gphoto 0.4.3 - en to sv translation catalogue (214 entries)

en: 	"%s" (EXPERIMENTAL)
sv: 	"%s" (EXPERIMENTELL)

en: 	"%s" (TESTING)
sv: 	"%s" (TESTAR)

en: 
    Aborting...
sv: 
    Avbryter...

en: 
    Cancelling...
sv: 
    Avbryter...

en:                                  : Audio
sv:                                  : Ljud

en:                                  : Image
sv:                                  : Bild

en:                                  : Preview
sv:                                  : Förgranskning

en:   Downloaded:  %s
sv:  Nerladdad:   %s

en:   Downloaded: %s
sv:   Nerladdat: %s

en:   Height:      %i pixel(s)
sv:   Höjd:        %i punkt(er)

en:   Mime type:   '%s'
sv:   Mime typ:    '%s'

en:   Mime type:  '%s'
sv:   Mime typ:   '%s'

en:   Name:        '%s'
sv:   Namn:        '%s'

en:   None available.
sv:   Ingen tillgänglig.

en:   Permissions:
sv:   Rättigheter:

en:   Size:        %li byte(s)
sv:   Storlek:     %li byte(s)

en:   Size:       %li byte(s)
sv:   Storlek:    %li byte(s)

en:   Time:        %s
sv:   Tid:         %s

en:   Width:       %i pixel(s)
sv:   Brädd:       %i punkt(er)

en: %s
    Decreasing ranges are not allowed. You specified a range from %i to %i.
sv: %s
    Nedåtgående intervall är inte tillåtna. Du specificerade ett intervall från %i till %i.

en: %s
    Image ID %i too high.
sv: %s
    Bild ID %i för hög.

en: %s
    Image IDs must be a number greater than zero.
sv: %s
    Bild IDs måste vara ett tal större än noll.

en: %s
    Ranges must be separated by ','.
sv: %s
    Intervall måste separeras av ','.

en: %s
    Ranges need to start with a number.
sv: %s
    Intervall måste starta med ett tal.

en: %s
    Unexpected character '%c'.
sv: %s
    Oväntat tecken '%c'.

en: (expert only) Override USB IDs
sv: (endast expert) Övertid USB IDs

en: * Arguments in brackets [] are optional
sv: * Argument inom klamrar [] är ej nödvändiga.

en: *** Error (%i: '%s') ***
sv: ***  Fel  (%i: '%s') ***

en: *** Error (%i: '%s') ***
sv: ***  Fel  (%i: '%s') ***

en: *** Error ***
sv: ***  Fel  ***

en: --------------------------------------------------------------------------------
    [Use double-quotes around arguments]        [Picture numbers begin with one (1)]
sv: --------------------------------------------------------------------------------
    [Använd dubbel-apostrof omkring argument]   [Foto-nummer börjar med ett (1)    ]

en: </B/24>Continue
sv: </B/24>Fortsätt

en: </B16>Cancel
sv: </B16>Avbryt

en: <C></5>Error
sv: <C></5>Fel

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
sv: INKLUDERA ALLTID DE FÖLJANDE RADERNA NÄR DU SKICKAR AVLUSNINGS MEDELANDEN TILL POSTLISTAN:

en: Abilities for camera             : %s
sv: Färdigheter hos kameran          : %s

en: Aborted.
sv: Avbruten.

en: About the camera driver
sv: Om kameradrivrutinen

en: About the camera driver manual
sv: Om kameradrivrutinens manual

en: About the camera driver:
sv: Om kameradrivrutinen:

en: Audio data:
sv: Ljuddata:

en: August
sv: Augusti

en: Available commands:
sv: Tillgängliga kommandon:

en: Back
sv: Bakåt

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s' or its subfolders. Please obtain a valid file number from a file listing first.
sv: Felaktigt filnummer. Du specificerade %i, men det fanns bara %i filer tillgängliga i '%s' eller dess underkataloger. Vänligen skaffa ett giltigt filnummer från en fillista först.

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s'.Please obtain a valid file number from a file listing first.
sv: Felaktigt filnummer. Du specificerade %i, men det är bara %i filer tillgängliga i '%s'. Vänligen skaffa ett giltigt filnummer från en fillista först.

en: Bad file number. You specified %i, but there is only 1 file available in '%s'.
sv: Felaktigt filnummer. Du specificerade %i, men det finns bara 1 fil tillgängligt i '%s'.

en: Camera driver manual
sv: Kameradrivrutinens manual

en: Camera manual:
sv: Kameramanual:

en: Camera summary:
sv: Kamera sammanfattning:

en: Capture a movie
sv: Spela in en film

en: Capture a movie
sv: Ta en film

en: Capture a quick preview
sv: Ta en snabb förhandsgranskning

en: Capture an audio clip
sv: Ta ett ljud avsnitt

en: Capture an image
sv: Ta en bild

en: Capture choices                  :
sv: Fångst val                       :

en: Change to a directory on the camera
sv: Ändra till en katalog i kameran.

en: Change to a directory on the local drive
sv: Ändra till en katalog på den lokala disken

en: Command '%s' not found. Use 'help' to get a list of available commands.
sv: Kommandot '%s' inte funnet. Använd 'help' för att få en lista av tillgängliga kommandon.

en: Configuration support            : %s
sv: Konfigurationsstöd               :%s

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Could not change to local directory '%s'.
sv: Kunde inte byta till lokal katalog '%s'.

en: Could not find home directory.
sv: Kunde inte hitta hemkatalogen.

en: Could not parse EXIF data.
sv: Kunde inte tolka EXIF data.

en: Could not set configuration:
sv: Kunde inte sätta konfiguration:

en: Create a directory
sv: Skapa en katalog

en: Delete
sv: Radera

en: Delete all files in folder
sv: Radera alla filer i mappen

en: Delete files given in range
sv: Radera filer i det givna intervallet

en: Delete files on camera support   : %s
sv: Radera filer på kamera stöd      : %s

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Devices found: %i
sv: Enheter funna: %i

en: Display camera abilities
sv: Visa kamera-färdigheter

en: Display number of files
sv: Visa antalet filer

en: Display version and exit
sv: Visar version och avslutar

en: Displays command usage
sv: Visar kommandoanvändning

en: Displays this help screen
sv: Visar den här hjälptexten

en: Download a file
sv: Ladda ner en bild

en: Download a thumbnail
sv: Nerladdning av en minibild

en: Download raw data
sv: Nerladdning rådata

en: ERROR:
sv: FEL:

en: EXIF data contains a thumbnail (%i bytes).
sv: EXIF data innehåller en minibild (%i bytes).

en: EXIF tags:
sv: EXIF märken:

en: Enter new filename:
sv: Skriv in nytt filnamn:

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit the gPhoto shell
sv: Avsluta gPhoto skalet

en: February
sv: Februari

en: File %s exists. Overwrite? [y|n]
sv: Filen %s existerar. Skriva över? Ja/Nej [y|n]

en: File preview (thumbnail) support : %s
sv: Fil förgranskning (minibild) stöd: %s

en: File upload support              : %s
sv: Fil uppladdnings stöd            : %s

en: File:
sv: Fil:

en: For debugging messages, please use the --debug option.
    Debugging messages may help finding a solution to your problem.
    If you intend to send any error or debug messages to the gphoto
    developer mailing list <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>, please run
    gphoto2 as follows:
sv: För avlusningsmeddelanden, var vänlig använd flaggan --debug.
    Avlusningsmeddelanden kan hjälpa till att hitta en lösning till ditt problem.
    Om du avser att sända några fel eller avlusningsmeddelanden till gphoto-
    utvecklarnas postlista <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>, var vänlig och kör
    gphoto2 som följer:

en: Fri
sv: Fre

en: Friday
sv: Fredag

en: Get all audio data from folder
sv: Hämta all ljuddata från mappen

en: Get all files from folder
sv: Hämta alla filer från mappen

en: Get all raw data from folder
sv: Hämta all rådata från mappen

en: Get all thumbnails from folder
sv: Hämta alla minibilder i mappen

en: Get audio data given in range
sv: Hämta ljuddata i det givna intervallet

en: Get files given in range
sv: Hämta filer givet i intervall

en: Get raw data given in range
sv: Hämta rådata i det givna intervallet

en: Get thumbnails given in range
sv: Hämta all minibilder i det givna intervallet

en: Help on "%s":
sv: Hjälp om "%s":

en: Information on file '%s' (folder '%s'):
sv: Information om filen '%s' (mapp '%s'):

en: Invalid command.
sv: Ogiltigt kommando.

en: Invalid format '%s' (error at position %i).
sv: Ogiltigt format '%s' (fel i position %i).

en: Invalid path.
sv: Ogiltig sökväg.

en: January
sv: Januari

en: July
sv: Juli

en: June
sv: Juni

en: List auto-detected cameras
sv: Lista autodetekterade kamror

en: List files in folder
sv: Lista filer i mapp

en: List folders in folder
sv: Lista mappar i mappen

en: List supported camera models
sv: Listar stödja kamera modeller

en: List supported port devices
sv: Listar stödja port enheter

en: List the contents of the current directory
sv: Lista innehållet av den nuvarande katalogen

en: Local directory now '%s'.
sv: Lokal katalog är nu '%s'.

en: March
sv: Mars

en: May
sv: Maj

en: Model
sv: Modell

en: Mon
sv: Mån

en: Monday
sv: Måndag

en: New file is in location %s%s%s on the camera
sv: Ny fil är i plats %s%s%s på kameran

en: No
sv: Nej

en: No recursion (default for deletion)
sv: Ej rekursion (standard för radering)

en: Not enough memory.
sv: Inte tillräckligt med minne.

en: Number of files in folder '%s': %i
sv: Antal filer i mappen '%s': %i

en: Number of supported cameras: %i
sv: Antal stödja kamror        : %i

en: OS/2 port by Bart van Leeuwen
sv: OS/2-portering av Bart van Leeuwen

en: Oct
sv: Okt

en: October
sv: Oktober

en: Operation cancelled
sv: Operationen avbruten.

en: Operation cancelled.
sv: Operationen avbruten.

en: Overwrite files without asking.
sv: Skriv över filer utan att fråga.

en: Path                             Description
    --------------------------------------------------------------
sv: Sökväg                           Beskrivning
    --------------------------------------------------------------

en: Ports must look like 'serial:/dev/ttyS0' or 'usb:', but '%s' is missing a colon so I am going to guess what you mean.
sv: Portar måste se ut som 'serial:/dev/ttyS0' eller 'usb:', men '%s' saknar ett kolon så jag kommer att gissa vad du menar.

en: Press any key to continue.
sv: Tryck på någon tangent för att fortsätta.

en: Print filesize before data
sv: Skriv filstorlek före data

en: Quiet output (default=verbose)
sv: Tyst utdata (standard=pratig)

en: Recursion (default for download)
sv: Rekursion (standard för nerladdning)

en: Remote directory now '%s'.
sv: Fjärrkatalogen är nu '%s'.

en: Remove a directory
sv: Ta bort en katalog

en: Sat
sv: Lör

en: Saturday
sv: Lördag

en: Saving file as %s
sv: Spara fil som %s

en: Send file to stdout
sv: Skicka fil till stdout

en: Serial port support              : %s
sv: Serieportsstöd                   : %s

en: Short/long options (& argument)        Description
    --------------------------------------------------------------------------------
sv: Korta/långa flaggor (& argument)       Beskrivning
    --------------------------------------------------------------------------------

en: Show EXIF information
sv: Visa EXIF information

en: Show camera driver manual
sv: Visa kameradrivrutinens manual

en: Show info
sv: Visa info

en: Show summary
sv: Visa summering

en: Specify a filename
sv: Specificera ett filnamn

en: Specify camera folder (default="/")
sv: Specificera kameramapp (standard="/")

en: Specify camera model
sv: Specificera kameramodell

en: Specify new filename? [y|n]
sv: Specificera filnamn? Ja/Nej [y|n]

en: Specify port device
sv: Specificera portenhet

en: Specify serial transfer speed
sv: Specificera överföringshastighet

en: Summary of camera status
sv: Sammanfattning av kamerastatus

en: Sun
sv: Sön

en: Sunday
sv: Söndag

en: Supported cameras:
sv: Stödja kameror:

en: Tag
sv: Märke

en: The command '%s' requires an argument.
sv: Kommandot '%s' kräver ett argument.

en: The filename provided by the camera ('%s') does not contain a suffix!
sv: Filnamnet tillhandahållet av kameran ('%s') innehåller inte ett suffix!

en: The port you specified ('%s') can not be found. Please specify one of the ports found by 'gphoto2 --list-ports' and make sure the spelling is correct (i.e. with prefix 'serial:' or 'usb:').
sv: Den port du specificerade ('%s') kan inte hittas. Var vänlig specificera en av de portar som hittas av 'gphoto2 --list-ports' och försäkra dig om att stavningen är korrekt (dvs med prefixet 'serial:' eller 'usb:').

en: There are %i files in folder '%s':
sv: Det finns %i filer i mappen '%s':

en: There are %i folders in folder '%s':
sv: Det finns %i mappar i mappen '%s':

en: There are no files in folder '%s'.
sv: Det finns inga filer i mappen '%s'.

en: There are no folders in folder '%s'.
sv: Det finns inga mappar i mappen '%s'.

en: There is one file in folder '%s':
sv: Det finns en fil i mappen '%s':

en: There is one folder in folder '%s':
sv: Det finns en mapp i mappen i mappen '%s':

en: Thu
sv: Tor

en: Thumbnail:
sv: Minibild:

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Time:
sv: Tid:

en: To get help on a particular command, type in 'help command-name'.
sv: För att få hjälp om ett speciellt kommando, skriv 'help kommando-namn'.

en: Transfer speeds supported        :
sv: Överföringshastigheter som stöds :

en: Tue
sv: Tis

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Turn on debugging
sv: Slå på avlusning

en: USB support                      : %s
sv: USB-stöd                         : %s

en: Upload a file to camera
sv: Ladda upp fil till kamera

en: Usage:
sv: Användning:

en: Usage:
sv: Användning:

en: Use the following syntax a:b=c:d to treat any USB device detected as a:b as c:d instead. a b c d should be hexadecimal numbers beginning with '0x'.
sv: Använd den följande syntaxen a:b=c:d för att behandla en USB denhet detekterad som a:b som c:d istället. a b c d skall vara hexadecimala tal som börjar med '0x'.

en: Value
sv: Värde

en: Value:
sv: Värde:

en: Wed
sv: Ons

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Yes
sv: Ja

en: You can only specify speeds for serial ports.
sv: Du kan bara specificera hastigheter för serieportar.

en: You cannot use '%n' in combination with non-persistent files!
sv: Du kan inte använda '%n' i kombination med icke-beständiga filer!

en: [command]
sv: [kommando]

en: [directory/]
sv: [katalog/]

en: [directory/]filename
sv: [katalog/]filnamn

en: delete
sv: radera

en: directory
sv: katalog

en: filename
sv: filnamn

en: folder
sv: mapp

en: gPhoto shell
sv: gPhoto skal

en: gPhoto2 for OS/2 requires you to set the enviroment value CAMLIBS to the location of the camera libraries. e.g. SET CAMLIBS=C:\GPHOTO2\CAM
sv: gPhoto2 för OS/2 kräver att du sätter omgivnings-variabeln CAMLIBS till katalogen med kamera-biblioteken, t.ex. SET CAMLIBS=C:\GPHOTO2\CAM

en: gPhoto2 for OS/2 requires you to set the enviroment value IOLIBS to the location of the io libraries. e.g. SET IOLIBS=C:\GPHOTO2\IOLIB
sv: gPhoto2 för OS/2 kräver att du sätter omgivnings-variabeln IOLIBS till katalogen med io-biblioteken, t.ex. SET IOLIBS=C:\GPHOTO2\IOLIBS

en: gphoto2 has been compiled without EXIF support.
sv: gphoto2 har kompilerats utan EXIF stöd.

en: gphoto2 has been compiled without support for CDK.
sv: gphoto2 har blivit kompilerad utan stöd för CDK.

en: model
sv: modell

en: name
sv: namn

en: no
sv: nej

en: none
sv: ingen

en: path
sv: väg

en: read
sv: läsa

en: read/delete
sv: läsa/radera

en: speed
sv: hastighet

en: yes
sv: ja
