redhat-config-packages - en to sv translation catalogue (137 entries)

en:  Byte
sv:  byte

en:  Bytes
sv:  byte

en:  Kilobyte
sv:  kilobyte

en:  Kilobytes
sv:  kilobyte

en:  Megabyte
sv:  megabyte

en:  Megabytes
sv:  megabyte

en: "%s" disk %d needed to install packages
sv: "%s" skiva %d behövs för installation av paket

en: %d package is queued for installation
sv: %d paket är kölagda för installation

en: %d package is queued for removal
sv: %d paket är kölagda för borttagning

en: %d packages are queued for installation
sv: %d paket är kölagda för installation

en: %d packages are queued for removal
sv: %d paket är kölagda för borttagning

en: %s Package Details
sv: Paketdetaljer för %s

en: <b>Extra Packages</b>
sv: <b>Extrapaket</b>

en: <b>Standard Packages</b>
sv: <b>Standardpaket</b>

en: <span  weight="bold" size="larger">Completed system preparation</span>
    
    %d packages are queued for installation
    %d packages are queued for removal
    
    This will take %s of diskspace.
sv: <span  weight="bold" size="larger">Slutförde systemförberedelse</span>
    
    %d paket är kölagda för installation
    %d paket är kölagda för borttagning
    
    Detta kommer att ta %s med diskutrymme.

en: <span size="larger" weight="bold">Insert the next CD.</span>
sv: <span size="larger" weight="bold">Sätt in nästa cd-romskiva.</span>

en: <span size="xx-large" color="white">Add or Remove Packages</span>
sv: <span size="xx-large" color="white">Lägg till eller ta bort paket</span>

en: <span size="xx-large" color="white">Installation Overview</span>
sv: <span size="xx-large" color="white">Översikt av installation</span>

en: <span size="xx-large" color="white">Package Installation Overview</span>
sv: <span size="xx-large" color="white">Översikt av paketinstallation</span>

en: <span size="xx-large" color="white">Package Removal Overview</span>
sv: <span size="xx-large" color="white">Översikt av paketborttagning</span>

en: <span size="xx-large" color="white">Package Update Overview</span>
sv: <span size="xx-large" color="white">Översikt av paketuppdatering</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Checking system package status</span>
    
    The package manager program is searching your system to determine which packages are currently installed.
sv: <span weight="bold" size="larger">Kontrollerar systemets paketstatus</span>
    
    Pakethanteraren söker igenom ditt system för att avgöra vilka paket som för tillfället är installerade.

en: <span weight="bold" size="larger">Could not remove packages</span>
sv: <span weight="bold" size="larger">Kunde inte ta bort paket</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Package Conflict Detected</span>
sv: <span weight="bold" size="larger">Paketkonflikt detekterad</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Preparing system update</span>
    
    Before modifying the packages on your system, package dependencies must be determined. This process may take a few minutes.
sv: <span weight="bold" size="larger">Förbereder systemuppdatering</span>
    
    Innan paket kan ändras på ditt system måste paketberoenden avgöras. Detta kan ta några minuter.

en: <span weight="bold" size="larger">Updating system</span>
    
    Installing and removing individual packages.
sv: <span weight="bold" size="larger">Uppdaterar system</span>
    
    Installerar och tar bort enskilda paket.

en: A dependency loop was found.  This tool does not support uninstalling packages yet.
sv: En beroendeslinga hittades. Detta verktyg stöder ännu inte avinstallation av paket.

en: A newer version of "%s" is currently installed.
sv: En nyare version av "%s" är redan installerad.

en: A package group can have both Base and Optional package members.  Base packages are always available when the package group is installed.
    
    Select the optional packages to be installed:
sv: En paketgrupp kan både ha baspaket och valfria paket som medlemmar. Baspaket är alltid tillgängliga då paketgruppen installeras.
    
    Välj de valfria paket som ska installeras:

en: A package group can have both standard and extra package members.  Standard packages are always available when the package group is installed.
sv: En paketgrupp kan både ha standardpaket och extra paket som medlemmar. Standardpaket är alltid tillgängliga då paketgruppen installeras.

en: Add/Remove Applications
sv: Lägg till/Ta bort program

en: Adding individual packages to the system.
sv: Lägger till enskilda paket till systemet.

en: Administrator level permissions are needed to run this program because it can install and remove system packages.
sv: Rättigheter på administratörsnivå krävs för att köra detta program eftersom det kan installera och ta bort systempaket.

en: An excessive number of packages are queued for removal.  Please check the list below to confirm that all the packages should be removed.
sv: Ett exceptionellt stort antal paket är kölagda för borttagning. Kontrollera listan nedan för att bekräfta att alla paket ska tas bort.

en: Checking System Status
sv: Kontrollerar systemstatus

en: Checking system package status
sv: Kontrollerar systempaketstatus

en: Completed System Preparation
sv: Slutförde systemförberedelse

en: Computing package dependencies
sv: Beräknar paketberoenden

en: Con_tinue
sv: _Fortsätt

en: Could Not Open Package
sv: Kunde inte öppna paket

en: Could not remove packages
sv: Kunde inte ta bort paket

en: Dependency Loop Found.
sv: Beroendeslinga hittad.

en: Details
sv: Detaljer

en: Error installing packages
sv: Fel vid installation av paket

en: Finding Tree
sv: Söker träd

en: Finish
sv: Slutför

en: Full Name:
sv: Fullständigt namn:

en: Header List Not Found.
sv: Huvudlista kunde inte hittas.

en: Hide _Details
sv: Dölj _detaljer

en: Insert the disk and press OK.
sv: Sätt in skivan och tryck OK.

en: Insert the disk and press OK.  If the disk is unavailable this operation can be canceled, but the packages already installed may not function correctly.
sv: Sätt in skivan och tryck OK. Om denna skiva inte är tillgänglig kan denna operation avbrytas, men de installerade paketen kanske inte fungerar korrekt.

en: Install packages from '%s'
sv: Installera paket från "%s"

en: Install packages from this CD.
sv: Installera paket från denna cd-skiva.

en: Installation Tree Not Found.
sv: Installationsträd hittades inte.

en: Installing Packages
sv: Installerar paket

en: Installing and removing individual packages.
sv: Installerar och tar bort enskilda paket.

en: Installing and removing individual packages.
sv: Installerar och tar bort enskilda paket.

en: Installing individual packages.
sv: Installerar enskilda paket.

en: Manage packages installed on the system
sv: Hantera paket som är installerade på systemet

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Mount Point
sv: Monteringspunkt

en: No Files Specified.
sv: Inga filer angivna.

en: Nodes Needed
sv: Noder som krävs

en: Not enough disk space
sv: Inte tillräckligt med diskutrymme

en: One of the packages selected for addition require a package selected for removal.
sv: Ett av de paket som valts för tilläggning kräver ett paket som valts för borttagning.

en: One of the packages selected for addition require some packages selected for removal.
sv: Ett av de paket som valts för tilläggning kräver en del paket som valts för borttagning.

en: Package
sv: Paket

en: Package Group Selection
sv: Val av paketgrupper

en: Package Information
sv: Paketinformation

en: Package Installation Complete
sv: Paketinstallation klar

en: Package Management
sv: Pakethantering

en: Package Not Found
sv: Paket kunde inte hittas

en: Package Removal Complete
sv: Paketborttagning klar

en: Package Update Complete
sv: Paketuppdatering klar

en: Package already installed
sv: Paket redan installerat

en: Packages Not Found
sv: Paket kunde inte hittas

en: Packages to be Installed
sv: Paket som kommer att installeras

en: Packages to be Removed
sv: Paket som kommer att tas bort

en: Please insert the '%s' disc %d and press OK.  If this disk is unavailable, this operation can be canceled, but the packages installed may not work correctly.
sv: Sätt in "%s" skiva %d och tryck OK. Om denna skiva inte är tillgänglig kan denna operation avbrytas, men de installerade paketen kanske inte fungerar korrekt.

en: Please specify files to install as arguments.
sv: Ange filer som ska installeras som argument.

en: Preparing System Update
sv: Förbereder systemuppdatering

en: Preparing to install
sv: Förbereder installation

en: Prior to system update, this tool must determine which packages need upgrading.  This may take a few minutes.
sv: Detta verktyg måste undersöka vilka paket som måste uppgraderas innan systemet kan uppdateras. Detta kan ta några minuter.

en: Processing Headers
sv: Bearbetar huvuden

en: Reading RPM Headers
sv: Läser RPM-huvuden

en: Reading individual package headers
sv: Läser enskilda pakethuvuden

en: Reading system state
sv: Läser systemtillstånd

en: Remove individual packages.
sv: Ta bort enskilda paket.

en: Removing Packages
sv: Tar bort paket

en: Removing individual packages from the system.
sv: Tar bort enskilda paket från systemet.

en: Removing packages
sv: Tar bort paket

en: Required by
sv: Krävs av

en: Select the extra packages to be installed:
sv: Välj de extra paket som ska installeras:

en: Show _Details
sv: Visa _detaljer

en: Size:
sv: Storlek:

en: Some of the packages selected for addition require a package selected for removal.
sv: En del av de paket som valts för tilläggning kräver ett paket som valts för borttagning.

en: Some of the packages selected for addition require some packages selected for removal.
sv: En del av de paket som valts för tilläggning kräver en del av de paket som valts för borttagning.

en: Source RPM
sv: Käll-RPM

en: Space Needed
sv: Utrymme som krävs

en: System Packages
sv: Systempaket

en: System Update
sv: Systemuppdatering

en: The comps package does not appear to be installed.  This package is required for the main package management interface of the package manager.
sv: Paketet comps verkar inte vara installerat. Detta paket krävs för pakethanterarens huvudgränssnitt för pakethantering.

en: The disk was unable to be accessed for reading.  Please confirm that it is in the drive and try again.
sv: Skivan kunde inte kommas åt för läsning. Kontrollera att den är i cd-romenheten och försök igen.

en: The file "%s" could not be read.  Make sure that you have the proper permissions on it
sv: Filen "%s" kunde inte läsas. Försäkra dig om att du har rätt rättigheter på den

en: The file "%s" does not appear to be a valid RPM file.
sv: Filen "%s" verkar inte vara en giltig RPM-fil.

en: The file %s cannot be opened. This is due to a missing file, a bad package, or bad media. Press <return> to try again.
sv: Filen %s kan inte öppnas. Detta beror på en saknad fil, ett felaktigt paket, eller felaktigt media. Tryck på <retur> för att försöka igen.

en: The following package could not be found on your system.  Installation cannot continue until it is installed.
sv: Följande paket kunde inte hittas på ditt system. Installationen kan inte fortsätta innan det har installerats.

en: The following packages could not be found on your system.  Installation cannot continue until they are installed.
sv: Följande paket kunde inte hittas på ditt system. Installationen kan inte fortsätta innan de har installerats.

en: The package "%s" is currently installed.
sv: Paketet "%s" är redan installerat.

en: The package manager program is searching your system to determine which packages are currently installed.
sv: Pakethanteraren söker igenom ditt system för att avgöra vilka paket som för tillfället är installerade.

en: The packages were installed successfully.
sv: Paketen installerades utan problem.

en: The packages were removed successfully.
sv: Paketen togs bort utan problem.

en: The packages were successfully installed.
sv: Paketen installerades utan problem.

en: The packages were updated successfully.
sv: Paketen uppdaterades utan problem.

en: The path %s does not appear to contain a header list which is required to function.
sv: Sökvägen %s verkade inte innehålla en huvudlista som krävs för att fungera.

en: The path %s does not look like a valid installation source.
sv: Sökvägen %s ser inte ut som en giltig installationskälla.

en: The system update was successfully completed.
sv: Systemuppdateringen genomfördes utan problem.

en: There was an error installing %s.  This can indicate media failure, lack of disk space, and/or hardware problems.  This is a fatal error and your install will be aborted.  Please verify your media and try your install again.
    
    Press the OK button to reboot your system.
sv: Ett fel uppstod vid installation av %s. Detta kan bero på mediaproblem, brist på hårddiskutrymme, och/eller hårdvaruproblem. Det här är ett ödesdigert fel och din installation kommer att avbrytas. Verifiera ditt media och försök att installera igen.
    
    Tryck på OK-knappen för att starta om ditt system.

en: There was an error installing packages.
    
    Exiting.
sv: Ett fel uppstod vid installation av paket.
    
    Avslutar.

en: This will free up %s of diskspace.
sv: Detta kommer att frigöra %s med diskutrymme.

en: This will take %s of diskspace.
sv: Detta kommer att ta %s med diskutrymme.

en: Total install size: %s
sv: Total installationsstorlek: %s

en: Unable to access disk.
sv: Kan inte komma åt skiva.

en: Unable to find comps file.
sv: Kan inte hitta comps-filen.

en: Unlocatable package
sv: Olokaliserbart paket

en: Update Complete
sv: Uppdatering klar

en: Updating System
sv: Uppdaterar system

en: Updating system
sv: Uppdaterar system

en: Upgrading System
sv: Uppgraderar system

en: Warning:
sv: Varning:

en: You don't appear to have enough disk space to install the packages you've selected. You need more space on the following file systems:
sv: Du verkar inte ha tillräckligt med diskutrymme för att installera de paket du valt. Du behöver mer utrymme på följande filsystem:

en: You don't appear to have enough file nodes to install the packages you've selected. You need more file nodes on the following file systems:
sv: Du verkar inte ha tillräckligt med filnoder för att installera de paket du valt. Du behöver fler filnoder på följande filsystem:

en: You have selected a package for removal that is depended upon by a necessary system package.  This package must be unselected before package removal can continue.
sv: Du har valt ett paket för borttagning som ett nödvändigt systempaket beror på. Detta paket måste avmarkeras innan paketborttagningen kan fortsätta.

en: Your account does not have permissions to run %s.
sv: Ditt konto har inte rättigheter att köra %s.

en: _Keep the packages currently listed to be removed
sv: _Behåll de paket som för tillfället är listade för borttagning

en: _Remove the packages currently listed to be installed
sv: _Ta bort de paket som för tillfället är listade för installation

en: _Update
sv: _Uppdatera
