libgnome - en to sq translation catalogue (218 entries)

en: A list with names of the first window manager workspaces.
sq: Një listë me emrat e hapësirave të punës së organizuesit kryesor të dritareve

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
sq: Shumëzues i shpejtimit për lëvizjet e mouse. Vendose në -1 për të përdorur preferimet e sistemit.

en: Allow postponing of breaks
sq: Lejo shtyrjen e pushimeve

en: App ID
sq: ID e Programit

en: App version
sq: Versioni i programit

en: Application options
sq: Opcionet e programit

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
sq: Argumenti i përdorur për të ndjekur programe në terminal i përcaktuar nga çelsi 'exec'.

en: Basename of the default theme used by gtk+.
sq: Emri bazë i temës së prezgjedhur të përdorur nga gtk+

en: Beep when a modifier is pressed
sq: Paralajmërim me tingull kur shtypet një ndryshues

en: Bonobo Support
sq: Suporti Bonobo

en: Bonobo activation Support
sq: Suporti aktivimit Bonobo

en: Break time
sq: Kohëzgjatja e pushimit

en: Browser needs terminal
sq: Shfletuesi ka nevojë për terminalin

en: Browser understands remote
sq: Shfletuesi trajton files remotë

en: Can Change Accels
sq: Lejo ndryshimin e përshpejtuesve

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
sq: Nuk arrij të gjej një terminal, po përdor xterm, ka mundësi të mos funksionojë

en: Choose menu item
sq: Zgjedhja e elementit të menusë

en: Click on command button
sq: Klik tek pulsanti i komandës

en: Color Shading Type
sq: Lloji i sfumimit të ngjyrave

en: Configuration prefix where GNOME was installed
sq: Prefiksi i instalimit për konfigurimin e GNOME

en: Configuration prefix where this application was installed
sq: Prefiksi i instalimit të konfigurimit për këtë program

en: Could not create gnome accelerators directory `%s': %s
sq: I pamundur krijimi i directory për përshpejtuesit e gnome `%s': %s

en: Could not create per-user gnome configuration directory `%s': %s
sq: I pamundur krijimi i directory `%s' të përdoruesit për konfigurimin e GNOME: %s

en: Could not set mode 0700 on private per-user gnome configuration directory `%s': %s
sq: E pamundur vendosja e të drejtave 0700 për directory `%s' të përdoruesit për konfigurimin e GNOME: %s

en: Create Directories
sq: Krijo directories

en: Create standard GNOME directories on startup
sq: Krijon directories standart të GNOME gjatë nisjes

en: Cursor Blink
sq: Pulsimi i kursorit

en: Cursor Blink Time
sq: Intervali i pulsimit të kursorit

en: Cursor font
sq: Gërma e kursorit

en: Cursor size
sq: Madhësia e kursorit

en: Cursor theme
sq: Tema e kursorit

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support Xcursor, such as XFree86 4.3 and later. This value is only propagated to the X server at the start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
sq: Emri i temës së kursorit. Përdoret vetëm nga Xservers që suportojnë Xcursor, si XFree86 4.3 e versione më të rinj. Kjo vlerë i dërgohetserver-it X vetëm në fillim të çdo seance, prandaj duke e ndryshuar gjatë një seance, ndryshimet mund të shikohen vetëm në seancën e ardhshme.

en: Data prefix where GNOME was installed
sq: Prefiksi i instalimit për të dhënat e GNOME

en: Data prefix where this application was installed
sq: Prefiksi i instalimit i të dhënave të këtij programi

en: Default browser
sq: Shfletuesi i prezgjedhur

en: Default browser for all URLs
sq: Shfletuesi i prezgjedhur për çdo URL

en: Default font
sq: Gërmat e prezgjedhura

en: Default help viewer
sq: Pasqyruesi i prezgjedhur i ndihmës

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "none", "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched".
sq: Përcakton se si do të paraqitet figura e zgjedhur tek wallpaper_filename. Vlerat e mundëshme janë "none", "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched".

en: Disable all external thumbnailers
sq: Ç'aktivo të gjithë krijuesit e jashtëm të miniaturave

en: Disable command line
sq: Ç'aktivo rreshtin e komandës

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
sq: Ç'aktivo nëse shtypen njëkohësisht dy pulsante

en: Disable print setup
sq: Ç'aktivo konfigurimin e printerit

en: Disable printing
sq: Ç'aktivo printimin

en: Disable saving files to disk
sq: Ç'aktivo ruajtjen e files në disk

en: Disable sound server usage
sq: Ç'aktivo përdorimin e server-it audio

en: Distance before a drag is started
sq: Distanca para se të fillohet një zvarritje

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
sq: Numri i pixels me të cilin duhet lëvizur kursori i mouse përpara se të aktivohet lëvizja e përshpejtuar e tij. Vendose në -1 për të përdorurpreferimet e sistemit.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds
sq: Mos prano një pulsant nëse nuk është mbajtur i shtypur për të paktën @delay milisekonda

en: Double Click Time
sq: Koha e dopjo klik-imit

en: Drag Threshold
sq: Kufiri i zvarritjes

en: Draw Desktop Background
sq: Vizato sfondin e desktop

en: Dynamic modules to load
sq: Modulët dinamikë që duhen ngarkuar

en: Enable Accessibility
sq: Aktivo hyrjen e lehtësuar

en: Enable Animations
sq: Aktivo animacionet

en: Enable ESD
sq: Aktivo ESD

en: Enable Sound
sq: Aktivo audio-n

en: Enable sound on startup
sq: Aktivo zërin në nisje

en: Enable sound server startup.
sq: Aktivo server-in e zërit gjatë nisjes.

en: Enable sound server usage
sq: Aktivo përdorimin e server-it audio

en: Error message
sq: Mesazhi i gabimit

en: Error showing url: %s
sq: Gabim gjatë shfaqjes së url: %s

en: Exec Arguments
sq: Argumente exec

en: Extra Moniker factory
sq: Fabrika për moniker extra

en: Fallback window manager
sq: Organizuesi i dritares palosës

en: Fallback window manager if user window manager can't be found
sq: Organizuesi i dritareve që duhet përdorur si palosës nëse ai i zgjedhur nga përdoruesi nuk arrin të gjendet

en: File Icon Theme
sq: Tema e ikonave të file

en: File name of the bell sound to be played
sq: Emri file i tingullit të këmbanës që duhet riprodhuar

en: File to use for the background image
sq: File që duhet përdorur si figurë sfondi

en: Font name of the cursor. If unset, the default font is used. This value is only propagated to the X server start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
sq: Emri i simbolit të kursorit. N.q.s. nuk përcaktohet, do të përdoret i prezgjedhuri nga sistemi. Kjo vlerë i dërgohet server-it X vetëm në fillim të çdo seance, prandaj duke e ndryshuar gjatë një seance, ndryshimet mund të shikohen vetëm në seancën e ardhshme.

en: GConf moniker
sq: Moniker GConf

en: GNOME App Datadir
sq: Datadir App GNOME

en: GNOME App Libdir
sq: Libdir App GNOME

en: GNOME App Prefix
sq: Prefix App GNOME

en: GNOME App Sysconfdir
sq: Sysconfdir App GNOME

en: GNOME Datadir
sq: Datadir GNOME

en: GNOME GConf Support
sq: Suporti GConf GNOME

en: GNOME Libdir
sq: Libdir GNOME

en: GNOME Library
sq: Libraria GNOME

en: GNOME Prefix
sq: Prefiksi i GNOME

en: GNOME Sysconfdir
sq: Sysconfdir GNOME

en: GNOME Virtual Filesystem
sq: File sistemi virtual i GNOME

en: GNOME path
sq: Pozicioni i GNOME

en: GTK IM Preedit Style
sq: Stili i GTK IM Preedit

en: GTK IM Status Style
sq: Stili i GTK IM Status

en: Gtk+ Theme
sq: Tema e Gtk+

en: HOSTNAME:PORT
sq: EMRI I HOST:PORTA

en: Have GNOME draw the desktop background
sq: Tregon nëse GNOME duhet të vizatojë sfondin e desktop

en: Help document %s/%s not found
sq: Dokumenti i ndihmës %s/%s nuk u gjet

en: Help options
sq: Opcionet e dritares së dialogut të ndihmës

en: Help viewer needs terminal
sq: Pasqyruesi i ndihmës ka nevojë për terminal

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released
sq: Vër në dukje pozicionin aktual të kursorit kur pulsanti Control shtypet dhe rilëshohet

en: Host:port on which the sound server to use is running
sq: Host:porta ku serveri audio që duhet përdorur është në ekzekutim

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed
sq: Për sa millisekonda ka nevojë për të shkuar nga 0 në shpejtësinë maksimum

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate
sq: Sa millisekonda duhet pritur përpara se pulsantët për lëvizjen e mouse të hyjnë në aksion

en: How many pixels per second to move at the maximum speed
sq: Sa pixel për sekondë duhen lëvizur me shpejtësinë maksimum

en: How to connect to esd
sq: Mënyra e lidhjes me esd

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid"
sq: Tregon se si duhet sfumuar ngjyra e sfondit. Vlerat e mundëshme janë "horizontal-gradient", "vertical-gradient", dhe "solid"

en: Human readable name
sq: Emri i lexueshëm (pra jo në gjuhën makinë)

en: Human readable name of this application
sq: Emri i lexueshëm për këtë program

en: ID string to use for this application
sq: Stringa e identifikimit për këtë program

en: Icon Theme
sq: Tema e ikonave

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
sq: Tema e ikonave që duhet përdorur për panelin, nautilus, etj.

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds
sq: Shpërfill shtypje të shumëfishtë për të njëjtin pulsant nëse kryen brenda @delay millisekondash

en: Informational message
sq: Mesazh informues

en: Key %s not found in configuration
sq: Çelsi %s nuk u gjet në konfigurim

en: Keyboard Bell Custom Filename
sq: Emri i file të personalizuar të ziles së tastierës

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
sq: Ngjyra sipër apo majtas kur vizatohet një i shkallëzuar, ose për ngjyrën e plotë.

en: Length of a double click
sq: Kohëzgjatja e dopio klik

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds
sq: Kohëzgjatja e ciklit të pulsimit të kursorit, në milisekonda

en: Library prefix where GNOME was installed
sq: Prefiksi i instalimit të librarive të GNOME

en: Library prefix where this application was installed
sq: Prefiksi i instalimit të librarive të këtij programi

en: List of assistive technology applications to start when logging into the GNOME desktop
sq: Lista e programeve të teknollogjisë asistuese që duhen nisur kur kryhet hyrja në hapësirën e punës GNOME

en: Locate Pointer
sq: Gjej kursorin

en: Log in
sq: Identifikohu (login)

en: Log out
sq: Dil jashtë (Logout)

en: MODULE1,MODULE2,...
sq: MODULI1,MODULI2,...

en: Menubar Detachable
sq: Paneli i menuve të shkëputshme

en: Menus Have Icons
sq: Menu me ikona

en: Menus Have Tearoff
sq: Menu me shkëputës

en: Miscellaneous message
sq: Mesazhe të ndryshme

en: Module for GtkFileChooser
sq: Moduli për GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gnome-vfs" and "gtk+".
sq: Moduli që duhet përdorur si model i filesistemit për instrumentin GtkFileChooser. Vlerat e mundëshme janë "gnome-vfs" dhe "gtk+".

en: Motion Threshold
sq: Kufiri i lëvizjes

en: Mouse button orientation
sq: Orientimi i pulsantëve të mouse

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
sq: Emri i një shkronje monospace (me gjërësi të fiksuar) për t'u përdorur në pozicionet si p.sh. terminalët

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
sq: Emri i metodës së input të GTK+ input method Preedit Style e përdorur.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
sq: Emri i metodës së input të GTK+ input method Status Style e përdorur.

en: Name of the default font used by gtk+.
sq: Emri i tipit të gërmave të përdorura si të prezgjedhura nga gtk+.

en: Names of the workspaces
sq: Emrat e hapësirave të punës

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
sq: Numri i minutave të shkrimit para modalitetit pushim

en: Number of minutes that the typing break should last.
sq: Kohëzgjatja në minuta e pushimit.

en: Opacity with which to draw the background picture
sq: Tejdukshmëria me të cilën të vizatohet figura e sfondit

en: Path in which to look for installed files
sq: Pozicioni ku duhet të kërkohen files e instaluar

en: Picture Filename
sq: Emri i file të figurës

en: Picture Opacity
sq: Tejdukshëria e figurës

en: Picture Options
sq: Opcionet e figurës

en: Popt Context
sq: Konteksti popt

en: Popt Flags
sq: Parametrat popt

en: Popt Table
sq: Tabela Popt

en: Prefix where GNOME was installed
sq: Prefiksi ku GNOME është instaluar

en: Prefix where this application was installed
sq: Prefiksi ku ky program është instaluar

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
sq: Bllokon mundësinë e përdorimit të terminalit nga ana e përdoruesit apo ekzekutimin e një komande në rresht. Për shembull, do të ç'aktivojë hyrjen tek dritarja e dialogut "Zbato Programin" tek paneli.

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all application's "Print Setup" dialogs.
sq: Nuk lejon ndryshimin e konfigurimit të printerit nga ana e përdoruesit. Për shembull, do të ç'aktivojë hyrjen tek të gjitha dritaret e dialogut "Rregullimi i Printerit" të programeve.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all application's "Print" dialogs.
sq: Nuk lejon printimin nga ana e përdoruesit. Për shembull, do të ç'aktivojë hyrjen tek të gjitha dritaret e dialogut "Printo" të programeve.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all application's "Save as" dialogs.
sq: Ndalon ruajtjen e files në disk nga ana e përdoruesve. Për shembull, do të ç'aktivojë hyrjen tek të gjitha dritaret e dialogut "Ruaje si" të programeve.

en: Primary Color
sq: Ngjyra kryesore

en: Question dialog
sq: Dialogu i pyetjeve

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
sq: Ngjyra djathtas apo poshtë kur vizatohet një i shkallëzuar, nuk përdoret për ngjyrën e plotë.

en: Secondary Color
sq: Ngjyra dytësore

en: Select check box
sq: Zgjedhja e kutisë së zgjedhjes

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
sq: Vendose në «e vërtetë» që të disaktivohen të gjithë programet e jashtëm për të krijuar miniatura, pavarësisht nga rregullimi i tyre.

en: Single Click
sq: Klik i vetëm

en: Single click to open icons
sq: Klik të vetëm për të hapur ikonat

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme. This value is only propagated to the X server start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
sq: Përmasa e kursorit të treguar nga cursor_theme. Kjo vlerë i dërgohet server-it X vetëm në fillim të çdo seance, prandaj duke e ndryshuar gjatë një seance, ndryshimet mund të shikohen vetëm në seancën e ardhshme.

en: Sounds for events
sq: Tinguj për ndodhitë

en: Startup Assistive Technology Applications
sq: Nisja e programeve të teknollogjisë asistuese

en: Status Bar on Right
sq: Paneli i gjendjes djathtas

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice
sq: Ndryshon pulsantët majtas dhe djathtas për mëngjarashët

en: System events
sq: Ndodhitë e sistemit

en: Terminal application
sq: Aplikimi i terminalit

en: Terminal program to use when starting applications that require one
sq: Programi i terminalit që duhet përdorur kur ndonjë program gjatë nisjes bën kërkesë

en: The default action does not support this protocol.
sq: Veprimi i prezgjedhur nuk suporton këtë protokoll.

en: The flags to use for popt
sq: Parametrat që duhen përdorur për popt

en: The number of workspaces
sq: Numri i hapësirave të punës

en: The number of workspaces the window manager should use
sq: Numri i hapësirave të punës që organizuesi i dritareve duhet të përdorë

en: The popt context pointer that GnomeProgram is using
sq: Konteksti popt i përdorur nga GnomeProgram

en: The specified location is invalid.
sq: Pozicioni i dhënë nuk është i vlefshëm.

en: The table of options for popt
sq: Tabela e opcioneve për popt

en: Theme used for displaying file icons
sq: Tema e përdorur për të shfaqur ikonat e file

en: There is no default action associated with this location.
sq: Asnjë veprim i prezgjedhur shoqërohet me këtë pozicion.

en: There was an error launching the default action command associated with this location.
sq: Gabim gjatë zbatimit të veprimit të komandës së prezgjedhur shoqëruar me këtë pozicion.

en: There was an error parsing the default action command associated with this location.
sq: Gabim gjatë analizimit të veprimit të komandës së prezgjedhur shoqëruar me këtë pozicion.

en: This specifies the size of icons displayed in toolbars
sq: Specifikon madhësinë e ikonave të përdorura tek paneli i instrumentëve

en: Too many alias levels for a locale, may indicate a loop
sq: Tepër nivele alias për një lokale, mund të tregojë një loop

en: Toolbar Detachable
sq: Paneli i instrumentëve i shkëputshëm

en: Toolbar Icon Size
sq: Madhësia e ikonave të panelit të instrumentëve

en: Toolbar Style
sq: Stili i panelit të instrumentëve

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both_horiz", "icon", and "text"
sq: Stili i panelit të instrumentëve. Vlera të vlefshme janë "both", "both_horiz", "icon", dhe "text"

en: Type time
sq: Kohëzgjatja e shkrimit

en: Unable to find doc_id %s in the help path
sq: E pamundur gjetja e doc_id %s tek pozicioni i dokumentëve të ndihmës

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP domain
sq: E pamundur gjetja e domain GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_HELP domain.
sq: E pamundur gjetja e domain GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP.

en: Unable to find the help files in either %s or %s.  Please check your installation
sq: E pamundur gjetja e files së ndihmës tek %s apo %s. Kontrollo instalimin

en: Unable to show help as %s is not a directory.  Please check your installation.
sq: E pamundur shfaqja e ndihmës pasi %s nuk është një directory. Kontrollo instalimin

en: Unknown error code: %d
sq: Kod i panjohur gabimi: %d

en: Unknown internal error while displaying this location.
sq: Gabim i brendshëm i panjohur gjatë shfaqjes së këtij pozicioni.

en: Unknown type
sq: Lloj i panjohur

en: Use Custom Font
sq: Përdor gërmat e personalizuara

en: User interface events
sq: Ndodhitë e interfaqes së përdoruesit

en: User window manager
sq: Organizuesi i dritareve të përdoruesit

en: Version of this application
sq: Versioni i këtij programi

en: Warning message
sq: Mesazh paralajmërimi

en: Whether Applications should have accessibility support
sq: Përcakton nëse programet duhet të kenë suportin e hyrjes së lehtësuar

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
sq: Përcakton nëse duhen shfaqur animimet. Shënim: Ky është një kyç global, lejon ndryshimin e sjelljes së manazhuesit të dritareve, panelit, etj.

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry
sq: Përcakton nëse duhet shfaqur ikona krahas zërave të menusë

en: Whether menus should have a tearoff
sq: Përcakton nëse menutë duhet të kenë një shkëputës

en: Whether or not keyboard locking is enabled
sq: Tregon nëse bllokimi i tastierës është aktiv

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
sq: Tregon nëse bllokimi i tastierës është aktiv.

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
sq: Tregon nëse ekrani i bllokimit të shkrimit mund të shtyhet.

en: Whether the cursor should blink
sq: Përcakton nëse kursori duhet të pulsojë

en: Whether the default browser needs a terminal to run
sq: Tregon nëse shfletuesi i prezgjedhur ka nevojë për një terminal që të zbatohet

en: Whether the default browser understands netscape remote
sq: Tregon nëse shfletuesi i prezgjedhur trajton netscape remote

en: Whether the default help viewer accepts URLs
sq: Tregon nëse pasqyruesi i prezgjedhur i ndihmës pranon URL

en: Whether the default help viewer needs a terminal to run
sq: Tregon nëse pasqyruesi i prezgjedhur i ndihmës ka nevojë për një terminal që të zbatohet

en: Whether the user can detach menubars and move them around
sq: Përcakton nëse përdoruesit i jepet mundësia të shkëpusë panelët e menusë dhe t'i lëvizë sipas dëshirës

en: Whether the user can detach toolbars and move them around
sq: Përcakton nëse përdoruesit i jepet mundësia të shkëpusë panelët e instrumentëve dhe t'i lëvizë sipas dëshirës

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when a menu is popped up
sq: Përcakton nëse përdoruesi mund të shkruaj dinamikisht një përshpejtues të ri kur një menu është ç'rrotulluar

en: Whether to display a status bar meter on the right
sq: Tregon nëse duhet vendosur djathtas treguesi tek paneli i gjendjes

en: Whether to play sounds on user events.
sq: Përcakton nëse duhen përdorur tingujt për ndodhitë e përdoruesit

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
sq: Tregon nëse duhen përdorur gërmat e personalizuara tek programet gtk+

en: Window manager to try first
sq: Organizuesi i dritareve që duhet provuar si zgjedhja e parë

en: config indirect moniker
sq: konfigurimi i moniker indirekte

en: how long to accelerate in milliseconds
sq: kohëzgjatja e përshpejtimit në millisekonda

en: initial delay in milliseconds
sq: vonesa fillestare në millisekonda

en: minimum interval in milliseconds
sq: intervali minimum në millisekonda

en: pixels per seconds
sq: pixels në sekondë

en: possible values are "on", "off", and "custom".
sq: Vlerat e mundëshme janë "on", "off", dhe "custom".
