gdm2 - en to sv translation catalogue (677 entries)

en: 
    ... File too long to display ...
sv: 
    ... Filen är för lång för att visas ...

en: 
    Authentication failed.  Letters must be typed in the correct case.
sv: 
    Autentisering misslyckades. Bokstäver måste anges med rätt skiftläge.

en: 
    Cannot change your password, you will not be able to log in, please try again later or contact your system administrator.
sv: 
    Kan inte byta ditt lösenord, du kommer inte att kunna logga in. Försök igen senare eller kontakta din systemadministratör.

en: 
    Cannot set your user group, you will not be able to log in, please contact your system administrator.
sv: 
    Kan inte ställa in din användargrupp, du kommer inte att kunna logga in.
    Kontakta din systemadministratör.

en: 
    Incorrect username or password.  Letters must be typed in the correct case.
sv: 
    Ogiltigt användarnamn eller lösenord. Bokstäver måste skrivas med rätt skiftläge.

en: 
    The change of the authentication token failed. Please try again later or contact the system administrator.
sv: 
    Ändringen av autentiseringselementet misslyckades. Försök igen senare eller kontakta systemadministratören.

en: 
    The system administrator has disabled access to the system temporarily.
sv: 
    Systemadministratören har tillfälligt stängt av åtkomst till systemet.

en: 
    The system administrator has disabled your access to the system temporary.
sv: 
    Systemadministratören har tillfälligt stängt av din åtkomst till systemet.

en: 
    The system administrator has disabled your account.
sv: 
    Systemadministratören har stängt av ditt konto.

en: 
    The system administrator is not allowed to login from this screen
sv: 
    Systemadministratören får inte logga in från denna skärm

en:   (You can change consoles by pressing Ctrl-Alt plus a function key, such as Ctrl-Alt-F7 to go to console 7.  X servers usually run on consoles 7 and higher.)
sv:  (Du kan byta konsoller genom att trycka Ctrl+Alt och en funktionstangent, exempelvis Ctrl+Alt+F7 för att gå till konsoll 7. X-servrar kör normalt på konsoll 7 och högre.)

en: %a %b %d, %H:%M
sv: %a %d %b, %H.%M

en: %a %b %d, %l:%M %p
sv: %a %d %b, %H.%M

en: %s could not be opened
sv: %s kunde inte öppnas

en: %s language selected
sv: Språket %s har valts

en: %s not a regular file!
sv: %s är inte en vanlig fil!

en: %s session selected
sv: %s-session är vald

en: %s: %s does not exist but must exist.
sv: %s: %s finns inte men måste finnas.

en: %s: %s is bigger than sysadmin specified maximum file size.
sv: %s: %s är större än den av systemadministratören angivna maximala filstorleken.

en: %s: %s is not a regular file.
sv: %s: %s är inte en vanlig fil.

en: %s: %s is not owned by uid %d.
sv: %s: %s ägs inte av uid %d.

en: %s: %s is writable by group.
sv: %s: %s kan skrivas av gruppen.

en: %s: %s is writable by group/other.
sv: %s: %s kan skrivas av grupp/övriga.

en: %s: %s is writable by other.
sv: %s: %s kan skrivas av övriga.

en: %s: Aborting display %s
sv: %s: Avbryter display %s

en: %s: Authdir %s does not exist. Aborting.
sv: %s: Authdir %s existerar inte. Avbryter.

en: %s: Authdir %s has wrong permissions %o. Should be %o. Aborting.
sv: %s: Authdir %s har felaktiga rättigheter %o. Ska vara %o. Avbryter.

en: %s: Authdir %s is not a directory. Aborting.
sv: %s: Authdir %s är inte en katalog. Avbryter.

en: %s: Authdir %s is not owned by user %s, group %s. Aborting.
sv: %s: Authdir %s ägs inte av användaren %s, gruppen %s. Avbryter.

en: %s: Bad address
sv: %s: Basadress

en: %s: BaseXsession empty, using %s/gdm/Xsession
sv: %s: BaseXsession tom, använder %s/gdm/Xsession

en: %s: Can't find the gdm group (%s). Aborting!
sv: %s: Kan inte hitta gdm-gruppen (%s). Avbryter!

en: %s: Can't find the gdm user (%s). Aborting!
sv: %s: Kan inte hitta gdm-användaren (%s). Avbryter!

en: %s: Can't fork Xserver process!
sv: %s: Kan inte grena Xserver-process!

en: %s: Can't fork gdmchooser process
sv: %s: Kan inte grena gdmchooser-processen

en: %s: Can't fork gdmgreeter process
sv: %s: Kan inte grena gdmgreeter-processen

en: %s: Can't fork script process!
sv: %s: Kan inte grena skriptprocess!

en: %s: Can't init pipe to gdmchooser
sv: %s: Kan inte initiera rör till gdmchooser

en: %s: Can't init pipe to gdmgreeter
sv: %s: Kan inte initiera rör till gdmgreeter

en: %s: Can't open fifo!
sv: %s: Kan inte öppna fifo!

en: %s: Cannot create pipe
sv: %s: Kan inte skapa rör

en: %s: Cannot find a free display number
sv: %s: Kan inte hitta ett ledigt displaynummer

en: %s: Cannot find or run the base Xsession script, will try GNOME failsafe
sv: %s: Kan inte hitta eller köra Xsession-basskriptet, kommer att försöka med felsäker GNOME

en: %s: Cannot fork to display error/info box
sv: %s: Kan inte grena för att visa fel-/infofönster

en: %s: Cannot get local addresses!
sv: %s: Kan inte få tag i lokala adresser!

en: %s: Cannot safely open %s
sv: %s: Kan inte säkert öppna %s

en: %s: Cannot start greeter trying default: %s
sv: %s: Kan inte starta hälsare, försöker med standardvärde: %s

en: %s: Cannot start greeter with gtk modules: %s. Trying without modules
sv: %s: Kan inte starta hälsare med gtk-moduler: %s. Försöker utan moduler

en: %s: Chooser not found or it can't be executed by the gdm user
sv: %s: Väljaren kunde inte hittas, eller så kan den inte köras av gdm-användaren

en: %s: Could not become %s. Aborting.
sv: %s: Kunde inte bli %s. Avbryter.

en: %s: Could not bind socket
sv: %s: Kunde inte binda uttag (socket)

en: %s: Could not bind to XDMCP socket!
sv: %s: Kunde inte binda till XDMCP-uttag (socket)!

en: %s: Could not create XDMCP buffer!
sv: %s: Kunde inte skapa XDMCP-buffert!

en: %s: Could not create socket!
sv: %s: Kunde inte skapa uttag (socket)!

en: %s: Could not exec %s %s %s
sv: %s: Kunde inte exekvera %s %s %s

en: %s: Could not extract authlist from packet
sv: %s: Kunde inte läsa autentiseringslista från paket

en: %s: Could not get server hostname: %s!
sv: %s: Kunde inte hitta servernamnet: %s!

en: %s: Could not lock cookie file %s
sv: %s: Kunde inte låsa kakfilen %s

en: %s: Could not make FIFO
sv: %s: Kunde inte skapa FIFO

en: %s: Could not make new cookie file in %s
sv: %s: Kunde inte skapa ny kakfil i %s

en: %s: Could not make socket
sv: %s: Kunde inte skapa uttag (socket)

en: %s: Could not open FIFO
sv: %s: Kunde inte öppna FIFO

en: %s: Could not open cookie file %s
sv: %s: Kunde inte öppna kakfilen %s

en: %s: Could not open logfile for display %s!
sv: %s: Kunde inte öppna loggfilen för display %s!

en: %s: Could not open ~/.xsession-errors
sv: %s: kunde inte öppna ~/.xsession-errors

en: %s: Could not read Authentication Data
sv: %s: Kunde inte läsa autentiseringsdata

en: %s: Could not read Authentication Names
sv: %s: Kunde inte läsa autentiseringsnamn

en: %s: Could not read Authorization List
sv: %s: Kunde inte läsa autentiseringslista

en: %s: Could not read Client Address
sv: %s: Kunde inte läsa klientadress

en: %s: Could not read Connection Type
sv: %s: Kunde inte läsa anslutningstypen

en: %s: Could not read Display Class
sv: %s: Kunde inte läsa displayklass

en: %s: Could not read Display Number
sv: %s: Kunde inte läsa displaynumret

en: %s: Could not read Manufacturer ID
sv: %s: Kunde inte läsa tillverkar-ID

en: %s: Could not read Session ID
sv: %s: Kunde inte läsa sessions-ID

en: %s: Could not read XDMCP header!
sv: %s: Kunde inte läsa XDMCP-huvud!

en: %s: Could not read address
sv: %s: Kunde inte läsa adress

en: %s: Could not read display address
sv: %s: Kunde inte läsa displayadress

en: %s: Could not read display port number
sv: %s: Kunde inte läsa displayportnummer

en: %s: Could not setup environment for %s. Aborting.
sv: %s: Kunde inte konfigurera miljön för %s. Avbryter.

en: %s: Could not write cookie
sv: %s: Kunde inte skriva kaka

en: %s: Could not write new authorization entry.  Possibly out of diskspace
sv: %s: Kunde inte skriva ny auktoriseringspost. Möjligtvis är diskutrymmet slut

en: %s: Could not write new authorization entry: %s
sv: %s: Kunde inte skriva ny auktoriseringspost: %s

en: %s: Couldn't set groupid to %d
sv: %s: Kunde inte sätta grupp-id till %d

en: %s: Couldn't set groupid to 0
sv: %s: Kunde inte sätta grupp-id till 0

en: %s: Couldn't set userid to %d
sv: %s: Kunde inte sätta användar-id till %d

en: %s: Directory %s does not exist.
sv: %s: Katalogen %s finns inte.

en: %s: Display %s busy.  Trying another display number.
sv: %s: Display %s är upptagen. Försöker med ett annat displaynummer.

en: %s: Display number %d in use!  I will use %d
sv: %s: Displaynumret %d används! Jag kommer att använda %d

en: %s: Empty server command for display %s
sv: %s: Tomt serverkommando för display %s

en: %s: Empty server command, using standard one.
sv: %s: Tomt serverkommando, använder standardkommando.

en: %s: Error forking user session
sv: %s: Fel vid grening av användarsession

en: %s: Error in checksum
sv: %s: Fel i kontrollsumman

en: %s: Error opening a pipe: %s
sv: %s: Fel vid öppnande av ett rör: %s

en: %s: Error setting %s to %s
sv: %s: Fel vid inställning av %s till %s

en: %s: Error setting signal %d to %s
sv: %s: Fel vid inställning av %d till %s

en: %s: Error setting up %s signal handler: %s
sv: %s: Fel vid inställning av %s-signalhanteraren: %s

en: %s: Error setting up CHLD signal handler
sv: %s: Fel vid inställning av CHLD-signalhanteraren

en: %s: Error starting chooser on display %s
sv: %s: Fel vid start av väljare på display %s

en: %s: Error starting greeter on display %s
sv: %s: Fel vid start av hälsare på display %s

en: %s: Execution of PostLogin script returned > 0. Aborting.
sv: %s: Körning av PostLogin-skriptet returnerade > 0. Avbryter.

en: %s: Execution of PreSession script returned > 0. Aborting.
sv: %s: Körning av PreSession-skriptet returnerade > 0. Avbryter.

en: %s: Failed checksum from %s
sv: %s: Ogiltig kontrollsumma från %s

en: %s: Failed creating pipe
sv: %s: Misslyckades med att skapa rör

en: %s: Failed executing: %s
sv: %s: Misslyckades med att köra: %s

en: %s: Failed forking gdm slave process for %s
sv: %s: Misslyckades med att grena en gdm-slavprocess för %s

en: %s: Failed starting: %s
sv: %s: Misslyckades med att starta: %s

en: %s: Fatal X error - Restarting %s
sv: %s: Ödesdigert X-fel - Startar om %s

en: %s: Got KEEPALIVE from banned host %s
sv: %s: Fick KEEPALIVE från utestängda värden %s

en: %s: Got Manage from banned host %s
sv: %s: Fick Manage från utestängda värden %s

en: %s: Got REQUEST from banned host %s
sv: %s: Fick REQUEST från utestängda värden %s

en: %s: Greeter not found or can't be executed by the gdm user
sv: %s: Hälsaren kunde inte hittas, eller kan inte köras av gdm-användaren

en: %s: Halt failed: %s
sv: %s: Stoppande misslyckades: %s!

en: %s: Home directory for %s: '%s' does not exist!
sv: %s: Hemkatalog för %s: "%s" finns inte!

en: %s: Ignoring suspiciously looking cookie file %s
sv: %s: Ignorerar konstig kakfil %s

en: %s: Incorrect XDMCP version!
sv: %s: Felaktig XDMCP-version!

en: %s: Invalid server line in config file. Ignoring!
sv: %s: Ogiltig serverrad i konfigurationsfilen. Ignorerar!

en: %s: Logdir %s does not exist or isn't a directory.  Using ServAuthDir %s.
sv: %s: Loggkatalogen %s finns inte eller är ingen katalog. Använder ServAuthDir %s.

en: %s: No Exec line in the session file: %s, starting failsafe GNOME
sv: %s: Ingen Exec-rad i sessionsfilen: %s, använder felsäker GNOME

en: %s: No XDMCP support
sv: %s: Inget XDMCP-stöd

en: %s: No configuration file: %s. Using defaults.
sv: %s: Ingen konfigurationsfil: %s. Använder standardvärden.

en: %s: No daemon/ServAuthDir specified.
sv: %s: Ingen demon/ServAuthDir angiven.

en: %s: No greeter specified.
sv: %s: Ingen hälsare angiven.

en: %s: No remote greeter specified.
sv: %s: Ingen fjärrhälsare angiven.

en: %s: No sessions directory specified.
sv: %s: Ingen sessionskatalog angiven.

en: %s: Reboot failed: %s
sv: %s: Omstart misslyckades: %s

en: %s: Remote greeter not found or can't be executed by the gdm user
sv: %s: Fjärrhälsaren kunde inte hittas eller kan inte köras av gdm-användaren

en: %s: Root cannot be autologged in, turing off automatic login
sv: %s: root kan inte loggas in automatiskt, slår av automatisk inloggning

en: %s: Root cannot be autologged in, turing off timed login
sv: %s: root kan inte loggas in automatiskt, slår av tidsbaserad inlogging

en: %s: Running the XKeepsCrashing script
sv: %s: Kör skriptet XKeepsCrashing

en: %s: Server was to be spawned by uid %d but that user doesn't exist
sv: %s: Servern skulle startas med uid %d, men den användaren finns inte

en: %s: Session directory %s not found!
sv: %s: Kunde inte hitta sessionskatalogen %s!

en: %s: Standard X server not found, trying alternatives
sv: %s: Standard-X-servern kunde inte hittas, provar alternativ

en: %s: String too long!
sv: %s: Strängen är för lång!

en: %s: The gdm group should not be root. Aborting!
sv: %s: Gdm-gruppen ska inte vara root. Avbryter!

en: %s: The gdm user should not be root. Aborting!
sv: %s: Gdm-användaren ska inte vara root. Avbryter!

en: %s: TimedLoginDelay less than 5, so I will just use 5.
sv: %s: TimedLoginDelay är mindre än 5, så jag kommer helt enkelt att använda 5.

en: %s: Trying failsafe X server %s
sv: %s: Provar med felsäkra X-servern %s

en: %s: Unknown opcode from host %s
sv: %s: Okänd opcode från värden %s

en: %s: User not allowed to log in
sv: %s: Användaren får inte logga in

en: %s: User passed auth but getpwnam(%s) failed!
sv: %s: Användaren klarade autentiseringen men getpwnam(%s) misslyckades!

en: %s: XDMCP disabled and no local servers defined. Aborting!
sv: %s: XDMCP är inaktiverat och inga lokala servrar är angivna. Avbryter!

en: %s: XDMCP disabled and no local servers defined. Adding %s on :%d to allow configuration!
sv: %s: XDMCP är inaktiverat och inga lokala servrar är angivna. Lägger till %s på :%d för att tillåta konfiguration!

en: %s: XDMCP was enabled while there is no XDMCP support, turning it off
sv: %s: XDMCP var aktiverat men det finns inte XDMCP-stöd, stänger av det

en: %s: Xserver not found: %s
sv: %s: X-server kunde inte hittas: %s

en: %s: cannot fork
sv: %s: kan inte grena

en: %s: cannot open display %s
sv: %s: kan inte öppna display %s

en: %s: fork() failed!
sv: %s: fork() misslyckades!

en: %s: gnome-session not found for a failsafe GNOME session, trying xterm
sv: %s: gnome-session hittades inte för en felsäker GNOME-session, försöker med xterm

en: %s: initgroups() failed for %s
sv: %s: initgroups() misslyckades för %s

en: %s: setsid() failed: %s!
sv: %s: setsid() misslyckades: %s!

en: %s: setusercontext() failed for %s. Aborting.
sv: %s: setusercontext() misslyckades för %s. Avbryter.

en: %sWelcome to %s%s
sv: %sVälkommen till %s%s

en: (c) 2002 Bond, James Bond
sv: © 2002 Bond, James Bond

en: (c) 2002 GNOME
sv: © 2002 GNOME

en: (current) UNIX password:
sv: (aktuellt) UNIX-lösenord:

en: (memory buffer
sv: (minnesbuffert

en: (memory buffer)
sv: (minnesbuffert)

en: A graphical application for configuring the GNOME Display Manager (GDM)
sv: Ett grafiskt program för att konfigurera GNOME:s displayhanterare (GDM)

en: A-M|Albanian
sv: A-M|Albanska

en: A-M|Amharic
sv: A-M|Amhariska

en: A-M|Arabic (Egypt)
sv: A-M|Arabiska (Egypten)

en: A-M|Arabic (Lebanon)
sv: A-M|Arabiska (Libanon)

en: A-M|Azerbaijani
sv: A-M|Azerbadjanska

en: A-M|Basque
sv: A-M|Baskiska

en: A-M|Belarusian
sv: A-M|Vitryska

en: A-M|Bengali (India)
sv: A-M|Bengali (Indien)

en: A-M|Bosnian
sv: A-M|Bosniska

en: A-M|Bulgarian
sv: A-M|Bulgariska

en: A-M|Catalan
sv: A-M|Katalanska

en: A-M|Chinese (simplified)
sv: A-M|Kinesiska (förenklad)

en: A-M|Chinese (traditional)
sv: A-M|Kinesiska (traditionell)

en: A-M|Croatian
sv: A-M|Kroatiska

en: A-M|Czech
sv: N-Ö|Tjeckiska

en: A-M|Danish
sv: A-M|Danska

en: A-M|Dutch
sv: A-M|Holländska

en: A-M|English
sv: A-M|Engelska

en: A-M|English (American)
sv: A-M|Engelska (amerikansk)

en: A-M|English (Australian)
sv: A-M|Engelska (australiensisk)

en: A-M|English (British)
sv: A-M|Engelska (brittisk)

en: A-M|English (Canadian)
sv: A-M|Engelska (kanadensisk)

en: A-M|English (Ireland)
sv: A-M|Engelska (Irland)

en: A-M|Estonian
sv: A-M|Estniska

en: A-M|Finnish
sv: A-M|Finska

en: A-M|French
sv: A-M|Franska

en: A-M|Galician
sv: A-M|Galiciska

en: A-M|German
sv: N-Ö|Tyska

en: A-M|Greek
sv: A-M|Grekiska

en: A-M|Hebrew
sv: A-M|Hebreiska

en: A-M|Hungarian
sv: N-Ö|Ungerska

en: A-M|Icelandic
sv: A-M|Isländska

en: A-M|Indonesian
sv: A-M|Indonesiska

en: A-M|Irish
sv: A-M|Irländska

en: A-M|Italian
sv: A-M|Italienska

en: A-M|Japanese
sv: A-M|Japanska

en: A-M|Korean
sv: A-M|Koreanska

en: A-M|Latvian
sv: A-M|Lettiska

en: A-M|Lithuanian
sv: A-M|Litauiska

en: A-M|Macedonian
sv: A-M|Makedonska

en: A-M|Malay
sv: A-M|Malajiska

en: A-M|Mongolian
sv: A-M|Mongoliska

en: ADDRESS
sv: ADRESS

en: A_dd host:
sv: L_ägg till värd:

en: Abort login
sv: Avbryt inloggning

en: Accessibility
sv: Tillgänglighet

en: Allo_w running XDMCP chooser from the login screen
sv: Till_åt körande av XDMCP-väljare från inloggningsskärmen

en: Allow _root to login with GDM
sv: Tillåt att _root loggar in med GDM

en: Allow c_onfiguration from the login screen
sv: Tillåt k_onfiguration från systemmenyn

en: Allow remote _timed logins
sv: Tillåt _tidsbaserade inloggningar över nätverket

en: Allow root to login r_emotely with GDM
sv: Tillåt att root gör _fjärrinloggningar med GDM

en: Always disallow TCP connections to _X server (disables all remote connections)
sv: Tillåt aldrig TCP-anslutningar till _X-servern (inaktiverar alla fjärranslutningar)

en: Always use 24 hour cloc_k format
sv: Använd alltid 24-timmars_klocka

en: An error occured while loading the user interface element %s%s from file %s.  CList type widget should have %d columns.  Possibly the glade interface description was corrupted.  %s cannot continue and will exit now.  You should check your installation of %s or reinstall %s.
sv: Ett fel uppstod vid inläsningen av användargränssnittselementet %s%s från filen %s. CList-typwidgeten bör ha %d kolumner. Glade-gränssnittsbeskrivningen är kanske trasig. %s kan inte fortsätta och kommer att avsluta nu. Du bör kontrollera din installation av %s eller installera om %s.

en: An error occured while loading the user interface element %s%s from file %s.  Possibly the glade interface description was corrupted.  %s cannot continue and will exit now.  You should check your installation of %s or reinstall %s.
sv: Ett fel uppstod vid inläsningen av användargränssnittselementet %s%s från filen %s. Glade-gränssnittsbeskrivningen är kanske trasig. %s kan inte fortsätta och kommer att avsluta nu. Du bör kontrollera din installation av %s eller installera om %s.

en: An error occured while loading the user interface from file %s.  Possibly the glade interface description was not found.  %s cannot continue and will exit now.  You should check your installation of %s or reinstall %s.
sv: Ett fel uppstod vid inläsningen av användargränssnittet från filen %s. Glade-gränssnittsbeskrivningen kunde kanske inte hittas. %s kan inte fortsätta och kommer att avsluta nu. Du bör kontrollera din installation av %s eller installera om %s.

en: An error occured while trying to contact the login screens.  Not all updates may have taken effect.
sv: Ett fel inträffade vid försök att kontakta inloggningsskärmarna. Alla uppdateringar behöver inte ha börjat gälla.

en: An internal error occured, you will not be able to log in.
    Please try again later or contact your system administrator.
sv: Ett internt fel inträffade, du kommer inte att kunna logga in.
    Försök igen senare eller kontakta din systemadministratör.

en: Answer questions here and press Enter when done.  For a menu press F10.
sv: Svara på frågor här och tryck Retur när du är klar. Tryck F10 för en meny.

en: Archive does not include a GdmGreeterTheme.info file
sv: Arkivet innehåller ingen GdmGreeterTheme.info-fil

en: Archive is not of a single subdirectory
sv: Arkivet är inte av en ensam underkatalog

en: Archive is not of a subdirectory
sv: Arkivet är inte av en underkatalog

en: Are you sure you want to reboot the machine?
sv: Är du säker på att du vill starta om datorn?

en: Are you sure you want to shut down the machine?
sv: Är du säker på att du vill stänga ner datorn?

en: Are you sure you want to suspend the machine?
sv: Är du säker på att du vill försätta datorn i viloläge?

en: Authenticate before running --command
sv: Autentisera innan --command körs

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Authentication failure!
sv: Autentiseringsfel!

en: Authentication token change failed for user %s
sv: Byte av autentiseringselement misslyckades för användaren %s

en: Author:
sv: Författare:

en: Autologin or timed login to the superuser (root) account is not allowed.
sv: Automatisk inloggning eller tidsbaserad inloggning till superanvändaren (root) är inte tillåtet.

en: Automatic Login
sv: Automatisk inloggning

en: Automatic login
sv: Automatisk inloggning

en: Background
sv: Bakgrund

en: Browse
sv: Bläddra

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: C_onnect
sv: _Anslut

en: Can not get username
sv: Kan inte få tag i användarnamn

en: Can not start fallback console
sv: Kan inte starta reservkonsoll

en: Can't disable xscreensaver display hacks
sv: Kan inte inaktivera xscreensavers displayhack

en: Can't find PAM configuration for gdm.
sv: Kan inte hitta PAM-konfigurationsfilen för gdm.

en: Can't lock screen
sv: Kan inte låsa skärm

en: Can't open %s for writing
sv: Kan inte öppna %s för skrivning

en: Can't open DefaultImage: %s!
sv: Kan inte öppna standardbild: %s!

en: Can't open DefaultImage: %s. Suspending face browser!
sv: Kan inte öppna DefaultImage: %s. Inaktiverar ansiktsbläddraren!

en: Can't open default host icon: %s
sv: Kan inte öppna standardvärdikon: %s

en: Can't set EGID to user GID
sv: Kan inte ställa in EGID till användar-GID

en: Can't set EUID to user UID
sv: Kan inte ställa in EUID till användar-UID

en: Can't set PAM_RHOST=%s
sv: Kan inte ställa in PAM_RHOST=%s

en: Can't set PAM_TTY=%s
sv: Kan inte ställa in PAM_TTY=%s

en: Can't write to %s: %s
sv: Kan inte skriva till %s: %s

en: Cannot change display
sv: Kan inte ändra display

en: Cannot communicate with GDM (The GNOME Display Manager)
sv: Kan inte kommunicera med GDM (GNOME:s displayhanterare)

en: Cannot communicate with gdm, perhaps you have an old version running.
sv: Kan inte kommunicera med gdm, du kanske har en gammal version körandes.

en: Cannot connect to remote server
sv: Kan inte ansluta till fjärrserver

en: Cannot find "xterm" to start a failsafe session.
sv: Kan inte hitta "xterm" för att starta en felsäker session.

en: Cannot find host
sv: Kan inte hitta värd

en: Cannot find or run the base session script, will try the GNOME failsafe session for you.
sv: Kan inte hitta eller köra bassessionsskriptet, kommer att försöka med felsäker GNOME åt dig

en: Cannot get passwd structure for %s
sv: Kan inte få tag i passwd-struktur för %s

en: Cannot load user interface
sv: Kan inte läsa in användargränssnitt

en: Cannot open file
sv: Kan inte öppna fil

en: Cannot run chooser
sv: Kan inte köra väljare

en: Cannot set user group for %s
sv: Kan inte ställa in användargruppen för %s

en: Cannot setup pam handle with null display
sv: Kan inte konfigurera pam-handtag med tom display

en: Cannot start new display
sv: Kan inte starta ny display

en: Cannot start the chooser program, you will probably not be able to log in.  Please contact the system administrator.
sv: Kan inte starta väljarprogrammet. Du kommer troligtvis inte att kunna logga in. Kontakta systemadministratören.

en: Cannot start the greeter
sv: Kan inte starta hälsaren

en: Cannot start the greeter program, you will not be able to log in.  This display will be disabled.  Try logging in by other means and editing the configuration file
sv: Kan inte starta hälsningsprogrammet. Du kommer inte att kunna logga in. Denna display kommer att vara inaktiverad. Försök att logga in på andra sätt och redigera konfigurationsfilen

en: Cannot start the session due to some internal error.
sv: Kan inte starta sessionen på grund av ett internt fel.

en: Cannot write PID file %s, possibly out of diskspace.  Error: %s
sv: Kan inte skriva PID-filen %s, möjligtvis slut på diskutrymme. Fel: %s

en: Cannot write PID file %s, possibly out of diskspace.  Error: %s
sv: Kan inte skriva PID-filen %s, möjligtvis slut på diskutrymme. Fel: %s

en: Change the picture that will show in the GDM (login manager) face browser
sv: Ändra den bild som kommer att visas i GDM:s (inloggningshanterarens) ansiktsbläddrare

en: Change to _Existing Display
sv: Växla till _befintlig display

en: Choose a Session
sv: Välj en session

en: Choose a ho_st to connect to:
sv: Välj en _värd att koppla upp mot:

en: Choose an Action
sv: Välj en åtgärd

en: Choose server
sv: Välj server

en: Choose the X server to start
sv: Välj den X-server som ska startas

en: Circles
sv: Cirklar

en: Client address to return in response to xdm
sv: Klientadress att returnera som svar till xdm

en: Co_lor
sv: F_ärg

en: Configuration is not correct
sv: Konfigurationen är inte korrekt

en: Configure GDM (this login manager). This will require the root password.
sv: Konfigurera GDM (denna inloggningshanterare). Detta kommer att kräva rootlösenordet.

en: Connection type to return in response to xdm
sv: Anslutningstyp att returnera som svar till xdm

en: Could not execute the configuration program.  Make sure it's path is set correctly in the configuration file.
sv: Kunde inte köra konfigurationsprogrammet. Försäkra dig om att dess sökväg är korrekt angiven i konfigurationsfilen.

en: Could not execute the configuration program.  Make sure it's path is set correctly in the configuration file.  I will attempt to start it from the default location.
sv: Kunde inte köra konfigurationsprogrammet. Försäkra dig om att dess sökväg är korrekt angiven i konfigurationsfilen. Jag kommer att försöka starta det från standardplatsen.

en: Could not find a free display number
sv: Kunde inte hitta ett ledigt displaynummer

en: Could not find the GNOME installation, will try running the "Failsafe xterm" session.
sv: Kunde inte hitta GNOME-installationen, kommer att försöka köra sessionen "Felsäker xterm".

en: Could not fork a new process!
sv: Kunde inte grena en ny process!

en: Could not set signal mask!
sv: Kunde inte sätta signalmask!

en: Could not setgid %d. Aborting.
sv: Kunde inte sätta grupp-id %d. Avbryter.

en: Couldn't authenticate user
sv: Kunde inte autentisera användaren

en: Couldn't authenticate user "%s"
sv: Kunde inte autentisera användaren "%s"

en: Couldn't open session for %s
sv: Kunde inte öppna session för %s

en: Couldn't set acct. mgmt for %s
sv: Kunde inte sätta kontohantering för %s

en: Couldn't set credentials for %s
sv: Kunde inte sätta referenser för %s

en: D_isconnect
sv: _Koppla från

en: Debugging output
sv: Felsökningsutdata

en: Default System Session
sv: Standardsystemsession

en: Denied XDMCP query from host %s
sv: Nekade XDMCP-förfrågan från värden %s

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Details: %s
sv: Detaljer: %s

en: Did not receive any response from host "%s" in %d seconds.  Perhaps the host is not turned on, or is not willing to support a login session right now.  Please try again later.
sv: Fick inget svar från värden "%s" inom %d sekunder. Värden är kanske inte påslagen, eller vill kanske inte stöda en inloggningssession just nu. Försök igen senare.

en: Did not receive response from server
sv: Fick inget svar från server

en: Display %s is busy. There is another X server running already.
sv: Display %s är upptagen. En annan X-server kör redan.

en: Display %s on virtual terminal %d
sv: Display %s på virtuell terminal %d

en: Display '%s' cannot be opened by Xnest
sv: Display "%s" kan inte öppnas av Xnest

en: Displays per _host:
sv: Displayer per vär_d:

en: Do direct query instead of indirect (chooser)
sv: Gör direkt undersökning istället för indirekt (väljare)

en: Do not fork into the background
sv: Grena inte i bakgrunden

en: Do not lock current screen
sv: Lås inte aktuell skärm

en: Do you really wish to remove theme '%s' from the system?
sv: Vill du verkligen ta bort temat "%s" från systemet?

en: Don't check for running gdm
sv: Kontrollera inte om gdm kör

en: Doubleclick on the user
    to log in
sv: Dubbelklicka på användaren
    för att logga in

en: Doubleclick on the user to log in
sv: Dubbelklicka på användaren för att logga in

en: Enable _XDMCP
sv: Använd _XDMCP

en: Enable _accessibility modules
sv: Aktivera _tillgänglighetsmoduler

en: Enter new UNIX password:
sv: Ange nytt UNIX-lösenord:

en: Enter the root password
    to run the configuration.
sv: Ange rootlösenordet för
    att köra konfigurationen.

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: Fel vid flaggan %s: %s.
    Kör "%s --help" för att se en fullständig lista över tillgängliga
    kommandoradsalternativ.

en: Error while changing NIS password.
sv: Fel vid byte av NIS-lösenord.

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to (%s)
sv: Fel vid försök att köra (%s)
    som är länkat till (%s)

en: Error! Unable to set executable context.
sv: Fel! Kan inte ställa in körbart sammanhang.

en: Exit the application
sv: Avsluta programmet

en: Extra options for Xnest
sv: Extra flaggor för Xnest

en: Failed to restart self
sv: Misslyckades med att starta om mig själv

en: Failed to start X server several times in a short time period; disabling display %s
sv: Misslyckades med att starta X-server ett flertal gånger under en kort tidsperiod, inaktiverar display %s

en: Failsafe Gnome
sv: Felsäker Gnome

en: Failsafe _Gnome
sv: Felsäker _Gnome

en: Failsafe _Terminal
sv: Felsäker _terminal

en: Failsafe xterm
sv: Felsäker xterm

en: File %s cannot be open for reading
    Error: %s
sv: Filen %s kan inte öppnas för läsning
    Fel: %s

en: File %s cannot be open for writing
    Error: %s
sv: Filen %s kan inte öppnas för skrivning
    Fel: %s

en: File does not exist
sv: Filen finns inte.

en: File not a tar.gz or tar archive
sv: Filen är ingen tar.gz-fil eller tararkiv

en: Flexible server request denied: Not authenticated
sv: Flexibel serverbegäran nekas: Inte autentiserad

en: GDM (The GNOME Display Manager) is not running.
sv: GDM (GNOME:s displayhanterare) kör inte.

en: GDM Host Chooser
sv: GDM-värdväljare

en: GDM Login
sv: GDM-inloggning

en: GDM could not write a new authorization entry to disk.  Possibly out of diskspace.%s%s
sv: GDM kunde inte skriva en ny auktoriseringspost till disk. Möjligtvis är diskutrymmet slut.%s%s

en: GDM could not write to your authorization file.  This could mean that you are out of disk space or that your home directory could not be opened for writing.  In any case, it is not possible to log in.  Please contact your system administrator
sv: GDM kunde inte skriva till din auktoriseringsfil. Detta kan innebära att du har slut på diskutrymme eller att din hemkatalog inte kunde öppnas för skrivning. Hursomhelst går det inte att logga in. Kontakta din systemadministratör

en: GDM detected a shutdown or reboot in progress.
sv: GDM upptäckte en pågående nerstängning eller omstart.

en: GDM is not running
sv: GDM kör inte

en: GDM restarting ...
sv: GDM startar om...

en: GNOME Art variation of Circles
sv: GNOME-konstvariation av cirklar

en: GNOME Art variation of Circles with a Face Browser
sv: GNOME-konstvariation av cirklar med en ansiktsbläddrare

en: GNOME Artists
sv: GNOME-artister

en: GNOME Desktop Manager
sv: GNOME-skrivbordshanteraren

en: General
sv: Allmänt

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s
sv: Glade-filen är helt åt skogen! Försäkra dig om att rätt fil är installerad!
    fil: %s widget: %s

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s expected clist columns: %d
sv: Glade-filen är helt åt skogen! Försäkra dig om att rätt fil är installerad!
    fil: %s widget: %s förväntade clist-kolumner: %d

en: Graphical greeter
sv: Grafisk hälsare

en: Greeter
sv: Hälsare

en: Happy GNOME
sv: Glad GNOME

en: Happy GNOME with Browser
sv: Glad GNOME med bläddrare

en: Honour _indirect requests
sv: Ta emot _indirekta förfrågningar

en: How to use this application
sv: Hur man använder detta program

en: I cannot find the host "%s", perhaps you have mistyped it.
sv: Jag kan inte hitta värden "%s". Du kanske stavade den fel.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
sv: Jag kan inte starta X-servern (ditt grafiska gränssnitt). Troligtvis är den inte korrekt inställd. Vill du se utdatan från X-servern för att analysera problemet?

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
sv: Jag kan inte starta X-servern (ditt grafiska gränssnitt). Troligtvis är den inte korrekt inställd. Du kommer att behöva logga in på en konsoll och köra om X-konfigurationsprogrammet. Starta sedan om GDM.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly. You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
sv: Jag kan inte starta X-servern (ditt grafiska gränssnitt). Troligtvis är den inte korrekt inställd. Du kommer att behöva logga in på en konsoll och köra om X-konfigurationsprogrammet. Starta sedan om GDM.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It seems that the pointer device (your mouse) is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
sv: Jag kan inte starta X-servern (ditt grafiska gränssnitt). Det verkar som om ditt pekdon (din mus) inte är korrekt konfigurerat. Vill du se utdatan från X-servern för att analysera problemet?

en: I could not start the X
    server (your graphical environment)
    due to some internal error.
    Please contact your system administrator
    or check your syslog to diagnose.
    In the meantime this display will be
    disabled.  Please restart gdm when
    the problem is corrected.
sv: Jag kunde inte starta X-servern
    (din grafiska miljö) på grund av ett
    internt fel.
    Kontakta din systemadministratör
    eller kontrollera din systemlogg för
    att analysera felet.
    Under tiden kommer denna display att
    vara avstängd. Starta om gdm när
    problemet är åtgärdat.

en: I could not start the regular X server (your graphical environment) and so this is a failsafe X server.  You should log in and properly configure the X server.
sv: Jag kunde inte starta den vanliga X-servern (din grafiska miljö), så detta är en felsäker X-server. Du bör logga in och se till att X-servern konfigureras korrekt.

en: I could not start the standard greeter.  This display will abort and you may have to login another way and fix the installation of gdm
sv: Jag kunde inte starta standardhälsaren. Denna display kommer att avbrytas och du kommer kanske att behöva logga in på något annat sätt och fixa gdm-installationen

en: I could not start your session and so I have started the failsafe xterm session.  Windows now have focus only if you have your cursor above them.  To get out of this mode type 'exit' in the window in the upper left corner
sv: Jag kunde inte starta din session och har nu startat den felsäkra xterm-sessionen. Fönster får nu endast fokus om du placerar muspekaren över dem. För att komma ut ur detta läge skriver du "exit" i fönstret i det översta vänstra hörnet

en: I will disable this X server for now.  Restart GDM when it is configured correctly.
sv: Jag kommer att inaktivera X-servern tills vidare. Starta om GDM när den är korrekt konfigurerad.

en: I will now try to restart the X server again.
sv: Jag kommer nu att försöka starta om X-servern igen.

en: Icon
sv: Ikon

en: If you still wish to use this feature, either start GDM yourself or ask your system administrator to start GDM.
sv: Om du fortfarande vill använda denna funktion bör du antingen själv starta GDM eller be din systemadministratör att starta GDM.

en: Indirect XDMCP is not enabled
sv: Indirekt XDMCP är inte aktiverat

en: Internal error on passwdexpired
sv: Internt fel vid passwdexpired

en: Invalid server command '%s'
sv: Ogiltigt serverkommando "%s"

en: Just For _This Session
sv: Bara för _denna session

en: Just _Log In
sv: _Logga bara in

en: Just run Xnest, no query (no chooser)
sv: Kör bara Xnest, ingen undersökning (ingen väljare)

en: L_ocal:
sv: L_okal:

en: Language %s does not exist, using %s
sv: Språket %s finns inte, använder %s

en: Last
sv: Senaste

en: Last login:
    %s
sv: Senaste inloggning:
    %s

en: Listen on _UDP port:
sv: Lyssna på _UDP-port:

en: Log in anyway
sv: Logga in ändå

en: Log in as another user inside a nested window
sv: Logga in som en annan användare inuti ett nästlat fönster

en: Log in as another user without logging out
sv: Logga in som en annan användare utan att logga ut

en: Log in using the default system language
sv: Logga in med systemets standardspråk

en: Log in using the language that you have used last time you logged in
sv: Logga in med det språk som du använde senast du loggade in

en: Log in using the session that you have used last time you logged in
sv: Logga in med den session som du använde senast du loggade in

en: Login Photo
sv: Inloggningsfoto

en: Login Screen Setup
sv: Konfiguration av inloggningsskärm

en: Login a user automa_tically after a specified number of seconds
sv: Logga in en användare automa_tiskt efter det angivna antalet sekunder

en: Login sound requested on non-local display or the play software cannot be run or the sound does not exist
sv: Inloggningsljud begärt på ickelokal display eller uppspelningsprogramvaran kan inte köras eller ljudet finns inte

en: Logo
sv: Logotyp

en: Make _Default
sv: _Gör till standard

en: Make a _sound when login window is ready
sv: Gör ett _ljud då inloggningsfönstret är redo

en: Master halting...
sv: Master stannar...

en: Master rebooting...
sv: Master startar om...

en: Master suspending...
sv: Master försätter sig i viloläge...

en: Max p_ending indirect requests:
sv: Maximalt antal v_äntande indirekta förfrågningar:

en: Maximum _pending requests:
sv: Maximalt antal _väntande förfrågningar:

en: Maximum _remote sessions:
sv: Maximalt antal _fjärrsessioner:

en: Maximum _wait time:
sv: Maximal _väntetid:

en: Maximum indirect w_ait time:
sv: Maximal indirekt v_äntetid:

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: N-Z
sv: N-Ö

en: N-Z|Norwegian (bokmal)
sv: N-Ö|Norska (bokmål)

en: N-Z|Norwegian (nynorsk)
sv: N-Ö|Norska (nynorsk)

en: N-Z|Oriya
sv: N-Ö|Oriya

en: N-Z|Panjabi
sv: N-Ö|Punjabi

en: N-Z|Persian
sv: N-Ö|Persiska

en: N-Z|Polish
sv: N-Ö|Polska

en: N-Z|Portuguese
sv: N-Ö|Portugisiska

en: N-Z|Portuguese (Brazilian)
sv: N-Ö|Portugisiska (brasiliansk)

en: N-Z|Romanian
sv: N-Ö|Rumänska

en: N-Z|Russian
sv: N-Ö|Ryska

en: N-Z|Serbian
sv: N-Ö|Serbiska

en: N-Z|Serbian (Jekavian)
sv: N-Ö|Serbiska (jekaviansk)

en: N-Z|Serbian (Latin)
sv: N-Ö|Serbiska (latin)

en: N-Z|Slovak
sv: N-Ö|Slovakiska

en: N-Z|Slovenian
sv: N-Ö|Slovenska

en: N-Z|Spanish
sv: N-Ö|Spanska

en: N-Z|Spanish (Mexico)
sv: N-Ö|Spanska (Mexiko)

en: N-Z|Swedish
sv: N-Ö|Svenska

en: N-Z|Swedish (Finland)
sv: N-Ö|Svenska (Finland)

en: N-Z|Tamil
sv: N-Ö|Tamil

en: N-Z|Telugu
sv: N-Ö|Telugo

en: N-Z|Thai
sv: N-Ö|Thailändska

en: N-Z|Turkish
sv: N-Ö|Turkiska

en: N-Z|Ukrainian
sv: N-Ö|Ukrainska

en: N-Z|Vietnamese
sv: N-Ö|Vietnamesiska

en: N-Z|Walloon
sv: N-Ö|Vallonska

en: N-Z|Welsh
sv: N-Ö|Walesiska

en: N-Z|Yiddish
sv: N-Ö|Jiddisch

en: Nested display %s on virtual terminal %d
sv: Nästlad display %s på virtuell terminal %d

en: New Login
sv: Ny inloggning

en: New Login in a Nested Window
sv: Ny inloggning i ett nästlat fönster

en: No XDMCP support in the binary.  To enable XDMCP support you must recompile GDM with the XDMCP libraries.
sv: Inget XDMCP-stöd i binärfilen. För att aktivera XDMCP-stöd måste du kompilera om GDM med XDMCP-biblioteken.

en: No configuration was found
sv: Ingen konfiguration hittades

en: No console (local) servers to be run
sv: Inga konsollservrar (lokala servrar) att köra

en: No daemon/ServAuthDir specified in the configuration file
sv: Ingen demon/ServAuthDir angiven i konfigurationsfilen

en: No default session link found. Using Failsafe GNOME.
sv: Ingen länk för standardsessionen kunde hittas. Använder Felsäker GNOME.

en: No file selected
sv: Ingen fil är vald

en: No interface could be loaded, BAD! (file: %s)
sv: Inget gränssnitt kunde läsas in, ILLA! (fil: %s)

en: No password supplied
sv: Inget lösenord angivet

en: No picture selected.
sv: Ingen bild är vald.

en: No screenshot available
sv: Ingen skärmdump tillgänglig

en: No servers were defined in the configuration file and XDMCP was disabled.  This can only be a configuration error.  So I have started a single server for you.  You should log in and fix the configuration.  Note that automatic and timed logins are disabled now.
sv: Inga servrar var angivna i konfigurations-filen och XDMCP var avstängt. Detta kan bara vara ett konfigurationsfel. Därför har jag startat en ensam server åt dig. Du bör logga in och fixa konfigurationen. Observera att automatiska och tidsbegränsade inloggningar är avstängda nu.

en: No serving hosts were found.
sv: Inga betjänande värdar hittades.

en: Nobody
sv: Ingen

en: Not a theme archive
sv: Inte ett temaarkiv

en: OPTIONS
sv: FLAGGOR

en: Only root wants to run gdm
sv: Endast root ska köra gdm

en: Open Displays
sv: Öppna displayer

en: Open a session to the selected host
sv: Öppna en session till den valda värden

en: Options
sv: Alternativ

en: Other|POSIX/C English
sv: Annat|POSIX/C-engelska

en: Password has been already used. Choose another.
sv: Lösenordet har redan använts. Välj ett annat.

en: Password of %s has expired
sv: Lösenordet för %s har gått ut

en: Password unchanged
sv: Lösenord oförändrat

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Perhaps you have an old version of GDM running.
sv: Du kanske har en gammal version körandes.

en: Perhaps your .Xauthority file is not set up correctly.
sv: Din .Xauthority-fil är kanske inte korrekt konfigurerad.

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Picture is too large
sv: Bilden är för stor

en: Pin_g interval (seconds):
sv: Pin_gintervall (sekunder):

en: Ping interval (seconds):
sv: Pingintervall (sekunder):

en: Ping to %s failed, whacking display!
sv: Ping till %s misslyckades, tar bort displayen!

en: Please ask your system administrator to enable it in the GDM configurator program.
sv: Be din systemadministratör att aktivera det i GDM-konfigurationsprogrammet.

en: Please ask your system administrator to install it.
sv: Be din systemadministratör installera det.

en: Please ask your system administrator to start it.
sv: Be din systemadministratör att starta det.

en: Please enter your username
sv: Ange ditt användarnamn

en: Please insert 25 cents to log in.
sv: Lägg i en krona för att logga in.

en: Please make sure the Caps Lock key is not enabled.
sv: Försäkra dig om att Caps Lock inte är på.

en: Please type in the root (privileged user) password.
sv: Skriv in roots (den priviligierade användarens) lösenord.

en: Please wait: scanning local network...
sv: Vänta: söker igenom det lokala nätverket...

en: Preserve LD_* variables
sv: Bevara LD_*-variabler

en: Preview:
sv: Förhandsvisning:

en: Print GDM version
sv: Skriv ut GDM-versionen

en: Probe the network
sv: Testa nätverket

en: Query and add this host to the above list
sv: Undersök och lägg till denna värd till ovanstående lista

en: Query logout action request denied: Not authenticated
sv: Fråga utloggningsåtgärdsbegäran nekas: Inte autentiserad

en: Query vt request denied: Not authenticated
sv: Fråga vt-begäran nekas: Inte autentiserad

en: Re_mote welcome string:
sv: Fj_ärrvälkomstmeddelande:

en: Reboot
sv: Starta om

en: Reboot or Halt request when there is no system menu from display %s
sv: Begäran av omstart eller stopp trots att det inte finns någon systemmeny på display %s

en: Reboot your computer
sv: Starta om din dator

en: Requested server %s not allowed to be used for flexible servers, using standard server.
sv: Begärda servern %s är inte tillåten för användning med flexibla servrar, använder standardserver.

en: Restart
sv: Starta om gdm

en: Restart, Reboot or Halt request from a non-local display %s
sv: Begäran av gdm-omstart, omstart eller stopp från en icke-lokal display %s

en: Retry _delay (seconds) :
sv: För_dröjning för återförsök (sekunder):

en: Return to previous login
sv: Återvänd till föregående inloggning

en: Retype new UNIX password:
sv: Ange nya UNIX-lösenordet igen:

en: Root login disallowed on display '%s'
sv: Root får inte logga in på display "%s"

en: Run _XDMCP chooser
sv: Kör _XDMCP-väljare

en: Run an XDMCP chooser which will allow you to log into available remote machines, if there are any.
sv: Kör en XDMCP-väljare som kommer att låta dig logga in på fjärrmaskiner, om det finns sådana.

en: Run broadcast instead of indirect (chooser)
sv: Kör broadcast istället för indirekt (väljare)

en: Run in background
sv: Kör i bakgrunden

en: SOCKET
sv: UTTAG

en: STRING
sv: STRÄNG

en: Security
sv: Säkerhet

en: Select _Language...
sv: Välj spr_åk...

en: Select _Session...
sv: Välj _session...

en: Select a language
sv: Välj ett språk

en: Select a language for your session to use:
sv: Välj ett språk att använda under din session:

en: Select a photograph to show in the facebrowser:
sv: Välj ett foto att visa i ansiktsbläddraren:

en: Select new theme archive to install
sv: Välj nytt temaarkiv att installera

en: Send the specified protocol command to gdm
sv: Skicka angivet protokollkommando till gdm

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but has the wrong permissions, it should have permissions of %o. Please correct the permissions or the gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Serverauktoriseringskatalogen (demon/ServAuthDir) är inställd till %s men har fel rättigheter, den borde ha rättigheterna %o. Rätta till rättigheterna eller gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but is not owned by user %s and group %s. Please correct the ownership or gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Serverautentiseringskatalogen (daemon/ServAuthDir) är inställd till %s men ägs inte av användaren %s och gruppen %s. Rätta till ägarskapet eller gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Serverautentiseringskatalogen (daemon/ServAuthDir) är inställd till %s men denna finns inte. Rätta till gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this is not a directory. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Serverautentiseringskatalogen (daemon/ServAuthDir) är inställd till %s men denna är ingen katalog. Rätta till gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: Server name '%s' not found, using standard server
sv: Servernamnet "%s" kunde inte hittas, använder standardserver

en: Session directory is missing
sv: Sessionskatalogen saknas

en: Set logout action request denied: Not authenticated
sv: Ställ in utloggningsåtgärdsbegäran nekas: Inte autentiserad

en: Show _actions menu
sv: Visa _åtgärdsmeny

en: Show choosable user images (_face browser)
sv: Visa väljbara användarbilder (ansiktsblä_ddrare)

en: Show the "Actions" menu (formerly known as the "System" menu).  If not set, none of the system commands will be available (this includes reboot, shutdown, configure, chooser)
sv: Visa menyn "Åtgärder" (denna meny hette tidigare "System"). Om detta inte är inställt kommer inga av systemkommandona att vara tillgängliga (detta inkluderar omstart, nerstängning, konfiguration, väljare)

en: Shut _Down
sv: Stäng _ner

en: Shut _down the computer
sv: Stäng _ner datorn

en: Shut down the system so that you may safely turn off the computer.
sv: Stäng ner systemet så att du på ett säkert sätt kan slå av strömmen till datorn.

en: Shut down your computer so that you may turn it off.
sv: Stäng ner datorn så att du kan slå av strömmen.

en: Shut_down
sv: Stäng _ner

en: Socket for xdm communication
sv: Uttag (socket) för xdm-kommunikation

en: Some error occured when installing the theme
sv: Ett fel inträffade då temat skulle installeras

en: Sorry, passwords do not match
sv: Tyvärr, lösenorden stämmer inte överens

en: Sound _file:
sv: Ljud_fil:

en: Standard greeter
sv: Standardhälsare

en: Standard server
sv: Standardserver

en: Start the first X server but then halt until we get a GO in the fifo
sv: Starta den första X-servern men stanna tills vi får ett GÅ från fifon

en: Starting a new login only works correctly on the console.
sv: Att starta en ny inloggning fungerar endast korrekt på konsollen.

en: String to be shown in the greeter as welcome.  You can insert %n in here and it will be replaced by the name of your computer.
sv: Sträng som kommer att visas i hälsaren som välkomstmeddelande. Du kan infoga %n här och den kommer att ersättas med namnet på din dator.

en: String to be shown in the greeter for people logging in remotely with XDMCP.  You can insert %n in here and it will be replaced by the name of your computer.
sv: Sträng som kommer att visas i hälsaren för folk som loggar in från fjärrdatorer genom användning av XDMCP. Du kan infoga %n här och det kommer att ersättas med namnet på din dator.

en: Sus_pend
sv: _Försätt i viloläge

en: Sus_pend the computer
sv: _Försätt datorn i viloläge

en: Suspend your computer
sv: Försätt din dator i viloläge

en: System Default
sv: Systemets standardalternativ

en: System default
sv: Systemets standardalternativ

en: System is rebooting, please wait ...
sv: Systemet startar om, var vänlig vänta...

en: System is shutting down, please wait ...
sv: Systemet stänger ned, var vänlig vänta...

en: TYPE
sv: TYP

en: The X server failed.  Perhaps it is not configured well.
sv: X-servern misslyckades. Den är kanske inte korrekt konfigurerad.

en: The X server is not available, it is likely that gdm is badly configured.
sv: X-servern är inte tillgänglig, det är troligt att gdm är felaktigt konfigurerad.

en: The allowed limit of flexible X servers reached.
sv: Det största tillåtna antalet flexibla X-servrar är uppnått.

en: The chooser version (%s) does not match the daemon version (%s).  You have probably just upgraded gdm.  Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
sv: Väljarversionen (%s) passar inte med demonversionen (%s). Du har troligtvis nyss uppgraderat gdm. Starta om gdm-demonen eller datorn.

en: The configuration file contains an invalid command line for the login dialog, and thus I ran the default command.  Please fix your configuration.
sv: Konfigurationsfilen innehåller en ogiltig kommandorad för inloggningsfönstret, och därför körde jag standardkommandot. Fixa din konfiguration.

en: The configuration was not found.  GDM is using defaults to run this session.  You should log in and create a configuration file with the GDM configuration program.
sv: Konfigurationen kunde inte hittas. GDM använder standardvärden för att köra denna session. Du bör logga in och skapa en konfigurationsfil med GDM-konfigurationsprogrammet.

en: The display server has been shut down about 6 times in the last 90 seconds, it is likely that something bad is going on.  I will wait for 2 minutes before trying again on display %s.
sv: Displayservern har stängts ned ungefär 6 gånger under de senaste 90 sekunderna. Det är sannolikt att någonting felaktigt sker. Jag kommer att vänta i två minuter innan jag försöker igen på display %s.

en: The face browser is not configured
sv: Ansiktsbläddraren är inte konfigurerad

en: The face browser is not configured in the GDM configuration.  Please ask your system administrator to enable it in the GDM configurator program.
sv: Ansiktsbläddraren är inte konfigurerad i GDM-konfigurationen. Be din systemadministratör att aktivera den i GDM-konfigurationsprogrammet.

en: The gdm group does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Gdm-gruppen finns inte. Rätta till gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: The gdm group is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Gdm-gruppen är angiven till root, men detta är inte tillåtet då det kan innebära en säkerhetsrisk. Rätta till gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: The gdm user does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Gdm-användaren finns inte. Rätta till gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: The gdm user is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk.  Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Gdm-användaren är angiven till root, men detta är inte tillåtet då det kan innebära en säkerhetsrisk. Rätta till gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: The greeter program appears to be crashing.
    I will attempt to use a different one.
sv: Hälsarprogrammet verkar krascha.
    Jag kommer att försöka starta ett annat.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version (%s).
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
sv: Hälsarversionen (%s) passar inte med demonversionen (%s).
    Du har troligtvis nyss uppgraderat gdm.
    Starta om gdm-demonen eller datorn.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version (%s).  You have probably just upgraded gdm.  Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
sv: Hälsarversionen (%s) passar inte med demonversionen (%s). Du har troligtvis nyss uppgraderat gdm. Starta om gdm-demonen eller datorn.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version.
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
sv: Hälsarversionen (%s) passar inte med demonversionen.
    Du har troligtvis nyss uppgraderat gdm.
    Starta om gdm-demonen eller datorn.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version.  You have probably just upgraded gdm.  Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
sv: Hälsarversionen (%s) passar inte med demonversionen. Du har troligtvis nyss uppgraderat gdm. Starta om gdm-demonen eller datorn.

en: The host "%s" is not willing to support a login session right now.  Please try again later.
sv: Värden "%s" vill inte stöda en inloggningssession just nu. Försök igen senare.

en: The main area of this application shows the hosts on the local network that have "XDMCP" enabled. This allows users to login remotely to other machines as if they were logged on using the console.
    
    You can rescan the network for new hosts by clicking "Refresh".  When you have selected a host click "Connect" to open a session to that machine.
sv: Huvudutrymmet i detta program visar värdarna på det lokala nätverket som har "XDMCP" aktiverat. Detta låter användare logga in på andra maskiner över nätverket på samma sätt som om de var inloggade lokalt på konsollen.
    
    Du kan genomsöka nätverket och leta efter nya värdar genom att klicka på "Genomsök igen". När du har valt en värd kan du klicka på "Anslut" för att öppna en session med den maskinen.

en: The nested X server (Xnest) cannot connect to your current X server.  You may be missing an X authorization file.
sv: Den nästlade X-servern (Xnest) kan inte ansluta till din nuvarande X-server. Du kanske saknar en X-auktoriseringsfil.

en: The nested X server (Xnest) is not available, or gdm is badly configured.
    Please install the Xnest package in order to use the nested login.
sv: Den nästlade X-servern (Xnest) är inte tillgänglig, eller så är gdm felaktigt konfigurerad.
    Installera paketet Xnest för att använda den nästlade inloggingen.

en: The session you selected does not look valid.  I will run the GNOME failsafe session for you.
sv: Den session du valt verkar inte vara giltig. Jag kommer att köra GNOMEs felsäkra session åt dig.

en: The specified display number was busy, so this server was started on display %s.
sv: Det angivna diplaynumret var upptaget, så denna server startades på display %s.

en: The system administrator disallowed pictures larger than %d bytes to show in the face browser
sv: Systemadministratören tillåter inte att bilder som är större än %d byte visas i ansiktsbläddraren

en: The system administrator has disabled your account.
sv: Systemadministratören har stängt av ditt konto.

en: The system administrator is not allowed to login from this screen
sv: Systemadministratören får inte logga in från denna skärm

en: The theme does not contain definition for the username/password entry element.
sv: Temat innehåller ingen definition av fältelementet för användarnamn/lösenord.

en: The theme for the graphical greeter is corrupt
sv: Temat för den grafiska hälsaren är trasigt

en: Theme directory '%s' seems to be already installed, install again anyway?
sv: Temakatalogen "%s" verkar redan vara installerad. Installera igen ändå?

en: Theme with blue circles
sv: Tema med blåa cirklar

en: There already appears to be an X server running on display %s.  Should I try another display number?  If you answer no, I will attempt to start the server on %s again.%s
sv: Det verkar redan köra en X-server på display %s. Ska jag försöka med ett annat servernummer? Om du svarar nej kommer jag att försöka starta servern på %s igen.%s

en: There are some displays already open.  You can select one from the list below or open a new one.
sv: En del displayer är redan öppna. Du kan välja en från listan nedan eller öppna en ny.

en: There was an error loading the theme %s
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av temat %s

en: There was an error loading the theme, and the default theme also could not have been loaded, I will attempt to start the standard greeter
sv: Det inträffade ett fel vid inläsning av temat, och standardtemat kunde också inte ha lästs in. Jag kommer att försöka starta standardhälsaren

en: There were errors trying to start the X server.
sv: Det inträffade fel vid försök att starta X-servern.

en: This configuration window changes settings for the GDM daemon, which is the graphical login screen for GNOME.  Changes that you make will take effect immediately.
    
    Note that not all configuration options are listed here.  You may want to edit %s if you cannot find what you are looking for.
    
    For complete documentation see the GNOME help browser Under the category GNOME/System.
sv: Detta konfigurationsfönster ändrar inställningar för GDM-demonen, som är den grafiska inloggningsskärmen för GNOME. Ändringar som du gör kommer att börja gälla omedelbart.
    
    Observera att inte alla konfigurationsalternativ visas här. Du kanske vill redigera %s om du inte kan hitta det du letar efter.
    
    För fullständig dokumentation hänvisas till GNOME-hjälpläsaren under kategorin GNOME/System.

en: This is a failsafe session that will log you into GNOME.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  GNOME will use the 'Default' session.
sv: Det här är en felsäker session som kommer att logga in dig i GNOME. Inga uppstartsskript kommer att läsas och den bör endast användas om du inte kan logga in på något annat sätt. GNOME kommer att använda standardsessionen.

en: This is a failsafe session that will log you into a terminal.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  To exit the terminal, type 'exit'.
sv: Det här är en felsäker session som kommer att logga in dig i en terminal. Inga uppstartsskript kommer att läsas och den bör endast användas om du inte kan logga in på något annat sätt. För att avsluta terminalen skriver du "exit".

en: This is the Failsafe Gnome session.  You will be logged into the 'Default' session of Gnome with no startup scripts run.  This is only to fix problems in your installation.
sv: Detta är sessionen Felsäker Gnome. Du kommer att loggas in i Gnomes "standardsession" utan att några uppstartsskript körs. Detta är enbart för att problem i din installation ska kunna åtgärdas.

en: This is the Failsafe xterm session.  You will be logged into a terminal console so that you may fix your system if you cannot log in any other way.  To exit the terminal emulator, type 'exit' and an enter into the window.
sv: Detta är sessionen Felsäker xterm. Du kommer att loggas in i en terminalkonsoll så att du kan reparera ditt system om du inte kan logga in på något annat sätt. För att avsluta terminalemulatorn skriver du "exit" och trycker Retur i fönstret.

en: This is the default system session
sv: Det här är standardsystemsessionen

en: This is the failsafe xterm session.  Windows now have focus only if you have your cursor above them.  To get out of this mode type 'exit' in the window in the upper left corner
sv: Detta är den felsäkra xterm-sessionen. Fönster får nu endast fokus om du placerar muspekaren över dem. För att komma ut ur detta läge skriver du "exit" i fönstret i det översta vänstra hörnet

en: This session logs you into CDE
sv: Denna session loggar in dig i CDE

en: This session logs you into GNOME
sv: Denna session loggar in dig i GNOME

en: Timed Login
sv: Tidsbaserad inloggning

en: Timed login us_ername:
sv: Tidsbaserad inloggning av anv_ändarnamn:

en: TimedLoginDelay was less than 5.  I'll just use 5.
sv: TimedLoginDelay var mindre än 5. Jag kommer helt enkelt bara att använda 5.

en: Too many X sessions running.
sv: För många X-sessioner kör.

en: Too many alias levels for a locale, may indicate a loop
sv: För många aliasnivåer för en lokal, kan indikera en slinga

en: Too many messages were sent to gdm and it hung upon us.
sv: För många meddelanden skickades till gdm och det hängde oss.

en: Too many users to list here...
sv: För många användare för att visas här...

en: Trying to change to an invalid virtual terminal number.
sv: Försöker ändra till ett ogiltigt tal för en virtuell terminal.

en: Trying to set an unknown logout action, or trying to set a logout action which is not available.
sv: Försöker ställa in en okänd utloggningsåtgärd, eller försöker ställa in en utloggningsåtgärd som inte är tillgänglig.

en: Trying to update an unsupported configuration key.
sv: Försöker att uppdatera en konfigurationsnyckel som inte stöds.

en: Unable to establish service %s: %s
sv: Kan inte etablera tjänsten %s: %s

en: Unknown error occured.
sv: Ett okänt fel inträffade.

en: Unknown server type requested, using standard server.
sv: Okänd servertyp begärd, använder standardserver.

en: User %s no longer permitted to access the system
sv: Användaren %s är inte längre tillåten att komma åt systemet

en: User %s not allowed to log in
sv: Användaren %s får inte logga in

en: User %s not permitted to gain access at this time
sv: Användaren %s är för tillfället inte tillåten att komma åt systemet

en: User %s will login in %d seconds
sv: Användaren %s kommer att logga in om %d sekunder

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: View details (~/.xsession-errors file)
sv: Visa detaljer (~/.xsession-errors file)

en: Virtual terminals not supported.
sv: Virtuella terminaler stöds inte.

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome to %n
sv: Välkommen till %n

en: Would you like me to try to run the X configuration program?  Note that you will need the root password for this.
sv: Vill du att jag ska prova att köra X-konfigurationsprogrammet? Observera att du kommer att behöva rootlösenordet för detta.

en: Would you like me to try to run the mouse configuration program?  Note that you will need the root password for this.
sv: Vill du att jag ska prova att köra muskonfigurationsprogrammet? Observera att du kommer att behöva rootlösenordet för detta.

en: Would you like to view the detailed X server output as well?
sv: Vill du även se den detaljerad utdata från X-servern?

en: XDMCP is disabled and gdm cannot find any local server to start.  Aborting!  Please correct the configuration %s and restart gdm.
sv: XDMCP är inaktiverat och gdm kan inte hitta några lokala servrar att starta. Avbryter! Rätta till konfigurationen %s och starta om gdm.

en: XDMCP is not enabled
sv: XDMCP är inte aktiverat

en: Xnest command line
sv: Xnest-kommandorad

en: Xnest doesn't exist.
sv: Xnest finns inte.

en: Xnest mode
sv: Xnest-läge

en: Yaikes, nothing found in the session directory.
sv: Hoppsan, det finns inget i sessionskatalogen.

en: You are already logged in.  You can log in anyway or abort this login
sv: Du är redan inloggad. Du kan logga in ändå eller avbryta denna inloggning

en: You are already logged in.  You can log in anyway, return to your previous login session, or abort this login
sv: Du är redan inloggad. Du kan logga in ändå, återvända till din föregående inloggningssession, eller avbryta denna inloggning

en: You are required to change your password immediately (password aged)
sv: Du måste byta ditt lösenord omedelbart (lösenordet är för gammalt)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
sv: Du måste byta ditt lösenord omedelbart (root kräver detta)

en: You are required to change your password.
    Please choose a new one.
sv: Du måste byta ditt lösenord.
    Välj ett nytt.

en: You do not seem to be logged in on the console
sv: Du verkar inte vara inloggad på konsollen

en: You do not seem to have authentication needed be for this operation.  Perhaps your .Xauthority file is not set up correctly.
sv: Du verkar inte ha den autentisering som behövs för denna åtgärd. Din .Xauthority-fil är kanske inte korrekt konfigurerad.

en: You do not seem to have the authentication needed for this operation
sv: Du verkar inte ha den autentisering som behövs för denna åtgärd

en: You have chosen %s for this session, but your default setting is %s.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
sv: Du har valt %s för denna session, men ditt standardalternativ är %s.
    Vill du ändra så att %s blir standard för framtida sessioner?

en: You have chosen %s for this session.
    If you wish to make %s the default for future sessions,
    run the 'switchdesk' utility
    (System->Desktop Switching Tool from the panel menu).
sv: Du har valt %s för denna session.
    Om du vill göra %s till standardalternativet för framtida
    sessioner kör du verktyget "switchdesk"
    (System->Verktyg för skrivbordsbyte i panelmenyn).

en: You likely won't be able to log in either.
sv: Du kommer troligtvis inte att kunna logga in heller.

en: You might in fact be using a different display manager, such as KDM (KDE Display Manager) or xdm.
sv: Du kanske i själva verket använder en annan displayhanterare som till exempel KDM (KDE:s displayhanterare) eller xdm.

en: You must be the superuser (root) to configure GDM.
sv: Du måste vara superanvändaren (root) för att konfigurera GDM.

en: You must choose a longer password
sv: Du måste välja ett längre lösenord

en: You must wait longer to change your password
sv: Du måste vänta längre med att byta ditt lösenord

en: You've got capslock on!
sv: Du har CapsLock på!

en: Your account has expired; please contact your system administrator
sv: Ditt konto har gått ut. Kontakta din systemadministratör

en: Your home directory is listed as:
    '%s'
    but it does not appear to exist.  Do you want to log in with the / (root) directory as your home directory?
    
    It is unlikely anything will work unless you use a failsafe session.
sv: Din hemkatalog är angiven som:
    "%s"
    men den verkar inte finnas. Vill du logga in med /-katalogen (rotkatalogen) som din hemkatalog?
    
    Det är inte troligt att någonting kommer att fungera såvida du inte använder en felsäker session.

en: Your password has been changed but you may have to change it again, please try again later or contact your system administrator.
sv: Ditt lösenord har bytts men du kan komma att behöva byta det igen. Försök igen senare eller kontakta systemadministratören.

en: Your password has expired.
    Only a system administrator can now change it
sv: Ditt lösenord har gått ut.
    Endast en systemadministratör kan byta det nu

en: Your preferred session type %s is not installed on this machine.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
sv: Den sessionstyp som du föredrar, %s, finns inte installerad på datorn.
    Vill du ändra så att %s blir standard för framtida sessioner?

en: Your session directory is missing or empty!  There are two available sessions you can use, but you should log in and correct the gdm configuration.
sv: Din sessionskatalog saknas eller är tom! Det finns två tillgängliga sessioner som du kan använda, men du bör logga in och korrigera gdm-konfigurationen.

en: Your session only lasted less than 10 seconds.  If you have not logged out yourself, this could mean that there is some installation problem or that you may be out of diskspace.  Try logging in with one of the failsafe sessions to see if you can fix this problem.
sv: Din session varade mindre än 10 sekunder. Om du inte loggade ut själv kan detta innebära att det finns ett problem med installationen eller att du kan ha slut på diskutrymme. Försök att logga in med en av de felsäkra sessionerna för att se om du kan åtgärda detta problem.

en: _Actions
sv: _Åtgärder

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Automatic login username:
sv: _Automatisk inloggning av användarnamn:

en: _Background color:
sv: Bak_grundsfärg:

en: _Configure
sv: _Konfigurera

en: _Configure Login Manager...
sv: _Konfigurera inloggningshanteraren...

en: _Configure the login manager
sv: _Konfigurera inloggningshanteraren

en: _Delete theme
sv: _Ta bort tema

en: _Image
sv: _Bild

en: _Install
sv: _Installera

en: _Install new theme
sv: _Installera nytt tema

en: _Language
sv: S_pråk

en: _Last
sv: _Senaste

en: _Login a user automatically on first bootup
sv: _Logga in en användare automatiskt vid första uppstarten

en: _No background
sv: _Ingen bakgrund

en: _Only color on remote displays
sv: _Endast färg på fjärrdisplayer

en: _Open New Display
sv: _Öppna ny display

en: _Other
sv: _Annat

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Reboot
sv: Starta _om

en: _Reboot the computer
sv: Starta _om datorn

en: _Remote:
sv: _Fjärr:

en: _Scale background image to fit
sv: _Skala bakgrundsbilden så att den passar

en: _Seconds before login:
sv: _Sekunder innan inloggning:

en: _Suspend
sv: _Försätt i viloläge

en: _System Default
sv: _Systemets standardalternativ

en: _Test sound
sv: _Testa ljud

en: _Theme
sv: _Tema

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _Welcome string:
sv: _Välkomstmeddelande:

en: _XDMCP Chooser
sv: _XDMCP-väljare

en: _XDMCP Chooser...
sv: _XDMCP-väljare...

en: author
sv: författare

en: description
    widget
sv: beskrivning
    widget

en: gdm already running. Aborting!
sv: gdm kör redan. Avbryter!

en: gdmaskpass only runs as root
sv: gdmaskpass kör endast som root

en: initgroups() failed for %s. Aborting.
sv: initgroups() misslyckades för %s. Avbryter.

en: main daemon: Got SIGABRT, something went very wrong. Going down!
sv: huvuddemon: Fick SIGABRT, någonting gick hemskt fel. Stannar!

en: y = Yes or n = No? >
sv: y = Ja eller n = Nej? >
