libgtop - en to sv translation catalogue (261 entries)

en: Abort
sv: Avbruten (SIGABRT)

en: Address
sv: Adress

en: Address of beginning of code segment
sv: Adressen till början av kodsegmentet

en: Address of end of code segment
sv: Adressen till slutet av kodsegmentet

en: Address of the bottom of stack segment
sv: Adressen till botten av stacksegmentet

en: Adjust on exit max value
sv: Justera vid avslut, maxvärde

en: Alarm clock
sv: Alarmklocka

en: Array of additional process groups
sv: Vektor med ytterligare processgrupper

en: Available blocks
sv: Tillgängliga block

en: Background read from tty
sv: Stoppad (terminalläsning)

en: Background write to tty
sv: Stoppad (terminalskrivning)

en: Bad argument to system call
sv: Felaktigt argument till systemanrop

en: Basename of executable file in call to exec()
sv: Grundnamnet på den körbara filen vid anrop till exec()

en: Bit field indicating which CPU is currently running
sv: Bitfält som indikerar vilken processor som för tillfället körs

en: Blocked
sv: Blockerad

en: BootTime
sv: Starttid

en: Broken pipe
sv: Brutet rör

en: Buffers
sv: Buffertar

en: Bus error
sv: Bussfel

en: Bytes In
sv: Inkommande byte

en: Bytes Out
sv: Utgående byte

en: Bytes Total
sv: Totalt byte

en: CPU Time in System Mode
sv: Processortid i systemläge

en: CPU Time in User Mode
sv: Processortid i användarläge

en: CPU Time in User Mode (nice)
sv: Processortid i användarläge (nice)

en: CPU Time in the Idle Task
sv: Processortid i Idle Task

en: CPU Usage
sv: CPU-användning

en: CPU limit exceeded
sv: Begränsning av CPU-tid överskriden

en: Cached
sv: Cachat

en: Child status has changed
sv: Barnstatus ändrad

en: Cmd
sv: Komm

en: Collisions
sv: Kollisioner

en: Command line arguments of the process
sv: Kommandoradsargument till processen

en: Continue
sv: Återupptagen

en: Current limit in bytes on the rss of the process (usually 2,147,483,647).
sv: Nuvarande gräns i byte på rss:en för processen (normalt 2 147 483 647).

en: DEBUG
sv: FELSÖK

en: Data resident set size
sv: Data resident set storlek

en: Default max size of queue
sv: Standard maxstorlek på kö

en: Dirty Size
sv: Smutsig storlek

en: Don't fork into background
sv: Grena inte i bakgrunden

en: EMT error
sv: Emulatorfälla

en: Effective Group ID
sv: Effektivt grupp-id

en: Effective User ID
sv: Effektivt användar-id

en: Enable debugging
sv: Aktivera felsökning

en: Enable verbose output
sv: Aktivera utförlig utskrift

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: Fel vid flagga %s: %s.
    Kör "%s --help" för att se hela listan av alla tillgängliga kommandoflaggor.

en: Errors In
sv: Inkommande fel

en: Errors Out
sv: Utgående fel

en: Errors Total
sv: Totalt fel

en: File System Usage
sv: Filsystemets användning

en: File size limit exceeded
sv: Begränsning av filstorlek överskriden

en: Filesystem Group ID
sv: Filsystemsgrupp-id

en: Filesystem User ID
sv: Filsystemsanvändar-id

en: Floating-point exception
sv: Aritmetiskt fel

en: Free Memory
sv: Ledigt minne

en: Free Swap Space
sv: Fritt växlingsutrymme

en: Free blocks
sv: Fria block

en: Free blocks available to non-superusers
sv: Fria block tillgängliga för icke-superanvändare

en: Free blocks available to the superuser
sv: Fria block tillgängliga för superanvändaren

en: Free file nodes
sv: Fria filnoder

en: Free memory size in kB
sv: Fritt minne i kB

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Full device number of controlling terminal
sv: Fullständiga enhetsnumret på den kontrollerande terminalen

en: GID of process
sv: GID för processen

en: Group ID
sv: Grupp-id

en: Groups
sv: Grupper

en: Hangup
sv: Avringd

en: Has CPU
sv: Har processor

en: HasCPU
sv: HarCPU

en: I/O now possible
sv: I/O möjligt

en: Idle
sv: Ledigt

en: Idle (%)
sv: Ledig (%)

en: Idletime
sv: Idletid

en: Illegal instruction
sv: Otillåten instruktion

en: Information request
sv: Informationsbegäran

en: Input bytes
sv: Inmatade byte

en: Interface Flags
sv: Gränssnittsflaggor

en: Interrupt
sv: Avbruten

en: Invoked from inetd
sv: Startad från inetd

en: Kernel flags of the process.
    
    On Linux, currently every flag has the math bit set, because crt0.s checks for math emulation, so this is not included in the output.
    
    This is probably a bug, as not every process is a compiled C program.
    
    The math bit should be a decimal 4, and the traced bit is decimal 10.
sv: Kernel-flaggor för processen.
    
    I Linux har varje flagga mattebiten satt eftersom crt0.s undersöker om matematikemulering finns, så att den inte tas med i utskriften.
    
    Detta är troligen ett fel, eftersom alla processer inte är ett kompilerat C-program.
    
    Mattebiten ska vara decimalt 4, och spår-biten är decimalt 10.

en: Kernel scheduling priority
sv: Kernel scheduling-prioritet

en: Keyboard stop
sv: Stoppad

en: Kill
sv: Dödad

en: Last PID
sv: Sista PID

en: Last Processor
sv: Senaste processor

en: Length in bytes of the returned string.
sv: Längd i byte på den returnerade strängen.

en: List of currently mounted filesystems
sv: Lista av för närvarande monterade filsystem

en: List of running Processes
sv: Lista med körande processer

en: Load Average
sv: Medellast

en: Load Averange
sv: Meddellast

en: Locked
sv: Låst

en: Mask of blocked signals
sv: Mask med blockerande signaler

en: Mask of caught signals
sv: Mask med fångade signaler

en: Mask of ignored signals
sv: Mask med ignorerade signaler

en: Mask of pending signals
sv: Mask med väntande signaler

en: Max number of arrays
sv: Max antal arrayer

en: Max number of segments
sv: Max antal segment

en: Max number of undo entries per process
sv: Max antal ångrasteg per process

en: Max ops per semop call
sv: Max operationer semaforanrop

en: Max queues system wide
sv: Max köer i hela systemet

en: Max segment size
sv: Max segmentsstorlek

en: Max semaphores per array
sv: Max semaforer per vektor

en: Max semaphores system wide
sv: Max semaforer i hela systemet

en: Max shared segments per process
sv: Max antal delade segment per process

en: Max size of message
sv: Maxstorlek på meddelande

en: Max total shared memory
sv: Max totalt delat minne

en: Maximum Transfer Unit
sv: Maximal överföringsenhet (MTU)

en: Memory Usage
sv: Minnesanvändning

en: Memory in locked pages in kB
sv: Minne i låsta sidor i kB

en: Memory used from user processes in kB
sv: Minne använt av användarprocesser i kB

en: Message Queue Limits
sv: Meddelandekögränser

en: Message segment size
sv: Meddelandesegmentstorlek

en: Min segment size
sv: Min segmentsstorlek

en: Mount List
sv: Lista med monteringar

en: NGroups
sv: NGrupper

en: NO-DAEMON
sv: INGEN-DEMON

en: Network Load
sv: Nätverkslast

en: Number of Tasks
sv: Antal program

en: Number of additional process groups
sv: Antal ytterligare processgrupper

en: Number of clock ticks since system boot
sv: Antal klocktick sedan systemstart

en: Number of clock ticks the system spent in system mode
sv: Antal klocktick systemet har använt i systemläge

en: Number of clock ticks the system spent in the idle task
sv: Antal klocktick systemet har använt i Idle Task

en: Number of clock ticks the system spent in user mode
sv: Antal klocktick systemet har använt i användarläge

en: Number of clock ticks the system spent in user mode (nice)
sv: Antal klocktick systemet har använt i användarläge (nice)

en: Number of entries in message map
sv: Antal poster i meddelandekartan

en: Number of entries in semaphore map
sv: Antal poster i semaforkartan

en: Number of input bytes
sv: Antal inmatade byte

en: Number of jobs running simultaneously averaged over 1, 5 and 15 minutes
sv: Antal samtidigt körande jobb med medel över 1, 5 och 15 minuter

en: Number of list elements
sv: Antal listelement

en: Number of output bytes
sv: Antal utmatade byte

en: Number of pages of shared (mmap'd) memory
sv: Antal sidor med delat (mmap:at) minne

en: Number of pages of virtual memory
sv: Antal sidor virtuellt minne

en: Number of pages the process has in real memory, minus 3 for administrative purposes. This is just the pages which count towards text, data, or stack space. This does not include pages which have not been demand-loaded in, or which are swapped out.
sv: Antal sidor som processen har i riktigt minne, minus 3 för administrativa syften. Detta är endast sidor som kan räknas till text, data eller stack-utrymme. Detta inkluderar inte sidor som inte har laddats in per förfrågan eller som har växlats ut.

en: Number of resident set (non-swapped) pages
sv: Antal resident set (oväxlade) sidor

en: Number of system message headers
sv: Antal systemmeddelandehuvuden

en: Number of tasks currently running
sv: Antal jobb som körs just nu

en: Number of undo structures system wide
sv: Antal ångra-strukturer i hela systemet

en: Output bytes
sv: Utmatade byte

en: PID of parent process
sv: PID för förälderprocessen

en: PPP State
sv: Tillstånd för PPP

en: PPP Statistics
sv: PPP-statistik

en: Packets In
sv: Inkommande paket

en: Packets Out
sv: Utgående paket

en: Packets Total
sv: Totalt paket

en: Page In
sv: Page in

en: Page Out
sv: Page ut

en: Percent:
sv: Procent:

en: Priority
sv: Prioritet

en: Process Arguments
sv: Processens argument

en: Process ID
sv: Process-id

en: Process Kernel Data information
sv: Processens kernel-datainformation

en: Process Memory Map
sv: Processens minneskarta

en: Process Memory information
sv: Processens minnesinformation

en: Process Segment information
sv: Processens segmentinformation

en: Process Signal information
sv: Processens signalinformation

en: Process Status information
sv: Processens statusinformation

en: Process Time information
sv: Processens tidsinformation

en: Process UID and TTY information
sv: Processens UID- och TTY-information

en: Process group ID
sv: Processgrupp-id

en: Profiling alarm clock
sv: Profileringsklocka

en: Quit
sv: Lämnad

en: Real GID of process
sv: Verkligt GID för processen

en: Real UID of process
sv: Verkligt UID för processen

en: Real time accumulated by process (should be utime + stime)
sv: Riktig tid ackumulerad av processen (ska vara atid + stid)

en: Resident Set Size
sv: Resident-set storlek

en: Resident Set Size Limit
sv: Resident-set storleksgräns

en: Running Tasks
sv: Körande program

en: SMP CPU Flags
sv: SMP-processorflaggor

en: SMP CPU Time in System Mode
sv: SMP processortid i systemläge

en: SMP CPU Time in User Mode
sv: SMP processortid i användarläge

en: SMP CPU Time in User Mode (nice)
sv: SMP processortid i användarläge (nice)

en: SMP CPU Time in the Idle Task
sv: SMP processortid i Idle Task

en: SMP Total CPU Time
sv: SMP total processortid

en: SMP kernel-mode CPU time accumulated by process
sv: SMP CPU-tid i kärnläge ackumulerad av processen

en: SMP user-mode CPU time accumulated by process
sv: SMP CPU-tid i användarläge ackumulerad av processen

en: Segmentation violation
sv: Segmenteringsfel

en: Semaphore Set Limits
sv: Semafor-set-gränser

en: Semaphore max value
sv: Maxvärde för semafor

en: Server Features
sv: Serverfunktioner

en: Session ID
sv: Sessions-id

en: Set Group ID
sv: Ställ in grupp-id

en: Set User ID
sv: Ställ in användar-id

en: Share
sv: Delat

en: Shared Memory
sv: Delat minne

en: Shared Memory Limits
sv: Delat minne gränser

en: Shared memory size in kB
sv: Delat minne i kB

en: Shared-Lib resident set size
sv: Delade bibliotek resident set storlek

en: Single-Char code for process state (S=sleeping)
sv: Singelbokstavskod för processläge (S=sovande)

en: Size
sv: Storlek

en: Size in kilobytes of message pool
sv: Storleken på meddelandepoolen i kilobyte

en: Size of a single list element
sv: Storleken på ett enda listelement

en: Size of buffers kB
sv: Storleken på buffertar i kB

en: Size of cached memory in kB
sv: Storleken på cachat minne i kB

en: Spin:
sv: Spinn:

en: Stack resident set size
sv: Stack resident set storlek

en: Standard unix nice level of process
sv: Standard unix nice-nivå för processen

en: Start time of process in seconds since the epoch
sv: Starttid för processen i sekunder sedan epoken

en: Start_Time
sv: Start_tid

en: State
sv: Tillstånd

en: Stop
sv: Stoppad (signal)

en: Subnet
sv: Subnät

en: Swap Usage
sv: Växlingsanvändning

en: System Uptime
sv: Systemets drifttid

en: Terminal process group ID
sv: Terminalens processgrupp-id

en: Termination
sv: Avslutad

en: Text resident set size
sv: Text resident set storlek

en: The current EIP (32-bit instruction pointer).
sv: Nuvarande EIP (32-bitars instruktionspekare).

en: The current value of esp (32-bit stack pointer), as found in the kernel stack page for the process.
sv: Nuvarande värdet av esp (32-bitars stackpekare), som läses ur stackutrymmet för processen i kärnan.

en: The number of major faults that the process and its children have made.
sv: Antalet större sidfel som processen och dess barn gjort.

en: The number of major faults the process has made, those which have required loading a memory page from disk.
sv: Antalet större sidfel processen gjort, vilka kräver att sidan läses in från disk.

en: The number of minor faults that the process and its children have made.
sv: Antalet mindre sidfel som processen och dess barn gjort.

en: The number of minor faults the process has made, those which have not required loading a memory page from disk.
sv: Antal mindre sidfel processen har gjort, vilka inte kräver att en sida läses in från disk.

en: The time (in jiffies) before the next SIGALRM is sent to the process due to an interval timer.
sv: Tiden (i jiffies) tills nästa SIGALRM skickas till processen p.g.a en intervalltimer.

en: The time (in jiffies) of the process's next timeout
sv: Tiden (i jiffies) för processens nästa timeout

en: This is the "channel" in which the process is waiting.  This is the address of a system call, and can be looked up in a namelist if you need a textual name.  (If you have an up-to-date /etc/psdatabase, then try ps -l to see the WCHAN field in action)
sv: Detta är den "kanal" som processen väntar i. Det är en adress till ett systemanrop, och kan letas upp i en namnlista om du vill ha den i textform. (Om du har en korrekt uppdaterad /etc/psdatabase kan du testa ps -l för att se fältet WCHAN)

en: This is the textual name of the `nwchan' field.
sv: Detta är textnamnet för fältet "nwchan"

en: Tick Frequency
sv: Tickfrekvens

en: Tick frequency
sv: Tickfrekvens

en: Tick frequency (default is 100)
sv: Tickfrekvens (standard är 100)

en: Ticks (%ld per second):
sv: Tick (%ld per sekund):

en: Time in seconds since system boot
sv: Tid i sekunder sedan systemstart

en: Time in seconds the system spent in the idle task since system boot
sv: Tid i sekunder som systemet har spenderat i Idle-jobbet sedan systemstart

en: Time of last system boot in seconds since the epoch
sv: Tid för senaste systemstart i sekunder sedan epoken

en: Total
sv: Totalt

en: Total # of pages of memory
sv: Antal sidor minne

en: Total (%)
sv: Totalt (%)

en: Total CPU Time
sv: Total processortid

en: Total Memory
sv: Totalt minne

en: Total Swap Space
sv: Totalt växlingsutrymme

en: Total blocks
sv: Totalt antal block

en: Total file nodes
sv: Totalt antal filnoder

en: Total number of swap pages that have been brought in since system boot
sv: Totalt antal växlingssidor som tagits in sedan systemstart

en: Total number of swap pages that have been brought out since system boot
sv: Totalt antal växlingssidor som tagits ut sedan systemstart

en: Total number of tasks
sv: Totalt antal jobb

en: Total physical memory in kB
sv: Totalt fysiskt minne i kB

en: Total size of dirty pages
sv: Total storlek med smutsiga sidor

en: Total size of list
sv: Totala storleken på listan

en: Trace trap
sv: Spårningsfälla

en: UID of process
sv: UID för processen

en: Uptime
sv: Igångtid

en: Urgent condition on socket
sv: Viktigt I/O-tillstånd

en: Used Memory
sv: Använt minne

en: Used Swap Space
sv: Använt växlingsutrymme

en: Used memory size in kB
sv: Använt minne i kB

en: User
sv: Användare

en: User (%)
sv: Användare (%)

en: User ID
sv: Användar-id

en: User defined signal 1
sv: Användarsignal 1

en: User defined signal 2
sv: Användarsignal 2

en: VERBOSE
sv: UTFÖRLIG

en: Virtual
sv: Virtuellt

en: Virtual alarm clock
sv: Alarmklocka - virtuell tid

en: Window size change
sv: Ändrat fönster

en: cumulative stime of process and reaped children
sv: samlad stid för processen och dess döda barn

en: cumulative utime of process and reaped children
sv: samlad utid för processen och dess döda barn

en: kernel-mode CPU time accumulated by process
sv: kernel-läge CPU-tid ackumulerad av processen

en: read %d byte | read %d bytes
sv[0]: läste %d byte
sv[1]: läste %d byte

en: read data %d byte | read data %d bytes
sv[0]: läste %d byte data
sv[1]: läste %d byte data

en: read data size
sv: läste datastorlek

en: user-mode CPU time accumulated by process
sv: CPU-tid i användarläge ackumulerad av processen

en: write %d byte | write %d bytes
sv[0]: skrev %d byte
sv[1]: skrev %d byte
