system-config-network - en to sv translation catalogue (615 entries)

en:  (active)
sv:  (aktiv)

en:  (dynamic)
sv:  (dynamisk)

en: $
sv: SEK

en: %s - network configuration commandline tool
sv: %s - kommandoradsverktyg för nätverkskonfiguration

en: %s connection
sv: %s-anslutning

en: %s, Device not specified or alias not a number!
sv: %s, enhet inte angiven eller aliaset inte ett tal!

en: (own choice)
sv: (eget val)

en: 0.00
sv: 0,00

en: 00:00:00
sv: 00.00.00

en: 1.00
sv: 1,00

en: A_ddress:
sv: A_dress:

en: A_rea Code
sv: _Riktnummer

en: A_rea code:
sv: _Riktnummer:

en: A_uthentication key:
sv: A_utentiseringsnyckel:

en: Ac_tivate
sv: _Aktivera

en: Account Setup
sv: Kontokonfiguration

en: Activate the selected device, calling ifup <device>.
sv: Aktivera den valda enheten genom att anropa ifup <enhet>.

en: Activating IPsec connection %s, please wait...
sv: Aktiverar IPsec-anslutningen %s, var vänlig vänta...

en: Activating network device %s, please wait...
sv: Aktiverar nätverksenheten %s, var vänlig vänta...

en: Active
sv: Aktiv

en: Active Profile
sv: Aktiv profil

en: Active profile: %s
sv: Aktiv profil: %s

en: Active profile: %s (modified)
sv: Aktiv profil: %s (ändrad)

en: Add / Edit Hosts entry
sv: Lägg till / redigera värdpost

en: Add / Edit IP Address
sv: Lägg till / redigera IP-adress

en: Add new Device Type
sv: Lägg till ny enhetstyp

en: Address:
sv: Adress:

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: Aliases
sv: Alias

en: Aliases:
sv: Alias:

en: Allow all _users to enable and disable the device
sv: Tillåt alla an_vändare att aktivera och inaktivera enheten

en: Allow dial on _demand
sv: Tillåt uppringning vid _behov

en: Allow the link come up on demand.
sv: Tillåt att länken kommer upp vid behov.

en: American Samoa
sv: Samoa

en: An unhandled exception has occured.  This is most likely a bug.
    Please file a detailed bug report against the component %s at 
    https://bugzilla.redhat.com/bugzilla
    using the text below.
sv: Ett undantag som inte hanteras har inträffat. Detta är med
    största sannolikhet ett fel. Rapportera en detaljerad felrapport
    i komponenten %s på https://bugzilla.redhat.com/bugzilla/ med
    texten nedan.

en: An unhandled exception has occured.  This is most likely a bug.  Please save the crash dump and file a detailed bug report against system-config-network at https://bugzilla.redhat.com/bugzilla
sv: Ett undantag som inte hanteras har inträffat. Detta är med största sannolikhet ett fel. Spara kraschdumpen och rapportera sedan en detaljerad felrapport i komponenten system-config-network på https://bugzilla.redhat.com/bugzilla/

en: Associated T-Online _number:
sv: Associerat T-Online-_nummer:

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Auto
sv: Automatisk

en: Auto _Select
sv: _Välj automatiskt

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Automatic encryption mode selection via IKA (racoon)
sv: Automatiskt val av krypteringsläge via IKA (racoon)

en: Automatically obtain IP address settings with:
sv: Få automatiskt inställningar för IP-adress med:

en: Automatically obtain _DNS information from provider
sv: Få automatiskt _DNS-information från leverantör

en: Automatically obtain _IP address settings
sv: Få automatiskt inställningar för _IP-adress

en: Automatically obtain _IP address settings with:
sv: Få automatiskt inställningar för _IP-adress med:

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bind to _MAC address:
sv: Bind till _MAC-adress:

en: Bosnia and Hercegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: CIPE (VPN) connection
sv: CIPE-anslutning (VPN)

en: CIPE Configuration
sv: CIPE-konfiguration

en: CTC Device
sv: CTC-enhet

en: CTC connection
sv: CTC-anslutning

en: Ca_llback
sv: _Tillbakaringning

en: Callback _delay:
sv: _Fördröjning för tillbakaringning:

en: Callback _mode:
sv: _Läge för tillbakaringning:

en: Callback setting
sv: Inställning för tillbakaringning

en: Canada
sv: Kanada

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot activate IPsec connection %s!
sv: Kan inte aktivera IPsec-anslutningen %s!

en: Cannot activate network device %s!
sv: Kan inte aktivera nätverksenheten %s!

en: Cannot configure network device %s
sv: Kan inte konfigurera nätverksenheten %s

en: Cannot deactivate IPsec connection %s!
sv: Kan inte inaktivera IPsec-anslutningen %s!

en: Cannot deactivate network device %s!
sv: Kan inte inaktivera nätverksenheten %s!

en: Card
sv: Kort

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Changed the following Nicknames due to the initscripts:
sv: Ändrade följande kortnamn på grund av initieringsskripten:

en: Changes are saved. You may want to restart the network and network services or restart the computer.
sv: Ändringarna är sparade. Du vill nog starta om nätverket och nätverkstjänsterna eller starta om datorn.

en: Channel:
sv: Kanal:

en: China
sv: Kina

en: Choose Hardware Device Type
sv: Välj typ av hårdvaruenhet

en: Choose Hardware Type
sv: Välj hårdvarutyp

en: Choose a Provider
sv: Välj en leverantör

en: Click here, if you want to choose a new provider from the ISP database.
sv: Klicka här om du vill välja en ny leverantör från databasen med Internetleverantörer.

en: Click to activate the selected profile
sv: Klicka för att aktivera den valda profilen

en: Click to bring up the interface
sv: Klicka för att starta upp gränssnittet

en: Click to configure the interface
sv: Klicka för att konfigurera gränssnittet

en: Click to get infos
sv: Klicka för att få information

en: Click to have the system automatically select and activate a profile
sv: Klicka för att låta systemet automatiskt välja och aktivera en profil

en: Click to monitor the interface
sv: Klicka för att övervaka gränssnittet

en: Click to shutdown the interface
sv: Klicka för att stänga ner gränssnittet

en: Command failed:
sv: Kommando misslyckades:

en: Command failed: %s
    
    Output:
    %s
sv: Kommando misslyckades: %s
    
    Utdata:
    %s

en: Common
sv: Gemensamt

en: Configuration for your remote partner
sv: Konfiguration för din fjärrpartner

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure DSL connection
sv: Konfigurera DSL-anslutning

en: Configure Network Settings
sv: Konfigurera nätverksinställningar

en: Configure Tunnel
sv: Konfigurera tunnel

en: Configure Wireless Connection
sv: Konfigurera trådlös anslutning

en: Configure network devices and connections
sv: Konfigurera nätverksenheter och nätverksanslutningar

en: Configure your connection to the Internet
sv: Konfigurera din anslutning till Internet

en: Confirm _starting connection
sv: Bekräfta _start av anslutning

en: Confirm stopping _connection
sv: Bekräfta stopp av _anslutning

en: Connect to
sv: Anslut till

en: Contents
sv: Innehåll

en: Control and monitor network devices
sv: Styr och övervaka nätverksenheter

en: Copyright (c) 2001-2004 Red Hat, Inc.
sv: Copyright © 2001-2004 Red Hat, Inc.

en: Cos_t accumulated from the past connection:
sv: A_ckumulerad kostnad från föregående anslutning:

en: Cost per:
sv: Kostnad per:

en: Could not create
    directory %s!
sv: Kunde inte skapa
    katalogen %s!

en: Count:
sv: Antal:

en: Create Cipe Connection
sv: Skapa Cipe-anslutning

en: Create DSL connection
sv: Skapa DSL-anslutning

en: Create Device
sv: Skapa enhet

en: Create Dialup Connection
sv: Skapa en uppringd anslutning

en: Create Ethernet Device
sv: Skapa Ethernetenhet

en: Create Token Ring Device
sv: Skapa Token Ring-enhet

en: Create Wireless Device
sv: Skapa trådlös enhet

en: Create a new %s connection.
sv: Skapa en ny %s-anslutning.

en: Create a new CTC connection.
sv: Skapa en ny CTC-anslutning.

en: Create a new ISDN connection. This is a connection that uses an Integrated Services Digital Network line to dial into to your Internet Service Provider. This type of technology requires a special phone line to be installed by your telephone company. It also requires a device known as a Terminal Adapter(TA) to terminate the ISDN connection from your ISP. This type of connection is popular in Europe and several other technologically advanced regions.  It is available but uncommon in the USA.  Speeds range from 64kbps to 128kbps.
sv: Skapa en ny ISDN-anslutning. Detta är en anslutning som använder Integrated Services Digital Network-linje (ISDN) för att ringa till din Internetleverantör. Denna typ av teknik kräver att en speciell telelinje installeras av ditt telebolag. Det krävs också att en enhet som kallas terminaladapter (TA) installeras för att terminera ISDN-anslutningen från din ISP. Denna typ av anslutning är vanlig i Sverige och övriga Europa och finns även i andra regioner. Hastigheter är mellan 64 kb/s och 128 kb/s.

en: Create a new IUCV connection.
sv: Skapa en ny IUCV-anslutning.

en: Create a new Modem connection.  This is a connection that uses a serial analog modem to dial into to your Internet Service Provider. These modems use sound over a normal copper telephone line to transmit data.  These types of connections are available just about anywhere in the world where there is a phone system.
sv: Skapa en ny modemanslutning. Detta är en anslutning som använder ett seriellt, analogt modem för att ringa till din Internetleverantör. Dessa modem använder ljud över en vanlig kopparkabel för att överföra data. Dessa typer av anslutningar finns så gott som överallt i världen där det finns ett telefonsystem.

en: Create a new Token Ring connection.
sv: Skapa en ny Token Ring-anslutning.

en: Create a new ethernet connection.
sv: Skapa en ny ethernetanslutning.

en: Create a new virtual private network connection with CIPE.
sv: Skapa en ny anslutning till ett virtuellt privat nätverk med CIPE.

en: Create a new wireless connection.
sv: Skapa en ny trådlös anslutning.

en: Create an xDSL connection.  This is a connection that uses one of several types of broadband connections collective known as Digital Subscriber Lines.  This list includes ADSL (Asymmetric, faster downloads than uploads), IDSL (over an ISDN line for distance), SDSL (Symmetric, downloads and uploads at the same speed), and several others.  These types of connections are common in the United States, and are gaining acceptance elsewhere.  Speeds vary according to the technology used, but generally range from 144kbps to 1.0Mbps.
sv: Skapa en xDSL-anslutning. Detta är en anslutning som använder en av flera typer av bredbandsanslutningar som gemensamt kallas Digital Subscriber Line (DSL). Denna lista inkluderar ADSL (asymmetrisk, det går snabbare att hämta än att skicka), IDSL (över en ISDN-lina för möjlighet till större avstånd), SDSL (symmetrisk, det går lika snabbt att hämta och skicka), och åtskilliga andra. Dessa typer av anslutningar, särskilt ADSL, är vanliga i Sverige, och vinner mark även på andra platser. Hastigheten varierar med den teknik som används, men brukar i allmänhet vara mellan 144 kb/s och 1,0 Mb/s.

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: D Channel Protocol
sv: D-kanalprotokoll

en: DHCP Settings
sv: DHCP-inställningar

en: DNS search path:
sv: Sökväg för DNS-sökning:

en: Deactivate the selected device, calling ifdown <device>.
sv: Inaktivera den valda enheten genom att anropa ifdown <enhet>.

en: Deactivating IPsec connection %s, please wait...
sv: Inaktiverar IPsec-anslutningen %s, var vänlig vänta...

en: Deactivating network device %s, please wait...
sv: Inaktiverar nätverksenheten %s, var vänlig vänta...

en: Default _gateway address:
sv: Standard-_gatewayadress:

en: Default ga_teway address:
sv: Standard-ga_tewayadress:

en: Default gateway IP
sv: IP för standardgateway

en: Default gateway address:
sv: Standard-gatewayadress:

en: Demand setting
sv: Behovsinställning

en: Denmark
sv: Danmark

en: Description
sv: Beskrivning

en: Destination Network
sv: Destinationsnätverk

en: Dev_ices
sv: _Enheter

en: Device
sv: Enhet

en: Device %s uses the same Hardware Device "%s" like %s!
sv: Enheten %s använder samma hårdvaruenhet "%s" som %s!

en: Device Type
sv: Enhetstyp

en: Device _alias number:
sv: Enhets_aliasnummer:

en: Device:
sv: Enhet:

en: Dial _mode:
sv: Uppringnings_läge:

en: Dial-in _number:
sv: Modempools_nummer:

en: Dialup Configuration
sv: Uppringningskonfiguration

en: Difficulty level:
sv: Svårighetsnivå:

en: Directory %s is missing!
    Will create it for you!
    You should install the cipe rpm package!
sv: Katalogen %s saknas!
    Kommer att skapa den åt dig!
    Du bör installera rpm-paketet cipe!

en: Disconnect from
sv: Koppla från

en: Do you really want to delete "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort "%s"?

en: Do you really want to delete device "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort enheten "%s"?

en: Do you really want to delete profile "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort profilen "%s"?

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: Do you want to delete all devices that used "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort alla enheter som använde "%s"?

en: Do you want to save your changes?
sv: Vill du spara dina ändringar?

en: Do_main:
sv: Do_män:

en: Domain name:
sv: Domännamn:

en: ERROR: Unable to initialize graphical environment.
sv: FEL: Kan inte initiera grafisk miljö.

en: ESSID (network ID):
sv: ESSID (nätverksid):

en: Each connection needs to be associated with a physical device which can be selected below.
sv: Varje anslutning måste vara kopplad till en fysisk enhet som kan väljas nedan.

en: Each device needs to be attached to a physical device which can be selected below. Device Alias support allows you to use multiple virtual devices for one physical device.
sv: Varje enhet måste vara ansluten till en fysisk enhet som kan väljas nedan. Stöd för enhetsalias låter dig välja flera virtuella enheter för en fysisk enhet.

en: Easy
sv: Enkelt

en: Edit Domain Name
sv: Redigera domännamn

en: Edit device...
sv: Redigera enhet...

en: Enable IPv_6 configuration for this interface
sv: Aktivera IPv_6-konfiguration för detta gränssnitt

en: Enable VJ Connection-_ID Compression
sv: Aktivera VJ-komprimering av anslutnings_id

en: Enable _Address/Control Compression
sv: Aktivera komprimering av _adresser/styrkommandon

en: Enable _BSD Compression
sv: Aktivera _BSD-komprimering

en: Enable _CCP Compression Control Protocol
sv: Aktivera protokoll för komprimeringsstyrning (_CCP)

en: Enable _Device Alias support
sv: Aktivera stöd för _enhetsalias

en: Enable _Protocol Field Compression
sv: Aktivera komprimering av _protokollfältet

en: Enable _VJ TCP/IP Header Compression
sv: Aktivera _VJ-komprimering av TCP/IP-huvuden

en: Enable synchronous PPP for the connection
sv: Aktivera synkron PPP för anslutningen

en: Encapsulation mode:
sv: Inkapslingsläge:

en: Enter any numbers you need to dial before the normal phone number. For example, if you need to reach an outside line, or disable call waiting, put the necessary numbers here.
sv: Ange de siffror som du behöver slå innan det riktiga telefonnumret. Om du exempelvis måste slå något för att få en utgående linje eller avaktivera "samtal väntar" kan du ange siffrorna som behövs här.

en: Enter the Access Concentrator name, if you have been given one by your ISP. In most cases you can leave this blank.
sv: Ange namnet på åtkomstkoncentratorn (access concentrator) om din Internetleverantör kräver ett sådant. I de flesta fall kan du lämna det tomt.

en: Enter the Service Name, if your ISP requires it. If you don't know it, please contact your ISP. In most cases you can leave this blank.
sv: Ange tjänstenamnet om din Internetleverantör kräver ett sådant. Om du inte känner till det bör du kontakta din Internetleverantör. I de flesta fall kan du lämna det tomt.

en: Enter the area code needed to reach your internet provider.
sv: Ange det riktnummer som behövs för att nå din Internetleverantör.

en: Enter the idle time in seconds after which the link should be dropped.
sv: Ange tomgångstiden i sekunder tills det att länken ska kopplas ned.

en: Enter the login name for this account.
sv: Ange inloggningsnamnet för detta konto.

en: Enter the login name, that your ISP gave you here.
sv: Ange inloggningsnamnet som din Internetleverantör har gett dig här.

en: Enter the name of this configuration, usually just the name of your ISP.
sv: Ange namnet på denna konfiguration, vanligtvis bara namnet på din Internetleverantör.

en: Enter the password for this account.
sv: Ange lösenordet för detta konto.

en: Enter the password for your account. If you do not know it, please contact your ISP.
sv: Ange lösenordet för ditt konto. Om du inte känner till det bör du kontakta din Internetleverantör.

en: Enter the phone number of your ISP (without prefix/area/country code).
sv: Ange din Internetleverantörs telefonnummer (utan prefix/riktnummer/landskod).

en: Enter the provider name for this account.
sv: Ange leverantörsnamnet för detta konto.

en: Enter your local phone number. It's optional, if you use a modem.
sv: Ange ditt lokala telefonnummer. Det är valfritt om du använder modem.

en: Error copying 
    %s
    to %s:
    %s!
sv: Fel vid kopiering av
    %s
    till %s:
    %s!

en: Error creating directory!
    %s
sv: Fel vid skapande av katalog!
    %s

en: Error linking 
    %s
    to %s:
    %s!
sv: Fel vid länkning av
    %s
    till %s:
    %s!

en: Error parsing line: %s
sv: Fel vid tolkning av rad: %s

en: Error removing
    %s:
    %s!
sv: Fel vid borttagning av
    %s:
    %s!

en: Error renaming 
    %s
    to %s:
    %s!
sv: Fel vid namnbyte av
    %s
    till %s:
    %s!

en: Error saving configuration!
    %s
sv: Fel vid sparande av konfiguration!
    %s

en: Error: %s, %s!
sv: Fel: %s, %s!

en: Ethernet Configuration
sv: Ethernetkonfiguration

en: Ethernet Device
sv: Ethernetenhet

en: Ethernet _device:
sv: Ethernet_enhet:

en: Ethernet card
sv: Ethernetkort

en: Ethernet connection
sv: Ethernetanslutning

en: Ethernet device:
sv: Ethernetenhet:

en: Eu_ro ISDN (EDSS1)
sv: Eu_ro-ISDN (EDSS1)

en: Exit
sv: Avsluta

en: Failed to run:
    %s
sv: Misslyckades med att köra:
    %s

en: Failed to switch to profile %s
sv: Misslyckades med att byta till profilen %s

en: France
sv: Frankrike

en: Ge_nerate
sv: Ge_nerera

en: Generic Modem
sv: Allmänt modem

en: Germany
sv: Tyskland

en: Greece
sv: Grekland

en: H_ostname (optional):
sv: _Värdnamn (valfritt):

en: H_osts
sv: V_ärdar

en: Ha_rdware address:
sv: H_årdvaruadress:

en: Han_gup timeout:
sv: _Påläggningstimeout:

en: Hard_ware
sv: Hård_vara

en: Hardware (CRTSCTS)
sv: Hårdvara (CRTSCTS)

en: Hardware device:
sv: Hårdvaruenhet:

en: Hardware type:
sv: Hårdvarutyp:

en: Hardware:
sv: Hårdvara:

en: High
sv: Hög

en: Host to Host encryption
sv: Värd till värd-kryptering

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Hungary
sv: Ungern

en: IP Settings
sv: IP-inställningar

en: IP address of tunnel device:
sv: IP-adress för tunnelenhet:

en: IP address of tunnel device:
sv: IP-adress för tunnelenhet:

en: IPsec - Connection Type
sv: IPsec - Anslutningstyp

en: IPsec - Encryption Mode
sv: IPsec - Krypteringsläge

en: IPsec - Keys
sv: IPsec - Nycklar

en: IPsec - Local Network
sv: IPsec - Lokalt nätverk

en: IPsec - Nickname
sv: IPsec - Kortnamn

en: IPsec - Remote Network
sv: IPsec - Fjärrnätverk

en: IPsec - Summary
sv: IPsec - Sammanfattning

en: IPsec Settings
sv: IPsec-inställningar

en: IPsec Tunnel Settings
sv: IPsec-tunnelinställningar

en: IPsec activating...
sv: IPsec aktiveras...

en: IPsec deactivating...
sv: IPsec inaktiveras...

en: ISDN Adapters Configuration
sv: Konfiguration av ISDN-adaptrar

en: ISDN Configuration
sv: ISDN-konfiguration

en: ISDN Dialup Configuration
sv: Konfiguration av ISDN-uppringning

en: ISDN _adapters:
sv: ISDN-_adaptrar:

en: ISDN connection
sv: ISDN-anslutning

en: ISP Login
sv: Inloggning hos Internetleverantör

en: ISP Password
sv: Lösenord till Internetleverantör

en: ISP Phonenumber
sv: Telefonnummer till Internetleverantör

en: IUCV Device
sv: IUCV-enhet

en: IUCV connection
sv: IUCV-anslutning

en: Iceland
sv: Island

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Internet Configuration Wizard
sv: Internetkonfigurationsguide

en: Internet Provider
sv: Internetleverantör

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Key:
sv: Nyckel:

en: Korea North
sv: Nordkorea

en: Korea Republic
sv: Republiken Korea

en: Let _PPP do all authentication
sv: Låt _PPP utföra all autentisering

en: Linking %s to devices and putting it in profile %s.
sv: Länkar %s till enheter och placerar det i profilen %s.

en: List of devices which are currently configurable on your system.
sv: Lista med enheter som för tillfället är konfigurerbara på ditt system.

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Lo_cal virtual address:
sv: Lo_kal virtuell adress:

en: Loading IPsec configuration...
sv: Läser in IPsec-konfiguration...

en: Loading Network Configuration...
sv: Läser in nätverkskonfiguration...

en: Loading configuration...
sv: Läser in konfiguration...

en: Loading device configuration...
sv: Läser in enhetskonfiguration...

en: Loading hardware configuration...
sv: Läser in hårdvarukonfiguration...

en: Loading profile configuration...
sv: Läser in profilkonfiguration...

en: Local Network
sv: Lokalt nätverk

en: Local network _address:
sv: Lokal nätverks_adress:

en: Local network _gateway:
sv: Lokal nätverks_gateway:

en: Local port:
sv: Lokal port:

en: Local port:
sv: Lokal port:

en: Local subnet _mask:
sv: Lokal subnät_mask:

en: Local virtual address:
sv: Lokal virtuell adress:

en: Local virtual address:
sv: Lokal virtuell adress:

en: Login name:
sv: Inloggningsnamn:

en: Low
sv: Låg

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: M_inimum number of seconds charged:
sv: M_insta antal sekunder som debiteras:

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Make this connection the default _route
sv: Gör denna anslutning till standardväg (default _route)

en: Manual IP Address Settings
sv: Manuella IP-adressinställningar

en: Manual encryption with a fixed key
sv: Manuell kryptering med en fast nyckel

en: Medium
sv: Mellan

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Mode:
sv: Läge:

en: Modem Configuration
sv: Modemkonfiguration

en: Modem Dialup Configuration
sv: Konfiguration av modemuppringning

en: Modem Initstring
sv: Sträng för modeminitiering

en: Modem Properties
sv: Modemegenskaper

en: Modem _initialization string:
sv: Sträng för modem_initiering:

en: Modem _volume:
sv: Modem_volym:

en: Modem connection
sv: Modemanslutning

en: Modem p_ort:
sv: Modemp_ort:

en: Modem probing...
sv: Undersöker modem...

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Monitor the selected device.
sv: Övervaka den valda enheten.

en: Most likely cause of failure is that the tool was not run using a graphical environment.
sv: Den mest troliga orsaken till misslyckandet är att verktyget inte kördes från en grafisk miljö.

en: Name
sv: Namn

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netmask
sv: Nätmask

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Adapters Configuration
sv: Konfiguration av nätverksadaptrar

en: Network Configuration
sv: Nätverkskonfiguration

en: Network Device Control
sv: Nätverksenhetsstyrning

en: Network device activating...
sv: Nätverksenhet aktiveras...

en: Network device deactivating...
sv: Nätverksenhet inaktiveras...

en: Network name (SSID):
sv: Nätverksnamn (SSID):

en: Network to Network encryption (VPN)
sv: Nätverk till nätverk-kryptering (VPN)

en: New Interface
sv: Nytt gränssnitt

en: New Profile
sv: Ny profil

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Nickname
sv: Kortnamn

en: Nickname %s is already in use!
    Please choose another one.
sv: Kortnamnet %s används redan!
    Välj ett annat.

en: Nicknames changed
sv: Kortnamn ändrade

en: No modem was found on your system.
sv: Inget modem hittades på ditt system.

en: None
sv: Ingen

en: None - Server Mode
sv: Ingen - serverläge

en: Norway
sv: Norge

en: Off
sv: Av

en: Ok
sv: OK

en: Online time:
sv: Anslutningstid:

en: Other Ethernet Card
sv: Annat ethernetkort

en: Other Tokenring Card
sv: Annat Token Ring-kort

en: Other Wireless Card
sv: Annat trådlöst kort

en: Output:
sv: Utdata:

en: PPP Option List
sv: Lista med PPP-alternativ

en: PPP Settings
sv: PPP-inställningar

en: Palestine
sv: Palestina

en: Pass_word:
sv: _Lösenord:

en: Password (_again):
sv: Lösenord (_igen):

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Phone number:
sv: Telefonnummer:

en: Please either start your graphical user interface or set your DISPLAY variable.
sv: Starta antingen din grafiska miljö eller ställ in din DISPLAY-variabel.

en: Please enter a nickname for the connection:
sv: Ange ett kortnamn för anslutningen:

en: Please enter here your personal account data. Without this data, access to T-Online is unfortunately not posssible.
sv: Ange här dina personliga kontodata. Utan dessa data är åtkomst till T-Online inte möjligt för tillfället.

en: Please enter the MTU parameter to set the Maximum Transfer Unit of this interface. On s390/s390x the MTU has 1492 as default setting
sv: Ange MTU-parametern för att ställa in den största överföringsenheten (MTU:n) för detta gränssnitt. På s390/s390x har MTU:n värdet 1492 som standardinställning

en: Please enter the MTU parameter to set the maximum Transfer Unit of this interface. On s390/s390x the MTU has 1492 as default setting
sv: Ange MTU-parametern för att ställa in den största överföringsenheten (MTU:n) för detta gränssnitt. På s390/s390x har MTU:n värdet 1492 som standardinställning

en: Please enter the name for the profile. The name may only contain letters and digits.
sv: Ange namnet på profilen. Namnet får endast innehålla siffror och bokstäver.

en: Please enter your local network settings:
sv: Ange dina lokala nätverksinställningar:

en: Please enter your remote network settings:
sv: Ange dina fjärrnätverksinställningar:

en: Please select another Hardware Device or 
    activate only one of them.
sv: Välj en annan hårdvaruenhet eller
    aktivera bara en av dem.

en: Please select the hardware device type you want to create
sv: Välj den hårdvaruenhetstyp som du vill skapa

en: Please select the level of security for this device.
sv: Välj säkerhetsnivå för denna enhet.

en: Please select the type of connection:
sv: Välj typen av anslutning:

en: Please select the type of encryption:
sv: Välj typen av kryptering:

en: Please select the type of hardware device to add:
sv: Välj den typ av hårdvaruenhet som du vill lägga till:

en: Please specify your keys or generate them. 
    The keys are symmetric, so your remote partner need to have the same.
sv: Ange dina nycklar eller generera dem.
    Nycklarna är symmetriska, så din fjärrpartner måste ha samma nycklar.

en: Please start system-config-network with root permissions!
sv: Starta system-config-network med rooträttigheter!

en: Point to Point (IP):
sv: Punkt till punkt (IP):

en: Poland
sv: Polen

en: Prefix (Netmask)
sv: Prefix (Nätmask)

en: Press Finish to get the standard configuration dialog.
sv: Tryck Slutför för att komma till den vanliga konfigurationsdialogen.

en: Probing for Modems, please wait...
sv: Letar efter modem, var vänlig vänta...

en: Professional
sv: Professionell

en: Profile
sv: Profil

en: Provider _name:
sv: Leverantörs_namn:

en: Provider name:
sv: Namn på leverantör:

en: Remote Host / GW
sv: Fjärrvärd / GW

en: Remote Network
sv: Fjärrnätverk

en: Remote _IP address:
sv: Fjärr-_IP-adress:

en: Remote _virtual address:
sv: _Virtuell fjärradress:

en: Remote network _address:
sv: Fjärrnätverks_adress:

en: Remote network _gateway:
sv: _Gateway för fjärrnätverk:

en: Remote peer address:
sv: Fjärrpartsadress:

en: Remote peer address:
sv: Fjärrpartsadress:

en: Remote peer p_ort:
sv: Fjärrpartsp_ort:

en: Remote peer port:
sv: Fjärrpartsport:

en: Remote subnet _mask:
sv: Fjärrsubnät_mask:

en: Remote virtual address:
sv: Virtuell fjärradress:

en: Remote virtual address:
sv: Virtuell fjärradress:

en: Resource
sv: Resurs

en: Restart if _connection dies
sv: Starta om om a_nslutningen dör

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russia
sv: Ryssland

en: Saving IPsec configuration...
sv: Sparar IPsec-konfiguration...

en: Saving configuration...
sv: Sparar konfiguration...

en: Saving device configuration...
sv: Sparar enhetskonfiguration...

en: Saving hardware configuration...
sv: Sparar hårdvarukonfiguration...

en: Saving profile configuration...
sv: Sparar profilkonfiguration...

en: Secret key:
sv: Hemlig nyckel:

en: Secret key:
sv: Hemlig nyckel:

en: Security Level
sv: Säkerhetsnivå

en: Select Device
sv: Välj enhet

en: Select Device Type
sv: Välj enhetstyp

en: Select Ethernet Adapter
sv: Välj Ethernetadapter

en: Select Ethernet Device
sv: Välj Ethernetenhet

en: Select ISDN Adapter
sv: Välj ISDN-adapter

en: Select Modem
sv: Välj modem

en: Select Provider
sv: Välj leverantör

en: Select Token Ring Adapter
sv: Välj Token Ring-adapter

en: Select Token Ring Device
sv: Välj Token Ring-enhet

en: Select Wireless Device
sv: Välj trådlös enhet

en: Select a profile
sv: Välj en profil

en: Select the authentication protocol used by your ISP.
sv: Välj det autentiseringsprotokoll som används av din Internetleverantör.

en: Select the card you want to configure:
sv: Välj det kort du vill konfigurera:

en: Select the ethernet card you want to configure:
sv: Välj det Ethernetkort du vill konfigurera:

en: Select the ethernet device connected to the DSL modem.
sv: Välj den Ethernetenhet som är ansluten till DSL-modemet.

en: Select the ethernet device for this account.
sv: Välj Ethernetenheten för detta konto.

en: Select the services you want to provide through this device
sv: Välj de tjänster som du vill erbjuda genom denna enhet

en: Select the token ring card you want to configure:
sv: Välj det Token Ring-kort du vill konfigurera:

en: Select the wireless card you want to configure:
sv: Välj det trådlösa kort du vill konfigurera:

en: Server Mode
sv: Serverläge

en: Service
sv: Tjänst

en: Service Description
sv: Tjänstebeskrivning

en: Services
sv: Tjänster

en: Shall the following packages, which are needed on your system, be installed?
sv: Ska följande paket, som behövs på ditt system, installeras?

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Software (XON/XOFF)
sv: Programvara (XON/XOFF)

en: Sorry, there is nothing to be edited, or this type cannot be edited yet.
sv: Tyvärr, inget kan redigeras, eller så kan denna typ inte redigeras än.

en: Spain
sv: Spanien

en: Starting text version
sv: Startar textversion

en: Static IP
sv: Statiskt IP

en: Static Network Routes
sv: Statiska nätverksvägar

en: Static routes file %s is invalid
sv: Statiska vägfilen %s är ogiltig

en: Statically set IP addresses:
sv: Ställ in IP-adresser statiskt:

en: Subnet mask:
sv: Subnätmask:

en: Succeeded. Please read the output.
sv: Lyckades. Läs utdatan.

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switching Profiles
sv: Byter profiler

en: Switching to profile %s
sv: Byter till profilen %s

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Testing configuration set...
sv: Testar konfigurationssamling...

en: The "%s" Profile can not be deleted!
sv: "%s"-profilen kan inte tas bort!

en: The "%s" profile can't be renamed!
sv: Namnet på "%s"-profilen kan inte ändras!

en: The Ethernet card could not be initialized. Please verify your settings and try again.
sv: Ethernetkortet kunde inte initieras. Verifiera dina inställningar och försök igen.

en: The Loopback device can not be disabled!
sv: Loopback-enheten kan inte inaktiveras!

en: The Loopback device can not be edited!
sv: Loopback-enheten kan inte redigeras!

en: The Loopback device can not be removed!
sv: Loopback-enheten kan inte tas bort!

en: The Token Ring card could not be initialized. Please verify your settings and try again.
sv: Token Ring-kortet kunde inte initieras. Verifiera dina inställningar och försök igen.

en: The device type %s cannot be edited!
sv: Enhetstypen %s kan inte redigeras!

en: The following network interfaces are configured in the active profile.
sv: Följande nätverksgränssnitt är konfigurerade i den aktiva profilen.

en: The name may only contain letters and digits!
sv: Namnet får endast innehålla bokstäver och siffror!

en: The profile can't be named "%s"!
sv: Profilen kan inte döpas till "%s"!

en: The profile name already exists!
sv: Profilnamnet finns redan!

en: Then, at first, enter the nickname for the device.
sv: Ange sedan först kortnamnet för enheten.

en: This device can not be edited with this tool!
sv: Denna enhet kan inte redigeras med detta verktyg!

en: This software is distributed under the GPL. Please Report bugs to Red Hat's Bug Tracking System: http://bugzilla.redhat.com/
sv: Denna programvara distribueras under GPL. Rapportera fel i Red Hats felrapporteringssystem: http://bugzilla.redhat.com/

en: This software is distributed under the GPL. Please report bugs to Red Hat's bug tracking system: http://bugzilla.redhat.com/
sv: Denna programvara distribueras under GPL. Rapportera fel i Red Hats felrapporteringssystem: http://bugzilla.redhat.com/

en: This wizard still has to be written.
sv: Denna guide måste fortfarande skrivas.

en: Tie to specific ethernet card
sv: Bind till specifikt Ethernetkort

en: To activate the IPsec connection %s, the changes have to be saved.
sv: För att aktivera IPsec-anslutningen %s måste ändringarna sparas.

en: To activate the network device %s, the changes have to be saved.
sv: För att aktivera nätverksenheten %s måste ändringarna sparas.

en: To be rewritten!
sv: Att skrivas om!

en: Token Ring Device
sv: Token Ring-enhet

en: Token Ring connection
sv: Token Ring-anslutning

en: Token ring card
sv: Token Ring-kort

en: Transmit rate:
sv: Överföringshastighet:

en: Tunnel through device:
sv: Tunnla genom enhet:

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Type
sv: Typ

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States of America
sv: USA

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown List %s
sv: Okänd lista %s

en: Unknown option %s
sv: Okänd flagga %s

en: Updating devices...
sv: Uppdaterar enheter...

en: Updating hardware...
sv: Uppdaterar hårdvara...

en: Updating profiles...
sv: Uppdaterar profiler...

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: Use DHCP
sv: Använd DHCP

en: Use _Callback Control Protocol (CBCP)
sv: Använd _Callback Control Protocol (CBCP)

en: Use _Channel Bundling
sv: Använd _kanalsamling

en: Use ethernet device aliases
sv: Använd ethernetenhetsalias

en: Use this form to enter your T-Online account data.
sv: Använd detta formulär för att ange dina T-Online-kontodata.

en: Used to manipulate encryption or scrambling keys and encryption mode. To set the current encryption key in hex digits enter the key with 0x prepended as 0xXXXXXXXX.
sv: Används för att manipulera krypterings- eller blandningsnycklar och krypteringsläge. För att ställa in den aktuella krypteringsnyckeln i hexadecimala siffror anger du nyckeln med 0x framför som i 0xXXXXXXXX.

en: Very High
sv: Mycket hög

en: Waiting to connect to
sv: Väntar på att ansluta till

en: Waiting...
sv: Väntar...

en: What do you want to configure?
sv: Vad vill du konfigurera?

en: Wireless Device Configuration
sv: Konfiguration av trådlös enhet

en: Wireless card
sv: Trådlöst kort

en: Wireless connection
sv: Trådlös anslutning

en: You have made some changes in your configuration.
sv: Du har gjort en del ändringar i din konfiguration.

en: You have selected the following information:
sv: Du har valt följande information:

en: You have to install the following packages, which are needed on your system!
sv: Du måste installera följande paket som behövs på ditt system!

en: You may configure IPsec tunnels and host to host connections here.
sv: Du kan konfigurera IPsec-tunnlar och värd till värd-anslutningar här.

en: You may configure network devices associated with physical hardware here.  Multiple logical devices can be associated with a single piece of hardware.
sv: Här kan du konfigurera nätverksenheter som är associerade med fysisk hårdvara. Flera logiska enheter kan associeras med en enstaka hårdvaruenhet.

en: You may configure network hardware physically attached to the computer here.
sv: Här kan du konfigurera nätverkshårdvara som är fysiskt ansluten till din dator.

en: You may configure the system's hostname, domain, name servers, and search domain. Name servers are used to look up other hosts on the network.
sv: Du kan konfigurera systemets värdnamn, domän, namnservrar och sökdomän. Namnservrar används för att slå upp andra värdar på nätverket.

en: You may specify static computer hostname to IP address mappings here.  If DNS is in use, these settings will take precedence over any information it may provide.
sv: Här kan du ange statiska värdnamn till IP-mappningar. Dessa inställningar kommer att ha högre prioritet än information i en eventuell DNS.

en: You must enter a secret key or generate one
sv: Du måste ange en hemlig nyckel eller skapa en

en: You will now be guided through the setup of the IPsec connection.
sv: Du kommer nu att vägledas genom skapandet av en IPsec-anslutning.

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: _AC-name:
sv: _ÅK-namn:

en: _Accumulate cost over multiple connections
sv: _Sammanräkna kostnad för flera anslutningar

en: _Activate
sv: _Aktivera

en: _Activate connection when computer starts
sv: _Aktivera anslutning då datorn startar

en: _Activate device when computer starts
sv: _Aktivera enhet då datorn startar

en: _Adapter identifier:
sv: _Adapteridentifierare:

en: _Add...
sv: _Lägg till...

en: _Address:
sv: _Adress:

en: _Advanced
sv: _Avancerat

en: _Allow only above Dial-In Number
sv: _Tillåt endast ovanstående inringningsnummer

en: _Authentication:
sv: _Autentisering:

en: _Auto
sv: _Automatisk

en: _Basic
sv: _Grundläggande

en: _Baud rate:
sv: _Baudhastighet:

en: _Channel:
sv: _Kanal:

en: _Choose Provider...
sv: _Välj leverantör...

en: _Compression
sv: _Komprimering

en: _Concurrent user number/suffix:
sv: _Nummer för samtidig användare/suffix:

en: _Configure...
sv: _Konfigurera...

en: _Cost
sv: _Kostnad

en: _Deactivate
sv: _Inaktivera

en: _Debug mode
sv: _Felsökningsläge

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete...
sv: _Ta bort...

en: _Device type:
sv: _Enhetstyp:

en: _Device:
sv: _Enhet:

en: _Dial mode:
sv: _Uppringningsläge:

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit...
sv: _Redigera...

en: _Encapsulation mode:
sv: _Inkapslingsläge:

en: _Encryption key:
sv: _Krypteringsnyckel:

en: _Extra cost to start a connection:
sv: _Extrakostnad för att påbörja en anslutning:

en: _Flow control:
sv: _Flödeskontroll:

en: _General
sv: _Allmänt

en: _Generate
sv: _Generera

en: _Hangup timeout:
sv: _Påläggningstimeout:

en: _Hardware Address
sv: _Hårdvaruadress:

en: _Hardware Device
sv: _Hårdvaruenhet

en: _Hardware device
sv: _Hårdvaruenhet

en: _Hardware device:
sv: _Hårdvaruenhet:

en: _Hardware:
sv: _Hårdvara:

en: _High Security (Internet)
sv: _Hög säkerhet (Internet)

en: _Hostname:
sv: _Värdnamn:

en: _Hour
sv: _Timme

en: _Info
sv: _Information

en: _Key (use 0x for hex):
sv: _Nyckel (använd 0x för hexadecimalt):

en: _Local port:
sv: _Lokal port:

en: _Login name:
sv: _Inloggningsnamn:

en: _Low Security
sv: _Låg säkerhet

en: _MEM:
sv: _MIN:

en: _Maximum idle time:
sv: _Maximal inaktivitetstid:

en: _Minute
sv: _Minut

en: _Mode:
sv: _Läge:

en: _Modem device:
sv: _Modemenhet:

en: _Monitor
sv: _Övervaka

en: _New
sv: _Ny

en: _Nickname:
sv: _Kortnamn:

en: _Number of seconds in basic accounting unit:
sv: _Antal sekunder i grunddebiteringsenhet:

en: _Options
sv: _Alternativ

en: _PPP option:
sv: _PPP-alternativ:

en: _Personal password:
sv: _Personligt lösenord:

en: _Phone Number
sv: _Telefonnummer:

en: _Phone number:
sv: _Telefonnummer:

en: _Point to Point (IP):
sv: _Punkt till punkt (IP):

en: _Primary DNS:
sv: _Primär DNS:

en: _Probe
sv: _Leta

en: _Probe for Address
sv: _Leta efter adress

en: _Probe for Address...
sv: _Leta efter adress...

en: _Profile
sv: _Profil

en: _Provider
sv: _Leverantör

en: _Provider name:
sv: Namn på _leverantör:

en: _Remote peer address:
sv: _Fjärrpartsadress:

en: _Route
sv: _Väg

en: _Second
sv: _Sekundär

en: _Secondary DNS:
sv: _Sekundär DNS:

en: _Secret key:
sv: _Hemlig nyckel:

en: _Secure Device (LAN)
sv: _Säker enhet (LAN)

en: _Service-name:
sv: _Namn på tjänst:

en: _Specified:
sv: _Angiven:

en: _Subnet mask:
sv: _Subnätmask:

en: _T-Online Account
sv: _T-Online-konto

en: _T-Online Account Setup
sv: _T-Online-kontokonfiguration

en: _Terminate connection when session closes
sv: _Koppla från då sessionen avslutas

en: _Tertiary DNS:
sv: _Tertiär DNS:

en: _Time
sv: _Tid

en: _Transmit rate:
sv: _Överföringshastighet:

en: _Tunnel Settings
sv: _Tunnelinställningar

en: _Tunnel through device:
sv: _Tunnla genom enhet:

en: _Use Callback
sv: Använd _tillbakaringning

en: _Use Hardware Address
sv: _Använd hårdvaruadress

en: _Use synchronous PPP
sv: _Använd synkron PPP

en: _Use touch tone dialing
sv: _Använd tonval

en: _Wireless Settings
sv: _Inställningar för trådlös kommunikation

en: _auto
sv: _automatiskt

en: auto
sv: automatisk

en: clear existing list prior of importing
sv: töm befintlig lista före import

en: click the right mouse button for properties
sv: klicka på höger musknapp för egenskaper

en: configured
sv: konfigurerad

en: dialup
sv: uppringning

en: encryption disabled
sv: kryptering inaktiverad

en: export / import device list (default)
sv: exportera / importera enhetslista (standard)

en: export / import hardware list
sv: exportera / importera hårdvarulista

en: export / import profile list
sv: exportera / importera profillista

en: export list (default)
sv: exportera lista (standard)

en: import from file
sv: importera från fil

en: import list
sv: importera lista

en: in
sv: inne

en: inactive
sv: inaktiv

en: manual
sv: manuell

en: none
sv: inget

en: out
sv: ute

en: raw IP
sv: rå IP

en: redhat network control - Properties
sv: redhats nätverksstyrning - Egenskaper

en: set the root directory
sv: ställ in rotkatalogen

en: switch / activate profile
sv: byt / aktivera profil

en: sync PPP
sv: sync-PPP

en: system-config-network - network configuration tool
    
    Usage: system-config-network -v --verbose
sv: system-config-network - verktyg för nätverkskonfiguration
    
    Användning: system-config-network -v --verbose

en: xDSL Configuration
sv: xDSL-konfiguration

en: xDSL connection
sv: xDSL-anslutning
