bug-buddy - en to sv translation catalogue (160 entries)

en: 
    Welcome to Bug Buddy, a bug reporting tool for GNOME. It will step you through the process of submitting a bug report.
    
    Please, select the kind of problem you want to report and press the "Next" button:
sv: 
    Välkommen till Bug Buddy, ett felrapporteringsverktyg för GNOME. Det kommer att hjälpa dig gå igenom stegen i skickandet av en felrapport.
    
    Välj den typ av problem du vill rapportera och tryck på knappen "Nästa":

en: $GNOME_CRASHED_APPNAME is deprecated.
    Please use the --appname command lineargument instead.
sv: $GNOME_CRASHED_APPNAME är föråldrat.
    Använd kommandoradsflaggan --appname istället.

en: $GNOME_CRASHED_PID is deprecated.
    Please use the --pid command lineargument instead.
sv: $GNOME_CRASHED_PID är föråldrat.
    Använd kommandoradsflaggan --pid istället.

en: %d of %d
sv: %d av %d

en: %s
    
    Notice that the software you are running (%s) is older than six months.
    You may want to consider upgrading to a newer version of %s system
sv: %s
    
    Observera att programvaran du kör (%s) är äldre än sex månader.
    Du bör kanske överväga att uppgradera till en nyare version av %s-systemet

en: '%s' doesn't seem to exist.
    
    Please check the path to sendmail again.
sv: "%s" verkar inte finnas.
    
    Kontrollera sökvägen till sendmail igen.

en: '%s' is a %s file.
    
    Bug Buddy can only submit plaintext (text/*) files.
sv: "%s" är en %s-fil.
    
    Bug Buddy kan endast skicka vanliga textfiler (text/*).

en: <span weight="bold" size="larger">Bug Buddy update</span>
    
    The bug information that is stored on your system is outdated. Choosing "Update" will update it. Choosing "Don't update" will force the bug reporting to use old data.
sv: <span weight="bold" size="larger">Bug Buddy-uppdatering</span>
    
    Felinformationen som lagras på ditt system är föråldrad. Genom att välja "Uppdatera" kan du uppdatera den. Genom att välja "Uppdatera inte" tvingar du felrapporteringen att använda gamla data.

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Assbarn Phenomenon
sv: Assbarn-fenomenet

en: Binary file:
sv: Binärfil:

en: Bug Buddy can send debugging information with your bug report.
    The correct options should have been selected for you automatically.
sv: Bug Buddy kan skicka felsökningsinformation med din felrapport.
    De rätta alternativen bör ha valts automatiskt åt dig.

en: Bug Buddy could not find any information on where to submit bugs.
    
    Please make sure Bug Buddy was installed correctly.
    
    Bug Buddy will now quit.
sv: Bug Buddy kunde inte hitta någon information om vart felrapporter ska skickas.
    
    Försäkra dig om att Bug Buddy installerats korrekt.
    
    Bug Buddy kommer nu att avslutas.

en: Bug Buddy could not load its user interface file (%s).
    Please make sure Bug Buddy was installed correctly.
sv: Bug Buddy kunde inte läsa in sin användargränssnittsfil (%s).
    Försäkra dig om att Bug Buddy installerats korrekt.

en: Bug Buddy could not open '%s'.
    Please make sure Bug Buddy was installed correctly.
    
    Bug Buddy will now quit.
sv: Bug Buddy kunde inte öppna "%s".
    Försäkra dig om att Bug Buddy installerats korrekt.
    
    Bug Buddy kommer nu att avslutas.

en: Bug Buddy could not update its bug information.
    The old one will be used.
sv: Bug Buddy kunde inte uppdatera sin felinformation.
    Den gamla felinformationen kommer att användas.

en: Bug Buddy is now collecting information on your crash to submit to a bug tracking system. This is an automated process, and may take a few minutes. When it is done, you can press 'Show Debugging Details' to see the information or press 'Forward' to move to the next step in the process.
sv: Bug Buddy samlar nu information om din krasch för att den ska kunna skickas till ett felrapporteringssystem. Detta är en automatiserad process och kan ta ett par minuter. När det är klart kan du trycka "Visa felsökningsdetaljer" för att se informationen eller trycka "Framåt" för att gå till nästa steg i processen.

en: Bug Buddy uses email to submit the bug reports.
    Please choose how you would like Bug Buddy to send email.
sv: Bug Buddy använder e-post för att skicka felrapporter.
    Välj hur du vill att Bug Buddy skickar e-post.

en: Bug Description
sv: Felbeskrivning

en: Bug Report Tool
sv: Felrapporteringsverktyg

en: Bug reporter name
sv: Namn på felrapportör

en: Cc:
sv: Kopia:

en: Collecting debug info
sv: Sammanställer felsökningsinformation

en: Component
sv: Komponent

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Core file
sv: Core-fil

en: Core file from program
sv: Core-fil från programmet

en: Could not create a backup file.
sv: Kunde inte skapa en säkerhetskopia.

en: Could not find the gdb-cmd file.
    Please try reinstalling Bug Buddy.
sv: Kunde inte hitta filen gdb-cmd.
    Prova att installera om Bug Buddy.

en: Could not find widget named %s at %s
sv: Kunde inte hitta widget med namnet %s vid %s

en: Could not read symbolic link information for %s
sv: Kunde inte läsa information om symbolisk länk för %s

en: Couldn't load icon for %s: %s
sv: Kunde inte läsa in ikon för %s: %s

en: D_ebug a crashed or running application (experts only)
sv: F_elsök ett kraschat eller körande program (endast experter)

en: Debug
sv: Felsök

en: Description
sv: Beskrivning

en: Downloading files
sv: Hämtar filer

en: EMAIL
sv: E-POST

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Email Address for submiting bug reports to GNOME Bugzilla. This email will be used for tracking the bug you are submitting. If you already have a GNOME Bugzilla account, please use it as your Email Address.
sv: E-postadress för skickande av felrapporter till GNOME Bugzilla. Denna e-postadress kommer att användas för att spåra den felrapport som du skickar. Om du redan har ett konto i GNOME Bugzilla bör du använda denna som din e-postadress.

en: Email address of contact
sv: Kontaktpersonens e-postadress

en: Email:
sv: E-post:

en: Error on read... aborting
sv: Fel vid läsning... avbryter

en: Error setting up sigchld handler: %s
sv: Fel vid konfiguration av sigchld-hanterare: %s

en: FILE
sv: FIL

en: File is of type: %s
sv: Filen är av typ: %s

en: File name of crashed program
sv: Det kraschade programmets namn

en: File to save bug reports
sv: Fil att spara felrapporter

en: File where you want to save your bug report in order to submit it later.
sv: Fil där du vill spara din felrapport för att skicka den senare.

en: Finished!
sv: Slutförd!

en: Frequently Reported Bugs
sv: Ofta rapporterade fel

en: GDB could not be found on your system.
    Debugging information will not be obtained.
sv: GDB kunde inte hittas på ditt system.
    Felsökningsinformation kan inte fås fram.

en: GDB was unable to determine which binary created
    '%s'
sv: GDB kunde inte avgöra vilken körbar fil som
    skapade "%s"

en: Hide Debugging Options
sv: Dölj felsökningsalternativ

en: If the URI has been visited before.
sv: Om URI:n har besökts tidigare.

en: Include a text file
sv: Inkludera en textfil

en: Invalid filename.
sv: Ogiltigt filnamn.

en: Just s_ave to a file so I can submit a bug report manually
sv: Sp_ara till en fil så att jag manuellt kan skicka en felrapport

en: Last time Bug Buddy checked for updates
sv: Senast Bug Buddy kontrollerade uppdateringar

en: Mail Configuration
sv: Konfiguration av e-post

en: Main loop isn't running!
sv: Huvudslingan kör inte!

en: NAME
sv: NAMN

en: Name of contact
sv: Namn på kontaktperson

en: Name:
sv: Namn:

en: Obtaining stack trace... (%d)
sv: Hämtar stackspårning... (%d)

en: Only send report to yourself
sv: Skicka felrapporten enbart till dig själv

en: PACKAGE
sv: PAKET

en: PID of crashed program
sv: Det kraschade programmets PID

en: Package containing the program
sv: Programpaketet som innehåller programmet

en: Path in your local filesystem where sendmail or equivalent is located.
sv: Sökväg i ditt lokala filsystem där sendmail eller motsvarande finns.

en: Path of sendmail:
sv: Sökväg för sendmail:

en: Path to sendmail like mailer program
sv: Sökväg till sendmail-likt program

en: Please choose a component, version, and severity level for application %s
sv: Välj en komponent, version och allvarlighetsgrad programmet %s

en: Please choose a component, version, and severity level for product %s
sv: Välj en komponent, version och allvarlighetsgrad för produkten %s

en: Please choose a component, version, and severity level.
sv: Välj en komponent, version och allvarlighetsgrad.

en: Please choose a product for your bug report.
sv: Välj en produkt för din felrapport.

en: Please choose an application for your bug report.
sv: Välj ett program för din felrapport.

en: Please enter a valid email address.
sv: Ange en giltig e-postadress.

en: Please enter a valid email command.
sv: Ange ett giltigt e-postkommando.

en: Please enter your name.
sv: Ange ditt namn.

en: Please make any final corrections to the bug report.
    Notice that it will be shown at http://bugzilla.gnome.org
    It will include your name, e-mail address, and maybe
    some information about how the application crashed. If the
    document you were working on contained sensitive information,
    you may not want to submit this bug report
sv: Gör eventuella slutliga korrigeringar i felrapporten.
    Observera att den kommer att visas på http://bugzilla.gnome.org
    Den kommer att innehålla ditt namn, din e-postadress, och kanske
    en del information om hur programmet kraschade. Om dokumentet du
    arbetade med innehöll känslig information vill du kanske inte
    skicka denna felrapport

en: Please make your bug report in English, if possible.
sv: Skriv din felrapport på engelska, om möjligt.

en: Please select the product or application for the bug you wish to report.
sv: Välj den produkt eller det program som du vill rapportera ett fel i.

en: Please take a minute to see if your bug is one of the most frequently reported bugs.
    If the bug is already reported, please do not report it again.
sv: Avsätt gärna en minut av din tid för att undersöka om det fel du vill rapportera är ett bland de oftast rapporterade.
    Rapportera inte felet igen om det redan är rapporterat.

en: Please wait while Bug Buddy saves the stack trace...
sv: Var vänlig och vänta medan Bug Buddy sparar stackspåret...

en: Please wait while Bug Buddy saves your bug report...
sv: Var vänlig och vänta medan Bug Buddy sparar din felrapport...

en: Please wait while Bug Buddy submits your bug report...
sv: Var vänlig och vänta medan Bug Buddy skickar din felrapport...

en: Please wait while Bug Buddy updates its list
    of products for the bug tracking systems.
sv: Var vänlig och vänta medan Bug Buddy uppdaterar
    listan med produkter i felrapporteringssystemen.

en: Please, select the core file or running application to debug.
sv: Välj core-filen eller det körande programmet som ska felsökas.

en: Process ID:
sv: Process-ID:

en: Product
sv: Produkt

en: Real name of user reporting the bug.
sv: Fullständiga namnet för den användare som rapporterar felet.

en: Report a bug in GNOME-based applications
sv: Rapportera ett fel i GNOME-baserade program

en: Save Backtrace
sv: Spara bakåtspår

en: Save in:
sv: Spara i:

en: Save report to file
sv: Spara felrapporten till en fil

en: Save the report to...
sv: Spara rapporten till...

en: Saving:
sv: Sparar:

en: Select a Component
sv: Välj en komponent

en: Select a Product or Application
sv: Välj en produkt eller ett program

en: Sendmail Settings
sv: Sendmail-inställningar

en: Severity:
sv: Allvarlighetsgrad:

en: Show Debugging Options
sv: Visa felsökningsalternativ

en: Show _Applications
sv: Visa _program

en: Show _Debugging Details
sv: Visa felsöknings_detaljer

en: Show _Products
sv: Visa p_rodukter

en: Show most frequent bugs in:
sv: Visa de oftast rapporterade felen i:

en: Simple
sv: Enkel

en: Start
sv: Starta

en: Stop
sv: Stopp

en: Submit another bug
sv: Skicka ytterligare en felrapport

en: Submit bug report
sv: Skicka felrapporten

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Text file to include in the report
sv: Textfil som skall inkluderas i rapporten

en: The _application does not function correctly
sv: _Programmet fungerar inte korrekt

en: The _documentation is wrong
sv: _Dokumentationen är fel

en: The _translation is wrong
sv: _Översättningen är fel

en: The bug report was not saved in %s:
    
    %s
    
    Please try again, maybe with a different file name.
sv: Felrapporten sparades inte i %s:
    
    %s
    
    Försök igen, kanske med ett annat filnamn.

en: The file has too many symbolic links.
sv: Filen har för många symboliska länkar.

en: The graphical bug reporting tool for GNOME.
sv: GNOME:s grafiska verktyg för felrapportering.

en: The lame Bug Buddy web page
sv: Bug Buddys lama hemsida

en: The specified file does not exist.
sv: Den angivna filen finns inte.

en: The stack trace was not saved in %s:
    
    %s
    
    Please try again, maybe with a different file name.
sv: Stackspåret sparades inte i %s:
    
    %s
    
    Försök igen, kanske med ett annat filnamn.

en: There already exists a file name '%s'.
    
    Do you wish to overwrite this file?
sv: Det finns redan ett filnamn "%s".
    
    Vill du skriva över denna fil?

en: There was an error running gdb:
    
    %s
sv: Det uppstod ett fel vid körning av gdb:
    
    %s

en: There was an error submitting the bug report:
    
    %s
sv: Det uppstod ett fel vid skickandet av felrapporten:
    
    %s

en: This Application has bug information, but Bug Buddy doesn't know about it. Please choose another application.
sv: Detta program har felinformation, men Bug Buddy känner inte till det. Välj ett annat program.

en: This is the last time (UNIX timestamp) when Bug Buddy checked for updates of Bugzilla information.
sv: Detta är den senaste tiden (UNIX-tidsstämpel) som Bug Buddy kontrollerade uppdateringar av Bugzilla-informationen.

en: To:
sv: Till:

en: URI to show when clicked.
sv: URI att visa då klickad.

en: Unable to process core file with gdb:
    '%s'
sv: Kunde inte undersöka core-filen med gdb:
    "%s"

en: Use _sendmail directly
sv: Använd _sendmail direkt

en: Use sendmail for submitting bug reports to GNOME Bugzilla. Right now, this is the only supported method.
sv: Använd sendmail för att skicka felrapporter till GNOME Bugzilla. Just nu är detta den enda metod som stöds.

en: Use sendmail to send bug reports
sv: Använd sendmail för att skicka felrapporter

en: Version of the package
sv: Programpaketets versionsnummer

en: Visited
sv: Besökt

en: Welcome to Bug Buddy
sv: Välkommen till Bug Buddy

en: You must include a comprehensible description in your bug report.
sv: Du måste inkludera en förståelig beskrivning i din felrapport.

en: You must include a comprehensible subject line in your bug report.
sv: Du måste inkludera en förståelig ämnesrad i din felrapport.

en: You must specify a component for your bug report.
sv: Du måste ange en komponent för din felrapport.

en: Your bug report has been submitted to:
    
            <%s>
    
    Bug reporting is an important part of making Free Software. Thank you for helping.
sv: Din felrapport har skickats till:
    
            <%s>
    
    Felrapportering är en viktig del i skapandet av fri programvara. Tack för att du hjälper till.

en: Your bug report was saved in %s
sv: Din felrapport sparades i %s

en: _Don't update
sv: Uppdatera _inte

en: _Overwrite
sv: Skriv _över

en: _Request a missing feature
sv: Ö_nska en saknad funktion

en: _Send Report
sv: _Skicka rapport

en: _Start Mailer
sv: _Starta e-postprogram

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: component
sv: komponent

en: core file
sv: core-fil

en: crashed application
sv: kraschat program

en: desc
sv: beskr

en: email info
sv: e-postinformation

en: finished
sv: slutförd

en: gdb has already exited
sv: gdb har redan avslutats

en: gdb has not finished getting the debugging information.
    Kill the gdb process (the stack trace will be incomplete)?
sv: gdb är inte klar med att hämta felsökningsinformationen.
    Döda gdb-processen (stackspårningen kommer inte att vara komplett)?

en: mail config
sv: e-postkonfiguration

en: mostfreq
sv: oftastrapporterade

en: nothing
sv: ingenting

en: product
sv: produkt

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
sv: Christian Rose
    Martin Norbäck
    Andreas Hydén
    Richard Hult
    Skicka synpunkter på översättningen till sv@li.org
