gnome-control-center - en to sv translation catalogue (672 entries)

en: %d minute until the next break | %d minutes until the next break
sv[0]: %d minut till nästa paus
sv[1]: %d minuter till nästa paus

en: %i of %i
sv: %i av %i

en: %s is the path where the theme files will be installed. This can not be selected as the source location
sv: %s är sökvägen där temafilerna kommer att installeras. Detta kan inte väljas som källplatsen

en: /_About
sv: _Om

en: /_Preferences
sv: /_Inställningar

en: /_Take a Break
sv: /_Ta en paus

en: <New accelerator...>
sv: <Ny snabbtangent...>

en: <Unknown Action>
sv: <Okänd åtgärd>

en: <b>Applications</b>
sv: <b>Program</b>

en: <b>Behavior and Appearance</b>
sv: <b>Beteende och utseende</b>

en: <b>Cannot start the preferences application for your window manager</b>
    
    %s
sv: <b>Kan inte starta inställningsprogrammet för din fönsterhanterare</b>
    
    %s

en: <b>Cursor Blinking</b>
sv: <b>Markörblinkning</b>

en: <b>Desktop _Wallpaper</b>
sv: <b>_Bakgrundsbild</b>

en: <b>Double-Click Timeout </b>
sv: <b>Tidsgräns för dubbelklick</b>

en: <b>Drag and Drop</b>
sv: <b>Dra och släpp</b>

en: <b>Enable Bo_unce Keys</b>
sv: <b>Aktivera st_udsande tangenter</b>

en: <b>Enable Slo_w Keys</b>
sv: <b>Aktivera l_ångsamma tangenter</b>

en: <b>Enable _Mouse Keys</b>
sv: <b>Aktivera _mustangenter</b>

en: <b>Enable _Repeat Keys</b>
sv: <b>Aktivera _repeteringstangenter</b>

en: <b>Enable _Sticky Keys</b>
sv: <b>Aktivera _klistriga tangenter</b>

en: <b>Features</b>
sv: <b>Funktioner</b>

en: <b>Font Rendering</b>
sv: <b>Typsnittsrendering</b>

en: <b>Hinting</b>:
sv: <b>Hintning</b>:

en: <b>Locate Pointer</b>
sv: <b>Lokalisera muspekare</b>

en: <b>Mouse Orientation</b>
sv: <b>Musorientering</b>

en: <b>Preview</b>
sv: <b>Förhandsvisning</b>

en: <b>Repeat Keys</b>
sv: <b>Repeteringstangenter</b>

en: <b>Smoothing</b>:
sv: <b>Utjämning</b>:

en: <b>Speed</b>
sv: <b>Hastighet</b>

en: <b>Subpixel order</b>:
sv: <b>Underbildpunktsordning</b>:

en: <b>Support</b>
sv: <b>Stöd</b>

en: <b>Toggle Keys</b>
sv: <b>Växlingsknappar</b>

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
sv: <b>_Automatisk konfiguration av proxyserver</b>

en: <b>_Desktop Colors</b>
sv: <b>Skrivbords_färger</b>

en: <b>_Direct internet connection</b>
sv: <b>_Direkt Internetanslutning</b>

en: <b>_Lock screen to enforce typing break</b>
sv: <b>_Lås skärmen för att tvinga fram paus i skrivandet</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
sv: <b>_Manuell konfiguration av proxyserver</b>

en: <b>_Use authentication</b>
sv: <b>_Använd autentisering</b>

en: <i><small><b>Note:</b> Changes to this setting will not take effect until you next log in.</small></i>
sv: <i><small><b>Observera:</b> Ändringar av denna inställning kommer att börja gälla först nästa gång du loggar in.</small></i>

en: <i>Fast</i>
sv: <i>Snabb</i>

en: <i>High</i>
sv: <i>Hög</i>

en: <i>Large</i>
sv: <i>Stor</i>

en: <i>Low</i>
sv: <i>Låg</i>

en: <i>Slow</i>
sv: <i>Långsam</i>

en: <i>Small</i>
sv: <i>Liten</i>

en: <small><i><b>Note:</b> Changes to this setting will not take effect until you next log in.</i></small>
sv: <small><i><b>Observera:</b> Ändringar av denna inställning kommer att börja gälla först nästa gång du loggar in.</i></small>

en: <small><i>Fast</i></small>
sv: <small><i>Snabb</i></small>

en: <small><i>Long</i></small>
sv: <small><i>Lång</i></small>

en: <small><i>Short</i></small>
sv: <small><i>Kort</i></small>

en: <small><i>Slow</i></small>
sv: <small><i>Långsam</i></small>

en: <span size="larger" weight="bold">Install a Theme</span>
sv: <span size="larger" weight="bold">Installera ett tema</span>

en: <span size="larger" weight="bold">Save Theme to Disk</span>
sv: <span size="larger" weight="bold">Spara tema till disk</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Apply new font?</span>
sv: <span weight="bold" size="larger">Använda nytt typsnitt?</span>

en: A MIME type with that name already exists, overwrite?
sv: En MIME-typ med det namnet finns redan, skriva över?

en: A computer break reminder.
sv: En datorpauspåminnare.

en: ABCDEFG
sv: ABCDEFGÅÄÖ

en: A_vailable layouts:
sv: _Tillgängliga layouter:

en: A_vailable options:
sv: _Tillgängliga alternativ:

en: About GNOME Typing Monitor
sv: Om GNOME-skrivandeövervakaren

en: About this application
sv: Om detta program

en: Accel Mode
sv: Snabbtangentsläge

en: Accelerator key
sv: Snabbtangent

en: Accelerator keycode
sv: Snabbtangentskod

en: Accelerator modifiers
sv: Snabbtangentsmodifierare

en: Accessibility
sv: Tillgänglighet

en: Accessibility Settings
sv: Tillgänglighetsinställningar

en: Action
sv: Åtgärd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add File Type
sv: Lägg till filtyp

en: Add Service
sv: Lägg till tjänst

en: Add Wallpapers
sv: Lägg till bakgrundsbilder

en: Add _File Type...
sv: Lägg till _filtyp...

en: Add _Service...
sv: Lägg till _tjänst...

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: All_ow postponing of breaks
sv: Till_åt uppskjutning av pauser

en: Antialiasing
sv: Kantutjämning

en: Apply _Background
sv: Använd _bakgrund

en: Apply _Font
sv: Använd _typsnitt

en: Are you sure you want to permanently delete this entry?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna post permanent?

en: Assign shortcut keys to commands
sv: Associera snabbtangenter med kommandon

en: Assistive Technology Preferences
sv: Inställningar för hjälpmedelsfunktioner

en: Assistive Technology Support
sv: Stöd för hjälpmedelsfunktioner

en: Audio
sv: Ljud

en: Autoconfiguration _URL:
sv: _URL för automatisk konfiguration:

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Beep if key is re_jected
sv: Pip om tangenten för_kastas

en: Beep when _features turned on or off from keyboard
sv: Pip då _funktioner slogs på eller av från tangentbordet

en: Beep when _modifier is pressed
sv: Pip då _modifierare trycks ned

en: Beep when an LED is turned on and two beeps when one is turned off.
sv: Pip när en lysdiod sätts på och pip två gånger när en stängs av.

en: Beep when key is:
sv: Pip när tangenten är:

en: Best _shapes
sv: Bästa _former

en: Best co_ntrast
sv: Bästa ko_ntrast

en: Break reminder
sv: Pauspåminnare

en: Brightness down
sv: Ljusstyrka ned

en: Brightness down's shortcut.
sv: Genvägen för ljusstyrka ned.

en: Brightness up
sv: Ljusstyrka upp

en: Brightness up's shortcut.
sv: Genvägen för ljusstyrka upp.

en: Browse icons
sv: Bläddra bland ikoner

en: Buttons
sv: Knappar

en: C_hoose...
sv: _Välj...

en: C_ustom Editor
sv: _Anpassad textredigerare:

en: C_ustom Mail Reader:
sv: _Anpassad e-postläsare:

en: C_ustom Terminal:
sv: _Anpassad terminal:

en: C_ustom Web Browser:
sv: _Anpassad webbläsare:

en: C_ut
sv: Klipp _ut

en: Callback
sv: Återanrop

en: Callback to be issued when data are to be converted from GConf to the widget
sv: Återanrop att utföras då data konverteras från GConf till widgeten

en: Callback to be issued when data are to be converted to GConf from the widget
sv: Återanrop att utföras då data konverteras till GConf från widgeten

en: Callback to be issued when property editor object data is to be freed
sv: Återanrop att utföras då objektdata från egenskapsdata frigörs

en: Cannot create the directory "%s".
    This is needed to allow changing cursors.
sv: Kan inte skapa katalogen "%s".
    Detta krävs för att möjliggöra ändring av muspekare.

en: Cannot determine user's home directory
sv: Kan inte avgöra användarens hemkatalog

en: Capplet directory object
sv: Objekt i kontrollpanelprogramkatalog

en: Capplet directory that this view is viewing
sv: Kontrollpanelprogramkatalog som denna vy visar

en: Cate_gory:
sv: Kate_gori:

en: Category
sv: Kategori

en: Centered
sv: Centrerad

en: Change screen resolution
sv: Ändra skärmupplösning

en: Change set
sv: Ändra grupp

en: Change your Desktop Background settings
sv: Ändra dina inställningar för skrivbordsbakgrund

en: Check if breaks are allowed to be postponed
sv: Kryssa i om pauser ska tillåtas att avbrytas

en: Choose a file category
sv: Välj en filkategori

en: Click for a list of keyboard navigation schemes.
sv: Klicka för en lista på tangentbordsnavigeringsscheman.

en: Close and _Log Out
sv: Stäng och _logga ut

en: Co_mmand:
sv: Ko_mmando:

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Control theme
sv: Kontrolltema

en: Controls
sv: Kontroller

en: Conversion from widget callback
sv: Konvertering från widgetåteranrop

en: Conversion to widget callback
sv: Konvertering till widgetåteranrop

en: Could not initialize Bonobo
sv: Kunde inte initiera Bonobo

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this command exists.
sv: Kunde inte köra kommandot: %s
    Verifiera att detta kommando finns.

en: Couldn't find the file '%s'.
    
    Please make sure it exists and try again, or choose a different background picture.
sv: Kunde inte hitta filen "%s".
    
    Försäkra dig om att den finns och försök igen, eller välj en annan bakgrundsbild.

en: Couldn't load sound file %s as sample %s
sv: Kunde inte läsa in ljudfilen %s som prov %s

en: Couldn't load the Glade file.
    Make sure that this daemon is properly installed.
sv: Kunde inte läsa in Glade-filen.
    Se till att demonen är korrekt installerad.

en: Couldn't put the machine to sleep.
    Verify that the machine is correctly configured.
sv: Kunde inte få denna maskin att sova.
    Kontrollera att maskinen är korrekt konfigurerad.

en: Current URI index
sv: Aktuellt URI-index

en: Current URI index - starts from 1
sv: Aktuellt URI-index - börjar med 1

en: Cursor Size
sv: Muspekarstorlek

en: Cursor Theme
sv: Muspekartema

en: Cursor _blinks in text boxes and fields
sv: Markören _blinkar i textrutor och textfält

en: Cursors
sv: Muspekare

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Editor Properties
sv: Egenskaper för anpassad textredigerare

en: Custom data required by the specific property editor
sv: Anpassad data som krävs av den specifika egenskapsredigeraren

en: Custom theme
sv: Anpassat tema

en: Customize the appearance of toolbars and menubars in applications
sv: Anpassa utseendet på verktygsrader och menyrader i program

en: D_efault action:
sv: S_tandardåtgärd:

en: De_tails...
sv: De_taljer...

en: Default Cursor
sv: Standardmuspekare

en: Default Cursor - Current
sv: Standardmuspekare - aktuell

en: Default Mail Reader
sv: Standardepostläsare

en: Default Settings
sv: Standardinställningar

en: Default Terminal
sv: Standardterminal

en: Default Text Editor
sv: Standardtextredigerare

en: Default Web Browser
sv: Standardwebbläsare

en: Default Window Manager
sv: Standardfönsterhanterare

en: Default _action:
sv: Standard_åtgärd:

en: Del_ay:
sv: _Fördröjning:

en: Delay between keypress and pointer mo_vement:
sv: Fördröjning mellan tangenttryckning och pekarfl_ytt:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Desktop Background
sv: Skrivbordsbakgrund

en: Desktop Background Preferences
sv: Inställningar för skrivbordsbakgrund

en: Desktop properties manager.
sv: Hanteraren av skrivbordsegenskaper.

en: Detailed documentation
sv: Detaljerad dokumentation

en: Disa_ble if two keys pressed together
sv: _Inaktivera om två tangenter trycks samtidigt

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Display a dialog when there are errors running XScreenSaver
sv: Visa ett dialogfönster när det uppstår fel vid körandet av XScreenSaver

en: Do _not apply font
sv: Använd i_nte typsnitt

en: Do you want to activate Slow Keys?
sv: Vill du aktivera långsamma tangenter?

en: Do you want to activate Sticky Keys?
sv: Vill du aktivera klistriga tangenter?

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
sv: Vill du inaktivera långsamma tangenter?

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
sv: Vill du inaktivera klistriga tangenter?

en: Do you want to keep this resolution?
sv: Vill du behålla denna upplösning?

en: Downloading...
sv: Hämtar...

en: Duration of the break when typing is disallowed
sv: Längd på paus när skrivande inte tillåts

en: Duration of work before forcing a break
sv: Längd på arbete innan paus

en: E-mail
sv: E-post

en: E-mail's shortcut.
sv: Genvägen för e-post.

en: E_nable Toggle Keys
sv: Aktivera _växlingsknappar

en: E_nable sound server startup
sv: A_ktivera uppstart av ljudserver

en: E_xec Flag:
sv: E_xec-flagga:

en: Edit file category
sv: Redigera filkategori

en: Edit file type
sv: Redigera filtyp

en: Edit service information
sv: Redigera tjänsteinformation

en: Edit...
sv: Redigera....

en: Eject
sv: Mata ut

en: Eject's shortcut.
sv: Genvägen för mata ut.

en: Electronic mail transmission
sv: Elektronisk e-postöverföring

en: Enable sound and associate sounds with events
sv: Aktivera ljud och associera ljud med händelser

en: Enable support for GNOME assistive technologies at login
sv: Aktivera stöd för GNOME-hjälpmedelsfunktioner vid inloggning

en: Error activating XKB configuration.
    Probably internal X server problem.
    
    X server version data:
    %s
    %d
    %s
    If you report this situation as a bug, please include:
    - The result of <b>xprop -root | grep XKB</b>
    - The result of <b>gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/xkb</b>
sv: Fel vid aktivering av XKB-konfiguration.
    Troligtvis internt X-serverproblem.
    
    Versionsdata för X-servern:
    %s
    %d
    %s
    Om du rapporterar detta som ett fel ber vi dig ta med:
    - Resultatet av <b>xprop -root | grep XKB</b>
    - Resultatet av <b>gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/xkb</b>

en: Error creating signal pipe.
sv: Fel vid skapande av signalrör.

en: Error setting new accelerator in configuration database: %s
sv: Fel vid inställning av ny snabbtangent i konfigurationsdatabasen: %s

en: Error unsetting accelerator in configuration database: %s
sv: Fel vid borttagning av snabbtangent i konfigurationsdatabasen: %s

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
sv: Fel vid försök att köra (%s)
    som är länkad till tangenten (%s)

en: Event
sv: Händelse

en: Evolution Mail Reader
sv: E-postläsaren Evolution

en: Extension
sv: Tillägg

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Eye candy added by Anders Carlsson
sv: Ögongodis tillagt av Anders Carlsson

en: Factory for the fontilus context menu
sv: Fabrik för fontilus-sammanhangsmenyn

en: File Types and Programs
sv: Filtyper och program

en: File transfer protocol
sv: FTP

en: File types and programs
sv: Filtyper och program

en: Filename extensions:
sv: Filnamnstillägg:

en: Fill Screen
sv: Fyll skärmen

en: Filters
sv: Filter

en: Flash _entire screen
sv: Blinka _hela skärmen

en: Flash _window titlebar
sv: Blinka _fönstertitelrad

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font Preferences
sv: Typsnittsinställningar

en: Font Rendering Details
sv: Typsnittsrenderingsdetaljer

en: Font context menu items
sv: Poster i typsnittssammanhangsmeny

en: Font may be too large
sv: Typsnittet kan vara för stort

en: Fontilus context menu
sv: Fontilus-sammanhangsmeny

en: Fontilus context menu factory
sv: Fabrik för fontilus-sammanhangsmeny

en: Fraction completed
sv: Del färdig

en: Fraction of transfer currently completed
sv: Del av överföringen som för tillfället är färdig

en: From URI
sv: Från-URI

en: From: %s
sv: Från: %s

en: GConf change set containing data to be forwarded to the gconf client on apply
sv: GConf-ändringssamling som innehåller data att vidarebefordras till gconf-klienten vid verkställande

en: GConf key %s set to type %s but its expected type was %s
sv: GConf-nyckeln %s är satt till typen %s men dess förväntade typ var %s

en: GConf key to which this property editor is attached
sv: GConf-nyckel till vilken denna egenskapsredigerare är ansluten

en: GNOME Control Center
sv: GNOME-kontrollpanelen

en: GNOME Control Center: %s
sv: GNOME-kontrollpanelen: %s

en: GNOME Default
sv: GNOME-standard

en: G_rayscale
sv: G_råskala

en: General
sv: Allmänt

en: Gnome Control Center : %s
sv: Gnome-kontrollpanelen: %s

en: Gnome Terminal
sv: Gnome-terminal

en: Gnome documentation
sv: Gnome-dokumentation

en: Go _to font folder
sv: Gå _till typsnittsmappen

en: GtkTreeModel that contains the category data
sv: GtkTreeModel som innehåller kategoridata

en: HTTP Proxy Details
sv: Detaljer för HTTP-proxyserver

en: H_TTP proxy:
sv: H_TTP-proxyserver:

en: Height if applier is a preview: Defaults to 48.
sv: Höjd om verkställaren är en förhandsvisning: Som standard 48.

en: Highlight the _pointer when you press Ctrl
sv: Markera mus_pekaren när du trycker Ctrl

en: Hinting
sv: Hintning

en: Home Folder
sv: Hemmapp

en: Horizontal Gradient
sv: Vågrät toning

en: I don't know how to open the file '%s'.
    Perhaps it's a kind of picture that is not yet supported.
    
    Please select a different picture instead.
sv: Jag vet inte hur filen "%s" ska öppnas.
    Det kanske är en bildtyp som inte stöds än.
    
    Välj en annan bild istället.

en: I_gnore duplicate keypresses within:
sv: I_gnorera dublettangenttryckningar inom:

en: Icon theme
sv: Ikontema

en: Icons
sv: Ikoner

en: Icons only
sv: Endast ikoner

en: If set to true, then OpenType fonts will be thumbnailed.
sv: Om detta är sant kommer miniatyrbilder för OpenType-typsnitt att skapas.

en: If set to true, then PCF fonts will be thumbnailed.
sv: Om detta är sant kommer miniatyrbilder för PCF-typsnitt att skapas.

en: If set to true, then TrueType fonts will be thumbnailed.
sv: Om detta är sant kommer miniatyrbilder för TrueType-typsnitt att skapas.

en: If set to true, then Type1 fonts will be thumbnailed.
sv: Om detta är sant kommer miniatyrbilder för Type1-typsnitt att skapas.

en: If set to true, then installed themes will be thumbnailed.
sv: Om detta är sant kommer installerade teman att få miniatyrbilder.

en: If set to true, then themes will be thumbnailed.
sv: Om detta är sant kommer teman att få miniatyrbilder.

en: If true, the mime handlers for text/plain and text/* will be kept in sync
sv: Om sant kommer mime-hanterarna för text/plain och text/* att hållas synkroniserade

en: Ignore all subsequent presses of the SAME key if they happen within a user selectable period of time.
sv: Ignorera alla efterföljande nedtryckningar av SAMMA tangent om de sker inom en användardefinierbar tidsperiod.

en: Images
sv: Bilder

en: Import Feature Settings File
sv: Importera funktionsinställningsfil

en: Internet Services
sv: Internettjänster

en: Invalid protocol name. Please enter a protocol name without any spaces or punctuation.
sv: Ogiltigt protokollnamn. Ange ett protokollnamn utan några blanksteg eller kommatering.

en: Is add
sv: Är tillägg

en: Is add dialog
sv: Är tilläggningsdialog

en: Issue this callback when the value associated with key gets changed
sv: Gör detta återanrop då värdet som är associerat med denna nyckel ändras

en: It seems that another application already has access to key '%d'.
sv: Det verkar som om ett annat program redan har tillgång till nyckeln "%d".

en: Just apply settings and quit
sv: Verkställ ändringarna och avsluta

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
sv: Verkställ bara ändringar och avsluta (endast för kompatibilitet; hanteras nu av demon)

en: Key
sv: Nyckel

en: Key Binding (%s) has its action defined multiple times
sv: Tangentbindningen (%s) har dess åtgärd definierad flera gånger

en: Key Binding (%s) has its binding defined multiple times
sv: Tangentbindningen (%s) har dess bindning definierad flera gånger

en: Key Binding (%s) is already in use
sv: Tangentbindningen (%s) används redan

en: Key Binding (%s) is incomplete
sv: Tangentbindningen (%s) är ofullständig

en: Key Binding (%s) is invalid
sv: Tangentbindningen (%s) är ogiltig

en: Key presses _repeat when key is held down
sv: Tangenttryckningar _upprepar då tangent hålls ned

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard Accessibility Preferences (AccessX)
sv: Inställningar för tangentbordstillgänglighet (AccessX)

en: Keyboard Preferences
sv: Tangentbordsinställningar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Keyboard _model:
sv: Tangentbords_modell:

en: Large Cursor
sv: Stor muspekare

en: Large Cursor - Current
sv: Stor muspekare - aktuell

en: Large White Cursor
sv: Stor vit muspekare

en: Large White Cursor - Current
sv: Stor vit muspekare - Aktuell

en: Large version of normal cursor
sv: Stor version av den vanliga muspekaren

en: Large version of white cursor
sv: Stor version av den vita muspekaren

en: Launch Help Browser
sv: Starta hjälpläsare

en: Launch Help Browser's shortcut.
sv: Genvägen för starta hjälpläsare.

en: Launch Web Browser
sv: Starta webbläsare

en: Launch Web Browser's shortcut.
sv: Genvägen för starta webbläsare.

en: Layout Options
sv: Layoutalternativ

en: Layout to use for this view of the capplets
sv: Layout att använda för denna vy av kontrollpanelprogrammen

en: Layouts
sv: Layouter

en: Less than one minute until the next break
sv: Mindre än en minut till nästa paus

en: Links Text Browser
sv: Textläsaren Links

en: Lock Screen
sv: Lås skärmen

en: Lock Screen's shortcut.
sv: Genvägen för lås skärmen.

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
sv: Lås skärmen efter en viss tid för att förhindra förslitningsskador från tangentbordsanvändning

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Log Out's shortcut.
sv: Genvägen för logga ut.

en: Look at content
sv: Titta på innehåll

en: Lynx Text Browser
sv: Textläsaren Lynx

en: MIME category info
sv: Information om MIME-kategori

en: MIME type information
sv: Information om MIME-typ

en: Ma_ximum pointer speed:
sv: Ma_ximal pekarhastighet:

en: Mail Reader
sv: E-postläsare

en: Manual pages
sv: Manualsidor

en: Maximize
sv: Maximera

en: Menu and Toolbar Preferences
sv: Meny- och verktygsradsinställningar

en: Menus & Toolbars
sv: Menyer och verktygsrader

en: Misc
sv: Diverse

en: Model
sv: Modell

en: Model for categories only
sv: Modellera endast för kategorier

en: Motion
sv: Rörelse

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse Keys
sv: Mustangenter

en: Mouse Preferences
sv: Musinställningar

en: Mouse _Preferences...
sv: Mus_inställningar...

en: My Home Folder's shortcut.
sv: Genvägen för min hemmapp.

en: N_one
sv: I_ngen

en: Name:
sv: Namn:

en: Nautilus context menu entries for fonts
sv: Poster i Nautilus-sammanhangsmeny för typsnitt

en: Network Proxy
sv: Nätverksproxyserver

en: Network Proxy Configuration
sv: Konfiguration av nätverksproxyserver

en: Network proxy preferences
sv: Inställningar för nätverksproxyserver

en: New File
sv: Ny fil

en: New themes can also be installed by dragging them into the window.
sv: Nya teman kan också installeras genom att de dras till fönstret.

en: Next track key's shortcut.
sv: Genvägen för tangenten nästa spår.

en: No Assistive Technology is available on your system.  The 'gok' package must be installed in order to get on-screen keyboard support, and the 'gnopernicus' package must be installed for screenreading and magnifying capabilities.
sv: Ingen hjälpmedelsteknik är tillgänglig på ditt system. Paketet "gok" måste vara installerat för att kunna få stöd för skärmtangentbord, och paketet "gnopernicus" måste vara installerat för funktioner för skärmläsning och skärmförstoring.

en: No Wallpaper
sv: Ingen bakgrundsbild

en: No theme file location specified to install
sv: Ingen temafilplats angiven för installation

en: No themes could be found on your system.  This probably means that your "Theme Preferences" dialog was improperly installed, or you haven't installed the "gnome-themes" package.
sv: Inga teman kunde hittas på ditt system. Detta betyder troligtvis att din "Temainställningar"-dialog inte installerades korrekt, eller att du inte har installerat paketet "gnome-themes".

en: None
sv: Ingen

en: Not all available assistive technologies are installed on your system.  The 'gnopernicus' package must be installed for screenreading and magnifying capabilities.
sv: Alla hjälpmedelstekniker är inte tillgängliga på ditt system. Paketet "gnopernicus" måste vara installerat för funktioner för skärmläsning och skärmförstoring.

en: Not all available assistive technologies are installed on your system.  The 'gok' package must be installed in order to get on-screen keyboard support.
sv: Alla hjälpmedelstekniker är inte tillgängliga på ditt system. Paketet "gok" måste vara installerat för att kunna få stöd för skärmtangentbord.

en: Object that controls the property (normally a widget)
sv: Objekt som styr egenskapen (normalt en widget)

en: Only accept keys after they have been pressed and held for a user adjustable amount of time.
sv: Godtag endast tangenter då de har tryckts ned och hållits nedtryckta under en användardefinierad tid.

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Options
sv: Alternativ

en: Overview of the control center
sv: Översikt av kontrollpanelen

en: P_rogram:
sv: _Program:

en: Pause
sv: Gör paus

en: Pause key's shortcut.
sv: Genvägen för tangenten gör paus.

en: Perform multiple simultaneous key press operations by pressing modifier keys in sequence.
sv: Tryck ned flera modifierare i följd i stället för att trycka ned flera tangenter samtidigt.

en: Permissions on the file %s are broken
sv: Rättigheterna på filen %s är trasiga

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Play (or Play/Pause)
sv: Spela (eller Spela/Gör paus)

en: Play (or Play/Pause) key's shortcut.
sv: Genvägen för tangenten spela (eller spela/gör paus).

en: Please enter a protocol name.
sv: Ange ett protokollnamn.

en: Please enter a valid MIME type.  It should be of the form class/type and may not contain any spaces.
sv: Ange en giltig MIME-typ. Den bör vara på formen klass/typ och får inte innehålla några blanksteg.

en: Please select an image.
sv: Välj en bild.

en: Please specify a name and a command for this editor.
sv: Ange ett namn och ett kommando för att denna textredigerare.

en: Preferred Applications
sv: Föredragna program

en: Preview Height
sv: Förhandsvisningshöjd

en: Preview Width
sv: Förhandsvisningsbredd

en: Previous track key's shortcut.
sv: Genvägen för tangenten föregående spår.

en: Program to Run
sv: Program att köra

en: Property editor data freeing callback
sv: Återanrop som frigör egenskapsredigerardata

en: Property editor object data
sv: Objektdata för egenskapsredigerare

en: RGBA Order
sv: RGBA-ordning

en: R_esolution:
sv: _Upplösning:

en: Re_fresh rate:
sv: Upp_dateringsfrekvens:

en: Reset to de_faults
sv: Återställ till _standardvärdena

en: Resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch
sv: Upplösning som används för att konvertera typsnittsstorlekar till bildpunktsstorlekar, i punkter per tum

en: Retrieve and store legacy settings
sv: Hämta och lagra föråldrade inställningar

en: Roll up
sv: Rulla upp

en: Run XScreenSaver at login
sv: Kör XScreenSaver vid inloggning

en: Run a program
sv: Kör ett program

en: Run in _Terminal
sv: Kör i _terminal

en: S_ocks host:
sv: S_ocks-värd:

en: S_peed:
sv: Hasti_ghet:

en: Save File
sv: Spara fil

en: Save Theme
sv: Spara tema

en: Scaled
sv: Skalad

en: Screen
sv: Skärm

en: Screen %d Settings
sv: Inställningar för skärm %d

en: Screen Resolution
sv: Skärmupplösning

en: Screen Resolution Preferences
sv: Inställningar för skärmupplösning

en: Screen on which BGApplier is to draw
sv: Skärm som BGApplier ska rita på

en: Search
sv: Sök

en: Search's shortcut.
sv: Genvägen för sök.

en: Select Sound File
sv: Välj ljudfil

en: Select fonts for the desktop
sv: Välj typsnitt för skrivbordet

en: Select the window manager you want.  You will need to hit apply, wave the magic wand, and do a magic dance for it to work.
sv: Välj den fönsterhanterare du vill ha. Du kommer att behöva klicka på verkställ, vifta med trollstaven, och göra en magisk dans för att det ska fungera.

en: Select theme for the desktop
sv: Välj tema för skrivbordet

en: Select themes for various parts of the desktop
sv: Välj teman för diverse delar av skrivbordet

en: Select your default applications
sv: Välj dina standardprogram

en: Service info
sv: Tjänsteinformation

en: Set as Application Font
sv: Ställ in som programtypsnitt

en: Set the font for applications
sv: Ställ in typsnitt för program

en: Set the font for the icons on the desktop
sv: Ställ in typsnitt för ikonerna på skrivbordet

en: Set the monospace font for terminals and similar applications
sv: Ställ in typsnitt med fast breddsteg för terminaler och liknande program

en: Set this key to the command used to create thumbnails for OpenType fonts.
sv: Sätt denna nyckel till kommandot för att skapa miniatyrbilder för OpenType-typsnitt.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for PCF fonts.
sv: Sätt denna nyckel till kommandot för att skapa miniatyrbilder för PCF-typsnitt.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for TrueType fonts.
sv: Sätt denna nyckel till kommandot för att skapa miniatyrbilder för TrueType-typsnitt.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for Type1 fonts.
sv: Sätt denna nyckel till kommandot för att skapa miniatyrbilder för Type1-typsnitt.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for installed themes.
sv: Ställ in denna nyckel till kommandot som ska användas för att skapa miniatyrbilder för installerade teman.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for themes.
sv: Ställ in denna nyckel till kommandot som ska användas för att skapa miniatyrbilder för teman.

en: Set your keyboard accessibility preferences
sv: Ställ in dina inställningar för tangentbordstillgänglighet

en: Set your keyboard preferences
sv: Ställ in dina tangentbordsinställningar

en: Set your mouse preferences
sv: Ställ in dina musinställningar

en: Short _description:
sv: Kort _beskrivning:

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Show Startup Errors
sv: Visa uppstartsfel

en: Show _icons in menus
sv: Visa _ikoner i menyer

en: Size:
sv: Storlek:

en: Skip to Next track
sv: Hoppa till nästa spår

en: Skip to Previous track
sv: Hoppa till föregående spår

en: Sleep
sv: Sov

en: Sleep's shortcut.
sv: Genvägen för sov.

en: Slow Keys Alert
sv: Varning för långsamma tangenter

en: Solid Color
sv: Enfärgad

en: Sound
sv: Ljud

en: Sound Events
sv: Ljudhändelser

en: Sound File
sv: Ljudfil

en: Sound Preferences
sv: Ljudinställningar

en: Sound _file:
sv: Ljud_fil:

en: Sound preferences
sv: Ljudegenskaper

en: Specify which programs are used to open or view each file type
sv: Ange vilka program som används för att öppna eller visa varje filtyp

en: Specify which programs are used to open or view each type of file
sv: Ange vilka program som används för att öppna eller visa varje filtyp

en: Standard XTerminal
sv: X-standardterminal

en: Start XScreenSaver
sv: Starta XScreenSaver

en: Start in T_erminal
sv: Starta i t_erminal

en: Start the page with the typing break settings showing
sv: Starta sidan utan att inställningarna för skrivandepaus visas

en: Start these assistive technologies every time you log in:
sv: Starta dessa hjälpmedelsfunktioner varje gång du loggar in:

en: Sticky Keys Alert
sv: Varning för klistriga tangenter

en: Stop playback key
sv: Tangenten stoppa uppspelning

en: Stop playback key's shortcut.
sv: Genvägen för tangenten stoppa uppspelning.

en: Structure containing information on the MIME category
sv: Struktur som innehåller information om MIME-kategorin

en: Structure containing service information
sv: Struktur som innehåller tjänsteinformation

en: Structure with data on the MIME type
sv: Struktur med data på MIME-typ

en: Style:
sv: Stil:

en: Sub_pixel (LCDs)
sv: Under_bildpunkt (LCD-skärmar)

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
sv: Under_bildpunktsutjämning (LCD-skärmar)

en: Super (or "Windows logo")
sv: Super (eller "Windows-logotypen")

en: Sync text/plain and text/* handlers
sv: Synkronisera text/plain- och /text/*-hanterare

en: System Bell
sv: Systemsignal

en: TRUE if this is an add service dialog
sv: SANT om detta är en tilläggsdialog

en: Take a break!
sv: Ta en paus!

en: Testing the new settings. If you don't respond in %d second the previous settings will be restored. | Testing the new settings. If you don't respond in %d seconds the previous settings will be restored.
sv[0]: Testar de nya inställningarna. Om du inte svarar inom %d sekund kommer de föregående inställningarna att återställas.
sv[1]: Testar de nya inställningarna. Om du inte svarar inom %d sekunder kommer de föregående inställningarna att återställas.

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: Text below icons
sv: Text under ikoner

en: Text beside icons
sv: Text bredvid ikoner

en: Text only
sv: Endast text

en: The GNOME configuration tool
sv: Konfigurationsverktyget för GNOME

en: The XServer does not support the XRandR extension.  Runtime resolution changes to the display size are not available.
sv: X-servern stöder inte XRandR-tillägget. Ändringar av displaystorleken under körning är inte möjligt.

en: The default cursor inverted
sv: Inverterad standardmuspekare

en: The default cursor that ships with X
sv: Standardmuspekaren som kommer med X

en: The default theme schemas could not be found on your system.  This means that you probably don't have metacity installed, or that your gconf is configured incorrectly.
sv: Scheman för standardtemat kunde inte hittas på ditt system. Detta betyder att du troligtvis inte har metacity installerat, eller att ditt gconf är felaktigt konfigurerat.

en: The file %s is not a valid wav file
sv: Filen %s är inte en giltig wav-fil

en: The font selected is %d point large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a size smaller than %d. | The font selected is %d points large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a size smaller than %d.
sv[0]: Det valda typsnittet är %d punkt stort, och kan göra det svårt att effektivt använda datorn. Det rekommenderas att du väljer en storlek som är mindre än %d.
sv[1]: Det valda typsnittet är %d punkter stort, och kan göra det svårt att effektivt använda datorn. Det rekommenderas att du väljer en storlek som är mindre än %d.

en: The font selected is %d point large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a smaller sized font. | The font selected is %d points large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a smaller sized font.
sv[0]: Det valda typsnittet är %d punkter stort, och kan göra det svårt att effektivt använda datorn. Det rekommenderas att du väljer ett mindre typsnitt.
sv[1]: Det valda typsnittet är %d punkter stort, och kan göra det svårt att effektivt använda datorn. Det rekommenderas att du väljer ett mindre typsnitt.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" - red on left, most common. "bgr" - blue on left. "vrgb" - red on top. "vbgr" - red on bottom.
sv: Ordningen för underbildpunktselement på en LCD-skärm. Används endast då antialiasing är satt till "rgba". Möjliga värden är: "rgb" - röd till vänster, vanligast. "bgr" - blå till vänster. "vrgb" - röd överst. "vbgr" - röd nederst.

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog. 0123456789
sv: Flygande bäckasiner söka strax hwila på mjuka tuvor. 0123456789

en: The shortcut "%s" is already used for:
     "%s"
sv: Genvägen "%s" används redan för:
     "%s"

en: The sound file for this event does not exist.
sv: Ljudfilen för denna händelse finns inte.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
sv: Ljudfilen för denna händelse finns inte.
    Du kanske vill installera paketet gnome-audio
    för att få en samling med standardljud.

en: The theme file location specified to install is invalid
sv: Temafilplatsen som är angiven för installation är ogiltig

en: The theme you have selected suggests a new font. A preview of the font is shown below.
sv: Temat du valt föreslår ett nytt typsnitt. En förhandsvisning av typsnittet visas nedan.

en: The type of accelerator.
sv: Typen av snabbtangent.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" - no antialiasing. "grayscale" - standard grayscale antialiasing. "rgba" - subpixel antialiasing. (LCD screens only).
sv: Typen av kantutjämning att använda vid rendering av typsnitt. Möjliga värden är: "none" - ingen kantutjämning. "grayscale" - standard gråskalekantutjämning. "rgba" - underbildpunktskantutjämning (endast LCD-skärmar).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" - no hinting, "slight", "medium", and "full" - as much hinting as possible; may cause distortion of letter forms.
sv: Typen av hintning att använda vid rendering av typsnitt. Möjliga värden är: "none" - ingen hintning, "slight", "medium" och "full" - så mycket hintning som möjligt; kan orsaka förvrängning av bokstavsformer.

en: The typing monitor is already running.
sv: Skrivandeövervakaren är redan igång.

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choose 'Add to panel -> Utilities -> Notification area'.
sv: Skrivandeövervakaren använder notifieringsytan för att visa information. Du verkar inte ha en sådan i din panel. Du kan lägga till en genom att högerklicka på panelen och välja "Lägg till i panelen -> Verktyg -> Notifieringsyta".

en: The version of the XRandR extension is incompatible with this program. Runtime changes to the display size are not available.
sv: Versionen av XRandR-tillägget är inkompatibelt med detta program. Ändringar av displaystorleken under körning är inte möjligt.

en: Theme
sv: Tema

en: Theme Details
sv: Temadetaljer

en: Theme Installation
sv: Installation av tema

en: Theme Preferences
sv: Temainställningar

en: Theme Properties content view component
sv: Innehållsvykomponent för temaegenskaper

en: Theme _Details
sv: Tema_detaljer

en: Theme name must be present
sv: Det måste finnas ett temanamn

en: Themes
sv: Teman

en: Themus Theme Properties view
sv: Temaegenskapsvy för Themus

en: There is already a protocol by that name.
sv: Det finns redan ett protokoll med det namnet.

en: There was an error displaying help: %s
sv: Ett fel inträffade vid visning av hjälp: %s

en: There was an error launching the keyboard capplet : %s
sv: Ett fel inträffade vid visning av kontrollpanelsprogrammet för tangentbord: %s

en: There was an error launching the mouse preferences dialog: %s
sv: Ett fel inträffade vid visning av musinställningsdialogen: %s

en: There was an error starting up the screensaver:
    
    %s
    
    Screensaver functionality will not work in this session.
sv: Det inträffade ett fel vid uppstart av skärmsläckaren:
    
    %s
    
    Skärmsläckarfunktionen kommer inte att fungera under denna session.

en: This application can open _URIs
sv: Detta program kan öppna _URI:er

en: This application can open _multiple files
sv: Detta program kan öppna _flera filer

en: This application needs to be run in a _shell
sv: Detta program måste köras i ett _skal

en: This system does not seem to have the XKB extension.  The keyboard accessibility features will not operate without it.
sv: Detta system verkar inte ha tillägget XKB. Funktionerna för tangentbordstillgänglighet fungerar inte utan det.

en: This theme does not suggest any particular font or background.
sv: Detta tema föreslår inget särskilt typsnitt eller bakgrund.

en: This theme suggests a background:
sv: Detta tema föreslår en bakgrund:

en: This theme suggests a font and a background:
sv: Detta tema föreslår ett typsnitt och en bakgrund:

en: This theme suggests a font:
sv: Detta tema föreslår ett typsnitt:

en: Thumbnail command for OpenType fonts
sv: Minatyrbildskommando för OpenType-typsnitt

en: Thumbnail command for PCF fonts
sv: Miniatyrbildskommando för PCF-typsnitt

en: Thumbnail command for TrueType fonts
sv: Miniatyrbildskommando för TrueType-typsnitt

en: Thumbnail command for Type1 fonts
sv: Miniatyrbildskommando för Type1-typsnitt

en: Thumbnail command for installed themes
sv: Miniatyrbildskommando för installerade teman

en: Thumbnail command for themes
sv: Miniatyrbildskommando för teman

en: Tiled
sv: Sida-vid-sida

en: Time to acce_lerate to maximum speed:
sv: Tid att a_ccelerera till maximal hastighet:

en: To URI
sv: Till-URI

en: To _move a window, press-and-hold this key then grab the window:
sv: För att _flytta ett fönster trycker du på denna tangent och tar sedan tag i fönstret:

en: To edit a shortcut, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press backspace to clear.
sv: För att redigera en genväg klickar du på motsvarande rad och trycker en ny snabbtangent, eller trycker backsteg för att tömma.

en: To: %s
sv: Till: %s

en: Toolbar _button labels:
sv: Etiketter för verktygsrads_knappar:

en: Total URIs
sv: Totala URI:er

en: Total number of URIs
sv: Totala antalet URI:er

en: Transferring: %s
sv: Överför: %s

en: True if this dialog is for adding a MIME type
sv: Sant om denna dialog är till för tillägg av en MIME-typ

en: Turn the numeric keypad into a mouse control pad.
sv: Får det numeriska tangentbordet att fungera som en musstyrningsenhet.

en: Type
sv: Typ

en: Type of bg_applier: BG_APPLIER_ROOT for root window or BG_APPLIER_PREVIEW for preview
sv: Typ av bg_applier: BG_APPLIER_ROOT för rotfönstret eller BG_APPLIER_PREVIEW för förhandsgranskning

en: Type:
sv: Typ:

en: Typing Break
sv: Paus i skrivande

en: UI Control
sv: Användargränssnittsstyrning

en: URI currently displayed
sv: URI som visas för tillfället

en: URI currently transferring from
sv: URI som för tillfället överförs från

en: URI currently transferring to
sv: URI som för tillfället överförs till

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
sv: Kan inte visa dialogfönstret för skrivandepausegenskaper med följande fel: %s

en: Unable to find any keyboard themes.  This means your GTK+ installation has been incompletely installed.
sv: Kan inte hitta några tangentbordsteman. Detta betyder att din GTK+-installation inte har installerats korrekt.

en: Unable to import AccessX settings from file '%s'
sv: Kan inte importera AccessX-inställningar från filen "%s"

en: Unable to load capplet stock icon '%s'
sv: Kan inte läsa in standardikon "%s" för kontrollpanelsprogram

en: Unable to start the settings manager 'gnome-settings-daemon'.
    Without the GNOME settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with Bonobo, or a non-GNOME (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the GNOME settings manager.
sv: Kan inte starta inställningshanteraren "gnome-settings-daemon'.
    Om inte GNOME-inställningshanteraren körs kan en del inställningar inte verkställas. Detta kan tyda på ett problem med Bonobo eller att en inställningshanterare från något annat än GNOME (t.ex. KDE) redan kör och är i konflikt med GNOME-inställningshanteraren.

en: Underlying model to notify when Ok is clicked
sv: Underliggande modell att notifiera då Ok klickas

en: Understands _Netscape Remote Control
sv: Förstår _Netscape-fjärrstyrning

en: Unknown Cursor
sv: Okänd muspekare

en: Unknown service types
sv: Okända tjänstetyper

en: Use _previous resolution
sv: Använd _föregående upplösning

en: Use parent category _defaults
sv: Använd _kategoristandardvärden för förälder

en: Use shell even if nautilus is running.
sv: Använd skal även om nautilus kör.

en: Use this _editor to open text files in the file manager
sv: Använd denna _textredigerare för att öppna textfiler i filhanteraren

en: Vertical Gradient
sv: Lodrät toning

en: Very soon, XKB settings in gconf will be overridden (from the system configuration)
sv: Snart kommer XKB-inställningar i gconf att åsidosättas (utav systemkonfigurationen)

en: Video
sv: Grafik

en: View as %s
sv: Visa som %s

en: Volume
sv: Volym

en: Volume down
sv: Volym ned

en: Volume down's shortcut.
sv: Genvägen för volym ned.

en: Volume mute
sv: Tysta volym

en: Volume mute's shortcut
sv: Genvägen för tangenten tysta volym.

en: Volume step
sv: Volymsteg

en: Volume step as percentage of volume.
sv: Volymsteg som procentandel av volymen.

en: Volume up
sv: Volym upp

en: Volume up's shortcut.
sv: Genvägen för volym upp.

en: W3M Text Browser
sv: Textläsaren W3M

en: Web Browser
sv: Webbläsare

en: Whether to thumbnail OpenType fonts
sv: Huruvida miniatyrbilder ska skapas för OpenType-typsnitt

en: Whether to thumbnail PCF fonts
sv: Huruvida miniatyrbilder ska skapas för PCF-typsnitt

en: Whether to thumbnail TrueType fonts
sv: Huruvida miniatyrbilder ska skapas för TrueType-typsnitt

en: Whether to thumbnail Type1 fonts
sv: Huruvida miniatyrbilder ska skapas för Type1-typsnitt

en: Whether to thumbnail installed themes
sv: Huruvida det ska skapas miniatyrbilder för installerade teman

en: Whether to thumbnail themes
sv: Huruvida det ska skapas miniatyrbilder för teman

en: White Cursor
sv: Vit muspekare

en: White Cursor - Current
sv: Vit muspekare - aktuell

en: Width if applier is a preview: Defaults to 64.
sv: Bredd om verkställaren är en förhandsgranskning: Som standard 64.

en: Window Border
sv: Fönsterram

en: Window Management
sv: Fönsterhantering

en: Window Manager
sv: Fönsterhanterare

en: Window Preferences
sv: Fönsterinställningar

en: Window Properties
sv: Fönsteregenskaper

en: Window border theme
sv: Fönsterkantstema

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
sv: Fönsterhanteraren "%s" har inte registrerat ett konfigurationsverktyg

en: Windows
sv: Fönster

en: World wide web
sv: WWW

en: Written by Richard Hult &lt;richard@imendio.com&gt;
sv: Skrivet av Richard Hult &lt;rhult@imendio.com&gt;

en: XKB keyboard layout
sv: XKB-tangentbordslayout

en: XKB keyboard model
sv: XKB-tangentbordsmodell

en: XKB options
sv: XKB-alternativ

en: XKB settings in gconf will be overridden from the system ASAP
sv: XKB-inställningar i gconf kommer att åsidosättas utav systemet så snart som möjligt

en: You are using XFree 4.3.0.
    There are known problems with complex XKB configurations.
    Try using simpler configuration or taking more fresh version of XFree software.
sv: Du använder XFree 4.3.0.
    Det finns kända problem med komplexa XKB-konfigurationer.
    Försök att använda en enklare konfiguration eller använd en färskare version av XFree-programvara.

en: You can save this theme by pressing the Save Theme button.
sv: Du kan spara detta tema genom att trycka på knappen Spara tema.

en: You have a keyboard remapping file (%s) in your home directory whose contents will now be ignored. You can use the keyboard preferences to restore them.
sv: Du har en tangentbordsommappningsfil (%s) i din hemkatalog vars innehåll nu kommer att ignoreras. Du kan använda tangentbordsinställningarna för att återställa dem.

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
sv: Du höll precis ned skifttangenten under 8 sekunder. Detta är genvägen för funktionen långsamma tangenter, som påverkar hur ditt tangentbord fungerar.

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
sv: Du tryckte precis ned skifttangenten 5 gånger i följd. Detta är genvägen för funktionen klistriga tangenter, som påverkar hur ditt tangentbord fungerar.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
sv: Du tryckte precis ned två tangenter samtidigt, eller tryckte ned skifttangenten 5 gånger i följd. Detta stänger av funktionen långsamma tangenter, som påverkar hur ditt tangentbord fungerar.

en: _About
sv: _Om

en: _Accessibility
sv: _Tillgänglighet

en: _Accessibility...
sv: _Tillgänglighet...

en: _Add Wallpaper
sv: _Lägg till bakgrundsbild

en: _Add:
sv: _Lägg till:

en: _Application font:
sv: _Programtypsnitt:

en: _Apply font
sv: _Använd typsnitt

en: _Break interval lasts:
sv: _Pausen varar:

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Delay:
sv: _Fördröjning:

en: _Description:
sv: _Beskrivning:

en: _Desktop font:
sv: _Skrivbordstypsnitt:

en: _Desktop shortcuts:
sv: _Skrivbordsgenvägar:

en: _Detachable toolbars
sv: _Löstagbara verktygsrader

en: _Details
sv: _Detaljer

en: _Disable if unused for:
sv: _Inaktivera om oanvänd i:

en: _Do not show this message again
sv: _Visa inte detta meddelande igen

en: _Double-click titlebar to perform this action:
sv: _Dubbelklicka på titelraden för att utföra denna åtgärd:

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit...
sv: _Redigera...

en: _Enable assistive technologies
sv: _Aktivera hjälpmedelsfunktioner

en: _Enable keyboard accessibility features
sv: _Aktivera funktioner för tangentbordstillgänglighet

en: _FTP proxy:
sv: _FTP-proxyserver:

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Full
sv: _Fullständig

en: _Go To Theme Folder
sv: _Gå till temamappen

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Import
sv: _Importera

en: _Import Feature Settings...
sv: _Importera funktionsinställningar...

en: _Install
sv: _Installera

en: _Install Theme...
sv: _Installera tema...

en: _Interval before raising:
sv: _Fördröjning innan upphöjning:

en: _Keep resolution
sv: _Behåll upplösning

en: _Large
sv: _Stor

en: _Left-handed mouse
sv: _Vänsterhänt mus

en: _Location:
sv: _Plats:

en: _MIME type:
sv: _MIME-typ:

en: _Magnifier
sv: _Förstorare

en: _Make default for this computer (%s) only
sv: _Gör till standard endast för denna dator (%s)

en: _Medium
sv: _Mellan

en: _Monochrome
sv: _Enfärgad

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _New
sv: _Ny

en: _None
sv: _Ingen

en: _On-screen keyboard
sv: Skärm_tangentbord

en: _Only accept keys held for:
sv: _Godtag endast tangenttryckningar som hålls under:

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Play
sv: _Spela

en: _Postpone break
sv: _Skjut upp pausen

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: _Program to run:
sv: _Program att köra:

en: _Properties...
sv: _Egenskaper...

en: _Protocol:
sv: _Protokoll:

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Raise selected windows after an interval
sv: _Höj markerade fönster efter en fördröjning

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Resolution:
sv: _Upplösning:

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save Theme...
sv: _Spara tema...

en: _Screenreader
sv: _Skärmläsare

en: _Secure HTTP proxy:
sv: _Proxyserver för säker HTTP:

en: _Select
sv: _Välj

en: _Select a Mail Reader:
sv: _Välj en e-postläsare:

en: _Select a Terminal:
sv: _Välj en terminal:

en: _Select a Web Browser:
sv: _Välj en webbläsare:

en: _Select an Editor:
sv: _Välj en textredigerare:

en: _Select windows when the mouse moves over them
sv: _Markera fönster när muspekaren rör sig över dem

en: _Selected layouts:
sv: _Valda layouter:

en: _Selected options:
sv: _Valda alternativ:

en: _Sensitivity:
sv: _Känslighet:

en: _Slight
sv: _Lite

en: _Small
sv: _Liten

en: _Sound an audible bell
sv: _Låt en ljudsignal låta

en: _Sounds for events
sv: _Ljud för händelser

en: _Sounds:
sv: _Ljud:

en: _Speed:
sv: _Hastighet:

en: _Style:
sv: _Stil:

en: _Terminal font:
sv: _Terminaltypsnitt:

en: _Text editing shortcuts:
sv: _Textredigeringsgenvägar:

en: _Theme name:
sv: _Temanamn:

en: _Threshold:
sv: _Tröskel:

en: _Timeout:
sv: _Tidsgräns:

en: _Type to test settings:
sv: _Skriv för att testa inställningar:

en: _Use Font
sv: _Använd typsnitt

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _Viewer component:
sv: _Visarkomponent:

en: _Visual feedback:
sv: _Visuell återkoppling:

en: _Window title font:
sv: _Fönstertiteltypsnitt:

en: _Work interval lasts:
sv: _Arbetsintervallet varar:

en: _accepted
sv: _godtagen

en: _pressed
sv: _nedtryckt

en: _rejected
sv: _förkastad

en: characters/second
sv: tecken/sekund

en: dots per inch
sv: punkter per tum

en: milliseconds
sv: millisekunder

en: minutes
sv: minuter

en: pixels/second
sv: bildpunkter/sekund

en: seconds
sv: sekunder

en: theme selection tree
sv: temaväljarträd
