Sawfish - en to ru translation catalogue (757 entries)

en:  to:
ru:   на:

en: ** unknown widget **
ru: ** неизвестный виджет **

en: 3d hack
ru: 3D Hack

en: <none>
ru: <нет>

en: About
ru: О программе

en: About GNOME...
ru: О среде GNOME...

en: About:
ru: О программе:

en: Accent color for focused windows (if unset uses the GTK+ selection color).
ru: Цвет подсветки окна в фокусе (если не установлено использование цвета выделения GTK+).

en: Actions
ru: Действия

en: Activate viewport
ru: Выбрать область просмотра

en: Activate viewport column
ru: Выбрать указанный столбец области просмотра.

en: Activate viewport row
ru: Выбрать указанную строку области просмотра.

en: Activate workspace
ru: Перейти на рабочее место с заданным номером

en: Add
ru: Добавить

en: Add...
ru: Добавить...

en: Add:
ru: Добавить:

en: Added frame `%s'
ru: Добавлен кадр "%s"

en: Added frame type `%s'
ru: Добавлен кадр типа "%s"

en: Added pattern `%s'
ru: Добавлен шаблон "%s"

en: All settings
ru: Все установки

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Append workspace and send
ru: Добавить в конец рабочее место и послать на него окно

en: Apropos function
ru: Показать описание функции

en: Apropos variable
ru: Показать описание переменной

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Audio file
ru: Звуковой файл

en: Auto gravity
ru: Автоматическая гравитация

en: Automatically reload themes when they are updated.
ru: Автоматически перезагружать темы когда они обновляются.

en: Automatically remember other window attributes.
ru: Автоматически запоминать другие атрибуты окна.

en: Automatically remember window positions.
ru: Автоматически запоминать позиции окна.

en: Automatically remember window sizes.
ru: Автоматически запоминать размеры окна.

en: Automatically select window gravity from position on screen.
ru: Автоматически выбирать гравитацию окон исходя из их положения.

en: Avoid
ru: Избегать

en: Bar image for clicked parts.
ru: Изображение строки для активированных частей

en: Bar image for focused windows.
ru: Изображение строки для окон имеющих фокус.

en: Bar image for highlighted parts.
ru: Изображение строки для подсвеченных частей.

en: Bar image for unfocused windows.
ru: Изображение строки для окон не имеющих фокуса.

en: Bevel intensity: \wpercent.
ru: Интенсивность скосов: \wpercent.

en: Bindings
ru: Клавиатурные комбинации

en: Border width of bar images.
ru: Ширина рамки изображения строки.

en: Border-only
ru: Только рамка

en: Browse...
ru: Просмотреть...

en: Buttons shown in configurator: \w
ru: Кнопки показанные в настройщике: \w

en: Call command
ru: Вызвать команду

en: Call command with output to screen
ru: Выполнить команду и выдать результаты на экран

en: Call the command NAME; optionally with the prefix argument PFX-ARG.
ru: Вызвать команду NAME с необязательным аргументом PFX-ARG как префиксом.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Class
ru: Класс

en: Clicked
ru: Щелкнутый

en: Color of active frames (if unset use GTK+ selection color).
ru: Цвет активных кадров (если не установлено, используется цвет выделения GTK+).

en: Color of active frames in `simple' frame style.
ru: Цвет активных кадров в \"простом\" стиле кадра.

en: Color of inactive frames (if unset use GTK+ background color).
ru: Цвет неактивных кадров (если не установлено, используется цвет фона GTK+).

en: Color of inactive frames in `simple' frame style.
ru: Цвет неактивных кадров в "простом" стиле кадра.

en: Color to use when drawing text.
ru: Цвет текста

en: Color used for the tooltips background
ru: Цвет используемый для фона подсказок

en: Color used for the tooltips foreground
ru: Цвет используемый для текста подсказок

en: Column:
ru: Столбец:

en: Columns:
ru: Столбцы:

en: Command
ru: Команда

en: Command sequence
ru: Последовательность команды

en: Command:
ru: Команда:

en: Context:
ru: Контекст:

en: Copy
ru: Скопировать

en: Copy the current window to the N'th workspace.
ru: Скопировать текущее окно на N-ое рабочее место.

en: Copy the window to the next workspace.
ru: Скопировать окно на след. рабочее место.

en: Copy the window to the previous workspace.
ru: Скопировать окно на пред. рабочее место.

en: Copy to next
ru: Скопировать на след.

en: Copy to next workspace
ru: Скопировать окно на след. рабочее место

en: Copy to previous
ru: Скопировать на пред.

en: Copy to previous workspace
ru: Скопировать окно на пред. рабочее место

en: Copy to workspace
ru: Копировать на рабочее место

en: Copy...
ru: Скопировать...

en: Create a new workspace at the end of the list, and move the window to it.
ru: Создать новое рабочее место в конце списка и переместить окно на него.

en: Create a new workspace at the start of the list, and move the window to it.
ru: Создать новое рабочее место в начале списка и переместить окно на него.

en: Create a new workspace before the current workspace.
ru: Создать новое рабочее место перед текущим рабочим местом.

en: Create a new workspace following the current workspace.
ru: Создать новое рабочее место за текущим рабочим местом.

en: Crux Theme
ru: Тема Crux

en: Customize
ru: Настроить

en: Cycle skip
ru: Пропускать при переборе окон

en: Decorate dialog windows similarly to application windows.
ru: Оформлять окна диалогов подобно окнам приложений.

en: Decrease the size of the current window by one column.
ru: Уменьшить размер текущего окна на один столбец.

en: Decrease the size of the current window by one row.
ru: Уменьшить размер текущего окна на одну строку.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default font: \w
ru: Шрифт по умолчанию: \w

en: Default frame style:
ru: Стиль кадра по умолчанию (тема).

en: Default increment for size-window commands (when the window doesn't
    specify it's own increments).
ru: Величина приращения размера окна по умолчанию для операций, связанных
    с изменением размера (если окно само не указывает величину изменения)

en: Delay in milliseconds before unshading windows.
ru: Задержка в миллисекундах перед выдвиганием окна

en: Delay in milliseconds until focused windows are raised.
ru: Задержка в миллисекундах перед подъемом получившего фокус окна.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete all windows in the group that the current window is a member of.
ru: Удалить все окна в группе, к которой принадлежит окно.

en: Delete any workspaces that don't contain any windows.
ru: Удалять любые рабочие места не содержащие окон.

en: Delete empty workspaces
ru: Удалить пустые рабочие места

en: Delete group
ru: Удалить группу

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the
    previous workspace.
ru: Удалить текущее рабочее место. Его окна переместятся на пред. рабочее\n"
    "место.

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the next
    workspace.
ru: Удалить текущее рабочее место. Его окна переместятся на след. рабочее
    место.

en: Delete the window, or beep if the window can't be closed safely.
ru: Удалить окно, или бипнуть если окно не может быть закрыть безопасно.

en: Delete the window.
ru: Удалить окно.

en: Delete window
ru: Удалить окно

en: Delete window instance
ru: Удалить копию окна

en: Delete window safely
ru: Безопасно удалить окно

en: Depth
ru: Глубина

en: Describe key
ru: Показать описание клавиш

en: Describe symbol
ru: Показать описание символа

en: Destroy window
ru: Уничтожить окно

en: Details
ru: Детали

en: Dialog windows inherit the focus from their parent.
ru: Диалоговые окна наследуют фокус от своих родителей.

en: Dialogs appear on the same workspace as their application.
ru: Диалоги возникают на тех же рабочих местах, что и их приложения.

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Direction of gradient in `gradient' frame style.
ru: Направление градиента в "градиентном" стиле кадра.

en: Directory:
ru: Каталог:

en: Disable auto-raising while temporarily selecting windows.
ru: Отключить автоподнятие при временном выборе окон.

en: Display all errors that have occurred to the screen.
ru: Показать сообщения о всех ошибках на экране

en: Display errors
ru: Показать сообщения об ошибках

en: Display key-binding information in menu items.
ru: Показывать информацию о клавиатурных комбинациях в пунктах меню.

en: Display only the title bar of the window.
ru: Показывать только заголовок окна.

en: Display the WWW page of the GNOME project.
ru: Показать WWW-страницу проекта GNOME

en: Display the applications menu.
ru: Показать меню приложений.

en: Display the documentation of a specified symbol.
ru: Показать документация ну указанный символ.

en: Display the main menu.
ru: Показать главное меню.

en: Display the menu containing the list of all workspaces.
ru: Показать меню содержащее список всех рабочих мест.

en: Display the menu listing all window operations.
ru: Отобразить список меню всех действий окна.

en: Display the menu of all managed windows.
ru: Показать меню всех управляемых окон.

en: Display the next workspace.
ru: Показать след. рабочее место.

en: Display the previous workspace.
ru: Показать пред. рабочее место.

en: Display the window's icon in its menu button.
ru: Показывать иконку окна.

en: Display the workspace containing the window W, then focus on W.
ru: Показать рабочее место содержащее окно W, при фокусировании на W.

en: Display the workspace/viewport containing the window W.
ru: Показать рабочее место/область просмотра содержащие окно W.

en: Display title buttons to mimic: \w
ru: Кнопки операций с окном как в среде

en: Display tooltips for window frames.
ru: Показывать подсказки для кадров окна.

en: Display window
ru: Показать окно

en: Display window icons while cycling through windows.
ru: Показывать пиктограммы окон при переборе.

en: Display window names while cycling through windows.
ru: Показывать названия окон при переборе.

en: Display window without focusing
ru: Показать окно без передачи ему фокуса

en: Distance between successive placements in `stagger' placement mode.
ru: Расстояние между последовательными размещениями в режиме `уступ'

en: Does click-to-focus mode pass the click through to the window.
ru: Передавать ли щелчок окну в режиме щелкать-для-фокусировки.

en: Don't automatically remember details of transient windows.
ru: Не запоминать автоматически атрибуты временных окон.

en: Don't cover `avoided' windows when maximizing.
ru: Не закрывать 'избегаемые' окна при максимизации.

en: E_xit
ru: В_ыйти

en: Edge Flipping
ru: Обращение края

en: Edit binding
ru: Изменить связи

en: Edit frame style
ru: Выбрать стиль кадра

en: Edit theme...
ru: Изменить тему...

en: Edit...
ru: Изменить...

en: Edit:
ru: Изменить:

en: Emit a beeping sound when errors occur.
ru: Издавать звуковой сигнал при ошибке

en: Enable shade-hover mode.
    
    (Temporarily unshades windows while the mouse pointer is over them.)
ru: Разрешить режим временного автовыдвигания.
    
    (Временно выдвигает окна при прохождении указателя над ними.)

en: Error Handling
ru: Обработка ошибок

en: Event
ru: Событие

en: Execute the given shell command.
ru: Выполнить заданную команду оболочки.

en: Focus
ru: Фокус

en: Focus click through
ru: Передавать щелчок при передачи фокуса

en: Focus mode
ru: Режим передачи фокуса

en: Focus on application windows when they first appear.
ru: Передавать окну фокус при первом отображении.

en: Focus on the previous window of the current workspace.
ru: Передать фокус пред. окну на текущем рабочем месте.

en: Focus when mapped
ru: Передавать фокус при появлении

en: Focus windows when they're temporarily selected during cycling.
ru: Фокусировать окна когда они временно выбраны в процессе перебора.

en: Focused
ru: Сфокусированное

en: Font used to display tooltips.
ru: Шрифт используемый для показа подсказок.

en: Force the current window to have a unique title.
ru: Принудительное использование уникального заголовка текущим окном.

en: Forget all saved window history.
ru: Забыть всю сохраненную историю окон.

en: Forget any persistent state associated with the current window.
ru: Забыть все постоянные состояния связанные с текущим окном.

en: Format to create unique window names.
    
    Has two arguments (NAME INDEX) applied to it.
ru: Формат для создания уникальных названий окон. Имеет два аргумента (НАЗВАНИЕ ИНДЕКС), применяемых к нему.

en: Frame
ru: Кадр

en: Frame Part _Definitions
ru: Определения части кадра

en: Frame _Classes
ru: Классы кадра

en: Frame name
ru: Наименование кадра

en: Frame style
ru: Стиль кадра

en: Frame type
ru: Тип кадра

en: Frame type fallbacks:
    
    Associate frame types with type to try if the theme doesn't implement the requested type.
ru: Замещение типов рамок:
    
    Укажите замещение типов рамок на другие типы (это будет использовано в случае если тема не определяет какой-то тип рамок)

en: Frames
ru: Кадры

en: Generated theme in directory `%s'
ru: Создана тема в каталоге "%s"

en: Give focus to windows even when they haven't asked for it.
    
    Windows should set the `accepts input' hint in their WM_HINTS property to show if they require the focus or not.
ru: Давать фокус окнам даже если они его не запрашивали.
    
    Окна должны устанавливать хинт `accepts input' в свойстве WM_HINTS чтобы сообщить, нужен ли им фокус.

en: Gnome about
ru: Запустить окно 'О среде GNOME'

en: Gnome clear skip tasklist
ru: Снять хинт GNOME НЕТ_В_СПИСКЕ_ЗАДАЧ

en: Gnome clear skip winlist
ru: Снять хинт GNOME НЕТ_В_СПИСКЕ_ОКОН

en: Gnome help browser
ru: Запустить справку GNOME

en: Gnome logout
ru: Выйти из GNOME

en: Gnome menus update
ru: Обновить меню среды GNOME

en: Gnome set skip tasklist
ru: Установить хинт GNOME НЕТ_В_СПИСКЕ_ЗАДАЧ

en: Gnome set skip winlist
ru: Установить хинт GNOME НЕТ_В_СПИСКЕ_ОКОН

en: Gnome toggle skip tasklist
ru: Переключить хинт GNOME НЕТ_В_СПИСКЕ_ЗАДАЧ

en: Gnome toggle skip winlist
ru: Переключить хинт GNOME НЕТ_В_СПИСКЕ_ОКОН

en: Gnome www page
ru: Посетить домашнюю страницу проекта GNOME

en: Grab...
ru: Захватить...

en: Gradient Theme
ru: Градиентная тема

en: Group
ru: Группа

en: Group transient windows with their parents.
ru: Группировать промежуточные окна с их родителями.

en: Grow window down
ru: Увеличивать окно вниз до упора

en: Grow window left
ru: Увеличивать окно влево до упора

en: Grow window right
ru: Увеличивать окно вправо до упора

en: Grow window up
ru: Увеличивать окно вверх до упора

en: Grows window downwards until it `bumps into' another window.
ru: Увеличивать окно вниз, пока оно не "столкнется" с другим окном.

en: Grows window to the left until it `bumps into' another window.
ru: Увеличивать окно влево, пока оно не "столкнется" с другим окном.

en: Grows window to the right until it `bumps into' another window.
ru: Увеличивать окно вправо, пока оно не "столкнется с другим окном.

en: Grows window upwards until it `bumps into' another window.
ru: Увеличивать окно вверх, пока оно не "столкнется" с другим окном.

en: Gtkrc reload style
ru: Перечитать конфигурационный файл библиотеки gtk

en: HIghlighted
ru: Подсвеченные

en: Height of title bar.
ru: Высота заголовка.

en: Help about
ru: Показать окно 'о Sawfish'

en: Help show faq
ru: Посетить FAQ

en: Help show homepage
ru: Посетить домашнюю страницу Sawfish

en: Help show news
ru: Посетить страницу новостей

en: Help show programmer manual
ru: Посетить руководство программиста

en: Highlighted
ru: Подсвеченные

en: Hitting the screen edge selects the next: \w
ru: Прикосновение к краю экрана выбирает следующий: \w

en: Host
ru: Имя машины

en: How to choose window edges when resizing: \w
ru: Как выбирать края окна при изменении размера: \w

en: How to snap together window edges: \w
ru: Как выравнивать относительно друг друга края окон: \w

en: How windows being moved are animated: \w
ru: Как будет анимироваться перемещение окон: \w

en: How windows being resized are animated: \w
ru: Как будет анимироваться изменение размера окон: \w

en: Icon Name
ru: Имя пиктограммы

en: Iconified
ru: Свернутое

en: Iconify all windows on the current workspace.
ru: Свернуть все окна на текущем рабочем месте.

en: Iconify group
ru: Свернуть группу

en: Iconify the window.
ru: Свернуть окно в пиктограмму.

en: Iconify transient group
ru: Свернуть группу диалогов

en: Iconify window
ru: Свернуть окно

en: Iconify workspace windows
ru: Свернуть все окна на данном рабочем столе

en: Iconifying a window also iconifies the: \w
ru: Сворачивание окна также приводит к сворачиванию: \w

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed.
ru: Если окно в наивысшей возможной позиции, опустить его до наинизшей
     возможной позиции. В противном случае поднять его как можно выше.

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed. Also changes
    the level of any transient windows it has.
ru: Если окно в наивысшей возможной позиции, тогда опустить его до наинизшей возможной позиции. В противном случае поднять его как можно выше. Также изменить уровень всех его промежуточных окон.

en: If the window is shaded (see `shade-window'), restore it to it's usual
    state.
ru: Если окно втянуто (см. `shade-window'), восстановить его предыдущее состояние.

en: Ignore program position
ru: Игнорировать положение, указанное программой

en: Ignore program-specified window placements.
ru: Игнорировать указанное программой размещение окна.

en: Ignore requests from applications to change window stacking.
ru: Игнорировать запросы приложений об изменении стопки окон.

en: Ignore stacking requests
ru: Игнорировать запросы изменения стопки

en: Ignore the window.
ru: Игнорировать окно.

en: Ignored
ru: Игнорируемое

en: Image Properties
ru: Свойства изображения

en: In GNOME _task list
ru: В списке _задач среды GNOME

en: In _group
ru: В _группе

en: In _window list
ru: В списке _окон

en: Inactive
ru: Неактивное

en: Inactive-
    Clicked
ru: Неактивный-
    Щелкнутый

en: Inactive-
    Highlighted
ru: Неактивное-
    Подсвеченное

en: Include iconified windows when cycling.
ru: Включать свернутые окна при переборе.

en: Include windows on all viewports when cycling.
ru: Включить окна во все области просмотра при переборе.

en: Include windows on all workspaces when cycling.
ru: Включать окна на всех рабочих местах при переборе.

en: Increase the size of the current window by one column.
ru: Увеличить размер текущего окна на один столбец.

en: Increase the size of the current window by one row.
ru: Увеличить размер текущего окна на одну строку.

en: Index:
ru: Индекс:

en: Insert workspace
ru: Вставить рабочее место

en: Insert workspace after
ru: Вставить рабочее место после

en: Insert workspace before
ru: Вставить рабочее место до

en: Invoke the GNOME control center from the `Customize' menu.
ru: Вызвать "Центр управления GNOME" из меню "Настройки".

en: Invoke the list of commands, one by one.
ru: Вызвать список команд, одну за другой.

en: Invoke the user-customization system.
ru: Вызвать окно настройки Sawfish

en: Keep transient windows stacked above: \w
ru: Сохранять промежуточные окна собранными над: \w

en: Key
ru: Клавиша

en: Key:
ru: Клавиша:

en: Keymap containing bindings active anywhere.
ru: Комбинации активные везде.

en: Keymap containing bindings active only during window cycling operations.
ru: Комбинации, активные при переходе между окнами.

en: Keymap containing bindings active when a client window is focused.
ru: Комбинации активные, когда сфокусировано клиентское окно.

en: Keymap containing bindings active when reading a string from the user.
ru: Комбинации активные при чтении строки ввода пользователя.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the border of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ru: Комбинации активные, когда указатель находится на рамке окна. (Допустимы только события мыши)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the close button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ru: Комбинации активные, когда указатель находится на кнопке закрытия окна. (Допустимы только события мыши)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the iconify
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ru: Комбинации активные, когда указатель находится на кнопке сворачивания окна в пиктограмму. (Допустимы только события мыши)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the maximize
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ru: Комбинации активные, когда указатель находится на кнопке максимизации окна. (Допустимы только события мыши)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the menu button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ru: Комбинации активные, когда указатель находится на кнопке меню окна. (Допустимы только события мыши)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the root window
    (or when no window is focused).
ru: Комбинации активные, когда курсор находится в корневом окне (или нет сфокусированных окон)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the shade button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ru: Комбинации активные, когда указатель находится на кнопке втягивания окна. (Допустимы только события мыши)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the title of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ru: Комбинации активные, когда указатель находится на заголовке окна. (Допустимы только события мыши)

en: Kill client
ru: Уничтожить клиента

en: Launch the GNOME about dialog.
ru: Запустить окно 'О среде GNOME'.

en: Launch the GNOME help browser.
ru: Запустить систему просмотра справки GNOME.

en: Let unmanaged windows be overlapped when filling windows.
ru: Разрешить перекрывание неуправляемых окон при заполнении окон.

en: Locale
ru: Локаль

en: Lock position and size while windows are maximized.
ru: Фиксировать положение и размер при максимизации окон.

en: Logout from the current GNOME session.
ru: Выйти из текущего сеанса GNOME.

en: Lower
ru: Опустить

en: Lower group
ru: Опустить группу

en: Lower group depth
ru: Опустить группу

en: Lower layer
ru: Нижний слой

en: Lower single window
ru: Опустить одно окно

en: Lower the current window to its lowest allowed position in the stacking
    order. Also lower any transient windows that it has.
ru: Опустить текущее окно до наинизшей допустимой позиции в стопке.
    Также опустить все его промежуточные окна.

en: Lower the window to its lowest allowed position in the stacking order.
ru: Опустить окно до наинизшей допустимой позиции в стопке.

en: Lower window
ru: Опустить окно

en: Lower window and transients
ru: Опустить окно и его диалоги

en: Lower window depth
ru: Опустить окно

en: Make group sticky
ru: Сделать группу липкой

en: Make group unsticky
ru: Сделать группу нелипкой

en: Make window ignored
ru: Сделать окно игнорируемым

en: Make window not ignored
ru: Откл. игнорирование окна

en: Make window sticky
ru: Сделать окно липким

en: Make window unsticky
ru: Сделать окно нелипким

en: Map:
ru: Карта:

en: Mapping
ru: Отображение

en: Match window properties
ru: Совпадение свойств окна

en: Matched Windows
ru: Совпавшие окна

en: Matchers
ru: Совпадения

en: Maximize
ru: Развернуть на полный экран

en: Maximize fill window
ru: Максимизировать окно, не заслоняя другие

en: Maximize fill window horizontally
ru: Максимизировать окно горизонтально не заслоняя других

en: Maximize fill window horizontally toggle
ru: Переключить максимизацию без заслонения по горизонтали

en: Maximize fill window toggle
ru: Переключить максимизацию без заслонения

en: Maximize fill window vertically
ru: Максимизировать окно вертикально не заслоняя других

en: Maximize fill window vertically toggle
ru: Переключить максимизацию без заслонения по вертикали

en: Maximize the dimensions of the window.
ru: Максимизировать размеры окна.

en: Maximize the horizontal dimension of the window.
ru: Максимизировать горизонтальный размер окна.

en: Maximize the vertical dimension of the window.
ru: Максимизировать вертикальный размер окна.

en: Maximize the window horizontally without obscuring any other windows.
ru: Горизонтальная максимизация окна без скрытия любых других окон.

en: Maximize the window vertically without obscuring any other windows.
ru: Вертикальная максимизация окна без скрытия любых других окон.

en: Maximize the window without obscuring any other windows.
ru: Максимизация окна без скрытия любых других окон.

en: Maximize window
ru: Максимизировать окно

en: Maximize window horizontally
ru: Максимизировать окно горизонтально

en: Maximize window horizontally toggle
ru: Переключить гориз. максимизированность окна

en: Maximize window toggle
ru: Переключить максимизацию окна

en: Maximize window vertically
ru: Максимизировать вертикальный размер окна

en: Maximize window vertically toggle
ru: Переключить верт. максимизированность окна

en: Maximized
ru: Максимизировать

en: Maximizing
ru: Развёртывание на полный экран

en: Maximizing a window in one dimension must increase the size of that dimension.
ru: Максимизация окна в одном измерении должна увеличить его размер в этом измерения.

en: Merge next workspace
ru: Присоединить след. рабочее место

en: Merge previous workspace
ru: Присоединить пред. рабочее место

en: Merge with next
ru: Слить со след.

en: Merge with previous
ru: Слить с пред.

en: Method of placing dialog windows: \w
ru: Метод размещения диалоговых окон: \w

en: Method of placing windows: \w
ru: Метод размещения окон: \w

en: Milliseconds to delay before flipping: \w
ru: Задержка перед отражением в миллисекундах: \w

en: Minimize
ru: Свернуть

en: Minimizing
ru: Свёртывание

en: Minimizing/Maximizing
ru: Свёртывание/Развёртывание на полный экран

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Modifier key(s) used for default window manager shortcuts.
ru: Клавиша-модификатор используемая в качестве модификатора оконного менеджера

en: Mono Theme
ru: Монохромная тема

en: Motion threshold for mouse pointer: \wpixels
ru: Порог перемещения для указателя: \wпикселов

en: Move cursor down
ru: Переместить курсор вниз

en: Move cursor down fine
ru: Переместить курсор вниз на 1

en: Move cursor left
ru: Переместить курсор влево

en: Move cursor left fine
ru: Переместить курсор влево на 1

en: Move cursor right
ru: Переместить курсор вправо

en: Move cursor right fine
ru: Переместить курсор вправо на 1

en: Move cursor up
ru: Переместить курсор вверх

en: Move cursor up fine
ru: Переместить курсор вверх на 1

en: Move group down
ru: Переместить группу вниз

en: Move group left
ru: Переместить группу влево

en: Move group right
ru: Переместить группу вправо

en: Move group to current viewport
ru: Послать группу на тек. область просмотра

en: Move group up
ru: Переместить группу вверх

en: Move selected window
ru: Выбрать окно и переместить его

en: Move the current window to the N'th workspace.
ru: Переместить текущее окно на N-ое рабочее место.

en: Move the current window to the specified viewport.
ru: Переместить окно в указанную область просмотра.

en: Move the current workspace one place to the left.
ru: Переместить текущее рабочее место на одно место влево.

en: Move the current workspace one place to the right.
ru: Переместить текущее рабочее место на одно место вправо.

en: Move the cursor 1 pixel downwards.
ru: Переместить курсор на 1 точку растра вниз.

en: Move the cursor 1 pixel to the left.
ru: Переместить курсор на 1 точку растра влево.

en: Move the cursor 1 pixel to the right.
ru: Переместить курсор на 1 точку растра вправо.

en: Move the cursor 1 pixel upwards.
ru: Переместить курсор на 1 точку растра вверх.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels downwards.
ru: Переместить указатель на "шаг перемещения курсора" точек растра вниз.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the left.
ru: Переместить указатель на "шаг перемещения курсора" точек растра влево.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the right.
ru: Переместить указатель на "шаг перемещения курсора" точек растра вправо.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels upwards.
ru: Переместить указатель на "шаг перемещения курсора" точек растра вверх.

en: Move the viewport one screen down.
ru: Переместить область просмотра на один экран вниз.

en: Move the viewport one screen to the left.
ru: Переместить область просмотра на один экран влево.

en: Move the viewport one screen to the right.
ru: Переместить область просмотра на один экран вправо.

en: Move the viewport one screen up.
ru: Переместить область просмотра на один экран вверх.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels downwards.
ru: Переместить окно на "шаг сдвига окна" точек растра вниз.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the left.
ru: Переместить окно на "шаг сдвига окна" точек растра влево.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the right.
ru: Переместить окно на "шаг сдвига окна" точек растра вправо.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels upwards.
ru: Переместить окно на "шаг сдвига окна" точек растра вверх.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels downwards.
ru: Переместить группу окна на "шаг сдвига окна" точек растра вниз.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the left.
ru: Переместить группу окна на "шаг сдвига окна" точек растра влево.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the right.
ru: Переместить группу окна на "шаг сдвига окна" точек растра вправо.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels upwards.
ru: Переместить группу окна на "шаг сдвига окна" точек растра вверх.

en: Move the window interactively using the mouse.
ru: Перемещать окно интерактивно используя мышь.

en: Move the window to the next viewport.
ru: Переместить окно на предыдущую область просмотра.

en: Move the window to the next workspace.
ru: Переместить окно на след. рабочее место.

en: Move the window to the previous viewport.
ru: Переместить окно на пред. область просмотра.

en: Move the window to the previous workspace.
ru: Переместить окно на пред. рабочее место.

en: Move the window to the viewport above.
ru: Переместить окно в область просмотра выше.

en: Move the window to the viewport below.
ru: Переместить окно в область просмотра ниже.

en: Move the window to the viewport on the left.
ru: Переместить окно в область просмотра слева.

en: Move the window to the viewport on the right.
ru: Переместить окно в область просмотра справа.

en: Move to the next viewport.
ru: Перейти на следующую область просмотра.

en: Move to the previous viewport.
ru: Перейти на пред. область просмотра.

en: Move viewport down
ru: Переместить область просмотра снизу

en: Move viewport left
ru: Перейти в область просмотра слева

en: Move viewport next
ru: Переместиться на след. область просмотра

en: Move viewport previous
ru: Переместиться на пред. область просмотра

en: Move viewport right
ru: Перейти в область просмотра справа

en: Move viewport up
ru: Перейти в область просмотра сверху

en: Move window down
ru: Переместить окно вниз

en: Move window interactively
ru: Перемещать окно интерактивно

en: Move window left
ru: Переместить окно влево

en: Move window next
ru: Переместить окно на след. область просмотра.

en: Move window previous
ru: Переместить окно на пред. область просмотра.

en: Move window right
ru: Переместить окно вправо

en: Move window to viewport
ru: Переместить окно на область просмотра.

en: Move window up
ru: Переместить окно вверх

en: Move workspace backwards
ru: Переместить рабочее место влево

en: Move workspace forwards
ru: Переместить рабочее место вправо

en: Move workspace left
ru: Переместить рабочее место влево

en: Move workspace right
ru: Переместить рабочее место вправо

en: Move/Resize
ru: Перемещение/Изменение размера

en: Moves window downwards until it `bumps into' another window.
ru: Перемещать окно вниз, пока оно не "столкнется" с другим окном.

en: Moves window to the left until it `bumps into' another window.
ru: Перемещать окно влево, пока оно не "столкнется" с другим окном.

en: Moves window to the right until it `bumps into' another window.
ru: Перемещать окно вправо, пока оно не "столкнется" с другим окном.

en: Moves window upwards until it `bumps into' another window.
ru: Перемещать окно вверх, пока оно не "столкнется" с другим окном.

en: Name
ru: Название

en: Never focus
ru: Никогда не передавать фокус

en: New Theme
ru: Новая тема

en: New group
ru: Новая группа

en: Next window
ru: След. окно

en: Next workspace
ru: След. рабочее место

en: Next workspace window
ru: След. окно на текущем рабочем месте

en: No errors.
ru: Нет ошибок.

en: No matching item for %S
ru: Нет совпадающих элементов для %S

en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Нормальный

en: Number of milliseconds before displaying tooltips.
ru: Число миллисекунд до показа подсказки.

en: Number of milliseconds before removing tooltips.
ru: Число миллисекунд до исчезновения подсказки.

en: Number of pixels to move pointer in `move-cursor-' commands.
ru: Число точек растра для перемещения указателя командой "переместить указатель".

en: Number of pixels to move window in `slide-' commands.
ru: Число точек растра для перемещения окна в команде "сдвиг-".

en: OK
ru: Ok

en: Offset (%) from left window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the left window edge.
ru: Смещение (%) от левого края окна при загибании указателя.
    Отрицательное число означает внутреннюю сторону левого края окна.

en: Offset (%) from top window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the top window edge.
ru: Смещение (%) от верхнего края окна при загибании указателя.
    Отрицательное число означает внутреннюю сторону верхнего края окна.

en: Only flip when interactively moving a window.
ru: Отражать только при интерактивном перемещении окна.

en: Only update window contents after it has stopped moving.
ru: Обновлять содержимое окна только после прекращения движения.

en: Open
ru: Открыть

en: Optional arguments given to the `xterm' command.
ru: Дополнительные аргументы передаваемые команде "xterm".

en: Other
ru: Прочее

en: Pack window down
ru: Передвинуть окно вниз до упора

en: Pack window left
ru: Передвинуть окно влево до упора

en: Pack window right
ru: Передвинуть окно вправо до упора

en: Pack window up
ru: Передвинуть окно вверх до упора

en: Patterns
ru: Шаблоны

en: Persistent group ids
ru: Идентификаторы сохраненяемых групп

en: Place mode
ru: Режим расположения

en: Placement
ru: Расположение

en: Placement weight
ru: Вес расположения

en: Play sound effects for unmanaged windows.
ru: Включить звуковые эффекты для неуправляемых окон.

en: Play sound effects for window events.
ru: Включить звуковые эффекты для событий окон.

en: Popup apps menu
ru: Показать меню программ

en: Popup root menu
ru: Показать главное меню

en: Popup window list
ru: Вывести список окон

en: Popup window menu
ru: Показать меню оконных операций

en: Popup workspace list
ru: Вывести список рабочих мест

en: Position
ru: Положение

en: Preferences
ru: Настроить

en: Prepend workspace and send
ru: Добавить в начало рабочее место и послать на него окно

en: Preserve empty workspaces in pager.
ru: Сохранять пустые рабочие пространства в переключателе.

en: Press key...
ru: Нажмите клавишу...

en: Previous window
ru: Пред. окно

en: Previous workspace
ru: Пред. рабочее место

en: Previous workspace window
ru: Пред. окно на текущем рабочем месте

en: Prompt for a command, execute it, and print any output to the screen.
ru: Запросить команду, выполнить ее и выдать результаты на экран.

en: Prompt for a key sequence, then print its binding.
ru: Приглашение для ввода сочетания клавиш, затем печать их функции.

en: Prompt for a workspace and switch to it.
ru: Запрос рабочего места и переключение на него.

en: Properties
ru: Свойства

en: Properties...
ru: Настроить...

en: Proximity in pixels before snapping to a window edge.
ru: Расстояние в пикселах перед притягиванием к краю окна.

en: Put the window in the stacking level above its current level.
ru: Поместить окно в стопку над его текущим уровнем.

en: Put the window in the stacking level beneath its current level.
ru: Поместить окно в стопку под его текущим уровнем.

en: Quit
ru: Выйти

en: Quote event
ru: Экранировать след. событие

en: Raise
ru: Поднять

en: Raise and pass through click
ru: Поднять окно и передать событие

en: Raise and pass through click if focused
ru: Поднять и передать событие если окно активно

en: Raise group
ru: Поднять группу

en: Raise group and pass through click
ru: Поднять группу и передать событие

en: Raise group depth
ru: Поднять группу

en: Raise lower group
ru: Поднять/опустить группу

en: Raise lower single window
ru: Поднять/опустить одно окно

en: Raise lower window
ru: Поднять/опустить окно

en: Raise lower window and transients
ru: Поднять/опустить окно и его диалоги

en: Raise on focus
ru: Поднимать при передаче фокуса

en: Raise or pass through click
ru: Поднять или передать событие

en: Raise selected windows (normally by the Windows menu).
ru: Поднять выбранные окна (обычно с помощью меню "Окна").

en: Raise single window
ru: Поднять одно окно

en: Raise the current window to its highest allowed position in the stacking
    order. Also raise any transient windows that it has.
ru: Поднять текущее окно до наивысшей допустимой позиции в стопке.
    Также поднять все его промежуточные окна.

en: Raise the group of windows that received the current event, then replay
    any pointer events that invoked the command.
ru: Поднять группу окон, получившую текущее событие, потом повторить события указателя,
    вызвавшие эту команду.

en: Raise the window that received the current event (if it's focused), then
    replay any pointer events that invoked the command.
ru: Поднять окно, получившее текущее событие (если оно имеет фокус), потом повторить
    события указателя, вызвавшие эту команду.

en: Raise the window that received the current event and any transients it
    has, then replay any pointer events that invoked the command.
ru: Поднять окно и все его временные окна, получившее текущее событие (если оно имеет фокус),
    потом повторить события указателя, вызвавшие эту команду.

en: Raise the window that received the current event, then replay any pointer
    events that invoked the command.
ru: Поднять окно, получившее текущее событие, потом повторить события указателя,
    вызвавшие эту команду.

en: Raise the window to its highest allowed position in the stacking order.
ru: Поднять окно до наивысшей допустимой позиции в стопке.

en: Raise transients and pass through click
ru: Поднять диалоги и передать событие

en: Raise window
ru: Поднять окно

en: Raise window and pass through click
ru: Поднять окно и передать событие

en: Raise window and transients
ru: Поднимать окна и его диалоги

en: Raise window depth
ru: Поднять окно

en: Raise windows when they are focused.
ru: Поднимать окно, когда оно получает фокус.

en: Raise windows when they are maximized.
ru: Поднимать окна при максимизации.

en: Raise windows when they are moved or resized.
ru: Поднимать окна при перемещении или изменении размера.

en: Raise windows when they are unshaded.
ru: Поднимать окна при их выдвигании

en: Raise windows while they're temporarily selected during cycling.
ru: Поднимать окна когда они временно выделены при переборе.

en: Read theme from `%s'
ru: Прочитать тему из "%s"

en: Reload the gtkrc settings.
ru: Перезагрузить настройки gtkrc.

en: Reload themes in window manager after saving.
ru: Перезагрузить темы в диспетчере окон после сохранения.

en: Remember _attributes
ru: Запомнить атрибуты

en: Remember _dimensions
ru: Запомнить размеры

en: Remember _position
ru: Запомнить положение

en: Remember the current attributes of the focused window.
ru: Запоминать текущие атрибуты окон имеющих фокус.

en: Remember the current dimensions of the focused window.
ru: Запоминать текущий размер окна в фокусе.

en: Remember the current position of the focused window.
ru: Запоминать текущее положение окна в фокусе.

en: Remove the copy of the window on the current workspace. If this is the
    last instance remaining, then delete the actual window.
ru: Удалить копию окна на текущем рабочем месте. Если это последняя
    копия, то удалить окно.

en: Remove tooltips after a period of time.
ru: Удалять подсказки через указанное время.

en: Remove unused definitions when saving.
ru: Удалить неиспользуемые определения при сохранении.

en: Resize selected window
ru: Выбрать окно и изменить его размер

en: Resize the window interactively using the mouse.
ru: Изменять размер окна интерактивно используя мышь.

en: Resize window interactively
ru: Изменять размер окна интерактивно

en: Restart
ru: Перезапустить

en: Restore the dimensions of the window to its original, unmaximized, state.
ru: Восстановить размеры окна до исходного немаксимизированного состояния.

en: Return the window from its iconified state.
ru: Развернуть окно из пиктограммы.

en: Revert
ru: Восстановить

en: Role
ru: Роль

en: Row:
ru: Строка:

en: Rows:
ru: Строки:

en: Run shell command
ru: Выполнить заданную команду оболочки

en: SMaker Theme
ru: Тема Smaker

en: S_haded
ru: С _тенью

en: Save Theme _As...
ru: Сохранить тему как...

en: Saved as `%s'
ru: Сохранено как "%s"

en: Sawfish Error
ru: Ошибка Sawfish

en: Sawfish Theme Builder
ru: Создатель тем Sawfish

en: Sawfish Themer Preview
ru: Просмотр тем Sawfish

en: Sawfish configurator
ru: Конфигуратор Sawfish

en: Sawfish homepage
ru: Домашняя страница Sawfish

en: Sawfish manages your windows extensibly.
ru: Расширенный набор операций с окнами

en: Select Icon
ru: Выбрать пиктограмму

en: Select Image
ru: Выбрать изображение

en: Select color
ru: Выбрать цвет

en: Select file
ru: Выбрать файл

en: Select font
ru: Выбрать шрифт

en: Select next workspace
ru: Выбрать след. рабочее место

en: Select previous workspace
ru: Выбрать пред. рабочее место

en: Select the N'th workspace.
ru: Выбрать N-ое рабочее место.

en: Select the next desktop when the pointer hits screen edge.
ru: Выбирать следующий рабочий стол когда указатель касается края экрана.

en: Select the next window of the current workspace.
ru: Выбрать след. окно на текущем рабочем месте.

en: Select the next window, cycling through all possible workspaces.
ru: Выбирать след. окно циклически через все доступные рабочие места.

en: Select the previous window, cycling through all possible workspaces.
ru: Выбирать пред. окно циклически через все доступные рабочие места.

en: Select the specified viewport column.
ru: Выбрать указанный столбец области просмотра.

en: Select the specified viewport row.
ru: Выбрать указанную строку области просмотра.

en: Select the specified viewport.
ru: Выбрать указанною область просмотра.

en: Select workspace interactively
ru: Выбрать рабочее место интерактивно

en: Send group to current workspace
ru: Послать группу на заданное рабочее место

en: Send group to next workspace
ru: Послать группу на след. рабочее место

en: Send group to previous workspace
ru: Послать группу на пред. рабочее место

en: Send to next workspace
ru: Послать на след. рабочее место

en: Send to previous workspace
ru: Послать на пред. рабочее место

en: Send to workspace
ru: Послать окно на указанное рабочее место

en: Sends the next key event directly to the focused client window, ignoring
    any window manager bindings that it may have.
ru: Посылать следующие события клавиатуры прямо к сфокусированному клиентскому окну, игнорирую любые связи оконного диспетчера, которые он может иметь.

en: Set the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
ru: Установить на окне хинт GNOME НЕТ_В_СПИСКЕ_ЗАДАЧ

en: Set the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
ru: Установить на окне хинт GNOME НЕТ_В_СПИСКЕ_ОКОН

en: Set viewport linear
ru: Перейти на область просмотра с заданным линейным индексом

en: Set window viewport linear
ru: Переместить окно в область просмотра с заданным линейным индексом

en: Shade Hover
ru: Временное автовыдвигание

en: Shade hover
ru: Временное автовыдвигание

en: Shade window
ru: Втянуть окно

en: Shaded
ru: Втянутое

en: Show current dimensions of windows while resizing.
ru: Показывать текущие размеры при изменении размеров окна.

en: Show current position of windows while moving.
ru: Показывать текущую позицию окон при перемещении.

en: Show full documentation in tooltips.
ru: Показывать полную документацию в подсказках.

en: Show options suitable for \w users.
ru: Показать параметры подходящие для \w пользователей.

en: Show variable names of each customization option.
ru: Показать названия переменных для каждого настроенного параметра.

en: Simple Theme
ru: Простая тема

en: Size window add column
ru: Прирастить размер по горизонтали

en: Size window add row
ru: Увеличить размер окна вертикально

en: Size window subtract column
ru: Убавить размер по горизонтали

en: Size window subtract row
ru: Уменьшить размер окна вертикально

en: Slide group down
ru: Сдвинуть группу вниз

en: Slide group left
ru: Сдвинуть группу влево

en: Slide group right
ru: Сдвинуть группу вправо

en: Slide group up
ru: Сдвинуть группу вверх

en: Slide window down
ru: Сдвинуть окно вниз

en: Slide window left
ru: Сдвинуть окно влево

en: Slide window right
ru: Сдвинуть окно вправо

en: Slide window up
ru: Сдвинуть окно вверх

en: Snap to otherwise-ignored windows.
ru: Притягивать к иначе-игнорируемым окнам

en: Snap window position to edges of other windows while moving.
ru: Выравнивать позицию окна по краям других окон при перемещении.

en: Sound
ru: Звук

en: Stacking
ru: Порядок

en: Start a new xterm.
ru: Запустить новый xterm.

en: State
ru: Состояние

en: Sticky
ru: Липкое

en: Sticky viewport
ru: Липкое в данной области просмотра

en: Text is \w justified in window titles.
ru: Текст в заголовке окна выравнивается \w.

en: The default window animation mode: \w
ru: Режим анимирования окна по умолчанию: \w

en: The hierarchical window menu raises singleton submenus.
ru: Иерархическое меню окна вызывает подменю-одиночки

en: The program launched by the `xterm' command.
ru: Программа запускаемая командой "xterm".

en: The program used to play audio samples. If unset, built-in support for ESD is used.
ru: Программа используемая для воспроизведения звуков. Если не установлена, используется встроенная поддержка для ESD.

en: Theme Directory
ru: Каталог тем

en: Theme name:
ru: Название темы:

en: This window previews the current theme.
ru: Это окно показывает текущую тему.

en: Title-only
ru: Только заголовок

en: Toggle group sticky
ru: Переключить липкость группы

en: Toggle single window mode
ru: Переключить использование режима одного окна

en: Toggle the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
ru: Переключить на окне хинт GNOME НЕТ_В_СПИСКЕ_ЗАДАЧ

en: Toggle the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
ru: Переключить на окне хинт GNOME НЕТ_В_СПИСКЕ_ОКОН

en: Toggle the `stickiness' of the window--whether or not it is a member of
    all workspaces.
ru: Переключить `липучесть' окна -- показывать ли его на всех рабочих местах.

en: Toggle the iconification of window W.
ru: Переключить свернутость окна W.

en: Toggle the shaded (only the title bar is displayed) state of the window.
ru: Переключить состояние затенения окна (отображается только строка заголовка).

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized and
    unmaximized.
ru: Переключить состояние окна между горизонтально максимизированным
    и не максимизированным.

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized-filled and
    unmaximized.
ru: Переключить состояние окна между горизонтально максимизированным-заполненным и немаксимизированным.

en: Toggle the state of the window between maximized and unmaximized.
ru: Переключить состояние окна между максимизированным и немаксимизированным.

en: Toggle the state of the window between maximized-filled and unmaximized.
ru: Переключить состояние окна между максимизированным-заполненным и немаксимизированным.

en: Toggle the state of the window between vertically maximized and
    unmaximized.
ru: Переключить состояние окна между вертикально максимизированным
    и не максимизированным.

en: Toggle the state of the window between vertically maximized-filled and
    unmaximized.
ru: Переключить состояние окна между вертикально максимизированным-заполненным и немаксимизированным.

en: Toggle whether a window is focusable or not.
ru: Переключить будет ли окно получать фокус или нет.

en: Toggle whether a window is ignored or not.
ru: Переключить будет ли окно игнорироваться или нет.

en: Toggle whether a window is ignored while window cycling.
ru: Переключить будет ли окно игнорироваться при переключении между окнами.

en: Toggle whether a window will be include in the window list.
ru: Переключить будет ли окно входить в список окон.

en: Toggle window cycle skip
ru: Переключить пропускание окна при переборе окон

en: Toggle window iconified
ru: Свернуть или развернуть окно

en: Toggle window ignored
ru: Переключить будет ли окно игнорироваться или нет

en: Toggle window list skip
ru: Переключить видимость в списке окон

en: Toggle window never focus
ru: Переключить будет ли окно получать фокус или нет

en: Toggle window shaded
ru: Переключить втянутость окна

en: Toggle window sticky
ru: Переключить липкость окна

en: Tooltips
ru: Подсказки

en: Top-border
ru: Верхняя рамка

en: Transients above
ru: Промежуточные окна над ним

en: Try to leave at least this many pixels between window edges in first/best-fit.
ru: Пытаться оставить хотя бы это количество точек растра между краями окна в "первое"/"лучшее заполнение".

en: Type
ru: Тип

en: Undocumented
ru: Недокументированное

en: Ungrouped
ru: Не в группе

en: Uniconify group
ru: Развернуть группу

en: Uniconify transientgroup
ru: Развернуть группу диалогов

en: Uniconify window
ru: Развернуть окно

en: Uniconifying a window also uniconifies the: \w
ru: Разворачивание окна также приводит к разворачиванию: \w

en: Unignore the window.
ru: Откл. игнорирование окна.

en: Unique name
ru: Уникальное имя

en: Uniquify window name
ru: Выбрать уникальное имя для окна

en: Unmanaged windows may be iconified.
ru: Неуправляемые окна могут быть свернуты.

en: Unmaximize
ru: Восстановить прежний размер

en: Unmaximize window
ru: Убрать максимизацию окна

en: Unset the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
ru: Снять с окна хинт GNOME НЕТ_В_СПИСКЕ_ЗАДАЧ

en: Unset the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
ru: Снять с окна хинт GNOME НЕТ_В_СПИСКЕ_ОКОН

en: Unshade selected windows.
ru: Снять затенение с выбранных окон.

en: Unshade window
ru: Выдвинуть окно

en: Upper layer
ru: Верхний слой

en: Use black-on-white button images.
ru: Использовать черно-белые изображения кнопок.

en: Use less memory when creating gradients, possibly affecting quality.
ru: Использовать меньше памяти при создании градиентов, возможно в ущерб качеству.

en: Value
ru: Значение

en: Viewport
ru: Область просмотра

en: Virtual desktop configuration.
ru: Настройка виртуальных рабочих столов.

en: Wait for the user to select a window, then interactively move that window.
ru: Ждать пока пользователь выберет окно, затем интерактивно перемещать это окно.

en: Wait for the user to select a window, then interactively resize that window.
ru: Ждать пока пользователь выберет окно, затем интерактивно изменять размер этого окна.

en: Warp pointer to opposite screen edge when flipping.
ru: Загибать указатель на противоположный край экрана при отражении.

en: Warp the mouse pointer to windows as they're temporarily selected.
ru: Загибать указатель мыши в окна когда они временно выбраны.

en: Warp the pointer to selected windows.
ru: Загибать указатель в выбранных окнах.

en: When does the mouse pointer affect the input focus.
ru: Способ передачи фокуса указателем.

en: When passing the first or last workspace, while moving a window: \w
ru: При передаче на первое или последнее рабочее место при перемещении окна: \w

en: When passing the first or last workspace: \w
ru: При передаче на первое или последнее рабочее место: \w

en: When raising a window, also raise its: \w
ru: При поднятии окна, также поднимать его: \w

en: Where to display error messages: \w
ru: Где показывать сообщения об ошибке: \w

en: Whether and how to move the pointer when packing windows.
    
    `maybe' means that the pointer is moved along with the window, if the
    pointer was within the window area before packing.
    
    `always' warps the pointer to the center of the window if it isn't
    already in the window, then does like `maybe'.
    
    `never' means not to warp the pointer.
ru: При упаковке окна показывать и как указатель.
    
    `может быть' значит, что указатель перемещается вместе с окном, если
    он был над окном при упаковке.
    
    `всегда' перемещает указатель в центр окна если он не над окном,
    а потом - как в случае с `может быть'.
    
    `никогда' значит что указатель не перемещается.

en: Whether growing an already grown window grows it again.
ru: Продолжать ли увеличивать размер уже увеличенного окна

en: Whether growing is considered to be maximization.  When you turn
    this on, you can use `unmaximize-window' or something similar to get
    back to the original size.
ru: Считается ли увеличение размера разворачиванием на полный экран. Когда это включено,
    можно использовать `демаксимизировать-окно' или подобное для
    возвращения прежнего размера.

en: While changing %s:
ru: При смене %s:

en: Width of window border.
ru: Ширина рамки окна.

en: Window Cycling
ru: Проход через окна

en: Window _Frames
ru: _Кадры окна

en: Window history clear
ru: Очистить историю окон

en: Window history forget
ru: Очистить все связанное с окном

en: Window history save attributes
ru: Сохранить атрибуты окна

en: Window history save dimensions
ru: Сохранить размеры окна

en: Window history save position
ru: Сохранить положение окна

en: Window list skip
ru: Нет в списке окон

en: Window:
ru: Окно:

en: Windows are focused after being uniconified.
ru: Окна фокусируются после разворачивания.

en: Windows are raised after being uniconified.
ru: Окна поднимаются после разворачивания.

en: Windows uniconify to the current viewport.
ru: Окна разворачиваются в текущей области просмотра.

en: Windows uniconify to the current workspace when they are selected.
ru: Окна разворачиваются на текущем рабочем месте когда они выбраны.

en: Windows uniconify to the current workspace.
ru: Окна разворачиваются на текущем рабочем месте.

en: Work_spaces
ru: Рабочие _места

en: Workspace
ru: Рабочее место

en: Workspace %d
ru: Рабочее место %d

en: Workspace names
ru: Названия рабочих мест.

en: Workspace:
ru: Рабочее место:

en: Workspaces
ru: Рабочие места

en: Workspaces are deleted when their last window closes.
ru: Рабочие пространства удаляются когда закрываются последние окна.

en: Workspaces:
ru: Рабочие места:

en: [Quote]
ru: [Кавычка]

en: [about text]
ru: [текст о]

en: [bottom]
ru: [снизу]

en: [frame-part-table]
ru: [таблица-частей-рамки]

en: [left]
ru: [слева]

en: [place holder]
ru: [зарезервированное]

en: [right]
ru: [справа]

en: [title]
ru: [заголовок]

en: [top]
ru: [сверху]

en: _About
ru: _О программе

en: _About Sawfish...
ru: _О Sawfish...

en: _Close
ru: _Закрыть

en: _Customize
ru: _Настроить

en: _Cyclable
ru: Показывать в списке при _переключении между окнами

en: _Down
ru: В_низ

en: _FAQ...
ru: _ЧАВО

en: _File
ru: _Файл

en: _Focusable
ru: Получающий _фокус

en: _Forget saved state
ru: Забыть сохраненное состояние

en: _GNOME Help...
ru: Справка среды _GNOME

en: _Help
ru: _Справка

en: _History
ru: История

en: _Ignored
ru: _Игнорируемый

en: _Left
ru: В_лево

en: _Manual...
ru: _Руководство

en: _News...
ru: _Новости

en: _Next workspace
ru: _След. рабочее место

en: _Open Theme..
ru: _Открыть тему...

en: _Preferences...
ru: _Настроить...

en: _Preview
ru: Посмотреть образе_ц

en: _Previous workspace
ru: _Пред. рабочее место

en: _Programs
ru: _Программы

en: _Right
ru: В_право

en: _Save Theme
ru: Со_хранить тему

en: _Send window to
ru: По_слать окно на

en: _Settings
ru: _Установки

en: _Sticky
ru: _Липкий

en: _Themes
ru: _Темы

en: _Toggle
ru: _Переключить

en: _Up
ru: В_верх

en: _WWW page...
ru: _WWW-страница

en: _Windows
ru: _Окна

en: `From' color of active frames in `gradient' frame style.
ru: Цвет "Из" для активных рамок в стиле рамок "градиент".

en: `From' color of inactive frames in `gradient' frame style.
ru: Цвет "Из" для неактивных рамок в стиле рамок "градиент".

en: `To' color of active frames in `gradient' frame style.
ru: Цвет "В" для активных рамок в стиле рамок "градиент".

en: `To' color of inactive frames in `gradient' frame style.
ru: Цвет "В" для неактивных рамок в стиле рамок "градиент".

en: all
ru: все

en: always
ru: всегда

en: and many others...
ru: и многие другие...

en: apply/revert/cancel/ok
ru: применить/вернуть/отменить/ok

en: attraction
ru: притяжение

en: border
ru: 3x3;край в одном направлении

en: border-grab
ru: 3х3+от угла в другом направлении

en: box
ru: показывать каркас

en: center
ru: [в центре]

en: diagonal
ru: диагональный

en: error while building frame: %S
ru: ошибка при сборке кадра: %S

en: expert
ru: Эксперт

en: grab
ru: от угла в обоих направлениях

en: group
ru: группу

en: horizontal
ru: горизонтальный

en: intermediate
ru: среднеуровневый

en: keep-going
ru: продолжать движение

en: left
ru: [слева]

en: magnetism
ru: магнетизм

en: maybe
ru: может быть

en: never
ru: никогда

en: none
ru: <нет>

en: novice
ru: новичок

en: nowhere
ru: никуда

en: opaque
ru: показывать содержимое

en: parents
ru: родители

en: region
ru: 3х3;край в обоих направлениях

en: resistance
ru: сопротивление

en: revert/cancel/ok
ru: вернуть/отменить/ok

en: right
ru: [справа]

en: screen
ru: экран

en: space %d
ru: Рабочее место %d

en: standard-error
ru: стандартный поток ошибок

en: stop
ru: остановиться

en: transients
ru: промежуточные окна

en: vertical
ru: вертикальный

en: viewport
ru: область просмотра

en: workspace
ru: Рабочие места

en: wrap-around
ru: заворачиваться
