gtkhtml - en to sv translation catalogue (369 entries)

en: %s Dictionary
sv: Ordbok för %s

en: <None>
sv: <Ingen>

en: <center><table bgcolor="#c0c0c0" cellspacing="0" cellpadding=@border@><tr><td><table bgcolor="#f2f2f2" cellspacing="0" cellpadding="8" width="100%"><tr><td align="center"><img @src@@alt@@width@@height@align=top border=0></td></tr><tr><td><b>[Place your comment here]</td></tr></table></td></tr></table></center>
sv: <center><table bgcolor="#c0c0c0" cellspacing="0" cellpadding=@border@><tr><td><table bgcolor="#f2f2f2" cellspacing="0" cellpadding="8" width="100%"><tr><td align="center"><img @src@@alt@@width@@height@align=top border=0></td></tr><tr><td><b>[Ange din kommentar här]</td></tr></table></td></tr></table></center>

en: A_ddress
sv: A_dress

en: Active Link Color
sv: Färg för aktiv länk

en: Add Keyboard Shortcuts
sv: Lägg till tangentbordsgenvägar

en: Add Word to
sv: Lägg till ord till

en: Add Word to Dictionary
sv: Lägg till ord i ordbok

en: Address
sv: Adress

en: Align
sv: Justera

en: Alignment
sv: Justering

en: Alignment:
sv: Justering:

en: Alphabeta item
sv: Alfabetsobjekt

en: Alphabetical List
sv: Alfabetisk lista

en: Apply changes to:
sv: Tillämpa ändringar på:

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatically detect links
sv: Upptäck länkar automatiskt

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background Image
sv: Bakgrundsbild

en: Behavior
sv: Beteende

en: Blue
sv: Blå

en: Blue 3D
sv: Blå 3D

en: Blue Ink
sv: Blått bläck

en: Bold
sv: Fet

en: Border
sv: Kant

en: Border:
sv: Kant:

en: Bottom
sv: Underkant

en: Bulleted List
sv: Punktlista

en: Cannot allocate default font for printing
sv: Kan inte allokera standardtypsnitt för utskrift

en: Cannot execute GNOME Spell control applet
    Try to install GNOME Spell if you don't have it installed.
sv: Kan inte köra GNOME Spell-kontrollpanelsprogrammet.
    Försök installera GNOME Spell om du inte redan har det installerat.

en: Caption
sv: Rubrik

en: Case _sensitive
sv: Gör _skillnad på gemener/VERSALER

en: Cell Style...
sv: Cellstil...

en: Cell contents
sv: Cellinnehåll

en: Center
sv: Centrera

en: Center justifies the paragraphs
sv: Centrerar styckena

en: Check Word Spelling...
sv: Kontrollera ordstavning...

en: Check spelling of the document
sv: Kontrollera stavningen i dokumentet

en: Click will follow this URL
sv: Klick kommer att följa denna URL

en: Click will follow this URL:
sv: Klick kommer att följa denna URL:

en: Color
sv: Färg

en: Color:
sv: Färg:

en: Colors
sv: Färger

en: Column
sv: Kolumn

en: Column after
sv: Kolumnen efter

en: Column before
sv: Kolumnen före

en: Column span:
sv: Kolumnutsträckning:

en: Columns:
sv: Kolumner:

en: Composer Properties
sv: Redigeraregenskaper

en: Composer Properties planned
sv: Planerade redigeraregenskaper

en: Configure spell checking
sv: Konfigurera stavningskontroll

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy selection to clipboard
sv: Kopiera markeringen till urklipp

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Could not initialize Bonobo!
sv: Kunde inte initiera Bonobo!

en: Could not load glade file.
sv: Kunde inte läsa in glade-filen.

en: Cr_ying
sv: _Gråtande

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Current _Languages
sv: Aktuella _språk

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut selection to clipboard
sv: Klipp ut markeringen till urklipp

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Dark header
sv: Mörk rubrik

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Document Base
sv: Dokumentbas

en: Document Title
sv: Dokumenttitel

en: Don't wrap
sv: Radbryt inte

en: Dot item
sv: Punktobjekt

en: Editable
sv: Redigerbar

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable spell checking
sv: Använd stavningskontroll

en: Error loading file '%s': %s
sv: Fel vid inläsning av filen "%s": %s

en: Find
sv: Sök

en: Find A Regular Expression
sv: Sök ett reguljärt uttryck

en: Find And Replace
sv: Sök och ersätt

en: Find Regular E_xpression...
sv: Sök _reguljärt uttryck...

en: Find Regular Expression
sv: Sök reguljärt uttryck

en: Find _Again
sv: Sök ige_n

en: Find again
sv: Sök igen

en: Find and Replace
sv: Sök och ersätt

en: Fixed Width Font
sv: Typsnitt med fast breddsteg

en: Fixed width
sv: Fast breddsteg

en: Flat gray
sv: Platt grå

en: Follow
sv: Följ

en: Font size
sv: Typsnittsstorlek

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: For printing
sv: För utskrift

en: For_mat
sv: _Format

en: Foreground color
sv: Förgrundsfärg

en: Frame
sv: Ram

en: GNOME HTML Editor
sv: HTML-redigerare för GNOME

en: GNOME HTML Editor Control
sv: HTML-redigerarkontroll för GNOME

en: GNOME HTML Editor Factory
sv: HTML-redigerarfabrik för GNOME

en: Grab keys
sv: Fånga tangenter

en: Green
sv: Grön

en: GtkHTML Editor Control
sv: GtkHTML-redigerarkontroll

en: GtkHTML Editor Test Container
sv: GtkHTML-redigerartestbehållare

en: GtkHTML Test
sv: GtkHTML-test

en: GtkHTML Test Application
sv: GtkHTML-testprogram

en: Header
sv: Huvud

en: Header 1
sv: Rubrik 1

en: Header 2
sv: Rubrik 2

en: Header 3
sv: Rubrik 3

en: Header 4
sv: Rubrik 4

en: Header 5
sv: Rubrik 5

en: Header 6
sv: Rubrik 6

en: Header _1
sv: Rubrik _1

en: Header _2
sv: Rubrik _2

en: Header _3
sv: Rubrik _3

en: Header _4
sv: Rubrik _4

en: Header _5
sv: Rubrik _5

en: Header _6
sv: Rubrik _6

en: Height:
sv: Höjd:

en: Horizontal alignment:
sv: Vågrät justering:

en: Horizontal:
sv: Vågrät:

en: Html test
sv: Html-test

en: Ignore Misspelled Word
sv: Ignorera felstavat ord

en: Image
sv: Bild

en: Image Style...
sv: Bildstil...

en: Image frame
sv: Bildram

en: Indent
sv: Dra in

en: Indents the paragraphs less
sv: Gör styckena mindre indragna

en: Indents the paragraphs more
sv: Drar in styckena mer

en: Input Methods
sv: Inmatningsmetoder

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert Crying smiley into document...
sv: Infoga gråtande smilis i dokumentet...

en: Insert Frown smiley into document...
sv: Infoga sur smilis i dokumentet...

en: Insert HTML file into document...
sv: Infoga HTML-fil i dokumentet...

en: Insert HTML link into document...
sv: Infoga HTML-länk i dokumentet...

en: Insert HTML template into document...
sv: Infoga HTML-mall i dokumentet...

en: Insert Indifferent smiley into document...
sv: Infoga likgiltig smilis i dokumentet...

en: Insert Laughing smiley into document...
sv: Infoga skrattande smilis i dokumentet...

en: Insert Lick smiley into document...
sv: Infoga skickande smilis i dokumentet...

en: Insert Oh no! smiley into document...
sv: Infoga Åh nej!-smilis i dokumentet...

en: Insert Smile smiley into document...
sv: Infoga leende smilis i dokumentet...

en: Insert Surprised smiley into document...
sv: Infoga överraskad smilis i dokumentet...

en: Insert Undecided smiley into document...
sv: Infoga obestämd smilis i dokumentet...

en: Insert Wink smiley into document...
sv: Infoga blinkande smilis i dokumentet...

en: Insert image into document...
sv: Infoga bild i dokumentet...

en: Insert link
sv: Infoga länk

en: Insert rule into document...
sv: Infoga linje i dokumentet...

en: Insert table into document...
sv: Infoga tabell i dokumentet...

en: Insert text file into document...
sv: Infoga textfil i dokumentet...

en: Insert: HTML File
sv: Infoga: HTML-fil

en: Insert: Text File
sv: Infoga: Textfil

en: Italic
sv: Kursiv

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Labels
sv: Etiketter

en: Left
sv: Vänster

en: Left align
sv: Vänsterställ

en: Left justifies the paragraphs
sv: Vänsterställer styckena

en: Length:
sv: Längd:

en: Li_ck
sv: Sli_ckande

en: Link
sv: Länk

en: Link Style...
sv: Länkstil...

en: Link insert
sv: Länkinfogning

en: Link properties
sv: Länkegenskaper

en: Link text
sv: Länktext

en: Location
sv: Plats

en: Make the current Paragraph style Normal
sv: Gör stilen på det aktuella stycket normal

en: Make the current Paragraph style Preformat
sv: Gör stilen på det aktuella stycket förformaterad

en: Make the current paragraph a bulleted list
sv: Gör det aktuella stycket till en punktlista

en: Make the current paragraph a list with roman numerals
sv: Gör det aktuella stycket till en lista med romerska siffror

en: Make the current paragraph a numbered list
sv: GÖr det aktuella stycket till en numrerad lista

en: Make the current paragraph an H1 header
sv: Gör det aktuella stycket till en H1-rubrik

en: Make the current paragraph an H2 header
sv: Gör det aktuella stycket till en H2-rubrik

en: Make the current paragraph an H3 header
sv: Gör det aktuella stycket till en H3-rubrik

en: Make the current paragraph an H4 header
sv: Gör det aktuella stycket till en H4-rubrik

en: Make the current paragraph an H5 header
sv: Gör det aktuella stycket till en H5-rubrik

en: Make the current paragraph an H6 header
sv: Gör det aktuella stycket till en H6-rubrik

en: Make the current paragraph an address
sv: Gör det aktuella stycket till en adress

en: Make the current paragraph an alphabetical list
sv: Gör det aktuella stycket till en alfabetisk lista

en: Makes the text bold
sv: Gör texten fetstilt

en: Makes the text italic
sv: Gör texten kursiv

en: Middle
sv: Mitten

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: New Link Color
sv: Färg för ny länk

en: New shortcut:
sv: Ny genväg:

en: No image selected
sv: Ingen bild vald

en: No misspelled word found
sv: Inget felstavat ord hittat

en: None
sv: Ingen

en: Note
sv: Anteckning

en: Number item
sv: Sifferobjekt

en: Numbered List
sv: Numrerad lista

en: Numbered _List
sv: Numrerad _lista

en: Oh _no!
sv: _Åh nej!

en: On screen
sv: På skärm

en: Open file...
sv: Öppna fil...

en: Other
sv: Annat

en: Other...
sv: Annan...

en: Padding
sv: Utfyllnad

en: Padding:
sv: Utfyllnad:

en: Page
sv: Sida

en: Page Style...
sv: Sidstil...

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Paragraph Style...
sv: Styckestil...

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste Quotation
sv: Klistra in citat

en: Paste _Quotation
sv: Klistra in _citat

en: Paste from clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in urklipp

en: Paste the clipboard as a quotation
sv: Klistra in urklipp som citat

en: Percent
sv: Procent

en: Percent %
sv: Procent %

en: Perforated Paper
sv: Hålat papper

en: Pixels
sv: Bildpunkter

en: Pixmap:
sv: Bild:

en: Place your text here
sv: Placera din text här

en: Plain
sv: Enkel

en: Points
sv: Punkter

en: Pre
sv: Förformaterad

en: Preformat
sv: Förformatera

en: Print pre_view
sv: Förhands_granska

en: Print preview
sv: Förhandsgranska

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Purple
sv: Lila

en: Rectangles
sv: Rektanglar

en: Red
sv: Röd

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo previously undone change
sv: Gör om tidigare ångrad ändring

en: Redo the undone action
sv: Gör om den ångrade åtgärden

en: Reload the page
sv: Läs om sidan

en: Remove link
sv: Ta bort länk

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: Replace confirmation
sv: Ersättningsbekräftelse

en: Replace:
sv: Ersätt:

en: Reset
sv: Återställ

en: Right
sv: Höger

en: Right align
sv: Högerställ

en: Right justifies the paragraphs
sv: Högerställer styckena

en: Roman List
sv: Romerskt numrerad lista

en: Roman Numeral List
sv: Romerskt numrerad lista

en: Roman item
sv: Romerskt sifferobjekt

en: Row
sv: Rad

en: Row above
sv: Raden ovanför

en: Row below
sv: Raden nedanför

en: Row span:
sv: Radutsträckning:

en: Rows:
sv: Rader:

en: Rule
sv: Linje

en: Rule Style...
sv: Linjestil...

en: Sample
sv: Prov

en: Save file as...
sv: Spara fil som...

en: Scope
sv: Räckvidd

en: Search _backward
sv: Sök _bakåt

en: Select HTML fixed width font
sv: Välj HTML-typsnitt med fast breddsteg

en: Select HTML fixed width font for printing
sv: Välj HTML-typsnitt för utskrift med fast breddsteg

en: Select HTML variable width font
sv: Välj HTML-typsnitt med variabelt breddsteg

en: Select HTML variable width font for printing
sv: Välj HTML-typsnitt för utskrift med variabelt breddsteg

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select the entire contents of the document
sv: Markera hela innehållet i dokumentet

en: Shaded
sv: Skuggad

en: Shortcuts _type:
sv: _Typ av genvägar:

en: Show animated images
sv: Visa animerade bilder

en: Size
sv: Storlek

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Spacing:
sv: Mellanrum:

en: Spell checker
sv: Stavningskontroll

en: Spelling Error Color
sv: Stavfelsfärg

en: Strikeout
sv: Genomstruken

en: Strikes out the text
sv: Genomstryker texten

en: Style
sv: Stil

en: Style:
sv: Stil:

en: Su_perscript
sv: Upp_höjd

en: Su_rprised
sv: _Överraskad

en: Submit Query
sv: Skicka fråga

en: Subs_cript
sv: Neds_änkt

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Table
sv: Tabell

en: Table Insert
sv: Tabellinfogning

en: Table Style...
sv: Tabellstil...

en: Table delete
sv: Tabellborttagning

en: Table insert
sv: Tabellinfogning

en: Target Base
sv: Målbas

en: Te_mplate...
sv: _Mall...

en: Te_xt file...
sv: Te_xtfil...

en: Template
sv: Mall

en: Test URL...
sv: Test-URL...

en: Text Style...
sv: Textstil...

en: The Monospace font to use for typewriter text
sv: Typsnittet med fast breddsteg som ska användas för skrivmaskinstext

en: The base URL for relative references
sv: Bas-URL:en för relativa referenser

en: The base URL of the targe frame
sv: Bas-URL:en för målramen

en: The color of active link elements
sv: Färgen på aktiva länkelement

en: The color of new link elements
sv: Färgen på nya länkelement

en: The color of the spelling error markers
sv: Färgen på markörerna för stavfel

en: The color of visited link elements
sv: Färgen på besökta länkelement

en: The editted cell was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
sv: Den redigerade cellen har tagits bort från dokumentet.
    Kan inte verkställa dina ändringar.

en: The editted image was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
sv: Den redigerade bilden har tagits bort från dokumentet.
    Kan inte verkställa dina ändringar.

en: The editted link was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
sv: Den redigerade länken har tagits bort från dokumentet.
    Kan inte verkställa dina ändringar.

en: The editted paragraph was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
sv: Det redigerade stycket har tagits bort från dokumentet.
    Kan inte verkställa dina ändringar.

en: The editted rule was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
sv: Den redigerade linjalen har tagits bort från dokumentet.
    Kan inte verkställa dina ändringar.

en: The editted table was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
sv: Den redigerade tabellen har tagits bort från dokumentet.
    Kan inte verkställa dina ändringar.

en: The editted text was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
sv: Den redigerade texten har tagits bort från dokumentet.
    Kan inte verkställa dina ändringar.

en: The quick brown <a href="mailto:fox">fox</a> jumps over the lazy <a href="mailto:dog">dog</a>.
sv: Flygande <a href="mailto:backasiner">bäckasiner</a> söka strax hwila på mjuka <a href="mailto:tuvor">tuvor</a>.

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog.
sv: Flygande bäckasiner söka strax hwila på mjuka tuvor.

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog.</div>
sv: Flygande bäckasiner söka strax hwila på mjuka tuvor.</div>

en: The title of the current document
sv: Titeln på det aktuella dokumentet

en: Thickness:
sv: Tjocklek:

en: This is sample text, designed to show you how text would flow around this image if you insert the image into your message.
sv: Detta är exempeltext som visar hur text flyter runt denna bild om du infogar bilden i meddelandet.

en: Toggle typewriter font style
sv: Använd/använd inte skrivmaskinstypsnitt

en: Top
sv: Överkant

en: Typewriter
sv: Skrivmaskin

en: Underline
sv: Understruken

en: Underlines the text
sv: Stryker under texten

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo previous changes
sv: Ångra föregående ändringar

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: Unindent
sv: Ta bort indragning

en: Variable width
sv: Variabelt breddsteg

en: Vertical:
sv: Lodrät:

en: Visited Link Color
sv: Färg för besökt länk

en: Whether the html can be edited
sv: Huruvida html-koden kan redigeras

en: Width:
sv: Bredd:

en: With:
sv: Med:

en: Wrap
sv: Radbryt

en: Wrapping:
sv: Radbrytning:

en: Yellow
sv: Gul

en: Yellow, flowers
sv: Gul, blommor

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Alignment
sv: _Justering

en: _Alphabetical List
sv: _Alfabetisk lista

en: _Backward
sv: _Bakåt

en: _Bold
sv: _Fet

en: _Bulleted List
sv: _Punktlista

en: _Center
sv: _Centrera

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Decrease Indent
sv: _Minska indragning

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Find...
sv: _Sök...

en: _Font Size
sv: _Typsnittsstorlek

en: _Frown
sv: _Sur

en: _HTML file...
sv: _HTML-fil...

en: _Heading
sv: _Rubrik

en: _Image...
sv: B_ild...

en: _Increase Indent
sv: _Öka indragning

en: _Indifferent
sv: _Likgiltig

en: _Insert
sv: _Infoga

en: _Italic
sv: _Kursiv

en: _Laughing
sv: _Skrattande

en: _Left
sv: _Vänster

en: _Link...
sv: _Länk...

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Page...
sv: _Sida...

en: _Paragraph...
sv: _Stycke...

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Plain text
sv: _Vanlig text

en: _Preformat
sv: _Förformatera

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Replace...
sv: _Ersätt...

en: _Right
sv: _Höger

en: _Roman Numeral List
sv: _Romerskt numrerad lista

en: _Rule...
sv: Lin_je...

en: _Smile
sv: _Le

en: _Smiley
sv: _Smilis

en: _Spell Check Document...
sv: _Stavningskontrollera dokument...

en: _Strikeout
sv: _Genomstruken

en: _Style
sv: _Stil

en: _Table...
sv: _Tabell...

en: _Undecided
sv: _Obestämd

en: _Underline
sv: _Understruken

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Wink
sv: _Blinka

en: _Wrap Lines
sv: _Radbryt rader

en: etc...
sv: osv...
