pan - en to sv translation catalogue (875 entries)

en:   (No conditions -- all articles will match)
sv:   (Inga villkor -- alla artiklar kommer att matcha)

en:   (No conditions -- no articles will match)
sv:   (Inga villkor -- inga artiklar kommer att matcha)

en:   --debug          Turns on the most commonly-used options for a bug report
sv:   --debug          Slår på de vanligaste och anvvändbara flaggorna för
                       en felrapport

en:   --debug-cache    Print debugging messages for the article cache
sv:   --debug-cache    Skriv ut felsökningsmeddelanden för artikelcachen

en:   --debug-decode   Print debugging messages related to decoding attachments
sv:   --debug-decode   Skriv ut felsökningsmeddelanden som är relaterade
                       till avkodning av bilagor

en:   --debug-gnksa    Print debugging messages related to gnksa correctness
sv:   --debug-gnksa    Skriv ut felsökningsmeddelanden som är relaterade
                       till gnksa-korrekthet

en:   --debug-lock     Print debugging messages related to threaded gui locks
sv:   --debug-lock     Skriv ut felsökningsmeddelanden som är relaterade
                       till lås för trådade användargränssnitt

en:   --debug-newsrc   Print debugging messages related to .newsrc files
sv:   --debug-newsrc   Skriv ut felsökningsmeddelanden som är relaterade
                       till .newsrc-filer

en:   --debug-object   Print debugging messages related to refcounted objects
sv:   --debug-object   Skriv ut felsökningsmeddelanden som är relaterade
                       till referensräknade objekt

en:   --debug-queue    Print debugging messages related to managing tasks
sv:   --debug-queue    Skriv ut felsökningsmeddelanden som är relaterade
                       till hantering av uppgifter

en:   --debug-sockets  Print debugging messages when talking to the news server
sv:   --debug-sockets  Skriv ut felsökningsmeddelanden vid samtal med
                       diskussionsgruppsservern

en:   --debug-trace    Print debugging messages when entering/leaving functions
sv:   --debug-trace    Skriv ut felsökningsmeddelanden vid ingång i/lämnande
                       av funktioner

en:   --help           Prints this message and exits
sv:   --help           Skriver ut detta meddelande och avslutar

en:   --mute           Debugging tool to send new posts to console, not the server
sv:   --mute           Felsökningsverktyg skickar nya postningar till
                       konsollen, inte servern

en:   --version        Prints Pan's version number
sv:   --version        Skriver ut Pans versionsnummer

en:  (%lu lines in %lu articles)
sv:  (%lu rader i %lu artiklar)

en:  (%lu lines in 1 article)
sv:  (%lu rader i 1 artikel)

en:  (Moderated)
sv:  (Modererad)

en:  (Read-Only)
sv:  (Endast läsbar)

en: "Followup-To: poster": sending email to author.
sv: "Uppföljning-till: avsändare": skickar e-post till författaren.

en: "Followup-To:" contains an email address: sending email to author.
sv: "Uppföljning-till:": innehåller en e-postadress: skickar e-post till författaren.

en: "stay connected" sent to %*.*s
sv: "förbli ansluten" skickat till %*.*s

en: % Done
sv: % färdigt

en: %*.*s handshake failed: %s
sv: %*.*s-handskakning misslyckades: %s

en: %a - abbreviated weekday name
    %A - full weekday name
    %b - abbreviated month name
    %B - full month name
    %c - local date & time
    %d - day of the month
    %H - hour (24-hour clock)
    %I - hour (12-hour clock)
    %j - day of the year (001-366)
    %m - month (01-12)
    %M - minute (00-59)
    %p - local equivalent of AM/PM
    %S - second (00-61)
    %x - local date
    %X - local time
    %y - two-digit year
    %Y - four-digit year
    %% - %
sv: %a - förkortat namn på veckodag
    %A - fullständigt namn på veckodag
    %b - förkortat namn på månad
    %B - fullständigt namn på månad
    %c - lokalt datum och tid
    %d - dag i månaden
    %H - timme (24-timmarsklocka)
    %I - timme (12-timmarsklocka)
    %j - dag på året (001-366)
    %m - månad (01-12)
    %M - minut (00-59)
    %p - lokal motsvarighet till FM/EM
    %S - sekund (00-61)
    %x - lokalt datum
    %X - lokal tid
    %y - år med två siffror
    %Y - år med fyra siffror
    %% - %

en: %d connections totaling %.1f KB per second
sv: %d anslutningar med totalt %.1f kB per sekund

en: %d files erased.
sv: %d filer borttagna.

en: %d:%02d:%02d (%.2f KB/s)
sv: %d.%02d.%02d (%.2f kB/s)

en: %g - group as one directory (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - group as nested directory (/alt/binaries/pictures/trains)
     
    "/home/user/News/Pan/%g" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", and
    "/home/user/News/Pan/%G" becomes
    "/home/user/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",
sv: %g - grupp som en katalog (alt.binaries.pictures.trains)
    %G - grupp som en nästlad katalog (/alt/binaries/pictures/trains)
     
    "/home/användare/News/Pan/%g" blir
    "/home/användare/News/Pan/alt.binaries.pictures.trains", och
    "/home/användare/News/Pan/%G" blir
    "/home/användare/News/Pan/alt/binaries/pictures/trains",

en: %i for Message-ID
    %a for Author and Address
    %n for Author name
    %d for Date
sv: %i för meddelande-ID
    %a för författare och adress
    %n för författarnamn
    %d för datum

en: %s
    
    Matches: %u
    Group: %s
    Rule: %s
sv: %s
    
    Träffar: %u
    Grupp: %s
    Regel: %s

en: %s does not appear to be a valid datafile
sv: %s verkar inte vara en giltig datafil

en: %u Tasks Running, %u Tasks Total
sv: %u uppgifter kör, %u uppgifter totalt

en: %u articles match rule %s
sv: %u artiklar matchar regeln %s

en: (%u selected)
sv: (%u markerade)

en: (No Group)
sv: (Ingen grupp)

en: (e.g., *anime*)
sv: (t.ex. *anime*)

en: /D_ownload Flagged
sv: /H_ämta flaggade

en: /Dele_te Group
sv: /_Ta bort grupp

en: /Filte_r
sv: /_Filter

en: /Filte_r/---
sv: /_Filter/---

en: /Filte_r/Match Only _Binary Attachment Articles
sv: /_Filter/Matcha endast artiklar med _binära bilagor

en: /Filte_r/Match Only _Cached Articles
sv: /_Filter/Matcha endast _cachade artiklar

en: /Filte_r/Match Only _My Articles
sv: /_Filter/Matcha endast _mina artiklar

en: /Filte_r/Match Only _Text Articles
sv: /_Filter/Matcha endast _textartiklar

en: /Filte_r/Match Scores in -9998...-1 (Low)
sv: /_Filter/Matcha poäng i intervallet -9998...-1 (lågt)

en: /Filte_r/Match Scores in 1...4999 (Medium)
sv: /_Filter/Matcha poäng i intervallet 1...4999 (mellan)

en: /Filte_r/Match Scores in 5000...9998 (High)
sv: /_Filter/Matcha poäng i intervallet 5000...9998 (högt)

en: /Filte_r/Match Scores of -9999 (Ignored)
sv: /_Filter/Matcha poäng som är -9999 (ignorerade)

en: /Filte_r/Match Scores of 0 (Normal)
sv: /_Filter/Matcha poäng som är 0 (normalt)

en: /Filte_r/Match Scores of 9999 (Watched)
sv: /_Filter/Matcha poäng som är 9999 (bevakad)

en: /Filte_r/Match _New Articles
sv: /_Filter/Matcha _nya artiklar

en: /Filte_r/Match _Read Articles
sv: /_Filter/Matcha _lästa artiklar

en: /Filte_r/Match _Unread Articles
sv: /_Filter/Matcha _olästa artiklar

en: /Filte_r/Show Matching Articles
sv: /_Filter/Visa matchande artiklar

en: /Filte_r/Show Matching Articles' Subthreads
sv: /_Filter/Visa matchande artiklars undertrådar

en: /Filte_r/Show Matching Articles' Threads
sv: /_Filter/Visa matchande artiklars trådar

en: /Get New Headers and _Bodies
sv: /Hämta nya huvuden och _meddelandetexter

en: /Get New _Headers
sv: /_Hämta nya huvuden

en: /Group _Properties...
sv: /_Gruppegenskaper...

en: /Mark Group _Read
sv: /Markera grupp som _läst

en: /More Download _Options...
sv: /Fler hämtnings_alternativ...

en: /Refresh Article _Counts
sv: /Uppdatera arti_kelantal

en: /Save A_ttachments
sv: /Spara _bilagor

en: /_Articles
sv: /Ar_tiklar

en: /_Articles/---
sv: /Ar_tiklar/---

en: /_Articles/Cancel...
sv: /Ar_tiklar/Avbryt...

en: /_Articles/D_ownload Flagged
sv: /Ar_tiklar/H_ämta flaggade

en: /_Articles/Down_load
sv: /Ar_tiklar/Hä_mta

en: /_Articles/Mark _Read
sv: /Ar_tiklar/Markera som _läst

en: /_Articles/Mark _Unread
sv: /Ar_tiklar/Markera som _oläst

en: /_Articles/Supersed_e...
sv: /Ar_tiklar/_Ersätt...

en: /_Articles/U_nflag
sv: /Ar_tiklar/A_vflagga

en: /_Articles/_Create Score...
sv: /Ar_tiklar/_Skapa poäng...

en: /_Articles/_Delete
sv: /Ar_tiklar/_Ta bort

en: /_Articles/_Flag
sv: /Ar_tiklar/_Flagga

en: /_Articles/_Ignore Thread
sv: /Ar_tiklar/_Ignorera tråd

en: /_Articles/_Plonk Author
sv: /Ar_tiklar/Visa _inte författare längre

en: /_Articles/_View Article's Scores
sv: /Ar_tiklar/_Visa artikelns poäng

en: /_Articles/_Watch Thread
sv: /Ar_tiklar/_Bevaka tråd

en: /_Copy to Folder
sv: /_Kopiera till mapp

en: /_Create Score
sv: /_Skapa poäng

en: /_Delete
sv: /_Ta bort

en: /_Delete Group's Articles
sv: /_Ta bort gruppens artiklar

en: /_Edit
sv: /_Redigera

en: /_Edit/---
sv: /_Redigera/---

en: /_Edit/Add S_ubscribed to Selection
sv: /_Redigera/Lägg till _prenumererade till markeringen

en: /_Edit/Add _Subthreads to Selection
sv: /_Redigera/Lägg till _undertrådar till markeringen

en: /_Edit/Add _Threads to Selection
sv: /_Redigera/Lägg till _trådar till markeringen

en: /_Edit/Cu_t
sv: /_Redigera/Klipp _ut

en: /_Edit/Deselect a_ll Articles
sv: /_Redigera/Avmarkera a_lla artiklar

en: /_Edit/Deselect all
sv: /_Redigera/Avmarkera alla

en: /_Edit/Deselect all G_roups
sv: /_Redigera/Avmarkera alla g_rupper

en: /_Edit/Edit with E_xternal Editor
sv: /_Redigera/Redigera med e_xtern redigerare

en: /_Edit/Find _Next
sv: /_Redigera/Sök _nästa

en: /_Edit/Select Article _Body
sv: /_Redigera/Markera artikelte_xt

en: /_Edit/Select all
sv: /_Redigera/Markera alla

en: /_Edit/Select all _Articles
sv: /_Redigera/Markera alla _artiklar

en: /_Edit/Select all _Groups
sv: /_Redigera/Markera alla _grupper

en: /_Edit/_Copy
sv: /_Redigera/_Kopiera

en: /_Edit/_Find...
sv: /_Redigera/_Sök...

en: /_Edit/_Paste
sv: /_Redigera/Klistra _in

en: /_Edit/_Preferences...
sv: /_Redigera/_Inställningar...

en: /_Edit/_Rot13 Selected Text
sv: /_Redigera/_Rotera markerad text 13 tecken

en: /_File
sv: /_Arkiv

en: /_File/---
sv: /_Arkiv/---

en: /_File/Clea_r
sv: /_Arkiv/T_öm

en: /_File/Delete _Folder...
sv: /_Arkiv/Ta bort _mapp...

en: /_File/E_xit
sv: /_Arkiv/_Avsluta

en: /_File/Save A_ttachments
sv: /_Arkiv/Spara _bilagor

en: /_File/Save _As...
sv: /_Arkiv/Spara so_m...

en: /_File/Send Later
sv: /_Arkiv/Skicka senare

en: /_File/Send Now
sv: /_Arkiv/Skicka nu

en: /_File/Work On_line
sv: /_Arkiv/Arbeta _frånkopplad

en: /_File/_Cancel Last Task
sv: /_Arkiv/Av_bryt senaste uppgift

en: /_File/_Close
sv: /_Arkiv/S_täng

en: /_File/_Edit Article in Folder
sv: /_Arkiv/_Redigera artikel i mapp

en: /_File/_New Folder...
sv: /_Arkiv/_Ny mapp...

en: /_File/_Print Article...
sv: /_Arkiv/Skriv _ut artikel...

en: /_File/_Quit
sv: /_Arkiv/_Avsluta

en: /_File/_Save Attachments As...
sv: /_Arkiv/_Spara bilagor som...

en: /_File/_Save Changes
sv: /_Arkiv/_Spara ändringar

en: /_File/_Save...
sv: /_Arkiv/_Spara...

en: /_Flag
sv: /_Flagga

en: /_Go
sv: /_Gå

en: /_Go/---
sv: /_Gå/---

en: /_Go/N_ext Group
sv: /_Gå/N_ästa grupp

en: /_Go/Next N_ew Thread
sv: /_Gå/Nästa n_ya tråd

en: /_Go/Next Threa_d
sv: /_Gå/Nästa trå_d

en: /_Go/Next Unread _Group
sv: /_Gå/Nästa olästa _grupp

en: /_Go/Next Unread _Thread
sv: /_Gå/Nästa olästa _tråd

en: /_Go/Next _Article
sv: /_Gå/Nästa _artikel

en: /_Go/Next _New Article
sv: /_Gå/Nästa _nya artikel

en: /_Go/Next _Unread Article
sv: /_Gå/Nästa _olästa artikel

en: /_Go/Next _Watched Article
sv: /_Gå/_Nästa _bevakade artikel

en: /_Go/Pre_vious Article
sv: /_Gå/Fö_regående artikel

en: /_Go/Previous Article _Read
sv: /_Gå/Föregående _lästa artikel

en: /_Go/Previous Thread
sv: /_Gå/Föregående tråd

en: /_Go/Read Back
sv: /_Gå/Läs tillbaka

en: /_Go/Read More
sv: /_Gå/Läs mer

en: /_Go/_Parent Article
sv: /_Gå/_Förälderartikel

en: /_Help
sv: /_Hjälp

en: /_Help/---
sv: /_Hjälp/---

en: /_Help/Pan _Home Page...
sv: /_Hjälp/Pans _hemsida...

en: /_Help/Report a _Bug...
sv: /_Hjälp/Rapportera ett _fel...

en: /_Help/_About...
sv: /_Hjälp/_Om...

en: /_Ignore Thread
sv: /_Ignorera tråd

en: /_Newsgroups
sv: /_Diskussionsgrupper

en: /_Newsgroups/---
sv: /_Diskussionsgrupper/---

en: /_Newsgroups/Dele_te Group
sv: /_Diskussionsgrupper/Ta _bort grupp

en: /_Newsgroups/Get New Headers and _Bodies
sv: /_Diskussionsgrupper/Hämta nya huvuden och artikelte_xter

en: /_Newsgroups/Get New Headers in Subscribed _Groups
sv: /_Diskussionsgrupper/Hämta nya huvuden i prenumererade _grupper

en: /_Newsgroups/Get New _Headers
sv: /_Diskussionsgrupper/Hämta nya _huvuden

en: /_Newsgroups/Group _Properties...
sv: /_Diskussionsgrupper/_Gruppegenskaper...

en: /_Newsgroups/Mark Group _Read
sv: /_Diskussionsgrupper/Markera grupp som _läst

en: /_Newsgroups/More Download _Options...
sv: /_Diskussionsgrupper/Fler hämtnings_alternativ...

en: /_Newsgroups/Refresh Article _Counts
sv: /_Diskussionsgrupper/Uppdatera arti_kelantal

en: /_Newsgroups/_Delete Group's Articles
sv: /_Diskussionsgrupper/Ta bort gruppens artiklar

en: /_Newsgroups/_Subscribe
sv: /_Diskussionsgrupper/_Prenumerera

en: /_Newsgroups/_Unsubscribe
sv: /_Diskussionsgrupper/_Säg upp prenumereration

en: /_Post
sv: /_Posta

en: /_Post/---
sv: /_Posta/---

en: /_Post/For_ward by Email...
sv: /_Posta/_Vidarebefordra med e-post...

en: /_Post/Send Pending _Messages
sv: /_Posta/Skicka väntande _meddelanden

en: /_Post/_Followup to Newsgroup...
sv: /_Posta/_Följ upp till diskussionsgrupp...

en: /_Post/_Post to Newsgroup...
sv: /_Posta/_Posta till diskussionsgrupp...

en: /_Post/_Reply by Email...
sv: /_Posta/_Svara med e-post...

en: /_Read Article
sv: /_Läs artikel

en: /_Save Attachments As...
sv: /_Spara bilagor som...

en: /_Servers
sv: /_Servrar

en: /_Servers/---
sv: /_Servrar/---

en: /_Servers/Get List of _All Groups
sv: /_Servrar/Hämta lista över _alla grupper

en: /_Servers/Get List of _New Groups
sv: /_Servrar/Hämta lista över _nya grupper

en: /_Subscribe
sv: /_Prenumerera

en: /_Tools
sv: /_Verktyg

en: /_Tools/---
sv: /_Verktyg/---

en: /_Tools/Custom _Filters...
sv: /_Verktyg/Egna _filter...

en: /_Tools/News _Servers...
sv: /_Verktyg/_Diskussionsgruppsservrar...

en: /_Tools/_Edit Scorefile...
sv: /_Verktyg/_Redigera poängfil...

en: /_Tools/_Log Viewer...
sv: /_Verktyg/_Loggvisare...

en: /_Tools/_Posting Profiles...
sv: /_Verktyg/_Postandeprofiler...

en: /_Tools/_Rules...
sv: /_Verktyg/_Regler...

en: /_Tools/_Task Manager...
sv: /_Verktyg/_Uppgiftshanterare...

en: /_Unflag
sv: /_Avflagga

en: /_Unsubscribe
sv: /_Säg upp prenumereration

en: /_View
sv: /_Visa

en: /_View Article's Scores
sv: /_Visa artikelns poäng

en: /_View/---
sv: /_Visa/---

en: /_View/Abbreviate _Names in Group Pane
sv: /_Visa/Förkorta _namn i gruppanel

en: /_View/C_ollapse Selected Threads
sv: /_Visa/F_äll in markerade trådar

en: /_View/E_xpand Selected Threads
sv: /_Visa/_Fäll ut markerade trådar

en: /_View/Jump to _Body Tab
sv: /_Visa/Hoppa till _artikeltextflik

en: /_View/Jump to _Group Tab
sv: /_Visa/Hoppa till _gruppflik

en: /_View/Jump to _Header Tab
sv: /_Visa/Hoppa till _huvudflik

en: /_View/Mute _Quoted Text
sv: /_Visa/Tysta _citerad text

en: /_View/Show All _Headers in Body Pane
sv: /_Visa/Visa alla _huvuden i artikelpanelen

en: /_View/Show Bod_y Pane
sv: /_Visa/Visa artikelte_xtpanel

en: /_View/Show Group _Pane
sv: /_Visa/Visa grup_panel

en: /_View/Show Hea_der Pane
sv: /_Visa/Visa huvu_dpanel

en: /_View/Thr_ead Header Pane
sv: /_Visa/Tr_ådhuvudpanel

en: /_View/Use _Monospace Font in Body Pane
sv: /_Visa/Använd typsnitt med fa_st breddsteg i artikelpanelen

en: /_View/_Rot13 Selected Text
sv: /_Visa/_Rotera markerad text 13 tecken

en: /_View/_Tabbed Layout
sv: /_Visa/_Fliklayout

en: /_View/_Wrap Article Body
sv: /_Visa/Rad_bryt artikeltexten

en: /_Watch Thread
sv: /_Bevaka tråd

en: <More>
sv: <Mer>

en: > [quoted text muted]
sv: > [citerad text tystad]

en: A Server with that name already exists.
sv: En server med det namnet finns redan.

en: A newsreader for GNOME
sv: En diskussionsgruppsläsare för GNOME

en: ALL OF:
sv: ALLT AV:

en: ANY OF:
sv: NÅGOT AV:

en: A_pps & Mail
sv: _Program och e-post

en: A_uthor:
sv: _Författare:

en: About
sv: Om

en: About %s
sv: Om %s

en: About You
sv: Om dig

en: Action State
sv: Åtgärdstillstånd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add "Message-Id" header
sv: Lägg till "Message-Id"-huvud

en: Add "User-Agent" header
sv: Lägg till "User-Agent"-huvud

en: Add New Line to the Filter
sv: Lägg till ny rad till filtret

en: Add a File to the Attachment List
sv: Lägg till en fil till bifogningslistan

en: Add a new filter
sv: Lägg till ett nytt filter

en: Add a new profile
sv: Lägg till en ny profil

en: Add a new score
sv: Lägg till en ny poäng

en: Add a new server
sv: Lägg till en ny server

en: Add and Re_score
sv: Lägg till och poängsätt på _nytt

en: Add to the _top of the Task Manager's List
sv: Lägg till _överst i uppgiftshanterarens lista

en: Add to the b_ottom of the Task Manager's List
sv: Lägg till _nederst i uppgiftshanterarens lista

en: Adding groups to server "%s"
sv: Lägger till grupper till servern "%s"

en: All %lu of %lu
sv: Alla %lu av %lu

en: All Groups
sv: Alla grupper

en: All Of
sv: Alla

en: Any Of
sv: Någon

en: Applications
sv: Program

en: Apply to
    Selected
    Groups
sv: Tillämpa på
    markerade
    grupper

en: Apply to
    Subscribed
    Groups
sv: Tillämpa på
    prenumererade
    grupper

en: Apply to Incoming
sv: Tillämpa på inkommande

en: Applying rule "%s" to group "%s"
sv: Tillämpar regeln "%s" på gruppen "%s"

en: Applying rule to selected groups
sv: Tillämpar regel på markerade grupper

en: Are you sure you want to delete these %d groups/folders and their articles?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa %d grupper/mappar och deras artiklar?

en: Article "%s" not posted.
sv: Artikeln "%s" postades inte.

en: Article "%s" posted.
sv: Artikeln "%s" postad.

en: Article %s (%s) canceled
sv: Artikeln %s (%s) stoppades

en: Article Cache
sv: Artikelcache

en: Article State
sv: Artikeltillstånd

en: Article _is
sv: Artikeln _är

en: Article _score is at least
sv: Artikel_poängen är minst

en: Article body is cached locally
sv: Artikeltexten är cachad lokalt

en: Article body isn't cached locally
sv: Artikeltexten är inte cachad lokalt

en: Article does not have complete attachments
sv: Artikeln har inte fullständiga bilagor

en: Article does not have incomplete attachments
sv: Artikeln har inte ofullständiga bilagor

en: Article h_as
sv: Artikeln ha_r

en: Article has at _least N lines:
sv: Artikeln har _minst N rader:

en: Article has complete attachments
sv: Artikeln har fullständiga bilagor

en: Article has complete or incomplete attachments
sv: Artikeln har fullständiga eller ofullständiga bilagor

en: Article has incomplete attachments
sv: Artikeln har ofullständiga bilagor

en: Article has no attachments
sv: Artikeln har inga bilagor

en: Article is %d or more bytes long
sv: Artikeln är längre än %d byte

en: Article is %d or more lines long
sv: Artikeln är längre än %d rader

en: Article is at least N days _old
sv: Artikeln är minst N dagar _gammal

en: Article is crossposted to at least %d groups
sv: Artikeln är korspostad till minst %d grupper

en: Article is crossposted to less than %d groups
sv: Artikeln är korspostad till mindre än %d grupper

en: Article is less than %d bytes long
sv: Artikeln är kortare än %d byte

en: Article is less than %d lines long
sv: Artikeln är kortare än %d rader

en: Article is more than %d days old
sv: Artikeln är äldre än %d dagar

en: Article is new
sv: Artikeln är ny

en: Article is new or read
sv: Artikeln är ny eller läst

en: Article is new or unread
sv: Artikeln är ny eller oläst

en: Article is read
sv: Artikeln är läst

en: Article is unread
sv: Artikeln är oläst

en: Article is unread or old
sv: Artikeln är oläst eller gammal

en: Article score one of:
sv: Artikelpoäng en av:

en: Article was _posted to at least N groups:
sv: Artikeln _postades till minst N grupper:

en: Article was not posted by me
sv: Artikeln postades inte av mig

en: Article was posted by me
sv: Artikeln postades av mig

en: Article was posted in the last %d days
sv: Artikeln postades under de senaste %d dagarna

en: Articles with a Score between -9998 and -1:
sv: Artiklar med en poäng mellan -9998 och -1:

en: Articles with a Score between 1 and 4999:
sv: Artiklar med en poäng mellan 1 och 4999:

en: Articles with a Score between 5000 and 9998:
sv: Artiklar med en poäng mellan 5000 och 9998:

en: Articles with a Score of -9999 or lower:
sv: Artiklar med en poäng som är -9999 eller lägre:

en: Articles with a Score of 9999 or higher:
sv: Artiklar med en poäng som är 9999 eller högre:

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Authentication failed: %s
sv: Autentisering misslyckades: %s

en: Authentication failed: bad handshake for SPA password
sv: Autentisering misslyckades: felaktig handskakning för SPA-lösenord

en: Authentication failed: need a password
sv: Autentisering misslyckades: behöver ett lösenord

en: Author
sv: Författare

en: Authors
sv: Författare

en: Automatic Downloads
sv: Automatiska hämtningar

en: Automatically remove _failed tasks from the task manager
sv: Ta automatiskt bort _misslyckade uppgifter från uppgiftshanteraren

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Bad SPA handshake: %s
sv: Felaktig SPA-handskakning: %s

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Beha_vior
sv: Bet_eende

en: Bod_y Pane
sv: _Artikelpanel

en: Body
sv: Meddelandetext

en: Body Pane
sv: Artikelpanel

en: C_haracter Set:
sv: Te_ckentabell:

en: Cached
sv: Cachad

en: Can't backup "%s" as "%s": %s
sv: Kan inte säkerhetskopiera "%s" som "%s": %s

en: Can't create file "%s" %s
sv: Kan inte skapa filen "%s" %s

en: Can't find filter "%s" needed by rule "%s", so no articles match.
sv: Kan inte hitta filtret "%s" som behövs av regeln "%s", så inga artiklar matchar.

en: Can't use regular expression "%s" from file "%s", line %d: %s
sv: Kan inte använda reguljärt uttryck "%s" från filen "%s", rad %d: %s

en: Can't use regular expression "%s": %s
sv: Kan inte använda det reguljära utrycket "%s": %s

en: Can't write to "%s": %s
sv: Kan inte skriva till "%s": %s

en: Cancel Last Task
sv: Avbryt senaste uppgift

en: Canceling article
sv: Stoppar artikel

en: Case Sensiti_ve
sv: _Gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Chan_ge Score:
sv: _Ändra poäng:

en: Change
sv: Ändra

en: Characters denoting _quoted text:
sv: Tecken som anger _citerad text:

en: Charset
sv: Teckentabell

en: Check Tools|Log Viewer for more information.
sv: Se Verktyg|Loggvisare för mer information.

en: Checksum for `%s' failed - file may be corrupt
sv: Kontrollsumma för "%s" misslyckades - filen kan vara trasig

en: Checksum for `%s' part %d failed - file is corrupt
sv: Kontrollsumma för "%s" del %d misslyckades - filen är trasig

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesiska

en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesiska

en: Clear the log window
sv: Töm loggfönstret

en: Close and Re_score
sv: Stäng och poängsätt på _nytt

en: Close the log window
sv: Stäng loggfönstret

en: Closing %d connections
sv: Stänger %d anslutningar

en: Color the "sub_ject" column
sv: Färgsätt kolumnen "_ämne"

en: Colors
sv: Färger

en: Column
sv: Kolumn

en: Column Layout
sv: Kolumnlayout

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connecting to mail server
sv: Ansluter till e-postservern

en: Connection
sv: Anslutning

en: Connection _Limit:
sv: Anslutnings_begränsning:

en: Connection to %*.*s, port %d failed: %s
sv: Anslutning till %*.*s, port %d misslyckades: %s

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Corrupt header skipped: %s
sv: Felaktigt huvud hoppades över: %s

en: Could not convert "%s" to UTF-8. Article may not display correctly.
sv: Kunde inte konvertera "%s" till UTF-8. Artikeln kanske inte visas korrekt.

en: Could not convert signature file '%s' to UTF-8. Signature must be in '%s'
sv: Kunde inte konvertera signaturfilen "%s" till UTF-8. Signaturen måste vara i "%s"

en: Could not create temporary file: %s
sv: Kunde inte skapa temporär fil: %s

en: Could not decode article - file may be corrupt/incomplete
sv: Kunde inte avkoda artikeln - filen kan vara trasig/ofullständig

en: Couldn't create directory "%s": %s
sv: Kunde inte skapa katalogen "%s": %s

en: Couldn't parse a Message-ID from the raw message!
sv: Kunde inte tolka ett meddelande-ID från det råa meddelandet!

en: Couldn't parse signature command "%s"
sv: Kunde inte tolka signaturkommandot "%s"

en: Couldn't read signature file "%s": %s
sv: Kunde inte läsa signaturfilen "%s": %s

en: Create New Folder
sv: Skapa ny mapp

en: Criteria
sv: Kriterium

en: Criterion "%s" is selected, but empty.
sv: Kriteriet "%s" är valt men tomt.

en: Cus_tom Headers
sv: _Egna huvuden

en: Custom Headers
sv: Egna huvuden

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Cyrillic, Ukrainian
sv: Kyrillisk, ukrainsk

en: Date
sv: Datum

en: Date Forma_t:
sv: _Datumformat:

en: Decode can't access path "%s"
sv: Avkodaren kan inte komma åt sökvägen "%s"

en: Decoded "%s" from group "%*.*s", "%s"
sv: Avkodade "%s" från gruppen "%*.*s", "%s"

en: Decoding "%s"
sv: Avkodar "%s"

en: Default charse_t:
sv: Standard_teckentabell:

en: Delete Articles by Bozos
sv: Ta bort artiklar av idioter

en: Delete Selected Task(s)
sv: Ta bort markerade uppgifter

en: Delete Spam
sv: Ta bort spam

en: Delete the selected line
sv: Ta bort den markerade raden

en: Description
sv: Beskrivning

en: Directory "%s" contains %.1f MB in %d files
sv: Katalogen "%s" innehåller %.1f MB i %d filer

en: Directory for saving attachments
sv: Katalog för sparande av bifogade filer

en: Disconnecting Idle
sv: Kopplar från tomgång

en: Disconnecting one connection from `%s' after %d seconds idle
sv: Kopplar från en anslutning från "%s" efter %d sekunder i tomgång

en: Download Directory
sv: Hämtningskatalog

en: Download _all headers
sv: Hämta _alla huvuden

en: Download _new headers
sv: Hämta _nya huvuden

en: Download _recent headers:
sv: Hämta _senaste huvuden:

en: Download new headers and bod_ies from subscribed groups when starting Pan
sv: Hämta nya huvuden och artikelte_xter från prenumererade grupper vid start av Pan

en: Download new headers from s_ubscribed groups when starting Pan
sv: Hämta nya huvuden från _prenumererade grupper vid start av Pan

en: Download new headers when loading a _group
sv: Hämta nya huvuden när en _grupp läses in

en: Downloading %d
sv: Hämtar %d

en: Downloading %u articles
sv: Hämtar %u artiklar

en: Downloading 1 article
sv: Hämtar 1 artikel

en: ERROR: Message appears to have no new content.
sv: FEL: Meddelandet verkar inte ha något nytt innehåll.

en: ERROR: Message is empty.
sv: FEL: Meddelandet är tomt.

en: ERROR: Must have one author in From: line
sv: FEL: En författare måste finnas på Från:-raden

en: ERROR: No recipients specified.
sv: FEL: Inga mottagare angivna.

en: ERROR: No subject specified.
sv: FEL: Inget ämne angivet.

en: ERROR: Posting to a very large number of groups.
sv: FEL: Postar till ett väldigt stort antal grupper.

en: ERROR: invalid address "%s"
sv: FEL: ogiltig adress "%s"

en: ERROR: line %d, column %d uses a character not specified in charset "%s" -- possibly change your charset in "More Headers" to "%s" instead?
sv: FEL: rad %d, kolumn %d använder ett tecken som inte är angivet i teckentabellen "%s" -- möjligtvis ändra din teckentabell i "Fler huvuden" till "%s" istället?

en: E_xpand all threads by default
sv: _Fäll ut alla trådar som standard

en: Edit Filters
sv: Redigera filter

en: Edit the selected filter
sv: Redigera det markerade filtret

en: Edit the selected profile
sv: Redigera den markerade profilen

en: Edit the selected score
sv: Redigera den markerade poängen

en: Edit the selected server
sv: Redigera den markerade servern

en: Edit with an External Editor
sv: Redigera med extern redigerare

en: Editor
sv: Redigerare

en: Email "%s" not sent.
sv: E-postmeddelandet "%s" skickades inte.

en: Email "%s" sent.
sv: E-postmeddelandet "%s" skickat.

en: Email _Address:
sv: E-post_adress:

en: Email send failed.
sv: Skickande av e-post misslyckades.

en: Error
sv: Fel

en: Error converting string "%*s" to utf8: %d - %s
sv: Fel vid konvertering av strängen "%*s" till utf8: %d - %s

en: Error opening directory "%s": %s)
sv: Fel vid öppnande av katalogen "%s": %s)

en: Error opening file "%s": %s
sv: Fel vid öppnande av filen "%s": %s

en: Error opening temporary file: "%s"
sv: Fel vid öppnande av temporär fil: "%s"

en: Error parsing "external editor" command line: %s
sv: Fel vid tolkning av "external editor"-kommandorad: %s

en: Error parsing "web browser" command line: %s
sv: Fel vid tolkning av "web browser"-kommandorad: %s

en: Error reading file "%s": %s
sv: Fel vid läsande av filen "%s": %s

en: Error reading file:
sv: Fel vid läsande av fil:

en: Error reading from socket.
sv: Fel vid läsande från uttag.

en: Error reading from socket: %s
sv: Fel vid läsande från uttag: %s

en: Error removing scorefile entry: %s
sv: Fel vid borttagning av poängfilsposten: %s

en: Error renaming "%s" as "%s": %s.
sv: Fel vid namnbyte av "%s" till "%s": %s.

en: Error saving article "%s" (is %s full?)
sv: Fel vid sparande av artikel "%s" (är %s fullt?)

en: Error saving file "%s" - is the disk full?
sv: Fel vid sparande av filen "%s" - är hårddisken full?

en: Error saving list of groups to "%s" - is the disk full?
sv: Fel vid sparande av grupplistan till "%s" - är hårddisken full?

en: Error score to file "%s": %s
sv: Felpoäng till filen "%s": %s

en: Error starting external browser: %s
sv: Fel vid start av den externa webbläsaren: %s

en: Error starting external editor: %s
sv: Fel vid start av den externa redigeraren: %s

en: Error starting external scorefile editor: %s
sv: Fel vid start av extern poängfilsredigerare: %s

en: Error writing article to temporary file: %s
sv: Fel vid skrivande av artikel till temporär fil: %s

en: Error writing to socket.
sv: Fel vid skrivande till uttag.

en: Error writing to socket: %s
sv: Fel vid skrivande till uttag: %s

en: Estimated Article Size
sv: Beräknad artikelstorlek

en: Expire in N _days:
sv: Gå ut om N _dagar:

en: Expired %u articles from `%s'
sv: Tog bort %u artiklar från "%s"

en: Exported %d groups (%d subscribed) to "%s"
sv: Exporterade %d grupper (%d prenumererade) till "%s"

en: Extra Headers
sv: Extra huvuden

en: F_ind:
sv: S_ök:

en: Fetched %u headers for "%s"
sv: Hämtade %u huvuden för "%s"

en: Filename
sv: Filnamn

en: Files
sv: Filer

en: Files to Attach
sv: Filer att bifoga

en: Filter name:
sv: Filternamn:

en: Filtering Articles
sv: Filtrerar artiklar

en: Filters
sv: Filter

en: Fin_d:
sv: Sö_k:

en: Flushing article cache...
sv: Tömmer artikelcachen...

en: Folder "%*.*s" already exists.
sv: Mappen "%*.*s" finns redan.

en: Folders
sv: Mappar

en: Followup to Newsgroup
sv: Följ upp till diskussionsgrupp

en: Followup-To
sv: Uppföljning-till

en: Font Family
sv: Typsnittsfamilj

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: From
sv: Från

en: Get
sv: Hämta

en: Get New Headers in Selected Groups
sv: Hämta nya huvuden i markerade grupper

en: Get New Headers in Subscribed Groups
sv: Hämta nya huvuden i prenumererade grupper

en: Get Selected Articles
sv: Hämta markerade artiklar

en: Getting "%s"
sv: Hämtar "%s"

en: Getting %d new groups from server "%s"
sv: Hämtar %d nya grupper från servern "%s"

en: Getting %d of %d
sv: Hämtar %d av %d

en: Getting all groups from server "%s"
sv: Hämtar alla grupper från servern "%s"

en: Getting all headers for "%s"
sv: Hämtar alla huvuden för "%s"

en: Getting article "%s" body failed: %s
sv: Hämtning av artikeltexten till "%s" misslyckades: %s

en: Getting header list failed: %s
sv: Hämtning av huvudlista misslyckades: %s

en: Getting new groups from server "%s"
sv: Hämtar nya grupper från servern "%s"

en: Getting new headers for "%s"
sv: Hämtar nya huvuden för "%s"

en: Got %d descriptions from server "%s"
sv: Mottog %d beskrivningar från servern "%s"

en: Got %d groups from server "%s"
sv: Mottog %d grupper från servern "%s"

en: Got unexpected response from mail server: expected %d; got %s
sv: Fick oväntat svar från e-postservern: förväntade %d; fick %s

en: Greek
sv: Grekiska

en: Group
sv: Grupp

en: Group Pane
sv: Gruppanel

en: Group Properties
sv: Gruppegenskaper

en: Groups
sv: Grupper

en: Handshake failed: %s
sv: Handskakning misslyckades: %s

en: Handshake: %s
sv: Handskakning: %s

en: Handshaking with mail server
sv: Skakar hand med e-postservern

en: Hea_der Pane
sv: Hu_vudpanel

en: Header Pane
sv: Huvudpanel

en: Header Pane Scoring
sv: Poängsättning för huvudpanelen

en: Headers
sv: Huvuden

en: High
sv: Hög

en: Hit Ratio
sv: Träffsäkerhet

en: How should you appear when posting articles?
sv: Hur ska du visas när du postar artiklar?

en: If enabled, this rule will be applied to headers when they are downloaded.
sv: Om detta är aktiverat kommer denna regel att tillämpas på huvuden när de hämtas.

en: Ignored
sv: Ignorerade

en: Imported %d groups (%d new) from "%s"
sv: Importerade %d grupper (%d nya) från "%s"

en: Imported %d lines from Gnome config file
sv: Importerade %d rader gammal Gnome-konfigurationsfil

en: Incomplete Attachments
sv: Ofullständiga bilagor

en: Incomplete Profile.
sv: Ofullständig profil.

en: Invert
sv: Invertera

en: Invert the selected line
sv: Invertera den markerade raden

en: Japanese
sv: Japanska

en: Kilobytes
sv: kilobyte

en: Korean
sv: Koreanska

en: License
sv: Licens

en: Line %d, Column %d
sv: Rad %d, kolumn %d

en: Lines
sv: Rader

en: Lines per article:
sv: Rader per artikel:

en: List Newsgroups failed: %s
sv: Listning av diskussionsgrupper misslyckades: %s

en: Loaded %d groups for server "%s" in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
sv: Läste in %d grupper för servern "%s" på %.1f sekunder (%.0f grupper/sekund)

en: Loaded %d of %d articles
sv: Läste in %d av %d artiklar

en: Loaded %d score entries in %d sections in %.1f seconds (%.0f entries/sec)
sv: Läste in %d poängposter i %d sektioner på %.1f sekunder (%.0f poster/sekund)

en: Loaded %u articles for group "%s" in %.1f seconds (%.0f art/sec)
sv: Läste in %u artiklar för gruppen "%s" på %.1f sekunder (%.0f artiklar/sekund)

en: Loading %u of %d groups
sv: Läser in %u av %d grupper

en: Loading group "%s"
sv: Läser in gruppen "%s"

en: Log Entry
sv: Loggpost

en: Login
sv: Inloggning

en: Low
sv: Låg

en: MODE READER check failed: %s
sv: MODE READER-kontroll misslyckades: %s

en: Ma_ximum Cache Size (Megs):
sv: Ma_ximal cachestorlek (MB):

en: Mail Server
sv: E-postserver

en: Mail Server Add_ress:
sv: E-postservera_dress:

en: Mail Server Por_t:
sv: E-postserverpo_rt:

en: Mail To
sv: E-posta till

en: Mail sent!
sv: Brevet skickat!

en: Mail server not ready
sv: E-postservern är inte redo

en: Mailing article "%s"
sv: E-postar artikeln "%s"

en: Mark as
sv: Markera som

en: Match Only Cached Articles
sv: Matcha endast cachade artiklar

en: Match Only Complete Attachments
sv: Matcha endast fullständiga bilagor

en: Match Only My Articles
sv: Matcha endast mina artiklar

en: Match Only New Articles
sv: Matcha endast nya artiklar

en: Match Only Watched Articles
sv: Matcha endast bevakade artiklar

en: Medium
sv: Mellan

en: Message
sv: Meddelande

en: Message uses characters not specified in charset '%s' - possibly use '%s' instead?
sv: Meddelandet använder tecken som inte är angivna i teckentabellen "%s" - möjligtvis använda "%s" istället?

en: Message-ID
sv: Meddelande-ID

en: Message-ID _Domain Name:
sv: _Domännamn för meddelande-ID:

en: Mime (single-part posts only)
sv: Mime (endast postningar med en del)

en: Mine
sv: Mina

en: Monospac_e font:
sv: Typsnitt med fast _breddsteg:

en: More Headers
sv: Fler huvuden

en: Mouse
sv: Mus

en: Move Selected Task(s) Down
sv: Flytta ner markerade uppgifter

en: Move Selected Task(s) Up
sv: Flytta upp markerade uppgifter

en: Move Selected Task(s) to Bottom
sv: Flytta markerade uppgifter nederst

en: Move Selected Task(s) to Top
sv: Flytta markerade uppgifter överst

en: Move the selected line down one line
sv: Flytta den markerade raden ned en rad

en: Move the selected line up one line
sv: Flytta den markerade raden upp en rad

en: NNTP handshake failed: %s
sv: NNTP-handskakning misslyckades: %s

en: NONE OF:
sv: INGET AV:

en: Ne_ver Expire
sv: Gå _aldrig ut

en: Net
sv: Nät

en: New
sv: Ny

en: New %lu of %lu
sv: Ny %lu av %lu

en: New Filter Line
sv: Ny filterrad

en: New Folder Name:
sv: Nytt namn på mapp:

en: New Groups
sv: Nya grupper

en: New Message
sv: Nytt meddelande

en: New Profile
sv: Ny profil

en: New Rule
sv: Ny regel

en: New Score
sv: Ny poäng

en: New Server
sv: Ny server

en: New connection %p for %*.*s, port %d
sv: Ny anslutning %p för %*.*s, port %d

en: New groups retrieval failed: %s
sv: Hämtning av nya grupper misslyckades: %s

en: News Server
sv: Diskussionsgruppsservrar

en: News server connection count: %d
sv: Anslutningsräknare för diskussionsgruppsserver: %d

en: Newsgroups
sv: Diskussionsgrupper

en: Newsreader
sv: Diskussionsgruppsläsare

en: No Attachments
sv: Inga bilagor

en: No Connections
sv: Inga anslutningar

en: No Tasks
sv: Inga uppgifter

en: No articles found for group "%s"
sv: Inga artiklar hittades för gruppen "%s"

en: No criteria are selected.
sv: Inga kriterium är valda.

en: No email address provided; generating message-id with domain "%s"
sv: Ingen e-postadress angiven; genererar meddelande-id med domänen "%s"

en: No known recipients
sv: Inga kända mottagare

en: No name specified!
sv: Inget namn angivet!

en: No new articles in group "%s"
sv: Inga nya artiklar i gruppen "%s"

en: No password found!
sv: Inget lösenord hittades!

en: No supported authentication mechanism
sv: Ingen autentiseringsmekanism som stöds

en: Not Queued
sv: Inte kölagd

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: On %d, %n wrote:
sv: Den %d skrev %n:

en: Open the Status Log
sv: Öppna statusloggen

en: Open the Task Manager
sv: Öppna uppgiftshanteraren

en: Optional Information
sv: Valfri information

en: Or_ganization Header:
sv: Or_ganisationshuvud:

en: Organization
sv: Organisation

en: Other Settings
sv: Andra inställningar

en: Pan %s
    Copyright (c) %d by Charles Kerr
    
    If you find a bug, please report it.
sv: Pan %s
    Copyright © %d av Charles Kerr
    
    Om du hittar ett fel är vi tacksamma om du rapporterar det.

en: Pan %s Started
sv: Pan %s startade

en: Pan %s Task Manager
sv: Pan %s uppgiftshanterare

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running)
sv: Pan %s uppgiftshanterare (%d kölagda, %d kör)

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running, %d Stopped)
sv: Pan %s uppgiftshanterare (%d kölagda, %d kör, %d stoppade)

en: Pan %s Translations
    %s
    
    Pan %s Code or Patches
    %s
    
    Pan %s Suggestions and Testing
    %s
sv: Översättningar av Pan %s
    %s
    
    Kod eller fixar till Pan %s
    %s
    
    Förlag och testande av Pan %s
    %s

en: Pan Newsreader
sv: Diskussionsgruppsläsaren Pan

en: Pan Preferences
sv: Inställningar för Pan

en: Pan Setup Wizard
sv: Pan inställningsguide

en: Pan is Offline
sv: Pan är frånkopplad

en: Pan is Online
sv: Pan är ansluten

en: Pan skipped %d corrupt headers from the local cache for group "%*.*s".
sv: Pan hoppade över %d felaktiga huvuden från den lokala cachen för gruppen "%*.*s".

en: Pan: Add to Scorefile
sv: Pan: Lägg till i poängfil

en: Pan: Download Headers
sv: Pan: Hämta huvuden

en: Pan: Download Headers for group `%s'
sv: Pan: Hämta huvuden för gruppen "%s"

en: Pan: Edit Filter
sv: Pan: Redigera filter

en: Pan: Edit Profile
sv: Pan: Redigera profil

en: Pan: Edit Rule
sv: Pan: Redigera regel

en: Pan: Edit Server
sv: Pan: Redigera server

en: Pan: Filters
sv: Pan: Filter

en: Pan: Find Article
sv: Pan: Sök artikel

en: Pan: Print
sv: Pan: Skriv ut

en: Pan: Profile
sv: Pan: Profil

en: Pan: Rules
sv: Pan: Regler

en: Pan: Save As
sv: Pan: Spara som

en: Pan: Servers
sv: Pan: Servrar

en: Pan: Status Log
sv: Pan: Statuslogg

en: Pan: Task Manager
sv: Pan: Uppgiftshanterare

en: Pan: View Article Scores
sv: Pan: Visa artikelpoäng

en: Pane Layout
sv: Panellayout

en: Pane Order
sv: Panelordning

en: Pane _Layout
sv: Panel_layout

en: Parts
sv: Delar

en: Please don't begin folders with "pan."; it confuses me.
sv: Börja inte mappar med "pan.", det gör mig förvirrad.

en: Post
sv: Posta

en: Post anyway, despite these problems?
sv: Posta ändå, trots dessa problem?

en: Post anyway, despite this problem?
sv: Posta ändå, trots detta problem?

en: Post to Newsgroup
sv: Posta till diskussionsgrupp

en: Posted by Me
sv: Postad av mig

en: Posting and mailing article "%s"
sv: Postar och e-postar artikeln "%s"

en: Posting article "%s"
sv: Postar artikeln "%s"

en: Posting complete.  Server said: %s
sv: Postande klart. Servern sa: %s

en: Posting failed.  Server said: %s
sv: Postande misslyckades. Servern sa: %s

en: Print Command:
sv: Utskriftskommando:

en: Priority
sv: Prioritet

en: Profile
sv: Profil

en: Profile Information
sv: Profilinformation

en: Programmer
sv: Programmerare

en: Programmer, 0.6 - 0.7
sv: Programmerare, 0.6 - 0.7

en: Project Originator, Programmer
sv: Projektupphovsman, programmerare

en: Properties for "%s"
sv: Egenskaper för "%s"

en: Queued
sv: Kölagd

en: Quoted Text:
sv: Citerad text:

en: Read
sv: Läst

en: Read More
sv: Läs mer

en: Read News from Usenet
sv: Läs diskussionsgrupper från Usenet

en: Read Next Unread Article
sv: Läs nästa olästa artikel

en: Read Next Unread Group
sv: Läs nästa olästa grupp

en: Read Next Unread Thread
sv: Läs nästa olästa tråd

en: Reading
sv: Läser

en: Ready!
sv: Redo!

en: References
sv: Referenser

en: Refreshing Group "%s"
sv: Uppdaterar gruppen "%s"

en: Remove a File from the Attachment List
sv: Ta bort en fil från bifogningslistan

en: Remove the selected filter
sv: Ta bort det markerade filtret

en: Remove the selected profile
sv: Redigera den markerade profilen

en: Remove the selected score
sv: Ta bort den markerade poängen

en: Remove the selected server
sv: Ta bort den markerade servern

en: Removing
sv: Tar bort

en: Reply-To
sv: Svara-till

en: Required Information
sv: Nödvändig information

en: Restart Selected Task(s)
sv: Starta om markerade uppgifter

en: Restored %d tasks from last session
sv: Återställde %d uppgifter från senaste sessionen

en: Rewrap
sv: Återradbryt

en: Rot13
sv: Rotera 13 tecken

en: Rot13 Selected Text
sv: Rotera markerad text 13 tecken

en: Rule Name:
sv: Regelnamn:

en: Rule applies to all newsgroups
sv: Regeln gäller för alla diskussionsgrupper

en: Rule applies to specific newsgroups:
sv: Regeln gäller för specifika diskussionsgrupper:

en: Rule applies to:
sv: Regeln gäller för:

en: Rules
sv: Regler

en: Running
sv: Kör

en: S_mooth scrolling at speed:
sv: M_juk rullning med hastighet:

en: Sampling %d articles
sv: Provar %d artiklar

en: Sampling %lu of %lu
sv: Provar %lu av %lu

en: Sampling headers for "%s"
sv: Provar huvuden för "%s"

en: Save Article can't access path "%s"
sv: Spara artikel kan inte komma åt sökvägen "%s"

en: Save Attachments
sv: Spara bilagor

en: Save Attachments As...
sv: Spara bilagor som...

en: Save Files in Directory
sv: Spara filer i katalog

en: Save Te_xt
sv: Spara te_xt

en: Save _Attachments
sv: Spara _bilagor

en: Save a_ttachments in directory:
sv: Spara _bilagor i katalogen:

en: Save attachments in:
sv: Spara bilagor i:

en: Save message to file
sv: Spara meddelandet i en fil

en: Save the log to a file
sv: Spara loggen till en fil

en: Saved "%s"
sv: Sparade "%s"

en: Saved %d articles in "%s" in %.1f seconds (%.0f art/sec)
sv: Sparade %d artiklar i "%s" på %.1f sekunder (%.0f artiklar/sekund)

en: Saved %d groups in "%s" in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
sv: Sparade %d grupper i "%s" på %.1f sekunder (%.0f grupper/sekund)

en: Saved %d of %u groups
sv: Sparade %d av %u grupper

en: Saved article body to "%s"
sv: Sparade artikeltext till "%s"

en: Saving "%s"
sv: Sparar "%s"

en: Saving Articles
sv: Sparar artiklar

en: Saving Attachments
sv: Spara bilagor

en: Saving `%s'
sv: Sparar "%s"

en: Score
sv: Poäng

en: Score filter will match anything
sv: Poängfiltret kommer att matcha allt

en: Score filter will match nothing
sv: Poängfiltret kommer att inte matcha något

en: Score_file
sv: Poäng_fil

en: Scored %d entries in %.1f seconds (%.0f articles/sec)
sv: Poängsatte %d poster på %.1f sekunder (%.0f artiklar/sekund)

en: Scorefile
sv: Poängfil

en: Scorefile _Editor:
    (%t is filename, %n is line number)
sv: Poängfilsredigerare:
    (%t är filnamn, %n är radnummer)

en: Scorefile entry removed -- old scorefile "%s" backed up as "%s"
sv: Poängfilsposten borttagen -- gamla poängfilen "%s" säkerhetskopierad som "%s"

en: Scoring Articles
sv: Poängsätter artiklar

en: Select .newsrc File
sv: Välj .newsrc-fil

en: Select Color
sv: Välj färg

en: Select Filter:
sv: Välj filter:

en: Select Font
sv: Välj typsnitt

en: Select Signature File
sv: Välj signaturfil

en: Select the file to attach.
sv: Välj fil att bifoga.

en: Send Later
sv: Skicka senare

en: Send Now
sv: Skicka nu

en: Sending Keepalive
sv: Skickar keepalive

en: Sending Mail
sv: Skickar e-post

en: Sending mail
sv: Skickar e-post

en: Server is corrupt
sv: Servern är trasig

en: Server requires authori_zation
sv: Servern kräver au_ktorisering

en: Servers
sv: Servrar

en: Short _name for Pan to show:
sv: Kort_namn som Pan ska visa:

en: Short name for Pan to show, e.g. "mynewsserver"
sv: Kort namn som Pan ska visa, t.ex. "minnewsserver"

en: Show "%s" header
sv: Visa "%s"-huvud

en: Show a_lert:
sv: Visa varnin_g:

en: Show complete _multipart posts as a single article
sv: Visa kompletta postningar i _flera delar som ensam artikel

en: Show in Filter Menu
sv: Visa i filtermeny

en: Signature:
sv: Signatur:

en: Single-clic_k selects, rather than loads, groups
sv: Enkelkli_ck väljer grupper istället för aktivera dem

en: Single-click selects, rather than loads, heade_rs
sv: Enkelklick väljer _huvud istället för aktivera dem

en: Skipped %d groups due to possible corruption in "%s" and "%s".  You may want to delete these files and get a new grouplist from your news server.
sv: Hoppade över %d grupper på grund av möjlig trasighet i "%s" och "%s". Du vill nog ta bort dessa filer och hämta en ny grupplista från din diskussionsgruppsserver.

en: Some tasks were still queued the last time Pan exited.  Do you want to resume those tasks?
sv: En del uppgifter var fortfarande kölagda den senaste gången Pan avslutades. Vill du återuppta dessa uppgifter?

en: Spellchecking disabled: gtkspell_init() failed with status %d
sv: Stavningskontroll inaktiverad: gtkspell_init() misslyckades med status %d

en: Stop Selected Task(s)
sv: Stoppa markerade uppgifter

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Stopping
sv: Stoppar

en: Su_bject:
sv: _Ämne:

en: Subject
sv: Ämne

en: Subscribed
sv: Prenumererade

en: Subscribed Newsgroups
sv: Prenumererade diskussionsgrupper

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Tasks: %u/%u
sv: Uppgifter: %u/%u

en: Thank you for trying Pan!
sv: Tack för att du provar Pan!

en: Thank you for trying Pan!
     
    If you are new to Usenet,
    %s
    is a starting point to see what Usenet is,
    where to find a free news server,
    and how to use Pan.
     
    Since this is your first time running Pan,
    we'll need to gather some information.
sv: Tack för att du provar Pan!
    
    Om detta är din första bekantskap med Usenet är
    %s
    en bra startpunkt för att se vad Usenet är, var
    du kan hitta en gratis diskussionsgruppsserver,
    och hur du använder Pan.
    
    Eftersom detta är första gången du kör Pan
    måste vi samla en del information.

en: Thanks
sv: Tack

en: Thanks to
sv: Tack till

en: The Task Manager is Empty
sv: Uppgiftshanteraren är tom

en: The command line was: %s
sv: Kommandoraden var: %s

en: The default charset set for articles posted with this profile
sv: Standardteckentabellen för artiklar som postas med denna profil

en: The email account where mail replies to your posted message should go.  This is only needed if it differs from the "From" header.
sv: Det e-postkonto dit e-postsvar till ditt postade meddelande ska gå. Det här behövs endast om det skiljer sig från "Från"-huvudet.

en: The group will not be saved -- can't create file "%s"
sv: Gruppen kommer inte att sparas -- kan inte skapa filen "%s"

en: The news server's actual address, e.g. "news.mynewsserver.com"
sv: Diskussionsgruppsserverns verkliga adress, t.ex. "news.minnewsserver.se"

en: The news server's port.  This is almost always 119.
sv: Diskussionsgruppsserverns port. Detta är nästan alltid 119.

en: The newsgroups where replies to your message should go.  This is only needed if it differs from the "Post To Groups" header. 
    To direct all replies to your email address, use "Followup-To: poster"
sv: Diskussionsgrupperna dit svar på ditt postade meddelande ska gå. Det här behövs endast om det skiljer sig från "Posta till grupper"-huvudet.
    För att låta alla svar gå till din e-postadress kan du använda "Uppföljning-till: avsändare"

en: The organization you're associated with.
sv: Den organisation som du tillhör.

en: This filter is still used by the following rules:
    %s
    Please remove this dependency  first.
sv: Detta filter används fortfarande av följande regler:
    %s
    Ta bort detta beroende först.

en: This program is free software; you can redistribute it
    and/or modify it under the terms of the GNU General Public
    License as published by the Free Software Foundation;
    version 2 of the License.
    
    This program is distributed in the hope that it will be
    useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied
    warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR
    PURPOSE.  See the GNU General Public License for more
    details.
    
    The GNU Public License can be found from the menu above
    in Help|About|License.
sv: Följande text är en informell översättning som enbart
    tillhandahålls i informativt syfte. För alla juridiska
    tolkningar gäller den engelska originaltexten.
    
    Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det
    och/eller modifiera det under villkoren i GNU General
    Public License, publicerad av Free Software Foundation,
    version 2 av licensen.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara
    användbart, men UTAN NÅGON GARANTI, även utan
    underförstådd garanti vid KÖP eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT
    SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för
    ytterligare information.
    
    This program is free software; you can redistribute it
    and/or modify it under the terms of the GNU General Public
    License as published by the Free Software Foundation;
    version 2 of the License.
    
    This program is distributed in the hope that it will be
    useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied
    warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR
    PURPOSE.  See the GNU General Public License for more
    details.
    
    GNU Public License kan hittas i menyn ovan i
    Hjälp|Om|Licens.

en: Time
sv: Tid

en: Time Remaining
sv: Återstående tid

en: Total
sv: Totalt

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Turn line wrap on/off
sv: Slå på/av radbrytning

en: Type in a group search string and press ENTER.  Wildcards are allowed.
sv: Skriv in en gruppsöksträng och tryck RETUR. Jokertecken är tillåtna.

en: Type in a search string and press ENTER.
    Wildcards are allowed.
sv: Skriv in en gruppsöksträng och tryck RETUR.
    Jokertecken är tillåtna.

en: UNKNOWN
sv: OKÄND

en: URLs:
sv: URL:er:

en: UUEncoded (universally accepted)
sv: UUEncoded (godtas överallt)

en: Unable to cancel article: Couldn't find matching article in folder `pan.sent'!
sv: Kan inte stoppa artikeln: Kunde inte hitta matchande artikel i mappen "pan.sent"!

en: Unable to connect to mail server "%*.*s"
sv: Kan inte ansluta till e-postservern "%*.*s"

en: Unable to create thread: %s
sv: Kan inte skapa tråd: %s

en: Unable to save headers for group "%*.*s" - is the disk full?
sv: Kan inte spara huvudena för gruppen "%*.*s" - är disken full?

en: Unable to set group "%*.*s": %s
sv: Kan inte ställa in gruppen "%*.*s": %s

en: Unable to supersede article: Couldn't find matching article in folder `pan.sent'!
sv: Kan inte ersätta artikeln: Kunde inte hitta matchande artikel i mappen "pan.sent"!

en: Unable to update counts for group "%s"
sv: Kan inte uppdatera artikelantalen för gruppen "%s"

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unparseable Subject
sv: Otolkbart ämne

en: Unread
sv: Olästa

en: Unsupported data version %d for "%s" data file.
    Are you running an old version of Pan by accident?
sv: Dataversionen %d stöds inte för datafilen "%s".
    Du kör inte en gammal version av Pan av misstag?

en: Unsupported data version for %s headers: %d.
    Are you running an old version of Pan by accident?
sv: Dataversionen stöds inte för %s-huvuden: %d.
    Du kör inte en gammal version av Pan av misstag?

en: Updated counts for %u groups out of %u
sv: Uppdaterade artikelantalen för %u grupper av %u

en: Updating Header Pane...
sv: Uppdaterar huvudpanelen...

en: Updating article counts for %u groups from server "%s"
sv: Uppdaterar artikelantalen för %u grupper från servern "%s"

en: Us_e .newsrc file
sv: Anv_änd .newsrc-fil

en: Use custom font in Body Pane:
sv: Använd eget typsnitt i meddelandepanelen:

en: Use custom font in Group Pane:
sv: Använd eget typsnitt i gruppanelen:

en: Use custom font in Header Pane:
sv: Använd eget typsnitt i huvudpanelen:

en: Use the selected profile to create a new profile
sv: Använd den markerade profilen för att skapa en ny profil

en: Used when email replies to your posts should go somewhere other than the email address above.  Because Reply-To: is relatively difficult for spammers to harvest, it's polite give your email address here if you gave an invalid email address above.
sv: Används när e-postsvar till dina postningar ska gå någon annanstans än till e-postadressen ovan. Eftersom Svara-till: är relativt svårt att hamstra för spammare är det god sed att ange din e-postadress här om du angav en ogiltig e-postadress ovan.

en: Usenet posting failed.
sv: Diskussionsgruppspostande misslyckades.

en: User-Agent
sv: Användaragent

en: WARNING: %d lines are more than 80 characters wide.
sv: VARNING: %d rader är fler än 80 tecken.

en: WARNING: Crossposting without setting Followup-To.
sv: VARNING: Korspostar utan att ange Uppföljning-till.

en: WARNING: Following-Up too many groups.
sv: VARNING: Följer upp till för många grupper.

en: WARNING: Group "%*.*s" is read-only.
sv: VARNING: Gruppen "%*.*s" är endast läsbar.

en: WARNING: Posting to a large number of groups.
sv: VARNING: Postar till ett stort antal grupper.

en: WARNING: Reply seems to be top-posted.
sv: VARNING: Svaret verkar ha postats överst.

en: WARNING: Signature is more than 4 lines long
sv: VARNING: Signaturen är fler än 4 rader

en: WARNING: Signature is more than 80 characters wide.
sv: VARNING: Signaturen är fler än 80 tecken bred.

en: WARNING: Signature prefix with no signature.
sv: VARNING: Signaturprefix utan signatur.

en: WARNING: The message is entirely quoted text!
sv: VARNING: Meddelandet är endast citerad text!

en: WARNING: The message is mostly quoted text.
sv: VARNING: Meddelandet är till största delen citerad text.

en: WARNING: The signature marker should be "-- ", not "--".
sv: VARNING: Signaturmarkören ska vara "-- ", inte "--".

en: WARNING: Unknown group: "%*.*s".
sv: VARNING: Okänd grupp: "%*.*s".

en: Watched
sv: Bevakade

en: We don't have a list of groups for "%*.*s".
    Shall we download one?
sv: Vi har inte någon grupplista för "%*.*s".
    Ska vi hämta en?

en: Western
sv: Västlig

en: Western, New
sv: Västlig, ny

en: What mail server should Pan use?
sv: Vilken e-postserver ska Pan använda?

en: What news server should Pan use?
sv: Vilken diskussionsgruppsserver ska Pan använda?

en: When a Followup subject header changes, show as _new thread
sv: Visa som en _ny tråd när ett uppföljningsämneshuvud ändras

en: When posting to Usenet, your article's Message-ID contains a domain name.  You can set a custom domain name here, or leave it blank to let Pan use the domain name from your email address.
sv: När du postar till Usenet innehåller ditt meddelande-ID ett domännamn. Du kan ange ett anpassat domännamn här eller lämna fältet tomt för att låta Pan använda domännamnet från din e-postadress.

en: Wildcard group specification:
sv: Specifikation på jokerteckengrupp:

en: Wrap Text
sv: Radbryt text

en: Wrote filters to "%s"
sv: Skrev filter till "%s"

en: Wrote profiles to "%s"
sv: Skrev profiler till "%s"

en: Wrote rules to "%s"
sv: Skrev regler till "%s"

en: X-Mailer
sv: X-Epostklient

en: X-Newsreader
sv: X-Diskussionsgruppsläsare

en: You have successfully entered all of
    the information required to set up Pan.
    
    To save these settings, click Save.
sv: Du har angett all information som
    behövs för att ställa in Pan.
    
    För att spara dessa inställningar
    klickar du på Spara.

en: You haven't loaded an article to print.
sv: Du har inte läst in en artikel som kan skrivas ut.

en: You may want to empty this group and download fresh headers.
sv: Du vill kanske tömma denna grupp och hämta huvudena på nytt.

en: You must download the article before you can cancel it.
sv: Du måste hämta artikeln innan du kan stoppa den.

en: You must download the article before you can supersede it.
sv: Du måste hämta artikeln innan du kan ersätta den.

en: You must specify a .newsrc filename or disable newsrc support.
sv: Du måste ange ett .newsrc-filnamn eller inaktivera stöd för .newsrc.

en: You must specify a password or disable authorization.
sv: Du måste ange ett lösenord eller inaktivera auktorisering.

en: You must specify a username or disable authorization.
sv: Du måste ange ett användarnamn eller inaktivera auktorisering.

en: You must specify an address.
sv: Du måste ange en adress.

en: You need at least one profile
sv: Du behöver åtminstone en profil

en: Your _Name:
sv: Ditt _namn:

en: Your message was saved in the folder "pan.sendlater"
sv: Ditt meddelande sparades i mappen "pan.sendlater"

en: Your real name contained double quotes.
    Converting into single quotes.
sv: Ditt verkliga namn innehöll dubbla citattecken.
    Konverterar till enkla citattecken.

en: Zero
sv: Noll

en: [This is an email copy of a Usenet post to "%s"]
sv: [Det här är en e-postkopia av ett meddelande i diskussionsgruppen "%s"]

en: _Address:
sv: _Adress:

en: _Article
sv: _Artikel

en: _Attribution:
sv: _Tillskrivning:

en: _Author:
sv: _Författare:

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: _Delete article
sv: _Ta bort artikel

en: _Directory for saving articles:
sv: _Katalog för sparande av artiklar:

en: _Directory:
sv: _Katalog:

en: _Download bodies too
sv: _Hämta även artikeltexter

en: _Editor (%t is filename):
sv: _Redigerare (%t är filnamn):

en: _Email Address:
sv: _E-postadress:

en: _Erase cache when exiting Pan
sv: _Töm cachen då Pan avslutas

en: _Filename:
sv: _Filnamn:

en: _Flag body for download
sv: _Flagga artikeltext för hämtning

en: _Full Name:
sv: _Fullständigt namn:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Ignore (set score to -9999)
sv: _Ignorera (sätt poäng till -9999)

en: _Ignore thread (hides the thread by default)
sv: _Ignorera tråd (gömmer tråden som standard)

en: _Lines:
sv: _Rader:

en: _Message-ID:
sv: _Meddelande-ID:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Organization:
sv: _Organisation:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Post
sv: _Posta

en: _Profile Name:
sv: _Profilnamn:

en: _Read Threads:
sv: _Lästa trådar:

en: _References:
sv: _Referenser:

en: _Reply-To Header:
sv: _Svara-till-huvud:

en: _Resume
sv: _Återuppta

en: _Retrieve Body
sv: _Hämta artikeltext

en: _Signature File:
sv: _Signaturfil:

en: _Subject:
sv: _Ämne:

en: _Unread Only
sv: Endast _olästa

en: _Unread Threads:
sv: _Olästa trådar:

en: _User Profile
sv: _Användarprofil

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _Watch (set score to 9999)
sv: _Bevaka (sätt poäng till 9999)

en: _Watch thread (highlights the thread)
sv: Be_vaka tråd (markerar tråden)

en: _Web Browser (%s is URL):
sv: _Webbläsare (%s är URL):

en: add
sv: lägg till

en: at least N lines long
sv: minst N rader lång

en: contains
sv: innehåller

en: default
sv: standard

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: does not end with
sv: slutar inte med

en: does not match regular expression
sv: matchar inte det reguljära uttrycket

en: does not start with
sv: börjar inte med

en: ends with
sv: slutar med

en: expecting 'Expires: MM/DD/YYYY' or 'Expires: DD-MM-YYYY'
sv: förväntar "Expires: MM/DD/YYYY" eller "Expires: DD-MM-YYYY"

en: expired old score
sv: utgången gammal poäng

en: high
sv: hög

en: http://pan.rebelbase.com/ - Pan Homepage
    http://pan.rebelbase.com/bugs/ - Report a Bug
    http://pan.rebelbase.com/download/ - Upgrade
sv: http://pan.rebelbase.com/ - Hemsidan för Pan
    http://pan.rebelbase.com/bugs/ - Rapportera ett fel
    http://pan.rebelbase.com/download/ - Uppgradera

en: ignored
sv: ignorerad

en: is
sv: är

en: is not
sv: är inte

en: less than N lines long
sv: mindre än N rader lång

en: low
sv: låg

en: matches regular expression
sv: matchar det reguljära utrycket

en: medium
sv: mellan

en: scorefile %s, line %d: %s (%s)
sv: poängfil %s, rad %d: %s (%s)

en: set score to
sv: sätt poäng till

en: skipping score because it has no criteria
sv: hoppar över poäng eftersom det inte har något kriterium

en: skipping unsupported criteria
sv: hoppar över kriterium som inte stöds

en: starts with
sv: börjar med

en: subtract
sv: subtrahera

en: unexpected line.
sv: oväntad rad.

en: unknown@spammesenseless.com
sv: okand@spammamigtillsjagdor.com

en: watched
sv: bevakad

en: yEnc (30 percent smaller than UUEnc but less universal)
sv: yEnc (30 procent mindre än UUEnc men mindre vanligt)

en: zero
sv: noll
