gnome-terminal - en to sv translation catalogue (494 entries)

en: "%s" is not a valid zoom factor
sv: "%s" är inte en giltig zoomfaktor

en: "%s" option given twice
sv: Flaggan "%s" angiven två gånger

en: "%s" option given twice for the same window
sv: Flaggan "%s" angavs två gånger för samma fönster

en: "%s" option requires an argument
sv: Flaggan "%s" kräver ett argument

en: "%s" specified more than once for the same window or tab
sv: "%s" angavs mer än en gång för samma fönster eller flik

en: <b>Background</b>
sv: <b>Bakgrund</b>

en: <b>Command</b>
sv: <b>Kommando</b>

en: <b>Compatibility</b>
sv: <b>Kompatibilitet</b>

en: <b>Foreground and Background</b>
sv: <b>Förgrund och bakgrund</b>

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: <b>Palette</b>
sv: <b>Palett</b>

en: <b>Scrolling</b>
sv: <b>Rullning</b>

en: <b>Title</b>
sv: <b>Titel</b>

en: <big>S/Key Challenge Response</big>
sv: <big>Svar på S/key-utmaning</big>

en: <small><i>Maximum</i></small>
sv: <small><i>Maximal</i></small>

en: <small><i>None</i></small>
sv: <small><i>Ingen</i></small>

en: A subset of possible encodings are presented in the Encoding submenu. This is a list of encodings to appear there. The special encoding name "current" means to display the encoding of the current locale.
sv: En lista med möjliga kodningar visas i kodningsmenyn. Detta är en lista med kodningar som visas där. Det speciella kodningsnamnet "current" betyder att kodningen för den aktuella lokalen ska visas.

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
sv: Ett värde mellan 0,0 och 1,0 som indikerar hur mycket bakgrundsbilden ska förmörkas. 0,0 betyder ingen mörkhet, 1,0 betyder helt mörk. I den nuvarande implementationen finns det bara två möjliga nivåer för mörkhet, så inställningen beter sig som ett booleskt värde, där 0,0 inaktiverar förmörkningseffekten.

en: ASCII DEL
sv: ASCII-DEL

en: A_vailable encodings:
sv: _Tillgängliga kodningar:

en: Accelerator Mode
sv: Snabbtangentsläge

en: Accelerator key
sv: Snabbtangent

en: Accelerator modifiers
sv: Snabbtangentsmodifierare

en: Add or Remove Terminal Encodings
sv: Lägg till eller ta bort terminalkodningar

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
sv: Ett Pango-typsnittsnamn. Exempel är "Sans 12" eller "Monospace Bold 14".

en: An X font name. See the X man page (type "man X") for more details on the format of X font names.
sv: Ett X-typsnittsnamn. Se manualsidan för X (skriv "man X") för fler detaljer om formatet för X-typsnittsnamn.

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
sv: Argumentet till "%s" är inte ett giltigt kommando: %s

en: Armenian
sv: Armensk

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Background image _scrolls
sv: Bakgrundsbilden _rullar

en: Background type
sv: Bakgrundstyp

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Black on light yellow
sv: Svart på ljusgult

en: Black on white
sv: Svart på vitt

en: Built-_in schemes:
sv: _Inbyggda scheman:

en: Built-in _schemes:
sv: Inbyggda _scheman:

en: Built-in foreground and background color schemes:
sv: Inbyggda färgscheman för förgrund och bakgrund:

en: Built-in palette schemes:
sv: Inbyggda palettscheman:

en: C_lose Tab
sv: S_täng flik

en: C_urrent Profile...
sv: A_ktuell profil...

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Change P_rofile
sv: Byt _profil

en: Change _Profile
sv: Byt _profil

en: Characters that are considered "part of a word"
sv: Tecken som betraktas som "en del av ett ord"

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesisk

en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesisk

en: Choose a terminal font
sv: Välj ett terminaltypsnitt

en: Choose base profile
sv: Välj basprofil

en: Choose terminal background color
sv: Välj terminalbakgrundsfärg

en: Choose terminal text color
sv: Välj terminaltextfärg

en: Click button to choose profile
sv: Klicka på knappen för att välja profil

en: Click to choose font size
sv: Klicka för att välja typsnittstorlek

en: Click to choose font type
sv: Klicka för att välja typsnittstyp

en: Click to delete selected profile
sv: Klicka för att ta bort den valda profilen

en: Click to open edit profile dialog
sv: Klicka för att öppna dialogen redigera profil

en: Click to open new profile dialog
sv: Klicka för att öppna dialogen ny profil

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Color Selector
sv: Färgväljare

en: Color _palette:
sv: Färg_palett:

en: Color dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
sv: Färg som släpptes på terminalen hade fel format (%d) eller längd (%d)

en: Colors
sv: Färger

en: Command line
sv: Kommandorad

en: Compatibility
sv: Kompatibilitet

en: Contents
sv: Innehåll

en: Copy
sv: Kopiera

en: Could not execute command %s: %s
sv: Kunde inte köra kommandot %s: %s

en: Could not find a background image called "%s" for terminal profile "%s"
sv: Kunde inte hitta en bakgrundsbild vid namn "%s" för terminalprofilen "%s"

en: Could not find an icon called "%s" for terminal profile "%s"
sv: Kunde inte hitta en ikon vid namn "%s" för terminalprofilen "%s"

en: Could not load font "%s"
sv: Kunde inte läsa in typsnittet "%s"

en: Could not load icon "%s": %s
sv: Kunde inte läsa in ikonen "%s": %s

en: Could not open the address "%s":
    %s
sv: Kunde inte öppna adressen "%s":
    %s

en: Could not parse string "%s" as a color palette
sv: Kunde inte tolka strängen "%s" som en färgpalett

en: Could not set working directory to "%s": %s
sv: Kunde inte ställa in arbetskatalogen till "%s": %s

en: Croatian
sv: Kroatisk

en: Current Locale
sv: Aktuell lokal

en: Cursor blin_ks
sv: _Markören blinkar

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom co_mmand:
sv: Eget ko_mmando:

en: Custom command to use instead of the shell
sv: Eget kommando att använda istället för skalet

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: DIRNAME
sv: KATNAMN

en: Default color of terminal background
sv: Standardfärg för terminalbakgrund

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
sv: Standardfärg för terminalbakgrunden, som en färgspecifikation (kan vara hexadecimala siffror i HTML-stil, eller ett färgnamn som "red").

en: Default color of text in the terminal
sv: Standardfärg för texten i terminalfönstret

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
sv: Standardfärg för texten i terminalfönstret, som en färgspecifikation (kan vara hexadecimala siffror i HTML-stil, eller ett färgnamn som "red").

en: Delete Profile
sv: Ta bort profil

en: Delete profile "%s"?
sv: Ta bort profilen "%s"?

en: Delete this profile?
     | Delete these %d profiles?
sv[0]: Ta bort denna profil?
sv[1]: Ta bort dessa %d profiler?

en: Disable all me_nu access keys (such as Alt+f to open File menu)
sv: Inaktivera alla me_nyåtkomsttangenter (exempelvis Alt+a för att öppna Arkiv-menyn)

en: Disable m_enu shortcut key (F10 by default)
sv: Inaktivera tangent för m_enyåtkomst (F10 som standard)

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
sv: Registrera inte i aktiveringsnamnservern, återanvänd inte en aktiv terminal

en: E_ncodings shown in menu:
sv: _Kodningar som visas i menyn:

en: Edit
sv: Redigera

en: Editing Profile "%s"
sv: Redigerar profilen "%s"

en: Effect of the Backspace key
sv: Effekt av backstegstangenten

en: Effect of the Delete key
sv: Effekt av Delete-tangenten

en: Effects
sv: Effekter

en: Enter profile name
sv: Ange profilnamn

en: Error converting URI "%s" into filename: %s
sv: Fel vid konvertering av URI:n "%s" till filnamn: %s

en: Error getting default value of %s: %s
sv: Fel vid hämtande av standardvärde för %s: %s

en: Error propagating accelerator change to configuration database: %s
sv: Fel vid propagering av snabbtangentsändring till konfigurationsdatabas: %s

en: Error registering terminal with the activation service; factory mode disabled.
sv: Fel vid registrering av terminalen i aktiveringstjänsten; fabriksläget är inaktiverat.

en: Error setting %s config key: %s
sv: Fel vid inställning konfigurationsnyckeln %s: %s

en: Error setting key %s back to default: %s
sv: Fel vid återställning av tangenten %s till standardvärdet: %s

en: Error setting new accelerator in configuration database: %s
sv: Fel vid inställning av ny snabbtangent i konfigurationsdatabasen: %s

en: Error setting use_menu_accelerators key: %s
sv: Fel vid inställning av use_menu_accelerators-tangenten: %s

en: Escape sequence
sv: Kontrollsekvens

en: Execute the argument to this option inside the terminal.
sv: Kör argumentet till denna flagga inuti terminalen.

en: Execute the remainder of the command line inside the terminal.
sv: Kör återstoden av kommandoraden inuti terminalen.

en: Exit the terminal
sv: Avsluta terminalfönstret

en: Failed to load background image "%s" for terminal profile "%s": %s
sv: Misslyckades med att läsa in bakgrundsbilden "%s" för terminalprofilen "%s": %s

en: Failed to load icon "%s" for terminal profile "%s": %s
sv: Misslyckades med att läsa in ikonen "%s" för terminalprofilen "%s": %s

en: Failed to retrieve terminal server from activation server
sv: Misslyckades med att hämta terminalserver från aktiveringsservern

en: File
sv: Arkiv

en: Filename of a background image.
sv: Filnamn för en bakgrundsbild.

en: Font
sv: Typsnitt

en: Full Screen
sv: Helskärmsläge

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: GNOME Terminal
sv: GNOME-terminal

en: GNOME Terminal: font name "%s" set in configuration database is not valid
sv: GNOME-terminal: typsnittsnamnet "%s" som är inställt i konfigurationsdatabasen är inte giltigt

en: General
sv: Allmänt

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Go
sv: Gå

en: Goes after initial title
sv: Hamnar efter starttitel

en: Goes before initial title
sv: Hamnar före starttitel

en: Gray on black
sv: Grått på svart

en: Greek
sv: Grekisk

en: Green on black
sv: Grönt på svart

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Hebrew Visual
sv: Synlig hebreisk

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide and Show menubar
sv: Dölj och visa menyrad

en: How much to darken the background image
sv: Hur mycket bakgrundsbilden ska förmörkas

en: Human-readable name of the profile
sv: Läsbart namn för profilen

en: Human-readable name of the profile.
sv: Läsbart namn för profilen.

en: ID for startup notification protocol.
sv: ID för uppstartsnotifieringsprotokollet.

en: Icelandic
sv: Isländsk

en: Icon for terminal window
sv: Ikon för terminalfönstret

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
sv: Ikon att använda för flikar/fönster som innehåller denna profil.

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
sv: Om programmet i terminalfönstret ställer in titeln (vanligtvis har folk sitt skal konfigurerat att göra detta) kan den dynamiskt inställda titeln radera den konfigurerade titeln, hamna före den, hamna efter den, eller ersätta den. De möjliga värdena är "replace" (ersätt), "before" (före), "after" (efter) och "ignore" (ignorera).

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
sv: Om sant, tillåt program i terminalfönstret att göra text fet.

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
sv: Om sant, gör inte väsen då program skickar kontrollsekvensen för terminalljudet.

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
sv: Om sant hoppar rullningslisten till nedersta läget då en tangent trycks ned.

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
sv: Om sant, rulla bakgrundsbilden tillsammans med förgrundstexten; om falskt, behåll bilden i en låst position och rulla texten ovanför den.

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
sv: Om sant kommer kommandot inuti terminalfönstret att startas som ett inloggningsskal (argv[0] kommer att ha ett bindestreck före).

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
sv: Om sant kommer terminalfönstret att använda det globala skrivbordstypsnittet om det har fast breddsteg (och annars det typsnitt som är mest likt).

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
sv: Om sant kommer temafärgschemat som används för textinmatningsfält att användas för terminalfönstret, istället för de färger som tillhandahålls av användaren.

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
sv: Om sant kommer värdet för inställningen custom_command att användas istället för att ett skal körs.

en: If true, utmp/wtmp will be updated when the command inside the terminal is launched.
sv: Om sant kommer utmp/wtmp att uppdateras när kommandot inuti terminalfönstret startas.

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
sv: Om sant kommer terminalfönstret att rulla till nedersta läget så fort det finns ny utdata.

en: Image filename dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
sv: Bildfilnamn som släpptes på terminalen hade fel format (%d) eller längd (%d)

en: Initial _title:
sv: Start_titel:

en: Invalid argument: "%s"
sv: Ogiltigt argument: "%s"

en: Invalid geometry string "%s"
sv: Ogiltig geometristräng "%s"

en: Isn't displayed
sv: Visas inte

en: It appears that you do not have gnome-terminal.server installed in a valid location. Factory mode disabled.
sv: Det verkar som om gnome-terminal.server inte är installerad på någon giltig plats. Fabriksläget är inaktiverat.

en: Japanese
sv: Japansk

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att ta fram dialogen för profilskapande. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att stänga en flik. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att stänga ett fönster. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att kopiera markerad text till urklipp. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att starta hjälp. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att göra typsnitt större. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att göra typsnitt mindre. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att göra typsnitt till normal storlek. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att öppna en ny flik. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att öppna ett nytt fönster. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for pasting the contents of the clipboard into the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att klistra in markerad text från urklipp. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 1. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 10. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 11. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 12. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 2. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 3. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 4. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 5. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 6. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 7. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 8. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 9. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att växla helskärmsläge. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att återställa och tömma terminalfönstret. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att återställa terminalfönstret. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att ställa in terminaltiteln. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till nästa flik. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till föregående flik. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att växla synligheten för menyraden. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to close a tab
sv: Snabbtangent för att stänga en flik

en: Keyboard shortcut to close a window
sv: Snabbtangent för att stänga ett fönster

en: Keyboard shortcut to copy text
sv: Snabbtangent för kopiera text

en: Keyboard shortcut to create a new profile
sv: Snabbtangent för att skapa en ny profil

en: Keyboard shortcut to launch help
sv: Snabbtangent för att starta hjälp

en: Keyboard shortcut to make font larger
sv: Snabbtangent för att göra typsnitt större

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
sv: Snabbtangent för att göra typsnitt till normal storlek

en: Keyboard shortcut to make font smaller
sv: Snabbtangent för att göra typsnitt mindre

en: Keyboard shortcut to open a new tab
sv: Snabbtangent för att öppna en ny flik

en: Keyboard shortcut to open a new window
sv: Snabbtangent för att öppna ett nytt fönster

en: Keyboard shortcut to paste text
sv: Snabbtangent för att klistra in text

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
sv: Snabbtangent för att återställa och tömma terminalfönstret

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
sv: Snabbtangent för att återställa terminalfönstret

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
sv: Snabbtangent för att ställa in terminaltiteln

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
sv: Snabbtangent för att byta till flik 1

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
sv: Snabbtangent för att byta till flik 10

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
sv: Snabbtangent för att byta till flik 11

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
sv: Snabbtangent för att byta till flik 12

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
sv: Snabbtangent för att byta till flik 2

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
sv: Snabbtangent för att byta till flik 3

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
sv: Snabbtangent för att byta till flik 4

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
sv: Snabbtangent för att byta till flik 5

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
sv: Snabbtangent för att byta till flik 6

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
sv: Snabbtangent för att byta till flik 7

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
sv: Snabbtangent för att byta till flik 8

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
sv: Snabbtangent för att byta till flik 9

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
sv: Snabbtangent för att byta till nästa flik

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
sv: Snabbtangent för att byta till föregående flik

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
sv: Snabbtangent för att växla helskärmsläge

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
sv: Snabbtangent för att växla synligheten på menyraden

en: Korean
sv: Koreansk

en: Linux console
sv: Linux-konsoll

en: List of available encodings
sv: Lista med tillgängliga kodningar

en: List of profiles
sv: Lista med profiler

en: List of profiles known to gnome-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /apps/gnome-terminal/profiles.
sv: Lista med profiler som är kända av gnome-terminal. Listan innehåller strängar med namn på underkataloger som är relativa till /apps/gnome-terminal/profiles.

en: MAX_FONTS exceeded. Some fonts may be missing.
sv: MAX_FONTS överskreds. En del typsnitt kan saknas.

en: Mozilla url dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
sv: Mozilla-url som släpptes på terminalen hade fel format (%d) eller längd (%d)

en: New Profile
sv: Ny profil

en: New Tab
sv: Ny flik

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New _Profile...
sv: Ny _profil...

en: No argument given to "%s" option
sv: Inget argument angivet till flaggan "%s"

en: No such profile '%s', using default profile
sv: Det finns ingen profil "%s", använder standardprofilen

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Normal Size
sv: Normal storlek

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
sv: Normalt kan du komma åt menyraden genom att trycka F10. Detta kan också anpassas via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). Detta alternativ möjliggör att standardmenyradsgenvägen inaktiveras.

en: Number of lines to keep in scrollback
sv: Antal rader som ska behållas i rullningshistoriken

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. Be careful with this setting; it's the primary factor in determining how much memory the terminal will use.
sv: Antal rader i rullningshistoriken som ska behållas. Du kan rulla bakåt i terminalfönstret detta antal rader; rader som inte får plats i rullningshistoriken kastas. Var försiktig med denna inställning; det är den främsta faktorn som avgör hur mycket minne terminalfönstret kommer att använda.

en: On the left side
sv: på vänster sida

en: On the right side
sv: på höger sida

en: Open Ta_b
sv: Öppna _flik

en: Open _Terminal
sv: _Öppna terminalfönster

en: Open a dialog to specify the color
sv: Öppna en dialog för att ange färgen

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile. More than one of these options can be provided.
sv: Öppna en ny flik i det senast öppnade fönstret med standardprofilen. Fler än en av dessa flaggor kan anges.

en: Open a new tab in the last-opened window with the given profile ID. Used internally to save sessions.
sv: Öppna en ny flik i det senast sparade fönstret med angivet profil-ID. Används internt för att spara sessioner.

en: Open a new tab in the last-opened window with the given profile. More than one of these options can be provided.
sv: Öppna en ny flik i det senast öppnade fönstret med den angivna profilen. Fler än en av dessa flaggor kan anges.

en: Open a new window containing a tab with the default profile. More than one of these options can be provided.
sv: Öppna ett nytt fönster som innehåller en flik med standardprofilen. Fler än en av dessa flaggor kan anges.

en: Open a new window containing a tab with the given profile ID. Used internally to save sessions.
sv: Öppna ett nytt fönster som innehåller en flik med angivet profil-ID. Används internt för att spara sessioner.

en: Open a new window containing a tab with the given profile. More than one of these options can be provided.
sv: Öppna ett nytt fönster som innehåller en flik med den angivna profilen. Fler än en av dessa flaggor kan anges.

en: Option "%s" requires an argument giving the directory
sv: Flaggan "%s" kräver ett argument som anger rollen

en: Option "%s" requires an argument giving the geometry
sv: Flaggan "%s" kräver ett argument som anger geometrin

en: Option "%s" requires an argument giving the role
sv: Flaggan "%s" kräver ett argument som anger rollen

en: Option "%s" requires an argument giving the title
sv: Flaggan "%s" kräver ett argument som anger titeln

en: Option "%s" requires an argument giving the zoom factor
sv: Flaggan "%s" kräver ett argument som anger zoomfaktorn

en: Option "%s" requires an argument specifying what profile to use
sv: Flaggan "%s" kräver ett argument som anger vilken profil som ska användas

en: Option "%s" requires specifying the command to run
sv: Flaggan "%s" kräver att kommandot som ska köras anges

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
sv: Flaggan "%s" kräver att det kommando som ska köras anges på resten av kommandoraden

en: Option --%s is no longer supported in this version of gnome-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new --window-with-profile option
sv: Flaggan --%s stöds inte längre i denna version av gnome-terminal; du vill kanske prova att skapa en profil med den önskade inställningen och använda den nya flaggan --window-with-profile

en: Option --default-working-directory requires an argument giving the directory
sv: Flaggan --default-working-directory kräver ett argument som anger katalogen

en: PROFILEID
sv: PROFIL-ID

en: PROFILENAME
sv: PROFILNAMN

en: P_rofiles...
sv: P_rofiler...

en: Palette entry 1
sv: Palettpost 1

en: Palette entry 10
sv: Palettpost 10

en: Palette entry 11
sv: Palettpost 11

en: Palette entry 12
sv: Palettpost 12

en: Palette entry 13
sv: Palettpost 13

en: Palette entry 14
sv: Palettpost 14

en: Palette entry 15
sv: Palettpost 15

en: Palette entry 16
sv: Palettpost 16

en: Palette entry 2
sv: Palettpost 2

en: Palette entry 3
sv: Palettpost 3

en: Palette entry 4
sv: Palettpost 4

en: Palette entry 5
sv: Palettpost 5

en: Palette entry 6
sv: Palettpost 6

en: Palette entry 7
sv: Palettpost 7

en: Palette entry 8
sv: Palettpost 8

en: Palette entry 9
sv: Palettpost 9

en: Palette for terminal applications
sv: Palett för terminalprogram

en: Palette had %d entry instead of %d
     | Palette had %d entries instead of %d
sv[0]: Paletten hade %d post istället för %d
sv[1]: Paletten hade %d poster istället för %d

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Paste
sv: Klistra in

en: Persian
sv: Persisk

en: Popup a dialog when an s/key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
sv: Visa ett dialogfönster då en s/key-utmaningssvarsfråga detekteras och klickas på. Att ange ett lösenord i dialogfönstret kommer att skicka det till terminalfönstret.

en: Position of the scrollbar
sv: Position för rullningslisten

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
sv: Möjliga värden är "close" för att stänga terminalfönstret och "restart" för att starta om kommandot.

en: Profile Editor
sv: Profilredigerare

en: Profile _icon:
sv: Profil_ikon:

en: Profile _name:
sv: Profil_namn:

en: Profile _used when launching a new terminal:
sv: Profil som _används vid start av en ny terminal:

en: Profile list
sv: Profillista

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
sv: Profil som ska användas vid öppnande av ett nytt fönster eller flik. Måste finnas i profile_list.

en: Profile to use for new terminals
sv: Profil att använda för nya terminalfönster

en: Profiles
sv: Profiler

en: ROLE
sv: ROLL

en: Register with the activation nameserver [default]
sv: Registrera i aktiveringsnamnservern [standard]

en: Replaces initial title
sv: Ersätter starttitel

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset and C_lear
sv: Återställ och t_öm

en: Reset and Clear
sv: Återställ och töm

en: Restart the command
sv: Starta om kommandot

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Ru_n a custom command instead of my shell
sv: K_ör ett eget kommando istället för mitt skal

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
sv: Kör detta kommando istället för skalet, om use_custom_command är sant.

en: Sc_roll on output
sv: Ru_lla vid utdata

en: Scr_ollback:
sv: Rullnings_historik:

en: Scroll on _keystroke
sv: Rulla vid _tangentnedtryckning

en: Scrolling
sv: Rullning

en: Secure _Keyboard
sv: Säkra _tangentbord

en: Select-by-_word characters:
sv: Tecken för _välj-per-ord:

en: Set Title
sv: Ställ in titel

en: Set _Character Encoding
sv: Ställ in _teckenkodning

en: Set the default terminal's working directory. Used internally
sv: Ställ in terminalens standardarbetskatalog. Används internt

en: Set the last specified tab as the active one in its window
sv: Ställ in den senast angivna fliken som den aktiva i dess fönster

en: Set the role for the last-specified window; applies to only one window; can be specified once for each window you create from the command line.
sv: Ställ in rollen för det senast angivna fönstret. Gäller endast ett fönster. Kan anges en gång för varje fönster du skapar från kommandoraden.

en: Set the terminal's title
sv: Ställ in terminaltiteln

en: Set the terminal's working directory
sv: Ställ in terminalens arbetskatalog

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
sv: Ställ in terminalens zoomfaktor (1,0 = normal storlek)

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
sv: Ställer in vilken kod som backstegstangenten genererar. Möjliga värden är "ascii-del" för tecknet ASCII DEL, "control-h" för Control-H (även känt som tecknet ASCII BS), "escape-sequence" för kontrollsekvensen som normalt är bunden till backsteg eller delete. "ascii-del" betraktas normalt som den korrekta inställningen för backstegstangenten.

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
sv: Ställer in vilken kod som delete-tangenten genererar. Möjliga värden är "ascii-del" för tecknet ASCII DEL, "control-h" för Control-H (även känt som tecknet ASCII BS), "escape-sequence" för kontrollsekvensen som normalt är bunden till backsteg eller delete. "escape-sequence" betraktas normalt som den korrekta inställningen för backstegstangenten.

en: Shortcut _Key
sv: Snabb_tangent

en: Show Menu_bar
sv: Visa _menyrad

en: Show _Menubar
sv: Visa _menyrad

en: Show _menubar by default in new terminals
sv: Visa _menyrad som standard i nya terminalfönster

en: Si_ze:
sv: _Storlek:

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Support skey dingus clicking
sv: Stöd skey-dingusklick

en: Switch to Next Tab
sv: Byt till nästa flik

en: Switch to Previous Tab
sv: Byt till föregående flik

en: Switch to Tab 1
sv: Byt till flik 1

en: Switch to Tab 10
sv: Byt till flik 10

en: Switch to Tab 11
sv: Byt till flik 11

en: Switch to Tab 12
sv: Byt till flik 12

en: Switch to Tab 2
sv: Byt till flik 2

en: Switch to Tab 3
sv: Byt till flik 3

en: Switch to Tab 4
sv: Byt till flik 4

en: Switch to Tab 5
sv: Byt till flik 5

en: Switch to Tab 6
sv: Byt till flik 6

en: Switch to Tab 7
sv: Byt till flik 7

en: Switch to Tab 8
sv: Byt till flik 8

en: Switch to Tab 9
sv: Byt till flik 9

en: TITLE
sv: TITEL

en: Ta_bs
sv: _Flikar

en: Terminal _bell
sv: Terminal_ljud

en: Terminal applications have these colors available to them.
sv: Terminalprogram har dessa färger tillgängliga.

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
sv: Terminaler har en palett med 16 färger som program i terminalen kan använda. Detta är den paletten, i form av en kolonseparerad lista med färgnamn. Färgnamn ska skrivas i hexadecimalt format, till exempel "#FF00FF"

en: The command running inside the terminal may dynamically set a new title.
sv: Kommandot som kör inuti terminalfönstret kan dynamiskt ställa in en ny titel.

en: The file "%s" is missing. This indicates that the application is installed incorrectly.
sv: Filen "%s" saknas. Detta betyder att programmet inte installerades korrekt.

en: The profile you selected as a base for your new profile no longer exists
sv: Profilen som du valde som bas för din nya profil finns inte längre

en: The text you clicked doesn't seem to be an S/Key challenge.
sv: Texten du klickade på verkar inte vara en S/key-utmaning.

en: The type of accelerator.
sv: Typen av snabbtangent.

en: The value of configuration key %s is not valid; value is "%s"
sv: Värdet på konfigurationsnyckeln %s är inte giltigt; värdet är "%s"

en: There was a problem with the command for this terminal: %s
sv: Det uppstod ett problem med kommandot för denna terminal: %s

en: There was an error creating the child process for this terminal
sv: Ett fel uppstod vid skapande av barnprocessen för denna terminal

en: There was an error creating the child process for this terminal: %s
sv: Ett fel uppstod vid skapande av barnprocessen för denna terminal: %s

en: There was an error creating the profile "%s"
sv: Ett fel uppstod vid skapande av profilen "%s"

en: There was an error deleting the profiles
sv: Ett fel uppstod vid borttagning av profilerna

en: There was an error displaying help: %s
sv: Ett fel uppstod vid visning av hjälp: %s

en: There was an error getting the list of terminal profiles. (%s)
sv: Ett fel uppstod vid hämtande av listan över terminalprofiler. (%s)

en: There was an error loading a terminal keybinding. (%s)
sv: Det inträffade ett fel vid inläsning av en terminaltangentkombination. (%s)

en: There was an error loading config from %s. (%s)
sv: Det inträffade ett fel vid inläsning av konfigurationen från %s. (%s)

en: There was an error loading config value for whether to use image in menus. (%s)
sv: Det uppstod ett fel vid inläsning av konfigurationsvärdet om huruvida bild i menyer ska användas. (%s)

en: There was an error loading config value for whether to use menu accelerators. (%s)
sv: Det uppstod ett fel vid inläsning av konfigurationsvärdet om huruvida menysnabbtangenter ska användas. (%s)

en: There was an error loading config value for whether to use menubar access keys. (%s)
sv: Det uppstod ett fel vid inläsning av konfigurationsvärdet om huruvida menyåtkomsttangenter ska användas. (%s)

en: There was an error loading config value for whether to use mnemonics. (%s)
sv: Det uppstod ett fel vid inläsning av konfigurationsvärdet om huruvida snabbtangenter ska användas. (%s)

en: There was an error subscribing to notification for use_menu_accelerators (%s)
sv: Det inträffade ett fel vid prenumeration på notifiering om use_menu_accelerators. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of changes to default profile. (%s)
sv: Det inträffade ett fel vid prenumeration på notifiering om ändringar i standardprofilen. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of menu icon visibility changes. (%s)
sv: Det uppstod ett fel vid prenumeration på notifiering av ändringar i synligheten för menyikoner. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of monospace font changes. (%s)
sv: Det inträffade ett fel vid prenumeration på notifiering om ändringar i typsnitt med fast breddsteg. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal encoding list changes. (%s)
sv: Det uppstod ett fel vid prenumeration på notifiering av ändringar i terminalkodningslistan. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal keybinding changes. (%s)
sv: Det inträffade ett fel vid prenumeration på notifiering om ändringar i terminaltangentkombinationer. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal profile changes. (%s)
sv: Det inträffade ett fel vid prenumeration på notifiering om terminalprofilsändringar. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal profile list changes. (%s)
sv: Det uppstod ett fel vid prenumeration på notifiering av ändringar i terminalprofilslistan. (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal window configuration changes. (%s)
sv: Det inträffade ett fel vid prenumeration på notifiering om ändringar i terminalfönsterkonfigurationen. (%s)

en: There was an error subscribing to notification on changes on whether to use menubar access keys (%s)
sv: Det inträffade ett fel vid prenumeration på notifiering om huruvida menyåtkomsttangenter ska användas. (%s)

en: There was an error while removing the configuration directory %s. (%s)
sv: Det inträffade ett fel vid borttagning av konfigurationskatalogen %s. (%s)

en: There wasn't a default value for %s
sv: Det finns inget standardvärde för %s

en: These options may cause some applications to behave incorrectly.
    They are only here to allow you to work around certain applications
    and operating systems that expect different terminal behavior.
sv: Dessa alternativ kan orsaka att en del program inte beter sig som
    de ska. De finns endast här för att låta dig kunna använda vissa
    program och operativsystem som förväntar sig ett annat terminalbeteende.

en: Title and Command
sv: Titel och kommando

en: Title for terminal
sv: Titel för terminalfönstret

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
sv: Titel att visa för terminalfönstret eller terminalfliken. Denna titel kan ersättas med eller kombineras med titeln som är satt av programmet inuti terminalfönstret, beroende på inställningen title_mode.

en: True if the cursor should blink when the terminal has focus, for windows/tabs with this profile.
sv: Sant om markören ska blinka då terminalfönstret har fokus, för fönster/flikar med denna profil.

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
sv: Sant om menyraden ska visas i nya fönster, för fönster/flikar med denna profil.

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Turn off the menubar for the last-specified window; applies to only one window; can be specified once for each window you create from the command line.
sv: Inaktivera menyraden för det senast sparade fönstret. Gäller endast ett fönster. Kan anges en gång för varje fönster du skapar från kommandoraden.

en: Turn on the menubar for the last-specified window; applies to only one window; can be specified once for each window you create from the command line.
sv: Aktivera menyraden för det senast sparade fönstret. Gäller endast ett fönster. Kan anges en gång för varje fönster du skapar från kommandoraden.

en: Two "%s" options given for one tab
sv: Två "%s"-flaggor angivna för en flik

en: Two "%s" options given for one window
sv: Två "%s"-flaggor angivna för ett fönster

en: Two --default-working-directories given
sv: Två --default-working-directories-flaggor angivna

en: Two geometries given for one window
sv: Två geometrier angivna för ett fönster

en: Two roles given for one window
sv: Två roller angivna för ett fönster

en: Type a new accelerator
sv: Tryck en ny snabbtangent

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
sv: Tryck en ny snabbtangent eller tryck backsteg för att tömma

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for pseudo-transparency.
sv: Typ av terminalbakgrund. Kan vara "solid" för enfärgad, "image" för en bild eller "transparent" för pseudogenomskinlighet.

en: URI list dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
sv: URI-lista som släpptes på terminalen hade fel format (%d) eller längd (%d)

en: Use colors from s_ystem theme
sv: Använd färger från s_ystemtemat

en: User Defined
sv: Avändardefinierad

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: View
sv: Visa

en: Western
sv: Västerländsk

en: What to do with dynamic title
sv: Vad som ska göras med dynamisk titel

en: What to do with the terminal when the child command exits
sv: Vad som ska göras med terminalfönstret när barnkommandot avslutar

en: When command _exits:
sv: Då kommandot a_vslutar:

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
sv: När text markeras ord för ord betraktas sekvenser av dessa tecken som enstaka ord. Intervall kan anges som "A-Z". Ett bindestreck (som inte betecknar ett intervall) bör vara det första tecknet som anges.

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "disabled".
sv: Var terminalfönstrets rullningslist ska placeras. Möjligheterna är "left" (vänster), "right" (höger) och "disabled" (inaktiverad).

en: Whether the menubar has access keys
sv: Huruvida menyraden har åtkomsttangenter

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
sv: Huruvida GTK:s standardsnabbtangent för menyradsåtkomst är aktiverad

en: Whether to allow bold text
sv: Huruvida fet text ska tillåtas

en: Whether to blink the cursor
sv: Huruvida markören ska blinka

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
sv: Huruvida det ska finnas åtkomsttangenter med Alt+bokstav för menyraden. De kan kollidera med en del program som körs inuti terminalfönstret, och det är därför möjligt att inaktivera dem.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
sv: Huruvida kommandot inuti terminalfönstret ska startas som inloggningsskal

en: Whether to run a custom command instead of the shell
sv: Huruvida ett eget kommando ska köras istället för skalet

en: Whether to scroll background image
sv: Huruvida bakgrundsbilden ska rullas

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
sv: Huruvida det ska rullas till nedersta läget då en tangent trycks ned

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
sv: Huruvida det ska rullas till nedersta läget då det finns ny utdata

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
sv: Huruvida menyraden ska visas i nya fönster/flikar

en: Whether to silence terminal bell
sv: Huruvida terminalljudet ska tystas

en: Whether to update utmp/wtmp when launching terminal command
sv: Huruvida utmp/wtmp ska uppdateras då ett nytt terminalkommando startas

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
sv: Huruvida färgerna från temat ska användas för terminalwidgeten

en: Whether to use the system font
sv: Huruvida systemtypsnittet ska användas

en: White on black
sv: Vitt på svart

en: X geometry specification (see "X" man page), can be specified once per window to be opened.
sv: X-geometrispecifikation (se manualsidan för "X") kan anges en gång för varje fönster som öppnas.

en: You already have a profile called "%s"
sv: Du har redan en profil med namnet "%s"

en: You must have at least one profile; you can't delete all of them.
sv: Du måste ha minst en profil; du kan inte ta bort alla profiler.

en: You must select one or more profiles to delete.
sv: Du måste välja minst en profil att ta bort.

en: ZOOMFACTOR
sv: ZOOMFAKTOR

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
sv: Zoomfaktorn "%g" är för stor, använder %g

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
sv: Zoomfaktorn "%g" är för liten, använder %g

en: _About
sv: _Om

en: _Action
sv: _Åtgärd

en: _Add or Remove...
sv: _Lägg till eller ta bort...

en: _Allow bold text
sv: _Tillåt fet text

en: _Background color:
sv: _Bakgrundsfärg:

en: _Background image
sv: _Bakgrundsbild

en: _Backspace key generates:
sv: _Backstegstangenten genererar:

en: _Base on:
sv: _Basera på:

en: _Close Window
sv: _Stäng fönster

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Copy Link Address
sv: _Kopiera länkadress

en: _Create
sv: _Skapa

en: _Delete key generates:
sv: _Delete-tangenten genererar:

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: _Details
sv: _Detaljer

en: _Dynamically-set title:
sv: _Dynamiskt inställd titel:

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit Current Profile...
sv: _Redigera aktuell profil...

en: _Encoding
sv: _Kodning

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Font:
sv: _Typsnitt:

en: _Full Screen
sv: _Helskärmsläge

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Image file:
sv: Bild_fil:

en: _Input Methods
sv: I_nmatningsmetoder

en: _Keyboard Shortcuts...
sv: _Tangentbordsgenvägar...

en: _Next Tab
sv: _Nästa flik

en: _None (use solid color)
sv: _Ingen (använd enfärgad bakgrund)

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Open Link
sv: _Öppna länk

en: _Previous Tab
sv: _Föregående flik

en: _Profile name:
sv: _Profilnamn:

en: _Profiles:
sv: _Profiler:

en: _Reset
sv: _Återställ

en: _Reset compatibility options to defaults
sv: _Återställ kompatibilitetsalternativ till standardvärdena

en: _Run command as a login shell
sv: _Kör kommando som ett inloggningsskal

en: _Scrollbar is:
sv: _Rullningslisten är:

en: _Set Title...
sv: _Ställ in titel...

en: _Shade transparent or image background:
sv: För_mörka genomskinlig bakgrund eller bildbakgrund:

en: _Shortcut Keys:
sv: _Snabbtangenter:

en: _Text color:
sv: _Textfärg:

en: _Title:
sv: _Titel:

en: _Transparent background
sv: _Genomskinlig bakgrund

en: _Update utmp/wtmp records when command is launched
sv: _Uppdatera utmp/wtmp-poster då kommandot startas

en: _Use bold version of font
sv: _Använd fet version av typsnitt

en: _Use the system terminal font
sv: _Använd systemets terminaltypsnitt

en: _View
sv: _Visa

en: _kilobytes
sv: _kilobyte

en: _lines
sv: _rader

en: char cell
sv: teckencell

en: italic
sv: kursiv

en: kilobytes
sv: kilobyte

en: monospaced
sv: fast breddsteg

en: oblique
sv: lutande

en: other
sv: annan

en: proportional
sv: proportionell

en: reverse italic
sv: omvänd kursiv

en: reverse oblique
sv: omvänd lutande

en: roman
sv: rak

en: text/plain dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
sv: text/plain som släpptes på terminalen hade fel format (%d) eller längd (%d)
