control-center 1.0.5 - en to sv translation catalogue (758 entries)

en:     Remove
sv: Ta bort

en:  (Not found)
sv:  (Hittas inte)

en:  Browse...
sv:  Bläddra...

en:  Minutes.
sv:  minuter.

en:  Random)
sv:  Slump)

en:  minutes after screen saver has started.
sv:  minuter efter att skärmsläckaren startat.

en: "%s" does not exist or is not executable.
    Check your spelling and make sure you have
    the right permissions to execute this file.
sv: "%s" finns inte eller är inte körbar.
    Kontrollera stavningen och se till att du har rättighet att köra denna fil.

en: %s (Current)
sv: %s (Aktuell)

en: %s Settings...
sv: Inställningar för %s...

en: 2D projection of a hypercube
sv: 2D-projektion av en hyperkub

en: 3D Clock
sv: 3D-klocka

en: 3d pipes flow around the screen
sv: 3D-rör byggs på skärmen

en: A 3d Rubiks cube floats and twists around
sv: En tredimensionell Rubiks kub svävar omkring och snurrar

en: A 3d cube floats around
sv: En 3D-kub som svävar omkring

en: A 3d flower morphs into a sphear
sv: En 3D-blomma morfar till ett klot

en: A 3d globe
sv: Ett 3D-jordklot

en: A blob of bubbles spinning/moving around the screen.
sv: En blobb av bubblor som snurrar och flyttar sig runt på skärmen.

en: A cellular automata that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals.
sv: En cellulär automat som startar med ett slumpmässigt fält, och ordnar det till ränder och spiraler.

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced.
sv: En cellulär automata som egentligen är en tvådimensionell Turingmaskin: när huvudena (''myrorna'') vandrar runt på skärmen, ändrar de pixelvärdena längs sitt spår. När de sedan passerar över färgade pixlar ändrar de sitt beteende.

en: A show of objects interacting through attractive and repulsive forces.
sv: En föreställning med objekt som interagerar genom attraktiva och repellerande krafter.

en: A waving ribbon
sv: Ett vajande band

en: About
sv: Om

en: About the GNOME control-center.
sv: Om GNOME:s kontrollpanel.

en: About:
sv: Om:

en: Add Application
sv: Lägg till program

en: Add Application...
sv: Lägg till program...

en: Add MIME Type
sv: Lägg till MIME-typ

en: Add New Extension
sv: Lägg till ny filändelse

en: Add New MIME Type
sv: Lägg till ny MIME-typ

en: Add New MIME Type...
sv: Lägg till ny MIME-typ..

en: Add New Window Manager
sv: Lägg till ny fönsterhanterare

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Additive
sv: Additativ

en: Animate
sv: Animera

en: Animate circles.
sv: Animera cirklar.

en: Another item
sv: Ett annat val

en: Ant
sv: Myror

en: Ants:
sv: Myror:

en: Application Command:
sv: Programkommando:

en: Application Name:
sv: Programnamn:

en: Applications
sv: Applikation

en: At the mouse pointer
sv: Vid musmarkören

en: Attraction
sv: Attraktion

en: Attraction is based on interactions of points which attract each other up to a certain distance and then begin to repel each other.
sv: Attraktion baseras sig på interaktioner mellan punkter som attraherar varandra upp till en viss gräns och sen börjar repellera varandra.

en: Author:
sv: Författare:

en: Author: UNKNOWN
sv: Författare: OKÄND

en: Auto
    Preview
sv: Auto-
    visa

en: Available Themes
sv: Tillgängliga teman

en: Background
sv: Bakgrund

en: Bad Application Command
sv: Felaktigt programkommando

en: Bad Application Name
sv: Felaktigt programnamn

en: Bars
sv: Rutor

en: Bas van Gaalen and Charles Vidal
sv: Bas van Gaalen och Charles Vidal

en: Blitspin takes a bitmap and repeatedly rotates it by 90 degrees using logical operations.
sv: Blitspin tar en bitmapp och roterar den upprepade gånger 90 grade med logiska operationer

en: Blob
sv: Blobb

en: Bottom
sv: Nederst

en: Bouboule changes shape and size in a blob like form.
sv: Bouboule ändrar form och storlek som en blobb.

en: Bounce colored lines around a window.
sv: Studsa runt färgade linjer i ett fönster.

en: Braid
sv: Fläta

en: Bridge
sv: Bro

en: Broken
sv: Trasig

en: Bsod simulates crash screens from other operating systems.
sv: Bsod simulerar kraschskärmar från andra operativsystem.

en: Bubble3d
sv: 3D-bubblor

en: Bubbles
sv: Bubblor

en: Bubbles exist in three dimensions.
sv: Bubblorna finns i tre dimensioner.

en: Bubbles sprays tiny bubbles which grow until they go pop.
sv: Bubblor blåser små bubblor som växer tills de går sönder.

en: Bumps
sv: Kontur

en: By Its
sv: Äro

en: Cage
sv: Bur

en: Can detach and move menus
sv: Kan ta loss och flytta menyrader

en: Can detach and move toolbars
sv: Kan ta loss och flytta verktygsfält

en: Can open from URI
sv: Kan öppna från URI

en: Can open multiple files
sv: Kan öppna flera filer

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
sv: Kan inte hitta hbox, använder en vanlig filväljare

en: Catcha
sv: Alla

en: Causes the colors to mix when overlapped.
sv: Gör så att färgerna blandas när de överlappar.

en: Center image.
sv: Centrera bild.

en: Center of the screen
sv: Centrera på skärmen

en: Centered
sv: Centrerad

en: Centre
sv: Centrera

en: Change File Extensions
sv: Ändra filändelser

en: Change Icon
sv: Byt ikon

en: Change distance at which attractive force becomes repulsive.
sv: Ändra avståndet vid vilket de attraherande krafterna blir repulsiva.

en: Change from closed to open figures.
sv: Ändra från stängda till öppna figurer.

en: Change maximum number of lines.
sv: Ändra maximalt antal linjer.

en: Change number of interpolation steps.
sv: Ändra antalet interpolationssteg.

en: Change number of segments.
sv: Ändra antalet segment.

en: Change number of trails.
sv: Ändra antalet spår.

en: Change size of points.
sv: Ändra storlek på punkter.

en: Change the animation step delay.
sv: Ändra tiden mellan animationsstegen.

en: Change the delay between changing modes.
sv: Ändra pausen mellan lägena.

en: Change the delay between each 90 degree rotation.
sv: Ändrar tiden mellan varje 90-gradersrotation.

en: Change the delay between steps of rotation process.
sv: Ändra tiden mellan stegen i rotationsprocessen.

en: Change the delay in cycles.
sv: Ändra pausen i cykler

en: Change the delay in movement.
sv: Ändra förflyttningpausen.

en: Change the delay.
sv: Ändra pausen.

en: Change the density.
sv: Ändra tätheten.

en: Change the distance from center of cube
sv: Ändra avståndet från mitten av kuben

en: Change the number of bubbles to use.
sv: Ändra antalet bubblor som ska användas.

en: Change the number of circles to use.
sv: Ändra antalet cirklar som ska användas.

en: Change the number of colors to use in star.
sv: Ändra antalet färger som ska användas i stjärnan.

en: Change the number of colors to use.
sv: Ändra antalet färger som ska användas.

en: Change the number of cycles.
sv: Ändra antalet cykler.

en: Change the number of iterations.
sv: Ändra antalet iterationer.

en: Change the number of pixels before a color change.
sv: Ändra antalet pixlar innan färgen ändras.

en: Change the number of planets to use.
sv: Ändra antalet planeter som ska användas.

en: Change the number of points to use.
sv: Ändra antalet punkter som ska användas.

en: Change the number of polygons to use.
sv: Ändra antalet polygoner som ska användas.

en: Change the number of seeds.
sv: Ändra antalet frön.

en: Change the number of trees to use.
sv: Ändra antalet träd som ska användas.

en: Change the number to use.
sv: Ändra antalet som ska användas.

en: Change the quickness of rotation at each step.
sv: Ändra rotationshastigheten i varje steg.

en: Change the size of object.
sv: Ändra storleken på objektet.

en: Change the size of pixels in the flag.
sv: Ändra storleken på punkterna i flaggan.

en: Change the spacing radius of the points.
sv: Ändra anvståndsradie mellan punkterna.

en: Change the thickness of color bands.
sv: Ändra tjockleken på färgbanden.

en: Change the time each picture is shown.
sv: Ändra tiden som varje bild visas.

en: Change time to fade away.
sv: Ändra tiden tills bilden försvinner

en: Change to alternating striped curves.
sv: Ändra till växlande randiga kurvor.

en: Change to animated circles.
sv: Ändra till animerade cirklar.

en: Change to cycle through colormap.
sv: Ändra till att snurra igenom färgkartan.

en: Change to display in monochrome.
sv: Ändra visning till monokrom.

en: Change to draw square at weird starting points.
sv: Ändra för att rita rutan på konstiga startpunkter.

en: Change to use XOR drawing function.
sv: Ändra för att använda XOR som ritfunktion.

en: Change whether fractals should grow.
sv: Ändra huruvida fraktalerna ska växa.

en: Change whether objects should leave a trail.
sv: Ändra huruvida objekt ska lämna ett spår.

en: Change whether orbit should decay.
sv: Ändra huruvida omloppsbanan ska minska.

en: Change whether to use lissajous figures to get points.
sv: Ändra huruvida lissajous-figurer ska användas.

en: Changes frequency of missile launch.
sv: Ändrar frekvens på missilavfyrning.

en: Changes the count.
sv: Ändra antalet.

en: Changes the magnification of original picture.
sv: Ändra förstoringen av originalbilden.

en: Changes the number of ants marching across the screen.
sv: Ändrar antalet myror som vandrar runt på skärmen.

en: Changes the size of the ants.
sv: Ändrar storleken på myrorna.

en: Changes the speed at which the Qix moves.
sv: Ändra hastigheten som Qix rör sig med.

en: Changes the time between redrawing the screen.
sv: Ändrar tiden mellan skärmomritningarna.

en: Choose a window manager
sv: Välj en fönsterhanterare

en: Choose the editor that is invoked by gnome-edit
sv: Välj vilken editor som ska startas av gnome-edit.

en: Click on keypress
sv: Klicka vid tangentnedslag

en: Click volume
sv: Klickvolym

en: Close
sv: Stäng

en: Closer
sv: Närmare

en: Color
sv: Färg

en: Color for filling completely closed off areas.
sv: Färg för att fylla i områden som är helt avskurna.

en: Color of a skipped path
sv: Färg på en skippad väg

en: Color of failed path
sv: Färg på en misslyckad väg

en: Color of path
sv: Färg på vägen

en: Color of surrounded area
sv: Färg på den omgivande area

en: Colors
sv: Färger

en: Colors:
sv: Färger:

en: Command
sv: Kommando

en: Command '%s' failed
sv: Kommandot "%s" kunde inte köras

en: Command cannot be empty
sv: Du måste skriva in ett kommando

en: Command:
sv: Kommando:

en: Compass
sv: Kompass

en: Configuration Command:
sv: Kommando för konfiguration:

en: Configuration of the desktop's background
sv: Konfiguration av skrivbordsbakgrund

en: Configure GNOME's use of sound
sv: Välj ljud för GNOME.

en: Configure how document types are handled
sv: Konfiguera hantering av dokumenttyper

en: Configure the global settings of your GNOME applications
sv: Konfigurera globala inställningar för GNOME-applikationer.

en: Configure the settings of the screensaver
sv: Ändra inställningar för skärmsläckare

en: Configure the settings of your Multimedia devices
sv: Ändra inställningar för multimedia.

en: Configure which programs are used to display URLs
sv: Konfigurera vilka program som används för att visa URL:er

en: Configure your external devices
sv: Konfigurera din kringutrustning.

en: Control Center
sv: Kontrollpanelen

en: Control Center Menu
sv: Kontrollcentermeny

en: Controls whether or not a 'bridge' will appear over the logo.
sv: Avgör om en det ska finnas en bro över logotypen.

en: Copyright (C) 1988 by Sun Microsystems, Inc.
sv: Copyright © 1988 av Sun Microsystems, Inc.

en: Coral
sv: Korall

en: Could not start '%s'.
    Falling back to previous window manager '%s'
sv: Kunde inte starta "%s".
    Använder föregående fönsterhanterare "%s"

en: Could not start fallback window manager.
    Please run a window manager manually. You can
    do this by selecting "Run Program" in the
    foot menu
sv: Kunde inte inte starta fönsterhanterare.
    Kör en fönsterhanterare manuellt. Du kan
    göra det genom att välja "Kör program" i
    fot-menyn

en: Count
sv: Antal

en: Count:
sv: Antal:

en: Critical
sv: Kritisk

en: Crystal
sv: Kristall

en: Cycle
sv: Snurra

en: Cycle modes.
sv: Växla lägen.

en: Cycle through all the available modes.
sv: Växla genom alla tillgängliga lägen.

en: Cycle through colormap.
sv: Snurra igenom färgkartan.

en: Cycle through colors.
sv: Snurra igenom färgerna.

en: Cycles
sv: Cykler

en: Cynosure franticly displays colored rectangles.
sv: Cynosure vansinnesvisar färgade rektanglar.

en: Darrick Brown, Peter Schmitzberger, and Jamie Zawinski
sv: Darrick Brown, Peter Schmitzberger och Jamie Zawinski

en: Dead Color
sv: Död färg

en: Decay
sv: Minska

en: Decayscreen
sv: Skärmsmältare

en: Decayscreen makes a screen look like its melting down.
sv: Skärmsmältaren gör så att skärmen ser ut som den smälter.

en: Deco draws tacky 70s basement wall panelling.
sv: Deco ritar smaklös väggpanel av sjuttiotalstyp.

en: Default Action
sv: Standardbeteende

en: Default Action:
sv: Standardbeteende:

en: Default Editor
sv: GNOME-editor

en: Default MDI Mode
sv: Standard MDI-läge

en: Default value
sv: Standardvärde

en: Delay
sv: Paus

en: Delay between drawing the maze and starting the solution.
sv: Tid mellan det att labyrinten ritats och lösningen påbörjas.

en: Delay between each step in the maze.
sv: Tid mellan varje steg i labyrinten.

en: Delay between finishing the maze and starting a new one.
sv: Tid mellan det att labyrinten är avklarad och en ny startar.

en: Delay between redraws.
sv: Tid mellan omritningar.

en: Delay between switches.
sv: Paus mellan byten.

en: Delay2
sv: Paus2

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Application
sv: Ta bort program

en: Delete This MIME Type
sv: Ta bort denna MIME-typ

en: Denser
sv: Tätare

en: Density
sv: Täthet

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description (e.g. Thumper image):
sv: Beskrivning (till exempel Thumperbild):

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Desktop Properties manager.
sv: Egenskaper för skrivbordet.

en: Desmond  Daignault
sv: Desmond Daignault

en: Determines whether or not the ant leaves a truchet in the path it leaves behind.
sv: Avgör om myrorna lämnar ett truchetmönster efter sig.

en: Determines whether the lines move erraticly, or bounce off the walls linearly.
sv: Avgör om linjerna rör sig ickelinjärt, eller studsar linjärt mot väggarna.

en: Determines whether to draw the panels in color, or in black and white.
sv: Avgör om panelerna ska ritas i färg eller svartvitt.

en: Determines whether to fill in the gaps between the lines.
sv: Avgör om tomrummet mellan linjerna ska fyllas i.

en: Dialog Behavior
sv: Uppförande

en: Dialog Layout
sv: Layout för dialogrutor

en: Dialog buttons
sv: Knappar i dialogrutan

en: Dialog buttons have icons
sv: Dialogruteknappar har ikoner

en: Dialog hints
sv: Tips för dialogrutans placering

en: Dialog position
sv: Dialogrutans position

en: Dialogs
sv: Dialogrutor

en: Dialogs are like other windows
sv: Dialogrutor är som vanliga fönster

en: Dialogs are treated specially by window manager
sv: Dialogrutor särbehandlas av fönsterhanteraren

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Discard all changes
sv: Återställ alla ändringar

en: Discrete
sv: Diskret

en: Discrete map systems
sv: Diskreta fraktalsystem

en: Display a Sonar scope.
sv: Visar en sonarskärm.

en: Display a spinning compass
sv: Visa en snurrande kompass

en: Display an arcade game
sv: Visar ett arkadspel

en: Display color bars.
sv: Visa färgade rutor.

en: Display coloured polylines
sv: Visar färgade polygoner

en: Display flames at the bottom of the screen
sv: Visar lågor längst ner på skärmen

en: Display nice stuff
sv: Visa schyssta grejor

en: Display oily drops.
sv: Visa oljedroppar.

en: Display screensaver in monochrome.
sv: Visa skärmsläckaren monokromt.

en: Display squared spirales
sv: Ritar fyrkantiga spiraler

en: Display static.
sv: Visa brus.

en: Display the desktop in a spotlight
sv: Visar skrivbordet med en spotlight

en: Display wallpaper: tiled, centered, scaled or ratio
sv: Visa bakgrund: sida vid sida, centrerad, skalad eller ratio

en: Distance
sv: Avstånd

en: Distance from center of cube
sv: Avståndet från mitten av kuben

en: Distance of attraction.
sv: Attraktionsavstånd.

en: Distort
sv: Förvräng

en: Distort the screen
sv: Förvränger skärmen

en: Distribution Version:
sv: Distributionsversion:

en: Document Handlers
sv: Dokumenthantering

en: Don't hide bubbles when they pop.
sv: Göm inte bubblor när de går sönder.

en: Draw circles instead of pixmap bubbles.
sv: Rita cirklar istället för bildbubblor.

en: Draw circular interference patterns
sv: Rita cirkulära interferensmönster

en: Draw circular patterns.
sv: Rita cirkulära mönster.

en: Draw solid Qix.
sv: Rita solid Qix.

en: Draw square at weird starting points.
sv: Rita rutan på konstiga startpunkter.

en: Draw tacky 70s basement wall panelling.
sv: Rita smaklös 70-talsväggpanel.

en: Draws a flow of colored points
sv: Ritar ett flöde av färgade punkter

en: Draws a fractal forest.
sv: Ritar en fraktalskog.

en: Draws a point moving around a circle which moves around a circle.
sv: Ritar en punkt som rör sig runt en cirkel som rör sig runt en cirkel.

en: Draws a simple orbital simulation.
sv: Ritar en enkel orbitalsimulering.

en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor.
sv: Ritar en simulering av en gammal terminal, med stora punkter och en lång efterlysningstid.

en: Draws a waving flag.
sv: Ritar en vajande flagga.

en: Draws animated full-loop lisajous figures
sv: Ritar animerade fullängds lisajous-figurer

en: Draws fractal lightning bolts.
sv: Ritar fraktala blixtar.

en: Draws helical string-art patterns
sv: Ritar helixformade strängmönster

en: Draws laser-like lines moving around a central focal point in varying numbers and colors.
sv: Ritar laserlinjer som snurrar runt en punkt i olika antal och färger.

en: Draws random color rectangles.
sv: Ritar slumpmässiga färgade rektanglar.

en: Draws real plane fractals
sv: Ritar fraktaler i det reella talplanet

en: Draws rippling interference patterns like splashing water.
sv: Ritar vågformiga interferensmönster som vatten.

en: Draws rotating line segments.
sv: Ritar roterande linjesegment.

en: Draws smoothly-shaded oscillating oval patterns which resemble vapor trails.
sv: Rita jämna oscillerande ovala mönster som liknar rökspår.

en: Draws spinning, animating, julia-set fractals.
sv: Ritar snurrande och animerade juliamängdsfraktaler.

en: Draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
sv: Ritar snurrande och kolliderande ifs-bilder. (ifs = iterated function system).

en: Draws vaguely laser-like moving lines.
sv: Ritar linjer som liknar laserstrålar.

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path.
sv: Ritar vad som ser ut att vara ett vajande band som följer en sinuskurva.

en: Drift draws drifting recursive fractal cosmic flames.
sv: Drift ritar drivande rekursiva fraktala kosmiska lågor.

en: Drifting recursive fractal cosmic flames.
sv: Drivande rekursiva fraktala kosmiska lågor.

en: Drip onto desktop.
sv: Droppa på skrivbordet.

en: Duration
sv: Tid

en: Duration (ms)
sv: Längd (ms)

en: Duration of current shape.
sv: Tid som nuvarande form ska visas.

en: Duration of laser burst.
sv: Tid för laserkaskaden.

en: Duration of the laser burst.  After the burst has finished, It will move to a new location on the screen.
sv: Tid för laserkaskaden. När kaskaden är klar, kommer den att flytta till en ny plats på skärmen.

en: Edit Application
sv: Redigera program

en: Edit Application...
sv: Redigera program...

en: Edit Applications List
sv: Redigera programlistan

en: Edit Components List
sv: Redigera komponentlista

en: Edit List
sv: Redigera lista

en: Edit Window Manager
sv: Redigera fönsterhanterare

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Eenie
sv: Ett

en: Embossed Logo
sv: Inramad logotyp

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable auto-repeat
sv: Aktivera autorepetering

en: Enable sound server startup
sv: Aktivera uppstart av ljudserver

en: Epicycle
sv: Epicykel

en: Epicycle draws the path traced out by a point on the edge of a circle that is rotating around the rim of another circle, and so on.
sv: Epicykel ritar vägen som anges av en punkt på kanten av en cirkel som roterar runt en annan cirkel, och så vidare.

en: Error initializing the `url-properties' capplet.
sv: Kunde inte köra 'url-properties' capplet.

en: Error installing theme:
    '%s'
    %s
sv: Kan inte installera tema:
    "%s"
    %s

en: Event
sv: Händelse

en: Extension
sv: Filändelse

en: Extension:
sv: Filändelse:

en: Fadedelay
sv: Tid för försvinnande

en: Farther
sv: Längre ifrån

en: Fast
sv: Fort

en: Faster
sv: Snabbare

en: Figtype
sv: Figtyp

en: File Extensions
sv: Filändelser

en: File Types and Programs
sv: Filtyper och program

en: File to Play
sv: Ljudfil

en: Flag
sv: Flagga

en: Flag draws a waving flab, containing text or an image.
sv: Flagga ritar en vajande flagga som innehåller text eller en bild.

en: Flow
sv: Flöde

en: Forest
sv: Skog

en: Fractal draws a fractal forest.
sv: Skog ritar en fraktalskog.

en: Fractals should grow.
sv: Fraktaler ska växa.

en: Franticly displays colored rectangles.
sv: Vansinnesvisar färgade rektanglar.

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Frequency of missile launch
sv: Frekvens på missilavfyrning

en: GNOME Control Center
sv: GNOME kontrollpanel

en: GNOME MDI Options
sv: GNOME MDI-alternativ

en: Galaxy
sv: Galax

en: Gears
sv: Kugghjul

en: General
sv: Allmänt

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles.
sv: Genererar slumpmässiga bergsmassiv genom iterativ delning av trianglar.

en: Glow
sv: Glöd

en: Gnome editor
sv: Gnome-editor

en: Goop draws a simulation of bubbles in layers.
sv: Goop ritar en simuleringa av bubblor i lager.

en: Gradient orientation: vertical or horizontal
sv: Graderingsriktning: lodrät eller vågrät

en: Grav draws a simple orbital simulation.
sv: Grav ritar en enkel orbitalsimulering.

en: Greynetic
sv: Greynetisk

en: Greynetic draws random rectangles.
sv: Greynetisk ritar slumpmässiga rektanglar.

en: Grow
sv: Väx

en: Halo
sv: Gloria

en: Halo draws patterns based on circles.
sv: Gloria ritar mönster baserade på circlar.

en: Have at maximum size
sv: Använd maximalstorlek

en: Have initial forces on each point be tangential to original circle.
sv: Initialkraften på varje punkt är tangent till originalcirkeln.

en: Have points glow vary with acceleration.
sv: Punkternas glöd varierar med accelerationen.

en: Have transparent bubbles.
sv: Använd genomskinliga bubblor.

en: Helix draws patterns composed of line segments.
sv: Helix ritar mönster som byggs upp av linjer.

en: Help browser
sv: Hjälpläsare

en: Help browser (new window)
sv: Hjälpläsare (nytt fönster)

en: Help on control-center
sv: Hjälp med kontrollpanelen

en: Help with '%s' settings
sv: Hjälp för inställningar för "%s"

en: Help with the GNOME control-center.
sv: Hjälp med GNOMEs kontrollpanel.

en: Help with the current configuration page.
sv: Hjälp med den aktuella sidan.

en: High
sv: Stor

en: Holdtime
sv: Hålltid

en: Home directory doesn't exist!
sv: Hemkatalogen finns inte!

en: Hopalong
sv: Hopparunt

en: Hopalong generates real plan fractals.
sv: Hopparunt genererar fraktaler i det reella talplanet

en: Horizontal Gradient
sv: Vågrät färgskala

en: Host Name:
sv: Värdnamn:

en: How long to run before choosing a new shape.
sv: Hur lång tid som ska gå innan en ny form väljs.

en: How many particles should appear when a missile explodes.
sv: Hur många partiklar som ska visas när en missil exploderar.

en: How many particles should be allowed on the screen at once.
sv: Hur många partiklar som tillåts på skärmen samtidigt.

en: Hypercube
sv: Hyperkub

en: Hypercube displays a wireframe projection of a hypercube.
sv: Hyperkub visar en linjebaserad projektion av en hyperkub.

en: IOR of the control-center
sv: IOR för kontrollpanelen

en: If the solver can
sv: Om lösaren kan

en: Ifs draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
sv: Ifs ritar snurrande och kolliderande ifs-bilder. (ifs = iterated function system).

en: Ignore default action.  Used for custom init-session cases
sv: Ignorera standardhändelse. Används för anpassade init-session-fall

en: Imsmap
sv: Imskarta

en: Initial spacing radius of points.
sv: Initialavstånd mellan punkterna.

en: Initialize session settings
sv: Initialisera inställningar för session

en: Install new
    theme...
sv: Installera nytt
    tema...

en: Interference
sv: Interferens

en: Item 1
sv: Val 1

en: Iterations
sv: Iterationer

en: Jamie  Zawinski <jwz@jwz.org>
sv: Jamie Zawinski <jwz@jwz.org>

en: Jigsaw
sv: Pussel

en: Jigsaw takes an image of the screen, carves it up into jigsaw puzzle pieces, shuffles it, and solves it.
sv: Pussel tar en bild av skärmen, sågar upp den i pusselbitar, blandar och lägger pusslet.

en: Julia draws spinning, animating, julia-set fractals.
sv: Julia ritar snurrande och animerade juliamängdsfraktaler.

en: Kaleidescope
sv: Kalejdoskop

en: Kaleidescope draws line segments in a symmetric pattern.
sv: Kalejdoskop ritar linjesegment i ett symmetriskt mönster.

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard Properties
sv: Tangentbordsinställningar

en: Keyboard bell
sv: Tangentbordsljud

en: Keyboard click
sv: Tangentbordsklick

en: Keyboard repeat rate
sv: Repeteringshastighet

en: Large
sv: Stor

en: Larger
sv: Större

en: Left
sv: Vänster

en: Left handed
sv: Vänsterhänt

en: Left-justify buttons
sv: Vänsterjustera knapparna

en: Length of the Trail:
sv: Längd på spåret:

en: Less
sv: Färre

en: Less Delay
sv: Mindre tid

en: Let window manager decide
sv: Låt fönsterhanteraren bestämma

en: Lightning
sv: Blixtar

en: Lightning draws fractal lightning bolts.
sv: Blixtar ritar fraktala blixtar.

en: Lisa draws animated full-loop lisajous figures.
sv: Lisa ritar animerade fullängds lisajous-figurer

en: Little Ants walk around, leaving colored trails.
sv: Små myror går omkring och lämnar färgade spår.

en: Live Color
sv: Levande färg

en: Lmorph
sv: Lmorf

en: Lmorph morphs between simple linedrawings using bilinear interpolation.
sv: Lmorf morfar mellan enkla streckteckningar med bilinjär interpolation.

en: Longer
sv: Längre

en: Look and Feel
sv: Utseende

en: Look and Feel Properties
sv: Egenskaper för utseende

en: Lots of bubbles floating around, in 3d
sv: En massa bubblor som flyter omkring i 3D

en: Lots of random bubbles grow until they pop.
sv: En massa slumpmässiga bubblor växer tills de går sönder.

en: Low
sv: Liten

en: Low
sv: Låg

en: M.C. Escher inspired ants.. in 3d
sv: Myror, inspirerade av M.C. Escher, i 3D

en: MDI notebook tab position
sv: Flikposition på MDI-anteckningsbok

en: MIME Type
sv: MIME-typ

en: Make a star like formation using arcs.
sv: Skape en stjärnlik formation med cirkelbågar.

en: Makes a screen melt down
sv: Gör så att skärmen smälter

en: Maximum number of lines.
sv: Maximalt antal linjer.

en: Maximum radius increment
sv: Maximal radieökning

en: Maxlines
sv: Max linjer

en: Maxsize
sv: Maxstorlek

en: Maze
sv: Labyrint

en: Meenie
sv: Två

en: Menu Options
sv: Menyer

en: Menu items have icons
sv: Menyval har ikoner

en: Menus have relieved border
sv: Menyrader har upphöjd ram

en: Mode
sv: Läge

en: Modifies the direction move.
sv: Ändrar riktningsförflyttningen.

en: Modifies the wobbling.
sv: Ändrar skakningen.

en: Moe
sv: Fyra

en: Moebius
sv: Möbius

en: Moire draws circular interference patterns.
sv: Moire ritar cirkulära interferensmönster.

en: Monochrome
sv: Monokrom

en: More
sv: Fler

en: More Delay
sv: Mer tid

en: Morph3d
sv: Morph3D

en: Morphing lines.
sv: Morfar linjer.

en: Mountain
sv: Berg

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse Properties
sv: Egenskaper för mus

en: Mouse buttons
sv: Musknappar

en: Mouse motion
sv: Musrörelse

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope.
sv: Polygoner som rör på sig, ungefär som ett kaleidoskop.

en: Munch
sv: Tugga

en: Munch munches squares until killed.
sv: Tugga tuggar rutor tills de dör.

en: Munching squares.
sv: Tuggar rutor.

en: Mynie
sv: Tre

en: Name cannot be empty
sv: Du måste skriva in ett namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Netscape (new window)
sv: Netscape (nytt fönster)

en: New MIME type (e.g. image/x-thumper):
sv: Ny mime-typ (till exempel image/x-thumper):

en: No Screensaver
sv: Ingen skärmsläckare

en: No help is available/installed for these settings. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig/installerad för dessa inställningar.
    Kontrollera att du har GNOME:s användarguide installerat på ditt system.

en: None
sv: ingen

en: Noseguy
sv: Näskille

en: Notebook
sv: Flikhäfte

en: Number
sv: Antal

en: Number of Colors
sv: Antal färger

en: Number of Colors.
sv: Antal färger.

en: Number of Qix:
sv: Antal Qixar:

en: Number of ants.
sv: Antal myror:

en: Number of bubbles to use.
sv: Antal bollar som ska användas.

en: Number of circles to use.
sv: Antal cirklar som ska användas.

en: Number of cycles
sv: Antal cykler

en: Number of interpolation steps.
sv: Antal interpolationssteg.

en: Number of iterations.
sv: Antal iterationer.

en: Number of particles
sv: Antal partiklar

en: Number of pixels before a color change.
sv: Antal punkter innan färgen ändras.

en: Number of pixels to use.
sv: Antal punkter som ska användas.

en: Number of planets to use.
sv: Antal planeter som ska användas.

en: Number of points to use.
sv: Antal punkter som ska användas.

en: Number of points.
sv: Antal punkter.

en: Number of polygons to use.
sv: Antal polygoner som ska användas.

en: Number of seeds
sv: Antal frön

en: Number of segments per laser burst.
sv: Antal segment per laserkaskad.

en: Number of segments.
sv: Antal segment.

en: Number of trails.
sv: Antal spår.

en: Number of trees to use.
sv: Antal träd som ska användas.

en: Number to use.
sv: Antal som ska användas:

en: Objects should leave trails behind them.
sv: Objekt ska lämna spår efter sig.

en: Offset
sv: Avstånd

en: Oily
sv: Oljig

en: One
sv: Ett

en: Open Behavior
sv: Öppningsbeteende

en: Open With Application
sv: Öppna med program

en: Open figures.
sv: Öppna figurer.

en: Operating System:
sv: Operativsystem:

en: Orbit
sv: Omloppsbana

en: Orbit should decay.
sv: Omloppsbanan ska minska.

en: Particles on screen
sv: Partiklar på skärmen

en: Pedal
sv: Podal

en: Pedal Displays pretty geometric pictures.
sv: Pedal visar vackra geometriska bilder.

en: Penetrate
sv: Penetrera

en: Peripherals
sv: Kringutrustning

en: Permutes the screen image like a jigsaw puzzle.
sv: Permuterar skärmbilden som ett pussel.

en: Phosphor
sv: Fosfor

en: Pipes
sv: Rör

en: Pitch (Hz)
sv: Tonläge (Hz)

en: Place dialogs over application window when possible
sv: Placera dialogrutor över programfönstret när det är möjligt

en: Play
sv: Spela upp

en: Points
sv: Punkter

en: Points:
sv: Punkter:

en: Post-Solving Delay
sv: Tid före lösning

en: Pre-Solving Delay
sv: Tid efter lösning

en: Pressing this button will popup a dialogbox that will help you setup the current screensaver.
sv: Öppna en dialogruta som hjälper dig att ändra inställningar för aktuell skärmsläckare.

en: Pretty geometric picture program.
sv: Program för vackra geometriska bilder.

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Previous window manager did not die
sv: Föregående fönsterhanterare avslutades inte

en: Primary Color
sv: Första färgen

en: Print the path that the ant took in the trail.
sv: Rita vägen som myran tog.

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Processor Type:
sv: Processortyp:

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Put a bridge over the logo?
sv: Bro över logotypen?

en: Put buttons on edges
sv: Placera knapparna på kanterna

en: Qix bounces a series of line segments around its window. This is truly the swiss army chainsaw of qix programs.
sv: Qix studsar runt ett antal linjer i fönstret. Detta är verkligen den schweiziska armemotorsågen bland Qix-program.

en: RANDOM SCREENSAVER
sv: SLUMPMÄSSIG SKÄRMSLÄCKARE

en: Radio Button 1
sv: Radioknapp 1

en: Radio Button 2
sv: Radioknapp 2

en: Radius
sv: Radie

en: Random
sv: Slumpmässigt

en: Random Screensaver
sv: Slumpmässig skärmsläckare

en: Random Settings
sv: Inställningar för slumpmässig skärmsläckare

en: Random color-cycling braids in a circle.
sv: Slumpmässigt färgade flätor i en cirkel.

en: Random mountain ranges
sv: Slumpmässiga bergsmassiv

en: Remove
sv: Ta bort

en: Repeat Delay
sv: Tid innan repetering

en: Repeat rate
sv: Repeteringshastighet

en: Repeatedly create and solve a maze
sv: Skapa och lös en labyrint om och om igen

en: Require Password
sv: Använd lösenord

en: Revert
sv: Återgå

en: Revert to System Defaults
sv: Återgå till standardinställningar

en: Reverting to system settings will lose any changes
    you have ever made to File Types and Programs.
    Revert anyway?
sv: Om du återgår till systeminställningar kommer du att
    förlora de ändringar du har gjort i "Filtyper och program".
    Återgå ändå?

en: Right
sv: Höger

en: Right handed
sv: Högerhänt

en: Right-justify buttons
sv: Högerjustera knapparna

en: Ripples
sv: Vågor

en: Rocks
sv: Stenar

en: Roll
sv: Rulla

en: Rotates a bitmap in an interesting way.
sv: Roterar en bitmapp på ett intressant sätt.

en: Rubiks Cube
sv: Rubiks kub

en: Run Configuration Tool for %s
sv: Kör konfigurationsverktyg för %s

en: Run In Terminal
sv: Kör i terminal

en: Sample Button
sv: Testknapp

en: Sample Check Button
sv: Testkryssruta

en: Sample Text Entry Field
sv: Testtextfält

en: Save Session Later
sv: Spara session senare

en: Save Session Now
sv: Spara session nu

en: Scaled
sv: Skalad

en: Scaled (keep aspect)
sv: Skalad (behåll höjd/breddförhållande)

en: Scatter
sv: Sprid

en: Screen Saver
sv: Skärmsläckare

en: Screen Saver Demo
sv: Demo

en: Screen Saver Settings
sv: Inställningar för skärmsläckare

en: Screens from the movie The Matrix
sv: Skärm från filmen "Matrix"

en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

en: Secondary Color
sv: Andra färgen

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Seeds
sv: Frön

en: Segments
sv: Segment

en: Segments:
sv: Segment:

en: Select a theme to install
sv: Välj ett tema att installera

en: Select an icon
sv: Välj en ikon

en: Select applications to appear in menu for MIME type "%s"
sv: Välj program som ska visas i menyn för MIME-typen "%s"

en: Select sound file
sv: Välj ljudfil

en: Select views to appear in menu for MIME type "%s"
sv: Välj vyer som ska visas i menyn för MIME-typen "%s"

en: Select which desktop theme to use
sv: Välj tema för skrivbordet.

en: Selected themes from above will be tested by previewing here.
sv: Valda teman kan testas med förhandsgranskning här.

en: Session Management Settings
sv: Inställningar för sessionshantering

en: Set
sv: Sätt

en: Set background image.
sv: Ställ in bakgrundsbild.

en: Set parameters from saved state and exit
sv: Sätt parametrar från det lagrade läget och avsluta

en: Set random motion for the Qix.
sv: Ange slumpmässig rörelse för Qixen.

en: Sets the default feel of GNOME applications
sv: Konfigurera hur GNOME-applikationer uppför sig.

en: Sets the distance between each line segment.
sv: Ange avståndet mellan linjesegmenten.

en: Sets the moving cycle time.
sv: Ställer in tiden för förflyttningscykeln.

en: Sets the number of Qix you have running at once.
sv: Ange antalet Qix som kör samtidigt.

en: Sets the number of line segments to be drawn.
sv: Ändra antalet linjer som ska ritas.

en: Sets the wallpaper to the value specified
sv: Sätter bakgrunden till det angivna värdet

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings...
sv: Inställningar...

en: Shadebobs
sv: Skuggbobbor

en: Shift
sv: Växla

en: Shorter
sv: Kortare

en: Shutdown monitor
sv: Stäng av skärm

en: Simple
sv: Enkel

en: Simulates coral growth
sv: Simulerar korallväxt

en: Simulates coral growth.
sv: Simulerar korallväxt.

en: Simulates various television problems such as static, loss of vertical hold, and test patterns.
sv: Simulerar olika televisionsproblem såsom brus, avsaknad av vertikal synk och testmönster.

en: Size
sv: Storlek

en: Size of burst.
sv: Storlek på kaskaden.

en: Size of object.
sv: Storlek på objektet.

en: Size of pixels
sv: Punktstorlek

en: Size of point.
sv: Punktstorlek.

en: Size:
sv: Storlek:

en: Skip Color
sv: Överhoppad färg

en: Slidescreen
sv: Diaskärm

en: Slim
sv: Slank

en: Slip
sv: Halka

en: Slow
sv: Långsamt

en: Slower
sv: Långsammare

en: Small
sv: Liten

en: Smaller
sv: Mindre

en: Sorry, no help is available for these settings.
sv: Tyvärr, ingen hjälp är tillgänglig för de här inställningarna.

en: Sound
sv: Ljud

en: Sound Events
sv: Ljudhändelser

en: Sounds for events
sv: Ljud för händelser

en: Specifies end background color for gradient
sv: Anger bakgrundsfärgen för färgskalan

en: Specifies the background color
sv: Anger bakgrundsfärgen

en: Specify which programs are used to open or view each file type
sv: Ange vilka program som ska användas för att öppna och visa varje filtyp

en: Speed
sv: Hastighet

en: Speed Delay
sv: Väntetid

en: Speed of Motion
sv: Rörelsehastighet

en: Speed of Motion.
sv: Rörelsehastighet.

en: Speed of animation.
sv: Animationshastighet.

en: Speed of rotation
sv: Rotationshastighet.

en: Speed of the 90 degree rotation.
sv: hastigheten på 90-gradersrotationen.

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Sphere
sv: Sfär

en: Spotlights a bump map of your desktop.
sv: Lyser med en spotlight på en konturbild av ditt skrivbord.

en: Spread
sv: Spridning

en: Spread buttons out
sv: Sprid ut knapparna

en: Sproingies
sv: Sproingisar

en: Stairs
sv: Trappor

en: Starfish
sv: Stjärnfisk

en: Starfish bounces a series of arcs around its window in a star like formation. It uses multiple colors and multiple patterns.
sv: Stjärnfisk studsar runt circelbågar i fönstret i en stjärnlik formation. Den använder flera färger och flera mönster.

en: Start After
sv: Starta efter

en: Starting %s
    (%d seconds left before operation times out)
sv: startar %s
    (%d sekunder kvar innan kommandot får time-out)

en: Static
sv: Brus

en: Static.
sv: Brus.

en: Statusbar Options
sv: Statusrader

en: Statusbar is interactive when possible
sv: Statuslisten är interaktiv när det är möjligt

en: Statusbar progress meter is on the right
sv: Visa mätare till höger

en: Stephen Linhart, Ozymandias Desiderata, Jamie Zawinski
sv: Stephen Linhart, Ozymandias Desiderata och Jamie Zawinski

en: Steps
sv: Steg

en: Stir
sv: Rör om

en: Stir it up.
sv: Rör om.

en: Stir.
sv: Rör om.

en: Strange
sv: Konstig

en: Submenu
sv: Undermeny

en: Submenus can be torn off
sv: Kan ta loss menyer

en: Superquadrics
sv: Superkvadrater

en: Surround Color
sv: Omgivande färg

en: Sverre  H.  Huseby <sverrehu@online.no> & Glenn T. Lines <gtl@si.sintef.no>
sv: Sverre H. Huseby <sverrehu@online.no> och Glenn T. Lines <gtl@si.sintef.no>

en: Swirl
sv: Snurra

en: Test settings
sv: Prova inställningar

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo with a more accurate Look and Feel.
sv: Programmet xroger visar en ersättning för X-logotypen med en bättre känsla.

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo.
sv: Programmet xroger visar en ersättning för X-logotypen.

en: The 3d mesa demo, of gears
sv: Kugghjulsdemot från Mesa

en: The GNOME configuration tool
sv: Konfigurationsverktyg för GNOME

en: The MIME type entered contained upper case characters. Upper case characters were changed to lower case for you.
sv: MIME-typen som du har skrivit in innehåller stora bokstäver. De har ändrats till små bokstäver åt dig.

en: The braid program draws random color-cycling braids around a circle.
sv: Flätprogrammet ritar slumpmässiga färgcyklande flätor i en cirkel.

en: The color of a failed path (stippled with a 50% pattern)
sv: Färg på en misslyckad stig (blandat med ett 50%-igt mönster

en: The color of the path.
sv: Färg på vägen.

en: The command "%s" cannot be found.
    You must use a command that can work from any command line.
sv: Kommandot "%s" hittades inte.
    Du måste använda ett kommando som fungerar från kommandoraden.

en: The delay (in microseconds) after solving a maze and before generating a new one.
sv: Tiden (i mikrosekunder) mellan det att en labyrint är löst och nästa genereras.

en: The delay (in microseconds) between each step of the solution path.
sv: Tiden (i mikrosekunder) mellan varje steg i lösningen.

en: The delay (in microseconds) between generating a maze and starting to solve it.
sv: Tiden (i mikrosekunder) mellan det att labyrinten genererats och lösning startar.

en: The famous, M.C. Escher, impossible cage
sv: Den berömda omöjliga buren av M.C. Escher

en: The famous, M.C. Escher, impossible stairs
sv: De berömda omöjliga trapporna, av M.C. Escher

en: The following modules have had changes made, but not committed.  If you would like to edit them, please double click on the appropriate entry.
sv: Följande moduler har ändrats, men ändringarna har inte verkställts. Om du vill ändra dem, dubbelklicka på aktuellt val.

en: The maze program creates a random maze and then solves it with graphical feedback.
sv: Labyrintprogramet skapar en slumpmässig labyrint och löser den grafiskt.

en: The pyro program simulates fireworks.
sv: Pyro simulerar fyrverkerier.

en: The sierpinski program draws Sierpinski triangle fractals.
sv: Sierpinskiprogrammet ritar Sierpinskitriangelfraktaler.

en: The sound file for this event does not exist.
sv: Ljudfilen för denna händelsen finns inte.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
sv: Ljudfilen för denna händelsen finns inte.
    Du kan installera gnome-audio-paketet
    för en uppsättning standardljud.

en: The spiral program draws moving circular spiral patterns.
sv: Spiralprogrammet ritar rörliga cirkulära spiralmönster.

en: The vines program is yet another geometric pattern generator, this one's claim to fame being a pseudo-fractal looking vine like pattern that creates nifty whirls and loops.
sv: Vin är ännu ett program som genererar geometriska mönster. Det här skapar pseudofraktala vinliknande mönster som gör fräcka snurrar och loopar.

en: Theme Selector
sv: Temaväljare

en: Theme does not exist
sv: Temat finns inte

en: Thickness
sv: Tjocklek

en: Thinner
sv: Glesare

en: This copy of the GNOME control center was not compiled with sound support
sv: Denna kopia av GNOME-kontrollpanelen är inte kompilerad med ljudstöd

en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles.
sv: Ritar en analog klocka bestående av flytande, pulserande bollar

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die.
sv: Den här producerar loopformade kolonier som föds, åldras och dör.

en: This screensaver does distortions of some areas of the screen, as if some object was moving under the image
sv: Den här skärmsläckaren förvränger delar av skärmen, som om det var något som rörde sig under bilden

en: This will cause the panes to flash.
sv: Det här får panelerna att blinka.

en: Threshold
sv: Tröskel

en: Tiger
sv: Byxor

en: Tiled
sv: Sida-vid-sida

en: Tim  Showalter  <tjs@andrew.cmu.edu>
sv: Tim Showalter  <tjs@andrew.cmu.edu>

en: Time 3D is a clock.  It uses flying balls to display the time.  The balls move and wobble around to give you the impression your graphic workstation with its many XStone is doing something.
sv: Detta är en klocka som använder flygande bollar för att visa tiden. Bollarna snurrar runt och har sig för att ge dig intrycket av att din dator faktiskt gör någonting.

en: Time between redraws.
sv: Tid mellan omritningar.

en: Time between redraws:
sv: Tid mellan omritningar:

en: Time finished product is shown.
sv: Tid som det slutgiltiga resultatet visas.

en: Time to fade away.
sv: Tid tills bilden försvinner.

en: Time to show each picture.
sv: Tid som varje bild ska visas.

en: Toe
sv: Dyra

en: Toolbar Options
sv: Verktygsfält

en: Toolbar buttons have relieved border
sv: Knappar på verktygsfält har upphöjd ram

en: Toolbars have line separators
sv: Verktygsfält har avdelningslinjer

en: Toolbars have relieved border
sv: Verktygsfält har upphöjd ram

en: Toolbars have text labels
sv: Verktygsfält har text

en: Top
sv: Överst

en: Toplevel
sv: Toppnivå

en: Trail
sv: Spår

en: Trails
sv: Spår

en: Transparent
sv: Genomskinliga

en: Triangle
sv: Triangel

en: Truchet
sv: Truchetmönster

en: Try
sv: Försök

en: Twist
sv: Vridning

en: Twist speed:
sv: Vridningshastighet:

en: Twist:
sv: Vridning:

en: Two
sv: Två

en: Type in the extensions for this mime-type (without dot).
    You can enter several extensions seperated by a space,
    for example: html htm
sv: Skriv in filändelserna för denna MIME-typ (utan punkt).
    Till exempel: html, htm

en: URL Handlers
sv: URL-hantering

en: Uhm.. *poing*
sv: Öhm.. *poing*

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown file format
sv: Okänt filformat

en: Use GNOME to set background
sv: Låt GNOME sätta bakgrunden

en: Use Viewer
sv: Använd visare

en: Use XOR drawing function.
sv: Använd XOR som ritfunktion.

en: Use a gradient fill for the background
sv: Använd färgskala för bakgrunden

en: Use a gradient of colors between circles.
sv: Använd färgskala för färger mellan cirklar.

en: Use a solid fill for the background
sv: Använd solid bakgrundsfärg

en: Use additive color model.
sv: Använd en additativ färgmodell.

en: Use color when drawing.
sv: Använd färg vid ritning.

en: Use custom font.
sv: Använd eget typsnitt.

en: Use lissajous figures to get points.
sv: Använd lissajous-figurer för att skapa punkter.

en: Use power management.
sv: Använd strömsparfunktioner.

en: Use raw shapes
sv: Använd råa former

en: Use red/blue 3d seperation.
sv: Använd röd/blå 3D-separation

en: Use statusbar instead of dialog when possible
sv: Använd statuslisten istället för dialogrutor när det är möjligt

en: User Font
sv: Typsnitt

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: User Name:
sv: Användarnamn:

en: Vertical Gradient
sv: Lodrät färgskala

en: Vertical roll.
sv: Vertikal rullning.

en: View as %s
sv: Visa som %s

en: Vines
sv: Vin

en: Volume
sv: Volym

en: Wallpaper
sv: Bakgrund

en: Wallpaper Selection
sv: Bakgrundsval

en: Warning:
sv: Varning:

en: Whales, dolphins and sharks swimming around, in 3D
sv: Valar, delfiner och hajar som simmar runt i 3D

en: When the figure is complete, epicycle pauses this number of seconds.
sv: När figuren är komplett, pausar Epicykel så här många sekunder.

en: Wide
sv: Bred

en: Width of segment:
sv: Bredd på segment:

en: Window Manager
sv: Fönsterhanterare

en: Window manager is session managed
sv: Fönsterhanterare använder sessionshantering

en: Wobble
sv: Skakning

en: Wobble:
sv: Skakning:

en: Worm
sv: Mask

en: X ID of the socket it's plugged into
sv: X ID för den socket den är isatt i

en: Xflame
sv: Xlågor

en: Xteevee
sv: Xtv

en: You cannot delete the current Window Manager
sv: Du kan inte ta bort den aktuella fönsterhanteraren

en: You must enter a command.
sv: Du måste ange ett kommando.

en: You must enter a name.
sv: Du måste ange ett namn.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. This can be done by either selecting "Save Current Session"
    under "Settings" in the main menu, or by turning on
    "Save Current Setup" when you log out.
sv: Aktuell fönsterhanterare har ändrats. För att ändringen
    ska vara permanent måste du spara aktuell session
    Du kan göra det genom att välja "Spara aktuell session"
    under "Inställningar" i huvudmenyn, eller genom att slå på
    "Spara nuvarande inställningar" när du loggar ut.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. You can do so immediately by selecting the "Save session
    now" below, or you can save your session later.  This can be
    done either selecting "Save Current Session" under "Settings"
    in the main menu, or by turning on "Save Current Setup" when
    you log out.
sv: Aktuell fönsterhanterare har ändrats. För att ändringen
    ska vara permanent måste du spara aktuell session.
    Du kan göra det genom att välja "Spara session nu" eller 
    så kan du spara din session senare. Detta kan göras genom att välja
    "Spara aktuell session" under "Inställningar" i huvudmenyn,
    eller genom att slå på "Spara nuvarande inställningar" när du
    loggar ut.

en: an initialization error occurred while starting 'background-properties-capplet'.
    aborting...
sv: ett fel uppstod vid start av 'background-properties-capplet'.
    avbryter...

en: an initialization error occurred while starting 'keyboard-properties-capplet'.
    aborting...
sv: ett fel uppstod vid start av 'keyboard-properties-capplet'.
    avbryter...

en: an initialization error occurred while starting 'mouse-properties-capplet'.
    aborting...
sv: ett fel uppstod vid start av 'mouse-properties-capplet'.
    avbryter...

en: an initialization error occurred while starting 'sound-properties-capplet'.
sv: ett fel uppstod vid start av 'sound-properties-capplet'.

en: an initialization error occurred while starting 'wm-properties-capplet'.
    aborting...
sv: ett fel uppstod vid start av 'wm-properties-capplet'.
    avbryter...

en: capplet-command to be run.
sv: capplet-kommando som ska köras.

en: color
sv: färg

en: color-cycle
sv: färgcykla

en: delay
sv: paus

en: draws pseudo-fractal geometric patterns
sv: ritar pseudofraktala geometriska mönster

en: handler:
sv: hanterare:

en: id of the capplet -- assigned by the control-center
sv: id av capplet -- tilldelad av kontrollpanelen

en: none
sv: ingen

en: seconds
sv: sekunder

en: simulates fireworks
sv: simulerar fyrverkerier

en: squishy transparent oil and bubbles
sv: svampiga genomskinliga oljebubblor

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	'%s' didn't start
sv: wm-properties-capplet: Kan inte starta fönsterhanterare.
    	"%s" startade inte

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	Another window manager is already running and could not be killed
sv: wm-properties.capplet: Kan inte starta fönsterhanterare.
    	En annan fönsterhanterare körs redan och kunde inte avslutas
