glade - en to sv translation catalogue (1180 entries)

en:  errors opening project file:
sv:  fel när jag skulle öppna projektfilen:

en: %s signals
sv: %s-signaler

en: (C) 1998-2001 Damon Chaplin
sv: © 1998-2001 Damon Chaplin

en: 24 Hour Format:
sv: 24-timmarsformat:

en: <untitled>
sv: <namnlös>

en: About
sv: Om

en: About...
sv: Om...

en: Accelerator
sv: Snabbtangent

en: Accelerator:
sv: Snabbval:

en: Accelerators
sv: Snabbtangenter

en: Accelerators:
sv: Snabbtangenter:

en: Active
sv: Aktiv

en: Active:
sv: Aktivt:

en: Activity Mode:
sv: Aktivitetsläge:

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Alignment
sv: Lägg till justering

en: Add Event Box
sv: Lägg till händelseruta

en: Add Finish Page
sv: Lägg till avslutningssida

en: Add Scrolled Window
sv: Lägg till rullfönster

en: Add Separator
sv: Lägg till en avskiljare

en: Add Start Page
sv: Lägg till startsida

en: Add a new item below the selected item.
sv: Lägg till ett nytt menyval under det valda menyvalet

en: Add a separator below the selected item.
sv: Lägg till en avskiljare under det valda menyvalet

en: Add dock band on bottom
sv: Lägg till dockplats nederst

en: Add dock band on left
sv: Lägg till dockplats till vänster

en: Add dock band on right
sv: Lägg till dockplats till höger

en: Add dock band on top
sv: Lägg till dockplats överst

en: Add dock item after
sv: Lägg till dockelement efter

en: Add dock item before
sv: Lägg till dockelement före

en: Add floating dock item
sv: Lägg till flytande dockelement

en: Additional information, such as a description of the package and its home page on the web
sv: Extra information, såsom en beskrivning av paketet och hemsidan på webben

en: After
sv: Efter

en: After:
sv: Efter:

en: Alignment
sv: Justering

en: Allow Floating:
sv: Tillåt flytning:

en: An optional icon to show on the left of the menu item.
sv: En valfri ikon att visa till vänster om menyvalet

en: Anchor:
sv: Förankring:

en: Anti-Aliased:
sv: Antialiasad:

en: Any change in X Windows property
sv: Någon ändring i X-windowsegenskaperna

en: Any change in input focus
sv: Någon ändring i inmatningsfokus

en: Any change in visibility
sv: Någon ändring i synlighet

en: Any change in window structure
sv: Någon ändring i fönsterstrukturen

en: Any key pressed
sv: Någon tangent nedtryckt

en: Any key released
sv: Någon tangent uppsläppt

en: Any mouse button pressed
sv: Någon musknapp nedtryckt

en: Any mouse button released
sv: Någon musknapp uppsläppt

en: Apply
sv: Välj

en: Are you sure you want to create a new project?
sv: Är du säker på att du vill skapa ett nytt projekt?

en: Are you sure you want to exit?
sv: Är du säker på att du vill avsluta?

en: Area Height:
sv: Ythöjd:

en: Area Width:
sv: Ytbredd:

en: Arrow
sv: Pil

en: Aspect Frame
sv: Sidoram

en: Attach
sv: Bifoga

en: Authors:
sv: Författare:

en: Authors:
sv: Författare:

en: Auto Close:
sv: Automatstäng:

en: Auto Shrink:
sv: Autokrymp:

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back. Color:
sv: Bakgr.färg:

en: Back. Pixmap:
sv: Bakgrundspixmap:

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Backup Source Files
sv: Säkerhetskopiera källkodsfiler

en: Base color
sv: Basfärg

en: Base:
sv: Bas:

en: Basic Options:
sv: Grundinställningar

en: Best
sv: Bästa:

en: Blank
sv: Tom

en: Bold
sv: Fet

en: Book Blue
sv: Bok blå

en: Book Green
sv: Bok Grön

en: Book Open
sv: Bok öppna

en: Book Red
sv: Bok Röd

en: Book Yellow
sv: Bok gul

en: Border Width:
sv: Kantbredd:

en: Bottom
sv: Botten

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Build
sv: Bygg

en: Build Insensitive:
sv: Bygg okänslig:

en: Build the Source Code
sv: Bygg källkod

en: Button
sv: Knapp

en: Button Relief:
sv: Knapprelief:

en: C Options
sv: C-inställningar

en: Calculator
sv: Kalkylator

en: Calendar
sv: Kalender

en: Can Default:
sv: Kan vara standardval

en: Can Focus:
sv: Kan ha fokus:

en: Can't delete any children.
sv: Kan inte ta bort några barn

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Case Sensitive:
sv: Matcha gemener/versaler:

en: Center
sv: Centrera

en: Character data expected
sv: Förväntade mig teckendata

en: Check
sv: Kryssruta

en: Check Button
sv: Kryssruta

en: Check Menu Item
sv: Kryssmenyval

en: Class id missing
sv: Id för klass saknas

en: Class unknown
sv: Okänd klass

en: Class:
sv: Klass:

en: Clear
sv: Töm

en: Climb Rate:
sv: Ökningshastighet

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Clock
sv: Klocka

en: Close
sv: Stäng

en: Col Spacing:
sv: Kolumnavstånd:

en: Col Span:
sv: Kol täck:

en: Color Select
sv: Färgval

en: Color Selection
sv: Färgväljare

en: Color Selection Dialog
sv: Färgvalsdialog

en: Color:
sv: Färg:

en: Columned List
sv: Kolumnlista

en: Columned Tree
sv: Kolumnträd

en: Columns:
sv: Kolumner:

en: Combo Box
sv: Kombinationsruta

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Common
sv: Gemensamt

en: Convert
sv: Omvandla

en: Convert to ordinary button
sv: Konvertera till vanlig knapp

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy All
sv: Kopiera allt

en: Couldn't access directory:
      %s
sv: Kunde inte komma åt katalogen:
      %s

en: Couldn't access file:
      %s
sv: Kunde inte komma åt filen:
      %s

en: Couldn't add new widget.
sv: Kunde inte lägga till en ny widget.

en: Couldn't append to file:
      %s
sv: Kunde inte lägga till till filen:
      %s

en: Couldn't create directory:
      %s
sv: Kunde inte skapa katalogen:
      %s

en: Couldn't create file:
      %s
sv: Kunde inte skapa filen:
      %s

en: Couldn't create pixmap from file
sv: Kunde inte skapa en pixmap från fil

en: Couldn't create pixmap from file
sv: Kunde inte skapa pixmap från fil

en: Couldn't create pixmap from file:
sv: Kunde inte skapa en pixmap från filen:

en: Couldn't delete widget.
sv: Kunde inte ta bort widgeten.

en: Couldn't insert GtkAlignment widget.
sv: Kunde inte infoga en GtkAlignment-widget.

en: Couldn't insert GtkEventBox widget.
sv: Kunde inte sätta in en GtkEventBox-widget.

en: Couldn't insert GtkScrolledWindow widget.
sv: Kunde inte sätta in en GtkScrolledWindow-widget.

en: Couldn't insert a GtkScrolledWindow widget.
sv: Kunde inte infoga en GtkScrolledWindow-widget.

en: Couldn't insert a GtkViewport widget.
sv: Kunde inte infoga en GtkViewport-widget.

en: Couldn't load font
sv: Kunde inte ladda in typsnittet

en: Couldn't load image from file
sv: Kunde inte ladda bild från fil

en: Couldn't load image from file
sv: Kunde inte ladda bild från fil

en: Couldn't load pixmap
sv: Kunde inte ladda pixmap

en: Couldn't open directory:
      %s
sv: Kunde inte öppna katalogen:
      %s

en: Couldn't open file.
sv: Kunde inte öppna filen.

en: Couldn't open file:
      %s
sv: Kunde inte öppna filen:
      %s

en: Couldn't remove GtkAlignment widget.
sv: Kunde inte ta bort en GtkAlignment-widget.

en: Couldn't remove GtkEventBox widget.
sv: Kunde inte ta bort en GtkEventBox-widget.

en: Couldn't remove GtkScrolledWindow widget.
sv: Kunde inte ta bort en GtkScrolledWindow-widget.

en: Couldn't rename file:
      %s
    to:
      %s
sv: Kunde inte döpa om filen:
      %s
    till:
      %s

en: Create a new file
sv: Skapa en ny fil

en: Create a new project
sv: Skapa ett nytt projekt

en: Creation Function:
sv: Tillverkningsfunktion:

en: Curve
sv: Kurva

en: Custom Widget
sv: Skräddarsydd widget

en: Cut
sv: Klipp ut

en: DSN Configurator
sv: DSN-konfigurerare

en: Data expected
sv: Förväntade mig data

en: Data label
sv: Dataetikett

en: Data-bound combo
sv: Databunden kombinationslista

en: Data-bound entry
sv: Databunden post

en: Data-bound grid
sv: Databundet rutnät

en: Data-bound list
sv: Databunden lista

en: Database Browser
sv: Databasbläddrare

en: Database Dataset
sv: Databasdatamängd

en: Database Icon List
sv: Databasikonlista

en: Database designer
sv: Databaskonstruktör

en: Database error dialog
sv: Databasfeldialog

en: Database error viewer
sv: Databasfelvisare

en: Database export
sv: Databasexport

en: Database log viewer
sv: Databasloggvisare

en: Database login dialog
sv: Databas-inloggningsdialog

en: Database login widget
sv: Databas-inloggningswidget

en: Database report
sv: Databasrapport

en: Day Names:
sv: Veckodagsnamn:

en: Default Border:
sv: Standardkant:

en: Default Height:
sv: Standardhöjd:

en: Default IPad X:
sv: Standardifyll X:

en: Default IPad Y:
sv: Standardifyll Y:

en: Default Pad X:
sv: Standardfyll X:

en: Default Pad Y:
sv: Standardfyll Y:

en: Default Width:
sv: Standardbredd:

en: Defines the signals to emit when keys are pressed
sv: Definierar signalen som skall skickas när tangenterna trycks ned

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Column
sv: Ta bort kolumn

en: Delete Page
sv: Ta bort sida

en: Delete Row
sv: Ta bort rad

en: Delete the current item
sv: Ta bort nuvarande menyval

en: Delete the selected widget
sv: Ta bort den markerade widgeten

en: Description
sv: Beskrivning

en: Dial
sv: Visare

en: Digits:
sv: Siffror:

en: Direction:
sv: Riktning:

en: Directory:
sv: Katalog:

en: Dither:
sv: Ditrera:

en: Dots
sv: Punkter

en: Down
sv: Ner

en: Drawing Area
sv: Rityta

en: Druid Finish Page
sv: Druid-avslutningssida

en: Druid Standard Page
sv: Druid-standardsida

en: Druid Start Page
sv: Druid-startsida

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Menu
sv: Redigera meny

en: Edit Menus...
sv: Redigera menyer...

en: Edit the project options
sv: Ändra alternativ för projektet

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Editable:
sv: Redigerbar:

en: Enable Gnome DB Support
sv: Aktivera Gnome DB-stöd

en: Enable Gnome Support
sv: Aktivera Gnome-stöd

en: End tag expected
sv: Förväntade mig en sluttagg

en: Error
sv: Fel

en: Error opening file
sv: Fel vid öppnandet av filen

en: Error opening project.
sv: Ett fel uppstod när jag skulle öppna projektet.

en: Error reading file
sv: Fel vid läsningen av filen

en: Error reading from file:
      %s
sv: Fel vid läsning från filen:
      %s

en: Error running eglade to generate the Eiffel source code.
    Check that you have eglade installed and that it is in your PATH.
sv: Det blev fel när jag skulle köra eglade för att generera Eiffel-källkod.
    Se till att du har eglade installerad och att den är i din PATH.

en: Error running gate to generate the Ada95 source code.
    Check that you have gate installed and that it is in your PATH.
sv: Det blev fel när jag skulle köra gate för att generera Ada95-källkod.
    Se till att du har gate installerad och att den är i din PATH.

en: Error running glade-- to generate the C++ source code.
    Check that you have glade-- installed and that it is in your PATH.
sv: Det blev fel när jag skulle köra glade-- för att generera C++-källkod.
    Se till att du har glade-- installerad och att den är i din PATH.

en: Error running glade2perl to generate the Perl source code.
    Check that you have glade2perl installed and that it is in your PATH.
sv: Det blev fel när jag skulle köra glade2perl för att generera Perl-källkod.
    Se till att du har glade2perl installerad och att den är i din PATH.

en: Error saving project
sv: Fel uppstod när jag skulle spara projektet

en: Error saving project.
sv: Fel uppstod när jag skulle spara projektet.

en: Error writing XML file
sv: Ett fel uppstod vid skrivning av XML-fil

en: Error writing file
sv: Fel vid skrivningen av filen

en: Error writing source.
sv: Fel uppstod när jag skulle skiva källkoden.

en: Error writing to file:
      %s
sv: Fel vid skrivning till filen:
      %s

en: Errors opening project file
sv: Fel uppstod när jag skulle öppna projektfilen

en: Errors writing source code
sv: Fel uppstod när jag skulle skiva källkoden

en: Event Box
sv: Händelseruta

en: Event Mask
sv: Händelsemask

en: Events:
sv: Händelser:

en: Example output from GnomeLess widget.
sv: Exempelutdata från GnomeLess widget.

en: Exclusive:
sv: Exklusivt:

en: Exec
sv: Kör

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit Glade
sv: Avsluta Glade

en: Expand:
sv: Expandera:

en: Ext.Events:
sv: Tilläggshändelser:

en: Fastest
sv: Snabbaste

en: File
sv: Arkiv

en: File Ops.:
sv: Filoperationer:

en: File Output Options:
sv: Filgenereringsinställningar:

en: File Selection Dialog
sv: Filväljardialog

en: File:
sv: Fil:

en: Fill X:
sv: Fyll X:

en: Fill Y:
sv: Fyll Y:

en: Fill:
sv: Fyll:

en: First
sv: Första

en: Fixed Month:
sv: Fix månad:

en: Fixed Positions
sv: Fixa positioner

en: Focus Target:
sv: Fokusmål:

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font Selection
sv: Typsnittsval

en: Font Selection Dialog
sv: Typsnittsväljardialog

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: For cursors in XInput-aware programs
sv: För pekare i program som är XInput-medvetna

en: Foreground color
sv: Förgrundsfärg

en: Foreground:
sv: Förgrund:

en: Forward
sv: Framåt

en: Forward Mail
sv: Eftersänd e-post

en: Frame
sv: Ram

en: G L A D E
    
    A User Interface Builder for GTK+ and GNOME
    
    Version %s
    
    By
    Damon Chaplin
    Martijn van Beers
    
    Email: damon@ximian.com
    Home Page: http://glade.gnome.org
sv: G L A D E
    
    En användargränssnittskonstruerare för GTK+ och GNOME
    
    Version %s
    
    Av Damon Chaplin
    
    E-post: damon@ximian.com
    Webbsida: http://glade.gnome.org

en: GNOME-DB Application window
sv: GNOME-DB-programfönster

en: GTK+ Additional
sv: GTK+ extra

en: GTK+ Basic
sv: GTK+ standard

en: GTK+ GUI builder
sv: Program för att bygga grafiska gränssnitt för GTK+

en: Gamma Curve
sv: Gammakurva

en: General
sv: Allmänt

en: General Options:
sv: Allmänt:

en: Gettext Support
sv: Gettext-stöd

en: Glade Home Page
sv: Hemsida för Glade

en: Glade is a User Interface Builder for GTK+ and GNOME.
sv: Glade är en användargränssnittskonstruerare för GTK+ och GNOME.

en: Gnome About Dialog
sv: Gnome Om... dialog

en: Gnome Animator
sv: Gnome-animerare

en: Gnome Application Bar
sv: Gnome applikationsruta

en: Gnome Application Window
sv: Gnome applikationsfönster

en: Gnome Calculator
sv: Gnome kalkylator

en: Gnome Color Picker
sv: Gnome färgväljare

en: Gnome Dialog Box
sv: Gnome dialogruta

en: Gnome Dock
sv: Gnome docka

en: Gnome Dock Item
sv: Gnome dockelement

en: Gnome Entry
sv: Gnome inmatning

en: Gnome File Entry
sv: Gnome filväljardialog

en: Gnome Font Picker
sv: Gnome typsnittsväljare

en: Gnome HRef Link Button
sv: Gnome hyperlänksknapp

en: Gnome Help Support
sv: Stöd för Gnomes hjälpsystem

en: Gnome Icon Entry
sv: Gnome ikonväljare

en: Gnome Less
sv: Gnome bläddrare

en: Gnome Message Box
sv: Gnome meddelandebox

en: Gnome Paper Selector
sv: Gnome pappersväljare

en: Gnome Pixmap
sv: Gnome pixmap

en: Gnome Stock Pixmap
sv: Gnome standardpixmap

en: GnomeDateEdit
sv: Gnome Datumredigerare

en: GnomeDockItem widgets can only be pasted into a GnomeDock.
sv: GnomeDockItem-widgetar kan bara klistras in i en GnomeDock.

en: GnomeNumberEntry
sv: Gnome talinmatning

en: GnomePixmapEntry
sv: Gnome pixmapinmatning

en: Grid
sv: Rutnät

en: Grid Options
sv: Alternativ för rutnät

en: Grid Style:
sv: Stil för rutnät:

en: Group
sv: Grupp

en: Group:
sv: Grupp:

en: Grow:
sv: Förstora:

en: Gutter Size:
sv: Rännstensstorlek:

en: H Int. Padding:
sv: H internfyll:

en: H Max:
sv: H max:

en: H Min:
sv: H min:

en: H Padding:
sv: H fyllning:

en: H Page Inc:
sv: H sidökning:

en: H Page Size:
sv: H sidstorlek:

en: H Policy:
sv: H policy:

en: H Step Inc:
sv: H stegökning:

en: H Updates:
sv: H updateringar:

en: H Value:
sv: H-värde

en: Handle Box
sv: Handtagsruta

en: Handle Pos:
sv: Handtagsposition:

en: Handle Size:
sv: Hantagsstorlek:

en: Handler
sv: Hanterare

en: Handler:
sv: Hanterare:

en: Has Default:
sv: Är standardval:

en: Has Focus:
sv: Har fokus:

en: Header File:
sv: Headerfil:

en: Heading:
sv: Rubrik:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide on Close:
sv: Göm vid stängning:

en: History ID:
sv: Historik-ID:

en: Home
sv: Hem

en: Homogeneous:
sv: Homogen:

en: Horizonal Separator
sv: Horisontell avdelare

en: Horizontal Box
sv: Horisontell ruta

en: Horizontal Button Box
sv: Horisontell knappruta

en: Horizontal Panes
sv: Horisontella paneler

en: Horizontal Ruler
sv: Horisontell linjal

en: Horizontal Scale
sv: Horisontell skala

en: Horizontal Scrollbar
sv: Horisontell rullist

en: Horizontal Snapping:
sv: Horisontell fästning mot rutnätet:

en: Horizontal Spacing:
sv: Horisontellt mellanrum:

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon Border:
sv: Ikonkant:

en: Icon List
sv: Ikonlista

en: Icon Selection
sv: Ikonmarkering

en: Icon Width:
sv: Ikonbredd:

en: Icon:
sv: Ikon:

en: If a Gnome DB application is to be built
sv: Om programmet är en Gnome DB-applikation

en: If a Gnome application is to be built
sv: Om programmet är en Gnomeapplikation

en: If a directory is needed rather than a file
sv: Om en katalog skall väljas i stället för en fil

en: If a main.c file is output containing a main() function, if it doesn't already exist
sv: Om filen main.c med en en main()-funktion skall skapas, om den inte existar innan

en: If a small preview of the pixmap is displayed
sv: Om en liten förhandsgranskning av pixmappen skall visas

en: If an empty value is acceptable, when 'Value In List' is set
sv: Om ett tomt värde är ok när 'Värde i listan' är påslaget

en: If an insensitive version of the pixmap is built automatically
sv: Om en okänslig version av pixmappen skall byggas automatiskt

en: If any value entered should be converted according to the locale settings
sv: Om ett inmatat värde skall konverteras i enlighet med lokala inställningar

en: If arrows can be used to change the value
sv: Om pilar kan användas för att ändra värdet

en: If arrows work even if the value is not in the list
sv: Om pilar fungerar även om värdet inte finns i listan

en: If copies of old source files are made
sv: Om kopior av gamla källkodsfiler skall göras

en: If files for building the source code are output, including Makefile.am and configure.in, if they don't already exist
sv: Om filer för att bygga källkoden skall skapas. Detta inkluderar Makefile.am och configure.in om de inte redan existerar

en: If floating dock items are allowed
sv: Om flytande dockelement är tillåtna

en: If lines are displayed between items
sv: Om linjer skall visas mellan element

en: If strings are marked for translation by gettext
sv: Om strängar skall markeras för översättning med gettext

en: If support for the Gnome Help system should be included
sv: Om stöd för Gnomes hjälpsystem skall inkluderas

en: If the alpha channel should be used
sv: Om alpha-kanalen skall användas

en: If the animation loops, and in what way
sv: Om animationen loopar, och på vilket sätt

en: If the app bar has a progress indicator
sv: Om applikationen har en framstegsindikator

en: If the app bar has an area for status messages and user input
sv: Om applikationen har en area för statusmeddelanden och användarinput

en: If the aspect ratio should be determined by the child
sv: Om sidoförhållandet skall bestämmas av barnet

en: If the canvas is anti-aliased, to smooth the edges of text and graphics
sv: Om canvasen är antialiasad, för att jämna till kanter på text och grafik

en: If the check button is initially on
sv: Om kryssrutan är påslagen från början

en: If the check menu item is initially on
sv: Om kryssmenyvalet är påslaget från början

en: If the children should all be the same size
sv: Om alla barn skall vara av samma storlek

en: If the children should be the same size
sv: Om barnen skall vara samma storlek

en: If the column titles are shown
sv: Om kolumnrubrikerna skall visas

en: If the day names should be shown
sv: Om namnen på veckodagarna skall visas

en: If the dial can not be changed by the user
sv: Om visaren inte kan ändras av användaren

en: If the dialog closes when any button is clicked
sv: Om dialogen skall stängas när någon knapp trycks ned

en: If the dialog is hidden when it is closed, instead of being destroyed
sv: Om dialogen skall gömmas vid stängning, i stället för att förstöras

en: If the dock item is always the only item in its band
sv: Om dockelementet alltid skall vara ensamt i sin dockplats

en: If the dock item is locked in position
sv: Om dockelementet är fastlåst i sin position

en: If the dock item is never allowed to be horizontal
sv: Om dockelementet aldrig skall tillåtas bli horisontellt

en: If the dock item is never allowed to be vertical
sv: Om dockelementet aldrig skall tillåtas bli vertikalt

en: If the dock item is never allowed to float in its own window
sv: Om dockelementet aldrig skall tillåtas flyta

en: If the file operation buttons are shown
sv: Om filoperationsknapparna skall visas

en: If the file selection dialog should be modal
sv: Om filväljardialogen skall vara modal

en: If the font size is shown as part of the font information
sv: Om typsnittsstorleken skall visas som en del av typsnittsinformationen

en: If the handler runs after the class function
sv: Om hanteraren skall köras efter klassfunktionen

en: If the icon text can be edited by the user
sv: Om ikonens text kan redigeras av användaren

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
sv: Om ikonens text är fixerad, då den inte kommer att kopieras av GnomeIconList

en: If the indicator is always drawn
sv: Om indikatorn alltid skall visas

en: If the initial direction is reversed
sv: Om initialriktningen är baklänges

en: If the item is initially on.
sv: Om menyvalet är aktivt från början

en: If the item is right justified (e.g. for a Help menu).
sv: Om menyvalet är högerjusterat (till exempel en Hjälpmeny).

en: If the layout is saved and restored automatically
sv: Om layouten sparas och återställs automatiskt

en: If the menu item is right-justified
sv: Om menyvalet är högerjusterat

en: If the month and year should be shown at the top
sv: Om månad och år skall visas högst upp

en: If the month and year shouldn't be changeable
sv: Om det inte skall gå att ändra månad och år

en: If the notebook border is shown, when the tabs are not shown
sv: Om kanten skall synas när flikarna inte syns

en: If the notebook tabs are scrollable
sv: Om flikarna skall vara rullbara

en: If the notebook tabs are shown
sv: Om flikarna skall synas

en: If the number of the week should be shown
sv: Om veckonumret skall visas

en: If the pixmap is scaled
sv: Om pixmappen är skalad

en: If the popup menu is enabled
sv: Om popup menyn skall användas

en: If the preview expands to fill its allocated area
sv: Om förhandsgranskningen expanderar för att fylla sin tilldelade yta

en: If the preview is color or grayscale
sv: Om förhandsgranskningen är färg eller gråskala

en: If the progress bar should act like the front of Kit's car
sv: Om framgångsmätaren skall bete sig som fronten på Kits bil (???)

en: If the radio button is initially on
sv: Om radioknappen är på från början

en: If the radio menu item is initially on
sv: Om radiomenyvalet är på från början

en: If the sample should use dithering to be more accurate
sv: Om testet skall använda ditrering för att bli mer noggrant

en: If the scale's value is shown
sv: Om skalans värde skall visas

en: If the searching is case sensitive
sv: Om sökningen skall ta hänsyn till gemener/versaler

en: If the selected font is used when displaying the font information
sv: Om det valda typsnittet skall användas för att visa typsnittsinformation

en: If the support functions are output
sv: Om stödfunktioner skall genereras

en: If the text can be edited
sv: Om texten är redigerbar

en: If the text entered by the user will be shown. When turned off, the text typed in is displayed as asterix characters, which is useful for entering passwords
sv: Om texten som skrivs in av användaren skall visas. Om detta slås av så visas den som asterisker, användbart för att skriva in lösenord.

en: If the text is wrapped to fit within the width of the label
sv: Om texten skall radbrytas för att passa inom bredden på etiketten

en: If the text should be shown in the progress bar
sv: Om text skall visas i framgångsmätaren

en: If the time is shown as well as the date
sv: Om tiden skall visas tillsammant med datumet

en: If the time is shown in 24-hour format
sv: Om tiden skall visas i 24-timmarsformat

en: If the toggle button is initially on
sv: Om omställningsknappen är på från början

en: If the toggle indicator is always shown
sv: Om omslagningsindikatorn alltid skall visas

en: If the value is snapped to multiples of the step increment
sv: Om värdet skall anpassas till multipler av stegökningen

en: If the value is wrapped at the limits
sv: Om värdet skall fångas mellan gränserna

en: If the value must be in the list
sv: Om värdet måste finnas i listan

en: If the week should start on Monday
sv: Om veckan startar med måndag

en: If the widget can accept the input focus
sv: Om widgeten kan ha inmatningsfokus

en: If the widget can be the default
sv: Om widgeten kan vara standardval

en: If the widget has the input focus
sv: Om widgeten har inmatningsfokus

en: If the widget is added to the component's data structure
sv: Om widgeten skall läggas till komponentens datastruktur

en: If the widget is allocated from the heap rather than from the parent's memory block
sv: Om widgeten skall allokeras från heapen i stället för från förälderns minnesblock

en: If the widget is initially visible
sv: Om widgeten är synlig från början

en: If the widget is the default
sv: Om widgeten är standardval

en: If the widget responds to input
sv: Om widgeten reagerar på inmatning

en: If the window can be enlarged
sv: Om fönstret kan förstoras

en: If the window can be shrunk
sv: Om fönstret kan krympas

en: If the window has a status bar
sv: Om fönstret har en statusrad

en: If the window is modal
sv: Om fönstret är modalt

en: If the window shrinks automatically
sv: Om fönstret krymper automatiskt

en: If tooltips are enabled
sv: Om verktygstips är påslagna

en: If translatable strings are saved in a separate C source file, to enable translation of interfaces loaded by libglade
sv: Om översättningsbara strängar skall sparas i en separat C-källkodsfil, för att möjliggöra översättning av interface som libglade har laddat in

en: If widget names are set in the source code
sv: Om widgetnamn skall sättas i källkoden

en: Image
sv: Bild

en: Image Height:
sv: Bildhöjd:

en: Image Type:
sv: Bildtyp:

en: Image Width:
sv: Bildbredd:

en: Indicator:
sv: Indikator:

en: Initial Choice:
sv: Initialalternativ:

en: Initial Type:
sv: Initialtyp:

en: Initially On:
sv: Initialt på:

en: Input Dialog
sv: Inmatningsdialog

en: Insens
sv: Okänslig

en: Insert After
sv: Stoppa in efter

en: Insert Before
sv: Stoppa in före

en: Insert Column After
sv: Stoppa in kolumn efter

en: Insert Column Before
sv: Stoppa in kolumn före

en: Insert Item After
sv: Stoppa in verktyg efter

en: Insert Item Before
sv: Stoppa in verktyg innan

en: Insert Page After
sv: Stoppa in sida efter

en: Insert Page Before
sv: Stoppa in sida innan

en: Insert Row After
sv: Stoppa in rad efter

en: Insert Row Before
sv: Stoppa in rad före

en: Int1:
sv: Heltal1:

en: Int2:
sv: Heltal2:

en: Interface Creation Functions:
sv: Gränssnittsskaparfunktioner:

en: Interval:
sv: Intervall

en: Invalid XML entity
sv: Ogiltig XML-entitet

en: Invalid accelerator key
sv: Otillåten snabbtangent

en: Invalid boolean value
sv: Otillåtet sanningsvärde

en: Invalid callbacks header filename: %s
    %s
sv: Ogiltig "callback header" filnamn: %s
    %s

en: Invalid callbacks source filename: %s
    %s
sv: Ogiltig "callbacks" källfilnamn: %s
    %s

en: Invalid color
sv: Ogiltig färg

en: Invalid component
sv: Ogiltig komponent

en: Invalid date
sv: Otillåtet datum

en: Invalid directory
sv: Ogiltig katalog

en: Invalid directory:
      %s
sv: Ogiltig katalog:
      %s

en: Invalid interface header filename: %s
    %s
sv: Ogiltig gränssnitts "header"-fil: %s
    %s

en: Invalid interface source filename: %s
    %s
sv: Ogiltigt gränssnitts källfilnamn: %s
    %s

en: Invalid selection in on_style_copy()
sv: Ogiltigt val i on_style_copy()

en: Invalid source directory:
    
    The source directory must be the project directory
    or a subdirectory of the project directory.
sv: Ogiltig källkodskatalog:
    
    Källkodskatalogen måste vara projektkatalogen eller
    en underkatalog till projektkatalogen.

en: Invalid stock button
sv: Ogiltig standardknapp

en: Invalid stock menu item
sv: Ogiltigt standardmenyval

en: Invalid stock menu pixmap
sv: Ogiltig standardmenypixmap

en: Invalid stock pixmap
sv: Ogiltig standardpixmap

en: Invalid style name
sv: Ogiltigt stilnamn

en: Invalid support header filename: %s
    %s
sv: Ogiltig support "header" filnamn: %s
    %s

en: Invalid support source filename: %s
    %s
sv: Ogiltig support källfilnamn: %s
    %s

en: Invalid value
sv: Ogiltigt värde

en: Italic
sv: Kursiv

en: Item Type:
sv: Menyvalstyp:

en: Items:
sv: Val:

en: Jump To
sv: Gå till

en: Justify
sv: Justera

en: Justify:
sv: Justering:

en: Key
sv: Tangent

en: Key:
sv: Tangent:

en: Keys
sv: Tangenter

en: Label
sv: Etikett

en: Label X Align:
sv: Etikett X-justering:

en: Label with Accelerator
sv: Etikett med snabbtangent

en: Label:
sv: Etikett:

en: Language:
sv: Språk:

en: Last
sv: Sista

en: Left
sv: Vänster

en: LibGlade Options
sv: LibGlade-alternativ

en: License:
sv: Licens:

en: Line %i - %s %s %s
sv: Rad %i - %s %s %s

en: Line %i - %s:
      %s = %s
sv: Rad %i - %s:
      %s = %s

en: Line In
sv: Line in

en: Lines
sv: Linjer

en: List
sv: Lista

en: List Item
sv: Listval

en: Locked:
sv: Låst:

en: Login
sv: Logga in

en: Logo Back. Color:
sv: Logo Bakgr.färg:

en: Loop Type:
sv: Looptyp:

en: Lower Hour:
sv: Lägsta timme:

en: Lower Value:
sv: Lägsta värde:

en: Mail
sv: E-post

en: Max Length:
sv: Maxlängd:

en: Max Saved:
sv: Max sparade:

en: Maximum Value:
sv: Maximivärde:

en: Menu Bar
sv: Menyrad

en: Menu Editor
sv: Menyeditor

en: Menu Item
sv: Menyval

en: Menu item with a pixmap
sv: Menyval med pixmap

en: Message Type:
sv: Meddelandetyp:

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Metric:
sv: Mått:

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Min Height:
sv: Min.höjd:

en: Min Width:
sv: Min.bredd:

en: Minimum Value:
sv: Minimivärde:

en: Modal:
sv: Modalt:

en: Mode:
sv: Läge:

en: Modifiers:
sv: Modifierare:

en: Monday First:
sv: Måndag först:

en: Mouse movement hints
sv: Muspekarflyttningsantydningar

en: Mouse movement with any button pressed
sv: Musflyttning med någon knapp nedtryckt

en: Mouse movement with button 1 pressed
sv: Musflyttning med knapp 1 nedtryckt

en: Mouse movement with button 2 pressed
sv: Musflyttning med knapp 2 nedtryckt

en: Mouse movement with button 3 pressed
sv: Musflyttning med knapp 3 nedtryckt

en: Move the item and its children down one level
sv: Flytta menyvalet och dess barn ner en nivå

en: Move the item and its children down one place in the list
sv: Flytta menyvalet och dess barn ett steg ner i listan

en: Move the item and its children up one level
sv: Flytta menyvalet och dess barn upp en nivå

en: Move the item and its children up one place in the list
sv: Flytta menyvalet och dess barn ett steg upp i listan

en: Multiple
sv: Flera

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Named Style:
sv: Namngiven stil:

en: Never Floating:
sv: Aldrig flytande:

en: Never Horizontal:
sv: Aldrig horisontellt:

en: Never Vertical:
sv: Aldrig vertikalt:

en: New
sv: Ny

en: New File
sv: Ny fil

en: New Gnome Druid
sv: Ny Gnomedruid

en: New GnomePropertyBox
sv: Ny GnomePropertyBox

en: New Group:
sv: Ny grupp:

en: New Mail
sv: Nytt e-postmeddelande

en: New Project
sv: Nytt projekt

en: New Style:
sv: Ny stil:

en: New columned list
sv: Ny kolumnlista

en: New columned tree
sv: Nytt kolumnträd

en: New horizontal box
sv: Ny horisontell ruta

en: New horizontal button box
sv: Ny horisontell knappruta

en: New image
sv: Ny bild

en: New notebook
sv: Nytt flikhäfte

en: New project created.
sv: Har skapat ett nytt projekt.

en: New table
sv: Ny tabell

en: New toolbar
sv: Ny verktygsrad

en: New vertical box
sv: Ny vertikalruta

en: New vertical button box
sv: Ny vertikal knappruta

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: No
sv: Nej

en: None
sv: Ingen

en: Not
sv: Inte

en: Notebook
sv: Flikhäfte

en: Number of Pages:
sv: Antal sidor:

en: Number of columns:
sv: Antal kolumner:

en: Number of items:
sv: Antal verktyg:

en: Number of pages:
sv: Antal sidor:

en: Number of rows:
sv: Antal rader:

en: Numeric:
sv: Numerisk:

en: OK If Empty:
sv: OK om tom:

en: Oaf options
sv: Alternativ för OAF

en: Obey Child:
sv: Lyd barn:

en: Object
sv: Objekt

en: Object:
sv: Objekt:

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted into a GnomeDock.
sv: Bara GnomeDockItem-widgetar kan klistras in i en GnomeDock.

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted over a GnomeDockItem.
sv: Bara GnomeDockItem-widgetar kan klistras in över en GnomeDockItem.

en: Only buttons can be pasted into a GnomeDialog action area.
sv: Bara knappar kan klistras in i en GnomeDialogs händelseområde.

en: Only menu items can be pasted into a menu or menu bar.
sv: Bara menyval kan klistras in i en meny eller menyrad.

en: Open
sv: Öppna

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open Project
sv: Öppna projekt

en: Open an existing project
sv: Öppna ett existerade projekt

en: Open...
sv: Öppna...

en: Option Menu
sv: Alternativmeny

en: Options
sv: Alternativ

en: Orientation:
sv: Orientering:

en: Output Build Files
sv: Generera byggfiler

en: Output Support Functions
sv: Generera stödfunktioner

en: Output main.c File
sv: Generera filen main.c

en: Output the project source code
sv: Skapa källkod för projektet

en: Pack Start:
sv: Packstart:

en: Packer
sv: Packare

en: Packing
sv: Packning

en: Padding:
sv: Fyllning:

en: Page Inc:
sv: Sidökning:

en: Page Size:
sv: Sidstorlek:

en: Palette
sv: Palett

en: Paste
sv: Klistra in

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Pixels Per Unit:
sv: Pixlar per enhet:

en: Pixmaps Directory:
sv: Pixmapkatalog

en: Popup Menu
sv: Popupmeny

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Prelight
sv: Upplyst

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Preview Text:
sv: Förhandsgranskningstext:

en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Print
sv: Skriv ut

en: Program Name:
sv: Programnamn:

en: Progress Bar
sv: Framstegsmätare

en: Progress:
sv: Framsteg:

en: Project Directory:
sv: Projektkatalog:

en: Project File:
sv: Projektfil:

en: Project Name:
sv: Projektnamn:

en: Project Options
sv: Projektinställningar

en: Project Options...
sv: Projektalternativ

en: Project opened.
sv: Har öppnat projektet.

en: Project saved.
sv: Projektet sparat.

en: Projects
sv: Projekt

en: Propagate:
sv: Propagera:

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Properties:
sv: Egenskaper:

en: Properties: <none>
sv: Egenskaper: <inga>

en: Property Dialog Box
sv: Egenskapsdialogruta

en: Public:
sv: Publik:

en: Put this widget in a separate source file
sv: Lägg denna widget i en separat källkodsfil

en: Put this widget's subtree in a separate class
sv: Lägg den här widgetens delträd i en separat klass

en: Quit
sv: Avsluta

en: Radio
sv: Radioknapp

en: Radio Button
sv: Radioknapp

en: Radio Menu Item
sv: Radiomenyval

en: Ratio:
sv: Förhållande:

en: Receive Mail
sv: Ta emot e-post

en: Redisplay
sv: Visa igen

en: Redo
sv: Gör om

en: Refresh
sv: Rita om

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Alignment
sv: Ta bort justering

en: Remove Event Box
sv: Ta bort händelseruta

en: Remove Label
sv: Ta bort etikett

en: Remove Scrolled Window
sv: Ta bort rullfönster

en: Rename
sv: Döp om

en: Rename Style To:
sv: Döp om stil till:

en: Reply to Mail
sv: Svara på e-post

en: Resize:
sv: Ändra storlek:

en: Reverse:
sv: Baklänges:

en: Revert
sv: Återgå

en: Right
sv: Höger

en: Right Justify
sv: Högerjustera

en: Right Justify:
sv: Högerjustera:

en: Row Spacing:
sv: Radavstånd:

en: Row Span:
sv: Rad täck:

en: Rows:
sv: Rader:

en: Save
sv: Spara

en: Save As
sv: Spara som

en: Save File
sv: Spara fil

en: Save Project
sv: Spara projekt

en: Save Translatable Strings
sv: Spara översättningsbara strängar

en: Save project
sv: Spara projekt

en: Scaled Height:
sv: Skalningshöjd:

en: Scaled Width:
sv: Skalningsbredd:

en: Scaled:
sv: Skalad:

en: Scores
sv: Poäng

en: Scrollable:
sv: Rullbar:

en: Scrolled Window
sv: Rullfönster

en: Search
sv: Sök

en: Search/Replace
sv: Sök/Ersätt

en: Seconds:
sv: Sekunder:

en: Select
sv: Välj

en: Select Accelerator Key
sv: Välj snabbtangent

en: Select Color
sv: Välj färg

en: Select File
sv: Välj fil

en: Select Font
sv: Välj typsnitt

en: Select Mode:
sv: Markeringsläge:

en: Select Named Style
sv: Välj namngiven stil

en: Select Signal
sv: Välj signal

en: Select X Events
sv: Välj X-händelser

en: Select icon
sv: Välj ikon

en: Select the Project Directory
sv: Välj projektkatalogen

en: Selected
sv: Vald

en: Selector
sv: Väljare

en: Send Mail
sv: Skicka e-post

en: Sensitive:
sv: Känslig:

en: Separate Class:
sv: Separat klass:

en: Separate File:
sv: Separat fil:

en: Set Grid Options...
sv: Rutnätsalternativ...

en: Set Grid _Options...
sv: Rutnäts_alternativ...

en: Set Snap O_ptions...
sv: Alternativ för f_ästning mot rutnätet

en: Set Snap Options...
sv: Alternativ för rutnät...

en: Set True to let the widget expand
sv: Välj Sant för att låta widgeten expandera

en: Set True to let the widget expand horizontally
sv: Välj Sant för att låta widgeten expandera horisontellt

en: Set True to let the widget expand vertically
sv: Välj Sant för att låta widgeten expandera vertikalt

en: Set True to let the widget fill its allocated area
sv: Välj Sant för att låta widgeten fylla hela sin tilldelade area

en: Set True to let the widget fill its allocated height
sv: Välj Sant för att låta widgeten fylla sin tilldelade höjd

en: Set True to let the widget fill its allocated width
sv: Välj Sant för att låta widgeten fylla sin tilldelade bredd

en: Set True to let the widget fill its horizontal allocated area
sv: Välj Sant för att låta widgeten fylla sin horisontellt allokerade area

en: Set True to let the widget fill its vertical allocated area
sv: Välj Sant för att låta widgeten fylla sin vertikalt allokerade area

en: Set True to let the widget resize
sv: Välj Sant för att låta widgeten ändra storlek

en: Set True to let the widget shrink
sv: Välj Sant för att låta widgeten krympa

en: Set True to let the widget shrink horizontally
sv: Välj Sant för att låta widgeten krympa horisontellt

en: Set True to let the widget shrink vertically
sv: Välj Sant för att låta widgeten krympa vertikalt

en: Set True to pack the widget at the start of the box
sv: Välj Sant för att packa widgeten i början av rutan

en: Set True to propagate the style to the widget's children
sv: Sätt Sann för att propagera stilen till widgetens barn

en: Set True to start a new group of toolbar items
sv: Välj Sant för att starta en ny grupp av verktyg

en: Set True to use the parent GtkPacker's default settings for the border width and all padding properties
sv: Välj Sant för att använda förälderns standardinställningar för kantbredd och kantfyllningsegenskaper

en: Set Widget Names
sv: Sätt widgetnamn

en: Set options for snapping to the grid
sv: Ställer in alternativ för att fästa mot rutnätet

en: Set the grid style and spacing
sv: Ställer in rutnätsstil och -avstånd

en: Set the spacing between grid lines
sv: Ställ in avståndet mellan linjer i rutnätet

en: Set which parts of a widget snap to the grid
sv: Ange vilka delar av en widget som skall fästa mot rutnätet

en: Shadow:
sv: Skugga:

en: Shared
sv: Delad

en: Show Border:
sv: Visa kant:

en: Show Clipboard
sv: Visa urklippet

en: Show Grid
sv: Visa rutnät

en: Show Palette
sv: Visa palett

en: Show Popup:
sv: Visa popup:

en: Show Properties
sv: Visa egenskaper

en: Show Property _Editor
sv: Visa _egenskaper

en: Show Size:
sv: Visa storlek:

en: Show Tabs:
sv: Visa flikar:

en: Show Text:
sv: Visa text:

en: Show Time:
sv: Visa tid:

en: Show Titles:
sv: Visa rubriker:

en: Show Value:
sv: Visa värde:

en: Show Widget Tooltips
sv: Visa verktygstips för widget

en: Show Widget Tree
sv: Visa widgetträd

en: Show Widget _Tree
sv: Visa widget-_träd

en: Show _Clipboard
sv: Visa _urklipp

en: Show _Grid
sv: Visa _rutnätet

en: Show _Palette
sv: Visa _palett

en: Show _Widget Tooltips
sv: Visa _widget-verktygstips

en: Show the clipboard
sv: Visar urklippet

en: Show the grid (in fixed containers only)
sv: Visar rutnätet (bara i fixa behållare)

en: Show the palette of widgets
sv: Visa widgetpaletten.

en: Show the project widget tree
sv: Visar projektets widgetträd

en: Show the properties of the selected widget
sv: Visar egenskaperna för den valda widgeten

en: Show the property editor
sv: Visa egenskaperna

en: Show the tooltips of created widgets
sv: Visa verktygstips för de skapade widgetarna

en: Show the widget tree
sv: Visar widget-trädet

en: Shrink:
sv: Krymp:

en: Side:
sv: Sida:

en: Signal Handler & Callback Functions:
sv: Singnalhanterings- och callbackfunktioner

en: Signal to emit
sv: Signal som skall avges

en: Signals
sv: Signaler

en: Size:
sv: Storlek:

en: Snap Edge:
sv: Fästkant:

en: Snap Options
sv: Alternativ för fästning mot rutnätet

en: Snap to Grid
sv: Fäst mot rutnätet

en: Snap widgets to the grid
sv: Fäster widgetar mot rutnätet

en: Snap widgets to the grid (in fixed containers only)
sv: Fäst widgetar mot rutnätet (endast i fixa behållare)

en: Snap:
sv: Fäst.mult:

en: Sorry - generating source for %s is not implemented yet
sv: Tyvärr - kodgenerering för %s är inte implementerad ännu

en: Sorry - pasting over a GnomeDockItem is not implemented yet.
sv: Tyvärr - inklistring över en GnomeDockItem är inte implementerat ännu.

en: Source Directory:
sv: Källkodskatalog:

en: Source File:
sv: Källkodsfil:

en: Source code written.
sv: Källkoden skriven.

en: Space Size:
sv: Mellanrum:

en: Space Style:
sv: Mellanrumsstil:

en: Spacing:
sv: Avstånd:

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

en: Spellchecker
sv: Stavningskontroll

en: Spin Button
sv: Snurrknapp

en: Start tag expected
sv: Förväntade mig en starttagg

en: Status Bar
sv: Statusfält

en: Status Bar:
sv: Statusrad:

en: Status Message.
sv: Statusmeddelande.

en: Step Inc:
sv: Stegökning:

en: Stock Button:
sv: Standardknapp:

en: Stock Item:
sv: Standardmenyval:

en: Stop
sv: Stopp

en: Store Config:
sv: Spara konfig:

en: Strikeout
sv: Överstruken

en: String1:
sv: Sträng1:

en: String2:
sv: Sträng2:

en: Style
sv: Stil

en: Style:
sv: Stil:

en: Styles
sv: Stilar

en: Subdirectories:
sv: Underkataloger:

en: Support Functions:
sv: Stödfunktioner:

en: Switch Next
sv: Byt till nästa

en: Switch Previous
sv: Byt till föregående

en: System Error
sv: Systemfel

en: System error message:
sv: Systemfelsmeddelande:

en: Tab Horz. Border:
sv: Flik horisontalkant:

en: Tab Pos:
sv: Flikpos:

en: Tab Vert. Border:
sv: Flik vertikalkant:

en: Table
sv: Tabell

en: Table Borders
sv: Tabellkanter

en: Table Editor
sv: Tabellredigerare

en: Table Fill
sv: Tabellfyllning

en: Text Box
sv: Textruta

en: Text Box Color:
sv: Textrutefärg:

en: Text Bulleted List
sv: Text punktlista

en: Text Color:
sv: Textfärg:

en: Text Editable:
sv: Text redigerbar:

en: Text Entry
sv: Inmatningsruta

en: Text Indent
sv: Textindrag

en: Text Numbered List
sv: Text numrerad lista

en: Text Spacing:
sv: Textmellanrum:

en: Text Static:
sv: Fixerad text:

en: Text Unindent
sv: Ej textindrag

en: Text Visible:
sv: Synlig text:

en: Text color
sv: Textfärg

en: That style name is already in use
sv: Stilnamnet används redan

en: The C source file to save all translatable strings in
sv: C-källkodsfilen som alla översättningsbara strängar skall sparas i

en: The Gnome stock button to use
sv: Standardknappen som skall användas

en: The ID to save the history entries under
sv: ID under vilket historikelement skall sparas.

en: The URL to display when the button is clicked
sv: URL:en som skall visas när knappen trycks ned

en: The X Extension events mode
sv: X-tilläggshändelseläge

en: The X events that the widget receives
sv: De X-händelser som widgeten tar emot

en: The accelerator key
sv: Snabbtangent

en: The aspect ratio of the frame's child
sv: Sidoförhållandet för ramens barn

en: The authors of the package, one on each line
sv: Författarna till paketet, en per rad

en: The background color around the logo
sv: Bakgrundfärgen runt logon

en: The background color of the main text area
sv: Bakgrundsfärgen på huvudtextrutan

en: The background color of the page
sv: Bakgrundsfärg på sidan

en: The class name to pass to the window manager
sv: Klassnamn som skall skickas till fönsterhanteraren

en: The class of the widget
sv: Widgetens klass

en: The climb rate of the spinbutton, used in conjunction with the Page Increment
sv: Ökningshastigheten för snurrknappen, används tillsammans med sidökning

en: The color of the main text
sv: Färgen på huvudtexten

en: The color of the title text
sv: Färgen på titeltexten

en: The copyright notice
sv: Copyrightnotisen

en: The current position on the ruler
sv: Den nuvarande positionen på linjalen

en: The data passed to the handler
sv: Data som skall skickas till hanteraren

en: The default border width of child widgets
sv: Standardkantbredden för barnwidgetar

en: The default height of the window
sv: Fönstrets standardhöjd

en: The default horizontal padding of child widgets
sv: Standardkantfyllning horisontellt för barnwidgetar

en: The default internal horizontal padding of child widgets
sv: Standard horisontell internkantfyllning för barnwidgetar

en: The default internal vertical padding of child widgets
sv: Standard vertikal internkantfyllning för barnwidgetar

en: The default vertical padding of child widgets
sv: Standardkantfyllning vertikalt för barnwidgetar

en: The default width of the window
sv: Fönstrets standardbredd

en: The direction of the arrow
sv: Pilens riktning

en: The directory to save generated source code
sv: Katalogen där genererad källkod skall sparas

en: The directory to store pixmaps
sv: Katalogen där pixmappar skall sparas

en: The edge of the handle box which snaps into position
sv: Kanten på handtagsrutan som fäster fast

en: The file in which the declarations of the functions to create the interface are written
sv: Filen som funktionsdeklarationerna för att skapa gränssnittet skall ligga i

en: The file in which the declarations of the signal handler and callback functions are written
sv: Filten som deklarationerna för signalhanterings- och callbackfunktionerna skall ligga i

en: The file in which the declarations of the support functions are written
sv: Filetn som deklarationerna för stödfunktionerna skall ligga i

en: The file in which the empty signal handler and callback functions are written
sv: Filen som de tomma signalhanterings- och callbackfunktionerna skall ligga i

en: The file in which the functions to create the interface are written
sv: Filen som funktionerna för att skapa gränssnittet skall ligga i

en: The file in which the support functions are written
sv: Filen som stödfunktionerna skall ligga i

en: The file to write source code into
sv: Filen som källkoden skall skrivas till

en: The filename must be a simple relative filename.
    Use the Project Options dialog to set it.
sv: Filnamnet måste vara ett enkelt relativt filnamn.
    Använd Projektalternativet för att ställa in det.

en: The filename must be set in the Project Options dialog.
sv: Filnamnet måste sättas i Projektalternativ dialogen

en: The first integer argument to pass to the function
sv: Det första heltalsargumentet som skall skickas till funktionen

en: The first string argument to pass to the function
sv: Det första strängargumentet som skall skickas till funktionen

en: The font to use for any text in the widget
sv: Typsnittet som skall användas för all text i widgeten

en: The font to use for the text
sv: Typsnittet som skall användas

en: The format of the text, similar to sprintf. Use %P, %V, %L and %U to insert the percentage, value, lower bound and upper bound respectively. Use %1V or %2V to show 1 or 2 decimal places.
sv: Formatet på texten, ungefär som sprintf. Använd %P, %V, %L och %U för att stopa in procent, värde, lägre gräns respektive övre gräns. Använd %1V eller %2V för att visa 1 eller 2 decimalplatser.

en: The format of the time to display. Use %H, %M and %S to insert the hour, minute and seconds values
sv: Format på tiden som skall visas. Använd %H, %M och %S för att sätta in timme, minut och sekundvärden

en: The function to be called when the item is selected
sv: Funktionen som skall anropas när menyvalet väljs

en: The function to handle the signal
sv: Funktionen som skall hantera signalen

en: The function which creates the widget
sv: Funktionen som tillverkar widgeten

en: The graphic to use as the background of the widget
sv: Grafiken som skall användas som bakgrund till widgeten

en: The height of the layout area
sv: Höjden på layoutytan

en: The height of the widget
sv: Höjden på widgeten

en: The height to scale the pixmap to
sv: Höjd som pixmappen skall skalas till

en: The high value of the ruler
sv: Det högsta värdet på linjalen

en: The highest hour to show in the popup
sv: Den högsta timme som skall visas i popupen

en: The horizontal alignment
sv: Den horisontella justeringen

en: The horizontal alignment of the arrow
sv: Justeringen i x-led för pilen

en: The horizontal alignment of the child widget
sv: Justeringen i x-led för barnwidgeten

en: The horizontal alignment of the entire label
sv: Justeringen i x-led av hela etiketten

en: The horizontal alignment of the frame's child
sv: Justeringen i x-led för ramens barn

en: The horizontal alignment of the frame's label
sv: Justeringen i x-led för ramens etikett

en: The horizontal alignment of the text
sv: Den horisontella justeringen av texten

en: The horizontal padding
sv: Fyllningen i x-led

en: The horizontal padding of the buttons
sv: Den horisontella kantfyllningen på knapparna

en: The horizontal scale of the child widget
sv: Skalan i x-led för barnwidgeten

en: The index of the initially selected item
sv: Index för det alternativ som är från början

en: The initial position of the window
sv: Fönstrets startposition

en: The initial type of the curve
sv: Kurvans typ från början

en: The initial value
sv: Initialvärdet

en: The items in the combo list, one per line
sv: Valen i kombinationslistan, ett per rad

en: The items in the option menu, one per line
sv: Valen i alternativmenyn, ett per rad

en: The justification of the lines of the label
sv: Justeringen på raderna på etiketten

en: The layout style of the buttons
sv: Layoutstilen på knapparna

en: The left edge of the widget in the table
sv: Vänsterkanten för varje widget i tabellen

en: The left edge of the widget, relative to its parent
sv: Vänsterkanten på widgeten, relativt dess förälder

en: The license which is added at the top of generated files
sv: Licensen som skall läggas först i genererade filer

en: The logo to display in the top-right of the page
sv: Logon som skall visas uppe till höger på sidan

en: The low value of the ruler
sv: Det lägsta värdet på linjalen

en: The lowest hour to show in the popup
sv: Den lägsta timme som skall visas i popupen

en: The main image to display on the left of the page.
sv: Bilden som skall visas till vänster på sidan

en: The main text of the page, introducing people to the druid.
sv: Huvudtexten på sidan som presenterar druiden.

en: The maximum horizontal value
sv: Det maximala horisontellvärdet

en: The maximum length of the text
sv: Textens maximala längd

en: The maximum number of history entries saved
sv: Maximalt antal historikelement som skall sparas

en: The maximum value
sv: Största värdet

en: The maximum value of the ruler
sv: Maxvärdet på linjalen

en: The maximum vertical value
sv: Det maximala vertikalvärdet

en: The maximum x coordinate
sv: Den maximala x-koordinaten

en: The maximum y coordinate
sv: Den maximala y-koordinaten

en: The message to display
sv: Meddelandet som skall visas

en: The minimum height of the buttons
sv: Den minsta höjden på knapparna

en: The minimum horizontal value
sv: Det minsta horisontellvärdet

en: The minimum value
sv: Minsta värdet

en: The minimum vertical value
sv: Det minsta vertikalvärdet

en: The minimum width of the buttons
sv: Den minsta bredden på knapparna

en: The minimum x coordinate
sv: Den minsta x-koordinaten

en: The minimum y coordinate
sv: Den minsta y-koordinaten

en: The name of the current project
sv: Namnet på det nuvarande projektet

en: The name of the program
sv: Namnet på programmet

en: The name of the style, which can be shared by several widgets
sv: Namn på stilen (som kan delas mellan flera widgetar)

en: The name of the widget
sv: Widgetens namn

en: The name to pass to the window manager
sv: Namn som skall skickas till fönsterhanteraren

en: The number of buttons
sv: Antalet knappar

en: The number of columns in the table
sv: Antal kolumner i tabellen

en: The number of columns spanned by the widget in the table
sv: Det antal kolumner som täcks av widgeten i tabellen

en: The number of decimal digits to show
sv: Antalet decimala siffror som skall visas

en: The number of digits to show
sv: Hur många siffror som skall visas

en: The number of items in the toolbar
sv: Antalet verktyg i verktygsraden

en: The number of notebook pages
sv: Antal sidor i flikhäftet

en: The number of pixels around icons (unused?)
sv: Antalet bildpunkter runt ikoner (ej använd?)

en: The number of pixels between columns of icons
sv: Antal bildpunkter mellan kolumnerna av ikoner

en: The number of pixels between rows of icons
sv: Antal bildpunkter mellan raderna av ikoner

en: The number of pixels between the text and the icon
sv: Antal bildpunkter mellan texten och ikonen

en: The number of pixels corresponding to one unit
sv: Antal pixlar per enhet

en: The number of rows in the table
sv: Antal rader i tabellen

en: The number of rows spanned by the widget in the table
sv: Det antal rader som täcks av widgeten i tabellen

en: The number of widgets in the box
sv: Antalet widgetar i rutan

en: The object which receives the signal
sv: Objektet som skall erhålla signalen

en: The orientation of a floating dock item
sv: Orienteringen hos ett flytande dockelement

en: The orientation of the progress bar's contents
sv: Orienteringen på framstegsmätarens innehåll

en: The page increment
sv: Ökning per sida

en: The page size
sv: Sidstorlek

en: The pixmap directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
sv: Pixmapkatalogen är inte definierad.
    Definiera den i dialogrutan för Projektinställningar.

en: The pixmap filename
sv: Pixmappens filnamn

en: The pixmap to display
sv: Pixmappen som skall visas

en: The pixmap to use as the logo
sv: Pixmap som skall användas som logo

en: The pixmaps directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
sv: Pixmapkatalogen är inte definierad.
    Definiera den i dialogrutan för Projektinställningar.

en: The playback speed
sv: Uppspelningshastigheten

en: The position of the child widget with respect to its siblings
sv: Positionen för barnwidgeten, med hänsyn till dess syskon

en: The position of the divider
sv: Delarens position

en: The position of the handle
sv: Handtagets position

en: The position of the notebook tabs
sv: Positionen på flikarna

en: The position of the value
sv: Värdets position

en: The preview text to show in the font selection dialog
sv: Texten som skall visas i typsnittsväljardialogen

en: The project directory
sv: Projektkatalog

en: The project directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
sv: Projektkatalogen är inte definierad.
    Definiera den i dialogrutan för Projektinställningar.

en: The project file
sv: Projektfilen

en: The radio button group (the default is all radio buttons with the same parent)
sv: Radioknappsgruppen (standard är alla radioknappar med samma förälder)

en: The radio menu item group (the default is all radio menu items with the same parent)
sv: Radiomenyvalsgruppen (standard är alla radiomenyval med samma förälder)

en: The radio menu item's group. Leave empty to use the parent menu's default group.
sv: Radioknappens grupp. Lämna tom för att använda föräldramenyns standardgrupp.

en: The relief style of the button
sv: Reliefstilen på knappen

en: The relief style of the toolbar buttons
sv: Reliefstilen på verktygsradsknapparna

en: The requested font is not available.
sv: Det begärda typsnittet finns inte tillgängligt.

en: The second integer argument to pass to the function
sv: Det första heltalsargumentet som skall skickas till funktionen

en: The second string argument to pass to the function
sv: Det andra strängargumentet som skall skickas till funktionen

en: The selection mode
sv: Markeringsläget

en: The selection mode of the columned list
sv: Markeringsläget för kolumnlistan

en: The selection mode of the columned tree
sv: Markeringsläget för kolumnträdet

en: The selection mode of the list
sv: Markeringsläget för listan

en: The selection mode of the tree
sv: Markeringsläget för trädet

en: The shadow type of the arrow
sv: Skuggtypen för pilen

en: The side of the remaining space to place the widget
sv: Sida av återstående utrymme som widgeten skall placeras i

en: The signal to add a handler for
sv: Signalen som hanteraren skall läggas till för

en: The signal to emit when the accelerator is pressed
sv: Signalen som skall skickas när snabbtangenten trycks ned

en: The size of spaces in the toolbar
sv: Storleken på mellanrummen i verktygsraden

en: The size of the font to use in the font picker button
sv: Storleken på typsnittsväljarknappens text

en: The size of the gutter
sv: Storleken på rännstenen

en: The size of the handle
sv: Storleken på handtaget

en: The size of the notebook tabs' horizontal border
sv: Storleken på flikarnas horisontalkant

en: The size of the notebook tabs' vertical border
sv: Storleken på flikarnas vertikalkant

en: The size of the widget's border
sv: Storleken på widgetens kant

en: The source directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
sv: Källkodskatalogen är inte definierad.
    Definiera den i dialogrutan för Projektinställningar.

en: The space between each child
sv: Avståndet mellan varje barn

en: The space between each column
sv: Avståndet mellan varje kolumn

en: The space between each row
sv: Avståndet mellan varje rad

en: The space between the buttons
sv: Avståndet mellan knapparna

en: The starting time
sv: Starttiden

en: The step increment
sv: Ökning per steg

en: The stock Gnome item to use.
sv: Vilket standard-Gnome-menyval som skall användas.

en: The style of the progress bar
sv: Stilen på framstegsmätaren

en: The text of the menu item, or empty for separators. Hit return to add a new item below this one. Ctl-Return adds a child item beneath this one.
sv: Texten på menyvalet (tomt för avskiljare). Tryck Return för att lägga till ett nytt menyval under detta. Ctrl-Return lägger till ett undermenyval under detta.

en: The text to display
sv: Texten som skall visas

en: The text to display in the button
sv: Texten som skall visas i knappen

en: The time between updates, in seconds
sv: Tiden mellan uppdateringarna, i sekunder

en: The tip to show when the mouse is over the item
sv: Det tips som skall visa när muspekaren är ovanför menyvalet

en: The title of the calculator dialog
sv: Titel på kalkylatordialogen

en: The title of the color selection dialog
sv: Titeln på färgvalsdialogen

en: The title of the file selection dialog
sv: Titel på filväljardialogen

en: The title of the font selection dialog
sv: Titel på typsnittsväljardialogen

en: The title of the page
sv: Titeln på sidan

en: The title of the window
sv: Fönstrets titel

en: The toolbar orientation
sv: Verktygsradens orientering

en: The toolbar style
sv: Verktygsraders stil

en: The tooltip to display if the mouse lingers over the widget
sv: Verktygstipset som skall visas om muspekaren hålls över widgeten

en: The top edge of the widget in the table
sv: Ovankanten av varje widget i tabellen

en: The top edge of the widget, relative to its parent
sv: Toppkanten på widgeten, relativt dess förälder

en: The type of shadow around the dock item
sv: Skuggtypen runt dockelementet

en: The type of shadow around the handle box
sv: Skuggtypen runt hantagsrutan

en: The type of shadow around the menubar
sv: Skuggtypen runt menyraden

en: The type of shadow of the columned list's border
sv: Skuggtypen för kolumnlistans kant

en: The type of shadow of the columned tree's border
sv: Skuggtypen för kolumnträdets kant

en: The type of shadow of the frame
sv: Skuggtypen för ramen

en: The type of shadow of the viewport
sv: Skuggtyp för vyfönstret

en: The type of the clock
sv: Klockans typ

en: The type of the curve
sv: Typen på kurvan

en: The type of the message box
sv: Typ på meddelanderutan

en: The type of the window
sv: Fönstrets typ

en: The units of the ruler
sv: Måttenheterna på linjalen

en: The update policy of the color selection scales
sv: Uppdateringspolicyn för färgväljarskalorna

en: The update policy of the dial
sv: Uppdateringpolicyn för visaren

en: The update policy of the horizontal scrollbar
sv: Updateringspolicyn för den horisontella rullisten

en: The update policy of the scale
sv: Updateringspolicyn för skalan

en: The update policy of the scrollbar
sv: Uppdateringspolicyn för rullisten

en: The update policy of the vertical scrollbar
sv: Updateringspolicyn för den vertikala rullisten

en: The vertical alignment
sv: Den vertikala justeringen

en: The vertical alignment of the arrow
sv: Justeringen i y-led för pilen

en: The vertical alignment of the child widget
sv: Justeringen i y-led för barnwidgeten

en: The vertical alignment of the entire label
sv: Justerginen i y-led av hela etiketten

en: The vertical alignment of the text
sv: Den vertikala justeringen av texten

en: The vertical padding
sv: Fyllningen i y-led

en: The vertical padding of the buttons
sv: Den vertikala kantfyllningen på knapparna

en: The vertical scale of the child widget
sv: Skalan i y-led för barnwidgeten

en: The view mode of the tree
sv: Vyläget för trädet

en: The way spaces in the toolbar are displayed
sv: Det sätt, på vilket mellanrummet i verktygsraden visas

en: The widget can't be deleted
sv: Widgeten kan inte tas bort.

en: The widget is created automatically as part of the parent widget, and it can't be deleted.
sv: Widgeten är automatgenererad som en del av föräldrawidgeten, och kan inte tas bort

en: The widget to set the keyboard focus to when the underlined accelerator key is used
sv: Widgeten som skall få fokus när den understrukna snabbtangenten används

en: The widget's horizontal external padding
sv: Widgetens horisontella externa kantfyllning

en: The widget's horizontal internal padding
sv: Widgetens horisontella interna kantfyllning

en: The widget's padding
sv: Widgetens kantfyllning

en: The widget's position relative to its siblings
sv: Widgetens position relativt sina syskon

en: The widget's vertical external padding
sv: Widgetens vertikala externa kantfyllning

en: The widget's vertical internal padding
sv: Widgetens vertikala interna kantfyllning

en: The width of each icon
sv: Bredden på varje ikon

en: The width of the border around the container
sv: Bredden på kanten runt behållaren

en: The width of the layout area
sv: Bredden på layoutytan

en: The width of the widget
sv: Bredden på widgeten

en: The width to scale the pixmap to
sv: Bredden som pixmappen skall skalas till

en: Timer Stopped
sv: Timer stoppad

en: Title Color:
sv: Titelfärg:

en: Title:
sv: Titel:

en: Toggle Button
sv: Omställningsknapp

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Tooltip:
sv: Tips:

en: Tooltips:
sv: Verktygstips:

en: Top
sv: Topp

en: Translatable Strings:
sv: Översättningsbara strängar:

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Trash Full
sv: Papperskorg full

en: Tree
sv: Träd

en: Tree Item
sv: Trädelement

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Undelete
sv: Återskapa

en: Underline
sv: Understruken

en: Undo
sv: Ångra

en: Unexpected end of file
sv: Oväntat filslut

en: Unknown error code
sv: Okänd felkod

en: Unknown tag
sv: Otillåten tagg

en: Up
sv: Upp

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Policy:
sv: Uppdateringspolicy

en: Upper Hour:
sv: Högsta timme:

en: Upper Value:
sv: Högsta värde:

en: Use Alpha:
sv: Använd alpha:

en: Use Always:
sv: Använd alltid:

en: Use Arrows:
sv: Använd pilar:

en: Use Defaults:
sv: Använd standard:

en: Use Font:
sv: Använd typsnitt:

en: Use Heap:
sv: Använd heap:

en: Use Size:
sv: Använd storlek:

en: V Int. Padding:
sv: V internfyll:

en: V Max:
sv: V max:

en: V Min:
sv: V min:

en: V Padding:
sv: V fyllning:

en: V Page Inc:
sv: V sidökning:

en: V Page Size:
sv: V sidstorlek:

en: V Policy:
sv: V policy:

en: V Step Inc:
sv: V stegökning:

en: V Updates:
sv: V uppdateringar

en: V Value:
sv: V värde:

en: Value In List:
sv: Värde i listan:

en: Value Pos:
sv: Värdepos:

en: Value:
sv: Värde:

en: Vertical Box
sv: Vertikalruta

en: Vertical Button Box
sv: Vertikal knappruta

en: Vertical Panes
sv: Vertikala paneler

en: Vertical Ruler
sv: Vertikal linjal

en: Vertical Scale
sv: Vertikal skala

en: Vertical Scrollbar
sv: Vertikal rullist

en: Vertical Separator
sv: Vertikal avskiljare

en: Vertical Snapping:
sv: Vertikal fästning mot rutnätet

en: Vertical Spacing:
sv: Vertikalt mellanrum:

en: View
sv: Visa

en: View Lines:
sv: Visa linjer:

en: View Mode:
sv: Vyläge:

en: View Only:
sv: Endast titta:

en: Viewport
sv: Vyfönster

en: Visibility of widgets. Public widgets are exported to a global map.
sv: Synlighet hos widgetar. Publika widgetar exporteras till en global tabell

en: Visibility:
sv: Synlighet:

en: Visible:
sv: Synlig:

en: Volume
sv: Volym

en: WM Class:
sv: WM-klass:

en: WM Name:
sv: WM-namn:

en: Week Numbers:
sv: Veckonummer:

en: What to display in the font picker button
sv: Vad som skall visas i typsnittsväljarknappen

en: When the horizontal scrollbar will be shown
sv: När den horisontella rullisten skall visas

en: When the mouse enters the window
sv: När muspekaren flyttas in i fönstret

en: When the mouse leaves the window
sv: När muspekaren flyttas ut ur fönstret

en: When the mouse moves
sv: När muspekaren flyttas

en: When the vertical scrollbar will be shown
sv: När den vertikala rullisten skall visas

en: When the window needs redrawing
sv: När fönstret behöver ritas om

en: When value_changed signals are emitted
sv: När value_changed-signaler skall avges

en: Where to anchor the widget in its allocated area
sv: Var i den tilldelade arean som widgeten skall förankras

en: Widget Tree
sv: Widgetträd

en: Widget not found in box
sv: Widgeten hittades inte i rutan

en: Widget not found in fixed container
sv: Widgeten hittades inte i den fixa behållaren

en: Widget not found in packer
sv: Widgeten hittades inte i paketeraren

en: Widget not found in table
sv: Widgeten hittades inte i tabellen

en: Width:
sv: Bredd:

en: Window
sv: Fönster

en: Wrap Text:
sv: Radbryt text:

en: Wrap:
sv: Fånga:

en: Write Source Code
sv: Skriv källkod

en: Write Source Code...
sv: Generera källkod...

en: Write the source code and exit
sv: Skriv källkod och avsluta

en: X Align:
sv: X-justering:

en: X Expand:
sv: X-expandera:

en: X Fill:
sv: X fyll:

en: X Max:
sv: X-max:

en: X Min:
sv: X-min:

en: X Pad:
sv: X-fyll:

en: X Scale:
sv: X-skala:

en: X Shrink:
sv: X krymp:

en: Y Align:
sv: Y-justering:

en: Y Expand:
sv: Y-expandera:

en: Y Fill:
sv: Y fyll:

en: Y Max:
sv: Y-max:

en: Y Min:
sv: Y-min:

en: Y Pad:
sv: Y-fyll:

en: Y Scale:
sv: Y-skala:

en: Y Shrink:
sv: Y krymp:

en: Yes
sv: Ja

en: You can't add a widget at the selected position.
    
    Tip: GTK+ uses containers to lay out widgets.
    Try deleting the existing widget and using
    a box or table container instead.
sv: Du kan inte lägga till en widget till den valda positionen.
    
    Tips: GTK+ använder containers för att lägga upp widgets.
    Försök att ta bort den existerande widgeten och använd
    en box eller en container istället.

en: You can't paste into the selected widget, since
    it is created automatically by its parent.
sv: Du kan inte klistra in i den valda widgeten, eftersom
    den har skapats automatisk av sin förälder.

en: You can't paste into windows or dialogs.
sv: Du kan inte klistra in i fönster eller dialogrutor

en: You need to copy a color or background pixmap first
sv: Du måste kopiera en färg eller en bakgrundspixmap först

en: You need to select a background pixmap to paste into
sv: Du måste välja en bakgrund att klistra in i

en: You need to select a color or background to copy
sv: Du måste välja en färg eller bakgrund att kopiera

en: You need to select a color to paste into
sv: Du måste välja en färg att klistra in i

en: You need to select a widget to paste into
sv: Du måste välja en widget att klistra in i

en: You need to set the Pixmaps Directory option
sv: Du måste välja en pixmapkatalog

en: You need to set the Program Name option
sv: Du måste välja ett programnamn

en: You need to set the Project Directory option
sv: Du måste välja en projektkatalog

en: You need to set the Project File option
sv: Du måste välja en projektfil

en: You need to set the Project Name option
sv: Du måste välja ett projektnamn

en: You need to set the Source Directory option
sv: Du måste välja en källkodskatalog

en: You need to set the Translatable Strings File option
sv: Du måste välja en fil att spara översättningsbara strängar i

en: You need to set the accelerator key
sv: Du måste välja snabbtangenten

en: You need to set the handler for the signal
sv: Du måste välja hanterare för signalen

en: You need to set the signal name
sv: Du måste välja signalnamn

en: You need to set the signal to emit
sv: Du måste välja vilken signal som skall skickas

en: _Build Source Code
sv: _Bygg källkod

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _New
sv: _Ny

en: _New File
sv: _Ny fil

en: _New Project
sv: _Nytt Projekt

en: _Project Options...
sv: _Projektalternativ...

en: _Snap to Grid
sv: _Fäst mot rutnätet

en: glade: Error loading XML file.
sv: glade: Ett fel uppstod vid inläsning av XML-filen.

en: glade: Error writing source.
sv: glade: Ett fel uppstod vid skrivning av källkoden.

en: glade: The XML file must be set for the '-w' or '--write-source' option.
sv: glade: XML-fil måste anges för alternativet "w" eller "--write-source".

en: private
sv: privat

en: project
sv: projekt

en: protected
sv: skyddad

en: public
sv: publik

en: replacing child of container - not implemented yet
sv: ersätta barn till behållare - inte implementerat ännu

en: separator
sv: avskiljare
