file-roller - en to sv translation catalogue (242 entries)

en: %d %B %Y, %H:%M
sv: %d %B %Y, %H.%M

en: %d file (%s) | %d files (%s)
sv[0]: %d fil (%s)
sv[1]: %d filer (%s)

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
sv[0]: %d fil markerad (%s)
sv[1]: %d filer markerade (%s)

en: %s Properties
sv: Egenskaper för %s

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
sv: <i><b>Observera:</b> lösenordet kommer att användas för att kryptera de filer du lägger till det aktuella arkivet, och för att dekyptera de filer du packar upp från det aktuella arkivet. När arkivet stängs kommer lösenordet att tas bort.</i>

en: ARCHIVE
sv: ARKIV

en: A_vailable application:
sv: _Tillgängligt program:

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add
sv: Lägg till

en: Add files and folders to the archive
sv: Lägg till filer och mappar till arkivet

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
sv: Lägg till filer, fråga om namn på arkivet och avsluta programmet

en: Add files to an archive
sv: Lägg till filer till arkivet

en: Add files to the archive
sv: Lägg till filer till arkivet

en: Add files to the specified archive and quit the program
sv: Lägg till filer till det angivna arkivet och avsluta programmet

en: Adding file:
sv: Lägger till fil:

en: Adding files to archive
sv: Lägger till filer till arkivet

en: All archives
sv: Alla arkiv

en: All files
sv: Alla filer

en: An archive manager for GNOME.
sv: En arkivhanterare för GNOME.

en: An error occurred while adding files to the archive.
sv: Ett fel inträffade vid tilläggning av filer till arkivet.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
sv: Ett fel inträffade vid borttagning av filer från arkivet.

en: An error occurred while extracting files.
sv: Ett fel inträffade under uppackning av filer.

en: An error occurred while loading the archive.
sv: Ett fel inträffade vid inläsning av arkivet.

en: An error occurred while testing archive.
sv: Ett fel inträffade vid testande av arkivet.

en: Archive Manager
sv: Arkivhanterare

en: Archive not created
sv: Arkivet skapades inte

en: Archive type not supported.
sv: Arkivtypen stöds inte.

en: Archive type:
sv: Arkivtyp:

en: Automatic
sv: Automatisk

en: C_reate
sv: S_kapa

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
sv: Kan inte hitta en terminal, använder xterm även om det kanske inte fungerar

en: Command _Line Output
sv: Kommando_radsutdata

en: Command exited abnormally.
sv: Programmet avslutades felaktigt.

en: Command not found.
sv: Kommandot kunde inte hittas.

en: Compression _level:
sv: Komprimerings_nivå:

en: Cop_y...
sv: _Kopiera...

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy current archive to another folder
sv: Kopiera aktuellt arkiv till en annan mapp

en: Could not add the files to the archive
sv: Kunde inte lägga till filerna till arkivet

en: Could not copy the archive
sv: Kunde inte kopiera arkivet

en: Could not create the archive
sv: Kunde inte skapa arkivet

en: Could not create the destination folder: %s.
sv: Kunde inte skapa målmappen: %s.

en: Could not delete the old archive.
sv: Kunde inte ta bort det gamla arkivet.

en: Could not display help
sv: Kunde inte visa hjälpen

en: Could not display the folder "%s"
sv: Kunde inte visa mappen "%s"

en: Could not move the archive
sv: Kunde inte flytta arkivet

en: Could not open "%s"
sv: Kunde inte öppna "%s"

en: Could not perform the operation
sv: Kunde inte utföra åtgärden

en: Could not rename the file
sv: Kunde inte byta namn på filen

en: Could not rename the folder
sv: Kunde inte byta namn på mappen

en: Could not save the archive
sv: Kunde inte spara arkivet

en: Could not save the archive "%s"
sv: Kunde inte spara arkivet "%s"

en: Create Archive
sv: Skapa arkiv

en: Create Archive...
sv: Skapa arkiv...

en: Create _Archive
sv: Skapa _arkiv

en: Create _Folder
sv: Skapa _mapp

en: Create a new archive
sv: Skapa ett nytt arkiv

en: Create and modify an archive
sv: Skapa och ändra ett arkiv

en: Create destination folder without asking confirmation
sv: Skapa målmapp utan att fråga efter bekräftelse

en: Date Modified
sv: Ändringsdatum

en: Date _modified
sv: _Ändringsdatum

en: Decompressing archive
sv: Dekomprimerar arkiv

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
sv: Standardmapp att använda för kommandona "--add" och "--extract"

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete selection from the archive
sv: Ta bort markering från arkivet

en: Deleting files from archive
sv: Tar bort filer från arkivet

en: Dese_lect All
sv: Avma_rkera alla

en: Deselect all files
sv: Avmarkera alla filer

en: Destination folder does not exist.  Do you want to create it?
sv: Målmappen finns inte. Vill du skapa den?

en: Display the File Roller Manual
sv: Visa File Roller-manualen

en: Do not e_xtract older files
sv: _Packa inte upp äldre filer

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
sv: Vill du lägga till den här filen till det aktuella arkivet eller öppna den som ett nytt arkiv?

en: Do you want to create a new archive with these files?
sv: Vill du skapa ett nytt arkiv med dessa filer?

en: E_xclude files:
sv: _Utelämna filer:

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
sv: Utelämna mappar som är symboliska län_kar

en: Extract
sv: Packa upp

en: Extract Here
sv: Packa upp här

en: Extract archive
sv: Packa upp arkiv

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
sv: Packa upp arkiv, fråga om målmappen och avsluta programmet

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
sv: Packa upp filer till den angivna mappen och avsluta programmet

en: Extract files from the archive
sv: Packa upp filer från arkivet

en: Extracting file:
sv: Packar upp fil:

en: Extracting files from archive
sv: Packar upp filer från arkivet

en: Extraction not performed
sv: Uppackning inte utförd

en: FOLDER
sv: MAPP

en: File Roller Component add operations
sv: Tilläggningsåtgärder för File Roller-komponenten

en: File Roller Component extract operations
sv: Uppackningsåtgärder för File Roller-komponenten

en: File Roller Preferences
sv: Inställningar för File Roller

en: File roller component
sv: File roller-komponent

en: File size:
sv: Filstorlek:

en: Files
sv: Filer

en: Folder
sv: Mapp

en: Getting the file list
sv: Hämtar fillistan

en: Go to the home location
sv: Gå till hemplatsen

en: Go to the next visited location
sv: Gå till nästa besökta plats

en: Go to the previous visited location
sv: Gå till föregående besökta plats

en: Go up one level
sv: Gå upp en nivå

en: Information about the program
sv: Information om programmet

en: Last Output
sv: Senaste utdata

en: Load Options
sv: Inläsningsalternativ

en: Location
sv: Plats

en: Location:
sv: Plats:

en: Low
sv: Låg

en: Maximum (slow)
sv: Maximal (långsam)

en: Minimum (fast)
sv: Minimal (snabb)

en: Modified on:
sv: Ändrad den:

en: Move
sv: Flytta

en: Move current archive to another folder
sv: Flytta aktuellt arkiv till en annan mapp

en: Move current archive to trash
sv: Flytta aktuellt arkiv till papperskorgen

en: Move to _Trash
sv: Flytta till _papperskorgen

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: New
sv: Ny

en: New archive name (without extension)
sv: Nytt arkivnamn (utan filändelse)

en: New file name
sv: Nytt filnamn

en: New folder name
sv: Nytt mappnamn

en: Number of files:
sv: Antal filer:

en: Open
sv: Öppna

en: Open Fi_les...
sv: Öppna fi_ler...

en: Open Files
sv: Öppna filer

en: Open R_ecent
sv: Öppna s_enaste

en: Open With...
sv: Öppna med...

en: Open archive
sv: Öppna arkiv

en: Open selected files with an application
sv: Öppna valda filer med ett program

en: Open selected files with the standard application
sv: Öppna markerade filer med standardprogrammet

en: Open with an _application
sv: Öppna med ett _program

en: Operation stopped
sv: Åtgärden stoppad

en: Options Name:
sv: Alternativnamn:

en: Over_write existing files
sv: Skriv _över befintliga filer

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Pass_word...
sv: Lösen_ord...

en: Password
sv: Lösenord

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Please use a different name.
sv: Använd ett annat namn.

en: R_e-create folders
sv: Skapa _om mappar

en: R_ecent applications:
sv: N_yligen använda program:

en: Reading archive
sv: Läser arkiv

en: Recompressing archive
sv: Återkomprimerar arkiv

en: Reload current archive
sv: Läs om aktuellt arkiv

en: Removing file:
sv: Tar bort fil:

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename current archive
sv: Byt namn på aktuellt arkiv

en: Rename selection
sv: Byt namn på markering

en: Reverse the list order
sv: Vänd på listordningen

en: Sa_ve Options
sv: Sparalternati_v

en: Save
sv: Spara

en: Save Options
sv: Sparalternativ

en: Select _All
sv: Markera _alla

en: Select all files
sv: Markera alla filer

en: Show archive properties
sv: Visa arkivegenskaper

en: Size
sv: Storlek

en: Sort file list by file size
sv: Sortera fillista efter filstorlek

en: Sort file list by location
sv: Sortera fillista efter plats

en: Sort file list by modification time
sv: Sortera fillista efter ändringstid

en: Sort file list by name
sv: Sortera fillista efter namn

en: Sort file list by type
sv: Sortera fillista efter typ

en: Stat_usbar
sv: Stat_usrad

en: Stop current operation
sv: Stoppa aktuell åtgärd

en: Symbolic link
sv: Symbolisk länk

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
sv: Tar komprimerat med bzip (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
sv: Tar komprimerat med bzip2 (.tar.bz2)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
sv: Tar komprimerat med compress (.tar.Z)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
sv: Tar komprimerat med gzip (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
sv: Tar komprimerat med lzop (.tar.lzo)

en: Tar uncompressed (.tar)
sv: Okomprimerat tar (.tar)

en: Test Result
sv: Testresultat

en: Test whether the archive contains errors
sv: Testa huruvida arkivet innehåller fel

en: Testing archive
sv: Testar arkivet

en: The archive already exists.  Do you want to overwrite it?
sv: Arkivet finns redan. Vill du skriva över det?

en: The archive cannot be moved to the Trash. Do you want to delete it permanently?
sv: Arkivet kan inte flyttas till papperskorgen. Vill du ta bort det permanent?

en: The file does not exist.
sv: Filen finns inte.

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
sv: Namnet "%s" är inte giltigt eftersom det inte får innehålla tecknen: %s
    
    %s

en: The new name is equal to the old one.
sv: Det nya namnet är identiskt med det gamla.

en: The new name is void.
sv: Det nya namnet är tomt.

en: The specified password is not valid, please specify a new password with the command: Edit->Password
sv: Det angivna lösenordet är inte giltigt. Ange ett nytt lösenord med kommandot: Redigera->Lösenord

en: This archive is password protected.
    Please specify a password with the command: Edit->Password
sv: Detta arkiv är lösenordsskyddat.
    Ange ett lösenord med kommandot: Redigera->Lösenord

en: Type
sv: Typ

en: Unknown type
sv: Okänd typ

en: View
sv: Visa

en: View All _Files
sv: Visa alla _filer

en: View File
sv: Visa fil

en: View as a F_older
sv: Visa som en _mapp

en: View file with internal viewer
sv: Visa fil med inbyggd visare

en: View selected file
sv: Visa markerad fil

en: View the main toolbar
sv: Visa huvudverktygsraden

en: View the output produced by the last executed command
sv: Visa utdata från det senast exekverade kommandot

en: View the statusbar
sv: Visa statusraden

en: View with internal _viewer
sv: Visa med inbyggd _visare

en: You can't add an archive to itself.
sv: Du kan inte lägga till ett arkiv till sig självt.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
sv: Du har inte rättigheter att skapa ett arkiv i denna mapp

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
sv: Du har inte de rättigheter som krävs för att packa upp arkiv i mappen "%s"

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
sv: Du har inte de rättigheter som krävs för att läsa filer i mappen "%s"

en: You don't have the right permissions.
sv: Du har inte rätt rättigheter.

en: You have to specify an archive name.
sv: Du måste ange ett arkivnamn.

en: [read only]
sv: [skrivskyddad]

en: _About
sv: _Om

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add only if newer
sv: _Lägg till endast om nyare

en: _Add...
sv: _Lägg till...

en: _All files
sv: _Alla filer

en: _Application:
sv: _Program:

en: _Archive
sv: _Arkiv

en: _Archive:
sv: _Arkiv:

en: _Arrange Files
sv: _Ordna filer

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Delete...
sv: _Ta bort...

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Extract
sv: _Packa upp

en: _Extract...
sv: _Packa upp...

en: _Files:
sv: _Filer:

en: _Include files:
sv: _Inkludera filer:

en: _Include subfolders
sv: _Inkludera undermappar

en: _Last Output
sv: _Senaste utdata

en: _Load Options
sv: _Inläsningsalternativ

en: _Location
sv: _Plats

en: _Move
sv: _Flytta

en: _Move...
sv: _Flytta...

en: _New
sv: _Ny

en: _Open destination folder after extraction
sv: _Öppna målmapp efter uppackning

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Reload
sv: _Läs om

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Rename...
sv: _Byt namn...

en: _Reversed Order
sv: _Omvänd ordning

en: _Selected files
sv: _Markerade filer

en: _Size
sv: _Storlek

en: _Stop
sv: _Stopp

en: _Test Integrity
sv: _Testa integritet

en: _Toolbar
sv: _Verktygsrad

en: _Type
sv: _Typ

en: _View
sv: _Visa

en: _View File
sv: _Visa fil

en: by T_ype
sv: efter t_yp

en: by _Date modified
sv: efter ändrings_datum

en: by _Location
sv: efter _plats

en: by _Name
sv: efter _namn

en: by _Size
sv: efter _storlek

en: example: *.o; *.bak
sv: exempel: *.o; *.bak

en: example: *.txt; *.doc
sv: exempel: *.txt; *.doc

en: wait please...
sv: var vänlig vänta...
