gnome-panel - en to sv translation catalogue (535 entries)

en: 
    
    (If you choose not to reload it at this time you can always add it by right clicking on the panel and clicking on the "Add to Panel" submenu)
sv: 
    
    (Om du väljer att inte starta om det nu kan du alltid lägga till det genom att högerklicka på panelen och klicka på undermenyn "Lägg till i panelen")

en: 
    
    Do you want to delete the applet from your configuration?
sv: 
    
    Vill du ta bort panelprogrammet från din konfiguration?

en: %A %B %d
sv: %A %d %B

en: %A, %B %d %Y
sv: %A %d %B %Y

en: %H:%M
sv: %H.%M

en: %H:%M:%S
sv: %H.%M.%S

en: %I:%M %p
sv: %I.%M %p

en: %I:%M:%S %p
sv: %H.%M.%S

en: %a %b %e
sv: %a %e %b

en: %l:%M %p
sv: %k.%M

en: %l:%M:%S %p
sv: %k.%M.%S

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using it, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
sv: %s har inget som helst användningsområde. Det tar bara upp diskutrymme och kompileringstid, och om det körs tar det upp minne och dyrbart utrymme på panelen. Om någon hittas användande detta panelprogram bör han eller hon genast skickas på psykiatrisk undersökning.

en: %s the Fish
sv: Fisken %s

en: %s the Fish Says:
sv: Fisken %s säger:

en: %s the Fish, a contemporary oracle
sv: Fisken %s, ett nutida orakel

en: %s the Fish, the fortune teller
sv: Fisken %s, siaren

en: (with minor help from George)
sv: (med lite hjälp från George)

en: 12 hour
sv: 12-timmars

en: 24 hour
sv: 24-timmars

en: 24-hour
sv: 24-timmars

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: <b>Options</b>
sv: <b>Alternativ</b>

en: <b>Preview</b>
sv: <b>Förhandsgranskning</b>

en: <b>Restoring Minimized Windows</b>
sv: <b>Återställer minimerade fönster</b>

en: <b>Switcher</b>
sv: <b>Bytare</b>

en: <b>Window Grouping</b>
sv: <b>Fönstergruppering</b>

en: <b>Window List Content</b>
sv: <b>Innehåll i fönsterlista</b>

en: <b>Window List Size</b>
sv: <b>Fönsterlistestorlek</b>

en: <b>Workspaces</b>
sv: <b>Arbetsytor</b>

en: <small>Opaque</small>
sv: <small>Opak</small>

en: <small>Transparent</small>
sv: <small>Genomskinlig</small>

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
sv: En fisk utan ett namn är en ganska tråkig fisk. Gör din fisk levande genom att namnge den.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
sv: En lista med panelprograms-IID som panelprogrammet kommer att ignorera. På detta sätt kan du förhindra vissa panelprogram från att läsas in eller att visas i menyn. För att till exempel inaktivera panelprogrammet "mini-commander" kan du lägga till "OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet" i denna lista. Panelen måste startas om för att detta ska börja gälla.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/general/$(profile)/toplevels/$(id).
sv: En lista med panel-ID. Varje ID identifierar en individuell toppnivåpanel. Inställningarna för var och en av dessa paneler lagras i /apps/panel/general/$(profile)/toplevels/$(id).

en: A list of panel applet IDs. Each ID identifies an individual panel applet. The settings for each of these applets are stored in /apps/panel/general/$(profiles)/applets/$(id).
sv: En lista med panelprogram-ID. Varje ID identifierar ett individuellt panelprogram. Inställningarna för var och en av dessa panelprogram lagras i /apps/panel/general/$(profiles)/applets/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/general/$(profiles)/objects/$(id).
sv: En lista med panelobjekt-ID. Varje ID identifierar ett individuellt panelobjekt (dvs en programstartare, åtgärdsknapp eller menyknapp/menyrad). Inställningarna för vart och ett av dessa objekt lagras i /apps/panel/general/$(profiles)/objects/$(id).

en: A simple applet for testing the GNOME-2.0 panel
sv: Ett enkelt panelprogram för test av GNOME-2.0-panelen

en: About GNOME
sv: Om GNOME

en: About _GNOME
sv: Om _GNOME

en: Accessories
sv: Tillbehör

en: Action button type
sv: Åtgärdsknapptyp

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Ad_just Date & Time...
sv: St_äll datumet och tiden...

en: Add new item to this menu
sv: Lägg till ett nytt menyval

en: Add this as drawer to panel
sv: Lägg till detta som en låda på panelen

en: Add this as menu to panel
sv: Lägg till detta som en meny på panelen

en: Add this launcher to panel
sv: Lägg till den här programstartaren på panelen

en: All Day
sv: Hela dagen

en: Amusements
sv: Underhållning

en: An unknown error occurred while trying to open %s
sv: Ett okänt fel inträffade vid försök att öppna %s

en: And many, many others...
sv: Och många, många andra...

en: Animation _speed:
sv: Animations_hastighet:

en: Animation speed
sv: Animationshastighet

en: Applet Bonobo IID
sv: Bonobo-IID för panelprogram

en: Applet IIDs to disable from loading
sv: Panelprograms-IID att förhindra från inläsning

en: Applet:
sv: Panelprogram:

en: Applications
sv: Program

en: Appointments
sv: Möten

en: Area where notification icons appear
sv: Yta där notifieringsikoner visas

en: Arro_ws on hide buttons
sv: P_ilar på döljknappar

en: Autoclose drawer
sv: Stäng låda automatiskt

en: Automatically hide panel into corner
sv: Dölj automatiskt panelen i hörnet

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background _image:
sv: Bakgrunds_bild:

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color opacity
sv: Genomskinlighet för bakgrundsfärg

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Background type
sv: Bakgrundstyp

en: Behavior
sv: Beteende

en: Bottom
sv: Nederkant

en: Bottom Centered Panel
sv: Centrerad nederkantspanel

en: Bottom Edge Panel
sv: Nederkantspanel

en: Bottom Expanded Edge Panel
sv: Utfälld nederkantspanel

en: Bottom Floating Panel
sv: Flytande nederkantspanel

en: Browse
sv: Bläddra

en: CDE Menu
sv: CDE-meny

en: Calendar
sv: Kalender

en: Can't find an empty spot
sv: Kan inte hitta ett ledigt ställe

en: Cannot add to run box
sv: Kan inte lägga till i kör-rutan

en: Cannot convert '%s' from UTF-8
sv: Kan inte konvertera "%s" från UTF-8

en: Cannot create launcher
sv: Kan inte skapa programstartare

en: Cannot display help document
sv: Kan inte visa hjälpdokument

en: Cannot display location '%s'
sv: Kan inte visa platsen "%s"

en: Cannot execute '%s'
sv: Kan inte köra "%s"

en: Cannot launch command '%s'
sv: Kan inte starta kommandot "%s"

en: Cannot launch entry
sv: Kan inte starta post

en: Cannot launch icon
sv: Kan inte starta ikon

en: Cannot load entry
sv: Kan inte läsa in post

en: Cannot open recently used document
sv: Kan inte öppna nyligen använt dokument

en: Cannot remove menu item %s
sv: Kan inte ta bort menyvalet %s

en: Cannot save changes to launcher
sv: Kan inte spara ändringar i programstartare

en: Cannot save launcher to disk
sv: Kan inte spara programstartare till disk

en: Cannot save menu item to disk
sv: Kan inte spara menypost till disk

en: Cannot show %s
sv: Kan inte visa %s

en: Center panel on x-axis
sv: Centrera panelen på x-axeln

en: Center panel on y-axis
sv: Centrera panelen på y-axeln

en: Choose a file to append to the command...
sv: Välj en fil att lägga till efter kommandot...

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
sv: Klicka här för att dölja alla fönster och visa skrivbordet.

en: Click here to restore hidden windows.
sv: Klicka här för att återställa dolda fönster.

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
sv: Klicka på ett fönster för att tvinga programmet att avsluta. För att avbryta trycker du <ESC>.

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
sv: Klicka på denna knapp för att bläddra efter en fil vars namn ska läggas till efter kommandosträngen.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
sv: Klicka på denna knapp för att köra det valda programmet eller kommandot i kommandofältet.

en: Clock
sv: Klocka

en: Clock Applet Factory
sv: Fabrik för klockpanelprogrammet

en: Clock Preferences
sv: Klockinställningar

en: Clock _type:
sv: _Typ av klocka:

en: Close _drawer when launcher is clicked
sv: Stäng _låda när programstartare klickas

en: Co_lor:
sv: F_ärg:

en: Co_mmand to run when clicked:
sv: Ko_mmando som ska utföras vid klick:

en: Command entry
sv: Kommandoinmatning

en: Command icon
sv: Kommandoikon

en: Command to execute on click
sv: Kommando att köra vid klick

en: Complete panel lockdown
sv: Lås panelen helt

en: Computer Clock
sv: Datorklocka

en: Confirm panel removal
sv: Bekräfta borttagning av panel

en: Copy _Date
sv: Kopiera _datum

en: Copy _Time
sv: Kopiera _tid

en: Could not get directory name from path: %s
sv: Kunde inte urskilja katalognamn från sökväg: %s

en: Could not get file name from path: %s
sv: Kunde inte urskilja filnamn från sökväg: %s

en: Couldn't find a suitable application
sv: Kunde inte hitta ett lämpligt program

en: Create Launcher
sv: Skapa programstartare

en: Create new file in the given directory
sv: Skapa ny fil i den angivna katalogen

en: Custom _format:
sv: Anpassat _format:

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: Custom format of the clock
sv: Anpassat format för klockan

en: D_on't Delete
sv: Ta i_nte bort

en: Debian Menu
sv: Debianmeny

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
sv: Avgör när fönster från samma program ska grupperas i fönsterlistan. Giltiga värden är "never" (aldrig), "auto" (auto) och "always" (alltid).

en: Delete Panel
sv: Ta bort panel

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Details: %s
sv: Detaljer: %s

en: Disable Force Quit
sv: Inaktivera framtvingat avslutande

en: Disable Lock Screen
sv: Inaktivera skärmlåsning

en: Disable Logging Out
sv: Inaktivera utloggning

en: Display "Run Application" dialog keybinding
sv: Visa snabbtangenter för dialogen "Kör program"

en: Display a swimming fish or another animated creature
sv: Visa en simmande fisk eller annat animerat kryp

en: Display all workspaces
sv: Visa alla arbetsytor

en: Display workspace names
sv: Visa namn på arbetsytor

en: Drawer
sv: Låda

en: Drawer and panel _animation
sv: Låd- och panel_animation

en: E_xpand
sv: F_äll ut

en: Enable animations
sv: Aktivera animationer

en: Enable arrows on hide buttons
sv: Aktivera pilar på döljknappar

en: Enable hide buttons
sv: Aktivera döljknappar

en: Enable keybindings
sv: Aktivera snabbtangenter

en: Enable program list in "Run Application" dialog
sv: Aktivera programlista i dialogfönstret "Kör program".

en: Enable tooltips
sv: Aktivera verktygstips

en: Enter a command string here to run it.
sv: Ange en kommandosträng här för att köra det.

en: Entire menu
sv: Hela menyn

en: Error getting value for '%s': %s
sv: Fel vid hämtande av värde för "%s": %s

en: Error loading display_all_workspaces value for Workspace Switcher: %s
sv: Fel vid inläsning av display_all_workspaces-värde för arbetsytebytaren: %s

en: Error loading display_workspace_names value for Workspace Switcher: %s
sv: Fel vid inläsning av display_workspace_names-värde för arbetsytebytaren: %s

en: Error loading gconf directory '%s': %s
sv: Fel vid inläsning av gconf-katalogen "%s": %s

en: Error loading glade file %s
sv: Fel vid inläsning av gladefilen %s

en: Error loading num_rows value for Workspace Switcher: %s
sv: Fel vid inläsning av num_rows-värde för arbetsytebytaren: %s

en: Error reading GConf boolean value '%s': %s
sv: Fel vid läsning av booleska GConf-värdet "%s": %s

en: Error reading GConf integer value '%s': %s
sv: Fel vid läsning av GConf-heltalsvärdet "%s": %s

en: Error reading GConf list value '%s': %s
sv: Fel vid läsning av GConf-listvärdet "%s": %s

en: Error reading GConf string value '%s': %s
sv: Fel vid läsning av GConf-strängvärdet "%s": %s

en: Error watching gconf key '%s': %s
sv: Fel vid bevakning av gconf-nyckeln "%s": %s

en: Exception from popup_menu '%s'
sv: Undantag från popup_menu "%s"

en: Expand program list in "Run Application" dialog
sv: Fäll ut programlista i dialogfönstret "Kör program"

en: Expand to occupy entire screen width
sv: Expandera så att hela skärmbredden tas i anspråk

en: FIXME - is this resolved with the new menu stuff
sv: FIXME - är detta löst med de nya menyprylarna

en: FIXME - need to define limits
sv: FIXME - måste definiera gränser

en: Factory for creating clock applets.
sv: fabrik för skapande av klockpanelprogram.

en: Factory for the window navigation related applets
sv: Fabrik för de panelprogram som är relaterade till fönsternavigering

en: Failed to get pixmap %s
sv: Misslyckades med att hämta bilden %s

en: Failed to launch time configuration tool: %s
sv: Misslyckades med att köra tidskonfigurationsverktyget: %s

en: Failed to load %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa in %s: %s

en: Failed to load image %s
sv: Misslyckades med att läsa in bilden %s

en: Failed to locate a program for configuring the date and time. Perhaps none is installed?
sv: Misslyckades med att hitta ett program för konfiguration av datumet och tiden. Kanske inga sådana är installerade?

en: Fast
sv: Snabb

en: File %s already exists. Overwrite?
sv: Filen %s finns redan. Skriv över?

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Find files, folders, and documents on your computer
sv: Sök efter filer, mappar och dokument i din dator

en: Fish
sv: Fisk

en: Fish Preferences
sv: Inställningar för fisken

en: Fit image to panel
sv: Passa in bilden på panelen

en: Force Quit
sv: Tvinga avslutande

en: Force a misbehaving application to quit
sv: Tvinga ett program som beter sig fel att avsluta

en: Force this application to exit?
    (Any open documents will be lost.)
sv: Tvinga detta program att avsluta?
    (Alla öppna dokument kommer att gå förlorade)

en: Frames in fish's animation
sv: Antalet bildrutor i fiskens animation

en: From Whence That Stupid Fish Came
sv: Där den där dumma fisken kom ifrån

en: GNOME Panel Shell
sv: GNOME-panelskalet

en: General
sv: Allmänt

en: Get the current time and date
sv: Visa aktuell tid och aktuellt datum

en: Glade file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-panel
sv: Glade-filen för skärmdumpsprogrammet saknas.
    Kontrollera din installation av gnome-panel

en: Grab a window instead of the entire screen
sv: Fånga ett fönster istället för hela skärmen

en: Group windows when _space is limited
sv: Gruppera fönster då _utrymmet är begränsat

en: Hide Panel
sv: Dölj panel

en: Hide application windows and show the desktop
sv: Dölj programfönster och visa skrivbordet

en: Highlight launchers on mouseover
sv: Lys upp programstartare vid musövergång

en: Hour format
sv: Timformat

en: I've detected a panel already running,
    and will now exit.
sv: Jag har upptäckt att en panel redan är igång,
    och kommer nu att avsluta mig.

en: Icon used for object's button
sv: Ikon som används för objektets knapp

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
sv: Om detta är sant visas en dialogruta som frågar efter bekräftelse när användaren vill ta bort en panel.

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
sv: Om detta är sant kommer en låda att automatiskt stängas när användaren klickar på en programstartare i den.

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
sv: Om detta är sant lyses en programstartare upp när användaren flyttar muspekaren över den.

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
sv: Om detta är sant kommer pilar att placeras på döljknapparna. Denna inställning är endast meningsfull om nyckeln enable_buttons är sann.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
sv: Om detta är sant kommer knappar som kan användas för att flytta panelen till kanten på skärmen, och som endast lämnar en knapp synlig, att placeras på var sida om panelen.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
sv: Om detta är sant visas datum i klockan, utöver tiden.

en: If true, display seconds in time.
sv: Om detta är sant visas sekunder i tiden.

en: If true, display time in Universal Coordinated Time zone.
sv: Om detta är sant visas tid i koordinerad universaltid (UTC).

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
sv: Om detta är sant kommer döljande och visning av denna panel att animeras istället för att ske ögonblickligen.

en: If true, panel-specific keybindings are enabled.
sv: Om detta är sant är panelspecifika snabbtangenter aktiverade.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
sv: Om detta är sant visas datum i ett verktygstips när muspekarem är över klockan.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
sv: Om detta är sant fälls listan "Kända program" i dialogfönstret "Kör program" ut när dialogfönstret öppnas. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln enable_program_list är sann.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
sv: Om detta är sant görs listan "Kända program" i dialogfönstret "Kör program" tillgänglig. Huruvida listan fälls ut eller inte när dialogfönstret visas styrs av nyckeln show_program_list.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
sv: Om detta är sant kommer bakgrundsbilden att roteras då panelen är vertikalt orienterad.

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
sv: Om detta är sant kommer nyckeln custom_icon att användas som en anpassad ikon för knappen. Om detta är falskt kommer nyckeln custom_icon att ignoreras. Denna inställning är endast relevant om nyckeln object_type är "menu-object" eller "drawer-object".

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
sv: Om detta är sant kommer fiskens animation att visas roterad på vertikala paneler.

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
sv: Om detta är sant kommer bilden att skalas (samtidigt som bildproportionerna bevaras) till panelhöjden (om horisontell).

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
sv: Om detta är sant kommer bilden att skalas till paneldimensionerna. Bildens proportioner kommer inte att bevaras.

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
sv: Om detta är sant används nyckeln menu_path som den sökväg från vilken menyinnehållet ska konstrueras. Om falskt ignoreras nyckeln menu_path. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "menu-object" (menyobjekt).

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
sv: Om detta är sant kommer panelen att automatiskt döljas i ett hörn på skärmen när pekaren lämnar panelytan. Att flytta pekaren till det hörnet kommer att göra att panelen åter visas.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
sv: Om detta är sant kommer panelen inte att tillåta att en användare tvingar ett program att avsluta genom att ta bort åtkomsten till knappen tvinga avslutande.

en: If true, the panel will not allow a user to lock their screen, by removing access to the lock screen menu entries.
sv: Om detta är sant kommer panelen inte att tillåta att en användare låser sin skärm genom att ta bort åtkomsten till menyvalen lås skärm.

en: If true, the panel will not allow a user to log out, by removing access to the log out menu entries.
sv: Om detta är sant kommer panelen inte att tillåta att en användare loggar ut genom att ta bort åtkomsten till menyvalen logga ut.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
sv: Om detta är sant kommer panelen inte att tillåta några ändringar i konfigurationen av panelen. Enskilda panelprogram måste däremot låsas separat. Panelen måste startas om för att detta ska börja gälla.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
sv: Om detta är sant kommer panelen att ta hela skärmbredden i anspråk (skärmhöjden om det är en vertikal panel). I detta läge kan panelen endast placeras på en skärmkant. Om falskt kommer panelen endast att vara tillräckligt stor för att panelprogrammen, programstartarna och knapparna ska få plats på panelen.

en: If true, the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
sv: Om detta är sant tolkas positionen för objektet relativt den högra (eller nedre om vertikalt) panelkanten.

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
sv: Om detta är sant kan användaren inte flytta panelprogrammet utan att först låsa upp objektet genom att använda menyposten "Lås upp".

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
sv: Om detta är sant kommer fönsterlistan att visa fönster från alla arbetsytor. Annars kommer den endast att visa fönster från den aktuella arbetsytan.

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
sv: Om detta är sant kommer arbetsytebytaren att visa alla arbetsytor. Annars kommer endast den aktuella arbetsytan att visas.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace.
sv: Om detta är sant kommer arbetsytorna i arbetsytebytaren att visa namnen på arbetsytorna. Annars kommer fönstren på arbetsytorna att visas.

en: If true, the x key is ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x key specifies the location of the panel.
sv: Om detta är sant kommer x-nyckeln att ignoreras och panelen att placeras i mitten på skärmens x-axel. Om panelens storlek ändras kommer den att finnas kvar på den positionen, dvs panelen kommer att växa på båda sidor. Om falskt anger x-nyckeln platsen för panelen.

en: If true, the y key is ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y key specifies the location of the panel.
sv: Om detta är sant kommer y-nyckeln att ignoreras och panelen att placeras i mitten på skärmens y-axel. Om panelens storlek ändras kommer den att finnas kvar på den positionen, dvs panelen kommer att växa på båda sidor. Om falskt anger y-nyckeln platsen för panelen.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
sv: Om detta är sant kommer återställning av ett fönster att flytta det till den aktuella arbetsytan. Byt annars till fönstrets arbetsyta.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
sv: Om detta är sant visas verktygstips för objekt i paneler.

en: Image Background Details
sv: Bildbakgrundsdetaljer

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
sv: I en Xinerama-konfiguration kan du ha paneler på varje enskild bildskärm. Denna nyckel identifierar den aktuella bildskärm som panelen visas på.

en: Incomplete '%s' background type received
sv: Ofullständig "%s"-bakgrundstyp mottogs

en: Incomplete '%s' background type received: %s
sv: Ofullständig "%s"-bakgrundstyp mottogs: %s

en: Insufficient memory to save the screenshot.
    Please free up some resources and try again.
sv: Inte tillräckligt med minne för att spara skärmdumpen.
    Frigör resurser och försök igen.

en: Internet time
sv: Internettid

en: Interpret position relative to bottom/right edge
sv: Tolka positionen relativt nedre/högra kanten

en: Key %s is not set, can't load launcher
sv: Nyckeln %s är inte inställd, kan inte läsa in startare

en: Large
sv: Stor

en: Launcher Properties
sv: Egenskaper för programstartaren

en: Launcher from menu
sv: Programstartare från meny

en: Launcher location
sv: Plats för programstartare

en: Launcher...
sv: Programstartare...

en: Left
sv: Vänster

en: Left Centered Panel
sv: Centrerad vänsterkantspanel

en: Left Edge Panel
sv: Vänsterkantspanel

en: Left Expanded Edge Panel
sv: Utfälld vänsterkantspanel

en: Left Floating Panel
sv: Flytande vänsterkantspanel

en: Lock
sv: Lås

en: Lock Screen
sv: Lås skärmen

en: Lock screen
sv: Lås skärmen

en: Lock the object to the panel
sv: Lås objektet på panelen

en: Lock the screen so that you can temporarily leave your computer
sv: Läs skärmen så att du kan lämna din dator tillfälligt

en: Lock the screen so you can temporarily leave your computer
sv: Läs skärmen så att du kan lämna din dator tillfälligt

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Log out of GNOME
sv: Logga ut ur GNOME

en: Log out of this session to log in as a different user or to shut down the computer
sv: Logga ut från denna session för att logga in som en annan användare eller stänga av datorn

en: M_inimum size:
sv: _Minsta storlek:

en: Ma_ximum size:
sv: _Största storlek:

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Maximum window list size
sv: Maximal fönsterlistestorlek

en: Medium
sv: Mellan

en: Menu
sv: Meny

en: Menu Bar
sv: Menyrad

en: Menu content path
sv: Sökväg för menyinnehåll

en: Minimum window list size
sv: Minimal fönsterlistestorlek

en: Move windows to current workspace when unminimized
sv: Flytta fönster till den aktuella arbetsytan vid återställning

en: Name to identify panel
sv: Namn att identifiera panelen med

en: No 'Exec' or 'URL' field in entry
sv: Inget "Exec"- eller "URL"-fält i posten

en: No URI provided for panel launcher desktop file
sv: Ingen URI tillhandahållen för desktop-fil för panelstartare

en: No Windows Open
sv: Inga fönster öppna

en: Not enough room to write file %s
sv: Inte tillräckligt med utrymme för att skriva filen %s

en: Notification Area
sv: Notifieringsyta

en: Notification Area Factory
sv: Fabrik för notifieringsyta

en: Number of _workspaces:
sv: Antal arbets_ytor:

en: Object's position on the panel
sv: Objektets position på panelen

en: Open URL: %s
sv: Öppna URL: %s

en: Orientation:
sv: Orientering:

en: Panel '%s' is set to be displayed on screen %d which is not currently available. Not loading this panel.
sv: Panelen "%s" är inställd att visas på skärm %d som för tillfället inte är tillgänglig. Läser inte in denna panel.

en: Panel ID list
sv: Lista med panel-ID

en: Panel Notification Area
sv: Panelnotifieringsyta

en: Panel Preferences
sv: Panelinställningar

en: Panel Properties
sv: Panelegenskaper

en: Panel applet ID list
sv: Lista med panelprogram-ID

en: Panel attached to drawer
sv: Panel fäst vid låda

en: Panel autohide delay
sv: Fördröjning för automatisk döljning av panel

en: Panel autounhide delay
sv: Fördröjning för automatisk visning av panel

en: Panel object ID list
sv: Lista med panelobjekt-ID

en: Panel object type
sv: Panelobjekttyp

en: Panel orientation
sv: Panelorientering

en: Panel size
sv: Panelstorlek

en: Pause per frame
sv: Paus per bildruta

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Popup panel menu keybinding
sv: Snabbtangent för visa panelmenyn

en: Prefs Dir:
sv: Inställningskatalog:

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Protect your computer from unauthorized use
sv: Skydda din dator mot obehörig användning

en: Put into run dialog
sv: Lägg i kördialogen

en: Ranges that hint what sizes are acceptable for the applet
sv: Intervaller som ger ledtrådar om vilka storlekar som accepteras av panelprogrammet

en: Recent Documents
sv: Senaste dokument

en: Remove this item
sv: Ta bort detta menyval

en: Restart _Screensaver Daemon
sv: Starta om _skärmsläckardemon

en: Restore to current _workspace
sv: Återställ på aktuell arbets_yta

en: Restore to na_tive workspace
sv: Återställ på u_rsprunglig arbetsyta

en: Right
sv: Höger

en: Right Centered Panel
sv: Centrerad högerkantspanel

en: Right Edge Panel
sv: Högerkantspanel

en: Right Expanded Edge Panel
sv: Utfälld högerkantspanel

en: Right Floating Panel
sv: Flytande högerkantspanel

en: Rotate image on vertical panels
sv: Rotera bild på vertikala paneler

en: Rotate image when panel is _vertical
sv: Rotera bild när panelen är _vertikal

en: Rotate on vertical panels
sv: Rotera i vertikala paneler

en: Rows in workspace switcher
sv: Rader i arbetsytebytaren

en: Run
sv: Kör

en: Run Application
sv: Kör program

en: Run Application...
sv: Kör program...

en: Run a command
sv: Kör ett kommando

en: Run an Application by entering a command
sv: Kör ett program genom att ange ett kommando

en: Run in _terminal
sv: Kör i _terminal

en: Run with _file...
sv: Kör med _fil...

en: S_tyle:
sv: S_til:

en: Save Screenshot
sv: Spara skärmdump

en: Save screenshot to _desktop
sv: Spara skärmdumpen till skriv_bordet

en: Save screenshot to _file:
sv: Spara skärmdumpen till _fil:

en: Save screenshot to _web page (save in ~/public__html)
sv: Spara skärmdumpen till _webbsida (spara i ~/public__html)

en: Screenshot
sv: Skärmdump

en: Screenshot-%d.png
sv: Skärmdump-%d.png

en: Screenshot-%s-%d.png
sv: Skärmdump-%s-%d.png

en: Screenshot-%s.png
sv: Skärmdump-%s.png

en: Screenshot.png
sv: Skärmdump.png

en: Search
sv: Sök

en: Search for Files
sv: Sök efter filer

en: Search for Files...
sv: Sök filer...

en: Select an application to view its description.
sv: Markera ett program för att visa dess beskrivning.

en: Select preferences for all your panels
sv: Välj inställningar för alla dina paneler

en: Select this box to run the command in a terminal window.
sv: Välj denna ruta för att köra kommandot i ett terminalfönster.

en: Sh_ow windows from current workspace
sv: V_isa fönster från aktuell arbetsyta

en: Show Desktop
sv: Visa skrivbord

en: Show Desktop Button
sv: Visa skrivbordsknapp

en: Show _all workspaces in:
sv: Visa _alla arbetsytor i:

en: Show _date
sv: Visa _datum

en: Show _only the current workspace
sv: Visa _endast aktuell arbetsyta

en: Show _seconds
sv: Visa _sekunder

en: Show date in clock
sv: Visa datum i klockan

en: Show date in tooltip
sv: Visa datum som verktygstips

en: Show hide _buttons
sv: Visa dölj_knappar

en: Show list of known _applications
sv: Visa lista med kända _program

en: Show time with seconds
sv: Visa tid med sekunder

en: Show windows from a_ll workspaces
sv: Visa fönster från a_lla arbetsytor

en: Show windows from all workspaces
sv: Visa fönster från alla arbetsytor

en: Show workspace _names in switcher
sv: Visa _namn på arbetsytor i bytaren

en: Size
sv: Storlek

en: Size:
sv: Storlek:

en: Slow
sv: Långsam

en: Small
sv: Liten

en: Solid c_olor
sv: Enf_ärgad

en: Some of these properties are locked down
sv: En del av dessa egenskaper är låsta

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
sv: Anger bakgrundsfärgen för panelen i RGB-format.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
sv: Anger filen som ska användas som bakgrundsbild. Om bilden inenhåller en alfakanal kommer den att sättas samman ovanpå skrivbordets bakgrundsbild.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
sv: Anger fördröjningen i antal millisekunder efter det att muspekaren har kommit in på panelytan innan panelen automatiskt visas igen. Denna inställning är endast relevant om nyckeln auto_hide är sann.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
sv: Anger fördröjningen i antal millisekunder efter det att muspekaren har lämnat panelytan innan panelen automatiskt döljs. Denna inställning är endast relevant om nyckeln auto_hide är sann.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
sv: Anger antalet synliga bildpunkter om panelen automatiskt döljs i ett hörn. Denna inställning är endast relevant om nyckeln auto_hide är sann.

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
sv: Anger genomskinligheten för bakgrundsfärgformatet. Om färgen inte är helt genomskinlig (ett värde mindre än 65535) kommer färgen att sättas samman ovanpå skrivbordsbakgrundsbilden.

en: Specify a gconf location in which the applet preferences should be stored
sv: Ange en plats i gconf på vilken panelprogramsinställningarna kan lagras

en: Specify a profile name to load
sv: Ange ett profilnamn att läsa in

en: Specify an applet IID to load
sv: Ange ett panelprograms-IID att läsa in

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
sv: Ange den ursprungliga orienteringen för panelprogrammet (överkant, nederkant, vänster eller höger)

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
sv: Ange den ursprungliga storleken för panelprogrammet (jätteliten, mellan, stor osv)

en: St_retch
sv: St_räck ut

en: Stretch image to panel
sv: Sträck ut bild till panelen

en: SuSE Menu
sv: SuSE-meny

en: Switch between open windows
sv: Växla mellan öppna fönster

en: Switch between workspaces
sv: Växla mellan arbetsytor

en: Take Screenshot...
sv: Ta skärmdump...

en: Take a screenshot of your desktop
sv: Ta en skärmdump av ditt skrivbord

en: Take screenshot
sv: Ta skärmdump

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
sv: Ta skärmdump efter angiven fördröjning [i sekunder]

en: Take window screenshot
sv: Ta fönsterskärmdump

en: Tasks
sv: Fönster

en: Test Bonobo Applet
sv: Bonobo-testpanelprogram

en: Test Bonobo Applet Factory
sv: Fabrik för Bonobo-testpanelprogram

en: The "%s" applet appears to have died unexpectedly.
    
    Do you want to reload this applet?
sv: Panelprogrammet "%s" verkar ha dött oväntat.
    
    Vill du starta om detta panelprogram?

en: The Applet's containing Panel is locked down
sv: Panelprogrammets innehållande panel är låst

en: The Applet's containing Panel's background color or pixmap
sv: Panelprogrammet innehåller panelens bakgrundsfärg eller bild

en: The Applet's containing Panel's orientation
sv: Panelprogrammet innehåller panelens orientering

en: The Applet's containing Panel's size in pixels
sv: Panelprogrammet innehåller panelens storlek i bildpunkter

en: The Applet's flags
sv: Panelprogrammets flaggor

en: The Bonobo implementation ID of the applet - e.g. "OAFIID:GNOME_ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "bonobo-applet".
sv: Bonobo-implementations-ID för panelprogrammet - t.ex. "OAFIID:GNOME_ClockApplet". Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "bonobo-applet" (bonobo-panelprogram).

en: The Clock displays the current time and date
sv: Klockan visar aktuell tid och datum

en: The GNOME Panel
sv: GNOME-panelen

en: The Window List shows a list of all windows and lets you browse them.
sv: Fönsterlistan visar en lista med alla fönster och låter dig bläddra bland dem.

en: The Window Selector shows a list of all windows and lets you browse them.
sv: Fönsterväljaren visar en lista med alla fönster och låter dig bläddra bland dem.

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
sv: Arbetsytebytaren visar en liten version av dina arbetsytor som låter dig hantera fönstren.

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
sv: Åtgärdstypen som denna knapp representerar. Möjliga värden är "lock" (lås), "logout" (utloggning), "run" (kör), "search" (sök) och "screenshot" (skärmdump). Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "action-applet" (åtgärdspanelprogram).

en: The default application for this type of file cannot handle remote files
sv: Standardprogrammet för denna filtyp kan inte hantera fjärrfiler

en: The fish's animation pixmap
sv: Fiskens animationsbildfil

en: The fish's name
sv: Fiskens namn

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
sv: Höjden (bredden för en vertikal panel) för panelen. Panelen kommer vid körning att avgöra en maximal storlek baserad på typsnittsstorlek och andra indikatorer. Den maximala storleken är låst till en fjärdedel av skärmhöjden (eller skärmbredden).

en: The icon of the command to be run.
sv: Ikonen för kommandot att köra.

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
sv: Identifieraren för panelen som är fäst vid denna låda. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "drawer-object" (lådobjekt).

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
sv: Identifieraren för den toppnivåpanel som innehåller detta objekt.

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
sv: Platsen för den .desktop-fil som beskriver programstartaren. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "launcher-object" (startarobjekt).

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
sv: Platsen för den bildfil som används som ikon för objektets knapp. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "drawer-object" (lådobjekt) eller "menu-object" och nyckeln use_custom_icon är sann.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
sv: Platsen för panelen längs x-axeln. Värdet är endast relevant i oexpanderat läge. I expanderat läge ignoreras värdet och panelen placeras på den skärmkant som anges av nyckeln orientation.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
sv: Platsen för panelen längs y-axeln. Värdet är endast relevant i oexpanderat läge. I expanderat läge ignoreras värdet och panelen placeras på den skärmkant som anges av nyckeln orientation.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
sv: Orienteringen för panelen. Möjliga värden är "top" (överkant), "bottom" (nederkant), "left" (vänsterkant), "right" (högerkant). I expanderat läge anger värdet vilken skärmkant som panelen finns på. I oexpanderat läge är skillnaden mellan "top" och "bottom" mindre viktig - båda indikerar att detta är en horisontell panel - men ger fortfarande en användbar indikering för hur en del panelobjekt ska bete sig. Till exempel kommer en menyknapp på en överkantspanel visa sin meny nedanför panelen, medan den på en nederkantspanel kommer att visas ovanför panelen.

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
sv: Det uppstod ett problem i panelen vid inläsning av "%s".

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
sv: Sökvägen från vilken menyinnehållet konstrueras. Nyckeln är endast relevant om nyckeln use_menu_path är sann och nyckeln object_type är "menu-object" (menyobjekt).

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
sv: Positionen för detta panelobjekt. Positionen anges som antalet bildpunkter från vänstra (eller översta om vertikal) panelkanten.

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
sv: Hastigheten med vilka animationer ska ske. Möjliga värden är "slow" (långsam), "medium" (mellan) och "fast" (snabb). Denna inställning är endast relevant om nyckeln enable_animations är sann.

en: The system administrator has disallowed
    modification of the panel configuration
sv: Systemadministratören har förbjudit
    ändringar i panelkonfigurationen

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
sv: Texten att visa i ett verktygstips för denna låda eller denna meny. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "drawer-object" (lådobjekt) eller "menu-object" (menyobjekt).

en: The type of this panel object. Possible values are "drawer-object", "menu-object", "launcher-object", "bonobo-applet", "action-applet" and "menu-bar".
sv: Typen av panelobjekt. Möjliga värden är "drawer-object" (lådobjekt), "menu-object" (menyobjekt), "launcher-object" (startarobjekt), "bonobo-applet" (bonobo-panelprogram), "action-applet" (åtgärdspanelprogram) och "menu-bar" (menyrad).

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.6 in favour of the 'format' key. The schema is retained for compatibility with older versions.
sv: Användandet av denna nyckel föråldrades i GNOME 2.6 till förmån för nyckeln "format". Schemat har behållits för kompatibilitet med äldre versioner.

en: The user's directory in which screenshots should be saved so as to appear on the web.
sv: Användarens mapp där skärmdumpar ska sparas så att de visas på webben.

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
sv: Vattnet behöver bytas!
    (Titta på dagens datum)

en: There was a problem registering the panel with the bonobo-activation server.
    The error code is: %d
    The panel will now exit.
sv: Det uppstod ett problem när panelen skulle registreras hos bonobo-activation-servern.
    Felkoden är: %d
    Panelen kommer nu att avslutas.

en: There was an error displaying help: 
    %s
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp: %s

en: This button lets you hide all windows and show the desktop
sv: Denna knapp låter dig dölja alla fönster och visa skrivbordet

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
sv: Detta är ett lättläsligt namn som du kan använda för att identifiera en panel. Dess huvuduppgift är att tjäna som panelens fönstertitel, vilket är användbart vid navigering mellan paneler.

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
sv: Denna nyckel anger hur många rader (för horisontell layout) eller kolumner (för vertikal layout) som arbetsytebytaren visar arbetsytorna i. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln display_all_workspaces är sann.

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
sv: Denna nyckel anger det kommando som ska försökas utföras när man klickar på fisken.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
sv: Denna nyckel anger filnamnet för den bild som kommer att användas som den animation som visas i fiskpanelprogrammet relativt bildkatalogen.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format.
sv: Denna nyckel anger formatet som används av klockpanelprogrammet då formatnyckeln är satt till "custom". Du kan använda de konverteringsspecifierare som förstås av strftime() för att få ett specifikt format.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display internet time. The internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
sv: Denna nyckel anger timformatet som används av klockpanelprogrammet. Möjliga värden är "12-hour" (12-timmars), "24-hour" (24-timmars), "internet", "unix" och "custom" (anpassat). Om detta är satt till "internet" kommer klockan att visa Internettid. Internettidssystemet delar in dagen i 1000 ".beats" (slag). Det finns inga tidszoner i detta system, så tiden är densamma i hela världen. Om detta är satt till "unix" kommer klockan att visa tiden i sekunder sedan epoken, dvs. 1970-01-01. Om detta är satt till "custom" kommer klockan att visa tiden enligt det format som är angivet i nyckeln custom_format.

en: This key specifies the maximum width that the window list requests. The maximum width setting is useful to limit the size of the window list in large panels, where the window list could fill the entire space available.
sv: Denna nyckel anger den största bredd som fönsterlistan begär. Inställningen för största bredd är användbar för att begränsa den storlek som används i stora paneler där fönsterlistan annars kan fylla allt tillgängligt utrymme.

en: This key specifies the minimum width that the window list requests.
sv: Denna nyckel anger den minsta bredd som fönsterlistan begär.

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
sv: Denna nyckel anger antalet bildrutor som kommer att visas i fiskens animation.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
sv: Denna nyckel anger antalet sekunder som varje ram kommer att visas.

en: This key specifies the program to run in order to configure the time.
sv: Denna nyckel anger programmet som ska köras för att konfigurera tiden.

en: This launch icon does not specify a url to show.
sv: Denna programstartarikon anger ingen url att visa.

en: This program is responsible for launching other applications and embedding small applets within itself.
sv: Detta program ansvarar för att starta andra program och att bädda in små panelprogram i sig själv.

en: Time configuration tool
sv: Tidskonfigurationsverktyg

en: Tool to switch between windows
sv: Verktyg för att växla mellan fönster

en: Tooltip displayed for drawer or menu
sv: Verktygstips som visas för låda eller meny

en: Top
sv: Överkant

en: Top Centered Panel
sv: Centrerad överkantspanel

en: Top Edge Panel
sv: Överkantspanel

en: Top Expanded Edge Panel
sv: Utfälld överkantspanel

en: Top Floating Panel
sv: Flytande överkantspanel

en: Toplevel panel containing object
sv: Toppnivåpanel som innehåller objekt

en: UNIX time
sv: UNIX-tid

en: Un_lock
sv: _Lås upp

en: Unable to create png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
sv: Kan inte skapa png-information.
    Du har troligtvis en felaktig version av libpng på ditt system

en: Unable to create the file:
    "%s"
    Please check your permissions of the parent directory
sv: Kan inte skapa filen:
    "%s"
    Kontrollera dina rättigheter till förälderkatalogen

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
sv: Kan inte köra "%s"
    
    Detaljer: %s

en: Unable to get the name of the command to execute
sv: Kan inte få tag i namnet på kommandot att köra

en: Unable to initialize png structure.
    You probably have a bad version of libpng on your system
sv: Kan inte initiera png-strukturen.
    Du har troligtvis en felaktig version av libpng på ditt system

en: Unable to load panel stock icon '%s'
sv: Kan inte läsa in standardpanelikonen "%s"

en: Unable to locate the command to execute
sv: Kan inte lokalisera kommandot att köra

en: Unable to obtain AppletShell interface from control
sv: Kan inte få AppletShell-gränssnitt från kontroll

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
sv: Kan inte öppna desktop-filen %s för panelstartaren%s%s

en: Unable to set png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
sv: Kan inte ställa in png-information.
    Du har troligtvis en felaktig version av libpng på ditt system

en: Unable to take a screenshot of the current desktop.
sv: Kan inte ta en skärmdump av det aktuella skrivbordet.

en: Unknown Window
sv: Okänt fönster

en: Unknown background type received
sv: Okänd bakgrundstyp mottogs

en: Use UNIX time
sv: Använd UNIX-tid

en: Use UTC
sv: Använd UTC

en: Use _UTC
sv: Använd UT_C

en: Use custom icon for object's button
sv: Använd anpassad ikon för objektets knapp

en: Use custom path for menu contents
sv: Använd anpassad sökväg för menyinnehållet

en: Use internet time
sv: Använd Internettid

en: Utility
sv: Verktyg

en: Visible pixels when hidden
sv: Synliga bildpunkter då panelen är dold

en: Wanda Factory
sv: Wanda-fabrik

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
sv: Varning: Kommandot verkar vara någonting användbart. Eftersom
    detta är ett oanvändbart panelprogram vill du nog inte göra
    detta. Vi rekommenderar inte att man använder %s till
    någonting som skulle göra panelprogrammet "praktiskt" eller
    användbart.

en: Web directory
sv: Webbkatalog

en: When a panel is deleted, the panel and its
     settings are lost. Delete this panel?
sv: När en panel tas bort förloras panelen och dess
     inställningar. Vill du ta bort denna panel?

en: When to group windows
sv: När fönster ska grupperas

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "gtk" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
sv: Vilken typ av bakgrund som ska användas för denna panel. Möjliga värden är "gtk", GTK+-standardwidgetbakgrunden kommer att användas, "color" (färg), färginställningen kommer att användas som bakgrundsfärg eller "image" (bild), bilden som är angiven i bildinställningen kommer att användas som bakgrund.

en: Will run command: '%s'
sv: Kommer att köra kommandot: "%s"

en: Window List
sv: Fönsterlista

en: Window List Preferences
sv: Inställningar för fönsterlista

en: Window Navigation Applet Factory
sv: Fabrik för fönsternavigeringspanelprogrammet

en: Window Selector
sv: Fönsterväljare

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
sv: Med en flerskärmskonfiguration kan du ha paneler på varje enskild skärm. Denna nyckel identifierar den aktuella skärm som panelen visas på.

en: Workspace Names
sv: Namn på arbetsytor

en: Workspace Switcher
sv: Arbetsytebytare

en: Workspace Switcher Preferences
sv: Inställningar för arbetsytebytare

en: Workspace na_mes:
sv: Na_mn på arbetsytor:

en: X Large
sv: Extrastor

en: X Small
sv: Extraliten

en: X co-ordinate of panel
sv: X-koordinaten för panelen

en: X screen where the panel is displayed
sv: X-skärmen som panelen visas på

en: XX Large
sv: Jättestor

en: XX Small
sv: Jätteliten

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
sv: Xinerama-bildskärmen som panelen visas på

en: Y co-ordinate of panel
sv: Y-koordinaten för panelen

en: You can not create a new launcher at this location since the location is not writable.
sv: Du kan inte skapa en ny programstartare på denna plats eftersom platsen inte är skrivbar.

en: You cannot remove your last panel.
sv: Du kan inte ta bort din sista panel.

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
sv: Du har inte "fortune" installerat, eller så har du inte angett vilket program som ska köras.
    
    Ställ in detta i inställningsrutan för GNOME-fiskens egenskaper

en: You have to specify a name.
sv: Du måste ange ett namn.

en: You have to specify a valid URL or command.
sv: Du måste ange en giltig URL eller ett giltigt kommando.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
sv: Din fönsterhanterare stöder inte knappen för att visa skrivbordet, eller så kör du ingen fönsterhanterare.

en: _About Panels
sv: _Om paneler

en: _About...
sv: _Om...

en: _Activate Screensaver
sv: _Aktivera skärmsläckare

en: _Add to Panel
sv: _Lägg till i panelen

en: _Always group windows
sv: _Gruppera alltid fönster

en: _Autohide
sv: _Dölj automatiskt

en: _Delete This Panel
sv: _Ta bort denna panel

en: _Delete This Panel...
sv: _Ta bort denna panel...

en: _File:
sv: _Fil:

en: _Force quit
sv: _Tvinga avslutande

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Icon:
sv: _Ikon:

en: _Kill Screensaver Daemon
sv: _Döda skärmsläckardemon

en: _Lock
sv: _Lås

en: _Lock Screen
sv: _Lås skärmen

en: _Move
sv: _Flytta

en: _Name of fish:
sv: _Namn på fisken:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Never group windows
sv: Gruppera al_drig fönster

en: _New Panel
sv: _Ny panel

en: _None (use system theme)
sv: _Ingen (använd systemtemat)

en: _Orientation:
sv: _Orientering:

en: _Pause per frame:
sv: _Paus per bildruta:

en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Remove From Panel
sv: _Ta bort från panelen

en: _Rotate on vertical panels
sv: _Rotera i vertikala paneler

en: _Run
sv: _Kör

en: _Scale
sv: _Skala

en: _Size:
sv: _Storlek:

en: _Tile
sv: _Upprepa

en: _Total frames in animation:
sv: _Totalt antal bildrutor i animationen:

en: columns
sv: kolumner

en: file not found
sv: filen hittades inte

en: frames
sv: bildrutor

en: none
sv: inga

en: pixels
sv: bildpunkter

en: query returned exception %s
sv: fråg returnerade undantag %s

en: rows
sv: rader

en: seconds
sv: sekund
