открыть с помо_щью

en: Open _Location...
ru: Открыть _адрес...

en: Open _Parent
ru: Открыть _родительский

en: Open a new GNOME terminal window
ru: Открыть новое терминальное окно среды Гном

en: Open each selected item in a navigation window
ru: Открыть каждый выделенный элемент в новом окне

en: Open in Navigation Window
ru: Открыть окне обозревателя

en: Open in New Window | Open in %d New Windows
ru[0]: Открыть в новом окне
ru[1]: Открыть в %d новых окнах
ru[2]: Открыть в %d новых окнах

en: Open the parent folder
ru: Открыть папку верхнего уровня

en: Open the selected item in this window
ru: Открыть выбранный элемент в этом окне

en: Open with %s
ru: Открыть в %s

en: Open with Other Application
ru: Открыть другим приложением

en: Open with Other Viewer
ru: Открыть другим компонентом просмотра

en: Open with...
ru: Открыть в...

en: Opening "%s".
ru: Открывается "%s".

en: Opening %s
ru: Открывается %s

en: Orange
ru: Апельсин

en: Other _Application...
ru: _Другое приложение...

en: Others:
ru: Остальные:

en: Owner
ru: Владелец

en: Owner:
ru: Владелец:

en: Package
ru: Пакет

en: Page
ru: Страница

en: Pale Blue
ru: Светло-голубой

en: Paste Files into Folder
ru: Вставить файлы в папку

en: Paste the text stored on the clipboard
ru: Вставить текст, сохраненный в буфере обмена

en: Patterns:
ru: Шаблоны:

en: Perform a quick set of self-check tests.
ru: Выполнить быструю самопроверку.

en: Permissions
ru: Права

en: Personal
ru: Личное

en: Pictures
ru: Картинки

en: Please check the spelling and try again.
ru: Проверьте правильность ввода и попробуйте еще раз.

en: Please choose a different emblem name.
ru: Выберите другое имя эмблемы.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
ru: Перетащите только одно изображение, чтобы установить пользовательский значок.

en: Please enter a name and try again.
ru: Введите имя и попробуйте еще раз.

en: Please select another viewer and try again.
ru: Выберите другую программу просмотра и попробуйте еще раз.

en: Please try again.
ru: Попробуйте еще раз.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
ru: Допустимыми значениями являются: "single" для запуска файлов одиночным щелчком, или "double" для запуска файлов двойным щелчком

en: Prefere_nces
ru: _Изменить настройки

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
ru: Подготовить выбранные файлы к копированию с помощью команды "Вставить файлы"

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
ru: Подготовить выбранные файлы к перемещению с помощью команды "Вставить файлы"

en: Preparing To Copy...
ru: Идёт подготовка к копированию...

en: Preparing To Move...
ru: Идёт подготовка к перемещению...

en: Preparing to Create Links...
ru: Идёт подготовка к созданию ссылок...

en: Preparing to Delete files...
ru: Идёт подготовка к удалению файлов...

en: Preparing to Empty the Trash...
ru: Идёт подготовка к опустошению мусорной корзины...

en: Preparing to Move to Trash...
ru: Идёт подготовка к перемещению в мусорную корзину...

en: Preview
ru: Образец

en: Preview _sound files:
ru: Прослушивать зв_уковые файлы:

en: Print
ru: Напечатать

en: Priority
ru: Приоритет

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
ru: Создаёт метафайлы объектов для доступа к метаданным "Наутилуса"

en: Profile Dump
ru: Снять образ профайла

en: Properties
ru: Свойства

en: Prot_ect
ru: За_щитить

en: Protect the selected volume
ru: Защитить выбранный том

en: Purple Marble
ru: Пурпурный мрамор

en: Put labels beside icons
ru: Размещать метки рядом со значками

en: Quit Nautilus.
ru: Выйти из "Наутилуса".

en: Re_versed Order
ru: В _обратном порядке

en: Redo Edit
ru: Возвратить изменения

en: Redo the edit
ru: Возвратить отмененные изменения

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Remove
ru: Убрать

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
ru: Удалить выделенный текст, не помещая его в буфер обмена

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename Emblem
ru: Переименовать эмблему

en: Rename selected item
ru: Переименовать выделенный элемент

en: Renaming "%s" to "%s".
ru: Переименовывается элемент "%s" в "%s".

en: Renaming Error
ru: Произошла ошибка переименования

en: Replace _All
ru: Заменить _все

en: Report Profiling
ru: Составить отчёт о профилировании

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
ru: Переставить значки для лучшего заполнения окна и предотвращения перекрывания

en: Reset Profiling
ru: Переустановить профилирование

en: Reset View to _Defaults
ru: Сб_росить параметры просмотра

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
ru: Сброс -- это специальное изображение, которое не может быть удалено.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
ru: Обновить порядок сортировки и масштаб для соответствия параметрам этого режима просмотра

en: Restart Nautilus.
ru: Перезапустить "Наутилус".

en: Restore Icon's Original Si_ze
ru: Восстановить ис_ходный размер значка

en: Restore Icons' Original Si_zes
ru: Восстановить ис_ходные размеры значков

en: Restore each selected icon to its original size
ru: Восстановить каждый выделенный значок до его исходного размера

en: Reverse sort order in new windows
ru: Использовать обратный порядок сортировки для новых окон

en: Ridged Paper
ru: Картон

en: Rough Paper
ru: Мятая бумага

en: Ruby
ru: Рубин

en: Run "%s" on any selected items
ru: Использовать приложение "%s" для выбранных элементов

en: Run in _Terminal
ru: Запустить в _терминале

en: Run or Display?
ru: Запустить или показать?

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
ru: Запустить или управлять сценариями из ~/Nautilus/scripts

en: Save
ru: Сохранить

en: Sea Foam
ru: Морская пена

en: Search List
ru: Список поиска

en: Search for files by file name and file properties
ru: Искать файлы по имени и свойствам

en: Search for files by file name only
ru: Искать файлы только по имени

en: Search this computer for files
ru: Найти файлы на этом компьютере

en: Searching Unavailable
ru: Поиск недоступен

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running.
ru: В настоящий момент поиск не доступен, либо потому что у вас нет индекса, либо потому, что не запущен сервис поиска.

en: Select Pattern
ru: Шаблон выделения

en: Select _All
ru: Выделить вс_ё

en: Select _All Files
ru: Выделить вс_е файлы

en: Select _Pattern
ru: Выделить по _шаблону

en: Select a Category:
ru: Выбрать категорию:

en: Select a color to add
ru: Выбрать цвет для добавления

en: Select all items in this window
ru: Выделить все элементы в этом окне

en: Select all the text in a text field
ru: Выделить весь текст в текстовом поле

en: Select an icon
ru: Выберите значок

en: Select an image file for the new emblem:
ru: Выберите файл изображения для новой эмблемы:

en: Select an image file to add as a pattern
ru: Выбрать файл изображения для добавления в качестве шаблона

en: Select items in this window matching a given pattern
ru: Выделить в этом окне все элементы, соответствующие приведенному шаблону

en: Select the columns visible in this folder
ru: Выберите столбцы, видимые в этой папке

en: Selection Box Alpha
ru: Прозрачность области выделения

en: Selection Box Color
ru: Цвет области выделения

en: Sensitive
ru: Чувствительный

en: Server Settings
ru: Установки сервера

en: Set _user ID
ru: Установить идентификатор п_ользователя (SUID)

en: Set as _Background
ru: Установить как _фон

en: Set as background for _all folders
ru: Использовать как фон для _всех папок

en: Set as background for _this folder
ru: Использовать как фон для _этой папки

en: Set gro_up ID
ru: Установить идентификатор г_руппы (SGID)

en: Set the zoom level of the current view
ru: Установить уровень масштабирования текущего вида

en: Shale
ru: Сланец

en: Show %s
ru: Показать %s

en: Show _only folders
ru: По_казывать только папки

en: Show _thumbnails:
ru: Показывать образе_ц:

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
ru: Показать окно, которое позволит вам установить ваш шаблон или цвет фона рабочего стола

en: Show folders first in windows
ru: Показывать каталоги перед файлами в окнах

en: Show hidden and _backup files
ru: Показывать скрытые и р_езервные файлы

en: Show location bar in new windows
ru: Показывать строку ввода местоположения в новых окнах

en: Show media properties for the selected volume
ru: Просмотреть свойства носителя выделенного тома

en: Show priority text in toolbars
ru: Показывать текст приоритета в панелях инструментов

en: Show side pane in new windows
ru: Показывать боковую панель в новых окнах

en: Show status bar in new windows
ru: Показывать строку состояния в новых окнах

en: Show te_xt in icons:
ru: Показывать текст в зн_ачках:

en: Show the contents at the normal size
ru: Отобразить содержимое с нормальным размером

en: Show the contents in less detail
ru: Отобразить содержимое в меньших подробностях

en: Show the contents in more detail
ru: Отобразить содержимое в больших подробностях

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
ru: Показать папку содержащую сценарии, которые показаны в этом меню

en: Show toolbar in new windows
ru: Показывать панель инструментов в новых окнах

en: Shutter Speed
ru: Выдержка затвора

en: Side Pane
ru: Боковая панель

en: Side Panel Failed
ru: Сбой боковой панели

en: Side pane view
ru: Режим боковой панели

en: Sierra
ru: Горная цепь

en: Silver
ru: Серебро

en: Size
ru: Размер

en: Size:
ru: Размер:

en: Sky
ru: Небо

en: Sky Ridge
ru: Небесные волны

en: Snow Ridge
ru: Снежные волны

en: Software
ru: Программы

en: Some files will not be displayed.
ru: Некоторые файлы не могут быть показаны.

en: Some of the files could not be added as emblems.
ru: Некоторые из файлов не могут быть добавлены как эмблемы.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
ru: Извините, но "%s" не является подходящим файлом изображения.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
ru: Извините, но имя "%s" не является допустимым именем файла.

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
ru: Извините, но эмблема "%s" не может быть удалена.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
ru: Извините, но ключевые слова эмблемы могут содержать только буквы, пробел и цифры.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
ru: Извините, но шаблон "%s" не может быть удален.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
ru: Извините, но шаблон "%s" не может быть установлен.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
ru: Извините, но эмблема с именем "%s" уже существует.

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site.
ru: Извините, но вы не можете выполнять команды с удаленного узла.

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
ru: Извините, но вы не можете заменить изображение сброса.

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
ru: Извините, но вы не указали допустимого имени файла.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
ru: Извините, но необходимо указать непустое ключевое слово для новой эмблемы.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
ru: Извините, но вы должны указать не пустое название для нового цвета.

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
ru: Извините, невозможно изменить группу для элемента "%s".

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
ru: Извините, невозможно изменить владельца для элемента "%s".

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
ru: Извините, невозможно изменить права для элемента "%s".

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
ru: Извините, невозможно показать все содержимое элемента "%s".

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
ru: Извините, невозможно переименовать элемент "%s" в "%s".

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
ru: Невозможно сохранить имя пользовательской эмблемы.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
ru: Невозможно сохранить пользовательскую эмблему.

en: Sort _folders before files
ru: По_мещать папки перед файлами

en: Sound
ru: Звук

en: Special
ru: Особое

en: Special flags:
ru: Особые флаги:

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local_only" then only plays previews on local filesystems. If set to "never" then it never previews sound.
ru: Критерий воспроизведения звуковых файлов при наведении на них курсора мыши. Если установлено "always", файлы будут воспроизводиться всегда, даже если они на удаленном сервере. Если установлено "local_only", будут воспроизводиться только локальные файлы. Если установлено "never", файлы никогда не будут воспроизводиться при наведении мыши.

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show previews for local filesystems. If set to "never" then never bother to read preview data.
ru: Критерий отображения образцов текстовых файлов. Если установлено "always", образцы будут отображаться всегда, даже если папка находится на удаленном сервере. Если установлено "local_only", образцы будут создаваться только для файлов на локальных файловых системах. Если установлено "never", вместо образцов всегда будет использоваться значок типа файла.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show thumbnails for local filesystems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
ru: Критерий отображения образцов изображений. Если установлено "always", образцы будут отображаться всегда, даже если папка находится на удаленном сервере. Если установлено "local_only", образцы будут создаваться только для файлов на локальных файловых системах. Если установлено "never", вместо образцов всегда будет использоваться значок типа файла.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show counts for local filesystems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
ru: Критерий отображения количества элементов в папке. Если установлено "always", всегда подсчитывать количество элементов, даже если папка на удаленном сервере. Если установлено "local_only", подсчитывать количество элементов только для локальных файловых систем. Если установлено "never", никогда не подсчитывать количество элементов.

en: St_atusbar
ru: Строка _состояния

en: Start Here
ru: Начать здесь

en: Start Profiling
ru: Запустить профилирование

en: Status
ru: Состояние

en: Stop
ru: Остановить

en: Stop Profiling
ru: Остановить профилирование

en: Stop loading this location
ru: Остановить загрузку этого местоположения

en: Str_etch Icon
ru: Раст_януть значок

en: Stucco
ru: Штукатурка

en: Switch
ru: Переключить

en: Switch to Manual Layout?
ru: Переключить на размещение вручную?

en: System Settings
ru: Установки системы

en: Tahoe
ru: Тахо

en: Tangerine
ru: Мандарин

en: Terracotta
ru: Терракот

en: Text
ru: Текст

en: Text Viewer
ru: Компонент просмотра в виде текста

en: Text view
ru: Просмотр в виде текста

en: Text view factory
ru: Фабрика просмотра в виде текста

en: Text view:
ru: Просмотр в виде текста:

en: The %d selected item will be copied if you select the Paste Files command | The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
ru[0]: %d выбранный элемент будет скопированы, если вы выберете команду "Вставить файлы"
ru[1]: %d выбранных элемента будут скопированы, если вы выберете команду "Вставить файлы"
ru[2]: %d выбранных элементов будут скопированы, если вы выберете команду "Вставить файлы"

en: The %d selected item will be moved if you select the Paste Files command | The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
ru[0]: %d выбранный элемент будет перемещен, если вы выберете команду "Вставить файлы"
ru[1]: %d выбранных элемента будут перемещены, если вы выберете команду "Вставить файлы"
ru[2]: %d выбранных элементов будет перемещено, если вы выберете команду "Вставить файлы"

en: The %s side panel encountered an error and can't continue.
ru: В боковой панели %s произошла ошибка, продолжение невозможно.

en: The %s view encountered an error and can't continue.
ru: Компонент просмотра "%s" обнаружил ошибку, продолжение невозможно.

en: The %s view encountered an error while starting up.
ru: Компонент просмотра "%s" обнаружил ошибку при запуске.

en: The NautilusApplication associated with this window.
ru: Приложение Nautilus ассоциированное с этим окном.

en: The action associated with "%s" is invalid.
ru: Действие, ассоциированное с "%s", неверно.

en: The application ID of the window.
ru: Идентификатор приложения в окне.

en: The application associated with "%s" is invalid.
ru: Приложение, ассоциированное с "%s", неверно.

en: The attempt to log in failed.
ru: Попытка регистрации не удалась.

en: The attribute name to display
ru: Отображаемое имя атрибута

en: The color cannot be installed.
ru: Цвет не может быть установлен.

en: The date the file was accessed.
ru: Дата последнего доступа к файлу.

en: The date the file was modified.
ru: Дата изменения файла.

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s" locations.
ru: Действие по умолчанию не может открыть "%s" потому что не имеет доступа к файлам на "%s".

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s".locations.
ru: Действие по умолчанию не может открыть "%s", потому что не имеет доступа к файлам по адресам "%s".

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "modification_date", and "emblems".
ru: Исходный порядок сортировки для элементов в режиме просмотра "Значки".  Допустимые значения: name, size, type, modification_date, emblems.

en: The default sort-order for the items in the list view. Possible values are "name", "size", "type", and "modification_date".
ru: Порядок сортировки по умолчанию для элементов в режиме просмотра "Список".  Допустимые значения: name, size, type, modification_date, emblems.

en: The default width of the side pane in new windows.
ru: Ширина по умолчанию для боковой панели в новых окнах.

en: The destination and source are the same file.
ru: Источник и назначение являются одним и тем же файлом.

en: The destination disk is read-only.
ru: Диск назначения доступен только для чтения.

en: The destination folder is inside the source folder.
ru: Папка назначения находится внутри папки источника.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
ru: Перенесённые файлы не являются допустимыми изображениями.

en: The dragged text was not a valid file location.
ru: Перенесённый текст не был допустимым местоположением файла.

en: The emblem cannot be added.
ru: Эмблема не может быть добавлена.

en: The emblem cannot be installed.
ru: Эмблема не может быть установлена.

en: The emblems do not appear to be valid images.
ru: Похоже, что эмблемы не являются допустимыми изображениями.

en: The file "%s" already exists.  Would you like to replace it?
ru: Файл %s уже существует. Заменить этот файл?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
ru: Файл "%s" не может быть перемещен в корзину.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
ru: Файл "%s" не является допустимым изображением.

en: The file is not an image.
ru: Этот файл не является изображением.

en: The file that you dropped is not an image.
ru: Файл, который вы перетащили, не является изображением.

en: The file that you dropped is not local.
ru: Файл, который вы перетащили, не является локальным файлом.

en: The filename "%s" indicates that this file is of type "%s". The contents of the file indicate that the file is of type "%s". If you open this file, the file might present a security risk to your system.
    
    Do not open the file unless you created the file yourself, or received the file from a trusted source. To open the file, rename the file to the correct extension for "%s", then open the file normally. Alternatively, use the Open With menu to choose a specific application for the file.
ru: Имя файла "%s" показывает, что файл является файлом типа "%s". Содержимое файла показывет, что файл является файлом типа "%s". Открытие такого файла может представлять угрозу безопасности системы.
    
    Не открывайте файл, если вы сами не создали его или не получили его из доверенного источника. Для открытия файла переименуйте его так, чтобы он имел правильное расширение для типа "%s", тогда откройте файл обычным путём. Или используйте пункт меню "Открыть с помощью" для выбора приложения для этого файла.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle.
ru: Папка "%s" содержит больше файлов, чем Наутилус может обработать.

en: The folder contents could not be displayed.
ru: Содержимое папки не может быть показано.

en: The font description used for the icons on the desktop.
ru: Описание шрифта, использующегося для подписей к значкам на рабочем столе.

en: The group could not be changed.
ru: Группа не может быть изменена.

en: The group of the file.
ru: Группа файла.

en: The item could not be renamed.
ru: Этот элемент не может быть переименован.

en: The link is broken, do you want to move it to the Trash?
ru: Ссылка испорчена, переместить ее в корзину?

en: The location "%s" does not exist.
ru: Местоположение "%s" не существует.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
ru: Адрес не может быть отображен этой программой просмотра.

en: The location of the desktop directory has changed in GNOME 2.4. You can open the link and move over the files you want, then delete the link.
ru: Местоположение каталога, отвечающего за рабочий стол, в среде Гном версии 2.4 изменилось. Вы можете открыть ссылку, переместить все необходимые файлы, после чего удалить эту ссылку.

en: The mime type of the file.
ru: Тип MIME этого файла.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ru: Имя "%s" уже используется в этой папке. Пожалуйста, выберите другое имя.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
ru: Имя "%s" недопустимо, потому что он содержит символ "/".
    Пожалуйста, выберите другое имя.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
ru: Имя "%s" недопустимо.
    Пожалуйста, выберите другое имя.

en: The name and icon of the file.
ru: Имя и значок файла.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to copy the item, rename it and try again.
ru: Имя уже используется для специального элемента, который не может быть удален или перемещен. Если вы все еще хотите скопировать элемент, переименуйте его и попробуйте еще раз.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to move the item, rename it and try again.
ru: Это имя уже используется для специального элемента, который не может быть перемещен или заменен. Если вы все еще хотите переместить элемент, переименуйте его и попробуйте еще раз.

en: The owner could not be changed.
ru: Владелец не может быть изменен.

en: The owner of the file.
ru: Владелец файла.

en: The permissions could not be changed.
ru: Права не могут быть изменены.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
ru: Права для "%s" не могут быть определены.

en: The permissions of the file, in octal notation.
ru: Права на файл в восьмеричной форме.

en: The permissions of the file.
ru: Права на файл.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
ru: Права доступа для выделенного файла не могут быть определены.

en: The selection rectangle
ru: Область выделения

en: The side pane view to show in newly opened windows.
ru: Какой именно режим (компонент просмотра) использовать на боковой панели для новых окон.

en: The size of the file.
ru: Размер файла.

en: The type of the file.
ru: Тип файла.

en: The viewer associated with "%s" is invalid.
ru: Компонент просмотра, ассоциированное с "%s", неверно.

en: The x-alignment of the column
ru: Выравнивание столбца по горизонтали

en: Themes
ru: Темы

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
ru: Нет элемента "%s" в этой папке. Возможно он был только что перемещен или удалён?

en: There is no action associated with "%s".
ru: Нет действий, ассоциированных с "%s".

en: There is no application associated with "%s".
ru: Нет приложений, ассоциированных с "%s".

en: There is no space on the destination.
ru: Недостаточно места на устройстве назначения.

en: There is not enough space on the destination.
ru: Недостаточно места на устройстве назначения.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
ru: В буфере обмена нет ничего для вставки.

en: There was an error displaying help.
ru: При отображении справки произошла ошибка.

en: There was an error displaying help: 
    %s
ru: Возникла ошибка при отображении справки: %s.

en: There was an error displaying help: %s
ru: Возникла ошибка при отображении справки: %s

en: There was an error launching the application.
ru: Произошла ошибка при запуске приложения.

en: This drop target only supports local files.
ru: Цель для перетаскивания поддерживает только локальные файлы.

en: This folder uses automatic layout.
ru: Эта папка использует автоматическое размещение.

en: This is disabled due to security considerations.
ru: Это отключено по соображениям безопасности.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
ru: Это может означать, что эмблема встроенная, а не добавленная вами.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one you added yourself.
ru: Это может означать, что эмблема встроенная, а не добавленная вами.

en: This is the default theme for Nautilus.
ru: Это используемая по умолчанию тема для "Наутилуса".

en: This link can't be used, because it has no target.
ru: Эта ссылка не может быть использована, поскольку она не имеет цели.

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist.
ru: Эту ссылку нельзя использовать, поскольку ее цель "%s" не существует.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
ru: Это имя может быть установлено, если вы хотите переименовать значок домашнего каталога на рабочем столе.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
ru: Это имя может быть установлено, если вы хотите переименовать значок корзины на рабочем столе.

en: This theme uses photo-realistic folders.
ru: Эта тема использует фотореалистичные папки.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
ru[0]: Будет открыто %d отдельное окно.
ru[1]: Будет открыто %d отдельных окна.
ru[2]: Будет открыто %d отдельных окон.

en: Tip
ru: Подсказка

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
ru: Чтобы открыть так файлы с сетевого ресурса, скопируйте их в локальную папку и перетащите их снова.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
ru: Чтобы открыть так файлы с сетевого ресурса, скопируйте их в локальную папку и перетащите их снова. Перетащенные вами локальные файлы уже были открыты.

en: To:
ru: В:

en: Toggle using a tighter layout scheme
ru: Переключить использование схемы плотного размещения элементов

en: Too Many Files
ru: Слишком много файлов

en: Tooltip for the menu item
ru: Всплывающая подсказка для элемента меню

en: Trash
ru: Мусорная корзина

en: Trash icon visible on desktop
ru: Значок мусорной корзины присутствует на рабочем столе

en: Tree
ru: Дерево

en: Try to fit in window
ru: Попытаться уместить содержимое в окне

en: Type
ru: Тип

en: Type of click used to launch/open files
ru: Тип щелчка, используемый для запуска/открытия файлов

en: Type:
ru: Тип:

en: URI currently displayed
ru: Текущий отображённый идентификатор (URI)

en: Unable to Replace File
ru: Не удалось заменить файл

en: Unable to launch the cd burner application.
ru: Не удалось запустить приложение записи CD.

en: Undo Edit
ru: Откатить изменения

en: Undo the edit
ru: Отменить изменения

en: Undo the last text change
ru: Отменить последнее изменение текста

en: Unfortunately I couldn't tell which one.
ru: К сожалению, не удалось определить какая именно.

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
ru: Неизвестный GnomeVFSXferProgressStatus %d

en: Unmount Error
ru: Произошла ошибка отсоединения

en: Unmount the selected volume
ru: Отсоединить выделенный том

en: Up
ru: Вверх

en: Urgent
ru: Срочное

en: Use "%s" to open the selected item
ru: Использовать приложение "%s" для открытия выбранного элемента

en: Use _Default Background
ru: Сбросить фон к ис_ходному

en: Use as default for "%s" items
ru: использовать по умолчанию для элементов типа "%s".

en: Use as default for "%s" only
ru: использовать по умолчанию только для элементов типа "%s".

en: Use manual layout in new windows
ru: Использовать ручное размещение значков в новых окнах

en: Use the default background for this location
ru: Использовать исходный фон для этого местоположения

en: Use the default desktop background
ru: Установить фон рабочего стола в исходное значение

en: Use tighter layout in new windows
ru: Использовать плотное размещение значков в новых окнах

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
ru: Использует "манильские" каталоги и серо-зелёный фон.

en: View Failed
ru: Произошёл сбой просмотра

en: View _new folders using:
ru: П_росматривать новые папки, используя:

en: View as %s
ru: Режим просмотра: %s

en: View as Icons
ru: Режим просмотра: Значки

en: View as List
ru: Режим просмотра: Список

en: View as Text
ru: Режим просмотра: Текст

en: View as _Icons
ru: Режим просмотра: _Значки

en: View as _List
ru: Режим просмотра: Списо_к

en: View as...
ru: Выбрать режим просмотра...

en: View in Multiple Windows?
ru: Просмотреть во множественных окнах?

en: View of the current file or folder
ru: Просмотр текущего файла или каталога

en: View or modify the properties of each selected item
ru: Просмотреть или изменить свойства каждого выделенного элемента

en: View your computer storage
ru: Просмотреть накопители вашего компьютера

en: View your home folder in the Nautilus file manager
ru: Окно просмотра домашнего каталога в файловом менеджере "Наутилус"

en: View your network servers in the Nautilus file manager
ru: Окно просмотра сетевых серверов в файловом менеджере "Наутилус"

en: Views
ru: Вид

en: Violet
ru: Фиолетовый

en: Visible _Columns...
ru: Изменить видимые _столбцы...

en: Volume:
ru: Том:

en: Wavy White
ru: Волнистый белый

en: Web
ru: Паутина

en: Web Services
ru: Веб-сервисы

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
ru: Воскресенье, 00 сентября 0000 в 00:00:00

en: What to do with executable text files when activated
ru: Что делать с исполнимыми текстовыми файлами при их активизации

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
ru: Что делать с исполнимыми текстовыми файлами при их активизации (одиночным или двойным щелчком, например).  Допустимые значения: "launch" для запуска их как программ; "ask" для вопроса, что с ними делать через диалог; и "display" дабы показать их как текстовые файлы.

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list_view" and "icon_view".
ru: При посещении новой папки будет использоваться этот режим просмотра, если только вы не выбрали другой режим именно для этой папки. Возможные варианты - "list_view" и "icon_view".

en: When to show number of items in a folder
ru: Показывать ли количество элементов в папке

en: When to show preview text in icons
ru: Показывать ли текст файла в значках

en: When to show thumbnails of image files
ru: Показывать ли миниатюры для файлов изображений

en: Whether a custom default folder background has been set.
ru: Установлен ли исходный пользовательский фон для папок.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
ru: Установлен ли исходный пользовательский фон для боковой панели.

en: Whether the menu item is sensitive
ru: Чувствителен ли элемент меню

en: Whether to ask for confirmation when moving files to trash
ru: Запрашивать ли подтверждение при перемещении файлов в мусорную корзину

en: Whether to enable immediate deletion
ru: Включено ли немедленное удаление

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
ru: Воспроизводить ли образец звука при наведении мыши на значок

en: Whether to show backup files
ru: Показывать ли резервные копии файлов

en: Whether to show hidden files
ru: Отображать ли скрытые файлы

en: White
ru: Белый

en: White Ribs
ru: Белые рёбра

en: Widget for the property page
ru: Виджет для страницы свойств

en: Width of the side pane
ru: Ширина боковой панели

en: Windows Network
ru: Сеть ОС Windows

en: Would you like to continue?
ru: Продолжить?

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
ru: Вы не являетесь владельцем, поэтому вы не можете изменить эти права.

en: You can choose another view or go to a different location.
ru: Вы можете выбрать другую программу просмотра или перейти к другому адресу.

en: You can configure GNOME to associate a different application or viewer with this file type. Do you want to associate an application or viewer with this file type now?
ru: Среда Гном позволяет связать с этим типом файла приложение или компонент просмотра. Связать приложение или компонент просмотра с этим типом файла сейчас?

en: You can configure GNOME to associate applications with file types. Do you want to associate an application with this file type now?
ru: Среда Гном позволяет связывать типы файлов с приложениями. Связать этот файл с приложением сейчас?

en: You can configure which programs are offered for which file types in the File Types and Programs dialog.
ru: Вы можете настроить соответствие между программами и типами файлов в диалоге "Типы файлов и программы".

en: You can only use images as custom icons.
ru: Изображения можно использовать только в качестве пользовательских значков.

en: You can only use local images as custom icons.
ru: Вы можете использовать только локальные изображения в качестве пользовательских значков.

en: You can't assign more than one custom icon at a time!
ru: Вы не можете назначить более одного пользовательского значка одновременно!

en: You can't assign more than one custom icon at a time.
ru: Нельзя назначить более одного пользовательского значка одновременно.

en: You cannot copy a file over itself.
ru: Вы не можете скопировать файл сам в себя.

en: You cannot copy a folder into itself.
ru: Вы не можете скопировать папку саму в себя.

en: You cannot copy items into the trash.
ru: Вы не можете копировать элементы в корзину.

en: You cannot copy this trash folder.
ru: Вы не можете cкопировать эту мусорную корзину.

en: You cannot create links inside the trash.
ru: Вы не можете создавать ссылки внутрь корзины.

en: You cannot delete a volume icon.
ru: Вы не можете удалить значок тома.

en: You cannot move a folder into itself.
ru: Вы не можете переместить папку саму в себя.

en: You cannot move this trash folder.
ru: Вы не можете переместить эту мусорную корзину.

en: You do not have permissions to write to the destination.
ru: У вас не достаточно прав на записи в место назначения.

en: You do not have permissions to write to this folder.
ru: У вас недостаточно права записи в эту папку.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
ru: У вас недостаточно прав для изменения группы элемента "%s".

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
ru: У вас недостаточно прав для переименования элемента "%s".

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
ru: У вас недостаточно прав для просмотра содержимого элемента "%s".

en: You must enter a name for the server.
ru: Необходимо ввести имя сервера.

en: Zoom
ru: Масштабировать

en: Zoom In
ru: Увеличить масштаб

en: Zoom Out
ru: Уменьшить масштаб

en: Zoom _In
ru: У_величить

en: Zoom _Out
ru: У_меньшить

en: Zoom to Fit
ru: Подогнать масштаб по ширине

en: _About
ru: _О программе

en: _Add Bookmark
ru: _Добавить закладку

en: _Add a New Color...
ru: _Добавить новый цвет...

en: _Add a New Emblem...
ru: _Добавить новую эмблему...

en: _Add a New Pattern...
ru: _Добавить новый шаблон...

en: _Add new...
ru: _Добавить новый...

en: _Always
ru: _всегда

en: _Arrange items:
ru: _Выстраивать элементы:

en: _Ask each time
ru: каждый раз спр_ашивать

en: _Associate Action
ru: _Ассоциировать значок

en: _Associate Application
ru: _Ассоциировать приложение

en: _Back
ru: На_зад

en: _Backgrounds and Emblems...
ru: _Фон и эмблемы...

en: _Bookmarks
ru: _Закладки

en: _CD Creator
ru: _Создать компакт-диск

en: _Clear History
ru: За_быть историю

en: _Close
ru: _Закрыть

en: _Computer
ru: К_омпьютер

en: _Contents
ru: _Содержание

en: _Copy File
ru: С_копировать файл

en: _Copy Files
ru: С_копировать файлы

en: _Copy Text
ru: С_копировать текст

en: _Copy here
ru: С_копировать сюда

en: _Default zoom level:
ru: Ис_ходный масштаб:

en: _Delete
ru: _Удалить

en: _Delete from Trash
ru: _Удалить из мусорной корзины

en: _Display
ru: По_казать

en: _Double click to activate items
ru: _двойной щелчок активирует элементы

en: _Edit
ru: _Правка

en: _Edit Bookmarks
ru: _Изменить закладки...

en: _Emblems
ru: _Эмблемы

en: _Empty
ru: Опусто_шить

en: _Empty File
ru: _Пустой файл

en: _Empty Trash
ru: Опусто_шить мусорную корзину

en: _File
ru: _Файл

en: _File group:
ru: _Группа файла:

en: _Format
ru: От_форматировать

en: _Forward
ru: В_перед

en: _Go
ru: Пере_ход

en: _Go There
ru: _Перейти сюда

en: _Help
ru: _Справка

en: _Hide
ru: _Скрыть

en: _Home
ru: _Домой

en: _Image:
ru: _Изображение:

en: _Keep Aligned
ru: Сохранять в_ыровненными

en: _Keyword:
ru: _Ключевое слово:

en: _Link here
ru: Создать здесь _ссылку

en: _Local File Only
ru: только _локальные файлы

en: _Location (URL):
ru: _Местоположение (URL):

en: _Location...
ru: К _местоположению...

en: _Location:
ru: _Местоположение:

en: _Manually
ru: _вручную

en: _Modify...
ru: _Изменить...

en: _Mount Volume
ru: _Подсоединить том

en: _Move here
ru: Пере_нести сюда

en: _Name:
ru: На_именование:

en: _Names:
ru: На_именования:

en: _Never
ru: _никогда

en: _Only for files smaller than:
ru: То_лько для файлов, меньших чем:

en: _Open
ru: _Открыть

en: _Open Scripts Folder
ru: Открыть папку с_ценариев

en: _Paste Files
ru: Вст_авить файлы

en: _Paste Files Into Folder
ru: Вст_авить файлы в папку

en: _Paste Text
ru: Вст_авить текст

en: _Pattern:
ru: _Шаблон:

en: _Patterns
ru: _Шаблоны

en: _Places
ru: _Места

en: _Profiler
ru: П_рофайлер

en: _Properties
ru: _Изменить свойства

en: _Read
ru: _Чтение

en: _Reload
ru: Переза_грузить

en: _Remove Custom Icon
ru: _Убрать пользовательский значок

en: _Remove a Color...
ru: _Убрать цвет...

en: _Remove a Pattern...
ru: _Убрать шаблон...

en: _Remove an Emblem...
ru: _Убрать эмблему...

en: _Remove...
ru:  _Убрать...

en: _Rename...
ru: Переи_меновать...

en: _Replace
ru: _Заменить

en: _Report Profiling
ru: Составить _отчёт о профилировании

en: _Reset Profiling
ru: Пере_установить профилирование

en: _Retry
ru: Повто_рить

en: _Run
ru: За_пустить

en: _Run executable text files when they are clicked
ru: в_ыполнять файлы, когда на них щелкнут

en: _Scripts
ru: С_ценарии

en: _Select Custom Icon...
ru: _Выбрать другой значок...

en: _Show
ru: _Показать

en: _Side Pane
ru: _Боковая панель

en: _Single click to activate items
ru: од_инарный щелчок активирует элементы

en: _Skip
ru: _Пропустить

en: _Start Profiling
ru: _Запустить профилирование

en: _Sticky
ru: При_клеенный

en: _Stop
ru: Ос_тановить

en: _Stop Profiling
ru: Ос_тановить профилирование

en: _Templates
ru: _Шаблоны

en: _Text beside icons
ru: _Текст рядом со значками

en: _Trash
ru: М_усорная корзина

en: _Undo
ru: _Откатить

en: _Unmount Volume
ru: О_тсоединить том

en: _Up
ru: _Вверх

en: _Use Default
ru: Использовать ис_ходные

en: _Use compact layout
ru: Использовать плотное разме_щение

en: _View
ru: _Вид

en: _View as...
ru: Выбрать ре_жим просмотра...

en: _View executable text files when they are clicked
ru: п_росматривать файлы, когда на них щелкнут

en: _Write
ru: За_пись

en: _Write contents to CD
ru: З_аписать содержимое на компакт-диск

en: a title
ru: заголовок

en: additional text
ru: дополнительный текст

en: animation to indicate on-going activity
ru: анимация для показа имеющейся активности

en: another link to %s
ru: другая ссылка на %s

en: bonobo_ui_init() failed.
ru: Произошёл сбой в функции bonobo_ui_init().

en: by Modification _Date
ru: по _дате изменения

en: by _Emblems
ru: по _эмблемам

en: by _Name
ru: по _имени

en: by _Size
ru: по _размеру

en: by _Type
ru: по _типу

en: date accessed
ru: дата доступа

en: date modified
ru: дата модификации

en: default for "%s"
ru: по умолчанию для типа "%s"

en: default for this file
ru: по умолчанию для этого файла

en: editable text
ru: редактируемый текст

en: group
ru: группа

en: highlighted as keyboard focus
ru: подсветка фокуса ввода

en: highlighted for drop
ru: подсвеченное для вставки

en: highlighted for selection
ru: подсветка для выделения

en: in menu for "%s"
ru: в меню для типа "%s"

en: in menu for this file
ru: в меню для этого файла

en: link
ru: ссылка

en: link (broken)
ru: ссылка (испорченная)

en: link to %s
ru: ссылка на %s

en: loading...
ru: загружается...

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
ru: nautilus: параметр --check не может быть использован вместе с идентификаторами (URI).

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
ru: nautilus: параметр --check не может быть использован вместе с другими параметрами.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
ru: nautilus:  параметр --geometry не может быть использован вместе с больше чем одним идентификатором (URI).

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
ru: nautilus: параметр --quit не может быть использован вместе с идентификаторами (URI).

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
ru: nautilus:  параметр --restart не может быть использован вместе с  идентификаторами (URI).

en: nd copy)
ru: ая копия)

en: new file
ru: новый файл

en: none
ru: нет

en: not in menu
ru: нет в меню

en: nothing
ru: ничего

en: octal permissions
ru: права (восьмеричные)

en: on the desktop
ru: на рабочем столе

en: open a browser window.
ru: открыть окно обозревателя.

en: owner
ru: владелец

en: permissions
ru: права

en: pointing at "%s"
ru: указывает на "%s"

en: program
ru: программа

en: provides visual status
ru: предоставляет видимое состояние

en: rd copy)
ru: яя копия)

en: reset
ru: сброс

en: size
ru: размер

en: some more text
ru: ещё немного текста

en: st copy)
ru: ая копия)

en: th copy)
ru: ая копия)

en: the browse history
ru: просмотр истории

en: the current selection
ru: текущее выделение

en: the editable label
ru: редактируемая метка

en: the type of window the view is embedded in
ru: тип окна, в которое встроен просмотр

en: throbber
ru: пульсатор

en: throbber factory
ru: фабрика пульсатора

en: throbber object factory
ru: фабрика объекта пульсатора

en: today
ru: сегодня

en: today at %-I:%M %p
ru: сегодня в %-H:%M %p

en: today at %-I:%M:%S %p
ru: сегодня в %-H:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
ru: сегодня в 00:00

en: today at 00:00:00 PM
ru: сегодня в 00:00:00

en: today, %-I:%M %p
ru: сегодня, %-H:%M %p

en: today, 00:00 PM
ru: сегодня, 00:00

en: type
ru: тип

en: unknown
ru: неизвестно

en: unknown MIME type
ru: неизвестный тип MIME

en: unknown type
ru: неизвестный тип

en: unreadable
ru: нечитаемое

en: untitled folder
ru: неозаглавленная папка

en: whether we are highlighted for a D&D drop
ru: подсвечиваются ли файлы для вставки в перетаскивании-вставке

en: whether we are highlighted for a selection
ru: подсвечивается ли выделение

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
ru: подсвечивается ли фокус ввода

en: xalign
ru: Выравнивание по X

en: yesterday
ru: вчера

en: yesterday at %-I:%M %p
ru: вчера в %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
ru: вчера в %-H:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
ru: вчера в 00:00

en: yesterday at 00:00:00 PM
ru: вчера в 00:00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
ru: вчера, %-H:%M

en: yesterday, 00:00 PM
ru: вчера, 00:00
