gnumeric - en to sv translation catalogue (3640 entries)

en: 
    Do you want to activate this plugin together with its dependencies?
sv: 
    Vill du aktivera den här insticksmodulen tillsammans med dess beroenden?

en:    
       <span weight="bold">Rounds</span>
sv:    
       <span weight="bold">Rundor</span>

en:    <span weight="bold">Limits</span>
sv:    <span weight="bold">Gränser</span>

en: # Input variables
sv: Antal indatavariabler

en: # Output variables
sv: Antal utdatavariabler

en: #N/A
sv: #-

en: #NAME?
sv: #NAMN?

en: #NULL!
sv: #TOM!

en: #RECALC!
sv: #OMKALK!

en: #UNKNOWN!
sv: #OKÄND!

en: #VALUE!
sv: #VÄRDE!

en: % of _normal size
sv: % av _normalstorlek

en: %d function in category "%s"
sv: %d funktion i kategori "%s"

en: %d of %d lines to import
sv: %d av %d rader att importera

en: %d x %d
sv: %d × %d

en: %dC
sv: %d K

en: %dR
sv: %d R

en: %dR x %dC
sv: %d R × %d K

en: %i fields are not part of the merge zone!
sv: %i fält är inte del av sammanslagningszonen!

en: %s
    is a directory name
sv: %s
    är ett katalognamn

en: %s is encrypted
sv: "%s" är krypterad

en: %s is locked. Unprotect the sheet to enable editing.
sv: %s är låst. Ta bort skyddet på bladet för att tillåta redigering.

en: %s is locked. Unprotect the workbook to enable editing.
sv: %s är låst. Ta bort skyddet på arbetsboken för att tillåta redigering.

en: %s is not true.
sv: %s är inte sann.

en: %s!%s : unable to parse '%s'
         %s
sv: %s!%s : kan inte tolka "%s"
         %s

en: %s!%s is locked
sv: %s!%s är skyddad

en: '%s' has a circular reference
sv: "%s" har en cirkelreferens

en: '%s' is already defined in sheet
sv: "%s" är redan definierad i bladet

en: '%s' is already defined in workbook
sv: "%s" är redan definierad i arbetsboken

en: '%s' is an error
sv: "%s" är ett fel

en: '%s' is not a number
sv: "%s" är inte ett tal

en: '%s' is not a valid date
sv: "%s" är inte ett giltigt datum

en: '%s' is not a valid time
sv: "%s" är inte en giltig tid

en: '%s' is not an integer
sv: "%s" är inte ett heltal

en: () is an invalid expression
sv: () är ett ogiltigt uttryck

en: (1 - alpha) =
sv: (1 - alfa) =

en: (All)
sv: (Allt)

en: (Blanks...)
sv: (Tomma...)

en: (Custom...)
sv: (Anpassad...)

en: (Input)
sv: (Indata)

en: (Non Blanks...)
sv: (Ej tomma...)

en: *** Interpreter: %s
sv: *** Tolk: %s

en: *Apr
sv: *apr

en: *Aug
sv: *aug

en: *Dec
sv: *dec

en: *Feb
sv: *feb

en: *Fri
sv: *fre

en: *Jan
sv: *jan

en: *Jul
sv: *jul

en: *Jun
sv: *jun

en: *Mar
sv: *mar

en: *May
sv: *maj

en: *Mon
sv: *mån

en: *Nov
sv: *nov

en: *Oct
sv: *okt

en: *Sat
sv: *lör

en: *Sep
sv: *sep

en: *Sun
sv: *sön

en: *Thu
sv: *tor

en: *Tue
sv: *tis

en: *Wed
sv: *ons

en: .95
sv: 0,95

en: /%%%s%%%% CI for the Mean from/to
sv: /%%%s%%%% KI för medelvärdet från/till

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
sv: /ANOVA/Variationskälla/Mellan grupper/Inom grupper/Total

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
sv: /ANOVA/Variationskälla/Rader/Kolumner/Fel/Total

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Interaction/Within
sv: /ANOVA/Variationskälla/Rader/Kolumner/Interaktion/Inom

en: /Coefficients/Standard Error/t Stat/P-value/Lower %%0.0%s%%%%/Upper %%0.0%s%%%%
sv: /Koefficienter/Standardfel/t-stat/P-värde/Lägre %%0.0%s%%%%/Övre %%0.0%s%%%%

en: /Count/Sum/Average/Variance
sv: /Antal/Summa/Medelvärde/Varians

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
sv: /Grupper/Antal/Summa/Medelvärde/Varians

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
sv: /Medelvärde/Känd varians/Observationer/Hypotetiserad medeldifferens/z/P (Z<=z) ensvansad/z kritiskt ensvansad/P (Z<=z) tvåsvansad/z kritiskt tvåsvansad

en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
sv: /Medelvärde/Standardfel/Median/Mod/Standardavvikelse/Provvarians/Kurtosis/Skevhet/Intervall/Minimum/Maximum/Summa/Antal

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
sv: /Medelvärde/Varians/Observationer/Hypotetiserad medeldifferens/Observerad medeldifferens/df/t-stat/P (T<=t) ensvansad/t kritiskt ensvansad/P (T<=t) tvåsvansad/t kritiskt tvåsvansad

en: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
sv: /Medelvärde/Varians/Observationer/Pearson-korrelation/Hypotetiserad medeldifferens/df/t-stat/P (T<=t) ensvansad/t kritiskt ensvansad/P (T<=t) tvåsvansad/t kritiskt tvåsvansad

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
sv: /Medelvärde/Varians/Obserationer/Poolad varians/Hypetetiserad medeldifferens/Observerad medeldifferens/df/t-stat/P (T<=t) ensvansad/t kritiskt ensvansad/P (T<=t) tvåsvansad/t kritiskt tvåsvansad

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
sv: /Medelvärde/Varians/Observationer/df/F/P (F<=f) högersvansad/F kritiskt högersvansad/P (f<=F) vänstersvansad/F kritiskt tvåsvansad/P tvåsvansad/F kritiskt tvåsvansad

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
sv: /SS/df/MS/F/P-värde/F-kritisk

en: /SUMMARY OUTPUT//Regression Statistics/Multiple R/R Square/Adjusted R Square/Standard Error/Observations//ANOVA//Regression/Residual/Total///Intercept
sv: /SAMMANFATTNINGSUTDATA//Regressionsstatistik/Multipla R/R-kvadrat/Justerad R-kvadrat/Standardfel/Observationer//ANOVA//Regression/Residual/Total///Gräns

en: /SUMMARY/Count/Sum/Average/Variance
sv: /SAMMANFATTNING/Antal/Summa/Medelvärde/Varians

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
sv: /df/SS/MS/F/F-signifikans

en: 0.05
sv: 0,05

en: 0.2
sv: 0,2

en: 0.95
sv: 0,95

en: 1.5d Charts
sv: 1,5d-diagram

en: 12.5% Grey
sv: 12,5% grå

en: 2 Color
sv: Tvåärg

en: 25% Grey
sv: 25% grå

en: 2D Scatter charts
sv: 2D-spridningsgraf

en: 2D scatter plotting engine
sv: 2D-spridningsgrafmotor

en: 3D Adjacent Bars
sv: 3D närliggande stolpar

en: 3D Adjacent Columns
sv: 3D närliggande kolumner

en: 3D Percentage Bars
sv: 3D procentstolpar

en: 3D Percentage Columns
sv: 3D procentkolumner

en: 3D Pie
sv: 3D cirkel

en: 3D Split Pie
sv: 3D uppdelad cirkel

en: 3D Stacked Bars
sv: 3D staplade stolpar

en: 3D Stacked Columns
sv: 3D staplade kolumner

en: 50% Grey
sv: 50% grå

en: 6.25% Grey
sv: 6,25% grå

en: 75% Grey
sv: 75% grå

en: < Not available >
sv: < Inte tillgänglig >

en: <- Remove
sv: <- Ta bort

en: <- Remove all
sv: <- Ta bort alla

en: <b>Background</b>
sv: <b>Bakgrund</b>

en: <b>Error alerts</b>
sv: <b>Felvarning</b>

en: <b>Fill</b>
sv: <b>fyll</b>

en: <b>Horizontal alignment</b>
sv: <b>Vågrät justering</b>

en: <b>Line</b>
sv: <b>rad</b>

en: <b>Major Ticks:</b>
sv: <b>Stora skalstreck:</b>

en: <b>Marker</b>
sv: <b>Markör</b>

en: <b>Minor Ticks:</b>
sv: <b>Små skalstreck:</b>

en: <b>Orientation</b>
sv: <b>Orientering</b>

en: <b>Outline</b>
sv: <b>Kontur</b>

en: <b>Pattern</b>
sv: <b>Mönster</b>

en: <b>Sample</b>
sv: <b>Exempel</b>

en: <b>Style</b>
sv: <b>Stil</b>

en: <b>Vertical alignment</b>
sv: <b>Lodrät justering</b>

en: <small>Optional</small>
sv: <small>Valfri</small>

en: <span weight="bold">Change Cells Containing</span>
sv: <span weight="bold">Ändra celler innehållande</span>

en: <span weight="bold">Changing Cells</span>
sv: <span weight="bold">Ändrar celler</span>

en: <span weight="bold">Comment</span>
sv: <span weight="bold">Kommentar</span>

en: <span weight="bold">Criteria</span>
sv: <span weight="bold">Kriterier</span>

en: <span weight="bold">Delete Method</span>
sv: <span weight="bold">Ta bort Metod</span>

en: <span weight="bold">Document Summary Information</span>
sv: <span weight="bold">Dokumentinformation</span>

en: <span weight="bold">Goal</span>
sv: <span weight="bold">Mål</span>

en: <span weight="bold">Insert Method</span>
sv: <span weight="bold">Infoga metod</span>

en: <span weight="bold">Last Result</span>
sv: <span weight="bold">Föregående resultat</span>

en: <span weight="bold">Miscellaneous</span>
sv: <span weight="bold">Diverse</span>

en: <span weight="bold">Reporting</span>
sv: <span weight="bold">Rapporterar</span>

en: <span weight="bold">Scenarios</span>
sv: <span weight="bold">Scenarier</span>

en: <span weight="bold">Search Text Type</span>
sv: <span weight="bold">Söktexttyp</span>

en: <span weight="bold">Sort Options</span>
sv: <span weight="bold">Sorteringsalternativ</span>

en: <span weight="bold">Sort Specification</span>
sv: <span weight="bold">Sorteringsspecifikation</span>

en: @FUNCTION=ABS
    @SYNTAX=ABS(b1)
    @DESCRIPTION=ABS implements the Absolute Value function:  the result is to drop the negative sign (if present).  This can be done for integers and floating point numbers.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ABS(7) equals 7.
    ABS(-3.14) equals 3.14.
    
    @SEEALSO=CEIL, FLOOR
sv: @FUNCTION=ABS
    @SYNTAX=ABS(b1)
    @DESCRIPTION=ABS ger absolutvärdet av argumentet, vilket innebär att ett eventuellt minustecken tas bort. Argumentet kan vara ett heltal eller flyttal.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ABS(7) är lika med 7.
    ABS(-3,14) är lika med 3,14.
    
    @SEEALSO=CEIL, FLOOR

en: @FUNCTION=ACCRINT
    @SYNTAX=ACCRINT(issue,first_interest,settlement,rate,par,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ACCRINT calculates the accrued interest for a security that pays periodic interest.
    
    @issue is the issue date of the security.  @first_interest is the first interest date of the security.  @settlement is the settlement date of the security.  The settlement date is always after the issue date (the date when the security is bought). @rate is the annual rate of the security and @par is the par value of the security. @frequency is the number of coupon payments per year.
    
    Allowed frequencies are:
      1 = annual,
      2 = semi,
      4 = quarterly.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @issue date, @first_interest date, or @settlement date is not valid, ACCRINT returns #NUM! error.
    * The dates must be @issue < @first_interest < @settlement, or ACCRINT returns #NUM! error.
    * If @rate <= 0 or @par <= 0 , ACCRINT returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, ACCRINT returns #NUM! error.
    * If @issue date is after @settlement date or they are the same, ACCRINT returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINTM
sv: @FUNCTION=ACCRINT
    @SYNTAX=ACCRINT(start;första_ränta;avräkning;hastighet;par;frekvens[;bas])
    @DESCRIPTION=ACCRINT beräknar den uppräknade räntan för en säkerhet som betalar periodisk ränta.
    
    @start är startdatumet för säkerheten. @första_ränta är datumet för den första räntan för säkerheten. @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten. Avräkningsdatumet är alltid efter startdatumet (datumet då säkerheten köps). @hastighet är den årliga hastigheten på säkerheten och @par är parvärdet på säkerheten. @frekvens är antalet kupongbetalningar per år.
    
    Tillåtna frekvenser är:i
      1 = årlig,
      2 = halvårsvis,
      4 = kvartalsvis.
    
    @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om datumen @start, @första_ränta eller @avräkning inte är giltiga returnerar ACCRINT felvärdet #NUM!.
    * Datumen måste vara @start < @första_ränta < @avräkning, annars returnerar ACCRINT felvärdet #NUM!.
    * Om @hastighet <= 0 eller @par <= 0 returnerar ACCRINT felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas < 0 eller @bas > 4 returnerar ACCRINT felvärdet #NUM!.
    * Om @start är efter @avräkning eller om de är identiska returnerar ACCRINT felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINTM

en: @FUNCTION=ACCRINTM
    @SYNTAX=ACCRINTM(issue,maturity,rate[,par,basis])
    @DESCRIPTION=ACCRINTM calculates and returns the accrued interest for a security from @issue to @maturity date.
    
    @issue is the issue date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  @rate is the annual rate of the security and @par is the par value of the security. If you omit @par, ACCRINTM applies $1,000 instead.  @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @issue date or @maturity date is not valid, ACCRINTM returns #NUM! error.
    * If @rate <= 0 or @par <= 0, ACCRINTM returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, ACCRINTM returns #NUM! error.
    * If @issue date is after @maturity date or they are the same, ACCRINTM returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINT
sv: @FUNCTION=ACCRINTM
    @SYNTAX=ACCRINTM(start;mognad;hastighet[;par;bas])
    @DESCRIPTION=ACCRINTM beräknar och returnerar den uppräknade räntan för en säkerhet från @start till @mognad.
    
    @start är startdatumet för säkerheten. @mognad är mognadsdatumet för säkerheten. @hastighet är den årliga hastigheten på säkerheten och @par är parvärdet på säkerheten. Om du utelämnar @par använder ACCRINTM värdet $1 000 istället. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    Om datumen @start eller @mognad inte är giltiga returnerar ACCRINT felvärdet #NUM!.
    * Om @hastighet <= 0 eller @par <= 0 returnerar ACCRINT felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas < 0 eller @bas > 4 returnerar ACCRINT felvärdet #NUM!.
    * Om @start är efter @mognad eller om de är identiska returnerar ACCRINT felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINT

en: @FUNCTION=ACOS
    @SYNTAX=ACOS(x)
    @DESCRIPTION=ACOS function calculates the arc cosine of @x; that is the value whose cosine is @x.
    
    * The value it returns is in radians.
    * If @x falls outside the range -1 to 1, ACOS returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ACOS(0.1) equals 1.470629.
    ACOS(-0.1) equals 1.670964.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, DEGREES, RADIANS
sv: @FUNCTION=ACOS
    @SYNTAX=ACOS(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen ACOS beräknar arcus cosinus av @x; det vill säga det värde vars cosinus är @x.
    
    * Resultatet anges i radianer.
    * Om @x ligger utanför området -1 till 1, returnerar ACOS felvärdet #NUM!. 
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ACOS(0,1) är lika med 1,470629.
    ACOS(-0,1) är lika med 1,670964.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ACOSH
    @SYNTAX=ACOSH(x)
    @DESCRIPTION=ACOSH  function  calculates  the inverse hyperbolic cosine of @x; that is the value whose hyperbolic cosine is @x.
    
    * If @x is less than 1.0, ACOSH() returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    ACOSH(2) equals 1.31696.
    ACOSH(5.3) equals 2.35183.
    
    @SEEALSO=ACOS, ASINH, DEGREES, RADIANS
sv: @FUNCTION=ACOSH
    @SYNTAX=ACOSH(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen ACOSH beräknar inversen till cosinus hyperbolicus av @x; det vill säga det värde vars cosinus hyperbolicus är @x.
    
    * Om @x är mindre än 1,0, returnerar ACOSH() felvärdet #NUM!
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ACOSH(2) är lika med 1,31696.
    ACOSH(5,3) är lika med 2,35183.
    
    @SEEALSO=ACOS, ASINH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ADDRESS
    @SYNTAX=ADDRESS(row_num,col_num[,abs_num,a1,text])
    @DESCRIPTION=ADDRESS returns a cell address as text for specified row and column numbers.
    
    @a1 is a logical value that specifies the reference style.  If @a1 is TRUE or omitted, ADDRESS returns an A1-style reference, i.e. $D$4.  Otherwise ADDRESS returns an R1C1-style reference, i.e. R4C4.
    
    @text specifies the name of the worksheet to be used as the external reference.
    
    * If @abs_num is 1 or omitted, ADDRESS returns absolute reference.
    * If @abs_num is 2 ADDRESS returns absolute row and relative column.
    * If @abs_num is 3 ADDRESS returns relative row and absolute column.
    * If @abs_num is 4 ADDRESS returns relative reference.
    * If @abs_num is greater than 4 ADDRESS returns #VALUE! error.
    * If @row_num or @col_num is less than one, ADDRESS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    ADDRESS(5,4) equals "$D$5".
    ADDRESS(5,4,4) equals "D5".
    ADDRESS(5,4,3,FALSE) equals "R[5]C4".
    
    @SEEALSO=COLUMNNUMBER
sv: @FUNCTION=ADDRESS
    @SYNTAX=ADDRESS(radnummer;kolumnnummer[;absolutnummer;a1;text])
    @DESCRIPTION=ADDRESS returnerar en celladress som text för angivna rad- och kolumnnummer.
    
    @a1 är ett logiskt värde som anger typen av referens. Om @a1 är SANT eller utelämnas returnerar ADDRESS en referens av A1-typ, exempelvis $D$4. Annars returnerar ADDRESS en referens av R1C1-typ, exempelvis R4C4.
    
    @text anger namnet på arbetsbladet som ska användas som extern referens.
    
    * Om @absolutnummer är 1 eller utelämnas returnerar ADDRESS en absolut referens.
    * Om @absolutnummer är 2 returnerar ADDRESS absolut rad och relativ kolumn.
    * Om @absolutnummer är 3 returnerar ADDRESS relativ rad och absolut kolumn.
    * Om @absolutnummer är 4 returnerar ADDRESS en relativ referens.
    * Om @absolutnummer är större än 4 returnerar ADDRESS felvärdet #VÄRDE!.
    * Om @radnummer eller @kolumnnummer är mindre än ett returnerar ADDRESS felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    ADDRESS(5;4) är lika med "$D$5".
    ADDRESS(5;4;4) är lika med "D5".
    ADDRESS(5;4;3;FALSKT) är lika med "R[5]C4".
    
    @SEEALSO=COLUMNNUMBER

en: @FUNCTION=AMORDEGRC
    @SYNTAX=AMORDEGRC(cost,purchase_date,first_period,salvage,period,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=AMORDEGRC: Calculates depreciation for each accounting period using French accounting conventions.   Assets purchased in the middle of a period take prorated depreciation into account.  This is similar to AMORLINC, except that a depreciation coefficient is applied in the calculation depending on the life of the assets.
    Named for AMORtissement DEGRessif Comptabilite
    
    @cost The value of the asset.
    @purchase_date The date the asset was purchased.
    @first_period The end of the first period.
    @salvage Asset value at maturity.
    @period The length of accounting periods.
    @rate rate of depreciation as a percentage.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    AMORDEGRC(2400,DATE(1998,8,19),DATE(1998,12,30),300,1,0.14,1) = 733
    
    @SEEALSO=AMORLINC
sv: @FUNCTION=AMORDEGRC
    @SYNTAX=AMORDEGRC(värde;köpdatum;första_period;slutpris;period;hast[;bas])
    @DESCRIPTION=AMORDEGRC: Räknar ut värdeminskningen för varje redovisningsperiod enligt franska redovisningsregler. Tillgångar köpta mitt i en period räknar med den föregågna värdeminskningen. Detta är liknande AMORLINC, utom att värdeminskningskoefficienten används i beräkningen beroende på livslängden på tillgången.
    Namngiven efter AMORtissement DEGRessif Comptabilite
    
    @värde Värdet på tillgången.
    @köpdatum Datumet tillgången köptes.
    @första_period Slutet på första perioden.
    @slutpris Värdet på tillgången vid mognad.
    @period Längden på redovisningsperioderna.
    @hast Hastigheten på värdeminskningen i procent.
    @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas inte är mellan 0 och 4 returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    AMORDEGRC(2400;DATE(1998;8;19);DATE(1998;12;30);300;1;0.14;1) = 733
    
    @SEEALSO=AMORLINC

en: @FUNCTION=AMORLINC
    @SYNTAX=AMORLINC(cost,purchase_date,first_period,salvage,period,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=AMORLINC: Calculates depreciation for each accounting period using French accounting conventions.   Assets purchased in the middle of a period take prorated depreciation into account.
    Named for AMORtissement LINeaire Comptabilite.
    
    @cost The value of the asset.
    @purchase_date The date the asset was purchased.
    @first_period The end of the first period.
    @salvage Asset value at maturity.
    @period The length of accounting periods.
    @rate rate of depreciation as a percentage.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    AMORLINC(2400,DATE(1998,8,19),DATE(1998,12,31),300,1,0.15,1) = 360
    
    @SEEALSO=AMORDEGRC
sv: @FUNCTION=AMORLINC
    @SYNTAX=AMORLINC(värde;köpdatum;första_period;slutpris;period;hast[;bas])
    @DESCRIPTION=AMORLINC: Räknar ut värdeminskningen för varje redovisningsperiod enligt franska redovisningsregler. Tillgångar köpta mitt i en period räknar med den föregågna värdeminskningen. Namngiven efter AMORtissement LINeaire Comptabilite
    
    @värde Värdet på tillgången.
    @köpdatum Datumet tillgången köptes.
    @första_period Slutet på första perioden.
    @slutpris Värdet på tillgången vid mognad.
    @period Längden på redovisningsperioderna.
    @hast Hastigheten på värdeminskningen i procent.
    @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas inte är mellan 0 och 4 returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    AMORLINC(2400;DATE(1998;8;19);DATE(1998;12;31);300;1;0.15;1) = 360
    
    @SEEALSO=AMORDEGRC

en: @FUNCTION=AND
    @SYNTAX=AND(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=AND implements the logical AND function: the result is TRUE if all of the expressions evaluate to TRUE, otherwise it returns FALSE.
    
    @b1 trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE.  If an integer or floating point value is provided, zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    
    * If the values contain strings or empty cells those values are ignored.
    * If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    AND(TRUE,TRUE) equals TRUE.
    AND(TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    Let us assume that A1 holds number five and A2 number one.  Then
    AND(A1>3,A2<2) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=OR, NOT
sv: @FUNCTION=AND
    @SYNTAX=AND(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=AND implementerar den logiska funktionen OCH: resultatet är SANT om alla uttryck evalueras till SANT, annars returnerar den FALSKT.
    
    @b1 till @bN är uttryck som måste evaluera till SANT eller FALSKT. Om ett heltal- eller flyttalsvärde anges betraktas noll som FALSKT och allting annat som SANT.
    
    * Om värdena innehåller strängar eller tomma celler ignoreras dessa värden.
    Om inga logiska värden anges returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    AND(SANT;SANT) är lika med SANT.
    AND(SANT;FALSKT) är lika med FALSKT.
    
    Antag att A1 innehåller talet fem och A2 innehåller ett. Då är
    AND(A1>3;A2<2) lika med SANT.
    
    @SEEALSO=OR, NOT

en: @FUNCTION=AREAS
    @SYNTAX=AREAS(reference)
    @DESCRIPTION=AREAS returns the number of areas in @reference. 
    
    @EXAMPLES=
    AREAS((A1,B2,C3)) equals 3.
    
    @SEEALSO=ADDRESS,INDEX,INDIRECT,OFFSET
sv: @FUNCTION=AREAS
    @SYNTAX=AREAS(referens)
    @DESCRIPTION=AREAS returnerar antalet områden i @referens.
    
    @EXAMPLES=
    AREAS((A1;B2;C3)) är lika med 3.
    
    @SEEALSO=ADDRESS,INDEX,INDIRECT,OFFSET

en: @FUNCTION=ASIN
    @SYNTAX=ASIN(x)
    @DESCRIPTION=ASIN function calculates the arc sine of @x; that is the value whose sine is @x.
    
    * If @x falls outside the range -1 to 1, ASIN returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ASIN(0.5) equals 0.523599.
    ASIN(1) equals 1.570797.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, ASINH, DEGREES, RADIANS
sv: @FUNCTION=ASIN
    @SYNTAX=ASIN(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen ASIN beräknar arcus sinus av @x; det vill säga det värde vars sinus är @x.
    
    * Om @x ligger utanför området -1 till 1, returnerar ASIN felvärdet #NUM!
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ASIN(0,5) är lika med 0,523599.
    ASIN(1) är lika med 1,570797.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, ASINH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ASINH
    @SYNTAX=ASINH(x)
    @DESCRIPTION=ASINH function calculates the inverse hyperbolic sine of @x; that is the value whose hyperbolic sine is @x.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ASINH(0.5) equals 0.481212.
    ASINH(1.0) equals 0.881374.
    
    @SEEALSO=ASIN, ACOSH, SIN, COS, DEGREES, RADIANS
sv: @FUNCTION=ASINH
    @SYNTAX=ASINH(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen ASINH beräknar inversen till sinus hyperbolicus av @x; det vill säga det värde vars SINH är @x.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ASINH(0,5) är lika med 0,481212.
    ASINH(1,0) är lika med 0,881374.
    
    @SEEALSO=ASIN, ACOSH, SIN, COS, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATAN
    @SYNTAX=ATAN(x)
    @DESCRIPTION=ATAN function calculates the arc tangent of @x; that is the value whose tangent is @x.
    
    * Return value is in radians.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ATAN(0.5) equals 0,463648.
    ATAN(1) equals 0,785398.
    
    @SEEALSO=TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANS
sv: @FUNCTION=ATAN
    @SYNTAX=ATAN(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen ATAN beräknar arcus tangens av @x; det vill säga det värde vars tangens är @x.
    
    * Resultatet ges i radianer.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ATAN(0,5) är lika med 0,463648.
    ATAN(1) är lika med 0,785398.
    
    @SEEALSO=TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATAN2
    @SYNTAX=ATAN2(b1,b2)
    @DESCRIPTION=ATAN2 function calculates the arc tangent of the two variables @b1 and @b2.  It is similar to calculating the arc tangent of @b2 / @b1, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
    
    * The result is in radians.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ATAN2(0.5,1.0) equals 1.107149.
    ATAN2(-0.5,2.0) equals 1.815775.
    
    @SEEALSO=ATAN, ATANH, COS, SIN, DEGREES, RADIANS
sv: @FUNCTION=ATAN2
    @SYNTAX=ATAN2(b1;b2)
    @DESCRIPTION=Funktionen ATAN2 beräknar arcus tangens av variablerna @b1 och @b2. Det är likvärdigt med att beräkna arcus tangens av @b2 / @b1, med undantaget att de båda argumentens tecken används för att bestämma vilken kvadrant resultatet ska ligga i.
    
    * Resultatet ges i radianer.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ATAN2(0,5;1,0) är lika med 1,107149.
    ATAN2(-0,5;2,0) är lika med 1,815775.
    
    @SEEALSO=ATAN, ATANH, COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATANH
    @SYNTAX=ATANH(x)
    @DESCRIPTION=ATANH function calculates the inverse hyperbolic tangent of @x; that is the value whose hyperbolic tangent is @x.
    
    * If the absolute value of @x is greater than 1.0, ATANH returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ATANH(0.5) equals 0.549306.
    ATANH(0.8) equals 1.098612.
    
    @SEEALSO=ATAN, TAN, SIN, COS, DEGREES, RADIANS
sv: @FUNCTION=ATANH
    @SYNTAX=ATANH(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen ATANH beräknar inversen till tangens hyperbolicus; det vill säga det värde vars TANH är @x.
    
    * Om absolutvärdet av @x är större än 1,0 returnerar ATANH felvärdet #NUM!
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ATANH(0,5) är lika med 0,549306.
    ATANH(0,8) är lika med 1,098612.
    
    @SEEALSO=ATAN, TAN, SIN, COS, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=AVEDEV
    @SYNTAX=AVEDEV(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=AVEDEV returns the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVEDEV(A1:A5) equals 7.84.
    
    @SEEALSO=STDEV
sv: @FUNCTION=AVEDEV
    @SYNTAX=AVEDEV(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=AVEDEV returnerar medelvärdet av de absoluta avvikelserna av en datamängd från deras medelvärde.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    AVEDEV(A1:A5) lika med 7,84.
    
    @SEEALSO=STDEV

en: @FUNCTION=AVERAGE
    @SYNTAX=AVERAGE(value1, value2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGE computes the average of all the values and cells referenced in the argument list.  This is equivalent to the sum of the arguments divided by the count of the arguments.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGE(A1:A5) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
sv: @FUNCTION=AVERAGE
    @SYNTAX=AVERAGE(värde1; värde2;...)
    @DESCRIPTION=AVERAGE beräknar medelvärdet av alla värden och celler refererade till i argumentlistan. Detta är likvärdigt med att summera alla argument och dela med antalet argument.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    AVERAGE(A1:A5) lika med 23,2.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=AVERAGEA
    @SYNTAX=AVERAGEA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGEA returns the average of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGEA(A1:A5) equals 18.94.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
sv: @FUNCTION=AVERAGEA
    @SYNTAX=AVERAGEA(tal1;tal2;...)
    @DESCRIPTION=AVERAGEA returnerar medelvärdet av alla argument. Tal, text och logiska värden inkluderas även de i beräkningen. Om cellen innehåller text eller om argumenten evalueras till FALSKT, räknas de som noll (0). Om ett argument evalueras till SANT, räknas det som 1. Observera att tomma celler inte räknas.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen och strängarna 11,4; 17,3; "saknas"; 25,9 och 40,1. Då är
    AVERAGEA(A1:A5) lika med 18,94.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=BERNOULLI
    @SYNTAX=BERNOULLI(k,p)
    @DESCRIPTION=BERNOULLI returns the probability p(k) of obtaining @k from a Bernoulli distribution with probability parameter @p.
    
    * If @k != 0 and @k != 1 BERNOULLI returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 BERNOULLI returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    BERNOULLI(0,0.5).
    
    @SEEALSO=RANDBERNOULLI
sv: @FUNCTION=BERNOULLI
    @SYNTAX=BERNOULLI(k;p)
    @DESCRIPTION=BERNOULLI returnerar sannolikheten p(k) för att få @k från en Bernoullifördelning med sannolikhetsparametern @p.
    
    * Om @k != 0 och @k != 1 returnerar BERNOULLI felvärdet #NUM!.
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar BERNOULLI felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    BERNOULLI(0;0,5).
    
    @SEEALSO=RANDBERNOULLI

en: @FUNCTION=BESSELI
    @SYNTAX=BESSELI(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELI function returns the Neumann, Weber or Bessel function.
    
    @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELI(0.7,3) equals 0.007367374.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY
sv: @FUNCTION=BESSELI
    @SYNTAX=BESSELI(x;y)
    @DESCRIPTION=Funktionen BESSELI returnerar Neumanns, Webers eller Bessels funktion.
    
    Funktionens värde beräknas i punkten @x. @y är funktionens ordningstal, som trunkeras om den inte är ett heltal.
    
    * Om @x eller @y inte är ett tal så returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Om @y < 0 så returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELI(0,7;3) ger 0,007367374.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY

en: @FUNCTION=BESSELJ
    @SYNTAX=BESSELJ(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELJ function returns the Bessel function with @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELJ(0.89,3) equals 0.013974004.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELK,BESSELY
sv: @FUNCTION=BESSELJ
    @SYNTAX=BESSELJ(x;y)
    @DESCRIPTION=Funktionen BESSELJ returnerar besselfunktionen med @x där funktionen evalueras. @y är funktionens ordningstal, som trunkeras om den inte är ett heltal.
    
    * Om @x eller @y inte är ett tal så returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Om @y < 0 returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELJ(0,98;3) ger 0,013974004.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY

en: @FUNCTION=BESSELK
    @SYNTAX=BESSELK(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELK function returns the Neumann, Weber or Bessel function. @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELK(3,9) equals 397.95880.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELY
sv: @FUNCTION=BESSELK
    @SYNTAX=BESSELK(x;y)
    @DESCRIPTION=Funktionen BESSELK returnerar Neumanns, Webers eller Bessels funktion. Funktionens värde beräknas i punkten @x. @y är funktionens ordningstal, som trunkeras om den inte är ett heltal.
    
    * Om @x eller @y inte är ett tal så returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Om @y < 0 returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELK(3;9) ger 397,95880.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELY

en: @FUNCTION=BESSELY
    @SYNTAX=BESSELY(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELY function returns the Neumann, Weber or Bessel function.
    
    @x is where the function is evaluated. @y is the order of the Bessel function, if non-integer it is truncated.
    
    * If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.
    * If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELY(4,2) equals 0.215903595.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELK
sv: @FUNCTION=BESSELY
    @SYNTAX=BESSELY(x;y)
    @DESCRIPTION=Funktionen BESSELY returnerar Neumanns, Webers eller Bessels funktion.
    
    Funktionens värde beräknas i punkten @x. @y är funktionens ordningstal, som trunkeras om den inte är ett heltal.
    
    * Om @x eller @y inte är ett tal så returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Om @y < 0 returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    BESSELI(4;2) ger 0,215903595.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELK

en: @FUNCTION=BETA
    @SYNTAX=BETA(a,b)
    @DESCRIPTION=BETA function returns the value of the mathematic beta function extended to all real numbers except 0 and negative integers.
    
    * If @a, @b, or (@a + @b) are non-positive integers, BETA returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    BETA(2,3) equals 0.083333.
    BETA(-0.5,0.5) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=BETALN,GAMMALN
sv: @FUNCTION=BETA
    @SYNTAX=BETA(a;b)
    @DESCRIPTION=BETA returnerar den matematiska beta-funktionen för alla reella tal utom noll och negativa heltal..
    
    * Om @a, @b eller (@a + @b) är icke-positiva heltal returnerar BETA felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    BETA(2;3) är lika med 0,083333.
    BETA(-0,5;0,5) är lika med #NUM!.
    
    @SEEALSO=BETALN,GAMMA

en: @FUNCTION=BETADIST
    @SYNTAX=BETADIST(x,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETADIST function returns the cumulative beta distribution. @a is the optional lower bound of @x and @b is the optional upper bound of @x.
    * If @a is not given, BETADIST uses 0.
    * If @b is not given, BETADIST uses 1.
    * If @x < @a or @x > @b BETADIST returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETADIST returns #NUM! error.
    * If @a >= @b BETADIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BETADIST(0.12,2,3) equals 0.07319808.
    
    @SEEALSO=BETAINV
sv: @FUNCTION=BETADIST
    @SYNTAX=BETADIST(x;alfa;beta[;a;b])
    @DESCRIPTION=Funktionen BETADIST returnerar den kumulativa betafördelningen. @a är den valfria lägre gränsen hos @x och @b är den valfria övre gränsen hos @x.
    * Om @a inte är angivet använder BETADIST 0.
    * Om @b inte är angivet använder BETADIST 1.
    * Om @x < @a eller @x > @b returnerar BETADIST felvärdet #NUM!.
    * Om @alfa <= 0 eller @beta <= 0 returnerar BETADIST felvärdet #NUM!.
    * Om @a >= @b returnerar BETADIST felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    BETADIST(0,12;2;3) är lika med 0,07319808.
    
    @SEEALSO=BETAINV

en: @FUNCTION=BETAINV
    @SYNTAX=BETAINV(p,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETAINV function returns the inverse of cumulative beta distribution.  @a is the optional lower bound of @x and @b is the optional upper bound of @x.
    
    * If @a is not given, BETAINV uses 0.
    * If @b is not given, BETAINV uses 1.
    * If @p < 0 or @p > 1 BETAINV returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETAINV returns #NUM! error.
    * If @a >= @b BETAINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BETAINV(0.45,1.6,1) equals 0.607096629.
    
    @SEEALSO=BETADIST
sv: @FUNCTION=BETAINV
    @SYNTAX=BETAINV(p;alfa;beta[;a;b])
    @DESCRIPTION=Funktionen BETAINV returnerar inversen på den kumulativa betafördelningen. @a är den valfria lägre gränsen på @x och @b är den valfria övre gränsen på @x.
    
    * Om @a inte är angiven använder BETAINV 0.
    * Om @b inte är angiven använder BETAINV 1.
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar BETAINV felvärdet #NUM!.
    * Om @alfa <= 0 eller @beta <= 0 returnerar BETAINV felvärdet #NUM!.
    * Om @a >= @b returnerar BETAINV felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    BETAINV(0,45;1,6;1) är lika med 0,607096629.
    
    @SEEALSO=BETADIST

en: @FUNCTION=BETALN
    @SYNTAX=BETALN(a,b)
    @DESCRIPTION=BETALN function returns the natural logarithm of the absolute value of the beta function.
    
    * If @a, @b, or (@a + @b) are non-positive integers, BETALN returns #NUM! 
    @EXAMPLES=
    BETALN(2,3) equals -2.48.
    BETALN(-0.5,0.5) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=BETA,GAMMALN
sv: @FUNCTION=BETALN
    @SYNTAX=BETALN(räntesats;per;nper;pv)
    @DESCRIPTION=BETALN returnerar den naturliga logaritmen av absolutbeloppet av beta-funktionen.
    
    * If @a, @b, or (@a + @b) are non-positive integers, BETA returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    BETALN(2;3) är lika med -2.48.
    BETALN(-0,5;0,5) är lika med #NUM!.
    
    @SEEALSO=BETA,GAMMALN

en: @FUNCTION=BIN2DEC
    @SYNTAX=BIN2DEC(x)
    @DESCRIPTION=BIN2DEC function converts a binary number in string or number to its decimal equivalent.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2DEC(101) equals 5.
    
    @SEEALSO=DEC2BIN, BIN2OCT, BIN2HEX
sv: @FUNCTION=BIN2DEC
    @SYNTAX=BIN2DEC(x)
    @DESCRIPTION=BIN2DEC omvandlar ett binärt tal i en sträng eller ett tal till dess decimala motsvarighet.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2DEC(101) är lika med 5.
    
    @SEEALSO=DEC2BIN, BIN2OCT, BIN2HEX

en: @FUNCTION=BIN2HEX
    @SYNTAX=BIN2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2HEX function converts a binary number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2HEX(100111) equals 27.
    
    @SEEALSO=HEX2BIN, BIN2OCT, BIN2DEC
sv: @FUNCTION=BIN2HEX
    @SYNTAX=BIN2HEX(tal[;siffror])
    @DESCRIPTION=BIN2HEX omvandlar ett binärt tal till ett hexadecimalt tal. @siffror kan anges valfritt, och anger till vilken längd resultatet ska fyllas ut med nollor.
    
    * Om @siffror är för litet eller negativt, returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2HEX(100111) är lika med 27.
    
    @SEEALSO=HEX2BIN, BIN2OCT, BIN2DEC

en: @FUNCTION=BIN2OCT
    @SYNTAX=BIN2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2OCT function converts a binary number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2OCT(110111) equals 67.
    
    @SEEALSO=OCT2BIN, BIN2DEC, BIN2HEX
sv: @FUNCTION=BIN2OCT
    @SYNTAX=BIN2OCT(tal[;siffror])
    @DESCRIPTION=BIN2OCT omvandlar ett binärt tal till ett oktalt tal. @siffror kan anges valfritt, och anger till vilken längd resultatet ska fyllas ut med nollor.
    
    * Om @siffror är för litet eller negativt, returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    BIN2OCT(110111) är lika med 67.
    
    @SEEALSO=OCT2BIN, BIN2DEC, BIN2HEX

en: @FUNCTION=BINOMDIST
    @SYNTAX=BINOMDIST(n,trials,p,cumulative)
    @DESCRIPTION=BINOMDIST function returns the binomial distribution. @n is the number of successes, @trials is the total number of independent trials, @p is the probability of success in trials, and @cumulative describes whether to return the sum of the binomial function from 0 to @n.
    
    * If @n or @trials are non-integer they are truncated.
    * If @n < 0 or @trials < 0 BINOMDIST returns #NUM! error.
    * If @n > @trials BINOMDIST returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 BINOMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    BINOMDIST(3,5,0.8,0) equals 0.2048.
    
    @SEEALSO=POISSON
sv: @FUNCTION=BINOMDIST
    @SYNTAX=BINOMDIST(n;försök;p;kumulativ)
    @DESCRIPTION=Funktionen BINOMDIST returnerar binomialfördelningen. @n är antalet försök, @försök det totala antalet oberoende försök, @p är sannolikheten för att försöken lyckas, och @kumulativ beskriver huruvida summan av binomialfunktionen från 0 till @n ska returneras.
    
    * Om @n eller @försök inte är heltal trunkeras de.
    * Om @n < 0 eller @försök < 0 returnerar BINOMDIST felvärdet #NUM!.
    * Om @n > @försök returnerar BINOMDIST felvärdet #NUM!.
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar BINOMDIST felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    BINOMDIST(3;5;0,8;0) är lika med 0,2048.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=BITAND function returns bitwise and-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR
sv: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a;b)
    @DESCRIPTION=Funktionen BITAND returnerar bitvis-och av dess argument.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR

en: @FUNCTION=BITLSHIFT
    @SYNTAX=BITLSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=BITLSHIFT function returns @x bit-shifted left by @n bits.
    
    * If @n is negative, a right shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT
sv: @FUNCTION=BITLSHIFT
    @SYNTAX=BITLSHIFT(x;n)
    @DESCRIPTION=Funktionen BITLSHIFT returnerar @x bitskiftat till vänster med @n bitar.
    
    * Om @n är negativt kommer ett högerskift att utföras.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT

en: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=BITOR function returns bitwise or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND
sv: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a;b)
    @DESCRIPTION=Funktionen BITOR returnerar bitvis-eller av sina argument.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND

en: @FUNCTION=BITRSHIFT
    @SYNTAX=BITRSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=BITRSHIFT function returns @x bit-shifted right by @n bits.
    
    * If @n is negative, a left shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITLSHIFT
sv: @FUNCTION=BITRSHIFT
    @SYNTAX=BITRSHIFT(x;n)
    @DESCRIPTION=Funktionen BITRSHIFT returnerar @x bitskiftat till höger med @n bitar.
    
    * Om @n är negativt kommer ett vänsterskift att utföras.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITLSHIFT

en: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=BITXOR function returns bitwise exclusive or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND
sv: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a;b)
    @DESCRIPTION=Funktionen BITXOR returnerar bitvis exklusiv-eller av sina argument.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND

en: @FUNCTION=CAUCHY
    @SYNTAX=CAUCHY(x,a,cum)
    @DESCRIPTION=CAUCHY returns the Cauchy distribution with scale parameter @a. If @cum is TRUE, CAUCHY returns the cumulative distribution.
    
    * If @a < 0 CAUCHY returns #NUM! error.
    * If @cum != TRUE and @cum != FALSE CAUCHY returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    CAUCHY(0.43,1,TRUE) returns 0.370735.
    
    @SEEALSO=RANDCAUCHY
sv: @FUNCTION=CAUCHY
    @SYNTAX=CAUCHY(x;a;kum)
    @DESCRIPTION=CAUCHY returnerar Cauchyfördelningen med skalparametern @a.
    Om @kum är SANT returnerar CAUCHY den kumulativa fördelningen.
    
    * Om @a < 0 returnerar CAUCHY felvärdet #NUM!.
    * Om @kum != SANT och @kum != FALSKT returnerar CAUCHY felvärdet #VALUE!.
    
    @EXAMPLES=
    CAUCHY(0,43;1;SANT) returnerar 0,370735.
    
    @SEEALSO=RANDCAUCHY

en: @FUNCTION=CEIL
    @SYNTAX=CEIL(x)
    @DESCRIPTION=CEIL function rounds @x up to the next nearest integer.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CEIL(0.4) equals 1.
    CEIL(-1.1) equals -1.
    CEIL(-2.9) equals -2.
    
    @SEEALSO=ABS, FLOOR, INT
sv: @FUNCTION=CEIL
    @SYNTAX=CEIL(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen CEIL avrundar @x uppåt till närmsta heltal.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    CEIL(0,4) är lika med 1.
    CEIL(-1,1) är lika med -1.
    CEIL(-2,9) är lika med -2.
    
    @SEEALSO=ABS, FLOOR, INT

en: @FUNCTION=CEILING
    @SYNTAX=CEILING(x,significance)
    @DESCRIPTION=CEILING function rounds @x up to the nearest multiple of @significance.
    
    * If @x or @significance is non-numeric CEILING returns #VALUE! error.
    * If @x and @significance have different signs CEILING returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CEILING(2.43,1) equals 3.
    CEILING(123.123,3) equals 126.
    
    @SEEALSO=CEIL
sv: @FUNCTION=CEILING
    @SYNTAX=CEILING(x;signifikans)
    @DESCRIPTION=Funktionen CEILING avrundar @x uppåt till den minsta multipeln av @signifikans.
    
    * Om @x eller @signifikans är icke-numerisk returnerar CEILING felvärdet #VÄRDE!
    * Om @x och @signifikans har olika tecken returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    CEILING(2,43;1) är lika med 3.
    CEILING(123,123;3) är lika med 126.
    
    @SEEALSO=CEIL

en: @FUNCTION=CELL
    @SYNTAX=CELL(type,ref)
    @DESCRIPTION=CELL returns information about the formatting, location, or contents of a cell.
    
    @type specifies the type of information you want to obtain:
    
      address    	Returns the given cell reference as text.
      col        		Returns the number of the column in @ref.
      contents   	Returns the contents of the cell in @ref.
      format     		Returns the code of the format of the cell.
      parentheses	Returns 1 if @ref contains a negative value
                 		and its format displays it with parentheses.
      row        		Returns the number of the row in @ref.
      width      		Returns the column width.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Cell("format",A1) returns the code of the format of the cell A1.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=CELL
    @SYNTAX=CELL(typ;ref)
    @DESCRIPTION=CELL returnerar information om formateringen i, platsen för eller innehållet i en cell.
    
    @typ anger typen av informationen du vill erhålla:
    
      address       	Returnerar den givna cellreferensen som text.
      col           		Returnerar kolumnnumret för kolumnen i @ref.
      contents      	Returnerar innehållet i cellen i @ref.
      format        		Returnerar koden för formatet på cellen.
      parentheses   	Returnerar 1 om @ref innehåller ett negativt värde och
                    		dess format visar det med parenteser.
      row           		Returnerar radnumret för raden i @ref.
      width         		Returnerar kolumnbredden.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    CELL("format";A1) returnerar koden för formatet på cellen A1.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=CHAR returns the ASCII character represented by the number @x.
    
    @EXAMPLES=
    CHAR(65) equals A.
    
    @SEEALSO=CODE
sv: @FUNCTION=CHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=CHAR returnerar ASCII-tecknet som representeras av talet @x.
    
    @EXAMPLES=
    CHAR(65) är lika med A.
    
    @SEEALSO=CODE

en: @FUNCTION=CHIDIST
    @SYNTAX=CHIDIST(x,dof)
    @DESCRIPTION=CHIDIST function returns the one-tailed probability of the chi-squared distribution. @dof is the number of degrees of freedom.
    
    * If @dof is non-integer it is truncated.
    * If @dof < 1 CHIDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CHIDIST(5.3,2) equals 0.070651213.
    
    @SEEALSO=CHIINV,CHITEST
sv: @FUNCTION=CHIDIST
    @SYNTAX=CHIDIST(x;fri)
    @DESCRIPTION=Funktionen CHIDIST returnerar den ensvansade sannolikheten i den chi-rotade fördelningen. @fri är antalet frihetsgrader.
    
    * Om @fri inte är ett heltal trunkeras det.
    * Om @fri < 1 returnerar CHIDIST felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    CHIDIST(5,3;2) equals 0,070651213.
    
    @SEEALSO=CHIINV,CHITEST

en: @FUNCTION=CHIINV
    @SYNTAX=CHIINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=CHIINV function returns the inverse of the one-tailed probability of the chi-squared distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 CHIINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CHIINV(0.98,7) equals 1.564293004.
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHITEST
sv: @FUNCTION=CHIINV
    @SYNTAX=CHIINV(p;fri)
    @DESCRIPTION=Funktionen CHIINV returnerar inversen av den ensvansade sannolikheten av den chi-rotade fördelningen.
    
    * Om @p < 0 eller @p > 1 eller @fri < 1 returnerar CHIINV felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    CHIINV(0,98;7) är lika med 1,564293004.
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHITEST

en: @FUNCTION=CHITEST
    @SYNTAX=CHITEST(actual_range,theoretical_range)
    @DESCRIPTION=CHITEST function returns the test for independence of chi-squared distribution.
    
    @actual_range is a range that contains the observed data points. @theoretical_range is a range that contains the expected values of the data points.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHIINV
sv: @FUNCTION=CHITEST
    @SYNTAX=CHITEST(verkligt_intervall;teoretiskt_intervall)
    @DESCRIPTION=Funktionen CHITEST returnerar testet av oberoende hos den chi-rotade fördelningen.
    
    @verkligt_intervall är ett intervall som innehåller de observerade datapunkterna. @teoretiskt_intervall är ett intervall som innehåller de förväntade värdena på datapunkterna.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHIINV

en: @FUNCTION=CHOOSE
    @SYNTAX=CHOOSE(index[,value1][,value2]...)
    @DESCRIPTION=CHOOSE returns the value of index @index. @index is rounded to an integer if it is not.
    
    * If @index < 1 or @index > number of values, CHOOSE returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    CHOOSE(3,"Apple","Orange","Grape","Perry") equals "Grape".
    
    @SEEALSO=IF
sv: @FUNCTION=CHOOSE
    @SYNTAX=CHOOSE(index[;värde1][;värde2]...)
    @DESCRIPTION=CHOOSE returnerar värdet på indexet @index. @index avrundas till ett heltal om det inte är det.
    
    * Om @index < 1 eller @index > antalet värden returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    CHOOSE(3;"Äpple";"Apelsin";"Grapefrukt";"Persika") är lika med "Grapefrukt".
    
    @SEEALSO=IF

en: @FUNCTION=CLEAN
    @SYNTAX=CLEAN(string)
    @DESCRIPTION=CLEAN removes any non-printable characters from @string.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CLEAN("one"\&char(7)) equals "one".
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=CLEAN
    @SYNTAX=CLEAN(sträng)
    @DESCRIPTION=CLEAN tömmer @sträng på eventuella icke-utskrivbara tecken.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    CLEAN("en"\&char(7)) är lika med "en".
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CODE
    @SYNTAX=CODE(char)
    @DESCRIPTION=CODE returns the ASCII number for the character @char.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CODE("A") equals 65.
    
    @SEEALSO=CHAR
sv: @FUNCTION=CODE
    @SYNTAX=CODE(tecken)
    @DESCRIPTION=CODE returnerar ASCII-koden för tecknet @tecken.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    CODE("A") är lika med 65.
    
    @SEEALSO=CHAR

en: @FUNCTION=COLUMN
    @SYNTAX=COLUMN([reference])
    @DESCRIPTION=COLUMN function returns the column number of the current cell unless @reference is given. In that case, it returns an array of the column numbers of all cells in @reference. 
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, COLUMN returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMN() in E1 equals 5.
    
    @SEEALSO=COLUMNS,ROW,ROWS
sv: @FUNCTION=COLUMN
    @SYNTAX=COLUMN([referens])
    @DESCRIPTION=Funktionen COLUMN returnerar kolumnnumret för den aktuella cellen om inte @referens anges. I det fallet returneras en vektor med kolumnnummer för alla celler i @referens. 
    * Om @referens inte är ett fält, en referens eller ett område, returneras felvärdet #VÄRDE!
    
    @EXAMPLES=
    COLUMN() i E1 är lika med 5.
    
    @SEEALSO=COLUMNS,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=COLUMNNUMBER
    @SYNTAX=COLUMNNUMBER(name)
    @DESCRIPTION=COLUMNNUMBER function returns an integer corresponding to the column name supplied as a string.
    
    * If @name is invalid, COLUMNNUMBER returns the #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMNNUMBER("E") equals 5.
    
    @SEEALSO=ADDRESS
sv: @FUNCTION=COLUMNNUMBER
    @SYNTAX=COLUMNNUMBER(namn)
    @DESCRIPTION=COLUMNNUMBER returnerar ett heltal som motsvarar kolumnen som angetts som en sträng.
    
    * Om @namn inte är giltigt, returnerar COLUMNNUMBER felvärdet #VÄRDE!
    
    @EXAMPLES=
    COLUMNNUMBER("E") är lika med 5.
    
    @SEEALSO=ADDRESS

en: @FUNCTION=COLUMNS
    @SYNTAX=COLUMNS(reference)
    @DESCRIPTION=COLUMNS function returns the number of columns in area or array reference.
    
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, COLUMNS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    COLUMNS(H2:J3) equals 3.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS
sv: @FUNCTION=COLUMNS
    @SYNTAX=COLUMNS(referens)
    @DESCRIPTION=COLUMNS returnerar antalet kolumner som finns inom det område eller den fältreferens som anges.
    
    * Om @referens inte är ett fält, en referens eller ett område, returneras felvärdet #VÄRDE!
    
    @EXAMPLES=
    COLUMNS(H2:J3) är lika med 3.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=COMBIN
    @SYNTAX=COMBIN(n,k)
    @DESCRIPTION=COMBIN computes the number of combinations.
    
    * Performing this function on a non-integer or a negative number returns #NUM! error.
    * If @n is less than @k COMBIN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COMBIN(8,6) equals 28.
    COMBIN(6,2) equals 15.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=COMBIN
    @SYNTAX=COMBIN(n;k)
    @DESCRIPTION=COMBIN beräknar antalet kombinationer.
    
    * Om argumenten inte är positiva heltal returneras felvärdet #NUM!.
    * Om @n är mindre än @k returneras felvärdet #NUM!..
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    COMBIN(8;6) är lika med 28.
    COMBIN(6;2) är lika med 15.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(real,im[,suffix])
    @DESCRIPTION=COMPLEX returns a complex number of the form x + yi.
    
    @real is the real and @im is the imaginary part of the complex number.  @suffix is the suffix for the imaginary part.  If it is omitted, COMPLEX uses 'i' by default.
    
    * If @suffix is neither 'i' nor 'j', COMPLEX returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1,-1) equals 1-i.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(real;im[;suffix])
    @DESCRIPTION=COMPLEX returnerar ett komplext tal på formen x + yi.
    @real är realdelen och @im är imaginärdelen.  @suffix är suffixet som ska användas för imaginärdelen.  Om det inte anges används "i".
    
    * Om @suffix varken är "i" eller "j", returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1,-1) är lika med 1-i.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CONCATENATE
    @SYNTAX=CONCATENATE(string1[,string2...])
    @DESCRIPTION=CONCATENATE returns the string obtained by concatenation of the given strings.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CONCATENATE("aa","bb") equals "aabb".
    
    @SEEALSO=LEFT, MID, RIGHT
sv: @FUNCTION=CONCATENATE
    @SYNTAX=CONCATENATE(sträng1[;sträng2...])
    @DESCRIPTION=CONCATENATE returnerar den sträng som fås av att slå ihop strängarna @sträng1,...
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    CONCATENATE("aa";"bb") är lika med "aabb".
    
    @SEEALSO=LEFT, MID, RIGHT

en: @FUNCTION=CONFIDENCE
    @SYNTAX=CONFIDENCE(x,stddev,size)
    @DESCRIPTION=CONFIDENCE function returns the confidence interval for a mean. @x is the significance level, @stddev is the population standard deviation, and @size is the size of the sample.
    
    * If @size is non-integer it is truncated.
    * If @size < 0 CONFIDENCE returns #NUM! error.
    * If @size is 0 CONFIDENCE returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CONFIDENCE(0.05,1,33) equals 0.341185936.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
sv: @FUNCTION=CONFIDENCE
    @SYNTAX=CONFIDENCE(x;stdav;storlek)
    @DESCRIPTION=Funktionen CONFIDENCE returnerar konfidensintervallet för ett medelvärde. @x är signifikansnivån, @stdav är standardavvikelsen för fördelningen, och @storlek är storleken på provet.
    
    * Om @storlek inte är ett heltal trunkeras det.
    * Om @storlek < 0 returnerar CONFIDENCE felvärdet #NUM!.
    * Om @storlek är 0 returnerar CONFIDENCE felvärdet #DIV/0!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    CONFIDENCE(0,05;1;33) är lika med 0,341185936.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=CONVERT
    @SYNTAX=CONVERT(number,from_unit,to_unit)
    @DESCRIPTION=CONVERT returns a conversion from one measurement system to another.  For example, you can convert a weight in pounds to a weight in grams.  @number is the value you want to convert, @from_unit specifies the unit of the @number, and @to_unit is the unit for the result.
    
    @from_unit and @to_unit can be any of the following:
    
    Weight and mass:
    	'g'  		Gram
    	'sg' 		Slug
    	'lbm'		Pound
    	'u'  		U (atomic mass)
    	'ozm'		Ounce
    
    Distance:
    	'm'   		Meter
    	'mi'  		Statute mile
    	'Nmi' 		Nautical mile
    	'in'  		Inch
    	'ft'  		Foot
    	'yd'  		Yard
    	'ang' 		Angstrom
    	'Pica'		Pica
    
    Time:
    	'yr'  		Year
    	'day' 		Day
    	'hr'  		Hour
    	'mn'  		Minute
    	'sec' 		Second
    
    Pressure:
    	'Pa'  		Pascal
    	'atm' 		Atmosphere
    	'mmHg'	mm of Mercury
    
    Force:
    	'N'   		Newton
    	'dyn' 		Dyne
    	'lbf' 		Pound force
    
    Energy:
    	'J'    		Joule
    	'e'    		Erg
    	'c'    		Thermodynamic calorie
    	'cal'  		IT calorie
    	'eV'   	Electron volt
    	'HPh'  	Horsepower-hour
    	'Wh'   	Watt-hour
    	'flb'  		Foot-pound
    	'BTU'  	BTU
    
    Power:
    	'HP'   	Horsepower
    	'W'    	Watt
    
    Magnetism:
    	'T'    		Tesla
    	'ga'   	Gauss
    
    Temperature:
    	'C'    		Degree Celsius
    	'F'    		Degree Fahrenheit
    	'K'    		Degree Kelvin
    
    Liquid measure:
    	'tsp'  		Teaspoon
    	'tbs'  		Tablespoon
    	'oz'   		Fluid ounce
    	'cup'  	Cup
    	'pt'   		Pint
    	'qt'   		Quart
    	'gal'  		Gallon
    	'l'    		Liter
    
    For metric units any of the following prefixes can be used:
    	'Y'  	yotta 	1E+24
    	'Z'  	zetta 	1E+21
    	'E'  	exa   	1E+18
    	'P'  	peta  	1E+15
    	'T'  	tera  		1E+12
    	'G'  	giga  	1E+09
    	'M'  	mega  	1E+06
    	'k'  	kilo  		1E+03
    	'h'  	hecto 	1E+02
    	'e'  	deka  	1E+01
    	'd'  	deci  	1E-01
    	'c'  	centi 		1E-02
    	'm'  	milli 		1E-03
    	'u'  	micro 	1E-06
    	'n'  	nano  	1E-09
    	'p'  	pico  	1E-12
    	'f'  	femto 	1E-15
    	'a'  	atto  		1E-18
    	'z'  	zepto 		1E-21
    	'y'  	yocto 		1E-24
    
    * If @from_unit and @to_unit are different types, CONVERT returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CONVERT(3,"lbm","g") equals 1360.7769.
    CONVERT(5.8,"m","in") equals 228.3465.
    CONVERT(7.9,"cal","J") equals 33.07567.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=CONVERT
    @SYNTAX=CONVERT(tal;från_enhet;till_enhet)
    @DESCRIPTION=CONVERT omvandlar från ett enhetssytem till ett annat. Till exempel kan du konvertera vikt i pund till en vikt i gram. @tal är värdet som skall omvandlas, @från_enhet anger enheten på @tal, och @till_enhet är resultatets enhet.
    
    @från_enhet och @till_enhet kan vara någon av följande:
    
    Vikt och massa:
    	"g"    		Gram
    	"sg"   		Slug
    	"lbm"  		Pund
    	"u"    		U (atommassa)
    	"ozm"  		Ounce
    
    Avstånd:
    	"m"    		Meter
    	"mi"   		Statute mile
    	"Nmi"  		Sjömil
    	"in"   		Tum
    	"ft"   		Fot
    	"yd"   		Yard
    	"ang"  		Ångstrom
    	"Pica" 		Pica
    
    Tid:
    	"yr"   		År
    	"day"  		Dag
    	"hr"   		Timme
    	"mn"   		Minut
    	"sec"  		Sekund
    
    Tryck:
    	"Pa"   		Pascal
    	"atm"  		Atmosfär
    	"mmHg" 	mm kvicksilver
    
    Kraft:
    	"N"    		Newton
    	"dyn"  		Dyne
    	"lbf"  		Pound force
    
    Energi:
    	"J"    		Joule
    	"e"    		Erg
    	"c"    		Termodynamiska kalorier
    	"cal"  		IT-kalorier
    	"eV"   	Elektronvolt
    	"HPh"  	Hästkraft-timme
    	"Wh"   	Watt-timme
    	"flb"  		Fot-pund
    	"BTU"  	BTU
    
    Effekt:
    	"HP"   	Hästkraft
    	"W"    	Watt
    
    Magnetism:
    	"T"    		Tesla
    	"ga"   	Gauss
    
    Temperatur:
    	"C"    		Grader celsius
    	"F"    		Grader fahrenheit
    	"K"    		Grader kelvin
    
    Volym (flytande):
    	"tsp"  		Tesked
    	"tbs"  		Matsked
    	"oz"   		Fluid ounce
    	"cup"  	Kopp
    	"pt"   		Pint
    	"qt"   		Quart
    	"gal"  		Gallon
    	"l"    		Liter
    
    För enheter i det metriska systemet kan följande prefix användas:
    	"Y"  yotta  	1E+24
    	"Z"  zetta  	1E+21
    	"E"  exa    	1E+18
    	"P"  peta   	1E+15
    	"T"  tera   		1E+12
    	"G"  giga   	1E+09
    	"M"  mega   	1E+06
    	"k"  kilo   		1E+03
    	"h"  hekto  	1E+02
    	"e"  dekao  	1E+01
    	"d"  deci   	1E-01
    	"c"  centi  		1E-02
    	"m"  milli  		1E-03
    	"u"  micro  	1E-06
    	"n"  nano   	1E-09
    	"p"  pico   	1E-12
    	"f"  femto  	1E-15
    	"a"  atto   		1E-18
    	"z"  zepto  		1E-21
    	"y"  yocto  		1E-24
    
    * Om @från_enhet och @till_enhet har olika typ, returnerar CONVERT felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    CONVERT(3;"ilbm";"g") är lika med 1360,7769.
    CONVERT(5,8;"m";"in") är lika med 228,3465.
    CONVERT(7,9;"cal";"J") är lika med 33,07567.
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CORREL
    @SYNTAX=CORREL(array1,array2)
    @DESCRIPTION=CORREL returns the correlation coefficient of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    CORREL(A1:A5,B1:B5) equals 0.996124788.
    
    @SEEALSO=COVAR,FISHER,FISHERINV
sv: @FUNCTION=CORREL
    @SYNTAX=CORREL(fält1;fält2)
    @DESCRIPTION=CORREL beräknar korrelationskoefficienten för två datamängder.
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1, samt att cellerna B1; B2; ... B5 innehåller 23,2; 25,8; 29,9; 33,5 och 42,7. Då är
    CORREL(A1:A5;B1:B5) lika med 0,996124788.
    
    @SEEALSO=COVAR,FISHER,FISHERINV

en: @FUNCTION=COS
    @SYNTAX=COS(x)
    @DESCRIPTION=COS function returns the cosine of @x, where @x is given in radians.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COS(0.5) equals 0.877583.
    COS(1) equals 0.540302.
    
    @SEEALSO=COSH, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES
sv: @FUNCTION=COS
    @SYNTAX=COS(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen COS returnerar cosinus av @x, där @x anges i radianer.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    COS(0,5) är lika med 0,877583.
    COS(1) är lika med 0,540302.
    
    @SEEALSO=COSH, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES

en: @FUNCTION=COSH
    @SYNTAX=COSH(x)
    @DESCRIPTION=COSH function returns the hyperbolic cosine of @x, which is defined mathematically as
    
    	(exp(@x) + exp(-@x)) / 2.
    
    * @x is in radians.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COSH(0.5) equals 1.127626.
    COSH(1) equals 1.543081.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES, EXP
sv: @FUNCTION=COSH
    @SYNTAX=COSH(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen COSH returnerar cosinus hyperbolicus för @x, vilken matematiskt definieras såsom
    
    	(exp(@x) + exp(-@x)) / 2.
    
    * @x anges i radianer.
    Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    COSH(0,5) är lika med 1,127626.
    COSH(1) är lika med 1,543081.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES, EXP

en: @FUNCTION=COUNT
    @SYNTAX=COUNT(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNT returns the total number of integer or floating point arguments passed.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    COUNT(A1:A5) equals 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
sv: @FUNCTION=COUNT
    @SYNTAX=COUNT(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=COUNT returnerar totala antalet heltal eller flyttal som anges som argument.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    COUNT(A1:A5) lika med 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=COUNTA
    @SYNTAX=COUNTA(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNTA returns the number of arguments passed not including empty cells.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, "missing", "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    COUNTA(A1:A5) equals 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,DCOUNT,DCOUNTA,PRODUCT,SUM
sv: @FUNCTION=COUNTA
    @SYNTAX=COUNTA(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=COUNTA returnerar antalet argument som anges, exklusive tomma celler.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen och strängarna 11,4; "saknad"; "saknad"; 25,9; och 40,1. Då är
    COUNTA(A1:A5) lika med 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,DCOUNT,DCOUNTA,PRODUCT,SUM

en: @FUNCTION=COUNTBLANK
    @SYNTAX=COUNTBLANK(range)
    @DESCRIPTION=COUNTBLANK returns the number of blank cells in a @range.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COUNTBLANK(A1:A20) returns the number of blank cell in A1:A20.
    
    @SEEALSO=COUNT
sv: @FUNCTION=COUNTBLANK
    @SYNTAX=COUNTBLANK(område)
    @DESCRIPTION=COUNTBLANK räknar antalet blanka celler i @område.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    COUNTBLANK(A1:A20) returnerar antalet tomma celler i A1:A20.
    
    @SEEALSO=COUNT

en: @FUNCTION=COUNTIF
    @SYNTAX=COUNTIF(range,criteria)
    @DESCRIPTION=COUNTIF function counts the number of cells in the given @range that meet the given @criteria.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    COUNTIF(A1:A5,"<=28") equals 3.
    COUNTIF(A1:A5,"<28") equals 2.
    COUNTIF(A1:A5,"28") equals 1.
    COUNTIF(A1:A5,">28") equals 2.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMIF
sv: @FUNCTION=COUNTIF
    @SYNTAX=COUNTIF(område;kriterium)
    @DESCRIPTION=Funktionen COUNTIF räknar antalet celler i ett givet @område som möter ett givet @kriterium.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel. 
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 23, 27, 28, 33 och 39. Då blir
    COUNTIF(A1:A5;"<=28") 3,
    COUNTIF(A1:A5;"<28") 2,
    COUNTIF(A1:A5;"28") 1 och
    COUNTIF(A1:A5;">28") 2.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMIF

en: @FUNCTION=COUPDAYBS
    @SYNTAX=COUPDAYBS(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYBS returns the number of days from the beginning of the coupon period to the settlement date.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPDAYBS returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYBS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 89
    COUPDAYBS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 0
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=COUPDAYBS
    @SYNTAX=COUPDAYBS(avräkning;mognad;frekvens[;bas;eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYBS returnerar antalet dagar från början på betalningsperioden till avräkningsdatumet.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten.
    @mognad är mognadsdatumet för säkerheten.
    @frekvens är antalet betalningar per år.
    @eom=SANT behandlar mognadsdatum i slutet på månader speciellt.
    Tillåtna frekvenser är: 1 = årligen, 2 = halvårsvis, 4 = kvartalsvis, 6 = varannan månad, 12 = månatligen.
    @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB-regel G33 (e))
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    5  Europeiskt+ 30/360
    
    (se gnumericmanualen för en detaljerad beskrivning av dessa baser)
    
    * Om @frekvens är ogiltig returnerar COUPDAYBS felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används MSRB 30/360-system.
    * Om @bas är ogiltig returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYBS (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0) = 89
    COUPDAYBS (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0;FALSKT) = 0
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COUPDAYS
    @SYNTAX=COUPDAYS(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYS returns the number of days in the coupon period of the settlement date.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPDAYS returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 90
    COUPDAYS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 90
    COUPDAYS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,1,FALSE) = 91
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=COUPDAYS
    @SYNTAX=COUPDAYS(avräkning;mognad;frekvens[;bas;eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYS returnerar antalet dagar från början på betalningsperioden till avräkningsdatumet.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten.
    @mognad är mognadsdatumet för säkerheten.
    @frekvens är antalet betalningar per år.
    @eom=SANT behandlar mognadsdatum i slutet på månader speciellt.
    Tillåtna frekvenser är: 1 = årligen, 2 = halvårsvis, 4 = kvartalsvis, 6 = varannan månad, 12 = månatligen.
    @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB-regel G33 (e))
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    5  Europeiskt+ 30/360
    
    (se gnumericmanualen för en detaljerad beskrivning av dessa baser)
    
    * Om @frekvens är ogiltig returnerar COUPDAYS felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används MSRB 30/360-system.
    * Om @bas är ogiltig returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYS (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0) = 90
    COUPDAYS (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0;FALSKT) = 90
    COUPDAYS (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;1;FALSKT) = 91
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COUPDAYSNC
    @SYNTAX=COUPDAYSNC(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYSNC returns the number of days from the settlement date to the next coupon date.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPDAYSNC returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYSNC (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 1
    COUPDAYSNC (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 89
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=COUPDAYSNC
    @SYNTAX=COUPDAYSNC(avräkning;mognad;frekvens[;bas;eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYSNC returnerar antalet dagar från avräkningsdatumet till nästa betalningsdatum.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten.
    @mognad är mognadsdatumet för säkerheten.
    @frekvens är antalet betalningar per år.
    @eom=SANT gör att mognadsdatum i slutet av månader hanteras speciellt.
    Tillåtna frekvenser är: 1 = årligen, 2 = halvårsvis, 4 = kvartalsvis, 6 = varannan månad, 12 = månatligen.
    @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB-regel G33 (e))
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    5  Europeiskt+ 30/360
    
    (se gnumericmanualen för en detaljerad beskrivning av dessa baser)
    
    * Om @frekvens är ogiltig returnerar COUPDAYSNC felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används MSRB 30/360-system.
    * Om @bas är ogiltig returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYSNC (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0) = 1
    COUPDAYSNC (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0;FALSKT) = 89
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COUPNCD
    @SYNTAX=COUPNCD(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPNCD returns the coupon date following settlement.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPNCD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPNCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 30-Nov-2002
    COUPNCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 28-Feb-2003
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=COUPNCD
    @SYNTAX=COUPNCD(avräkning;mognad;frekvens[;bas;eom])
    @DESCRIPTION=COUPNCD returnerar betalningsdatumet som följer avräkningen.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten.
    @mognad är mognadsdatumet för säkerheten.
    @frekvens är antalet betalningar per år.
    @eom = SANT behandlar mognadsdatum i slutet av månaden speciellt.
    Tillåtna frekvenser är: 1 = årligen, 2 = halvårsvis, 4 = kvartalsvis, 6 = varannan månad, 12 = månatligen.
    @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB-regel G33 (e))
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    5  Europeiskt+ 30/360
    
    (se gnumericmanualen för en detaljerad beskrivning av dessa baser)
    
    * Om @frekvens är ogiltig returnerar COUPNCD felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används MSRB 30/360-system.
    * Om @bas är ogiltig returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    COUPNCD (DATE(2002;11;29)DATE(2004;2;29);4;0) = 30-Nov-2002
    COUPNCD (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0;FALSKT) = 28-Feb-2003
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COUPNUM
    @SYNTAX=COUPNUM(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPNUM returns the numbers of coupons to be paid between the settlement and maturity dates, rounded up.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, 4, 6 or 12, COUPNUM returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 5, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPNUM (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 6
    COUPNUM (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 5
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=COUPNUM
    @SYNTAX=COUPNUM(avräkning;mognad;frekvens[;bas;eom])
    @DESCRIPTION=COUPNUM returnerar antalet betalningar som ska betalas mellan avräkning och mognadsdatumet, avrundade uppåt.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten.
    @mognad är mognadsdatumet för säkerheten.
    @frekvens är antalet betalningar per år.
    @eom = SANT behandlar mognadsdatum i slutet av månaden speciellt.
    Tillåtna frekvenser är: 1 = årligen, 2 = halvårsvis, 4 = kvartalsvis 6 = varannan månad, 12 = månatligen.
    @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB-regel G33 (e))
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    5  Europeiskt+ 30/360
    
    * Om @frekvens är en annan än 1, 2 eller 4 returnerar COUPNUM felvärdet#NUM!.
    * Om @bas utelämnas används MSRB 30/360-system.
    * Om @bas inte är mellan 0 och 5 returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    COUPNUM (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0) = 6
    COUPNUM (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0;FALSKT) = 5
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COUPPCD
    @SYNTAX=COUPPCD(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPPCD returns the coupon date preceding settlement.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    (See the gnumeric manual for a detailed description of these bases).
    
    * If @frequency is invalid, COUPPCD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPPCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 31-Aug-2002
    COUPPCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 29-Nov-2002
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=COUPPCD
    @SYNTAX=COUPPCD(avräkning;mognad;frekvens[;bas;eom])
    @DESCRIPTION=COUPPCD returnerar betalningsdatumet innan avräkningen.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten.
    @mognad är mognadsdatumet för säkerheten.
    @frekvens är antalet betalningar per år.
    @eom = SANT behandlar mognadsdatum i slutet av månaden speciellt.
    Tillåtna frekvenser är: 1 = årligen, 2 = halvårsvis, 4 = kvartalsvis, 6 = varannan månad, 12 = månatligen.
    @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB-regel G33 (e))
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    5  Europeiskt+ 30/360
    
    (se gnumericmanualen för en detaljerad beskrivning av dessa baser)
    
    * Om @frekvens är ogiltig returnerar COUPPCD felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används MSRB 30/360-system.
    * Om @bas är ogiltig returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    COUPPCD (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0) = 31-Aug-2002
    COUPPCD (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0;FALSKT) = 29-Nov-2002
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COVAR
    @SYNTAX=COVAR(array1,array2)
    @DESCRIPTION=COVAR returns the covariance of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    COVAR(A1:A5,B1:B5) equals 65.858.
    
    @SEEALSO=CORREL,FISHER,FISHERINV
sv: @FUNCTION=COVAR
    @SYNTAX=COVAR(fält1;fält2)
    @DESCRIPTION=COVAR beräknar kovariansen för två datamängder.
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1, samt att cellerna B1; B2; ... B5 innehåller 23,2; 25,8; 29,9; 33,5 och 42,7. Då är
    COVAR(A1:A5;B1:B5) lika med 65,858.
    
    @SEEALSO=CORREL,FISHER,FISHERINV

en: @FUNCTION=CRITBINOM
    @SYNTAX=CRITBINOM(trials,p,alpha)
    @DESCRIPTION=CRITBINOM function returns the smallest value for which the cumulative is greater than or equal to a given value. @n is the number of trials, @p is the probability of success in trials, and @alpha is the criterion value.
    
    * If @trials is a non-integer it is truncated.
    * If @trials < 0 CRITBINOM returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 CRITBINOM returns #NUM! error.
    * If @alpha < 0 or @alpha > 1 CRITBINOM returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    CRITBINOM(10,0.5,0.75) equals 6.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST
sv: @FUNCTION=CRITBINOM
    @SYNTAX=CRITBINOM(försök;p;alfa)
    @DESCRIPTION=Funktionen CRITBINOM returnerar det minsta värde för vilket det kumulativa är större än eller lika med ett givet värde. @n är antalet försök, @p är sannolikheten för att försök lyckas, och @alfa är kriteriet.
    
    * Om @försök inte är ett hetal trunkeras det.
    * Om @försök < 0 returnerar CRITBINOM felvärdet #NUM!.
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar CRITBINOM felet #NUM!.
    * Om @alfa < 0 eller @alfa > 1 returnerar CRITBINOM felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    CRITBINOM(10;0,5;0,75) är lika med 6.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST

en: @FUNCTION=CRONBACH
    @SYNTAX=CRONBACH(ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=CRONBACH returns Cronbach's alpha for the given cases.
    @ref1 is a data set, @ref2 the second data set, etc..
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=CRONBACH
    @SYNTAX=CRONBACH(ref1;ref2;...)
    @DESCRIPTION=Funktionen CRONBACH returnerar Cronbachs alfa för de givna fallen.
    @ref1 är en datamängd, @ref2 är den andra datamängden, osv...
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CUMIPMT
    @SYNTAX=CUMIPMT(rate,nper,pv,start_period,end_period,type)
    @DESCRIPTION=CUMIPMT returns the cumulative interest paid on a loan between @start_period and @end_period.
    
    * If @rate <= 0, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @pv <= 0, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @start_period < 1, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @end_period < @start_period, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @end_period > @nper, CUMIPMT returns #NUM! error.
    * If @type <> 0 and @type <> 1, CUMIPMT returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=CUMIPMT
    @SYNTAX=CUMIPMT(ränta;nper;pv;startperiod;slutperiod;typ)
    @DESCRIPTION=CUMIPMT returnerar den kumulativa räntan betalad på ett lån mellan @startperiod och @slutperiod.
    
    * Om @ränta <= 0 returnerar CUMIPMT felvärdet #NUM!.
    * Om @nper <= 0 returnerar CUMIPMT felvärdet #NUM!.
    * Om @pv <= 0 returnerar CUMIPMT felvärdet #NUM!.
    * Om @startperiod < 1 returnerar CUMIPMT felvärdet #NUM!.
    * Om @slutperiod < @startperiod returnerar CUMIPMT felvärdet #NUM!.
    * Om @slutperiod > @nper returnerar CUMIPMT felvärdet #NUM!.
    * Om @typ <> 0 och @typ <> 1 returnerar CUMIPMT felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CUMPRINC
    @SYNTAX=CUMPRINC(rate,nper,pv,start_period,end_period,type)
    @DESCRIPTION=CUMPRINC returns the cumulative principal paid on a loan between @start_period and @end_period.
    
    * If @rate <= 0, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @pv <= 0, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @start_period < 1, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @end_period < @start_period, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @end_period > @nper, CUMPRINC returns #NUM! error.
    * If @type <> 0 and @type <> 1, CUMPRINC returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=CUMPRINC
    @SYNTAX=CUMPRINC(ränta;nper;pv;startperiod;slutperiod;typ)
    @DESCRIPTION=CUMPRINC returnerar det kumulativa kapitalet betalad på ett lån mellan @startperiod och @slutperiod.
    
    * Om @ränta <= 0 returnerar CUMPRINC felvärdet #NUM!.
    * Om @nper <= 0 returnerar CUMPRINC felvärdet #NUM!.
    * Om @pv <= 0 returnerar CUMPRINC felvärdet #NUM!.
    * Om @startperiod < 1 returnerar CUMPRINC felvärdet #NUM!.
    * Om @slutperiod < @startperiod returnerar CUMPRINC felvärdet #NUM!.
    * Om @slutperiod > @nper returnerar CUMPRINC felvärdet #NUM!.
    * Om @typ <> 0 och @typ <> 1 returnerar CUMPRINC felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DB

en: @FUNCTION=CUM_BIV_NORM_DIST
    @SYNTAX=CUM_BIV_NORM_DIST(a,b,rho)
    @DESCRIPTION=CUM_BIV_NORM_DIST calculates the cumulative bivariate normal distribution from parameters a, b & rho.  The return value is the probability that two random variables with correlation @rho are respectively each less than @a and @b.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMSDIST,NORMSINV
sv: @FUNCTION=CUM_BIV_NORM_DIST
    @SYNTAX=CUM_BIV_NORM_DIST(a;b;rho)
    @DESCRIPTION=CUM_BIV_NORM_DIST beräknar den kumulativa bivariata normaldistributionen från parametrarna a, b och rho. Returvärdet är sannolikheten att två slumpmässiga variabler med korrelation @rho är mindre än @a och @b.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMSDIST,NORMSINV

en: @FUNCTION=DATE
    @SYNTAX=DATE (year,month,day)
    @DESCRIPTION=DATE returns the number of days since the 1st of January of 1900(the date serial number) for the given year, month and day.
    
    * If @month < 1 or @month > 12, the year will be corrected.  A similar correction takes place for days.
    * The @years should be at least 1900.  If @years < 1900, it is assumed to be 1900 + @years.
    * If the given date is not valid, DATE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DATE(2001, 3, 30) returns 'Mar 30, 2001'.
     
    @SEEALSO=TODAY, NOW
sv: @FUNCTION=DATE
    SYNTAX=DATE (år;månad;dag)
    @DESCRIPTION=DATE returnerar antalet dagar sedan 1 januari 1900 (datumets serienummer) för angivet år, månad och dag.
    
    * Om @månad < 1 eller @månad > 12 kommer året att korrigeras. En liknande korrigering sker för dagarna.
    * @år skall vara minst 1900. Om @år < 1900 antas det vara 1900 + @år.
    * Om det angivna datumet inte är giltigt returnerar DATE felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DATE(2001; 3; 30) returnerar "Mar 30, 2001".
    
    @SEEALSO=TODAY, NOW

en: @FUNCTION=DATE2UNIX
    @SYNTAX=DATE2UNIX(serial)
    @DESCRIPTION=DATE2UNIX converts a spreadsheet date and time serial number into a unix time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    DATE2UNIX("01/01/2000") equals 946656000.
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, UNIX2DATE
sv: @FUNCTION=DATE2UNIX
    @SYNTAX=DATE2UNIX(serienummer)
    @DESCRIPTION=DATE2UNIX konverterar ett kalkylbladsdatum och tidsserienummer till en unixtid.
    
    En unixtid är antalet sekunder sedan midnatt den 1 januari 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, UNIX2DATE

en: @FUNCTION=DATEDIF
    @SYNTAX=DATEDIF(date1,date2,interval)
    @DESCRIPTION=DATEDIF returns the difference between two dates.  @interval is one of six possible values:  "y", "m", "d", "ym", "md", and "yd".
    
    The first three options will return the number of complete years, months, or days, respectively, between the two dates specified.
    
      "ym" will return the number of full months between the two dates, not including the difference in years.
      "md" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in months.
      "yd" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in years.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"d") equals 1191.
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"y") equals 3.
    
    @SEEALSO=DATE
sv: @FUNCTION=DATEDIF
    @SYNTAX=DATEDIF(datum1;datum2;intervall)
    @DESCRIPTION=DATEDIF returnerar skillnaden mellan två datum. @intervall är ett av sex möjliga värden:  "y", "m", "d", "ym", "md" och "yd".
    
    De första tre alternativen kommer att returnera antalet hela år, respektive månader eller dagar mellan de två angivna datumen.
    
      "ym" kommer att returnera antalet hela månader mellan två datum, där skillnaden i år inte tas med.
      "md" kommer att returnera antalet hela dagar mellan datumen, där skillnaden i månader inte tas med.
      "yd" kommer att returnera antalet hela dagar mellan datumen, där skillnaden i år inte tas med.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DATEDIF(DATE(2000;4;30);DATE(2003;8;4);"d") är lika med 1191.
    DATEDIF(DATE(2000;4;30);DATE(2003;8;4);"y") är lika med 3.
    
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=DATEVALUE
    @SYNTAX=DATEVALUE(date_str)
    @DESCRIPTION=DATEVALUE returns the serial number of the date.  @date_str is the string that contains the date. The value depends on the date convention.  The MS Excel 1900 convention dates things from Jan 1 1900 while the 1904 convention uses Jan 1 1904.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DATEVALUE("1/1/1999") equals 36161 (in the 1900 convention).
    @SEEALSO=DATE
sv: @FUNCTION=DATEVALUE
    @SYNTAX=DATEVALUE(datum_str)
    @DESCRIPTION=DATEVALUE returnerar datumets serienummer. @datum_str är strängen som innehåller datumet. Värdet beror på datumkonventionen. MS Excel 1900-konventionen daterar saker från 1:a januari, 1900, medan 1904-konventionen använder 1:a januari, 1904.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DATEVALUE("1/1/1999") är lika med 36161 (i 1900-konventionen).
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=DAVERAGE
    @SYNTAX=DAVERAGE(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DAVERAGE function returns the average of the values in a list or database that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DAVERAGE(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 42296.3333.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:A11) equals 39.
    DAVERAGE(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 40782.5.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 36.
    
    @SEEALSO=DCOUNT
sv: @FUNCTION=DAVERAGE
    @SYNTAX=DAVERAGE(databas;fält;kriteria)
    @DESCRIPTION=DAVERAGE funktionen returnerar medelvärdet av värdena i en lista eller databas som matchar dom uppställda kriterierna.
    
    @databas är ett område av celler där rader av relaterad information är poster och kolumner av data är fält. Den första raden i databasen innehåller etiketter för varje kolumn. 
    
    @fält anger vilken kolumn som används i funktionen. Om @fält är ett heltal, 2 till exempel, så används den andra kolumnen. Fält kan också vara en kolumnetikett. Till exempel, ``Ålder'' anger kolumnen med etiketten ``Ålder'' i @databas området. 
    
    @kriteria är det cellområde som innehåller de angivna villkoren. Den första raden i @kriteria ska innehålla etiketterna till fälten för vilka kriterierna skall gälla. Celler under etiketterna bestämmer villkoren, till exempel ``>3'' eller ``<9''. Likhetsvillkor anges enkelt genom att ange ett värde, t.ex. ``3'' eller ``Johan''.
    Varje rad i @kriteria anger ett separat villkor, d.v.s. om en rad i @databas matchar en rad i @kriteria så räknas raden in (det är alltså en Boolsk OR mellan raderna i @kriteria).
    Om @kriteria har mer än en kolumn så måste villkoren i varje kolumn matcha motsvarande kolumn i @databas. Tekniskt sett är det en Boolsk AND mellan kolumnerna i @kriteria).
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att området A1:C7 innehåller föjande värden:
    Namn    Ålder   Lön
    Johan   34      54342
    Billy   35      22343
    Helen   29      34323
    Klas    43      47242
    Susanna 37      42932
    Maria   45      45324
    
    Dessutom innehåller cellerna A9:B11 följande värden:
    Ålder   Lön
    <30
    >40     >46000
    
    @EXAMPLES=
    DAVERAGE(A1:C7, "Lön", A9:A11) är lika med 42296,3333.
    DAVERAGE(A1:C7, "Ålder", A9:A11) är lika med 39.
    DAVERAGE(A1:C7, "Lön", A9:B11) är lika med 40782,5.
    DAVERAGE(A1:C7, "Ålder", A9:B11) är lika med 36.
    
    @SEEALSO=DCOUNT

en: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=DAY (date)
    @DESCRIPTION=DAY converts a serial number to a day of month.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAY("10/24/1968") equals 24.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
sv: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=DAY (datum)
    @DESCRIPTION=DAY konverterar från serienummer till dag i månaden.
    
    * Observera att Gnumeric automatiskt konverterar strängen till ett serienummer åt dig, så du kan ange ett datum som en sträng.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DAY("10/24/1968") är lika med 24.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=DAYS360 
    @SYNTAX=DAYS360 (date1,date2,method)
    @DESCRIPTION=DAYS360 returns the number of days from @date1 to @date2 following a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days.
    
    * If @method is 1, the European method will be used.  In this case, if the day of the month is 31 it will be considered as 30.
    * If @method is 0 or omitted, the XL US method will be used.  This is a somewhat complicated industry standard method where the last day of February is considered to be the 30th day of the month, but only for the first date.
    * If @method is 2, a saner version of the US method is used in which both dates get the same February treatment.
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is mostly Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2)) equals 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
sv: @FUNCTION=DAYS360 
    @SYNTAX=DAYS360 (datum1;datum2;metod)
    @DESCRIPTION=DAYS360 returnerar antalet dagar mellan @datum1 och @datum2, enligt en 360-dagars kalender där alla månader har 30 dagar.
    
    * Om @metod är 1, används den europeiska metoden. Detta innebär att om det är den 31:a, räknas det som den 30:e.
    * Om @metod saknas eller är 0, används XL US-metoden, vilken är en något komplicerad industristandard, där den sista dagen i februari betraktas som den trettionde dagen i månaden, men bara för första datumet.
    * Om @metod är 2, används en vettigare variant av US-metoden där båda behandlas lika för februari.
    * Observera att datumet kan anges som en sträng, eftersom Gnumeric automatiskt konverterar strängen till ett serienummer.
    * Denna funktion är i stort sett kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003; 2; 3); DATE(2007; 4; 2)) är lika med 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=DB
    @SYNTAX=DB(cost,salvage,life,period[,month])
    @DESCRIPTION=DB calculates the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method.  @cost is the initial value of the asset.  @salvage is the value after the depreciation.
    
    @life is the number of periods overall.  @period is the period for which you want the depreciation to be calculated.  @month is the number of months in the first year of depreciation.
    
    * If @month is omitted, it is assumed to be 12.
    * If @cost = 0, DB returns #NUM! error.
    * If @life <= 0, DB returns #NUM! error.
    * If @salvage / @cost < 0, DB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DDB,SLN,SYD
sv: @FUNCTION=DB
    @SYNTAX=DB(kostnad;rest;livslängd;period[;månad])
    @DESCRIPTION=DB beräknar avskrivningen för en tillgång över en given period med metoden fast degressiv avskrivning. @kostnad är det ursprungliga värdet av tillgången. @rest är värdet efter avskrivningen.
    
    @livslängd är det totala antalet perioder och @period är den period för vilken du vill beräkna avskrivningen. @månad är antalet månader under det första året av avskrivningen. 
    
    * Om @månad utelämnas, antas antalet vara 12 månader.
    * Om @kostnad = 0 returneras felvärdet #NUM!.
    * Om @livslängd <= 0 returneras felvärdet #NUM!.
    * Om @rest / @kostnad < 0 returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DDB,SLN,SYD

en: @FUNCTION=DCOUNT
    @SYNTAX=DCOUNT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNT function counts the cells that contain numbers in a database that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DCOUNT(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 3.
    DCOUNT(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 2.
    DCOUNT(A1:C7, "Name", A9:B11) equals 0.
    
    @SEEALSO=DAVERAGE
sv: @FUNCTION=DCOUNT
    @SYNTAX=DCOUNT(databas;fält;kriteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNT funktionen räknar antalet celler som innehåller värden som matchar dom givna villkoren.
    
    @databas är ett område av celler där rader av relaterad information är poster och kolumner av data är fält. Den första raden i databasen innehåller etiketter för varje kolumn. 
    
    @fält anger vilken kolumn som används i funktionen. Om @fält är ett heltal, 2 till exempel, så används den andra kolumnen. Fält kan också vara en kolumnetikett. Till exempel, ``Ålder'' anger kolumnen med etiketten ``Ålder'' i @databas området. 
    
    @kriteria är det cellområde som innehåller de angivna villkoren. Den första raden i @kriteria ska innehålla etiketterna till fälten för vilka kriterierna skall gälla. Celler under etiketterna bestämmer villkoren, till exempel ``>3'' eller ``<9''. Likhetsvillkor anges enkelt genom att ange ett värde, t.ex. ``3'' eller ``Johan''.
    Varje rad i @kriteria anger ett separat villkor, d.v.s. om en rad i @databas matchar en rad i @kriteria så räknas raden in (det är alltså en Boolsk OR mellan raderna i @kriteria).
    Om @kriteria har mer än en kolumn så måste villkoren i varje kolumn matcha motsvarande kolumn i @databas. Tekniskt sett är det en Boolsk AND mellan kolumnerna i @kriteria).
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att området A1:C7 innehåller föjande värden:
    Namn    Ålder   Lön
    Johan   34      54342
    Billy   35      22343
    Helen   29      34323
    Klas    43      47242
    Susanna 37      42932
    Maria   45      45324
    
    Dessutom innehåller cellerna A9:B11 följande värden:
    Ålder   Lön
    <30
    >40     >46000
    
    @EXAMPLES=
    DCOUNT(A1:C7, "Lön", A9:A11) är lika med 3.
    DCOUNT(A1:C7, "Lön", A9:B11) är lika med 2.
    DCOUNT(A1:C7, "Namn", A9:B11) är lika med 0.
    
    @SEEALSO=DAVERAGE

en: @FUNCTION=DCOUNTA
    @SYNTAX=DCOUNTA(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNTA function counts the cells that contain data in a database that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DCOUNTA(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 3.
    DCOUNTA(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 2.
    DCOUNTA(A1:C7, "Name", A9:B11) equals 2.
    
    @SEEALSO=DCOUNT
sv: @FUNCTION=DCOUNTA
    @SYNTAX=DCOUNTA(databas;fält;kriteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNTA funktionen räknar de celler som innehåller data i en databas som matchar dom givna villkoren.
    
    @databas är ett område av celler där rader av relaterad information är poster och kolumner av data är fält. Den första raden i databasen innehåller etiketter för varje kolumn. 
    
    @fält anger vilken kolumn som används i funktionen. Om @fält är ett heltal, 2 till exempel, så används den andra kolumnen. Fält kan också vara en kolumnetikett. Till exempel, ``Ålder'' anger kolumnen med etiketten ``Ålder'' i @databas området. 
    
    @kriteria är det cellområde som innehåller de angivna villkoren. Den första raden i @kriteria ska innehålla etiketterna till fälten för vilka kriterierna skall gälla. Celler under etiketterna bestämmer villkoren, till exempel ``>3'' eller ``<9''. Likhetsvillkor anges enkelt genom att ange ett värde, t.ex. ``3'' eller ``Johan''.
    Varje rad i @kriteria anger ett separat villkor, d.v.s. om en rad i @databas matchar en rad i @kriteria så räknas raden in (det är alltså en Boolsk OR mellan raderna i @kriteria).
    Om @kriteria har mer än en kolumn så måste villkoren i varje kolumn matcha motsvarande kolumn i @databas. Tekniskt sett är det en Boolsk AND mellan kolumnerna i @kriteria).
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att området A1:C7 innehåller föjande värden:
    Namn    Ålder   Lön
    Johan   34      54342
    Billy   35      22343
    Helen   29      34323
    Klas    43      47242
    Susanna 37      42932
    Maria   45      45324
    
    Dessutom innehåller cellerna A9:B11 följande värden:
    Ålder   Lön
    <30
    >40     >46000
    
    @EXAMPLES=
    DCOUNTA(A1:C7, "Lön", A9:A11) är lika med 3.
    DCOUNTA(A1:C7, "Lön", A9:B11) är lika med 2.
    DCOUNTA(A1:C7, "Namn", A9:B11) är lika med 2.
    
    @SEEALSO=DCOUNT

en: @FUNCTION=DDB
    @SYNTAX=DDB(cost,salvage,life,period[,factor])
    @DESCRIPTION=DDB returns the depreciation of an asset for a given period using the double-declining balance method or some other similar method you specify.
    
    @cost is the initial value of the asset, @salvage is the value after the last period, @life is the number of periods, @period is the period for which you want the depreciation to be calculated, and @factor is the factor at which the balance declines.
    
    * If @factor is omitted, it is assumed to be two (double-declining balance method).
    * If @life <= 0, DDB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=SLN,SYD
sv: @FUNCTION=DDB
    @SYNTAX=DDB(kostnad;rest;livslängd;period[;faktor])
    @DESCRIPTION=DDB returnerar avskrivningen för en tillgång över en given period enligt metoden dubbel degressiv avskrivning eller någon liknande metod som du anger.
    
    @kostnad är det ursprungliga värdet av tillgången. @rest är värdet efter avskrivningen. @livslängd är det totala antalet perioder och @period är den period för vilken du vill beräkna avskrivningen. @faktor är den faktor med vilken balansräkningen minskar.
    
    * Om @faktor utelämnas, antas värdet 2 (dubbel degressiv avskrivning).
    * Om @livslängd <=0 returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=SLN,SYD

en: @FUNCTION=DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2BIN function converts a decimal number to a binary number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEX
sv: @FUNCTION=DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(tal[;siffror])
    @DESCRIPTION=DEC2BIN omvandlar ett decimaltal till ett binärt tal. @siffror kan anges valfritt, och anger till vilken längd resultatet ska fyllas ut med nollor.
    
    * Om @siffror är för litet eller negativt, returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) är lika med 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEX

en: @FUNCTION=DEC2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2HEX function converts a decimal number to a hexadecimal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) equals 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2DEC, DEC2BIN, DEC2OCT
sv: @FUNCTION=DEC2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(tal[;siffror])
    @DESCRIPTION=DEC2HEX omvandlar ett decimaltal till ett hexadecimalt tal. @siffror kan anges valfritt, och anger till vilken längd resultatet ska fyllas ut med nollor.
    
    * Om @siffror är för litet eller negativt, returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) är lika med 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2DEC, DEC2BIN, DEC2OCT

en: @FUNCTION=DEC2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2OCT function converts a decimal number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2OCT(42) equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2DEC, DEC2BIN, DEC2HEX
sv: @FUNCTION=DEC2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(tal[;siffror])
    @DESCRIPTION=DEC2OCT omvandlar ett decimaltal till ett oktalt tal. @siffror kan anges valfritt, och anger till vilken längd resultatet ska fyllas ut med nollor.
    
    * Om @siffror är för litet eller negativt, returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2OCT(42) är lika med 52.
    
    @SEEALSO=OCT2DEC, DEC2BIN, DEC2HEX

en: @FUNCTION=DEGREES
    @SYNTAX=DEGREES(x)
    @DESCRIPTION=DEGREES computes the number of degrees equivalent to @x radians.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DEGREES(2.5) equals 143.2394.
    
    @SEEALSO=RADIANS, PI
sv: @FUNCTION=DEGREES
    @SYNTAX=DEGREES(x)
    @DESCRIPTION=DEGREES omvandlar @x radianer till grader.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DEGREES(2,5) är lika med 143,2394.
    
    @SEEALSO=RADIANS, PI

en: @FUNCTION=DELTA
    @SYNTAX=DELTA(x[,y])
    @DESCRIPTION=DELTA function tests for numerical equivalence of two arguments, returning 1 in case of equality.
    
    * @y is optional, and defaults to 0.
    * If either argument is non-numeric returns a #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DELTA(42.99,43) equals 0.
    
    @SEEALSO=EXACT,GESTEP
sv: @FUNCTION=DELTA
    @SYNTAX=DELTA(x[;y])
    @DESCRIPTION=Funktionen DELTA testar numerisk ekvivalens av två argument, och returnerar 1 om de är ekvivalenta.
    
    * @y är valfritt och är som standard 0.
    * Om något argument inte är numeriskt returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DELTA(42,99;43) är lika med 0.
    
    @SEEALSO=EXACT,GESTEP

en: @FUNCTION=DEVSQ
    @SYNTAX=DEVSQ(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=DEVSQ returns the sum of squares of deviations of a data set from the sample mean.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    DEVSQ(A1:A5) equals 470.56.
    
    @SEEALSO=STDEV
sv: @FUNCTION=DEVSQ
    @SYNTAX=DEVSQ(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=DEVSQ returnerar summan av kvadraterna av avvikelserna av en datamängd från provmedelvärdet.
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    DEVSQ(A1:A5) lika med 470,56.
    
    @SEEALSO=STDEV

en: @FUNCTION=DGET
    @SYNTAX=DGET(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DGET function returns a single value from a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    * If none of the items match the conditions, DGET returns #VALUE! error.
    * If more than one items match the conditions, DGET returns #NUM! error.
    
    DGET(A1:C7, "Salary", A9:A10) equals 34323.
    DGET(A1:C7, "Name", A9:A10) equals "Clark".
    
    @SEEALSO=DCOUNT
sv: @FUNCTION=DGET
    @SYNTAX=DGET(databas;fält;kriteria)
    @DESCRIPTION=DGET funktionen returnerar ett värde från kolumnen som matchar dom givna villkoren.
    
    @databas är ett område av celler där rader av relaterad information är poster och kolumner av data är fält. Den första raden i databasen innehåller etiketter för varje kolumn. 
    
    @fält anger vilken kolumn som används i funktionen. Om @fält är ett heltal, 2 till exempel, så används den andra kolumnen. Fält kan också vara en kolumnetikett. Till exempel, ``Ålder'' anger kolumnen med etiketten ``Ålder'' i @databas området. 
    
    @kriteria är det cellområde som innehåller de angivna villkoren. Den första raden i @kriteria ska innehålla etiketterna till fälten för vilka kriterierna skall gälla. Celler under etiketterna bestämmer villkoren, till exempel ``>3'' eller ``<9''. Likhetsvillkor anges enkelt genom att ange ett värde, t.ex. ``3'' eller ``Johan''.
    Varje rad i @kriteria anger ett separat villkor, d.v.s. om en rad i @databas matchar en rad i @kriteria så räknas raden in (det är alltså en Boolsk OR mellan raderna i @kriteria).
    Om @kriteria har mer än en kolumn så måste villkoren i varje kolumn matcha motsvarande kolumn i @databas. Tekniskt sett är det en Boolsk AND mellan kolumnerna i @kriteria).
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att området A1:C7 innehåller föjande värden:
    Namn    Ålder   Lön
    Johan   34      54342
    Billy   35      22343
    Helen   29      34323
    Klas    43      47242
    Susanna 37      42932
    Maria   45      45324
    
    Dessutom innehåller cellerna A9:B11 följande värden:
    Ålder   Lön
    <30
    >40     >46000
    
    @EXAMPLES=
    DGET(A1:C7, "Lön", A9:A10) är lika med 34323.
    DGET(A1:C7, "Namn", A9:A10) är lika med "Helen".
    
    @SEEALSO=DCOUNT

en: @FUNCTION=DISC
    @SYNTAX=DISC(settlement,maturity,par,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=DISC calculates and returns the discount rate for a security. @settlement is the settlement date of the security.
    
    @maturity is the maturity date of the security.  @par is the price per $100 face value of the security.  @redemption is the redeption value per $100 face value of the security.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, DISC returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, DISC returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, DISC returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=DISC
    @SYNTAX=DISC(avräkning;mognad;par;utlösande[;bas])
    @DESCRIPTION=DISC beräknar och returnerar reduceringshastigheten för en säkerhet.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten. @mognad är mognadsdatumet för säkerheten. @par är priset per $100 av säkerheten. @reducering. @utlösande är utlösandevärdet per $100 av värdet på säkerheten. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om datumen @avräkning eller @mognad inte är giltiga returnerar DISC felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas < 0 eller @bas > 4 returnerar DISC felvärdet #NUM!.
    * Om @avräkning är efter @mognad eller om de är identiska returnerar DISC felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=DMAX
    @SYNTAX=DMAX(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMAX function returns the largest number in a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DMAX(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 47242.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:A11) equals 45.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 43.
    
    @SEEALSO=DMIN
sv: @FUNCTION=DMAX
    @SYNTAX=DMAX(databas;fält;kriteria)
    @DESCRIPTION=DMAX funktionen returnerar det största värdet i en kolumn som matchar dom angivna villkoren.
    
    @databas är ett område av celler där rader av relaterad information är poster och kolumner av data är fält. Den första raden i databasen innehåller etiketter för varje kolumn. 
    
    @fält anger vilken kolumn som används i funktionen. Om @fält är ett heltal, 2 till exempel, så används den andra kolumnen. Fält kan också vara en kolumnetikett. Till exempel, ``Ålder'' anger kolumnen med etiketten ``Ålder'' i @databas området. 
    
    @kriteria är det cellområde som innehåller de angivna villkoren. Den första raden i @kriteria ska innehålla etiketterna till fälten för vilka kriterierna skall gälla. Celler under etiketterna bestämmer villkoren, till exempel ``>3'' eller ``<9''. Likhetsvillkor anges enkelt genom att ange ett värde, t.ex. ``3'' eller ``Johan''.
    Varje rad i @kriteria anger ett separat villkor, d.v.s. om en rad i @databas matchar en rad i @kriteria så räknas raden in (det är alltså en Boolsk OR mellan raderna i @kriteria).
    Om @kriteria har mer än en kolumn så måste villkoren i varje kolumn matcha motsvarande kolumn i @databas. Tekniskt sett är det en Boolsk AND mellan kolumnerna i @kriteria).
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att området A1:C7 innehåller föjande värden:
    Namn    Ålder   Lön
    Johan   34      54342
    Billy   35      22343
    Helen   29      34323
    Klas    43      47242
    Susanna 37      42932
    Maria   45      45324
    
    Dessutom innehåller cellerna A9:B11 följande värden:
    Ålder   Lön
    <30
    >40     >46000
    
    @EXAMPLES=
    DMAX(A1:C7, "Lön", A9:A11) är lika med 47242.
    DMAX(A1:C7, "Ålder", A9:A11) är lika med 45.
    DMAX(A1:C7, "Ålder", A9:B11) är lika med 43.
    
    @SEEALSO=DMIN

en: @FUNCTION=DMIN
    @SYNTAX=DMIN(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMIN function returns the smallest number in a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DMIN(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 34323.
    DMIN(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 29.
    
    @SEEALSO=DMAX
sv: @FUNCTION=DMIN
    @SYNTAX=DMIN(databas;fält;kriteria)
    @DESCRIPTION=DMIN funktionen returnerar det minsta värdet i en kolumn som matchar dom angivna villkoren.
    
    @databas är ett område av celler där rader av relaterad information är poster och kolumner av data är fält. Den första raden i databasen innehåller etiketter för varje kolumn. 
    
    @fält anger vilken kolumn som används i funktionen. Om @fält är ett heltal, 2 till exempel, så används den andra kolumnen. Fält kan också vara en kolumnetikett. Till exempel, ``Ålder'' anger kolumnen med etiketten ``Ålder'' i @databas området. 
    
    @kriteria är det cellområde som innehåller de angivna villkoren. Den första raden i @kriteria ska innehålla etiketterna till fälten för vilka kriterierna skall gälla. Celler under etiketterna bestämmer villkoren, till exempel ``>3'' eller ``<9''. Likhetsvillkor anges enkelt genom att ange ett värde, t.ex. ``3'' eller ``Johan''.
    Varje rad i @kriteria anger ett separat villkor, d.v.s. om en rad i @databas matchar en rad i @kriteria så räknas raden in (det är alltså en Boolsk OR mellan raderna i @kriteria).
    Om @kriteria har mer än en kolumn så måste villkoren i varje kolumn matcha motsvarande kolumn i @databas. Tekniskt sett är det en Boolsk AND mellan kolumnerna i @kriteria).
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att området A1:C7 innehåller föjande värden:
    Namn    Ålder   Lön
    Johan   34      54342
    Billy   35      22343
    Helen   29      34323
    Klas    43      47242
    Susanna 37      42932
    Maria   45      45324
    
    Dessutom innehåller cellerna A9:B11 följande värden:
    Ålder   Lön
    <30
    >40     >46000
    
    @EXAMPLES=
    DMIN(A1:C7, "Lön", A9:B11) är lika med 34323.
    DMIN(A1:C7, "Ålder", A9:B11) är lika med 29.
    
    @SEEALSO=DMAX

en: @FUNCTION=DOLLAR
    @SYNTAX=DOLLAR(num[,decimals])
    @DESCRIPTION=DOLLAR returns @num formatted as currency.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DOLLAR(12345) equals "$12,345.00".
    
    @SEEALSO=FIXED, TEXT, VALUE
sv: @FUNCTION=DOLLAR
    @SYNTAX=DOLLAR(tal;[decimaler])
    @DESCRIPTION=DOLLAR returnerar @tal i valutaformat.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DOLLAR(12345) är lika med "$12 345,00".
    
    @SEEALSO=FIXED, TEXT, VALUE

en: @FUNCTION=DOLLARDE
    @SYNTAX=DOLLARDE(fractional_dollar,fraction)
    @DESCRIPTION=DOLLARDE converts a dollar price expressed as a fraction into a dollar price expressed as a decimal number.
    
    @fractional_dollar is the fractional number to be converted. @fraction is the denominator of the fraction.
    
    * If @fraction is non-integer it is truncated.
    * If @fraction <= 0, DOLLARDE returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARFR
sv: @FUNCTION=DOLLARDE
    @SYNTAX=DOLLARDE(decimaltal;bråktal)
    @DESCRIPTION=DOLLARDE omvandlar ett pris i dollar uttryckt som ett bråktal till ett pris i dollar uttryckt som ett decimaltal.
    
    @decimaltal är talet som ska konverteras. @bråktal är nämnaren till bråket.
    
    * Om @bråktal inte är ett heltal, avkortas det. 
    * Om @bråktal <=0 returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARFR

en: @FUNCTION=DOLLARFR
    @SYNTAX=DOLLARFR(decimal_dollar,fraction)
    @DESCRIPTION=DOLLARFR converts a decimal dollar price into a dollar price expressed as a fraction.
    
    * If @fraction is non-integer it is truncated.
    * If @fraction <= 0, DOLLARFR returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARDE
sv: @FUNCTION=DOLLARFR
    @SYNTAX=DOLLARFR(decimaltal;bråktal)
    @DESCRIPTION=DOLLARFR omvandlar ett pris i dollar uttryckt som ett decimaltal till ett pris i dollar uttryckt som ett bråktal.
    
    * Om @bråktal inte är ett heltal, avkortas det.i
    * Om @bråktal <= 0 returneras felvärdet #NUM!
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARDE

en: @FUNCTION=DPRODUCT
    @SYNTAX=DPRODUCT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DPRODUCT function returns the product of numbers in a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DPRODUCT(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 1247.
    
    @SEEALSO=DSUM
sv: @FUNCTION=DPRODUCT
    @SYNTAX=DPRODUCT(databas;fält;kriteria)
    @DESCRIPTION=DPRODUCT funktionen returnerar produkten av värdena i en kolumn som matchar dom angivna villkoren.
    
    @databas är ett område av celler där rader av relaterad information är poster och kolumner av data är fält. Den första raden i databasen innehåller etiketter för varje kolumn. 
    
    @fält anger vilken kolumn som används i funktionen. Om @fält är ett heltal, 2 till exempel, så används den andra kolumnen. Fält kan också vara en kolumnetikett. Till exempel, ``Ålder'' anger kolumnen med etiketten ``Ålder'' i @databas området. 
    
    @kriteria är det cellområde som innehåller de angivna villkoren. Den första raden i @kriteria ska innehålla etiketterna till fälten för vilka kriterierna skall gälla. Celler under etiketterna bestämmer villkoren, till exempel ``>3'' eller ``<9''. Likhetsvillkor anges enkelt genom att ange ett värde, t.ex. ``3'' eller ``Johan''.
    Varje rad i @kriteria anger ett separat villkor, d.v.s. om en rad i @databas matchar en rad i @kriteria så räknas raden in (det är alltså en Boolsk OR mellan raderna i @kriteria).
    Om @kriteria har mer än en kolumn så måste villkoren i varje kolumn matcha motsvarande kolumn i @databas. Tekniskt sett är det en Boolsk AND mellan kolumnerna i @kriteria).
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att området A1:C7 innehåller föjande värden:
    Namn    Ålder   Lön
    Johan   34      54342
    Billy   35      22343
    Helen   29      34323
    Klas    43      47242
    Susanna 37      42932
    Maria   45      45324
    
    Dessutom innehåller cellerna A9:B11 följande värden:
    Ålder   Lön
    <30
    >40     >46000
    
    @EXAMPLES=
    DPRODUCT(A1:C7, "Ålder", A9:B11) är lika med 1247.
    
    @SEEALSO=DSUM

en: @FUNCTION=DSTDEV
    @SYNTAX=DSTDEV(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEV function returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DSTDEV(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 9.89949.
    DSTDEV(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 9135.112506.
    
    @SEEALSO=DSTDEVP
sv: @FUNCTION=DSTDEV
    @SYNTAX=DSTDEV(databas;fält;kriteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEV funktionen returnerar uppskattningen av standardavvikelsen av en population baserade på sampel. Populationen består av de värden som matchar dom angivna villkoren.
    
    @databas är ett område av celler där rader av relaterad information är poster och kolumner av data är fält. Den första raden i databasen innehåller etiketter för varje kolumn. 
    
    @fält anger vilken kolumn som används i funktionen. Om @fält är ett heltal, 2 till exempel, så används den andra kolumnen. Fält kan också vara en kolumnetikett. Till exempel, ``Ålder'' anger kolumnen med etiketten ``Ålder'' i @databas området. 
    
    @kriteria är det cellområde som innehåller de angivna villkoren. Den första raden i @kriteria ska innehålla etiketterna till fälten för vilka kriterierna skall gälla. Celler under etiketterna bestämmer villkoren, till exempel ``>3'' eller ``<9''. Likhetsvillkor anges enkelt genom att ange ett värde, t.ex. ``3'' eller ``Johan''.
    Varje rad i @kriteria anger ett separat villkor, d.v.s. om en rad i @databas matchar en rad i @kriteria så räknas raden in (det är alltså en Boolsk OR mellan raderna i @kriteria).
    Om @kriteria har mer än en kolumn så måste villkoren i varje kolumn matcha motsvarande kolumn i @databas. Tekniskt sett är det en Boolsk AND mellan kolumnerna i @kriteria).
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att området A1:C7 innehåller föjande värden:
    Namn    Ålder   Lön
    Johan   34      54342
    Billy   35      22343
    Helen   29      34323
    Klas    43      47242
    Susanna 37      42932
    Maria   45      45324
    
    Dessutom innehåller cellerna A9:B11 följande värden:
    Ålder   Lön
    <30
    >40     >46000
    
    @EXAMPLES=
    DSTDEV(A1:C7, "Ålder", A9:B11) är lika med 9,89949.
    DSTDEV(A1:C7, "Lön", A9:B11) är lika med 9135,112506.
    
    @SEEALSO=DSTDEVP

en: @FUNCTION=DSTDEVP
    @SYNTAX=DSTDEVP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEVP function returns the standard deviation of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DSTDEVP(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 7.
    DSTDEVP(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 6459.5.
    
    @SEEALSO=DSTDEV
sv: @FUNCTION=DSTDEVP
    @SYNTAX=DSTDEVP(databas;fält;kriteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEVP funktionen returnerar uppskattningen av standardavvikelsen av en population baserad på hela populationen. Populationen består av de värden som matchar dom angivna villkoren.
    
    @databas är ett område av celler där rader av relaterad information är poster och kolumner av data är fält. Den första raden i databasen innehåller etiketter för varje kolumn. 
    
    @fält anger vilken kolumn som används i funktionen. Om @fält är ett heltal, 2 till exempel, så används den andra kolumnen. Fält kan också vara en kolumnetikett. Till exempel, ``Ålder'' anger kolumnen med etiketten ``Ålder'' i @databas området. 
    
    @kriteria är det cellområde som innehåller de angivna villkoren. Den första raden i @kriteria ska innehålla etiketterna till fälten för vilka kriterierna skall gälla. Celler under etiketterna bestämmer villkoren, till exempel ``>3'' eller ``<9''. Likhetsvillkor anges enkelt genom att ange ett värde, t.ex. ``3'' eller ``Johan''.
    Varje rad i @kriteria anger ett separat villkor, d.v.s. om en rad i @databas matchar en rad i @kriteria så räknas raden in (det är alltså en Boolsk OR mellan raderna i @kriteria).
    Om @kriteria har mer än en kolumn så måste villkoren i varje kolumn matcha motsvarande kolumn i @databas. Tekniskt sett är det en Boolsk AND mellan kolumnerna i @kriteria).
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att området A1:C7 innehåller föjande värden:
    Namn    Ålder   Lön
    Johan   34      54342
    Billy   35      22343
    Helen   29      34323
    Klas    43      47242
    Susanna 37      42932
    Maria   45      45324
    
    Dessutom innehåller cellerna A9:B11 följande värden:
    Ålder   Lön
    <30
    >40     >46000
    
    @EXAMPLES=
    DSTDEVP(A1:C7, "Ålder", A9:B11) är lika med 7.
    DSTDEVP(A1:C7, "Lön", A9:B11) är lika med 6459,5.
    
    @SEEALSO=DSTDEV

en: @FUNCTION=DSUM
    @SYNTAX=DSUM(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSUM function returns the sum of numbers in a column that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DSUM(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 72.
    DSUM(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 81565.
    
    @SEEALSO=DPRODUCT
sv: @FUNCTION=DSUM
    @SYNTAX=DSUM(databas;fält;kriteria)
    @DESCRIPTION=DSUM funktionen returnerar summan av en kolumn som matchar dom angivna villkoren.
    
    @databas är ett område av celler där rader av relaterad information är poster och kolumner av data är fält. Den första raden i databasen innehåller etiketter för varje kolumn. 
    
    @fält anger vilken kolumn som används i funktionen. Om @fält är ett heltal, 2 till exempel, så används den andra kolumnen. Fält kan också vara en kolumnetikett. Till exempel, ``Ålder'' anger kolumnen med etiketten ``Ålder'' i @databas området. 
    
    @kriteria är det cellområde som innehåller de angivna villkoren. Den första raden i @kriteria ska innehålla etiketterna till fälten för vilka kriterierna skall gälla. Celler under etiketterna bestämmer villkoren, till exempel ``>3'' eller ``<9''. Likhetsvillkor anges enkelt genom att ange ett värde, t.ex. ``3'' eller ``Johan''.
    Varje rad i @kriteria anger ett separat villkor, d.v.s. om en rad i @databas matchar en rad i @kriteria så räknas raden in (det är alltså en Boolsk OR mellan raderna i @kriteria).
    Om @kriteria har mer än en kolumn så måste villkoren i varje kolumn matcha motsvarande kolumn i @databas. Tekniskt sett är det en Boolsk AND mellan kolumnerna i @kriteria).
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att området A1:C7 innehåller föjande värden:
    Namn    Ålder   Lön
    Johan   34      54342
    Billy   35      22343
    Helen   29      34323
    Klas    43      47242
    Susanna 37      42932
    Maria   45      45324
    
    Dessutom innehåller cellerna A9:B11 följande värden:
    Ålder   Lön
    <30
    >40     >46000
    
    @EXAMPLES=
    DSUM(A1:C7, "Ålder", A9:B11) är lika med 72.
    DSUM(A1:C7, "Lön", A9:B11) är lika med 81565.
    
    @SEEALSO=DPRODUCT

en: @FUNCTION=DURATION
    @SYNTAX=DURATION(settlement,maturity,coup,yield,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=DURATION calculates the duration of a security.
    
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @coup The annual coupon rate as a percentage.
    @yield The annualized yield of the security as a percentage.
    @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, DURATION returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=G_DURATION,MDURATION
sv: @FUNCTION=DURATION
    @SYNTAX=DURATION(avräkning;mognad;kupong;avkastning;frekvens[;bas])
    @DESCRIPTION=DURATION beräknar livslängden på en säkerhet.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten.
    @mognad är mognadsdatumet som är angiven för säkerheten.
    @kupong är den årliga kupongräntan i procent.
     @avkastning är den årliga avkastningen i procent.
    @frekvens är antalet kupongbetalningar per år. Tillåtna värden är 1=årlig, 2=halvårsvis, 4=kvartalsvis.
    @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om @frekvens är en annan än 1, 2 eller 4 returnerar DURATION felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas inte är mellan 0 och 4 returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=G_DURATION,MDURATION

en: @FUNCTION=DVAR
    @SYNTAX=DVAR(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVAR function returns the estimate of variance of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DVAR(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 98.
    DVAR(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 83450280.5.
    
    @SEEALSO=DVARP
sv: @FUNCTION=DVAR
    @SYNTAX=DVAR(databas;fält;kriteria)
    @DESCRIPTION=DVAR funktionen returnerar en uppskattning av variansen hos en population baserad på ett sampel. Populationen består av värden som matchar dom angivna villkoren.
    
    @databas är ett område av celler där rader av relaterad information är poster och kolumner av data är fält. Den första raden i databasen innehåller etiketter för varje kolumn. 
    
    @fält anger vilken kolumn som används i funktionen. Om @fält är ett heltal, 2 till exempel, så används den andra kolumnen. Fält kan också vara en kolumnetikett. Till exempel, ``Ålder'' anger kolumnen med etiketten ``Ålder'' i @databas området. 
    
    @kriteria är det cellområde som innehåller de angivna villkoren. Den första raden i @kriteria ska innehålla etiketterna till fälten för vilka kriterierna skall gälla. Celler under etiketterna bestämmer villkoren, till exempel ``>3'' eller ``<9''. Likhetsvillkor anges enkelt genom att ange ett värde, t.ex. ``3'' eller ``Johan''.
    Varje rad i @kriteria anger ett separat villkor, d.v.s. om en rad i @databas matchar en rad i @kriteria så räknas raden in (det är alltså en Boolsk OR mellan raderna i @kriteria).
    Om @kriteria har mer än en kolumn så måste villkoren i varje kolumn matcha motsvarande kolumn i @databas. Tekniskt sett är det en Boolsk AND mellan kolumnerna i @kriteria).
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att området A1:C7 innehåller föjande värden:
    Namn    Ålder   Lön
    Johan   34      54342
    Billy   35      22343
    Helen   29      34323
    Klas    43      47242
    Susanna 37      42932
    Maria   45      45324
    
    Dessutom innehåller cellerna A9:B11 följande värden:
    Ålder   Lön
    <30
    >40     >46000
    
    @EXAMPLES=
    DVAR(A1:C7, "Ålder", A9:B11) är lika med 98.
    DVAR(A1:C7, "Lön", A9:B11) är lika med 83450280,5.
    
    @SEEALSO=DVARP

en: @FUNCTION=DVARP
    @SYNTAX=DVARP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVARP function returns the variance of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
    
    @database is a range of cells in which rows of related information are records and columns of data are fields. The first row of a database contains labels for each column. 
    
    @field specifies which column is used in the function.  If @field is an integer, for example 2, the second column is used. Field can also be the label of a column.  For example, ``Age'' refers to the column with the label ``Age'' in @database range. 
    
    @criteria is the range of cells which contains the specified conditions.  The first row of a @criteria should contain the labels of the fields for which the criteria are for.  Cells below the labels specify conditions, for example, ``>3'' or ``<9''.  Equality condition can be given simply by specifying a value, e.g. ``3'' or ``John''. 
    Each row in @criteria specifies a separate condition. If a row in @database matches a row in @criteria, then that row is counted. Technically speaking, this a boolean OR operation between the rows in @criteria.
    If @criteria specifies more than one column, then each of the conditions in the specified columns must be true for the row in @database to match. Technically speaking, this is a boolean AND operation between the columns in @criteria.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the range A1:C7 contain the following values:
    Name    Age     Salary
    John    34      54342
    Bill    35      22343
    Clark   29      34323
    Bob     43      47242
    Susan   37      42932
    Jill    45      45324
    
    In addition, the cells A9:B11 contain the following values:
    Age     Salary
    <30
    >40     >46000
    
    DVARP(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 49.
    DVARP(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 41725140.25.
    
    @SEEALSO=DVAR
sv: @FUNCTION=DVARP
    @SYNTAX=DVARP(databas;fält;kriteria)
    @DESCRIPTION=DVARP funktionen returnerar en uppskattning av variansen hos en population baserad på hela populationen. Populationen består av värden som matchar dom angivna villkoren.
    
    @databas är ett område av celler där rader av relaterad information är poster och kolumner av data är fält. Den första raden i databasen innehåller etiketter för varje kolumn. 
    
    @fält anger vilken kolumn som används i funktionen. Om @fält är ett heltal, 2 till exempel, så används den andra kolumnen. Fält kan också vara en kolumnetikett. Till exempel, ``Ålder'' anger kolumnen med etiketten ``Ålder'' i @databas området. 
    
    @kriteria är det cellområde som innehåller de angivna villkoren. Den första raden i @kriteria ska innehålla etiketterna till fälten för vilka kriterierna skall gälla. Celler under etiketterna bestämmer villkoren, till exempel ``>3'' eller ``<9''. Likhetsvillkor anges enkelt genom att ange ett värde, t.ex. ``3'' eller ``Johan''.
    Varje rad i @kriteria anger ett separat villkor, d.v.s. om en rad i @databas matchar en rad i @kriteria så räknas raden in (det är alltså en Boolsk OR mellan raderna i @kriteria).
    Om @kriteria har mer än en kolumn så måste villkoren i varje kolumn matcha motsvarande kolumn i @databas. Tekniskt sett är det en Boolsk AND mellan kolumnerna i @kriteria).
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att området A1:C7 innehåller föjande värden:
    Namn    Ålder   Lön
    Johan   34      54342
    Billy   35      22343
    Helen   29      34323
    Klas    43      47242
    Susanna 37      42932
    Maria   45      45324
    
    Dessutom innehåller cellerna A9:B11 följande värden:
    Ålder   Lön
    <30
    >40     >46000
    
    @EXAMPLES=
    DVARP(A1:C7, "Ålder", A9:B11) är lika med 49.
    DVARP(A1:C7, "Lön", A9:B11) är lika med 41725140,25.
    
    @SEEALSO=DVAR

en: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(date,months)
    @DESCRIPTION=EDATE returns the serial number of the date that is the specified number of months before or after a given date.  @date is the serial number of the initial date and @months is the number of months before (negative number) or after (positive number) the initial date.
    
    * If @months is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001,12,30),2) returns 'Feb 28, 2002'.
    
    @SEEALSO=DATE
sv: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(datum;månader)
    @DESCRIPTION=EDATE returnerar serienumret för datumet som är det angivna antalet månader före eller efter ett givet datum.  @datum är serienumret för startdatumet och @månader är antalet månader före (negativt tal) eller efter (positivt tal) det ursprungliga datumet.
    
    * Om @månader inte är ett heltal, avrundas det till närmsta lägre heltal.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001;12;30);2) returnerar "2/28/02".
    
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=EFFECT
    @SYNTAX=EFFECT(r,nper)
    @DESCRIPTION=EFFECT calculates the effective interest rate from a given nominal rate.
    
    Effective interest rate is calculated using this formula:
    
        (1 + @r / @nper) ^ @nper - 1
    
    where:
    
    @r = nominal interest rate (stated in yearly terms)
    @nper = number of periods used for compounding
    
    * If @rate < 0, EFFECT returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, EFFECT returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    For example credit cards will list an APR (annual percentage rate) which is a nominal interest rate.
    For example if you wanted to find out how much you are actually paying interest on your credit card that states an APR of 19% that is compounded monthly you would type in:
    =EFFECT(.19,12) and you would get .2075 or 20.75%. That is the effective percentage you will pay on your loan.
    @SEEALSO=NOMINAL
sv: @FUNCTION=EFFECT
    @SYNTAX=EFFECT(r;antper)
    @DESCRIPTION=EFFECT beräknar den effektiva räntan från en given nominell räntesats.
    
    Effektiv ränta beräknas med följande formel:
    
        (1 + @r / @antper) ^ @antper - 1
    
    där:
    
    @r = nominell räntesats (angiven i årliga villkor)
    @antper = antalet perioder som används för sammanräkning
    
    * Om @r < 0, returnerar EFFECT felvärdet #NUM!.
    * Om @antper <= 0, returnerar EFFECT felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    Kreditkort brukar till exempel ange en ÅPS (årlig procentsats) som är en nominell räntesats.
    Om du till exempel vill veta hur mycket ränta du verkligen betalar på ditt kreditkort som anger en ÅPS på 19% som sammanräknas månadsvis anger du:
    =EFFECT(0,19;12) och du kommer att få 0,2075 eller 20,75%. Det är den effektiva räntan som du kommer att betala på ditt lån.
    @SEEALSO=NOMINAL

en: @FUNCTION=EOMONTH
    @SYNTAX=EOMONTH (start_date,months)
    @DESCRIPTION=EOMONTH returns the last day of the month which is @months from the @start_date.
    
    * EOMONTH returns #NUM! if @start_date or @months are invalid.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then EOMONTH(A1,0)=12/31/00, EOMONTH(A1,5)=5/31/01, and EOMONTH(A1,2)=2/28/01
    
    @SEEALSO=MONTH
sv: @FUNCTION=EOMONTH
    @SYNTAX=EOMONTH (startdatum;månader)
    @DESCRIPTION=EOMONTH returnerar den sista dagen i måndaden som ligger @månader månader efter datumet @startdatum.
    
    * Returnerar #NUM! om @startdatum eller @månader är felaktiga.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Om A1 innehåller 00-12-21 är EOMONTH(A1;0)=00-12-31, EOMONTH(A1;5)=01-05-31 och EOMONTH(A1;2)=01-02-28
    
    @SEEALSO=MONTH

en: @FUNCTION=ERF
    @SYNTAX=ERF([lower limit,]upper_limit)
    @DESCRIPTION=ERF returns the error function.  With a single argument ERF returns the error function, defined as
    
    	erf(x) = 2/sqrt(pi)* integral from 0 to x of exp(-t*t) dt.
    
    If two arguments are supplied, they are the lower and upper limits of the integral.
    
    * If either @lower_limit or @upper_limit is not numeric a #VALUE! error is returned.
    * This function is upward-compatible with that in Excel. (If two arguments are supplied, Excel will not allow either to be negative.)
    
    @EXAMPLES=
    ERF(0.4) equals 0.428392355.
    ERF(1.6448536269515/SQRT(2)) equals 0.90.
    
    The second example shows that a random variable with a normal distribution has a 90 percent chance of falling within approximately 1.645 standard deviations of the mean.
    @SEEALSO=ERFC
sv: @FUNCTION=ERF
    @SYNTAX=ERF([undre_gräns;]övre_gräns)
    @DESCRIPTION=ERF returnerar felfunktionen. Med ett ensamt argument returnerar ERF felfunktionen, definierad som
    
    	erf(x) = 2/sqrt(pi)* integralen från 0 till x av exp(-t*t) dt.
    
    Om två argument anges, är de den undre respektive övre gränsen för integralen.
    
    * Om antingen @undre_gräns eller @övre_gräns inte är tal returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är uppåtkompatibel med den i Excel. (Om två argument anges kommer Excel inte att låta någon av dem vara negativ.)
    
    @EXAMPLES=
    ERF(0,4) är lika med 0,428392355.
    ERF(1,6448536269515/SQRT(2)) är lika med 0,90.
    
    Det andra exemplet visar att en slumpvariabel med en normalfördelning har en 90% chans att hamna inom uppskattningsvis 1,645 standardavvikelser av medelvärdet.
    @SEEALSO=ERFC

en: @FUNCTION=ERFC
    @SYNTAX=ERFC(x)
    @DESCRIPTION=ERFC function returns the complementary error function, defined as
    
    	1 - erf(x).
    
    erfc(x) is calculated more accurately than 1 - erf(x) for arguments larger than about 0.5.
    
    * If @x is not numeric a #VALUE! error is returned.  
    @EXAMPLES=
    ERFC(6) equals 2.15197367e-17.
    
    @SEEALSO=ERF
sv: @FUNCTION=ERFC
    @SYNTAX=ERFC(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen ERFC returnerar den kompletterande felfunktionen, definierad som
    
    	1 - erf(x).
    
    erfc(x) är beräknad mer noggrannt än 1 - erf(x) för argument som är större än ungefär 0,5.
    
    * Om @x inte är ett tal returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    ERFC(6) är lika med 2,15197367e-17.
    
    @SEEALSO=ERF

en: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(text)
    @DESCRIPTION=ERROR return the specified error.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#OWN ERROR").
    
    @SEEALSO=ISERROR
sv: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(text)
    @DESCRIPTION=ERROR returnerar det angivna felvärdet.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#EGET FEL").
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=ERROR.TYPE
    @SYNTAX=ERROR.TYPE(value)
    @DESCRIPTION=ERROR.TYPE returns an error number corresponding to the given error value.  The error numbers for error values are:
    
    	#DIV/0!  		2
    	#VALUE!  	3
    	#REF!    		4
    	#NAME?   	5
    	#NUM!    		6
    	#N/A     		7
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR.TYPE(NA()) equals 7.
    
    @SEEALSO=ISERROR
sv: @FUNCTION=ERROR.TYPE
    @SYNTAX=ERROR.TYPE(värde)
    @DESCRIPTION=ERROR.TYPE returnerar ett felnummer som motsvarar det angivna felvärdet. Felnumren för felvärden är
    
    	#DIV/0!    		2
    	#VÄRDE!    		3
    	#REF!      		4
    	#NAMN?     	5
    	#NUM!      		6
    	#-         		7
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR.TYPE(NA()) är lika med 7.
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=EURO
    @SYNTAX=EURO(currency)
    @DESCRIPTION=EURO converts one Euro to a given national currency in the European monetary union.
    
    @currency is one of the following:
    
        ATS	(Austria)
        BEF	(Belgium)
        DEM	(Germany)
        ESP	(Spain)
        EUR	(Euro)
        FIM	(Finland)
        FRF	(France)
        GRD	(Greek)
        IEP	(Ireland)
        ITL	(Italy)
        LUF	(Luxembourg)
        NLG	(Netherlands)
        PTE	(Portugal)
    
    * If the given @currency is other than one of the above, EURO returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    EURO("DEM") returns 1.95583.
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=EURO
    @SYNTAX=EURO(valuta)
    @DESCRIPTION=EURO konverterar en euro till en given nationell valuta i den europeiska monetära unionen.
    
    @valuta är en av följande:
    
        ATS	(Österrike)
        BEF	(Belgien)
        DEM	(Tyskland)
        ESP	(Spanien)
        FIM	(Finland)
        FRF	(Frankrike)
        GRD	(Grekland)
        IEP	(Irland)
        ITL	(Italien)
        LUF	(Luxemburg)
        NLG	(Nederländerna)
        PTE	(Portugal)
    
    * Om angiven @valuta är en annan än ovanstående returnerar EURO felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    EURO("DEM") returnerar 1,95583.
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=EUROCONVERT
    @SYNTAX=EUROCONVERT(n,source,target)
    @DESCRIPTION=EUROCONVERT converts the currency value @n of @source currency to a target currency @target. Both currencies are given as three-letter strings using the ISO code system names.  The following currencies are available:
    
        ATS	(Austria)
        BEF	(Belgium)
        DEM	(Germany)
        ESP	(Spain)
        EUR	(Euro)
        FIM	(Finland)
        FRF	(France)
        GRD	(Greek)
        IEP	(Ireland)
        ITL	(Italy)
        LUF	(Luxembourg)
        NLG	(Netherlands)
        PTE	(Portugal)
    
    * If the given @source or @target is other than one of the above, EUROCONVERT returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    EUROCONVERT(2.1,"DEM","EUR") returns 1.07.
    @SEEALSO=EURO
sv: @FUNCTION=EUROCONVERT
    @SYNTAX=EUROCONVERT(n;källa;mål)
    @DESCRIPTION=EUROCONVERT konverterar värdet @n i @källa valutan till målvalutan @mål. Båda valutorna ges som trebosktavssträngar i ISO:s kodsystem. Följande valutor är tillgängliga:
    
        ATS	(Österrike)
        BEF	(Belgien)
        DEM	(Tyskland)
        ESP	(Spanien)
        FIM	(Finland)
        FRF	(Frankrike)
        GRD	(Grekland)
        IEP	(Irland)
        ITL	(Italien)
        LUF	(Luxemburg)
        NLG	(Nederländerna)
        PTE	(Portugal)
    
    * Om angiven @källa eller @mål är en annan än ovanstående returnerar EURO felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    EURO(2,1;"DEM";"EUR") returnerar 1,07.
    @SEEALSO=EURO

en: @FUNCTION=EVEN
    @SYNTAX=EVEN(number)
    @DESCRIPTION=EVEN function returns the number rounded up to the nearest even integer.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    EVEN(5.4) equals 6.
    
    @SEEALSO=ODD
sv: @FUNCTION=EVEN
    @SYNTAX=EVEN(tal)
    @DESCRIPTION=Funktionen EVEN returnerar @tal avrundat uppåt till närmsta jämna heltal.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    EVEN(5,4) är lika med 6.
    
    @SEEALSO=ODD

en: @FUNCTION=EXACT
    @SYNTAX=EXACT(string1, string2)
    @DESCRIPTION=EXACT returns true if @string1 is exactly equal to @string2 (this routine is case sensitive).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EXACT("key","key") equals TRUE.
    EXACT("key","Key") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=LEN, SEARCH, DELTA
sv: @FUNCTION=EXACT
    @SYNTAX=EXACT(sträng1; sträng2)
    @DESCRIPTION=EXACT returnerar SANT om @sträng1 är exakt lika med @sträng2 (skiljer på stora/små bokstäver).
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    EXACT("nyckel";"nyckel") är lika med SANT.
    EXACT("nyckel";"Nyckel") är lika med FALSKT.
    
    @SEEALSO=LEN, SEARCH, DELTA

en: @FUNCTION=EXECSQL
    @SYNTAX=EXECSQL(dsn,username,password,sql)
    @DESCRIPTION=The EXECSQL function lets you execute a command in a database server, and show the results returned in current sheet. It uses libgda as the means for accessing the databases.
    For using it, you need first to set up a libgda data source.
    @EXAMPLES=
    To get all the data from the table "Customers" present in the "mydatasource" GDA data source, you would use:
    EXECSQL("mydatasource","username","password","SELECT * FROM customers")
    @SEEALSO=READDBTABLE
sv: @FUNCTION=EXECSQL
    @SYNTAX=EXECSQL(dsn,användare,lösenord,sql)
    @DESCRIPTION=Funktionen EXECSQL låter dig köra ett kommando i en databasserver, och visar svaren i det aktuella bladet. Det använder libgda för åtkomst till databaserna.
    För att använda det behöver du först sätta upp en libgda-källa.
    @EXAMPLES=
    För att hämta alla data i tabellen "Kunder" i "mindatakälla" GDA-datakällan så använder du:
    EXECSQL("mindatakälla","användare","lösenord","SELECT * FROM kunder")
    @SEEALSO=READDBTABLE

en: @FUNCTION=EXP
    @SYNTAX=EXP(x)
    @DESCRIPTION=EXP computes the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of @x.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EXP(2) equals 7.389056.
    
    @SEEALSO=LOG, LOG2, LOG10
sv: @FUNCTION=EXP
    @SYNTAX=EXP(x)
    @DESCRIPTION=EXP beräknar värdet av e (basen för den naturliga logaritmen) upphöjt till @x.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    EXP(2) är lika med 7,389056.
    
    @SEEALSO=LOG, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=EXPONDIST
    @SYNTAX=EXPONDIST(x,y,cumulative)
    @DESCRIPTION=EXPONDIST function returns the exponential distribution. If the @cumulative boolean is false it will return:
    
    	@y * exp (-@y*@x),
    
    otherwise it will return
    
    	1 - exp (-@y*@x).
    
    * If @x < 0 or @y <= 0 this will return an error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EXPONDIST(2,4,0) equals 0.001341851.
    
    @SEEALSO=POISSON
sv: @FUNCTION=EXPONDIST
    @SYNTAX=EXPONDIST(x;y;kumulativ)
    @DESCRIPTION=Funktionen EXPONDIST returnerar exponentialfördelningen. Om flaggan @kumulativ är falsk returnerar funktionen
    
    	@y * exp (-@y*@x), 
    
    annars fås
    
    	1 - exp (-@y*@x).
    
    * Om @x < 0 eller @y <= 0 fås ett fel.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    EXPONDIST(2;4;0) ger 0,001341851.
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=EXPPOWDIST
    @SYNTAX=EXPPOWDIST(x,a,b)
    @DESCRIPTION=EXPPOWDIST returns the probability density p(x) at @x for Exponential Power distribution with scale parameter @a and exponent @b.
    
    @EXAMPLES=
    EXPPOWDIST(0.4,1,2).
    
    @SEEALSO=RANDEXPPOW
sv: @FUNCTION=EXPPOWDIST
    @SYNTAX=EXPPOWDIST(x;a;b)
    @DESCRIPTION=EXPPOWDIST returnerar sannolikhetstätheten p(x) vid @x för exponentialfördelningen med skalparametern @a och exponenten @b.
    
    @EXAMPLES=
    EXPPOWDIST(0,4;1;2).
    
    @SEEALSO=RANDEXPPOW

en: @FUNCTION=EXPRESSION
    @SYNTAX=EXPRESSION(cell)
    @DESCRIPTION=EXPRESSION returns expression in @cell as a string, or empty if the cell is not an expression.
    @EXAMPLES=
    entering '=EXPRESSION(A3)' in A2 = empty (assuming there is nothing in A3).
    entering '=EXPRESSION(A2)' in A1 = 'EXPRESSION(A3)'.
    
    @SEEALSO=TEXT
sv: @FUNCTION=EXPRESSION
    @SYNTAX=EXPRESSION(cell)
    @DESCRIPTION=EXPRESSION returnerar uttrycket i @cell som en sträng, eller tom om cellen inte är ett uttryck.
    @EXAMPLES=
    i A2 är EXPRESSION(A3) lika med tom (om det inte är någonting i A3).
    i A1 är EXPRESSION(A2) lika med "EXPRESSION(A3)".
    
    @SEEALSO=TEXT

en: @FUNCTION=FACT
    @SYNTAX=FACT(x)
    @DESCRIPTION=FACT computes the factorial of @x. ie, @x!
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FACT(3) equals 6.
    FACT(9) equals 362880.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=FACT
    @SYNTAX=FACT(x)
    @DESCRIPTION=FACT beräknar fakulteten av @x, det vill säga @x!
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    FACT(3) är lika med 6.
    FACT(9) är lika med 362880.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FACTDOUBLE
    @SYNTAX=FACTDOUBLE(number)
    @DESCRIPTION=FACTDOUBLE function returns the double factorial of a @number, i.e., x!!.
    
    * If @number is not an integer, it is truncated.
    * If @number is negative FACTDOUBLE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    FACTDOUBLE(5) equals 15.
    
    @SEEALSO=FACT
sv: @FUNCTION=FACTDOUBLE
    @SYNTAX=FACTDOUBLE(tal)
    @DESCRIPTION=Funktionen FACTDOUBLE beräknar semifakulteten för @tal, dvs x!!.
    
    * Om @tal inte är ett heltal, trunkeras det.
    * Om @tal är negativt, returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    FACTDOUBLE(5) är lika med 15.
    
    @SEEALSO=FACT

en: @FUNCTION=FALSE
    @SYNTAX=FALSE()
    @DESCRIPTION=FALSE returns boolean value false.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FALSE() equals FALSE.
    
    @SEEALSO=TRUE
sv: @FUNCTION=FALSE
    @SYNTAX=FALSE()
    @DESCRIPTION=FALSE returnerar det booleska värdet falskt.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    FALSE() är lika med FALSKT.
    
    @SEEALSO=TRUE

en: @FUNCTION=FDIST
    @SYNTAX=FDIST(x,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FDIST function returns the F probability distribution. @dof1 is the numerator degrees of freedom and @dof2 is the denominator degrees of freedom.
    
    * If @x < 0 FDIST returns #NUM! error.
    * If @dof1 < 1 or @dof2 < 1, FDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FDIST(2,5,5) equals 0.232511319.
    
    @SEEALSO=FINV
sv: @FUNCTION=FDIST
    @SYNTAX=FDIST(x;fri1;fri2)
    @DESCRIPTION=Funktionen FDIST returnerar F-sannolikhetsfördelningen. @fri1 är antalet frihetsgrader hos täljaren och @fri2 är antalet frihetsgrader hos nämnaren.
    
    * Om @x < 0 returnerar FDIST felvärdet #NUM!.
    * Om @fri1 < 1 eller @fri2 < 1 returnerar FDIST felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    FDIST(2;5;5) är lika med 0,232511319.
    
    @SEEALSO=FINV

en: @FUNCTION=FIB
    @SYNTAX=FIB(number)
    @DESCRIPTION=FIB function computes Fibonacci numbers.
    
    * If @number is not an integer, it is truncated.
    * If @number is negative or zero FIB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    FIB(12) equals 144.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=FIB
    @SYNTAX=FIB(tal)
    @DESCRIPTION=Funktionen FIB beräknar Fibonacci-tal
    
    * Om @tal inte är ett heltal, trunkeras det.
    * Om @tal är negativt eller noll, returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    FIB(12) är lika med 144.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FIND
    @SYNTAX=FIND(string1,string2[,start])
    @DESCRIPTION=FIND returns position of @string1 in @string2 (case-sensitive), searching only from character @start onwards (assuming 1 if omitted).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FIND("ac","Jack") equals 2.
    
    @SEEALSO=EXACT, LEN, MID, SEARCH
sv: @FUNCTION=FIND
    @SYNTAX=FIND(sträng1;sträng2[;start])
    @DESCRIPTION=FIND söker efter @sträng1 i @sträng2 (med hänsyn till versaler/gemener), med start från @start (1, om inte angiven). Returvärdet är den funna positionen.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    FIND("ak";"Jakob") är lika med 2.
    
    @SEEALSO=EXACT, LEN, MID, SEARCH

en: @FUNCTION=FINV
    @SYNTAX=FINV(p,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FINV function returns the inverse of the F probability distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 FINV returns #NUM! error.
    * If @dof1 < 1 or @dof2 < 1 FINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FINV(0.2,2,4) equals 2.472135955.
    
    @SEEALSO=FDIST
sv: @FUNCTION=FINV
    @SYNTAX=FINV(p;fri1;fri2)
    @DESCRIPTION=Funktionen FINV returnerar inversen av F-sannolikhetsfördelningen.
    
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar FINV felvärdet #NUM!.
    * Om @fri1 < 1 eller @fri2 < 1 returnerar FINV felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    FINV(0,2;2;4) är lika med 2,472135955.
    
    @SEEALSO=FDIST

en: @FUNCTION=FISHER
    @SYNTAX=FISHER(x)
    @DESCRIPTION=FISHER function returns the Fisher transformation at @x.
    
    * If @x is not a number, FISHER returns #VALUE! error.
    * If @x <= -1 or @x >= 1, FISHER returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FISHER(0.332) equals 0.345074339.
    
    @SEEALSO=SKEW
sv: @FUNCTION=FISHER
    @SYNTAX=FISHER(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen FISHER returnerar Fisher-transformeringen vid @x.
    
    * Om @x inte är ett tal returnerar FISHER felvärdet #VÄRDE!.
    * Om @x <= -1 eller @x >= 1 returnerar FISHER felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    FISHER(0,332) är lika med 0,345074339.
    
    @SEEALSO=SKEW

en: @FUNCTION=FISHERINV
    @SYNTAX=FISHERINV(x)
    @DESCRIPTION=FISHERINV function returns the inverse of the Fisher transformation at @x.
    
    * If @x is non-number FISHERINV returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FISHERINV(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=FISHER
sv: @FUNCTION=FISHERINV
    @SYNTAX=FISHERINV(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen FISHERINV returnerar inversen av Fishertransformeringen vid @x.
    
    * Om @x inte är ett tal returnerar FISHERINV felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    FISHERINV(2) är lika med 0,96402758.
    
    @SEEALSO=FISHER

en: @FUNCTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(num,[decimals, no_commas])
    @DESCRIPTION=FIXED returns @num as a formatted string with @decimals numbers after the decimal point, omitting commas if requested by @no_commas.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FIXED(1234.567,2) equals "1,234.57".
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(tal; [decimaler; utan_avskiljare])
    @DESCRIPTION=FIXED returnerar @tal som en formaterad sträng med @decimaler siffor efter decimaltecknet, utan tusentalsavskiljare om så anges i @utan_avskiljare.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    FIXED(1234,567;2) är lika med "1 234,57".
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FLOOR
    @SYNTAX=FLOOR(x[,significance])
    @DESCRIPTION=FLOOR function rounds @x down to the next nearest multiple of @significance.
    
    * @significance defaults to 1.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    FLOOR(0.5) equals 0.
    FLOOR(5,2) equals 4.
    FLOOR(-5,-2) equals -4.
    FLOOR(-5,2) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=CEIL, ABS, INT
sv: @FUNCTION=FLOOR
    @SYNTAX=FLOOR(x[;signifikans])
    @DESCRIPTION=Funktionen FLOOR avrundar @x nedåt till närmsta multipel av @signifikans.
    
    * @signifikans är 1 om inget anges.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    FLOOR(0,5) är lika med 0.
    FLOOR(5;2) är lika med 4.
    FLOOR(-5;-2) är lika med -4.
    FLOOR(-5;2) är lika med #NUM!.
    
    @SEEALSO=CEIL, ABS, INT

en: @FUNCTION=FORECAST
    @SYNTAX=FORECAST(x,known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=FORECAST function estimates a future value according to existing values using simple linear regression.  The estimated future value is a y-value for a given x-value (@x).
    
    * If @known_x or @known_y contains no data entries or different number of data entries, FORECAST returns #N/A error.
    * If the variance of the @known_x is zero, FORECAST returns #DIV/0 error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    FORECAST(7,A1:A5,B1:B5) equals -10.859397661.
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,TREND
sv: @FUNCTION=FORECAST
    @SYNTAX=FORECAST(x;kända_y;kända_x)
    @DESCRIPTION=Funktionen FORECAST uppskattar ett framtida värde enligt de befintliga värdena genom att använda enkel linjär regression. Det uppskattade framtida värdet är ett y-värde för ett givet x-värde (@x).
    
    * Om @kända_x eller @kända_y innehåller olika antal datapunkter returnerar FORECAST felvärdet #-.
    * Om variansen hos @kända_x är noll returnerar FORECAST felvärdet #DIV/0.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1; och cellerna B1; B2; ... B5 23,2; 25,8; 29,9; 33,5 och 42,7. Då är
    FORECAST(7;A1:A5;B1:B5) lika med -10,859397661.
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,TREND

en: @FUNCTION=FREQUENCY
    @SYNTAX=FREQUENCY(data_array,bins_array)
    @DESCRIPTION=FREQUENCY function counts how often given values occur within a range of values.  The results are given as an array.
    
    @data_array is a data array for which you want to count the frequencies.  @bin_array is an array containing the intervals into which you want to group the values in data_array.  If the @bin_array is empty, FREQUENCY returns the number of data points in @data_array.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=FREQUENCY
    @SYNTAX=FREQUENCY(datavektor;högvektor)
    @DESCRIPTION=Funktionen FREQUENCY räknar hur ofta givna värden förekommer inom ett område med värden. Resultaten ges som en vektor.
    
    @datavektor är den datavektor för vilken du vill räkna frekvenserna. @högvektor är en vektor som innehåller intervallen i vilka du vill gruppera värdena i @datavektor. Om @högvektor är tom returnerar FREQUENCY antalet datapunkter i @datavektor.
    Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FTEST
    @SYNTAX=FTEST(array1,array2)
    @DESCRIPTION=FTEST function returns the two-tailed probability that the variances in the given two data sets are not significantly different.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    FTEST(A1:A5,B1:B5) equals 0.510815017.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINV
sv: @FUNCTION=FTEST
    @SYNTAX=FTEST(vektor1;vektor2)
    @DESCRIPTION=Funktionen FTEST returnerar den tvåsvansade sannolikheten att varianserna i de två givna datamängderna inte är signifikant olika.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1; och cellerna B1; B2; ... B5 23,2; 25,8; 29,9; 33,5 och 42,7. Då är
    FTEST(A1:A5;B1:B5) lika med 0,510815017.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINV

en: @FUNCTION=FV
    @SYNTAX=FV(rate,nper,pmt[,pv,type])
    @DESCRIPTION=FV computes the future value of an investment. This is based on periodic, constant payments and a constant interest rate. The interest rate per period is @rate, @nper is the number of periods in an annuity, @pmt is the payment made each period, @pv is the present value and @type is when the payment is made.
    
    * If @type = 1 then the payment is made at the beginning of the period.
    * If @type = 0 it is made at the end of each period.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,PMT,PPMT
sv: @FUNCTION=FV
    @SYNTAX=FV(ränta;term;bet[;pv;typ])
    @DESCRIPTION=FV beräknar det framtida värdet av en investering. Detta är baserat på periodiska, konstanta betalningar och en konstant ränta. Räntan varje period är @ränta, @term är antalet perioder i en annuitet, @bet är betalningen varje period, @pv är det nuvarande värdet och @typ anger när betalningen sker.
    
    * Om @typ = 1 sker betalning i början av perioden.
    * Om @typ = 0  sker betalning i slutet av perioden.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,PMT,PPMT

en: @FUNCTION=FVSCHEDULE
    @SYNTAX=FVSCHEDULE(principal,schedule)
    @DESCRIPTION=FVSCHEDULE returns the future value of given initial value after applying a series of compound periodic interest rates. The argument @principal is the present value; @schedule is an array of interest rates to apply. The @schedule argument must be a range of cells.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain interest rates 0.11, 0.13, 0.09, 0.17, and 0.03.  Then
    FVSCHEDULE(3000,A1:A5) equals 4942.7911611.
    @SEEALSO=PV,FV
sv: @FUNCTION=FVSCHEDULE
    @SYNTAX=FVSCHEDULE(kapital;schema)
    @DESCRIPTION=FVSCHEDULE returnerar det framtida värdet av ett givet begynnelsevärde efter användande av en serie sammanslagna periodiska räntesatser. Argumentet @kapital är det nuvarande värdet; @schema är en vektor med räntesatser att använda. Argumentet @schema måste vara ett cellområde.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller räntesatserna 0,11, 0,13, 0,09, 0,17 och 0,03. Då är
    FVSCHEDULE(3000;A1:A5) lika med 4942,7911611.
    @SEEALSO=PV,FV

en: @FUNCTION=GAMMADIST
    @SYNTAX=GAMMADIST(x,alpha,beta,cum)
    @DESCRIPTION=GAMMADIST function returns the gamma distribution. If @cum is TRUE, GAMMADIST returns the incomplete gamma function, otherwise it returns the probability mass function.
    
    * If @x < 0 GAMMADIST returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0, GAMMADIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMADIST(1,2,3,0) equals 0.07961459.
    
    @SEEALSO=GAMMAINV
sv: @FUNCTION=GAMMADIST
    @SYNTAX=GAMMADIST(x;alfa;beta;kum)
    @DESCRIPTION=Funktionen GAMMADIST returnerar gammafördelningen. Om @kum är SANT returnerar GAMMADIST den ofullständiga gammafördelningen, annars returnerar den sannolikhetsmassfunktionen.
    
    * Om @x < 0 returnerar GAMMADIST felvärdet #NUM!.
    * Om @alfa <= 0 eller @beta <= 0 returnerar GAMMADIST felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMADIST(1;2;3;0) är lika med 0,07961459.
    
    @SEEALSO=GAMMAINV

en: @FUNCTION=GAMMAINV
    @SYNTAX=GAMMAINV(p,alpha,beta)
    @DESCRIPTION=GAMMAINV function returns the inverse of the cumulative gamma distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 GAMMAINV returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0 GAMMAINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMAINV(0.34,2,4) equals 4.829093908.
    
    @SEEALSO=GAMMADIST
sv: @FUNCTION=GAMMAINV
    @SYNTAX=GAMMAINV(p;alfa;beta)
    @DESCRIPTION=Funktionen GAMMAINV returnerar inversen av den kumulativa gammafördelningen.
    
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar GAMMAINV felvärdet #NUM!.
    * Om @alfa <= 0 eller @beta <= 0 returnerar GAMMAINV felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMAINV(0,34;2;4) är lika med 4,829093908.
    
    @SEEALSO=GAMMADIST

en: @FUNCTION=GAMMALN
    @SYNTAX=GAMMALN(x)
    @DESCRIPTION=GAMMALN function returns the natural logarithm of the gamma function.
    
    * If @x is non-number then GAMMALN returns #VALUE! error.
    * If @x <= 0 then GAMMALN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMALN(23) equals 48.471181352.
    
    @SEEALSO=POISSON
sv: @FUNCTION=GAMMALN
    @SYNTAX=GAMMALN(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen GAMMALN returnerar den naturliga logaritmen för gammafunktionen.
    
    * Om @x inte är ett tal returnerar GAMMALN felvärdet #VÄRDE!.
    * Om @x <= 0 returnerar GAMMALN felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    GAMMALN(23) är lika med 48,471181352.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=GCD
    @SYNTAX=GCD(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=GCD returns the greatest common divisor of given numbers.
    
    * If any of the arguments is less than one, GCD returns #NUM! error.
    * If any of the arguments is non-integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    GCD(470,770) equals 10.
    GCD(470,770,1495) equals 5.
    
    @SEEALSO=LCM
sv: @FUNCTION=GCD
    @SYNTAX=GCD(tal1;tal2;...)
    @DESCRIPTION=GCD returnerar den största gemensamma delaren för deangivna talen.
    
    * Om något av argumenten är mindre än ett, returnerar GCD felvärdet #NUM!
    * Om något av argumenten är icke-heltal, kortas det av.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    GCD(470;770) är lika med 10.
    GCD(470;770;1495) är lika med 5.
    
    @SEEALSO=LCM

en: @FUNCTION=GEOMDIST
    @SYNTAX=GEOMDIST(k,p,cum)
    @DESCRIPTION=GEOMDIST returns the probability p(k) of obtaining @k from a geometric distribution with probability parameter @p.
    
    * If @k < 0 GEOMDIST returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 GEOMDIST returns #NUM! error.
    * If @cum != TRUE and @cum != FALSE GEOMDIST returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    GEOMDIST(2,10.4,TRUE).
    
    @SEEALSO=RANDGEOM
sv: @FUNCTION=GEOMDIST
    @SYNTAX=GEOMDIST(k;p;kum)
    @DESCRIPTION=GEOMDIST returnerar sannolikheten p(k) för att @k fås från en geometrisk fördelning med sannolikhetsparametern @p.
    
    * Om @k < 0 returnerar GEOMDIST felvärdet #NUM!.
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar GEOMDIST felvärdet #NUM!.
    * Om @kum != SANT och @kum != FALSKT returnerar GEOMDIST felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    GEOMDIST(2;10,4;SANT).
    
    @SEEALSO=RANDGEOM

en: @FUNCTION=GEOMEAN
    @SYNTAX=GEOMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=GEOMEAN returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    GEOMEAN(A1:A5) equals 21.279182482.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,HARMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN
sv: @FUNCTION=GEOMEAN
    @SYNTAX=GEOMEAN(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=GEOMEAN beräknar det geometriska medelvärdet för de givna argumenten; detta är lika med N:te roten av produkten av termerna.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    GEOMEAN(A1:A5) lika med 21,279182482.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,HARMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN

en: @FUNCTION=GESTEP
    @SYNTAX=GESTEP(x[,y])
    @DESCRIPTION=GESTEP function test for if @x is >= @y, returning 1 if it is so, and 0 otherwise. @y is optional, and defaults to 0.
    
    * If either argument is non-numeric returns a #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GESTEP(5,4) equals 1.
    
    @SEEALSO=DELTA
sv: @FUNCTION=GESTEP
    @SYNTAX=GESTEP(x[;y])
    @DESCRIPTION=Funktionen GESTEP testar om @x är >= @y och returnerar 1 om det är så, och 0 annars. @y är valfritt och är som standard 0.
    
    * Om något av argumenten inte är ett tal returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    GESTEP(5;4) är lika med 1.
    
    @SEEALSO=DELTA

en: @FUNCTION=GETENV
    @SYNTAX=GETENV(string)
    @DESCRIPTION=GETENV retrieves a value from the execution environment.
    
    * If the variable specified by @string does not exist, #N/A! will be returned.  Note, that variable names are case sensitive.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=GETENV
    @SYNTAX=GETENV(sträng)
    @DESCRIPTION=GETENV hämtar ett värde från exekveringsmiljön.
    
    * Om variabeln som anges med @sträng inte finns kommer felvärdet #-! att returneras. Observera att variabelnamn är skiftlägeskänsliga.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(pivot_table,field_name)
    @DESCRIPTION=GETPIVOTDATA function fetches summary data from a pivot table. @pivot_table is a cell range containing the pivot table. @field_name is the name of the field of which you want the summary data.
    
    * If the summary data is unavailable, GETPIVOTDATA returns #REF! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(pivottabell;fältnamn)
    @DESCRIPTION=Funktionen GETPIVOTDATA hämtar sammanfattningsdata från en pivottabell. @pivottabell är cellområdet som innehåller pivottabellen. @fältnamn är namnet på fältet ur vilket du vill ha sammanfattningsdata.
    
    * Om sammanfattningsdata inte är tillgänglig returnerar GETPIVOTDATA felvärdet #REF!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION returns the version of gnumeric as a string.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION returnerar Gnumerics versionsnummer som en sträng.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GROWTH
    @SYNTAX=GROWTH(known_y's[,known_x's,new_x's,const])
    @DESCRIPTION=GROWTH function applies the ``least squares'' method to fit an exponential curve to your data and predicts the exponential growth by using this curve. 
    GROWTH returns an array having one column and a row for each data point in @new_x.
    
    * If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used.
    * If @new_x's is omitted, it is assumed to be the same as @known_x's.
    * If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, GROWTH returns #NUM! error.
    * If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND
sv: @FUNCTION=GROWTH
    @SYNTAX=GROWTH(kända_y[;kända_x;nya_x;konstant])
    @DESCRIPTION=Funktionen GROWTH tillämpar "minsta kvadratmetoden" för att anpassa en exponentialkurva till din data och förutspår den exponentiella tillväxten genom att använda denna kurva.
    GROWTH returnerar en vektor som har en kolumn och en rad för varje datapunkt i @nya_x.
    
    * Om @kända_x utelämnas används en vektor {1; 2; 3; ...}.
    * Om @nya_x utelämnas antas den vara samma som @kända_x.
    * Om @kända_y och @kända_x har olika antal datapunkter returnerar GROWTH felvärdet #NUM!.
    * Om @konstant är FALSKT kommer linjen att tvingas gå igenom origo, dvs b kommer att vara noll. Standardvärdet är SANT.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND

en: @FUNCTION=G_DURATION
    @SYNTAX=G_DURATION(rate,pv,fv)
    @DESCRIPTION=G_DURATION calculates number of periods needed for an investment to attain a desired value. This function is similar to FV and PV with a difference that we do not need give the direction of cash flows e.g. -100 for a cash outflow and +100 for a cash inflow.
    
    * If @rate <= 0, G_DURATION returns #DIV0 error.
    * If @fv = 0 or @pv = 0, G_DURATION returns #DIV0 error.
    * If @fv / @pv < 0, G_DURATION returns #VALUE error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV,DURATION,MDURATION
sv: @FUNCTION=G_DURATION
    @SYNTAX=G_DURATION(ränta;pv;fv)
    @DESCRIPTION=G_DURATION beräknar antalet perioder som behövs för att en investering ska nå ett önskat värde. Funktionen liknar FV och PV, med skillnaden att vi inte behöver ange i vilken riktning pengarna flödar, till exempel -100 för utåt och +100 för inåt.
    @EXAMPLES=
    
    * Om @ränta <= 0, returneras felvärdet #DIV0.
    * Om @fv = 0 eller @pv = 0, returneras velvärdet #DIV0.
    * Om @fv / @pv < 0 returneras felvärdet #VALUE.
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV,DURATION,MDURATION

en: @FUNCTION=G_PRODUCT
    @SYNTAX=G_PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=G_PRODUCT returns the product of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * Empty cells are ignored and the empty product is 1.
    
    @EXAMPLES=
    G_PRODUCT(2,5,9) equals 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
sv: @FUNCTION=G_PRODUCT
    @SYNTAX=G_PRODUCT(värde1; värde2; ...)
    @DESCRIPTION=G_PRODUCT returnerar produkten av alla värden och celler som refereras till i argumentlistan.
    
    * Tomma celler ignoreras och produkten av tomma celler är 1.
    
    @EXAMPLES=
    G_PRODUCT(2;5;9) är lika med 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=HARMEAN
    @SYNTAX=HARMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=HARMEAN returns the harmonic mean of the N data points (that is, N divided by the sum of the inverses of the data points).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    HARMEAN(A1:A5) equals 19.529814427.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN
sv: @FUNCTION=HARMEAN
    @SYNTAX=HARMEAN(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=HARMEAN beräknar det harmoniska medelvärdet av de N stycken datapunkterna (det vill säga N delat med summan av inverserna av datapunkterna).
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    HARMEAN(A1:A5) lika med 19,529814427.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN

en: @FUNCTION=HEX2BIN
    @SYNTAX=HEX2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2BIN function converts a hexadecimal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2BIN("2A") equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2HEX, HEX2OCT, HEX2DEC
sv: @FUNCTION=HEX2BIN
    @SYNTAX=HEX2BIN(tal[;siffror])
    @DESCRIPTION=HEX2BIN omvandlar ett hexadecimalt tal till ett binärt tal. @siffror kan anges valfritt, och anger till vilken längd resultatet ska fyllas ut med nollor.
    
    * Om @siffror är för litet eller negativt, returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2BIN("2A") är lika med 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2HEX, HEX2OCT, HEX2DEC

en: @FUNCTION=HEX2DEC
    @SYNTAX=HEX2DEC(x)
    @DESCRIPTION=HEX2DEC function converts a hexadecimal number to its decimal equivalent.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2DEC("2A") equals 42.
    
    @SEEALSO=DEC2HEX, HEX2BIN, HEX2OCT
sv: @FUNCTION=HEX2DEC
    @SYNTAX=HEX2DEC(x)
    @DESCRIPTION=HEX2DEC omvandlar ett hexadecimalt tal till dess decimala motsvarighet.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2DEC("2A") är lika med 42.
    
    @SEEALSO=DEC2HEX, HEX2BIN, HEX2OCT

en: @FUNCTION=HEX2OCT
    @SYNTAX=HEX2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2OCT function converts a hexadecimal number to an octal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2OCT("2A") equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2HEX, HEX2BIN, HEX2DEC
sv: @FUNCTION=HEX2OCT
    @SYNTAX=HEX2OCT(tal[;siffror])
    @DESCRIPTION=HEX2OCT omvandlar ett hexadecimalt tal till ett oktalt tal. @siffror kan anges valfritt, och anger till vilken längd resultatet ska fyllas ut med nollor.
    
    * Om @siffror är för litet eller negativt, returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    HEX2OCT("2A") är lika med 52.
    
    @SEEALSO=OCT2HEX, HEX2BIN, HEX2DEC

en: @FUNCTION=HLOOKUP
    @SYNTAX=HLOOKUP(value,range,row[,approximate,as_index])
    @DESCRIPTION=HLOOKUP function finds the col in range that has a first row cell similar to @value.  If @approximate is not true it finds the col with an exact equivalence.  If @approximate is true, then the values must be sorted in order of ascending value for correct function; in this case it finds the col with value less than @value it returns the value in the col found at a 1-based offset in @row rows into the @range.  @as_index returns the 0-based offset that matched rather than the value.
    
    * HLOOKUP returns #NUM! if @row < 0.
    * HLOOKUP returns #REF! if @row falls outside @range.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP
sv: @FUNCTION=HLOOKUP
    @SYNTAX=HLOOKUP(värde;område;rad[,uppskatta;som_index])
    @DESCRIPTION=Funktionen HLOOKUP söker den kolumn i området som har en första rad liknande den i @värde. Om @uppskatta inte är sant söker den kolumnen med en exakt likhet. Om @uppskatta är sant måste värdena vara sorterade med minsta värdet först för att funktionen ska fungera korrekt; i detta fall söker den kolumnen med värde mindre än @värde. Den returnerar värdet på kolumnen som hittas på ett 1-baserat avstånd i @rad rader in i @område. @som_index returnerar 0-baserade avståndet som matchade istället för värdet
    
    * Returnerar #NUM! om @rad < 0.
    * Returnerar #REF! om @rad är utanför @område.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP

en: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (date)
    @DESCRIPTION=HOUR converts a serial number to an hour.  The hour is returned as an integer in the range 0 (12:00 A.M.) to 23 (11:00 P.M.).
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HOUR(0.128472) equals 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECOND
sv: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (datum)
    @DESCRIPTION=HOUR konventerar från serienummer till timme. Resultatet ges i form av ett heltal i området 0 (12:00 AM) till 23 (11:00 PM).
    
    * Observera att datumet kan anges som en sträng, eftersom Gnumeric automatiskt konverterar strängen till ett serienummer.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    HOUR(0,128472) är lika med 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECOND

en: @FUNCTION=HYPERLINK
    @SYNTAX=HYPERLINK(link_location[,optional_label])
    @DESCRIPTION=HYPERLINK function currently returns its 2nd argument, or if that is omitted the 1st argument.
    
    @EXAMPLES=
    HYPERLINK("www.gnome.org","GNOME").
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=HYPERLINK
    @SYNTAX=HYPERLINK(länkplats[; valfri_etikett])
    @DESCRIPTION=Funktionen HYPERLINK returnerar sitt andra argument, eller om det är utelämnat, sitt första argument.
    
    @EXAMPLES=
    HYPERLINK("www.gnome.org";"GNOME").
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=HYPGEOMDIST
    @SYNTAX=HYPGEOMDIST(x,n,M,N)
    @DESCRIPTION=HYPGEOMDIST function returns the hypergeometric distribution. @x is the number of successes in the sample, @n is the number of trials, @M is the number of successes overall, and @N is the population size.
    
    * If @x,@n,@M or @N is a non-integer it is truncated.
    * If @x,@n,@M or @N < 0 HYPGEOMDIST returns #NUM! error.
    * If @x > @M or @n > @N HYPGEOMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    HYPGEOMDIST(1,2,3,10) equals 0.4666667.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,POISSON
sv: @FUNCTION=HYPGEOMDIST
    @SYNTAX=HYPGEOMDIST(x;n;M;N)
    @DESCRIPTION=Funktionen HYPGEOMDIST returnerar den hypergeometriska fördelningen. @x är antalet lyckade försök i provet, @n är antalet försök, @M är det totala antalet försök, och @N är populationsstorleken.
    
    * Om @x, @n, @M eller @N inte är heltal trunkeras de.
    * Om @x, @n, @M eller @N < 0 returnerar HYPGEOMDIST felvärdet #NUM!.
    * Om @x > @M eller @n > @N returnerar HYPGEOMDIST felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    HYPGEOMDIST(1;2;3;10) är lika med 0,4666667.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,POISSON

en: @FUNCTION=IF
    @SYNTAX=IF(condition[,if-true,if-false])
    @DESCRIPTION=IF function can be used to evaluate conditionally other expressions. IF evaluates @condition.  If @condition returns a non-zero value the result of the IF expression is the @if-true expression, otherwise IF evaluates to the value of @if-false.
    
    * If omitted @if-true defaults to TRUE and @if-false to FALSE.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IF(FALSE,TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=IF
    @SYNTAX=IF(villkor[;om-sant;om-falskt])
    @DESCRIPTION=Använd IF-satsen för att evaluera andra satser villkorat. IF evaluerar @villkor. Om @villkor returnerar ett värde som inte är noll är resultatet från IF-satsen det i @om-sant, annars är resultatet från IF-satsen det i uttrycket @om-falskt.
    
    * Om det utelämnas är @om-sant SANT och @om-falskt FALSKT.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IF(FALSKT;SANT;FALSKT) är lika med FALSKT.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMABS returns the absolute value of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMABS returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") equals 2.23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
sv: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(ital)
    @DESCRIPTION=IMABS returnerar absolutbeloppet av ett komplext tal.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") är lika med 2,23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL

en: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(inumber)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY returns the imaginary part of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMAGINARY returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") equals -1.
    
    @SEEALSO=IMREAL
sv: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(ital)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY returnerar imaginärdelen av ett komplext tal.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") är lika med -1.
    
    @SEEALSO=IMREAL

en: @FUNCTION=IMARCCOS
    @SYNTAX=IMARCCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOS returns the complex arccosine of the complex number @inumber. The branch cuts are on the real axis, less than -1 and greater than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOS("1+j") equals 0.9045569-1.061275j.
    
    @SEEALSO=IMARCSIN,IMARCTAN
sv: @FUNCTION=IMARCCOS
    @SYNTAX=IMARCCOS(ital)
    @DESCRIPTION=IMARCOS returnerar komplexa arcus cosinus för komplexa talet @ital. Grensnitten är på den reella axeln, mindre än -1 och större än 1.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOS("1+j") är lika med 0,9045569-1,061275j.
    
    @SEEALSO=IMARCSIN,IMARCTAN

en: @FUNCTION=IMARCCOSH
    @SYNTAX=IMARCCOSH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOSH returns the complex hyperbolic arccosine of the complex number @inumber. The branch cut is on the real axis, less than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOSH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOSH("1+j") equals 1.06127506+0.904557j.
    
    @SEEALSO=IMARCSINH,IMARCTANH
sv: @FUNCTION=IMARCCOSH
    @SYNTAX=IMARCCOSH(ital)
    @DESCRIPTION=IMARCCOSH returnerar komplexa arcus cosinus hyperbolicus för komplexa talet @ital. Grensnittet är på den reella axeln, mindre än 1.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOSH("1+j") är lika med 1,06127506+0,904557j.
    
    @SEEALSO=IMARCSINH,IMARCTANH

en: @FUNCTION=IMARCCOT
    @SYNTAX=IMARCCOT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOT returns the complex arccotangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccot(z) = arctan(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOT returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOT("1+j") equals 0.553574+0.4023595j.
    
    @SEEALSO=IMARCSEC,IMARCCSC
sv: @FUNCTION=IMARCCOT
    @SYNTAX=IMARCCOT(ital)
    @DESCRIPTION=IMARCCOT returnerar komplexa arcus cotangens för komplexa talet z (@ital), där
    
    	arccot(z) = arctan(1/z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOT("1+j") är lika med 0,553574+0,4023595j.
    
    @SEEALSO=IMARCSEC,IMARCSC

en: @FUNCTION=IMARCCOTH
    @SYNTAX=IMARCCOTH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOTH returns the complex hyperbolic arccotangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccoth(z) = arctanh(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOTH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOTH("1+j") equals 0.40235948-0.5535744j.
    
    @SEEALSO=IMARCSECH,IMARCCSCH
sv: @FUNCTION=IMARCCOTH
    @SYNTAX=IMARCCOTH(ital)
    @DESCRIPTION=IMARCCOTH returnerar komplexa arcus cotangens hyperbolicus för komplexa talet z (@ital), där
    
    	arccoth(z) = arctanh(1/z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOTH("1+j") är lika med 0,40235948-0,5535744j.
    
    @SEEALSO=IMARCSECH,IMARCSCH

en: @FUNCTION=IMARCCSC
    @SYNTAX=IMARCCSC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCSC returns the complex arccosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccsc(z) = arcsin(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCSC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCSC("1+j") equals 0.45227845-0.5306375j.
    
    @SEEALSO=IMARCSEC,IMARCCOT
sv: @FUNCTION=IMARCCSC
    @SYNTAX=IMARCCSC(ital)
    @DESCRIPTION=IMARCCSC returnerar komplexa arcus cosekant för komplexa talet z (@ital), där
    
    	arccsc(z) = arcsin(1/z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCSC("1+j") är lika med 0,45227845-0,5306375j.
    
    @SEEALSO=IMARCSEC,IMARCOT

en: @FUNCTION=IMARCCSCH
    @SYNTAX=IMARCCSCH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCSCH returns the complex hyperbolic arccosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccsch(z) = arcsinh(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCSCH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCSCH("1+j") equals 0.5306375-0.452278j.
    
    @SEEALSO=IMARCSECH,IMARCCOTH
sv: @FUNCTION=IMARCCSCH
    @SYNTAX=IMARCCSCH(ital)
    @DESCRIPTION=IMARCCSCH returnerar komplexa hyperboliska arcus sekanten för komplexa talet z (@ital), där
    
    	arccsch(z) = arcsinh(1/z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCSCH("1+j") är lika med 0,5306375-0,452278j.
    
    @SEEALSO=IMARCSECH,IMARCCOTH

en: @FUNCTION=IMARCSEC
    @SYNTAX=IMARCSEC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSEC returns the complex arcsecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arcsec(z) = arccos(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCSEC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSEC("1+j") equals 1.1185179+0.5306375j.
    
    @SEEALSO=IMARCCSC,IMARCCOT
sv: @FUNCTION=IMARCSEC
    @SYNTAX=IMARCSEC(ital)
    @DESCRIPTION=IMARCSEC returnerar komplexa arcus-sekanten för komplexa talet z (@ital), där
    
    	arcsec(z) = arccos(1/z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSEC("1+j") är lika med 1,1185179+0,5306375j.
    
    @SEEALSO=IMARCCSC,IMARCOT

en: @FUNCTION=IMARCSECH
    @SYNTAX=IMARCSECH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSECH returns the complex hyperbolic arcsecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arcsech(z) = arccosh(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCSECH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSECH("1+j") equals 0.5306375-1.118518j.
    
    @SEEALSO=IMARCCSCH,IMARCCOTH
sv: @FUNCTION=IMARCSECH
    @SYNTAX=IMARCSECH(ital)
    @DESCRIPTION=IMARCSECH returnerar komplexa hyperboliska arcus sekanten för komplexa talet z (@ital), där
    
    	arcsech(z) = arccosh(1/z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSECH("1+j") är lika med 0,5306375-1,118518j.
    
    @SEEALSO=IMARCCSCH,IMARCCOTH

en: @FUNCTION=IMARCSIN
    @SYNTAX=IMARCSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSIN returns the complex arcsine of the complex number @inumber. The branch cuts are on the real axis, less than -1 and greater than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCSIN returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSIN("1+j") equals 0.6662394+1.061275j.
    
    @SEEALSO=IMARCCOS,IMARCTAN
sv: @FUNCTION=IMARCSIN
    @SYNTAX=IMARCSIN(ital)
    @DESCRIPTION=IMARCSIN returnerar komplexa arcussinus för det komplexa talet @ital. Grensnitten är på den reella axeln, mindre än -1 och större än 1.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSIN("1+j") är lika med 0,6662394+1,061275j.
    
    @SEEALSO=IMARCCOS,IMARCTAN

en: @FUNCTION=IMARCSINH
    @SYNTAX=IMARCSINH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSINH returns the complex hyperbolic arcsine of the complex number @inumber. The branch cuts are on the imaginary axis, below -i and above i.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCSINH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSINH("1+j") equals 1.061275+0.6662394j.
    
    @SEEALSO=IMARCCOSH,IMARCTANH
sv: @FUNCTION=IMARCSINH
    @SYNTAX=IMARCSINH(ital)
    @DESCRIPTION=IMARCSINH returnerar komplexa arcus sinus hyperbolicus för komplexa talet @ital. Grensnitten är på den imaginära axeln, under -i och över i.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSINH("1+j") är lika med 1,061275+0,6662394j.
    
    @SEEALSO=IMARCCOSH,IMARCTANH

en: @FUNCTION=IMARCTAN
    @SYNTAX=IMARCTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCTAN returns the complex arctangent of the complex number @inumber. The branch cuts are on the imaginary axis, below -i and above i.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCTAN returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCTAN("1+j") equals 1.0172220+0.4023595j.
    
    @SEEALSO=IMARCSIN,IMARCCOS
sv: @FUNCTION=IMARCTAN
    @SYNTAX=IMARCTAN(ital)
    @DESCRIPTION=IMARCTAN returnerar komplexa arcus tangens för komplexa talet @ital. Grensnitten är på den imaginära axeln, mindre än -i och större än i.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCTAN("1+j") är lika med 1,0172220+0,4023595j.
    
    @SEEALSO=IMARCSIN,IMARCCOS

en: @FUNCTION=IMARCTANH
    @SYNTAX=IMARCTANH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCTANH returns the complex hyperbolic arctangent of the complex number @inumber. The branch cuts are on the real axis, less than -1 and greater than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCTANH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCTANH("1+j") equals 0.4023595+1.0172220j.
    
    @SEEALSO=IMARCSINH,IMARCCOSH
sv: @FUNCTION=IMARCTANH
    @SYNTAX=IMARCTANH(ital)
    @DESCRIPTION=IMARCTANH returnerar komplexa arcus tangens hyperbolicus för komplexa talet @ital. Grensnitten är på den reella axeln, mindre än -1 och större än 1.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCTANH("1+j") är lika med 0,4023595+1,0172220j.
    
    @SEEALSO=IMARCSINH,IMARCCOSH

en: @FUNCTION=IMARGUMENT
    @SYNTAX=IMARGUMENT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARGUMENT returns the argument theta of a complex number, i.e. the angle in radians from the real axis to the representation of the number in polar coordinates.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARGUMENT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMARGUMENT("2-j") equals -0.463647609.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=IMARGUMENT
    @SYNTAX=IMARGUMENT(ital)
    @DESCRIPTION=IMARGUMENT returnerar argumentet theta för ett komplext tal, alltså vinkeln i radianer från reella axeln till talets representation i polära koordinater.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMARGUMENT("2-j") är lika med -0,463647609.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE returns the complex conjugate of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCONJUGATE returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") equals 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
sv: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(ital)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE returnerar komplexkonjugatet för ett komplext tal.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") är lika med 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL

en: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOS returns the cosine of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOS returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") equals 0.833730-0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMTAN
sv: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(ital)
    @DESCRIPTION=IMCOS returnerar cosinus för ett komplext tal.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") är lika med 0,833730-0,988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMTAN

en: @FUNCTION=IMCOSH
    @SYNTAX=IMCOSH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOSH returns the complex hyperbolic cosine of the complex number z (@inumber), where
    
    	cosh(z) = (exp(z) + exp(-z))/2.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOSH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOSH("1+j") equals 0.83373+0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMTANH
sv: @FUNCTION=IMCOSH
    @SYNTAX=IMCOSH(ital)
    @DESCRIPTION=IMCOSH returnerar komplexa cosinus hyperbolicus för komplexa talet z (@ital), där
    
    	cosh(z) = (exp(z) + exp(-z))/2.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOSH("1+j") är lika med 0,83373+0,988898j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMTANH

en: @FUNCTION=IMCOT
    @SYNTAX=IMCOT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOT returns the complex cotangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	cot(z) = 1/tan(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOT returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOT("2-j") equals -0.171384+0.821330j.
    
    @SEEALSO=IMSEC,IMCSC
sv: @FUNCTION=IMCOT
    @SYNTAX=IMCOT(ital)
    @DESCRIPTION=IMCOT returnerar komplexa cotangens för komplexa talet z (@ital), där
    
    	cot(z) = 1/tan(z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOT("2-j") är lika med -0,171384+0,821330j.
    
    @SEEALSO=IMSEC,IMCSC

en: @FUNCTION=IMCOTH
    @SYNTAX=IMCOTH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOTH returns the complex hyperbolic cotangent of the complex number z (@inumber) where,
    
    	coth(z) = 1/tanh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOTH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOTH("1+j") equals 0.868014-0.217622j.
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCSCH
sv: @FUNCTION=IMCOTH
    @SYNTAX=IMCOTH(ital)
    @DESCRIPTION=IMCOTH returnerar komplexa cotangens hyperbolicus för komplexa talet z (@ital), där
    
    	coth(z) = 1/tanh(z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOTH("1+j") är lika med 0,868014-0,217622j.
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCSCH

en: @FUNCTION=IMCSC
    @SYNTAX=IMCSC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCSC returns the complex cosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	csc(z) = 1/sin(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCSC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSC("2-j") equals 0.635494-0.221501j.
    
    @SEEALSO=IMSEC,IMCOT
sv: @FUNCTION=IMCSC
    @SYNTAX=IMCSC(ital)
    @DESCRIPTION=IMCSCH returnerar komplexa kosekanten för komplexa talet z (@ital), där
    
    	csc(z) = 1/sin(z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSCH("2-j") är lika med 0,635494-0,221501j.
    
    @SEEALSO=IMSEC,IMCOT

en: @FUNCTION=IMCSCH
    @SYNTAX=IMCSCH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCSCH returns the complex hyperbolic cosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	csch(z) = 1/sinh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCSCH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSCH("1+j") equals 0.303931-0.621518j.
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCOTH
sv: @FUNCTION=IMCSCH
    @SYNTAX=IMCSCH(ital)
    @DESCRIPTION=IMCSCH returnerar komplexa hyperboliska kosekanten för komplexa talet z (@ital), där
    
    	csch(z) = 1/sinh(z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSCH("1+j") är lika med 0,303931-0,621518j.
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCOTH

en: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMDIV returns the quotient of two complex numbers.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMDIV returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") equals 0.6-0.8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT
sv: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(ital1;ital2)
    @DESCRIPTION=IMDIV returnerar kvoten av två komplexa tal.
    
    * Om @ital1 eller @ital2 ej är godkända komplexa tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j";"2+j") är lika med 0,6-0,8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT

en: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(inumber)
    @DESCRIPTION=IMEXP returns the exponential of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMEXP returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") equals 3.992324-6.217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN
sv: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(ital)
    @DESCRIPTION=IMEXP returnerar exponentialen av ett komplext tal.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") är lika med 3,992324-6,217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN

en: @FUNCTION=IMINV
    @SYNTAX=IMINV(inumber)
    @DESCRIPTION=IMINV returns the the inverse, or reciprocal, of the complex number z (@inumber), where
    
    	1/z = (x - i y)/(x^2 + y^2).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMINV returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMINV("1-j") equals 0.5+0.5j.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=IMINV
    @SYNTAX=IMINV(ital)
    @DESCRIPTION=IMINV returnerar inversen, eller reciproken, av det komplexa talet z (@ital), där
    
    	1/z = (x - i y)/(x² + y²).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMINV("1-j") är lika med 0,5+0,5j.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLN returns the natural logarithm of a complex number.
    
    The result will have an imaginary part between -pi and +pi.  The natural logarithm is not uniquely defined on complex numbers. You may need to add or subtract an even multiple of pi to the imaginary part.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMLN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") equals 1.15129-0.32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10
sv: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(ital)
    @DESCRIPTION=IMLN returnerar den naturliga logaritmen för ett komplext tal.
    
    Resultatet har en imaginärdel mellan -pi och +pi. Den naturliga logaritmen är inte entydigt definierad för komplexa tal, och därför kan du behöva addera eller subtrahera en jämn multipel av pi på imaginärdelen.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") är lika med 1,15129-0,32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 returns the logarithm of a complex number in base 10.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMLOG10 returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") equals 0.5-0.13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2
sv: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(ital)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 returnerar logaritmen i basen 10 för ett komplext tal.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") är lika med 0,5-0,13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2

en: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 returns the logarithm of a complex number in base 2.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMLOG2 returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") equals 1.66096-0.46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10
sv: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(ital)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 returnerar logaritmen i basen 2 för ett komplext tal.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") är lika med 1,66096-0,46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMNEG
    @SYNTAX=IMNEG(inumber)
    @DESCRIPTION=IMNEG returns the negative of the complex number z (@inumber), where
    
    	-z = (-x) + i(-y).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMNEG returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMNEG("1-j") equals -1+j.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=IMNEG
    @SYNTAX=IMEXP(ital)
    @DESCRIPTION=IMNEG returnerar det negativa av det komplexa talet z (@ital), där
    
    	-z = (-x) + i(-y).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMNEG("1-j") är lika med -1+j.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMPOWER returns a complex number raised to a power.  @inumber1 is the complex number to be raised to a power and @inumber2 is the power to which you want to raise it.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMPOWER returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMPOWER("4-j",2) equals 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT
sv: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(ital1;ital2)
    @DESCRIPTION=IMPOWER returnerar ett komplext tal upphöjt med en exponent. @ital1 är det komplexa talet som ska upphöjas och @ital2 är exponenten med vilken det komplexa talet ska upphöjas.
    
    * Om @ital1 eller @ital2 ej är godkända komplexa tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMPOWER("4-j";2) är lika med 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT

en: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(inumber1[,inumber2,...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT returns the product of given complex numbers.
    
    * If any of the @inumbers are not valid complex numbers, IMPRODUCT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j","4-2j") equals 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV
sv: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(ital1[;ital2;...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT returnerar produkten av de givna komplexa talen.
    
    * Om något @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j";"4-2j") är lika med 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV

en: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(inumber)
    @DESCRIPTION=IMREAL returns the real part of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMREAL returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    imreal("132-j") equals 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY
sv: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(ital)
    @DESCRIPTION=IMREAL returnerar realdelen av ett komplext tal.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    imreal("132-j") är lika med 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY

en: @FUNCTION=IMSEC
    @SYNTAX=IMSEC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSEC returns the complex secant of the complex number z (@inumber), where
    
    	sec(z) = 1/cos(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSEC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSEC("2-j") equals -0.413149-0.687527j.
    
    @SEEALSO=IMCSC,IMCOT
sv: @FUNCTION=IMSEC
    @SYNTAX=IMSEC(ital)
    @DESCRIPTION=IMSEC returnerar komplexa sekanten för komplexa talet z (@ital), där
    
    	sec(z) = 1/cos(z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMSEC("2-j") är lika med -0,413149-0,687527j.
    
    @SEEALSO=IMCSC,IMCOT

en: @FUNCTION=IMSECH
    @SYNTAX=IMSECH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSECH returns the complex hyperbolic secant of the complex number z (@inumber), where
    
    	sech(z) = 1/cosh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSECH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSECH("1+j") equals 0.498337-0.5910838j.
    
    @SEEALSO=IMCSCH,IMCOTH
sv: @FUNCTION=IMSECH
    @SYNTAX=IMSECH(ital)
    @DESCRIPTION=IMSECH returnerar komplexa hyperboliska sekanten för komplexa talet z (@ital), där
    
    	sech(z) = 1/cosh(z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMSECH("1+j") är lika med 0,498337-0,5910838j.
    
    @SEEALSO=IMCSCH,IMCOTH

en: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSIN returns the sine of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSIN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") equals 1.29846+0.63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN
sv: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(ital)
    @DESCRIPTION=IMSIN returnerar sinus för ett komplext tal.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") är lika med 1,29846+0,63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN

en: @FUNCTION=IMSINH
    @SYNTAX=IMSINH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSINH returns the complex hyperbolic sine of the complex number z (@inumber), where
    
    	sinh(z) = (exp(z) - exp(-z))/2.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSINH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSINH("1+j") equals 0.63496+1.29846j.
    
    @SEEALSO=IMCOSH,IMTANH
sv: @FUNCTION=IMSINH
    @SYNTAX=IMSINH(ital)
    @DESCRIPTION=IMSINH returnerar komplexa sinus hyperbolicus för komplexa talet z (@ital), där
    
    	sinh(z) = (exp(z) - exp(-z))/2.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMSINH("1+j") är lika med 0,63496+1,29846j.
    
    @SEEALSO=IMCOSH,IMTANH

en: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSQRT returns the square root of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSQRT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") equals 1.09868+0.4550899j.
    
    @SEEALSO=IMPOWER
sv: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(ital)
    @DESCRIPTION=IMSQRT returnerar kvadratroten av ett komplext tal.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") är lika med 1,09868+0,4550899j.
    
    @SEEALSO=IMPOWER

en: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMSUB returns the difference of two complex numbers.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMSUB returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j","2+j") equals 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM
sv: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(ital1;ital2)
    @DESCRIPTION=IMSUB returnerar skillnaden mellan två komplexa tal.
    
    * Om @ital1 eller @ital2 ej är godkända komplexa tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j";"2+j") är lika med 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM

en: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMSUM returns the sum of two complex numbers.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMSUM returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") equals 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB
sv: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(ital1;ital2)
    @DESCRIPTION=IMSUM returnerar summan av två komplexa tal.
    
    * Om @ital1 eller @ital2 ej är godkända komplexa tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") är lika med 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB

en: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTAN returns the tangent of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMTAN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMTAN("2-j") equals -0.2434582-1.1667363j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS
sv: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(ital)
    @DESCRIPTION=IMTAN returnerar tangens för ett komplext tal.
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    IMTAN("2-j") är lika med -0,2434582-1,1667363j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS

en: @FUNCTION=IMTANH
    @SYNTAX=IMTANH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTANH returns the complex hyperbolic tangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	tanh(z) = sinh(z)/cosh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMTANH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMTANH("1+j") equals 1.083923+0.2717526j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMCOSH
sv: @FUNCTION=IMTANH
    @SYNTAX=IMTANH(ital)
    @DESCRIPTION=IMTANH returnerar komplexa tangens hyperbolicus för komplexa talet z (@ital), där
    
    	tanh(z) = sinh(z)/cosh(z).
    
    * Om @ital ej är ett godkänt komplext tal, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    IMTANH("1+j") är lika med 1,083923+0,2717526j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMCOSH

en: @FUNCTION=INDEX
    @SYNTAX=INDEX(array[,row, col, area])
    @DESCRIPTION=INDEX gives a reference to a cell in the given @array.The cell is pointed out by @row and @col, which count the rows and columns in the array.
    
    * If @row and @col are omited the are assumed to be 1.
    * If the reference falls outside the range of the @array, INDEX returns a #REF! error.
    
    @EXAMPLES=Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1. Then INDEX(A1:A5,4,1,1) equals 25.9
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=INDEX
    @SYNTAX=INDEX(vektor;[rad; kolumn; område])
    @DESCRIPTION=INDEX ger en referens till en cell i angiven @vektor. Cellen pekas ut med @rad och @kolumn, vilka räknar antalet rader och kolumner i vektorn.
    
    * Om @rad och @kolumn utelämnas antas de vara 1.
    * Om referensen hamnar utanför intervallet för @vektor returnerar INDEX felvärdet #REF!.
    
    @EXAMPLES=Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är INDEX(A1:A5;4;1;1) lika med 25,9
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=INDIRECT
    @SYNTAX=INDIRECT(ref_text[,format])
    @DESCRIPTION=INDIRECT function returns the contents of the cell pointed to by the @ref_text string. The string specifies a single cell reference the format of which is either A1 or R1C1 style. The style is set by the @format boolean, which defaults to the A1 style.
    
    * If @ref_text is not a valid reference returns #REF! 
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 3.14 and A2 contains A1, then
    INDIRECT(A2) equals 3.14.
    
    @SEEALSO=AREAS,INDEX,
sv: @FUNCTION=INDIRECT
    @SYNTAX=INDIRECT(ref_text;[format])
    @DESCRIPTION=Funktionen INDIRECT returnerar innehållet i cellen som refereras i strängen @ref_text. Strängen anger en ensam cellreferens av typen A1 eller R1C1. Stilen anges i @format boolean, vars standardvärde är det första av ovanstående.
    
    * Om @ref_text inte är en giltig referens returneras #REF!.
    
    @EXAMPLES=
    Om A1 innehåller 3,14 och A2 innehåller A1 är
    INDIRECT(A2) lika med 3,14.
    
    @SEEALSO=AREAS,INDEX

en: @FUNCTION=INFO
    @SYNTAX=INFO(type)
    @DESCRIPTION=INFO returns information about the current operating environment. 
    
    @type is the type of information you want to obtain:
    
      memavail 	Returns the amount of memory available, bytes.
      memused  	Returns the amount of memory used (bytes).
      numfile  		Returns the number of active worksheets.
      osversion		Returns the operating system version.
      recalc   		Returns the recalculation mode (automatic).
      release  		Returns the version of Gnumeric as text.
      system   		Returns the name of the environment.
      totmem   		Returns the amount of total memory available.
    
    * This function is Excel compatible, except that types directory and origin are not implemented.
    
    @EXAMPLES=
    INFO("system") returns "Linux" on a Linux system.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=INFO
    @SYNTAX=INFO(typ)
    @DESCRIPTION=INFO returnerar information om den aktuella operativmiljön.
    
    @typ är den typ av information som du vill erhålla:
    
      memavail        	Returnerar mängden tillgängligt minne (byte).
      memused         	Returnerar mängden använt minne (byte).
      numfile         		Returnerar antalet aktiva arbetsblad.
      osversion       		Returnerar operativsystemsversionen.
      recalc          		Returnerar omkalkyleringsläget (automatiskt).
      release         		Returnerar Gnumerics versionsnummer som text.
      system          		Returnerar namnet på miljön.
      totmem          		Returnerar totala mängden tillgängligt minne.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel, förutom att typkataloger och ursprung inte är implementerade.
    
    @EXAMPLES=
    INFO("system") returnerar "Linux" på ett Linuxsystem.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=INT
    @SYNTAX=INT(a)
    @DESCRIPTION=INT function returns the largest integer that is not bigger than its argument.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    INT(7.2) equals 7.
    INT(-5.5) equals -6.
    
    @SEEALSO=FLOOR, CEIL, ABS
sv: @FUNCTION=INT
    @SYNTAX=INT(a)
    @DESCRIPTION=Funktionen INT returnerar det största heltal som inte är större än sitt argument.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    INT(7,2) är lika med 7.
    INT(-5,5) är lika med -6.
    
    @SEEALSO=FLOOR, CEIL, ABS

en: @FUNCTION=INTERCEPT
    @SYNTAX=INTERCEPT(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=INTERCEPT function calculates the point where the linear regression line intersects the y-axis.
    
    * If @known_x or @known_y contains no data entries or different number of data entries, INTERCEPT returns #N/A error.
    * If the variance of the @known_x is zero, INTERCEPT returns #DIV/0 error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    INTERCEPT(A1:A5,B1:B5) equals -20.785117212.
    
    @SEEALSO=FORECAST,TREND
sv: @FUNCTION=INTERCEPT
    @SYNTAX=INTERCEPT(kända_y;kända_x)
    @DESCRIPTION=Funktionen INTERCEPT beräknar den punkt där den linjära regressionslinjen skär y-axeln.
    
    * Om @kända_x eller @kända_y inte innehåller några datapunkter eller innehåller olika antal datapunkter returnerar INTERCEPT felvärdet #-.
    * Om variansen hos @kända_x är noll returnerar INTERCEPT felvärdet #DIV/0.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1; och cellerna B1; B2; ... B5 23,2; 25,8; 29,9; 33,5 och 42,7. Då är
    INTERCEPT(A1:A5;B1:B5) lika med -20,785117212.
    
    @SEEALSO=FORECAST,TREND

en: @FUNCTION=INTRATE
    @SYNTAX=INTRATE(settlement,maturity,investment,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=INTRATE calculates and returns the interest rate of a fully vested security.
    
    @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security. @investment is the prize of the security paid at @settlement date and @redemption is the amount to be received at @maturity date.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, INTRATE returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, INTRATE returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, INTRATE returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    If you had a bond with a settlement date of April 15, 2000, maturity date September 30, 2000, investment of $100,000, redemption value $103,525, using the actual/actual basis, the bond discount rate is:
    =INTRATE(36631, 36799, 100000, 103525, 1) which equals 0.0648 or 6.48%
    @SEEALSO=RECEIVED, DATE
sv: @FUNCTION=INTRATE
    @SYNTAX=INTRATE(avräkning;mognad;investering;utlösande[;bas])
    @DESCRIPTION=INTRATE beräknar och returnerar räntesatsen för en helt fast säkerhet.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten. @mognad är mognadsdatumet för säkerheten. @investering är priset för säkerheten som betalades vid @avräkning och @utlösande är summan som ska fås vid @mognad. 
    
    @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om datumen @avräkning eller @mognad inte är giltiga returnerar INTRATE felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas < 0 eller @bas > 4 returnerar INTRATE felvärdet #NUM!.
    * Om @avräkning är efter @mognad eller om de är identiska returnerar ACCRINT felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    Om du hade en förbindelse med avräkningsdatumet 15 april 2000, mognadsdatumet 30 september 2000, en investering på 100.000 kr, utlösandevärdet 103.525 kr är (då verkliga/verkliga används) förbindelsereduceringshastigheten:
    =INTRATE(36631; 36799; 100000; 103525; 1) vilket är lika med 0,0648 eller 6,48%
    @SEEALSO=RECEIVED, DATE

en: @FUNCTION=IPMT
    @SYNTAX=IPMT(rate,per,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
    
    Formula for IPMT is:
    
    IPMT(PER) = -PRINCIPAL(PER-1) * INTEREST_RATE
    
    where:
    
    PRINCIPAL(PER-1) = amount of the remaining principal from last period
    
    * If @fv is omitted, it is assumed to be 0.
    * If @type is omitted, it is assumed to be 0.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
sv: @FUNCTION=IPMT
    @SYNTAX=IPMT(ränta,per,antper,pv,fv,typ)
    @DESCRIPTION=IPMT beräknar summan av en betalning på en livränta som går mot ränta.
    
    Formeln för IPMT är:
    
    IPMT(PER) = -KAPITAL(PER-1) * RÄNTESATS
    
    där:
    
    KAPITAL(PER-1) = summan av återstående kapital för föregående period
    
    * Om @fv utelämnas antas den vara 0.
    * Om @typ utelämnas antas den vara 0.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=IRR
    @SYNTAX=IRR(values[,guess])
    @DESCRIPTION=IRR calculates and returns the internal rate of return of an investment.  This function is closely related to the net present value function (NPV).  The IRR is the interest rate for a series of cash flows where the net preset value is zero.
    
    @values contains the series of cash flows generated by the investment.  The payments should occur at regular intervals.  The optional @guess is the initial value used in calculating the IRR.  You do not have to use that, it is only provided for the Excel compatibility.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1:A8 contain the numbers -32432, 5324, 7432, 9332, 12324, 4334, 1235, -3422.  Then
    IRR(A1:A8) returns 0.04375. 
    @SEEALSO=FV,NPV,PV
sv: @FUNCTION=IRR
    @SYNTAX=IRR(värden[,gissning])
    @DESCRIPTION=IRR beräknar och returnerar den interna returneringshastigheten för en investering. Denna funktion är nära släkt med aktuellt nettovärde (NPV). IRR är den räntesats för en serie med pengaflöde där aktuellt nettovärde är noll.
    
    @värden innehåller den serie med pengaflöde som genereras av investeringen. Betalningarna bör inträffa med jämna mellanrum. Den valfria @gissningen är det ursprungliga värdet som används vid beräkning av IRR. Du behöver inte använda den, den tillhandahålls endast för kompatibilitet med Excel.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1:A8 innehåller talen -32432, 5324, 7432, 9332, 12324, 4334, 1235, -3422. Då är
    IRR(A1:A8) lika med 0,04375. 
    @SEEALSO=FV,NPV,PV

en: @FUNCTION=ISBLANK
    @SYNTAX=ISBLANK(value)
    @DESCRIPTION=ISBLANK returns TRUE if the value is blank.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISBLANK(A1).
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=ISBLANK
    @SYNTAX=ISBLANK(värde)
    @DESCRIPTION=ISBLANK returnerar SANT om värdet är tomt.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ISBLANK(A1).
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISERR
    @SYNTAX=ISERR(value)
    @DESCRIPTION=ISERR returns TRUE if the value is any error value except #N/A.
    
    * This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISERR(NA()) return FALSE.
    
    @SEEALSO=ISERROR
sv: @FUNCTION=ISERR
    @SYNTAX=ISERR(värde)
    @DESCRIPTION=ISERR returnerar SANT om värdet är något felvärde förutom #-.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ISERR(NA()) returnerar FALSKT.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISERROR
    @SYNTAX=ISERROR(value)
    @DESCRIPTION=ISERROR returns a TRUE value if the expression has an error.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISERROR(NA()) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ERROR
sv: @FUNCTION=ISERROR
    @SYNTAX=ISERROR(värde)
    @DESCRIPTION=ISERROR returnerar värdet SANT om uttrycket innehåller ett fel.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ISERROR(NA()) är lika med SANT.
    
    @SEEALSO=ERROR

en: @FUNCTION=ISEVEN
    @SYNTAX=ISEVEN(value)
    @DESCRIPTION=ISEVEN returns TRUE if the number is even.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISEVEN(4) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISODD
sv: @FUNCTION=ISEVEN
    @SYNTAX=ISEVEN(värde)
    @DESCRIPTION=ISEVEN returnerar SANT om talet är jämnt.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ISEVEN(4) är lika med SANT.
    
    @SEEALSO=ISODD

en: @FUNCTION=ISLOGICAL
    @SYNTAX=ISLOGICAL(value)
    @DESCRIPTION=ISLOGICAL returns TRUE if the value is a logical value.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISLOGICAL(A1).
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=ISLOGICAL
    @SYNTAX=ISLOGICAL(värde)
    @DESCRIPTION=ISLOGICAL returnerar SANT om värdet är ett logiskt värde.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ISLOGICAL(A1).
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISNA
    @SYNTAX=ISNA(value)
    @DESCRIPTION=ISNA returns TRUE if the value is the #N/A error value.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISNA(NA()) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=NA
sv: @FUNCTION=ISNA
    @SYNTAX=ISNA(värde)
    @DESCRIPTION=ISNA returnerar SANT om värdet är felvärdet #-.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ISNA(NA()) är lika med SANT.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISNONTEXT
    @SYNTAX=ISNONTEXT(value)
    @DESCRIPTION=ISNONTEXT Returns TRUE if the value is not text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISNONTEXT("text") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=ISTEXT
sv: @FUNCTION=ISNONTEXT
    @SYNTAX=ISNONTEXT(värde)
    @DESCRIPTION=ISNONTEXT returnerar SANT om värdet inte består av text.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ISNONTEXT("text") är lika med FALSKT.
    
    @SEEALSO=ISTEXT

en: @FUNCTION=ISNUMBER
    @SYNTAX=ISNUMBER(value)
    @DESCRIPTION=ISNUMBER returns TRUE if the value is a number.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISNUMBER("text") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=ISNUMBER
    @SYNTAX=ISNUMBER(värde)
    @DESCRIPTION=ISNUMBER returnerar SANT om värdet är ett tal.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ISNUMBER("text") är lika med FALSKT.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISODD
    @SYNTAX=ISODD(value)
    @DESCRIPTION=ISODD returns TRUE if the number is odd.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISODD(3) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISEVEN
sv: @FUNCTION=ISODD
    @SYNTAX=ISODD(värde)
    @DESCRIPTION=ISODD returnerar SANT om talet är udda.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ISODD(3) är lika med SANT.
    
    @SEEALSO=ISEVEN

en: @FUNCTION=ISOWEEKNUM
    @SYNTAX=ISOWEEKNUM (date)
    @DESCRIPTION=ISOWEEKNUM returns the ISO 8601 week number of @date.
    
    An ISO 8601 week starts on Monday. Weeks are numbered from 1. A week including days from two different years is assigned to the year which includes the most days. This means that Dec 31 could be in week 1 of the following year, and Jan 1 could be in week 52 or 53 of the previous year. ISOWEEKNUM returns the week number.
    
    * ISOWEEKNUM returns #NUM! if date is invalid.
    
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then ISOWEEKNUM(A1)=51
    @SEEALSO=WEEKNUM, ISOYEAR
sv: @FUNCTION=ISOWEEKNUM
    @SYNTAX=ISOWEEKNUM (datum)
    @DESCRIPTION=ISOWEEKNUM returnerar ISO 8601-veckonumret för @datum.
    
    En ISO 8601-vecka börjar på en måndag. Veckor numreras från 1. En vecka som innehåller dagar från två olika år tilldelas det år som har flest dagar. Detta innebär att 31 december kan tillhöra vecka 1 nästföljande år, och 1 januari kan tillhöra vecka 52 eller 53 i föregående år. ISOWEEKNUM returnerar veckonumret, medan ISOYEAR returnerar året veckan ar tilldelad till.
    
    * Returnerar #NUM! om datumet är ogiltigt.
    
    @EXAMPLES=
    Om A1 innehåller 00-12-21 är ISOWEEKNUM(A1)=51
    @SEEALSO=WEEKNUM, ISOYEAR

en: @FUNCTION=ISOYEAR
    @SYNTAX=ISOYEAR (date)
    @DESCRIPTION=ISOYEAR returns the year of the ISO 8601 week number of @date.
    
    An ISO 8601 week starts on Monday. Weeks are numbered from 1. A week including days from two different years is assigned to the year which includes the most days. This means that Dec 31 could be in week 1 of the following year, and Jan 1 could be in week 52 or 53 of the previous year. ISOYEAR returns the year the week is assigned to.
    
    * ISOYEAR returns #NUM! if date is invalid.
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/31/2001 then ISOYEAR(A1)=2002
    @SEEALSO=ISOWEEKNUM
sv: @FUNCTION=ISOYEAR
    @SYNTAX=ISOYEAR (datum)
    @DESCRIPTION=ISOYEAR returnerar året för ISO 8601-veckonumret för @datum.
    
    En ISO 8601-vecka börjar på en måndag. Veckor numreras från 1. En vecka som innehåller dagar från två olika år tilldelas det år som har flest dagar. Detta innebär att 31 december kan tillhöra vecka 1 nästföljande år, och 1 januari kan tillhöra vecka 52 eller 53 i föregående år. ISOYEAR returnerar året veckan tillhör, medan ISOWEEKNUM returnerar veckans nummer.
    
    * Returnerar #NUM! om datumet är ogiltigt.
    @EXAMPLES=
    Om A1 innehåller 00-12-31 är ISOYEAR(A1)=2002
    @SEEALSO=ISOWEEKNUM

en: @FUNCTION=ISPMT
    @SYNTAX=ISPMT(rate,per,nper,pv)
    @DESCRIPTION=ISPMT function returns the interest paid on a given period.
    
    * If @per < 1 or @per > @nper, ISPMT returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV
sv: @FUNCTION=ISPMT
    @SYNTAX=ISPMT(räntesats;per;nper;pv)
    @DESCRIPTION=ISPMT returnerar den betalda räntan för en viss period.
    
    * Om @per < 1 eller @per > @nper, returnerar ISPMT felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV

en: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=ISPRIME function returns TRUE if @i is prime and FALSE otherwise.
    
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA
sv: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=Funktionen ISPRIME returnerar SANT om @i är ett primtal och FALSKT annars.
    
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=ISREF
    @SYNTAX=ISREF(value)
    @DESCRIPTION=ISREF returns TRUE if the value is a reference.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISREF(A1) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=ISREF
    @SYNTAX=ISREF(värde)
    @DESCRIPTION=ISREF returnerar SANT om värdet är en referens.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ISREF(A1) är lika med SANT.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISTEXT
    @SYNTAX=ISTEXT(value)
    @DESCRIPTION=ISTEXT returns TRUE if the value is text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ISTEXT("text") equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISNONTEXT
sv: @FUNCTION=ISTEXT
    @SYNTAX=ISTEXT(värde)
    @DESCRIPTION=ISTEXT returnerar SANT om värdet består av text.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ISTEXT("text") är lika med SANT.
    
    @SEEALSO=ISNONTEXT

en: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=ITHPRIME function returns the @ith prime.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA
sv: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=Funktionen ITHPRIME returnerar det @i:e primtalet.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=KURT
    @SYNTAX=KURT(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURT returns an unbiased estimate of the kurtosis of a data set.
    Note, that this is only meaningful if the underlying distribution really has a fourth moment.  The kurtosis is offset by three such that a normal distribution will have zero kurtosis.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If fewer than four numbers are given or all of them are equal KURT returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    KURT(A1:A5) equals 1.234546305.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEW,KURTP
sv: @FUNCTION=KURT
    @SYNTAX=KURT(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=KURT returnerar en opartisk uppskattning av kurtositeten hos en datamängd.
    Observera att detta endast är meningsfullt om den underliggande fördelningen verkligen har ett fjärde moment. Kurtositeten är förskjuten med tre så att en normalfördelning kommer att ha noll kurtositet.
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Om färre än fyra tal anges eller om alla är lika returnerar KURT felvärdet #DIV/0!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    KURT(A1:A5) lika med 1,234546305.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEW,KURTP

en: @FUNCTION=KURTP
    @SYNTAX=KURTP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURTP returns the population kurtosis of a data set.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If fewer than two numbers are given or all of them are equal KURTP returns #DIV/0! error.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    KURTP(A1:A5) equals -0.691363424.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEWP,KURT
sv: @FUNCTION=KURTP
    @SYNTAX=KURTP(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=KURTP returnerar populationskurtositeten hos en datamängd.
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Om färre än två tal anges eller alla är lika returnerar KURTP felvärdet #DIV/0!.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    KURTP(A1:A5) lika med -0,691363424.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEWP,KURT

en: @FUNCTION=LANDAU
    @SYNTAX=LANDAU(x)
    @DESCRIPTION=LANDAU returns the probability density p(x) at @x for the Landau distribution using an approximation method. 
    @EXAMPLES=
    LANDAU(0.34).
    
    @SEEALSO=RANDLANDAU
sv: @FUNCTION=LANDAU
    @SYNTAX=LANDAU(x)
    @DESCRIPTION=LANDAU returnerar sannolikhetstätheten p(x) vid @x för Landaufördelningen med hjälp av en approximationsmetod.
    @EXAMPLES=
    LANDAU(0,34).
    
    @SEEALSO=RANDLANDAU

en: @FUNCTION=LAPLACE
    @SYNTAX=LAPLACE(x,a)
    @DESCRIPTION=LAPLACE returns the probability density p(x) at @x for Laplace distribution with mean @a. 
    @EXAMPLES=
    LAPLACE(0.4,1).
    
    @SEEALSO=RANDLAPLACE
sv: @FUNCTION=LAPLACE
    @SYNTAX=LAPLACE(x;a)
    @DESCRIPTION=LAPLACE returnerar sannolikhetstäthet p(x) vid @x för Laplacefördelningen med medelvärde @a.
    @EXAMPLES=
    LAPLACE(0,4;1).
    
    @SEEALSO=RANDLAPLACE

en: @FUNCTION=LARGE
    @SYNTAX=LARGE(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=LARGE returns the k-th largest value in a data set.
    
    * If data set is empty LARGE returns #NUM! error.
    * If @k <= 0 or @k is greater than the number of data items given LARGE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    LARGE(A1:A5,2) equals 25.9.
    LARGE(A1:A5,4) equals 17.3.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,SMALL
sv: @FUNCTION=LARGE
    @SYNTAX=LARGE(n1; n2; ...; k)
    @DESCRIPTION=LARGE returnerar det k:te största värdet ur en datamängd.
    
    * Om mängden är tom returneras felvärdet #NUM!.
    * Om @k <= 0 eller @k är större än antalet angivna tal, returneras
    felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    LARGE(A1:A5;2) lika med 25,9.
    LARGE(A1:A5;4) lika med 17,3.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,SMALL

en: @FUNCTION=LCM
    @SYNTAX=LCM(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=LCM returns the least common multiple of integers.  The least common multiple is the smallest positive number that is a multiple of all integer arguments given.
    
    * If any of the arguments is less than one, LCM returns #NUM!.
    * If any of the arguments is non-integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LCM(2,13) equals to 26.
    LCM(4,7,5) equals to 140.
    
    @SEEALSO=GCD
sv: @FUNCTION=LCM
    @SYNTAX=LCM(tal1;tal2;...)
    @DESCRIPTION=LCM returnerar den minsta gemensamma multipeln för angivna heltalen. Den minsta gemensamma multipeln är det minsta positiva tal som är en multipel av alla de angivna talen.
    
    * Om något av argumenten är mindre än 1, returneras felvärdet #NUM!
    * Om något av argumenten är icke-heltal, kortas det av.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    LCM(2;13) är lika med 26.
    LCM(4;7;5) är lika med 140.
    
    @SEEALSO=GCD

en: @FUNCTION=LEFT
    @SYNTAX=LEFT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=LEFT returns the leftmost @num_chars characters or the left character if @num_chars is not specified.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LEFT("Directory",3) equals "Dir".
    
    @SEEALSO=MID, RIGHT
sv: @FUNCTION=LEFT
    @SYNTAX=LEFT(text[;antal_tecken])
    @DESCRIPTION=LEFT returnerar de @antal_tecken vänstra tecknen av @text, eller det tecken som är längst till vänster om @antal_tecken inte är angivet.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    LEFT("Katalog";3) är lika med "Kat".
    
    @SEEALSO=MID, RIGHT

en: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=LEN(string)
    @DESCRIPTION=LEN returns the length in characters of the string @string.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LEN("Helsinki") equals 8.
    
    @SEEALSO=CHAR, CODE
sv: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=LEN(sträng)
    @DESCRIPTION=LEN returnerar längden i antal tecken av strängen @sträng.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    LEN("Helsingfors") är lika med 11.
    
    @SEEALSO=CHAR, CODE

en: @FUNCTION=LINEST
    @SYNTAX=LINEST(known_y's[,known_x's[,const[,stat]]])
    @DESCRIPTION=LINEST function calculates the ``least squares'' line that best fit to your data in @known_y's.  @known_x's contains the corresponding x's where y=mx+b.
    
    LINEST returns an array having two columns and one row.  The slope (m) of the regression line y=mx+b is given in the first column and the y-intercept (b) in the second.
    
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned. Extra statistical information is written bellow the regression line coefficients in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m1, (m2, ...), b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate.  The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares.
    
    * If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used.
    * If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LINEST returns #NUM! error.
    * If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    * The default of @stat is FALSE.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,TREND
sv: @FUNCTION=LINEST
    @SYNTAX=LINEST(kända_y[;kända_x[;konstant[;stat]]])
    @DESCRIPTION=Funktionen LINEST beräknar den "minsta kvadraten"-linje som bäst passar din data i @kända_y. @kända_x innehåller motsvarande x där y=mx+b.
    
    LINEST returnerar en vektor som har två kolumner och en rad. Lutningen (m) på regressionslinjen y=mx+b anges i den första kolumnen och  y-avståndet (b) i den andra.
    
    Om @stat är SANT kommer extra statistisk information att returneras. Extra statistisk information skrivs under regressionslinjens koefficienter i resultatvektorn. Extra statistisk information består av fyra rader med data. I den första raden visas standardfelvärdena för koefficienterna m1; (m2; ...) och b. Den andra raden innehåller kvadraten av R och standardfelet för y-uppskattningen. Den tredje raden innehåller det observerade F-värdet och frihetsgraderna. Den sista raden innehåller regressionssumman av kvadraterna och den resterande summan av kvadraterna.
    
    * Om @kända_x utelämnas används en vektor med {1; 2; 3; ...}.
    * Om @kända_y och @kända_x har olika antal datapunkter returnerar LINEST felvärdet #NUM!.
    * Om @konstant är FALSKT kommer linjen att tvingas gå igenom origo; dvs b kommer att vara noll. Standardvärdet är SANT.
    * Standardvärdet för @stat är FALSKT.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,TREND

en: @FUNCTION=LN
    @SYNTAX=LN(x)
    @DESCRIPTION=LN returns the natural logarithm of @x.
    
    * If @x <= 0, LN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LN(7) equals 1.94591.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10
sv: @FUNCTION=LN
    @SYNTAX=LN(x)
    @DESCRIPTION=LN returnerar den naturliga logaritmen av @x.
    
    * Om @x <= 0 returneras felvärdet #NUM!
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    LN(7) är lika med 1,94591.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=LOG
    @SYNTAX=LOG(x[,base])
    @DESCRIPTION=LOG computes the logarithm of @x in the given base @base.  If no @base is given LOG returns the logarithm in base 10. @base must be > 0. and cannot equal 1.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LOG(2) equals 0.30103.
    LOG(8192,2) equals 13.
    
    @SEEALSO=LN, LOG2, LOG10
sv: @FUNCTION=LOG
    @SYNTAX=LOG(x[;bas])
    @DESCRIPTION=LOG beräknar logaritmen av @x för den givna basen @bas. Om ingen bas anges används 10. @bas måste vara > 0 och kan inte vara lika med 1.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    LOG(2) är lika med 0,30103.
    LOG(8192;2) är lika med 13.
    
    @SEEALSO=LN, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=LOG10
    @SYNTAX=LOG10(x)
    @DESCRIPTION=LOG10 computes the base-10 logarithm of @x.
    
    * If @x <= 0, LOG10 returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    LOG10(7) equals 0.845098.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG
sv: @FUNCTION=LOG10
    @SYNTAX=LOG10(x)
    @DESCRIPTION=LOG10 beräknar logaritmen av @x i basen 10.
    
    * Om @x <= 0 returneras felvärdet #NUM!
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    LOG10(7) är lika med 0,845098.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG

en: @FUNCTION=LOG2
    @SYNTAX=LOG2(x)
    @DESCRIPTION=LOG2 computes the base-2 logarithm of @x.
    
    * If @x <= 0, LOG2 returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    LOG2(1024) equals 10.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG10, LOG
sv: @FUNCTION=LOG2
    @SYNTAX=LOG2(x)
    @DESCRIPTION=LOG2 beräknar logaritmen av @x i basen 2.
    
    * Om @x <= 0 returernas felvärdet #NUM!
    
    @EXAMPLES=
    LOG2(1024) är lika med 10.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG10, LOG

en: @FUNCTION=LOGEST
    @SYNTAX=LOGEST(known_y's[,known_x's,const,stat])
    @DESCRIPTION=LOGEST function applies the ``least squares'' method to fit an exponential curve of the form
    
    	y = b * m{1}^x{1} * m{2}^x{2}... to your data.
    
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned. Extra statistical information is written bellow the regression line coefficients in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m1, (m2, ...), b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate.  The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares.
    
    * If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. LOGEST returns an array { m{n},m{n-1}, ...,m{1},b }.
    * If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LOGEST returns #NUM! error.
    * If @const is FALSE, the line will be forced to go through (0,1),i.e., b will be one.  The default is TRUE.
    * The default of @stat is FALSE.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=GROWTH,TREND
sv: @FUNCTION=LOGEST
    @SYNTAX=LOGEST(kända_y[;kända_x;konstant;stat])
    @DESCRIPTION=Funktionen LOGEST tillämpar "minsta kvadratmetoden" för att passa en exponential funktion av formen
    
    	y = b * m{1}^x{1} * m{2}^x{2}... till dina data.
    
    Om @stat är SANT kommer extra statistisk information att returneras. Extra statistisk information skrivs under regressionslinjens koefficienter i resultatvektorn. Extra statistisk information består av fyra rader med data. I den första raden visas standardfelvärdena för koefficienterna m1; (m2; ...); b. Den andra raden innehåller kvadraten av R och standardfelet för y-uppskattningen. Den tredje raden innehåller det observerade F-värdet och frihetsgraderna. Den sista raden innehåller regressionssumman av kvadraterna och den resterande summan av kvadraterna.
    
    * Om @kända_x utelämnas används en vektor {1; 2; 3; ...}. LOGEST returnerar en vektor { m{n};m{n-1}; ...;m{1};b }.
    * Om @kända_y och @kända_x har olika antal datapunkter returnerar LOGEST felvärdet #NUM!.
    * Om @konstant är FALSKT kommer linjen att tvingas gå igenom (0;1), dvs b kommer att vara ett. Standardvärdet är SANT.
    * Standardvärdet för @stat är FALSKT.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=GROWTH,TREND

en: @FUNCTION=LOGFIT
    @SYNTAX=LOGFIT(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=LOGFIT function applies the ``least squares'' method to fit the logarithmic equation
    y = a + b * ln(sign * (x - c)) ,   sign = +1 or -1 
    to your data. The graph of the equation is a logarithmic curve moved horizontally by c and possibly mirrored across the y-axis (if sign = -1).
    
    LOGFIT returns an array having five columns and one row. `Sign' is given in the first column, `a', `b', and `c' are given in columns 2 to 4. Column 5 holds the sum of squared residuals.
    
    An error is returned when there are less than 3 different x's or y's, or when the shape of the point cloud is too different from a ``logarithmic'' one.
    
    You can use the above formula 
    = a + b * ln(sign * (x - c)) 
    or rearrange it to 
    = (exp((y - a) / b)) / sign + c 
    to compute unknown y's or x's, respectively. 
    
    Technically, this is non-linear fitting by trial-and-error. The accuracy of `c' is: width of x-range -> rounded to the next smaller (10^integer), times 0.000001. There might be cases in which the returned fit is not the best possible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGREG,LINEST,LOGEST
sv: @FUNCTION=LOGFIT
    @SYNTAX=LOGFIT(kända_y;kända_x)
    @DESCRIPTION=Funktionen LOGFIT tillämpar "minsta kvadratmetoden" för att passa den logaritmiska funktionen
    y = a + b * ln(tecken * (x - c)) ,   tecken = +1 eller -1 
    till dina data. Ekvationens graf är en logaritmisk kurva flyttad horisontellt av c och möjligen speglad i y-axeln (on tecken = -1).
    
    LOGFIT returnerar ett fält med fem kolumner och en rad. "tecken" ges i första kolumnen, "a", "b" och "c" ges i kolumnerna 2 till 4. Kolumn 5 innehåller summan av dom kvadrerade residualerna.
    
    Ett fel returneras när det finns mindre än tre x eller y, eller när punktmolnets form är för olik en "logaritmisk" form.
    
    Du kan använda det ovanstående uttrycket 
    = a + b * ln(tecken * (x - c)) 
    eller arrangera om det till 
    = (exp((y - a) / b)) / tecken + c 
    för att beräkna okända y eller x.
    
    Tekniskt sett är detta iterativ icke-linjär passning. Noggrannheten på "c" är: x-områdets bredd -> avrundat till närmaste mindre tiopotens gånger 0,000001. Det kan finnas fall då den uppgivna passningen inte är den bästa möjliga.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGREG,LINEST,LOGEST

en: @FUNCTION=LOGINV
    @SYNTAX=LOGINV(p,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=LOGINV function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution, @mean is the arithmetic mean of the distribution, and @stddev is the standard deviation of the distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @stddev <= 0 LOGINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LOGINV(0.5,2,3) equals 7.389056099.
    
    @SEEALSO=EXP,LN,LOG,LOG10,LOGNORMDIST
sv: @FUNCTION=LOGINV
    @SYNTAX=LOGINV(p;medel;stdav)
    @DESCRIPTION=Funktionen LOGINV returnerar inversen av den kumulativa lognormalfördelningen. @p är den givna sannolikheten som motsvarar normalfördelningen, @medel är det aritmetiska medelvärdet av fördelningen, och @stdav är standardavvikelsen för fördelningen.
    
    * Om @p < 0 eller @p > 1 eller @stdav <= 0 returnerar LOGINV felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    LOGINV(0,5;2;3) är lika med 7,389056099.
    
    @SEEALSO=EXP,LN,LOG,LOG10,LOGNORMDIST

en: @FUNCTION=LOGISTIC
    @SYNTAX=LOGISTIC(x,a)
    @DESCRIPTION=LOGISTIC returns the probability density p(x) at @x for a logistic distribution with scale parameter @a.
    
    @EXAMPLES=
    LOGISTIC(0.4,1).
    
    @SEEALSO=RANDLOGISTIC
sv: @FUNCTION=LOGISTIC
    @SYNTAX=LOGISTIC(x;a)
    @DESCRIPTION=LOGISTIC returnerar sannolikhetstätheten p(x) vid @x för en logistisk fördelning med skalparametern @a.
    
    @EXAMPLES=
    LOGISTIC(0,4;1).
    
    @SEEALSO=RANDLOGISTIC

en: @FUNCTION=LOGNORMDIST
    @SYNTAX=LOGNORMDIST(x,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=LOGNORMDIST function returns the lognormal distribution. @x is the value for which you want the distribution, @mean is the mean of the distribution, and @stddev is the standard deviation of the distribution.
    
    * If @stddev = 0 LOGNORMDIST returns #DIV/0! error.
    * If @x <= 0, @mean < 0 or @stddev < 0 LOGNORMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LOGNORMDIST(3,1,2) equals 0.519662338.
    
    @SEEALSO=NORMDIST
sv: @FUNCTION=LOGNORMDIST
    @SYNTAX=LOGNORMDIST(x;medel;stdav)
    @DESCRIPTION=Funktionen LOGNORMDIST returnerar lognormfördelningen. @x är punkten för vilken fördelningen ska beräknas, @medel är fördelningens väntevärde och @stdav dess standardavvikelse.
    
    * Om @stdav = 0 ger LOGNORMDIST felvärdet #DIV/0!
    * Om @x <= 0, @medel < 0 eller @stdav < 0 ger LOGNORMDIST felvärdet #NUM!
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    LOGNORMDIST(3;1;2) returnerar 0,519662338.
    
    @SEEALSO=NORMDIST

en: @FUNCTION=LOGREG
    @SYNTAX=LOGREG(known_y's[,known_x's[,const[,stat]]])
    @DESCRIPTION=LOGREG function transforms your x's to z=ln(x) and applies the ``least squares'' method to fit the linear equation
    y = m * z + b 
    to your y's and z's --- equivalent to fitting the equation
    y = m * ln(x) + b 
    to y's and x's. 
    
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. LOGREG returns an array having two columns and one row. m is given in the first column and b in the second. 
    
    If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LOGREG returns #NUM! error.
    
    If @const is FALSE, the curve will be forced to go through [1; 0], i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned which applies to the state AFTER transformation to z. Extra statistical information is written below m and b in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m, b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate. The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares.The default of @stat is FALSE.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGFIT,LINEST,LOGEST
sv: @FUNCTION=LOGREG
    @SYNTAX=LOGREG(kända_y[;kända_x[;konstant[;stat]]])
    @DESCRIPTION=Funktionen LOGREG transformerar dina x till z=ln(x) och tillämpar "minsta kvadratmetoden" för att passa den linjära funktionen
    y = m * z + b 
    till dina y and z --- ekvivalent med att passa till funktionen
    y = m * ln(x) + b 
    till y och x. 
    
    Om @kända_x utelämnas används en vektor {1; 2; 3; ...}. LOGREG returnerar en vektor med två kolumner och en rad. m ges i den första kolumnen och b i den andra. 
    
    Om @kända_y och @kända_x har olika antal datapunkter returnerar LOGREG felvärdet #NUM!.
    
    Om @konstant är FALSKT kommer linjen att tvingas gå igenom [1; 0], dvs b kommer att vara noll. Standardvärdet är SANT.
    
    Om @stat är SANT kommer extra statistisk information att returneras som är applicerbara på tillståndet EFTER transformationen till z. Extra statistisk information skrivs under regressionslinjens koefficienter i resultatvektorn. Extra statistisk information består av fyra rader med data. I den första raden visas standardfelvärdena för koefficienterna m1; b. Den andra raden innehåller kvadraten av R och standardfelet för y-uppskattningen. Den tredje raden innehåller det observerade F-värdet och frihetsgraderna. Den sista raden innehåller regressionssumman av kvadraterna och den resterande summan av kvadraterna. Standardvärdet för @stat är FALSKT.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGFIT,LINEST,LOGEST

en: @FUNCTION=LOOKUP
    @SYNTAX=LOOKUP(value,vector1[,vector2])
    @DESCRIPTION=LOOKUP function finds the row index of @value in @vector1 and returns the contents of @vector2 at that row index. Alternatively a single array can be used for @vector1. If the area is longer than it is wide then the sense of the search is rotated. 
    
    * If LOOKUP can't find @value it uses the largest value less than @value.
    * The data must be sorted.
    * If @value is smaller than the first value it returns #N/A.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP,HLOOKUP
sv: @FUNCTION=LOOKUP
    @SYNTAX=LOOKUP(värde;vektor1;vektor2)
    @DESCRIPTION=Funktionen LOOKUP söker radindexet med @värde i @vektor1 och returnerar innehållet i @vektor2 vid det radindexet. Om området är längre än det är brett roteras känsligheten för sökningen. Alternativt kan en ensam vektor användas.
    
    * Om LOOKUP inte kan hitta @värde använder den det näst största värdet som är mindre än värde. 
    * Data måste vara sorterade.
    * Om @värde är mindre än det första värdet returneras #-
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP,HLOOKUP

en: @FUNCTION=LOWER
    @SYNTAX=LOWER(text)
    @DESCRIPTION=LOWER returns a lower-case version of the string in @text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    LOWER("J. F. Kennedy") equals "j. f. kennedy".
    
    @SEEALSO=UPPER
sv: @FUNCTION=LOWER
    @SYNTAX=LOWER(text)
    @DESCRIPTION=LOWER omvandlar strängen @text till gemener.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    LOWER("J. F. Kennedy") är lika med "j. f. kennedy".
    
    @SEEALSO=UPPER

en: @FUNCTION=MATCH
    @SYNTAX=MATCH(seek,vector[,type])
    @DESCRIPTION=MATCH function finds the row index of @seek in @vector and returns it.
    
    If the area is longer than it is wide then the sense of the search is rotated. Alternatively a single array can be used.
    
    * The @type parameter, which defaults to +1, controls the search:
    * If @type = 1, MATCH finds largest value <= @seek.
    * If @type = 0, MATCH finds first value == @seek.
    * If @type = -1, MATCH finds smallest value >= @seek.
    * For @type = 0, the data can be in any order.  * For @type = -1 and @type = +1, the data must be sorted.  (And in these cases, MATCH uses a binary search to locate the index.)
    * If @seek could not be found, #N/A is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOOKUP
sv: @FUNCTION=MATCH
    @SYNTAX=MATCH(sökning;vektor[,typ])
    @DESCRIPTION=Funktionen MATCH söker radindexet för @sökning i @vektor och returnerar det.
    
    Om området är längre än det är brett roteras känsligheten för sökningen. Alternativt kan en ensam vektor användas.
    
    * Parametern @typ, vilken som standard är +1, styr sökningen:
    * Om @typ = 1  söks största värdet <= @sökning.
    * Om @typ = 0  söks första värdet == @sökning.
    * Om @typ = -1 söks minsta värdet >= @sökning.
    * För typ = 0 kan data vara i vilken ordning som helst. * För @typ = -1 och @typ = +1 måste data vara sorterat (och i detta fall använder MATCH en binärsökning för att hitta indexet).
    * Om @sökning inte kan hittas returneras #-.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOOKUP

en: @FUNCTION=MAX
    @SYNTAX=MAX(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MAX returns the value of the element of the values passed that has the largest value, with negative numbers considered smaller than positive numbers.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MAX(A1:A5) equals 40.1.
    
    @SEEALSO=MIN,ABS
sv: @FUNCTION=MAX
    @SYNTAX=MAX(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=MAX returnerar det värde av argumenten som är det största. Negativa tal räknas som  mindre än positiva tal.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    MAX(A1:A5) lika med 40,1.
    
    @SEEALSO=MIN,ABS

en: @FUNCTION=MAXA
    @SYNTAX=MAXA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=MAXA returns the largest value of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    MAXA(A1:A5) equals 40.1.
    
    @SEEALSO=MAX,MINA
sv: @FUNCTION=MAXA
    @SYNTAX=MAXA(tal1;tal2;...)
    @DESCRIPTION=MAXA returnerar det största värdet bland alla argument. Tal, text och logiska värden inkluderas även de i beräkningen. Om cellen innehåller text eller om argumenten evalueras till FALSKT, räknas de som noll (0). Om ett argument evalueras till SANT, räknas det som 1. Observera att tomma celler inte räknas.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen och strängarna 11,4; 17,3; "saknas"; 25,9 och 40,1. Då är
    MAXA(A1:A5) lika med 40,1.
    
    @SEEALSO=MAX,MINA

en: @FUNCTION=MDETERM
    @SYNTAX=MDETERM(matrix)
    @DESCRIPTION=MDETERM function returns the determinant of a given matrix.
    
    * If the @matrix does not contain equal number of columns and rows, MDETERM returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that A1, ..., A4 contain numbers 2, 3, 7, and 3, B1, ..., B4 4, 2, 4, and 1, C1, ..., C4 9, 4, 3, and 2, and D1, ..., D4 7, 3, 6, and 5. Then
    MDETERM(A1:D4) equals 148.
    
    @SEEALSO=MMULT, MINVERSE
sv: @FUNCTION=MDETERM
    @SYNTAX=MDETERM(matris)
    @DESCRIPTION=Funktionen MDETERM returnerar determinanten av en given @matris.
    
    * Om @matris inte innehåller samma antal rader och kolumner returnerar MDETERM felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att att A1, ..., A4 innehåller talen 2, 3, 7, och 3, B1, ..., B4 4, 2, 4, och 1, C1, ..., C4 9, 4, 3, och 2, och D1, ..., D4 7, 3, 6, och 5. Då är
    MDETERM(A1:D4) lika med 148.
    
    @SEEALSO=MMULT, MINVERSE

en: @FUNCTION=MDURATION
    @SYNTAX=MDURATION(settlement,maturity,coupon,yield,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=MDURATION returns the Macauley duration for a security with par value 100.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
      5  European+ 30/360
    
    * If @settlement or @maturity are not valid dates, MDURATION returns #NUM! error.
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, MDURATION returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    * If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DURATION,G_DURATION
sv: @FUNCTION=MDURATION
    @SYNTAX=MDURATION(avräkning;mognad;kupong;avkastning;frekvens[;bas])
    @DESCRIPTION=MDURATION beräknar Macauleytiden för en säkerhet med parvärde 100
    
    @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB regel G33 (e))
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    5  Europeiskt+ 30/360
    
    * Om @frekvens är en annan än 1, 2 eller 4 returnerar MDURATION felvärdet #NUM!.
    *Om @bas utelämnas används MSRB 30/360-system.
    * Om @bas inte är giltigt returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DURATION,G_DURATION

en: @FUNCTION=MEDIAN
    @SYNTAX=MEDIAN(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MEDIAN returns the median of the given data set.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If even numbers are given MEDIAN returns the average of the two numbers in the middle.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MEDIAN(A1:A5) equals 21.3.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,COUNTA,DAVERAGE,MODE,SSMEDIAN,SUM
sv: @FUNCTION=MEDIAN
    @SYNTAX=MEDIAN(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=MEDIAN beräknar medianen ur en given datamängd.
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Om ett jämnt antal tal anges, returnerar MEDIAN medelvärdet av
    det två mellersta talen.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    MEDIAN(A1:A5) lika med 21,3.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,COUNTA,DAVERAGE,MODE,SSMEDIAN,SUM

en: @FUNCTION=MID
    @SYNTAX=MID(string, position, length)
    @DESCRIPTION=MID returns a substring from @string starting at @position for @length characters.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MID("testing",2,3) equals "est".
    
    @SEEALSO=LEFT, RIGHT
sv: @FUNCTION=MID
    @SYNTAX=MID(sträng; position; längd)
    @DESCRIPTION=MID returnerar en substräng av @sträng med början på position @position och med längd @längd.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    MID("testar";2;3) är lika med "est".
    
    @SEEALSO=LEFT, RIGHT

en: @FUNCTION=MIN
    @SYNTAX=MIN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MIN returns the value of the element of the values passed that has the smallest value, with negative numbers considered smaller than positive numbers.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MIN(A1:A5) equals 11.4.
    
    @SEEALSO=MAX,ABS
sv: @FUNCTION=MIN
    @SYNTAX=MIN(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=MIN returnerar det värde av argumenten som är det minsta. Negativa tal räknas som mindre än positiva tal.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    MIN(A1:A5) lika med 11,4.
    
    @SEEALSO=MAX,ABS

en: @FUNCTION=MINA
    @SYNTAX=MINA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=MINA returns the smallest value of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    MINA(A1:A5) equals 0.
    
    @SEEALSO=MIN,MAXA
sv: @FUNCTION=MINA
    @SYNTAX=MINA(tal1;tal2;...)
    @DESCRIPTION=MINA returnerar det största värdet bland alla argument. Tal, text och logiska värden inkluderas även de i beräkningen. Om cellen innehåller text eller om argumenten evalueras till FALSKT, räknas de som noll (0). Om ett argument evalueras till SANT, räknas det som 1. Observera att tomma celler inte räknas.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen och strängarna 11,4; 17,3; "saknas"; 25,9 och 40,1. Då är
    MINA(A1:A5) lika med 0.
    
    @SEEALSO=MIN,MAXA

en: @FUNCTION=MINUTE
    @SYNTAX=MINUTE (date)
    @DESCRIPTION=MINUTE converts a serial number to a minute.  The minute is returned as an integer in the range 0 to 59.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MINUTE(0.128472) equals 5.
    
    @SEEALSO=HOUR, NOW, TIME, SECOND
sv: @FUNCTION=MINUTE
    @SYNTAX=MINUTE (datum)
    @DESCRIPTION=MINUTE konverterar från serienummer till minut. Resultatet ges i form av ett heltal i området 0 till 59.
    
    * Observera att datumet kan anges som en sträng, eftersom Gnumeric automatiskt konverterar strängen till ett serienummer.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    MINUTE(0,128472) är lika med 5.
    
    @SEEALSO=HOUR, NOW, TIME, SECOND

en: @FUNCTION=MINVERSE
    @SYNTAX=MINVERSE(matrix)
    @DESCRIPTION=MINVERSE function returns the inverse matrix of @matrix.
    
    * If @matrix cannot be inverted, MINVERSE returns #NUM! error.
    * If @matrix does not contain equal number of columns and rows, MINVERSE returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT, MDETERM
sv: @FUNCTION=MINVERSE
    @SYNTAX=MINVERSE(matris)
    @DESCRIPTION=Funktionen MINVERSE returnerar inversen av den givna matrisen @matris.
    
    * Om @matris inte kan inverteras, returneras felvärdet #NUM!.
    * Om @matris inte har lika antal rader som kolumner, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT, MDETERM

en: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=MIRR(values,finance_rate,reinvest_rate)
    @DESCRIPTION=MIRR function returns the modified internal rate of return for a given periodic cash flow. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV
sv: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=MIRR(värden;finanshastighet;återinvesteringshastighet)
    @DESCRIPTION=Funktionen MIRR returnerar den modifierade interna hastigheten för returnering av ett angivet periodiskt kontantflöde.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV

en: @FUNCTION=MMULT
    @SYNTAX=MMULT(array1,array2)
    @DESCRIPTION=MMULT function returns the matrix product of two arrays. The result is an array with the same number of rows as @array1 and the same number of columns as @array2.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TRANSPOSE,MINVERSE
sv: @FUNCTION=MMULT
    @SYNTAX=MMULT(fält1;fält2)
    @DESCRIPTION=Funktionen MMULT beräknar produkten av två matriser. Resultatet är ett fält med samma antal rader som @fält1 och samma antal kolumner som @fält2.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TRANSPOSE,MINVERSE

en: @FUNCTION=MOD
    @SYNTAX=MOD(number,divisor)
    @DESCRIPTION=MOD function returns the remainder when @divisor is divided into @number.
    
    * MOD returns #DIV/0! if @divisor is zero.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    MOD(23,7) equals 2.
    
    @SEEALSO=INT,FLOOR,CEIL
sv: @FUNCTION=MOD
    @SYNTAX=MOD(tal;divisor)
    @DESCRIPTION=Funktionen MOD returnerar resten när @tal delas med @divisor.
    
    * MOD returnerar #DIV/0! om @divisor är noll.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    
    @EXAMPLES=
    MOD(23;7) är lika med 2.
    
    @SEEALSO=INT,FLOOR,CEIL

en: @FUNCTION=MODE
    @SYNTAX=MODE(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MODE returns the most common number of the data set. If the data set has many most common numbers MODE returns the first one of them.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If the data set does not contain any duplicates MODE returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 11.4, 25.9, and 40.1.  Then
    MODE(A1:A5) equals 11.4.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,MEDIAN
sv: @FUNCTION=MODE
    @SYNTAX=MODE(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=MODE returnerar det vanligast förekommande talet i en serie. Om serien har flera sådana tal ges det första av dem.
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Om serien inte har några dubletter ger MODE felvärdet #-.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 11,4; 25,9 och 40,1. Då är
    MODE(A1:A5) lika med 11,4.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,MEDIAN

en: @FUNCTION=MONTH
    @SYNTAX=MONTH (date)
    @DESCRIPTION=MONTH converts a serial number to a month.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MONTH(DATE(2003, 4, 30)) equals 4.
    
    @SEEALSO=DAY, TIME, NOW, YEAR
sv: @FUNCTION=MONTH
    @SYNTAX=MONTH (datum)
    @DESCRIPTION=MONTH konverterar från serienummer till månad.
    
    * Observera att datumet kan anges som en sträng, eftersom Gnumeric automatiskt konverterar strängen till ett serienummer.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    MONTH(DATE(2003; 4; 30)) är lika med 4.
    
    @SEEALSO=DAY, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=MROUND
    @SYNTAX=MROUND(number,multiple)
    @DESCRIPTION=MROUND function rounds a given number to the desired multiple.
    
    @number is the number you want rounded and @multiple is the the multiple to which you want to round the number.
    
    * If @number and @multiple have different sign, MROUND returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MROUND(1.7,0.2) equals 1.8.
    MROUND(321.123,0.12) equals 321.12.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUND,ROUNDUP
sv: @FUNCTION=MROUND
    @SYNTAX=MROUND(tal;multipel)
    @DESCRIPTION=Funktionen MROUND avrundar ett givet tal till den angivna multipeln.
    
    @tal är talet du vill avrunda och @multipel är den multipel som du vill avrunda talet till.
    
    * Om @tal och @multipel har olika tecken returnerar MROUND felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    MROUND(1,7;0,2) är lika med 1,8.
    ROUND(321,123;0,12) är lika med 321,12.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUND,ROUNDUP

en: @FUNCTION=MULTINOMIAL
    @SYNTAX=MULTINOMIAL(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=MULTINOMIAL returns the ratio of the factorial of a sum of values to the product of factorials.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    MULTINOMIAL(2,3,4) equals 1260.
    
    @SEEALSO=SUM
sv: @FUNCTION=MULTINOMIAL
    @SYNTAX=MULTINOMIAL(värde1; värde2; ...)
    @DESCRIPTION=MULTINOMIAL beräknar förhållandet (fakulteten av en summa av värden) / (produkten av fakulteterna av värdena).
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    MULTINOMIAL(2;3;4) är lika med 1260.
    
    @SEEALSO=SUM

en: @FUNCTION=N
    @SYNTAX=N(value)
    @DESCRIPTION=N returns a value converted to a number.  Strings containing text are converted to the zero value.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    N("42") equals 42.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=N
    @SYNTAX=N(värde)
    @DESCRIPTION=N returnerar ett värde omvandlat till ett tal. Strängar som innehåller text resulterar i värdet noll.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    N("42") är lika med 42.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=NA
    @SYNTAX=NA()
    @DESCRIPTION=NA returns the error value #N/A.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NA() equals #N/A error.
    
    @SEEALSO=ISNA
sv: @FUNCTION=NA
    @SYNTAX=NA()
    @DESCRIPTION=NA returnerar felvärdet #-.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    NA() är lika med felvärdet #-.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=NEGBINOMDIST
    @SYNTAX=NEGBINOMDIST(f,t,p)
    @DESCRIPTION=NEGBINOMDIST function returns the negative binomial distribution. @f is the number of failures, @t is the threshold number of successes, and @p is the probability of a success.
    
    * If @f or @t is a non-integer it is truncated.
    * If (@f + @t -1) <= 0 NEGBINOMDIST returns #NUM! error.
    * If @p < 0 or @p > 1 NEGBINOMDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NEGBINOMDIST(2,5,0.55) equals 0.152872629.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,COMBIN,FACT,HYPGEOMDIST,PERMUT
sv: @FUNCTION=NEGBINOMDIST
    @SYNTAX=NEGBINOMDIST(f;t;p)
    @DESCRIPTION=Funktionen NEGBINOMDIST returnerar den negativa binomialfördelningen. @f är antalet misslyckade försök, @t är tröskelvärdet för antalet lyckade försök, och @p är sannolikheten för ett lyckat försök.
    
    * Om @f eller @t inte är heltal trunkeras de.
    * Om (@f + @t -1) <= 0 returnerar NEGBINOMDIST felvärdet #NUM!.
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar NEGBINOMDIST felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    NEGBINOMDIST(2;5;0,55) är lika med 0,152872629.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,COMBIN,FACT,HYPGEOMDIST,PERMUT

en: @FUNCTION=NETWORKDAYS
    @SYNTAX=NETWORKDAYS (start_date,end_date[,holidays])
    @DESCRIPTION=NETWORKDAYS returns the number of non-weekend non-holidays between @start_date and @end_date including these dates. Holidays are optionally supplied in @holidays.
    
    * NETWORKDAYS returns #NUM! if @start_date or @end_date are invalid.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NETWORKDAYS(DATE(2001,1,2),DATE(2001,2,15)) equals 33.
    
    @SEEALSO=WORKDAY
sv: @FUNCTION=NETWORKDAYS
    @SYNTAX=NETWORKDAYS (startdatum;slutdatum[;helger])
    @DESCRIPTION=NETWORKDAYS returnerar antalet vardagar mellan @startdatum och @slutdatum, inklusive. Helger kan valfritt anges i @helger.
    
    * Returnerar #NUM om @startdatum eller @slutdatum är felaktiga.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    NETWORKDAYS(DATE(2001;1;2);DATE(2001;2;15)) är lika med 33.
    
    @SEEALSO=WORKDAY

en: @FUNCTION=NOMINAL
    @SYNTAX=NOMINAL(r,nper)
    @DESCRIPTION=NOMINAL calculates the nominal interest rate from a given effective rate.
    
    Nominal interest rate is given by a formula:
    
    @nper * (( 1 + @r ) ^ (1 / @nper) - 1 )
    where:
    
    @r = effective interest rate
    @nper = number of periods used for compounding
    
    * If @rate < 0, NOMINAL returns #NUM! error.
    * If @nper <= 0, NOMINAL returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=EFFECT
sv: @FUNCTION=NOMINAL
    @SYNTAX=NOMINAL(r;antper)
    @DESCRIPTION=NOMINAL beräknar den nominella räntesatsen från en given effektiv sats.
    
    Nominell räntesats ges av följande formel:
    
    @antper * (( 1 + @r ) ^ (1 / @antper) - 1 )
    där:
    
    @r = effektiv räntesats
    @antper = antalet perioder som används för sammanräkning
    
    * Om @r < 0, returnerar NOMINAL felvärdet #NUM!.
    * Om @antper <= 0, returnerar NOMINAL felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=EFFECT

en: @FUNCTION=NORMDIST
    @SYNTAX=NORMDIST(x,mean,stddev,cumulative)
    @DESCRIPTION=NORMDIST function returns the normal cumulative distribution. @x is the value for which you want the distribution, @mean is the mean of the distribution, @stddev is the standard deviation.
    
    * If @stddev is 0 NORMDIST returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NORMDIST(2,1,2,0) equals 0.176032663.
    
    @SEEALSO=POISSON
sv: @FUNCTION=NORMDIST
    @SYNTAX=NORMDIST(x;medel;stdav;kumulativ)
    @DESCRIPTION=Funktionen NORMDIST returnerar den kumulativa normalfördelningen. @x är värdet för vilket du önskar fördelningen, @medel är medelvärdet av fördelningen, @stdav är standardavvikelsen.
    
    * Om @stdav är 0 returnerar NORMDIST felvärdet #DIV/0!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    NORMDIST(2;1;2;0) är lika med 0,176032663.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=NORMINV
    @SYNTAX=NORMINV(p,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=NORMINV function returns the inverse of the normal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution, @mean is the arithmetic mean of the distribution, and @stddev is the standard deviation of the distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @stddev <= 0 NORMINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NORMINV(0.76,2,3) equals 4.118907689.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE,ZTEST
sv: @FUNCTION=NORMINV
    @SYNTAX=NORMINV(p;medel;stdav)
    @DESCRIPTION=Funktionen NORMINV returnerar inversen av kumulativa normalfördelningen. @p är givna sannolikheten som motsvarar normalfördelningen, @medel är det aritmetiska medelvärdet av fördelningen, och @stdav är standardavvikelsen för fördelningen.
    
    * Om @p < 0 eller @p > 1 eller @stdav <= 0 returnerar NORMINV felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    NORMINV(0,76;2;3) är lika med 4,118907689.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE,ZTEST

en: @FUNCTION=NORMSDIST
    @SYNTAX=NORMSDIST(x)
    @DESCRIPTION=NORMSDIST function returns the standard normal cumulative distribution. @x is the value for which you want the distribution.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NORMSDIST(2) equals 0.977249868.
    
    @SEEALSO=NORMDIST
sv: @FUNCTION=NORMSDIST
    @SYNTAX=NORMSDIST(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen NORMSDIST returnerar normalkumulativa standardfördelningen. @x är värdet för vilket du vill ha fördelningen.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    NORMSDIST(2) är lika med 0,977249868.
    
    @SEEALSO=NORMDIST

en: @FUNCTION=NORMSINV
    @SYNTAX=NORMSINV(p)
    @DESCRIPTION=NORMSINV function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 NORMSINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NORMSINV(0.2) equals -0.841621234.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,STANDARDIZE,ZTEST
sv: @FUNCTION=NORMSINV
    @SYNTAX=NORMSINV(p)
    @DESCRIPTION=Funktionen NORMSINV returnerar inversen av den normalkumulativa standardfördelningen. @p är den givna sannolikheten som motsvarar normalfördelningen.
    
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar NORMSINV felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    NORMSINV(0,2) är lika med -0,841621234.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,STANDARDIZE,ZTEST

en: @FUNCTION=NOT
    @SYNTAX=NOT(number)
    @DESCRIPTION=NOT implements the logical NOT function: the result is TRUE if the @number is zero;  otherwise the result is FALSE.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NOT(0) equals TRUE.
    NOT(TRUE) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, OR
sv: @FUNCTION=NOT
    @SYNTAX=NOT(tal)
    @DESCRIPTION=NOT implementerar den logiska funktionen ICKE: resultatet är SANT om @tal är noll, annars FALSKT.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    NOT(0) är lika med SANT.
    NOT(SANT) är lika med FALSKT.
    
    @SEEALSO=AND, OR

en: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=NOW returns the serial number for the date and time at the time it is evaluated.
    
    Serial Numbers in Gnumeric are represented as follows:The integral part is the number of days since the 1st of January of 1900.  The decimal part represent the fraction of the day and is mapped into hour, minutes and seconds.
    
    For example: .0 represents the beginning of the day, and 0.5 represents noon.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY
sv: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=NOW returnerar serienumret för datumet och klockslaget då uttrycket evalueras.
    
    Serienummer i Gnumeric representeras enligt följande: Heltalsdelen är det antal dagar som passerat sedan 1 januari 1900. Decimaldelen representerar hur stor del av dagen som passerat, och avbildas i timmar, minuter och sekunder.
    
    Till exempel: 0,0 representerar början av dagen, och 0,5 mitt på dagen.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY

en: @FUNCTION=NPER
    @SYNTAX=NPER(rate,pmt,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=NPER calculates number of periods of an investment based on periodic constant payments and a constant interest rate.
    
    The interest rate per period is @rate, @pmt is the payment made each period, @pv is the present value, @fv is the future value and @type is when the payments are due. If @type = 1, payments are due at the beginning of the period, if @type = 0, payments are due at the end of the period.
    
    * If @rate <= 0, NPER returns #DIV0 error.
    
    @EXAMPLES=
    For example, if you deposit $10,000 in a savings account that earns an interest rate of 6%. To calculate home many years it will take to double your investment use NPER as follows:
    =NPER(0.06, 0, -10000, 20000,0)returns 11.895661046 which indicates that you can double your money just before the end of the 12th year.
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
sv: @FUNCTION=NPER
    @SYNTAX=NPER(ränta;bet;pv;fv;typ)
    @DESCRIPTION=NPER beräknar antalet perioder för en investering baserad på periodiska, konstanta betalningar och konstant ränta.
    
    Räntan varje period är @ränta, @bet är den betalning som görs varje period, @pv och @fv är det nuvarande värdet respektive framtida värdet och @typ anger när betalningarna sker. Om @typ = 1, ska betalning ske i början av perioden, if @typ = 0, sker betalning i slutet av perioden.
    
    * Om @ränta <= 0 returneras felvärdet #DIV0.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att du avsätter SEK 10000 på ett sparkonto med en ränta på 6%, För att beräkna hur lång tid det kommer att ta för investeringen att dubblas:i
    =NPER(0,06; 0; -10000; 20000; 0), vilket resulterar i 11,895661046. Detta motsvarar alltså att pengarna har fördubblats precis före det 12:e året.
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=NPV
    @SYNTAX=NPV(rate,v1,v2,...)
    @DESCRIPTION=NPV calculates the net present value of an investment generating periodic payments.  @rate is the periodic interest rate and @v1, @v2, ... are the periodic payments.  If the schedule of the cash flows are not periodic use the XNPV function. 
    @EXAMPLES=
    NPV(0.17,-10000,3340,2941,2493,3233,1732,2932) equals 186.30673.
    
    @SEEALSO=PV,XNPV
sv: @FUNCTION=NPV
    @SYNTAX=NPV(ränta;v1;v2;...)
    @DESCRIPTION=NPV beräknar det nuvarande nettovärdet av en investering, med periodiska betalningar. @ränta är den periodiska räntan och @v1; @v2; ... är de periodiska betalningarna. Om betalningschemat inte är periodiskt, använd funktionen XNPV.
    @EXAMPLES=
    NPV(0,17;-10000;3340;2941;2493;3233;1732;2932) är lika med 186,30673.
    
    @SEEALSO=PV,XNPV

en: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=NT_D function calculates the number of divisors of @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMA
sv: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=Funktionen NT_D beräknar antalet delare av @n.
    Denna funktion tar endast ett argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_MU
    @SYNTAX=NT_MU(n)
    @DESCRIPTION=NT_MU function (Möbius mu function) returns 
    0  if @n is divisible by the square of a prime .
    Otherwise it returns: 
    
      -1 if @n has an odd  number of different prime factors .
       1  if @n has an even number of different prime factors .
    
    * If @n = 1 NT_MU returns 1.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI
sv: @FUNCTION=NT_MU
    @SYNTAX=NT_MU(n)
    @DESCRIPTION=Funktionen NT_MU (Möbius µ-funktion) returnerar 
    0 om @n är delbart med kvadraten av ett primtal.
    Annars returnerar det: 
    
      -1 om @n har ett udda  antal olika primfaktorer.
       1  om @n har ett jämnt antal olika primfaktorer.
    
    * Om @n=1 returnerar det 1
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI

en: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=NT_PHI function calculates the number of integers less than or equal to @n that are relatively prime to @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA
sv: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=Funktionen NT_PHI beräknar antalet heltal som mindre än eller lika med @n som är relativt prima med @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=NT_PI function returns the number of primes less than or equal to @n.
    
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA
sv: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=Funktionen NT_PI returnerar antalet primtal som är mindre än eller lika med @n.
    
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=NT_SIGMA function calculates the sum of the divisors of @n.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI
sv: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=Funktionen NT_SIGMA beräknar summan av @n:s delare.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI

en: @FUNCTION=OCT2BIN
    @SYNTAX=OCT2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2BIN function converts an octal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2BIN("213") equals 10001011.
    
    @SEEALSO=BIN2OCT, OCT2DEC, OCT2HEX
sv: @FUNCTION=DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(tal[;siffror])
    @DESCRIPTION=DEC2BIN omvandlar ett decimaltal till ett binärt tal. @siffror kan anges valfritt, och anger till vilken längd resultatet ska fyllas ut med nollor.
    
    * Om @siffror är för litet eller negativt, returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) är lika med 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEX

en: @FUNCTION=OCT2DEC
    @SYNTAX=OCT2DEC(x)
    @DESCRIPTION=OCT2DEC function converts an octal number in a string or number to its decimal equivalent.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2DEC("124") equals 84.
    
    @SEEALSO=DEC2OCT, OCT2BIN, OCT2HEX
sv: @FUNCTION=OCT2DEC
    @SYNTAX=OCT2DEC(x)
    @DESCRIPTION=OCT2DEC omvandlar ett oktalt tal (eller sträng) till dess decimala motsvarighet.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2DEC("124") är lika med 84.
    
    @SEEALSO=DEC2OCT, OCT2BIN, OCT2HEX

en: @FUNCTION=OCT2HEX
    @SYNTAX=OCT2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2HEX function converts an octal number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    
    * If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2HEX(132) equals 5A.
    
    @SEEALSO=HEX2OCT, OCT2BIN, OCT2DEC
sv: @FUNCTION=OCT2HEX
    @SYNTAX=OCT2HEX(tal[;siffror])
    @DESCRIPTION=OCT2HEX omvandlar ett oktalt tal till ett hexadecimalt tal. @siffror kan anges valfritt, och anger till vilken längd resultatet ska fyllas ut med nollor.
    
    * Om @siffror är för litet eller negativt, returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    OCT2HEX(132) är lika med 5A.
    
    @SEEALSO=HEX2OCT, OCT2BIN, OCT2DEC

en: @FUNCTION=ODD
    @SYNTAX=ODD(number)
    @DESCRIPTION=ODD function returns the @number rounded up to the nearest odd integer.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    ODD(4.4) equals 5.
    
    @SEEALSO=EVEN
sv: @FUNCTION=ODD
    @SYNTAX=ODD(tal)
    @DESCRIPTION=Funktionen ODD returnerar @tal avrundat uppåt till närmsta udda heltal.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ODD(4,4) är lika med 5.
    
    @SEEALSO=EVEN

en: @FUNCTION=ODDFPRICE
    @SYNTAX=ODDFPRICE(settlement,maturity,issue,first_coupon,rate,yld,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDFPRICE returns the price per $100 face value of a security. The security should have an odd short or long first period.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @issue is the issue date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDFPRICE returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=ODDFPRICE
    @SYNTAX=ODDFPRICE(avräkning;mognad;start;första_bet;räntesats;avkastning;reducering;frekvens[;bas])
    @DESCRIPTION=ODDFPRICE returnerar priset per $100 värde av en säkerhet. Säkerheten måste ha en udda kort eller lång första period.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten. @mognad är mognadsdatumet för säkerheten. @start är startdatumet för säkerheten. @frekvens är antalet betalningar per år. Tillåtna frekvenser är 1 = årligen, 2 = halvårsvis, 4 = kvartalsvis. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om @frekvens är en annan än 1, 2 eller 4 returnerar ODDFPRICE felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas inte är mellan 0 och 4 returnerar ODDFPRICE felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ODDFYIELD
    @SYNTAX=ODDFYIELD(settlement,maturity,issue,first_coupon,rate,pr,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDFYIELD calculates the yield of a security having an odd first period.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDFYIELD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=ODDFYIELD
    @SYNTAX=ODDFYIELD(avräkning;mognad;start;första_bet;räntesats;pr;reducering;frekvens[;bas])
    @DESCRIPTION=ODDFYIELD beräknar avkastningen på en säkerhet som har en udda första period.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten. @mognad är mognadsdatumet för säkerheten. @frekvens är antalet betalningar per år. Tillåtna frekvenser är 1 = årligen, 2 = halvårsvis, 4 = kvartalsvis. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om @frekvens är en annan än 1, 2 eller 4 returnerar ODDFYIELD felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas inte är mellan 0 och 4 returnerar ODDFYIELD felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ODDLPRICE
    @SYNTAX=ODDLPRICE(settlement,maturity,last_interest,rate,yld,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDLPRICE calculates the price per $100 face value of a security that has an odd last coupon period.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDLPRICE returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=ODDLPRICE
    @SYNTAX=ODDLPRICE(avräkning;mognad;senaste_ränta;räntesats;avkastning;reducering;frekvens[;bas])
    @DESCRIPTION=ODDLPRICE beräknar priset per $100 värde av en säkerhet som har en udda sista betalningsperiod.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten. @mognad är mognadsdatumet för säkerheten. @frekvens är antalet betalningar per år. Tillåtna frekvenser är 1 = årligen, 2 = halvårsvis, 4 = kvartalsvis. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om @frekvens är en annan än 1, 2 eller 4 returnerar ODDLPRICE felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas inte är mellan 0 och 4 returnerar ODDLPRICE felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ODDLYIELD
    @SYNTAX=ODDLYIELD(settlement,maturity,last_interest,rate,pr,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDLYIELD calculates the yield of a security having an odd last period.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDLYIELD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=ODDLYIELD
    @SYNTAX=ODDLYIELD(avräkning;mognad;senaste_ränta;räntesats;pr;reducering;frekvens[;bas])
    @DESCRIPTION=ODDLYIELD beräknar avkastningen på en säkerhet som har en udda sista period.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten. @mognad är mognadsdatumet för säkerheten. @frekvens är antalet betalningar per år. Tillåtna frekvenser är 1 = årligen, 2 = halvårsvis, 4 = kvartalsvis. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om @frekvens är en annan än 1, 2 eller 4 returnerar ODDLYIELD felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas inte är mellan 0 och 4 returnerar ODDLYIELD felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=OFFSET
    @SYNTAX=OFFSET(range,row,col[,height[,width]])
    @DESCRIPTION=OFFSET function returns a cell range. The cell range starts at offset (@row,@col) from @range, and is of height @height and width @width.
    
    * If @range is neither a reference nor a range, OFFSET returns #VALUE!.
    * If either @height or @width is omitted, the height or width of the reference is used.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS,INDEX,INDIRECT,ADDRESS
sv: @FUNCTION=OFFSET
    @SYNTAX=OFFSET(område;rad;kolumn;höjd;bredd)
    @DESCRIPTION=Funktionen OFFSET returnerar ett cellområde. Cellområdet börjar vid offset (@rad;@kolumn) från @område, och är av höjden @höjd och bredden @bredd.
    
    * Om @område varken är en referens eller ett område returneras #VÄRDE!.
    * Om antingen @höjd eller @bredd utelämnas används höjden eller bredden på referensen.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS,INDEX,INDIRECT,ADDRESS

en: @FUNCTION=OPT_BAW_AMER
    @SYNTAX=OPT_BAW_AMER(call_put_flag,spot,strike,time,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_BAW_AMER models the theoretical price of an option according to the Barone Adesie & Whaley approximation. 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset
    @strike is the strike price at which the option is struck
    @time is the number of days to maturity of the option
    @rate is the risk annualised free rate of interest
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_BAW_AMER
    @SYNTAX=OPT_BAW_AMER(fjäril;avista;slag;tid;ränta;cost_of_carry;flyktighet)
    @DESCRIPTION=OPT_BAW_AMER modellerar det teoretiska priset på en option enligt Barone Adesie & Whaley-approximationen.
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    @avista är avistapriset för den underliggande tillgången
    @slag är slagpriset på optionen
    @tid är tiden till förfallodatumet
    @ränta är den riskfria årliga räntan
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten av tillgången
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_BJERSTENS
    @SYNTAX=OPT_BJERSTENS(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BJERSTENS models the theoretical price of american options according to the Bjerksund & Stensland approximation technique.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset
    @strike is the strike price at which the option is struck
    @time is the number of days to maturity of the option
    @rate is the risk annualised free rate of interest
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_BJERSTENS
    @SYNTAX=OPT_BJERSTENS(fjäril;avista;slag;tid;ränta;flyktighet[;cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BJERSTENS modellerar det teoretiska priset på amerikanska optioner enligt  Bjerksund & Stenslands approximationsteknik.
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    @avista är avistapriset för den underliggande tillgången
    @slag är slagpriset på optionen
    @tid är tiden till förfallodatumet i dagar
    @ränta är den riskfria årliga räntan
    @flyktighet är den årliga flyktigheten av tillgången
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_BS
    @SYNTAX=OPT_BS(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility [,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS uses the Black-Scholes model to calculate the price of a European option using call_put_flag, @call_put_flag, c or p struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset or the period through to the exercise date. 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed in the same units as @strike and @spot.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=opt_bs
    @SYNTAX=OPT_BS(fjäril;avista;slag;tid;ränta;flyktighet[;cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS använder Black-Scholes modell för att beräkna priset på en europeisk köpoption med @fjäril slagen vid @slag på en tillgång med avistan @avista.
    
    @tid är tiden till mognad av optionen i år.
    @ränta är den riskfria räntan.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten, i procent, av tillgången för perioden fram till förfallodatumet.
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    
    * Det returnerade värdet kommer att uttryckas i samma enheter som @slag och @avista.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_BS_CARRYCOST
    @SYNTAX=OPT_BS_CARRYCOST(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_CARRYCOST uses the Black-Scholes model to calculate the "elasticity" of a European option struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    
    (The elasticity of an option is the rate of change of its price with respect to its cost of carry.)
    
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.  @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield.
    
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatility.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_BS_CARRYCOST
    @SYNTAX=OPT_BS_CARRYCOST(fjäril;avista;slag;tid;ränta;flyktighet[;cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_CARRYCOST använder Black-Scholes modell för att beräkna "elasticiteten" på en europeisk option slagen vid @slag på en tillgång med avistan @avista.
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    
    (Elasticiteten för en option är förändringstakten på dess pris med avseende på cost_of_carry.)
    
    @tid är tiden till mognad av optionen i år.
    @ränta är den riskfria räntan.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten, i procent, av tillgången för perioden fram till förfallodatumet.
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    
    * Det returnerade värdet uttrycks som förändringen av optionsvärdet per 100% volatilitet.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_BS_DELTA
    @SYNTAX=OPT_BS_DELTA(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_DELTA uses the Black-Scholes model to calculate the "delta" of a European option with call_put_flag, @call_put_flag, c or p struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    Where @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset or the period through to the exercise date. 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed in the same units as @strike and @spot.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_BS_DELTA
    @SYNTAX=OPT_BS_DELTA(fjäril;avista;slag;tid;ränta;flyktighet[;cost_of_carry)]
    @DESCRIPTION=OPT_BS_DELTA använder Black-Scholes modell för att beräkna "delta" på en europeisk köpoption med @fjäril slagen vid @slag på en tillgång med avistan @avista.
    
    @tid är tiden till mognad av optionen i år.
    @ränta är den riskfria räntan.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten, i procent, av tillgången för perioden fram till förfallodatumet.
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    
    * Det returnerade värdet uttrycks som förändringen i optionsvärdet per enhet förändring i @avista.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_BS_GAMMA
    @SYNTAX=OPT_BS_GAMMA(spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_GAMMA uses the Black-Scholes model to calculate the "gamma" of a European option struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    
    (The gamma of an option is the second derivative of its price with respect to the price of the underlying asset, and is the same for calls and puts.)
    
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed as the rate of change of delta per unit change in @spot.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA
sv: @FUNCTION=OPT_BS_GAMMA
    @SYNTAX=OPT_BS_GAMMA(avista;slag;tid;ränta;flyktighet[;cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_GAMMA använder Black-Scholes modell för att beräkna "gamma" på en europeisk option slagen vid @slag på en tillgång med avistan @avista.
    
    (gamma för en option är andraderivatan på dess pris avseende på avistapriset på den underliggande tillgången, och är densamma för köp och sälj.)
    
    @tid är tiden till mognad av optionen i år.
    @ränta är den riskfria räntan.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten, i procent, av tillgången för perioden fram till förfallodatumet.
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    
    * Det returnerade värdet uttrycks som förändringen av delta per enhet förändring i @avista.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA

en: @FUNCTION=OPT_BS_RHO
    @SYNTAX=OPT_BS_RHO(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_RHO uses the Black-Scholes model to calculate the "rho" of a European option with call_put_flag, @call_put_flag struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put.
    
    (The rho of an option is the rate of change of its price with respect to the risk free interest rate.)
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% change in @rate.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_BS_RHO
    @SYNTAX=OPT_BS_RHO(fjäril;avista;slag;tid;ränta;flyktighet[;cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_RHO använder Black-Scholes modell för att beräkna "rho" på en europeisk option med @fjäril slagen vid @slag på en tillgång med avistan @avista.
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    
    (rho för en option är förändringstakten på dess pris med avseende på den riskfria räntesatsen.)
    
    @tid är tiden till mognad av optionen i år.
    @ränta är den riskfria räntan.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten, i procent, av tillgången för perioden fram till förfallodatumet.
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    
    * Det returnerade värdet uttrycks som förändringen av optionsvärdet per 100% förändring i ränta.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_BS_THETA
    @SYNTAX=OPT_BS_THETA(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_THETA uses the Black-Scholes model to calculate the "theta" of a European option with call_put_flag, @call_put_flag struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    
    (The theta of an option is the rate of change of its price with respect to time to expiry.)
    
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed as minus the rate of change of option value, per 365.25 days.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_BS_THETA
    @SYNTAX=OPT_BS_THETA(fjäril;avista;slag;tid;ränta;flyktighet[;cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_THETA använder Black-Scholes modell för att beräkna "theta" på en europeisk option med @fjäril slagen vid @slag på en tillgång med avistan @avista.
    
    (theta för en option är förändringstakten på dess pris med avseende på tiden till lösen.)
    
    @tid är tiden till mognad av optionen i år.
    @ränta är den riskfria räntan.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten, i procent, av tillgången för perioden fram till förfallodatumet.
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    * Det returnerade värdet uttrycks som minus förändringen av optionsvärdet per 365,25 dagar.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_VEGA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_BS_VEGA
    @SYNTAX=OPT_BS_VEGA(spot,strike,time,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_VEGA uses the Black-Scholes model to calculate the "vega" of a European option struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    (The vega of an option is the rate of change of its price with respect to volatility, and is the same for calls and puts.)
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.
     @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield.
    
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatility.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_BS_VEGA
    @SYNTAX=OPT_BS_VEGA(fjäril;avista;slag;tid;ränta;flyktighet[;cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_BS_VEGA använder Black-Scholes modell för att beräkna "vega" på en europeisk option slagen vid @slag på en tillgång med avistan @avista.
    
    (vega för en option är förändringstakten på dess pris med avseende på flyktighet och är densamma för köp och sälj.)
    
    @tid är tiden till mognad av optionen i år.
    @ränta är den riskfria räntan.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten, i procent, av tillgången för perioden fram till förfallodatumet.
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    
    * Det returnerade värdet uttrycks som förändringen av optionsvärdet per 100% flyktighet.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_COMPLEX_CHOOSER
    @SYNTAX=OPT_COMPLEX_CHOOSER(call_put_flag,spot,strike_call,strike_put,time,time_call,time_put,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_COMPLEX_CHOOSER models the theoretical price of complex chooser options.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @strike_call is the strike price at which the option is struck 
    @strike_put is the strike price at which the option is struck 
    @time is the time in years until the holder chooses a put or a call option 
    @time_call is the time in years to maturity of the call option if chosen
    @time_put is the time in years  to maturity of the put option if chosen
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_COMPLEX_CHOOSER
    @SYNTAX=OPT_COMPLEX_CHOOSER(fjäril;avista;slag_köp;slag_sälj;tid;tid_köp;tid_sälj;ränta;cost_of_carry;flyktighet)
    @DESCRIPTION=OPT_COMPLEX_CHOOSER modellerar det teoretiska priset på komplexa valoptioner.
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    @avista är avistapriset för den underliggande tillgången
    @slag_köp är slagpriset på optionen
    @slag_sälj är slagpriset på optionen
    @tid är tiden tills ägaren väljer en köp- eller säljoption i år
    @tid_köp är tiden till förfallodatumet i år på köpoptionen om vald
    @tid_sälj är tiden till förfallodatumet i år på säljoptionen om vald
    @ränta är den riskfria årliga räntan
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten av tillgången
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_EXEC
    @SYNTAX=OPT_EXEC(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility,cost_of_carry,lambda)
    @DESCRIPTION=OPT_EXEC models the theoretical price of executive stock options @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    One would expect this to always be a call option 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @strike is the strike price at which the option is struck 
    @time is the number of days to maturity of the option 
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @lambda is the jump rate for executives. The model assumes executives forfeit their options if they leave the company.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_EXEC
    @SYNTAX=OPT_EXEC(fjäril;avista;slag;tid;ränta;flyktighet;cost_of_carry;lambda)
    @DESCRIPTION=OPT_EXEC modellerar det teoretiska priset på ledningsoptioner givet lambda (hoppränta för ledningen).
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    Man kan förvänta sig att detta alltid är en köpoption 
    @avista är avistapriset för den underliggande tillgången
    @slag är slagpriset på optionen
    @tid är tiden till förfallodatumet i dagar
    @ränta är den riskfria årliga räntan
    @flyktighet är den årliga flyktigheten av tillgången
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    @lambda är hoppet för ledningen. Modellen antar att ledningen släpper sina optioner om dom lämnar företaget.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_EXTENDIBLE_WRITER
    @SYNTAX=OPT_EXTENDIBLE_WRITER(call_put_flag,spot,strike1,strike2,time1,time2,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_EXTENDIBLE_WRITER models the theoretical price of extendible writer options. These are options that can be exercised at an initial period, @time1, or their maturity extended to @time2 if the option is out of the money at @time1 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset.
    @strike1 is the strike price at which the option is struck.
    @strike2 is the strike price at which the option is struck.
    @time1 is the initial maturity of the option in years.
    @time2 is the is the extended maturity in years if chosen.
    @rate is the risk annualised free rate of interest.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield.
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_EXTENDIBLE_WRITER
    @SYNTAX=OPT_EXTENDIBLE_WRITER(fjäril;avista;slag1;slag2;tid1;tid2;ränta;cost_of_carry;flyktighet)
    @DESCRIPTION=OPT_ON_OPTIONS modellerar det teoretiska priset på utökningsbara utgivaroptioner. Detta är optioner som kan lösas in vid en tidigare tidpunkt @tid1 eller utöka inlösentiden till @tid2 om optionen inte är värd någonting vid @tid1 
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    @avista är avistapriset för den underliggande tillgången
    @slag1 är slagpriset på optionen
    @slag2 är slagpriset på optionen
    @tid1 är tiden till förfallodatumet i år på första inlösentiden
    @tid2 är tiden till förfallodatumet i år på den utökade inlösentiden om vald
    @ränta är den riskfria årliga räntan
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten av tillgången
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_FORWARD_START
    @SYNTAX=OPT_FORWARD_START(call_put_flag,spot,alpha,time1,time,rate,volatility,cost_of_carry)
    @DESCRIPTION=OPT_FORWARD_START models the theoretical price of forward start options
     @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @alpha is a fraction that set the strike price the future date @time1
    @time1 is the number of days until the option starts 
    @time is the number of days to maturity of the option 
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_FORWARD_START
    @SYNTAX=OPT_FORWARD_START(fjäril;avista;alfa;tid1;tid;ränta;flyktighet;cost_of_carry)
    @DESCRIPTION=OPT_FORWARD_START modellerar det teoretiska priset på framåtvisande startoptioner.
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    @avista är avistapriset för den underliggande tillgången
    @alfa är andelen som sätter slagpriset för tid @tid1
    @tid1 är tiden tills optionen börjar 
    @tid är tiden till förfallodatumet i dagar
    @ränta är den riskfria årliga räntan
    @flyktighet är den årliga flyktigheten av tillgången
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_FRENCH
    @SYNTAX=OPT_FRENCH(call_put_flag,spot,strike,time,t2,rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_FRENCH values the theoretical price of a European option adjusted for trading day volatility, struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @call_put_flag is 'c' or 'p' to indicate whether the option is a call or a put.
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.
     @time the number of calendar days to exercise divided by calendar days in the year.
    @t2 is the number of trading days to exercise divided by trading days in the year.
    @rate is the risk-free interest rate.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield to the exercise date, in percent.
    
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatility.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_FRENCH
    @SYNTAX=OPT_FRENCH(fjäril;avista;slag;tid;t2;flyktighet[;cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_FRENCH beräknar det teoretiska priset på en europeisk option justerad för handelsdagsflyktighet, slagen vid @slag på en tillgång med avistan @avista.
    
    @fjäril är "c" eller "p" beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten, i procent, av tillgången för perioden fram till förfallodatumet.
    @tid är antalet kalenderdagar till förfallodatumet delat med antalet handelsdagar under året.
    @t2 är antalet handelsdagar till förfallodatumet delat med antalet handelsdagar under året.
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten, i procent, av tillgången för perioden fram till förfallodatumet. @dagar_till_mognad är antalet dagar till lösen, och @inhemsk_ränta är den inhemska riskfria räntesatsen till förfallodatumet i procent, @utländsk_ränta är den utländska  riskfria räntesatsen till förfallodatumet i procent.
    
    * Det returnerade värdet uttrycks som förändringen av optionsvärdet per 100% volatilitet.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_GARMAN_KOHLHAGEN
    @SYNTAX=OPT_GARMAN_KOHLHAGEN(call_put_flag,spot,strike,time,domestic_rate,foreign_rate,volatility[,cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_GARMAN_KOHLHAGEN values the theoretical price of a European currency option struck at @strike on an asset with spot price @spot.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date. 
    @time the number of days to exercise 
    @domestic_rate is the domestic risk-free interest rate to the exercise date 
    @foreign_rate is the foreign risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    * The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatility.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_GARMAN_KOHLHAGEN
    @SYNTAX=OPT_GARMAN_KOHLHAGEN(fjäril;avista;slag;tid;inhemsk_ränta;utländsk_ränta;flyktighet[;cost_of_carry])
    @DESCRIPTION=OPT_GARMAN_KOHLHAGEN beräknar det teoretiska priset på en europeisk valutaoption slagen vid @slag på en tillgång med avistan @avista.
    
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten, i procent, av tillgången för perioden fram till förfallodatumet.
    @tid är antalet dagar till förfallodatumet.
    @inhemsk_ränta är den inhemska riskfria räntesatsen till förfallodatumet i procent.
    @utländsk_ränta är den utländska  riskfria räntesatsen till förfallodatumet i procent.
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    
    * Det returnerade värdet uttrycks som förändringen av optionsvärdet per 100% volatilitet.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_JUMP_DIFF
    @SYNTAX=OPT_JUMP_DIFF(call_put_flag,spot,strike,time,rate,volatility,lambda,gamma)
    @DESCRIPTION=OPT_JUMP_DIFF models the theoretical price of an option according to the Jump Diffusion process (Merton).
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying
    @strike is the strike price of the option
    @time is the time to maturity of the option expressed in years
    @rate is the annualised rate of interest
    @volatility is the annualized volatility of the underlying asset
    @lambda is expected number of 'jumps' per year
    @gamma is proportion of volatility explained by the 'jumps'
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_JUMP_DIFF
    @SYNTAX=OPT_JUMP_DIFF(fjäril;avista;slag;tid;ränta;flyktighet;lambda;gamma)
    @DESCRIPTION=OPT_JUMP_DIFF modellerar det teoretiska priset på en option enligt hopp-diffusionsprocessen.
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    @avista är avistapriset för den underliggande
    @slag är slagpriset på optionen
    @tid är tiden till mognad uttryckt i år
    @ränta är den årliga räntan
    @flyktighet är den årliga flyktigheten, i procent, av tillgången för perioden fram till förfallodatumet.
    @lambda är antalet "hopp" per år
    @gamma är andelen av volatiliteten som förklaras av "hoppen"
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_ON_OPTIONS
    @SYNTAX=OPT_ON_OPTIONS(type_flag,spot,strike1,strike2,time1,time2,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_ON_OPTIONS models the theoretical price of options on options 
    @type_flag is 'cc' for calls on calls, 'cp' for calls on puts, and so on for 'pc', and 'pp'
    @spot is the spot price of the underlying asset.
    @strike1 is the strike price at which the option is struck.
    @strike2 is the strike price at which the option is struck.
    @time1 is the time in years to maturity of the option.
    @time2 is the time in years to the maturity of the underlying option.
    (@time2 >= @time1)
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @volatility is the annualised volatility in price of the underlying 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_ON_OPTIONS
    @SYNTAX=OPT_ON_OPTIONS(typflagga;avista;slag1;slag2;tid1;tid2;ränta;cost_of_carry;flyktighet)
    @DESCRIPTION=OPT_ON_OPTIONS modellerar det teoretiska priset på optioner på optioner.
    @typflagga är "cc" för köp påköp, "cp" för sälj på köp och så vidare för "pc" och "pp"
    @avista är avistapriset för den underliggande tillgången.
    @slag1 är slagpriset på optionen.
    @slag1 är slagpriset på optionen.
    @tid1 är tiden till förfallodatumet i år på optionen.
    @tid2 är tiden till förfallodatumet i år på den underliggande optionen.
    (@tid2 >= @tid1)
    @ränta är den riskfria årliga räntan
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    @flyktighet är den årliga flyktigheten av tillgången
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_RGW
    @SYNTAX=OPT_RGW(call_put_flag,spot,strike,t1,t2,rate,d,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_RGW models the theoretical price of an american option according to the Roll-Geske-Whaley approximation where: 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset
    @strike is the strike price at which the option is struck
    @t1 is the time to the dividend payout
    @t2 is the time to option expiration.
    @rate is the annualised rate of interest
    @d is the amount of the dividend to be paid 
    @volatility is the annualized rate of volatility of the underlying asset
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_RGW
    @SYNTAX=OPT_RGW(fjäril;avista;slag;t1;t2;ränta;d;flyktighet)
    @DESCRIPTION=OPT_RGW modellerar det teoretiska priset på en option enligt Roll Geske Whaley approximationen där t1 är tiden till utdelning och t2 är tiden till förfallodatum.
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    @avista är avistapriset för den underliggande tillgången
    @slag är slagpriset på optionen
    @t1 är tiden till utdelningen
    @t2 är tiden till förfallodatumet
    @ränta är den årliga räntan
    @d är storleken på utdelningen 
    @flyktighet är den årliga flyktigheten av tillgången
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_SIMPLE_CHOOSER
    @SYNTAX=OPT_SIMPLE_CHOOSER(call_put_flag,spot,strike,time1,time2,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_SIMPLE_CHOOSER models the theoretical price of simple chooser options.
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @strike is the strike price at which the option is struck 
    @time1 is the time in years until the holder chooses a put or a call option
    @time2 is the time in years until the the chosen option expires
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_SIMPLE_CHOOSER
    @SYNTAX=OPT_SIMPLE_CHOOSER(fjäril;avista;slag;tid1;tid2;ränta;cost_of_carry;flyktighet)
    @DESCRIPTION=OPT_SIMPLE_CHOOSER modellerar det teoretiska priset på enkla valoptioner.
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    @avista är avistapriset för den underliggande tillgången
    @slag är slagpriset på optionen
    @tid1 är tiden tills ägaren väljer en köp- eller säljoption i år
    @tid2 är tiden till förfallodatumet i år
    @ränta är den riskfria årliga räntan
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OPT_TIME_SWITCH
    @SYNTAX=OPT_TIME_SWITCH(call_put_flag,spot,strike,a,time,m,dt,rate,cost_of_carry,volatility)
    @DESCRIPTION=OPT_TIME_SWITCH models the theoretical price of time switch options. (Pechtl 1995)
    The holder receives @a * @dt for each period dt that the asset price was greater than the strike price (for a call) or below it (for a put) 
    @call_put_flag is c or p to indicate whether the option is a call or a put 
    @spot is the spot price of the underlying asset 
    @strike is the strike price at which the option is struck 
    @a is the amount received for each time period as discussed above
    @time is the maturity of the option in years 
    @m is the number of time units the option has already met the condition 
    @dt is the agreed upon discrete time period (often a day) expressed as a fraction of a year 
    @rate is the risk annualised free rate of interest 
    @cost_of_carry is the leakage in value of the underlying asset, for common stocks, this would be the dividend yield
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA
sv: @FUNCTION=OPT_TIME_SWITCH
    @SYNTAX=OPT_TIME_SWITCH(fjäril;avista;slag;a;tid;m;dt;ränta;cost_of_carry;flyktighet)
    @DESCRIPTION=OPT_TIME_SWITCH modellerar det teoretiska priset på tidsbytesoptioner (Pechtl 1995).
    Ägaren får @a * @dt för varje period @dt som tillgångens pris var högre än slagpriset (för köp) eller under (för sälj) 
    @fjäril är c eller p beroende på om optionen är köp- eller säljoption.
    @avista är avistapriset för den underliggande tillgången
    @slag är slagpriset på optionen
    @a är den erhållna mängden för varje period enligt ovan
    @tid är tiden till förfallodatumet i dagar
    @m är antalet didsenheter som optionen har uppfyllt vilkoren
    @dt är den överenskomna didsperion (ofta en dag) uttryckt som del av et år 
    @ränta är den riskfria årliga räntan
    @flyktighet är den årliga flyktigheten av tillgången
    @cost_of_carry är värdeläckaget på den underliggande tillgången, för vanliga aktier är det den årliga utdelningen.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=OPT_BS, OPT_BS_DELTA, OPT_BS_RHO, OPT_BS_THETA, OPT_BS_GAMMA

en: @FUNCTION=OR
    @SYNTAX=OR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=OR implements the logical OR function: the result is TRUE if any of the values evaluated to TRUE.
    
    @b1 trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE. If an integer or floating point value is provided, zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    
    * If the values contain strings or empty cells those values are ignored.
    * If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    OR(TRUE,FALSE) equals TRUE.
    OR(3>4,4<3) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, NOT
sv: @FUNCTION=OR
    @SYNTAX=OR(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=OR implementerar den logiska ELLER-funktionen: resultatet är SANT om något av värdena evalueras till SANT.
    
    @b1 till @bN är uttryck som måste evaluera till SANT eller FALSKT. Om ett heltal- eller flyttalsvärde anges betraktas noll som FALSKT och allting annat som SANT.
    
    * Om värdena innehåller strängar eller tomma celler ignoreras dessa värden.
    * Om inga logiska värden anges returneras felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    OR(SANT;FALSKT) är lika med SANT.
    OR(3>4;4<3) är lika med SANT.
    
    @SEEALSO=AND, NOT

en: @FUNCTION=PARETO
    @SYNTAX=PARETO(x,a,b)
    @DESCRIPTION=PARETO returns the probability density p(x) at @x for a Pareto distribution with exponent @a and scale @b.
    
    @EXAMPLES=
    PARETO(0.6,1,2).
    
    @SEEALSO=RANDPARETO
sv: @FUNCTION=PARETO
    @SYNTAX=PARETO(x;a;b)
    @DESCRIPTION=PARETO returnerar sannolikhetstätheten p(x) vid @x för en Paretofördelning med exponenten @a och skalan @b.
    
    @EXAMPLES=
    PARETO(0,6;1;2).
    
    @SEEALSO=RANDPARETO

en: @FUNCTION=PEARSON
    @SYNTAX=PEARSON(array1,array2)
    @DESCRIPTION=PEARSON returns the Pearson correlation coefficient of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,LINEST,RSQ,SLOPE,STEYX
sv: @FUNCTION=PEARSON
    @SYNTAX=PEARSON(vektor1;vektor2)
    @DESCRIPTION=PEARSON returnerar Pearsons korrelationskoefficient för två datamängder.
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,LINEST,RSQ,SLOPE,STEYX

en: @FUNCTION=PERCENTILE
    @SYNTAX=PERCENTILE(array,k)
    @DESCRIPTION=PERCENTILE function returns the 100*@k-th percentile of the given data points (that is, a number x such that a fraction @k of the data points are less than x).
    
    * If @array is empty, PERCENTILE returns #NUM! error.
    * If @k < 0 or @k > 1, PERCENTILE returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    PERCENTILE(A1:A5,0.42) equals 20.02.
    
    @SEEALSO=QUARTILE
sv: @FUNCTION=PERCENTILE
    @SYNTAX=PERCENTILE(vektor;k)
    @DESCRIPTION=Funktionen PERCENTILE returnerar den 100*@k:e percentilen av de givna datapunkterna (dvs ett tal x sådant att bråkdelen @k av datapunkterna är mindre än x).
    
    * Om @vektor är tom returnerar PERCENTILE felvärdet #NUM!.
    * Om @k < 0 eller @k > 1 returnerar PERCENTILE felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    PERCENTILE(A1:A5;0,42) lika med 20,02.
    
    @SEEALSO=QUARTILE

en: @FUNCTION=PERCENTRANK
    @SYNTAX=PERCENTRANK(array,x[,significance])
    @DESCRIPTION=PERCENTRANK function returns the rank of a data point in a data set.  @array is the range of numeric values, @x is the data point which you want to rank, and the optional @significance specifies the number of significant digits for the returned value, truncating the remainder.  If @significance is omitted, PERCENTRANK uses three digits.
    
    * If @array contains no data points, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    * If @significance is less than one, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    * If @x exceeds the largest value or is less than the smallest value in @array, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    * If @x does not match any of the values in @array or @x matches more than once, PERCENTRANK interpolates the returned value.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,QUARTILE,SMALL
sv: @FUNCTION=PERCENTRANK
    @SYNTAX=PERCENTRANK(vektor;x[;signifikans])
    @DESCRIPTION=Funktionen PERCENTRANK returnerar rangen för en datapunkt i en datamängd. @vektor är området med numeriska värden, @x är datapunkten som du vill ha rangen för, och @signifikans (som är valfri) är antalet signifikanta siffror för det returnerade värdet, där resten trunkeras. Om @signifikans utelämnas använder PERCENTRANK tre siffror.
    
    * Om @vektor inte innehåller några datapunkter returnerar PERCENTRANK felvärdet #NUM!.
    * Om @signifikans är mindre än ett returnerar PERCENTRANK felvärdet #NUM!.
    * Om @x är större än det största värdet eller ar mindre än det minsta värdet i @vektor returnerar PERCENTRANK felvärdet #NUM!.
    * Om @x inte matchar något värde i @vektor eller om @x matchar mer än en gång interpolerar PERCENTRANK det returnerade värdet.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,QUARTILE,SMALL

en: @FUNCTION=PERMUT
    @SYNTAX=PERMUT(n,k)
    @DESCRIPTION=PERMUT function returns the number of permutations. @n is the number of objects, @k is the number of objects in each permutation.
    
    * If @n = 0 PERMUT returns #NUM! error.
    * If @n < @k PERMUT returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    PERMUT(7,3) equals 210.
    
    @SEEALSO=COMBIN
sv: @FUNCTION=PERMUT
    @SYNTAX=PERMUT(n;k)
    @DESCRIPTION=Funktionen PERMUT returnerar antalet permutationer. @n är antalet objekt, @k är antalet objekt i varje permutation.
    
    * Om @n = 0 returnerar PERMUT felvärdet #NUM!.
    * Om @n < @k returnerar PERMUT felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    PERMUT(7;3) är lika med 210.
    
    @SEEALSO=COMBIN

en: @FUNCTION=PI
    @SYNTAX=PI()
    @DESCRIPTION=PI functions returns the value of pi.
    
    * This function is called with no arguments.
    * This function is Excel compatible, except that it returns pi with a better precision.
    
    @EXAMPLES=
    PI() equals about 3.141593.
    
    @SEEALSO=SQRTPI
sv: @FUNCTION=PI
    @SYNTAX=PI()
    @DESCRIPTION=Funktionen PI returnerar värdet av pi.
    
    * Denna funktion anropas utan argument.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel, förutom att den returnerar pi med bättre precision.
    
    @EXAMPLES=
    PI() är ungefär lika med 3,141593.
    
    @SEEALSO=SQRTPI

en: @FUNCTION=PMT
    @SYNTAX=PMT(rate,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
    
    @rate is the constant interest rate.
    @nper is the overall number of payments.
    @pv is the present value.
    @fv is the future value.
    @type is the type of the payment: 0 means at the end of the period and 1 means at the beginning of the period.
    
    * If @fv is omitted, Gnumeric assumes it to be zero.
    * If @type is omitted, Gnumeric assumes it to be zero.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
sv: @FUNCTION=PMT
    @SYNTAX=PMT(ränta,antper,pv[,fv,typ])
    @DESCRIPTION=PMT returnerar betalningen för ett lån baserat på en fast ränta och fasta betalningar (varje betalning är lika stor).
    
    @ränta är den fasta räntesatsen.
    @antper är det totala antalet betalningar.
    @pv är det aktuella värdet.
    @fv är det framtida värdet.
    @typ är typen av betalning: 0 betyder slutet på perioden och 1 betyder början på perioden.
    
    * Om @fv utelämnas antar Gnumeric att den är noll.
    * Om @typ utelämnas antar Gnumeric att den är noll.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=POISSON
    @SYNTAX=POISSON(x,mean,cumulative)
    @DESCRIPTION=POISSON function returns the Poisson distribution. @x is the number of events, @mean is the expected numeric value @cumulative describes whether to return the sum of the Poisson function from 0 to @x.
    
    * If @x is a non-integer it is truncated.
    * If @x < 0 POISSON returns #NUM! error.
    * If @mean <= 0 POISSON returns the #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    POISSON(3,6,0) equals 0.089235078.
    
    @SEEALSO=NORMDIST, WEIBULL
sv: @FUNCTION=POISSON
    @SYNTAX=POISSON(x;medel;kumulativ)
    @DESCRIPTION=Funktionen POISSON returnerar poissonfördelningen. @x är antalet händelser, @medel är det förväntade numeriska värdet @kumulativ beskriver huruvida summan av poissonfunktionen från 0 till @x ska returneras.
    
    * Om @x inte är ett heltal trunkeras det.
    * Om @x < 0 returnerar POISSON felvärdet #NUM!.
    * Om @medel <= 0 returnerar POISSON felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    POISSON(3;6;0) är lika med 0,089235078.
    
    @SEEALSO=NORMDIST, WEIBULL

en: @FUNCTION=POWER
    @SYNTAX=POWER(x,y)
    @DESCRIPTION=POWER returns the value of @x raised to the power @y.
    
    
    * If both @x and @y equals to 0, POWER returns #NUM! error.
    * If @x = 0 and @y < 0, POWER returns #DIV/0! error.
    * If @x < 0 and @y is non-integer, POWER returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    POWER(2,7) equals 128.
    POWER(3,3.141) equals 31.523749.
    
    @SEEALSO=EXP
sv: @FUNCTION=POWER
    @SYNTAX=POWER(x;y)
    @DESCRIPTION=POWER returnerar värdet av @x upphöjt till @y.
    
    Om både @x och @y är noll returneras felvärdet #NUM!.
    Om @x = 0 och @y < 0 returneras felvärdet #DIV/0!.
    Om @x <0 och @y inte är ett heltal returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    POWER(2;7) är lika med 128.
    POWER(3;3,141) är lika med 31,523749.
    
    @SEEALSO=EXP

en: @FUNCTION=PPMT
    @SYNTAX=PPMT(rate,per,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
    
    Formula for it is:
    PPMT(per) = PMT - IPMT(per)
    where:
    
    PMT = Payment received on annuity
    IPMT(per) = amount of interest for period @per
    
    * If @fv is omitted, it is assumed to be 0.
    * If @type is omitted, it is assumed to be 0.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IPMT,PV,FV
sv: @FUNCTION=PPMT
    @SYNTAX=PPMT(ränta,per,antper,pv[,fv,typ])
    @DESCRIPTION=PPMT beräknar summan av en betalning på en livränta som går mot kapital.
    
    Formeln för den är:
    PPMT(per) = PMT - IPMT(per)
    där:
    
    PMT = Betalning mottagen för livränta
    IPMT(per) = summan av räntan för period @per
    
    * Om @fv utelämnas antas den vara 0.
    * Om @typ utelämnas antas den vara 0.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=PRICE
    @SYNTAX=PRICE(settle,mat,rate,yield,redemption_price,[frequency,basis])
    @DESCRIPTION=PRICE returns price per $100 face value of a security. This method can only be used if the security pays periodic interest.
    
    @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, PRICE returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=PRICE
    @SYNTAX=PRICE(avräkning;mognad;avkastning;reduceringspris[;frekvens;bas])
    @DESCRIPTION=PRICE returnerar priset per $100 värde av en säkerhet. Denna metod kan endast användas om säkerheten betalar periodisk ränta.
    
    @frekvens är antalet betalningar per år. Tillåtna frekvenser är: 1 = årligen, 2 = halvårsvis, 4 = kvartalsvis. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om @frekvens är en annan än 1, 2 eller 4 returnerar PRICE felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas inte är mellan 0 och 4 returnerar PRICE felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=PRICEDISC
    @SYNTAX=PRICEDISC(settlement,maturity,discount,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICEDISC calculates and returns the price per $100 face value of a security bond.  The security does not pay interest at maturity.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security.  @discount is the rate for which the security is discounted.  @redemption is the amount to be received on @maturity date.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, PRICEDISC returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, PRICEDISC returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, PRICEDISC returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEMAT
sv: @FUNCTION=PRICEDISC
    @SYNTAX=PRICEDISC(avräkning;mognad;reducering;utlösande[;bas])
    @DESCRIPTION=PRICEDISC beräknar och returnerar priset per $100 värde av en säkerhet. Säkerheten betalar inte ränta vid mognad.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten. @mognad är mognadsdatumet för säkerheten. @reducering är hastigheten som säkerheten reduceras. @utlösande är summan som ska fås vid @mognad. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om datumen @avräkning eller @mognad inte är giltiga returnerar PRICEDISC felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas < 0 eller @bas > 4 returnerar PRICEDISC felvärdet #NUM!.
    * Om @avräkning är efter @mognad eller om de är identiska returnerar PRICEDISC felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEMAT

en: @FUNCTION=PRICEMAT
    @SYNTAX=PRICEMAT(settlement,maturity,issue,rate,yield[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICEMAT calculates and returns the price per $100 face value of a security.  The security pays interest at maturity.
    
    @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  @issue is the issue date of the security.  @rate is the discount rate of the security. @yield is the annual yield of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, PRICEMAT returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, PRICEMAT returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, PRICEMAT returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEDISC
sv: @FUNCTION=PRICEMAT
    @SYNTAX=PRICEMAT(avräkning;mognad;start;hastighet;avkastning[;bas])
    @DESCRIPTION=PRICEMAT beräknar och returnerar priset per $100 värde av en säkerhet. Säkerheten betalar ränta vid mognad.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten. @mognad är mognadsdatumet för säkerheten. @reducering är hastigheten som säkerheten reduceras. @avkastning är den årliga avkastningen för säkerhet. @utlösande är summan som ska fås vid @mognad. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om datumen @avräkning eller @mognad inte är giltiga returnerar PRICEMAT felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas < 0 eller @bas > 4 returnerar PRICEMAT felvärdet #NUM!.
    * Om @avräkning är efter @mognad eller om de är identiska returnerar PRICEMAT felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEDISC

en: @FUNCTION=PROB
    @SYNTAX=PROB(x_range,prob_range,lower_limit[,upper_limit])
    @DESCRIPTION=PROB function returns the probability that values in a range or an array are between two limits. If @upper_limit is not given, PROB returns the probability that values in @x_range are equal to @lower_limit.
    
    * If the sum of the probabilities in @prob_range is not equal to 1 PROB returns #NUM! error.
    * If any value in @prob_range is <=0 or > 1, PROB returns #NUM! error.
    * If @x_range and @prob_range contain a different number of data entries, PROB returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,CRITBINOM
sv: @FUNCTION=PROB
    @SYNTAX=PROB(x-område;sannolikhetsområde;undre_gräns[;övre_gräns])
    @DESCRIPTION=Funktionen PROB returnerar sannolikheten att värdena i ett område eller en vektor är mellan två gränser. Om @övre_gräns inte är angivet returnerar PROB sannolikheten att värdena i @x-område är lika med @undre_gräns.
    
    * Om summan av sannolikheterna i @sannolikhetsområde inte är lika med 1 returnerar PROB felvärdet #NUM!.
    * Om något värde i @sannolikhetsområde är <= 0 eller > 1 returnerar
    PROB felvärdet #NUM!.
    * Om @x-område och @sannolikhetsområde innehåller olika antal dataposter
    returnerar PROB felvärdet #-.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,CRITBINOM

en: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT returns the product of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.  In particular, this means that if all cells are empty, the result will be 0.
    
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2,5,9) equals 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT
sv: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(värde1; värde2; ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT returnerar produkten av alla värden och celler som refereras till i argumentlistan.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel. Detta innebär även att om alla celler är tomma blir resultatet 0.
    
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2;5;9) är lika med 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT

en: @FUNCTION=PROPER
    @SYNTAX=PROPER(string)
    @DESCRIPTION=PROPER returns @string with initial of each word capitalised.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    PROPER("j. f. kennedy") equals "J. F. Kennedy".
    
    @SEEALSO=LOWER, UPPER
sv: @FUNCTION=PROPER
    @SYNTAX=PROPER(sträng)
    @DESCRIPTION=PROPER returnerar @sträng med versaler i början av alla ord.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    PROPER("j. f. kennedy") är lika med "J. F. Kennedy".
    
    @SEEALSO=LOWER, UPPER

en: @FUNCTION=PV
    @SYNTAX=PV(rate,nper,pmt[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PV calculates the present value of an investment. @rate is the periodic interest rate, @nper is the number of periods used for compounding. @pmt is the payment made each period, @fv is the future value and @type is when the payment is made.
    
    * If @type = 1 then the payment is made at the beginning of the period.
    * If @type = 0 (or omitted) it is made at the end of each period.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FV
sv: @FUNCTION=PV
    @SYNTAX=PV(ränta;nper;bet[;fv;typ])
    @DESCRIPTION=PV beräknar det nuvarande värdet av en investering. @ränta är en periodisk ränta, @nper är antalet perioder. @bet är betalningen varje period, @fv är det framtida värdet och @typ anger när betalning sker.
    
    * Om @typ = 1 sker betalning i början av perioden.
    * Om @typ = 0 (eller utelämnas) sker betalning i slutet av perioden.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FV

en: @FUNCTION=QUARTILE
    @SYNTAX=QUARTILE(array,quart)
    @DESCRIPTION=QUARTILE function returns the quartile of the given data points.
    
    If @quart is equal to: QUARTILE returns:
    0                      the smallest value of @array.
    1                      the first quartile
    2                      the second quartile
    3                      the third quartile
    4                      the largest value of @array.
    
    * If @array is empty, QUARTILE returns #NUM! error.
    * If @quart < 0 or @quart > 4, QUARTILE returns #NUM! error.
    * If @quart is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    QUARTILE(A1:A5,1) equals 17.3.
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,SMALL
sv: @FUNCTION=QUARTILE
    @SYNTAX=QUARTILE(vektor;kvart)
    @DESCRIPTION=Funktionen QUARTILE returnerar kvartilen av de givna datapunkterna.
    
    Om @kvart är lika med: returnerar QUARTILE:
    0                      det minsta värdet i @vektor.
    1                      den första kvartilen
    2                      den andra kvartilen
    3                      den tredje kvartilen
    4                      det största värdet i @vektor.
    
    * Om @vektor är tom returnerar QUARTILE felvärdet #NUM!.
    * Om @kvart < 0 eller @kvart > 4 returnerar QUARTILE felvärdet #NUM!.
    * Om @kvart inte är ett heltal trunkeras det.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    QUARTILE(A1:A5;1) lika med 17,3.
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,SMALL

en: @FUNCTION=QUOTIENT
    @SYNTAX=QUOTIENT(numerator,denominator)
    @DESCRIPTION=QUOTIENT function returns the integer portion of a division.  @numerator is the divided number and @denominator is the divisor.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    QUOTIENT(23,5) equals 4.
    
    @SEEALSO=MOD
sv: @FUNCTION=QUOTIENT
    @SYNTAX=QUOTIENT(täljare;nämnare)
    @DESCRIPTION=Funktionen QUOTIENT returnerar heltalsdelen av ett bråk. @täljare är värdet som delas, och @nämnare är värdet det delas med.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    QUOTIENT(23;5) är lika med 4.
    
    @SEEALSO=MOD

en: @FUNCTION=RADIANS
    @SYNTAX=RADIANS(x)
    @DESCRIPTION=RADIANS computes the number of radians equivalent to @x degrees.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    RADIANS(180) equals 3.14159.
    
    @SEEALSO=PI,DEGREES
sv: @FUNCTION=RADIANS
    @SYNTAX=RADIANS(x)
    @DESCRIPTION=RADIANS omvandlar @x grader till radianer.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    RADIANS(180) är lika med 3,14159.
    
    @SEEALSO=PI,DEGREES

en: @FUNCTION=RAND
    @SYNTAX=RAND()
    @DESCRIPTION=RAND returns a random number between zero and one.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    RAND() returns a random number greater than zero but less than one.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN
sv: @FUNCTION=RAND
    @SYNTAX=RAND()
    @DESCRIPTION=RAND returnerar ett slumptal mellan 0 och 1.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    RAND() returnerar ett slumptal större än noll men mindre än ett.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDBERNOULLI
    @SYNTAX=RANDBERNOULLI(p)
    @DESCRIPTION=RANDBERNOULLI returns a Bernoulli-distributed random number.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 RANDBERNOULLI returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBERNOULLI(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
sv: @FUNCTION=RANDBERNOULLI
    @SYNTAX=RANDBERNOULLI(p)
    @DESCRIPTION=RANDBERNOULLI returnerar ett Bernoullifördelat slumptal.
    
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar RANDBERNOULLI felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBERNOULLI(0,5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDBETA
    @SYNTAX=RANDBETA(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDBETA returns a Beta-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBETA(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDGAMMA
sv: @FUNCTION=RANDBETA
    @SYNTAX=RANDBETA(a;b)
    @DESCRIPTION=RANDBETA returnerar ett betafördelat slumptal.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBETA(1;2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDGAMMA

en: @FUNCTION=RANDBETWEEN
    @SYNTAX=RANDBETWEEN(bottom,top)
    @DESCRIPTION=RANDBETWEEN function returns a random integer number between and including @bottom and @top.
    
    * If @bottom or @top is non-integer, they are truncated.
    * If @bottom > @top, RANDBETWEEN returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBETWEEN(3,7).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDUNIFORM
sv: @FUNCTION=RANDBETWEEN
    @SYNTAX=RANDBETWEEN(lägst;högst)
    @DESCRIPTION=RANDBETWEEN returnerar ett slumpheltal mellan och inklusive @lägst och @högst.
    
    * Om @lägst eller @högst inte är heltal, trunkeras de.
    * Om @lägst > @högst, returnerar RANDBETWEEN felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBETWEEN(3;7).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDUNIFORM

en: @FUNCTION=RANDBINOM
    @SYNTAX=RANDBINOM(p,trials)
    @DESCRIPTION=RANDBINOM returns a binomially-distributed random number.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 RANDBINOM returns #NUM! error.
    * If @trials < 0 RANDBINOM returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    RANDBINOM(0.5,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
sv: @FUNCTION=RANDBINOM
    @SYNTAX=RANDBINOM(p;försök)
    @DESCRIPTION=RANDBINOM returnerar ett binomialfördelat slumptal.
    
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar RANDBINOM felvärdet #NUM!.
    * Om @försök < 0 returnerar RANDBINOM felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    RANDBINOM(0,5;2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDCAUCHY
    @SYNTAX=RANDCAUCHY(a)
    @DESCRIPTION=RANDCAUCHY returns a Cauchy-distributed random number with scale parameter a. The Cauchy distribution is also known as the Lorentz distribution.
    
    * If @a < 0 RANDCAUCHY returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDCAUCHY(1).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDCAUCHY
    @SYNTAX=RANDCAUCHY(a)
    @DESCRIPTION=RANDCAUCHY returnerar ett cauchy-fördelat slumptal med skalparametern a. Cauchy-distributionen är också känd som Lorenz-distributionen.
    
    * Om @a < 0 returnerar RANDCAUCHY felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    RANDCAUCHY(1).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDCHISQ
    @SYNTAX=RANDCHISQ(nu)
    @DESCRIPTION=RANDCHISQ returns a Chi-Square-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDCHISQ(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDGAMMA
sv: @FUNCTION=RANDCHISQ
    @SYNTAX=RANDCHISQ(nu)
    @DESCRIPTION=RANDCHISQ returnerar ett Chi-rektangelfördelat slumptal.
    
    @EXAMPLES=
    RANDCHISQ(0,5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDGAMMA

en: @FUNCTION=RANDDISCRETE
    @SYNTAX=RANDDISCRETE(val_range[,prob_range])
    @DESCRIPTION=RANDDISCRETE returns one of the values in the @val_range. The probabilities for each value are given in the @prob_range.
    
    * If @prob_range is omitted, the uniform discrete distribution is assumed.
    * If the sum of all values in @prob_range is other than one, RANDDISCRETE returns #NUM! error.
    * If @val_range and @prob_range are not the same size, RANDDISCRETE returns #NUM! error.
    * If @val_range or @prob_range is not a range, RANDDISCRETE returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDDISCRETE(A1:A6) returns one of the values in the range A1:A6.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN,RAND
sv: @FUNCTION=RANDDISCRETE
    @SYNTAX=RANDDISCRETE(@värdeområde[,@sannolikhetsområde])
    @DESCRIPTION=RANDDISCRETE returnerar ett av värdena i @värdeområde.Sannolikheten för varje värde ges i @sannolikhetsområde.
    
    * Om @sannolikhetsområde utelämnas antas en rektangelfördelad distribution.
    * Om summan av alla värden i @sannolikhetsområde inte är ett returneras felvärdet #NUM!.
    * Om @värdeområde och @sannolikhetsområde inte har samma storlek returneras felvärdet #NUM!.
    * Om @värdeområde eller @sannolikhetsområde inte är fält returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    RANDDISCRETE(A1:A6) returnerar ett av värdena i fältet A1:A6.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN,RAND

en: @FUNCTION=RANDEXP
    @SYNTAX=RANDEXP(b)
    @DESCRIPTION=RANDEXP returns a exponentially-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDEXP(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
sv: @FUNCTION=RANDEXP
    @SYNTAX=RANDEXP(b)
    @DESCRIPTION=RANDEXP returnerar ett exponentialfördelat slumptal.
    
    @EXAMPLES=
    RANDEXP(0,5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDEXPPOW
    @SYNTAX=RANDEXPPOW(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDEXPPOW returns a random variate from the exponential power distribution with scale parameter @a and exponent @b. The distribution is,
    
    	p(x) dx = {1 over 2 a Gamma(1+1/b)} exp(-|x/a|^b) dx, for x >= 0.
    
    * For @b = 1 this reduces to the Laplace distribution.
    * For @b = 2 it has the same form as a normal distribution with sigma = a/sqrt(2).
    
    @EXAMPLES=
    RANDEXPPOW(0.5,0.1).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDEXPPOW
    @SYNTAX=RANDEXPPOW(a;b)
    @DESCRIPTION=RANDEXPPOW returnerar ett slumpvariat för exponentialfördelningen med skalparameter @a och exponenten @b. Fördelningen är
    
    	p(x) dx = {1 över 2 a Gamma(1+1/b)} exp(-|x/a|^b) dx, för x >= 0.
    
    * För @b = 1 reduceras detta till Laplace-fördelningen.
    * För @b = 2 har det samma form som en normalfördelning, men med sigma = a/sqrt{2}. 
    
    @EXAMPLES=
    RANDEXPPOW(0,5;0,1).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDFDIST
    @SYNTAX=RANDFDIST(nu1,nu2)
    @DESCRIPTION=RANDFDIST returns a F-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDFDIST(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDGAMMA
sv: @FUNCTION=RANDFDIST
    @SYNTAX=RANDFDIST(nu1;nu2)
    @DESCRIPTION=RANDFDIST returnerar ett F-fördelat slumptal.
    
    @EXAMPLES=
    RANDFDIST(1;2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDGAMMA

en: @FUNCTION=RANDGAMMA
    @SYNTAX=RANDGAMMA(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDGAMMA returns a Gamma-distributed random number.
    
    * If @a <= 0 RANDGAMMA returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDGAMMA(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDGAMMA
    @SYNTAX=RANDGAMMA(a;b)
    @DESCRIPTION=RANDGAMMA returnerar ett gammafördelat slumptal.
    
    * Om @a <= 0 returnerar RANDGAMMA felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    RANDGAMMA(1;2).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDGEOM
    @SYNTAX=RANDGEOM(p)
    @DESCRIPTION=RANDGEOM returns a geometric-distributed random number. The number of independent trials with probability @p until the first success. The probability distribution for geometric variates is, 
    
    	p(k) =  p (1-p)^(k-1), for k >= 1.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 RANDGEOM returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    RANDGEOM(0.4).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDGEOM
    @SYNTAX=RANDGEOM(p)
    @DESCRIPTION=RANDGEOM returnerar ett geometriskt fördelat slumptal. Antalet oberoende försök med sannolikheten @p till första lyckade försök. Sannolikhetsdistributionen för geometriska varianser är
    
    	p(k) =  p (1-p)^(k-1), för k >= 1. 
    
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar RANDGEOM felvärdet #NUM!.
    @EXAMPLES=
    RANDGEOM(0,4).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDGUMBEL
    @SYNTAX=RANDGUMBEL(a,b[,type])
    @DESCRIPTION=RANDGUMBEL returns a Type I or Type II Gumbel-distributed random number. @type is either 1 or 2 and specifies the type of the distribution (Type I or Type II).
    
    * If @type is neither 1 nor 2, RANDGUMBEL returns #NUM! error.
    * If @type is omitted, Type I is assumed.
    
    @EXAMPLES=
    RANDGUMBEL(0.5,1,2).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDGUMBEL
    @SYNTAX=RANDGUMBEL(a;b[;typ])
    @DESCRIPTION=RANDGUMBEL returnerar ett Gumbelfördelat slumptal av typ I eller typ II. @typ är antingen 1 eller 2 och anger typen av fördelning (typ I eller typ II).
    
    * Om @typ är vare sig 1 eller 2 returnerar RANDGUMBEL felvärdet #NUM!.
    * Om @typ utelämnas antas typ 1.
    
    @EXAMPLES=
    RANDGUMBEL(0,5;1;2).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDHYPERG
    @SYNTAX=RANDHYPERG(n1,n2,t)
    @DESCRIPTION=RANDHYPERG returns a hypergeometric-distributed random number. The probability distribution for hypergeometric random variates is,
    
    	p(k) =  C(n_1,k) C(n_2, t-k) / C(n_1 + n_2,k), 
    
    where C(a,b) = a!/(b!(a-b)!). 
    
    The domain of k is max(0,t-n_2), ..., max(t,n_1).
    @EXAMPLES=
    RANDHYPERG(21,1,9).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDHYPERG
    @SYNTAX=RANDHYPERG(n1;n2;t)
    @DESCRIPTION=RANDHYPERG returnerar ett hypergeometriskt distribuerat slumptal. Sannolikhetsdistributionen för hypergeometriska slumptal är
    
    	p(k) =  C(n_1,k) C(n_2, t-k) / C(n_1 + n_2,k),
    
    där C(a,b) = a!/(b!(a-b)!). 
    
    Domänen för k är max(0,t-n_2), ..., max(t,n_1).
    @EXAMPLES=
    RANDHYPERG(21;1;9).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDLANDAU
    @SYNTAX=RANDLANDAU()
    @DESCRIPTION=RANDLANDAU returns a random variate from the Landau distribution. The probability distribution for Landau random variates is defined analytically by the complex integral,
    
    	p(x) = (1/(2 pi i)) int_{c-i infty}^{c+i infty} ds exp(s log(s) + x s).
    
    For numerical purposes it is more convenient to use the following equivalent form of the integral,
    
    	p(x) = (1/pi) int_0^ infty dt exp(-t log(t) - x t) sin(pi t).
    
    @EXAMPLES=
    RANDLANDAU().
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDLANDAU
    @SYNTAX=RANDLANDAU()
    @DESCRIPTION=RANDLANDAU returnerar ett slumptal från Landaufördelningen. Sannolikhetsfördelningen för Landauslumptal är analytiskt definierat av den komplexa integralen
    
    	p(x) = (1/(2 pi i)) int_{c-i oändl}^{c+i oändl} ds exp(s log(s) + x s).
    
    Av numeriska skäl är det mer bekvämt att använda följande ekvivalenta form av integralen:
    
    	p(x) = (1/pi) int_0^ oändl dt exp(-t log(t) - x t) sin(pi t).
    
    @EXAMPLES=
    RANDLANDAU().
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDLAPLACE
    @SYNTAX=RANDLAPLACE(a)
    @DESCRIPTION=RANDLAPLACE returns a Laplace-distributed random number. Laplace distribution is also known as two-sided exponential probability distribution.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLAPLACE(1).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDLAPLACE
    @SYNTAX=RANDLAPLACE(a)
    @DESCRIPTION=RANDLAPLACE returnerar ett Laplace-fördelat slumptal.
    Laplace-distributionen är också känd som en tvåsidig exponentiell sannolikhetsfunktion.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLAPLACE(1).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDLEVY
    @SYNTAX=RANDLEVY(c,alpha[,beta])
    @DESCRIPTION=RANDLEVY returns a Levy-distributed random number. If @beta is omitted, it is assumed to be 0.
    
    * For @alpha = 1, @beta=0, we get the Lorentz distribution.
    * For @alpha = 2, @beta=0, we get the normal distribution.
    
    * If @alpha <= 0 or @alpha > 2, RANDLEVY returns #NUM! error.
    * If @beta < -1 or @beta > 1, RANDLEVY returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLEVY(0.5,0.1,1).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDLEVY
    @SYNTAX=RANDLEVY(c;alfa[;beta])
    @DESCRIPTION=RANDLEVY returnerar ett Levy-fördelat slumptal. Om @beta utelämnas antas det vara 0.
    
    * Med @alfa = 1, @beta=0, får vi Lorentz-fördelningen.
    * Med @alfa = 2, @beta=0, får vi normalfördelningen. 
    
    * Om @alfa <= 0 eller @alfa > 2 returnerar RANDLEVY felvärdet #NUM!.
    * Om @beta < -1 eller @beta > 1 returnerar RANDLEVY felvärdet #NUM!. 
    
    @EXAMPLES=
    RANDLEVY(0,5;0,1;1).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDLOG
    @SYNTAX=RANDLOG(p)
    @DESCRIPTION=RANDLOG returns a logarithmic-distributed random number.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 RANDLOG returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLOG(0.72).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDLOG
    @SYNTAX=RANDLOG(p)
    @DESCRIPTION=RANDLOG returnerar ett logaritmfördelat slumptal.
    
    * Om @p < 0 eller @p > 1 returnerar RANDLOG felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLOG(0,72).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDLOGISTIC
    @SYNTAX=RANDLOGISTIC(a)
    @DESCRIPTION=RANDLOGISTIC returns a logistic-distributed random number.  The distribution function is,
    
    	p(x) dx = { exp(-x/a) over a (1 + exp(-x/a))^2 } dx for -infty < x < +infty.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLOGISTIC(1).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDLOGISTIC
    @SYNTAX=RANDLOGISTIC(a)
    @DESCRIPTION=RANDLOGISTIC returnerar ett logistikfördelat slumptal. Distributionsfunktionen är
    
    	p(x) dx = { exp(-x/a) över ett (1 + exp(-x/a))² } dx för -oändl < x < +oändl.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLOGISTIC(1).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDLOGNORM
    @SYNTAX=RANDLOGNORM(zeta,sigma)
    @DESCRIPTION=RANDLOGNORM returns a lognormal-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLOGNORM(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDLOGNORM
    @SYNTAX=RANDLOGNORM(zeta;sigma)
    @DESCRIPTION=RANDLOGNORM returnerar ett lognormalfördelat slumptal.
    
    @EXAMPLES=
    RANDLOGNORM(1;2).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDNEGBINOM
    @SYNTAX=RANDNEGBINOM(p,failures)
    @DESCRIPTION=RANDNEGBINOM returns a negative binomially-distributed random number.
    
    * If @p < 0 or @p > 1, RANDNEGBINOM returns #NUM! error.
    * If @failures < 1, RANDNEGBINOM returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDNEGBINOM(0.5,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
sv: @FUNCTION=RANDNEGBINOM
    @SYNTAX=RANDNEGBINOM(p;misslyckanden)
    @DESCRIPTION=RANDNEGBINOM returnerar ett negativt binomialfördelat slumptal.
    
    * Om @p < 0 eller @p > 1, returnerar RANDNEGBINOM felvärdet #NUM!.
    * Om @misslyckanden < 1, returnerar RANDNEGBINOM felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    RANDNEGBINOM(0,5;2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDNORM
    @SYNTAX=RANDNORM(mean,stdev)
    @DESCRIPTION=RANDNORM returns a normal-distributed random number.
    
    * If @stdev < 0 RANDNORM returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDNORM(0,1).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDNORM
    @SYNTAX=RANDNORM(medelvärde;stdav)
    @DESCRIPTION=RANDNORM returnerar ett normalfördelat slumptal.
    
    * Om @stdav < 0 returnerar RANDNORM felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    RANDNORM(0;1).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDNORMTAIL
    @SYNTAX=RANDNORMTAIL(a,sigma)
    @DESCRIPTION=RANDNORMTAIL returns a random variates from the upper tail of a normal distribution with standard deviation @sigma. The values returned are larger than the lower limit @a, which must be positive. The method is based on Marsaglia's famous rectangle-wedge-tail algorithm (Ann Math Stat 32, 894-899 (1961)), with this aspect explained in Knuth, v2, 3rd ed, p139, 586 (exercise 11).
    
    The probability distribution for normal tail random variates is,
    
    	p(x) dx = {1 over N(a;sigma)} exp (- x^2/(2 sigma^2)) dx,
    
    for x > a where N(a;sigma) is the normalization constant, N(a;sigma) = (1/2) erfc(a / sqrt(2 sigma^2)).
    
    @EXAMPLES=
    RANDNORMTAIL(0.5,0.1).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDNORMTAIL
    @SYNTAX=RANDNORMTAIL(a;sigma)
    @DESCRIPTION=RANDNORMTAIL returnerar ett slumptal från den övre svansen av en normalfördelning med standardavvikelsen @sigma. De returnerade värdena är större än den lägre gränsen @a, som måste vara positiv. Metoden baseras på Marsaglias berömda rektangel-kil-svans-algoritm (Ann Math Stat 32, 894-899 (1961)), med detta förklarat i Knuth, v2, tredje utgåvan, s. 139, 586 (övning 11).
    
    Sannolikhetsfördelningen för gaussiska svansslumptal är
    
    	p(x) dx = {1 över N (a;sigma)} exp (- x²/(2 sigma²)) dx,
    
    för x > a där N(a;sigma) är normaliseringskonstanten, N(a;sigma) = (1/2) erfc(a / sqrt(2 sigma²)). 
    
    @EXAMPLES=
    RANDNORMTAIL(0,5;0,1).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDPARETO
    @SYNTAX=RANDPARETO(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDPARETO returns a Pareto-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDPARETO(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDPARETO
    @SYNTAX=RANDPARETO(a;b)
    @DESCRIPTION=RANDPARETO returnerar ett Pareto-fördelat slumptal.
    
    @EXAMPLES=
    RANDPARETO(1;2).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDPOISSON
    @SYNTAX=RANDPOISSON(lambda)
    @DESCRIPTION=RANDPOISSON returns a Poisson-distributed random number.
    
    * If @lambda < 0 RANDPOISSON returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDPOISSON(3).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
sv: @FUNCTION=RANDPOISSON
    @SYNTAX=RANDPOISSON(lambda)
    @DESCRIPTION=RANDPOISSON returnerar ett Poissonfördelat slumptal.
    
    * Om @lambda < 0 returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    RANDPOISSON(3).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDRAYLEIGH
    @SYNTAX=RANDRAYLEIGH(sigma)
    @DESCRIPTION=RANDRAYLEIGH returns a Rayleigh-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDRAYLEIGH(1).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDRAYLEIGH
    @SYNTAX=RANDRAYLEIGH(sigma)
    @DESCRIPTION=RANDRAYLEIGH returnerar ett Rayleigh-fördelat slumptal.
    
    @EXAMPLES=
    RANDRAYLEIGH(1).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDRAYLEIGHTAIL
    @SYNTAX=RANDRAYLEIGHTAIL(a,sigma)
    @DESCRIPTION=RANDRAYLEIGHTAIL returns  a random variate from the tail of the Rayleigh distribution with scale parameter sigma and a lower limit of a. The distribution is,
    
    	p(x) dx = {x over sigma^2} exp ((a^2 - x^2) /(2 sigma^2)) dx,
    
    for x > a.
    
    @EXAMPLES=
    RANDRAYLEIGHTAIL(0.3,1).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDRAYLEIGH
sv: @FUNCTION=RANDRAYLEIGHTAIL
    @SYNTAX=RANDRAYLEIGHTAIL(a;sigma)
    @DESCRIPTION=RANDRAYLEIGHTAIL returnerar ett slumpvariat från svansen på Rayleigh-fördelningen med skalparametrar sigma och en undre gräns a. Fördelningen är
    
    	p(x) dx = {x over sigma²} exp ((a² - x²) /(2 sigma²)) dx, 
    
    för x > a. 
    
    @EXAMPLES=
    RANDRAYLEIGHTAIL(0,3;1).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDRAYLEIGH

en: @FUNCTION=RANDTDIST
    @SYNTAX=RANDTDIST(nu)
    @DESCRIPTION=RANDTDIST returns a T-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDTDIST(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDTDIST
    @SYNTAX=RANDTDIST(nu)
    @DESCRIPTION=RANDTDIST returnerar ett T-fördelat slumptal.
    
    @EXAMPLES=
    RANDTDIST(0,5).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDUNIFORM
    @SYNTAX=RANDUNIFORM(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDUNIFORM returns a random variate from the uniform (flat) distribution from a to b. The distribution is,
    
    	p(x) dx = {1 over (b-a)} dx : for a <= x < b.
    p(x) dx = 0 : for x < a or b <= x.
    * If @a > @b RANDUNIFORM returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    RANDUNIFORM(1.4,4.2) returns a random number greater than or equal to 1.4 but less than 4.2.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN,RAND
sv: @FUNCTION=RANDUNIFORM
    @SYNTAX=RANDUNIFORM(a;b)
    @DESCRIPTION=RANDUNIFORM returnerar ett slumptal från den rektangelfördelade (platta) fördelningen från a till b. Fördelningen är 
    
    	p(x) dx = {1 över (b-a)} dx: för a <=x < b.
    p(x) dx = 0: för x < a eller b <= x.
    
    * Om @a > @b returnerar RANDUNIFORM felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    RANDUNIFORM(1,4;4,2) returnerar ett slumptal som är större än eller lika med 1,4 men mindre än 4,2.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN,RAND

en: @FUNCTION=RANDWEIBULL
    @SYNTAX=RANDWEIBULL(a,b)
    @DESCRIPTION=RANDWEIBULL returns a Weibull-distributed random number.
    
    @EXAMPLES=
    RANDWEIBULL(1,2).
    
    @SEEALSO=RAND
sv: @FUNCTION=RANDWEIBULL
    @SYNTAX=RANDWEIBULL(a;b)
    @DESCRIPTION=RANDWEIBULL returnerar ett Weibull-fördelat slumptal.
    
    @EXAMPLES=
    RANDWEIBULL(1;2).
    
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANK
    @SYNTAX=RANK(x,ref[,order])
    @DESCRIPTION=RANK returns the rank of a number in a list of numbers.  @x is the number whose rank you want to find, @ref is the list of numbers, and @order specifies how to rank numbers.  If @order is 0, numbers are ranked in descending order, otherwise numbers are ranked in ascending order.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    RANK(17.3,A1:A5) equals 4.
    
    @SEEALSO=PERCENTRANK
sv: @FUNCTION=RANK
    @SYNTAX=RANK(x;ref[;ordning])
    @DESCRIPTION=RANK beräknar rangen av ett tal i en lista av tal.  @x är talets vars rang efterfrågas, @ref är listan av tal, och @ordning anger hur talen rangordnas. Om @ordning är 0, ordnas talen i sjunkade ordning, annars i stigande.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    RANK(17,3;A1:A5) lika med 4.
    
    @SEEALSO=PERCENTRANK

en: @FUNCTION=RATE
    @SYNTAX=RATE(nper,pmt,pv[,fv,type,guess])
    @DESCRIPTION=RATE calculates the rate of an investment.
    
    * If @nper <= 0, RATE returns #NUM! error.
    * If @type != 0 and @type != 1, RATE returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,FV
sv: @FUNCTION=RATE
    @SYNTAX=RATE(nper;pmt;pv[;fv;typ;gissning])
    @DESCRIPTION=RATE beräknar räntesatsen för en investering.
    
    * Om @nper <=0  returneras TBILLYIELD felvärdet #NUM!.
    * Om @typ != 0 och @typ !=1 returneras felvärdet #VALUE!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,FV

en: @FUNCTION=RAYLEIGH
    @SYNTAX=RAYLEIGH(x,sigma)
    @DESCRIPTION=RAYLEIGH returns the probability density p(x) at @x for a Rayleigh distribution with scale parameter @sigma.
    
    @EXAMPLES=
    RAYLEIGH(0.4,1).
    
    @SEEALSO=RANDRAYLEIGH
sv: @FUNCTION=RAYLEIGH
    @SYNTAX=RAYLEIGH(x;sigma)
    @DESCRIPTION=RAYLEIGH returnerar sannolikhetstätheten p(x) vid @x för en Rayleighfördelning med skalparametern @sigma.
    
    @EXAMPLES=
    RAYLEIGH(0,4;1).
    
    @SEEALSO=RANDRAYLEIGH

en: @FUNCTION=RAYLEIGHTAIL
    @SYNTAX=RAYLEIGHTAIL(x,a,sigma)
    @DESCRIPTION=RAYLEIGHTAIL returns the probability density p(x) at @x for a Rayleigh tail distribution with scale parameter @sigma and lower limit @a.
    
    @EXAMPLES=
    RAYLEIGHTAIL(0.6,0.3,1).
    
    @SEEALSO=RANDRAYLEIGHTAIL
sv: @FUNCTION=RAYLEIGHTAIL
    @SYNTAX=RAYLEIGHTAIL(x;a;sigma)
    @DESCRIPTION=RAYLEIGHTAIL returnerar sannolikhetstätheten p(x) vid @x för en Rayleighsvansfördelning med skalparametern @sigma och lägre gräns @a.
    
    @EXAMPLES=
    RAYLEIGHTAIL(0,6;0,3;1).
    
    @SEEALSO=RANDRAYLEIGHTAIL

en: @FUNCTION=READDBTABLE
    @SYNTAX=READDBTABLE(dsn,username,password,table)
    @DESCRIPTION=The READDBTABLE function lets you get the contents of a table, as stored in a database.For using it, you need first to set up a libgda data source.
    Note that this function returns all the rows in the given table. If you want to get data from more than one table or want a more precise selection (conditions), use the EXECSQL function.
    @EXAMPLES=
    To get all the data from the table "Customers" present in the "mydatasource" GDA data source, you would use:
    READDBTABLE("mydatasource","username","password","customers")
    @SEEALSO=EXECSQL
sv: @FUNCTION=READDBTABLE
    @SYNTAX=READDBTABLE(dsn,användare,lösenord,tabell)
    @DESCRIPTION=Funktionen READDBTABLE låter dig hämta innehållet i en tabell som den är sparad i databasen. För att använda den måste du först sätta upp en libgda-datakälla.
    Notera att funktionen returnerar alla rader i den givna tabellen. Om du vill hämta data från mer än en tabell eller om du vill ha ett mer exakt urval (villkor), använd istället funktionen EXECSQL.
    @EXAMPLES=
    För att hämta alla data i tabellen "Kunder" i "mindatakälla" GDA-datakällan så använder du:
    READDBTABLE("mindatakälla","användare","lösenord","kunder")
    @SEEALSO=EXECSQL

en: @FUNCTION=RECEIVED
    @SYNTAX=RECEIVED(settlement,maturity,investment,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=RECEIVED calculates and returns the amount to be received at maturity date for a security bond.
    
    @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  The amount of investment is specified in @investment.  @rate is the security's discount rate.
    
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @settlement date or @maturity date is not valid, RECEIVED returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis < 0 or @basis > 4, RECEIVED returns #NUM! error.
    * If @settlement date is after @maturity date or they are the same, RECEIVED returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTRATE
sv: @FUNCTION=RECEIVED
    @SYNTAX=RECEIVED(avräkning;mognad;investering;hastighet[;bas])
    @DESCRIPTION=RECEIVED beräknar och returnerar summan som ska fås vid @mognad för en given säkerhet.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten. @mognad är mognadsdatumet för säkerheten. @investering är priset för säkerheten. @hastighet är säkerhetens reduceringshastighet. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om datumen @avräkning eller @mognad inte är giltiga returnerar RECEIVED felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas < 0 eller @bas > 4 returnerar RECEIVED felvärdet #NUM!.
    * Om @avräkning är efter @mognad eller om de är identiska returnerar RECEIVED felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTRATE

en: @FUNCTION=REPLACE
    @SYNTAX=REPLACE(old,start,num,new)
    @DESCRIPTION=REPLACE returns @old with @new replacing @num characters from @start.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    REPLACE("testing",2,3,"*****") equals "t*****ing".
    
    @SEEALSO=MID, SEARCH, SUBSTITUTE, TRIM
sv: @FUNCTION=REPLACE
    @SYNTAX=REPLACE(gammal_sträng;start;antal;ny_sträng)
    @DESCRIPTION=REPLACE ersätter @antal tecken i @gammal_sträng från och med @start med @ny_sträng.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    REPLACE("testar";2;3;"*****") är lika med "t*****ar".
    
    @SEEALSO=MID, SEARCH, SUBSTITUTE, TRIM

en: @FUNCTION=REPT
    @SYNTAX=REPT(string,num)
    @DESCRIPTION=REPT returns @num repetitions of @string.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    REPT(".",3) equals "...".
    
    @SEEALSO=CONCATENATE
sv: @FUNCTION=REPT
    @SYNTAX=REPT(sträng;antal)
    @DESCRIPTION=REPT returnerar @sträng @antal gånger.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    REPT(".";3) är lika med "...".
    
    @SEEALSO=CONCATENATE

en: @FUNCTION=RIGHT
    @SYNTAX=RIGHT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=RIGHT returns the rightmost @num_chars characters or the right character if @num_chars is not specified.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    RIGHT("end") equals "d".
    RIGHT("end",2) equals "nd".
    
    @SEEALSO=MID, LEFT
sv: @FUNCTION=RIGHT
    @SYNTAX=RIGHT(text[;antal_tecken])
    @DESCRIPTION=RIGHT returnerar de @antal_tecken högra tecknen av @text, eller det tecken som är längst till höger om @antal_tecken inte är angivet.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    RIGHT("slut") är lika med "t".
    RIGHT("slut";2) är lika med "ut".
    
    @SEEALSO=MID, LEFT

en: @FUNCTION=ROMAN
    @SYNTAX=ROMAN(number[,type])
    @DESCRIPTION=ROMAN function returns an arabic number in the roman numeral style, as text. @number is the number you want to convert and @type is the type of roman numeral you want.
    
    * If @type is 0 or it is omitted, ROMAN returns classic roman numbers.
    * Type 1 is more concise than classic type, type 2 is more concise than type 1, and type 3 is more concise than type 2.  Type 4 is simplified type.
    * If @number is negative or greater than 3999, ROMAN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROMAN(999) equals CMXCIX.
    ROMAN(999,1) equals LMVLIV.
    ROMAN(999,2) equals XMIX.
    ROMAN(999,3) equals VMIV.
    ROMAN(999,4) equals IM.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=ROMAN
    @SYNTAX=ROMAN(tal[;typ])
    @DESCRIPTION=Funktionen ROMAN returnerar ett arabiskt tal som ett romerskt tal, i textformat. @tal är det tal som skall omvandlas och @typ är den typ av romerskt tal du vill omvandla till.
    
    * Om @typ är 0 eller inte är angiven, returneras klassiska romerska tal.
    * Typ 1 är mer concis är den klassiska stilen, typ 2 är mer concis än typ 1 och typ 3 är mer concis än typ 2. Typ 4 är en förenklad stil. 
    * Om @tal är negativt eller större än 3999, returnerar ROMAN felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ROMAN(999) är lika med CMXCIX.
    ROMAN(999;1) är lika med LMVLIV.
    ROMAN(999;2) är lika med XMIX.
    ROMAN(999;3) är lika med VMIV.
    ROMAN(999;4) är lika med IM.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ROUND
    @SYNTAX=ROUND(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUND function rounds a given number.
    
    @number is the number you want rounded and @digits is the number of digits to which you want to round that number.
    
    * If @digits is greater than zero, @number is rounded to the given number of digits.
    * If @digits is zero or omitted, @number is rounded to the nearest integer.
    * If @digits is less than zero, @number is rounded to the left of the decimal point.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROUND(5.5) equals 6.
    ROUND(-3.3) equals -3.
    ROUND(1501.15,1) equals 1501.2.
    ROUND(1501.15,-2) equals 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUNDUP
sv: @FUNCTION=ROUND
    @SYNTAX=ROUND(tal[;siffror])
    @DESCRIPTION=Funktionen ROUND avrundar ett givet värde.
    
    @tal är värdet du vill avrunda och @siffror är det antal siffror till vilket du vill avrunda det.
    
    * Om @siffror är större än noll avrundas @tal till det angivna antalet siffror.
    * Om @siffror är mindre än noll eller utelämnat, avrundas @tal till närmsta heltal.
    * Om @siffror är mindre än noll, avrundas @tal till vänster om decimaltecknet.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ROUND(5,5) är lika med 6.
    ROUND(-3,3) är lika med -3.
    ROUND(1501,15;1) är lika med 1501,2.
    ROUND(1501,15;-2) är lika med 1500,0.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUNDUP

en: @FUNCTION=ROUNDDOWN
    @SYNTAX=ROUNDDOWN(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUNDDOWN function rounds a given @number down. @number is the number you want rounded down and @digits is the number of digits to which you want to round that number.
    
    * If @digits is greater than zero, @number is rounded down to the given number of digits.
    * If @digits is zero or omitted, @number is rounded down to the nearest integer.
    * If @digits is less than zero, @number is rounded down to the left of the decimal point.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROUNDDOWN(5.5) equals 5.
    ROUNDDOWN(-3.3) equals -4.
    ROUNDDOWN(1501.15,1) equals 1501.1.
    ROUNDDOWN(1501.15,-2) equals 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDUP
sv: @FUNCTION=ROUNDDOWN
    @SYNTAX=ROUNDDOWN(tal[;siffor])
    @DESCRIPTION=Funktionen ROUNDDOWN avrundar @tal nedåt. @siffor är antalet siffror som @tal skall avrundas till.
    
    * Om @siffror är större än noll avrundas @tal till det angivna antalet siffror.
    * Om @siffror är noll eller utelämnat, avrundas @tal nedåt till närmsta heltal.
    * Om @siffror är mindre än noll, avrundas @tal nedåt till vänster om decimaltecknet.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ROUNDDOWN(5,5) är lika med 5.
    ROUNDDOWN(-3,3) är lika med -4.
    ROUNDDOWN(1501,15;1) är lika med 1501,1.
    ROUNDDOWN(1501,15;-2) är lika med 1500,0.
    
     @SEEALSO=ROUND,ROUNDUP

en: @FUNCTION=ROUNDUP
    @SYNTAX=ROUNDUP(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUNDUP function rounds a given number up.
    
    @number is the number you want rounded up and @digits is the number of digits to which you want to round that number.
    
    * If @digits is greater than zero, @number is rounded up to the given number of digits.
    * If @digits is zero or omitted, @number is rounded up to the nearest integer.
    * If @digits is less than zero, @number is rounded up to the left of the decimal point.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    ROUNDUP(5.5) equals 6.
    ROUNDUP(-3.3) equals -3.
    ROUNDUP(1501.15,1) equals 1501.2.
    ROUNDUP(1501.15,-2) equals 1600.0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDDOWN
sv: @FUNCTION=ROUNDUP
    @SYNTAX=ROUNDUP(tal[;siffror])
    @DESCRIPTION=Funktionen ROUNDUP avrundar värdet uppåt.i
    
    @tal är värdet du vill avrunda och @siffror är det antal siffror till vilket du vill avrunda det.
    
    * Om @siffror är större än noll avrundas @tal till det angivna antalet siffror.
    * Om @siffror är noll eller utelämnat, avrundas @tal uppåt till närmsta heltal.
    * Om @siffror är mindre än noll, avrundas @tal uppåt till vänster om decimaltecknet.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    ROUNDUP(5,5) är lika med 6.
    ROUNDUP(-3,3) är lika med -3.
    ROUNDUP(1501,15;1) är lika med 1501,2.
    ROUNDUP(1501,15;-2) är lika med 1600,0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDDOWN

en: @FUNCTION=ROW
    @SYNTAX=ROW([reference])
    @DESCRIPTION=ROW function returns an array of the row numbers taking a default argument of the containing cell position.
    
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, ROW returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    ROW() in G13 equals 13.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS
sv: @FUNCTION=ROW
    @SYNTAX=ROW([referens])
    @DESCRIPTION=ROW returnerar ett fält med radnummer. Om @referens inte anges, används den cell som formeln finns i.
    
    * Om @referens inte är ett fält, en referens eller ett område, returneras felvärdet #VÄRDE!
    
    @EXAMPLES=
    ROW() i G13 är lika med 13.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS

en: @FUNCTION=ROWS
    @SYNTAX=ROWS(reference)
    @DESCRIPTION=ROWS function returns the number of rows in area or array reference.
    
    * If @reference is neither an array nor a reference nor a range, ROWS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    ROWS(H7:I13) equals 7.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROW
sv: @FUNCTION=ROWS
    @SYNTAX=ROWS(referens)
    @DESCRIPTION=ROWS returnerar antalet rader som finns inom det område eller den fältreferens som anges.
    
    * Om @referens inte är ett fält, en referens eller ett område, returneras felvärdet #VÄRDE!.
    
    @EXAMPLES=
    ROWS(H7:I13) är lika med 7.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROW

en: @FUNCTION=RSQ
    @SYNTAX=RSQ(array1,array2)
    @DESCRIPTION=RSQ returns the square of the Pearson correlation coefficient of two data sets.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CORREL,COVAR,INTERCEPT,LINEST,LOGEST,PEARSON,SLOPE,STEYX,TREND
sv: @FUNCTION=RSQ
    @SYNTAX=RSQ(vektor1;vektor2)
    @DESCRIPTION=RSQ returnerar kvadraten av Pearson-korrelationskoefficienten för två datamängder.
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CORREL,COVAR,INTERCEPT,LINEST,LOGEST,PEARSON,SLOPE,STEYX,TREND

en: @FUNCTION=SEARCH
    @SYNTAX=SEARCH(search_string,text[,start_num])
    @DESCRIPTION=SEARCH returns the location of the @search_ string within @text. The search starts  with the @start_num character of text @text.  If @start_num is omitted, it is assumed to be one.  The search is not case sensitive.
    
    @search_string can contain wildcard characters (*) and question marks (?). A question mark matches any character and a wildcard matches any string including the empty string.  If you want the actual wildcard or question mark to be found, use tilde (~) before the character.
    
    * If @search_string is not found, SEARCH returns #VALUE! error.
    * If @start_num is less than one or it is greater than the length of @text, SEARCH returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SEARCH("c","Cancel") equals 1.
    SEARCH("c","Cancel",2) equals 4.
    
    @SEEALSO=FIND
sv: @FUNCTION=SEARCH
    @SYNTAX=SEARCH(söksträng;text[;startposition])
    @DESCRIPTION=SEARCH returnerar positionen av ett tecken eller en sträng inuti en annan sträng. @söksträng är det tecken eller den sträng som skall sökas efter, och @text är den sträng som skall sökas igenom. Sökningen startas på @startposition i @text. Om @start_position utelämnas, börjar sökningen på position 1. Textsökningen tar ej hänsyn till versaler/gemener.
    
    @söksträng kan innehålla jokertecken (*) och frågetecken (?) för att styra sökningen. Ett frågetecken betyder vilket tecken som helst och jokertecken betyder vilken sträng som helst, inklusive en tom sträng. Om du vill söka efter en asterisk (*) eller ett frågetecken använder du ett tildetecken (~) framför tecknet.
    
    * Om @söksträng inte hittas returneras felvärdet #VÄRDE!
    * Om @startposition är mindre än ett eller större än längden av @text, returneras #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    SEARCH("a";"Avsluta") är lika med 1.
    SEARCH("a";"Avsluta";2) är lika med 7.
    
    @SEEALSO=FIND

en: @FUNCTION=SECOND
    @SYNTAX=SECOND (date)
    @DESCRIPTION=SECOND converts a serial number to a second.  The second is returned as an integer in the range 0 to 59.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SECOND(0.600613) equals 53.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE, NOW, TIME
sv: @FUNCTION=SECOND
    @SYNTAX=SECOND (datum)
    @DESCRIPTION=SECOND konverterar från serienummer till sekund. Resultatet ges i form av ett heltal i området 0 till 59.
    
    * Observera att datumet kan anges som en sträng, eftersom Gnumeric automatiskt konverterar strängen till ett serienummer.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    SECOND(0,600613) är lika med 53.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE, NOW, TIME

en: @FUNCTION=SERIESSUM
    @SYNTAX=SERIESSUM(x,n,m,coefficients)
    @DESCRIPTION=SERIESSUM function returns the sum of a power series.  @x is the base of the power series, @n is the initial power to raise @x, @m is the increment to the power for each term in the series, and @coefficients are the coefficients by which each successive power of @x is multiplied.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 1.23, 2.32, 2.98, 3.42, and 4.33.  Then
    SERIESSUM(3,1,2.23,A1:A5) equals 251416.43018.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM
sv: @FUNCTION=SERIESSUM
    @SYNTAX=SERIESSUM(x;n;m;koefficienter)
    @DESCRIPTION=Funktionen SERIESSUM returnerar summan av en exponentialserie. @x är basen i serien, @n är den första exponenten, @m är ökningen i exponenten och @koefficienter är koefficienterna som termerna multipliceras med.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 1,23, 2,32, 2,98, 3,42 och 4,33. Då är
    SERIESSUM(3;1;2,23;A1:A5) lika med 251416,43018.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM

en: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(number)
    @DESCRIPTION=SIGN function returns 1 if the @number is positive, zero if the @number is 0, and -1 if the @number is negative.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) equals 1.
    SIGN(-3) equals -1.
    SIGN(0) equals 0.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(tal)
    @DESCRIPTION=Funktionen SIGN returnerar 1 om @tal är positivt, 0 om det är 0, och -1 om @tal är negativt.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) är lika med 1.
    SIGN(-3) är lika med -1.
    SIGN(0) är lika med 0.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=SIMTABLE
    @SYNTAX=SIMTABLE(d1, d2, ..., dN)
    @DESCRIPTION=SIMTABLE returns one of the values in the given argument list depending on the round number of the simulation tool. When the simulation tool is not activated, SIMTABLE returns @d1.
    
    With the simulation tool and the SIMTABLE function you can test given decision variables. Each SIMTABLE function contains the possible values of a simulation variable. In most valid simulation models you should have the same number of values @dN for all decision variables.  If the simulation is run more rounds than there are values defined, SIMTABLE returns #N/A! error (e.g. if A1 contains `=SIMTABLE(1)' and A2 `=SIMTABLE(1,2)', A1 yields #N/A! error on the second round).
    
    The successive use of the simulation tool also requires that you give to the tool at least one input variable having RAND() or any other RAND<distribution name>() function in it. On each round, the simulation tool iterates for the given number of rounds over all the input variables to reevaluate them. On each iteration, the values of the output variables are stored, and when the round is completed, descriptive statistical information is created according to the values.
    
    @EXAMPLES=
    SIMTABLE(TRUE,FALSE) returns TRUE on the first simulation round and FALSE on the second round.
    SIMTABLE(223,225,227,229) returns 227 on the simulation round #3.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=SIMTABLE
    @SYNTAX=SIMTABLE(d1; d2; ...; dN)
    @DESCRIPTION=SIMTABLE returnerar ett av värdena i argumentlistan beroende på den nuvarande rundan i simulationsverktyget. Om simulationsverktyget inte är aktiverat returnerar SIMTABLE @d1.
    
    Med simulationsverktyget och SIMTABLE-funktionen kan du testa givna beslutsvariabler. I de flesta korrekta simulationsmodeller bör du ha samma antal värden @dN för alla beslutsvariabler. Om simulationen körs i fler rundor än det finns definierade variabler returnerar SIMTABLE felet #- (med andra ord, om A1 innehåller "=SIMTABLE(1)" och A2 "SIMTABLE(1;2)" så ger A1 #- andra rundan).
    
    Ett iterativt användande av simulationsverktyget kräver också att du ger det åtminstonde en indatavariabel med RAND() eller annan RAND<distribution>() funktion. För varje runda itererar simulationsverktyget ett givet antal gånger över alla indatavariabler för att evaluera dem. Under varje iteration sparas värdena på utdatavariablerna, och när rundan är klar skapas deskriptiv statistisk information beroende på dessa värden.
    
    @EXAMPLES=
    SIMTABLE(SANT,FALSKT) returnerar SANT den första simulationsrundan och FALSKT den andra rundan.
    SIMTABLE(223;225;227;229) returnerar 227 under simulationsrunda 3..
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=SIN
    @SYNTAX=SIN(x)
    @DESCRIPTION=SIN function returns the sine of @x, where @x is given in radians.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SIN(0.5) equals 0.479426.
    
    @SEEALSO=COS, COSH, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES
sv: @FUNCTION=SIN
    @SYNTAX=SIN(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen SIN returnerar sinus av @x, där @x anges i radianer.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    SIN(0,5) är lika med 0,479426.
    
    @SEEALSO=COS, COSH, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES

en: @FUNCTION=SINH
    @SYNTAX=SINH(x)
    @DESCRIPTION=SINH function returns the hyperbolic sine of @x, which is defined mathematically as
    
    	(exp(@x) - exp(-@x)) / 2.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SINH(0.5) equals 0.521095.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, COSH, TAN, TANH, DEGREES, RADIANS, EXP
sv: @FUNCTION=SINH
    @SYNTAX=SINH(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen SINH beräknar sinus hyperbolicus av @x, vilket matematiskt definieras som
    
    	(exp(@x) - exp(-@x)) / 2.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    SINH(0,5) är lika med 0,521095.
    @SEEALSO=SIN, COS, COSH, TAN, TANH, DEGREES, RADIANS, EXP

en: @FUNCTION=SKEW
    @SYNTAX=SKEW(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEW returns an unbiased estimate for skewness of a distribution.
    
    Note, that this is only meaningful if the underlying distribution really has a third moment.  The skewness of a symmetric (e.g., normal) distribution is zero.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If less than three numbers are given, SKEW returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SKEW(A1:A5) equals 0.976798268.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEWP,KURT
sv: @FUNCTION=SKEW
    @SYNTAX=SKEW(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=SKEW returnerar en neutral uppskattning av snedfördelningen hos en fördelning.
    
    Observera att detta endast är meningsfullt om den underliggande fördelningen verkligen har ett tredje moment. Snedfördelningen hos en symmetrisk fördelning (t.ex. normalfördelningen) är noll.
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Om mindre än tre tal anges returnerar SKEW felvärdet #DIV/0!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    SKEW(A1:A5) lika med 0,976798268.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEWP,KURT

en: @FUNCTION=SKEWP
    @SYNTAX=SKEWP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEWP returns the population skewness of a data set.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If less than two numbers are given, SKEWP returns #DIV/0! error.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SKEWP(A1:A5) equals 0.655256198.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEW,KURTP
sv: @FUNCTION=SKEWP
    @SYNTAX=SKEWP(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=SKEWP returnerar en populations snedfördelning i en datamängd.
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Om färre än två tal anges returnerar SKEWP felvärdet #DIV/0!.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    SKEWP(A1:A5) lika med 0,655256198.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEW,KURTP

en: @FUNCTION=SLN
    @SYNTAX=SLN(cost,salvage_value,life)
    @DESCRIPTION=SLN function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period.
    
    The formula is:
    
    Depreciation expense = ( @cost - @salvage_value ) / @life
    
    @cost is the cost of an asset when acquired (market value).
    @salvage_value is the amount you get when asset is sold at the end of the asset's useful life.
    @life is the anticipated life of an asset.
    
    * If @life <= 0, SLN returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    For example, lets suppose your company purchases a new machine for $10,000, which has a salvage value of $700 and will have a useful life of 10 years. The SLN yearly depreciation is computed as follows:
    =SLN(10000, 700, 10)
    This will return the yearly depreciation figure of $930.
    @SEEALSO=SYD
sv: @FUNCTION=SLN
    @SYNTAX=SLN(kostnad;slutvärde;livslängd)
    @DESCRIPTION=Funktionen SLN bestämmer den raka värdeminskningen för en tillgång under en ensam period.
    
    Formeln som används för rak värdeminskning är:
    
    Värdeminskningskostnad = ( @kostnad - @slutvärde ) / @livslängd
    
    @kostnad = kostnaden för en tillgång då den införskaffas (marknadsvärde).
    @slutvärde = summan du får för tillgången då den säljs vid slutet av sin livslängd.
    @livslängd = uppskattad livsängd för en tillgång.
    
    * Om @livslängd <= 0 returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    Låt oss anta att vårt företag köper en ny maskin för 100000 kr som har ett slutvärde på 7000 kr och en effektiv livslängd på 10 år. Den årliga SLN-värdeminskningen beräknas som följer:
    =SLN(100000; 7000; 10)
    Detta kommer att returnera det årliga värdeminskningsvärdet 9300 kr.
    @SEEALSO=SYD

en: @FUNCTION=SLOPE
    @SYNTAX=SLOPE(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=SLOPE returns the slope of the linear regression line.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    SLOPE(A1:A5,B1:B5) equals 1.417959936.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA
sv: @FUNCTION=SLOPE
    @SYNTAX=SLOPE(kända_y;kända_x)
    @DESCRIPTION=SLOPE returnerar lutningen på den linjära regressionslinjen.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1; och cellerna B1; B2; ... B5 23,2; 25,8; 29,9; 33,5 och 42,7. Då är
    SLOPE(A1:A5;B1:B5) lika med 1,417959936.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA

en: @FUNCTION=SMALL
    @SYNTAX=SMALL(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=SMALL returns the k-th smallest value in a data set.
    
    * If data set is empty SMALL returns #NUM! error.
    * If @k <= 0 or @k is greater than the number of data items given SMALL returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SMALL(A1:A5,2) equals 17.3.
    SMALL(A1:A5,4) equals 25.9.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,LARGE
sv: @FUNCTION=SMALL
    @SYNTAX=SMALL(n1; n2; ...; k)
    @DESCRIPTION=SMALL returnerar det k:te minsta värdet ur en datamängd.
    
    * Om mängden är tom returneras felvärdet #NUM!.
    * Om @k <= 0 eller @k är större än antalet angivna tal, returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    SMALL(A1:A5;2) lika med 17,3.
    SMALL(A1:A5;4) lika med 25,9.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,LARGE

en: @FUNCTION=SQRT
    @SYNTAX=SQRT(x)
    @DESCRIPTION=SQRT function returns the square root of @x.
    
    * If @x is negative, SQRT returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SQRT(2) equals 1.4142136.
    
    @SEEALSO=POWER
sv: @FUNCTION=SQRT
    @SYNTAX=SQRT(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen SQRT returnerar kvadratroten av @x.
    
    * Om @x är negativt returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    SQRT(2) är lika med 1,4142136.
    
    @SEEALSO=POWER

en: @FUNCTION=SQRTPI
    @SYNTAX=SQRTPI(number)
    @DESCRIPTION=SQRTPI function returns the square root of a @number multiplied by pi.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SQRTPI(2) equals 2.506628275.
    
    @SEEALSO=PI
sv: @FUNCTION=SQRTPI
    @SYNTAX=SQRTPI(tal)
    @DESCRIPTION=Funktionen SQRTPI beräknar kvadratroten av ett @tal multiplicarat med pi.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    SQRTPI(2) är lika med 2,506628275.
    
    @SEEALSO=PI

en: @FUNCTION=SSMEDIAN
    @SYNTAX=SSMEDIAN(array[,interval)]
    @DESCRIPTION=The SSMEDIAN function returns the median for grouped data as commonly determined in the social sciences. The data points given in @array are assumed to be the result of grouping data into intervals of length @interval
    
    * If @interval is not given, SSMEDIAN uses 1.
    * If @array is empty, SSMEDIAN returns #NUM! error.
    * If @interval <= 0, SSMEDIAN returns #NUM! error.
    * SSMEDIAN does not check whether the data points are at least @interval apart.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, A3 contain numbers 7, 8, 8.  Then
    SSMEDIAN(A1:A3, 1) equals 7.75.
    
    @SEEALSO=MEDIAN
sv: @FUNCTION=SSMEDIAN
    @SYNTAX=SSMEDIAN(vektor[;intervall])
    @DESCRIPTION=Funktionen SSMEDIAN returnerar medianen för grupperade data som normalt använt i socialvetenskaperna. Datapunkterna som ges i @vektor antas vara resultatet av att gruppera data i intervall av längden @intervall.
    
    * Om @vektor är tom returnerar SSMEDIAN felvärdet #NUM!.
    * Om @intervall <= 0 returnerar SSMEDIAN felvärdet #NUM!.
    * SSMEDIAN kontrollerar inte om datapunkterna är åtskilda med minst @intervall.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; A3 innehåller talen 7; 8; 8. Då är
    SSMEDIAN(A1:A3; 1) lika med 7,75.
    
    @SEEALSO=MEDIAN

en: @FUNCTION=STANDARDIZE
    @SYNTAX=STANDARDIZE(x,mean,stddev)
    @DESCRIPTION=STANDARDIZE function returns a normalized value. @x is the number to be normalized, @mean is the mean of the distribution, @stddev is the standard deviation of the distribution.
    
    * If @stddev is 0 STANDARDIZE returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    STANDARDIZE(3,2,4) equals 0.25.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
sv: @FUNCTION=STANDARDIZE
    @SYNTAX=STANDARDIZE(x;medel;stdav)
    @DESCRIPTION=Funktionen STANDARDIZE beräknat ett normaliserat värde av @x. @medel är medelvärdet av fördelningen, @stdav är standardavvikelsen för fördelningen.
    
    * Om @stdav är 0 returnernar STANDARDIZE felvärdet #DIV/0!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    STANDARDIZE(3;2;4) är lika med 0,25.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=STDEV
    @SYNTAX=STDEV(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEV returns standard deviation of a set of numbers treating these numbers as members of a population.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    STDEV(A1:A5) equals 10.84619749.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DSTDEV,DSTDEVP,STDEVA,STDEVPA,VAR
sv: @FUNCTION=STDEV
    @SYNTAX=STDEV(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=STDEV beräknar standardavvikelsen för en mängd tal, som om dessa vore medlemmar av en population.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel. 
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    STDEV(A1:A5) lika med 10,84619749.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DSTDEV,DSTDEVP,STDEVA,STDEVPA,VAR

en: @FUNCTION=STDEVA
    @SYNTAX=STDEVA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVA returns the standard deviation based on a sample. Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVA(A1:A5) equals 15.119953704.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA
sv: @FUNCTION=STDEVA
    @SYNTAX=STDEVA(tal1;tal2;...)
    @DESCRIPTION=STDEVA returnerar standardavvikelsen baserat på ett prov. Tal, text och logiska värden inkluderas även de i beräkningen. Om cellen innehåller text eller om argumenten evalueras till FALSKT, räknas de som noll (0). Om ett argument evalueras till SANT, räknas det som 1. Observera att tomma celler inte räknas.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen och strängarna 11,4; 17,3; "saknas"; 25,9 och 40,1. Då är
    STDEVA(A1:A5) lika med 15,119953704.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA

en: @FUNCTION=STDEVP
    @SYNTAX=STDEVP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEVP returns standard deviation of a set of numbers treating these numbers as members of a complete population.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVP(A1:A5) equals 9.701133954.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVA,STDEVPA
sv: @FUNCTION=STDEVP
    @SYNTAX=STDEVP(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=STDEVP beräknar standardavvikelsen av en mängd tal, som om dessa utgjorde en komplett population.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    STDEVP(A1:A5) lika med 9,701133954.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVA,STDEVPA

en: @FUNCTION=STDEVPA
    @SYNTAX=STDEVPA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVPA returns the standard deviation based on the entire population.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVPA(A1:A5) equals 13.523697719.
    
    @SEEALSO=STDEVA,STDEVP
sv: @FUNCTION=STDEVPA
    @SYNTAX=STDEVPA(tal1;tal2;...)
    @DESCRIPTION=STDEVPA returnerar standardavvikelsen baserat på hela populationen. Tal, text och logiska värden inkluderas även de i beräkningen. Om cellen innehåller text eller om argumenten evalueras till FALSKT, räknas de som noll (0). Om ett argument evalueras till SANT, räknas det som 1. Observera att tomma celler inte räknas.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen och strängarna 11,4; 17,3; "saknas"; 25,9 och 40,1. Då är
    STDEVPA(A1:A5) lika med 13,523697719.
    
    @SEEALSO=STDEVA,STDEVP

en: @FUNCTION=STEYX
    @SYNTAX=STEYX(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=STEYX function returns the standard error of the predicted y-value for each x in the regression.
    
    * If @known_y's and @known_x's are empty or have a different number of arguments then STEYX returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    STEYX(A1:A5,B1:B5) equals 1.101509979.
    
    @SEEALSO=PEARSON,RSQ,SLOPE
sv: @FUNCTION=STEYX
    @SYNTAX=STEYX(kända_y;kända_x)
    @DESCRIPTION=Funktionen STEYX returnerar standardfelet för det spådda y-värdet för varje x i en regression.
    
    * Om @kända_y och @kända_x är tomma eller har olika antal argument returnerar STEYX felvärdet #-.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1; och cellerna B1; B2; ... B5 23,2; 25,8; 29,9; 33,5 och 42,7. Då är
    STEYX(A1:A5;B1:B5) lika med 1,101509979.
    
    @SEEALSO=PEARSON,RSQ,SLOPE

en: @FUNCTION=SUBSTITUTE
    @SYNTAX=SUBSTITUTE(text, old, new [,num])
    @DESCRIPTION=SUBSTITUTE replaces @old with @new in @text.  Substitutions are only applied to instance @num of @old in @text, otherwise every one is changed.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    SUBSTITUTE("testing","test","wait") equals "waiting".
    
    @SEEALSO=REPLACE, TRIM
sv: @FUNCTION=SUBSTITUTE
    @SYNTAX=SUBSTITUTE(text; gammal; ny [;nr])
    @DESCRIPTION=SUBSTITUTE ersätter delsträngen @gammal med @ny i strängen @text. Ersättning sker bara för förekomst @nr av delsträngen. Om @nr är uteslutet ersätts alla förekomster.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    SUBSTITUTE("testar";"test";"vänt") är lika med "väntar".
    
    @SEEALSO=REPLACE, TRIM

en: @FUNCTION=SUBTOTAL
    @SYNTAX=SUBTOTAL(function_nbr,ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=SUBTOTAL function returns a subtotal of given list of arguments. @function_nbr is the number that specifies which function to use in calculating the subtotal.
    
    The following functions are available:
    
    	1   AVERAGE
    	2   COUNT
    	3   COUNTA
    	4   MAX
    	5   MIN
    	6   PRODUCT
    	7   STDEV
    	8   STDEVP
    	9   SUM
    	10   VAR
    	11   VARP
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUBTOTAL(1,A1:A5) equals 30.
    SUBTOTAL(6,A1:A5) equals 22378356.
    SUBTOTAL(7,A1:A5) equals 6.164414003.
    SUBTOTAL(9,A1:A5) equals 150.
    SUBTOTAL(11,A1:A5) equals 30.4.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM
sv: @FUNCTION=SUBTOTAL
    @SYNTAX=SUBTOTAL(funktionsnr;ref1;ref2;...)
    @DESCRIPTION=Funktionen SUBTOTAL tillämpar en funktion på de angivna argumenten. @funktionsnr är ett tal som anger vilken funktion som skall användas.
    
    Följande funktioner finns tillgängliga:
    
    	1   AVERAGE
    	2   COUNT
    	3   COUNTA 
    	4   MAX
    	5   MIN
    	6   PRODUCT
    	7   STDEV
    	8   STDEVP
    	9   SUM
    	10   VAR
    	11   VARP
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 23; 27; 28; 33; och 39. Då gäller:
    SUBTOTAL(1;A1:A5) är lika med 30.
    SUBTOTAL(6;A1:A5) är lika med 22378356.
    SUBTOTAL(7;A1:A5) är lika med 6,164414003.
    SUBTOTAL(9;A1:A5) är lika med 150.
    SUBTOTAL(11;A1:A5) är lika med 30,4.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM

en: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUM computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUM(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT
sv: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(värde1; värde2; ...)
    @DESCRIPTION=SUM beräknar summan av alla värden och celler som refereras till i argumentlistan.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11; 15; 17; 21; och 43. Då är
    SUM(A1:A5) lika med 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT

en: @FUNCTION=SUMA
    @SYNTAX=SUMA(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMA computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUMA(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, SUM, COUNT
sv: @FUNCTION=SUMA
    @SYNTAX=SUMA(värde1; värde2; ...)
    @DESCRIPTION=SUMA Beräknar summan av alla värden och celler som refereras till i argumentlistan. Tal, text och logiska värden inkluderas även de i beräkningen. Om cellen innehåller text eller om argumenten evalueras till FALSKT, räknas de som noll (0). Om ett argument evalueras till SANT, räknas det som 1.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11, 15, 17, 21, och 43. Då är
    SUMA(A1:A5) lika med 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, SUM, COUNT

en: @FUNCTION=SUMIF
    @SYNTAX=SUMIF(range,criteria[,actual_range])
    @DESCRIPTION=SUMIF function sums the values in the given @range that meet the given @criteria.  If @actual_range is given, SUMIF sums the values in the @actual_range whose corresponding components in @range meet the given @criteria.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUMIF(A1:A5,"<=28") equals 78.
    SUMIF(A1:A5,"<28") equals 50.
    In addition, if the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 5, 3, 2, 6, and 7 then:
    SUMIF(A1:A5,"<=27",B1:B5) equals 8.
    
    @SEEALSO=COUNTIF, SUM
sv: @FUNCTION=SUMIF
    @SYNTAX=SUMIF(område;villkor[;verkligt_område])
    @DESCRIPTION=Funktionen SUMIF summerar de värden i @område, som uppfyller det givna villkoret. Om @verkligt_område är givet, summerar SUMIF värdena i @verkligt_område, vars motsvarande värden i @område uppfyller det givna villkoret.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 23, 27, 28, 33, and 39. Då är 
    SUMIF(A1:A5;"<=28") lika med 78.
    SUMIF(A1:A5;"<28") lika med 50.
    Om dessutom cellerna B1, B2, ..., B5 innehåller talen 5, 3, 2, 6 och 7 är:
    SUMIF(A1:A5;"<=27";B1:B5) lika med 8.
    
    @SEEALSO=COUNTIF,SUM

en: @FUNCTION=SUMPRODUCT
    @SYNTAX=SUMPRODUCT(range1,range2,...)
    @DESCRIPTION=SUMPRODUCT function multiplies corresponding data entries in the given arrays or ranges, and then returns the sum of those products.  If an array entry is not numeric, the value zero is used instead.
    
    * If arrays or range arguments do not have the same dimensions, SUMPRODUCT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMPRODUCT(A1:A5,B1:B5) equals 3370.
    
    @SEEALSO=SUM,PRODUCT
sv: @FUNCTION=SUMPRODUCT
    @SYNTAX=SUMPRODUCT(intervall1;intervall2;...)
    @DESCRIPTION=Funktionen SUMPRODUCT multiplicerar motsvarande dataposter i de givna fälten eller intervallen, och returnerar sedan summan av dessa produkter. Om en fältpost inte är ett tal används värdet noll i stället.
    
    * Om fält- eller intervallargumenten inte har samma dimensioner returnerar SUMPRODUCT felvärdet #VÄRDE!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11, 15, 17, 21 och 43 och cellerna B1; B2; ...; B5 innehåller talen 13, 22, 31, 33 och 39. Då är
    SUMPRODUCT(A1:A5;B1:B5) lika med 3370.
    
    @SEEALSO=SUM,PRODUCT

en: @FUNCTION=SUMSQ
    @SYNTAX=SUMSQ(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMSQ returns the sum of the squares of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUMSQ(A1:A5) equals 2925.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
sv: @FUNCTION=SUMSQ
    @SYNTAX=SUMSQ(värde1; värde2; ...)
    @DESCRIPTION=SUMSQ beräknar summan av kvadraterna på alla värden och celler som refereras till i argumentlistan.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11, 15, 17, 21, och 43. Då är
    SUMSQ(A1:A5) lika med 2925.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=SUMX2MY2
    @SYNTAX=SUMX2MY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMX2MY2 function returns the sum of the difference of squares of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMX2MY2 is SUM (x^2-y^2).
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMX2MY2 returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMX2MY2(A1:A5,B1:B5) equals -1299.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2PY2
sv: @FUNCTION=SUMX2MY2
    @SYNTAX=SUMX2MY2(fält1;fält2)
    @DESCRIPTION=Funktionen SUMX2MY2 returnerar summan av skillnaderna mellan kvadraterna av talen i de två fälten @fält1 och @fält2. Ekvationen för SUMX2MY2 är SUM (x²-y²).
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Om @fält1 och @fält2 har olika antal värden returneras felvärdet #-.
    Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11, 15, 17, 21, och 43 och cellerna B1; B2; ...; B5 innehåller talen 13, 22, 31, 33, samt 39. Då är
    SUMX2MY2(A1:A5;B1:B5) lika med -1299.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2PY2

en: @FUNCTION=SUMX2PY2
    @SYNTAX=SUMX2PY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMX2PY2 function returns the sum of the sum of squares of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMX2PY2 is SUM (x^2+y^2).
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMX2PY2 returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMX2PY2(A1:A5,B1:B5) equals 7149.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2
sv: @FUNCTION=SUMX2PY2
    @SYNTAX=SUMX2PY2(fält1;fält2)
    @DESCRIPTION=Funktionen SUMX2PY2 returnerar summan av summorna av kvadraterna av de motsvarande talen i de två fälten @fält1 och @fält2. Ekvationen för SUMX2PY2 är SUM (x²+y²).
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Om @fält1 och @fält2 har olika antal värden returneras felvärdet #-.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11, 15, 17, 21, och 43 samt att cellerna B1; B2; ...; B5 innehåller talen 13, 22, 31, 33, och 39. Då är
    SUMX2PY2(A1:A5;B1:B5) lika med 7149.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2

en: @FUNCTION=SUMXMY2
    @SYNTAX=SUMXMY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMXMY2 function returns the sum of squares of differences of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMXMY2 is SUM (x-y)^2.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMXMY2 returns #N/A error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMXMY2(A1:A5,B1:B5) equals 409.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2,SUMX2PY2
sv: @FUNCTION=SUMXMY2
    @SYNTAX=SUMXMY2(fält1;fält2)
    @DESCRIPTION=Funktionen SUMXMY2 returnerar summan av kvadraterna av skillnaderna mellan de motsvarande talen i två fält. @fält1 är det första fältet eller intervallet med datapunkter och @fält2 är det andra fältet med datapunkter. Ekvationen för SUMXMY2 är SUM (x-y)².
    
    * Strängar och tomma celler ignoreras.
    * Om @fält1 och @fält2 har olika antal värden returneras felvärdet #-.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11, 15, 17, 21, och 43 och att cellerna B1; B2; ...; B5 innehåller talen 13, 22, 31, 33, samt 39. Då är
    SUMXMY2(A1:A5;B1:B5) lika med 409.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2,SUMX2PY2

en: @FUNCTION=SYD
    @SYNTAX=SYD(cost,salvage_value,life,period)
    @DESCRIPTION=SYD function calculates the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over with the asset is depreciated.
    
    The Formula used for sum-of-years digits depreciation is:
    
    Depreciation expense =
    
    	 ( @cost - @salvage_value ) * (@life - @period + 1) * 2 / @life * (@life + 1).
    
    @cost is the cost of an asset when acquired (market value).
    @salvage_value is the amount you get when asset sold at the end of its useful life.
    @life is the anticipated life of an asset.
    @period is the period for which we need the expense.
    
    * If @life <= 0, SYD returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    For example say a company purchases a new computer for $5000 which has a salvage value of $200, and a useful life of five years. We would use the following to calculate the second year's depreciation using the SYD method:
    =SYD(5000, 200, 5, 2) which returns 1,280.00.
    @SEEALSO=SLN
sv: @FUNCTION=SYD
    @SYNTAX=SYD(kostnad;slutvärde;livslängd;period)
    @DESCRIPTION=Funktionen SYD beräknar "sum-of-years digits"-avskrivningen för en tillgång, baserat på dess kostnad, slutvärde, förväntad livslängd och en given period. Metoden accelererar värdeminskningen, så att störst värdeminskning sker i början. Den avskrivbara kostnaden är den faktiskta kostnaden minus slutvärdet. Livslängden är den period (anges ofta i år) som värdeminskningen pågår.
    
    Formeln som används för "sum-of-years digits"-avskrivningen är:
    
    Värdeminskning = 
    
    	 (@kostnad - @slutvärde) * (@livslängd - @period + 1) * 2 / @livslängd * (@livslängd + 1).
    
    @kostnad = inköpskostnad (marknadsvärde).
    @slutvärde = summa som fås när tillgången säljs vid utgången av livslängden.
    @livslängd = förväntad livslängd för tillgången.
    @period = den period vilken vi behöver tillgången.
    
    * Om @livslängd <=0 returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att att ett företag köper in en ny dator till en kostnad av SEK 50000, med ett slutvärde på SEK 2000, och en livslängd på tre år. För att beräkna avskrivningens värde för andra året gör vi då: 
    =SYD(50000; 2000; 3; 2), vilket resulterar i 16000.
    @SEEALSO=SLN

en: @FUNCTION=T
    @SYNTAX=T(value)
    @DESCRIPTION=T returns @value if and only if it is text, otherwise a blank string.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    T("text") equals "text".
    T(64) returns an empty cell.
    
    @SEEALSO=CELL, N, VALUE
sv: @FUNCTION=T
    @SYNTAX=T(värde)
    @DESCRIPTION=T returnerar @värde om och bara om det är text, annars en tom sträng.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    T("text") är lika med "text".
    T(64) returnerar en tom cell.
    
    @SEEALSO=CELL, N, VALUE

en: @FUNCTION=TAN
    @SYNTAX=TAN(x)
    @DESCRIPTION=TAN function returns the tangent of @x, where @x is given in radians.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TAN(3) equals -0.1425465.
    
    @SEEALSO=TANH, COS, COSH, SIN, SINH, DEGREES, RADIANS
sv: @FUNCTION=TAN
    @SYNTAX=TAN(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen TAN returnerar tangens av @x, där @x anges i radianer.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    TAN(3) är lika med -0,1425465.
    
    @SEEALSO=TANH, COS, COSH, SIN, SINH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=TANH
    @SYNTAX=TANH(x)
    @DESCRIPTION=TANH function returns the hyperbolic tangent of @x, which is defined mathematically as 
    
    	sinh(@x) / cosh(@x).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TANH(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=TAN, SIN, SINH, COS, COSH, DEGREES, RADIANS
sv: @FUNCTION=TANH
    @SYNTAX=TANH(x)
    @DESCRIPTION=Funktionen TANH returnerar tangens hyperbolicus av @x, vilket matematiskt definierat som
    
    	sinh(@x) / cosh(@x).
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    TANH(2) är lika med 0,96402758.
    
    @SEEALSO=TAN, SIN, SINH, COS, COSH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=TBILLEQ
    @SYNTAX=TBILLEQ(settlement,maturity,discount)
    @DESCRIPTION=TBILLEQ function returns the bond-yield equivalent (BEY) for a treasury bill.  TBILLEQ is equivalent to
    
    	(365 * @discount) / (360 - @discount * DSM),
    
    where DSM is the days between @settlement and @maturity.
    
    * If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLEQ returns #NUM! error.
    * If @discount is negative, TBILLEQ returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLPRICE,TBILLYIELD
sv: @FUNCTION=TBILLEQ
    @SYNTAX=TBILLEQ(avräkning;mognad;reducering)
    @DESCRIPTION=Funktionen TBILLEQ returnerar säkerhetsavkastningsekvivalenten (SAE) för en skattkammarväxel. TBILLEQ motsvarar
    
    	(365 * @reducering) / (360 - @reducering * DSM),
    
    där DSM är dagarna mellan @avräkning och @mognad.
    
    * Om @avräkning är efter @mognad eller om @mognad är inställd till över ett år senare än @avräkning, returnerar TBILLEQ felvärdet #NUM!.
    * Om @avräkning är negativt returnerar TBILLEQ felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLPRICE,TBILLYIELD

en: @FUNCTION=TBILLPRICE
    @SYNTAX=TBILLPRICE(settlement,maturity,discount)
    @DESCRIPTION=TBILLPRICE function returns the price per $100 value for a treasury bill where @settlement is the settlement date and @maturity is the maturity date of the bill.  @discount is the treasury bill's discount rate.
    
    * If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLPRICE returns #NUM! error.
    * If @discount is negative, TBILLPRICE returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLYIELD
sv: @FUNCTION=TBILLPRICE
    @SYNTAX=TBILLPRICE(avräkning;mognad;reducering)
    @DESCRIPTION=Funktionen TBILLPRICE returnerar priset per $100 värde för en skattkammarväxel där @avräkning är avräkningsdatumet och @mognad är mognadsdatumet för växeln. @reducering är skattkammarväxelns reduceringshastighet.
    
    * Om @avräkning är efter @mognad eller om @mognad är inställd till över ett år senare än @avräkning, returnerar TBILLPRICE felvärdet #NUM!.
    * Om @avräkning är negativt returnerar TBILLPRICE felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLYIELD

en: @FUNCTION=TBILLYIELD
    @SYNTAX=TBILLYIELD(settlement,maturity,pr)
    @DESCRIPTION=TBILLYIELD function returns the yield for a treasury bill. @settlement is the settlement date and @maturity is the maturity date of the bill.  @discount is the treasury bill's discount rate.
    
    * If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLYIELD returns #NUM! error.
    * If @pr is negative, TBILLYIELD returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLPRICE
sv: @FUNCTION=TBILLYIELD
    @SYNTAX=TBILLYIELD(avräkning;mognad;pr)
    @DESCRIPTION=Funktionen TBILLYIELD returnerar avkastningen för en skattkammarväxel. @avräkning är avräkningsdatumet och @mognad är mognadsdatumet för växeln. @reducering är skattkammarväxelns reduceringshastighet.
    
    * Om @avräkning är efter @mognad eller om @mognad är inställd till över ett år senare än @avräkning, returnerar TBILLYIELD felvärdet #NUM!.
    * Om @avräkning är negativt returnerar TBILLYIELD felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLPRICE

en: @FUNCTION=TDIST
    @SYNTAX=TDIST(x,dof,tails)
    @DESCRIPTION=TDIST function returns the Student's t-distribution. @dof is the degree of freedom and @tails is 1 or 2 depending on whether you want one-tailed or two-tailed distribution.
    
    * If @dof < 1 TDIST returns #NUM! error.
    * If @tails is neither 1 or 2 TDIST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TDIST(2,5,1) equals 0.050969739.
    
    @SEEALSO=TINV,TTEST
sv: @FUNCTION=TDIST
    @SYNTAX=TDIST(x;fri;svansar)
    @DESCRIPTION=Funktionen TDIST returnerar Students t-fördelning. @fri är antalet frihetsgrader och @svansar är 1 eller 2 beroende på om du vill he en ensidig eller tvåsidig fördelning.
    
    * Om @fri < 1 returneras felvärdet #NUM!.
    * Om @svansar varken är 1 eller 2 returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    TDIST(2;5;1) är lika med 0,050969739.
    @SEEALSO=TINV,TTEST

en: @FUNCTION=TEXT
    @SYNTAX=TEXT(value,format_text)
    @DESCRIPTION=TEXT returns @value as a string with the specified format.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TEXT(3.223,"$0.00") equals "$3.22".
    TEXT(date(1999,4,15),"mmmm, dd, yy") equals "April, 15, 99".
    
    @SEEALSO=DOLLAR
sv: @FUNCTION=TEXT
    @SYNTAX=TEXT(värde;format_text)
    @DESCRIPTION=TEXT returnerar @värde som en sträng med det angivna formatet.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    TEXT(3,223;"$0,00") är lika med "$3,22".
    TEXT(date(1999;4;15);"mmmm, dd, yy") är lika med "April, 15, 99".
    
    @SEEALSO=DOLLAR

en: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (hours,minutes,seconds)
    @DESCRIPTION=TIME returns a fraction representing the time of day.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TIME(3, 5, 23) equals 3:05AM.
    
    @SEEALSO=HOUR
sv: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (timmar;minuter;sekunder)
    @DESCRIPTION=TIME returnerar ett tal mellan 0 och 1 som representerar det angivna klockslaget.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    TIME(3; 5; 23) är lika med 3:05AM.
    
    @SEEALSO=HOUR

en: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (timetext)
    @DESCRIPTION=TIMEVALUE returns a fraction representing the time of day, a number between 0 and 1.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") equals 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") equals 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE
sv: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (tidstext)
    @DESCRIPTION=Returnerar ett tal mellan 0 och 1 som representerar det angivna klockslaget.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") är lika med 0,128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") är lika med 0,600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE

en: @FUNCTION=TINV
    @SYNTAX=TINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=TINV function returns the inverse of the two-tailed Student's t-distribution.
    
    * If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 TINV returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TINV(0.4,32) equals 0.852998454.
    
    @SEEALSO=TDIST,TTEST
sv: @FUNCTION=TINV
    @SYNTAX=TINV(p;fri)
    @DESCRIPTION=Funktionen TINV returnerar inversen av Students tvåsidiga t-fördelning.
    
    * Om @p < 0 eller om @p > 1 eller om @fri < 1 returneras felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    TINV(0,4;32) är lika med 0,852998454.
    
    @SEEALSO=TDIST,TTEST

en: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY()
    @DESCRIPTION=TODAY returns the serial number for today (the number of days elapsed since the 1st of January of 1900).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TODAY() returns 'Nov 6, 2001' on that particular day.
     
    @SEEALSO=NOW
sv: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY()
    @DESCRIPTION=TODAY returnerar serienumret för dagens datum (antalet dagar som har gått sedan den första januari 1900).
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    TODAY() returnerar "Nov 6, 2001" just den dagen.
    
    @SEEALSO=NOW

en: @FUNCTION=TRANSPOSE
    @SYNTAX=TRANSPOSE(matrix)
    @DESCRIPTION=TRANSPOSE function returns the transpose of the input @matrix.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT
sv: @FUNCTION=TRANSPOSE
    @SYNTAX=TRANSPOSE(matris)
    @DESCRIPTION=TRANSPOSE returnerar transponeringen av @matris.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT

en: @FUNCTION=TREND
    @SYNTAX=TREND(known_y's[,known_x's[,new_x's[,const]]])
    @DESCRIPTION=TREND function estimates future values of a given data set using the ``least squares'' line that best fit to your data. @known_y's is the y-values where y=mx+b and @known_x's contains the corresponding x-values.  @new_x's contains the x-values for which you want to estimate the y-values. If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero.
    
    * If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used.
    * If @new_x's is omitted, it is assumed to be the same as @known_x's.
    * If @const is omitted, it is assumed to be TRUE.
    * If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, TREND returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    TREND(A1:A5,B1:B5) equals 156.52.
    
    @SEEALSO=LINEST
sv: @FUNCTION=TREND
    @SYNTAX=TREND(kända_y[;kända_x;[nya_x[;konst]]])
    @DESCRIPTION=Funktionen TREND beräknar framtida värden för en given datamängd genom att använda den "minsta kvadrater"-linje som bäst passar din data. @kända_y är de y-värden där y=mx+b och @kända_x innehåller motsvarande x-värden. @nya_x innehåller x-värdena för vilka du vill uppskatta y-värden. Om @konst är FALSKT, kommer linjen tvingas att gå igenom origo, alltså b blir noll.
    
    * Om @kända_x utelämnas används en vektor med {1; 2; 3; ...}.
    * Om @nya_x utelämnas antas det vara samma som @kända_x.
    * Om @konst utelämnas antas den vara SANT.
    * Om @kända_y och @kända_x har olika antal datapunkter returnerar TREND 
    felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1; och cellerna B1; B2; ... B5 23,2; 25,8; 29,9; 33,5 och 42,7. Då är
    TREND(A1:A5;B1:B5) lika med 156,52.
    
    @SEEALSO=LINEST

en: @FUNCTION=TRIM
    @SYNTAX=TRIM(text)
    @DESCRIPTION=TRIM returns @text with only single spaces between words.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TRIM("  a bbb  cc") equals "a bbb cc".
    
    @SEEALSO=CLEAN, MID, REPLACE, SUBSTITUTE
sv: @FUNCTION=TRIM
    @SYNTAX=TRIM(text)
    @DESCRIPTION=TRIM returnerar @text med endast ett mellanslag mellan orden.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    TRIM("  a bbb  cc") är lika med "a bbb cc".
    
    @SEEALSO=CLEAN, MID, REPLACE, SUBSTITUTE

en: @FUNCTION=TRIMMEAN
    @SYNTAX=TRIMMEAN(ref,fraction)
    @DESCRIPTION=TRIMMEAN returns the mean of the interior of a data set. @ref is the list of numbers whose mean you want to calculate and @fraction is the fraction of the data set excluded from the mean. For example, if @fraction=0.2 and the data set contains 40 numbers, 8 numbers are trimmed from the data set (40 x 0.2), 4 from the top and 4 from the bottom of the set.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    TRIMMEAN(A1:A5,0.2) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,HARMEAN,MEDIAN,MODE
sv: @FUNCTION=TRIMMEAN
    @SYNTAX=TRIMMEAN(ref;del)
    @DESCRIPTION=TRIMMEAN returnerar medelvärdet av interiören av en datamängd. @ref är listan med tal vars medelvärde du vill beräkna och @del är delen av datamängden som du vill utelämna från medelvärdet. Om @del=0,2 och datamängden innehåller 40 tal kommer till exempel 8 tal att tas bort från datamängden (40 × 0,2), 4 från det översta och 4 från det nedersta av mängden.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    TRIMMEAN(A1:A5;0,2) lika med 23,2.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,HARMEAN,MEDIAN,MODE

en: @FUNCTION=TRUE
    @SYNTAX=TRUE()
    @DESCRIPTION=TRUE returns boolean value true.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TRUE() equals TRUE.
    
    @SEEALSO=FALSE
sv: @FUNCTION=TRUE
    @SYNTAX=TRUE()
    @DESCRIPTION=TRUE returnerar det booleska värdet SANT.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    TRUE() är lika med SANT.
    
    @SEEALSO=FALSE

en: @FUNCTION=TRUNC
    @SYNTAX=TRUNC(number[,digits])
    @DESCRIPTION=TRUNC function returns the value of @number truncated to the number of digits specified.
    
    * If @digits is omitted or negative then @digits defaults to zero.
    * If @digits is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
     
    @EXAMPLES=
    TRUNC(3.12) equals 3.
    TRUNC(4.15,1) equals 4.1.
    
    @SEEALSO=INT
sv: @FUNCTION=TRUNC
    @SYNTAX=TRUNC(tal[;siffror])
    @DESCRIPTION=Funktionen TRUNC returnerar värdet av @tal avhugget till det givna antalet decimaler.
    
    * Om @siffror inte anges eller är negativt sätts @siffror till noll.
    * Om @siffror inte är ett heltal, trunkeras det.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    TRUNC(3,12) är lika med 3.
    TRUNC(4,15;1) är lika med 4,1.
    
    @SEEALSO=INT

en: @FUNCTION=TTEST
    @SYNTAX=TTEST(array1,array2,tails,type)
    @DESCRIPTION=TTEST function returns the probability of a Student's t-Test. 
    @array1 is the first data set and @array2 is the second data set.  If @tails is one, TTEST uses the one-tailed distribution and if @tails is two, TTEST uses the two-tailed distribution.  @type determines the kind of the test:
    
    	1  Paired test
    	2  Two-sample equal variance
    	3  Two-sample unequal variance
    
    * If the data sets contain a different number of data points and the test is paired (@type one), TTEST returns the #N/A error.
    * @tails and @type are truncated to integers.
    * If @tails is not one or two, TTEST returns #NUM! error.
    * If @type is any other than one, two, or three, TTEST returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,1) equals 0.003127619.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,2,1) equals 0.006255239.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,2) equals 0.111804322.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,3) equals 0.113821797.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINV
sv: @FUNCTION=TTEST
    @SYNTAX=TTEST(vektor1;vektor2;svansar;typ)
    @DESCRIPTION=Funktionen TTEST returnerar sannolikheten för en Students t-test.
    @vektor1 är den första datamängden och @vektor2 är den andra datamängden. Om @svansar är ett använder TTEST den ensvansade fördelningen och om @svansar är två använder TTEST den tvåsvansade fördelningen. @typ avgör typen av test:
    
    	1  Parat test
    	2  Tvåprovs lika varians
    	3  Tvåprovs olika varians
    
    * Om datamängderna innehåller olika antal datapunkter och testet är parat (@typ ett) returnerar TTEST felvärdet #-.
    * @svansar och @typ trunkeras till heltal.
    * Om @svansar inte är ett eller två returnerar TTEST felvärdet #NUM!.
    * Om @typ varken är ett, två eller tre returnerar TTEST felvärdet #NUM!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1; och cellerna B1; B2; ... B5 23,2; 25,8; 29,9; 33,5 och 42,7. Då är
    TTEST(A1:A5;B1:B5;1;1) lika med 0,003127619.
    TTEST(A1:A5;B1:B5;2;1) lika med 0,006255239.
    TTEST(A1:A5;B1:B5;1;2) lika med 0,111804322.
    TTEST(A1:A5;B1:B5;1;3) lika med 0,113821797.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINV

en: @FUNCTION=TYPE
    @SYNTAX=TYPE(value)
    @DESCRIPTION=TYPE returns a number indicating the data type of a value.
    
    1  == number
    2  == text
    4  == boolean
    16 == error
    64 == array
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TYPE(3) equals 1.
    TYPE("text") equals 2.
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=TYPE
    @SYNTAX=TYPE(värde)
    @DESCRIPTION=TYPE returnerar ett tal som anger datatypen för ett värde.
    
    1  == nummer
    2  == text
    4  == boolsk
    16 == felvärde
    64 == fält
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    TYPE(3) är lika med 1.
    TYPE("text") är lika med 2.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=UNICHAR
    @SYNTAX=UNICHAR(x)
    @DESCRIPTION=UNICHAR returns the Unicode character represented by the number @x.
    
    @EXAMPLES=
    UNICHAR(65) equals A.
    UNICHAR(960) equals a small greek pi.
    
    @SEEALSO=CHAR,UNICODE,CODE
sv: @FUNCTION=UNICHAR
    @SYNTAX=UNICHAR(x)
    @DESCRIPTION=UNICHAR returnerar Unicode-tecknet som representeras av talet @x.
    
    @EXAMPLES=
    UNICHAR(65) är lika med A.
    UNICHAR(960) är lika med ett litet grekiskt pi.
    
    @SEEALSO=CHAR,UNICODE,CODE

en: @FUNCTION=UNICODE
    @SYNTAX=UNICODE(char)
    @DESCRIPTION=UNICODE returns the Unicode number for the character @char.
    
    
    @EXAMPLES=
    UNICODE("A") equals 65.
    
    @SEEALSO=UNICHAR,CODE,CHAR
sv: @FUNCTION=UNICODE
    @SYNTAX=UNICODE(tecken)
    @DESCRIPTION=UNICODE returnerar Unicode-koden för tecknet @tecken.
    
    
    @EXAMPLES=
    UNICODE("A") är lika med 65.
    
    @SEEALSO=UNICHAR,CODE,CHAR

en: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(unixtime)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE converts a unix time into a spreadsheet date and time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX
sv: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(unixtid)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE konverterar en unixtid till ett kalkylbladsdatum och tid.
    
    En unixtid är antalet sekunder sedan midnatt den 1 januari 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX

en: @FUNCTION=UPPER
    @SYNTAX=UPPER(text)
    @DESCRIPTION=UPPER returns a upper-case version of the string in @text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    UPPER("cancelled") equals "CANCELLED".
    
    @SEEALSO=LOWER
sv: @FUNCTION=UPPER
    @SYNTAX=UPPER(text)
    @DESCRIPTION=UPPER omvandlar strängen @text till versaler.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    UPPER("avbruten") är lika med "AVBRUTEN".
    
    @SEEALSO=LOWER

en: @FUNCTION=VALUE
    @SYNTAX=VALUE(text)
    @DESCRIPTION=VALUE returns numeric value of @text.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    VALUE("$1,000") equals 1000.
    
    @SEEALSO=DOLLAR, FIXED, TEXT
sv: @FUNCTION=VALUE
    @SYNTAX=VALUE(text)
    @DESCRIPTION=VALUE returnerar det numeriska värdet av @text.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    VALUE("1 000 kr") är lika med 1000.
    
    @SEEALSO=DOLLAR, FIXED, TEXT

en: @FUNCTION=VAR
    @SYNTAX=VAR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VAR estimates the variance of a sample of a population. To get the true variance of a complete population use VARP.
    
    * VAR is also known as the N-1-variance. Under reasonable conditions, it is the maximum-likelihood estimator for the true variance.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VAR(A1:A5) equals 117.64.
    
    @SEEALSO=VARP,STDEV
sv: @FUNCTION=VAR
    @SYNTAX=VAR(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=VAR uppskattar variansen hos ett stickprov av en population. För att få den exakta variansen av en komplett population, använd VARP.
    
    * VAR är även känd som N-1-variansen.  Under normala förhållanden är den en maximum-likelihood-uppskattning for variansen.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel. 
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    VAR(A1:A5) lika med 117,64.
    
    @SEEALSO=VARP,STDEV

en: @FUNCTION=VARA
    @SYNTAX=VARA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=VARA returns the variance based on a sample.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    VARA(A1:A5) equals 228.613.
    
    @SEEALSO=VAR,VARPA
sv: @FUNCTION=VARA
    @SYNTAX=VARA(tal1;tal2;...)
    @DESCRIPTION=VARA returnerar variansen baserat på ett prov. Tal, text och logiska värden inkluderas även de i beräkningen. Om cellen innehåller text eller om argumenten evalueras till FALSKT, räknas de som noll (0). Om ett argument evalueras till SANT, räknas det som 1. Observera att tomma celler inte räknas.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen och strängarna 11,4; 17,3; "saknas"; 25,9 och 40,1. Då är
    VARA(A1:A5) lika med 228,613.
    
    @SEEALSO=VAR,VARPA

en: @FUNCTION=VARP
    @SYNTAX=VARP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VARP calculates the variance of a set of numbers where each number is a member of a population and the set is the entire population.
    
    * VARP is also known as the N-variance.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VARP(A1:A5) equals 94.112.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DVAR,DVARP,STDEV,VAR
sv: @FUNCTION=VARP
    @SYNTAX=VARP(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=VARP beräknar variansen hos en grupp tal, där varje tal är en del av en population och hela mängden är hela populationen.
    
    * VARP är även känt som N-variansen.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen  11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    VARP(A1:A5) lika med 94,112.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DVAR,DVARP,STDEV,VAR

en: @FUNCTION=VARPA
    @SYNTAX=VARPA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=VARPA returns the variance based on the entire population.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    VARPA(A1:A5) equals 182.8904.
    
    @SEEALSO=VARA,VARP
sv: @FUNCTION=VARPA
    @SYNTAX=VARPA(tal1;tal2;...)
    @DESCRIPTION=VARPA returnerar variansen baserat på hela populationen. Tal, text och logiska värden inkluderas även de i beräkningen. Om cellen innehåller text eller om argumenten evalueras till FALSKT, räknas de som noll (0). Om ett argument evalueras till SANT, räknas det som 1. Observera att tomma celler inte räknas.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen och strängarna 11,4; 17,3; "saknas"; 25,9 och 40,1. Då är
    VARPA(A1:A5) lika med 182,8904.
    
    @SEEALSO=VARA,VARP

en: @FUNCTION=VDB
    @SYNTAX=VDB(cost,salvage,life,start_period,end_period[,factor,switch])
    @DESCRIPTION=VDB calculates the depreciation of an asset for a given period or partial period using the double-declining balance method.
    
    * If @start_period < 0, VDB returns #NUM! error.
    * If @start_period > @end_period, VDB returns #NUM! error.
    * If @end_period > @life, VDB returns #NUM! error.
    * If @cost < 0, VDB returns #NUM! error.
    * If @salvage > @cost, VDB returns #NUM! error.
    * If @factor <= 0, VDB returns #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DB
sv: @FUNCTION=VDB
    @SYNTAX=VDB(kostnad;bärgning;liv;startperiod;slutperiod[;faktor;växel])
    @DESCRIPTION=VDB beräknar värdeminskningen av en tillgång för en given period, eller del av period, genom att använda den dubbelavtagande balansmetoden.
    
    * Om @startperiod < 0 returnerar VDB felvärdet #NUM!.
    * Om @startperiod > @slutperiod returnerar VDB felvärdet #NUM!.
    * Om @slutperiod > @liv returnerar VDB felvärdet #NUM!.
    * Om @kostnad < 0 returnerar VDB felvärdet #NUM!.
    * Om @bärgning > @kostnad returnerar VDB felvärdet #NUM!.
    * Om @faktor <= 0 returnerar VDB felvärdet #NUM!. 
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DB

en: @FUNCTION=VLOOKUP
    @SYNTAX=VLOOKUP(value,range,column[,approximate,as_index])
    @DESCRIPTION=VLOOKUP function finds the row in range that has a first column similar to @value.  If @approximate is not true it finds the row with an exact equivalence.  If @approximate is true, then the values must be sorted in order of ascending value for correct function; in this case it finds the row with value less than @value.  It returns the value in the row found at a 1-based offset in @column columns into the @range.  @as_index returns the 0-based offset that matched rather than the value.
    
    * VLOOKUP returns #NUM! if @column < 0.
    * VLOOKUP returns #REF! if @column falls outside @range.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=HLOOKUP
sv: @FUNCTION=VLOOKUP
    @SYNTAX=VLOOKUP(värde;område;kolumn[,uppskatta;som_index])
    @DESCRIPTION=Funktionen VLOOKUP söker den rad i området som har en första kolumn liknande den i @värde. Om @uppskatta inte är sant söker den raden med en exakt likhet. Om @uppskatta är sant måste värdena vara sorterade med minsta värdet först för att funktionen ska fungera korrekt; i detta fall söker den raden med värde mindre än @värde. Den returnerar värdet på raden som hittas på ett 1-baserat avstånd i @kolumn kolumner in i @område. @som_index returnerar 0-baserade avståndet som matchade istället för värdet.
    
    * Returnerar #NUM! om @kolumn < 0.
    * Returnerar #REF! om @kolumn är utanför @område.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=HLOOKUP

en: @FUNCTION=WEEKDAY
    @SYNTAX=WEEKDAY (date[, method])
    @DESCRIPTION=WEEKDAY converts a serial number to a weekday.
    
    This function returns an integer indicating the day of week.
    @METHOD indicates the numbering system.  It defaults to 1.
    
      For @METHOD=1: Sunday is 1, Monday is 2, etc.
      For @METHOD=2: Monday is 1, Tuesday is 2, etc.
      For @METHOD=3: Monday is 0, Tuesday is 1, etc.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    WEEKDAY("10/24/1968") equals 5 (Thursday).
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW, YEAR
sv: @FUNCTION=WEEKDAY
    @SYNTAX=WEEKDAY (datum[; metod])
    @DESCRIPTION=WEEKDAY konverterar ett serienummer till en veckodag.
    
    Denna funktion returnerar ett heltal som anger veckodagen.
    @METOD indikerar numreringssystemet. Som standard är det 1.
    
      @METOD=1 ger: söndag är 1, måndag är 2 osv.
      @METOD=2 ger: måndag är 1, tisdag är 2 osv.
      @METOD=3 ger: måndag är 0, tisdag är 1 osv.
    
    * Observera att datumet kan anges som en sträng, eftersom Gnumeric automatiskt konverterar strängen till ett serienummer.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    WEEKDAY("10/24/1968") är lika med 5 (torsdag).
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=WEEKNUM
    @SYNTAX=WEEKNUM (date[,method])
    @DESCRIPTION=WEEKNUM returns the week number of @date according to the given @method.
    
    @method defaults to 1.
    
      For @method=1, week starts on Sunday, and days before first Sunday are in week 0.
      For @method=2, week starts on Monday, and days before first Monday are in week 0.
      For @method=150, the ISO 8601 week number is returned.
    
    * WEEKNUM returns #NUM! if @date or @method is invalid.
    * This function is Excel compatible, except that Excel does not support ISO 8601 week numbers.
    
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then WEEKNUM(A1,2)=51
    @SEEALSO=ISOWEEKNUM
sv: @FUNCTION=WEEKNUM
    @SYNTAX=WEEKNUM (datum[;metod])
    @DESCRIPTION=WEEKNUM returnerar veckonumret för @datum enligt angiven @metod.
    
    @metod är som standard 1.
    
      För metod=1 börjar veckan på söndag, och dagar innan första söndagen är i vecka 0.
      För metod=2 börjar veckan på måndag, och dagar innan första måndagen är i vecka 0.
      För metod=150 returneras ISO-veckonumret.
    
    * Returnerar #NUM! om datumet eller metoden är ogiltig.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel, förutom det att Excel inte stöder ISO 8601-veckonummer.
    
    @EXAMPLES=
    Om A1 innehåller 00-12-21 är WEEKNUM(A1;2)=51
    @SEEALSO=ISOWEEKNUM

en: @FUNCTION=WEIBULL
    @SYNTAX=WEIBULL(x,alpha,beta,cumulative)
    @DESCRIPTION=WEIBULL function returns the Weibull distribution. If the @cumulative boolean is true it will return:
    
    	1 - exp (-(@x/@beta)^@alpha),
    
    otherwise it will return
    
    	(@alpha/@beta^@alpha) * @x^(@alpha-1) * exp(-(@x/@beta^@alpha)).
    
    * If @x < 0 WEIBULL returns #NUM! error.
    * If @alpha <= 0 or @beta <= 0 WEIBULL returns #NUM! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    WEIBULL(3,2,4,0) equals 0.213668559.
    
    @SEEALSO=POISSON
sv: @FUNCTION=WEIBULL
    @SYNTAX=WEIBULL(x;alfa;beta;kumulativ)
    @DESCRIPTION=Funktionen WEIBULL returnerar Weibulls fördelning. Om flaggan @kumulativ är sann fås
    
    	1 - exp (-(@x/@beta)^@alfa),
    
    annars fås
    
    	(@alfa/@beta^@alfa) * @x^(@alfa-1) * exp(-(@x/@beta^@alfa)).
    
    * Om @x < 0 ger WEIBULL felvärdet #NUM!
    * Om @alfa <= 0 eller @beta <= 0 ger WEIBULL felvärdet #NUM!
    * Denna funktion är kompatibel med Excel
    
    @EXAMPLES=
    WEIBULL(3;2;4;0) ger 0,213668559.
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=WORKDAY
    @SYNTAX=WORKDAY (start_date,days[,holidays])
    @DESCRIPTION=WORKDAY returns the date which is @days working days from the @start_date.  Weekends and holidays optionally supplied in @holidays are respected.
    
    * WORKDAY returns #NUM! if @start_date or @days are invalid.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAY(WORKDAY(DATE(2001,1,5),30)) equals 16 and
    MONTH(WORKDAY(DATE(2001,1,5),30)) equals 2.
    
    @SEEALSO=NETWORKDAYS
sv: @FUNCTION=WORKDAY
    @SYNTAX=WORKDAY (startdatum;dagar[;helger])
    @DESCRIPTION=WORKDAY returnerar dagen som är @dagar arbetsdagar efter datumet @startdatum. Hänsyn tas till veckoslut och helgdagar som anges i @helger.
    
    * Returnerar #NUM! om @startdatum eller @dagar är felaktiga.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DAY(WORKDAY(DATE(2001;1;5);30)) är lika med 16 och
    MONTH(WORKDAY(DATE(2001;1;5);30)) är lika med 2.
    
    @SEEALSO=NETWORKDAYS

en: @FUNCTION=XIRR
    @SYNTAX=XIRR(values,dates[,guess])
    @DESCRIPTION=XIRR calculates and returns the internal rate of return of an investment that has not necessarily periodic payments.  This function is closely related to the net present value function (NPV and XNPV).  The XIRR is the interest rate for a series of cash flows where the XNPV is zero.
    
    @values contains the series of cash flows generated by the investment.  @dates contains the dates of the payments.  The first date describes the payment day of the initial payment and thus all the other dates should be after this date. The optional @guess is the initial value used in calculating the XIRR.  You do not have to use that, it is only provided for the Excel compatibility.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1:A5 contain the numbers -6000, 2134, 1422, 1933, and 1422, and the cells B1:B5 contain the dates "1999-01-15", "1999-04-04", "1999-05-09", "2000-03-12", and "2000-05-1". Then
    XIRR(A1:A5,B1:B5) returns 0.224838. 
    @SEEALSO=IRR,XNPV
sv: @FUNCTION=XIRR
    @SYNTAX=XIRR(värden,datum[,gissning])
    @DESCRIPTION=XIRR beräknar och returnerar den interna returneringshastigheten för en investering som inte nödvändigtvis har periodiska betalningar. Denna funktion är nära släkt med aktuellt nettovärde (NPV och XNPV). XIRR är den räntesats för en serie med pengaflöde där XNPV är noll.
    
    @värden innehåller den serie med pengaflöde som genereras av investeringen. @datum innehåller datumen för betalningarna. Det första datumet är datumet för den första betalningen och därför måste alla andra värden vara efter detta datum. Den valfria @gissningen är det ursprungliga värdet som används vid beräkning av XIRR. Du behöver inte använda den, den tillhandahålls endast för kompatibilitet med Excel.
    
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1:A5 innehåller talen -6000, 2134, 1422, 1933 och 1422, och cellerna B1:B5 innehåller datumen "1999-01-15", "1999-04-04", "1999-05-09", "2000-03-12" och "2000-05-01". Då är
    XIRR(A1:A5;B1:B5) lika med 0,224838. 
    @SEEALSO=IRR,XNPV

en: @FUNCTION=XNPV
    @SYNTAX=XNPV(rate,values,dates)
    @DESCRIPTION=XNPV calculates the net present value of an investment.  The schedule of the cash flows is given in @dates array.  The first date indicates the beginning of the payment schedule.  @rate is the interest rate and @values are the payments.
    
    * If @values and @dates contain unequal number of values, XNPV returns the #NUM! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV,PV
sv: @FUNCTION=XNPV
    @SYNTAX=XNPV(ränta;värden;datum)
    @DESCRIPTION=XNPV beräknar det nuvarande nettovärdet av en investering. Flödet av pengar anges i fältet @datum, där det första datumet indikerar början av betalningsschemat. @ränta och @värden anger räntan och de betalningar som görs.
    
    * Om @värden och @datum inte innehåller samma värden, returneras felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV,PV

en: @FUNCTION=XOR
    @SYNTAX=XOR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=XOR implements the logical exclusive OR function: the result is TRUE if an odd number of the values evaluated to TRUE.
    
    @b1 trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE. If an integer or floating point value is provided, zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    
    * If the values contain strings or empty cells those values are ignored.
    * If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    @EXAMPLES=
    XOR(TRUE,FALSE) equals TRUE.
    XOR(3>4,4<3) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=OR, AND, NOT
sv: @FUNCTION=XOR
    @SYNTAX=XOR(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=XOR implementerar den logiska exklusiva ELLER-funktionen: resultatet är SANT om ett udda antal av värdena evalueras till SANT.
    
    @b1 till @bN är uttryck som måste evaluera till SANT eller FALSKT. Om ett heltal- eller flyttalsvärde anges betraktas noll som FALSKT och allting annat som SANT.
    
    * Om värdena innehåller strängar eller tomma celler ignoreras dessa värden.
    * Om inga logiska värden anges returneras felvärdet #VÄRDE!.
    @EXAMPLES=
    XOR(SANT;FALSKT) är lika med SANT.
    XOR(3>4;4<3) är lika med SANT.
    
    @SEEALSO=OR, AND, NOT

en: @FUNCTION=YEAR
    @SYNTAX=YEAR (date)
    @DESCRIPTION=YEAR converts a serial number to a year.
    
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    YEAR(DATE(2003, 4, 30)) equals 2003.
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW
sv: @FUNCTION=YEAR
    @SYNTAX=YEAR (datum)
    @DESCRIPTION=Konverterar från serienummer till år.
    
    * Observera att datumet kan anges som en sträng, eftersom Gnumeric automatiskt konverterar strängen till ett serienummer.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    YEAR(DATE(2003; 4; 30)) är lika med 2003.
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW

en: @FUNCTION=YEARFRAC
    @SYNTAX=YEARFRAC (start_date, end_date [,basis])
    @DESCRIPTION=YEARFRAC returns the number of full days between @start_date and @end_date according to the @basis.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DATEDIF
sv: @FUNCTION=YEARFRAC
    @SYNTAX=WEEKNUM (startdatum;slutdatum[;bas])
    @DESCRIPTION=YEARFRAC returnerar antal hela dagar mellan @startdatum och @slutdatum i enlighet med @bas.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DATEDIF

en: @FUNCTION=YIELD
    @SYNTAX=YIELD(settlement,maturity,rate,price,redemption_price,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELD returns the yield on a security that pays periodic interest.
    
    @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, YIELD returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=YIELD
    @SYNTAX=YIELD(avräkning;mognad;räntesats;pris;reduceringspris;frekvens[;bas])
    @DESCRIPTION=Använd YIELD för att beräkna avkastningen på en säkerhet som betalar periodisk ränta.
    
    @frekvens är antalet betalningar per år. Tillåtna frekvenser är: 1 = årligen, 2 = halvårsvis, 4 = kvartalsvis. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om @frekvens är en annan än 1, 2 eller 4 returnerar YIELD felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas inte är mellan 0 och 4 returnerar YIELD felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=YIELDDISC
    @SYNTAX=YIELDDISC(settlement,maturity,pr,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELDDISC calculates the annual yield of a security that is discounted.
    
    @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security. @pr is the price per $100 face value of the security. @redemption is the redemption value per $100 face value. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @frequency is other than 1, 2, or 4, YIELDDISC returns #NUM! error.
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=YIELDDISC
    @SYNTAX=YIELDDISC(avräkning;mognad;pr;pris;reducering[;bas])
    @DESCRIPTION=YIELDDISC beräknar den årliga avkastningen av en säkerhet som är reducerad.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten. @mognad är mognadsdatumet för säkerheten. @pr är priset per $100 värde av säkerheten. @reducering är reduceringsvärdet per $100 värde. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om @frekvens är en annan än 1, 2 eller 4 returnerar YIELDDISC felvärdet #NUM!.
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas inte är mellan 0 och 4 returnerar YIELDDISC felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=YIELDMAT
    @SYNTAX=YIELDMAT(settlement,maturity,issue,rate,pr[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELDMAT calculates the annual yield of a security for which the interest is payed at maturity date.
    
    @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @issue is the issue date of the security. @rate is the interest rate set to the security. @pr is the price per $100 face value of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
      0  US 30/360
      1  actual days/actual days
      2  actual days/360
      3  actual days/365
      4  European 30/360
    
    * If @basis is omitted, US 30/360 is applied.
    * If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=YIELDMAT
    @SYNTAX=YIELDMAT(avräkning;mognad;start;räntesats;pr[;bas])
    @DESCRIPTION=YIELDMAT beräknar den årliga avkastningen av en säkerhet för vilken ränta betalas på mognadsdatum.
    
    @avräkning är avräkningsdatumet för säkerheten. @mognad är mognadsdatumet för säkerheten. @start är startdatumet för säkerheten. @räntesats är räntesatsen som är angiven för säkerheten. @pr är priset per $100 värde av säkerheten. @bas är den typ av dagsräkningssystem som du vill använda:
    
    0  Amerikanskt 30/360
    1  verkliga dagar/verkliga dagar
    2  verkliga dagar/360
    3  verkliga dagar/365
    4  Europeiskt 30/360
    
    * Om @bas utelämnas används amerikanskt 30/360-system.
    * Om @bas inte är mellan 0 och 4 returnerar YIELDMAT felvärdet #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ZTEST
    @SYNTAX=ZTEST(ref,x)
    @DESCRIPTION=ZTEST returns the two-tailed probability of a z-test.
    
    @ref is the data set and @x is the value to be tested.
    
    * If @ref contains less than two data items ZTEST returns #DIV/0! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    ZTEST(A1:A5,20) equals 0.254717826.
    
    @SEEALSO=CONFIDENCE,NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE
sv: @FUNCTION=ZTEST
    @SYNTAX=ZTEST(ref;x)
    @DESCRIPTION=ZTEST returnerar den tvåsvansade sannolikheten av ett z-test.
    
    @ref är datamängden och @x är det värde som ska testas.
    
    * Om @ref innehåller färre än två dataposter returnerar ZTEST felvärdet #DIV/0!.
    * Denna funktion är kompatibel med Excel.
    
    @EXAMPLES=
    Antag att cellerna A1; A2; ...; A5 innehåller talen 11,4; 17,3; 21,3; 25,9 och 40,1. Då är
    ZTEST(A1:A5;20) lika med 0,254717826.
    
    @SEEALSO=CONFIDENCE,NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE

en: @FUNCTION=atl_last
    @SYNTAX=ATL_LAST (tag)
    @DESCRIPTION=ATL_LAST is a sample implemention of a real time data source. It takes a string tag and monitors the named pipe /tmp/atl for changes to the value of that tag.
    
    * This is no intended to be generally enabled and is OFF by default.
    
    @EXAMPLES=
    ATL_LAST("IBM")
    @SEEALSO=
sv: @FUNCTION=atl_last
    @SYNTAX=ATL_LAST (tagg)
    @DESCRIPTION=ATL_LAST är en exempelimplementation av en realtidsdatakälla. Den tar en strängtagg och bevakar det namngivna röret /tmp/atl för förändringar till värdet av taggen.
    
    * Detta är inte avsett att vara allmänt tillgängligt och är normalt AV.
    
    @EXAMPLES=
    ATL_LAST("IBM")
    @SEEALSO=

en: A data set is empty
sv: En datamängd är tom

en: A feasible solution could not be found.  All specified constraints cannot be met simultaneously.
sv: En möjlig lösning kunde inte hittas. Alla angivna begränsningar kan inte uppfyllas samtidigt.

en: A maximum of %d columns can be imported.
sv: Som mest kan %d kolumner importeras.

en: A production ready spreadsheet
sv: Ett kalkylprogram för skarp användning

en: A proof of concept external data source
sv: En exempelversion av en extern datakälla

en: A short description of the template
sv: En kort beskrivning av mallen

en: ANOVA - Single Factor
sv: ANOVA - Enkel faktor

en: ANOVA - Two-Factor
sv: ANOVA - Dubbelfaktor

en: ARRAY
sv: VEKTOR

en: AVERAGE
sv: MEDEL

en: A_ngle:
sv: _Vinkel:

en: A_uto Complete Text in Cells
sv: Fyll _automatiskt text i celler

en: A_utofit Columns
sv: A_utopassa kolumner

en: A_utomatic
sv: A_utomatisk

en: About the Gnumeric spreadsheet program
sv: Om kalkylprogrammet Gnumeric

en: About this application
sv: Om detta program

en: Ac_tion:
sv: _Åtgärd:

en: Accounting
sv: Redovisning

en: Act_ive sheet
sv: Akt_ivt blad

en: Activate New Plugins
sv: Aktivera nya insticksmoduler

en: Activate _new plugins by default
sv: Aktivera _nya insticksmoduler som standard

en: Active
sv: Aktiv

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
sv: Verklig bearbetning kommer att börja vid denna rad, alla tidigare rader kommer att ignoreras.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add ->
sv: Lägg till ->

en: Add Borders
sv: Lägg till kanter

en: Add Filter
sv: Lägg till filter

en: Add Hyperlink
sv: Lägg till hyperlänk

en: Add Scenario
sv: Lägg till scenarium

en: Add _Auto Filter
sv: Lägg till _autofilter

en: Add a filter
sv: Lägg till ett filter

en: Add a new scenario
sv: Infoga ett nytt scenarium

en: Add a scenario
sv: Lägg till ett scenario

en: Add all ->
sv: Lägg till alla ->

en: Add an outline group
sv: Lägg till en konturgrupp

en: Add or remove a filter
sv: Lägg till eller ta bort filter

en: Add scenario
sv: Lägg till scenarium

en: Address
sv: Adress

en: Adjacent Bars
sv: Närliggande stolpar

en: Adjacent Columns
sv: Närliggande kolumner

en: Adjacent horizontal 3D bars grouped by major and minor categories.
sv: Närliggande horisontella 3D-stolpar grupperade i huvud- och delkategorier.

en: Adjacent horizontal bars grouped by major and minor categories.
sv: Närliggande horisontella stolpar grupperade i huvud- och delkategorier.

en: Adjacent vertical 3D columns grouped by major and minor categories.
sv: Närliggande vertikala 3D-stolpar grupperade i huvud- och delkategorier.

en: Adjacent vertical columns grouped by major and minor categories.
sv: Närliggande vertikala stolpar grupperade i huvud- och delkategorier.

en: Adjust the root data directory
sv: Justera rotdatakatalogen

en: Adjustable
sv: Justerbar

en: Adjustable Cells
sv: Justerbara celler

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Filter
sv: Avancerade filter

en: Advanced _Filter...
sv: Avancerat _filter...

en: Afghanistan, Afghanis
sv: Afghanistan, afghani

en: Africa
sv: Afrika

en: Albania (sq_AL)
sv: Albanien (sq_AL)

en: Albania, Leke
sv: Albanien, lek

en: Algeria (ar_DZ)
sv: Algeriet (ar_DZ)

en: Algeria, Algeria Dinars
sv: Algeriet, dinarer

en: Algorithm:
sv: Algoritm:

en: Align the contents to the left and decrease the indent
sv: Justera innehållet till vänster och minska indragningen

en: Align the contents to the left and increase the indent
sv: Justera innehållet till vänster och öka indragningen

en: Alignment
sv: Justering

en: All
sv: Allt

en: All Borders
sv: Alla kanter

en: All Functions (long list)
sv: Alla funktioner (lång lista)

en: All entries in the set must be references
sv: iAlla poster i mängden måste vara referenser

en: Allo_w:
sv: _Tillåt:

en: Allow Unfocused Range Selections
sv: Tillåt ofokuserade områdesval

en: Allowable
sv: Tillåten

en: Almer S. Tigelaar, Gnumeric hacker.
sv: Almer S. Tigelaar, Gnumeric-hacker.

en: Always
sv: Alltid

en: Always (Both Sides)
sv: Alltid (båda sidorna)

en: An error occurred while reading the category list
sv: Ett fel uppstod vid läsning av kategorilistan

en: An unexpected error has occurred: %d.
sv: Ett oväntat fel har inträffat: %d.

en: An unexplained error happened while opening %s
sv: Ett oförklarat fel inträffade vid öppnande av %s

en: An unexplained error happened while saving %s
sv: Ett oförklarligt fel inträffade vid sparande av %s

en: Andreas J. Gülzow, Gnumeric hacker.
sv: Andreas J. Gülzow, Gnumeric-hacker.

en: Angola, Kwanza
sv: Angola, kwanza

en: Anova: Single Factor
sv: Anova: en faktor

en: Anova: Two-Factor With Replication
sv: Anova: Två faktorer med upprepning

en: Anova: Two-Factor Without Replication
sv: Anova: Två faktorer utan upprepning

en: Answer Report
sv: Svarsrapport

en: Any
sv: Vilken som helst

en: Any Value     (no validation)
sv: Valfritt värde  (ingen validering)

en: Append
sv: Lägg till

en: Append a new sheet
sv: Lägg till ett nytt blad

en: Appending %i Sheets
sv: Lägger till %i blad

en: Apply _Alignment
sv: Använd _justering

en: Apply _Borders
sv: Använd _kanter

en: Apply _Fonts
sv: Använd typ_snitt

en: Apply _Number Formats
sv: Använd _talformat

en: Apply _Patterns
sv: Använd mönster

en: Apply _to:
sv: Tillämpa _på:

en: Apply print-setup to all sheets
sv: Tillämpa skrivarinställningar på alla blad

en: Apply to _all sheets of this workbook.
sv: Tillämpa på _alla blad i den här arbetsboken.

en: April
sv: april

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Arabic (IBM-864)
sv: Arabiska (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
sv: Arabiska (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
sv: Arabiska (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
sv: Arabiska (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
sv: Arabiska (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
sv: Arabiska (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
sv: Arabiska (Windows-1256)

en: Are you sure you want to cancel?
sv: Är du säker på att du vill avbryta?

en: Area
sv: Område

en: Area %i
sv: Område %i

en: Area plot.
sv: Areagraf.

en: Area plotting engine
sv: Cirkeldiagramsritmotor

en: Areas
sv: Areor

en: Argentina, Pesos
sv: Argentina, peso

en: Arguments out of range
sv: Argument är utanför intervallet

en: Ariel Rios, Guile support.
sv: Ariel Rios, stöd för Guile.

en: Armenia (hy_AM)
sv: Armeniska (hy_AM)

en: Armenia, Drams
sv: Armenien, dram

en: Armenian (ARMSCII-8)
sv: Armeniska (ARMSCII-8)

en: Array version not implemented!
sv: Fältversion inte implementerad!

en: Arrow
sv: Pil

en: Arrow Length:
sv: Pillängd:

en: Arrow Tip:
sv: Pilspets:

en: Arrow Width:
sv: Pilbredd:

en: Arrow/Line Properties
sv: Pil/Linje-egenskaper

en: Arturo Tena, OLE support.
sv: Arturo Tena, OLE-stöd.

en: Aruba, Guilders
sv: Aruba, arubagulden

en: As Value
sv: Som värde

en: Asia
sv: Asien

en: Ask before each change
sv: Fråga innan varje ändring

en: Assume _Integer (Discrete)
sv: Antag _heltal (diskret)

en: Assume _Non-Negative
sv: Antag _icke-negativ

en: Assume that all variables are integers.
sv: Antag att alla variabler är heltal.

en: Assume that all variables take only positive values.
sv: Antag att alla variabler endast tar positiva värden.

en: At most 256 columns can be imported at one time.
sv: Som mest kan 256 kolumner importeras på en gång.

en: Attempt to preserve case of text when replacing
sv: Försök att bevara gemener/VERSALER vid ersättning

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
sv: Försök att känna igen kolumner i texten automatiskt.

en: August
sv: augusti

en: Australia
sv: Australien

en: Australia (en_AU)
sv: Australien (en_AU)

en: Australia, Dollars
sv: Australien, dollar

en: Austria (de_AT)
sv: Österrike (de_AT)

en: Author:
sv: Författare:

en: Auto Correct
sv: Autokorrigering

en: Auto Expression Recalculation Lag
sv: Fördröjning för automatisk omberäkning av uttryck

en: Auto Save
sv: Autospara

en: Auto _Correct...
sv: Auto_rätta...

en: AutoFilter
sv: Autofilter

en: Auto_fill
sv: Auto_fyll

en: Autocomplete
sv: Autokomplettera

en: Autocorrect first letter
sv: Autorätta första bokstaven

en: Autocorrect initial caps
sv: Autorätta stor bokstav i början

en: Autocorrect names of days
sv: Autorätta namn på dagar

en: Autocorrect replace
sv: Autorätta Ersätt

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
sv: Automatisk upptäckt hittade inte några kolumner i texten. Försök manuellt

en: Autofill
sv: Autofyllning

en: Autofilling %s
sv: Autofyllning av %s

en: Autofitting column %s
sv: Autopassar kolumn %s

en: Autofitting columns %s
sv: Autopassar kolumner %s

en: Autofitting row %s
sv: Autopassar rad %s

en: Autoformatting %s
sv: Autoformatering av %s

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatic (puts quotes where needed)
sv: Automatisk (infogar citattecken där det behövs)

en: Automatic _Scaling
sv: Automatisk _skalning

en: Automatically detected
sv: Upptäcks automatiskt

en: Automatically fill the current selection
sv: Fyll den aktuella markeringen automatiskt

en: Automatically perform simple spell checking
sv: Utför en enkel stavningskontroll automatiskt

en: Automatically save the current document at regular intervals
sv: Spara det aktuella dokumentet automatiskt med regelbundna mellanrum

en: Autoscaling:
sv: Automatisk skalning:

en: Available Names
sv: Tillgängliga namn

en: Available sheets
sv: Tillgängliga blad

en: Average
sv: Medelvärde

en: Average _Rank
sv: Medel_rang

en: Azerbaijan (az_AZ)
sv: Azerbajdzjan (az_AZ)

en: Azerbaijan, Manats
sv: Azerbajdzjan, manat

en: B_y Changing Cells:
sv: M_ed variabla celler:

en: Background
sv: Bakgrund

en: Bahamas, Dollars
sv: Bahamas, dollar

en: Bahrain, Dinars
sv: Bahrain, dinarer

en: Baltic
sv: Baltiska

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltiska (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
sv: Baltiska (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
sv: Baltiska (Windows-1257)

en: Ban_g (!)
sv: _Utropstecken (!)

en: Bang (!)
sv: Utropstecken (!)

en: Bangladesh, Taka
sv: Bangladesh, taka

en: Bar
sv: Stolpe

en: Bar/Col plotting engine
sv: Stapel/kolumn ritmotor

en: Barbados, Dollars
sv: Barbados, dollar

en: Before an existing file is being overwritten, gnumeric will present a warning dialog. Setting this option will make the overwrite button in that dialog the default button.
sv: Innan en befintlig fil skrivs över visar gnumeric en varningsdialogruta. Det här alternativet sätter överskrivningsknappen som standardvalet.

en: Belarus (be_BY)
sv: Vitryssland (be_BY)

en: Belarus, Rubles
sv: Vitryssland, rubel

en: Belgium/Flemish (nl_BE)
sv: Belgien/Flamländska (nl_BE)

en: Belgium/French (fr_BE)
sv: Belgien/Franska (fr_BE)

en: Belgium/German (de_BE)
sv: Belgien/Tyska (de_BE)

en: Belgium/Walloon (wa_BE)
sv: Belgien/Vallonska (wa_BE)

en: Belize, Dollars
sv: Belize, dollar

en: Bermuda, Dollars
sv: Bermuda, dollar

en: Bhutan, Ngultrum
sv: Bhutan, ngultrum

en: Bin
sv: Grupp

en: Bin %i
sv: Grupp %i

en: Bin _Labels
sv: Grupp_rubriker

en: Bin _Range:
sv: _Gruppområde:

en: Binding
sv: Bindande

en: Bitwise Operations
sv: Bitoperationer

en: Black
sv: Svart

en: Blue
sv: Blå

en: Bold
sv: Fetstil

en: Bold italic
sv: Fet kursiv

en: Bolivia, Bolivianos
sv: Bolivia, bolivianos

en: Book%d.%s
sv: Blad%d.%s

en: Bool
sv: Booleskt

en: Boolean
sv: Boolesk variabel

en: Boolean Constraints
sv: Boolska villkor

en: Border
sv: Kant

en: Border _Width:
sv: Kant_bredd:

en: Borders
sv: Kanter

en: Bosnia and Herzegovina, Convertible Marka
sv: Bosnien och Hercegovina, konvertibla mark

en: Bosnia and Herzegowina (bs_BA)
sv: Bosnien och Hercegovina (bs_BA)

en: Botswana, Pulas
sv: Botswana, pula

en: Bottom
sv: Underkant

en: Bounds
sv: Gränser

en: Brazil (pt_BR)
sv: Brazilien (pt_BR)

en: Brazil, Brazil Real
sv: Brasilien, real

en: Bricks
sv: Tegelstenar

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Broken function
sv: Trasig funktion

en: Browse to the specified URL
sv: Gå till den angivna URL:en

en: Brunei Darussalam, Dollars
sv: Brunei, dollar

en: Bruno Unna, Excel bits.
sv: Bruno Unna, Excel-kod.

en: Bubble
sv: Bubbel

en: Bubble plotting engine
sv: Bubbeldiagramsritmotor

en: Bulgaria (bg_BG)
sv: Bulgarien (bg_BG)

en: Bulgaria, Leva
sv: Bulgarien, lev

en: Burundi, Francs
sv: Burundi, franc

en: Button
sv: Knapp

en: By Value
sv: Efter värde

en: CORBA Interface
sv: CORBA-gränssnitt

en: COUNT
sv: ANTAL

en: CPU MHz
sv: Processorfrekvens (MHz)

en: CPU Model
sv: Processortyp

en: C_ancel
sv: _Avbryt

en: C_ategory:
sv: K_ategori:

en: C_ells...
sv: C_eller...

en: C_hart...
sv: D_iagram...

en: C_lear
sv: _Töm

en: C_lear Cells
sv: T_öm celler

en: C_olor:
sv: F_ärg:

en: C_olumn
sv: _Kolumn

en: C_olumn major
sv: K_olumnöverterm

en: C_ommand:
sv: K_ommando:

en: C_omments:
sv: K_ommentarer:

en: C_opy labels
sv: K_opiera rubriker

en: C_umulative Percentages
sv: K_umulativa procent

en: C_ustom
sv: An_passad

en: Ca_tegories:
sv: Ka_tegori:

en: Calculation
sv: Beräkning

en: Cambodia, Riels
sv: Kambodja, riel

en: Can't open '%s' for writing: %s
sv: Kan inte öppna "%s"för att skriva: %s

en: Can't read plugin info file ("%s").
sv: Kan inte läsa infofilen från insticksmodul ("%s").

en: Canada, Dollars
sv: Kanada, dollar

en: Canada/English (en_CA)
sv: Kanada/Engelska (en_CA)

en: Canada/French (fr_CA)
sv: Kanada/Franska (fr_CA)

en: Cannot create file %s
sv: Kan inte skapa filen %s

en: Cannot create new Python interpreter.
sv: Kan inte skapa ny Python-tolkare.

en: Cannot get default sheet.
sv: Kan inte skapa standardblad.

en: Cannot load plugin loader.
sv: Kan inte läsa in insticksmodulinläsare.

en: Cannot read UI description from XML file %s.
sv: Kan inte läsa UI-beskrivning från XML-filen %s.

en: Cape Verde, Escudos
sv: Kap Verde, escudo

en: Capitalize _first letter of sentence
sv: Inför stor bokstav i _början av meningar

en: Capitalize _names of days
sv: Inför stor bokstav på veckodags_namn

en: Case Sensitive
sv: Gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Category
sv: Kategori

en: Category:
sv: Kategori:

en: Cayman Islands, Dollars
sv: Caymanöarna, dollar

en: Ce_nter
sv: Ce_ntrera

en: Cell %s is not permitted to be blank
sv: Cell %s får inte vara tom

en: Cell Comment
sv: Cellkommentar

en: Cell Range
sv: Cellområde

en: Cell Value
sv: Cellvärde

en: Celtic (ISO-8859-14)
sv: Keltiska (ISO-8859-14)

en: Cen_ter
sv: Cen_trera

en: Cen_ter size:
sv: Mittenstorlek:

en: Center
sv: Centrera

en: Center Across Selection
sv: Centrera över valda

en: Center across _selection
sv: Centrera över _markering

en: Center across the selected cells
sv: Centrera över de markerade cellerna

en: Center on page
sv: Centrera på sidan

en: Central European
sv: Centraleuropeiska

en: Central European (IBM-852)
sv: Centraleuropeiska (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Celntraleuropeiska (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
sv: Centraleuropeiska (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
sv: Centraleuropeiska (Windows-1250)

en: Change Gnumeric Preferences
sv: Ändra inställningar för Gnumeric

en: Change height of the selected rows
sv: Ändra höjden på markerade rader

en: Change the default column width
sv: Ändra standardbredden för kolumner

en: Change the default row height
sv: Ändra standardhöjden för rader

en: Change width of the selected columns
sv: Ändra bredden på markerade kolumner

en: Changing Cells:
sv: Ändrande celler:

en: Changing Format
sv: Byter format

en: Changing Sheet Protection
sv: Ändrar bladskydd

en: Changing Tab Colors
sv: Färgbyte på flikar

en: Changing cells contain at least one expression that is not just a value. Note that showing the scenario will overwrite the formula with it's current value.
sv: Variabla celler innehåller minst ett uttryck som inte är bara ett värde. Observera att om du visar scenariet skrivs formeln över med sitt nuvarande värde.

en: Changing cells should be on the current sheet only.
sv: Variabla celler skall finnas endast i det aktuella bladet.

en: Changing format of %s
sv: Byter format på %s

en: Changing summary info
sv: Ändrar sammanfattningsinformation

en: Character _encoding:
sv: Tecken_kodning:

en: Character encoding:
sv: Teckenkodning:

en: Character interpreted as quote character. If a termination or separation character is encountered within quotes it will be considered part of the column text.
sv: Tecken tolkas som citattecken. Om skiljetecken eller termineringstecken finns mellan citattecken kommer det att tolkas som en del av kolumntexten.

en: Chart
sv: Diagram

en: Chart Guru
sv: Diagramguru

en: Chart Theme
sv: Diagramtema

en: Chart%d
sv: Diagram%d

en: CheckBox %d
sv: Kryssruta %d

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Checkbox Properties
sv: Kryssruteegenskaper

en: Chile, Pesos
sv: Chile, peso

en: China (zh_CN)
sv: Kina (zh_CN)

en: China, Yuan Renminbi
sv: China, yuan renminbi

en: Chinese
sv: Kinesiska

en: Chinese Simplified (GB18030)
sv: Kinesiska förenklad (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
sv: Kinesiska förenklad (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
sv: Kinesiska förenklad (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
sv: Kinesiska förenklad (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
sv: Kinesiska förenklad (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
sv: Kinesiska traditionell (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
sv: Kinesiska traditionell (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
sv: Kinesiska traditionell (EUC-TW)

en: Choose Custom Color
sv: Välj egen färg

en: Choose export formatting
sv: Välj exportformatering

en: Choose sheets to export
sv: Välj blad att exportera

en: Chris Lahey, number format engine.
sv: Chris Lahey, talformateringsmotor.

en: Cleanup function inside plugin returned error.
sv: Uppstädningsfunktionen i insticksmodulen returnerade ett fel.

en: Clear
sv: Töm

en: Clear Background
sv: Töm bakgrund

en: Clear Borders
sv: Ta bort kanter

en: Clear Co_ntents
sv: Ta bort i_nnehåll

en: Clear Output Range
sv: Töm utdataområde

en: Clear list of columns
sv: Töm listan med kolumner

en: Clear the list of source areas
sv: Töm listan med källområden

en: Clear the selected cells' comments
sv: Ta bort markerade cellers kommentarer

en: Clear the selected cells' contents
sv: Ta bort markerade cellers innehåll

en: Clear the selected cells' formats
sv: Ta bort markerade cellers formatering

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
sv: Ta bort markerade cellers formatering, kommentarer och innehåll

en: Clearing %s in %s
sv: Tömmande av %s i %s

en: Clearing comment of %s
sv: Tömning av kommentar för %s

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Clipboard is in unknown format
sv: Urklipp är i ett okänt format

en: Close the current file
sv: Stäng aktuell fil

en: Co_mma (,)
sv: Ko_mma (,)

en: Co_mment...
sv: Ko_mmentarer...

en: Co_mments
sv: Ko_mmentarer

en: Co_variance...
sv: Ko_varians...

en: Coefficient
sv: Koefficient

en: Collapse an outline group
sv: Fäll ihop en konturgrupp

en: Collapse columns
sv: Fäll ihop kolumner

en: Collapse rows
sv: Fäll ihop rader

en: Colombia, Pesos
sv: Colombia, peso

en: Colon (:)
sv: Kolon (:)

en: Color:
sv: Färg:

en: Column
sv: Kolumn

en: Column %d
sv: Kolumn %d

en: Column %i
sv: Kolumn %i

en: Column %s
sv: Kolumn %s

en: Column Width
sv: Kolumnbredd

en: Column _Width...
sv: _Kolumnbredd...

en: Columns
sv: Kolumner

en: Com_pany:
sv: Fö_retag:

en: Combo Box
sv: Flervalslista

en: Comma (,)
sv: Komma (,)

en: Comma or tab separated values (CSV/TSV)
sv: Komma- eller tabseparerade värden (CSV/TSV)

en: Comma separated values (CSV)
sv: Kommaseparerade värden (CSV)

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment in cell %s!%s
sv: Kommentar i cell %s!%s

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Communaute Financiere Africaine BCEAO, Francs
sv: Communaute Financiere Africaine BCEAO, franc

en: Communaute Financiere Africaine BEAC, Francs
sv: Communaute Financiere Africaine BEAC, franc

en: Comoros, Francs
sv: Komororerna, franc

en: Comparing two population means for two paired samples: t-test
sv: Jämför två populationsmedelvärden för två parade prover: t-test

en: Comparing two population means for two paired samples: t-test...
sv: Jämför två populationsmedelvärden för två parade prover: t-test...

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with equal variances: t-test
sv: Jämför två populationsmedelvärden för två oparade prover från populationer med lika varians: t-test

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with equal variances: t-test...
sv: Jämför två populationsmedelvärden för två oparade prover från populationer med lika varians: t-test...

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with unequal variances: t-test
sv: Jämför två populationsmedelvärden för två oparade prover från populationer med olika varians: t-test

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with unequal variances: t-test...
sv: Jämför två populationsmedelvärden för två oparade prover från populationer med olika varians: t-test...

en: Comparing two population means from populations with known variances or using a large sample: z-test
sv: Jämför två populationsmedelvärden för populationer med kända varianser eller använder ett stort prov: z-test

en: Comparing two population means from populations with known variances or using a large sample: z-test...
sv: Jämför två populationsmedelvärden för populationer med kända varianser eller använder ett stort prov: z-test...

en: Comparing two population variances
sv: Jämför två populationsvarianser

en: Complex
sv: Komplex

en: Complex Functions
sv: Komplexa funktioner

en: Comptoirs Francais du Pacifique Francs
sv: Comptoirs Francais du Pacifique franc

en: Computing Time
sv: Beräkningstid

en: Con_dition:
sv: Vi_llkor:

en: Confidence (95 %)
sv: Konfidensnivå (95%)

en: Confidence Interval for the _Mean
sv: Konfidensintervall för _medelvärdet

en: Confidence Level:
sv: Konfidensnivå:

en: Configure Filled Object
sv: Konfigurera fyllt objekt

en: Configure toolbars
sv: Konfigurera verktygsrader

en: Congo/Kinshasa, Congolese Francs
sv: Demokratiska Republiken Kongo, Kongoleanska franc

en: Consolidate regions using a function
sv: Konsolidera områden genom att använda en funktion

en: Consolidating to (%s)
sv: Konsolidiering till (%s)

en: Constraint
sv: Bivillkor

en: Constraint `%s' is for a cell that is not an input cell.
sv: Bivillkoret "%s" är för en cell som inte är en indatacell.

en: Constraints
sv: Bivillkor

en: Constraints:
sv: Bivillkor:

en: Constructed ranges use simple references
sv: Skapade områden använder enkla referenser

en: Content
sv: Innehåll

en: Content can only be pasted by value or by link.
sv: Innehåll kan endast klistras in via värde eller genom länk.

en: Conversion Direction
sv: Konverteringsriktning

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy _Formats
sv: Kopiera _formatering

en: Copy _Values
sv: Kopiera _värden

en: Copy format to right
sv: Kopiera format till höger

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Copy the selection to the clipboard
sv: Kopiera markeringen till urklipp

en: Correct _TWo INitial CApitals
sv: Korrigera _TVå STora bokstäver i början

en: Correlation
sv: Korrelation

en: Correlation (%s)
sv: Korrelation (%s)

en: Correlations
sv: Korrelationer

en: Cost
sv: Kostnad

en: Costa Rica, Colones
sv: Costa Rica, colón

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
sv: Kunde inte skapa ANOVA-verktygsdialogen (enkel faktor).

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
sv: Kunde inte skapa ANOVA-verktygsdialogen (dubbel faktor).

en: Could not create the Advanced Filter dialog.
sv: Kunde inte skapa den avancerade filterdialogen.

en: Could not create the AutoCorrect dialog.
sv: Kunde inte skapa autokorrigeringsdialogen.

en: Could not create the Cell-Sort dialog.
sv: Kunde inte skapa cellsorteringsdialogen.

en: Could not create the Consolidate dialog.
sv: Kunde inte skapa konsolideringsdialogen.

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa korrelationsverktygsdialogen.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa kovariansverktygsdialogen.

en: Could not create the Data Shuffling dialog.
sv: Kunde inte skapa datablandningssdialogen.

en: Could not create the Delete Cell dialog.
sv: Kunde inte skapa cellborttagningsdialogen.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för beskrivande statistik-verktyget.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för det exponentiella utsmetningsverkyget.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa FTest-verktygsdialogen.

en: Could not create the Fill Series dialog.
sv: Kunde inte skapa fyllseriedialogen.

en: Could not create the Fourier Analysis Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för fourieranalysverktyget.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
sv: Kunde inte skapa målsökningsdialogen.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa histogramverktygsdialogen.

en: Could not create the Insert Cell dialog.
sv: Kunde inte skapa cellinfogningsdialogen.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för medelvärdestestverktyget.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för rullande medelvärdesverktyget.

en: Could not create the Name Guru.
sv: Kunde inte skapa namngurun.

en: Could not create the Random Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för slumpverkyget.

en: Could not create the Rank and Percentile Tools dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för rank- och percentil-verktyget.

en: Could not create the Regression Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa regressionsverktygsdialogen.

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för provtagningsverkyget.

en: Could not create the Scenario Add dialog.
sv: Kunde inte skapa Lägg till scenarie-dialogen.

en: Could not create the Scenarios dialog.
sv: Kunde inte skapa scenariedialogen.

en: Could not create the Simulation dialog.
sv: Kunde inte skapa Simulationsdialogen.

en: Could not create the Solver dialog.
sv: Kunde inte skapa lösardialogen.

en: Could not create the autosave dialog.
sv: Kunde inte skapa autosparningsdialogen.

en: Could not create the formula guru.
sv: Kunde inte skapa uttrycksgurun.

en: Could not create the goto dialog.
sv: Kunde inte skapa gå till-dialogen.

en: Could not create the hyperlink dialog.
sv: Kunde inte skapa länkdialogen.

en: Could not find %s
sv: Kunde inte hitta %s

en: Could not find %s.
sv: Kunde inte hitta %s.

en: Could not find matching closing parenthesis
sv: Kunde inte hitta matchande avslutningsparentes

en: Could not find matching closing quote
sv: Kunde inte hitta matchande avslutande citattecken

en: Could not find matching opening parenthesis
sv: Kunde inte hitta matchande öppningsparentes

en: Could not import %s.
sv: Kunde inte importera %si.

en: Could not initialize Python bindings for Gtk+, etc: %s
sv: Kunde inte initialisera Python-bindningar för Gtk+, osv: %s

en: Could not load file: %s
sv: Kunde inte läsa in fil: %s

en: Could not run GNOME database configuration tool
sv: Kunde inte köra GNOME-verktyget för databaskonfiguration

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
sv: Kunde inte aktivera insticksmodulen "%s" (ID: %s).

en: Couldn't activate plugin with id="%s".
sv: Kunde inte aktivera insticksmodulen med id="%s".

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
sv: Kunde inte inaktivera insticksmodulen "%s" (ID: %s).

en: Couldn't find plugin with id="%s".
sv: Kunde inte hitta insticksmodulen med id="%s".

en: Couldn't load plugin with id="%s".
sv: Kunde inte läsa in insticksmodulen med id="%s".

en: Couldn't open stream 'Book' for writing
sv: Kunde inte öppna ström "Bok" för skrivning

en: Couldn't open stream 'Workbook' for writing
sv: Kunde inte öppna ström "Arbetsbok" för skrivning

en: Couldn't read plugin info from file.
sv: Kan inte läsa insticksmodulinformation från fil.

en: Count
sv: Antal

en: Covariance
sv: Kovarians

en: Covariance (%s)
sv: Kovarians (%s)

en: Covariances
sv: Kovarianser

en: Create =ERROR("...")
sv: Skapa =FEL("...")

en: Create New View
sv: Skapa en ny vy

en: Create _Report
sv: Skapa _Sammanfattning

en: Create a button
sv: Skapa en knapp

en: Create a checkbox
sv: Skapa en kryssruta

en: Create a combo box
sv: Skapa en flervalslista

en: Create a frame
sv: Skapa en ram

en: Create a label
sv: Skapa en etikett

en: Create a line object
sv: Skapa ett linjeobjekt

en: Create a list
sv: Skapa en lista

en: Create a new shared view of the workbook
sv: Skapa en ny delad vy av arbetsboken

en: Create a new view of the workbook
sv: Skapa en ny vy av arbetsboken

en: Create a new workbook
sv: Skapa en ny arbetsbok

en: Create a pivot table
sv: Skapa en pivottabell

en: Create a radio button
sv: Skapa en radioknapp

en: Create a rectangle object
sv: Skapa ett rektangelobjekt

en: Create a scrollbar
sv: Skapa en rullningslist

en: Create a slider
sv: Skapa en rullist

en: Create a spin button
sv: Skapa en snurrknapp

en: Create an arrow object
sv: Skapa ett pilobjekt

en: Create an ellipse object
sv: Skapa ett ellipsobjekt

en: Created on
sv: Skapad den

en: Criteria
sv: Kriterium:

en: Criteria _Range:
sv: Kriterie_område:

en: Croatia (hr_HR)
sv: Kroatien (hr_HR)

en: Croatia, Kuna
sv: Kroatien, kuna

en: Croatian (MacCroatian)
sv: Croatiska (MacCroatian)

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cu_t Cells
sv: Klipp _ut celler

en: Cuba, Pesos
sv: Kuba, peso

en: Cumulative %
sv: Kumulativ %

en: Currency
sv: Valuta

en: Current Locale:
sv: Aktuell lokal:

en: Current Name
sv: Nuvarande namn

en: Current Value:
sv: Aktuellt värde:

en: Current Values
sv: Aktuella värden

en: Current _date
sv: Aktuellt _datum

en: Current _time
sv: Aktuell _tid

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Color:
sv: Egen färg:

en: Custom footer configuration
sv: Anpassa sidfotskonfiguration

en: Custom header configuration
sv: Anpassa sidhuvudskonfiguration

en: Custom separator, this can be any character.
sv: Anpassad avskiljare, det kan vara vilket tecken som helst.

en: Customize Chart
sv: Anpassa graf

en: Customize footer
sv: Anpassa sidfot

en: Customize header
sv: Anpassa sidhuvud

en: Customize the export format. The line terminator is the character sequence used for terminating a line in the text file. Whether the quote character is placed around cells depends on the value chosen for quoting.
sv: Anpassa exportformatet. Radslutet är den teckensekvens som används för att avsluta en rad i textfilen. Huruvida citattecknet är placerat runt om celler beror på det värde som angetts för citering.

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Cut the selection to the clipboard
sv: Klipp ut markeringen till urklipp

en: Cyprus, Pounds
sv: Cypern, pund

en: Cyrillic
sv: Kyrilliska

en: Cyrillic (IBM-855)
sv: Kyrilliska (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sv: Kyrilliska (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
sv: Kyrilliska (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
sv: Kyrilliska (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
sv: Kyrilliska (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
sv: Kyrilliska (Windows-1251)

en: Czech Republic (cs_CZ)
sv: Tjeckien (cs_CZ)

en: Czech Republic, Koruny
sv: Tjeckien, koruna

en: DDE links are not supported.
    Name '%s' will be lost.
sv: DDE-länkar stöds inte.
    Namn "%s" kommer förloras.

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
sv: DIF-filen har mer än maximalt antal kolumner (%d). Ignorerar återstående kolumner.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
sv: DIF-filen har mer än maximalt antal rader (%d). Ignorerar återstående rader.

en: D_ay
sv: D_ag

en: Daniel Veillard, XML support.
sv: Daniel Veillard, XML-stöd.

en: Data (from %s)
sv: Data (från %s)

en: Data Consolidation
sv: Datakonsolidation

en: Data Interchange Format (DIF) module
sv: Modul för "Data Interchange Format" (DIF)

en: Data Shuffling
sv: Datablandning

en: Data Sources...
sv: Datakällor...

en: Data Sparsity
sv: Datagleshet

en: Data consolidation
sv: Datakonsolidation

en: Database
sv: Databas

en: Database Connection
sv: Databaskoppling

en: Database Functions
sv: Databasfunktioner

en: Database UI services plugin
sv: Insticksmodul för databas UI-tjänster

en: Database functions for retrieval of data from a database.
sv: Databasfunktioner för inhämtande av data från en databas.

en: Date
sv: Datum

en: Date and Time Functions
sv: Datum- och tidsfunktioner

en: Date unit:
sv: Datumenhet:

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: December
sv: december

en: Deci_mal places:
sv: Deci_maler:

en: Decrease
sv: Minska

en: Decrease Indent
sv: Minska indragning

en: Decrease Precision
sv: Minska noggrannhet

en: Decrease precision
sv: Minska noggrannhet

en: Decrease the number of decimals displayed
sv: Minska antalet visade decimaler

en: Default
sv: Standard

en: Default 1.5d plot types
sv: Standard 1.5d-graftyper

en: Default Compression Level For Gnumeric Files
sv: Standardkompressionsnivå för Gnumeric-filer

en: Default Font Size
sv: Standard typsnittstorlek

en: Default Header/Footer Font Size
sv: Standard typsnittstorlek för sidhuvud/sidfot

en: Default Horizontal Window Size
sv: Standard horisontell fönsterstorlek

en: Default Number of Sheets
sv: Standardantal blad

en: Default To Overwriting Files
sv: Standardinställning för att skriva över filer

en: Default Vertical Window Size
sv: Standard vertikal fönsterstorlek

en: Default Zoom Factor
sv: Standard zoomvärde

en: Default file saver is not available.
sv: Standardfilspararen är inte tillgänglig.

en: Default font name
sv: Standardtypsnitt

en: Default header/footer font name
sv: Standardtypsnitt för sidhuvud/sidfot

en: Default interpreter
sv: Standardtolk

en: Default pie types
sv: Standard-cirkeltyper

en: Define Name
sv: Definiera namn

en: Define Name %s
sv: Definiera namn %s

en: Define names
sv: Definiera namn

en: Define the width of each column manually.
sv: Ange bredden på varje kolumn manuellt.

en: Degrees counter clockwise from 3 O'Clock
sv: Grader motsols från klockan tre

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Columns
sv: Ta bort kolumner

en: Delete Rows
sv: Ta bort rader

en: Delete _column(s)
sv: Ta bort _kolumn(er)

en: Delete _row(s)
sv: Ta bort _rad(er)

en: Delete a sheet
sv: Ta bort ett blad

en: Delete and Merge _Left
sv: Ta bort och slå ihop åt _vänster

en: Delete and Merge _Right
sv: Ta bort och slå ihop åt _höger

en: Delete cells
sv: Ta bort celler

en: Delete object
sv: Borttagning av objekt

en: Delete sheets
sv: Ta bort blad

en: Delete the currently selected source area
sv: Ta bort det markerade källområdet

en: Deleting column %s
sv: Borttagning av kolumn %s

en: Deleting columns %s
sv: Borttagning av kolumnerna %s

en: Deleting row %s
sv: Borttagning av rad %s

en: Deleting rows %s
sv: Borttagning av raderna %s

en: Denmark (da_DK)
sv: Danmark (da_DK)

en: Denmark, Kroner
sv: Danmark, kroner

en: Dependency cells
sv: Beroendeceller

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Descriptive Statistics
sv: Deskriptiv statistik

en: Descriptive Statistics (%s)
sv: Deskriptiv statistik (%s)

en: Details
sv: Detaljer

en: Detected cyclic plugin dependencies.
sv: Fann cykliska beroenden mellan insticksmoduler.

en: Diagonal Crosshatch
sv: Diagonala rutor

en: Diagonal Stripe
sv: Diagonala ränder

en: Direction:
sv: Riktning:

en: Directories
sv: Kataloger

en: Directory
sv: Katalog

en: Discard
sv: Förkasta

en: Discard all
sv: Förkasta alla

en: Discrete
sv: Diskret

en: Dismiss search center
sv: Stäng sökcenter

en: Display "%s" could not be opened.
sv: Skärm "%s" kunde inte öppnas.

en: Display Gnumeric's version
sv: Visa Gnumerics versionsnummer

en: Display _Formulas
sv: Visa _formler

en: Display _Outlines
sv: Visa _konturer

en: Display amounts in traditional accounting styles.
sv: Visa värden i traditionell revisionsstil

en: Display and input values as strings with no interpretation.
sv: Visa och mata in värden utan någon tolkning.

en: Display currency amounts.
sv: Visa valutavärden

en: Display dates and optionally times of day.
sv: Visa datum och, valfritt, tidpunkter.

en: Display numeric values with a fixed number of decimals.
sv: Visa numeriska värden med ett fixt antal decimaler.

en: Display the value of a formula or the formula itself
sv: Visa värdet på ett uttryck eller själva uttycket

en: Display times of day.
sv: Visa tidpunkter.

en: Display values as closest fractional approximation.
sv: Visa vären som närmaste rationella approximation.

en: Display values as percentages.
sv: Visa värden som procent.

en: Display values with power-of-ten scaling.
sv: Visa värden med tiopotensskalning.

en: Distance from tip of arrowhead to the center point
sv: Avstånd från spetsen på pilhuvudet till mittpunkten

en: Distance from tip of arrowhead to trailing point, measured along shaft
sv: Avstånd från spetsen på pilhuvudet till efterföljande punkt, mätt längs skaftet

en: Distance of trailing point from outside edge of shaft
sv: Avstånd från efterföljande punkt från utanför kanten på skaftet

en: Divide
sv: Dividera

en: Djibouti, Francs
sv: Djibouti, franc

en: Do _not activate this plugin next time I start Gnumeric
sv: Aktivera _inte den här insticksmodulen nästa gång jag startar Gnumeric

en: Do _not capitalize after:
sv: Inför _inte stor bokstav efter:

en: Do _not correct:
sv: _Rätta inte:

en: Do not consider matches in the middle of words
sv: Behandla inte träffar i mitten på ord

en: Do not log out
sv: Stäng inte

en: Do not perform this replacement
sv: Utför inte denna ersättning

en: Do not save
sv: Spara inte

en: Do not save any
sv: Spara inga

en: Do you want to save the workbook %s ?
sv: Vill du spara arbetsboken %s?

en: Dominican Republic (es_DO)
sv: Dominikanska republiken (es_DO)

en: Dominican Republic, Pesos
sv: Dominikanska republiken, peso

en: Don't close
sv: Stäng inte

en: Don't quit
sv: Avsluta inte

en: Don't show splash screen
sv: Visa inte startbild

en: Double
sv: Dubbel

en: Double Bottom
sv: Dubbel underkant

en: Dual Program Report
sv: Andraprogramrapport

en: Dumps the function definitions
sv: Dumpa funktionsdefinitionerna

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicating %s
sv: Duplicerar %s

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
sv: Dynamisk modulinläsning stöds inte på detta system.

en: EXPERIMENTAL SAX based Gnumeric (*.gnumeric)
sv: EXPERIMENTELL SAX-baserad Gnumeric (*.gnumeric)

en: EXPERIMENTAL SAX based XML
sv: EXPERIMENTELL SAX-baserad XML

en: E_qual
sv: _Lika med

en: E_xecute in:
sv: E_xekvera i:

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
sv: Varje kolumn i texten är åtskiljd med ett "skiljetecken", t.ex. ett semikolon.

en: East Caribbean Dollars
sv: Östkaribiska dollar

en: Eastern Europe
sv: Östeuropa

en: Edges
sv: Kanter

en: Edit Co_mment...
sv: Ändra ko_mmentar...

en: Edit Hyperlink
sv: Redigera Hyperlänk

en: Edit _Hyperlink
sv: Redigera _Hyperlänk

en: Edit a function in the current cell
sv: Redigera en funktion i den aktuella cellen.

en: Edit descriptive information
sv: Redigera beskrivande information

en: Edit sheet and workbook names
sv: Ändra blad- och arbetsboksnamn

en: Edit the Gnumeric Preferences
sv: Redigera inställningar för Gnumeric

en: Edit the selected cell's comment
sv: Ändra den markerade cellens kommentar

en: Egypt (ar_EG)
sv: Egypten (ar_EG)

en: Egypt, Pounds
sv: Egypten, pund

en: El Salvador, Colones
sv: El Salvador, colón

en: Elements
sv: Element

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Elsewhere
sv: Någon annanstans

en: Email _Address:
sv: Epost_adress:

en: Enables Gnome Basic support
sv: Aktiverar stöd för Gnome Basic

en: Enables some debugging functions
sv: Aktiverar felsökningsfunktioner

en: Enables some debugging functions for expression sharing
sv: Aktiverar en del felsökningsfunktioner för uttrycksdelning

en: Enables some dependency related debugging functions
sv: Aktiverar beroenderelaterade felsökningsfunktioner

en: Enables some print debugging behavior
sv: Aktiverar felsökningsfunktioner för utskrift

en: Enables the creation of functions in Perl
sv: Gör det möjligt att skapa funktioner i Perl

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: Encrypted files require a password
    before they can be opened.
sv: Krypterade filer kräver ett lösenord
    för att kunna öppnas.

en: Engineering
sv: Tekniska

en: Engineering Functions
sv: Ingenjörsfunktioner

en: English (ASCII)
sv: Engelska (ASCII)

en: Ensure columns are just wide enough to display content
sv: Se till att kolumner är precis så breda som behövs för att visa innehåll

en: Ensure rows are just tall enough to display content
sv: Se till att rader är precis så höga som behövs för att visa innehåll

en: Enter the format strings for each section:
sv: Ange formatsträngar för varje sektion:

en: Equal To:
sv: Lika med:

en: Equal to
sv: Lika med

en: Eritrea, Nakfa
sv: Eritrea, nakfa

en: Error Behaviour
sv: Felbeteende

en: Error in project '%s'
sv: Fel i projektet "%s"

en: Error initializing gb '%s'
sv: Fel vid initiering av gb "%s"

en: Error initializing plugin loader ("%s").
sv: Fel vid initiering av insticksmodulinläsare ("%s").

en: Error parsing line
sv: Fel vid tolkning av rad

en: Error reading service information.
sv: Fel vid läsning av information för tjänst.

en: Error while activating plugin "%s".
sv: Fel vid aktivering av insticksmodul "%s".

en: Error while activating plugin dependencies.
sv: Fel vid aktivering av insticksmodulberoenden.

en: Error while activating plugin service #%d.
sv: Fel vid aktivering av insticksmodultjänst %d.

en: Error while closing file, error : %s
sv: Fel vid stängning av fil, fel: %s

en: Error while deactivating plugin "%s".
sv: Fel vid avaktivering av insticksmodul "%s".

en: Error while deactivating plugin service #%d.
sv: Fel vid inaktivering av insticksmodultjänst %d.

en: Error while loading plugin dependencies.
sv: Fel vid inläsning av insticksmodulberoenden.

en: Error while loading plugin service.
sv: Fel vid inläsning av insticksmodultjänst.

en: Error while opening file "%s" for reading.
sv: Fel vid öppnande av filen "%s" för läsning.

en: Error while opening file "%s" for writing.
sv: Fel vid öppnande av filen "%s" för skrivning.

en: Error while opening xbase file.
sv: Fel vid öppnande av xbase-fil.

en: Error while parsing psiconv file.
sv: Fel vid tolkning av psiconv-fil.

en: Error while preparing loader "%s".
sv: Fel vid förberedande av inläsare "%s".

en: Error while reading DIF file.
sv: Fel vid läsning av DIF-fil.

en: Error while reading MPS file.
sv: Fel vid läsning av MPS-fil.

en: Error while reading file.
sv: Fel vid läsning av fil.

en: Error while reading lotus workbook.
sv: Fel vid läsning av lotus-arbetsbok.

en: Error while reading psiconv file.
sv: Fel vid läsning av psiconv-fil.

en: Error while reading service #%d info.
sv: Fel vid läsning av information för tjänst nummer %d.

en: Error while reading sheet.
sv: Fel vid läsning av blad.

en: Error while saving DIF file.
sv: Fel vid sparande av DIF-fil.

en: Error while saving file.
sv: Fel vid sparande av fil.

en: Error while trying to build tree from autoformat template file
sv: Fel uppstod när träd skulle byggas från autoformatmallfil

en: Error while trying to load autoformat template
sv: Fel vid inläsning av autoformatmall

en: Error while trying to parse data into sheet
sv: Fel vid tolkning av data i kalkylbladet

en: Error while trying to read file
sv: Fel vid försök att läsa fil

en: Error while trying to write csv file
sv: Fel vid skrivning av csv-fil

en: Error: could not open connection to %s
sv: Fel: kunde inte öppna anslutning till %s

en: Error: no recordsets were returned
sv: Fel: inga postsamlingar returnerades

en: Errors occurred while reading plugin informations from file "%s".
sv: Fel inträffade vid läsning av insticksmodulinformation från filen "%s".

en: Errors while activating plugins
sv: Fel vid aktivering av insticksmoduler

en: Errors while activating plugins.
sv: Fel vid aktivering av insticksmoduler.

en: Errors while deactivating plugins
sv: Fel vid aktivering av insticksmoduler

en: Errors while deactivating plugins that are no longer on disk.
sv: Fel vid inaktivering av insticksmoduler som inte längre finns på hårddisken.

en: Errors while initializing plugin system.
sv: Fel vid initiering av insticksmodulsystem.

en: Errors while reading info about available plugins.
sv: Fel vid läsning av information om tillgängliga insticksmoduler.

en: Errors while reading services for plugin with id="%s".
sv: Fel vid läsning av tjänster för insticksmodulen med id="%s".

en: Estonia (et_EE)
sv: Estland (et_EE)

en: Estonia, Krooni
sv: Estland, kronor

en: Ethiopia, Birr
sv: Etiopien, birr

en: Ethiopia/Amharic (am_ET)
sv: Etiopien/Amharic (am_ET)

en: Ethiopia/Tigrinya (ti_ET)
sv: Etiopien/Tigrinya (ti_ET)

en: Euro Member Countries, Euro
sv: Europeiska unionen, euro

en: Execution of module "%s" failed.
sv: Körning av modulen "%s" misslyckades.

en: Exit immediately after loading the selected books (useful for testing).
sv: Avsluta omedelbart efter öppning av de valda böckerna (användbart för testning).

en: Expand columns
sv: Fäll ut kolumner

en: Expand rows
sv: Fäll ut rader

en: Expecting a single range
sv: Förväntar sammanhängande område

en: Exponential
sv: Exponentiell

en: Exponential Power
sv: Exponentialpotens

en: Exponential Smoothing
sv: Exponentiell utjämning

en: Exponential Smoothing (%s)
sv: Exponentiell utjämning (%s)

en: Exponential smoothing
sv: Exponentiell utjämning

en: Exponential smoothing...
sv: Exponentiell utjämning...

en: Exporting structured text
sv: Exporterar strukturerad text

en: Expression
sv: Uttryck

en: Expression '%s' does not start with a recognized character
sv: Uttrycket "%s" börjar inte med ett känt tecken

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
sv: Uttrycket började inte med "=" ? "%s"

en: F-Test
sv: F-test

en: F-Test (%s)
sv: F-test (%s)

en: FALSE
sv: FALSKT

en: FILE
sv: FIL

en: F_ill Color:
sv: F_yllningsfärg:

en: F_inish
sv: _Slutför

en: F_orecasting
sv: F_örutsägelse

en: Fail without any changes actually being done to any cell
sv: Misslyckas utan att ändringar görs i någon cell

en: Failed to create temporary file for sending.
sv: Kan inte skapa temporär filför att skicka.

en: Failure parsing name '%s'
sv: Fel vid tolkning av namn "%s"

en: Failure saving file
sv: Fel vid sparande av fil

en: Falkland Islands (Malvinas), Pounds
sv: Falklandsöarna, pund

en: Faroe Islands (fo_FO)
sv: Färöarna (fo_FO)

en: Feasible
sv: Möjligt

en: Feb
sv: feb

en: February
sv: jebruari

en: Federico M. Quintero, canvas support.
sv: Federico M. Quintero, canvas-stöd.

en: Fi_rst page number:
sv: _Börja sidnumrera från:

en: Fiji, Dollars
sv: Fiji, dollar

en: File "%s" has unknown format.
sv: Filen "%s" har ett ogiltigt format.

en: File "%s" is not valid plugin info file.
sv: Filen "%s" är inte en giltig infofil från insticksmodul.

en: File Name
sv: Filnamn

en: File _type:
sv: Filt_yp:

en: File contains plugin info with invalid id (%s), expected %s.
sv: Filen innehåller insticksmodulinformation med felaktigt id (%s), %s förväntades.

en: File doesn't contain "%s" array.
sv: Filen innehåller inte vektorn "%s".

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
sv: Filen innehåller inte ordboken "%s".

en: File doesn't contain "%s" function.
sv: Filen innehåller inte funktionen "%s".

en: File doesn't contain "plugin_cleanup_general" function.
sv: Filen innehåller inte funktionen "plugin_cleanup_general".

en: File doesn't contain "plugin_init_general" function.
sv: Filen innehåller inte funktionen "plugin_init_general".

en: File doesn't contain ("plugin_file_struct" symbol).
sv: Filen innehåller inte (symbolen "plugin_file_struct").

en: File has a bad magic number.
sv: Filen har ett felaktigt magiskt nummer.

en: File has inconsistent SheetNameIndex element.
sv: Filen har inte ett konsistent SheetNameIndex-element.

en: File opener - %s
sv: Filöppnare - %s

en: File opener has no description
sv: Filöppnaren har ingen beskrivning

en: File saver - %s
sv: Filsparare -  %s

en: File saver has no description
sv: Filspararen har ingen beskrivning

en: File/
sv: Arkiv/

en: File:
sv: Fil:

en: Files
sv: Filer

en: Fill Series
sv: Fyll serie

en: Fill Series (%s)
sv: Fyll serie (%s)

en: Fill according to a linear or exponential series
sv: Fyll enligt en linjär eller exponentiell serie

en: Fill from start color to a darker/lighter version of that color
sv: Fyll från startfärg till mörkare/ljusare version av den färgen.

en: Fill from start color to end color
sv: Fyll från startfärg till slutfärg

en: Filter data with given criteria
sv: Filtrera data efter givna kriterier

en: Final
sv: Slutgiltig

en: Final Value
sv: Slutvärde

en: Finance
sv: Finans

en: Financial Derivatives
sv: Finansiella derivat

en: Financial Functions
sv: Finansiella funktioner

en: Find Max.
sv: Hitta max.

en: Find Min.
sv: Hitta min.

en: Find text within cell comments
sv: Sök text inom cellkommentarerer

en: Find text within expressions
sv: Sök text inom uttryck

en: Find text within non-string values
sv: Sök text inom värden som inte är strängar

en: Find text within string values
sv: Sök text inom strängvärden

en: Find text within the calculated values of expressions
sv: Sök text inom de beräknade värdena av uttryck

en: Finland/Finnish (fi_FI)
sv: Finland/Finska (fi_FI)

en: Finland/Swedish (sv_FI)
sv: Finland/Svenska (sv_FI)

en: First Letter
sv: Första bokstaven

en: First Round #:
sv: Första rundan nr:

en: First round number should be greater or equal than the number of the last round.
sv: Första rundans värde skall vara större än eller lika med sista rundans värde.

en: Fixed
sv: Fixt

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font selector
sv: Typsnittsväljare

en: Font size
sv: Typsnittstorlek

en: Font style:
sv: Stil:

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Foreground Solid
sv: Förgrund massiv

en: Format Cells
sv: Formatera celler

en: Format Workbook
sv: Formattera arbetsbok

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
sv: Formatera ett cellområde enligt en fördefinierad mall

en: Format as Currency
sv: Formatera som valuta

en: Format as Date
sv: Formatera som datum

en: Format as Money
sv: Formatera som pengar

en: Format as Number
sv: Formatera som tal

en: Format as Percentage
sv: Formatera som procent

en: Format as Scientific
sv: Formatera som vetenskaplig

en: Format as Time
sv: Formatera som tid

en: Format as alternative Number
sv: Formatera som alternativt tal

en: Format c_ode:
sv: Formatera kod:

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
sv: Format: execSQL(dsn,användare,lösenord,sql)

en: Format: readDBTable(dsn,user,password,table)
sv: Format: readDBTable(dsn,användare,lösenord,tabell)

en: Formats
sv: Format

en: Formula
sv: Uttryck

en: Formula Guru
sv: Uttrycksguru

en: Formulas
sv: Formler

en: Fourier Analysis
sv: Fourieranalys

en: Fourier Series
sv: Fourierserier

en: Fourier Series (%s)
sv: Fourierserier (%s)

en: Fr_om line:
sv: Fr_ån rad:

en: Fraction
sv: Bråk

en: Frame
sv: Ram

en: Frame Properties
sv: Ramegenskaper

en: France (fr_FR)
sv: Frankrike (fr_FR)

en: France/Breton (br_FR)
sv: Frankrike/Bretagne (br_FR)

en: France/Occitan (oc_FR)
sv: Frankrike/Occitan (oc_FR)

en: Frank Chiulli, OLE support.
sv: Frank Chiulli, OLE-stöd.

en: Freeze the top left of the sheet
sv: Frys övre vänstra delen bladet

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Friday
sv: fredag

en: Function
sv: Funktion

en: Function Selector
sv: Funktionsväljare

en: Function does not exist
sv: Funktionen finns inte

en: Function group is empty.
sv: Funktionsgruppen är tom.

en: Function implementation not available.
sv: Funktionsimplementationen är inte tillgänglig.

en: Function/Argument
sv: Funktion/Argument

en: Functions for complex numbers
sv: Funktioner för komplexa tal

en: Functions for complex numbers, base conversions, and more
sv: Funktioner för komplexa tal, baskonvertering, med mera

en: Functions for generating random numbers
sv: Funktioner för generering av slumptal

en: Functions for inspecting values, cells, and more
sv: Funktioner för inspektion av värden, celler, med mera

en: Functions for looking up values in ranges
sv: Funktioner för uppslagning av värden i områden

en: Functions for manipulating strings
sv: Funktioner för manipulering av strängar

en: Functions for manipulating truth values
sv: Funktioner för manipulation av sanningsvärden

en: Functions looking up values in databases
sv: Funktioner som slår upp värden i databaser

en: Functions manipulating dates and time
sv: Funktioner som manipulerar datum och tid

en: Functions related to financial derivatives
sv: Funktioner relaterade till finansiella derivat

en: GNOME Office Graph
sv: GNOME-office graf

en: GObject loader
sv: GObjectinläsare

en: Gambia, Dalasi
sv: Gambia, dalasi

en: Gaussian Tail
sv: Gaussisk svans

en: General
sv: Allmän

en: General Information
sv: Allmän information

en: Generate random numbers of a selection of distributions
sv: Generera slumptal ur ett urval av distributioner

en: Geometric
sv: Geometrisk

en: Georgia (ka_GE)
sv: Georgien (ka_GE)

en: Georgia, Lari
sv: Georgien, lari

en: Georgian (GEOSTD8)
sv: Georgiska (GEOSTD8)

en: Gergo Erdi, Gnumeric hacker.
sv: Gergõ Érdi, Gnumeric-hacker.

en: Germany (de_DE)
sv: Tyskland (de_DE)

en: Get _External Data
sv: Hämta _externa data

en: Ghana, Cedis
sv: Ghana, cedi

en: Gibraltar, Pounds
sv: Gibraltar, pund

en: Gnome Glossary
sv: Gnome-ordlistan

en: Gnome Glossary PO file format
sv: PO-filformat för Gnome-ordlistan

en: Gnumeric Home Page
sv: Gnumerics hemsida

en: Gnumeric Preferences
sv: Inställningar för Gnumeric

en: Gnumeric Python console
sv: Gnumeric Pythonkonsol

en: Gnumeric Spreadsheet
sv: Kalkylprogrammet Gnumeric

en: Gnumeric Workbook
sv: Gnumeric-arbetsbok

en: Gnumeric Workbook Viewer
sv: Gnumeric-arbetsbokvisare

en: Gnumeric Workbook viewer factory
sv: Gnumeric-arbetsbokvisarfabrik

en: Gnumeric XML file format
sv: Gnumeric XML-filformat

en: Gnumeric: Validation
sv: Gnumeric: Validering

en: Go To...
sv: Gå till...

en: Goal Seek (%s)
sv: Målsök (%s)

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
sv: Målsökning med cell %s hittade inte en lösning.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
sv: Målsökning med cell %s hittade en lösning.

en: GoalSeek
sv: Målsök

en: Gold, Ounces
sv: Guld, uns

en: Grandma Chema Celorio, Tester and sheet copy.
sv: Mormor Chema Celorio, testare och bladkopiering.

en: Graph
sv: Graf

en: Great Britain (en_GB)
sv: Storbritannien (en_GB)

en: Great Britain/Cornish (kw_GB)
sv: Storbritannien/Korniska (kw_GB)

en: Great Britain/Manx Gaelic (gv_GB)
sv: Storbritannien/Manx Gaeliska (gv_GB)

en: Great Britain/Scottish Gaelic (gd_GB)
sv: Storbritannien/Skotsk Gaeliska (gd_GB)

en: Great Britain/Welsh (cy_GB)
sv: Storbritannien/Walesiska (cy_GB)

en: Greece (el_GR)
sv: Grekland (el_GR)

en: Greek
sv: Grekiska

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekiska (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
sv: Grekiska (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
sv: Grekiska (Windows-1253)

en: Green
sv: Grön

en: Greenland (kl_GL)
sv: Grönland (kl_GL)

en: Grid
sv: Rutnät

en: Group
sv: Gruppera

en: Group columns %s
sv: Gruppera kolumner %s

en: Group of %d functions in category "%s"
sv: Grupp med %d funktioner i kategori "%s"

en: Group rows %d:%d
sv: Gruppera rader %d:%d

en: Group/Ungroup
sv: Gruppera/Avgruppera

en: Grouped By:
sv: Grupperad efter:

en: Guatemala, Quetzales
sv: Guatemala, quetzal

en: Guernsey, Pounds
sv: Guernsey, pund

en: Guile Plugin
sv: Guile-insticksmodul

en: Guile error
sv: Guile-fel

en: Guinea, Francs
sv: Guinea, franc

en: Gumbel (Type I)
sv: Gumbel (typ I)

en: Gumbel (Type II)
sv: Gumbel (typ II)

en: Guyana, Dollars
sv: Guyana, dollar

en: HTML & TeX
sv: HTML och TeX

en: HTML (*.html) fragment
sv: HTML-fragment (*.html)

en: H_eight...
sv: H_öjd...

en: H_yphen (-)
sv: B_indestreck (-)

en: Haiti, Gourdes
sv: Haiti, gourde

en: He_ader:
sv: Sid_huvud:

en: Header/Footer
sv: Sidhuvud/sidfot

en: Headers and footers
sv: Sidhuvud/sidfot

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hebrew (IBM-862)
sv: Hebreiska (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
sv: Hebreiska (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
sv: Hebreiska (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
sv: Hebreiska (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
sv: Hebreiska (Windows-1253)

en: Height
sv: Höjd

en: Height: %.2f pts (%d pixels)
sv: Höjd: %.2f punkter (%d bildpunkter)

en: Hello World
sv: Hej Världen

en: Hello World plugin using ui service
sv: Hej Världen-plugin som använder ui-tjänster

en: Hi_de
sv: _Dölj

en: Hide Detail
sv: Dölj detaljer

en: Hide _Column Headers
sv: Dölj _kolumnrubriker

en: Hide _Gridlines
sv: Dölj r_utnät

en: Hide _Row Headers
sv: Dölj _radrubriker

en: Hide _Zeros
sv: Dölj _nollor

en: Hide columns
sv: Dölj kolumner

en: Hide rows
sv: Dölj rader

en: Hide the selected columns
sv: Dölj markerade kolumner

en: Hide the selected rows
sv: Dölj markerade rader

en: Honduras, Lempiras
sv: Honduras, lempira

en: Hong Kong, Dollars
sv: Hongkong, dollar

en: Hong Kong/Chinese (zh_HK)
sv: Hong Kong/Kinesiska (zh_HK)

en: Hong Kong/English (en_HK)
sv: Hong Kong/Engelska (en_HK)

en: Horizontal DPI
sv: Horisontell PPT

en: Horizontal Stripe
sv: Vågräta ränder

en: How far the bars/cols overlap as a percentage of the width
sv: Hur mycket staplarna/kolumnerna ska överlappa i procent av deras vidd

en: Hungary (hu_HU)
sv: Ungern (hu_HU)

en: Hungary, Forint
sv: Ungern, forint

en: HyperLink
sv: Hyperlink

en: Hyper_link...
sv: Hyper_länk...

en: Hyperlink
sv: Hyperlänk

en: Hyphen (-)
sv: Bindestreck (-)

en: Hypothesized Mean _Difference:
sv: H_ypotetisk medeldifferens:

en: INitial CApitals
sv: STora BOkstäver i början

en: I_n-cell dropdown
sv: Rullgardinsmeny i _cell

en: I_nside
sv: I_nuti

en: I_nverse
sv: O_mvänd

en: Iceland (is_IS)
sv: Island (is_IS)

en: Iceland, Kronur
sv: Island, kronor

en: Icelandic (MacIcelandic)
sv: Isländska (MacIcelandic)

en: If this checkbox is selected, the column will be imported into Gnumeric.
sv: Om markeringen är vald, kommer kolumnen att importeras till Gnumeric.

en: If this value is positive, auto expressions are recalculated within that many millesecond after a change. If it is negative they are recalculated with the magnitude many milleseconds after the last change where 'last' is defined as the end of a period of that size after a change with no changes.
sv: Om det här värdet är positivt räknas automatiska uttryck om inom så många millisekunder efter en förändring. Om det är negativt räknas dom om efter den magnituden millisekunder efter förra ändringen, där "förra" är definierad som slutet på en period med den storleken efter en förändring utan flera förändringar.

en: If you close without saving, changes will be discarded.
sv: Om du stänger utan att spara kommer alla ändringar att försvinna.

en: If you do not save, changes may be discarded.
sv: Om du stänger utan att spara kommer alla ändringar att försvinna.

en: Ignore _blank cells
sv: _Ignorera tomma celler

en: Ignore all columns on left
sv: Ignorera alla kolumner till vänster

en: Ignore all columns on right
sv: Ignorera alla kolumner till höger

en: Ignoring data that claims to be in column %u which is > max column %u
sv: Ignorerar data som påstås vara i kolumn %u som är > största kolumnen %u

en: Ignoring data that claims to be in row %u which is > max row %u
sv: Ignorerar data som påstås vara på rad %u som är > största raden %u

en: Image
sv: Bild

en: Imaginary
sv: Imaginärdel

en: Import _Text File...
sv: Importera _textfil...

en: Import all columns on left
sv: Importera alla kolumner till vänster

en: Import all columns on right
sv: Importera alla kolumner till höger

en: Import the text from a file
sv: Importera texten från en fil

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
sv: Import/Export av HTML, TeX, DVI, roff

en: Imports GNU Oleo documents
sv: Importerar GNU Oleo-dokument

en: Imports Lotus 123 files
sv: Importerar en Lotus 123-fil

en: Imports MultiPlan (SYLK) files
sv: Import av MultiPlan-filer (SYLK)

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
sv: Importerar Plan Perfect-formaterade dokument

en: Imports Psion 5 series Sheet files
sv: Importerar kalkylblad från Psion 5

en: Imports Quatro Pro (tm) files
sv: Importerar Quatro Pro (tm)-filer

en: Imports SC/XSpread files
sv: Importerar SC/XSpread-filer

en: Imports XBase files
sv: Importerar XBase-filer

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
sv: Importerar kalkylblad från version 4.[234]

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
sv: Importerar/Exporterar MS Excel (tm)-filer

en: Impossible
sv: Omöjligt

en: Improperly formatted error token
sv: Oriktigt formatterad feltoken

en: In _left column
sv: I _vänstra kolumnen

en: In _top row
sv: I _översta raden

en: In a list
sv: I en lista

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
sv: I cellen %s skulle det nuvarande innehållet
            %s
    ha ersatts med
            %s
    som är ogiltigt.
    
    Ersättningen har avbrutits och ingenting har ändrats.

en: In_terval:
sv: In_tervall:

en: Increase
sv: Öka

en: Increase Indent
sv: Öka indragning

en: Increase Precision
sv: Öka noggrannhet

en: Increase precision
sv: Öka noggrannhet

en: Increase the number of decimals displayed
sv: Öka antalet visade decimaler

en: Increment:
sv: Ökning:

en: India, Rupees
sv: Indien, rupier

en: India/Arabic (ar_IN)
sv: Indien/Arabiska (ar_IN)

en: India/Bengali (bn_IN)
sv: India/Bengaliska (bn_IN)

en: India/English (en_IN)
sv: India/Engelska (en_IN)

en: India/Hindu (hi_IN)
sv: India/Hindi (hi_IN)

en: India/Marathi (mr_IN)
sv: Indien/Marathi (mr_IN)

en: India/Tamil (ta_IN)
sv: Indien/Tamil (ta_IN)

en: India/Telugu (te_IN)
sv: Indien/Telugu (te_IN)

en: Indian
sv: Indiska

en: Indicator Size
sv: Indikatorstorlek

en: Indicator Spacing
sv: Indikatorutfyllnad

en: Indonesia (id_ID)
sv: Indonesien (id_ID)

en: Indonesia, Rupiahs
sv: Indonesien, rupiah

en: Infeasible problem
sv: Olösligt problem

en: Infinity
sv: Oändligheten

en: Information (allow invalid input)
sv: Information  (tillåt ogiltig indata)

en: Information Functions
sv: Informationsfunktioner

en: Initializing function inside plugin returned error.
sv: Initieringsfunktionen i insticksmodulen returnerade ett fel.

en: Input
sv: Indata

en: Input Data
sv: Indata

en: Input Message
sv: Indatameddelande

en: Input Range:
sv: Indataområde:

en: Input _Labels
sv: Indata_rubriker

en: Input _Range:
sv: Indata_område:

en: Input variable did not yield to a numeric value. Check the model (maybe your last round # is too high).
sv: Indatavariabeln ger inget numeriskt värde. Kontrollera modellen (kanske du har för många rundor).

en: Inputs:
sv: Indata:

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert Columns
sv: Infoga kolumner

en: Insert Component
sv: Infoga komponent

en: Insert Rows
sv: Infoga rader

en: Insert Shaped Component
sv: Infoga ett format objekt

en: Insert _row(s)
sv: Infoga _rad(er)

en: Insert a Hyperlink
sv: Lägg in en hyperlink

en: Insert a function into the selected cell
sv: Infoga en funktion i den markerade cellen

en: Insert a new sheet
sv: Infoga ett nytt blad

en: Insert a shaped component into the spreadsheet
sv: Infoga ett format objekt i kalkylbladet

en: Insert an image
sv: Infoga en bild

en: Insert an object into the spreadsheet
sv: Infoga ett objekt i kalkylbladet

en: Insert cells
sv: Infoga celler

en: Insert columns
sv: Infoga kolumner

en: Insert new cells
sv: Infoga nya celler

en: Insert new columns
sv: Infoga nya kolumner

en: Insert new rows
sv: Infoga nya rader

en: Insert object
sv: Infogning av objekt

en: Insert rows
sv: Infoga rader

en: Insert the current date into the selected cell(s)
sv: Infoga aktuellt datum i markerade cell(er)

en: Insert the current time into the selected cell(s)
sv: Infoga aktuell tid i markerade cell(er)

en: Inserting %d column before %s
sv: Infogning av %d kolumn före %s

en: Inserting %d columns before %s
sv: Infogning av %d kolumner före %s

en: Inserting %d row before %s
sv: Infogning av %d rad före %s

en: Inserting %d rows before %s
sv: Infogning av %d rader före %s

en: Inserts a Bonobo object
sv: Infogar ett Bonobo-objekt

en: Inserts a Shaped Bonobo object
sv: Infogar ett format Bonobo-objekt

en: Inside
sv: Inuti

en: Inside Horizontal
sv: Inuti, vågrätt

en: Inside Vertical
sv: Inuti, lodrätt

en: Int
sv: Heltal

en: Integer
sv: Heltal

en: Integer Constraints
sv: Heltalsvillkor

en: Interest rate calculations
sv: Räntesatsberäkningar

en: Internal
sv: In_tern

en: Internal ERROR
sv: Internt FEL

en: Internal type error
sv: Internt typfel

en: International Monetary Fund (IMF) Special Drawing Rights
sv: Internationella valutafonden (IMF) särskilda dragrätter

en: Invalid $-specification in replacement.
sv: Ogiltig $-specifikation i ersättning.

en: Invalid '%s' record of length %hd instead of %d
sv: Ogiltig "%s" post med längd %hd istället för %d

en: Invalid BOUNDS section in the file.
sv: Ogiltigt BOUNDS-avsnitt i filen.

en: Invalid COLUMNS section in the file.
sv: Ogiltigt COLUMNS-avsnitt i filen.

en: Invalid RANGES section in the file.
sv: Ogiltigt RANGES-avsnitt i filen.

en: Invalid RHS section in the file.
sv: Ogiltigt RHS-avsnitt i filen.

en: Invalid ROWS section in the file.
sv: Ogiltigt ROWS-asvnitt i filen.

en: Invalid array expression does not specify number of columns.
sv: Otillåtet fältuttryck anger inte antalet kolumner

en: Invalid array expression does not specify number of rows.
sv: Ogiltigt fältuttryck anger inte antalet rader

en: Invalid changing cells
sv: Ogiltiga variabla celler

en: Invalid characters for encoding '%c%c'
sv: Ogiltiga tecken för teckenkodningen "%c%c"

en: Invalid expression
sv: Ogiltigt uttryck

en: Invalid number of arguments
sv: Ogiltigt antal argument

en: Invalid record %d of length %hd
sv: Ogiltig post %d med längd %hd

en: Invalid scenario name
sv: Ogiltigt scenarienamn

en: Invalid search pattern.
sv: Ogiltigt sökmönster.

en: Invalid template file: %s
sv: Ogiltig mallfil: %s

en: Invalid trailing backslash in replacement.
sv: Ogiltigt eftersläpande omvänt snedstreck i ersättning.

en: Invalid variable range was given
sv: Ogiltigt variabelintervall är givet

en: Invalid xml file. Tree is empty?
sv: Ogiltig xml-fil, trädet är tomt?

en: Invalid zoom %hd %%
sv: Ogiltig zoom %hd %%

en: Iran, Rials
sv: Iran, rial

en: Iraq (ar_IQ)
sv: Irak (ar_IQ)

en: Iraq, Dinars
sv: Irak, dinarer

en: Ireland (en_IE)
sv: Irland (en_IE)

en: Ireland/Gaelic (ga_IE)
sv: Irland/Gaeliska (ga_IE)

en: Irrevocably remove an entire sheet
sv: Ta oåterkalligen bort ett blad

en: Is not an autoformat template file
sv: Är inte en autoformatmallfil

en: Isle of Man, Pounds
sv: Isle of Man, pund

en: Israel, New Shekels
sv: Israel, shekel

en: Israel/Hebrew (iw_IL)
sv: Israel/Hebreiska (iw_IL)

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
sv: Tillhandahåller stöd för att spara Gnome-ordlistan i .po-filer.

en: Italic
sv: Kursiv

en: Italy (it_IT)
sv: Italien (it_IT)

en: Items
sv: Objekt

en: Iterations
sv: Iterationer

en: Iterations:
sv: Iterationer:

en: Iteratively recalculate to find a target value
sv: Iterera mot ett målvärde

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
sv: Iterera under bivillkor mot ett målvärde

en: J.H.M. Dassen (Ray), debian packaging.
sv: J.H.M. Dassen (Ray), debian-paketering.

en: J_ustify
sv: J_ustera

en: Jakub Jelinek, Gnumeric hacker.
sv: Jakub Jelinek, Gnumeric-hacker.

en: Jamaica, Dollars
sv: Jamaica, dollar

en: Jan
sv: jan

en: January
sv: januari

en: Japan (ja_JP)
sv: Japan (ja-JP)

en: Japan, Yen
sv: Japan, yen

en: Japanese
sv: Japanska

en: Japanese (EUC-JP)
sv: Japanska (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
sv: Japanska (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
sv: Japanska (Shift_JIS)

en: Jeroen Dirks, Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
sv: Jeroen Dirks, Simplex-algortim (LP-lösare).

en: Jersey, Pounds
sv: Jersey, pund

en: Jody Goldberg, maintainer.
sv: Jody Goldberg, ansvarig.

en: John Gotts, rpm packaging.
sv: John Gotts, rpm-paketering.

en: Jon Kåre Hellan, Gnumeric hacker.
sv: Jon Kåre Hellan, Gnumeric-hacker.

en: Jordan (ar_JO)
sv: Jordanien (ar_JO)

en: Jordan, Dinars
sv: Jordan, dinarer

en: Jukka-Pekka Iivonen, numerous functions and tools.
sv: Jukka-Pekka Iivonen, många funktioner och verktyg.

en: July
sv: juli

en: Jump to a specified cell
sv: Gå till specifierad cell

en: Jump to specific cells or named range in the current workbook
sv: Hoppa till specifika celler eller namngett område i den aktuella arbetsboken

en: June
sv: juni

en: Kazakstan, Tenge
sv: Kazakstan, tenge

en: Kenneth Christiansen, i18n, misc stuff.
sv: Kenneth Christiansen, internationalisering, diverse saker.

en: Kenya, Shillings
sv: Kenya, schilling

en: Korea (North), Won
sv: Nordkorea, won

en: Korea (South), Won
sv: Sydkorea, won

en: Korean
sv: Koreanska

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreanska (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
sv: Koreanska (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
sv: Koreanska (JOHAB)

en: Korean (UHC)
sv: Koreanska (UHC)

en: Kth Largest
sv: K:te största

en: Kth Smallest
sv: K:te minsta

en: Kuwait, Dinars
sv: Kuwait, dinarer

en: Kyrgyzstan, Soms
sv: Kirgizistan, somer

en: LEVEL
sv: NIVÅ

en: LP Solve 3.2
sv: LP-lösare 3.2

en: Label
sv: Rubrik

en: Label:
sv: Etikett:

en: Labels
sv: Rubriker

en: Laos, Kips
sv: Laos, kip

en: Large Circles
sv: Stora cirklar

en: Largest (%d)
sv: Största (%d)

en: Last Round #:
sv: Sista rundan nr:

en: Latvia (lv_LV)
sv: Lettland (lv_LV)

en: Latvia, Lati
sv: Lettland, lats

en: Launch the Chart Guru
sv: Starta diagramgurun

en: Lebanon (ar_LB)
sv: Libanon (ar_LB)

en: Lebanon, Pounds
sv: Libanon, pund

en: Left
sv: Vänster

en: Left Align
sv: Vänsterjustera

en: Left align
sv: Vänsterjusterat

en: Legend
sv: Förklaring

en: Length of File History
sv: Längden på filhistoriken

en: Length of the Undo Descriptors
sv: Längden på ångrabeskrivningarna

en: Lesotho, Maloti
sv: Lesotho, loti

en: Levy alpha-Stable
sv: Levy alfa-stabil

en: Liberia, Dollars
sv: Liberia, dollar

en: Libya (ar_LY)
sv: Libyen (ar_LY)

en: Libya, Dinars
sv: Libyen, dinarer

en: Limit
sv: Gräns

en: Limits Report
sv: Gränsrapport

en: Line
sv: Linje

en: Line Width:
sv: Linjebredd:

en: Line breaks:
sv: Radbrytningar:

en: Line plot.
sv: Linjegraf.

en: Line plotting engine
sv: Linjediagramsritmotor

en: Line termination:
sv: Radslut:

en: Line, Area, Bar and Column charts
sv: Linje-, area-, stapel- och kolumngrafer

en: Linear and integer program (*.mps) file format
sv: Linjär- och heltalsprogramsfilformat (*.mps)

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
sv: Uttrycksformatmodul för linjär- och heltalsprogram (MPS)

en: Linearly interpolate between multi-dimensional points,with markers at each point.
sv: Interpolera linjärt mellan multidimensionella punkter, med markörer i varje punkt.

en: Linearly interpolate between multi-dimensional points.
sv: Interpolera linjärt mellan multidimensionella punkter.

en: Lines
sv: Linjer

en: Lines to import
sv: Rader att importera

en: Link target
sv: Länkmål

en: Link to:
sv: Länk till:

en: List
sv: Lista

en: List _Range:
sv: List_område:

en: List of Active Plugins.
sv: Lista över aktiva insticksmoduler.

en: List of Extra Autoformat Directories.
sv: Lista över extra autoformat-kataloger.

en: List of Extra Plugin Directories.
sv: Lista över extra insticksmodulkataloger.

en: List of First Letter Exceptions
sv: Lista över undantag för första tecken

en: List of Init Caps Exceptions
sv: Lista över undantag för stor bokstav

en: List of Known Plugins.
sv: Lista över kända insticksmoduler

en: List of Plugin File States.
sv: Lista över filtillstånd för insticksmoduler.

en: List of recently used files
sv: Lista på nyligen använda filer

en: List of recently used functions.
sv: Lista över nyligen använda funktioner.

en: Lithuania (lt_LT)
sv: Litauen (lt_LT)

en: Lithuania, Litai
sv: Litauen, litas

en: Live Scrolling
sv: Realtidsskrollning

en: Load file
sv: Öppna fil

en: Location
sv: Plats

en: Locking cells or hiding formulas only affects protected worksheets.
sv: Att låsa celler eller dölja formler påverkar endast skyddade blad.

en: Logarithmic
sv: Logaritmisk

en: Logic
sv: Logik

en: Logic Functions
sv: Logikfunktioner

en: Logistic
sv: Logistisk

en: Looking for a subject for your thesis? Maybe you would like to write a QP solver for Gnumeric?
sv: Letar du efter ett ämne för din avhandling? Kanske du vill skriva en QP-lösare för Gnumeric?

en: Lookup
sv: Uppslagning

en: Lookup Functions
sv: Uppslagningsfunktioner

en: Lower
sv: Lägre

en: Lower Limit (95 %)
sv: Undre gräns (95%)

en: Lower object
sv: Sänk objekt

en: Lower object to bottom
sv: Sänk objektet nederst

en: Lutz Muller, SheetObject improvements
sv: Lutz Muller, SheetObject-förbättringar

en: Luxembourg/German (de_LU)
sv: Luxemburg/Tyska (de_LU)

en: MS Excel (tm) 97/2000/XP & 5.0/95
sv: MS Excel (tm) 97/2000/XP och 5.0/95

en: Ma_jor Ticks
sv: S_tora skalstreck

en: Ma_ke string value
sv: G_ör strängvärde

en: Ma_tch whole words only
sv: Endas_t träff på hela ord

en: Macau, Patacas
sv: Macao, pataca

en: Macedonia (mk_MK)
sv: Makedonien (mk_MK)

en: Macedonia, Denars
sv: Makedonien, dinarer

en: Macintosh (carriage return)
sv: Macintosh (vagnretur)

en: Macro%d
sv: Makro%d

en: Madagascar, Malagasy Francs
sv: Madagaskar, franc

en: Magnification
sv: Förstoring

en: Main
sv: Huvud

en: Major totals as percentages with each wedge subdivided into secondary pies.
sv: Huvudresultat som procentsatser med varje tårtbit uppdelad i underordnade cirklar.

en: Major totals as percentages with each wedge subdivided into secondary stacked bars.
sv: Huvudresultat som procentsatser med varje tårtbit uppdelad i underordnade staplade stolpar.

en: Make a copy of the current sheet
sv: Skapa en kopia av aktuellt blad

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
sv: Skapa en tabell över en cells värde som funktion av andra celler

en: Make any hidden columns in the selection visible
sv: Gör eventuella dolda kolumner i markeringen synliga

en: Make any hidden rows in the selection visible
sv: Gör eventuella dolda rader i markeringen synliga

en: Make one long list of coordinates and values
sv: Skapa en lång lista med koordinater och värden

en: Malawi, Kwachas
sv: Malawi, kwacha

en: Malaysia, Ringgits
sv: Malaysia, ringgit

en: Maldives (Maldive Islands), Rufiyaa
sv: Maldiverna, rufiyaa

en: Malta, Liri
sv: Malta, lire

en: Manage Sheets...
sv: Hantera blad...

en: Manage available plugin modules
sv: Hantera tillgängliga insticksmoduler.

en: Manage sheets...
sv: Hantera blad...

en: Manage the sheets in this workbook
sv: Hantera bladen i denna arbetsbok

en: March
sv: mars

en: Mark Probst, Guile support.
sv: Mark Probst, Guile-stöd.

en: Markers at each point.
sv: Markörer i varje punkt.

en: Match _whole words only
sv: Endast träff på _hela ord

en: Matches
sv: Träffar

en: Math Functions
sv: Matematiska funktioner

en: Mathematical Functions
sv: Matematiska funktioner

en: Mathematics
sv: Matematik

en: Matrix
sv: Matris

en: Mauritania, Ouguiyas
sv: Mauretanien, ouguiya

en: Mauritius, Rupees
sv: Mauritius, rupier

en: Max Iterations:
sv: Max iterationer:

en: Max Time (sec.):
sv: Maxtid (sekunder):

en: Max Time:
sv: Maxtid:

en: Maximal Undo Size
sv: Maximal ångrastorlek

en: Maximization
sv: Maximering

en: Maximize
sv: Maximera

en: Maximum Length of Recently Used Functions List
sv: Maximal längd på lista över nyligen använda funktioner

en: Maximum c_hange:
sv: Maximal _förändring:

en: Maximum it_erations:
sv: Max it_erationer:

en: Maximum number of iterations exceeded: optimization interupted
sv: Det maximala antalet iterationer överskreds: optimering avbröts

en: Maximum time exceeded. Simulation was not completed.
sv: Maximal tid överskriden. Simulering kördes inte klart.

en: Maximum time exceeded: optimization interupted
sv: Maximal tid överskreds: optimering avbröts

en: May
sv: maj

en: Mean
sv: Medelvärde

en: Menu
sv: Meny

en: Merge
sv: Slå ihop

en: Merge Field
sv: Slå samman fält

en: Merge _Range:
sv: Sammanslagnings_intervall:

en: Merge a range of cells
sv: Slå ihop ett område av celler

en: Merge...
sv: Slå ihop...

en: Merges columnar data into a sheet creating duplicate sheets for each row
sv: Slår ihop kolumndata i ett blad och skapar dubbla blad för varje rad.

en: Merging %s
sv: Sammanslagning av %s

en: Merging data into %s
sv: Sammanslagning av data i %s

en: Mexico, Pesos
sv: Mexiko, peso

en: Mi_nor Ticks
sv: S_må skalstreck

en: Michael Meeks, Excel and OLE2 importing.
sv: Michael Meeks, Excel- och OLE2-import.

en: Michel Berkelaar, Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
sv: Michel Berkelaar, Simplex-algoritm för lösaren (LP-lösare).

en: Miguel de Icaza, creator.
sv: Miguel de Icaza, skapare.

en: Minimization
sv: Minimering

en: Minimize
sv: Minimera

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in 3D horizontal bars, grouped by major category.
sv: Delkategorier staplade som procent av delsumman, i horisontella 3D-stolpar, grupperade efter huvudkategori.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in 3D vertical bars, grouped by major category.
sv: Delkategorier staplade som procent av delsumman, i vertikala 3D-stolpar, grupperade efter huvudkategori.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in horizontal bars, grouped by major category.
sv: Delkategorier staplade som procent av delsumman, i horisontella stolpar, grupperade efter huvudkategori.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in vertical columns, grouped by major category.
sv: Delkategorier staplade som procent av delsumman, i vertikala kolumner, grupperade efter huvudkategori.

en: Minor categories stacked in horizontal 3D bars, grouped by major category.
sv: Delkategorier staplade i horisontella 3D-stolpar, grupperade efter huvudkategori.

en: Minor categories stacked in horizontal bars grouped by major category.
sv: Delkategorier staplade i horisontella stolpar, grupperade efter huvudkategori.

en: Minor categories stacked in vertical 3D columns, grouped by major category.
sv: Delkategorier staplade i vertikala 3D-kolumner, grupperade efter huvudkategori.

en: Minor categories stacked in vertical columns grouped by major category.
sv: Delkategorier staplade i vertikala kolumner, grupperade efter huvudkategori.

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Missing characters for character encoding
sv: Tecken saknas för teckenkodning

en: Missing expression
sv: Uttryck saknas

en: Missing file name.
sv: Saknat filnamn.

en: Missing function category name.
sv: Kategorinamn för funktion saknas.

en: Mode
sv: Läge

en: Model
sv: Modell

en: Model Assumptions:
sv: Modellantaganden:

en: Model is too large for program report generation. Program report was not created.
sv: Modellen är för stor för generering av programrapport. Programrapport skapades inte.

en: Modify the formatting of the selected cells
sv: Ändra formateringen på markerade celler

en: Modify the workbook attributes
sv: Ändra arbetsbokens attribut

en: Module "%s" doesn't exist.
sv: Modulen "%s" finns inte.

en: Module doesn't contain "%s" function.
sv: Modulen innehåller inte funktionen "%s".

en: Module file "%s" has invalid format.
sv: Modulfilen "%s" har ogiltigt format.

en: Module file name not given.
sv: Modulfilnamnet har inte angivits.

en: Module%d
sv: Modul%d

en: Moldova, Lei
sv: Moldavien, leu

en: Monday
sv: måndag

en: Money
sv: Valuta

en: Mongolia, Tugriks
sv: Mongoliet, tugrik

en: More
sv: Mer

en: Morocco (ar_MA)
sv: Marocko (ar_MA)

en: Morocco, Dirhams
sv: Marocko, dirham

en: Morten Welinder, Gnumeric hacker.
sv: Morten Welinder, Gnumeric-hacker.

en: Move object
sv: Flyttning av objekt

en: Moving %s
sv: Flyttar %s

en: Moving Average
sv: Rullande medelvärde

en: Moving Average (%s)
sv: Rullande medelvärde (%s)

en: Moving average
sv: Rullande medelvärde

en: Moving average...
sv: Rullande medelvärde...

en: Mozambique, Meticais
sv: Moçambique, metical

en: Multi-Pie
sv: Multicirkel

en: Multi-dimensional points with circle at each point.
sv: Multidimensionella punkter, med cirkel i varje punkt.

en: Multi-display support in Gnumeric has been turned off due to multiple bugs in GTK+, libgnomeui, libgnomeprintui, libbonoboui, and Gnumeric at the time of writing, ultimo May 2003.
sv: Flerskärmssupport har stängts av i Gnumeric på grund av ett flertal buggar i GTK+, libgnomeui, libgnomeprintui, libbonoboui och Gnumeric vid tiden för denna notis, ultimo, Maj 2003.

en: Multi-pie-bars
sv: Multicirkel-stolpar

en: Multiple errors
sv: Flera fel

en: Multiple expressions are not supported in this context
sv: Flera uttryck stöds inte i detta sammanhang

en: Multiple version specifications.  Assuming %d
sv: Flera versionsangivelser. Antar %d

en: Multiply
sv: Multiplicera

en: Myanmar (Burma), Kyats
sv: Myanmar (Burma), kyat

en: N_ew Workbook
sv: Ny arb_etsbok

en: N_umber of Failures
sv: Antal _misslyckanden

en: N_umber of Samples:
sv: _Antal prov:

en: N_umber of Trials:
sv: An_tal försök:

en: Name
sv: Namn

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
sv: Namnet "%s" finns inte på bladet "%s"

en: Name of template
sv: Mallens namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Namibia, Dollars
sv: Namibia, dollar

en: Negative Binomial
sv: Negativ binomial

en: Negative Number Format
sv: Format för negativa tal

en: Negative number _format:
sv: _Format för negativa tal:

en: Neither sensitivity nor limits report are meaningful if the program has integer constraints.  These reports will not be created.
sv: Känslighet eller gränsrapport är inte meningsfullt om programmet har heltalsbegränsningar. Dessa rapporter kommer således inte att skapas.

en: Nepal, Nepal Rupees
sv: Nepal, rupier

en: Netherlands Antilles, Guilders
sv: Nederländska Antillerna, antillergulden

en: Never
sv: Aldrig

en: New
sv: Nytt

en: New Name
sv: Nytt namn

en: New Sheet
sv: Nytt blad

en: New Workbook
sv: Ny arbetsbok

en: New Zealand (en_NZ)
sv: Nya Zealand (en_NZ)

en: New Zealand, Dollars
sv: Nya Zealand, dollar

en: New Zealand/Maori (mi_NZ)
sv: Nya Zealand/Maori (mi_NZ)

en: New _Sheet
sv: Nytt _blad

en: New _Workbook
sv: Ny _arbetsbok

en: New view will be opened on specified screen
sv: Den nya vyn öppnas på den bestämda skärmen

en: Next Sim.
sv: Nästa sim.

en: Nicaragua, Gold Cordobas
sv: Nicaragua, cordoba oro

en: Nigeria, Nairas
sv: Nigeria, naira

en: No
sv: Nej

en: No "type" attribute on "service" element.
sv: Inget "typ"-attribut på "tjänst"-element.

en: No Workbook or Book streams found.
sv: Inga arbetsbok- eller bokströmmar hittade.

en: No constraints defined for the problem.
sv: Inga bivillkor definierade fär problemet.

en: No loader defined or loader id invalid for plugin with id="%s".
sv: Ingen inläsare är angiven eller inläsnings-id felaktigt för insticksmodulen med id="%s".

en: No matching records were found.
sv: Inga matachande poster hittades.

en: No password supplied
sv: Inget lösenord givet

en: No services defined for plugin with id="%s".
sv: Inga tjänster är angivna för insticksmodulen med id="%s".

en: No stream named content.xml found.
sv: Ingen ström med namn content.xml kan hittas.

en: Non-Negative
sv: Icke-negativ

en: Non-zeros in
sv: Ickenollor i

en: None
sv: Ingen

en: None          (silently accept invalid input)
sv: Ingen         (acceptera ogiltig indata utan att klaga)

en: None of the values in the value range may be empty!
sv: Inget av värdena i värdeområdet får vara tomt!

en: Nordic (ISO-8859-10)
sv: Nordiska (ISO-8859-10)

en: North
sv: Nord

en: North America
sv: Nordamerika

en: Norway, Krone
sv: Norge, kronor

en: Norway/Bokmal (no_NO)
sv: Norge/Bokmål (no_NO)

en: Norway/Nynorsk (nn_NO)
sv: Norge/Nynorsk (nn_NO)

en: Norway/Saami (se_NO)
sv: Norge/Samiska (se_NO)

en: Not Binding
sv: Icke bindande

en: Not SYLK file
sv: Inte en SYLK-fil

en: Not a Guile boolean
sv: Inte en Guile-boolean

en: Not a Guile number
sv: Inte ett Guile-tal

en: Not a Guile string
sv: Inte en Guile-sträng

en: Not a range or name
sv: Inte ett område eller namn

en: Not a valid function for verb: %s
sv: Inte en giltig funktion för verb: %s

en: Notebook _Tabs for Sheets
sv: _Flikar för blad

en: Nothing
sv: Ingenting

en: November
sv: november

en: Number
sv: Tal

en: Number Formats
sv: Talformat

en: Number Theory
sv: Talteori

en: Number of
sv: Antal

en: Number of Automatic Clauses
sv: Antal automatiska satser

en: Number of Iterations
sv: Antal iterationer

en: Number of Rows _Per Sample:
sv: Antal rader _per prov:

en: Number of Undo Items
sv: Antal ångraenheter

en: Number of _Variables:
sv: Antal _variabler:

en: Number of lines to import
sv: Antal rader att importera

en: Numbers
sv: Tal

en: OLE links are not supported.
    Name '%s' will be lost.
sv: OLE-länkar stöds inte.
    Namn "%s" kommer förloras.

en: O_ptions
sv: A_lternativ

en: O_utline Color:
sv: K_onturfärg:

en: O_utside
sv: Ui_tanför

en: Obj. fn
sv: Objektfunk.

en: Object "%s" is not a dictionary.
sv: Objektet "%s" är inte en ordbok.

en: Objective
sv: Objektiv

en: Objective Value
sv: Objektivvärde

en: Objective function:
sv: Objektivfunktion:

en: October
sv: oktober

en: Oman, Rials
sv: Oman, rial

en: On left side only
sv: Endast på vänster sida

en: On right side only
sv: Endast på höger sida

en: One Factor Analysis of Variance
sv: Enkelfaktoranalys av varians

en: One Factor Analysis of Variance...
sv: Enkelfaktoranalys av varians...

en: One field is not part of the merge zone!
sv: Ett fält är inte del av sammanslagningszonen!

en: One of the factor combinations does not contain any observations!
sv: En av faktorkombinationerna innehåller inga observationer!

en: Only 1 one column of <b>input</b> data can be parsed at a time, not %d
sv: Endast en kolumn med <b>indata</b> kan tolkas åt gången, inte %d

en: Open
sv: Öppna

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open an external file with the specified name
sv: Öppna en extern fil med det givna namnet

en: Open the Python console
sv: Öppna Pythonkonsolen

en: Open...
sv: Öppna...

en: Open/Star Office spreadsheet
sv: Open/Star Office kalkylblad

en: Operation
sv: Åtgärd

en: Optimal solution created by solver.
sv: Optimal lösning skapad av lösaren.

en: Optimal solution found
sv: Optimal lösning hittad

en: Options
sv: Alternativ

en: Original Value
sv: Originalvärde

en: Original data type:
sv: Ursprunglig datatyp:

en: Other
sv: Annan

en: Other value
sv: Annat värde

en: Outline
sv: Ram

en: Outlines _Below
sv: Konturer _nedanför

en: Outlines _Right
sv: Konturer till _höger

en: Output
sv: Utdata

en: Output _Range:
sv: _Utdataområde:

en: Output variable did not yield to a numeric value. Check the output variables in your model (maybe your last round # is too high).
sv: Utdatavariabeln ger inget numeriskt värde. Kontrollera utdatavariablerna i dim modell (kanske du har för många rundor).

en: Outputs:
sv: Utdata:

en: Outside Borders
sv: Kanter omkring

en: Overall formatting
sv: Generell formatering

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
sv: PLN: Kalkylbladet är lösenordskrypterat

en: PRODUCT
sv: PRODUKT

en: P_aste Special...
sv: K_listra in special...

en: P_aste special...
sv: K_listra in special...

en: P_ipe (|)
sv: R_ör (|)

en: Pa_ssword:
sv: Lö_senord:

en: Page
sv: Sida

en: Page &[PAGE]
sv: Sida &[PAGE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
sv: Sida &[PAGE] av &[PAGES]

en: Page Footer
sv: Sidfot

en: Page Header
sv: Sidhuvud

en: Page Set_up...
sv: Sid_egenskaper...

en: Page Setup For %s
sv: SIdegenskaper för %s

en: Page Setup For All Sheets
sv: Sidegenskaper för alla blad

en: Page order
sv: Utskriftsordning

en: Page:
sv: Sida:

en: Pakistan, Rupees
sv: Pakistan, rupier

en: Palladium, Ounces
sv: Palladium, uns

en: Panama, Balboa
sv: Panama, balboa

en: Papua New Guinea, Kina
sv: Papua Nya Guinea, kina

en: Paraguay, Guarani
sv: Paraguay, guarani

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Pareto (_Sorted)
sv: Pareto (_sorterad)

en: Parse error while reading Applix file.
sv: Tolkningsfel vid läsning av Applix-fil.

en: Parse error while trying to parse data into sheet
sv: Tolkningsfel vid tolkning av data i kalkylbladet

en: Parse the text in the selection into data
sv: Tolka texten i urvalet som data

en: Password :
sv: Lösenord:

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste Link
sv: Klistra in länk

en: Paste _Special
sv: Klistra in _special

en: Paste special
sv: Klistra in special

en: Paste the clipboard
sv: Klistrar in från urklipp

en: Paste the contents of the clipboard
sv: Klistra in innehållet i urklipp

en: Paste type
sv: Klistra in

en: Paste with optional filters and transformations
sv: Klistra in med filter och transformationer

en: Pasting into %s
sv: Klistrar in i %s

en: Path
sv: Sökväg

en: Pattern
sv: Mönster

en: Pearson Correlation
sv: Pearson-korrelation

en: Per column formatting
sv: Formatering per kolumn

en: Percent
sv: Procent

en: Percentage
sv: Procent

en: Percentage Areas
sv: Procentareor

en: Percentage Bars
sv: Procentstolpar

en: Percentage Columns
sv: Procentkolumner

en: Percentage Lines
sv: Procentlinjer

en: Percentage area plot.
sv: Procentareagraf.

en: Percentage line plot.
sv: Procentlinjegraf.

en: Percentage of each contributor displayed in ring for each serie with wedges of the last ring split apart.
sv: Procentsats för varje bidrag visad i en ring för varje serie med tårtbitar för den sista ringen isärtagna.

en: Percentage of each contributor displayed in ring for each serie.
sv: Procentsats för varje bidrag vasade i en ring för varje serie.

en: Percentage of each contributor in 3D pie.
sv: Procentsats för varje bidrag i 3D-cirkel.

en: Percentage of each contributor with 3D wedges split apart.
sv: Procentsats för varje bidrag med uppdelade 3D-tårtbitar.

en: Percentage of each contributor with wedges split apart.
sv: Procentsats för varje bidrag med uppdelade tårtbitar.

en: Percentage of each contributor.
sv: Procentsats för varje bidrag.

en: Percentile
sv: Percentil

en: Perform changes within cell comments
sv: Utför ändringar inom cellkommentarer

en: Perform changes within expressions
sv: Utför ändringar inom uttryck

en: Perform changes within non-string values
sv: Utför ändringar inom värden som inte är strängar

en: Perform changes within string values
sv: Utför ändringar inom strängvärden

en: Perform no more replacements
sv: Utför inga ytterligare ersättningar

en: Perform this replacement
sv: Utför denna ersättning

en: Performance Report
sv: Prestandarapport

en: Periodic and random samples
sv: Periodiska och slumpmässiga prover

en: Peru, Nuevos Soles
sv: Peru, ny sol

en: Philippines (en_PH)
sv: Filippinerna (en_PH)

en: Philippines, Pesos
sv: Filippinerna, peso

en: Philippines/Tagalog (tl_PH)
sv: Filippinerna/Tagalog (tl_PH)

en: Pie
sv: Cirkel

en: Pie Charts
sv: Cirkeldiagram

en: Pie charts
sv: Cirkeldiagram

en: Pie plotting engine
sv: Cirkeldiagramsritmotor

en: Pipe (|)
sv: Rör (|)

en: PivotTable Guru : Gnumeric
sv: Pivottabellguru : Gnumeric

en: Plan Perfect Format (PLN) import
sv: Import av Plan Perfect-filer (PLN)

en: Platinum, Ounces
sv: Platinum, uns

en: Please enter a file name,
    not a directory
sv: Var vänlig ange ett filnamn,
    inte en katalog

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
sv: Ange en giltig populationsvarians
    för variabel 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
sv: Ange en giltig populationsvarians
    för variabel 2.

en: Please select which sheets you want to export from the current workbook. They will be exported in the same order as in the export list.
sv: Var vänlig välj vilka blad du vill exportera från den aktuella arbetsboken. De kommer att exporteras i samma ordning som i exportlistan.

en: Plot
sv: Graf

en: Plot Engine
sv: Grafmotor

en: Plot Type
sv: Plottyp

en: Plot X, Y and bubble size.
sv: Plotta X, Y och bubbelstorlek.

en: PlotArea
sv: GrafArea

en: PlotBarCol
sv: PlotStapKol

en: PlotBubble
sv: PlotBubbel

en: PlotLine
sv: GrafLinje

en: PlotPie
sv: GrafCirkel

en: PlotRing
sv: GrafRing

en: Plugin Details
sv: Detaljer för insticksmodul

en: Plugin List
sv: Lista över insticksmoduler

en: Plugin Manager
sv: Insticksmodulhanterare

en: Plugin dependencies
sv: Beroenden för insticksmodulen

en: Plugin directory:
sv: Insticksmodulkatalog:

en: Plugin has no id.
sv: Insticksmodulen har inget id.

en: Plugin id contains invalid characters (%s).
sv: Insticksmodul-id innehåller otillåtna tecken (%s).

en: Plugin loader
sv: Inläsare för insticksmoduler

en: Plugin name
sv: Namn på insticksmodul

en: Plugin services
sv: Funktioner för insticksmodulen

en: Plugin version "%s" is different from application "%s".
sv: Pluginversionen "%s" skiljer sig från programmet "%s".

en: Point
sv: Punkt

en: Poland, Zlotys
sv: Polen, zloty

en: Population Variances are:
sv: Populationsvarianser är:

en: Prefer CLIPBOARD over PRIMARY selection
sv: Föredrar CLIPBOARD över huvudurklippet

en: Preferen_ces...
sv: I_nställningar...

en: Prepare an email
sv: Skapa epost

en: Preparing to save...
sv: Förbereder sparande...

en: Prev. Sim.
sv: Föreg. sim.

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

en: Price
sv: Pris

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Config
sv: Utskriftsinställningar

en: Print Pre_view...
sv: Förhands_granska...

en: Print Previe_w...
sv: Förhands_granska...

en: Print Preview
sv: Förhandsgranska

en: Print Region
sv: Utskriftsområde

en: Print Sheets
sv: Skriv ut blad

en: Print _area:
sv: Utskrifts_område:

en: Print preview
sv: Förhandsgranskning

en: Print setup
sv: Utskriftsformat

en: Print the current file
sv: Skriv ut aktuell fil

en: Print the workbook
sv: Skriv ut arbetsboken

en: Printing failed
sv: Utskrift misslyckades

en: Probability of an observation's absolute value being larger than the t-value's
sv: Sannolikheten för att en observations absolutvärde är större än t-värdets

en: Problem Size
sv: Problemstorlek

en: Problem name was not defined in the file.
sv: Problemnamnet angavs inte i filen.

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
sv: Bearbetning slutar vid denna rad, alla efterföljande rader kommer att ignoreras.

en: Processing file...
sv: Bearbetar fil...

en: Program Name
sv: Programnamn

en: Program Report
sv: Programrapport

en: Proper_ties...
sv: _Egenskaper...

en: Protection
sv: Skydd

en: Provides a CORBA scripting interface
sv: Tillhandahåller ett CORBA scriptgränssnitt

en: Psiconv
sv: Psikonv

en: Python console
sv: Pythonkonsol

en: Python exception (%s)
sv: Python-avbrott (%s)

en: Python exception (%s: %s)
sv: Python-undantag (%s: %s)

en: Python file "%s" has invalid format.
sv: Python-filen "%s" har ett ogiltigt format.

en: Python functions
sv: Python-funktioner

en: Python list is not an array
sv: Python-listan är inte en vektor

en: Python module name not given.
sv: Python-modulnamn har inte angivits.

en: Python plugin loader
sv: Inläsare för Python-insticksmoduler

en: Qatar, Rials
sv: Qatar, rial

en: Query for replacement
sv: Fråga efter ersättning

en: Quit the application
sv: Avsluta programmet

en: Quote character:
sv: Citattecken:

en: Quoting:
sv: Citerar:

en: R.H. Side
sv: Höger sida

en: R_ight, then down
sv: _Höger, sedan nedåt

en: Ra_nge
sv: O_mråde

en: Radio Button
sv: Radioknapp

en: RadioButton
sv: Radioknapp

en: Raise object
sv: Höj objekt

en: Raise object to top
sv: Höj objektet överst

en: Random Number Functions
sv: Slumptalsfunktioner

en: Random Number Generation
sv: Slumptalsgenerering

en: Random Numbers
sv: Slumptal

en: Random Numbers (%s)
sv: Slumptal (%s)

en: Range
sv: Område

en: Range:
sv: Område:

en: Rank
sv: Rang

en: Rank and Percentile
sv: Rang och percentil

en: Ranks
sv: Ranger

en: Ranks (%s)
sv: Ranger (%s)

en: Ranks And _Percentiles...
sv: Ranger och _percentiler...

en: Ranks and _Percentiles...
sv: Ranger och _percentiler...

en: Ranks, placements and percentiles
sv: Ranger, placeringar och percentiler

en: Rasca, HTML, troff, LaTeX exporters.
sv: Rasca, export till HTML, troff, LaTeX.

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Rayleigh Tail
sv: Rayleighsvans

en: Re_gular expression
sv: Re_guljärt uttryck

en: Re_name
sv: Byt _namn

en: Re_place:
sv: Ers_ätt:

en: Reading file...
sv: Läser fil...

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
sv: Läser LP-program lagrade i MPS-formatet (*.mps)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
sv: Läser och skriver information sparad i formatet "Data Interchange Format" (*.dif)

en: Real
sv: Realdel

en: Recalculate
sv: Räkna om

en: Recalculate the spreadsheet
sv: Räkna om kalkylbladet

en: Recalculation:
sv: Räkna om:

en: Recently Used
sv: Nyligen använd

en: Reconfigure Graph
sv: Konfigurera om graf

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Red
sv: Röd

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo the operation
sv: Gör om kommandot

en: Redo the undone action
sv: Gör om ångrat kommando

en: Reduced
sv: Minskad

en: Regression Analysis
sv: Regressionsanalys

en: Remaining Error:
sv: Återstående fel:

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Hyperlink
sv: Ta bort hyperlänk

en: Remove _Auto Filter
sv: Ta bort _autofilter

en: Remove a filter
sv: Ta bort ett filter

en: Remove an outline group
sv: Ta bort en konturgrupp

en: Remove borders
sv: Ta bort kanter

en: Remove selected cells, shifting others into their place
sv: Ta bort markerade celler, och flytta in andra celler

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename the current sheet
sv: Byt namn på aktuellt blad

en: Renaming Sheets
sv: Namnbyte på blad

en: Reordering Sheets
sv: Ändring av ordning av blad

en: Reorganizing Sheets
sv: Ändring av ordning av blad

en: Replacement string must be set.
sv: Ersättningssträng måste vara angiven.

en: Report
sv: Rapport

en: Report Created:
sv: Rapport skapad:

en: Reports
sv: Rapporter

en: Requires more than 1 row
sv: Kräver mer än en rad

en: Resize object
sv: Storleksändring av objekt

en: Result
sv: Resultat

en: Result Cells:
sv: Resultatceller:

en: Result cell
sv: Resultatcell

en: Results entry did not contain valid cell names.
sv: Resultatinmatningen innehöll inte ett korrekt cellnamn.

en: Retain Output Range Comments
sv: Behåll kommentarer i utdataområde

en: Retain Output Range Formatting
sv: Behåll formatering av utdataområde

en: Retain Output Range _Comments
sv: Behåll _kommentarer i utdataområde

en: Retain Output Range _Formatting
sv: Behåll _formatering av utdataområde

en: Reverse Diagonal
sv: Omvänd diagonal

en: Reverse Diagonal Stripe
sv: Omvända diagonala ränder

en: Revised Simplex (GLPK 4.2)
sv: Reviderad Simplex (GLPK 4.2)

en: Right
sv: Höger

en: Right Align
sv: Högerjustera

en: Right align
sv: Högerjustera

en: Ring plotting engine
sv: Cirkeldiagramsritmotor

en: Risk Simulation
sv: Risksimulation

en: Romania (ro_RO)
sv: Rumänien (ro_RO)

en: Romania, Lei
sv: Rumänien, leu

en: Romanian (ISO-8859-16)
sv: Rumänska (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
sv: Rumänska (MacRomanian)

en: Ross Ihaka, special functions.
sv: Ross Ihaka, specialfunktioner.

en: Row %i
sv: Rad %i

en: Row %s
sv: Rad %s

en: Row Height
sv: Radhöjd

en: Row and co_lumn headings
sv: Rad- och kolumnrubriker

en: Row/Column
sv: Rad/Kolumn

en: Run on
sv: Kör på

en: Runtime
sv: Körtid

en: Russia (ru_RU)
sv: Ryssland (ru_RU)

en: Russia, Rubles
sv: Ryssland, rubel

en: Russia/Tatar (tt_RU)
sv: Ryssland/Tartar (tt_RU)

en: Russian (CP-866)
sv: Ryska (CP-866)

en: Rwanda, Rwanda Francs
sv: Rwanda, franc

en: STDEV
sv: STDAV

en: STDEVP
sv: STDAVP

en: SUM
sv: SUMMA

en: SUMMARY
sv: SAMMANFATTNING

en: SUMMARY OF SIMULATION ROUND #
sv: SAMMANFATTNING AV SIMULATIONSRUNDA

en: S_ee two separators as one
sv: B_etrakta två avskiljare som en

en: S_heet
sv: _Blad

en: S_heets
sv: _Blad

en: S_pace
sv: Mellansla_g

en: S_ummary Statistics
sv: S_tatistiksammanfattning

en: Saint Helena, Pounds
sv: Saint Helena, pund

en: Samoa, Tala
sv: Samoa, tala

en: Sample
sv: Exempel

en: Sample DataSource
sv: Stickprov datakälla

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
sv: Exempelinsticksmodul för Python som tillhandahåller en del (onödiga) funktioner.

en: Sampling Method:
sv: Stickprovsmetod:

en: Sao Tome and Principe, Dobras
sv: São Tomé och Principe, dobra

en: Saturday
sv: lördag

en: Saudi Arabia (ar_SA)
sv: Saudiarabien (ar_SA)

en: Saudi Arabia, Riyals
sv: Saudiarabien, riyal

en: Save
sv: Spara

en: Save _As...
sv: Spara s_om...

en: Save all
sv: Spara alla

en: Save as Default Settings
sv: Spara som standardinställningar

en: Save changes to workbook '%s' before closing?
sv: Spara ändringar i arbetsbok "%s" innan stängning?

en: Save changes to workbook '%s' before logging out?
sv: Spara ändringar i arbetsbok "%s" innan stängning?

en: Save changes to workbook before closing?
sv: Spara ändringar i arbetsbok innan stängning?

en: Save changes to workbook before logging out?
sv: Spara ändringar i arbetsbok innan stängning?

en: Save graph as image
sv: Spara graf som bild

en: Save the current workbook
sv: Spara aktuell arbetsbok

en: Save the current workbook with a different name
sv: Spara den aktuella arbetsboken under ett annat namn

en: Save workbook as
sv: Spara arbetsbok som

en: Saving file...
sv: Sparar fil...

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
sv: Överskrivning av gamla filer av denna typ är inaktiverat av säkerhetsskäl.

en: Scalar
sv: Skalär

en: Scalar or Blank
sv: Skalär eller blank

en: Scalar or Error
sv: Skalär eller fel

en: Scale
sv: Skala

en: Sce_narios
sv: Sce_narier

en: Scenario Manager
sv: Scenariehanterare

en: Scenario Show
sv: Scenarievisning

en: Scenario Summary
sv: Scenariesummering

en: Scenario name already used
sv: Scenarienamn är redan upptaget

en: Scenario name:
sv: Schenarienamn:

en: Scenarios
sv: Scenarier

en: Scientific
sv: Vetenskaplig

en: Scope
sv: Omfattning

en: Screen %d
sv: Skärm %d

en: Screen %d [This screen]
sv: Skärm %d [den här skärmen]

en: Screen resolution in the horizontal direction.
sv: Skärmens upplösning i horisontell led

en: Screen resolution in the vertical direction.
sv: Skärmens upplösning i vertikal led

en: Scrollbar
sv: Rullningslist

en: Scrollbar Properties
sv: Egenskaper för rullningslista

en: Sean Atkinson, functions and X-Base importing.
sv: Sean Atkinson, funktioner och X-Base-import.

en: Search
sv: Sök

en: Search Center
sv: Sökcenter

en: Search Workbook
sv: Sök arbetsbok

en: Search and Replace
sv: Sök och ersätt

en: Search and Replace Query
sv: Sök och ersätt-fråga

en: Search and Replace...
sv: Sök och ersätt...

en: Search and replace in all cells in the workbook
sv: Sök och ersätt i alla celler i arbetsboken

en: Search and replace in current sheet only
sv: Sök och ersätt endast i det aktuella bladet

en: Search and replace in specified range only
sv: Sök och ersätt endast inom det angivna intervallet

en: Search cells containing
sv: Sök celler som innehåller

en: Search column by column
sv: Sök kolumn efter kolumn

en: Search for some text
sv: Sök efter någon text

en: Search for some text and replace it with something else
sv: Sök efter text och ersätt den med någonting annat

en: Search in all cells in the workbook
sv: Sök i alla celler i arbetsboken

en: Search in current sheet only
sv: Sök endast i det aktuella bladet

en: Search in specified range only
sv: Sök endast inom det angivna intervallet

en: Search line by line
sv: Sök rad efter rad

en: Search string must not be empty.
sv: Söksträngen får inte vara tom.

en: Search text is
sv: Söktext är

en: Search...
sv: Sök...

en: Seborga, Luigini
sv: Seborga, luigini

en: See two successive separators as one.
sv: Betrakta två efterföljande avskiljare som en.

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
sv: Betrakta två efterföljande textindikatorer som en som inte avslutar cellen.

en: Select Arra_y
sv: Markera _fält

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select _Column
sv: Markera _kolumn

en: Select _Depends
sv: Markera beroenden

en: Select _Inputs
sv: Välj _indata

en: Select _Row
sv: Markera _rad

en: Select a function to insert:
sv: Välj en funktion att sätta in:

en: Select all cells in the spreadsheet
sv: Markera alla celler i kalkylbladet

en: Select all the cells are used by the current edit cell
sv: Markera alla celler som används av den aktuella cellen som redigeras

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
sv: Markera alla celler som beror på den aktuella cellen som redigeras

en: Select an appropriate format automatically.
sv: Välj automatiskt ett lämpligt format.

en: Select an array of cells
sv: Markera ett fält av celler

en: Select an entire column
sv: Markera en hel kolumn

en: Select an entire row
sv: Markera en hel rad

en: Select an image
sv: Välj en bild

en: Select an object to add
sv: Välj ett objekt att lägga till

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
sv: Det valda filformatet stöder inte sparning av flera blad i samma fil.
    Om du vill spara alla blad bör du spara dem i separata filer eller välja
    ett annat filformat.
    Vill du spara endast det aktuella bladet?

en: Semi Circles
sv: Halvcirklar

en: Semicolo_n (;)
sv: Semikolo_n (;)

en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

en: Sen_d To...
sv: Skicka till...

en: Send
sv: Skicka

en: Send _Email
sv: Skicka _epost

en: Send the current file in email
sv: Skicka den aktuella filen med e-post

en: Send the current file via email
sv: Skicka den aktuella filen med e-post

en: Sensitivity Report
sv: Känslighetsrapport

en: Separation between groups as a percentage of bar/col width
sv: Mellanrum mellan grupper i procent av staplarnas/kolumnernas vidd

en: Separator:
sv: Avskiljare:

en: Separators
sv: Avskiljare

en: September
sv: september

en: Series
sv: Serier

en: Series in:
sv: Serie i:

en: Service '%s' not supported by loader.
sv: Tjänsten "%s" stöds inte av inläsaren.

en: Set Background Color
sv: Ställ in bakgrundsfärg

en: Set Borders
sv: Ställ in kanter

en: Set Font
sv: Ställ in typsnitt

en: Set Font Size
sv: Ställ in typsnittstorlek

en: Set Font Style
sv: Ställ in typsnittsstil

en: Set Foreground Color
sv: Ställ in förgrundsfärg

en: Set Horizontal Alignment
sv: Ställ in vågrät justering

en: Set Text
sv: Ställ in text

en: Set column width of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
sv: Ställ in kolumnbredden av markeringen på <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Set row height of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
sv: Ställ in radhöjd av markeringen på <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Set standard/default column width
sv: Ställ in standardbredden för kolumner

en: Set standard/default row height
sv: Ställ in standardhöjd för rader

en: Set the format of the selected cells to include a thousands separator
sv: Ändra formateringen på markerade celler till att använda tusentalsseparator

en: Set the format of the selected cells to monetary
sv: Ändra formateringen på markerade celler till valutaformat

en: Set the format of the selected cells to percentage
sv: Ändra formateringen på markerade celler till procentformat

en: Set the root library directory
sv: Ställ in rotbibliotekskatalogen

en: Setting comment of %s
sv: Sättande av kommentar till %s

en: Setting default height of rows to %.2fpts
sv: Inställning av standardhöjd på rader till %.2f punkter

en: Setting default width of columns to %.2fpts
sv: Inställning av standardbredd på kolumner till %.2f punkter

en: Setting height of row %s to %d pixels
sv: Ställer in höjd på rad %s till %d bildpunkter

en: Setting height of row %s to default
sv: Ställer in höjd på rad %s till standardhöjd

en: Setting height of rows %s to %d pixels
sv: Ställer in höjd på rader %s till %d bildpunkter

en: Setting height of rows %s to default
sv: Ställer in höjd på rader %s till standardhöjden

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to perform a case-sensitive sort and determine the initial state of the case-sensitive checkbox in the sort dialog.
sv: Sätts detta val kommer sorteringsknapparna på verktygsfältet att sortera med hänsyn till gemener/VERSALER  och avgör också standardinställningen för kryssrutan för gemener/VERSALER i sorteringsdialogen.

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to preserve the cell formats while sorting and determines the initial state of the preserve-formats checkbox in the sort dialog.
sv: Sätts detta val kommer sorteringsknapparna på verktygsfältet att behålla cellformaten under sorteringen och avgör också standardinställningen för kryssrytan för behåll-cellformat i sorteringsdialogen.

en: Setting width of column %s to %d pixels
sv: Ställer in bredden på kolumn %s till %d bildpunkter

en: Setting width of column %s to default
sv: Ställer in bredden på kolumn %s till standardbredd

en: Setting width of columns %s to %d pixels
sv: Ställer in bredd på kolumner %s till %d bildpunkter

en: Setting width of columns %s to default
sv: Ställer in bredd på kolumner %s till standardbredden

en: Setup the page settings for your current printer
sv: Ställ in sidinställningarna för din aktuella skrivare

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also holds some simple bitwise operations.
sv: Flera grundläggande verktyg för primtal, pi, phi och sigma. Det innehåller även en del enkla bitoperationer

en: Seychelles, Rupees
sv: Seychellerna, rupier

en: Sh_uffle...
sv: Bl_anda...

en: Shadow
sv: Skugga

en: Sharing
sv: Delar

en: Sheet
sv: Blad

en: Sheet name is NULL
sv: Bladnamn är NULL

en: Sheet name is not valid utf-8
sv: Bladnamn är inte giltig UTF-8

en: Sheet name is required
sv: Bladnamn krävs

en: Sheet name must have at least 1 letter
sv: Bladnamnet måste ha åtminstone 1 bokstav

en: Sheet%d
sv: Blad%d

en: Sheets
sv: Blad

en: Sheets to export
sv: Blad att exportera

en: Shift Dow_n and Move
sv: Skifta celler ne_dåt och flytta

en: Shift Righ_t and Move
sv: Skifta celler åt h_öger och flytta

en: Shift _Down and Copy
sv: Skifta celler _nedåt och kopiera

en: Shift _Right and Copy
sv: Skifta celler åt _höger och kopiera

en: Shift cells _down
sv: Flytta celler nedåt

en: Shift cells _left
sv: Flytta celler åt vänster

en: Shift cells _up
sv: Flytta celler uppåt

en: Shift column %s
sv: Skifta kolumn %s

en: Shift columns %s
sv: Skifta kolumner %s

en: Shift row %s
sv: Skifta rad %s

en: Shift rows %s
sv: Skifta rader %s

en: Show
sv: Visa

en: Show
    Sample
sv: Visa
    exempel

en: Show Detail
sv: Visa detaljer

en: Show Sheet Name in Undo List
sv: Visa bladnamn i ångralistan

en: Show all filtered and hidden rows
sv: Visa alla filtrerade och dolda rader

en: Show column outline %d
sv: Visa kolumnutdrag %d

en: Show next match
sv: Visa nästa träff

en: Show previous match
sv: Visa föregående träff

en: Show row outline %d
sv: Visa radutdrag %d

en: Show rows where:
sv: Visa rader där:

en: Show:
sv: Visa:

en: Shrin_k to fit
sv: _Krymp tills det passar

en: Shuffle Data
sv: Blanda data

en: Shuffle Method:
sv: Blandningsmetod:

en: Shuffle cells, rows or columns
sv: Blanda celer, rader eller kolumner

en: Si_mulation...
sv: Simulation...

en: Si_ze:
sv: S_torlek:

en: Sierra Leone, Leones
sv: Sierra Leone, leone

en: Silver, Ounces
sv: Silver, uns

en: Simplex (LP Solve 3.2)
sv: Simplex (LP-lösare 3.2)

en: Simulation Report
sv: Simulationsrapport

en: Simulation Summary:
sv: Simulationssammanfattning:

en: Simulations
sv: Simulationer

en: Singapore, Dollars
sv: Singapore, dollar

en: Singapore/Chinese (zh_SG)
sv: Singapore/Kinesiska (zh_SG)

en: Singapore/English (en_SG)
sv: Singapore/Engelska (en_SG)

en: Single
sv: Enkel

en: Single Factor ANOVA
sv: Enkelfaktors-ANOVA

en: Single Factor ANOVA (%s)
sv: Enkelfaktors-ANOVA (%s)

en: Size of Sample:
sv: Storlek på stickprov:

en: Size of _Sample:
sv: Storlek på _stickprov:

en: Size of dropdown indicator
sv: Storlek på rullliste-indikatorn

en: Size:
sv: Storlek:

en: Skewness
sv: Skevhet

en: Skip Blanks
sv: Hoppa över blanksteg

en: Skip cells that that would result in errors
sv: Hoppa över celler som skulle gett fel

en: Slack
sv: Spelrum

en: Slas_h (/)
sv: Sne_dstreck (/)

en: Slash (/)
sv: Snedstreck (/)

en: Slices start _at:
sv: Segment _börjar vid:

en: Slider
sv: Rullningslist

en: Slovakia (sk_SK)
sv: Slovakien (sk_SK)

en: Slovakia, Koruny
sv: Slovakien, koruna

en: Slovenia (sl_SI)
sv: Slovenien (sl_SI)

en: Slovenia, Tolars
sv: Slovenien, tolar

en: Small Circles
sv: Små cirklar

en: Smallest (%d)
sv: Minsta (%d)

en: Solid
sv: Helfylld

en: Solomon Islands, Dollars
sv: Salomonöarna, dollar

en: Solution:
sv: Lösning:

en: Solve
sv: Lös

en: Solver
sv: Lösare

en: Solver found an optimal solution.  All constraints and optimality conditions are satisfied.
sv: Lösaren hittade en optimal lösning. Alla bivillkor och optimalitetsvillkor är uppfyllda.

en: Somalia, Shillings
sv: Somalia, shilling

en: Some content will be lost when saving as MS Excel (tm) 95. It only supports %d rows, and this workbook has %d
sv: Visst innehåll kommer förloras vid sparande som MS Excel (tm) 95. Den stöder endast %d rader och den här arbetsboken har %d

en: Some content will be lost when saving as MS Excel (tm). It only supports %d rows, and this workbook has %d
sv: Visst innehåll kommer förloras vid sparande som MS Excel (tm). Den stöder endast %d rader och den här arbetsboken har %d

en: Some dialogs contain only a single entry field that allows range selections in the workbook. Setting this variable to TRUE directs selections to this entry even the entry does not have keyboard focus.
sv: En del dialoger innehåller bara ett indatafält som tillåter områdesurval i arbetsboken. Med variablen satt till SANT skickas urval till det här fältet även om fältet inte har fokus.

en: Some file formats can contain only a single sheet. This variable determines whether the user will be warned if only a single sheet of a multi-sheet workbook is being saved.
sv: Vissa filformat kan endast innehålla ett blad. Den här variabeln avgör om användaren blir varnad om endast ett blad i en arbetsbok med flera blad kommer att sparas.

en: Some name
sv: Något namn

en: Some of the input cells contain non-numeric values.  Specify a valid input range.
sv: En del indataceller innehåller ickenumeriska värden. Ange ett giltigt indataintervall.

en: Sorry, gnumeric can only save graphs as png images
sv: Tyvärr kan gnumeric endast spara grafer som png-bilder

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort Ascending
sv: Sortera stigande

en: Sort Descending
sv: Sortera fallande

en: Sort is Case-Sensitive
sv: Sortering gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Sort range has a _header
sv: Sorteringsområdet har ett _huvud

en: Sort the selected region
sv: Sortera det markerade området

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
sv: Sortera det markerade området i stigande ordning, utgående från den först markerade kolumnen

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
sv: Sortera det markerade området i fallande ordning, utgående från den först markerade kolumnen

en: Sort...
sv: Sortera...

en: Sorting
sv: Sorterar

en: Sorting %s
sv: Sorterar %s

en: Sorting Preserves Formats
sv: Sortering bevarar format

en: Source
sv: Källområde

en: Source Format
sv: Källformat

en: Source Locale:
sv: Källområde:

en: Source region %s overlaps with the destination region
sv: Källområdet %s överlappar målområdet

en: South
sv: Syd

en: South & Central America
sv: Syd- och Centralamerika

en: South Africa Afrikaans (af_ZA)
sv: Sydafrika Afrikaan (af_ZA)

en: South Africa, Rand
sv: Sydafrika, rand

en: South Africa/English (en_ZA)
sv: Sydafrika/Engelska (en_ZA)

en: South European (ISO-8859-3)
sv: Sydeuropeiska (ISO-8859-3)

en: Space
sv: Mellanslag

en: Spacing around indicator
sv: Utfyllnad runt indikatorn

en: Spain (es_ES)
sv: Spanien (es_ES)

en: Spain/Basque (eu_ES)
sv: Spanien/Baskien (eu_ES)

en: Spain/Catalan (ca_ES)
sv: Spanska/Katalanska (ca_ES)

en: Spain/Galician (gl_ES)
sv: Spanska/Galiciska (gl_ES)

en: Specification %s does not define a region
sv: Soecifikation %s definierar inte en region

en: Specify an XL-style format directly
sv: Välj ett XL-typ format direkt

en: Specify the size and location of the initial window
sv: Ange storleken på och platsen för det första fönstret

en: Spin Button
sv: Snurrknapp

en: SpinButton
sv: Snurrknapp

en: Split
sv: Dela

en: Split Pie
sv: Uppdelad cirkel

en: Split Ring
sv: Uppdelad ring

en: Split merged ranges of cells
sv: Dela sammanslagna cellområden

en: Spreadsheet
sv: Kalkylprogram

en: Sri Lanka, Rupees
sv: Sri Lanka, rupier

en: Stacked Areas
sv: Staplade areor

en: Stacked Bars
sv: Staplade stolpar

en: Stacked Columns
sv: Staplade kolumner

en: Stacked Lines
sv: Staplade linjer

en: Stacked area plot.
sv: Staplad areagraf.

en: Stacked line plot.
sv: Staplad linjegraf

en: Standard Error
sv: Standardfel

en: Start Value:
sv: Startvärde:

en: Start search
sv: Starta sökning

en: Statistical Anal_ysis
sv: Statistisk anal_ys

en: Statistical Functions
sv: Statistikfunktioner

en: Statistics
sv: Statistik

en: Std. Dev.
sv: Std.Av.

en: Step
sv: Steg

en: Step 1 of 2: Select Chart Type
sv: Steg 1 av 2: Välj typ av graf

en: Step 2 of 2: Customize Chart
sv: Steg 2 av 2: Anpassa graf

en: Step Value:
sv: Stegvärde:

en: Stock Scatter plot types
sv: Standardtyper av spridningsgrafer

en: Stop            (never allow invalid input)
sv: Stopp          (tillåt aldrig ogiltig indata)

en: Stop Value:
sv: Stoppvärde:

en: Stri_kethrough
sv: Genomstry_kning

en: String
sv: Sträng

en: String Functions
sv: Strängfunktioner

en: Style
sv: Stil

en: Style:
sv: Stil:

en: Styles with no content
sv: Stilar utan innehåll

en: Su_bscript
sv: N_edsänkt

en: Subject to
sv: Påverkas av

en: Subject to the Constraints:
sv: Föremål för bivillkoren:

en: Subtotal By
sv: Delsumma genom

en: Subtract
sv: Subtrahera

en: Sudan, Dinars
sv: Sudan, dinarer

en: Sum
sv: Summa

en: Sum into the current cell
sv: Summera i nuvarande cell

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Summary of Results:
sv: Resultatsammanfattning:

en: Sunday
sv: söndag

en: Sup_erscript
sv: U_pphöjd

en: Suriname, Guilders
sv: Surinam, gulden

en: Swaziland, Emalangeni
sv: Swaziland, lilangeni

en: Sweden (sv_SE)
sv: Sverige (sv_SE)

en: Sweden, Kronor
sv: Sverige, kronor

en: Switzerland, Francs
sv: Schweiz, franc

en: Switzerland/French (fr_CH)
sv: Schweiz/Franska (fr_CH)

en: Switzerland/German (de_CH)
sv: Schweiz/Tyska (de_CH)

en: Switzerland/Italian (it_CH)
sv: Schweiz/italienska (it_CH)

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
sv: Syntaxfel på rad %d. Ignorerar.

en: Syria (ar_SY)
sv: Syrien (ar_SY)

en: Syria, Pounds
sv: Syrien, pund

en: System Directory for Autoformats
sv: Systemkatalog för autoformat

en: System Information
sv: Systeminformation

en: TRUE
sv: SANT

en: T_op
sv: _Överkant

en: T_ype:
sv: T_yp:

en: Ta_b
sv: Ta_bb

en: Tab
sv: Tabb

en: Tabulate Dependency
sv: Tabuleringsberoende

en: Tabulating Dependencies
sv: Tabulerar beroenden

en: Tabulation
sv: Tabulering

en: Taiwan, New Dollars
sv: Taiwan, nya dollar

en: Tajikistan (tg_TJ)
sv: Tadzjikistan (tg_TJ)

en: Tajikistan, Rubles
sv: Tadzjikistan, somoni

en: Takashi Matsuda, original text plugin.
sv: Takashi Matsuda, ursprunglig insticksmodul för text.

en: Tanzania, Shillings
sv: Tanzania, shilling

en: Target
sv: Mål

en: Target Cell (Maximize)
sv: Målcell (maximera)

en: Target Cell (Minimize)
sv: Målcell (minimera)

en: Target _Range:
sv: Mål_intervall:

en: Target cell should contain a formula.
sv: Målcellen måste innehålla ett uttryck.

en: Target region contains merged cells
sv: Målregionen innehåller sammanslagna celler

en: Target value search
sv: Målvärdessökning

en: Te_xt indicator:
sv: Te_xtindikator:

en: Template Details
sv: Malldetaljer

en: Test decision alternatives by using Monte Carlo simulation to find out probable outputs and risks related to them
sv: Pröva beslutsalternativ genom att använda Monte-Carlosimulering för att finna troliga utdata och dessas risker

en: Testing Equality of 2 Variances (F-Test)
sv: Testar likhet av 2 varianser (F-test)

en: Testing the Difference of 2 Means
sv: Testar skillnaden mellan 2 medelvärden

en: Text (%s) to Columns (%s)
sv: Text (%s) till kolumner (%s)

en: Text Import Configuration
sv: Text import konfiguration

en: Text export (configurable)
sv: Textexport (konfigurerbar)

en: Text import (configurable)
sv: Textimport (konfigurerbar)

en: Text indicator
sv: Textindikator

en: Text length
sv: Textlängd

en: Text to Columns
sv: Text till kolumner

en: Thailand, Baht
sv: Thailand, baht

en: Thank you for using Gnumeric!
    
    The version of Gnumeric you are using is quite old
    by now.  It is likely that many bugs have been fixed
    and that new features have been added in the meantime.
    
    Please consider upgrading before reporting any bugs.
    Consult http://www.gnome.org/projects/gnumeric/ for details.
    
    -- The Gnumeric Team.
sv: Tack för att du använder Gnumeric!
    
    Den version av Gnumeric som du använder är ganska
    gammal nu. Troligtvis har många fel fixats och nya
    funktioner lagts till under tiden.
    
    Överväg att uppgradera innan du rapporterar några fel.
    Se http://www.gnome.org/projects/gnumeric/ för detaljer.
    
    -- Gnumeric-teamet.

en: That file is not in the given encoding.
sv: Den filen är inte kodad i den givna kodningen.

en: That value is invalid.
    Restrictions have been placed on this cell's contents.
sv: Det värdet är ogiltigt.
    Begränsningar har placerats på innehållet i denna cell.

en: Thatch
sv: Halmtak

en: The 2 input ranges must have the same size.
sv: De två indataintervallen måste ha samma storlek.

en: The GNOME Spreadsheet
sv: GNOME-kalkylprogrammet

en: The LHS cells should contain formulas that yield proper numerical values.  Specify valid LHS entries.
sv: LHS-cellerna bör innehålla uttryck som ger numeriska värden. Ange giltiga LHS-poster.

en: The Netherlands (nl_NL)
sv: Nederländerna (nl_NL)

en: The RHS cells should contain proper numerical values only.  Specify valid RHS entries.
sv: RHS-cellerna bör endast innehålla numeriska värden. Ange giltiga RHS-poster.

en: The Target Cell value specified does not converge!  The program is unbounded.
sv: Målcellens värde konvergerar inte! Programmet är obundet.

en: The autocorrect engine does not correct the first letter for words in this list.
sv: Autorättaren rättar inte det första tecknet för ord i denna listan.

en: The autocorrect engine does not correct the inital caps for words in this list.
sv: Autorättaren rättar inte stor bokstav för ord i denna listan.

en: The carriage return character (ASCII code 13) breaks lines
sv: Vagnreturtecknet (ASCII-kod 13) bryter rader

en: The category this template belongs to
sv: Den kategori mallen hör till

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
sv: Cellen i "Med variabel cell" får inte innehålla ett uttryck.

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
sv: Cellen i "Ställ in cell:" måste innehålla ett uttryck!

en: The cells dragged will overwrite the contents of the
    existing cells in that range.  Do you want me to replace
    the contents in this region?
sv: Cellerna som dras kommer att skriva över innehållet i de
    existerande cellerna i det området. Vill du ersätta
    innehållet i området?

en: The configuration of gnome-print. Do not edit this variable.
sv: Konfigurationen för skrivaren i gnome-print. Ändra inte denna variabel.

en: The criteria range is invalid.
sv: Kriterieintervallet är ogiltigt.

en: The data columns range in length from %i to %i. Shall we trim the lengths to %i and proceed?
sv: Datakolumnerna variera i längd från %i till %i. Ska vi korta ner längderna till %i och fortsätta?

en: The data is not valid in encoding %s; please select another encoding.
sv: Data är inte korrekta i kodning %s; välj en annan kodning.

en: The default amount each slice is separated from the center measured as a percentage of the radius of the pie
sv: Standardavståndet som varje segment är flyttat från centrum mätt i procent av diagrammets radie

en: The default font is bold.
sv: Standardtypsnittet är i fetstil.

en: The default font is italic.
sv: Standardtypsnittet är kursivt.

en: The default font name for headers and footers.
sv: Standardtypsnittsnamnet för sidhuvud och sidfot.

en: The default font name for new workbooks.
sv: Standardtypsnittsnamnet för nya arbetsböcker.

en: The default font size for headers and footers.
sv: Standardtypsnittsstorleken för nya sidhuvud och sidfot.

en: The default font size for new workbooks.
sv: Standardtypsnittsstorleken för nya arbetsböcker.

en: The default header/footer font is bold.
sv: Standardtypsnittet för sidhuvud/sidfot är i fetstil.

en: The default header/footer font is italic.
sv: Standardtypsnittet för sidhuvud/sidfot är kursivt.

en: The default page footer for new documents that can be modified using the page setup dialog.
sv: Sidfot för nya dokument som kan modifieras i dialogen för sidegenskaper.

en: The default page header for new documents that can be modified using the page setup dialog.
sv: Sidhuvud för nya dokument som kan modifieras i dialogen för sidegenskaper.

en: The dependency cells should not contain an expression
sv: Beroendecellerna bör inte innehålla ett uttryck

en: The file is not a Gnumeric Workbook file
sv: Filen är inte en Gnumeric-arbetsboksfil

en: The file menu shows a list of recently used functions. This is that list.
sv: Filmenyn visar en lista på nyligen använda funktioner. Det här är den listan.

en: The filename given is not valid in the current encoding.
sv: Det givna filnamnet är inte giltigt i den nuvarande kodningen.

en: The following extra plugins must be activated in order to activate this one:
sv: Följande extra insticksmoduler måste aktiveras för att kunna aktivera denna:

en: The following plugins are no longer on disk but are still active:
    %s.
    You should restart Gnumeric now.
sv: Följande insticksmoduler finns inte längre på hårddisken men är fortfarande aktiva:
    %s.
    Du borde starta om Gnumeric nu.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is that list.
sv: Funktionsväljaren har en lista över nyligen använda funktioner. Detta är den listan.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is the maximum length of that list.
sv: Funktionsväljaren har en lista över nyligen använda funktioner. Detta är den maximala längden på den listan.

en: The function to use when consolidating
sv: Funktionen att använda vid konsolidering

en: The given criteria are invalid.
sv: Det givna kriteriet är ogiltigt.

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyways?
sv: Den givna ändelsen passar inte den valda filtypen. Vill du använda detta namn i alla fall?

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data and the labels.
sv: Det angivna indataområdet bör innehålla åtminstone två kolumner och två rader med data och rubrikerna.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data.
sv: Det angivna indataområdet bör innehålla åtminstone två kolumner och två rader med data.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
sv: Det angivna indataområdet bör innehålla åtminstone två kolumner med data och rubrikerna.

en: The given input range should contain at least two columns of data.
sv: Det angivna indataområdet bör innehålla åtminstone två kolumner med data.

en: The given input range should contain at least two rows of data and the labels.
sv: Det angivna indataområdet bör innehålla åtminstone två rader med data och rubrikerna.

en: The given input range should contain at least two rows of data.
sv: Det angivna indataområdet bör innehålla åtminstone två rader med data.

en: The group/individual that made the template
sv: Gruppen/personen som tillverkat mallen

en: The initial zoom factor for new workbooks.
sv: Standardinzoomningsvärdet för nya arbetsböcker.

en: The input range contains non-numeric data.
sv: Indataområdet innehåller icke-numerisk data.

en: The input range is invalid.
sv: Indataintervallet är ogiltigt.

en: The input variable range is invalid.
sv: Indataintervallet för variablerna är ogiltigt.

en: The items on this page are related to the saving and opening of files.
sv: Objekten på denna sida är relaterade till sparandet och öppnandet av filer.

en: The items on this page customize the behaviour of the undo/redo system.
sv: Objekten på denna sida anpassar beteendet på ångra-/gör om-systemet.

en: The items on this page customize the inital settings of the sort dialog and the behaviour of the sort toolbar buttons.
sv: Objekten på denna sida anpassar de ursprungliga inställningarna för sorteringsdialogen och beteendet på verktygsradsknapparna.

en: The items on this page customize the new default workbook.
sv: Objekten på denna sida anpassar den nya standardarbetsboken.

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
sv: Den vänstra kolumnen innehåller etiketter, dessa kommer inte att konsolideras, men användas som nycklar för jämförelse

en: The line feed character (ASCII code 10) breaks lines
sv: Radmatningstecknet (ASCII-kod 10) bryter rader

en: The list range is invalid.
sv: Listintervallet är ogiltigt.

en: The main directory for user specific autoformat templates.
sv: Huvudkatalogen för användarspecifika autoformatmallar.

en: The maximum number of iterations exceeded. The optimal value could not be found.
sv: Det maximala antalet iterationer överskreds. Det optimala värdet kunde inte hittas.

en: The maximum time exceeded. The optimal value could not be found in given time.
sv: Den maximala tiden överskreds. Det optimala värdet kunde inte hittas inom den angivna tiden.

en: The maximum value should be bigger than the minimum
sv: Maxvärdet måste vara större än minvärdet

en: The menu of options
sv: Inställningsmenyn

en: The next generation sax based xml I/O subsystem
sv: Nästa generationens xml-system, baserat på sax

en: The number is out of range
sv: Talet är utanför intervallet

en: The number of data rows must be a multiple of the replication number.
sv: Antalet datarader måste vara en multipel av upprepningstalet.

en: The number of files kept in the `recent' section of the file menu.
sv: Antal filer som skall finnas i "nyligen använda"-delen av filmenyn.

en: The number of sheets initially created in a new workbook.
sv: Antal blad som skapas för en ny arbetsbok.

en: The output range is invalid.
sv: Utdataintervallet är ogiltigt.

en: The output range overlaps with the input ranges.
sv: Utdataintervallet överlappar indataintervallen.

en: The output variable range is invalid.
sv: Utdataintervallet för variablerna är ogiltigt.

en: The plugin cannot be deactivated now because it is in use. However, if you use the check button below, the plugin won't be activated after restarting Gnumeric (unless needed by another plugin).
sv: Insticksmodulen kan inte avaktiveras eftersom den fortfarande används. Om du markerar nedan kommer insticksmodulen inte att aktiveras när du startar om Gnumeric nästa gång (om ingen annan insticksmodul behöver den).

en: The probabilities may not all be 0!
sv: Sannolikheterna får inte alla vara 0!

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
sv: Sannolikhetsindataområdet innehåller ett negativt tal.
    Alla sannolikheter måste vara positiva!

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
sv: Sannolikhetsindataområdet innehåller ett ickenumeriskt värde.
    Alla sannolikheter måste vara positiva tal.

en: The requested sample size is too large for a periodic sample.
sv: Den begärda provstorleken är för stor för ett periodiskt prov.

en: The search range is invalid.
sv: Sökintervallet är ogiltigt.

en: The search text is a regular expression
sv: Söktexten är ett reguljärt uttryck

en: The search text is taken literally.
sv: Söktexten tolkas bokstavligen

en: The selected input areas must have equal size!
sv: De valda indataområdena måste ha samma storlek!

en: The selected input columns must have equal size!
sv: De valda indatakolumnerna måste ha samma storlek!

en: The selected input rows must have equal size!
sv: De valda indataraderna måste ha samma storlek!

en: The sequence of carriage return and line feed (ASCII codes 13 and 10) breaks lines
sv: Sekvensen vagnretur och radmatning (ASCII-koder 13 och 10) bryter rader

en: The sheet order has changed. Do you want to update the list?
sv: Bladordnignen har ändrats. Vill du uppdatera listan?

en: The step size should be positive
sv: Stegstorleken måste vara positiv

en: The target cell should contain an expression
sv: Målcellen måste innehålla ett uttryck

en: The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
sv: Målområdet är för litet. Det måste vara minst %d kolumner brett

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows by %d columns
sv: Målområdet är för litet. Det måste vara minst %d rader och %d kolumner

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows high
sv: Målområdet är för litet. Det måste vara minst %d rader högt

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
sv: Den översta raden innehåller etiketter, dessa kommer inte att konsolideras, men användas som nycklar för jämförelse

en: The validation criteria are unusable. Disable validation?
sv: Valideringskriteria är oanvändbart. Inaktivera validering?

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
sv: Värdet som är angivet i "Till värde:" är inte giltigt.

en: There are too few data points to conduct this regression.
    There must be at least as many data points as free variables.
sv: Det finns för få datavärden för att genomföra denna regression.
    Det måste finnas minst lika många datapunkter som lediga variabler.

en: There is already a merged region that intersects
    %s!%s
sv: Det finns redan ett sammanslaget område som skär
    %s!%s

en: There is already a sheet named
sv: Det finns redan ett blad med namnet

en: There is no data to convert
sv: Det finns inga data att konvertera

en: There must be an equal number of entries for each variable in the regression.
sv: Det måste finnas samma antal poster för varje variabel i regressionen.

en: Thick Bottom
sv: Tjock underkant

en: Thick Diagonal Crosshatch
sv: Tjocka diagonala rutor

en: Thick Outside Borders
sv: Tjocka kanter omkring

en: Thin Diagonal Crosshatch
sv: Tunna diagonala rutor

en: Thin Diagonal Stripe
sv: Tunna diagonala ränder

en: Thin Horizontal Crosshatch
sv: Tunna diagonala rutor

en: Thin Horizontal Stripe
sv: Tunna vågräta ränder

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
sv: Tunna omvända diagonala ränder

en: Thin Vertical Stripe
sv: Tunna lodräta ränder

en: This directory contains the pre-installed autoformat templates.
sv: Den här katalogen innehåller de fördefinierade autoformatmallarna.

en: This integer (between 0 and 9) specifies the amount of compression performed by Gnumeric when saving files in the default file format. 0 is no compression while 9 is maximum compression.
sv: Det här heltalet (mellan 0 och 9) anger mängden komprimering Gnumeric använder när den sparar i standardfilformatet. 0 är ingen komprimering och 9 är maximal komprimering.

en: This is a special version of Gnumeric.  It has been compiled
    with support for a very large number of columns.  Access to the
    column named TRUE may conflict with the constant of the same
    name.  Expect weirdness.
sv: Detta är en särskild version av Gnumeric. Den har blivit byggd
    för att stödja ett mycket stort antal kolumner. Åtkomst av columnen
    med namn SANT kan krocka med konstanten med samma namn. Förvänta
    dig egendomligheter.

en: This is an untranslated version of Gnumeric.
sv: Christian Rose
    Jörgen Tegnér
    Richard Hult
    Andreas Hydén
    Jan Morén
    Skicka synpunkter på översättningen till sv@li.org.

en: This is message from the "%s" plugin.
sv: Detta är ett meddelande från "%s" insticksmodulen.

en: This is somewhat corrupt.
    We already wrote a length for a string that is being truncated due to encoding problems.
sv: Detta är något felaktigt.
    Vi har redan skrivit en längd för en sträng som blir avkortad på grund av kodningsproblem.

en: This list contains all extra directories containing autoformat templates.
sv: Den här listan innehåller alla extra kataloger med autoformatmallar.

en: This list contains all extra directories containing plugins.
sv: Den här listan innehåller alla extra kataloger med insticksmoduler.

en: This list contains all known plugins.
sv: Den här listan innehåller alla kända insticksmoduler.

en: This list contains all plugin file states.
sv: Den här listan innehåller filtillstånden för alla insticksmoduler.

en: This list contains all plugins that are supposed to be automatically activated.
sv: Den här listan innehåller alla insticksmoduler som skall aktiveras automatiskt.

en: This locale uses ',' rather than '\' to separate array columns.
sv: Denna lokal använder "," snarare än "\" för att avskilja vektorkolumner.

en: This locale uses '\' rather than ',' to separate array columns.
sv: Denna lokal använder "\" snarare än "," för att avskilja vektorkolumner.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the horizontal fraction of the screen size covered by the default window.
sv: Det här värdet (mellan 0,25 och 1,00) anger den horisontella delen av skärmen som täcks av standardfönstret.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the vertical fraction of the screen size covered by the default window.
sv: Det här värdet (mellan 0,25 och 1,00) anger den vertikala delen av skärmen som täcks av standardfönstret.

en: This option determines the initial state of the sort-order button in the sort dialog.
sv: Det här valet avgör standardläget för sorteringsordningsknappen i sorteringsdialogen.

en: This plugin enables Guile(scheme) support in Gnumeric
sv: Denna insticksmodul aktiverar stöd för Guile (scheme) i Gnumeric

en: This plugin provides support for Python plugins
sv: Denna insticksmodul tillhandahåller stöd för Python-insticksmoduler

en: This screen
sv: Den här skärmen

en: This setting determines whether created LaTeX files use UTF-8 (unicode) or ISO-8859-1 (Latin1). To use the UTF-8 files, you must have the ucs LaTeX package installed.
sv: Den här inställningen avgör om LaTeX-filer använder UTF-8 (unicode) eller ISO-8859-1 (Latin1). För att använda UTF-8-filer måste du ha ucs LaTeX-paketet installerat.

en: This value determines the length of the undo chain. Each editing action has a size associate with it, to compare it with the memory requirements of a simple one-cell edit (size of 1). The undo list will be truncated when its total size exceeds this configurable value.
sv: Det här värdet anger storleken på ångrastacken. Varje editering har en storlek associerad, för att jämföras med minneskraven för en enkel editering av en cell (storlek 1). Ångralistan trunkeras om dess totala storlek blir större än detta konfigurerbara värde.

en: This value determines the maximum number of items in the undo/redo list.
sv: Det här värdet avgör det största antalet enheter i ångra/gör om-listan.

en: This value determines whether by default the print set-up dialog applies to all sheets simultaneously.
sv: Det här värdet avgör om skrivarinställningsdialogen skall gälla för alla blad samtidigt.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is bold.
sv: Det här värdet avgör om standardtypsnittet för en ny arbetsbok är i fetstil.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is italic.
sv: Det här värdet avgör om standardtypsnittet för en ny arbetsbok är kursivt.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is bold.
sv: Det här värdet avgör om standardtypsnittet för sidhuvud och sidfot är i fetstil.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is italic.
sv: Det här värdet avgör om standardtypsnittet för sidhuvud och sidfot är kursivt.

en: This value determines whether to show the sheet names in the undo and redo lists.
sv: Det här värdet avgör om bladnamnen skall visas i ångra/gör om-listorna.

en: This value determines which iconv test to perform.
sv: Det här värdet avgör vilket ikonv-test som skall utföras.

en: This value is indicative of the maximum length of the command descriptors in the undo and redo chains.
sv: Det här värdet indikerar den maximala längden av kommandobeskrivningarna i ångra/gör om-stackarna.

en: This variable determines whether autocompletion is set on.
sv: Den här variabeln avgör om autokomplettering är igångsatt.

en: This variable determines whether live (versus delayed) scrolling is performed.
sv: Deh här variabeln avgör om realtids- (i motsats till fördröjd) skrollning skall utföras.

en: This variable determines whether to activate every new encountered plugin.
sv: Den här variabeln avgör om varje ny insticksmodul skall aktiveras.

en: This variable determines whether transition keys are set on.
sv: Den här variabeln avgör om övergångsnycklar är igångsatt.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in frexpgnum.
sv: Denna version av Gnumeric har kompilerats med otillräcklig precision i frexpgnum.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in modfgnum.
sv: Denna version av Gnumeric har kompilerats med otillräcklig precision i modfgnum.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in yngnum.
sv: Denna version av Gnumeric har kompilerats med otillräcklig precision i yngnum.

en: Those columns are already grouped
sv: Dessa kolumner är redan grupperade

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
sv: De kolumnerna är inte grupperade, du kan inte ogruppera dem

en: Those rows are already grouped
sv: Dessa rader är redan grupperade

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
sv: De raderna är inte grupperade, du kan inte ogruppera dem

en: Thousands Separator
sv: Tusentalsseparator

en: Thursday
sv: torsdag

en: Ties:
sv: Band:

en: Time
sv: Tid

en: Time (sec.)
sv: Tid (sekunder)

en: Titl_e:
sv: Tit_el:

en: Title
sv: Titel

en: Titles to print
sv: Utskriftsrubriker

en: To replace all exisiting sheets, please delete the current workbook and create a new one!
sv: För att ersätta alla befintliga blad, ta bort den nuvarande arbetsboken och skapa en ny!

en: Toggle thousands separator
sv: Välj tusentalsseparator

en: Toggle whether or not to display column headers
sv: Växla huruvida kolumnrubriker ska visas

en: Toggle whether or not to display gridlines
sv: Växla huruvida rutnätslinjer ska visas

en: Toggle whether or not to display outline groups
sv: Växla huruvida konturgrupper ska visas

en: Toggle whether or not to display row headers
sv: Växla huruvida radrubriker ska visas

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
sv: Växla huruvida nollor ska visas som blanksteg

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
sv: Växla huruvida kolumnkonturer ska visas till vänster eller höger

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
sv: Växla huruvida radkonturer ska visas överst eller nederst

en: Tom Dyas, plugin support.
sv: Tom Dyas, stöd för insticksmoduler.

en: Tonga, Pa'anga
sv: Tonga, pa'anga

en: Too Large
sv: För stort

en: Too Small
sv: För litet

en: Too many arguments for function, MS Excel expects exactly %d and we have more
sv: Alltför många argument till funktionen, MS Excel väntar sig exakt %d och vi har fler

en: Too many rows in data to parse: %d
sv: För många rader i data för att tolka: %d

en: Too much data returned
sv: För mycket data returnerat

en: Toolbar Style
sv: Stil på verktygsrad

en: Toolbar Style. Valid values are both, both_horiz, icon, and text
sv: Stil på verktygsrad. Godkända värden är both, both_horiz, icon, och text

en: Top
sv: Överkant

en: Top and Bottom
sv: Över- och underkant

en: Top and Double Bottom
sv: Över- och dubbel underkant

en: Top and Thick Bottom
sv: Över- och tjock underkant

en: Total
sv: Totalt

en: Transition Keys
sv: Övergångsnycklar

en: Transliterate
sv: Transliterera

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Transpose
sv: Transponera

en: Trim leading and trailing spaces from each column, if you are unsure you should leave this at the default setting.
sv: Plocka bort inledande och avslutande blanksteg från varje kolumn, om du är osäker bör du låta detta alternativ vara kvar vid sin standardinställning.

en: Trim:
sv: Plocka bort:

en: Trinidad and Tobago, Dollars
sv: Trinidad och Tobago, dollar

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Tunisia (ar_TN)
sv: Tunisien (ar_TN)

en: Tunisia, Dinars
sv: Tunisien, dinarer

en: Turkey (tr_TR)
sv: Turkiet (tr_TR)

en: Turkey, Liras
sv: Turkiet, lira

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Turkish (IBM-857)
sv: Turkiska (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkiska (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
sv: Turkiska (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
sv: Turkiska (Windows-1254)

en: Turkmenistan, Manats
sv: Turkmenistan, manat

en: Turn unparsable entries into string values
sv: Gör strängar av poster som inte kan tolkas

en: Tuvalu, Tuvalu Dollars
sv: Tuvalu, dollar

en: Two Factor ANOVA
sv: Tvåfaktors ANOVA

en: Two Factor ANOVA (%s),  with replication
sv: Tvåfaktors ANOVA (%s), med upprepning

en: Two Factor ANOVA (%s), no replication
sv: Tvåfaktors ANOVA (%s), ingen upprepning

en: Two Factor Analysis of Variance
sv: Tvåfaktoranalys av varians

en: Two Factor Analysis of Variance...
sv: Tvåfaktoranalys av varians...

en: Two _Means
sv: Två _medelvärden

en: Two or more of the independent variables are linearly
    dependent, and the regression cannot be calculated.
    
    Remove one of these
    variables and try the regression again.
sv: Två eller fler av de oberoende variablerna är linjärt
    beroende och regressionen kan inte beräknas.
    
    Ta bort en av dessa
    variabler och prova regressionen igen.

en: Two or more of the independent variables are nearly linearly
    dependent.  All numerical precision was lost in the computation.
sv: Två eller fler av de oberoende variablerna är nästan linjärt
    beroende. All numerisk precision förlorades i beräkningen.

en: Two or more of the independent variables are nearly linearly
    dependent.  Treat the regression result with great care!
sv: Två eller fler av de oberoende variablerna är nästan linjärt
    beroende. Behandla regressionsresultatet med största försiktighet!

en: Type
sv: Typ

en: Type Mismatch
sv: Typfel

en: Type mismatch
sv: Typfel

en: Type:
sv: Typ:

en: Typing "%s%s"
sv: Inmatning av "%s%s"

en: Typing "%s%s" in %s
sv: Inmatning av "%s%s" i %s

en: UI Hello
sv: UI Hej

en: Uganda, Shillings
sv: Uganda, shilling

en: Ukraine (uk_UA)
sv: Ukraina (uk_UA)

en: Ukraine, Hryvnia
sv: Ukraina, hryvnia

en: Ukraine/Russian (ru_UA)
sv: Ukraina/Ryska (ru_UA)

en: Ukrainian (KOI8-U)
sv: Ukrainska (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
sv: Ukrainska (MacUkrainian)

en: Un_freeze Panes
sv: Av_frys paneler

en: Unable to activate the url '%s'
sv: Kan inte aktivera url:en "%s"

en: Unable to close module file "%s".
sv: Kan inte stänga modulfilen "%s".

en: Unable to convert value from Guile
sv: Kan inte konvertera värde från Guile

en: Unable to create object of type '%s'
sv: Kan inte skapa objekt av typen "%s"

en: Unable to find the PerfectOffice_MAIN stream.  Is this really a Quattro Pro file?
sv: Kan inte hitta PerfectOffice_MAIN-strömmen. Är detta verkligen en Quattro Pro-fil?

en: Unable to locate valid MS Excel workbook
sv: Kunde inte hitta en giltig MS Excel-arbetsbok

en: Unable to mmap the file, error : %s
sv: Kan inte minnesmappa (mmap) filen, fel: %s

en: Unable to open '%s'
sv: Kan inte öppna "%s"

en: Unable to open file '%s'
sv: Kan inte öppna filen "%s"

en: Unable to open module file "%s".
sv: Kan inte öppna modulfilen "%s".

en: Unable to parse '%s' because '%s'
sv: Kan inte läsa "%s" på grund av "%s"

en: Unable to parse position for expression '%s' @ '%s' because '%s'
sv: Kan inte läsa position för uttrycket "%s" @ "%s" på grund av "%s"

en: Unable to parse position for expression '%s' with value '%s' because '%s'
sv: Kan inte läsa position för uttrycket "%s" med värde  "%s" på grund av "%s"

en: Unable to parse the html.
sv: Kan inte tolka html-koden.

en: Unable to paste
sv: Kan inte klistra in

en: Unable to paste into selection
sv: Kan inte klistra in i markeringen

en: Unable to unmap the file, error : %s
sv: Kan inte avmappa filen, fel: %s

en: Unbounded problem
sv: Gränslöst problem

en: Uncollapse an outline group
sv: Fäll ut en konturgrupp

en: Underline
sv: Understrykning

en: Underline:
sv: Understrykning:

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo the last action
sv: Ångra det senaste kommandot

en: Undo the operation
sv: Ångra kommandot

en: Unexpected attribute %s::%s == '%s'.
sv: Oväntat attribut %s::%s == "%s".

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
sv: Oväntat slut på filen på rad %d vid läsning av data.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
sv: Oväntat slut på filen på rad %d vid läsning av huvudet.

en: Unexpected token %c
sv: Oväntat tecken %c

en: Unfreeze the top left of the sheet
sv: Avfrys övre vänstra på bladet

en: Ungroup
sv: Avgruppera

en: Ungroup columns %s
sv: Ogruppera kolumner %s

en: Ungroup rows %d:%d
sv: Ogruppera rader %d:%d

en: Unhide columns
sv: Visa kolumner

en: Unhide rows
sv: Visa rader

en: Uniform
sv: Likafördelad

en: Uniform Integer
sv: Likafördelat heltal

en: Unimplemented
sv: Inte implementerat

en: Unimplementented
sv: Inte implementerat

en: United Arab Emirates (ar_AE)
sv: Förenade Arabemiraten (ar_AE)

en: United Arab Emirates, Dirhams
sv: Förenade Arabemiraten, dirham

en: United Kingdom, Pounds
sv: Storbritannien, pund

en: United States of America, Dollars
sv: Förenta staterna, dollar

en: United States/English (C)
sv: Förenta Staterna/Engelska (C)

en: United States/English (en_US)
sv: Förenta Staterna/Engelska (en_US)

en: United States/Spanish (es_US)
sv: Förenta Staterna/Spanska (es_US)

en: United States/Yiddish (yi_US)
sv: Förenta Staterna/Yiddish (yi_US)

en: Unix (linefeed)
sv: Unix (radmatning)

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Function
sv: Okänd funktion

en: Unknown GB error
sv: Okänt GB-fel

en: Unknown characters:
sv: Okända tecken:

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
sv: Datavärdet "%s" på rad %d är okänt. Ignorerar.

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Unknown evaluation error
sv: Okänt evalueringsfel

en: Unknown info_type
sv: Okänd info_typ

en: Unknown name
sv: Okänt namn

en: Unknown operator
sv: Okänd operator

en: Unknown plugin
sv: Okänd insticksmodul

en: Unknown plugin name.
sv: Okänt namn på insticksmodul.

en: Unknown plugin with id="%s"
sv: Okänd insticksmodul med id="%s"

en: Unknown service type: %s.
sv: Okänd tjänstetyp: %s.

en: Unknown sheet '%s'
sv: Okänt blad "%s"

en: Unknown system
sv: Okänt system

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
sv: Värdestypen %d på rad %d är okänd. Ignorerar.

en: Unknown verb: %s
sv: Okänt verb: %s

en: Unknown version
sv: Okänd version

en: Unknown workbook '%s'
sv: Okänd arbetsbok "%s"

en: Unmarked Lines
sv: Omarkerade linjer

en: Unmarked Percentage Lines
sv: Omarkerade procentlinjer

en: Unmarked Stacked Lines
sv: Omarkerade staplade linjer

en: Unmerging %s
sv: Splittring av %s

en: Unpaired Samples, _Equal Variances: T-Test...
sv: Oparade prover, _lika varians: t-test...

en: Unpaired Samples, _Unequal Variances: T-Test...
sv: Oparade prover, _olika varians: t-test...

en: Unparsable xml in clipboard
sv: Otolkningsbar xml i urklipp

en: Unprotect the sheet to enable editing.
sv: Ta bort skydd på bladet för att tillåta redigering.

en: Unprotect the workbook to enable editing.
sv: Ta bort skydd på arbetsboken för att tillåta redigering.

en: Unsupported Python type: %s
sv: Python-typen stöds inte: %s

en: Unsupported file format.
sv: Filformatet stöds inte.

en: Unsupported loader type "%s".
sv: Inläsartypen "%s" stöds inte.

en: Unsupported object type '%s'
sv: Objekttypen "%s" stöds inte.

en: Update Name %s
sv: Uppdatera namn %s

en: Upper
sv: Övre

en: Upper Limit (95 %)
sv: Övre gräns (95%)

en: Uruguay, Pesos
sv: Uruguay, peso

en: Use UTF-8 in LaTeX Export
sv: Använd UTF-8 i LaTeX-export

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
sv: Använd ned för första källan, höger för andra, och flera blad för tredje

en: Use the current selection to create names
sv: Använd aktuell markerking för att skapa namn

en: User
sv: Användare

en: User Defined
sv: Egendefinierad

en: User Directory for Autoformats
sv: Användarkatalog för autoformat

en: User interface with %d action
sv: Användargränssnitt med %d åtgärd

en: User interface with %d actions
sv: Användargränssnitt med %d åtgärder

en: Uzbekistan, Sums
sv: Uzbekistan, sum

en: Validate input with preset criteria
sv: Validera indata med förinställda kriterier

en: Validation
sv: Validering

en: Value
sv: Värde

en: Value :
sv: Värde :

en: Values
sv: Värden

en: Vanuatu, Vatu
sv: Vanuatu, vatu

en: Var_iable 1 Range
sv: _Område för variabel 1

en: Var_iable 1 Range:
sv: _Område för variabel 1:

en: Variable
sv: Variabel

en: Variable %i
sv: Variabel %i

en: Variable _1 Population Variance:
sv: Populationsvarians för variabel _1:

en: Variable _1 Range:
sv: Område för variabel _1:

en: Variable _2 Population Variance:
sv: Populationsvarians för variabel _2:

en: Variable _2 Range:
sv: Område för variabel _2:

en: Variables
sv: Variabler

en: Variables are:
sv: Variabler är:

en: Variance
sv: Varians

en: Various
sv: Olika

en: Various frequency tables
sv: Diverse frekvenstabeller

en: Various summary statistics
sv: Diverse statistiksammanfattningar

en: Venezuela, Bolivares
sv: Venezuela, bolivar

en: Vertical DPI
sv: Vertikal PPT

en: Vertical Stripe
sv: Lodräta ränder

en: Viet Nam, Dong
sv: Vietnam, dong

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Vietnamese (TCVN)
sv: Vietnamesiska (TVCN)

en: Vietnamese (VISCII)
sv: Vietnamesiska (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
sv: Vietnamesiska (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
sv: Vietnamesiska (Windows-1258)

en: View
sv: Visa

en: View and manage data sources
sv: Visa och hantera datakällor

en: View descriptive information
sv: Visa beskrivande information

en: View, delete and report different scenarios
sv: Visa, ta bort och rapportera olika scenarier

en: Views will have separate cursor locations
sv: Vyer har separata markörpositioner

en: Views will share cursor position
sv: Vyer har delad markörposition

en: Vincent Renardias, original CSV support, French localization.
sv: Vincent Renardias, ursprungligt CSV-stöd, fransk översättning.

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
sv: Visuell Hebreiska (ISO-8859-8)

en: Vladimir Vuksan, financial functions.
sv: Vladimir Vuksan, finansiella funktioner.

en: W
sv: B

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
sv: BREDDxHÖJD+XAVST+YAVST

en: Warn When Exporting Into Single Sheet Format
sv: Varna när export sker till ett enkelbladsformat

en: Warning     (accept/discard invalid input)
sv: Varning      (acceptera/förkasta ogiltig indata)

en: We must load service before activating it (PLUGIN_ALWAYS_LOAD is set) but loading failed.
sv: Vi måste läsa in tjänst innan vi aktiverar den (PLUGIN_ALWAYS_LOAD är satt) men inläsningen misslyckades.

en: Wednesday
sv: onsdag

en: West
sv: Väst

en: Western
sv: Västlig

en: Western (IBM-850)
sv: Västlig (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
sv: Västlig (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
sv: Västlig (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
sv: Västlig (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
sv: Västlig (Windows-1252)

en: Western Europe
sv: Centraleuropa

en: When TRUE, Gnumeric will prefer the modern CLIPBOARD selection over the legacy PRIMARY selections. Set to FALSE if you have to deal with older applications, like Xterm or Emacs, which set only the PRIMARY selection.
sv: När SANT, föredrar Gnumeric den moderna CLIPBOARD-urklippet framför det åldriga huvudurklippet. Sätt till FALSKT om du måste arbeta med äldre applikationer, som Xterm eller Emacs, som endast sätter huvudurklippet.

en: When selecting a sort region in the sort dialog, search clauses are automatically added. This number determines the maximum number of clauses to be added automatically.
sv: När ett område väljs i sorteringsdialogen läggs söksatser till automatiskt. Detta värde bestämmer det maximala antalet satser att läggas till aoutomatiskt.

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
sv: Skilj inte på gemener/VERSALER när detta är angivet

en: White
sv: Vit

en: Whole numbers
sv: Hela tal

en: Why would you want to define a name to be #NAME?
sv: Varför skulle du vilja definera ett namn som #NAME?

en: Width
sv: Bredd

en: Width: %.2f pts (%d pixels)
sv: Bredd: %.2f pt (%d bildpunkter)

en: Windows (carriage return + linefeed)
sv: Windows (vagnretur + radmatning)

en: Workbook
sv: Arbetsbok

en: Workbook %s already exists.
    Do you want to save over it?
sv: Arbetsboken %s finns redan.
    Vill du skriva över den?

en: Workbook Level
sv: Arbetsboksnivå

en: Worksheet:
sv: Blad:

en: Would split an array
sv: Skulle delat en vektor

en: Would split array %s
sv: Skulle delat vektorn %s

en: X-Axis
sv: X-axel

en: XHTML range - for export to clipboard
sv: XHTML-område - för export till urklipp

en: XML document not well formed!
sv: XML-dokumentet är inte korrekt utformat!

en: XY Charts
sv: XY-grafer

en: XY Lines
sv: XY-linjer

en: XY Points
sv: XY-punkter

en: Xbase (*.dbf) file format
sv: Xbase-filformat (*.dbf)

en: Y Variable
sv: Y-variabel

en: Y-Axis
sv: Y-axel

en: Yellow
sv: Gul

en: Yemen (ar_YE)
sv: Jemen (ar_YE)

en: Yemen, Rials
sv: Yemen, rial

en: Yes
sv: Ja

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
sv: Du kan stänga av denna säkerhetsdetalj genom att redigera lämplig plugin.xml-fil.

en: You do not have permission to save to
    %s
sv: Du har inte rättigheter att spara till
    %s

en: You have not specified a problem to be solved
sv: Du har inte angett ett problem att lösa

en: You may not delete all sheets in a workbook!
sv: Du får inte ta bort alla blad i en arbetsbok!

en: You may not use this name twice
sv: Du kan inte använda detta namn två gånger

en: You must select some cell types to search.
sv: Du måste välja några celltyper att söka i.

en: You must specify a range to search.
sv: Du måste ange ett intervall att söka i.

en: You need to select at least one sheet to export
sv: Du måste välja minst ett blad att exportera.

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
sv: Du måste ange en ensam giltig cell som en beroendecell

en: You should introduce a single valid cell as result cell
sv: Du måste ange en ensam giltig cell som resultatcell

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
sv: Du måste ange ett giltigt cellnamn i "Med variabel cell:"!

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
sv: Du måste ange ett giltigt cellnamn i "Ställ in cell:"!

en: You should introduce a valid number as maximum
sv: Du måste ange ett giltigt tal som maximum

en: You should introduce a valid number as minimum
sv: Du måste ange ett giltigt tal som minimum

en: You should introduce a valid number as step size
sv: Du måste ange ett giltigt tal som stegstorlek

en: You should introduce one or more dependency cells
sv: Du måste ange en eller flera beroendeceller

en: Yugoslavia (sr_YU)
sv: Jugoslavien (sr_YU)

en: Yugoslavia, New Dinars
sv: Jugoslavien, nya dinarer

en: Z-Axis
sv: Z-aAxel

en: Zambia, Kwacha
sv: Zambia, kwacha

en: Zbigniew Chyla, plugin system, i18n.
sv: Zbigniew Chyla, system för insticksmoduler, internationalisering.

en: Zimbabwe, Zimbabwe Dollars
sv: Zimbabwe, dollar

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom %s to %.0f%%
sv: Inzoomning av %s till %.0f%%

en: Zoom the spreadsheet in or out
sv: Zooma in eller ut i kalkylbladet

en: _About
sv: _Om

en: _About Gnumeric
sv: _Om Gnumeric

en: _Accept
sv: _Acceptera

en: _Activate All
sv: _Aktivera alla

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add...
sv: _Lägg till...

en: _Add:
sv: _Lägg till:

en: _Adjacent text indicators escaped
sv: _Intilliggande textindikatorer med escape-tecken

en: _Adjust to:
sv: _Justera till:

en: _All
sv: _Allt

en: _Alpha =
sv: _Alfa =

en: _Alpha =
sv: _Alfa =

en: _And
sv: _Och

en: _Answer
sv: _Svar

en: _Append
sv: _Lägg till

en: _Area
sv: _Område

en: _Areas
sv: _Områden

en: _Author:
sv: _Författare:

en: _Auto Column Discovery
sv: _Automatisk kolumnupptäckt

en: _Auto Save...
sv: _Autospara...

en: _Auto fit selection
sv: _Anpassa till markeringen

en: _Auto generate names...
sv: _Automatgenerera namn...

en: _Autofit Columns
sv: A_utopassa kolumner

en: _Autoformat...
sv: _Autoformatering...

en: _Automatically save every
sv: Spara _automatiskt var

en: _Background:
sv: _Bakgrund:

en: _Bins
sv: _Grupper

en: _Black and white
sv: S_vartvitt

en: _Bottom
sv: _Underkant

en: _By
sv: _Efter

en: _By Changing Cell:
sv: _Med variabel cell:

en: _Calculated Bins
sv: Ber_äknade grupper

en: _Category:
sv: _Kategori:

en: _Cells...
sv: _Celler...

en: _Change
sv: _Ändra

en: _Changing cells:
sv: _Variabla celler:

en: _Chart Output
sv: _Diagramutdata

en: _Clear
sv: _Töm

en: _Clear Output Range
sv: _Töm utdataområde

en: _Close
sv: St_äng

en: _Colon (:)
sv: _Kolon (:)

en: _Column
sv: _Kolumn

en: _Column major
sv: _Kolumnöverterm

en: _Column width (pt.):
sv: _Kolumnbredd (pt.):

en: _Columns
sv: _Kolumner

en: _Columns to repeat on the left side:
sv: _Rader att upprepa till vänster:

en: _Comments
sv: _Kommentarer

en: _Consolidate...
sv: _Konsolidera...

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Coordinate
sv: _Koordinat

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Copy Cells
sv: _Kopiera celler

en: _Correlation...
sv: _Korrelation...

en: _Create a scenario if the optimal solution is found
sv: _Skapa ett scenarium om en optimal lösning hittas

en: _Cross
sv: _Kors

en: _Current sheet
sv: _Aktuellt blad

en: _Custom
sv: _Anpassad

en: _Damping factor:
sv: _Dämpningsfaktor:

en: _Date
sv: _Datum

en: _Deactivate All
sv: A_vaktivera alla

en: _Decrease
sv: _Minska

en: _Define...
sv: _Definiera...

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete Column(s)
sv: Ta _bort kolumn(er)

en: _Delete Row(s)
sv: Ta _bort rad(er)

en: _Delete...
sv: _Ta bort...

en: _Descriptive Statistics...
sv: _Beskrivande statistik...

en: _Direction:
sv: _Riktning:

en: _Discard
sv: _Förkasta

en: _Do not create scenarios
sv: _Skapa inte scenarier

en: _Don't change
sv: Ändra i_nte

en: _Down
sv: _Ner

en: _Down, then right
sv: _Nedåt, sedan höger

en: _Duplicate
sv: _Duplicera

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _End:
sv: _Slut:

en: _Entire workbook
sv: _Hela arbetsboken

en: _Exponential Smoothing...
sv: _Exponentiell utjämning...

en: _Expression:
sv: _Uttryck:

en: _Expressions
sv: _Uttryck

en: _External Link
sv: _Extern länk

en: _Fail
sv: _Misslyckas

en: _File
sv: _Arkiv

en: _File/Preferen_ces...
sv: _Arkiv/I_nställningar...

en: _File:
sv: _Fil:

en: _Fill
sv: _Fyll

en: _Fill color:
sv: F_yllningsfärg:

en: _Filter In-Place
sv: _Filtrera på plats

en: _Fit Selection %
sv: _Anpassa till markeringen %

en: _Fit to:
sv: _An_passa till:

en: _Fit:
sv: _Anpassa till:

en: _Fixed width
sv: Fast _bredd

en: _Footer:
sv: Sid_fot:

en: _Force Intercept To Be Zero
sv: _Tvinga gräns att vara noll

en: _Foreground:
sv: _Förgrund:

en: _Format Cells...
sv: _Formatera celler...

en: _Formats
sv: _Formatering

en: _Fourier Analysis...
sv: _Fourieranalys...

en: _Freeze Panes
sv: _Frys paneler

en: _Function...
sv: _Funktion...

en: _Function:
sv: _Funktion:

en: _Gap:
sv: _Mellanrum:

en: _General
sv: _Allmänt

en: _Goal Seek...
sv: _Målsökning...

en: _Goto cell...
sv: _Gå till cell..

en: _Grid lines
sv: R_utnät

en: _Group and Outline
sv: _Grupp och kontur

en: _Group...
sv: _Gruppera...

en: _Growth
sv: _Tillväxt

en: _Header:
sv: _Huvud:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Hide
sv: _Dölj

en: _Hide Detail
sv: _Dölj detaljer

en: _High
sv: _Hög

en: _Horizontal Scrollbar
sv: _Vågrät rullningslist

en: _Horizontally
sv: _Vågrätt

en: _Hyperlink
sv: _Hyperlänk

en: _Ignore case
sv: _Ignorera skillnader på gemener/VERSALER

en: _Image...
sv: _Bild...

en: _Increase
sv: _Öka

en: _Indent:
sv: _Indrag:

en: _Input
sv: _Indata

en: _Input Range:
sv: _Indataområde:

en: _Input Range:
sv: _Indataområde:

en: _Inputs:
sv: _Indata:

en: _Insert
sv: _Infoga

en: _Insert Column(s)
sv: _Infoga kolumn(er)

en: _Insert Row(s)
sv: _Infoga rad(er)

en: _Insert column(s)
sv: Infoga _kolumn(er)

en: _Insert...
sv: _Infoga...

en: _Inside
sv: _Inuti

en: _Internal Link
sv: _Intern länk

en: _Invert
sv: _Invertera

en: _Justify
sv: _Justera

en: _Keywords:
sv: _Nyckelord:

en: _Known
sv: _Känd

en: _Known Variances or Large Sample: Z-Test...
sv: _Kända varianser eller stort prov: z-test...

en: _Labels
sv: _Rubriker

en: _Left
sv: _Vänster

en: _Left Hand Side:
sv: _Vänstersida:

en: _Left section:
sv: _Vänstersektion:

en: _Limits
sv: _Gränser

en: _Linear
sv: _Linjär

en: _Linear Model (LP/MILP)
sv: _Linjär modell (LP/MILP)

en: _List Range:
sv: _Listområde:

en: _Location
sv: _Plats

en: _Lock
sv: _Lås

en: _Low
sv: _Låg

en: _Lower Bound:
sv: _Nedre gräns:

en: _Make error expression
sv: _Gör feluttryck

en: _Manage Sheets...
sv: _Hantera blad...

en: _Manual
sv: _Manuell

en: _Map:
sv: _Karta:

en: _Mean:
sv: _Medelvärde:

en: _Merge
sv: _Slå ihop

en: _Merge...
sv: Slå _ihop...

en: _Message:
sv: _Meddelande:

en: _Middle section:
sv: _Mittsektion:

en: _Month
sv: _Månad

en: _Move
sv: _Flytta

en: _Moving Average...
sv: _Rullande medelvärde...

en: _Name
sv: _Namn

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Narrow
sv: _Dra ihop

en: _New
sv: _Nytt

en: _New Sheet
sv: _Nytt blad

en: _New View...
sv: _Ny vy...

en: _Object...
sv: _Objekt...

en: _One Factor...
sv: _Enkel faktor...

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: _Options
sv: _Alternativ

en: _Or
sv: _Eller

en: _Order
sv: _Ordning

en: _Other values
sv: _Övriga värden

en: _Outline color:
sv: K_onturfärg:

en: _Output
sv: _Utdata

en: _Output Range:
sv: _Utdataområde:

en: _Outputs:
sv: _Utdata:

en: _Outside
sv: _Utanför

en: _Overlap:
sv: _Överlappning:

en: _Page
sv: _Sida

en: _Paired
sv: _Parad

en: _Paired Samples: T-Test...
sv: _Parade prover: t-test...

en: _Paste
sv: Klistra i_n

en: _Paste Cells
sv: Klistra _in celler

en: _Pattern:
sv: _Mönster:

en: _Percentages
sv: _Procent

en: _Performance
sv: _Prestanda

en: _Periodic
sv: _Periodisk

en: _PivotTable...
sv: _Pivottabell...

en: _Plain text
sv: _Vanlig text

en: _Plot Type
sv: _Plottyp

en: _Plug-ins...
sv: _Insticksmoduler...

en: _Population Variances are:
sv: Populationsvarianser är:

en: _Populations
sv: _Populationer

en: _Predetermined Bins
sv: _Förbestämda grupper

en: _Preserve case
sv: _Bevara skillnad på gemener/VERSALER

en: _Preserves Formats
sv: _Bevarar format

en: _Print...
sv: Skriv _ut...

en: _Prompt Before Saving
sv: _Fråga innan sparande

en: _Protect Workbook
sv: _Skydda arbetsbok

en: _Protect worksheet
sv: _Skydda blad

en: _Put:
sv: _Placera:

en: _Quadratic Model (QP/MIQP)
sv: _Kvadratisk modell (QP/MIQP)

en: _Query
sv: _Fråga

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Random
sv: _Slumpmässig

en: _Random Generator...
sv: _Slumptalsgenerator...

en: _Random Numbers
sv: _Slumptal

en: _Range
sv: _Område

en: _Re-Edit
sv: Redigera _om

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Remove Hyperlink
sv: _Ta bort Hyperlänk

en: _Replace by
sv: _Ersätt med

en: _Replace text when typed
sv: _Ersätt text när den skrivs

en: _Replacing
sv: _Ersättning

en: _Results
sv: _Resultat

en: _Right
sv: _Höger

en: _Right Hand Side:
sv: _Högra ledet:

en: _Right section:
sv: _Högersektion:

en: _Right-Left
sv: _Höger-vänster

en: _Row
sv: _Rad

en: _Row Height...
sv: _Radhöjd...

en: _Row height (pt.):
sv: _Radhöjd (pt.):

en: _Row major
sv: _Radöverterm

en: _Rows
sv: _Rader

en: _Rows to repeat on the upper region:
sv: Ra_der att upprepa överst:

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save as image
sv: _Spara som bild

en: _Scope:
sv: _Omfattning:

en: _Search for
sv: _Sök efter

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: _Select
sv: _Markera

en: _Select...
sv: _Markera...

en: _Sensitivity
sv: _Känslighet

en: _Separated
sv: _Åtskiljda

en: _Series
sv: _Serier

en: _Series...
sv: _Serier...

en: _Set Cell:
sv: _Ställ in cell:

en: _Set Target Cell:
sv: _Ställ in målcell:

en: _Shape:
sv: _Form:

en: _Shaped Object
sv: _Format objekt

en: _Shared
sv: _Delad

en: _Sheet
sv: _Blad

en: _Shift cells right
sv: Flytta celler åt höger

en: _Show All
sv: _Visa alla

en: _Show Detail
sv: _Visa detaljer

en: _Show Gridlines
sv: _Visa rutnät

en: _Show Labels
sv: _Visa etiketter

en: _Show input message when cell is selected
sv: _Visa indatameddelande när cell har markerats

en: _Size:
sv: _Storlek:

en: _Slice Separation:
sv: _Segmentavstånd:

en: _Solver...
sv: _Problemlösare...

en: _Sort...
sv: _Sortera...

en: _Source areas:
sv: _Källområden:

en: _Split
sv: _Dela

en: _Standard Deviation:
sv: _Standardavvikelse:

en: _Standard Errors
sv: _Standardfel

en: _Standard Height
sv: _Standardhöjd

en: _Standard Width
sv: _Standardbredd

en: _Start:
sv: _Tillstånd:

en: _Strings
sv: _Strängar

en: _Subject:
sv: _Ämne:

en: _Tabulate Dependency...
sv: _Tabuleringsberoende...

en: _Text to Columns...
sv: _Text till kolumner...

en: _Tip:
sv: _Tips:

en: _Title:
sv: _Titel:

en: _To Value:
sv: _Till värde:

en: _To line:
sv: _Till rad:

en: _Toolbars...
sv: _Verktygsrader...

en: _Tools
sv: Verk_tyg

en: _Top
sv: _Överkant

en: _Top Rank
sv: _Översta rang

en: _Top-Bottom
sv: _Uppifrån-ner

en: _Two Factor...
sv: _Dubbelfaktor...

en: _Two Variances: FTest...
sv: _Två varianser: FTest...

en: _Type:
sv: T_yp:

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Unequal
sv: _Olika

en: _Ungroup...
sv: _Avgruppera...

en: _Unhide
sv: _Visa

en: _Unique Records Only
sv: Endast _unika fält

en: _Units:
sv: _Enheter:

en: _Unknown
sv: O_känd

en: _Unpaired
sv: Opa_rad

en: _Unshared
sv: _Separat

en: _Up
sv: _Upp

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: _Upper Bound:
sv: _Övre gräns:

en: _Use Default
sv: _Använd standardvärde

en: _Use Separator for 1000's
sv: _Använd tusentalsseparator

en: _Validate...
sv: _Validera...

en: _Value And Probability Input Range:
sv: Indataområde för _värde och sannolikhet:

en: _Variable 2 Range
sv: Om_råde för variabel 2

en: _Variable 2 Range:
sv: Om_råde för variabel 2:

en: _Variables
sv: _Variabler

en: _Vary colors by slice
sv: Ändra _färg per segment

en: _Vertical Scrollbar
sv: _Lodrät rullningslist

en: _Vertically
sv: _Lodrätt

en: _View
sv: _Visa

en: _View...
sv: _Visa...

en: _Visual
sv: _Synlig

en: _Web Address:
sv: _Webbadress:

en: _Web Link
sv: _Webblänk

en: _Weekday
sv: _Veckodag

en: _Widen
sv: _Vidga

en: _Width...
sv: _Bredd...

en: _Windows (CR+LF)
sv: _Windows (CR-LF)

en: _With:
sv: _Med:

en: _Workbook...
sv: _Arbetsbok...

en: _Wrap text
sv: _Radbryt text

en: _X Variables:
sv: _X-variabler:

en: _Y Variable:
sv: _Y-variabel:

en: _Year
sv: _År

en: _Zeta Value:
sv: _Zeta-värde:

en: _Zoom...
sv: _Zooma...

en: _a Value:
sv: _a-värde:

en: _alpha:
sv: _alfa:

en: _b Value:
sv: _b-värde:

en: _brighter
sv: _ljusare

en: _c Value:
sv: _c-värde:

en: _darker
sv: _mörkare

en: _minutes
sv: _minut

en: _nu Value:
sv: _nu-värde:

en: _p Value:
sv: _p-värde:

en: _page(s) wide by
sv: sidor på _bredden och

en: _tall
sv: på _höjden

en: a _Column
sv: en _kolumn

en: a _Row
sv: en _rad

en: a, b, rho
sv: a; b; rho

en: a,b
sv: a;b

en: a,b,type
sv: a;b;typ

en: a,sigma
sv: a;sigma

en: act_range,theo_range
sv: verkligt_område;teoretiskt_område

en: all
sv: alla

en: arr1,arr2
sv: vektor1;vektor2

en: array
sv: fält

en: array,interval
sv: vektor;intervall

en: array,k
sv: vektor,k

en: array,matrix_type,bandsize
sv: vektor;matristyp;bandstorlek

en: array,quart
sv: vektor;fjärdedel

en: array,x,significance
sv: vektor;x;signifikans

en: array1,array2
sv: vektor1;vektor2

en: array1,array2,tails,type
sv: vektor1;vektor2;svansar;typ

en: asterisk
sv: stjärna

en: bar
sv: Stolpe

en: base,exponent
sv: bas;exponent

en: begins with
sv: börjar med

en: black
sv: svart

en: blue
sv: blå

en: bottom,top
sv: underkant;överkant

en: bright blue
sv: ljusblå

en: bright orange
sv: ljusorange

en: brown gold
sv: guldbrun

en: butterfly
sv: fjäril

en: c,alpha,beta
sv: c;alfa;beta

en: call_put_flag, p_t, f_t, x, t1, t2, v_s, v_e, v_f, rho_se, rho_sf, rho_ef, kappa_e, kappa_f)
sv: fjäril, p_t, f_t, x, t1, t2, v_s, v_e, v_f, rho_se, rho_sf, rho_ef, kappa_e, kappa_f)

en: call_put_flag, spot, alpha, time1, time, rate, volatility, cost_of_carry
sv: fjäril; avista; alpha; tid1; tid; ränta; volatilitet; cost_of_carry;

en: call_put_flag, spot, strike, a, time, m, dt, rate, cost_of_carry, volatility
sv: fjäril; avista; slag; a; tid; m; dt; ränta; cost_of_carry; volatilitet

en: call_put_flag, spot, strike, t1, t2, rate, d, volatility
sv: fjäril; avista; slag; t1; t2; ränta; volatilitet

en: call_put_flag, spot, strike, time, domestic_rate, foreign_rate, volatility
sv: fjäril; avista; slag; tid; inhemsk_ränta; utländsk_ränta; volatilitet

en: call_put_flag, spot, strike, time, rate, cost_of_carry, volatility
sv: fjäril; avista; slag; tid; ränta; cost_of_carry; volatilitet

en: call_put_flag, spot, strike, time, rate, volatility, cost_of_carry
sv: fjäril; avista; slag; tid; ränta; volatilitet; cost_of_carry

en: call_put_flag, spot, strike, time, rate, volatility, cost_of_carry, lambda
sv: fjäril; avista; slag; tid; ränta; volatilitet; cost_of_carry; lambda; gamma

en: call_put_flag, spot, strike, time, rate, volatility, lambda, gamma
sv: fjäril; avista; slag; tid; ränta; volatilitet; lambda; gamma

en: call_put_flag, spot, strike, time, t2, rate, volatility, cost of carry
sv: fjäril; avista; slag; tid; t2; ränta; volatilitet; cost of carry

en: can only be performed on an existing group
sv: kan endast utföras på en existerande grupp

en: can't create object for '%s'
sv: kan inte skapa object för "%s"

en: cannot be performed with multiple ranges selected
sv: kan inte utföras med flera valda intervall

en: cannot operate on array formulae
sv: kan inte operera på vektorformler

en: cannot operate on merged cells
sv: kan inte operera på sammanslagna celler

en: circle
sv: cirkel

en: clipboard
sv: Urklipp

en: colname
sv: kolnamn

en: comments
sv: kommentarer

en: condition,if true,if false
sv: villkor;om sant;om falskt

en: contains
sv: innehåller

en: contents
sv: innehåll

en: cross
sv: kors

en: custom
sv: anpassad

en: d1,d2,...,dN
sv: d1;d2;...;dN

en: dark blue
sv: mörkblå

en: dark gray
sv: mörkgrå

en: dark green
sv: mörkgrön

en: dark green #2
sv: mörkgrön #2

en: dark purple
sv: mörklila

en: dark red
sv: mörkröd

en: data_array,bins_array
sv: datavektor;högvektor

en: database,field,criteria
sv: databas; fält; kriteria

en: date
sv: datum

en: date,days,holidays
sv: datum;dagar;helger

en: date,months
sv: datum;månader

en: date1,date2,interval
sv: datum1;datum2;intervall

en: date1,date2,method
sv: datum1;datum2;metod

en: date_str
sv: datum_str

en: degrees
sv: Grader

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
sv: målet har inte en jämn multipel av källkolumner (%d gentemot %d)
    
    Försök markera en enstaka cell eller en yta med samma form och storlek.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
sv: målet har inte en jämn multipel av källrader (%d gentemot %d)
    
    Försök markera en enstaka cell eller en yta med samma form och storlek.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
sv: målet har en annan form (%dR×%dK) än originalet (%dR×%dC)
    
    Försök välja en enstaka cell eller en yta med samma form och storlek.

en: diamond
sv: romb

en: does not begin with
sv: börjar inte med

en: does not contain
sv: Innehåller inte

en: does not end with
sv: slutar inte med

en: does not equal
sv: är inte lika med

en: dull blue
sv: blek blå

en: dull blue #2
sv: blek blå #2

en: dull green
sv: blek grön

en: dull purple
sv: blek lila

en: ends with
sv: slutar med

en: equals
sv: är lika med

en: error parsing line
sv: fel vid tolkning av rad

en: external references
sv: externa referenser

en: f,t,p
sv: f;t;p

en: file
sv: fil

en: formats
sv: format

en: function_nbr,ref,ref,
sv: funktionsnummer;ref;ref;

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
sv: gnumeric version "%s"
    datakatalog := "%s"
    bibliotekskatalog := "%s"

en: gold
sv: guld

en: gray
sv: grå

en: green
sv: grön

en: half bar
sv: halvstolpe

en: has a circular reference
sv: har en cirkelreferens

en: hourglass
sv: timglas

en: hours,minutes,seconds
sv: timmar;minuter;sekunder

en: index,value,
sv: index;värde;

en: info_type
sv: infotyp

en: info_type, cell
sv: infotyp, cell

en: inumber
sv: ital

en: inumber,inumber
sv: ital;ital

en: is beyond sheet boundaries
sv: är utanför bladets gränser

en: is greater than
sv: är större än

en: is greater than or equal to
sv: är större än eller lika med

en: is less than
sv: är mindre än

en: is less than or equal to
sv: är mindre än eller lika med

en: k,p
sv: k;p

en: known_y's,known_x's
sv: kända_y;kända_x

en: known_y's,known_x's,const,stat
sv: kända_y;kända_x;konst;stat

en: known_y's,known_x's,new_x's,const
sv: kända_y;kända_x;nya_x;konst

en: light blue
sv: ljusblå

en: light brown
sv: ljusbrun

en: light cyan
sv: ljuscyan

en: light gray
sv: ljusgrå

en: light green
sv: ljusgrön

en: light orange
sv: ljusorange

en: light purple
sv: ljuslila

en: light yellow
sv: ljusgul

en: lime
sv: limegrön

en: link_location, label
sv: länkplats;etikett

en: mean,stdev
sv: medelvärde;stdav

en: min <= val <= max         (between)
sv: min <= värde <= max       (mellan)

en: n,k
sv: n;k

en: n,t,p,c
sv: n;t;p;c

en: n1,n2,t
sv: n1;n2;t

en: navy
sv: marinblå

en: none
sv: ingen

en: nu Value:
sv: nu-värde:

en: nu1,nu2
sv: nu1;nu2

en: nu_1 Value:
sv: nu_1-värde:

en: nu_2 Value:
sv: nu_2-värde:

en: num,decimals
sv: tal;decimaler

en: num,decs,no_commas
sv: tal;decimaler;antal_komman

en: number
sv: tal

en: number,alpha,beta
sv: tal;alfa;beta

en: number,alpha,beta,cum
sv: tal;alfa;beta;kum

en: number,base
sv: tal;bas

en: number,digits
sv: tal;siffror

en: number,multiple
sv: tal;multipel

en: number,number
sv: tal;tal

en: number,number,
sv: tal;tal;

en: number,significance
sv: tal;signifikans

en: number,type
sv: tal;typ

en: numerator,denominator
sv: numerator;denominator

en: old,start,num,new
sv: gammal;start;tal;ny

en: p,alpha,beta,a,b
sv: p;alfa;beta;a;b

en: p,dof
sv: p;fri

en: p,dof of num,dof of denom
sv: p;fri hos num;fri hos denom

en: p,failures
sv: p;misslyckanden

en: p,mean,stddev
sv: p;medel;stdav

en: p,trials
sv: p;försök

en: page
sv: sida

en: pages
sv: sidor

en: path
sv: Sökväg

en: pink
sv: rosa

en: pivot_table,field_name
sv: pivottabell;fältnamn

en: pts
sv: pkter

en: purple
sv: lila

en: purple #2
sv: lila #2

en: purplish blue
sv: lilaaktig blå

en: range
sv: område

en: range,criteria
sv: område;kriterium

en: range,criteria,actual_range
sv: område;kriterium;verkligt_område

en: range,range,
sv: område;område;

en: real,im,suffix
sv: real;im;suffix

en: red
sv: röd

en: red purple
sv: rödlila

en: red-orange
sv: röd-orange

en: ref,fraction
sv: ref;bråktal

en: ref,ref,
sv: ref;ref;

en: ref,row,col,height,width
sv: ref;rad;kol;höjd;bredd

en: ref,x
sv: ref;x

en: ref_string,format
sv: refsträng;format

en: reference
sv: referens

en: reference,row,col,area
sv: referens;rad;kol;area

en: result passes the sheet boundary
sv: resultatet går utanför bladets kant

en: row_num,col_num,abs_num,a1,text
sv: radnr;kolumnnr;absnr;a1;text

en: search_string,text,start_num
sv: söksträng;text;startposition

en: serial
sv: seriell

en: sky blue
sv: himmelsblå

en: sky blue #2
sv: himmelsblå #2

en: spot, strike, time, rate, volatility, cost_of_carry
sv: avista; slag; tid; ränta; volatilitet; cost_of_carry

en: spot, strike, time1, time2, rate, cost_of_carry, volatility
sv: avista; slag; tid1; tid2; ränta; cost_of_carry; volatilitet

en: spot, strike_call, strike_put, time, time_call, time_put, rate, cost_of_carry, volatility
sv: avista; slag_köp; slag_sälj; tid; tid_köp; tid_sälj; ränta; cost_of_carry; volatilitet

en: square
sv: kvadrat

en: start_date,end_date,holidays
sv: startdatum;slutdatum;helger

en: start_date,months
sv: startdatum;månader

en: stretched
sv: utsträckt

en: string
sv: sträng

en: t-Test
sv: t-test

en: t-Test (%s)
sv: t-test (%s)

en: t-Test, paired (%s)
sv: t-test, parat (%s)

en: text,num
sv: text;tal

en: text,num_chars
sv: text;antal_tecken

en: text,old,new,num
sv: text;gammal;ny;tal

en: text,pos,num
sv: text;pos;tal

en: text,text,
sv: text;text;

en: text1,text2
sv: text1;text2

en: text1,text2,num
sv: text1;text2;tal

en: time
sv: tid

en: timetext
sv: tidstext

en: trials,p,alpha
sv: försök;p;alfa

en: triangle down
sv: triangel nedåt

en: triangle left
sv: triangel vänster

en: triangle right
sv: triangel höger

en: triangle up
sv: triangel uppåt

en: type_flag, spot, strike1, strike2, time1, time2, rate, cost_of_carry, volatility
sv: fjäril; avista; slag1; slag2; tid1; tid2; ränta; cost_of_carry; volatilitet

en: unixtime
sv: unix-tid

en: val  <  bound                  (less than)
sv: värde <  gräns                 (mindre än)

en: val  >  bound                  (greater than)
sv: värde >  gräns                 (större än)

en: val <= bound                  (less than or equal)
sv: värde <= gräns                (mindre än eller lika med)

en: val <= min || max <= val (not between)
sv: värde <= min || max <= värde (inte mellan)

en: val <> bound                  (not equal to)
sv: värde <> gräns                (inte lika med)

en: val == bound                  (equal to)
sv: värde == gräns                (lika med)

en: val >= bound                  (greater than or equal)
sv: värde >= gräns                (större än eller lika med)

en: val,range,approx
sv: värde;område;approx

en: val,range,col_idx,approx,as_index
sv: värde;område;kol-idx;approx;som_index

en: val,range,range
sv: värde;område;område

en: value
sv: värde

en: value,format_text
sv: värde;formattext

en: value_range,prob_range
sv: värdeområde;sannolikhetsområde

en: very dark gray
sv: mycket mörk grå

en: wallpaper
sv: bakgrundsbild

en: white
sv: vit

en: x,a
sv: x;a

en: x,a,b
sv: x;a;b

en: x,a,cum
sv: x;a;kum

en: x,a,sigma
sv: x;a;sigma

en: x,alpha,beta,a,b
sv: x;alfa;beta;a;b

en: x,dof
sv: x;fri

en: x,dof of num,dof of denom
sv: x;fri hos num;fri hos denom

en: x,dof,tails
sv: x;fri;svansar

en: x,known y's,known x's
sv: x;kända y;kända x

en: x,mean,cumulative
sv: x;medel;kumulativ

en: x,mean,stddev
sv: x;medel;stdav

en: x,mean,stddev,cumulative
sv: x;medel;stdav;kumulativ

en: x,n,M,N
sv: x;n;M;N

en: x,n,m,coefficients
sv: x;n;m;koefficienter

en: x,sigma
sv: x;sigma

en: x,stddev,size
sv: x;stdav;storlek

en: x,y,cumulative
sv: x;y;kumulativ

en: x.alpha,beta,cumulative
sv: x.alfa;beta;kumulativ

en: x_range,prob_range,lower_limit,upper_limit
sv: x-område;sannolikhetsområde;undre_gräns;övre_gräns

en: xnum,ynum
sv: xtal;ytal

en: year,month,day
sv: år;månad;dag

en: yellow
sv: gul

en: zeta,sigma
sv: zeta;sigma
