ggv - en to sv translation catalogue (236 entries)

en: 10x14
sv: 10×14

en: A Ghostscript frontend to visualize PostScript files
sv: Ghostscript-gränssnitt för att visa PostScript-filer

en: A file with this name already exists.
    Do you want to overwrite it?
sv: Det finns redan en fil med detta namn.
    Vill du skriva över den?

en: A_ntialiasing
sv: _Kantutjämning

en: A_ntialiasing:
sv: _Kantutjämning:

en: A_uto-fit mode:
sv: Läge för a_utomatisk anpassning:

en: About this application
sv: Om detta program

en: Amount of _visible area to scroll
sv: Mängd _synligt område att rulla

en: And many more...
sv: Och många fler...

en: Antialiased rendering
sv: Kantutjämnad rendering

en: Antialiasing
sv: Kantutjämning

en: Antialiasing arguments
sv: Argument till kantutjämning

en: Autojump
sv: Hoppa automatiskt

en: Automatically _flip pages
sv: _Gå till nästa sida automatiskt

en: Broken pipe.
sv: Brutet rör.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot open file %s.
sv: Kan inte öppna filen %s.

en: Change zoom factor to default
sv: Ändra zoomfaktorn till standard

en: Clear marked state of all pages
sv: Töm markerat tillstånd på alla sidor

en: Clear marked state of all pages: all pages will be unmarked.
sv: Töm markerat tillstånd på alla sidor: alla sidor kommer att avmarkeras.

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: Command line arguments for antialiasing.
sv: Kommandoradsargument för kantutjämning.

en: Command line used to execute the PostScript interpreter.
sv: Kommandorad som används för körning av PostScript-tolken.

en: Convert _PDF to DSC file:
sv: Konvertera _PDF- till DSC-fil:

en: Convert _PDF to PS:
sv: Konvertera _PDF till PS:

en: Coordinate units
sv: Koordinatenheter

en: Could not initialize Bonobo!
sv: Kunde inte initiera Bonobo!

en: Current page number
sv: Aktuellt sidnummer

en: Decrease zoom factor
sv: Minska zoomfaktorn

en: Default document orientation
sv: Standarddokumentorientering

en: Default orientation
sv: Standardorientering

en: Default page size
sv: Standardsidstorlek

en: Default size
sv: Standardstorlek

en: Default zoom factor
sv: Standardzoomfaktor

en: Document
sv: Dokument

en: Document height
sv: Dokumenthöjd

en: Document loaded.
sv: Dokument inläst.

en: Document orientation
sv: Dokumentorientering

en: Document title
sv: Dokumenttitel

en: Document width
sv: Dokumentbredd

en: Error while converting pdf file %s:
sv: Fel vid konvertering av pdf-filen %s:

en: Error while decompressing file %s:
sv: Fel vid uppackning av filen %s:

en: Error while scanning file %s
sv: Fel vid genomsökning av filen %s

en: Fallback _media orientation:
sv: _Mediaorientering om ingen finns:

en: File is not a valid PostScript document.
sv: Filen är inte ett giltigt PostScript-dokument.

en: File is not readable.
sv: Filen är inte läsbar.

en: First
sv: Första

en: Fit
sv: Anpassa

en: Fit Width
sv: Anpassa bredd

en: Fit _Width
sv: Anpassa _bredd

en: Fit to Page _Size
sv: Anpassa till _sidstorlek

en: Fit to Page _Width
sv: Anpassa till sid_bredd

en: Fit to page size
sv: Anpassa till sidstorlek

en: Fit to page width
sv: Anpassa till sidbredd

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: GGV PostScript Document Control
sv: GGV-PostScript-dokumentkontroll

en: GGV PostScript View
sv: GGV-PostScript-vy

en: GGV PostScript Viewer
sv: PostScriptvisaren GGV

en: GGV PostScript viewer factory
sv: GGV-PostScript-visarfabrik

en: GGV Preferences
sv: Inställningar för GGV

en: GGV control status
sv: GGV-kontrollstatus

en: GGV: no document loaded
sv: GGV: inget dokument är inläst

en: GhostScript output
sv: Ghostscript-utdata

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Help for this application
sv: Hjälp för detta program

en: If true, the orientation specified by the document will be overriden with the default orientation.
sv: Om sant kommer orienteringen som anges av dokumentet att åsidosättas med standardorienteringen.

en: Increase zoom factor
sv: Öka zoomfaktorn

en: Interpreter failed.
sv: Tolk misslyckades.

en: Invalid geometry string "%s"
sv: Ogiltig geometristräng "%s"

en: Jaka Mocnik (current maintainer)
sv: Jaka Mocnik (aktuell ansvarig)

en: Landscape
sv: Liggande

en: Last
sv: Sista

en: Ledger
sv: Liggare

en: Navigation
sv: Navigering

en: Next
sv: Nästa

en: No document loaded.
sv: Inget dokument är inläst.

en: No pages have been marked.
    Do you want to print the whole document?
sv: Inga sidor har markerats.
    Vill du skriva ut hela dokumentet?

en: No pages have been marked.
    Do you want to save the whole document?
sv: Inga sidor har markerats.
    Vill du spara hela dokumentet?

en: None
sv: Ingen

en: Number of empty windows
sv: Antal tomma fönster

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: O_verride document orientation
sv: _Åsidosätt dokumentets orientering

en: Open
sv: Öppna

en: Open a file.
sv: Öppna en fil.

en: Open a new PostScript document
sv: Öppna ett nytt PostScript-dokument

en: Open in new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open in this window
sv: Öppna i detta fönster

en: Open the preferences dialog
sv: Öppna inställningsfönstret

en: Other
sv: Annan

en: Out
sv: Ut

en: Outline _last visible part when scrolling
sv: Visa s_enast synliga del vid rullning

en: Override _document size
sv: Åsidosätt _dokumentstorleken

en: Override document orientation
sv: Åsidosätt dokumentets orientering

en: Override document size
sv: Åsidosätt dokumentstorleken

en: Override document specified orientation
sv: Åsidosätt dokumentangiven orientering

en: Override document specified page size
sv: Åsidosätt dokumentangiven sidstorlek

en: PDF to DSC conversion command
sv: PDF till DSC-konverteringskommando

en: PDF to PS conversion command
sv: PDF till PS-konverteringskommando

en: Page flip
sv: Sidvändning

en: Page names
sv: Sidnamn

en: Panel on right-hand side
sv: Panel på höger sida

en: Percentage of the viewable area to move when scrolling.
sv: Andel synlig del som ska flyttas vid rullning.

en: Percentage of the viewable area to scroll
sv: Andel av det synliga området som ska rullas

en: Portrait
sv: Stående

en: PostScript interpreter command
sv: PostScript-tolkkommando

en: Post_Script Viewer Preferences
sv: Inställningar för Post_Scriptvisaren

en: Prev
sv: Föreg

en: Print marked pages
sv: Skriv ut markerade sidor

en: Print the whole document
sv: Skriv ut hela dokumentet

en: Printing
sv: Utskrift

en: Printing command
sv: Utskriftskommando

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload current document
sv: Läs om aktuellt dokument

en: Respect EOF comment
sv: Respektera EOF-kommentar

en: Save _geometry
sv: Spara _geometri

en: Save marked pages to a file
sv: Spara markerade sidor till en fil

en: Save window geometry
sv: Spara fönstergeometri

en: Seascape
sv: Sjölandskap

en: Select a PostScript document
sv: Välj ett PostScript-dokument

en: Select a file to save pages as
sv: Välj en fil att spara sidor som

en: Show Side_bar
sv: Visa sido_rad

en: Show _Menus
sv: Visa _menyer

en: Show _Statusbar
sv: Visa _statusrad

en: Show _Toolbar
sv: Visa verk_tygsrad

en: Show _both icons and text
sv: Visa _både ikoner och text

en: Show _menubar
sv: Visa _menyrad

en: Show _toolbar
sv: Visa _verktygsrad

en: Show menubar
sv: Visa menyrad

en: Show only _icons
sv: Visa endast _ikoner

en: Show only t_ext
sv: Visa endast t_ext

en: Show previous visible area when scrolling
sv: Visa föregående synliga del vid rullning

en: Show side panel
sv: Visa sidopanel

en: Show statusba_r
sv: Visa status_rad

en: Show statusbar
sv: Visa statusrad

en: Show toolbar
sv: Visa verktygsrad

en: Show/hide the menus
sv: Visa/dölj menyerna

en: Show/hide the sidebar
sv: Visa/göm sidoraden

en: Show/hide the statusbar
sv: Visa/göm statusraden

en: Show/hide the toolbar
sv: Visa/dölj verktygsraden

en: Specify the number of empty windows to open.
sv: Ange antalet tomma fönster att öppna.

en: Statement
sv: Uttalande

en: The GNOME PostScript document previewer
sv: PostScript-dokumentförhandsgranskaren i GNOME

en: The command line used to convert PDF files to PostScript.
sv: Kommandoraden som används för att konvertera PDF-filer till PostScript.

en: The command line used to create PostScript DSC files from PDF files.
sv: Kommandoraden som används för att skapa PostScript-DSC-filer från PDF-filer.

en: The command used to unpack files compressed with bzip2.
sv: Kommandot som används för att packa upp filer som komprimerats med bzip2.

en: The command used to unpack files compressed with gzip.
sv: Kommandot som används för att packa upp filer som komprimerats gzip.

en: The default page size to use when no page size is specified by the document or when the user wishes to override the size specified in the document.
sv: Standardsidstorleken som används då dokumentet inte anger någon sidstorlek eller då användaren önskar åsidosätta den storlek som anges i dokumentet.

en: The default zoom factor for the document. The value should belong to the interval [0.05, 30.0].
sv: Standardzoomfaktorn för dokumentet. Värdet bör ligga inom intervallet [0,05; 30,0].

en: The file is not a PostScript document.
sv: Filen är inte ett PostScript-dokument.

en: The height of the viewer's window.
sv: Höjden på visarfönstret.

en: The orientation to use when the document defines no orientation or when the user wishes to override the document specified orientation.
sv: Orienteringen som används då dokumentet inte anger någon orientering eller då användaren önskar åsidosätta den orientering som anges i dokumentet.

en: The shell command used to print files.
sv: Skalkommandot för att skriva ut filer.

en: The width of the viewer's window.
sv: Bredden på visarfönstret.

en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla helskärmsläge

en: Toggle marked state of all pages
sv: Växla markerat tillstånd på alla sidor

en: Toggle marked state of all pages: previously marked pages will be unmarked and unmarked ones will become marked.
sv: Växla markerat tillstånd på alla sidor: sidor som tidigare varit markerade kommer att avmarkeras och omarkerade kommer att markeras.

en: Toggle marked state of even pages
sv: Växla markerat tillstånd på jämna sidor

en: Toggle marked state of even pages: previously marked even pages will be unmarked and unmarked ones will become marked.
sv: Växla markerat tillstånd på jämna sidor: jämna sidor som tidigare varit markerade kommer att avmarkeras och omarkerade kommer att markeras.

en: Toggle marked state of odd pages
sv: Växla markerat tillstånd på udda sidor

en: Toggle marked state of odd pages: previously marked odd pages will be unmarked and unmarked ones will become marked.
sv: Växla markerat tillstånd på udda sidor: udda sidor som tidigare varit markerade kommer att avmarkeras och omarkerade kommer att markeras.

en: Toolbar style
sv: Stil på verktygrad

en: Unable to execute print command:
    %s
sv: Kunde inte köra utskriftskommandot:
    %s

en: Unable to load file:
    %s
sv: Kunde inte läsa in fil:
    %s

en: Unable to load ggv stock icon '%s'
sv: Kan inte läsa in ggv-standardikonen "%s"

en: Unbzip2 command
sv: Unbzip2-kommando

en: Ungzip command
sv: Ungzip-kommando

en: Units for the coordinate display.
sv: Enheter för koordinatvisning.

en: Upside Down
sv: Uppochner

en: Viewer window height
sv: Höjd på visarfönstret

en: Viewer window width
sv: Bredd på visarfönster

en: Watch document for changes
sv: Kontrollera om dokumentet ändras

en: Whether GGV should automatically flip pages when you scroll to the edge.
sv: Huruvida GGV automatiskt ska byta sida när du rullar till kanten.

en: Whether the PostScript display widget should poll the viewed file for changes and reload it if it changes.
sv: Huruvida PostScript-visningswidgeten upprepat ska undersöka om den visade filen har ändrats och läsa om den om den ändras.

en: Whether the PostScript display widget should use its default page size instead of the one specified in the document.
sv: Huruvida PostScript-visningswidgeten ska använda dess standardsidstorlek istället för den som anges i dokumentet.

en: Whether the PostScript display widget will respect the End Of File comment. If true, the widget will only parse the document until EOF comment.
sv: Huruvida PostScript-visningswidgeten kommer att respektera filslutskommentaren. Om sant kommer widgeten endast att tolka dokumentet fram till filslutskommentaren.

en: Whether the control should jump to next page when using keyboard to scroll.
sv: Huruvida kontrollen ska hoppa till nästa sida då tangentbordet används för att rulla.

en: Whether the document should be rendered in an antialiased mode.
sv: Huruvida dokumentet ska renderas i ett kantutjämnat läge.

en: Whether the menubar should be visible by default.
sv: Huruvida menyraden ska vara synlig som standard.

en: Whether the side panel should appear on the right of the display area.
sv: Huruvida sidopanelen ska visas till höger om visningsområdet.

en: Whether the side panel should be visible by default.
sv: Huruvida sidopanelen ska vara synlig som standard.

en: Whether the statusbar should be visible by default.
sv: Huruvida statusraden ska vara synlig som standard.

en: Whether the toolbar buttons show icons, text, both or use the GNOME-wide default.
sv: Huruvida verktygsradsknapparna visar ikoner, text, både och eller använder den globala GNOME-standarden.

en: Whether the toolbar should be visible by default.
sv: Huruvida verktygsraden ska vara synlig som standard.

en: Whether the user wants to see a rectangle outlining the previously visible area when scrolling.
sv: Huruvida användaren vill se en rektangel runt det tidigare synliga området vid rullning.

en: Whether the viewer should save and restore the window geometry.
sv: Huruvida visaren ska spara och återställa fönstergeometrin.

en: X geometry specification (see "X" man page).
sv: X-geometrispecifikation (se manualsidan för "X").

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom the page to be as wide as the window
sv: Zooma sidan så att den blir så bred som fönstret

en: Zoom the page to fit in the window
sv: Zooma så att sidan passar i fönstret

en: _About
sv: _Om

en: _Auto-fit
sv: _Automatisk anpassning

en: _Close
sv: S_täng

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Coordinate units:
sv: _Koordinatenheter:

en: _Default Zoom
sv: _Standardzoom

en: _Default Zoom:
sv: _Standardzoom:

en: _Document Orientation
sv: _Dokumentorientering

en: _Document Size
sv: _Dokumentstorlek

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Fallback page size:
sv: _Sidstorlek om ingen finns:

en: _File
sv: _Arkiv

en: _First page
sv: _Första sidan

en: _Fit Window
sv: _Anpassa till fönster

en: _Fullscreen mode
sv: _Helskärmsläge

en: _Go
sv: _Gå

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Interpreter:
sv: _Tolk:

en: _Jump to beginning of page
sv: _Hoppa till början av sidan

en: _Landscape
sv: _Liggande

en: _Last page
sv: _Sista sidan

en: _Next page
sv: _Nästa sida

en: _No Auto-fit
sv: _Ingen automatisk anpassning

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Orientation
sv: _Orientering

en: _Portrait
sv: _Stående

en: _Previous page
sv: _Föregående sida

en: _Print command:
sv: _Utskriftskommando:

en: _Print document
sv: Skriv _ut dokumentet

en: _Print marked pages
sv: Skriv _ut markerade sidor

en: _Put side panel on the right-hand side
sv: _Placera sidopanel på höger sida

en: _Reload
sv: _Läs om

en: _Respect EOF comments
sv: _Respektera EOF-kommentarer

en: _Save marked pages
sv: _Spara markerade sidor

en: _Seascape
sv: _Liggande

en: _Show side panel
sv: Visa _sidopanel

en: _Size
sv: _Storlek

en: _Upside down
sv: _Uppochner

en: _Use GNOME defaults
sv: _Använd GNOME-standardvärden

en: _View
sv: _Visa

en: _Watch file
sv: _Bevaka fil

en: inch
sv: tum

en: point
sv: punkt
