gphoto 0.4.3 - en to sv translation catalogue (604 entries)

en: 
    Camera identification:
      Model: %s
      Owner: %s
    
    Power status: %s
    
    Flash disk information:
    %s
    
    Time: %s
sv: 
    Kamera identifiering:
      Modell: %s
      Ägare:  %s
    
    Kraftstatus: %s
    
    Flashdisk-information:
    %s
    
    Tid: %s

en: 
    Chris Pinkham <cpinkham@infi.net>
    Support for KBGear JamCam v2.0 & v3.0 digital cameras
    based on reverse engineering serial protocol.
sv: 
    Chris Pinkham <cpinkham@infi.net>
    Stöd för KBGear JamCam v2.0 & v3.0 digitalkameror
    baseras på reverse engineering av serieprotokollet.

en: 
    Chris Pinkham <cpinkham@infi.net>
    Support for Panasonic Coolshot digital cameras
    based on reverse engineering serial protocol.
sv: 
    Chris Pinkham <cpinkham@infi.net>
    Stöd för Panasonic Coolshot digital kameror
    baserad på "reverse engineering" av serieprotokollet.

en:   Drive %s
      %11s bytes total
      %11s bytes available
sv:   Enhet %s
      %11s bytes totalt
      %11s bytes tillgängliga

en:  (battery is %d%% full)
sv:  (batteriet är %d%% fullt)

en: %i (unknown)
sv: %i (okänd)

en: %i pictures could not be deleted because they are protected
sv: %i bilder kunde inte raderas eftersom de är skrivskyddade

en: %lld (unknown)
sv: %lld (okänd)

en: %s (host time %s%i seconds)
sv: %s (värdtid %s%i sekunder)

en: %sBattery Life: %i
sv: %sBatteritid: %i

en: %sCamera ID: %s
sv: %sKamera ID: %s

en: %sCamera Model: %s
sv: %sKameramodell: %s

en: %sDate: %s
sv: %sDatum: %s

en: %sFrames Left: %i
sv: %sbilder kvar: %i

en: %sFrames Taken: %i
sv: %sbilder tagna: %i

en: %sManufacturer: %s
sv: %sTillverkare: %s

en: %sMemory Left: %i bytes
sv: %sMinne kvar: %i byte

en: %sSerial Number: %s
sv: %sSerienummer: %s

en: %sSoftware Rev.: %s
sv: %sMjukvaru-revision: %s

en: 1280 x 960
sv: 128 x 960

en: AC adapter
sv: Nätadapter

en: ASIC Revision: %d.%d
sv: ASIC-revision: %d.%d

en: Album name
sv: Albumnamn

en: An error occured while reading '/proc/meminfo' ('%m').
sv: Ett fel uppstod vid läsning av '/proc/meminfo' ('%m').

en: An error occurred in the io-library ('%s'): %s
sv: Ett fel uppstod i io-biblioteket ('%s'): %s

en: Aperature Settings
sv: Bildinställningar

en: Aperture
sv: Bländare

en: Auto Off (field) (in seconds)
sv: Auto av (fält) (i sekunder)

en: Auto Off (host) (in seconds)
sv: Auto av (värd) (i sekunder)

en: Auto Off Time
sv: Auto Av tid

en: Auto Power Off (minutes)
sv: Automatisk avstängning (minuter)

en: Auto exposure lock
sv: Auto exponeringslås

en: Auto, red-eye reduction
sv: Auto, röda-ögon reduktion

en: Autofocus error.
sv: Autofokus fel.

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Available memory:
sv: Tillgängligt Minne:

en: Bad EOT
sv: Dålig EOT

en: Bad checksum - got 0x%02x, expected 0x%02x.
sv: Dålig kontrollsumma - fick 0x%02x, förväntade 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x or 0x%02x.
sv: Dåliga data - fick 0x%02x, förväntade 0x%02x eller 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x.
sv: Dåliga data - fick 0x%02x, förväntade 0x%02x.

en: Bad exposure (not enough light probably)
sv: Dålig exponering (inte tillräckligt med ljus troligen)

en: Bad value for lens status %d
sv: Felaktigt värde för linsstatus %d

en: Bade value for card status %d
sv: Dåligt värde för kort status %d

en: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering of image data by:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implemented using documents found on
    the web. Permission given by Vision.
sv: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering av bilddata av:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implementerat med hjälp av dokument från
    nätet. Med tillstånd från Vision.

en: Batteries are low.
sv: Batterierna är låga.

en: Batteries are ok.
sv: Batterierna är ok.

en: Battery Level:		%s
    Number of Images:	%d
    Minimum Capacity Left:	%d
    Busy:			%s
    Flash Charging:		%s
    Lens Status:
sv: Batterinivå:		%s
    Antal bilder:		%d
    Minsta kapacitet kvar:	%d
    Upptagen:		%s
    Blixten laddas:		%s
    Linsstatus:

en: Battery exhausted, camera off.
sv: Batteriet slut, kameran avstängd.

en: Battery status: %s, AC Adapter: %s
sv: Batteristatus: %s, Nätadapter: %s

en: Beep
sv: Pip

en: Best
sv: Bäst

en: Bit rate %i is not supported.
sv: Bit hastigheten %i stöds ej.

en: Black & White
sv: Svartvit

en: Black Board
sv: Svart tavla

en: Black/White
sv: Svartvitt

en: Blue
sv: Blå

en: Bright+
sv: Ljus+

en: Bright-
sv: Ljus-

en: Brightness/Contrast
sv: Ljusstyrka/Kontrast

en: Bulb Exposure Time
sv: Exponering med bollslutare

en: Busy
sv: Upptagen

en: Camera
sv: Kamera

en: Camera Configuration
sv: Kamerakonfiguration

en: Camera Library for the Kodak DC215 Zoom camera.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>
sv: Kamera bibliotek för Kodak DC215 Zoom kameror.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>

en: Camera Model (readonly)
sv: Kameramodell (skrivskyddad)

en: Camera OK.
sv: Kamera OK.

en: Camera Settings
sv: Kamerainställningar

en: Camera and Driver Configuration
sv: Kamera- och drivrutinskonfiguration

en: Camera driver '%s' is missing the 'camera_init' function.
sv: Kameradrivrutinen '%s' saknar 'camera_init' funktionen.

en: Camera has memory.
sv: Kameran har minne.

en: Camera is configured for lights flickering with %dHz.
sv: Kameran är konfigurerad för blinkande ljus med %dHz.

en: Camera not ready, multiple 'Identify camera' requests failed: %s
sv: Kamera ej redo, flera 'Identifiera kamera'-förfrågningar misslyckades: %s"

en: Camera pictures are monochrome.
sv: Kamerabilder är svartvita

en: Camera power save (seconds)
sv: Kamera kraft besparing (skrivskyddad)

en: Camera refused 3 times to keep a connection open.
sv: Kameran 3 gånger att hålla förbindelsen öppen.

en: Camera rejected the command.
sv: Kameran avvisade kommandot.

en: Camera reset itself.
sv: Kameran återställde sigsjälv.

en: Camera sent unexpected byte 0x%02x.
sv: Kameran skickade oväntad byte 0x%02x.

en: Camera supports Thumbnails.
sv: Kameran stöder minibilder.

en: Camera supports Video.
sv: Kameran stödjer Video.

en: Camera supports videoformats:
sv: Kameran stödjer videoformaten:

en: Camera unavailable
sv: Kameran ej tillgänglig

en: Cannot retrieve the available memory left
sv: Kan inte hämta hur mycket tillgängligt minne som finns kvar

en: Cannot retrieve the battery capacity
sv: Kan inte hämta batterikapaciteten

en: Cannot retrieve the name of the folder containing the pictures
sv: Kan inte hämta namnet på mappen som innehåller bilderna

en: Canon PowerShot series driver by
    Wolfgang G. Reissnegger,
    Werner Almesberger,
    Edouard Lafargue,
    Philippe Marzouk,
    A5 additions by Ole W. Saastad
    Holger Klemm
sv: Drivrutin för Canon PowerShot familjen av
    Wolfgang G. Reissnegger,
    Werner Almesberger,
    Edouard Lafargue,
    Philippe Marzouk,
    A5-tillägg av Ole W. Saastad
    Holger Klemm

en: Capture
sv: Foto

en: Capture type is not supported
sv: Tagningstypen stöds ej

en: Card Status:
sv: Kortstatus:

en: Card can not be written.
sv: Kortet kan ej skrivas.

en: Card is not formatted
sv: Kortet är inte formaterat

en: Card is not open
sv: Kortet inte öppet

en: Card is open
sv: Kortet är öppet

en: Card is write protected.
sv: Kortet är skrivskyddat.

en: Card not supported.
sv: Kort stöds ej.

en: Card removed during access.
sv: Kort borttaget under åtkomst.

en: Changing speed... wait...
sv: Ändrar hastighet... vänta...

en: Character
sv: Karaktär

en: Character & Sound
sv: Karaktär & Ljud

en: Charging
sv: Laddar

en: Checksum error
sv: Kontrollsummefel

en: Cloudy
sv: Mulet

en: Color Mode
sv: Färgläge

en: Color Settings
sv: Färginställningar

en: Command can not be cancelled.
sv: Kommandot kan ej avbrytas.

en: Command order error.
sv: Kommando ordnings fel.

en: Communication error 1
sv: Kommunikationsfel 1

en: Communication error 2
sv: Kommunikationsfel 2

en: Communication error 3
sv: Kommunikationsfel 3

en: Compact Flash Card detected
sv: CompactFlash kort detekterat

en: CompactFlash Card
sv: CompactFlash kort

en: Compression
sv: Kompression

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configuration for your FUJI camera
sv: Konfiguration för din FUJI kamera

en: Connected to camera
sv: Ansluten till kamera

en: Contrast+
sv: Kontrast+

en: Contrast-
sv: Kontrast-

en: Copyright (max. 20 characters)
sv: Copyright (max. 20 tecken)

en: Corrupted data
sv: Skadade data

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the picture.
sv: Kunde inte allokera %i byte(s) för nerladdning av bilden.

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the thumbnail.
sv: Kunde inte allokera %i byte(s) för nerladdning av minibild.

en: Could not append '%s' to folder '%s' because this file already exists.
sv: Kunde inte lägga till '%s' till mapp '%s' eftersom denna fil redan existerar.

en: Could not append folder '%s' as this folder already exists.
sv: Kunde inte lägga till mappen '%s' eftersom denna mapp redan existerar.

en: Could not apply USB settings
sv: Kunde inte applicera USB inställningar

en: Could not change time of file '%s' in '%s' (%m).
sv: Kunde inte ändra tiden på fil '%s' i '%s' (%m).

en: Could not contact camera.
sv: Kunde inte kontakta kameran.

en: Could not create \DCIM directory.
sv: Kunde inte skapa \DCIM-katalogen.

en: Could not create destination directory.
sv: Kunde inte skapa destinationskatalogen.

en: Could not delete file '%s' in folder '%s' (error code %i: %m).
sv: Kunde inte radera filen '%s' i mappen '%s' (felkod %i: %m).

en: Could not detect any camera
sv: Kunde inte finna någon kamera.

en: Could not find any driver for '%s'
sv: Kunde inte finna någon drivrutin för '%s'

en: Could not find file '%s'.
sv: Kunde inte hitta filen '%s'.

en: Could not find folder '%s'.
sv: Kunde inte hitta mapp '%s'

en: Could not find localization data at '%s'
sv: Kunde inte finna lokaliseringsdata vid '%s'

en: Could not follow the link '%s' (%m).
sv: Kunde inte följa länken '%s' (%m).

en: Could not follow the link '%s' in '%s' (%m).
sv: Kunde inte följa länken '%s' i '%s' (%m).

en: Could not get disk info: %s
sv: Kunde inte få tag på disk info: %s

en: Could not get disk name: %s
sv: Kunde inte få tag på disk namn: %s

en: Could not get flash drive letter
sv: Kunde inte få tag på flash-enhetens enhetsbokstav

en: Could not get information about '%s' (%m).
sv: Kunde inte hämta information om '%s' (%m).

en: Could not get information about '%s' in '%s' (%m).
sv: Kunde inte hämta information om '%s' i '%s' (%m).

en: Could not initialize upload (camera responded with 0x%02x).
sv: Kunde inte initiera uppladdning (kameran svarade med 0x%02x).

en: Could not load required camera driver '%s' (%s).
sv: Kunde inte ladda nödvändig kameradrivrutin '%s' (%s).

en: Could not load required camera driver '%s'.
sv: Kunde inte ladda nödvändig kameradrivrutin '%s'.

en: Could not open '%s'
sv: Kunde inte öppna '%s'

en: Could not open '%s'.
sv: Kunde inte öppna '%s'.

en: Could not open '/proc/meminfo' for reading ('%m'). Make sure the proc filesystem is mounted.
sv: Kunde inte öppna '/proc/meminfo' för läsning ('%m'). Se till att proc-filsystemet är monterat.

en: Could not reset camera.
sv: Kunde inte nollställa kameran.

en: Could not set speed to %i (camera responded with %i).
sv: Kunde inte sätta hastigheten till %i (kameran svarade med %i).

en: Could not transmit packet even after several retries.
sv: Kunde inte skicka paketet även efter flera försök.

en: Could not upload, no free folder name available!
    999CANON folder name exists and has an AUT_9999.JPG picture in it.
sv: Kunde inte ladda upp, inget ledigt mappnamn tillgängligt!
    Mappnamnet 999CANON existerar och har en bild AUT_9999.JPG.

en: Creative PC-CAM600
     Author: Peter Kajberg
     email: <pbk@odense.kollegienet.dk>
sv: Creative PC-CAM600
     Författare: Peter Kajberg
     e-post: <pbk@odense.kollegienet.dk>

en: Current Mode: Camera Mode
sv: Nuvarande läge: Kameraläge

en: Current Mode: Playback Mode
sv: Nuvarande läge: Uppspelningsläge

en: Custom
sv: Annan

en: Date & Time
sv: Datum & Tid

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Date and Time
sv: Datum och Tid

en: Date and Time (readonly)
sv: Datum och Tid (skrivskyddad)

en: Date and time (GMT)
sv: Datum och Tid (GMT)

en: Date: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Pictures taken: %i
    Free pictures: %i
    Software version: %s
    Baudrate: %s
    Memory: %i megabytes
    Camera mode: %s
    Image quality: %s
    Flash setting: %s
    Information: %s
    Timer: %s
    LCD: %s
    Auto power off: %i minutes
    Power source: %s
sv: Datum: %i-%02i-%02i %02i:%02i:%02i
    Bilder tagna: %i
    Lediga bilder: %i
    Mjukvaru-version: %s
    Baudrate: %s
    Minne: %i megabyte
    Kameraläge: %s
    Bildkvalité: %s
    Blixtinställning: %s
    Information: %s
    Timer: %s
    LCD: %s
    Auto kraft av: %i minuter
    Kraftkälla: %s

en: Day/Month/Year
sv: Dag/Månad/År

en: Debug
sv: Avlusning

en: Deleting image %s.
sv: Raderar bilden %s.

en: Detected a '%s'.
sv: Detekterade ett '%s'.

en: Dimera 3500 ver. %s %d/%d %d:%d
    %d pictures used of approximately %d (high res) or %d (low res)
    Camera features: %s, %s, %s, %s
    Flash is %s, is %s and is %s
    Resolution is set to %s
    Camera is %s powered%s
sv: Dimera 3500 ver. %s %d/%d %d:%d
    %d fotografier använda av approximativt %d (hög upplösning) eller %d (låg upplösning)
    Kamera funktioner: %s, %s, %s, %s
    Blixt är %s, är %s och är %s
    Upplösningen är satt till %s
    Kamera är %s kraft%s

en: Directory Browse
sv: Katalogbläddring

en: Directory Browse Mode - written by Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.
sv: Katalogbläddring - skrivet av Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.

en: Directory exists
sv: Katalogen finns

en: Directory not found
sv: Katalogen inte funnen

en: Disconnecting camera.
sv: Frånkopplar kamera.

en: Do not display TV menu
sv: Visa inte TV menyn

en: Downloading %s.
sv: Laddar ner %s.

en: Downloading '%s' from folder '%s'...
sv: Laddar ner '%s' från mappen '%s'...

en: Downloading '%s'...
sv: Laddar ner '%s'...

en: Downloading data...
sv: Nerladdning av data...

en: Downloading file...
sv: Nerladdning av fil...

en: Downloading image %s.
sv: Nerladdning av bild %s.

en: Downloading image...
sv: Nerladdning av bild...

en: Downloading thumbnail...
sv: Nerladdning av minibild...

en: Downloading...
sv: Nerladdning...

en: Driver
sv: Drivrutin

en: Dual Iris
sv: Dubbel bländare

en: EEPROM checksum error.
sv: EEPROM kontrollsumma fel.

en: ERROR: message format error.
sv: FEL: formatfel i medelande

en: ERROR: message overrun
sv: FEL: medelande överkört

en: ERROR: out of sequence.
sv: FEL: ej i sekvens.

en: ERROR: unexpected message
sv: FEL: oväntat medelande

en: ERROR: unexpected message2.
sv: FEL: oväntat medelande2.

en: ERROR: unexpected packet type.
sv: FEL: oväntad pakettyp.

en: Empty
sv: Tomt

en: English
sv: Engelska

en: Error
sv: Fel

en: Error capturing image
sv: Fel vid fotografering

en: Error changing speed
sv: Fel vid ändring av hastighet

en: Error changing speed.
sv: Fel vid ändring av hastighet.

en: Error deleting associated thumbnail file
sv: Fel vid radering av associerad minibild till fil

en: Error deleting file
sv: Fel vid filradering

en: Error waiting ACK during initialization
sv: Fel väntande ACK under initialisering

en: Execute predefined command
    with parameter values.
sv: Exekvera fördefinierat kommando
    med parametervärden.

en: Exposure
sv: Exponering

en: Exposure Compensation
sv: Exponeringskompensation

en: Exposure Metering
sv: Exponeringsmätning

en: Exposure compensation
sv: Exponerings kompensation

en: File
sv: Fil:

en: File '%s' could not be found in folder '%s'.
sv: Filen '%s' kunde inte hittas i mappen '%s'.

en: File compression
sv: Fil kompression

en: File exists
sv: Filen finns

en: File not found
sv: Filen inte funnen

en: File protected.
sv: Filen skyddad.

en: File resolution
sv: Fil upplösning

en: File size is %i bytes. The size of the largest file possible to upload is: %i bytes.
sv: Filstorleken är %i bytes. Den största fil som kan laddas upp är: %i bytes.

en: File type
sv: Filtyp

en: File was too big. You may have to turn your camera off and back on before uploading more files.
sv: Filen var för stor. Du kan behöva stänga av kameran och slå på den ingen innan du kan ladda upp mer filer.

en: Fine
sv: Fin

en: Firmware Revision: %d.%d
sv: Fastvaru-revision: %d.%d

en: Firmware revision (readonly)
sv: Fastvarurevision (skrivskyddad)

en: Firmware version: %d.%02d
sv: Fastvaruversion: %d.%02d

en: Fixed
sv: Fast

en: Flash
sv: Blixt

en: Flash Mode
sv: Blixt Läge

en: Flash Setting
sv: Blixtinställning

en: Flash Settings
sv: Blixtinställningar

en: FlashLight : Auto
sv: Blixt : Auto

en: FlashLight : Auto (RedEye Reduction)
sv: Blixt : Auto (röda-ögon reduktion)

en: FlashLight : Off
sv: Blixt : Av

en: FlashLight : On
sv: Blixt : På

en: FlashLight : On (RedEye Reduction)
sv: Blixt : På (röda-ögon reduktion)

en: FlashLight : undefined
sv: Blixt : odefinierat

en: Fluorescent
sv: Lysrör

en: Focus
sv: Fokus

en: Focus Mode
sv: Fokusläge

en: Focus position
sv: Fokusläge

en: Focusing error.
sv: Fokuseringsfel.

en: Folder '%s' does not contain a folder '%s'.
sv: Mapp '%s' innehåller inte någon mapp '%s'.

en: Folder '%s' does only contain %i files, but you requested a file with number %i.
sv: Mappen '%s' innehåller endast %i filer, men du begärde en fil med nummer %i.

en: Force
sv: Tvinga

en: Force Flash
sv: Alltid blixt

en: Format card and set album name.
sv: Formatera kort och sätt albumnamn

en: Format compact flash
sv: Formatera CompactFlash

en: French
sv: Franska

en: General
sv: Generellt

en: German
sv: Tyska

en: Getting configuration...
sv: Hämtar konfiguration...

en: Getting data...
sv: Hämtar data...

en: Getting file list...
sv: Hämtar fillista...

en: Getting file...
sv: Hämtar fil...

en: Getting information on %i files...
sv: Hämtar information om %i filer...

en: Getting thumbnail...
sv: Hämtar minibild...

en: Green
sv: Grön

en: High
sv: Hög

en: High (1152 x 872)
sv: Hög (1152 x 872)

en: High (good quality)
sv: Hög (god kvalité)

en: Host Mode:		%s
    Exposure Correction:	%s
    Exposure Data:		%d
    Date Valid:		%s
    Date:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Self Timer Set:		%s
    Quality Setting:	%s
    Play/Record Mode:	%s
    Card ID Valid:		%s
    Card ID:		%d
    Flash Mode:
sv: Värd Mode:		%s
    Exponeringskorrektion:	%s
    Exponeringsdata:	%d
    Giltigt datum:		%s
    Datum:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Självutlösare:		%s
    Kvalitetsinställning:	%s
    Spela/Spara läge:	%s
    Giltigt kort-ID:	%s
    Kort-ID:		%d
    Blixtläge:

en: Host power save (seconds)
sv: Värd kraft besparing (sekunder)

en: How long will it take until the camera powers off when connected to the computer?
sv: Hur lång tid tar det tills kameran stänger av sig när den är ansluten till datorn?

en: How long will it take until the camera powers off when not connected to the computer?
sv: Hur lång tid tar det tills kameran stänger av sig när den inte ansluten till datorn?

en: How long will it take until the camera powers off?
sv: Hur lång tid det tar innan kameran stängs av?

en: ISO Speed
sv: ISO hastighet

en: Idle
sv: Ledig

en: Illegal parameter.
sv: Ogiltig parameter.

en: Image
sv: Bild

en: Image & Sound
sv: Bild & Ljud

en: Image Adjustment
sv: Bildjustering

en: Image Quality
sv: Bildkvalitet

en: Image Size
sv: Bildstorlek

en: Image height: %d
sv: Bildhöjd: %d

en: Image number not valid.
sv: Bildnummer ej giltigt.

en: Image protected.
sv: Filen skyddad.

en: Image size: %d
sv: Bildstorlek: %d

en: Image type is not supported
sv: Bildtypen stöds ej

en: Image width: %d
sv: Bildbredd: %d

en: In use
sv: I bruk

en: Incandescent
sv: Bländande

en: Infinity/Fish-eye
sv: Oändlighet/fiskögeobjektiv

en: Information for STV0680 based camera:
sv: Information för STV0680-baserad kamera:

en: Internal error (1).
sv: Internt fel (1).

en: Internal error (2).
sv: Internt fel (2).

en: Invalid
sv: Ogiltigt

en: Invalid Value ( %d )
sv: Ogiltigt värde ( %d )

en: Iris error.
sv: Bländarfel.

en: Italian
sv: Italienska

en: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for the Jenoptik JD11 camera.
    Protocol reverse engineered using WINE and IDA.
sv: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Drivrutin för Jenoptik JD11 kameror.
    Protokoll reverse engineered m.h.a. WINE och IDA.

en: Japanese
sv: Japanska

en: Keep filename on upload
sv: Behåll filnamnet vid uppladdning

en: Known problems:
    
    1. If the Kodak DC3200 does not receive a command at least every 10 seconds, it will time out, and will have to be re-initialized. If you notice the camera does not respond, simply re-select the camera. This will cause it to reinitialize.
sv: Kända problem:
    
    1. Om Kodak DC3200 inte tar emot ett kommando minst var 10 sekund, kommer den att lösa ut, och måste återinitialiseras. Om du upptäcker att kameran inte svarar, så behöver du bara välja om kameran. Detta kommer orsaka att den återinitialiseras.

en: Known problems:
    
    If communications problems occur, reset the camera and restart the application.  The driver is not robust enough yet to recover from these situations, especially if a problem occurs and the camera is not properly shutdown at speeds faster than 9600.
sv: Kända problem:
    
    Om kommunikationsproblem uppstår, nollställ kameran och starta om applikationen. Drivrutinen kan ännu inte hantera dessa situationer, speciellt om problem uppstår och kameran inte är korrekt avstängd vid hastigheter över 9600 bps.

en: Kodak DC120 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Camera Library for the Kodak DC120 camera.
    (by popular demand).
sv: Kodak DC120 kamera-bibliotek
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Kamera-bibliotek för Kodak DC120-kameror.
    (på allmän begäran).

en: Kodak DC240 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> and Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Camera Library for the Kodak DC240, DC280, DC3400 and DC5000 cameras.
    Rewritten and updated for gPhoto2.
sv: Kodak DC240 kamera-bibliotek
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> och Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Kamera-bibliotek för Kodak DC240, DC280, DC3400 och DC5000 kameror.
    Omskriven och uppdaterad för gPhoto2.

en: Kodak DC3200 Driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Questions and comments appreciated.
sv: Kodak DC3200 Driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Frågor och kommentarter uppskattas.

en: Konica Configuration
sv: Konica konfiguration

en: Konica library
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Support for all Konica and several HP cameras.
sv: Konica kamera-biblioteket
    Lutz Müller <lutz@users.sf.net>
    Stöd för alla Konica och flera HP kameror.

en: Korean
sv: Koreanska

en: LCD Auto Off (in seconds)
sv: Auto av (i sekunder)

en: LCD Auto Shut Off (seconds)
sv: LCD Automatisk avstängning (sekunder)

en: LCD Brightness
sv: LCD Ljusstyrka

en: LCD Mode
sv: LCD-läge

en: LED Mode
sv: LED-läge

en: Language
sv: Språk

en: Largan driver
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    
    Handles Largan Lmini camera.
sv: Largan drivrutin
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    
    Hanterar Largan Lmini kamror.

en: Lens Mode
sv: Linsläge

en: Lens direction does not match flash light
sv: Linsriktningen överensstämmer inte med blixtljuset

en: Lens is not connected
sv: Linsen är inte ansluten

en: Light too dark.
sv: Ljuset för mörkt

en: List all files
sv: Lista alla filer

en: Listing files in '%s'...
sv: Listar filer i '%s'...

en: Listing folders in '%s'...
sv: Listar mappar i '%s'...

en: Loading camera drivers from '%s'...
sv: Laddar kamera-drivrutiner från '%s'...

en: Local
sv: Lokal

en: Localization
sv: Lokalisering

en: Localization data corrupt.
sv: Lokaliseringsdata korrupt.

en: Localization data too long.
sv: Lokaliseringsdata för lång.

en: Localization file too long!
sv: Lokaliseringsfil för lång!

en: Looking for camera ...
sv: Söker efter kamera ...

en: Looks like a modem, not a camera
sv: Ser ut som ett modem, inte en kamera

en: Low
sv: Låg

en: Low (576 x 436)
sv: Låg (576 x 436)

en: Low (best quality)
sv: Låg (bäst kvalité)

en: Macro
sv: Makro

en: Manual Not Implemented Yet
sv: Manual inte implementerat ännu

en: Matthew G. Martin
    Based on fujiplay by Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>
sv: Matthew G. Martin
    Baserad på fujiplay av Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>

en: Maximum number of Images: %d
sv: Maximalt antal bilder: %d

en: Medium (better quality)
sv: Medium (bättre kvalité)

en: Memory card status (%d): %s
sv: Minneskortets status (%d): %s

en: Memory in camera: %d Mbit.
sv: Minne i kameran: %d Mbit.

en: Minolta Dimage V Camera Library
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Special thanks to Minolta for the spec.
sv: Minolta Dimage V kamera-bibliotek
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Speciellt tack till Minolta för specifikationen.

en: Misc exposure/lense settings
sv: Diverse exponerings- och linsinställningar

en: Model:			Minolta Dimage V (%s)
    Hardware Revision:	%s
    Firmware Revision:	%s
sv: Modell:			Minolta Dimage V (%s)\n"
    Hårdvaru-revision:	%s
    Fastvaru-revision:	%s

en: Model:
sv: Modell:

en: Model: %s
    Memory: %d byte(s) of %d available
sv: Modell: %s
    Minne: %d byte(s) av %d tillgängliga

en: Model: %s
    Serial Number: %s,
    Hardware Version: %i.%i
    Software Version: %i.%i
    Testing Software Version: %i.%i
    Name: %s,
    Manufacturer: %s
sv: Modell: %s
    Serienummer: %s,
    Hårdvaruversion: %i.%i
    Mjukvaruversion: %i.%i
    Testnings mjukvaruversion: %i.%i
    Namn: %s,
    Tillverkare: %s

en: Model: Kodak %s
sv: Modell: Kodak %s

en: Month/Day/Year
sv: Månad/Dag/År

en: Mustek MDC-800 gPhoto2 Library
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Ported to gphoto2 by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Supports Serial and USB Protocol.
sv: Mustek MDC-800 gPhoto2 bibliotek
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Konverterat till gphoto2 av Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Stödjer seriella and USB protokoll.

en: NO Dual Iris
sv: Ej Dubbel bländare

en: NO Flash
sv: EJ Blixt

en: NO Power Light
sv: EJ extraljus

en: NO Resolution Switch
sv: EJ Upplösningsbyte

en: NOT in fill mode
sv: EJ i fyll läge

en: NOT ready
sv: EJ redo

en: Name to set on card when formatting.
sv: Namn att sätta på kortet vid formatering.

en: Nikon Coolpix 880:
        Camera configuration (or preferences):
    
            The optical zoom does not properly
            function.
    
            Not all configuration settings
            can be properly read or written, for
            example, the fine tuned setting of
            white balance, and the language settings.
    
            Put the camera in 'M' mode in order to
            to set the shutter speed.
sv: Nikon Coolpix 880:
        Kamera konfiguration (eller preferenser):
    
            Den optiska zoomen fungerar inte helt
            korrekt.
    
            Alla konfigurations inställningar kan
            inte läsas eller sättas korrekt, till
            exempel, fininställning av vitbalansen,
            och språkinställningarna.
    
            Sätt kameran i 'M'-läge för att sätta
            slutarhastigheten.

en: No
sv: Nej

en: No Compact Flash Card detected
sv: Inget CompactFlash kort detekterat

en: No additional information available.
sv: Ingen ytterligare information tillgänglig.

en: No card
sv: Inget kort

en: No card present.
sv: Inget kort isatt.

en: No manual
sv: Ingen manual

en: No memory card present
sv: Inget minnes kort isatt.

en: No reason available
sv: Ingen anledning tillgänglig

en: No response from camera
sv: Ingen svar från kamera

en: No space left on card.
sv: Inge plats kvar på kortet.

en: None
sv: Ingen

en: None selected
sv: Inget valt

en: Not Full
sv: Inte full

en: Not enough memory available on the memory card
sv: Inte tillräckligt med minne tillgängligt på minneskortet

en: Not used
sv: Inte använt

en: Note: no memory card present, some values may be invalid
sv: Notera: inget minneskort tillgängligt, vissa värden kan vara ogiltiga

en: Number of Images: %d
sv: Antal bilder: %d

en: Number of pictures: %d
sv: Antal bilder: %d

en: Number of pictures: %d
sv: Antal bilder: %d

en: Number of pictures: %i
    Firmware Version: %s
sv: Antal bilder: %i
    Firmware Version: %s

en: OFF
sv: AV

en: ON
sv: PÅ

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: On, red-eye reduction
sv: På, röda-ögon-reduktion

en: Only root folder is supported - you requested a file listing for folder '%s'.
sv: Enbart rot-mappen stöds - du begärde en fillistning för mappen '%s'.

en: Operation Mode
sv: Operationsläge.

en: Operation cancelled
sv: Operationen avbruten.

en: Other
sv: Övrigt

en: Other Settings
sv: Andra inställningar

en: Other command executing.
sv: Annat kommando utförs redan.

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Outdoor
sv: Utomhus

en: Owner name
sv: Ägarnamn

en: Owner name changed
sv: Ägarnamnet ändrat

en: PTP Access Denied
sv: PTP åtkomst nekad

en: PTP Capture Already Terminated
sv: PTP fotografering redan avslutad

en: PTP Device Bus
sv: PTP enhets buss

en: PTP Device Prop Not Supported
sv: PTP enhet egenskap stöds ej

en: PTP EK Filename Conflicts
sv: PTP EK filnamns konflikt

en: PTP EK Filename Invalid
sv: PTP EK filnamn ogiltigt

en: PTP EK Filename Required
sv: PTP EK filnamn krävs

en: PTP Error: bad parameter
sv: PTP fel: felaktig parameter

en: PTP General Error
sv: PTP generellt fel

en: PTP I/O error
sv: PTP I/O fel

en: PTP Incomplete Transfer
sv: PTP ofullständig överföring

en: PTP Invalid Code Format
sv: PTP ogiltig format kod

en: PTP Invalid Device Prop Format
sv: PTP ogiltig enhets parameter format

en: PTP Invalid Device Prop Value
sv: PTP ogiltigt enhets parameter värde

en: PTP Invalid Object Format Code
sv: PTP ogiltigt objektformatkod

en: PTP Invalid Object Handle
sv: PTP ogiltigt objekt hantag

en: PTP Invalid Parameter
sv: PTP ogiltig parameter

en: PTP Invalid Parent Object
sv: PTP ogiltigt förändra objekt

en: PTP Invalid Storage ID
sv: PTP ogiltig lagrings ID

en: PTP Invalid Transaction ID
sv: PTP ogiltig transaktion

en: PTP No Thumbnail Present
sv: PTP ingen minibild tillgänglig

en: PTP No Valid Object Info
sv: PTP ingen giltig objekt information

en: PTP Object Write Protected
sv: PTP objekt skrivskyddat

en: PTP Operation Not Supported
sv: PTP operationen stöds ej

en: PTP Parameter Not Supported
sv: PTP parameter stöds ej

en: PTP Partial Deletion
sv: PTP delvis radering

en: PTP Protocol error, data expected
sv: PTP protokollfel, data föråldrat

en: PTP Protocol error, response expected
sv: PTP protokollfel, svar förväntat

en: PTP Self Test Failed
sv: PTP självtest misslyckades

en: PTP Session Already Opened
sv: PTP sessionen redan öppen

en: PTP Session Not Open
sv: PTP sessionen inte öppen

en: PTP Specification By Format Unsupported
sv: PTP specifikation av format stöds ej

en: PTP Specification Of Destination Unsupported
sv: PTP specifikationen av mottagare stöds ej

en: PTP Store Full
sv: PTP lagring full

en: PTP Store Not Available
sv: PTP lagring inte tillgänglig

en: PTP Store Read Only
sv: PTP lagring skrivskyddad

en: PTP Transaction Canceled
sv: PTP transaktionen avbruten

en: PTP Undefined Error
sv: PTP odefinierat fel

en: PTP Unknown Vendor Code
sv: PTP okänd tillvekarkod

en: PTP is implemented for USB cameras only.
sv: PTP endast implementerat för USB kamror.

en: Panasonic DC1000 gPhoto library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
sv: Panasonic DC1000 gPhoto bibliotek
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Baserat på dc1000 programmet skrivet av
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> och
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Panasonic DC1580 gPhoto library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
sv: Panasonic DC1580 gPhoto bibliotek
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Baserat på dc1000 programmet skrivet av
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> och
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic introduced image capturing technology called PHOTOSHOT for the first time to this series of Palmcorders.  Images are stored in JPEG format on an internal flashcard and can be transfered to a computer through the built-in serial port.  Images are saved in one of two resolutions; NORMAL is 320x240 and FINE is 640x480.  The CCD device which captures the images from the lens is only 300K and thus produces only low quality pictures.
sv: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic introducerade en bildtagningsteknik som kallas PHOTOSHOT för den första gången till denna serie av Palmcorders. Bilderna sparas i JPEG-format på ett internt flash-kort och kan överföras till en dator genom den inbygga serieporten. Bilder sparas i endera av två möjliga upplösningar: NORMAL är 320x240 och FIN är 640x480. CCD enheten som tar bilderna från linsen är endast 300K och producerar endast bilder med låg kvalité.

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder Driver
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>
sv: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder dirvrutin
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>

en: Path not absolute
sv: Sökvägen är inte absolut

en: Persistent Settings
sv: Ihållande Inställningar

en: Picture Settings
sv: Bildinställningar

en: Pictures
sv: Bilder

en: Play
sv: Spela upp

en: Port speed
sv: Porthastighet

en: Portugese
sv: Portugiska

en: Power (readonly)
sv: Kraft (skrivskyddad)

en: Problem downloading image
sv: Problem med nerladdningen av bild

en: Problem getting image information
sv: Problem att hämta bildinformation

en: Problem getting number of images
sv: Problem med att hämta antalet bilder

en: Problem opening port
sv: Problem med att öppna port

en: Problem reading image from flash
sv: Problem med att läsa bild från flashminne

en: Problem resetting camera
sv: Problem med att nollställa kamera

en: Problem setting camera communication speed
sv: Problem att sätta kamerans kommunikationshastighet

en: Problem taking live image
sv: Problem med att ta aktuell bild

en: Product ID: %02x%02x
sv: Produkt ID: %02x%02x

en: Prohibit Flash
sv: Aldrig blixt

en: Read-only file attributes like width and height can not be changed.
sv: Skrivskyddade filattribut som bredd och höjd kan inte ändras.

en: Ready
sv: Klar

en: Received unexpected data (0x%02x, 0x%02x).
sv: Mottog oväntat data (0x%02x, 0x%02x).

en: Received unexpected header (%i)
sv: Mottog oväntat huvud (%i)

en: Received unexpected response
sv: Mottog oväntat svar

en: Receiving data...
sv: Tar emot data...

en: Record
sv: Spela in

en: Record Mode
sv: Inspelningsläge

en: Red
sv: Röd

en: Red eye flash
sv: Röda ögon reduktion

en: Red-eye Reduction
sv: Röda-Ögon Reduktion

en: Remote
sv: Fjärr

en: Requested information about picture %i (= 0x%x), but got information about picture %i back
sv: Begärde informationen om bild %i (= 0x%x), men fick information om bild %i tillbaka

en: Resetting protocol...
sv: Nollställer protokoll...

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Resolution Switch
sv: Upplösnings byte

en: Resolution plus Size
sv: Upplösning plus Storlek

en: Ricoh / Philips driver by
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    based on Bob Paauwe's driver
sv: Ricoh / Philips drivrutin av
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    baserat på Bob Paauwes drivrutin

en: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Driver for cameras using the STV0680 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Extended for Aiptek PenCam and other STM USB Dual-mode cameras.
sv: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Drivrutin för kameror som använder STV0680-processor-ASIC.
    Protokoll reverse engineered m.h.a. CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Utökad för Aiptek PenCam och andra STM USB dubbel-läges kameror.

en: Self Timer
sv: Självutlösare

en: Self Timer (next picture only)
sv: Självutlösare (nästa bild endast)

en: Self Timer (only next picture)
sv: Självutlösare (endast nästa bild)

en: Self Timer Time
sv: Självutlösningstid

en: Sending data...
sv: Hämtar data...

en: Sensor ID: %d.%d
sv: Sensor-ID: %d.%d

en: Sepia
sv: Sepiabrunt

en: Session-persistent Settings
sv: Residenta Inställningar

en: Set camera date to PC date
sv: Sätt kamerans datum till datorns datum

en: Set clock in camera
sv: Sätt kamerans klocka.

en: Shall the camera beep when taking a picture?
sv: Skall kameran pipa när den tar en bild?

en: Shot Settings
sv: Foto-inställningar

en: Shutter Speed (in seconds)
sv: Slutartid sekunder (0 auto)

en: Shutter Speed (microseconds, 0 auto)
sv: Slutartid (mikrosekunder, 0 auto)

en: Shutter Speed microseconds (0 auto)
sv: Slutartid mikrosekunder (0 auto)

en: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for accessing the SiPix Web2 camera.
sv: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Drivrutin för åtkomst av SiPix Web2 kameror.

en: Sipix StyleCam Blink Driver
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
sv: Sipix StyleCam Blink drivrutin
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.

en: Skylight
sv: Dagsljus

en: Slide Show Interval
sv: Bildspelsintervall

en: Slow Sync
sv: Långsam Synk

en: Some notes about Olympus cameras (and others?):
    (1) Camera Configuration:
        A value of 0 will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. In order
        to use this mode, the camera must be switched
        into 'USB PC control mode'. To get to the menu
        for switching modes, turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnectig. Otherwise you cannot use
        the camera's buttons. If you end up with this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC and switch LCD to 'Off'.
sv: Några noteringa om Olympus kameror (och andra?):
    (1) Kamera-konfiguration:
        Ett värde av 0 innebär standardvärdet (auto)
    (2) Olympus C-3040Z (och möjligen också C-2040Z och andra)
        har ett USB PC-kontroll-läge. För att använda detta
        läge, måste kameran vara inställd på 'USB PC control mode'.
        För att komma till menyn för att byta lägen, öppna
        luckan för minneskortet och tryck och håll nere
        båda menyknapparna och LCD knapparna tills kamera kontroll
        menyn framträder. Sätt den till på ('ON').
    (3) Om du byter 'LCD-läge' till 'Monitor' eller
        'Normal', glöm inte att byta tillbaka till 'Av'
        innan du kopplar loss kameran. Annars kan du inte använda
        kamerans knappar. Om du hamnar i detta läge, bör du
        återansluta kameran till PC:n och ändra LCD till 'Av'.

en: Some notes about Olympus cameras:
    (1) Camera Configuration:
        A value of 0 will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. In order
        to use this mode, the camera must be switched
        into 'USB PC control mode'. To get to the menu
        for switching modes, turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnectig. Otherwise you cannot use
        the camera's buttons. If you end up with this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC and switch LCD to 'Off'.
sv: Några noteringa om Olympus kameror (och andra?):
    (1) Kamera-konfiguration:
        Ett värde av 0 innebär standardvärdet (auto)
    (2) Olympus C-3040Z (och möjligen också C-2040Z och andra)
        har ett USB PC-kontroll-läge. För att använda detta
        läge, måste kameran vara inställd på 'USB PC control mode'.
        För att komma till menyn för att byta lägen, öppna
        luckan för minneskortet och tryck och håll nere
        båda menyknapparna och LCD knapparna tills kamera kontroll
        menyn framträder. Sätt den till på ('ON').
    (3) Om du byter 'LCD-läge' till 'Monitor' eller
        'Normal', glöm inte att byta tillbaka till 'Av'
        innan du kopplar loss kameran. Annars kan du inte använda
        kamerans knappar. Om du hamnar i detta läge, bör du
        återansluta kameran till PC:n och ändra LCD till 'Av'.

en: Sony DSC-F1 Digital Camera Support
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Based on the chotplay CLI interface from
    Ken-ichi Hayashi
    Gphoto2 port by Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>
sv: Sony DSC-F1 Digital Kamera Stöd
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Baserad på chotplay CLI-gränssnittet av
    Ken-ichi Hayashi
    Gphoto2-konvertering av Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>

en: Sony DSC-F55/505 gPhoto library
    Supports Sony MSAC-SR1 and Memory Stick used by DCR-PC100
    Originally written by Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    gPhoto2 port by Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>
sv: Sony DSC-F55/505 gPhoto bibliotek
    Stödjer Sony MSAC-SR1 och Memory Stick använt av DCR-PC100
    Ursprungligen skriven av Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    gPhoto2 anpassning av Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>

en: Sound
sv: Ljud

en: Soundvision Driver
    Vince Weaver <vince@deater.net>
sv: Soundvision drivrutin
    Vince Weaver <vince@deater.net>

en: Space remaining: High: %d, Medium: %d, Low: %d
sv: Utrymme kvar: Hög: %d, Medium: %d, Låg: %d

en: Spanish
sv: Spanska

en: Speed %i is not supported!
sv: Hastighet %i stöds ej!

en: Speeds greater than 57600 are not supported for uploading to this camera
sv: Kameran stöder inte hastigheter överstigande 57600 vid uppladdning.

en: Spot Metering Mode
sv: Punktmätningsläge

en: Strobe error.
sv: Blixtfel.

en: Summary for Mustek MDC800:
sv: Summering för Mustek MDC800:

en: SuperFine
sv: SuperFin

en: Switching Camera Off
sv: Stänger av kameran

en: System error.
sv: Systemfel.

en: TV Output Format
sv: TV Utdata format

en: Testing different speeds...
sv: Testar olika hastigheter

en: The Directory Browse "camera" lets you index photos on your hard drive.
sv: Katalogbläddring "camera" låter dig indexera bilderna på din hårddisk.

en: The JD11 camera works rather well with this driver.
    An RS232 interface @ 115 kbit is required for image transfer.
    The driver allows you to get
    
       - thumbnails (64x48 PGM format)
       - full images (640x480 PPM format)
sv: JD11-kamerorna fungerar ganska bra med denna drivrutin.
    Ett RS232-gränssnitt @ 115 kbit krävs för bildöverföring.
    Drivrutinen tillåter dig att få
    
       - minibilder (64x48 PGM format)
       - hela bilder (640x480 PPM format)

en: The Kodak DC120 camera uses the KDC file format for storing images. If you want to view the images you download from your camera, you will need to download the "kdc2tiff" program. It is available from http://kdc2tiff.sourceforge.net
sv: Kodak DC120-kameran använder filformatet KDC för att lagra bilder. Om du vill visa bilderna du laddade ner från din kamera, behöver du ladda ner "kdc2tiff" programmet. Det finns tillgängligt på http://kdc2tiff.sourceforge.net

en: The Samsung digimax 800k driver has been written by James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> for gphoto. Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> ported it to gphoto2. Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> fixed and enhanced the port.
sv: Samsung digimax 800k drivrutinen har skrivits av James Mckenzie <james@fishsoup.dhs.org> för gphoto. Lutz Müller <lutz@users.sf.net> konverterade den till gphoto2. Marcus Meïssner <marcus@jet.franken.de> fixade och förbättrade konverteringen.

en: The battery level of the camera is too low (%d%%). The operation is aborted.
sv: Batterinivån hos kameran är för låg (%d%%). Operationen avbröts.

en: The camera could not be contacted. Please make sure it is conntected to the computer and turned on.
sv: Kameran kunde inte kontaktas. Vänligen kontrollera att den är påslagen och ansluten till datorn.

en: The camera did not accept the command.
sv: Kameran accepterade inte kommandot.

en: The camera does not accept '%s' as filename.
sv: Kameran accepterar inte '%s' som filnamn.

en: The camera does not support speed %i.
sv: Kamera stödjer inte hastigheten %i.

en: The camera sent more bytes than expected (%i)
sv: Kameran skickade med data än förväntat (%i).

en: The camera sent only %i byte(s), but we need at least %i.
sv: Kameran skickade bara %i byte(s), men vi behöver minst %i.

en: The file to be uploaded has a null length
sv: Filen som skall laddas upp har längd noll

en: The filename's length must not exceed 12 characters ('%s' has %i characters).
sv: Filnamnets längd kan inte överstiga 12 tecken (%s) har %i tecken).

en: The filesystem does not support upload of files.
sv: Filsystemet stödjer inte uppladdning av filer.

en: The filesystem doesn't support getting file information
sv: Filsystemet har inget stöd för att hämta filinformation

en: The filesystem doesn't support getting files
sv: Filsystemet stödjer inte nerladdning av filer.

en: The filesystem doesn't support setting file information
sv: Filsystemet har inget stöd för att sätta filinformation

en: The first byte received (0x%x) is not valid.
sv: Den första byten mottogs (0x%x) är inte giltig.

en: The path '%s' is not absolute.
sv: Sökvägen '%s' är inte absolut.

en: The requested port type (%i) is not supported by this driver.
sv: Den begärda porttypen (%i) stöds ej av denna drivrutin.

en: There are still files in folder '%s' that you are trying to remove.
sv: Det finns fortfarande filer i mappen '%s' som du försöker ta bort.

en: There are still subfolders in folder '%s' that you are trying to remove.
sv: Det finns fortfarande undermappar i mappen '%s' som du försöker ta bort.

en: There is currently an operation in progress. This camera only supports one operation at a time. Please wait until the current operation has finished.
sv: Det finns pågår f.n. en operation. Denna kamera klarar endast att utföra en operation i taget. Vänligen vänta tills den nuvarande operationen har avslutats.

en: There is nothing to summarize for this camera.
sv: Det finns inget att summera för denna kamera.

en: This camera can not capture previews.
sv: Denna kamera kan inte ta förgranskningsbilder.

en: This camera can not capture.
sv: Denna kamera kan inte ta bilder.

en: This camera does not offer a manual.
sv: Denna kamera erbjuder inte en bruksanvisning.

en: This camera does not offer any configuration options.
sv: Denna kamera erbjuder inga konfigurationsalternativ.

en: This camera does not provide information about the driver.
sv: Denna kamera erbjuder inte information om drivrutinen.

en: This camera does not support setting configuration options.
sv: Denna kamera stödjer inte sättning av konfigurationsparametrar.

en: This camera does not support summaries.
sv: Denna kamera stödjer inte sammanfattningar.

en: This library has been tested with a Kodak DC 215 Zoom camera. It might work also with DC 200 and DC 210 cameras. If you happen to have such a camera, please send a message to koltan@gmx.de to let me know, if you have any troubles with this driver library or if everything is okay.
sv: Detta bibliotek har testats med en Kodak DC 215 Zoom kamera. Det kan fungera
    också med DC 200 och DC 210 kameror. Om du råkar ha en sådan kamera,
    vänligen skicka ett meddelade till koltan@gmx.de för att låta mig veta, om du
    har några problem med detta drivrutinsbibliotek eller om allt fungerar bra.

en: Thumbnail height: %d
sv: Minibildhöjd: %d

en: Thumbnail size: %d
sv: Minibildstorlek: %d

en: Thumbnail width: %d
sv: Minibildbredd: %d

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Too many retries failed.
sv: För många försök misslyckades.

en: Total pictures captured: %d, Flashes fired: %d
sv: Totalt bilder tagna: %d, Blixtar avfyrade: %d

en: Transmission timed out even after 2 retries. Giving up...
sv: Överförringen tog för lång tid och avbröts efter %i försök. Ger upp...

en: Trying to contact camera...
sv: Försöker kontakta kamera...

en: Tungsten
sv: Glödlampa

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Unknown camera library error
sv: Okänt kamerabiblioteksfel

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Unknown file type %i.
sv: Okänd filtyp %i.

en: Unknown model
sv: Okänd modell

en: Unrecognized response
sv: Ej igenkänd respons

en: Unsuitable card
sv: Olämpligt kort

en: Unsupported command.
sv: Ej stött kommando.

en: Unsupported image type
sv: Ej bildformatet stöds ej.

en: Unsupported port type %i = 0x%x given. Initialization impossible.
sv: Ej stödd port typ %i = 0x%x given. Initialisering omöjlig.

en: Unsupported port type: %d. This driver only works with USB cameras.
sv: Porttypen stöds ej: %d. Denna drivrutin fungerar bara med USB kamror.

en: Upload is supported into the '%s' folder only
sv: Uppladdning stöds endast till '%s' mappen.

en: Uploading file...
sv: Laddar upp fil...

en: Uploading image: %s.
sv: Uppladning av bild: %s.

en: Uploading...
sv: Uppladdning...

en: User canceled download
sv: Användare avbröt nerladdningen

en: Vendor ID: %02x%02x
sv: Försäljar-ID: %02x%02x

en: View hidden directories
sv: Visa dolda kataloger

en: Volatile Settings
sv: Flyktiga inställningar

en: Waiting for completion...
sv: Väntar på att bli klar...

en: Waiting...
sv: Väntar...

en: Weak
sv: Svag

en: White Balance
sv: Vitbalans

en: White Board
sv: Vit tavla

en: White level
sv: Vitbalans

en: Write-protected
sv: Skrivskyddad

en: Wrong escape sequence: expected 0x%02x, got 0x%02x.
sv: Fel utbrytnings sekvens: förväntade 0x%02x, fick 0x%02x.

en: Year/Month/Day
sv: År/Månad/Dag

en: Yes
sv: Ja

en: You have been trying to delete '%s' from folder '%s', but the filesystem does not support deletion of files.
sv: Du har försökt att radera '%s' från mappen '%s', men filsystemet stödjer inte radering av filer.

en: You have to set the port prior initialization of the camera.
sv: Du måste sätta porten innan du initialiserar kameran.

en: Your camera does not support changing filenames.
sv: Din kamera stödjer inte ändring av filnamn.

en: Your camera does only support deleting the last file on the camera. In this case, this is file '%s'.
sv: Din kamera stödjer radering av den senaste filen på kameran. I detta fall, denhär filen '%s'.

en: Zoom (in millimeters)
sv: Zoom (i millimeter)

en: a/c adaptor
sv: nätadapter

en: battery
sv: batteri

en: black & white
sv: svartvitt

en: camera inactive for > 9 seconds, re-initing.
sv: kameran inaktiv för > 9 sekunder, återinitialiseras.

en: color
sv: färger

en: could not change owner name
sv: kunde inte ändra ägarnamnet

en: could not set time
sv: kunde inte ställa in tiden

en: externally
sv: externt

en: fine
sv: fin

en: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    This software was created with the
    help of proprietary information belonging
    to StarDot Technologies.
    
    Author:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Contributors:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Converting raw camera images to RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Information on protocol, raw image format,
         gphoto2 port
sv: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    Denna mjukvara skapades med hjälp av properitär
    information som tillhör StarDot Technologies.
    
    Skapare:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Bidragsgivare:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Konvertering av rå kamerabild till RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Information om protokoll, råa bildformatet,
         gphoto2 portering\n"

en: high (640x480)
sv: hög (640x480)

en: in fill mode
sv: i fyll läge

en: internally
sv: internt

en: jamcam library v
sv: jamcam bibliotek v

en: low (320x240)
sv: låg (320x240)

en: menu
sv: meny

en: no status reported.
sv: ingen status rapporterad.

en: not available: %s
sv: ej tillgänglig: %s

en: off
sv: av

en: on
sv: på

en: on battery
sv: på batteri

en: play
sv: spela upp

en: power OK
sv: kraft OK

en: power bad
sv: kraft dålig

en: ready
sv: redo

en: record
sv: spela in

en: sierra SPARClite library
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Support for sierra-based digital cameras
    including Olympus, Nikon, Epson, and others.
    
    Thanks to Data Engines (www.dataengines.com)
    for the use of their Olympus C-3030Z for USB
    support implementation.
sv: sierra SPARClite bibliotek
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Stöd för sierra-baserade digital kamror
    inklusive Olympus, Nikon, Epson, och andra.
    
    Tack till Data Engines (www.dataengines.com)
    för användingen av deras Olympus C-3030Z för USB-stödet.

en: superfine
sv: extrafin

en: sx330z is USB only
sv: sx330z är USB enbart

en: sysctl call failed ('%m').
sv: sysctl anropet misslyckades ('%m').

en: time set
sv: tiden inställd

en: unknown (0x%02x)
sv: okänd  (0x%02x)
