printconf - en to sv translation catalogue (363 entries)

en: "%s" is not a valid queue name.
sv: "%s" är inte ett giltigt könamn.

en: '%s' does not exist, or is not writable.
sv: "%s" finns inte eller är inte skrivbar.

en: '%s', '%s', '%s'
    '%s' or '%s'
sv: "%s", "%s", "%s"
    "%s" eller "%s"

en: (Specified)
sv: (Angiven)

en: (recommended
    driver is %s)
sv: (rekommenderad
    drivrutin är %s)

en: (this is the
    recommended driver)
sv: (detta är den rekommenderade
    drivrutinen)

en: 10x14
sv: 10×14

en: 72pt per inch
sv: 72 pt per tum

en: ASC_II text test page
sv: Testsida med ASC_II-text

en: About
sv: Om

en: About to create the following queue:
sv: Kommer att skapa följande kö:

en: About to create the following queue:
sv: Kommer att skapa följande kö:

en: Add Alias
sv: Lägg till alias

en: Add a new option
sv: Lägg till ett nytt alternativ

en: Add a new print queue
sv: Lägg till en ny utskriftskö

en: Add a new queue
sv: Lägg till en ny kö

en: Add an Alias
sv: Lägg till ett alias

en: Add an allowed host
sv: Lägg till en tillåten värd

en: Add queue option
sv: Lägg till köalternativ

en: Add/edit queue option
sv: Lägg till/redigera köalternativ

en: Aliases
sv: Alias

en: Aliases:
sv: Alias:

en: Allowed hosts
sv: Tillåtna värdar

en: An existing queue has an alias of that name.
sv: En befintlig kö har ett alias med det namnet.

en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply changes
sv: Verkställ ändringar

en: Applying changes.
    Please wait...
sv: Verkställer ändringar.
    Var vänlig vänta...

en: Assume Unknown Data is Text
sv: Anta att okänd data är text

en: At end of job:
sv: Vid slut av jobb:

en: At start of job:
sv: Vid början av jobb:

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Autoselect driver
sv: Välj drivrutin automatiskt

en: Available drivers:
sv: Tillgängliga drivrutiner:

en: Back
sv: Tillbaka

en: Banner pages
sv: Försättsblad

en: Banner pages (start,end):
    for example, '%s'
sv: Försättsblad (start,slut):
    till exempel "%s"

en: Big5 PostScript test page
sv: Big5 PostScript-testsida

en: Billing label
sv: Fakturaetikett

en: Bottom margin (pt):
sv: Nederkant (pt):

en: Bottom margin in pt (1/72 in)
sv: Nederkant i pt (1/72 tum)

en: Browsed queues
sv: Genomsökta köer

en: Can't determine the printer model attached to this device.
sv: Kan inte avgöra skrivarmodellen som är ansluten vid denna enhet.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Change Type
sv: Ändra typ

en: Characters per inch
sv: Tecken per tum

en: Choose the manufacturer
sv: Välj tillverkare

en: Choose the queue type
sv: Välj kötypen

en: Choose the type of queue you want to use
sv: Välj den typ av kö du vill använda

en: Choose which other computers may use this queue.
sv: Välj vilka andra datorer som får använda denna kö.

en: Comment
sv: Kommentar

en: Configure printers
sv: Konfigurera skrivare

en: Confirm Delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Conflicting commands: %s and %s
sv: Kommandon i konflikt: %s och %s

en: Convert Text to Postscript
sv: Konvertera text till Postscript

en: Couldn't load driver information.
sv: Kunde inte läsa in drivrutinsinformation.

en: Create a New Queue
sv: Skapa en ny kö

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Command
sv: Anpassat kommando

en: Custom Device
sv: Anpassad enhet

en: Custom Filter
sv: Anpassat filter

en: Custom device
sv: Anpassad enhet

en: Default
sv: Standard

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Alias
sv: Ta bort alias

en: Delete the selected queue
sv: Ta bort den markerade kön

en: Description
sv: Beskrivning

en: Details
sv: Detaljer

en: Device
sv: Enhet

en: Device File
sv: Enhetsfil

en: Device:
sv: Enhet:

en: Device:
sv: Enhet:

en: Do you want to save the changes
    you made to your printer configuration?
sv: Vill du spara de ändringar du
    gjort i skrivarkonfigurationen?

en: Do you wish to enable it anyway?
sv: Vill du aktivera det ändå?

en: Do you wish to use it anyway?
sv: Vill du använda den ändå?

en: Done
sv: Färdig

en: Driver
sv: Drivrutin

en: Driver notes:
sv: Drivrutinsanteckningar:

en: Driver options
sv: Drivrutinsalternativ

en: Driver:
sv: Drivrutin:

en: ERROR: No box named "%s" found.
sv: FEL: Ingen box med namnet "%s" hittades.

en: ERROR: box "%s" is not a writable interface.
sv: FEL: boxen "%s" är inte ett skrivbart gränssnitt.

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit %s
sv: Redigera %s

en: Edit Alias
sv: Redigera alias

en: Edit Driver
sv: Redigera drivrutin

en: Edit Driver Options
sv: Redigera drivrutinsalternativ

en: Edit Local Printer
sv: Redigera lokal skrivare

en: Edit Name and Aliases
sv: Redigera namn och alias

en: Edit Queue
sv: Redigera kö

en: Edit a print queue
sv: Redigera en utskriftskö

en: Edit queue option
sv: Redigera köalternativ

en: Edit the alias
sv: Redigera aliaset

en: Edit the selected queue
sv: Redigera den markerade kön

en: Edit this host
sv: Redigera denna värd

en: Edit this option
sv: Redigera detta alternativ

en: Effective Filter Locale
sv: Effektiv filterlokal

en: Enable _LPD protocol
sv: Aktivera _LPD-protokollet

en: Enter the Jetdirect ip and port to use.
sv: Ange Jetdirect-ip:t och -porten som ska användas.

en: Enter the LPD server and queue to use.
sv: Ange LPD-servern och -kön som ska användas.

en: Enter the NCP server and queue to use.
sv: Ange NCP-servern och -kön som ska användas.

en: Enter the SMB share to use.
sv: Ange SMB-utdelningen som ska användas.

en: Enter the device you would like to use.
sv: Ange enheten som du vill använda.

en: Error
sv: Fel

en: Exit
sv: Avsluta

en: Failed to parse alchemist context: 
    %s
sv: Misslyckades med att tolka alchemist-sammanhanget: 
    %s

en: Failed to write queues.
sv: Misslyckades med att skriva köer.

en: Filter options
sv: Filteralternativ

en: Finish
sv: Slutför

en: Finish Making New Queue
sv: Slutför skapandet av ny kö

en: Finish, and create the new print queue
sv: Slutför och skapa den nya utskriftskön

en: Float: Min %s | Max %s
sv: Flyttal: Min %s | Max %s

en: For example: /dev/lp0
sv: Till exempel: /dev/lp0

en: General
sv: Allmänt

en: Generic
sv: Allmän

en: Generic (click to select manufacturer)
sv: Allmän (klicka för att välja tillverkare)

en: HH:MM:SS or '%s'.
    Use GMT.
sv: HH:MM:SS eller "%s".
    Använd UTC.

en: Here are the messages that appeared in the error log:
sv: Här är de meddelanden som förekom i felloggen:

en: Host IP
sv: Värd-IP

en: I don't know enough about this printer model to choose a driver.
sv: Jag vet inte tillräckligt om denna skrivare för att välja en drivrutin.

en: IP port number (often 9100)
sv: IP-portnummer (ofta 9100)

en: IPP Print Queue
sv: IPP-utskriftskö

en: If you like, you can enter a description of the printer to help you identify it more easily.
sv: Om du vill kan du ange en beskrivning för skrivaren för att hjälpa dig identifiera den lättare.

en: Imageable Area
sv: Skrivbart område

en: Importing CUPS queues ...
sv: Importerar CUPS-köer...

en: Initializing alchemist edit environment ...
sv: Initierar alchemist-redigeringsmiljön...

en: Initializing linux printing database ...
sv: Initierar linux-utskriftsdatabasen...

en: Integer: Min %s | Max %s
sv: Heltal: Min %s | Max %s

en: Invalid name
sv: Ogiltigt namn

en: Invalid option name
sv: Ogiltigt alternativnamn

en: Invalid printconf context
sv: Ogiltigt printconf-sammanhang

en: Invalid value
sv: Ogiltigt värde

en: It is part of the "ncpfs" package, as distributed by Red Hat.
sv: Det är en del av paketet "ncpfs", som distribueras av Red Hat.

en: It is part of the "samba-client" package, as distributed by Red Hat.
sv: Det är en del av paketet "samba-client", som distribueras av Red Hat.

en: JPE_G test
sv: JPE_G-test

en: Japanese EUC PostScript test page
sv: Testsida med japansk EUC-PostScript

en: Japanese JIS PostScript test page
sv: Testsida med japansk JIS-PostScript

en: Japanese SJIS PostScript test page
sv: Testsida med japansk SJIS-PostScript

en: Japanese _EUC text test page
sv: Testsida med japansk _EUC-text

en: Japanese _JIS text test page
sv: Testsida med japansk _JIS-text

en: Japanese _SJIS text test page
sv: Testsida med japansk _SJIS-text

en: Jetdirect (JETDIRECT) Data
sv: Jetdirect-data (JETDIRECT)

en: Jetdirect Printer
sv: Jetdirect-skrivare

en: LPD Data
sv: LPD-data

en: Landscape (%s or %s)
sv: Liggande (%s eller %s)

en: Left margin (pt):
sv: Vänstermarginal (pt):

en: Left margin in pt (1/72 in)
sv: Vänstermarginal i pt (1/72 tum)

en: Linefeed translation
sv: Radmatningsöversättning

en: Lines per inch
sv: Rader per tum

en: Loading printer information.
    Please wait...
sv: Läser in skrivarinformation.
    Var vänlig vänta...

en: Local Printer Device
sv: Lokal skrivarenhet

en: Lpd Queue:
sv: Lpd-kö:

en: Model
sv: Modell

en: NCP print queues require the "nprint" program, which does not appear to be installed.
sv: NCP-utskriftsköer kräver programmet "nprint", men detta verkar inte vara installerat.

en: Name
sv: Namn

en: Name and Type
sv: Namn och typ

en: Name:
sv: Namn:

en: Names
sv: Namn

en: Need device, make and model.
sv: Behöver enhet, tillverkare och modell.

en: Network _devices
sv: Nätverks_enheter

en: Networked CUPS (_IPP)
sv: Nätverksansluten CUPS (_IPP)

en: Networked _JetDirect
sv: Nätverksansluten _JetDirect

en: Networked _Novell (NCP)
sv: Nätverksansluten _Novell (NCP)

en: Networked _UNIX (LPD)
sv: Nätverksansluten _UNIX (LPD)

en: Networked _Windows (SMB)
sv: Nätverksansluten _Windows (SMB)

en: New
sv: Ny

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No handler for command:
sv: Ingen hanterare för kommandot:

en: None
sv: Ingen

en: Notes from the Linux Printing Database
sv: Anteckningar från Linux Printing Database

en: Novell Netware Printer (NCP) Data
sv: Novell Netware-skrivardata (NCP)

en: Novell Print Queue
sv: Novell-utskriftskö

en: Now run printconf-backend (or restart lpd service).
sv: Kör nu printconf-backend (eller starta om lpd-tjänsten).

en: Number of columns on a page
sv: Antal kolumner på en sida

en: Number of document pages per
    printed page: 1, 2, 4, 6, 9, or 16
sv: Antal dokumentsidor per utskriven
    sida: 1, 2, 4, 6, 9 eller 16

en: Ok
sv: OK

en: On the following screens, you will be asked to provide basic information for adding a new print queue.  You will be able to edit the more advanced options afterwards.
    
    Nothing will be done to your settings until you hit "Finish" on the last screen.
sv: På följande skärmar kommer du att frågas om grundläggande information för att lägga till en ny utskriftskö. Du kommer att kunna redigera de mer avancerade inställningarna efteråt.
    
    Ingenting kommer att utföras förrän du trycker "Slutför" på den sista skärmen.

en: Option name
sv: Alternativnamn

en: Override?
sv: Åsidosätt?

en: Page Size
sv: Pappersstorlek

en: Page label
sv: Pappersetikett

en: Passwd
sv: Lösenord

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Patience
sv: Lugn

en: Pick the printer device from the list, or enter it using "Custom" below.
sv: Välj skrivarenheten från listan, eller ange den med hjälp av "Anpassad" nedan.

en: Please enter a name for this queue.  Choose a short name that begins with a letter and contains no spaces.
sv: Ange ett namn för denna kö. Välj ett kort namn som börjar med en bokstav och inte innehåller några blanksteg.

en: Postscript Printer
sv: Postscript-skrivare

en: Prerender Postscript
sv: Förrendera Postscript

en: Pretty-print text (%s or %s)
sv: Finskriv text (%s eller %s)

en: Printer Device
sv: Skrivarenhet

en: Printer Device:
sv: Skrivarenhet:

en: Printer configuration
sv: Skrivarkonfiguration

en: Printer configuration - %s
sv: Skrivarkonfiguration - %s

en: Printer driver
sv: Skrivardrivrutin

en: Printer hostname or IP address
sv: Skrivarvärdnamn eller -ip-adress

en: Printer model
sv: Skrivarmodell

en: Printer notes:
sv: Skrivaranteckningar:

en: Printer/driver _notes...
sv: Skrivar-/drivrutins_anteckningar...

en: Printer:
sv: Skrivare:

en: Printer:
sv: Skrivare:

en: Printing
sv: Utskrift

en: Queue
sv: Kö

en: Queue Driver
sv: Ködrivrutin

en: Queue Name
sv: Könamn

en: Queue Type
sv: Kötyp

en: Queue name
sv: Könamn

en: Queue options
sv: Köalternativ

en: Queue type
sv: Kötyp

en: Queue type:
sv: Kötyp:

en: Queue:
sv: Kö:

en: Queue:
sv: Kö:

en: Raw Print Queue
sv: Rå utskriftskö

en: Really delete "%s"?
sv: Ska "%s" verkligen tas bort?

en: Remove this host from the list
sv: Ta bort denna värd från listan

en: Remove this option
sv: Ta bort detta alternativ

en: Rescan devices
sv: Genomsök enheter igen

en: Reset to the default options
sv: Återställ till standardalternativen

en: Right margin (pt):
sv: Högermarginal (pt):

en: Right margin in pt (1/72 in)
sv: Högermarginal i pt (1/72 tum)

en: SMB print queues require the "smbclient" program, which does not appear to be installed.
sv: SMB-utskriftsköer kräver programmet "smbclient", men detta verkar inte vara installerat.

en: Scaling (percentage)
sv: Skalning (procent)

en: Select a queue type:
sv: Välj en kötyp:

en: Select the Driver to use with this Queue.
sv: Ange drivrutinen som ska användas med denna kö.

en: Select the appropriate printer manufacturer and model.
sv: Välj lämplig skrivartillverkare och skrivarmodell.

en: Select the printer manufacturer and model.
sv: Välj skrivartillverkare och skrivarmodell.

en: Select the printer manufacturer and model. Depending on how the remote queue is configured, you may need to select the generic PostScript option here.
sv: Välj skrivartillverkare och skrivarmodell. Beroende på hur fjärrkön är konfigurerad kan du behöva välja det allmänna PostScript-alternativet här.

en: Send End-of-Transmission (EOT)
sv: Skicka slut på överföring (EOT)

en: Send Form-Feed (FF)
sv: Skicka pappersmatning (FF)

en: Sent %s
    to '%s' queue.  Does it look okay?
sv: Skickade %s
    till kön "%s". Verkar den ok?

en: Sent %s to "%s".
sv: Skickade %s till "%s".

en: Server hostname or IP address:
sv: Servervärdnamn eller -ip-adress:

en: Set as _default
sv: Ställ in som _standardalternativ

en: Set as de_fault
sv: Ställ in som _standard

en: Set as default queue
sv: Ställ in som standardkö

en: Setting Up
sv: Konfigurerar

en: Share
sv: Utdelning

en: Share:
sv: Utdelning:

en: Share:
sv: Utdelning:

en: Sharing properties
sv: Utdelningsegenskaper

en: Short description:
sv: Kort beskrivning:

en: Short description:
sv: Kort beskrivning:

en: Single _IP address
sv: Ensam _IP-adress

en: Specify Device:
sv: Ange enhet:

en: Specify the device to use.
sv: Ange den enhet som ska användas.

en: Specify...
sv: Ange...

en: Strict RFC1179
sv: Strikt RFC1179

en: Strict RFC1179 compliance
sv: Strikt kompatibilitet med RFC1179

en: Test
sv: Testa

en: Test %s
sv: Testa %s

en: Text Only Printer
sv: Textskrivare

en: The name "%s" is already in use. Please choose a different name.
sv: Namnet "%s" används redan. Välj ett annat namn.

en: The name "%s" is bad. Please choose a name of the form [a-zA-Z][a-zA-Z0-9_-]*.
sv: Namnet "%s" är olämpligt. Välj ett namn på formen [a-zA-Z][a-zA-Z0-9_-]*.

en: There are no options available for this driver.
sv: Det finns inga alternativ tillgängliga för denna drivrutin.

en: There is already a queue with that name.
sv: Det finns redan en kö med det namnet.

en: There was a problem sending %s
    to '%s' queue:
sv: Det uppstod ett problem vid skickande av %s
    till kön "%s":

en: There was an error trying to print the test page.
sv: Det inträffade ett fel vid försöket att skriva ut testsidan.

en: These settings are system-wide.
sv: Dessa inställningar är globala för systemet.

en: This allows older systems to print to this machine
sv: Detta möjliggör för äldre system att skriva ut till denna maskin

en: This driver requires Hewlett Packard's hpijs driver (available in the hpijs package) which does not appear to be installed.
sv: Denna drivrutin kräver Hewlett Packards hpijs-drivrutin (som finns i paketet hpijs) som inte verkar vara installerad.

en: This driver requires the Omni Print Driver System, which does not appear to be installed.
sv: Denna drivrutin kräver utskriftsdrivrutinssystemet Omni, som inte verkar vara installerat.

en: This driver requires the oki4drv daemon to be running, and it does not appear to be.
sv: Denna drivrutin kräver att oki4drv-demonen kör, och det verkar den inte göra.

en: This enables CUPS IPP browsing
sv: Detta aktiverar CUPS IPP-bläddring

en: This imported printer is protected from overrides. You can not edit it.
sv: Denna importerade skrivare är skyddad från åsidosättningar. Du kan inte redigera den.

en: This is an imported printer. Do you want to create a local override?
sv: Det här är en importerad skrivare. Vill du skapa en lokal åsidosättning?

en: This is the description of the printer.
sv: Detta är beskrivningen av skrivaren.

en: This is the name of the queue.  It must begin with a letter and contain no spaces.
sv: Detta är namnet på kön. Det måste börja med en bokstav och får inte innehålla några blanksteg.

en: Top margin (pt):
sv: Överkant (pt):

en: Top margin in pt (1/72 in)
sv: Överkant i pt (1/72 tum)

en: Translate \n->\r\n
sv: Översätt \n->\r\n

en: Type
sv: Typ

en: Type in an IP address
sv: Ange en IP-adress

en: Type in the netmask, or the CIDR mask length
sv: Ange nätmasken eller CIDR-masklängden

en: Type in the share name
sv: Ange namnet på utdelningen

en: Type:
sv: Typ:

en: Type:
sv: Typ:

en: Unix Print Queue
sv: Unix-utskriftskö

en: Use control-F to search
sv: Använd Control-F för att söka

en: User
sv: Användare

en: User name:
sv: Användarnamn:

en: User:
sv: Användare:

en: Value
sv: Värde

en: Value for this option
sv: Värde för detta alternativ

en: Value must be a number
sv: Värdet måste vara ett tal

en: Warning
sv: Varning

en: Windows Print Queue
sv: Windows-utskriftskö

en: Windows Printer (SMB) Data
sv: Windows-skrivardata (SMB)

en: Word-wrapping (%s or %s)
sv: Radbrytning (%s eller %s)

en: Workgroup
sv: Arbetsgrupp

en: Workgroup:
sv: Arbetsgrupp:

en: Would you like to print a test page?
sv: Vill du skriva ut en testsida?

en: Would you like to print a test page?
    Answering 'yes' will apply all changes
    and print a test page to this printer.
sv: Vill du skriva ut en testsida?
    Att svara "ja" kommer att verkställa
    alla ändringar och skriva ut en
    testsida på denna skrivare.

en: Yes
sv: Ja

en: You are changing an option
    that has no effect in the print
    spooler you are using (%s).
sv: Du ändrar ett alternativ som
    inte har någon effekt på den
    utskriftsspooler du använder (%s).

en: You cannot delete an imported printer.
sv: Du kan inte ta bort en importerad skrivare.

en: You have made changes, would you like to save them?
    If you say no, you will not be able to print test pages.
sv: Du har gjort ändringar, vill du spara dem?
    Om du svarar nej kommer du inte att kunna skriva ut testsidor.

en: You have made changes, would you like to save them? If you say no, your changes will be lost.
sv: Du har gjort ändringar, vill du spara dem? Om du svarar nej kommer dina ändringar att gå förlorade.

en: You must be root to run this program.
sv: Du måste vara root för att köra detta program.

en: You must choose a share, not a host.
sv: Du måste välja en utdelning, inte en värd.

en: You must choose an SMB share to print to.
sv: Du måste välja en SMB-utdelning att skriva ut till.

en: You must run printconf-backend as root.
sv: Du måste köra printconf-backend som root.

en: You must run printconf-tui as root.
sv: Du måste köra printconf-tui som root.

en: You must select a device.
sv: Du måste välja en enhet.

en: You must select a printer model.
sv: Du måste välja en skrivarmodell.

en: You must select a printer queue to delete.
sv: Du måste välja en skrivarkö att ta bort.

en: You must select a printer queue to edit.
sv: Du måste välja en skrivarkö att redigera.

en: You must select a queue to print to.
sv: Du måste välja en kö att skriva till.

en: You must select an alias to delete.
sv: Du måste välja ett alias att ta bort.

en: You must select an alias to edit.
sv: Du måste välja ett alias att redigera.

en: You must specify a JetDirect printer to print to.
sv: Du måste ange en JetDirect-skrivare att skriva ut till.

en: You must specify a SMB share to print to.
sv: Du måste ange en SMB-utdelning att skriva ut till.

en: You must specify a device.
sv: Du måste ange en enhet.

en: You must specify a driver.
sv: Du måste ange en drivrutin.

en: You must specify a path.
sv: Du måste ange en sökväg.

en: You must specify a queue on the NCP server to print to.
sv: Du måste ange en kö på NCP-servern att skriva ut till.

en: You must specify a queue on the NCP server.
sv: Du måste ange en kö på NCP-servern.

en: You must specify a queue.
sv: Du måste ange en kö.

en: You must specify a server.
sv: Du måste ange en server.

en: You must specify an IP port number.
sv: Du måste ange ett IP-portnummer.

en: You must specify an NCP server to print to.
sv: Du måste ange en NCP-server att skriva ut till.

en: You must specify an SMB share to print to.
sv: Du måste ange en SMB-utdelning att skriva ut till.

en: You must specify the ip address of a JetDirect printer.
sv: Du måste ange ip-adressen på en JetDirect-skrivare.

en: _A4 PostScript test page
sv: PostScript-testsida i _A4-format

en: _Action
sv: _Åtgärd

en: _Add...
sv: _Lägg till...

en: _All hosts
sv: _Alla värdar

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Automatically find remote shared queues
sv: _Hitta utdelade fjärrköer automatiskt

en: _Big5 text test page
sv: Testsida med _Big5-text

en: _CUPS test page
sv: _CUPS-testsida

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Custom device
sv: _Anpassad enhet

en: _Defaults
sv: _Standardalternativ

en: _Delete
sv: Ta _bort

en: _Delete queue
sv: _Ta bort kö

en: _Don't save
sv: Spara _inte

en: _Duplex test
sv: _Duplextest

en: _Edit queue
sv: _Redigera kö

en: _Edit...
sv: _Redigera...

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Locally-connected
sv: _Lokalt ansluten

en: _Network address
sv: _Nätverksadress

en: _New queue
sv: _Ny kö

en: _Notes...
sv: _Anteckningar...

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Rescan devices
sv: _Genomsök enheter igen

en: _Save
sv: _Spara

en: _Sharing...
sv: _Delar ut...

en: _Test
sv: _Testa

en: _This queue is available to other computers
sv: _Denna kö är tillgänglig för andra datorer

en: _US Letter PostScript test page
sv: PostScript-testsida i _US Letter-format

en: _classified
sv: _klassifierad

en: _none
sv: _ingen

en: _secret
sv: _hemlig

en: _topsecret
sv: _topphemlig

en: _unclassified
sv: _oklassifierad

en: add-local: No information available about %s %s
sv: add-local: Ingen information tillgänglig om %s %s

en: add-local: no suitable name available
sv: add-local: inget lämpligt namn tillgängligt

en: add-local: queue name '%s' not unique
sv: add-local: könamnet "%s" inte unikt

en: c_onfidential
sv: k_onfidentiell

en: local
sv: lokal

en: none
sv: ingen
