authconfig - en to sv translation catalogue (171 entries)

en:  <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |   <Space> selects   |  <F12> next screen
sv:  <Tab>/<Alt-Tab> mellan element   |  <Blanksteg> väljer   |  <F12> nästa skärm

en: %s: attempting to continue
sv: %s: försöker fortsätta

en: %s: bad argument %s: %s
sv: %s: felaktigt argument %s: %s

en: %s: can only be run as root
sv: %s: kan endast köras som root

en: %s: critical error reading %s/%s
sv: %s: kritiskt fel vid läsning av %s/%s

en: %s: critical error recording caching setting
sv: %s: kritiskt fel vid registrering av cachningsinställning

en: %s: critical error writing %s/%s
sv: %s: kritiskt fel vid skrivning av %s/%s

en: %s: unable to read caching configuration
sv: %s: kan inte läsa cachningskonfiguration

en: %s: unexpected argument
sv: %s: oväntat argument

en: (c) 1999-2003 Red Hat, Inc.
sv: © 1999-2003 Red Hat, Inc.

en: <dn>
sv: <namn>

en: <domain>
sv: <domän>

en: <lowest-highest>
sv: <lägsta-högsta>

en: <workgroup>
sv: <arbetsgrupp>

en: ADS Realm:
sv: ADS-realm:

en: Admin Server:
sv: Administrationsserver:

en: Alert
sv: Varning

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Authentication Configuration
sv: Autentiseringskonfiguration

en: Back
sv: Tillbaka

en: Base DN:
sv: Bas-DN:

en: Cache Information
sv: Cacheinformation

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Control how the system verifies users who attempt to log in
sv: Styr hur systemet verifierar användare som försöker logga in

en: Do_n't Save
sv: Spara i_nte

en: Domain
sv: Domän

en: Domain Administrator:
sv: Domänadministratör:

en: Domain Controllers:
sv: Domänkontrollanter:

en: Domain _Administrator
sv: Domän_administratör

en: Domain:
sv: Domän:

en: EXAMPLE.COM
sv: EXEMPEL.SE

en: Enable _Hesiod Support
sv: Använd stöd för _Hesiod

en: Enable _Kerberos Support
sv: Använd stöd för _Kerberos

en: Enable _LDAP Support
sv: Använd stöd för _LDAP

en: Enable _NIS Support
sv: Använd stöd för _NIS

en: Enable _SMB Support
sv: Använd stöd för _SMB

en: Enable _Winbind Support
sv: Använd stöd för _Winbind

en: Hesiod Settings
sv: Hesiodinställningar

en: Hesiod _LHS
sv: Hesiod-_LHS

en: Hesiod _RHS
sv: Hesiod-_RHS

en: Hesiod allows a system administrator to publish user and group information in DNS.  It is sometimes used in very large networks.
sv: Hesiod låter en systemadministratör publicera användar- och gruppinformation i DNS. Det används ibland i mycket stora nätverk.

en: Join Domain
sv: Gå med i domän

en: Join Settings
sv: Medlemskapsinställningar

en: Joining Winbind Domain
sv: Går med i Winbind-domän

en: Kerberos Settings
sv: Kerberosinställningar

en: Kerberos is a trusted third-party authentication system which is commonly used in medium to large networks.
sv: Kerberos är autentiseringssystem för pålitliga tredjeparter som vanligen används i mellanstora till stora nätverk.

en: LDAP Search _Base DN
sv: _Bassök-DN för LDAP

en: LDAP Settings
sv: LDAP-inställningar

en: LDAP _Server
sv: LDAP-_server

en: LDAP authentication
sv: LDAP-autentisering

en: NIS Settings
sv: NIS-inställningar

en: NIS _Domain
sv: NIS-domän

en: NIS _Server
sv: NIS-_server

en: NIS is the Network Information Service.  It is commonly used on small to medium networks.
sv: NIS är namninformationstjänsten (Name Information Service). Det används vanligtvis på små till medelstora nätverk.

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: Ok
sv: OK

en: Password:
sv: Lösenord:

en: SMB Settings
sv: SMB-inställningar

en: SMB authentication
sv: SMB-autentisering

en: SMB authentication verifies user passwords by attempting to connect to a server which uses the SMB (system message block) protocol suite.
sv: SMB-autentisering verifierar användarlösenord genom att försöka ansluta till en server som använder protokolluppsättningen SMB (System Message Block).

en: Save Settings
sv: Sparandeinställningar

en: Security Model:
sv: Säkerhetsmodell:

en: Servers:
sv: Servrar:

en: Shell:
sv: Skal:

en: Some of the configuration changes you've made should be saved to disk before continuing.  If you do not save them, then your attempt to join the domain may fail.  Save changes?
sv: En del av konfigurationsändringarna du gjort bör sparas innan du fortsätter. Om du inte sparar dem kan ditt försök att gå med i domänen misslyckas. Spara ändringarna?

en: Template Shell:
sv: Mallskal:

en: Template _Shell
sv: Mall_skal

en: The %s file was not found, but it is required for %s support to work properly.  Install the %s package, which provides this file.
sv: Filen %s hittades inte, men den krävs för att stöd för %s ska fungera korrekt. Installera paketet %s som tillhandahåller denna fil.

en: The Lightweight Directory Access Protocol is a standard way of searching a directory, which can hold arbitrary data in a structured hierarchy.  LDAP is increasingly being used in small to large networks.
sv: LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) är ett standardsätt för att genomsöka en katalog som kan innehålla godtycklig data i en strukturerad hierarki. LDAP används mer och mer i små till stora nätverk.

en: Use DNS to locate KDCs for realms
sv: Använd DNS för att lokalisera KDC:er för realmer

en: Use DNS to locate _KDCs for realms
sv: Använd DNS för att lokalisera _KDC:er för realmer

en: Use DNS to resolve hosts to _realms
sv: Använd DNS för att slå upp värdar till _realmer

en: Use DNS to resolve hosts to realms
sv: Använd DNS för att slå upp värdar till realmer

en: Use Hesiod
sv: Använd Hesiod

en: Use Kerberos
sv: Använd Kerberos

en: Use LDAP
sv: Använd LDAP

en: Use LDAP Authentication
sv: Använd LDAP-autentisering

en: Use Local Policies
sv: Använd lokal policy

en: Use MD5 Passwords
sv: Använd MD5-lösenord

en: Use NIS
sv: Använd NIS

en: Use SMB Authentication
sv: Använd SMB-autentisering

en: Use Shadow Passwords
sv: Använd skugglösenord

en: Use TLS
sv: Använd TLS

en: Use Winbind
sv: Använd Winbind

en: Use Winbind Authentication
sv: Använd Winbind-autentisering

en: Use _MD5 Passwords
sv: Använd _MD5-lösenord

en: Use _Shadow Passwords
sv: Använd _skugglösenord

en: Use _TLS to encrypt connections
sv: Använd _TLS för att kryptera anslutningar

en: User Information
sv: Användarinformation

en: Warning
sv: Varning

en: Winbind ADS _Realm
sv: Winbind ADS-_realm

en: Winbind Domain _Controllers
sv: Winbind-domän_kontrollanter

en: Winbind Settings
sv: Winbind-inställningar

en: Winbind _Domain
sv: Winbind-_domän

en: Winbind allows a system to retrieve information about users and to authenticate users by using information stored in an NTDOM or ADS server.  It is used in small to large networks.
sv: Winbind låter ett system hämta information om användare och autentisera användare genom att använda information som lagras i en NTDOM- eller ADS-server. Det används i små till medelstora nätverk.

en: Winbind authentication
sv: Winbind-autentisering

en: Workgroup:
sv: Arbetsgrupp:

en: Yes
sv: Ja

en: _Admin Servers
sv: _Administrationsservrar

en: _Cache User Information
sv: _Lagra användarinformation i cache

en: _Configure Hesiod...
sv: _Konfigurera Hesiod...

en: _Configure Kerberos...
sv: _Konfigurera Kerberos...

en: _Configure LDAP...
sv: _Konfigurera LDAP...

en: _Configure NIS...
sv: _Konfigurera NIS...

en: _Configure SMB...
sv: _Konfigurera SMB...

en: _Configure Winbind...
sv: _Konfigurera Winbind...

en: _Domain Controllers
sv: _Domänkontrollanter

en: _Join Domain
sv: _Gå med i domän

en: _KDCs
sv: _KDC:er

en: _Password
sv: _Lösenord

en: _Security Model
sv: _Säkerhetsmodell

en: _Workgroup
sv: _Arbetsgrupp

en: caching
sv: cachning

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are domain users
sv: konfigurerar winbind att anta att användare utan domän i sina användarnamn är domänanvändare

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are not domain users
sv: konfigurerar winbind att anta att användare utan domän i sina användarnamn inte är domänanvändare

en: default LDAP base DN
sv: standardbasnamn för LDAP

en: default LDAP server
sv: standardserver för LDAP

en: default NIS domain
sv: standarddomän för NIS

en: default NIS server
sv: standardserver för NIS

en: default hesiod LHS
sv: standard-LHS för hesiod

en: default hesiod RHS
sv: standard-RHS för hesiod

en: default kerberos KDC
sv: standard-KDC för kerberos

en: default kerberos admin server
sv: standardadministationsserver för kerberos

en: default kerberos realm
sv: standard-realm för kerberos

en: default realm for samba and winbind when security=ads
sv: standard-realm för samba och winbind då security=ads

en: dialog was cancelled
sv: dialogen avbröts

en: disable LDAP for authentication by default
sv: använd inte LDAP för autentisering som standard

en: disable LDAP for user information by default
sv: använd inte LDAP för användarinformation som standard

en: disable MD5 passwords by default
sv: använd inte MD5-lösenord som standard

en: disable NIS
sv: använd inte NIS

en: disable SMB authentication by default
sv: använd inte SMB-autentisering som standard

en: disable caching of user information by default
sv: använd inte cachning av användarinformation som standard

en: disable hesiod for user information by default
sv: använd inte hesiod för användarinformation som standard

en: disable kerberos authentication by default
sv: använd inte kerberos-autentisering som standard

en: disable shadowed passwords by default
sv: använd inte skugglösenord som standard

en: disable use of DNS to find kerberos KDCs
sv: inaktivera användning av DNS för att hitta kerberos-KDC:er

en: disable use of DNS to find kerberos realms
sv: inaktivera användning av DNS för att hitta kerberos-realmer

en: disable use of TLS with LDAP
sv: använd inte TLS med LDAP

en: disable winbind for user information and authentication by default
sv: använd inte winbind för användarinformation och autentisering som standard

en: disable wins for hostname resolution
sv: inaktivera wins för värdnamnsuppslagning

en: do not start/stop portmap, ypbind, and nscd
sv: starta/stoppa inte portmap, ypbind och nscd

en: don't display user interface
sv: visa inte användargränssnitt

en: don't use locally-defined policies
sv: använd inte lokalt definierad policy

en: enable LDAP for authentication by default
sv: använd LDAP för autentisering som standard

en: enable LDAP for user information by default
sv: använd LDAP för användarinformation som standard

en: enable MD5 passwords by default
sv: använd MD5-lösenord som standard

en: enable NIS
sv: använd NIS

en: enable SMB authentication by default
sv: använd SMB-autentisering som standard

en: enable caching of user information by default
sv: använd cachning av användarinformation som standard

en: enable hesiod for user information by default
sv: använd hesiod för användarinformation som standard

en: enable kerberos authentication by default
sv: använd kerberos-autentisering som standard

en: enable shadowed passwords by default
sv: använd skugglösenord som standard

en: enable use of DNS to find kerberos KDCs
sv: aktivera användning av DNS för att hitta kerberos-KDC:er

en: enable use of DNS to find kerberos realms
sv: aktivera användning av DNS för att hitta kerberos-realmer

en: enable use of TLS with LDAP
sv: använd TLS med LDAP

en: enable winbind for user information and authentication by default
sv: använd winbind för användarinformation och autentisering som standard

en: enable wins for hostname resolution
sv: aktivera wins för värdnamnsuppslagning

en: gid range winbind will assign to domain or ads users
sv: gid-intervall som winbind kommer att tilldela domän- eller ads-användare

en: join the winbind domain or ads realm now as this administrator
sv: gå med i winbind-domänen eller ads-realmen som denna administratör nu

en: names of servers to authenticate against
sv: namn på servrar att autentisera mot

en: probe network for defaults and print them
sv: undersök nätverket för standardalternativ och skriv ut dem

en: security mode to use for samba and winbind
sv: säkerhetsläge att använda för samba och winbind

en: shadow password
sv: skugglösenord

en: the character which will be used to separate the domain and user part of winbind-created user names if winbindusedefaultdomain is not enabled
sv: det tecken som kommer att användas för att separera domän- och användardelen av winbind-skapade användarnamn om winbindusedefaultdomain inte är aktiverat

en: the directory which winbind-created users will have as home directories
sv: den katalog som winbind-skapade användare kommer att ha som hemkataloger

en: the group which winbind-created users will have as their primary group
sv: den grupp som winbind-skapade användare kommer att ha som deras primära grupp

en: the shell which winbind-created users will have as their login shell
sv: det skal som winbind-skapade användare kommer att ha som deras inloggningsskal

en: uid range winbind will assign to domain or ads users
sv: uid-intervall som winbind kommer att tilldela domän- eller ads-användare

en: use locally-defined policies
sv: använd lokalt definierad policy

en: workgroup authentication servers are in
sv: servrar för autentisering av arbetsgrupper finns på
