libuser - en to sv translation catalogue (191 entries)

en: %s did not have a gid number.
sv: %s hade inget gid-nummer.

en: %s did not have a home directory.
sv: %s hade ingen hemkatalog.

en: Account Expires:	%s
sv: Kontot går ut:	%s

en: Account creation failed: %s.
sv: Skapande av konto misslyckades: %s.

en: Account is locked.
sv: Kontot är låst.

en: Account is not locked.
sv: Kontot är inte låst.

en: Authentication failed for %s.
sv: Autentisering misslyckades för %s.

en: Both -L and -U specified.
sv: Både -L och -U är angivna.

en: Changing finger information for %s.
sv: Ändrar fingerinformation för %s.

en: Changing password for %s.
sv: Byter lösenord för %s.

en: Changing shell for %s.
sv: Byter skal för %s.

en: Copying user structure:
sv: Kopierar användarstruktur:

en: Cyrus SASL error creating user: %s
sv: Cyrus SASL-fel vid skapande av användare: %s

en: Cyrus SASL error creating user: %s: %s
sv: Cyrus SASL-fel vid skapande av användare: %s: %s

en: Cyrus SASL error removing user: %s
sv: Cyrus SASL-fel vid borttagning av användare: %s

en: Cyrus SASL error removing user: %s: %s
sv: Cyrus SASL-fel vid borttagning av användare: %s: %s

en: Default user attribute names:
sv: Standardnamn för användarattribut:

en: Default user object classes:
sv: Standardklasser för användarobjekt:

en: E-Mail Address
sv: E-postadress

en: Entry not found.
sv: Posten hittades inte.

en: Error creating %s: %s.
sv: Fel vid skapande av %s: %s.

en: Error creating `%s': %s
sv: Fel vid skapande av "%s": %s

en: Error creating account for `%s': line improperly formatted.
sv: Fel vid skapande av konto för "%s": raden är felaktigt formaterad.

en: Error creating group `%s'.
sv: Fel vid skapande av gruppen "%s".

en: Error creating group for `%s' with GID %ld.
sv: Fel vid skapande av grupp för "%s" med GID %ld.

en: Error creating home directory for %s: %s
sv: Fel vid skapande av hemkatalog för %s: %s

en: Error creating mail spool for %s.
sv: Fel vid skapande av e-postspool för %s.

en: Error creating mail spool.
sv: Fel vid skapande av e-postspool.

en: Error creating user account for %s: %s
sv: Fel vid skapande av användarkonto för %s: %s

en: Error initializing %s.
sv: Fel vid initiering av %s.

en: Error initializing %s: %s
sv: Fel vid initiering av %s: %s

en: Error initializing %s: %s.
sv: Fel vid initiering av %s: %s.

en: Error initializing PAM.
sv: Fel vid initiering av PAM.

en: Error moving %s to %s: %s.
sv: Fel vid flytt av %s till %s: %s.

en: Error opening `%s': %s.
sv: Fel vid öppnande av "%s": %s.

en: Error parsing arguments: %s.
sv: Fel vid tolkning av argument: %s.

en: Error reading `%s': %s
sv: Fel vid läsning av "%s": %s

en: Error removing %s: %s.
sv: Fel vid borttagning av %s: %s.

en: Error removing `%s': %s
sv: Fel vid borttagning av "%s": %s

en: Error setting initial password for %s: %s
sv: Fel vid inställning av initialt lösenord för %s: %s

en: Error setting password for group %s: %s.
sv: Fel vid inställning av lösenord för gruppen %s: %s.

en: Error setting password for user %s: %s.
sv: Fel vid inställning av lösenord för användaren %s: %s.

en: Failed to drop privileges.
sv: Misslyckades med att släppa rättigheter.

en: Failed to modify aging information for %s.
sv: Misslyckades med att ändra åldringsinformation för %s.

en: Failed to set password for group %s.
sv: Misslyckades med att ställa in grupp för %s.

en: Failed to set password for user %s: %s.
sv: Misslyckades med att ställa in lösenordet för användaren %s: %s.

en: Finger information changed.
sv: Fingerinformationen ändrades.

en: Finger information not changed:  input error.
sv: Fingerinformationen ändrades inte: inmatningsfel.

en: Finger information not changed: %s.
sv: Fingerinformationen ändrades inte: %s.

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Getting default user attributes:
sv: Hämtar standardattribut för användare:

en: Given Name
sv: Förnamn

en: Group %s could not be deleted.
sv: Gruppen %s kunde inte tas bort.

en: Group %s could not be deleted: %s.
sv: Gruppen %s kunde inte tas bort: %s.

en: Group %s could not be locked.
sv: Gruppen %s kunde inte låsas.

en: Group %s could not be modified.
sv: Gruppen %s kunde inte ändras.

en: Group %s could not be modified: %s.
sv: Gruppen %s kunde inte ändras: %s.

en: Group %s could not be unlocked.
sv: Gruppen %s kunde inte låsas upp.

en: Group %s does not exist.
sv: Gruppen %s finns inte.

en: Group creation failed.
sv: Skapande av grupp misslyckades.

en: Group with GID %ld did not have a group name.
sv: Gruppen med GID %ld hade inget gruppnamn.

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Inactive:	%d
sv: Inaktiv:	%d

en: Internal PAM error `%s'.
sv: Internt PAM-fel "%s".

en: Internal error.
sv: Internt fel.

en: Kerberos Password for Admin Principal
sv: Kerberos-lösenord för Admin Principal

en: Kerberos Realm
sv: Kerberos-realm

en: LDAP Bind DN
sv: LDAP Bind-DN

en: LDAP Bind Password
sv: LDAP Bind-lösenord

en: LDAP SASL Authorization User
sv: LDAP SASL-auktoriseringsanvändare

en: LDAP SASL User
sv: LDAP SASL-användare

en: LDAP Search Base DN
sv: Bassök-DN för LDAP

en: LDAP Server Name
sv: Namn på LDAP-server

en: LDAP server appears to have no root DSE
sv: LDAP-servern verkar inte ha någon rot-DSE

en: Last Change:	%s
sv: Senaste ändring:	%s

en: Maximum:	%d
sv: Längsta:	%d

en: Minimum:	%d
sv: Kortaste:	%d

en: Never
sv: Aldrig

en: New Shell
sv: Nytt skal

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New password (confirm)
sv: Nytt lösenord (bekräfta)

en: No group name specified, no name for gid %d.
sv: Inget gruppnamn angivet, inget namn för gid %d.

en: No group name specified, using %s.
sv: Inget gruppnamn angivet, använder %s.

en: No group name specified.
sv: Inget gruppnamn angivet.

en: No group with GID %ld exists, not removing.
sv: Det finns ingen grupp med GID %ld, tar inte bort.

en: No new home directory for %s.
sv: Ingen ny hemkatalog för %s.

en: No old home directory for %s.
sv: Ingen gammal hemkatalog för %s.

en: No user name specified, no name for uid %d.
sv: Inget användarnamn angivet, inget namn för uid %d.

en: No user name specified, using %s.
sv: Inget användarnamn angivet. använder %s.

en: No user name specified.
sv: Inget användarnamn angivet.

en: Office
sv: Kontor

en: Office Phone
sv: Kontorstelefon

en: Password Expires:	%s
sv: Lösenordet går ut:	%s

en: Password Inactive:	%s
sv: Lösenordet inaktivt:	%s

en: Password change canceled.
sv: Bytet av lösenord avbröts.

en: Password changed.
sv: Lösenordet ändrat.

en: Passwords do not match, try again.
sv: Lösenorden stämmer inte överens, försök igen.

en: Refusing to create account with UID 0.
sv: Vägrar att skapa konto med UID 0.

en: Searching for group named %s.
sv: Söker efter grupp med namnet %s.

en: Searching for group with ID %d.
sv: Söker efter grupp med ID %d.

en: Searching for user named %s.
sv: Söker efter användare med namnet %s.

en: Searching for user with ID %d.
sv: Söker efter användare med ID %d.

en: Shell changed.
sv: Skalet ändrat.

en: Surname
sv: Efternamn

en: User %s could not be deleted: %s.
sv: Användaren %s kunde inte tas bort: %s.

en: User %s could not be locked: %s.
sv: Användaren %s kunde inte låsas: %s.

en: User %s could not be modified: %s.
sv: Användaren %s kunde inte ändras: %s.

en: User %s could not be unlocked: %s.
sv: Användaren %s kunde inte låsas upp: %s.

en: User %s does not exist.
sv: Användaren %s finns inte.

en: User mismatch.
sv: Matchning av användare misslyckades.

en: Warning:	%d
sv: Varning:	%d

en: [OPTION...]
sv: [FLAGGA...]

en: [OPTION...] [user]
sv: [FLAGGA...] [användare]

en: [OPTION...] group
sv: [FLAGGA...] grupp

en: [OPTION...] user
sv: [FLAGGA...] användare

en: access denied
sv: åtkomst nekas

en: backup file `%s' exists and is not a regular file
sv: säkerhetskopian "%s" finns och är inte en vanlig fil

en: bad user/group id
sv: felaktigt användar-/gruppid

en: bad user/group name
sv: felaktigt användar-/gruppnamn

en: could not bind to LDAP server
sv: kunde inte binda till LDAP-servern

en: could not convert internal data to LDAPMods
sv: kunde inte konvertera intern data till LDAPMods

en: could not negotiate TLS with LDAP server
sv: kunde inte förhandla om TLS med LDAP-servern

en: could not open configuration file `%s': %s
sv: kunde inte öppna konfigurationsfilen "%s": %s

en: could not search LDAP server
sv: kunde inte söka LDAP-servern

en: could not set LDAP protocol to version %d
sv: kunde inte ställa LDAP-protokoll till version %d

en: couldn't open `%s': %s
sv: kunde inte öppna "%s": %s

en: couldn't read from `%s': %s
sv: kunde inte läsa från "%s": %s

en: couldn't stat `%s': %s
sv: kunde inte ta status på "%s": %s

en: couldn't write to `%s': %s
sv: kunde inte skriva till "%s": %s

en: data not found in file
sv: data hittades inte i fil

en: entity has no %s attribute
sv: enheten har inget %s-attribut

en: entity has no %s or %s attributes
sv: enheten har inga %s- eller %s-attribut

en: entity object has no %s attribute
sv: enhetsobjektet har inget %s-attribut

en: entity structure has no %s or %s attributes
sv: enhetsstrukturen har inga %s- eller %s-attribut

en: entity was created with no %s or %s attributes
sv: enheten skapades utan %s- eller %s-attribut

en: entry already present in file
sv: posten finns redan i filen

en: error connecting to the kadm5 server for service `%s' in realm `%s': %s
sv: fel vid anslutning till kadm5-servern för tjänsten "%s" i realm "%s": %s

en: error creating `%s': %s
sv: fel vid skapande av "%s": %s

en: error creating home directory for user
sv: fel vid skapande av hemkatalog för användare

en: error creating mail spool for user
sv: fel vid skapande av e-postspool för användare

en: error initializing Cyrus SASL: %s
sv: fel vid initiering av Cyrus SASL: %s

en: error initializing kerberos library
sv: fel vid initiering av kerberos-biblioteket

en: error initializing ldap library
sv: fel vid initiering av ldap-biblioteket

en: error loading module
sv: fel vid inläsning av modul

en: error locking file
sv: fel vid låsning av fil

en: error locking file: %s
sv: fel vid låsning av fil: %s

en: error manipulating terminal attributes
sv: fel vid manipulering av terminalattribut

en: error mapping name to LDAP base distinguished name
sv: fel vid mappande av namn till "base distinguished name" i LDAP

en: error mapping name to LDAP distinguished name
sv: fel vid mappande av namn till "distinguished name" i LDAP

en: error modifying LDAP directory entry: %s
sv: fel vid ändring av LDAP-katalogpost: %s

en: error moving home directory for user
sv: fel vid flytt av hemkatalog för användare

en: error opening file
sv: fel vid öppning av fil

en: error parsing user name `%s' for kerberos
sv: fel vid tolkning av användarnamnet "%s" för kerberos

en: error reading file
sv: fel vid läsning av fil

en: error reading from terminal
sv: fel vid läsning från terminal

en: error reading information for `%s' from kerberos
sv: fel vid läsning av information för "%s" från kerberos

en: error reading terminal attributes
sv: fel vid läsning av terminalattribut

en: error removing LDAP directory entry: %s.
sv: fel vid borttagning av LDAP-katalogpost: %s.

en: error removing home directory for user
sv: fel vid borttagning av hemkatalog för användare

en: error renaming LDAP directory entry: %s
sv: fel vid byte av namn på LDAP-katalogpost: %s

en: error resolving symbol in module
sv: fel vid uppslagning av symbol i modul

en: error setting password for `%s'
sv: fel vid inställning av lösenord för "%s"

en: error setting password in LDAP directory for %s: %s
sv: fel vid inställning av lösenord i LDAP-katalogen för %s: %s

en: error setting terminal attributes
sv: fel vid inställning av terminalattribut

en: error statting file
sv: fel vid tagning av status på fil

en: error writing to file
sv: fel vid skrivning till fil

en: generic error
sv: allmänt fel

en: internal initialization error
sv: internt initieringsfel

en: library/module version mismatch
sv: biblioteks-/modulversion stämmer inte överens

en: module disabled by configuration
sv: modulen inaktiverad i konfiguration

en: module version mismatch in `%s'
sv: modulversion stämmer inte överens i "%s"

en: name contains control characters
sv: namnet innehåller kontrolltecken

en: name contains invalid char `%c'
sv: namnet innehåller det ogiltiga tecknet "%c"

en: name contains non-ASCII characters
sv: namnet innehåller tecken som inte är ASCII

en: name contains whitespace
sv: namnet innehåller blanksteg

en: name is not set
sv: namnet är inte angivet

en: name is too short
sv: namnet är för kort

en: no `%s' attribute found
sv: inget "%s"-attribut hittades

en: no initialization function %s in `%s'
sv: ingen initieringsfunktion %s i "%s"

en: no shadow file present -- disabling
sv: ingen shadow-fil finns tillgänglig -- inaktiverar

en: no such object in LDAP directory
sv: det finns inget sådant objekt i LDAP-katalogen

en: not enough privileges
sv: inte tillräckligt med rättigheter

en: not executing with superuser privileges
sv: kör inte med superanvändarrättigheter

en: object had no %s attribute
sv: objektet hade inget %s-attribut

en: object has no %s attribute
sv: objektet har inget %s-attribut

en: success
sv: lyckades

en: unknown error
sv: okänt fel

en: user object had no %s attribute
sv: användarobjektet hade inget %s-attribut

en: user object was created with no `%s'
sv: användarobjektet skapades utan "%s"

en: user/group id in use
sv: användar-/gruppid är upptaget

en: user/group name in use
sv: användar-/gruppnamnet är upptaget
