balsa - en to sv translation catalogue (1160 entries)

en: 
    --
    This is an OpenPGP signed message part:
sv: 
    --
    Detta är en OpenPGP-signerad meddelandedel:

en: 
    <b>This certificate was issued by:</b>
sv: 
    <b>Detta certifikat utfärdades av:</b>

en: 
    Key created on: %s
sv: 
    Nyckeln skapad den: %s

en: 
    Key fingerprint: %s
sv: 
    Nyckelfingeravtryck: %s

en: 
    Owner trust: %s
sv: 
    Ägartillit: %s

en: 
    Signed by: %s
sv: 
    Signerad av: %s

en: 
    Signed on: %s
sv: 
    Signerad den: %s

en: 
    Validity: %s
sv: 
    Giltighet: %s

en:      to %s
sv:      till %s

en:    from %s
sv:    från %s

en:  Press '%s' to toggle write
sv: Tryck "%s" för att sätta på/stänga av skrivning

en: "%s" parts
sv: delar med "%s"

en: %d kept, %d deleted.
sv: %d behållna, %d borttagna.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
sv: %d behållna, %d flyttade, %d borttagna.

en: %d kept.
sv: %d behållda.

en: %s (default)
sv: %s (standard)

en: %s has insecure permissions!
sv: %s har osäkra rättigheter!

en: %s is an invalid IMAP path
sv: %s är en ogiltig IMAP-sökväg

en: %s is not a mailbox.
sv: %s är inte en brevlåda.

en: %s isn't a regular file.
sv: %s är ingen vanlig fil.

en: %s no longer exists!
sv: %s existerar inte längre!

en: %s on %s
sv: %s på %s

en: %s wrote:
sv: %s skrev:

en: %s: Opening %s Refcount: %d
sv: %s: Öppnar %s Refräknare: %d

en: (Example: write December 31, 2000, as %s)
sv: (Exempel: skriv 31 december 2000 som %s)

en: (No identity set)
sv: (Ingen identitet angiven)

en: (No sender)
sv: (Ingen avsändare)

en: (No subject)
sv: (Inget ämne)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
sv: (kräver att "view-attachments" är bundet till en nyckel!)

en: (r)eject, accept (o)nce
sv: (n)eka, godkänn (e)n gång

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
sv: (n)eka, godkänn (e)n gång, godkänn (a)lltid

en: (size %s bytes)
sv: (storlek %s byte)

en: (use '%s' to view this part)
sv: (använd "%s" för att visa denna del)

en: *** ERROR: Mailbox Lock Exists: %s ***
sv: *** FEL: Brevlådelås finns: %s ***

en: *** ERROR: Mailbox Stream Closed: %s ***
sv: *** FEL: Brevlådeström stängd: %s ***

en: ------forwarded message from %s------
sv: ------vidarebefordrat meddelande från %s------

en: 7 Bits
sv: 7-bitars

en: 8 Bits
sv: 8-bitars

en: <b>This certificate belongs to:</b>
sv: <b>Detta certifikat tillhör:</b>

en: <b>This certificate is valid</b>
    from %s
    to %s
    <b>Fingerprint:</b> %s
sv: <b>Detta certifikat är giltigt</b>
    från %s
    till %s
    <b>Fingeravtryck:</b> %s

en: A filter run dialog is open.Close it before you can modify filters.
sv: En filterkörningdialog är öppen. Stäng den innan du kan ändra filter.

en: AND
sv: OCH

en: A_dd
sv: L_ägg till

en: A_ddress Book Name
sv: A_dressboksnamn

en: Accept&_Save
sv: Acceptera och _spara

en: Access type: %s
sv: Åtkomsttyp: %s

en: Access type: URL
sv: Åtkomsttyp: URL

en: Access type: local-file
sv: Åtkomsttyp: local-file

en: Access type: mail-server
sv: Åtkomsttyp: e-postserver

en: Action
sv: Händelse

en: Action to perform:
sv: Åtgärd som ska utföras:

en: Add Address Book
sv: Lägg till adressbok

en: Add a new IMAP folder
sv: Lägg till en ny IMAP-mapp

en: Add a new IMAP mailbox
sv: Lägg till en ny IMAP-brevlåda

en: Add a new IMAP subfolder
sv: Lägg till en ny IMAP-undermapp

en: Add a new MH style mailbox
sv: Lägg till en ny brevlåda av MH-typ

en: Add a new Maildir style mailbox
sv: Lägg till en ny brevlåda av Maildir-typ

en: Add a new mbox style mailbox
sv: Lägg till en ny brevlåda av mbox-typ

en: Add attachments to this message
sv: Bifoga extra filer till detta meddelande

en: Add the current word to your personal dictionary
sv: Lägg till det aktuella ordet till din personliga ordlista

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Address Book Name
sv: Adressboksnamn

en: Address Books
sv: Adressböcker

en: Address book could not be accessed.
sv: Adressboken kunde inte kommas åt.

en: Address could not be written to this address book.
sv: Adressen kunde inte skrivas till denna adressbok.

en: All
    headers
sv: Alla
    huvuden

en: All Done!
sv: Allt klart!

en: All _Headers
sv: Alla brev_huvuden

en: Always
sv: Alltid

en: An IMAP folder that is not a mailbox
    has no properties that can be changed.
sv: En IMAP-mapp som inte är en brevlåda
    har inga egenskaper som kan ändras.

en: An error prevented the signature verification.
sv: Ett fel förhindrade signaturverifieringen.

en: Anonymous authentication failed.
sv: Anonym autentisering misslyckades.

en: Ask me
sv: Fråga mig

en: Attach
sv: Bifoga

en: Attach _Message(s)
sv: Vidarebefordra _meddelande(n)

en: Attach as Reference?
sv: Bifoga som referens?

en: Attach file
sv: Bifoga fil

en: Attach file at PATH
sv: Bifoga fil på SÖKVÄG

en: Attaching message failed.
    Possible reason: not enough temporary space
sv: Bifogande av brev misslyckades.
    Möjlig orsak: inte tillräckligt med temporärt utrymme

en: Attachment %s is not a regular file.
sv: Bilagan %s är ingen vanlig fil.

en: Attempt to apply an invalid filter
sv: Försök att tillämpa ett ogiltigt filter

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
sv: Autentiserar (CRAM-MD5)...

en: Authenticating (GSSAPI)...
sv: Autentiserar (GSSAPI)...

en: Authenticating (SASL)...
sv: Autentiserar (SASL)...

en: Authenticating (anonymous)...
sv: Autentiserar (anonym)...

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Automatically close mailbox if unused more than
sv: Stäng brevlådan automatiskt om den varit oanvänd mer än

en: Automatically commit mailbox if unused more than
sv: Verkställ brevlådan automatiskt om den varit oanvänd mer än

en: Automatically quote original when replying
sv: Citera automatiskt originalet vid svar

en: Automatically view message when mailbox opened
sv: Visa automatiskt meddelanden när brevlådan öppnas

en: Available buttons
sv: Tillgängliga knappar

en: Bad Spellers
sv: Dåliga stavare

en: Bad local mailbox path "%s"
sv: Felaktig lokal brevlådesökväg "%s"

en: Bad mailbox name
sv: Ogiltigt brevlådenamn

en: Bad mailbox name for filter: %s
sv: Felaktigt brevlådenamn för filtret: %s

en: Balsa Filters
sv: Balsa-filter

en: Balsa Filters Export
sv: Export av Balsa-filter

en: Balsa Filters of Mailbox:
sv: Balsa-filter för brevlåda:

en: Balsa Preferences
sv: Inställningar för Balsa

en: Balsa cannot open your "%s" mailbox.
sv: Balsa kan inte öppna din "%s"-brevlåda.

en: Balsa could not find font "%s".
    Use the "Fonts" page on the "Print message" dialog to change it.
sv: Balsa kunde inte hitta typsnittet "%s".
    Använd sidan "Typsnitt" på dialogen "Skriv ut meddelande" för att ändra det.

en: Balsa is not compiled with LDAP support
sv: Balsa är inte kompilerat med LDAP-stöd

en: Balsa is sending a mail now.
    Abort sending?
sv: Balsa skickar ett brev nu.
    Avbryt skickande?

en: Balsa: %s (readonly)
sv: Balsa: %s (skrivskyddad)

en: Balsa: New mail
sv: Balsa: Ny post

en: Balsa: message print preview
sv: Balsa: förhandsgranska meddelandeutskrift

en: Base Domain _Name
sv: Basdomän_namn

en: Bcc:
sv: Blindkopia:

en: Body font
sv: Meddelandetexttypsnitt

en: CLOSE failed
sv: CLOSE misslyckades

en: CRAM-MD5 authentication failed.
sv: CRAM-MD5-autentisering misslyckades.

en: C_hange...
sv: _Ändra...

en: C_heck Spelling
sv: Kontrollera sta_vning

en: C_lear
sv: T_öm

en: Calling URL %s...
sv: Anropar URL:en %s...

en: Can't create filter
sv: Kan inte skapa filter

en: Can't dotlock %s.
sv: Kan inte punktlåsa %s.

en: Can't stat %s: %s
sv: Kunde inte erhålla status på %s: %s

en: Can't write message
sv: Kan inte skriva meddelande

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel this message
sv: Avbryt detta meddelande

en: Cannot access the message's body
sv: Kan inte komma åt meddelandehuvudet

en: Cannot add duplicate entry
sv: Kan inte lägga till dublettpost

en: Cannot connect to server
sv: Kan inte ansluta till server

en: Cannot get info on file '%s': %s
sv: Kan inte få information om filen "%s": %s

en: Cannot load mailbox %s
sv: Kan inte läsa in brevlådan %s

en: Cannot open temporary file %s.
sv: Kan inte öppna temporära filen %s.

en: Cannot read from address book
sv: Kan inte läsa från adressbok

en: Cannot search in the address book
sv: Kan inte söka i adressboken

en: Cannot write to address book
sv: Kan inte skriva till adressbok

en: Cc:
sv: Kopia:

en: Certificate Pass Phrase
sv: Lösenord för certifikat

en: Certificate saved
sv: Certifikat sparat

en: Change...
sv: Ändra...

en: Check
sv: Hämta

en: Check INBOX _only
sv: Kontrollera _endast INBOX

en: Check _IMAP mailboxes
sv: Kontrollera _IMAP-brevlådor

en: Check for new email
sv: Kontrollera ny e-post

en: Check mail upon startup
sv: Hämta e-post vid uppstart

en: Check quoted
sv: Kontrollera citerat

en: Check signature
sv: Kontrollera signatur

en: Check the spelling of the message
sv: Stavningskontrollera meddelandet

en: Checking
sv: Kontrollerar

en: Checking Mail...
sv: Kontrollerar e-post...

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" failed with an error!
sv: Kontroll av signaturen för meddelandet som skickades av %s med ämnet "%s" misslyckades med ett fel!

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" returned:
    %s
sv: Kontroll av signaturen för meddelandet som skickades av %s med ämnet "%s" returnerade:
    %s

en: Choose Address
sv: Välj adress

en: Choose Address Book
sv: Välj adressbok

en: Choose charset
sv: Välj teckentabell

en: Choose depth 1 for fast startup; this defers scanning some folders.
    To see more of the tree at startup, choose a greater depth.
sv: Välj djupet 1 för snabb uppstart; detta förhindrar genomsökning av en del mappar.
    För att se mer av trädet vid uppstart väljer du ett större djup.

en: Choose destination folder
sv: Välj destinationsmapp

en: Close
sv: Stäng

en: Close current mailbox
sv: Stäng aktuell brevlåda

en: Close mailbox
sv: Stäng brevlåda

en: Closing connection to %s...
sv: Stänger anslutningen till %s...

en: Closing connection to IMAP server...
sv: Stänger anslutningen till IMAP-servern...

en: Co_mments
sv: Ko_mmentarer

en: Co_mmit Current
sv: S_para aktuell

en: Collapse all expanded threads
sv: Fäll ihop alla expanderade trådar

en: Colors
sv: Färger

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Commit _All
sv: Spara _alla

en: Commit the changes in all mailboxes
sv: Spara ändringarna i alla brevlådor

en: Commit the changes in the currently opened mailbox
sv: Spara ändringarna i den aktuella brevlådan

en: Commiting mailbox %s failed.
sv: Sparande av brevlådan %s misslyckades.

en: Committing changes...
sv: Sparar ändringar...

en: Compose
sv: Författa

en: Compose a new email to EMAIL@ADDRESS
sv: Skriv nytt brev till EPOST@ADRESS

en: Compose a new message
sv: Skriv ett nytt meddelande

en: Compose message
sv: Författa ett nytt meddelande

en: Compose window
sv: Författandefönster

en: Composition Window
sv: Författandefönster

en: Configure Balsa
sv: Konfigurera Balsa

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Connected to MTA
sv: Ansluten till MTA

en: Connecting to %s ...
sv: Ansluter till %s...

en: Connecting to %s...
sv: Ansluter till %s...

en: Connection refused
sv: Uppkopplingen nekades

en: Connection to %s closed
sv: Anslutning till %s avslutades

en: Contain/Does _Not Contain
sv: Innehåller/Innehåller i_nte

en: Content
sv: Innehåll

en: Content Type: %s
sv: Innehållstyp: %s

en: Content Type: external-body
sv: Innehållstyp: external-body

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue editing current message
sv: Fortsätt redigera aktuellt meddelande

en: Continue message
sv: Fortsätt meddelande

en: Continue message to %s: %s
sv: Fortsätt meddelande till %s: %s

en: Continue?
sv: Fortsätt?

en: Copy outgoing mail to sentbox
sv: Kopiera utgående post till skickatkorgen

en: Copy to folder:
sv: Kopiera till mapp:

en: Copying %d messages to %s...
sv: Kopierar %d meddelanden till %s...

en: Copying message %d to %s...
sv: Kopiera meddelande %d till %s...

en: Could not append message
sv: Kunde inte lägga till meddelandet

en: Could not compile %s
sv: Kunde inte kompilera %s

en: Could not connect to %s (%s).
sv: Kunde inte ansluta till %s (%s).

en: Could not create MH directory at %s (%s)
sv: Kunde inte skapa en MH-katalog på %s (%s)

en: Could not create MH structure at %s (%s)
sv: Kunde inte skapa MH-struktur på %s (%s)

en: Could not create a MailDir at %s (%s)
sv: Kunde inte skapa en e-postkatalog på %s (%s)

en: Could not create a MailDir directory at %s (%s)
sv: Kunde inte skapa en e-postkatalog på %s (%s)

en: Could not create a mailbox of type %s
sv: Kunde inte skapa en brevlåda av typen %s

en: Could not create temporary file %s
sv: Kunde inte skapa temporär fil %s

en: Could not create temporary file!
sv: Kunde inte skapa temporärfil!

en: Could not find the host "%s"
sv: Kunde inte hitta värden "%s"

en: Could not launch %s to get the public key %s.
sv: Kunde inte starta %s för att hitta publika nyckeln %s.

en: Could not negotiate TLS connection
sv: Kunde inte förhandla fram TLS-anslutning

en: Could not open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: Could not open mailbox for spooling
sv: Kunde inte öppna brevlådan för avlämning!

en: Could not open the file %s.
sv: Kunde inte öppna filen %s.

en: Could not remove %s:
    %s
sv: Kunde inte ta bort %s:
    %s

en: Could not remove contents of %s:
    %s
sv: Kunde inte ta bort innehållet i %s:
    %s

en: Could not reopen mailbox!
sv: Kunde inte öppna brevlådan igen!

en: Could not run the delivery program (procmail)
sv: Kunde inte köra leveransprogrammet (procmail)

en: Could not save %s: %s
sv: Kunde inte spara %s: %s

en: Could not send the message to %s:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
sv: Kunde inte skicka meddelandet till %s:
    %d: %s
    Meddelandet är kvar i din utkorg.

en: Could not synchronize mailbox %s!
sv: Kunde inte synkronisera brevlådan %s!

en: Could not write the message
sv: Kunde inte skriva meddelandet

en: Couldn't create a directory: mkdir() failed on pathname "%s".
sv: Kunde inte skapa katalog: mkdir() misslyckades med sökvägen "%s".

en: Couldn't lock %s
sv: Kunde inte låsa %s

en: Couldn't open destination mailbox (%s) for copying
sv: Kunde inte öppna målbrevlådan (%s) för kopiering

en: Couldn't open destination mailbox (%s) for writing
sv: Kunde inte öppna målbrevlådan (%s) för skrivning

en: Couldn't open mailbox "%s"
sv: Kunde inte öppna brevlådan "%s"

en: Create %s?
sv: Skapa %s?

en: Create and set current identities
sv: Skapa och ställ in aktuella identiteter

en: Create mailbox:
sv: Skapa brevlådan:

en: Create subfolder
sv: Skapa undermapp

en: Current
sv: Aktuell

en: Current toolbar
sv: Anpassa verktygsrad

en: Customize Toolbars
sv: Anpassa verktygsrader

en: Customize toolbars
sv: Anpassa verktygsrader

en: Date
sv: Datum

en: Date encoding (for strftime):
sv: Datumformat (för strftime):

en: Date interval
sv: Datumintervall

en: Date:
sv: Datum:

en: Debug
sv: Felsök

en: Debug Messages
sv: Felsökningsmeddelanden

en: Debug POP3 connection
sv: Felsök POP3-anslutning

en: Decrease magnification
sv: Minska förstoringen

en: Default
sv: Standard

en: Default threading style
sv: Förinställd trådningstyp

en: Delete immediately and irretrievably
sv: Ta bort omedelbart och oåterkalligt

en: Delete messages from the Trash mailbox
sv: Ta bort meddelanden från papperskorgsbrevlådan

en: Delete the current message
sv: Ta bort aktuellt meddelande

en: Delete the selected mailbox
sv: Ta bort den valda brevlådan

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Deleting Messages
sv: Tar bort meddelanden

en: Descriptive _Name:
sv: Beskrivande _namn:

en: Directory: %s
sv: Katalog: %s

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Display
sv: Utseende

en: Display Progress Dialog
sv: Visa förloppsmätarfönster

en: Display all headers
sv: Visa alla brevhuvuden

en: Display message if new mail has arrived in an open mailbox
sv: Visa meddelande om det har kommit ny e-post i en öppen brevlåda

en: Display message size as number of lines
sv: Visa meddelandets storlek som antal rader

en: Display no headers
sv: Visa inte brevhuvuden

en: Display of Multipart/Alternative Parts
sv: Visa Multipart/Alternative-delar

en: Display selected headers
sv: Visa valda brevhuvuden

en: Disposition-Notification-To:
sv: Dispositionsbekräftelse-till:

en: Do background check quietly (no messages in status bar)
sv: Gör tyst kontroll i bakgrunden (inga meddelanden i statusraden)

en: Do you really want to delete the selected identity?
sv: Vill du verkligen ta bort den valda identiteten?

en: Do you want to correct the path?
sv: Vill du rätta till sökvägen?

en: Do_wn
sv: Ne_d

en: Don't include HTML parts as text when replying or forwarding mail
sv: Inkludera inte HTML-delar som text vid svar eller vidarebefordran av e-post

en: Down
sv: Ned

en: Draftbox
sv: Utkastkorg

en: E-Mail Address
sv: E-postadress

en: ERROR:
sv: FEL:

en: E_xpand All
sv: E_xpandera alla

en: Edit condition for filter:
sv: Redigera villkor för filter:

en: Edit headers in external editor
sv: Redigera huvuden i extern redigerare

en: Edit the current message with the default Gnome editor
sv: Redigera det aktuella meddelandet med Gnome-standardredigeraren

en: Edit the selected mailbox
sv: Redigera den valda brevlådan

en: Edit/Apply _Filters
sv: Redigera/Tillämpa _filter

en: Elaborate JWZ threading
sv: Utförlig JWZ-trådning

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Empty Trash on exit
sv: Töm papperskorgen vid avslut

en: Empty _Trash
sv: _Töm papperskorgen

en: Enable _TLS
sv: Aktivera _TLS

en: Encoding
sv: Kodning

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Encrypt message using GPG
sv: Kryptera meddelandet genom att använda GPG

en: Enter passphrase to decrypt message
sv: Ange lösenfras för att dekryptera meddelandet

en: Enter passsphrase to OpenPGP sign the first message part
sv: Ange lösenfras för att OpenPGP-signera den första meddelandedelen

en: Enter passsphrase to decrypt message part
sv: Ange lösenfras för att dekryptera meddelandedel

en: Enter passsphrase to sign message
sv: Ange lösenfrasen för att signera meddelandet

en: Error Messages
sv: Felmeddelanden

en: Error converting "%s" to UTF-8: %s
sv: Fel vid konvertering av "%s" till UTF-8: %s

en: Error displaying %s: %s
sv: Fel vid visning: %s: %s

en: Error displaying condition help: %s
sv: Fel vid visning av villkorshjälp: %s

en: Error displaying filter help: %s
sv: Fel vid visning av filterhjälp: %s

en: Error displaying help for identities: %s
sv: Fel vid visning av hjälp för identiteter: %s

en: Error displaying link_id %s: %s
sv: Fel vid visning av link_id %s: %s

en: Error displaying run filters help: %s
sv: Fel vid visning av hjälp för filterkörning: %s

en: Error displaying toolbar help: %s
sv: Fel vid visning av verktygsradshjälp: %s

en: Error during filters loading:
sv: Fel vid filterinläsning:

en: Error during filters loading: %s
    Filters may not be correct.
sv: Fel vid filterinläsning: %s
    Filtren kan vara felaktiga.

en: Error in regular expression syntax
sv: Fel i syntax för reguljärt uttryck

en: Error loading %s: %s
sv: Fel vid läsning av %s: %s

en: Error opening address book '%s':
    %s
sv: Fel vid öppnande av adressboken "%s":
    %s

en: Error opening mailbox
sv: Fel vid öppnande av brevlåda

en: Error placing messages from %s on %s
    Messages are left in %s
sv: Fel vid placering av meddelanden från %s på %s
    Meddelanden är kvar i %s

en: Error sending message, child exited %d (%s).
sv: Fel vid sändning av meddelande, processen avslutades %d (%s).

en: Error showing %s: %s
sv: Fel vid visning av %s: %s

en: Error talking to %s (%s)
sv: Fel vid diskussion med %s (%s)

en: Error when applying filters
sv: Fel vid verkställande av filter

en: Error when copying messages
sv: Fel vid kopiering av meddelanden

en: Error when moving messages
sv: Fel vid flyttande av meddelanden

en: Error when trashing messages
sv: Fel vid borttagning av meddelanden

en: Error writing to temporary file %s.
    Check the directory permissions.
sv: Fel vid skrivning till temporära filen %s.
    Kontrollera rättigheterna för katalogen.

en: Error: An identity with that name already exists
sv: Fel: En identitet med det namnet finns redan

en: Error: The identity does not have a name
sv: Fel: Identiteten har inget namn

en: Error: multipart/encrypted has no protocol parameter!
sv: Fel: multipart/encrypted har ingen protokollparameter!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
sv: Fel: multipart/signed har inget protokoll.

en: Escape special and non-ASCII characters
sv: _Använd kontrollsekvenser för specialtecken och tecken som inte är ASCII

en: Exchange
sv: Utväxla

en: Exit
sv: Avsluta

en: Expand aliases
sv: Expandera alias

en: Expand all threads
sv: Expandera alla trådar

en: Expand mailbox tree on open
sv: Expandera brevlådeträdet vid öppning

en: Export filters as Sieve scripts
sv: Exportera filter som Sieve-skript

en: Expunge failed
sv: Tömning misslyckades

en: Expunging messages from server...
sv: Tar bort meddelanden från servern...

en: External query (a program)
sv: Extern fråga (ett program)

en: FATAL:
sv: ÖDESDIGER:

en: FTP site: %s
sv: FTP-plats: %s

en: F_cc:
sv: Fi_lkopia:

en: F_ilters...
sv: _Filter...

en: F_older Path:
sv: Sökväg till _mapp:

en: F_orward String:
sv: _Vidarebefordranssträng:

en: F_rom:
sv: _Från:

en: Failed to find enough entropy on your system
sv: Hittade inte tillräckligt med entropi på ditt system

en: Failed to find mailbox
sv: Misslyckades med att hitta brevlådan

en: Fast
sv: Snabb

en: Fatal Error Messages
sv: Ödesdigra felmeddelanden

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
sv: Fatalt fel! Kunde inte öppna brevlådan igen!

en: Fatal error.  Message count is out of sync!
sv: Ödesdigert fel. Meddelandeantalet är ur synk!

en: Fcc:
sv: Filkopia:

en: Fetch new incoming mail
sv: Hämta nya inkommande brev

en: Fetching message headers... [%d/%d]
sv: Hämtar meddelandehuvuden... [%d/%d]

en: Fetching message...
sv: Hämtar meddelande...

en: Fi_lter Command:
sv: Fi_lterkommando:

en: File %s cannot be read
sv: Filen %s kan inte läsas

en: File already exists. Overwrite?
sv: Filen finns redan. Skriv över?

en: File name:
sv: Filnamn:

en: File name: %s
sv: Filnamn: %s

en: Filling entropy pool: %s...
sv: Fyller entropipoolen: %s...

en: Filter "%s" already exists.
sv: Filtret "%s" finns redan.

en: Filter has matched
sv: Filtret har matchat

en: Filter must have conditions.
sv: Filtret måste ha villkor.

en: Filter the content of the selected mailbox
sv: Filtrera innehållet i den valda brevlådan

en: Fingerprint: %s
sv: Fingeravtryck: %s

en: Finish spell checking
sv: Slutför stavningskontrollen

en: Finished Checking.
sv: Slutförde kontroll.

en: Flag condition
sv: Flaggvillkor

en: Flagged
sv: Flaggad

en: Flat
sv: Platt

en: Font <b>not</b> available for printing. Closest: %s
sv: Typsnitt <b>inte</b> tillgängligt för utskrift. Närmaste: %s

en: Font available for printing
sv: Typsnitt tillgängligt för utskrift

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Footer font
sv: Sidfotstypsnitt

en: Forward
sv: Vidarebefordra

en: Forward _Inline...
sv: Vidarebefordra _inuti...

en: Forward _inline...
sv: Vidarebefordra _inuti...

en: Forward button attaches mail instead of quoting it
sv: Vidarebefordraknappen bifogar brev istället för att citera det

en: Forward inline...
sv: Vidarebefordra inuti...

en: Forward message to %s: %s
sv: Vidarebefordra meddelande till %s: %s

en: Forward the current message
sv: Vidarebefordra aktuellt meddelande

en: Forward the current message as attachment
sv: Vidarebefordra det aktuella meddelandet som bilaga

en: Forward the current message inline
sv: Vidarebefordra det aktuella meddelandet inuti

en: Forward this message as attachment
sv: Vidarebefordra detta meddelande som bilaga

en: Forward this message inline
sv: Vidarebefordra detta meddelande inuti

en: Fr_om
sv: Fr_ån

en: From
sv: Från

en: From:
sv: Från:

en: Fwd:
sv: Vb:

en: GPG encrypt by default
sv: GPG-kryptera som standard

en: GPG sign by default
sv: GPG-signera som standard

en: GSSAPI authentication failed.
sv: GSSAPI-autentisering misslyckades.

en: Getting folder list...
sv: Hämtar mapplista...

en: Getting namespaces...
sv: Hämtar namnrymd...

en: Gnome editor is not defined in your preferred applications.
sv: Gnome-redigerare är inte angiven i dina föredragna program.

en: GnomeCard Address Book
sv: GnomeCard-adressbok

en: Header font
sv: Huvudtypsnitt

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide deleted messages
sv: Dölj borttagna meddelanden

en: High date is incorrect
sv: Övre datumet är felaktigt

en: Highlight cited text
sv: Färgmarkera citerad text

en: Host not found
sv: Servern kunde inte hittas

en: Hyperlink color
sv: Hyperlänksfärg

en: I/O error
sv: I/O-fel

en: IMAP Folder Scanning
sv: Genomsökning av IMAP-mapp

en: IMAP SEARCH command failed for mailbox %s
    falling back to default searching method
sv: Kommandot IMAP SEARCH misslyckades för brevlådan %s
    Återfaller till standardsökmetoden

en: IMAP SEARCH command failed for mailbox %s
    or query was incompatible with IMAP (perhaps you use regular expressions)
    falling back to default searching method
sv: Kommandot IMAP SEARCH misslyckades för brevlådan %s
    eller så var frågan inkompatibel med IMAP (du kanske använder reguljära uttryck
    återfaller till standardsökmetoden

en: IMAP TLS certificate
sv: IMAP TLS-certifikat

en: I_nclude Message(s)
sv: I_nkludera meddelande(n)

en: Identity
sv: Identitet

en: Identity:
sv: Identitet:

en: If Possible
sv: Om möjligt

en: Ignore words shorter than
sv: Ignorera ord som är kortare än

en: In:
sv: I:

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Incl_ude Signature
sv: Inkl_udera signatur

en: Include Signature When For_warding
sv: Lägg till signatur vid _vidarebefordran

en: Include Signature When Rep_lying
sv: Lägg till signatur vid sva_r

en: Include file
sv: Inkludera fil

en: Incoming
sv: Inkommande

en: Increase magnification
sv: Öka förstoringen

en: Information Messages
sv: Informationsmeddelanden

en: Insert Si_gnature
sv: Infoga si_gnatur

en: Inside/outside the date interval
sv: Inuti/Utanför datumintervallet

en: Invalid filter: %s
sv: Ogiltigt filter: %s

en: Invalid filters %s for mailbox %s
sv: Ogiltiga filter %s för brevlådan %s

en: Invalid or incomplete address label color
sv: Ogiltig eller ofullständig adressetikettsfärg

en: Invoking autoview command: %s
sv: Kommando för att starta automatvy: %s

en: Key ID
sv: Nyckel-ID

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: LDAP Address Book
sv: LDAP-adressbok

en: LDAP Directory for %s
sv: LDAP-katalog för %s

en: LDIF Address Book
sv: LDIF-adressbok

en: LOGIN disabled on this server.
sv: LOGIN är avstängt på denna server.

en: Length
sv: Längd

en: Link Color
sv: Länkfärg

en: Load program location
sv: Plats för sparprogram

en: Local MH mailbox...
sv: Lokal MH-brevlåda...

en: Local M_H mailbox...
sv: Lokal M_H-brevlåda...

en: Local Mail
sv: Lokal post

en: Local Mail Problem
    %s
sv: Lokalt e-postproblem
    %s

en: Local Mail_dir mailbox...
sv: Lokal Mail_dir-brevlåda...

en: Local Maildir mailbox...
sv: Lokal Maildir-brevlåda...

en: Local _mbox mailbox...
sv: Lokal _mbox-brevlåda...

en: Local folder %s
sv: Lokal mapp %s

en: Local mailbox %s loaded as: %s
sv: Lokala brevlådan %s inläst som: %s

en: Local mbox mailbox...
sv: Lokal mbox-brevlåda...

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
sv: Antalet lås överskridet, ta bort lås för %s?

en: Logging in...
sv: Loggar in...

en: Login failed.
sv: Inloggning misslyckades.

en: Looking up %s...
sv: Slår upp %s...

en: Low date is greater than high date
sv: Undre datumet är större än övre datumet

en: Low date is incorrect
sv: Undre datumet är felaktigt

en: MAILBOXNAME
sv: BREVLÅDENAMN

en: M_ove
sv: _Flytta

en: Mail Files
sv: Brevfiler

en: Mail Options
sv: E-postalternativ

en: Mail Servers
sv: E-postservrar

en: Mail server: %s
sv: E-postserver: %s

en: Mail_box
sv: _Brevlåda

en: Mailbox
sv: Brevlåda

en: Mailbox "%s" is used by Balsa and I cannot remove it.
    If you really want to remove it, assign its function
    to some other mailbox.
sv: Brevlådan "%s" används av balsa och jag kan inte ta bort den.
    Om du verkligen vill ta bort den bör du ge någon annan brevlåda
    dess funktion.

en: Mailbox %s does not appear to be a Maildir mailbox.
sv: Brevlådan %s verkar inte vara av typen Maildir.

en: Mailbox %s does not appear to be a Mh mailbox.
sv: Brevlådan %s verkar inte vara en MH-brevlåda.

en: Mailbox %s does not appear to be an Mbox mailbox.
sv: Brevlådan %s verkar inte vara en Mbox-brevlåda.

en: Mailbox Colors
sv: Brevlådefärger

en: Mailbox Configurator
sv: Brevlådekonfigurerare

en: Mailbox Name
sv: Brevlådenamn

en: Mailbox Path
sv: Sökväg till brevlådan

en: Mailbox _Name:
sv: Brevlåde_namn:

en: Mailbox _Path:
sv: Sökväg till _brevlådan:

en: Mailbox _password for %s@%s:
sv: Brevlåde_lösenord för %s@%s:

en: Mailbox closed
sv: Brevlådan stängd

en: Mailbox created.
sv: Brevlådan skapad.

en: Mailbox is corrupt!
sv: Brevlådan är trasig!

en: Mailbox is marked unwritable. %s
sv: Brevlådan är markerad som oskrivbar. %s

en: Mailbox is read-only.
sv: Brevlådan är skrivskyddad.

en: Mailbox is unchanged.
sv: Brevlådan är oförändrad.

en: Mailbox must have a name.
sv: Brevlådan måste ha ett namn.

en: Mailbox was corrupted!
sv: Brevlådan är trasig!

en: Mailbox with unread messages color
sv: Färgen för brevlådor med olästa meddelanden

en: Main Window
sv: Huvudfönster

en: Main window
sv: Huvudfönster

en: Manage Identities
sv: Hantera identiteter

en: Manage filters
sv: Hantera filter

en: Mark all
sv: Markera alla

en: Mark all messages in current mailbox
sv: Markera alla meddelanden i aktuell brevlåda

en: Mark as D_raftbox
sv: Markera som u_tkastkorg

en: Mark as _Inbox
sv: Markera som _inkorg

en: Mark as _Trash
sv: Markera som _papperskorg

en: Marking %d messages deleted...
sv: Märker %d meddelanden som borttagna...

en: Match
sv: Matcha

en: Match In
sv: Matcha i

en: Match when date is in the interval:
sv: Matcha då datumet är i intervallet:

en: Match when date is outside the interval:
sv: Matcha då datumet är utanför intervallet:

en: Match when none of these flags is set:
sv: Matcha då ingen av dessa flaggor är inställd:

en: Match when one flag is set/when no flag is set
sv: Matcha då en flagga är inställd/då ingen flagga är inställd

en: Match when one of these flags is set:
sv: Matcha då en av dessa flaggor är inställd:

en: Message
sv: Meddelande

en: Message Colors
sv: Meddelandefärger

en: Message Disposition Notification Requests
sv: Begäranden om meddelandedispositionsbekräftelse

en: Message Font
sv: Meddelandetypsnitt

en: Message Source
sv: Meddelandekällkod

en: Message Subject Font
sv: Meddelandeämnestypsnitt

en: Message parts
sv: Meddelandedelar

en: Message submission problem, placing it into your outbox.
    System will attempt to resubmit the message until you delete it.
sv: Problem med meddelandesändning, placerar det i din utkorg.
    Systemet kommer att försöka skicka om meddelandet igen tills
    du tar bort det.

en: Message window
sv: Meddelandefönster

en: Message window title format:
sv: Titelformat för meddelandefönster:

en: Message-ID: %s
sv: Meddelande-ID: %s

en: Misc
sv: Diverse

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Miscellaneous Spelling Settings
sv: Diverse rättstavningsinställningar

en: Modify Address Book
sv: Ändra adressbok

en: Move To _Trash
sv: Flytta till _papperskorgen

en: Move the current message to Trash mailbox
sv: Flytta det aktuella meddelandet till papperskorgen

en: Move the current message to trash
sv: Flytta det aktuella meddelandet till papperskorgen

en: Move to folder:
sv: Flytta till mapp:

en: Moving read messages to %s...
sv: Flyttar lästa meddelanden till %s...

en: Msg Preview
sv: Förhandsgranska

en: N_o Headers
sv: _Inga brevhuvuden

en: Name
sv: Namn

en: National (8-bit) characters in broken messages without codeset header
sv: Nationella tecken (8-bitarstecken) i trasiga meddelanden utan teckenkodningshuvud

en: Ne_w
sv: N_y

en: Never
sv: Aldrig

en: New
sv: Ny

en: New Address Book type:
sv: Typ för ny adressbok:

en: New Identity
sv: Ny identitet

en: New filter
sv: Nytt filter

en: New message to %s: %s
sv: Nytt meddelande till %s: %s

en: Next
sv: Nästa

en: Next
    flagged
sv: Nästa
    flaggade

en: Next
    unread
sv: Nästa
    olästa

en: Next Flagged Message
sv: Nästa flaggade meddelande

en: Next Message
sv: Nästa meddelande

en: Next Part
sv: Nästa del

en: Next Unread Message
sv: Nästa olästa meddelande

en: Next part in message
sv: Nästa del i meddelande

en: No address book selected....
sv: Ingen adressbok markerad...

en: No authenticators available
sv: Inga autentiserare är tillgängliga

en: No boundary parameter found! [report this error]
sv: Ingen gränsparameter hittad! [rapportera detta fel]

en: No error
sv: Inget fel

en: No filter name specified.
sv: Inget filternamn angavs.

en: No magnification
sv: Ingen förstoring

en: No mailbox selected.
sv: Ingen brevlåda markerad.

en: No open or view action defined in GNOME MIME for this content type
sv: Ingen öppna- eller visa-åtgärder är definierader i GNOME MIME för denna innehållstyp

en: No such folder
sv: Ingen sådan mapp

en: No such mailbox type: %s
sv: Det finns ingen sådan brevlådetyp: %s

en: No threading at all
sv: Ingen trådning alls

en: No-Id
sv: Inget-Id

en: No-Name
sv: Namnlös

en: None of the regular expressions matches
sv: Inget av de reguljära uttrycken matchar

en: None of the specified fields contains:
sv: Inga av de angivna fälten innehåller:

en: Notification:
sv: Påkalla uppmärksamhet:

en: OR
sv: ELLER

en: O_rganization:
sv: O_rganisation:

en: On %s, %s wrote:
sv: Den %s skrev %s:

en: On exit
sv: Vid avslut

en: On reception
sv: Vid mottagande

en: One _Matches/None Matches
sv: Ett _matchar/Inget matchar

en: One of the regular expressions matches
sv: Ett av de reguljära uttrycken matchar

en: One of the specified f_ields contains
sv: Ett av de angivna f_älten innehåller

en: One of the specified fields contains:
sv: Ett av de angivna fälten innehåller:

en: Oooop! mailbox not found in balsa_app.mailbox nodes?
sv: Hoppsan! brevlådan inte funnen i balsa_app.mailbox-noder?

en: Open Inbox upon startup
sv: Öppna inkorgen vid uppstart

en: Open next
sv: Öppna nästa

en: Open next flagged message
sv: Öppna nästa flaggade meddelande

en: Open next unread message
sv: Öppna nästa olästa meddelande

en: Open of %s failed. Errno = %d,
sv: Öppnande av %s misslyckades. Felnummer = %d,

en: Open previous
sv: Öppna föregående

en: Open the address book
sv: Öppna adressboken

en: Open with %s
sv: Öppna med %s

en: Opening mailbox %s. Please wait...
sv: Öppnar brevlådan %s. Var vänlig vänta...

en: Opening remote mailbox %s.
    The _password for %s@%s:
sv: Öppnar fjärrbrevlådan %s.
    _Lösenordet för %s@%s:

en: Opens MAILBOXNAME
sv: Öppnar BREVLÅDENAMN

en: Opens default Inbox on startup
sv: Öppnar standardinkorgen vid uppstart

en: Opens first unread mailbox
sv: Öppnar första olästa brevlådan

en: Operation between conditions
sv: Åtgärd mellan villkor

en: Options
sv: Alternativ

en: Other Options
sv: Andra alternativ

en: Out of memory!
sv: Slut på minne!

en: Outbox
sv: Utkorg

en: Outgoing
sv: Utgående

en: Outgoing Mail
sv: Utgående post

en: Output of the delivery process
sv: Resultat av leveransprocessen

en: Owner trust
sv: Ägartillit

en: POP command execution failed
sv: Utförande av POP-kommando misslyckades

en: POP3 mailbox %s accessing error:
    %s
sv: Fel vid åtkomst av POP3-brevlådan %s:
    %s

en: POP3 mailbox %s temp file error:
    %s
sv: Fel med temporär fil för POP3-brevlådan %s:
    %s

en: POP3 mailbox %s temp mailbox error:
sv: Fel med temporär brevlåda för POP3-brevlådan %s:

en: Page: %i/%i
sv: Sida: %i/%i

en: PageUp/PageDown keys scroll message by:
sv: PageUp/PageDown-tangenterna rullar meddelanden med:

en: Pass Phrase
sv: Lösenfras

en: Pass_word:
sv: _Lösenord:

en: Password needed
sv: Lösenord krävs

en: Play sound:
sv: Spela ljud:

en: Please enter information about yourself.
sv: Skriv in information om dig själv.

en: Please enter the passphrase for the secret key!
    
    Key: %s
sv: Ange en lösenfras för den hemliga nyckeln!
    
    Nyckel: %s

en: Please verify the locations of your default mail files.
    These will be created if necessary.
sv: Var god bekräfta sökvägarna till dina brevfiler.
    Dessa kommer att skapas om nödvändigt.

en: Popup text:
sv: Visa textruta:

en: Postpone
sv: Senarelägg

en: Postpone current message
sv: Senarelägg aktuellt meddelande

en: Preconnect command failed.
sv: Föranslutningskommando misslyckades.

en: Prepend Si_gnature
sv: Lägg till si_gnatur i början

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Message
sv: Föregående meddelande

en: Previous Part
sv: Föregående del

en: Previous part in message
sv: Föregående del i meddelande

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print current message
sv: Skriv ut aktuellt meddelande

en: Print message
sv: Skriv ut meddelande

en: Print on printer:
sv: Skriv ut på skrivare:

en: Print the edited message
sv: Skriv ut det redigerade meddelandet

en: Print to console
sv: Skriv ut på konsoll

en: Problem Creating Mailboxes
    %s
sv: Problem med att skapa brevlådor
    %s

en: Pspell Settings
sv: Pspell-inställningar

en: Purge %d deleted message?
sv: Rensa bort %d borttagna meddelanden?

en: Purge %d deleted messages?
sv: Rensa bort %d borttagna meddelanden?

en: Question
sv: Fråga

en: Queue this message in Outbox for sending
sv: Lägg meddelandet på utskickskö i utkorgen

en: Quote level %d color
sv: Färg på citat nivå %d

en: Quoted
sv: Citerad

en: Quoted Text Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck med citerad text

en: Quoted and Flowed Text
sv: Citerad text och flödestext

en: Re:
sv: Sv:

en: Reading %s...
sv: Läser %s...

en: Reading %s... %d
sv: Läser %s... %d

en: Reading %s... %d (%d%%)
sv: Läser %s... %d (%d%%)

en: Received %d bytes of %d
sv: Mottog %d byte av %d

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo most recent change
sv: Gör om den senaste ändringen

en: References:
sv: Referenser:

en: Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Relaying refused:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
sv: Reläande vägrades:
    %d: %s
    Meddelandet är kvar i din utkorg.

en: Remember open mailboxes between sessions
sv: Kom ihåg öppna brevlådor mellan sessionerna

en: Remote IMAP _folder...
sv: IMAP-fjärr_mapp...

en: Remote IMAP _subfolder...
sv: IMAP-fjärr_undermapp...

en: Remote IMAP folder
sv: IMAP-fjärrmapp

en: Remote IMAP folder set
sv: Samling med IMAP-fjärrmappar

en: Remote IMAP folder...
sv: IMAP-fjärrmapp...

en: Remote IMAP mailbox...
sv: IMAP-fjärrbrevlåda...

en: Remote IMAP subfolder
sv: IMAP-fjärrundermapp

en: Remote IMAP subfolder...
sv: IMAP-fjärrundermapp...

en: Remote Mailbox Servers
sv: Fjärrbrevlådeservrar

en: Remote POP3 mailbox...
sv: POP3-fjärrbrevlåda...

en: Remote SMTP Server
sv: SMTP-fjärrserver

en: Remote _IMAP mailbox...
sv: _IMAP-fjärrbrevlåda...

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove duplicated messages from the selected mailbox
sv: Ta bort dubblerade meddelanden från den valda brevlådan

en: Remove from _list
sv: Ta bort från _listan

en: Remove from list and _disk
sv: Ta bort från listan och _disken

en: Rename INBOX
sv: Byt namn på INBOX

en: Rename of %s to %s failed:
    %s
sv: Byte av namn på %s till %s misslyckades:
    %s

en: Rename or move subfolder
sv: Byt namn på eller flytta undermapp

en: Renaming INBOX is special!
    You will create a subfolder %s in %s
    containing the messages from INBOX.
    INBOX and its subfolders will remain.
    What would you like to do?
sv: Att byta namn på INBOX är speciellt!
    Du kommer att skapa en undermapp %s i %s
    som innehåller meddelandena från INBOX.
    INBOX och dess undermappar kommer att
    finnas kvar. Vad vill du göra?

en: Reopening mailbox...
sv: Öppnar brevlådan igen...

en: Replace all occurences of the current word with the selected suggestion
sv: Ersätt alla förekomster av det aktuella ordet med det markerade förslaget

en: Replace the current word with the selected suggestion
sv: Ersätt det aktuella ordet med det markerade förslaget

en: Replied
sv: Besvarat

en: Reply
sv: Svara

en: Reply
    to all
sv: Svara
    till alla

en: Reply
    to group
sv: Svara till
    grupp

en: Reply Prefix:
sv: Svarsprefix:

en: Reply To _All...
sv: Svara till _alla...

en: Reply To _Group...
sv: Svara till _grupp...

en: Reply _String:
sv: _Svarssträng:

en: Reply _To:
sv: Svara _till:

en: Reply to %s: %s
sv: Svara till %s: %s

en: Reply to MDN?
sv: Svara till MDN?

en: Reply to _All...
sv: Svara till _alla...

en: Reply to _Group...
sv: Svara till _grupp...

en: Reply to all recipients
sv: Svara till alla mottagare

en: Reply to all recipients of the current message
sv: Svara till alla mottagare av aktuellt meddelande

en: Reply to all recipients of this message
sv: Svara till alla mottagare av detta meddelande

en: Reply to mailing list
sv: Svara till sändlista

en: Reply to the current message
sv: Svara på aktuellt meddelande

en: Reply to this message
sv: Svara på detta meddelande

en: Reply-To:
sv: Svara-till:

en: Required
sv: Krävs

en: Retrieving Message %d of %d
sv: Hämtar meddelande %d av %d

en: Revert
sv: Återgå

en: Revert all changes and finish spell checking
sv: Återställ alla ändringar och slutför stavningskontrollen

en: Run GnomeCard
sv: Kör GnomeCard

en: Run a spell check
sv: Gör en stavningskontroll

en: Run program:
sv: Kör program:

en: Running gpg failed with return value %d:
    %s
sv: Körande av gpg misslyckades med returvärde %d:
    %s

en: Running gpg successful:
    %s
sv: Körande av gpg lyckades:
    %s

en: SASL authentication failed.
sv: SASL-autentisering misslyckades.

en: SMTP server problem (%d): %s
    Message is left in outbox.
sv: SMTP-serverproblem (%d): %s
    Meddelandet är kvar i utkorgen.

en: SMTP server refused connection.
    Balsa by default uses submission service (587).
    If you want to submit mail using relay service (25),specify it explicitly via: "host:smtp".
    Message is left in outbox.
sv: SMTP-servern vägrade anslutning.
    Balsa använder som standard sändartjänsten (587).
    Om du vill skicka e-post genom relä-service (25) måste du ange det explicit via: "host:smtp".
    Meddelandet är kvar i utkorgen.

en: SSL Certificate check
sv: SSL-certifikatkontroll

en: SSL connection using %s (%s)
sv: SSL-anslutning som använder %s (%s)

en: SSL disabled due the lack of entropy
sv: SSL är avstängt på grund av entropibrist

en: SSL failed: %s
sv: SSL misslyckades: %s

en: SSL is unavailable.
sv: SSL är inte tillgängligt.

en: S_elected Headers
sv: Valda brevhuvud_en

en: S_ubject
sv: _Ämne

en: S_ubject:
sv: _Ämne:

en: Sa_ve
sv: Spa_ra

en: Save
sv: Spara

en: Save %s MIME Part
sv: Spara MIME-del med %s

en: Save Current Part...
sv: Spara aktuell del...

en: Save current part in message
sv: Spara aktuell del i meddelande

en: Save part
sv: Spara del

en: Save program location
sv: Plats för sparprogram

en: Save selected...
sv: Spara markerad...

en: Save the current item
sv: Spara det aktuella objektet

en: Save this address and close the dialog?
sv: Spara denna adress och stäng dialogfönstret?

en: Save this message
sv: Spara detta meddelande

en: Save...
sv: Spara...

en: Saving message status flags... [%d/%d]
sv: Sparar statusflaggor för meddelanden... [%d/%d]

en: Saying yes will not send the file `%s' itself, but just a MIME message/external-body reference.  Note that the recipient must have proper permissions to see the `real' file.
    
    Do you really want to attach this file as reference?
sv: Om du svarar ja kommer inte själva filen "%s" att skickas, men istället bara en message/external-body-referens. Observera att mottagaren måste ha rätt rättigheter för att se den "riktiga" filen.
    
    Vill du verkligen bifoga denna fil som referens?

en: Scan tree to depth
sv: Genomsök trädet på djupet

en: Scanning %s. Please wait...
sv: Genomsöker %s. Var vänlig vänta...

en: Search T_ype:
sv: Sökt_yp:

en: Search mailbox
sv: Sök i brevlåda

en: Secure connection with TLS?
sv: Säkra anslutningen med TLS?

en: Select Font
sv: Välj typsnitt

en: Select Identity
sv: Välj identitet

en: Select _Identity...
sv: Välj _identitet...

en: Select a font to use
sv: Välj ett typsnitt att använda

en: Select all
sv: Markera alla

en: Select all messages in current mailbox
sv: Markera alla meddelanden i aktuell brevlåda

en: Select entire mail
sv: Markera hela brevet

en: Select key
sv: Välj dialog

en: Select load program for address book
sv: Välj inläsningsprogram för adressboken

en: Select parent folder
sv: Välj föräldermapp

en: Select path for LDIF address book
sv: Välj sökväg för LDIF-adressboken

en: Select path for VCARD address book
sv: Välj sökväg för VCARD-adressboken

en: Select save program for address book
sv: Välj sparprogram för adressboken

en: Select the Identity to use for the message
sv: Välj identiteten att använda för meddelandet

en: Select the private key for the signer %s
sv: Välj den privata nyckeln för signeraren %s

en: Select the public key for the recipient %s
sv: Välj den publika nyckeln för mottagaren %s

en: Select your local mail directory
sv: Välj din lokala postkatalog

en: Select...
sv: Markera...

en: Selected headers:
sv: Valda brevhuvuden:

en: Selecting %s...
sv: Väljer %s...

en: Send
sv: Skicka

en: Send and Receive messages
sv: Skicka och ta emot meddelanden

en: Send and _Receive Mail
sv: Skicka och ta _emot brev

en: Send button queues outgoing mail in outbox instead of sending it
sv: Skickaknappen kölägger utgående e-post i utkorgen istället för att skicka det

en: Send message to obtain this part
sv: Skicka meddelande för att få tag i denna del

en: Send messages from the outbox
sv: Skicka meddelanden från utkorgen

en: Send this message
sv: Skicka detta meddelande

en: Send to Trash
sv: Skicka till papperskorgen

en: Send-To
sv: Skicka till

en: Sending Mail...
sv: Skickar brev...

en: Sending error: %s
sv: Fel vid sänding: %s

en: Sentbox
sv: Skickatkorg

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Server certificate has expired
sv: Servercertifikatet har gått ut

en: Server certificate is not yet valid
sv: Servercertifikatet är ännu inte giltigt

en: Set identity to use for this message
sv: Ställ in identiteten för detta meddelande

en: Show Mailbox _Tabs
sv: Visa brevlåde_flikar

en: Show address:
sv: Visa adress:

en: Show all headers
sv: Visa alla huvuden

en: Show dialog
sv: Visa dialogfönster

en: Show in list
sv: Visa i listan

en: Show mailbox statistics in left pane
sv: Visa brevlådestatistik i vänsta rutan

en: Show nothing
sv: Visa ingenting

en: Show preview pane
sv: Visa förhandsgranskningspanel

en: Shown mailbox: %s with %ld messages, %ld new
sv: Visad brevlåda: %s med %ld meddelanden, %ld nya

en: Si_mple threading
sv: E_nkel trådning

en: Sign
sv: Signera

en: Sign message using GPG
sv: Signerar meddelandet genom att använda GPG

en: Signature _Path:
sv: Signaturs_ökväg:

en: Simple
sv: Enkelt

en: Simple threading algorithm
sv: Enkel algoritm för trådning

en: Size
sv: Storlek

en: Skip all occurrences of the current word
sv: Hoppa över alla förekomster av det aktuella ordet

en: Skip the current word
sv: Hoppa över det aktuella ordet

en: Source mailbox (%s) is readonly. Cannot move messages
sv: Källbrevlådan (%s) är skrivskyddad. Kan inte flytta meddelanden

en: Spell Check Module
sv: Rättstavningsmodul

en: Spell check
sv: Stavningskontroll

en: Spelling
sv: Stavning

en: Startup
sv: Uppstart

en: Status Messages
sv: Statusmeddelanden

en: Store Address
sv: Lagra adress

en: Store address of sender in addressbook
sv: Lagra avsändaradressen i adressboken

en: Store address: no addresses
sv: Lagra adress: inga adresser

en: Subject
sv: Ämne

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Subject: %s
sv: Ärende: %s

en: Subscribed _folders only
sv: Endast prenumererade _mappar

en: Subscribing to %s...
sv: Börjar prenumerera på %s...

en: Suggestion Level
sv: Förslagsnivå

en: Syntax error in the filter configuration file
sv: Syntaxfel i filterkonfigurationsfilen

en: T_oggle
sv: Vä_xla

en: The Balsa email client is part of the GNOME desktop environment.  Information on Balsa can be found at http://balsa.gnome.org/
    
    If you need to report bugs, please do so at: http://bugzilla.gnome.org/
sv: Balsa är en e-postklient som är en del av GNOME. Information om Balsa kan du hitta på http://www.balsa.net/
    
    Om du vill rapportera fel kan du göra det på: http://bugzilla.gnome.org/

en: The OpenPGP encrypted message part contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
sv: Den OpenPGP-krypterade meddelandedelen innehåller 8-bitarstecken, men inget huvud som beskriver den teckenkodning som använts (konverterade till %s)

en: The address book file path "%s" is not correct. %s
sv: Sökvägen "%s" till adressoksfilen är inte korrekt. %s

en: The destination mailbox of the filter "%s" is "%s".
    You can't associate it with the same mailbox (that causes recursion).
sv: Målbrevlådan för filtret "%s" är "%s".
    Du kan inte associera det med samma brevlåda (det orsakar rekursion).

en: The file with pathname "%s" is not a directory.
sv: Sökvägen "%s" är inte en katalog.

en: The filter "%s" is not compatible with the mailbox type of "%s".
    This happens for example when you use regular expressions match with IMAP mailboxes, it is done by a very slow method; if possible, use substring match instead.
sv: Filtret "%s" är inte kompatibel med brevlådetypen för "%s".
    Detta händer till exempel när du använder reguljära uttryck som matchar IMAP-brevlådor. Det görs med en mycket långsam metod. Använd en delsträngsmatchning istället.

en: The filters dialog is opened, close it before you can run filters on any mailbox
sv: Filterdialogen är öppen, stäng den innan du kan köra filter på någon brevlåda

en: The folder edition to be written.
sv: Mappversionen att skriva.

en: The load program path "%s" is not correct. %s
sv: Sökvägen "%s" till inläsning av program är inte korrekt. %s

en: The mailbox "%s" does not appear to be valid.
sv: Brevlådan "%s" verkar inte vara korrekt.

en: The mailbox "%s" does not appear to be valid.
    Your system does not allow for creation of mailboxes
    in /var/spool/mail. Balsa wouldn't function properly
    until the system created the mailboxes. Please change
    the mailbox path or check your system configuration.
sv: Brevlådan "%s" verkar inte vara korrekt.
    Ditt system tillåter inte skapande av brevlådor i
    /var/spool/mail. Balsa kommer inte att fungera korrekt
    innan systemet har skapat brevlådorna. Ändra sökvägen
    till brevlådorna eller kontrollera din system-
    konfiguration.

en: The message cannot be encoded in charset %s.
    Please choose a language for this message.
    For multi-language messages, choose UTF-8.
sv: Meddelandet kan inte kodas i teckenkodningen %s.
    Välj ett språk för detta meddelande.
    Välj UTF-8 för meddelanden med flera språk.

en: The message header looks clean
    (the notify-to address is equal to the return path,
    I am in the "To:" or "Cc:" list).
sv: Meddelandehuvudet ser ok ut
    (notifieringsadressen är lika med returadressen,
    jag är i till- eller kopielistan).

en: The message header looks suspicious.
sv: Meddelandehuvudet ser konstigt ut.

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
sv: Meddelandeindexet är felaktigt. Försök att öppna brevlådan igen.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
sv: Meddelandet som skickades av %s med ämnet "%s" innehåller 8-bitarstecken, men inget huvud som beskriver den teckenkodning som använts (konverterade till %s)

en: The message to '%s' is modified.
    Save message to Draftbox?
sv: Meddelandet till "%s" har ändrats.
    Spara meddelandet i utkastkorgen?

en: The option not to recognize "format=flowed" text has been removed.
sv: Alternativet för att inte känna igen text med "format=flowed" har tagits bort.

en: The option not to send "format=flowed" is now on the Options menu of the compose window.
sv: Alternativet för att inte skicka "format=flowed" finns nu i alternativmenyn i redigeringsfönstret.

en: The option to request a MDN is now on the Options menu of the compose window.
sv: Alternativet för att begära ett MDN finns nu i alternativmenyn i redigeringsfönstret.

en: The passphrase for this key was bad, please try again!
    
    Key: %s
sv: Lösenfrasen för denna nyckel var felaktig, försök igen!
    
    Nyckel: %s

en: The path "%s" is not correct. %s
sv: Sökvägen "%s" är inte korrekt. %s

en: The path %s must be relative to the filesystem root (start with /).
sv: Sökvägen %s måste vara en absolut sökväg, dvs starta med "/".

en: The pathname "%s" must be specified canonically -- it must start with a '/'.
sv: Sökvägen "%s" måste vara en absolut sökväg, dvs börja med "/".

en: The save program path "%s" is not correct. %s
sv: Sökvägen "%s" för programsparande är inte korrekt. %s

en: The sender of this mail, %s, requested 
    a Message Disposition Notification(MDN) to be returned to `%s'.
    Do you want to send this notification?
sv: Avsändaren av detta brev, %s, begärde att en
    meddelandedispositionsbekräftelse (MDN) skickas tillbaka till "%s".
    Vill du skicka denna bekräftelse?

en: The signature could not be verified due to a missing key.
sv: Signaturen kunde inte verifieras på grund av en saknad nyckel.

en: The signature is invalid.
sv: Signaturen är ogiltig.

en: The signature is valid but expired.
sv: Signaturen är giltig men har gått ut.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has expired.
sv: Signaturen är giltig men nyckeln som används för att verifiera signaturen har gått ut.

en: The signature is valid.
sv: Signaturen är giltig.

en: The user ID is fully valid.
sv: Användar-id är helt giltigt.

en: The user ID is marginally valid.
sv: Användar-id är marginellt giltigt.

en: The user ID is never valid.
sv: Användar-id är aldrig giltigt.

en: The user ID is of unknown validity.
sv: Giltigheten för användar-id är okänd.

en: The user ID is ultimately valid.
sv: Användar-id är ultimat giltigt.

en: The validity of the user ID is undefined.
sv: Giltigheten för användar-id är odefinierad.

en: There are opened filter run dialogs, close them before you can modify filters.
sv: Det finns öppnade filterkörningdialoger, stäng dem innan du kan ändra filter.

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
sv: Denna IMAP-server är gammal. Mutt fungerar inte med den.

en: This certificate belongs to:
sv: Detta certifikat tillhör:

en: This certificate is valid
sv: Detta certifikat är giltigt

en: This certificate was issued by:
sv: Detta certifikat utfärdades av:

en: This file is not encoded in US-ASCII or UTF-8.
    Please choose the charset used to encode the file.
    (if unsure chose Generic UTF-8)
sv: Denna fil är inte kodad i US-ASCII eller UTF-8.
    Välj teckentabellen som ska användas för kodning av filen.
    (Om du är osäker bör du välja allmän UTF-8)

en: This folder is not stored in configuration. I do not yet know how to remove it from remote server.
sv: Denna mapp finns inte lagrad i konfigurationen. Jag vet ännu inte hur jag ska ta bort den från fjärrservern.

en: This mail address is already in this address book.
sv: Denna e-postadress finns redan i denna adressbok.

en: This message will not be encrpyted for the BCC: recipient(s).
sv: Detta meddelande kommer inte att krypteras för blindkopiemottagarna.

en: This part is not a real PGP signature.
sv: Denna del är inte en riktig PGP-signatur.

en: This will exit Balsa.
    Do you really want to do this?
sv: Detta kommer att avsluta Balsa.
    Vill du verkligen avsluta?

en: This will remove the folder "%s" from the list.
    You may use "New IMAP Folder" later to add this folder again.
sv: Detta kommer att ta bort mappen "%s" från listan.
    Du kan använda "Ny IMAP-mapp" senare för att lägga till denna
    mapp igen.

en: This will remove the mailbox "%s" and all its messages from your IMAP server.  If %s has subfolders, it will still appear as a node in the folder tree.
    You may use "New IMAP subfolder" later to add a mailbox with this name.
    What would you like to do?
sv: Detta kommer att ta bort brevlådan "%s" och alla dess meddelanden från din IMAP-server.
    Om %s har undermappar kommer den fortfarande att synas som en nod i mappträdet.
    Du kan använda "Ny IMAP-undermapp" senare för att lägga till en brevlåda med detta namn.
    Vad vill du göra?

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.
    You may use "Add Mailbox" later to access this mailbox again.
    What would you like to do?
sv: Detta kommer att ta bort brevlådan "%s" från listan över brevlådor.
    Du kan använda "Lägg till brevlåda" senare för att komma åt denna
    brevlåda igen
    Vad vill du göra?

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.  You may also delete the disk file or files associated with this mailbox.
    If you do not remove the file on disk you may "Add  Mailbox" to access the mailbox again.
    What would you like to do?
sv: Detta kommer att ta bort brevlådan "%s" från listan över brevlådor.
    Du kan också ta bort filen på disken eller filerna som är associerade med
    denna brevlåda. Om du inte tar bort filen från disken kan du använda
    "Lägg till brevlåda" för att komma åt brevlådan igen.
    Vad vill du göra?

en: Threading
sv: Trådning

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
sv: Tidsgräns överskriden vid låsförsök med fcntl!

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
sv: Tidsgränsen överskreds vid låsförsök med flock!

en: To
sv: Till

en: To:
sv: Till:

en: Toggle
    new
sv: Växla
    ny

en: Toggle New
sv: Ny av/på

en: Toggle display of mailbox and folder tree
sv: Visning av brevlåde- och mappträd på/av

en: Toggle display of mailbox notebook tabs
sv: Brevlådeflikar på/av

en: Toggle flagged
sv: Flagga av/på

en: Toggle new message flag
sv: Växla nytt meddelande-flaggan

en: Toolbar Buttons
sv: Verktygsradsknappar

en: Toolbar options
sv: Verktygsradsalternativ

en: Total
sv: Totalt

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Trash /
    Delete
sv: Papperskorg/
    Ta bort

en: Treat multiple addresses as:
sv: Betrakta flera adresser som:

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Type: %s (%s)
sv: Typ: %s (%s)

en: Unable to Open Mailbox!
    Please check the mailbox settings.
sv: Kunde inte öppna brevlådan!
    Var vänlig och kontrollera inställningarna för brevlådan.

en: Unable to allocate memory
sv: Kan inte allokera minne

en: Unable to append to IMAP mailboxes at this server
sv: Kan inte tillägga till IMAP-brevlådor på denna server

en: Unable to export filter %s, an error occured.
sv: Kan inte exportera filtret %s, ett fel inträffade.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
sv: Kan inte hämta brevhuvuden från denna version av IMAP-servern.

en: Unable to get certificate from peer
sv: Kunde inte hämta certifikat från server

en: Unable to load message body to match filter
sv: Kan inte läsa in meddelandetexten för att matcha filter

en: Unable to lock mailbox!
sv: Kan inte låsa brevlådan!

en: Unable to open sentbox - could not get IMAP server information
sv: Kan inte öppna skickatkorg - kunde inte få tag i IMAP-serverinformation

en: Unable to open temporary file!
sv: Kan inte öppna temporär fil!

en: Undelete the message
sv: Återskapa meddelandet

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo most recent change
sv: Ångra den senaste ändringen

en: Unexpected address book error. Report it.
sv: Oväntat adressboksfel. Rapportera det.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown toolbar icon "%s"
sv: Okänd verktygsradsikon "%s"

en: Unread
sv: Olästa

en: Unsubscribing to %s...
sv: Säger upp prenumeration på %s...

en: Until Closed
sv: Fram till stängning

en: Up
sv: Upp

en: Uploading message ...
sv: Lämnar meddelande...

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
sv: Använd "toggle-write" för att tillåta skrivning igen!

en: Use SS_L (IMAPS)
sv: Använd SS_L (IMAPS)

en: Use SS_L (pop3s)
sv: Använd SS_L (pop3s)

en: Use Sound...
sv: Använd ljud...

en: Use TLS
sv: Använd TLS

en: Use _APOP Authentication
sv: Använd _APOP-autentisering

en: Use alternative main window layout
sv: Använd alternativt utseende på huvudfönstret

en: Use preview pane
sv: Använd förhandsgranskningspanel

en: Use_r name:
sv: Använda_rnamn:

en: User
sv: Användare

en: User Settings
sv: Användarinställningar

en: VCard Address Book (GnomeCard)
sv: VCard-adressbok (GnomeCard)

en: Validity
sv: Giltighet

en: View part with %s
sv: Visa del med %s

en: View source form of the message
sv: Visa meddelandet på källkodsform

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: Waiting for fcntl lock... %d
sv: Väntar på fcntl-lås... %d

en: Waiting for flock attempt... %d
sv: Väntar på flock-lås... %d

en: Warning Messages
sv: Varningsmeddelanden

en: Warning: Couldn't save certificate
sv: Varning: Kunde inte spara certifikat

en: Welcome to Balsa!
sv: Välkommen till Balsa!

en: When I receive a message and its sender requested to return a
    Message Disposition Notification (MDN), send it in the following cases:
sv: När jag får ett meddelande och dess avsändare begärde att få en
    meddelandedispositionsbekräftelse (MDN) ska det skickas i följande fall:

en: While Retrieving Messages
sv: När meddelanden hämtas

en: Word Wrap
sv: Ordbrytning

en: Wrap Incoming Text at:
sv: Bryt inkommande text vid:

en: Wrap Outgoing Text at:
sv: Bryt utgående text vid:

en: Wrap message lines
sv: Bryt rader i meddelandetexten

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
sv: Skrivning misslyckades! Sparade delar av brevlådan till %s

en: Writing %s...
sv: Skriver %s...

en: Writing messages... %d (%d%%)
sv: Skriver meddelanden... %d (%d%%)

en: You can apply filters only on mailbox
sv: Du kan endast tillämpa filter på brevlåda

en: You have received %d new messages.
sv: Du har fått %d nya meddelanden.

en: You have received 1 new message.
sv: Du har fått 1 nytt meddelande.

en: You must provide a sound to play
sv: Du måste tillhandahålla ett ljud att spela

en: You must provide a string
sv: Du måste ange en sträng

en: You must provide at least one regular expression
sv: Du måste ange minst ett reguljärt uttryck

en: You must specify at least one field for matching
sv: Du måste ange minst ett fält för matchning

en: You must specify the name of the user header to match on
sv: Du måste ange namnet på användarhuvudet att matcha på

en: You seem to be running Balsa for the first time. The following steps will set up Balsa by asking a few simple questions. Once you have completed these steps, you can always change them later in Balsa's preferences. If any files or directories need to be created, it will be done so automatically.
      Please check the about box in Balsa's main window for more information about contacting the authors or reporting bugs.
sv: Det verkar som om du kör Balsa för första gången. Följande procedur kommer att ställa in Balsa genom att du svarar på några enkla frågor. Du kan alltid ändra inställningarna senare i Balsa. Om några filer eller kataloger behöver skapas kommer det att göras automatiskt.
    Se Om... i Balsas huvudfönster för mer information om hur du kontaktar författarna eller rapporterar fel.

en: You selected OpenPGP mode for a message with attachments. In this mode, only the first part will be signed and/or encrypted. You should select MIME mode if the complete message shall be protected. Do you really want to proceed?
sv: Du valde OpenPGP-läge för ett meddelande med bilagor. I detta läge kommer endast den första delen att signeras och/eller krypteras. Du bör välja MIME-läge om hela meddelandet ska skyddas. Vill du verkligen fortsätta?

en: You've successfully set up Balsa. Have fun!
       -- The Balsa development team
sv: Du har nu lyckats ställa in Balsa. Ha det bra!
       -- Balsautvecklarna och de svenska översättarna

en: Zoom _100%
sv: Zooma till _100%

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: [-- %s/%s is unsupported
sv: [-- %s/%s stöds inte

en: [-- Attachment #%d
sv: [-- Bilaga nummer %d

en: [-- Autoview stderr of %s --]
sv: [-- Standard fel för automatvy av %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
sv: [-- Automatvy använder %s --]

en: [-- Can't run %s. --]
sv: [-- Kan inte köra %s. --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
sv: [-- Fel:  Kunde inte visa några delar av Multipart/Alternative! --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
sv: [-- Fel: message/external-body text har ingen parameter för åtkomsttyp --]

en: [-- This %s/%s attachment
sv: [-- Denna %s/%s-bilaga

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
sv: [-- Denna %s/%s-bilaga är inte inkluderad, --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
sv: [-- Denna %s/%s-bilaga är inte inkluderad, --]
    [-- och den indikerade externa källan har --]
    [-- försvunnit. --]

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
sv: [-- Typ: %s/%s, kodning: %s, storlek: %s --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
sv: [-- och den indikerade åtkomsttypen %s stöds inte --]

en: [-- on %s --]
sv: [-- den %s --]

en: [invalid date]
sv: [ogiltigt datum]

en: [unable to calculate]
sv: [kunde inte beräkna]

en: _Accept Once
sv: _Acceptera en gång

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add Signature Separator
sv: _Lägg till signaturavskiljare

en: _Address Book...
sv: _Adressbok...

en: _All
sv: _Alla

en: _Always show INBOX
sv: _Visa alltid INBOX

en: _Attach File...
sv: _Bifoga fil...

en: _Attachments
sv: _Bifogade dokument

en: _Attachments:
sv: _Bifogade filer:

en: _Bcc
sv: _Blindkopia

en: _Bcc:
sv: _Blindkopia:

en: _Body
sv: _Meddelandetext

en: _Brazilian
sv: _Brasiliansk

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: _Catalan
sv: _Katalanska

en: _Cc
sv: _Kopia

en: _Cc:
sv: _Kopia:

en: _Check mail automatically every:
sv: _Kontrollera posten automatiskt var:

en: _Chinese Simplified
sv: _Förenklad kinesiska

en: _Chinese Traditional
sv: _Traditionell kinesiska

en: _Close
sv: S_täng

en: _Collapse All
sv: _Fäll ihop alla

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: _Create
sv: _Skapa

en: _Czech
sv: _Tjeckiska

en: _Danish
sv: _Dansk

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete messages from server after download
sv: _Ta bort meddelanden från servern efter hämtning

en: _Delete...
sv: Ta _bort...

en: _Displayed Name:
sv: _Visat namn:

en: _Domain:
sv: _Domän:

en: _Draftbox:
sv: Ut_kastkorg:

en: _Dutch
sv: _Nederländska

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit with Gnome-Editor
sv: Redigera med _Gnome-redigerare

en: _Edit...
sv: R_edigera...

en: _Edit/Apply filters
sv: _Redigera/Tillämpa filter

en: _Email Address:
sv: _E-postadress:

en: _Enable check for new mail
sv: _Använd kontroll av ny e-post

en: _Enable highlighting of cited text
sv: _Aktivera färgmarkering av citerad text

en: _Encrypt Message
sv: _Kryptera meddelande

en: _English (American)
sv: _Engelska (amerikansk)

en: _English (British)
sv: _Engelska (brittisk)

en: _Escape Special Characters
sv: _Använd kontrollsekvenser för specialtecken

en: _Estonian
sv: _Estniska

en: _Execute Signature
sv: _Exekvera signatur

en: _Expand aliases as you type
sv: _Expandera alias när du skriver

en: _Export Filters
sv: _Exportera filter

en: _Fcc
sv: _Filkopia

en: _File Name
sv: _Filnamn

en: _Filter messages through procmail
sv: _Filtrera meddelanden genom procmail

en: _Filter name:
sv: _Filternamn:

en: _Finnish
sv: _Finska

en: _First Name:
sv: _Förnamn:

en: _Flagged
sv: _Flaggad

en: _Flat index
sv: _Platt index

en: _Folder name:
sv: _Mappnamn:

en: _Fonts
sv: _Typsnitt

en: _Format = Flowed
sv: _Format = Flöde

en: _Forward Attached...
sv: _Vidarebefordra bifogad...

en: _Forward attached...
sv: _Vidarebefordra bifogad...

en: _French
sv: _Franska

en: _From
sv: _Från

en: _From:
sv: _Från:

en: _Full Name:
sv: _Fullständigt namn:

en: _Generic UTF-8
sv: _Allmän UTF-8

en: _German
sv: _Tyska

en: _Get New Mail
sv: _Hämta nya brev

en: _GnuPG uses MIME mode
sv: _GnuPG använder MIME-läge

en: _GnuPG uses old OpenPGP mode
sv: _GnuPG använder gamla OpenPGP-läge

en: _Greek
sv: _Grekiska

en: _Hebrew
sv: _Hebreiska

en: _Hide
sv: _Dölj

en: _Host Name
sv: _Värdnamn

en: _Hungarian
sv: _Ungerska

en: _Identities...
sv: _Identiteter...

en: _Identity Name:
sv: _Identitetsnamn:

en: _Inbox:
sv: _Inkorg:

en: _Include File...
sv: _Inkludera fil...

en: _Italian
sv: _Italienska

en: _JWZ threading
sv: _JWZ-trådning

en: _Japanese
sv: _Japanska

en: _Keywords
sv: _Nyckelord

en: _Korean
sv: _Koreanska

en: _Language
sv: _Språk

en: _Last Name:
sv: _Efternamn:

en: _Latvian
sv: _Lettiska

en: _Lithuanian
sv: _Litauiska

en: _Local Mail Directory:
sv: _Lokal brevkatalog:

en: _Mailing Address:
sv: _E-postadress:

en: _Mark as Sentbox
sv: _Markera som skickatkorg

en: _Message
sv: _Meddelande

en: _Message...
sv: _Meddelande...

en: _Middle Name:
sv: _Andranamn:

en: _Modify
sv: _Modifera

en: _Move to
sv: _Flytta till

en: _Move to Trash
sv: _Flytta till papperskorgen

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _New
sv: _Nytt

en: _Nickname:
sv: _Smeknamn:

en: _No Headers
sv: _Inga brevhuvuden

en: _Norwegian
sv: _Norska

en: _One of the regular expressions matches
sv: _Ett av de reguljära uttrycken matchar

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Options
sv: A_lternativ

en: _Other...
sv: _Annan...

en: _Outbox:
sv: _Utkorg:

en: _Password
sv: _Lösenord

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Polish
sv: _Polska

en: _Portugese
sv: _Portugisiska

en: _Postpone
sv: Senareläg_g

en: _Print...
sv: Skriv _ut...

en: _Properties...
sv: _Egenskaper...

en: _Queue
sv: _Kölägg

en: _Quote Message(s)
sv: _Citera meddelande(n)

en: _Re-Import
sv: Importera _om

en: _Reflow Selected Text
sv: _Justera markerad text

en: _Reject
sv: _Förkasta

en: _Remember Password
sv: _Kom ihåg lösenord

en: _Remember password
sv: _Kom ihåg lösenord

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Remove Duplicates
sv: _Ta bort dubletter

en: _Remove from list
sv: _Ta bort från listan

en: _Remove from server
sv: _Ta bort från server

en: _Reply To
sv: _Svara till

en: _Reply To:
sv: _Svara till:

en: _Reply...
sv: _Svara...

en: _Request Disposition Notification
sv: _Begär leveransbekräftelse

en: _Rescan
sv: _Läs om

en: _Restore toolbar to standard buttons
sv: _Återställ verktygsrad till standardknappar

en: _Reverse search
sv: _Omvänd sökning

en: _Romanian
sv: _Rumänska

en: _Russian (ISO)
sv: _Ryska (ISO)

en: _Russian (KOI)
sv: _Ryska (KOI)

en: _SMTP Server:
sv: _SMTP-server:

en: _Search for Name:
sv: _Sök efter namn:

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: _Select Text
sv: _Markera text

en: _Selected Headers
sv: Valda _brevhuvuden

en: _Send
sv: _Skicka

en: _Send Queued Mail
sv: _Skicka kölagda brev

en: _Sentbox:
sv: _Skickatkorg:

en: _Serbian
sv: _Serbiska

en: _Serbian (Latin)
sv: _Serbiska (latin)

en: _Set as default
sv: _Sätt som standard

en: _Show
sv: _Visa

en: _Show Mailbox Tree
sv: _Visa brevlådeträd

en: _Sign Message
sv: _Signera meddelande

en: _Slovak
sv: _Slovakiska

en: _Spanish
sv: _Spanska

en: _Store Address...
sv: _Lagra adress...

en: _Subfolder of:
sv: _Undermapp till:

en: _Subject
sv: _Ärende

en: _Subscribe
sv: _Prenumerera

en: _Swedish
sv: _Svenska

en: _To
sv: _Till

en: _To:
sv: _Till:

en: _Toggle
sv: _Växla

en: _Toolbars...
sv: _Verktygsrader...

en: _Trash:
sv: _Papperskorg:

en: _Turkish
sv: _Turkiska

en: _Ukrainian
sv: _Ukrainska

en: _Undelete
sv: _Återskapa

en: _Unread
sv: _Olästa

en: _Unsubscribe
sv: _Säg upp prenumeration

en: _Up
sv: _Upp

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: _User Name (Bind DN)
sv: _Användarnamn (Bind-DN)

en: _User header:
sv: _Användarhuvud:

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _View Source
sv: _Visa källa

en: _View Source...
sv: _Visa källa...

en: _Wrap
sv: _Radbryt

en: _Wrap Body
sv: _Radbryt

en: _Wrap button labels
sv: _Radbryt knapprubriker

en: a distribution list
sv: en distributionslista

en: alternative addresses for the same person
sv: alternativa adresser för samma person

en: alternative parts
sv: alternativa delar

en: arabic
sv: arabisk

en: attach as file
sv: bifoga som fil

en: attach as reference
sv: bifoga som referens

en: bad validity
sv: felaktig giltighet

en: baltic
sv: baltisk

en: celtic
sv: keltisk

en: characters
sv: tecken

en: connection error
sv: uppkopplingsfel

en: could not create temporary file %s
sv: kunde inte skapa temporär fil %s

en: could not get a private key for %s
sv: kunde inte hämta en privat nyckel för %s

en: cyrillic (iso/windows)
sv: kyrillisk (iso/windows)

en: detected a good signature
sv: detekterade en bra signatur

en: detected a good signature with insufficient validity/trust
sv: detekterade en bra signatur med otillräcklig giltighet/tillit

en: display as "?"
sv: visa som "?"

en: display using codeset
sv: visa genom att använda en teckenkodning

en: east european
sv: östeuropeisk

en: encrypted parts
sv: krypterade delar

en: full
sv: fullständig

en: greek
sv: grekisk

en: has been deleted --]
sv: har tagits bort --]

en: hebrew
sv: hebreisk

en: japanese
sv: japansk

en: korean
sv: koreansk

en: marginal
sv: marginell

en: minutes
sv: minut

en: mixed parts
sv: blandade delar

en: multipart message has no boundary parameter!
sv: multipart-meddelandet har ingengränsparameter!

en: never
sv: aldrig

en: nordic
sv: nordisk

en: north european
sv: nordeuropeisk

en: percent
sv: procent

en: prefer text/plain over html
sv: föredrar text/plain framför html

en: remember passphrase for
sv: kom ihåg lösenord för

en: rfc822 message
sv: rfc822-meddelande

en: rfc822 message (from %s, subject "%s")
sv: rfc822-meddelande (från %s, ämne "%s")

en: ro
sv: ne

en: roa
sv: nea

en: russian (koi)
sv: rysk (koi)

en: sending message with gpg mode %d
sv: skickar meddelande med gpg-läge %d

en: signed parts
sv: signerade delar

en: signs the message using GnuPG
sv: signerar meddelandet genom att använda GnuPG

en: signs the message using GnuPG for all To: and CC: recipients
sv: signerar meddelandet genom att använda GnuPG för alla Till:- och Kopia:-mottagare

en: south european
sv: sydeuropeisk

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
sv: sync: mbox modified, but no modified messages! (rapportera detta fel)

en: thai
sv: thailändsk

en: turkish
sv: turkisk

en: ukranian (koi)
sv: ukrainsk (koi)

en: ultimate
sv: ultimat

en: undefined
sv: odefinierad

en: unknown
sv: okänd

en: unknown error
sv: okänt fel

en: unspecified protocol error
sv: ospecificerat protokollfel

en: west european (euro)
sv: västeuropeisk (euro)

en: west european (traditional)
sv: västeuropeisk (traditionell)

en: you
sv: du
