gnome-games - en to sv translation catalogue (998 entries)

en: "Four in a row" for GNOME, with a computer player driven by Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
sv: "Fyra i rad" för GNOME, med en datorspelare som drivs av Giuliano Bertolettis Velena-motor.

en: %d stone selected | %d stones selected
sv[0]: %d sten vald
sv[1]: %d stenar valda

en: %d:%02d
sv: %d.%02d

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
sv[0]: %s vinner spelet med %d poäng
sv[1]: %s vinner spelet med %d poäng

en: %s wins!
sv: %s vinner!

en: %s! -- You're up.
sv: %s! -- Din tur.

en: '%s' with safe moves
sv: "%s" med säkra förflyttningar

en: '%s' with super-safe moves
sv: "%s" med supersäkra förflyttningar

en: ... Game paused ...
sv: ... spelpaus ...

en: 1s [total of 1s]
sv: 1:or [totalt antal 1:or]

en: 2s [total of 2s]
sv: 2:or [totalt antal 2:or]

en: 3 of a Kind [total]
sv: Tretal [totalt]

en: 3s [total of 3s]
sv: 3:or [totalt antal 3:or]

en: 4 of a Kind [total]
sv: Fyrtal [totalt]

en: 4s [total of 4s]
sv: 4:or [totalt antal 4:or]

en: 5s [total of 5s]
sv: 5:or [totalt antal 5:or]

en: 6s [total of 6s]
sv: 6:or [totalt antal 6:or]

en: <b>Time</b>
sv: <b>Tid</b>

en: <b>Wins</b>
sv: <b>Vinster</b>

en: <none>
sv: <inga>

en: A Klotski clone
sv: En Klotski-klon

en: A Minesweeper clone.
sv: En minröjarklon.

en: A Tetravex clone.
sv: En Tetravex-klon.

en: A counter drops
sv: En markör faller

en: A list of strings that come in the form of a quintuple: name, wins, total games played, best time (in seconds) and worst time (also in seconds). Unplayed games do not need to be represented.
sv: En lista med strängar som kommer i formen av en femtupel: namn, vinster, totala antalet spelade spel, bästa tiden (i sekunder) och sämsta tiden (också den i sekunder). Ospelade spel behöver inte representeras.

en: A number specifying the preferred theme.
sv: Ett tal som anger det tema som föredras.

en: A sort of poker with dice and less money.
sv: Ett slags poker med tärning och mindre pengar.

en: A string containing a list of files to use to describe the cards. The format is obscure and defined by the gdk-card-image library
sv: En sträng som innehåller en lista med filer att använda för att beskriva korten. Formatet är obskyrt och definierat av biblioteket gdk-card-image

en: A worm game for GNOME.
sv: Ett maskspel för GNOME.

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
sv: Försök att placera färgerna i den ordning som passar den aktuella layouten bäst.

en: AisleRiot Cards
sv: AisleRiot-kort

en: AisleRiot Solitaire
sv: AisleRiot-patiens

en: AisleRiot could not load its deck images.
    
    AisleRiot will now exit.
sv: AisleRiot kunde inte läsa in sina kortleksbilder.
    
    AisleRiot kommer nu att avslutas.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
sv: AisleRiot tillhandahåller en regelbaserad patiensmotor som tillåter dig att spela många olika spel.

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
sv: Aisleriot kan inte läsa in filen: 
    %s
    
    Kontrollera din Aisleriot-installation

en: Allow temporary spots use
sv: Tillåt temporär platsanvändning

en: Already used! Where do you want to put that?
sv: Redan använd! Var vill du placera den?

en: Always in the center
sv: Alltid i mitten

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that GNOME Stones is correctly installed!
sv: Ett fel inträffade under inläsningen av bildfilen "%s".
    Försäkra dig om att GNOME-stenar är korrekt installerat!

en: Animate
sv: Animera

en: Appearance
sv: Utseende

en: Atari like scrolling
sv: Atari-lik rullning

en: Auld lang syne
sv: Godnattvalsen

en: Avoid the robots and make them crash into each other
sv: Undvik robotarna och få dem att krocka med varandra

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color. The hex specification of the background color.
sv: Bakgrundsfärg. Hexadecimal specifikation av bakgrundsfärgen.

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Background image:
sv: Bakgrundsbild:

en: Bad Move
sv: Dålig förflyttning

en: Bakers dozen
sv: Bagardussin

en: Bakers game
sv: Bagarspel

en: Balance:
sv: Balans:

en: Ball image
sv: Bollbild

en: Ball style
sv: Bollstil

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
sv: Bollstil. Filnamnet för bilderna som ska användas för bollarna.

en: Base Card:
sv: Grundkort:

en: Base Card:
sv: Grundkort:

en: Base Card: Ace
sv: Grundkort: Ess

en: Base Card: Jack
sv: Grundkort: Knekt

en: Base Card: King
sv: Grundkort: Kung

en: Base Card: Queen
sv: Grundkort: Dam

en: Beleaguered castle
sv: Napoleonpatiensen

en: Best:
sv: Bästa:

en: Blackjack
sv: Tjugoett

en: Blackjack Preferences
sv: Inställningar för Tjugoett

en: Blackjack can't load the requested file
sv: Tjugoett kan inte läsa in den begärda filen

en: Blackjack provides a casino-style blackjack card game.
sv: Tjugoett tillhandahåller ett tjugoettkortspel av kasinotyp.

en: Blackjack will now exit.
sv: Tjugoett kommer nu att avslutas.

en: Blackjack!
sv: Tjugoett!

en: Blackjack: %s (%d)
sv: Tjugoett: %s ( %d)

en: Block image:
sv: Klossbild:

en: Block ten
sv: Blockera tio

en: Blocks
sv: Klossar

en: Blue
sv: Blå

en: Board size
sv: Brädstorlek

en: Bonus Appears
sv: Bonus dyker upp

en: Bonus if >62
sv: Bonus om >62

en: Bust
sv: Tjock

en: Calculate random die throws (debug)
sv: Beräkna slumpmässiga tärningskast (felsökning)

en: Can't load the image: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
sv: Kunde inte läsa in bildfilen:
    %s
    
    Kontrollera din gnome-games-installation

en: Can't move there!
sv: Kan inte flytta dit!

en: Canfield
sv: Varvet runt

en: Card Style
sv: Kortstil

en: Card _Deck
sv: Kort_lek

en: Card back:
sv: Kortbaksida:

en: Card games:
sv: Kortspel:

en: Cards left:
sv: Återstående kort:

en: Cave number to start
sv: Grottnummer att starta i

en: Cave number to start.
sv: Grottnummer att starta i.

en: Cave:
sv: Grotta:

en: Caves
sv: Grottor

en: Chance [total]
sv: Chans [total]

en: Change the appearance of the cards
sv: Ändra utseendet på korten

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
sv: Fuskare! Inga rekord kommer att sparas.

en: Chessboard
sv: Schackbräde

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer's dice rolls so the player can follow what it is doing.
sv: Välj huruvida en fördröjning ska infogas mellan datorns tärningskast eller inte, så att spelaren kan följa vad den gör.

en: Classic
sv: Klassiskt

en: Cleaning up connection
sv: Städar upp anslutning

en: Clear mines from a minefield
sv: Rensa minor från ett minfält

en: Click a square, any square
sv: Klicka på en fyrkant, vilken fyrkant som helst

en: Click to deal a new hand
sv: Klicka för att ge en ny hand

en: Click to deal another card
sv: Klicka för att ge ett annat kort

en: Click to deal another card; drag card to split pair
sv: Klicka för att ge ett annat kort. Drag kort för att dela par

en: Click to double your wager
sv: Klicka för att dubbla din insats

en: Click to finish adding cards to your hand
sv: Klicka för att sluta lägga till kort till din hand

en: Clock
sv: Klockan

en: Cloud
sv: Moln

en: Collect all diamonds and find exit
sv: Samla alla diamanter och hitta utgången

en: Collect diamonds while avoiding falling boulders
sv: Samla diamanter och undvik fallande stenblock

en: Color to use for worm
sv: Färg att använda på masken

en: Color to use for worm.
sv: Färg att använda på masken.

en: Colors
sv: Färger

en: Compete to dominate the board in a Reversi-like game
sv: Tävla om att dominera brädet i ett Reversi-liknande spel

en: Compete to make lines of the same color
sv: Tävla om att skapa rader med samma färg

en: Complete
sv: Kompletta

en: Computer Opponents
sv: Datormotståndare

en: Computer playing for %s
sv: Datorn spelar för %s

en: Computing basic strategy...
sv: Beräknar grundläggande strategi...

en: Congratulations!!! You have won!
sv: Gratulerar!!! Du har vunnit!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
sv: Gratulerar, du har besegrat robotarna!!
    Men kan du göra om det?

en: Congratulations, you win!
sv: Gratulerar, du vinner!

en: Congratulations.
sv: Gratulerar.

en: Connection failed
sv: Anslutning misslyckades

en: Connection in progress...
sv: Anslutning pågår...

en: Connection succeeded, waiting for opponent
sv: Anslutningen lyckades, väntar på motståndare

en: Consider moving something into an empty slot
sv: Överväg att flytta nåt till en tom plats

en: Consistency is key
sv: Konsekvens är nyckeln

en: Controls
sv: Styrning

en: Could not find '%s' image file for GNOME Robots
sv: Kunde inte hitta bildfilen "%s" för GNOME-robotar

en: Could not find '%s' pixmap file
sv: Kunde inte hitta pixmapfilen "%s"

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
sv: Kunde inte hitta pixmapfilen "%s" för Iagno

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
sv: Kunde inte hitta pixmapfilen "%s" för gataxx

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation.
sv: Kunde inte hitta temat:
    %s
    
    Kontrollera din SameGNOME-installation.

en: Could not find the theme: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
sv: Kunde inte hitta temat:
    %s
    
    Kontrollera din gnome-games-installation

en: Could not load the card deck images.
sv: Kunde inte läsa in kortleksbilderna.

en: Cover
sv: Täck

en: Current game will complete with original number of players.
sv: Nuvarande omgång avslutas med det ursprungliga antalet spelare.

en: Curses version (1992):
sv: Curses-version (1992):

en: Custom
sv: Egen

en: Custom size
sv: Egen storlek

en: Dark
sv: Mörk

en: Dark must pass, Light's move
sv: Mörk måste stå över, ljust drag

en: Dark player wins!
sv: Mörk spelare vinner!

en: Dark's move
sv: Mörkt drag

en: Dark:
sv: Mörk:

en: Deal a card
sv: Ge ett kort

en: Deal a card from the deck
sv: Ge ett kort från kortleken

en: Deal a new card from the deck
sv: Ge ett nytt kort från kortleken

en: Deal a new game
sv: Lägg ut ett nytt parti

en: Deal another card
sv: Ge ett annat kort

en: Deal another hand
sv: Ge en annan hand

en: Deal another round
sv: Ge en ny runda

en: Deal more cards
sv: Ge fler kort

en: Deal the cards
sv: Ge kort

en: Dealer Speed
sv: Givarhastighet

en: Dealer hand probabilities
sv: Sannolikheter för givarhanden

en: Decks
sv: Kortlekar

en: Default
sv: Standard

en: Default caves
sv: Standardgrottor

en: Delay between rolls
sv: Fördröjning mellan kast

en: Delay computer moves
sv: Fördröj datorns drag

en: Density of blocks in a pre-filled row:
sv: Densiteten av klossar i en förifylld rad:

en: Device
sv: Enhet

en: Device to use for joystick control.
sv: Enhet att använda för styrspaksstyrning.

en: Diamond mine
sv: Diamantgruvan

en: Diamonds:
sv: Diamanter:

en: Difficult
sv: Svårt

en: Digital joystick emulation
sv: Emulering av digital styrspak

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
sv: Plocka isär en hög med brickor genom att ta bort matchande par

en: Display computer thoughts
sv: Visa datorns tankar

en: Display hand probabilities
sv: Visa handsannolikheter

en: Display probabilities
sv: Visa sannolikheter

en: Display the computer's thoughts
sv: Visa datorns tankar

en: Display the probabilities of each dealer hand outcome and the expected value of your hand.
sv: Visa sannolikheterna för utkomsten av varje givarhand och det förväntade värdet på din hand.

en: Dondorf Red
sv: Dondorf röd

en: Double
sv: Dubblera

en: Double 9
sv: Dubblera 9

en: Double After Hit
sv: Dubblera efter kortdragning

en: Double After Split
sv: Dubblera efter delning

en: Double Any Total
sv: Dubblera total

en: Double Soft
sv: Dubblera mjuk

en: Double click to decrease your wager by %.2f
sv: Dubbelklicka för att minska din insats med %.2f

en: Double click to increase your wager by %.2f
sv: Dubbelklicka för att öka din insats med %.2f

en: Doublets
sv: Dubletter

en: Down
sv: Ned

en: Drawn
sv: Oavgjort

en: Drawn game!
sv: Oavgjort spel!

en: Drop marble
sv: Släpp kula

en: Eagle wing
sv: Örnvinge

en: Easthaven
sv: Österhamn

en: Easy
sv: Lätt

en: Eat Bonus
sv: Ätbonus

en: Eight off
sv: Åtta av

en: Elevator
sv: Hissen

en: Enable _animation
sv: Aktivera _animation

en: Enable _sound
sv: Aktivera _ljud

en: Enable fake bonuses
sv: Aktivera falska bonusar

en: Enable fake bonuses.
sv: Aktivera falska bonusar.

en: Enable game sounds
sv: Aktivera spelljud

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
sv: Aktivera spelljud. Spela ljud för diverse händelser under spelets gång.

en: Enable or disable sound
sv: Aktivera eller inaktivera ljud

en: Enable sound
sv: Aktivera ljud

en: Enable sound support
sv: Aktivera stöd för ljud

en: Enable sound support.
sv: Aktivera stöd för ljud.

en: Enable sounds
sv: Aktivera ljud

en: Enable sounds.
sv: Aktivera ljud.

en: Enable splats
sv: Aktivera splaschar

en: Enable splats. Play a sound and show a "Splat!" on the screen.
sv: Aktivera splaschar. Spela ett ljud och visa ett "Splasch!" på skärmen.

en: Error occurred during connect attempt.
sv: Fel uppstod under anslutningsförsök.

en: Error occurred during write.
sv: Fel uppstod vid skrivning.

en: Escalator
sv: Rulltrappan

en: Extra Life
sv: Extraliv

en: Extra large  (920 x 660)
sv: Extra stor (920 × 660)

en: FILENAME
sv: FILNAMN

en: Faces:
sv: Ansikten:

en: Field size
sv: Banstorlek

en: Fill Screen
sv: Fyll skärmen

en: Filling game widget...
sv: Fyller spelplan...

en: Finger-twitching good
sv: Otroligt bra

en: First law
sv: Första lagen

en: Fishing wire makes bad dental floss
sv: Fiskelina är inte så bra som tandtråd

en: Fit falling blocks together
sv: Passa ihop fallande klossar

en: Flags:
sv: Flaggor:

en: Flip final results
sv: Vänd på slutet

en: Fortress
sv: Fortet

en: Fortunes
sv: Idioten

en: Four Bridges
sv: Fyra broar

en: Four-in-a-row
sv: Fyra-i-rad

en: Four-in-a-row Preferences
sv: Inställningar för fyra-i-rad

en: Fourteen
sv: Fjorton

en: FreeCell Solitaire
sv: Napoleon på S:t Helena-patiens

en: Freecell
sv: Napoleon på S:t Helena

en: Full House [25]
sv: Kåk [25]

en: GNOME Mahjongg
sv: GNOME Mah Jong

en: GNOME Mines
sv: GNOME-minor

en: GNOME Mines Preferences
sv: Inställningar för GNOME-minor

en: GNOME Robots
sv: GNOME-robotar

en: GNOME Robots Game
sv: Spelet GNOME-robotar

en: GNOME Robots II
sv: GNOME-robotar II

en: GNOME Robots Preferences
sv: Inställningar för GNOME-robotar

en: GNOME Stones
sv: GNOME-stenar

en: GNOME Stones Preferences
sv: Inställningar för GNOME-stenar

en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
sv: GNOME-portering av det en gång populära färglinjespelet

en: GNOME version (1998):
sv: GNOME-version (1998):

en: GNOME version of the Eastern tile game, Mahjongg.
sv: GNOME-version av brickspelet från fjärran östern, Mah Jong.

en: GNOME version of the popular Othello disk flipping game.
sv: GNOME-version av det populära Othello-brickvändningsspelet.

en: GTali Preferences
sv: Inställningar för GTali

en: Game
sv: Spel

en: Game Number:
sv: Spelnummer:

en: Game Over
sv: Spelet är slut

en: Game Over!
sv: Spelet är slut!

en: Game Type
sv: Speltyp

en: Game _options...
sv: Spel_alternativ...

en: Game field
sv: Spelfält

en: Game field from last saved session.
sv: Spelfält från den senast sparade sessionen.

en: Game level to start on
sv: Spelnivå att börja med

en: Game level to start on.
sv: Spelnivå att börja med.

en: Game name
sv: Spelnamn

en: Game over
sv: Spelet är över

en: Game over!
sv: Spelet är över!

en: Game over.
sv: Spelet är över.

en: Game paused
sv: Spelet gör paus

en: Game preview
sv: Spelförhandsvisning

en: Game preview from last saved session.
sv: Spelförhandsvisning från den senast sparade sessionen.

en: Game score
sv: Spelpoäng

en: Game score from last saved session.
sv: Spelpoäng från den senast sparade sessionen.

en: Game speed
sv: Spelhastighet

en: Game speed (1=fast, 4=slow).
sv: Spelhastighet (1=snabbt, 4=långsamt).

en: Game title
sv: Speltitel

en: Game to play
sv: Spel som ska spelas

en: Game type
sv: Speltyp

en: Game type. The name of the game variation to use.
sv: Speltyp. Namnet på spelvarianten att använda.

en: Gataxx Preferences
sv: Inställningar för Gataxx

en: General
sv: Allmänt

en: Generating ...
sv: Genererar ...

en: Get a hint
sv: Få tips

en: Get a hint for your next move
sv: Få tips angående ditt nästa drag

en: Get statistics on the current game
sv: Få statistik om det aktuella spelet

en: Glines
sv: Glinjer

en: Glines Preferences
sv: Inställningar för Glines

en: Glines couldn't find image file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
sv: Glines kunde inte hitta bildfilen:
    %s
    
    Kontrollera din Glines-installation

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
sv: Gnibbles kunde inte hitta bilden:
    %s
    
    Kontrollera din Gnibbles-installation

en: Gnibbles Preferences
sv: Inställningar för Gnibbles

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
sv: Gnibbles kunde inte hitta bilden:
    %s
    
    Kontrollera din Gnibbles-installation

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
sv: Gnibbles kunde inte läsa in nivåfilen:
    %s
    
    Kontrollera din Gnibbles-installation

en: Gnometris preferences
sv: Inställningar för Gnometris

en: Grand Total
sv: Slutsumma

en: Graphics Theme
sv: Grafiktema

en: Gray
sv: Grå

en: Green
sv: Grön

en: Guide a worm around a maze
sv: Hjälp en mask runt i en labyrint

en: Gypsy
sv: Zigenare

en: Have you read the help file?
sv: Har du läst hjälpfilen?

en: Height of grid
sv: Höjd på nät

en: Help
sv: Hjälp

en: Helsinki
sv: Helsingfors

en: High Contrast
sv: Hög kontrast

en: Hint
sv: Tips

en: Hint: Column %d
sv: Tips: Kolumn %d

en: Hit
sv: Dra kort

en: Hit Soft 17
sv: Dra mjuk 17

en: Honor pictures:
sv: Klädda kort:

en: Hopscotch
sv: Hoppa hage

en: Horizontal:
sv: Horisontellt:

en: How many times do you wish to roll?
sv: Hur många gånger vill du slå?

en: Huge  (1840 x 1320)
sv: Enorm (1840 × 1320)

en: Human
sv: Mänsklig

en: Human Players
sv: Mänskliga spelare

en: I could sure use a backrub right about now...
sv: En ryggmassage skulle inte sitta fel nu...

en: I win!
sv: Jag vinner!

en: I'm not sure
sv: Jag är inte säker

en: Iagno Preferences
sv: Inställningar för Iagno

en: Iagno server to use
sv: Iagno-server att använda

en: If set to true, a dump of the AI's working will be done to standard output.
sv: Om detta är sant kommer en dump av AI:ts arbete att visas på standard ut.

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
sv: Om du någonsin går vilse och är ensam i skogen, krama ett träd

en: Image theme:
sv: Bildtema:

en: Image to use as background
sv: Bild att använda som bakgrund

en: Image to use as background.
sv: Bild att använda som bakgrund.

en: Image to use for drawing blocks
sv: Bild att använda för uppritning av klossar

en: Image to use for drawing blocks.
sv: Bild att använda för uppritning av klossar.

en: Increasing Number of Robots per Level
sv: Ökande antal robotar per nivå

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
sv: Ökande antal Typ 1-robotar per nivå

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
sv: Ökande antal Typ 2-robotar per nivå

en: Initial Number of Robots
sv: Ursprungligt antal robotar

en: Initial Number of Safe Teleports
sv: Ursprungligt antal säkra teleportrar

en: Initial Number of Type 1 Robots
sv: Ursprungligt antal Typ 1-robotar

en: Initial Number of Type 2 Robots
sv: Ursprungligt antal Typ 2-robotar

en: Invalid game data (move)
sv: Ogiltig speldata (drag)

en: Invalid game data (set_peer)
sv: Ogiltig speldata (set_peer)

en: Invalid move attempted
sv: Försökte med ogiltigt drag

en: Isabel
sv: Isabelle

en: It's a draw!
sv: Det är oavgjort!

en: Joker icon:
sv: Jokerikon:

en: Joystick device
sv: Styrspaksenhet

en: Joystick device:
sv: Styrspaksenhet:

en: Joystick switch level
sv: Styrspaksväxlingsnivå

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
sv: Bara för att vissa tror man ska hoppa hage över övergångställen, betyder det inte att det är rätt

en: Key press to drop a marble.
sv: Tangenttryck för att släppa en kula.

en: Key press to move left.
sv: Tangenttryck för att flytta till vänster.

en: Key press to move right.
sv: Tangenttryck för att flytta till höger.

en: Key to hold
sv: Tangent att hålla intryckt

en: Key to move E
sv: Tangent för att flytta åt öster

en: Key to move N
sv: Tangent för att flytta åt norr

en: Key to move NE
sv: Tangent för att flytta åt nordöst

en: Key to move NW
sv: Tangent för att flytta åt nordväst

en: Key to move S
sv: Tangent för att flytta åt söder

en: Key to move SE
sv: Tangent för att flytta åt sydöst

en: Key to move SW
sv: Tangent för att flytta åt sydväst

en: Key to move W
sv: Tangent för att flytta åt väster

en: Key to teleport
sv: Tangent för att teleportera

en: Key to teleport randomly
sv: Tangent för att teleportera slumpmässigt

en: Key to use for motion down
sv: Tangent att använda för rörelse nedåt

en: Key to use for motion down.
sv: Tangent att använda för rörelse nedåt.

en: Key to use for motion left
sv: Tangent att använda för rörelse åt vänster

en: Key to use for motion left.
sv: Tangent att använda för rörelse åt vänster.

en: Key to use for motion right
sv: Tangent att använda för rörelse åt höger

en: Key to use for motion right.
sv: Tangent att använda för rörelse åt höger.

en: Key to use for motion up
sv: Tangent att använda för rörelse uppåt

en: Key to use for motion up.
sv: Tangent att använda för rörelse uppåt.

en: Key to wait
sv: Tangent för att vänta

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard Controls
sv: Tangentbordskontroller

en: Keyboard control
sv: Tangentbordsstyrning

en: Keyboard controls
sv: Tangentbordskontroller

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
sv: Nödvändigt att döda vid väntan på säker teleport

en: King albert
sv: Kung Albert

en: Klondike
sv: Klondyke

en: LEVEL
sv: NIVÅ

en: Labyrinth
sv: Labyrint

en: Lady jane
sv: Lady Jane

en: Large
sv: Stor

en: Large  (736 x 528)
sv: Stor (736 × 528)

en: Large Straight [40]
sv: Stor stege [40]

en: Left
sv: Vänster

en: Level Complete
sv: Nivån färdig

en: Level completed. Well done.
sv: Nivån avklarad. Bra gjort!

en: Level of Player One
sv: Nivå för spelare ett

en: Level of Player Two
sv: Nivå för spelare två

en: Level of black player
sv: Nivå på svart spelare

en: Level of white player
sv: Nivå på vit spelare

en: Level one
sv: Nivå ett

en: Level three
sv: Nivå tre

en: Level to start with
sv: Nivå att börja med

en: Level to start with.
sv: Nivå att börja med.

en: Level two
sv: Nivå två

en: Level:
sv: Nivå:

en: Light
sv: Ljus

en: Light must pass, Dark's move
sv: Ljus måste stå över, mörkt drag

en: Light player wins!
sv: Ljus spelare vinner!

en: Light's move
sv: Ljust drag

en: Light:
sv: Ljus:

en: Lines
sv: Linjer

en: Lines:
sv: Linjer:

en: Lives:
sv: Liv:

en: Look both ways before you cross the street
sv: Se åt båda hållen innan du går över gatan

en: Lose
sv: Förlust

en: Lower Total
sv: Nedre summa

en: Mahjongg
sv: Mah Jong

en: Main game:
sv: Huvudspel:

en: Maps
sv: Banor

en: Marbles
sv: Marmor

en: Match five balls of the same color in a row to score!
sv: Matcha fem bollar på rad med samma färg för att få poäng!

en: Maximum Number of Robots
sv: Maximalt antal robotar

en: Maximum Number of Safe Teleports
sv: Maximalt antal säkra teleportrar

en: Maximum Number of Type 1 Robots
sv: Maximalt antal Typ 1-robotar

en: Maximum Number of Type 2 Robots
sv: Maximalt antal Typ 2-robotar

en: Maybe they're all mines ...
sv: De kanske är minor allihopa...

en: Maze
sv: Virrvarr

en: Me
sv: Jag

en: Medium
sv: Mellan

en: Medium  (460 x 330)
sv: Mellan (460 × 330)

en: Mine through dirt and collect gems.
sv: Gräv igenom jord och samla juveler.

en: Mines
sv: Minor

en: Modify the options for this game
sv: Ändra alternativen för det här spelet

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
sv: Datorskärmar ger dig inte D-vitamin -- men det gör solljus...

en: Monte carlo
sv: Monte Carlo

en: More Marbles
sv: Mera marmor

en: Move %s %s.
sv: Flytta %s %s.

en: Move %s onto %s.
sv: Flytta %s till %s.

en: Move _Left
sv: Flytta _vänster

en: Move _Right
sv: Flytta _höger

en: Move a King on to the empty Tableau slot
sv: Flytta en kung till den tomma bordplatsen

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
sv: Flytta en hög med kort till den tomma bordplatsen

en: Move a card from the reserve on to the empty tableau slot
sv: Flytta ett kort från reserven till den tomma bordplatsen

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
sv: Flytta ett kort eller en korthög till den tomma platsen

en: Move a card to an empty temporary slot
sv: Flytta ett kort till en tom temporär plats

en: Move a card to the Foundation
sv: Flytta ett kort till grundhögen

en: Move card from Waste
sv: Flytta kort från talongen

en: Move left
sv: Flytta vänster

en: Move right
sv: Flytta höger

en: Move something into the empty Tableau slot
sv: Flytta någonting till den tomma bordplatsen

en: Move something on to an empty reserve
sv: Flytta någonting på tom reservplats

en: Move the pieces down
sv: Flytta brickorna nedåt

en: Move the pieces left
sv: Flytta brickorna åt vänster

en: Move the pieces right
sv: Flytta brickorna åt höger

en: Move the pieces up
sv: Flytta brickorna uppåt

en: Move waste back to stock
sv: Flytta talong tillbaka till handen

en: Move waste on to a reserve slot
sv: Flytta talong tillbaka till en reservplats

en: Move waste to stock
sv: Flytta talong tillbaka till handen

en: Move ~a off the board
sv: Flytta ~a av brädet

en: Move ~a to an empty field
sv: Flytta ~a till ett tomt fält

en: Move ~a to an empty foundation
sv: Flytta ~a till en ledig grundhög

en: Moveable Junkheaps
sv: Flyttbara skräphögar

en: Moves Left:
sv: Steg kvar:

en: Moves:
sv: Drag:

en: My second day
sv: Andra dagen

en: N/A
sv: -

en: NAME
sv: NAMN

en: NUMBER
sv: ANTAL

en: Name
sv: Namn

en: Neighbor
sv: Granne

en: Neither your chosen game nor the default game could be loaded.
sv: Varken det spel du valt eller standardspelet kunde läsas in.

en: Network initialization complete.
sv: Nätverksinitiering klar.

en: Network shutdown in progress.
sv: Nätverksavstängning pågår.

en: Never blow in a dog's ear
sv: Blås aldrig i en hunds öra

en: New
sv: Ny

en: New Game
sv: Nytt spel

en: New game
sv: Nytt spel

en: New game started
sv: Nytt spel startat

en: New game with _seed...
sv: Nytt spel med _startvärde...

en: New net_work game
sv: Nytt nätverksspel

en: Next Balls:
sv: Nästa bollar:

en: Nibbles newbie
sv: Nibbles-nybörjare

en: Nightfall
sv: Skymning

en: No
sv: Nej

en: No game data could be found.
sv: Inga speldata kunde hittas.

en: No game server defined
sv: Ingen spelserver definierad

en: No hint available
sv: Inget tips tillgängligt

en: No hint available right now
sv: Inget tips är tillgängligt just nu

en: No stones selected
sv: Inga stenar valda

en: None
sv: Inga

en: Not too shabby
sv: Inte alltför dålig

en: Num Rolls
sv: Antal kast

en: Number of Free Safe Teleports per Level
sv: Antal fria säkra teleportrar per nivå

en: Number of computer opponents
sv: Antal datormotståndare

en: Number of human opponents
sv: Antal mänskliga motståndare

en: Number of mines
sv: Antal minor

en: Number of mines:
sv: Antal minor:

en: Number of opponents:
sv: Antal motståndare:

en: Number of players
sv: Antal spelare

en: Number of players.
sv: Antal spelare.

en: Number of players:
sv: Antal spelare:

en: Number of pre-filled rows:
sv: Antal förifyllda rader:

en: Odessa is a better game.  Really.
sv: Odessa är ett bättre spel. Faktiskt.

en: Operation
sv: Åtgärd

en: Options
sv: Alternativ

en: Original Atari caves
sv: Atari-originalgrottor

en: Original idea from KDE's same game program.
sv: Originalidé från KDEs same game-program.

en: Osmosis
sv: Osmos

en: Partial
sv: Delvis

en: Pause
sv: Paus

en: Pause game
sv: Pausa spel

en: Paused
sv: Gör paus

en: Peek
sv: Titt

en: Peer introduction complete
sv: Motståndarintroduktion färdig

en: Percentage:
sv: Procenttal:

en: Piece flipping
sv: Stenvändning

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
sv: Placera kort på bordet så att de bildar pokerhänder

en: Place something on empty slot
sv: Placera någonting på tom plats

en: Place something on to the empty Tableau slot
sv: Placera någonting på den tomma bordplatsen

en: Place your wager or deal a hand
sv: Placera din insats eller ge en hand

en: Plait
sv: Fläta

en: Play a game of Reversi
sv: Spela ett Reversi-spel

en: Play a poker-style dice game
sv: Spela ett pokerliknande tärningsspel

en: Play a puzzle game matching tiles together
sv: Spela ett pusselspel där bitar ska passas ihop

en: Play a sound when two robots collide
sv: Spela ett ljud då två robotar kolliderar

en: Play levels in random order
sv: Spela nivåer i slumpmässig ordning

en: Play levels in random order.
sv: Spela nivåer i slumpmässig ordning.

en: Play many different solitaire games
sv: Spela många olika patiensspel

en: Play on a 2×2 board
sv: Spela på ett 2×2-bräde

en: Play on a 3×3 board
sv: Spela på ett 3×3-bräde

en: Play on a 4×4 board
sv: Spela på ett 4×4-bräde

en: Play on a 5×5 board
sv: Spela på ett 5×5-bräde

en: Play on a 6×6 board
sv: Spela på ett 6×6-bräde

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
sv: Spela ljud för händelser som exempelvis att vinna en nivå och att dö.

en: Play sounds for major events
sv: Spela ljud för större händelser

en: Play the casino card game Blackjack
sv: Spela kasinokortspelet Tjugoett

en: Play the most common, and potentially the most annoying, sound.
sv: Spela det vanligaste, och möjligtvis det mest irriterande, ljudet.

en: Play the popular FreeCell card game
sv: Spela det populära patienskortspelet Napoleon på S:t Helena

en: Player Dead
sv: Spelaren död

en: Player Names
sv: Spelarnamn

en: Player One:
    %s
sv: Spelare ett:
    %s

en: Player Teleport
sv: Spelarteleport

en: Player Two:
    %s
sv: Spelare två: %s

en: Player expected values
sv: Spelarförväntade värden

en: Player wins!
sv: Spelaren vinner!

en: Playing %d×%d board
sv: Spelar %d×%d-bräde

en: Playing level %s
sv: Spelar nivån %s

en: Please check your Blackjack installation
sv: Kontrollera din Tjugoettinstallation

en: Please check your GConf configuration, specifically that the schemas have been installed correctly.
sv: Kontrollera din GConf-konfiguration, och speciellt att schemafilerna är korrekt installerade.

en: Please fill in empty pile first.
sv: Fyll den tomma högen först.

en: Please make sure that GNOME Stones is correctly installed.
sv: Försäkra dig om att GNOME-stenar är korrekt installerat.

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
sv: Förhindra olyckliga drag som kan resultera i död.

en: Prevent all dangerous moves
sv: Förhindra alla farliga drag

en: Prevent some dangerous moves
sv: Förhindra en del farliga drag

en: Prevents all moves that result in getting killed.
sv: Förhindrar alla drag som kan resultera i död.

en: Preview next block
sv: Förhandsgranska nästa kloss

en: Property
sv: Egenskap

en: Purple
sv: Lila

en: Push
sv: Oavgjort

en: Puzzle solved!
sv: Pusslet är löst!

en: Puzzle solved! Well done!
sv: Pusslet är löst! Bra gjort!

en: Pyramid's Walls
sv: Pyramidväggar

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
sv: Snabba drag (halvera datorns betänketid)

en: Quick deals (no delay between each card)
sv: Snabba givar (ingen fördröjning mellan varje kort)

en: Quick moves
sv: Snabba drag

en: Random Teleport
sv: Slumpmässig teleport

en: Rank font:
sv: Valörtypsnitt:

en: Red
sv: Röd

en: Red Dragon
sv: Röd drake

en: Redeals left:
sv: Återstående omgivar:

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo the undone move
sv: Gör om det ångrade draget

en: Remaining:
sv: Kvarvarande:

en: Remove colored balls from the board by forming lines
sv: Ta bort färgade bollar från brädet genom att skapa linjer

en: Remove groups of balls to try and clear the screen
sv: Försök tömma skärmen genom att ta bort grupper med bollar

en: Remove the aces
sv: Ta bort essen

en: Remove the eights
sv: Ta bort åttorna

en: Remove the fives
sv: Ta bort femmorna

en: Remove the fours
sv: Ta bort fyrorna

en: Remove the jacks
sv: Ta bort knektarna

en: Remove the kings
sv: Ta bort kungarna

en: Remove the nines
sv: Ta bort niorna

en: Remove the queens
sv: Ta bort damerna

en: Remove the sevens
sv: Ta bort sjuorna

en: Remove the sixes
sv: Ta bort sexorna

en: Remove the tens
sv: Ta bort tiorna

en: Remove the threes
sv: Ta bort treorna

en: Remove the twos
sv: Ta bort tvåorna

en: Reserve left:
sv: Reserver kvar:

en: Reshuffle cards
sv: Blanda om kort

en: Resplit
sv: Dela om

en: Resplit Aces
sv: Dela om ess

en: Restart
sv: Starta om

en: Restart game
sv: Starta om spel

en: Restart the current level
sv: Starta om den aktuella nivån

en: Restart the game
sv: Starta om spelet

en: Restoring preferences...
sv: Återställer inställningar...

en: Results
sv: Resultat

en: Return cards to Stock
sv: Returnera korten till handen

en: Right
sv: Höger

en: Robot Score
sv: Poäng för robot

en: Robot Score When Splatted
sv: Poäng för splaschad robot

en: Robot Score When Waiting
sv: Poäng för väntande robot

en: Robot has been Splatted!
sv: Robot har krossats!

en: Robot image theme
sv: Robotbildtema

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
sv: Robotbildtema. Temat på bilderna som ska användas för robotarna.

en: Robots
sv: Robotar

en: Roll!
sv: Kasta!

en: Rotate blocks counterclockwise
sv: Rotera klossar moturs

en: Royal east
sv: De fyra årstiderna

en: Rules
sv: Regler

en: SIZE
sv: STORLEK

en: S_tatistics...
sv: S_tatistik...

en: Safe Teleports:
sv: Säkra teleportrar:

en: Same GNOME
sv: SameGNOME

en: Same GNOME Preferences
sv: Inställningar för SameGNOME

en: Same GNOME can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation
sv: SameGNOME kunde inte läsa in bildfilen:
    %s
    
    Kontrollera din SameGNOME-installation

en: Scanning private game directory...
sv: Avsöker den privata spelkatalogen...

en: Scanning private object directory...
sv: Avsöker den privata objektkatalogen...

en: Scanning public game directory...
sv: Avsöker den allmänna spelkatalogen...

en: Scanning public object directory...
sv: Avsöker den allmänna objektkatalogen...

en: Score Required To Get A Safe Teleport
sv: Poäng nödvändigt för att få en säker teleport

en: Score:
sv: Poäng:

en: Scores
sv: Poäng

en: Scorpion
sv: Skorpionen

en: Scroll method
sv: Rullningsmetod

en: Scuffle
sv: Blanda

en: Seahaven
sv: Sjöhamn

en: Seconds left: %d
sv: Sekunder kvar: %d

en: Seed
sv: Slumptalsfrö

en: Select
sv: Välj

en: Select "New game" from the "Game" menu to begin.
sv: Välj "Nytt spel" från "Spel"-menyn för att börja.

en: Select Game
sv: Välj spel

en: Select Map
sv: Välj bana

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
sv: Välj ett kort från reserven till den första grundhögen

en: Select a different game
sv: Välj ett annat spel

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
sv: Välj tärning för omkast, tryck på Kasta!, eller välj poängruta.

en: Set game configuration
sv: Ställ in spelkonfiguration

en: Set game scenario
sv: Sätt spelscenario

en: Set starting level (1-10)
sv: Sätt startnivå (1-10)

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
sv: Sätt till sant för att kunna markera fyrkanter som okända.

en: Set your wager and click in the white outline to deal a new hand.
sv: Ställ in din insats och klicka i den vita ramen för att ge en ny hand.

en: Set your wager or click on the cards to deal a new hand.
sv: Ställ in din insats och klicka på korten för att ge en ny hand.

en: Setup
sv: Konfiguration

en: Show grid
sv: Visa rutnät

en: Show high scores and exit
sv: Visa poängrekord och avsluta

en: Show or hide the tool bar
sv: Visa eller dölj verktygsraden

en: Show or hide the toolbar
sv: Visa eller dölj verktygsraden

en: Show tool bar
sv: Visa verktygsrad

en: Shu_ffle tiles
sv: Blanda _brickor

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Shuffle tiles
sv: Blanda brickor

en: Sir tommy
sv: Sir Tommy

en: Size of board (2-6)
sv: Storlek på spelplanen (2-6)

en: Size of game tiles
sv: Storlek på spelbrickor

en: Size of game tiles.
sv: Storlek på spelbrickor.

en: Size of the board (1=small, 3=large)
sv: Storlek på brädet (1=litet, 3=stort)

en: Small
sv: Liten

en: Small  (368 x 264)
sv: Liten (368 × 264)

en: Small Straight [30]
sv: Liten stege [30]

en: Smooth scrolling
sv: Mjuk rullning

en: Soft
sv: Mjuk

en: Sokoban levels:
sv: Sokoban-nivåer:

en: Sol
sv: Patiens

en: Sol_ve
sv: Lö_s

en: Solve puzzles by sliding blocks
sv: Lös pussel genom att glida block

en: Solve the game
sv: Lös spelet

en: Sorry, I was unable to find a playable configuration.
sv: Ledsen, jag kunde inte hitta en spelbar konfiguration.

en: Sorry, full column
sv: Tyvärr, full kolumn

en: Sound
sv: Ljud

en: Speed
sv: Hastighet

en: Spider
sv: Spindeln

en: Spiderette
sv: Lillspindel

en: Split
sv: Dela

en: Stagger flips
sv: Stegvisa vändningar

en: Stand
sv: Stanna

en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

en: Start a new game giving a seed number...
sv: Starta ett nytt spel med ett startvärde...

en: Start cave
sv: Startgrotta

en: Start this game over
sv: Starta om det här spelet

en: Starting Level:
sv: Startnivå:

en: Starting level:
sv: Börja på nivå:

en: Statistics
sv: Statistik

en: Statistics of games played
sv: Statistik för spelade spel

en: Stock left:
sv: Kvar på hand:

en: Stock left: 0
sv: Kvar på hand: 0

en: Stones
sv: Stenar

en: Straight up
sv: Rakt upp

en: Streets and alleys
sv: Gator och gränder

en: Suggest a move
sv: Föreslå ett drag

en: Suit font (large):
sv: Färgtypsnitt (stort):

en: Suit font (medium):
sv: Färgtypsnitt (medium):

en: Suit font (small):
sv: Färgtypsnitt (litet):

en: Surrender
sv: Ge upp

en: Switch level:
sv: Brytpunkt:

en: Template
sv: Mall

en: Ten across
sv: Tio i kors

en: The Same GNOME
sv: SameGNOME

en: The amount of money in your bank
sv: Mängden pengar i din bank

en: The amount of money in your bank.
sv: Mängden pengar i din bank.

en: The best option is to double down
sv: Det bästa alternativet är att dubbla ned

en: The best option is to hit
sv: Det bästa alternativet är att ta kort

en: The best option is to split
sv: Det bästa alternativet är att dela

en: The best option is to stand
sv: Det bästa alternativet är att stanna

en: The best option is to surrender
sv: Det bästa alternativet är att ge upp

en: The cave is corrupted: %s is missing.
sv: Grottan är trasig: %s saknas.

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
sv: Grottan du försöker läsa in innehåller ett objekt som inte har definierats.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
sv: Grottan du försöker läsa in är för stor för det här spelet.

en: The default configuration values could not be retrieved correctly.
sv: Standardkonfigurationsvärdena kunde inte hämtas korrekt.

en: The density of blocks in rows filled at the start of the game. The value is between 0 (for no blocks) and 10 (for a completely filled row).
sv: Densiteten för klossar i rader som är ifyllda i början av spelet. Värdet är mellan 0 (för inga klossar) och 10 (för en helt ifylld rad).

en: The density of filled rows
sv: Densiteten för ifyllda rader

en: The full path and filename of game to load.
sv: Fullständig sökväg och filnamnet för spelet som ska läsas in.

en: The game file to use
sv: Spelfilen att använda

en: The game is over.
    No hints are available
sv: Spelet är slut.
    Du kan inte få några tips.

en: The game was a draw.
sv: Spelet var oavgjort.

en: The height of the main window.
sv: Höjden på huvudfönstret.

en: The height of the playing window in pixels. At minimum it should be 240.
sv: Höjden på spelfönstret i bildpunkter. Den bör minst vara 240.

en: The height of the window
sv: Höjden på fönstret

en: The level an analog joystick must reach to be considered "on" when emulating a digital joystick. This takes a value between 0.0 and 1.0.
sv: Nivån för en analog styrspak måste nå för att betraktas som "på" vid emulering av en digital styrspak. Detta tar ett värde mellan 0,0 och 1,0.

en: The name of the key used to hold still. The name is a standard X key name.
sv: Namnet på tangenten som används för att stå stilla. Detta är ett standardtangentnamn i X.

en: The name of the key used to move east. The name is a standard X key name.
sv: Namnet på tangenten som används för att flytta åt öster. Detta är ett standardtangentnamn i X.

en: The name of the key used to move north-east. The name is a standard X key name.
sv: Namnet på tangenten som används för att flytta åt nordöst. Detta är ett standardtangentnamn i X.

en: The name of the key used to move north-west. The name is a standard X key name.
sv: Namnet på tangenten som används för att flytta åt nordväst. Detta är ett standardtangentnamn i X.

en: The name of the key used to move north. The name is a standard X key name.
sv: Namnet på tangenten som används för att flytta åt norr. Detta är ett standardtangentnamn i X.

en: The name of the key used to move south-east. The name is a standard X key name.
sv: Namnet på tangenten som används för att flytta åt sydöst. Detta är ett standardtangentnamn i X.

en: The name of the key used to move south-west. The name is a standard X key name.
sv: Namnet på tangenten som används för att flytta åt sydväst. Detta är ett standardtangentnamn i X.

en: The name of the key used to move south. The name is a standard X key name.
sv: Namnet på tangenten som används för att flytta åt syd. Detta är ett standardtangentnamn i X.

en: The name of the key used to move west. The name is a standard X key name.
sv: Namnet på tangenten som används för att flytta åt väster. Detta är ett standardtangentnamn i X.

en: The name of the key used to teleport randomly. The name is a standard X key name.
sv: Namnet på tangenten som används för att teleportera slumpmässigt. Detta är ett standardtangentnamn i X.

en: The name of the key used to teleport safely (if possible). The name is a standard X key name.
sv: Namnet på tangenten som används för att teleportera säkert (om möjligt). Detta är ett standardtangentnamn i X.

en: The name of the key used to wait. The name is a standard X key name.
sv: Namnet på tangenten som används för att vänta. Detta är ett standardtangentnamn i X.

en: The name of the rules file containing the variation of the rules to play.
sv: Namnet på regelfilen som innehåller den variant på reglerna som ska spelas.

en: The name of the scheme file containing the solitaire game to play.
sv: Namnet på schemafilen som innehåller det patiensspel som ska spelas.

en: The number of rows that are filled with random blocks at the start of the game.
sv: Antalet rader som är fyllda med slumpmässiga klossar i början på spelet.

en: The number of rows to fill
sv: Antalet rader att fylla

en: The program GNOME Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
sv: Programmet GNOME-robotar kunde inte hitta några giltiga spelkonfigurationsfiler. Kontrollera att programmet installerats korrekt.

en: The remote player disconnected
sv: Fjärrspelaren kopplade ifrån

en: The requested height of the main window in pixels. Note that the widgets the window contains are at least 200 pixels high.
sv: Den begärda höjden på huvudfönstret i bildpunkter. Observera att widgetarna som fönstret innehåller är minst 200 bildpunkter höga.

en: The requested width of the main window in pixels. Note that the widgets the window contains are at least 320 pixels wide.
sv: Den begärda bredden på huvudfönstret i bildpunkter. Observera att widgetarna som fönstret innehåller är minst 320 bildpunkter breda.

en: The scroll method, valid values are "atari_scroll", "smooth_scroll" and "center_scroll".
sv: Rullningsmetoden. Giltiga värden är "atari-scroll", "smooth_scroll" och "center_scroll".

en: The size of the playing grid
sv: Storleken på spelrutnätet

en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid. The valid values are 2 to 8, anything else gets set to 3.
sv: Värdet på denna nyckel används för att avgöra storleken på spelrutnätet. De giltiga värdena är 2 till och med 8, och allt annat ställs in till 3.

en: The variation of the rules file to use
sv: Variationen på regelfilen att använda

en: The width of the main window.
sv: Bredden på huvudfönstret.

en: The width of the playing window in pixels. At minimum it should be 320.
sv: Bredden på spelfönstret i bildpunkter. Den bör minst vara 320.

en: The width of the window
sv: Bredden på fönstret

en: Theme
sv: Tema

en: Theme ID
sv: Tema-id

en: Themes
sv: Teman

en: There are no more moves.
sv: Det finns inga fler giltiga drag.

en: There are no safe locations to teleport to!!
sv: Det inte några säkra teleportplatser kvar!!

en: There are no teleport locations left!!
sv: Det finns inte några teleportplatser kvar!!

en: There was an error accessing GConf: %s
sv: Ett fel uppstod vid åtkomst av GConf: %s

en: These tiles don't match.
sv: Dessa brickor stämmer inte överens.

en: Thieves
sv: Tjuvar

en: Thinking...
sv: Tänker...

en: Thirteen
sv: Trettonpyramiden

en: This game does not have hint support yet.
sv: Det här spelet stöder inte ledtrådar ännu.

en: This game is unable to provide a hint.
sv: Det här spelet kan inte ge dig några tips.

en: This game uses a deprecated hint method (case 3).
    Please file a bug at http://bugzilla.gnome.org including this message and
    the name of the game you where playing (look in the title bar if you 
    aren't sure).
sv: Detta spel använder en föråldrad tipsmetod (fall 3).
    Rapportera ett fel på http://bugzilla.gnome.org inkluderar detta
    meddelande namnet på spelet du spelade (titta i titelraden om du inte är
    säker).

en: This is GNOME Stones
sv: Detta är GNOME-stenar

en: This new mapset will take effect when you start a new game, or when Mahjongg is restarted.
sv: Dessa nya banor kommer att börja gälla när du startar ett nytt spel, eller när Mahjongg startas om.

en: Three card deals
sv: Givar med tre kort

en: Thumb and pouch
sv: Tumme och sedelpung

en: Tic-Tac-Toe
sv: Tre i rad

en: Tile Set
sv: Bricksamling

en: Tile set:
sv: Bricksamling:

en: Tiles
sv: Brickor

en: Tiles Left:
sv: Brickor kvar:

en: Tiles:
sv: Brickor:

en: Tileset
sv: Bricksamling

en: Tileset to use.
sv: Bricksamling att använda.

en: Time between moves
sv: Tid mellan drag

en: Time between moves in milliseconds.
sv: Tid mellan drag i millisekunder.

en: Time:
sv: Tid:

en: Tiny  (184 x 132)
sv: Pytteliten (184 × 132)

en: Total
sv: Totalt

en: Total:
sv: Totalt:

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
sv: Kompresser rekommenderas endast i yttersta nödfall

en: Try a new game
sv: Prova ett nytt spel

en: Try moving card piles around
sv: Försök flytta runt korthögar

en: Try moving cards down from the foundation
sv: Försök flytta tillbaka kort från grundkorten

en: Try rearranging the cards
sv: Försök att arrangera om korten

en: Tutorial caves
sv: Grottsammanfattning

en: Type 1 Robot Score
sv: Poäng för Typ 1-robot

en: Type 1 Robot Score When Splatted
sv: Poäng för splaschad Typ 1-robot

en: Type 1 Robot Score When Waiting
sv: Poäng för väntande Typ 1-robot

en: Type 2 Robot Score
sv: Poäng för Typ 2-robot

en: Type 2 Robot Score When Splatted
sv: Poäng för splaschad Typ 2-robot

en: Type 2 Robot Score When Waiting
sv: Poäng för väntande Typ 2-robot

en: Unable to load image:
    %s
sv: Kan inte läsa in bild:
    %s

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo previous move
sv: Ångra föregående drag

en: Undo the last move
sv: Ångrar det senaste draget

en: Union square
sv: Union Square

en: Unknown color
sv: Okänd färg (svart/röd)

en: Unknown suit
sv: Okänd färg

en: Unknown value
sv: Okänd valör

en: Up
sv: Upp

en: Upper total
sv: Övre summa

en: Use "I'm not sure" flags.
sv: Använd "Jag är inte säker"-flaggor.

en: Use Left Hand Keys
sv: Använd vänsterhandstangenter

en: Use Original Robots Keys
sv: Använd ursprungliga robottangenter

en: Use a quick deal
sv: Använd ett snabbt giv

en: Use a quick deal with no delay between each card.
sv: Använd ett snabbt giv utan fördröjning mellan varje kort.

en: Use fast moves
sv: Använd snabba drag

en: Use quick moves
sv: Använd snabba drag

en: Use random block colors
sv: Använd slumpmässiga klossfärger

en: Use relative movement
sv: Använd relativ rörelse

en: Use relative movement (ie. left or right only).
sv: Använd relativ rörelse (dvs endast vänster eller höger).

en: Use safe moves
sv: Använd säkra förflyttningar

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
sv: Använd säkra förflyttningar. Alternativet säkra förflyttningar hjälper dig att undvika att dödas av misstag. Om du försöker att göra en förflyttning som skulle leda till att du dör och det finns en säker förflyttning tillgänglig kommer du inte att tillåtas att fortsätta.

en: Use super safe moves
sv: Använd supersäkra förflyttningar

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
sv: Använd supersäkra förflyttningar. Spelaren varnas då det inte finns något säkert drag och det enda alternativet är att teleportera ut.

en: Use the Keypad
sv: Använd det numeriska tangentbordet

en: Use the unknown flag
sv: Använd okändflaggan

en: Valentine
sv: Valentin

en: Value
sv: Värde

en: Variation on game rules
sv: Variant av spelreglerna

en: Vertical:
sv: Vertikalt:

en: Victory!!
sv: Seger!!

en: Wager:
sv: Insats:

en: Wait
sv: Vänta

en: Warn when tiles don't match
sv: Varna om brickorna inte stämmer överens

en: Warnings
sv: Varningar

en: Welcome to GNOME Klotski
sv: Välkommen till GNOME Klotski

en: Welcome to GNOME Mahjongg!
sv: Välkommen till GNOME Mah Jong!

en: Welcome to Glines!
sv: Välkommen till Glinjer!

en: Welcome to Gnect!
sv: Välkommen till Gnect!

en: Welcome to Iagno!
sv: Välkommen till Iagno!

en: Welcome to Same GNOME!
sv: Välkommen till SameGNOME!

en: Welcome to gataxx!
sv: Välkommen till gataxx!

en: Westhaven
sv: Västerhamn

en: What card style to use
sv: Vilken kortstil som ska användas

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
sv: När du saknar häftapparat räcker det med en häftklammer och en linjal

en: Whether or not to flip final results.
sv: Huruvida slutresultatet ska vändas eller inte.

en: Whether or not to play event sounds.
sv: Huruvida händelseljud ska spelas eller inte.

en: Whether or not to show the tool bar.
sv: Huruvida verktygsraden ska visas eller inte.

en: Whether or not to show the toolbar
sv: Huruvida verktygsraden ska visas eller inte

en: Whether or not to show the toolbar.
sv: Huruvida verktygsraden ska visas eller inte.

en: Whether or not to use animation.
sv: Huruvida animationer ska användas eller inte.

en: Whether or not to use quick moves.
sv: Huruvida snabba drag ska användas eller inte.

en: Whether to give blocks random colors
sv: Huruvida klossar ska ges slumpmässiga färger

en: Whether to give blocks random colors.
sv: Huruvida klossar ska ges slumpmässiga färger.

en: Whether to preview the next block
sv: Huruvida nästa kloss ska förhandsvisas

en: Whether to preview the next block.
sv: Huruvida nästa kloss ska förhandsvisas.

en: Whether to rotate counter clock wise
sv: Huruvida rotation ska ske motsols

en: Whether to rotate counter clock wise.
sv: Huruvida rotation ska ske motsols.

en: Width of grid
sv: Bredd på nät

en: Win
sv: Vinst

en: Window height
sv: Fönsterhöjd

en: Window width
sv: Fönsterbredd

en: Wins:
sv: Vinster:

en: Worm
sv: Mask

en: Worm %d:
sv: Mask %d:

en: Worm Death
sv: Maskdöd

en: Worm Reverse
sv: Backande mask

en: Worm Teleport
sv: Maskteleport

en: Worm color:
sv: Maskfärg:

en: Worst:
sv: Sämsta:

en: Would you like insurance?
sv: Vill du ha försäkring?

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
sv: Skrivet för min fru, Matylda
    Skicka kommentarer och buggrapporter till: janusz.gorycki@intel.com
    Skicka synpunkter på översättningen till: sv@li.org

en: X location of window
sv: X-koordinat för fönstret

en: Y location of window
sv: Y-koordinat för fönstret

en: Yahtzee [50]
sv: Yatzy [50]

en: Yellow
sv: Gul

en: Yes
sv: Ja

en: Yield
sv: Avkastning

en: You
sv: Du

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
sv: Du kan inte ändra speltyp när du spelar

en: You are searching for a %s.
sv: Du letar efter en %s.

en: You gained an extra life!
sv: Du tjänade ett extra liv!

en: You may be able to select a different game from the preferences dialog.
sv: Du kan välja ett annat spel från inställningsfönstret.

en: You win!
sv: Du vinner!

en: You won!!!
sv: Du vann!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
sv: Du får bara tre kast! Välj en poängruta.

en: Your move...
sv: Ditt drag...

en: Zero corresponds to no animations, one is partial animations, two is complete animations.
sv: Noll motsvarar inga animationer, en är delvisa animationer, två är fullständiga animationer.

en: Zero is human; one through three correspond to the level of the computer player.
sv: Noll är mänsklig, ett till tre motsvarar nivån för datorspelaren.

en: [Human,Wilber,Bill,Monica,Kenneth,Janet]
sv: [Mänsklig,Göran,Bengt,Monica,Kenneth,Jeanette]

en: _Advanced
sv: _Svår

en: _Appearance
sv: _Utseende

en: _Cards...
sv: _Kort...

en: _Down
sv: _Ner

en: _Drop
sv: _Släpp

en: _Game
sv: _Spel

en: _Joystick
sv: _Styrspak

en: _Left
sv: _Vänster

en: _Medium
sv: _Mellan

en: _Misc.
sv: _Diverse

en: _Move
sv: _Flytta

en: _Novice
sv: _Lätt

en: _Players
sv: _Spelare

en: _Reset
sv: _Nollställ

en: _Restart level
sv: _Starta om nivå

en: _Right
sv: _Höger

en: _Rules
sv: _Regler

en: _Select...
sv: _Välj...

en: _Sound
sv: _Ljud

en: _Theme:
sv: _Tema:

en: _Toolbar
sv: _Verktygsrad

en: _Up
sv: _Upp

en: ace
sv: ess

en: an empty Foundation
sv: en tom grundhög

en: an empty Foundation pile
sv: en tom grundhög

en: an empty Tableau
sv: ett tomt bord

en: an empty Tableau pile
sv: en tom hög på bordet

en: an empty Tableau slot
sv: en tom bordplats

en: an empty bottom slot
sv: en tom bottenplats

en: an empty corner slot
sv: en tom hörnplats

en: an empty foundation
sv: en tom grund

en: an empty foundation pile
sv: en tom grundhög

en: an empty left slot
sv: en tom vänsterplats

en: an empty right slot
sv: en tom högerplats

en: an empty slot
sv: en tom plats

en: an empty slot on tableau
sv: en tom plats på bordet

en: an empty tableau slot
sv: en tom bordplats

en: an empty top slot
sv: en tom topplats

en: and all cards below it
sv: och alla kort under det

en: appropriate Foundation pile
sv: lämplig grundhög

en: black joker
sv: svart joker

en: classic robots
sv: klassiska robotar

en: clubs
sv: klöver

en: cows
sv: kor

en: diamonds
sv: ruter

en: disabled
sv: avstängd

en: eggs
sv: ägg

en: eight
sv: åtta

en: empty foundation
sv: tom grund

en: empty slot on foundation
sv: tom plats på grundhög

en: empty slot(s)
sv: tom(ma) plats(er)

en: empty space on tableau
sv: tom plats på bordet

en: five
sv: fem

en: four
sv: fyra

en: gataxx is a GNOME port of the old game ataxx. It is derived from Ian Peters' iagno code.
sv: gataxx är en GNOME-portering av det gamla spelet ataxx. Det härstammar från Ian Peters iagno-kod.

en: gnome-stones:empty
sv: gnome-stones:tom

en: gnomekoban:empty,0
sv: gnomekoban:tom,0

en: gnomes
sv: tomtar

en: hearts
sv: hjärter

en: itself
sv: själv

en: jack
sv: knekt

en: king
sv: kung

en: mice
sv: möss

en: nightmare
sv: mardröm

en: nine
sv: nio

en: on to the empty tableau slot
sv: till en tom bordplats

en: queen
sv: dam

en: red joker
sv: röd joker

en: robots
sv: robotar

en: robots with safe teleport
sv: robotar med säker teleport

en: robots2
sv: robotar2

en: robots2 easy
sv: robotar2 lätt

en: seven
sv: sju

en: six
sv: sex

en: something
sv: någonting

en: spades
sv: spader

en: ten
sv: tio

en: the ace of clubs
sv: klöver ess

en: the ace of diamonds
sv: ruter ess

en: the ace of hearts
sv: hjärter ess

en: the ace of spades
sv: spader ess

en: the appropriate Foundation pile
sv: den lämpliga grundhögen

en: the eight of clubs
sv: klöver åtta

en: the eight of diamonds
sv: ruter åtta

en: the eight of hearts
sv: hjärter åtta

en: the eight of spades
sv: spader åtta

en: the five of clubs
sv: klöver åtta

en: the five of diamonds
sv: ruter fem

en: the five of hearts
sv: hjärter fem

en: the five of spades
sv: spader fem

en: the foundation pile
sv: grundhögen

en: the four of clubs
sv: klöver fem

en: the four of diamonds
sv: ruter fyra

en: the four of hearts
sv: hjärter fyra

en: the four of spades
sv: spader fyra

en: the jack of clubs
sv: klöver knekt

en: the jack of diamonds
sv: ruter knekt

en: the jack of hearts
sv: hjärter knekt

en: the jack of spades
sv: spader knekt

en: the king of clubs
sv: klöver kung

en: the king of diamonds
sv: ruter kung

en: the king of hearts
sv: hjärter kung

en: the king of spades
sv: spader kung

en: the nine of clubs
sv: klöver nio

en: the nine of diamonds
sv: ruter nio

en: the nine of hearts
sv: hjärter nio

en: the nine of spades
sv: spader nio

en: the queen of clubs
sv: klöver dam

en: the queen of diamonds
sv: ruter dam

en: the queen of hearts
sv: hjärter dam

en: the queen of spades
sv: spader dam

en: the seven of clubs
sv: klöver sju

en: the seven of diamonds
sv: ruter sju

en: the seven of hearts
sv: hjärter sju

en: the seven of spades
sv: spader sju

en: the six of clubs
sv: klöver sex

en: the six of diamonds
sv: ruter sex

en: the six of hearts
sv: hjärter sex

en: the six of spades
sv: spader sex

en: the ten of clubs
sv: klöver tio

en: the ten of diamonds
sv: ruter tio

en: the ten of hearts
sv: hjärter tio

en: the ten of spades
sv: spader tio

en: the three of clubs
sv: klöver tre

en: the three of diamonds
sv: ruter tre

en: the three of hearts
sv: hjärter tre

en: the three of spades
sv: spader tre

en: the two of clubs
sv: klöver två

en: the two of diamonds
sv: ruter två

en: the two of hearts
sv: hjärter två

en: the two of spades
sv: spader två

en: the unknown card
sv: det okända kortet

en: three
sv: tre

en: two
sv: två

en: windows
sv: fönster
