nautilus - en to sv translation catalogue (1269 entries)

en:  (another copy)
sv:  (ytterligare en kopia)

en:  (containing %d item) |  (containing %d items)
sv[0]:  (innehåller %d objekt)
sv[1]:  (innehåller %d objekt)

en:  (containing a total of %d item) |  (containing a total of %d items)
sv[0]:  (innehållandes totalt %d objekt)
sv[1]:  (innehållandes totalt %d objekt)

en:  (copy)
sv:  (kopia)

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.
sv: "%s" kan inte öppna "%s" eftersom "%s" inte kan komma åt filer på "%s"-platser.

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s".locations.
sv: "%s" kan inte öppna "%s" eftersom "%s" inte kan komma åt filer på "%s"-platser.

en: "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
sv: "%s" kan inte kopieras eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att läsa den.

en: "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
sv: "%s" kan inte tas bort eftersom den är på en skrivskyddad disk.

en: "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
sv: "%s" kan inte tas bort eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att ändra dess föräldermapp.

en: "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
sv: "%s" kan inte flyttas eftersom den är på en skrivskyddad disk.

en: "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
sv: "%s" kan inte flyttas eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att ändra den eller dess föräldermapp.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
sv: "%s" kunde inte hittas. Den har kanske tagits bort nyligen.

en: "%s" is an executable text file.
sv: "%s" är en körbar textfil.

en: "%s" is not a valid location.
sv: "%s" är inte en giltig plats.

en: "%s" selected
sv: "%s" markerad

en: "%s" selected (%s)
sv: "%s" markerad (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
sv: "%s" kommer att kopieras om du väljer kommandot Klistra in filer

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
sv: "%s" kommer att flyttas om du väljer kommandot Klistra in filer

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
sv: %A %-d %B %Y kl. %H.%M.%S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
sv: %a %-d %b %Y kl. %H.%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
sv: %a %-d %b %Y kl. %H.%M.%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
sv: %-d %b %Y kl. %H.%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
sv: %-d %b %Y, %H.%M

en: %d folder selected | %d folders selected
sv[0]: %d mapp markerad
sv[1]: %d mappar markerade

en: %d item selected (%s) | %d items selected (%s)
sv[0]: %d objekt markerat (%s)
sv[1]: %d objekt markerade (%s)

en: %d item, with size %s | %d items, totalling %s
sv[0]: %d objekt, med storleken %s
sv[1]: %d objekt, med totalt %s

en: %d other item selected (%s) | %d other items selected (%s)
sv[0]: %d annat objekt markerat (%s)
sv[1]: %d andra objekt markerade (%s)

en: %dnd link to %s
sv: %d:a länken till %s

en: %drd link to %s
sv: %d:e länken till %s

en: %dst link to %s
sv: %d:a länken till %s

en: %dth link to %s
sv: %d:e länken till %s

en: %ld of %ld
sv: %ld av %ld

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
sv: %Y-%m-%d, %H.%M

en: %m/%d/%y
sv: %Y-%m-%d

en: %s (%dnd copy)%s
sv: %s (%d:a kopian)%s

en: %s (%drd copy)%s
sv: %s (%d:e kopian)%s

en: %s (%dst copy)%s
sv: %s (%d:a kopian)%s

en: %s (%dth copy)%s
sv: %s (%d:e kopian)%s

en: %s (another copy)%s
sv: %s (ytterligare en kopia)%s

en: %s (copy)%s
sv: %s (kopia)%s

en: %s Properties
sv: Egenskaper för %s

en: %s Viewer
sv: %s-visare

en: %s Visible Columns
sv: %s synliga kolumner

en: %s's Home
sv: %.0sHem

en: %s, Free space: %s
sv: %s, ledigt utrymme: %s

en: %u file | %u files
sv[0]: %u fil
sv[1]: %u filer

en: %u folder | %u folders
sv[0]: %u mapp
sv[1]: %u mappar

en: %u item | %u items
sv[0]: %u objekt
sv[1]: %u objekt

en: (Empty)
sv: (Tomt)

en: (some contents unreadable)
sv: (en del innehåll är oläsbart)

en: 00/00/00
sv: 0000-00-00

en: 00/00/00, 00:00 PM
sv: 0000-00-00, 00.00

en: 100 K
sv: 100 kB

en: 100 KB
sv: 100 kB

en: 500 K
sv: 500 kB

en: 500 KB
sv: 500 kB

en: <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
     | <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
sv[0]: <b>Bildtyp:</b>    %s (%s)
    <b>Upplösning:</b> %d×%d bildpunkt
sv[1]: <b>Bildtyp:</b>    %s (%s)
    <b>Upplösning:</b> %d×%d bildpunkter

en: <b>_Bookmarks</b>
sv: <b>_Bokmärken</b>

en: <b>_Location</b>
sv: <b>_Plats</b>

en: <b>_Name</b>
sv: <b>_Namn</b>

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
sv: <span weight="bold">Beteende</span>

en: <span weight="bold">Default View</span>
sv: <span weight="bold">Standardvy</span>

en: <span weight="bold">Executable Text Files</span>
sv: <span weight="bold">Körbara textfiler</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
sv: <span weight="bold">Mappar</span>

en: <span weight="bold">Icon Captions</span>
sv: <span weight="bold">Ikonrubriker</span>

en: <span weight="bold">Icon View Defaults</span>
sv: <span weight="bold">Standardalternativ för ikonvyn</span>

en: <span weight="bold">List Columns</span>
sv: <span weight="bold">Listkolumner</span>

en: <span weight="bold">List View Defaults</span>
sv: <span weight="bold">Standardalternativ för listvyn</span>

en: <span weight="bold">Other Previewable Files</span>
sv: <span weight="bold">Andra förhandsgranskningsbara filer</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
sv: <span weight="bold">Ljudfiler</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
sv: <span weight="bold">Textfiler</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
sv: <span weight="bold">Papperskorg</span>

en: <span weight="bold">Tree View Defaults</span>
sv: <span weight="bold">Standardalternativ för trädvyn</span>

en: ? bytes
sv: ? byte

en: ? items
sv: ? objekt

en: A Teal variation of the Crux theme.
sv: En blågrön variant på Crux-temat.

en: A link called "Link To Old Desktop" has been created on the desktop.
sv: En länk med namnet "Länk till gammalt skrivbord" har skapats på skrivbordet.

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
sv: En lista med rubriker under en ikon i ikonvyn och på skrivbordet. Det verkliga antalet rubriker beror på zoomnivån. Möjliga värden är: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" och "mime_type".

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
sv: Ett tema som är gjort för att passa bra med den klassiska GNOME-miljön.

en: A trash folder is used for storing items moved to the trash.
sv: En papperskorgsmapp används för lagring av objekt som flyttats till papperskorgen.

en: A user-visible description of the column
sv: En beskrivning av kolumnen som är synlig för användaren

en: About Scripts
sv: Om skript

en: Access was denied.
sv: Åtkomst nekades.

en: Accessed:
sv: Åtkommen:

en: Activate items with a _double click
sv: Aktivera objekt med ett _dubbelklick

en: Activate items with a _single click
sv: Aktivera objekt med ett _enkelklick

en: Add Emblems...
sv: Lägg till emblem...

en: Add Nautilus to session
sv: Lägg till Nautilus till session

en: Add a bookmark for the current location to this menu
sv: Lägg till ett bokmärke för den aktuella platsen till denna meny

en: Adjust your user environment
sv: Anpassa din användarmiljö

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
sv: Alla körbara filer i denna mapp kommer att visas i Skript-menyn.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
sv: Alla körbara filer i denna mapp kommer att visas i Skript-menyn. Genom att välja ett skript i menyn kör du det skriptet.
    
    När de körs från en lokal mapp kommer skripten att få namnen på de markerade filerna skickade till sig. När de körs från en fjärrmapp (t.ex. en mapp som visar webb- eller ftp-innehåll) får skripten inga parametrar skickade till sig.
    
    I alla fall kommer Nautilus att ställa in följande systemvariabler, som skripten kan använda:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: sökvägarna till de markerade filerna, åtskilda med nyrader (endast om lokalt)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI för den aktuella platsen
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: det aktuella fönstrets position och storlek

en: Always
sv: Alltid

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
sv: En aubergine-variant på Crux-temat.

en: An _Application...
sv: Ett _program...

en: An invalid drag type was used.
sv: En ogiltig dragtyp användes.

en: Aperture Value
sv: Bländarvärde

en: Apparition
sv: Spöke

en: Application
sv: Program

en: Application ID
sv: Program-id

en: Applications
sv: Program

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
sv: Är du säker på att du vill tömma listan över platser som du har besökt?

en: Are you sure you want to empty all of the items from the trash?
sv: Är du säker att du vill tömma alla objekt i papperskorgen?

en: Are you sure you want to forget history?
sv: Är du säker på att du vill glömma historien?

en: Are you sure you want to open all files?
sv: Är du säker att du vill öppna alla filer?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the trash?
sv: Är du säker att du vill ta bort "%s" permanent från papperskorgen?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
sv: Är du säker att du vill ta bort "%s" permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the trash?
sv[0]: Är du säker att du vill ta bort det markerade objektet i papperskorgen permanent?
sv[1]: Är du säker att du vill ta bort de %d markerade objekten i papperskorgen permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
sv[0]: Är du säker att du vill ta bort det markerade objektet permanent?
sv[1]: Är du säker att du vill ta bort de %d markerade objekten permanent?

en: Arran_ge Items
sv: _Ordna objekt

en: Art
sv: Konst

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
sv: Fråga innan papperskorgen _töms eller filer tas bort

en: Attribute
sv: Attribut

en: Back
sv: Bakåt

en: Background
sv: Bakgrund

en: Backgrounds and Emblems
sv: Bakgrunder och emblem

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
sv: Försäkra dig om att du har startat Medusa-söktjänsten och att Medusa-indexeraren kör om du inte har ett index.

en: Before running Nautilus, please create the following folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
sv: Innan du kör Nautilus bör du skapa denna mapp, eller ställa in de nödvändiga rättigheterna för att Nautilus ska kunna skapa den.

en: Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
sv: Innan du kör Nautilus bör du skapa dessa mappar, eller ställa in de nödvändiga rättigheterna för att Nautilus ska kunna skapa dem.

en: Behavior
sv: Beteende

en: Black
sv: Svart

en: Blue Ridge
sv: Blå kam

en: Blue Rough
sv: Blå sträv

en: Blue Type
sv: Blå typ

en: Bookmark for Nonexistent Location
sv: Bokmärke för icke-existerande plats

en: Bring up a new window for every opened file
sv: Visa ett nytt fönster för varje öppnad fil

en: Broken Link
sv: Trasig länk

en: Browse Filesystem
sv: Bläddra i filsystemet

en: Browse Folder
sv: Bläddra i mapp

en: Browse Folders
sv: Bläddra i mappar

en: Browse available software
sv: Bläddra bland tillgängliga program

en: Browse the filesystem with the file manager
sv: Bläddra i filsystemet med filhanteraren

en: Brushed Metal
sv: Polerad metall

en: Bubble Gum
sv: Tuggummi

en: Burlap
sv: Säckväv

en: By Emblems
sv: Efter emblem

en: By Modification Date
sv: Efter ändringsdatum

en: By Modification _Date
sv: Efter ändrings_datum

en: By Name
sv: Efter namn

en: By Size
sv: Efter storlek

en: By Type
sv: Efter typ

en: By _Emblems
sv: Efter _emblem

en: By _Name
sv: Efter _namn

en: By _Size
sv: Efter _storlek

en: By _Type
sv: Efter _typ

en: CD Creator
sv: Cd-skapare

en: CD _Creator
sv: _Cd-skapare

en: C_ancel Remove
sv: A_vbryt ta bort

en: C_lear Text
sv: T_öm text

en: C_olors
sv: F_ärger

en: C_onnect
sv: _Anslut

en: Camera
sv: Kamera

en: Camera Brand
sv: Kameramärke

en: Camera Model
sv: Kameramodell

en: Camouflage
sv: Kamouflage

en: Can't Change Trash Location
sv: Kan inte byta plats på papperskorgen

en: Can't Connect to Server
sv: Kan inte ansluta till servern

en: Can't Copy Into Self
sv: Kan inte kopiera in i sig själv

en: Can't Copy Over Self
sv: Kan inte kopiera över sig själv

en: Can't Copy Trash
sv: Kan inte kopiera papperskorgen

en: Can't Delete Volume
sv: Kan inte ta bort volym

en: Can't Display Location
sv: Kan inte visa plats

en: Can't Execute Remote Links
sv: Kunde inte köra fjärrlänkar

en: Can't Launch CD Burner
sv: Kan inte starta cd-brännare

en: Can't Move Into Self
sv: Kan inte flytta in i sig själv

en: Can't Open Location
sv: Kan inte öppna plats

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
sv: Kan inte hitta beskrivningen ens för "x-directory/normal". Detta betyder troligtvis att din gnome-vfs.keys-fil finns på fel plats eller inte kan hittas av någon annan anledning.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Group Change?
sv: Avbryt byte av grupp?

en: Cancel Open?
sv: Avbryt öppning?

en: Cancel Owner Change?
sv: Avbryt byte av ägare?

en: Cancel Rename?
sv: Avbryt namnbyte?

en: Cancel Showing Properties Window?
sv: Avbryt visandet av egenskapsfönstret?

en: Cannot move "%s" because it or its parent folder are contained in the destination.
sv: Kan inte flytta "%s" eftersom den eller dess föräldermapp finns i målet.

en: Cannot move "%s" to the trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
sv: Kan inte flytta "%s" till papperskorgen eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att ändra den eller dess föräldermapp.

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
sv: Kan inte flytta filen till papperskorgen. Vill du ta bort den omedelbart?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
sv: Kan inte flytta objekt till papperskorgen. Vill du ta bort dem omedelbart?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
sv: Kan inte flytta en del objekt till papperskorgen. Vill du ta bort dessa omedelbart?

en: Cannot open %s
sv: Kan inte öppna %s

en: Certified
sv: Certifierad

en: Chalk
sv: Krita

en: Change Desktop _Background
sv: Byt skrivbordsbak_grund

en: Change how files are managed
sv: Ändra hur filer hanteras

en: Change systemwide settings (affects all users)
sv: Ändra globala systeminställningar (påverkar alla användare)

en: Change the visibility of this window's location bar
sv: Ändra synligheten på detta fönsters adressrad

en: Change the visibility of this window's sidebar
sv: Ändra synligheten på detta fönsters sidopanel

en: Change the visibility of this window's statusbar
sv: Ändra synligheten på detta fönsters statusrad

en: Changing group.
sv: Byter grupp.

en: Changing owner.
sv: Byter ägare.

en: Charcoal
sv: Träkol

en: Check that an SMB server is running in the local network.
sv: Kontrollera att en SMB-server körs på det lokala nätverket.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
sv: Kontrollera att du stavat namnet rätt och att dina proxyserverinställningar stämmer.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
sv: Kontrollera att du har de rättigheter som krävs för att ta bort emblemet.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
sv: Kontrollera att du har de rättigheter som krävs för att ta bort mönstret.

en: Check that your proxy settings are correct.
sv: Kontrollera att dina proxyserverinställningar stämmer.

en: Choose a program with which to open the selected item
sv: Välj ett program att öppna det markerade objektet med

en: Choose a view for "%s":
sv: Välj en vy för "%s":

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
sv: Välj en vy för den aktuella platsen, eller modifiera vyerna

en: Choose an application with which to open "%s":
sv: Välj ett program att öppna "%s" med:

en: Choose another application with which to open the selected item
sv: Välj ett annat program att öppna det markerade objektet med

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
sv: Välj i vilken ordning informationen ska visas under ikonnamn. Mer information visas när du zoomar in närmare.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
sv: Välj den sortering av information som ska användas i listvyn.

en: Choose the order of information to appear in this folder.
sv: Välj i vilken ordning informationen ska visas i denna mapp.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
sv: Genom att välja ett skript från menyn kör du det skriptet med alla markerade objekt som indata.

en: Clean _Up by Name
sv: St_äda upp efter namn

en: Clear History
sv: Töm historik

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
sv: Töm innehållet i Gå-menyn och Föregående/Nästa-listorna

en: Click on a color to remove it
sv: Klicka på en färg för att ta bort den

en: Click on a pattern to remove it
sv: Klicka på ett mönster för att ta bort det

en: Click on an emblem to remove it
sv: Klicka på ett emblem för att ta bort det

en: Close P_arent Folders
sv: Stäng _föräldermappar

en: Close _All Windows
sv: Stäng _alla fönster

en: Close all Navigation windows
sv: Stäng alla navigeringsfönster

en: Close the side pane
sv: Stäng sidopanelen

en: Close this folder
sv: Stäng denna mapp

en: Close this folder's parents
sv: Stäng föräldrarna till denna mapp

en: Color _name:
sv: Färg_namn:

en: Color _value:
sv: Färg_värde:

en: Color of the selection box
sv: Färg på markeringsrutan

en: Color used for information text against a dark background
sv: Färg som används för informationstext mot en mörk bakgrund

en: Color used for information text against a light background
sv: Färg som används för informationstext mot en ljus bakgrund

en: Colors:
sv: Färger:

en: Compact _Layout
sv: Kompakt _layout

en: Computer
sv: Dator

en: Computer icon visible on desktop
sv: Datorikon synlig på skrivbordet

en: Concrete
sv: Betong

en: Configure network services
sv: Konfigurera nätverkstjänster

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
sv: Konfigurera nätverkstjänster (webbserver, DNS-server, osv)

en: Conflict While Copying
sv: Konflikt vid kopiering

en: Connect to Server
sv: Anslut till server

en: Connect to _Server...
sv: Anslut till _server...

en: Contains a side pane view
sv: Innehåller en sidopanelsvy

en: Content View
sv: Innehållsvy

en: Contents:
sv: Innehåll:

en: Cool
sv: Häftig

en: Copy Folder
sv: Kopiera mapp

en: Copy the selected text to the clipboard
sv: Kopiera den markerade texten till urklipp

en: Copying
sv: Kopierar

en: Copying files
sv: Kopierar filer

en: Copyright (C) 1999-2001 Eazel, Inc.
sv: Copyright © 1999-2001 Eazel, Inc.

en: Cork
sv: Kork

en: Could not complete specified action.
sv: Kunde inte färdigställa angiven åtgärd.

en: Could not complete specified action:  %s
sv: Kunde inte färdigställa angiven åtgärd: %s

en: Could not copy "%s" to the new location.
sv: Kunde inte kopiera "%s" till den nya platsen.

en: Could not move "%s" to the new location.
sv: Kunde inte flytta "%s" till den nya platsen.

en: Couldn't Add Emblem
sv: Kunde inte lägga till emblem

en: Couldn't Add Emblems
sv: Kunde inte lägga till emblem

en: Couldn't Create Required Folder
sv: Kan inte skapa mapp som krävs

en: Couldn't Create Required Folders
sv: Kan inte skapa mappar som krävs

en: Couldn't Delete Emblem
sv: Kunde inte ta bort emblem

en: Couldn't Delete Pattern
sv: Kunde inte ta bort mönster

en: Couldn't Install Color
sv: Kunde inte installera färg

en: Couldn't Install Emblem
sv: Kunde inte installera emblem

en: Couldn't Install Pattern
sv: Kunde inte installera mönster

en: Couldn't Remove Emblem
sv: Kunde inte ta bort emblem

en: Couldn't Rename Emblem
sv: Kunde inte byta namn på emblem

en: Couldn't Show Help
sv: Kunde inte visa hjälp

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
sv: Kunde inte byta grupp på "%s" eftersom den finns på en skrivskyddad disk

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
sv: Kunde inte byta namn på "%s" eftersom den finns på en skrivskyddad disk

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
sv: Kunde inte byta ägare på "%s" eftersom den finns på en skrivskyddad disk

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
sv: Kunde inte byta ägare på "%s" eftersom den är på en skrivskyddad disk

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot contact the SMB master browser.
sv: Kunde inte visa "%s", eftersom Nautilus inte kan kontakta SMB-huvudbläddraren.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found.
sv: Kunde inte visa "%s", eftersom värden "%s" inte kunde hittas.

en: Couldn't display "%s".
sv: Kunde inte visa "%s".

en: Couldn't find "%s".
sv: Kunde inte hitta "%s".

en: Couldn't install emblem
sv: Kunde inte installera emblem

en: Couldn't remove emblem with name '%s'.
sv: Kunde inte ta bort emblemet med namnet "%s".

en: Couldn't rename emblem with name '%s'.
sv: Kunde inte byta namn på emblemet med namnet "%s".

en: Count _number of items:
sv: Räkna _antal objekt:

en: Countertop
sv: Kontratopp

en: Create Document from template "%s"
sv: Skapa dokument från mallen "%s"

en: Create Folder
sv: Skapa mapp

en: Create L_auncher
sv: Skapa st_artare

en: Create _Document
sv: Skapa _dokument

en: Create _Folder
sv: Skapa _mapp

en: Create a New Color:
sv: Skapa en ny färg:

en: Create a New Emblem:
sv: Skapa ett nytt emblem:

en: Create a new empty file inside this folder
sv: Skapa en ny tom fil inuti denna mapp

en: Create a new empty folder inside this folder
sv: Skapa en ny tom mapp inuti denna mapp

en: Create a new launcher
sv: Skapa en ny startare

en: Create a symbolic link for each selected item
sv: Skapa en symbolisk länk för varje markerat objekt

en: Create the initial window with the given geometry.
sv: Skapa det första fönstret med den angivna geometrin.

en: Creating Properties window.
sv: Skapar fönstret Egenskaper.

en: Creating links to files
sv: Skapar länkar till filer

en: Criteria for search bar searching
sv: Kriterium för sökradssökning

en: Criteria when matching files searched for in the search bar. If set to "search_by_text", then Nautilus will Search for files by file name only. If set to "search_by_text_and_properties", then Nautilus will search for files by file name and file properties.
sv: Kriterium för när filer som söks efter i sökraden matchas. Om detta är satt till "search_by_text" kommer Nautilus att söka efter filer endast efter namnet. Om detta är satt till "search_by_text_and_properties" kommer Nautilus att söka efter filer både efter namn och filegenskaper.

en: Crux-Eggplant
sv: Crux-aubergine

en: Crux-Teal
sv: Crux-blågrön

en: Cu_t File
sv: Klipp _ut fil

en: Cu_t Files
sv: Klipp _ut filer

en: Current Nautilus theme (deprecated)
sv: Aktuellt Nautilus-tema (föråldrat)

en: Custom Background Set
sv: Anpassad bakgrundssamling

en: Custom Side Pane Background Set
sv: Anpassad sidopanelsbakgrundssamling

en: Cut Folder
sv: Klipp ut mapp

en: Cut Text
sv: Klipp ut text

en: Cut _Text
sv: Klipp _ut text

en: Cut the selected text to the clipboard
sv: Klipp ut den markerade texten till urklipp

en: D_uplicate
sv: _Duplicera

en: Danger
sv: Fara

en: Danube
sv: Donau

en: Dark Cork
sv: Mörk kork

en: Dark GNOME
sv: Mörk GNOME

en: Dark Info Color
sv: Mörk informationsfärg

en: Date Accessed
sv: Åtkomstdatum

en: Date Modified
sv: Ändringsdatum

en: Date Taken
sv: Datum för tagning

en: Deep Teal
sv: Mörkt blågrön

en: Default Background Color
sv: Standardbakgrundsfärg

en: Default Background Filename
sv: Filnamn för standardbakgrund

en: Default Side Pane Background Color
sv: Standardbakgrundsfärg för sidopanel

en: Default Side Pane Background Filename
sv: Filnamn för sidopanelens standardbakgrund

en: Default _zoom level:
sv: Standardzoom_nivå:

en: Default column order in the list view
sv: Standardkolumnsortering i listvyn

en: Default column order in the list view.
sv: Standardkolumnsortering i listvyn.

en: Default folder viewer
sv: Standardmappvisare

en: Default icon zoom level
sv: Standardikonzoomnivå

en: Default list of columns visible in the list view
sv: Standardlista med kolumner synliga i listvyn

en: Default list of columns visible in the list view.
sv: Standardlista med kolumner synliga i listvyn.

en: Default list zoom level
sv: Standardlistzoomnivå

en: Default sort order
sv: Standardsorteringsordning

en: Default zoom level used by the icon view.
sv: Standardzoomnivå som används av ikonvyn.

en: Default zoom level used by the list view.
sv: Standardzoomnivå som används av listvyn.

en: Delete From Trash?
sv: Ta bort från papperskorgen?

en: Delete Immediately?
sv: Ta bort omedelbart?

en: Delete all items in the Trash
sv: Ta bort alla objekt i papperskorgen

en: Delete all selected items permanently
sv: Ta bort alla markerade objekt permanent

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
sv: Ta bort varje markerat objekt, utan att flytta till papperskorgen

en: Delete?
sv: Ta bort?

en: Deleting
sv: Tar bort

en: Deleting files
sv: Tar bort filer

en: Description
sv: Beskrivning

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Desktop Preferences
sv: Skrivbordsinställningar

en: Desktop font
sv: Skrivbordstypsnitt

en: Desktop home icon name
sv: Namn på hemskrivbordsikonen

en: Desktop trash icon name
sv: Namn på papperskorgsskrivbordsikonen

en: Details:
sv: Detaljer:

en: Display Nautilus help
sv: Visa hjälp för Nautilus

en: Display _files when they are clicked
sv: _Visa filer när de klickas

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
sv: Visa ett fönster som tillåter redigering av bokmärkena i denna meny

en: Display credits for the creators of Nautilus
sv: Visa lista över skaparna av Nautilus

en: Display icons in the opposite order
sv: Visa ikoner i omvänd ordning

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
sv: Visa mönster, färger och emblem som kan användas för att ändra utseendet

en: Display the latest contents of the current location
sv: Visa det senaste innehållet på den aktuella platsen

en: Display this location with "%s"
sv: Visa denna plats med "%s"

en: Distinguished
sv: Utmärkt

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
sv: Hantera inte skrivbordet (ignorera inställningen som är angiven i dialogfönstret inställningar).

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
sv: Vill du ta bort alla bokmärken med denna plats från din lista?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
sv: Vill du köra "%s" eller visa dess innehåll?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
sv: Vill du byta till manuell layout och lämna dessa objekt där du släppte dem?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
sv: Vill du byta till manuell layout och lämna dessa objekt där du släppte dem? Detta kommer att skriva över den lagrade manuella layouten.

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
sv: Vill du byta till manuell layout och lämna detta objekt där du släppte det?

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
sv: Vill du byta till manuell layout och lämna objektet där du släppte det? Detta kommer att skriva över den lagrade manuella layouten.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
sv[0]: Vill du se en plats?
sv[1]: Vill du se %d platser?

en: Documents
sv: Dokument

en: Don't include in the menu for "%s" items
sv: Inkludera inte i menyn för "%s"-objekt

en: Done
sv: Klar

en: Dots
sv: Prickar

en: Draft
sv: Utkast

en: Drag a color to an object to change it to that color
sv: Dra en färg till ett objekt för att ändra det till den färgen

en: Drag a pattern tile to an object to change it
sv: Dra en mönsterbricka till ett objekt för att ändra det

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
sv: Dra ett emblem till ett objekt för att lägga till det till objektet

en: Drag and Drop Error
sv: Fel med dra och släpp

en: Drag and drop is not supported.
sv: Dra och släpp stöds inte.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
sv: Dra och släpp stöds endast på lokala filsystem.

en: Draw a frame around unselected text
sv: Rita en ram runt omarkerad text

en: Drop Target Only Supports Local Files
sv: Släppmål stöder endast lokala filer

en: Duplicate each selected item
sv: Duplicera varje markerat objekt

en: E_ject
sv: _Mata ut

en: E_xecute
sv: _Kör

en: E_xecute files when they are clicked
sv: _Kör filer när de klickas

en: Eclipse
sv: Förmörkelse

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Bookmarks
sv: Redigera bokmärken

en: Edit Launcher
sv: Redigera startare

en: Edit Nautilus preferences
sv: Redigera inställningar för Nautilus

en: Edit the launcher information
sv: Redigera startarinformationen

en: Eject Error
sv: Utmatningsfel

en: Emblems
sv: Emblem

en: Emblems:
sv: Emblem:

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Empty _Trash
sv: Töm _papperskorgen

en: Emptying the Trash
sv: Tömmer papperskorgen

en: Enable 'special' flags in file preferences dialog
sv: Aktivera "specialflaggor" i filegenskapsfönstret

en: Enables the classic Nautilus behavior, where all windows are browsers
sv: Aktiverar det klassiska Nautilus-beteendet där alla fönster är bläddrare

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
sv: Ange ett beskrivande namn bredvid varje emblem. Detta namn kommer att användas på andra ställen för att identifiera emblemet.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
sv: Ange ett beskrivande namn bredvid emblemet. Detta namn kommer att användas på andra ställen för att identifiera emblemet.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
sv: Ange ett nytt namn för det visade emblemet:

en: Envy
sv: Avundsjuka

en: Erase
sv: Ta bort

en: Error "%s" creating new document.
sv: Fel "%s" vid skapande av nytt dokument.

en: Error "%s" creating new folder.
sv: Fel "%s" vid skapande av ny mapp.

en: Error "%s" while copying "%s".
sv: Fel "%s" vid kopiering av "%s".

en: Error "%s" while copying.
sv: Fel "%s" vid kopiering.

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
sv: Fel "%s" vid skapande av en länk till "%s".

en: Error "%s" while deleting "%s".
sv: Fel "%s" vid borttagning av "%s".

en: Error "%s" while deleting.
sv: Fel "%s" vid borttagning.

en: Error "%s" while linking.
sv: Fel "%s" vid länkning.

en: Error "%s" while moving "%s".
sv: Fel "%s" vid flyttning av "%s".

en: Error "%s" while moving.
sv: Fel "%s" vid flyttning.

en: Error Creating New Document
sv: Fel vid skapande av nytt dokument

en: Error Creating New Folder
sv: Fel vid skapande av ny mapp

en: Error Displaying Folder
sv: Fel vid visning av mapp

en: Error Launching Application
sv: Fel vid start av program

en: Error Setting Group
sv: Fel vid specificering av grupp

en: Error Setting Owner
sv: Fel vid specificering av ägare

en: Error Setting Permissions
sv: Fel vid specificering av rättigheter

en: Error While Copying
sv: Fel vid kopiering

en: Error While Deleting
sv: Fel vid borttagning

en: Error While Linking
sv: Fel vid länkning

en: Error While Moving
sv: Fel vid flyttning

en: Error creating new document.
sv: Fel vid skapande av nytt dokument.

en: Error creating new folder.
sv: Fel vid skapande av ny mapp.

en: Error while copying to "%s".
sv: Fel vid kopiering till "%s".

en: Error while copying.
sv: Fel vid kopiering.

en: Error while creating link in "%s".
sv: Fel vid skapande av länk i "%s".

en: Error while creating links in "%s".
sv: Fel vid skapande av länkar i "%s".

en: Error while deleting.
sv: Fel vid borttagning.

en: Error while moving items to "%s".
sv: Fel vid flyttning av objekt till "%s".

en: Error while moving to "%s".
sv: Fel vid flyttning till "%s".

en: Error while moving.
sv: Fel vid flyttning.

en: Error while moving.
sv: Fel vid flyttning.

en: Example:
sv: Exempel:

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
sv: Förekomst av denna fil tyder på att Nautilus-konfigurationsguiden har
    visats.
    
    Du kan manuellt ta bort denna fil för att visa guiden igen.

en: Exposure Program
sv: Exponeringsprogram

en: Exposure Time
sv: Exponeringstid

en: Factory for Nautilus component adapter factories
sv: Fabrik för Nautilus komponentadapterfabriker

en: Factory for Nautilus component adapter factories
sv: Fabrik för Nautilus komponentadapterfabriker

en: Factory for Nautilus shell and file manager
sv: Fabrik för skalet och filhanteraren Nautilus

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
sv: Fabrik för objekt som låter vanliga Bonobo Controls eller Embeddables se ut som Nautilus-vyer

en: Factory for text view
sv: Fabrik för textvy

en: Failed to load image information
sv: Misslyckades med att läsa in bildinformation

en: Favorite
sv: Favorit

en: Favorite applications
sv: Favoritprogram

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Fibers
sv: Fiber

en: File Browser: %s
sv: Filbläddrare: %s

en: File Management
sv: Filhantering

en: File Management Preferences
sv: Inställningar för filhantering

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: File Types and Programs
sv: Filtyper och program

en: File _owner:
sv: Fil_ägare:

en: File group:
sv: Filgrupp:

en: File owner:
sv: Filägare:

en: Filename for the default folder background. Only used if background_set is true.
sv: Filnamn för standardmappbakgrunden. Används endast om background_set är sant.

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
sv: Filnamn för standardsidopanelsbakgrunden. Används endast om side_pane_background_set är sant.

en: Files and folders can only be moved into the trash.
sv: Endast filer och mappar kan flyttas till papperskorgen.

en: Files copied:
sv: Filer som kopierats:

en: Files deleted:
sv: Filer som tagits bort:

en: Files linked:
sv: Filer som länkats:

en: Files moved:
sv: Filer som flyttats:

en: Files thrown out:
sv: Filer som kastats:

en: Filesystem
sv: Filsystem

en: Find
sv: Sök

en: Finishing Creating Links...
sv: Slutför skapande av länkar...

en: Finishing Move...
sv: Slutför flyttning...

en: Fire Engine
sv: Brandbil

en: Flash Fired
sv: Blixt använd

en: Fleur De Lis
sv: Svärdslilja

en: Floral
sv: Blomster

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Folders over this size will be truncated to around this size. The purpose of this is to avoid unintentionally blowing the heap and killing Nautilus on massive folders. A negative value denotes no limit. The limit is approximate due to the reading of folders chunk-wise.
sv: Mappar över denna storlek kommer att trunkeras till ungefärligen denna storlek. Avsikten med detta är att undvika att oavsiktligen spåra ur och använda för mycket minne och döda Nautilus med mycket stora mappar. Ett negativt värde innebär att ingen gräns finns. Gränsen är ungefärlig på grund av den styckvisa inläsningen av mappar.

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Format the selected volume
sv: Formatera den valda volymen

en: Forward
sv: Framåt

en: Frame Text
sv: Rama in text

en: Free space:
sv: Ledigt utrymme:

en: From:
sv: Från:

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: Go To:
sv: Gå till:

en: Go back a few pages
sv: Gå bakåt några sidor

en: Go forward a number of pages
sv: Gå framåt ett antal sidor

en: Go to Computer
sv: Gå till datorn

en: Go to Empty CD folder
sv: Gå till mappen för tom cd

en: Go to templates folder
sv: Gå till mallmappen

en: Go to the CD Creator
sv: Gå till cd-skaparen

en: Go to the home location
sv: Gå till hemplatsen

en: Go to the location specified by this bookmark
sv: Gå till platsen som detta bokmärke anger

en: Go to the next visited location
sv: Gå till nästa besökta plats

en: Go to the previous visited location
sv: Gå till föregående besökta plats

en: Go to the trash folder
sv: Gå till papperskorgsmappen

en: Go up one level
sv: Gå upp en nivå

en: Granite
sv: Granit

en: Grapefruit
sv: Grapefrukt

en: Green Weave
sv: Grön väv

en: Group
sv: Grupp

en: Group:
sv: Grupp:

en: Hardware
sv: Hårdvara

en: Hide default bookmarks in the bookmark menu
sv: Dölj standardbokmärken i bokmärkesmenyn

en: Highlight Alpha
sv: Färgmarkeringsalfa

en: History
sv: Historik

en: History side pane
sv: Historiksidopanel

en: History side pane for Nautilus
sv: Historiksidopanel för Nautilus

en: Home
sv: Hem

en: Home Folder
sv: Hemmapp

en: Home icon visible on desktop
sv: Hemikon synlig på skrivbordet

en: ISO Speed Rating
sv: ISO-hastighetsgradering

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
sv: _Inkludera ett kommando Ta bort som förbigår papperskorgen

en: Ice
sv: Is

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon Captions
sv: Ikonrubriker

en: Icon View
sv: Ikonvy

en: Icons
sv: Ikoner

en: Icons Viewer
sv: Ikonvisare

en: If set to true, Nautilus will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
sv: Om detta är sant kommer Nautilus endast att visa mappar i trädsidopanelen. Annars kommer Nautilus att visa både mappar och filer.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
sv: Om detta är sant kommer nyöppnade fönster att ha adressraden synlig.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
sv: Om detta är sant kommer nyöppnade fönster att ha sidopanelen synlig.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
sv: Om detta är sant kommer nyöppnade fönster att ha statusraden synlig.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
sv: Om detta är sant kommer nyöppnade fönster att ha verktygsrader synliga.

en: If set to true, then Nautilus lets you edit some of the more esoteric options of a file in the file preferences dialog.
sv: Om detta är sant kommer Nautilus att låta dig redigera några av de mer exotiska filalternativen i dialogrutan filinställningar.

en: If set to true, then Nautilus shows folders prior to showing files in the icon and list views.
sv: Om detta är sant visar Nautilus mappar innan filer i ikon- och listvyerna.

en: If set to true, then Nautilus will ask for confirmation when you attempt to put files in the trash.
sv: Om detta är sant kommer Nautilus att fråga efter bekräftelse när du försöker placera filer i papperskorgen.

en: If set to true, then Nautilus will bring up a new Nautilus window by default whenever an item is opened.
sv: Om detta är sant visar Nautilus ett nytt Nautilusfönster som standard när ett objekt öppnas.

en: If set to true, then Nautilus will draw the icons on the desktop.
sv: Om detta är sant kommer Nautilus att rita ikonerna på skrivbordet.

en: If set to true, then Nautilus will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
sv: Om detta är sant kommer Nautilus att ha en funktion som låter dig ta bort en fil permanent och på stället, utan att flytta den till papperskorgen. Denna funktion kan vara farlig, så var försiktig.

en: If set to true, then Nautilus will just show the user's bookmarks in the bookmark menu.
sv: Om detta är sant kommer Nautilus enbart att visa användarens bokmärken i bokmärkesmenyn.

en: If set to true, then Nautilus will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
sv: Om detta är sant kommer Nautilus att använda användarens hemmapp som skrivbord. Om det är falskt kommer det att använda ~/Desktop som skrivbord.

en: If set to true, then all Nautilus windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
sv: Om detta är sant kommer alla Nautilus-fönster att vara bläddrarfönster. Detta är hur Nautilus brukade bete sig innan version 2.6, och en del användare föredrar detta beteende.

en: If set to true, then backup files such as those created by Emacs are displayed. Currently, only files ending in a tilde (~) are considered backup files.
sv: Om detta är sant kommer säkerhetskopior som exempelvis de som skapas av Emacs att visas. För tillfället betraktas endast de filer som slutar med ett tildetecken (~) som säkerhetskopior.

en: If set to true, then hidden files are shown in the file manager. Hidden files are either dotfiles or are listed in the folder's .hidden file.
sv: Om detta är sant kommer dolda filer att visas i filhanteraren. Dolda filer är antingen punktfiler eller är listade i mappens .hidden-fil.

en: If this is set to true, Nautilus adds itself to the session when it starts up. This means it will be started the next time you log in.
sv: Om detta är sant kommer Nautilus att lägga till sig själv till sessionen när den startar. Detta betyder att Nautilus kommer att startas nästa gång du loggar in.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
sv: Om detta är sant kommer en ikon som länkar till datorns plats att placeras på skrivbordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
sv: Om detta är sant kommer en ikon som länkar till hemmappen att placeras på skrivbordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
sv: Om detta är sant kommer en ikon som länkar till papperskorgen att placeras på skrivbordet.

en: If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
sv: Om detta fortsätter att hända kanske du vill stänga av denna panel.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a".
sv: Om detta är sant kommer filer i nya fönster att sorteras i omvänd ordning, dvs om de sorteras efter namn kommer de att istället för att sorteras från "a" till "ö" att sorteras från "ö" till "a".

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
sv: Om detta är sant kommer filer i nya fönster att sorteras i omvänd ordning, dvs om de sorteras efter namn kommer de att istället för att sorteras från "a" till "ö" att sorteras från "ö" till "a", och om de istället sorteras efter storlek kommer de att sorteras efter ökande storlek istället för efter minskande storlek.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
sv: Om detta är sant kommer ikoner att placeras tätare som standard i nya fönster.

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
sv: Om detta är sant kommer etiketter att placeras bredvid ikoner istället för under dem.

en: If true, new windows will use manual layout by default.
sv: Om detta är sant kommer nya fönster att använda manuell layout som standard.

en: If you clear the list of locations, they will be permanently deleted.
sv: Om du tömmer listan över platser kommer de att tas bort permanent.

en: If you delete an item, it is permanently lost.
sv: Om du tar bort ett objekt är det borta för alltid.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
sv: Om du tar bort ett objekt är det borta för alltid.

en: If you do, you will be doomed to repeat it.
sv: I så fall kommer du att vara dömd att återupprepa den.

en: If you empty the trash, items will be permanently deleted.
sv: Om du tömmer papperskorgen kommer objekten att tas bort permanent.

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
sv: Om du ersätter en befintlig fil kommer dess innehåll att skrivas över.

en: If you want to eject the volume, please use Eject in the right-click menu of the volume.
sv: Om du vill mata ut volymen bör du använda Mata ut i högerklicksmenyn för volymen.

en: Image
sv: Bild

en: Image Properties content view component
sv: Bildegenskaperinnehållsvykomponent

en: Images Only
sv: Endast bilder

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
sv: Bilder över denna storlek (i byte) kommer det inte att skapas miniatyrbilder för. Ändamålet med denna inställning är att undvika att skapa miniatyrbilder för stora bilder som tar lång tid att läsa in eller använder mycket minne.

en: Important
sv: Viktig

en: Include in the menu for "%s" items
sv: Inkludera i menyn för "%s"-objekt

en: Include in the menu for "%s" only
sv: Inkludera endast i menyn för "%s"

en: International
sv: Internationellt

en: Invalid Action Associated
sv: Ogiltig åtgärd associerad

en: Invalid Application Associated
sv: Ogiltigt program associerat

en: Invalid Viewer Associated
sv: Ogiltig visare associerad

en: Is in the menu for "%s" items.
sv: Är i menyn för "%s"-objekt.

en: Is in the menu for "%s".
sv: Är i menyn för "%s".

en: Is in the menu for all "%s" items.
sv: Är i menyn för alla "%s"-objekt.

en: Is not in the menu for "%s" items.
sv: Är inte i menyn för "%s"-objekt.

en: Is the default for "%s" items.
sv: Är standard för "%s"-objekt.

en: Is the default for "%s".
sv: Är standard för "%s".

en: Is the default for all "%s" items.
sv: Är standard för alla "%s"-objekt.

en: Keep icons lined up on a grid
sv: Behåll ikoner ordnade radvis utefter ett rutnät

en: Keep icons sorted by emblems in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter emblem

en: Keep icons sorted by modification date in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter ändringsdatum

en: Keep icons sorted by name in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter namn

en: Keep icons sorted by size in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter storlek

en: Keep icons sorted by type in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter typ

en: Label
sv: Etikett

en: Label to display in the column
sv: Etikett att visa i kolumnen

en: Label to display to the user
sv: Etikett att visa för användaren

en: Label widget to display in the notebook tab
sv: Etikettwidget att visa i flikhäftesfliken

en: Last changed:
sv: Senast ändrad:

en: Leaf
sv: Löv

en: Leave icons wherever they are dropped
sv: Lämna ikoner där de släpps

en: Lemon
sv: Citron

en: Light Info Color
sv: Ljus informationsfärg

en: Link To Old Desktop
sv: Länk till gammalt skrivbord

en: Link _name:
sv: Länk_namn:

en: Link target:
sv: Länkmål:

en: Linking
sv: Länkar

en: Linux Resources
sv: Linuxresurser

en: List
sv: Lista

en: List Columns
sv: Listkolumner

en: List View
sv: Listvy

en: List Viewer
sv: Listvisare

en: List of possible captions on icons
sv: Lista med möjliga rubriker på ikoner

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Local Files Only
sv: Endast lokala filer

en: Local Images Only
sv: Endast lokala bilder

en: Location _Bar
sv: _Adressrad

en: Location:
sv: Plats:

en: MIME Type
sv: MIME-typ

en: MIME type
sv: MIME-typ

en: MIME type:
sv: MIME-typ:

en: Ma_ke Link
sv: Sk_apa länk

en: Ma_ke Links
sv: Sk_apa länkar

en: Mail
sv: Post

en: Make the selected icon stretchable
sv: Gör den markerade ikonen uttänjningsbar

en: Manila Paper
sv: Kraftpapper

en: Manually
sv: Manuellt

en: Maximum handled files in a folder
sv: Maximalt antal hanterade filer i en mapp

en: Maximum image size for thumbnailing
sv: Maximal bildstorlek för skapande av miniatyrbilder

en: Medi_a Properties
sv: Medi_aegenskaper

en: Metering Mode
sv: Mätmetod

en: Migrated Old Desktop
sv: Migrerat gammalt skrivbord

en: Mo_ve to Trash
sv: _Flytta till papperskorgen

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Modify "%s"
sv: Ändra "%s"

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
sv: Mån 00 okt 0000 kl. 00.00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
sv: Mån 00 okt 0000 kl. 00.00.00

en: More Than One Image
sv: Fler än en bild

en: Moss Ridge
sv: Mosskam

en: Mount Error
sv: Monteringsfel

en: Mount the selected volume
sv: Montera den valda volymen

en: Move _Down
sv: Flytta _ned

en: Move _Up
sv: Flytta _upp

en: Move each selected item to the Trash
sv: Flytta varje markerat objekt till papperskorgen

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
sv: Flytta eller kopiera filer som tidigare valts med kommandot Klipp ut filer eller Kopiera filer

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command into the selected folder
sv: Flytta eller kopiera filer som tidigare valts med kommandot Klipp ut filer eller Kopiera filer till den markerade mappen

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Moving
sv: Flyttar

en: Moving files
sv: Flyttar filer

en: Moving files to the Trash
sv: Flyttar filer till papperskorgen

en: Mud
sv: Lera

en: Name
sv: Namn

en: Name of the Nautilus theme to use. This has been deprecated as of Nautilus 2.2. Please use the icon theme instead.
sv: Namnet på Nautilus-temat att använda. Denna inställningar har föråldrats sedan Nautilus 2.2. Använd ikontemat istället.

en: Name of the column
sv: Namn på kolumnen

en: Name of the icon to display in the menu item
sv: Namn på ikonen att visa i menyposten

en: Name of the item
sv: Namn på objektet

en: Name of the page
sv: Namn på sidan

en: Nautilus Emblem side pane
sv: Nautilus emblemsidopanel

en: Nautilus Emblem view
sv: Nautilus emblemvy

en: Nautilus Image Properties view
sv: Nautilus bildegenskapervy

en: Nautilus Tree View
sv: Nautilus trädvy

en: Nautilus Tree side pane
sv: Nautilus trädsidopanel

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the factory.Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
sv: Nautilus kan inte användas nu, eftersom det kom ett oväntat fel från Bonobo när den skulle hitta fabriken. Om du dödar bonobo-activation-server och startar om Nautilus kanske problemet löser sig.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the shell object. Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
sv: Nautilus kan inte användas nu, eftersom det kom ett oväntat fel från Bonobo när den skulle hitta skalobjektet. Om du dödar bonobo-activation-server och startar om Nautilus kanske problemet löser sig.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to register the file manager view server.
sv: Nautilus kan inte användas just nu på grund av ett oväntat fel från Bonobo inträffade när ett försök gjordes att registrera filhanterarens vyserver.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
sv: Nautilus kan inte användas just nu på grund av ett oväntat fel.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
sv: Nautilus kan inte användas just nu. Att köra kommandot "bonobo-slay" från konsollen kan lösa problemet. Om inte kan du prova att starta om datorn eller installera om Nautilus.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    Bonobo couldn't locate the Nautilus_shell.server file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the bonobo-activation library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.server file.
    
    Running "bonobo-slay" will kill all Bonobo Activation and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing bonobo-activation-server and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of bonobo-activation was installed.
sv: Nautilus kan inte användas just nu. Att köra kommandot "bonobo-slay" från konsollen kan lösa problemet. Om inte kan du prova att starta om datorn eller installera om Nautilus.
    
    Bonobo kunde inte hitta filen Nautilus_shell.server. En möjlig orsak kan vara att LD_LIBRARY_PATH inte innehåller katalogen med biblioteket bonobo-activation. En annan möjlig orsak kan vara en trasig installation med en felande Nautilus_Shell.server-fil.
    
    Att köra "bonobo-slay" kommer att döda alla Bonobo Activation- och GConf-processer, som kan behövas av andra program.
    
    Ibland kan problemet lösas genom att döda bonobo-activation-server och gconfd, men vi vet inte varför.
    
    Vi har även sett detta fel när en felaktig version av bonobo-activation var installerad.

en: Nautilus cannot determine what type of file it is.
sv: Nautilus kan inte fastställa vilken typ av fil det är.

en: Nautilus cannot display "%s".
sv: Nautilus kan inte visa "%s".

en: Nautilus cannot handle %s: locations.
sv: Nautilus kan inte hantera %s:-platser.

en: Nautilus component adapter factory
sv: Nautilus komponentadapterfabrik

en: Nautilus could not create the following required folders: %s.
sv: Nautilus kunde inte skapa följande nödvändiga mappar: %s.

en: Nautilus could not create the required folder "%s".
sv: Nautilus kunde inte skapa den nödvändiga mappen "%s".

en: Nautilus factory
sv: Nautilus-fabrik

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
sv: Nautilus-filhanterarkomponent som visar en rullningsbar lista

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
sv: Nautilus-filhanterarkomponent som visar en rullningsbar lista för sökresultat

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
sv: Nautilus-filhanterarkomponent som visar ett tvådimensionellt ikonutrymme

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
sv: Nautilus-filhanterarkomponent som visar ikoner på skrivbordet

en: Nautilus file manager desktop icon view
sv: Skrivbordsikonvy för Nautilus filhanterare

en: Nautilus file manager icon view
sv: Ikonvy för Nautilus filhanterare

en: Nautilus file manager list view
sv: Listvy för Nautilus filhanterare

en: Nautilus file manager search results list view
sv: Sökresultatslistvy för Nautilus filhanterare

en: Nautilus handles drawing the desktop
sv: Nautilus hanterar ritandet av skrivbordet

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying the file.
sv: Nautilus har ingen installerad visare som kan visa filen.

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
sv: Nautilus är ett grafiskt skal till GNOME som gör det enkelt att hantera dina filer och resten av ditt system.

en: Nautilus metafile factory
sv: Fabrik för Nautilus-metafil

en: Nautilus shell
sv: Nautilus-skal

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
sv: Nautilus-skaloperationer som kan utföras genom upprepade kommandoradsanrop

en: Nautilus uses the users home folder as the desktop
sv: Nautilus använder användarens hemmapp som skrivbord

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Neighbourhood
sv: Nätverket

en: Network Servers
sv: Nätverksservrar

en: Never
sv: Aldrig

en: New
sv: Ny

en: News and Media
sv: Nyheter och media

en: No Action Associated
sv: Ingen åtgärd är associerad

en: No Application Associated
sv: Inget program är associerat

en: No Viewers Available
sv: Inga visare är tillgängliga

en: No bookmarks defined
sv: Inga bokmärken angivna

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
sv: Ingen beskrivning kunde hittas för mime-typen "%s" (filen är "%s"), tala om det för gnome-vfs-sändlistan (på engelska).

en: No other actions are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
sv: Det finns inga andra tillgängliga program som kan visa denna fil. Om du kopierar denna fil till din dator kan du kanske öppna den.

en: No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
sv: Det finns inga andra tillgängliga program som kan visa denna fil. Om du kopierar denna fil till din dator kan du kanske öppna den.

en: No templates Installed
sv: Inga mallar är installerade

en: No viewers are available for "%s".
sv: Inga visare är tillgängliga för "%s".

en: None
sv: Inget

en: None of the files could be added as emblems.
sv: En del av filerna kunde läggas till som emblem.

en: Normal Si_ze
sv: _Normal storlek

en: Not an Image
sv: Inte en bild

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Notes side pane
sv: Anteckningssidopanel

en: Notes side pane for Nautilus
sv: Anteckningssidopanel för Nautilus

en: Number view:
sv: Talvy:

en: Numbers
sv: Tal

en: Ocean Strips
sv: Havsremsor

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
sv: 00 okt 0000 kl. 00.00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
sv: 00 okt 0000, 00.00

en: Octal Permissions
sv: Rättigheter på oktal form

en: Oh No
sv: Ånej

en: One of the side panels encountered an error and can't continue.
sv: En av sidopanelerna råkade ut för ett fel och kan inte fortsätta.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
sv: Skapa endast fönster för explicit angivna URI:er.

en: Only show folders in the tree sidebar
sv: Visa endast mappar i trädsidopanelen

en: Opacity of the highlight for selected icons
sv: Opacitet för färgmarkeringen för markerade ikoner

en: Opacity of the selection box
sv: Opacitet för markeringsrutan

en: Open
sv: Öppna

en: Open %d Window? | Open %d Windows?
sv[0]: Öppna %d fönster?
sv[1]: Öppna %d fönster?

en: Open Failed, would you like to choose another action?
sv: Öppnande misslyckades, vill du välja en annan åtgärd?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
sv: Öppnande misslyckades, vill du välja ett annat program?

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Open T_erminal
sv: Öppna _terminalfönster

en: Open Wit_h
sv: Ö_ppna med

en: Open _Location...
sv: Öppna _plats...

en: Open _Parent
sv: Öppna _förälder

en: Open a new GNOME terminal window
sv: Öppna ett nytt GNOME-terminalfönster

en: Open each selected item in a navigation window
sv: Öppna varje markerat objekt i ett navigeringsfönster

en: Open in Navigation Window
sv: Öppna i navigeringsfönster

en: Open in New Window | Open in %d New Windows
sv[0]: Öppna i nytt fönster
sv[1]: Öppna i %d nya fönster

en: Open the parent folder
sv: Öppna föräldermappen

en: Open the selected item in this window
sv: Öppna det markerade objektet i detta fönster

en: Open with %s
sv: Öppna med %s

en: Open with Other Application
sv: Öppna med annat program

en: Open with Other Viewer
sv: Öppna med annan visare

en: Open with...
sv: Öppna med...

en: Opening "%s".
sv: Öppnar "%s".

en: Opening %s
sv: Öppnar %s

en: Other _Application...
sv: _Annat program...

en: Others:
sv: Andra:

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Package
sv: Paket

en: Page
sv: Sida

en: Pale Blue
sv: Ljusblå

en: Paste Files into Folder
sv: Klistra in filer i mapp

en: Paste the text stored on the clipboard
sv: Klistra in texten som är sparad i urklipp

en: Patterns:
sv: Mönster:

en: Perform a quick set of self-check tests.
sv: Utför ett antal snabba självtester.

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Personal
sv: Personlig

en: Pictures
sv: Bilder

en: Please check the spelling and try again.
sv: Kontrollera stavningen och försök igen.

en: Please choose a different emblem name.
sv: Välj ett annat namn på emblemet.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
sv: Dra endast en bild för att ställa in en anpassad ikon.

en: Please enter a name and try again.
sv: Ange ett namn och försök igen.

en: Please select another viewer and try again.
sv: Välj en annan visare och försök igen.

en: Please try again.
sv: Försök igen.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
sv: Möjliga värden är "single" för att aktivera filer med enkelklick eller "double" för att aktivera dem med dubbelklicka.

en: Prefere_nces
sv: _Inställningar

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
sv: Förbered för de markerade filerna att kopieras med kommandot Klistra in filer

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
sv: Förbered för de markerade filerna att flyttas med kommandot Klistra in filer

en: Preparing To Copy...
sv: Förbereder kopiering...

en: Preparing To Move...
sv: Förbereder flyttning...

en: Preparing to Create Links...
sv: Förbereder skapande av länkar...

en: Preparing to Delete files...
sv: Förbereder borttagning av filer...

en: Preparing to Empty the Trash...
sv: Förbereder tömning av papperskorgen...

en: Preparing to Move to Trash...
sv: Förbereder flyttning till papperskorgen...

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Preview _sound files:
sv: Förhandsgranska _ljudfiler:

en: Print
sv: Skriv ut

en: Priority
sv: Prioritet

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
sv: Skapar metafil-objekt för att komma åt Nautilus-metadata

en: Profile Dump
sv: Dump av profil

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Prot_ect
sv: Sk_ydda

en: Protect the selected volume
sv: Skydda den valda volymen

en: Purple Marble
sv: Lila marmor

en: Put labels beside icons
sv: Placera etiketter bredvid ikoner

en: Quit Nautilus.
sv: Avsluta Nautilus.

en: Re_versed Order
sv: _Omvänd ordning

en: Redo Edit
sv: Gör om redigering

en: Redo the edit
sv: Gör om redigeringen

en: Reload
sv: Läs om

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
sv: Ta bort den markerade texten utan att lägga det i urklipp

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename Emblem
sv: Byt namn på emblem

en: Rename selected item
sv: Byt namn på markerat objekt

en: Renaming "%s" to "%s".
sv: Byter namn på "%s" till "%s".

en: Renaming Error
sv: Namnbytesfel

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: Report Profiling
sv: Rapportera profilering

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
sv: Positionera om ikonerna så att de passar bättre i fönstret och så att överlappning undviks

en: Reset Profiling
sv: Återställ profilering

en: Reset View to _Defaults
sv: _Återställ vy till standardalternativ

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
sv: Återställ är en speciell bild som inte kan tas bort.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
sv: Återställ sorteringsordning och zoomnivå för att stämma överens med inställningarna för denna vy

en: Restart Nautilus.
sv: Starta om Nautilus.

en: Restore Icon's Original Si_ze
sv: _Återställ ikonens originalstorlek

en: Restore Icons' Original Si_zes
sv: _Återställ ikonernas originalstorlekar

en: Restore each selected icon to its original size
sv: Återställ varje markerad ikon till dess originalstorlek

en: Reverse sort order in new windows
sv: Omvänd sorteringsordning i nya fönster

en: Ridged Paper
sv: Veckat papper

en: Rough Paper
sv: Strävt papper

en: Ruby
sv: Rubin

en: Run "%s" on any selected items
sv: Kör "%s" på alla markerade objekt

en: Run in _Terminal
sv: Kör i _terminal

en: Run or Display?
sv: Kör eller visa?

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
sv: Kör eller hantera skript från ~/Nautilus/skript

en: Save
sv: Spara

en: Sea Foam
sv: Havsskum

en: Search List
sv: Söklista

en: Search for files by file name and file properties
sv: Sök efter filer på filnamn och på filegenskaper

en: Search for files by file name only
sv: Sök efter filer endast på filnamn

en: Search this computer for files
sv: Sök efter filer på denna dator

en: Searching Unavailable
sv: Sökning är inte tillgänglig

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running.
sv: Sökning är inte tillgänglig just nu, antingen beroende på att du inte har något index, eller att söktjänsten inte kör.

en: Select Pattern
sv: Välj mönster

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select _All Files
sv: _Markera alla filer

en: Select _Pattern
sv: Markera _mönster

en: Select a Category:
sv: Välj en kategori:

en: Select a color to add
sv: Välj en färg att lägga till

en: Select all items in this window
sv: Markera alla objekt i detta fönster

en: Select all the text in a text field
sv: Markera all text i ett textfält

en: Select an icon
sv: Välj en ikon

en: Select an image file for the new emblem:
sv: Välj en bildfil för det nya emblemet:

en: Select an image file to add as a pattern
sv: Välj en bildfil att lägga till som mönster

en: Select items in this window matching a given pattern
sv: Markera objekt i detta fönster som matchar ett givet mönster

en: Select the columns visible in this folder
sv: Välj de kolumner som ska vara synliga i denna mapp

en: Selection Box Alpha
sv: Alfa för markeringsruta

en: Selection Box Color
sv: Färg på markeringsruta

en: Sensitive
sv: Känslig

en: Server Settings
sv: Serverinställningar

en: Set _user ID
sv: Ställ in _användar-ID

en: Set as _Background
sv: Ställ in som _bakgrund

en: Set as background for _all folders
sv: Ställ in som bakgrund för _alla mappar

en: Set as background for _this folder
sv: Ställ in som bakgrund för _denna mapp

en: Set gro_up ID
sv: Ställ in gr_upp-ID

en: Set the zoom level of the current view
sv: Ställ in zoomnivån på den aktuella vyn

en: Shale
sv: Skiffer

en: Show %s
sv: Visa %s

en: Show _only folders
sv: Visa _endast mappar

en: Show _thumbnails:
sv: Visa _miniatyrbilder:

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
sv: Visa ett fönster som låter dig ställa in mönstret eller färgen på din skrivbordsbakgrund

en: Show folders first in windows
sv: Visa mappar först i fönster

en: Show hidden and _backup files
sv: Visa dolda filer och _säkerhetskopior

en: Show location bar in new windows
sv: Visa adressrad i nya fönster

en: Show media properties for the selected volume
sv: Visa mediaegenskaper för den valda volymen

en: Show priority text in toolbars
sv: Visa prioritetstext i verktygsrader

en: Show side pane in new windows
sv: Visa sidopanel i nya fönster

en: Show status bar in new windows
sv: Visa statusrad i nya fönster

en: Show te_xt in icons:
sv: Visa te_xt i ikoner:

en: Show the contents at the normal size
sv: Visa innehållet i normal storlek

en: Show the contents in less detail
sv: Visa innehållet mindre detaljerat

en: Show the contents in more detail
sv: Visa innehållet mer detaljerat

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
sv: Visa mappen som innehåller de skript som visas i denna meny

en: Show toolbar in new windows
sv: Visa verktygsrad i nya fönster

en: Shutter Speed
sv: Slutarhastighet

en: Side Pane
sv: Sidopanel

en: Side Panel Failed
sv: Sidopanel misslyckades

en: Side pane view
sv: Sidopanelsvy

en: Size
sv: Storlek

en: Size:
sv: Storlek:

en: Sky
sv: Himmel

en: Sky Ridge
sv: Himmelskam

en: Snow Ridge
sv: Snökam

en: Software
sv: Programvara

en: Some files will not be displayed.
sv: En del filer kommer inte att visas.

en: Some of the files could not be added as emblems.
sv: En del av filerna kunde inte läggas till som emblem.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
sv: Tyvärr, "%s" är inte en användbar bildfil.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
sv: Tyvärr, "%s" är inte ett giltigt filnamn.

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
sv: Tyvärr, emblemet %s kunde inte tas bort.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
sv: Tyvärr, emblemnyckelord kan bara innehålla bokstäver, blanksteg och siffror.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
sv: Tyvärr, mönstret %s kunde inte tas bort.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
sv: Tyvärr, mönstret %s kunde inte installeras.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
sv: Tyvärr, det finns redan ett emblem med namnet "%s".

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site.
sv: Tyvärr, men du kan inte köra kommandon från en fjärrplats.

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
sv: Tyvärr, du kan inte ersätta återställningsbilden.

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
sv: Tyvärr, du angav inte ett giltigt filnamn.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
sv: Tyvärr, du måste ange ett icke-tomt nyckelord för det nya emblemet.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
sv: Tyvärr, du måste ange ett icke-tomt namn för den nya färgen.

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
sv: Tyvärr, kunde inte byta grupp på "%s".

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
sv: Tyvärr, kunde inte byta ägaren på "%s".

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
sv: Tyvärr, kunde inte ändra rättigheterna på "%s.".

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
sv: Tyvärr, kunde inte visa allt innehåll i "%s".

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
sv: Tyvärr, kunde inte byta namn på "%s" till "%s".

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
sv: Tyvärr, kan inte spara anpassat emblemnamn.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
sv: Tyvärr, kan inte spara anpassat emblem.

en: Sort _folders before files
sv: Sortera _mappar före filer

en: Sound
sv: Ljud

en: Special
sv: Speciell

en: Special flags:
sv: Specialflaggor:

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local_only" then only plays previews on local filesystems. If set to "never" then it never previews sound.
sv: Hastighetskompromiss för när en ljudfil ska förhandsvisas då muspekaren vilar över ikonen. Om detta är satt till "always" kommer ljudet alltid att spelas, även om filen är på en fjärrserver. Om detta är satt till "local_only" kommer endast förhandsvisningar att spelas på lokala filsystem. Om detta är satt till "never" kommer förhandsvisningar aldrig att spelas.

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show previews for local filesystems. If set to "never" then never bother to read preview data.
sv: Hastighetskompromiss för när en förhandsvisning av en textfil ska visas i filens ikon. Om detta är satt till "always" kommer förhandsvisningar alltid att visas, även om mappen är på en fjärrserver. Om detta är satt till "local_only" kommer endast förhandsvisningar att visas för lokala filsystem. Om detta är satt till "never" kommer förhandsvisningsdata aldrig att läsas in.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show thumbnails for local filesystems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
sv: Hastighetskompromiss för när en bildfil ska visas som en miniatyrbild. Om detta är satt till "always" kommer en miniatyrbild alltid att skapas, även om mappen är på en fjärrserver. Om detta är satt till "local_only" kommer endast miniatyrbilder att visas för lokala filsystem. Om detta är satt till "never" kommer miniatyrbilder aldrig att skapas utan endast en allmän ikon att användas.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show counts for local filesystems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
sv: Hastighetskompromiss för när antalet objekt ska visas i en mapp. Om detta är satt till "always" kommer objektantal alltid att visas, även om mappen är på en fjärrserver. Om detta är satt till "local_only" kommer endast antal att visas för lokala filsystem. Om detta är satt till "never" kommer objektantal aldrig att beräknas.

en: St_atusbar
sv: Status_rad

en: Start Here
sv: Börja här

en: Start Profiling
sv: Starta profilering

en: Stop
sv: Stopp

en: Stop Profiling
sv: Stoppa profilering

en: Stop loading this location
sv: Sluta läsa in denna plats

en: Str_etch Icon
sv: Str_äck ut ikon

en: Stucco
sv: Stuck

en: Switch
sv: Byt

en: Switch to Manual Layout?
sv: Byt till manuell layout?

en: System Settings
sv: Systeminställningar

en: Tangerine
sv: Tangerin

en: Terracotta
sv: Terrakotta

en: Text Viewer
sv: Textvisare

en: Text view
sv: Textvy

en: Text view factory
sv: Textvyfabrik

en: Text view:
sv: Textvy:

en: The %d selected item will be copied if you select the Paste Files command | The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
sv[0]: Det markerade objektet kommer att kopieras om du väljer kommandot Klistra in filer
sv[1]: De %d markerade objekten kommer att kopieras om du väljer kommandot Klistra in filer

en: The %d selected item will be moved if you select the Paste Files command | The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
sv[0]: Det markerade objektet kommer att flyttas om du väljer kommandot Klistra in filer
sv[1]: De %d markerade objekten kommer att flyttas om du väljer kommandot Klistra in filer

en: The %s side panel encountered an error and can't continue.
sv: Sidopanelen %s råkade ut för ett fel och kan inte fortsätta.

en: The %s view encountered an error and can't continue.
sv: %s-vyn råkade ut för ett fel och kan inte fortsätta.

en: The %s view encountered an error while starting up.
sv: %s-vyn råkade ut för ett fel vid uppstarten.

en: The NautilusApplication associated with this window.
sv: Den NautilusApplication som är associerad med detta fönster.

en: The action associated with "%s" is invalid.
sv: Åtgärden som är associerad med "%s" är ogiltig.

en: The application ID of the window.
sv: Program-id för fönstret.

en: The application associated with "%s" is invalid.
sv: Programmet som är associerat med "%s" är ogiltigt.

en: The attempt to log in failed.
sv: Inloggningsförsöket misslyckades.

en: The attribute name to display
sv: Attributnamnet att visa

en: The color cannot be installed.
sv: Färgen kan inte installeras.

en: The date the file was accessed.
sv: Datumet då filen senast användes.

en: The date the file was modified.
sv: Datumet då filen ändrades.

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s" locations.
sv: Standardåtgärden kan inte öppna "%s" eftersom den inte kan komma åt filer på "%s"-platser.

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s".locations.
sv: Standardåtgärden kan inte öppna "%s" eftersom den inte kan komma åt filer på "%s"-platser.

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "modification_date", and "emblems".
sv: Standardsorteringsordningen för objekt i ikonvyn. Möjliga värden är "name", "size", "type", "modification_date" och "emblems".

en: The default sort-order for the items in the list view. Possible values are "name", "size", "type", and "modification_date".
sv: Standardsorteringsordningen för objekten i listvyn. Möjliga värden är "name", "size", "type" och "modification_date".

en: The default width of the side pane in new windows.
sv: Standardbredden på sidopanelen i nya fönster.

en: The destination and source are the same file.
sv: Målet och källan är samma fil.

en: The destination disk is read-only.
sv: Målet är skrivskyddat.

en: The destination folder is inside the source folder.
sv: Målmappen är inuti källmappen.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
sv: Den dragna filen verkar inte vara en giltig bild.

en: The dragged text was not a valid file location.
sv: Den dragna texten var ingen giltig filplats.

en: The emblem cannot be added.
sv: Emblemet kan inte läggas till.

en: The emblem cannot be installed.
sv: Emblemet kan inte installeras.

en: The emblems do not appear to be valid images.
sv: Emblemen verkar inte vara giltiga bilder.

en: The file "%s" already exists.  Would you like to replace it?
sv: Filen "%s" finns redan. Vill du ersätta den?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
sv: Filen "%s" kan inte flyttas till papperskorgen.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
sv: Filen "%s" verkar inte vara en giltig bild.

en: The file is not an image.
sv: Filen är inte en bild.

en: The file that you dropped is not an image.
sv: Filen som du släppte är inte en bild.

en: The file that you dropped is not local.
sv: Filen som du släppte är inte lokal.

en: The filename "%s" indicates that this file is of type "%s". The contents of the file indicate that the file is of type "%s". If you open this file, the file might present a security risk to your system.
    
    Do not open the file unless you created the file yourself, or received the file from a trusted source. To open the file, rename the file to the correct extension for "%s", then open the file normally. Alternatively, use the Open With menu to choose a specific application for the file.
sv: Filnamnet "%s" indikerar att denna fil är av typen "%s". Innehållet i filen indikerar att filen är av typen "%s". Om du öppnar denna fil kan den innebära en säkerhetsrisk för ditt system.
    
    Öppna inte filen såvida du inte skapat filen själv eller fått filen från en pålitlig källa. För att öppna filen byter du namn på filen till den rätta filändelsen för "%s" och öppnar sedan filen normalt. Alternativt kan du använda menyn Öppna med för att välja ett specifikt program för filen.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle.
sv: Mappen "%s" innehåller fler filer än Nautilus kan visa.

en: The folder contents could not be displayed.
sv: Mappinnehållet kunde inte visas.

en: The font description used for the icons on the desktop.
sv: Typsnittsbeskrivningen som används för ikonerna på skrivbordet.

en: The group could not be changed.
sv: Gruppen kunde inte bytas.

en: The group of the file.
sv: Filens grupp.

en: The item could not be renamed.
sv: Objektets namn kunde inte bytas.

en: The link is broken, do you want to move it to the Trash?
sv: Länken är trasig. Vill du flytta den till papperskorgen?

en: The location "%s" does not exist.
sv: Platsen "%s" finns inte.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
sv: Platsen kan inte visas med denna visare.

en: The location of the desktop directory has changed in GNOME 2.4. You can open the link and move over the files you want, then delete the link.
sv: Platsen för skrivbordskatalogen har ändrats i GNOME 2.4. Du kan öppna länken för att flytta över de filer du vill ha och sedan ta bort länken.

en: The mime type of the file.
sv: Mime-typen för filen.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
sv: Namnet "%s" används redan i denna mapp. Välj ett annat namn.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
sv: Namnet "%s" är inte giltigt eftersom det innehåller tecknet "/". Var vänlig och välj ett annat namn.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
sv: Namnet "%s" är inte giltigt. Välj ett annat namn.

en: The name and icon of the file.
sv: Namnet på filen och ikonen för den.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to copy the item, rename it and try again.
sv: Namnet används redan för ett speciellt objekt som inte kan flyttas eller ersättas. Om du fortfarande vill kopiera objektet bör du byta namn på det och försöka igen.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to move the item, rename it and try again.
sv: Namnet används redan för ett speciellt objekt som inte kan flyttas eller ersättas. Om du fortfarande vill flytta objektet bör du byta namn på det och försöka igen.

en: The owner could not be changed.
sv: Ägaren kunde inte bytas.

en: The owner of the file.
sv: Filens ägare.

en: The permissions could not be changed.
sv: Rättigheterna kunde inte ändras.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
sv: Rättigheterna för "%s" kunde inte fastställas.

en: The permissions of the file, in octal notation.
sv: Rättigheterna för filen med oktal notation.

en: The permissions of the file.
sv: Rättigheterna för filen.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
sv: Rättigheterna för den markerade filen kunde inte fastställas.

en: The selection rectangle
sv: Markeringsrektangeln

en: The side pane view to show in newly opened windows.
sv: Sidopanelsvyn att visa nyöppnade fönster.

en: The size of the file.
sv: Storleken på filen.

en: The type of the file.
sv: Typen av fil.

en: The viewer associated with "%s" is invalid.
sv: Visaren som är associerad med "%s" är ogiltig.

en: The x-alignment of the column
sv: Justeringen i x-led för kolumnen

en: Themes
sv: Teman

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
sv: "%s" finns inte i denna mapp. Den kanske flyttades eller togs bort precis?

en: There is no action associated with "%s".
sv: Det finns ingen åtgärd som är associerad med "%s".

en: There is no application associated with "%s".
sv: Det finns inget program som är associerat med "%s".

en: There is no space on the destination.
sv: Det finns inget utrymme på målet.

en: There is not enough space on the destination.
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme på målet.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
sv: Det finns inget i Urklipp att klistra in.

en: There was an error displaying help.
sv: Det inträffade ett fel vid visande av hjälp.

en: There was an error displaying help: 
    %s
sv: Det inträffade ett fel vid visande av hjälp: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
sv: Det inträffade ett fel vid visande av hjälp: %s

en: There was an error launching the application.
sv: Det inträffade ett fel vid start av programmet.

en: This drop target only supports local files.
sv: Detta släppmål stöder endast lokala filer.

en: This folder uses automatic layout.
sv: Denna mapp använder automatisk layout.

en: This is disabled due to security considerations.
sv: Detta är inaktiverat på grund av säkerhetsskäl.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
sv: Detta beror troligtvis på att emblemet är permanent och inte något du lade till själv.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one you added yourself.
sv: Detta beror troligtvis på att emblemet är permanent och inte något du lade till själv.

en: This is the default theme for Nautilus.
sv: Detta är standardtemat för Nautilus.

en: This link can't be used, because it has no target.
sv: Denna länk kan inte användas eftersom den inte har något mål.

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist.
sv: Denna länk kan inte användas eftersom dess mål "%s" inte finns.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
sv: Detta namn kan ställas in om du vill ha ett anpassat namn på hemikonen på skrivbordet.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
sv: Detta namn kan ställas in om du vill ha ett anpassat namn på papperskorgsikonen på skrivbordet.

en: This theme uses photo-realistic folders.
sv: Detta tema använder fotorealistiska mappar.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
sv[0]: Detta kommer att öppna %d separat fönster.
sv[1]: Detta kommer att öppna %d separata fönster.

en: Tip
sv: Tips

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
sv: För att öppna icke-lokala filer kopierar du dem till en lokal mapp och släpper dem sedan igen.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
sv: För att öppna icke-lokala filer kopierar du dem till en lokal mapp och släpper sedan dem igen. De lokala filerna du släppte har redan öppnats.

en: To:
sv: Till:

en: Toggle using a tighter layout scheme
sv: Växla användandet av ett kompaktare layoutschema

en: Too Many Files
sv: För många filer

en: Tooltip for the menu item
sv: Verktygstips för menyposten

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Trash icon visible on desktop
sv: Papperskorgsikon synlig på skrivbordet

en: Tree
sv: Träd

en: Try to fit in window
sv: Försök att passa i fönster

en: Type
sv: Typ

en: Type of click used to launch/open files
sv: Typ av klick som används för att aktivera/öppna filer

en: Type:
sv: Typ:

en: URI currently displayed
sv: URI som visas för tillfället

en: Unable to Replace File
sv: Kan inte ersätta fil

en: Unable to launch the cd burner application.
sv: Kan inte starta cd-brännarprogrammet.

en: Undo Edit
sv: Ångra redigering

en: Undo the edit
sv: Ångra redigeringen

en: Undo the last text change
sv: Ångra den senaste textändringen

en: Unfortunately I couldn't tell which one.
sv: Tyvärr kunde jag inte avgöra vilken.

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
sv: Okänd GnomeVFSXferProgressStatus %d

en: Unmount Error
sv: Avmonteringsfel

en: Unmount the selected volume
sv: Avmontera den valda volymen

en: Up
sv: Upp

en: Urgent
sv: Brådskande

en: Use "%s" to open the selected item
sv: Använd "%s" för att öppna det markerade objektet

en: Use _Default Background
sv: Använd standard_bakgrund

en: Use as default for "%s" items
sv: Använd som standard för "%s"-objekt

en: Use as default for "%s" only
sv: Använd som standard endast för "%s"

en: Use manual layout in new windows
sv: Använd manuell layout i nya fönster

en: Use the default background for this location
sv: Använd standardbakgrunden för denna plats

en: Use the default desktop background
sv: Använd skrivbordets standardbakgrund

en: Use tighter layout in new windows
sv: Använd kompaktare layout i nya fönster

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
sv: Använder kraftpappersmappar och grågröna bakgrunder.

en: View Failed
sv: Vy misslyckades

en: View _new folders using:
sv: Visa _nya mappar genom att använda:

en: View as %s
sv: Visa som %s

en: View as Icons
sv: Visa som ikoner

en: View as List
sv: Visa som lista

en: View as Text
sv: Visa som text

en: View as _Icons
sv: Visa som _ikoner

en: View as _List
sv: Visa som _lista

en: View as...
sv: Visa som...

en: View in Multiple Windows?
sv: Visa i flera fönster?

en: View of the current file or folder
sv: Vy med aktuell fil eller mapp

en: View or modify the properties of each selected item
sv: Visa eller ändra egenskaperna på varje markerat objekt

en: View your computer storage
sv: Visa din datorlagringsplats

en: View your home folder in the Nautilus file manager
sv: Visa din hemmapp i filhanteraren Nautilus

en: View your network servers in the Nautilus file manager
sv: Visa dina nätverksservrar i filhanteraren Nautilus

en: Views
sv: Vyer

en: Violet
sv: Lila

en: Visible _Columns...
sv: Synliga _kolumner...

en: Volume:
sv: Volym:

en: Wavy White
sv: Vågig vit

en: Web
sv: Webb

en: Web Services
sv: Webbtjänster

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
sv: Torsdagen den 00 september 0000 kl. 00.00.00

en: What to do with executable text files when activated
sv: Vad som ska göras med körbara textfiler när de aktiveras

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
sv: Vad som ska göras med exekverbara textfiler när de aktiveras (via enkel- eller dubbelklick). Möjliga värden är "launch" för att starta dem som program, "ask" för att fråga vad som ska göras via ett dialogfönster och "display" för att visa dem som textfiler.

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list_view" and "icon_view".
sv: När en mapp besöks används denna visare såvida du inte har valt en annan vy för denna mapp. Möjliga värden är "list_view" och "icon_view".

en: When to show number of items in a folder
sv: När antalet antalet objekt i en mapp ska visas

en: When to show preview text in icons
sv: När förhandsvisningstext i ikoner ska visas

en: When to show thumbnails of image files
sv: När miniatyrbilder för bildfiler ska visas

en: Whether a custom default folder background has been set.
sv: Huruvida en standardmappbakgrund har ställts in.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
sv: Huruvida en standardsidopanelsbakgrund har ställts in.

en: Whether the menu item is sensitive
sv: Huruvida menyposten är käsnlig

en: Whether to ask for confirmation when moving files to trash
sv: Huruvida det ska frågas efter bekräftelse när filer flyttas till papperskorgen

en: Whether to enable immediate deletion
sv: Huruvida omedelbar borttagning ska aktiveras

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
sv: Huruvida ljud ska förhandsvisas då muspekaren vilar över en ikon

en: Whether to show backup files
sv: Huruvida säkerhetskopior ska visas

en: Whether to show hidden files
sv: Huruvida dolda filer ska visas

en: White
sv: Vit

en: White Ribs
sv: Vita räfflor

en: Widget for the property page
sv: Widget för egenskapssidan

en: Width of the side pane
sv: Bredd på sidopanelen

en: Windows Network
sv: Windows-nätverk

en: Would you like to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
sv: Du är inte ägaren, så du kan inte ändra dessa rättigheter.

en: You can choose another view or go to a different location.
sv: Du kan välja en annan vy eller gå till en annan plats.

en: You can configure GNOME to associate a different application or viewer with this file type. Do you want to associate an application or viewer with this file type now?
sv: Du kan konfigurera GNOME att associera ett annat program eller visare med denna filtyp. Vill du associera ett program eller en visare med denna filtyp nu?

en: You can configure GNOME to associate applications with file types. Do you want to associate an application with this file type now?
sv: Du kan konfigurera GNOME att associera program med filtyper. Vill du associera ett program med denna filtyp nu?

en: You can configure which programs are offered for which file types in the File Types and Programs dialog.
sv: Du kan konfigurera vilka program som erbjuds för vilka filtyper i dialogen Filtyper och program.

en: You can only use images as custom icons.
sv: Du kan endast använda lokala bilder som anpassade ikoner.

en: You can only use local images as custom icons.
sv: Du kan endast använda lokala bilder som anpassade ikoner.

en: You can't assign more than one custom icon at a time!
sv: Du kan inte tilldela mer än en anpassad ikon åt gången!

en: You can't assign more than one custom icon at a time.
sv: Du kan inte tilldela mer än en anpassad ikon åt gången.

en: You cannot copy a file over itself.
sv: Du kan inte kopiera en fil över sig själv.

en: You cannot copy a folder into itself.
sv: Du kan inte kopiera en mapp in i sig själv.

en: You cannot copy items into the trash.
sv: Du kan inte kopiera objekt till papperskorgen.

en: You cannot copy this trash folder.
sv: Du kan inte kopiera denna papperskorgsmapp.

en: You cannot create links inside the trash.
sv: Du kan inte skapa länkar inuti papperskorgen.

en: You cannot delete a volume icon.
sv: Du kan inte ta bort en volymikon.

en: You cannot move a folder into itself.
sv: Du kan inte flytta en mapp in i sig själv.

en: You cannot move this trash folder.
sv: Du kan inte flytta denna papperskorgsmapp.

en: You do not have permissions to write to the destination.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att skriva till målet.

en: You do not have permissions to write to this folder.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att skriva i denna mapp.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att byta grupp på "%s".

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att byta namn på "%s".

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att se innehållet i "%s".

en: You must enter a name for the server.
sv: Du måste ange namnet på servern.

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom to Fit
sv: Zooma så att det passar

en: _About
sv: _Om

en: _Add Bookmark
sv: _Lägg till bokmärke

en: _Add a New Color...
sv: _Lägg till en ny färg...

en: _Add a New Emblem...
sv: _Lägg till ett nytt emblem...

en: _Add a New Pattern...
sv: _Lägg till ett nytt mönster...

en: _Add new...
sv: _Lägg till ny...

en: _Always
sv: _Alltid

en: _Arrange items:
sv: _Ordna objekt:

en: _Ask each time
sv: _Fråga varje gång

en: _Associate Action
sv: _Associera åtgärd

en: _Associate Application
sv: _Associera program

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Backgrounds and Emblems...
sv: Bakgrunder och _emblem...

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _CD Creator
sv: _Cd-skapare

en: _Clear History
sv: _Töm historik

en: _Close
sv: S_täng

en: _Computer
sv: _Dator

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Copy File
sv: _Kopiera fil

en: _Copy Files
sv: _Kopiera filer

en: _Copy Text
sv: K_opiera text

en: _Copy here
sv: _Kopiera hit

en: _Default zoom level:
sv: Standard_zoomnivå:

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete from Trash
sv: _Ta bort från papperskorgen

en: _Display
sv: _Visa

en: _Double click to activate items
sv: _Dubbelklick för att aktivera objekt

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit Bookmarks
sv: _Redigera bokmärken

en: _Emblems
sv: _Emblem

en: _Empty
sv: _Töm

en: _Empty File
sv: _Tom fil

en: _Empty Trash
sv: Töm pappers_korgen

en: _File
sv: _Arkiv

en: _File group:
sv: _Filgrupp:

en: _Format
sv: _Formatera

en: _Forward
sv: _Framåt

en: _Go
sv: _Gå

en: _Go There
sv: _Gå dit

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Hide
sv: _Dölj

en: _Home
sv: _Hem

en: _Image:
sv: _Bild:

en: _Keep Aligned
sv: _Behåll justerat

en: _Keyword:
sv: _Nyckelord:

en: _Link here
sv: _Länka hit

en: _Local File Only
sv: _Endast lokala filer

en: _Location (URL):
sv: _Plats (URL):

en: _Location...
sv: Pl_ats...

en: _Location:
sv: _Plats:

en: _Manually
sv: _Manuellt

en: _Modify...
sv: _Ändra...

en: _Mount Volume
sv: _Montera volym

en: _Move here
sv: _Flytta hit

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Names:
sv: _Namn:

en: _Never
sv: Al_drig

en: _Only for files smaller than:
sv: _Endast för filer mindre än:

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open Scripts Folder
sv: _Öppna skriptmapp

en: _Paste Files
sv: Klistra _in filer

en: _Paste Files Into Folder
sv: Klistra _in filer i mapp

en: _Paste Text
sv: K_listra in text

en: _Pattern:
sv: _Mönster:

en: _Patterns
sv: _Mönster

en: _Places
sv: _Platser

en: _Profiler
sv: _Profilerare

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Read
sv: _Läs

en: _Reload
sv: _Läs om

en: _Remove Custom Icon
sv: _Ta bort anpassad ikon

en: _Remove a Color...
sv: _Ta bort en färg...

en: _Remove a Pattern...
sv: _Ta bort ett mönster...

en: _Remove an Emblem...
sv: _Ta bort ett emblem...

en: _Remove...
sv: _Ta bort...

en: _Rename...
sv: _Byt namn...

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Report Profiling
sv: _Rapportera profilering

en: _Reset Profiling
sv: _Återställ profilering

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: _Run
sv: _Kör

en: _Run executable text files when they are clicked
sv: _Kör körbara textfiler när de klickas

en: _Scripts
sv: _Skript

en: _Select Custom Icon...
sv: _Välj anpassad ikon...

en: _Show
sv: _Visa

en: _Side Pane
sv: Sido_panel

en: _Single click to activate items
sv: _Enkelklick för att aktivera objekt

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Start Profiling
sv: _Starta profilering

en: _Sticky
sv: _Fast

en: _Stop
sv: _Stopp

en: _Stop Profiling
sv: _Stoppa profilering

en: _Templates
sv: _Mallar

en: _Text beside icons
sv: _Text bredvid ikoner

en: _Trash
sv: _Papperskorg

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Unmount Volume
sv: _Avmontera volym

en: _Up
sv: _Upp

en: _Use Default
sv: _Använd standard

en: _Use compact layout
sv: _Använd kompakt layout

en: _View
sv: _Visa

en: _View as...
sv: Visa so_m...

en: _View executable text files when they are clicked
sv: _Visa körbara textfiler när de klickas

en: _Write
sv: _Skriv

en: _Write contents to CD
sv: _Skriv innehåll till cd

en: a title
sv: en titel

en: additional text
sv: ytterligare text

en: animation to indicate on-going activity
sv: animation som visar pågåenda aktivitet

en: another link to %s
sv: ytterligare en länk till %s

en: bonobo_ui_init() failed.
sv: bonobo_ui_init() misslyckades.

en: by Modification _Date
sv: efter ändrings_datum

en: by _Emblems
sv: efter _emblem

en: by _Name
sv: efter _namn

en: by _Size
sv: efter _storlek

en: by _Type
sv: efter _typ

en: date accessed
sv: åtkomstdatum

en: date modified
sv: ändringsdatum

en: default for "%s"
sv: standard för "%s"

en: default for this file
sv: standard för denna fil

en: editable text
sv: redigerbar text

en: group
sv: grupp

en: highlighted as keyboard focus
sv: färgmarkerad som tangentbordsfokus

en: highlighted for drop
sv: färgmarkerad för släpp

en: highlighted for selection
sv: färgmarkerad för markering

en: in menu for "%s"
sv: i menyn för "%s"

en: in menu for this file
sv: i menyn för denna fil

en: link
sv: länk

en: link (broken)
sv: länk (trasig)

en: link to %s
sv: länk till %s

en: loading...
sv: läser in...

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
sv: nautilus: --check kan inte användas med URI:er.

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
sv: nautilus: --check kan inte användas med andra flaggor.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
sv: nautilus: --geometry kan inte användas med mer än en URI.

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
sv: nautilus: --quit kan inte användas med URI:er.

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
sv: nautilus: --restart kan inte användas med URI:er.

en: nd copy)
sv: :a kopian)

en: new file
sv: ny fil

en: none
sv: inget

en: not in menu
sv: inte i menyn

en: nothing
sv: ingenting

en: octal permissions
sv: rättigheter på oktal form

en: on the desktop
sv: på skrivbordet

en: open a browser window.
sv: öppna ett bläddrarfönster.

en: owner
sv: ägare

en: permissions
sv: rättigheter

en: pointing at "%s"
sv: pekar på "%s"

en: provides visual status
sv: tillhandahåller synlig status

en: rd copy)
sv: :e kopian)

en: reset
sv: återställ

en: size
sv: storlek

en: some more text
sv: mer text

en: st copy)
sv: :a kopian)

en: th copy)
sv: :e kopian)

en: the browse history
sv: bläddringshistoriken

en: the current selection
sv: den aktuella markeringen

en: the editable label
sv: den redigerbara etiketten

en: the type of window the view is embedded in
sv: typen av fönster som vyn är inbäddad i

en: throbber
sv: snurra

en: throbber factory
sv: snurrfabrik

en: throbber object factory
sv: snurrobjektsfabrik

en: today
sv: idag

en: today at %-I:%M %p
sv: idag klockan %H.%M

en: today at %-I:%M:%S %p
sv: idag klockan %H.%M.%S

en: today at 00:00 PM
sv: idag klockan 00.00

en: today at 00:00:00 PM
sv: idag klockan 00.00.00

en: today, %-I:%M %p
sv: idag, %H.%M

en: today, 00:00 PM
sv: idag, 00.00

en: type
sv: typ

en: unknown
sv: okänd

en: unknown MIME type
sv: okänd MIME-typ

en: unknown type
sv: okänd typ

en: unreadable
sv: oläsbar

en: untitled folder
sv: namnlös mapp

en: whether we are highlighted for a D&D drop
sv: huruvida vi är färgmarkerade för ett drag-och-släpp

en: whether we are highlighted for a selection
sv: huruvida vi är färgmarkerade för en markering

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
sv: huruvida vi är färgmarkerade för att rendera fokus

en: xalign
sv: x-justering

en: yesterday
sv: igår

en: yesterday at %-I:%M %p
sv: igår klockan %H.%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
sv: igår klockan %H.%M.%S

en: yesterday at 00:00 PM
sv: igår klockan 00.00

en: yesterday at 00:00:00 PM
sv: igår klockan 00.00.00

en: yesterday, %-I:%M %p
sv: igår, %H.%M

en: yesterday, 00:00 PM
sv: igår, 00.00
