gnome-media - en to sv translation catalogue (347 entries)

en: %d - Unknown
sv: %d - okänd

en: %s
    This means that the CD player will not be able to run.
sv: %s
    Detta betyder att cd-spelaren inte kommer att kunna köra.

en: %s (Has not been saved)
sv: %s (Har inte sparats)

en: %s Information
sv: Information om %s

en: %s Lock
sv: %s-lås

en: %s Mute
sv: %s tyst

en: %s Record
sv: %s-inspelning

en: %s Slider
sv: %s-skjutreglage

en: %s Slider %d
sv: %s-skjutreglage %d

en: %s does not appear to point to a valid CD device. This may be because:
    a) CD support is not present in your machine
    b) You do not have the correct permissions to access the CD drive
    c) %s is not the CD drive.
sv: %s verkar inte peka till en giltig cd-enhet. Detta kan bero på att:
    a) Cd-stöd finns inte i din maskin
    b) Du har inte rätt rättigheter för att komma åt cd-enheten
    c) %s är inte cd-enheten.

en: %s is not installed in the path.
sv: %s är inte installerad i sökvägen.

en: %s.%s - Sound Recorder
sv: %s.%s - Ljudinspelare

en: <b>Default Sink</b>
sv: <b>Standardutgång</b>

en: <b>Default Source</b>
sv: <b>Standardkälla</b>

en: <no description>
sv: <ingen beskrivning>

en: <none>
sv: <ingen>

en: <not described>
sv: <inte beskriven>

en: <not named>
sv: <inte namngiven>

en: <span weight="bold" size="x-large">Testing...</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Testar...</span>

en: A CD player for GNOME
sv: En cd-spelare för GNOME

en: A Cappella
sv: A cappella

en: A GNOME/GStreamer-based mixer application
sv: Ett GNOME/GStreamer-baserat mixerprogram

en: A description for the audio profile
sv: En beskrivning för ljudprofilen

en: A description of the profile, containing more information and describing when to use this profile.
sv: En beskrivning av profilen som innehåller mer information och beskriver när profilen ska användas.

en: A filename extension to be used when storing files encoded with this profile.
sv: En filändelse som ska användas då filer som är kodade med denna profil lagras.

en: A partial GStreamer pipeline to use for this profile.
sv: En ofullständig GStreamer-rörledning som ska användas för denna profil.

en: A short name for the audio profile
sv: Ett kort namn för ljudprofilen

en: A short name for the audio profile, to be used in selections and uniquely identifying the profile.
sv: Ett kort namn för ljudprofilen som kan användas i markeringar och som unikt identifierar profilen.

en: A sound recorder for GNOME
sv: Ett ljudinspelningsprogram för GNOME

en: About
sv: Om

en: Acoustic
sv: Akustiskt

en: Act as recording level meter.
sv: Bli en inspelningsnivåmätare.

en: Address of the server to contact for CD queries
sv: Adress till servern som ska kontaktas för cd-frågor

en: Adjust the volume level
sv: Justera nivån på volymen

en: Album Line
sv: Albumrad

en: Alternative
sv: Alternativmusik

en: Art Rock
sv: Art rock

en: Artist Line
sv: Artistrad

en: Artist and Title
sv: Artist och titel

en: Attempt to _eject CD when CD Player exits
sv: Försök att _mata ut cd-skiva då cd-spelaren avslutas

en: Attempt to eject CD when CD Player exits
sv: Försök att mata ut cd-skiva då cd-spelaren avslutas

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio Information
sv: Ljudinformation

en: Bit rate:
sv: Bithastighet:

en: CD Database
sv: Cd-databas

en: CD Database Preferences
sv: Inställningar för cd-databas

en: CD Display
sv: Cd-display

en: CD Player
sv: Cd-spelare

en: CD Player Behaviour:
sv: Cd-spelarbeteende:

en: CD Player De_vice:
sv: Cd-spelar_enhet:

en: CD Player Preferences
sv: Inställningar för cd-spelaren

en: CD device to use
sv: Cd-enhet att använda

en: CD player theme
sv: Cd-spelartema

en: CDDB Track Editor
sv: CDDB-spårredigerare

en: Cabaret
sv: Kabaré

en: Cannot connect to sound daemon.
    Please run 'esd' at a command prompt.
sv: Kan inte ansluta till ljuddemonen.
    Kör "esd" vid en kommandorad.

en: Cannot create CDDBTrackEditor factory.
    This may be caused by another copy of cddb-track-editor already running.
sv: Kan inte skapa CDDBTrackEditor-fabrik.
    Detta kan orsakas av att en annan kopia av cddb-track-editor redan kör.

en: Cannot create player
sv: Kan inte skapa spelare

en: Category
sv: Kategori

en: Celtic
sv: Keltiskt

en: Chamber Music
sv: Kammarmusik

en: Channel %d of %s Slider
sv: Kanal %d för %s-skjutreglage

en: Chorus
sv: Kör

en: Christian Gangsta Rap
sv: Kristen gangsta rap

en: Christian Rap
sv: Kristen rap

en: Christian Rock
sv: Kristen rock

en: Classical
sv: Klassiskt

en: Classical Rock
sv: Klassisk rock

en: Click Ok to finish.
sv: Klicka på OK för att slutföra.

en: Close
sv: Stäng

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: Club
sv: Klubb

en: Comedy
sv: Komedi

en: Configure defaults for GStreamer applications
sv: Konfigurera standardalternativ för GStreamer-program

en: Connect to the esd server on this host.
sv: Anslut till esd-servern på denna dator.

en: Contemporary Christian
sv: Modern kristen

en: Contents
sv: Innehåll

en: Could not load UI resource %s
sv: Kunde inte läsa in användargränssnittsresurs %s

en: Create a new sample
sv: Skapa ett nytt ljudklipp

en: Cult
sv: Kult

en: Custom
sv: Anpassad

en: Data CD
sv: Data-cd

en: Delete Profile
sv: Ta bort profil

en: Delete profile "%s"?
sv: Ta bort profilen "%s"?

en: Delete these %d profiles?
sv: Ta bort dessa %d profiler?

en: Delete these two profiles?
sv: Ta bort dessa två profiler?

en: Device path
sv: Enhetssökväg

en: Disc ID
sv: Skiv-ID

en: Disc _Title:
sv: Skiv_titel:

en: Disc error
sv: Skivfel

en: Display help for Sound Recorder
sv: Visa hjälp för ljudinspelaren

en: Displays information about the currently playing album, artist and time elapsed
sv: Visar information om det album och artist som för tillfället spelas, och tiden som gått

en: Drive Error
sv: Enhetsfel

en: Drive open
sv: Enheten öppen

en: Drum Solo
sv: Trumsolo

en: Duet
sv: Duett

en: Dummy option
sv: Dummyalternativ

en: ESD Server Host
sv: ESD-serverdator

en: Easy Listening
sv: Lättlyssnat

en: Edit Audio Profile
sv: Redigera ljudprofil

en: Edit GMAudio Profiles
sv: Redigera GMAudio-profiler

en: Editing Disc ID:
sv: Redigerar skivid:

en: Editing Disc ID: %s
sv: Redigerar skivid: %s

en: Editing profile "%s"
sv: Redigerar profilen "%s"

en: Eject
sv: Mata ut

en: Eject CD
sv: Mata ut cd

en: Eject the CD when CD player quits?
sv: Mata ut cd-skivan då cd-spelaren avslutas

en: Electronic
sv: Electroniskt

en: Error setting device
sv: Fel vid inställning av enhet

en: Ethnic
sv: Folkmusik

en: Expander Size
sv: Utfällarstorlek

en: Failed to construct test pipeline for '%s'
sv: Misslyckades med att konstruera testpipeline för "%s"

en: Failure instantiating main window
sv: Misslyckades med att instantiera huvudfönstret

en: Fast forward
sv: Snabbspola

en: File Information
sv: Filinformation

en: File _Extension:
sv: Fil_ändelse:

en: File _Information
sv: Fil_information

en: File information
sv: Filinformation

en: File size:
sv: Filstorlek:

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Folder:
sv: Mapp:

en: FreeDB _round robin server
sv: _Round robin-FreeDB-server

en: GConf Error (FIXME): %s
sv: GConf-fel (FIXAMIG): %s

en: GStreamer Preferences
sv: Inställningar för GStreamer

en: Game
sv: Spel

en: Gothic
sv: Gotiskt

en: Gothic Rock
sv: Gotisk rock

en: Hard Rock
sv: Hårdrock

en: Hide advanced disc options
sv: Dölj avancerade skivalternativ

en: Hide advanced track options
sv: Dölj avancerade spåralternativ

en: Hos_tname:
sv: Vä_rdnamn:

en: Host is %s
sv: Värddatorn är %s

en: Hostna_me:
sv: Värdna_mn:

en: Humour
sv: Humor

en: Info Line
sv: Informationsrad

en: Information to send to server
sv: Information att skicka till server

en: Instrumental
sv: Instrumentellt

en: Instrumental Pop
sv: Instrumentell pop

en: Instrumental Rock
sv: Instrumentell rock

en: Invalid CD device
sv: Ogiltig cd-enhet

en: Latin
sv: Latinskt

en: Length
sv: Längd

en: Length:
sv: Längd:

en: Line for displaying information
sv: Rad för visning av information

en: Line for displaying the name of the album
sv: Rad för visning av namnet på albumet

en: Line for displaying the name of the artist
sv: Rad för visning av namnet på artisten

en: Line for displaying the time elapsed for the current track
sv: Linje för visning av den tid som gått tid för aktuellt spår

en: List of audio recording profiles. The list contains strings naming subdirectories relative to /system/gstreamer/audio/profiles.
sv: Lista med ljudinspelningsprofiler. Listan innehåller strängar som anger underkataloger relativa till /system/gstreamer/audio/profiles.

en: List of profiles
sv: Lista med profiler

en: Location
sv: Plats

en: Lock
sv: Lås

en: Login Information
sv: Inloggningsinformation

en: Main toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Meditative
sv: Meditativt

en: Modify your CD database preferences
sv: Ändra dina inställningar för cd-databas

en: Monitor the recording input volume
sv: Övervaka inspelningsvolymen

en: Monitor the sound output volume
sv: Övervaka ljudvolymen

en: Multimedia Systems Selector
sv: Väljare för multimediasystem

en: Multiple matches...
sv: Flera träffar...

en: Musical
sv: Musikal

en: Mute
sv: Tyst

en: National Folk
sv: Nationell Folk

en: Native American
sv: Amerikansk urbefolkning

en: New
sv: Nytt

en: New Profile
sv: Ny profil

en: Next track
sv: Nästa spår

en: No CD device
sv: Ingen cd-enhet

en: No Cdrom
sv: Ingen cd-rom

en: No disc
sv: Ingen skiva

en: Noise
sv: Brus

en: Number of channels:
sv: Antal kanaler:

en: Oldies
sv: Gamla godingar

en: Only start if there isn't already a CD player application running
sv: Starta endast om det inte finns ett annat cd-spelarprogram som kör

en: Open
sv: Öppna

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open a vertical version of the meter.
sv: Öppna en lodrät version av mätaren.

en: Open preferences
sv: Öppna inställningar

en: Open track editor
sv: Öppna spårredigerare

en: Other
sv: Annat

en: Other _FreeDB server:
sv: Annan _FreeDB-server:

en: Other _server:
sv: Annan _server:

en: P_revious track
sv: F_öregående spår

en: Pause
sv: Paus

en: Paused
sv: Gör paus

en: Play
sv: Spela

en: Play / Pause
sv: Spela/Paus

en: Play audio CDs
sv: Spela ljud-cd

en: Play sound
sv: Spela ljud

en: Play the CD on startup
sv: Spela cd-skivan vid uppstart

en: Play when the CD player starts?
sv: Spela då cd-spelaren startar?

en: Playing
sv: Spelar

en: Playing %s - %s
sv: Spelar %s - %s

en: Playing...
sv: Spelar upp...

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous track
sv: Föregående spår

en: Profile Description:
sv: Profilbeskrivning:

en: Profile _Description:
sv: Profil_beskrivning:

en: Profile _name:
sv: Profil_namn:

en: Progressive Rock
sv: Progressiv rock

en: Psychedelic
sv: Psykedeliskt

en: Psychedelic Rock
sv: Psykedelisk rock

en: Punk Rock
sv: Punkrock

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit the application
sv: Avsluta programmet

en: Rave
sv: Rejv

en: Ready
sv: Klar

en: Rec.
sv: Insp.

en: Recent _Files
sv: Senaste _filer

en: Record
sv: Spela in

en: Record as
sv: Spela in som

en: Record sound
sv: Spela in ljud

en: Record sound clips
sv: Spela in ljudklipp

en: Recording level
sv: Inspelningsnivå

en: Recording level monitor
sv: Inspelningsnivåmätare

en: Recording...
sv: Spelar in...

en: Revival
sv: Uppväckelse

en: Rewind
sv: Spola tillbaka

en: Run Mixer
sv: Kör mixer

en: Run _Mixer
sv: Kör _mixer

en: Run the audio mixer
sv: Kör ljudmixern

en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Satire
sv: Satir

en: Save
sv: Spara

en: Save As
sv: Spara som

en: Save _As...
sv: Spara so_m...

en: Save file as
sv: Spara fil som

en: Save the current file
sv: Spara den aktuella filen

en: Save the current file with a different name
sv: Spara den aktuella filen med ett annat namn

en: Sen_d no information
sv: Ski_cka ingen information

en: Send _other information:
sv: Skicka _annan information:

en: Send real _information
sv: Skicka verklig _information

en: Server name
sv: Servernamn

en: Server type
sv: Servertyp

en: Set device
sv: Ställ in enhet

en: Should the CD be ejected when the CD player quits?
sv: Ska cd-skivan matas ut då cd-spelaren avslutas?

en: Show advanced disc options
sv: Visa avancerade skivalternativ

en: Show advanced track options
sv: Visa avancerade spåralternativ

en: Show information about the current file
sv: Visa information om den aktuella filen

en: Show information for Sound Recorder
sv: Visa information för ljudinspelaren

en: Size of the expander arrow
sv: Storlek på utfällningspilen

en: Sonata
sv: Sonat

en: Song length:
sv: Låtlängd:

en: Sorry, no mixer elements and/or devices found
sv: Tyvärr, inga mixerelement och/eller mixerenheter hittades

en: Sound Clip
sv: Ljudklipp

en: Sound Recorder
sv: Ljudinspelare

en: Soundtrack
sv: Filmmusik

en: Specify the X position of the meter.
sv: Ange X-position för mätaren.

en: Specify the Y position of the meter.
sv: Ange Y-position för mätaren.

en: Speech
sv: Tal

en: Start _playing CD when CD Player starts
sv: Starta _uppspelning av cd-skiva då cd-spelaren startar

en: Start playing CD when CD Player starts
sv: Starta uppspelning av cd-skiva då cd-spelaren startar

en: Stop
sv: Stopp

en: Stop sound
sv: Stoppa ljud

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Symphonic Rock
sv: Symfonisk rock

en: Symphony
sv: Symfoni

en: Te_st
sv: Te_sta

en: Testing Pipeline
sv: Testar pipeline

en: The CD player is unable to run correctly.
    
    Press 'Details' for more details on reasons for the failure.
    
    Press 'Set device' to go to a dialog where you can set the device, or press 'Quit' to quit the CD player
sv: Cd-spelaren kan inte köra korrekt.
    
    Tryck på "Detaljer" för fler detaljer om orsakerna till felet.
    
    Tryck på "Ställ in enhet" för att gå till ett dialogfönster där du kan ställa in enheten, eller tryck på "Avsluta" för att avsluta cd-spelaren

en: The default file extension for this profile
sv: Standardfiländelsen för denna profil

en: The file "%s" is missing. This indicates that the application is installed incorrectly, so the dialog can't be displayed.
sv: Filen "%s" saknas. Detta tyder på att programmet är felaktigt installerat så att dialogfönstret därför inte kan visas.

en: The hostname that will be sent with all queries
sv: Värdnamnet som kommer att skickas med alla frågor

en: The partial GStreamer pipeline used
sv: Den ofullständiga GSTreamer-rörledning som används

en: The path to the CD drive that the CD player should use to play CDs
sv: Sökvägen till cd-enheten som cd-spelaren ska använda för att spela cd-skivor

en: The port that the server is running the database on
sv: Porten som servern kör databasen på

en: The type of the server to contact for CD queries. Possible values are 0 (FreeDB round robin server), 1 (other freedb server) and 2 (other server).
sv: Typen av server att ansluta till för cd-frågor. Möjliga värden är 0 (FreeDB-roundrobinserver), 1 (annan freedb-server) och 2 (annan server).

en: The username
sv: Användarnamnet

en: The username that will be sent with all queries
sv: Användarnamnet som kommer att skickas med alla frågor

en: There is no CD device set. This means that the CD player
    will be unable to run. Click 'Set device' to go to a dialog
    where you can set the device, or click 'Quit' to quit the CD player.
sv: Ingen cd-enhet är angiven. Det betyder att cd-spelaren inte kan köra.
    Tryck på "Ställ in enhet" för att få en dialog där du kan ställa
    in enheten, eller klicka på "Avsluta" för att avsluta cd-spelaren.

en: There was an error displaying help: 
    %s
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp: %s

en: There was an error forgetting profile dir %s. (%s)
sv: Det uppstod ett fel vid glömmandet av profilkatalogen %s. (%s)

en: There was an error getting the list of gm_audio profiles. (%s)
sv: Det uppstod ett fel vid hämtandet av listan med gm_audio-profiler. (%s)

en: There was an error starting %s: %s
sv: Det uppstod ett fel vid start av %s: %s

en: There was an error subscribing to notification of terminal profile list changes. (%s)
sv: Det uppstod ett problem vid prenumeration på notifiering av ändringar i terminalprofilslistan. (%s)

en: There were multiple matches found in the database.
    Below is a list of possible matches, please choose the best match
sv: Flera träffar hittades i databasen.
    Nedan finns en lista med möjliga träffar, välj den bästa träffen

en: This key specifies which user information will be sent to the server to contact for CD queries. Possible values are 0 (no information), 1 (real information) and 3 (other information).
sv: Denna nyckel anger vilken användarinformation som kommer att skickas till servern som kontaktas för cd-frågor. Möjliga värden är 0 (ingen information), 1 (verklig information) och 3 (annan information).

en: Time Line
sv: Tidslinje

en: Title
sv: Titel

en: Top 40
sv: Topp 40

en: Track List
sv: Spårlista

en: Track editor
sv: Spårredigerare

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown / Unknown
sv: Okänd / Okänd

en: Unknown Album
sv: Okänt album

en: Unknown Artist
sv: Okänd artist

en: Unknown artist
sv: Okänd artist

en: Unknown disc
sv: Okänd skiva

en: Unknown size
sv: Okänd storlek

en: Unknown track
sv: Okänt spår

en: Volume Control
sv: Volymkontroll

en: Volume Meter
sv: Volymmätare

en: Volume control
sv: Volymkontroll

en: Volume monitor
sv: Volymmätare

en: What theme should the CD player use for it's appearance
sv: Vilket tema ska cd-spelaren använda för sitt utseende

en: When the CD player is started, should it start playing the CD?
sv: Ska cd-spelaren börja spela cd-skivan då den startas?

en: Whether or not this profile is to be used
sv: Huruvida denna profil ska användas eller inte

en: Whether or not to use and display this profile.
sv: Huruvida denna profil ska användas och visas eller inte.

en: X-Position
sv: X-position

en: Y-Position
sv: Y-position

en: You already have a profile called "%s"
sv: Du har redan en profil med namnet "%s"

en: You do not seem to have permission to access %s.
sv: Du verkar inte ha rättighet att komma åt %s.

en: You must select one or more profiles to delete.
sv: Du måste välja en eller flera profiler att ta bort.

en: Your hostname
sv: Ditt värdnamn

en: _About
sv: _Om

en: _About CD player
sv: _Om cd-spelare

en: _Active ?
sv: _Aktiv?

en: _Apply change
sv: _Verkställ ändring

en: _Available Themes:
sv: _Tillgängliga teman:

en: _Close Window
sv: S_täng fönster

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Control
sv: _Kontroll

en: _Create
sv: _Skapa

en: _Details
sv: _Detaljer

en: _Disc comments:
sv: _Skivkommentarer:

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Eject disc
sv: _Mata ut skiva

en: _Extra track data:
sv: _Extra spårdata:

en: _File
sv: _Fil

en: _GStreamer Pipeline:
sv: _GStreamer-rörledning:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Input:
sv: _Ingång:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _New
sv: _Nytt

en: _Next track
sv: _Nästa spår

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: _Output:
sv: _Utgång:

en: _Play
sv: _Spela

en: _Play / Pause
sv: S_pela/Paus

en: _Profile name:
sv: _Profilnamn:

en: _Profiles:
sv: _Profiler:

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Record
sv: Spela _in

en: _Save
sv: _Spara

en: _Set device
sv: _Ställ in enhet

en: _Stop
sv: _Stopp

en: _Test
sv: _Testa

en: _Update Server List
sv: _Uppdatera serverlistan

en: _Year:
sv: _År:

en: hour
sv: timme

en: hours
sv: timmar

en: identity
sv: identitet

en: minute
sv: minut

en: minutes
sv: minuter

en: second
sv: sekund

en: seconds
sv: sekunder
