gnome-mime-data - en to sq translation catalogue (331 entries)

en: 3D Studio image
sq: Imazh 3D Studio

en: AIFC audio
sq: Audio AIFC

en: AIFF audio
sq: Audio AIFF

en: ANIM animation
sq: Animim ANIM

en: ARJ archive
sq: Arkiv ARJ

en: AVI video
sq: Video AVI

en: AbiWord document
sq: Dokument AbiWord

en: Active Server page
sq: Faqe Active Server (ASP)

en: Address card
sq: Skedë adrese

en: Adobe FrameMaker font
sq: Gërma Adobe FrameMaker

en: Andrew Toolkit inset
sq: Inset Andrew Toolkit

en: Application launcher
sq: Ekzekutues apikativësh

en: ApplixWare Graphics image
sq: Imazh ApplixWare Graphics

en: Applixware Words document
sq: Dokument Applixware Words

en: Applixware presentation
sq: Prezantim Applixware

en: Applixware spreadsheet
sq: Fletë llogaritjesh Applixware

en: Ar archive
sq: Arkiv Ar

en: Assembly source code
sq: Kod burues Assembly

en: Authors list
sq: Lista autorëve

en: AutoCAD image
sq: Imazh AutoCAD

en: BCPIO document
sq: Dokument BCPIO

en: BDF font
sq: Gërma BDF

en: Backup file
sq: File i backup

en: Basic audio
sq: Audio bazë

en: Bibliography record
sq: Zë bibliografie

en: Binary program
sq: Program binar

en: Blender file
sq: File Blender

en: Block device
sq: Device në blloqe

en: Bzip2 compressed file
sq: File i kompresuar me Bzip2

en: C shell script
sq: Script shell C

en: C source code
sq: Kod burues C

en: C source code header
sq: Header kod burues C

en: C++ source code
sq: Kod burues C++

en: CGI program
sq: Program CGI

en: CGM image
sq: Imazh CGM

en: CMU raster image
sq: Imazh raster CMU

en: CPIO archive
sq: Arkiv CPIO

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
sq: Arkiv CPIO (i kompresuar me Gzip)

en: Calendar file
sq: File Kalendar

en: Calendar or event document
sq: Dokument Kalendari o ngjarje

en: Comma-separated text document
sq: Dokument teksti i ndarë me presje

en: Commodore 64 audio
sq: Audio Commodore 64

en: Compound document
sq: Dokument i përbërë

en: Compress-compressed file
sq: File i kompresuar me compress

en: Compressed GIMP document
sq: Dokument GIMP i kompresuar

en: Corel Draw drawing
sq: Vizatim Corel Draw

en: DCL script
sq: Script DCL

en: DOS/Windows program
sq: Program DOS/Windows

en: DSSSL document
sq: Dokument DSSSL

en: DXF vector graphic
sq: Grafikë vektoriale DFX

en: Debian package
sq: Paketë Debian

en: Dia diagram
sq: Diagramë Dia

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
sq: Imazh Digital Imaging and Communications in Medicine (DICOM)

en: Digital Moving Picture Exchange image
sq: Imazh Digital Moving Picture Exchange

en: Directory information file
sq: File informacioni mbi directory

en: Document type definition
sq: Përcaktimi i llojit të dokumentit (DTD)

en: Documents
sq: Dokumente

en: Documents/Diagram
sq: Dokumente/Diagrama

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
sq: Dokumente/Extended Markup Language (XML)

en: Documents/Numeric
sq: Dokumente/Numerikë

en: Documents/Plain Text
sq: Dokumente/Tekst i thjeshtë

en: Documents/Presentation
sq: Dokumente/Prezantim

en: Documents/Project Management
sq: Dokumente/Manazhim projekti

en: Documents/Published Materials
sq: Dokumente/Materiale të publikuar

en: Documents/Spreadsheet
sq: Dokumente/Fletë llogaritjesh

en: Documents/TeX
sq: Dokumente/TeX

en: Documents/Text Markup
sq: Dokumente/Text Markup

en: Documents/Vector Graphics
sq: Dokumente/Grafika vektoriale

en: Documents/Word Processor
sq: Dokumente/Video-shkrim

en: Documents/World Wide Web
sq: Dokumente/World Wide Web

en: Dolby Digital audio
sq: Audio Dolby Digital

en: Dreamcast ROM
sq: ROM Dreamcast

en: Emacs Lisp source code
sq: Kod burues Emacs Lisp

en: Email headers
sq: Headers të postës elektronike

en: Email message/mailbox
sq: Mesazh/kutia e postës elektronike

en: Encrypted message
sq: Mesazh i kriptuar

en: Enlightenment theme
sq: Tema Enlightenment

en: Enriched text document
sq: Dokument teksti i pasuruar

en: Epiphany bookmarks file
sq: File libërshënuesi i Epiphany

en: FLAC audio
sq: Audio FLAC

en: FLC animation
sq: Animim FLC

en: FLI animation
sq: Animim FLI

en: FastTracker II audio
sq: Audio FastTracker II

en: FlashPix Image
sq: Imazh FlashPix

en: Folder
sq: Kartelë

en: Fortran source code
sq: Kod burues Fortran

en: FrameMaker interchange document
sq: Dokument shkëmbimi FrameMaker

en: G3 fax image
sq: Imazh Fax G3

en: GIF image
sq: Imazh GIF

en: GIMP document
sq: Dokument GIMP

en: GMC link
sq: Lidhje GMC

en: GNOME desktop theme
sq: Tema e desktop GNOME

en: GNU Oleo Spreadsheet
sq: Fletë llogarish GNU Oleo

en: GNU mail message
sq: Mesazh poste GNU

en: GTK configuration
sq: Konfigurimi GTK

en: Game Boy ROM
sq: ROM Game Boy

en: Genesis ROM
sq: ROM Genesis

en: Glade project
sq: Projekt Glade

en: GnuCash workbook
sq: Kartelë pune e GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
sq: Fletë llogaritëse Gnumeric

en: Gtar archive
sq: Arkiv Gtar

en: Gtktalog Catalogue
sq: Katallog Gtktalog

en: Gzip-compressed file
sq: File i kompresuar Gzip

en: HDF document
sq: Dokument HDF

en: HTML page
sq: Faqe HTML

en: Haskell source code
sq: Kod burues Haskell

en: Help page
sq: Faqja e ndihmës

en: IDL document
sq: Dokument IDL

en: IEF image
sq: Imazh IEF

en: IFF image
sq: Imazh IFF

en: ILBM image
sq: Imazh ILBM

en: ISI video
sq: Video ISI

en: ISO image
sq: Imazh ISO

en: Images
sq: Figura

en: Impulse Tracker audio
sq: Audio Impulse Tracker

en: Information
sq: Informacione

en: Information/Calendar
sq: Informacione/Kalendari

en: Information/Financial
sq: Informacione/Financa

en: Installed GNOME desktop theme
sq: Tema e desktop GNOME të instaluar

en: JBuilder Project
sq: Projekt JBuilder

en: JPEG image
sq: Imazh JPEG

en: Java byte code
sq: Byte code Java

en: Java code archive
sq: Arkiv me kod Java

en: Java source code
sq: Kod burues Java

en: KDE application details
sq: Detaje të aplikacionit KDE

en: KIllustrator document
sq: Dokument KIllustrator

en: KPresenter presentation
sq: Prezantim i KPresenter

en: KSpread spreadsheet
sq: Fletë llogaritëse KSpread

en: KWord document
sq: Dokument KWord

en: Korn shell script
sq: Script shell Korn

en: LHA archive
sq: Arkiv LHA

en: LHARC archive
sq: Arkiv LHARC

en: LightWave object
sq: Objekt LightWave

en: LightWave scene
sq: Skenë LightWave

en: Linux PSF console font
sq: Gërma për konsolë Linux PSF

en: Literate haskell source code
sq: Kod burues Literate haskell

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
sq: Fletë llogaritëse Lotus 1-2-3

en: LyX document
sq: Dokument LyX

en: MIDI audio
sq: Audio MIDI

en: MOD audio
sq: Audio MOD

en: MP3 audio
sq: Audio MP3

en: MP3 audio playlist
sq: Listë titujsh audio MP3

en: MPEG video
sq: Video MPEG

en: MS ASF video
sq: Video MS ASF

en: MS video
sq: Video MS

en: MSX ROM
sq: ROM MSX

en: MacBinary file
sq: File MacBinary

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
sq: File Macintosh i kodifikuar AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
sq: File Macintosh i kodifikuar BinHex

en: Macintosh StuffIt archive
sq: Arkiv Macintosh StuffIt

en: Macromedia Flash file
sq: File Macromedia Flash

en: MagicPoint presentation
sq: Prezantim MagicPoint

en: Magick image format
sq: Format imazhi Magick

en: Mail delivery report
sq: Raport mbi dorëzimin e postës

en: Mail disposition report
sq: Raport mbi rregullimin e postës

en: Mail system report
sq: Raport i sistemit të postës

en: Manual page
sq: Faqe manuali

en: Manual page (compressed)
sq: Faqe manuali ( e kompresuar)

en: Master System or Game Gear ROM
sq: ROM Master System ose Game Gear

en: MathML document
sq: Dokument MathML

en: Memory dump
sq: Shkarkim i memorjes

en: Message
sq: Mesazh

en: Message in several formats
sq: Mesazhe në formate të ndryshëm

en: Microsoft Excel spreadsheet
sq: Fletë llogaritëse Microsoft Excel

en: Microsoft PowerPoint document
sq: Dokument Microsoft PowerPoint

en: Microsoft WMV playlist
sq: Listë ekzekutimi Microsoft WMV

en: Microsoft WMV video
sq: Video Microsoft WMV

en: Microsoft Word document
sq: Dokument Microsoft Word

en: Microsoft video
sq: Video Microsoft

en: Monkey audio
sq: Audio Monkey

en: Mozilla bookmarks file
sq: File libërshënuesi për Mozilla

en: Multi-part message
sq: Mesazh Multi-part

en: NES ROM
sq: ROM NES

en: Named pipe
sq: Pipe me emër

en: Nautilus link
sq: Lidhje Nautilus

en: Netscape bookmarks file
sq: File libërshënuesi i Netscape

en: Nintendo64 ROM
sq: ROM Nintendo64

en: Nullsoft video
sq: Video Nullsoft

en: ODA document
sq: Dokument ODA

en: Object code
sq: Kod objekti

en: Ogg audio
sq: Audio Ogg

en: OpenOffice.org Impress presentation
sq: Prezantim OpenOffice.org Impress

en: OpenOffice.org Impress presentation template
sq: Model prezantimi OpenOffice.org Impress

en: OpenOffice.org Math document
sq: Dokument OpenOffice.org Math

en: OpenOffice.org Writer document
sq: Dokument OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org Writer global document
sq: Dokument global OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org Writer template
sq: Model OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org drawing
sq: Vizatim OpenOffice.org

en: OpenOffice.org drawing template
sq: Model vizatimi OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet
sq: Fletë llogaritëse OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet template
sq: Model flete llogaritëse OpenOffice.org

en: OpenType font
sq: Gërma OpenType

en: PBM image
sq: Imazh PBM

en: PC Paintbrush image
sq: Imazh PC Paintbrush

en: PCF font
sq: Gërma PCF

en: PDF document
sq: Dokument PDF

en: PEF program
sq: Program PEF

en: PGM image
sq: Imazh PGM

en: PGN chess game
sq: Lojë shahu PGN

en: PGP keys
sq: Çelsa PGP

en: PGP message
sq: Mesazh PGP

en: PGP signature
sq: Firmë PGP

en: PGP-encrypted file
sq: File i kriptuar me PGP

en: PHP script
sq: Script PHP

en: PICT image
sq: Imazh PICT

en: PNG image
sq: Imazh PNG

en: PNM image
sq: Imazh PNM

en: PPM image
sq: Imazh PPM

en: Palm OS database
sq: Bankë të dhënash Palm OS

en: Palm Pixmap image
sq: Imazh Palm Pixmap

en: Partial email message
sq: Mesazh email i pjesëshëm

en: Pascal source code
sq: Kod burues Pascal

en: Perl script
sq: Script Perl

en: Photo CD image
sq: Imazh Photo CD

en: Photoshop document
sq: Dokument Photoshop

en: Plain text document
sq: Dokument teksti i thjeshtë

en: PostScript Type 1 font
sq: Gërma PostScript Type 1

en: PostScript document
sq: Dokument PostScript

en: Profiler results
sq: Rezultate Profiler

en: Project Plan
sq: Plan projekti

en: Python source code
sq: Kod burues Python

en: QuickTime movie
sq: Film QuickTime

en: Quicken document
sq: Dokument Quicken

en: Quicken for Windows document
sq: Dokument Quicken for Windows

en: RAR archive
sq: Arkiv RAR

en: README document
sq: Dokument README

en: RGB image
sq: Imazh RGB

en: RIFF audio
sq: Audio RIFF

en: RPM package
sq: Paketë RPM

en: Raw Gray Sample
sq: Shembull Raw Gray

en: RealAudio document
sq: Dokument RealAudio

en: RealAudio/Video document
sq: Dokument RealAudio/Video

en: RealVideo video
sq: Video RealVideo

en: Reference to remote file
sq: Riferiment me një file remot

en: Rejected patch file
sq: File patch i papranuar

en: Rich text document
sq: Dokument Rich text

en: S/MIME file
sq: File S/MIME

en: S/MIME signature
sq: Firmë S/MIME

en: SGI video
sq: Video SGI

en: SGML document
sq: Dokument SGML

en: SHOUTcast playlist
sq: Listë ekzekutimi SHOUTcast

en: SMIL script
sq: Script SMIL

en: SQL code
sq: Kod SQL

en: SUN Rasterfile
sq: Rasterfile SUN

en: SV4 CPIO archive
sq: Arkiv SV4 CPIO

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
sq: Arkiv SV4 CPIP (me CRC)

en: SVG art
sq: Art SVG

en: Samba share
sq: Të përbashkët samba

en: Scheme source code
sq: Kod burues Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
sq: Audio Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
sq: Audio Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
sq: Instrument Scream Tracker

en: Search results
sq: Rezultate kërkimi

en: Security
sq: Siguria

en: Setext document
sq: Dokument Setext

en: Shared Printer
sq: Printer i përbashkët

en: Shared library
sq: Librari e përbashkët

en: Shell archive
sq: Arkiv shell

en: Shell script
sq: Script shell

en: Signed message
sq: Mesazh i firmosur

en: Silicon Graphics image
sq: Imazh Silicon Graphics

en: Software Development
sq: Zhvillim software

en: Software Development/ROM Images
sq: Zhvillim software/Imazhe ROM

en: Software Development/Source Code
sq: Zhvillim software/Kod burues

en: Software author credits
sq: Falenderime autorëve të programit

en: Software installation instructions
sq: Udhëzime për instalimin e software

en: Software license terms
sq: Kushtet e liçencës së software

en: Source code patch
sq: Pozicioni i kodit burues

en: Speech document
sq: Dokument Speech

en: Speedo font
sq: Gërma Speedo

en: Spreadsheet Interchange document
sq: Dokument Spreadsheet Interchange

en: Stampede package
sq: Paketë Stampede

en: StarCalc spreadsheet
sq: Fletë llogaritëse StarCalc

en: StarChart chart
sq: Grafik StarChart

en: StarDraw drawing
sq: Vizatim StarDraw

en: StarImpress presentation
sq: Prezantim StarImpress

en: StarMail file
sq: File StarMail

en: StarMath document
sq: Dokument StarMath

en: StarOffice extended metafile image
sq: Imazh StarOffice extended metafile

en: StarWriter document
sq: Dokument StarWriter

en: Style sheet
sq: Fletë stili

en: Sun mu-law audio
sq: Audio Sun mu-law

en: SunOS News font
sq: Gërma SunOS News

en: Symbolic link
sq: Lidhje simbolike

en: System
sq: Sistemi

en: TIFF image
sq: Imazh TIFF

en: Tab-separated text document
sq: Dokument teksti i ndarë me Tab

en: Tar archive
sq: Arkiv Tar

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
sq: Arkiv Tar (i kompresuar me Bzip2)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
sq: Arkiv Tar (i kompresuar me Gzip)

en: TarGA image
sq: Imazh TarGA

en: Tcl script
sq: Script Tcl

en: TeX document
sq: Dokument TeX

en: TeX dvi document
sq: Dokument TeX dvi

en: TeXInfo document
sq: Dokument TeXInfo

en: Theme
sq: Temë

en: ToutDoux document
sq: Dokument ToutDoux

en: Troff document
sq: Dokument Troff

en: Troff me input document
sq: Dokument input-i Troff me

en: Troff mm input document
sq: Dokument input-i Troff mm

en: Troff ms input document
sq: Dokument input-i Troff ms

en: Truevision Targa image
sq: Imazh Truevision Targa

en: USENET news message
sq: Mesazh USENET

en: Unidata netCDF document
sq: Dokument Unidata netCDF

en: Unknown type
sq: Lloj i panjohur

en: User Interface
sq: Interfaqja e përdoruesit

en: User Interface/Fonts
sq: Interfaqja e përdoruesit/Gërmat

en: Ustar archive
sq: Arkiv Ustar

en: VOC audio
sq: Audio VOC

en: VRML document
sq: Dokument VRML

en: Vivo video
sq: Video Vivo

en: WAIS source code
sq: Kod burues WAIS

en: Wave audio
sq: Audio Wave

en: Wavelet video
sq: Video Wavelet

en: Web folder
sq: Kartelë web

en: Windows bitmap image
sq: Imazh Windows bitmap

en: Windows icon image
sq: Imazhi ikonës Windows

en: WordPerfect document
sq: Dokument WordPerfect

en: X bitmap image
sq: Imazh X bitmap

en: X window image
sq: Imazh X window

en: XBEL bookmarks file
sq: File libërshënuesi i XBEL

en: XML document
sq: Dokument XML

en: XPM image
sq: Imazh XPM

en: Xbase database
sq: Databazë Xbase

en: Yacc grammar source code
sq: Kod burues i gramatikës Yacc

en: Z shell script
sq: Script Z shell

en: Zip archive
sq: Arkiv Zip

en: Zoo archive
sq: Arkiv Zoo

en: gettext translation
sq: Përkthim gettext

en: iPod software
sq: Software iPod

en: xfig vector graphic
sq: Grafik vektorial xfig
