gnome-applets - en to sv translation catalogue (1206 entries)

en:  mounted
sv:  monterad

en:  not mounted
sv:  inte monterad

en: " reported:
sv: " rapporterad:

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
sv: %#.1fMB mottaget / %#.1fMB skickat / tid: %.1d.%.2d

en: %a, %b %d / %H:%M
sv: %a %d %b / %H.%M

en: %d message | %d messages
sv[0]: %d meddelande
sv[1]: %d meddelanden

en: %d unread | %d unread
sv[0]: %d oläst
sv[1]: %d olästa

en: %s
    %d note | %s
    %d notes
sv[0]: %s
    %d lapp
sv[1]: %s
    %d lappar

en: %s does not seem to be a CD player
sv: %s verkar inte vara en cd-spelare

en: %s:
    %d%% in use
sv: %s:
    %d%% används

en: (C) 1997 The Free Software Foundation
    (C) 2001 Chris Phelps (GNOME 2 Port)
sv: © 1997 Free Software Foundation
    © 2001 Chris Phelps (port till GNOME 2)

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
sv: © 1998-2000 Free Software Foundation

en: (C) 1999-2001 The GNOME Hackers
sv: © 1999-2001 GNOME-hackarna

en: (C) 2000 The Gnulix Society, (C) 2002 Free Software Foundation
sv: © 2000 Gnulix Society, © 2002 Free Software Foundation

en: (C) 2001 Richard Hult
sv: © 2001 Richard Hult

en: (C) 2001, 2002 Free Software Foundation
sv: © 2001, 2002 Free Software Foundation

en: (No
sv: (Inga

en: (c) 2002-2003 Loban A Rahman
sv: © 2002-2003 Loban A Rahman

en: <b>Appearance</b>
sv: <b>Utseende</b>

en: <b>Auto Completion</b>
sv: <b>Automatisk ifyllnad</b>

en: <b>Battery Color Levels (%)</b>
sv: Nivåfärger för batteri (%)

en: <b>Behavior</b>
sv: <b>Beteende</b>

en: <b>Colors</b>
sv: <b>Färger</b>

en: <b>Default Note Properties</b>
sv: <b>Standardlappegenskaper</b>

en: <b>Delete ALL sticky notes?</b>
    
    Changes will be saved instantly.
sv: <b>Ta bort ALLA klisterlappar?</b>
    
    Ändringar kommer att sparas omedelbart.

en: <b>Delete this sticky note?</b>
    
    Changes will be saved instantly.
sv: <b>Ta bort denna klisterlapp?</b>
    
    Ändringar kommer att sparas omedelbart.

en: <b>Progress Bar Direction</b>
sv: <b>Riktning på mätare</b>

en: <b>Properties</b>
sv: <b>Egenskaper</b>

en: <b>Size</b>
sv: <b>Storlek</b>

en: <b>Suspend</b>
sv: <b>Paus</b>

en: <b>Warnings</b>
sv: <b>Varningar</b>

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
sv: En knäpp liten xeyes-klon för GNOME-panelen.

en: A set of eyeballs for your panel
sv: Ett par ögon till din panel

en: A system load indicator
sv: En systembelastningsindikator

en: A_ddress:
sv: A_dress:

en: AccessX Status
sv: AccessX-status

en: AccessX Status Applet Factory
sv: Fabrik för AccessX-statuspanelprogrammet

en: Accessories
sv: Tillbehör

en: Activate more plugins
sv: Aktivera fler insticksmoduler

en: Active _plugins:
sv: Aktiva _insticksmoduler:

en: Add New Macro
sv: Lägg till nytt makro

en: Add Palette
sv: Lägg till palett

en: Add Plugin
sv: Lägg till insticksmodul

en: Add button
sv: Lägg till-knapp

en: Address Entry
sv: Adressfält

en: Adjust the sound volume
sv: Justera ljudvolymen

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Alert you when new mail arrives
sv: Varna då ny e-post anländer

en: Alexandre Muniz <munizao@xprt.net>
sv: Alexandre Muñiz <munizao@xprt.net>

en: Algeria
sv: Algeriet

en: Amusements
sv: Underhållning

en: An error occured while launching the Suspend command: %s
    Please try to correct this error
sv: Ett fel inträffade vid körning av pauskommandot: %s
    Försök att rätta till detta fel

en: An error occured.
    
    Keymap `%s' is not supported on this system. Please choose another keymap.
    
    The command was: %s
sv: Ett fel inträffade.
    
    Tangentbordstabellen "%s" stöds inte på detta system. Välj en annan tangentbordstabell.
    
    Kommandot var: %s

en: An error occured.
    
    Unable to load keymap `%s', probably because command `xmodmap' could not be located in your PATH.
    
    The command was: %s
sv: Ett fel inträffade.
    
    Kan inte läsa in tangentbordstabellen "%s", troligtvis på grund av att "xmodmap" inte kunde hittas i din PATH.
    
    Kommandot var: %s

en: Appearance
sv: Utseende

en: Appearance mode of the applet
sv: Utseendeläge för panelprogrammet

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
sv: Panelprogram för montering och avmontering av blockvolymer.

en: Applet refresh rate in milliseconds
sv: Uppdateringshastigheten för panelprogrammet i millisekunder

en: Applet scrolls right to left when this key is set to true.
sv: Panelprogrammet rullar från höger till vänster när denna nyckel är sann.

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Arabic keymap
sv: Arabisk tangentbordstabell

en: Arabic xkb keymap
sv: Arabisk xkb-tangentbordstabell

en: Armenia
sv: Armenien

en: Armenian
sv: Armenisk

en: Armenian Sun keymap
sv: Armenisk Sun-tangentbordstabell

en: Armenian xkb keymap
sv: Armenisk xkb-tangentbordstabell

en: Ask for confirmation when connecting/disconnecting
sv: Fråga efter bekräftelse vid anslutning/frånkoppling

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
sv: Försök att automatiskt fylla i ett kommando från historiken över inskrivna kommandon.

en: Audio Channels
sv: Ljudkanaler

en: Audio device is busy, or being used by another application
sv: Ljudenheten är upptagen, eller används av ett annat program

en: Austria
sv: Österrike

en: Autosave timeout in minutes
sv: Timeout för automatiskt sparande i minuter

en: Available palettes
sv: Tillgängliga paletter

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Azerbaijani Turkish
sv: Azerbajdzjansk turkiska

en: Azerbaijani Turkish Sun keymap
sv: Azerbajdzjansk turkisk Sun-tangentbordstabell

en: Azerbaijani Turkish xkb keymap
sv: Azerbajdzjansk turkisk xkb-tangentbordstabell

en: B_link connection status when connecting
sv: Blinka anslutningsstatus vid anslutning

en: Bac_kground:
sv: Ba_kgrund:

en: Backg_round:
sv: Bakg_rund:

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color, blue component
sv: Bakgrundsfärg, blå komponent

en: Background color, green component
sv: Bakgrundsfärg, grön komponent

en: Background color, red component
sv: Bakgrundsfärg, röd komponent

en: Basque
sv: Baskisk

en: Bass
sv: Bas

en: Battery Charge Monitor
sv: Batteriövervakare

en: Battery Charge Monitor Preferences
sv: Inställningar för batteriladdningsövervakare

en: Battery Status Utility
sv: Batteristatusövervakare

en: Battery fully re-charged
sv: Batteriet helt uppladdat

en: Battery is now fully re-charged!
sv: Batteriet är nu helt uppladdat!

en: Battery low (%d%%) and AC is offline
sv: Batterinivån är låg (%d%%) och nätspänningen är frånkopplad

en: Battery power low
sv: Låg batteriladdning

en: Battery: %d%% (%s)
sv: Batteri: %d%% (%s)

en: Battery: Not present
sv: Batteri: Inte tillgängligt

en: Battstat Factory
sv: Battstat-fabrik

en: Beep for warnings
sv: Pip för varningar

en: Beep on group switch
sv: Pip vid gruppbyte

en: Beep when displaying a warning
sv: Pip då en varning visas

en: Before each _update:
sv: Innan varje _uppdatering:

en: Behavior
sv: Beteende

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belarussian
sv: Vitrysk

en: Belarussian Sun keymap
sv: Vitrysk Sun-tangentbordstabell

en: Belarussian xkb keymap
sv: Vitrysk xkb-tangentbordstabell

en: Belgian
sv: Belgisk

en: Belgium
sv: Belgien

en: Blink when connecting
sv: Blinka vid anslutning

en: Blowing dust
sv: Högt stoftdrev

en: Blowing sand
sv: Högt sanddrev

en: Blowing snowfall
sv: Högt snödrev

en: Blowing sprays
sv: Högt drev med vattendroppar i luften

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Brazil Portuguese Sun USB keymap
sv: Sun USB-tangentbordstabell för brasiliansk portugisiska

en: Brazil Portuguese Sun keymap
sv: Sun-tangentbordstabell för brasiliansk portugisiska

en: Brazil Portuguese keymap
sv: Tangentbordstabell för brasiliansk portugisiska

en: Brazil Portuguese xkb keymap
sv: xkb-tangentbordstabell för brasiliansk portugisiska

en: Broken clouds
sv: Brutet molntäcke

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browser
sv: Bläddrare

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Bulgarian
sv: Bulgarisk

en: Bulgarian Cyrillic
sv: Bulgarisk kyrillisk

en: Bulgarian Sun keymap
sv: Bulgarisk Sun-tangentbordstabell

en: Bulgarian keymap
sv: Bulgarisk tangentbordstabell

en: Bulgarian xkb keymap
sv: Bulgarisk xkb-tangentbordstabell

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
sv: Som standard får klisterlappar det aktuella datumet som titel när de skapas. Detta format används. Allt som kan tolkas av strftime() är giltigt.

en: CD
sv: Cd

en: CD Player
sv: Cd-spelare

en: CD Player Applet Factory
sv: Fabrik för cd-spelarpanelprogram

en: CD Player Preferences
sv: Inställningar för cd-spelare

en: CPU Load
sv: Processorbelastning

en: CPU graph background color
sv: Bakgrundsfärg för processorgraf

en: C_olor:
sv: F_ärg:

en: C_onnect
sv: A_nslut

en: C_onnecting:
sv: A_nsluter:

en: Cach_ed
sv: _Cachat

en: Calm
sv: Lugnt

en: Can not launch the eyes applet.
sv: Kan inte starta ögonpanelprogrammet.

en: Can't access ACPI events in /var/run/acpid.socket! Make sure the ACPI subsystem is working and the acpid daemon is running.
sv: Kan inte komma åt ACPI-händelser i /var/run/acpid.socket! Försäkra dig om att ACPI-undersystemet fungerar och att acpid-demonen kör.

en: Can't open the APM device!
    
    Make sure you have read permission to the
    APM device.
sv: Kan inte öppna APM-enheten!
    
    Se till att du har läsrättigheter för
    APM-enheten.

en: Canada
sv: Kanada

en: Canadian Sun keymap
sv: Kanadensisk Sun-tangentbordstabell

en: Canadian xkb keymap
sv: Kanadensisk xkb-tangentbordstabell

en: Cannot browse device
sv: Kan inte bläddra i enheten

en: Cannot get schema for %s: %s
sv: Kan inte få tag i schema för %s: %s

en: Cannot mount device
sv: Kan inte montera enheten

en: Cannot set schema for %s: %s
sv: Kan inte ställa in schema för %s: %s

en: Cd Recorder
sv: Cd-brännare

en: Cdrom
sv: Cd-rom

en: Change
sv: Ändra

en: Change the keyboard layout
sv: Ändra tangentbordslayouten

en: Channel controlled by applet. Only for OSS setups
sv: Kanal styrs av panelprogram. Endast för OSS-konfigurationer

en: Character Palette
sv: Teckenpalett

en: Character Palette Preferences
sv: Inställningar för teckenpalett

en: Characters shown on applet startup
sv: Tecken som visas vid uppstart av panelprogrammet

en: Charging
sv: Laddar

en: Charpicker Applet Factory
sv: Fabrik för teckenväljarpanelprogram

en: Check for mail _every:
sv: Kontrollera e-post _var:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
sv: Välj en basfärg för användning på alla klisterlappar

en: Choose a color for the note
sv: Välj en färg för lappen

en: Choose a font for the note
sv: Välj ett typsnitt för lappen

en: Choose a font to use for all sticky notes
sv: Välj ett typsnitt för användning på alla klisterlappar

en: Choose if notes are visible on ALL workspaces
sv: Välj om lappar är synliga på ALLA arbetsytor

en: Choose if the default style is forced on all notes
sv: Välj om standardstilen tvingas på alla lappar

en: Choose the default group (for newly created windows).
sv: Välj standardgrupp (för nyligen skapade fönster).

en: Choose time interval in minutes to check mail
sv: Välj tidsintervall i minuter för kontroll av post

en: Choose time interval in seconds to check mail
sv: Välj tidsintervall i sekunder för kontroll av post

en: City:
sv: Ort:

en: Clear Sky
sv: Klar himmel

en: Clic_k:
sv: Klic:k:

en: Click this button for the list of previous commands
sv: Klicka på denna knapp för listan med tidigare kommandon

en: Click this button to Play or Pause the CD
sv: Klicka på denna knapp för att spela eller pausa cd-skivan

en: Click this button to Play the next track in the CD
sv: Klicka på denna knapp för att spela nästa spår på cd-skivan

en: Click this button to Play the previous track in the CD
sv: Klicka på denna knapp för att spela föregående spår på cd-skivan

en: Click this button to Stop playing the CD
sv: Klicka på denna knapp för att stoppa spelandet av cd-skivan

en: Click this button to eject the CD
sv: Klicka på denna knapp för att mata ut cd-skivan

en: Click this button to start the browser
sv: Klicka på denna knapp för att starta webbläsaren

en: Click to Enter Weather.com
sv: Klicka för att besöka Weather.com

en: Click to add a new palette
sv: Klicka för att lägga till en ny palett

en: Click to delete the selected palette
sv: Klicka för att ta bort den valda paletten

en: Click to edit the selected palette
sv: Klicka för att redigera den valda paletten

en: Close note
sv: Stäng lapp

en: Close the dialog
sv: Stäng dialogfönstret

en: Co_mmand:
sv: Ko_mmando:

en: Co_nnected:
sv: A_nsluten:

en: Co_nnection command:
sv: A_nslutningskommando:

en: Colors
sv: Färger

en: Command
sv: Kommando

en: Command Line
sv: Kommandorad

en: Command Line Preferences
sv: Kommandoradsinställningar

en: Command executed when connecting
sv: Kommando som körs vid anslutning

en: Command executed when disconnecting
sv: Kommando som körs vid frånkoppling

en: Command line
sv: Kommandorad

en: Command line _background:
sv: _Bakgrundsfärg för kommandorad:

en: Command line _foreground:
sv: _Förgrundsfärg för kommandorad:

en: Command line has been disabled by your system administrator
sv: Kommandoraden har inaktiverats av din systemadministratör

en: Command to execute before each update
sv: Kommando att köra före varje uppdatering

en: Command to execute when checking mail
sv: Kommando att köra vid klick på brev

en: Command to execute when clicked
sv: Kommando att köra vid klick

en: Command to execute when new mail arrives
sv: Kommando att köra då ny e-post anländer

en: Command to execute when you click on the Inbox Monitor
sv: Kommando att köra när du klickar på inkorgsövervakaren

en: Command to run before checking mail
sv: Kommando att köra innan kontroll av e-post

en: Command to send to suspend the computer
sv: Kommando att använda för att pausa datorn

en: Commands
sv: Kommandon

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Con_firm connection
sv: _Bekräfta anslutningen

en: Conditions:
sv: Förhållanden:

en: Configure the selected plugin
sv: Konfigurera den markerade insticksmodulen

en: Connection Status
sv: Anslutningsstatus

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Copyright (C) 1998
sv: Copyright © 1998

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
sv: Copyright © 1999 Dave Camp

en: Copyright (C) 2003 Sun Microsystems
sv: Copyright © 2003 Sun Microsystems

en: Copyright (c) Sergey V. Oudaltsov 1999-2004
sv: Copyright © Sergey V. Udaltsov 1999-2004

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
sv: Copyright ©1999 av S. Papadimitriou

en: Could not connect to the Internet.
sv: Kunde inte ansluta till Internet.

en: Could not retrieve the stock data.
sv: Kunde inte hämta aktiedata.

en: Couldn't open mixer device %s
sv: Kunde inte öppna mixerenhet %s

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
sv: Skapa, visa och hantera klisterlappar på skrivbordet

en: Critical
sv: Kritisk

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Croatian
sv: Kroatisk

en: Croatian keymap
sv: Kroatisk tangentbordstabell

en: Current Conditions
sv: Nuvarande förhållanden

en: Current _stocks:
sv: Nuvarande _aktier:

en: Custom
sv: Anpassad

en: Czech
sv: Tjeckisk

en: Czech Republic
sv: Republiken Tjeckien

en: Czech Sun keymap
sv: Tjeckisk Sun-tangentbordstabell

en: Czech and Slovak xkb keymap
sv: Tjeckisk och slovakisk xkb-tangentbordstabell

en: Czech keymap
sv: Tjeckisk tangentbordstabell

en: Czech qwertz xkb keymap
sv: Tjeckisk qwertz-tangentbordstabell

en: DEPRECATED - Characters shown on applet startup
sv: FÖRÅLDRAT - Tecken som visas vid uppstart av panelprogrammet

en: Danish
sv: Dansk

en: Danish Sun Type-4 keymap
sv: Dansk Sun Type-4-tangentbordstabell

en: Danish Sun USB keymap
sv: Dansk Sun-USB-tangentbordstabell

en: Danish Sun keymap
sv: Dansk Sun-tangentbordstabell

en: Danish keymap
sv: Dansk tangentbordstabell

en: Danish xkb keymap
sv: Dansk zkb-tangentbordstabell

en: Date format of note's title
sv: Datumformat för lappens titel

en: Deactivate selected plugin
sv: Inaktivera den markerade insticksmodulen

en: Debug level
sv: Felsökningsnivå

en: Decrease the plugin priority
sv: Minska insticksmodulprioriteten

en: Default click behavior of the applet
sv: Standardklickbeteende för panelprogrammet

en: Default color for new notes
sv: Standardfärg för nya lappar

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
sv: Standardfärg för nya klisterlappar. Detta måste vara i hexadecimal html-specifikation, som till exempel "#30FF50".

en: Default font for new notes
sv: Standardtypsnitt för nya lappar

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10"
sv: Standardtypsnitt för nya klisterlappar. Detta måste vara ett Pango-typsnittsnamn, till exempel "Sans Italic 10"

en: Default group, assigned on window creation
sv: Standardgrupp som tilldelas vid fönsterskapande

en: Default height for new notes
sv: Standardhöjd för nya lappar

en: Default height for new sticky notes in pixels.
sv: Standardhöjd för nya klisterlappar i bildpunkter.

en: Default width for new notes
sv: Standardbredd för nya lappar

en: Default width for new sticky notes in pixels.
sv: Standardbredd för nya klisterlappar i bildpunkter.

en: Delete button
sv: Ta bort-knapp

en: Denmark
sv: Danmark

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
sv: Det finns ingen detaljerad prognos för den valda platsen.
    Var vänlig och prova statsprognosen. Observera att IWIN-prognoser är bara tillgängliga för städer i USA.

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
sv: Avgör huruvida panelprogrammet automatiskt uppdaterar sin väderstatistik eller inte.

en: Device Path
sv: Enhetssökväg

en: Device _path:
sv: Enhets_sökväg:

en: Dew point:
sv: Daggpunkt:

en: Directory in which the theme is located
sv: Katalog där temat finns

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disconnec_ted:
sv: Frånkopp_lad:

en: Disk Mounter
sv: Diskmonterare

en: Disk Mounter Preferences
sv: Inställningar för enhetsmontören

en: Displa_y only symbols and price
sv: Visa endast s_ymboler och pris

en: Display
sv: Visa

en: Display a confirmation dialog when connecting or disconnecting.
sv: Fråga efter bekräftelse vid anslutning eller frånkoppling.

en: Display only stock symbols along with their value. Do not diplay changes in value.
sv: Visa endast aktiesymbolder tillsammans med deras värde. Visa inte värdeförändringar.

en: Display only symbols and price
sv: Visa endast symboler och pris

en: Display radar map
sv: Visa radarkarta

en: Displays current state of keyboard accessibility features
sv: Visar den aktuella statusen för tangentbordstillgänglighetsfunktioner

en: Do we run the exec-command
sv: Kör vi exec-command

en: Do we run the newmail-command
sv: Kör vi newmail-command

en: Do we want to save the password to disk
sv: Vill vi spara lösenordet på disk

en: Do you want to connect?
sv: Vill du ansluta?

en: Drain from top
sv: Minska från toppen

en: Drifting dust
sv: Lågt stoftdrev

en: Drifting sand
sv: Lågt sanddrev

en: Drifting snow
sv: Lågt snödrev

en: Drive Mount Applet Factory
sv: Fabrik för enhetsmonteringspanelprogram

en: Drivemount command failed.
    "
sv: Enhetsmonteringskommandot misslyckades.
    "

en: Drizzle
sv: Duggregn

en: Dust
sv: Stoft

en: Dust whirls
sv: Dammvirvlar

en: Dust whirls in the vicinity
sv: Dammvirvlar i närheten

en: Duststorm
sv: Dammstorm

en: Duststorm in the vicinity
sv: Dammstorm i närheten

en: Dutch
sv: Holländsk

en: Dutch Sun keymap
sv: Holländsk Sun-tangentbordstabell

en: Dutch keymap
sv: Holländsk tangentbordstabell

en: Dutch xkb keymap
sv: Holländsk xkb-tangentbordstabell

en: Dvorak xkb keymap
sv: Dvorak-xkb-tangentbordstabell

en: E_nable history-based auto completion
sv: A_ktivera historikbaserad automatisk ifyllnad

en: East
sv: Ost

en: East - NorthEast
sv: Ost-nordost

en: East - Southeast
sv: Ost-sydost

en: Edit Keyboard
sv: Redigera tangentbord

en: Edit Palette
sv: Redigera palett

en: Edit button
sv: Redigera-knapp

en: Egypt
sv: Egypten

en: Eject
sv: Mata ut

en: Elapsed time
sv: Förlupen tid

en: Empty notes are always deleted without confirmation
sv: Tomma lappar tas alltid bort utan bekräftelse

en: Enable CPU load graph
sv: Aktivera processorbelastningsgraf

en: Enable _radar map
sv: Aktivera _radarkarta

en: Enable load average graph
sv: Aktivera medelbelastningsgraf

en: Enable memory load graph
sv: Aktivera minnesbelastningsgraf

en: Enable network load graph
sv: Aktivera nätverksbelastningsgraf

en: Enable swap load graph
sv: Aktivera växelutrymmesbelastningsgraf

en: Encrypted password
sv: Krypterat lösenord

en: English
sv: Engelsk

en: English Sun Type-4 keymap
sv: Engelsk Sun Type-4-tangentbordstabell

en: English Sun USB keymap
sv: Engelsk Sun-USB-tangentbordstabell

en: English Sun keymap
sv: Engelsk Sun-tangentbordstabell

en: English keymap
sv: Engelsk tangentbordstabell

en: Enter the URL
sv: Ange URL:en

en: Error
sv: Fel

en: Error checking mail
sv: Fel vid kontroll av e-post

en: Error connecting to mail server.
sv: Fel vid anslutning till e-postservern:

en: Error displaying help
sv: Fel vid visning av hjälp

en: Error loading XKB configuration registry
sv: Fel vid inläsning av XKB-konfigurationsregistret

en: Error syncing config data: %s
sv: Fel vid synkronisering av konfigurationsdata: %s

en: Estonia
sv: Estland

en: Estonian
sv: Estnisk

en: Estonian Sun keymap
sv: Estnisk Sun-tangentbordstabell

en: Estonian keymap
sv: Estnisk tangentbordstabell

en: Estonian xkb keymap
sv: Estnisk xkb-tangentbordstabell

en: Euskadi
sv: Baskien

en: Every time the specified number of minutes pass, the sticky notes are automatically saved.
sv: Varje gång det angivna antalet minuter går sparas klisterlapparna automatiskt.

en: F_ree
sv: Ledi_gt

en: Factory for CD player applet
sv: Fabrik för cd-spelarpanelprogram

en: Factory for creating inbox monitors.
sv: Fabrik för skapande av inkorgsövervakare.

en: Factory for creating the weather applet.
sv: Fabrik för skapande av väderpanelprogrammet.

en: Factory for drive mount applet
sv: Fabrik för enhetsmonteringspanelprogram

en: Failed to access configuration source(s): %s
sv: Misslyckades med att komma åt konfigurationskällor: %s

en: Failed to get METAR data.
sv: Misslyckades med att hämta METAR-data.

en: Failed to init GConf: %s
sv: Misslyckades med att initiera GConf: %s

en: Fast
sv: Snabb

en: Fetch a radar map on each update.
sv: Hämta en radarkarta vid varje uppdatering.

en: Few clouds
sv: Få moln

en: Few ice pellets
sv: Få iskorn

en: Finnish
sv: Finsk

en: Finnish Sun keymap
sv: Finsk Sun-tangentbordstabell

en: Finnish keymap
sv: Finsk tangentbordstabell

en: Finnish xkb keymap
sv: Finsk xkb-tangentbordstabell

en: Flag
sv: Flagga

en: Flag and Label
sv: Flagga och etikett

en: Flag image for the keyboard layout
sv: Flaggbild för tangentbordslayouten

en: Floppy
sv: Diskett

en: Fog
sv: Dimma

en: Fog in the vicinity
sv: Dimma i närheten

en: Folder Entry box
sv: Mappfält

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font and Colors
sv: Typsnitt och färger

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
sv: För horisontella paneler är detta bredden på graferna i bildpunkter. För vertikala paneler är detta höjden på graferna.

en: For_eground:
sv: F_örgrund:

en: Force _default color and font on notes
sv: Tvinga _standardfärg och standardtypsnitt på lappar

en: Forecast
sv: Prognos

en: Forecast Report
sv: Väderrapport

en: Foregroun_d:
sv: Förgrun_d:

en: Foreground color, blue component
sv: Förgrundsfärg, blå komponent

en: Foreground color, green component
sv: Förgrundsfärg, grön komponent

en: Foreground color, red component
sv: Förgrundsfärg, röd komponent

en: Former Czechoslovakia
sv: Före detta Tjeckoslovakien

en: France
sv: Frankrike

en: Freezing drizzle
sv: Underkylt duggregn

en: Freezing fog
sv: Underkyld dimma

en: Freezing rain
sv: Underkylt regn

en: French
sv: Fransk

en: French PC/AT 101 keyboard
sv: Franskt PC/AT-101-tangentbord

en: French Sun USB keymap
sv: Fransk Sun-USB-tangentbordstabell

en: French Sun keymap
sv: Fransk Sun-tangentbordstabell

en: French Swiss
sv: Fransk-schweizisk

en: French Swiss keymap
sv: Fransk-schweizisk tangentbordstabell

en: French keymap
sv: Fransk tangentbordstabell

en: French xkb keymap
sv: Fransk xkb-tangentbordstabell

en: French-Canadian 105-key
sv: Fransk-kanadensisk 105-tangenters

en: Full Battery Notification
sv: Meddelande om full laddning

en: Funnel cloud
sv: Skydrag

en: GB 102-key
sv: Brittisk 102-tangenters

en: GB 105-key
sv: Brittisk 105-tangenters

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
sv: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL är inte inställd, installerar inte
    scheman

en: GKB Factory
sv: GKB-fabrik

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
sv: GKB-hemsidan (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GNOME keyboard applet factory
sv: Fabrik för GNOME-tangentbordspanelprogram

en: GNOME keyboard layout indicator
sv: GNOME-tangentbordslayoutindikator

en: General
sv: Allmänt

en: Georgia
sv: Georgien

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Georgian Latin
sv: Georgisk latin

en: Georgian Russian layout
sv: Georgisk rysk layout

en: Georgian keymap
sv: Georgisk tangentbordstabell

en: German
sv: Tysk

en: German Sun Type-4 keymap
sv: Tysk Sun Type-4-tangentbordstabell

en: German Sun USB keymap
sv: Tysk Sun-USB-tangentbordstabell

en: German Sun keymap
sv: Tysk Sun-tangentbordstabell

en: German Swiss with Euro
sv: Tysk-scweizisk med euro

en: German keymap
sv: Tysk tangentbordstabell

en: German xkb keymap
sv: Tysk xkb-tangentbordstabell

en: Germany
sv: Tyskland

en: Get continuously updated stock quotes
sv: Få kontinuerligt uppdaterade aktiekurser

en: Geyes Applet Factory
sv: Fabrik för panelprogrammet Geyes

en: Geyes Preferences
sv: Inställningar för Geyes

en: Gnome Keyboard default
sv: Gnome-standardtangentbord

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
sv: Gnome-panelprogram för att välja underliga tecken som inte finns på mitt tangentbord. Släppt under GNU General Public License.

en: Graph color for Ethernet network activity
sv: Graffärg för Ethernet-nätverksaktivitet

en: Graph color for PLIP network activity
sv: Graffärg för PLIP-nätverksaktivitet

en: Graph color for SLIP network activity
sv: Graffärg för SLIP-nätverksaktivitet

en: Graph color for buffer memory
sv: Graffärg för buffertminne

en: Graph color for cached memory
sv: Graffärg för cachat minne

en: Graph color for load average
sv: Graffärg för medelbelastning

en: Graph color for nice-related CPU activity
sv: Graffärg för nice-relaterad processoraktivitet

en: Graph color for other network usage
sv: Graffärg för annan nätverksanvändning

en: Graph color for shared memory
sv: Graffärg för delat minne

en: Graph color for system-related CPU activity
sv: Graffärg för systemrelaterad processoraktivitet

en: Graph color for user-related CPU activity
sv: Graffärg för användarrelaterad processoraktivitet

en: Graph color for user-related memory usage
sv: Graffärgen för användarrelaterad minnesanvändning

en: Graph color for user-related swap usage
sv: Graffärg för användarrelaterad växlingsutrymmesanvändning

en: Graph size
sv: Grafstorlek

en: Greece
sv: Grekland

en: Greek
sv: Grekisk

en: Greek keymap
sv: Grekisk tangentbordstabell

en: Greek xkb keymap
sv: Grekisk xkb-tangentbordstabell

en: Gtik Applet Factory
sv: Fabrik för panelprogrammet gtik

en: Gweather Applet Factory
sv: Fabrik för panelprogrammet Gweather

en: H_eight:
sv: H_öjd:

en: Hail
sv: Hagel

en: Hail showers
sv: Hagelskurar

en: Hailstorm
sv: Hagelby

en: Hard Disk
sv: Hårddisk

en: Haze
sv: Torrdis

en: Heavy drizzle
sv: Kraftigt duggregn

en: Heavy duststorm
sv: Kraftig dammstorm

en: Heavy ice pellets
sv: Kraftiga iskorn

en: Heavy rain
sv: Kraftigt regn

en: Heavy sandstorm
sv: Kraftig sandstorm

en: Heavy snow
sv: Kraftigt snöfall

en: Heavy snow grains
sv: Kraftig kornsnö

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Hebrew Sun keymap
sv: Hebreisk Sun-tangentbordstabell

en: Hebrew keymap
sv: Hebreisk tangentbordstabell

en: Hebrew xkb keymap
sv: Hebreisk xkb-tangentbordstabell

en: High
sv: Hög

en: History
sv: Historik

en: History list
sv: Historiklista

en: How often (in milliseconds) we check the mail
sv: Hur ofta (i millisekunder) som vi kontrollerar e-posten

en: Humidity:
sv: Luftfuktighet:

en: Hungarian
sv: Ungersk

en: Hungarian 101-key latin 1
sv: Ungersk 101-tangenters latin 1

en: Hungarian 101-key latin 2
sv: Ungersk 101-tangenters latin 2

en: Hungarian 105-key latin 1
sv: Ungersk 105-tangenters latin 1

en: Hungarian 105-key latin 2
sv: Ungersk 105-tangenters latin 2

en: Hungarian PC/AT 101 keyboard
sv: Ungersk PC/AT-101-tangentbord

en: Hungarian latin1
sv: Ungersk latin1

en: Hungarian latin2 Sun keymap
sv: Ungersk latin2-Sun-tangentbordstabell

en: Hungarian latin2 xkb keymap
sv: Ungersk latin2-xkb-tangentbordstabell

en: Hungarian type5 latin 1 keymap
sv: Ungersk type5 latin1-tangentbordstabell

en: Hungary
sv: Ungern

en: I_dle
sv: _Tomgång (idle)

en: Ice crystals
sv: Isnålar

en: Ice pellet storm
sv: Iskornby

en: Ice pellets
sv: Iskorn

en: Iceland
sv: Island

en: Icelandic
sv: Isländsk

en: Icelandic Sun keymap
sv: Isländsk Sun-tangentbordstabell

en: Icelandic keymap
sv: Isländsk tangentbordstabell

en: Icelandic xkb keymap
sv: Isländsk xkb-tangentbordstabell

en: If mail should be checked automatically
sv: Om e-post ska kontrolleras automatiskt

en: If this is enabled, we save the password in gconf
sv: Om detta är aktiverat sparar vi lösenordet i gconf

en: If this is set mail will be checked every update-freq milliseconds
sv: Om detta är inställt kommer e-posten att kontrolleras var update-freq millisekund

en: If this is set, we should run the exec-command
sv: Om detta är inställt ska vi köra exec-command

en: If this is set, we should run the newmail-command
sv: Om detta är inställt ska vi köra newmail-command

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
sv: Om detta alternativ är inaktiverat kommer en anpassad färg att användas som standardfärgen för alla klisterlappar.

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
sv: Om detta alternativ är inaktiverat kommer ett anpassat typsnitt att användas som standardtypsnittet för alla klisterlappar.

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
sv: Om detta alternativ är aktiverat kommer de anpassade färgerna och typsnitten som har tilldelats till individuella lappar att ignoreras.

en: If true, then retreive a radar map from a location specified by the "radar" key.
sv: Om denna nyckel är sann hämtas en radarkarta från platsen som anges av nyckeln "radar".

en: Inbox Monitor
sv: Inkorgsövervakare

en: Inbox Monitor Factory
sv: Fabrik för inkorgsövervakare

en: Inbox Monitor Preferences
sv: Inställningar för inkorgsövervakare

en: Inbox Monitor notifies you when new mail arrives in your mailbox
sv: Inkorgsövervakaren signalerar när ny e-post anländer i din brevlåda

en: Inbox Settings
sv: Inkorgsinställningar

en: Increase the plugin priority
sv: Öka insticksmodulprioriteten

en: Input Gain
sv: Införstärkning

en: Insert characters
sv: Infoga tecken

en: Insert special characters
sv: Infoga specialtecken

en: International
sv: Internationell

en: Interval for checking mail
sv: Intervall för kontroll av e-post

en: Interval timeout to check mount point status
sv: Time-out för intervall för att kontrollera status för monteringspunkter

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Iraq
sv: Irak

en: It can be "Flag and Label", "Label" or "Flag"
sv: Det kan vara "Flag and Label", "Label" eller "Flag"

en: Italian
sv: Italiensk

en: Italian Sun Type-4 keymap
sv: Italiensk Sun Type-4-tangentbordstabell

en: Italian Sun USB keymap
sv: Italiensk Sun-USB-tangentbordstabell

en: Italian Sun keymap
sv: Italiensk Sun-tangentbordstabell

en: Italian keymap
sv: Italiensk tangentbordstabell

en: Italian xkb keymap
sv: Italiensk xkb-tangentbordstabell

en: Italy
sv: Italien

en: Japanese
sv: Japansk

en: Japanese Sun Type-4 keymap
sv: Japansk Sun Type-4-tangentbordstabell

en: Japanese Sun keymap
sv: Japansk Sun-tangentbordstabell

en: Japanese keymap
sv: Japansk tangentbordstabell

en: Japanese xkb keymap
sv: Japansk xkb-tangentbordstabell

en: Jaz Drive
sv: Jazenhet

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Jorgen Pehrson <jp@spektr.eu.org>
sv: Jörgen Pehrson <jp@spektr.eu.org>

en: Keep and manage separate group per window
sv: Behåll och hantera separata grupper per fönster

en: Keep separate group for each application window.
sv: Behåll separat grupp för varje programfönster.

en: Keep the state of indicators separately for each application window.
sv: Behåll tillståndet för indikatorerna separat för varje programfönster.

en: Keybinding for switching layout
sv: Tangentbindning för växling av layout

en: Keyboard Accessibility Status
sv: Status för tangentbordstillgänglighet

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
sv: Fabrik för tillverkning av statuspanelprogram för tangentbordstillgänglighet

en: Keyboard Indicator
sv: Tangentbordsindikator

en: Keyboard Indicator (%s)
sv: Tangentbordsindikator (%s)

en: Keyboard Indicator Plugins
sv: Insticksmoduler för tangentbordsindikation

en: Keyboard Indicator Preferences
sv: Inställningar för tangentbordsindikator

en: Keyboard Layout Selector
sv: Tangentbordslayoutbytare

en: Keyboard Layout Switcher
sv: Tangentbordsbytare

en: Keyboard Layout Switcher Preferences
sv: Inställningar för tangentbordsbytare

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Keyboard applet factory
sv: Fabrik för tangentbordspanelprogram

en: Keyboard layout indicator applet for GNOME
sv: Panelprogram för indikation av tangentbordslayout för GNOME

en: Keyboards
sv: Tangentbord

en: Keyboards (select and press add)
sv: Tangentbord (välj och tryck Lägg till)

en: Keymap `%s' for the country %s already exists
sv: Tangentbordstabellen "%s" för landet %s finns redan

en: Label
sv: Etikett

en: Lao
sv: Laos

en: Lao keymap
sv: Laos-tangentbordstabell

en: Last update:
sv: Senaste uppdatering:

en: Latvia
sv: Lettland

en: Latvian
sv: Lettisk

en: Latvian Sun keymap
sv: Lettisk Sun-tangentbordstabell

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
sv: Libyen

en: Light drizzle
sv: Lätt duggregn

en: Light rain
sv: Lätt regn

en: Light snow
sv: Lätt snöfall

en: Light snow grains
sv: Lätt kornsnö

en: Line
sv: Linje

en: Line1
sv: Linje1

en: Line2
sv: Linje2

en: Line3
sv: Linje3

en: List containing the stocks to be displayed. Consists of the stock id separated by "+"
sv: Lista som innehåller de aktier som ska visas. Består av aktiesymbolerna åtskilda med "+"

en: List of GConfValue entries containing strings for history entries.
sv: Lista med GConfValue-poster som innehåller strängar för historikposter.

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro commands.
sv: Lista med GConfValue-poster som innehåller strängar för makrokommandon.

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro patterns.
sv: Lista med GConfValue-poster som innehåller strängar för makromönster.

en: List of available palettes
sv: Lista med tillgängliga paletter

en: List of strings containing the available palettes
sv: Lista med strängar som innehåller de tillgängliga paletterna

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Lithuanian
sv: Litauisk

en: Lithuanian Sun keymap
sv: Litauisk Sun-tangentbordstabell

en: Lithuanian keymap
sv: Litauisk tangentbordstabell

en: Lithuanian programmers xkb keymap
sv: Litauisk xkb-programmerartangentbordstabell

en: Lithuanian qwerty xkb keymap
sv: Litauisk qwerty-xkb-tangentbordstabell

en: Lithuanian standard xkb keymap
sv: Litauisk xkb-standardtangentbordstabell

en: Load
sv: Belastning

en: Load Average
sv: Medelbelastning

en: Load graph background color
sv: Bakgrundsfärg för belastningsgraf

en: Local maildir
sv: Lokal e-postkatalog

en: Local mailspool
sv: Lokal e-postspool

en: Location
sv: Plats

en: Location view
sv: Platsvy

en: Lock/Unlock note
sv: Lås/Lås upp lapp

en: Locked note
sv: Låst lapp

en: Low
sv: Låg

en: Low Battery Notification
sv: Meddelande om låg batteriladdning

en: Lowered color
sv: Sänktfärg

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Macedonian
sv: Makedonsk

en: Macedonian Sun keymap
sv: Makedonsk Sun-tangentbordstabell

en: Macedonian xkb keymap
sv: Makedonisk xkb-tangentbordstabell

en: Macro command list
sv: Makrokommandolista

en: Macro pattern list
sv: Makromönsterlista

en: Macros
sv: Makron

en: Mail Server Entry box
sv: E-postserverfält

en: Mail _spool file:
sv: Fil för e-post_spool:

en: Mail check
sv: E-postkontroll

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
sv: E-postkontrollen signalerar när ny e-post anländer i din brevlåda

en: Mail s_erver:
sv: E-posts_erver:

en: Mailbox _resides on:
sv: Brevlådan _finns på:

en: Mailcheck
sv: E-postkontroll

en: Main Volume
sv: Huvudvolym

en: Make the applet blink when the modem is connecting.
sv: Gör så att panelprogrammet blinkar när modemet ansluter.

en: Make the layout accessible from the applet popup menu ONLY.
    No way to switch to this layout using the keyboard.
sv: Gör layouten tillgänglig ENDAST från panelpopupmenyn.
    Ingen möjlighet att byta denna layout genom användning av tangentbordet.

en: Marocco
sv: Marocko

en: Medium
sv: Mellan

en: Memory
sv: Minne

en: Memory Load
sv: Minnesbelastning

en: Memory graph background color
sv: Bakgrundsfärg för minnesgraf

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Mini-Commander applet
sv: Panelprogrammet Mini-Commander

en: MiniCommander Applet Factory
sv: Fabrik för panelprogrammet MiniCommander

en: Mist
sv: Fuktdis

en: Modem Lights
sv: Modemlampor

en: Modem Lights Preferences
sv: Inställningar för modemlampor

en: Modem Options
sv: Modemalternativ

en: Modem device name
sv: Namn på modemenhet

en: Modem lock file
sv: Modemlåsfil

en: Moderate drizzle
sv: Måttligt duggregn

en: Moderate ice pellets
sv: Måttliga iskorn

en: Moderate rain
sv: Måttligt regn

en: Moderate snow
sv: Måttligt snöfall

en: Moderate snow grains
sv: Måttlig kornsnö

en: Modify a palette by adding or removing characters
sv: Ändra en palett genom att lägga till eller ta bort tecken

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Mongolian
sv: Mongolisk

en: Mongolian alt keymap
sv: Mongolisk alt-tangentbordstabell

en: Mongolian keymap
sv: Mongolisk tangentbordstabell

en: Mongolian phonetic keymap
sv: Mongolisk fonetisk tangentbordstabell

en: Monitor a laptop's remaining power
sv: Övervaka batteriladdningen i en bärbar dator

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
sv: Övervaka aktuella väderförhållanden och väderprognoser

en: Monitor the quality of a wireless network link
sv: Övervaka kvaliteten på en trådlös nätverkslänk

en: Monitored Resources
sv: Övervakade resurser

en: Morocco
sv: Marocko

en: Moun_ted icon:
sv: Mon_terad ikon:

en: Mount local disks and devices
sv: Montera lokala hårddiskar och enheter

en: Moves towards _bottom
sv: Går mot _botten

en: Moves towards _top
sv: Gå mot _toppen

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
sv: Måste ställa in miljövariabeln GCONF_CONFIG_SOURCE

en: N/A
sv: --

en: N_ice
sv: "N_ice"

en: Net Load
sv: Nätverksbelastning

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Network
sv: Nätverk

en: Network graph background color
sv: Bakgrundsfärg för nätverksgraf

en: New Mail
sv: Ny e-post

en: Next Track
sv: Nästa spår

en: No Wireless Devices
sv: Inga trådlösa enheter

en: No audio device
sv: Ingen ljudenhet

en: No description.
sv: Ingen beskrivning.

en: No items in history
sv: Inga objekt i historiken

en: No longer used
sv: Används inte längre

en: No mail.
sv: Ingen e-post.

en: North
sv: Nord

en: North - NorthEast
sv: Nord-nordost

en: North - Northwest
sv: Nord-nordväst

en: Northeast
sv: Nordost

en: Northwest
sv: Nordväst

en: Norway
sv: Norge

en: Norwegian
sv: Norsk

en: Norwegian Sun keymap
sv: Norsk Sun-tangentbordstabell

en: Norwegian xkb keymap
sv: Norsk xkb-tangentbordstabell

en: Not used
sv: Används inte

en: Not used anymore
sv: Används inte längre

en: Notify user when the battery is full
sv: Informera användaren när batteriet är helt laddat

en: Notify user when the battery is low
sv: Informera användaren när laddningen på batteriet är låg

en: Number of configured keymaps
sv: Antalet konfigurerade tangentbordstabeller

en: O_utline
sv: _Ram

en: Occurs when the applet is either left-clicked or "enter" is pressed. The options are "0" for "New Note", "1" for "Show/Hide All Notes", and "2" for "Lock/Unlock All Notes".
sv: Inträffar då panelprogrammet antingen vänsterklickas på eller "retur" trycks. Alternativen är "0" för "Ny lapp", "1" för "Visa/Dölj alla lappar", och "2" är "Lås/Lås upp alla lappar".

en: Options
sv: Alternativ

en: Orange value level
sv: Orange värdenivå

en: Othe_r
sv: Anna_t

en: Output Gain
sv: Utförstärkning

en: Overcast
sv: Heltäckande moln

en: Pal_ettes:
sv: Pal_etter:

en: Palestinian Territory
sv: Palestina

en: Palette entry
sv: Palettpost

en: Palettes list
sv: Palettlista

en: Panel applet for playing audio CDs
sv: Panelprogram för spelning av ljud-cd

en: Partial fog
sv: Partiella bankar med dimma

en: Password Entry box
sv: Lösenordsfält

en: Patches of fog
sv: Höga bankar med dimma

en: Path to the animation file
sv: Sökväg till animationsfilen

en: Path to the device
sv: Sökväg till enheten

en: Pattern
sv: Mönster

en: Perform history autocompletion
sv: Utför automatisk ifyllnad av historik

en: Phone Input
sv: Telefoninmatning

en: Phone Output
sv: Telefonutmatning

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Pick a color for the sticky note
sv: Välj en färg för klisterlappen

en: Pick a default sticky note color
sv: Välj en standardfärg för klisterlappar

en: Pick a default sticky note font
sv: Välj ett standardtypsnitt för klisterlappar

en: Pick a font for the sticky note
sv: Välj ett typsnitt för klisterlappen

en: Pl_ugins...
sv: _Insticksmoduler...

en: Plain Russian keymap
sv: Vanlig rysk tangentbordstabell

en: Play / Pause
sv: Spela / Paus

en: Play a _sound when new mail arrives
sv: Spela ett _ljud då ny e-post anländer

en: Play a sound when mail is recieved
sv: Spela ett ljud när e-post mottages

en: Please enter your mailserver's _password:
sv: Ange din e-postservers _lösenord:

en: Poland
sv: Polen

en: Polish
sv: Polsk

en: Polish Sun keymap
sv: Polsk Sun-tangentbordstabell

en: Polish deadkeys
sv: Polska stumma tangenter

en: Polish xkb keymap
sv: Polsk xkb-tangentbordstabell

en: Portugal Deadkeys
sv: Portugal stumma tangenter

en: Portuguese
sv: Portugisisk

en: Portuguese Sun Type-4 keymap
sv: Portugisisk Sun Type-4-tangentbordstabell

en: Portuguese Sun keymap
sv: Portugisisk Sun-tangentbordstabell

en: Portuguese keymap
sv: Portugisisk tangentbordstabell

en: Portuguese xkb keymap
sv: Portugisisk xkb-tangentbordstabell

en: Press a key or press Esc to cancel
sv: Tryck en tangent eller tryck Esc för att avbryta

en: Press the hotkey to switch between layouts. The hotkey can be set through Properties dialog
sv: Klicka på snabbtangenten för att byta mellan layouter. Snabbtangenten kan konfigureras i egenskapsdialogen

en: Pressure:
sv: Tryck:

en: Previous Track
sv: Föregående spår

en: Produces keyboard layout switcher applets.
sv: Producerar panelprogram för byte av tangentbordslayout.

en: Radar Map
sv: Radarkarta

en: Rain
sv: Regn

en: Rain showers
sv: Regnskurar

en: Raised color
sv: Höjd färg

en: Receive Data
sv: Mottag data

en: Receive background color
sv: Bakgrundsfärg för mottagning

en: Receive foreground color
sv: Förgrundsfärg för mottagning

en: Recording Level
sv: Inspelningsnivå

en: Red value level
sv: Röd värdenivå

en: Released under the GNU General Public License.
    
    A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
sv: Släppt under GNU General Public License.
    
    En systembelastningsövervakare som kan visa grafer för processor-, minnes- och växlingsutrymmesanvändning, plus nätverkstrafik.

en: Released under the GNU General Public License.
    
    An applet for monitoring local weather conditions.
sv: Släppt under GNU General Public License.
    
    Panelprogram för övervakning av lokala väderförhållanden.

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
sv: Släppt under GNU general public license.
    En indikator för modemstatus och uppringare.
    Lamporna uppifrån eller från vänster är Sänd data och Mottag Data.

en: Remote IMAP-server
sv: IMAP-fjärrserver

en: Remote POP3-server
sv: POP3-fjärrserver

en: Remote folder for mail retrieval
sv: Fjärrmapp för e-posthämtning

en: Remote server to connect to for our mail
sv: Fjärrserver att ansluta till för vår post

en: Resize note
sv: Ändra storlek på lapp

en: Resource
sv: Resurs

en: Retrieval failed
sv: Mottagning misslyckades

en: Right to left scrolling
sv: Rullning från höger till vänster

en: Romania
sv: Rumänien

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Romanian Sun keymap
sv: Rumänsk Sun-tangentbordstabell

en: Romanian xkb keymap
sv: Rumänsk xkb-tangentbordstabell

en: Run this command before we check the mail
sv: Kör detta kommando innan vi kontrollerar e-posten

en: Russia
sv: Ryssland

en: Russian
sv: Rysk

en: Russian Cyrillic
sv: Rysk kyrillisk

en: Russian Sun keymap
sv: Rysk Sun-tangentbordstabell

en: Russian keymap
sv: Rysk tangentbordstabell

en: Russian xkb keymap
sv: Rysk xkb-tangentbordstabell

en: S_wap Space
sv: Vä_xlingsutrymme

en: S_witch layout:
sv: _Byt layout:

en: Sandstorm in the vicinity
sv: Sandstorm i närheten

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Save/restore _indicators with group
sv: Spara/återställ _indikatorer med grupp

en: Save/restore indicators together with layout groups
sv: Spara/återställ indikatorer tillsammans med layoutgrupper

en: Saved mute state
sv: Sparat tyst tillstånd

en: Saved volume to restore on startup
sv: Sparad volym att återställa vid uppstart

en: Scattered clouds
sv: Spridda moln

en: Scroll _left to right
sv: Rulla från _vänster till höger

en: Scrolling
sv: Rullning

en: Secondary groups
sv: Sekundära grupper

en: See the ForeCast Details
sv: Se detaljerad väderrapport

en: Select Keyboard
sv: Välj tangentbord

en: Select Location from the list
sv: Välj plats från listan

en: Select Mount Directory
sv: Välj monteringskatalog

en: Select a_nimation:
sv: Välj ani_mation:

en: Select icon for mounted
sv: Välj en ikon för monterad

en: Select icon for unmounted
sv: Välj en ikon för avmonterad

en: Send Data
sv: Skicka data

en: Send background color
sv: Bakgrundsfärg för skickande

en: Send foreground color
sv: Förgrundsfärg för skickande

en: Separate _group for each window
sv: Separat _grupp för varje fönster

en: Serb
sv: Serbisk

en: Serb standard xkb keymap
sv: Serbisk xkb-standardtangentbordstabell

en: Serbia and Montenegro
sv: Serbien och Montenegro

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Serbian Sun standard keymap
sv: Serbisk Sun-standardtangentbordstabell

en: Serbian keymap
sv: Serbisk tangentbordstabell

en: Serbo-Croatian
sv: Serbokroatisk

en: Set default list value for %s
sv: Ställ in standardlistvärde för %s

en: Set the device path here
sv: Ställ in enhetssökvägen här

en: Sh_ared
sv: _Delat

en: Shallow fog
sv: Låga bankar med dimma

en: Sho_w battery charge percentages
sv: _Visa batteriladdningsandelar

en: Sho_w connect time and throughput
sv: _Visa anslutningstid och bandbredd

en: Shorter time means the stocks scroll by faster.
sv: Kortare tid betyder att aktierna rullar förbi snabbare.

en: Show _power connection status
sv: Visa _nätanslutningsstatus

en: Show a frame surrounding the applet.
sv: Visa en ram runt panelprogrammet.

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
sv: Visa ett handtag så att panelprogrammet kan tas loss från panelen.

en: Show arrow buttons
sv: Visa pilknappar

en: Show arrow buttons on the side of the display so that the user can scroll forward or backward.
sv: Visa pilknappar på var sida om displayen så att användaren kan rulla framåt eller bakåt.

en: Show battery status
sv: Visa batteristatus

en: Show connect time and throughput
sv: Visa anslutningstid och bandbredd

en: Show extra information about the connect time and amount of data transmitted and received.
sv: Visa extra information om anslutningstiden och mängden data som skickats och mottagits.

en: Show flags in the applet
sv: Visa flaggor i panelprogrammet

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
sv: Visa flaggor i panelprogrammet för att indikera aktuell layout

en: Show fram_e
sv: Visa _ram

en: Show frame
sv: Visa ram

en: Show han_dle
sv: Visa han_dtag

en: Show handle
sv: Visa handtag

en: Show layout names instead of group names
sv: Visa layoutnamn istället för gruppnamn

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
sv: Visa layoutnamn istället för gruppnamn (endast för versioner av XFree som stöder flera layouter)

en: Show national flags as indicators of corresponding layouts
sv: Visa nationsflaggor som indikatorer för motsvarande layout

en: Show percent full label
sv: Visa etikett med antal procent

en: Show signal strength in _percentage
sv: Visa signalstyrka i _procent

en: Show the battery
sv: Visa batteriet

en: Show the battery meter draining from the top of the battery
sv: Visa batterimätaren minskandes från toppen av batteriet

en: Showers of ice pellets
sv: Skurar med iskorn

en: Showers of small hail
sv: Skurar med småhagel

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
sv: Visar statusen för tangentbordet när tillgänglighetsfunktionerna används.

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
sv: Visar tillståndet för AccessX-funktioner som till exempel hakade modifierare

en: Shows the status of keyboard accessibility features
sv: Visar statusen för funktionerna för tangentbordstillgänglighet

en: Skip backward
sv: Hoppa bakåt

en: Skip forward
sv: Hoppa framåt

en: Sky:
sv: Himmel:

en: Slovak
sv: Slovakisk

en: Slovak Republic
sv: Slovakien

en: Slovak Sun keymap
sv: Slovakisk Sun-tangentbordstabell

en: Slovak keymap
sv: Slovakisk tangentbordstabell

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Slovenian
sv: Slovensk

en: Slovenian Sun keymap
sv: Slovensk Sun-tangentbordstabell

en: Slovenian keymap
sv: Slovensk tangentbordstabell

en: Slovenian xkb keymap
sv: Slovensk xkb-tangentbordstabell

en: Slow
sv: Långsam

en: Small hail
sv: Småhagel

en: Small hailstorm
sv: Lätt småhagelby

en: Smoke
sv: Rök

en: Snow
sv: Snöfall

en: Snow grains
sv: Kornsnö

en: Snow showers
sv: Snöskurar

en: Snowstorm
sv: Snöstorm

en: South
sv: Syd

en: South - Southeast
sv: Syd-sydost

en: South - Southwest
sv: Syd-sydväst

en: Southeast
sv: Sydost

en: Southwest
sv: Sydväst

en: Spain
sv: Spanien

en: Spanish
sv: Spansk

en: Spanish PC/AT 101 keyboard
sv: Spanskt PC/AT-101-tangentbord

en: Spanish Sun Type-4 keymap
sv: Spansk Sun Type-4-tangentbordstabell

en: Spanish Sun USB keymap
sv: Spansk Sun-USB-tangentbordstabell

en: Spanish Sun keymap
sv: Spansk Sun-tangentbordstabell

en: Spanish keymap
sv: Spansk tangentbordstabell

en: Spanish xkb keymap
sv: Spansk xkb-tangentbordstabell

en: Speaker
sv: Högtalare

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
sv: Anger huruvida klisterlapparna är låsta (oredigerbara) eller inte.

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
sv: Anger huruvida klisterlapparna är synliga på ALLA arbetsytor på skrivbordet eller inte.

en: Specifies whether the sticky notes are visible or not.
sv: Anger huruvida klisterlapparna är synliga eller inte.

en: Specify a title for the note
sv: Ange en titel för lappen

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
sv: Ange standardhöjden (i bildpunkter) för nya lappar

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
sv: Ange standardbredden (i bildpunkter) för nya lappar

en: Spinbutton for updating
sv: Spinnknapp för uppdatering

en: Squall
sv: Linjeby

en: Start program
sv: Starta program

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
sv: Det finns ingen delstatsprognos för den valda platsen.
    Var vänlig och prova den detaljerade prognosen. Observera att IWIN-prognoser är bara tillgängliga för städer i USA.

en: Status connected color
sv: Färg för ansluten status

en: Status not connected color
sv: Färg för inte ansluten status

en: Status not updated
sv: Statusen inte uppdaterad

en: Status waiting connection color
sv: Färg för väntar på anslutning-status

en: Sticky Note
sv: Klisterlapp

en: Sticky Note Properties
sv: Egenskaper för klisterlappar

en: Sticky Notes
sv: Klisterlappar

en: Sticky Notes Applet Factory
sv: Panelprogramsfabrik för klisterlappar

en: Sticky Notes Preferences
sv: Inställningar för klisterlappar

en: Sticky Notes for the Gnome Desktop Environment
sv: Klisterlappar för skrivbordsmiljön Gnome

en: Sticky notes' locked state
sv: Låst tillstånd för klisterlappar

en: Sticky notes' visibility
sv: Synlighet för klisterlapparna

en: Sticky notes' workspace stickyness
sv: Arbetsyteklistrighet för klisterlappar

en: Sto_p animation when double clicked
sv: Sto_ppa animation vid dubbelklick

en: Stock Ticker
sv: Aktieövervakare

en: Stock Ticker
    Get continuously updated stock quotes
sv: Aktieövervakare
    Få kontinuerligt uppdaterade aktiekurser

en: Stock Ticker Preferences
sv: Inställningar för aktieövervakare

en: Stock _lowered:
sv: Aktier som gått _ned:

en: Stock _raised:
sv: Aktier som gått _upp:

en: Stock _unchanged:
sv: _Oförändrade aktier:

en: Stock update fre_quency:
sv: Aktieuppdateringsfre_kvens:

en: Stocks to monitor - must be seperated by a +
sv: Aktier att övervaka - måste åtskiljas med ett +

en: Stop
sv: Stopp

en: Sun (!not PC!) type5 Hungarian latin 2
sv: Sun (!inte PC!) type5 ungersk latin 2

en: Suspend Command
sv: Pauskommando

en: Suspend command wasn't setup correctly in the preferences.
    Please change the preferences and try again.
sv: Pauskommandot har inte ställts in korrekt i inställningarna.
    Ändra inställningarna och försök igen.

en: Swap Load
sv: Växlingsutrymmesbelastning

en: Swap Space
sv: Växlingsutrymme

en: Swap graph background color
sv: Bakgrundsfärg för växlingsutrymmesgraf

en: Sweden
sv: Sverige

en: Swedish
sv: Svensk

en: Swedish Sun Type-4 keymap
sv: Svensk Sun Type-4-tangentbordstabell

en: Swedish Sun USB keymap
sv: Svensk Sun-USB-tangentbordstabell

en: Swedish Sun keymap
sv: Svensk Sun-tangentbordstabell

en: Swedish keymap
sv: Svensk tangentbordstabell

en: Swedish xkb keymap
sv: Svensk xkb-tangentbordstabell

en: Swiss German Sun keymap
sv: Tysk-schweizisk Sun-tangentbordstabell

en: Swiss keymap
sv: Schweizisk tangentbordstabell

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Symbols
sv: Symboler

en: Synth
sv: Synt

en: Syria
sv: Syrien

en: Syriac
sv: Syrisk

en: Syriac Phonetic
sv: Syrisk fonetisk

en: Sys_tem monitor update interval:
sv: Uppdateringsintervall för sys_temövervakare:

en: System Monitor
sv: Systemövervakare

en: System Monitor Preferences
sv: Inställningar för systemövervakare

en: System is running on AC power
sv: Systemet körs på nätspänning

en: System is running on AC power
    Battery: %d%% (%s)
sv: Systemet körs på nätspänning
    Batteri: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: %d%% (%s)
sv: Systemet körs på nätspänning. Batteri: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: Not present
sv: Systemet körs på nätspänning. Batteri: Inte tillgängligt

en: System is running on battery power
sv: Systemet körs på batteri

en: System is running on battery power
    Battery: %d%% (%s)
sv: Systemet körs på batteri
    Batteri: %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: %d%% (%s)
sv: Systemet körs på batteri. Batteri: %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: Not present
sv: Systemet körs på batteri. Batteri: Inte tillgängligt

en: System m_onitor height:
sv: System_övervakarhöjd:

en: System m_onitor width:
sv: System_övervakarbredd:

en: Temperature:
sv: Temperatur:

en: Text background color
sv: Bakgrundsfärg för text

en: Text foreground color
sv: Förgrundsfärg för text

en: Text only
sv: Endast text

en: Text outline color
sv: Färg för textram

en: Thai
sv: Thailändsk

en: Thai Kedmanee
sv: Thailändsk Kedmanee

en: Thai Sun keymap
sv: Thailändsk Sun-tangentbordstabell

en: Thai keymap
sv: Thailändsk tangentbordstabell

en: Thai xkb keymap
sv: Thailändsk xkb-tangentbordstabell

en: The APM Management subsystem seems to be disabled.
    Try executing "apm -e 1" (FreeBSD) and see if 
    that helps.
sv: Undersystemet för APM-hantering ser ut att vara
    avstängt. Prova att köra "apm -e 1" (under
    FreeBSD) och se om det hjälper.

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
sv: Cd-spelarpanelprogrammet är en enkel ljud-cd-spelare för din panel

en: The Suspend command '%s' was unsuccessful.
sv: Pauskommandot "%s" misslyckades.

en: The Suspend command was unsuccessful.
sv: Pauskommandot misslyckades.

en: The applet will not work properly (if at all).
sv: Panelprogrammet kommer inte att fungera ordentligt (om alls).

en: The background color of the button used to indicate data received.
sv: Bakgrundsfärgen för knappen som används för att indikera mottagna data.

en: The background color of the button used to indicate data sent.
sv: Bakgrundsfärgen för knappen som används för att indikera skickad data.

en: The battery level below which the battery is displayed as orange.
sv: Den batterinivå under vilken batteriet är orange.

en: The battery level below which the battery is displayed as red.
sv: Den batterinivå under vilken batteriet är rött.

en: The battery level below which the battery is displayed as yellow.
sv: Den batterinivå under vilken batteriet är gult.

en: The blue component of the background color.
sv: Den blåa komponenten i bakgrundsfärgen.

en: The blue component of the foreground color.
sv: Den blåa komponenten i förgrundsfärgen.

en: The color of the background of the display. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
sv: Färgen på displaybakgrunden. Har ingen effekt då användaren väljer att använda standardtematypsnitten och standardtemafärgerna.

en: The color used to display the status button when the modem is connected.
sv: Färgen som används för att visa statusknappen när modemet är anslutet.

en: The color used to display the status button when the modem is connecting.
sv: Färgen som används för att visa statusknappen när modemet håller på att ansluta.

en: The color used to display the status button when the modem is not connected.
sv: Färgen som används för att visa statusknappen när modemet inte är anslutet.

en: The color used to indicate that data has been received.
sv: Färgen som indikerar att data mottagits.

en: The color used to indicate that data has been sent.
sv: Färgen som indikerar att data skickats.

en: The color used when the stock's values has lowered. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
sv: Färgen som används då aktiens värden har gått ned. Har ingen effekt då användaren väljer att använda standardtematypsnitten och standardtemafärgerna.

en: The color used when the stock's values has not changed. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
sv: Färgen som används då aktiens värden är oförändrade. Har ingen effekt då användaren väljer att använda standardtematypsnitten och standardtemafärgerna.

en: The color used when the stock's values has raised. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
sv: Färgen som används då aktiens värden har gått upp. Har ingen effekt då användaren väljer att använda standardtematypsnitten och standardtemafärgerna.

en: The command that switches your keymap to this layout
sv: Kommandot som byter din tangentbordstabell till denna layout

en: The country of the keyboard layout
sv: Landet för tangentbordslayouten

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
sv: Den anpassade url där en radarkarta ska hämtas ifrån.

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
sv: Ögonen tittar i muspekarens riktning

en: The font used for the display. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
sv: Typsnittet som används på displayen. Har ingen effekt då användaren väljer att använda standardtematypsnitten och standardtemafärgerna.

en: The fraction of a second until the applet updates.
sv: Bråkdelen av en sekund innan panelprogrammet uppdateras.

en: The green component of the background color.
sv: Den gröna komponenten i bakgrundsfärgen.

en: The green component of the foreground color.
sv: Den gröna komponenten i förgrundsfärgen.

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
sv: Intervallet, i sekunder, mellan automatiska uppdateringar.

en: The label of the keyboard layout
sv: Etiketten för tangentbordslayouten

en: The language of the keyboard layout
sv: Språket för tangentbordslayouten

en: The list of active plugins
sv: Listan med aktiva insticksmoduler

en: The mail server
sv: E-postservern

en: The name of the keyboard layout
sv: Namnet på tangentbordslayouten

en: The name of the modem device.
sv: Namnet på modemenheten.

en: The name of the modem lock file.
sv: Namnet på modemlåsfilen.

en: The red component of the background color.
sv: Den röda komponenten i bakgrundsfärgen.

en: The red component of the foreground color.
sv: Den röda komponenten i förgrundsfärgen.

en: The server name is incorrect.
sv: Servernamnet är felaktigt.

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
sv: Strängen som användaren hade markerat då panelprogrammet senast användes. Denna sträng kommer att visas då användaren startar panelprogrammet.

en: The time interval until when the applet updates the stock data.
sv: Tidsintervallet till dess att panelprogrammet uppdaterar aktiedata.

en: The user's encrypted password for the remote server
sv: Användarens krypterade lösenord för fjärrservern

en: The user's password
sv: Användarens lösenord

en: The user's password for the remote server
sv: Användarens lösenord för fjärrservern

en: The username or password is incorrect.
sv: Användarnamnet eller lösenordet är felaktigt.

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop
sv: Volymkontrollen låter dig ställa in volymnivån för ditt skrivbord

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop.
sv: Volymkontrollen låter dig ställa in volymnivån för ditt skrivbord.

en: The width in pixels of the applet.
sv: Bredden på panelprogrammet i bildpunkter.

en: Themes
sv: Teman

en: There doesn't seem to be any wireless devices configured on your system.
    Please verify your configuration if you think this is incorrect.
sv: Det verkar inte finnas några trådlösa enheter konfigurerade på ditt system.
    Verifiera din konfiguration om du tror den är felaktig.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
sv: Ett ödesdigert fel inträffade vid försök att läsa in temat.

en: There was an error displaying help: %s
sv: Ett fel inträffade vid visning av hjälp: %s

en: There was an error executing %s: %s
sv: Ett fel inträffade vid körning av %s: %s

en: There was an error executing '%s': %s
sv: Ett fel inträffade vid körning av "%s": %s

en: There was an error launching the help viewer : %s
sv: Ett fel inträffade vid start av hjälpvisaren: %s

en: There was an error launching the keyboard capplet : %s
sv: Ett fel inträffade vid start av tangentbordskontrollpanelsprogrammet: %s

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
    
    \ This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta GNOME-panelprogram lägger till en liten kommandorad på panelen. Det har komplettering av kommandon, kommondohistorik, och programmerbara makron.
    
    \ Detta program är fri programvara; du kan ge det vidare och/eller ändra det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation; antingen version 2 eller någon senare version (ditt val).

en: This applet adds a command line to the panel
sv: Detta panelprogran lägger till en kommandorad på panelen

en: This applet switches between keyboard maps using setxkbmap or xmodmap.
    Mail me your flag and keyboard layout if you want support for your locale (my email address is shooby@gnome.hu).
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@iksz.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@gnome.hu> for her solidarity, help from guys like KevinV.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>
sv: Detta panelprogram växlar mellan olika tangentbordstabeller. Det använder setxkbmap eller xmodmap.
    Skicka din flagga och tangentbordslayout om du vill ha stöd för din lokal (min e-postadress är shooby@gnome.hu).
    Ajöss, och tack för all fisk.
    Tack till Balazs Nagy (Kevin) <julian7@iksz.hu> för hans hjälp och Emese Kovacs <emese@gnome.hu> för hennes solidaritet, och för hjälp från folk som KevinV.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>

en: This flag will appear in flag field of the applet
sv: Denna flagga kommer att visas i panelprogrammets flaggfält

en: This information helps you to identify your keyboard layout
sv: Denna information hjälper dig identifiera din tangentbordslayout

en: This is how we check the mail, check the mail, check the mail...
sv: Så går det till när vi kontrollerar våran e-post, kontrollerar våran e-post, kontrollerar våran e-post...

en: This is how we process the mail, process the mail, process the mail...
sv: Så går det till när vi behandlar våran e-post, behandlar våran e-post, behandlar våran e-post...

en: This is the animation that will be displayed during normal Inbox Monitor usage
sv: Detta är den animation som kommer att visas vid normal användning av inkorgsövervakaren

en: This is the binding for keypress-based layout change
sv: Detta är bindningen för tangenttrycksbaserat byte av layout

en: This is the full path of the device that will be used to play cd's from this applet
sv: Detta är den fullständiga sökvägen till enheten som kommer att användas för att spela cd-skivor från detta panelprogram

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
sv: Detta programmet ansluter till en populär webbplats och hämtar de aktuella aktienoteringarna. GNOME aktieövervakare är ett fritt, internetbaserat program. Det kommer med UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI. Använd inte GNOME aktieövervakare för att göra beslut om investeringar; det är endast till för att informera.

en: This should be like "gkb_xmmap us", "setxkbmap us" or "xmodmap something.xmm"
sv: Detta bör vara i stil med "gkb_xmmap us", "setxkbmap us" eller "xmodmap någonting.xmm"

en: This utility shows the status of a wireless link
sv: Detta verktyg visar statusen på en trådlös länk

en: This utility shows the status of a wireless link.
sv: Detta verktyg visar statusen på en trådlös länk.

en: This utility shows the status of your laptop battery.
sv: Detta verktyg visar statusen för batteriet i din bärbara dator.

en: This will appear in the label box of the applet
sv: Detta kommer att visas i panelprogrammets etikettfält

en: This will identify the layout in the list
sv: Detta kommer att identifiera layouten i listan

en: Thunderstorm
sv: Åskväder

en: Time in milliseconds for display update
sv: Tid i millisekunder för uppdatering av visningen

en: Time in seconds between status updates
sv: Tid i sekunder mellan statusuppdateringar

en: Track number
sv: Spårnummer

en: Treble
sv: Diskant

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Turkish "F" keyboard
sv: Turkiskt "F"-tangentbord

en: Turkish "Q" keyboard
sv: Turkiskt "Q"-tangentbord

en: Turkish Sun keymap
sv: Turkisk Sun-tangentbordstabell

en: Turkish keymap
sv: Turkisk tangentbordstabell

en: Turkish xkb keymap
sv: Turkisk xkb-tangentbordstabell

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
sv: Ange ett kommando här och Gnome kommer att utföra det åt dig

en: UK 105-key
sv: UK 105-tangenters

en: UK PC/AT keyboard
sv: UK PC/AT-tangentbord

en: URL link Button
sv: URL-länkknapp

en: US 101-key keyboard
sv: Amerikanskt 101-tangenters tangentbord

en: US 105-key keyboard (with windows keys)
sv: Amerikanskt 105-tangenters tangentbord (med Windows-knappar)

en: US 84-key
sv: Amerikanskt 84-tangenters

en: US DEC 450
sv: Amerikanskt DEC 450

en: US IBM RS/6000
sv: Amerikanskt IBM RS/6000

en: US International
sv: Amerikanskt internationellt

en: US International xkb keymap
sv: Amerikansk internationell xkb-tangentbordstabell

en: US Macintosh
sv: Amerikanskt Macintosh

en: US PC/AT 101 keyboard
sv: Amerikanskt PC/AT-101-tangentbord

en: US Silicon Graphics 101-key
sv: Amerikanskt Silicon Graphics 101-tangenters

en: US Sun Type-4 keyboard
sv: Amerikanskt Sun Type-4-tangentbord

en: US Sun USB keyboard
sv: Amerikanskt Sun USB-tangentbord

en: US Sun type5
sv: Amerikanskt Sun type5

en: US Sun type5 keyboard
sv: Amerikanskt Sun type5-tangentbord

en: US xkb keymap
sv: Amerikansk xkb-tangentbordstabell

en: USB Stick
sv: USB-pinne

en: U_pdate every:
sv: U_ppdatera var:

en: U_se ISDN
sv: A_nvänd ISDN

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: Ukrainian
sv: Ukrainsk

en: Ukrainian Sun keymap
sv: Ukrainsk Sun-tangentbordstabell

en: Ukrainian xkb keymap
sv: Ukrainsk xkb-tangentbordstabell

en: Unchanged color
sv: Oförändrad färg

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: United Arab Emirates
sv: Förenade arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United Kingdom xkb keymap
sv: UK xkb-tangentbordstabell

en: United States
sv: USA

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Keyboard
sv: Okänt tangentbord

en: Unknown observation time
sv: Okänd observationstid

en: Unknown precipitation
sv: Okänd nederbörd

en: Unlocked note
sv: Olåst lapp

en: Unmou_nted icon:
sv: Avmo_nterad ikon:

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update interval
sv: Uppdateringsintervall

en: Update spin button
sv: Uppdatera spinnknapp

en: Update the data automatically
sv: Uppdatera data automatiskt

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Url for the radar map
sv: Url för radarkartan

en: Use Up/Down arrow keys to change volume
sv: Använd upp-/nertangenterna för att ändra volymen

en: Use _Default
sv: Använd _standard

en: Use _automount friendly status test
sv: Använd _automount-vänlig statustest

en: Use _default theme font and colors
sv: Använd _standardtematypsnitt och standardtemafärger

en: Use _flags as indicators
sv: Använd _flaggor som indikatorer

en: Use _metric system units
sv: Använd _metriska enheter

en: Use co_lor from the system theme
sv: Använd fä_rg från systemtemat

en: Use cus_tom address for radar map
sv: Använd _anpassad adress för radarkartan

en: Use custom url for the radar map
sv: Använd anpassad url för radarkartan

en: Use default co_lor
sv: Använd standardfä_rg

en: Use default fo_nt
sv: Använd standardtyps_nitt

en: Use default theme fonts and colors
sv: Använd standardtematypsnitt och standardtemafärger

en: Use default theme fonts and colors instead of custom ones
sv: Använd standardtematypsnitt och standardtemafärger istället för anpassade färger

en: Use fo_nt from the system theme
sv: Använd typs_nitt från systemtemat

en: Use isdn
sv: Använd isdn

en: Use isdn instead of ppp to connect the modem.
sv: Använd isdn istället för ppp för att ansluta modemet.

en: Use metric units
sv: Använd metriska enheter

en: Use metric units instead of english units.
sv: Använd metriska enheter istället för engelska enheter.

en: Use the default theme colors
sv: Använd standardtemafärgerna

en: Use theme colors instead of custom ones.
sv: Använd standardtemafärger istället för anpassade färger.

en: Use this command to connect the modem.
sv: Använd detta kommando för att ansluta modemet.

en: Use this command to disconnect the modem.
sv: Använd detta kommando för att koppla från modemet.

en: Username Entry box
sv: Användarnamnsfält

en: Username on the remote server
sv: Användarnamn på fjärrservern

en: Utility
sv: Verktyg

en: Variable
sv: Variabel

en: Verify owner of lock file
sv: Verifiera ägaren av låsfilen

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Vietnamese Sun keymap
sv: Vietnamesisk Sun-tangentbordstabell

en: Vietnamese xkb keymap
sv: Vietnamesisk xkb-tangentbordstabell

en: Visibility:
sv: Sikt:

en: Volcanic ash
sv: Vulkanisk aska

en: Volume Control
sv: Volymkontroll

en: Volume Control (muted)
sv: Volymkontroll (tystad)

en: Volume Control Preferences
sv: Inställningar för volymkontroll

en: Volume Controller
sv: Volymkontroll

en: War_n when battery is fully re-charged
sv: Var_na när batteriet är helt uppladdat

en: We run this command when the user clicks on Inbox Monitor
sv: Vi kör detta kommando när användaren klickar på inkorgsövervakaren

en: Weather Preferences
sv: Väderinställningar

en: Weather Report
sv: Väderrapport

en: WeatherInfo missing location
sv: Väderinformationen saknar plats

en: West
sv: Väst

en: West - Northwest
sv: Väst-nordväst

en: West - Southwest
sv: Väst-sydväst

en: When double clicke_d:
sv: Vid _dubbelklick:

en: When new mail _arrives:
sv: När ny e-post _anländer:

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
sv: Huruvida det ska frågas efter bekräftelse vid borttagning av en lapp

en: Whether to force the default color and font on all notes
sv: Huruvida standardfärgen och standardtypsnittet ska tvingas på alla lappar

en: Whether to reset mail status when you click on Inbox Monitor
sv: Huruvida e-poststatusen ska nollställas när du klickar på inkorgsövervakaren

en: Whether to use the default system color
sv: Huruvida standardsystemfärgen ska användas

en: Whether to use the default system font
sv: Huruvida standardsystemtypsnittet ska användas

en: Width
sv: Bredd

en: Width of the applet
sv: Bredd på panelprogrammet

en: Wind:
sv: Vind:

en: Wireless Link Monitor
sv: Övervakare av trådlös länk

en: Wireless Link Monitor Preferences
sv: Inställningar för övervakare av trådlös länk

en: XKB initialization error
sv: XKB-initieringsfel

en: Yellow value level
sv: Gul värdenivå

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
sv: Du är just nu ansluten.
    Vill du avbryta och koppla ner förbindelsen?

en: You didn't set a password in the preferences for the Inbox Monitor,
    so you have to enter it each time it starts up.
sv: Du angav inte ett lösenord i inställningarna för inkorgsövervakaren,
    så du måste ange det var gång den startar.

en: You do not have permission to use the CD player.
sv: Du har inte rättigheter att använda cd-spelaren.

en: You have mail.
sv: Du har e-post.

en: You have new mail.
sv: Du har ny e-post.

en: You may not specify duplicate patterns
sv: Du får inte ange dublettmönster

en: You must specify a command
sv: Du måste ange ett kommando

en: You must specify a pattern
sv: Du måste ange ett mönster

en: You must specify a pattern and a command
sv: Du måste ange ett mönster och ett kommando

en: You've got mail!
sv: Du har fått e-post!

en: Your platform is not supported!
sv: Din plattform stöds inte!

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: Zip Drive
sv: Zipenhet

en: _About...
sv: _Om...

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add Macro...
sv: _Lägg till makro...

en: _Appearance:
sv: _Utseende:

en: _Automatically update every:
sv: _Uppdatera automatiskt var:

en: _Available plugins:
sv: _Tillgängliga insticksmoduler:

en: _Average
sv: _Medel

en: _Background
sv: _Bakgrund

en: _Background:
sv: _Bakgrund:

en: _Beep when displaying a warning
sv: _Pip då en varning visas

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: _Buffers
sv: _Buffertar

en: _Color:
sv: _Färg:

en: _Default group:
sv: _Standardgrupp:

en: _Delete ALL
sv: _Ta bort ALLA

en: _Delete Macro
sv: _Ta bort makro

en: _Delete Note...
sv: _Ta bort lapp...

en: _Delete Notes...
sv: _Ta bort lappar...

en: _Device:
sv: _Enhet:

en: _Disconnect
sv: _Koppla från

en: _Disconnection command:
sv: _Frånkopplingskommando:

en: _Eject
sv: _Mata ut

en: _Eject disk when unmounting
sv: _Mata ut skiva vid avmontering

en: _Enable scroll buttons
sv: _Aktivera rullningsknappar

en: _Exclude from keyboard switching
sv: _Exkludera från tangentbordsväxling

en: _Flag:
sv: _Flagga:

en: _Folder:
sv: _Mapp:

en: _Font:
sv: _Typsnitt:

en: _Forecast
sv: _Prognos

en: _Foreground:
sv: _Förgrund:

en: _Free
sv: _Ledigt

en: _Grab keys
sv: _Hämta tangenter

en: _Groups
sv: _Grupper

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Icon:
sv: _Ikon:

en: _Keyboard Accessibility Preferences
sv: Inställningar för _tangentbordstillgänglighet

en: _Keyboards (select and press add):
sv: _Tangentbord (välj och tryck Lägg till):

en: _Keyboards:
sv: _Tangentbord:

en: _Label:
sv: _Etikett:

en: _Load
sv: _Belastning

en: _Lock Note
sv: _Lås lapp

en: _Lock Notes
sv: _Lås lappar

en: _Lock file:
sv: _Låsfil:

en: _Macros:
sv: _Makron:

en: _Memory
sv: _Minne

en: _Monitored device:
sv: _Övervakad enhet:

en: _Mount directory:
sv: _Monteringskatalog:

en: _Mute
sv: _Tysta

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Network
sv: _Nätverk

en: _New Note
sv: _Ny lapp

en: _New symbol:
sv: _Ny symbol:

en: _Open CD Player
sv: _Öppna cd-spelare

en: _Open Keyboard Preferences
sv: _Öppna tangentbordsinställningarna

en: _Open System Monitor
sv: _Öppna systemövervakare

en: _Open Volume Control
sv: _Öppna volymkontroll

en: _Palette:
sv: _Palett:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Pattern:
sv: _Mönster:

en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

en: _Preview:
sv: _Förhandsgranskning:

en: _Properties...
sv: _Egenskaper...

en: _Put notes on all workspaces
sv: _Placera lappar på alla arbetsytor

en: _Red:
sv: _Röd:

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Save password to disk
sv: _Spara lösenord till disk

en: _Scale size to panel
sv: An_passa storlek till panelen

en: _Scroll speed:
sv: _Rullningshastighet:

en: _Select a location:
sv: _Välj en plats:

en: _Select a theme:
sv: _Välj ett tema:

en: _Select channel to control:
sv: _Välj kanal att styra:

en: _Show Notes
sv: _Visa lappar

en: _Show battery status
sv: _Visa batteristatus

en: _Suspend Computer...
sv: _Pausa datorn...

en: _Suspend command:
sv: _Pauskommando:

en: _Title:
sv: _Titel:

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: _Update interval:
sv: _Uppdateringsintervall:

en: _Use default theme colors
sv: _Använd standardtemafärger

en: _Used
sv: Anv_änt

en: _User
sv: _Användare

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _Verify owner of lock file
sv: _Verifiera ägaren av låsfilen

en: _Visit Weather.com
sv: _Besök Weather.com

en: _Warn when battery charge is low
sv: _Varna när batteriladdningen är låg

en: _Width:
sv: _Bredd:

en: _Yellow:
sv: _Gul:

en: _lock/unlock all notes
sv: _lås/_lås upp alla lappar

en: _show/hide all notes
sv: _visa/dölj alla lappar

en: create a _new note
sv: skapa en _ny lapp

en: font 2 - No Longer used
sv: typsnitt 2 - Används inte längre

en: kilometers
sv: kilometer

en: knots
sv: knop

en: kph
sv: km/h

en: miles
sv: engelska mil

en: milliseconds
sv: millisekunder

en: minutes
sv: minuter

en: not connected
sv: inte ansluten

en: pixels
sv: bildpunkter

en: seconds
sv: sekunder

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
sv: varning: denna version av gmix kompilerades med en annan version av
    soundcard.h.

en: weather location information.
sv: väderplatsinformation.
