anaconda - en to sv translation catalogue (1415 entries)

en: 	Desktop shell (GNOME)
    	Office suite (OpenOffice.org)
    	Web browser (Mozilla) 
    	Email (Evolution)
    	Instant messaging
    	Sound and video applications
    	Games
sv: 	Skrivbordsskal (GNOME)
    	Kontorsprogramvara (OpenOffice.org)
    	Webbläsare (Mozilla) 
    	E-post (Evolution)
    	Snabbmeddelanden
    	Program för ljud och video
    	Spel

en: 	Desktop shell (GNOME)
    	Office suite (OpenOffice.org)
    	Web browser (Mozilla) 
    	Email (Evolution)
    	Instant messaging
    	Sound and video applications
    	Games
    	Software Development Tools
    	Administration Tools
sv: 	Skrivbordsskal (GNOME)
    	Kontorsprogramvara (OpenOffice.org)
    	Webbläsare (Mozilla) 
    	E-post (Evolution)
    	Snabbmeddelanden
    	Program för ljud och video
    	Spel
    	Programutvecklingsverktyg
    	Administrationsverktyg

en: 
    
    After installation, additional software can be added or removed using the 'system-config-packages' tool.
    
    If you are familiar with %s, you may have specific packages you would like to install or avoid installing. Check the box below to customize your installation.
sv: 
    
    Efter installationen kan ytterligare programvara läggas till eller tas bort genom användning av verktyget "system-config-packages".
    
    Om du är bekant med %s kanske du har vissa specifika paket som du vill installera eller undvika att installera. Kryssa i rutan nedan för att anpassa din installation.

en: 
    
    Press 'OK' to reboot your system.
sv: 
    
    Tryck "OK" för att starta om ditt system.

en: 
    
    The following packages were automatically
    selected to be installed:
    %s
sv: 
    
    Följande paket valdes automatiskt för
    installation:
    %s

en: 
    
    The following packages were available in this version but NOT installed:
sv: 
    
    Följande paket är tillgängliga i denna version men installerades INTE:

en: 
    
    The following packages were available in this version but NOT upgraded:
sv: 
    
    Följande paket är tillgängliga i denna version men uppgraderades INTE:

en: 
    
    The installer has detected %s MB of RAM.
sv: 
    
    Installationsprogrammet har hittat %s MB arbetsminne.

en: 
    
    WARNING! ALL DATA ON THE TARGET DRIVES WILL BE DESTROYED.
sv: 
    
    VARNING! ALL DATA PÅ MÅLHÅRDDISKARNA KOMMER ATT FÖRSTÖRAS.

en: 
    
    WARNING!!! VNC server running with NO PASSWORD!
    You can use the vncpassword=<password> boot option
    if you would like to secure the server.
sv: 
    
    VARNING!!! VNC-servern kör UTAN LÖSENORD!
    Du kan använda uppstartsflaggan vncpassword=<lösenord>
    om du vill säkra servern.

en: 
    
    You can choose a different automatic partitioning option, or click 'Back' to select manual partitioning.
    
    Press 'OK' to continue.
sv: 
    
    Du kan välja ett annat automatiskt partitioneringsalternativ eller klicka på "Bakåt" för att välja manuell partitionering.
    
    Tryck "OK" för att fortsätta.

en:         Time
sv:          Tid

en:       Bytes
sv:         Byte

en:     F1-Help     F2-New      F3-Edit   F4-Delete    F5-Reset    F12-OK
sv:      F1-Hjälp   F2-Ny   F3-Redigera   F4-Ta bort   F5-Återställ   F12-OK

en:     Packages
sv:        Paket

en:    <Space>,<+>,<-> selection   |   <F1> help   |   <F2> package description
sv:    <Blanksteg>,<+>,<-> val    |    <F1> hjälp    |    <F2> paketbeskrivning

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |  <Space> selects   |  <F12> next screen
sv:   <Tab>/<Alt-Tab> mellan element   |  <Blanksteg> väljer  |  <F12> nästa skärm

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
sv:   <Tab>/<Alt-Tab> mellan element | <Blanksteg> väljer | <F12> nästa skärm

en:  <F1> for help | <Tab> between elements | <Space> selects | <F12> next screen
sv:  <F1> för hjälp | <Tab> mellan element | <Blanksteg> väljer | <F12> nästa skärm

en:  <Space> selects button | <F2> select default boot entry | <F12> next screen>
sv:  <Blanksteg> väljer knapp | <F2> välj standardstartpost | <F12> nästa skärm>

en:  Name   :
sv:  Namn    :

en:  Size   :
sv:  Storlek :

en:  Summary:
sv:  Sammanf.:

en: %.1f KBytes
sv: %.1f kilobyte

en: %s %s installation
sv: Installation av %s %s

en: %s %s installation on host %s
sv: Installationsprogram för %s %s på värden %s

en: %s (C) 2004 Red Hat, Inc.
sv: %s © 2004 Red Hat, Inc.

en: %s Byte
sv: %s byte

en: %s Bytes
sv: %s byte

en: %s Installer
sv: Installationsprogram för %s

en: %s Installer on %s
sv: Installationsprogram för %s på %s

en: %s KB
sv: %s kB

en: %s directory:
sv: %s-katalog:

en: %s is not a valid hostname.
sv: %s är inget giltigt värdnamn.

en: %s not found
sv: %s hittades inte

en: (Max size is %s MB)
sv: (Maximal storlek är %s MB)

en: (ex. "host.domain.com")
sv: (t.ex. "värd.domän.se")

en: /dev/%s has a partition type of 0x82 (Linux swap) but does not appear to be formatted as a Linux swap partition.
    
    Would you like to format this partition as a swap partition?
sv: /dev/%s har en partitionstyp som är 0x82 (Linux swap), men den verkar inte vara formaterad som en Linux-växlingspartition.
    
    Vill du formatera denna partition som en växlingspartition?

en: /dev/ttyS0 (COM1 under DOS)
sv: /dev/ttyS0 (COM1 i DOS)

en: /dev/ttyS1 (COM2 under DOS)
sv: /dev/ttyS1 (COM2 i DOS)

en: /dev/ttyS2 (COM3 under DOS)
sv: /dev/ttyS2 (COM3 i DOS)

en: /dev/ttyS3 (COM4 under DOS)
sv: /dev/ttyS3 (COM4 i DOS)

en: 256 Colors (8 Bit)
sv: 256 färger (8 bitar)

en: <Enter> to exit
sv: <Retur> för att avsluta

en: <Enter> to reboot
sv: <Retur> för att starta om

en: <Not Applicable>
sv: <Inte tillämpbart>

en: <Space>,<+>,<-> selection   |   <F2> Group Details   |   <F12> next screen
sv: <Blanksteg>,<+>,<-> val    |    <F2> Gruppdetaljer    |    <F12> nästa skärm

en: A RAID device of type %s requires at least %s members.
sv: En RAID-enhet av typ %s kräver minst %s medlemmar.

en: A boot loader password prevents users from changing options passed to the kernel.  For greater system security, it is recommended that you set a password.
sv: Ett startprogramslösenord förhindrar användare från att ändra de alternativ som skickas till kärnan. Vi rekommenderar att ett lösenord anges för största möjliga säkerhet.

en: A boot loader password prevents users from passing arbitrary options to the kernel.  For highest security, we recommend setting a password, but this is not necessary for more casual users.
sv: Ett startprogramslösenord förhindrar användare från att skicka godtyckliga alternativ till kärnan. Vi rekommenderar att ett lösenord anges för största möjliga säkerhet, men detta är inte nödvändigt för användare som inte har så stort behov av säkerhet.

en: A complete log of the installation can be found in the file '%s' after rebooting your system.
    
    A kickstart file containing the installation options selected can be found in the file '%s' after rebooting the system.
sv: En komplett logg av installationen kan hittas i filen "%s" efter omstart av systemet.
    
    En kickstartfil som innehåller de installationsalternativ som valdes kan hittas i filen "%s" efter omstart av systemet.

en: A complete log of the upgrade can be found in the file '%s' after rebooting your system.
sv: En komplett logg av din uppgradering kommer att finnas i filen "%s" efter omstart av systemet.

en: A complete log of your installation will be in %s after rebooting your system. You may want to keep this file for later reference.
sv: En komplett logg av din installation kommer att finnas i %s efter omstart av systemet. Denna fil kan vara bra att spara och använda som referens senare.

en: A complete log of your upgrade will be in %s after rebooting your system. You may want to keep this file for later reference.
sv: En komplett logg av din uppgradering kommer att finnas i %s efter omstart av systemet. Denna fil kan vara bra att spara och använda som referens senare.

en: A few systems will need to pass special options to the kernel at boot time for the system to function properly. If you need to pass boot options to the kernel, enter them now. If you don't need any or aren't sure, leave this blank.
sv: Några system behöver skicka speciella flaggor till kärnan vid start för att systemet ska fungera ordentligt. Om du behöver skicka sådana flaggor, ange dem nu. Om du inte behöver några, eller om du inte är säker, låter du fältet vara tomt.

en: A firewall can help prevent unauthorized access to your computer from the outside world.  Would you like to enable a firewall?
sv: En brandvägg kan hjälpa till att förhindra otillåten åtkomst till din dator från omvärlden. Vill du aktivera en brandvägg?

en: A package group can have both Base and Optional package members.  Base packages are always selected as long as the package group is selected.
    
    Select the optional packages to be installed:
sv: En paketgrupp kan ha både baspaketmedlemmar och valfria paketmedlemmar. Baspaket väljs alltid så länge paketgruppen väljs.
    
    Välj de valfria paket som ska installeras:

en: A screenshot named '%s' has been saved.
sv: En skärmdump med namnet "%s" har sparats.

en: A software RAID device cannot be created because all of the available RAID minor device numbers have been used.
sv: En programvaru-RAID-enhet kan inte skapas eftersom alla tillgängliga undre RAID-enhetsnummer har använts.

en: A value is required for the field "%s".
sv: Ett värde krävs i fältet "%s".

en: About to Install
sv: Redo att installera

en: About to Upgrade
sv: Redo att uppgradera

en: Absolute Symlinks
sv: Absoluta symboliska länkar

en: Account name:
sv: Kontonamn:

en: Activate on boot
sv: Aktivera vid uppstart

en: Active
sv: Aktiv

en: Active on Boot
sv: Aktivera vid uppstart

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Device
sv: Lägg till enhet

en: Add Partition
sv: Lägg till partition

en: Add Swap
sv: Lägg till växlingsutrymme

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: Add anyway
sv: Lägg till ändå

en: Adding this partition would not leave enough disk space for already allocated logical volumes in %s.
sv: Att lägga till denna partition skulle inte lämna tillräckligt med utrymme för redan allokerade logiska volymer i %s.

en: Additional Language Support
sv: Stöd för ytterligare språk

en: Additional Size Options
sv: Ytterligare storleksalternativ

en: Admin Server:
sv: Administrationsserver:

en: Advanced Boot Loader Configuration
sv: Avancerad konfiguration av startprogram

en: Alaska Time
sv: Alaskatid

en: Alaska Time - Alaska panhandle
sv: Alaskatid - Alaska-utlöparen

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
sv: Alaskatid - Alaska-utlöparkroken

en: Alaska Time - west Alaska
sv: Alaskatid - västra Alaska

en: Aleutian Islands
sv: Aleuterna

en: All Packages
sv: Alla paket

en: Allow incoming:
sv: Tillåt inkommande:

en: Allowable Drives:
sv: Tillåtna enheter:

en: Allowable _Drives:
sv: Tillåtna _hårddiskar:

en: Amapa, E Para
sv: Amapá, Ö Pará

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
sv: Amundsen-Scott-stationen, Sydpolen

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new file systems. Please check your hardware for the cause of this problem.
sv: Ett fel har uppstått - inga giltiga enheter som kan användas för att skapa nya filsystem kunde hittas. Undersök din hårdvara för orsaken till detta problem.

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem or use dasdfmt.
    
    Back to the fdasd screen?
sv: Ett fel har uppstått - inga giltiga enheter som kan användas för att skapa nya filsystem kunde hittas. Undersök din hårdvara för orsaken till detta problem eller använd dasdfmt.
    
    Tillbaka till fdasd-skärmen?

en: An error has occurred selecting the video card %s. Please report this error to bugzilla.redhat.com.
sv: Ett fel har inträffat vid valet av grafikkortet %s. Var vänlig och rapportera detta fel på bugzilla.redhat.com.

en: An error occured reading the install from the ISO images. Please check your ISO images and try again.
sv: Det inträffade ett fel vid läsning av installationen från ISO-avbilderna. Kontrollera dina ISO-avbilder och försök igen.

en: An error occurred converting the value entered for "%s":
    %s
sv: Ett fel inträffade vid konvertering av värdet som angavs för "%s":
    %s

en: An error occurred copying the screenshots over.
sv: Ett fel inträffade vid kopiering av skärmdumparna.

en: An error occurred migrating %s to ext3.  It is possible to continue without migrating this file system if desired.
    
    Would you like to continue without migrating %s?
sv: Ett fel uppstod vid migrering av %s till ext3. Det är möjligt att fortsätta utan att migrera detta filsystem om så önskas.
    
    Vill du fortsätta utan att migrera %s?

en: An error occurred searching for bad blocks on %s.  This problem is serious, and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
sv: Ett fel inträffade vid sökning efter skadade block på %s. Detta problem är allvarligt och installationsprogrammet kan inte fortsätta.
    
    Tryck <Retur> för att för att starta om ditt system.

en: An error occurred transferring the install image to your hard drive. You are probably out of disk space.
sv: Ett fel inträffade vid överföringen av installationsavbilden till din hårddisk. Du har troligtvis slut på diskutrymme.

en: An error occurred trying to format %s.  This problem is serious, and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
sv: Ett fel inträffade vid försöket att formatera %s. Detta problem är allvarligt och installationsprogrammet kan inte fortsätta.
    
    Tryck <Retur> för att för att starta om ditt system.

en: An error occurred trying to initialize swap on device %s.  This problem is serious, and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
sv: Ett fel inträffade vid försöket att initiera växlingsutrymme på enheten %s. Detta problem är allvarligt och installationsprogrammet kan inte fortsätta.
    
    Tryck <Retur> för att för att starta om ditt system.

en: An error occurred trying to migrate %s.  This problem is serious, and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
sv: Ett fel inträffade vid försöket att migrera %s. Detta problem är allvarligt och installationsprogrammet kan inte fortsätta.
    
    Tryck <Retur> för att för att starta om ditt system.

en: An error occurred trying to mount some or all of your system. Some of it may be mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
sv: Ett fel inträffade vid försök att montera en del av eller hela ditt system. En del kan ha monterats under %s.
    
    Tryck <Retur> för att komma till ett skal. Systemet kommer automatiskt att startas om när du avslutar skalet.

en: An error occurred unmounting the CD.  Please make sure you're not accessing %s from the shell on tty2 and then click OK to retry.
sv: Ett fel inträffade vid avmontering av cd-romskivan. Försäkra dig om att du inte försöker komma åt %s från skalet på tty2 och klicka sedan på OK för att försöka igen.

en: An error occurred when attempting to load an installer interface component.
    
    className = %s
sv: Ett fel inträffade vid försök att läsa in en gränssnittskomponent för installationsprogrammet.
    
    className = %s

en: An error occurred when finding the packages to upgrade.
sv: Ett fel inträffade vid sökning efter paketen att uppgradera.

en: An error occurred when trying to create %s.  Some element of this path is not a directory. This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
sv: Ett fel inträffade vid försöket att skapa %s. Ett element i sökvägen är inte en katalog. Detta är ett ödesdigert fel och installationen kan inte fortsätta.
    
    Tryck <Retur> för att för att starta om ditt system.

en: An error occurred when trying to create %s: %s.  This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
sv: Ett fel inträffade vid försöket att skapa %s: %s. Detta problem är ödesdigert och installationsprogrammet kan inte fortsätta.
    
    Tryck <Retur> för att för att starta om ditt system.

en: An error occurred while attempting to verify the boot disk.  Please make sure that you have a good floppy in the first floppy drive.
sv: Ett fel inträffade under försöket att verifiera startdisketten. Försäkra dig om att det finns en felfri diskett i den första diskettstationen.

en: An error occurred while making the boot disk. Please make sure that there is a floppy in the first floppy drive.
sv: Ett fel inträffade under skapandet av startdisketten. Försäkra dig om att det finns en diskett i den första diskettstationen.

en: An error occurred while running %s on drive %s.
sv: Ett fel inträffade vid körning av %s på hårddisk %s.

en: An error occurred while saving the screenshot.  If this occurred during package installation, you may need to try several times for it to succeed.
sv: Ett fel inträffade vid sparande av skärmdumpen. Om detta inträffade under installation av paket kan du behöva försöka flera gånger för att det ska lyckas.

en: An unhandled exception has occurred.  This is most likely a bug.  Please copy the full text of this exception and file a detailed bug report against anaconda at http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/
sv: En undantagshändelse som inte hanteras har inträffat. Detta är med största sannolikhet ett fel. Var vänlig och kopiera hela texten från detta undantagsfel och skapa en detaljerad felrapport för anaconda på http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/

en: An unhandled exception has occurred.  This is most likely a bug.  Please copy the full text of this exception or save the crash dump to a floppy then file a detailed bug report against anaconda at http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/
sv: En undantagshändelse som inte hanteras har inträffat. Detta är med största sannolikhet ett fel. Var vänlig och kopiera hela texten från detta undantagsfel eller spara kraschdumpen på en diskett, och skapa sedan en detaljerad felrapport på http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/

en: Apple Bootstrap
sv: Apple-bootstrap

en: Aqtobe (Aktobe)
sv: Aqtobe (Aktiubinsk)

en: Are you sure you want to Delete the logical volume "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den logiska volymen "%s"?

en: Are you sure you want to reset the partition table to its original state?
sv: Är du säker på att du vill återställa partitionstabellen till dess ursprungliga tillstånd?

en: Arrange the drives to be in the same order as used by the BIOS. Changing the drive order may be useful if you have multiple SCSI adapters or both SCSI and IDE adapters and want to boot from the SCSI device.
    
    Changing the drive order will change where the installation program locates the Master Boot Record (MBR).
sv: Ordna hårddiskarna så att de är i samma ordning som används av BIOS. Att ändra ordningen på hårddiskarna kan vara användbart om du har flera SCSI-adaptrar eller både SCSI- och IDE-adaptrar och vill starta från SCSI-enheten.
    
    Att ändra ordningen på hårddiskarna kommer att ändra var installationsprogrammet hittar huvudstartposten (MBR).

en: As you don't have much memory in this machine, we need to turn on swap space immediately. To do this we'll have to write your new partition table to the disk immediately. Is that OK?
sv: Eftersom du inte har mycket minne i denna maskin måste vi aktivera växlingsutrymmet (swap) direkt. För att göra detta måste vi omedelbart skriva din nya partitionstabell till hårddisken. Är det okej?

en: At least one unused physical volume partition is needed to create an LVM Volume Group.
    
    Create a partition or RAID array of type "physical volume (LVM)" and then select the "LVM" option again.
sv: Minst en oanvänd fysisk volym krävs för att skapa en LVM-volymgrupp.
    
    Skapa en partition eller RAID-kedja av typen "fysisk volym (LVM)" och välj sedan alternativet "LVM" igen.

en: At least two software RAID partitions are needed.
sv: Minst två programvaru-RAID-partitioner behövs.

en: At least two unused software RAID partitions are needed to create a RAID device.
    
    First create at least two partitions of type "software RAID", and then select the "RAID" option again.
sv: Minst två oanvända programvaru-RAID-partitioner krävs för att skapa en RAID-enhet.
    
    Skapa först minst två partitioner av typen "programvaru-RAID" och välj sedan alternativet "RAID" igen.

en: Atlantic Time - E Labrador
sv: Atlanttid - Ö Labrador

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), NB, W Labrador, E Quebec & PEI
sv: Atlanttid - Nova Scotia (större delen), NB, V Labrador, Ö Quebec och PEI

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
sv: Atlanttid - Nova Scotia - orter som inte hade sommartid 1966-1971

en: Atlantic islands
sv: Atlantöarna

en: Attempting to connect to vnc client on host %s...
sv: Försöker ansluta till vnc-klienten på värden %s...

en: Attempting to start %s
sv: Försöker starta %s

en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
sv: Atyrau (Atirau, Gurjev), Mangghystau (Mankistau)

en: Authentication Configuration
sv: Autentiseringskonfiguration

en: Automatic Partitioning
sv: Automatisk partitionering

en: Automatic Partitioning Errors
sv: Fel vid automatisk partitionering

en: Automatic Partitioning sets partitions based on the selected installation type. You also can customize the partitions once they have been created.
    
    The manual disk partitioning tool, Disk Druid, allows you to create partitions in an interactive environment. You can set the file system types, mount points, partition sizes, and more.
sv: Automatisk partitionering konfigurerar partitioner baserat på den valda installationstypen. Du kan också anpassa partitionerna efter att de har skapats.
    
    Det manuella diskpartitioneringsverktyget, Disk Druid, låter dig skapa partitioner i en interaktiv miljö. Du kan ange filsystemstyper, monteringspunkter, storlek med mera.

en: Autopartition
sv: Partitionera automatiskt

en: Azores
sv: Azorerna

en: Back
sv: Tillbaka

en: Bad User Name
sv: Felaktigt användarnamn

en: Bad argument to HD kickstart method command %s: %s
sv: Felaktigt argument till HD-kickstartmetodkommandot %s: %s

en: Bad argument to NFS kickstart method command %s: %s
sv: Felaktigt argument till NFS-kickstartmetodkommandot %s: %s

en: Bad argument to Url kickstart method command %s: %s
sv: Felaktigt argument till Url-kickstartmetodkommandot %s: %s

en: Bad argument to device kickstart method command %s: %s
sv: Felaktigt argument till enhetskickstartmetodkommandot %s: %s

en: Bad argument to kickstart network command %s: %s
sv: Felaktigt argument till kickstartnätverkskommandot %s: %s

en: Bad blocks have been detected on device /dev/%s. We do not recommend you use this device.
    
    Press <Enter> to reboot your system
sv: Felaktiga block har hittats på enheten /dev/%s. Vi rekommenderar inte att du använder denna enhet.
    
    Tryck <Retur> för att starta om ditt system

en: Bad bootproto %s specified in network command
sv: Felaktigt startprotokoll %s angivet i nätverkskommando

en: Base Packages
sv: Baspaket

en: Before automatic partitioning can be set up by the installation program, you must choose how to use the space on your hard drives.
sv: Innan installationsprogrammet kan genomföra automatisk partitionering måste du välja hur utrymmet på dina hårddiskar ska användas.

en: Boot Diskette
sv: Startdiskett

en: Boot Diskette Creation
sv: Skapande av startdiskett

en: Boot Loader Configuration
sv: Konfiguration av startprogram

en: Boot Loader Password:
sv: Lösenord för startprogram:

en: Boot label
sv: Startetikett

en: Boot label contains illegal characters
sv: Startetiketten innehåller otillåtna tecken

en: Boot label contains illegal characters.
sv: Startetiketten innehåller otillåtna tecken.

en: Boot label may not be empty.
sv: Startetiketten får inte vara tom.

en: Boot loader password is too short
sv: Lösenordet till startprogrammet är för kort

en: Boot partition %s doesn't belong to a BSD disk label. SRM won't be able to boot from this paritition. Use a partition belonging to a BSD disk label or change this device disk label to BSD.
sv: Startpartitionen %s tillhör inte en BSD-disketikett. SRM kommer inte att kunna starta från denna partition. Använd en partition som tillhör en BSD-disketikett eller ändra denna enhetsdisketikett till BSD.

en: Boot partition %s doesn't belong to a disk with enough free space at its beginning for the bootloader to live on. Make sure that there's at least 5MB of free space at the beginning of the disk that contains /boot
sv: Startpartitionen %s tillhör inte en disk med tillräckligt mycket ledigt utrymme vid dess början som startprogrammet kan finnas på. Försäkra dig om att det finns 5 MB ledigt utrymme vid början på disken som innehåller /boot

en: Boot partition %s isn't a VFAT partition.  EFI won't be able to boot from this partition.
sv: Startpartitionen %s är inte en VFAT-partition. EFI kommer inte att kunna starta från denna partition.

en: Boot partition %s may not meet booting constraints for your architecture.  Creation of a boot disk is highly encouraged.
sv: Startpartitionen %s klarar kanske inte kraven för uppstart av din arkitektur. Att skapa en startdiskett rekommenderas varmt.

en: Boot partition isn't located early enough on the disk.  OpenFirmware won't be able to boot this installation.
sv: Startpartitionen ligger inte tillräckligt tidigt på hårddisken. OpenFirmware kommer inte att kunna starta denna installation.

en: Bootable partitions can only be on RAID1 devices.
sv: Startbara partitioner kan endast finnas på RAID1-enheter.

en: Bootable partitions cannot be on a logical volume.
sv: Startbara partitioner kan endast finnas på en logisk volym.

en: Bootloader
sv: Startprogram

en: CD Found
sv: Cd hittades

en: CD Not Found
sv: Cd hittades inte

en: C_ontinue
sv: F_ortsätt

en: C_ontinue with no boot loader
sv: F_ortsätt utan något startprogram

en: Can't have a question in command line mode!
sv: Kan inte ha en fråga i kommandoradsläge!

en: Canary Islands
sv: Kanarieöarna

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cannot Delete
sv: Kan inte ta bort

en: Cannot find kickstart file on CDROM.
sv: Kan inte hitta kickstartfil på cdrom-skiva.

en: Cannot find kickstart file on hard drive.
sv: Kan inte hitta kickstartfil på hårddisken.

en: Cannot find ks.cfg on boot floppy.
sv: Hittade inte ks.cfg på startdisketten.

en: Casey Station, Bailey Peninsula
sv: Casey-stationen, Bailey-halvön

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
sv: Central standardtid - Saskatchewan - mellanvästern

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
sv: Central standardtid - Saskatchewan - större delen

en: Central Time
sv: Centraltid

en: Central Time - Campeche, Yucatan
sv: Centraltid - Campeche, Yucatan

en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
sv: Centraltid - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
sv: Centraltid - Manitoba och västra Ontario

en: Central Time - Michigan - Wisconsin border
sv: Centraltid - gränsen mellan Michigan och Wisconsin

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
sv: Centraltid - North Dakota - Oliver County

en: Central Time - Quintana Roo
sv: Centraltid - Quintana Roo

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
sv: Centraltid - Rainy River och Fort Frances, Ontario

en: Central Time - most locations
sv: Centraltid - större delen

en: Central Time - west Nunavut
sv: Centraltid - västra Nunavut

en: Ceuta & Melilla
sv: Ceuta och Melilla

en: Chandev Parameters
sv: Chandev-parametrar

en: Chandev line
sv: Chandev-rad

en: Change
sv: Ändra

en: Change Boot Loader
sv: Byt startprogram

en: Change CDROM
sv: Byt cd-romskiva

en: Change _password
sv: Byt l_ösenord

en: Change the information for this user.
sv: Ändra den här användarens information.

en: Chatham Islands
sv: Chatham-öarna

en: Check for _bad blocks?
sv: Sök efter s_kadade block?

en: Check for bad blocks
sv: Sök efter skadade block

en: Checking "%s"...
sv: Kontrollerar "%s"...

en: Checking dependencies in packages selected for installation...
sv: Kontrollerar beroenden hos de paket som valts för installation...

en: Checking for Bad Blocks
sv: Söker efter skadade block

en: Checking for bad blocks on /dev/%s...
sv: Söker efter skadade block på /dev/%s...

en: Checking media now...
sv: Kontrollerar medium nu...

en: Checksum Test
sv: Test av kontrollsumma

en: Chinese(Simplified)
sv: Kinesiska (förenklad)

en: Chinese(Traditional)
sv: Kinesiska (traditionell)

en: Choose "%s" to test the CD currently in the drive, or "%s" to eject the CD and insert another for testing.
sv: Välj "%s" för att testa den cd som för tillfället är i enheten, eller "%s" för att mata ut cd:n och stoppa i en annan för testning.

en: Choose a Language
sv: Välj ett språk

en: Choose a disk to run fdasd or dasdfmt on
sv: Välj en hårddisk att köra fdasd eller dasdfmt på

en: Choose a disk to run fdisk on
sv: Välj en hårddisk att köra fdisk på

en: Choose additional languages that you would like to use on this system:
sv: Välj ytterligare språk som du vill använda på detta system:

en: Choose monitor type
sv: Välj bildskärmstyp

en: Choose the default language for this system:
sv: Välj standardspråket för detta system:

en: Choose this group to get the minimal possible set of packages.  Useful for creating small router/firewall boxes, for example.
sv: Välj denna grupp för att få ett minimalt urval av paket. Detta är användbart vid till exempel skapande av små router- eller brandväggsmaskiner.

en: Choose this option if you would like to upgrade your existing %s system.  This option will preserve the existing data on your drives.
sv: Välj detta alternativ om du vill uppgradera ditt befintliga %s-system. Detta alternativ kommer att bevara befintlig data på dina hårddiskar.

en: Choose this option to freshly install your system. Existing software and data may be overwritten depending on your configuration choices.
sv: Välj detta alternativ för att installera ditt system på nytt. Befintlig programvara och data kommer att skrivas över beroende på dina konfigurationsval.

en: Clear
sv: Töm

en: Click next to begin installation of %s.
sv: Klicka på Nästa för att starta installationen av %s.

en: Click next to begin upgrade of %s.
sv: Klicka på Nästa för att starta uppgraderingen av %s.

en: Clone Drive Tool
    
    This tool allows you to significantly reduce the amount of effort required to setup RAID arrays.  The idea is to take a source drive which has been prepared with the desired partitioning layout, and clone this layout onto other similar sized drives.  Then a RAID device can be created.
    
    NOTE: The source drive must have partitions which are restricted to be on that drive only, and can only contain unused software RAID partitions.  Other partition types are not allowed.
    
    EVERYTHING on the target drive(s) will be destroyed by this process.
sv: Hårddiskkloningsverktyg
    
    Detta verktyg låter dig avsevärt minska mängden arbete som krävs för att konfigurera RAID-kedjor. Tanken är att ta en källhårddisk som har förberetts med den önskade partitionsstrukturen och sedan klona denna struktur på andra liknande hårddiskar med samma storlek. Då kan en RAID-enhet skapas.
    
    OBS: Källhårddisken måste ha partitioner som är begränsade till att endast vara på den hårddisken, och får endast innehålla oanvända programvaru-RAID-partitioner. Andra partitionstyper är inte tillåtna.
    
    ALLTING på målhårddiskarna kommer att förstöras i denna process.

en: Clone Drives
sv: Klona hårddiskar

en: Clone a _drive to create a RAID device [default=/dev/md%s].
sv: Klona en _hårddisk för att skapa en RAID-enhet [standard=/dev/md%s].

en: Color Depth
sv: Färgdjup

en: Color Depth:
sv: Färgdjup:

en: Complete
sv: Färdig

en: Completed
sv: Färdigt

en: Completed:
sv: Färdigt  :

en: Con_firm:
sv: B_ekräfta:

en: Configure %s
sv: Konfigurera %s

en: Configure TCP/IP
sv: Konfigurera TCP/IP

en: Configure advanced boot loader _options
sv: _Konfigurera avancerade startprogramsalternativ

en: Configure using DHCP
sv: Konfigurera med hjälp av DHCP

en: Configure using _DHCP
sv: Konfigurera med hjälp av _DHCP

en: Confirm Delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Confirm Physical Extent Change
sv: Bekräfta ändring av fysisk yta

en: Confirm Reset
sv: Bekräfta återställning

en: Confirm:
sv: Bekräfta:

en: Congratulations
sv: Gratulerar

en: Congratulations, the installation is complete.
    
    %s%s
sv: Gratulerar, installationen är färdig.
    
    %s%s

en: Congratulations, your %s installation is complete.
    
    %s%s
sv: Gratulerar, din installation av %s är färdig.
    
    %s%s

en: Connected!
sv: Ansluten!

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Copying File
sv: Kopierar fil

en: Could not allocate cylinder-based partitions
sv: Kunde inte allokera cylinderbaserade partitioner

en: Could not allocate cylinder-based partitions as primary partitions
sv: Kunde inte allokera cylinderbaserade partitioner som primära partitioner

en: Could not allocate partitions
sv: Kunde inte allokera partitioner

en: Could not allocate partitions as primary partitions
sv: Kunde inte allokera partitioner som primära partitioner

en: Could not allocate requested partitions: 
    
    %s.%s
sv: Kunde inte allokera begärda partitioner: 
    
    %s.%s

en: Could not allocate requested partitions: %s.
sv: Kunde inte allokera begärda partitioner: %s.

en: Couldn't Create Drive Clone Editor
sv: Kunde inte skapa hårddiskkloningsredigerare

en: Create PROM alias
sv: Skapa PROM-alias

en: Create PROM alias `linux'
sv: Skapa PROM-aliaset "linux"

en: Create a RAID _device [default=/dev/md%s].
sv: Skapa en RAID-_enhet [standard=/dev/md%s].

en: Create a software RAID _partition.
sv: Skapa en programvaru-RAID-partition.

en: Create boot disk
sv: Skapa startdiskett

en: Create new boot loader configuration
sv: Skapa ny konfiguration av startprogram

en: Creating
sv: Skapar

en: Creating boot disk...
sv: Skapar startdiskett...

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Customize
sv: Anpassa

en: Customize Graphical Configuration
sv: Anpassa grafikkonfiguration

en: Customize Packages to Upgrade
sv: Välj paket att uppgradera

en: Customize software selection
sv: Anpassa valet av programvara

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: DDC Probed Monitor
sv: DDC-testad bildskärm

en: Danish
sv: Danska

en: Davis Station, Vestfold Hills
sv: Davis-stationen, Vestfold Hills

en: Debug
sv: Felsökning

en: Default
sv: Standard

en: Default Boot _Target
sv: _Standardstartmål

en: Default Desktop:
sv: Standardskrivbord:

en: Default Language
sv: Standardspråk

en: Default Login:
sv: Standardinloggning:

en: Default boot image
sv: Standardstartavbild

en: Default gateway (IP):
sv: Standard-gateway (IP):

en: Delete
sv: Ta bort

en: Dependency Check
sv: Beroendekontroll

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description: %s
sv: Beskrivning: %s

en: Details
sv: Detaljer

en: Details for '%s'
sv: Detaljer för "%s"

en: Detected mouse type: %s
sv: Detekterad mustyp: %s

en: Determining host name and domain...
sv: Undersöker värdnamn och domän...

en: Device
sv: Enhet

en: Device %s does not appear to contain %s CDROM images.
sv: Enheten %s ser inte ut att innehålla cd-romavbilder med %s.

en: Devices
sv: Enheter

en: Directory holding images:
sv: Katalog som innehåller avbilder:

en: Dirty File Systems
sv: Nedsmutsade filsystem

en: Disable SELinux
sv: Inaktivera SELinux

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disk Partitioning Setup
sv: Inställningar för diskpartitionering

en: Disk Setup
sv: Hårddiskkonfiguration

en: Disk Space
sv: Diskutrymme

en: Do _Not Format
sv: Formatera i_nte

en: Do not install SILO
sv: Installera inte SILO

en: Do not install packages that have dependencies
sv: Installera inte paket som har beroenden

en: Do you have a driver disk?
sv: Har du en drivrutinsdiskett?

en: Do you want to start the network interfaces on this system?
sv: Vill du starta nätverksgränssnitten på detta system?

en: Do you wish to load any more driver disks?
sv: Vill du läsa in fler drivrutinsdisketter?

en: Done
sv: Färdig

en: Done [%d/%d]
sv: Klart [%d/%d]

en: Dornod, Sukhbaatar
sv: Dornod, Sübaatar

en: Downloading %s
sv: Hämtar %s

en: Downloading - %s
sv: Hämtar - %s

en: Drive
sv: Hårddisk

en: Drive:
sv: Hårddisk:

en: Driver Disk Source
sv: Källa för drivrutinsdiskett

en: Driver disk
sv: Drivrutinsdiskett

en: Drives
sv: Hårddiskar

en: Dump Written
sv: Minnesdump skriven

en: Duplicate Device
sv: Dublettenhet

en: Duplicate Label
sv: Dublettetikett

en: Duplicate Labels
sv: Dublettetiketter

en: Dutch
sv: Holländska

en: Dynamic IP
sv: Dynamisk IP

en: E Amazonas
sv: Ö Amazonas

en: E Argentina (BA, DF, SC, TF)
sv: Ö Argentina (BA, DF, SC, TF)

en: Easter Island & Sala y Gomez
sv: Påskön och Sala y Gomez

en: Eastern Standard Time - Indiana - Crawford County
sv: Östlig standardtid - Indiana - Crawford County

en: Eastern Standard Time - Indiana - Starke County
sv: Östlig standardtid - Indiana - Starke County

en: Eastern Standard Time - Indiana - Switzerland County
sv: Östlig normaltid - Indiana - Switzerland County

en: Eastern Standard Time - Indiana - most locations
sv: Östlig standardtid - Indiana - större delen

en: Eastern Standard Time - Pangnirtung, Nunavut
sv: Östlig normaltid - Pangnirtung, Nunavut

en: Eastern Standard Time - central Nunavut
sv: Östlig standardtid - mellersta Nunavut

en: Eastern Standard Time - east Nunavut
sv: Östlig standardtid - östra Nunavut

en: Eastern Time
sv: Östlig tid

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
sv: Östlig tid - Kentucky - Louisville-området

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
sv: Östlig tid - Kentucky - Wayne County

en: Eastern Time - Michigan - most locations
sv: Östlig tid - Michigan - större delen

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
sv: Östlig tid - Ontario och Quebec - orter som inte hade sommartid 1967-1973

en: Eastern Time - Ontario - most locations
sv: Östlig tid - Ontario - större delen

en: Eastern Time - Quebec - most locations
sv: Östlig tid - Quebec - större delen

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
sv: Östlig tid - Thunder Bay, Ontario

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Boot Label
sv: Redigera startetikett

en: Edit Drive Order
sv: Redigera hårddiskordning

en: Edit Interface %s
sv: Redigera gränssnittet %s

en: Edit LVM Volume Group
sv: Redigera LVM-volymgrupp

en: Edit LVM Volume Group: %s
sv: Redigera LVM-volymgrupp: %s

en: Edit Logical Volume
sv: Redigera logisk volym

en: Edit Logical Volume: %s
sv: Redigera logisk volym: %s

en: Edit Partition
sv: Redigera partition

en: Edit Partition: /dev/%s
sv: Redigera partition: /dev/%s

en: Edit Partitions
sv: Redigera partitioner

en: Edit RAID Device
sv: Redigera RAID-enhet

en: Edit RAID Device: /dev/md%s
sv: Redigera RAID-enhet: /dev/md%s

en: Edit User
sv: Redigera användare

en: Eject CD
sv: Mata ut cd

en: Emulate 3 Buttons?
sv: Emulera 3 knappar?

en: Enable Kerberos
sv: Använd Kerberos

en: Enable LDAP
sv: Använd LDAP

en: Enable MD5 Passwords
sv: Använd MD5-lösenord

en: Enable NIS
sv: Använd NIS

en: Enable N_IS
sv: Använd N_IS

en: Enable SMB _Authentication
sv: Använd SMB-_autentisering

en: Enable _Kerberos
sv: Använd _Kerberos

en: Enable _LDAP
sv: Använd _LDAP

en: Enable _MD5 passwords
sv: Använd _MD5-lösenord

en: Enable firewall
sv: Aktivera brandvägg

en: Enable shado_w passwords
sv: Använd sk_ugglösenord

en: End
sv: Slut

en: End Cylinder:
sv: Slutcylinder:

en: English
sv: Engelska

en: Enter Boot Loader Password
sv: Ange lösenord för startprogram

en: Enter Module Parameters
sv: Ange modulparametrar

en: Enter a boot loader password and then confirm it.  (Note that your BIOS keymap may be different than the actual keymap you are used to.)
sv: Ange ett lösenord för startprogrammet och bekräfta det sedan (observera att din BIOS-tangentbordstabell kan skilja sig från den du är van vid).

en: Enter a label to be displayed in the boot loader menu. The device (or hard drive and partition number) is the device from which it boots.
sv: Ange en etikett som visas i startprogramsmenyn. Enheten (eller hårddisk och partitionsnummer) är den enhet som det startar från.

en: Enter the information for the user.
sv: Ange användarens information.

en: Enter the root (administrator) password for the system.
sv: Ange rootlösenordet (administratörslösenordet) för detta system.

en: Error
sv: Fel

en: Error - the logical volume name %s is not valid.
sv: Fel - det logiska volymnamnet %s är inte giltigt.

en: Error - the logical volume name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
sv: Fel - det logiska volymnamnet innehåller otillåtna tecken eller blanktecken. Tillåtna tecken är bokstäver, siffror, "." eller "_".

en: Error - the volume group name %s is not valid.
sv: Fel - volymgruppsnamnet %s är inte giltigt.

en: Error - the volume group name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
sv: Fel - volymgruppsnamnet innehåller otillåtna tecken eller blanktecken. Tillåtna tecken är bokstäver, siffror, "." eller "_".

en: Error Installing Package
sv: Fel vid installation av paket

en: Error Partitioning
sv: Fel vid partitionering

en: Error Saving Screenshot
sv: Fel vid sparande av skärmdump

en: Error With Data
sv: Fel med data

en: Error With Request
sv: Fel i begäran

en: Error enabling swap device %s: %s
    
    This most likely means this swap partition has not been initialized.
    
    Press OK to reboot your system.
sv: Fel vid aktivering av växlingsenheten %s: %s
    
    Detta betyder med största sannolikhet att partitionen inte har initierats.
    
    Tryck OK för att starta om ditt system.

en: Error in %s on line %d of kickstart file %s.
sv: Fel i %s på rad %d i kickstartfilen %s.

en: Error mounting device %s as %s: %s
    
    This most likely means this partition has not been formatted.
    
    Press OK to reboot your system.
sv: Fel vid montering av enheten %s som %s: %s
    
    Detta betyder med största sannolikhet att partitionen inte har formaterats.
    
    Tryck OK för att starta om ditt system.

en: Error mounting file system on %s: %s
sv: Fel vid montering av filsystem på %s: %s

en: Error opening kickstart file %s: %s
sv: Fel vid öppnande av kickstartfilen %s: %s

en: Error pulling second part of kickstart config: %s!
sv: Fel vid hämtning av andra delen av kickstartkonfigurationen: %s!

en: Error reading contents of kickstart file %s: %s
sv: Fel vid läsning av innehållet i kickstartfil %s: %s

en: Error with Partitioning
sv: Fel vid partitionering

en: Error with Password
sv: Fel i lösenord

en: Error!
sv: Fel!

en: Estonian
sv: Estniska

en: Everything
sv: Allt

en: Exception Occurred
sv: Ett undantagsfel inträffade

en: Exit
sv: Avsluta

en: Extended
sv: Utökad

en: FAIL.
    
    The image which was just tested has errors. This could be due to a corrupt download or a bad disc.  If applicable, please clean the disc and try again.  If this test continues to fail you should not continue the install.
sv: MISSLYCKADES.
    
    Avbilden som testades nyss innehåller fel. Detta kan bero på en felaktig hämtning eller en trasig skiva. Prova att göra rent skivan om tillämpligt och försök igen. Om detta test fortsätter att misslyckas bör du inte fortsätta installationen.

en: FTP Setup
sv: FTP-konfiguration

en: FTP site name:
sv: FTP-serverns namn:

en: Failed to log into %s: %s
sv: Misslyckades med att logga in till %s: %s

en: Failed to mount driver disk.
sv: Montering av drivrutinsdisketten misslyckades.

en: Failed to mount updates disk
sv: Montering av uppdateringsdisketten misslyckades.

en: Failed to read directory %s: %s
sv: Kunde inte läsa katalogen %s: %s

en: Failed to retrieve %s: %s
sv: Misslyckades med att hämta %s: %s

en: File System Label:
sv: Filsystemsetikett:

en: File System Option:
sv: Filsystemsalternativ:

en: File System Options
sv: Filsystemsalternativ

en: File System Type:
sv: Filsystemstyp:

en: File System _Type:
sv: Filsystems_typ:

en: File System type:
sv: Filsystemstyp:

en: Fill all available space:
sv: Fyll allt tillgängligt utrymme:

en: Fill all space _up to (MB):
sv: Fyll allt _utrymme upp till (MB):

en: Fill maximum size of (MB):
sv: Fyll maximal storlek av (MB):

en: Fill to maximum _allowable size
sv: Fyll till största ti_llåtna storlek

en: Final Warning
sv: Slutgiltig varning

en: Finding
sv: Letar

en: Finding packages to upgrade...
sv: Letar efter paket att uppgradera...

en: Finnish
sv: Finska

en: Firewall
sv: Brandvägg

en: Firewall Configuration - Customize
sv: Brandväggskonfiguration - Anpassa

en: First sector of boot partition
sv: Första sektorn av startpartitionen

en: Fix
sv: Fixa

en: Fixed Size:
sv: Fast storlek:

en: Following warnings occurred during automatic partitioning:
    
    %s
sv: Följande varningar inträffade under automatisk partitionering:
    
    %s

en: For information on Errata (updates and bug fixes), visit:
    	http://www.redhat.com/errata/
    
    For information on automatic updates through Red Hat Network, visit:
    	http://rhn.redhat.com/
    
    For information on using and configuring the system, visit:
    	http://www.redhat.com/docs/
    	http://www.redhat.com/apps/support/
    
    To register the product for support, visit:
    	http://www.redhat.com/apps/activate/
sv: För information om uppdateringar och felfixar, besök:
    	http://www.redhat.com/errata/
    
    För information om automatiska uppdateringar genom Red Hat Network, besök:
    	http://rhn.redhat.com/
    
    För information om användning och konfiguration av systemet, besök:
    	http://www.redhat.com/docs/
    	http://www.redhat.com/apps/support/
    
    För att registrera produkten för support, besök:
    	http://www.redhat.com/apps/activate/

en: For information on errata (updates and bug fixes), visit http://www.redhat.com/errata/.
    
    Information on using your system is available in the %s manuals at http://www.redhat.com/docs/.
sv: Information om uppdateringar och programfixar hittar du på http://www.redhat.com/errata/.
    
    Information om användning och konfiguration av ditt system finns i %s-manualerna på http://www.redhat.com/docs/.

en: Force LBA32
sv: Tvinga LBA32

en: Force to be a _primary partition
sv: Tvinga att vara en _primär partition

en: Force to be a primary partition
sv: Tvinga att vara primär partition

en: Force use of LBA32 (not normally required)
sv: Tvinga fram användning av LBA32 (behövs normalt inte)

en: Forcing the use of LBA32 for your bootloader when not supported by the BIOS can cause your machine to be unable to boot.  We highly recommend you create a boot disk when asked later in the install process.
    
    Would you like to continue and force LBA32 mode?
sv: Att tvinga fram användandet av LBA32 för ditt startprogram kan göra att din dator inte startar om detta inte också stöds av datorns BIOS. Vi rekommenderar att du skapar en startdiskett när du frågas om detta senare under installationen.
    
    Vill du fortsätta och tvinga fram LBA32-läge?

en: Foreign
sv: Främmande

en: Format
sv: Formatera

en: Format DASD
sv: Formatera DASD

en: Format Warning
sv: Formateringsvarning

en: Format Warnings
sv: Formateringsvarningar

en: Format as %s
sv: Formatera som %s

en: Format as Swap?
sv: Formatera som växlingspartition?

en: Format as:
sv: Formatera som:

en: Format partition?
sv: Formatera partitionen?

en: Format?
sv: Formatera?

en: Formatting
sv: Formaterar

en: Formatting %s file system...
sv: Formaterar %s-filsystem...

en: Formatting the selected DASD device will destroy all contents of the device. Do you really want to format the selected DASD device?
sv: Formatering av den valda DASD-enheten kommer att förstöra allt innehåll på enheten. Vill du verkligen formatera den valda DASD-enheten?

en: Free
sv: Ledigt

en: Free Space
sv: Ledigt utrymme

en: Free Space (MB)
sv: Ledigt utrymme (MB)

en: Free Space:
sv: Ledigt utrymme:

en: Free space
sv: Ledigt utrymme

en: French
sv: Franska

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Galapagos Islands
sv: Galapagosöarna

en: Gambier Islands
sv: Gambieröarna

en: German
sv: Tyska

en: Gilbert Islands
sv: Gilbertöarna

en: Giving up attempting to connect after 50 tries!
sv: Ger upp försök att ansluta efter 50 försök!

en: Graphical
sv: Grafisk

en: Graphical Interface (X) Configuration
sv: Konfiguration av grafiskt gränssnitt (X)

en: Graphical installation not available...  Starting text mode.
sv: Grafisk installation är inte tillgänglig... Startar textläge.

en: Great Britain
sv: Storbritannien

en: HSync Rate:
sv: Horisontell frekvens:

en: HSync Rate:
sv: Horisontell frekvens:

en: HTTP Setup
sv: HTTP-konfiguration

en: Hard Drives
sv: Hårddiskar

en: Hard drive
sv: Hårddisk

en: Help not available
sv: Hjälp inte tillgänglig

en: Hide RAID device/LVM Volume _Group members
sv: Dölj RAID-enhetsmedlemmar/LVM-volym_gruppsmedlemmar

en: Hide _Help
sv: Dölj _hjälp

en: High Color (16 Bit)
sv: Tusentals färger (16 bitar)

en: Hori_zontal Sync:
sv: _Horisontell synkronisering:

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Hostname Configuration
sv: Värdnamnskonfiguration

en: Hostname must be 64 or less characters in length.
sv: Värdnamnet får vara högst 64 tecken långt.

en: Hostname must start with a valid character in the range 'a-z' or 'A-Z'
sv: Värdnamnet måste börja med ett giltigt tecken i intervallet "a-z" eller "A-Z"

en: Hostnames can only contain the characters 'a-z', 'A-Z', '-', or '.'
sv: Värdnamn kan endast innehålla tecknen "a-z", "A-Z", "-" eller "."

en: How would you like to prepare the file system on this partition?
sv: Hur vill du förbereda filsystemet på denna partition?

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: I _don't want to create a swap file
sv: Jag vill i_nte skapa en växlingsfil

en: I _want to create a swap file
sv: Jag _vill skapa en växlingsfil

en: I can't go to the previous step from here. You will have to try again.
sv: Jag kan inte gå till det föregående steget härifrån. Du måste försöka igen.

en: I want to have automatic partitioning:
sv: Jag vill ha automatisk partitionering:

en: IP Address
sv: IP-adress

en: IP Address is missing
sv: IP-adress saknas

en: IP Addresses must contain numbers between 0 and 255
sv: IP-adresser får bara innehålla tal mellan 0 och 255

en: IP Addresses must contain numbers between 1 and 255
sv: IP-adresser får bara innehålla tal mellan 1 och 255

en: IP address:
sv: IP-adress:

en: IP/Netmask
sv: IP/Nätmask

en: I_gnore package dependencies
sv: I_gnorera paketberoenden

en: Icelandic
sv: Isländska

en: If this system is attached directly to the Internet or is on a large public network, it is recommended that a firewall be configured to help prevent unauthorized access.  However, you have selected not to configure a firewall.  Choose "Proceed" to continue without a firewall.
sv: Om detta system är anslutet direkt till Internet eller om det finns på ett stort allmänt nätverk rekommenderas det att en brandvägg konfigureras för att hjälpa till att förhindra otillåten åtkomst. Du har dock valt att inte konfigurera en brandvägg. Välj "Fortsätt" för att fortsätta utan en brandvägg.

en: If you are using a HTTP proxy server enter the name of the HTTP proxy server to use.
sv: Om du använder en HTTP-proxy anger du namnet på den HTTP-proxyserver som ska användas.

en: If you are using non anonymous ftp, enter the account name and password you wish to use below.
sv: Om du använder icke-anonym ftp anger du kontonamnet och lösenordet som du vill använda nedan.

en: If you wish to add default options to the boot command, enter them into the 'General kernel parameters' field.
sv: Om du vill lägga till standardflaggor till startkommandot kan du ange dem i fältet "Allmänna parametrar till kärnan".

en: If you would like to allow all traffic from a device, select it below.
sv: Om du vill tillåta all trafik från en enhet, välj den nedan.

en: If you would like to change the default package set to be installed you can choose to customize this below.
sv: Om du vill ändra standardsamlingen med paket som ska installeras kan du välja att anpassa det nedan.

en: If you would like to test additional media, insert the next CD and press "%s". You do not have to test all CDs, although it is recommended you do so at least once.
    
    To begin the installation process insert CD #1 into the drive and press "%s".
sv: Om du vill testa ytterligare media sätter du in nästa cd och trycker "%s". Du behöver dock inte testa alla cd-skivor, även om det rekommenderas att du gör det minst en gång.
    
    För att börja installationen stoppar du in den första cd-skivan i enheten och trycker "%s".

en: If your system is part of a larger network where hostnames are assigned by DHCP, select automatically via DHCP. Otherwise, select manually and enter in a hostname for your system. If you do not, your system will be known as 'localhost.'
sv: Om ditt system är en del av ett större nätverk där värdnamn tilldelas med hjälp av DHCP bör du välja automatiskt via DHCP. Annars bör du välja manuellt och ange ett värdnamn för ditt system. Om du inte gör detta kommer ditt system att gå under namnet "localhost".

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore package dependencies
sv: Ignorera paketberoenden

en: Illegal Logical Volume Name
sv: Otillåtet namn på logisk volym

en: Illegal logical volume name
sv: Otillåtet namn på logisk volym

en: Illegal size
sv: Otillåten storlek

en: Image
sv: Avbild

en: In most cases, the monitor can be automatically detected. If the detected settings are not correct for the monitor, select the right settings.
sv: I de flesta fall kan bildskärmen detekteras automatiskt. Om de detekterade inställningarna inte är de rätta för bildskärmen bör du välja rätt inställningar.

en: In most cases, the video hardware can be automatically detected. If the detected settings are not correct for the hardware, select the right settings.
sv: I de flesta fall kan din grafikhårdvara detekteras automatiskt. Om de detekterade inställningarna inte stämmer för hårdvaran bör du välja rätt inställningar.

en: In progress...
sv: Pågår...

en: Individual Package Selection
sv: Val av enstaka paket

en: Initializing
sv: Initierar

en: Insert Driver Disk
sv: Sätt in drivrutinsdiskett

en: Insert a floppy disk
sv: Sätt in en diskett

en: Insert your driver disk into /dev/%s and press "OK" to continue.
sv: Sätt in din drivrutinsdiskett i /dev/%s och tryck på "OK" för att fortsätta.

en: Insert your updates disk into /dev/%s and press "OK" to continue.
sv: Sätt in din uppdateringsdiskett i /dev/%s och tryck "OK" för att fortsätta.

en: Install Boot Loader record on:
sv: Installera startprogramspost på:

en: Install SILO boot record on:
sv: Installera SILO-startposten på:

en: Install Starting
sv: Installationen startar

en: Install Window
sv: Installationsfönster

en: Install class forcing text mode installation
sv: Installationsklassen påtvingar textlägesinstallation

en: Install on System
sv: Installera på system

en: Install packages to satisfy dependencies
sv: Installera paket för att tillfredsställa beroenden

en: Installation Method
sv: Installationsmetod

en: Installation Type
sv: Installationstyp

en: Installation cannot continue.
sv: Installationen kan inte fortsätta.

en: Installation to begin
sv: Installationen startar

en: Installing %s packages
sv: Installerar %s paket

en: Installing %s-%s-%s.%s
sv: Installerar %s-%s-%s.%s

en: Installing %s-%s-%s.%s (%s)
sv: Installerar %s-%s-%s.%s (%s)

en: Installing %s-%s-%s.%s.
sv: Installerar %s-%s-%s.%s.

en: Installing %s-%s-%s...
sv: Installerar %s-%s-%s...

en: Installing Packages
sv: Installerar paket

en: Installing bootloader...
sv: Installerar startprogram...

en: Installing...
sv: Installerar...

en: Invalid Boot Label
sv: Ogiltig startetikett

en: Invalid Choice
sv: Ogiltigt val

en: Invalid Directories
sv: Ogiltiga kataloger

en: Invalid Entry for End Cylinder
sv: Ogiltigt värde på slutcylinder

en: Invalid Entry for Maximum Size
sv: Ogiltigt värde på maxstorlek

en: Invalid Entry for Partition Size
sv: Ogiltigt värde på partitionsstorlek

en: Invalid Entry for RAID Spares
sv: Ogiltigt värde på RAID-reserver

en: Invalid Entry for Starting Cylinder
sv: Ogiltigt värde på startcylider

en: Invalid Hostname
sv: Ogiltigt värdnamn

en: Invalid IP Information
sv: Ogiltig IP-information

en: Invalid IP string
sv: Ogiltig IP-sträng

en: Invalid Sync Rates
sv: Ogiltiga synkroniseringsfrekvenser

en: Invalid Volume Group Name
sv: Ogiltigt namn på volymgrupp

en: Invalid information
sv: Ogiltig information

en: Invalid mount point
sv: Ogiltig monteringspunkt

en: Invalid port given: %s.  The proper format is 'port:protocol', where port is between 1 and 65535, and protocol is either 'tcp' or 'udp'.
    
    For example, '1234:udp'
sv: Ogiltig port angiven: %s. Korrekt format är "port:protokoll", där port är mellan 1 och 65535, och protokoll antingen är "tcp" eller "udp".
    
    Exempelvis "1234:udp"

en: Irian Jaya & the Moluccas
sv: Irian Jaya och Moluckerna

en: It is recommended that your swap file be at least %d MB.  Please enter a size for the swap file:
sv: Det rekommenderas att din växlingsfil är minst %d MB. Ange en storlek för växlingsfilen:

en: It is stongly recommended that you create a swap file.  Failure to do so could cause the installer to abort abnormally.  Are you sure that you wish to continue?
sv: Det rekommenderas varmt att du skapar en växlingsfil. Om du inte gör det kan installationsprogrammet komma att avslutas onormalt. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Java & Sumatra
sv: Java och Sumatra

en: Johnston Atoll
sv: Johnstonatollen

en: Keep all partitions and use existing free space
sv: Behåll alla partitioner och använd befintligt ledigt utrymme

en: Kernel Parameters
sv: Parametrar till kärnan

en: Kernel parameters
sv: Parametrar till kärnan

en: Keyboard Selection
sv: Tangentbordsval

en: Keyboard Type
sv: Tangentbordstyp

en: Kickstart Error
sv: Kickstartfel

en: Korean
sv: Koreanska

en: LDAP Base DN:
sv: LDAP-bas-DN:

en: LDAP Server:
sv: LDAP-server:

en: LDAP _Base DN:
sv: LDAP-_bas-DN:

en: LDAP _Server:
sv: LDAP-_server:

en: LVM Volume Groups
sv: LVM-volymgrupper

en: LVM Volume Groups can only be edited in the graphical installer.
sv: LVM-volymgrupper kan endast redigeras i det grafiska installationsprogrammet.

en: LVM is NOT supported on this platform.
sv: LVM stöds INTE på denna plattform.

en: Label
sv: Etikett

en: Language Selection
sv: Språkval

en: Language Support
sv: Språkstöd

en: Leave _unchanged (preserve data)
sv: Lämna _orört (bevara data)

en: Leave unchanged
sv: Lämna oförändrad

en: Leave unchanged (preserve data)
sv: Lämna orört (bevara data)

en: Line Islands
sv: Lineöarna

en: Load another disk
sv: Läs in en annan diskett

en: Load driver disk
sv: Läs in drivrutinsdiskett

en: Loading
sv: Läser in

en: Loading %s driver...
sv: Läser in %s-drivrutinen...

en: Loading SCSI driver
sv: Läser in SCSI-drivrutin

en: Local CDROM
sv: Lokal cd-rom

en: Local installation media detected...
sv: Lokalt installationsmedium detekterades...

en: Logical Volume Name
sv: Namn på logisk volym

en: Logical Volume Name:
sv: Namn på logisk volym:

en: Logical Volume Names must be less than 128 characters
sv: Logiska volymnamn måste använda färre än 128 tecken

en: Logical Volumes
sv: Logiska volymer

en: Lord Howe Island
sv: Lord Howe-ön

en: Low Memory
sv: Ont om minne

en: Madeira Islands
sv: Madeira

en: Mail (SMTP)
sv: E-post (SMTP)

en: Make LVM Volume Group
sv: Skapa LVM-volymgrupp

en: Make Logical Volume
sv: Skapa logisk volym

en: Make RAID Device
sv: Skapa RAID-enhet

en: Make sure your password is at least 6 characters in length.
sv: Försäkra dig om att ditt lösenord är minst 6 tecken långt.

en: Malay
sv: Malajiska

en: Manually choose
sv: Välj manuellt

en: Manually partition with _Disk Druid
sv: Partitionera manuellt med _Disk Druid

en: Marquesas Islands
sv: Marquesasöarna

en: Master Boot Record (MBR)
sv: Huvudstartposten (MBR)

en: Mato Grosso do Sul
sv: södra Mato Grosso

en: Mawson Station, Holme Bay
sv: Mawson-stationen, Holme Bay

en: McMurdo Station, Ross Island
sv: McMurdo-stationen, Rossön

en: Media Check
sv: Mediakontroll

en: Media Check Result
sv: Resultat från mediekontroll

en: Media Detected
sv: Medium detekterades

en: Mi_grate partition to:
sv: Mi_grera partitionen till:

en: Midway Islands
sv: Midwayöarna

en: Migrate File Systems
sv: Migrera filsystem

en: Migrate to %s
sv: Migrera till %s

en: Migrate to:
sv: Migrera till:

en: Minimal
sv: Minimalt

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Miscellaneous Network Settings
sv: Diverse nätverksinställningar

en: Miscellaneous Settings
sv: Diverse inställningar

en: Missing Group
sv: Grupp saknas

en: Missing Information
sv: Information saknas

en: Missing Package
sv: Paket saknas

en: Missing User Name
sv: Användarnamn saknas

en: Model
sv: Modell

en: Modify Partition
sv: Redigera partition

en: Monitor
sv: Bildskärm

en: Monitor Configuration
sv: Konfiguration av bildskärm

en: Monitor Sync Rates
sv: Synkroniseringsfrekvenser för bildskärm

en: Monitor Unspecified
sv: Bildskärm inte angiven

en: Monitor:
sv: Bildskärm:

en: More Driver Disks?
sv: Fler drivrutinsdisketter?

en: Moscow+00 - west Russia
sv: Moskva+00 - västra Ryssland

en: Moscow+01 - Caspian Sea
sv: Moskva+01 - Kaspiska havet

en: Moscow+02 - Urals
sv: Moskva+02 - Uralbergen

en: Moscow+03 - Novosibirsk
sv: Moskva+03 - Novosibirsk

en: Moscow+03 - west Siberia
sv: Moskva+03 - västra Sibirien

en: Moscow+04 - Yenisei River
sv: Moskva+04 - Jenisejfloden

en: Moscow+05 - Lake Baikal
sv: Moskva+05 - Bajkalsjön

en: Moscow+06 - Lena River
sv: Moskva+06 - Lenafloden

en: Moscow+07 - Amur River
sv: Moskva+07 - Amurfloden

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
sv: Moskva+07 - Sachalin

en: Moscow+08 - Magadan
sv: Moskva+08 - Magadan

en: Moscow+09 - Kamchatka
sv: Moskva+09 - Kamtjatka

en: Moscow+10 - Bering Sea
sv: Moskva+10 - Berings hav

en: Moscow-01 - Kaliningrad
sv: Moskva-01 - Kaliningrad

en: Mount Point
sv: Monteringspunkt

en: Mount Point/
    RAID/Volume
sv: Monteringspunkt/
    RAID/Volym

en: Mount Point:
sv: Monteringspunkt:

en: Mount failed
sv: Montering misslyckades

en: Mount point in use
sv: Monteringspunkten används

en: Mountain Standard Time - Arizona
sv: Normal bergstid - Arizona

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
sv: Normal bergstid - Dawson Creek och Fort Saint John, British Columbia

en: Mountain Standard Time - Sonora
sv: Normal bergstid - Sonora

en: Mountain Time
sv: Bergstid

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
sv: Bergstid - Alberta, östra British Columbia och västra Saskatchewan

en: Mountain Time - Chihuahua
sv: Bergstid - Chihuahua

en: Mountain Time - Navajo
sv: Bergstid - Navajo

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
sv: Bergstid - S Baja, Nayarit, Sinaloa

en: Mountain Time - central Northwest Territories
sv: Bergstid - mellersta Nordvästterritorierna

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
sv: Bergstid - södra Idaho och östra Oregon

en: Mountain Time - west Northwest Territories
sv: Bergstid - västra Nordvästterritorierna

en: Mouse Configuration
sv: Muskonfiguration

en: Mouse Selection
sv: Musval

en: Multiple devices on your system are labelled %s.  Labels across devices must be unique for your system to function properly.
    
    Please fix this problem and restart the installation process.
sv: Flera enheter på ditt system har etiketten %s. Etiketter över enheter måste vara unika för att ditt system ska fungera korrekt.
    
    Korrigera detta problem och starta om installationen.

en: Must have a / partition to install on.
sv: Måste ha en /-partition att installera på.

en: Must specify a value
sv: Måste ange ett värde

en: Must supply a --url argument to Url kickstart method.
sv: Måste ange ett --url-argument till Url-kickstartmetoden.

en: NA.
    
    No checksum information available, unable to verify media.
sv: Ingen uppgift.
    
    Ingen kontrollsummeinformation är tillgänglig, kan inte verifiera medium.

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
sv: NÖ Brasilien (MA, PI, CE, RN, PB)

en: NFS Setup
sv: NFS-konfiguration

en: NFS image
sv: NFS-avbild

en: NFS server name:
sv: Namn på NFS-server:

en: NIS Domain:
sv: NIS-domän:

en: NIS Server:
sv: NIS-server:

en: NIS _Domain:
sv: NIS-_domän:

en: NIS _Server:
sv: NIS-_server:

en: N_o firewall
sv: _Ingen brandvägg

en: Name in use
sv: Namnet används

en: Nameserver
sv: Namnserver

en: Nameserver IP
sv: Namnserver-IP

en: Ne_w
sv: N_y

en: Net_mask
sv: _Nätmask

en: Netmask
sv: Nätmask

en: Netmask:
sv: Nätmask:

en: Network Configuration
sv: Nätverkskonfiguration

en: Network Configuration for %s
sv: Nätverkskonfiguration för %s

en: Network Device: %s
sv: Nätverksenhet: %s

en: Network Devices
sv: Nätverksenheter

en: Networking Device
sv: Nätverksenhet

en: New
sv: Ny

en: New South Wales - most locations
sv: New South Wales - större delen

en: Newfoundland Island
sv: Newfoundlandsön

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No %s CD was found which matches your boot media.  Please insert the %s CD and press %s to retry.
sv: Ingen cd-skiva med %s kunde hittas som stämmer överens med ditt startmedium. Sätt in cd-skivan med %s och tryck %s för att försöka igen.

en: No Boot Loader
sv: Inget startprogram

en: No Drives Found
sv: Inga hårddiskar hittades

en: No RAID minor device numbers available
sv: Inga undre RAID-enhetsnummer tillgängliga

en: No RAID partitions
sv: Inga RAID-partitioner

en: No Root Partition
sv: Ingen rotpartition

en: No boot loader will be installed.
sv: Inget startprogram kommer att installeras.

en: No device drivers have been loaded for your system.  Would you like to load any now?
sv: Inga enhetsdrivrutiner för ditt system har lästs in. Vill du läsa in några nu?

en: No devices of the appropriate type were found on this driver disk.  Would you like to manually select the driver, continue anyway, or load another driver disk?
sv: Inga enheter av rätt typ hittades på denna drivrutinsdiskett. Vill du välja drivrutinen manuellt, fortsätta ändå, eller läsa in en annan drivrutinsdiskett?

en: No driver found
sv: Ingen drivrutin hittades

en: No drivers found
sv: Inga drivrutiner hittades

en: No drivers were found to manually insert.  Would you like to use a driver disk?
sv: Inga drivrutiner som kan infogas manuellt kunde hittas. Vill du använda en drivrutinsdiskett?

en: No firewall
sv: Ingen brandvägg

en: No free slots
sv: Inga lediga platser

en: No free space
sv: Inget ledigt utrymme

en: No hard drives have been found.  You probably need to manually choose device drivers for the installation to succeed.  Would you like to select drivers now?
sv: Inga hårddiskar har hittats. Du behöver troligtvis manuellt välja enhetsdrivrutiner för att installationen ska lyckas. Vill du välja drivrutiner nu?

en: No help is available for this step of the install.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig för detta steg i installationen.

en: No kernel packages were installed on your system.  Your boot loader configuration will not be changed.
sv: Inga kärnpaket installerades på ditt system. Din startprogramskonfiguration kommer inte att ändras.

en: No members in RAID request, or not RAID level specified.
sv: Inga medlemmar i RAID-begäran, eller ingen RAID-nivå angiven.

en: No mouse was detected.  A mouse is required for graphical installation.  Starting text mode.
sv: Ingen mus hittades. En mus krävs för grafisk installation. Startar textläge.

en: No video hardware found, assuming headless
sv: Ingen grafikhårdvara hittades, antar huvudlöst

en: No, I _do not want to create a boot diskette
sv: N_ej, jag vill inte skapa en startdiskett

en: Nodes Needed
sv: Noder som behövs

en: None
sv: Ingen

en: Northern Ireland
sv: Nordirland

en: Northern Territory
sv: Nordterritoriet

en: Norwegian
sv: Norska

en: Not Supported
sv: Stöds inte

en: Not enough physical volumes
sv: Inte tillräckligt med logiska volymer

en: Not enough space
sv: Inte tillräckligt med utrymme

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Notice
sv: Information

en: Number of _spares:
sv: Antal reser_ver:

en: Number of spares?
sv: Antal reserver?

en: One or more existing Linux installations have been found on your system.
    
    Please choose one to upgrade, or select 'Reinstall System' to freshly install your system.
sv: En eller flera Linux-installationer har hittats på ditt system.
    
    Välj en att uppgradera, eller välj "Installera om system" för att installera ditt system från grunden.

en: One or more of the file systems listed in the /etc/fstab of your Linux system are inconsistent and cannot be mounted.  Please fix this problem and try to upgrade again.
sv: Ett eller flera av de filsystem som finns med i /etc/fstab på ditt Linuxsystem är inkonsekvent och kan inte monteras. Var vänlig och åtgärda detta problem och prova sedan att uppgradera igen.

en: One or more of the file systems listed in the /etc/fstab on your Linux system cannot be mounted. Please fix this problem and try to upgrade again.
sv: Ett eller flera av de filsystem som finns med i /etc/fstab på ditt Linuxsystem kan inte monteras. Var vänlig och åtgärda detta problem och prova sedan att uppgradera igen.

en: Optional Packages
sv: Valfria paket

en: Original File System Label:
sv: Ursprunglig filsystemsetikett:

en: Original File System Type:
sv: Ursprunglig filsystemstyp:

en: Other _ports:
sv: Andra p_ortar:

en: Other ports
sv: Andra portar

en: PASS.
    
    It is OK to install from this media.
sv: LYCKADES.
    
    Det är OK att installera från detta medium.

en: PPC PReP Boot
sv: PPC PReP-start

en: Pacific Time
sv: Stillahavstid

en: Pacific Time - north Yukon
sv: Stillahavstid - norra Yukon

en: Pacific Time - south Yukon
sv: Stillahavstid - södra Yukon

en: Pacific Time - west British Columbia
sv: Stillahavstid - västra British Columbia

en: Package
sv: Paket

en: Package :
sv: Paket   :

en: Package Defaults
sv: Paketstandardalternativ

en: Package Dependencies
sv: Paketberoenden

en: Package Group Details
sv: Detaljer för paketgrupp

en: Package Group Selection
sv: Val av paketgrupper

en: Package Installation
sv: Paketinstallation

en: Package Progress:
sv: Paketförlopp:

en: Package: %s
    Version: %s
sv: Paket: %s
    Version: %s

en: Packages
sv: Paket

en: Palmer Station, Anvers Island
sv: Palmer-stationen, Anversön

en: Parted exceptions can't be handled in command line mode!
sv: Parted-undantag kan inte hanteras i kommandoradsläge!

en: Partition type
sv: Partitionstyp

en: Partitioning
sv: Partitionering

en: Partitioning Errors
sv: Partitioneringsfel

en: Partitioning Warning
sv: Partitioneringsvarning

en: Partitioning Warnings
sv: Partitioneringsvarningar

en: Partitioning with fdisk
sv: Partitionering med fdisk

en: Partitions can't end on a negative cylinder.
sv: Partitioner kan inte sluta på en negativ cylinder.

en: Partitions can't start below the first cylinder.
sv: Partitioner kan inte börja innan den första cylindern.

en: Partitions of type '%s' must be constrained to a single drive.  This is done by selecting the drive in the 'Allowable Drives' checklist.
sv: Partitioner av typen "%s" måste begränsas till en ensam hårddisk. Detta görs genom att välja hårddisken i krysslistan "Tillåtna hårddiskar".

en: Password
sv: Lösenord

en: Password (confirm)
sv: Lösenord (bekräfta)

en: Password (confirm):
sv: Lösenord (bekräfta):

en: Password Length
sv: Lösenordslängd

en: Password Mismatch
sv: Olika lösenord

en: Password Too Short
sv: Lösenordet är för kort

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords Do Not Match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Passwords don't match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Perfect for personal computers or laptops, select this installation type to install a graphical desktop environment and create a system ideal for home or desktop use.
sv: Denna installationstyp är perfekt för persondatorer eller bärbara datorer. Välj denna installationstyp för att installera en grafisk skrivbordsmiljö och skapa ett system som är perfekt för hem- eller skrivbordsanvändning.

en: Performing post install configuration...
sv: Utför efterinstallationskonfiguration...

en: Persian
sv: Persiska

en: Phoenix Islands
sv: Phoenixöarna

en: Physical Extent:
sv: Fysisk yta:

en: Physical Volumes to _Use:
sv: Fysiska volymer att _använda:

en: Pick a root password. You must type it twice to ensure you know what it is and didn't make a mistake in typing. Remember that the root password is a critical part of system security!
sv: Välj ett rootlösenord. Du måste skriva det två gånger för att säkerställa att du vet vad det var och att du inte skrev fel. Kom ihåg att rootlösenordet är en kritisk del av systemets säkerhet!

en: Please choose how you would like to prepare the file system on this partition.
sv: Välj hur du vill förbereda filsystemet på denna partition.

en: Please choose your default desktop environment:
sv: Välj din standardskrivbordsmiljö:

en: Please choose your login type:
sv: Välj din inloggningstyp:

en: Please connect to %s to begin the install...
sv: Anslut till %s för att påbörja installationen...

en: Please connect to begin the install...
sv: Anslut för att påbörja installationen...

en: Please enter a logical volume name.
sv: Ange ett logiskt volymnamn.

en: Please enter a volume group name.
sv: Ange ett volymgruppsnamn.

en: Please enter any parameters which you wish to pass to the %s module separated by spaces.  If you don't know what parameters to supply, skip this screen by pressing the "OK" button.  A list of available options can be obtained by pressing the F1 key.
sv: Ange alla modulparametrar som du vill skicka till modulen %s, åtskilda med blanksteg. Om du inte vet vilka parametrar du bör ange hoppar du bara över denna skärm genom att trycka på knappen "OK". En lista med de tillgängliga alternativen kan fås genom att trycka på F1-tangenten.

en: Please enter the IP configuration for this machine. Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal notation (for example, 1.2.3.4).
sv: Ange IP-konfigurationen för denna maskin. Varje adress ska skrivas som en IP-adress i form av tal åtskilda med punkter (t.ex. 1.2.3.4).

en: Please enter the following information:
    
        o the name or IP number of your %s server
        o the directory on that server containing
          %s for your architecture
sv: Ange följande information:
    
        o din %s-servers namn eller IP-nummer
        o katalogen på denna server som innehåller
          %s för din arkitektur

en: Please enter the sync rates for your monitor. 
    
    NOTE - it is not usually necessary to edit sync rates manually, and care should be taken to make sure the values entered are accurate.
sv: Ange synkroniseringsfrekvenserna för din bildskärm. 
    
    OBSERVERA - det är normalt inte nödvändigt att redigera synkroniseringsfrekvenser manuellt, och du bör lägga vikt vid att försäkra dig om att de angivna värdena är korrekta.

en: Please insert a floppy now. All contents of the disk will be erased, so please choose your diskette carefully.
sv: Sätt in en diskett nu. Allt innehåll på disketten kommer att tas bort, så var noga med valet av diskett.

en: Please insert disc %d to continue.
sv: Sätt in skiva %d för att fortsätta.

en: Please manually connect your vnc client to %s to begin the install.
sv: Anslut din vnc-klient manuellt till %s för att påbörja installationen.

en: Please manually connect your vnc client to begin the install.
sv: Anslut din vnc-klient manuellt för att påbörja installationen.

en: Please remove any diskettes from the floppy drive, and insert the floppy diskette that is to contain the boot disk.
    
    All data will be ERASED during creation of the boot disk.
sv: Ta bort eventuella disketter från diskettstationen och sätt in en tom diskett som du vill ska bli startdiskett.
    
    All data kommer att TAS BORT när startdisketten skapas.

en: Please select a source drive.
sv: Välj en källenhet.

en: Please select the amount of video RAM present on your video card. Choose '%s' to reset the selection to the amount the installer detected on your card.
sv: Välj mängden grafikminne som finns på ditt grafikkort. Använd "%s" för att återställa valet till den mängd som installationsprogrammet detekterade på ditt kort.

en: Please select the boot loader that the computer will use.  GRUB is the default boot loader. However, if you do not wish to overwrite your current boot loader, select "Do not install a boot loader."
sv: Välj det startprogram som datorn ska använda. GRUB är startprogrammet som används som standard. Skulle du dock inte vilja skriva över ditt befintliga startprogram kan du välja "Installera inte ett startprogram".

en: Please select the color depth you would like to use:
sv: Välj det färgdjup som du vill använda:

en: Please select the driver below which you wish to load.  If it does not appear and you have a driver disk, press F2.
sv: Välj den drivrutin nedan som du vill läsa in. Om den inte finns i denna lista och du har en drivrutinsdiskett, tryck F2.

en: Please select the monitor attached to your system.
sv: Välj den bildskärm som är ansluten till ditt system.

en: Please select the nearest city in your timezone:
sv: Välj den närmaste staden i din tidszon:

en: Please select the resolution you would like to use:
sv: Välj den upplösning som du vill använda:

en: Please select the target drives for the clone operation.
sv: Välj målhårddiskarna för kloningsåtgärden.

en: Please select the video card present in your system.  Choose '%s' to reset the selection to the card the installer detected in your system.
sv: Välj det grafikkort som finns i ditt system. Använd "%s" för att återställa valet till det grafikkort som installationsprogrammet detekterade på ditt system.

en: Please specify a mount point for this partition.
sv: Ange en monteringspunkt för denna partition.

en: Please wait while formatting drive %s...
sv: Vänta medan enhet %s formateras...

en: Point to Point (IP)
sv: Punkt till punkt (IP)

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Portuguese(Brazilian)
sv: Portugisiska(brasiliansk)

en: Post Install
sv: Efterinstallation

en: Preparing RPM transaction...
sv: Förbereder RPM-transaktion...

en: Preparing to install...
sv: Förbereder installation...

en: Press <Enter> to end the installation process.
sv: Tryck <Retur> för att avsluta installationen.

en: Primary DNS
sv: Primär DNS

en: Primary DNS:
sv: Primär DNS:

en: Primary nameserver:
sv: Primär namnserver:

en: Proceed
sv: Fortsätt

en: Proceed with upgrade?
sv: Fortsätt med uppgraderingen?

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Queensland - Holiday Islands
sv: Queensland - Helgöarna

en: Queensland - most locations
sv: Queensland - större delen

en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
sv: Qyzylorda (Kzyl-Orda)

en: RAID Device
sv: RAID-enhet

en: RAID Device %s
sv: RAID-enhet %s

en: RAID Devices
sv: RAID-enheter

en: RAID Level:
sv: RAID-nivå:

en: RAID Members:
sv: RAID-medlemmar:

en: RAID Options
sv: RAID-alternativ

en: RAID _Device:
sv: RAID-_enhet_

en: RAID _Level:
sv: RAID-_nivå:

en: RAM detected (MB):
sv: Detekterat arbetsminne (MB):

en: Re_set
sv: _Återställ

en: Re_view (and modify if needed) the partitions created
sv: _Visa (och ändra om det behövs) de partitioner som skapas

en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: Reading
sv: Läser

en: Reading anaconda updates...
sv: Läser anaconda-uppdateringar...

en: Reading driver disk...
sv: Läser drivrutinsdisketten...

en: Reading package information...
sv: Läser paketinformation...

en: Reboo_t
sv: Starta _om

en: Reboot
sv: Starta om

en: Reboot?
sv: Starta om?

en: Rebooting System
sv: Startar om system

en: Reinstall System
sv: Installera om system

en: Release Notes
sv: Utgåvenoteringar

en: Release notes are missing.
sv: Utgåvenoteringar saknas.

en: Remaining
sv: Återstår

en: Remaining time: %s minutes
sv: Återstående tid: %s minuter

en: Remaining:
sv: Återstår :

en: Remove all Linux partitions on this system
sv: Ta bort alla Linuxpartitioner på detta system

en: Remove all partitions on this system
sv: Ta bort alla partitioner på detta system

en: Remove any installation media (diskettes or CD-ROMs) used during the installation process and press <Enter> to reboot your system.
sv: Ta bort all installationsmedia (disketter eller cd-romskivor) som användes under installationen och tryck <Retur> för att starta om din maskin.

en: Remove any installation media (diskettes or CD-ROMs) used during the installation process and press the "Reboot" button to reboot your system.
sv: Ta bort all installationsmedia (disketter eller cd-romskivor) som användes under installationen och tryck på knappen "Starta om" för att starta om din maskin.

en: Request server via broadcast
sv: Begär server via broadcast

en: Requested Logical Volume Does Not Exist
sv: Begärd logisk volym finns inte

en: Requested Partition Does Not Exist
sv: Begärd partition finns inte

en: Requested Raid Device Does Not Exist
sv: Begärd raid-enhet finns inte

en: Requested Volume Group Does Not Exist
sv: Begärd volymgrupp finns inte

en: Requested password contains non-ascii characters which are not allowed for use in password.
sv: Det begärda lösenordet innehåller tecken som inte är ascii och som inte är tillåtna för användning i lösenord.

en: Requested value is not an integer
sv: Begärt värde är inte ett heltal

en: Requested value is too large
sv: Begärt värde är för stort

en: Required Install Media
sv: Nödvändiga installationsmedia

en: Requirement
sv: Krav

en: Rescue
sv: Räddning

en: Rescue Method
sv: Räddningsmetod

en: Rescue Mode
sv: Räddningsläge

en: Rese_t
sv: _Återställ

en: Reset
sv: Återställ

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Resolution:
sv: Upplösning:

en: Restore _original values
sv: Återställ _ursprungliga värden

en: Retrieving
sv: Hämtar

en: Retry
sv: Försök igen

en: Root Password
sv: Rootlösenord

en: Root _Password:
sv: R_ootlösenord:

en: Rothera Station, Adelaide Island
sv: Rothera-stationen, Adelaide-ön

en: Running anaconda via telnet...
sv: Kör anaconda via telnet...

en: Running anaconda, the %s rescue mode - please wait...
sv: Kör anaconda, räddningsläget för %s - var vänlig vänta...

en: Running anaconda, the %s system installer - please wait...
sv: Kör anaconda, systeminstallationsprogrammet för %s - var vänlig vänta...

en: Running dasdfmt means the loss of 
    ALL DATA on drive %s.
    
    Do you really want this?
sv: Att köra dasdfmt innebär att ALL DATA
    kommer att gå förlorad på hårddisk %s.
    
    Vill du verkligen detta?

en: Russian
sv: Ryska

en: Ruthenia
sv: Rutenien

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
sv: S och SÖ Brasilien (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: SILO Configuration
sv: SILO-konfiguration

en: SMB Work_group:
sv: SMB-arbets_grupp:

en: SMB _Server:
sv: SMB-_server:

en: Sabah & Sarawak
sv: Sabah och Sarawak

en: Save
sv: Spara

en: Save Crash Dump
sv: Spara kraschdump

en: Saving Screenshot
sv: Sparar skärmdump

en: Screenshots Copied
sv: Skärmdumpar kopierade

en: Searching
sv: Söker

en: Searching for %s installations...
sv: Söker efter %s-installationer...

en: Secondary DNS
sv: Sekundär DNS

en: Secondary DNS:
sv: Sekundär DNS:

en: Security Enhanced Linux
sv: Säkerhetsförbättrat Linux

en: Security Enhanced Linux (SELinux) provides stricter access controls to improve the security of your system.  How would you like this support enabled?
sv: Säkerhetsförbättrat Linux (SELinux) tillhandahåller striktare åtkomstkontroll för att förbättra säkerheten på ditt system. Hur vill du att detta stöd ska vara aktiverat?

en: Select 'Yes' to continue and format these partitions, or 'No' to go back and change these settings.
sv: Välj "Ja" för att fortsätta och formatera dessa partitioner, eller "Nej" för att gå tillbaka och ändra dessa inställningar.

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select Default _Only
sv: Välj _endast standardalternativet

en: Select Device Driver to Load
sv: Välj enhetsdrivrutin att läsa in

en: Select Partition
sv: Välj partition

en: Select _additional languages to install on the system:
sv: Välj _ytterligare språk som du vill installera på systemet:

en: Select _all in group
sv: Markera _alla i gruppen

en: Select a drive to partition with fdisk:
sv: Välj en hårddisk att partitionera med fdisk:

en: Select drive to run fdasd on
sv: Välj hårddisk att köra fdasd på

en: Select driver
sv: Välj drivrutin

en: Select individual packages
sv: Välj enstaka paket

en: Select the _default language for the system:
sv: Välj _standardspråket för systemet:

en: Select the _partition to put the swap file on:
sv: Välj den _partition som växlingsfilen ska läggas på:

en: Select the appropriate mouse for the system.
sv: Välj lämplig mus för systemet.

en: Select the color depth and video mode you want to use for your system.
sv: Välj det färgdjup och det grafikläge som du vill använda på ditt system.

en: Select the drive(s) to use for this installation:
sv: Välj den eller de hårddiskar som ska användas för denna installation:

en: Select the monitor for your system.  Use the '%s' button to reset to the probed values.
sv: Välj bildskärmen för ditt system. Använd knappen "%s" för att återgå till de testade värdena.

en: Select the video card and video RAM for your system.
sv: Välj grafikkortet och mängden grafikminne på ditt system.

en: Select this installation type if you would like to set up file sharing, print sharing, and Web services. Additional services can also be enabled, and you can choose whether or not to install a graphical environment.
sv: Välj denna installationstyp om du vill konfigurera fildelning, utskriftsdelning och webbtjänster. Ytterligare tjänster kan dessutom aktiveras, och du kan välja huruvida du vill installera en grafisk miljö.

en: Select this installation type to gain complete control over the installation process, including software package selection and partitioning.
sv: Välj denna installationstyp för att få fullständig kontroll över installationen, inklusive val av programvarupaket och partitionering.

en: Sending request for IP information for %s...
sv: Skickar förfrågan om IP-information för %s...

en: Set Root Password
sv: Ställ in rootlösenord

en: Set default PROM boot device
sv: Sätt standard PROM-startenhet

en: Set default PROM boot device to linux
sv: Sätt standard-startenhet i PROM till linux

en: Set the hostname:
sv: Ställ in värdnamnet:

en: Setup Networking
sv: Konfigurera nätverk

en: Show _Help
sv: Visa _hjälp

en: Silo Configuration
sv: Silo-konfiguration

en: Size
sv: Storlek

en: Size
    (MB)
sv: Storlek
    (MB)

en: Size    :
sv: Storlek :

en: Size (MB)
sv: Storlek (MB)

en: Size (MB):
sv: Storlek (MB):

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skip Boot Loader
sv: Hoppa över startprogram

en: Skip X Configuration
sv: Hoppa över konfiguration av X

en: Skip boot loader updating
sv: Hoppa över uppdatering av startprogram

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Society Islands
sv: Societetsöarna

en: Software RAID allows you to combine several disks into a larger RAID device.  A RAID device can be configured to provide additional speed and reliability compared to using an individual drive.  For more information on using RAID devices please consult the %s documentation.
    
    You currently have %s software RAID partition(s) free to use.
sv: Programvaru-RAID låter dig kombinera flera hårddiskar i en större RAID-enhet. En RAID-enhet kan konfigureras att tillhandahålla ytterligare hastighet och pålitlighet jämfört med en enskild hårddisk. För mer information om användning av RAID-enheter hänvisas till %s-dokumentationen.
    
    Du har för tillfället %s programvaru-RAID-partitioner lediga att använda.

en: Software RAID is NOT supported on this platform.
sv: Programvaru-RAID stöds INTE på denna plattform.

en: Some of the packages you have selected to install require packages you have not selected. If you just select OK all of those required packages will be installed.
sv: En del av de paket du har valt att installera kräver paket som du inte har valt. Om du bara väljer OK kommer även alla dessa paket att installeras.

en: Source Drive Error
sv: Källhårddiskfel

en: Source Drive:
sv: Källhårddisk:

en: South Australia
sv: Södra Australien

en: Space Needed
sv: Nödvändigt utrymme

en: Spanish
sv: Spanska

en: Specify optional module arguments
sv: Ange valfria modulparametrar

en: Start Cylinder:
sv: Startcylinder:

en: Starting Interface
sv: Startar gränssnittet

en: Starting VNC...
sv: Startar VNC...

en: Starting install process, this may take several minutes...
sv: Startar installationen, detta kan ta flera minuter...

en: Suggested size (MB):
sv: Föreslagen storlek (MB):

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Swap file _size (MB):
sv: _Storlek på växlingsfil (MB):

en: Swap file size (MB):
sv: Storlek på växlingsfil (MB):

en: Swedish
sv: Svenska

en: Syowa Station, E Ongul I
sv: Syowa-stationen, Ö Ongul I

en: System clock uses _UTC
sv: Systemklockan använder _UTC

en: System to Rescue
sv: System att rädda

en: System to Upgrade
sv: System att uppgradera

en: Target Drive Error
sv: Målhårddiskfel

en: Target Drive(s):
sv: Målhårddisk(ar):

en: Tasmania
sv: Tasmanien

en: Tertiary DNS
sv: Tertiär DNS

en: Tertiary DNS:
sv: Tertiär DNS:

en: Test
sv: Testa

en: Thank you for downloading this pre-release of %s.
    
    This is not a final release and is not intended for use on production systems.  The purpose of this release is to collect feedback from testers, and it is not suitable for day to day usage.
    
    To report feedback, please visit:
    
       http://bugzilla.redhat.com/bugzilla
    
    and file a report against '%s'.
sv: Tack för att du har hämtat denna förhandsutgåva av %s.
    
    Detta är inte den slutgiltiga versionen och den är inte avsedd för användning på system i produktion. Ändamålet med denna version är att samla återkoppling från testare, och den är inte lämplig för daglig användning.
    
    För att skicka återkoppling besöker du:
    
        http://bugzilla.redhat.com/bugzilla
    
    och fyller i en felrapport mot "%s".

en: That directory could not be mounted from the server.
sv: Den katalogen kunde inte monteras från servern.

en: That directory does not seem to contain a %s installation tree.
sv: Den katalogen verkar inte innehålla ett %s-installationsträd.

en: That's not the correct %s CDROM.
sv: Detta är inte rätt %s-cd.

en: The %s CD was not found in any of your CDROM drives. Please insert the %s CD and press %s to retry.
sv: Cd-skivan med %s kunde inte hittas i någon av dina cd-romenheter. Sätt in cd-skivan med %s och tryck %s för att försöka igen.

en: The %s boot loader will be installed on /dev/%s.
sv: Startprogrammet %s kommer att installeras på /dev/%s.

en: The %s installation tree in that directory does not seem to match your boot media.
sv: %s-installationsträdet i den katalogen verkar inte stämma överens med ditt startmedium.

en: The %s sync rate is invalid:
    
          %s
    
    A valid sync rate can be of the form:
    
          31.5                   a single number
        50.1-90.2                a range of numbers
    31.5,35.0,39.3-40.0          a list of numbers/ranges
sv: Synkroniseringsfrekvensen %s är ogiltig:
    
          %s
    
    En giltig synkroniseringsfrekvens kan vara på formerna:
    
          31.5                   ett ensamt tal
        50.1-90.2                ett talintervall
    31.5,35.0,39.3-40.0          en lista med tal/intervall

en: The 2.4 kernel needs significantly more swap than older kernels, as much as twice as much swap space as RAM on the system.  You currently have %dMB of swap configured, but you may create additional swap space on one of your file systems now.
sv: 2.4-kärnan behöver avsevärt mer växlingsutrymme (swap) än tidigare kärnor, så mycket som dubbelt så mycket utrymme som mängden RAM-minne på systemet. Du har för tillfället %d MB växlingsutrymme konfigurerat, men du kan skapa ytterligare växlingsutrymme på ett av dina filsystem nu.

en: The 2.4 kernel needs significantly more swap than older kernels, as much as twice as much swap space as RAM on the system. You currently have %dMB of swap configured, but you may create additional swap space on one of your file systems now.
sv: 2.4-kärnan behöver avsevärt mer växlingsutrymme (swap) än tidigare kärnor, så mycket som dubbelt så mycket utrymme som mängden RAM-minne på systemet. Du har för tillfället %d MB växlingsutrymme konfigurerat, men du kan skapa ytterligare växlingsutrymme på ett av dina filsystem nu.

en: The CDROM could not be mounted.
sv: Cd-romskivan kunde inte monteras.

en: The IP information you have entered is invalid.
sv: IP-informationen du angav är inte giltig.

en: The VNC server is now running.
sv: VNC-servern kör nu.

en: The arch of the release of %s you are upgrading to appears to be %s which does not match your previously installed arch of %s.  This is likely to not succeed.  Are you sure you wish to continue the upgrade process?
sv: Den arkitektur för den utgåva av %s som du uppgraderar till verkar vara %s, som inte stämmer överens med din tidigare installerade arkitektur %s. Detta kommer sannolikt inte att lyckas. Är du säker på att du vill fortsätta uppgraderingen?

en: The boot diskette allows you to boot your %s system from a floppy diskette.  A boot diskette allows you to boot your system in the event your bootloader configuration stops working, if you chose not to install a boot loader, or if your third-party boot loader does not support Linux.
    
    It is highly recommended you create a boot diskette.
sv: Startdisketten låter dig starta ditt %s-system från en diskett. En startdiskett låter dig starta ditt system om din startprogramskonfiguration slutar fungera, om du väljer att inte installera ett startprogram, eller om ditt tredjepartsstartprogram inte stöder Linux.
    
    Det rekommenderas varmt att du skapar en startdiskett.

en: The boot diskette allows you to boot your %s system from a floppy diskette.  A boot diskette allows you to boot your system in the event your bootloader configuration stops working.
    
    It is highly recommended you create a boot diskette.
    
    Would you like to create a boot diskette?
sv: Startdisketten låter dig starta ditt %s-system från en diskett. En startdiskett låter dig starta ditt system om din startprogramskonfiguration slutar fungera.
    
    Det rekommenderas varmt att du skapar en startdiskett.
    
    Vill du skapa en startdiskett?

en: The boot manager %s uses can boot other operating systems as well. You need to tell me what partitions you would like to be able to boot and what label you want to use for each of them.
sv: Starthanteraren som %s använder kan också starta andra operativsystem. Du måste berätta vilka andra partitioner du vill kunna starta och vilka startetiketter du vill använda för att starta dem.

en: The boot manager Red Hat uses can boot other operating systems as well. You need to tell me what partitions you would like to be able to boot and what label you want to use for each of them.
sv: Starthanteraren Red Hat använder kan också starta andra operativsystem. Du måste berätta vilka andra partitioner du vill kunna starta och vilka startetiketter du vill använda för att starta dem.

en: The current requested size (%10.2f MB) is larger than maximum logical volume size (%10.2f MB). To increase this limit you can increase the Physical Extent size for this Volume Group.
sv: Den för tillfället begärda storleken (%10.2f MB) är större än den maximala logiska volymstorleken (%10.2f MB). För att höja denna gräns kan du öka storleken på den fysiska ytan för denna volymgrupp.

en: The default installation environment includes our recommended package selection, including:
sv: Standardinstallationsmiljön inkluderar våra rekommenderade paketval, inklusive:

en: The default installation environment includes our recommended package selection.  After installation, additional software can be added or removed using the 'system-config-packages' tool.
    
    However %s ships with many more applications, and you may customize the selection of software installed if you want.
sv: Standardinstallationsmiljön innehåller vårt rekommenderade paketval. Efter installationen kan ytterligare programvara läggas till eller tas bort genom användning av verktyget "system-config-packages".
    
    Med %s följer dock många fler program, och du kan anpassa valet av program som installeras om du vill.

en: The device %s is LDL formatted instead of CDL formatted.  LDL formatted DASDs are not supported for usage during an install of %s.  If you wish to use this disk for installation, it must be re-initialized causing the loss of ALL DATA on this drive.
    
    Would you like to reformat this DASD using CDL format?
sv: Enheten %s är LDL-formaterad istället för CDL-formaterad. LDL-formaterade DASD:er stöds inte för användning under en installation av %s. Om du vill använda denna hårddisk för installation måste den initieras om, vilket kommer att förstöra ALL DATA på denna hårddisk.
    
    Vill du formatera om denna DASD med CDL-format?

en: The drive /dev/%s will now be cloned to the following drives:
sv: Hårddisken /dev/%s kommer nu att klonas till följande hårddiskar:

en: The drive clone editor could not be created for some reason.
sv: Hårddiskkloningsredigeraren kunde av någon anledning inte skapas.

en: The end cylinder must be greater than the start cylinder.
sv: Slutcylindern måste vara större än startcylindern.

en: The entered IP '%s' is not a valid IP.
sv: Den angivna IP-adressen "%s" är inte en giltig IP-adress.

en: The file systems of the Linux installation you have chosen to upgrade have already been mounted. You cannot go back past this point.
sv: Filsystemen på den Linuxinstallation som du har valt att uppgradera har redan monterats. Du kan inte gå tillbaka efter detta.

en: The following ISO images are missing which are required for the install:
    
    %s
    The system will now reboot.
sv: Följande ISO-avbilder, som behövs för installationen, saknas:
    
    %s
    
    Systemet kommer nu att startas om.

en: The following are directories which should instead be symbolic links, which will cause problems with the upgrade.  Please return them to their original state as symbolic links and restart the upgrade.
sv: Följande är kataloger som istället borde vara symboliska länkar, och dessa kommer att orsaka problem vid uppgraderingen. Var vänlig och återställ dem till deras ursprungliga tillstånd som symboliska länkar och starta om uppgraderingen.

en: The following critical errors exist with your requested partitioning scheme.
sv: De följande ödesdigra felen finns hos ditt begärda partitioneringsschema.

en: The following critical errors exist with your requested partitioning scheme. These errors must be corrected prior to continuing with your install of %s.
    
    %s
sv: De följande ödesdigra felen finns hos ditt begärda partitioneringsschema. Dessa fel måste åtgärdas innan du kan fortsätta med installationen av %s.
    
    %s

en: The following devices have been found on your system.
sv: Följande enheter har hittats i ditt system.

en: The following errors occurred with your partitioning:
    
    %s
    
    Press 'OK' to reboot your system.
sv: Följande fel inträffade med din partitionering:
    
    %s
    
    Tryck "OK" för att starta om ditt system.

en: The following errors occurred with your partitioning:
    
    %s
    
    This can happen if there is not enough space on your hard drive(s) for the installation.%s
sv: Följande fel inträffade med din partitionering:
    
    %s
    
    Detta kan inträffa om det inte finns tillräckligt med utrymme på din(a) hårddisk(ar) för installationen.%s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Please boot your Linux installation, let the file systems be checked and shut down cleanly to upgrade.
    %s
sv: Följande filsystem på ditt Linuxsystem avmonterades inte korrekt. Starta upp din Linuxinstallation och låt filsystemen kontrolleras, och stäng sedan ner korrekt för att uppgradera.
    %s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Would you like to mount them anyway?
    %s
sv: Följande filsystem på ditt Linuxsystem avmonterades inte korrekt. Vill du montera dem ändå?
    %s

en: The following files are absolute symbolic links, which we do not support during an upgrade. Please change them to relative symbolic links and restart the upgrade.
sv: Följande filer är absoluta symboliska länkar, och dessa stöds inte under en uppgradering. Var vänlig och ändra dem till relativa symboliska länkar och starta om uppgraderingen.

en: The following installed system will be upgraded:
sv: Följande installerade system kommer att uppgraderas:

en: The following invalid argument was specified for the kickstart driver disk command: %s:%s
sv: Följande ogiltiga argument angavs till kickstartkommandot för drivrutinsdiskett: %s:%s

en: The following partitions were not deleted because they are in use:
    
    %s
sv: Följande partitioner togs inte bort eftersom de används:
    
    %s

en: The following pre-existing partitions have been selected to be formatted, destroying all data.
sv: De följande befintliga partitionerna har valts ut för formatering som kommer att förstöra all data.

en: The following warnings exist with your requested partition scheme.
sv: De följande varningarna finns hos ditt begärda partitioneringsschema.

en: The following warnings exist with your requested partition scheme.
    
    %s
    
    Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
sv: De följande varningarna finns hos ditt begärda partitioneringsschema.
    
    %s
    
    Vill du fortsätta med ditt begärda partitioneringsschema?

en: The hostname "%s" is not valid for the following reason:
    
    %s
sv: Värdnamnet "%s" är inte giltigt av följande skäl:
    
    %s

en: The installation program is unable to upgrade systems with a pre-rpm 4.x database. Please install the errata rpm packages for your release as described in the release notes and then run the upgrade procedure.
sv: Installationsprogrammet kan inte uppgradera system med en databas som är tidigare än rpm 4.x. Installera errata-paketen för din utgåva enligt beskrivningarna i utgåvenoteringarna och kör sedan paketuppdateringsproceduren.

en: The installer has detected the %s boot loader currently installed on %s.
sv: Installationsprogrammet har detekterat startprogrammet %s som är installerat på %s.

en: The installer is unable to detect the boot loader currently in use on your system.
sv: Installationsprogrammet kan inte detektera det startprogram som för tillfället används på ditt system.

en: The logical volume name "%s" is already in use. Please pick another.
sv: Det logiska volymnamnet "%s" används redan. Välj ett annat.

en: The logical volumes you have configured require %g MB, but the volume group only has %g MB.  Please either make the volume group larger or make the logical volume(s) smaller.
sv: De logiska volymerna som du har konfigurerat kräver %g MB, men volymgruppen har endast %g MB. Gör antingen volymgruppen större eller de logiska volymerna mindre.

en: The maximum number of spares with a RAID0 array is 0.
sv: Det största antalet reserver hos en RAID0-enhet är 0.

en: The media check %sis complete, and the result is: %s
sv: Mediekontrollen %sär klar, resultatet är: %s

en: The mount point "%s" is already in use, please choose a different mount point.
sv: Monteringspunkten "%s" används redan, välj en annan monteringspunkt.

en: The mount point "%s" is in use, please pick another.
sv: Monteringspunkten "%s" används, välj en annan.

en: The mount point %s cannot be used.  It must be a symbolic link for proper system operation.  Please select a different mount point.
sv: Monteringspunkten %s kan inte användas. Den måste vara en symbolisk länk för att systemet ska fungera korrekt. Välj en annan monteringspunkt.

en: The mount point is invalid.  Mount points must start with '/' and cannot end with '/', and must contain printable characters and no spaces.
sv: Monteringspunkten är ogiltig. Monteringspunkter måste börja med "/" och kan inte sluta med "/", och måste innehålla skrivbara tecken och inga blanksteg.

en: The package %s-%s-%s cannot be opened. This is due to a missing file or perhaps a corrupt package.  If you are installing from CD media this usually means the CD media is corrupt, or the CD drive is unable to read the media.
    
    Press <return> to try again.
sv: Paketet %s-%s-%s kan inte öppnas. Detta beror på en saknad fil eller kanske ett trasigt paket. Om du installerar från cd-medium kan detta bero på att cd-mediumet är trasigt, eller att cd-läsaren inte kan läsa mediumet.
    
    Tryck <Retur> för att försöka igen.

en: The packages you have installed, and any other packages which are needed to satisfy their dependencies, have been selected for installation. Would you like to customize the set of packages that will be upgraded?
sv: Paketen du har installerat, och alla andra paket som krävs för att installera dessa, har blivit utvalda för uppgradering. Vill du modifiera valet av paket att uppgradera?

en: The partition table on device %s was unreadable. To create new partitions it must be initialized, causing the loss of ALL DATA on this drive.
    
    This operation will override any previous installation choices about which drives to ignore.
    
    Would you like to initialize this drive, erasing ALL DATA?
sv: Partitionstabellen på enhet %s är oläsbar. För att skapa nya partitioner måste den initieras, vilket kommer att förstöra ALL DATA på denna enhet.
    
    Denna åtgärd kommer att åsidosätta alla tidigare val under installationen om vilka enheter som ska ignoreras.
    
    Vill du initiera denna enhet och ta bort ALL DATA?

en: The partition table on device /dev/%s is of an unexpected type %s for your architecture.  To use this disk for installation of %s, it must be re-initialized causing the loss of ALL DATA on this drive.
    
    Would you like to initialize this drive?
sv: Partitionstabellen på enheten /dev/%s är av en oväntad typ %s för din arkitektur. För att denna disk ska kunna användas för installation av %s måste den initieras om, vilket kommer att förstöra ALL DATA på denna hårddisk.
    
    Vill du initiera denna enhet?

en: The partition you selected will be deleted.
sv: Partitionen du markerade kommer att tas bort.

en: The partitioning options you have chosen have already been activated. You can no longer return to the disk editing screen. Would you like to continue with the installation process?
sv: Partitioneringsalternativen du har valt har redan aktiverats. Du kan inte längre gå tillbaka till diskredigeringsskärmen. Vill du fortsätta med installationen?

en: The password must be at least 6 characters long.
sv: Lösenordet måste vara minst 6 tecken långt.

en: The passwords you entered were different.  Please try again.
sv: Lösenorden du angav var olika. Var vänlig och försök igen.

en: The passwords you entered were different. Please try again.
sv: Lösenorden du skrev in var olika. Var vänlig och försök igen.

en: The physical extent size cannot be changed because otherwise the space required by the currently defined logical volumes will be increased to more than the available space.
sv: Den fysiska ytans storlek kan inte ändras eftersom utrymmet som krävs för de för tillfället angivna logiska volymerna annars kommer att bli större än det tillgängliga utrymmet.

en: The physical extent size cannot be changed because the resulting maximum logical volume size (%10.2f MB) is smaller than one or more of the currently defined logical volumes.
sv: Storleken på den fysiska ytan kan inte ändras eftersom den resulterande maximala logiska volymstorleken (%10.2f MB) är mindre än en eller flera av de angivna logiska volymerna.

en: The physical extent size cannot be changed because the value selected (%10.2f MB) is larger than the smallest physical volume (%10.2f MB) in the volume group.
sv: Storleken på den fysiska ytan kan inte ändras eftersom det värde som valts (%10.2f MB) är större än den minsta fysiska volymen (%10.2f MB) i volymgruppen.

en: The physical extent size cannot be changed because the value selected (%10.2f MB) is too large compared to the size of the smallest physical volume (%10.2f MB) in the volume group.
sv: Storleken på den fysiska ytan kan inte ändras eftersom det värde som valts (%10.2f MB) är för stor jämfört med storleken på den minsta fysiska volymen (%10.2f MB) i volymgruppen.

en: The release notes are missing.
sv: Utgåvenoteringarna saknas.

en: The requested size as entered is not a valid number greater than 0.
sv: Den begärda storleken som angavs är inte ett giltigt tal större än 0.

en: The rescue environment will now attempt to find your Linux installation and mount it under the directory %s.  You can then make any changes required to your system.  If you want to proceed with this step choose 'Continue'.  You can also choose to mount your file systems read-only instead of read-write by choosing 'Read-Only'.
    
    If for some reason this process fails you can choose 'Skip' and this step will be skipped and you will go directly to a command shell.
sv: Räddningsmiljön kommer nu att försöka hitta din Linux-installation och montera det under katalogen %s. Du kan sedan göra alla ändringar som behövs på ditt system. Om du vill fortsätta med detta steg väljer du "Fortsätt". Du kan också välja att montera dina filsystem i skrivskyddat läge genom att välja "Skrivskyddad".
    
    Om detta av någon anledning misslyckas kan du välja "Hoppa över". Detta steg kommer då att hoppas över och du kommer att hamna i ett kommandoskal direkt.

en: The root password must be at least 6 characters long.
sv: Rootlösenordet måste vara minst 6 tecken långt.

en: The root password must be at least six characters long.
sv: Rootlösenordet måste vara minst sex tecken långt.

en: The root user is already configured. You don't need to add this user here.
sv: Rootanvändaren är redan konfigurerad. Du behöver inte ange den användaren här.

en: The screenshots have been saved into the directory:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    You can access these when you reboot and login as root.
sv: Skärmdumparna har sparats i katalogen:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    Du kan komma åt dessa när du startar om och loggar in som root.

en: The size of the %s partition (%10.2f MB) exceeds the maximum size of %10.2f MB.
sv: Storleken på %s-partitionen (%10.2f MB) överskrider maxstorleken på %10.2f MB.

en: The size of the kernel modules needed for your machine make it impossible to create a boot disk that will fit on a floppy diskette.
sv: Storleken på kärnmodulerna som krävs för din maskin gör det omöjligt att skapa en startdiskett som kommer att passa på en diskett.

en: The size of the requested partition (size = %s MB) exceeds the maximum size of %s MB.
sv: Storleken på den begärda partitionen (storlek = %s MB) överskrider maxstorleken på %s MB.

en: The size of the requested partition is negative! (size = %s MB)
sv: Storleken på den begärda partitionen är negativ! (storlek = %s MB)

en: The software you have selected to install will require the following CDs:
    
    %s
    Please have these ready before proceeding with the installation.  If you need to abort the installation and reboot please select "Reboot".
sv: Programvaran du har valt att installera kommer att kräva följande cd-skivor:
    
    %s
    Ha dessa tillhands innan du fortsätter med installationen. Om du måste avbryta installationen och starta om bör du välja "Starta om".

en: The source drive /dev/%s cannot be selected as a target drive as well.
sv: Källhårddisken /dev/%s kan inte även väljas som en målhårddisk.

en: The source drive has no partitions to be cloned.  You must first define partitions of type 'software RAID' on this drive before it can be cloned.
sv: Källhårddisken har inga partitioner som kan klonas. Du måste först definiera partitioner av typen "programvaru-RAID" på hårddisken innan den kan klonas.

en: The source drive selected has partitions on it which are not of type 'software RAID'.
    
    These partitions will have to be removed before this drive can be cloned.
sv: Källhårddisken som valdes har partitioner på sig som inte är av typen "programvaru-RAID".
    
    Dessa partitioner måste tas bort innan hårddisken kan klonas.

en: The source drive selected has partitions which are not constrained to the drive /dev/%s.
    
    These partitions will have to be removed or restricted to this drive before this drive can be cloned.
sv: Källhårddisken har partitioner som inte begränsas till hårddisken /dev/%s.
    
    Dessa partitioner kommer att behöva tas bort eller begränsas till denna hårddisk innan hårddisken kan klonas.

en: The source drive selected has software RAID partition(s) which are members of an active software RAID device.
    
    These partitions will have to be removed before this drive can be cloned.
sv: Källhårddisken som valts har programvaru-RAID-partition(er) som är medlemmar i en aktiv programvaru-RAID-enhet.
    
    Dessa partitioner kommer att behöva tas bort innan hårddisken kan klonas.

en: The swap file must be between 1 and 2000 MB in size.
sv: Växlingsfilen måste vara mellan 1 och 2000 MB stor.

en: The system will be rebooted now.
sv: Systemet kommer nu att startas om.

en: The target drive /dev/%s has a partition which cannot be removed for the following reason:
    
    "%s"
    
    This partition must be removed before this drive can be a target.
sv: Målhårddisken /dev/%s har en partition som, av följande skäl, inte kan tas bort:
    
    "%s"
    
    Denna partition måste tas bort innan hårddisken kan vara ett mål.

en: The value you entered is not a valid number.
sv: Värdet du angav är inte ett giltigt tal.

en: The volume group name "%s" is already in use. Please pick another.
sv: Volymgruppsnamnet "%s" används redan. Välj ett annat.

en: The z/IPL Boot Loader will be installed on your system after installation is complete. You can now enter any additional kernel and chandev parameters which your machine or your setup may require.
sv: Startprogrammet z/IPL kommer att installeras på ditt system efter det att installationen är färdig. Du kan nu ange eventuella ytterligare kärn- och chandev-parametrar som din maskin eller din konfiguration kanske kräver.

en: The z/IPL Boot Loader will now be installed on your system.
    
    The root partition will be the one you selected previously in the partition setup.
    
    The kernel used to start the machine will be the one to be installed by default.
    
    If you wish to make changes later after the installation feel free to change the /etc/zipl.conf configuration file.
    
    You can now enter any additional kernel parameters which your machine or your setup may require.
sv: Startprogrammet z/IPL kommer nu att installeras på ditt system.
    
    Rotpartitionen kommer att vara den du valde tidigare under partitionskonfigurationen.
    
    Kärnan som används för att starta maskinen kommer att vara den som installeras som standard.
    
    Om du vill göra ändringar senare efter installationen kan du redigera konfigurationsfilen /etc/zipl.conf.
    
    Du kan nu ange eventuella ytterligare kärnparametrar som din maskin eller din konfiguration kräver.

en: The z/IPL boot loader will be installed on your system.
sv: Startprogrammet z/IPL kommer att installeras på ditt system.

en: There is no room left in the volume group to create new logical volumes. To add a logical volume you will need to reduce the size of one or more of the currently existing logical volumes
sv: Det finns inget utrymme ledigt i volymgruppen för att skapa nya logiska volymer. För att lägga till en logisk volym måste du minska storleken på en eller flera av de befintliga logiska volymerna

en: There is not enough space on the device you selected for the swap partition.
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme för växlingspartitionen på den enheten.

en: There was an error clearing the target drives.  Cloning failed.
sv: Ett fel inträffade vid tömning av målhårddiskarna. Kloning misslyckades.

en: There was an error installing %s.  This can indicate media failure, lack of disk space, and/or hardware problems.  This is a fatal error and your install will be aborted.  Please verify your media and try your install again.
    
    Press the OK button to reboot your system.
sv: Det uppstod ett fel vid installationen av %s. Detta kan bero på ett mediafel, brist på hårddiskutrymme, och/eller hårdvaruproblem. Detta är ett ödesdigert fel och din installation kommer att avbrytas. Verifiera mediumet och försök att installera igen.
    
    Tryck OK-knappen för att starta om ditt system.

en: These errors must be corrected prior to continuing with your install of %s.
sv: Dessa fel måste åtgärdas innan du kan fortsätta med installationen av %s.

en: This RAID device can have a maximum of %s spares. To have more spares you will need to add members to the RAID device.
sv: Denna RAID-enhet kan maximalt ha %s reserver. För att lägga till reserver måste du lägga till medlemmar i RAID-enheten.

en: This boot target cannot be deleted because it is for the %s system you are about to install.
sv: Detta startmål kan inte tas bort eftersom det är avsett för det %s-system du håller på att installera.

en: This change in the value of the physical extent will require the sizes of the current logical volume requests to be rounded up in size to an integer multiple of the physical extent.
    
    This change will take affect immediately.
sv: Denna ändring i värdet på den fysiska ytan kommer att kräva att kraven på storleken på den aktuella logiska volymen avrundas uppåt i storlek till en heltalsmultipel av den fysiska ytan.
    
    Denna ändring kommer att börja gälla omedelbart.

en: This change in the value of the physical extent will waste substantial space on one or more of the physical volumes in the volume group.
sv: Denna ändring i värdet på den fysiska ytan kommer att slösa bort avsevärda mängder utrymme på en eller flera av de fysiska volymerna i volymgruppen.

en: This device is already being used for another boot entry.
sv: Denna enhet används redan för en annan startpost.

en: This group includes all the packages available.  Note that there are substantially more packages than just the ones in all the other package groups on this page.
sv: Denna grupp innehåller alla tillgängliga paket. Observera att det finns avsevärt fler paket än de som finns i alla andra paketgrupper på denna sida.

en: This is the recommended option.
sv: Detta är det rekommenderade alternativet.

en: This label is already in use for another boot entry.
sv: Denna etikett används redan för en annan startpost.

en: This mount point is invalid.  The %s directory must be on the / file system.
sv: Denna monteringspunkt är ogiltig. Katalogen %s måste vara på /-filsystemet.

en: This mount point must be on a linux file system.
sv: Denna monteringspunkt måste vara på ett Linuxfilsystem.

en: This option installs a graphical desktop environment with tools for software development and system administration.
sv: Detta alternativ installerar en grafisk skrivbordsmiljö med verktyg för programvaruutveckling och systemadministration.

en: This partition is holding the data for the hard drive install.
sv: Denna partition innehåller data för hårddiskinstallationen.

en: This partition is part of a LVM volume group.
sv: Denna partition är en del av en LVM-volymgrupp.

en: This partition is part of a RAID device.
sv: Denna partition är en del av en RAID-enhet.

en: This partition is part of the LVM volume group '%s'.
sv: Denna partition är en del av LVM-volymgruppen "%s".

en: This partition is part of the RAID device /dev/md%s.
sv: Denna partition är en del av RAID-enheten /dev/md%s.

en: This release of %s supports the ext3 journalling file system.  It has several benefits over the ext2 file system traditionally shipped in %s.  It is possible to migrate the ext2 formatted partitions to ext3 without data loss.
    
    Which of these partitions would you like to migrate?
sv: Denna version av %s stöder journalfilsystemet ext3. Det har flera fördelar framför ext2-filsystemet som normalt använts i %s. Det är möjligt att migrera de ext2-formaterade partitionerna till ext3 utan förlust av data.
    
    Vilka av dessa partitioner vill du migrera?

en: This system appears to have third party packages installed that overlap with packages included in %s. Because these packages overlap, continuing the upgrade process may cause them to stop functioning properly or may cause other system instability.  Please see the release notes for more information.
    
    Do you wish to continue the upgrade process?
sv: Detta system verkar ha tredjepartspaket installerade som överlappar med paket som ingår i %s. Att fortsätta uppgraderingsprocessen kan, eftersom dessa paket överlappar varandra, göra att systemet slutar fungera ordentligt eller orsaka instabilitet i systemet. Se utgåvenoteringarna för mer information.
    
    Vill du fortsätta uppgraderingsprocessen?

en: This system does not have an /etc/redhat-release file.  It is possible that this is not a %s system. Continuing with the upgrade process may leave the system in an unusable state.  Do you wish to continue the upgrade process?
sv: Detta system har ingen fil vid namn /etc/redhat-release. Det är möjligt att detta system inte är ett %s-system. Att fortsätta uppgraderingsprocessen kan lämna systemet i ett oanvändbart tillstånd. Vill du fortsätta uppgraderingsprocessen?

en: This system user is already configured. You don't need to add this user here.
sv: Denna systemanvändare är redan konfigurerad. Du behöver inte ange den användaren här.

en: This user id already exists.  Choose another.
sv: Detta användar-ID finns redan. Välj ett annat.

en: This will let you create a new boot loader configuration.  If you wish to switch boot loaders, you should choose this.
sv: Detta kommer att låta dig skapa en ny startprogramskonfiguration. Om du vill byta startprogram bör du välja detta.

en: This will make no changes to boot loader configuration.  If you are using a third party boot loader, you should choose this.
sv: Detta kommer inte att göra några ändringar i din startprogramskonfiguration. Om du använder ett startprogram från en tredje part bör du välja detta.

en: This will update your current boot loader.
sv: Detta kommer att uppdatera ditt nuvarande startprogram.

en: Tibet & most of Xinjiang Uyghur
sv: Tibet och större delen av Xinjiang Uyghur

en: Time
sv: Tid

en: Time Zone Selection
sv: Tidszonsval

en: To begin testing the CD media before installation press %s.
    
    Choose %s to skip the media test and start the installation.
sv: För att påbörja testandet av cd-skivorna innan installationen trycker du "%s".
    Välj "%s" för att hoppa över mediatestet och starta installationen.

en: To use RAID you must first create at least two partitions of type 'software RAID'.  Then you can create a RAID device which can be formatted and mounted.
sv: För att använda RAID måste du först skapa minst två partitioner av typen "programvaru-RAID". Sedan kan du skapa en RAID-enhet som kan formateras och monteras.

en: Too many spares
sv: För många reserver

en: Too small
sv: För liten

en: Total
sv: Totalt

en: Total    :
sv: Totalt   :

en: Total Progress:
sv: Totalt förlopp:

en: Total Space:
sv: Totalt utrymme:

en: Total install size: %s
sv: Total installationsstorlek: %s

en: Total size
sv: Total storlek

en: Total size:
sv: Total storlek:

en: Transferring install image to hard drive...
sv: Överför installationsavbilden till hårddisken...

en: True Color (24 Bit)
sv: Miljontals färger (24 bitar)

en: Trusted Devices:
sv: Pålitliga enheter:

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Type
sv: Typ

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Unable To Delete
sv: Kan inte ta bort

en: Unable To Edit
sv: Kan inte redigera

en: Unable to Change Drive Order for LILO
sv: Kan inte ändra hårddiskordning för LILO

en: Unable to find any devices of the type needed for this installation type.  Would you like to manually select your driver or use a driver disk?
sv: Kan inte hitta några enheter av den typ som behövs för denna installationstyp. Vill du välja din drivrutin manuellt eller använda en drivrutinsdiskett?

en: Unable to find install image %s
sv: Kunde inte hitta installationsavbilden %s

en: Unable to instantiate a X hardware state object.
sv: Kan inte instantiera ett X-hårdvarutillståndsobjekt.

en: Unable to load file!
sv: Kan inte läsa in fil!

en: Unable to load title bar
sv: Kan inte läsa in titelrad

en: Unable to locate logical volume %s to use for %s.
    
    Press 'OK' to reboot your system.
sv: Kan inte hitta logiska volymen %s att använda till %s.
    
    Tryck "OK" för att starta om ditt system.

en: Unable to locate partition %s to use for %s.
    
    Press 'OK' to reboot your system.
sv: Kan inte hitta partitionen %s att använda till %s.
    
    Tryck "OK" för att starta om ditt system.

en: Unable to locate raid device %s to use for %s.
    
    Press 'OK' to reboot your system.
sv: Kan inte hitta raid-enheten %s att använda till %s.
    
    Tryck "OK" för att starta om ditt system.

en: Unable to locate volume group %s to use for %s.
    
    Press 'OK' to reboot your system.
sv: Kan inte hitta volymgruppen %s att använda till %s.
    
    Tryck "OK" för att starta om ditt system.

en: Unable to make boot floppy
sv: Kan inte skapa startdiskett

en: Unable to merge header list.  This may be due to a missing file or bad media.  Press <return> to try again.
sv: Kan inte slå samman huvudlistan. Detta kan bero på att filen saknas eller felaktigt medium. Tryck <Retur> för att försöka igen.

en: Unable to read comps file.  This may be due to a missing file or bad media.  Press <return> to try again.
sv: Kan inte läsa comps-filen. Detta kan bero på att filen saknas eller felaktigt medium. Tryck <Retur> för att försöka igen.

en: Unable to read header list.  This may be due to a missing file or bad media.  Press <return> to try again.
sv: Kan inte läsa huvudlistan. Detta kan bero på att filen saknas eller felaktigt medium. Tryck <Retur> för att försöka igen.

en: Unable to read the disc checksum from the primary volume descriptor.  This probably means the disc was created without adding the checksum.
sv: Kan inte läsa diskkontrollsumman från den primära identifieraren. Detta betyder troligtvis att disken skapades utan att kontrollsumman lades till.

en: Unable to retrieve %s://%s/%s/%s.
sv: Kan inte hämta %s://%s/%s/%s.

en: Unable to retrieve the install image.
sv: Kan inte hämta installationsavbilden.

en: Unable to set vnc password - using no password!
sv: Kan inte ställa in vnc-lösenord - använder inget lösenord!

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Unknown Host
sv: Okänd värd

en: Unknown Linux system
sv: Okänt Linux-system

en: Unknown Url method %s
sv: Url-metoden %s är okänd

en: Unknown card
sv: Okänt kort

en: Unknown driver disk kickstart source: %s
sv: Okänd kickstartkälla för drivrutinsdiskett: %s

en: Unknown video card
sv: Okänt grafikkort

en: Unprobed Monitor
sv: Otestad bildskärm

en: Unrecoverable Error
sv: Olösligt fel

en: Unresolved Dependencies
sv: Olösta paketberoenden

en: Unspecified video card
sv: Ospecificerat grafikkort

en: Update Disk Source
sv: Källa för uppdateringsdiskett

en: Update boot loader configuration
sv: Uppdatera konfiguration av startprogram

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Updates Disk
sv: Uppdateringsdiskett

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Upgrade Boot Loader Configuration
sv: Uppgradera konfiguration av startprogram

en: Upgrade Examine
sv: Granskning av uppgradering

en: Upgrade Existing System
sv: Uppgradera befintligt system

en: Upgrade Swap Partition
sv: Uppgradera växlingspartition

en: Upgrade to begin
sv: Uppgraderingen kommer att starta

en: Upgrades for this version of %s are only supported from Red Hat Linux 6.2 or higher.  This appears to be an older system.  Do you wish to continue the upgrade process?
sv: Uppgraderingar för denna version av %s stöds endast från Red Hat Linux 6.2 eller högre. Detta verkar vara ett äldre system. Vill du fortsätta uppgraderingsprocessen?

en: Upgrading %s packages
sv: Uppgraderar %s paket

en: Upgrading %s-%s-%s.%s.
sv: Uppgraderar %s-%s-%s.%s.

en: Use GRUB Boot Loader
sv: Använd startprogrammet GRUB

en: Use LILO Boot Loader
sv: Använd startprogrammet LILO

en: Use Shadow Passwords
sv: Använd skugglösenord

en: Use TLS connections
sv: Använd TLS-anslutningar

en: Use _GRUB as the boot loader
sv: Använd _GRUB som startprogram

en: Use _LILO as the boot loader
sv: Använd _LILO som startprogram

en: Use _TLS lookups
sv: Använd _TLS-uppslagningar

en: Use _broadcast to find NIS server
sv: Använd _broadcast för att hitta NIS-server

en: Use a GRUB Password
sv: Använd ett GRUB-lösenord

en: Use a driver disk
sv: Använd en drivrutinsdiskett

en: Use dynamic IP configuration (BOOTP/DHCP)
sv: Använd dynamisk IP-konfiguration (BOOTP/DHCP)

en: Use non-anonymous ftp
sv: Använd icke-anonym ftp

en: Used Space:
sv: Använt diskutrymme:

en: User Account Setup
sv: Konfiguration av användarkonton

en: User Exists
sv: Användaren existerar

en: User Name
sv: Användarnamn

en: User name
sv: Användarnamn

en: User names must contain only characters A-Z, a-z, and 0-9.
sv: Användarnamn får endast innehålla tecknen A-Z, a-z och 0-9.

en: Using mouse type: %s
sv: Använder mustyp: %s

en: VSync Rate:
sv: Vertikal frekvens:

en: VSync Rate:
sv: Vertikal frekvens:

en: Video Card
sv: Grafikkort

en: Video Card Configuration
sv: Grafikkortskonfiguration

en: Video Card:
sv: Grafikkort:

en: Video RAM
sv: Grafikminne

en: Video RAM:
sv: Grafikminne:

en: Volume Group Name:
sv: Namn på volymgrupp:

en: Volume Group Names must be less than 128 characters
sv: Volymgruppsnamn måste använda färre än 128 tecken

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
sv: Vostok-stationen, magnetiska Sydpolen

en: W Amazonas
sv: V Amazonas

en: W Para, Rondonia
sv: V Pará, Rondônia

en: Waiting for telnet connection...
sv: Väntar på telnetanslutning...

en: Wake Island
sv: Wakeön

en: Warn
sv: Varna

en: Warn on violations
sv: Varna vid överträdelser

en: Warning
sv: Varning

en: Warning - No Firewall
sv: Varning - Ingen brandvägg

en: Warning! This is pre-release software!
sv: Varning! Detta är en förhandsutgåva!

en: Warning: %s
sv: Varning: %s

en: Warning: %s is not a valid port.
sv: Varning: %s är inte en giltig port.

en: Warning: %s.
sv: Varning: %s.

en: Warning: Bad Token
sv: Varning: Felaktigt element

en: Warnings During Automatic Partitioning
sv: Varningar under automatisk partitionering

en: We do not support changing the drive order for use with LILO.
sv: Vi stöder inte ändring av hårddiskordning för användning med LILO.

en: Web site name:
sv: Webbserverns namn:

en: Welcome to %s
sv: Välkommen till %s

en: Welcome to %s!
sv: Välkommen till %s!

en: Welsh
sv: Kymriska

en: West Kazakhstan
sv: Västra Kazakstan

en: Western Australia
sv: Västaustralien

en: What device is your mouse located on?
sv: På vilken enhet finns din mus?

en: What do you want to do now?
sv: Vad vill du göra nu?

en: What language would you like to use during the installation process?
sv: Vilket språk vill du använda under installationen?

en: What other user accounts would you like to have on the system? You should have at least one non-root account for normal work, but multi-user systems can have any number of accounts set up.
sv: Vilka andra användarkonton vill du ha på systemet? Du bör ha minst ett konto (förutom root) för vanligt arbete, men fleranvändarsystem kan ha hur många konton som helst konfigurerade.

en: What partition and directory on that partition hold the CD (iso9660) images for %s? If you don't see the disk drive you're using listed here, press F2 to configure additional devices.
sv: Vilken partition, och katalog på den partitionen, innehåller cd-avbilderna (iso9660) av %s? Tryck F2 för att konfigurera ytterligare enheter om du inte ser den disk du använder i denna lista.

en: What partition holds the root partition of your installation?
sv: Vilken partition innehåller rotpartitionen i din installation?

en: What services should be allowed to pass through the firewall?
sv: Vilka tjänster ska tillåtas att släppas igenom brandväggen?

en: What time zone are you located in?
sv: Vilken tidszon befinner du dig i?

en: What type of keyboard do you have?
sv: Vilken typ av tangentbord har du?

en: What type of media contains the packages to be installed?
sv: Vilket medium innehåller paketen som ska installeras?

en: What type of media contains the rescue image?
sv: Vilket medium innehåller räddningsavbilden?

en: What type of system would you like to install?
sv: Vilken typ av system vill du installera?

en: What would you like to do?
sv: Vad vill du göra?

en: When finished please exit from the shell and your system will reboot.
sv: När du är färdig avslutar du skalet. Systemet kommer då att startas om.

en: Where do you want to install the boot loader?
sv: Var vill du installera startprogrammet?

en: Where do you want to install the bootloader?
sv: Var vill du installera startprogrammet?

en: Which boot loader would you like to use?
sv: Vilket startprogram vill du använda?

en: Which drive(s) do you want to use for this installation?
sv: Vilken eller vilka enheter vill du använda för denna installation?

en: Which model keyboard is attached to this computer?
sv: Vilken typ av tangentbord är ansluten till denna dator?

en: Which model mouse is attached to this computer?
sv: Vilken typ av mus är ansluten till denna dator?

en: Will try to connect again in 15 seconds...
sv: Försöker igen om 15 sekunder...

en: Would you like to continue with the upgrade?
sv: Vill du fortsätta med uppgraderingen?

en: Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
sv: Vill du fortsätta med ditt begärda partitioneringsschema?

en: Would you like to perform a checksum test of the ISO image:
    
       %s?
sv: Vill du utföra en test av kontrollsumman för ISO-avbilden:
    
       %s?

en: Wrong CDROM
sv: Fel cd-romskiva

en: X Customization
sv: Anpassning av X

en: Yes
sv: Ja

en: You are about to delete a RAID device.
sv: Du är på väg att ta bort en RAID-enhet.

en: You are about to delete all partitions on the device '/dev/%s'.
sv: Du är på väg att ta bort alla partitioner på enheten "/dev/%s".

en: You are about to delete the /dev/%s partition.
sv: Du är på väg att ta bort partitionen /dev/%s.

en: You are about to delete the logical volume "%s".
sv: Du är på väg att ta bort den logiska volymen "%s".

en: You are about to delete the volume group "%s".
    
    ALL logical volumes in this volume group will be lost!
sv: Du håller på att ta bort volymgruppen "%s".
    
    ALLA logiska volymer i denna volymgrupp kommer att gå förlorade!

en: You are trying to install on a machine which isn't supported by this release of %s.
sv: Du försöker installera på en maskin som inte stöds av denna version av %s.

en: You can configure the boot loader to boot other operating systems. It will allow you to select an operating system to boot from the list. To add additional operating systems, which are not automatically detected, click 'Add.' To change the operating system booted by default, select 'Default' by the desired operating system.
sv: Du kan konfigurera startprogrammet att starta andra operativsystem. Det kommer att låta dig välja ett operativsystem att starta från listan. För att lägga till ytterligare operativsystem, som inte detekterats automatiskt, klickar du på "Lägg till". För att ändra det operativsystem som startas som standard väljer du "Standard" bredvid det önskade operativsystemet.

en: You can customize your firewall in two ways. First, you can select to allow all traffic from certain network interfaces. Second, you can allow certain protocols explicitly through the firewall. In a comma separated list, specify additional ports in the form 'service:protocol' such as 'imap:tcp'.
sv: Du kan anpassa din brandvägg på två sätt. Till att börja med kan du välja att tillåta all trafik från vissa nätverksgränssnitt. För det andra kan du explicit tillåta vissa protokoll att passera genom brandväggen. Ange ytterligare portar på formen "tjänst:protokoll", exempelvis "imap:tcp", i en kommaseparerad lista.

en: You cannot create more than %s logical volumes per volume group.
sv: Du kan inte skapa mer än %s logiska volymer per volymgrupp.

en: You cannot customize a disabled firewall.
sv: Du kan inte anpassa en avstängd brandvägg.

en: You cannot delete a partition of a LDL formatted DASD.
sv: Du kan inte ta bort en partition på en LDL-formaterad DASD.

en: You cannot delete free space.
sv: Du kan inte ta bort ledigt utrymme.

en: You cannot delete this partition, as it is an extended partition which contains %s
sv: Du kan inte ta bort denna partition eftersom den är en utökad partition som innehåller %s

en: You cannot delete this partition:
sv: Du kan inte ta bort denna partition:

en: You cannot edit this partition, as it is an extended partition which contains %s
sv: Du kan inte redigera denna partition eftersom den är en utökad partition som innehåller %s

en: You cannot edit this partition:
sv: Du kan inte redigera denna partition:

en: You cannot remove this physical volume because otherwise the volume group will be too small to hold the currently defined logical volumes.
sv: Du kan inte ta bort denna fysiska volym eftersom volymgruppen annars kommer att vara för liten för att hålla de för tillfället definierade logiska volymerna.

en: You do not have enough RAM to install %s on this machine.
sv: Du har inte tillräckligt med minne för att installera %s på denna maskin.

en: You do not have enough RAM to use the graphical installer.  Starting text mode.
sv: Du har inte tillräckligt med minne för att använda det grafiska installationsprogrammet. Startar textläge.

en: You don't appear to have enough disk space to install the packages you've selected. You need more space on the following file systems:
sv: Du verkar inte ha tillräckligt med diskutrymme för att installera de paket du har valt. Du behöver mer utrymme på följande filsystem:

en: You don't appear to have enough file nodes to install the packages you've selected. You need more file nodes on the following file systems:
sv: Du verkar inte ha tillräckligt med filnoder för att installera de paket du har valt. Du behöver fler filnoder på följande filsystem:

en: You don't have any Linux partitions. Press return to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
sv: Du har inga Linuxpartitioner. Tryck Retur för att komma till ett skal. Systemet kommer automatiskt att startas om när du avslutar skalet.

en: You don't seem to have any hard drives on your system! Would you like to configure additional devices?
sv: Du verkar inte ha några hårddiskar på ditt system! Vill du konfigurera ytterligare enheter?

en: You entered an invalid IP address.
sv: Du skrev in en ogiltig IP-adress.

en: You have allocated less swap space (%dM) than available RAM (%dM) on your system.  This could negatively impact performance.
sv: Du har allokerat mindre växlingsutrymme (%d MB) än tillgängligt arbetsminne (%d MB) på ditt system. Detta kan påverka prestanda negativt.

en: You have chosen to remove all Linux partitions (and ALL DATA on them) on the following drives:%s
    Are you sure you want to do this?
sv: Du har valt att ta bort alla Linuxpartitioner (och ALL DATA på dem) på följande hårddiskar:%s
    Är du säker på att du vill göra detta?

en: You have chosen to remove all partitions (ALL DATA) on the following drives:%s
    Are you sure you want to do this?
sv: Du har valt att ta bort alla partitioner (ALL DATA) på följande hårddiskar:%s
    Är du säker på att du vill göra detta?

en: You have chosen to use a pre-existing partition for this installation without formatting it. We recommend that you format this partition to make sure files from a previous operating system installation do not cause problems with this installation of Linux. However, if this partition contains files that you need to keep, such as home directories, then  continue without formatting this partition.
sv: Du har valt att använda en befintlig partition för denna installation utan att formatera den. Vi rekommenderar att du formaterar denna partition för att försäkra dig om att filer från en tidigare operativsystemsinstallation inte orsakar problem med denna version av Linux. Om denna partition innehåller filer som du vill behålla, som till exempel hemkataloger, bör du dock fortsätta utan att formatera denna partition.

en: You have elected to not install any boot loader. It is strongly recommended that you install a boot loader unless you have an advanced need.  A boot loader is almost always required in order to reboot your system into Linux directly from the hard drive.
    
    Are you sure you want to skip boot loader installation?
sv: Du har valt att inte installera något startprogram. Det rekommenderas varmt att du installerar ett startprogram om du inte har särskilda behov. Ett startprogram  behövs nästan alltid för att ditt system ska kunna startas om i Linux direkt från hårddisken.
    
    Är du säker på att du vill hoppa över installationen av startprogram?

en: You have multiple devices which could serve as sources for a driver disk.  Which would you like to use?
sv: Du har flera enheter som kan tjäna som källor för en drivrutinsdiskett. Vilken vill du använda?

en: You have multiple devices which could serve as sources for an update disk.  Which would you like to use?
sv: Du har flera enheter som kan tjäna som källor för en uppdateringsdiskett. Vilken vill du använda?

en: You have multiple network devices on this system. Which would you like to install through?
sv: Du har flera nätverksenheter i detta system. Vilken vill du installera via?

en: You have no active network devices.  Your system will not be able to communicate over a network by default without at least one device active.
    
    NOTE: If you have a PCMCIA-based network adapter you should leave it inactive at this point. When you reboot your system the adapter will be activated automatically.
sv: Du har inga aktiva nätverksenheter. Ditt system kommer inte att kunna kommunicera över ett nätverk som standard utan åtminstone en aktiv enhet.
    
    OBSERVERA: Om du har ett PCMCIA-baserat nätverkskort bör du lämna det inaktivt för tillfället. När du startar om ditt system kommer nätverkskortet att aktiveras automatiskt.

en: You have not defined a root partition (/), which is required for installation of %s to continue.
sv: Du har inte angivit någon rotpartition (/), vilket krävs för att installationen av %s ska kunna fortsätta.

en: You have not selected a monitor type.  It is recommended you choose the closest matching model in order to have the highest possible display quality.
sv: Du har inte valt en bildskärmstyp. Det rekommenderas att du väljer den närmast överensstämmande modellen för att kunna få den bästa möjliga bildkvaliteten.

en: You have not specified a hostname.
sv: Du har inte angivit ett värdnamn.

en: You have not specified a hostname.  Depending on your network environment this may cause problems later.
sv: Du har inte angivit ett värdnamn. Beroende på din nätverksmiljö kan detta orsaka problem senare.

en: You have not specified a swap partition.  Although not strictly required in all cases, it will significantly improve performance for most installations.
sv: Du har inte angivit en växlingspartition. Även om det inte absolut krävs i alla lägen kommer det att markant förbättra prestanda för de flesta installationer.

en: You have not specified the field "%s".  Depending on your network environment this may cause problems later.
sv: Du har inte angivit ett värde i fältet "%s". Beroende på din nätverksmiljö kan detta orsaka problem senare.

en: You have selected not to install a boot loader on your system.  You will have to create a boot disk to boot your system with this option.
    
    Would you like to continue and not install a boot loader?
sv: Du har valt att inte installera ett startprogram på ditt system. Du måste skapa en startdiskett för att starta ditt system om du använder detta alternativ.
    
    Vill du fortsätta och inte installera ett startprogram?

en: You have specified more than 32 swap devices.  The kernel for %s only supports 32 swap devices.
sv: Du har angivit mer än 32 växlingsenheter. Kärnan i %s stöder endast 32 växlingsenheter.

en: You have specified that the group '%s' should be installed.  This group does not exist. Would you like to continue or abort your installation?
sv: Du har angivit att gruppen "%s" ska installeras. Denna grupp finns inte. Vill du fortsätta eller avbryta din installation?

en: You have specified that the package '%s' should be installed.  This package does not exist. Would you like to continue or abort your installation?
sv: Du har angivit att paketet "%s" ska installeras. Detta paket finns inte. Vill du fortsätta eller avbryta din installation?

en: You must create a /boot/efi partition of type FAT and a size of 50 megabytes.
sv: Du måste skapa en /boot/efi-partition av FAT-typ och med en storlek på 50 megabyte.

en: You must create a PPC PReP Boot partition.
sv: Du måste skapa en PPC PReP-startpartition.

en: You must enter a directory.
sv: Du måste ange en katalog.

en: You must enter a server name.
sv: Du måste ange ett servernamn.

en: You must enter both a valid IP address and a netmask.
sv: Du måste skriva in både en giltig IP-adress och en nätmask.

en: You must enter valid IP information to continue
sv: Du måste skriva in giltig IP-information för att fortsätta

en: You must enter your root password and confirm it by typing it a second time to continue.
sv: Du måste ange ditt rootlösenord och bekräfta det genom att ange det en andra gång för att fortsätta.

en: You must first select a partition to delete.
sv: Du måste först välja en partition att ta bort.

en: You must provide a user name
sv: Du måste ange ett användarnamn

en: You must select a partition to edit
sv: Du måste välja en partition att redigera

en: You must select at least one language to install.
sv: Du måste välja minst ett språk att installera.

en: You must specify a label for the entry
sv: Du måste ange en etikett för posten

en: You need to pick a video card before X configuration can continue.  If you want to skip X configuration entirely choose the 'Skip X Configuration' button.
sv: Du måste välja ett grafikkort innan konfigurationen av X kan fortsätta. Om du vill hoppa över konfigurationen av X helt kan du använda knappen "Hoppa över konfiguration av X".

en: You need to select at least one hard drive to have %s installed onto.
sv: Du måste välja minst en hårddisk som du vill att %s ska installeras på.

en: You should use a normal user account for most activities on your system. By not using the root account casually, you'll reduce the chance of disrupting your system's configuration.
sv: Du bör använda ett normalt användarkonto för det mesta arbetet på ditt system. Genom att inte använda rootkontot slentrianmässigt kan du minska risken för att förstöra konfigurationen av ditt system.

en: Your %s partition is less than %s megabytes which is lower than recommended for a normal %s install.
sv: Din %s-partition är mindre än %s megabyte vilket är mindre än rekommenderat för en normal installation av %s.

en: Your boot floppy appears to be invalid.  This is likely due to a bad floppy.  Please make sure that you have a good floppy in the first floppy drive.
sv: Din startdiskett verkar vara ogiltig. Detta beror sannolikt på att disketten är trasig. Försäkra dig om att det finns en felfri diskett i den första diskettstationen.

en: Your boot loader password is less than six characters.  We recommend a longer boot loader password.
    
    Would you like to continue with this password?
sv: Ditt lösenord för startprogrammet innehåller mindre än sex tecken. Vi rekommenderar ett längre lösenord för startprogrammet.
    
    Vill du fortsätta med detta lösenord?

en: Your desktop environment is:
sv: Din skrivbordsmiljö är:

en: Your dynamic IP request returned IP configuration information, but it did not include a DNS nameserver. If you know what your nameserver is, please enter it now. If you don't have this information, you can leave this field blank and the install will continue.
sv: Din begäran av dynamisk IP innehöll IP-konfigurationsinformation, men den innehöll inte en DNS-namnserver. Om du vet vad du har för namnserver bör du ange det nu. Om du inte har denna information kan du lämna fältet blankt och installationen kommer att fortsätta.

en: Your root partition is less than 250 megabytes which is usually too small to install %s.
sv: Din rotpartition är mindre än 250 megabyte, vilket normalt är för litet för att installera %s.

en: Your system had dirty file systems which you chose not to mount.  Press return to get a shell from which you can fsck and mount your partitions.  The system will reboot automatically when you exit from the shell.
sv: Ditt system hade nedsmutsade filsystem som du valde att inte montera. Tryck på Retur för att komma till ett skal där du kan köra fsck och montera dina partitioner. Systemet kommer automatiskt att startas om när du avslutar skalet.

en: Your system has been mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell. If you would like to make your system the root environment, run the command:
    
    	chroot %s
    
    The system will reboot automatically when you exit from the shell.
sv: Ditt system har monterats under %s.
    
    Tryck <Retur> för att komma till ett skal. Om du vill göra ditt system till rotmiljön kan du köra kommandot:
    
    	chroot %s
    
    Systemet kommer automatiskt att startas om när du avslutar skalet.

en: Your system is mounted under the %s directory.
sv: Ditt system är monterat under katalogen %s.

en: Your system will be setup to use the frame buffer driver for the X Window System.  If you do not want to setup the X Window System, choose 'Skip X Configuration' below.
sv: Ditt system kommer att konfigureras för användning av rambuffertdrivrutinen för X Window System. Om du inte vill konfigurera X Window System bör du välja "Hoppa över konfiguration av X" nedan.

en: Your system will now be rebooted.
sv: Ditt system kommer nu att startas om.

en: Your system will now be rebooted...
sv: Ditt system kommer nu att startas om...

en: Your system's state has been successfully written to the floppy. Your system will now be reset.
sv: Systemets tillstånd har skrivits till disketten. Ditt system kommer nu att startas om.

en: Your video ram size can not be autodetected.  Choose your video ram size from the choices below:
sv: Storleken på ditt grafikminne kan inte detekteras automatiskt. Välj storleken på ditt grafikminne från alternativen nedan:

en: Zaporozh'ye, E Lugansk
sv: Zaporizjzja, Ö Lugansk

en: _Abort
sv: _Avbryt

en: _Activate on boot
sv: _Aktivera vid uppstart

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Admin Server:
sv: _Administrationsserver:

en: _Allow incoming:
sv: _Tillåt inkommande:

en: _Automatically partition
sv: Partitionera _automatiskt

en: _Back
sv: Till_baka

en: _Cancel
sv: Av_bryt

en: _Change Drive Order
sv: _Ändra hårddiskordning

en: _Change boot loader
sv: B_yt startprogram

en: _Choose monitor type
sv: _Välj bildskärmstyp

en: _Color Depth:
sv: _Färgdjup:

en: _Configure Firewall
sv: _Konfigurera brandvägg

en: _Confirm:
sv: B_ekräfta:

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: _Create new boot loader configuration
sv: _Skapa ny konfiguration av startprogram

en: _Custom
sv: An_passad

en: _Custom firewall
sv: An_passad brandvägg

en: _Customize software packages to be installed
sv: An_passa programvarupaket att installera

en: _Debug
sv: _Felsök

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Device
sv: E_nhet

en: _Do not install a boot loader
sv: Installera i_nte ett startprogram

en: _Do not install packages that have dependencies
sv: Installera i_nte paket som har beroenden

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Emulate 3 buttons
sv: E_mulera 3 knappar

en: _Enable firewall
sv: _Aktivera brandvägg

en: _End Cylinder:
sv: Slut_cylinder:

en: _Exit
sv: _Avsluta

en: _File System Type:
sv: _Filsystemstyp:

en: _Fixed size
sv: _Fast storlek

en: _Flat View
sv: P_latt vy

en: _Force LBA32 (not normally required)
sv: _Tvinga LBA32 (behövs normalt inte)

en: _Format
sv: _Formatera

en: _Format partition as:
sv: _Formatera partitionen som:

en: _Format partition?
sv: _Formatera partitionen?

en: _General kernel parameters
sv: _Allmänna parametrar till kärnan

en: _Graphical
sv: _Grafisk

en: _IP Address
sv: _IP-adress

en: _Install %s
sv: _Installera %s

en: _Install anyway
sv: _Installera ändå

en: _Install default software packages
sv: _Installera standardprogramvarupaket

en: _Install packages to satisfy dependencies
sv: _Installera paket för att tillfredsställa beroenden

en: _Label
sv: _Etikett

en: _Location
sv: _Plats

en: _Logical Volume Name:
sv: Namn på _logisk volym:

en: _Make boot disk
sv: _Skapa startdiskett

en: _Model
sv: _Modell

en: _Modify Partition
sv: _Ändra partition

en: _Mount Point:
sv: _Monteringspunkt:

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Package
sv: _Paket

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Personal Desktop
sv: _Personligt skrivbord

en: _Physical Extent:
sv: _Fysisk yta:

en: _Point to Point (IP)
sv: _Punkt till punkt (IP)

en: _Primary DNS
sv: _Primär DNS

en: _Proceed
sv: _Fortsätt

en: _RAID Members:
sv: _RAID-medlemmar:

en: _Reboot
sv: Starta _om

en: _Release Notes
sv: _Utgåvenoteringar

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: _Screen Resolution:
sv: _Skärmupplösning:

en: _Secondary DNS
sv: _Sekundär DNS

en: _Security Enhanced Linux (SELinux) Extensions:
sv: _Tillägg för säkerhetsförbättrat Linux (SELinux):

en: _Select All
sv: V_älj alla

en: _Select individual packages
sv: _Välj enstaka paket

en: _Size (MB)
sv: _Storlek (MB)

en: _Size (MB):
sv: _Storlek (MB):

en: _Skip X configuration
sv: _Hoppa över konfiguration av X

en: _Skip boot loader updating
sv: _Hoppa över uppdatering av startprogram

en: _Start Cylinder:
sv: _Startcylinder:

en: _Tertiary DNS
sv: _Tertiär DNS

en: _Tree View
sv: _Trädvy

en: _Trusted devices:
sv: _Pålitliga enheter:

en: _Unselect all in group
sv: Av_markera alla i gruppen

en: _Update boot loader configuration
sv: _Uppdatera konfiguration av startprogram

en: _Upgrade an existing installation
sv: _Uppgradera en befintlig installation

en: _Use a boot loader password
sv: _Använd ett lösenord för startprogrammet

en: _Vertical Sync:
sv: _Vertikal synkronisering:

en: _Video card RAM:
sv: _Grafikminne:

en: _Volume Group Name:
sv: Namn på _volymgrupp:

en: _Workstation
sv: Ar_betsstation

en: _Yes, I would like to create a boot diskette
sv: _Ja, jag vill skapa en startdiskett

en: _automatically via DHCP
sv: _automatiskt via DHCP

en: _manually
sv: _manuellt

en: a partition which is a member of a LVM Volume Group.
sv: en partition som är medlem i en LVM-volymgrupp.

en: a partition which is a member of a RAID array.
sv: en partition som är medlem i en RAID-kedja.

en: automatically via DHCP
sv: automatiskt via DHCP

en: central China - Gansu, Guizhou, Sichuan, Yunnan, etc.
sv: centrala Kina - Gansu, Guizhou, Sichuan, Yunnan, m.m.

en: central Crimea
sv: mellersta Krim

en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, west Timor
sv: östra och södra Borneo, Celeberna, Bali, Nusa Tengarra, Västtimor

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
sv: östra Kina - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.

en: east Dem. Rep. of Congo
sv: östra Dem. Rep. Kongo

en: east Uzbekistan
sv: östra Uzbekistan

en: east coast, north of Scoresbysund
sv: östkusten, norr om Scoresbysund

en: horizontal
sv: horisontell

en: loader has already been run.  Starting shell.
sv: inläsaren har redan körts. Startar skal.

en: mainland
sv: fastlandet

en: manually
sv: manuellt

en: most locations
sv: större delen

en: most locations (CB,CC,CH,CN,ER,FM,LP,LR,MN,NQ,RN,SA,SE,SF,SJ,SL,TM)
sv: större delen (CB,CC,CH,CN,ER,FM,LP,LR,MN,NQ,RN,SA,SE,SF,SJ,SL,TM)

en: no suggestion
sv: inget förslag

en: northeast Mali
sv: nordöstra Mali

en: of the image:
    
    %s
sv: av avbilden:
    
    %s

en: or use:
sv: eller använd:

en: peninsular Malaysia
sv: Malaysiska halvön

en: software RAID
sv: programvaru-RAID

en: southwest Mali
sv: sydvästra Mali

en: southwest Xinjiang Uyghur
sv: sydvästra Xinjiang Uyghur

en: the partition in use by the installer.
sv: partitionen som används av installationsprogrammet.

en: vertical
sv: vertikal

en: west & central Borneo
sv: västra och mellersta Borneo

en: west Dem. Rep. of Congo
sv: västra Dem. Rep. Kongo

en: west Uzbekistan
sv: västra Uzbekistan

en: z/IPL Boot Loader Configuration
sv: Konfiguration av z/IPL-startprogram

en: z/IPL Configuration
sv: z/IPL-konfiguration
